archiv odpovědí - červenec 2020

31.07.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co se může stát když budu pít energy drinky (...) A jaká je škodlivost taurinu v mém věku? Děkuji za odpověď. Děkuji, na shledanou.

Ten kluk z Česka, 14,5 let

Milý Ty kluku z Česka,

Tzv. energetické nápoje obsahují větší množství kofeinu, který má sice v menších dávkách povzbuzující (stimulační) účinky, avšak ve větším množství způsobuje naopak útlum činnosti centrální nervové soustavy, poruchy pozornosti a paměti a v neposlední řadě i poruchy spánku. Stejně tak i taurin (kyselina 2-aminoethansulfonová) má v menších dávkách povzbuzující účinky, avšak ve větších dávkách naopak účinky tlumivé. Kromě toho mohou obě zmíněné látky ve větším množství vyvolat i zažívací obtíže.
Pravidelnou konzumaci energetických nápojů tedy nedoporučuji a pokud už si nějaký takový nápoj koupíš, neměl bys vypít celé balení za jediný den. Tyto nápoje byly původně vyvinuty pro těžce fyzicky pracující osoby, případně pro sportovce, avšak vůči jejich komerčnímu prodeji bych měl výhrady, protože někteří mladí lidé je pijí místo limonády, což u nich vede k výše naznačeným obtížím.

31.07.2020

Dobrý den, je mi 16 let. Mám zúženou předkožku. Na internetu jsem našel tenhle produkt (...) je u něj nějaké riziko a šance že bude v mém věku fungovat? Díky.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Uvedenou mast můžeš k danému účelu používat, i když stejné či podobné účinky by měla i panthenolová mast, jejíž cena je nižší. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

31.07.2020

Dobrý den poprosím skrýt dotaz (...), předem díky za odpověď.

Petroslav, 13 let

Milý Petroslave,

Jednou z příčin bolestí zad skutečně může být dlouhé setrvávání v téže poloze, například několikahodinové sezení. Pokud trávíš dlouhou dobu u počítače, měl by sis nejdéle po každé půlhodině udělat alespoň krátkou přestávku na protažení.
Další příčinou bolestí zad může být jednostranné zatěžování některých svalů, které je způsobeno vadným držením těla (zjednodušeně řečeno, svaly určité části zad musejí při vadném držení těla „vyrovnávat“ neboli kompenzovat nedostatečné napnutí svalů na jiné části zad, čímž dochází k jejich nadměrnému zatěžování).

31.07.2020

Dobrý den, chci se zeptat na to, jestliže mám krátkou uzdičku a nejde mi předkožka přetáhnout celá přes žalud, je možné mít pohlavní styk a jestli se nějak liší nasazování kondomu s krátkou uzdičkou než u normálních chlapců. Děkuji.

Dodge Viper, 14 let

Milý Dodge Vipere,

Pohlavní styk lze uskutečnit i s krátkou uzdičkou, avšak v takovém případě je vhodnější ponechat předkožku před nasazením kondomu nataženou na žaludu. Kondom bude předkožku v této pozici fixovat, čímž zabrání jejímu prudkému stržení směrem ke kořeni penisu, při němž by mohlo dojít k poranění krátké uzdičky. Případné nadměrné tření při pohlavním styku lze snížit použitím dostatečného množství lubrikačního gelu na vodní bázi.

31.07.2020

Dobrý den, při erekci si nemůžu stáhnou předkožku zcela za žalud (zhruba 0,5 cm před), v klidu to jde bez problémů, co mám dělat?

XYZ, 14 let

Milý XYZ,

Vzhledem k tomu, že přetažení předkožky ti činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji lze přetahovat bez obtíží, se jedná pouze o tzv. relativní zúžení, které nevyžaduje žádnou léčbu. K uvolnění předkožky dojde spontánně (samovolně, bez vnějšího zásahu) zpravidla do konce puberty. Dělat nemusíš nic, pouze při erekci si předkožku přetahuj pouze tak daleko, jak můžeš, aniž bys pociťoval bolest.

30.07.2020

Dobrý den, už asi půl roku cítím, že mě přitahujou holky i kluci. Nedávno jsem se tím svěřil i rodičům, můžu už v tomto věku vědět, jakou mám sexuální orientaci?

Vítek, 14 let

Milý Vítku,

Dospívajícího člověka mohou přitahovat osoby opačného i téhož pohlaví, aniž by se jednalo o projev té či oné sexuální orientace. Příčinou je nárůst hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi, v jehož důsledku se u dospívajícího jedince projevuje sexuální responze (tj. odezva) na nejrůznější druhy podnětů. Jinak řečeno, z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů může dospívajícího člověka sexuálně přitahovat či vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv. Sexuální orientaci lze určit nejdříve ve věku 16-ti let.

30.07.2020

Dobrý den, jak dlouho po první preejakulaci mám očekávat první ejakulaci? A jaký objem by přibližně mělo mít sperma při první ejakulaci? Popřípadě jestli by mělo mít již úplně neprůhlednou barvu? Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Mezi prvním výronem preejakulační tekutiny a první ejakulací může uplynout různě dlouhá doba, a to v řádu týdnů, měsíců i let. U některých chlapců se preejakulační tekutina uvolňuje již před nástupem puberty, u jiných až v jejím průběhu.
Objem ejakulátu u mladších dospívajících chlapců se pohybuje okolo 1 až 2 mililitrů na jednu ejakulaci. Pro porovnání, u dospělého muže se při ejakulaci zpravidla uvolňuje 2 až 5 mililitrů ejakulátu. Objem ejakulátu závisí i na dodržování pitného režimu. Při nedostatečném příjmu tekutin se objem ejakulátu snižuje, protože tělo je nuceno „šetřit tekutinami“.
Pokud jde o zbarvení ejakulátu, to je dáno podílem bílkovin na jeho objemu. zatímco u dospělých mužů má ejakulát bělavé zbarvení, u dospívajících chlapců může být hlavně zpočátku čirý (bezbarvý). Důvodem je, že u dospělého muže tvoří pevná složka přibližně 5 až 10% ejakulátu, zatímco u dospívajícího chlapce je to přibližně 1 až 5%. Jinak řečeno, u dospělých tvoří voda „jen“ 90 až 95% objemu spermatu, kdežto u dospívajícího chlapce to může být až 99%.

30.07.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je v mém věku normální tělesná váha cca 80 kg se 175 cm výškou? Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví nadprůměrná, avšak stále ještě normální (hodnoty normální tělesné výšky u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 145 až 176 cm, střední hodnota činí 160 cm). Tvoje současná tělesná hmotnost však vypovídá o nadváze, respektive obezitě. Při tělesné výšce 175 cm by hmotnost chlapce tvého věku měla v optimálním případě pohybovat nejvýše okolo 60 – 62 kg. Další informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

29.07.2020

Měřím asi 177 a moje matka 168 a otec 175. Myslíte, že ještě vyrostu? A jak případně růstu pomoci?

Karel, 17 let

Milý Karle,

Očekávaná cílová tělesná výška na základě dosažené výšky obou rodičů u tebe činí 178 ± 10 cm. Růstu můžeš „pomoci“ především tím, že si zajistíš dostatek kvalitního spánku. Během spánku se totiž tvoří mnohem větší množství růstového hormonu, než v bdělém stavu. Rady a doporučení ohledně tzv. spánkové hygieny včetně doporučené délky spánku podle věku najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

29.07.2020

Dobrý deň, mám trinásť a začali mi už rasť chlpy pod pazuchami, je to normálne? Mám tam už 5 chlpov. Ďakujem.

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Vývoj ochlupení v podpaží (neboli axilárního ochlupení) začíná u chlapců nejčastěji mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku. Určitě se tedy nemusíš obávat, že by u tebe vývoj tohoto tělesného znaku nastoupil předčasně, zvláště když ti zatím vyrůstá jen několik jednotlivých chlupů. Jedná se tedy o stupeň A1 – jednotlivě rostoucí chlupy v podpažních jamkách, který je u chlapců tvého věku poměrně běžný (axilární ochlupení má pouze čtyři stupně vývoje, a to od A0 do A3, přičemž A0 znamená „bez axilárního ochlupení“ a A3 označuje „plně vyvinuté axilární ochlupení“).

29.07.2020

Proč jsou v některých plavkách síťky? Jsou lepší plavky se síťkou nebo bez síťky co se hygieny či bezpečí týče?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Síťka v plavkách slouží k zesílení jejich přední části a zřejmě i k tomu, aby obrysy pohlavních orgánů nebyly tak zřetelně vidět. Z hygienického hlediska nezáleží na tom, zda plavky mají síťku či nikoliv, pokud si je po každém použití vypereš a doba jejich nošení je přiměřená (tedy nanejvýše v řádu hodin). Jinak platí, že v mokrých plavkách bys neměl pobývat na přímém slunci, protože při odpařování vody z mokrých plavek „zvenku“ dochází k opačnému procesu „zevnitř“, tedy k ochlazování povrchu těla pod plavkami, což může vést k nastydnutí. Po vystoupení z vody je vhodné plavky opláchnout a vyždímat, vzít si na sebe něco suchého (alespoň ručník kolem pasu) a plavky si obléci opět až pro vstup do vody.

28.07.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak dlouho musím masturbovat abych dosáhl vyvrcholení.

Anonym2, 13 let

Milý Anonyme2,

Doba potřebná k dosažení orgasmu (neboli pohlavního vyvrcholení) může být různá, nejčastěji se pohybuje v rozmezí od několika desítek vteřin do několika desítek minut. Jestliže se u tebe orgasmus nedostavuje, zřejmě se nejedná o poruchu, nýbrž o přerušení masturbačních pohybů ještě před dosažením orgasmu.

28.07.2020

Dobrý den, mám otázku, mám divnou měkkou bouli přesně mezi krkem a mezi hlavou, nebolí to a nic, bojím se toho jestli to nemůže být nějaký nádor. Je to něco takového?

Tom, 14 let

Milý Tome,

Zřejmě u tebe právě dochází k růstu hrtanu a zvětšování hlasivek, což je u dospívajících chlapců zcela normální. V horším případě by se mohlo jednat o zvětšení lymfatických uzlin, které by však bylo provázeno bolestí.

27.07.2020

Dobrý deň, čím z domácnosti sa dá nahradiť lubrikačný gél?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze využít například hydratační pleťový krém. Mnohem lepších výsledků bys však dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem, který se na rozdíl od krémů všeho druhu nevetře do pokožky, nýbrž na jejím povrchu vytvoří kluzkou vrstvu, kterou lze po vykonání příslušné aktivity (například masturbace) opět snadno smýt. Lubrikační gely jsou cenově dostupné a jejich prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí (nejedná se o „erotické zboží“, nýbrž o kosmetický přípravek).

27.07.2020

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, mám penis dlhý 16,3 cm priemer 5 cm a obvod 15. Koľko cm všetkého budú zhruba mať v dospelosti? Ďakujem.

Janko, 12 let

Milý Janko,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice nadprůměrné, avšak nemohu odhadnout, jaké budou jeho výsledné rozměry v dospělosti, protože nemohu předem určit, jak dlouho a jakým tempem bude probíhat tvůj další tělesný vývoj. U většiny chlapců či mladých mužů probíhá růst rozměrů penisu do věku okolo 18-ti let, avšak tempo jeho růstu není stále stejné, nýbrž kolísá. Navíc je ovlivněno řadou vrozených dispozic (a podle některých novějších výzkumů i vlivem vnějšího prostředí).

27.07.2020

Dobrý den,
Můj penis přestal růst v 15 a teď poslední půlrok opět začal růst. Mohu se zeptat, čím to je a do kolika let probíhá růst? Děkuju za odpověď.

Bontonoronald, 16 let

Milý Bontonoronalde,

U naprosté většiny chlapců dochází k výraznému zpomalení až přerušení růstu penisu ve věku 14 – 15 let, poté jeho růst opět pokračuje, a to nejčastěji do věku 18-ti let. Jestliže u tebe došlo ke zpomalení až přerušení růstu penisu až ve věku 15-ti let, ještě to nemusí být projev nějaké poruchy vývoje, protože jeden až dva roky posunu ve vývoji některého z pohlavních znaků neznamenají vůbec nic špatného či neobvyklého. Vývoj rozměrů penisu u tebe tedy probíhá v podstatě normálním způsobem, jen je o pár měsíců „posunutý“ oproti „průměrnému“ tempu vývoje.
Jak jsem již uvedl, růst rozměrů penisu probíhá u většiny chlapců či mladých mužů do věku 18-ti let. Samozřejmě, že nelze vyloučit mírný „posun“ tím či oním směrem, lze tedy očekávat, že vývoj rozměrů penisu bude ukončen někdy v rozmezí 17 až 19 let. Pouze u některých mladých mužů penis roste až do věku 19 – 21 let, zejména při opožděném nástupu vývoje pohlavních znaků.

26.07.2020

Dobrý den, penis mám v klidu asi 9-10 cm a v erekci 10-11 cm. Je to normální?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Uvedené rozměry penisu jsou normální. Délka penisu při erekci odpovídá průměru pro tvůj věk (který činí 9 až 11 cm), jeho délka v klidovém stavu je mírně nadprůměrná. Poměrně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nižší pružností závěsných vazů penisu. U chlapců a mužů, kteří mají tyto závěsné vazy vysoce pružné, je penis v klidovém stavu i několikanásobně menší, než při erekci. Naproti tomu u chlapců a mužů, jejichž závěsné vazy penisu jsou méně pružné (tužší), je penis v klidovém stavu jen o něco málo kratší, než při erekci. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Vdolka ze dne 22.07.2020 (viz níže na této stránce).

26.07.2020

Dobrý den, asi ve 13ti letech jsem zaznamenal růst penisu, ale nyní ke mi 16 a už skoro rok mi přijde, že růst ustal. Přitom každý web uvádí, že růst trvá zhruba do 18ti let. Nyní měří něco okolo 15ti cm, ale kvůli mojí nadváze jsou zhruba 2 cm pod vrstvou tuku. Myslíte, že růst bude ještě pokračovat, nebo jsem už dovršil maximální délky, které jsem mohl?

Pegasus, 16 let

Milý Pegasi,

U naprosté většiny chlapců dochází během puberty ke zpomalení (až k dočasnému přerušení) růstu penisu, a to zpravidla ve věku 14 až 15 let. Poté jeho růst pokračuje nejčastěji až do věku 18-ti let. V tvém případě zřejmě došlo k mírnému posunu zmíněné „přestávky“ v růstu penisu do délky přibližně o 1 až 2 roky, což však ještě nemusí být projev žádné poruchy vývoje. Pokud jde o délku penisu 15 cm při erekci, ta je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Je pravděpodobné, že během následujících zhruba dvou let u tebe ještě k většímu či menšímu růstu penisu dojde, jeho výslednou délku však nelze dopředu odhadnout.

26.07.2020

Dobrý deň, ako je možné, že v mojom veku, keď masturbujem, mi ejakulát nestrieka, len tečie. Je to nejaký zdravotný problém?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nejedná se o zdravotní problém, protože prudkost ejakulace může být různá. Zejména u mladých chlapců, kteří dosud nemají příliš silné a vyvinuté svalstvo v oblasti malé pánve, může být prudkost výronu semene relativně nízká.

25.07.2020

Dobrý den. Poslední dobou mám nejspíš tak trochu problém, nebo myslím si, že je to problém (...)

Svítilna, 15 let

Milý Svítilno,

V tomto případě se o problém nejedná. Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci není žádná časová hranice pro předčasnou ejakulaci stanovena (ejakulace může být předčasná pouze při pohlavním styku, nikoli při masturbaci). Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku je u naprosté většiny mužů a chlapců delší, než doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při vykonávání masturbace.
Pokud by v budoucnu přece jen docházelo k předčasné ejakulaci při pohlavním styku, bylo by možné tyto obtíže řešit například vyšší frekvencí (tedy častějším vykonáváním) soulože. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace přibližně dvaapůlkrát nižší než u párů, které souloží méně často.

25.07.2020

Zdravím, aká je priemerná dĺžka penisu v mojom veku? V novembri budem mať 15 a práve má môj penis niečo vyše 13 cm. Nie je to málo? Či sa ešte zväčší? Zdá sa mi to málo.
Vďaka.

XYZ, 14,5 let

Milý XYZ,

Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že 13 cm je „málo“.
Rozměry penisu rostou zpravidla do 18-ti let věku. K prvnímu růstu rozměrů penisu dochází obvykle ve věku okolo 12-ti let, ve věku 14 až 15 let dochází k jeho zpomalení až přerušení, k dalšímu růstu pak dochází ve věku 16 až 18 let. Takto probíhá obvyklý vývoj, který samozřejmě může mít různé individuální varianty. U některých (přibližně 10 – 15%) chlapců či mladých mužů pokračuje růst rozměrů penisu ještě do věku 19 – 21 let, méně často je ukončen již před dosažením věku 18-ti let.

25.07.2020

Akej dĺžky dorastajú chlpy (nad penisom a od pazuchami)? Ďakujem za odpoveď.

Chlapec zo školy, 15 let

Milý Chlapče zo školy,

Chlupy dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc, přičemž zhruba po půl roce chlup vypadne, aby na jeho místě mohl vyrůst nový. Pubické i axilární ochlupení, tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů i v podpaží, se obměňuje průběžně, což znamená, že v jeden okamžik jej tvoří chlupy různé délky (podle toho, jak právě dorůstají). Maximální délka chlupu se pohybuje okolo 6 cm.
Někdy se stává, že chlup roste déle než půl roku (nebo dorůstá rychlejším tempem než je obvyklé), v takovém případě může dosáhnout i délky nad 6 cm. Jindy vypadne dříve, než po půl roce, přičemž v takovém případě je jeho konečná délka samozřejmě kratší.

25.07.2020

Dobrý den. Mám menší problém s předkožkou. V klidovém neztopořeném stavu mohu předkožku v pořádku přetáhnout úplně co nejvíc to jde. Ovšem při ztopoření sice předkožku mohu stáhnout těsně pod žalud v pořádku, ale když chci ještě víc, tak již začne tahat uzdička za místo, kde je uchycena v žaludu a společně s ní začne tahat i samotný žalud, což je vcelku nepříjemné a při masturbaci postupně bolestivé. Chci se zeptat, zda je to nějaký problém, nebo něco podobného a měl bych to začít řešit, nebo zda se jedná jen o nějakou součást vývinu apod.

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

To, co v dotazu popisuješ, je normální stav. Frenulum neboli uzdička na spodní straně penisu slouží mimo jiné také k tomu, aby se předkožka nestahovala „ještě víc“, jak uvádíš v dotazu. Jestliže lze předkožku přetáhnout přes okraj žaludu, znamená to, že není slepená ani zúžená. Její další shrnování směrem ke kořeni penisu není nutné.

24.07.2020

Dobrý den,
Mám jeden problém, když si chci přetáhnout předkožku přes žalud, vždy přitom musím dát "uzdičku" doprostřed, protože jinak ji mám na levé straně, a tam mi blokuje to přetáhnutí. Je to problém, nebo se to zlepší?

X(, 14 let

Milý X(,

Mírná asymetrie (nesouměrnost), o níž se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Jestliže lze předkožku přetáhnout, neměla by neobvyklá pozice uzdičky představovat problém. Navíc lze očekávat, že v průběhu dalšího růstu a vývoje penisu tyto obtíže spontánně (samovolně) vymizí.

24.07.2020

Dobrý deň, chcem sa oholiť, ale neviem ako. Pomôžete mi? Ďakujem.

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Všechny potřebné informace týkající se holení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

23.07.2020

Dobrý den, už dlouhou dobu bojuji s akné, ale za poslední dobu dostávám opravdu hrozné výbuchy  hlavně na mé bradě. Vždy jsem to bral když to bylo mírné ale poslední dobou to bolí, snižuje mi to sebevědomí, stydím se za to atd. Dělám vše abych se toho zbavil, nemačkám to, myju si obličej, nosím sluneční krém na citlivou pokožku, od doktorky už jsem dostal bezpočet produktů které nikdy nefungovaly (...) Prostě už nevím jak dál, máte nějakou radu? Přikládám fotku, předem dekuji.

Tom, 15 let

Milý Tome,

Podle snímku se jedná o těžkou formu akné, při níž přichází v úvahu léčba celkově podávaným isoretinoinem. Zmíněný lék je poměrně vysoce účinný i u pacientů, u nichž většina běžných léků proti akné nezabírá. Vydává se pouze na lékařský předpis, doporučuji tedy navštívit dermatologa a konzultovat s ním možnost léčby isoretinoinem. Lékaři bys měl poskytnout úplné a pravdivé informace o svém zdravotním stavu, neboť ne pro všechny pacienty je uvedená léčba vhodná (například u osob s některými chronickými onemocněními nebo při současném užívání tetracyklinových antibiotik). Během léčby isoretinoinem se rovněž nedoporučuje užívat vitamin A a multivitaminové doplňky stravy.

23.07.2020

Jaký je rozdíl mezi “honěním” a masturbací?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

„Honění“ je nespisovný výraz pro masturbaci u mužů a chlapců.

23.07.2020

Bojím se že si nikoho nenajdu (...)

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Je smutné, že ve svém okolí narážíš na nepochopení, ostatně jako většina dospívajících. Tvé obavy ohledně navazování vztahů jsou však předčasné. V životě lze jen máloco naplánovat, a tudíž nikdy předem nevíš, kdy potkáš osobu, se kterou tě nakonec spojí pevné pouto citového vztahu.
Není nutné, aby ses snažil si za každou cenu najít partnera či partnerku, protože někoho vhodného ti nakonec přivede do cesty sám život. I když máš pocit, že většina ostatních lidí o tebe nemá zájem, neměl by ses za každou cenu upínat k první osobě, která se s tebou sice chce bavit, ale třeba se k sobě ani nehodíte. Při výběru partnerky bys neměl slevovat ze svých nároků, i kdyby to mělo znamenat, že si vhodnou partnerku najdeš až později.
Kdybys měl pocit, že ti okolí věnuje málo pozornosti, měl bys tím více pozornosti věnovat sám sobě. To znamená chovat se k sobě hezky, věnovat se svým zájmům a zálibám, pečovat o sebe a především nedopustit, aby názory ostatních lidí neovlivnily tvoje vlastní sebehodnocení.

23.07.2020

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom jedného môjho problému. Vždy po masturbovaní ma začne bolieť uzdička a okolie, a celé je to červené (...)

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

Příčinou tvých obtíží může být nadměrné tření při vykonávání masturbace, které může být způsobeno nejen příliš silným stiskem ruky nebo příliš prudkými a „divokými“ masturbačními pohyby, ale také nedostatečným zvlhčením tkání penisu. Pro začátek bych tedy doporučoval používat při vykonávání masturbace menší množství lubrikačního gelu, který si naneseš na „problematická“ místa, tedy do okolí uzdičky na spodní straně penisu. Pokud už dojde k podráždění a zarudnutí, doporučuji takto postižená místa ošetřit panthenolovou mastí (např. calcium pantothenicum, která je volně prodejná a cenově dostupná).

22.07.2020

Mám výšku 185 cm, je to v pořádku? A rád masturbuji s kamarádem, je to také v pořádku? Rychleji se udělám a je mi to příjemnější, ale na holky jsem. Je to taky v pohodě?

Mikii, 14 let

Milý Mikii,

Uvedená tělesná výška je sice vzhledem k tvému věku a pohlaví výrazně nadprůměrná, avšak nemusí se jednat o příznak poruchy růstu, nýbrž o projev dědičných dispozic, zejména pokud se vyšší vzrůst objevil u tvých přímých předků (rodičů, prarodičů).
Společná masturbace s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání ještě není projevem homosexuální orientace. Zkušenost s podobnými aktivitami má mnohem více dospívajících jedinců, než by odpovídalo podílu homosexuálně orientovaných osob v populaci. Kvůli společné masturbaci s vrstevníkem téhož pohlaví si tedy nemusíš dělat žádné starosti ohledně svojí sexuální orientace.
Pokud jde o dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace, ta může být různě dlouhá. Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci není žádný časový limit stanoven.

22.07.2020

Dobrý den, koukal jsem se na “Já chci mít větší penis” a našel jsem tam, že mám asi nadprůměrně velký penis, v klidu 11cm, ale při erekci mám také 11cm, není to divné? Předem děkuji za odpověď.

Vdolek, 12,6 let

Milý Vdolku,

Pro posouzení rozměrů penisu je rozhodující jeho délka při erekci, která je u tebe naprosto normální (průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců tvého věku 9 až 11 cm). Délka penisu v klidovém stavu je u tebe sice nadprůměrná, avšak to může být způsobeno velmi nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Pružnost vazů je vrozená, nelze ji měnit a nepředstavuje zdravotní problém. Nejedná se tedy o žádnou vadu či poruchu, ale jen o jednu z možných variant.
Pro délku penisu v klidovém stavu platí, že čím jsou závěsné vazy penisu pružnější, tím je penis kratší. Naproti tomu u jedinců, kteří mají tuhé (málo pružné) závěsné vazy, je penis v klidovém stavu delší. Někdy jsou závěsné vazy natolik tuhé, že délka penisu je v klidovém stavu i při erekci stejná nebo téměř stejná, a tudíž při erekci dochází pouze ke zpevnění a napřímení penisu, nikoli k jeho prodloužení. I to je však naprosto normální varianta.
Mimochodem, v hovorové angličtině se pro muže či chlapce dokonce používají dva různé výrazy podle rozdílu v délce penisu mezi klidovým stavem a erekcí. Chlapcům či mužům, kteří mají nízkou pružnost závěsných vazů a větší rozměry penisu v klidovém stavu se říká „showers“ (od slovesa show = ukazovat), zatímco těm, jejichž závěsné vazy jsou vysoce pružné a u nichž je délka penisu v klidovém stavu výrazně nižší než při erekci, se říká „growers“ (od slovesa grow = růst).
Podle tohoto „neoficiálního“ rozdělení bys tedy spadal do té kategorie mužů a chlapců, jímž se v anglicky mluvících zemích hovorově říká „showers“. Kdybys měl penis v klidovém stavu naopak krátký a při erekci by došlo k jeho nápadnému prodloužení, byl bys tzv. „grower“. S rozdílem mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci si však nemusíš dělat starosti, protože tento rozdíl nemá žádné praktické dopady na funkci tohoto orgánu a nijak neovlivní tvůj budoucí pohlavní život.

21.07.2020

Dobrý den, chci se zeptat. Moje předkožka jde stáhnout dozadu když není penis ztopořený, ale pokud je tak jen do půlky žaludu. Je to normální?

Gt, 13,5 let

Milý Gt,

Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které je v tvém věku poměrně běžné (vyskytuje se přibližně u 15% dospívajících chlapců). Je vysoce pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde během dalšího vývoje penisu spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu (na počátku dospělosti má tyto obtíže již jen necelé 1% mladých mužů). Při erekci prozatím přetahuj předkožku pouze tak daleko, jak je to možné bez použití hrubé síly.

20.07.2020

Dobrý den (...) chci se zeptat, jak nemít erekci, když jdu třeba do společných sprch atd.

Janewiemuz, 14 let

Milý Janewiemuz,

V období dospívání je naprosto normální, že se erekce dostavuje poměrně často, mnohdy i bez jakéhokoliv „viditelného“ důvodu. Příčinou je narůstající hladina mužských pohlavních hormonů v krvi. Nemá smysl snažit se zabránit nástupu erekce, protože k erekci dochází na základě reflexů, které nemůžeš ovlivnit. Když už se erekce dostaví, můžeš pouze více či méně urychlit její odeznění, například tím, že nebudeš erekci věnovat tolik pozornosti.
Pokud jde o erekci ve společných sprchách, ta by mohla vzbuzovat pohoršení snad jen v případě, že by se jednalo o dospělého muže, avšak v případě dospívajícího chlapce by měl každý rozumný člověk pochopit, že se jedná o normální fyziologický jev, který souvisí s hormonálními změnami, k nimž v těle chlapce právě dochází (a které on sám nemůže nijak ovlivnit).

18.07.2020

Dobrý den, nosím slipy a v nich penis směrem nahoru k podbřišku , vyhovuje mi tato poloha , tak jak to máte na stránkách mám ho uložený směrem nahoru ve slipech přes celý den , nemůže se mi nějak pokřivit penis nebo něco jiného ? Děkuji za odpověď.

Oblovka, 15 let

Milý Oblovko,

Zakřivení penisu je dáno délkou a pružností vazivových tkání tohoto orgánu. Uložení penisu ve spodním prádle v určité poloze nemůže způsobit či ovlivnit jeho zakřivení. Určitě se tedy nemusíš obávat, že by určitý způsob uložení penisu ve spodním prádle mohl způsobit jeho deformaci. Důležité je, aby ses ve spodním prádle cítil pohodlně.

18.07.2020

Dobrý den, po dobu 2 let vidím, že je můj penis pootočený do pravé strany na své ose. Může to být tak 60 stupňů v klidovém stavu a 30 stupňů při erekci. Za nedlouho mi bude 18, tak jsem chtěl poté navštívit urologa pro dospělé a zkonzultovat to s ním, jelikož mě zaráží, že to tak před 2 lety nebylo. Myslíte, že je příhodné se ho na takovou věc ptát? Popřípadě může na to mít vliv posazení pánve? Myslím, že mám jednu stranu pánve víš než druhou, ale to sám nedokážu moc zhodnotit. Děkuji.

Sam7, 17 let

Milý Same7,

Rotace penisu podél jeho osy je dána nestejnou délkou závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. V dětství a na počátku puberty se rozdíl v délce vazů nemusí nutně projevovat, k viditelné rotaci mnohdy dochází až v průběhu puberty v souvislosti s tělesným růstem a vývojem. Pokud jde o asymetrii pánve (či spíše kyčelních kloubů), ta může souviset s vadným držením těla či vadou páteře (v úvahu připadá skolióza), avšak na pozici penisu nemá vliv.
Mírné pootočení penisu podél osy (při erekci do 30°, v klidovém stavu i více) není třeba nijak řešit, protože většinou nezpůsobuje žádné obtíže. Plastika závěsných vazů by připadala v úvahu pouze při výraznější rotaci (tedy v případě, že by penis byl pootočen o více než 45°při erekci a o více než 90°v klidovém stavu). I v takovém případě by však bylo třeba zvážit, zda má smysl podstupovat operaci, protože v důsledku plastiky závěsných vazů penisu může být mimo jiné narušena schopnost dosažení erekce. Mírné pootočení penisu podél osy (tedy do 45°při erekci) tvůj pohlavní život zřejmě nijak neovlivní. Ztráta schopnosti dosažení či udržení erekce by jej naopak ovlivnila dosti podstatným způsobem.

17.07.2020

Dobrý den, při erekci se mi nestáhne předkožka dozadu, a když si ji stáhnu sám, tak se vrátí zpět. Jak udělat, aby zůstala stažená? Předem děkuji za odpověď.

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

V klidovém stavu i při erekci může předkožka zakrývat různě velkou část žaludu. Kromě toho je předkožka anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět navrátila do své výchozí pozice na žaludu. U některých chlapců a mužů dochází k navrácení (repozici) předkožky do výchozí polohy dříve (někdy i okamžitě), u jiných později (třeba až po několika hodinách). Uvedené rozdíly jsou dány různě vysokou mírou pružnosti kožního pokryvu penisu i jeho vazivových tkání, určitou roli hraje i délka a pružnost uzdičky na spodní straně penisu.
V každém případě není třeba se znepokojovat kvůli tomu, že se předkožka brzy po přetažení opět vrací do původní pozice. Problém by nastal naopak v případě, že by předkožka uvázla za žaludem a způsobila jeho zaškrcení.
Předkožku by ses rozhodně neměl snažit uměle fixovat v pozici za žaludem. Pokud možno ji nech být tak, jak je. Jestliže se předkožka po přetažení opět vrací na své místo, nevidím jediný důvod, proč bys ji měl mít neustále přetaženou. Mezi dospívajícími jedinci poměrně rozšířená představa, že při sexuálních aktivitách by měl být žalud neustále obnažený, je mylná.

16.07.2020

Ahoj, mám 75 kg a 172 cm, je to v pořádku?

Kid, 12 let

Milý Kide,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná (za normální se u chlapců ve věku 12-ti let považuje tělesná výška v rozmezí 139 až 168 cm). Výrazně nadprůměrná výška může být dána buď dědičnými dispozicemi (zejména pokud se vyskytuje či vyskytovala i u přímých předků), nebo poruchou růstu. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností nasvědčuje tomu, že trpíš nadváhou.

16.07.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli můžu nosit fitness náramek? Nebude to mít pro mne žádné zdravotní problémy?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Výrobce náramku odpovídá za jeho zdravotní nezávadnost. Pokud nebudeš náramek nosit příliš silně utažený, neměl by ti způsobovat žádné zdravotní obtíže (totéž platí i o náramkových hodinkách a jiných předmětech, které se nosí na ruce).

14.07.2020

Dobrý večer, kde nájdem veľkosť kondómu na krabičce? Ďakujem.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Velikost kondomu je většinou uvedena na boční straně krabičky. Výrobce však není povinen velikost kondomu vyznačovat, a proto ji někteří výrobci ani neuvádějí. Kondomy bez označení mají zpravidla velikost okolo 54 – 56.

12.07.2020

Dobrý deň, chcel by som radu, ako si mám oholiť penis úplne do hladka, aby som nemal červené bodky. Všade inde kde sa oholím je to v pohode, napr.: v podpazuší, keď oholím okolie penisu smerom do dola penou a žiletkou, neoholím to tak úplne, tak teda vezmem žiletku a robím ťahy opačne teda dohora, a vždy ide potom krv a ostanú červené bodky. Môže to byt napríklad kvalitou žiletky alebo tým že je tupá? Vďaka za odpoveď.

Alex, 17 let

Milý Alexi,

Při holení ochlupení bys měl postupovat po směru jeho růstu, nikoli proti směru. Krvácení může být způsobeno například nedostatečným množstvím holicí pěny, případně k němu dochází v místech předchozího poranění či podráždění kůže. Červené tečky vznikají v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků po oholení. Oholenou pokožku doporučuji ošetřovat pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí, a to nejdříve hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů po oholení, čímž lze zarůstání dorůstajících chloupků zabránit.

12.07.2020

Může masturbace vadit růstu penisu?

Matěj, 12 let

Milý Matěji,

vykonávání masturbace nijak neohrozí růst a vývoj penisu. Naopak, dochází při ní k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání tohoto orgánu, což je zdraví prospěšné.

11.07.2020

Dobrý den,
Mám malinko popraskaný žalud a citliví stačí abych se ho dotkl a bolí mě to je to problém?

Pepik, 15 let

Milý Pepiku,

Prasklinky na povrchu žaludu jsou nejspíše způsobeny jeho vysušováním. Doporučuji tedy žalud jednou denně ošetřit pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovým krémem.
Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje.
Pokud si snižuješ citlivost žaludu oplachováním v čaji a současně ošetřuješ jeho povrch krémem, měl bys vždy postupovat tak, že nejprve opláchneš žalud v čaji, šetrně jej osušíš, a teprve poté naneseš krém. Opačný postup (tj. oplachování v čaji až po nanesení krému) by snížil účinnost obou dvou uvedených procedur.

11.07.2020

Dobrý den, může se stát člověk závislý na masturbaci?

Tadeáš, skoro 14 let

Milý Tadeáši,

V souvislosti s vykonáváním masturbace bych nehovořil přímo o závislosti, pokud se jedná o způsob, jímž dospívající jedinec uspokojuje svoji sexuální potřebu, která patří mezi jeho základní, biologicky dané potřeby. Stejným způsobem bychom totiž mohli hovořit i o závislosti na dýchání, příjmu potravy a podobně. Rozhodně se tedy nemusíš trápit či znepokojovat tím, zda jsi (nebo se staneš) závislým na masturbaci, podobně jako tě nemusí znepokojovat, že jsi závislý na dýchání či na příjmu potravy.
Pokud se obáváš, že se ani v budoucnu bez vykonávání masturbace neobejdeš, můžeš být naprosto klidný, protože masturbaci vykonává i značná část dospělých jedinců, a to i v případě, že již mají sexuálního partnera či partnerku. Podle studie „Masturbační aktivity obyvatel ČR“ (Weiss a Zvěřina, 1999) pravidelně vykonává masturbaci více než polovina dospělých ve věku 18 až 44 let, přičemž až po dosažení věku 45 let jejich podíl klesá pod 50% (což může souviset s poklesem hladiny pohlavních hormonů v uvedeném věku).

11.07.2020

Dobrý den, roste ochlupení v okolí řitního otvoru i ženám?

Toust, 14 let

Milý Touste,

Ano, i když obecně platí, že u žen a dívek je ochlupení řidší, než u mužů a chlapců.

10.07.2020

Zdravím, asi je to hloupý dotaz, ale chtěl bych se zeptat jestli je normální si holit pubické ochlupení kolem penisu, po případě jak na to, abych se nějak nepořezal.
Protože nevím jestli to holku spíš neodradí. Doufám, že jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně. Dopředu děkuji za odpověď.

Andrew, 15 let

Milý Andrewe,

Zatímco někteří lidé si pubické ochlupení upravují (například zastřihávají nebo holí), jiní si jej nechávají volně růst. Zatímco v minulosti si ochlupení upravovaly převážně ženy, v posledních desetiletích se úprava tohoto ochlupení rozšířila i mezi muži. Přesné statistické údaje však nemám k dispozici.
Záleží výhradně na tobě, zda si necháš ochlupení volně růst, nebo zda si jej budeš jakýmkoliv způsobem upravovat. Názorem ostatních by ses neměl řídit. Ani já ti nejsem schopen říci, zda tvoje budoucí partnerka bude dávat přednost hustému a výraznému ochlupení, nebo naopak hladce vyholené kůži, ale ani názorem partnerky by ses v této záležitosti neměl nechávat ovlivnit, protože tvoje tělo patří jen tobě.
Pokud jde o způsob holení, všechny potřebné informace najdeš na stránce „Jak se oholit“. Pouze dodávám, že po oholení chlupů kdekoliv na těle s výjimkou obličeje je vhodné si oholenou část těla ošetřit hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí, protože jinak hrozí zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže s následnou zánětlivou reakcí v podobě drobných červených pupínků.

10.07.2020

Dobrý den, mám husté chlupy na nohou a trochu i na rukou a nad penisem mám taky hodně hustý chlupy a teď mi začly růst i na břichu. Můj penis měří v klidovém stavu: 11cm a v erekci: 14. Je to normální?

Antonym, 13 let

Milý Antonyme,

Uvedené rozměry penisu jsou normální. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 13-ti let 12,5 ± 1,5 cm, tj. 11 až 14 cm. Délka penisu v klidovém stavu je u tebe sice mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců tvého věku činí 6 ± 1,5 cm, tj. 5 až 7 cm), avšak rozhodující je délka penisu při erekci. Relativně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je nejspíše dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla (čím jsou tyto vazy pružnější, tím větší je délkový rozdíl mezi klidovém stavem a erekcí).
Rozsah a hustota ochlupení jsou do značné míry dány genetickou výbavou každého jedince. Je naprosto normální, že někteří dospívající a dospělí jedinci mají ochlupení méně rozvinuté, zatímco u jiných je rozvinutější. Možná, že se u tebe ochlupení rozvíjí rychleji, než u většiny ostatních, avšak to neznamená, že by s tebou něco nebylo v pořádku. Za projev poruchy vývoje pohlavních znaků se považuje pouze nástup vývoje pubického ochlupení před devátým rokem u chlapců a před osmým rokem u dívek. Pokud jde o výraznější ochlupení na jiných částech těla (tedy například na dolních končetinách), to by mohlo představovat problém spíše u dívky než u chlapce.

09.07.2020

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je legální používat vapo (bez nikotinového liquidu) když mi to rodiče dovolí? Děkuji za odpověď.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Veškeré kuřácké potřeby včetně elektronických cigaret a podobných pomůcek jsou určeny pouze osobám starším 18-ti let, bez ohledu na to, zda obsahují přímo nikotin (ostatně podle současné právní úpravy jsou zakázány dokonce i hračky, které svým vzhledem napodobují cigaretu).

09.07.2020

Dobrý den, holil jsem si chlupy v rozkroku (v oblasti třísel) a po oholení se objevili červené pupínky. Už to je 3 den a stále nezmizely. Mohl by jste mi prosím poradit jak se jich zbavit, co jsou a jak jim předejít. Děkuji.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Červené pupínky jsou projevem zánětlivé reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků. Tomu lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému nebo panthenolové masti, a to nejdříve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát za den po dobu dvou až tří dnů od oholení ochlupení.

09.07.2020

Je normální, že mám ve 14 letech 179 cm a 69 kg?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Výška 179 cm je vzhledem k tvému věku a pohlaví normální, protože u chlapců ve věku 14-ti let se za normální považuje výška v rozmezí 153 až 183 cm. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u tebe rovněž v pořádku.

09.07.2020

Dobrý den (...) Prosím o zakrytí zprávy. Děkuji předem za odpověď.

Anonym66, 16 let

Milý Anonyme66,

Podle údajů a tělesné výšce a hmotnosti v současné době netrpíš obezitou ani nadváhou. Ukládání většího množství tuku na určitých částech těla může být způsobeno hormonální nerovnováhou, která se v období dospívání může dočasně vyskytovat i u zdravého jedince. Také zvýšený pocit hladu může být dán hormonálními změnami, k nimž dochází v těle dospívajícího jedince.
Vykonávání posilovacích cviků může ohrozit tvé zdraví v případě, že bys zvedal těžká břemena nebo posiloval na cvičebních strojích. Posilování s vlastní váhou by ti ublížit nemělo (k posilovacím cvikům s vlastní váhou patří například kliky, dřepy nebo sedy-lehy). Pokud však chceš zhubnout, doporučoval bych spíše upravit stravovací návyky (více informací najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Přes silnější vrstvu tuku by totiž ani posílené svaly „nebyly vidět“.

09.07.2020

Dobry den, kdy moje tělo ukončí růst do výšky, růst chodidel? Růst svalů celkově a tak. Zajímá mě kdy budu mít takovou tu "konečnou" podobu. Děkuji.

Trigger, 15 let

Milý Triggere,

Tělesný růst je u chlapců či mladých mužů ukončen nejčastěji ve věku 18-ti let, u některých až ve věku 19 – 21 let (obvykle při pozdějším nástupu dospívání nebo jeho pomalejším tempu). Pouze některé tělesné znaky se mohou vyvíjet ještě po ukončení růstu, tedy po dovršení věku 18-ti let. U mužů se jedná například o vousy a tělesné ochlupení.

08.07.2020

Dobrý den, mám pár otázek.
1. Nosím takové levné volné (asi nekvalitní) spodní prádlo. Může to mít nějaký vliv na genitálie?
2. Když piju více, (nebo možná tak akorát), tak mám moč úplně prohlédnou. Měl bych tedy pít tak, aby taková byla vždy?
3. S kamarádem jsme několikrát vzájemně masturbovali. Mě to ale od něho někdy bolelo. Mohlo mi to ublížit?
4. Chci občas chodit do posilovny. Kdybych to nějak přehnal, ale jen jednou, stalo by se něco? A když mě po posilování doma s vlastním tělem druhý den bolí svaly, je to v pořádku? A je lepší při těch bolestech odpočívat?
5. V září půjdu na střední školu. A zajímalo by mě, jak být pro ostatní zajímavý a oblíbený a třeba si najít holku? Zase abych se nějak moc nevnucoval atd.
Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

1) Spodní prádlo by mělo být vyrobeno pokud možno ze 100% bavlny, aby bylo dostatečně savé a prodyšné. Ve spodním prádle vyrobeném převážně ze syntetických materiálů (polyesteru a podobně) může docházet k přehřívání varlat.
Spodní prádlo by tě také nemělo nikde škrtit a pokud možno by nemělo na těle zanechávat stopy v podobě vytlačených „otisků“, což se týká především gumy v pase, ale také nohaviček.
2) Denní příjem tekutin dospívajícího jedince by měl představovat 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud bys tedy vážil například 60 kg, měl by tvůj denní příjem tekutin činit 3 až 4,2 litru (počítají se nejen nápoje, ale i voda obsažená v potravinách – například některé druhy ovoce a zeleniny obsahují až 90% vody).
Tmavá a hustá moč může vypovídat o nedostatku tekutin, naopak řídká a průhledná moč svědčí o dodržování pitného režimu.
3) Pokud ti kamarád nezpůsobil nějaké viditelné poranění, mělo by být vše v pořádku. Při vzájemné masturbaci je důležité dát druhému najevo, zda ti je vykonávání masturbace příjemné či nikoliv (ostatně jakákoliv párová sexuální aktivita včetně vzájemné masturbace představuje svým způsobem především určitou formu komunikace). Bolest může vypovídat o příliš silném uchopení penisu nebo o vykonávání příliš rychlých a prudkých masturbačních pohybů.
Možná by bylo lepší, kdybys kamarádovi při vzájemné masturbaci alespoň zpočátku vedl ruku, protože každý je zvyklý na jiné tempo či intenzitu vykonávání masturbačních pohybů. Ty sám nejlépe víš, jak silná stimulace ti ještě vyhovuje, kdežto kamarád to zřejmě neví a řídí se jen vlastní zkušeností, která je však individuálně podmíněná.
4) Posilovat bys měl pouze s vlastní váhou, nikoli na posilovacích strojích. Také bys neměl zvedat těžká břemena. Svalová bolest se dostavuje v důsledku jednorázové zátěže. Pokud budeš posilovací cviky vykonávat sice v menším rozsahu, ale pravidelně, bolest se dostavovat nebude. Nejvyšší přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje pět sestav cviků denně, přičemž každá sestava obsahuje nejvýše 20 provedení cviku.
5) Je v pořádku, že se nechceš druhým lidem „vnucovat“. Snaž se chovat sice přátelsky, ale přitom se za každou cenu nepodbízet. Z vlastností, které většina lidí oceňuje, bych uvedl zejména spolehlivost, upřímnost, čestnost a ohleduplnost. V praktické rovině to znamená, že když někomu něco slíbíš, měl bys svůj slib dodržet (a neslibovat nic, o čem víš, že to nebudeš moci splnit), neměl by sis vymýšlet vlastnosti či schopnosti, které nemáš, měl bys dokázat uchovávat svěřená tajemství a důvěrné informace a v neposlední řadě bys neměl lidem říkat něco, co by je mohlo přivést do rozpaků nebo ranit jejich city. Ostatním lidem bys neměl příliš otevřeně dávat najevo, že ti záleží na jejich přízni (tedy neměl by ses chovat tak, aby ses každému zalíbil), na druhou stranu by ses však neměl nad nikoho vyvyšovat (chovat se nadřazeně nebo dávat ostatním za každou cenu najevo, že jsi lepší než oni). Zpočátku se snaž chovat spíše nenápadně a moc se nepředvádět, potenciální kamarádi si tě sami najdou.

07.07.2020

Dobrý den. Mám poměrně strach z jedné věci. Můj táta je plešatý (vlasy mu začaly padat na vojně). Já se moc bojím toho, že mi vlasy také začnou padat. Zatím hrozně moc lidí, co mě zná tvrdí, jak mám krásné kvalitní vlasy. Také mi hodně rychle rostou. A cítím, že mi dorůstají i malé "vlásky". Moc se toho bojím. Myslíte si, že je to možné, že budu plešatý?

Petr, 18 let

Milý Petře,

Alopecie, tedy ústup až ztráta vlasového pokryvu u dospělých mužů, je dána hormonálními procesy v dospělém mužském organismu a do určité míry podmíněna dědičnými dispozicemi. Víceméně u každého muže začnou vlasy dříve nebo později ustupovat, avšak záleží na vrozených předpokladech, v jakém věku tento proces nastoupí a jakým tempem bude probíhat. Naštěstí se jedná pouze o kosmetický problém, který nemá vliv na zdravotní stav jedince, tedy s výjimkou případů, kdy se dostavují psychické obtíže spojené se změnou vzhledu. Takovéto obtíže mohou představovat mnohem větší problém, než samotná alopecie.
Důležité je především přijmout fakt, že s rostoucím věkem se zevnějšek člověka více či méně mění, a že tyto změny jsou víceméně normální a přirozené. Pokud bys se svým vzhledem po větší či menší ztrátě vlasů byl nespokojen, máš řadu možností, jak svůj zevnějšek upravit (například v dnešní době není problém opatřit si věrohodně vyhlížející paruku, existuje i možnost transplantace vlasů a podobně). Především je však třeba si uvědomit, že rozsah a hustota vlasů nemají naprosto žádný vliv na to, jakým jsi člověkem. Zlý, bezohledný a nepříjemný člověk se nestane hodným, ohleduplným a sympatickým, když mu narostou husté a silné vlasy, stejně jako čestný a spolehlivý člověk se nestane nečestným a nespolehlivým jen kvůli tomu, že mu vlasy vypadají.

07.07.2020

Dobrý den, je dobře, že jsem rodičům řekl, že mám holku? Mám z toho takový divný pocit. Děkuji za odpověď, na shledanou.

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

V podstatě záleží na tobě, s čím vším se chceš rodičům svěřovat. Pokud máš vůči jednomu či oběma rodičům dostatečně důvěrný vztah, můžeš se jim svěřovat i s natolik důvěrnými záležitostmi, jako je navázání vztahu s dívkou. Nicméně není vyloučeno, že rodiče se budou snažit do tvého vztahu nějakým způsobem zasahovat. Když se druhému člověku s něčím svěříš, můžeš s ním sdílet své pocity, přání a radosti, ovšem zároveň jej tím vtahuješ do svých osobních záležitostí. Důležité je, abys nebyl indiskrétní vůči své dívce a neprozrazoval dalším lidem intimní podrobnosti o vašem vztahu.

07.07.2020

Od nějaké doby jsem puberťák myslím, ale narazil jsem na spavou nemoc a bojím se jestli ji nemám. mám příznaky podobné, ale myslím, že je to pubertou. neporadíte mi?

Jirka, 11 let

Milý Jirko,

Únava se skutečně může dostavovat v souvislosti s růstem a tělesným dospíváním, což je velmi energeticky náročný proces. Měl bys proto věnovat dostatek času odpočinku a spánku.
Kromě toho by únava mohla být projevem akutního onemocnění, avšak bez komplexního vyšetření nelze říci nic určitějšího.

07.07.2020

Je normální, že mam 69 kg a 179 cm?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vzhledem k tvému věku je uvedená tělesná výška naprosto normální. Hodnoty normální tělesné výšky u chlapců ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 153 až 183 cm. Poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností nasvědčuje pro mírnou nadváhu, která však činí pouze něco málo přes jeden a půl kg, což je vzhledem k tvému věku zanedbatelné.

05.07.2020

Dobrý deň. Zdá sa mi, že mám zúženú predkožku, alebo krátku uzdičku. Zmení sa to? V pokoji ju stiahnem bez problémov, v erekcii to ide ťažšie. V erekcii ju pod žaluď úplne nestiahnem. Dá sa to liečiť bez lekára? Hanbím sa to povedať. A ešte sa chcem spýtať, aká je priemerná dĺžka penisu v mojom veku, na jeseň budem mať 15 a moja dĺžka je 13,5 cm v erekcii. Chcem vedieť dĺžku mojich rovesníkov, nie že je to individuálne. Ďakujem za odpoveď.

Viko, 14 let

Milý Viko,

Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení ti činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které není třeba nijak řešit. Je pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde během dalšího vývoje penisu spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, abys necítil bolest a nezpůsobil si poranění.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm (7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (14 ± 1 cm) při erekci. Tvůj penis má tedy při erekci průměrnou délku. Rozměry v klidovém stavu sice neuvádíš, avšak to nevadí, protože pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci, naproti tomu délka penisu v klidovém stavu může být výrazně ovlivněna pružností závěsných vazů penisu a během dne zpravidla dochází k jejímu kolísání.

05.07.2020

Dobrý den, kdy se jedná o předčasnou ejakulaci? Trvá mi to jen minutu a chtěl bych déle (...) Děkuji za odpověď.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci však není žádný podobný „časový limit“ stanoven. V každém případě nelze ejakulaci dosaženou po minutě od zahájení té či oné sexuální aktivity považovat za předčasnou. Navíc je pravděpodobné, že při párových sexuálních aktivitách budeš ejakulace dosahovat po delší době, než je u tebe obvyklé při masturbaci.

01.07.2020

Dobrý, (...) Otázku prosím zakrýt.

Erva, 13 let

Milý Ervo,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Jedná se o běžný projev hormonálních změn, k nimž v tvém těle dochází.