Archiv odpovědí - červen 2019

30.06.2019

Dobrý den, mám jít k urologovi, protože mě tam poslal dětský lékař po preventivní prohlídce protože prý mi (...) nerostou varlata a jsou abnormálně malé. Co mi bude urolog dělat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Objem varlat se měří pomocí orchidometru (podrobnější informace najdeš na stránce „Co a jak se mění?“), případně pomocí ultrasonografu (tedy ultrazvukem). Ani jeden z uvedených způsobů není nijak bolestivý a nevyžaduje od pacienta žádnou zvláštní přípravu. Vyšetření varlat se obvykle provádí na endokrinologii, avšak zvládnou jej i na urologii.

30.06.2019

Zdravím. Po prázdninách půjdu do 9. třídy a moje kamarádka půjde do 7. Chce se mnou chodit. Já s ní taky, ale bojím se názoru ostatních, že je o dva roky mladší.

Dave, 14 let

Milý Dave,

Věkový rozdíl dvou let nemusí být pro navázání vztahu zásadní překážkou, avšak poté, co dosáhneš věku 15-ti let, bys s mladší přítelkyní neměl uskutečňovat žádný sexuální kontakt, dokud i ona nedosáhne věkové hranice 15-ti let. V opačném případě by ses vystavoval riziku stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití, protože po dovršení věku 15-ti let již budeš trestně odpovědný. Jakmile i partnerka dosáhne věkové hranice 15-ti let, můžete vykonávat párové sexuální aktivity neomezeně, tedy alespoň za předpokladu, že se na ně budete oba cítit připraveni.

30.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli četná pravidelnost masturbace (1x denně) může mít z dlouhodobého hlediska vliv na plodnost a kvalitu spermatu. Předem děkuji za odpověď.

Anonym3211, 16 let

Milý Anonyme3211,

Kvůli uvedené frekvenci masturbace se o svoji plodnost bát nemusíš. Podle výsledků výzkumu, který se v nedávné době (2018) uskutečnil ve Velké Británii, mají muži, kteří dosahují ejakulace alespoň 3x týdně nebo častěji, přibližně o třetinu více zralých a nepoškozených spermií na 1 mililitr ejakulátu, než muži, kteří ejakulují méně často. Častější ejakulace tedy plodnost a kvalitu spermií nesnižuje, spíše naopak. Navíc pokud ve svém věku vykonáváš masturbaci jednou denně, nejedná se o nijak mimořádný výkon (někteří dospívající chlapci masturbují dokonce i více než jednou denně, aniž by to nějakým způsobem ohrozilo jejich reprodukční zdraví).

30.06.2019

To je trochu problém, protože bydlí v jiném městě a moc se nepotkáváme, tak mi prosím napište, co bych jí měl napsat.

Wero, 14 let

Milý Wero,

Jestliže ti na dívce opravdu záleží, neměla by ani cesta do jiného města představovat zásadní překážku. Osobní setkání by nemělo být obtížnější, než písemný kontakt. Ostatně není jasné, kam chceš dívce psát, když ji znáš „jen od vidění“, jak jsi uvedl v předchozím dotazu. I kdybys však na ni nějaký kontakt měl, rozhodně nepovažuji za vhodné navazovat vztahy prostřednictvím dálkové komunikace. Určité záležitosti zkrátka vyžadují osobní jednání.

30.06.2019

Dobrý den, mám takový dotaz. Znám jednu holku (ale jen od vidění) která se mi moc líbí. Je jí 14 let. Chtěl bych poradit, jak bych jí měl napsat zprávu (prosím uveďte i příklad).

Wero, 14 let

Milý Wero,

Jestliže máš o dívku zájem, neměl bys jí psát, ale oslovit ji osobně. Začít můžeš tím, že ji pozdravíš a představíš se (protože se znáte jen od vidění). Zpočátku by ses s dívkou neměl snažit mluvit o příliš osobních tématech. Pokud se zatím neznáte, můžeš dívku pro začátek například poprosit o nějakou drobnou radu či pomoc (například se zeptat na cestu a podobně). Jestliže v dívce vzbuzuješ alespoň nějaké sympatie, neměloby být problémem se s ní při dalším setkání dát do řeči.

30.06.2019

Dobrý deň (...) otázku nezobrazovať.

Martin, 15 let

Milý Martine,

S největší pravděpodobností se jedná o příznak probíhajícího infekčního onemocnění. Doporučuji tedy svěřit se alespoň jednomu z rodičů, který by s tebou měl navštívit buď praktického lékaře, nebo přímo ORL (otorhinolaryngologii).

30.06.2019

Zdravím, před dvěma dny jsem se vrátil z vodáku a od té doby mám zvětšené tříselní uzliny, některé na dotek bolestivé (...)

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Zvětšení mízních (lymfatických) uzlin v tříslech může být způsobeno v podstatě jakoukoliv bakteriální nebo virovou infekcí, neboť se jedná o reakci organismu na přítomnost cizích mikroorganismů. Mnohem méně časté je neinfekční zvětšení uzlin, způsobené například autoimunitní poruchou. Bez vyšetření však nelze konkrétní příčinu tvých obtíží určit.

30.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká je průměrná délka a obvod penisu v mém věku? Moje délka je 14 cm. Děkuji. Do kolika let roste penis?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

U chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 11,5 cm. Délka penisu při erekci je u tebe tedy průměrná. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

29.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Je mi 14 let a můj penis je při erekci velký zhruba 12,5 cm. Potřeboval bych vědět jestli mi ještě bude růst a jaká je průměrná délka v mém věku. Předem děkuji.

Tom, 14 let

Milý Tome,

Uvedená délka penisu při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, avšak za abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) se ve věku 14-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

29.06.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat na jednu intimní věc, u penisu se mi vytvořil takový červený beďar nebo pupínek, prosím poraďte co s tím. Děkuji.

Maty, 14 let

Milý Maty,

Zřejmě se jedná o zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. Pupínek si nemačkej ani nedrbej. Do několika dnů by mělo dojít k vyhnisání. Okolí postiženého místa si udržuj v čistotě.

28.06.2019

Dobrý deň,
Prosím poraďte mi nejaké typy ako si zarobiť teraz cez leto.

Tim, 13 let

Milý Time,

Vydělávat peníze si můžeš po dovršení věku 15-ti let a po ukončení povinné školní docházky. Do té doby můžeš za peněžitou odměnu pouze účinkovat v uměleckých, kulturních či sportovních programech či pořadech, avšak jen s povolením místně příslušného úřadu práce (o vydání povolení žádají rodiče dítěte).

27.06.2019

Dobrý den, jak to, že po mě jdou komáři jak na magnet a třeba po mámě nejdou nikdy? Jak se jich zbavit, protože bych se už konečně rád vyspal. (Někde jsem slyšel, že komáři jdou nejvíce po krevní skupině 0 což mám já) Má na to vliv i kolik cukru jím? Děkuji

Nevím, 16 let

Milý Nevíš,

Podle některých výzkumů jsou skutečně někteří lidé pro hmyz „přitažlivější“ než jiní. Příčiny bývají hledány hned v několika různých faktorech. Podle jedné z teorií záleží na obsahu oxidu uhličitého v lidském dechu (lidé, kteří vydechují více CO2, jsou prý pro hmyz přitažlivější). Podle další teorie jsou pro hmyz „přitažlivější“ lidé s určitým složením potu, s určitou krevní skupinou a podobně. Nicméně žádná ze zmíněných teorií není všeobecně uznávána.
Proti hmyzu se lze chránit pomocí repelentů, což jsou chemické prostředky odpuzující hmyz. Pokud tě létající hmyz obtěžuje ve spánku, doporučuji opatřit okna místnosti, ve které spíš, sítěmi proti hmyzu.

27.06.2019

Opět zdravím, reaguji na včerejší dotaz: Je střevní chřipka také virová nebo ne? (...)

Vojtěch, 16 let

Milý Vojtěchu,

Průjmové onemocnění, které se hovorově označuje jako „střevní chřipka“, ve skutečnosti není chřipka (což je onemocnění virové), nýbrž projev bakteriální infekce. Původcem průjmových onemocnění tedy není virus, nýbrž bakterie.
Tím samozřejmě není vyloučeno, že u tebe současně probíhá i virové onemocnění, avšak průjem není bezprostředním důsledkem tohoto onemocnění. Nicméně alespoň nepřímá souvislost zde existuje, neboť je-li organismus oslaben probíhající virovou infekcí, snižuje se jeho odolnost vůči infekcím bakteriálním.

26.06.2019

Zdravím, už od soboty trpím nevolností, doktor mi řekl, že to je jen viróza, doporučil klidový režim, dietu a heřmánkový čaj, nenapsal žádná antibiotika. Dnes je středa a pořád je mi nevolno, někdy mám pocit na zvracení (ale nezvracím, naposledy jsem zvracel v sobotu večer), mám teploty v rozmezí 36,8-37,2, jím suché pečivo, banány, jogurty, piju heřmánkový čaj. Nic mě ale nebolí. Máte ještě nějaká doporučení? Doktor říkal, že dělat další vyšetření je zbytečné.

Vojtěch, 16 let

Milý Vojtěchu,

Doporučuji především klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. naproti tomu by ses měl vyhýbat jakékoliv fyzické námaze. Antibiotika slouží k léčbě onemocnění bakteriálního původu, zatímco proti virům neúčinkují. Jestliže je tvoje onemocnění virového původu, je pochopitelné, že ti lékař antibiotika nepředepsal.
Lékaře doporučuji navštívit v případě, že během 7 až 10 dnů nedojde ke zlepšení stavu, případně stoupne-li teplota nad 39 °C.

26.06.2019

Zdravím, mám jeden problém a to že se celkově stydím převlékat se v šatnách (...)

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Především je důležité, abys nebyl přehnaně kritický ke svému zevnějšku. Převlékání ve společných šatnách přece neslouží k tomu, aby ses před ostatními předváděl. Nejsi povinen vypadat zcela „dokonale“, ať už to znamená cokoliv.
Rady a doporučení, jak v podobných situacích postupovat, když pociťuješ nadměrný ostych, najdeš na stránce „Já se tak stydím“.

26.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ke se dá nejčastěji koupit kondom a taky jak ho mám koupit. Přijde mi totiž „trapný“ přijít k pokladně s kondomem.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Kondom lze zakoupit v lékárně nebo v drogerii, případně v některých obchodech se smíšeným zbožím. Prodejnost kondomů není omezena žádnou zákonem ani vyhláškou stanovenou věkovou hranicí, koupit si jej tedy může kdokoliv. Kondomy se prodávají také ve speciálních prodejných automatech, které jsou umístěny na některých veřejných WC, například v nákupních centrech nebo na nádražích.
Problémem kondomů zakoupených v automatu však může být způsob skladování a dodržování záruční doby. Kondomy z automatu bych tedy doporučoval používat spíše jen „v případě krajní nouze“ (když hrozí, že by jinak došlo k nechráněnému pohlavnímu styku) nebo pro nácvik jejich nasazování. Jinak doporučuji kupovat kondomy v lékárně nebo alespoň v drogerii.
Pokud se stydíš přijít k pokladně s kondomem, můžeš buď využít samoobslužné pokladny v některých nákupních centrech, nebo si společně s kondomem koupit ještě něco jiného, abys nekupoval jen samotný kondom (i když na tom není nic špatného). U pokladny se můžeš tvářit, jako kdyby sis kupoval například mýdlo nebo pastu na zuby (ostatně kondom je zboží jako každé jiné).

26.06.2019

Dobrý den, mám obavy kvůli svému růstu. Za tři měsíce mi bude 17 a furt si celkově připadám jako dítě. Co se velikosti penisu týče, na délku má necelých 14 cm a na šířku asi 3,5 cm. Měřím 178 cm a vážím 59 kg, s čímž problém nemám, jen ostatní mi na to říkají, že nerostu protože málo jím, ale to jsou pro mě jen kecy. Doteď nemám ani chlupy v podpaží. Jednoduše se cítím hrozně špatně když se třeba s ostatními kluky převlékáme, oni jsou daleko vyspělejší než já a vzhledem k tomu že jim je 16, se to dá očekávat (...)

Mago, 16 let

Milý Mago,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Jeho délka odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 16-ti let, která činí 14 až 17 cm (tj. 15,5 ± 1,5 cm). Průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 11,5 cm. S penisem uvedené délky si tedy nemusíš připadat „jako dítě“, protože v dětství před pubertou jsou rozměry penisu podstatně nižší, než je tomu u tebe. Nevidím důvod, proč by ti uvedené rozměry penisu měly jakkoliv komplikovat sexuální život, protože k uskutečnění veškerých sexuálních aktivit by plně postačoval i penis mnohem nižších rozměrů, než v dotazu uvádíš.
Tvoje tělesná výška je normální a odpovídá průměrné tělesné výšce u chlapců tvého věku. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 18,6. jedná se sice o mírnou podváhu, která však nemusí být způsobena jen nedostatkem potravy, ale i dědičnými dispozicemi.
Pokud jde o axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží), to se u chlapců začíná rozvíjet nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, avšak rozdíl ± 2,5 roku oproti uvedenému věku se stále ještě považuje za normální. Kvůli srovnání s ostatními chlapci (kamarády, spolužáky) tvého věku se nemusíš nijak znepokojovat, protože puberta není závod. I kdyby tvoji vrstevníci byli o něco vyvinutější něž ty, ještě to nemusí znamenat, že by tvůj vývoj měl být nějak opožděný.
Domnívám se, že tvůj hlavní problém spočívá spíše v tom, že na sebe (a zejména na svoje tělo) pohlížíš příliš kriticky. Důležité je, abys dokázal sám vůči sobě zaujmout přiměřeně kladný postoj.

26.06.2019

Dobrý den, mám problém s ejakulací, nedokážu ejakulovat bez napínání svalů na nohou. Je to nějaká porucha?

Moon, 16 let

Milý Moone,

Pravdou je, že při dosažení orgasmu dochází ke stahování svalstva v dolní polovině těla, což se týká nejen svalů pánevního dna, ale i dolních končetin. Napínáním svalů dolních končetin (případně vykonáváním příslušné sexuální aktivity v takové poloze, v níž jsou svaly dolních končetin napnuty) lze nástup orgasmu podpořit. Také intenzita orgasmu bývá při napnutí dolních končetin vyšší (to se týká například i polohy vleže, kdy jsou dolní končetiny pokrčeny v kyčlích a kolenou, a tudíž jejich svalstvo je napnuto). Případné obtíže s dosahováním ejakulace mohou být způsobeny tím, že u tebe dosud není plně rozvinut ejakulační reflex, i když u naprosté většiny chlapců tvého věku již plně rozvinut je. Pokud bys měl s dosahováním ejakulace obtíže i po dosažení dospělosti, doporučoval bych obrátit se přímo na sexuologii (lze i bez poukazu od praktického lékaře, avšak u osob mladších 18-ti let je nutný doprovod alespoň jednoho z rodičů, zatímco po dovršení věku 18-ti let lze sexuologii navštívit i bez doprovodu).

25.06.2019

Dobrý den,
dnes jsem stoupl při skládání dřeva na hřebík (nebyl úplně zrezlý). Zajel cca centimetr do chodidla (neprojel skrz). Rána celkem dost krvácela ale podařilo se mi to celkem rychle zastavit. Ránu jsem opláchl studenou čistou vodou a vzhledem k tomu, že nebyla k dispozici desinfekce, tak jsem desinfikoval cca až za hodinu. Desinfekci jsem nanesl i na náplast. Tetanovku mám z roku 2013. Ráno bolí, neotéká. Mám navštívit lékaře?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Při takovémto poranění bych návštěvu lékaře rozhodně doporučoval.

25.06.2019

Dobrý den, je normální že téměř dennodenně si před večerní sprchou všimnou, že mám vršek žaludu pokrytý ejakulátem? Nebo se jedná o nějakou poruchu, děkuji.

Michales, 14 let

Milý Michalesi,

Nedovedu posoudit, zda se skutečně jedná o ejakulát (ten by byl spíše zaschlý, takže by na povrchu těla tvořil pouze jakýsi „povlak“), avšak je pravděpodobnější, že se jedná spíše o tzv. preejakulační tekutinu, k jejímuž uvolňování dochází při silném pohlavním vzrušení, případně i při samotné erekci, pokud trvá delší dobu. U některých mužů a chlapců se uvolňuje pouze malé množství preejakulační tekutiny („jedna kapka“), avšak u některých jedinců může být produkce preejakulátu vyšší, takže i během relativně krátké doby se z jejich těla může uvolnit až několik mililitrů této tekutiny, aniž by se muselo jednat o nějakou poruchu.

25.06.2019

Dobrý den, můj penis měří v klidovém stavu asi 8,5 cm a v erekci 16 cm, poroste mi ještě? A je velikost penisu dědičná?

Negan, 14 let

Milý Negane,

Rozměry tvého penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Růst penisu probíhá zpravidla do věku 18-ti let.
Rozměry penisu jsou dědičné pouze nepřímo. K dědičným znakům totiž patří i větší nebo menší pružnost vazů, přičemž délka penisu je do značné míry dána právě pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Konkrétní dědičný znak se však nemusí vyskytovat v každé po sobě následující generaci, nýbrž se může projevit třeba až s odstupem několika generací. To znamená, že na rozměry penisu u syna nelze přímo usuzovat jen na základě rozměrů penisu u jeho otce. Navíc pružnost vazů se dědí i v ženské linii (i když u žen se samozřejmě nejedná přímo o závěsné vazy penisu, nýbrž o závěsný vazivový aparát klitorisu neboli poštěváčku).

25.06.2019

Dobry den, chtěl jsem se zeptat. Když se mi dostane ejakulát do oka co se může stát. A co dělat.

Lipo, 14 let

Milý Lipo,

Nestane se nic a nemusíš dělat také nic. U dospívajícího jedince je 95 až 99% objemu ejakulátu tvořeno vodou, zbývající část jeho objemu tvoří bílkoviny a nepatrné množství dalších látek. Žádná z obsažených látek však není sama o sobě toxická ani jinak zdravotně závadná (alespoň pokud ejakulát nepochází od pohlavně nakaženého partnera, nicméně předpokládám, že v dotazu jsi měl na mysli ejakulát vlastní). V nejhorším případě bys cítil podobné nepříjemné pocity, jako když se ti do oka dostane obyčejná voda (například při potápění či při sprchování).

25.06.2019

Dobrý den, mám dva dotazy.
Za prvé, jak mám "zvětšit" erekci penisu? Protože, když mám erekci, tak mi penis skoro až visí dolů, nebo je v pravém úhlu. Chci ho mít víc nahoru.
A za druhé, před několika měsíci jsem sem psal, co mám dělat, když se mi chce močit při masturbaci a vy jste mi odpověděl, ať se před masturbací vymočím a že by se to mělo samo spravit, ale sem na tom pořád stejně. Tak poraďte mi prosím co s tím.
Předem děkuji za odpověď.

Já, 15 let

Milý Ty,

1) Nijak, protože úhel sklonu penisu při erekci je dán vrozenými předpoklady, konkrétně pružností vazivových závěsů penisu a vazivových pouzder topořivých těles penisu. Pružnost těchto vazů nemůžeš nijak změnit.
Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel sklonu, přičemž žádný sklon se sám o sobě nepovažuje za nenormální. Zatímco u některých mužů a chlapců při erekci penis směřuje vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°), u jiných rovně kupředu (pod úhlem 85 až 95°) nebo i směrem dolů (pod úhlem 95°až 180°), viz údaje z následující tabulky. Pro větší názornost připojuji i schematické znázornění některých vybraných úhlů sklonu.

2) Během sexuálních aktivit všeho druhu (včetně masturbace) dochází ke zvýšené svalové činnosti v oblasti malé pánve a pánevního dna. Nucení na močení může být způsobeno podrážděním nervových zakončení v oblasti močového měchýře v důsledku této zvýšené svalové činnosti. Jestliže u tebe nucení na močení během vykonávání masturbace přetrvává i v případě, že ses před zahájením masturbace vymočil, je pravděpodobné, že příčinou tvých obtíží je zvýšená citlivost příslušných nervových zakončení, která signalizují zaplnění močového měchýře i v případě, že zcela zaplněn není.
Je pravděpodobné, že zmíněné obtíže do konce puberty vymizí spontánně (tedy „samy od sebe“), avšak nemusí to trvat pouhých několik měsíců. Pokud by zmíněné obtíže přetrvávaly i v dospělosti (případně pokud by byly natolik silné, že by tě při zmíněné činnosti zásadním způsobem omezovaly), doporučuji svěřit se praktickému lékaři a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na neurologii, případně na urologii.

24.06.2019

Dosáhl jsem 14 let ale ještě mně pořádně nezačaly růst chlupy na nohách a ani ještě vousky a penis mám pořád jako dítě. Děkuji za odpověď.

Víla, 14 let

Milý Vílo,

Je sice možné, že se vyvíjíš o něco pomaleji, než většina ostatních chlapců, avšak kvůli pozdějšímu rozvoji vousů či ochlupení na dolních končetinách se nemusíš znepokojovat, neboť růst tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, nýbrž i dědičnými dispozicemi. Některým chlapcům začínají růst vousy dříve (třeba již na počátku puberty), jiným později (třeba až v jejím závěru) a u některých mužů se vousy objevují až na počátku dospělosti, přičemž jsou velmi řídké a tenké, což je dáno genetickou výbavou.
Pro posouzení pohlavního vývoje má zásadní význam testikulární objem (tj. objem varlat) a hladina pohlavních hormonů v krvi. Rozvoj tzv. sekundárních pohlavních znaků (například ochlupení) sice může o průběhu tělesného vývoje něco napovědět, avšak při diagnostice tzv. opožděné puberty se nejedná o hlavní ani rozhodující kritérium. Tím je testikulární objem a hladina pohlavních hormonů v krvi, přičemž obojí lze zjistit pouze vyšetřením na specializovaném lékařském pracovišti, konkrétně na endokrinologii.
Rozměry penisu v dotazu neuvádíš, a proto nemohu posoudit, zda jsou normální či nikoliv. Hranice pro tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů) u chlapců ve věku 14-ti let činí 5,2 cm při erekci.

24.06.2019

Od kolika let si můžu nechat nastřelit náušnici nebo udělat tetování bez souhlasu rodičů?

Anonym03, 15 let

Milý Anonyme03,

Bez souhlasu rodičů po dovršení plnoletosti, tedy od 18-ti let, nerozhodne-li soud jinak. Se souhlasem rodičů lze podobné úkony provést i na osobě mladší 18-ti let, pokud tomu tato osoba vážně neodporuje (což v praxi zpravidla nenastává, protože perforace ušních boltců je prováděna nejčastěji na malých dětech, které ještě ani neumí mluvit, natož aby mohly vyjádřit svoji vůli).
Pokud chceš nosit náušnici, nedoporučuji nastřelování, ale klasickou perforaci ušního lalůčku, kterou ti zcela bezpečně a za mírný poplatek provedou na kterémkoliv oddělení otorhinolaryngologie (ORL). Před perforací je třeba si v lékárně koupit 60% líh a náušnici do něj na 1 den vložit tak, aby byla celá ponořená. Sklenici s lihem a s ponořenou náušnicí si s sebou vezmeš na kliniku. Lékař, který bude perforaci boltce provádět, vyjme náušnici ze sklenice s lihem sám, a to až těsně před jejím prvním vložením do ucha.
Pokud jde o tetování, především doporučuji velmi pečlivě zvážit jeho umístění a motiv, protože jeho případné odstranění je velmi nákladné a bolestivé. Vůbec nebude vadit, když o těchto věcech budeš přemýšlet po zbývající 2 až 3 roky do dosažení plnoletosti, protože tetování tě bude provázet po dalších několik desítek let (nenecháš-li si jej nákladně vybrousit, vyříznout či vypálit).
Pro tetování nedoporučuji volit letní měsíce (přibližně od června do září), a to vzhledem k intenzivnějšímu slunečnímu záření, při němž je hojení delší a intenzivnější. Poranění kůže (přičemž tetování je, technicky vzato, v podstatě uměle provedené poranění kůže) se lépe hojí na jaře a na podzim.

24.06.2019

Dobrý den, mám pár dotazů, prosím dotazy skrýt, děkuji (...)
Předem děkuji za odpověď.

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

1) Především je důležité, aby sis uvědomil, jaké jsou tvoje silné stránky, kladné vlastnosti a dovednosti. Pro začátek si můžeš pořídit jejich písemný seznam. Jistě máš spoustu předností, které by na tobě druzí lidé mohli ocenit.
Jestliže se bojíš pozdravit dívku tvého věku, zkus si nejprve nacvičit pozdrav na jiných osobách (například na lidech z domu, z ulice a podobně), případně na spolužácích. Samozřejmě, že dívku budeš zdravit trochu jinak, ale je pravděpodobné, že postupem času se ti podaří překonat určité komunikační bariéry.
2) Zápach z úst má sice nejčastěji bakteriální původ, avšak vzhledem k tomu, jakou pozornost věnuješ ústní hygieně, můžeme tuto příčinu vyloučit. Je možné, že v tvém případě souvisí zápach s nedostatečným příjmem tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim. Vypít bys měl alespoň 50 až 70 mililitrů tekutin na každý 1 kg tělesné hmotnosti. Například kdybys vážil 53 kg, což je běžná hmotnost chlapce tvého věku, tvůj doporučený denní příjem tekutin by se pohyboval v rozmezí přibližně 2,7 až 3,7 litru denně, přičemž v letních měsících bych doporučoval držet se spíše horní hranice.
Další možnou příčinou zápachu z úst je probíhající zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, případně některé z chronických onemocnění ústní dutiny (například zánět dásní), porucha činnosti trávicí soustavy (zažívací problémy), porucha metabolismu nebo cukrovka. Konkrétní onemocnění však nelze určit bez lékařského vyšetření.

24.06.2019

Je mi 15 a ještě jsem neejakuloval a můj penis má 12 cm. Je to v pořádku?

Blb, 15 let

Milý Blbe,

První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. nedošlo-li k první ejakulaci ani po dovršení věku 15-ti let, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.
Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí při erekci 13 až 15 cm), avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.

24.06.2019

Dobrý den, nedávno jste odpovídal na dotaz Člověka ohledně absence ranních erekcí (...) Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Tvoje úvaha je sice logická, avšak spontánní erekce ve spánku se dostavuje nejen brzy ráno před probuzením, ale také několikrát během noci. Nedostatek spánku se na absenci ranní erekce podílet může, avšak nemusí se jednat o nejdůležitější faktor.

23.06.2019

Dobrý deň. Mám penis dlhý 14 CM v erekcii a obvod okolo 11cm ale aj tak sa mi zdá pri pohľade do zrkadla malý a neviem si predstaviť že by mohol mojej priateľke v dospelosti takýto penis stačiť. Naroste ešte do dĺžky aj obvodu?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Kvůli rozměrům svého penisu se nemusíš nijak znepokojovat. U chlapců ve věku 13-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm) a jeho průměrný obvod při erekci činí v tomtéž věku 10 cm. Rozměry tvého penisu jsou tedy vzhledem k tvému věku průměrné až mírně nadprůměrné, zejména pokud jde o jeho obvod. Kromě toho je pravděpodobné, že během následujících tří až čtyř let u tebe ještě bude růst rozměrů penisu pokračovat.
Nedovedu si představit, že by tvojí partnerce uvedené rozměry penisu „nestačily“ (tedy alespoň za předpokladu, že tvojí partnerkou není velryba, což jistě není). Je vědecky prokázáno, že u naprosté většiny žen je hlavním zdrojem pohlavního vzrušení stimulace v oblasti vnějších pohlavních orgánů, v okolí poševního vchodu a v předním úseku pochvy, nikoliv stimulace v hloubce pochvy. Ostatně délka či hloubka pochvy činí v období dospívání přibližně 7 až 9 cm, v dospělosti pak 9 až 11 cm.
Pokud už u některých párů dochází k obtížím při pohlavním styku, jejich příčinou bývá spíše abnormálně velký penis a jeho příliš hluboké zavádění do pochvy, což může být pro partnerku nepříjemné, zejména pokud partnerův abnormálně dlouhý penis bolestivě naráží do děložního krčku.

23.06.2019

Dobrý den, na nohách mám tyto pupínky dlouhou dobu a nevím jak je odstranit, případně co to je. Děkuji

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Takovéto pupínky vznikají ucpáním vývodů mazových žlázek v kůži a následnou zánětlivou reakcí. Doporučuji nosit volnější oblečení (v létě raději krátké kalhoty), pokud možno ze 100% bavlny. V místě tvorby pupínků můžeš pro ošetření pokožky použít tzv. Jarischův roztok, který lze koupit v lékárně.

23.06.2019

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, je vzhledem k mému věku délka mého penisu optimální? Délka: 12,3 cm.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm). Délka tvého penisu tedy odpovídá průměru pro tvůj věk (pokud uvedená délka 12,3 cm platí pro erekci).

23.06.2019

Dobrý den, poslední dobou (...) nevím co dělat, prosím radu. Děkuju.

Patrik, 13 let

Milý Patriku,

Pravděpodobně se jedná o projev mírné dysfunkce centrální nervové soustavy, nicméně bez vyšetření na neurologii to nelze tvrdit s určitostí. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na neurologii. jakékoliv zásadní omezování masturbačních aktivit však nedoporučuji.

23.06.2019

Dobrý den, líbí se mi jedna holka která chodí do 7. třídy a já do šesté, a já bych se s ní chtěl alespoň kamarádit. Ale nějakým způsobem aby si toho nevšimli od nás ze třídy, protože máme třídu kde by si všichni mysleli že s ní chodim.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

jestliže se chceš s dívkou skamarádit tak, aby si toho tvoji spolužáci nevšimli, musel by ses na ni obrátit v době, kdy většina tvých spolužáků není ve škole, případně v prostředí mimo školu. Postupem času se někteří z tvých spolužáků možná dozvědí, že se s dotyčnou dívkou kamarádíš, avšak je pravděpodobné, že v té době už bude váš vztah natolik pevný, že ani případné nevhodné poznámky ze strany spolužáků jej nebudou moci ohrozit.

23.06.2019

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné nějak zvětšit objem penisu. S délkou 9cm už jsem se nějak smířil ale se stejným obvodem nejsem úplně spokojen děkuji za odpověď.

Martin, 14 let

Milý Martine,

Vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, že během několika následujících let u tebe ještě dojde ke zvětšení rozměrů penisu, a to jak jeho délky, tak i obvodu. Nicméně způsob, jak uměle dosáhnout zvětšení penisu, ti poradit nemohu, protože rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje (podrobnější vysvětlení najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka NUFULINAKa ze dne 22.06.2019, viz níže na této stránce).

23.06.2019

Zdravím. Mám penis dosť malý a podľa doktorky ho mám obalený vlastne v tukoch. Čo mám robiť ak ho už v tých tukoch nechcem mať? Ďakujem

Jaquesko, 14 let.

Milý Jaquesko, 14 let

Při nadváze či obezitě může docházet k částečnému zanoření penisu do tukové vrstvy na podbřišku (více informací o zanořeném penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“).
Doporučuji změnit stravovací návyky a způsob života tak, abys zhubl a zbavil se nadměrné vrstvy tuku. Podrobné rady a doporučení ohledně hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

22.06.2019

Dobrý den. Před pár dny jsem byl na 15ti leté prohlídce i když mi 15 bude až za měsíc nevadí to ?

Bob, 14 let

Milý Bobe,

Nevadí. Na preventivní prohlídku bys měl být pozván nejpozději v době, kdy dovršíš příslušný věk.

22.06.2019

Dobrý den, jak je možné, že někdy mám chuť si „vyhonit“ třeba i desetkrát denně, a jindy zase na to nemám chuť třeba 14 dní?

Zvíře, 16 let

Milý Zvíře,

Nárůst či pokles intenzity sexuální potřeby je dán kolísáním hladiny pohlavních hormonů v krvi. V období dospívání je takovéto kolísání vývojově podmíněno a zpravidla je naprosto normální. Další faktory (například zdravotní stav či fyzická kondice) jsou již méně podstatné (jestliže u chlapce dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, jeho sexuální potřeba se zesiluje bez ohledu na to, zda je právě unavený či nemocný).
Ke stabilizaci hladiny pohlavních hormonů dochází u chlapců či mladých mužů nejčastěji ve věku okolo 18-ti let, i když samozřejmě nelze vyloučit individuální rozdíly. Poté, co dojde k ustálení hormonální hladiny, by se i sexuální potřeba měla projevovat rovnoměrněji.

22.06.2019

Dobrý den mám otázku, od kolika je dostupný sex v ČR? Je to 15 nebo 14?

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Záleží na tom, co máš na mysli pod pojmem „dostupný“. Zákonem zakázaný je pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, avšak trestně stíhat lze pouze osobu, která již nese trestní odpovědnost, tedy osobu starší 15-ti let. Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, ani kdyby se dopustila činu jinak trestného.
Přestože vzhledem k tvému věku (dosud jsi nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti) ti nehrozí trestní stíhání, pohlavní styk v užším slova smyslu (neboli soulož) bys měl přece jen raději odložit na dobu, kdy již budeš ochoten a schopen převzít rodičovskou odpovědnost (samozřejmě, že tutéž ochotu a schopnost by měla mít i tvoje potenciální sexuální partnerka). Ani při použití různých metod antikoncepce totiž nelze zcela vyloučit, že by mohlo dojít k nechtěnému početí a jistě by ses ve věku necelých patnácti let nechtěl stát otcem.

22.06.2019

(...) prosím jenom odpověď.

Tom, 12 let

Milý Tome,

Mohlo by se jednat buď o tzv. preejakulační tekutinu, nebo o menší množství ejakulátu, jehož hustota může být v tvém věku ještě poměrně nízká (u mladších dospívajících chlapců  tvoří až 99% objemu ejakulátu voda).

22.06.2019

(...) nezobrazovať text.

Martin, 15 let

Milý Martine,

S největší pravděpodobností se jedná o drobné poranění ústní sliznice vlastními zuby, k němuž může dojít například ve spánku, při jídle a podobně. Doporučuji provádět výplachy dutiny ústní antibakteriálním roztokem či ústní vodou, dokud obtíže nevymizí, což by nemělo trvat déle než 7 až 10 dní.

22.06.2019

Jak si mám zvětšit penis,  když do toho nechci dávat peníze? Děkuji za odpověď.

NUFULINAK, 14 let

Milý NUFULINAKu,

Penis si zvětšit nemůžeš, a to ani za peníze, ani bez peněz. Rozměry penisu jsou totiž dány vrozenými předpoklady (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn) a u dospívajících jedinců rovněž dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Na trhu se sice prodávají různé doplňky stravy, jejichž konzumace má údajně podpořit růst penisu, avšak dle zákona se jedná pouze o potraviny, nikoli o léky. Rozdíl spočívá v tom, že výrobce potravinových doplňků (doplňků stravy) odpovídá pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv za deklarované účinky.
Některé soukromé chirurgické kliniky nabízejí rovněž operativní „zvětšení“ penisu. ve skutečnosti se však nejedná o zvětšení samotného penisu, nýbrž o plastiku jeho závěsných vazů. Penis je po takovéto operaci de facto stále stejný, pouze se o 1 až 3 cm „vysune“ směrem z těla ven, takže v klidovém stavu je jeho délka nepatrně větší. Při erekci je však rozdíl méně znatelný, navíc schopnost dosažení a udržení erekce může být v důsledku takovéto operace buď více či méně omezena, nebo zcela ztracena.
Otázkou je, zda vůbec potřebuješ penis zvětšit. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, avšak i menší rozměry mohou být stále ještě normální. Za tzv. mikropenis, tedy abnormálně malý penis, se u chlapců ve věku 14-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Další otázkou je, co bys vlastně získal, kdyby byl tvůj penis o několik centimetrů delší. Kvůli větším rozměrům penisu by ses jistě nestal lepším člověkem a navíc je možné, že nadměrné rozměry penisu by ti mohly způsobovat nesnáze v pohlavním životě. Podle názoru některých sexuologů je pro vykonávání většiny běžných sexuálních aktivit výhodou spíše penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.

22.06.2019

Dobrý deň. Je nealkoholické pivo obmedzené vekom? Môžem si aj ja kúpiť pivo ktoré má 0% alkoholu? Alebo mi ho nepredajú tak isto ako alkoholické?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

V ČR je za alkoholický nápoj podle zákona č. 65/2017 Sb., §2, písm. f, považován takový nápoj, který obsahuje více než 0,5 % objemových ethanolu. Například běžné pivo obsahuje přibližně 4 až 6% alkoholu, jedná se tedy o alkoholický nápoj. Naproti tomu nealkoholické pivo obsahuje zpravidla okolo 0,05% etanolu (jestliže výrobce uvádí 0%, jedná se spíše o zaokrouhlení směrem dolů, protože nepatrné množství ethanolu nelze nikdy zcela vyloučit, ostatně v řádech setin či tisícin procenta se tato látka nachází i ve většině ostatních nealkoholických nápojů, například limonád).
Vzhledem k tomu, že nealkoholické pivo není alkoholickým nápojem podle zákona č. 65/2017 Sb., §2, písm. f, nelze na jeho prodejnost uplatnit žádnou věkovou hranici. Právní úpravu na Slovensku neznám, avšak předpokládám, že je podobná jako v ČR.

21.06.2019

Zdravím, pokud bych chtěl jít na obor pedagogické lyceum, musím podstoupit nějaké zkoušky z hudební, tělesné a výtvarné výchovy? A pokud bych chtěl být učitelem na prvním stupni základní školy, kterou vysokou školu bych měl vystudovat? Ptám se pouze, protože si nejsem jist. Předem děkuji za odpověď.

Anonymní kluk, 15 let

Milý Anonymní kluku,

Podmínky přijetí ke studia a obsah přijímacího řízení stanoví ředitel školy. Doporučuji tedy informovat se přímo ve škole, na kterou se chceš přihlásit.
Chceš-li být učitelem na 1. stupni základní školy, budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním oboru „učitelství pro 1. stupeň ZŠ“. Vzdělání v tomto oboru poskytují pedagogické fakulty různých univerzit. Pokud máš zájem o univerzitní studium, doporučoval bych namísto lycea studovat na gymnáziu. Na lyceu sice také můžeš složit maturitní zkoušku (která je jednou z podmínek pro přijetí na VŠ), nicméně je pravděpodobné, že gymnázium tě na vysokoškolské studium připraví lépe.

21.06.2019

Jak pozná chlapec, že dívce protrhl panenskou blánu? Děkuji za odpověď.

Klučina, 14 let

Milý Klučino,

Výraz „protrhnout“ je poněkud nepřesný. V hymenu (nepřesně též označovaném jako „panenská blána“) se totiž nachází otvor kruhového či oválného tvaru (výjimečně může být i přepažený na dvě či více částí), který se při zavedení penisu během prvního pohlavního styku rozšiřuje všemi směry, zejména pak vzhůru a do stran. Přitom dochází ke vzniku trhlinek na okrajích hymenu, z něhož zůstávají tzv. carunculae hymenales, což jsou drobné výběžky po obvodu poševního vchodu. Nejedná se tedy o „protržení“, nýbrž o rozšíření otvoru v hymenu, které je provázeno vznikem trhlinek podél jeho okraje (viz obrázek níže).
Po prvním porodu (samozřejmě jen za předpokladu, že se tento odehrává „přirozenou cestou“, nikoli tzv. císařským řezem) se z výše zmíněných carunculae hymenales stávají tzv. carunculae myrtiformes, což jsou nenápadné vyvýšeninky podél poševního vchodu.
Pokud jde o tvůj dotaz, nemusíš se obávat, že bys při pohlavním styku nepoznal, že již došlo k porušení partnerčina hymenu. Jakmile totiž penis pronikne do pochvy, jistě to ucítíš.

1) hymen s otvorem kruhovým, 2) hymen s otvorem oválným, 3) hymen s otvorem přepaženým, 4) carunculae hymenales

21.06.2019

Věk 12
Výška 145
Váha 33,6kg
Myslím si že mám malou váhu, poradíte jak nabrat svalovou hmotu? Efektivně a rychle prosím. Děkuji :)

Mates, 12 let

Milý Matesi,

Tělesná hmotnost je u tebe vzhledem k tvému věku sice podprůměrná, avšak totéž platí i pro tělesnou výšku. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 15,9. Jedná se tedy o mírnou podváhu (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5). Vzhledem ke své tělesné výšce (145 cm), věku (12 let) a pohlaví (♂) by tvoje tělesná hmotnost měla v optimálním případě činit alespoň 34,5 kg (nejvýše však 41 kg).
Jestliže potřebuješ přibrat, doporučuji konzumovat více plnotučných mléčných výrobků (pro podporu tvorby svalové hmoty lze konzumovat zejména plnotučný tvaroh), případně potraviny s vysokou výživnou hodnotou (těstoviny, sušené ovoce a ořechy). Problémy s nízkou hmotností by ses však neměl snažit řešit přejídáním, protože namísto očekávaného nárůstu hmotnosti by se v takovém případě dostavily spíše zažívací potíže.

21.06.2019

Ako zistím ako budem vysoký?

Luky, 14 let

Milý Luky,

Cílovou výšku v dospělosti lze odhadnout na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů podle následujícího vzorce, a to s přesností přibližně na 95%.

21.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli můžu jít do moře se staženou předkožkou. Děkuji za odpověď.

Medvídek, 17 let

Milý Medvídku,

Jestliže se ti předkožka přetahuje samovolně, nic jiného ti nezbude. Předkožka je sice uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení opět vrátila do výchozí pozice, avšak u jedinců se širším prstencem na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky či s pružnějším kožním pokryvem penisu může část žaludu zůstávat odhalena. Nedoporučuji však provádět umělou fixaci předkožky za žaludem (například pomocí nějaké sponky či pásky), protože by mohlo dojít k narušení oběhu krve v penisu.
Slaná mořská voda vysušuje, a proto by bylo vhodné na konci dne ošetřit žalud pleťovým krémem, pokud by byl při pobytu ve slané vodě obnažen.

20.06.2019

Dobrý den, když je žalud vepředu trochu nazelenalý. Je to v pořádku?

Nezadano, 13 let

Milý Nezadano,

Domnívám se, že jediné, co by mohlo způsobit nazelenalé zbarvení žaludu, by mohlo být nedostatečně seprané nové spodní prádlo zelené barvy. Jinak může být žalud zbarven dorůžova, dofialova či domodra, což je dáno mírou jeho prokrvení. Tkáň na povrchu žaludu totiž neobsahuje žádné kožní barvivo (pigment). Okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč), mívá výraznější zbarvení, což je dáno jeho důkladnějším prokrvením.
Nažloutlé zbarvení žaludu může být způsobeno silnou keratinizací (rohovatěním) jeho povrchu, k čemuž dochází při dlouhodobém obnažení žaludu. Nazelenalé zbarvení si však dovedu vysvětlit jedině jako důsledek „obarvení“ zvenku, tedy nějakým cizím barvivem, které nepochází z lidského těla.

20.06.2019

Kdy si mám stahovat předkožku? Děkuji za odpověď.

Anonymus, 12 let

Milý Anonymusi,

Jestliže u tebe již došlo k uvolnění předkožky, můžeš si ji přetahovat dle libosti. Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení dříve či později opět vrátila do výchozí pozice na žaludu. Pokud by se stalo, že by předkožka uvázla za žaludem, můžeš její navrácení zpět na žalud usnadnit stisknutím žaludu ze stran mezi dvěma prsty. Tím se dočasně sníží objem žaludu a předkožka se snadněji vrátí do své výchozí pozice.
Jestliže u tebe k uvolnění předkožky dosud nedošlo, měl bys při pokusech o její přetažení postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

20.06.2019

Zdravím, studuji agropodnikání, a v budoucnu se chci věnovat zemědělství, ale háček je v mé pylové alergii. mohu se zemědělskému povolání i skrze alergii věnovat? Nikterak vážné projevy nejsou, jen kašel a rýma.

nitraM, 16 let

Milý nitraMe,

Záleží na tom, které rostliny v tobě vyvolávají alergickou reakci. Polní plodiny (například obilniny) bývají v tomto směru méně rizikové, než například kvetoucí stromy nebo byliny. Nicméně doporučuji navštívit lékaře a konzultovat s ním možnosti, jak lze při práci s rostlinami podobným zdravotním obtížím předcházet.

20.06.2019

Nevím co mám dělat s tím že při masturbaci nemám spermie. Je to v pořádku a kdy je budu mít?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

K prvnímu výronu semene (ejakulaci) dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe výron semene dosud nedostavil. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, bych doporučoval svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který pro tebe může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

20.06.2019

Dobrý den, je mi patnáct let a mám menší problém. Pubické ochlupení mi začalo už docela dávno, ochlupení v podpaží mi začalo asi před půl rokem, ale penis mi ještě nevyrostl. Při erekci mám penis jenom 10 cm a nezdá se mi o nic větší než když mi bylo třeba 10 nebo 12.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Vzhledem k tomu, že se u tebe již vyvíjí axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží), u tebe puberta začala zřejmě již více než před dvěma lety, a tudíž u tebe její nástup nebyl opožděný. Pokud jde o délku penisu při erekci, ta je sice vzhledem k tvému současnému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozměry penisu jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými předpoklady. Také je možné, že k růstu penisu u tebe dojde později, než k rozvoji jiných pohlavních znaků. Každopádně se nejedná o abnormálně malý penis (mikropenis), který by mohl být projevem poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí (například hypogonadismu).

20.06.2019

Děkuji za odpověď (...) Dotaz prosím skrýt.

Milan, 11 let

Milý Milane,

Pleťový krém tvoří součást vybavení většiny domácností, zejména těch, v nichž žije alespoň jedna žena. Většinou se nachází na poličce u zrcadla v koupelně. Nicméně pokud nemáš pleťový krém k dispozici, lze pro zajištění hydratace pokožky při hojení jizev a jizviček použít i vepřové sádlo (někteří chirurgové jej dokonce doporučují k ošetřování pooperačních jizev).

20.06.2019

Dobrý den, dnes jsem zjistil že mám asi počínající astma. Jde to astma odstranit lékama nebo nemáte nějaký domácí lék který by to odstranil? Moc se toho bojím, dostal jsem léky ale určitě to asi to astma neodstraní na 100%. Děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Astma nelze vyléčit, avšak do určité míry lze předejít záchvatům. Základem prevence astmatického záchvatu je vyhýbání se zjištěným alergenům. U těžších astmatiků se dlouhodobě aplikují protizánětlivé léky, zpravidla formou inhalace. Lékař může pacientovi s těžší formou astmatu předepsat rovněž některý z léků ze skupiny bronchodilatancia (pro rychlé rozšíření průdušek), který pacient nosí stále u sebe pro případ záchvatu. Podrobnější informace by ti (respektive tvým rodičům) měl poskytnout lékař, který u tebe astma diagnostikoval.

20.06.2019

(...)

Milan, 11 let

Milý Milane,

Především je třeba se vyvarovat násilného strhávání předkožky za žalud, jinak může dojít k poranění a následnému zjizvení. Nebezpečná jsou poranění na spodní straně předkožky, obzvláště pokud je zasažena i uzdička na spodní straně penisu a dochází k silnému krvácení, které lze jen obtížně zastavit.
Když už k poranění předkožky dojde, je třeba během hojení ošetřovat postižené místo panthenolovou mastí nebo alespoň pleťovým krémem, aby nedošlo k příliš výraznému smrštění tkáně v okolí jizvy.

20.06.2019

Dobrý den, poslední dobou jsem vůbec neměl ranní erekce. Je to normální?

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

U dospívajícího jedince je absence (tedy nepřítomnost) ranní erekce spíše neobvyklá. Příčinou může být například dočasný pokles hladiny pohlavních hormonů v krvi, k němuž může dojít například v důsledku stresu a nadměrného psychického napětí (které může mít opět celou řadu příčin).
V úvahu připadá i onemocnění oběhové soustavy (vysoký krevní tlak), nezdravá životospráva (nedostatek spánku, kouření, pití alkoholu a podobně). Záleží také na tom, zda jsi schopen dosáhnout erekce alespoň během dne, když už se samovolně nedostavuje v ranních hodinách.
Je docela dobře možné, že tvoje obtíže jsou jen dočasné a po několika dnech či týdnech se ranní erekce opět začne dostavovat. Pokud by se však nedostavila delší dobu (rozumí se po dobu několika týdnů až měsíců), doporučoval bych navštívit praktického lékaře a pro začátek si nechat změřit krevní tlak.

19.06.2019

Dobrý večer, mám dotaz. Nedávno (...)

Willy, 17 let

Milý Willy,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Také silná sexuální potřeba je v tvém věku normální, protože se nacházíš v období, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi dosahuje u většiny zdravých jedinců svého celoživotního maxima. Na tom, že „pořád masturbuješ“ tedy není nic „divného“. Především bys neměl připustit, aby nevědecké názory některých osob z tvého nejbližšího okolí narušily tvoje kladné sebepojetí.

19.06.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď. Prosím nezveřejňujte moji otázku.

Nevím, 16 let

Milý Nevím,

Je možné, že se vyvíjíš o něco pomaleji než většina ostatních dospívajících, avšak podle toho, co v dotazu uvádíš, zřejmě netrpíš žádnou poruchou vývoje. Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozvoj sekundárních pohlavních znaků (například pubického ochlupení) u tebe již začal, a tudíž se zřejmě nejedná ani o opožděnou pubertu.
Nicméně pokud máš o svém tělesném vývoji přesto pochybnosti, doporučuji obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který provede kontrolu vývoje sekundárních pohlavních znaků a v případě podezření na opoždění jejich vývoje vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Předpokládám však, že vyšetření u specialisty nakonec ani nebude nutné.

19.06.2019

Dobrý den, jak posílit prsní svaly? Vůbec mi nejdou dělat přitahování na hrazdě. Může to být tím, že mám slabé bicepsy/tricepsy a břišní svaly? (Jsem schopný udělat v kuse 15 kliků.) Za odpověď díky.

Požárník, 15 let

Milý Požárníku,

K posílení svalů hrudníku slouží kliky, které zvládáš. Přitahování na hrazdě slouží k posílení svalů horních končetin. Pokud zvládáš bez obtíží větší množství kliků, můžeš vyzkoušet i kliky na jedné noze, jimiž lze důkladněji posílit svalstvo hrudníku i břicha (na které se při zdvižení jedné nohy z podložky přenese více zátěže). Při vykonávání těchto kliků se nohy pravidelně střídají.
Pokud chceš posilovat všechny hlavní svalové skupiny zároveň, doporučoval bych plavání, při němž dochází k zapojení svalstva celého trupu i všech končetin. Navíc plavání nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako například cvičení na nářadí.

19.06.2019

Ahoj, mám dotaz (...)

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Obtíže, které popisuješ, nejspíše s vykonáváním masturbace nesouvisí. Nicméně pokud hůře snášíš fyzickou námahu (přičemž masturbace je přece jen s určitou fyzickou námahou spojena), bylo by vhodné, kdybys masturbaci vykonával v nějaké pohodlnější poloze, pokud možno vleže na zádech nebo alespoň vsedě.
Kvůli době potřebné k dosažení orgasmu a ejakulace se nemusíš znepokojovat. Při souloži se za předčasnou považuje pouze ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zavedení penisu do pochvy, pro „předčasné“ dosažení ejakulace při masturbaci není stanoven žádný limit. Doba, kterou uvádíš v dotazu, je tedy naprosto normální a nejedná se o předčasnou ejakulaci.

19.06.2019

Mám moc malý penis je mi 15 a měří při erekci jen 11 cm. Hrozné se stydím, už mi ani neroste už rok je stejně velký. Jsou na to třeba prášky? Předem dekuju.

Koksa, 15 let

Milý Kokso,

Jestliže tvůj penis při erekci měří 11 cm, je jeho délka sice mírně podprůměrná, avšak rozhodně není „moc malý“. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm), avšak za abnormálně malý penis neboli mikropenis se v tomto věku považuje pouze penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Tvůj penis je tedy při erekci více než dvakrát delší, než by byl tzv. mikropenis. Za svůj penis se tedy kvůli jeho rozměrům stydět nemusíš, nehledě k tomu, že je nemůžeš sám ovlivnit.
Na trhu se sice objevují různé pilule, jejichž konzumace má údajně podpořit růst penisu, avšak vesměs se jedná o tzv. doplňky stravy, které však patří mezi potraviny, nikoli mezi léky. Rozdíl spočívá v tom, že výrobce doplňků stravy odpovídá pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv za deklarované účinky. Konzumace drahých doplňků stavy by sice nepoškodila tvé zdraví, ale k očekávanému zvětšení penisu by zřejmě nevedla. Rozměry penisu jsou totiž dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Kvůli tomu, že u tebe během posledního roku nedošlo k výraznějšímu růstu penisu, se nemusíš znepokojovat. Penis sice roste a vyvíjí se až do věku 18-ti let, nicméně mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku dochází zpravidla k dočasnému poklesu tempa jeho růstu do délky. U některých chlapců může být délka penisu v 15-ti letech dokonce stejná nebo téměř stejná, jako ve 14-ti letech (podle jedné starší studie se délka penisu u chlapců ve věku 14 a 15 let liší v průměru jen o 3 milimetry, ačkoliv mezi 13. a 14. rokem nebo mezi 15. a 16. rokem věku se tento rozdíl pohybuje okolo 1 až 1,5 centimetrů). Zároveň však ve věku 14 až 15 let zpravidla pokračuje zvětšování obvodu penisu, a tudíž jeho růst není zcela přerušen (pouze k němu dochází v jiném směru než do délky).

19.06.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď. A prosím skryjte zprávu.

Tomáš Junior, 12 let

Milý Tomáši Juniore,

Pravděpodobně se jedná o tzv. smegma, které vzniká přirozeným odlučováním buněk ze svrchní vrstvy tkáně na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Smegma se tvoří i u dívek, a to na povrchu malých stydkých pysků, klitorisu a záhybu nad klitorisem.
U chlapce svědčí výskyt smegmatu o tom, že u něj již došlo (nebo právě dochází) k oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Smegma samo o sobě není nijak škodlivé, pokud se nenahromadí ve větším množství. K  jeho odstranění dochází buď oplachováním (například při koupání) nebo mechanickým stíráním.

19.06.2019

Dobrý den, v březnu mi bylo 14 a ještě jsem neejakuloval. Muže se první ejakulace objevit až při masturbaci?

Mates, 14 let

Milý Matesi,

K první ejakulaci dochází u naprosté většiny dospívajících chlapců „až“ při masturbaci (viz odpověď na dotaz návštěvníka Lujzíka ze dne 05.06.2019). Naproti tomu pouze u malého množství chlapců (přibližně u 13%) dochází k první ejakulaci během poluce, tj. samovolného výronu semene ve spánku či během probuzení.
Normální věk první ejakulace se pohybuje v poměrně širokém rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe ejakulace dosud nedostavila. Je docela dobře možné, že se v tvém těle dosud nevytváří sperma neboli ejakulát. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo vhodné svěřit se s touto skutečností praktickému lékaři a požádat jej o poukaz na vyšetření na endokrinologii.

18.06.2019

Dobrý den, jsem asi gay (myslím si to), jenže co dál? Nevím jak to přijme rodina. Prosím poraďte.

Patrik, 13 let

Milý Patriku,

U dospívajícího jedince nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Sexuální náklonnost k osobě téhož pohlaví nemusí být v období dospívání projevem homosexuální orientace a totéž platí i pro případný sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví. Kvůli sexuální orientaci se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Prozatím ani není nutné, abys svým rodičům nebo dalším lidem oznamoval, že jsi homosexuálně orientovaný, protože 1) je to pouze tvoje domněnka, 2) je to tvoje osobní věc, do které nakonec nikomu nic není.
Pokud se někomu přece jen chceš svěřit se svými pocity, postupuj pokud možno opatrně, abys v dotyčné osobě nevyvolal homofobní reakci. Pokud budeš mít i v pozdějším věku pocit, že jsi homosexuálně orientovaný (což lze poměrně spolehlivě určit nejdříve ve věku 16-ti let), a budeš se chtít s touto skutečností svěřit rodičům, měl bys své pocity vyjadřovat postupně. Jednorázové prohlášení ohledně homosexuální orientace by mohlo rodiče zaskočit a přivést do rozpaků, případně by u nich mohlo vyvolat „obrannou reakci“ v podobě odmítnutí či neschopnosti tuto informaci přijmout.
Je třeba si uvědomit, že samotný homosexuálně orientovaný jedinec má zpravidla několik let na to, aby svoji sexuální orientaci objevil a vyrovnal se s ní, zatímco pro rodiče, pokud jsou postaveni „před hotovou věc“ může být zpracování takovéto informace poněkud obtížné (tedy pokud se nejedná o výjimečně otevřené a svobodomyslné osoby). „Příprava“ rodičů na sdělení ohledně homosexuální orientace může probíhat různými způsoby. Jednou z možností je používání tzv. genderově neutrálního slovníku (například když syn rodičům řekne „chtěl bych se s někým seznámit“ místo „chtěl bych se seznámit s nějakou dívkou“), později též vyjadřování sympatií vůči veřejně známým osobnostem (například sportovcům, hercům, zpěvákům nebo moderátorům televizních či rozhlasových pořadů), o nichž se všeobecně ví, že jsou homosexuálně orientovány a podobně.
Nicméně vzhledem k tvému věku se domnívám, že i takovéto šetrné „připravování“ rodičů na sdělení ohledně sexuální orientace by prozatím bylo předčasné, rada tedy platí spíše do budoucna. Podle některých psychologů či sexuologů je vhodnější s rodiči mluvit o odlišné sexuální orientaci až v době, kdy už si potomek našel stálého partnera (s tím, že se nejedná jen o chvilkové citové vzplanutí či jednorázový sexuální kontakt, nýbrž pevnější a trvalejší vztah). Mnozí rodiče se totiž obávají, že jejich potomek bude mít z důvodu homosexuální orientace obtíže s hledáním partnera a „zůstane sám“.

18.06.2019

Dobrý den, piju 2 litry (...) denně. Chtěl bych se zeptat jestli je to zdravé nebo je to špatně když mám tolik hořčíku denně?

Mg, 16 let

Milý Mg,

Samotný hořčík obsažený v minerální vodě není zdraví nebezpečný a ani při uvedeném příjmu minerální vody se jím nemůžeš předávkovat. Nicméně problém spočívá v tom, že minerální voda obsahuje také sodík, který váže tekutiny, čímž zatěžuje oběhovou soustavu a může vést ke zvyšování krevního tlaku. Navíc v důsledku častějšího močení paradoxně hrozí dehydratace. Pokud tedy piješ větší množství minerální vody, doporučuji doplňovat příjem tekutin i „obyčejnou“ vodou. Příjem minerální vody doporučuji omezit nejvýše na 1,5 l denně (tedy alespoň pokud vážíš okolo 70 kg, protože uvedené množství platí pro dospělé; jestliže vážíš méně, mělo by i množství vypité minerální vody být úměrně nižší).

18.06.2019

Za jak dlouho vyrostou chlupy na penisu po holení?

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Pubické ochlupení dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc. U dospělého jedince dosahuje délky přibližně 6 cm, u dospívajícího může být o něco kratší. Pokud by se u tebe délka chlupů před oholením pohybovala například okolo 5 cm, do původní délky by dorostly za 5 měsíců po oholení.

18.06.2019

Dobrý den, je mi 12, měřím 153 cm a vážím 38 kg. Rád sportuji a proto každý den Mám šestikilovou činku, kterou zvedám v každé ruce desetkrát, pak si jí dám na břicho a dělám asi 20 lehů sedů. Ruce zvládám ale u konce mám problémy a břicho je v pohodě. Mamka mě upozorňovala abych nedostal kýlu, je to možné? Neměl bych ubrat?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Tělesná hmotnost je podprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 16,2. Jedná se tedy o mírnou podváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5. Nicméně podváha je jen velmi mírná a prozatím není nutné obracet se na lékaře.
Posilování s činkami bych v tvém věku příliš nedoporučoval, protože u dospívajících jedinců představuje značnou zátěž pro klouby (a může vést k jejich poškození), zejména při nesprávném uchopení činek nebo nesprávném vykonávání cviků. Pokud chceš s činkami cvičit, měl bys cviky vykonávat pod dohledem zkušeného trenéra atletiky, který pro tebe zvolí vhodnou zátěž a bude kontrolovat správný úchop činek a správné provádění cviků.

17.06.2019

Dobrý den, nevím proč ale mám strašně nutkání (...) Předem děkuji za odpověď.

CRplayer550, 15 let

Milý CRplayere550,

Nejspíše se nejedná o projev žádné psychické poruchy, ale spíše o silný sklon předvádět se před ostatními spojený s potřebou zaujmout jejich pozornost. Nicméně bez vyšetření na psychiatrii nelze zcela bezpečně určit, zda jsi skutečně duševně zdravý či nikoliv. V každém případě popsané chování nemusí být projevem homosexuální orientace (ostatně sexuální orientaci tak jako tak nelze v tvém věku spolehlivě určit).
Důležité je, aby ses svým chováním nedopustil veřejného pohoršení, neboť by se jednalo o přestupek proti veřejnému pořádku, za který by ti již hrozilo uložení pokuty, protože jsi již dosáhl věkové hranice 15-ti let.

17.06.2019

Dobrý den. Potřebuji poradit. Poprvé jsem si oholil pubické ochlupení a problém je v tom, že mě to neustále svědí a píchá. Předem děkuji za odpověď.

Já, 15 let

Milý Ty,

Svědění a píchání je zřejmě způsobeno podrážděním pokožky a zarůstáním dorůstajících chloupků do svrchních vrstev pokožky. V místě zarůstání se mohou vytvořit drobné červené pupínky. Zarůstání chloupků a tím i tvorbě pupínků lze zabránit ošetřováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému (případně panthenolové masti). Krém postačí nanést nejprve hodinu po oholení a poté jednou denně po dobu 2 až 3 dny po oholení.

17.06.2019

Dobrý den, někde jsem slyšel že se dá místo lubrikantu použít kuchyňský olej. Ale nevím jestli je to pravda, a jestli jo tak jaký použít? Předem děkuji za odpověď.

Anonymo, 15 let

Milý Anonymo,

Potravinářské oleje či tuky nejsou vhodnou náhražkou lubrikačního gelu (viz odpovědi na dotaz návštěvníků Jona ze dne 15.06.2019 a Zdeňka ze dne 12.06.2019).

17.06.2019

Dobrý den.
Mám pár otázek
(...) Předem děkuju za odpověď.

Šuš, 13 let

Milý Šuši,

1) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání normální.
2) Nevadí. V tvém věku je zvýšená sexuální potřeba (a tím i častější potřeba vykonávat masturbaci) dána narůstající hladinou pohlavních hormonů, což je naprosto normální proces.
3) Nevadí, nejedná se o nic mimořádného. Přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou, a tudíž věk, v němž jsi zahájil masturbaci, není nijak zvlášť nízký.
4) Sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve ve věku 16-ti let. Obavami o budoucnost se nezatěžuj, protože záleží jen na tobě, jak si své budoucí vztahy uspořádáš.

17.06.2019

Chtěl bych se zeptat jak mám provádět pohlavní styk abych to dělal správně a abych partnerku uspokojil a nebude vadit že mám penis jen 14 cm dlouhý a kde bych mohl sehnat kondom o velikosti na můj penis?

Lukáš, 16 let

Milý Lukáši,

„Správný“ způsob uskutečnění pohlavního styku závisí na obou partnerech. Jestliže si najdeš partnerku, se kterou si budete dobře rozumět a navzájem se respektovat, jistě společně najdete způsob, jak vaše společné sexuální aktivity uskutečňovat k oboustranné spokojenosti.
Pro důkladnější poznání sexuálního partnera či partnerky mají zásadní význam tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž nedochází k pohlavnímu styku v užším slova smyslu (podrobnější informace o nekoitálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“).
Během vykonávání těchto nekoitálních aktivit se oba partneři seznámí s tělem druhého a naučí se lépe rozpoznávat partnerovy či partnerčiny pocity a přiměřeně na ně reagovat. Zároveň lze pomocí těchto aktivit překonat počáteční obavy ze sexuálního kontaktu, případně i strach ze „selhání“ při pohlavním styku. Pro pár, který má zkušenosti se vzájemným vykonáváním nekoitálních sexuálních aktivit, by již pohlavní styk v užším slova smyslu neměl být spojen s žádnými obtížemi.
Naproti tomu pár, který se chce hned „vrhnout“ na pohlavní styk v užším slova smyslu, aniž by se partner a partnerka výše naznačeným způsobem důkladněji poznali, může při první souloži čelit lecjakému překvapení, ne-li přímo rozčarování, nemluvě již o pocitu nejistoty spojeném s neznalostí těla druhého. Nicméně jestliže si dva lidé opravdu dobře rozumí a mají smysl pro pocity a přání druhého, nakonec zvládnou i případné nesnáze spojené se souloží bez „přípravy“ v podobě předchozích nekoitálních aktivit.
Pokud jde o rozměry tvého penisu, ty jsou naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí při erekci 14 až 17 cm, rozměry tvého penisu tedy odpovídají širšímu rozmezí průměrných hodnot. Rozhodně se nemusíš obávat, že je tvůj penis „moc malý“, protože takový rozhodně není.
Jednotlivé velikosti kondomů se od sebe neliší délkou, nýbrž tzv. nominální šířkou. Pro správný výběr kondomu je tedy třeba znát obvod penisu, nikoliv jeho délku. Kondomy různých velikostí jsou totiž přibližně stejně dlouhé (což je ostatně celkem logické, protože i když má muž nadprůměrně dlouhý penis, do partnerčiny pochvy tak jako tak zavádí pouze jeho část). Tabulku velikostí kondomů podle nominální šířky najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Matta ze dne 08.06.2019 (viz níže na této stránce). Kondom lze zakoupit v lékárně nebo v drogerii.

17.06.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je tento postup dobrý, když mi nejde přetáhnout předkožka přes žalud a jestli je lepší nastřižení předkožky nebo částečná obřízka pokud by mi nepomohla mast (...)

Jožo, 15 let

Milý Jožo,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky. Zatímco u některých chlapců se předkožka uvolňuje již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty nebo v jejím závěru. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku přetahovat násilím.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit zvlhčováním prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky pomocí vhodné masti či krému a jeho následným jemným posunováním. Pro zvlhčování předkožky lze použít nekortikoidní nebo kortikoidní mast. Z nekortikoidních mastí či krémů lze použít například panthenolovou mast, případně alespoň pleťový krém pro citlivou pleť. Lepších výsledků lze dosáhnout s mastí kortikoidní, avšak většina těchto mastí se vydává pouze na lékařský předpis (např. triamcinolon). Výjimkou je hydrocortison, který lze koupit ve volném prodeji, avšak jeho účinnost je nižší, než účinnost mastí vydávaných na předpis.
Jestliže nedojde ke zlepšení stavu ani po opakovaném předepsání kortikoidní masti (léčba kortikoidní mastí na lékařský předpis se v případě neúspěchu opakovaně předepisuje nejdříve po šesti měsících), připadá v úvahu plastika předkožky neboli dorzální discize. Zjednodušeně řečeno spočívá v „naříznutí“ prstence předkožky, tedy v kolmém přetnutí jejího vnitřního a vnějšího listu. takto přetnutá část předkožky se pootočí a sešije tak, aby došlo k rozšíření prstence předkožky. Při této operaci zůstává tkáň předkožky zachována v plném rozsahu.
Naproti tomu cirkumcize (neboli obřízka) je vždy spojena se ztrátou většího či menšího množství tkáně předkožky. Dokonce i při „mírnější“ variantě cirkumcize (kterou představuje tzv. subtotální neboli parciální cirkumcize, tedy částečná obřízka) je odstraněna tkáň prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, která obsahuje několik tisíc nervových zakončení. Pokud by už tedy lékař nabídl volbu mezi subtotální cirkumcizí a dorzální discizí, jednoznačně bych doporučoval zvolit dorzální discizi. nejprve by však bylo vhodné alespoň jednou (ne-li opakovaně) využít možnosti konzervativní léčby, tedy lokální aplikace kortikoidní masti.

17.06.2019

Dobrý den, můj penis měří asi skoro 14 cm, když masturbuji tak nejsem spokojenej s délkou. Existuje nějaký neškodný trik na zvětšení penisu do délky? Děkuji.

X05ZTQ, 14 let

Milý X05ZTQ,

Uvedená délka penisu je naprosto normální a odpovídá průměrné délce penisu u chlapců ve věku 14-ti let, která při erekci činí 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm). Kvůli tomu, že tvůj penis má „jen“ průměrnou délku, se nemusíš trápit.
„Neškodný trik“ na prodloužení penisu neexistuje, v tvém případě však žádné „prodlužování“ není nutné. Abnormálně dlouhý penis by z tebe jistě neudělal „lepšího“ člověka a sexuální aktivity (například pohlavní styk) by ti spíše znesnadňoval, protože bys musel více dbát na to, abys při souloži nezaváděl penis příliš hluboko do těla partnerky.
Pokud máš pocit, že ti rozměry penisu způsobují nějaké obtíže při vykonávání masturbace, není nic snazšího, než přizpůsobit masturbační techniku rozměrům penisu (například místo celé ruky lze při masturbaci používat 2 až 3 prsty, což by mělo ke stimulaci příslušných nervových zakončení postačit).

16.06.2019

Dobrý den, chtěl sem se zeptat, stojí mi rovně a mám ho křivý dolů, nevíte jak ho mám narovnat a nebo když mi stojí a ležím, aby mi ležel na břichu? A ještě něco, když budu honit a nestříknu a budu to dělat každý den aspoň týden, budu mít naplněné koule?

Nik444, 17 let

Milý Niku444,

Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel, což je dáno především mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Pružnost závěsných vazů penisu je vrozená a nelze ji měnit. Kvůli sklonu penisu při erekci se není třeba znepokojovat. Přibližně u dvou třetin mužů a chlapců směřuje penis při erekci směrem vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°), u každého desátého směřuje rovně kupředu (tj. pod úhlem 85 až 95°) a u zbývajících 25%  směřuje dolů (tj. pod úhlem 95° nebo více), viz údaje z následující tabulky.

Představa, že delší zadržování ejakulátu (spermatu) vede ke zvětšení či „přeplnění“ varlat, je naprosto falešná. Ve varlatech se totiž tvoří nejvýše 5% objemu ejakulátu, zatímco zbývajících 95% se tvoří v dalších orgánech, jmenovitě v semenných váčcích a v předstojné žláze neboli prostatě. Navíc „hotové“ spermie se dočasně neukládají ve varlatech, nýbrž v nadvarlatech, odkud po několika hodinách (nejpozději po několika desítkách hodin) pokračují semennými provazci dále do prostaty, kde se teprve shromažďují a splývají s dalšími složkami ejakulátu (spermatu).
Delší zadržování spermatu tedy nevede k „zaplnění“ varlat, nýbrž ke zbytnění prostaty. To se však projevuje až s odstupem několika let či spíše několika desítek let (je prokázáno, že u jedinců, kteří v období dospívání a v mládí příliš často a příliš dlouho zadržovali ejakulát, hrozí v pokročilejším věku vyšší riziko výskytu onemocnění prostaty včetně rakoviny, naproti tomu u jedinců, kteří ejakulovali častěji, je riziko výskytu naznačených zdravotních obtíží přibližně dvaapůlkrát nižší). Ze zdravotních důvodů tedy nelze zadržování ejakulátu příliš doporučovat, spíše naopak.

16.06.2019

Dobrý den, mám problém s tím, že měřím 190cm a špatně se mi sedí na židlích. Když si sednu tak mám kolena víš jak zadek a nemám je v rovině, takže většinou sedím na kosti a je to dost nepříjemný. Vzhledem k tomu že ve škole musím sedět tak 6h denně, bych se chtěl zeptat, jestli z toho nemůžou být nějaké zdravotní potíže? Děkuji.

Xl, 16 let

Milý Xl,

Výška židle i pracovní plochy stolu by měla být pokud možno taková, aby dolní končetiny svíraly v kolenou a v kyčlích pravý úhel. Nesprávné sezení vede k přetěžování páteře, nadměrnému zatěžování svalů zad i končetin a přeneseně i k nadměrnému zatěžování oběhové a dýchací soustavy. Důsledkem dlouhodobého sezení na židli nevhodné výšky může být například vadné držení těla či přímo poškození páteře.
Na doma by ti měli židli přiměřené výšky koupit rodiče. Pokud jde o školní nábytek, ten by měla pořizovat škola s ohledem na věk a vzrůst žáků tak, aby byla zajištěna hygiena práce (včetně správného sezení). Ředitel školy odpovídá za vytváření takových podmínek, v nichž není ohroženo zdraví žáků.
Rodiče by se tedy měli obrátit na ředitele školy se žádostí o pořízení židle a lavice odpovídajících rozměrů. V dnešní době by to již neměl být problém, protože na trhu je k dostání poměrně široký sortiment výškově nastavitelného školního nábytku (jedná se o lavice, které lze postupně nastavovat tak, aby „rostly s žákem“).

16.06.2019

Dobrý deň, čo robiť s tými červenými fľakmi?

Martin, 14 let

Milý Martine,

Zřejmě se jedná o intertrigo (lidově opruzeniny), které vzniká nejčastěji v důsledku tření pokožky o vlhké (zpocené) oblečení nebo prádlo. Vzniku intertriga lze předcházet důkladnou hygienou a nošením spodního prádla vyrobeného ze 100% bavlny. Spodní prádlo by sis měl brát každý den čisté. Pokud se v horku nebo při fyzické námaze více potíš, můžeš si čisté spodní prádlo brát i dvakrát za den.
V místě již vzniklých opruzenin doporučuji vykonávat hygienu pokud možno šetrným způsobem. Postižená místa lze ošetřit některou z volně prodejných mastí či krémů (např. canesten nebo sudocrem), případně zásypem (aviril, dermatol a podobně).

16.06.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak si oholit varlata bez toho abych se zranil.

Luky, 15 let

Milý Luky,

Holení šourku (tedy nikoliv varlat, protože ta jsou uložena uvnitř šourku) je vždy spojeno s rizikem poranění. Poměrně bezpečně lze holit ty části těla, které jsou relativně rovné a jejich povrch je napnutý, avšak šourek je volný (povislý) a na jeho povrchu se nacházejí různé nerovnosti. Holení šourku tedy příliš nedoporučuji.
Pokud si šourek přesto chceš oholit, měl bys dbát na to, aby úsek jeho povrchu, který si právě holíš, byl dostatečně napnutý, k čemuž lze použít volnou ruku. Z toho vyplývá, že namísto dlouhých tahů strojkem je vhodnější holit tuto část těla postupnými krátkými tahy, tedy „kousek po kousku“.
Dále je třeba počítat s tím, že holení způsobí podráždění jemné a citlivé pokožky na povrchu šourku. Ošetření oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem (pokud možno pro citlivou pleť) by tedy mělo být naprostou samozřejmostí. Nicméně přesto je možné, že dorůstání chloupků bude provázeno svěděním. V takovém případě může pomoci přikládání studených obkladů nebo oplachování v chladné vodě. V žádném případě nedoporučuji na tuto část těla nanášet vodu po holení, neboť by způsobila silné podráždění a velmi nepříjemné štípání.
Nejlépe bys však udělal, kdybys nechal ochlupení na šourku volně růst. Jestliže ti chloupky na této části pohlavních orgánů připadají „moc dlouhé“, lze je zkrátit nůžkami, avšak i při stříhání bys měl postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

15.06.2019

Dobrý deň. Je slnečnicový olej vhodný na masturbáciu? Za odpoveď dopredu ďakujem.

Jon, 15 let

Milý Jone,

Potravinářské oleje obecně (tedy i olej slunečnicový) nepatří k nejvhodnějším náhražkám lubrikačního gelu. Podrobnější zdůvodnění najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Zdeňka ze dne 12.06.2019 (viz níže na této stránce). Pokud už chceš jako náhražku lubrikačního gelu použít něco, co má většina lidí doma, můžeš použít například pleťový krém. Avšak mnohem lepších výsledků bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem (viz odpověď na výše zmíněný dotaz).

15.06.2019

Když se mi chce močit před ejakulací a když dojde k vyvrcholení, tak může se ta moč dostat zpátky do ledvin?

14-cti letý, 14 let

Milý 14-cti letý,

Nemůže. Mezi močovým měchýřem a močovody (což jsou trubice, které přivádí moč z ledvin do měchýře) se nacházejí chlopně, které brání zpětnému odtoku moči do ledvin.

15.06.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, je pravda že kdo nemá předkožku tak mu naroste větší žalud? Děkuju.

Milan, 14 let

Milý Milane,

Není pravdou, že by trvalé obnažení žaludu vedlo k dosažení jeho větších rozměrů. Naopak, obnažený žalud je vystavován neustálému otírání, dochází k jeho vysušování a  na jeho povrchu dochází k tzv. keratinizaci (neboli „rohovatění“), v důsledku čehož jsou rozměry trvale obnaženého žaludu zpravidla menší, než rozměry žaludu zakrytého předkožkou.
Ostatně není náhodou, že právě v zemích, kde je rozšířeno provádění cirkumcize (obřízky), podstupují mnozí muži zákrok, při němž je do žaludu na několika místech injekčně vpravena kyselina hyaluronová, aby došlo ke zvětšení jeho objemu (účinek injekcí však není trvalý a po několika měsících se žalud opět zmenší).

15.06.2019

A když se mi chce močit?
A může to mít nějaké vážně následky?

14-cti letý, 14 let

Milý 14-cti letý,

Jestliže se ti chce močit, neměl bys močení odkládat. Po dosažení orgasmu a ejakulace by totiž močení mohlo být po určitou dobu nesnadné, ne-li přímo nemožné (viz odpověď na tvůj předchozí dotaz), což by vedlo k jeho dalšímu odkládání.
Příliš dlouhé a časté zadržování moči zvyšuje riziko výskytu onemocnění ledvin a močových cest, dále zvyšuje riziko infekce vývodných cest močových a představuje rizikový faktor pro vznik tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře, který se projevuje častým nucením na močení.

15.06.2019

Mohu chodit doma nahý když je teď tak horko?

John, 13 let

Milý Johne,

Doma ano, avšak pouze za předpokladu, že nebudeš vzbuzovat pohoršení u dalších osob, s nimiž žiješ ve společné domácnosti. Různí lidé mohou mít různý vztah k nahému lidskému tělu. Zatímco v některých rodinách panuje vůči nahému lidskému tělu svobodný a otevřený přístup, v jiných se jejich členové pečlivě zakrývají i před svými nejbližšími a pohled na nahé tělo ostatních členů rodiny je pohoršuje (podle různých výzkumů z oboru psychologie je však pro vývoj jedince prospěšný spíše otevřený vztah k nahému lidskému tělu v rodině, jak uvádí např. L. Pendletonová a kol. ve studii z r. 1998). Záleží tedy především na tom, co všechno jsou tvoji rodinní příslušníci ochotni akceptovat (samozřejmě za předpokladu, že nejsi doma sám).

15.06.2019

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli je nějak nebezpečné, když se nevymočím před masturbací. Dekuji za odpověď.

14cti-letý, 14 let

Milý 14cti-letý,

Jestliže se ti před masturbací močit nechce, neměl by ses k močení nutit. Je však třeba počítat s tím, že během několika minut po dosažení ejakulace je vymočení téměř nemožné (nebo přinejmenším velmi obtížné), a to z důvodu dočasného zvětšení předstojné žlázy (prostaty), k němuž dochází krátce před ejakulací a které většinou odeznívá do několika minut (nejvýše do několika desítek minut) po jejím dosažení.
Rovněž při samotné erekci může být močení poněkud nesnadné, neboť i erekce bývá provázena mírným zvětšením prostaty a navíc na stěny močové trubice působí tlak zvětšených a krví zaplněných topořivých těles. V případě silnějšího nucení na močení si moč sice „prorazí cestu“ i přes zvětšenou prostatu a krví zaplněná topořivá tělesa, avšak problémem může být nasměrování proudu moči potřebným směrem. Zejména mířené močení do záchodové mísy může být proto při erekci značně komplikované. V takovém případě lze „nouzově“ použít i umyvadlo, do něhož lze proud moči nasměrovat přece jen snadněji. Přestože mnozí lidé považují močení do umyvadla za nehygienické, v případě silného nucení na močení při erekci lze tento způsob použití umyvadla „ospravedlnit“ poukazem na ochranu zdraví, protože dlouhé odkládání močení je nezdravé, a tudíž použití umyvadla k vymočení představuje „menší zlo“. Samozřejmostí by však mělo být opláchnutí umyvadla po každém takovémto použití.

14.06.2019

Mám potíže z výběrem vysoké školy. Velká část lidí se mi posmívat že VŠ je jen pro šprty ale já "šprt" nejsem uvažuji o jaderné fyzice, ale lidi mi říkají že prý je to na nic a že je to nebezpečné i když o tomto oboru skoro nic neví. Mám velké dilema jestli na VŠ vůbec jít.

Aalto, 17 let

Milý Aalto,

O studium na vysoké škole by ses podle mého názoru ucházet měl, protože podíl vysokoškolsky vzdělaných osob v populaci neustále narůstá, vysokoškolské vzdělání zvýší tvé šance na uplatnění na trhu práce a i kdyby se ti jej nepodařilo úspěšně ukončit, alespoň přispěje k rozvoji tvé osobnosti a v neposlední řadě ti umožní i využít některé finanční výhody, které jsou se studiem na vysoké škole spojeny.
Jestliže tě baví fyzika, matematika a další přírodní vědy, nevidím důvod, proč by ses při volbě dalšího vzdělání nemohl vydat tímto směrem. Pokud si však nejsi jistý, můžeš se obrátit na některou z pedagogicko-psychologických poraden, které žákům a studentům poskytují mimo jiné i poradenské služby v oblasti volby povolání (například s využitím testu studijních předpokladů).

14.06.2019

Dobrý den, dneska jsem měl asi během čtyř hodin třikrát škytavku. Vždycky asi tak po 5-15 minutách odešla, ale docela mě to štvalo.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Singultus neboli škytavka spočívá v záškubech bránice, k nimž dochází při prudkém nasátí vzduchu do plic. Charakteristický zvuk, jímž je škytání doprovázeno, vzniká uzavřením oblasti hrtanu při svalovém stahu bránice.
Příčinou škytání je podráždění bráničního nervu, které může být způsobeno například rychlou konzumací jídla a pití (zejména sycených nápojů, tedy nápojů „s bublinkami“), „hltáním“ (ať už potravy nebo vzduchu) nebo náhlou změnou emocí (například úlekem neboli „leknutím“). Záchvat škytání trvá většinou jen chvíli (nejvýše několik minut) a poté samovolně odezní.
Kvůli občasnému škytání není třeba se znepokojovat, avšak pokud by se záchvaty škytavky dostavovaly několikrát za den po dobu několika po sobě následujících dnů, bylo by vhodné obrátit se na praktického lékaře. Mimořádně časté škytání by mohlo být projevem onemocnění dýchacího ústrojí (např. hrtanu) nebo trávicího ústrojí (např. jícnu), případně jeho podráždění nějakou dráždivou látkou.

14.06.2019

Ahoj. Mám dotaz. na 15tilete prohlídce si musím svlékat i kalhoty? Nebo stačí vyhrnout tričko?

Radek, 15 let

Milý Radku,

Součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let je i kompletní fyzikální vyšetření včetně prohlídky kůže a sekundárních pohlavních znaků. Nedovedu si představit, jak by uvedená část prohlídky mohla proběhnout, kdyby sis na sobě ponechal kalhoty. Avšak před lékařem se rozhodně nemusíš stydět svléci. Lékaři totiž pohlíží na lidské tělo poněkud jinak, než většina ostatních lidí. Prohlídky různých částí lidského těla totiž tvoří součást jejich práce.

14.06.2019

Dobrý deň. Mam problém s erekciou. Keď sa mi "postaví" tak mi zhubné penis a zväčší sa ale veľmi slabo visí vo vzduchu. Niektorým mojim kamarátom keď sa postaví tak sa dokáže prebiť aj cez trenky ale u mňa to je veľmi slabé. Je tu nejaký spôsob ako to zosilniť? Ďakujem.

Lk, 15 let

Milý Lk,

V období dospívání se poruchy erekce vyskytují jen velice vzácně. Pokud už se u dospívajícího jedince objeví, jejich příčinou je zpravidla onemocnění oběhové soustavy. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a pro začátek si nechat změřit krevní tlak. Jestliže by byl tlak v pořádku, pak zbývá ještě navštívit sexuologa.

13.06.2019

Jak rychle rostou chlupy kolem penisu?

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Běžná rychlost dorůstání pubického ochlupení činí přibližně 1 cm za měsíc. Každý chlup roste přibližně šest měsíců, poté vypadává a na jeho místě začíná růst nový.
Ochlupení se obměňuje průběžně. Průběžné obnovování probíhá i v případě, že se ochlupení oholí, protože některé chlupy vypadnou dříve a jiné později než za šest měsíců.

12.06.2019

Dobrý den je v mém věku normální když (...) Pokud ne tak co s tím. děkuji.

Marek, 13 let

Milý Marku,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku přetahovat násilím, protože násilné pokusy o její přetažení mohou vést k poranění a následnému zjizvení. Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak při jejím posunování postupuj opatrně a s citem. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.06.2019

Dobrý den, otázku prosím skryjte (...)

Zdeněk, 14 let

Milý Zdeňku,

Zdraví škodlivé přímo ne, tedy alespoň pokud netrpíš alergií na některou z  obsažených látek. Avšak obecně platí, že potravinářské oleje a tuky nepředstavují vhodnou náhražku za lubrikační gel, neboť jejich chemická stabilita je nižší, než v případě olejů a tuků kosmetických, které jsou obsaženy například v pleťových krémech.
Navíc jakýkoliv tuk (tedy potravinářský i kosmetický) se poměrně rychle vstřebává, čímž se jeho lubrikační účinek zásadním způsobem snižuje, a proto je mnohdy nutné jeho vrstvu během masturbace několikrát obnovovat. Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevstřebává, a přitom ji lze v případě potřeby snadno smýt. Kromě toho používání náhražky za lubrikační gel většinou ani nepředstavuje finanční úsporu z hlediska poměru mezi cenou a potřebným množstvím. Problémem by neměla být ani dostupnost, protože lubrikační gel spadá do kategorie kosmetiky, nikoli „erotického zboží“, a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
S lubrikačním gelem lze dosáhnout nejen výraznějšího, ale i trvalejšího zvlhčení a snížení nadměrného tření. Nicméně pokud trpíš nadměrným třením při vykonávání masturbace, můžeš namísto lubrikačního gelu nouzově použít i hydratační pleťový krém či podobný kosmetický prostředek.
Jestliže však lubrikační gel potřebuješ pro chráněný pohlavní styk (tj. pohlavní styk s kondomem), neměl bys jej nahrazovat dokonce ani pleťovým krémem, nýbrž používat výhradně lubrikační gel na vodní bázi, neboť cokoliv jiného by mohlo narušit strukturu kondomu, a tím jej znehodnotit (tj. připravit o jeho ochranný účinek).

12.06.2019

Dobrý den, jak často bych měl cvičit během jednoho týdne? Chtěl bych začít na začátku prázdnin až do konce. Mohu zvedat závaží 10kg nohama např. 30x? A mohu na benchpress 30kg např. 10x? Bylo by na mě po prázdninách znát že jsem cvičil třeba 2x týdně po dobu dvou měsíců? Mám takové tenké štíhlé ruce a to mě celkem štve. Děkuju.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Cvičení spojené se zvedáním břemen na posilovací lavici nedoporučuji, protože představuje nadměrnou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího jedince (k rizikům patří zejména poškození rotátorové manžety, která tvoří součást ramenního kloubu). Navíc rytmické otřesy, k nimž dochází během cvičení na různých posilovacích strojích, mohou způsobit poškození chrupavek a vést k předčasnému uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí, a tudíž k předčasnému ukončení růstu. Jestliže tedy chceš posilovat, měl by ses ve vlastním zájmu omezit na posilovací cviky s vlastní vahou.
Horní končetiny lze posilovat například přitahováním na hrazdě při úchopu podhmatem (tedy tak, aby palce rukou směřovaly od sebe a dlaně směrem k obličeji). Pro posílení horních končetin můžeš využít i klasický klik. Nejvyšší přiměřenou denní zátěž pro dospívajícího jedince (pokud se soustavně nezabývá nějakým sportem) představuje pět sestav posilovacích cviků po dvaceti provedeních. Cvičit můžeš každý den v týdnu, aby byla zátěž co nejrovnoměrněji rozložena v čase.
První výsledky v podobě posílení svalů by měly být pozorovatelné po několika týdnech, tedy alespoň za předpokladu, že posílené svaly nebudou „schovány“ pod nadměrně silnou vrstvou tělesného tuku (což však v tvém případě nehrozí, protože jak sám uvádíš, máš tenké a štíhlé ruce).

12.06.2019

Dobrý den, doktor říkal že bych měl jít na operaci nosních mandlí kvůli jejím překrvení a problémem s ušima. Babička ale říkala, že operace je nebezpečná. Co je na tom pravdy? Mám se bát? Děkuji.

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Adenotomie neboli odstranění nosní mandle (jedná se o nepárový orgán, správné je tedy označení v jednotném čísle) se provádí v případech jejího chorobného zvětšení, pokud v důsledku tohoto zvětšení dochází k opakovaným zánětům středního ucha. Vhodnost provedení operace by měl v každém konkrétním případě nejprve posoudit lékař – specialista, jmenovitě otolaryngolog. Výkon se provádí v celkové anestezii.
Na tvůj dotaz, zda se máš operace bát, nemohu jednoznačně odpovědět. Pravdou je, že každá operace vykonávaná v celkové anestezii zahrnuje určitá rizika. Obecné riziko úmrtí v přímé souvislosti s celkovou anestezií se pohybuje v řádu 0,01% (což představuje jeden případ z 10 000), přičemž důležitým faktorem ovlivňujícím riziko komplikací je zdravotní stav a kondice pacienta. Vyšší riziko komplikací při celkové anestezii hrozí u osob s chronickým onemocněním oběhové nebo dýchací soustavy. K rizikovým skupinám dále patří obézní jedinci, staří lidé a těhotné ženy.
Z uvedených důvodů je tedy vždy třeba posoudit, zda je výše naznačené riziko přiměřené očekávanému zlepšení zdravotního stavu jedince či zvýšení kvality jeho života, jehož má být operací dosaženo.

12.06.2019

Dobrý den, je normální mít na můj věk váhu 77 kg a 175 cm?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm, avšak za normální se považuje rozmezí 152 až 184 cm.
Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je u tebe rovněž nadprůměrná. Index tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 25,1. Jedná se tedy o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Při tělesné výšce 175 cm by se tělesná hmotnost čtrnáctiletého chlapce měla pohybovat přibližně v rozmezí 56 až 65 kg.
Avšak pokud má chlapec při téže tělesné výšce a věku (tj. 175 cm a 14 let) robustní typ postavy (široká ramena, mohutné svalstvo, případně i pokročilejší stupeň skeletálního vývoje), lze u něj horní hranici optimální tělesné hmotnosti posunout přibližně na 70 – 75 kg.
Doporučení tedy zní, aby sis tělesnou hmotnost hlídal (například aby ses vyhýbal konzumaci příliš tučných jídel a bílého pečiva, tj. pečiva z pšeničné mouky). Pokud se ti navíc podaří o pár kilogramů zhubnout, nic tím nepokazíš.

12.06.2019

Dobrý deň, som na prelome 17 a 18 roku života a chcel by som sa opýtať či mi bude ešte rásť a zahusťovať brada. Zatiaľ ju nemám ani veľmi hustú ani veľmi riedku, chĺpky tiež nie sú veľmi hrubé, holím sa každé tri dni. Je nejaký spôsob ako by som mohol bradu zahustiť a aby celkovo vyzerala dobre? Za odpoveď ďakujem.

Xxxxxx, 18 let

Milý Xxxxxx,

Vývoj vousů může být velmi individuální. Zatímco u některých chlapců začínají růst vousky pod nosem či na tvářích již na počátku puberty, u jiných až v jejím průběhu či závěru. Pokud jde o vousy na bradě, ty se ve většině případů začínají vyvíjet až poté, co chlapci již narostly první vousky pod nosem a na tvářích. Jinak řečeno, vousy na bradě zpravidla začínají růst z celého obličeje nejpozději.
Stejně jako nástup vývoje vousů, také jeho dokončení může nastat v různém věku. Lze říci, že růst a vývoj vousů je (společně s hlasovou mutací neboli změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský) jednou z nejvíce individuálně odlišných tělesných změn, k nimž u chlapců v období dospívání dochází. Vývoj vousů zpravidla pokračuje i po dovršení věku 18-ti let.
Avšak žádný způsob, jak uměle podpořit růst vousů, ti poradit nemohu. Vývoj vousů (a tělesného ochlupení obecně) totiž z větší části závisí na dědičných předpokladech, které jsou dány genetickou výbavou každého jedince a které nelze měnit.

12.06.2019

Dobrý den,trápí mě jedna věc, můj penis v normální délce má (...)

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku již abnormálně velké (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci), avšak to nikoho neopravňuje k tomu, aby se ti posmíval. Je možné, že někteří spolužáci nebo spolužačky tě pouze chtějí vyprovokovat k hněvu, pláči a podobně. V takovém případě bys jim rozhodně neměl udělat radost tím, že splníš jejich očekávání a budeš se rozčilovat nebo plakat. Pokud jsi však soustavně vystavován posměchu nebo urážkám, měl by ses svěřit buď rodičům, nebo přímo školnímu metodikovi prevence sociálně patologických jevů, který působí na každé základní i střední škole.
Pokud jde o samotné abnormálně velké rozměry penisu, ty mohou být dány buď vrozenými předpoklady (nejspíše extrémně nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn), nebo se může jednat o projev urychleného tělesného vývoje, případně lze uvažovat o kombinaci obou uvedených faktorů. Jestliže tě výrazně nadprůměrné rozměry penisu znepokojují, případně jsou doprovázeny urychleným vývojem dalších pohlavních znaků, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

12.06.2019

Jsem asi závislý na vodě denně ve škole vypiju kolem litru a půl a doma asi podobně. Není to moc? Nemám rád sucho v krku a taky jsem zjistil že voda dělá sliny a ty zase nějak chrání zuby - extrémně se bojím zubního kazu. V přírodopisu jsme se učili o ledvinách a nevím jestli si je neodrovnám tím že denně vypiju asi 3 l.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Na vodě je závislý každý živý tvor. Tři litry vody denně rozhodně nepředstavují nadměrné množství a ledviny nepoškodí. V podstatě se jedná o doporučený denní příjem tekutin pro osoby o tělesné hmotnosti 60 kg.

12.06.2019

Dobrý den, jsem alergický na mitomycin ale nevím na co to je. Řekl byste mi to prosím? Děkuji

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Jedná se o silné antibiotikum, které se využívá při léčbě některých závažných onemocněních močového měchýře a některých dalších vnitřních orgánů.

11.06.2019

Dobrý den, chtěl sem se ještě zeptat na koule jestli ještě taky porostou. A jo ještě to že je mam velké když visej ale když se stáhnou tak jsou menší tak se chci zeptat když nebudu masturbovat naplní se mi koule a budou velké?

9nik, 17 let

Milý 9niku,

Představa, že varlata se po delší době bez ejakulace „zaplní“ a budou větší, je naprosto falešná. Ve varlatech se tvoří nanejvýš 5% objemu ejakulátu (spermatu), zatímco zbývajících 95% jeho objemu se tvoří v semenných váčcích a v předstojné žláze neboli prostatě. I kdyby se ti tedy v těle z nějakých důvodů nahromadilo větší množství ejakulátu, varlata by se ti kvůli tomu nezvětšila (nanejvýš by se ti zvětšila prostata a semenné váčky).
Jistěže v tvém věku ještě lze předpokládat určitý růst objemu varlat. Růst a vývoj varlat probíhá zpravidla do věku 18-ti let. Nedovedu však předem určit, jakého objemu tvoje varlata po dokončení vývoje dosáhnou. Normální objem varlat (neboli testikulární objem) u chlapců ve věku 17-ti let činí 15 až 25 mililitrů na jedno varle. Pokud máš obavy, že objem tvých varlat je abnormálně nízký, doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat jej o kontrolu, případně o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Pokud jde o „zmenšení“ varlat při smrštění šourku, jedná se pravděpodobně spíše jen o vizuální klam, k němuž dochází v důsledku přitažení varlat blíže k tělu.

11.06.2019

Dobrý den, příjde mi, že mám o něco natažené levé varle a taky mi příjde, že nadvarle mám taky takový více vyndaný od varlete. Nevím jak to popsat omlouvám se, ale byl jsem na kontrole před nedávnem a paní mi kontrolovala jestli jsou varlata v dobrém rozpoložení. Nevím. A mé levé varle prostě trochu bolí. Pravda je, že jsem si na to trochu začal šahat a snažím se přestat. Jen prostě vím, že tam je něco špatně a nevím jestli mám jít znova na kontrolu. Poraďte. Děkuji.

Patrikk, 16 let

Milý Patrikku,

Je naprosto normální, že jedno z varlat visí poněkud níže než druhé. U většiny mužů a chlapců (přibližně u 85%) je níže umístěno levé varle, u ostatních (tj. u zbývajících 15%) je níže umístěno varle pravé. Důvod nestejné výšky zavěšení varlat zřejmě spočívá v tom, že kdyby varlata byla umístěna ve stejné výšce, znesnadňovala by chůzi.
Jestliže lékařka při kontrole varlat nezjistila nic patologického, mělo by být vše v pořádku. Pokud se však obáváš, že trpíš nějakou poruchu, samozřejmě můžeš lékařku opět navštívit a se svými obavami se jí svěřit.

11.06.2019

Chci říct jedné holce, že jí mám rád a nevím jak jí to mám říct. Prosím pomožte.

Tarzan, 13 let

Milý Tarzane,

Své sympatie můžeš dívce vyjadřovat různými způsoby, avšak předtím, než se rozhodneš svěřit se jí se svými city, byste se měli alespoň trochu sblížit. Většina dívek si nepřeje, aby jim chlapec hned vyznával lásku. S dívkou se tedy nejprve zkus skamarádit, později ji můžeš pozvat na schůzku a až se dostatečně sblížíte, můžeš s ní začít mluvit i o svých citech a jiných důvěrných tématech.

12.06.2019

Dobrý den, nezveřejňuje mou otázku prosím (...)

Jirka, 18 let

Milý Jirko,

1) Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž mohou oba dva partneři regulovat hloubku zavedení penisu do pochvy, zatímco v ostatních koitálních polohách má tuto možnost jen jeden z partnerů. Navíc vykonávání soulože v různých méně obvyklých (a mnohdy dosti krkolomných) tělesných polohách by začínající pár nemusel zvládnout.
2) V hymenu (nepřesně též označovaném jako „panenská blána“) se nachází otvor (zpravidla kruhového či oválného tvaru), k jehož rozšíření může dojít při prvním pohlavním styku, ale i jiným způsobem. Porušení hymenu nemusí být bolestivé a případné krvácení nemusí být nijak zvlášť silné, pokud souloži předchází dostatečně dlouhá milostná předehra, během níž se partnerčiny pohlavní orgány dostatečně připraví na následný pohlavní styk. Pokud už je první pohlavní styk provázen bolestí či silnějším krvácením, děje se tak zpravidla jen ve stresu a při nedostatečné přípravě (například při znásilnění). Více informací o hymenu najdeš například v odpovědích na dotazy návštěvníků Anonyma ze dne 26.04.2019 (viz archiv odpovědí - duben 2019) a Juraje ze dne 22.07.2018 (viz archiv odpovědí - červenec 2018).
3) Některé druhy hormonální antikoncepce účinkují již druhý den od zahájení užívání, jiné začínají účinkovat po uplynutí osmi až deseti dnů.
4) Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci se může odlišovat od doby potřebné k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení soulože. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven.
5) Při dosažení orgasmu se dostavuje svalové napětí v dolní části těla. V některých případech je dosažení orgasmu provázeno vydáváním různých zvuků, například vzdechů či přímo výkřiků, avšak většinou bývají tyto zvuky projevem tzv. předstíraného orgasmu. Některé ženy či dívky totiž při souloži orgasmu nedosahují, případně jej dosahují dříve než partner, aby však partnerovi udělaly radost, vydávají alespoň výše zmíněné zvuky, protože se domnívají, že to patří k věci.
6) Jestliže se nestydíš s dívkou souložit, nemusíš se před ní stydět svléknout. Kromě toho většina sexuálních aktivit probíhá zpravidla při tlumeném osvětlení (neboli tzv. intimním osvětlení), a tudíž je pravděpodobné, že dívka si tě tak jako tak nebude příliš dopodrobna prohlížet.

11.06.2019

Dobrý den, měl bych problém. Už nějaký ten čas se bavím s jednou holkou, chodíme spolu ven a tak různě. Moc se mi líbí. Myslím si že se jí taky líbim. Nevím to na 100%,ale mám pocit že jo. Ale já nevím, jak ji to mám říct? Zítra spolu jdeme na zmrzlinu, chtěl bych ji to říct tam. Tak prosím poraďte

Vindy, 16 let

Milý Vindy,

Jestliže chceš dívce vyjádřit své sympatie, nemusíš jí hned vyznávat lásku. Tím bys ji mohl spíš přivést do rozpaků. Svoje sympatie vyjadřuješ dívce už tím, že s ní jdeš na zmrzlinu. Nic nepokazíš tím, že dívce řekneš něco hezkého.
Pokud nevíš, jak máš dívce sdělit, že se ti líbí, můžeš začít například tím, že pochválíš nějakou součást jejího zevnějšku, například řekneš, že jí to sluší v tom tričku, které má na sobě (ostatně nikdy nevíš, zda si právě tohle tričko nevzala proto, aby se ti v něm zalíbila). Pokud by ses náhodou „netrefil“ a dívka začala dotyčnou část svého zevnějšku kritizovat, můžeš pohotově převést řeč na jiné téma.
Až si budeš jistý, zda a jakým způsobem chceš dívce odhalit city, které k ní chováš (včetně toho, že se ti líbí), měl bys tak učinit v soukromí, nikoliv před ostatními lidmi (předpokládám, že zmrzlinu nebudete konzumovat o samotě, nýbrž v nějakém podniku, kde nejspíš budou i další lidé).

11.06.2019

Ahoj, mám menší dotaz. Velice se mi líbí jedna holka ze třídy. Je taková tichá, s klukama se ani nebaví, spíše s holkama. Nedávno se bohužel po třídě rozneslo, že se mi líbí a ona prý o mě nestojí (Řekla to kamarádce). Já bych chtěl i přes to zkoušet to s ní dál. Jen nevím jak. Připadá mi že se mi vyhýbá a nechce se mnou mluvit. Ještě se mi nikdy takhle moc žádná holka nelíbila. Prosím o radu, věřím, že se dá ještě něco dělat. Děkuji.

Zeus, 14 let

Milý Die,

Na jednu stranu je pochopitelné, že dívku přivádí do rozpaků, když o ní ostatní spolužáci tvrdí, že se ti líbí. I kdyby k tobě dívka pociťovala nějaké sympatie, její obavy z nežádoucí pozornosti ji mohou vést k tomu, že se bude před ostatními naopak snažit dokázat, že o tebe nestojí. Pokud bys tedy chtěl usilovat o přízeň této dívky, musel bys tak činit výhradně v prostředí mimo školu, abys ji nevystavoval riziku, že se opět dostane do řečí, které jí jsou nepříjemné.

11.06.2019

Holil jsem se na penisu a trochu se řízl a později se mi tam udělala taková bílá boulička. Co s tím mám dělat? Zmizí to nebo to mám nějak řešit? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Dokonce i drobným poraněním může do těla proniknout infekce. Hrbolek či boulička je zřejmě mírný otok v místě poranění. Doporučuji, aby sis v nejbližších dnech myl vnější pohlavní orgány sice častěji než obvykle, zároveň však šetrněji.
Abys napříště předešel podobným poraněním, měl bys při holení ručním holicím strojkem použít dostatečné množství pěny a pokožku v místě holení by sis měl dostatečně napnout, k čemuž můžeš použít volnou ruku (tedy tu, ve které nedržíš holicí strojek). Při holení uvolněné pokožky je totiž riziko poranění vyšší, než při holení pokožky napnuté.

11.06.2019

Zeptal bych se. Zajímalo by mě co dělat, když někdo má zlomenou dominantní ruku a má potřebu masturbovat? Nikdy jsem zlomenou ruku neměl, ale docela mi tahle myšlenka vnukla do hlavy a nemůžu se jí zbavit. To přeci nejde, ne?

Někdo, 13 let

Milý Někdo,

Je pravdou, že praváci vykonávají masturbaci zpravidla pravou rukou, zatímco leváci levou. Dokonce i tzv. „falešného praváka“ (tedy jedince, který byl v dětství z nějakých důvodů donucen naučit se psát pravou rukou, ačkoliv se ve skutečnosti jednalo o leváka) lze někdy „odhalit“ podle toho, že vykonává masturbaci levou rukou. Avšak někteří jedinci při masturbaci úmyslně používají nedominantní ruku, případně obě ruce střídají.
Nicméně se domnívám, že v případě nouze, tedy například v případě poranění dominantní ruky, lze pro vykonávání masturbace dočasně používat i  nedominantní ruku (tedy levou u praváka nebo pravou u leváka), neboť používání nedominantní ruky podle mého názoru představuje pro organismus mnohem menší zátěž, než případné úplné vynechání masturbačních aktivit.

10.06.2019

Dobrý deň. Neviem či mám alergiu alebo neviem čo tak sa opýtam vás. Vždy keď sa osprchujem tak sa mi po osprchovaní objavia hlavne na bruchu a chrbte malé červené vyrážky s asi 3 cm fľakmi okolo. Tieto vyrážky sa mi spravia keď som dlhšie vo vode alebo som v kontakte s vodou. Aj keď nepoužijem šampón sa mi spravia dokonca aj na kúpalisku alebo plavárni. Vyzerá to fakt divne keď sa mi spravia takéto vyrážky a keďže sa blíži leto chcem vedieť čo proti tomu robiť. Ďakujem.

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Nedovedu posoudit, zda se jedná o alergickou reakci nebo o projev některého z kožních onemocnění. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na alergologii a dermatologii.

10.06.2019

Dobrý den, jak se mám zeptat holky, jestli jsem pro ni důležitý?

Yetti, 14 let

Milý Yetti,

Pokud chceš zjistit, zda jsi pro dívku důležitý či zda jí na tobě záleží, rozhodně by ses jí na to neměl ptát, protože dívky by se takováto otázka mohla dotknout (mohla by si myslet, že máš pocit, že pro ni důležitý nejsi), podobně jako kdyby ses jí například zeptal, jestli tě má ráda (mohla by si myslet, že pochybuješ o citech, které k tobě chová). To, zda jsi pro dívku opravdu důležitý, poznáš z jejího chování.
Dívka, které na chlapci záleží, se k němu chová vlídně a ohleduplně, snaží se mu v případě potřeby poskytnout pomoc či podporu a při společném rozhodování o věcech, které se týkají obou dvou, je ochotna přistoupit na kompromis. Samozřejmě to neznamená, že zamilovaná dívka udělá pro chlapce všechno, co mu na očích vidí (i když i takové by se možná našly), nicméně alespoň čas od času projevuje potřebnou dávku altruismu, což znamená, že svým jednáním nesleduje pouze vlastní prospěch, ale i prospěch druhého (jednoduše řečeno, altruismus je opakem sobectví neboli egoismu).

10.06.2019

Dobrý den. Dozvěděl jsem se, že existují různé druhy ženských vagin (...), ale i různé druhy mužských penisů. Jestli něco takovéhleho existuje, rád bych se dozvěděl více informací (...) Děkuji za odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Je sice pravdou, že u jedinců obou pohlaví se projevují větší či menší individuální rozdíly ve tvaru či v rozměrech jejich kopulačních orgánů, nicméně základní stavba těchto orgánů (tedy pochvy u žen a penisu u mužů) je u všech stejná. Žádná vědecky podložená „typologie“ kopulačních orgánů tedy neexistuje.

10.06.2019

Dobrý den, co mam dělat když už nutně potřebuji sex a nedaří se mi najit nějakou slečnu a masturbace mě nebaví?

Poiuz, 17 let

Milý Poiuzi,

Sexuální potřeba patří mezi základní biologické potřeby, přičemž u dospívajících jedinců se zpravidla projevuje obzvláště silně, což souvisí s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Avšak sexuální potřebu lze uspokojit různými způsoby, tedy nejen párovými sexuálními aktivitami, ale i vykonáváním masturbace. I když máš pocit, že už tě masturbace „nebaví“, můžeš ji vykonávat alespoň proto, abys uspokojil jednu ze svých základních biologických potřeb, protože v případě dlouhodobého neuspokojení některé ze základních potřeb nastává frustrace, která se negativně projevuje na tělesném i duševním zdraví jedince.
Jestliže se ti v současné době nedaří najít si vhodnou partnerku, můžeš uspokojení potřeby důvěrného kontaktu s druhou osobou přesunout na pozdější dobu. Potřeba sociálního kontaktu již nepatří k základním biologickým potřebám, nýbrž k potřebám „vyšším“, jejichž uspokojení (na rozdíl od základních biologických potřeb) odkládat lze.
Při hledání vhodné partnerky (tedy „nějaké slečny“) bys pokud možno neměl dávat najevo, že „nutně potřebuješ sex“. Asi málokterou dívku by totiž nadchla představa, že se má stát pouhým předmětem či nástrojem sexuálního uspokojení nedočkavého chlapce či mladého muže, kterému jde jen o to, aby už mohl uskutečnit pohlavní styk.
Vhodná sexuální partnerka je taková, k níž zároveň cítíš silnou citovou náklonnost, která je alespoň do určité míry opětována. Proto by mělo jakémukoliv sexuálnímu kontaktu předcházet navázání dostatečně kvalitního citového vztahu založeného na vzájemné důvěře a porozumění pro city a potřeby druhého. Kdykoliv se tedy chceš sblížit s nějakou dívkou, měl by sis nejprve položit otázku, zda ti na dotyčné dívce opravdu záleží kvůli ní samé, a to bez ohledu na to, zda spolu v budoucnu uskutečníte nebo neuskutečníte sexuální kontakt. S takovýmto přístupem se ti dříve či později podaří sblížit se s jakoukoliv dívkou, které budeš alespoň trochu sympatický a která k tobě bude pociťovat alespoň trochu náklonnosti. Další vývoj vašeho vztahu (včetně případného navázání sexuálního kontaktu) už bude záležet především na tvém chování, které by mělo být dostatečně citlivé a ohleduplné. Podrobnější informace ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
Jestliže se ti opakovaně nedaří navázat důvěrnější vztah s dívkou (což znamená začít s ní alespoň „chodit“), může to znamenat, že na navázání takovéhoto vztahu dosud nejsi dostatečně psychicky a sociálně zralý (problém spočívá v tom, že mnozí dospívající chlapci, kteří jsou již biologicky dostatečně vyspělí na to, aby mohli uskutečnit pohlavní styk, prozatím nejsou dostatečně psychicky a sociálně zralí na to, aby mohli navázat plnohodnotný citový vztah). V takovém případě nezbývá než doporučit, abys navázání vztahu s dívkou odložil na pozdější dobu, až k něčemu takovému psychicky a sociálně zralý budeš.
Jistě lze namítnout, že sexuální kontakty mezi sebou navazují i lidé, kteří psychicky a sociálně zralí nejsou a žádnou citovou náklonnost k sobě nemají. Příkladem sexuálních kontaktů tohoto druhu je mimo jiné i prostituce (která je však určena výhradně osobám starším 18-ti let), ale také náhodné navazování sexuálních kontaktů v různých zábavních podnicích, k nimž dochází často pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Avšak takovéto sexuální kontakty jsou spojeny s velmi vysokou mírou rizika přenosu pohlavních nemocí, případně i rizika nechtěného početí (které nelze v případě soulože mezi dvěma osobami opačného pohlaví nikdy zcela vyloučit, a to ani při použití některé z metod antikoncepce). Za chvilkové a pomíjivé uspokojení se v takovýchto případech platí mnohdy doživotními negativními následky (například v podobě infekce virem HIV a podobně), nemluvě o závažné ujmě, kterou tímto způsobem utrpí morální vývoj dospívajícího či mladého člověka.
Navazování sexuálních kontaktů bych tedy doporučoval výhradně v rámci plnohodnotných citových vztahů. Ostatně nejpodstatnější rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami spočívá právě v uspokojení z tělesné blízkosti milované osoby (přičemž samotný orgasmus probíhá v podstatě stejně, tedy na základě stejných reflexů), avšak bez citového vztahu takovéto uspokojení chybí (a tudíž zbývá již jen samotný orgasmus, jehož lze při masturbaci dosáhnout bezpečněji a pohodlněji).

10.06.2019

Dobrý den. V sobotu jsem měl dvě klíšťata a teď tam mám na těch místech červené fleky které štípou. Nevíte co to je a kdy to zmizí? A pak ještě se mi udělaly bílé malé flíčky na penisovi (žaludovi). Nevíte co to je a kdo to zmizí?

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Červené ohraničení v místě vpichu může být projevem zánětlivé reakce. Pouze větší červené skvrny by byly projevem tzv. lymeské boreliózy (což je jedno z onemocnění šířených klíšťaty), avšak průměr těchto skvrn by se pohyboval okolo několika centimetrů. Počáteční fáze onemocnění by byla provázena podobnými příznaky, jaké má chřipka či nachlazení, tedy zvýšenou teplotou a únavou. Doporučuji tedy sledovat případné změny velikosti červených skvrn. Jestliže se skvrny budou zvětšovat, navštiv lékaře.
Pokud jde o drobné bílé útvary na žaludu, záleží na jejich umístění. Pokud jsou umístěny víceméně rovnoměrně podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří normální součást žaludu a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Jestliže se drobné bílé skvrnky či pupínky nacházejí na spodní straně žaludu, jedná se pravděpodobně o zvětšené mazové žlázky, které rovněž nepředstavují zdravotní problém.
Projevem kožního onemocnění by mohly být bílé skvrny či výstupky na horní straně žaludu nebo v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč). Původ onemocnění tohoto druhu může být virový, bakteriální i mykotický. Konkrétní druh onemocnění však nelze určit bez lékařského vyšetření. Kožní onemocnění bakteriálního či mykotického původu lze léčit různými mastmi (z volně prodejných mastí lze uvést například canesten nebo clotrimazol), zatímco pro léčbu kožních obtíží virového původu je třeba navštívit lékaře (i když v některých případech jejich projevy vymizí i spontánně, tedy bez léčby).

10.06.2019

Dobrý den, prosím jen o odpověď (...)

Sam, 17 let

Milý Same,

Sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví není v tvém věku vzácností ani u heterosexuálně orientované části populace. Například podle výsledků výzkumu sexuálního chování adolescentů (Tulloch, T.; Kaufman, M., 2013) je počet jedinců ve věku 15 až 19 let, kteří měli během předchozího roku sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví, přibližně třikrát vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci. Kvůli důvěrnému kontaktu s kamarádem si tedy nemusíš dělat obavy ohledně své nebo jeho sexuální orientace.
Pokud jde o kondom, ten chrání nejen před nechtěným početím, ale i před přenosem infekčních onemocnění, a tudíž jeho použití má určité opodstatnění i při sexuálních aktivitách mezi dvěma jedinci téhož pohlaví. Nicméně riziko přenosu pohlavních nemocí při vzájemné masturbaci je velmi nízké (pohlavní nemoci včetně HIV/AIDS se přenášejí krví, spermatem a poševními tekutinami, nikoliv prostým dotekem neporaněné pokožky).

10.06.2019

Dobrý den, jak mám přestat žárlit? (...) Děkuju.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

I když je pro tebe kamarád důležitý, nemůžeš očekávat, že ho budeš mít jen pro sebe. Pokud se cítíš opuštěný, zkus si najít ještě nějaké další kamarády, kteří by na tebe měli více času.

10.06.2019

Dobrý den, omlouvám se že to píši sem, ale nevím kam jinam, pokud mám ve škole z matiky průměr 2,3 tak pořád musím mít 2 a nebo to už rozhoduje učitel?

ANONYM, 12 let

Milý ANONYMe,

Při klasifikaci by měl učitel vycházet z pravidel hodnocení, která jsou stanovena vyhláškou č. 48/2005 Sb. Touto vyhláškou však není stanoveno, že známka na vysvědčení musí vyjadřovat aritmetický průměr známek z průběžného hodnocení během školního roku. Ve vyhlášce se pouze uvádí, že výsledky vzdělávání žáka mají být hodnoceny „tak, aby byla zřejmá úroveň vzdělání žáka, které dosáhl zejména ve vztahu k očekávaným výstupům jednotlivých předmětů školního vzdělávacího programu, ke svým vzdělávacím a osobnostním předpokladům a věku.“
Pokud bys měl pocit, že známka na vysvědčení neodpovídá tomu, na jaké úrovni sis osvojil požadované znalosti a dovednosti (nebo dokonce že se tě učitel snaží známkou na vysvědčení poškodit), měli by tví rodiče požádat o komisionální zkoušku. Žádost podávají rodiče žáka řediteli školy, avšak až poté, co jsou rodiče s klasifikací oficiálně seznámeni, tedy poté, co žák obdrží vysvědčení.

10.06.2019

Poprosím nezobrazovať text (...)

Martin, 15 let

Milý Martine,

Zřejmě se jedná o tzv. gynekomastii, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců. V některých případech dochází ke spontánnímu odeznění gynekomastie, avšak pokud zvětšení prsních bradavek přetrvává delší dobu (déle než dva roky) nebo se kvůli němu cítíš trapně, doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastii lze léčit pomocí antiestrogenů, například tamoxifenu.

09.06.2019

Dobrý den, slyšel jsem, že v 17 přestane růst penis a chtěl jsem se zeptat, jestli bude aspoň více hrubý nebo jestli i to zůstane.

9nik, 17 let

Milý 9niku,

Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let. Během posledního roku růstu a vývoje narůstá již spíše jen jeho obvod, avšak ani mírný růst do délky není vyloučen. U některých chlapců či mladých mužů pokračuje růst penisu ještě do věku 19 až 21 let, například v důsledku pozdějšího nástupu dospívání.

09.06.2019

Dobrý den, určitě si pamatujete moje zprávy (...)

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Jestliže se ti někteří spolužáci posmívají kvůli něčemu, co je ve skutečnosti naprosto normální a navíc to ani nemůžeš nijak ovlivnit, chyba je pouze na jejich straně. Důležité je, aby sis uvědomoval svoji morální převahu a nenechal se vyprovokovat k projevům hněvu a podobných emocí.

09.06.2019

Dobrý den, chtěl bych si na prázdniny sehnat nějakou brigádu, ale jsem docela velký introvert a tak mám z toho docela strach. Poradíte mi jak bych měl při shánění postupovat a co dělat? Děkuji

X, 16 let

Milý X,

Pokud si chceš najít práci ve formě brigády, můžeš se obrátit buď přímo na zaměstnavatele, který shání brigádníky, nebo na některou z agentur, které brigády zprostředkovávají. V každém případě budeš muset jednat s lidmi. Informace o tom, jak máš postupovat a co všechno budeš potřebovat, ti sdělí pracovníci příslušné agentury.
Při výběru práce by sis měl vybrat pokud možno takovou činnost, při které nebudeš přicházet do přímého kontaktu s klienty, protože taková práce by pro tebe zřejmě představovala nadměrnou zátěž.

09.06.2019

(...) Děkuji a dotaz opět prosím zakrýt.

Matt, 17 let

Milý Matte,

1) Neznám podrobnosti případu, o němž se zmiňuješ, a proto nemohu vědět, z jakých důvodů byl zmíněný zákrok proveden. Nejčastější příčinou takovýchto zákroků je nádorové onemocnění, které však nemuselo být vyvoláno užíváním hormonální antikoncepce. Užívání hormonální antikoncepce podle některých studií naopak snižuje riziko výskytu rakoviny vaječníků.
2) Přehled metod antikoncepce najdeš v každé učebnici přírodopisu pro 8. ročník ZŠ, nicméně pro zjednodušení uvádím jejich přehled i zde:

  • Tzv. bariérové metody antikoncepce jsou založeny na vytvoření mechanické překážky (neboli bariéry), která brání splynutí vajíčka a spermie. K bariérovým prostředkům antikoncepce patří kondom (nasazuje se na penis) a diafragma neboli pesar (nasazuje se na děložní hrdlo).
  • Dalším druhem je hormonální antikoncepce, která je založena na hormonálním potlačení procesu zrání a uvolňování vajíček z vaječníků. Užívá se ve formě tablet, případně náplastí.
  • Dále existují chemické antikoncepční prostředky, k nimž patří tzv. spermicidy, což jsou látky, které hubí spermie. Vyrábějí se v podobě krémů nebo čípků určených k zavádění do pochvy.
  • Zvláštním druhem antikoncepce je tzv. nitroděložní tělísko, které kombinuje mechanické, chemické, případně i hormonální působení. Nitroděložní tělísko zavádí do těla ženy lékař (gynekolog), obvykle v lokální anestezii.
  • Pro úplnost uvádím ještě tzv. přirozené metody antikoncepce, které jsou však krajně nespolehlivé. Patří k nim výpočet tzv. „plodných“ a „neplodných“ dnů a tzv. přerušovaná soulož. První z těchto metod je však v období dospívání v podstatě nepoužitelná, protože u dospívajících dívek je až 50% menstruačních cyklů nepravidelných. Ani přerušovaná soulož není zcela vhodná, a to nejen pro svoji nízkou spolehlivost, ale také proto, že přerušení pohlavního styku před dosažením orgasmu může způsobit silné křeče v oblasti malé pánve, a to jak u partnerky, tak i u partnera.

Pokud s partnerkou nechcete používat žádné antikoncepční prostředky a zároveň prozatím neplánujete pořídit si potomstvo, doporučoval bych namísto klasické soulože (tj. vaginálního pohlavního styku) vykonávat tzv. nekoitální sexuální aktivity, které mohou být přinejmenším stejně příjemné jako soulož nebo i příjemnější, avšak jejich vykonávání není spojeno s rizikem nechtěného početí.

09.06.2019

Dobrý deň (...) prosím nezverejnovať

Eroüštan, 15 let

Milý Eroüštane,

Jestliže lze předkožku bez obtíží přitahovat v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které s největší pravděpodobností spontánně odezní během dalšího vývoje penisu. Dokud nedojde k uvolnění předkožky, je třeba se vyvarovat násilných pokusů o její přetažení. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak je třeba postupovat zvolna a šetrným způsobem. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

08.06.2019

Dobrý den, prosím vás o radu (...) Předem děkuji za odpověď a dotaz prosím zakrýt.

Matt, 17 let

Milý Matte,

Nepravidelnost menstruace by tvoji dívku neměla znepokojovat, neboť v odborné literatuře se uvádí, že během prvních dvou let menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných. Užívání hormonální antikoncepce by sice nemělo zdraví tvé dívky ohrozit. Je však třeba zvážit dopady užívání hormonální antikoncepce na životní prostředí a na zdraví ostatních lidí, které nejsou malé (například je velmi pravděpodobné, že odpadní látky z hormonální antikoncepce jsou jednou z příčin nárůstu výskytu gynekomastie a vrozených vývojových vad pohlavního ústrojí, podle některých studií se odpadní látky z hormonální antikoncepce podílí i na vymírání některých druhů mořských živočichů).
Pokud jde o obtíže při používání kondomu, ty jsou nejspíš způsobeny nesprávným výběrem velikosti. Jestliže se kondom při pohlavním styku shrnuje, je zřejmě příliš široký. Doporučuji tedy používat kondomy s nižší nominální šířkou. Přehled velikostí kondomu podle nominální šířky obsahuje následující tabulka.

08.06.2019

Ahoj, potřebuji radu. Zamiloval jsem se do jedné holky, ale ona má kluka. Je ji stejně jako mně (tomu klukovi taky) a přijde mi, že když jsme ve škole, tak se s tím klukem jenom obejme a pozdraví. Já tu holku fakt mám hodně rád a udělal bych pro ní naprosto všechno. Nevím co mám dělat, poradili byste mi, prosím?

Anonymous21, 13 let

Milý Anonymousi21,

Jestliže je dotyčná dívka již zadaná (tedy již chodí s jiným chlapcem), měl bys tuto skutečnost respektovat. Rozhodně by ses neměl pokoušet její současný vztah s jiným chlapcem zničit. Nemělo by tě mýlit, že ve škole se před ostatními se svým chlapcem „jenom“ pozdraví a obejme, neboť důvěrnější formy komunikace se zpravidla odehrávají v soukromí.
Na zadanou dívku, do které ses zamiloval, pokud možno nemysli. Jestliže chceš navázat důvěrný vztah, raději si najdi nějakou jinou dívku.

08.06.2019

Dobrý den, (...) Prosím zveřejnit jenom odpověď.

Jamie, 15 let

Milý Jamie,

Rady a doporučení ohledně holení najdeš na stránce „Jak se oholit“. Pokud si chceš holit pubické ochlupení, měl bys postupovat opatrně a dbát na to, aby pokožka v místě holení byla dostatečně napnutá (k čemuž lze využít volnou ruku). Před prvním oholením je však třeba toto ochlupení zastřihnout na délku 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku. Kromě nůžek lze pro zkrácení ochlupení před prvním oholením (nebo před jeho holením po delší době) použít i výsuvný zastřihávač, který tvoří součást některých elektrických holicích strojků.
Po oholení ochlupení může docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchních vrstev pokožky. V místě zarůstání se jako projev lokální zánětlivé reakce tvoří drobné červené pupínky. Zarůstání chloupků a tím i tvorbě pupínků lze zabránit ošetřováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému.
Pokud jde o holení v okolí řitního otvoru, to rozhodně nedoporučuji, neboť při něm hrozí poranění. Zvýšené riziko poranění je dáno nejen obtížnou dostupností uvedené části těla, ale i její nerovností (obecně platí, že čím členitější je určitá část povrchu těla, tím vyšší riziko poranění hrozí při jejím holení).

08.06.2019

Dobrý den, jak poznám astma? Může se u mě rozvinout když mám alergii? Hodně se toho bojím, protože astma má babička a prý to není nic příjemného.

Orel, 14 let

Milý Orle,

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, při němž dochází ke zužování a uzavírání průdušek. Dochází k němu vlivem alergické reakce, vyvolané například některými potravinami, prachem, pylem či znečištěným ovzduším. Po kontaktu s alergenem dochází k reakci v podobě záchvatu.
K projevům astmatického záchvatu patří dušnost, kašel a svíravý pocit na hrudníku. Avšak mezi jednotlivými záchvaty se astma nemusí nijak projevovat.
Základem prevence je vyšetření na alergologii, které poskytne informace o tom, kterým konkrétním alergenům by se měl pacient pokud možno vyhýbat a tím předejít možnému záchvatu. Při těžší formě astmatu připadá v úvahu dlouhodobé užívání protizánětlivých léků a kortikoidů formou inhalace (k jejich aplikaci slouží speciální inhalátory).

08.06.2019

Dobrý den, nedávno se mi objevil (...) Děkuji.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

K zahojení by mělo dojít přibližně do týdne, avšak restrukturace okolní tkáně může trvat i několik měsíců a na místě drobného poranění může i poté zůstat nepatrná jizvička. Postižené místo si pokud možno neškrábej (pokud to nevydržíš, můžeš si dotyčné místo pro jistotu přelepit náplastí s polštářkem).

08.06.2019

Dobrý den,
Mám problém s penisem. Je takový hrozně měkký i v klidu
(...) Děkuji za odpověď.

Šimpanz, 14 let

Milý Šimpanzi,

Vzhledem k tvému věku je nepravděpodobné, že by se jednalo přímo o poruchu erekce, protože tyto poruchy jsou u dospívajících jedinců velmi vzácné (a pokud už se vyskytují, pak nejčastěji jako projev onemocnění oběhové soustavy, které by se však u tebe s největší pravděpodobností projevilo již dříve). Je naprosto normální, že v klidovém stavu je penis relativně měkký. Jeho větší pružnost při erekci může být způsobena větší pružností vazivových tkání v těle penisu (například vazivových pouzder topořivých těles).
Nicméně pokud máš pochybnosti ohledně kvality svojí erekce, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který ti může vystavit poukaz na vyšetření u specialisty, například urologa nebo sexuologa. Pro návštěvu lékaře je však vzhledem k tvému věku nutné si zajistit doprovod alespoň jednoho z rodičů.

07.06.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na takovou divnou otázku. Vadilo by, kdybych neměl při sexu staženou předkožku?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nevadilo. Při nasazování kondomu se sice předkožka nejprve přetáhne přes žalud, avšak pokud ji z nějakých důvodů přetáhnout nechceš nebo nemůžeš, nebude vadit, když si ji ponecháš nataženou na žaludu. Kondom alespoň sníží riziko jejího násilného stržení za žalud, pokud by její přetahování ještě činilo obtíže.
Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem a vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že i kdybys měl v současné době s přetahováním předkožky obtíže, během následujících několika let ještě mohou tyto obtíže ustoupit (zatímco ve věku 15-ti let lze předkožku zcela stáhnout za žalud přibližně u 85% chlapců, ve věku 16-ti až 17-ti let je to již u 95% chlapců a ve věku 18-ti let u více než 99% chlapců či mladých mužů).

07.06.2019

Chci se zeptat, jestli délka mého penisu je odpovídající mému roku. 8 cm bez erekce a 10 cm s erekcí. Odpovídá to mém věku?

Chleba, 12 let

Milý Chleba,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Mírně nadprůměrná délka penisu v klidovém stavu je zřejmě dána nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn (čím méně pružné jsou tyto vazy, tím nižší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci, jinak řečeno, tím větší je délka penisu v klidovém stavu oproti erekci). Pro posouzení rozměrů penisu je však zásadní jeho délka při erekci, která v tvém případě plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.

07.06.2019

Ahoj, co vše zahrnuje 15leta prohlídka? Donedávna jsem měl jednu doktorku a ta mi třeba nebrala ani krev, ale teď jsem dostal novou :/

Samuel, 15 let

Milý Samueli,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.
Odběr krve není součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let.

07.06.2019

Dobrý den, dnes se mi při masturbaci udělal tmavě fialový flek na žaludu, nevím co to je. Chci poradit. Děkuji

Chleba, 12 let

Milý Chleba,

Vzhledem ke zbarvení zmíněné skvrny by se mohlo jednat o hematom neboli krevní výron, k němuž může dojít v důsledku porušení některé z podkožních cév, i když vyloučit nelze ani prosté zvýšené prokrvení příslušné tkáně. Pokožka na žaludu penisu neobsahuje žádné kožní barvivo (neboli pigment), a tudíž jakékoliv změny v prokrvení jsou na povrchu žaludu mnohem nápadnější, než na jiných částech těla, jejichž pokožka pigment obsahuje.
Není však zcela jisté, že změna zbarvení žaludu souvisí s vykonáváním masturbace. K hematomu by během masturbace mohlo dojít snad jen v případě, že bys vykonával příliš prudké a divoké masturbační pohyby (nebo v případě, že bys při masturbaci používal nějakou umělou „pomůcku“, což bych však rozhodně nedoporučoval).
Není nutné, aby ses při masturbaci dotýkal přímo žaludu (ostatně většina mužů a chlapců to při masturbaci ani nedělá). Jestliže u tebe při masturbaci dochází k nadměrnému tření, můžeš jej snížit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky (například pleťového krému pro citlivou pleť).

07.06.2019

Dobrý deň, chcel som (...)

Sedem na druhú, 15 let

Milý Sedem na druhú,

Jakékoliv zásadní omezování masturbačních aktivit rozhodně nedoporučuji, zejména u dospívajícího jedince.
Podobné experimenty, které v dotazu popisuješ, mohou podle mého názoru ohrozit tvoje duševní zdraví.

07.06.2019

Môj penis v erekcii má dĺžku 10cm je to dosť? A normálne 4 cm. Bojím sa lebo chodím s jednou babou, bude s tým v poriadku?

M. Gudo, 13 let

Milý M. Gudo,

Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně podprůměrné, avšak naprosto normální. Rozdíl oproti průměrným délkám penisu v klidovém stavu a při erekci u chlapců tvého věku činí pouhý 1 centimetr, což je rozdíl prakticky zanedbatelný.
Případné reakce tvé dívky se nemusíš obávat, protože jistě bude trvat nějakou dobu, než se spolu dostanete do situace, v níž by mohla rozměry tvého penisu posuzovat (tedy pokud se do takové situace vůbec dostanete, což samo o sobě ještě zdaleka není jisté). Jestliže tě tvoje současná či budoucí dívka má nebo bude mít opravdu ráda, jistě tě nepřestane mít ráda jenom proto, že délka tvého penisu je o 1 cm nižší, než kolik činí průměrná délka penisu v tvém věku.

06.06.2019

Dobrý den, asi si na mě pamatujete, že jsem zde dával asi před rokem a půl dotazy o předčasné pubertě (...)

David, 16,8 let

Milý Davide,

Vzhledem k tomu, že již brzy budeš dospělý, nemá smysl zpětně řešit, zda u tebe kdysi začala puberta o něco dříve (ostatně podle údajů, které jsi v minulosti uvedl, se o pravou předčasnou pubertu tak jako tak nejednalo). Tvoje současná tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak normální. Podle růstového grafu se nacházíš na 25. percentilu (to znamená, že 25% ostatních chlapců ve věku 16,5 roku je nižších než ty). Aby se jednalo o poruchu růstu, musel by ses nacházet na 3. percentilu nebo pod ním.
Pokud jde o nástup puberty u dívek, k tomu dochází přibližně o rok dříve než u chlapců, tedy nejčastěji okolo desátého roku věku. Za předčasnou se puberta u dívek považuje v případě, že její první známky nastoupí před dovršením věku 8 let (u chlapců před dovršením věku 9 let). Známky nastupujícího pohlavního zrání, které v dotazu popisuješ, jsou tedy vzhledem k věku tvé sestry naprosto normální.
Jestliže tvé psychické obtíže neustupují ani po delší době medikace, doporučuji svěřit se ošetřujícímu lékaři, který ti může předepsat nějaké účinnější léky, než jaké užíváš v současné době.

06.06.2019

Dobrý den, dnes jsem se koupal a asi mi zateklo do penisu mýdlo, nijak mi to nedráždí nebo tak ale když jsem se pak šel vymočit hrozně mě to pálilo. Před koupelí sem takové problémy neměl. Nevíte co to může být?

Aly, 13 let

Milý Aly,

Ke vniknutí mýdla či vody do močové trubice dochází při koupání jen zřídkakdy, v podstatě pouze pokud je ústí močové trubice (tj. otvor, jímž z těla vychází moč) zvnějšku rozevřeno mechanickým tlakem. Pokud se při močení dostavuje svědění či pálení, doporučuji vypít větší množství tekutin. Jestliže do močové trubice pronikla nějaké dráždivá látka, dojde po vypití většího množství tekutin (a jím vyvolaném opakovaném vymočení) k jejímu rychlejšímu vyplavení.

06.06.2019

Dobrý den, asi rok mám trochu sestouplou levou část hrudníku. Doktor říkal že se jedná pouze o kosmetický problém. Akorát na to navazuje další problém na který bych se chtěl zeptat a to ohledně mých žeber. Mám je vystouplá a jsou na délku viditelně delší než můj hrudník. Vypadá to asi tak jako by byla do špičky takže mám mezi hrudníkem a žebry takovou menší prohlubeň a z vrchu mám kvůli tomu i takový kulatější břicho po pupík a pod ním už mám zase břicho rovný takže to vypadá když to přeženu fakt jako kdyby byla do špičky. Z dálky to ani není tak viditelný akorát by mě zajímalo jestli to nemůže být způsobeno např. slabým břišním svalstvem a popř. by mě zajímalo jak bych měl cvičit aby se to zlepšilo. Děkuji.

X, 16 let

Milý X,

Podle popisu se zřejmě jedná o mírnou formu deformity hrudníku, která se odborně nazývá pectus carinatum (lidově „ptačí hrudník“). Tomu nasvědčuje vysunutí hrudníku ve tvaru „do špičky“, o němž se v dotazu zmiňuješ.
Mírnější formy této deformity hrudníku není nutné léčit, protože léčba by pro organismus znamenala větší zátěž, než samotná deformita (v tomto ohledu má tvůj lékař pravdu, označuje-li tvůj problém za „kosmetický“). Deformity hrudníku lze léčit chirurgicky, avšak je třeba zvážit, zda by ti výsledek takovéto léčby stál za podstoupení několika operací, po nichž na hrudníku zůstanou jizvy. U mírnějších forem lze určité korekce (nápravy) dosáhnout dlouhodobým nošením speciálního mechanického aparátu, tedy jakéhosi korzetu, který se skládá z hliníkových pásů upevněných k tělu pomocí popruhů. Nevýhodou je, že popsaný aparát je nutné nosit v podstatě nepřetržitě po dobu několika měsíců, což pro tělo představuje zátěž v podobě otlaků, případně i různých kožních obtíží v místě dotyku korzetu s tělem. Jestliže neobvyklý tvar hrudníku neomezuje tvoje dýchání ani krevní oběh, není léčba nutná.

06.06.2019

Dobrý deň,
Prosím poraďte. Myslíte že chlapec a dievča môžu byť len kamaráti? Lebo kamarátka mi to vraví že buďme radšej najlepší kamaráti. Vraví že nechce ma stratiť rozchodom vo vzťahu že lepšie je byť len kamaráti, ale aj tak si veríme a vravíme všetky tajomstvá. Dva krát sme spolu chceli skúsiť chodiť ale ona povedala buďme radšej kamaráti. Vraví že nechce vzťah každý deň si píšeme a vraví že ma má veľmi rada. Prosím poraďte chce ma alebo nie alebo čo mám robiť. Ďakujem.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Je docela dobře možné, že tvoje kamarádka má z navázání příliš vážného vztahu určité obavy, případně se na takovýto vztah dosud necítí připravena (což by ostatně vzhledem k věku okolo 12-ti let bylo svým způsobem celkem pochopitelné). Avšak i vztah, který se mezi vámi již vytvořil, je již sám o sobě dosti důvěrný, ať již tento vztah chcete nebo nechcete nazývat jakkoliv.
Otázkou je, zda by se mezi vámi vůbec něco změnilo, kdybyste svoje velmi důvěrné kamarádství nazývali chozením. Domnívám se tedy, že nic nepokazíš, pokud s dotyčnou dívkou budete váš vztah udržovat v té rovině, v jaké jej dosud udržujete. Je docela dobře možné, že časem spolu navážete vysloveně partnerský vztah. Do té doby na tobě dívka alespoň ocení, že jsi trpělivý a nenaléháš na ni s něčím, do čeho se prozatím nechce pouštět.

06.06.2019

Dobrý den, mám problém (...)

Suchoň, 13 let

Milý Suchoni,

Nevidím nic divného ani nenormálního na tom, že u tebe nastává erekce, když se dotýkáš eroticky nejcitlivější části svého těla. Kvůli erekci se nemusíš trápit, jedná se o naprosto normální jev.
Pokud jde o tvrzení tvých kamarádů či spolužáků, neměl bys jim přikládat tak velký význam. Možná, že z nějakých důvodů nechtějí o daném tématu hovořit, a proto ti odpovídají vyhýbavě. Přece jen se jedná o poměrně důvěrné záležitosti, o nichž se někteří lidé zkrátka stydí s někým mluvit.

06.06.2019

Dobrý den, Prosím nezveřejňuje (...) Děkuju.

Matyas, 18 let

Milý Matyasi,

Záleží na tobě, jakému druhu spodního prádla dáváš přednost. Důležité je, aby bylo vyrobeno pokud možno ze 100% bavlny a neškrtilo tě v pase nebo na jiných místech.
Pokud jde o uvedenou četnost vykonávání masturbace, ta sice není nijak zvlášť vysoká, nicméně pokud ty sám nepociťuješ potřebu masturbovat častěji, nemusíš se do častější masturbace nutit.
Průměrný věk prvního pohlavního styku činí podle výzkumu sexuálního chování v ČR přibližně 18 let, jmenovitě 17,85 let u mužů a 18,08 let u žen (podle Weiss a Zvěřina, 2009). To však neznamená, že by všichni lidé měli začít souložit právě ve věku okolo18-ti let. Některé páry zahajují pohlavní život dříve, jiné později.

05.06.2019

Dobrý den, co myslíte že to může být? Mám to tam přibližně měsíc (...) Děkuji

Petr, 17 let

Milý Petře,

Pokud máš na mysli proužek zarudlé pokožky, ten je nejspíš způsoben zvýšeným pocením, které je na dotyčných částech těla naprosto normální. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně a každý den si brát čisté spodní prádlo vyrobené pokud možno ze 100% bavlny.

05.06.2019

Dobrý deň. Prečo keď kričím tak proste mám strašne zachrapčaný hlas. Proste ako keď som chorý tak taký hlas mám keď chcem nahlas kričať. Vlastne ani neviem poriadne kričať, prečo?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Tvoje obtíže možná souvisí s probíhající hlasovou mutací (tedy změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský). Pokud by obtíže trvalý delší dobu, doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti může vydat poukaz na vyšetření na foniatrii.

05.06.2019

Dobrý den (...) Děkuju.

Hans, 15 let

Milý Hansi,

1) Před kamarádkami by ses k dívce měl chovat sice vlídně a zdvořile, ale neměl bys jí uvádět do rozpaků příliš důvěrným chováním.
2) Podstatné je, zda již dotyčná osoba dosáhla věkové hranice 15-ti let. Pokud ne, měli byste se vyhýbat vykonávání společných sexuálních aktivit všeho druhu, respektive odložit tyto aktivity až na dobu, kdy tvoje dívka také dosáhne věkové hranice 15-ti let. Chodit spolu na schůzky však můžete.
3) Záleží na tom, zda s vámi půjde i tvůj kamarád, s nímž chodí kamaráda tvojí dívky. Pokud ano, nevidím důvod, proč by oba dva páry nemohly společně někam jít (například do kina nebo zábavního parku), jestliže to oběma vyhovuje.

05.06.2019

Dobrý den. Mám takový problém, a byl bych moc rád, kdybyste mi s tím trochu poradil. Jde o to, že jsem přijat na dálkovou školu, tudíž mám času habaděj. Můj plán je takový, že bych dopoledne chodil na brigádu, a odpoledne se učil. A zde je ten problém. Mamka o brigádě nechce ani slyšet. Když se jí zeptám proč mně nedovolí jít na brigádu tak se akorát naštve že to nejde, že od září budu mít školy až až, a navíc tady v zahraničí si nikdo na sebe nechce vzít zodpovědnost za mě. Jenže ani po návratu zpět do Čech o tom mamka nechce ani slyšet. Jak ji mám přemluvit, aby mě na brigádu dovolila tedy aspoň po návratu do Čech? Protože už mě nebaví, a je to podle mě trapné v 16 letech po ní žebrat peníze téměř na cokoliv. Mockrát děkuju za odpověď.

Zvíře, 16 let

Milý Zvíře,

Osobu starší 15-ti let, která již ukončila povinnou školní docházku, sice již lze zaměstnat, avšak před dosažením věku 18-ti let pouze se souhlasem rodičů.
Nedovedu ti poradit, jakým způsobem bys mohl rodiče přesvědčit, aby souhlas poskytli. Nicméně bys měl zvážit, zda opravdu potřebuješ pracovat. Jídlo, oblečení a další potřebné věci ti musí tak jako tak opatřit rodiče v rámci plnění vyživovací povinnosti, kterou vůči tobě ze zákona mají. Potřebuješ-li se obklopovat věcmi, bez nichž by ses mohl docela dobře obejít, můžeš čas od času požádat rodiče o finanční příspěvek nad rámec jejich vyživovací povinnosti (což bych však nenazýval přímo žebráním, i když ti to tak může připadat). Při každé takové žádosti můžeš mamince připomenout, že si chceš vydělávat peníze sám a jsi připraven chodit do práce, ale kvůli její neochotě poskytnout ti k tomu souhlas jsi nucen žádat peníze od ní. Možná, že nakonec ti souhlas přece jen poskytne.

05.06.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat na jednu věc. Když mám po masturbaci, třeba několik hodin mám potom docela špatnou náladu a nechce se mi dělat vůbec nic, nebo třeba i více dní jsem unavený
(...)

Man, 17 let

Milý Mane,

Po dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) se do krve uvolňuje větší množství hormonu prolaktinu, což vede mimo jiné k poklesu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (a u mužů rovněž k ochabnutí až odeznění erekce). Prolaktin tímto způsobem účinkuje zpravidla jen několik minut, nanejvýš několik desítek minut, avšak u chlapců či mužů s nízkou hladinou pohlavních hormonů mohou účinky prolaktinu přetrvávat i déle.
Zhoršení nálady, o němž se zmiňuješ, může být rovněž důsledkem výše naznačených hormonálních procesů. Již staří Římané si všimli, že nejen u lidí, ale i u zvířat dochází po vykonávání sexuálních aktivit dochází k určitému útlumu, což vyjádřili latinským rčením „Post coitum omne animal triste“ (tj. „Po pohlavním styku je každý tvor smutný“). Dříve či později je však tento „smutek“ přechází.
Nicméně pokud u tebe stav „post coitum“ přetrvává i delší dobu po dosažení orgasmu (tj. více než několik hodin), mohlo by se jednat o projev poruchy hormonální činnosti (v úvahu připadá například hypogonadismus, což je porucha funkce pohlavních žláz vedoucí k nedostatečné tvorbě pohlavních hormonů).

05.06.2019

(...) v den kdy masturbuji vždycky najdu na žaludu trochu takové slizounké průhledné tekutiny, setřít to pomalu ani nejde spíš to ten žalud zvlhčí. Je to ono?

Lujzík, 14 let

Milý Lujzíku,

Nejspíš se jedná o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. K jejímu uvolňování z močové trubice dochází například při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách, avšak někdy se uvolňuje i při silnějším pohlavním vzrušení. Naproti tomu sperma (ejakulát) se uvolňuje až při dosažení orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) nebo bezprostředně po něm.
K prvnímu výronu semene (ejakulaci) dochází u chlapců nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální věk první ejakulace se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.

05.06.2019

Dobrý den. Po časté masturbaci se mi zhruba uprostřed těla penisu udělaly dvě velké nafouklé boule z každé strany (...) Když je zmáčknu bolí to. Co mám dělat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Nejspíše se jedná o otok. Avšak je velmi nepravděpodobné, že by popsané obtíže nastaly v důsledku častého vykonávání masturbace. Ani kdybys masturbaci vykonával několikrát denně, žádné „nafouklé boule“ na penisu by se ti z ní určitě neudělaly (tedy alespoň za předpokladu, že masturbaci vykonáváš rukou, nikoli s pomocí nějaké umělé „pomůcky“ nebo třením penisu o nějaký umělý povrch, což bych nedoporučoval).
V souvislosti s masturbací by mohl otok nastat snad jen v případě příliš silného uchopení penisu při jejím vykonávání. Avšak v takovém případě není příčinou otoku masturbace samotná nebo její četnost, nýbrž nešetrný způsob jejího vykonávání. Příště bych tedy při masturbaci doporučoval šetrnější uchopení penisu a méně razantní vykonávání masturbačních pohybů. Pokud u tebe při masturbaci dochází k nadměrnému tření, můžeš jej zmírnit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky (například pleťového krému).
Další příčinou vzniku otoku může být například alergická reakce, zánětlivé onemocnění nebo onemocnění oběhové soustavy.
Otok lze zmírnit přikládáním studených obkladů na postižené místo. Obklad si můžeš zhotovit ze savé textilie, kterou namočíš do studené vody, vyždímáš a přiložíš k postiženému místu. Obklad můžeš přikládat několikrát denně, vždy nejdéle na 15 minut (delší přikládání obkladu by ani nemělo smysl, protože by se po uplynutí této doby ohřál natolik, že už by nechladil).

05.06.2019

(...) Děkuji za odpověď :)

Sedavý člověk, skoro 14 let

Milý Sedavý člověče,

V tomto případě doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa). Příčinou tvých obtíží je nejspíše virová infekce. Rozšíření zmíněných kožních obtíží lze zabránit pouze jejich léčbou.

05.06.2019

Podle mě mám malý penis. Chci ho mít větší, co mám dělat?

Vary9, 12 let

Milý Vary9,

Vzhledem k tomu, že v dotazu žádné rozměry penisu neuvádíš, nemohu posoudit, zda je opravdu tak malý, jak se domníváš. Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Avšak mírný rozdíl oproti průměrným rozměrům penisu může být stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis lze u chlapců ve věku 12-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm.

05.06.2019

Dobrý den,
(...) Prosím nezobrazovat a děkuji.

Lujzík, 14 let

Milý Lujzíku,

Zatímco u některých dospívajících chlapců se samovolný výron semene dostavuje, u jiných nikoliv. Záleží především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi, která může být různě vysoká.
V mnoha starších (ale bohužel i v některých novějších) publikacích o pohlavním dospívání se poněkud nepřesně uvádí, že k projevům pohlavního dospívání u chlapců patří i „první poluce“. Autoři uvedených tvrzení však naprosto ignorovali skutečnost, že většina chlapců dosahuje prvního výronu semene (ejakulace) nikoli ve spánku během noční poluce, nýbrž v bdělém stavu při masturbaci. Tak například podle výzkumů amerického vědce A. Kinseyho (Kinsey, 1998) dosáhlo 68,2% chlapců svojí první ejakulace při masturbaci, zatímco pouze 13,1% ji dosáhlo při noční poluci (zbývající dosáhli první ejakulace při jiné příležitosti, například při párových sexuálních aktivitách nebo při samovolném výronu semene v bdělém stavu).
U některých chlapců se poluce nemusí dostavit buď vůbec (ačkoliv při masturbaci již dosahují ejakulace), nebo až po několika letech od první ejakulace. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe poluce dosud nedostavila.

04.06.2019

Dobrý den, může otěhotnět holka když mi (...)? Je tam nějaké procento?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Při popsané aktivitě je riziko nechtěného početí v podstatě nulové.

04.06.2019

Dobrý den. V pátek půjdu na kontrolu k doktorce na 13letou prohlídku. Já se stydím protože vím že mě pak bude kontrolovat intimní místo a moč. Můžou v moči poznat že masturbuji? A mám puberťácké ochlupení. Nevím co mám dělat.

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost je i kontrola pohlavních znaků (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Kryštofa ze dne 04.06.2019).
Neexistuje žádný způsob, jak by mohl lékař zjistit, zda již vykonáváš masturbaci (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Petera ze dne 13.05.2019).
Pokud jde o růst pubického ochlupení (tedy ochlupení v okolí pohlavních orgánů), ten je u chlapců tvého věku naprosto normální. Kvůli tomu, že už ti roste pubické ochlupení, se rozhodně stydět nemusíš.

04.06.2019

Zdravím, omlouvám se že otravuji, ale nechce mě žádná holka, myslím si že jsem ten největší idiot na zemi, dávají mi to všichni najevo. Mám deprese.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Důležité je, abys vůči sobě nebyl přehnaně kritický. Jistě máš celou řadu kladných vlastností, schopností či dovedností, které na tobě druzí lidé mohou ocenit. Pokud je lidé z tvého okolí (například spolužáci) ocenit nedovedou, nemusí to být tvoje chyba.
Podle mého názoru bys neměl usilovat o přízeň takových lidí, kteří tebou neprávem opovrhují. Pokud chceš mít nějaké kamarády, raději je zkus hledat v mimoškolním prostředí a mezi lidmi, kteří tě dovedou ocenit. Vstřícní a přátelští bývají například mladí ochránci přírody nebo dobrovolníci všeho druhu. Můžeš vycházet také ze svých zájmů či zálib (jistě nějaké máš), jimž by ses s někým mohl věnovat společně.
Skleslá nálada ještě nemusí být nutně projevem deprese, úzkostné poruchy či podobného duševního onemocnění. Důležité je, abys negativním náladám nepodléhal. Pro začátek si můžeš sestavit seznam věcí, které ti dělají radost. Když budeš smutný, můžeš si seznam vzít a vybrat si z něj něco, co můžeš hned udělat, aby sis náladu zlepšil. Věnuj dostatek času odpočinku a všemu, co máš nebo děláš rád.
Nikdy nedělej nic, čím by sis mohl ublížit. Pokud bys dlouhodobě či opakovaně trpěl strachem, úzkostí či jinými nepříjemnými pocity, které by narušovaly tvůj každodenní život, nestyď se svěřit rodičům a požádat je, aby ti poskytli doprovod ke specialistovi (například psychiatrovi), který by ti v takových případech dovedl poskytnout pomoc.

04.06.2019

Dobrý den, mám problém s fimózou, kdy se mi nechce přetáhnou předkožka za žalud a to ani za erekce. V klidovém stavu jen do půlky. Celá pouze v koupelně. Trápí mě to, k doktorce se stydím. Existuje nějaká volně prodejná mast která by mi pomohla? Nebo stačí cvičení ve sprše?

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty či v jejím závěru. Obtíže při přetahování předkožky mohou být způsobeny buď zúžením prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, nebo tzv. konglutinací, tedy „slepením“ (spočívá v tom, že dosud nedošlo k oddělení tkáně na povrchu vnitřního listu předkožky od tkáně na povrchu žaludu).
Především bys neměl provádět násilné a nešetrné pokusy o „roztažení“ zúžené předkožky. S „cvičením“ ve sprše bys to tedy neměl přehánět. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému a následným jemným posunováním prstence předkožky směrem dozadu (tj. směrem ke kořeni penisu).
Pro zvlhčení předkožky lze využít různé nekortikoidní či kortikoidní masti. Z nekortikoidních mastí lze uvést například panthenolovou mast (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně), měsíčkovou mast, nebo alespoň hydratační pleťový krém pro citlivou pleť. Z kortikoidních mastí je volně prodejný pouze hydrocortison, jehož účinnost je však poměrně nízká. Účinnější kortikoidní masti (např. triamcinolon, který se pro uvolňování zúžené předkožky používá nejčastěji) se vydávají pouze na lékařský předpis.
Avšak posunování a uvolňování předkožky by v žádném případě nemělo být bolestivé. Je třeba postupovat velmi opatrně a zvolna, neboť uvolnění předkožky tímto šetrným způsobem může trvat i několik měsíců. Předkožku by sis v žádném případě neměl násilně strhávat za žalud, neboť  by mohlo dojít k poranění s následným zjizvením (předčasné a násilné stahování předkožky je nejčastější příčinou tzv. jizevnaté fimózy, která v mnoha případech vyžaduje již chirurgickou léčbu, například v podobě dorzální discize zúženého prstence předkožky). Především je tedy třeba být trpělivý a zbytečně si neublížit.
Podrobnější informace najdeš v příslušných pasážích textu na stránce „Žalud a předkožka“.

04.06.2019

Dobrý den,
Kontroluje lékař penis atd. Při běžné 13leté prohlídce. Doteď mi penis a varlata prohmatával pokaždé. Ale čím sem starší tím se více stydím a je mi to trapné. Také mám obavu že pokud mi sáhne na penis či mi sundá kalhoty že se mi náhle postaví. Jak proti tomuto bojovat? Představa že mi sáhne na penis je čím dál víc děsivá.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivních prohlídek ve věku 7, 9, 11, 13 a 15 let mimo jiné i kontrola pohlavních znaků. Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost tuto část prohlídky provádějí, jiní ji z nějakých důvodů vynechávají (například se obávají, že pacienta přivedou do rozpaků, nebo zkrátka jen chtějí prohlídku urychlit), ačkoliv podle vyhlášky by být provedena měla. Vyhláška však nestanoví, jakým konkrétním způsobem má být vyšetření provedeno (tedy například zda postačí vyšetření pohledem, nebo zda je nutné provést vyšetření pohmatem, což v podstatě závisí na uvážení konkrétního lékaře).
Na jednu stranu je pochopitelné, že při preventivní prohlídce pociťuješ určitý ostych, zejména pokud se jedná o kontrolu pohlavních znaků. Avšak na druhou stranu je pro tebe výhodou, když lékař příslušnou část vyšetření nevynechá (například vyšetření varlat pohmatem má význam z hlediska včasného odhalení případného nádorového onemocnění, což může pacientovi zachránit život). Dále je třeba si uvědomit, že lékař nahlíží na pohlavní orgány pacienta ze svého odborného hlediska, tedy stejně, jako na kteroukoliv jinou část lidského těla. Svléci se před lékařem tedy znamená něco zcela jiného, než se svléci před kýmkoliv jiným.
Pokud jde o erekci, ta se sice v období dospívání může dostavit kdykoliv, avšak bylo by zbytečné, kdybys předem podléhal obavám z toho, že se u tebe erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. I kdyby se nakonec dostavila, lékaři jistě nebude nijak vadit, protože ví, že u dospívajících chlapců je erekce naprosto normálním projevem nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Dostaví-li se erekce během kontroly pohlavních orgánů, uděláš nejlépe, když se budeš chovat a tvářit, jako kdybys o žádné erekci nevěděl. Odeznění erekce se můžeš pokusit urychlit tím, že zaměříš svoji pozornost na něco jiného, než na erekci (například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad). Avšak i kdyby erekce přesto neodeznívala, před lékařem se za ni stydět nemusíš.

04.06.2019

Dobrý den, poslední dobou mám moc velké bradavky na prsou a zdá se mi, že se zvětšují. Děkuji!

123, 14 let

Milý 123,

Nadměrné zvětšení prsních bradavek u chlapců je projevem poruchy zvané gynekomastie. Doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů (například tamoxifenu). Zpočátku není léčba gynekomastie nutná, neboť po vyrovnání hormonální hladiny může spontánně ustoupit. K léčbě počátečního stádia gynekomastie se přistupuje spíše jen v případech, kdy zvětšení bradavek způsobuje chlapci psychické potíže. Pokud však zvětšení bradavek trvá delší dobu (zpravidla déle než 2 roky), měla by se léčba zahájit, protože jinak by mohlo dojít k fibrózní restrukturaci (vazivové přestavbě) tkáně bradavek, jejichž zvětšení by v takovém případě bylo již trvalé.

04.06.2019

Ako zistím že mám spermie? Keď som dnes masturboval, vytiekla mi priesvitno biela tekutina na rozdiel ako keď prvý krát to bolo priesvitné.

Ja, 12 let

Milý Ty,

Přítomnost spermií v ejakulátu lze zjistit pouze pod mikroskopem, a to při rozlišení 300x nebo větším. Samotné zbarvení ejakulátu ještě nemusí indikovat přítomnost zralých spermií.

03.06.2019

Dobrý den, vadí nějak (...) Děkuji.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Samotný ejakulát není škodlivý, avšak pokud pochází od pohlavně nakažené osoby, může jeho prostřednictvím dojít k přenosu infekce na příjemce. Totéž platí i pro přenos jiných infekčních onemocnění.
Pohlavní styk do konečníku nedoporučuji, neboť se jedná o rizikovou aktivitu z hlediska poranění a přenosu pohlavních nemocí. Sexuální kontakt mezi dvěma osobami téhož pohlaví lze s mnohem nižším rizikem uskutečnit například formou vzájemné masturbace či orálního sexu.
Pokud se přesto rozhodneš uskutečnit pohlavní styk do konečníku, měl bys alespoň použít dostatečné množství lubrikačního gelu (z důvodu snížení nadměrného tření, při němž hrozí poranění). K ochraně před přenosem infekčních onemocnění slouží kondom.

03.06.2019

Ako zistím že mutujem? Môj spolužiak začal pomaly mutovať a som od neho starší o rok.

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Hlasová mutace spočívá ve změně hlasu z dětského (chlapeckého) na mužský. Během mutace dochází k růstu hlasivek přibližně na dvojapůlnásobek jejich původní délky. Prvním viditelným projevem mutace je tedy růst hrtanu (nachází se v přední části krku). Slyšitelným projevem mutace je prohloubení hlasu.
Vzhledem k tvému věku tě nemusí znepokojovat, že tvůj kamarád již začal mutovat, zatímco ty dosud nikoliv. Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku, přičemž trvá zpravidla 6 měsíců až 2 roky.
 

03.06.2019

Dobrý den, dneska jsem si všiml že na penisu mám takovou červenou tečku. Nevim jestli to je jen podrážděné z časté masturbace nebo jestli to nemůže být bradavice (trpím na ne), nebo nějaká nemoc? Vytéká z toho bílá tekutina, asi hnis? Nevim děkuji za odpověď.

Aligator, 14,5 let

Milý Aligatore,

Zřejmě se nejedná ani o bradavici, ani o nějaký důsledek častého vykonávání masturbace (ostatně ani častá masturbací zpravidla nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace), nýbrž o drobnou zánětlivou reakci v místě ucpaného vývodu mazové žlázky. Uvolňování bělavé tekutiny svědčí o tom, že zanícená žlázka již vyhnisala. Nyní se bude drobná ranka na postiženém místě hojit. Z tohoto důvodu by bylo vhodné věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů a pravidelné výměně spodního prádla, aby během hojení nepronikla do těla infekce.

03.06.2019

Dobrý den,
Jak se mám zbavit podbřišku? Zda se mě, že ho mám moc veliký.

Yetti, 14 let

Milý Yetti,

Podbřišek je součástí lidského těla a nedovedu si představit, jak by ses jej mohl „zbavit“. Pokud máš pocit, že máš na podbřišku příliš silnou tukovou vrstvu, může se jednat o projev nadváhy či obezity.
Nadměrného tuku by ses v takovém případě mohl zbavit celkovým zhubnutím. Během hubnutí však dochází k odbourávání tuku na různých částech těla, přičemž tento proces nelze cíleně zaměřit pouze na jednu část (tedy například na podbřišek). Rady a doporučení pro hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Především bys však měl zvážit, zda opravdu potřebuješ zhubnout. Napadá mne totiž, zda se o tuk na podbřišku nezajímáš z důvodů podezření na částečné zanoření penisu. To však nemusí být způsobeno pouze a výhradně nadměrnou vrstvou tuku na podbřišku, ale může mít i jiné důvody, například extrémně vysokou pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn.

03.06.2019

Dobrý den, mám takovou otázku. Kdysi sem prý měl problémy z předkožkou a rodiče mi ji nechali odstranit tudíž sem musel jít na obřízku. Byli mi asi 4 roky. Nic si nepomatuju. Ale teď k té otázce předkožka mi stále sjíždí po žaludu dolů a nechce zůstat na žaludu je to jako při erekci. Na žaludu zůstane nejdéle 30 sekund a poté odjede dolů. Občas mi to vadí. Dá se nějak natáhnout nebo něco tak. A ještě jsou nějaké omezení při masturbování??
Dekuju za odpověď

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle toho, co uvádíš, u tebe nebyla provedena totální cirkumcize (obřízka), nýbrž parciální cirkumcize (částečná obřízka), při níž je část předkožky ponechána, nebo dokonce jen dorzální discize, při níž se pouze chirurgicky rozšiřuje zúžený prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Kdyby u tebe byla provedena totální cirkumcize, celý vnější list předkožky by byl nevratně odstraněn.
Pokud byl během operace, kterou jsi podstoupil, odstraněn prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, je „sjíždění“ zbytků předkožky za žalud celkem běžným důsledkem takovéhoto zákroku. Také po dorzální discizi zpravidla zůstává alespoň část žaludu obnažena, a to v důsledku rozšíření prstence předkožky.
Kožní pokryv penisu je poměrně flexibilní a jeho „natažení“ je možné, avšak při takovémto „natahování“ je třeba postupovat velmi pozvolna a opatrně, aby nedošlo k poranění (zejména k porušení podkožního vaziva na kožním pokryvu penisu). Nicméně při dostatku trpělivosti lze postupně vytvořit tzv. pseudopraeputium (neboli „nepravou předkožku), což je část navazujícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes žalud. Tělo penisu lze při takovémto „natahování“ uchopit v jeho střední části mezi palce a ukazováčky obou rukou (jako na obrázku níže) a následně posunovat ruce směrem od sebe. Toto posunování by však nemělo být bolestivé. Jakmile bys cítil bolest (třeba jen mírnou), znamenalo by to, že kožní pokryv natahuješ moc silně. Celý proces vyžaduje značnou trpělivost, neboť může zabrat nejméně několik měsíců, spíše však několik let.

Pokud jde o omezení při masturbaci, kromě omezení počtu nervových zakončení (z nichž nejvíce je obsaženo právě v prstenci na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky) může i parciální cirkumcize vést k omezení kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. V důsledku relativního nedostatku kožní rezervy může při masturbaci i jiných sexuálních aktivitách docházet k nadměrnému tření, které může být vnímáno jako nepříjemné. Řešením je používání lubrikačního gelu či jeho vhodné náhražky (například pleťového krému) pro snížení nadměrného tření. Pokud však žádné nepříjemné pocity spojené s nadměrným třením nemáš, není používání lubrikantu nutné.

03.06.2019

Dobrý den, mám takový problém. Přijde mi, že v poslední době nic neprožívám, jsem takový bez emocí. Mám i lehce problém s pamětí, neprožívám zážitky zpětně a musím se zamyslet, abych přišel na to, co se před chvílí stalo. Ve společnosti se už ani natolik nezapojuji do aktivit a nemluvím.
Mám strach to komukoliv říct, nemám kamarády, se kterými bych měl navzájem plnou důvěru. Rodičům to taky nechci říct, chtěli by mě vzít k doktorovi. Můžete mi nějak na dálku pomoct? Nechci skončit u psychiatra. Moc děkuji,

Michal, 15 let

Milý Michale,

Změny ve vnímání a prožívání různých situací mohou být projevem naprosto přirozeného vývoje, jímž prochází každý jedinec. V období dospívání mohou tyto změny souviset i s kolísáním hormonální hladiny. Také větší uzavřenost vůči lidem v okolí může být projevem psychických a sociálních změn v období dospívání. Stává se, že lidé, kteří byli v dětství družní a hovorní, se během puberty více uzavírají do sebe.
Problémem by mohla být porucha paměti či pozornosti, která může souviset například s nedostatkem spánku. Objevit se může i u osob vystavených stresu či nadměrné psychické zátěži. Důležité je, zda je zachována schopnost běžné, každodenní komunikace s okolím.
„Na dálku“ nelze posoudit, zda trpíš nějakou duševní poruchou, nebo zda tvé obtíže mají vývojový (a přechodný) charakter. Pokud se nemáš komu svěřit a zároveň nechceš navštívit lékaře, můžeš se obrátit například na psychologického poradce.
Pokud nechceš uvedené obtíže řešit s nikým, měl bys alespoň věnovat více času odpočinku a aktivitám, které tě baví. Zkus o sebe více pečovat a více přemýšlet o tom, kdo jsi (například si můžeš zkusit napsat seznam svých kladných vlastností, dovedností a schopností). Jestliže pociťuješ silné napětí, můžeš vyzkoušet i koupání v teplé vodě, poslech oblíbené hudby či dechové cvičení (střídání pomalých a hlubokých nádechů a výdechů).

03.06.2019

Dobrý den, již jsem sem psal o té "druhé dírce asi 5mm nad otvorem od močové trubice". Chvíli jsem se snažil na internetu zjistit o co se jedná, ale nic jsem nenašel (našel jsem pouze články o rozštěpu močové trubice ale to nemám). Stydím se o tom říct rodičům a doktorce. V minulosti ani teď mi to nezpůsobovalo žádné obtíže či bolesti. Nevím jak dále tu dírku dále popsat. Buďto je to samotná dírka a nebo mám jen rozdělenou tu "čárku" od močové trubice na žaludu. Nevím si s tím rady a celkem mě to znepokojuje. Děkuji vám za ochotu.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Jak už jsem uvedl v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 30.05.2019, v úvahu připadá buď mírnější forma rozštěpu močové trubice, nebo abnormální zesílení střední části ústí močové trubice. Případně by se mohlo jednat přímo o srůst ve střední části ústí močové trubice. Pokud však z „přebytečného“ otvoru nad ústím močové trubice nevychází žádná moč, je docela dobře možné, že není s močovou trubicí nijak spojen a jedná se pouze o „kosmetickou“ vrozenou vadu. Za normálních okolností močová trubice vystupuje na povrch žaludu pouze jedním otvorem, který má protáhlý tvar. Jeho délka u chlapců tvého věku činí přibližně 6 mm (s možností větších či menších individuálních rozdílů).
Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se s takto důvěrným problémem nechceš svěřovat rodičům ani lékařům, avšak bez lékařského vyšetření opravdu nelze posoudit, o co přesně se jedná. Nicméně pokud je tvůj ostych větší, než tvoje obavy, můžeš návštěvu lékaře odložit na pozdější dobu, až se nebudeš tolik stydět. Jestliže ti netypický tvar ústí močové trubice nezpůsobuje žádné obtíže při močení a necítíš ani žádné bolesti, nemělo by se jednat o problém, který by naléhavě vyžadoval vyšetření či ošetření.

03.06.2019

Dobrý den, jak bych se mohl naučit ruštinu když se jí ve škole neučíme? Na internetu jsem hledal i jiné mimoškolní aktivity ale neměl bych na ně čas.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Studium cizího jazyka je vždy časově náročné. Nejlépe bys udělal, kdybys požádal rodiče (nebo alespoň toho z nich, o kterém se domníváš, že ti více vyjde vstříc), aby tě přihlásili do jazykových kursů. Později si můžeš své znalosti cizího jazyka prohlubovat i samostudiem, avšak alespoň zpočátku by bylo vhodné se učit pod vedením učitele či lektora. To platí zejména pro jazyk, který používá odlišné písmo (tedy i pro ruský jazyk).

03.06.2019

(...) Prosím skrýt otázku. Děkuju.

RS, 14 let

Milý RS,

Výrazná žilní kresba na šourku (zejména na jeho spodní, respektive zadní straně) je naprosto normální a není důvodem ke znepokojení.

03.06.2019

Dobrý den,
Mám tady několik otázek:
1) Nedrží mi předkožka za žaludem. Musím mít při masturbaci staženou předkožku za žaludem, nebo ne?
2) Mohou rodiče podle něčeho zjistit že jsem masturboval?
3) Proč rostou chlupy zrovna nad penisem a v podpaždí?
4) Chtěl bych trochu posílit svaly, ale mám asi slabé ruce a neudělám ani jeden klik. Poradíte mi?
Děkuju za odpovědi :)

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila do pozice na žaludu. Při vyšší pružnosti vazivových tkání penisu dochází k navrácení předkožky do původní pozice rychleji, zatímco u jedinců s tužšími vazivovými tkáněmi to může trvat delší dobu. Avšak kvůli tomu, že se předkožka hned po přetažení vrací do své výchozí pozice, se nemusíš nijak znepokojovat.
Záleží na tobě, jakým způsobem vykonáváš masturbaci. Někteří muži nebo chlapci si při masturbaci střídavě přetahují předkožku za žalud a opět ji natahují na žalud, čímž dochází ke stimulaci několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Naproti tomu jiní muži či chlapci si ponechávají předkožku během masturbace nataženou na žaludu a další ji naopak mají po celou dobu v pozici za žaludem. V podstatě záleží na tom, čemu kdo dává přednost a co mu lépe vyhovuje.
2) Pokud tě rodiče nevyruší přímo při vykonávání masturbace, případně pokud jim ty sám neřekneš, že jsi masturboval, nemohou nijak zjistit, zda jsi masturboval či nikoliv.
3) Protože na uvedených místech dochází k většímu pocení, než na většině ostatních částí povrchu lidského těla. Ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) a okolo pohlavních orgánů (neboli pubické ochlupení) slouží k usnadnění odpařování potu z těchto částí těla, čímž přispívá k jejich ochlazování.
4) Jestliže ti provedení klasického kliku činí obtíže, můžeš pro začátek vyzkoušet tzv. dámský klik. Rozdíl oproti klasickému kliku spočívá v tom, že při tzv. dámském kliku se kolena dotýkají podložky, čímž se sníží zátěž na záda, ramena a horní končetiny. Po několika týdnech pravidelného cvičení by neměl činit obtíže přechod z dámských kliků na klasické, tedy bez opírání kolen o podložku.
Označením „dámský“ klik se nenech odradit, může jej vykonávat i muž nebo chlapec, aniž by se to nějak dotklo jeho sexuální identity.

03.06.2019

Dobrý den, existují nějaké vitamíny na podporu růstu chlupů? Děkuji.

Daniel, 13 let

Milý Danieli,

Chlupům i vlasům sice prospívají vitamíny B, A, C a E, nicméně vliv vitamínů na jejich růst nelze přeceňovat. Rozsah a hustota ochlupení jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Nelze tedy očekávat, že by zvýšený příjem vitamínů vedl k výraznému růstu ochlupení.

02.06.2019

Budúci týždeň mám ísť na endokrinologické vyšetrenie a chcel by som vedieť, čo mi tam budú robiť. Ďakujem

Duch Pampuch, 13 let

Milý Duchu Pampuchu,

Záleží na tom, z jakého důvodu má být endokrinologické vyšetření provedeno. Například vyšetření varlat by jistě probíhalo poněkud odlišně, než například vyšetření štítné žlázy. Základem vyšetření na endokrinologii je odběr krve za účelem laboratorního vyšetření. Dále se provádí vyšetření příslušných endokrinních žláz (k tomu se využívají různé metody počínaje pohmatem a konče ultrasonografickým vyšetřením neboli ultrazvukem). Při podezření na předčasnou či opožděnou pubertu se provádí rovněž zhodnocení vývoje sekundárních pohlavních znaků. Při podezření na poruchy růstu se provádí rekonstrukce růstové křivky na základě údajů dodaných praktickým lékařem, někdy též rentgen levé (u leváků pravé) ruky, případně i dalších částí těla (končetin) za účelem posouzení skeletálního vývoje.
Vyšetření na endokrinologii však není třeba se obávat, protože není bolestivé, snad jen s výjimkou odběru krve, který někteří lidé hůře snáší. Pokud jsi měl v minulosti při odběrech krve nějaké obtíže (například jsi omdléval), měli by rodiče na tuto skutečnost upozornit lékaře.

02.06.2019

Dobrý den, chci se zeptat, zda je normální ve 14 letech mít při erekci penis dlouhý pouze 10 cm. Nemyslím si že je to normální. Děkuji za odpověď.

Koky, 14 let

Milý Koky,

Možná, že tomu nebudeš chtít věřit, ale délka tvého penisu normální je. U chlapců ve věku 14-ti let lze za abnormálně malý považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Délka tvého penisu je téměř dvojnásobná. Nemusíš se tedy obávat, že tvůj penis není normální (samozřejmě za předpokladu, že netrpíš nějakou závažnou vrozenou vadou, například rozštěpem močové trubice).
Průměrná délka penisu činí u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm při erekci, a tudíž délka tvého penisu je mírně podprůměrná. Avšak „mírně podprůměrná“ rozhodně neznamená totéž, co „nenormální“. Navíc tvoje tělo se stále vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že výsledná délka penisu po ukončení tvého tělesného vývoje bude větší než v současné době.
I kdyby však rozměry tvého penisu byly i v budoucnu mírně podprůměrné, ještě to neznamená, že s tebou něco není v pořádku. Rozhodně neplatí, že větší penis je „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů. Větší penis by z tebe ještě neudělal „lepšího“ člověka, stejně jako penis mírně podprůměrné délky z tebe nedělá „horšího“ člověka.

02.06.2019

Dobrý den, nevadí že od první masturbace masturbuji každý večer a už je to po 4.? Včera se mi zdálo že mám málo spermií. Bylo to jako kdyby už došly. Vadí to časté masturbování? Děkuju za odpověď.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Četnost vykonávání masturbace není nijak omezena. Přesněji řečeno, je omezena pouze horními hranicemi fyziologických možností lidského organismu (které se však mohou individuálně lišit).
Ani každodenní (či téměř každodenní) vykonávání masturbace nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Naopak je prokázáno, že časté vykonávání masturbace je zdraví prospěšné. Například G. Giles a kol. dochází na základě výzkumu z r. 2003 k závěru, že zdravý dospívající chlapec či mladý muž by měl masturbovat (s ejakulací neboli výronem semene) alespoň 5x týdně.
Někteří dospívající chlapci nebo mladí muži masturbují dokonce i více než jednou za den, což zřejmě souvisí s vysokou úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Za fyziologickou hranici se obvykle považuje dosažení pěti ejakulací za den, i když tento údaj platí pro dospělé, nikoli pro dospívající (a ani u většiny dospělých není takovýto „výkon“ příliš obvyklý).
Pokud jde o objem ejakulátu (spermatu), ten může kolísat v závislosti na tom, jak tělo hospodaří s tekutinami. U chlapců tvého věku se objem ejakulátu pohybuje okolo 1 až 3 mililitrů na jednu ejakulaci. Rozhodně se nemusíš obávat, že by ti sperma „došlo“. Nepravdivým tvrzením, že sperma se tvoří jen v omezeném množství, a tudíž může „dojít“, byli dospívající chlapci strašeni v dobách, kdy se ještě nevědělo, že masturbace je zdraví prospěšná činnost. Ve skutečnosti tvorba spermatu probíhá v podstatě nepřetržitě (i během spánku), a tudíž nehrozí, že by chlapec nebo muž jednoho dne nadobro přestal ejakulovat.
Nedovedu však posoudit, zda tvůj ejakulát již obsahuje nějaké spermie, případně zda jejich množství na 1 ml ejakulátu klesá. Spermie jsou v ejakulátu viditelné pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300x nebo více. Častější ejakulace však z dlouhodobého hlediska zpravidla nevede k poklesu množství spermií na 1 ml ejakulátu. Naopak, nedávný výzkum uskutečněný ve Velké Británii prokázal, že u mužů, kteří mají ejakulaci alespoň 3x týdně, je množství zralých spermií na 1 ml ejakulátu přibližně dvaapůlkrát vyšší než u mužů, kteří ejakulují méně často. Důvodem je, že „čerstvý“ ejakulát obsahuje více životaschopných spermií, než ejakulát, který je delší dobu zadržován v těle.

02.06.2019

Dobrý den, je normální, když běžně vstávám v 6 hodin, ale skoro každé ráno se budím zhruba v 5 hodin, a tak znovu jdu znovu spát a pak si připadám unavený? Chodím spát zhruba mezi 20.00 - 21.00.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Doba spánku je u tebe dostatečně dlouhá (dospívající chlapec tvého věku by měl spát 9 až 11 hodin denně), únavu způsobuje spíše probuzení v časných hodinách. Následné pokračování ve spánku už se do celkové doby nočního spánku „nezapočítává“, protože 1 hodina je příliš krátká doba na to, aby opět nastaly hlubší fáze spánku.
Probuzení v časných ranních hodinách může mít různé příčiny, počínaje plným močovým měchýřem a konče podvědomými obavami ze „zaspání“. Pro začátek doporučuji dodržovat určité zásady zdravého spánku. V místnosti, kde spíš, by měla být pokud možno tma. Vzhledem k tomu, že v probíhajícím ročním období se pozdě stmívá brzy rozednívá, by bylo vhodné zakrýt okna závěsy nebo žaluziemi. V místnosti, kde spíš, by neměla být příliš vysoká teplota. Neměl bys chodit spát najedený (večeřet bys měl alespoň 2 až 3 hodiny před spaním). Spát bys měl co nejméně oblečený (pokud možno nahý nebo jen v tričku, aby nedocházelo k přehřívání povrchu těla). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

02.06.2019

Dobrý den, zveřejněte prosím jen odpověď (...)

Strejček, 15,5 let

Milý Strejčku,

Nemusíš si dělat starosti, nejedná se o zdravotní problém ani anatomickou „zvláštnost“, nýbrž jen o jednu z normálních variant. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Fabiho ze dne 27.05.2019 (viz archiv odpovědí - květen 2019).

02.06.2019

Dobrý den, mám pár problému které mě tíží už delší dobu (...)

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

Je pravdou, že časté výkyvy nálad mohou být způsobeny hormonálními změnami, jimiž dospívající organismus prochází, nicméně v tvém věku již obvykle dochází k určitému ustálení hormonální hladiny. Hlavní zdroj tvých obtíží je tedy třeba hledat jinde. Podle toho, co uvádíš, se nejspíše jedná o reakci na stres a zvýšenou psychickou zátěž.
Pokud jsi se studiem zvoleného oboru zásadním způsobem nespokojený, stálo by za to uvažovat o jeho změně. V prvním ročníku ještě na změnu není tak pozdě (alespoň ne tak pozdě, jako po dvou nebo třech letech studia). Jestliže máš obtíže s praktickými úkoly, bylo by možná lepší si zvolit nějaký více teoretický obor.
Důležité je, aby sis od problémů zachoval určitý odstup (aby tě zcela nepohltily), zároveň si jich však byl vědom (abys je mohl řešit). Důležité je také to, aby se tvoje nespokojenost příliš nepromítala do vztahů vůči ostatním lidem. Tvoji spolužáci nemohou za to, že se ti právě nedaří. Nejlépe bys udělal, kdyby ses mezi nimi pokusil najít někoho, kdo by ti mohl pomoci (například by se s tebou společně učil). O pomoc při řešení závažnějších problémů můžeš požádat například psychologického poradce.

02.06.2019

Ještě jedna otázka. V odpovědi na dotaz Mary uvádíte že by chlapec který váží 50 kg měl vypít denně 3 litry tekutin. Počítá se toto jako jakékoliv tekutiny? Jako třeba i čaj, kola nebo džus nebo jen voda? Já jsem totiž někde četl že tyto tekutiny hydratují méně.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Jedná se o celkový příjem tekutin. Rozdíl však není nijak zvlášť velký, protože i nápoje (limonády, džusy) jsou z větší části tvořeny vodou. Nemusíš tedy pít pouze vodu, ale i jiné nápoje.
Nižší hydratace organismu při pití kávy nebo kolových nápojů je dána tím, že uvedené nápoje obsahují kofein, který má močopudné účinky. Příjem tekutin je stejný, avšak urychluje se jejich vylučování. Nápoje obsahující kofein (tedy například káva) by proto měly být konzumovány s vodou na zapití (ostatně v lepších podnicích podávají ke kávě vždy sklenici vody). Pokud jde o kolové nápoje, jejich denní příjem by u dospívajícího člověka neměl přesáhnout 250 až 300 ml. Při jejich větší „spotřebě“ je vhodné doplňovat tekutiny vypitím alespoň stejně velkého množství vody.

02.06.2019

Dobrý den, chci se zeptat, je mi 14 let a můj obvod penisu je 11,5 a délka 17 a zajímá mě, jestli to není málo a jestli se mi ještě zvětší do tloušťky a i do délky a případně o kolik

Anonim, 14 let

Milý Anonime,

U chlapců ve věku 14-ti let činí průměrný obvod penisu při erekci 11 cm a průměrná délka penisu při erekci 13 až 15 cm. Avšak drobné rozdíly oproti průměru jsou naprosto normální. Rozměry tvého penisu jsou tedy nadprůměrné, avšak nikoli abnormálně velké.
Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že u tebe ještě dojde k růstu penisu, avšak jeho výsledné rozměry nelze předem odhadnout.

02.06.2019

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli může mít člověk nějakou sexuální chorobu jako HIV i když ještě nikdy neměl pohlavní styk. A pak jestli se tyto choroby můžou přenášet i jinak než přímo pohlavním stykem
(...) Děkuji

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

K přenosu HIV dochází krví, spermatem (ejakulátem) a poševními tekutinami. V prostředí mimo lidské tělo virus velmi rychle hyne.
Nakazit se lze nejen při pohlavním styku, ale například i používáním společné injekční stříkačky dvěma či více osobami, z nichž alespoň jedna je HIV pozitivní (to platí i pro přenos dalších infekčních onemocnění, například virové hepatitidy). Naproti tomu k přenosu HIV nedochází při podání ruky, společném stravování, ve společných sprchách a podobně.

02.06.2019

Dobrý den, mám jeden problém, když někam jdu s rodiči a uvidím tam např. spolužačku tak se stydím a chci se co nejrychleji dostat pryč, nevím co dělat  :(

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Dospívající jedinec si vytváří novou identitu, jejíž součástí je i menší míra závislosti na rodičích. Proto může dospívajícího člověka přivádět do rozpaků, když je svými vrstevníky někde spatřen v doprovodu rodičů.
Důležité je, abys nepřikládal přehnaný význam tomu, co by si o tobě mohli ostatní myslet. Na tom, že se ti rodiče věnují a občas tě někam doprovází, přece není nic špatného. Horší by bylo, kdyby se ti nevěnovali nebo tě přímo zanedbávali.
Pokud tedy někam jdeš s rodiči a potkáš spolužačku, můžeš ji klidně pozdravit a jít dál, jako by se nic nedělo.

02.06.2019

Chci se zeptat, je normální že moje sperma má nažloutlou barvu? (...)

Mary, 16 let

Milý Mary,

Nažloutlé zbarvení ejakulátu a jeho větší hustota nemusí být vždy projevem onemocnění. Může se docela dobře jednat například o důsledek nedostatečného příjmu tekutin nebo nižší četnosti ejakulace. Pokud ti tedy nažloutlé zbarvení ejakulátu vadí nebo tě znepokojuje, doporučoval bych zvýšit denní příjem tekutin, případně také častěji ejakulovat.
Dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 60 ± 10 mililitrů (tj. 50 až 70 ml) tekutin na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti. Například chlapec, který váží 50 kg, by měl za den vypít přibližně 3 000 ml = 3 litry tekutin.

02.06.2019

Dobrý den, mám dotaz, který prosím nezveřejňujte (...)

Jinoch, 14 let

Milý Jinochu,

Popsaná bolest je s největší pravděpodobností nervosvalového původu. Pro zmíněnou aktivitu bych tedy doporučoval zvolit jinou tělesnou polohu (pro začátek můžeš vyzkoušet různé tělesné polohy a poté si vybrat tu, která ti bude nejlépe vyhovovat).

02.06.2019

Ahoj, mám dotaz, napsal jsem jedné holce jestli nechce jít ven, odpověděla Odkud jsem a já jsem jí zapomněl odpovědět už 9 dní. Co teď mám dělat? děkuji za odpověď

Idiot, 15 let

Milý Idiote,

Především je třeba zdůraznit, že takovýto způsob navazování kontaktů je velmi nebezpečný. Předpokládám, že dívku osobně neznáš, protože se tě ptala, odkud jsi. Není tedy jisté, zda se skutečně jedná o dívku tvého věku, nebo jen o někoho, kdo se za ni vydává. Pokud si chceš najít dívku, raději bys ji měl hledat ve svém okolí, tedy mezi lidmi, které osobně znáš.
I kdyby se však přece jen jednalo o skutečnou dívku, je velmi pravděpodobné, že po uplynutí devíti dnů bez odpovědi na svůj předchozí dotaz už by o tebe tak jako tak ztratila zájem.

01.06.2019

Dobrý den, když budu dělat sexuální aktivity s někým, kdo bude také mladší 15 let, je to pořád nezákonné? Je to pořád trestný čin (jinak trestný), který ale není stíhán z důvodu nedovršení 15 let? Co by se stalo, kdyby např. souložili osoby 17 a 40 let? Bylo by to pohlavní zneužití?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let jsou sice naplněním skutkové podstaty trestného činu pohlavního zneužití, avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat. Za pohlavní zneužití dítěte mladšího 15-ti let tedy může být trestně stíhána pouze osoba straší 15-ti let (tj. osoba, která již dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti). Osobě mladší 15-ti let však může soud udělit některé z ochranných opatření, například jí může uložit zákaz styku s konkrétní osobou, případně zákaz navštěvování konkrétních míst. Pokud by tedy soud chtěl zabránit tomu, abys vykonával sexuální aktivity s určitou (konkrétní) osobou, mohl by ti zakázat se s touto osobou stýkat.
V případě pohlavního styku mezi dvěma osobami staršími 15-ti let se o pohlavní zneužití nejedná (to se vztahuje i na příklad partnerů ve věku 17 a 40 let, který uvádíš v dotazu). Nicméně i sexuální aktivity mezi dvěma osobami staršími 15-ti let mohou být trestné, pokud se jedná o znásilnění nebo sexuální nátlak. Při znásilnění dochází k donucení druhé osoby k pohlavnímu styku či podobným sexuálním aktivitám násilím nebo pohrůžkou násilí. Sexuálního nátlaku se dopustí osoba, která pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit zneužívá závislosti druhé osoby, respektive svého postavení a z něj vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu (sexuálního nátlaku se dopouští například učitel, který využívá svého postavení a vlivu k uskutečnění sexuálních aktivit s žákem či studentem, byť již starším 15-ti let).

01.06.2019

Dobrý den, jak mám naznačit holce, že se mi líbí a chci s ní chodit? A jak se k ní mám chovat ve škole? Nemám žádné zkušenosti a budu vděčný za každou radu.

Johny, 16 let

Milý Johny,

Jestliže máš o dívku zájem, zkus se s ní nejprve skamarádit. Pokud je dívka zároveň tvojí spolužačkou, můžete si pro začátek povídat například o věcech, které se vztahují k vašemu společnému působení ve škole. Chovat by ses měl sice vlídně a přátelsky, ale neměl by ses příliš vnucovat, aby tvoje neustálá pozornost nebyla dívce na obtíž. Dívku by navíc mohlo přivádět do rozpaků, pokud bys jí věnoval příliš mnoho pozornosti v přítomnosti ostatních spolužáků.
Většina dívek oceňuje na chlapcích upřímnost, ohleduplnost a spolehlivost. Proto bys ze sebe před dívkou neměl dělat někoho, kým nejsi (tedy předstírat, že máš vlastnosti nebo dovednosti, které ve skutečnosti nemáš).
V případě potřeby můžeš dívce nabídnout pomoc nebo radu, avšak neměl by ses nechat jednostranně využívat. Neslibuj nic, co nemůžeš splnit. Nikoho nepomlouvej. O ostatních lidech (například spolužácích a spolužačkách) mluv před dívkou pokud možno co nejméně (jinak by si dívka mohla myslet, že podobným způsobem mluvíš před ostatními lidmi o ní).
Další rady a doporučení ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

01.06.2019

Dobrý den je mi 14let za chvíli 15. Mam 17,5cm dlouhý penis při erekci a 4,4cm v šířce a chci se zeptat jestli ještě poroste a případně do jaké délky a tloušťky
A jestli je to v pořádku mít takový penis?

David, 14 let

Milý Davide,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14 až 15 let činí 13 až 15 cm, avšak rozdíl 2,5 cm není nijak abnormální. Za abnormálně velký by v tvém věku bylo možné považovat penis, jehož délka při erekci by činila okolo 21 cm nebo více.
Pokud jde o šířku penisu, tu nedovedu posoudit, protože srovnatelným údajem je obvod penisu, nikoli jeho šířka. Převod obvodu na šířku je v případě penisu dosti problematický, protože penis nemá dokonale kruhový průřez, nýbrž je vodorovně zploštělý. Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí při erekci 10,5 cm, ve věku 15-ti let 11 cm. Avšak ani rozdíl několika centimetrů oproti průměrnému obvodu penisu nemusí být důvodem ke znepokojení, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.
Obvod penisu si můžeš změřit pomocí proužku papíru, který obtočíš kolem těla penisu v místě, kde je nejširší. Obvod si na proužku papíru vyznačíš tužkou, poté proužek rozvineš a vyznačenou vzdálenost od okraje proužku změříš pravítkem.

01.06.2019

Dobrý den,
Líbí se mi jedna holka
(...) nějaké rady? Děkuji.

Hanz, 15 let

Milý Hanzi,

Jestliže máš o dívku zájem, neměl bys ji oslovovat prostřednictvím telefonu nebo zpráv, nýbrž osobně. Rozhovor můžeš zahájit pozdravem a nějakým jednoduchým a neosobním dotazem či žádostí o malou radu nebo pomoc. Tím si ověříš, jak bude dívka na tvoje oslovení reagovat a zda projeví zájem o další komunikaci.

01.06.2019

Dobrý deň. Neviem prečo ale už posledného pol roka vždy keď spievam či už s kamarátmi alebo s rodinou na oslave alebo len sám začnem strašne zívať. Doteraz som to nemal ale teraz keď len kúsok pesničky zaspievam tak začnem zívať a zívam takmer celú pesničku.

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Zívání může být v tomto případě projevem únavy, která může souviset s růstem hrtanu a hlasivek, k němuž dochází v souvislosti s hlasovou mutací (změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský).
Obtíže spojené s hlasovou mutací by měly přejít do několika měsíců, nejpozději do několika let.