Archiv odpovědí – duben 2020

30.04.2020

Je povoleno osobám v mém věku prodat lubrikační gel a umělé (...) ? Ptám se jen tak, protože se mě kámoš ptal.

Melounek, 13 let

Milý Melounku,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, protože se jedná o kosmetický výrobek, nikoli o erotické zboží. Naproti tomu umělé napodobeniny ztopořeného penisu jsou osobám mladším 18-ti let neprodejné.
„Kámošovi“  vyřiď, aby se ve vlastním zájmu nesnažil získat umělou erotickou pomůcku, protože jejím používáním by si s velkou pravděpodobností způsobil nepříjemné a bolestivé poranění, které by si mohlo vyžádat lékařské ošetření. Jistě nemusím zdůrazňovat, že „kámoše“ by mohlo přivést do silných rozpaků, až by se jej lékař(-ka) zeptal(-a), jakým způsobem k jeho poranění došlo.

30.04.2020

Ahoj, mám penis při normálním stavu 7 cm a 10 cm při erekci. Je to dobré k mojí výšce 160 cm a 48 kg?

Jan, před dvěma týdnama 12 let

Milý Jane,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Délka penisu při erekci u tebe naprosto přesně odpovídá průměru pro tvůj věk (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm, to jest 10 ± 1 cm), délka v klidovém stavu je sice mírně nadprůměrná, ovšem rozdíl pouhého jednoho centimetru oproti průměru (4 až 6 cm) je naprosto zanedbatelný.
Pouze bych chtěl dodat, že erekce je také „normální stav“. Stav bez erekce se nazývá „klidový stav“. Pokud jde o tělesnou výšku a hmotnost, ta nemá s rozměry penisu žádnou souvislost. Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u tebe vzhledem k tvému věku a pohlaví naprosto ideální, netrpíš nadváhou ani podváhou.

30.04.2020

Dobrý den, včera jsem se ptal na tuto otázku (...) Já to mám ale slepené po celém obvodu nějakou bílou tekutinou. Jde to umýt ale je to tam každý den. Mám s tím něco dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se nejedná o „slepení“ (konglutinaci), nýbrž o smegma, což je hmota tvořená buňkami odloučenými z povrchu dvou k sobě přiléhajících tkání lidského těla. Tvorba smegmatu je naopak dokladem toho, že mezi žaludem a vnitřním listem předkožky už žádná konglutinace není. Vše je tedy v naprostém pořádku. Dělat můžeš to, že si penis každý den umyješ.

30.04.2020

Dobrý den, líbí se mi holky i kluci, znamená to že jsem bi nebo se to nedá určit?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Dospívajícího jedince může přitahovat a vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se jednalo o projev té či oné sexuální orientace. Pokud jde o bisexualitu, ta nepředstavuje druh sexuální orientace, nýbrž jen formu sexuálního chování. Sexuální orientaci lze sexuologickým vyšetřením spolehlivě určit nejdříve ve věku 16-ti let.
Neexistuje metoda, která by dovedla spolehlivě určit sexuální orientaci u dospívajících jedinců. Důvodem je nejen narůstající hladina pohlavních hormonů, ale především vysoké hodnoty kožního odporu na povrchu vnějších pohlavních orgánů, které fyzicky znemožňují užití běžných diagnostických metod, respektive činí tyto metody prakticky nepoužitelnými.

30.04.2020

Dobrý den, napadlo mě, že bych se mohl začít sprchovat ve studené vodě a otužovat se tak. Prospěje mi to? A taky by mě zajímalo, jak můžu na něco zapomenout nebo prostě přestat myslet. Trochu mě trápí něco, co se mi už dřív stalo, a myslím na to každý den. Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Otužování je zdraví prospěšné, avšak pouze za splnění určitých předpokladů. Neměl bys na sebe rovnou pouštět studenou vodu, ale začít se sprchovat vodou obvyklé teploty, na kterou jsi zvyklý, a postupně ubírat teplou a přidávat studenou, jinak hrozí šok. Samotné sprchování studenou vodou (tedy po postupném snížení teplé a zvýšení studené) by pak nemělo trvat déle než půl minuty. Po osprchování si důkladně protři celé tělo ručníkem, hlavně dolní a horní končetiny.
I duševně zdravému člověku se občas stává, že se nemůže zbavit různých vtíravých myšlenek. Potřebné rozptýlení můžeš najít například v drobné manuální činnosti (šití, navlékání korálků a podobně), případně ve sledování nějakého napínavého filmu či hraní dobrodružné počítačové hry, která tě „vtáhne do děje“. Pokud by tě však dlouhodobě pronásledovaly vtíravé a neodbytné myšlenky, které by v tobě vyvolávaly nepříjemné pocity (strach, stud a podobně), bylo by namístě zvážit, zda bys neměl požádat o pomoc alespoň psychologa, nebo ještě lépe psychiatra. Pokud tě něco trápí a dělá ti problémy, není žádná ostuda obrátit se na někoho, kdo ti může pomoci.

29.04.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli když mám v klidovém stadiu 7 cm a při erekci 9,5 cm, jestli mám penis malý nebo velký nebo nadprůměrný. A prosil bych, když máte 5 stadií vývinu, tak v jakém je tak kluk ve 12 letech. A jestli je dobře, že jsem ve 12 už masturboval.

Hihi, 12 let

Milý Hihi,

Délka penisu je u tebe v klidovém stavu mírně nadprůměrná, při erekci průměrná. Jedná se tedy o penis naprosto normálních rozměrů.
U jednotlivých chlapců může tělesné dospívání probíhat různým tempem. Zatímco někteří dvanáctiletí se nacházejí na prvním nebo druhém stupni vývoje, u jiných (jako například u tebe) může být v tomtéž věku dosaženo třetího stupně. Pokud jde o čtvrtý stupeň vývoje, ten je u chlapců tohoto věku velmi vzácný a dosažení pátého stupně už je v daném věku projevem předčasné puberty.
Vykonávání masturbace je v tvém věku naprosto normální. Většina chlapců i dívek začíná masturbovat již v dětství před pubertou, většina ostatních pak na počátku puberty. Masturbace je normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, kterou si rozhodně nemusíš nijak vyčítat, avšak měl bys ji vykonávat pouze v soukromí, tedy například ve svém pokoji, v posteli nebo v koupelně.

29.04.2020

Dobrý den, je mi 12 a mám penis v erekci 9 cm. Vím že se to ještě změní, ale myslíte že ho mám na svůj věk velký nebo malý?

12, 12 let

Milý 12,

Vzhledem k tvému věku není tvůj penis ani „velký“, ani „malý“. Jeho délka při erekci odpovídá průměru (u chlapců ve věku 12-ti let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 4 až 6 cm a při erekci 9 až 11 cm).

29.04.2020

Dobrý den, každý den se mi spojí předkožka s dolní částí žaludu. Jde to umýt bez bolesti vodou. Pak mi jde stáhnout úplně za žalud. Nemám s tím něco dělat? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Spojení mezi vnitřním listem předkožky a spodní stranou žaludu zajišťuje uzdička (frenulum), která tvoří normální součást penisu. Dělat s ní nic nemusíš.

28.04.2020

Dobrý den/večer,
Chtěl bych se zeptat jestli se dá zabránit růstu ochlupení na hrudníku? Popřípadě jak ho odstranit.

Tanocraft, 15 let

Milý Tanocrafte,

Rozsah tělesného ochlupení je dán především vrozenými předpoklady a jeho růstu zabránit nelze. Trvalá depilace (tj. vypalování vlasových váčků, z nichž chloupky vyrůstají) připadá v úvahu až po skončení období dospívání, protože u dospívajícího jedince se ochlupení ještě vyvíjí.
Ochlupení lze odstraňovat holením, avšak nejprve bys měl zvážit, zda je holení hrudníku nutné. Vzhledem k tomu, že jsi chlapec, by u tebe chloupky na hrudníku neměly představovat ani kosmetický problém (něco jiného by samozřejmě bylo, kdybys byl dívka a začaly ti růst chloupky na ňadrech). Pokud ti chloupky z nějakých důvodů vadí nebo překážejí, jistě si je můžeš holit, avšak nezapomeň oholenou pokožku ošetřovat vhodným pleťovým krémem, aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže a následnému vzniku drobných zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků.

28.04.2020

Když mám erekci (13 cm) tak mám předkožku shrnutou do dolní části žaludu,ale když jí chci přetáhnout přes celý žalud (nahoru),tak jako táhne a když druhým směrem tak to trochu tlačí a vytvoří se taková rýha. Děkuji.

2468, 12 let

Milý 2468,

Podle popisu se nejspíše jedná o přetrvávající konglutinaci („slepení“ mezi okrajem žaludu a vnitřním listem předkožky). Nejedná se o nic neobvyklého, protože ve věku 12-ti let se konglutinace vyskytuje ještě přibližně u třetiny chlapců, tedy u jednoho ze tří. Proces oddělování předkožky od žaludu může trvat různě dlouhou dobu a rozhodně nedoporučuji se jej snažit „urychlit“ násilným strháváním. Raději počkej, až se konglutinace uvolní, k čemuž u naprosté většiny chlapců dochází i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

28.04.2020

Dobrý deň,
Je možné, že ma po dlhšom období bez masturbácie začnú bolieť semenníky? Ďakujem.

Gtr, 16 let

Milý Gtr,

Možné to sice je, ale mnohem pravděpodobnější příčinou bolesti varlat je narušení průtoku krve některou ze žil procházejících semennými provazci. Pokud jde o masturbaci, tu bych vzhledem k její zdravotní prospěšnosti doporučoval vykonávat pravidelně.

28.04.2020

Nevíte prosím, jaká je průměrná váha k mé výšce? (160 cm) A průměrná délka penisu k mému věku? (v erekci 13 cm)
Děkuji.

2468, 12 let

Milý 2468,

Průměrná tělesná hmotnost chlapců ve věku 12-ti let činí 40,1 kg při průměrné tělesné výšce 153 cm. Vzhledem k tomu, že tvoje výška je nadprůměrná, však musíme počítat i s poněkud vyšší hodnotou tvé ideální tělesné hmotnosti. Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by se tvoje hmotnost (váha) měla v ideálním případě pohybovat přibližně v rozmezí od 42 do 50 kg.
Pro shrnutí: Pokud vážíš méně než 42 kg, máš podváhu. Pokud je tvoje hmotnost větší než 50 kg, jedná se naopak o nadváhu. Jestliže se pohybuje kdekoliv mezi 42 a 50 kg, máš ideální hmotnost.
Pokud jde o průměrnou délku penisu, ta u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm) při erekci. Délka 13 cm při erekci je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, což může být dáno například dědičnými předpoklady.

28.04.2020

Dobrý den. Mám takový problém. Mám pocit, že je velikost mého penisu docela podprůměrná. V mých 16 letech, mám v klidu 7-8 cm, při erekci poté 13-14 cm.
Do kolika let přirození roste? Může se ještě zvětšit? A popř. Dokážu s tímhle číslem uspokojit budoucí partnerku, či nikoliv?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci. Rozměry tvého penisu jsou v podstatě průměrné, byť se nachází spíše na spodní hranici širšího průměru. Rozhodně bych tedy neřekl, že se jedná o „docela podprůměrnou velikost“, vyjdeme-li z údaje, že jeho délka při erekci činí 14 cm.
Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, i když v posledním roce jeho růstu a vývoje se už zvětšuje většinou spíše jen obvod penisu než jeho délka.
Penis uvedených rozměrů je pro uspokojení partnerky více než dostatečný. Podle některých sexuologů stačí k uspokojení partnerky již penis o délce okolo 4,5 až 5 cm při erekci. Hlavním zdrojem sexuálního uspokojení je totiž pro většinu žen a dívek stimulace (= dráždění) vnějších pohlavních orgánů a okolí poševního vchodu, nikoliv stimulace v hloubce pochvy. Délka či hloubka pochvy se u dospívajících dívek pohybuje okolo 7 až 9 cm, u dospělých žen okolo 9 až 11 cm. I má tvůj penis „jen“ průměrnou délku, do partnerčiny pochvy se tak jako tak nevejde celý. Delší penis by ti tedy stejně nijak nepomohl.

28.04.2020

Dobrý den nejde mi ohrnout předkožka za klidného stavu a za erekce taky nejde. Co mám dělat?

Lubomír, 16 let

Milý Lubomíre,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Obtíže s přetahováním („ohrnováním“) předkožky má ve věku 16-ti let ještě přibližně 5% chlapců, tedy jeden z dvaceti. Především by ses neměl snažit předkožku „roztahovat“ násilím, protože by mohlo dojít k poranění a v jeho důsledku ke zjizvení, jímž by se zúžený prstenec předkožky ještě více zúžil. Předkožku doporučuji ošetřovat vhodnou mastí či krémem (například panthenolovou mastí) a velmi jemně posunovat směrem k tělu (tj. směrem „k sobě“), vždy však pouze tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

27.04.2020

Dobrý deň, zvykne sa mi stávať že keď si idem napríklad sadnúť a zle vykrútim nohu tak mi ako keby vyskočí koleno a začne to strašne bolieť a prestane to len keď tú nohu vystriem a ono to ako keby skočí naspäť, neviete čo to môže byť?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle popisu se jedná o hypermobilitu kolenního kloubu. Ta se u dospívajících jedinců vyskytuje poměrně často a její projevy zpravidla ustupují s tím, jak tělo roste. Pokud však trpíš bolestmi a závažnými obtížemi, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na ortopedii nebo k rehabilitačnímu lékaři.

27.04.2020

Dobrý den, mám další dotaz. Souvisí velikost penisu v klidovém stavu s obřízkou? Protože mi přijde že je strašně malý (viz foto). Dá se s tím něco dělat? Někdy je tak, že má přibližně 1 cm, možná i míň. Mám trochu nadváhu. Souvisí to s tím nějak?

123, 18 let

Milý 123,

Ano, souvisí. V důsledku cirkumcize neboli obřízky může dojít k částečnému zanoření penisu, zejména u jedinců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.
Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu se posuzuje obtížně, neboť během dne dochází k jejím změnám v závislosti na tělesné teplotě, teplotě okolního prostředí, svalovém napětí v oblasti malé pánve a podobně. Rozhodující je délka penisu při erekci (například podle jednoho staršího výzkumu z Austrálie a Nového Zélandu je průměrná délka obřezaného penisu při erekci přibližně o 0,9 cm nižší než průměrná délka penisu, na němž žádný chirurgický výkon proveden nebyl).
Uvedená délka v klidovém stavu je sice výrazně podprůměrná, avšak za abnormálně malý penis neboli mikropenis se v tvém věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm.
Také nadváha může vést k částečnému zanoření penisu, jehož část se nachází ve vrstvě tuku v oblasti podbřišku. Z hlediska zanoření penisu představuje nejrizikovější kombinaci obezita + cirkumcize (obřízka) + vysoká pružnost závěsných vazů penisu. Princip zanoření penisu je znázorněn na níže přiložených ilustracích.
Tvůj problém by mohla vyřešit redukce tělesné hmotnosti (a tím i odbourání přebytečného tělesného tuku) a postupné natahování pseudopraeputia, o němž jsem se zmínil v odpovědi na tvůj předchozí dotaz ze dne 20.04.2020 (viz níže na této stránce).

Částečné zanoření penisu v důsledku silné vrstvy tělesného tuku

Částečné zanoření penisu v důsledku cirkumcize (obřízky)

27.04.2020

Ukážete mi prosím tabulku velikostí penisu? Jen tak pro orientaci?

Pupínek, 13 let

Milý Pupínku,

Požadovanou tabulku najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

26.04.2020

Dobrý den. Mám takový problém. Na žaludu mám takové divné červené tečky a předkožka pod tím místem svědí, mám ji tam také nějak podrážděnou a je tam takový červený flíček. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji.

XXX, 16 let

Milý XXX,

Mohlo by se jednat o projev kožního onemocnění kvasinkového původu. Takováto onemocnění se na genitálu sice častěji vyskytují u dívek, avšak jejich výskyt není vyloučen ani u chlapců. Podrážděná místa lze ošetřovat mastí clotrimazol nebo canesten (obě jsou volně prodejné, v lékárně je tedy lze koupit i bez předpisu).

26.04.2020

Dobrý den. Dnes jsem si po dlouhé době přetáhl předkožku. V klidovém stavu to jde dobře, ale při erekci to nejde a (...) Ale když přetáhnu předkožku přes žalud úplně tak na krajích je fialový a velmi citlivý. Mohu se zeptat co s tím? Díky.

Trump, 16 let

Milý Trumpe,

Jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout v klidovém stavu, zatímco při erekci činí její přetahování obtíže, jedná se pouze o relativní zúžení, které se uvolní spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“. Předkožku si při erekci nepřetahuj násilím.
Kvůli fialovému zbarvení okraje žaludu se nemusíš nijak znepokojovat, protože je naprosto normální.

26.04.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám podváhu nebo nadváhu a ještě jestli o nějaké cm vyrostu. Moje mamka měří 171 cm a Taťka okolo 185 až 186. Vážím teď asi 57-58 kg a měřím asi 183 cm.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle údajů o tělesné výšce a hmotnosti trpíš mírnou podváhou. Optimální tělesná hmotnost by se u tebe vzhledem k věku, pohlaví a tělesné výšce měla pohybovat přibližně v rozmezí 63 až 70 kg. Nicméně je možné, že štíhlou a vysokou postavu jsi „zdědil“ po svých předcích. Také tvůj otec má nadprůměrnou tělesnou výšku. Pokud byl v mládí také tak štíhlý, jako jsi ty, je pravděpodobné, že se u tebe jen projevují dědičné dispozice z otcovy strany.
Odhad cílové tělesné výšky v dospělosti na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů u tebe činí 184,5 ± 10 cm. Teoreticky bys tedy mohl v dospělosti dosahovat výšky až 194,5 cm.

26.04.2020

Dobrý den, budím se brzy ráno (2.-4. hodina) a pak nemůžu znovu usnout. Moje máma má za to, že je to telefonem, což si nemyslím, ale byl bych rád, jestli byste mi dal vědět, jestli to tak nemůže být. S usínáním večer nemám problém. Děkuji za odpověď.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Kdybys měl obtíže s usínáním večer, jednou z příčin by mohlo být i sledování displeje telefonu krátce před spaním (světlo o nízké frekvenci, kterou displeje a monitory vydávají, má stimulační účinky). Avšak vzhledem k tomu, že se budíš ve velmi časných ranních hodinách (v podstatě ještě v průběhu noci), je třeba příčiny hledat jinde. Kromě psychických příčin (mohou souviset například s narušením režimu dne) nelze vyloučit ani nevhodné prostředí pro spánek (například nedostatečně větraná nebo přetopená místnost). Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

25.04.2020

Dobrý den, nejde mi stáhnout předkožka (...)

Tomík, 13 let

Milý Tomíku,

Tvoje obtíže jsou zřejmě způsobeny předchozími nešetrnými pokusy o přetahování předkožky. Předkožku nepřetahuj násilím, postupuj raději pomalu a postupně. Předkožku by sis měl zvlhčovat pomocí vhodné masti, podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

24.04.2020

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli se kondomy používají jen při pohlavním styku nebo mají i jiné využití.

Vincent, 13 let

Milý Vincente,

Kromě pohlavního styku v užším slova smyslu lze kondom používat i při dalších sexuálních aktivitách, při nichž dochází k manipulaci s penisem.
Kondomy se však dají využívat i k činnostem, které se sexuálními aktivitami nijak nesouvisí. Například lze kondom použít jako náhradu rukavic (například když někomu poskytuješ první pomoc a nemáš u sebe gumové rukavice). Vodáci si do kondomu balí například papírové peníze, doklady, cigarety, mobilní telefony a jiné věci, aby se jim nepromočily, kdyby se loď obrátila. Jistě existují i další způsoby, jak by se dal kondom využít.

24.04.2020

Ahoj, mám takový problém. Teď v létě mi bude 14 vysoký jsem 184 a váhu mám okolo 53 kg a potřebuju přibrat. Jak na to? A kolik kg bych měl mít s mojí výškou a věkem?

Deepboy, bude mi 14 let

Milý Deepboyi,

Tvoje tělesná výška překračuje normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 14-ti let o pouhý 1 cm (za normální se u chlapců tvého věku považuje výška v rozmezí 153 až 183 cm). Nemusí se však jednat o poruchu růstu, nýbrž o projev dědičných dispozice, zejména pokud se i mezi tvými předky vyskytovali lidé s nadprůměrnou tělesnou výškou.
Vzhledem k poměru mezi výškou a hmotností máš podváhu, která však může být rovněž způsobena dědičnými dispozicemi. Další možnou příčinou je porucha metabolismu. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření do metabolické poradny.
Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by se optimální hodnoty tvojí tělesné hmotnosti měly pohybovat v rozmezí přibližně 60 až 71 kg.

23.04.2020

Dobrý den, kazí monitory a počítače oči? Nebo čtení v šeru? Občas se mi stane, že když na mobilu čtu nějaká malá písmena, tak mě trochu ty oči nebo hlava bolí.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Monitory a displeje vydávají světlo o nízké frekvenci, které představuje pro oči určitou zátěž. V důsledku přetěžování zraku může dojít k pálení očí a bolestem hlavy. Avšak přímo ke zhoršení zraku sledování těchto zařízení nevede.
Při práci na zařízení s monitorem či displejem doporučuji dělat alespoň krátké přestávky, pokud možno nejdéle po třiceti minutách. Monitor či displej by neměl být jediným zdrojem světla v místnosti. Také nedoporučuji sledovat obrazovky a displeje krátce před spaním, jinak by se mohly dostavit obtíže s usínáním, protože světlo o nízké frekvenci má stimulační účinky.

23.04.2020

Dobrý den,
Mám tři dotazy:
1) Můžou uplé boxerský bránit růstu penisů
2) Stále mi nejde stáhnout předkožka. Je to problém?
3) Od kolika let je v Česku legální sex ve 14 nebo 15?
Děkuji za odpovědi.

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

1) Nemohou. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je upevněn uvnitř těla) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Těsné a „upnuté“ spodní prádlo však může vést k přehřívání varlat, což může negativně ovlivnit jejich vývoj a správnou funkci.
2) Ve věku 12-ti let nelze předkožku zcela přetáhnout přes žalud přibližně u 40% chlapců. Přirozený proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. U některých chlapců k němu dochází již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
3) Není zákonem stanoveno, od jakého věku jsou sexuální aktivity „povoleny“. Kdo vykoná s dítětem mladším 15-ti let pohlavní styk nebo jej jinak pohlavně zneužije, dopouští se trestného činu, pokud je sám již trestně odpovědný (tj. pokud už dosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí 15 let). Samotnou osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat.
Shrnout lze takto:
Pokud jsou oba partneři mladší 15-ti let, nelze je trestně stíhat, ani když se dopustí činu, který by byl jinak trestný.
Pokud jsou oba starší 15-ti let, nedopouštějí se trestného činu (tedy pokus se nejedná přímo o znásilnění nebo sexuální nátlak), protože pohlavně zneužít lze pouze dítě mladší 15-ti let, kterým již ani jeden z nich není.
Pokud jednomu z partnerů již bylo 15 let, zatímco druhému dosud nikoli, dopouští se starší z nich trestného činu pohlavního zneužití na mladším. Mladší se však trestného činu nedopouští, naopak je sám jeho obětí.

23.04.2020

Zdravím,
Bude mi 15 let a ještě nikdy jsem neviděl sperma. Můj penis je v klidu 5 cm a v erekci 9 cm. Zajímalo by mě, jestli je šance že ze mě někdy vyleze, anebo jestli je možně že má sperma průhlednou barvu, když mám v hlavě zafixováno, že sperma je bílé, protože něco průhledného ze mé už vyteklo, ale i tak málo. Dekuji za odpověď předem.

Anonym, skoro 15 let

Milý Anonyme,

Představa, že ejakulát (sperma) musí mít bílé zbarvení, je zkreslená. U dospívajícího chlapce může být i čiré (průhledné), protože až 99% jeho objemu tvoří voda. U straších a vyvinutějších chlapců a dospělých mužů má ejakulát většinou již bělavé zbarvení, protože voda se na jeho objemu podílí již jen z 90 až 95%, zatímco zbytek tvoří bílkoviny, které této tekutině dávají její charakteristické bělavé zbarvení.
Také objem ejakulátu připadající na jednu ejakulaci je u dospívajících chlapců zpravidla nižší než u dospělých mužů. Zatímco u dospívajícího se při ejakulaci uvolňují 1 až 2 mililitry spermatu, u dospělého je to obvykle okolo 2 až 5 ml.
Rozměry penisu v klidovém stavu a při erekci jsou u tebe sice podprůměrné, avšak stále ještě naprosto normální. U chlapce ve věku 15-ti let lze za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci je nižší než 5,2 cm. Jestliže tvůj penis dosahuje při erekci délky 9 cm, znamená to, že není abnormálně malý.

23.04.2020

Dobrý den, objevily se mi lymfatické uzliny v podpaží. Rodiče to ví, ale řekli mi, že to je hormony. Nemám se toho bát?

Jan, 13 let

Milý Jane,

Zvětšení mízních (lymfatických) uzlin může být způsobeno téměř jakoukoliv bakteriální nebo virovou infekcí, neboť se jedná o reakci organismu na přítomnost cizích mikroorganismů. Mnohem méně časté je neinfekční zvětšení mízních uzlin, způsobené například autoimunitní poruchou. Konkrétní příčinu však lze určit pouze na základě vyšetření. Doporučuji tedy navštívit lékaře.

22.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat v čem mám spát v noci. Protože (...) Co si o tom myslíte?

Kája, 13,7 let

Milý Kájo,

Do spaní by sis měl brát co nejlehčí oblečení, případně spát pouze v tričku s krátkým rukávem a od pasu dolů si nic neoblékat. Zdůvodnění a podrobnější informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

22.04.2020

Nemůžu dosáhnout orgasmu ani po 20 minutách masturbace. Je to problém?

Jan2, 12 let

Milý Jane2,

Doba potřebná k dosažení orgasmu může být při masturbaci různá. Zatímco někteří jedinci dosahují orgasmu již po několika vteřinách stimulace (dráždění) pohlavních orgánů, u jiných k němu může dojít až po několika desítkách minut. Navíc před pubertou a na jejím počátku může být dosažení orgasmu poněkud časově náročné, zejména pokud se dosud nevyvinuly všechny potřebné reflexy. Pokud jsi orgasmu dosud nedosáhl, je možné, že tvoje tělo by zkrátka jen potřebovalo delší dobu stimulace. Je však pravděpodobné, že během následujících několika týdnů, měsíců a let vývoje se u tebe doba potřebná k dosažení orgasmu zkrátí.

22.04.2020

Dobrý den, zvětšilo se a ztvrdlo mi pravé varle a je citlivější na dotek. Je to v pořádku? Můžu s tím něco dělat? Děkuji.

Arsen21, 15 let

Milý Arsene21,

Nejpravděpodobnější příčinou popisovaných obtíží je narušení průtoku krve některou z cév procházejících semenným provazcem. Dělat můžeš to, že navštívíš praktického lékaře, popíšeš mu své obtíže a požádáš o vydání poukazu na vyšetření u specialisty (v tomto případě urologa nebo endokrinologa).

21.04.2020

Dobrý den, mám asi takový hloupý dotaz, ale cvičím zadek podle jedné trenérky z (...) Nebude můj zadek potom vypadat žensky? Děkuji za odpověď.

Marty, 16 let

Milý Marty,

Posilovacími cviky se zpevňuje svalstvo. Aby tvoje hýždě vypadaly „žensky“, musel bys na nich mít silnější tělesného vrstvu tuku, navíc ještě uloženého určitým způsobem. Kromě toho je tvar hýždí u žen a dospívajících dívek dán nejen způsobem uložení tělesného tuku, ale již samotným tvarem pánve, která je širší a nižší, zatímco u mužů a chlapců je užší a vyšší. Vykonáváním cviků si ani nezvýšíš množství tělesného tuku, ani nezměníš tvar pánve, a tudíž se rozhodně nemusíš obávat toho, že by tvůj „zadek“ vypadal „žensky“.

21.04.2020

Dobrý den. Za 3 měsíce mi bude 15 a při masturbaci mi sperma spíše vytéká než vystřikuje. Je to nějaký problém? Děkuji za odpověď.

Matěj, 14 let

Milý Matěji,

Prudkost ejakulace neboli výronu semene závisí na intenzitě stahování svalstva v oblasti malé pánve. Je naprosto pochopitelné,  že u dospívajícího chlapce bývá prudkost výronu semene zpravidla nižší než u dospělého muže, jehož svalstvo v oblasti malé pánve je mnohem silnější (pochopitelně s výjimkou starších mužů, obézních jedinců a podobně). Kvůli tomu, že ti sperma „jen“ vytéká, se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

21.04.2020

Už asi od 12 let piju každý den asi 2-4 skleničky kolových nápojů. Ale chci s tím přestat. Jak mám přestat? Mohlo to zanechat trvale následky třeba na mozku? Tlustý nejsem.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Zkus si třeba kupovat kolu bez kofeinu, případně střídat oba dva druhy (tedy například vypít 250 ml koly s kofeinem a zbývající množství bez). Cukru obsaženého v těchto nápojích se bát nemusíš, protože tvoje tělo jej evidentně dokáže zpracovat a využít (v opačném případě už bys měl přinejmenším nadváhu).
Není prokázáno, že by kola a podobné nápoje poškozovaly mozek. Problém by mohlo při vyšší spotřebě těchto nápojů představovat spíše množství přijatého kofeinu, který v menších dávkách sice působí stimulačně (povzbudivě), avšak ve větším množství naopak způsobuje nejen nespavost, ale také pokles pozornosti a schopnosti soustředění. Mnohem větší riziko předávkování kofeinem je však spojeno s pitím tzv. energetických nápojů. Těm by ses měl vyhýbat zcela jistě.

21.04.2020

Ahoj mám, takový spíše intimní dotaz. Asi před 2 dny mi začla bolest pravého varlete. Potom co mě začlo bolet bylo přes noc klid a dnes to zase začlo. Při prohmatávání jsem na nic podezřelého nenarazil. Bolest je tupá a bolest přichází při například sednutí, mírném tlaku od stehna a podobně. V sedu cítím mírný tlak, bolest nikam nevystřeluje. Chtěl bych se zeptat co mohlo být příčinou a jestli to mám nechat odeznít.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Takovéto spíše „tupé“ bolesti bývají nejčastěji způsobeny narušením odtoku odkysličené krve z varlete, což může být způsobeno chorobným rozšířením některé ze žil v semenném provazci, jimž je z varlete odváděna krev. Jestliže se bolesti vrací i po několika dnech, doporučoval bych svěřit se praktickému lékaři, který ti v případě podezření na varikokélu či podobné onemocnění může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii nebo urologii. Tento stav sice není akutní, avšak pokud bys návštěvu lékaře příliš odkládal, mohlo by se stát, že obtíže se budou stupňovat.

21.04.2020

Dobrý den, trápí mě hned několik problémů (...)

Muldorf, 13 let

Milý Muldorfe,

Vše, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Mužská (respektive i chlapecká) močová trubice je relativně dlouhá (u dospělých se její délka pohybuje okolo 17 až 20 cm, u dospívajících chlapců je jen o pár cm kratší) a navíc se dvakrát zahýbá (jednou směrem nahoru, poté opět směrem dolů), a tudíž je celkem pochopitelné, že po vymočení v ní zůstává nepatrné množství moči (jedna až pár kapek), k jejímuž uvolnění dochází zpravidla několik minut po vymočení.
Pokud jde o hmotu, která se tvoří na povrchu žaludu, jedná se o tzv. smegma, které vzniká postupným odlučováním buněk ze svrchní vrstvy tkání na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Tvorba smegmatu je dokladem toho, že oba dva povrchy (tedy povrch žaludu a vnitřního listu předkožky) jsou již oddělené.
Nejedná se o nic patologického, nýbrž o naprosto normální proces. K odlučování buněk dochází v podstatě na celém povrchu lidského těla, a tudíž ani pohlavní orgány nejsou v tomto směru výjimkou. Mimochodem, smegma se tvoří i na dívčích pohlavních orgánech, například v okolí malých stydkých pysků a zejména v záhybu nad klitorisem i na klitorisu samotném. Smegma se smývá při každodenním koupání či sprchování. K jeho mechanickému stírání dochází i při přetahování předkožky či při masturbačních aktivitách.

21.04.2020

Hezký den, je mi to celkem jedno, ale stejně by mě zajímalo jestli nemám moc malý penis, při erekci měří asi 9 cm, na šířku 9 cm. Myslím si, že na to má velký vliv můj nízký vzrůst, jelikož na svůj věk mám jen 145 cm na výšku, tak mě napadlo jestli to není tím že mám prostě jen lehce opožděný vývoj.

Tonda, skoro 13 let

Milý Tondo,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí při erekci 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm), průměrný obvod při erekci 10 cm. rozdíl jednoho až dvou centimetrů oproti průměru je zcela zanedbatelný.
Rozměry penisu však nijak nesouvisí s tělesnou výškou. I chlapec menší postavy může mít výrazně nadprůměrné rozměry penisu, stejně jako u některých relativně vysokých chlapců mohou být rozměry penisu podprůměrné. Tělesná výška a rozměry penisu spolu přímo nesouvisí.
Normální rozsah tělesné výšky u chlapců ve věku 13-ti let se pohybuje v rozmezí 145 až 176 cm. Tvoje tělesná výška je tedy sice podprůměrná, avšak stále ještě normální.

20.04.2020

Dobrý den,
Mám problém. Když mě nic nevzruší, postaví se mi penis, ale když se dívám na moji přítelkyni, tak ne. Jak je to možné?

Hadesko, 15 let

Milý Hadesko,

Mnozí mladí chlapci se mylně domnívají, že už pouhý pohled na milovanou dívku by u nich měl vyvolat erekci. Mechanismus nástupu erekce je však mnohem složitější.
V tvém věku je naprosto normální, že se u tebe erekce dostavuje i v situacích, kdy ji „nepotřebuješ“ a je ti spíše na obtíž. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Naproti tomu pouhý pohled na přítelkyni, a navíc ještě oblečenou, nemusí být natolik stimulující, aby „spustil“ příslušný reflex. To neznamená, že by svoji dívku neměl rád, nebo že by tě nevzrušovala. Nicméně představy o tom, že u se u chlapce dostaví erekce, jakmile spatří hezkou dívku, patří spíše do světa prostoduchých amerických komedií pro teenagery než do skutečného světa, v němž žijeme.

20.04.2020

Nedávno jsem psal o tom že mám zespoda žaludu takovou uzdičku. Odepsal jste že je to normální, a že se to roztáhne samovolně. Ale s předkožkou nemám žádný problém ta se roztahuje v pořádku a zúžená není. Ale ta uzdička se nechce natahovat. Je krátká a nejde natáhnout a když je srostlá s tou předkožkou nejde ani ta předkožka dolů.

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Netvrdím, že máš nějaký problém s předkožkou. O uzdičce jsem napsal, že je naprosto normální součástí penisu. To, že je uzdička „srostlá s předkožkou“, je naprosto normální. Uzdička je totiž vždy „srostlá“ s předkožkou, přesněji řečeno více či méně plynule přechází do vnitřního listu předkožky. U některých chlapců a mužů je uzdička natolik volná, že je velmi obtížné rozlišit, kde „končí“ uzdička a kde „začíná“ vnitřní list předkožky.
To, že je uzdička krátká, je u dospívajících chlapců poměrně běžné. Při dalším růstu a vývoji penisu však obvykle dochází k jejímu prodlužování a uvolňování spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Tento proces lze podpořit způsobem, který jsem popsal v odpovědi na tvůj předchozí dotaz. Důležité je, aby ses nesnažil jakoukoliv část penisu natahovat silou. S penisem vždy dělej pouze to, co tě nebolí.

20.04.2020

Dobrý den, přijde mi že nemohu (...) Protože mám obřízku. Když mám erekci, tak se mi obnaží celý žalud a kůže jde nahoru ani ne do půlky. Co mám dělat aby to šlo? Přidávám fotku, děkuji za radu.

123, 18 let

Milý 123,

Tvoje obtíže jsou způsobeny nedostatkem kožní rezervy, který nastal v důsledku zmiňované operace, při níž dochází k nevratnému odstranění značné části kožního pokryvu penisu. V důsledku nedostatku kožní rezervy dochází při masturbaci a jiných sexuálních aktivitách k nadměrnému tření. Toto nadměrné tření lze snížit použitím lubrikačního gelu.
Další možností by bylo, kdyby ses pokusil prodloužit si tzv. pseudopraeputium („nepravou předkožku“), což je část kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu směrem k jeho vrcholku. To, co je vidět na tvém snímku, je už vlastně pseudopraeputium, i když je relativně krátké. Prodloužit jej lze pravidelným natahováním směrem dopředu.
Při tom je však třeba postupovat pomalu a opatrně. Natahování vyžaduje hodně trpělivosti, protože zpravidla trvá několik i několik let, než se podaří vytvořit natolik dlouhé pseudopraeputium, které by pokrývalo celý žalud až k vrcholku (záleží na tom, jak velká část kožního pokryvu penisu byla odřezána).
Natahování se provádí několikrát denně, vždy po dobu 10 – 20 minut. Protože je časově náročné, můžeš jej vykonávat při nějaké jiné činnosti, při které se nepohybuješ a pro kterou nepotřebuješ obě ruce (například při sledování televize a podobně). Kožní pokryv penisu nikdy nenatahuj příliš silně. Tím bys celý proces nijak neurychlil, spíše naopak. Pseudopraeputium si nenatahuj „nasucho“, nýbrž po nanesení pleťového krému nebo panthenolové masti na povrch penisu.
Pokud budeš dostatečně trpělivý, může se ti během následujících několika měsíců až několika let vytvořit natolik dlouhé pseudopraeputium, že i při erekci jej bude možné natáhnout až přes vrcholek žaludu. Do té doby můžeš při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách používat výše zmíněný lubrikační gel nebo alespoň jeho náhražku v podobě pleťového krému, tělového mléka a podobně.

19.04.2020

Dobrý den,
Mám problém přetáhnout předkožku přes žalud a bojim se jit s tím k doktorovi, protože je mi to trapný. Co mám dělat. Děkuji.

Prostě nevím, 16 let

Milý Prostě nevíš,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. V tvém věku (přesněji řečeno ve věku 16 až 17 let) nelze předkožku přetáhnout přes žalud přibližně u 5% chlapců. Předkožku si nepřetahuj násilím, při pokusech o její přetažení postupuj jen zvolna a vždy použij nějaký vhodný krém či mast pro zvlhčení jejího prstence (například panthenolovou mast). Doporučuji, aby sis přečetl celou stránku „Žalud a předkožka“, kde najdeš všechny potřebné informace.

19.04.2020

Dobrý den, už pár dní mám problémy s dýcháním. Nemohu se pořádně nadechnout a protože jsem na to nucen pořád myslet, stojí mě to velké úsilí.
Je mi 15 let a uznávám, že jsem v hrozné kondici. Trávím hodně času u počítače, ale teď když začalo léto, začal jsem znovu jezdit na kole a trávit čas venku. Mám také lehkou skoliozu páteře.
Je to způsobeno mou špatnou kondicí nebo mám nějakou chronickou závadu, např. malou kapacitu plic, popřípadě co se s tím dá dělat? Předem děkuji za radu.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Příčiny obtíží s dýcháním mohou být různé. V úvahu připadá například alergie (aniž by se u tebe musela projevit už v minulosti), onemocnění dýchací soustavy (například astma), ale v některých případech mají obtíže s dýcháním i psychické či neurologické příčiny. Naproti tomu mírná skolióza by obtíže tohoto druhu způsobovat neměla (vada páteře by musela být velmi závažná, aby měla na dýchání zásadní vliv).
Vzhledem k poměrně širokému spektru možných příčin tvých obtíží bych doporučoval nejprve navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který rozhodne o dalším postupu (například může doporučit vyšetření na specializovaném pracovišti).

19.04.2020

Dobrý den, při erekci je můj penis dlouhý 13 cm a obvod je 10 cm. Vím, že je to normální velikost, ale zajímá mě, jestli to bude stačit mé přítelkyni. Jestli ji budu schopnej třeba (...) Díky za odpověď.

Pablo, 17 let

Milý Pablo,

Uvedené rozměry penisu jsou plně dostačující pro vykonávání jakýchkoliv sexuálních aktivit. Mimochodem, průměrná délka či „hloubka“ pochvy činí u dospělé ženy 9 až 11 cm, u dospívající dívky v závislosti na dosaženém stupni tělesného vývoje okolo 7 až 9 cm. Kromě toho, pro většinu žen je hlavním zdrojem uspokojení stimulace vnějších pohlavních orgánů a okolí poševního vchodu, nikoli stimulace v hloubce pochvy.

18.04.2020

Dobrý den, měl bych dotaz.
Vždycky po masturbaci, tak 3h +- se mi pod žaludem udělá, no vypadá to jako malá jizva a i trochu jako žilka, když si přetáhnu předkožku tak to štípe.
Jak máte jakoby penis z vrchu, tak to je z druhé strany, zespoda. Děkuji.

Peet, 13 let

Milý Peete,

Zřejmě se nejedná o žádné poranění, nýbrž o zarudnutí z důvodu zvýšeného prokrvení. Uzdičkou na spodní straně penisu (spojuje vnitřní list předkožky se spodní stranou žaludu) totiž prochází tzv. frenulární arterie, což je tepna, jejímž úkolem je zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tedy otvoru na vrcholku žaludu, jímž z těla vychází moč).
Štípání či pálení může být způsobeno tím, že při nadměrném tření dochází k podráždění této citlivé části penisu. Doporučoval bych tedy před vykonáváním masturbace tuto část penisu zvlhčit pomocí pleťového krému pro citlivou pleť. Tím dojde ke snížení tření. Pokud po vykonávání masturbace cítíš pálení, štípání nebo jiné nepříjemné pocity, doporučuji k penisu buď přiložit obklad z kousku savé látky namočené ve studené vodě, nebo jej chvíli oplachovat pod tekoucí vodou ze sprchy.

18.04.2020

Dobrý večer,
Při cvičení na trampolíně mám srdeční tep 190-205 a proto mám dvě otázky.
1. Není můj tep příliš vysoký?
2. Jak dlouho mohu s touto intenzitou cvičit?
Předem děkuji za odpověď a hezký zbytek dne.

Jendelín, 15 let

Milý Jendelíne,

Normální srdeční frekvence se pohybuje do 90 až 100 tepů za minutu, avšak tato hodnota platí pro stav, kdy je organismus v klidu. Při fyzické námaze se srdeční frekvence pochopitelně zrychluje. Pokud je příčinou zvýšení srdeční frekvence sportovní nebo jiná tělesná aktivita, po jejímž ukončení se hodnoty opět vrací do normálu, je vše v pořádku.
Cvičení by nemělo trvat déle než 15 až 20 minut (u dospívajícího jedince však raději jen 10 až 15 minut), poté je třeba si alespoň na chvíli odpočinout. Doba odpočinku je individuální, nejlépe ji odhadneš podle zpomalení dechu (proto se říká, že po sportu se člověk má „vydýchat“). Pokračovat můžeš, jakmile se dech vrátí do normálu.

18.04.2020

Dobrý den, měl bych dotaz, je možné, že budu někdy neplodnej (...)

El Pablo, 14 let

Milý El Pablo,

Závažnější poranění a poškození varlat může skutečně vést ke snížení až ztrátě plodnosti, a proto bys měl po jakémkoliv úderu do varlat (např. při sportu) navštívit lékaře a nechat se vyšetřit pohmatem. Nicméně snížení plodnosti může být způsobeno také přehříváním varlat nebo intoxikací mužského organismu ženskými pohlavními hormony, které se mohou vyskytovat v odpadních vodách.
Dokud však nenastanou obtíže při pokusech o početí dítěte, není nutné, aby sis nechal plodnost vyšetřovat. I kdyby u tebe došlo k jejímu snížení, v dnešní době existují již poměrně vysoce rozvinuté metody asistované reprodukce, které umožňují počít potomka i párům, které byly ještě před nějakými patnácti, dvaceti lety považovány za „neplodné“.
I kdybys nakonec byl neplodný, můžete s manželkou či partnerkou nějaké dítě adoptovat nebo alespoň získat do pěstounské péče. V dětských domovech jsou desetitisíce dětí bez rodičů a jistě by se mezi nimi našlo alespoň jedno, kterému byste mohli společně vytvořit rodinné zázemí.

18.04.2020

Dobrý den, mám slepenou předkožku smegmatem k dolní části žaludu. Mám s tím něco dělat? Pokud ano, pomůže časté stahování? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se nejedná o „slepení“ (konglutinaci), neboť tvorba smegmatu naopak svědčí o tom, že již došlo k oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Pokud si tedy můžeš předkožku bez obtíží přetahovat, doporučuji při každém koupání či sprchování umýt vnitřní stranu předkožky a žalud (včetně spodní strany), nejlépe pod proudem vody ze sprchy.

18.04.2020

Dobrý den, chci se zeptat, asi před třemi dny jsem si vyrobil umělou waginu z (...) nevíte co by to mohlo být?

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

Před používáním tzv. „erotických pomůcek“, ať již průmyslově vyráběných nebo vyrobených podomácku, jsem v této poradně již nesčíslněkrát varoval. Doufám tedy, že po této své zkušenosti je už nikdy používat nebudeš. Penis doporučuji dvakrát až třikrát denně potírat mastí calcium pantothenicum, kterou si můžeš za pár desítek korun koupit v lékárně (je volně prodejná).

17.04.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že masturbuji i 5x denně, ale sperma "nevylučuji". Jediné, co z mého penisu vyteče, tak je nějaká trošku lepkavá čirá tekutina. Neměl bych zajít k lékaři?

Ivo, čerstvě 14

Milý Ivo,

Na lékařské vyšetření je v tvém případě ještě brzy. Normální věk první ejakulace se pohybuje v rozmezí 11 až 15 let. Teprve v případě, že by se ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo namístě vyšetření na endokrinologii.
„Trošku lepkavá čirá tekutina“, o níž se v dotazu zmiňuješ, je tzv. preejakulační tekutina. Tvoří se v Cowperových žlázách, které jsou součástí mužských pohlavních orgánů. K jejímu uvolňování dochází například během masturbace či jiných sexuálních aktivit, ale někdy už i při silnějším pohlavním vzrušení nebo při déletrvající erekci. U některých chlapců se preejakulační tekutina tvoří již krátce před pubertou, u jiných až v průběhu puberty.

17.04.2020

(...) zobraziť len odpoveď.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Větší či menší prudkost výronu semene závisí na síle stahování svalstva v oblasti malé pánve. Je naprosto normální, že u mladého chlapce není ejakulace tak prudká a razantní, jako u dospělého muže se silným a vyvinutým svalstvem malé pánve.
Velikosti kondomů dle nominální šířky jsou v tabulce v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 17.04.2020 (viz níže na této stránce).

16.04.2020

Dobrý den, mám dotaz. Můj táta má malý penis a já mám větší penis než táta. Jak je to možné? Díky za odpověď.

Tomášek123, 15 let

Milý Tomášku123,

Ano, možné to je. Rozměry penisu sice do značné míry závisí na dědičných předpokladech (patří k nim například pružnost závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla), ale ten či onen dědičný znak se nemusí nutně vyskytnout v každé po sobě následující generaci. Abych to přiblížil na velmi jednoduchém příkladu, tak dědeček může mít hnědé oči, jeho syn šedé a jeho vnuk opět hnědé. Stejně tak třeba pradědeček může mít závěsné vazy penisu tužší, jeho syn i vnuk pružnější a pravnuk opět tužší.
Navíc rozdíl v průměrné délce penisu u chlapce ve věku 15-ti let a dospělého muže není příliš vysoký (liší se přibližně o 1,5 až 2,5 cm), a tudíž na tom, že někteří patnáctiletí chlapci mají větší penis, než někteří dospělí muži, není nic až tak mimořádného, i když se jedná o příbuzné.

16.04.2020

Dobrý den, patří bradavky k eroticky citlivým místům? Je běžné je dráždit během masturbace?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

U žen a dívek ano, avšak u mužů a chlapců většinou ne. Řadě mužů a chlapců je stimulace jejich prsních bradavek dokonce nepříjemná.
Na mužském či chlapeckém těle však existují jiné části, které jsou eroticky citlivé. Kromě samotných pohlavních orgánů (na prvním místě se jedná o prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, který obsahuje více nervových zakončení, než všechny zbývající části penisu dohromady) lze uvést například tzv. hráz, což je část těla mezi pohlavními orgány a řitním otvorem, dále okolí řitního otvoru, hýždě, vnitřní strany stehen a kupodivu dokonce i vnitřní strany zápěstí či zadní stranu krku (zátylek, šíji).
Pokud tedy nevíš, „co s volnou rukou“ během vykonávání masturbace, můžeš si zkusit na těle najít nějaké další místo, jehož dotýkání či hlazení by ti bylo příjemné. Poznávání tvého vlastního těla a tvých vlastních pocitů je však tvoje záležitost, kterou za tebe nikdo na světě neudělá a s níž si musíš nějak poradit sám.

16.04.2020

Dobrý den, mám trochu strach, jestli třeba v budoucnu nebudu mít nějakou vážnou nemoc jako třeba (...) Když jsem já, i naše rodina je zdravá, můžu něco takového mít? A taky mě zajímá, že někdy když vstanu, vidím takové mžitky před očima a mám závratě. Co to může být?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Především bys neměl podléhat zbytečným obavám o své zdraví, protože neustálý stres a psychické napětí mimo jiné i snižuje obranyschopnost organismu vůči mikroorganismům, které způsobují nemoci. Samozřejmě, že nikdo ti nezaručí, že neonemocníš nějakou závažnější chorobou, avšak rozhodně by sis neměl vytvářet nějaké katastrofické scénáře toho, co všechno by se tobě nebo tvojí rodině mohlo stát.
Pokud jde o ranní příznaky, které zmiňuješ v závěru dotazu, zřejmě se jedná o projev tzv. ortostatické hypotenze, tedy náhlého poklesu krevního tlaku poté, co se rychle a prudce narovnáš z polohy vleže do polohy vestoje. Ortostatická hypotenze sice může být nepříjemná, ale život a zdraví zásadním způsobem neohrožuje (snad jen s výjimkou vzácných případů, kdy vede až ke ztrátě vědomí, při níž pochopitelně hrozí pád a v jeho důsledku i úraz). Ráno po probuzení doporučuji zůstat chvíli ležet, pak se na chvíli posadit a teprve potom pomalu vstát z lůžka.

16.04.2020

Není divné že mě vzrušují chlupy?

Moris, 14 let

Milý Morisi,

Dospívajícího jedince tvého věku může vzrušovat v podstatě cokoliv. Rozhodně by ses neměl znepokojovat kvůli tomu, že tě vzrušuje něco, co by tě třeba podle tvého názoru vzrušovat nemělo.

15.04.2020

Je zdravé masturbovat 2x denně? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Ano, je. Vykonávání masturbace mimo jiné snižuje psychické napětí (tenzi) a zajišťuje důkladnější prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů, což je důležité pro jejich správnou funkci. Kromě toho působí jako prevence nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty.
Možná ti připadá, že masturbuješ „často“, ale vyšší četnost vykonávání masturbace je u dospívajících jedinců dána hormonálními změnami, jimiž jejich organismus právě prochází. Jedná se tedy o naprosto přirozenou odezvu na normální procesy probíhající v lidském těle.

14.04.2020

Ahoj, mám dotaz. Hrozně se potím v podpaží, i když nic nedělám. Nedávno jsem si ho oholil, ale nijak to nepomáhá, můžu proti tomu něco dělat?

Houbička, 14 let

Milý Houbičko,

Zvýšené pocení v podpaží (a to i bez předchozí fyzické námahy) je normálním projevem hormonálních změn v období dospívání. Pocení můžeš omezit používáním antiperspirantu. Většina lidí používá antiperspirant pouze ráno, ale u dospívajících jedinců, kteří se více potí, bych jeho používání doporučoval také večer před spaním. Antiperspirant tak působí i v noci.

14.04.2020

Dobrý den,
Chtěl bych ze zeptat zda jsou moje rozměry penisu normální. V klidu je dlouhý 12,5 cm a široký 10 cm. Při erekci 16,5 cm dlouhý a 12 cm široký. Dále bych se chtěl zeptat jestli my bude ještě růst do šířky. Předem děkuji za odpovědi.

Andyss, 14,75 let

Milý Andyssi,

Uvedené délky penisu v klidovém stavu i při erekci jsou vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrné, ale naprosto normální. Předpokládám, že když píšeš, jak je tvůj penis „široký“, máš na mysli jeho obvod. Ten je v tvém případě také normální a od průměru pro chlapce tvého věku se při erekci liší o pouhý 1 cm.
Pokud jde o růst obvodu penisu, tedy o jeho růst „do šířky“, ten u naprosté většiny chlapců či mladých mužů probíhá do věku 18-ti let.

14.04.2020

Dobrý den, mám takový problém. Když masturbuju a udělám se, tak se mi zdá, že mám málo spermatu.

Igor, 14 let

Milý Igore,

U dospívajícího chlapce je objem ejakulátu (neboli spermatu) na jednu ejakulaci nižší, než je obvyklé u dospělého muže. Zatímco u dospělého se při ejakulaci uvolňuje přibližně 3 až 5 mililitrů (ml) ejakulátu, u dospívajícího to bývá okolo 1 až 2 ml. Kvůli relativně malému množství spermatu se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Čím budeš pohlavně vyvinutější, tím větší objem spermatu bude připadat na jednu tvoji ejakulaci.
Jinak objem ejakulátu závisí také na hospodaření těla s tekutinami a na dodržování pitného režimu. Pokud je příjem tekutin nedostatečný, dochází k zahušťování a snižování objemu všech tekutin, které tělo vylučuje. To platí nejen pro moč (což ti zřejmě bude připadat zcela logické), ale také pro ejakulát.

14.04.2020

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať na pár otázok :)
1) Mám 181cm a 68kg je to v poriadku?
2) Občas chodím posilňovať a veľa ľudí hovorí že v puberte by sa nemalo moc cvičiť lebo pracujú hormóny a v posilovni dvíham (70kg na mŕtvy ťah) nie je to veľa? Poprípade ako sa brániť poškodeniu svalov?
3) Užívam tabletovú formu zeleného čaju lebo všade písali že to urýchľuje metabolizmus naozaj to funguje? Lebo nechcem aby som zbytočne si dával kofeín.
Ďakujem za odpoveď :)

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

1) Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná. Normální tělesná výška chlapců ve věku 13-ti let se pohybuje v rozmezí 145 až 176 cm. Avšak poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností je vyvážený. Nadměrný vzrůst většinou nebývá projevem poruchy, nýbrž dědičných předpokladů, zejména pokud se i mezi tvými předky (rodiči, prarodiči, praprarodiči) vyskytovali jedinci s nadprůměrnou tělesnou výškou.
2) Uvedená zátěž je pro jedince tvého věku opravdu nepřiměřená. Poškození svalů se tolik obávat nemusíš, zato s poškození kloubů můžeš při zvedání takovéto zátěže počítat najisto. Pokud chceš posilovat, měl bys posilovat výhradně vlastní vahou. To znamená vykonávat dřepy, kliky, sedy-lehy a podobné cviky.
3) Jedná se o doplněk stravy, přičemž výrobce doplňků stravy odpovídá pouze za jejich zdravotní nezávadnost pro lidský organismus, nikoli za deklarované účinky na lidské zdraví. Zmíněný doplněk stravy ti tedy s největší pravděpodobností nijak neublíží, ale na druhou stranu nelze přeceňovat jeho možné účinky. Na tvém místě bych si zelený čaj raději uvařil a vypil.

14.04.2020

Dobrý den, je normální, že v mém věku nemám žádné semeno? Přijde mi to divné, ale nikomu se mi to říkat nechce. A že mé přirození je dlouhé jen 8 cm. Hrozně se za to stydím jestli nemám nějakou poruchu.

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Ano, je. První výron semene (neboli ejakulace) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Jestliže tedy chlapec dosáhne první ejakulace ve věku 15-ti let, je to stejně normální, jako kdyby jí dosáhl už ve věku 11-ti let.
Škoda, že v dotazu neuvádíš, zda 8 cm je délka tvého penisu v klidovém stavu (tj. když visí volně dolů), nebo zda se jedná o délku při erekci (tj. když se penis zpevní a napřímí). Ať už však platí první nebo druhá možnost, délka 8 cm je naprosto normální a rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis.
Za rozměry penisu se nestyď, protože zaprvé jsou dány převážně vrozenými předpoklady a nemůžeš je nijak ovlivnit a zadruhé není pravdou, že delší penis je nějakým způsobem „lepší“, „hodnotnější“ nebo „dokonalejší“, než penis menších rozměrů. Bylo by dobré, kdyby si vůči svému tělu vytvořil kladný vztah a nepohlížel na sebe tak kriticky. Penis ti má sloužit k tomu, aby ti přinášel příjemné pocity, a ne zbytečné obavy a trápení.

13.04.2020

Ahoj, mám dotaz ohledně předkožky, nejde mi přetáhnout přes žalud a když se o to pokouším tak se to sice trochu povede, ale ne přes celý a trochu to bolí a já se bojím jí přetáhnout celou, aby mi nezůstala tak. (...) Děkuji.

Lukyhokej, 16 let

Milý Lukyhokeji,

Především by ses neměl snažit uvolňovat předkožku násilím a už vůbec ne tak, abys při tom cítil bolest, třebaže jen mírnou. Prosím, přečti si stránku „Žalud a předkožka“, kde najdeš i postup při tzv. parafimóze (tj. uváznutí zúžené předkožky za žaludem), které se tak obáváš.

13.04.2020

Dobrý den, všímám si už dva roky, že mám popraskaný žalud, nijak se to nezlepšuje, občas používám i (...) na svůj žalud, myji se každý druhý den, používám intimní mýdlo na svůj penis, šourek, konečník, hráz i žalud, poté namažu, je nějaký způsob či dermatologický zákrok kde by se zbavilo popraskaného žaludu? Děkuji za odpověď.

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Podle snímku se nejedná o praskliny, nýbrž o rýhy, jejichž výskyt je na tomto místě poměrně obvyklý. Nejedná se o zdravotní problém, který by bylo třeba řešit.

13.04.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak postupovat dále. Moje předkožka jde přetáhnout za žalud až na malý tak 1 cm dlouhý úsek na levé straně žaludu. Vypadá to že je tam předkožka srostlá s žaludem, je to tak 0,5 cm od konce žaludu. Jak mám dál postupovat? Děkuji.

WOM-toby, 14 let

Milý WOM-toby,

V tomto případě se nejedná o srůst, nýbrž o přetrvávající částečnou konglutinaci (neboli „slepení“). Proces oddělování předkožky od žaludu není nijak časově limitován, přičemž „poslední kousek“ vnitřního listu předkožky (většinou po jedné z bočních stran žaludu, méně často nahoře uprostřed) se někdy uvolňuje až v závěru puberty. Předkožku si ze žaludu rozhodně nesnaž strhnout násilím, mohl by sis způsobit poranění. K uvolnění zbytku konglutinace dojde spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

13.04.2020

Zdravím, chci se zeptat, jestli je normální mít na penisu malé červené žilky? Na penisu jich mam docela hodně převážně na předkožce, která zakrývá žalud. Vím že více žilnatý penis je v pořádku, ale tyto žilky se mi moc nelíbí, děkuji za odpověď.

Woody, 15 let

Milý Woody,

Jedná se pouze o kosmetický problém, který nijak neohrožuje tvoje zdraví (snad jen s výjimkou zdraví duševního, k jehož narušení by mohlo dojít v důsledku přehnaných obav či nespokojenosti se vzhledem vlastního těla). Tyto červené žilky jsou však neškodné a na vnějších pohlavních orgánech se od puberty vyskytují poměrně často.

13.04.2020

Masturbuji skoro každý den, ale nikdy mi nevystříkl ejakulát. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Ano, je. K první ejakulaci (neboli výronu semene) dochází nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku chlapce, avšak za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal teprve v případě, že bys první ejakulace nedosáhl ani po dovršení věku 15-ti let, tedy ani po patnáctých narozeninách. V tom případě by bylo namístě provést vyšetření na endokrinologii.

12.04.2020

Zdravím, můžu si objednat lubrikační gel? Předají mi balík, když mi není 18? Nebude tam např. nálepka 18+? Nechci ho objednávat z sex shopu, ale třeba z drogérie. Radši, aby byl normálně zabalený. Hezké Velikonoce.

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Balík do vlastních rukou si můžeš vyzvednout, pokud máš občanský průkaz (ten lze na žádost rodičů dítěte vystavit již před dovršením věku 15-ti let). Balík na poštu si může vyzvednout každý, kdo sdělí kód pro jeho vyzvednutí, tedy i bez dokladu totožnosti. Nevidím však důvod, proč by sis měl gel objednávat. Jedná se o zboží, jehož prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou hranicí (což vylučuje, že by na obalu lubrikačního gelu mohla být nějaká "nálepka 18+" - to už by ji prodejce mohl lepit rovnou na zubní pasty nebo mýdla, jejichž prodejnost také není omezena zákonem stanovenou věkovou hranicí). Jediné omezení spočívá v tom, že si gel nemůžeš koupit ve specializovaných prodejnách, kam mají přístup jen osoby starší 18-ti let (tedy v tzv. sex shopech, o nichž se v dotazu zmiňuješ a jejichž návštěva by mohla narušit tvůj mravní vývoj). Ale například v drogerii si jej koupit můžeš.

12.04.2020

Dobrý den,
1) Je v pořádku, že si pokaždé co se vyčůrám opláchnu žalud a předkožku v umyvadle teplou vodou?
2) Proč když žalud oplachuju v umyvadle teplou vodou, tak mám pocit jako kdybych potřeboval močit znovu, i když jsem se zrovna vymočil?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

1) Oplachování žaludu a předkožky po vymočení není nutné, ale zároveň ani vyloženě škodlivé. Při pravidelném oplachování by však mohlo docházet k vysušování povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Jestliže si tedy penis oplachuješ několikrát denně (zdravý jedinec při běžném příjmu tekutin močí přibližně pětkrát až desetkrát denně), bylo by vhodné žalud a předkožku jednou denně ošetřit pleťovým krémem pro citlivou pleť, aby nedocházelo k jejich nadměrnému vysušování v důsledku častého mytí.
2) Je možné, že s močením příliš spěcháš a proud moči zastavuješ předčasně, což vede k tzv. nedomočování. Snaž se tedy čurat „do poslední kapky“. Oplachování penisu teplou vodou samo o sobě nucení na moč nevyvolává, protože zakončení nervů, které do mozku signalizují potřebu močit, se nacházejí uvnitř těla při stěnách močového měchýře, nikoli na povrchu penisu.

12.04.2020

Zdravím,
Všiml jsem si na žaludu nějakou červenou tečku. Je to špatný? A ještě mě napadlo, jako co se definuje povrch žaludu. Je to kůže nebo něco jiného?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Červená tečka na povrchu žaludu je drobné poranění. K jeho zahojení by mělo dojít během několika týdnů až měsíců, i když je pravdou, že u některých jedinců se podobná poranění hojí až dva roky. Tempo hojení je u různých lidí různé.
Povrch žaludu je pokryt pokožkou. Někteří lidé ji mylně považují za sliznici, protože jim na první pohled sliznici připomíná, avšak z histologického hlediska (tj. z hlediska struktury tkáně) se skutečně jedná o pokožku, i když od pokožky na jiných částech těla se poněkud odlišuje. Například tím, že neobsahuje žádné kožní barvivo neboli pigment (a proto má žalud jiné zbarvení, než většina ostatních částí těla) nebo tím, že na ní nevyrůstají žádné chloupky.

11.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je zdraví bezpečné vymačkávání akné?

Vašek, 15 let

Milý Vašku,

Vymačkávání akné nedoporučuji, a to z důvodu možného poranění a infekce. Některým chlapcům, kteří si akné vymačkávají, zůstávají na obličeji patrné jizvičky. Rady a doporučení týkající se akné najdeš na stránce „Jak pečovat o čistotu“.
Pokud se v obličeji vyskytuje více než dvaceti pupínků najednou, doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa). Těžší formy akné se léčí pomocí retinoidů nebo kyseliny azelaové, tato léčiva se však vydávají pouze na lékařský předpis. Výsledek léčby je v naprosté většině případů velmi uspokojivý.

11.04.2020

Dobrý den (...) Prosím skrýt otázku.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud jsi končetinu poslední dobou nijak zvlášť nenamáhal, jedná se pravděpodobně o bolest nervosvalového původu. Pokud bolest trvá déle než dva dny, mohl bys dosáhnout úlevy přikládáním teplých obkladů. Případně můžeš užívat běžné léky proti bolesti. Kdybys nemohl s rukou normálně pohybovat, navštiv svého praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření u lékaře-specialisty.

11.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je u masturbace lepší stažená předkožka nebo ne. Děkuji za odpověď.

Pejsek, 17 let

Milý Pejsku,

Většina mužů a chlapců si při vykonávání masturbace střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět ji natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (tj. dráždění) několika tisíc nervových zakončení, která se v největším množství nacházejí v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky.
Pokud muž nebo chlapec předkožku nemá, případně pokud si ji z nějakých důvodů nemůže přetáhnout přes žalud, například kvůli přetrvávajícímu zúžení nebo konglutinaci („slepení“), používá samozřejmě nějaký jiný způsob vykonávání masturbace. Muži nebo chlapci, kterým byla předkožka odstraněna, si buď nahrnují přes okraj žaludu alespoň část ze zbývajícího kožního pokryvu penisu, nebo používají nějaký lubrikační prostředek, který jim umožňuje přejíždět rukou přímo po těle penisu nebo po žaludu. Chlapci, kteří mají předkožku zúženou nebo „slepenou“, mohou buď také používat lubrikant, nebo si penis mnou v sevřené ruce tak, aby nedošlo k násilnému stržení předkožky za žalud.
Někteří muži či chlapci také používají při masturbaci kondom, avšak tento způsob je poněkud finančně nákladný, zvážíme-li, že cena jednoho kondomu se pohybuje okolo 20,– Kč a prakticky jej nelze nasadit opakovaně, aniž by se poškodil.
Na tvoji otázku tedy neexistuje žádná „správná“ odpověď, protože záleží na možnostech a přáních každého jedince. Nejlepší způsob vykonávání masturbace si musí každý sám pro sebe „objevit“, protože každý má trochu jiné tělo. To, co je jednomu muži nebo chlapci příjemné, může být druhému nepříjemné a naopak.
Důležité je, aby masturbace splnila svůj účel, jímž je dosažení příjemných pocitů (případně i orgasmu a ejakulace), uvolnění psychického a sexuálního napětí (tenze) a uspokojení jedné ze základních potřeb jedince, konkrétně potřeby sexuální.

11.04.2020

Dobrý den,
Jaké jsou ty další eroticky citlivé části těla? Děkuju a nashledanou :)

Tobiáš, 13 let

Milý Tobiáši,

U mužů se k eroticky citlivým částem těla (kromě pohlavních orgánů, samozřejmě) počítají například vnitřní strany stehen, hýždě, hráz (což je prostor mezi pohlavními orgány a řitním otvorem), ale kupodivu i zadní strana krku a vnitřní strany zápěstí.

11.04.2020

Dobrý den, obvod mého penisu je 3cm větší než průměr, je to v pořádku?

Kov, 13,5 let

Milý Kove,

Ano, je. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají silnější. Průměrný rozhodně neznamená totéž, co „normální“ nebo dokonce „jediný správný“. Průměr je součet určitých čísel vydělený počtem těchto čísel, nic víc a nic méně.

11.04.2020

Dobrý den,
Můj penis i v mém věku vypadá dětsky a je celkem malý (13,5cm) od 13 let mi do teď vesměs neroste. Mám počkat, či už je vývoj u konce? Děkuji předem.

Vít, 15 let

Milý Víte,

Délka tvého penisu odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let, která činí 13 až 15 cm. Určitě se tedy nemusíš obávat, že je „malý“.
U většiny chlapců dochází ve věku 14 až 15 let k určitému zpomalení tempa růstu penisu, což je dáno tím, že v jejich těle tou dobou probíhají jiné důležité změny. U naprosté většiny chlapců tvého věku narůstá spíše jen obvod penisu, nikoli jeho délka (ostatně průměrná délka penisu při erekci je u chlapců ve věku 15-tu let přibližně stejná, jako ve věku 14-ti let). Růst penisu do délky ještě pokračuje ve věku 15  až 17 let, obvod penisu narůstá většinou do věku 18 let.

11.04.2020

Dobrý den, bojím se že mám nějak velký penis, mám při erekci přes 15 cm a obvod 12 cm není to nějak hodně ? Ještě se chci zeptat masturbuju několikrát denně a všímám si když masturbuju déle tak vystříkne více ejakulátu než když se udělám rychle, je to jen náhoda nebo to tak je? Jsou nějaké techniky na masturbaci? Baví mě to ale chtěl bych zkusit něco jiného a nového.

Kuba, bude mi 14 let

Milý Kubo,

Rozměry tvého penisu jsou v pořádku. Jeho délka při erekci v podstatě odpovídá průměru pro tvůj věk (průměrná délka penisu při erekci u chlapce ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm), jeho obvod je sice mírně nadprůměrný (průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 14 let činí 10,5 cm), avšak pouhých 1,5 cm rozdíl oproti průměru je v podstatě zanedbatelný. Kromě toho není nic neobvyklého na tom, že někteří chlapci mají penis silnější než většina ostatních, zatímco jiní jej mají naopak štíhlejší.
Objem ejakulátu závisí především na tom, jak tělo hospodaří s vodou. Pokud jde o intenzitu ejakulace, ta závisí na síle a prudkosti stahování svalstva malé pánve, které se podílí na vypuzení ejakulátu z těla ven.
Různé způsoby vykonávání masturbace se od sebe liší například způsobem uchopení penisu, silou stisku ruky či tempem vykonávání masturbačních pohybů. Záleží na každém jednotlivci, jaký způsob vykonávání masturbace mu nejlépe vyhovuje. Takový způsob si musíš objevit sám, nikdo to za tebe neudělá. Pokud si přeješ při masturbaci „zkusit něco nového“, můžeš například vyzkoušet různé tělesné polohy pro její vykonávání. Dalším způsobem, jak lze masturbaci obměňovat, je používání druhé (volné) ruky ke stimulaci nějaké jiné eroticky citlivé části lidského těla.

10.04.2020

Dobrý den, asi mám skoliozu, protože mám horní část těla vysunutou dopředu. Někdy mě bolí záda, víc dole. Dá se to nějak léčit?

Milan, 14 let

Milý Milane,

Skolióza je zakřivení páteře do strany. V tvém případě se jedná nejspíš o tzv. hyperlordózu, což je nadměrné prohnutí v oblasti bederní části páteře (různé druhy vadného držení těla a vad páteře jsou znázorněny na obrázku níže). Hyperlordóza se někdy  vyskytuje u obézních lidí a v takovém případě je vhodné zhubnout. Může být i vrozená, ale nejčastěji vzniká nesprávným držením těla v dětství a na počátku puberty.
Řešení spočívá v pravidelném vykonávání cviků, které ti však musí doporučit rehabilitační lékař nebo alespoň fyzioterapeut, který je s tebou rovněž natrénuje. Nesprávné vykonávání cviků by tě mohlo spíše poškodit.


1) ochablý postoj, 2) kulatá ramena, 3) hyperkyfóza, 4) hyperlordóza, 5) skolióza

10.04.2020

Ahoj, mám hrozně citlivý žalud a nevím co s tím. Černý čaj nepomáhá.

Papouch, 15 let

Milý Papouchu,

V tom případě doporučuji čaj zelený, který obsahuje větší množství tříslovin. Silnější odvar si můžeš pořídit tak, že čaj necháš louhovat delší dobu, třeba i několik desítek minut. Pokud možno si pořiď čaj sypaný (mělo by se z něj vylouhovat více těchto látek, než z čaje sáčkového).

10.04.2020

Můžu při promazávání penisu použít měsíčkovou mast s Peruánským balzámem?

Kaktus, 13 let

Milý Kaktuse,

Měsíčková mast je k tomuto účelu vhodná, nikoli však s peruánským balzámem, který patří k éterickým olejům. Pokud můžeš, pořiď si raději čistou měsíčkovou mast, případně mast panthenolovou (calcium pantothenicum a podobně).

10.04.2020

Při měření délky penisu se měří i předkožka? Děkuji za odpověď.

Človíček, 12 let

Milý Človíčku,

Ano, protože je součástí penisu. Při antropometrických výzkumech v některých zemích se přesahující část předkožky (tzv. akroposthion) od délky penisu odečítala, což však považuji za metodologicky pochybné. Navíc předkožku netvoří jen její část, která přesahuje přes žalud, nýbrž celý vnitřní i vnější list, což je dohromady v průměru okolo 50% kožního pokryvu penisu. Penis se má měřit od kořene (tj. od místa, kde vystupuje na povrch těla) až k místu, odkud z něj vychází moč (u chlapců bez předkožky je to ústí močové trubice, u chlapců s předkožkou prstenec předkožky).

10.04.2020

Dobrý den, mám otázku. Každý den masturbuju a chtěl bych se zeptat, jestli to škodí zdraví, anebo je to naopak zdraví prospěšné . A jestli bych měl dát přednost spíše fantazii nebo pornu.

Ctibor, 16 let

Milý Ctibore,

Masturbace je zdraví prospěšná činnost, jejíž pravidelné vykonávání přispívá ke snížení psychického napětí (tenze). Navíc při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů, což má význam pro jejich správný vývoj a funkci.
Kromě toho u dospívajících chlapců a mladých mužů přispívá pravidelná masturbace ke snížení rizika výskytu rakoviny prostaty (předstojné žlázy) v pozdějším věku. Například G. Giles a kol. ve vědecké studii z roku 2003 uvádí, že u mužů, kteří ve věku 15 až 25 let masturbovali alespoň pětkrát týdně nebo častěji, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbovali méně často.
Pokud jde o případné erotické fantazie při vykonávání masturbace, záleží pouze na tobě, zda a co si při této činnosti představuješ. Někteří lidé při masturbaci erotické fantazie mají, jiní nikoliv.
Avšak vykonávání masturbace při sledování pornografie rozhodně nedoporučuji, nehledě na to, že pornografie je určena osobám starším 18-ti let. Sledování pornografie nedoporučuji vůbec, protože u mladých lidí vyvolává zkreslené představy o normálním sexuálním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Je třeba si uvědomit, že pornografie neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecké výkony, které jsou navíc ještě „vylepšovány“ různými filmovými triky či dodatečnými digitálními úpravami. Výsledkem je, že představy o pohlavním životě, které mladí lidé získají sledováním pornografie, mohou být naprosto falešné.

10.04.2020

Dobrý den,
Když mi stojí penis, nemůžu stáhnout předložku ani o centimetr
(...)

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

Pokud přetažení předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění většinou dojde i bez jakéhokoliv zásahu. Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti, avšak předkožku bys měl vždy přetahovat pouze tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

09.04.2020

Dobrý den, chci se zeptat. Ze spoda žaludu ho mám přirostlý k předkožce. Spojuje je taková malá žilka. Natáhne se tak málo, že mi nejde předkožka přetáhnout přes žalud.

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

„Taková malá žilka“ na spodní straně žaludu se nazývá frenulum neboli uzdička. Jedná se o naprosto normální součást penisu (viz obrázek níže, na němž je frenulum označeno šipkou). Srůst je v těchto místech nepravděpodobný, i když ti možná připadá, jako by byl žalud skutečně přirostlý k předkožce. Ve skutečnosti je naprosto normální, že spodní strana žaludu má jiný tvar než strana horní, a že spodní část žaludu je s předkožkou spojena pomocí uzdičky.
U některých chlapců je uzdička buď krátká, nebo má nízkou pružnost, což se však v naprosté většině případů upraví spontánně (tedy bez vnějších zásahů) nejpozději do konce puberty. Předkožku si přetahuj jen tak daleko, abys necítil bolest. Nesnaž se předkožku uvolňovat násilím, mohl by sis způsobit poranění.
Pokud chceš proces uvolňování předkožky na spodní straně penisu podpořit, nestahuj si předkožku silou dozadu (tj. směrem k tělu), nýbrž naopak ji jemně natahuj směrem dopředu (od těla). Spodní část předkožky jemně uchopíš mezi dva prsty jako na připojeném obrázku a velmi zvolna „odtahuješ“ od těla. Nikdy to však nesmí bolet. Jakmile bys ucítil byť jen mírnou bolest, znamenalo by to, že už natahuješ moc. Nejvhodnější doba pro takovéto natahování je po koupání v teplé vodě, kdy je kožní pokryv penisu pružnější a vláčnější.

09.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se s lubrikantem masturbuje lépe nebo jaký má vlastně smysl. Vím že si ho můžu jít koupit, ale upřímně se stydím.
Vím že hodně kluků si ho kupuje ale nevím jaký to má účinek a čím je to tak dobré a taky se chci zeptat, kamarádi si dělali (...) "umělou vagínu", nemůže se jim něco stát?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Lubrikační gel se používá pro snížení nadměrného tření při masturbaci nebo párových sexuálních aktivitách. K nadměrnému tření dochází například v důsledku nedostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Nedostatek kožní rezervy může nastat například v důsledku chirurgického zákroku na penisu, jakým je cirkumcize neboli „obřízka“ (ostatně právě v zemích, kde je provádění tohoto  zákroku více rozšířeno, je také vyšší spotřeba lubrikačních prostředků než v zemích, kde se provádí jen zřídka).
Většina chlapců, kteří mají předkožku, žádný lubrikant nepotřebuje (snad jen s výjimkou těch, kteří mají vysušený povrch žaludu a vnitřního listu předkožky, což může také vést k nadměrnému tření).
Někteří chlapci však používají lubrikant i v případě, že jej vlastně nepotřebují. Buď si tímto způsobem chtějí prodloužit dobu masturbace (při nižším tření mezi rukou a penisem může dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci trvat déle), nebo zkrátka proto, že chtějí vyzkoušet něco nového.
Jestliže tvoji kamarádi používají umělé masturbační pomůcky (například umělou vagínu, ať již průmyslově vyrobenou nebo podomácku zhotovenou), skutečně se jim může něco stát. Při zavádění penisu do umělých předmětů hrozí jeho poranění a poškození, které může vést až k trvalé deformaci tohoto orgánu. Před používáním takovýchto pomůcek tedy co nejdůrazněji varuji! Nejbezpečnější, nejpřirozenější a zároveň i nejúčinnější způsob vykonávání masturbace je dráždění (stimulace) pohlavních orgánů rukou. Ostatně už samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (=dráždit), jedná se tedy o dráždění (rozumí se pohlavních orgánů) rukou.

09.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Nedávno jsem si všiml, že mám u prsa pod bradavkou bouli, je to něco závažného nebo to někdy zmizí? A ještě druhá otázka, když mám erekci, mám penis dlouhý kolem 8,5-9 cm a nestahuje se mi předkožka sama (když si myji penis a stahuju předkožku, žalud se mi stačí směrem dolů a vidím pod žaludem kůži). Dekuji za odpověď.

Anonym10, 13 let

Milý Anonyme10,

Mohlo by se jednat o projev začínající gynekomastie, což je chorobné zvětšení prsou nebo prsních bradavek u dospívajících chlapců. Pokud se neobvyklý útvar, o němž se zmiňuješ, nezačne během několika týdnů či měsíců zmenšovat, navštiv lékaře.
Uvedená délka penisu při erekci je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Rozdíl 2 cm oproti průměru je celkem zanedbatelný a nejedná se o projev nějaké vady či poruchy.
Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka při erekci samovolně „rozbaluje“ směrem dozadu, u jiných zůstává natažena na žaludu, pokud si ji muž nebo chlapec sám nepřetáhne. To závisí například na pružnosti kožního pokryvu penisu a na dalších okolnostech. „Kůže pod žaludem je frenulum neboli uzdička. Jedná se o normální část penisu. U některých chlapců je uzdička tuhá či krátká, což může způsobit „sklopení“ žaludu směrem dolů. Během dalšího růstu a vývoje penisu se však uzdička většinou uvolní a toto „sklápění“ přestane.
Podle všeho, co v dotazu uvádíš, je tvůj penis normální a nemusíš si kvůli němu dělat starosti.

Zde můžete psát...

09.04.2020

Dobrý den, co mám dělat když jsem homosexuál?

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

I když se tak možná cítíš, vůbec není jisté, zda je tvá sexuální orientace opravdu homosexuální. Sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let. Žádný chlapec tvého věku tudíž nemůže znát svoji sexuální orientaci.
Ani sexuální náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví není u dospívajícího jedince projevem homosexuální orientace. Totéž platí dokonce i pro důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví (lidí, kteří měli v období dospívání sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je podle různých vědeckých výzkumů mnohem více, než by odpovídalo podílu homosexuálně orientovaných jedinců v populaci).
Odpověď tedy zní, že kvůli svým pocitům ohledně sexuální orientace nemusíš dělat vůbec nic. Další informace najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

09.04.2020

Dobrý den,
Mám penis velký 18,5-19 cm. Moje holka je drobná a
(...) bojím se že jí ublížím.

Qzuioo, 16 let

Milý Qzuioo,

U dospělé ženy činí délka (či spíše hloubka pochvy 9 až 11 cm, u dospívající dívky tvého věku to může být o 1 až 2 cm méně). Avšak při pohlavním styku se penis obvykle nezavádí do pochvy celou jeho délkou, nýbrž obvykle jen z jedné poloviny až dvou třetin délky.
Pokud by pohlavní styk začal být partnerce nepříjemný z důvodu příliš hlubokého zavádění penisu do pochvy, může hloubku jeho zavedení regulovat větším nebo menším pokrčením dolních končetin v kyčlích a v kolenou. Z tohoto důvodu je vhodné, aby zejména u mladých a méně zkušených párů ležela partnerka při souloži v poloze na zádech (tedy v tzv. „misionářské poloze“), protože v jiných milostných polohách tuto možnost regulace nemá.
Pokud jde o obvod penisu, tomu se partnerka přizpůsobí. Pochva sice není pružná do délky, avšak do šířky ano (ostatně při porodu tudy prochází na svět dítě, i když je pravdou, že k uvolnění poševního svalstva při porodu dochází na základě hormonálních změn v těle nastávající maminky).

09.04.2020

Dobrý den,
Je v pořádku, že pro zvlhčení penisu při masturbaci, využívám své sliny? Předem děkuji za odpověď.

KM, 14,7 let

Milý KM,

V pořádku je to z hlediska zdravotní nezávadnosti, avšak sliny nejsou vhodnou náhražkou lubrikantu, protož jsou řídké a velmi rychle vysychají. Lepších výsledků bys dosáhl se skutečným lubrikačním gelem, nebo alespoň s pleťovým krémem pro citlivou pleť. Používání slin ke zvlhčení penisu považuji spíše jen za krajní řešení v případě nouze.

08.04.2020

Dobrý den, včera jsem po delší době posiloval. Sice to bylo jen s mojí vahou, ale dneska mě bolelo celé tělo. Asi svaly. Nebylo to nic hrozného, jen mě ale zajímá; je to v pořádku? Dnes jsem radši necvičil, ale třeba zítra bych asi chtěl. Je tedy lepší v takovém případě odpočívat? A jak se tomu vyhnout?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Bolesti jsou v tomto případě důsledkem náhlého zatížení po delší přestávce. Pokud delší dobu necvičíš, měl by ses ke cvičení vracet postupně (tedy například první den deset cviků, druhý den dvacet, třetí den třicet atd.).

08.04.2020

Dobrý den,
Nedá se mi stáhnout penis za žalud. A pomáhá ho namáčet do černého čaje? Vařícího, vlažného nebo studeného?

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

Oplachování v čaji neslouží k uvolnění předkožky, nýbrž ke snížení nadměrné citlivosti (přecitlivělosti) žaludu. Čaj musí být zcela vychladlý, jinak hrozí opaření!
Kvůli tomu, že si nemůžeš přetáhnout předkožku, se netrap. V tvém věku je její přetrvávající zúžení normální. K uvolňování předkožky dochází postupně. Především by ses neměl snažit předkožku přetahovat násilím, jinak hrozí, že by sis způsobil její poranění. Předkožku si můžeš zvlhčovat vhodnou mastí nebo krémem, čímž lze její uvolňování podpořit. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

08.04.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, zdali bych si holil pubické ochlupení častěji (např. 1-2 za týden), tak jestli by mi to ochlupení dorůstalo rychleji.

WOM-Toby, 14 let

Milý WOM-Toby,

Říká se, že po několika oholeních rostou chlupy silnější a hustější, což je sice možné, ale tempo jejich dorůstání se tím nijak nemění. Tělesné ochlupení okolo pohlavních orgánů dorůstá průměrně o 1 cm za měsíc (tj. přibližně 1 mm za 3 dny), bez ohledu na to, zda si jej člověk holí či nikoliv.

08.04.2020

Dobrý den,
1) Chci spát nahatý, ale hodně se stydím.
2) Je lepší plavat nahý než v plavkách?
3) Mám mladšího bráchu 3 roky, má stejně dlouhý penis jako já.
Předem děkuji za odpověď.

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

1) Pokud chceš spát nahý, ale stydíš se před svými rodinnými příslušníky, existuje snadné řešení. Do postele si můžeš lehnout v pyžamu nebo v tričku a spodním prádle, nejprve se přikrýt dekou až ke krku a teprve pod dekou se svléci. Nebo si můžeš pod dekou svléknout alespoň kalhoty od pyžama nebo spodní prádlo, aby hned všichni neviděli, že na sobě nic nemáš. Ostatně pro zdravější spánek stačí mít obnaženou dolní část těla.
2) Kdyby ses ptal, co je pohodlnější, odpověděl bych, že plavání bez plavek, protože tělo má bez nich naprostou volnost pohybu a není nikde a ničím škrceno. není však jisté, zda je plavání bez plavek lepší, protože ve většině bazénů i na většině koupališť je nošení plavek povinné, čímž se značně zužuje okruh míst, kde bys mohl plavat.
3) Je naprosto normální, že na počátku puberty má chlapec stejné rozměry penisu, jako v dětství před pubertou. K prvnímu výraznějšímu růstu penisu dochází nejčastěji až ve věku okolo dvanácti let, či spíše mezi dvanáctým a třináctým rokem, což bývá zpravidla 1 až 2 roky od zahájení puberty.
Není pravdou, že starší chlapec musí mít nutně větší penis. Tak například u chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 4 až 6 cm, zatímco u chlapců ve věku 15 let je to 6 až 8 cm. Pokud má tedy dvanáctiletý chlapec 6 cm dlouhý penis a jeho patnáctiletý bratr nebo kamarád také 6 cm, znamená to, že se oba dva stále ještě „vejdou“ do průměrných hodnot pro svůj věk. Ale ani mírně podprůměrná délka penisu není ničím neobvyklým či nenormálním.

08.04.2020

Dobrý den,
Já mám mega varlata 8 cm, ale můj penis má jen 3 cm
(...) Předem děkuji za odpověď.

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

Objem varlat u chlapců ve věku 12-ti let se většinou pohybuje v rozmezí 2 až 8 mililitrů na jedno varle, průměrný objem činí 4 ml. Tomu by odpovídal podélný rozměr varlete 1,9 až 3,6 centimetrů a příčný rozměr (v nejširším místě) 1,2 až 2,3 cm, ovšem tento údaj je jen přibližný, protože varle má nepravidelný protáhlý tvar, a tudíž jeho objem nelze jednoduše převést na délku a šířku.
Nejsem si jistý, zda uvedených 8 cm platí pro „délku“ jednoho varlete, protože v takovém případě by byl objem varlat vzhledem k tvému věku opravdu vysoce nadprůměrný. Také je otázkou, zda jsi počítal pouze „délku“ varlat, nebo zda jsi připočítal i prostor šourku nad varlaty. Jinak řečeno, zda jsi měřil opravdu jen varle (jako ukazuje modrá čára na obrázku), nebo celý šourek (jako červená čára na obrázku), přičemž druhý z rozměrů je velmi proměnlivý, protože šourek smršťuje a uvolňuje v závislosti na teplotě. Nicméně pokud máš o rozměrech svých varlat pochybnosti, nestyď se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost.
Pokud jde o délku penisu, ta je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru se pohybuje jen okolo 1 cm, což je rozdíl naprosto zanedbatelný (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm). Uvedená délka penisu je tedy naprosto normální. Podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

07.04.2020

Dobrý den,
Stalo se mi to, že mi při koupeli vnikla do močové trubice troška šampónu a trošku to pálí. Stalo se to dnes. Je to velký problém nebo ne? Mám něco dělat nebo to časem zmizí? Děkuji za odpověď.

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Ústí močové trubice (tj. otvor, jímž z těla vychází moč) je uzpůsobeno k tomu, aby jeho rozšířené okraje bránily vniknutí cizích tekutin do těla. Nicméně pokud je tento otvor rozevřený, k čemuž dochází například při přetahování předkožky pod vodou, může dovnitř přece jen vniknout menší množství okolních tekutin. Z tohoto důvodu doporučuji předkožku přetahovat nikoli pod vodou, nýbrž „na vzduchu“, a teprve poté se buď posadit do vody, nebo opláchnout penis tekoucí vodou ze sprchy.
Pokud už nějaká tekutina, šampón nebo mýdlo do močové trubice vnikne, doporučuji vypít co nejvíce tekutin (pokud možno čaje, ale postačí i voda nebo jiný nápoj) a tím zvýšit množství moči, aby co nejdříve došlo k odplavení cizí látky z močových cest.

07.04.2020

Za jak dlouho se dostaví účinek namáčení žaludu v černém čaji kvůli jeho přecitlivělosti?

Pal, 14 let

Milý Pale,

Při každodenním oplachování by se pokles citlivosti měl dostavit nejpozději do několika týdnů.

06.04.2020

Dobrý den, asi rok zpátky jsem začal předkožku trvale staženou za žaludem. Nedávno jsem na internetu viděl názor, že to není zdravé (...) Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Tadeáš, 14 let

Milý Tadeáši,

Předkožka je od přírody uzpůsobena k tomu, aby se dříve či později po přetažení přes žalud opět navracela do své výchozí pozice. Pokud se část žaludu obnažuje spontánně, tj. „sama od sebe“, je to v pořádku (viz odpověď na otázku č. 4 návštěvníka Xsat ze dne 06.04.2020). Avšak umělá a úmyslná fixace předkožky za okrajem žaludu může být opravdu škodlivá.
Kromě vysoušení a keratinizace (rohovatění) povrchu žaludu totiž hrozí i narušení průtoku krve kožním pokryvem penisu. Navíc za „ohrnutým“ okrajem uměle fixované předkožky se hromadí smegma, které by se jinak posunovalo směrem k prstenci předkožky. Mít „trvale staženou“ (ve skutečnosti spíše „trvale fixovanou“) předkožku není ani zdravé, ani hygienické.
Uvedenou praktiku tedy rozhodně nedoporučuji. Předkožku si raději ponechávej v takové pozici, do které se sama přirozeně navrací.

06.04.2020

Dobrý den, mám několik otázek.
1) je v pořádku že v mém věku při pravidelné masturbaci pokaždé ejakulují?
2) vždy když mi vyteče ejakulát tak není bílý jak u většině chlapců ale je průhledný a trochu lepkavý.
3) Je v pořádku že mám docela dost husté pubické ochlupení a že si ho zastřihávám?
4) Je nějaký problém když mi sice jde předkožka stáhnout ale nezakrývá mi celý žalud?
5) Jak správně bych měl masturbovat? Když masturbuji mám pocit že mám penis hodně suchý. Mám používat lubrikant? A je možnost používat i něco jiného než lubrikant pro zvlhčení penisu?
Děkuji za odpověď.

Xsat, 12 let

Milý Xsate,

1) Ano. Většina chlapců začíná dosahovat ejakulace od věku 12 až 14 let, za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let.
2) U mladších chlapců je ejakulát řidší, než je obvyklé u starších chlapců nebo dospělých mužů. Důvodem je, že až 99% ejakulátu dospívajícího chlapce tvoří voda, zatímco pouze okolo 1% zbývá na bílkoviny, zatímco u dospělých mužů činí podíl bílkovin na objemu ejakulátu okolo 5 až 10%. Z tohoto důvodu je ejakulát dospělého muže či vyvinutějšího chlapce bělavý, zatímco u mladších chlapců bývá čirý (průhledný).
3) Ano. Hustota a rozsah ochlupení jsou dány nejen dosaženým stupněm, tělesného vývoje, ale i dědičnými dispozicemi (předpoklady), které jsou u různých lidí různé. Záleží jen na tobě, zda si ochlupení necháš volně růst, nebo si jej zastřiháváš.
4) Není. Předkožka může při erekci i v klidovém stavu pokrývat různě velkou část žaludu, což závisí nejen na délce předkožky, ale také například na pružnosti kožního pokryvu penisu, na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a dalších okolnostech.
5) Správný je takový způsob vykonávání masturbace, který vede k očekávanému cíli, tedy k dosažení příjemných pocitů. jestliže je ti masturbace příjemná, znamená to, že ji vykonáváš správně.
Lubrikační gel se používá pro snížení nadměrného tření při masturbaci nebo párových sexuálních aktivitách. K nadměrnému tření dochází například v důsledku nedostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Většina chlapců, kteří mají předkožku, žádný lubrikant nepotřebuje (snad jen s výjimkou těch, kteří mají vysušený povrch žaludu a vnitřního listu předkožky, což může také způsobovat nadměrné tření). Samozřejmě, že pokud chceš používat lubrikant, nemusíš k tomu mít výše uvedené důvody. Mnozí chlapci jej používají zkrátka proto, že chtějí vyzkoušet něco nového.
Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém pro citlivou pleť. lepších výsledků bys však dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem, protože se na rozdíl od krému nevtírá do pokožky, nýbrž na jejím povrchu vytvoří kluzkou vrstvu, kterou lze po dokončení příslušné sexuální aktivity (včetně masturbace)ú snadno smýt vodou.

05.04.2020

Při masturbaci jsem si natrhl uzdičku a tekla mi krev. Po chvilce přestala téct. Penis nebolí. Ale pouze jde vidět natržena uzdička. Poradíte mi?

Pablo, 14 let

Milý Pablo,

Podle toho, co popisuješ, u tebe pravděpodobně nedošlo k porušení frenulární arterie, tj. tepny, která prochází uzdičkou. Kdyby totiž k jejímu porušení došlo, bylo by krvácení tak silné, že by se ti jej nepodařilo zastavit a musel bys vyhledat lékařskou pohotovost. Při vykonávání masturbace však k poškození frenulární arterie nedochází (její příčinou je téměř vždy buď úraz v podobě řezné rány, nebo neopatrnost chirurga při některé z operací mužského genitálu).
V následujících dnech a týdnech bys měl především pravidelně sledovat ústí močové trubice, což je otvor na vrcholku žaludu, jímž z těla vychází moč. V důsledku poranění některé z cév procházejících uzdičkou totiž může dojít k narušení dostatečného zásobení krví tkáně v okolí tohoto otvoru a následkem toho k tzv. stenóze, tj. chorobnému zúžení ústí močové trubice. Pokud se však tento otvor nebude zmenšovat, je vše v pořádku. Pro lepší hojení doporučuji ranku či jizvičku denně zvlhčovat panthenolovou mastí (např. panthenol nebo calcium pantothenicum), kterou lze zakoupit v lékárně.

05.04.2020

Dobrý den, je normální, že v klidu mám tep 101? Byl jsem s tím u paní doktorky a ta říkala, že si to mám měřit na tlakoměru a pak že mně pošle na vyšetření. Když si to měřím na tlakoměru, tak mi to vždy ukazuje porucha srdečního rytmu.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Za normální srdeční frekvenci se považuje nejvýše 90 až 100 tepů za minutu. V tvém případě se tedy jedná pouze o velmi mírnou formu tachykardie (zrychlení srdeční frekvence). Vzhledem k tomu, že tvoje srdeční frekvence překračuje normální hodnotu o jeden jediný tep za minutu, postačí řídit se radami tvé lékařky, což znamená pravidelně si měřit srdeční frekvenci a v případě jejího zvýšení požádat o poukaz na vyšetření na kardiologii.

05.04.2020

Dobrý den, s rodinou jsme byli na procházce v lese a já se teď trochu bojím, jestli nemám klíště. Můžu ho mít ve vlasech? Kdyby jo, jak to poznám? Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Představa, že klíšťata na člověka padají odněkud z výšky, je poněkud zkreslená. Klíště se většinou pohybuje v trávě, a tudíž nejpravděpodobnější místo jeho přisátí je na dolních končetinách. Avšak pokud se přesto obáváš, že bys mohl mít klíště ve vlasech, nezbývá než někoho poprosit, aby ti vlasy prohlédl. Nicméně je jen málo pravděpodobné, že by se klíště drželo na těle tak dlouhou dobu. Prohlédnout by ses měl vždy po návratu z lesa, a to hlavně na dolní polovině těla.

04.04.2020

Dobrý deň, ja by som sa chcel opýtať. Mám 17 rokov a neviem či to je alebo nie je problém, ale chlpy v podpazuší mi začali rasť ešte len nedávno, pritom chlpy na nohách mam už dlho a veľmi husto, chlpy v okolí penisu a na ňom tiež dlho a husto a chlpy v oblasti análneho otvoru tak isto dlho a husto, no chlpy pod pazuchami akosi nič, chcem sa teda opýtať či nastal nejaký problém alebo je to úplne v poriadku, nie že by tam chýbali ale tak kde inde nájsť odpoveď keď nie tu, ďakujem veľmi pekne.

Marco, 17 let

Milý Marco,

Kvůli pozdějšímu nástupu vývoje axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) se nemusíš znepokojovat. Rozvoj tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými dispozicemi. Zatímco u některých chlapců se ochlupení v podpaží objevuje již během prvních let puberty, u jiných začíná růst až v jejím závěru.

04.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám větší levé prso, ale nenahmatal jsem si žádnou bulku, nic. Má normální barvu, je jen je o trochu větší. Děkuji za odpověď.

Miras, 18 let

Milý Mirasi,

Zřejmě se jedná o projev gynekomastie (tj. chorobného zvětšení jednoho či obou prsů nebo prsních bradavek u dospívajících chlapců. V důsledku masového užívání hormonální antikoncepce a následného znečištění vody těmito chemikáliemi se gynekomastie vyskytuje poměrně často. Doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Léčba spočívá v podávání antiestrogenů, což jsou látky, které tlumí účinky ženských pohlavních hormonů.

04.04.2020

Dobrý den, teď nedávno jsem byl na 15 leté prohlídce a měřil jsem skoro 183 cm. Chci se zeptat, jestli ještě porostu? Za dva roky jsem vyrostl o 15 cm.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, ale stále ještě normální. Podle růstového grafu se nacházíš na 90. percentilu, což znamená, že 90% ostatních chlapců tvého věku je vyšších než ty, zatímco 10% je nižších.
Nemohu odhadnout, jak bude probíhat tvůj další růst. Avšak svoji očekávanou tělesnou výšku v dospělosti si můžeš vypočítat na základě dosažené výšky obou rodičů, a to podle vzorce, který najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“.

03.04.2020

Dobrý den, je v mém věku normální, že mi rostou tvrdší chlupy na bradě?

František, 13 let

Milý Františku,

Vousy mohou začít růst kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Věkový rozsah nástupu vývoje tohoto tělesného znaku je mnohem širší, než je tomu u ostatních změn (s výjimkou hlasové mutace, která také může začít v poměrně širokém věkovém rozmezí, aniž by se jednalo o projev nějaké poruchy).
Pokud jde o vousy na bradě, ty jsou u naprosté většiny mužů a dospívajících chlapců tvrdší, než vousy na jiných částech obličeje (pod nosem, na tvářích). Proto je při holení pomocí ručního holicího strojku a pěny vhodné postupovat od tváří, přes knírek a skončit u vousů na bradě, protože než se při holení dostaneš k vousům na bradě, tak tyto silné vousy „změknou“ díky delšímu působení pěny.

03.04.2020

Dobrý den,
Mám chlupy na penisu, ale můj kamarád je nemá
(...)

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

Růst ochlupení okolo pohlavních orgánů začíná u některých chlapců dříve, u jiných později. Záleží na vrozených předpokladech a dosaženém stupni tělesného vývoje. Kvůli srovnání s kamarádem se nemusíš znepokojovat. Když u chlapce ve věku dvanácti let ještě neroste pubické ochlupení, je to stejně normální, jako kdyby už rostlo.

03.04.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli je normální, když masturbuju tak se rychle udělám cca tak za 15 vteřin? Děkuji za odpověď.

Anon, 15 let

Milý Anone,

Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože, avšak pro masturbaci není žádná podobná hranice stanovena. Oddálení orgasmu a ejakulace při masturbaci lze dosáhnout jejím častějším vykonáváním.

03.04.2020

Dobrý den, mám takovou slabost pro některé mé chlapecké kamarády. Přesto si myslím, že jsem na holky a neumím si představit sex s klukem, ale líbí se mi jejich zadek a mám touhu si na ně sáhnout. Jsem v pořádku?

Lukáš, 17 let

Milý Lukáši,

V období dospívání nemusí být zájem o vrstevníky téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Tu lze spolehlivě určit pouze sexuologickým vyšetřením. Kvůli zájmu o vrstevníky téhož pohlaví by ses však neměl trápit nebo znepokojovat. Podrobnější informace najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

03.04.2020

A v čem je lepší masturbace s lubrikačním gelem?
A jaký koupit druh lubrikačního gelu jen pro masturbaci?

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Nelze obecně tvrdit, že masturbace s lubrikačním gelem je „lepší“. Lubrikační gel slouží ke snížení nadměrného tření, k němuž při masturbaci dochází například u chlapců, kteří nemají dostatečnou kožní rezervu pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci, v důsledku čehož je u nich kožní pokryv penisu při erekci příliš napnutý. Většina chlapců a mužů pro vykonávání masturbace žádný gel nepotřebuje.
Pro masturbaci lze použít jakýkoliv lubrikační gel. Tyto kosmetické prostředky slouží nejen po pohlavní styk v užším slova smyslu, ale i pro jiné sexuální aktivity včetně masturbace. Pokud vím, nevyrábí se žádný speciální lubrikační gel, který by byl určen pouze pro pohlavní styk nebo pouze pro masturbaci.

03.04.2020

Dobrý den, mám na těle penisu takové bílé tečky. Nevěděli byste co to je?

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Pravděpodobně se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém. U dospívajících jedinců obou pohlaví se na vnějších pohlavních orgánech vyskytují poměrně běžně, a to v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují i kůži. Žlázky se zvětšují proto, že produkují větší množství kožního mazu než v dětství před pubertou nebo na jejím počátku.

03.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dlouho trvá než se penis zvětší od dětského po dospělý (průměrně)? Předem děkuji za odpověď.

Vdolek, 12,4 let

Milý Vdolku,

U většiny chlapců dochází k prvnímu výraznějšímu růstu penisu ve věku okolo 12-ti až 13-ti let. Rozměry penisu se zvětšují nejčastěji do věku 18-ti let. Z toho vychází, že penis dorůstá do svých výsledných rozměrů přibližně 5 až 6 let. Samozřejmě, že někteří chlapci se vyvíjí rychleji, jiní pomaleji.
Podrobnější informace o růstu penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

03.04.2020

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď.

Jasnovidec, 14 let

Milý Jasnovidče,

Kdo vykoná pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, dopouští se trestného činu pohlavního zneužití, pokud již dosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí 15 let. Avšak dítě mladší 15-ti let nelze trestně stíhat za to, že uskutečnilo pohlavní styk s touto osobou (jinými slovy, dítě mladší 15-ti let nelze trestat za to, že bylo pohlavně zneužito). Tvému kamarádovi tedy v případě pohlavního styku s dotyčnou starší dívkou nic nehrozí, dívce samotné však ano. V případě, že věkový rozdíl mezi pachatelem a obětí pohlavního zneužití je velmi nízký (například několik týdnů nebo měsíců) a mají spolu trvalejší citový vztah, posuzují soudy tyto případy většinou shovívavěji a udělují podmíněné tresty. Spoléhat na to však nelze, protože záleží jen na rozhodnutí konkrétního soudce.

03.04.2020

Dobrý den, je nějaká mast na zvětšení penisu?

Kkkk, 14 let

Milý Kkkk,

Žádná mast na zvětšení penisu neexistuje, protože rozměry tohoto orgánu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosažným stupněm tělesného vývoje. Pokud někdo nějakou takovou mast nabízí, jedná se o podvod.
Na druhou stranu neexistuje rozumný důvod pro nějaké „zvětšování“ penisu. Rozhodně není pravdou, že větší penis je „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů.
U chlapce ve věku 14-ti let se za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Pokud tvůj penis měří více, jeho délka je v pořádku. Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

02.04.2020

Zdravím (...) prosím zamazat.

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Prasklinky, o nichž se zmiňuješ, nejsou způsobeny vykonáváním masturbace, nýbrž vysušováním povrchu žaludu. Doporučuji žalud jednou denně ošetřovat pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí.
Lubrikační gel lze zakoupit v lékárně nebo drogerii a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Avšak na tvoji závěrečnou otázku ti odpovědět nemohu, protože nevím, jaké jsou u tebe doma v tomto ohledu možnosti.

02.04.2020

K čemu se používá ponožka při masturbaci?

Romeo188, 15 let

Milý Romeo188,

Někteří chlapci používají ponožku k zachycení ejakulátu. To však nelze příliš doporučit, protože mezi ponožkou a povrchem penisu dochází k tření, které může být podobně nepříjemné, jako například otírání penisu při erekci o látku spodního prádla. Proto bych doporučoval ejakulovat spíše na vlastní tělo a poté se jít vykoupat nebo osprchovat. V nouzi lze ejakulát alespoň otřít kapesníkem a podobně. Pokud tě baví si na penis nasazovat ponožku, nevidím v tom problém (viz odpověď na dotaz návštěvníka Filipa ze dne 29.03.2020), ale ne při vykonávání masturbace.

02.04.2020

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat co je to suchý orgasmus a jestli je nějak škodlivý. Děkuji za odpověď.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Suchý orgasmus se dostavuje u chlapců, v jejichž těle se dosud netvoří sperma neboli ejakulát. Poté, co se sperma začne tvořit (což je u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku), se suchý orgasmus dostavuje již jen vzácně, protože starší chlapec již při orgasmu ejakuluje (tj. má výron semene neboli ejakulaci).
Suchý orgasmus není nijak škodlivý. Mnozí chlapci jej dosahují již v dětství, někdy dokonce i několik let před začátkem puberty.

02.04.2020

Dobrý den, je normální že pokaždé když si lehnu tak dostanu erekci? Předem děkuji za odpověď.

Vdolek, 12,4 let

Milý Vdolku,

U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často. Může nastoupit v podstatě kdykoliv. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.

02.04.2020

Chtěl bych se zeptat, za chvíli mi bude 15, ale furt mi pořádně nerostou chlupy na nohách, tak jestli to můžu nějak zrychlit. Děkuji za odpověď.

Jon, 14 let

Milý Jone,

Rozsah a hustota ochlupení jsou dány dědičnými dispozicemi. Záleží tedy na tvé genetické výbavě, jak husté ochlupení se u tebe vyvine a jak rozsáhlou plochu tvého těla bude pokrývat. Spojovat rozvoj určitého tělesného znaku s konkrétním věkem je velmi problematické, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem.
Vývoj ochlupení nemůžeš nijak urychlit. Avšak kvůli méně vyvinutému ochlupení by ses neměl považovat za horšího, než je většina ostatních, kterým už třeba chlupy na nohách rostou. Není to žádný tvůj nedostatek, ale jen projev tvých individuálních vrozených dispozic.

02.04.2020

Dobrý den,
Je pravda že když si oholíte chlupy u přirození, tak pak rostou rychleji? A ani nevím jestli má smysl si je holit.

Malgus, 13 let

Milý Malgusi,

Není. Pubické ochlupení dorůstá rychlostí v průměru okolo 1 cm za měsíc. Pravou je, že po prvním či druhém oholení většinou začínají růst chlupy či vousy silnější a tmavší, avšak nemusí to být pravidlem. Rozhodně se nemusíš holit jen proto, aby ti narostly tmavší a silnější chlupy.

01.04.2020

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat, zda není divné že ve 13 letech mám míň chlupů bez jeden kluk kterého znám. Jediné místo které mám chlupatější je nad penisem.

Malgus, 13 let

Milý Malgusi,

Rozsah a hustota ochlupení závisí nejen na věku či dosaženém stupni vývoje, ale především na dědičných dispozicích. Kvůli srovnání s jinými chlapci se nemusíš trápit či zneklidňovat, protože je normální, že každý člověk má trochu jinou genetickou výbavu. Někteří lidé jsou zkrátka od přírody chlupatější, zatímco u jiných je ochlupení méně výrazné. Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) se však u tebe již vyvíjí, a proto se nemusíš obávat, že by ti chlupy nerostly vůbec.