Archiv odpovědí - červen 2018

30.06.2018

Dobrý den , chtěl bych se zeptat jak smýt zaschlé sperma z penisu když to nejde mýdlem moc a když se ráno vzbudím tak je to stejný možná horší vrstva toho

Petr, 16 let

Milý Petre,

Zaschlé sperma lze z těla smýt teplou vodou s mýdlem. Není vyloučeno, že se nejedná o zaschlé sperma, nýbrž například o projev některého z kožních onemocnění. Kdyby se totiž opravdu jednalo pouze o zaschlé sperma, jeho umytí pomocí mýdla a vody by nečinilo obtíže.

30.06.2018

Dobrý den je divné že na mě dle mě i kamarádů sedí nejvíc styl feťáka?

Ořech, 13 let

Milý Ořechu,

Někteří dospívající lidé přebírají styl oblečení, chování či vyjadřování určité skupiny, i když do ní ve skutečnosti nepatří. V období dospívání si většina lidí vytváří nové sebepojetí, přičemž někteří dospívající přebírají již hotovou identitu některé z vyhraněných sociálních skupin či subkultur (například punk, hip-hop, emo a podobně). Záleží na tobě, zda se chceš nějakým způsobem stylizovat, případně jaký styl si vybereš. Převzetí určitého vyhraněného stylu však může mít určité nevýhody, zejména je třeba zvážit riziko konfliktu s osobami, které se vůči danému stylu staví odmítavě.

30.06.2018

Zdravím, chcel by som s mojou priateľkou prvý sex no bojím sa lebo je panna a že to pokazím. Jej vek je 16. Čo by som nemal zabudnúť spraviť?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Společně s přítelkyní byste především měli zvážit, zda se již cítíte dostatečně připraveni na přijetí rodičovské role pro případ, že by v důsledku vašeho pohlavního styku došlo k neplánovanému početí. Každý z běžně užívaných antikoncepčních prostředků je totiž spojen s větším nebo menším rizikem selhání.
Další obavy z prvního pohlavního styku (s výjimkou obav z neplánovaného početí a z přenosu pohlavních a jiných infekčních nemocí) jsou v naprosté většině případů zbytečné. Jestliže pohlavnímu styku předchází dostatečně dlouhá milostná předehra, nemusí být první pohlavní styk pro partnerku ani pro partnera bolestivý ani jinak nepříjemný.
Další informace týkající se pohlavního styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.

30.06.2018

Je problém keď masturbujem každý deň ?

Poulin, 12 let

Milý Pouline,

Masturbace není nijak škodlivá ani zdravotně závadná, což platí i v případě, že je vykonávána denně nebo i vícekrát za den. Potřeba častějšího vykonávání masturbace souvisí u dospívajících jedinců s narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů. Podstatné je, abys měl na vykonávání masturbace dostatek klidu a soukromí.

30.06.2018

Dobrý den, má se močit se staženou předkožkou nebo nestaženou? A má se žalud po močení do něčeho otřít? Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Zatímco při močení s předkožkou nataženou na žaludu je proud moči zpravidla formován do jednoho paprsku, při močení s předkožkou přetaženou přes žalud může docházet k dělení proudu do dvou paprsků, z nichž horní je zpravidla silnější a spodní slabší (viz obrázek). Příčinou je tvar ústí močové trubice, jehož okraje jsou ve střední části silnější, a proto se tento otvor při močení někdy rozevírá do tvaru osmičky (číslice 8).
Přetahování předkožky přes žalud při močení není nutné. Záleží však pouze na tobě, zda ti tento způsob vyhovuje.
U chlapců a mužů není třeba po vymočení okolí ústí močové trubice otírat. Opět záleží na tobě, zda si chceš penis po vymočení otřít (osušit). Avšak je třeba počítat s tím, že mužská močová trubice je poměrně dlouhá, a tudíž i po vymočení v ní může zůstat určité množství moči (i když jedná nanejvýše o pár kapek), které se uvolňuje s mírným časovým odstupem po vymočení. Z tohoto důvodu osušení penisu po vymočení do určité míry postrádá praktický význam, z hygienického hlediska je důležitější každodenní výměna spodního prádla.

30.06.2018

Zdravím, potřeboval bych se akutně zeptat. Asi před týdnem jsem souložil s dívkou, zatím to bylo jen párkrát tak ještě nemá zařízenou antikoncepci a kondom mi sjíždí z penisu. Takže jsem ačkoli nerad přistoupil na přerušovanou soulož. Vše proběhlo v pořádku (...) a asi po minutě sem šel s dívkou souložit znovu.
A vše sem si uvědomil a až později. Je možné že mi penisu zůstalo trochu spermatu? Já se totiž strašně bojím že je dívka těhotná, hrozně se bojím že dívce takto zkomplikuji život a sobě též. Opravdu si za to pořád nadávám jak sem byl hloupý, je velká šance že je dívka těhotná?
Předem díky za odpověď

Jarim, 16 let

Milý Jarime,

Riziko nechtěného početí nelze ani v takovémto případě zcela vyloučit. Přerušovanou soulož jako metodu antikoncepce nelze doporučit, a to nejen pro její nízkou spolehlivost. Při náhlém přerušení pohlavního styku se totiž mohou dostavit silné křeče (častěji u partnerky, ale někdy také u partnera) provázené nepříjemnými pocity.
Jestliže další nechráněný pohlavní styk následuje ihned po předchozím pohlavním styku, nelze vyloučit, že dojde k oplodnění spermatem z předchozí ejakulace.
Pokud ti kondom připadá příliš široký a během pohlavního styku se z penisu svléká (sklouzává), doporučuji zakoupit kondomy o nižší nominální šířce.
Obavy z neplánovaného početí jsou sice do určité míry pochopitelné, avšak s touto možností je třeba počítat vždy, když se chlapec s dívkou (muž se ženou) rozhodnou uskutečnit pohlavní styk. Jestliže se u tvé partnerky nedostaví deskvamační fáze menstruačního cyklu v očekávaném termínu, může si v lékárně zakoupit test gravidity (cena se pohybuje v řádu desítek Kč). Záleží však i na věku partnerky, respektive na jejím „menstruačním věku“. Během prvních dvou let od první menstruace je totiž přibližně 50% cyklů nepravidelných, a tudíž ani „vynechaná“ menstruace nemusí být vždy projevem gravidity.

29.06.2018

Když položím před orgasmem led na penis je orgasmus příjemnější?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Přikládání ledu na penis rozhodně nedoporučuji. Kromě rizika vzniku drobných omrzlin hrozí, že při silném ochlazení penisu poklesne jeho citlivost, což jedince nutí k vykonávání příliš prudkých a příliš rychlých masturbačních pohybů, které jsou již spojeny s rizikem poranění.
Navíc není pravděpodobné, že bys s použitím ledu dosáhl intenzivnějšího orgasmu, protože orgasmus vzniká stahováním svalstva v oblasti malé pánve, zatímco stimulace (dráždění) penisu pouze vyvolává reflex, který toto stahování způsobuje. Ochlazováním penisu (a tím i snižováním jeho citlivosti) by ses pouze připravil o příjemné pocity, které orgasmu předcházejí, avšak samotný orgasmus by nejspíše probíhal jako obvykle.
Pokud už si chceš penis ochlazovat, rozhodně nedoporučuji k tomuto účelu používat led.

29.06.2018

Dobrý den, kolik procent v mém věku si zkracují ( ať už z části, tak úplně celé) ochlupení okolo penisu?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Přesné statistické údaje o tom, kolik dospívajících si upravuje pubické ochlupení, nemám k dispozici. Odhadem si toto ochlupení upravuje (zastřihává, částečně nebo úplně holí) přibližně 30 až 40% dospívajících, avšak přesnější údaje ti nemohu poskytnout.

29.06.2018

Dobrý den chtěl bych si pozvat holku na návštěvu, ale bojím se to říct mamce, protože se bojím že s tím nebude souhlasit.

Frodo, 14 let

Milý Frodo,

Vzhledem k tomu, že u rodičů bydlíš, by sis měl zvát návštěvy pouze s jejich vědomím a souhlasem. Tvoji rodiče mají právo vědět, koho přivádíš do domu či bytu, který jim patří nebo který užívají. Pokud by rodiče nechtěli, aby sis dívku pozval domů, zkus jim navrhnout, že je s dívkou nejprve seznámíš mimo prostředí domova (například můžete někam společně jít). Když dívku poznají a zjistí, že je slušná a chová se k tobě i k nim hezky, jistě jim nebude vadit, když si dívku později budeš chtít pozvat domů.
Také by ses mohl nejprve před rodiči o dívce zmínit a zdůraznit při tom její kladné vlastnosti, aniž by ses hned zmiňoval o tom, že si ji chceš pozvat domů. Možná, že se díky tvým kladným zmínkám rodiče začnou o dívku více zajímat, budou si přát ji osobně poznat a není vyloučeno, že to nakonec budou oni sami, kdo ti navrhne, aby sis dívku pozval domů.
Pokud by se ti nepodařilo rodiče přesvědčit, aby sis mohl dívku pozvat domů, můžeš zvážit ještě druhou možnost, tedy nechat se dívkou pozvat k ní. Samozřejmě za předpokladu, že její rodiče o tom budou vědět a budou souhlasit. Pokud se setkáš s dívčinými rodiči, snaž se na ně být milý a chovat se zdvořile.

29.06.2018

Dobrý den,do kolika let roste délka penisu??

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Růst penisu probíhá zpravidla do věku 18 let. U některých chlapců (nebo již mladých mužů) však může růst penisu pokračovat až do věku 19 – 21 let, například z důvodu opožděného nástupu puberty.

29.06.2018

Mám délku penisu v erekci 13 cm. Je to v pořádku?

Hshshs, 12 let

Milý Hshshs,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná délka penisu při erekci u chlapce ve věku 12 let činí 9 až 11 cm, avšak rozdíl 2 cm oproti průměru nepředstavuje nic abnormálního).

29.06.2018

Dobrý den, chci se zeptat, když si umývám vlasy, ale moc si je nečešu je pravda, že mi můžou vypadat? Děkuji

MO, 14 let

Milý MO,

Vlasy poškozuje spíše nešetrné česání a hlavně vysoušení elektrickým vysoušečem (fénem). Po umytí vlasů doporučuji nechat vlhkost vsáknout do ručníku a vlasy poté šetrně rozčesat.

29.06.2018

Dobrý den co se dá použít k tomu aby mě po holení nesvědila kůže když nechci nic kupovat??

Davídek, 13 let

Milý Davídku,

Pokožku můžeš ošetřovat například pleťovým krémem, který možná mají tvoji rodiče doma. Důležité je udržovat pokožku pružnou a vláčnou, aby po oholení nedocházelo k zarůstání chlupů.

28.06.2018

A dá sa s týmto ochorením žiť normálne bez obmedzenia? A je možné že by ma nechceli operovať?

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Postup léčby navrhne ošetřující lékař. Operace se provádí zejména při méně rozsáhlých malformacích. Při rozsáhlejší malformaci je třeba zvážit případná rizika operace, zejména s přihlédnutím k pacientovu věku a celkové kondici. Vhodnost chirurgické léčby arteriovenózní malformace je tedy třeba posoudit individuálně, případ od případu.
Informace o navrhované léčbě a případných omezeních (režimových opatřeních, která bys měl dodržovat) ti poskytne ošetřující lékař, případně tyto informace poskytne tvým rodičům.

28.06.2018

A keby prebehla liečba tak je nejako nebezpečná ? A budem mat nejaké trvale následky? Budem musieť žiť obmedzene?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Rizika léčby arteriovenózních malformací jsou poměrně nízká, operací se v naprosté většině případů veškeré obtíže vyřeší, riziko krvácení v místě malformace po provedení zákroku je minimální. Operace se provádí v celkové anestezii, doba hospitalizace obvykle nepřekročí 1 týden. Jediné omezení představuje rekonvalescence po operaci, která může v závislosti na různých okolnostech (rozsah malformace, věk pacienta a podobně) trvat 2 až 6 týdnů.

28.06.2018

Dobrý den, je pravda že gayové mají delší penis než heteráci?

Bob, 14 let

Milý Bobe,

Mezi sexuální orientací a délkou penisu neexistuje souvislost. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn) a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

28.06.2018

Dobrý den, můj penis je trochu natočený. Není nijak křivý, pouze trochu natočený - jako když otáčím volume (asi tak 30°). Už teď močím trochu nakřivo. Nebude to nijak vadit při sexu?

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Mírná rotace penisu (tj. jeho otočení kolem podélné osy) do 30° je normální a neměla by způsobovat žádné obtíže při pohlavním životě.

28.06.2018

Je marihuana nejak škodlivá? Čo spôsobuje?

Batman, 15 let

Milý Batmane,

Marihuana vyvolává intoxikaci, při níž dochází k určitým změnám v organismu. Na těchto změnách se podílí především THC (tetrahydrocannabinol), ale i další látky, které marihuana obsahuje.
Především se jedná o změny vnímání, prodloužení doby reakce na vnější podněty, narušení schopnosti vyjadřování, narušení pozornosti, zrychlení dechu a tepu, dehydrataci (nedostatek vody v organismu), u citlivějších jedinců nebo při vyšších dávkách rovněž bezvědomí. U dětí, dospívajících, osob s nízkou tělesnou hmotností nebo osob s alergií či s onemocněním srdce a cév může vyšší dávka vyvolat selhání životně důležitých funkcí (dýchání, srdeční činnosti) s následkem smrti.
Jako každá návyková látka, také THC může vyvolat tzv. abstinenční příznaky, které se začnou projevovat, když droga přestane účinkovat. Mezi tyto příznaky patří například nevolnost, podrážděnost, poruchy pozornosti, poruchy spánku, pocity úzkosti a podobně.
Při některých onemocněních může účinná látka THC obsažená v marihuaně přinést úlevu od bolesti, avšak vždy je třeba počítat s řadou negativních účinků.
Z dalších látek ohrožujících lidské zdraví obsahuje kouř z marihuany například oxid uhelnatý (CO), kyanovodík (HCN), nitrosaminy a dehet. Podle některých studií se v kouři z marihuany nachází vyšší množství karcinogenů (rakovinotvorných látek), než ve stejném množství cigaretového kouře.

27.06.2018

Dobrý den, když léčím předčasnou pubertu, tak to může později způsobit osteoporózu? Na internetu píše, že za osteoporózu může snížení pohlavních hormonů.

Michal, 11 let

Milý Michale,

Hormonální léčba předčasné puberty spočívá v tlumení produkce hormonu gonadoliberinu, avšak nezpůsobuje snížení hladiny pohlavních hormonů v pozdějším věku. Po ukončení léčby předčasné puberty u tebe bude docházet ke stejným hormonálním změnám, které probíhají u všech ostatních dospívajících chlapců.
Snížení hladiny pohlavních hormonů představuje rizikový faktor pro vznik osteoporózy spíše u starších žen, nikoli u dospívajících chlapců. U mužů se osteoporóza vyskytuje méně často než u žen a zpravidla až ve vyšším věku (nad 70 let). Vyššího rizika osteoporózy z důvodu léčby předčasné puberty se tudíž nemusíš obávat.

27.06.2018

Dobrý den,
Je mi 16 let a chtěl bych se zeptat na dva dotazy:
1) Můj penis měří v erekci 12cm a 10,5 obvod
2) Začal jsem masturbovat až teď, nikdy jsem neměl nějak potřebu a můj problém je, že mi při vyvrcholení vyteče taková čirá až žlutá tekutina, která má v sobě takové hrudky. a přijde mi, že ejakulát strašně smrdí. je to normální ?
Díky

Dominik, 16 let

Milý Dominiku,

1) Uvedené rozměry penisu jsou mírně podprůměrné, avšak stále ještě naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 16 let činí 14 až 17 cm, průměrný obvod 11,5 cm. Podle toho, co uvádíš v úvodu druhého dotazu, mohou mírně podprůměrné rozměry penisu souviset s pozdějším nástupem puberty.
2) Ejakulát dospívajícího chlapce má obvykle nižší hustotu, než ejakulát dospělého muže. „Hrudky“ v ejakulátu mohou být shluky bílkovin. Zápach ejakulátu by mohl být příznakem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Takovéto onemocnění by se však projevovalo i dalšími příznaky, například svěděním či pálením při močení a zvýšenou teplotou. Není vyloučeno, že zápach ejakulátu je normální, pouze jsi na něj dosud nebyl zvyklý.

27.06.2018

Ta pravdepodobnosť krvácania do mozgu je väčšia ako pri ľuďoch bez tohto ochorenia? A čo vlastne sú najväčšie rizika tohto ochorenia ? Je to potrebne riešiť či sa s tým dá žiť cely život ?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Riziko krvácení do mozku je u pacientů s arteriovenózní malformací (AVM) vyšší, než u zdravé populace. Rizika AVM jsou uvedena v odpovědích na tvé předchozí dotazy (nedostatečné okysličování tkáně, zvýšená zátěž pro srdce, krvácení do okolní tkáně).
Někdy je AVM označována za „časovanou bombu“, protože někteří lidé s ní žijí několik let, ba dokonce několik desítek let, aniž by se u nich nutně musely projevovat některé z příznaků. Naštěstí, v tvém případě byla malformace již rozpoznána, a tudíž ji lze včas léčit. O možnostech léčby tě (nebo tvé rodiče) bude informovat ošetřující lékař.

27.06.2018

Dobrý deň a je tam nejaké zvýšené riziko krvácania do mozgu? A v čom je nebezpečné nedostatočné prekrvenie tkáně? A tak trochu mimo témy mohol by som s touto diagnózou lietať na lietadle bez väčšieho rizika?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Ke krvácení do mozku dochází přibližně u 10% pacientů s arteriovenózní malformací (AVM), tedy u jednoho z deseti.
Nedostatečné prokrvení tkáně může vést k jejímu poškození. To může představovat problém v případě, že se AVM nachází ve funkčně významné oblasti mozku.
Cestování letadlem příliš nedoporučuji, neboť řidší vzduch s nižším obsahem kyslíku představuje ještě větší zátěž pro srdce, které je u osoby s ATM již tak vystaveno zvýšené zátěži. Pokud se chystáš cestovat letadlem, měl bys případná zdravotní rizika konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

27.06.2018

Dobrý den, lze nějak zabránit ranní erekci? Poslední dobou ji mám čím dál delší a je mi to v přítomnosti s ostatníma nepříjemné. Děkuji

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Ranní erekci nelze zabránit, protože je výsledkem složité soustavy reflexů. Zejména u dospívajícího jedince je ranní erekce dokladem, že jeho tělo funguje správně, a tudíž není třeba se kvůli ní znepokojovat. Ranní erekce bývá označována za „vizitku mužského zdraví“.
Problém by nastal spíše v případě, že by se ranní erekce nedostavovala, neboť by se mohlo jednat například o projev vysokého krevního tlaku (hypertenze) či jiného onemocnění oběhové soustavy.

27.06.2018

Dobrý den, když někomu rostou vousy začátkem 16 roku, znamená to, že se mu ukončuje růst do výšky?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Mezi zahájením růstem vousů a ukončením růstu postavy neexistuje přímá souvislost.

27.06.2018

Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda je možné si (...) zasunutím prstu do análního otvoru a jaká jsou nebezpečí při tom?

Tar, 16 let

Milý Tare,

Zavádění prstu do řitního otvoru je spojeno s rizikem vzniku drobných poranění způsobených nadměrným třením. Jedná se například o různé oděrky a fisury (trhlinky) v okolí řitního otvoru. Riziko poranění lze snížit použitím lubrikantu (nejlépe lubrikačního gelu, nebo alespoň jeho vhodné náhražky, například pleťového krému). Poměrně bezpečně lze do řitního otvoru zavést poslední dva články prstu, při hlubším zavádění již hrozí riziko poranění vnitřních stěn konečníku.

27.06.2018

Jak dlouho se jeden nemyje pokud se mu začíná tvořit smegma?

David, 12 let

Milý Davide,

Smegma vzniká odlučováním buněk ze svrchní vrstvy tkáně (epitelu) na povrchu určitých částí mužských i ženských pohlavních orgánů. Tvorba smegmatu probíhá plynule a v podstatě nepřetržitě (ostatně totéž platí i pro odlučování buněk ze svrchní vrstvy pokožky na celém těle). K odstraňování smegmatu dochází mechanickou cestou, tedy stíráním nebo oplachováním. U některých jedinců dochází k tzv. retenci (hromadění) smegmatu na méně přístupných místech, což může trvat různě dlouhou dobu.

26.06.2018

Dobrý den, (...) Díky za odpověď

Melone, 14 let

Milý Melone,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální.
Při opožděné pubertě se první známky nastupujícího pohlavního zrání objevují až po dosažení věku 14-ti let. Pokud se už tedy v tvém věku nějaké známky puberty objevily (například už u tebe začal růst objemu varlat), opožděnou pubertu zřejmě nemáš. Pokud máš přesto pochybnosti týkající se tempa tvého tělesného vývoje, můžeš se na nejbližší preventivní prohlídce svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který u tebe posoudí dosažený stupeň vývoje sekundárních pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

26.06.2018

Dobrý deň čo znamená cievna malformacia ? Je nebezpečná ? A ako sa lieči ďakujem za odpoveď
Pre upresnenie otázky čo je to susp. Av malformacia F?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Cévní malformace je vrozená porucha cévního systému v mozku. Zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že tepna přechází rovnou do žíly, protože se mezi nimi nevyvinula síť tenkých cév neboli kapilár. „Susp. Av malformacia“ znamená podezření na arteriovenózní malformaci.
Riziko cévní malformace spočívá například v nedostatečném prokrvení postižené tkáně. Při silnější malformaci může docházet rovněž k přetěžování srdce, které musí podávat větší výkon, aby zajistilo dostatečné zásobení krví v místě malformace.
Postup léčby závisí na místě a rozsahu malformace. Chirurgická resekce (odstranění části cévy) připadá v úvahu zejména u menších malformací, které se nacházejí na povrchu mozku. Další metodou je ozáření malformace tzv. gama nožem, které představuje mnohem menší zátěž, než běžná operace.
Podrobnější informace by ti (respektive tvým rodičům) měl poskytnout ošetřující lékař.

26.06.2018

Proč mi skoro každé ráno stojí penis?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Ranní erekce je v období dospívání naprosto normální. Dochází k ní z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi. Více informací o ranní erekci najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

26.06.2018

1) Včera mi diagnostikovali malú hydrokélu na semenníku, všetko v pohode, teraz čítam lekársku správu a tu sa píše "drobná rezistencia v oblasti epididymis vľavo do 4mm". Čo to znamená?
2) Aká to je diagnóza číslo N288?

Tim, 12 let

Milý Time,

1) Jedná se o drobnou cystu (tj. dutinu, která je naplněná tekutinou) na levém nadvarleti. Přestože takovéto cysty nebývají nijak zvlášť nebezpečné, určitě jsi dobře udělal, že jsi navštívil lékaře.
2) Diagnóza N 288 znamená podle MKN (Mezinárodní klasifikace nemocí) „jiná určená onemocnění ledviny a močových cest“.

25.06.2018

Jak poznat že někdo masturbuje?

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Ani podle vzhledu pohlavních orgánů nebo jiných částí těla, ani na základě chování jedince nelze rozpoznat, zda tento jedinec již masturbuje nebo zda někdy v minulosti masturboval.
Někteří dospívající se obávají, že například lékař během prohlídky podle něčeho pozná, zda a jak často masturbují. Takovéto obavy jsou však zbytečné. Neexistuje způsob, jak by někdo mohl zjistit, zda masturbuješ (tedy pokud tě někdo při vykonávání masturbace neuvidí, případně pokud někomu sám nesdělíš, že masturbuješ).

25.06.2018

Dobrý den, existuje nějaký strojek, který pouze zkracuje ochlupení? Tedy že ho neholí celé? Ptám se, protože po oholení žiletkou mám vždy kůži zarudlou, svědí a dělají se mi boláky několik dní po oholení. Ale zase kdybych pouze zastřihoval nůžkami tak to nebude vše stejné. Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Pro rovnoměrné zkrácení ochlupení lze použít například různé elektrické zastřihávače s vyměnitelnými nástavci, s jejichž pomocí lze nastavit délku zastřižení. Ceny zastřihávačů jsou však srovnatelné s cenami elektrických holicích strojků, může se tedy jednat o nemalou investici.
Pokud se rozhodneš zastřihávat si chlupy nůžkami, můžeš dosáhnout rovnoměrného zastřižení například uchopením chomáčku chlupů mezi dva prsty volné ruky (té, ve které nedržíš nůžky). Tímto způsobem můžeš postupně zastřihnout celé ochlupení. Stačí si zapamatovat délku chloupků mezi prsty.
Zarudnutí kůže může být způsobeno jejím podrážděním při oholení, avšak tvorba pupínků („boláků“) souvisí se zarůstáním chlupů do pokožky během jejich dorůstání, což může být provázeno zánětlivou reakcí v místě zarůstání. Příčinou zarůstání oholených chlupů je nízká pružnost pokožky. Zarůstání chloupků a tím i tvorbu zmíněných pupínků lze omezit (případně jí zcela zabránit) nanášením hydratačního pleťového krému na oholená místa, čímž se pokožka stane pružnější a vláčnější.
Nejsnadnější by samozřejmě bylo, kdyby sis ochlupení nechal volně růst. Záleží však výhradně na tobě, zda a jakým způsobem si budeš ochlupení upravovat.

25.06.2018

Dobrý den, nedávno jsem na netu četl, že gayové mají tzv. "gay radar", tzn. že dokážou poznat gaye a ani jim to ten dotyčný nemusel říkat.
U nás ve škole vídám téměř každý den jednoho kluka, co se mi docela líbí, ale neznáme se osobně. Často ho pozoruju, sleduji jeho pohyby, to jak mluví atd. Takhle už ho pozoruji asi rok a něco mi říká (asi intuice), že je taky gay. Může na tom gayradaru být něco pravdy?

Johny, 16 let

Milý Johny,

Schopnost rozeznat sexuální orientaci podle znaků, které bývají stereotypně (a většinou zcela mylně) připisovány homosexuálně orientovaným jedincům, je problematická. S homosexuální orientací totiž není prokazatelně spojeno žádné specifické chování, pohyby, gesta ani způsob vyjadřování.
Různé „charakteristické“ projevy, které bývají připisovány homosexuálně orientovaným jedincům mužského pohlaví (například zženštilé chování, ladné a půvabné pohyby nebo příliš měkká výslovnost), se přinejmenším ve stejné míře projevují i u heterosexuálně orientovaných. Naproti tomu u mnoha homosexuálně orientovaných mužů se nevyskytují.
V podstatě tedy neexistuje žádný znak, na jehož základě by bylo možné sexuální orientaci jedince rozpoznat.
Správnost tvého intuitivního úsudku ohledně sexuální orientace spolužáka nelze posoudit. Možná, že jsi spolužákovu orientaci odhadl správně, avšak stejně tak dobře je možné, že se mýlíš. Pod vlivem výše naznačených stereotypů při posuzování druhých lidí se často stává, že heterosexuálně orientovaní jedinci bývají svým okolím mylně považováni za homosexuály a naopak. Spoléhat se na nějaký „gay radar“ bych tedy příliš nedoporučoval.

25.06.2018

Zaslechl jsem ze lidi kteří často cvičí něco jako kulturisti mají malý penis (myslím tým sportovce) a ti při těle mají naopak penis dlouhý, je to pravda?

Ratatatuli, 16 let

Milý Ratatatuli,

Neobvyklé rozměry pohlavních orgánů se týkají pouze těch sportovců, kteří užívají tzv. anabolické steroidy, jejichž působením dochází k výraznému zmenšení objemu varlat. Dodávání syntetického testosteronu totiž vede ke snížení jeho přirozené produkce a k postupnému zmenšování orgánů, které testosteron produkují, tedy varlat. Pokud však kulturista anabolické steroidy neužívá, ke zmenšení objemu varlat u něj nedochází.
Není pravdou, že muži s vyšší tělesnou hmotností či větším podílem tukové tkáně na tělesné hmotnosti („ti při těle“) mají delší penis, než muži s nižší hmotností. Naopak, u mnoha jedinců trpících nadváhou či obezitou dochází v důsledku nadměrně silné vrstvy tělesného tuku k zanoření penisu, což jeho délku vizuálně snižuje.

25.06.2018

Mají i nějaké stránky holky? Chtěl bych se podívat jakými problémy se zabývají. Prosím

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Problematice pohlavního dospívání dívek je věnována například stránka „Jak to mají dívky“ a dále některé webové stránky věnované přímo dospívajícím dívkám, na které zde však nemohu zveřejňovat odkazy.

25.06.2018

Stydím se za to, že mi je 14 ale mám jen 9 cm dlouhý penis. Vádí to ve vztahu hodně? A také mám opožděnou pubertu, např. až teď mi malinko začly růst chlupy, ale jinak nic. Je to taky problém? Také mi vadí to, že měřím jen 156 cm. Měl bych nějak změnit způsob stravování abych vyrostl??

Pero, 14 let

Milý Pero,

Při opožděné pubertě (pubertas tarda) se u chlapce první známky pohlavního dospívání (jmenovitě první růst objemu varlat) objevují až po dosažení čtrnáctého roku věku. Není vyloučeno, že podprůměrné rozměry penisu souvisí s opožděným nástupem puberty, avšak mohou být dány i vrozenými předpoklady. Nicméně je pravděpodobné, že během následujícího vývoje se rozměry penisu ještě zvětší. V současné době je délka tvého penisu sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně by se nemělo jednat o překážku navázání a udržení vztahu.
Tvoje tělesná výška je podprůměrná. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 10. percentilu, což znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 90% je vyšších. Nicméně se stále jedná o normální tělesnou výšku, protože hranicí pro poruchu růstu (růstovou retardaci) je 3. percentil, jehož hodnota u chlapců ve věku 14 let činí 152 cm.
Tělesná výška je do značné míry dána vrozenými předpoklady. Cílovou výšku lze alespoň přibližně odhadnout s pomocí údajů o tělesné výšce obou rodičů (viz vzorec pro výpočet předpokládané cílové výšky na stránce „Jak moc vyrostu?“). Samozřejmě, že pro tělesný růst má určitý význam i stravování (zajištění dostatečného množství kvalitních potravin) a zejména dostatek spánku (vzhledem k tvému věku bys měl spát 8 až 10 hodin denně).
Především je však důležité, aby sis udržel kladný vztah k vlastnímu tělu bez ohledu na to, že některé tělesné rozměry jsou u tebe prozatím o něco málo nižší, než u většiny ostatních chlapců tvého věku. Ani tělesná výška, ani délka penisu nemusí zásadním způsobem narušit tvoje kladné sebepojetí.
Pokud máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, můžeš se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, který v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii. Avšak vzhledem k tomu, že tělesné rozměry, které v dotazu uvádíš, jsou v podstatě normální, nemusí být takovéto vyšetření nutné.

24.06.2018

Kdy začnu ejakulovat?

Idk, 12 let

Milý Idk,

K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. U některých chlapců se první ejakulace dostavuje dříve, u jiných později. Nedovedu tedy odhadnout, kdy dojde k první ejakulaci u tebe. Prozatím se však nemusíš znepokojovat, pokud se u tebe ejakulace zatím nedostavila.

24.06.2018

Zdravím, jsem na dovolené v Chorvatsku a objevil se mi solární ekzém na stehnech, lejtkách, bicepsech a břichu (...) Začínám brát xyzal na večer, měl bych i ráno? Máte nějaké další typy na zlepšení?

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Před zvýšením dávky léku, který užíváš, si přečti informace v příbalovém letáku. Důležité je, abys nepřekročil doporučené denní dávkování. Dále doporučuji vyhýbat se pobytu na přímém slunci.

24.06.2018

Dobrý den, okolo jakého věku dochází k největšímu růstu penisu? Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

K nejvýraznějšímu růstu penisu do délky dochází nejčastěji ve věku 12 až 13 let, k nejvýraznějšímu nárůstu obvodu penisu dochází obvykle ve věku okolo 13 let a poté ještě ve věku 17 až 18 let.
Avšak k většímu či menšímu růstu penisu dochází v podstatě průběžně po celé období dospívání (zatímco v dětství před pubertou činí průměrná délka penisu 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci, v dospělosti již průměrná délka penisu dosahuje 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci).

24.06.2018

Proč je alkohol až od 18?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Protože teprve od 18-ti let věku tělo produkuje dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který se zásadním způsobem podílí na štěpení alkoholu. Vzhledem k tomu, že u nedospělých jedinců se příslušný enzym ještě nevytváří v dostatečném množství, pro ně představuje i menší množství alkoholu mnohem větší zdravotní riziko, než pro jedince dospělého, v jehož těle se již tvoří v dostatečném množství. Vzhledem k nedostatečnému množství alkoholdehydrogenázy je konzumace alkoholu osobami mladšími 18-ti let spojena například s větším rizikem poškození jater, ledvin a dalších životně důležitých orgánů. Nejspíše především z tohoto důvodu byla zákonná věková hranice pro podávání alkoholu stanovena právě na 18 let.

24.06.2018

Mohu se zeptat, je mi 14 a ještě při masturbaci neejakuluji, ale dnes mi při orgasmu vytekla z penisu kapka jakési průhledně lepkavé hmoty. Je to začátek ejakulace???
Děkuji předem za odpověď.

Ajdam123, 14 let

Milý Ajdame123,

Průhledná lepkavá hmota, o níž se v dotazu zmiňuješ, by skutečně mohla představovat malé množství ejakulátu. U dospívajícího chlapce může být množství i hustota ejakulátu výrazně nižší, než u dospělého muže. Kromě ejakulátu by se mohlo jednat také o tzv. preejakulační tekutinu, avšak k jejímu výronu by nejspíše došlo ještě před dosažením orgasmu.

24.06.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal na jestli je normální délka mého penisu v klidu 10cm při erekci 15,5 cm a obvod 11,5 cm?

Pepek, 13 let

Milý Pepku,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální.

23.06.2018

V jakém věku by bylo nejlepší abych měl přetaženou předkožku?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován. Ve věku okolo 13-ti let lze předkožku přetáhnout přibližně u 85% chlapců, zatímco u zbývajících 15% prozatím přetrvává buď konglutinace („slepení“ mezi žaludem a předkožkou) nebo zúžení předkožky. Většina uvedených obtíží ustupuje spontánně do konce puberty. Proces uvolňování předkožky lze podpořit pomocí vhodné masti či krému. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

23.06.2018

Dobrý den,
Když zajdu za dětským doktorem a potřebuji vědět, jestli mám gynekomastii, dokáže mi odpovědět nebo musím k speciálnímu doktorovi?

Hmm, 14 let

Milý Hmm,

Praktický lékař pro děti a dorost by měl příznaky gynekomastie rozeznat, avšak pravou gynekomastii lze diagnostikovat až na základě vyšetření na endokrinologii. Součástí vyšetření je stanovení hladiny pohlavních hormonů v krvi. U pacientů mladších 18-ti let se vyžaduje doprovod alespoň jednoho z rodičů.

23.06.2018

Ľavý semenník ma bolí už 3 dni. Je zväčšení oproti pravému a bolestivý no ale teploty žiadne nemám čo mám robiť. Viem že raz mi kámoš buchol s rukou po semenníkoch nemôže to byť od toho?

Tim, 12 let

Milý Time,

Pravděpodobnou příčinou bolesti je narušení odtoku krve z varlete v důsledku varikokély, tj. rozšíření některé z žil, které tvoří součást žilního pletence semenného provazce. Tomu by odpovídal i výskyt obtíží na levé straně, kde je varikokéla častější, než na straně pravé. Kdyby se jednalo o otok v důsledku úderu, kromě bolesti by se nejspíše dostavilo i zarudnutí a zvýšená teplota. Nicméně jakékoliv údery do varlat jsou velmi nebezpečné a vždy jsou důvodem k vyhledání lékařské péče (přinejmenším v podobě vyšetření). Rovněž varikokéla může představovat značné riziko, zejména pokud dochází k nápadnému zvětšení varlete.
V každém případě by ses měl svěřit alespoň jednomu z rodičů a co nejdříve (pokud možno hned zítra) navštívil praktického lékaře pro děti a dorost, který v případě potřeby doporučí ultrasonografické vyšetření.

23.06.2018

Dobrý den mohl bych se zeptat proč mi někdy sám od sebe stojí penis? Děkuji za odpověď

??, 12 let

Milý ??,

V období dospívání se erekce mnohdy dostavuje zcela samovolně, tedy bez zjevné příčiny. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů.
Naprosto mylná je představa, že erekce musí být vždy projevem pohlavního vzrušení. Někdy ji vyvolávají různé mechanické vlivy (například dlouhé sezení, jízda na kole, těsné spodní prádlo a podobně), jindy k ní dochází spontánně (samovolně), a to ve spánku i v bdělém stavu.

23.06.2018

Přispívá třeba plavání k dřívějšímu uzavření růstových štěrbin? Proč některé sporty k tomu přispívají? (...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

K rychlejší osifikaci a tím i k dřívějšímu uzavírání růstových štěrbin přispívají takové sporty, které jsou spojeny s nárazy, otřesy, pády, případně jsou při nich končetiny vystavovány nadměrné zátěži.
Různé studie například prokazují dřívější ukončení tělesného růstu u dětí a dospívajících, kteří se intenzivně věnují gymnastice (ostatně stačí sledovat například televizní přenosy, v nichž vystupují vrcholové sportovní gymnastky, jejichž tělesná výška je zpravidla nápadně podprůměrná).
Plavání představuje pro opěrnou soustavu (kosti, klouby) jen nízkou zátěž, neboť tělo je ve vodě nadlehčováno vztlakovou silou. Při běhu záleží především na vlastnostech povrchu. Zatímco běh na tvrdém povrchu (beton, dlažba) představuje pro kosti a klouby neúměrnou zátěž, běh na měkčím povrchu (antuka, umělý polyuretanový povrch) a s vhodnou běžeckou obuví nepředstavuje pro opěrnou soustavu a její vývoj tak velké riziko. Těžké silové cviky s využitím nářadí či posilovacích strojů představují pro opěrnou soustavu dospívajícího jedince obzvláště vysokou zátěž. Pokud už se chceš takovýmto cvikům věnovat, doporučoval bych počkat, až dojde k ukončení růstu.

23.06.2018

Takže nie je aneuryzma najpravdepodobnejšia diagnóza však? Takže môže to byť jedno z tých troch (aneuryzma, zúžená cieva, rozšírená cieva) áno?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Jak už jsem uvedl, bez výsledků vyšetření nelze nic tvrdit s určitostí. Nejsem si jistý, jakou anomálii měl tvůj lékař na mysli, uvedl jsem několik možných variant. Informace o závažnosti tvých obtíží, případně o dalším postupu, ti nejspíše sdělí tvůj ošetřující lékař, jakmile bude mít k dispozici výsledky všech vyšetření. Do té doby nezbývá než doufat, že se přece jen nebude jednat o nic vážného, nicméně je třeba počítat i s možností, že zmíněná anomálie cévy bude vyžadovat léčbu.
Pokud máš obavy (což je při jakémkoliv nálezu tohoto druhu celkem pochopitelné), svěř se svým rodičům nebo někomu jinému, komu na tobě záleží. Nejhorší problém je vždy takový, na který je člověk sám.

23.06.2018

Dobrý den. Už delší dobu vím že jsem gay,ale bojím se to říct rodině a kamarádům. Má rodina je hodně nechápavá. Co mám dělat?

Charlie, 13 let

Milý Charlie,

Především stále ještě není jisté, zda jsi opravdu homosexuálně orientovaný. Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak v tvém věku ji nelze spolehlivě určit. Také z tohoto důvodu není nutné se ostatním lidem svěřovat s něčím, co nelze nijak prokázat. Pokud jsou tvoji rodinní příslušníci opravdu tak nechápaví, jak se domníváš, sdělení o tvé homosexuální orientaci by je mohlo přivést do rozpaků, případně by u nich mohlo vyvolat homofobní reakce v podobě odmítání, výčitek a podobně.
Dokonce i chápaví rodiče se mnohdy jen těžko vyrovnávají s novou skutečností, kterou pro ně homosexuální orientace potomka představuje. Zatímco samotný homosexuálně orientovaný jedinec má zpravidla několik let na to, aby svoji orientaci přijal a naučil se s ní žít, rodiče jsou s homosexuální orientací potomka mnohdy seznámeni náhle, což je nutí k rychlému zaujetí postoje. Takto rychle zaujatý postoj pak mnohdy vychází z častých obav, které jsou s odlišnou sexuální orientací spojeny (rodiče se například mohou obávat, ať již právem či neprávem, že jejich potomek bude mít v životě různé problémy, například při výběru vhodného partnera nebo při společenském uplatnění a podobně).
Prozatím bych tedy příliš nedoporučoval přesvědčovat rodinné příslušníky o tvé homosexuální orientaci (ať už skutečné či jen domnělé). Na druhou stranu bys však neměl své příbuzné či přátele ani nijak zvlášť utvrzovat v přesvědčení, že jsi orientován heterosexuálně (někteří homosexuálně orientovaní mladí lidé volí právě tuto strategii, která se však nakonec může obrátit proti nim samotným). Jinak řečeno, není nutné, aby ses za každou cenu prezentoval jako homosexuál, avšak nikdo tě nemůže nutit, aby ses snažil vydávat za heterosexuála.
Vhodným způsobem, jak připravit své rodiče na pozdější sdělení ohledně homosexuální orientace, může být například používání genderově neutrálního vyjadřování, občasné porušování některých genderových stereotypů, případně opatrné vyjádření sympatií k některé z veřejně známých osobností, o nichž je všeobecně známo, že jsou homosexuálně orientovány.
Samotné sdělení o homosexuální orientaci doporučuji prozatím odložit na pozdější dobu, až bude zcela jisté, že jsi skutečně homosexuálně orientovaný, případně až budeš mít stálého partnera. Jestliže od svých rodičů očekáváš homofobní reakci spojenou s důrazným odmítnutím, doporučoval bych z taktických důvodů odložit sdělení o homosexuální orientaci až na dobu, kdy již budeš alespoň v základním rozsahu hmotně zabezpečen.

23.06.2018

Ahoj. Hraji na kytaru a na levé ruce mám na prstech tvrdou a popraskanou kůži od strun... čím si to mam natřít aby se to nějak zahojilo ?

Květoň, 15 let

Milý Květoni,

Hra na kytaru (či jiný hudební nástroj) může způsobovat otlaky neboli mozoly. Pokud hraješ na kytaru bez trsátka a používáš holé prsty, mozoly se ti dříve či později opět vytvoří, i když budeš používat některou z mastí či krémů na ztvrdlou a popraskanou pokožku.

23.06.2018

Prepáčte že otravujem ale potrebujem vedieť viac aby som bol kľudný, prosím aká je pravdepodobnosť že to je zúžená cieva alebo rozšírená cieva alebo aneuryzma? Prosím a ďakujem za odpoveď

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Rád bych ti odpověděl, ale na základě tvého dotazu opravdu nedovedu určit, nakolik jsou tvé obtíže závažné a jakou léčbu budou případně vyžadovat. Snad tě uklidní alespoň to, že v současné době existuje v ČR i na Slovensku řada špičkových neurochirurgických pracovišť, jejichž pracovníci denně provádějí i ty nejsložitější výkony, z nichž naprostá většina je úspěšná.
Pokud máš silné obavy o svůj zdravotní stav, svěř se některé z blízkých osob, například tomu z rodičů, k němuž máš vřelejší citový vztah. Opora blízkých osob, zejména rodiny, má pro zdravotní stav pacienta značný význam.

23.06.2018

Dobrý deň, čo by to ešte mohlo byť?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Atypická céva může být například céva s rozšířením, se zúžením nebo s výdutí. Podrobnější informace ti nemohu poskytnout, protože neznám výsledky vyšetření, která jsi již absolvoval nebo ještě absolvuješ. Pokud ani tvůj ošetřující lékař zatím ještě nedošel k závěru, nakolik jsou tvé obtíže závažné a zda budou vyžadovat nějakou léčbu, nezbývá než vyčkat na výsledky dalšího vyšetření.
Důležité je, aby byla zachována průchodnost cévy. V některých lehčích případech stačí pravidelně sledovat, zda nedochází ke zhoršení stavu cévy. V závažnějších případech se provádí buď endovaskulární zavedení stentu, nebo operační všití cévní protézy. Vzhledem ke včasnému odhalení obtíží je velmi vysoká pravděpodobnost, že léčba (pokud bude nutná) povede ke zlepšení stavu a bude celkově úspěšná.
Prozatím se neznepokojuj předčasnými obavami. Není vyloučeno, že tvé obtíže nakonec nebudou tak závažné, jak se možná obáváš. Na to, aby sis dělal starosti, máš vždycky času dost.

23.06.2018

Dobrý den. Chci se Vás zeptat: Když je byl malý, byl jsem hodně tlustý. Asi před 2 lety jsem si řekl, že s tím něco udělám. Tak jsem zhubl. Jediné, co mě trápí jsou velké bradavky. Tlustší lidé většinou mají větší bradavky, hubenější zase menší... Myslíte, že se mi časem zmenší, nebo tak už zůstanou? Je něco, co by mi pomohlo?
Předem Vám děkuji!

Nick, 13 let

Milý Nicku,

Zvětšení prsních bradavek u chlapců či mužů (neboli gynekomastie) je zpravidla způsobeno hormonální nerovnováhou. Doporučuji tedy zajistit si vyšetření na endokrinologii. Poukaz na vyšetření vydá praktický lékař pro děti a dorost.
V některých případech gynekomastie spontánně ustupuje, avšak pokud přetrvává déle než 1 – 2 roky, bylo by vhodné zahájit léčbu pomocí antiestrogenů (např. tamoxifenu). Pokud nedojde k ústupu gynekomastie do konce puberty, hrozí riziko, že zvětšení bradavek bude v důsledku změn ve struktuře tkáně již trvalé.

23.06.2018

Dobrý deň bol som u neurológa a po CT vyšetrení mi povedal že mám atypickú cievu na mozgu a že ma pošle ešte na magnetickú rezonanciu . Môže to byt nebezpečné ? Ako to môže skončiť najlepšie a ako to môže skončiť najhoršie ? A je to závažná diagnóza? ďakujem za odpoveď.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

V nějhorším případě by se mohlo jednat o tzv. aneurysma, což je ohraničené rozšíření cévy. Bez výsledků všech potřebných vyšetření to však nelze tvrdit s určitostí. Prognóza je u takovýchto postižení cév poněkud obtížná, nicméně není vyloučeno, že bude třeba provést zákrok, například zavedení tzv. stentu, což je jakási vnitřní výztuž oslabené cévy. Podrobnější informace ti však může ošetřující lékař poskytnout až poté, co obdrží výsledky požadovaného vyšetření. Pokud možno se však prozatím snaž nemyslet na nejhorší variantu, která by mohla nastat.

23.06.2018

Dobrý deň, na žaludi mám taký pupáčik a už ho tam mám asi 8-9 mesiacov je to poriadku a ako sa ho mám zbaviť. Som obrezaný a pod žaluďom tam kde to je zašité je taká dierka ako keby ten malý kúsok nebol zašitý. Môže sa mi to zväčšiť? Bojím a hanbím sa to povedať rodičom je to vážne? Musím ísť k lekárovi?

Marko, 13 let

Milý Marko,

Během hojení jizvy po cirkumcizi (obřízce) se mohou vytvářet různé neobvyklé kožní útvary, například různé nerovnosti, srůsty a podobně. Drobná prohlubeň, o níž se zmiňuješ, vznikla s největší pravděpodobností při hojení jizvy. Pokud jsi se vzhledem jizvy nespokojený, mohl bys podstoupit revizi. Tu bych však příliš nedoporučoval, protože další operace by mohla vést k další ztrátě tkáně. Je třeba si uvědomit, že každý chirurgický zákrok zanechává na lidském těle viditelné stopy, jejichž zakrývání či odstraňování může být velmi nesnadné a komplikované.
Hrbolek, o němž se zmiňuješ, se nejspíše rovněž vytvořil v důsledku cirkumcize. Na povrchu žaludu obřezaného penisu totiž dochází v důsledku jeho vysušování a mechanického otírání (například o spodní prádlo) k silnější keratinizaci neboli rohovatění, přičemž  na keratinizované vrstvě pokožky se mohou vytvářet různé nerovnosti. Hrbolek, který se vytvořil u tebe, patří ještě k nejmírnějším projevům. Doporučuji žalud jednou za den ošetřovat pleťovým krémem, hydratačním tělovým mlékem, panthenolovou nebo měsíčkovou mastí a podobně, čímž lze zabránit jeho vysušování a alespoň částečně zmírnit keratinizaci jeho povrchu.

23.06.2018

Dobrý den, je možné že když rychle probudím kamaráda a něco mu řeknu a pak hned usne tak si to nebude pamatovat nebo si bude mysle že to byl sen nebo když mu řeknu že to byl sen tak mi uvěří? Moc děkuji za odpověď. Opravdu mě to zajímá.

??, 13 let

Milý ??,

Do značné míry záleží na tom, v jaké fázi spánku bys kamaráda probudil. Není vyloučeno, že kamarád by si probuzení nepamatoval, avšak rozhodně by ses na něco takového neměl spoléhat. Pokud možno tedy nech kamaráda raději v klidu spát. Když mu budeš chtít něco sdělit, raději počkej, až se probudí sám.

23.06.2018

Dobrý den,  mám takový problém. Myslím si že můj penis je menší než je normální velikost (měří 16,5cm) a dávám tomu za vinu mou tělesnou stavbu. Jsem 189cm vysoký, 96kg vážím a mám 5% těl. tuku (dělám kulturistiku), Myslíte že tento sport může ovlivnit vel. přirození ??

Petr, 16 let

Milý Petře,

Délka penisu, kterou uvádíš, je naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16 let činí při erekci 14 až 17 cm. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by tvůj penis byl menší, než je v tvém věku obvyklé.

23.06.2018

Existuje nějaký test sexuální orientace?

Gonyx, 15 let

Milý Gonyxi,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat pouze phaloplethysmografickým vyšetřením (PPG), které se provádí na některých specializovaných sexuologických pracovištích. Avšak u osob mladších 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani na základě sexuologického vyšetření.

23.06.2018

Ahoj, dá se kostní zrání aspoň trochu zpomalit? Jak zvýšit růstový hormon? Já spím asi 6-8 hodin denně. Má na to vliv i spánek? Který vitamín pomáhá tvorbě růstového hormonu?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Pokud možno se vyhýbej fyzicky náročným aktivitám, které jsou spojeny s nárazy, pády a otřesy (jedná se například o běh na tvrdém povrchu a o posilování s pomocí nářadí a strojů).
Určité způsoby, jak postup osifikace uměle zpomalit, sice existují, vesměs jsou však spojeny s natolik závažnými zdravotními riziky, že je zde raději nebudu uvádět.
Tvorbu růstového hormonu lze do určité míry podpořit například dostatkem spánku (uvedených 8 hodin by mělo být spíše jen minimální hranicí, přičemž každá hodina spánku navíc je v tomto ohledu dobrá, protože k uvolňování růstového hormonu dochází převážně ve spánku). K nárůstu produkce růstového hormonu přispívá rovněž zvýšený příjem vitaminu B (konkrétně B3). Citliví jedinci však na zvýšení příjmu vitaminu B3 mohou reagovat nevolností, zvracením a kožními problémy (vyrážkami, svěděním). Přirozeným zdrojem tohoto vitaminu jsou například ryby, játra a další vnitřnosti, ořechy a vejce.
Dostatek spánku a  zvýšení příjmu vitaminu B3 sice mohou přispět ke zvýšení produkce růstového hormonu, avšak nelze od něj očekávat zázraky (konkrétní výsledek v podobě urychlení růstu s největší pravděpodobností nepřesáhne 1 cm za rok).

23.06.2018

Dobrý den, aktuálně vážím 93 kg a měřím 175 cm je možné že když zhubnu na optimální váhu bude můj penis vypadat větší?

Anonym, 18 let

Milý Anonyme,

Tvoje tělesná hmotnost je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná, tělesná výška mírně podprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí téměř 30,4 a jedná se o obezitu.
Pokud je penis zanořený v důsledku obezity, přispělo by zhubnutí k jeho vizuálnímu prodloužení. Nicméně menší rozměry penisu nemusí být způsobeny pouze a výhradně jeho zanořením v tukové tkáni. V úvahu připadají i vrozené předpoklady a dosažený stupeň tělesného vývoje (který nemusí být ani po dosažení věku 18 let zcela ukončen).
Redukci hmotnosti bych v každém případě doporučoval, avšak při hubnutí je třeba postupovat s rozumem. Poměrně bezpečně lze zhubnout o 3 – 5 kg týdně, rychlejší hubnutí by již mohlo vyvolat zdravotní komplikace. Rozhodně tedy nedoporučuji drasticky omezovat příjem potravy jen proto, aby se kýžené prodloužení penisu dostavilo co nejdříve. Rady a doporučení pro omezení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.06.2018

Dobrý den, (...)

Tin, 15 let

Milý Tine,

Vzhledem k tomu, že stále ještě rosteš, lze v tvém případě předčasné ukončení růstu prozatím vyloučit. Určité zpomalení tempa tělesného růstu může být dočasné (obvykle k němu dochází po skončení období urychleného růstu neboli růstového spurtu, který u chlapců probíhá ve věku okolo 13 – 14 let).
Popsaný vzhled postavy (krátký trup, dlouhé končetiny) plně odpovídá změnám v tělesných proporcích, k nimž dochází v období dospívání. Jednou z tělesných změn, k níž dochází v období dospívání, je totiž i pokles podílu trupu na celkové výšce postavy (proto se někdy říká, že dospívající chlapec je „samá ruka, samá noha“).
Pravdou je, že nadměrná fyzická zátěž (včetně zmíněného posilování) může přispět k dřívějšímu ukončení růstu. Bez rentgenu levé ruky a zápěstí však nelze posoudit, zda je tvůj růst již ukončen.
Mírné zakřivení penisu je normální a ve většině případů se nejedná o žádnou vadu či projev nějakého onemocnění. Při erekci může penis svírat s tělem různé úhly, stejně tak může být zahnutý směrem vzhůru, dolů či do strany. Jen u 10% mužů a chlapců je penis zcela rovný. Problém by představovalo pouze výrazné zalomení penisu.

22.06.2018

Ahoj, působí pohlavní hormony na uzavření růstových štěrbin? Co se dělá, když má někdo kostní věk o hodně napřed a je již za růstovým spurtem?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Působení pohlavních hormonů nemá na uzavření růstových štěrbin vliv. U některých jedinců je skeletální věk vyšší, než věk kalendářní, přičemž tito jedinci zpravidla dosahují nižší cílové výšky.
Ve věku okolo 17 let již podávání růstového hormonu v naprosté většině případů nevede k výraznému růstu do výšky. Případné poruchy růstu (růstové retardace) je třeba řešit dříve.
O růstové retardaci lze hovořit v případě, že se pacient dle percentilového růstového grafu pro příslušné pohlaví nachází na 3. percentilu nebo níže. V ostatních případech není třeba se kvůli tělesné výšce znepokojovat.

22.06.2018

Dobrý den, vždy pokud masturbuji cca 15-30 min. a neudělám se tj. nevyejakuluju, tak mě bolí varlata. Je to normální? Délka penisu = 13,3 cm

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Doba potřebná k dosažení ejakulace může být různě dlouhá. Při přerušení masturbace před dosažením orgasmu (vyvrcholení) a ejakulace (výronu semene) se však opravdu mohou dostavovat nepříjemné pocity či přímo bolesti, které jsou způsobeny náhlým přerušením ejakulačního reflexu. Příčinou bolesti varlat by v takovémto případě mohlo být například prudké a křečovité smrštění tzv. kremasterových svalů, které obepínají semenné provazce a částečně i varlata. Z tohoto důvodu není vhodné přerušovat masturbaci před dosažením orgasmu (pokud už je nutné masturbaci přerušit, bylo by vhodnější tak učinit nikoli náhle, nýbrž pomalu a pozvolna).
Pokud jde o uvedenou délku penisu, ta je vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídá běžnému průměru (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí při erekci 13 až 15 cm).

22.06.2018

Kolem močové trubice to mám červené a při každém močení mě to pálí. A můj penis je malý a bojím se že už nevyroste

Anym, 12 let

Milý Anyme,

Červené zbarvení rozšířených okrajů ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč) je naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Toto zbarvení je způsobeno bohatým prokrvením tkáně v okolí ústí močové trubice.
Pálení při močení může být projevem zánětu vývodných cest močových. V takovém případě doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin a dodržovat pitný režim (denní příjem tekutin by se měl pohybovat okolo 2,5 až 3,5 litru tekutin bez ohledu na to, zda máš žízeň). Dále doporučuji klidový režim, pokud možno se po dobu obtíží vyhýbej fyzicky náročným aktivitám a více odpočívej. Pokud by obtíže do několika dnů neustoupily, případně pokud by se přidaly zvýšené teploty, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.
Vzhledem k tvému věku se nemusíš obávat, že tvůj penis už neporoste. K nejvýraznějšímu růstu penisu dochází právě v období dospívání, jehož větší část máš ještě před sebou. V dotazu neuvádíš, jaké rozměry penisu ti připadají malé. Ve věku 12 let činí průměrná délka penisu 4 až 6 cm (5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 (10 ± 1 cm) při erekci. Avšak ani v případě, že by rozměry penisu byly mírně podprůměrné, by se ještě nemuselo jednat o projev nějaké vady či poruchy.

22.06.2018

Dobrý den, je mi 12 a nemůžu svlíknout celou předkožku až za žalud. Můžu + - do čtvrtky. Co s tím (...) ?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky. Ve věku 12 let lze předkožku zcela přetáhnout přes žalud přibližně u 60% chlapců, zatímco u ostatních přetrvává buď zúžení předkožky (vyskytuje se přibližně u 6% chlapců ve věku 12 let), nebo konglutinace, tj. „slepení“ mezi žaludem a předkožkou (alespoň částečné „slepení“ se vyskytuje přibližně u 34% chlapců v uvedeném věku). V naprosté většině případů však dochází ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění zúžené či „slepené“ předkožky nejpozději do konce puberty.
Předkožku si prozatím stahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest. Rozhodně si nezkoušej předkožku strhávat za žalud násilím, protože by sis mohl způsobit její poranění a následné zjizvení. To by již představovalo mnohem závažnější problém, než samotné zúžení či „slepení“ předkožky.
Proces přirozeného uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, například pomocí panthenolové masti (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně), pleťového krému, tělového mléka a podobně. Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže (například při močení), připadá v úvahu ještě léčba pomocí některé z kortikoidních mastí. Tyto masti (např. triamcinolon) se však vydávají pouze na lékařský předpis, a tudíž by bylo třeba nejprve navštívit lékaře. Chirurgické zákroky v naprosté většině případů zúžení nebo „slepení“ předkožky nejsou nutné.

21.06.2018

Dobrý den, nedávno jsem četl v jednom článku, že když muž spí nahý, zvyšuje se kvalita semene o 25%, je to pravda? Děkuji

Jk, 15 let

Milý Jk,

Neznám vědeckou studii, která by uvedené závěry potvrzovala a nejsem si zcela jistý, v čem by mělo spočívat zvýšení kvality semene o 25% (jedná se o 25% nárůst množství zralých spermií na 1 ml ejakulátu?). Nicméně jednou z příčin poklesu množství zralých spermií v ejakulátu může být i přehřívání varlat způsobené příliš hřejivým spodním prádlem či oblečením (což se týká zejména spodního prádla či oblečení z látek vyrobených z umělých vláken), a tudíž uvedené doporučení zní poměrně logicky. Nejsem si však jistý, zda odkládání veškerého oblečení do spaní skutečně může vést k tak zásadnímu nárůstu množství spermií v ejakulátu, jaké uvádí zmíněný článek.
Přesto je pravdou, že člověk (bez ohledu na pohlaví) by měl spát co nejméně oblečený. Během určité fáze spánku totiž dochází k poklesu tělesné teploty a k ochlazení povrchu těla přibližně o 0,4°C, zatímco příliš hřejivé oblečení (pyžamo, spodní prádlo) může tento proces poklesu teploty narušovat. Do spaní bych tedy doporučoval oblékat si pokud možno pouze tričko s krátkými rukávy vyrobené ze 100% bavlny.

21.06.2018

Dá se uzavření růstových štěrbin oddálit i bez růstového hormonu?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Růstový hormon neoddaluje uzavření růstových štěrbin, pouze ovlivňuje určité chemické procesy, k nimž dochází v organismu během růstu. Poté, co se růstové štěrbiny uzavřou, již růstový hormon nezpůsobuje růst postavy, a proto tělo jeho produkci snižuje. Nadměrná produkce růstového hormonu po uzavření růstových štěrbin již představuje poměrně vzácnou hormonální poruchu, která má za následek deformaci určitých částí těla (zejména obličeje) i vnitřních orgánů.
Uzavření růstových štěrbin je dáno dokončením procesu osifikace (kostnatění, přeměny růstové chrupavky na kost), který probíhá během dětství a dospívání v určitých částech kostí.

21.06.2018

Dobrý den, nemůžu najít tu tabulku s průměrnými délkami penisu na určitý věk, tak bych se chtěl zeptat, jak na tom jsem, v klidu mám 8,5cm, v erekci 14cm a obvod 10,5cm. Je mi docela krátce 13 let. Děkuji za odpověď.

Dan, 13 let

Milý Dane,

Rozměry tvého penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Délka penisu při erekci je průměrná, délka v klidovém stavu mírně nadprůměrná, obvod mírně nadprůměrný.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm. Tabulku s údaji o průměrných rozměrech penisu podle věku najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

21.06.2018

Zdravím. Pred týždňom sa so mnou rozišla z ničoho nič frajerka. Vraví že ma má stále rada ale len ako kamaráta. Ja ju milujem. Chcel by som si na dokaz lásky podrezať ruku (...) Aké je riziko? Vďaka

Royal Caribbean, 13 let

Milý Royal Caribbeane,

Je pochopitelné, že rozchod s partnerkou představuje značnou citovou zátěž. Avšak pokud si budeš ubližovat, nejenže tím dívce svoji lásku nijak nedokážeš, ale mohl bys u ní ztratit i veškeré zbývající sympatie. Dívka by si totiž mohla myslet, že na ni působíš citový nátlak, případně že se ji snažíš citově vydírat. Také by si mohla myslet, že se nedovedeš vyrovnat se svými problémy, což naprostá většina dívek na svém chlapci rozhodně neoceňuje.
Z rizik spojených s řeznými ranami mohu uvést například riziko infekce, dále poškození důležitých nervových spojení s možným následkem omezení hybnosti části ruky (například prstů), ztrátu krve a trvalé zjizvení.
Namísto způsobování řezných ran bych doporučoval zvážit možnosti dalšího vývoje tvého vztahu s dotyčnou dívkou. Není vyloučeno, že svůj názor nakonec přehodnotí, pokud jí dáš dostatek času a nebudeš na ni působit nepřiměřený nátlak, ať už demonstrativním sebepoškozováním či jiným způsobem.
Samozřejmě nelze vyloučit ani možnost, že dívka s tebou již nechce udržovat partnerský vztah. Těžko můžeš někoho nutit k tomu, aby ti projevoval city, které již z nějakých důvodů necítí. Zároveň však od tebe nikdo nemůže očekávat, že přistoupíš na kamarádský vztah s osobou, která tě nedovedla ocenit jako partnera. S dívkou jednej zdvořile, ale pokud možno si od ní udržuj odstup.
Není mi známo, z jakých důvodů se s tebou dívka rozešla. Rozhodně by však nebylo správné ani spravedlivé, kdybys kvůli rozchodu poškozoval svoje jediné tělo, které bude po celý život s tebou. Dokonce i mělké řezné rány mohou vést k trvalému zjizvení, které by ti nevděčnou dívku neustále připomínalo. Svoje tělo kvůli nikomu ani ničemu na světě nenič (protože si něco takového nezaslouží), spíše se o něj snaž pečovat.

21.06.2018

Som veľmi tučný keď mám 63 kg a 165 cm ?

Timotej, 12 let

Milý Timoteji,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 23,1 a vzhledem k tvému věku se již jedná o nadváhu (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5). Nemohu však posoudit, do jaké míry se na tvé tělesné hmotnosti podílí tuková tkáň a zda jsi opravdu „tučný“.

21.06.2018

Nedaří se mi zhubnout. Dělám aktivně sport (3x týdně trénink), jím zdravě (zelenina, ovoce, tmavé pečivo) a pořád moje BMI je 24. Co s tím?

??, 13 let

Milý ??,

Příčiny tvých obtíží mohou být různé. V úvahu připadá například nepravidelné stravování (bez ohledu na to, že jíš samé zdravé potraviny). Denní příjem potravin by měl být rozdělen nejméně do pěti jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Dále je třeba dodržovat pitný režim a zajistit si dostatek tekutin. Další příčinou pomalého hubnutí může být nedostatek bílkovin, který může vést ke zpomalení metabolismu. Doporučuji tedy kromě zeleniny, ovoce a tmavého pečiva zařadit do jídelníčku alespoň přiměřené množství mléčných výrobků (např. tvarohu, jogurtů a podobně) s výjimkou plnotučných. Bez lékařského vyšetření však nelze vyloučit ani poruchu metabolismu, případně vliv hormonální nerovnováhy během dospívání.

21.06.2018

Dobrý den, zanedlouho mi již bude 15 let. Můj penis je výrazně zahnutý směrem dolů. Můžu mít problém v sexuálním životě? Jde nějakým způsobem narovnat, třeba pomocí hormonů?

Tyranosaurus, 14 let

Milý Tyranosaure,

Při erekci může penis svírat s tělem různé úhly a může být více či méně prohnutý, ať již směrem vzhůru nebo dolů. Zahnutí penisu je dáno vrozenými předpoklady, zejména větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, případně i pružností vazivových pouzder topořivých těles. Sklon ani zahnutí penisu nelze nijak výrazně měnit, avšak u naprosté většiny mužů či chlapců to ani není nutné. Zahnutí penisu by nemělo při pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách působit žádné obtíže.
Obtíže při pohlavním styku by mohlo způsobit snad jen výraznější zalomení penisu pod úhlem 30° a více. K tomu zpravidla dochází nejčastěji v důsledku úrazu (například protržení vazivových obalů topořivých těles), v ojedinělých případech v důsledku vrozené vady. Takovéto zalomení penisu lze léčit pomocí injekční aplikace kortikosteroidů přímo do topořivých těles. Jen v nejzávažnějších případech se provádí plastika topořivých těles. V dotazu se však zmiňuješ o zahnutí, nikoli zalomení penisu, a tudíž je pravděpodobné, že takováto léčba není v tvém případě zapotřebí.

21.06.2018

Mám 2 dotazy
1) jak poznat že mě holka miluje?
2) jak jí dát najevo že jí miluju?

Asdfghjkl, 13 let

Milý Asdfghjkl,

1) Pokud bys chtěl poznat, zda tě dívka opravdu miluje, musel bys s ní navázat trvalejší vztah, v němž by se postupně projevily její vlastnosti, míra empatie (vcítění), ochota pomáhat ti a jednat v tvém zájmu.
Dívka, která tě miluje, bude dávat najevo radost při vašem vzájemném setkání, bude ochotna ti naslouchat, vyjádřit pochopení pro tvé starosti či obavy, nebude se ti posmívat ani tě zesměšňovat před ostatními, bude se na tobě snažit hledat spíše přednosti než nedostatky. Když ti něco slíbí, bude se snažit svůj slib dodržet a když se jí svěříš s nějakou důvěrnou informací, nebude ji sdělovat ostatním.
O tom, že tě dívka miluje, se nepřesvědčíš během několika dnů či týdnů, ale spíše během několika měsíců či let.
2) Své sympatie můžeš dát dívce například milým a vlídným chováním, citlivostí, ohleduplností, upřímností, pravdomluvností, dodržováním slibů a zachováváním svěřených tajemství. Dívku nenuť k něčemu, co sama nechce, nevyžaduj od ní žádné „důkazy“ lásky, pokud možno nekritizuj její kamarádky a raději před ní ani nemluv o jiných dívkách. Nikdy neprojevuj žárlivost. Snaž se dívce trpělivě naslouchat, když se ti bude chtít svěřit se svými pocity nebo problémy.
Svoji náklonnost se snaž projevovat v každodenním chování. Samozřejmě, že alespoň občas bys měl dívce vyjádřit své sympatie slovy (například jí můžeš říkat, že ji máš rád, že je ti s ní dobře, případně pochválit její vzhled, oblečení a podobně), avšak ještě důležitější je chování. Působilo by neupřímně, kdybys dívce neustále opakoval, jak ji máš rád, ale přitom bys jí nikdy s ničím nechtěl pomáhat, nebyl bys ochoten jí naslouchat a nedovedl ocenit její vlídné a pozorné chování.

21.06.2018

Dobrý den,strašně rychle mi rostou chlupy po oholení v podpaží a okolo penisu a varlat. Proč?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Ochlupení okolo pohlavních orgánů (pubické ochlupení) dorůstá rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. Ochlupení v podpaží (axilární ochlupení) může u dospívajících zpočátku dorůstat o něco pomalejším tempem. Je docela dobře možné, že krátce po oholení vzniká dojem, že chlupy dorůstají rychleji, než kdybys jejich dorůstání sledoval v delším časovém rozmezí. Příčinou je nejspíš větší kontrast mezi hladce oholenou pokožkou a dorůstajícími chloupky během prvních dnů po oholení.
Samozřejmě, že ani tempo dorůstání chlupů není u všech jedinců úplně stejné. Rozdíly jsou dány zejména dědičnými dispozicemi. Avšak zpravidla se jedná pouze o rozdíly v řádu několika milimetrů za měsíc.

21.06.2018

Ahoj, který hormon ukončuje růst do výšky? Je to snížením růstového hormonu na konci puberty?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

K ukončení růstu postavy dochází po uzavření růstových štěrbin kostí. Jedinec s kompletně uzavřenými růstovými štěrbinami již neporoste ani po podání růstového hormonu. Stav růstových štěrbin lze posoudit na základě rentgenu levé (u leváků pravé) ruky a zápěstí.
K pozdějšímu uzavření růstových štěrbin dochází například při opožděné pubertě, u jedinců podvyživených nebo s vrozenými srdečními vadami či závažnějším onemocněním ledvin. Naopak k dřívějšímu ukončení růstu dochází například při předčasné pubertě, při silné obezitě a u jedinců s revmatickými či nádorovými onemocněními.

20.06.2018

Dobrý večer
Chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku když mám kolem dokola žaludu bílé tečky,podobou to připomíná beďary, popřípadě co by to mohlo být? Za odpověď předem děkuji

Bonnyas, 17 let

Milý Bonnyasi,

Bílé pupínky na okraji žaludu (směrem k tělu) jsou tzv. papily žaludu (papilae glandis). Nacházejí se v místech nervových zakončení. U většiny mužů a chlapců jsou velmi drobné, avšak u některých (přibližně u 25%) jsou výrazněji vystouplé. Není třeba se kvůli nim nijak znepokojovat, nejedná se o žádnou vadu ani onemocnění.

20.06.2018

Dobrý den, mám 2 dotazy.
1. Jak lze (sice nespolehlivě, ale) zjistit sexuální orientaci u kluků pod 16 let?
2. Jaký doktor zjišťuje tu sexuální orientaci? Platí se za to něco? Popř. kolik tak zhruba? :O

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

1) Velmi obtížně. Jak jsem již uvedl, ani náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví nemusí být u dospívajících jedinců projevem homosexuální orientace. Rovněž obsah erotických fantazií nemusí být v věku přímo vypovídat o sexuální orientaci dospívajícího jedince.
Prozatím by ses kvůli své sexuální orientaci neměl nijak znepokojovat a především bys neměl podléhat tzv. internalizované homofobii, což je strach z vlastních (většinou pouze domnělých) „projevů“ homosexuální orientace.
2) Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat pouze phaloplethysmografickým vyšetřením (PPG), které se provádí na některých specializovaných sexuologických pracovištích. U dětí a dospívajících se toto vyšetření neprovádí. Pokud je vyšetření na PPG indikováno ze zdravotních důvodů (například u osob sexuálně deviantních), hradí jej zdravotní pojišťovna.

20.06.2018

Ahoj, okolo nosu mám takový "beďary" ze kterých teče bílý hnis nebo co to je používám na to mast ichtoxyl ale moc nepomáhá, když to zmizí objeví se to zas na jiným místě. Co mám dělat aby to nadosmrti zmizelo. prosím odpovědět co nejdřív

Ms, 15 let

Milý Ms,

Nejspíše se jedná o ucpané a zanícené mazové žlázky. Doporučuji pravidelné mytí obličeje vodou s malým množstvím mýdla (větší množství by pokožku příliš vysušovalo), případně čištění pleti pomocí čisticí pleťové vody, kterou lze zakoupit v lékárně.
Mast, kterou používáš, omezuje tvorbu kožního mazu a působí protizánětlivě, avšak pokud její aplikace nevede ke zlepšení stavu, doporučoval bych navštívit kožního lékaře (dermatologa), který může předepsat účinnější léčiva.

20.06.2018

Dobrý den, mám otázku. Předkožku můžu natáhnout až přes žalud, ale část předkožky jako by byla k žaludu přirostlá, je možné že se mi předkožka nějak odtrhla nebo něco takového? Děkuju.

Anonymus 6, 14 let

Milý Anonymusi 6,

Především záleží na tom, ve které části je předkožka s žaludem spojena. Na spodní straně penisu se nachází uzdička (frenulum), která spojuje vnitřní list předkožky s žaludem v místech, kde se spodní strana žaludu rozděluje ve tvaru písmene „V“. Frenulum je naprosto normální součástí penisu. U některých chlapců a mužů je kratší, u jiných delší, někdy může dosahovat až ke spodní části ústí močové trubice.
Jestliže se spojení mezi žaludem a předkožkou nachází na horní straně, mohlo by se jednat buď o konglutinaci („slepení“), nebo o srůst. Primární konglutinace představuje poměrně běžný stav, při němž dosud nedošlo k úplnému oddělení povrchové tkáně žaludu a vnitřního listu předkožky. V tvém věku se částečná konglutinace vyskytuje ještě přibližně u 13% chlapců. K jejímu uvolnění dochází spontánně (samovolně), zpravidla nejpozději do konce puberty. Proces oddělování předkožky od žaludu není nijak časově limitován a není nutné pokoušet se o násilné oddělení. Ani to nelze doporučit, protože by mohlo dojít k poranění.
Naproti tomu sekundární srůst vzniká v důsledku předchozího poranění žaludu a předkožky (například při násilném pokusu o jejich oddělení při konglutinaci). Na rozdíl od běžného „slepení“, které se uvolní spontánně, je při druhotném srůstu vyžadován chirurgický zákrok, který spočívá v oddělení srostlých tkání.
Pokud si nejsi jistý, zda se jedná o srůst či konglutinaci (zároveň se však nejedná o uzdičku na spodní straně penisu), prozatím pravidelně sleduj místo spojení obou tkání. Nepokoušej se však o jejich násilné oddělení (odtržení). Pokud dojde k uvolnění do konce puberty nebo nejpozději na počátku dospělosti, jednalo se o konglutinaci. Pokud nedojde k oddělení ani po dosažení dospělosti, jedná se nejspíše o srůst.

20.06.2018

Ahoj. Myslíte si že je délka penisu při erekci, v mém věku 12 cm v pohodě? Předem díky za odpověď.

Marek, 14 let

Milý Marku,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 13 až 15 cm), avšak naprosto normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis (v tvém věku by se jednalo o takový penis, jehož délka by při erekci činila méně než 5,2 cm). Délka tvého penisu je tudíž normální.

20.06.2018

Čo mám robiť keď ma bolí jedno varle? Na dotyk aj pri pohybe

Tim, 12 let

Milý Time,

Bolest varlete může mít různé příčiny. Kromě mechanických příčin (například úderu) může být bolest způsobena například zánětlivým onemocněním varlete (v tom případě by byla bolest provázena zvýšenou teplotou a zarudnutím šourku), dále varikokélou, tj. chorobným rozšířením žil, které z varlete odvádějí odkysličenou krev, případně narušením přítoku krve do varlete. K tomu dochází například při tzv. testikulární torzi, což je otočení varlete okolo jeho podélné osy o více než 180°. Jedná se o nebezpečný stav, který vyžaduje lékařské ošetření. V takovém případě bys však bolest pociťoval nejen při doteku či pohybu, ale i v naprostém klidu.
Při bolesti varlete se pokud možno co nejdříve svěř rodičům a požádej je, aby s tebou navštívili lékaře. Praktický lékař nejspíš provede vyšetření pohmatem a v případě potřeby doporučí ultrasonografické (ultrazvukové) vyšetření, které odhalí příčiny bolesti naprosto spolehlivě.
Pokud došlo k torzi varlete (projevem je kromě velmi prudké bolesti i nevolnost, zvýšené pocení či zrychlení srdeční frekvence), vyhledej lékařské ošetření pokud možno okamžitě, nejpozději do několika hodin. Pokud je bolest snesitelná a k torzi nedošlo, můžeš návštěvu lékaře odložit do dalšího dne.

20.06.2018

Dobrý den
1) Chci se zeptat jestli když přítelkyně má takové... líné měsíčky, jiné než obvykle, jestli to může značit těhotenství?
2) Jde otěhotnět z preejakulátu? Jak velké je riziko? A váš názor na to?
Děkuji za vaši odpověď

Bonnyas, 17 let

Milý Bonnyasi,

1) Při těhotenství (graviditě) se menstruace nedostaví v očekávaném termínu. Avšak záleží i na věku partnerky, protože během prvních dvou let od zahájení menstruace je u dívky až polovina cyklů nepravidelná. Jestliže se menstruace nedostaví v očekávaném termínu, lze v lékárně zakoupit test gravidity (cena se pohybuje v řádu desítek Kč). Test se provádí nejdříve 1 den po očekávaném termínu „vynechané“ menstruace. Jestliže partnerka menstruaci má, není gravidní.
2) Preejakulační tekutina sice může obsahovat určité množství spermií, avšak jejich koncentrace je zpravidla natolik nízká, že k oplodnění nestačí. Přestože oplodnění spermiemi z preejakulační tekutiny nelze zcela vyloučit, jeho pravděpodobnost je velmi nízká.

19.06.2018

Dobrý den,
Poznal jsem super kluka (je mu 18) a na víkend jsme si naplánovali něco jako rande. Kdyby se mi ho povedlo sbalit, byli bysme přiměřený pár? Je mezi náma rozdíl jen 4 roky... :/

FiveStars, 14 let

Milý FiveStars,

Pokud by sis našel kamaráda, který by byl o 4 roky starší než ty, nebylo by na tom ještě nic špatného. Avšak problém by nastal v případě, že by mezi vámi došlo k sexuálnímu kontaktu. Vzhledem k tomu, že tvůj kamarád již dosáhl věkové hranice 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, by se v případě, že by mezi vámi došlo k jakýmkoliv sexuálním aktivitám, kamarád dopustil trestného činu pohlavního zneužití.
Pokud sis sjednal schůzku s někým, koho zatím neznáš osobně, postupuj se zvýšenou opatrností. Zejména si nesjednávej schůzku na odlehlých či opuštěných místech, kde by ses mohl snadno stát obětí trestného činu. Naproti tomu vhodným místem pro schůzku je například rušné centrum města, kde se neustále pohybují lidé a kde můžeš v případě nouze vždy někoho požádat o pomoc.
Pro všechny případy bys měl před odchodem na schůzku někoho blízkého informovat o tom, kam jdeš a po celou dobu bys měl u sebe mít zapnutý mobilní telefon.

19.06.2018

Dobrý den, slyšel jsem,že když mám moc citlivý žalud,tak že se má namáčet buď do černého nebo do zeleného čaje,ale mě by zajímalo jak dlouho nebo v jakých intervalech.Předem děkuji za odpověď.

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

Oplachování přecitlivělého žaludu v čaji stačí provádět jednou denně po dobu několika minut. Postup najdeš v odpovědi na dotazy návštěvníků „Hmm“ ze dne 07.05. a Ondřeje ze dne 10. a 11.05. (viz archiv odpovědí - květen 2018).

19.06.2018

Dobrý den, myslím si že jsem gay. Jak si to můžu potvrdit?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Prozatím nijak. Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak lze ji spolehlivě rozpoznat až u jedinců starších 16-ti let. U dospívajícího jedince mladšího 16-ti let nemusí být jednoznačným projevem homosexuální orientace ani náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví, ani erotické fantazie „homosexuálního“ obsahu, ba dokonce ani erotický kontakt s osobou téhož pohlaví.

19.06.2018

Dobrý den, před dvěma týdny jsme byli s rodiči v kempu, a od té doby si všímám bolesti na levém palci u nohy. Zjistil jsem že tam mám nějaký kroužek který je tvrdší než okolní kůže. Co by to mohlo být? Mám s tím zajít na kožní? Mám podezření na bradavici. Děkuju moc

Bako, 15 let

Milý Bako,

Jedná se nejspíše o tzv. kuří oko neboli klavus, které se však již nachází ve stadiu hojení (tj. po odpadnutí svrchní zesílené a zrohovatělé vrstvy pokožky). Pokud nenastanou komplikace, k úplnému vyhojení dojde během několika dnů. Postižené místo si udržuj v čistotě.
Avšak nelze vyloučit, že se u tebe v budoucnu podobné obtíže opět vyskytnou. Nejčastější příčinou tvorby kuřích ok je nevhodná obuv, která působí zvýšeným tlakem na určité části nohou. Doporučuji tedy zakoupit pohodlnější obuv správné velikosti, do bot si můžeš zakoupit také speciální ortopedické nebo gelové vložky.

19.06.2018

Zasílal jsem předtím už ty tečky. Myslíte že se mám o tom poradit s mamkou? A můžete ještě posoudit to přetáhnutí? Děkuju za odpověď předem

Tečky, 17 let

Milý Tečky,

Na snímku nevidím nic patologického, vše je v naprostém pořádku. Zvětšení mazových žlázek nepředstavuje nijak zásadní problém. Nejsem si jistý, o čem přesně se chceš s maminkou radit, protože hygienu svých pohlavních orgánů si nejspíš vykonáváš sám.

19.06.2018

Ahoj, celkem mě zajímalo proč nemám předkožku, tak jsem se zeptat otce a ten mi řekl, že jsem měl rozštěp močové trubice, je to tím? Říkal že mi to operovali i s nesestouplýma varlatama, může to být důsledek toho, že se mi zdají menší?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Při hypospadii neboli rozštěpu močové trubice se někdy používá část předkožky k vytvoření tzv. živeného laloku, s jehož využitím se provádí plastika močové trubice. Avšak nechápu, proč byla předkožka odstraněna celá. K vymodelování chybějícího úseku močové trubice by měla postačit část vnitřního listu předkožky.
Kryptorchismus (nesestouplá varlata) nemusí mít na objem varlat během dalšího vývoje vliv, pokud je léčba provedena již v raném dětství. Není vyloučeno, že menší testikulární objem je dán opožděným nástupem puberty či nízkou hladinou pohlavních hormonů. Jestliže ti objem varlat připadá malý, doporučoval bych zajistit si vyšetření na endokrinologii.

19.06.2018

Tohle se mi udělalo (...) může se zeptat co to je a jestli mám vyhledat nějakého lékaře?

Karlos, 15 let

Milý Karlosi,

Jedná se o ucpanou a zanícenou mazovou žlázku. Pupínek si neškrábej ani nemačkej. Do několika dnů dojde k jeho vyhnisání a poté k zahojení. Postižené místo udržuj v čistotě.

18.06.2018

Prosím nejsem si jisty jestli se předtím můj dotaz odeslal proto píšu ještě jednou. Nevíte co jsou tyhle červené tečky nebo pupínky?

Divné tečky, 17 let

Milý Divné tečky,

Pravděpodobně se jedná o mírně zanícené vývody mazových žlázek. Doporučuji postižená místa dvakrát denně mýt pomocí vody s menším množstvím mýdla a poté důkladně opláchnout. Můžeš vyzkoušet také oplachování v heřmánkovém roztoku.

18.06.2018

Dobrý den,
Mám několik dotazů.
1. Nedávno jsem si při sprchování všiml, že se mi ,,zpevnily bradavky". Na pohled to není poznat, ale po hmatu ano. Je to normální? Odezní to samo? Kolik lidí to má?
2. Je problém, když nepoužívám antiperspirant? Sprchuji se každý den, někdy (když mám třeba méně fyzických aktivit) vynechám.
3. Můžu chodit do posilovny? Navštěvuji ji už pár měsíců (táta chodí se mnou). Spolužáci, kteří mají maminky doktorky říkají, že chodit nesmějí, jsou na to moc malí (spolužákům je 14-15). Na druhou stranu , například (...), říká, že to není problém a že je i dobře když mladí lidé (třeba už od 12ti let cvičí). Jak je to doopravdy? Vím že jsem ve věku, kdy je lepší rozvíjet rychlost, ale posilovat můžu, ne? Od začátku cvičení jsem se dost zlepšil (asi 2x). Spolužáci neví, že tam chodím.
4. Jaký názor má společnost názor na (ne)holení podpaží?
Děkuji.

Bojím se, 14 let

Milý Bojíš se,

1) K určitému zpevnění bradavek dochází vlivem smršťování svalových vláken v jejich okolí. Dochází k němu například působením chladu, ale také mechanickými vlivy (nejen u dívek, ale i u chlapců se bradavky poněkud zpevní například při lehkých dotycích a krouživých pohybech pomocí konečků prstů). Jedná se o normální nervosvalovou reakci na vnější podnět (chlad, dotek).
Problém by nastal spíše v případě, že by došlo k výraznému a trvalejšímu zvětšení prsních bradavek, případně prsů jako takových. V takovém případě by se jednalo o tzv. gynekomastii, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u mužů nebo chlapců v důsledku hormonální nerovnováhy.
2) Záleží na tobě, zda budeš antiperspirant používat či nikoli. Pravdou je, že v období dospívání se pod vlivem hormonální činnosti začíná vytvářet výrazný tělesný pach, zejména v oblasti podpaží. U některých jedinců je tento pach výraznější, u jiných méně výrazný. Není vyloučeno, že tvoje tělo zatím neprodukuje natolik výrazný pach, aby bylo nutné používat antiperspirant.
3) Posilování s pomocí nářadí nebo posilovacích strojů nedoporučuji, neboť představuje vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince (v krajním případě může způsobit například poškození kloubních pouzder). Kromě toho u dětí a dospívajících, kteří se intenzivně zabývají posilováním, může dojít k dřívějšímu ukončení růstu dlouhých kostí, a tím i k dosažení nižší tělesné výšky.
Samozřejmě, že se můžeš setkat s různými postoji vůči posilování u dospívajících. Například méně odpovědný trenér nebo majitel posilovny bude rizika posilování nejspíše bagatelizovat (zlehčovat, podceňovat). Nebude přece kritizovat něco, čím se živí. Naproti tomu odlišný postoj zaujme například ortoped, který se ve své praxi denně setkává s negativními dopady posilování na klouby a kosti svých pacientů.
Záleží na tobě, aby sis opatřil nezávislé informace z různých zdrojů a zvážil všechna možná rizika. Pokud chceš posilovat, doporučuji vykonávat posilovací cviky s vlastní vahou (kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně, samozřejmě v přiměřeném rozsahu). Na druhou stranu však chápu, že pokud chceš posilovat s pomocí nářadí a posilovacích strojů, těžko ti v tom mohu bránit. Rozhodnout se musíš sám.
4) Holení axilárního ochlupení (chlupů v podpaží) v dnešní době již nepředstavuje nic mimořádného, a to ani u žen, ani u mužů. Neznám však žádnou sociologickou studii, která by se zabývala postoji veřejnosti vůči holení podpaží, a proto nemohu na tvůj dotaz podat přesnější odpověď.
Pravdou je, že například mezi sportovci je holení axilárního ochlupení poměrně rozšířené. Důvodem je snížení tělesného pachu, protože pach vzniká převážně rozkladem potu, který ulpívá na povrchu chloupků. Naproti tomu po oholení podpaží stéká pot volně po těle, případně se vsakuje do oblečení. Oholením podpaží tudíž lze tělesný pach výrazně omezit. Nevýhodu však představuje podráždění pokožky, k němuž při holení dochází.

18.06.2018

Ahoj, mám hubený tělo a tlustý obličej, proč? Proč mám kruhy pod očima když spím 8 hodin?

Ifkfkf, 12 let

Milý Ifkfkf,

Tvar obličeje je dán vrozenými předpoklady. V období dospívání ještě dochází k určitým změnám (obličej se zpravidla mírně prodlužuje, u chlapců se jeho tvary stávají „hranatějšími“ s výraznější bradou a širším kořenem nosu). Někdy se stává, že i štíhlí lidé mohou mít odulý, „baculatý“ obličej. příčinou může být například nepravidelný pitný režim , nadměrný příjem soli či nedostatek vápníku.
Pokud jde o „kruhy pod očima“, jejich výskyt nemusí být způsoben únavou. Kůže v okolí očí je totiž výrazně tenčí, než na jiných částech těla. Tmavé kruhy jsou způsobeny „prosvítáním“ cév a krve přes tuto tenkou vrstvu kůže, zejména u osob se světlejší pletí.

18.06.2018

Dobrý den. Já jsem měl asi před 6 hodinami erekci a trošku jsem masturboval. To se ještě dá. Pak jsem šel ven a nic. Pak jsem šel domů a šel jsem hrát na PC taky dobrý ale teď jdu spát a třesu se, dá se říci že mě svědí penis. Nevíte co to je. Prosím rychlou odpověď. Děkuji

Ponožka, 12 let

Milý Ponožko,

Jak jsem uvedl již v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, svalový třes může mít různé příčiny.
Není jisté, jaké jsou příčiny svědění penisu, o němž se zmiňuješ. Avšak nelze vyloučit ani přerušení masturbačních aktivit, jimž ses před několika hodinami věnoval (jak píšeš, masturboval jsi jen „trošku“). Různé záškuby, křeče, brnění, svědění či jiné nepříjemné pocity v oblasti pohlavních orgánů se mohou dostavit v důsledku náhlého přerušení sexuálních aktivit včetně masturbace.

18.06.2018

Prosím o bližšie vysvetlenie slova kamaráti s výhodami. Vďaka. :)

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

„Kamarádství s výhodami“ je poměrně nové označení pro takový vztah mezi dvěma osobami, v němž sice dochází k pohlavnímu styku či jiným sexuálním aktivitám, avšak bez partnerské lásky. Citová náklonnost mezi dvěma osobami, které se nacházejí v „kamarádství s výhodami“, nepřekračuje obvyklou míru sympatií v kamarádských vztazích.
„Kamarádství s výhodami“ příliš nedoporučuji, protože je spojeno nejen s určitým ochuzením citového života, ale také například se zvýšeným rizikem přenosu pohlavních nemocí v důsledku častého střídání partnerů.

18.06.2018

Dobrý den, jaké jsou stupně vývoje a jak jdou po sobě. (Podle čeho se projevují)

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Podle stupnice, kterou sestavil britský lékař James Tanner, prochází dospívající jedinec pěti stupni vývoje. Samozřejmě, že tělesný vývoj probíhá plynule, avšak přesto lze ve vývoji zachytit určité fáze, pro něž je charakteristické dosažení určitých tělesných znaků. Základní přehled těchto vývojových stupňů najdeš na stránce „Pět stupňů vývoje“.
Dodávám že k jednotlivým stupňům vývoje nelze zcela přesně přiřadit určitý věk, protože tělesný vývoj probíhá individuálním tempem.

18.06.2018

1 Pořád mám chuť masturbovat, je to normální?
2 Začínají mi růst chlupy kolem penisu a výš

Karel, 12 let

Milý Karle,

1) Zvýšená potřeba vykonávat masturbaci je v období dospívání dána narůstající hladinou pohlavních hormonů a je naprosto normální.
2) Také růst ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli pubického ochlupení) je v tvém věku naprosto normální. Chlupy začínají vyrůstat nejprve okolo kořene penisu, a to buď uprostřed nebo po stranách. Postupně se ochlupení rozšiřuje na celý podbřišek. U starších a pohlavně vyspělejších chlapců a u dospělých mužů vybíhá proužek ochlupení vzhůru až k pupíku. Podrobnější informace o vývoji ochlupení najdeš na stránce „Pět stupňů vývoje“.

18.06.2018

Dobrý den. Já bych chtěl pomoct. Mě teď v tomhle věku víc stojí a taky víc vibruju. Prostě já si nemůžu pomoct. Je to nějaká nemoc a nebo to je že nemám holku. A taky už jsem měl výtok a poznají to lékaři nějak na moči a na penisu? Děkuji za odpověď.

Ponožka, 12,5 let

Milý Ponožko,

Častá a dlouhodobě přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální. Příčinou je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.
Nevím přesně, co máš na mysli, když píšeš, že „vibruješ“. Pokud se jedná o svalový třes, ten je dán střídavým smršťováním a uvolňováním svalů. Příčinou třesu může být kromě chladu, únavy či fyzického vyčerpání rovněž oslabení či přímo onemocnění nervové soustavy.
Není vyloučeno, že svalový třes souvisí se zvýšeným psychickým napětím (tenzí). V takovém případě by mohla ke zklidnění vést častěji vykonávaná masturbace.
Rovněž si nejsem jistý, co máš na mysli pod pojmem výtok. Hnisavý bakteriální výtok by mohl být projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Takovýto výtok by byl provázen bolestí a pálením močové trubice, obtížemi při močení a zvýšenou teplotou. Pokud však máš pod pojmem výtok na mysli ejakulaci (výron semene), ta je v tvém věku již poměrně běžná.
Nemusíš se obávat, že by lékař na základě prohlídky pohlavních orgánů poznal, že jsi již měl ejakulaci. Ani běžné vyšetření moči pomocí testovacích proužků, které se provádí při preventivních prohlídkách, přítomnost spermií neprokáže.

18.06.2018

Bratrovi v 10,5 letech už vyrašily hnědé chlupy. Je to normální?

Karel, 13 let

Milý Karle,

Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 12 až 13 let, axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) se začíná vyvíjet zpravidla o 1 až 2 roky později. Za normální lze považovat i dřívější nebo naopak pozdější začátek vývoje ochlupení, pokud rozdíl oproti běžnému věku jeho nástupu nepřekročí 2 roky. Za normální věk počátku vývoje pubického ochlupení lze u chlapců považovat rozmezí 10 až 15 let, v případě axilárního ochlupení 11 až 17 let.

18.06.2018

Mám dotaz, mám na předkožce něco bílého. Mám pocit ze by to mohlo byt zaschlé sperma. Mohl byste mi poradit jak to odstranit ?

Michal, 15 let

Milý Michale,

Zaschlé sperma lze z těla smýt vodou s menším množstvím mýdla. Pokud bílý povlak nelze smýt, nejedná se o zaschlé sperma, ale mohlo by se jednat například o projev kožního onemocnění. Bez vyšetření na dermatologii však nelze posoudit, o co přesně se jedná.

18.06.2018

Dobrý den (...) Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Podle popisu u tebe již dochází k uvolňování předkožky. Pokud lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže již jen při erekci, jedná se již jen o relativní zúžení.
Doporučuji tedy nadále používat panthenolovou mast. Lepších výsledků bys pravděpodobně dosáhl s použitím kortikoidní masti, která se však vydává pouze na lékařský předpis.
Abys kortikoidní mast získal, musel bys tedy navštívit lékaře. Pokud by lékař doporučoval provedení jakéhokoliv chirurgického zákroku na genitálu, požádej ho nejprve o konzervativní léčbu kortikoidní mastí.

17.06.2018

Dobrý deň (...)

Martin, 14 let

Milý Martine,

Pravděpodobně se jedná o opruzeniny, které nejčastěji vznikají třením vlhké (např. zpocené) kůže o spodní prádlo nebo oblečení. Jejich vzniku lze předcházet pečlivou hygienou (pravidelným mytím a důkladným osušením kůže), nošením prodyšného spodního prádla a oblečení ze 100% bavlny. Pokud již opruzeniny vzniknou, lze je ošetřovat pomocí různých zásypů či krémů, které lze koupit v lékárně.
Častou komplikací opruzenin jsou mykotická onemocnění, při jejichž výskytu lze aplikovat lokální antimykotika, například mast canesten. Jestliže obtíže do několika dnů neustoupí, doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).

16.06.2018

Dobrej. Chtěl bych se zeptat, nedávno jsem chtěl (...) mou holku, ale nepovedlo se mi to a ona mi řekla že jí to bolí a nemůže kvůli této bolesti pokračovat a proto nedosáhne orgasmu. Je to normální?

Holub, 17 let

Milý Holube,

Obtíže při pohlavním styku mohou být způsobeny například nedostatečně dlouhou milostnou předehrou, která spočívá ve vzájemném mazlení před samotným pohlavním stykem. Během milostné předehry dochází u partnerky k uvolnění svalového napětí v oblasti malé pánve a ke zvlhčení jejích pohlavních orgánů. Pokud je milostná předehra vynechána nebo je příliš krátká, dochází při pohlavním styku ke zvýšenému tření, které může být vnímáno jako nepříjemné či přímo bolestivé.
Dalším zdrojem obtíží by mohl být tzv. vaginismus, což je křečovité stažení poševního svalstva. Zpravidla se jedná o projev psychického napětí či přímo strachu z pohlavního styku. Také vaginismus může být způsoben vynechanou či příliš krátkou milostnou předehrou.
Pokud však byla milostná předehra dostatečně dlouhá, mohly být obtíže při pohlavním styku způsobeny například vývojovou vadou pohlavních orgánů partnerky. V úvahu připadá například zúžení nebo srůst (synechie) v oblasti poševního vchodu. Z tohoto důvodu by bylo vhodné provést vyšetření na gynekologii.

16.06.2018

Dobrý den mám tady 3 problémy. 1. Minule jsem ze zde ptal na bílé nesmytelné tečky které se shlukují na předkožce a vaše odpověď zněla že to nic není. A teď se ptám, tyto bílé nesmytelné tečky mám už i na žaludu. Vadí to? 2. Při masturbaci jsem si udělal na vnitřní předkožce zranění. Je malé ale trochu tekla krev poté to přestalo. Mám to nechat být? A můžu masturbovat i nadále nebo to mám nechat zahojit? 3. Na žaludu u močové díry nebo trubice či co to je se mi udělal malý pupínek. Není bílý ani jiné barvy. Je stejné barvy jako žalud ale o trošičku červenější. O co se jedná? Je to vážné? Předem díky za odpovědi.

Pepo, 14 let

Milý Pepo,

1) Odpověď nezněla, že „to nic není“. Odpověď zněla, že na základě popisu nedovedu posoudit, o jaké tečky se jedná, avšak mohlo by se jednat o zduřelé mazové žlázky, které nejsou nijak škodlivé.
Pokud se však bílé tečky vyskytují rovněž na žaludu, o zduřelé mazové žlázky se nejedná. Nemáš-li na mysli bílé tečky lemující okraj žaludu směrem k tělu (v takovém případě by se jednalo o papily, které tvoří normální součást žaludu), mohlo by se jednat o některé z kožních onemocnění bakteriálního či virového původu. Doporučuji tedy navštívit kožního lékaře (dermatologa).
2) K drobným poraněním dochází při masturbaci poměrně vzácně. Není vyloučeno, že k povrchovému poranění došlo v důsledku předchozího oslabení tkáně způsobeného kožním onemocněním. Drobná poranění se zpravidla hojí během několika dnů, přičemž do jejich vyhojení doporučuji nevykonávat sexuální aktivity (včetně masturbace).
Větší riziko je spojeno spíše s tržným poraněním uzdičky na spodní straně penisu, dojde-li při něm k poškození frenulární arterie. Takové poranění by však bylo provázeno silným krvácením, které by se ti pravděpodobně nepodařilo zastavit a bylo by nutné vyhledat lékařské ošetření.
3) Červený pupínek u ústí močové trubice by mohl být například drobný krevní výron, který se během několika dnů až týdnů vstřebá. Avšak mohlo by se jednat i o příznak některé z pohlavně přenosných nemocí. Pokud možno navštiv praktického lékaře, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření na dermatologii nebo urologii.

16.06.2018

Dobrý den, už hodně dlouho miluji jednu spolužačku. Ona mě, podle různých náznaků, jeden čas měla nejspíš také ráda, ale nic z toho nebylo. Problém ale taky je, že s ní nedokážu nějak normálně mluvit. Asi se stydím, ale nějak mi to prostě nejde. Co mám dělat?

Pokémon, 13 let

Milý Pokémone,

Pravdou je, že přehnaný stud či nedostatek sebevědomí mohou tvořit překážku při navazování vztahů. Možná, že by ses měl s nějakou dívkou nejprve skamarádit, abys překonal ostych při komunikaci s příslušnicí opačného pohlaví.
Samozřejmě, že se můžeš skamarádit i s dívkou, o kterou máš zájem. Při různých vhodných příležitostech se můžeš s dívkou dát do řeči. Pokud ti dá najevo, že s tebou ráda mluví, můžete se postupně sblížit. Dívku můžeš v takovém případě pozvat na schůzku a pak už se uvidí, zda se k sobě hodíte a zda společně dovedete překonat ostych v mezilidských vztazích.
Nejen pro chlapce, ale i pro dívku může být navazování vzájemných přátelských vztahů spojeno s různými nepříjemnými pocity, nervozitou, napětím či obavami ze selhání a z odmítnutí. Jestliže jsou si však dva lidé navzájem sympatičtí, dříve či později se jim podaří určité bariéry ve vzájemné komunikaci překonat a navázat citový vztah.

16.06.2018

Dobrý den, rad bych se zeptal jestli ten jev na fotkách není klíště? Nepoznám to. Děkuji

Luky, 16 let

Milý Luky,

Drobné poranění by mohlo být způsobeno hmyzím bodnutím, avšak nedovedu určit druh hmyzu, který jej způsobil. Pokud by se jednalo o infekci tzv. Lymeskou boreliózou, vytvořila by se v okolí vpichu zvětšující se červená skvrna, která se odborně nazývá erythema chronicum migrans. V tomto případě se však o zmíněný druh skvrny nejedná (skvrna by musela být mnohem větší, přibližně o velikosti dlaně). Nicméně doporučuji sledovat, zda se skvrna nebude zvětšovat.

16.06.2018

Dobrý den, dá se nějak zvětšit objem ejakulátu? Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Objem ejakulátu závisí například na dosaženém stupni vývoje (zatímco u dospívajícího chlapce činí objem ejakulátu při jedné ejakulaci přibližně 1 až 3 mililitry, u dospělého muže je to přibližně 2 až 5 mililitrů), ale také na způsobu, jakým organismus hospodaří s tekutinami. Určitého zvýšení objemu ejakulátu by bylo možné dosáhnout zvýšením příjmu tekutin, avšak rozdíl nejspíš nepřekročí 0,5 až 1 ml.

16.06.2018

Dobrý den, zamiloval jsem se do jedné spolužačky. Nedokážu vzít odvahu a říct ji to. Chtěl bych ji ale co nejdříve sbalit. Dokážu se na ní dívat celé hodiny. Prosím poraďte.

Anonymní člověk, 11 let

Milý Anonymní člověče,

Pro chlapce může být velmi obtížné, když má dívce vyjádřit své city nebo dát najevo sympatie. Především by sis však měl ujasnit, zda chceš dívku jen „co nejdříve sbalit“, nebo zda máš zájem o pevnější a trvalejší citový vztah.
Pokud máš o dívku opravdu zájem, zkus se s ní nejprve skamarádit. Při tom ti mohou pomoci vaše společné zájmy či záliby. Až se lépe poznáte a vzájemně sblížíte, nebude pro tebe tak těžké vyjádřit dívce své sympatie a svěřit se jí se svými pocity. O takových věcech se vždy lépe hovoří s dívkou, kterou dobře znáš, než s dívkou, o které víš jen to, že se ti líbí.
Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

15.06.2018

Je nějaký doktor i pro muže a jak se jmenuje jak třeba ženy chodí na gynekologii tak jestli je něco takového i pro muže

Vítek, 14 let

Milý Vítku,

Mužskými pohlavními orgány se zabývá především urologie, dále pak endokrinologie a dermatologie. Výběr konkrétního specialisty závisí na charakteru zdravotních obtíží spojených s vnitřními nebo vnějšími pohlavními orgány. Diagnostika a léčba některých onemocnění mužských pohlavních orgánů vyžaduje interdisciplinární přístup a spolupráci více specialistů (například urologa a dermatologa). Pokud máš nějaké obtíže spojené s pohlavními orgány a jejich funkcí, můžeš se nejprve obrátit na praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření u příslušného specialisty.

15.06.2018

Spolužačky mi šahají na zadek.. (2spolužačky) Myslíte, že mě balí nebo si ze mě dělaj srandu nebo tak?:D Je to divný

Domeček, 14 let

Milý Domečku,

Je docela dobře možné, že spolužačky tě jen provokují a chtějí vyzkoušet, jak budeš reagovat. Spolužačkám bys měl v klidu a bez emocí sdělit, že ti doteky na uvedenou část těla vadí. Neměl by ses nechat vyprovokovat k hněvu, křiku ani k jinému vyjadřování emocí, protože jinak by se mohly provokace ještě vystupňovat.

15.06.2018

Je normální že vážím 41kg?

Pepa, 12 let

Milý Pepo,

Uvedená hmotnost odpovídá tvému věku (průměrná tělesná hmotnost chlapce ve věku 12 let činí 40,1 kg). Avšak pro posouzení, zda se jedná o normální hmotnost, by bylo zapotřebí uvést ještě tělesnou výšku.

15.06.2018

Dobrý deň v poslednom čase som strašne unavený vstávam ledva o 7 keď ma zobudí táto a potom ešte spím 17 minút a v skole som stále unavený mam nejaký problém?

Retard, 12 let

Milý Retarde,

Únava může být způsobena například nedostatkem spánku. Dospívající jedinec ve věku 11 až 13 let by měl spát 9 až 11 hodin denně. Pokud tedy ráno vstáváš v 7 hodin, měl by ses ukládat k spánku nejpozději v 10 hodin večer (22:00), raději však o něco dříve. Za optimální dobu uléhání ke spánku bych u dospívajícího ve  věku 12 let považoval 9 hodin večer (21:00). Dále doporučuji dodržovat zásady zdravého spánku, s nimiž se můžeš seznámit na stránce „Jak zdravě spát“.
K dalším možným příčinám únavy patří stres a zvýšené psychické napětí, probíhající onemocnění, nezdravý životní styl. Ke zvýšené únavě může přispívat i výrazný růst dlouhých kostí, k němuž dochází v období tzv. růstového spurtu (u chlapců ve věku 12 až 14 let, u dívek přibližně o rok dříve).

15.06.2018

Dobrý den, mohu se zeptat jestli mi může někdy dojít ejakulát?? Když třeba budu moc často onanovat nebo prostě nějak se vypotřebuje, je to možné??
Děkuju předem :-)

Ondra15, 13 let

Milý Ondro15,

Poté, co se v těle dospívajícího chlapce začne tvořit ejakulát, probíhá jeho tvorba již v podstatě nepřetržitě. Výjimkou jsou snad jen případy závažného onemocnění varlat a přídatných pohlavních žláz, či v horším případě jejich ztráta.
Rozhodně se nemusíš obávat, že by se ti častým vykonáváním masturbace navždy „vypotřeboval“ ejakulát.

15.06.2018

Dobrý den. Fungují skutečně nějaké ty prostředky, náplastě, masti atd. na zvětšení penisu? Chtěl bych to vyzkoušet

Jiri, 14 let

Milý Jiri,

Různé přípravky, které mají údajně přispívat k růstu penisu, nepatří mezi léčiva, nýbrž mezi doplňky stravy. To znamená, že jejich výrobce garantuje pouze zdravotní nezávadnost těchto přípravků, nikoli jejich deklarované účinky.
Různé masti a náplasti, o nichž se v dotazu zmiňuješ, patří mezi kosmetické přípravky, nikoli mezi léčiva či zdravotnický materiál. Výrobce opět zaručuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, avšak nikoli účinnost, kterou nelze nijak prokázat.
I kdyby u tebe během používání těchto přípravků nastalo zvětšení rozměrů penisu, nejspíše by bylo způsobeno jeho přirozeným vývojem, který by vzhledem k tvému věku probíhal i bez použití uvedených přípravků.

15.06.2018

Ako použiť lubrikačný gél? A predá mi ho predavačka?

Filip, 13 let

Milý Filipe,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, neboť se jedná o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku. Lubrikační gel lze zakoupit například v drogerii nebo v lékárně.
Lubrikační gel lze nanést na penis pomocí konečků prstů. Zpočátku se doporučuje nanést jen menší množství, protože v případě potřeby lze gel kdykoliv přidat. Po použití lze gel snadno smýt pomocí vody s menším množstvím mýdla.

15.06.2018

Chcem mať strašne sex a moja frajerka to nechápe, ten pocit je strašne silný a ako jej to mám vysvetliť?

Robo, 13 let

Milý Robo,

Dívky bývají při navazování sexuálních vztahů zpravidla opatrnější, než chlapci. Tato opatrnost je svým způsobem pochopitelná, protože případné neplánované početí, k němuž při pohlavním styku může dojít, by pro dívku představovalo mnohem větší zátěž, než pro chlapce.
Na uskutečnění prvního pohlavního styku bys neměl příliš naléhat, jinak by si dívka mohla myslet, že ti nezáleží na ní samotné, ale pouze na pohlavním styku. Většina dívek dovede ocenit, když je chlapec při vzájemném sbližování trpělivý.
Pokud máš zájem o důvěrný tělesný kontakt, nemusí se hned jednat přímo o pohlavní styk. Pro začínající páry jsou vhodnější různé nekoitální aktivity, například tzv. petting, což je vzájemné mazlení. Pohlavní styk doporučuji odložit na dobu, až na něj budete oba dva připraveni (tedy až budete připraveni nést možné důsledky pohlavního styku včetně neplánovaného rodičovství).

15.06.2018

Dobrý den, chci se zeptat, když se mi líbí dámské spodní prádlo, spodní prádlo mě jaksi vzrušuje, není to nějaká závislost?

Erotzirel, 13 let

Milý Erotzirele,

Přenesení erotické náklonnosti z živé osoby na naživou věc (například na spodní prádlo, obuv a podobně) se nazývá fetišismus. Avšak u dospívajícího jedince nemusí být zájem o spodní prádlo projevem fetišismu. Za fetišistu lze označit pouze dospělého jedince, pro něhož je spodní prádlo nebo jiný neživý předmět hlavním či dokonce jediným zdrojem jeho pohlavního vzrušení. Prozatím se tedy nemusíš nijak znepokojovat tím, že tě spodní prádlo pohlavně vzrušuje.

15.06.2018

Dobrý den, může mi udělat něco klíště když mi pouze chodilo po noze a pak na prstě? Klíšťák přisátý nebyl

SpodkyCZ, 13

Milý SpodkyCZ,

Pokud nedošlo k přisátí klíštěte, riziko přenosu infekce je minimální. Avšak klíště bys neměl mačkat, protože při jeho poranění (např. rozdrcení mezi prsty) by k přenosu infekce dojít mohlo i bez přisátí.

14.06.2018

Z jakých důvodů může žalud popraskat?

Jirka, 11 let

Milý Jirko,

Prasklinky na žaludu se vytvářejí z důvodu dlouhodobého vysoušení jeho povrchu. K tomu dochází zejména tehdy, když je žalud dlouhodobě obnažený (není zakrytý předkožkou) a otírá se o spodní prádlo. V takovém případě je vhodné povrch žaludu jednou za den nanést pleťový krém, panthenolovou mast, měsíčkovou mast a podobně.
Naproti tomu mělké rýhování na povrchu žaludu (nejedná-li se přímo o prasklinky, ale o mírně „svraštělou“ kůži) může být docela normální a není třeba jej nijak řešit.

14.06.2018

Dobrý deň mám taký hrbček na pravom semenníku ako keby pod nadsemenníkom a bolí. Prosím poraďte mi som zúfalý však to nie je rakovina. Čo by to mohlo byť?

Mm, 14 let

Milý Mm,

Pro přesné určení neobvyklého útvaru v blízkosti nadvarlete by bylo zapotřebí provést ultrasonografické vyšetření. Podle popisu by se mohlo jednat o cystu, případně tzv. spermatokélu (což je dutina naplněná spermatickou tekutinou).
Není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o nádor, protože ten by se nacházel spíše ve spodní části varlete nebo po straně a nebyl by bolestivý. Přesto bych doporučoval navštívit praktického lékaře, který může vystavit poukaz na ultrasonografické vyšetření.

14.06.2018

1 Dobrý den, přijde mi, že i když poslední týden jím jak prase - tzn. hodně,tak že vůbec nijak extra nepřibírám na váze. Ale od 1.6. Jsem přibral na výšce. Když tělo roste, bere si tuky na to, aby bylo vyšší nebo to spálím cvičením?
2. Když budu cvičit '2 minuty kliky, pauza 5minut, 2 minuty sedy-lehy, pauza 5minut, 2 minuty dřepy' můžu do měsíce-dvou očekávat nějaký nárůst svalů apod. ?

Domeček, 14 let

Milý Domečku

1) V období dospívání se mění nejen tělesná výška a hmotnost, ale i proporce postavy. Proto se může stát, že dospívající jedinec roste do výšky, aniž by nutně musel přibírat na váze. Zejména růst dlouhých kostí představuje energeticky náročný proces. Samozřejmě, že kromě růstu se na energetickém výdeji organismu podílí rovněž pohybové aktivity, například cvičení.
2) Uvedené posilovací cviky s vlastní váhou doporučuji zařazovat v sestavách po deseti až dvaceti provedeních, nejvýše pět sestav denně. Záleží na počtu vykonaných cviků, nikoli na rychlosti jejich provedení. Očekávané posílení svalstva se může dostavit po různě dlouhé době, první viditelné výsledky lze očekávat do několika týdnů.

14.06.2018

Čo robiť keď zistím že mám Aids?

Royal Caribbean, 13 let

Milý Royal Caribbeane,

Uvedené onemocnění lze rozpoznat pouze na základě vyšetření. Pokud by vyšetření prokázalo, že jsi HIV pozitivní, poučení ti poskytne lékař, který vyšetření provedl. Dále se můžeš obrátit například na nejbližší HIV poradnu.

14.06.2018

Pokud vážím nějak 56 kg a mám 147,5 cm tak mám nadváhu?

Ninja, 11,2 let

Milý Ninjo,

Vzhledem k tvému věku, tělesné výšce a hmotnosti  se nejedná pouze o nadváhu, nýbrž o obezitu. Pokud chceš zhubnout, doporučuji jíst pravidelně (alespoň pětkrát denně), vyhýbat se tučným potravinám a bílému pečivu, jíst více zeleniny a věnovat se nějaké pohybové aktivitě (například plavání nebo jízdě na kole). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

14.06.2018

Dobrý den
Mám na
(...) něco jako akné, takové pupínky vypadá to jako akné, co to je? Bojim se toho

Ladislav, 13 let

Milý Ladislave,

Nejspíše se jedná o ucpané mazové žlázky, v nichž došlo k zánětlivé reakci. Nemusí se tvořit pouze v obličeji, nýbrž i na jiných částech těla, kde dochází ke zvýšené tvorbě kožního mazu. Pupínky si nedrbej ani nemačkej. Během několika dnů dojde k jejich vyhnisání. Pohlavní orgány si udržuj v čistotě, alespoň jednou denně je omyj pomocí vody a menšího množství mýdla. Větší množství mýdla by vysušovalo pokožku, což by mohlo vést naopak k dalšímu zvýšení tvorby kožního mazu.

14.06.2018

Matka mi odmítla platit rovnátka a poškození na učebnicích (v naší škole se platí všechna i ta která tam byla) ale sama ví že já na to nemám dost peněz. Moje celoživotní úspora je 6000 korun a učebnice by stály 2000 a zbytek poplatku za rovnátka je 8000 (zaplaceno je 5000) co mám dělat?

Ne, 14 let

Milý Ne,

Ani v jednom z uvedených případů bys neměl platit nic. Za škody způsobené osobou mladší 18-ti let nesou odpovědnost její zákonní zástupci, tedy rodiče. Jestliže rodiče vzniklou škodu neuhradí, dlužníkem se stanou oni, nikoli ty.
Pokud by však škola vyžadovala od rodičů náhradu škody za poškozené učebnice soudní cestou, musela by v soudním řízení prokázat, že poškození vzniklo až po předání učebnice žákovi, od jehož rodičů se náhrada škody vyžaduje (respektive by musela prokázat, že učebnice byla žákovi předána v nepoškozeném stavu).
Rodiče rovněž nesou odpovědnost za zdravotní stav svěřené osoby, v tomto případě dítěte mladšího 18-ti let. Jestliže zdravotní stav dítěte vyžaduje pořízení zdravotnické či kompenzační pomůcky, která není plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, náklady na její pořízení nesou rodiče.
V žádném případě tě rodiče nesmí nutit k tomu, aby sis peníze na pořízení zdravotní pomůcky opatřil například výdělečnou činností. V ČR platí zákaz dětské práce, který se vztahuje na osoby mladší 15-ti let a na osoby, které nemají ukončenou povinnou školní docházku. Výjimkou je umělecká a kulturní činnost dítěte, například účinkování ve filmu, v televizi, v reklamě, na kulturních a společenských akcích a podobně, ovšem pouze se souhlasem příslušného úřadu práce (podle místa trvalého pobytu dítěte).
Rodiče mohou od dítěte sice vyžadovat pomoc při péči o chod domácnosti, avšak pouze v přiměřeném rozsahu a v závislosti na možnostech dítěte.
Pokud rodiče odmítají plnit svoji rodičovskou odpovědnost a zajistit podmínky pro zdravý vývoj dítěte, doporučuji obrátit se na orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), kterým je příslušný odbor (např. odbor sociálních věcí) úřadu obce s rozšířenou působností, městského úřadu nebo úřadu městské části.

13.06.2018

Dobrý den, s jednou holkou které se líbím jsem si řekl že si dam výzvu do dalšího února musím být více namakaný ať jsem proste top atd. (...) ale bojím se že přestanu růst mám cca 165 cm a cvičím s činkami jsou lehké kliky dřepy sklapovačky

Davídek, 13 let

Milý Davídku,

Tvoje současná tělesná výška je normální. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 25% je vyšších. Pravdou je, že posilovací cviky s nářadím mohou u dospívajícího jedince přispět k dřívějšímu uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí, a tím i k dřívějšímu ukončení růstu. Tento jev byl v minulosti popsán u některých dětí a dospívajících, kteří se intenzivně věnovali gymnastice.
Další riziko posilování s nářadím spočívá v poškození měkkých částí kloubů při nevhodně zvolené zátěži, nesprávném úchopu nářadí nebo nesprávném provádění cviků. Pokud už chceš cvičit s nářadím (například s činkami), měl by ses obrátit na profesionálního trenéra, který ti pomůže stanovit přiměřenou zátěž, zkontroluje správnost úchopu nářadí a správnost vykonávání cviků.
Poměrně bezpečné je vykonávání posilovacích cviků s vlastní váhou (například zmíněných kliků, dřepů a podobných cviků), avšak i zde je třeba dbát na správnost jejich provedení. V tomto ohledu není třeba se obracet přímo na specializovaného trenéra, správnost provádění cviků postačí konzultovat s učitelem tělocviku.
Především bys však měl zvážit, zda chceš „být namakaný“ jen proto, aby ses zalíbil dívce, o kterou máš zájem. Přestože atraktivní vzhled a tělesná přitažlivost hraje v mezilidských vztazích určitou roli, pro naprostou většinu dívek jsou mnohem důležitější chlapcovy osobní a charakterové vlastnosti, například jeho čestnost, upřímnost, spolehlivost, věrnost, citlivý a ohleduplný přístup a podobně. Naproti tomu asi jen málokterá dívka by se chtěla stát předmětem zájmu „namakaného“ svalovce, který ji například jen využije k uskutečnění pohlavního styku a při nejbližší příležitosti opustí.

13.06.2018

Dobrý den, dá se nějak navodit sen s erotickým obsahem?

Pendolino, 13 let

Milý Pendolino,

Obsah snů nelze ovlivnit vůlí. Sny erotického obsahu se dostavují zpravidla při narůstající hladině pohlavních hormonů, což je proces, který rovněž nelze ovlivnit vůlí.

13.06.2018

Může preejakulační tekutina obsahovat sperma? Může z toho žena otěhotnět?

Davídek, 15 let

Milý Davídku,

Preejakulační tekutina může obsahovat menší množství spermií. Riziko k nechtěného početí při vniknutí preejakulační tekutiny do těla partnerky je sice vzhledem k poměrně nízké koncentraci spermií v preejakulátu nižší, než při ejakulaci, avšak přesto jej nelze zcela vyloučit. Z tohoto důvodu je vhodné mít kondom nasazený po celou dobu pohlavního styku a nenasazovat jej až v jeho průběhu.

13.06.2018

Viděl jsem v drogerii kondomy 52mm ale ve vaší tabulce neni... jsou vhodné pro obvod 10 cm ?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Kondomy s nominální šířkou 52 mm se jen nepatrně liší od kondomů s nominální šířkou 54 mm, které jsou určeny pro penis o obvodu 10,5 až 13,5 cm. Pro penis o obvodu 10 cm by byl nejvhodnější kondom s nominální šířkou 49 mm. Avšak pokud by ti kondom s nominální šířkou 49 mm byl příliš těsný, můžeš si samozřejmě zakoupit a vyzkoušet i kondom velikosti 52 mm.
Rozměry uvedené v tabulce slouží spíše pro základní orientaci, avšak není vyloučeno, že v praxi nakonec zjistíš, že ti vyhovuje kondom jiných rozměrů.
Kondom by neměl být příliš těsný, jinak by mohl způsobit omezení průtoku krve penisem a tím i omezení jeho citlivosti. Zároveň by však neměl být příliš volný, jinak hrozí riziko, že z penisu sklouzne („svlékne se“) a nebude plnit svoji funkci.

13.06.2018

Dobrý den, mám nechutenství k jídlu způsobené stresem. Stres je způsoben různými faktory, ale nejčastěji je způsoben ve škole (strach ze špatných známek, neshody se spolužáky). Rád bych stres odstranil a dostal chuť k jídlu i ve škole. Ale nevím jak, protože mě vystresuje jakákoliv blbost.
Dost mě trápí i váha za 3 dny jsem zhubl 1,5 kg. O víkendu ji ale vždy naberu zpět. Moje průměrná váha je 54kg/172cm.

Joe, 13 let

Milý Joe,

Úbytek tělesné hmotnosti může být opravdu způsoben zvýšenou zátěží, které jsi vystavován. Obavy z neúspěchu ve škole či neshody se spolužáky jistě představují stresové faktory. Avšak je důležité, abys ke svým problémům přistupoval s určitým nadhledem. Nikdo není povinen podávat lepší výkon, než takový, který odpovídá jeho současným možnostem. Ani se spolužáky nemusíš za každou cenu vycházet dobře.
Opravdový problém by mohl nastat v případě, že by ti někdo ubližoval, vyhrožoval nebo se na tobě přímo dopouštěl násilí. V takovém případě by bylo nejlepší svěřit se rodičům nebo jiným důvěryhodným dospělým osobám. Na každé škole působí například preventista (metodik prevence sociálně patologických jevů) a výchovný poradce, na něhož se můžeš obrátit. Pokud se pracovník školy dozví o chování, které ohrožuje zdraví či život žáka, je povinen mu poskytnout pomoc.
Podle údajů o tělesné výšce a hmotnosti netrpíš podváhou. Index tělesné hmotnosti u tebe činí 18,25 (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 17 až 20). Problémem je spíše kolísání tělesné hmotnosti v průběhu několika dnů. Jestliže jsou uvedené výkyvy způsobeny stresem, doporučoval bych věnovat více času odpočinku nejen o víkendech, ale i v průběhu týdne. Domácí přípravu do školy si můžeš zorganizovat tak, abys čas věnovaný učení využil co nejefektivněji. Po návratu ze školy bys měl přibližně hodinu věnovat odpočinku. Učení si rozděl do bloků po 15-ti až 20-ti minutách, mezi které zařazuj přestávky. Pokud možno dodržuj pravidelný denní režim a pravidelnou dobu ukládání ke spánku. Alespoň 1 až 2 hodiny před spaním by ses už neměl učit ani myslet na školu. Pokud možno spi alespoň 8 až 9 hodin denně.
Nechuť k jídlu během dne může být způsobena i tím, že ve škole nemáš na jídlo dost klidu. Pravdou je, že pro některé citlivější jedince může být problémem nasvačit se ve třídě během rušné přestávky. Bylo by vhodné, kdybys mohl během přestávky ze třídy odcházet, abys mohl svačinu sníst v klidnějším prostředí. V tomto ohledu ti nedovedu poradit konkrétní místo, protože nevím, jaké jsou ve tvé škole možnosti, nicméně poradit by ti mohl například preventista nebo výchovný poradce, pokud se na něj se svými problémy obrátíš.

13.06.2018

1 Chcel by som sa spýtať, ak delám vo svojom veku masturbácii je to problém?
2 Keď skončím masturbácii a nič sa nestane deje sa so mnou niečo?

Olaf, 12 let

Milý Olafe,

1) Masturbace nepředstavuje zdravotní ani jiný problém v žádném věku. Není prokázáno, že by masturbace byla zdravotně závadná nebo jinak škodlivá. Pokud ji vykonáváš v soukromí, je vše v naprostém pořádku.
Podle různých vědeckých výzkumů začíná většina dětí (přibližně dvě třetiny) masturbovat již před pubertou. Během puberty již masturbuje naprostá většina chlapců i dívek. Masturbaci (alespoň občasnou, ne-li pravidelnou) vykonává také více než polovina dospělých. Masturbační aktivity tedy rozhodně nemusí být spojeny pouze s určitým věkem, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, že ve svém věku masturbuješ.
2) Pokud se v závěru masturbace „nic nestane“, tedy nedojde k výronu semene, ještě to nemusí znamenat, že s tebou něco není v pořádku. K prvnímu výronu semene (ejakulaci) dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak u některých chlapců k ní dochází o něco dříve nebo naopak později. Pouze v případě, že by k první ejakulaci nedošlo ani po dosažení věku 15 let, by se mohlo jednat o projev opožděné puberty nebo jiné poruchy. Prozatím se však nemusíš znepokojovat. Je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se u tebe ejakulace dostaví.

13.06.2018

Dobry den, jak to že mám tak velkou předkožku ? A proč je tak velká ? Když se mi postaví tak mám pořád žalud schovaný (...)

Petr, 16 let

Milý Petře,

Předkožka může být různě dlouhá, obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. Některým mužům a chlapcům předkožka pokrývá celý žalud, jiným pouze jeho větší či menší část. To může platit pro klidový stav i pro erekci. Rozhodně se nemusíš nijak znepokojovat kvůli tomu, že předkožka pokrývá žalud i při erekci, zejména pokud předkožka není zúžená ani slepená a lze ji přetáhnout.

13.06.2018

Dobrý den moje BMI je 17,4 je to velký problém? Děkuji

Vojtěch, 15 let

Milý Vojtěchu,

Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti (BMI) pro chlapce ve věku 15 let se pohybují v rozmezí 19 – 21. Podváha může být způsobena například dědičnými předpoklady. Méně často se jedná o projev poruchy trávení či onemocnění trávicí soustavy.
Mírná podváha nemusí představovat zásadní problém, pokud tě nijak neomezuje. Jestliže chceš přibrat, můžeš například zvýšit příjem některých potravin s vysokou výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména plnotučný tvaroh), pečivo, těstoviny, sušené ovoce a ořechy. Naproti tomu by ses neměl snažit zvýšit tělesnou hmotnost přejídáním, protože namísto očekávaného zvýšení hmotnosti by se mohly dostavit spíše zažívací obtíže.
Pokud by se ti nepodařilo tělesnou hmotnost zvýšit ani po úpravě stravovacích návyků, můžeš se obrátit na praktického lékaře, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti, například na gastroenterologii nebo v metabolické poradně.

12.06.2018

Dobrý den mám na tváři bíle beďary a pupínky a když sem je vymačkl tak mi tekla krev a dělaj se mi fleky na tváři a dělá se mi víc a víc bílých beďarů a pupínků. Jak to mám dát všechno pryč ? Děkuju

Petr, 16 let

Milý Petře,

Zvýšená tvorba akné (pupínků) je dána hormonálními změnami, k nimž dochází v organismu dospívajícího jedince. V období dospívání je pleť pod vlivem těchto změn zpravidla mastnější, než v dětství a v dospělosti, a proto dochází k častějšímu ucpávání vývodů kožních mazových žlázek. Krvácení, o němž se zmiňuješ v dotazu, je projevem zánětlivé reakce, k níž v místě ucpaných mazových žlázek dochází.
Pupínky si pokud možno nemačkej a nedrbej. Obličej si pravidelně myj, pro čištění pleti můžeš navíc používat čisticí pleťovou vodu, kterou lze zakoupit v lékárně (při jejím výběru ti poradí lékárník).
Pokud máš v obličeji více než 20 pupínků současně, jedná se o těžkou formu akné, při níž je vhodné navštívit kožního lékaře. Ten doporučí vhodnou léčbu, například pomocí léčiv s obsahem retinoidů nebo kyseliny azelaové (vydávají se pouze na lékařský předpis). Pouze v nejzávažnějších případech se při léčbě akné používají rovněž antibiotika (rovněž pouze na lékařský předpis).

12.06.2018

Pořád mám potřebu být před cizíma lidma nahý a ukazovat se nahý. Mám nějakou poruchu?

Kluk, 17 let

Milý Kluku,

Jestliže tě obnažování celého těla (nebo alespoň pohlavních orgánů) před cizími lidmi pohlavně uspokojuje, mohlo by se jednat o projev sexuální deviace (parafilie) zvané exhibicionismus. Avšak jakoukoliv sexuální deviaci lze spolehlivě diagnostikovat pouze na základě lékařského vyšetření.

12.06.2018

Chci se zeptat jestli je škodlivé masturbovat každý den. Děkuji.

Mira, 14 let

Milý Miro,

Masturbace není nijak škodlivá ani v případě, že ji vykonáváš každý den. Vyšší frekvence masturbačních aktivit v období dospívání je dána narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi.

12.06.2018

Dobrý den když masturbuji tak ze mě nevyteče bílá ale průsvitná tekutina, je se mnou něco špatně?

Nomád, 14 let

Milý Nomáde,

U dospívajícího jedince nemusí mít ejakulát (sperma) charakteristické bělavé zbarvení. To je dáno podílem pevné složky (především bílkovin) na objemu ejakulátu. U dospívajícího chlapce tvoří přibližně 95 až 99% objemu ejakulátu voda, a tudíž tě prozatím nemusí nijak znepokojovat, že ejakulát ještě není zbarven doběla.

12.06.2018

Je možný, že mám ještě pubertu? Chci bejt pořád v soukromí, odmlouvám, třískám dveřma atd. Prosím poraďte mi díky

Jan, 15 let

Milý Jane,

Pravdou je, že období dospívání bývá spojováno s určitou psychickou labilitou (nevyrovnaností), která může být projevem hormonálních změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Avšak u některých jedinců může být psychická nevyrovnanost i trvalejším rysem osobnosti.
Samozřejmě, že chování konkrétního jedince je do značné míry ovlivněno přístupem jeho okolí. Pokud s ostatními lidmi nevycházíš dobře, nemusí být chyba pouze na tvé straně. Jestliže mají ostatní lidé pro dospívajícího jedince dostatek pochopení, nemusí být puberta obdobím konfliktů a vzdoru (podrobnější informace k této problematice najdeš na stránce „Já už nejsem dítě“).
Jestliže máš pochybnosti o tom, zda je tvoje chování v pořádku, můžeš se obrátit například na psychologického poradce, který ti pomůže lépe pochopit příčiny tvého chování a poradit, jakým způsobem bys jej mohl usměrnit.

12.06.2018

Dobrý den je mi divné sem psát. Takže začnu. Zdá se mi že ho mám oproti kámošům malého, mají téměř 13 ale já nevím, je mi to zvláštní. A další nepříjemná otázka, já někdy rád masturbuji, je to problém ve 12 ?

Messi, 12 let

Milý Messi,

Pokud máš na mysli rozměry penisu, nemohu posoudit, zda jsou u tebe normální, protože v dotazu žádné rozměry neuvádíš. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci.
Jestliže máš dojem, že tvoji vrstevníci mají větší penis, mohlo by se docela dobře jednat o vizuální klam, k němuž dochází při pohledu na předmět nebo část lidského těla směrem shora dolů. Zatímco penisy ostatních vidíš zepředu, na svůj vlastní penis pohlížíš shora dolů, a proto se ti může jevit jako menší. Z tohoto důvodu se často stává, že muž nebo chlapec se domnívá, že všichni ostatní mají větší penis, než on sám. Možná, že kdybys viděl svůj penis při pohledu zepředu (například před zrcadlem), nepřipadal by ti tak malý, jako když na něj pohlížíš seshora.
Pokud jde o masturbaci, ta není nijak škodlivá ani zdravotně závadná. Podle různých vědeckých výzkumů zaměřených na sexuální chování a jeho vývoj (např. podle výzkumu J. Bancrofta z roku 2003) začíná většina dětí masturbovat již před pubertou, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, že ve svém věku masturbuješ.

12.06.2018

Dobrý den dělají se mi na penisu a kolem penisu beďary a pupínky jak to mam dat pryč ?

Petr, 16 let

Milý Petře,

Tvorba pupínků zřejmě souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů a nosit spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny.

11.06.2018

Když je hodnota mého BMI indexu 22 nemám nadváhu?

Jackob, 14 let

Milý Jackobe,

Vzhledem k tvému věku se o nadváhu jedná. Pro dospívající chlapce a dívky totiž platí jiný rozsah optimálních hodnot indexu tělesné hmotnosti (BMI), než pro dospělé. Zatímco u dospělých jedinců odpovídá normální tělesné hmotnosti BMI v rozmezí 20 až 25, u chlapců ve věku 14 let se ideální hodnoty BMI pohybují v rozmezí 18 až 21 (a u dívek téhož věku 18,5 až 22).
Zatímco tedy dospělý muž by měl s hodnotou BMI 22 normální váhu, u čtrnáctiletého chlapce se již jedná o mírnou nadváhu (avšak u dívky téhož věku by se o nadváhu ještě nejednalo).
Podle údajů Státního zdravotního ústavu ČR z roku 2006 činí průměrná hodnota BMI u chlapců ve věku 13 až 14 let 19,4, ve věku 14 až 15 let 20,0 a ve věku 15 až 16 let 20,6.

11.06.2018

Zdravím, děkuji ta zodpovězení předešlého dotazu - Vůbec mě to nenapadlo, že by to mohlo být od osmičky dole, kterou už jdu za pár dní vyndávat. Mám ještě jeden dotaz. Mám pocit, že mi v posledních dvou dnech docela hapruje tlak, začalo to po fotbalovém zápase při venkovní teplotě 32°C. Docela jsem se bezprostředně po zápase motal a občas se mi lehce zatočila hlava. Během zápasu mi bylo lehce špatně od žaludku, ale to hned přešlo a teplotu jsem taky neměl. Teď když skloním hlavu tak na 3 vteřiny a pak ji zvednu, tak se mi tak na 1 vteřinu zatočí hlava. Nemůžu to mít taky od toho zubu? Nebo máte nějaké rady ohledně regulace tlaku v horkých dnech?

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Jestliže při teplotě vzduchu 32 °C vykonáváš fyzicky náročnou činnost (například hraješ fotbal), nemusíš mít zrovna poruchu krevního tlaku, abys cítil nevolnost a motala se ti hlava. To platí i v případě, že jsi na fyzickou zátěž zvyklý. Pokud už se v horkém počasí hraje fotbal, měl by rozumný trenér alespoň umožnit hráčům častější střídání. Důležité je rovněž zajištění dostatečného příjmu tekutin. Pobyt na přímém slunci mezi 11. a 14. hodinou doporučuji omezit na nutné minimum.

11.06.2018

Dobrý den, existuje nějaký výzkum nebo tabulkou jakou frekvenci pohlavního styku mají muži v různém věku života třeba ve 20ti, 30ti, 40ti a 50ti? A s tím souvisí i další otázka jakou v tom daném věku mají výdrž? Existuje někde nějaký výzkum nebo tabulka? Díky

Sean45, 17 let

Milý Seane45,

Podle výzkumu sexuálního chování v České republice (Weiss a Zvěřina, 2009) je průměrná frekvence pohlavního styku přibližně 2x týdně, avšak bez rozlišení věkových kategorií.
Je pravděpodobné, že u mladších párů je frekvence pohlavního styku vyšší, než u párů starších. Konkrétní údaje pro věkové skupiny, na které se v dotazu ptáš, však nemám k dispozici.
Pokud jde o délku pohlavního styku, podle výše zmíněného výzkumu muži i ženy shodně uvádějí v průměru 14 až 15 minut. Délka tzv. milostné předehry činí podle téhož výzkumu 13 až 14 minut.

11.06.2018

Dobrý den,je normální že mi leze žalud z předkožky? Nemám obřízku

Nevím, 12 let

Milý Nevím,

Předkožka může být různě dlouhá, obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. Některým mužům a chlapcům předkožka pokrývá celý žalud, jiným pouze jeho větší či menší část, což může platit pro klidový stav i pro erekci.
Kromě samotné délky předkožky se na částečném obnažování žaludu podílí například i délka uzdičky na spodní straně penisu, tělesná teplota, svalové napětí v oblasti malé pánve či pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Poměrně běžně dochází k obnažování žaludu při erekci, neboť větší či menší část předkožky slouží zároveň jako kožní rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci.

10.06.2018

Kde se dá koupit lubrikační gel?

Gup, 15 let

Milý Gupe,

Lubrikační gel lze zakoupit například v drogerii nebo v lékárně. Někdy se prodává i ve větších supermarketech (zejména pokud mají oddělení drogerie a kosmetiky).

10.06.2018

Dobrý večer,
Mám jedno varle větší než druhý a v tom druhým mám něco měkkého nad varletem a na druhým toho tolik nemám nevíte čím to je? A co to je?

Anonym, 14let

Milý Anonyme,

Varlata nemusí mít (a většinou ani nemají) stejný objem. Rozdíl je většinou jen nepatrný (v řádu desetin mililitru), avšak za normální lze považovat rozdíl v objemu levého a pravého varlete až do 20 – 25%.
Měkký orgán nad varletem se nazývá nadvarle neboli epididymis (na obrázku vpravo je vyznačeno šipkou). Také nadvarle může být na jedné straně větší, než na druhé.
Postupný růst objemu varlat je v období dospívání normální. Naproti tomu náhlé a výrazné zvětšení varlete a nadvarlete by mohlo být projevem tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, které odvádějí krev z varlat. Avšak varikokéla by byla doprovázena bolestí. Pokud žádnou bolest necítíš, mělo by být vše v pořádku.
Pokud tě přesto trápí pochybnosti ohledně velikosti či tvaru varlat a nadvarlat, můžeš se obrátit na praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

10.06.2018

Jak vydržet co nejdéle bez masturbace?

Já, 14 let

Milý Ty,

Masturbace není nijak škodlivá. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost. Masturbace má značný význam pro tělesné i duševní zdraví jedince, napomáhá při uvolňování psychického napětí (tenze), dochází při ní k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů a u dospívajících chlapců a mladých mužů navíc vede ke snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty).
Rozhodně tedy nedoporučuji snažit se masturbační aktivity zásadním způsobem omezovat, potlačovat své přirozené potřeby a snažit se „vydržet co nejdéle“ bez masturbace. Podstatné je, aby sis pro masturbaci zajistil dostatek soukromí (tj. vykonával ji například doma a ne na veřejnosti), případně aby masturbační aktivity zásadním způsobem nenarušovaly tvůj režim dne (například na úkor času potřebného pro jídlo a spánek).

10.06.2018

Čím můžu nahradit lubrikant?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nejlepších výsledků lze dosáhnout s lubrikačním gelem. Je volně prodejný a jeho cena není o mnoho vyšší, než ceny některých jiných kosmetických přípravků, které se používají jako náhražka.
Namísto lubrikačního gelu lze použít i různé náhražky, například různé masti na suchou pleť, pleťový krém, tělové mléko a podobně. Avšak na rozdíl od lubrikačního gelu, který na povrchu pohlavních orgánů vytváří kluzkou vrstvu, se různé krémy a masti poměrně rychle vtírají (vmasírují) do pokožky, což jejich lubrikační účinek snižuje.
Různé krémy, tělová mléka či oleje jsou však zcela nevhodné pro pohlavní styk s kondomem. Pro použití s kondomem je určen pouze lubrikační gel na vodní bázi. Kosmetické přípravky na bázi oleje totiž poškozují strukturu kondomu a mohou způsobit jeho znehodnocení.

10.06.2018

Dobrý den,
Mám penis při erekci 17cm dlouhý a 13,5cm obvod. Chci se zeptat jestli je to normální na můj věk. Není moc tlustý?

Člověk, 15 let

Milý Člověče,

Rozměry tvého penisu jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. U chlapců ve věku 15 let činí průměrná délka penisu při erekci 13 až 15 cm, průměrný obvod 11 cm. Drobné rozdíly oproti průměru (v řádu centimetrů) však nemusí být projevem žádné vady či poruchy.
Součástí běžných rozdílů v tvaru a velikosti různých částí lidského těla je i to, že někteří chlapci a muži mají penis silnější, jiní naopak štíhlejší. Kvůli nadprůměrnému obvodu penisu není třeba se znepokojovat a je velmi nepravděpodobné, že by způsoboval obtíže v budoucím pohlavním životě. Pokud už se při pohlavním styku v souvislosti s rozměry penisu vyskytují obtíže, bývají dány spíše výrazně nadprůměrnou délkou penisu a jeho příliš hlubokým zaváděním, nežli jeho nadprůměrným obvodem. Příliš hluboké zavádění penisu může být pro partnerku nepříjemné, protože délka či hloubka pochvy se při pohlavním styku nijak nemění, zatímco flexibilita (pružnost) pochvy ve směru do šířky je poměrně vysoká.

09.06.2018

Dobry den,mám takový problém ze jsem strašně unaveny i když jenom ležím a nic nedělám..a když něco dělám tak se mi strašně motá hlava a někdy mám i mžitky před očima..je to normální??

Xdd, 13 let

Milý Xdd,

Zvýšená únava může mít různé příčiny. V období dospívání se může únava dostavovat například v souvislosti s růstem dlouhých kostí či s hormonálními změnami, k nimž v organismu dochází. Vyloučit však nelze ani nízký krevní tlak. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a nechat si změřit tlak.

09.06.2018

Je normální ze mam penis trochu na křivo při erekci? Je normální že se mi v bazénu zmenšuje penis a varlata?

Lilpip, 12 let

Milý Lilpipe,

Při erekci je penis mírně zahnutý do strany téměř u poloviny mužů a chlapců. Mírné zahnutí penisu do strany (pod úhlem do 20°) je naprosto normální a nezpůsobuje žádné obtíže při pohlavním styku ani při jiných sexuálních aktivitách.
Zmenšení pohlavních orgánů, o němž se zmiňuješ, souvisí s udržováním jejich stálé teploty. V chladnějším prostředí (například ve vodě v bazénu, jejíž teplota bývá přibližně o 10 °C nižší, než běžná tělesná teplota) dochází ke smrštění šourku, aby byla varlata přitažena blíže k tělu a ohřála se. Zmenšení penisu je dáno smrštěním svalů v oblasti malé pánve. I v tomto případě je účelem udržení stálé teploty. Po přechodu do teplejšího prostředí, případně po osprchování teplou vodou, se tělo opět zahřeje a stažené svaly se opět uvolní.
Vzhledem k blížícímu se létu dodávám, že k prudkému ochlazování povrchu těla dochází zejména při nošení mokrých plavek na přímém slunci. S tím, jak se z mokrých plavek odpařuje voda, se zároveň ochlazuje povrch těla nacházející se pod plavkami. V důsledku toho může dojít k nachlazení, k onemocnění vývodných cest močových a podobně. Z tohoto důvodu doporučuji pokud možno co nejdříve po vystoupení z vody převléknout se z mokrých plavek do něčeho suchého.

09.06.2018

Jsou (...) masáže i pro děti ?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Uvedené erotické masáže, jejichž součástí je i manipulace s pohlavními orgány, jsou určené pouze osobám starším 18-ti let, neboť se již jedná o erotické aktivity.

08.06.2018

Zdravím. Aké sú príznaky AIDS-u? Ako žije človek s aidsom? Koľko sa dožíva?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

Samotné onemocnění AIDS vzniká až po delším čase od napadení organismu virem HIV. Během prvních dvou až šesti týdnů od nákazy virem nelze nijak prokázat, že pacient je HIV pozitivní.
Po uplynutí této doby následuje tzv. stádium chřipkových příznaků, které se projevuje zvýšenou teplotou, nevolností a dalšími příznaky typickými pro běžnou chřipku.
Dále následuje tzv. bezpříznakové stádium, které může trvat i několik let. Během tohoto stádia postupně klesá množství bílých krvinek. Jakmile klesne pod určitou úroveň, což může trvat různě dlouhou dobu, dostavuje se závěrečné stádium infekce HIV, kterým je samotné onemocnění AIDS.
Ve stádiu AIDS již organismus nedovede reagovat na běžná infekční onemocnění, neboť jeho obranyschopnost je zásadním způsobem narušena. Pacient s AIDS často trpí všemi možnými onemocněními, typickým příznakem jsou nehojící se poranění či onemocnění kůže.
Onemocnění AIDS sice vyléčit nelze, avšak při podávání různých léčiv (antivirotik, antibiotik, léčiv pro posílení imunitního systému) lze pacienta udržet při životě poměrně dlouhou dobu, někdy i desítky let. Avšak i v průběhu léčby je pacient nositelem viru HIV, který se může dále šířit.
Z hlediska přenosu viru HIV představují rizikovou skupinu zejména jedinci, kteří často střídají sexuální partnery a navazují náhodné pohlavní styky s osobami, které dostatečně neznají. Další rizikovou skupinu představují osoby drogově závislé, zejména při opakovaném používání injekčních stříkaček. Nejspolehlivější ochranou proti přenosu viru HIV je párová věrnost, tj. soužití vždy jen s jednou partnerkou či partnerem. Vysoce účinnou ochranu před přenosem infekce poskytuje rovněž kondom, ovšem pouze za předpokladu, že je správně použit.

08.06.2018

Pro jakej obvod penisu je nominální šířka kondomu 50mm?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Pokud je mi známo, kondomy o nominální šířce 50 mm se nevyrábějí. Nejbližší velikosti kondomů jsou 49 mm (pro penis o obvodu 9 až 10,5 cm) a 52 nebo 54 mm (pro penis o obvodu 10,5 až 13,5 cm).

08.06.2018

Dobrý den, jak poznat, jestli u mě došlo k fibrózní přestavbě prsní tkáně?
Pokud je voda z vodovodu dešťového původu (mořská voda se odpařila a přeměnila se v mrak, z mraků začalo pršet, dešťová voda odtekla do potoků, potoky odtekly do přehrady- zdroje pitné vody a přehradní voda se vyčistila a pustila do vodovodu), jak se můžou estrogeny vyskytovat ve vodě původem z deště a pramenů? Vyčištěná voda z čističky odpadních vod podle mě neteče zpět lidem do kohoutků, ale zpět do nějaké řeky a tím pádem odtéká zpět do moře.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Vyčištěná odpadní voda je vypouštěna do povrchových vod (tj. do vodních toků nebo nádrží), výjimečně i do vod podzemních. V přírodě se poté zapojuje do vodního koloběhu, než je opět odčerpána k vodárenskému zpracování pro použití v domácnostech či v průmyslu.
Kromě toho, estrogeny nemusí do těla pronikat pouze prostřednictvím „vody z kohoutku“, ale například i prostřednictvím mořských ryb a dalších potravin.
Fibrózní restrukturaci tkáně lze zjistit například pomocí ultrasonografického vyšetření.

08.06.2018

Ahoj poslední dobou asi 1 týden mě po masturbaci začne "pálit" penis (uvnitř) někde jsem četl že se prý nevypustí nějaká látka která tomu má zabránit nevíte čím to mohlo být? Ale vždy když se jdu tak vyčůrat tak se to trochu uklidní nebo když si penis zchladím studenou vodou. Pálí to asi 30 min a pak je to v pohodě.

Průměrný, 15 let

Milý Průměrný,

Není vyloučeno, že dochází k podráždění vnitřních stěn močové trubice v důsledku nedostatečné produkce tzv. preejakulační tekutiny, která slouží mimo jiné ke zvlhčení stěn močové trubice před ejakulací. Množství preejakulační tekutiny, která se močovou trubicí uvolňuje, může být různé. U některých mužů a chlapců se jedná pouze o několik kapek, u jiných se uvolňuje 1 ml i více této tekutiny. K výronu preejakulační tekutiny dochází při erekci, případně již při silnějším pohlavním vzrušení.
Příčinou tvých obtíží by mohl být například příliš rychlý průběh masturbace, příliš silný stisk ruky nebo příliš prudké masturbační pohyby. Pokud ti pomáhá oplachování penisu studenou vodou po ejakulaci, doporučuji tento postup využívat i nadále.

08.06.2018

Dobrý den, co je to fibrózní přestavba tkáně? Jak to vyšetření na endokrinologii probíhá?
Můžou se estrogeny dostat do těla z vnějšího prostředí?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

V důsledku několik let přetrvávající gynekomastie může dojít k fibrózní přestavbě prsní tkáně. Zatímco v prvních několika letech se na zvětšení prsů podílí převážně tuková tkáň, v následujících letech se postupně zvyšuje podíl vazivové (fibrózní) tkáně. Jestliže zvětšení prsů dojde až do stádia fibrózní přestavby, nelze již gynekomastii účinně léčit hormonálně a zbývá již jen chirurgický zákrok.
V případě gynekomastie se laboratorním vyšetřením stanovuje hladina pohlavních hormonů v krvi. Za tímto účelem je třeba provést odběr krve. Není vyloučeno, že vyšetření bude dále zahrnovat rovněž kontrolu tzv. sekundárních pohlavních znaků (k nimž patří například posouzení stupně vývoje tělesného ochlupení a podobně).
Estrogeny (ženské pohlavní hormony) do těla mužů či chlapců pronikají z vnějšího prostředí, kam se dostávají společně s odpadními vodami. Uvedené hormony do odpadních vod pronikají společně s močí osob, které užívají hormonální antikoncepci. V současné době neexistuje taková čistička odpadních vod, která by dokázala estrogeny zachytit.

07.06.2018

Ahoj můj penis je dlouhý 15,5 cm a obvod 8,5 cm. Chtěl bych se zeptat jakou velikost kondomu koupit

Jan, 15 let

Milý Jane,

Při výběru vhodné velikosti kondomu nehraje roli délka penisu, nýbrž jeho obvod. Podstatné je, aby nasazený kondom s penisu nesklouzl. Obvodu penisu 8,5 cm odpovídá kondom o nominální šířce 47 mm (viz údaje z následující tabulky).

Pokud jde o délku, ta je u všech kondomů zhruba stejná, protože podstatné je, aby kondom pokrýval tu část penisu, která se při pohlavním styku zavádí do pochvy.

07.06.2018

Zdravím, nechci nějak otravovat hloupými otázkami, ale stal se mi jeden takový problém. Se svou dívkou sem měl první sexuální styk, vše probíhalo dobře předehra atd. Poté došlo k proniknutí čili k pohlavnímu styku (bez kondomu) a protože sem cítil že za chvíli dojde k mému vyvrcholení řekl sem si že si pro jistotu vezmu kondom. Takže sem od mé přítelkyně na chvíli odstoupil abych si ho nasadil (moc mi nešel nasadit) první problém začal být že sem z neznámých důvodů znervózněl a erekce se mi začala vytrácet, naštěstí moje dívka je trpělivá (...) avšak čím déle to trvalo tím více se mi erekce vytrácela až úplně zmizela. A pohlavní styk jsme nedokončili. Přítelkyně se na mne za to samozřejmě nezlobí, ale já má ze sebe špatný pocit že jsem selhal. Mám strach že se mi to stane i příště nevíte čím to bylo způsobeno? A jak se tomu dá vyvarovat?
Předem díky za odpověď

Světlonoš, 16 let

Milý Světlonoši,

Především nebylo správné zahajovat pohlavní styk před nasazením kondomu. Následné přerušení pohlavního styku za účelem nasazení kondomu působilo rušivě, zejména když se pod vlivem psychického napětí a nervozity nedařilo kondom nasadit. Odeznění erekce pak bylo již jen důsledkem stresu a psychického napětí, které se nepodařilo zmírnit ani citlivým a ohleduplným přístupem partnerky.
K nasazení kondomu by mělo dojít nejpozději před zahájením pohlavního styku v užším slova smyslu, tedy před zavedením penisu do pochvy. Nejenže samotný pohlavní styk poté již nebude nutno přerušovat, ale zároveň se sníží riziko, že se partner „přestane ovládat“ a dokončí pohlavní styk bez kondomu (navíc u mladých a méně zkušených partnerů může dojít k nečekaně náhlé ejakulaci).
Jestliže je nasazování kondomu součástí milostné předehry, nemusí na partnera ani partnerku působit nijak rušivě. Při nasazování kondomu ti může pomoci partnerka, avšak je třeba dbát na to, aby nedošlo k porušení kondomu dlouhými či ostrými nehty. V každém případě není nutné během nasazování kondomu od partnerky odstupovat a přerušovat vzájemný tělesný kontakt. Pokud ti partnerka při nasazování kondomu přímo nepomáhá, může se tě alespoň dotýkat, čímž napomůže ke snížení psychického napětí.
Než přikročíte k dalšímu pohlavnímu styku, měli byste s partnerkou zvážit společný nácvik nasazování kondomu. Avšak ať již se pro takovýto společný nácvik rozhodnete či nikoliv, k nasazení kondomu by v každém případě mělo dojít vždy ještě před zavedením penisu do pochvy.

07.06.2018

Dobrý večer chci se zeptat jestli je normální v mém věku, že jsem šílený a to natolik že třeba když jsem se po dlouhé době rozbrečel skrz školu kvůli spolužákům, kteří mě nemají rádi a nesnáší mě tak při breku jsem se začal smát a to tak jako bych byl šílený člověk ale ne v normálním smyslu ale jako člověk na léčebnu, ale mě to nevadí být takový o dokážu to ovládat a jsem za to rád, a nejsem tak šílený na psyndu si myslim Děkuji za přečtení

IloveHQ, 13 let

Milý IloveHQ,

Časté střídání nálad a intenzivní prožívání různých pocitů je v období dospívání poměrně běžné. Během puberty prochází lidské tělo zásadní hormonální přestavbou, během níž dochází ke kolísání hladiny pohlavních hormonů v krvi. Tyto výkyvy se mohou projevovat i v oblasti citových stavů, například náhlými změnami nálady nebo náhlým přechodem od smíchu k pláči či naopak.
Kvůli spolužákům se netrap. Jestliže nedovedou ocenit tvé kladné vlastnosti, kterých máš jistě celou řadu, chyba je nejspíše na jejich straně. Důležité je, abys dobře vycházel s lidmi, na kterých ti opravdu záleží.

07.06.2018

Zdravím, už den mě pobolívají svaly levé čelisti, tuším od krční páteře, kterou mám asi zablokovanou, ale nejsem si jistý jestli to není něco horšího než jen krční páteř. Bolí to jako zablokovaný sval - vedle ucha a když si strčím špičku prstu do ucha a zatlačím dolů, tak to bolí a občas mi do toho místa vystřelí taková ostřejší bolest. Nevíte, jestli by to nemohlo být něco horšího než jen zablokovaná páteř?

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Popsané bolesti mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tvému věku připadají v úvahu především stomatologické obtíže, neboť je docela dobře možné, že bolest souvisí s růstem tzv. „zubů moudrosti“ (v tomto případě vlevo dole). Nejprve bych tedy doporučoval navštívit zubního lékaře a provést rentgen chrupu.
Pokud se bolest projevuje při otevírání a zavírání úst, nelze vyloučit ani zánětlivé onemocnění čelistního kloubu, které je však v tvém věku méně pravděpodobné. Konečně vyloučit nelze ani nervosvalový původ bolesti.
Nicméně pro začátek by bylo vhodné navštívit zubního lékaře, a teprve v případě vyloučení výše naznačených stomatologických obtíží se obrátit na praktického lékaře, který doporučí další vyšetření, například na otorhinolaryngologii.

07.06.2018

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, či je normálne, že v 13 rokov sa mi trasú ruky (hlavne pravá). Môže to byť spôsobené stresom
(...) alebo nadmerným kofeínom? Priznám sa, poslednú dobu (4 dni) som začal piť ráno s potravín kávu (350 ml), pretože som sa nevedel sústrediť ani prebudiť v škole s toho stresu. Viem že kofeín nie je pre deti ale musel som si dať. Rozhodoval som sa čo je lepšie - energetický nápoj alebo káva a rozhodol som sa pre kávu. Už ju piť nebudem, len sa chcem spýtať či to môže byť spôsobené jednou s týchto vecí alebo to zmizne. Keď nie týmto tak potom čím. Ďakujem za odpoveď.

Joannette, 13 let

Milý Joannette,

Třes rukou je pravděpodobně způsoben stresem a zvýšeným psychickým napětím. Jedná se o celkem pochopitelnou odezvu organismu na zvýšenou zátěž, které jsi v současné náročné situaci vystaven. Káva ani jiné nápoje obsahující kofein rozhodně k uklidnění nepřispějí, neboť kofein má naopak stimulační účinky. Konzumace nápojů s obsahem kofeinu je spojena s rizikem dehydratace, obzvláště při současném horkém počasí. Proto bys měl dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný přísun tekutin.
Jestliže se chceš zbavit jednoho z příznaků stresové poruchy, je třeba se zaměřit na samotné příčiny stresu. Určitě bych doporučoval svěřit se alespoň jednomu z rodičů či jinému dospělému příbuznému a navštívit lékaře, pokud možno psychiatra (u osob mladších 18-ti let je návštěva lékaře – specialisty možná pouze v doprovodu dospělé osoby).
Pokud se stydíš svěřovat se svými problémy lékaři, doporučuji alespoň v rámci možností pečovat o své duševní zdraví. Věnuj dostatek času odpočinku a najdi si nějakou činnost, která tě zaujme a odvede tvoji pozornost od nedávných problémů, na které stále myslíš. Avšak pokud by tě nepříjemné pocity a nálady zásadním způsobem omezovaly při běžných každodenních činnostech (včetně učení), doporučoval bych přece jen požádat o pomoc specialistu.

07.06.2018

Dobry den jak mam vytáhnout klíště z penisu? Mám ho u kořene z druhé strany.

Ajejej, 15 let

Milý Ajejej,

Doporučuji nejprve klíště důkladně namydlit pomocí běžného tuhého mýdla namočeného ve vodě a poté jej uvolnit kývavými pohyby ze strany na stranu. V následujících dnech sleduj místo, kde došlo k přisátí. Při výskytu zvětšující se červené skvrny vyhledej lékaře.

07.06.2018

Dobrý den chtěl bych se zeptat je normální že při erekci se mi předkožka vždy vrátí na žalud a nezůstane vyhrnuta mám totiž menší žalud??

David, 13 let

Milý Davide,

Zatímco u některých mužů a chlapců se během nástupu erekce předkožka postupně shrnuje za okraj žaludu, u jiných je dostatečně dlouhá k tomu, aby pokrývala žalud i při erekci. Kromě délky předkožky záleží i na její pružnosti a na délce uzdičky (frenula) na spodní straně penisu.
Kvůli tomu, že se předkožka při erekci „vrací“ na žalud („nedrží“ za žaludem), není třeba se nijak znepokojovat.

07.06.2018

Dobrý den, četl jsem si už nějaké otázky a odpovědi a mluvilo se tam o nějaké "milostné předehře". Co to vlastně je? Nemohl byste mi to vysvětlit? A co se při takové milostné předehře dělá? Děkuji za odpověď.

Yaoista, 16 let

Milý Yaoisto,

Milostná předehra spočívá ve vzájemném objímání, líbání a mazlení páru před samotným pohlavním stykem. Součástí milostné předehry může být i nasazování kondomu.
Zejména pro partnerku je milostná předehra velmi důležitá, neboť během ní dochází ke zvlhčení pohlavních orgánů, což usnadňuje následný pohlavní styk.

07.06.2018

Dobrý den, jak se zbavit gynekomastie?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

V některých případech ustoupí gynekomastie (chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců či mužů) spontánně, a to zpravidla během 1 až 2 roků. Pokud ke spontánnímu ústupu nedojde, nebo pokud ti zvětšení bradavek vadí, měl bys navštívit praktického lékaře a nechat si vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastii lze léčit pomocí antiestrogenů (léků snižujících hladinu ženských pohlavních hormonů), např. tamoxifenu. Chirurgická léčba připadá v úvahu pouze v případě, že již došlo k fibrózní přestavbě tkáně a hormonální léčba již neúčinkuje.

07.06.2018

Ahoj, môžem sa spýtať, je 13 cm malo na 17 ročného chalana,? Niekedy do ruky ho nemôžem dobre uchytiť. Veľa chalanov má väčší penis než ja, a to má 13-16 rokov, je nejaká šanca že ešte vyrastie?

Maringotka, 17 let

Milý Maringotko,

Průměrná délka penisu při erekci ve věku 17 až 18 let činí 14,5 až 17,5 cm. Délka 13 cm je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Růst penisu většinou probíhá do 18-ti let věku, avšak u některých chlapců či mladých mužů ještě může pokračovat až do věku 19 – 21 let.

06.06.2018

Dobry den..chtěl bych se zeptat , když mluvím tak mě to strašně unavuje. Polykám slabiky a trochu „šišlám“. Je to normální??

Patrik, 13 let

Milý Patriku,

Obtíže při mluvení mohou být způsobeny například vývojovou vadou hrtanu, avšak vzhledem k tvému věku by se mohlo docela dobře jednat pouze o dočasný projev hlasové mutace. Pro upřesnění příčin tvých obtíží by bylo vhodné provést vyšetření hlasu na foniatrii, případně vyšetření hrtanu na otorhinolaryngologii. Doporučení na vyšetření u specialisty vydává praktický lékař.

06.06.2018

Dobrý den, nevím proč ale když jsem v MHD tak mám většinou záškuby, ale mám hodně záškuby u pusy a jsem hrozně ospalej, není to tím že mám málo vitamínů nebo že mám z lidí stres?

Jánejsem, 12 let

Milý Tynejsi,

Rychlé, nepravidelně se opakující záškuby (například v obličeji) se nazývají tiky. Většinou jsou projevem stresu a rozrušení. Dochází při nich k uvolňování nahromaděného napětí, a proto bývají provázeny pocitem úlevy.
Tiky lze částečně potlačit, například zaměřením pozornosti na nějakou činnost. Pokud by tiky přetrvávaly a znepříjemňovaly ti život, doporučoval bych svěřit se rodičům a obrátit se na praktického lékaře, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na neurologii.

06.06.2018

Jak je možné, že má někdo pátý stupeň vývoje (ochlupení k pupíku) a ještě nemá vousy? Jsou vousy již šestým stupněm vývoje (jestli vůbec existuje)?

Tadeáš, 14 let

Milý Tadeáši,

Proužek chlupů vybíhající směrem k pupíku představuje pátý stupeň vývoje pubického ochlupení. Někdy se tento stupeň vývoje pubického ochlupení označuje též jako „pubické ochlupení mužského typu“, protože u žen končí vývoj pubického ochlupení zpravidla dosažením čtvrtého stupně (s výjimkou případů, kdy k rozvinutí pubického ochlupení „mužského typu“ dojde u ženy či dívky z důvodu hormonální nerovnováhy).
Od vývoje pubického ochlupení je třeba rozlišit růst vousů. Během vývoje vousů se na rozdíl od vývoje pubického ochlupení žádné vývojové stupně nerozlišují. Navíc nástup růstu vousů není vázán na dosažení určitého stupně vývoje pubického ochlupení.

06.06.2018

Dobrý den. Mám dotaz zda mi občasné sledování pornografie nijak neuškodí?

Patlalapta, 14 let

Milý Patlalapto,

Pornografie je určena osobám starším 18-ti let. Dospívajícím jedincům její sledování nedoporučuji, protože v nich vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a o běžném vzhledu lidského těla. Je třeba si uvědomit, že pornografie zpravidla neznázorňuje běžné sexuální aktivity, nýbrž herecké výkony pornoherců a pornohereček a navíc se při její výrobě využívají různé filmové triky. Dospívající jedinec, který si vytváří představu o pohlavním životě na základě pornografie, může být po zahájení vlastního pohlavního života zklamán, když jeho partner či partnerka nepodávají stejně profesionální „výkon“, na jaký je zvyklý ze sledování pornografických materiálů.

06.06.2018

Dá se to nějak řešit alternativní medicínou? Pokud to není hodně ohrožující tak léky neužívám vůbec.

Péťa, 13 let

Milý Péťo,

Tvorbu akné můžeš do určité míry omezit důkladnější hygienou a čištěním pleti pomocí čisticí pleťové vody. Při těžší formě akné (tedy při současném výskytu více než 20 pupínků) bych však přece jen doporučoval raději navštívit kožního lékaře.

06.06.2018

Dobrý den, hrozně moc se mi líbí jedna holka a už jsem spolu i někam vyrazili a chtěl bych se zeptat, jak bych jí měl dát pusu (nejlépe na pusu). Já mám strach, že ji nebude chtít, víte.

Makovník, 12 let

Milý Makovníku,

Tvoje obavy jsou do určité míry pochopitelné. Není snadné odhadnout, zda se dívka již cítí připravena na to, abys ji políbil, případně zda si něco takového přeje.
Jestliže už s dívkou chodíš a už jste se navzájem sblížili, můžeš na některé z vašich příštích schůzek vyzkoušet, jak dívka reaguje na tělesný kontakt, například na lehký dotek rukou. Pokud by dívka dala najevo, že jí takový kontakt vadí, měl bys její přání respektovat a dodržovat alespoň minimální vzdálenost. Některé dívky se se svými chlapci chtějí při společných vycházkách například držet za ruce, jiné však o takový kontakt nemají zájem. Podobné je to i s jinými druhy tělesného kontaktu, včetně polibků. Avšak polibek by neměl být prvním tělesným kontaktem mezi chlapcem a dívkou, kteří spolu začali chodit. Není příliš vhodné přistupovat rovnou k polibku, pokud jsi svoji dívku nikdy předtím ani nevzal za ruku, ani ji nepohladil nebo neobjal.
Pro první polibek si pokud možno vyber takové místo, kde budete mít dostatek soukromí. Dívku by mohlo přivést do rozpaků, pokud bys ji chtěl políbit v přítomnosti dalších lidí. Také bys měl dát dívce nejprve najevo, že se ji chystáš políbit. Můžeš to udělat například tak, že k dívce nakloníš hlavu. Jakmile se vaše obličeje přiblíží, dívka již nejspíše pozná, že se ji chystáš políbit. Důležitý je rovněž pohled do očí a udržování tzv. očního kontaktu.
Pokud dívka o polibek nebude mít zájem, udělá něco pro to, aby se polibku vyhnula. Například se od tebe odtáhne, odkloní hlavu nebo začne rychle o něčem mluvit. V takovém případě je třeba respektovat, že dívka nechce být políbena. Naproti tomu pokud si dívka bude polibek přát, nebude se mu vyhýbat. Možná, že se k tobě sama více nakloní.
Když budeš dívku líbat na ústa, měl bys těsně před polibkem mírně otočit hlavu na stranu, aby se nesrazily vaše nosy, což by bylo nepříjemné. Při polibku bys neměl mlaskat či vydávat podobné zvuky. Dívku nelíbej, když máš v ústech žvýkačku. Před polibkem můžeš nenápadně polknout, abys neměl v ústech příliš mnoho slin.

06.06.2018

Mám obřezaný penis, nemůžu si dát tu kůži před žalud?

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

U některých obřezaných mužů či chlapců se postupně vytváří tzv. „nepravá předkožka“ (neboli tzv. pseudopraeputium), což je část zbývajícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu a může zakrývat jeho menší či větší část.
Kožní pokryv penisu sice bývá poměrně pružný, avšak ve většině případů k vytvoření „nepravé předkožky“ na obřezaném penisu nestačí. Pokud by sis chtěl zbývající kůži na penisu natahovat, postupuj velmi opatrně, aby nedošlo k poranění nebo dokonce k otevření jizvy po obřízce.

06.06.2018

Dobry den
Chcem sa opýtať či keď mam penis dlhy 12/11,9cm a obvod 9,6cm či je to v pohode, bojím sa že nenavlečiem kondom na seba mam 13 rokov.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Rozměry tvého penisu odpovídají průměrným hodnotám u chlapců tvého věku (průměrná délka penisu při erekci ve věku 13 let činí 11 až 14 cm, průměrný obvod 10 cm). Určitě se tedy nemusíš obávat, že by ti kondom mohl být malý. Kromě toho se kondomy vyrábějí v různých velikostech. Jejich přehled najdeš v odpovědi na dotaz Martina ze dne 06.05.2018 (viz Archiv odpovědí – květen 2018).

06.06.2018

Mam 14 rokov a mam na žaludi také menšie ryhy. Chcel by som sa spýtať čím to môže byt spôsobené a ako môžem predísť zväčšovaniu alebo tvoreniu ďalších takýchto ako keby prasklinek na žaludi a či sa dá nejakou masťou alebo iným liečivom to odstrániť

L.F., 14 let

Milý L.F.,

Mělké rýhy na povrchu žaludu nemusí být projevem žádného onemocnění ani poruchy. Jestliže je povrch žaludu dostatečně vlhký, nejedná se o projev jeho nadměrného vysušování.
 Pokud by se na žaludu vytvářely prasklinky, nejspíše by se jednalo o projev vysušování jeho povrchu. V takovém případě by bylo vhodné povrch žaludu ošetřovat panthenolovou mastí nebo alespoň pleťovým krémem.

06.06.2018

Je mi 13 vážim 99kg meriam 176cm. Ako mám schudnúť?

Gg, 13 let

Milý Gg,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné. Index tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí téměř 32, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí 17 až 20. Jedná se tedy o obezitu.
Doporučuji upravit stravovací návyky a zajistit si dostatek pohybu. Neměl by ses však snažit zhubnout co nejrychleji. Pokud by úbytek tělesné hmotnosti přesahoval 4 až 5 kg týdně, mohly by se dostavit různé zdravotní komplikace.
Konkrétní rady a doporučení, jak postupovat při hubnutí, najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

05.06.2018

Dobrý den,
Mám velký problém s tím, že mám nulový sebevědomí a do ničeho se ani nehrnul a když už jo tak to s předsudkem že to nedám opravdu pokazim. Co mám dělat?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Nedůvěra ve vlastní možnosti či schopnosti může být dána tím, že na sebe pohlížíš příliš kriticky. Především bys na sobě neměl hledat pouze chyby a nedostatky. Kromě drobných nedostatků máš jistě i řadu silných stránek. Aby sis lépe uvědomil své přednosti, schopnosti a kladné vlastnosti, zkus si napsat jejich seznam.
Pokud si nevěříš, snaž se nemyslet na to, co bys mohl udělat špatně či přímo pokazit, ale naopak mysli na to, co bys mohl udělat dobře a co by se ti mohlo podařit. Neúspěch nepovažuj za svoje selhání, ale spíše za informaci o tom, co můžeš příště udělat jinak a lépe.
Zkus si vybrat nějakou krátkou větu či slovní spojení, které si budeš opakovat v náročných situacích (například: „Zvládnu to“, „Jsem dobrý“ a podobně). Za každý úspěch bys měl sám sebe odměnit, přinejmenším se v duchu pochválit.
Nedostatek sebedůvěry je v naprosté většině případů naučený. Proto bys neměl připustit, aby tvoji sebedůvěru snižovalo hodnocení ze strany ostatních lidí, kteří se navíc mohou mýlit. Pokud ti někdo dává neustále najevo, že jsi neschopný, neměl bys takový názor přijímat za svůj. Názory druhých lidí si můžeš vyslechnout, ale neměl bys je automaticky přejímat. Opakuj si, že jako člověk máš svoji hodnotu, i když tě ostatní kritizují.

05.06.2018

Často v létě když mám plavkové boxerky je mi vidět penis a já se vzruším (...) Jak mam předejít erekci v bazénu?

Alex, 12 let

Milý Alexi,

Právě se nacházíš ve věku, kdy dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů. Častá a dlouhou dobu přetrvávající erekce je jedním z projevů hormonálních změn, k nimž v tvém těle dochází. Někdy se stává, že se erekce dostaví i v situaci, kdy si ji chlapec z nějakých důvodů nepřeje. Nástupu erekce však nelze nijak předejít.
Když už se dostaví „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“ (jako například při návštěvě plaveckého bazénu), nezbývá než v klidu počkat, až erekce opět ochabne. Odeznění erekce můžeš uspíšit například tím, že zaměříš svoji pozornost jiným směrem. Například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad (násobení dvouciferných čísel a podobně), nebo alespoň odříkávat násobilku.
Na odeznění erekce můžeš počkat například vsedě v mírném předklonu nebo s nohama přitaženýma k tělu. Avšak je třeba postupovat velmi opatrně a nedělat žádné prudké pohyby, jinak by ztopořený penis mohl být bolestivě sevřen mezi dvěma částmi těla, což by mohlo vést k poranění jeho závěsných vazů. Při „zakrývání“ erekce nedělej nic, co by ti způsobovalo bolest.

05.06.2018

Dobrý den, existuje nějaký přípravek na zabránění vzniku potu, tedy ne jenom eliminace pachu?

Potič, 15 let

Milý Potiči,

Zatímco k omezení tělesného pachu slouží deodorant, pro omezení tvorby potu lze využít antiperspirant. Ten je však určen pro aplikaci v oblasti podpaží. Pokud trpíš nadměrným pocením celého těla, doporučoval bych navštívit lékaře, neboť by se mohlo jednat o poruchu zvanou hyperhidróza.
V horkém počasí, které vládne právě v těchto dnech, je však zvýšené pocení celkem normální. Při zvýšeném pocení doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

05.06.2018

Dobrý den, mám takový problém, za 4 měsíce mi bude 14 a ještě jsem si nevšiml že by se mi nějak začala zvětšovat varlata. Bojím se že se mnou neni něco v pořádku

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Pokud by zvětšování objemu varlat nezačalo ani po dosažení věku 14 let, jednalo by se o tzv. opožděnou pubertu (pubertas tarda). V takovém případě bych doporučoval svěřit se alespoň jednomu z rodičů, navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

05.06.2018

Dobrý den, včera jsem byl se svojí kamarádkou u mě v bazénu a všiml jsem si že když měla uplé a zařízlé plavky (...) prostě mě to vzrušuje a zajímá.

David, 13 let

Milý Davide,

Je naprosto normální, že pohled na kamarádku v plavkách vzbuzuje tvůj zájem a tvoji pozornost. Samozřejmě, že kamarádku by sis v podobných situacích neměl prohlížet příliš nápadně, protože bys v ní mohl vyvolat rozpaky. Ani tobě by jistě nebylo příjemné, kdyby někdo upřeně hleděl na tvé pohlavní orgány, byť zakryté plavkami. Nicméně tvůj zájem o lidské tělo je zcela pochopitelný.
Pokud jde o erekci, ta se u dospívajícího jedince může dostavit v podstatě kdykoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů. Erekce nemusí být vždy jen projevem pohlavního vzrušení, zejména v období dospívání, kdy organismus prochází zásadními hormonálními změnami.

05.06.2018

Existuje nejaký voľno predajný liek na gynekomastiu? Trpím ňou už tak 3-4 roky a obmedzuje ma to a hanbím sa za to.

Tom, 15 let

Milý Tome,

Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů (například tamoxifenu), které se vydávají pouze na lékařský předpis. Doporučuji navštívit praktického lékaře a zajistit si poukaz na vyšetření na endokrinologii. Není žádná ostuda, když se pacient trpící nějakým onemocněním či poruchou obrátí na lékaře s prosbou o pomoc.

05.06.2018

Říkáte že nedoporučujete zavádění cizích předmětů do konečníku, ale (...) tak to trošku nepobírám

Luděk, 13 let

Milý Luďku,

Lidské tělo ani žádná z jeho jednotlivých částí není předmět.

04.06.2018

Mám na zádech asi 40 beďarů, na nohách jich mám ještě víc. Jak se jich zbavit? Aspoň těch na zádech, teď je sezóna plavek a já se bez trička nemohu ukázat.
Už mi rostou na břichu chlupy. Vypadá to divně, měl bych si je spolu s podpažím před dovolenou oholit? Kolik kluků se holí? Od kolika let průměrně? Co si holí?
Moc děkuji za odpověď.

Peťa, 13 let

Milý Peťo,

Vzhledem k množství pupínků se jedná o těžkou formu akné, která již vyžaduje léčbu. Doporučuji tedy navštívit kožního lékaře (dermatologa), který provede vyšetření a zahájí léčbu, například pomocí léčiv na bázi retinoidů nebo kyseliny azelaové. Uvedená léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis.
Jestliže pubické ochlupení vybíhá od pohlavních orgánů vzhůru přes spodní část břicha směrem k pupíku, znamená to, že jsi již dosáhl pátého stupně vývoje pubického ochlupení. Ve věku 13 let je sice dosažení tohoto stupně vývoje ochlupení poměrně neobvyklé, avšak nemusí se jednat o projev žádné poruchy. Pokud ti takto vyvinuté ochlupení překáží nebo ti z jiných důvodů vadí, nevidím důvod, proč by sis jej neměl upravovat.
Statistické údaje o tom, kolik dospívajících chlapců se holí a v kolika letech s holením začínají, nemám k dispozici. Pokud jde o holení tělesného ochlupení (v podpaží či okolo pohlavních orgánů), přibližný odhad činí okolo 30% dospívajících (bez bližšího určení věku).

04.06.2018

Lze nějak vyrobit masturbator? Popřípadě jak

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Před používáním tzv. erotických pomůcek, ať již průmyslově vyráběných nebo podomácku zhotovených, důrazně varuji. Při zavádění penisu do umělého předmětu (například do nějaké napodobeniny vagíny) může dojít k poranění a poškození penisu. Bezpečně lze masturbaci vykonávat s pomocí ruky.

04.06.2018

Dobrý den, lze nějak opticky zvětšit penis? Nebo nějaké push up boxerky. Stydím se tyto věci kupovat.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Nošení spodního prádla (např. boxerek) s push-up efektem nedoporučuji, protože je těsné a vyrábí se z látek s příměsí syntetických materiálů. Rozhodně není vhodné pro celodenní nošení.
Vizuálního zvětšení penisu lze do jisté míry dosáhnout například zkrácením pubického ochlupení, pokud jsou chlupy příliš dlouhé a zakrývají kořen penisu. U obézních jedinců lze vizuálního prodloužení penisu dosáhnout zhubnutím, tedy redukcí nadměrné vrstvy tělesného tuku v podbřišku, do níž je penis částečně zanořen. Jinak je délka penisu dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

04.06.2018

Dobrý den, lze něco použít místo lubrikačního gelu? Je mi 13, navíc vypadám tak na 11 a stydím se ho kupovat.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém, tělové mléko. Avšak mnohem lepších výsledků lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem, který se na rozdíl od krémů a podobných přípravků nevsakuje do pokožky, a tudíž jeho lubrikační účinky jsou mnohem vyšší.
Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí. Jedná se totiž o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku. Pokud si půjdeš koupit lubrikační gel například do drogerie, bude to totéž, jako kdyby sis tam šel koupit například pastu na zuby.

04.06.2018

Dobrý den, nelze nějak urychlit růst 1) vlasů, 2) vousů?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Rychlost růstu vlasů je dána vrozenými předpoklady, které nelze měnit. V současné době neexistuje žádná ověřená a bezpečná metoda, s jejímž využitím by bylo možné tempo dorůstání vlasů urychlit. Některým lidem rostou vlasy rychleji, jiným pomaleji, což je dáno převážně dědičnými dispozicemi. Průměrná rychlost dorůstání vlasů u zdravého jedince činí přibližně 1,25 cm za měsíc, tedy 15 cm za rok.
Samozřejmě, že o vlasy lze pečovat tak, aby byly silné a měly zdravý vzhled. Základem je zdravá strava s dostatkem vitaminů (zejména A, B a E) a šetrná hygiena (vit stránka „Jak pečovat o čistotu“, odstavce pod nadpisem „Mytí vlasů“).
Také růst vousů je dán dědičnými dispozicemi, avšak závisí také na dosaženém stupni tělesného vývoje.

04.06.2018

Od soboty nemůžu mluvit. Když mluvím tak mi to krk moc nedovoluje a pak mě potom co jsem mluvil bolí v krku. Např.: dneska jsem přišel ze školy a bolelo mě v krku. Mamka říká že to tím že mutuju. Mohlo to by být tak?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Bolest v krku a obtíže při mluvení či polykání mohou být způsobeny spíše zánětem hrtanu či podobným onemocněním. Obtíže lze zmírnit pomocí volně prodejných léků nebo čajových směsí na bolesti krku. Pokud by obtíže přetrvávaly déle než několik dnů, doporučoval bych navštívit praktického lékaře, který může v případě potřeby doporučit vyšetření na otorhinolaryngologii.

04.06.2018

Dobrý den, bavili jste se zde o citlivosti penisu. Mám ten problém a je to nepříjemné, ale nemám čas si mačet penis v čaji. (...) takže kdy nejpozději tento problém zmizí? Nebo jiné řešení?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Oplachování přecitlivělého žaludu v čaji není nijak časově náročné, zpravidla zabere pouze několik minut (časově náročnější je spíše příprava čaje, než samotné oplachování). Přecitlivělost žaludu sice s rostoucím věkem ustupuje, avšak přesný věk odeznění těchto obtíží může být různý a nelze jej předem určit.
Při použití kondomu (který bys měl použít tak jako tak) nemusí přecitlivělost žaludu představovat zásadní problém při pohlavním styku ani při jiných sexuálních aktivitách.
Na trhu sice existují různé speciální lubrikační gely pro „znecitlivění“ penisu, avšak nemůžeš předem vědět, jak na ně tvoje tělo bude reagovat. Vzhledem k obsahu různých rostlinných alkaloidů v těchto přípravcích může dojít k podráždění povrchu penisu nebo k vyvolání alergické reakce, navíc „znecitlivující“ gel se může při souloži přenést na pohlavní orgány partnerky.

04.06.2018

Dobrý den, za chvilku mi bude 13 a tak bych se chtěl zeptat co mi bude moje doktorka dělat na prohlídce.

Mimoň, 12 let

Milý Mimoni,

Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13 let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejícím se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

04.06.2018

Dobrý den, vím, že se můj dotaz netýká dospívání nebo dalších témat, která by jste tu čekal spíše, než tohle, ale nevím koho jiného se zeptat a za psychologem, jenom kvůli blbosti nepůjdu.
Mám takovej divnej pocit. Za poslední měsíc mi řekli (nebo jsem se o tom dozvěděl jinak) asi 4 spolužáci, že nesnáší naší třídu. Ok,ok... Normální, ale já mám pocit, že se na mě všichni domluvili, a chtějí jen to, abych taky řekl, že nesnáším naší třídu.
Nebo jsem se dozvěděl, že 2 spolužáci (tentokrát i z A - já jsem B) se prezentují jako bisexuálové.
Já měl trošku pocit, že zase všichni chtějí, ať jim prozradím, že taky miluju jednoho kluka.
Znal byste prosím diagnózu? Stačí napsat "nic"/"tohle"/"tamto" ... :D
Děkuju za odpověď.. :))

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

V dotazu uvádíš, že občas máš pocit, jako kdyby se na tebe ostatní spolužáci domluvili. Avšak to ještě nemusí znamenat, že jsi paranoidní.
Ve vrstevnických kolektivech se občas stává, že určitá skupina si pomocí předstírané upřímnosti „prověřuje“ názory či postoje určitého jedince.
Nevidím nic špatného na tom, že se pokoušíš kriticky analyzovat chování svých spolužáků. Problém by mohl nastat v případě, kdybys byl vůči lidem z tvého okolí (například vůči spolužákům) chorobně podezíravý. Nicméně se svými osobními  názory či důvěrnými pocity by ses měl svěřovat pouze lidem, kterým dostatečně důvěřuješ.

03.06.2018

Dobrý den, jaké jsou druhy sexu a co se při nich dělá?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Sexuální aktivity lze rozdělit na koitální a nekoitální. Při koitálních sexuálních aktivitách dochází k zavádění penisu do tělních otvorů (do pochvy nebo konečníku). Při nekoitálních sexuálních aktivitách dochází ke stimulaci (dráždění) pohlavních orgánů rukou nebo ústy partnera či partnerky. Více informací o sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“.

03.06.2018

1, Dobry den.když moje velikost penisu v erekci je 12,5 Cm,není to málo?
2, když honim s kámošem znamená to ze jsem gay?
3, když mi stojí tak mi předkožka jde stahnout asi jen do půlky. ale v klidu jde úplně. Nevíte co s tím? Musim si nechat udělat obřízku?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

1) Uvedená délka penisu při erekci je normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14 let sice činí 14 ± 1 cm, tj. 13 až 15 cm, avšak 0,5 cm rozdíl oproti průměrné délce je zanedbatelný.
2) Sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být projevem homosexuality.
3) Jestliže lze v klidovém stavu přetáhnout předkožku bez obtíží a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se v tvém věku vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde v následujících letech spontánně, tedy bez jakéhokoliv zásahu.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému. Předkožku se však nesnaž uvolnit násilím, aby nedošlo k jejímu poranění a zjizvení.
Pokud by zúžení předkožky způsobovalo obtíže (například při močení), lze zahájit léčbu kortikoidní mastí, která se vydává na lékařský předpis. Účinnost kortikoidních mastí při léčbě zúžené předkožky je až 95%. Pouze v malém množství případů je třeba provést chirurgický zákrok. Nemusí se však jednat přímo o cirkumcizi (obřízku), nýbrž o plastiku předkožky, při níž je na rozdíl od cirkumcize zachována eroticky citlivá tkáň v plném rozsahu.

03.06.2018

Jsem stále panic a už se mi stalo že se mi kvůli tomu posmívali co mám dělat? Dost mě to vadí že ostatní už to dělali a já ještě ne nechci být panic až do smrti ale na druhou stranu nevím jak se dívky zeptat jestli to nechce připadal bych si trapný protože nejsem ten typ člověka který je zvyklý být středem pozornosti jestli mi rozumíte

Qwe, 16 let

Milý Qwe,

Pokud tvoji kamarádi nebo spolužáci tvrdí, že už měli pohlavní styk, je velmi pravděpodobné, že většina z nich si vymýšlí. Podle výzkumu sexuálního chování v České republice (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavního styku přibližně 18 let (přesněji 17,85 roku u mužů a 18,08 roku u žen), přičemž není prokázáno, že by se v posledních několika letech věk prvního pohlavního styku snižoval.
Pojmy „panic“ nebo „panictví“ jsou velmi problematické. Vzhledem k tomu, že první pohlavní styk se nijak neprojeví na vzhledu mužských pohlavních orgánů, neexistuje způsob, jak spolehlivě prokázat, zda chlapec či muž již měl pohlavní styk (přičemž ani u žen a dívek nelze „panenství“ v naprosté většině případů posoudit, neboť nelze spolehlivě prokázat, zda například k porušení hymenu došlo při pohlavním styku nebo jiným způsobem). Z vědeckého hlediska je tedy pojem „panic“ zcela bezobsažný.
Je celkem pochopitelné, že dospívající jedinec se na první pohlavní styk těší. Rozhodně však nedoporučuji snažit se první pohlavní styk uskutečnit za každou cenu, třeba i s partnerkou, kterou dostatečně neznáš a s níž tě nespojuje hlubší citový vztah. Náhodné sexuální kontakty jsou spojeny s velmi vysokým rizikem přenosu pohlavních nemocí. Kromě toho je vždy třeba počítat s tím, že i přes použití antikoncepčních prostředků může dojít k nechtěnému početí. Vzhledem k tomu, že sexuální partnerka je zároveň potenciální matkou tvého dítěte, je třeba při volbě partnerky postupovat s rozvahou.
Naprosto nevhodné by bylo, kdyby ses dívky přímo ptal, zda by měla zájem o pohlavní styk. Dívka by takovéto jednání mohla považovat za obtěžování. Navíc by si dívka mohla myslet, že ti jde pouze o uskutečnění pohlavního styku, zatímco ona samotná pro tebe nemá žádný jiný význam.
Pokud chceš s nějakou dívkou navázat partnerský vztah, měl by ses s ní nejprve důkladně seznámit. Teprve po důkladnějším sblížení můžete oba dva posoudit, zda se k sobě vůbec hodíte a zda by bylo vhodné, abyste právě vy dva společně zahájili pohlavní život.
Nemusíš být zrovna „středem pozornosti“, abys nějakou dívku dostatečně zaujal. Naopak, příliš nápadným chováním bys mohl potenciální partnerku spíše odradit. Lidé, kteří se chovají nápadně, mohou být mezi ostatními poměrně oblíbení, což však neplatí pro důvěrné vztahy. Jedinec, který na sebe příliš nápadně upozorňuje, se tímto způsobem obvykle snaží zakrýt nedostatek sebeúcty a sebevědomí. Naproti tomu většina dívek dává přednost partnerovi, který si sám sebe alespoň trochu váží.
Náklonnost dívky můžeš dále získat čestným a upřímným chováním, ohleduplností, dodržováním daného slibu a ochotou v případě potřeby pomáhat. Vůči dívce, o kterou máš zájem, bys měl být milý a pozorný, avšak neměl bys jí příliš dávat najevo, že máš zájem o uskutečnění pohlavního styku. Jinak by si dívka mohla myslet, že se o ni zajímáš pouze z důvodu svého sexuálního vyžití.
Pokud nejsi „společenský typ“, necítíš potřebu se neustále obklopovat druhými lidmi a raději se věnuješ svým zájmům a zálibám, můžeš si zkusit najít dívku, která je podobně založená. Společné zájmy či záliby vám pomohou překonat počáteční ostych, navázat důvěrné přátelství a postupem času i milostný vztah.

02.06.2018

Dobrý den, mám takový problém. Můj penis je ještě v "dětské" velikosti. Ostatní kamarádi ze sportu, kteří mají třeba i 13 let mají tu "dospělou" verzi. Já se před nimi samozřejmě stydím a bojím se a dokonce stresuju kvůli tomu, že mi tato velikost zůstane. Nevím co mám dělat

J15, 15 let

Milý J15,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Nedovedu posoudit, zda je velikost tvého penisu „dětská“, protože neuvádíš jeho rozměry. V dětství před pubertou, tedy přibližně do věku 10 až 11 let, činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 4 ± 1 cm (tj. 3 až 5 cm). K prvnímu růstu penisu dochází nejčastěji ve věku 12 až 13 let.
Samozřejmě, že v rozměrech různých částí lidského těla včetně pohlavních orgánů existují individuální rozdíly. Může se stát, že i mladší chlapec může mít větší rozměry penisu, než jeho o několik let starší kamarád. Avšak menší rozměry penisu nemusí být projevem žádné poruchy či onemocnění, pokud se nejedná přímo o mikropenis.
Kromě dědičných dispozic mohou být podprůměrné rozměry penisu dány například opožděným nástupem puberty. V takovém případě nastává výraznější růst penisu až v pozdějším věku. Zatímco u většiny chlapců je růst penisu ukončen zpravidla ve věku 18 let, u jedinců s opožděným nástupem či pomalejším průběhem puberty může růst penisu pokračovat až do věku 19 – 21 let.
Další příčinou výrazně podprůměrné délky penisu může být jeho částečné zanoření. Tzv. zanořený penis se častěji vyskytuje u obézních jedinců (v takovém případě je penis částečně zanořen ve vrstvě nadměrného tělesného tuku).
Někdy dochází k částečnému zanoření penisu i v důsledku chirurgických zákroků na genitálů, například obřízky (cirkumcize).
Menší rozměry penisu v klidovém stavu mohou být způsobeny například vysokou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Pružnost vazů je dána vrozenými předpoklady které nelze měnit.
S výjimkou případů tzv. mikropenisu však není třeba se kvůli podprůměrným rozměrům tohoto orgánu trápit. Naprosto falešná je představa, že větší penis je nějakým způsobem lepší nebo hodnotnější, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Totéž platí i pro další části lidského těla.
Individuální rozdíly v rozměrech různých částí lidského těla sice mohou přitahovat pozornost ostatních (například při převlékání), avšak pokud by se někdo z ostatních dopouštěl nevhodných poznámek týkajících se rozměrů tvého penisu, nebo se ti kvůli jeho rozměrům dokonce posmíval, můžeš takového jedince v duchu politovat za jeho duševní omezenost, avšak rozhodně bys neměl připustit, aby podprůměrné rozměry penisu nebo jiné části tvého těla narušily tvoje sebevědomí a kladné sebepojetí.

02.06.2018

Co se dělá, když někdo má předčasnou pubertu a již je za růstovým spurtem?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Ve věku 13 až 14 let se již předčasná puberta neléčí, protože hormonální terapie by dospívajícímu jedinci spíše ublížila (mimo jiné by mohlo dojít například k poškození jater, ledvin či jiných vnitřních orgánů). Kromě toho již léčba ani není nutná, protože ve věku 13 až 14 let je normální, že puberta již probíhá. Léčba je na místě pouze u pacienta mladšího 9-ti let, u něhož se již projevily první známky pohlavního dospívání. V takovém případě lze pomocí hormonální terapie předčasný nástup puberty pozastavit.

02.06.2018

Dobrý den, do kolika let je možné léčit předčasnou pubertu?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Předčasná puberta spočívá v nástupu prvních známek pohlavního dospívání před dosažením věku 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Předčasná puberta se zpravidla léčí nejdéle do nástupu tzv. růstového spurtu, který se dostavuje ve věku 12 až 13 let u dívek a 13 až 14 let u chlapců.

02.06.2018

Mám takový problém, téměř pravidelně každý měsíc se mi loupe kůže na předložce a žaludu. Co stín mám dělat?

K, 15 let

Milý K,

Loupání kůže může být projevem některého z kožních onemocnění (např. dermatitidy, ekzému a podobně), doporučuji tedy navštívit kožního lékaře (dermatologa). Při omývání genitálu používej jen malé množství mýdla a důkladně jej oplachuj, aby nedošlo k vysušování pokožky.

02.06.2018

Mam docela deprese, kvůli jedné holce a nemám si o tom s kým promluvit. Myslíte že by mi mohl pomoct psycholog nebo je to zbytečné?

Ali, 17 let

Milý Ali,

Jistě by bylo škoda, kdyby ses kvůli dotyčné dívce zbytečně trápil. Pokud ve svém okolí nemáš nikoho, komu by ses mohl s důvěrou svěřit, nevidím důvod, proč by ti nemohl pomoci psycholog. Jestliže však opravdu trpíš depresí či úzkostnými stavy, udělal bys možná lépe, kdyby ses obrátil přímo na psychiatra. Psycholog tě vyslechne, případně ti poradí, což může napomoci ke zlepšení tvého stavu, avšak léčba deprese přísluší lékaři - specialistovi.

02.06.2018

Zdravím, je mi 17, můj penis měří 14 cm nejvíc, dělají se mi pořád beďary, vousy mi pořád moc nerostou, ochlupení mám v podpaží a u penisu. Není to zpomalená puberta? Dá se to nějak zjistit?

Zet, 17 let

Milý Zete,

Rozměry tvého penisu jsou vzhledem k tvému věku normální, drobný rozdíl (půl cm) oproti průměrným hodnotám je zcela zanedbatelný. Určité opoždění nástupu jednoho z tzv. sekundárních pohlavních znaků (v tomto případě růstu vousů) ještě není projevem opožděné puberty. Pro posouzení pohlavního vývoje má podstatný význam především růst objemu varlat a nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi.
V případě pochybností, zda se vyvíjíš normálně, se můžeš obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost, který v případě potřeby může doporučit vyšetření na endokrinologii. Vzhledem k popsaným tělesným znakům však není příliš pravděpodobné, že by u tebe docházelo k výraznějšímu opožďování pohlavního vývoje.

01.06.2018

Ahoj, mám problém s mým hlasem. Asi v 12-13 jsem začal mutovat a cca před rokem a půl se mi změnil hlas na takový hrubý, mám pocit, že je pro ostatní až nepříjemný a špatně se mi s ním mluví. Hlavně, když se stydím před někým mluvit, tak se to ještě zhorší. Můžete mi nějak pomoct? Fakt mě to štve.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Hlasová mutace (proces změny chlapeckého hlasu na mužský) může trvat různě dlouhou dobu. je možné, že tvůj hlas se dosud neusadil a v nejbližší době ještě dojde ke změnám jeho frekvence. V takovém případě by obtíže, které popisuješ, mohly ustoupit samovolně. Také není vyloučeno, že sis na změnu hlasu dosud nezvykl.
Pokud ti tvůj hlas připadá nepříjemný, zkus si pořídit jeho nahrávku a poslechnout si ji. Vlastní hlas nám totiž obvykle zní poněkud jinak, než lidem v našem okolí.
Jestliže máš pochybnosti, zda je s tvým hlasem vše v pořádku, případně pokud ti mluvení způsobuje nepříjemné pocity, můžeš se obrátit na svého praktického lékaře, zda by ti z uvedených důvodů nedoporučil vyšetření na foniatrii.

01.06.2018

Dobrý večer 31.5. jsem zde psal ohledně těch hemeroidů, ale bolestivé to není a už to není ani takové fialové, co to tedy bylo či je? Děkuji

Dája, 12,5 let

Milý Dájo,

Fialové či nafialovělé zbarvení by nasvědčovalo tomu, že opravdu jedná o hemoroidy. Avšak snímek je retušovaný, a tudíž zmíněný neobvyklý útvar nelze přesněji určit.
Přestože tvoje obtíže již ustupují, měl bys pro všechny případy přece jen navštívit lékaře za účelem vyšetření konečníku.

01.06.2018

Dobrý den, co to je masturbace a jak se dělá?

Hobor, 14 let

Milý Hobore,

Masturbace je dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Vykonává se zpravidla rukou, ostatně i samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit).

01.06.2018

Dá se odstranit gynekomastie jinou metodou než operačně? Trpim jí už 5-6 let a je to pro mě hrozne trapný a omezující. Děkuji za odpověď.

Mark, 17 let

Milý Marku,

Gynekomastie, tedy chorobné zvětšení prsních bradavek, je důsledkem hormonální nerovnováhy. Léčit ji lze hormonální terapií, konkrétně užíváním antiestrogenů, tj. látek, které tlumí účinky ženských pohlavních hormonů. Chirurgická léčba je nutná pouze v případě, že dojde k fibrózní (vazivové) přestavbě tkáně prsních bradavek. Doporučuji, aby sis pokud možno co nejdříve zajistil vyšetření na endokrinologii. Poukaz na vyšetření ti vydá praktický lékař.

01.06.2018

Ako si mám oholiť chlpy pri penise? A čím sa dajú oholiť alebo zastihnúť chlpy? A keď mám kúpiť žiletku keď mám 13?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Pokud se chceš holit, doporučuji použít holicí strojek. Klasické oboustranně broušené žiletky jsou určeny pro použití ve speciálním holicím strojku. Avšak pro holení doporučuji použít raději ruční holicí strojek s vyměnitelnou hlavicí nebo elektrický depilátor.
Postup při holení tělesného ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

01.06.2018

Dobrý den,
mám otázku myslím si že jsem gay ale nevim jestli fakt. Holky mě nikdy nezajímaly, nikdy mi nad nimi nestoupl ale nad klukama vždy honim
(...).

Grejca, 17,5 let

Milý Grejco,

V tvém věku již lze sexuální orientaci prokázat. Jestliže tě osoby téhož pohlaví sexuálně přitahují více, než osoby opačného pohlaví, je možné, že jsi homosexuálně orientovaný. Bez vyšetření na sexuologii však nelze sexuální orientaci určit zcela spolehlivě.

01.06.2018

Dobrý den, mém jít závodit za školu na 1500 m a 3 km a slyšel jsem, že masturbace před závody zvýší výkon. Je to pravda? A platí to i když ještě neejakuluju?

Martin, 14 let

Milý Martine,

Masturbace má sice řadu pozitivních účinků, avšak není prokázáno, že by přímo ovlivňovala fyzickou výkonnost. Nicméně masturbace snižuje stres a psychické napětí (bez ohledu na to, zda jedinec již dosahuje ejakulace či dosud nikoliv), čímž může k podání lepšího výkonu přispět alespoň nepřímo.

01.06.2018

Dobrý den, mám jednu otázku. Pořád se snažím zjistit jaké spolužáci (kluci) mají spodní prádlo a popřípadě ho vyzkoušet, hrozně mě to vzrušuje... Myslíte, že jsem fetišista nebo snad gay? Děkuji za odpověď

MM, 14 let

Milý MM,

U dospívajícího jedince nemusí být zájem o spodní prádlo projevem fetišismu. Za fetišistu lze označit dospělého jedince, pro něhož je spodní prádlo nebo jiný neživý předmět hlavním či dokonce jediným zdrojem jeho pohlavního vzrušení. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz Mirka ze dne 29.05.2018 (viz archiv odpovědí – květen 2018).
Ani zájem o vrstevníky téhož pohlaví nemusí být v období dospívání projevem homosexuální orientace. Sexuální orientaci lze spolehlivě určit pouze u osob starších 16-ti let.

01.06.2018

Dobrý den, je mi 17,5let, měřím 185cm a vážím 74kg. Můj penis má 17cm v erekci a cca 12 v klidu. Mohl bych Vás poprosit o Váš názor? Jsou uvedené hodnoty odpovídající (zejména váha). Děkuji.

Tomáš, 17,5 let

Milý Tomáši,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 25% je vyšších.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 21,62. To znamená, že netrpíš ani nadváhou, ani podváhou. Vzhledem k tvé výšce je tvoje hmotnost ideální.
Délka penisu u chlapců ve věku 17 až 18 let činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci. Délka tvého penisu při erekci je tedy průměrná, v klidovém stavu mírně nadprůměrná.
Příčinou nadprůměrné délky penisu v klidovém stavu je nejspíše nízká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Čím pružnější jsou tyto vazy, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Nižší pružnost vazů je dána vrozenými předpoklady, avšak nejedná se o žádnou vadu či poruchu.
Na základě uvedených údajů lze tedy shrnout, že veškeré tělesné parametry, které v dotazu uvádíš, odpovídají průměrným hodnotám pro tvůj věk, případně jsou jen mírně nadprůměrné.

01.06.2018

Dobrý den proč mám penis takto do kraje?? A proč mi nejde vidět žalud?

Luděk, 13 let

Milý Luďku,

Penis může směřovat buď dopředu, nebo je zahnutý do strany. Zahnutí penisu do strany nemusí při pohlavním styku ani jiných sexuálních aktivitách způsobovat žádné obtíže. Výraznější zahnutí (nad 20°) se vyskytuje přibližně u 2,6% chlapců, viz údaje z následující tabulky.

Pokud je předkožka dosud zúžená nebo slepená, nelze ji přetáhnout přes žalud. Zúžení nebo slepení předkožky se v tvém věku vyskytuje přibližně u 15% chlapců.
U některých chlapců dochází k uvolnění předkožky dříve, u jiných později. Pokud ti zúžení předkožky způsobuje nějaké obtíže (například při močení nebo jiných činnostech), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.