Archiv odpovědí - červen 2019

17.06.2019

Dobrý den, můj penis měří asi skoro 14 cm, když masturbuji tak nejsem spokojenej s délkou. Existuje nějaký neškodný trik na zvětšení penisu do délky? Děkuji.

X05ZTQ, 14 let

Milý X05ZTQ,

Uvedená délka penisu je naprosto normální a odpovídá průměrné délce penisu u chlapců ve věku 14-ti let, která při erekci činí 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm). Kvůli tomu, že tvůj penis má „jen“ průměrnou délku, se nemusíš trápit.
„Neškodný trik“ na prodloužení penisu neexistuje, v tvém případě však žádné „prodlužování“ není nutné. Abnormálně dlouhý penis by z tebe jistě neudělal „lepšího“ člověka a sexuální aktivity (například pohlavní styk) by ti spíše znesnadňoval, protože bys musel více dbát na to, abys při souloži nezaváděl penis příliš hluboko do těla partnerky.
Pokud máš pocit, že ti rozměry penisu způsobují nějaké obtíže při vykonávání masturbace, není nic snazšího, než přizpůsobit masturbační techniku rozměrům penisu (například místo celé ruky lze při masturbaci používat 2 až 3 prsty, což by mělo ke stimulaci příslušných nervových zakončení postačit).

16.06.2019

Dobrý den, chtěl sem se zeptat, stojí mi rovně a mám ho křivý dolů, nevíte jak ho mám narovnat a nebo když mi stojí a ležím, aby mi ležel na břichu? A ještě něco, když budu honit a nestříknu a budu to dělat každý den aspoň týden, budu mít naplněné koule?

Nik444, 17 let

Milý Niku444,

Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel, což je dáno především mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Pružnost závěsných vazů penisu je vrozená a nelze ji měnit. Kvůli sklonu penisu při erekci se není třeba znepokojovat. Přibližně u dvou třetin mužů a chlapců směřuje penis při erekci směrem vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°), u každého desátého směřuje rovně kupředu (tj. pod úhlem 85 až 95°) a u zbývajících 25%  směřuje dolů (tj. pod úhlem 95° nebo více), viz údaje z následující tabulky.

Představa, že delší zadržování ejakulátu (spermatu) vede ke zvětšení či „přeplnění“ varlat, je naprosto falešná. Ve varlatech se totiž tvoří nejvýše 5% objemu ejakulátu, zatímco zbývajících 95% se tvoří v dalších orgánech, jmenovitě v semenných váčcích a v předstojné žláze neboli prostatě. Navíc „hotové“ spermie se dočasně neukládají ve varlatech, nýbrž v nadvarlatech, odkud po několika hodinách (nejpozději po několika desítkách hodin) pokračují semennými provazci dále do prostaty, kde se teprve shromažďují a splývají s dalšími složkami ejakulátu (spermatu).
Delší zadržování spermatu tedy nevede k „zaplnění“ varlat, nýbrž ke zbytnění prostaty. To se však projevuje až s odstupem několika let či spíše několika desítek let (je prokázáno, že u jedinců, kteří v období dospívání a v mládí příliš často a příliš dlouho zadržovali ejakulát, hrozí v pokročilejším věku vyšší riziko výskytu onemocnění prostaty včetně rakoviny, naproti tomu u jedinců, kteří ejakulovali častěji, je riziko výskytu naznačených zdravotních obtíží přibližně dvaapůlkrát nižší). Ze zdravotních důvodů tedy nelze zadržování ejakulátu příliš doporučovat, spíše naopak.

16.06.2019

Dobrý den, mám problém s tím, že měřím 190cm a špatně se mi sedí na židlích. Když si sednu tak mám kolena víš jak zadek a nemám je v rovině, takže většinou sedím na kosti a je to dost nepříjemný. Vzhledem k tomu že ve škole musím sedět tak 6h denně, bych se chtěl zeptat, jestli z toho nemůžou být nějaké zdravotní potíže? Děkuji.

Xl, 16 let

Milý Xl,

Výška židle i pracovní plochy stolu by měla být pokud možno taková, aby dolní končetiny svíraly v kolenou a v kyčlích pravý úhel. Nesprávné sezení vede k přetěžování páteře, nadměrnému zatěžování svalů zad i končetin a přeneseně i k nadměrnému zatěžování oběhové a dýchací soustavy. Důsledkem dlouhodobého sezení na židli nevhodné výšky může být například vadné držení těla či přímo poškození páteře.
Na doma by ti měli židli přiměřené výšky koupit rodiče. Pokud jde o školní nábytek, ten by měla pořizovat škola s ohledem na věk a vzrůst žáků tak, aby byla zajištěna hygiena práce (včetně správného sezení). Ředitel školy odpovídá za vytváření takových podmínek, v nichž není ohroženo zdraví žáků.
Rodiče by se tedy měli obrátit na ředitele školy se žádostí o pořízení židle a lavice odpovídajících rozměrů. V dnešní době by to již neměl být problém, protože na trhu je k dostání poměrně široký sortiment výškově nastavitelného školního nábytku (jedná se o lavice, které lze postupně nastavovat tak, aby „rostly s žákem“).

16.06.2019

Dobrý deň, čo robiť s tými červenými fľakmi?

Martin, 14 let

Milý Martine,

Zřejmě se jedná o intertrigo (lidově opruzeniny), které vzniká nejčastěji v důsledku tření pokožky o vlhké (zpocené) oblečení nebo prádlo. Vzniku intertriga lze předcházet důkladnou hygienou a nošením spodního prádla vyrobeného ze 100% bavlny. Spodní prádlo by sis měl brát každý den čisté. Pokud se v horku nebo při fyzické námaze více potíš, můžeš si čisté spodní prádlo brát i dvakrát za den.
V místě již vzniklých opruzenin doporučuji vykonávat hygienu pokud možno šetrným způsobem. Postižená místa lze ošetřit některou z volně prodejných mastí či krémů (např. canesten nebo sudocrem), případně zásypem (aviril, dermatol a podobně).

16.06.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak si oholit varlata bez toho abych se zranil.

Luky, 15 let

Milý Luky,

Holení šourku (tedy nikoliv varlat, protože ta jsou uložena uvnitř šourku) je vždy spojeno s rizikem poranění. Poměrně bezpečně lze holit ty části těla, které jsou relativně rovné a jejich povrch je napnutý, avšak šourek je volný (povislý) a na jeho povrchu se nacházejí různé nerovnosti. Holení šourku tedy příliš nedoporučuji.
Pokud si šourek přesto chceš oholit, měl bys dbát na to, aby úsek jeho povrchu, který si právě holíš, byl dostatečně napnutý, k čemuž lze použít volnou ruku. Z toho vyplývá, že namísto dlouhých tahů strojkem je vhodnější holit tuto část těla postupnými krátkými tahy, tedy „kousek po kousku“.
Dále je třeba počítat s tím, že holení způsobí podráždění jemné a citlivé pokožky na povrchu šourku. Ošetření oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem (pokud možno pro citlivou pleť) by tedy mělo být naprostou samozřejmostí. Nicméně přesto je možné, že dorůstání chloupků bude provázeno svěděním. V takovém případě může pomoci přikládání studených obkladů nebo oplachování v chladné vodě. V žádném případě nedoporučuji na tuto část těla nanášet vodu po holení, neboť by způsobila silné podráždění a velmi nepříjemné štípání.
Nejlépe bys však udělal, kdybys nechal ochlupení na šourku volně růst. Jestliže ti chloupky na této části pohlavních orgánů připadají „moc dlouhé“, lze je zkrátit nůžkami, avšak i při stříhání bys měl postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

15.06.2019

Dobrý deň. Je slnečnicový olej vhodný na masturbáciu? Za odpoveď dopredu ďakujem.

Jon, 15 let

Milý Jone,

Potravinářské oleje obecně (tedy i olej slunečnicový) nepatří k nejvhodnějším náhražkám lubrikačního gelu. Podrobnější zdůvodnění najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Zdeňka ze dne 12.06.2019 (viz níže na této stránce). Pokud už chceš jako náhražku lubrikačního gelu použít něco, co má většina lidí doma, můžeš použít například pleťový krém. Avšak mnohem lepších výsledků bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem (viz odpověď na výše zmíněný dotaz).

15.06.2019

Když se mi chce močit před ejakulací a když dojde k vyvrcholení, tak může se ta moč dostat zpátky do ledvin?

14-cti letý, 14 let

Milý 14-cti letý,

Nemůže. Mezi močovým měchýřem a močovody (což jsou trubice, které přivádí moč z ledvin do měchýře) se nacházejí chlopně, které brání zpětnému odtoku moči do ledvin.

15.06.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, je pravda že kdo nemá předkožku tak mu naroste větší žalud? Děkuju.

Milan, 14 let

Milý Milane,

Není pravdou, že by trvalé obnažení žaludu vedlo k dosažení jeho větších rozměrů. Naopak, obnažený žalud je vystavován neustálému otírání, dochází k jeho vysušování a  na jeho povrchu dochází k tzv. keratinizaci (neboli „rohovatění“), v důsledku čehož jsou rozměry trvale obnaženého žaludu zpravidla menší, než rozměry žaludu zakrytého předkožkou.
Ostatně není náhodou, že právě v zemích, kde je rozšířeno provádění cirkumcize (obřízky), podstupují mnozí muži zákrok, při němž je do žaludu na několika místech injekčně vpravena kyselina hyaluronová, aby došlo ke zvětšení jeho objemu (účinek injekcí však není trvalý a po několika měsících se žalud opět zmenší).

15.06.2019

A když se mi chce močit?
A může to mít nějaké vážně následky?

14-cti letý, 14 let

Milý 14-cti letý,

Jestliže se ti chce močit, neměl bys močení odkládat. Po dosažení orgasmu a ejakulace by totiž močení mohlo být po určitou dobu nesnadné, ne-li přímo nemožné (viz odpověď na tvůj předchozí dotaz), což by vedlo k jeho dalšímu odkládání.
Příliš dlouhé a časté zadržování moči zvyšuje riziko výskytu onemocnění ledvin a močových cest, dále zvyšuje riziko infekce vývodných cest močových a představuje rizikový faktor pro vznik tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře, který se projevuje častým nucením na močení.

15.06.2019

Mohu chodit doma nahý když je teď tak horko?

John, 13 let

Milý Johne,

Doma ano, avšak pouze za předpokladu, že nebudeš vzbuzovat pohoršení u dalších osob, s nimiž žiješ ve společné domácnosti. Různí lidé mohou mít různý vztah k nahému lidskému tělu. Zatímco v některých rodinách panuje vůči nahému lidskému tělu svobodný a otevřený přístup, v jiných se jejich členové pečlivě zakrývají i před svými nejbližšími a pohled na nahé tělo ostatních členů rodiny je pohoršuje (podle různých výzkumů z oboru psychologie je však pro vývoj jedince prospěšný spíše otevřený vztah k nahému lidskému tělu v rodině, jak uvádí např. L. Pendletonová a kol. ve studii z r. 1998). Záleží tedy především na tom, co všechno jsou tvoji rodinní příslušníci ochotni akceptovat (samozřejmě za předpokladu, že nejsi doma sám).

15.06.2019

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli je nějak nebezpečné, když se nevymočím před masturbací. Dekuji za odpověď.

14cti-letý, 14 let

Milý 14cti-letý,

Jestliže se ti před masturbací močit nechce, neměl by ses k močení nutit. Je však třeba počítat s tím, že během několika minut po dosažení ejakulace je vymočení téměř nemožné (nebo přinejmenším velmi obtížné), a to z důvodu dočasného zvětšení předstojné žlázy (prostaty), k němuž dochází krátce před ejakulací a které většinou odeznívá do několika minut (nejvýše do několika desítek minut) po jejím dosažení.
Rovněž při samotné erekci může být močení poněkud nesnadné, neboť i erekce bývá provázena mírným zvětšením prostaty a navíc na stěny močové trubice působí tlak zvětšených a krví zaplněných topořivých těles. V případě silnějšího nucení na močení si moč sice „prorazí cestu“ i přes zvětšenou prostatu a krví zaplněná topořivá tělesa, avšak problémem může být nasměrování proudu moči potřebným směrem. Zejména mířené močení do záchodové mísy může být proto při erekci značně komplikované. V takovém případě lze „nouzově“ použít i umyvadlo, do něhož lze proud moči nasměrovat přece jen snadněji. Přestože mnozí lidé považují močení do umyvadla za nehygienické, v případě silného nucení na močení při erekci lze tento způsob použití umyvadla „ospravedlnit“ poukazem na ochranu zdraví, protože dlouhé odkládání močení je nezdravé, a tudíž použití umyvadla k vymočení představuje „menší zlo“. Samozřejmostí by však mělo být opláchnutí umyvadla po každém takovémto použití.

14.06.2019

Mám potíže z výběrem vysoké školy. Velká část lidí se mi posmívat že VŠ je jen pro šprty ale já "šprt" nejsem uvažuji o jaderné fyzice, ale lidi mi říkají že prý je to na nic a že je to nebezpečné i když o tomto oboru skoro nic neví. Mám velké dilema jestli na VŠ vůbec jít.

Aalto, 17 let

Milý Aalto,

O studium na vysoké škole by ses podle mého názoru ucházet měl, protože podíl vysokoškolsky vzdělaných osob v populaci neustále narůstá, vysokoškolské vzdělání zvýší tvé šance na uplatnění na trhu práce a i kdyby se ti jej nepodařilo úspěšně ukončit, alespoň přispěje k rozvoji tvé osobnosti a v neposlední řadě ti umožní i využít některé finanční výhody, které jsou se studiem na vysoké škole spojeny.
Jestliže tě baví fyzika, matematika a další přírodní vědy, nevidím důvod, proč by ses při volbě dalšího vzdělání nemohl vydat tímto směrem. Pokud si však nejsi jistý, můžeš se obrátit na některou z pedagogicko-psychologických poraden, které žákům a studentům poskytují mimo jiné i poradenské služby v oblasti volby povolání (například s využitím testu studijních předpokladů).

14.06.2019

Dobrý den, dneska jsem měl asi během čtyř hodin třikrát škytavku. Vždycky asi tak po 5-15 minutách odešla, ale docela mě to štvalo.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Singultus neboli škytavka spočívá v záškubech bránice, k nimž dochází při prudkém nasátí vzduchu do plic. Charakteristický zvuk, jímž je škytání doprovázeno, vzniká uzavřením oblasti hrtanu při svalovém stahu bránice.
Příčinou škytání je podráždění bráničního nervu, které může být způsobeno například rychlou konzumací jídla a pití (zejména sycených nápojů, tedy nápojů „s bublinkami“), „hltáním“ (ať už potravy nebo vzduchu) nebo náhlou změnou emocí (například úlekem neboli „leknutím“). Záchvat škytání trvá většinou jen chvíli (nejvýše několik minut) a poté samovolně odezní.
Kvůli občasnému škytání není třeba se znepokojovat, avšak pokud by se záchvaty škytavky dostavovaly několikrát za den po dobu několika po sobě následujících dnů, bylo by vhodné obrátit se na praktického lékaře. Mimořádně časté škytání by mohlo být projevem onemocnění dýchacího ústrojí (např. hrtanu) nebo trávicího ústrojí (např. jícnu), případně jeho podráždění nějakou dráždivou látkou.

14.06.2019

Ahoj. Mám dotaz. na 15tilete prohlídce si musím svlékat i kalhoty? Nebo stačí vyhrnout tričko?

Radek, 15 let

Milý Radku,

Součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let je i kompletní fyzikální vyšetření včetně prohlídky kůže a sekundárních pohlavních znaků. Nedovedu si představit, jak by uvedená část prohlídky mohla proběhnout, kdyby sis na sobě ponechal kalhoty. Avšak před lékařem se rozhodně nemusíš stydět svléci. Lékaři totiž pohlíží na lidské tělo poněkud jinak, než většina ostatních lidí. Prohlídky různých částí lidského těla totiž tvoří součást jejich práce.

14.06.2019

Dobrý deň. Mam problém s erekciou. Keď sa mi "postaví" tak mi zhubné penis a zväčší sa ale veľmi slabo visí vo vzduchu. Niektorým mojim kamarátom keď sa postaví tak sa dokáže prebiť aj cez trenky ale u mňa to je veľmi slabé. Je tu nejaký spôsob ako to zosilniť? Ďakujem.

Lk, 15 let

Milý Lk,

V období dospívání se poruchy erekce vyskytují jen velice vzácně. Pokud už se u dospívajícího jedince objeví, jejich příčinou je zpravidla onemocnění oběhové soustavy. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a pro začátek si nechat změřit krevní tlak. Jestliže by byl tlak v pořádku, pak zbývá ještě navštívit sexuologa.

13.06.2019

Jak rychle rostou chlupy kolem penisu?

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Běžná rychlost dorůstání pubického ochlupení činí přibližně 1 cm za měsíc. Každý chlup roste přibližně šest měsíců, poté vypadává a na jeho místě začíná růst nový.
Ochlupení se obměňuje průběžně. Průběžné obnovování probíhá i v případě, že se ochlupení oholí, protože některé chlupy vypadnou dříve a jiné později než za šest měsíců.

12.06.2019

Dobrý den je v mém věku normální když (...) Pokud ne tak co s tím. děkuji.

Marek, 13 let

Milý Marku,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku přetahovat násilím, protože násilné pokusy o její přetažení mohou vést k poranění a následnému zjizvení. Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak při jejím posunování postupuj opatrně a s citem. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.06.2019

Dobrý den, otázku prosím skryjte (...)

Zdeněk, 14 let

Milý Zdeňku,

Zdraví škodlivé přímo ne, tedy alespoň pokud netrpíš alergií na některou z  obsažených látek. Avšak obecně platí, že potravinářské oleje a tuky nepředstavují vhodnou náhražku za lubrikační gel, neboť jejich chemická stabilita je nižší, než v případě olejů a tuků kosmetických, které jsou obsaženy například v pleťových krémech.
Navíc jakýkoliv tuk (tedy potravinářský i kosmetický) se poměrně rychle vstřebává, čímž se jeho lubrikační účinek zásadním způsobem snižuje, a proto je mnohdy nutné jeho vrstvu během masturbace několikrát obnovovat. Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevstřebává, a přitom ji lze v případě potřeby snadno smýt. Kromě toho používání náhražky za lubrikační gel většinou ani nepředstavuje finanční úsporu z hlediska poměru mezi cenou a potřebným množstvím. Problémem by neměla být ani dostupnost, protože lubrikační gel spadá do kategorie kosmetiky, nikoli „erotického zboží“, a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
S lubrikačním gelem lze dosáhnout nejen výraznějšího, ale i trvalejšího zvlhčení a snížení nadměrného tření. Nicméně pokud trpíš nadměrným třením při vykonávání masturbace, můžeš namísto lubrikačního gelu nouzově použít i hydratační pleťový krém či podobný kosmetický prostředek.
Jestliže však lubrikační gel potřebuješ pro chráněný pohlavní styk (tj. pohlavní styk s kondomem), neměl bys jej nahrazovat dokonce ani pleťovým krémem, nýbrž používat výhradně lubrikační gel na vodní bázi, neboť cokoliv jiného by mohlo narušit strukturu kondomu, a tím jej znehodnotit (tj. připravit o jeho ochranný účinek).

12.06.2019

Dobrý den, jak často bych měl cvičit během jednoho týdne? Chtěl bych začít na začátku prázdnin až do konce. Mohu zvedat závaží 10kg nohama např. 30x? A mohu na benchpress 30kg např. 10x? Bylo by na mě po prázdninách znát že jsem cvičil třeba 2x týdně po dobu dvou měsíců? Mám takové tenké štíhlé ruce a to mě celkem štve. Děkuju.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Cvičení spojené se zvedáním břemen na posilovací lavici nedoporučuji, protože představuje nadměrnou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího jedince (k rizikům patří zejména poškození rotátorové manžety, která tvoří součást ramenního kloubu). Navíc rytmické otřesy, k nimž dochází během cvičení na různých posilovacích strojích, mohou způsobit poškození chrupavek a vést k předčasnému uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí, a tudíž k předčasnému ukončení růstu. Jestliže tedy chceš posilovat, měl by ses ve vlastním zájmu omezit na posilovací cviky s vlastní vahou.
Horní končetiny lze posilovat například přitahováním na hrazdě při úchopu podhmatem (tedy tak, aby palce rukou směřovaly od sebe a dlaně směrem k obličeji). Pro posílení horních končetin můžeš využít i klasický klik. Nejvyšší přiměřenou denní zátěž pro dospívajícího jedince (pokud se soustavně nezabývá nějakým sportem) představuje pět sestav posilovacích cviků po dvaceti provedeních. Cvičit můžeš každý den v týdnu, aby byla zátěž co nejrovnoměrněji rozložena v čase.
První výsledky v podobě posílení svalů by měly být pozorovatelné po několika týdnech, tedy alespoň za předpokladu, že posílené svaly nebudou „schovány“ pod nadměrně silnou vrstvou tělesného tuku (což však v tvém případě nehrozí, protože jak sám uvádíš, máš tenké a štíhlé ruce).

12.06.2019

Dobrý den, doktor říkal že bych měl jít na operaci nosních mandlí kvůli jejím překrvení a problémem s ušima. Babička ale říkala, že operace je nebezpečná. Co je na tom pravdy? Mám se bát? Děkuji.

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Adenotomie neboli odstranění nosní mandle (jedná se o nepárový orgán, správné je tedy označení v jednotném čísle) se provádí v případech jejího chorobného zvětšení, pokud v důsledku tohoto zvětšení dochází k opakovaným zánětům středního ucha. Vhodnost provedení operace by měl v každém konkrétním případě nejprve posoudit lékař – specialista, jmenovitě otolaryngolog. Výkon se provádí v celkové anestezii.
Na tvůj dotaz, zda se máš operace bát, nemohu jednoznačně odpovědět. Pravdou je, že každá operace vykonávaná v celkové anestezii zahrnuje určitá rizika. Obecné riziko úmrtí v přímé souvislosti s celkovou anestezií se pohybuje v řádu 0,01% (což představuje jeden případ z 10 000), přičemž důležitým faktorem ovlivňujícím riziko komplikací je zdravotní stav a kondice pacienta. Vyšší riziko komplikací při celkové anestezii hrozí u osob s chronickým onemocněním oběhové nebo dýchací soustavy. K rizikovým skupinám dále patří obézní jedinci, staří lidé a těhotné ženy.
Z uvedených důvodů je tedy vždy třeba posoudit, zda je výše naznačené riziko přiměřené očekávanému zlepšení zdravotního stavu jedince či zvýšení kvality jeho života, jehož má být operací dosaženo.

12.06.2019

Dobrý den, je normální mít na můj věk váhu 77 kg a 175 cm?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm, avšak za normální se považuje rozmezí 152 až 184 cm.
Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je u tebe rovněž nadprůměrná. Index tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 25,1. Jedná se tedy o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Při tělesné výšce 175 cm by se tělesná hmotnost čtrnáctiletého chlapce měla pohybovat přibližně v rozmezí 56 až 65 kg.
Avšak pokud má chlapec při téže tělesné výšce a věku (tj. 175 cm a 14 let) robustní typ postavy (široká ramena, mohutné svalstvo, případně i pokročilejší stupeň skeletálního vývoje), lze u něj horní hranici optimální tělesné hmotnosti posunout přibližně na 70 – 75 kg.
Doporučení tedy zní, aby sis tělesnou hmotnost hlídal (například aby ses vyhýbal konzumaci příliš tučných jídel a bílého pečiva, tj. pečiva z pšeničné mouky). Pokud se ti navíc podaří o pár kilogramů zhubnout, nic tím nepokazíš.

12.06.2019

Dobrý deň, som na prelome 17 a 18 roku života a chcel by som sa opýtať či mi bude ešte rásť a zahusťovať brada. Zatiaľ ju nemám ani veľmi hustú ani veľmi riedku, chĺpky tiež nie sú veľmi hrubé, holím sa každé tri dni. Je nejaký spôsob ako by som mohol bradu zahustiť a aby celkovo vyzerala dobre? Za odpoveď ďakujem.

Xxxxxx, 18 let

Milý Xxxxxx,

Vývoj vousů může být velmi individuální. Zatímco u některých chlapců začínají růst vousky pod nosem či na tvářích již na počátku puberty, u jiných až v jejím průběhu či závěru. Pokud jde o vousy na bradě, ty se ve většině případů začínají vyvíjet až poté, co chlapci již narostly první vousky pod nosem a na tvářích. Jinak řečeno, vousy na bradě zpravidla začínají růst z celého obličeje nejpozději.
Stejně jako nástup vývoje vousů, také jeho dokončení může nastat v různém věku. Lze říci, že růst a vývoj vousů je (společně s hlasovou mutací neboli změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský) jednou z nejvíce individuálně odlišných tělesných změn, k nimž u chlapců v období dospívání dochází. Vývoj vousů zpravidla pokračuje i po dovršení věku 18-ti let.
Avšak žádný způsob, jak uměle podpořit růst vousů, ti poradit nemohu. Vývoj vousů (a tělesného ochlupení obecně) totiž z větší části závisí na dědičných předpokladech, které jsou dány genetickou výbavou každého jedince a které nelze měnit.

12.06.2019

Dobrý den,trápí mě jedna věc, můj penis v normální délce má (...)

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku již abnormálně velké (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci), avšak to nikoho neopravňuje k tomu, aby se ti posmíval. Je možné, že někteří spolužáci nebo spolužačky tě pouze chtějí vyprovokovat k hněvu, pláči a podobně. V takovém případě bys jim rozhodně neměl udělat radost tím, že splníš jejich očekávání a budeš se rozčilovat nebo plakat. Pokud jsi však soustavně vystavován posměchu nebo urážkám, měl by ses svěřit buď rodičům, nebo přímo školnímu metodikovi prevence sociálně patologických jevů, který působí na každé základní i střední škole.
Pokud jde o samotné abnormálně velké rozměry penisu, ty mohou být dány buď vrozenými předpoklady (nejspíše extrémně nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn), nebo se může jednat o projev urychleného tělesného vývoje, případně lze uvažovat o kombinaci obou uvedených faktorů. Jestliže tě výrazně nadprůměrné rozměry penisu znepokojují, případně jsou doprovázeny urychleným vývojem dalších pohlavních znaků, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

12.06.2019

Jsem asi závislý na vodě denně ve škole vypiju kolem litru a půl a doma asi podobně. Není to moc? Nemám rád sucho v krku a taky jsem zjistil že voda dělá sliny a ty zase nějak chrání zuby - extrémně se bojím zubního kazu. V přírodopisu jsme se učili o ledvinách a nevím jestli si je neodrovnám tím že denně vypiju asi 3 l.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Na vodě je závislý každý živý tvor. Tři litry vody denně rozhodně nepředstavují nadměrné množství a ledviny nepoškodí. V podstatě se jedná o doporučený denní příjem tekutin pro osoby o tělesné hmotnosti 60 kg.

12.06.2019

Dobrý den, jsem alergický na mitomycin ale nevím na co to je. Řekl byste mi to prosím? Děkuji

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Jedná se o silné antibiotikum, které se využívá při léčbě některých závažných onemocněních močového měchýře a některých dalších vnitřních orgánů.

11.06.2019

Dobrý den, chtěl sem se ještě zeptat na koule jestli ještě taky porostou. A jo ještě to že je mam velké když visej ale když se stáhnou tak jsou menší tak se chci zeptat když nebudu masturbovat naplní se mi koule a budou velké?

9nik, 17 let

Milý 9niku,

Představa, že varlata se po delší době bez ejakulace „zaplní“ a budou větší, je naprosto falešná. Ve varlatech se tvoří nanejvýš 5% objemu ejakulátu (spermatu), zatímco zbývajících 95% jeho objemu se tvoří v semenných váčcích a v předstojné žláze neboli prostatě. I kdyby se ti tedy v těle z nějakých důvodů nahromadilo větší množství ejakulátu, varlata by se ti kvůli tomu nezvětšila (nanejvýš by se ti zvětšila prostata a semenné váčky).
Jistěže v tvém věku ještě lze předpokládat určitý růst objemu varlat. Růst a vývoj varlat probíhá zpravidla do věku 18-ti let. Nedovedu však předem určit, jakého objemu tvoje varlata po dokončení vývoje dosáhnou. Normální objem varlat (neboli testikulární objem) u chlapců ve věku 17-ti let činí 15 až 25 mililitrů na jedno varle. Pokud máš obavy, že objem tvých varlat je abnormálně nízký, doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat jej o kontrolu, případně o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Pokud jde o „zmenšení“ varlat při smrštění šourku, jedná se pravděpodobně spíše jen o vizuální klam, k němuž dochází v důsledku přitažení varlat blíže k tělu.

11.06.2019

Dobrý den, příjde mi, že mám o něco natažené levé varle a taky mi příjde, že nadvarle mám taky takový více vyndaný od varlete. Nevím jak to popsat omlouvám se, ale byl jsem na kontrole před nedávnem a paní mi kontrolovala jestli jsou varlata v dobrém rozpoložení. Nevím. A mé levé varle prostě trochu bolí. Pravda je, že jsem si na to trochu začal šahat a snažím se přestat. Jen prostě vím, že tam je něco špatně a nevím jestli mám jít znova na kontrolu. Poraďte. Děkuji.

Patrikk, 16 let

Milý Patrikku,

Je naprosto normální, že jedno z varlat visí poněkud níže než druhé. U většiny mužů a chlapců (přibližně u 85%) je níže umístěno levé varle, u ostatních (tj. u zbývajících 15%) je níže umístěno varle pravé. Důvod nestejné výšky zavěšení varlat zřejmě spočívá v tom, že kdyby varlata byla umístěna ve stejné výšce, znesnadňovala by chůzi.
Jestliže lékařka při kontrole varlat nezjistila nic patologického, mělo by být vše v pořádku. Pokud se však obáváš, že trpíš nějakou poruchu, samozřejmě můžeš lékařku opět navštívit a se svými obavami se jí svěřit.

11.06.2019

Chci říct jedné holce, že jí mám rád a nevím jak jí to mám říct. Prosím pomožte.

Tarzan, 13 let

Milý Tarzane,

Své sympatie můžeš dívce vyjadřovat různými způsoby, avšak předtím, než se rozhodneš svěřit se jí se svými city, byste se měli alespoň trochu sblížit. Většina dívek si nepřeje, aby jim chlapec hned vyznával lásku. S dívkou se tedy nejprve zkus skamarádit, později ji můžeš pozvat na schůzku a až se dostatečně sblížíte, můžeš s ní začít mluvit i o svých citech a jiných důvěrných tématech.

12.06.2019

Dobrý den, nezveřejňuje mou otázku prosím (...)

Jirka, 18 let

Milý Jirko,

1) Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž mohou oba dva partneři regulovat hloubku zavedení penisu do pochvy, zatímco v ostatních koitálních polohách má tuto možnost jen jeden z partnerů. Navíc vykonávání soulože v různých méně obvyklých (a mnohdy dosti krkolomných) tělesných polohách by začínající pár nemusel zvládnout.
2) V hymenu (nepřesně též označovaném jako „panenská blána“) se nachází otvor (zpravidla kruhového či oválného tvaru), k jehož rozšíření může dojít při prvním pohlavním styku, ale i jiným způsobem. Porušení hymenu nemusí být bolestivé a případné krvácení nemusí být nijak zvlášť silné, pokud souloži předchází dostatečně dlouhá milostná předehra, během níž se partnerčiny pohlavní orgány dostatečně připraví na následný pohlavní styk. Pokud už je první pohlavní styk provázen bolestí či silnějším krvácením, děje se tak zpravidla jen ve stresu a při nedostatečné přípravě (například při znásilnění). Více informací o hymenu najdeš například v odpovědích na dotazy návštěvníků Anonyma ze dne 26.04.2019 (viz archiv odpovědí - duben 2019) a Juraje ze dne 22.07.2018 (viz archiv odpovědí - červenec 2018).
3) Některé druhy hormonální antikoncepce účinkují již druhý den od zahájení užívání, jiné začínají účinkovat po uplynutí osmi až deseti dnů.
4) Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci se může odlišovat od doby potřebné k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení soulože. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven.
5) Při dosažení orgasmu se dostavuje svalové napětí v dolní části těla. V některých případech je dosažení orgasmu provázeno vydáváním různých zvuků, například vzdechů či přímo výkřiků, avšak většinou bývají tyto zvuky projevem tzv. předstíraného orgasmu. Některé ženy či dívky totiž při souloži orgasmu nedosahují, případně jej dosahují dříve než partner, aby však partnerovi udělaly radost, vydávají alespoň výše zmíněné zvuky, protože se domnívají, že to patří k věci.
6) Jestliže se nestydíš s dívkou souložit, nemusíš se před ní stydět svléknout. Kromě toho většina sexuálních aktivit probíhá zpravidla při tlumeném osvětlení (neboli tzv. intimním osvětlení), a tudíž je pravděpodobné, že dívka si tě tak jako tak nebude příliš dopodrobna prohlížet.

11.06.2019

Dobrý den, měl bych problém. Už nějaký ten čas se bavím s jednou holkou, chodíme spolu ven a tak různě. Moc se mi líbí. Myslím si že se jí taky líbim. Nevím to na 100%,ale mám pocit že jo. Ale já nevím, jak ji to mám říct? Zítra spolu jdeme na zmrzlinu, chtěl bych ji to říct tam. Tak prosím poraďte

Vindy, 16 let

Milý Vindy,

Jestliže chceš dívce vyjádřit své sympatie, nemusíš jí hned vyznávat lásku. Tím bys ji mohl spíš přivést do rozpaků. Svoje sympatie vyjadřuješ dívce už tím, že s ní jdeš na zmrzlinu. Nic nepokazíš tím, že dívce řekneš něco hezkého.
Pokud nevíš, jak máš dívce sdělit, že se ti líbí, můžeš začít například tím, že pochválíš nějakou součást jejího zevnějšku, například řekneš, že jí to sluší v tom tričku, které má na sobě (ostatně nikdy nevíš, zda si právě tohle tričko nevzala proto, aby se ti v něm zalíbila). Pokud by ses náhodou „netrefil“ a dívka začala dotyčnou část svého zevnějšku kritizovat, můžeš pohotově převést řeč na jiné téma.
Až si budeš jistý, zda a jakým způsobem chceš dívce odhalit city, které k ní chováš (včetně toho, že se ti líbí), měl bys tak učinit v soukromí, nikoliv před ostatními lidmi (předpokládám, že zmrzlinu nebudete konzumovat o samotě, nýbrž v nějakém podniku, kde nejspíš budou i další lidé).

11.06.2019

Ahoj, mám menší dotaz. Velice se mi líbí jedna holka ze třídy. Je taková tichá, s klukama se ani nebaví, spíše s holkama. Nedávno se bohužel po třídě rozneslo, že se mi líbí a ona prý o mě nestojí (Řekla to kamarádce). Já bych chtěl i přes to zkoušet to s ní dál. Jen nevím jak. Připadá mi že se mi vyhýbá a nechce se mnou mluvit. Ještě se mi nikdy takhle moc žádná holka nelíbila. Prosím o radu, věřím, že se dá ještě něco dělat. Děkuji.

Zeus, 14 let

Milý Die,

Na jednu stranu je pochopitelné, že dívku přivádí do rozpaků, když o ní ostatní spolužáci tvrdí, že se ti líbí. I kdyby k tobě dívka pociťovala nějaké sympatie, její obavy z nežádoucí pozornosti ji mohou vést k tomu, že se bude před ostatními naopak snažit dokázat, že o tebe nestojí. Pokud bys tedy chtěl usilovat o přízeň této dívky, musel bys tak činit výhradně v prostředí mimo školu, abys ji nevystavoval riziku, že se opět dostane do řečí, které jí jsou nepříjemné.

11.06.2019

Holil jsem se na penisu a trochu se řízl a později se mi tam udělala taková bílá boulička. Co s tím mám dělat? Zmizí to nebo to mám nějak řešit? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Dokonce i drobným poraněním může do těla proniknout infekce. Hrbolek či boulička je zřejmě mírný otok v místě poranění. Doporučuji, aby sis v nejbližších dnech myl vnější pohlavní orgány sice častěji než obvykle, zároveň však šetrněji.
Abys napříště předešel podobným poraněním, měl bys při holení ručním holicím strojkem použít dostatečné množství pěny a pokožku v místě holení by sis měl dostatečně napnout, k čemuž můžeš použít volnou ruku (tedy tu, ve které nedržíš holicí strojek). Při holení uvolněné pokožky je totiž riziko poranění vyšší, než při holení pokožky napnuté.

11.06.2019

Zeptal bych se. Zajímalo by mě co dělat, když někdo má zlomenou dominantní ruku a má potřebu masturbovat? Nikdy jsem zlomenou ruku neměl, ale docela mi tahle myšlenka vnukla do hlavy a nemůžu se jí zbavit. To přeci nejde, ne?

Někdo, 13 let

Milý Někdo,

Je pravdou, že praváci vykonávají masturbaci zpravidla pravou rukou, zatímco leváci levou. Dokonce i tzv. „falešného praváka“ (tedy jedince, který byl v dětství z nějakých důvodů donucen naučit se psát pravou rukou, ačkoliv se ve skutečnosti jednalo o leváka) lze někdy „odhalit“ podle toho, že vykonává masturbaci levou rukou. Avšak někteří jedinci při masturbaci úmyslně používají nedominantní ruku, případně obě ruce střídají.
Nicméně se domnívám, že v případě nouze, tedy například v případě poranění dominantní ruky, lze pro vykonávání masturbace dočasně používat i  nedominantní ruku (tedy levou u praváka nebo pravou u leváka), neboť používání nedominantní ruky podle mého názoru představuje pro organismus mnohem menší zátěž, než případné úplné vynechání masturbačních aktivit.

10.06.2019

Dobrý deň. Neviem či mám alergiu alebo neviem čo tak sa opýtam vás. Vždy keď sa osprchujem tak sa mi po osprchovaní objavia hlavne na bruchu a chrbte malé červené vyrážky s asi 3 cm fľakmi okolo. Tieto vyrážky sa mi spravia keď som dlhšie vo vode alebo som v kontakte s vodou. Aj keď nepoužijem šampón sa mi spravia dokonca aj na kúpalisku alebo plavárni. Vyzerá to fakt divne keď sa mi spravia takéto vyrážky a keďže sa blíži leto chcem vedieť čo proti tomu robiť. Ďakujem.

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Nedovedu posoudit, zda se jedná o alergickou reakci nebo o projev některého z kožních onemocnění. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na alergologii a dermatologii.

10.06.2019

Dobrý den, jak se mám zeptat holky, jestli jsem pro ni důležitý?

Yetti, 14 let

Milý Yetti,

Pokud chceš zjistit, zda jsi pro dívku důležitý či zda jí na tobě záleží, rozhodně by ses jí na to neměl ptát, protože dívky by se takováto otázka mohla dotknout (mohla by si myslet, že máš pocit, že pro ni důležitý nejsi), podobně jako kdyby ses jí například zeptal, jestli tě má ráda (mohla by si myslet, že pochybuješ o citech, které k tobě chová). To, zda jsi pro dívku opravdu důležitý, poznáš z jejího chování.
Dívka, které na chlapci záleží, se k němu chová vlídně a ohleduplně, snaží se mu v případě potřeby poskytnout pomoc či podporu a při společném rozhodování o věcech, které se týkají obou dvou, je ochotna přistoupit na kompromis. Samozřejmě to neznamená, že zamilovaná dívka udělá pro chlapce všechno, co mu na očích vidí (i když i takové by se možná našly), nicméně alespoň čas od času projevuje potřebnou dávku altruismu, což znamená, že svým jednáním nesleduje pouze vlastní prospěch, ale i prospěch druhého (jednoduše řečeno, altruismus je opakem sobectví neboli egoismu).

10.06.2019

Dobrý den. Dozvěděl jsem se, že existují různé druhy ženských vagin (...), ale i různé druhy mužských penisů. Jestli něco takovéhleho existuje, rád bych se dozvěděl více informací (...) Děkuji za odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Je sice pravdou, že u jedinců obou pohlaví se projevují větší či menší individuální rozdíly ve tvaru či v rozměrech jejich kopulačních orgánů, nicméně základní stavba těchto orgánů (tedy pochvy u žen a penisu u mužů) je u všech stejná. Žádná vědecky podložená „typologie“ kopulačních orgánů tedy neexistuje.

10.06.2019

Dobrý den, co mam dělat když už nutně potřebuji sex a nedaří se mi najit nějakou slečnu a masturbace mě nebaví?

Poiuz, 17 let

Milý Poiuzi,

Sexuální potřeba patří mezi základní biologické potřeby, přičemž u dospívajících jedinců se zpravidla projevuje obzvláště silně, což souvisí s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Avšak sexuální potřebu lze uspokojit různými způsoby, tedy nejen párovými sexuálními aktivitami, ale i vykonáváním masturbace. I když máš pocit, že už tě masturbace „nebaví“, můžeš ji vykonávat alespoň proto, abys uspokojil jednu ze svých základních biologických potřeb, protože v případě dlouhodobého neuspokojení některé ze základních potřeb nastává frustrace, která se negativně projevuje na tělesném i duševním zdraví jedince.
Jestliže se ti v současné době nedaří najít si vhodnou partnerku, můžeš uspokojení potřeby důvěrného kontaktu s druhou osobou přesunout na pozdější dobu. Potřeba sociálního kontaktu již nepatří k základním biologickým potřebám, nýbrž k potřebám „vyšším“, jejichž uspokojení (na rozdíl od základních biologických potřeb) odkládat lze.
Při hledání vhodné partnerky (tedy „nějaké slečny“) bys pokud možno neměl dávat najevo, že „nutně potřebuješ sex“. Asi málokterou dívku by totiž nadchla představa, že se má stát pouhým předmětem či nástrojem sexuálního uspokojení nedočkavého chlapce či mladého muže, kterému jde jen o to, aby už mohl uskutečnit pohlavní styk.
Vhodná sexuální partnerka je taková, k níž zároveň cítíš silnou citovou náklonnost, která je alespoň do určité míry opětována. Proto by mělo jakémukoliv sexuálnímu kontaktu předcházet navázání dostatečně kvalitního citového vztahu založeného na vzájemné důvěře a porozumění pro city a potřeby druhého. Kdykoliv se tedy chceš sblížit s nějakou dívkou, měl by sis nejprve položit otázku, zda ti na dotyčné dívce opravdu záleží kvůli ní samé, a to bez ohledu na to, zda spolu v budoucnu uskutečníte nebo neuskutečníte sexuální kontakt. S takovýmto přístupem se ti dříve či později podaří sblížit se s jakoukoliv dívkou, které budeš alespoň trochu sympatický a která k tobě bude pociťovat alespoň trochu náklonnosti. Další vývoj vašeho vztahu (včetně případného navázání sexuálního kontaktu) už bude záležet především na tvém chování, které by mělo být dostatečně citlivé a ohleduplné. Podrobnější informace ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
Jestliže se ti opakovaně nedaří navázat důvěrnější vztah s dívkou (což znamená začít s ní alespoň „chodit“), může to znamenat, že na navázání takovéhoto vztahu dosud nejsi dostatečně psychicky a sociálně zralý (problém spočívá v tom, že mnozí dospívající chlapci, kteří jsou již biologicky dostatečně vyspělí na to, aby mohli uskutečnit pohlavní styk, prozatím nejsou dostatečně psychicky a sociálně zralí na to, aby mohli navázat plnohodnotný citový vztah). V takovém případě nezbývá než doporučit, abys navázání vztahu s dívkou odložil na pozdější dobu, až k něčemu takovému psychicky a sociálně zralý budeš.
Jistě lze namítnout, že sexuální kontakty mezi sebou navazují i lidé, kteří psychicky a sociálně zralí nejsou a žádnou citovou náklonnost k sobě nemají. Příkladem sexuálních kontaktů tohoto druhu je mimo jiné i prostituce (která je však určena výhradně osobám starším 18-ti let), ale také náhodné navazování sexuálních kontaktů v různých zábavních podnicích, k nimž dochází často pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Avšak takovéto sexuální kontakty jsou spojeny s velmi vysokou mírou rizika přenosu pohlavních nemocí, případně i rizika nechtěného početí (které nelze v případě soulože mezi dvěma osobami opačného pohlaví nikdy zcela vyloučit, a to ani při použití některé z metod antikoncepce). Za chvilkové a pomíjivé uspokojení se v takovýchto případech platí mnohdy doživotními negativními následky (například v podobě infekce virem HIV a podobně), nemluvě o závažné ujmě, kterou tímto způsobem utrpí morální vývoj dospívajícího či mladého člověka.
Navazování sexuálních kontaktů bych tedy doporučoval výhradně v rámci plnohodnotných citových vztahů. Ostatně nejpodstatnější rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami spočívá právě v uspokojení z tělesné blízkosti milované osoby (přičemž samotný orgasmus probíhá v podstatě stejně, tedy na základě stejných reflexů), avšak bez citového vztahu takovéto uspokojení chybí (a tudíž zbývá již jen samotný orgasmus, jehož lze při masturbaci dosáhnout bezpečněji a pohodlněji).

10.06.2019

Dobrý den. V sobotu jsem měl dvě klíšťata a teď tam mám na těch místech červené fleky které štípou. Nevíte co to je a kdy to zmizí? A pak ještě se mi udělaly bílé malé flíčky na penisovi (žaludovi). Nevíte co to je a kdo to zmizí?

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Červené ohraničení v místě vpichu může být projevem zánětlivé reakce. Pouze větší červené skvrny by byly projevem tzv. lymeské boreliózy (což je jedno z onemocnění šířených klíšťaty), avšak průměr těchto skvrn by se pohyboval okolo několika centimetrů. Počáteční fáze onemocnění by byla provázena podobnými příznaky, jaké má chřipka či nachlazení, tedy zvýšenou teplotou a únavou. Doporučuji tedy sledovat případné změny velikosti červených skvrn. Jestliže se skvrny budou zvětšovat, navštiv lékaře.
Pokud jde o drobné bílé útvary na žaludu, záleží na jejich umístění. Pokud jsou umístěny víceméně rovnoměrně podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří normální součást žaludu a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Jestliže se drobné bílé skvrnky či pupínky nacházejí na spodní straně žaludu, jedná se pravděpodobně o zvětšené mazové žlázky, které rovněž nepředstavují zdravotní problém.
Projevem kožního onemocnění by mohly být bílé skvrny či výstupky na horní straně žaludu nebo v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč). Původ onemocnění tohoto druhu může být virový, bakteriální i mykotický. Konkrétní druh onemocnění však nelze určit bez lékařského vyšetření. Kožní onemocnění bakteriálního či mykotického původu lze léčit různými mastmi (z volně prodejných mastí lze uvést například canesten nebo clotrimazol), zatímco pro léčbu kožních obtíží virového původu je třeba navštívit lékaře (i když v některých případech jejich projevy vymizí i spontánně, tedy bez léčby).

10.06.2019

Dobrý den, prosím jen o odpověď (...)

Sam, 17 let

Milý Same,

Sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví není v tvém věku vzácností ani u heterosexuálně orientované části populace. Například podle výsledků výzkumu sexuálního chování adolescentů (Tulloch, T.; Kaufman, M., 2013) je počet jedinců ve věku 15 až 19 let, kteří měli během předchozího roku sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví, přibližně třikrát vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci. Kvůli důvěrnému kontaktu s kamarádem si tedy nemusíš dělat obavy ohledně své nebo jeho sexuální orientace.
Pokud jde o kondom, ten chrání nejen před nechtěným početím, ale i před přenosem infekčních onemocnění, a tudíž jeho použití má určité opodstatnění i při sexuálních aktivitách mezi dvěma jedinci téhož pohlaví. Nicméně riziko přenosu pohlavních nemocí při vzájemné masturbaci je velmi nízké (pohlavní nemoci včetně HIV/AIDS se přenášejí krví, spermatem a poševními tekutinami, nikoliv prostým dotekem neporaněné pokožky).

10.06.2019

Dobrý den, jak mám přestat žárlit? (...) Děkuju.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

I když je pro tebe kamarád důležitý, nemůžeš očekávat, že ho budeš mít jen pro sebe. Pokud se cítíš opuštěný, zkus si najít ještě nějaké další kamarády, kteří by na tebe měli více času.

10.06.2019

Dobrý den, omlouvám se že to píši sem, ale nevím kam jinam, pokud mám ve škole z matiky průměr 2,3 tak pořád musím mít 2 a nebo to už rozhoduje učitel?

ANONYM, 12 let

Milý ANONYMe,

Při klasifikaci by měl učitel vycházet z pravidel hodnocení, která jsou stanovena vyhláškou č. 48/2005 Sb. Touto vyhláškou však není stanoveno, že známka na vysvědčení musí vyjadřovat aritmetický průměr známek z průběžného hodnocení během školního roku. Ve vyhlášce se pouze uvádí, že výsledky vzdělávání žáka mají být hodnoceny „tak, aby byla zřejmá úroveň vzdělání žáka, které dosáhl zejména ve vztahu k očekávaným výstupům jednotlivých předmětů školního vzdělávacího programu, ke svým vzdělávacím a osobnostním předpokladům a věku.“
Pokud bys měl pocit, že známka na vysvědčení neodpovídá tomu, na jaké úrovni sis osvojil požadované znalosti a dovednosti (nebo dokonce že se tě učitel snaží známkou na vysvědčení poškodit), měli by tví rodiče požádat o komisionální zkoušku. Žádost podávají rodiče žáka řediteli školy, avšak až poté, co jsou rodiče s klasifikací oficiálně seznámeni, tedy poté, co žák obdrží vysvědčení.

10.06.2019

Poprosím nezobrazovať text (...)

Martin, 15 let

Milý Martine,

Zřejmě se jedná o tzv. gynekomastii, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců. V některých případech dochází ke spontánnímu odeznění gynekomastie, avšak pokud zvětšení prsních bradavek přetrvává delší dobu (déle než dva roky) nebo se kvůli němu cítíš trapně, doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastii lze léčit pomocí antiestrogenů, například tamoxifenu.

09.06.2019

Dobrý den, slyšel jsem, že v 17 přestane růst penis a chtěl jsem se zeptat, jestli bude aspoň více hrubý nebo jestli i to zůstane.

9nik, 17 let

Milý 9niku,

Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let. Během posledního roku růstu a vývoje narůstá již spíše jen jeho obvod, avšak ani mírný růst do délky není vyloučen. U některých chlapců či mladých mužů pokračuje růst penisu ještě do věku 19 až 21 let, například v důsledku pozdějšího nástupu dospívání.

09.06.2019

Dobrý den, určitě si pamatujete moje zprávy (...)

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Jestliže se ti někteří spolužáci posmívají kvůli něčemu, co je ve skutečnosti naprosto normální a navíc to ani nemůžeš nijak ovlivnit, chyba je pouze na jejich straně. Důležité je, aby sis uvědomoval svoji morální převahu a nenechal se vyprovokovat k projevům hněvu a podobných emocí.

09.06.2019

Dobrý den, chtěl bych si na prázdniny sehnat nějakou brigádu, ale jsem docela velký introvert a tak mám z toho docela strach. Poradíte mi jak bych měl při shánění postupovat a co dělat? Děkuji

X, 16 let

Milý X,

Pokud si chceš najít práci ve formě brigády, můžeš se obrátit buď přímo na zaměstnavatele, který shání brigádníky, nebo na některou z agentur, které brigády zprostředkovávají. V každém případě budeš muset jednat s lidmi. Informace o tom, jak máš postupovat a co všechno budeš potřebovat, ti sdělí pracovníci příslušné agentury.
Při výběru práce by sis měl vybrat pokud možno takovou činnost, při které nebudeš přicházet do přímého kontaktu s klienty, protože taková práce by pro tebe zřejmě představovala nadměrnou zátěž.

09.06.2019

(...) Děkuji a dotaz opět prosím zakrýt.

Matt, 17 let

Milý Matte,

1) Neznám podrobnosti případu, o němž se zmiňuješ, a proto nemohu vědět, z jakých důvodů byl zmíněný zákrok proveden. Nejčastější příčinou takovýchto zákroků je nádorové onemocnění, které však nemuselo být vyvoláno užíváním hormonální antikoncepce. Užívání hormonální antikoncepce podle některých studií naopak snižuje riziko výskytu rakoviny vaječníků.
2) Přehled metod antikoncepce najdeš v každé učebnici přírodopisu pro 8. ročník ZŠ, nicméně pro zjednodušení uvádím jejich přehled i zde:

  • Tzv. bariérové metody antikoncepce jsou založeny na vytvoření mechanické překážky (neboli bariéry), která brání splynutí vajíčka a spermie. K bariérovým prostředkům antikoncepce patří kondom (nasazuje se na penis) a diafragma neboli pesar (nasazuje se na děložní hrdlo).
  • Dalším druhem je hormonální antikoncepce, která je založena na hormonálním potlačení procesu zrání a uvolňování vajíček z vaječníků. Užívá se ve formě tablet, případně náplastí.
  • Dále existují chemické antikoncepční prostředky, k nimž patří tzv. spermicidy, což jsou látky, které hubí spermie. Vyrábějí se v podobě krémů nebo čípků určených k zavádění do pochvy.
  • Zvláštním druhem antikoncepce je tzv. nitroděložní tělísko, které kombinuje mechanické, chemické, případně i hormonální působení. Nitroděložní tělísko zavádí do těla ženy lékař (gynekolog), obvykle v lokální anestezii.
  • Pro úplnost uvádím ještě tzv. přirozené metody antikoncepce, které jsou však krajně nespolehlivé. Patří k nim výpočet tzv. „plodných“ a „neplodných“ dnů a tzv. přerušovaná soulož. První z těchto metod je však v období dospívání v podstatě nepoužitelná, protože u dospívajících dívek je až 50% menstruačních cyklů nepravidelných. Ani přerušovaná soulož není zcela vhodná, a to nejen pro svoji nízkou spolehlivost, ale také proto, že přerušení pohlavního styku před dosažením orgasmu může způsobit silné křeče v oblasti malé pánve, a to jak u partnerky, tak i u partnera.

Pokud s partnerkou nechcete používat žádné antikoncepční prostředky a zároveň prozatím neplánujete pořídit si potomstvo, doporučoval bych namísto klasické soulože (tj. vaginálního pohlavního styku) vykonávat tzv. nekoitální sexuální aktivity, které mohou být přinejmenším stejně příjemné jako soulož nebo i příjemnější, avšak jejich vykonávání není spojeno s rizikem nechtěného početí.

09.06.2019

Dobrý deň (...) prosím nezverejnovať

Eroüštan, 15 let

Milý Eroüštane,

Jestliže lze předkožku bez obtíží přitahovat v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které s největší pravděpodobností spontánně odezní během dalšího vývoje penisu. Dokud nedojde k uvolnění předkožky, je třeba se vyvarovat násilných pokusů o její přetažení. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak je třeba postupovat zvolna a šetrným způsobem. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

08.06.2019

Dobrý den, prosím vás o radu (...) Předem děkuji za odpověď a dotaz prosím zakrýt.

Matt, 17 let

Milý Matte,

Nepravidelnost menstruace by tvoji dívku neměla znepokojovat, neboť v odborné literatuře se uvádí, že během prvních dvou let menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných. Užívání hormonální antikoncepce by sice nemělo zdraví tvé dívky ohrozit. Je však třeba zvážit dopady užívání hormonální antikoncepce na životní prostředí a na zdraví ostatních lidí, které nejsou malé (například je velmi pravděpodobné, že odpadní látky z hormonální antikoncepce jsou jednou z příčin nárůstu výskytu gynekomastie a vrozených vývojových vad pohlavního ústrojí, podle některých studií se odpadní látky z hormonální antikoncepce podílí i na vymírání některých druhů mořských živočichů).
Pokud jde o obtíže při používání kondomu, ty jsou nejspíš způsobeny nesprávným výběrem velikosti. Jestliže se kondom při pohlavním styku shrnuje, je zřejmě příliš široký. Doporučuji tedy používat kondomy s nižší nominální šířkou. Přehled velikostí kondomu podle nominální šířky obsahuje následující tabulka.

08.06.2019

Ahoj, potřebuji radu. Zamiloval jsem se do jedné holky, ale ona má kluka. Je ji stejně jako mně (tomu klukovi taky) a přijde mi, že když jsme ve škole, tak se s tím klukem jenom obejme a pozdraví. Já tu holku fakt mám hodně rád a udělal bych pro ní naprosto všechno. Nevím co mám dělat, poradili byste mi, prosím?

Anonymous21, 13 let

Milý Anonymousi21,

Jestliže je dotyčná dívka již zadaná (tedy již chodí s jiným chlapcem), měl bys tuto skutečnost respektovat. Rozhodně by ses neměl pokoušet její současný vztah s jiným chlapcem zničit. Nemělo by tě mýlit, že ve škole se před ostatními se svým chlapcem „jenom“ pozdraví a obejme, neboť důvěrnější formy komunikace se zpravidla odehrávají v soukromí.
Na zadanou dívku, do které ses zamiloval, pokud možno nemysli. Jestliže chceš navázat důvěrný vztah, raději si najdi nějakou jinou dívku.

08.06.2019

Dobrý den, (...) Prosím zveřejnit jenom odpověď.

Jamie, 15 let

Milý Jamie,

Rady a doporučení ohledně holení najdeš na stránce „Jak se oholit“. Pokud si chceš holit pubické ochlupení, měl bys postupovat opatrně a dbát na to, aby pokožka v místě holení byla dostatečně napnutá (k čemuž lze využít volnou ruku). Před prvním oholením je však třeba toto ochlupení zastřihnout na délku 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku. Kromě nůžek lze pro zkrácení ochlupení před prvním oholením (nebo před jeho holením po delší době) použít i výsuvný zastřihávač, který tvoří součást některých elektrických holicích strojků.
Po oholení ochlupení může docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchních vrstev pokožky. V místě zarůstání se jako projev lokální zánětlivé reakce tvoří drobné červené pupínky. Zarůstání chloupků a tím i tvorbě pupínků lze zabránit ošetřováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému.
Pokud jde o holení v okolí řitního otvoru, to rozhodně nedoporučuji, neboť při něm hrozí poranění. Zvýšené riziko poranění je dáno nejen obtížnou dostupností uvedené části těla, ale i její nerovností (obecně platí, že čím členitější je určitá část povrchu těla, tím vyšší riziko poranění hrozí při jejím holení).

08.06.2019

Dobrý den, jak poznám astma? Může se u mě rozvinout když mám alergii? Hodně se toho bojím, protože astma má babička a prý to není nic příjemného.

Orel, 14 let

Milý Orle,

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, při němž dochází ke zužování a uzavírání průdušek. Dochází k němu vlivem alergické reakce, vyvolané například některými potravinami, prachem, pylem či znečištěným ovzduším. Po kontaktu s alergenem dochází k reakci v podobě záchvatu.
K projevům astmatického záchvatu patří dušnost, kašel a svíravý pocit na hrudníku. Avšak mezi jednotlivými záchvaty se astma nemusí nijak projevovat.
Základem prevence je vyšetření na alergologii, které poskytne informace o tom, kterým konkrétním alergenům by se měl pacient pokud možno vyhýbat a tím předejít možnému záchvatu. Při těžší formě astmatu připadá v úvahu dlouhodobé užívání protizánětlivých léků a kortikoidů formou inhalace (k jejich aplikaci slouží speciální inhalátory).

08.06.2019

Dobrý den, nedávno se mi objevil (...) Děkuji.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

K zahojení by mělo dojít přibližně do týdne, avšak restrukturace okolní tkáně může trvat i několik měsíců a na místě drobného poranění může i poté zůstat nepatrná jizvička. Postižené místo si pokud možno neškrábej (pokud to nevydržíš, můžeš si dotyčné místo pro jistotu přelepit náplastí s polštářkem).

08.06.2019

Dobrý den,
Mám problém s penisem. Je takový hrozně měkký i v klidu
(...) Děkuji za odpověď.

Šimpanz, 14 let

Milý Šimpanzi,

Vzhledem k tvému věku je nepravděpodobné, že by se jednalo přímo o poruchu erekce, protože tyto poruchy jsou u dospívajících jedinců velmi vzácné (a pokud už se vyskytují, pak nejčastěji jako projev onemocnění oběhové soustavy, které by se však u tebe s největší pravděpodobností projevilo již dříve). Je naprosto normální, že v klidovém stavu je penis relativně měkký. Jeho větší pružnost při erekci může být způsobena větší pružností vazivových tkání v těle penisu (například vazivových pouzder topořivých těles).
Nicméně pokud máš pochybnosti ohledně kvality svojí erekce, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který ti může vystavit poukaz na vyšetření u specialisty, například urologa nebo sexuologa. Pro návštěvu lékaře je však vzhledem k tvému věku nutné si zajistit doprovod alespoň jednoho z rodičů.

07.06.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na takovou divnou otázku. Vadilo by, kdybych neměl při sexu staženou předkožku?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nevadilo. Při nasazování kondomu se sice předkožka nejprve přetáhne přes žalud, avšak pokud ji z nějakých důvodů přetáhnout nechceš nebo nemůžeš, nebude vadit, když si ji ponecháš nataženou na žaludu. Kondom alespoň sníží riziko jejího násilného stržení za žalud, pokud by její přetahování ještě činilo obtíže.
Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem a vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že i kdybys měl v současné době s přetahováním předkožky obtíže, během následujících několika let ještě mohou tyto obtíže ustoupit (zatímco ve věku 15-ti let lze předkožku zcela stáhnout za žalud přibližně u 85% chlapců, ve věku 16-ti až 17-ti let je to již u 95% chlapců a ve věku 18-ti let u více než 99% chlapců či mladých mužů).

07.06.2019

Chci se zeptat, jestli délka mého penisu je odpovídající mému roku. 8 cm bez erekce a 10 cm s erekcí. Odpovídá to mém věku?

Chleba, 12 let

Milý Chleba,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Mírně nadprůměrná délka penisu v klidovém stavu je zřejmě dána nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn (čím méně pružné jsou tyto vazy, tím nižší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci, jinak řečeno, tím větší je délka penisu v klidovém stavu oproti erekci). Pro posouzení rozměrů penisu je však zásadní jeho délka při erekci, která v tvém případě plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.

07.06.2019

Ahoj, co vše zahrnuje 15leta prohlídka? Donedávna jsem měl jednu doktorku a ta mi třeba nebrala ani krev, ale teď jsem dostal novou :/

Samuel, 15 let

Milý Samueli,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.
Odběr krve není součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let.

07.06.2019

Dobrý den, dnes se mi při masturbaci udělal tmavě fialový flek na žaludu, nevím co to je. Chci poradit. Děkuji

Chleba, 12 let

Milý Chleba,

Vzhledem ke zbarvení zmíněné skvrny by se mohlo jednat o hematom neboli krevní výron, k němuž může dojít v důsledku porušení některé z podkožních cév, i když vyloučit nelze ani prosté zvýšené prokrvení příslušné tkáně. Pokožka na žaludu penisu neobsahuje žádné kožní barvivo (neboli pigment), a tudíž jakékoliv změny v prokrvení jsou na povrchu žaludu mnohem nápadnější, než na jiných částech těla, jejichž pokožka pigment obsahuje.
Není však zcela jisté, že změna zbarvení žaludu souvisí s vykonáváním masturbace. K hematomu by během masturbace mohlo dojít snad jen v případě, že bys vykonával příliš prudké a divoké masturbační pohyby (nebo v případě, že bys při masturbaci používal nějakou umělou „pomůcku“, což bych však rozhodně nedoporučoval).
Není nutné, aby ses při masturbaci dotýkal přímo žaludu (ostatně většina mužů a chlapců to při masturbaci ani nedělá). Jestliže u tebe při masturbaci dochází k nadměrnému tření, můžeš jej snížit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky (například pleťového krému pro citlivou pleť).

07.06.2019

Dobrý deň, chcel som (...)

Sedem na druhú, 15 let

Milý Sedem na druhú,

Jakékoliv zásadní omezování masturbačních aktivit rozhodně nedoporučuji, zejména u dospívajícího jedince.
Podobné experimenty, které v dotazu popisuješ, mohou podle mého názoru ohrozit tvoje duševní zdraví.

07.06.2019

Môj penis v erekcii má dĺžku 10cm je to dosť? A normálne 4 cm. Bojím sa lebo chodím s jednou babou, bude s tým v poriadku?

M. Gudo, 13 let

Milý M. Gudo,

Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně podprůměrné, avšak naprosto normální. Rozdíl oproti průměrným délkám penisu v klidovém stavu a při erekci u chlapců tvého věku činí pouhý 1 centimetr, což je rozdíl prakticky zanedbatelný.
Případné reakce tvé dívky se nemusíš obávat, protože jistě bude trvat nějakou dobu, než se spolu dostanete do situace, v níž by mohla rozměry tvého penisu posuzovat (tedy pokud se do takové situace vůbec dostanete, což samo o sobě ještě zdaleka není jisté). Jestliže tě tvoje současná či budoucí dívka má nebo bude mít opravdu ráda, jistě tě nepřestane mít ráda jenom proto, že délka tvého penisu je o 1 cm nižší, než kolik činí průměrná délka penisu v tvém věku.

06.06.2019

Dobrý den, asi si na mě pamatujete, že jsem zde dával asi před rokem a půl dotazy o předčasné pubertě (...)

David, 16,8 let

Milý Davide,

Vzhledem k tomu, že již brzy budeš dospělý, nemá smysl zpětně řešit, zda u tebe kdysi začala puberta o něco dříve (ostatně podle údajů, které jsi v minulosti uvedl, se o pravou předčasnou pubertu tak jako tak nejednalo). Tvoje současná tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak normální. Podle růstového grafu se nacházíš na 25. percentilu (to znamená, že 25% ostatních chlapců ve věku 16,5 roku je nižších než ty). Aby se jednalo o poruchu růstu, musel by ses nacházet na 3. percentilu nebo pod ním.
Pokud jde o nástup puberty u dívek, k tomu dochází přibližně o rok dříve než u chlapců, tedy nejčastěji okolo desátého roku věku. Za předčasnou se puberta u dívek považuje v případě, že její první známky nastoupí před dovršením věku 8 let (u chlapců před dovršením věku 9 let). Známky nastupujícího pohlavního zrání, které v dotazu popisuješ, jsou tedy vzhledem k věku tvé sestry naprosto normální.
Jestliže tvé psychické obtíže neustupují ani po delší době medikace, doporučuji svěřit se ošetřujícímu lékaři, který ti může předepsat nějaké účinnější léky, než jaké užíváš v současné době.

06.06.2019

Dobrý den, dnes jsem se koupal a asi mi zateklo do penisu mýdlo, nijak mi to nedráždí nebo tak ale když jsem se pak šel vymočit hrozně mě to pálilo. Před koupelí sem takové problémy neměl. Nevíte co to může být?

Aly, 13 let

Milý Aly,

Ke vniknutí mýdla či vody do močové trubice dochází při koupání jen zřídkakdy, v podstatě pouze pokud je ústí močové trubice (tj. otvor, jímž z těla vychází moč) zvnějšku rozevřeno mechanickým tlakem. Pokud se při močení dostavuje svědění či pálení, doporučuji vypít větší množství tekutin. Jestliže do močové trubice pronikla nějaké dráždivá látka, dojde po vypití většího množství tekutin (a jím vyvolaném opakovaném vymočení) k jejímu rychlejšímu vyplavení.

06.06.2019

Dobrý den, asi rok mám trochu sestouplou levou část hrudníku. Doktor říkal že se jedná pouze o kosmetický problém. Akorát na to navazuje další problém na který bych se chtěl zeptat a to ohledně mých žeber. Mám je vystouplá a jsou na délku viditelně delší než můj hrudník. Vypadá to asi tak jako by byla do špičky takže mám mezi hrudníkem a žebry takovou menší prohlubeň a z vrchu mám kvůli tomu i takový kulatější břicho po pupík a pod ním už mám zase břicho rovný takže to vypadá když to přeženu fakt jako kdyby byla do špičky. Z dálky to ani není tak viditelný akorát by mě zajímalo jestli to nemůže být způsobeno např. slabým břišním svalstvem a popř. by mě zajímalo jak bych měl cvičit aby se to zlepšilo. Děkuji.

X, 16 let

Milý X,

Podle popisu se zřejmě jedná o mírnou formu deformity hrudníku, která se odborně nazývá pectus carinatum (lidově „ptačí hrudník“). Tomu nasvědčuje vysunutí hrudníku ve tvaru „do špičky“, o němž se v dotazu zmiňuješ.
Mírnější formy této deformity hrudníku není nutné léčit, protože léčba by pro organismus znamenala větší zátěž, než samotná deformita (v tomto ohledu má tvůj lékař pravdu, označuje-li tvůj problém za „kosmetický“). Deformity hrudníku lze léčit chirurgicky, avšak je třeba zvážit, zda by ti výsledek takovéto léčby stál za podstoupení několika operací, po nichž na hrudníku zůstanou jizvy. U mírnějších forem lze určité korekce (nápravy) dosáhnout dlouhodobým nošením speciálního mechanického aparátu, tedy jakéhosi korzetu, který se skládá z hliníkových pásů upevněných k tělu pomocí popruhů. Nevýhodou je, že popsaný aparát je nutné nosit v podstatě nepřetržitě po dobu několika měsíců, což pro tělo představuje zátěž v podobě otlaků, případně i různých kožních obtíží v místě dotyku korzetu s tělem. Jestliže neobvyklý tvar hrudníku neomezuje tvoje dýchání ani krevní oběh, není léčba nutná.

06.06.2019

Dobrý deň,
Prosím poraďte. Myslíte že chlapec a dievča môžu byť len kamaráti? Lebo kamarátka mi to vraví že buďme radšej najlepší kamaráti. Vraví že nechce ma stratiť rozchodom vo vzťahu že lepšie je byť len kamaráti, ale aj tak si veríme a vravíme všetky tajomstvá. Dva krát sme spolu chceli skúsiť chodiť ale ona povedala buďme radšej kamaráti. Vraví že nechce vzťah každý deň si píšeme a vraví že ma má veľmi rada. Prosím poraďte chce ma alebo nie alebo čo mám robiť. Ďakujem.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Je docela dobře možné, že tvoje kamarádka má z navázání příliš vážného vztahu určité obavy, případně se na takovýto vztah dosud necítí připravena (což by ostatně vzhledem k věku okolo 12-ti let bylo svým způsobem celkem pochopitelné). Avšak i vztah, který se mezi vámi již vytvořil, je již sám o sobě dosti důvěrný, ať již tento vztah chcete nebo nechcete nazývat jakkoliv.
Otázkou je, zda by se mezi vámi vůbec něco změnilo, kdybyste svoje velmi důvěrné kamarádství nazývali chozením. Domnívám se tedy, že nic nepokazíš, pokud s dotyčnou dívkou budete váš vztah udržovat v té rovině, v jaké jej dosud udržujete. Je docela dobře možné, že časem spolu navážete vysloveně partnerský vztah. Do té doby na tobě dívka alespoň ocení, že jsi trpělivý a nenaléháš na ni s něčím, do čeho se prozatím nechce pouštět.

06.06.2019

Dobrý den, mám problém (...)

Suchoň, 13 let

Milý Suchoni,

Nevidím nic divného ani nenormálního na tom, že u tebe nastává erekce, když se dotýkáš eroticky nejcitlivější části svého těla. Kvůli erekci se nemusíš trápit, jedná se o naprosto normální jev.
Pokud jde o tvrzení tvých kamarádů či spolužáků, neměl bys jim přikládat tak velký význam. Možná, že z nějakých důvodů nechtějí o daném tématu hovořit, a proto ti odpovídají vyhýbavě. Přece jen se jedná o poměrně důvěrné záležitosti, o nichž se někteří lidé zkrátka stydí s někým mluvit.

06.06.2019

Dobrý den, Prosím nezveřejňuje (...) Děkuju.

Matyas, 18 let

Milý Matyasi,

Záleží na tobě, jakému druhu spodního prádla dáváš přednost. Důležité je, aby bylo vyrobeno pokud možno ze 100% bavlny a neškrtilo tě v pase nebo na jiných místech.
Pokud jde o uvedenou četnost vykonávání masturbace, ta sice není nijak zvlášť vysoká, nicméně pokud ty sám nepociťuješ potřebu masturbovat častěji, nemusíš se do častější masturbace nutit.
Průměrný věk prvního pohlavního styku činí podle výzkumu sexuálního chování v ČR přibližně 18 let, jmenovitě 17,85 let u mužů a 18,08 let u žen (podle Weiss a Zvěřina, 2009). To však neznamená, že by všichni lidé měli začít souložit právě ve věku okolo18-ti let. Některé páry zahajují pohlavní život dříve, jiné později.

05.06.2019

Dobrý den, co myslíte že to může být? Mám to tam přibližně měsíc (...) Děkuji

Petr, 17 let

Milý Petře,

Pokud máš na mysli proužek zarudlé pokožky, ten je nejspíš způsoben zvýšeným pocením, které je na dotyčných částech těla naprosto normální. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně a každý den si brát čisté spodní prádlo vyrobené pokud možno ze 100% bavlny.

05.06.2019

Dobrý deň. Prečo keď kričím tak proste mám strašne zachrapčaný hlas. Proste ako keď som chorý tak taký hlas mám keď chcem nahlas kričať. Vlastne ani neviem poriadne kričať, prečo?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Tvoje obtíže možná souvisí s probíhající hlasovou mutací (tedy změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský). Pokud by obtíže trvalý delší dobu, doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti může vydat poukaz na vyšetření na foniatrii.

05.06.2019

Dobrý den (...) Děkuju.

Hans, 15 let

Milý Hansi,

1) Před kamarádkami by ses k dívce měl chovat sice vlídně a zdvořile, ale neměl bys jí uvádět do rozpaků příliš důvěrným chováním.
2) Podstatné je, zda již dotyčná osoba dosáhla věkové hranice 15-ti let. Pokud ne, měli byste se vyhýbat vykonávání společných sexuálních aktivit všeho druhu, respektive odložit tyto aktivity až na dobu, kdy tvoje dívka také dosáhne věkové hranice 15-ti let. Chodit spolu na schůzky však můžete.
3) Záleží na tom, zda s vámi půjde i tvůj kamarád, s nímž chodí kamaráda tvojí dívky. Pokud ano, nevidím důvod, proč by oba dva páry nemohly společně někam jít (například do kina nebo zábavního parku), jestliže to oběma vyhovuje.

05.06.2019

Dobrý den. Mám takový problém, a byl bych moc rád, kdybyste mi s tím trochu poradil. Jde o to, že jsem přijat na dálkovou školu, tudíž mám času habaděj. Můj plán je takový, že bych dopoledne chodil na brigádu, a odpoledne se učil. A zde je ten problém. Mamka o brigádě nechce ani slyšet. Když se jí zeptám proč mně nedovolí jít na brigádu tak se akorát naštve že to nejde, že od září budu mít školy až až, a navíc tady v zahraničí si nikdo na sebe nechce vzít zodpovědnost za mě. Jenže ani po návratu zpět do Čech o tom mamka nechce ani slyšet. Jak ji mám přemluvit, aby mě na brigádu dovolila tedy aspoň po návratu do Čech? Protože už mě nebaví, a je to podle mě trapné v 16 letech po ní žebrat peníze téměř na cokoliv. Mockrát děkuju za odpověď.

Zvíře, 16 let

Milý Zvíře,

Osobu starší 15-ti let, která již ukončila povinnou školní docházku, sice již lze zaměstnat, avšak před dosažením věku 18-ti let pouze se souhlasem rodičů.
Nedovedu ti poradit, jakým způsobem bys mohl rodiče přesvědčit, aby souhlas poskytli. Nicméně bys měl zvážit, zda opravdu potřebuješ pracovat. Jídlo, oblečení a další potřebné věci ti musí tak jako tak opatřit rodiče v rámci plnění vyživovací povinnosti, kterou vůči tobě ze zákona mají. Potřebuješ-li se obklopovat věcmi, bez nichž by ses mohl docela dobře obejít, můžeš čas od času požádat rodiče o finanční příspěvek nad rámec jejich vyživovací povinnosti (což bych však nenazýval přímo žebráním, i když ti to tak může připadat). Při každé takové žádosti můžeš mamince připomenout, že si chceš vydělávat peníze sám a jsi připraven chodit do práce, ale kvůli její neochotě poskytnout ti k tomu souhlas jsi nucen žádat peníze od ní. Možná, že nakonec ti souhlas přece jen poskytne.

05.06.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat na jednu věc. Když mám po masturbaci, třeba několik hodin mám potom docela špatnou náladu a nechce se mi dělat vůbec nic, nebo třeba i více dní jsem unavený
(...)

Man, 17 let

Milý Mane,

Po dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) se do krve uvolňuje větší množství hormonu prolaktinu, což vede mimo jiné k poklesu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (a u mužů rovněž k ochabnutí až odeznění erekce). Prolaktin tímto způsobem účinkuje zpravidla jen několik minut, nanejvýš několik desítek minut, avšak u chlapců či mužů s nízkou hladinou pohlavních hormonů mohou účinky prolaktinu přetrvávat i déle.
Zhoršení nálady, o němž se zmiňuješ, může být rovněž důsledkem výše naznačených hormonálních procesů. Již staří Římané si všimli, že nejen u lidí, ale i u zvířat dochází po vykonávání sexuálních aktivit dochází k určitému útlumu, což vyjádřili latinským rčením „Post coitum omne animal triste“ (tj. „Po pohlavním styku je každý tvor smutný“). Dříve či později je však tento „smutek“ přechází.
Nicméně pokud u tebe stav „post coitum“ přetrvává i delší dobu po dosažení orgasmu (tj. více než několik hodin), mohlo by se jednat o projev poruchy hormonální činnosti (v úvahu připadá například hypogonadismus, což je porucha funkce pohlavních žláz vedoucí k nedostatečné tvorbě pohlavních hormonů).

05.06.2019

(...) v den kdy masturbuji vždycky najdu na žaludu trochu takové slizounké průhledné tekutiny, setřít to pomalu ani nejde spíš to ten žalud zvlhčí. Je to ono?

Lujzík, 14 let

Milý Lujzíku,

Nejspíš se jedná o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. K jejímu uvolňování z močové trubice dochází například při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách, avšak někdy se uvolňuje i při silnějším pohlavním vzrušení. Naproti tomu sperma (ejakulát) se uvolňuje až při dosažení orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) nebo bezprostředně po něm.
K prvnímu výronu semene (ejakulaci) dochází u chlapců nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální věk první ejakulace se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let.

05.06.2019

Dobrý den. Po časté masturbaci se mi zhruba uprostřed těla penisu udělaly dvě velké nafouklé boule z každé strany (...) Když je zmáčknu bolí to. Co mám dělat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Nejspíše se jedná o otok. Avšak je velmi nepravděpodobné, že by popsané obtíže nastaly v důsledku častého vykonávání masturbace. Ani kdybys masturbaci vykonával několikrát denně, žádné „nafouklé boule“ na penisu by se ti z ní určitě neudělaly (tedy alespoň za předpokladu, že masturbaci vykonáváš rukou, nikoli s pomocí nějaké umělé „pomůcky“ nebo třením penisu o nějaký umělý povrch, což bych nedoporučoval).
V souvislosti s masturbací by mohl otok nastat snad jen v případě příliš silného uchopení penisu při jejím vykonávání. Avšak v takovém případě není příčinou otoku masturbace samotná nebo její četnost, nýbrž nešetrný způsob jejího vykonávání. Příště bych tedy při masturbaci doporučoval šetrnější uchopení penisu a méně razantní vykonávání masturbačních pohybů. Pokud u tebe při masturbaci dochází k nadměrnému tření, můžeš jej zmírnit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky (například pleťového krému).
Další příčinou vzniku otoku může být například alergická reakce, zánětlivé onemocnění nebo onemocnění oběhové soustavy.
Otok lze zmírnit přikládáním studených obkladů na postižené místo. Obklad si můžeš zhotovit ze savé textilie, kterou namočíš do studené vody, vyždímáš a přiložíš k postiženému místu. Obklad můžeš přikládat několikrát denně, vždy nejdéle na 15 minut (delší přikládání obkladu by ani nemělo smysl, protože by se po uplynutí této doby ohřál natolik, že už by nechladil).

05.06.2019

(...) Děkuji za odpověď :)

Sedavý člověk, skoro 14 let

Milý Sedavý člověče,

V tomto případě doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa). Příčinou tvých obtíží je nejspíše virová infekce. Rozšíření zmíněných kožních obtíží lze zabránit pouze jejich léčbou.

05.06.2019

Podle mě mám malý penis. Chci ho mít větší, co mám dělat?

Vary9, 12 let

Milý Vary9,

Vzhledem k tomu, že v dotazu žádné rozměry penisu neuvádíš, nemohu posoudit, zda je opravdu tak malý, jak se domníváš. Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Avšak mírný rozdíl oproti průměrným rozměrům penisu může být stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis lze u chlapců ve věku 12-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm.

05.06.2019

Dobrý den,
(...) Prosím nezobrazovat a děkuji.

Lujzík, 14 let

Milý Lujzíku,

Zatímco u některých dospívajících chlapců se samovolný výron semene dostavuje, u jiných nikoliv. Záleží především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi, která může být různě vysoká.
V mnoha starších (ale bohužel i v některých novějších) publikacích o pohlavním dospívání se poněkud nepřesně uvádí, že k projevům pohlavního dospívání u chlapců patří i „první poluce“. Autoři uvedených tvrzení však naprosto ignorovali skutečnost, že většina chlapců dosahuje prvního výronu semene (ejakulace) nikoli ve spánku během noční poluce, nýbrž v bdělém stavu při masturbaci. Tak například podle výzkumů amerického vědce A. Kinseyho (Kinsey, 1998) dosáhlo 68,2% chlapců svojí první ejakulace při masturbaci, zatímco pouze 13,1% ji dosáhlo při noční poluci (zbývající dosáhli první ejakulace při jiné příležitosti, například při párových sexuálních aktivitách nebo při samovolném výronu semene v bdělém stavu).
U některých chlapců se poluce nemusí dostavit buď vůbec (ačkoliv při masturbaci již dosahují ejakulace), nebo až po několika letech od první ejakulace. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe poluce dosud nedostavila.

04.06.2019

Dobrý den, může otěhotnět holka když mi (...)? Je tam nějaké procento?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Při popsané aktivitě je riziko nechtěného početí v podstatě nulové.

04.06.2019

Dobrý den. V pátek půjdu na kontrolu k doktorce na 13letou prohlídku. Já se stydím protože vím že mě pak bude kontrolovat intimní místo a moč. Můžou v moči poznat že masturbuji? A mám puberťácké ochlupení. Nevím co mám dělat.

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost je i kontrola pohlavních znaků (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Kryštofa ze dne 04.06.2019).
Neexistuje žádný způsob, jak by mohl lékař zjistit, zda již vykonáváš masturbaci (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Petera ze dne 13.05.2019).
Pokud jde o růst pubického ochlupení (tedy ochlupení v okolí pohlavních orgánů), ten je u chlapců tvého věku naprosto normální. Kvůli tomu, že už ti roste pubické ochlupení, se rozhodně stydět nemusíš.

04.06.2019

Zdravím, omlouvám se že otravuji, ale nechce mě žádná holka, myslím si že jsem ten největší idiot na zemi, dávají mi to všichni najevo. Mám deprese.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Důležité je, abys vůči sobě nebyl přehnaně kritický. Jistě máš celou řadu kladných vlastností, schopností či dovedností, které na tobě druzí lidé mohou ocenit. Pokud je lidé z tvého okolí (například spolužáci) ocenit nedovedou, nemusí to být tvoje chyba.
Podle mého názoru bys neměl usilovat o přízeň takových lidí, kteří tebou neprávem opovrhují. Pokud chceš mít nějaké kamarády, raději je zkus hledat v mimoškolním prostředí a mezi lidmi, kteří tě dovedou ocenit. Vstřícní a přátelští bývají například mladí ochránci přírody nebo dobrovolníci všeho druhu. Můžeš vycházet také ze svých zájmů či zálib (jistě nějaké máš), jimž by ses s někým mohl věnovat společně.
Skleslá nálada ještě nemusí být nutně projevem deprese, úzkostné poruchy či podobného duševního onemocnění. Důležité je, abys negativním náladám nepodléhal. Pro začátek si můžeš sestavit seznam věcí, které ti dělají radost. Když budeš smutný, můžeš si seznam vzít a vybrat si z něj něco, co můžeš hned udělat, aby sis náladu zlepšil. Věnuj dostatek času odpočinku a všemu, co máš nebo děláš rád.
Nikdy nedělej nic, čím by sis mohl ublížit. Pokud bys dlouhodobě či opakovaně trpěl strachem, úzkostí či jinými nepříjemnými pocity, které by narušovaly tvůj každodenní život, nestyď se svěřit rodičům a požádat je, aby ti poskytli doprovod ke specialistovi (například psychiatrovi), který by ti v takových případech dovedl poskytnout pomoc.

04.06.2019

Dobrý den, mám problém s fimózou, kdy se mi nechce přetáhnou předkožka za žalud a to ani za erekce. V klidovém stavu jen do půlky. Celá pouze v koupelně. Trápí mě to, k doktorce se stydím. Existuje nějaká volně prodejná mast která by mi pomohla? Nebo stačí cvičení ve sprše?

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty či v jejím závěru. Obtíže při přetahování předkožky mohou být způsobeny buď zúžením prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, nebo tzv. konglutinací, tedy „slepením“ (spočívá v tom, že dosud nedošlo k oddělení tkáně na povrchu vnitřního listu předkožky od tkáně na povrchu žaludu).
Především bys neměl provádět násilné a nešetrné pokusy o „roztažení“ zúžené předkožky. S „cvičením“ ve sprše bys to tedy neměl přehánět. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému a následným jemným posunováním prstence předkožky směrem dozadu (tj. směrem ke kořeni penisu).
Pro zvlhčení předkožky lze využít různé nekortikoidní či kortikoidní masti. Z nekortikoidních mastí lze uvést například panthenolovou mast (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně), měsíčkovou mast, nebo alespoň hydratační pleťový krém pro citlivou pleť. Z kortikoidních mastí je volně prodejný pouze hydrocortison, jehož účinnost je však poměrně nízká. Účinnější kortikoidní masti (např. triamcinolon, který se pro uvolňování zúžené předkožky používá nejčastěji) se vydávají pouze na lékařský předpis.
Avšak posunování a uvolňování předkožky by v žádném případě nemělo být bolestivé. Je třeba postupovat velmi opatrně a zvolna, neboť uvolnění předkožky tímto šetrným způsobem může trvat i několik měsíců. Předkožku by sis v žádném případě neměl násilně strhávat za žalud, neboť  by mohlo dojít k poranění s následným zjizvením (předčasné a násilné stahování předkožky je nejčastější příčinou tzv. jizevnaté fimózy, která v mnoha případech vyžaduje již chirurgickou léčbu, například v podobě dorzální discize zúženého prstence předkožky). Především je tedy třeba být trpělivý a zbytečně si neublížit.
Podrobnější informace najdeš v příslušných pasážích textu na stránce „Žalud a předkožka“.

04.06.2019

Dobrý den,
Kontroluje lékař penis atd. Při běžné 13leté prohlídce. Doteď mi penis a varlata prohmatával pokaždé. Ale čím sem starší tím se více stydím a je mi to trapné. Také mám obavu že pokud mi sáhne na penis či mi sundá kalhoty že se mi náhle postaví. Jak proti tomuto bojovat? Představa že mi sáhne na penis je čím dál víc děsivá.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivních prohlídek ve věku 7, 9, 11, 13 a 15 let mimo jiné i kontrola pohlavních znaků. Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost tuto část prohlídky provádějí, jiní ji z nějakých důvodů vynechávají (například se obávají, že pacienta přivedou do rozpaků, nebo zkrátka jen chtějí prohlídku urychlit), ačkoliv podle vyhlášky by být provedena měla. Vyhláška však nestanoví, jakým konkrétním způsobem má být vyšetření provedeno (tedy například zda postačí vyšetření pohledem, nebo zda je nutné provést vyšetření pohmatem, což v podstatě závisí na uvážení konkrétního lékaře).
Na jednu stranu je pochopitelné, že při preventivní prohlídce pociťuješ určitý ostych, zejména pokud se jedná o kontrolu pohlavních znaků. Avšak na druhou stranu je pro tebe výhodou, když lékař příslušnou část vyšetření nevynechá (například vyšetření varlat pohmatem má význam z hlediska včasného odhalení případného nádorového onemocnění, což může pacientovi zachránit život). Dále je třeba si uvědomit, že lékař nahlíží na pohlavní orgány pacienta ze svého odborného hlediska, tedy stejně, jako na kteroukoliv jinou část lidského těla. Svléci se před lékařem tedy znamená něco zcela jiného, než se svléci před kýmkoliv jiným.
Pokud jde o erekci, ta se sice v období dospívání může dostavit kdykoliv, avšak bylo by zbytečné, kdybys předem podléhal obavám z toho, že se u tebe erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. I kdyby se nakonec dostavila, lékaři jistě nebude nijak vadit, protože ví, že u dospívajících chlapců je erekce naprosto normálním projevem nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Dostaví-li se erekce během kontroly pohlavních orgánů, uděláš nejlépe, když se budeš chovat a tvářit, jako kdybys o žádné erekci nevěděl. Odeznění erekce se můžeš pokusit urychlit tím, že zaměříš svoji pozornost na něco jiného, než na erekci (například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad). Avšak i kdyby erekce přesto neodeznívala, před lékařem se za ni stydět nemusíš.

04.06.2019

Dobrý den, poslední dobou mám moc velké bradavky na prsou a zdá se mi, že se zvětšují. Děkuji!

123, 14 let

Milý 123,

Nadměrné zvětšení prsních bradavek u chlapců je projevem poruchy zvané gynekomastie. Doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů (například tamoxifenu). Zpočátku není léčba gynekomastie nutná, neboť po vyrovnání hormonální hladiny může spontánně ustoupit. K léčbě počátečního stádia gynekomastie se přistupuje spíše jen v případech, kdy zvětšení bradavek způsobuje chlapci psychické potíže. Pokud však zvětšení bradavek trvá delší dobu (zpravidla déle než 2 roky), měla by se léčba zahájit, protože jinak by mohlo dojít k fibrózní restrukturaci (vazivové přestavbě) tkáně bradavek, jejichž zvětšení by v takovém případě bylo již trvalé.

04.06.2019

Ako zistím že mám spermie? Keď som dnes masturboval, vytiekla mi priesvitno biela tekutina na rozdiel ako keď prvý krát to bolo priesvitné.

Ja, 12 let

Milý Ty,

Přítomnost spermií v ejakulátu lze zjistit pouze pod mikroskopem, a to při rozlišení 300x nebo větším. Samotné zbarvení ejakulátu ještě nemusí indikovat přítomnost zralých spermií.

03.06.2019

Dobrý den, vadí nějak (...) Děkuji.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Samotný ejakulát není škodlivý, avšak pokud pochází od pohlavně nakažené osoby, může jeho prostřednictvím dojít k přenosu infekce na příjemce. Totéž platí i pro přenos jiných infekčních onemocnění.
Pohlavní styk do konečníku nedoporučuji, neboť se jedná o rizikovou aktivitu z hlediska poranění a přenosu pohlavních nemocí. Sexuální kontakt mezi dvěma osobami téhož pohlaví lze s mnohem nižším rizikem uskutečnit například formou vzájemné masturbace či orálního sexu.
Pokud se přesto rozhodneš uskutečnit pohlavní styk do konečníku, měl bys alespoň použít dostatečné množství lubrikačního gelu (z důvodu snížení nadměrného tření, při němž hrozí poranění). K ochraně před přenosem infekčních onemocnění slouží kondom.

03.06.2019

Ako zistím že mutujem? Môj spolužiak začal pomaly mutovať a som od neho starší o rok.

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Hlasová mutace spočívá ve změně hlasu z dětského (chlapeckého) na mužský. Během mutace dochází k růstu hlasivek přibližně na dvojapůlnásobek jejich původní délky. Prvním viditelným projevem mutace je tedy růst hrtanu (nachází se v přední části krku). Slyšitelným projevem mutace je prohloubení hlasu.
Vzhledem k tvému věku tě nemusí znepokojovat, že tvůj kamarád již začal mutovat, zatímco ty dosud nikoliv. Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku, přičemž trvá zpravidla 6 měsíců až 2 roky.
 

03.06.2019

Dobrý den, dneska jsem si všiml že na penisu mám takovou červenou tečku. Nevim jestli to je jen podrážděné z časté masturbace nebo jestli to nemůže být bradavice (trpím na ne), nebo nějaká nemoc? Vytéká z toho bílá tekutina, asi hnis? Nevim děkuji za odpověď.

Aligator, 14,5 let

Milý Aligatore,

Zřejmě se nejedná ani o bradavici, ani o nějaký důsledek častého vykonávání masturbace (ostatně ani častá masturbací zpravidla nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace), nýbrž o drobnou zánětlivou reakci v místě ucpaného vývodu mazové žlázky. Uvolňování bělavé tekutiny svědčí o tom, že zanícená žlázka již vyhnisala. Nyní se bude drobná ranka na postiženém místě hojit. Z tohoto důvodu by bylo vhodné věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů a pravidelné výměně spodního prádla, aby během hojení nepronikla do těla infekce.

03.06.2019

Dobrý den,
Jak se mám zbavit podbřišku? Zda se mě, že ho mám moc veliký.

Yetti, 14 let

Milý Yetti,

Podbřišek je součástí lidského těla a nedovedu si představit, jak by ses jej mohl „zbavit“. Pokud máš pocit, že máš na podbřišku příliš silnou tukovou vrstvu, může se jednat o projev nadváhy či obezity.
Nadměrného tuku by ses v takovém případě mohl zbavit celkovým zhubnutím. Během hubnutí však dochází k odbourávání tuku na různých částech těla, přičemž tento proces nelze cíleně zaměřit pouze na jednu část (tedy například na podbřišek). Rady a doporučení pro hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Především bys však měl zvážit, zda opravdu potřebuješ zhubnout. Napadá mne totiž, zda se o tuk na podbřišku nezajímáš z důvodů podezření na částečné zanoření penisu. To však nemusí být způsobeno pouze a výhradně nadměrnou vrstvou tuku na podbřišku, ale může mít i jiné důvody, například extrémně vysokou pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn.

03.06.2019

Dobrý den, mám takovou otázku. Kdysi sem prý měl problémy z předkožkou a rodiče mi ji nechali odstranit tudíž sem musel jít na obřízku. Byli mi asi 4 roky. Nic si nepomatuju. Ale teď k té otázce předkožka mi stále sjíždí po žaludu dolů a nechce zůstat na žaludu je to jako při erekci. Na žaludu zůstane nejdéle 30 sekund a poté odjede dolů. Občas mi to vadí. Dá se nějak natáhnout nebo něco tak. A ještě jsou nějaké omezení při masturbování??
Dekuju za odpověď

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle toho, co uvádíš, u tebe nebyla provedena totální cirkumcize (obřízka), nýbrž parciální cirkumcize (částečná obřízka), při níž je část předkožky ponechána, nebo dokonce jen dorzální discize, při níž se pouze chirurgicky rozšiřuje zúžený prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Kdyby u tebe byla provedena totální cirkumcize, celý vnější list předkožky by byl nevratně odstraněn.
Pokud byl během operace, kterou jsi podstoupil, odstraněn prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, je „sjíždění“ zbytků předkožky za žalud celkem běžným důsledkem takovéhoto zákroku. Také po dorzální discizi zpravidla zůstává alespoň část žaludu obnažena, a to v důsledku rozšíření prstence předkožky.
Kožní pokryv penisu je poměrně flexibilní a jeho „natažení“ je možné, avšak při takovémto „natahování“ je třeba postupovat velmi pozvolna a opatrně, aby nedošlo k poranění (zejména k porušení podkožního vaziva na kožním pokryvu penisu). Nicméně při dostatku trpělivosti lze postupně vytvořit tzv. pseudopraeputium (neboli „nepravou předkožku), což je část navazujícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes žalud. Tělo penisu lze při takovémto „natahování“ uchopit v jeho střední části mezi palce a ukazováčky obou rukou (jako na obrázku níže) a následně posunovat ruce směrem od sebe. Toto posunování by však nemělo být bolestivé. Jakmile bys cítil bolest (třeba jen mírnou), znamenalo by to, že kožní pokryv natahuješ moc silně. Celý proces vyžaduje značnou trpělivost, neboť může zabrat nejméně několik měsíců, spíše však několik let.

Pokud jde o omezení při masturbaci, kromě omezení počtu nervových zakončení (z nichž nejvíce je obsaženo právě v prstenci na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky) může i parciální cirkumcize vést k omezení kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. V důsledku relativního nedostatku kožní rezervy může při masturbaci i jiných sexuálních aktivitách docházet k nadměrnému tření, které může být vnímáno jako nepříjemné. Řešením je používání lubrikačního gelu či jeho vhodné náhražky (například pleťového krému) pro snížení nadměrného tření. Pokud však žádné nepříjemné pocity spojené s nadměrným třením nemáš, není používání lubrikantu nutné.

03.06.2019

Dobrý den, mám takový problém. Přijde mi, že v poslední době nic neprožívám, jsem takový bez emocí. Mám i lehce problém s pamětí, neprožívám zážitky zpětně a musím se zamyslet, abych přišel na to, co se před chvílí stalo. Ve společnosti se už ani natolik nezapojuji do aktivit a nemluvím.
Mám strach to komukoliv říct, nemám kamarády, se kterými bych měl navzájem plnou důvěru. Rodičům to taky nechci říct, chtěli by mě vzít k doktorovi. Můžete mi nějak na dálku pomoct? Nechci skončit u psychiatra. Moc děkuji,

Michal, 15 let

Milý Michale,

Změny ve vnímání a prožívání různých situací mohou být projevem naprosto přirozeného vývoje, jímž prochází každý jedinec. V období dospívání mohou tyto změny souviset i s kolísáním hormonální hladiny. Také větší uzavřenost vůči lidem v okolí může být projevem psychických a sociálních změn v období dospívání. Stává se, že lidé, kteří byli v dětství družní a hovorní, se během puberty více uzavírají do sebe.
Problémem by mohla být porucha paměti či pozornosti, která může souviset například s nedostatkem spánku. Objevit se může i u osob vystavených stresu či nadměrné psychické zátěži. Důležité je, zda je zachována schopnost běžné, každodenní komunikace s okolím.
„Na dálku“ nelze posoudit, zda trpíš nějakou duševní poruchou, nebo zda tvé obtíže mají vývojový (a přechodný) charakter. Pokud se nemáš komu svěřit a zároveň nechceš navštívit lékaře, můžeš se obrátit například na psychologického poradce.
Pokud nechceš uvedené obtíže řešit s nikým, měl bys alespoň věnovat více času odpočinku a aktivitám, které tě baví. Zkus o sebe více pečovat a více přemýšlet o tom, kdo jsi (například si můžeš zkusit napsat seznam svých kladných vlastností, dovedností a schopností). Jestliže pociťuješ silné napětí, můžeš vyzkoušet i koupání v teplé vodě, poslech oblíbené hudby či dechové cvičení (střídání pomalých a hlubokých nádechů a výdechů).

03.06.2019

Dobrý den, již jsem sem psal o té "druhé dírce asi 5mm nad otvorem od močové trubice". Chvíli jsem se snažil na internetu zjistit o co se jedná, ale nic jsem nenašel (našel jsem pouze články o rozštěpu močové trubice ale to nemám). Stydím se o tom říct rodičům a doktorce. V minulosti ani teď mi to nezpůsobovalo žádné obtíže či bolesti. Nevím jak dále tu dírku dále popsat. Buďto je to samotná dírka a nebo mám jen rozdělenou tu "čárku" od močové trubice na žaludu. Nevím si s tím rady a celkem mě to znepokojuje. Děkuji vám za ochotu.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Jak už jsem uvedl v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 30.05.2019, v úvahu připadá buď mírnější forma rozštěpu močové trubice, nebo abnormální zesílení střední části ústí močové trubice. Případně by se mohlo jednat přímo o srůst ve střední části ústí močové trubice. Pokud však z „přebytečného“ otvoru nad ústím močové trubice nevychází žádná moč, je docela dobře možné, že není s močovou trubicí nijak spojen a jedná se pouze o „kosmetickou“ vrozenou vadu. Za normálních okolností močová trubice vystupuje na povrch žaludu pouze jedním otvorem, který má protáhlý tvar. Jeho délka u chlapců tvého věku činí přibližně 6 mm (s možností větších či menších individuálních rozdílů).
Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se s takto důvěrným problémem nechceš svěřovat rodičům ani lékařům, avšak bez lékařského vyšetření opravdu nelze posoudit, o co přesně se jedná. Nicméně pokud je tvůj ostych větší, než tvoje obavy, můžeš návštěvu lékaře odložit na pozdější dobu, až se nebudeš tolik stydět. Jestliže ti netypický tvar ústí močové trubice nezpůsobuje žádné obtíže při močení a necítíš ani žádné bolesti, nemělo by se jednat o problém, který by naléhavě vyžadoval vyšetření či ošetření.

03.06.2019

Dobrý den, jak bych se mohl naučit ruštinu když se jí ve škole neučíme? Na internetu jsem hledal i jiné mimoškolní aktivity ale neměl bych na ně čas.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Studium cizího jazyka je vždy časově náročné. Nejlépe bys udělal, kdybys požádal rodiče (nebo alespoň toho z nich, o kterém se domníváš, že ti více vyjde vstříc), aby tě přihlásili do jazykových kursů. Později si můžeš své znalosti cizího jazyka prohlubovat i samostudiem, avšak alespoň zpočátku by bylo vhodné se učit pod vedením učitele či lektora. To platí zejména pro jazyk, který používá odlišné písmo (tedy i pro ruský jazyk).

03.06.2019

(...) Prosím skrýt otázku. Děkuju.

RS, 14 let

Milý RS,

Výrazná žilní kresba na šourku (zejména na jeho spodní, respektive zadní straně) je naprosto normální a není důvodem ke znepokojení.

03.06.2019

Dobrý den,
Mám tady několik otázek:
1) Nedrží mi předkožka za žaludem. Musím mít při masturbaci staženou předkožku za žaludem, nebo ne?
2) Mohou rodiče podle něčeho zjistit že jsem masturboval?
3) Proč rostou chlupy zrovna nad penisem a v podpaždí?
4) Chtěl bych trochu posílit svaly, ale mám asi slabé ruce a neudělám ani jeden klik. Poradíte mi?
Děkuju za odpovědi :)

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila do pozice na žaludu. Při vyšší pružnosti vazivových tkání penisu dochází k navrácení předkožky do původní pozice rychleji, zatímco u jedinců s tužšími vazivovými tkáněmi to může trvat delší dobu. Avšak kvůli tomu, že se předkožka hned po přetažení vrací do své výchozí pozice, se nemusíš nijak znepokojovat.
Záleží na tobě, jakým způsobem vykonáváš masturbaci. Někteří muži nebo chlapci si při masturbaci střídavě přetahují předkožku za žalud a opět ji natahují na žalud, čímž dochází ke stimulaci několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Naproti tomu jiní muži či chlapci si ponechávají předkožku během masturbace nataženou na žaludu a další ji naopak mají po celou dobu v pozici za žaludem. V podstatě záleží na tom, čemu kdo dává přednost a co mu lépe vyhovuje.
2) Pokud tě rodiče nevyruší přímo při vykonávání masturbace, případně pokud jim ty sám neřekneš, že jsi masturboval, nemohou nijak zjistit, zda jsi masturboval či nikoliv.
3) Protože na uvedených místech dochází k většímu pocení, než na většině ostatních částí povrchu lidského těla. Ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) a okolo pohlavních orgánů (neboli pubické ochlupení) slouží k usnadnění odpařování potu z těchto částí těla, čímž přispívá k jejich ochlazování.
4) Jestliže ti provedení klasického kliku činí obtíže, můžeš pro začátek vyzkoušet tzv. dámský klik. Rozdíl oproti klasickému kliku spočívá v tom, že při tzv. dámském kliku se kolena dotýkají podložky, čímž se sníží zátěž na záda, ramena a horní končetiny. Po několika týdnech pravidelného cvičení by neměl činit obtíže přechod z dámských kliků na klasické, tedy bez opírání kolen o podložku.
Označením „dámský“ klik se nenech odradit, může jej vykonávat i muž nebo chlapec, aniž by se to nějak dotklo jeho sexuální identity.

03.06.2019

Dobrý den, existují nějaké vitamíny na podporu růstu chlupů? Děkuji.

Daniel, 13 let

Milý Danieli,

Chlupům i vlasům sice prospívají vitamíny B, A, C a E, nicméně vliv vitamínů na jejich růst nelze přeceňovat. Rozsah a hustota ochlupení jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Nelze tedy očekávat, že by zvýšený příjem vitamínů vedl k výraznému růstu ochlupení.

02.06.2019

Budúci týždeň mám ísť na endokrinologické vyšetrenie a chcel by som vedieť, čo mi tam budú robiť. Ďakujem

Duch Pampuch, 13 let

Milý Duchu Pampuchu,

Záleží na tom, z jakého důvodu má být endokrinologické vyšetření provedeno. Například vyšetření varlat by jistě probíhalo poněkud odlišně, než například vyšetření štítné žlázy. Základem vyšetření na endokrinologii je odběr krve za účelem laboratorního vyšetření. Dále se provádí vyšetření příslušných endokrinních žláz (k tomu se využívají různé metody počínaje pohmatem a konče ultrasonografickým vyšetřením neboli ultrazvukem). Při podezření na předčasnou či opožděnou pubertu se provádí rovněž zhodnocení vývoje sekundárních pohlavních znaků. Při podezření na poruchy růstu se provádí rekonstrukce růstové křivky na základě údajů dodaných praktickým lékařem, někdy též rentgen levé (u leváků pravé) ruky, případně i dalších částí těla (končetin) za účelem posouzení skeletálního vývoje.
Vyšetření na endokrinologii však není třeba se obávat, protože není bolestivé, snad jen s výjimkou odběru krve, který někteří lidé hůře snáší. Pokud jsi měl v minulosti při odběrech krve nějaké obtíže (například jsi omdléval), měli by rodiče na tuto skutečnost upozornit lékaře.

02.06.2019

Dobrý den, chci se zeptat, zda je normální ve 14 letech mít při erekci penis dlouhý pouze 10 cm. Nemyslím si že je to normální. Děkuji za odpověď.

Koky, 14 let

Milý Koky,

Možná, že tomu nebudeš chtít věřit, ale délka tvého penisu normální je. U chlapců ve věku 14-ti let lze za abnormálně malý považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Délka tvého penisu je téměř dvojnásobná. Nemusíš se tedy obávat, že tvůj penis není normální (samozřejmě za předpokladu, že netrpíš nějakou závažnou vrozenou vadou, například rozštěpem močové trubice).
Průměrná délka penisu činí u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm při erekci, a tudíž délka tvého penisu je mírně podprůměrná. Avšak „mírně podprůměrná“ rozhodně neznamená totéž, co „nenormální“. Navíc tvoje tělo se stále vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že výsledná délka penisu po ukončení tvého tělesného vývoje bude větší než v současné době.
I kdyby však rozměry tvého penisu byly i v budoucnu mírně podprůměrné, ještě to neznamená, že s tebou něco není v pořádku. Rozhodně neplatí, že větší penis je „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů. Větší penis by z tebe ještě neudělal „lepšího“ člověka, stejně jako penis mírně podprůměrné délky z tebe nedělá „horšího“ člověka.

02.06.2019

Dobrý den, nevadí že od první masturbace masturbuji každý večer a už je to po 4.? Včera se mi zdálo že mám málo spermií. Bylo to jako kdyby už došly. Vadí to časté masturbování? Děkuju za odpověď.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Četnost vykonávání masturbace není nijak omezena. Přesněji řečeno, je omezena pouze horními hranicemi fyziologických možností lidského organismu (které se však mohou individuálně lišit).
Ani každodenní (či téměř každodenní) vykonávání masturbace nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Naopak je prokázáno, že časté vykonávání masturbace je zdraví prospěšné. Například G. Giles a kol. dochází na základě výzkumu z r. 2003 k závěru, že zdravý dospívající chlapec či mladý muž by měl masturbovat (s ejakulací neboli výronem semene) alespoň 5x týdně.
Někteří dospívající chlapci nebo mladí muži masturbují dokonce i více než jednou za den, což zřejmě souvisí s vysokou úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Za fyziologickou hranici se obvykle považuje dosažení pěti ejakulací za den, i když tento údaj platí pro dospělé, nikoli pro dospívající (a ani u většiny dospělých není takovýto „výkon“ příliš obvyklý).
Pokud jde o objem ejakulátu (spermatu), ten může kolísat v závislosti na tom, jak tělo hospodaří s tekutinami. U chlapců tvého věku se objem ejakulátu pohybuje okolo 1 až 3 mililitrů na jednu ejakulaci. Rozhodně se nemusíš obávat, že by ti sperma „došlo“. Nepravdivým tvrzením, že sperma se tvoří jen v omezeném množství, a tudíž může „dojít“, byli dospívající chlapci strašeni v dobách, kdy se ještě nevědělo, že masturbace je zdraví prospěšná činnost. Ve skutečnosti tvorba spermatu probíhá v podstatě nepřetržitě (i během spánku), a tudíž nehrozí, že by chlapec nebo muž jednoho dne nadobro přestal ejakulovat.
Nedovedu však posoudit, zda tvůj ejakulát již obsahuje nějaké spermie, případně zda jejich množství na 1 ml ejakulátu klesá. Spermie jsou v ejakulátu viditelné pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300x nebo více. Častější ejakulace však z dlouhodobého hlediska zpravidla nevede k poklesu množství spermií na 1 ml ejakulátu. Naopak, nedávný výzkum uskutečněný ve Velké Británii prokázal, že u mužů, kteří mají ejakulaci alespoň 3x týdně, je množství zralých spermií na 1 ml ejakulátu přibližně dvaapůlkrát vyšší než u mužů, kteří ejakulují méně často. Důvodem je, že „čerstvý“ ejakulát obsahuje více životaschopných spermií, než ejakulát, který je delší dobu zadržován v těle.

02.06.2019

Dobrý den, je normální, když běžně vstávám v 6 hodin, ale skoro každé ráno se budím zhruba v 5 hodin, a tak znovu jdu znovu spát a pak si připadám unavený? Chodím spát zhruba mezi 20.00 - 21.00.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Doba spánku je u tebe dostatečně dlouhá (dospívající chlapec tvého věku by měl spát 9 až 11 hodin denně), únavu způsobuje spíše probuzení v časných hodinách. Následné pokračování ve spánku už se do celkové doby nočního spánku „nezapočítává“, protože 1 hodina je příliš krátká doba na to, aby opět nastaly hlubší fáze spánku.
Probuzení v časných ranních hodinách může mít různé příčiny, počínaje plným močovým měchýřem a konče podvědomými obavami ze „zaspání“. Pro začátek doporučuji dodržovat určité zásady zdravého spánku. V místnosti, kde spíš, by měla být pokud možno tma. Vzhledem k tomu, že v probíhajícím ročním období se pozdě stmívá brzy rozednívá, by bylo vhodné zakrýt okna závěsy nebo žaluziemi. V místnosti, kde spíš, by neměla být příliš vysoká teplota. Neměl bys chodit spát najedený (večeřet bys měl alespoň 2 až 3 hodiny před spaním). Spát bys měl co nejméně oblečený (pokud možno nahý nebo jen v tričku, aby nedocházelo k přehřívání povrchu těla). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

02.06.2019

Dobrý den, zveřejněte prosím jen odpověď (...)

Strejček, 15,5 let

Milý Strejčku,

Nemusíš si dělat starosti, nejedná se o zdravotní problém ani anatomickou „zvláštnost“, nýbrž jen o jednu z normálních variant. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Fabiho ze dne 27.05.2019 (viz archiv odpovědí - květen 2019).

02.06.2019

Dobrý den, mám pár problému které mě tíží už delší dobu (...)

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

Je pravdou, že časté výkyvy nálad mohou být způsobeny hormonálními změnami, jimiž dospívající organismus prochází, nicméně v tvém věku již obvykle dochází k určitému ustálení hormonální hladiny. Hlavní zdroj tvých obtíží je tedy třeba hledat jinde. Podle toho, co uvádíš, se nejspíše jedná o reakci na stres a zvýšenou psychickou zátěž.
Pokud jsi se studiem zvoleného oboru zásadním způsobem nespokojený, stálo by za to uvažovat o jeho změně. V prvním ročníku ještě na změnu není tak pozdě (alespoň ne tak pozdě, jako po dvou nebo třech letech studia). Jestliže máš obtíže s praktickými úkoly, bylo by možná lepší si zvolit nějaký více teoretický obor.
Důležité je, aby sis od problémů zachoval určitý odstup (aby tě zcela nepohltily), zároveň si jich však byl vědom (abys je mohl řešit). Důležité je také to, aby se tvoje nespokojenost příliš nepromítala do vztahů vůči ostatním lidem. Tvoji spolužáci nemohou za to, že se ti právě nedaří. Nejlépe bys udělal, kdyby ses mezi nimi pokusil najít někoho, kdo by ti mohl pomoci (například by se s tebou společně učil). O pomoc při řešení závažnějších problémů můžeš požádat například psychologického poradce.

02.06.2019

Ještě jedna otázka. V odpovědi na dotaz Mary uvádíte že by chlapec který váží 50 kg měl vypít denně 3 litry tekutin. Počítá se toto jako jakékoliv tekutiny? Jako třeba i čaj, kola nebo džus nebo jen voda? Já jsem totiž někde četl že tyto tekutiny hydratují méně.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Jedná se o celkový příjem tekutin. Rozdíl však není nijak zvlášť velký, protože i nápoje (limonády, džusy) jsou z větší části tvořeny vodou. Nemusíš tedy pít pouze vodu, ale i jiné nápoje.
Nižší hydratace organismu při pití kávy nebo kolových nápojů je dána tím, že uvedené nápoje obsahují kofein, který má močopudné účinky. Příjem tekutin je stejný, avšak urychluje se jejich vylučování. Nápoje obsahující kofein (tedy například káva) by proto měly být konzumovány s vodou na zapití (ostatně v lepších podnicích podávají ke kávě vždy sklenici vody). Pokud jde o kolové nápoje, jejich denní příjem by u dospívajícího člověka neměl přesáhnout 250 až 300 ml. Při jejich větší „spotřebě“ je vhodné doplňovat tekutiny vypitím alespoň stejně velkého množství vody.

02.06.2019

Dobrý den, chci se zeptat, je mi 14 let a můj obvod penisu je 11,5 a délka 17 a zajímá mě, jestli to není málo a jestli se mi ještě zvětší do tloušťky a i do délky a případně o kolik

Anonim, 14 let

Milý Anonime,

U chlapců ve věku 14-ti let činí průměrný obvod penisu při erekci 11 cm a průměrná délka penisu při erekci 13 až 15 cm. Avšak drobné rozdíly oproti průměru jsou naprosto normální. Rozměry tvého penisu jsou tedy nadprůměrné, avšak nikoli abnormálně velké.
Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že u tebe ještě dojde k růstu penisu, avšak jeho výsledné rozměry nelze předem odhadnout.

02.06.2019

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli může mít člověk nějakou sexuální chorobu jako HIV i když ještě nikdy neměl pohlavní styk. A pak jestli se tyto choroby můžou přenášet i jinak než přímo pohlavním stykem
(...) Děkuji

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

K přenosu HIV dochází krví, spermatem (ejakulátem) a poševními tekutinami. V prostředí mimo lidské tělo virus velmi rychle hyne.
Nakazit se lze nejen při pohlavním styku, ale například i používáním společné injekční stříkačky dvěma či více osobami, z nichž alespoň jedna je HIV pozitivní (to platí i pro přenos dalších infekčních onemocnění, například virové hepatitidy). Naproti tomu k přenosu HIV nedochází při podání ruky, společném stravování, ve společných sprchách a podobně.

02.06.2019

Dobrý den, mám jeden problém, když někam jdu s rodiči a uvidím tam např. spolužačku tak se stydím a chci se co nejrychleji dostat pryč, nevím co dělat  :(

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Dospívající jedinec si vytváří novou identitu, jejíž součástí je i menší míra závislosti na rodičích. Proto může dospívajícího člověka přivádět do rozpaků, když je svými vrstevníky někde spatřen v doprovodu rodičů.
Důležité je, abys nepřikládal přehnaný význam tomu, co by si o tobě mohli ostatní myslet. Na tom, že se ti rodiče věnují a občas tě někam doprovází, přece není nic špatného. Horší by bylo, kdyby se ti nevěnovali nebo tě přímo zanedbávali.
Pokud tedy někam jdeš s rodiči a potkáš spolužačku, můžeš ji klidně pozdravit a jít dál, jako by se nic nedělo.

02.06.2019

Chci se zeptat, je normální že moje sperma má nažloutlou barvu? (...)

Mary, 16 let

Milý Mary,

Nažloutlé zbarvení ejakulátu a jeho větší hustota nemusí být vždy projevem onemocnění. Může se docela dobře jednat například o důsledek nedostatečného příjmu tekutin nebo nižší četnosti ejakulace. Pokud ti tedy nažloutlé zbarvení ejakulátu vadí nebo tě znepokojuje, doporučoval bych zvýšit denní příjem tekutin, případně také častěji ejakulovat.
Dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 60 ± 10 mililitrů (tj. 50 až 70 ml) tekutin na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti. Například chlapec, který váží 50 kg, by měl za den vypít přibližně 3 000 ml = 3 litry tekutin.

02.06.2019

Dobrý den, mám dotaz, který prosím nezveřejňujte (...)

Jinoch, 14 let

Milý Jinochu,

Popsaná bolest je s největší pravděpodobností nervosvalového původu. Pro zmíněnou aktivitu bych tedy doporučoval zvolit jinou tělesnou polohu (pro začátek můžeš vyzkoušet různé tělesné polohy a poté si vybrat tu, která ti bude nejlépe vyhovovat).

02.06.2019

Ahoj, mám dotaz, napsal jsem jedné holce jestli nechce jít ven, odpověděla Odkud jsem a já jsem jí zapomněl odpovědět už 9 dní. Co teď mám dělat? děkuji za odpověď

Idiot, 15 let

Milý Idiote,

Především je třeba zdůraznit, že takovýto způsob navazování kontaktů je velmi nebezpečný. Předpokládám, že dívku osobně neznáš, protože se tě ptala, odkud jsi. Není tedy jisté, zda se skutečně jedná o dívku tvého věku, nebo jen o někoho, kdo se za ni vydává. Pokud si chceš najít dívku, raději bys ji měl hledat ve svém okolí, tedy mezi lidmi, které osobně znáš.
I kdyby se však přece jen jednalo o skutečnou dívku, je velmi pravděpodobné, že po uplynutí devíti dnů bez odpovědi na svůj předchozí dotaz už by o tebe tak jako tak ztratila zájem.

01.06.2019

Dobrý den, když budu dělat sexuální aktivity s někým, kdo bude také mladší 15 let, je to pořád nezákonné? Je to pořád trestný čin (jinak trestný), který ale není stíhán z důvodu nedovršení 15 let? Co by se stalo, kdyby např. souložili osoby 17 a 40 let? Bylo by to pohlavní zneužití?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let jsou sice naplněním skutkové podstaty trestného činu pohlavního zneužití, avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat. Za pohlavní zneužití dítěte mladšího 15-ti let tedy může být trestně stíhána pouze osoba straší 15-ti let (tj. osoba, která již dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti). Osobě mladší 15-ti let však může soud udělit některé z ochranných opatření, například jí může uložit zákaz styku s konkrétní osobou, případně zákaz navštěvování konkrétních míst. Pokud by tedy soud chtěl zabránit tomu, abys vykonával sexuální aktivity s určitou (konkrétní) osobou, mohl by ti zakázat se s touto osobou stýkat.
V případě pohlavního styku mezi dvěma osobami staršími 15-ti let se o pohlavní zneužití nejedná (to se vztahuje i na příklad partnerů ve věku 17 a 40 let, který uvádíš v dotazu). Nicméně i sexuální aktivity mezi dvěma osobami staršími 15-ti let mohou být trestné, pokud se jedná o znásilnění nebo sexuální nátlak. Při znásilnění dochází k donucení druhé osoby k pohlavnímu styku či podobným sexuálním aktivitám násilím nebo pohrůžkou násilí. Sexuálního nátlaku se dopustí osoba, která pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit zneužívá závislosti druhé osoby, respektive svého postavení a z něj vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu (sexuálního nátlaku se dopouští například učitel, který využívá svého postavení a vlivu k uskutečnění sexuálních aktivit s žákem či studentem, byť již starším 15-ti let).

01.06.2019

Dobrý den, jak mám naznačit holce, že se mi líbí a chci s ní chodit? A jak se k ní mám chovat ve škole? Nemám žádné zkušenosti a budu vděčný za každou radu.

Johny, 16 let

Milý Johny,

Jestliže máš o dívku zájem, zkus se s ní nejprve skamarádit. Pokud je dívka zároveň tvojí spolužačkou, můžete si pro začátek povídat například o věcech, které se vztahují k vašemu společnému působení ve škole. Chovat by ses měl sice vlídně a přátelsky, ale neměl by ses příliš vnucovat, aby tvoje neustálá pozornost nebyla dívce na obtíž. Dívku by navíc mohlo přivádět do rozpaků, pokud bys jí věnoval příliš mnoho pozornosti v přítomnosti ostatních spolužáků.
Většina dívek oceňuje na chlapcích upřímnost, ohleduplnost a spolehlivost. Proto bys ze sebe před dívkou neměl dělat někoho, kým nejsi (tedy předstírat, že máš vlastnosti nebo dovednosti, které ve skutečnosti nemáš).
V případě potřeby můžeš dívce nabídnout pomoc nebo radu, avšak neměl by ses nechat jednostranně využívat. Neslibuj nic, co nemůžeš splnit. Nikoho nepomlouvej. O ostatních lidech (například spolužácích a spolužačkách) mluv před dívkou pokud možno co nejméně (jinak by si dívka mohla myslet, že podobným způsobem mluvíš před ostatními lidmi o ní).
Další rady a doporučení ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

01.06.2019

Dobrý den je mi 14let za chvíli 15. Mam 17,5cm dlouhý penis při erekci a 4,4cm v šířce a chci se zeptat jestli ještě poroste a případně do jaké délky a tloušťky
A jestli je to v pořádku mít takový penis?

David, 14 let

Milý Davide,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14 až 15 let činí 13 až 15 cm, avšak rozdíl 2,5 cm není nijak abnormální. Za abnormálně velký by v tvém věku bylo možné považovat penis, jehož délka při erekci by činila okolo 21 cm nebo více.
Pokud jde o šířku penisu, tu nedovedu posoudit, protože srovnatelným údajem je obvod penisu, nikoli jeho šířka. Převod obvodu na šířku je v případě penisu dosti problematický, protože penis nemá dokonale kruhový průřez, nýbrž je vodorovně zploštělý. Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí při erekci 10,5 cm, ve věku 15-ti let 11 cm. Avšak ani rozdíl několika centimetrů oproti průměrnému obvodu penisu nemusí být důvodem ke znepokojení, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.
Obvod penisu si můžeš změřit pomocí proužku papíru, který obtočíš kolem těla penisu v místě, kde je nejširší. Obvod si na proužku papíru vyznačíš tužkou, poté proužek rozvineš a vyznačenou vzdálenost od okraje proužku změříš pravítkem.

01.06.2019

Dobrý den,
Líbí se mi jedna holka
(...) nějaké rady? Děkuji.

Hanz, 15 let

Milý Hanzi,

Jestliže máš o dívku zájem, neměl bys ji oslovovat prostřednictvím telefonu nebo zpráv, nýbrž osobně. Rozhovor můžeš zahájit pozdravem a nějakým jednoduchým a neosobním dotazem či žádostí o malou radu nebo pomoc. Tím si ověříš, jak bude dívka na tvoje oslovení reagovat a zda projeví zájem o další komunikaci.

01.06.2019

Dobrý deň. Neviem prečo ale už posledného pol roka vždy keď spievam či už s kamarátmi alebo s rodinou na oslave alebo len sám začnem strašne zívať. Doteraz som to nemal ale teraz keď len kúsok pesničky zaspievam tak začnem zívať a zívam takmer celú pesničku.

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Zívání může být v tomto případě projevem únavy, která může souviset s růstem hrtanu a hlasivek, k němuž dochází v souvislosti s hlasovou mutací (změnou hlasu z dětského či chlapeckého na mužský).
Obtíže spojené s hlasovou mutací by měly přejít do několika měsíců, nejpozději do několika let.