archiv odpovědí - prosinec 2017

12.12.2017

Dobrý den, můj 5 letý brácha má střevní chřipku a zvrací, ale projevilo se mu to až dnes večer. Odpoledne jsem si s ním normálně hrál a byli jsme hodně blízko sebe. Bojím se jestli jsem to od něj nechytil, můžu tomu nějak zabránit? Nebo předejít aby se to projevilo ?

Trap, 15 let

Milý Trape,

Průjmová onemocnění jsou sice nakažlivá (u některých skupin průjmových onemocnění postačí k přenosu pouhých 10 virů či bakterií, což je velmi málo), avšak při dodržování základních hygienických pravidel je riziko přenosu poměrně nízké. Navíc není vyloučeno, že tvůj imunitní systém si s infekcí poradí lépe, než imunitní systém pětiletého sourozence. Obecně platí, že děti do 5-ti let věku jsou vůči průjmovým onemocněním mnohem méně odolné, než starší děti či dospívající.
Inkubační doba většiny průjmových onemocnění (tedy doba, která uplyne mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci) představuje 1 až 3 dny.
Při průjmových onemocněních je především zapotřebí zajistit dostatečný příjem tekutin, jinak hrozí dehydratace organismu.

12.12.2017

Rozhodně neplánuji sexuální kontakt. Já nejsem ten typ, který má sex a tím to končí. Jeden můj spolužák ho zná a říká, že je celkem hodný. Ale nevím, jak by reagoval na to, kdybych se na něj usmál (jak už jsem zmiňoval).
Kdyby se mi třeba podařilo se s ním seznámit, jak bych se měl chovat, aby si o mně myslel, že jsem dobrý kamarád? Je něco, čeho bych se měl vyvarovat?

Patrik, 15 let

Milý Patriku,

Úsměvem určitě nic nepokazíš, zejména bude-li provázen upřímným pohledem do očí. Jestliže se chceš se spolužákem skamarádit, můžeš se ho například na něco zeptat nebo ho požádat o drobnou laskavost. Při dalším setkání se ho můžeš zeptat, jak se má. Výhodou by bylo, kdybyste měli podobné zájmy a záliby (například oblíbený sport, hudební žánr, počítačovou hru a podobně).
Dobrým kamarádem je člověk, který je upřímný, čestný, dodržuje slib, je ochotný pomáhat, neuráží se kvůli maličkostem, dovede udržet tajemství a nikoho nepomlouvá a nezesměšňuje před ostatními.

12.12.2017

Zamiloval jsem se do kluka, který chodí k nám na školu. Nechodí ani do stejné třídy (o 2 níž). Nevím proč, ale hrozně mě přitahuje. Občas si tak říkám, že by bylo skvělé s ním chodit. A tak nějak tuším, že by mohl být gay (nemám na to důkaz, jen intuice).
Co mám dělat? Jak se s ním mám skámošit? Občas, když kolem mně prochází, tak se mi podívá do očí. Mám se třeba na něj usmát? Jak ho mám zaujmout?

Patrik, 15 let

Milý Patriku,

Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a rozhodně nemusí být projevem homosexuální orientace. Navíc do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat, a to ani sexuologickým vyšetřením.
Pokud se chceš se svým spolužákem skamarádit, můžeš vyjít například z vašich společných zájmů, pokud nějaké máte. Nicméně ti nedoporučuji, aby ses pokoušel s mladším spolužákem navazovat sexuální kontakt. Vzhledem k tom, že chodí o dvě třídy níže než ty, mu nejspíše dosud nebylo 15 let, zatímco tobě již ano.

12.12.2017

Dobrý den, paní (...) řekla mámě, abych navštívil sexuologa. Pomohl by mi s předčasnou pubertou? Jaké by měl (před rodičemi) otázky? Dával by mi otázky týkající se masturbace?

David, 15 let

Milý Davide,

Nejsem si jistý, jak by ti sexuolog mohl pomoci s předčasnou pubertou. Sexuolog sice může předepisovat antiandrogeny, ovšem pouze osobám sexuálně deviantním, přičemž v tvém věku nelze sexuální deviaci diagnostikovat (to je možné nejdříve ve věku 16-ti let).
U nezletilých pacientů (tedy mladších 18-ti let) je návštěva lékaře – specialisty možná pouze v doprovodu rodičů, avšak v případě, že obsahem rozhovoru lékaře s pacientem jsou intimní informace, může na pacientovu žádost lékař poprosit rodiče, aby počkali mimo ordinaci, jestliže nezletilý pacient již dosáhl alespoň 15-ti let věku.
Je pravděpodobné, že otázku týkající se masturbace ti sexuolog položí.

12.12.2017

Dobrý den ... Už mam holku a mám s ní sex a chtěl bych se zeptat jestli není na moji přítelkyni moc velký a jestli ji nemůžu nějak ublížit.

Pavel, 18 let

Milý Pavle,

Vzhledem k tomu, že neuvádíš rozměry svého penisu, nemohu posoudit, zda je skutečně tak velký, aby mohl při pohlavním styku způsobit partnerce poranění. Nicméně pokud už při souloži dochází k poranění, nebývá jeho příčinou ani tak délka penisu, jako spíše způsob provedení pohlavního styku, tedy příliš hluboká penetrace (zavádění penisu hluboko do pochvy). K hluboké penetraci dochází zejména v případě, že partner proniká penisem do partnerčiny pochvy zezadu. Mimo jiné i z tohoto důvodu bych doporučoval spíše pohlavní styk v tzv. misionářské poloze, v níž partner a partnerka leží obličeji k sobě.

12.12.2017

Dobry den ja bych se rad zeptal jak dlouho by se mela hojit vykroucena ruka. Predem dekuji za opoved.

JjJj, 15 let

Léčba při vymknutí (neboli luxaci) ramenního kloubu trvá obvykle 3 až 4 týdny, následná rehabilitace 1 až 2 měsíce. V minulosti se pro fixaci používal pevný obvaz (tzv. Desaultův obvaz), v současné době se používají speciální ortézy.

12.12.2017

Vždy po masturbaci potřebuji močit. Je to normální?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Nejspíše se nejedná o projev žádného onemocnění (např. zánětu vývodných cest močových), může se jednat o projev podráždění určitých nervů v oblasti malé pánve při stahování svalstva během orgasmu.

12.12.2017

Někde jsem četl, že když je člověk gay, pozná jiného gaye. Je to pravda?

Steve, 15 let

Milý Steve,

Sexuální orientace se neprojevuje ani tělesným vzhledem, ani žádným specifickým způsobem chování, a tudíž ji při běžném setkání s druhým člověkem nelze rozpoznat. Jediný způsob, jak spolehlivě určit sexuální orientaci, je sexuologické vyšetření (ovšem s tou výhradou, že u osob mladších 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani vyšetřením).

12.12.2017

Dobrý den pane doktore, obracím se na Vás s dotazem. Sedím v poslední lavici a předemnou sedí dvě spolužačky, jedna má téměř vždy nohy přes sebe, ale ta druhá má neustále roztažené nohy. Opravdu by mě zajímalo, proč druhá spolužačka využívá právě tento typ sedu... Děkuji

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

Každá z tvých spolužaček volí pro sezení v lavici nejspíše takovou polohu, která jí připadá nejpohodlnější. Důvod, proč druhá z tvých spolužaček sedí s roztaženýma nohama, nelze jednoznačně určit. Nicméně je docela dobře možné, že při delším sezení s nohama u sebe pociťuje tato dívka napětí či bolest v kyčlích, čemuž se vědomě či podvědomě snaží předcházet sezením s nohama od sebe.
Avšak z hlediska správného držení těla a z důvodu prevence bolestí zad by bylo lepší, kdyby tvé spolužačky seděly s oběma nohama u sebe. Při sezení s jednou nohou položenou přes druhou je více zatěžována jedna strana pánve, což může vést k vybočení páteře do strany a ke vzniku skoliózy. Dlouhodobé sezení s překříženýma nohama může navíc vést ke zvýšení krevního tlaku. Z tohoto hlediska je sezení se široce rozkročenýma nohama přece jen méně škodlivé, než sezení s jednou nohou položenou přes druhou.

12.12.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat co je bílý na penisu jak je vidět na fotce.

Ježek JŽK, 13 let

Milý Ježku JŽK,

Jedná se o uzdičku (frenulum) na spodní straně penisu, která spojuje předkožku se spodní stranou žaludu. Uzdička je ke spodní straně žaludu upnuta pod otvorem močové trubice, v místech, kde se žalud „rozděluje“ ve tvaru písmene „V“.
Vše je v naprostém pořádku, uzdička je normální součástí penisu.

11.12.2017

Chtěl bych se zeptat jestli něčemu vadí že masturbují a co to má když tak za výhody a nevýhody. Měl bych jsi při masturbaci dávat na něco pozor ?

Franta, 13 let

Milý Franto,

Masturbace představuje nejen naprosto přirozenou a neškodnou aktivitu, ale z hlediska tělesného i duševního zdraví je z několika důvodů velmi prospěšná. K jejím přínosům patří zejména uvolnění psychického napětí (tenze), důkladnější prokrvení (a tím i okysličení) tkání penisu a snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty), což je vědecky doloženo. Naproti tomu neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by potvrzovala jakékoliv negativní dopady masturbace na tělesné či duševní zdraví jedince.
Riziko drobných či větších poranění při masturbaci je velmi nízké, protože naprostá většina jedinců je schopna odhadnout, co jejich tělo při masturbaci vydrží. Pokud by přece jen došlo k drobnému poranění, jeho příčinou by bylo nejspíše příliš vysoké tření. Vysoké tření lze snížit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky, například pleťového krému, tělového mléka, kosmetického oleje a podobně. Naproti tomu nedoporučuji při masturbaci používat potravinářské oleje (zejména řepkový, který obsahuje kyselinu erukovou), a to z důvodu rizika alergické reakce.
Dále nedoporučuji při masturbaci používat různé umělohmotné „pomůcky“, a to z důvodu rizika poranění. Jediným bezpečným způsobem vykonávání masturbace je dráždění pohlavních orgánů rukou.
Konečně je třeba zmínit, že masturbace představuje velmi intimní činnost, pro jejíž vykonávání je třeba mít dostatek soukromí.

11.12.2017

Chtěl bych jsem zeptat jestli se považuje za pohlavní styk sex s kondomem a jestli v mém věku je nějaká možnost mít něco s holkou. Jako třeba blowjob ... Nebo i nějaky druh jakože sexu ??

Janek K, 14 let

Milý Janku K,

Pohlavní styk spočívá v zavádění penisu do určitého tělesného otvoru, tedy do pochvy nebo do konečníku. O pohlavní styk se v takovém případě jedná bez ohledu na to, zda při něm je nebo není použit kondom. Z důvodu ochrany před pohlavními a jinými nemocemi však použití kondomu doporučuji.
Kromě pohlavního styku lze provozovat rovněž tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž nedochází k zavedení penisu do některého z výše uvedených tělesných otvorů. K nekoitálním aktivitám patří například vzájemná masturbace a orální sex („blowjob“ je nespisovné anglické označení pro felaci, tj. takovou formu orálního sexu, při níž dochází k dráždění penisu ústy partnera či partnerky).
Vzhledem k tomu, že pohlavní styk do pochvy je spojen s rizikem nechtěného početí a partnerčina neplánovaného těhotenství, doporučoval bych tuto aktivitu odložit až na dobu, kdy se ty i tvoje partnerka budete cítit připraveni na přijetí rodičovské role (včetně vytvoření dostatečného hmotného i citového zázemí pro vašeho potomka). Existují sice různé antikoncepční prostředky, avšak žádný z nich není 100% účinný (například výše zmíněný kondom chrání před početím v 97% případů použití, a to ještě jen tehdy, je-li použit správně, zatímco při nesprávném použití jeho spolehlivost výrazně klesá).
Vzhledem k tvému věku je třeba brát v úvahu rovněž zákonnou úpravu mezilidských vztahů, jmenovitě věkovou hranici pro trestný čin pohlavního zneužití. Pokud by tvoje partnerka již dosáhla věku 15-ti let, zatímco ty dosud nikoli, dopouštěla by se trestného činu, pokud by s tebou provozovala jakékoliv sexuální aktivity (včetně nekoitálních).

11.12.2017

Včera jsem si poprvé holil chlupy (...) okolo penisu, několikrát jsem se strojkem řízl tak, že mi tekla krev (naštěstí jen málo). Jak si mám tedy to ochlupení holit, stříhat nebo prostě odstraňovat, abych se neříznul?

SkrrrrrrrrrrrrrA, 13 let

Milý SkrrrrrrrrrrrrrA,

Pokud se holíš běžným ručním holicím strojkem, používej při holení dostatečné množství holicí pěny nebo gelu. Část těla, kterou si holíš, by měla být pokud možno napnutá, protože při holení chlupů na volné části pokožky (například na šourku) hrozí mnohem vyšší riziko poranění. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit?“.
Drobná povrchová poranění se obvykle poměrně rychle hojí, nicméně postižená místa udržuj v čistotě, drobné ranky či škrábance můžeš po zaschnutí krve ošetřit pleťovým krémem.

11.12.2017

1. Jsou nějaké tvary penisu , pokud ano vybírají si ženy muže také podle penisu?
2.jake má být ochlupení v mém věku ?
3. V příloze je obrázek mám ho normálního ?

Já KAREL, 13 let

Milý Ty Karle,

1) Rozdíly v tvaru penisu spočívají například v tom, že někteří muži mají penis kratší, ale silnější, zatímco jiní jej mají delší, ale štíhlejší.
Pokud jde o výběr partnera, pro většinu žen a dívek jsou rozhodující jeho osobní vlastnosti. Navíc v době, kdy se žena či dívka s partnerem teprve seznamuje, zpravidla ještě neví, jak vypadá jeho penis.
2) Většina chlapců tvého věku dosahuje třetího nebo čtvrtého stupně pubického ochlupení z pěti. Chloupky jsou zvlněné nebo kudrnaté, vyrůstají okolo kořene penisu a na podbřišku, ale zatím ještě nevybíhají úzkým proužkem směrem k pupíku.
3) Na snímku nevidím nic nenormálního, vše odpovídá tvému věku a dosaženému stupni vývoje.

11.12.2017

Mám 12 let je v pořádku že mám penis v erekci 14 cm?

Thom, 12 let

Milý Thome,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm. Délka tvého penisu je sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální.

11.12.2017

Chtěl bych se zeptat jestli v mém věku je moje ochlupení v pořádku.

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Ve vývoji pubického ochlupení (tedy ochlupení okolo pohlavních orgánů) lze u dospívajících chlapců rozlišit následujících pět stupňů:

P 1 – žádné ochlupení
P 2 – jednotlivé rovné či mírně zvlněné chloupky okolo kořene penisu
P 3 – proužek zvlněných chloupků okolo kořene penisu
P 4 – vodorovně ohraničené zvlněné či kudrnaté ochlupení na podbřišku
P 5 – ochlupení se rozšiřuje  do slabin (třísel) a vybíhá proužkem nahoru směrem k pupíku

Tvoje pubické ochlupení odpovídá stupni P 4, což je pro tvůj věk zcela přiměřené (u většiny chlapců ve věku 13-ti let dosahuje pubické ochlupení stupně P 3 nebo P 4).

11.12.2017

Dobrý večer,
Pokaždé když mám před třídou prezentaci rozklepou se mi kolena. I když mě učitel přeruší a mám čas se soustředit, vlastní vůlí to nedokážu zastavit. Cokoliv prezentovat je pro mne obtížné. Nemohu něco udělat, aby se to zlepšilo? Děkuji

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Vystoupení před třídou (nebo před jiným publikem) představuje pro některé lidi velmi náročnou situaci. Strach z veřejného vystoupení (označuje se také jako tréma) může být způsoben nejistotou a nedostatečným sebevědomím, často je posilován předchozími negativními zkušenostmi či obavami z neúspěchu, posměchu a podobně.
Pro zvládnutí trémy je důležité, aby ses naučil svým obavám čelit. Prvním krokem je pečlivá příprava, která ti dodá sebevědomí. Neméně důležitý je však i nácvik. Pro začátek si můžeš vyzkoušet vystoupení před lidmi, které dobře znáš a kterým důvěřuješ. Mohou to být kamarádi, rodinní příslušníci a podobně.
Před vystoupením by sis neměl v duchu přehrávat žádné katastrofické scénáře. Nemysli na to, co všechno bys mohl při vystoupení pokazit, raději se zaměř na to, co by se ti mohlo podařit. Také bys na sebe neměl klást příliš vysoké nároky. I když tvoje prezentace nebude naprosto dokonalá, důležité je už to, že ji vůbec předneseš.
K uklidnění a potlačení obav před vystoupením ti může pomoci například dechové cvičení v podobě několika pomalých a hlubokých nádechů a výdechů. Před vystoupením je vhodné se trochu napít, aby ti nevyschlo v ústech.
Jestliže se před svými spolužáky cítíš nepříjemně nebo máš strach je oslovovat i v běžných situacích (tedy mimo své prezentace), můžeš se pokusit překonat bariéru tím, že některé ze spolužáků občas požádáš o malou laskavost, například položíš nějaký jednoduchý dotaz, poprosíš o nějakou informaci, o rozměnění mincí do automatu a podobně. Nezáleží na tom, zda ti vždy a ve všem vyhoví, nýbrž na tom, abys dovedl překonat obavy spojené s neúspěchem, v tomto případě s odmítnutím tvé prosby či žádosti.

11.12.2017

Dobrý den když mám erekci měří mi 16 cm je to v mém věku normální ? A kdybi náhodou nebilo vadí to v něčem?

Já KAREL, 13 let

Milý Ty Karle,

Délka tvého penisu je sice poněkud nadprůměrná (průměrná délka penisu u chlapce ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm), avšak nemusíš se obávat, že by ti délka penisu 16 cm mohla způsobovat nějaké obtíže.
Je docela dobře možné, že po dosažení dospělosti bude tvůj penis ještě o něco delší, protože jeho růst a vývoj trvá obvykle do věku 18-ti let. Nicméně ani nadprůměrná délka penisu nemusí způsobovat obtíže v pohlavním životě, neboť při pohlavním styku nezáleží ani tak na celkové délce penisu, jako spíše na hloubce jeho zavedení do pochvy (běžně se penis zavádí do pochvy z jedné poloviny až dvou třetin jeho délky, u mužů s delším penisem to může být i menší část).

11.12.2017

Připadá mi malý. Co myslíte?

xD, 16 let

Milý xD,

Podle vzhledu se jedná o penis normálních rozměrů. Průměrná délka penisu v klidovém stavu činí ve věku 16-ti let 8 ± 1,5 cm (tedy 6,5 až 9,5 cm).

11.12.2017

Jak vypadá penis ohnutý na 20°,25° a 30°?

Luke, 14 let

Milý Luke,

Pro získání představy o stupni zahnutí penisu můžeš použít jakýkoliv školní úhloměr, na němž je vyznačena stupnice od 0 do 180°. Pro názornost připojuji kresbu znázorňující zahnutí (zalomení) penisu o 30° směrem nahoru.

11.12.2017

Můžou kluci čůrat při masturbaci?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Zcela vyloučeno to není, avšak pokud má chlapec či muž erekci, je močení poněkud nesnadné. Při erekci se totiž kromě penisu zvětšuje také předstojná žláza (prostata), která obklopuje močovou trubici a při zvětšení způsobuje její sevření. Pouze ejakulát nebo velmi silný proud moči dovede toto sevření „prorazit“. Močit a ejakulovat zároveň však nelze.

11.12.2017

Můj penis při erekci má 12cm jak sem na tom?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Délka tvého penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm.

11.12.2017

Dobrý den, pořád jsem dítě, hraju si s hračkami a zkrátka jsem pořád stejný. Nedívám se na porno a nahé fotky mě spíše odpuzují. Nemám opožděnou pubertu ? Co bych měl dělat kdybych ji měl?

Nepuberťák, 15 let

Milý Nepuberťáku,

Opožděná puberta (pubertas tarda) nespočívá v tom, že si dospívající jedinec hraje s hračkami nebo jej odpuzují fotografie nahých lidí. V prvním případě se jedná o individuální zálibu, ve druhém případě o individuální variantu přístupu k lidskému tělu. Avšak skutečná opožděná puberta spočívá u chlapců v tom, že ani po dovršení třináctého roku života nedošlo k prvnímu výraznějšímu růstu testikulárního objemu, tedy objemu varlat. Jinými slovy, u chlapce s opožděnou pubertou mají varlata i po třináctém roce věku stále stejnou velikost, jakou měla v dětství.
V případě podezření na opožděnou pubertu se provádí endokrinologické vyšetření, jehož součástí je měření objemu varlat pomocí tzv. orchidometru, dále laboratorní vyšetření krve za účelem stanovení hladiny pohlavních hormonů, případně též stanovení kostního věku pomocí rentgenu levé (u leváků pravé) ruky. Informace o příčinách a léčbě opožděné puberty najdeš v odpovědi na dotaz Jindřicha ze dne 10.12.2017.

11.12.2017

Brej den. Chci se este spytat: mam 169 cm a vážim 66 kg: koľko asi zhubnu když: každý deň chodím na 2 km prechádzku, kazdy utorok a štvrtok mám telesnu, každý utorok mám 2 hodinový tréning floorballu a každú sobotu chodim do prírody na 2 hodinovú prechádzku?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

 Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) činí 23,1. Optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20, a tudíž se jedná o nadváhu.
Nedostatkem pohybu netrpíš, naprostá většina lidí by si z tebe spíše měla brát příklad. Jestliže chceš zhubnout, doporučuji dodržovat několik zásad zdravé výživy, zejména pravidelné stravování (alespoň 5x denně) a dostatečný příjem tekutin. Vyhýbej se konzumaci tzv. bílého pečiva (tj. pečiva z pšeničné mouky, např. světlých housek, rohlíků, baget a podobně) a tučných jídel. Naopak jez více zeleniny a ovoce. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

11.12.2017

Co kdyš použiju lubrikačni gel, který je po datumu spotreby?
Je na obrazku po zaruce?

Don, 14 let

Milý Done,

Po uplynutí lhůty minimální trvanlivosti (označuje se též „best before“) nemusí mít lubrikační gel všechny požadované vlastnosti, a tudíž může poskytovat méně účinnou lubrikaci, než před uplynutím této lhůty.
Na obalu lubrikačního gelu z fotografie je uvedeno datum výroby 02-2017, přičemž minimální trvanlivost činí 24 měsíců. Tento gel má tedy lhůtu minimální trvanlivosti do února roku 2019.

11.12.2017

Dobrý den, chtĕl bych se zeptat. Je pravda, že v mém vĕku je už dost divné, že jsem stále panic?

Pif, 17 let

Milý Pife,

„Panictví“ je dosti problematický pojem, protože u chlapce či muže v podstatě neexistuje způsob, jak spolehlivě ověřit, zda již měl pohlavní styk s dívkou či se ženou. Nicméně pokud jsi dosud pohlavní styk neměl, nemusíš se kvůli tomu nijak znepokojovat. Podle výzkumů provedených českými sexuology (Weiss a Zvěřina, 2009) se průměrný věk prvního pohlavního styku v ČR pohybuje okolo 18-ti let. Navíc se jedná pouze o průměr (tedy součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot), z čehož vyplývá, že někteří mladí lidé mají první pohlavní styk dokonce až po dosažení věku 18-ti let.

11.12.2017

Dobrý den, do kolika let roste penis? Je mi 15let, a můj penis měří 16cm..
Chtěl jsem se zeptat kolik by moje chlouba mohla měřit v 18 letech? Nebo do kolika let roste teda ;) A ještě další otázka do kolika let roste penis do šířky?? A je pravda, že holky mám radši širší penisy, než dlouhý?? Děkuju ')

Pes, 15 let

Milý Pse,

Růst penisu probíhá zpravidla do věku 18-ti let, avšak u některých jedinců (zejména při tzv. opožděné pubertě) může pokračovat ještě do věku 19 – 21 let. V současné době je délka tvého penisu mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm při erekci), avšak nelze předem odhadnout, jak velký bude tvůj penis po ukončení vývoje.
Obvod penisu se zvětšuje obvykle též do věku 18-ti let, přičemž k výraznějšímu růstu obvodu penisu dochází zpravidla ve dvou vlnách (nejprve mezi dvanáctým a třináctým rokem a poté ještě mezi šestnáctým a sedmnáctým rokem).
Na poslední otázku nelze podat jednoznačnou odpověď, neboť každá žena či dívka může dávat přednost jiným rozměrům penisu. Nicméně obvod penisu zpravidla nepředstavuje při pohlavním styku zásadní problém, a to vzhledem k poměrně vysoké flexibilitě (pružnosti) pochvy ve směru do šířky (na rozdíl od podélného směru, v němž je pružnost pochvy pouze nepatrná).

10.12.2017

Měřím 170 cm vážím 60 je to v normě?

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Tvoje tělesná výška je nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu se nacházíš na 90. percentilu (to znamená, že 90% ostatních chlapců je nižších než ty, zatímco 10% je vyšších).
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 20,76. Optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozsahu 17 až 20, avšak vzhledem k tvé nadprůměrné tělesné výšce lze i o něco vyšší hodnotu BMI považovat za normální.

10.12.2017

Jsem závislý na mobilu. Mohli by jste mi dát nějaké tipy, jak se zbavit závislosti na mobilu (popř. PC)?

David, 12 let

Milý Davide,

Vzhledem k tomu, že mobilní telefony a počítače v dnešní době představují již nepostradatelnou součást každodenního života jedince i společnosti, je poněkud problematické snažit se zbavovat „závislosti“ na těchto zařízeních. Nicméně pokud máš pocit, že používání mobilního telefonu nebo počítače věnuješ příliš mnoho času, zkus si najít nějakou zajímavou aktivitu, při které tato zařízení nepotřebuješ (například si můžeš lepit různé modely, věnovat se nějakému sportu a podobně).
Případně si můžeš do mobilního telefonu nainstalovat aplikaci, která po uplynutí nastaveného časového limitu omezí přístup k určitým aplikacím, přičemž možnost využívání základních funkcí telefonu (tedy volání a zasílání textových zpráv) zůstává zachována.

10.12.2017

Dobrý večer chci se zeptat jsem vysoký 164 cm a vážím kolem 45 kg je to normální?

Ottt, 13 let

Milý Ottte,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná a tělesná hmotnost mírně podprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 16,7. Optimální hodnoty BMI u chlapců v tvém věku se pohybují v rozmezí 17 až 20, a tudíž netrpíš ani nadváhou, ani podváhou.

10.12.2017

Brej den. Mam par otazek. 1) mám 169 cm a vážim 65-66 kg je to v poho? 2) chcem schudnúť. Mám ale takú ,, závislosť" na sladke. Ked ma chyti záchvat zjem aj dve balenia čokolády. Neviete mi nejako poradiť? 3) co mám robiť aby som mal viditeľné žily na rukách? 4) mal som už párkrát sex s kamosom (v minulosti)a chcel by som este skúsiť. Nwm ale ci by chcel aj on. Mám ale dievča. ĎAKUJEM.

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

1) Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, nicméně stále ještě normální. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 23,1 (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí od 17 do 20), jedná se tedy o nadváhu.
2) Rady a doporučení pro snížení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“. Především bys měl jíst pravidelně, denní příjem potravin si rozdělit nejméně do pěti jídel, vyhýbat se bílému pečivu a tučným jídlům. Překonání chuti na čokoládu je obtížné, pro začátek by sis mohl kupovat menší balení.
3) Některým lidem vystupují žíly na končetinách výrazněji, jiným méně výrazně. Rozdíly jsou dány nejen množstvím tělesného tuku, ale i vrozenými dispozicemi. Kombinací redukce tělesného tuku (tj. hubnutí) a posilování paží (např. prováděním kliků či přitahováním na hrazdě) bys mohl dosáhnout určitého zvýraznění žil, avšak očekávaný výsledek nelze předem zaručit.
4) V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. Ani sexuální kontakt s jedincem téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuální orientace. Nicméně z řady důvodů (např. z důvodu snížení rizika přenosu pohlavních a jiných nemocí) je vhodné dodržovat párovou věrnost, a tedy vyhýbat se sexuálnímu kontaktu s více než jedním partnerem či partnerkou. Měl bys tedy zvážit, zda chceš sexuální aktivity provozovat se svým kamarádem nebo se svojí dívkou. Udržování více než jednoho erotického vztahu je bavíc poněkud problematické z hlediska morálního, neboť se jedná o promiskuitu (což je sexuální nestálost, nevázanost a časté střídání sexuálních partnerů).

10.12.2017

Jednou jsem si zkoušel udělat sám sobě orální sex, ale nešlo mi to.
1) Je vůbec něco takového možné?
2) Pokud ano, jakým způsobem toho mám dosáhnout?

Sam, 15 let

Milý Same,

Na rozdíl od některých živočichů (psi, kočky a podobně) nejsou lidé od přírody uzpůsobeni k tomu, aby se mohli dotýkat ústy svých vlastních pohlavních orgánů. Snad jen jedincům s tzv. hypermobilitou (tj. se zvýšenou tělesnou pružností a pohyblivostí) nečiní dostatečně hluboký předklon obtíže. U osob, které se profesionálně zabývají gymnastikou, je dosažení vlastních pohlavních orgánů ústy sice obtížné, ale v podstatě možné. Naproti tomu pro větší část populace je dráždění vlastních pohlavních orgánů ústy prakticky nemožné. Příliš nedoporučuji, abys v tomto směru přepínal své možnosti, mohl by sis způsobit poškození krční páteře.

10.12.2017

Dobrý den, chtěl bych jsem zeptat jestli že když mi je 13 tak je normální že při erekci mi měří 14 cm ...

Franta, 13 let

Milý Franto,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 12,5 ± 1,5 cm (tedy 11 až 14 cm). Délka tvého penisu je tedy naprosto normální.

10.12.2017

Brej den. Je normalni že sperma trochu zapacha jako mokrý uterák?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolt,

Podle uvedeného přirovnání nedovedu zápach tvého ejakulátu posoudit. Sperma má charakteristický zápach, který se obtížně popisuje (někteří lidé tvrdí, že sperma je cítit jako čerstvý chleba, jiní jeho zápach přirovnávají k rybině, avšak jedná se o dosti subjektivní hodnocení). Neobvyklý zápach ejakulátu by mohl být projevem zánětu vývodných cest močových, který by se dále projevoval svěděním či pálením při močení, častým močením a zvýšenou teplotou.

10.12.2017

Je něco špatného na tom že čůrám do napuštené vany? Hrozně mě to vzrušuje.

Michal, 14 let

Milý Michale,

Dospívajícího chlapce může vzrušovat všechno možné. Avšak je třeba si uvědomit, že moč obsahuje různé odpadní látky, a tudíž by bylo nehygienické, kdyby ses vymočil do napuštěné vany, ve které se právě koupeš. Pokud si tuto zálibu nedovedeš odepřít, měl by ses alespoň vždy po skončení koupele důkladně osprchovat s pomocí mýdla. Rovněž bys umýt vanu pomocí nějakého čistícího prostředku, protože jistě nejsi jediným členem domácnosti, který se ve vaně koupe.

10.12.2017

Jak doma rozeznat rakovinu od varikokély? Mám na pravém varleti něco jako žílu asi 2 cm dlouhou a na konci stočenou. Na druhém konci je malá bulka o polovinu menší než hrášek. Poté mám ještě jednu bulku o velikosti špendlíkové hlavičky a ta je pod nadvarletem.
Bojím se tě mám zvětšené uzliny v tříslech. Něco tam centimetrů ale na pohled nic vidět není.
Kdyby to byla rakovina za jak dlouho by se výrazně projevila?
Děkuju

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Varikokéla spočívá v chorobném rozšíření žíly, která odvádí z varlete krev. Dochází k hromadění krve v této žíle, případně i v postiženém varleti, které se může zvětšit. Varikokéla se může projevovat pocitem tlaku ve varleti a rozšířením semenného provazce.
Při samovyšetření někdy dochází k záměně nadvarlete s varikokélou nebo dokonce nádorem. Rozdíl spočívá v tom že nadvarle je podlouhlý orgán, který přiléhá k zadní a horní straně varlete (na obrázku vpravo je označen bílou šipkou), zatímco varikokéla se projevuje rozšířením semenného provazce, který vychází z nadvarlete. Pokud by se jednalo o nádor, ten by se nacházel spíše na spodní části varlete nebo po jeho straně a měl by podobu tvrdé bulky zhruba o velikosti poloviny hrášku.
Ne každý podezřelý útvar nalezený při prohmatávání šourku musí být nutně nádor. Mohlo by se jednat i o cystu (např. spermatokélu, což je vystouplá dutina vyplněná spermiemi, která se někdy vytváří pod povrchem varlete a lze ji nahmatat). Nicméně při podezřelém nálezu v šourku přesto doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a podle potřeby vystaví poukaz k ultrasonografickému (ultrazvukovému) vyšetření, jímž lze podezření spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit.
V případě nálezu drobné tvrdé bulky ve spodní části varlete nebo po jeho straně doporučuji navštívit lékaře pokud možno co nejdříve.

10.12.2017

Dobrý den, prosím skrýt otázku. (...)

Petr, 13 let

Milý Petře,

Tvůj problém lze řešit, doporučuji navštívit foniatra nebo logopeda.

10.12.2017

Dobrý den můj penis měří 18cm a nevím jestli si mám nasadit kondom na předkožku nebo ji stáhnout dolů a dát ji na žalud.

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Jestliže si můžeš předkožku přetáhnout, nasazuj si kondom po jejím přetažení. Pokud ti přetahování předkožky činí obtíže, ponech ji před nasazením kondomu nataženou na žaludu. Více informací o nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“.

10.12.2017

Dobrý den jsou na fotce vidět uzliny?

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Nejspíše se jedná o zvětšené mízní (lymfatické) uzliny. Zvětšení mízních uzlin může být příznakem infekčního onemocnění nebo autoimunitní poruchy. V prvním případě by bulky byly bolestivé, ve druhém případě nebolestivé. Pro stanovení příčiny zvětšení uzlin je třeba provést vyšetření pohmatem, laboratorní rozbor krve, případně též ultrasonografické vyšetření. Léčba je možná až po stanovení příčin obtíží.

10.12.2017

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli opožděná puberta znamená, že ke zvětšení pohlavních orgánů dojde méně, a nebo pouze později, ale stejně

Jindřich, 13 let

Milý Jindřichu,

Opožděná puberta (pubertas tarda) spočívá v opoždění pohlavního vývoje o více než 2 roky. U chlapců s opožděnou pubertou nedochází k prvnímu výraznějšímu růstu objemu varlat ani po dovršení třináctého roku života.
Předčasná puberta vyžaduje léčbu v případě, že její příčinou je hypogonadismus, tj. porucha funkce pohlavních žláz, která vede k nedostatečné produkci pohlavních hormonů. Další příčinou opožděné puberty může být porucha řídících center v mozku (hypofýzy, hypothalamu) nebo příliš nízká citlivost cílových tkání na působení pohlavních hormonů. Pokud je opožděná puberta způsobena některou z výše uvedených poruch (k jejichž prokázání je však třeba absolvovat endokrinologické vyšetření), se obvykle zahajuje hormonální terapie.

10.12.2017

Lehce se vzruším. Co mám dělat?

Donde, 13 let

Milý Donde,

Právě procházíš obdobím dospívání, v němž dochází mimo jiné též k výraznému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Časté a silné vzrušení je naprosto normálním důsledkem těchto hormonálních změn, k nimž v tvém těle dochází. Kvůli tomu, že se snadno vzrušíš, se nemusíš trápit. Nejspíše se nejedná o projev žádné poruchy ani nemoci, nýbrž o zcela přirozený proces, který tvoří součást vývoje každého zdravého jedince.
Jestliže v souvislosti s častým a silným vzrušením pociťuješ psychické napětí (tenzi), doporučuji pokud možno často a pravidelně vykonávat masturbaci, která ke snížení psychického napětí (tenze) výrazně přispívá.

09.12.2017

Dobrý den. Chtel bych se poradit. Dost často mám erekci - to chápu, je to normální a proto masturbuju. Nechci ale sledovat porno. Neni nejaka varianta ktera by byla podobna misto toho? Stacilo by kdybych videl prsa atd.

Klukak, 16 let

Milý Klukaku,

Ne každé zobrazení nahého lidského těla musí být pornografické, a tudíž nevhodné pro osoby mladší 18-ti let. Pornografie se vyznačuje tím, že má sexuálně explicitní obsah, což znamená, že znázorňuje pohlavní styk nebo další sexuální aktivity (včetně masturbace), případně zachycuje osoby v sexuálně vyzývavých polohách a podobně. Naproti tomu pouhé zobrazení nahých osob bez sexuálního kontextu není pornografické.
Sledování pornografie osobám mladším 18-ti let nedoporučuji, protože u nich vede k vytváření zkreslených představ o pohlavním životě. Avšak proti sledování materiálů znázorňujících lidské tělo nelze nic namítat.

09.12.2017

Chtěl bych si zkusit udělat orgasmus ale ne normálně, ale drážděním análního otvoru. Jak to dělat "bezpečně"? abych si něco neporanil

Tomm, 16 let

Milý Tomme,

Pravdou je, že řitní otvor (anus) je velmi citlivý a jeho stimulace je spojena s vyšším rizikem poranění. V každém případě je třeba použít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhražku, např. pleťový krém a podobně. Rovněž nedoporučuji zavádět prst příliš hluboko do zmíněného tělesného otvoru (za „bezpečné“ lze považovat zavedení dvou článků jednoho prstu).

09.12.2017

Jsem gay a vím to o sobě už dlouho. Ale už mě trochu užírá to držet v tajnosti. Nechci se ale přiznat úplně všem. Stačil by mi jeden dobrý kámoš (aspoň abych věděl, že v tom nejsem sám). Pár takových adeptů mám, ale jak mám poznat, jestli netrpí homofobií? Není na to nějaký psychologický trik?

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Se svojí sexuální orientací se alespoň zpočátku svěřuj raději pouze osobám, kterým naprosto důvěřuješ. Nicméně i lidé, o kterých se domníváš, že je dobře znáš a dobře dovedeš odhadnout jejich reakce, tě mohou svým postojem překvapit.
Často to bývá právě důvěrný kamarád, kterému se mladý člověk se svojí sexuální orientací svěřuje. Nicméně jednoduchý trik, jak odhadnout, zda a do jaké míry dotyčný jedinec trpí homofobií, v podstatě neexistuje. Leccos mohou napovědět názory a postoje, které kamarád v minulosti vyjádřil. Někteří lidé však mohou velmi rychle změnit názor, pokud zjistí, že homosexuální orientace se vztahuje na konkrétního jedince z jejich okolí. Dokonce i velmi tolerantní dospívající jedinec může homofobii podlehnout, získá-li falešný pocit, že kamarádovou homosexuální orientací je ohrožena jeho vlastní identita. A naopak, dokonce i někteří lidé s odtažitým postojem vůči homosexualitě mohou najednou pocítit větší pochopení, když zjistí, že k osobám homosexuálně orientovaným patří i člověk, kterého znají jako dobrého kamaráda se spoustou ladných vlastností.
Jinými slovy, možností, jak může kamarád na tvoje sdělení reagovat, je celá řada, počínaje padnutím do náruče a konče hrubým fyzickým útokem a ublížením na zdraví. Při zjišťování postojů druhých lidí k homosexualitě je tedy třeba postupovat pozvolna a opatrně.

09.12.2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně požívání nápoje (...) s příchutí ovoce ve škole. Spolužáci si ho tam nosí, ale já se bojím tak se chci zeptat. Podle zákona se nápoj považuje jako alkoholický, pokud má alespoň 0,5% alkoholu, tento má jen 0,3% takže se jako alkoholický nápoj nepovažuje. Zákon na to je že nesmí prodat alkoholický nápoj osobě mladší 18ti let. V obchodě (...) nám ho normálně prodají. Ve školním řádě máme jen uvedeno, že do školy žáci nesmí nosit žádné předměty ani látky, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost. Kdybych si ho tam přinesl, jaký "zákon" by jsem porušoval? Podle mě žádný, protože zákon o nákupu alkoholického nápoje ne, protože se (...) jako al. nápoj nepočítá. Školní řád také ne, protože al. není uveden.

Kryštof, 15 let

Milý Kryštofe,

Pravdou je, že podle zákona č. 65/2017 Sb. (zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek), § 2, odst. f, se za alkoholický nápoj považuje nápoj obsahující více než 0,5 % objemových ethanolu. Tzv. „nealkoholické“ pivo, které obsahuje 0,3% ethanolu, se tedy za alkoholický nápoj ve smyslu výše citovaného zákona nepovažuje.
Nicméně ani takovýto nápoj není ze zdravotního hlediska zcela neškodný. Záleží například na objemu jeho spotřeby, neboť při konzumaci ve velkém množství přijímá konzument stejné množství alkoholu, jako při konzumaci menšího množství běžného, „alkoholického“ piva. Navíc v těle dítěte či dospívajícího jedince je alkohol zpracováván pomaleji, než v těle dospělého člověka, neboť přibližně do 18-ti let věku se v těle nevytváří dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza. Z tohoto důvodu může dítěti nebo dospívajícímu uškodit i nápoj s nižším obsahem alkoholu, zejména je-li konzumován pravidelně a ve velkém množství.
Kromě určitého obsahu alkoholu (byť obsahu poměrně nízkého) je třeba počítat také s tím, že „nealkoholické“ pivo obsahuje řadu konzervačních látek a stabilizátorů, o jejichž účincích na lidské zdraví se v odborné veřejnosti stále ještě diskutuje, byť příslušné právní předpisy omezují jejich přidávání do potravin a nápojů pouze částečně.
Konzumace „nealkoholického“ piva se nedoporučuje dětem, těhotným ženám a osobám s chronickým onemocněním vylučovací nebo oběhové soustavy. Žádný zákon jim sice konzumaci tohoto nápoje nezakazuje (podobně jako žádný zákon nezakazuje přejídat se tučnými či sladkými jídly), avšak i bez zákonů by měl každý rozumný jedinec z výše uvedeného okruhu osob zvážit dopady určitého chování a stravovacích návyků na svoje zdraví.
Požívání „nealkoholického“ ovocného piva ve škole by nemělo být posuzováno jako porušení školního řádu. Avšak pokud by některý z žáků do školy přinesl skutečně alkoholický nápoj (tj. s obsahem nad 0,5% objemových ethanolu), již by se o porušení řádu jednalo. Přestože alkohol není ve znění vašeho školního řádu uveden, patří mezi „látky, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost“, které ve školním řádu takto uvedeny jsou.

09.12.2017

Dobrý den,
ve škole jsem měl referát o knize v ČJ a já to nějak psychicky nezvládl a rozbrečel jsem se před celou třídou i učitelem. Byl to velký trapas a v pondělí jdu znovu. Strašně se bojím. Mám velikou trému, že jsem kvůli tomu brečel v posteli a nemohl jsem usnout. Uvažuji že budu dělat, že mně je strašně špatně, ale tím se nic nevyřeší jenom se mi to odloží. Mamce ani taťkovi jsem nic neřekl, vymyslel jsem si že jsem psali diktát, potom měl referát kamarád H. a já už jsem to nestihl. Z této lži rodičům je pravda jenom ten diktát. Prosím poraďte mi co mám udělat, jak zahnat trému nebo něco tak.

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Máš pravdu, že odložením tvého vystoupení s referátem by se problém zřejmě nevyřešil. Příčinou tvého strachu z vystoupení před třídou je nejspíše nízká sebedůvěra. Ve spojení s předchozí nepříjemnou zkušeností s neúspěšným vystoupením mohou obavy z další ostudy před třídou poněkud podvazovat tvé řečnické schopnosti, které nemusí být samy o sobě špatné.
Důležité je, abys předem nepodléhal obavám z neúspěchu. Co se nepovedlo napoprvé, může se podařit na druhý pokus. Snaž se nemyslet na to, co bys mohl pokazit, ale spíše na to, co by se ti mohlo podařit. Nemysli na to nejhorší, co by se mohlo stát, ale raději si představuj, jak by mohlo vypadat tvoje úspěšné vystoupení. A také se snaž nemyslet na své minulé vystoupení, protože to už se nedá vrátit zpět. Raději mysli na to, co můžeš udělat lépe.
Zítra si ještě můžeš zkusit referát přečíst nebo přeříkat, ale ráno v den referátu už si jen opakuj, že všechno zvládneš, protože předchozího dne ses připravoval. Před vystoupením se snaž myslet na příjemné věci, například na někoho, kdo se ti líbí, nebo na nějakou svoji oblíbenou činnost.
Pokud je tématem referátu knížka, kterou jsi četl, pokus se veškerou svoji pozornost zaměřit na tuto knížku. Mysli na to, že mluvíš o knížce, nikoli na to, že máš mluvit před třídou. Během referátu se nemusíš neustále dívat na spolužáky, spíše se snaž dívat jakoby nad ně. Nenech se rozptylovat ani výrazem jejich obličeje, ani případnými rušivými zvuky, pokud by nějaké vydávali.
Nejsi herec a nikdo od tebe nemůže vyžadovat profesionální herecký výkon. Tvoje vystoupení možná nebude naprosto perfektní, ale máš promluvit před nějakými dvaceti nebo třiceti spolužáky, a ne před plně obsazeným hledištěm Národního divadla. Možná, že tvůj pondělní referát nebude nejlepším vystoupením v tvém životě, ale pro potřeby školního vyučování by měl postačit.
Jestliže máš nějaké problémy, nestyď se svěřit rodičům. Především oni by ti měli poskytnout morální oporu a utěšit tě, když se ti něco nedaří. Nikdo není povinen být vždy a za všech okolností naprosto perfektní. Každý se občas setká s neúspěchem, avšak i neúspěch je třeba vnímat především jako informaci o tom, co bude příště třeba udělat lépe.

09.12.2017

Vzrušují mě mladší holky než sem já, nejsem pedofil?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Podle dokumentu zvaného Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch (DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího 16-ti let, kterého sexuálně přitahují děti, které jsou alespoň o 5 let mladší, než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje alespoň po dobu půl roku.
Vzhledem k tvému nízkému věku nelze tvoji náklonnost k mladším dívkám považovat za projev pedofilie. Během tvého dalšího vývoje bude do jisté míry záležet na tom, zda se věk dívek, které tě přitahují, bude zvyšovat (tedy zda „porosteš spolu s nimi“), nebo zda tě i po dosažení 16-ti let věku budou stále ještě přitahovat výrazně mladší dívky. Ani jednu z těchto možností nelze předem vyloučit, a tudíž teprve čas ukáže, zda jsi pedofilní. Vzhledem k poměrně nízkému výskytu pedofilních jedinců v populaci (okolo 1%) je to však málo pravděpodobné.

08.12.2017

Může mít erekci i například 7 letý kluk?

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Erekce se může dostavit nejen u dospívajících nebo dospělých, ale i u chlapců v dětství před pubertou, ba dokonce i v kojeneckém věku.

08.12.2017

Mám 25cm dlouhý pinďour....Je to moc a nebo málo?

Jarmil, 15 let

Milý Jarmile,

Uvedený rozměr penisu je již abnormálně velký, průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm.

08.12.2017

Je divný ,když se mi líbí starší ženy (30-40)? (...)

Martin, 13 let

Milý Martine,

V období dospívání může chlapce vzrušovat v podstatě cokoliv. Na tom, že se ti líbí ženy uvedené věkové skupiny, nespatřuji nic nenormálního. Avšak měl by ses pokud možno vyhýbat navazování sexuálních kontaktů s dospělými osobami, neboť v případě odhalení by jim hrozilo trestní stíhání pro pohlavní zneužití.

08.12.2017

Dobrý den, nedávno jsem zkusil trávu a chtěl jsem se zeptat bude to problém, když jdu na 15-ti letou prohlídku? A co všechno mi tam budou dělat?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne....

Štefan, 14 let

Milý Štefane,

Kouření marihuany („trávy“) rozhodně nedoporučuji. K rizikům patří například poškození dýchací a oběhové soustavy (účinky dvou cigaret marihuany na dýchací soustavu jsou srovnatelné s účinkem 28 tabákových cigaret). Zejména u dospívajících jedinců je kouření marihuany spojeno rovněž s vysokým rizikem výskytu poruch vnímání, pozornosti a paměti, případně úzkostných stavů.
Přítomnost účinné látky THC (tetrahydrokanabinolu) v krvi a moči lze prokázat nejdéle do 6-ti týdnů od posledního užití. Avšak laboratorní vyšetření moči nebo krve by muselo být zaměřeno na přítomnost této látky.
Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně sekundárních pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, u dívek případně doporučení gynekologického vyšetření, dále zhodnocení rizik do dalšího života vyplývajících z rodinné i osobní anamnézy a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

08.12.2017

Můžou si kluci neco strkat do penisu?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Zavádění jakýchkoliv cizích předmětů do ústí močové trubice rozhodně nedoporučuji, protože může vést k poranění. Kromě toho hrozí riziko infekce.

08.12.2017

Dobrý den, už dlouho (asi od 3. třídy) si píšu s jednou spolužačkou do noci, byla to super kamarádka, bylo o čem se bavit atd, v poslední době jsem se do ní zamiloval. Nedávno jsme měli s kámošema oslavu (na které nebyla) a já se trošku opil. A napsal jí co k ní cítím. Druhý den jsem jí vysvětlil co se stalo a ona řekla že to chápe a že na to zapomene. Jak bych jí to měl říct normálně? Pozvat jí někam?

Jozka, 15 let

Milý Jozko,

Pravdou je, že vyznání lásky, které je napsáno a odesláno v opilosti, nemusí vyznívat právě nejpřesvědčivěji. Přestože dívka chápe, že jsi nad sebou v určitém stavu ztratil kontrolu a je ochotna vše přejít, ji možná dost mrzí, že ses k vyznání lásky odhodlal až v opilosti a prostřednictvím telefonu či podobného zařízení na odesílání zpráv, místo toho, abys jí vyznal lásku osobně, z očí do očí a ve střízlivém stavu. Takové vyznání by bylo jistě nejen romantičtější, ale hlavně důvěryhodnější.
Nicméně pokud tě dívka má opravdu velmi ráda a má dostatek pochopení pro tvé slabosti, není vyloučeno, že se vám společně podaří ještě vše napravit. K dívce se chovej hezky, ale nesnaž se svoje předchozí jednání přehnaně omlouvat nebo na ně vůbec upozorňovat či se k němu neustále vracet. Především buď čestný a upřímný. A pokud možno se vyhýbej konzumaci alkoholu. Ve svém věku bys neměl pít žádné alkoholické nápoje, protože až do věku 18-ti let tělo nevytváří dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který se podílí na metabolickém zpracování alkoholu. Ten pak v organismu působí mnohem škodlivěji, než u jedinců starších 18-ti let, v jejichž těle se alkoholdehydrogenáza vytváří již v potřebném množství.

08.12.2017

Dnes o přestávce načapal mého kamaráda Edíka učitel, jak se ve třídě kouká na materiály pro dospělé. Učiteli se to asi nelíbilo i když se tomu Edík i zbytek třídy smál. Co bych měl udělat? Jelikož musel Edík jít s učitelem do káboše a když se vrátili nevypadali moc nadšeně. Nechci aby byl Edík smutný.

Frantál, 11 let

Milý Frantále,

Jestliže si tvůj kamarád ve škole prohlížel pornografické materiály a učitel jej přistihl, nelze vyloučit, že bude následovat kázeňské opatření (například poznámka, pohovor s rodiči a podobně). Z toho tvůj spolužák jistě nemá radost, avšak pornografické materiály jsou opravdu určeny pouze pro dospělé (tedy osoby starší 18-ti let) a pokud učitel přistihne žáka, který si takovéto materiály prohlíží, jeho povinností je zasáhnout, aby dítě ochránil před nežádoucím vlivem takovýchto materiálů. Je to něco podobného, jako kdyby tvůj kamarád pil ve škole alkohol, který je také určen pouze osobám starším 18-ti let.
Je od tebe hezké, že chceš kamarádovi pomoci. Možná, že by sis s ním mohl o všem promluvit a vyjádřit mu svůj soucit (např. „Mrzí mě, co se ti stalo“ a podobně). Pokud chceš kamaráda potěšit, můžeš mu například povědět něco hezkého, dát mu nějaký drobný dárek pro radost nebo si s ním třeba zahrát nějakou jeho oblíbenou hru. Zkrátka mu můžeš dát najevo, že jsi jeho kamarád, a že na své starosti a trápení není sám.

08.12.2017

Chcem sa opýtať prečo mám chlpy na semeníkoch drsnejšie než chlpy nad penisom. Ďakujem

Xyz, 16 let

Milý Xyz, 16 let

To, co popisuješ, je naprosto normální. Chloupky vyrůstající na šourku bývají zpravidla výrazně řidší, než ochlupení okolo kořene penisu, avšak zároveň mohou být poněkud silnější (podobně jako např. vousy na bradě bývají tvrdší, než vousy na tvářích). Nejedná se tedy o žádnou zvláštnost či odchylku.
Skutečnost, že se na těle vyskytují různé druhy ochlupení o nestejné hustotě, síle a délce, je nejspíše výsledkem dlouhodobého vývoje (evoluce) člověka. Ochlupení přispívá k odpařování potu a udržování stálé tělesné teploty u savců. U lidí je tato funkce ochlupení poněkud oslabena tím, že na rozdíl od ostatních savců nosíme oblečení, nicméně různé druhy ochlupení na lidském těle stále přetrvávají.

07.12.2017

Dobrý den, do kolika let roste „ohryzek"?

Amnius, 14 let

Milý Amnie,

První nápadnější růst hrtanu začíná zpravidla u chlapců ve věku 11 až 12 let a probíhá obvykle několik let. K výraznému růstu dochází nejčastěji ve věku 14 až 15 let, avšak mezi jednotlivými chlapci mohou být v tomto ohledu značné individuální rozdíly. U některých chlapců dochází k nápadnému růstu hrtanu až v závěru období dospívání (16 až 18 let). Růst hrtanu souvisí s růstem hlasivek a se změnou hlasu neboli hlasovou mutací. K ukončení růstu hrtanu dochází obvykle do 18-ti let věku, avšak u některých mladých mužů pokračuje ještě v prvních letech dospělosti.

07.12.2017

Kupil som si kondom (...) ale zdalo sa mi, že je na môj penis úzky. Sú na kondomoch velkosti?

Meno, 14 let

Milý Meno,

Pokud ti kondom připadá příliš úzký, můžeš si při dalším nákupu vybrat kondom s větší nominální šířkou. Než se vypravíš do lékárny nebo drogerie, můžeš si změřit obvod penisu při erekci a zvolit odpovídající velikost kondomu. Tabulku velikostí kondomů najdeš v odpovědi na dotaz Nicka ze dne 05.12.2017.

07.12.2017

V sobotu mám přespávat u mojí holky a ona po mě chce, abych s měl sex s ní a s její kamarádkou. Prosím poraďte jak na to.

Lukáš, 17 let

Milý Lukáši,

Zájem mladých lidí o sexuální aktivity je sice přirozený, normální a pochopitelný, avšak přání tvé dívky, aby se vašich společných sexuálních aktivit zúčastnila také její kamarádka, je velmi neobvyklé. Dívka, která je zamilovaná do chlapce, s ním obvykle chce být sama a mít jej pouze pro sebe, zatímco chlapcův zájem o jiné dívky je pro ni spíše důvodem ke znepokojení.
Skupinové sexuální aktivity příliš nedoporučuji, a to zejména z důvodu jejich zvýšené rizikovosti z hlediska přenosu pohlavních chorob a jiných onemocnění. Rovněž je třeba zvážit dopady takovýchto aktivit na mezilidské vztahy.
Kromě toho, ani při použití antikoncepčních prostředků nelze nikdy zcela vyloučit možnost neplánovaného početí. Představ si, že by se ti „podařilo“ přivést obě dívky do jiného stavu. Pro mladého člověka tvého věku představuje rodičovství přece jen značnou zátěž a vše by bylo ještě mnohem komplikovanější, kdyby ses stal hned dvojnásobným nastávajícím otcem.
Pokud se tedy chceš se svojí dívkou milovat (ve smyslu sexuálních aktivit), doporučoval bych omezit se na párové sexuální aktivity, pokud možno s jednou partnerkou a v rámci trvalejšího citového vztahu.

07.12.2017

Ahojte som zo Slovenska a honili som si u kamaráta. A on ma pristihol a začal mi ho fajčiť. Potom prestal a pozerali sme telku. Je to normálne?

Toby, 13 let

Milý Toby,

Důvěrný tělesný kontakt mezi dvěma vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a nemusí být projevem homosexuální orientace. Podle některých studií (např. Kinsey, 1998) má zkušenost s některou z forem sexuálního kontaktu s vrstevníkem téhož pohlaví až 40% dospívajících jedinců, aniž by takováto zkušenost měla nějaký vliv na jejich sexuální orientaci, chování či navazování vztahů v pozdějším životě.

07.12.2017

Dobrý večer, stydim se za chlupy na penisu, když se převlékáme před plaváním ve škole.

Sup, 13 let

Milý Supe,

Růst pubického ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) je v tvém věku naprosto normální a za své ochlupení se nemusíš stydět, stejně jako se nemusíš stydět ani za další změny, k nimž na tvém těle dochází. Ostatně k vývoji určitých tělesných znaků dochází jistě také u většiny tvých spolužáků.
Pokud ti chloupky z nějakého důvodu vadí, můžeš si je oholit, avšak je třeba počítat s tím, že holení může vést k podráždění pokožky, které se projevuje například svěděním či zarudnutím. Nebo si můžeš chloupky zkrátit nůžkami, což je pro pokožku šetrnější, avšak i při zkracování bys měl postupovat opatrně, aby ses neporanil.

07.12.2017

Asi před týdnem jsem se praštil do ucha a jakože slyším hůř na jedno ucho. Je to velký problém? Musím k lékaři? nebo se to zlepší samo?

Bambus, 13 let

Milý Bambuse,

Není vyloučeno, že mohlo dojít k poranění ušního bubínku, nebo dokonce středního či vnitřního ucha. V každém případě doporučuji navštívit ordinaci otorhinolaryngologa (ORL) a nechat si ucho vyšetřit.

07.12.2017

Jaká je nejlepší masturbace a jaká je nejhorší?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Nejlepší je takový způsob masturbace, který vede k očekávanému výsledku, tedy k dosažení příjemných pocitů. U mužů a chlapců je konkrétní technika masturbace dána kombinací způsobu uchopení penisu (například celou rukou, dvěma prsty, třemi prsty) a způsobu vykonávání masturbačních pohybů (rychlé/pomalé, krátké/dlouhé).
Masturbaci lze provádět v různých tělesných polohách (vleže, vsedě či v jiných polohách). Kromě penisu lze při masturbaci stimulovat také jiné eroticky citlivé části těla (šourek, rozkrok neboli hráz, okolí řitního otvoru a podobně), k čemuž lze využít volnou ruku. Někteří muži dosahují intenzivního orgasmu rovněž při stimulaci předstojné žlázy (prostaty).
Naproti tomu rozhodně nedoporučuji používat při masturbačních aktivitách různé umělohmotné pomůcky, které mohou způsobit řadu nepříjemných a bolestivých poranění (oděrky, trhlinky, pohmožděniny, ale i úraz elektrickým proudem či popáleniny, pokud takovéto pomůcky fungují na baterie a během používání dojde k jejich vznícení). Pro masturbaci doporučuji používat výhradně ruku (ostatně od dráždění pomocí ruky je odvozeno i samotné slovo masturbace, viz odpověď na dotaz Roberta ze dne 02.12.2017).

07.12.2017

Mám malý penis?

Hdbdb, 13 let

Milý Hdbdb,

Vzhledem k tomu, že neuvádíš rozměry svého penisu, nemohu posoudit, zda jeho rozměry odpovídají průměrným hodnotám pro tvůj věk či nikoli.

07.12.2017

K nám do týmu chodí jeden kluk. Chodí tam rozhodně déle, než já. Je celkem fajn a je s ním sranda. Ale poslední dobou se ke mně začal chovat úplně jinak než dříve. Často mi z ničeho nic napíše, jak se mám, co dělám atd. Když hrajeme vybíjenou a na mně letí balon, schválně přede mně „skočí", aby mě nevybili. Čím to může být? Sleduje tím něco? PS. Je mu dvanáct.

Kámoš, 15 let

Milý Kámoši,

Podle toho, co popisuješ, jsi svému spoluhráčovi zřejmě velmi sympatický. Nicméně na jeho chování nespatřuji nic, co by překračovalo běžné hranice kamarádského vztahu mezi dvěma dospívajícími jedinci téhož pohlaví.

07.12.2017

Byl jsem u kožařky s tím bílím prstencem na předkožce. A ona mi řekla, že je možné se zbavit už jen operativním způsobem. Kožařka na zprávu napsala: pacient nikdy nebyl schopen přetáhnout předkožku přes glans penis, neví jak dlouho (1-2 roky) je na předkožce cirkulárně nabělení kůže v pruhu, nejspíše se jedná o lichen sclerosus et atrophicus.
Dop prosím o urologické vyšetření a provedení cirkumcize u pacienta s roky trvající fimosou nejsp z důvodu lichen sclerosus et atrophicus.
Je to jediná možnost operativním způsobem? Ptal jsem se proč né mast, a ona mi řekla, že je pozdě. Mám tedy podstoupit malou operaci? Je to něco jako obřízka? Děkuji za odpověď.

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Lichen sclerosus et atrophicus (LSA) je totéž onemocnění, které se u mužů a chlapců označuje jako BXO (balanitis xerotica obliterans). Nicméně v rámci diagnostiky tohoto onemocnění by lékařka měla nechat provést imunologické vyšetření. Teprve tímto vyšetřením se může potvrdit, zda se opravdu jedná o LSA/BXO, ačkoliv popsané symptomy tomu nasvědčují.
Toto vzácné kožní onemocnění, které je projevem autoimunitní poruchy, lze léčit pomocí kortikosteroidů II. a III. třídy (např. Afloderm, Dermatop, Beloderm či Elocom), případně pomocí léků ze skupiny imunosupresiv (např. Prednison či Plaquenil). Avšak přibližně v 50% případů nedochází ke zlepšení stavu a provádí se operace.
Cirkumcize, o níž tvá lékařka žádá, je pouze jiný výraz pro obřízku. Rozhodně se však nejedná o „malou“ operaci, protože obřízka znamená likvidaci 50 až 70% kožního pokryvu penisu a ztrátu až 20 000 nervových zakončení. Při operaci je odstraňována část těla, která se již neobnoví, a tudíž je provedení operace podmíněno tzv. informovaným souhlasem pacienta nebo jeho zákonného zástupce. U nezletilé osoby starší 14-ti let nelze takovýto zákrok provést ani se souhlasem zákonného zástupce, pokud nezletilý tomuto zákroku vážně odporuje (viz Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, §§ 94 – 100).
Navíc při onemocnění LSA/BXO cirkumcize nepředstavuje jednorázové a definitivní řešení. I po jejím provedení je třeba pacienta dlouhodobě sledovat a léčit pomocí kortikoidní masti. LSA/BXO totiž postihuje nejen předkožku, ale i další části penisu.
Vzhledem k rozsahu a struktuře tkáně, která má být nevratně odstraněna, bych přece jen doporučoval nejprve vyzkoušet konzervativní léčbu. Chirurgický zákrok můžeš v nejhorším případě podstoupit kdykoliv později, jeho několikaměsíční odklad nehraje podstatnou roli. Pokud konkrétní kožní lékařka odmítá předepsat kortikoidní mast (nikdy nemůže předem vědět, že na konzervativní léčbu „je pozdě“, pokud ji nejprve nevyzkouší!), doporučoval bych se obrátit na jiného kožního lékaře. Zároveň doporučuji nechat si provést imunologické vyšetření a v případě, že se potvrdí podezření na autoimunitní poruchu, požádat o předepsání imunosupresiv.

07.12.2017

Dobrý den když stojí můj penis má 18 cm a když si koupím kondom já si ho vždycky dam na penis a honím si ale ten kondom vždycky spadne. proč ? Jo a nevadí že nemam obrizku a davam si kondom můžu dát kondom na předkožku ?

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Pokud kondom na penisu nedrží a sklouzává dolů, příčinou je pravděpodobně velká šířka kondomu. Doporučuji tedy zakoupit kondomy s nižší nominální šířkou (tabulku velikostí najdeš v odpovědi na dotaz Nicka ze dne 05.12.2017).
Rozhodně nevadí, že nejsi obřezaný, spíše naopak. Předkožka totiž představuje eroticky nejcitlivější část penisu, neboť obsahuje až 20 000 nervových zakončení. Kromě toho tvoří 50 až 70% kožního pokryvu penisu.
Pokud si předkožku můžeš přetáhnout, nasazuj si kondom po jejím přetažení. Pokud si předkožku přetáhnout nemůžeš, ponech ji nataženou na žaludu.

07.12.2017

Čím to mám natierať ? Čo to je ?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Podle vzhledu se jedná o hojící se drobnou opruzeninu. Proces hojení lze urychlit pomocí mastí, např. calcium pantothenicum nebo dermazulen. Pokožku udržuj čistou a suchou.
Jestliže mast nepomůže a pokožka bude v postiženém místě stále zarudlá, navštiv kožního lékaře (dermatologa), který ti může předepsat některou z antibakteriálních či antimykotických mastí (např. framykoin).

06.12.2017

Chci se zeptat někdy když rychle píšu třeba diktát vynechávám ve slovech písmena je to néjaká nemoc?

Jjj, 13 let

Milý Jjj,

Nejspíše se jedná o projev některé z tzv. specifických poruch učení. Doporučuji tedy navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, jejíž pracovníci provedou příslušná vyšetření. Pokud se potvrdí, že trpíš některou ze specifických poruch učení (k nimž patří např. dysgrafie, dysortografie a podobně), budeš mít ve škole nárok na kompenzaci této poruchy (např. delší časový limit pro psaní testů, možnost používání určitých pomůcek a podobně).

06.12.2017

(...) Prosim nezobrazovať. Ďakujem.

David, 14 let

Milý Davide,

Zájem o vrstevníka téhož pohlaví nemusí být v období dospívání projevem homosexuální orientace. Stupeň vzájemného sblížení s tvým kamarádem závisí do značné míry na tom, jak dalece si důvěřujete.

06.12.2017

Zdravím,po koupeli se mi vždy na celé hrudi udělají červené skvrny,které svědí,nevíte čím to může být? (jsem alergik).Dělá se mi to jen když se sprchuju delší dobu (5 minut na sebe pouštím teplou vodu),ale když se osprchuju rychle (opláchnu se,namydlím a spláchnu šampón,tak nic).Je to dosti nepříjemné a už mi to tak dělá asi půl roku.

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Pokud trpíš alergií, červené skvrny jsou s největší pravděpodobností alergickou reakcí na mýdlo, které při koupání používáš, zejména pokud mýdlo na pokožce působí delší dobu před opláchnutím. Doporučuji tedy zakoupit v lékárně některé z mýdel určených pro alergiky. S výběrem konkrétního výrobku ti poradí lékárník.

06.12.2017

Dobrý den. Je pravda, že když si oholím pubické ochlupení, tak mi poté vyrostou delší a silnější chlupy? A pokud ano, tak jestli to platí i u knírku, vousů, a ochlupení v podpaží.
Děkuji za odpověď

Mrci, 14 let

Milý Mrci,

Po oholení mohou začít růst silnější a hustější chloupky i vousy, avšak na jejich konečnou délku nemá oholení vliv. Chlup z pubického ochlupení dorůstá do délky okolo 6 cm (přičemž roste rychlostí přibližně 1 cm za měsíc), poté samovolně vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tímto způsobem dochází k průběžné obměně ochlupení, neboť chloupky nevypadávají najednou, nýbrž postupně. Z tohoto důvodu lze v pubickém ochlupení u téhož jedince najít chloupky o různé délce.

06.12.2017

Dobrý den, potřebuji jít na urologii, ale stále to odkládám, protože se mi tam nechce a velmi se stydím. Myslím si že mám opožděnou pubertou protože můj penis měří 13 cm při erekci a celkově mi přijde, že mám v kalhotách “prázdno”. Váš názor, popř. Jak mi mohou na urologii pomoci. Děkuji

Kristián, 18 let

Milý Kristiáne,

Délka tvého penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozhodně se nejedná o penis abnormálně malých rozměrů (o tzv. mikropenis by se jednalo pouze v případě, že by jeho délka při erekci byla menší než 5,6 cm).
Opožděná puberta (pubertas tarda) se projevuje tím, že ani po dovršení věku 13-ti let nedojde k prvnímu nápadnějšímu růstu objemu varlat. Během prvního roku puberty dochází k nárůstu testikulárního objemu neboli objemu varlat přibližně na dvojnásobek (z původních 1,5 až 2 ml na 3 až 4 ml), přičemž tento růst v následujících letech pokračuje. Oproti tomu rozměry penisu jsou pro diagnózu opožděné puberty nepodstatné.
Při podezření na opožděnou pubertu můžeš svého praktického lékaře požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii (nikoli na urologii, neboť opožděná puberta je projevem poruchy žláz s vnitřní sekrecí, jimiž se zabývá endokrinologie, nikoli urologie).
V rámci endokrinologického vyšetření lékař změří testikulární objem pomocí orchidometru a provede další vyšetření včetně odběru krve pro stanovení hormonální hladiny. Pokud se podezření na opožděnou pubertu potvrdí, připadá v úvahu hormonální léčba.
Avšak v případě, že se nejedná o opožděnou pubertu a jediný problém spočívá v mírně podprůměrných rozměrech penisu, ti lékař nejspíše nijak nepomůže. Důvodem k léčbě by byl pouze tzv. mikropenis, o který se však v tvém případě evidentně nejedná.

06.12.2017

Co bych si měl přát k narozeninám a Vánocům v mém věku?

Petr, 12 let

Milý Petře,

Těžko ti mohu poradit něco konkrétního, protože neznám tvoje zájmy a záliby. Pravdou je, že vybrat dárek pro osobu tvého věku může být dost obtížné. Nacházíš se totiž na rozhraní mezi dětstvím a dospíváním, kdy se na různé hračky možná cítíš už „moc velký“ nebo se o ně stydíš rodičům říkat, zatímco na některé dárky pro dospívající mládež jsi naopak ještě „moc malý“ nebo ti je rodiče zatím nechtějí koupit.
Pokud ti mohu v tomto směru něco poradit, měl by ses v první řadě řídit svým přáním. V klidu se zamysli nad tím, jaké věci by ti mohly udělat radost. Svoje přání si můžeš napsat na papír a sestavit si jakýsi seznam. Napiš všechny věci, které tě napadnou, aniž bys některou z nich předem zavrhoval kvůli tomu, že jsi na ní „moc velký“ nebo „moc malý“. Teprve po sestavení seznamu věcí v něm můžeš začít škrtat, například takové věci, o kterých víš, že by ti je rodiče nejspíš nekoupili (i když ani tím si nemůžeš být předem zcela jistý).
Pokud tě napadne jen málo věcí nebo žádné, můžeš se ve volném čase vypravit na průzkum obchodů, kde se různé dárky prodávají (například obchody s elektronikou, se sportovními potřebami, hračkářství, knihkupectví a podobně). Určitě najdeš něco, co se ti bude líbit a co bys chtěl dostat.

06.12.2017

Může někdo dostat cukrovku když jí hodně sladkého a nebo musí být vrozená?

Cukrik, 15 let

Milý Cukriku,

Diabetes neboli cukrovka zahrnuje celou skupinu onemocnění, jejichž základním projevem je vysoká hladina cukru (glukózy) v krvi. Rozlišuje se diabetes I. a II. typu.
Diabetes I. typu je způsobena nedostatkem inzulinu, což je hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi. Diabetes I. typu vzniká v důsledku geneticky podmíněné autoimunitní poruchy. Tato nemoc je tudíž vrozená, i když může být dlouhou dobu skrytá a projevit se až v průběhu života (nejčastěji je diagnostikována do patnáctého roku věku, ve vzácných případech až ve stáří).
Diabetes II. typu není způsobena nedostatkem inzulinu, nýbrž odolností (rezistencí) cílových tkání vůči jeho působení. Tento typ cukrovky postihuje spíše starší osoby, případně osoby s nadváhou a obezitou. K jejímu rozvoji přispívá kromě nevhodných stravovacích návyků také nedostatek pohybu a stres.
Zatímco v minulosti se cukrovka II. typu vyskytovala převážně u osob starších 40-ti let, v nejnovější době narůstá četnost jejího výskytu i v nižších věkových skupinách (u mladých lidí, ba dokonce u dětí), což pravděpodobně souvisí se změnami životního stylu (narůstající stres, nepravidelné stravování a podobně).
Zatímco tedy diabetes I. typu představuje vrozené onemocnění, které se většinou projevuje již v dětství, diabetes II. typu je onemocnění získané, k jehož výskytu přispívá nezdravý způsob života.

06.12.2017

Dobrý deň, kedy asi približne začína mutovanie?

Zajác, 12 let

Milý Zajáci,

Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Proces změny hlasu z chlapeckého na mužský obvykle probíhá po dobu půl roku až dva roky a souvisí s růstem hrtanu a hlasivek, které se zvětšují přibližně na dvouapůlnásobek své původní, dětské velikosti.

06.12.2017

Zdravím, co mám dělat když chci aby mě mamka viděla jak honím nebo aspoň aby mě viděla nahého? Prosím o odpověď

Dan, 16 let

Milý Dane,

Napadá mne řada způsobů, jak by se tvé přání dalo uskutečnit (například bys mohl při koupání či sprchování ponechat dveře do koupelny otevřené a počkat, až půjde maminka kolem). Avšak pokud tě vzrušuje představa, že se před druhou osobou obnažuješ nebo dokonce masturbuješ, mohlo by se jednat o projev sexuální deviace zvané exhibicionismus.

06.12.2017

Dobrý den! Takže když si je oholím tak mi budou 100% růst alespoň trochu rychleji.

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Oholení vousů nemá na tempo (rychlost) jejich růstu vliv. Avšak je pravděpodobné, že po oholení budou namísto tenkých a řídkých vousů dorůstat vousy silnější a hustější. Totéž platí pro tělesné ochlupení.

05.12.2017

Dobrý den, jaký kondomy bych si měl koupit s rozměry 15cm délka a 11cm obvod?

Nick, 16 let

Milý Nicku,

Vzhledem k tomu, že máš penis běžných rozměrů, by ti měly postačit kondomy běžné velikosti o nominální šířce 54 mm. Pokud by však větší šířka kondomu způsobovala jeho vysvlékání během pohlavního styku, můžeš zvolit i menší velikost. Další velikosti kondomů jsou uvedeny v následující tabulce.

K údajům z tabulky je však třeba dodat, že nominální šířka kondomu není totéž, co „šířka“ či průměr penisu. Při měření penisu za účelem výběru správné velikosti kondomu je proto nutné měřit skutečně jeho obvod (a takto získaný údaj porovnat s údaji z pravého sloupce tabulky), nikoli jeho šířku. Obvod penisu se měří přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu, a to pomocí papírového proužku obtočeného kolem penisu.
Naproti tomu délka penisu nemá pro výběr velikosti kondomu žádný význam. Většina kondomů dosahuje při rozbalení (bez natahování) délky okolo 17 cm. Není nutné, aby kondom pokrýval celou délku penisu až ke kořeni. Podstatné je, aby pokrýval tu část penisu, která se při pohlavním styku zavádí do pochvy (což bývá zpravidla jedna polovina až dvě třetiny délky penisu). Pokud je kondom naopak příliš dlouhý, ponechává se jeho nadbytečná část nerozbalená.

05.12.2017

Už mi trochu roste knírek, chtěl bych aby mi rostl co nejrychleji. Je možné. že když si ho oholím začne růst rychleji? Nemáte nějaké tipy?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Růst vousů je podmíněn genetickými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Některým chlapcům začínají růst vousy již na počátku puberty, jiným až na jejím konci, nebo dokonce až na počátku dospělosti. Někteří muži mají vousy silné, ba tvrdé, u jiných vyrůstají tenčí a měkčí. Také hustota vousů může být různá.
Pravdou je, že po oholení tenkých a krátkých vousků (tzv. chmýří), které chlapcům vyrůstají pod nosem, začínají na jejich místě obvykle růst vousy silnější a hustější. Někdy je však zapotřebí vousy oholit několikrát, než se uvedená změna projeví.

05.12.2017

Je sledování zoofilie trestné?

Pendolíno, 12 let

Milý Pendolíno,

Podle trestního zákoníku se trestného činu dopustí ten, kdo vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, činí veřejně přístupným, zprostředkuje, uvede do oběhu, prodá nebo jinak jinému opatří pornografické dílo, které popisuje, zobrazuje nebo jinak znázorňuje pohlavní styk se zvířetem. O sledování či přechovávání takovéhoto díla však zákon nic neuvádí.

05.12.2017

Co se vysetruje u gyneneologa u kluku v 13?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Gynekolog je ženský lékař, chlapci jej nenavštěvují. Někdy navštěvují gynekologa i dospívající dívky (pro ně je určen dětský gynekolog), avšak zpravidla pouze v případě, že mají nějaké „ženské“ obtíže, jinak není návštěva gynekologa povinná.
Ve věku 13-ti let se u dospívajících obou pohlaví provádí preventivní prohlídka. Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, kontrola a plán dalšího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně pohybového aparátu, prohlídka kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a sekundárních pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení o zdravém životním stylu včetně úrazové prevence, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu a u dívek rovněž dotaz na menstruační cyklus.

05.12.2017

Mám sestřenici která má moc krásný nohy a asi ví že se mi její nohy líbí a pořád mi je na mě dává atd. Co mám v týhle situaci dělat?

Tomáš, 13 let

Některé dospívající dívky se vůči chlapcům chovají vyzývavě, aby si vyzkoušely, zda dovedou zaujmout jejich pozornost. Není vyloučeno, že sestřenice si chce pouze vyzkoušet tvoji reakci.
Záleží na tobě, jak se v popsané situaci zachováš. Pokud ti chování tvé sestřenice vadí, měl bys ji šetrně upozornit, že si nepřeješ, aby se takto chovala. Pokud ti však nevadí, nemusíš říkat nic a můžeš nechat sestřenici, ať si dělá, co považuje za vhodné.

04.12.2017

Jakto že mě vzrušují holčičí chodidla?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Různí lidé mají zálibu v různých částech lidského těla. Kromě tzv. sekundárních pohlavních znaků (patří k nim zejména vnější pohlavní orgány, u žen a dívek rovněž ňadra a boky) mohou být předmětem sexuálního zájmu také další části těla. Příliš jednostranné zaměření na některou z dalších částí těla se sice nevyskytuje příliš často, avšak nemusí na něm být nic špatného.

04.12.2017

Možná hloupý dotaz, ale chci se zeptat. Je pravda, že jsou slipy nezdravé a nehygienické? Dost se mi spolužáci ve třídě smějí, protože jako jediný z kluků je nosím. Je mi trapné říkat mámě, ať mi kupuje boxerky. Nebavíme se doma o tom. A myslíte, že až si najdu přítelkyni, že jí to také nebude odpudivé?

Alex, 15 let

Milý Alexi,

Žádný druh spodního prádla není sám o sobě nezdravý nebo nehygienický. Záleží pouze na složení materiálu, z něhož je prádlo vyrobeno (mělo by se jednat o 100% bavlnu) a na správně zvolené velikosti prádla (spodní prádlo by nemělo být příliš malé a nemělo by škrtit v pase). Značný význam má rovněž pravidelná výměna spodního prádla (na každý den je třeba si obléci čisté). Při splnění těchto podmínek nezáleží na tom, zda nosíš boxerky, trenýrky nebo slipy. Tak například čisté slipy správné velikosti vyrobené ze 100% bavlny jsou určitě zdravější a hygieničtější, než příliš malé a těsné boxerky vyrobené z látky obsahující umělá vlákna a nošené bez výměny několik dnů po sobě.
Jinak nevidím důvod, proč by se ti spolužáci měli posmívat kvůli spodnímu prádlu (tedy za předpokladu, že není děravé nebo silně znečištěné). Nejspíš tě chtějí jen vyprovokovat, přičemž spodní prádlo jim slouží jako záminka. Také bych se neobával, že svým spodním prádlem odpudíš svoji přítelkyni (samozřejmě za předpokladu, že na sobě budeš mít každý den čisté). Navíc od vašeho seznámení jistě uplyne určitá doba, než tě dívka vůbec poprvé uvidí ve spodním prádle. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, jistě se s tebou nerozejde kvůli tomu, jaké nosíš spodní prádlo.

04.12.2017

Je pravda, že posilování pánevních svalů zlepší a prodlouží orgasmus? A které svaly se mají posilovat?

Flint, 13 let

Milý Flinte,

Pravdou je, že posilování svalstva pánevního dna (tzv. malé pánve) přispívá k dosahování silnější erekce, intenzivnějšího orgasmu a rovněž pomáhá při obtížích s únikem moči a stolice. Svaly pánevního dna poskytují oporu orgánům, které jsou uloženy v oblasti malé pánve (tyto svaly jsou vyznačeny na obrázku níže).


svalstvo pánevního dna

Pokud chceš svaly pánevního dna posilovat, musíš je nejprve objevit. K tomu ti může posloužit jednoduché cvičení s ručníkem položeným přes kořen penisu při erekci. Ručník podélně složíš nebo stočíš a opatrně položíš napříč přes kořen penisu. Poté se snažíš ručník udržet tak, aby nespadl. Brzy zjistíš, že k tomu, aby ručník nespadl, musíš napnout (zatnout) určité svaly. Zapamatuješ si, které svaly to jsou, abys příště mohl cvičit jejich napínání (zatínání) i bez ručníku.
Pro posilování svalů pánevního dna můžeš provádět rovněž následující cviky:

  • Lehni si na břicho, ruce si založ pod bradu nebo se opři o lokty, „zatáhni“ břicho a nohy si natáhni tak, aby ses dotýkal podlahy pouze konečky prstů na nohou, zatímco koleny se podlahy nedotýkáš (jsou zdvižena nad zemí). V této poloze střídavě stiskneš hýždě k sobě a opět je povolíš, a to 3x až 5x po sobě, vždy na několik vteřin.
  • Lehni si na záda, ruce polož volně podél těla a v této poloze zvedej nohy a pánev do výšky tak, aby nohy směřovaly přímo vzhůru. Při zvedání nohou jimi plynule „táhni“, nesnaž se je zvedat žádnými prudkými, jednorázovými pohyby („šviháním“).
  • Lehni si na záda, ruce natáhni podél těla, nohy pokrč v kolenou a přitahuj kolena směrem k hrudníku tak, aby došlo k nadzvednutí pánve.

04.12.2017

Jak se dá masturbovat s obřízkou? Jeden můj spolužák říkal že se masturbuje bez předkožky jinak, je to pravda?

aaaaa, 13 let

Milý aaaaa,

Běžná masturbační technika obřezaných mužů a chlapců se od běžné masturbační techniky mužů a chlapců s předkožkou skutečně liší. Rozdíl je dán menším rozsahem kožního pokryvu penisu a nižším množstvím nervových zakončení u obřezaných jedinců.
Naprostá většina chlapců, kteří mají předkožku a mohou si ji přetahovat, si při masturbaci střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje na žalud (což u obřezaných jedinců z pochopitelných důvodů není možné). Předkožka totiž představuje eroticky nejcitlivější část penisu, protože se v ní nachází až 20 000 nervových zakončení (což je přibližně 2x více, než ve zbývajících částech penisu dohromady). Při přetahování dochází ke stimulaci (dráždění) nervových zakončení předkožky jejím třením o povrch žaludu, respektive ke vzájemné stimulaci mezi žaludem a předkožkou.
Kromě toho předkožka tvoří kožní rezervu pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Díky předkožce je kožní pokryv penisu i při erekci dostatečně volný a pružný, a tudíž je možno kůži na penisu bez obtíží posunovat směrem k tělu a od těla.
Naproti tomu u obřezaného penisu se nejvíce nervových zakončení z pochopitelných důvodů nenachází v předkožce (protože ta byla při zákroku odřezána), nýbrž ve zbývající části kožního pokryvu penisu, tedy na těle penisu v místech od jizvy po obřízce směrem ke kořeni penisu.
Navíc obřízka znamená ztrátu 50 až 70% kožního pokryvu penisu (poměrně široké rozmezí je dáno tím, že kromě vnějšího a části vnitřního listu předkožky se při tzv. totální cirkumcizi odstraňuje i část navazujícího kožního pokryvu penisu), z čehož vyplývá, že na obřezaném penisu je při erekci kůže mnohem více napnutá, než na penisu s přetaženou předkožkou. Posunování kožního pokryvu penisu při masturbaci je tudíž značně ztíženo a může při něm docházet k nepříjemně vysokému tření.
Z tohoto důvodu je mezi obřezanými jedinci velmi rozšířeno používání lubrikačních gelů či podobných zvlhčovacích prostředků při masturbaci (podle některých průzkumů používá lubrikační gel nebo jeho náhražku až 80% obřezaných mužů a chlapců, zatímco u mužů a chlapců s předkožkou je užívání lubrikačního gelu méně časté). Lubrikační gel přispívá ke snížení tření a díky jeho použití může penis volněji „klouzat“ v ruce.
Někteří obřezaní jedinci však při masturbaci žádný lubrikační prostředek nepoužívají, zejména v případě, že jim byla provedena tzv. částečná obřízka (subtotální cirkumcize) s ponecháním části vnějšího listu předkožky. Navíc někteří obřezaní muži či chlapci si pomocí pravidelného cvičení (spočívajícího v natahování zbývajícího kožního pokryvu penisu) vytvořili tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“, což je část navazujícího kožního pokryvu penisu, kterou lze natáhnout na žalud, jako kdyby se jednalo o předkožku. V takovýchto případech není používání lubrikačního prostředku při masturbaci nutné.
Samozřejmě, že volba konkrétní masturbační techniky může být značně individuální, a že někteří muži a chlapci používají i jiné než výše popsané způsoby masturbace. Nicméně tvůj spolužák má v podstatě pravdu, když tvrdí, že „bez předkožky se masturbuje jinak“. Vykonávání nejběžnější masturbační techniky (tj. s přetahováním předkožky přes žalud a jejím opětným natahováním na žalud) je totiž po provedení obřízky prakticky nemožné, a tudíž jedinci, kteří uvedený zákrok podstoupili, využívají při masturbaci jiné techniky.

03.12.2017

Ale ono to vypadá, že se zamiloval i on do mě. Je trestné i chození?

Gay?, 15 let

Milý Gayi?,

Chození trestné není.

03.12.2017

Zamiloval jsem se do svého 12-tiletého kamaráda, je to normální?

Gay?, 15 let

Milý Gayi?,

Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví může být v období dospívání naprosto normální a nemusí se jednat o projev homosexuální orientace. Avšak v případě, že jsi již dosáhl věku 15-ti let, zatímco tvůj kamarád nikoli, by ses měl raději vyhýbat vzájemným sexuálním aktivitám. V opačném případě by ses totiž dopouštěl pohlavního zneužití.

03.12.2017

1.) Je častá masturbace nejako škodlivá. Ja dokážem masturbovať aj dvakrát, trikrát za deň.
2.) Veľmi ma vzrušujú chlapci. Čo s tým mám robiť. Ja nechcem byť gay.
3.) Vždy počas masturbovania myslím na chlapcov ale po orgazme už na nich nemyslím. Ako to?

Oliver, 15 let

Milý Olivere,

1) Ani častá masturbace škodlivá není. Naopak, při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí (tenze), lépe se prokrvuje (a tím i okysličuje) penis a kromě toho častá masturbace (alespoň 5x týdně) působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty.
2) V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Kromě toho, dospívajícího chlapce může pohlavně vzrušovat všechno možné. Příčinou je narůstající úroveň hormonální hladiny. Důležité je, abys nepodléhal internalizované homofobii (strachu z vlastních pocitů náklonnosti vůči vrstevníkům téhož pohlaví).
3) Po dosažení orgasmu dochází k určitému uklidnění, v jehož rámci mohou erotické představy dočasně ustoupit. K poklesu sexuální apetence (chuti na sexuální aktivity) případně i k ochabnutí erekce dochází pod vlivem hormonu prolaktinu, který se po dosažení orgasmu ve větším množství uvolňuje do krve. Prolaktin přestává působit obvykle po několika minutách, nejvýše po několika desítkách minut.

03.12.2017

Dobrý den, když si chci koupit kondomy, je lepší něco k tomu koupit třeba piti atd?Neni blbé mit jen tohle, Protože se to prodavá u pokladny a projít celý obchod kvuli tomu...Nevim jak to udělat... Děkuji za odpověď

Mr.David, 15 let

Milý Mr.Davide,

Záleží na tobě, zda si koupíš pouze to, co potřebuješ, nebo ještě něco navíc. Ale žádný zákazník není povinen si v obchodě kupovat více než jednu věc. Není nic divného na tom, když si mladý muž jde koupit kondomy. Jedná se o volně prodejné zboží, pro které není stanovena žádná věková hranice.

03.12.2017

Keď si pôjdem do obchodu kúpiť kondomy alebo lubrikačný gél... Nebudem mať problém? Je na to určená veková hranica?

Peter, 14 let

Milý Petere,

Prodejnost uvedeného zboží není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud v lékárně či v drogerii požádáš o kondom a budeš mít peníze na jeho zaplacení, musí ti jej prodat. Totéž platí pro lubrikační gel.

03.12.2017

Dobrý den, co by se stalo, kdybych požil 200 ml testosteronu? Jak chutná a jaký má zápach?
Proč je to kapalina (např. v dopingu,...), když na
(...) píše, že má bod tání 155 °C a je to vzhledově bezbarvá a pevná látka? Jak čistý testosteron (nezředěný, nerozpuštěný) vůbec vypadá?

Zvědavec, 12 let

Milý Zvědavče,

Jednorázové požití 200 ml testosteronu by vyvolalo otravu s následkem smrti. Běžný obsah testosteronu v lidském těle se pohybuje v řádu miligramů, přičemž smrtelná dávka činí přibližně 12 gramů.
Kapalina, která se využívá v dopingu, není čistý testosteron, nýbrž roztok.

02.12.2017

Zdravím. Je normální že predkožku za žalud stáhnu jen když je penis v klidovém stavu? Když je v erekci tak jde sotva do půlky. Děkuji za odpověď

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Jestliže si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení ti činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se nejspíše do konce puberty uvolní spontánně, tedy bez jakéhokoliv zásahu.
Nicméně proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti. Avšak předkožku si stahuj pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Předkožku si nepřetahuj násilím, jinak hrozí její poranění. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

02.12.2017

Dobrý deň. Mam otázku raz som tu čítal že počas sexu a masturbácie aj dačo pred tým ako dôjde k výronu semena dačo čo by malo zvlhčiť penis ale mne sa to nedeje ja mam iba výron semena. Dá sa to nejak urobiť aby sa toto "vlhčenie" u mňa dostavovalo? Ak ste odpovedal tak stačí len že kde to nájdem. Za odpoved dopredu dakujem.

SJ, 14 let

Milý SJ,

Množství preejakulační tekutiny se u jednotlivých mužů a chlapců liší. Většinou se uvolňuje několik kapek této tekutiny, avšak ve výjimečných případech může dojít k uvolnění až několika mililitrů preejakulátu, naproti tomu u některých jedinců se preejakulační tekutina neuvolňuje vůbec nebo jen ve velmi malém množství.
Preejakulační tekutina slouží mimo jiné ke zvlhčení močové trubice, a proto se obvykle uvolňuje (na rozdíl od ejakulátu) před dosažením orgasmu. K jejímu uvolňování dochází při pohlavním vzrušení, někdy i bez přímého mechanického dráždění pohlavních orgánů.
Není vyloučeno, že množství preejakulátu je u tebe natolik malé, že veškerá uvolněná tekutina se spotřebuje na zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, a tudíž nedochází k uvolňování této tekutiny otvorem močové trubice.
Uvolnění preejakulační tekutiny lze dosáhnout při intenzivním pohlavním vzrušení, které lze navodit například erotickými představami nebo jemnými doteky vnějších pohlavních orgánů. Uvolnění většího množství preejakulátu lze většinou dosáhnout také stimulací předstojné žlázy (prostaty).

02.12.2017

Chci se zeptat máte nějaké tipy jak zamaskovat erekci. Ja se snažím prijí na nějaký způsob, a take jsem se koukal na články o tom ale mám ho dlouhý 18,5 cm takže to není lehké.

Filip, 13 let

Milý Filipe,

Erekci můžeš „zamaskovat“ například tím, že si vložíš obě ruce do kapes u kalhot. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“. Při pokusech o „zamaskování“ erekce však nedělej nic, čím by sis mohl způsobit poranění.

02.12.2017

Ahoj... Dá se masážní voda použít i pro masturbaci ?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Možné to je, avšak obávám se, že pro masturbaci je masážní vody příliš řídká. Pokud ti při masturbaci působí obtíže příliš velké tření, doporučoval bych používat spíše lubrikační gel. Jako jeho náhražka může posloužit např. tělové mléko nebo pleťový krém.

02.12.2017

Dobrý den,mám tu pár dotazů...
1)Jak nejlépe cvičit břicho doma,aby byly vidět břišní svaly
2)Jak nejlépe cvičit prsní svaly
3)Líbí se mi jedna holka...Sedím s ní ve škole,nechce sedět s nikým jiným,otevřeně si povídáme,chce se mě dotýkat,nevadí jí,když se jí dotýkám já,parkrát jsem jí lichotil.Ale nevím,jaký je další krok.Mám ji pozvat ven?Ale jak?
4)Ve škole jsem se poslední dobou zhoršil.Do 6.třídy jsem měl na vysvědčení samé 1,ale nyní je můj prospěch dost špatný :(

Brambor, 12 let

Milý Brambore,

1) Pro posílení břišního svalstva můžeš provádět například následující cviky:

  • Sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihnutím. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
  • Obrácené zkracovačky – Lehneš si na záda s rukama podél těla a s nataženýma nohama. Poté pokrčíš kolena a zvedneš nohy tak, aby stehna a lýtka svírala úhel 90° (chodidla držíš u sebe). V této poloze nadzvedneš pánev a snažíš se přitáhnout kolena co nejvíce k obličeji. Přitom máš ruce stále natažené podél těla. V jiné variantě můžeš cvik provádět s rukama založenýma za hlavou.
  • Zvedání pánve – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky tak, aby stehna a trup tvořily rovinu. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.

2) Pro posilování prsních svalů můžeš provádět například kliky. Pokud nemáš dostatečně velkou sílu v pažích, můžeš pro začátek provádět tzv. dámské kliky. Od klasických kliků se liší tím, že kolena se dotýkají země.
3) Pokud o tebe dívka projevuje zájem a rádi si spolu povídáte, můžeš ji pozvat na schůzku. Můžete spolu navštívit například nějaké zajímavé místo v okolí vašeho bydliště. V tomto ročním období probíhají v mnoha městech adventní trhy, na které byste se společně mohli vypravit.
Jestliže máte nějaké společné zájmy a záliby, můžete se jim společně věnovat. Nicméně je třeba počítat s tím, že dívka může být časově vytížena, případně že jí rodiče nedovolí chodit ven s cizím chlapcem. Případné odmítnutí schůzky ze strany dívky tedy nemusí být vždy projevem jejího nezájmu.
4) Zhoršení prospěchu, k němuž u tebe došlo, může být dáno například vyšší obtížností učiva než v předchozích ročnících. Pokud si chceš prospěch zlepšit, zkus si lépe zorganizovat domácí přípravu. Například si můžeš vyčlenit čas, který budeš každý den věnovat učení. Po návratu domů ze školy si nejprve odpočiň, učit se začni nejméně 1 až 2 hodiny po příchodu ze školy. Rozděl si učení do bloků o délce 20 minut s přestávkami alespoň stejně tak dlouhými.
Nejprve si zopakuj učivo, které jste v tentýž den probírali ve škole. To je důležité, protože po několika hodinách od příslušné vyučovací hodiny si z ní pamatuješ alespoň něco, kdežto kdyby sis probrané učivo opakoval po delší době, např. po 2 až 3 dnech, už by ses musel převážnou část informací učit znova od začátku.
O pomo při učení můžeš poprosit také svoji spolužačku, zejména pokud v některém z předmětů dosahuje výrazně lepších výsledků než ty.

02.12.2017

(...) Předem děkuji za odpověď a zobrazit jen odpověď prosím.

Tomas, 11 let

Milý Tomasi,

Nejspíše se jedná o projev aftosní stomatitidy. Podobné bolestivé útvary se v ústní dutině a na jazyku vyskytují poměrně často, bývají sice velmi nepříjemné, avšak poměrně rychle se hojí.

02.12.2017

Dobrý den, pod levou bradavkou jsem si nahmatal malou bulku. Co to může být? Děkuji za odpověď.

Aligátor, 14 let

Milý Aligátore,

Mohlo by se jednat například o ucpanou mazovou žlázku, případně o tukovou bulku (lipom). Bez lékařského vyšetření však nelze přesně určit, o jaký útvar se v konkrétním případě jedná.

02.12.2017

Dobrý den,
jak se mám rodičům svěřit, že mi jsou slipy nepohodlné a v šatně před TV se mi posmivají?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Pokus se rodičům vysvětlit, že tvoje tělo roste (což je v tvém věku naprosto normální), a že bys potřeboval nové slipy odpovídající velikosti. Můžeš dodat, že staré slipy tě škrtí v rozkroku.
Spolužákům, kteří se ti v šatně posmívají, zkus vysvětlit, že si spodní prádlo nekupuješ sám, a že by od nich bylo hezké, kdyby se ti přestali posmívat kvůli něčemu, co sám nemůžeš ovlivnit.

02.12.2017

Založíte nějakou seznamku tady ?

Anonimo, 13 let

Milý Anonimo,

Založení seznamky neplánuji, protože se obávám, že někteří dospělí návštěvníci stránek by ji mohli zneužívat k navazování nežádoucích kontaktů s nezletilými.

02.12.2017

Dobry den uz me nebavi obycejna masturbace s lubrikantem nevite o necem novem co zkusit sam se sebou? jako techniky nebo do ceho ho strkat at se udelam ?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Pokud tě současný způsob masturbace neuspokojuje, můžeš vyzkoušet různé obměny.
U mužů a chlapců je konkrétní technika masturbace dána kombinací způsobu uchopení penisu a způsobu vykonávání masturbačních pohybů. Masturbaci lze provádět v různých tělesných polohách. Kromě penisu lze při masturbaci stimulovat také jiné eroticky citlivé části těla.
Rozhodně však nedoporučuji zavádění penisu do různých umělých předmětů, neboť tímto způsobem může dojít k poranění. Nejběžnějším a nejbezpečnějším způsobem masturbace je dráždění penisu rukou,  z čehož je ostatně odvozen i název této činnosti, neboť výraz masturbace pochází z latinských slov manus (= ruka) a turbō (= dráždit).

02.12.2017

Jakým způsobem je podle vás nejvhodnější masturbovat?

Ondřej, 12 let

Milý Ondřeji,

Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Nejvhodnější je takový způsob masturbace, který vede k dosažení očekávaného výsledku, tedy k navození příjemných pocitů. Více informací o různých technikách masturbace najdeš v odpovědi na dotaz Ondry ze dne 24.11.2017 (viz archiv odpovědí – listopad 2017).

02.12.2017

Je mi 12 a mám vousy.

Nechciuvadet, 12 let

Milý Nechciuvadet,

U některých chlapců začínají růst vousy dříve, u jiných později. Pokud se chceš začít holit, rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

02.12.2017

Dobrý den, je normální, že se mi dostavuje erekce hodněkrát za den a přitom mě nic nevzruší? Dá se s tím něco dělat?

Jenda, 12 let

Milý Jendo,

V období dospívání se erekce dostavuje poměrně často, přičemž se rozhodně nemusí jednat o reakci na pohlavní vzrušení (viz odpověď na dotaz uživatele Pepíno ze dne 01.12.2017). Častá a delší dobu přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální, její potlačování je dosti problematické a příliš jej nedoporučuji (zaujímání různých krkolomných tělesných poloh, jimiž se někteří chlapci snaží erekci zakrývat, může vést k poranění penisu samotného, případně k poškození vazů, na nichž je v těle upevněn). Více informací najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

02.12.2017

Dobrý den, mám takový dotaz...Vždy jak masturbuji strašně rychle se udělám a já bych si přál aby to trvalo a ne hned že jsem za chvili...Nevim co stím...Díky za odpověď

David, 16 let

Milý Davide,

Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci může být různá. Někteří jedinci dosahují orgasmu a ejakulace dříve něž po půl minutě masturbace, jiní až po patnácti či dvaceti minutách. Zatímco pro pohlavní styk je hranice tzv. předčasné ejakulace (ejaculatio praecox) stanovena na 15 vteřin od zahájení soulože, pro masturbaci žádná časová hranice stanovena není.
Nástup orgasmu a ejakulace nelze zcela kontrolovat vůlí, neboť se jedná o výsledek složité soustavy reflexů. Určitého oddálení ejakulace lze dosáhnout nácvikem, který spočívá v přerušování masturbačních pohybů při blížícím se vyvrcholení. Nástup ejakulačního reflexu lze přerušit stisknutím kořene penisu nebo žaludu mezi dvěma prsty. Po odeznění známek blížícího se vyvrcholení lze v masturbaci opět pokračovat.

01.12.2017

Je v pořádku, že se mi postaví, i když přemýšlím o věcech, které mě nevzrušují (o autech, atp.)?

Pepíno, 15 let

Milý Pepíno,

Erekce je výsledkem složitého reflexu a v období dospívání se dostavuje především z důvodu narůstající úrovně hormonální hladiny. Rozhodně není pravdou, že erekce je vždy projevem pohlavního vzrušení. Někteří lidé se domnívají, že když má chlapec erekci, nutně to znamená, že právě myslí na něco vzrušujícího, avšak takovýto názor je zcela mylný. Erekce se u dospívajícího jedince může dostavit v podstatě kdykoliv, ať už tento jedinec myslí na cokoliv.

01.12.2017

Chci se zeptat. Před rokem jsem byl na operaci rohovky a teď mě začalo bolet nad okem.Mám střed oka trochu vystouplý a bolí mě to nahoře nad okem. Jak koukám vystupuje.
Děkuji

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Jestliže jsi kdykoliv v minulosti podstoupil zákrok z důvodu onemocnění či vady rohovky (astigmatismus, keratoconus a podobně) a nyní pociťuješ bolest, případně máš i jiné obtíže, měl by ses obrátit na očního lékaře. Současné obtíže sice nemusí přímo souviset s onemocněním, kvůli němuž jsi podstoupil zákrok, avšak bez vyšetření to nelze ani vyloučit.

01.12.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v mém věku normální, že při erekci si nemůžu úplně stáhnout předkožku. Nejde až za žalud, podle vaši tabulky něco jako 3-4. V klidovém stavu jde stáhnout normálně bez problému. Doporučili byste mi předkožku mazat? Mám strach, že by to bylproblém, děkuju.

Ondřej, 13 let

Milý Ondřeji,

V tvém věku se větší či menší obtíže při přetahování předkožky objevují přibližně u 15% chlapců. Pokud si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení, které se nejspíše do konce puberty uvolní spontánně, bez jakéhokoliv zásahu.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti, avšak předkožku si stahuj pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Předkožku si nepřetahuj násilím, jinak hrozí její poranění a následný vznik tzv. jizevnaté fimózy. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

01.12.2017

Je normální se osprchovat ve společných sprchach bez plavek?
Jaké je vaše doporučení a jestli to můžete dát i na stránky potom.
Já se sprchuji zásadně bez plavek ale spousta kluků přijde ani se neomeje a jdou pryč ... Anebo se sprchuji s plavkama. Chodím na plavání ale i běžně do aquaparku a jsem nauceny od mala že je to normální. Všichni sme tam kluci. Ale ani dospělí mi nevadí se taky dívám i na ostatní.
Dík

Dan, 14 let

Milý Dane,

Sprchování bez plavek je nejen normální, ale i žádoucí. V provozních či návštěvních řádech mnoha sportovních i rekreačních bazénů či aquaparků je dokonce výslovně uvedeno, že každý návštěvník je povinen se před vstupem do bazénu osprchovat bez plavek, přičemž v některých zařízeních za porušení tohoto pravidla hrozí vykázání návštěvníka bez nároku na vrácení zaplaceného vstupného.
Sprchování bez plavek (a pokud možno s použitím mýdla) doporučuji, a to před vstupem do bazénu i při odchodu domů. Vstupovat do bazénu bez předchozího důkladného osprchování je krajně bezohledné vůči ostatním návštěvníkům bazénu, kteří jsou nuceni plavat či koupat se ve znečištěné vodě. Po ukončení pobytu v bazénu je sprchování vhodné zejména z důvodu ochrany pokožky před působením chemických látek, které jsou běžně přidávány do bazénové vody (přičemž tuto ochranu si jistě zasluhují i ty části těla, přes které se oblékají plavky).
Sprchy u bazénů jsou oddělené dle pohlaví (tj. zvlášť pro muže a pro ženy) právě proto, aby si návštěvníci těchto zařízení mohli důkladně umýt celé tělo.

01.12.2017

Mám 165 cm

Maxim, 11 let

Milý Maxime,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrné. Při tělesné výšce 165 cm a hmotnosti 69 kg (vycházím z horní hranice hmotnosti, kterou jsi uvedl v dotazu ze dne 28.11.2017) činí hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) přibližně 25,4. Optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 11-ti let se pohybují v rozmezí od 16 do 19, v tvém případě se tedy jedná o nadváhu.

01.12.2017

Dobry den je mi 13 a pujdu na preventivku a chci se zeptat jesti si to tam mam vyholit?

David, 13 let

Milý Davide,

Pokud si ochlupení běžně neholíš, nevidím důvod, proč by sis jej měl holit z důvodu preventivní prohlídky. Navíc dorůstající ochlupení bývá ostré a při vyšetření genitálu by mohlo lékaře či lékařku nepříjemně píchat do rukou.
Nicméně záleží na tvém rozhodnutí, zda si ochlupení budeš holit, zkracovat či zda si jej necháš volně růst. Všechny uvedené možnosti mají své výhody i nevýhody.

01.12.2017

Dobrý den, už před nějakou dobou jsem si všiml, že mám poměrně vystouplý hrudník. Našel jsem si na internetu, že se jedná o vadu s názvem "ptačí hrudník". Podle obrázků, které jsem na internetu viděl usuzuji, že mám lehčí formu tohoto onemocnění. Chtěl bych se toho zbavit ale nechci na operaci. Myslíte, že by mi pomohlo nějaké cvičení? Od dětství mám totiž problém s držením těla a myslím, že by to s tím mohlo souviset. Napadlo mě, že kdybych vylepšil to držení těla, tak by se možná spravil i ten hrudník. Co myslíte? Předem děkuji za odpověď.

Lukáš, 17 let

Milý Lukáši,

Tzv. ptačí hrudník (pectus carinatum) spočívá ve zploštění hrudníku ze stran, přičemž hrudní kost je výrazně vysunuta dopředu. Jednou z příčin může být i vadné držení těla. Při lehkých formách lze dosáhnout korekce pomocí intenzivních rehabilitačních cvičení, v některých případech je nutná i dechová rehabilitace. Avšak vždy bys měl provádět pouze takové cviky, které ti na základě vyšetření doporučí lékař.
Obrať se na svého praktického lékaře a požádej o doporučení na vyšetření na pneumologii (z důvodu ptačího hrudníku), případně též na ortopedii (z důvodu vadného držení těla).

01.12.2017

Je zle keby som mal sex s mojou sestrou ma 17.

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Soulož mezi příbuznými v přímém pokolení (tedy např. mezi rodiči a jejich dětmi) nebo mezi sourozenci je trestným činem. Na Slovensku za spáchání tohoto trestného činu hrozí až dva roky odnětí svobody (podle zák. č. 300/2005 Z.z., § 203, odst. 1), v České republice dokonce až tři roky odnětí svobody (podle zák. č. 40/2009 Sb., § 188). Pohlavnímu styku se sestrou se tedy v zájmu vás obou raději vyhýbej.

01.12.2017

dobry den brzo se skolou pojedeme na lyzak a jsou tam spolecne sprchy bojim se aby se mi treba nepostavil kdyz vydim penis nebo na nej jen pomyslim tak mne stoji neda se neak trenovat a jak se mam chovat abych nevypadal jako gay divat se do zemne nebo do oci?

Pendolino, 12 let

Milý Pendolino,

V období dospívání se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv a z nejrůznějších důvodů (mnohdy i bez zjevného důvodu). Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů, což je proces, který můžeš stěží ovlivnit.
Kvůli možnému nástupu erekce ve společných sprchách se netrap. Pravděpodobnost, že se u tebe erekce ve sprchách dostaví, není o nic vyšší, než pravděpodobnost, že se dostaví u kohokoliv z ostatních.
K potlačení erekce by mohlo přispět zaměření pozornosti jiným směrem (například si můžeš zkusit v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad, násobit vyšší čísla a podobně).
Rozhodně se nemusíš obávat, že s erekcí budeš vypadat jako gay. Erekce ve sprchách rozhodně není projevem homosexuální orientace, obzvláště v tvém věku, kdy nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat dokonce ani lékařským vyšetřením.
Pokud by se ti někdo kvůli erekci posmíval, dával by tím najevo nejen naprostý nedostatek zdvořilosti a slušného chování, ale i neznalost základních poznatků o tom, jak fungují pohlavní orgány zdravého dospívajícího jedince mužského pohlaví.

01.12.2017

Zdravím. Som na holky ale strašne mne to ťahá k penisom. Chcem ich držať, hladit....... Je to normálne?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání stejně běžný, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Rovněž obsah erotických fantazií může být v období dospívání velmi rozmanitý, aniž by musel nutně vypovídat o sexuální orientaci jedince, kterou lze ostatně spolehlivě prokázat až od 16-ti let věku.

01.12.2017

Ahoj jak často si mám ve vaně dávát vodu za žalud?

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Pro opláchnutí žaludu postačí nasměrování proudu vody ze sprchy na tuto část penisu. Při mytí žaludu můžeš použít i menší množství mýdla. Větší množství mýdla by vedlo k vysoušení jeho povrchu. Žalud poté oplachuj tak dlouho, aby na jeho povrchu nezůstaly zbytky mýdlové pěny. Celý tento postup obvykle nezabere více než několik desítek vteřin.

01.12.2017

Dobrý den, jak se dá rychle zabránit bolesti v třísle a jak ji předejít?

Neg, 13 let

Milý Negu,

Bolest v třísle může mít různé příčiny. Ve většině případů se jedná o důsledek náhlého přetížení svalů a vazů, například při neopatrných a prudkých pohybech (například při sportu, při sexuálních aktivitách a podobně). Dalšími příčinami bolesti mohou být onemocnění kyčelního kloubu, tříselná kýla nebo zvětšení mízních uzlin v třísle.
Pokud je bolest způsobena běžným namožením svalů, doporučuji klidový režim. V případě, že je bolest provázena otokem, lze postižené místo chladit pomocí obkladu. Jestliže se bolest dostavuje opakovaně nebo trvá dlouhodobě, měl bys navštívit praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření u specialisty (například u rehabilitačního lékaře).

01.12.2017

Dobrý den,
Kam mám jít jako 1. k dětskému lékaři, nebo rovnou ke kožnímu lékaři? Jestli mám podezření na kožní onemocnění BXO. Nevím, jak to vysvětlit mámě, neboť se o tom nebavíme a já se stydím. A to samí lékaři. Nevím jak jim to říct. Jinak jsem četl na internetu BXO a je to dost přesný to co mám. Nevím, jak moc je to nebezpečné a co mi to může udělat, když to nebudu řešit. Díky za odpověď.

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Při podezření na onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans) se raději obrať přímo na dermatologa (kožního lékaře). U pacientů s BXO má přesná diagnóza obzvláště velký význam, protože nesprávně stanovená diagnóza a nesprávná terapie může vyvolat trvalé změny genitálu (BXO bývá často zaměňována zejména s běžnou fimózou).
Při léčbě BXO se využívají kortikosteroidy II. a III. třídy, případně další léčiva. Chirurgické zákroky na genitálu se provádí v případě, že konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu.
Pokud onemocnění BXO trvá déle a není léčeno, může dojít například k zaškrcení prstence předkožky, v jehož důsledku je znesnadněno močení.
Tvůj ostych před rodiči a před lékaři je celkem pochopitelný, jedná-li se o natolik intimní část lidského těla, jakou představuje penis. Především bys však měl myslet na své zdraví. Rodičům můžeš například sdělit, že sis našel „něco divného“ na penisu, a že bys potřeboval navštívit kožního lékaře. Až se tě lékař bude ptát, jaké máš obtíže, zmiň se o bílém zbarvení prstence předkožky. Není vyloučeno, že diagnóza BXO se nakonec nepotvrdí, nicméně ani v takovém případě nebude návštěva lékaře zbytečná, protože se alespoň dozvíš, o jaké onemocnění se jedná.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2017
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2017