archiv odpovědí - červen 2020

30.06.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli byste nevěděli, co by mohl být takový větší pupínek na tom místě mezi varlaty a zadkem. Nachází se blíž k pravu a po nějakém dráždění bolí i jako štípanec od komára, ale štípanec to být nemůže, protože spím oblečený. Děkuju předem za odpověď.

Jogurt, 15 let

Milý Jogurte,

Zřejmě se jedná o zánětlivou reakci v místě ucpaného vývodu mazové žlázky. Na obtížněji přístupných částech lidského těla dochází k ucpávání vývodů mazových žlázek poměrně často. Skutečnost, že spíš oblečený, tomu spíše napomáhá. Doporučuji pečlivěji mýt zmíněnou část těla („to místo mezi varlaty a zadkem“, o němž se zmiňuješ, se česky nazývá hráz, cizím slovem perineum), nosit prodyšnější spodní prádlo vyrobené pokud možno ze 100% bavlny a spát pokud možno co nejméně oblečený.

30.06.2020

Ahoj, mám 47 kg a 157 cm, je to v pořádku?

Kiid, 11 let

Milý Kiide,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 11-ti let se pohybují v rozmezí 134 až 160 cm (střední hodnota činí 147 cm). Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u tebe normální, netrpíš tedy nadváhou ani podváhou.

30.06.2020

Dobrý den, píšu sem znovu, mám na žaludu takové červené fleky, a nevím co to je, je to problém?

Tomík, 15 let

Milý Tomíku,

Zbarvení žaludu je dáno mírou jeho prokrvení. Protože tkáň na povrchu žaludu neobsahuje kožní barvivo (pigment), může se zbarvení této části penisu pohybovat v poměrně širokém rozmezí od narůžovělé přes nafialovělou až k namodralé. Pokud jde o červené skvrnky, ty mohou vzniknout buď v místech výraznějšího prokrvení, nebo jako projev lokální zánětlivé reakce (ve druhém případě by jejich výskyt byl provázen bolestí).

30.06.2020

Dobrý den, co se děje na 15ti letý prohlídce? Je to povinný?

Tomík, 15 let

Milý Tomíku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor lékaře s rodičem zaměřený na aktualizaci údajů o zdravotním stavu dítěte, dále kontrola a doplnění chybějícího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní fyzikální vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, změření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, celkové zhodnocení stavu a vývoje dítěte, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

29.06.2020

Jsou rozměry mého penisu normální? Když mám erekci tak mám Délku 16 cm tloušťka 4,5 cm.

Tomy, 14 let

Milý Tomy,

Uvedená délka penisu při erekci je sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm). Pokud jde o „tloušťku“, tu nemohu posoudit, protože u penisu se posuzuje jeho obvod, nikoli šířka. Přepočet nelze provést, protože penis nemá v průřezu dokonale kruhový tvar, nýbrž je více či méně zploštělý. Průměrný obvod penisu při erekci u chlapců v tvém věku činí 10,5 cm. Avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci nebo muži mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.

29.06.2020

Dobrý den, existuje nějaká tabulka nebo něco, podle čeho bych si mohl na základě velikostí penisu vybrat i tu správnou velikost kondomů? Předem děkuji za odpověď.

Neználek, 15 let

Milý Neználku,

Různé velikosti kondomů se liší v podstatě pouze obvodem („šířkou“). Potřebuješ tedy znát obvod penisu (viz tabulka níže). Nejlépe bys však udělal, kdyby sis „nanečisto“ koupil kondom běžné velikosti, tj. přibližně v rozmezí 52 až 56, a zkusil si jej v soukromí nasadit. Tak nejlépe poznáš, zda ti kondomy běžných rozměrů vyhovují, nebo zda budeš potřebovat větší či menší velikost.

28.06.2020

Dobrý den, můj penis měří asi 5cm, při masturbaci zhruba 12. Začíná mě to hodně omezovat v osobním životě a proto se chci zeptat: Je šance že mi ještě vyroste nebo s tím mám jít za doktorem? Chlupy mi rostou normálně a hlas se mi už taky změnil.

Míša, 16 let

Milý Míšo,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, avšak stále ještě naprosto normální. Nejsem si jistý, jaká omezení v osobním životě máš na mysli. Pro účely sexuálních aktivit všeho druhu jsou uvedené rozměry penisu zcela dostačující. Pokud se kvůli rozměrům penisu stydíš, doporučuji přečíst si celý text na stránce „Já chci mít větší penis“.

27.06.2020

Zdravím, už od neděle mě trápí z neznámého důvodu nechuť k jídlu. Nic moc mi nechutná nebo sním jen půlku či ¾ oběda nebo večeře a svačiny občas sním celé (...)

Martin, 17 let

Milý Martine,

Nechuť k jídlu může být projevem nejrůznějších onemocnění, avšak stejně tak dobře by se mohlo jednat o projev stresu či „špatné nálady“. Na lékaře by ses měl obrátit v případě, že by obtíže přetrvávaly delší dobu (několik týdnů), případně by se k nim přidaly další příznaky onemocnění (například horečka, různé bolesti a podobně). K jídlu by ses neměl nutit, aby sis nezpůsobil zažívací obtíže.

26.06.2020

Dobrý den, po holení mého pubického ochlupení se mi v místě holení udělaly takové pupínky, které i svědí a jsou mi nepříjemné. Nemohu se jich zbavit. Dokážete mi pomoct? Dekuji za odpověď.

Dom, 15 let

Milý Dome,

Zmíněné pupínky představují zánětlivou reakci v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Řešením je zvlhčování pokožky vhodným pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Krém nebo mast se na pokožku nanáší nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů.

26.06.2020

Zdravím mám dotaz ohledně mého těla. Poslední dobou jsem se začal čím dál tím víc a víc potit a já nevím proč, stačí když jsem jen par minut v mikině i když je hnusně a mega se z toho zpotím a kamarádům a kamarádkám to přijde nechutné :(( jsem z toho vcelku špatné, protože sem fakt spocenej takřka okamžitě. Je to kvůli hormonům? Dalo by se toho nějak zbavit a nebo to aspoň zmírnit?

Suter, 15 let

Milý Sutere,

Mezi příčiny nadměrného pocení (hyperhidrózy) opravdu patří i hormonální změny v období dospívání. Je docela dobře možné, že tvoji kamarádi a kamarádky, kterým připadá nadměrné pocení „nechutné“, budou mít již brzy stejný problém (a alespoň konečně poznají, jak se asi cítíš, když tě přivádějí do rozpaků nevhodnými poznámkami).
Pokud se nadměrně potíš na celém těle, měl by sis zajistit dostatečný příjem tekutin. Někteří dospívající lidé se snaží „omezit“ pocení tím, že méně pijí, avšak výsledkem je, že se potí stále stejně, ale jejich tělo nemá dostatek tekutin a dochází k dehydrataci s následnou únavou, nevolností, bolestmi hlavy a dalšími nepříjemnými projevy.
Pomoci by ti mohlo také koupání v chladnější vodě (ne však zcela studené), nošení lehčího oblečení ze 100% bavlny a používání antiperspirantu. Také bys neměl příliš myslet na to, že se potíš (zejména když jsi mezi ostatními), protože k nadměrnému pocení přispívá i stres a psychické napětí.

26.06.2020

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či je normálne, že pri strachu alebo nervozite sa mi zmenší/scvrkne penis a miešok (šourek). Myslím to tak ako keď sa zmenši/scvrkne pri chlade.

Ondrej, 18 let

Milý Ondreji,

Ke stažení svalstva v oblasti malé pánve a k následnému zmenšení či „scvrknutí“ penisu a šourku může docházet i při strachu či nervozitě. Působení stresu a psychického napětí může totiž vyvolat stejný reflex, který je vyvoláván působením chladu.

25.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, které cviky mi vyrýsují prsní svaly? A jaká (příp. zvláštní) dieta je k tomu zapotřebí? Jsem celkem plochý, chtěl bych nabrat svalovou hmotu. Děkuji.

Tom, 17 let

Milý Tome,

Posilovací cvičení může svaly posílit, nikoli zvětšit jejich objem. Pokud potřebuješ „nabrat hmotu“, doporučoval bych zvýšit konzumaci mléčných výrobků. Nějaké zásadní změny tvaru hrudníku bych však neočekával, neboť jeho vývoj je v tvém věku v podstatě již ukončen.

25.06.2020

Dobrý den, mám problém s vahou. Měřím přes 170 cm a vážím okol 55kg. Nedaří se mi přibrat. Jim normálně a všechno, tím myslím tučné, slané, sladké, bílkoviny atd. Mám hodně pohybu, tréninky a ještě chodím trénovat mládež, taky posiluju. Ale nemohu přibrat na váze. Myslím, že to muže být i genetikou. Prosím poraďte mi co mám dělat. Děkuji moc!

Mns, 16 let

Milý Mns,

Podle údajů o tělesné výšce a hmotnosti trpíš pouze velmi mírnou podváhou, která je nejspíše dána dědičnými dispozicemi. Pokud nemůžeš dosáhnout zvýšení tělesné hmotnosti ani úpravou stravovacích návyků, může se jednat o projev poruchy metabolismu. Při podezření na takovouto poruchu by bylo vhodné navštívit praktického lékaře, který na základě údajů z preventivních prohlídek posoudí vývoj tvojí tělesné výšky a hmotnosti a v případě potřeby doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti, například v metabolické poradně.

25.06.2020

Dobrý den, barva mého přirození je lehce nafialovělá, nemůžu mít plíseň? děkuji za odpověď.

Majkl, 16 let

Milý Majkle,

Zbarvení pokožky vnějších pohlavních orgánů je dáno mírou jejich prokrvení a množstvím a strukturou kožního pigmentu (barviva). Zbarvení žaludu je dáno pouze mírou jeho prokrvení, protože tkáň žaludu neobsahuje žádný nebo téměř žádný pigment.
Nafialovělé zbarvení není projevem mykotického (plísňového) onemocnění. Mykotické onemocnění kůže by bylo provázeno zarudnutím, svěděním a pálením. Postižená kůže by byla vysušená a loupala by se.

23.06.2020

Dobrý den, zespodu žaludu mám (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Papily na okraji žaludu (papilae glandis) tvoří naprosto normální součást penisu, které není třeba si nijak „zbavovat“. Chirurgické odstraňování jakékoliv části penisu, ať už z jakýchkoliv důvodů, rozhodně nedoporučuji. Stejně tak nedoporučuji umělou fixaci předkožky za okrajem žaludu, neboť může vést k narušení zásobení tkání penisu krví.

22.06.2020

Dobrý den, nedávno jsem dal poprvé předkožku za žalud a teď mám strašně moc citlivý žalud, nevíte co s tím prosím?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu lze použít černý nebo zelený čaj, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek se dostaví nejpozději do několika týdnů.

22.06.2020

Ahoj, Mám 13 rokov a snažím sa schudnúť ale nejde mi to skúšal som všetko. A nejde mi niako schudnúť, cvičím so spolužiakmi, dvíham 75kg na mŕtvy ťah,40kg na Benchpress. A stále nedokážem schudnúť. Mam 180cm a 71kg.
Prosím poraďte mi ako schudnúť, Mám teraz na to 2 mesiace, keď sú prázdniny. Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná, což je třeba zohlednit i při posuzování tvojí tělesné hmotnosti. Netrpíš obezitou, pouze mírnou nadváhou.
Pokud chceš zhubnout, doporučuji především upravit stravovací návyky. Denní příjem potravy by sis měl rozdělit nejméně do pěti samostatných jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Vyhýbat by ses měl především světlému pečivu z pšeničné mouky („bílé“ rohlíky, housky a podobně) a tučným pokrmům.
Pokud jde o posilovací cviky, o nichž se v dotazu zmiňuješ, ty slouží k posilování svalstva, nikoli k redukci tělesné hmotnosti. Vzhledem k tvému věku rozhodně nedoporučuji zdvihat těžká břemena, jako například činky. Rozhodně bys neměl zvedat břemena, která váží více, než ty sám. Pokud chceš posilovat, pak výhradně s vlastní váhou. Na benchpress nebo mrtvý tah raději v zájmu svého zdravého vývoje zapomeň. Posilováním s činkami nebo na posilovacích strojích riskuješ trvalé poškození kloubů, zejména kloubních pouzder.
Namísto posilování bych ti doporučoval nějakou komplexní pohybovou aktivitu, například plavání nebo jízdu na kole. Plavání je zcela ideální, protože je spojeno s vysokým výdejem energie, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo zdvihání těžkých břemen.

22.06.2020

Dobrý den, už pár týdnů mám v prsní bradavce bulku. Díval jsem se na internet, kde je napsáno, že to teoreticky může být rakovina prsu, ale tato bulka je jediným příznakem. Zmizí brzo? Děkuji za odpověď.

Sova, 13 let

Milý Sovo,

Rakovina prsu se u mužů vyskytuje velmi vzácně, a když už se objeví, pak až ve stáří, kdy dochází k výraznému poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vzhledem k tvému věku by bylo mnohem pravděpodobnější, kdyby se jednalo o počáteční fázi gynekomastie, což je chorobné zvětšování prsních bradavek u dospívajících chlapců. I v takovém případě by však bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

22.06.2020

Dobrý den,
mám v kůži na penisu takové bílé "kuličky", jsou opravdu malé. Mohou být nebezpečné?

Trash, 13 let

Milý Trashi,

Zřejmě se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Nejsou nijak nebezpečné a nepředstavují zdravotní problém.

22.06.2020

Můj penis v erekci měří 6 cm. Je to na můj věk v pořádku? Předem děkuji za odpověď.

T H, 13 let

Milý T H,

Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis, musela by v tvém věku jeho délka při erekci činit nejvýše 4,3 cm.

20.06.2020

Dobrý den,
na varleti se mi vytvořila malá bulka. Je opravdu miniaturní a ani není vidět, ale nahmatat jde. Plynou z toho pro mě nějaké důsledky mám to řešit?

Tom2005, 15 let

Milý Tome2005,

Při nálezu jakéhokoliv podezřelého útvaru na varleti je návštěva lékaře na místě. Více informací najdeš na stránce „Samovyšetření varlat“.

20.06.2020

Dobrý den, je mi 16 let a můj penis v erekci měří 12,5cm. A proto se chci zeptat zda ještě poroste nebo čím nastartovat růst. Ale žádné prášky atd. nechci. Předem děkuji.

Davidd, 16 let

Milý Davidde,

Je dobře, že nechceš žádné „prášky“, které by „nastartovaly růst“ penisu. Žádné takové „prášky“ totiž ani neexistují. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. U chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, ale i mírně podprůměrná délka (například zmíněných 12,5 cm) je normální. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u chlapců tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Oproti mikropenisu je tedy délka tvého penisu více než dvojnásobná, a tudíž si s jeho růstem nemusíš dělat žádné starosti.
Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

19.06.2020

Dobrý den, asi mám krátkou uzdičku u penisu. Při masturbaci jsem nikdy neměl problém. Měl bych to řešit nebo to je jedno?

David, 16 let

Milý Davide,

V dětství a dospívání se krátká uzdička (frenulum breve) vyskytuje u chlapců poměrně často, avšak v naprosté většině případů dojde k jejímu uvolnění nejpozději do konce puberty, a to i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Řešit tedy nemusíš nic, zejména pokud ti krátká uzdička nezpůsobuje žádné obtíže.

19.06.2020

Jde snížit citlivost žaludu jinak než ponořením do černého nebo zeleného čaje?

Makek, 12 let

Milý Makeku,

Oplachování v černém nebo zeleném čaji je nejbezpečnějším způsobem, jak řešit obtíže s přecitlivělostí žaludu. Další možností je aplikace novokainové nebo mezokainové masti, které se však v ČR vydávají pouze na lékařský předpis. Takovýto postup však rozhodně nedoporučuji, protože při nesprávné aplikaci může vést k nevratnému poškození tkání penisu. Doporučoval bych tedy omezit se na oplachování žaludu ve vychladlém silnějším odvaru z černého či zeleného čaje. Postup je popsán například v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz archiv odpovědí - květen 2020).

19.06.2020

Prosím o skrytí dotazu (...)

Denis, 13 let

Milý Denisi,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Avšak i více či méně podprůměrné rozměry penisu mohou být naprosto normální. za abnormálně malý se u chlapců v tvém věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí 4,3 cm nebo méně.

17.06.2020

Dobrý den,
chci se zeptat je pravda že, když mi začnou růst malé chloupky na hrudi, tak můj růst je ukončen? Četl jsem to na internetu. Ale pak je tedy divné že chlapci rostou do 19-21,protože už alespoň v 18 musí mít chlupy skoro všude. Zejména na hrudi.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Informace, které sis vyhledal, jsou mylné, protože mezi vývojem tělesného ochlupení a růstem postavy neexistuje přímá závislost. Ukončení růstu je dáno uzavřením růstových štěrbin dlouhých kostí, nikoli dosažením určitého stupně vývoje tělesného ochlupení. Rozsah ochlupení je navíc dán genetickými dispozicemi, které jsou značně individuální.

17.06.2020

Ahoj, chci se zeptat na to, že mám na spoji žaludu s předkožkou bílý uzlík, který při erekci někdy bolí a nevím jestli se to vytratí nebo s tím mám jít k doktorovi.

Python, 14 let

Milý Pythone,

Zřejmě se jedná o zduřelou (zvětšenou) mazovou žlázku na uzdičce na spodní straně penisu. Bolest může být způsobena podrážděním těchto míst při silnějším napnutí kožního pokryvu penisu při erekci. Obtíže lze zmírnit pravidelným zvlhčováním okolí uzdičky na spodní straně penisu pomocí pleťového krému či panthenolové masti. Tím se zvýší pružnost tkání v těchto místech, a tudíž napínání kožního pokryvu penisu už nebude na zduřelou žlázku působit dráždivě.
Chirurgické odstranění zduřelé žlázky bych nedoporučoval, protože v okolí pooperační jizvy by došlo ke smršťování tkáně, což by tvůj problém naopak ještě zhoršilo.

17.06.2020

Dobrý den (...) je to normální? Předem děkuji.

Pražák, 12 let

Milý Pražáku,

Zřejmě se jedná o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje otvorem močové trubice při silnějším pohlavním vzrušení i u chlapců, kteří dosud nedosahují výronu semene (ejakulace).
Pokud jde o délku penisu při erekci, ta u tebe plně odpovídá průměrné délce u chlapců tvého věku, která činí 10 ± 1 cm (tj. 9 až 11 cm).

17.06.2020

Dobrý den, na vyšší straně šourku a spodní straně mám takovou suchou kůži (občas trochu svědí ale nebolí) jsou to takové mini šupinky. Nevím co s tím mám dělat. Děkuji za odpověď.

Anonym, brzy 14 let

Milý Anonyme,

Vysušování pokožky na povrchu šourku bývá způsobeno hormonálními změnami, k nimž dochází na počátku období dospívání. nejčastěji se tento problém vyskytuje u chlapců ve věku okolo 10 – 12 let, avšak i jeho pozdější výskyt není vyloučen, protože k výkyvům hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází individuálně.
Vysušenou pokožku doporučuji denně ošetřovat vhodným krémem, například panthenolem, bepanthenem a podobně. Nemůžeš-li si jej koupit, použij alespoň pleťový krém pro suchou a citlivou pokožku.

16.06.2020

Dobrý den, prosím skrýt dotaz (...)

Človíček, 12, skoro 13 let

Milý Človíčku,

Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení ti činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které není třeba nijak řešit. Je pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde během dalšího vývoje penisu spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, abys necítil žádné nepříjemné pocity.

15.06.2020

V dotazu z 06.06 jsem se ptal na bílé tečky pod žaludem a chci se ujistit jestli doopravdy není nějaký způsob jak tomu například jen napomoct. (nějak pravidelně používat nějaký krém nebo cokoliv co by mohlo pomoct) Prostě se chci zeptat jestli existuje nějaký způsob jak se zbavit nebo zlepšit stav těchto teček.

Lelen, 14 let

Milý Lelene,

Zmíněné útvary (zřejmě se jedná o papily nebo zduřelé mazové žlázky) představují pouze kosmetický, nikoli zdravotní problém. Jejich odstranění sice lze provést chirurgicky (v úvahu připadá i vypálení laserem), avšak následné zjizvení takto „ošetřených“ tkání může nakonec představovat ještě větší problém, než samotné papily či zduřelé žlázky, a to nejen z hlediska kosmetického, ale už i z hlediska zdravotního. Vždy je třeba zvážit, zda je namístě kvůli řešení kosmetického problému riskovat vznik problému zdravotního.

14.06.2020

Dobrý deň, pri masturbácií mám síce orgazmus ale ejakulátu mám len pár kvapiek a aj to len občas. Je na čase to riešiť s odborníkom? Ak áno tak s ktorým. Za odpoved vopred ďakujem.

Viktor, 16 let

Milý Viktore,

U dospívajících chlapců může být objem ejakulátu podstatně (a to až několikanásobně) nižší, než u dospělých mužů. Relativně nízký objem ejakulátu bych tedy na tvém místě nijak neřešil. Snad jen v případě, že by nízký objem ejakulátu byl zároveň spojen s jeho vysokou hustotou, by se mohlo jednat o projev nedostatečného příjmu tekutin. V takovém případě by bylo namístě věnovat více pozornosti dodržování pitného režimu a zajistit si dostatečný příjem tekutin, zejména v horkých letních měsících.

14.06.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je v pořádku, že mám penis dlouhý pouze 10 cm při erekci a obvod má pouze 9 cm. A ještě na jednu věc se chci zeptat: je normální, abych erekci téměř 10krát denně a aby mi při masturbaci nešla přetáhnout předkožka přes celý žalud, ale jenom do poloviny? Předem děkuji za odpovědi.

Bagr, 13 let

Milý Bagře,

Vše, o čem v dotazu píšeš, je vzhledem k tvému věku naprosto normální.
Rozměry penisu, které uvádíš, jsou sice mírně podprůměrné, avšak normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm), přičemž rozdíl cca 2,5 cm je naprosto zanedbatelný. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis. Pokud jde o obvod penisu při erekci, ten může být různý. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. Žádná „varianta“ není lepší nebo horší. Průměrný obvod penisu při erekci v nejsilnějším místě činí u chlapců ve věku 13-ti let 10 cm. Rozdíl 1 cm je zcela zanedbatelný.
Také častý nástup erekce je u dospívajících chlapců naprosto normální a vypovídá o tom, že v jejich těle dochází k takovým hormonálním změnám, k nimž v jejich věku docházet má.
Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu. jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často. K uvolnění předkožky dojde dříve či později spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

14.06.2020

Dobrý den je pravda že když si budu častěji holit vousy budou rychleji růst?

Mikiboi, skoro 14 let

Milý Mikiboii,

Tempo dorůstání vousů se častějším holením nezmění, avšak po několika prvních oholeních budou namísto původních tenkých a řídkých chlapeckých vousků růst vousy silnější a patrně i hustější.

13.06.2020

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je absence poluce u dospívajících (obecně) známkou nenormálního vývoje či jiné anomálie. Nebo je nepřítomnost poluce normální? Předem děkuji za odpověď.

Jan, 13,5 let

Milý Jane,

Absence poluce (tedy nedostavení se samovolného výronu semene) není ničím abnormálním. Někteří dospívající chlapci poluce mají, jiní nikoliv. Poměrně rozšířená představa, že u každého dospívajícího chlapce se poluce nutně dostavují, je mylná.

12.06.2020

Dobrý den. Já jsem si u pravého varlete nenahmatal nadvarle. Měl bych se s tím někomu svěřit?

Tom, 12 let

Milý Tome,

V dětství a na počátku dospívání nemusí být nadvarle tak dobře hmatné, jako v pozdějším věku. Bylo by velmi neobvyklé, kdyby se u tebe nadvarle nevyvinulo. Je téměř jisté, že nadvarle máš, pouze sis jej (zatím) nedovedl nahmatat. Nicméně pokud máš pochybnosti o tom, zda je s tvým  tělem vše v pořádku, můžeš se na nejbližší preventivní prohlídce svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

12.06.2020

Dobrý den,
myslíte že když mám teď (13 let a 2 měsíce) 165 cm, že můžu mít v dospělosti více než 175? (Táta má 175 a máma 162)

Pavel, 13,2 let

Milý Pavle,

Odhad tvé cílové tělesné výšky na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů činí 175 ± 10 cm, přičemž je zhruba 95% pravděpodobnost, že této výšky dosáhneš.

12.06.2020

Dobrý den, měřím cca 174 a vážím 63,5, je to v pohodě? Děkuji za odpověď.

Tadeáš, skoro 14 let

Milý Tadeáši,

Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 25% je vyšších.
Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je u tebe vzhledem k výšce, věku a pohlaví zcela v pořádku.

12.06.2020

Dobrý den, jaká má být v mém věku ideální doba k dosažení výronu semene? Někdy jsem toho dosáhl už při prvních 30 sekundách, a chtěl bych vydržet déle, jak na to? Je to v mém věku normální? Předem děkuji za odpověď.

Kluk, brzy 15 let

Milý Kluku,

Žádná ideální doba pro dosažení výronu semene neexistuje, a to v žádném věku. Při párových sexuálních aktivitách se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku, pro masturbaci není žádná hranice stanovena. Oddálení ejakulace lze dosáhnout vyšší frekvencí (rozumí se četností) sexuálních aktivit (pokud bys s tím měl někdy v budoucnu při párových sexuálních aktivitách problém).

11.06.2020

Dobrý den chtěl bych jít s jednou holkou ven ale nevím o čem si povídat a taky se strašně stydím prosím poraďte.

Beef, 14 let

Milý Beefe,

Povídat si můžete v podstatě o čemkoliv, s výjimkou příliš osobních témat, která by dívku přivedla do rozpaků. Pokud tě nenapadá žádné společné téma, které by dívku mohlo zaujmout, můžeš si s ní povídat například o zajímavých věcech, které na společné procházce uvidíte. Není však nutné, abyste si neustále jen povídali. Jestliže k sobě cítíte vzájemné sympatie, tak by vám k tomu, abyste se cítili příjemně, mělo stačit už to, že budete spolu.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

11.06.2020

Dobrý den, není divné, že ve 14 letech mám jen 12 cm a předkožka nejde přetáhnout? Jsem obézní. Muže se můj penis ještě zvětšit?

Ládíček, 14 let

Milý Ládíčku,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku činí pouhý jeden centimetr, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Není vyloučeno, že tento rozdíl je způsoben pouze nadměrnou vrstvou tělesného tuku, což je u obézních mužů či chlapců poměrně běžné.
Růst rozměrů penis probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, a tudíž je pravděpodobné, že současné rozměry tvého penisu nejsou konečné. I kdyby však jeho další růst byl jen mírný, ani v dospělosti by se nejednalo o abnormálně malý penis.
Pokud jde o uvolňování předkožky, tento proces může trvat různě dlouhou dobu. Je docela dobře možné, že se u tebe předkožka ještě uvolní spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.06.2020

Dobrý den. Poslední 2 měsíce se ráno často probouzím s předkožkou staženou za žaludem. Je to normální? Stane se mi něco když si ji už nenatáhnu zpět na žalud a prostě ji tak nechám? Děkuji za odpověď.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do výchozí pozice na žaludu. U některých chlapců a mužů zůstává větší či menší část žaludu obnažena, což může být dáno například pružností kožního pokryvu penisu (zejména tkáně v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky), případně délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu či dalšími faktory. Problém by nastal pouze v případě, že by došlo k uváznutí předkožky za žaludem, takže by ji nebylo možné vrátit do původní pozice.

10.06.2020

Dobrý den, již od nějakých 14 let se mi vůbec nezvětšil penis. Dá se s tím něco dělat? Rozvoj ochlupení je taky velice pomalý.

P, 17 let

Milý P,

Růst rozměrů penisu se zpravidla ve věku 14-ti let zpomaluje, někdy i zcela přerušuje, a to přibližně na  jeden rok, poté však zpravidla pokračuje až do věku 18-ti let. Je možné, že zmíněná „přestávka“ v růstu rozměrů penisu u tebe trvá o něco déle, než u většiny ostatních, což však nemusí být projevem nějaké vady či poruchy. Tempo tělesného vývoje může být značně individuální. Pokud jde o rozvoj ochlupení, ten je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými dispozicemi.
Pokud tvůj penis při erekci dosahuje alespoň délky 5,6 cm, nemusíš se nijak znepokojovat. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 17-ti let činí 14,5 až 17,5 cm.

10.06.2020

Dobrý den, kolik bych měl vážit když měřím 170 cm? Předem děkuji za odpověď.

Kečup, 13 let

Milý Kečupe,

Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by se tvoje současná tělesná hmotnost měla v ideálním případě pohybovat v rozmezí přibližně 50 až 58 kg.

10.06.2020

Dobrý den, kdybych začal cvičit během prázdnin (tak do září) bicepsy a celkově ruce, bylo by to poznat? Rád bych našel co nejjednodušší způsob, jak mít větší ruce. Rád bych byl mohutnější. Jsem vysoký a štíhlý.

Člověk, 14, skoro 15 let

Milý Člověče,

Posilovací cvičení svaly zpevní, ale nezvětší. Jestliže máš štíhlou (gracilní) postavu, budou tvé svaly v důsledku fyzické zátěže tvrdší a silnější, avšak jejich hmota se nezvětší.
Pro zmohutnění svalstva bych spíše doporučoval zvýšení konzumace mléčných výrobků, například plnotučného tvarohu. Posilovat samozřejmě můžeš, ale pokud možno jen vlastní vahou. Zvedání těžkých břemen by poškodilo tvoje klouby.

08.06.2020

Dobrý den,
Měl bych dotaz, který tu možná nepatři. Moje velká záliba je focení. A chtěl bych to i využit a začít nabízet fotografické služby ze peníze. Můžu to ve svém věku? Díky za odpověď.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Samostatnou výdělečnou činnost může vykonávat osoba straší 18-ti let. Mladistvému může soud přiznat způsobilost k právním úkonům za účelem samostatné výdělečné činnosti nejdříve ve věku 16-ti let. V současné době tedy nemůžeš legálně obchodovat se svými výrobky, tedy ani s fotografiemi či jinými záznamy.

08.06.2020

Dobry den, na levém varleti se mi zda, ze mám takovou bulku. Je taková měkka a nebolí to. Mám se bát?

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Zřejmě se jedná o nadvarle, zejména pokud se nachází na horní či zadní straně varlete. Nádor by byl malý, tvrdý a nacházel by se spíše ve spodní části varlete. Nicméně pokud máš pocit, že se v tvém šourku nachází něco, co by tam podle tebe být nemělo, pro jistotu se svěř svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

08.06.2020

Dobrý den, mám z mého pohledu strašně velký hrudní koš. V ničem mi to nevadí, ale nelíbí se mi to vzhledově, a bojím se, že by to mohlo odradit třeba mého potencionálního nápadníka/nápadnici.

King Kong, 17 let

Milý King Kongu,

Nedovedu posoudit, zda trpíš nějakou deformitu hrudníku, nebo zda se jedná o normální zvětšení a vyklenutí hrudníku u dospívajících chlapců. Nejedná-li se o deformitu, není třeba velikost hrudníku řešit.
Pokud jde o navazování vztahů, naprostá většina dívek si nevybírá partnera podle toho, jak vypadá a jaký má hrudník. Nicméně některým dívkám by mohutnější hrudník mohl spíše imponovat.

08.06.2020

Dobrý den, když masturbuju tak mi pak třeba půl hodiny po masturbaci teče z penisu sperma. Je to normální?

Antonym, 13 let

Milý Antonyme,

Vzhledem k tvaru mužské močové trubice, která je uvnitř těla zahnutá nejprve vzhůru a poté opět dolů, se celkem běžně stává, že určité množství spermatu zůstává po ejakulaci uvnitř vývodných cest a tělo opouští až s určitým časovým odstupem. Většinou se jedná jen o několik minut, delší doba však nemusí být nutně projevem nějakého onemocnění či poruchy.

07.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi 11-ti a 13-ti letou prohlídkou.
Při jakým věku lze říci o člověku že je plně vyvinutý?

Kalíšek, 12,50 let

Milý Kalíšku,

Preventivní prohlídky ve věku 11 a 13 let probíhají v podstatě stejným způsobem. Rozdíl spočívá v tom, že ve věku 13-ti let je součástí prohlídky ještě zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
Plně vyvinutý je jedinec, jehož sekundární pohlavní znaky dosáhly takového stupně vývoje, jaký je běžný v dospělé populaci. U chlapců či mladých mužů je takový stav dosažen nejčastěji ve věku 17 až 19 let.

07.06.2020

Dobrý den. Může být příznak rakoviny varlat když je jedno varle o trochu menší než druhé?

Martin, 12 let

Milý Martine,

Objem levého a pravého varlete zpravidla není zcela stejný. za normální se považuje rozdíl do 20 až 25% objemu. O příznak rakoviny se nejedná.

06.06.2020

Je vhodné použít místo lubrikačního gelu šampon nebo sliny?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Šampón je pro tento účel nevhodný, protože vysušuje pokožku. Sliny mají tu nevýhodu, že rychle vysychají a jejich lubrikační účinek je nízký. Pokud už si z nějakých důvodů nemůžeš koupit lubrikační gel a chceš používat nějakou jeho náhražku, můžeš využít například pleťový krém pro citlivou pleť nebo panthenolový krém.

06.06.2020

Dobrý den (...) Tentokrát prosím skrýt dotaz.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Úhel sklonu penisu při erekci je dán délkou a pružností závěsných vazů a nelze jej měnit. Nicméně směřování penisu vzhůru je naprosto normální a nepředstavuje žádný zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit.
Zatímco u některých chlapců a mužů směřuje penis při erekci rovně dopředu (tj. přibližně pod úhlem 85 až 95°), u většiny směřuje více či méně vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°). U zbývajících chlapců a mužů směřuje penis při erekci více či méně dolů (tedy pod úhlem 95°nebo více), viz údaje v tabulce níže.

Všechny uvedené možnosti jsou normální, a proto by ses kvůli tomu či onomu sklonu penisu rozhodně neměl zbytečně trápit.

06.06.2020

Zdravím, už nějaký čas pociťuji bolest na levém varleti. Jeden den mě to nebolí, ale jiný zase ano, začne to z ničeho nic. Mám to takhle už déle. Občas se to střídá mezi pravým varletem. Ale poslední dobu jen u levé, zkoušel jsem si to nahmatat, ale je mi to strašně nepříjemné se prohmatávat mezi těmi žilkami a vším co tam je. Nedělá mi to dobře.
Dnes jsem si zkusil sáhnout na to místo bolesti a nahmatal jsem takovou tkáň nebo žilku (nevím jak to mám říkat) a bylo to bolestivé na omak. Cítil jsem, že se to nachází v takovém svazku žilek.
Nevím jestli na to může mít vliv masturbace (dělám to 2x denně většinou). Včera bylo vše v pohodě ale dnes to bolí asi 4 hodiny už. Díky a prosím za případnou radu.

Daniel, 16 let

Milý Danieli,

Podle popisu se jedná o projevy tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, které procházejí semennými provazci. V důsledku varikokély dochází k narušení odtoku odkysličené krve z varlat. Doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři, který může vydat poukaz na vyšetření na endokrinologii nebo urologii.
Četnost masturbace nemá na vznik varikokély vliv. Uvedená četnost (2x denně) je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy hladina pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého maxima, přičemž vyšší frekvence vykonávání masturbačních aktivit je přirozenou reakcí na hormonální procesy, k nimž v tvém těle dochází.

06.06.2020

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat co jsou takové bílé tečky ze spodu žaludu, popřípadě jestli existuje něco, co na to pomáhá a nebo za jak dlouho to nejspíš zmizí samovolně.

Lelen, 14 let

Milý Lelene,

Může se jednat buď o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, nebo o tzv. papily. Ani jeden ze zmíněných útvarů nepředstavuje zdravotní problém a nevyžaduje žádnou léčbu. Ke zmenšení žlázek může dojít v závěru puberty v důsledku vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi. Zcela však nevymizí, protože se jedná o nedílnou součást lidské kůže.

05.06.2020

Dobrý den, poslední dny se mi děje taková věc. Když jsem nedávno jednu noc už někdy pozdě v noci nemohl usnout, začal jsem cítit takové lehké záškuby na nějakých částech zadku. A to mi občas dělá dodnes. Je to normální?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Popisované obtíže jsou zřejmě nervosvalového původu. Není vyloučeno, že souvisí s poruchou spánku (píšeš, že jsi dlouho nemohl usnout). Tiky a podobné mimovolné pohyby jsou u dospívajících jedinců poměrně časté, zejména u chlapců, kteří obvykle mají citlivější nervovou soustavu. Doporučuji dodržovat zásady spánkové hygieny (jejich přehled najdeš na stránce „Jak zdravě spát“).
Pomoci by mohlo rovněž koupání v teplé vodě před spaním, případně masáž zmíněné části těla, na níž se nekontrolovatelné škubavé pohyby vyskytují. Masáž si můžeš provádět sám, a to přiložením dlaní a natažených prstů na dotyčná místa a následným posunováním přiložených rukou střídavě nahoru (směrem k zádům) a dolů (směrem k dolním končetinám).

05.06.2020

Dobrý den, chci se zeptat, masturbují také holky?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Ano, masturbace je naprosto přirozená činnost, kterou vykonávají chlapci i dívky. Podle různých výzkumů (např. Bancroft, 2003) dokonce dívky začínají masturbovat v průměru o rok dříve než chlapci.

05.06.2020

Dobrý den,
Za měsíc mi bude 16 a chtěl bych se zeptat do kolika let kluci rostou a zhruba o kolik cm? Já měřím 178 cm. Vím že je to průměr ale mezi kamarády celkem zanikám.
Předem děkuju za odpověď.

Ronald, 15 let

Milý Ronalde,

Růst postavy probíhá u chlapců nejčastěji do věku 18-ti let. Ve věku 16-ti let činí průměrná výška chlapců 178 cm, přičemž za normální se u nich považuje rozmezí 164 až 192 cm. Průměrná výška dospělého muže činí 180 cm. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“.

05.06.2020

Dobrý den,
Poslední dobou u sebe na penisu nacházím menší bulky. Nejdřív jsem si myslel, že se jedná o tukové bulky, ale nedávno se jedna zvětšila a já jsem začal mít strach, jestli by to nemohlo být něco vážnějšího. Také na vnitřní části předkožky, normálně pod žaludem, mám takové menší pupínky. Mám z toho všeho trochu strach, tak se obracím na vás. Děkuji za odpověď.

Petr, 15 let

Milý Petře,

jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém a nevyžadují žádnou léčbu. Pupínky pod žaludem jsou tzv. papily. Tyto útvary se vyskytují v místech nervových zakončení a během puberty může docházet k jejich zvětšování.

05.06.2020

Co bych měl dělat, když mám hrozně chlupaté nohy a nelíbí se mi to?

Radek, 15 let

Milý Radku,

Výraznější ochlupení nohou nepředstavuje u chlapců tak velký estetický problém, jako u dívek. Nicméně pokud ti chlupy vadí a nelíbí se ti, můžeš zkusit například jejich odbarvování (pomocí odbarvovače na vlasy, který lze zakoupit v drogerii), případně zkracování pomocí zastřihovače (trimmeru). V úvahu by připadalo i holení, které však představuje určitou zátěž pro pokožku a je spojeno s rizikem zarůstání dorůstajících chloupků. pokud se chceš na nohou pravidelně holit, doporučoval bych pořídit si elektrický holicí strojek (podráždění i riziko poranění bude nižší, než při používání klasického ručního holicího strojku) a po oholení ošetřit pokožku vhodným pleťovým krémem, pokud možno s obsahem panthenolu.

05.06.2020

Dobrý den, poslední dobou mě skoro každé ráno v rozmezí 5 až 8 hodiny ráno probudí tekoucí krev z nosu (do týdne tak 3x až 5x). Nevíte, čím to je a jestli se to nedá řešit?

Člověk, 14 skoro 15 let

Milý Člověče,

Krvácení z nosu může být způsobeno například křehkostí drobných cév při nedostatku vitaminu C, dále například alergií, infekcí v nosní dutině, vysokým krevním tlakem, poruchou krevní srážlivosti a podobně. Může se také jednat o nežádoucí účinek některých léků.
Při krvácení z nosu je vhodné nos stisknout mezi prsty, dýchat ústy a mírně předklonit hlavu, aby krev nestékala do nosohltanu. Pokud se krvácení dostavuje opakovaně a dlouhodobě (několik dní v týdnu, jak uvádíš v dotazu), bylo by vhodné nechat se vyšetřit na otorhinolaryngologii (ORL).

04.06.2020

Zdravím, mám otázku. Na penisu, přesněji řečeno na žaludu mám takovou červenou skvrnku, nepálí, nebolí, prostě nic, byl jsem s tím i u doktora a ten mi na to dal mastičku, avšak nezabrala, někde jsem četl že by to mohlo být něco s pigmentem, ale radši se zeptám zde, co by to mohlo být?

Leonidas, 15 let

Milý Leonidasi,

Tenká kůže na povrchu žaludu neobsahuje žádné nebo téměř žádné kožní barvivo neboli pigment, což je také důvodem, proč se zbarvení žaludu tolik liší od zbarvení jiných částí těla. Přes „bezbarvý“ povrch žaludu totiž „prosvítá“ tkáň pod kůží, jejíž zbarvení je dáno především větší či menší mírou prokrvení. zatímco u některých chlapců je povrch žaludu zbarven do růžova či do fialova, u jiných může být promodralý, což nasvědčuje nižší míře prokrvení. Pokud jde o červené zbarvení, to se běžně vyskytuje v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vytéká moč), protože okraje tohoto otvoru jsou velmi bohatě prokrveny. Také okraj žaludu (směrem k tělu) mívá výraznější zbarvení.
Pokud jde o různé skvrnky na žaludu, ty mohou být buď projevem lokálního podráždění či kožního onemocnění, nebo se mohou tvořit v místech, kde například v důsledku rozšíření drobných podkožních cév dochází k výraznějšímu prokrvení tkáně žaludu. Pigmentové skvrny se na povrchu žaludu tvoří jen výjimečně, nicméně ani jejich výskyt nelze bez vyšetření zcela vyloučit.

03.06.2020

Dobrý den, k tomu minulému dotazu: kdybych tu chuť na masturbaci a celkově na myšlenky o sexu neměl delší dobu, jednalo by se o problém? Co bych měl dělat?
A taky se chci zeptat, jestli se mám oholit nebo ne. Mám takový malý knírek. Jde mi hlavně o to, jak vypadám pro ostatní. Přijdu si, že teď vypadám starší a víc mužsky, což se mi líbí. Myslíte, že to tak působí i na ostatní a že se to třeba holkám líbí?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Především bys měl dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená dostatečně dlouho spát, dodržovat pitný režim, věnovat se aktivnímu odpočinku, vyhýbat se alkoholu a jiným omamným látkám a podobně.
Pokud jde o holení, to záleží výhradně na tobě. Názorem druhých lidí se nemusíš řídit, navíc názory na holení mohou být různé. Některým se líbí hladce vyholená tvář, jiní dávají přednost tváři neoholené. Už proto by ses neměl řídit názorem druhých. Podstatné je, abys byl se svým vzhledem spokojen ty sám.

03.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to chodí při vstupní prohlídce do zaměstnání. Co všechno se kontroluje a dělá. A jestli při vyšetření intimních partiích můžu toto odmítnout. Také jestli můžu odmítnout vyšetření prostaty.

XManCZ, 16 let

Milý XManeCZ,

Pracovně lékařská prohlídka probíhá obdobným způsobem, jako preventivní prohlídka ve věku 19 let. Záleží však na tom, do které kategorie zaměstnanec spadá. Například pokud je výkon práce spojen se zrakovou zátěží (sledování monitorů a podobně), věnuje se více pozornosti vyšetření zraku.
Kontrola pohlavních orgánů není součástí pracovně lékařské prohlídky. Vyšetření prostaty rovněž není součástí pracovně lékařské prohlídky.

03.06.2020

Zdravím, chcem sa opýtať ako komunikovať z rodičmi a citlivých témach. Ďakujem.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vždy záleží především na tom, jak důvěrný je vztah mezi rodiči a potomkem. Zatímco v některých rodinách jsou jejich příslušníci zvyklí spolu otevřeně hovořit na jakékoliv téma, v jiných si každý hlídá své vlastní soukromí a nikomu se s ničím nesvěřuje.
Většina potomků má k jednomu z rodičů o něco důvěrnější vztah, než k druhému. Pokud se tedy chceš rodičům svěřit s nějakým citlivým problémem, bylo by logické obrátit se na toho z rodičů, k němuž máš bližší vztah a s nímž si více rozumíte.

02.06.2020

Dobrý den.
Už mam velice viditelný knír a hodlám si ho oholit. A chci se zeptat mám si oholit pouze knír nebo i okolí tváře. Na tvářích nemám ochlupení tak výrazné.

Boeing, 12 let

Milý Boeingu,

Většina chlapců si začíná holit nejprve vousky pod nosem, protože v dalších částech obličeje si zatím nemají co oholit. Vousy rostou nejprve pod nosem, poté na tvářích a nakonec i na bradě. Doporučoval bych tedy s holením začínat postupně, a to ve výše uvedeném pořadí.

02.06.2020

Ahoj, mě by zajímalo, co znamená u holek klitoris.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Jedná se o součást vnějších pohlavních orgánů. Český výraz pro klitoris je „poštěváček“. Nachází se pod záhybem mezi malými stydkými pysky nad ústím močové trubice (tj. nad otvorem, jímž z těla vychází moč). Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak to mají dívky“.

01.06.2020

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že keď nebudem dlho masturbovať, či sa mi budú zväčšovať semeníky a penis.
2. keď si budem máčať žaluď v zelenom čaji zníži sa mi aj citlivosť predkožky?
3. Je lepší zelený alebo čierny čaj?

Dinosaurus, 15 let

Milý Dinosaure,

1) Nebudou. Delší absence (vynechání) masturbace rozhodně nepovede ke zvětšení penisu a varlat. Jejich růst u tebe lze vzhledem k tvému věku očekávat tak jako tak, protože tvoje tělo se ještě vyvíjí. Vykonávání masturbace na vývoj pohlavních orgánů spíše příznivý vliv, protože při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení pohlavních orgánů a tím i k jejich důkladnějšímu okysličení, což přispívá ke zdravému vývoji jejich tkání.
2) Záleží na tom, zda budeš oplachovat samotný žalud, nebo celý penis i s předkožkou. Pokud si budeš oplachovat i vnitřní list předkožky, může dojít k určitému poklesu jeho citlivosti, avšak zdaleka ne v takové míře, jako v případě žaludu. Předkožka totiž obsahuje mnohonásobně více nervových zakončení, než žalud.
3) Obojí. V zeleném čaji je více tříslovin, mohl by tedy být ještě účinnější, než černý čaj. naopak různé bylinné nebo ovocné „čaje“ (ve skutečnosti odvary z bylin či sušeného ovoce) jsou k tomuto účelu nepoužitelné.

01.06.2020

Dobrý den co mi budou dělat na 13ti létě prohlídce?

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.