Hra pro jednoho

V období puberty se chlapecké tělo zásadním způsobem mění. Pohlavní orgány se rychle vyvíjejí a také se často dostavuje erekce. Dospívající chlapci na sobě tyhle změny většinou se zájmem sledují a svým pohlavním orgánům věnují zvýšenou pozornost. Postupně také objevují nové možnosti, které jim vlastní tělo nabízí. Začínají masturbovat.

Co je to masturbace?

Masturbace (dříve též nepřesně označovaná jako onanie) spočívá v tom, že si člověk dráždí své pohlavní orgány, aby dosáhl příjemných pocitů. Někteří chlapci masturbují, ale nevědí o tom, že masturbují, protože masturbaci znají pod jinými názvy (často se používá například výraz „honění“).

Většina chlapců si se svými pohlavními orgány hraje už před pubertou. Během puberty se zájem o aktivity spojené s vlastními pohlavními orgány zvyšuje. Rozdíl spočívá v tom, že teprve v pubertě může chlapec během masturbace dosáhnout výronu semene neboli ejakulace. Při ejakulaci vychází z penisu bílá tekutina semeno neboli ejakulát. To je doprovázeno pocitem silného vzrušení, kterému se říká vyvrcholení neboli orgasmus.

První ejakulace

Spermie se v těle chlapce začínají tvořit během puberty, přičemž věk zahájení tvorby spermií může být různý (viz tabulka) a závisí především na vrozených předpokladech.
Většina chlapců dosahuje první ejakulace (tedy prvního výronu semene) ve věku 12 – 14 let. První ejakulát může, ale nemusí obsahovat plně vyvinuté spermie. A naopak, u některých chlapců lze již před první ejakulací nalézt určité množství spermií v moči.

U některých chlapců se ještě před první ejakulací uvolňuje otvorem močové trubice malé množství průsvitné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. Úkolem této tekutiny je zvlhčit stěny močové trubice před ejakulací, avšak u některých chlapců se tvoří již v době, kdy ještě skutečné ejakulace nedosahují. K jejímu uvolnění může dojít během masturbace.

Poluce neboli „mokré sny“

Chlapec může mít občas ejakulaci i během spánku. Většinou se to stává v ranních hodinách, těsně před probuzením. Říká se tomu poluce nebo také mokré sny.

Ne všichni chlapci se v období dospívání s polucemi setkávají. Pokud někdo pravidelně dosahuje ejakulace při masturbaci, nemusí je mít vůbec. Poluce se zpravidla dostavují tehdy, pokud chlapec dlouho neejakuloval (například pokud neměl nějakou dobu příležitost k masturbaci – např. ležel v nemocnici a podobně). To ale neznamená, že se poluce nemůže dostavit i u chlapce, který několikrát týdně masturbuje.

Rozdíl mezi masturbací a polucí spočívá v tom, že masturbaci člověk dělá vědomě, kdežto poluce je samovolná. Poluce může být doprovázena snem erotického obsahu (od čehož je odvozeno hovorové označení „mokré sny“ – chlapci se nejprve něco zdá, a pak má mokré pyžamo), ale nemusí. K poluci dochází zpravidla ve spánku, ale při dosažení orgasmu (vyvrcholení) při výronu semene se stává, že se chlapec probudí.

Za starých časů (asi tak v dobách našich pradědečků) si lidé mysleli, že masturbace je škodlivá, a že poluce je nemoc způsobená častou masturbací. Tehdejší rodiče své syny strašili různými výmysly. Například jim říkali, že když budou onanovat, tak z toho oslepnou nebo jim na dlaních narostou chlupy. To je samozřejmě nesmysl.

Nepříjemné pocity po ejakulaci

Po dosažení orgasmu a ejakulace se do těla vyplavuje hormon zvaný prolaktin, který způsobuje pokles schopnosti dosažení dalšího orgasmu. Pokračování v masturbaci může být kvůli tomu po nějakou dobu nepříjemné. Snad jen v období, kdy se velmi prudce zvyšuje hladina testosteronu, což je obvykle ve věku 13 – 15 let, se prolaktin uvolňuje jen ve velmi malém množství, díky čemuž může chlapec pokračovat v masturbaci i po dosažení orgasmu a ejakulace.

Je masturbace nějak škodlivá?

V dnešní době už víme, že masturbace není škodlivá. Naopak, je to způsob, jak si chlapec může vybít přebytečnou energii a sexuální napětí. Podle výsledků vědeckého výzkumu provedeného před několika lety týmem lékařů z univerzity v australském Sydney (G. Giles a kol., 2003) dokonce platí, že čím častěji dospívající chlapci a mladí muži masturbují, tím nižší je pravděpodobnost, že v pozdějším věku onemocní jednou závažnou nemocí – rakovinou prostaty.

Jak často masturbovat?

Každý má jiné tělo a jiné potřeby. Zatímco někteří chlapci masturbují jednou či dvakrát za měsíc nebo za týden a stačí jim to, jiní se touto činností zabývají denně nebo i vícekrát za den.

Kde masturbovat?

Pokud chlapec masturbuje v soukromí dětského pokoje nebo koupelny, pak je vše v pořádku. Naopak, za nevhodnou lze považovat například masturbaci ve škole. Někteří chlapci se během vyučovacích hodin (a to třeba i několikrát za den!) hlásí o dovolení jít na WC, aby zde mohli masturbovat. Takový chlapec by se měl naučit své sexuální potřeby lépe ovládat (například odbýt si ranní masturbaci doma a potom vydržet až do návratu ze školy domů).

Jinak je ale masturbace naprosto normální a přirozená činnost, na které není nic špatného. Nikdo se nemusí stydět za to, že masturbuje, nebo si masturbaci dokonce vyčítat.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2017
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2017