Archiv odpovědí - květen 2018

31.05.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli posilování nějak ovlivňuje délku penisu? Děkuji

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Rozměry penisu závisí na vrozených předpokladech dosaženém stupni tělesného vývoje. Vykonáváním posilovacích cviků se rozměry penisu nezvětšují ani nezmenšují.

31.05.2018

Dobrý den, mám opožděnou pubertu, když ještě vůbec nemutuji a délka mého penisu při erekci je 9cm? A když jo, je normální, že masturbuji jednou denně? Při masturbaci dochází k výronu semene, nikoliv jen vytečení (...) Děkuji za odpověď.

X, 13 let

Milý X,

Podle popisu se nejedná o opožděnou pubertu. Tu lze diagnostikovat pouze v případě, že se první známky nastupujícího pohlavního dospívání neobjeví ani po dosažení věku 14-ti let u chlapců nebo 13-ti let u dívek. Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Četnost vykonávání masturbace je vzhledem k tvému věku zcela přiměřená. Pokud již dosahuješ ejakulace, rozhodně se nemusíš obávat, že trpíš opožděnou pubertou (k první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let).

31.05.2018

Dobrý den myslím že mám malý penis při erekci to je 6 cm nemám ani žádné ochlupení, je to problém?

Tygr, 14 let

Milý Tygře,

Uvedená délka penisu je sice podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm), avšak nejedná se o mikropenis. Růst a vývoj pubického ochlupení začíná u chlapců nejčastěji ve věku 12 až 13 let, avšak jeho časnější nebo naopak pozdější vývoj ještě nemusí být projevem žádné poruchy. Rozdíl 2 roky oproti běžné normě je při posuzování tělesného vývoje považován stále ještě za normální.
Pokud máš přesto pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo a pohlavní znaky vyvíjí normálně, doporučuji obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který v případě potřeby vydá poukaz na vyšetření na endokrinologii.

31.05.2018

Dobrý den, den dětí se oficiálně týká dětí do kolika let?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Podle mezinárodně platných dokumentů (například podle Úmluvy o právech dítěte) se za dítě považuje každý lidský tvor mladší 18-ti let. Den dětí je tedy svátkem všech osob mladších 18-ti let.

30.05.2018

Dobrý den, před pár dny jsem si oholil pubické ochlupení a úplně jsem zapomněl netlačit na žiletku, objevily se mi kolem penisu červené fleky a strašně to svědí, co s tím???
Děkuji

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Podráždění může být způsobeno vysušením pokožky v důsledku holení. Doporučuji tedy na oholenou pokožku nanášet pleťový krém nebo panthenolovou mast. Další příčinou svědění může být zarůstání oholených chloupků. Také proto je vhodné zvlhčovat oholenou pokožku vhodným krémem.

30.05.2018

Ahoj strašně mě svědí předkožka u žaludu a je rudá. Co mam dělat ? Pomůže mi na to (...) ?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Příčiny podráždění vnitřního listu předkožky mohou být buď mechanické (například drobné oděrky v důsledku příliš prudkých masturbačních pohybů nebo násilných pokusů o přetahování zúžené předkožky), nebo se může jednat o projev bakteriální infekce.
Přípravek, o němž se v dotazu zmiňuješ, je určen k podpoře hojení ran a proleženin, avšak pro ošetření vnitřního listu předkožky není příliš vhodný. Při popsaných obtížích bych doporučoval spíše mast bepanthen, případně canesten. Před použitím masti si přečti příbalový leták.

30.05.2018

Kluci mají všichni dlouhý penis a já ho mám malý

Jan, 14 let

Milý Jane,

Vzhledem k tomu, že neuvádíš rozměry svého penisu, nemohu posoudit, zda je opravdu tak malý, jak se obáváš. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm (7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (14 ± 1 cm) při erekci. Za tzv. mikropenis se ve věku 14 let považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Avšak často se stává, že muž nebo chlapec se mylně domnívá, že všichni ostatní mají větší penis, než on sám. Příčinou je známý vizuální klam, k němuž dochází při pohledu na předmět nebo část těla směrem shora dolů. Zatímco penisy ostatních vidíš z frontálního pohledu (tj. zepředu), na svůj vlastní penis pohlížíš shora dolů, a proto se ti vizuálně jeví jako menší. Možná, že kdybys viděl svůj penis při pohledu zepředu (například před zrcadlem), nepřipadal by ti tak malý.

30.05.2018

Dobrý den, již 3 týdny jsem dost nafouklý a i po stolici se stav vůbec nemění. Někdy mě třeba začne břicho hnát na velkou a když na ni jdu tak objem stolice je opravdu dost neúměrný tlaku v břiše před tím. Zkusil jsem brát (...) ale žádný pokrok. Co mám zkusit jíst, brát, co pomůže?

Martin, 17 let

Milý Martine,

Vzhledem k tomu, že obtíže trvají již delší dobu, bych doporučoval navštívit praktického lékaře. Pocit „nafouklého“ břicha může mít poměrně banální příčiny (např. nadměrnou tvorbu střevních plynů), avšak v horším případě by se mohlo jednat o projev závažnějšího onemocnění trávicí soustavy včetně poruchy průchodnosti střev.
Základní vyšetření (poslechem, pohmatem) provede praktický lékař, který může při podezření na některé z onemocnění trávicí soustavy doporučit další vyšetření u specialisty.

30.05.2018

Dobrý den
Pod bradou, u ohryzku pod kůží jsem nahmatal bouli, mám podezření na rakovinu uzlin. Chci se zeptat zda to může být ono, proč je tahle "nemoc" tak nebezpečná a jaké můžou být případné příznaky. Předem děkuji za odpověď

ELeave, 15 let

Milý ELeave,

Podle umístění by se mohlo jednat o zvětšení hrtanu, což je u chlapců tvého věku naprosto normální projev dospívání. Z patologických útvarů připadá v úvahu například tukové bulka nebo cysta. Zvětšení uzlin může být způsobeno rovněž jejich zánětem (lymfadenitidou).
Nádorové onemocnění je méně pravděpodobné, nicméně v případě pochybností bych doporučoval obrátit na praktického lékaře, který může doporučit ultrasonografické vyšetření uzlin na specializovaném pracovišti.
Lymfatické uzliny jsou umístěny po stranách, nikoli uprostřed krku. Nádorové onemocnění (lymfom) se projevuje jejich nebolestivým zvětšením. K dalším příznakům patří horečky, noční pocení a úbytek tělesné hmotnosti. Zákeřnost nádorových onemocnění uzlin spočívá především v tom, že v době nálezu jsou nádorové buňky zpravidla rozšířené již na více místech v těle.

30.05.2018

Chtěl bych se zeptat, jestli si mám holit chlupy ( na penisu, na zadku nebo v podpaží). Jestli ano, tak jakým způsobem?

Oet, 13 let

Milý Oete,

Záleží na tobě, zda si budeš chlupy holit, zastřihávat nebo zda si je necháš volně růst. Všechny uvedené možnosti mají své výhody i nevýhody. Například oholením ochlupení podpaží lze výrazně omezit tělesný pach, avšak holení může vést k podráždění pokožky.
Podrobnější informace k holení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

30.05.2018

Dobrý den, chci se zeptat zhubnu v pubertě když vážím 68kg a měřím 165cm? Děkuji.

Osloděj, 13 let

Milý Osloději,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí téměř 25, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozsahu 17 až 20. Vzhledem ke svému věku, výšce a hmotnosti se tedy nacházíš na rozhraní nadváhy a obezity.
V průběhu puberty dochází ke změnám tělesných proporcí. Zatímco na počátku puberty doznívá období tzv. „druhé plnosti“, ve věku 13 až 14 let jej střídá období „druhé vytaženosti“. Někteří jedinci v tomto věku hubnou, aniž by nějak výrazně měnili své stravovací návyky. U jiných naopak dochází ke zvýšenému ukládání tuku.
Pokud potřebuješ zhubnout, zajisti si pravidelné stravování, dodržuj pitný režim a věnuj se nějaké pohybové aktivitě.

30.05.2018

Dobrý den 1. se chci zeptat je normální mýt nohu 45. A proč nemám žádné ochlupení. Děkuji

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

Průměrná délka chodidla u chlapců ve věku 13 let činí 25,5 ± 1,5 cm (tj. 24 až 27 cm), což by odpovídalo konfekčním velikostem obuvi č. 38 až 42. Rozdíl oproti průměru však nemusí z praktického hlediska představovat zásadní problém, pokud se rozměr nohy stále ještě pohybuje v rozsahu, který odpovídá běžně vyráběným velikostem obuvi.
Pubické ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 12 až 13 let, axilární ochlupení (tj. chlupy v podpaží) přibližně o 1 rok později. Avšak pozdější nástup vývoje ochlupení ještě nemusí být projevem opožděné puberty. Méně výrazné ochlupení může být dáno i dědičnými předpoklady.

30.05.2018

Dobrý den nevím jak zhubnout dělám vše a nejde to. Prosím o typ. Váha 70kg výška 170cm. Děkuji

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem ke svému věku nadprůměrné. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 24,2. jedná se o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 17 až 20.
Jestliže chceš zhubnout, doporučuji provést úpravy stravovacích návyků a zajistit si dostatek pohybu. Rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“. Pokud se ti nedaří zhubnout ani při dodržování uvedených rad a doporučení, není vyloučeno, že nadváha souvisí například s poruchou metabolismu nebo jiným onemocněním. V takovém případě doporučuji obrátit se na praktického lékaře, který může doporučit vyšetření na specializovaném pracovišti.

29.05.2018

Dobrý den mám více dotazů
1) masturbuji skoro každý den ale bojím se že mě nachytají rodiče,co myslíte že by se stalo?
2)u otce jsem našel poloprázdnou krabičku prezervativů,myslíte že z toho můžu usuzovat že moji rodiče mívají pohl. styk?

Heštegbagrofyl, 13 let

Milý Heštegbagrofyle,

1) Pokud tví rodiče netrpí nevědeckými a dávno překonanými předsudky vztahujícími se k masturbaci, nemělo by je nijak znepokojovat, že ji vykonáváš. Pro svoje masturbační aktivity by sis však měl pokud možno zajistit dostatečné soukromí, abys během jejího vykonávání nebyl nikým vyrušován.
2) Ano, je to docela dobře možné. Někteří dospívající lidé si nedovedou představit, že jejich rodiče žijí pohlavním životem, avšak na pohlavním styku mezi manželi není nic neobvyklého.

29.05.2018

Dobrý den... chtěl bych se zeptat na takovou, řekněme neobvyklou otázku.... jak a co si mohu strčit do análního otvoru, aby mne to nebolelo a bylo to příjemné? (nejsem na kluky... jen mne zajímá jaké to je..)

Jiří, 14 let

Milý Jiří,

Zavádění cizích předmětů do konečníku nedoporučuji, neboť by mohlo způsobit poranění. Poměrně bezpečně lze do řitního otvoru zavést prst (pokud možno pouze jeden), avšak i v takovém případě doporučuji pro snížení tření použít lubrikační gel nebo alespoň jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém.

29.05.2018

Ahoj chtěl bych se zeptat jak zhubnout. Myslim tim tělesný tuk jasně musím změnit jídelníček a zvyknout si na zdravou stravu ale spíše bych chtěl poradit co mám dělat- cviky,co jíst atd. Děkuji

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Při hubnutí  je vhodné kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatek pohybu.
Denní příjem potravy si rozděl alespoň do pěti jídel. Snídaně by měla tvořit 25% denního příjmu potravy, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 25%. Dále je třeba dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin (denní příjem tekutin by měl činit alespoň 50 až 70 ml na 1 kg tělesné hmotnosti).
Z potravin by ses měl vyhýbat především bílému pečivu, tedy pečivu z pšeničné mouky (např. světlé rohlíky, housky či toastový chléb). Naopak jíst můžeš více zeleniny.
Vykonávání jednotlivých cviků má při hubnutí pouze doplňkovou úlohu, účinnější je zabývat se takovými pohybovými aktivitami, při nichž je zapojeno více svalových skupin a které jsou spojeny s vysokým energetickým výdejem. Z pohybových aktivit, které splňují tato kritéria, doporučuji zejména plavání nebo jízdu na kole (v zimě běh na lyžích).
Někteří lidé se domnívají, že přebytečná kila se mají „vyběhat“, avšak běh představuje vysokou zátěž pro klouby. Pokud už chceš běhat, pořiď si vhodnou běžeckou obuv a neběhej po příliš tvrdém povrchu (naprosto nevhodná je například betonová dlažba).
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

29.05.2018

Ahoj, chci se zeptat jestli je normální má velikost a tvar penisu... bojím se, aby holka, se kterou budu mít v pozdější době sex, neodradil (velikost, tvar..). Můj penis je při erekci 19cm (v klidu 14,5cm) dlouhý a v obvodu má 15,5cm. A tvar je od kořene rovný, mírně vzhůru a zhruba v polovině délky se ohýbá směrem dolů. Je to u kluků mého věku normální, průměrné nebo podprůměrné? a co si o tom myslíte osobně?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Uvedené rozměry penisu jsou nadprůměrné. Průměrná délka penisu ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10,5 cm.
Při erekci může penis směřovat nejen vzhůru nebo kupředu (přibližně u 75% mužů a chlapců), ale i dolů (přibližně u 25% mužů a chlapců).
Mírné zahnutí penisu (přibližně do 30°) by nemělo představovat problém. Obtíže při pohlavním styku by mohlo způsobit výraznější zalomení penisu (nad 30°), k němuž však dochází spíše jen v důsledku úrazu, například při poranění vazivových pouzder topořivých těles.
Prozatím se nemusíš znepokojovat obavami, že by ti velikost či tvar penisu způsobovaly problémy v pohlavním životě. Pokud se mezi dvěma lidmi vytvoří dostatečně pevný citový vztah, je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se rozešli pouze kvůli velikosti či tvaru partnerova penisu.

29.05.2018

Dobrý den. Strašně mě vzrušuje ženské spodní prádlo. Nevíte proč?

Mirek, 13 let

Milý Mirku,

Pro některé jedince je zdrojem pohlavního vzrušení nejen lidské tělo či některé jeho části, ale i neživé předměty, například spodní prádlo. Určitá přitažlivost spodního prádla je dána nejspíše tím, že přichází do kontaktu s pohlavními orgány. Navíc při svlékání je spodní prádlo zpravidla tím posledním předmětem, který lze spatřit předtím, než dojde k obnažení vnějších pohlavních orgánů. Snad i proto je pro některé jedince spodní prádlo tak přitažlivé, neboť pohled na něj může být spojen s představou pohlavních orgánů.
Dospělý jedinec, pro něhož je spodní prádlo nebo jiný neživý předmět hlavním či dokonce jediným zdrojem jeho pohlavního vzrušení, trpí sexuální deviací (parafilií) zvanou fetišismus. Avšak u dospívajícího jedince nelze spolehlivě určit, zda je jeho pohlavní náklonnost ke spodnímu prádlu či jiným předmětům projevem sexuální deviace či nikoliv. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že v tobě spodní prádlo vyvolává pohlavní vzrušení. Problém by nastal snad jen v případě, že by sis bez dovolení druhých osob bral jejich spodní prádlo, abys jej použil k vlastnímu uspokojení.

29.05.2018

Zdravím. Zajímalo by mě jestli je nějak divný když mám pod předkouzkou nějakou bílou hmotu.
Když to umyju, tak druhý den tam zas trochu je, tak si myslím že to má asi každý kluk. Takže to nějak neřeším. Tak děkuji předem za názor, odpověď.

Lukáš, 16 let

Milý Lukáši,

Jedná se o tzv. smegma, které vzniká odlučováním svrchních buněk tkáně (epitelu) na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. K tvorbě smegmatu dochází u obou pohlaví, u mužů a chlapců mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, u žen a dívek okolo poštěváčku (klitorisu) a malých stydkých pysků. U chlapců má smegma význam při oddělování předkožky od žaludu, avšak pokud již lze předkožku přetáhnout, lze si zbytky smegmatu při koupání nebo sprchování snadno umýt.

28.05.2018

Ahoj,myslím si že můj mladší brácha masturbuje a to vždy večer v posteli když si myslí že spím. Docela mi to vadí protože slyším ty divné zvuky jak mu to nejlépe říct ? Rodičům to říkat nechci

Jan, 12 let

Milý Jane,

Pravdou je, že společné užívání jednoho pokoje dvěma či více sourozenci přináší v každodenním životě různá omezení. Samozřejmě, že máš právo se v noci v klidu vyspat, nicméně i tvůj bratr má právo přiměřeným způsobem uspokojovat své přirozené potřeby. Oboustranně přijatelný kompromis by mohl spočívat například v tom, že by bratr přesunul svoje hlučné aktivity na dřívější dobu, aby tě nerušil při spaní.
Bratrovi můžeš rozumně vysvětlit, že tě vydáváním různých zvuků v pozdních večerních hodinách ruší. Avšak neměl bys v něm vyvolávat pocit, že masturbace je nějak špatná nebo nenormální. Spíše se mu snaž vysvětlit, že se jedná o jeho soukromou záležitost, a že by měl být při uspokojování svých potřeb ohleduplnější ke svému okolí.

28.05.2018

Dobrý den, strašně mě vzrušuje kouření cigaret. Párkrát jsem zkoušel kouřit, ale bojím si cigarety kupovat. Nevíte jak je sehnat a jestli je to normální? Popřípadě jestli není nebezpečné kouřit nedopalky (...) ?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Kouření ti rozhodně nemohu doporučovat, neboť jeho škodlivé účinky jsou v dnešní době již všeobecně známy. Cigarety a další tabákové výrobky jsou určeny výhradně osobám starším 18-ti let a jejich prodej mladším osobám je zakázán.
Obzvláště nebezpečné je kouření nedopalků, protože kromě všech ostatních negativních účinků na lidské zdraví je spojeno i s rizikem přenosu infekčních onemocnění. Nedopalků cigaret se pokud možno ani nedotýkej, protože nikdy nevíš, kdo je před tebou měl v ústech.

28.05.2018

Když můj penis při erekci měří 14cm a obvod má 13cm, je to průměr nebo nad průměr??

VERY, 15 let

Milý VERY,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15 let činí 13 až 15 cm, průměrný obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 11 cm. Délka tvého penisu je tedy průměrná, obvod nadprůměrný, avšak stále ještě normální.

28.05.2018

Za jak dlouho to bude zase v pořádku?

guP, 14,5 let

Milý guPe,

Může trvat různě dlouhou dobu, než se kolísající hormonální hladina ustálí. U naprosté většiny dospívajících dochází k jejímu ustálení ve věku okolo 16 let, přičemž do té doby se mohou projevovat krátkodobé výkyvy.

28.05.2018

Mají rodiče právo číst si mé soukromé zprávy v Messengeru atd. ?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Rodiče mohou do soukromí dítěte zasahovat pouze v nezbytné míře. Pokud však mají rodiče podezření, že při využívání programu pro zasílání a přijímání zpráv dochází k ohrožení tvého zdraví nebo vývoje, mohou si tvé zprávy prohlížet.

28.05.2018

Jak mám dosáhnout co nejdelšího výstřiku při ejakulaci? Snažím se moc často nemasturbovat.. ale vzrušuju se.. dejte mi nějaký tipy teda

Šimon, 17 let

Milý Šimone,

Prudkost výronu semene je dána především intenzitou stahování určitých svalů v oblasti pánevního dna, které se podílejí na vypuzení ejakulátu z těla. Omezování masturbace tedy rozhodně nevede k prudší ejakulaci. Naopak, čím méně se určité svaly zatěžují, tím více ochabují.

28.05.2018

Zdravim, mám otázku: Je divné, že mám jen tlusté břicho, ale ostatní části těla (ruce, nohy atd..) mám v pořádku? Jak bych měl zhubnout to břicho? Četl jsem, že cviky na břicho mi s hubnutím břicha nepomohou protože cvičení břicho zpevňuje,.ale nezmenšuje. Sám dělám každý den cviky na břicho (asi měsíc), ale i tak se mi nezdá, že by se mi břicho nějak zvlášť zmenšilo. Zároveň jsem slyšel, že cvičení přeměňuje tuk na svaly. Zkrátka všechny informace o hubnutí si protiřečí. Co z toho je tedy pravda? Děkuji za odpověď.

Tlouštík123, 15 let

Milý Tlouštíku123,

Rozložení tukové tkáně může být nerovnoměrné. Některým lidem se více tuku ukládá v oblasti břicha, jiným například v oblasti hýždí.
Pravdou je, že posilovací cviky vedou k posílení svalstva, avšak přes vrstvu tuku nejsou takto zpevněné svaly zřetelně viditelné. Nejprve je tedy zapotřebí redukovat nadměrný tělesný tuk. Doporučuji změnit stravovací návyky a zajistit si dostatek pohybu. Konkrétní rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

28.05.2018

Dobrý den hrozné bych chtěl kondom abych si ho zkusil nasadit (...) ale problém je to že ho nemam jak sehnat všichni mě ve městě znají

David, 13 let

Milý Davide,

Kondom si můžeš koupit jako každé jiné volně prodejné zboží. Jeho prodejnost není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud se stydíš koupit si kondomy v místě svého bydliště, můžeš se pro ně vypravit například do sousední obce. Kondomy lze zakoupit v každé lékárně či drogerii.

28.05.2018

Dobrý den, vždycky když dosáhnou orgasmu.Tak jsem potom,že mi všechny sexuální věci přijdou o ničem.Až po pár minutách až hodinách se to spraví.Nevíte co s tím mám dělat ? Děkuji za odpověď

Bury, 15 let

Milý Bury,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Po dosažení orgasmu se totiž začne do krve vyplavovat větší množství hormonu prolaktinu, jehož působením dochází k oslabení zájmu o sexuální aktivity, u mužů a chlapců rovněž k ochabnutí erekce. Obvykle trvá několik minut až několik desítek minut, než hladina prolaktinu opět poklesne a zájem o sexuální aktivity se obnoví.

28.05.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Je normální takhle popraskaný žalud? Mam to tak 4 měsíce, stalo se mi to při masturbaci. Jak bych to mněl vyléčit?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se nejedná o praskliny, nýbrž pouze o výraznější rýhy, jejichž výskytem se není třeba znepokojovat. S vykonáváním masturbace nejspíše nijak nesouvisí.

27.05.2018

Dobrý den když se mi udělá bílej velkej beďar tak co s tím mam dělat ? Co nato mam dát ? Když ho vymáčknu teče mi krev a dělá se mi tam ještě na tom místě další jak mam dat pryč to akné ? A jak dlouho to asi bude miznout ? Dekuju za odpověď

Petr, 16 let

Milý Petře,

K tvorbě akné dochází v důsledku ucpání a následného zanícení kožního póru. K zahojení dojde po vyhnisání, avšak postižené místo je třeba udržovat v čistotě. Tvorbě akné lze do určité míry zabránit pravidelným mytím obličeje. Dále můžeš používat čisticí pleťovou vodu, kterou lze zakoupit v lékárně.

27.05.2018

Nejde mi vysunout žalud z předkožky a nechci to řešit u doktora, masturbuju 1x denně, muže to byt i tím?

Jfjfjr, 12 let

Milý Jfjfjr,

Nejspíše u tebe dosud nedošlo k uvolnění zúžené či „slepené“ předkožky. U některých chlapců se předkožka uvolňuje dříve, u jiných později, což nijak nesouvisí s masturbací. Předkožku si nestahuj násilím, aby nedošlo k jejímu poranění.

27.05.2018

1) Moje ochlupení nad penisem bylo opravdu velké - chlupy byly dlouhé a mě to velmi štvalo, tak jsem si je dnes zastřihnul, protože se bojím holit. Zkrátil jsem si je a jsem spokojený ale teď mě v tom místě hrozně svědí, proč?
A nějaké rady jak si lépe a jednoduše zastřihnout ochlupení?
2) Nikdy jsem ještě neměl mokrý sen, kdy poprvé se vyskytne?

Nezvladatelný, 14 let

Milý Nezvladatelný,

1) Podráždění pokožky a svědění se dostavuje spíše po oholení, zatímco po ostříhání ochlupení je méně obvyklé. Po ostříhání bych doporučoval zbývající ochlupení důkladně opláchnout, aby došlo k „vyplavení“ odstříhaných částí chloupků, které mohly ve zbývajícím ochlupení zůstat a způsobit podráždění.
V případě pokračujícího svědění doporučuji ošetřit pokožku v místě ochlupení pleťovým krémem.
2) Poluce (samovolný výron semene) se dostavuje pouze u některých mužů a chlapců. V některých učebnicích rodinné či sexuální výchovy se sice můžeš setkat s tvrzením, že „první poluce“ patří ke známkám pohlavního dospívání, avšak k prvnímu výronu semene nemusí dojít (a většinou ani nedochází) při poluci, nýbrž při masturbaci. Poluce se vyskytuje spíše při náhlém zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi.

27.05.2018

Jak bych poznal leukemii?

Matt, 14 let

Milý Matte,

Leukémie je velmi zákeřné onemocnění, protože má nespecifické příznaky. To znamená, že příznaky jsou natolik obecné, že z nich nelze onemocnění jednoznačně určit. Leukémii lze rozpoznat až vyšetřením krevního obrazu, a to na základě vyššího množství bílých krvinek a poklesu množství červených krvinek a krevních destiček.

27.05.2018

Dobrý den. Masturbuji rád a často (tak 3 krát denně). Na penisu se mi udělaly dva strupy. Při masturbaci si je vždy strhnu do krve. Zkoušel jsem vydržet bez masturbace ale nejde to tak dlouho dokud by se strupy úplně nezahojily. Prosím o radu s tím jak se těchto strupů zbavit co nejrychleji nebo jak s nimi masturbovat aniž bych si strhnul. A ještě souvisí udělání těchto strupů s mojí frekvencí masturbace?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Strup neboli krusta se vytváří v místě předchozího povrchového poranění, například oděrky nebo škrábance. Nedovedu posoudit, zda sis takováto drobná poranění způsobil během masturbačních aktivit nebo například drbáním při svědění kůže a podobně. V každém případě doporučuji udržovat penis v čistotě. Hojení oděrek či škrábanců lze urychlit zvlhčováním pokožky, k čemuž lze využít buď některou z volně prodejných mastí (např. panthenolovou mast), nebo alespoň pleťový krém.
Drobná poranění na povrchu penisu zřejmě nijak nesouvisí s frekvencí masturbačních aktivit. Pokud už při masturbaci dochází k drobným oděrkám, příčinou může být spíše příliš vysoké tření. K tomu dochází buď při nedostatku kožní rezervy (například u mužů či chlapců, kteří byli obřezáni), nebo při vykonávání příliš prudkých masturbačních pohybů. Pro snížení nadměrného tření při masturbaci doporučuji použít lubrikační gel, nebo alespoň jeho vhodnou náhražku (pleťový krém, tělové mléko a podobně).

27.05.2018

Dobrý den, prosím jak to vypadá s mým penisem :-) a co jsou ty jizvy (...)

laco, 15 let

Milý laco,

Podle všeho se jedná o naprosto normální penis běžných rozměrů. „Jizvy“ nacházející se v levé části nejsou jizvy, nýbrž jen poněkud výraznější kožní záhyby.

27.05.2018

Trápí mě jeden problém. Ve třídě je nás spousta a často se bavím i s dalšími, ale pořádné kamarády mám jen dva. Jeden z nich se se mnou, (kvůli jiným, se kterými hraje počítačové hry), tak trochu přestává bavit. Jsem stejně asi spíš introvert, ale co mám dělat? Jak si získat nějaké kamarády?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Někteří lidé neustále vyhledávají společnost, jiní raději tráví čas sami, například nad knížkou nebo u počítačové hry. Pravdou je, že pro dospívajícího člověka je důležité mít alespoň jednoho dobrého kamaráda.
Pokud si chceš najít nové kamarády, ale tvoji spolužáci ti příliš nevyhovují, zkus se alespoň na čas zapojit do činnosti nějakého zájmového kroužku, školního klubu a podobně. Nebo se můžeš ve svém okolí (ve škole, v místě bydliště) poohlédnout po někom, kdo ti připadá osamělý a kdo by třeba byl rád, kdybys s ním začal kamarádit.
V každém případě je při hledání nových kamarádů třeba vyvinout určitou aktivitu. Je málo pravděpodobné, že se s někým skamarádíš, když si nebudeš ostatních lidí všímat a mluvit s nimi. Jestliže potkáš někoho, kdo tě zaujme, zkus mu položit jednoduchou otázku nebo ho poprosit o malou radu či pomoc.
Při hledání nových kamarádů ti mohou pomoci společné zájmy či záliby. Jestliže věnuješ určitou část svého volného času nějakému koníčku, zkus si najít někoho, s kým by tě spojovaly podobné zájmy.
Když už si kamaráda najdeš, měl by ses snažit si jej udržet. To neznamená, že bys měl být ochoten udělat cokoliv (třeba i něco špatného), jen aby ses druhému zavděčil. Avšak měl bys být spolehlivý, dodržovat dané slovo, v případě potřeby poskytnout druhému pomoc, naslouchat tomu, co ti říká a zachovávat svěřená tajemství.
I když máš pocit, že je pro tebe obtížné získat si kamarády, neměl by ses hned kamarádit s každým, kdo je ochoten se s tebou bavit. Pokud chceš s někým navázat trvalejší kamarádství, měl bys zvážit, zda dotyčný opravdu splňuje tvé představy o tom, jak by se měl správný kamarád chovat.

27.05.2018

Ahoj příští školní rok mám jít studovat do jiného města a nevím jestli tam mám jít na internát a tak se ptám jaké jsou výhody a nevýhody internátu?

Jan, 15 let

Milý Jane,

K výhodám pobytu na internátu patří zejména úspora času, který by jinak bylo třeba věnovat dojíždění do místa studia. Za určitou výhodu lze považovat i poněkud vyšší míru samostatnosti. Naopak nevýhody spočívají například v odloučení od rodiny a nutnost podřídit se vnitřnímu řádu ubytovacího zařízení.
Pokud máš možnost se o pobytu na internátu sám rozhodnout, doporučoval bych vycházet především ze situace v rodině. Zatímco některým dospívajícím může delší pobyt mimo okruh nejbližších příbuzných vyhovovat, jiní při odloučení od rodičů nebo sourozenců citově strádají. Pobyt na internátu není příliš vhodný ani pro jedince, kteří se obtížněji začleňují do kolektivu.

27.05.2018

Dobry den chci se zeptat když masturbuji a myslim na penis nebo nahý kluky tak se rychle udělám a když myslim na nahý holky na vaginu nebo prsa tak mě to strašně dlouho trvá nebo se taky neudělám znamená to že jsem homosexuál ?

Viťa, 16,5 let

Milý Viťo,

V tvém věku již může obsah erotických fantazií do značné míry vypovídat o tvé sexuální orientaci, avšak bez vyšetření na sexuologii nelze spolehlivě určit, zda jsi orientován homosexuálně nebo heterosexuálně. Otázkou je, nakolik by pro tebe a tvé sebepojetí bylo takovéto vyšetření důležité.

27.05.2018

Dobrý den slyšel jsem že když často masturbuju tak mi prý roste penis ještě více myslím tím při vývoji je to pravda nebo mýtus. Děkuji

231-p, 13 let

Milý 231-p,

Rozměry penisu jsou dány převážně vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje jedince. Není vědecky prokázána souvislost mezi četností masturbace a délkou penisu. To znamená, že častější masturbací se penis ani nezvětší, ani nezmenší.
Nicméně masturbace přesto přispívá ke zdravému vývoji penisu, neboť při ní dochází k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání tohoto orgánu.

27.05.2018

Dobrý den. Dneska ráno mě hrozně pálí penis. Nevíte čím to je a jak si to pálení mám odstranit sám. K praktickému lékaři nejdu. Děkuji za odpověď

Basmaaan, 12 let

Milý Basmaaane,

Bolest či pálení může být projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji klid na lůžku a podávání dostatečného množství tekutin.
Pokud by však obtíže do týdne neustoupily, měl bys přece jen uvažovat o tom, že překonáš strach či stud a poprosíš alespoň jednoho z rodičů, aby s tebou navštívil lékaře.

27.05.2018

Ahoj mám problém a to takový že si myslím že můj mladší brácha (10) ví že masturbuji. Co mám dělat ? Mám strach že to řekne rodičům.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Kvůli tomu, že masturbuješ, se nemusíš nijak znepokojovat. Masturbace není nijak škodlivá, naopak se jedná o zdraví prospěšnou činnost. Není vyloučeno, že masturbační aktivity vykonává i tvůj mladší sourozenec, neboť přibližně dvě třetiny dětí začínají masturbovat již před začátkem puberty. Přesto by sis měl pro své masturbační aktivity najít dostatek soukromí a pokud možno se této činnosti nevěnovat například v přítomnosti rodičů nebo sourozenců.
Pokud tví rodiče mají alespoň základní znalosti o pohlavním vývoji dospívajícího jedince, nemělo by je nijak překvapit, že masturbuješ. Pokud by se ukázalo, že rodiče trpí nevědeckými předsudky o masturbaci, můžeš jim navrhnout, abyste společně navštívili sexuologa. Ten už tvým rodičům jistě rád vysvětlí, že masturbace je naprosto normální a není třeba se kvůli ní znepokojovat.

27.05.2018

Dobrý den mám dotaz
Jako malej sem byl na operaci s přirostlou předložkou. A pomalu se to odděluje jedna strana je už v pohodě ale já mám dotaz zda to nějakou masti nebo kapkama urychlit ať to už je co nejdříve v pohodě

Tadeas, 14 let

Milý Tadeasi,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky. Konglutinace neboli „slepení“ mezi žaludem a předkožkou se v naprosté většině případů uvolňují spontánně, tedy bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Proces uvolnění předkožky není nijak časově limitován. U některých chlapců se předkožka od žaludu „odlepí“ dříve, u jiných později. K úplnému oddělení předkožky od žaludu dochází zpravidla do konce puberty, nejpozději pak na počátku dospělosti.
Rozhodně nedoporučuji strhávat předkožku ze žaludu násilím. Ani chirurgické oddělování předkožky nepovažuji za vhodné, neboť v jeho důsledku může docházet k druhotným srůstům, které představují mnohem větší problém, než samotná konglutinace.

27.05.2018

Dobrý den, je mi z toho už zle, nedokážu se smířit s tím, že nakonec každý člověk, ať udělá cokoliv, bude mrtvý (...) Tato myšlenka mi začíná kazit radost ze života. Lze takové věci, jako je smrt, uniknout a "utéct na svobodu", kde nic takového, jako smrt není?

Zvědavec, 12 let

Milý Zvědavče,

Je naprosto normální a přirozené, že každý živý tvor se rodí, roste, vyvíjí, stárne a nakonec umírá. Této přírodní zákonitosti se vyhnout nelze. Avšak můžeš se vyhnout nepříjemným pocitům, které jsou spojeny s přehnaným zaměřováním pozornosti na otázky smrti a umírání.
Od určitého věku si člověk začíná uvědomovat, že jeho život je časově omezen. Pro některé citlivější jedince může být zpočátku obtížné se s tímto poznatkem vyrovnat. S rostoucím věkem se většina lidí se svým údělem postupně smiřuje.
Jinak je celkem pochopitelné, že lidé mají strach z neznámých věcí, čehož dovedou velmi obratně využívat například příslušníci různých náboženských sekt k tomu, aby mohli manipulovat lidmi a využívat je ke svému prospěchu a obohacení.
Avšak rozumný člověk si nekazí svůj život neustálým přemýšlením o smrti či umírání. Dokud žiješ, měl bys především přemýšlet o tom, jak svůj život prožít pokud možno co nejlépe.
Pokud se nemůžeš odpoutat od vtíravých myšlenek na poslední věci člověka, zkus si například na každý následující den připravit písemný plán, do kterého si zaznamenáš, co budeš dělat a čemu se budeš věnovat. Kromě práce a učení věnuj pozornost také odpočinku.
Pokud tě přesto myšlenky na smrt pronásledují a jsou spojeny se stavy úzkosti, které narušují tvůj každodenní život, doporučuji svěřit se rodičům a obrátit se na psychiatra. V dnešní době lze při léčbě úzkostných stavů využít například antidepresiva typu SSRI, která příliš nezatěžují organismus a mají pouze minimum vedlejších účinků.

27.05.2018

Dobrý den. Potýkám se s jedním problémem a to, že mi padají vlasy. To že mi padají vlasy jsem si všiml zrovna nedávno, takže se o to starám asi tak týden. Vlasy mi padají opravdu hodně, stačí jedlo prohrabání trošku za ně škubnout a vypadne mi asi tak min. 6 vlasů.
Také je problém, že dosud jsem nevěděl, že mytí vlasů každý den může způsobovat takové problémy, teď si je myji jednou za tři dny. Asi tak jen týden používám rybí tuk a také mi bylo doporučeno si mýt hlavu jablečným octem a kokosovým olejem. Tohle je asi jediná věc o kterou se bojím, protože nechci být v dospělosti plešatý.
Myslíte si, že kdybych dělal to co jsem psal asi tak čtvrt roku tak, že by mi přestaly padat? A můžou mi vůbec úplně vypadat vlasy do osmnáctí tímto tempem?
Děkuji za odpovědi

Nikdo, 15 let

Milý Nikdo,

Samotné vypadávání vlasů nemusí představovat zásadní problém. Někdy je jen projevem stresu a zvýšeného psychického napětí, jindy se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění.
Příznakem alopecie neboli plešatosti však není vypadávání jednotlivých vlasů (byť ve větším množství), nýbrž ustupování vlasové linie či tvorba lysin. Příčinou alopecie je nárůst hladiny dihydrotestosteronu, který vzniká rozkladem mužského pohlavního hormonu testosteronu. K určitému zmírnění postupu lysin může v takovém případě přispět naopak spíše častější mytí vlasů, avšak účinnější by byla hormonální léčba. Ta však připadá v úvahu pouze u pohlavně zcela vyvinutých jedinců starších 18-ti let, nikoli u dospívajících chlapců.
Pokud tě vypadávání vlasů znepokojuje, doporučoval bych navštívit dermatologa (kožního lékaře), neboť není vyloučeno, že se přece jen jedná o projev onemocnění.

26.05.2018

Mám potíže se závislostí na porno. I když třeba nejsem vzrušený, dělám to většinou pro zábavu. *JE* to normální?

TorsoDisc, 12 let

Milý TorsoDiscu,

Někteří dospívající vyhledávají různé pornografické materiály, aby uspokojili svoji zvědavost a touhu objevovat nové věci, což je svým způsobem pochopitelné. Avšak sledování pornografie osobám mladším 18-ti let rozhodně nedoporučuji, protože v nich vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě.
Je třeba si uvědomit, že pornografie zobrazuje pouze herecký výkon pornoherců a pornohereček, který se může podstatně lišit od běžných sexuálních aktivit. Kromě toho jsou v pornografickém průmyslu využívány různé filmové triky, které výsledný materiál značně vzdalují od běžné skutečnosti. Po zahájení vlastního pohlavního života mohou mladí konzumenti pornografie prožívat zklamání, když jejich partnerka nepodává stejný herecký výkon, jako profesionální pornoherečka.
Namísto sledování pornografie bych tedy doporučoval více využívat vlastní fantazii, případně se více zaměřit na prožívání vlastních pocitů.

26.05.2018

Dobrý deň. Mám penis dlhý 13cm. Aký je priemer k môjmu veku?

Jiri, 14 let

Milý Jiri,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci.

26.05.2018

Mám žaluď v poriadku? Ak nie odporúčte mi niečo.

Viktor, 13 let

Milý Viktore,

Jedná se o keratinizaci (tj. rohovatění), k níž dochází v důsledku otírání obnaženého žaludu o spodní prádlo či jiné povrchy. Nadměrná keratinizace žaludu se vyskytuje zejména u jedinců, kteří podstoupili cirkumcizi neboli obřízku. Na povrchu obnaženého žaludu se vytváří silná, zrohovatělá vrstva tvořená odumírajícími kožními buňkami. Prohlubeň v levé horní části žaludu byla nejspíše způsobena násilným oddělením „slepené“ předkožky od žaludu, k čemuž nejspíše došlo buď při pokusu o násilné stržení předkožky ze žaludu, nebo při chirurgickém zákroku.
Proces keratinizace lze zmírnit každodenním ošetřením žaludu pomocí hydratačního pleťového krému (případně tělového mléka, dětského olejíčku, měsíčkové masti a podobně), díky čemuž bude pokožka na povrchu žaludu pružnější a vláčnější. Každodenní ošetření žaludu pomocí pleťového krému by mělo tvořit běžnou součást intimní hygieny obřezaného muže či chlapce.
Pravidelné používání pleťového krému by mohlo přispět i k částečnému vyhlazení výše zmíněné nerovnosti na horní straně žaludu.

26.05.2018

Dobrý deň. Dnes o cca o 3-4 ráno som sa zobudil lebo som mal mokrý sen a prezliekol som sa. Ráno som sa pozrel na to pyžamo a bolo na ňom dosť zaschnutého semena (na niektorých miestach bolo biele). A dnes o 13:15 som si honil a z penisu mi vytiekla len priehľadná tekutina čím to je že keď som mal mokrý sen tak tam bolo veľa semena a keď si hodím tak vždy vytečie len malo priehľadnej tekutiny?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Hustota ejakulátu nemusí být vždy stejná. Záleží například i na tom, jak organismus hospodaří s tekutinami. Pokud dojde k ejakulaci v časných ranních hodinách, může být ejakulát hustější, protože ve spánku nedochází k doplňování tekutin a tělo s nimi musí hospodařit úsporněji. Během dne dojde k doplnění tekutin, a tudíž ejakulát již může obsahovat větší podíl vody.

26.05.2018

Byli jsme s kamarádem na pokoji a on měl na sobě bílé ponožky (...) je to normální ???

Nevim, 14let

Milý Nevim,

U dospělého jedince je přenesení sexuální náklonnosti z osoby na neživou věc (například spodní prádlo, ponožky, obuv a podobně) projevem fetišismu, který patří mezi sexuální deviace (parafilie). Avšak v období dospívání nemusí být zájem o spodní prádlo či součásti oblečení přímo projevem fetišismu. Vzhledem k narůstající úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi může dospívajícího jedince pohlavně vzrušovat všechno možné, tedy například i bílé ponožky. Prozatím se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

26.05.2018

Dobrý den, před nedávnem jsem si našel přítelkyni, chodíme spolu ven a tak, problém je v tom, že mě stačí se s ní jenom chvilku obejmout, nebo se sní nějak dotýkat a už se mi docela tvrdě "postaví", tohle by ani nebyl zas takový problém, problém je ale spíš v tom, že to vždycky přejde v to, že mi z penisu vyteče taková lepkavá tekutina (nevím jestli to je ejakulát), vyřešil jsem to párkrát tak, že jsem si do trenek dal kus toaleťáku a tak to neskončilo v trenkách, ale i tak mě to docela štve, je to normální? dá se to nějak vyřešit? předem děkuji za nějakou radu/odpověď

Jan, 15 let

Milý Jane,

Průhledná lepkavá tekutina, o níž se v dotazu zmiňuješ, je tzv. preejakulační tekutina. Tvoří se v Cowperových žlázách, které patří mezi vnitřní mužské pohlavní orgány. Preejakulační tekutina se uvolňuje například během masturbace či jiných sexuálních aktivit, avšak k jejímu uvolňování dochází i při silnějším pohlavním vzrušení nebo při delší dobu trvající erekci.
Množství uvolněné preejakulační tekutiny může být různé. Většinou se jedná pouze o několik kapek, které se mohou bez obtíží vsáknout do spodního prádla (pokud tekutina nezůstane v prostoru mezi žaludem a předkožkou), avšak u některých mužů a chlapců se uvolňuje i několik mililitrů preejakulátu. Tvorbu preejakulační tekutiny nelze nijak zvlášť omezit.

26.05.2018

Dobrý den, jsou přípravky (...) nebo (...) skutečně účinné na zvýšení testosteronu? Není to podvod? A co třeba naopak přípravek (...) ? Snižuje testosteron?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Uvedené přípravky nejsou léčiva, nýbrž doplňky stravy. Jejich výrobci odpovídají pouze za zdravotní nezávadnost těchto přípravků, nikoli za jejich deklarované účinky. Nikdo tedy neručí za to, že konzumace uvedených potravinových doplňků skutečně povede k dosažení očekávaných změn.

26.05.2018

Dobrý den, je přirozená smrt na stáří pomalá a bolestivá?
Vím akorát, že smrt si najde každého, ať utečeme kamkoliv, stejně se ji nevyhneme.

Zvědavec, 12 let

Milý Zvědavče,

V dnešní době je již k dispozici celá řada účinných analgetik, tedy léků na tlumení bolesti. Vývojem nových léčiv se denně zabývají farmakologické laboratoře po celém světě. Pravdou je, že přes nesmírné pokroky lékařské vědy stále platí, že každý živý tvor nakonec umírá. Avšak v rámci péče o své duševní zdraví bys neměl svoji pozornost příliš zaměřovat na otázky spojené s pomalým či bolestivým umíráním. Nepopírám, že i smrt patří k životu, avšak neměl by ses nechat pohlcovat temnými myšlenkami. Přemýšlej raději o tom, jak svůj život prožít co nejlépe.

25.05.2018

Dobrý den, mohu se nechat v 15 tetovat? a potřebuju nějaký souhlas? děkuji za odpověď

Marek, 15 let

Milý Marku,

Tetování lze provést na osobě starší 18-ti let. Především je však třeba nejprve zvážit všechna zdravotní rizika, například riziko přenosu infekce během tetování.

25.05.2018

Ako si predĺžiť erekciu a ako ju mat silnejšiu?

Dalibor, 13 let

Milý Dalibore,

Naprostá většina chlapců tvého věku má opačný problém, neboť jejich erekce jim připadá příliš dlouhá a příliš silná. Pokud se již v tvém věku objevují obtíže s dosažením a udržením erekce, mohlo by se jednat například o projev poruchy krevního oběhu či vysokého krevního tlaku (hypertenze). Pro začátek bych tedy doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si změřit tlak.

25.05.2018

1) Má análny sex vplyv na vytvorenie hemoroidov? 2) Keď som kamarátovi fajčil a on mne, môžeme mať AIDS alebo HIV? Nikto sa nikomu do úst neurobil. 3) kamaráť ma hrubší aj trosku dlhší penis ako ja a on bude mať 13 a ja budem mat 14. Trochu sa za to hanbím. Mám 15,5 cm. Akurát mám frajerku. 4)Ako si ju udržať?

Royal Caribbean, 13 let

Milý Royal Caribbeane,

1) Hemoroidy se tvoří při dlouhodobém zvýšení tlaku v cévách procházejících konečníkem a řitním kanálem. K tomu dochází zejména v důsledku obezity, nedostatku pohybu, špatných stravovacích návyků, nízkého příjmu vlákniny a nedostatečného přísunu tekutin.
Pokud jde o pohlavní styk do konečníku, při něm hrozí spíše různá poranění, počínaje fisurami (trhlinkami) v okolí řitního otvoru a konče rupturou (protržením) stěn konečníku.
2) Přenos infekce při orálním sexu není vyloučen, ani když nedojde k přijetí partnerova ejakulátu (spermatu) ústy. Pohlavní nemoci se přenášejí nejen spermatem, ale i krví. K přenosu tedy může dojít například i při drobném poranění pohlavních orgánů, které nemusí být vždy na první pohled viditelné.
3) Délka tvého penisu je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Nevidím tedy důvod, proč by ses měl kvůli rozměrům svého penisu stydět.
4) Některé vztahy jsou trvalejší, jiné méně trvalé. Jestliže tě s dívkou spojují vzájemné sympatie, dobře si rozumíte a navzájem se respektujete, může být váš vztah trvalejší. Pokud se k dívce chováš hezky, jsi na ni milý a laskavý, máš pochopení pro její zájmy a potřeby, dodržuješ svoje sliby a dívka se na tebe může spolehnout, nemělo by být problémem si její sympatie udržet.

25.05.2018

Koľko trvá priemerná erekcia v puberte?

Max, 13 let

Milý Maxi,

Údaje o průměrné době trvání erekce nemám k dispozici. Obvykle trvá několik minut až několik desítek minut od nástupu erekce, než dojde opět k ochabnutí penisu. V období dospívání se však celkem běžně dostavuje i tzv. prolongovaná erekce, která může trvat i několik hodin.

25.05.2018

Dobrý den, před týdnem jsem jen tak z ničeho přestal ejakulovat, vyteče jen průhledná tekutina. Čím by to mohlo být?

guP, 14 let

Milý guPe,

Pokud se při orgasmu uvolňuje alespoň čirá tekutina, můžeme vyloučit poruchu ejakulace. U dospívajícího chlapce tvoří až 99% objemu ejakulátu voda, a tudíž je pravděpodobné, že průhledná tekutina, o níž se zmiňuješ, je ejakulát. Pokles jeho hustoty je nejspíše jen dočasný, mohlo by se jednat například o projev kolísání hormonální hladiny.

25.05.2018

Dobrý den, kamarád mi poradil, že jestli chci větší penis a delší výdrž při sexu, tak mám používat jako on prášek (...), tak se chci zeptat jestli to má vůbec nějaký význam nebo jestli mi to nemůže ublížit v mém věku. Předem děkuji za odpověď.

Karel, 15 let

Milý Karle,

Uvedený přípravek není léčivo, nýbrž doplněk stravy. To znamená, že výrobce ručí pouze za jeho zdravotní nezávadnost, nikoli za deklarované účinky. Především bys tedy měl zvážit, zda je rozumné vydávat nemalé finanční částky na pořízení potravinových doplňků, jejichž deklarované účinky ti nikdo nezaručuje.

24.05.2018

Dobrý den, mám mazové žlázy dole na žaludu, ale mám problém, že jich mám po celém dolejšku a nevím co s tím... Je jich hodně a já nevím jak to odstranit, děkuji za radu.

Maxik, 14 let

Milý Maxíku,

Pokud se drobné výstupky nacházejí ve větším množství na okraji žaludu, je pravděpodobné, že se nejedná o mazové žlázky, nýbrž o tzv. papily (papilae glandis), což jsou větší či menší, bíle zbarvené výrůstky či „uzlíky“ v místech nervových zakončení.
Ani papily, ani zduřelé mazové žlázky není třeba odstraňovat. Přibližně u 25% mužů a chlapců jsou tyto „pupínky“ nápadně velké, avšak nejedná se o projev žádného onemocnění ani poruchy.

24.05.2018

Mám slabú erekciu, malo mi stojí a málokedy sa vzruším. A keď sa vzruším tak to po 1-4 min skončí čo mám robiť? Urobím hoci čo.

Dalibor, 13 let

Milý Dalibore,

V období dospívání jsou obtíže s dosahováním a udržováním erekce velmi vzácné. Pokud už se objeví, příčiny mohou být různé, například psychické (stres a psychické napětí) nebo hormonální (nízká hladina mužských pohlavních hormonů v krvi). Další možnou příčinou obtíží je vysoký krevní tlak (hypertenze). Nejméně pravděpodobnou příčinou je vrozená tělesná vada.
Pro začátek bych doporučoval navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a nechat si změřit krevní tlak. V případě, že by tlak byl normální, může praktický lékař dále doporučit vyšetření na endokrinologii, případně na urologii.

24.05.2018

Nejde mi matika :( Nevím co mám dělat

Sadstory

Milý Sadstory,

Někteří žáci a studenti mají s matematikou obtíže, protože si v nižších ročnících dostatečně neosvojili její základy, a proto nezvládají stále složitější a složitější matematické úlohy. Učitelé matematiky se obvykle k učivu z nižších ročníků příliš nevracejí, protože vycházejí z předpokladu (často mylného), že žáci si jej už v předchozích ročnících osvojili. Výsledkem takovéhoto přístupu je, že i pro celkem schopného žáka může být nové učivo z matematiky nepochopitelné.
Nejlépe uděláš, když si najdeš někoho, kdo ti nejprve v klidu vysvětlí starší učivo a postupně s tebou probere i učivo novější. Může to být buď spolužák, který matematice rozumí, nebo ti rodiče mohou zajistit doučování.

24.05.2018

Dobrý den, nevíte jak urychlit růst postavy? Mám 13 let a měřím 160 cm. Ano, já vím. Mám průměrnou výšku, ale stýkám se s staršími a většími lidmi a nejsem mezi nimi ve své kůži.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Tělesná výška je dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Urychlení tělesného růstu podáváním růstového hormonu se provádí pouze u osob s poruchou růstu (tzv. růstovou retardací). Vzhledem k tomu, že tvoje tělesná výška je zcela normální, není důvod snažit se ji uměle zvyšovat.
Domnívám se, že tvé obtíže s výškou jsou spíše psychického charakteru. Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se mezi staršími a vyššími lidmi můžeš cítit poněkud nesvůj. Avšak tělesná výška nijak nesnižuje tvoji hodnotu, a tudíž by neměla snižovat ani tvoje sebevědomí.
Pokud na tobě ostatní lidé dovedou ocenit tvoje kladné vlastnosti, kterých máš jistě celou řadu, nemělo by jim vadit, že jsi vzhledem ke svému věku o něco nižší, než oni.

24.05.2018

Dobrý den, mám takový problém, že mi předkožka nejde stáhnout úplně jde jen tak 1/2 žaludu a už to nejde. Je to normální ? A jak se to dá řešit ?

Vít, 13 let

Milý Víte,

Nejspíše u tebe dosud přetrvává zúžení předkožky nebo tzv. konglutinace (neboli „slepení“) mezi žaludem a předkožkou. Ve věku okolo 13 let se zúžení předkožky nebo konglutinace vyskytuje ještě přibližně u 15% chlapců.
Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky. U některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty. Zúženou nebo „slepenou“ předkožku si nestahuj násilím, protože by mohlo dojít k jejímu poranění a zjizvení.
Je pravděpodobné, že u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí panthenolové masti nebo alespoň pleťového krému, tělového mléka a podobně. Po zvlhčení lze předkožku jemně posunovat, avšak vždy jen tak, aby to nebylo bolestivé.
Více informací o přetahování předkožky najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

24.05.2018

Nevíte co to muže být? A jak se toho zbavit? Myslím na žaludu (...)

Ukulelelel, 15 let

Milý Ukulelelele, 15 let

Jedná se o papily žaludu (papilae glandis), což jsou drobné výběžky v místech, pod nimiž se nacházejí nervová zakončení. Přibližně čtvrtina mužů a chlapců má tyto papily zřetelně viditelné. U většiny ostatních jsou tak drobné, že při pohledu pouhým okem nejsou vidět.
Nejedná se o žádné onemocnění ani vadu, s papilami se nemusí nic dělat ani je nijak léčit. Jejich odstraňování (například vypalování laserem) se ani nedoporučuje, protože by současně vedlo k likvidaci nervových zakončení.

24.05.2018

Dobrý den. Já bych se chtěl zeptat. Že když sedím nebo ležím tak se sebou občas škubnu jako ryba (není to škytavka). A ještě čím dál se mně hůře spí, nevíte co to je a občas mě zabolí penis. Jsou to příznaky puberty nebo mám nějakou nemoc? Děkuji

Batman, 12 let

Milý Batmane,

Krátké svalové záškuby při usínání se v dětství mohou vyskytovat i u zdravých jedinců. Pokud však obtíže trvají delší dobu (déle něž týden), měl by ses svěřit rodičům a navštívit s nimi praktického lékaře, který může doporučit vyšetření na neurologii.
Obtíže s usínáním mohou mít různé příčiny a není vyloučeno, že mohou souviset i s nárůstem hladiny pohlavních hormonů na počátku puberty. Někdy postačí dodržovat zásady spánkové hygieny (podrobnější informace najdeš na stránce „Jak zdravě spát“). Pokud by však obtíže s usínáním přetrvávaly i při dodržování těchto zásad, opět bych doporučoval svěřit se lékaři.

23.05.2018

Dobrý den. Já bych chtěl pomoct. Mě když mám někdy výtok z penisu tak potom mě je zle je mi slabo a motá se mě hlava. Je to normální nebo ne. Děkuji za odpověď.

Matěj, 12 let

Milý Matěji,

Nejsem si jistý, zda pod pojmeme „výtok“ máš na mysli skutečný výtok, nebo běžnou ejakulaci (výron semene). Výtok z penisu, přesněji řečeno z močové trubice, může být projevem bakteriálního onemocnění vývodných cest močových. Jestliže pociťuješ bolest či pálení močové trubice, obrať se na svého praktického lékaře.
Pokud se jedná o nevolnost při ejakulaci (výronu semene), ta může být způsobena například kolísáním krevního tlaku v důsledku silného, intenzivního orgasmu. Při výskytu těchto obtíží doporučuji vykonávat masturbaci pokud možno vleže na zádech a po dosažení orgasmu a ejakulace setrvat alespoň několik minut v klidu, než se krevní tlak opět vyrovná na běžnou úroveň.

23.05.2018

Dobrý den mám dotaz
Je to vážný když jsem 4 dny nebyl na stolici a normálně přijímám potravu per os? A mám bolesti v pravém podžebří. A mam nafoukly břicho jako kdybych mel kapnoperitoneum.

Chcibytendokrinolog, 16 let

Milý Chcibytenfokrinologu,

Vzhledem k popsaným příznakům (bolest, pocit přetlaku v dutině břišní, několik dnů trvající obstipace) doporučuji co nejdříve navštívit lékaře. Tvoje obtíže by mohly být projevem střevní obstrukce, což je závažný stav, který vyžaduje léčbu.

23.05.2018

Ahoj, mám problém. A to takový že když masturbuji tak mě občas začne (jakoby) uvnitř penisu pálit až štípat většinou z to přetrvává tak půl hodiny a je to docela nepříjemné. Nevíte čím by to mohlo být?

Jenda, 11 let

Milý Jendo,

Tvoje obtíže by mohly být způsobeny například infekčním onemocněním vývodných cest močových. Pokud možno dodržuj pitný režim (zajisti si dostatečný příjem tekutin) a věnuj pozornost hygieně pohlavních orgánů.
Vyloučit nelze ani mechanické podráždění způsobené příliš silným stiskem ruky během masturbace. V takovém případě by mohlo pomoci použití lubrikačního gelu nebo jeho náhražky (například pleťového krému nebo tělového mléka) při masturbaci.

23.05.2018

Už to trvá dlouho mám takový neutrální nálady takovej jsem divnej čím to je.Dřív jsem se jenom smál :(

Lopas, 14 let

Milý Lopase,

Střídání nálad je v období dospívání docela běžné. Jeho příčinou je kolísání úrovně hormonální hladiny. Pod vlivem hormonálních změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází, se může nálada poměrně výrazně měnit. Radostnou náladu může náhle vystřídat smutek, jindy se dostaví netečnost (apatie).
Pokud prožíváš nepříjemné psychické stavy a nálady, doporučuji najít si rozptýlení v nějaké tvé oblíbené činnosti (například v poslechu oblíbené hudby a podobně). Jestliže nemáš na nic náladu, můžeš se věnovat odpočinku, který je pro dospívajícího jedince důležitý.

23.05.2018

Dobrý den, mohu jako řidič na motorce mít při řízení zaplou hudbu ve sluchátkách? Díky

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

Poslech hudby během jízdy na motocyklu sice není vyhláškou výslovně zakázán, avšak řidič je během jízdy povinen se plně věnovat řízení. Poslech hudby by mohl odvádět tvoji pozornost od sledování provozu, a proto jej příliš nedoporučuji

23.05.2018

Dobrý den, když masturbuju, tak hodně často se mi "zmenší" erekce a nemám ho tak tvrdýho,jak bych ho měl mít. Snad mě chápete. Proč? Jak to lze řešit? Předem děkuju. :)

Борщ, 14 let

Milý Boršči,

K ochabnutí erekce dochází obvykle po dosažení orgasmu a ejakulace. Důvodem je vyplavování většího množství hormonu prolaktinu do krve, k němuž dochází po odeznění orgasmu.
Pokud erekce odeznívá již během masturbace, tedy ještě před dosažením orgasmu, mohlo by se jednat o projev dočasné hormonální nerovnováhy. Obtíže by měly ustoupit po stabilizaci hormonální hladiny, k níž dochází v závěru puberty. Odeznívání erekce během masturbačních aktivit může být sice nepříjemné, avšak silná erekce není podmínkou pro dosažení orgasmu a ejakulace.
Dalším možnou příčinou tvých obtíží by mohl být vysoký krevní tlak (hypertenze). Jestliže se vysoký tlak vyskytuje v tvé rodině (u rodičů či sourozenců), doporučuji navštívit praktického lékaře a nechat si tlak změřit. Měření krevního tlaku je také součástí preventivních prohlídek.

23.05.2018

Jednou jsem viděl tátu jak přišel z práce, a hned se šel koupat, byly jsme doma sami takže se svlékal přede mnou, viděl jsem jeho (...) a všiml jsem si že když mě stojí je větší než od táty, je toto normální?

Robin, 13 let

Milý Robine,

Není vyloučeno, že i chlapec tvého věku může mít o něco větší penis, než jeho otec (nebo jiný dospělý muž), ovšem pouze za předpokladu, že rozměry chlapcova penisu jsou nadprůměrné, případně rozměry otcova penisu podprůměrné.
Rozměry penisu jsou sice do značné míry dány dědičnými předpoklady, avšak ani výraznější rozdíly mezi otcem a synem nejsou vyloučeny, protože dědičný znak (například penis výrazně nadprůměrných rozměrů) se nemusí nutně projevit v každé po sobě následující generaci.

23.05.2018

Dobrý den,mám pár otázek
1)Proč mám po holení penisu červená a svědivá místa?
2)Proč mám furt stáhnutou kůži na penisu a kouká mi žalud?
3)Proč se mi např. po koupání ,,smrsknou"varlata a normálně nevisí? Děkuji

Martin, 14 let

Milý Martine,

1) Červené pupínky vznikají v místech, kde došlo krátce po oholení k zarůstání chloupků. Aby ses těmto nepříjemnostem vyhnul, doporučuji pokožku po oholení ošetřovat pleťovým krémem, který přispěje k jejímu zvláčnění, čímž se zarůstání chloupků omezí.
2) Zatímco u některých mužů a chlapců předkožka postačuje k zakrytí celého žaludu, u jiných pokrývá pouze jeho větší nebo menší část. U některých dospívajících chlapců dochází k obnažení části žaludu v důsledku růstu penisu do délky, kdy předkožka již nepostačuje k jeho úplnému pokrytí.
3) Ke smrštění šourku dochází z důvodu udržování stálé teploty varlat. Když je třeba varlata ochladit, šourek se uvolní, aby varlata klesla níž a nacházela se dále od břišní dutiny. Naopak pro zahřátí varlat se šourek smrští, aby se varlata přitáhla blíže k tělu.

23.05.2018

Dobrý den, chci se zeptat, u nás v rodině se nikdy moc nemluvilo o holení, proto se neholím na intimních místech, jak mám mamce říct že bych se chtěl holit? Je mi to trapné. Děkuji

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Pokud se rodičům stydíš říkat, že si chceš holit ochlupení, mohl bys jim pro začátek říci, že by ses chtěl holit, aniž bys dopodrobna uváděl, kde přesně by ses chtěl holit.
Pokud ti ochlupení z nějakých důvodů vadí, ale stydíš se poprosit rodiče o zakoupení holicího strojku, můžeš si chlupy prozatím alespoň zkracovat (zastřihávat).

22.05.2018

Nevíte co by to mohlo být ? (...)

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

S největší pravděpodobností se jedná o ucpanou a zanícenou mazovou žlázku. Pupínek si nedrbej ani nemačkej, do několika dnů dojde k jeho vyhnisání a následně k zahojení. Postižené místo udržuj v čistotě.

22.05.2018

Ahoj mám problém když jsem ve škole tak dostávám při hodinách erekci(občas) a to silnou. Absolutně netuším proč. Na holky nekoukám takže nevím co by mě mohlo vzrušovat nevíte čím by to mohlo být způsobené?

Unknown, 15 let

Milý Unknowne,

Častá erekce je v období dospívání způsobena narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Erekce nemusí být projevem pohlavního vzrušení, a proto k ní může dojít v podstatě kdykoliv, kdekoliv a bez viditelného podnětu. Jinak řečeno, u dospívajícího chlapce se erekce může dostavit i tehdy, když není pohlavně vzrušený. Někdy může být nástup erekce podmíněn i různými mechanickými příčinami, k nimž patří zejména dlouhé sezení (například právě ve škole při vyučování), jízda na kole, těsné spodní prádlo a podobně.

22.05.2018

Co se mi stane když jsem snědl své sperma?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Sperma není samo o sobě nijak škodlivé ani zdravotně závadné, pokud nepochází od partnera nakaženého pohlavní či jinou infekční nemocí. Největší část jeho objemu (u dospívajícího chlapce přibližně 95 až 99%) tvoří voda, menší část (tj. zbývající 1 až 5%) tvoří bílkoviny a některé další látky a prvky, například kyselina citrónová, fruktóza, vitamin C, zinek aj. Na druhou stranu však nevidím důvod, proč bys měl své sperma konzumovat. Sice ti to nijak neublíží, ale ani neprospěje.

22.05.2018

Dobrý den, rád bych věděl co to je, z vnitřní strany penisu mám bílé pupínky a na špičce žaludu mám vyrážku a zevnitř na předkožce mam to samé děkuji.

Honzy, 13 let

Milý Honzy,

Bílé pupínky na penisu jsou nejspíš zduřelé mazové žlázky. Zvětšení mazových žlázek v období dospívání souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu, k níž dochází v důsledku narůstající hladiny pohlavních hormonů. Zduřelé mazové žlázky nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba se kvůli nim znepokojovat ani trápit.
Vyrážka na žaludu penisu by mohla být projevem některého z kožních onemocnění, avšak na základě příliš obecného sdělení nemohu posoudit, o jaké onemocnění by se mohlo jednat. Poprosil bych tě tedy o přesnější popis tvých obtíží.

22.05.2018

Ahoj mam problém jsem trochu závislý na masturbaci je to v tomto věku normální? nebo co s tim mám dělat?

Marty, 13 let

Milý Marty,

V případě masturbace je poněkud problematické hovořit o závislosti, protože masturbace slouží k uspokojování jedné ze základních biologických potřeb. Stejně tak dobře by se totiž dalo hovořit o závislosti na přijímání potravy a podobně.
Již v uplynulých desetiletích bylo spolehlivě vědecky prokázáno, že masturbace není nijak škodlivá, a že se naopak jedná o zdraví prospěšnou činnost. Rozhodně se tedy nemusíš nijak znepokojovat kvůli tomu, že masturbaci vykonáváš.

22.05.2018

Mám menšiu otázku: páči sa mi moja spolužiačka ale ona nemá o mňa žiadny záujem. Čo mám robiť? Dopredu ďakujem za odpoveď

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Především je třeba smířit se s tím, že člověk nemůže mít všechno, co by chtěl. Jestliže o tebe dívka opravdu nemá zájem, těžko ji můžeš přimět, aby s tebou například začala chodit. Také je možné, že dívka proti tobě ve skutečnosti nic nemá, ale dosud se necítí připravena na navázání vztahu s chlapcem. Není vyloučeno, že časem svůj názor změní. Pokud možno tedy buď trpělivý a na dívku příliš nenaléhej. Nebo si můžeš najít jinou dívku, která o tebe projeví více zájmu.

22.05.2018

Dobrý den, dnes ráno jsem při převlékání velmi hodně ejakuloval z ničeho nic - je to normální ?

Luky, 16 let

Milý Luky,

K samovolnému výronu semene může dojít nejen ve spánku (v takovém případě se jedná o tzv. poluci), ale i v bdělém stavu. Příčinou může být silné pohlavní vzrušení, ale i silný záchvat smíchu nebo kašle. Někdy dochází k samovolné ejakulaci při vyprazdňování stolice.
Vzhledem k narůstající hladině pohlavních hormonů nemusí být občasná samovolná ejakulace u dospívajícího chlapce projevem žádné poruchy nebo onemocnění.

22.05.2018

Co je to za nemoc to ejakulacio prekox? Kolik tim trpí lidí? A mohu to mít i já? Jak to poznám a případně jak to léčit? Dík

Hans, 16 let

Milý Hansi,

Ejaculatio praecox neboli předčasná ejakulace spočívá v dosažení výronu semene (ejakulace) do 15-ti vteřin od začátku soulože. Zvláštním případem předčasné ejakulace je tzv. „ejaculatio ante portas“, při němž dochází k výronu semene ještě před zavedením penisu do pochvy.
Je obtížné stanovit četnost výskytu předčasné ejakulace, protože mnozí z mužů, kteří tímto problémem trpí, se stydí obrátit na lékaře. Podle některých odhadů se problémy s příliš rychlým nástupem ejakulace někdy v životě (a to nejčastěji do 30-ti let věku) vyskytly přibližně u 20% mužů, avšak ne vždy se musí jednat o předčasnou ejakulaci ve smyslu výše uvedené definice.
Příčiny předčasné ejakulace jsou převážně psychického rázu (stres, zvýšené psychické napětí). Navíc některé partnerky dovedou muže ještě více vystresovat tím, že dávají najevo nespokojenost s délkou trvání pohlavního styku. K předčasné ejakulaci přispívá rovněž nepravidelnost pohlavního styku a nedostatečná četnost vykonávání soulože. Proto se předčasná ejakulace nejčastěji vyskytuje u párů, které mají pohlavní styk méně často, než 2x týdně.
Úspěšné řešení obtíží s předčasnou ejakulací závisí na přístupu obou dvou partnerů. Některé partnerky se spokojí s tzv. nekoitálními sexuálními aktivitami, které s partnerem vykonávají místo pohlavního styku. Ejakulaci lze oddálit párovým nácvikem, při němž partnerka dráždí partnerův penis rukou, tj. vykonává na něm masturbaci. Jakmile partner pocítí, že se blíží nástup ejakulace, dá partnerce smluvené znamení, aby masturbační pohyby přerušila. Tímto způsobem lze postupně nacvičit oddálení ejakulace. Další možností, jak přispět k omezení předčasné ejakulace, je častější pohlavní styk. Pokud se těmito prostředky nepodaří nástup ejakulace oddálit, připadá v úvahu ještě léčba pomocí antidepresiv ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), k jejichž vedlejším účinkům patří i oddálení nástupu ejakulace.

21.05.2018

Dobrý den. Chtěl bych začít vapovat (Vape je když to řeknu hodně dementně - E-CIGARETA) No... zjistil jsem jak udělat liquid (kapalinu) bez nikotinu, bez dehtu, bez škodlivých látek. Mně se prostě líbí jaký to dělá kouř, a ta příchuť mentolu.
Ale mám otázku.. Jak přemluvit mámu aby se mnou do toho obchodu šla? (Protože <18let mi to neprodají.) Snažil jsem se jí vysvětlit to s těma látkama ale prostě že ne. Popř. Nějaké náhražky co dělají kouř. (Normální cigarety nechci, je to hnus) Děkuji za jakoukoli odpověď.

Vape, 15 let

Milý Vape,

Nejen klasické cigarety a jiné tabákové výrobky, ale i elektronické cigarety jsou určeny osobám starším 18-ti let. Kouření elektronické cigarety sice představuje pro organismus mnohem menší zátěž, než kouření klasických cigaret, avšak ani elektronická cigareta není zcela neškodná. Nejlépe bys tedy udělal, kdybys s kouřením nezačínal.
Pokud chceš elektronickou cigaretu přesto kouřit, zkus si alespoň počkat do dosažení věku 18-ti let. Na maminku se nezlob, protože po dobu tvé neplnoletosti nese za tvůj zdravotní stav odpovědnost, a tudíž je pochopitelné, že se nechce dostat do potíží například kvůli tomu, že by ti kupovala výrobky určené osobám starším 18-ti let.

21.05.2018

Zdravím je mi 12 a začínají mi růst vousky pod nosem je to v pořádku?

Boi, 12 let

Milý Boii,

Některým dospívajícím chlapcům začínají růst první vousky dříve, jiným později. Růst vousů je do značné míry podmíněn dědičnými předpoklady. Může se stát, že první chloupky pod nosem začnou chlapci růst již na počátku puberty. Zatímco u dívky by se jednalo o projev hormonální nerovnováhy, u chlapce tvého věku nemusí být růst prvních vousků projevem žádné poruchy. Jestliže se další pohlavní znaky vyvíjejí normálně, neměl by dřívější výskyt prvních vousků představovat problém. Jestliže ti vousky vadí nebo se ti nelíbí, popros své rodiče, aby ti koupili holicí strojek a můžeš se začít holit.

21.05.2018

Strašně se mi líbí jedná holka ale nevím jestli vůbec zná mé jméno. Miluju ji ale nevím jak ji to říct. Zvlášť když ji jen potkávám.

Ghanm, 12 let

Milý Ghanme,

Pokud s tebou dívka chodí do stejné školy, bydlí ve stejném domě a podobně, můžeš se s ní pokusit spřátelit. Avšak nebylo by příliš vhodné oslovovat úplně cizí dívku, kterou například potkáš na ulici.

21.05.2018

Mám podezření na to že mám nízký tlak např. Když sedím a rychleji vstanu tak mám asi sekundu černo před očima a zamotá se mně hlava. Otázka: Je to normální? Je to nebezpečné? Budu to mít pořád? Děkuji za odpověď. :)

Neviem, 12 let

Milý Neviem,

Ztráta rovnováhy po prudké změně polohy (zejména při vstávání z lehu či sedu do vzpřímené polohy) může být projevem tzv. ortostatické hypotenze, což je krátkodobé snížení krevního tlaku.
Přestože ortostatická hypotenze ti může znepříjemňovat život, při dodržování určitých bezpečnostních pravidel nemusí představovat zásadní riziko. Při vstávání se vyhýbej prudkým pohybům, ze židle se zvedej pomalu a přidržuj se něčeho pevného, například stolu nebo lavice. Když ráno vstáváš, nejprve se posaď na posteli, v duchu si počítej do dvaceti a teprve poté opatrně vstaň.

21.05.2018

Dobrý den, mám někdy větší a někdy menší varlata je to nějaký problém?

13, 13 let

Milý 13,

Drobné změny v objemu varlat by neměly představovat problém. Výrazné a opakující se změny objemu varlat (tj. jejich střídavé zvětšování a zmenšování) mohou být projevem tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, jimiž je z varlat a nadvarlat odváděna odkysličená krev. Bez ultrasonografického vyšetření však nelze posoudit, zda se opravdu jedná o projev varikokély.
Kromě toho je třeba rozlišovat změny objemu varlat a změny rozměrů šourku. V průběhu dne se šourek může uvolňovat (rozšiřovat) či naopak smršťovat (stahovat), a to v závislosti na tělesné teplotě a teplotě vnějšího prostředí. V takovém případě se jedná o běžný termoregulační mechanismus, jehož účelem je udržování stálé teploty varlat.

21.05.2018

Chcem sa opýtať v nedeľu mi bolo 13. Kedy idem na preventívnu prehliadku? A ide na preventívnu prehliadku aj rodič?

CoolMan_SK, 13 let

Milý CoolMane_SK,

Na preventivní prohlídku by tě měl praktický lékař pro děti a dorost pozvat nejpozději v den dovršení věku 13 let. Pokud tví rodiče pozvánku na preventivní prohlídku dosud neobdrželi, doporučuji, aby si telefonicky ověřili, zda již nebyla odeslána.
Osoby mladší 18-ti let navštěvují lékaře v doprovodu alespoň jednoho z rodičů. Praktického lékaře pro děti a dorost může pacient mladší 18-ti let, který již dosáhl alespoň věku 15 let, navštívit i bez doprovodu rodičů, avšak pouze na základě písemného souhlasu rodičů. U pacientů mladších 15-ti let je doprovod nutný vždy.

21.05.2018

Dobrý den,
Chci se zeptat mám 14 let. Ale mám problém ještě mi nestříká a bolí mě žalud. Délka 10cm

Honza, 14 let

Milý Honzo,

K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje její nástup do 15 let věku. Teprve v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, bych doporučoval provést endokrinologické vyšetření. Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař pro děti a dorost.
V dotazu neuvádíš, zda délka penisu 10 cm platí pro klidový stav nebo pro erekci. průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Za mikropenis se v tomto věku považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Bolest žaludu může být způsobena buď jeho přecitlivělostí, nebo některým z kožních onemocnění. Při přecitlivělosti doporučuji oplachovat žalud v čaji, postup najdeš v odpovědi na dotazy návštěvníků „Hmm“ ze dne 07.05. a Ondřeje ze dne 10. a 11.05. (viz níže na této stránce).

21.05.2018

Dobrý den, co je to petting (mazlení) a soulož? děkuji za odpověď

ASDFGHJKL, 14 let

Milý ASDFGHJKL,

Petting patří mezi tzv. nekoitální sexuální aktivity a spočívá ve vzájemném mazlení, laskání a líbání různých částí těla.
Soulož je pohlavní styk v užším slova smyslu, při němž dochází k zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy.

20.05.2018

Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď . Mam ešte par otázok. Rád by som vedel váš názor či je vhodné ísť na nuda pláž v mojom veku. Keďže to bude poprvé čo uvidím niekoho nahého obávam sa toho že sa mu " postaví" ak sa to stane čo mám spraviť? Mal by som sa oholiť nad penisom . Bežne sa neholím ale myslím že by sa to hodilo. Nie zo žiletkou ale iba na krátko s nožničkami. Ďakujem dopredu.

JJ, 14 let

Milý JJ,

Záleží na tobě, případně na tvých rodičích, zda se na nudistickou či naturistickou pláž vypravíte. Podle některých odborníků je koupání bez plavek zdravější, protože chození v mokrých plavkách zvyšuje riziko výskytu nachlazení a zánětlivých onemocnění ledvin a vývodných cest močových (a u žen rovněž vaječníků). V některých lidech však představa pobytu na nudistické či naturistické pláži vyvolává ostych. Někteří jedinci navštěvují podobné pláže z pouhé zvědavosti, avšak po krátké návštěvě zklamaně odcházejí.
Jestliže se rozhodneš nudistickou nebo naturistickou pláž navštívit, měl bys během pobytu dodržovat určitá pravidla. Například by ses neměl pohybovat oblečený nebo v plavkách mezi nahými lidmi, nápadně si prohlížet ostatní návštěvníky pláže či pořizovat fotografie nebo audiovizuální záznamy.
Pokud jde o erekci, ta se v období dospívání může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez viditelné příčiny. Zatímco u dospělého člověka by erekce na pláži působila rušivým dojmem, u dospívajícího chlapce by ji většina ostatních návštěvníků měla pochopit jako naprosto normální projev narůstající úrovně hormonální hladiny.
Pokud si tělesné ochlupení neholíš, není nutné, abys s jeho holením nebo zastřiháváním začal pouze kvůli návštěvě nudistické či naturistické pláže. V podstatě však záleží výhradně na tobě, zda si budeš ochlupení upravovat nebo si jej necháš volně růst.

20.05.2018

Zdravím. Môžem sa ja alebo kamarát nakaziť HIV alebo AIDS-OM keď (...) Vďaka.

Cunard, 13let

Milý Cunarde,

Při nechráněném pohlavním styku (nebo jiných aktivitách, které popisuješ v dotazu) nelze riziko přenosu viru HIV vyloučit.

20.05.2018

Myslíte že je vhodné použít při masturbaci slunečnicový olej? není to nebezpečné?

Los (...), 13 let

Milý Lose,

Používání potravinářských olejů (slunečnicového, řepkového) jako náhražky lubrikačního gelu příliš nedoporučuji. U některých jedinců mohou vyvolat alergickou reakci a způsobit podráždění. Navíc oleje jsou řídké a snadno se vmasírují do pokožky. Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, nevstřebává se a lze jej snadno omýt.
Pokud už chceš použít místo lubrikačního gelu nějakou náhražku, doporučoval bych spíše pleťový krém.

20.05.2018

Dobrý deň, rád by som sa spýtal na pár vecí.
1. Mám hmotnosť iba 50 kg. Ako priberiem bez toho aby som jedol nezdravé jedlo, ako je fastfood, chipsy, cola...?
2. Je dobré v tomto veku posilovať? Neviem či je to mojou váhou, ale zistil som že spravím 2x väčší počet klikov ako ostatní spolužiaci čo posilujú (60). Tiež som začal robiť drepy, brušáky a začal som behať. Viem že takto chudnem, ale teraz prestať nemôžem. Keby som prestal moje svaly zhrdzavejú a ja by som musel začať v podstate odznova.

Človek, 14 let (skoro 15)

Milý Člověče,

1) Nedovedu posoudit, zda je tvoje hmotnost dostatečná, protože neznám tvoji tělesnou výšku. Jestliže potřebuješ přibrat, avšak nechceš tloustnout, doporučuji více konzumovat mléčné výrobky (zejména tvaroh), těstoviny, pečivo, rýži, sušené ovoce a ořechy.
2) Posilovat můžeš, avšak pokud možno jen s vlastní vahou, nikoli s pomocí posilovacího nářadí. Pro dospívajícího člověka představuje přiměřenou zátěž pět sestav cviků denně po deseti až dvaceti provedeních.
Pokud běháš, měl by ses vyhýbat příliš tvrdému povrchu, například betonové dlažbě nebo asfaltu. Běh po tvrdém povrchu představuje vysokou zátěž pro klouby, které jsou vystavovány otřesům. Pro pravidelné běhání doporučuji využívat raději dráhu („ovál“) s umělým povrchem, která je určena k tomuto účelu. Samozřejmostí by měla být vhodná běžecká obuv.
Nemusíš se obávat, že by ti při přerušení tvých pohybových aktivit „zrezivěly“ svaly. Pokud bys však z nějakých důvodů (například z důvodu nemoci nebo úrazu) musel své sportovní aktivity na delší dobu přerušit, měl by ses k plné zátěži vracet postupně, nikoli naráz.

20.05.2018

Zdravím jaká je nejzdravější poloha pro spánek je to na zádech, pravém a nebo levém boku. Děkuji za odpověď.

Bob, 13 let

Milý Bobe,

Každá spánková poloha má své výhody a nevýhody. Například poloha vleže na zádech je prospěšná páteři, avšak dochází v ní k uvolnění měkkého patra, což může být příčinou chrápání. Poloha na boku je přirozená a pohodlná, avšak může v ní docházet k omezení průtoku krve končetinami na té straně, na níž člověk leží. Poloha na břiše údajně přispívá k dobrému trávení, avšak představuje nadměrnou zátěž pro krční páteř.
Naštěstí, většina zdravých lidí během spánku několikrát mění polohu, aniž by při tom docházelo k probuzení. Někdy se stává, že se člověk ráno vzbudí v jiné poloze, než ve které usínal. Podle některých studií se poloha během spánku mění až padesátkrát za noc.

20.05.2018

Dobrý deň rád by som sa spýtal na pár vecí ohladne nuda pláže. V lete ideme na ostrov Rab v chorvátsku a majú tam nuda pláž. Bolo mi povedané že sa po ostrove môžem pohybovať sám.
1. Je dobrý nápad isť na nuda pláž?
2. Môžem tam isť s mojim vekom ? (Nieje to obmedzené vekom?)
Za odpoveď vopred ďakujem.

JJ, 14 let

Milý JJ,

Předpokládám, že nudistická či naturistická pláž je přístupná bez jakéhokoliv věkového omezení. Avšak není vyloučeno, že návštěvníci, kteří ještě nedosáhli určitého věku, mohou pláž navštěvovat pouze v doprovodu rodičů nebo jiné dospělé osoby. Záleží však na pravidlech (návštěvním řádu), která stanoví provozovatel příslušného zařízení.
Pro všechny případy bych však doporučoval předem informovat rodiče. I když se po ostrově budeš smět pohybovat sám, rodiče by vždy měli vědět, kam jdeš a kde tě mohou v případě potřeby najít.
Jinak záleží na tobě, zda nudistickou pláž navštívíš. Podstatné je, abys dodržoval všechna pravidla pro návštěvníky příslušného zařízení.

20.05.2018

Mám(asi) problém.Když si sáhnu na levé varle tak nad ním mám něco připomínající něco jako tuk a je to velké asi jako hrášek a je to taky za ním kde to je v podobné konzistenci(trochu měkčí a je v tom zapletená ta žíla/céva a to co má vést "produkt,, a je to poloviční tomu varleti.Co to může být? To pravé to nemá.

Anonym156, 13 let

Milý Anonyme156,

Popsaný neobvyklý útvar mohl vzniknout ucpáním některé z cév procházejících nadvarletem, nebo se může jednat o cystu. V úvahu připadá například tzv. spermatokéla, což je dutina vyplněná tekutinou obsahující spermie. Vzhledem k umístění na horní straně varlete je jen málo pravděpodobné, že se jedná o nádorové onemocnění (nádor by se nacházel spíše ve spodní části varlete a byl by tvrdý). Avšak pro bližší určení tohoto útvaru by bylo zapotřebí provést ultrasonografické vyšetření. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

20.05.2018

Dobrý den, jak mam přestat slintat když spim ? Děkuji

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Nadměrná tvorba slin během spánku může mít různé příčiny. Někdy k ní dochází v důsledku alergií a chronických zánětů nosohltanu, kdy pacient ve spánku dýchá převážně ústy. Zvýšená tvorba slin je v takovém případě reakcí organismu na vysušování sliznic dutiny ústní.
Jindy je nadměrná tvorba slin způsobena příliš dráždivou stravou (konzumací nadměrně kořeněných jídel) nebo zvýšenou konzumací potravin obsahujících škrob. Nadměrné slinění může být také jedním z nežádoucích účinků některých léčiv.
Bez vyšetření na gastroenterologii, případně také na otorhinolaryngologii, však nelze příčinu nadměrné tvorby slin spolehlivě objasnit.
Prozatím můžeš vyzkoušet, zda by ke zmírnění obtíží s nadměrnou tvorbou slin nepřispělo uvolnění nosu pomocí nosních kapek krátce před spaním. K omezení tvorby slin může přispět rovněž čištění chrupu pomocí tzv. adstringentní zubní pasty (např. parodontax, lacalut a podobně), která sice původně slouží k prevenci zánětu dásní (paradontózy), avšak jedním z účinků jejího pravidelného používání je i snížení tvorby slin.
Nedostaví-li se do několika týdnů zlepšení, doporučuji navštívit lékaře. Není vyloučeno, že nadměrná tvorba slin ve spánku je způsobena sníženou průchodností horních cest dýchacích, případně onemocněním zvaným spánková apnoe (mělké a nepravidelné dýchání ve spánku).

20.05.2018

Dobrý den, mám problém s malým penisem v klidové poloze, má jen 6 cm mám kvůli tomu strach jít před kamarády na malou aby se mi nesmáli. Dá se s tím něco dělat nebo to nemám řešit ?

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Uvedený rozměr je sice mírně podprůměrný, avšak stále ještě normální. Navíc délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na tělesné teplotě, teplotě okolí, svalovém napětí v oblasti malé pánve, psychickém stavu (při stresu a napětí se penis zmenší z důvodu smrštění svalstva malé pánve) a dalších okolnostech.
Pokud si při močení přidržuješ penis oběma rukama, nemusí být jeho menší rozměry nijak zvlášť nápadné. Několik rad a doporučení, jak překonat stud na společných toaletách, najdeš na stránce „Já se tak stydím“.

20.05.2018

Miluji jednu holku ze školy miluji ji hrozně moc chtěl bych sní chodit ale Já nevím jak se sní bavit protože je furt s kamarádkami co mám dělat ani se sní nemůžu se sní ani sblížit co mám dělat ani jí nemůžu nic říct Pomoc prosím

Hulk, 14 let

Milý Hulku,

Jestliže si dívka povídá stále jen s kamarádkami, může to znamenat, že o navázání vztahu s chlapcem zatím nemá zájem. Kamarádské vztahy mezi vrstevníky téhož pohlaví mají v období dospívání značný význam a jen některé dívky se již v tomto věku více zajímají o chlapce. Dívku sice můžeš zkusit oslovit, ale nebuď příliš zklamaný, když dá přednost svým kamarádkám.

20.05.2018

Kolik mi musí být, abych si mohl v obchodě koupit kondomy a kdybych si je kupoval na samoobslužné pokladně, musel by tam přijít zaměstnanec a potvrdit nákup stejně jako u alkoholu?

xd, 14 let

Milý xd,

Na rozdíl od alkoholu není prodejnost kondomů vázána na žádnou věkovou hranici. Kondom si můžeš skoupit jak v pultovém prodeji, tak v samoobsluze či u samoobslužných pokladen.
Pokud by ti v obchodě odmítli kondom prodat kvůli „nízkému věku“, dopustili by se diskriminace zákazníka, protože neexistuje žádný zákon ani vyhláška stanovující pro prodej kondomů jakoukoliv věkovou hranici.

19.05.2018

Dobrý den, mám nad penisem v levé časti malou bouli. Nebo nwm jak se tomu řekne. Nevím co to je, bojím se.

Dawid65, 18 let

Milý Dawide65,

Na základě popisu nelze přesně určit, o jaký útvar se jedná. Kromě zánětlivé reakce v místě ucpané mazové žlázky připadá v úvahu například cysta mazové žlázky (aterom) nebo tukový nádor (lipom). Pokud možno navštiv praktického lékaře, který může doporučit vyšetření u dermatologa či jiného specialisty.

19.05.2018

Dobrý den, je pravda, že když večer vypiju horké mléko, rychleji usnu?

Jumanjæ, 15 let

Milý Jumanjæ,

Konzumaci horkého mléka před spaním příliš nedoporučuji, neboť může představovat zátěž pro trávicí soustavu. Někteří lidé sice uvádějí, že jim konzumace horkého mléka před spaním pomáhá usnout, avšak tento účinek je spíše psychologický.
Mléko je sice zdraví prospěšné (například jako zdroj vápníku), avšak doporučoval bych jej konzumovat nejpozději 2 až 3 hodiny před spaním.
Pokud trpíš obtížemi při usínání, doporučuji dodržovat zásady spánkové hygieny, jejichž přehled najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

19.05.2018

Je normální, že jsme s kamarády ( o rok mladší ) masturbovali pohromadě ve skupině ? Není to příznak homosexuality?

ANONYM, 14 let

Milý ANONYMe,

Společná masturbace s vrstevníky téhož pohlaví nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně běžný, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. Sexuální orientace je sice dána vrozenými předpoklady, avšak spolehlivě ji lze prokázat nejdříve ve věku 16 let.
Podle vědeckých výzkumů (např. A. Kinsey, 1998) má zkušenost s různými formami sexuálních aktivit s vrstevníkem téhož pohlaví až 40% dospívajících, avšak podíl homosexuálně orientovaných jedinců v dospělé populaci činí pouze 4%. Ze srovnání uvedených dvou údajů vyplývá, že sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání rozhodně nemusí být projevem homosexuální orientace.

19.05.2018

Dobrý den už asi dva nebo tři dny mě bolí pravé varle.Co mám dělat proto aby mě přestalo bolet? Předem děkuji za odpověď.

Dominik, 11 let

Milý Dominiku,

Bolest varlete může být způsobena například omezením přítoku krve do varlete nebo odtoku krve z varlete. Příčinou může být například tzv. varikokéla, což je chorobné rozšíření žil, které procházejí semenným provazcem.
Jestliže bolest trvá již několik dní, určitě by ses měl svěřit alespoň jednomu z rodičů a v jeho doprovodu navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který provede vyšetření pohmatem a v případě potřeby vystaví poukaz na endokrinologické vyšetření.
Vyšetření varlat se provádí na ultrasonografu (tedy pomocí ultrazvuku) a není nijak bolestivé.

18.05.2018

Dobrý den, je mi 15 let a 9 měsíců
A mám na Vás pár otázek.. :)
1. Jaký somatotyp jsem?
2. Aktuálně měřím 177,5cm a vážím 68kg, můj táta měří 176cm a máma 170cm, v rodině jsou jak obři, tak i skřítci :D a moje otázka zní kolik bych mohl měřit v dospělosti? (Prosil bych alespoň odhad)
3. Můj penis měří 16cm, o kolik mi ještě vyroste?
4. Jaký je ideální věk na první vztah s holkou?
To je asi tak vše, děkuji moc Petr.

Petr, 15 let

Milý Petře,

1) Tvůj somatotyp nedovedu posoudit, protože neznám tvé tělesné proporce.
2) Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 21,6. Nejedná se o nadváhu ani podváhu. Tvoje tělesná výška téměř odpovídá průměrné výšce chlapce ve věku 16 let, která činí 177 cm. Na základě tělesné výšky tvých rodičů lze tvoji cílovou výšku v dospělosti odhadnout na 179,5 ± 10 cm (tj. 169,5 až 189,5 cm).
3) Nelze předem odhadnout, jaké budou rozměry tvého penisu v dospělosti. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16 let činí při erekci 15,5 ± 1,5 cm (tj. 14 až 17 cm). Současná délka tvého penisu tomuto průměru odpovídá. Nelze vyloučit, že během následujících let tvůj penis ještě poroste, avšak jeho rozměry v dospělosti nelze předem odhadnout.
4) Ideální věk pro navázání prvního partnerského vztahu nelze přesně stanovit, neboť závisí na celé řadě individuálně podmíněných okolností, k nimž patří například osobní vlastnosti a dosažený stupeň sociálního vývoje. Někteří lidé zahajují párové sexuální aktivity dříve, jiní později.
Podle často citované studie o sexuálním chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) dochází k navazování prvních důvěrných vztahů (první schůzky, líbání a podobně) v průměru kolem 15. roku věku, první nekoitální aktivity jsou zahajovány v průměru kolem 16. roku věku a k prvnímu pohlavnímu styku dochází v průměru kolem 18. roku věku (přesněji ve věku 17,85 u chlapců a 18,08 u dívek).

18.05.2018

Dobrý den,
Myslím si, že mám malý penis. Při erekci 10cm a bez 3 cm? Je to málo?
Potom, když masturbuji mi při orgasmu vyteče jen průhledná tekutina? Je to v pořádku?
Děkuji za odpověď

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Uvedené rozměry jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu ve věku 14 let činí 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) v klidovém stavu a 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm) při erekci. Avšak je třeba si uvědomit, že průměr vyjadřuje pouze součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Nic více a nic méně. Ani v případě, že penis nedosahuje průměrné délky pro daný věk, se ještě nemusí jednat o vadu či poruchu, pokud je penis jinak normálně vyvinutý. Za tzv. mikropenis se ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. V tvém případě se tedy o mikropenis rozhodně nejedná.
Jestliže se průhledná tekutina uvolňuje až při orgasmu, s největší pravděpodobností se již jedná o sperma. Pokud by se jednalo o tzv. preejakulační tekutinu, k jejímu uvolnění by docházelo ještě před dosažením orgasmu, a to buď v průběhu masturbace, nebo dokonce i jen při silnějším pohlavním vzrušení. U dospívajícího chlapce činí až 99% objemu ejakulátu (spermatu) voda, a proto tě zatím nemusí znepokojovat jeho čiré zbarvení. S tím, jak bude narůstat podíl bílkovin na objemu ejakulátu, získá charakteristické bílé zbarvení. U některých chlapců k tomu dochází dříve (bělavě zbarvený ejakulát se může objevit dokonce již při první ejakulaci), u jiných později. Prozatím se tedy kvůli zbarvení ejakulátu nemusíš znepokojovat.

18.05.2018

Dobrý den, na přirození mám červeno-bílé vyrážky (dlouhodobě). Je to problém, měl bych se poradit s lékařem ?? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Popsaná vyrážka může souviset se zvýšenou činností potních či mazových žlázek. Doporučuji provádět důkladnou a pravidelnou hygienu pohlavních orgánů a nosit spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny. Podrážděnou pokožku lze ošetřit heřmánkovou mastí. Pokud obtíže neustoupí, doporučuji navštívit praktického lékaře, který vystaví poukaz na vyšetření na dermatologii.

18.05.2018

Dostanu nějakou nemoc když jsem měl něco intimního s klukem (...) ?

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Pokud by tvůj partner byl nakažen infekční chorobou, mohlo by při sexuálních aktivitách dojít k přenosu infekce. Kromě pohlavních nemocí se touto cestou přenáší i další infekční onemocnění (například virová hepatitida).

18.05.2018

Dobrý den, dá se zamezit chrápání? Dost mě deptá, jak to o mě lidi tvrdí.

Jokase, 14 let

Milý Jokase,

Chrápání vzniká při průchodu vzduchu nosohltanem a může mít různé příčiny. Řešení obtíží s chrápáním závisí na jeho příčinách.
K častým příčinám chrápání patří například zvětšené nosní mandle, deformace nosní přepážky, chronická rýma, alergie, obezita, kouření, konzumace alkoholu před spaním a některá onemocnění spojená s ochabnutím svalstva v oblasti horních cest dýchacích.
Někdy může chrápání souviset se spánkovou polohou. Častěji k němu dochází v poloze na zádech, méně často v poloze na boku. Avšak normální jedinec během spánku svoji polohu opakovaně mění, někdy až 50x za noc.
Pro řešení problémů s chrápáním je vždy nejprve nutné provést vyšetření na otorhinolaryngologii (ORL). Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař. Další postup závisí na tom, zda se podaří příčinu chrápání objasnit.

18.05.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, 1 za měsíc se v noci vzbudím a nemůžu se vůbec hýbat a za několik minut se můžu hýbat. Pak už do rána neusnu. Nevíte čím to je?

https, 11 let

Milý https,

Podle popisu se jedná o poruchu spánku zvanou spánková obrna. Vzniká tak, že se člověk náhle probudí z hlubokého spánku, aniž by došlo k aktivaci svalů. Zjednodušeně řečeno, „mozek se už probudil, ale tělo ještě spí“. Do několika minut však mozek zareaguje na probuzení, a poté se schopnost pohybu opět obnoví. Někteří citlivější jedinci jsou však z dočasné neschopnosti pohybu natolik vystresovaní, že až do rána nemohou usnout.
Jestliže se uprostřed noci vzbudíš a nemůžeš pohnout končetinami (rukama, nohama), zkus nejprve zahýbat alespoň svaly v obličeji, aby došlo k úplnému probuzení. Pokud by potíže přetrvávaly, svěř se rodičům a popros je, aby s tebou navštívili tvého praktického lékaře pro děti a dorost, který nejspíš doporučí vyšetření na neurologii. Vyšetření není nijak bolestivé a nemusíš se ho obávat. Poruchy spánku lze léčit, avšak návštěva lékaře je nutná, protože léky na poruchy spánku se vydávají pouze na lékařský předpis.

18.05.2018

Ahojte, prosím Vás je nějaký výzkum kolik procent žen dosáhne při pohlavním styku orgazmu?

Téďa, 17 let

Milý Téďo,

Podle výzkumu sexuálního chování v České republice (Weiss a Zvěřina, 2009) pouze 8% žen uvádí, že při pohlavním styku nedosahuje orgasmu nikdy, 18% žen jej dosahuje méně než při polovině styků a 74% žen dosahuje orgasmu alespoň při polovině pohlavních styků nebo častěji. Podle téhož výzkumu 22% žen dosahuje během jednoho pohlavního styku více orgasmů po sobě (jedná se o tzv. mnohočetný orgasmus).
Pro úplnost dodávám, že podle výše zmíněného výzkumu uvádí 37% žen jako hlavní zdroj svého pohlavního vzrušení dráždění klitorisu, 10% dráždění poševního vchodu, 13% dráždění v hloubce pochvy, 34% současné dráždění klitorisu i pochvy a 6% žen uvádí, že žádné pohlavní vzrušení necítí.

18.05.2018

Ohledně masturbaci toho moc nevím a zajímalo by mě, jestli si před honěním (v erekci) musím nejdříve přetáhnout kůži pod žalud, aby šel žalud celý vidět.

Lukáš, 13 let

Milý Lukáši,

Záleží pouze na tobě, zda si při masturbaci budeš přetahovat předkožku, nebo zda budeš masturbovat jiným způsobem (viz odpovědi na dotazy Martina a Ondry ze dne 17.05.2018).

17.05.2018

Děkuji moc za předešlou odpověď, moc mi pomůže. Už jsem se ptal na citlivost penisu a vy jste poradil máčení v čaji. Jenže níže jsem četl že účinky nejsou trvale. To znamená že si budu muset celý život muset mačet penis v čaji? A také děkuji za odpověď na ty pupínky. Zmizí časem zlepšenou hygienou? Nebo tam budou na vždy. A jak je to s tím na vymačkávání těch pupínků? Ještě jednou děkuji za předešlou ale i tuhle odpověď

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Snížení citlivosti žaludu pomocí čaje sice není trvalé, avšak pokud si jej budeš oplachovat pravidelně, tvoje tělo se postupně „odnaučí“ vnímat pocity při doteku či otírání žaludu o spodní prádlo jako nepříjemné. To znamená, že se nemusíš obávat, že bys musel oplachování v čaji provádět celý život. Navíc v dospělosti citlivost žaludu tak jako tak postupně klesá.
Pokud jde o mazové žlázky, jejich ucpávání lze důkladnější hygienou omezit. Vzhledem ke zvýšené produkci kožního mazu v období dospívání nelze vyloučit, že i při důkladné hygieně se tu a tam nějaký pupínek přece jen objeví, nicméně časem tyto obtíže ustoupí. Pupínky si však raději nevymačkávej, protože by sis mohl způsobit drobná poranění (oděrky, škrábance).

17.05.2018

Zdravím, mám podobný problém. Při erekci předkožku stáhnu za žalud ale táhne to, až to trochu bolí. Navíc bývá lehce "přilepená" a tím se dostávám k dalšímu problému. Vím, že penis při vzrušení vlhne. Jenže s tímhle mám problém. Nikdy se mi v životě nestalo, že bych vlhnul.
Díky za pomoc.

Luky, 16 let

Milý Luky,

Nejspíše u tebe dosud přetrvává drobná konglutinace („slepení“) mezi předkožkou a žaludem. U některých chlapců dochází k uvolnění konglutinace dříve, u jiných později.
Naprostá většina chlapců (přibližně 96%) se rodí s konglutinací. Ve věku 16 až 17 let se konglutinace vyskytuje ještě přibližně u 3% chlapců. Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován, rozhodně tedy nedoporučuji snažit se konglutinaci uvolnit násilím. Ani to nelze doporučit, protože by mohlo dojít k poranění žaludu a předkožky. Dříve či později se konglutinace uvolní spontánně.
Zvlhčení koncové části penisu při pohlavním vzrušení způsobuje tzv. preejakulační tekutina, která se tvoří v Cowperových žlázách. U většiny mužů a chlapců se při silném pohlavním vzrušení uvolňuje z ústí močové trubice několik kapek této čiré a mírně lepkavé tekutiny. Množství preejakulační tekutiny je však značně individuální. Zatímco u některých mužů se uvolňuje až několik mililitrů této tekutiny, u jiných je její objem natolik nízký, že postačí pouze ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice. Nejedná se však o žádnou poruchu ani onemocnění.

17.05.2018

Dobrý den koupu se někdy s mamkou už od mala a všichni říkají že je to divné ale mi to přijde normální. Jaký je váš názor?

Erik, 17 let

Milý Eriku,

Domnívám se, že v tvém věku již společné koupání s některým z rodičů působí značně neobvykle. To, co je například u dítěte předškolního věku celkem běžné a pochopitelné, může být u dospívajícího (a v podstatě již téměř dospělého) jedince skutečně vnímáno jako „divné“.
Většina dospívajících se koupe či sprchuje sama, a tudíž by tě nemělo překvapovat, že se někteří lidé z tvého okolí nad takovýmto způsobem koupání pozastavují. Společné koupání rodičů s dospívajícím potomkem sice není nijak protizákonné, avšak v evropské kultuře je zkrátka neobvyklé.
Jinak ovšem záleží výhradně na tobě, zda ti takovýto způsob koupání vyhovuje.

17.05.2018

Dobrý den, mám pár otázek a předem děkuji za odpověď. První: při masturbaci se prý má předložka přetahovat tam a zpět přes žalud jenže mě to nejde, když "stojí" Je obtížné ji přetáhnout takže "honim" S předkožkou v normálním stavu. Jaký je problém?
Druhá: nemám v tomto okruhu žádné informace ale myslím si že můj žalud je nadměrně citlivý když si na něj sáhnu je to nepříjemné (...) Je to normální?
Třetí a poslední: na penisu mám už možná rok početné pupínky které jsou bělavé a při vymáčknuti z nich vyteče proužek něčeho bílého (hlavně ze spodu penisu) o co se prosím jedna a jak to řešit? Ještě jednou děkuji.

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

1) Popsaný způsob masturbace podle mého názoru nepředstavuje žádný problém. Pokud je předkožka dosud zúžená, rozhodně nedoporučuji pokoušet se ji přetahovat násilím. V odpovědi na dotaz Martina (viz níže na této stránce) jsem uvedl, že „někteří [zdůrazňuji: někteří] muži a chlapci masturbují tak, že si střídavě přetahují předkožku přes žalud a opět ji natahují na žalud“. Tím však rozhodně není řečeno, že se jedná o jediný správný způsob masturbace.
2) Zvýšená citlivost či přecitlivělost žaludu se u dětí a dospívajících vyskytuje poměrně často. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit pomocí čaje. Postup najdeš v odpovědích na dotaz návštěvníka „Hmm“ ze dne 07.05. a Ondřeje ze dne 10. a 11.05. (viz níže na této stránce).
3) Jedná se o ucpané mazové žlázky. Při koupání či sprchování doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů. Pečlivě si myj i spodní stranu penisu, kterou mnozí muži a chlapci při mytí vynechávají.

17.05.2018

Jak se fyzicky u dívek projevuje orgasmus ?

ABCDEFGH, 14 let

Milý ABCDEFGH,

Podobně jako u chlapců, také u dívek je orgasmus (neboli pohlavní vyvrcholení) spojen s intenzivními příjemnými pocity. Dochází při něm ke stahování svalů v oblasti pánevního dna. Při orgasmu rovněž dochází ke zrychlení srdeční frekvence a k prohloubení dechu. Obzvláště intenzivní orgasmus může být provázen také vydáváním různých zvuků.
Někdy se stává, že partnerka při pohlavním styku orgasmu nedosáhne, ale pouze jej předstírá, aby svému partnerovi udělala radost. Z výsledků výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) vyplývá, že 48% žen předstírá orgasmus alespoň občas, zatímco dalších 21% jej předstírá často nebo dokonce pokaždé. Podle téhož výzkumu pouze 6% žen uvádí, že necítí žádné pohlavní vzrušení.

17.05.2018

Dobrý den před 2 měsíci mne bolelo koleno ortoped mi předepsal nějaký gel ten účinkoval ale teď mne bolí znovu již týden gel nefunguje rád bych pomoc. Děkuji.

Šimon, 13 let

Milý Šimone,

Kolenní kloub je jedním z nejsložitějších kloubů v těle a jeho bolest může mít různé příčiny. Kromě úrazů připadají v úvahu některá onemocnění, například artritida (zánět kloubu) nebo revmatické onemocnění. Pokud je v koleni tekutina, může být bolest způsobena jejím tlakem na nervová zakončení.
Různé masti a gely poskytují úlevu při akutních zánětlivých stavech, avšak v některých případech je úleva pouze dočasná. Pokud obtíže neustupují, doporučuji opět navštívit ortopedii. Lékař provede vyšetření a stanoví další postup léčby.

17.05.2018

Před chvílí jsem podal dotaz ohledně předkožky. Při masturbaci nemám předkožku přetaženou přes žalud. Jelikož když je přetažená tak s ní nelze dále hýbat. Nedělá mi problém jí přetáhnout, ale pokud je za žaludem nelze s ní dále moc pohybovat. Proto masturbaci vykonávám s nepřetaženou předkožkou.

Martin, 16 let

Milý Martine,

Není nutné, aby sis při erekci přetahoval předkožku dále, než za okraj žaludu, pokud ti to způsobuje obtíže.
Někteří muži a chlapci masturbují tak, že si střídavě přetahují předkožku přes žalud a opět ji natahují na žalud. Tím dochází ke stimulaci velkého množství nervových zakončení, která se nacházejí v prstenci na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Avšak ani při této masturbační technice není nutné posunovat prstenec předkožky dále, než za okraj žaludu.
Záleží však na tobě, jakým způsobem masturbaci vykonáváš. Důležité je, aby masturbace splňovala svůj účel, kterým je dosahování příjemných pocitů.

17.05.2018

Dobrý deň. Chcel som sa spýtať aké jedlo pomáha na chudnutie. A ako sa vyhnúť nadmernej konzumácii jedál a sladkostí? Vždy keď sa snažim nejesť veľa a nejesť sladkosti , tak mi to neide. Vždy musím niečo jesť. Prečo? A ako to mám zmeniť?

Miro, 15 let

Milý Miro,

Jestliže potřebuješ zhubnout, nemusíš omezovat příjem potravy. Měl by ses však vyhýbat některým druhům potravin, zejména bílému pečivu (patří k němu světlé rohlíky, housky, toastový chléb a podobně) a tučným jídlům. Naopak jez více zeleniny a ovoce. Pokud máš hlad, doporučuji konzumaci takových jídel, která dobře zasytí, ale netloustne se po nich. Takovým jídlem je například ovesná kaše.

17.05.2018

Dobrý den, je mi 16 let a chci se zeptat, zda je nějaký problém, že předkožku nemohu při erekci stáhnout celou za žalud. Respektive se mi tam nestáhne sama, ale pokud chci tak si ji tam mohu stáhnout sám a je to. Akorát je stále pod žaludem a dále s ní nelze hýbat(při masturbaci) tudíž si ji dám zpět tak, jako předtím. Při masturbaci mě to neboli ani nijak neovlivňuje, neovlivňuje to ani u tz. vyvrcholení nebo tak. Předkožku v normálním stavu penisu mohu kdykoliv a pořádně stáhnout. Jen při erekci je tento problém, že se sama za žalud nestáhne.

Martin, 16 let

Milý Martine,

Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka při erekci samovolně shrnuje za žalud, jiným zůstává natažená na žaludu, pokud si ji sami nepřetáhnou. Vzhledem k tomu, že přetahování předkožky nečiní obtíže a nepociťuješ při něm bolest, je vše v pořádku.

17.05.2018

Dobrý den, když si chci stáhnout předkožku, tak mě tam na penisu někde píchne,co mám dělat??

Janejsem, 12 let

Milý Tynejsi,

Nepříjemný pocit či bolest může být důsledkem nešetrného přetahování zúžené či slepené předkožky. Je možné, že u tebe dosud nedošlo k uvolnění předkožky, a proto by sis ji měl přetahovat pouze tak daleko, abys necítil bolest.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodného krému či masti (např. pleťového krému či panthenolové masti) a následným šetrným posunováním směrem k tělu. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

17.05.2018

Dobrý den,mužů kamarádce udělat anál? Je náhoda že jsme narozený ve stejně den a stejnej rok. Stane se něco?

Ondřej, 14 let

Milý Ondřeji,

Tobě ani tvé partnerce sice nehrozí stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití, neboť vám dosud nebylo 15 let, a tudíž nenesete trestní odpovědnost, avšak přesto pohlavní styk do konečníku nedoporučuji. Uvedená sexuální aktivita je totiž spojena s vysokým rizikem různých poranění, k nimž patří například ruptura (tj. protržení) stěn konečníku, což je závažný a život ohrožující stav. Avšak i drobnější poranění představují zdravotní riziko, neboť v jejich důsledku může dojít k přenosu infekce. Kromě toho by pohlavní styk do konečníku mohl být partnerce nepříjemný.
Pokud už máš s dívkou pevný a trvalejší citový vztah a rozhodli jste se, že spolu chcete vykonávat nějaké sexuální aktivity, bylo by rozhodně bezpečnější, kdybyste se alespoň prozatím omezili na tzv. nekoitální aktivity, k nimž patří například tzv. petting (mazlení), společná masturbace a podobně. Naproti tomu pohlavní styk v užším slova smyslu (soulož) bych doporučoval pokud možno odložit na pozdější dobu.

17.05.2018

Dobrý den, můžu se zeptat, jaké masti mohu použit při popraskaném žaludu? A kolikrát denně je používat?

HH, 13 let

Milý HH,

Vysušený a popraskaný povrch žaludu lze ošetřovat například panthenolovou mastí (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně), avšak k jeho zvlhčení může docela dobře posloužit i hydratační pleťový krém. U pleťového krému však doporučuji nejprve vyzkoušet menší množství a sledovat, zda nezpůsobuje podráždění (svědění, pálení a podobně).
Mast nebo krém postačí nanášet jednou denně. Avšak po nanesení je třeba zajistit, aby hned nedošlo k setření masti či krému nebo k jejich vsáknutí do spodního prádla a podobně. Z tohoto důvodu doporučuji alespoň po dobu 10 až 15 minut po nanesení masti či krému nezakrývat pohlavní orgány.

17.05.2018

Dobrý den, nevíte co to mám? (...)

Martin, 14 let

Milý Martine,

Nejspíše se jedná o velmi mírnou formu pectus excavatum (vpáčeného hrudníku). Drobná deformace hrudní kosti může být buď vrozená, nebo k ní mohlo dojít v důsledku úrazu. Vzhledem k tomu, že hrudník nenese stopy poranění, připadá v úvahu spíše první z možností.
Mírnou deformaci, která nezpůsobuje obtíže při dýchání, není třeba nijak léčit. Pokud by se obtíže při dýchání přece jen vyskytly, doporučuji provést vyšetření na ortopedii. Specialista může na základě vyšetření doporučit pravidelné cvičení pro posilování svalových skupin trupu. Operace není u mírnějších deformací nutná.

17.05.2018

Ako často si ho môžem honiť?

Irak, 16 let

Milý Iraku,

Masturbační aktivity můžeš vykonávat tak často, jak potřebuješ. Masturbace není nijak škodlivá ani zdravotně závadná, a tudíž není třeba se v této činnosti nijak zásadně omezovat.
Míra tzv. sexuální apetence (doslova „chuti“ na sexuální aktivity) je dána úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi, která může být u dospívajících jedinců a mladých lidí různá. Proto nelze s obecnou platností stanovit, jak často by měl dospívající jedinec masturbovat.

16.05.2018

Dobrý den, poslední dobou jsem se začal chovat víc jako holka. Projevuje se to na smyslu pro humor, chováním atd. Čím to může být?

(...), 14 let

Milý (...),

Různé změny chování jsou v období dospívání poměrně běžné. Avšak neměl by ses znepokojovat kvůli tomu, že nesplňuješ všechny genderové stereotypy, tedy vžité představy o tom, jak by se měli chovat či vyjadřovat „správní“ chlapci a dívky (případně muži a ženy). Tvoji sexuální identitu nemusí nijak ohrožovat ani to, že občas nahlédneš do časopisu pro dívky nebo se zasměješ vtipu, který si vypráví tvoje spolužačky.
V dnešní době už nejsou rozdíly v chování příslušníků různého pohlaví tak výrazné, jako například před 100 lety, kdy bylo téměř nemyslitelné, aby žena na veřejnosti kouřila cigaretu nebo muž vozil po parku kočárek s dítětem. Přesto však nelze vyloučit, že budeš vystaven posměchu či nevhodným poznámkám ze strany svých vrstevníků či dalších osob, kterým by tvé chování mohlo připadat „zženštilé“.
Pokud možno se vyhýbej příliš výstřednímu chování (například lakování nehtů nebo používání make-upu), které by mohlo vyvolat odmítavé reakce tvého okolí, avšak zároveň by ses neměl snažit za každou cenu chovat jako „správný chlap“, ať už si pod tímto pojmem představíme cokoliv.

16.05.2018

Myslím si, že mě jedna holka z naší třídy miluje, ale nevím jak jí mám říct to, že ji také miluji, známe se už 3,5 roku.

Michal, 12 let

Milý Michale,

Předtím, než dívce začneš vyznávat lásku, byste se měli více sblížit. Můžete si spolu povídat, věnovat se společně vašim zájmům či zálibám, případně ji můžeš pozvat na schůzku. Jinými slovy, můžete spolu začít chodit. Dříve či později dívka pozná, že ji máš rád, a že ti na ní záleží.
Není vhodné vyznávat dívce lásku hned na první nebo druhé schůzce, protože by si mohla myslet, že jsi netrpělivý a příliš pospícháš. Až se rozhodneš, že se dívce svěříš se svými city, měli byste spolu být sami. Pokud bys totiž dívce vyznával lásku v přítomnosti dalších osob, mohl bys ji tím přivést do rozpaků.
Pokud se dívce bojíš nebo stydíš přímo sdělit, že ji miluješ, můžeš jí nejprve vyjádřit své sympatie alespoň nepřímo, například větou „Je mi s tebou dobře“ nebo „Je mi krásně, když jsme spolu“ a podobně.

16.05.2018

Dobrý den, může křupání kloubů je nějak poškodit?

Cracker, 15 let

Milý Crackere,

Zatímco v minulosti převažoval názor, že prolamování („prokřupávání“) kloubů může vést k poškození kloubních pouzder, ba dokonce ke vzniku zánětu kloubů, v současné době je považováno spíše za neškodné. Podle některých studií však může časté prolamování kloubů u dospělých jedinců vést k postupnému oslabení síly stisku ruky.
Během prolamování dochází k uvolnění tlaku v kloubních pouzdrech, což je důvod, proč si někteří lidé „prokřupávají“ klouby (například na prstech rukou) úmyslně. V dětství a dospívání může křupání kloubů souviset s jejich vývojem, přičemž v pozdějším věku ustupuje.

16.05.2018

Dobrý den je normální že si můžu při erekci zmáčknout žalud?

Dan, 17 let

Milý Dane,

Ano, i při erekci lze žalud stisknout (například mezi prsty), čímž dojde na krátkou dobu ke zmenšení jeho objemu. Do žaludu sice částečně zasahují topořivá tělesa (corpora cavernosa), která mu při zaplnění krví poskytují zevnitř oporu, avšak samotný žalud je ve srovnání s topořivými tělesy měkký.

16.05.2018

Takže i když mu budu dělat orální sex a on do mě nebude ejakulovat je šance ze něco chytíme?

Koko, 15 let

Milý Koko,

Pokud by partner měl drobné poranění na pohlavních orgánech, nelze vyloučit, že by k přenosu infekce mohlo dojít krví.
Pokud už chceš vykonávat sexuální aktivity, měl bys svého partnera dobře znát a vyhýbat se promiskuitnímu chování, které spočívá v častém střídání partnerů.

15.05.2018

Dobrý den dá se v tomto věku udělat vcelku bezrizikové plastika tváři nebo nosu nebo brady či rtu? Cenu stranou teď

Dan, 15 let

Milý Dane,

Lékařský zákrok lze vykonat i na osobě mladší 18-ti let, a to s informovaným souhlasem rodičů nebo zákonných zástupců. Avšak každá operace s sebou přináší určitá rizika, a to v každém věku. Plastiku obličeje bych doporučoval podstoupit pouze v případě, že došlo k deformaci obličeje například v důsledku úrazu. Jinak je celkem zbytečné riskovat veškeré komplikace spojené s operací, jejíž výsledek nakonec ani nemusí pacienta plně uspokojovat.
Možná, že svůj vzhled posuzuješ příliš kriticky. Mnozí dospívající jsou se svým zevnějškem nespokojeni, i když ve skutečnosti mohou být docela pohlední. V každém případě bych doporučoval pečlivě zvážit, zda je plastika nutná.

15.05.2018

Můžu se zeptat, proč jste mi neodpověděli na otázku co jsem zde dal před pár dny?

Radim, 14 let

Milý Radime,

Protože tato poradna není určena pro technické dotazy týkající se provozu stránek. Pro takovéto dotazy slouží e-mail (viz pravidla poradny, která najdeš nad formulářem pro zadání nového dotazu).

15.05.2018

Chtěl bych se zeptat. Asi za týden jdu na 13-ti letou prohlídku. Jelikož mám hodně chlupů u penisu tak se chci zeptat, jestli si je mám nějak oholit, popřípadě jak (nůžky, strojek, ...)

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Pokud si ochlupení neholíš, není nutné, aby sis jej začal holit kvůli preventivní prohlídce. Jinak záleží v podstatě pouze na tobě, zda si ochlupení necháš růst, nebo si jej budeš zkracovat. Lékaři však ochlupení určitě vadit nebude. Za chlupy okolo pohlavních orgánů se nemusíš stydět, v tvém věku již běžně rostou.

15.05.2018

Dobrý den mam takový problém řekl jsem holce kterou miluji svoje sympatie a ona řekla ze si to nechá projit hlavou a přemýšlí nad tím už měsíc a půl neexistuje nějaká finta jak si ji víc získat. Mimochodem ráda kreslí což já taky a umím skládat básničky

ABCDEFGH, 14 let

Milý ABCDEFGH,

Jestliže se dívka po tak dlouhé době nevyjádřila, je docela dobře možné, že o navázání důvěrnějšího vztahu nemá zájem nebo si není jistá, avšak zároveň tě nechce zklamat nebo ti způsobit smutek. Udělal bys lépe, kdyby ses s dívkou zkusil nejprve spřátelit a teprve později se jí svěřil se svými city.
Při navazování vztahu ti mohou pomoci například společné zájmy. Například můžeš dívce nabídnout, že jí ukážeš nějaký svůj výkres nebo přečteš nějakou svoji básničku, protože chceš znát její názor.
Jestliže chceš získat dívčiny sympatie, chovej se vlídně a laskavě, ale nevnucuj se. Buď čestný a upřímný, vyhýbej se vulgarismům, nikoho nepomlouvej, v případě potřeby nabídni pomoc a snaž se dodržovat dané slovo.

15.05.2018

Zdravím je mi čerstvě 15let mám 180cm ale 55kg a přijde mi že je to docela málo. Problém je ten že hrozně moc jím ale nedokážu přibrat. Je to asi kvůli štítné žláze. Můžu s tím něco dělat? Docela mi to vadí :/

Luke, 15 let

Milý Luke,

Hodnota BMI u tebe činí 16,98 a vzhledem k tvému věku se jedná o podváhu. Porucha činnosti některé z endokrinních žláz, například štítné žlázy, sice nemusí být jedinou příčinou podváhy, nicméně se na snížení tělesné hmotnosti může podílet. Při onemocnění štítné žlázy se doporučuje zvýšená konzumace zeleniny, ovoce a ryb a užívání doplňků stravy s jódem, železem a vitaminy, zejména s vitaminem B.
Pokud se léčíš na endokrinologii, konkrétní doporučení ohledně stravování ti poskytne ošetřující lékař.

15.05.2018

Dobrý den, Slyšel jsem že je pohlavní sex legální od 15 let. Ale když má někdo který nedosáhl 15 let třeba orální nebo anální styk, tak porušil zákon ? děkuji :)

Secret, 14 let

Milý Secrete,

Pohlavní styk (stejně jako další sexuální aktivity) s osobou mladší 15-ti let je trestným činem. Avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, protože nenese trestní odpovědnost.

15.05.2018

Dobrý den můžu nosit místo boxerek plavky a kdyžtak co se mi může stát ?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Plavky bych doporučoval nosit pouze na plavání, nikoli jako náhradu za spodní prádlo. Plavky jsou totiž obvykle vyrobeny z umělých vláken, zatímco spodní prádlo by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny, aby dobře sálo pot a aby nedocházelo k přehřívání pohlavních orgánů. Pokud bys namísto spodního prádla stále nosil plavky, mohlo by se u tebe vyvinout některé z kožních onemocnění (dermatitida, opruzení a podobně).

15.05.2018

Dobrý den. Mám dotaz. Ve 12 letech se mi vždy když jsem si sundal spodní prádlo postavil. A nejhorší to bylo když jsem se měl jít sprchovat. Dnes už je to lepší, ale stále se mi postaví když si při sprchování umývám penis (jen se ho dotknu, už to začne!), nebo když se převlékám (a sundávám u toho spodky), tak taky ještě cítím, že se mi staví. Je to normální? Děkuji

Nick, 13 let

Milý Nicku,

Častá erekce je v období dospívání naprosto normální. Z důvodu narůstající hormonální hladiny postačí k tomu, aby se erekce dostavila, i docela slabý podnět, jako například dotek. Také dopadající voda ze sprchy může způsobit podráždění, které erekci vyvolá. Někdy se erekce dostavuje i bez viditelné příčiny.

15.05.2018

Dobrý den. Chci se zeptat, zda když jde předkožka stáhnout až za žalud, zda předkožku ponechat za žaludem. Obnažený ho mají jen ti s obřízkou, nebo si ho tak nechávají i ti, kterým jde předkožka přetáhnout?

Nick, 13 let

Milý Nicku,

Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila do původní pozice na žaludu. Avšak u některých mužů a chlapců je předkožka natolik krátká, že nepostačuje k pokrytí celého žaludu, který tak zůstává z větší či menší části obnažený. Jinak není důvod snažit se předkožku uměle fixovat v pozici za žaludem, ani to nelze doporučovat, neboť v důsledku umělé fixace (například pomocí spony či pásky) může dojít k narušení průtoku krve penisem.

15.05.2018

Někdy mně začne bolet pravé varle, bolí tak půl minuty.Je to normální?

Co je to přezdívka?, 12 let

Milý Co je to přezdívko,

Bolest varlete může mít různé příčiny, například narušení přítoku krve do varlete či odtoku krve z varlete. Bolest může do varlete také vystřelovat z jiné části těla, například z třísel. V každém případě bolest varlat nelze podceňovat, a proto doporučuji, abys co nejdříve navštívil svého praktického lékaře.

15.05.2018

Dobrý den, už pár dní ve škole non-stop smrkám. Myslíte, že to může být kvůli tomu, že mám nějakou alergii na něco? Děkuju za odpověď.

Hepčí, 14 let

Milý Hepčí,

Příčinou tvých obtíží nemusí být jen alergie, ale například infekční onemocnění horních cest dýchacích. Bez vyšetření na alergologii nelze prokázat, zda opravdu trpíš alergií. Vyloučit nelze ani nachlazení způsobené náhlými změnami teploty, například při opakovaných vstupech do klimatizovaných místností.

14.05.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se pomocí cviků či čehokoli jiného dá zmenšit bradavky. Děkuji

Paprika, 17 let

Milý Papriko,

Pokud se jedná o tzv. gynekomastii (tj. chorobné zvětšení prsních bradavek u dospívajících chlapců), ta je způsobena hormonální nerovnováhou a lze ji léčit pouze pomocí antiestrogenů.
Hormonální léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis, doporučuji tedy navštívit endokrinologické pracoviště, pokud možno s poukazem od praktického lékaře. Návštěvu lékaře příliš neodkládej, protože v dospělosti by již hormonální léčba gynekomastie nemusela být účinná, zejména pokud by došlo k fibrózní (vazivové) přestavbě tkáně.

14.05.2018

Zdravím, mám problém se zády, mám je křivá a mám dole takovou "díru" (myslim se tomu říká bedra), také mám tučná záda. Potřebuji vědět, jak se zbavit toho podkožního tuku, hrbu a vybočené bederní páteře? Myslim nějaké cviky, nebo polohu, kterou mám držet, aby záda byla v pořádku? Jak zajistit, abych si to hlídal? Děkuji za odpověď.

Tlouštík, 15 let

Milý Tlouštíku,

Podle popisu se jedná o tzv. hyperlordózu, což je nadměrné zakřivení bederní páteře. Pravdou je, že vadné držení těla může souviset i s obezitou, a že snížení tělesné hmotnosti (zhubnutí) by mohlo přetížené opěrné soustavě značně ulehčit. Zároveň však doporučuji navštívit praktického lékaře, který vystaví poukaz na vyšetření na ortopedii. Konkrétní cviky ti doporučí ortoped nebo rehabilitační lékař, protože až na základě vyšetření lze stanovit, které svaly a svalové skupiny je třeba posílit.

14.05.2018

Som obrezaný a na jazve mám ako keby zle zašité. Čo to je?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, při hojení jizvy po cirkumcizi (obřízce) se mohou vytvářet různé neobvyklé kožní útvary, jako například nerovnosti, prohlubně, srůsty a podobně. Pokud jsi se vzhledem jizvy nespokojený, mohl bys podstoupit revizi. Tu bych však příliš nedoporučoval, protože další operace by mohla vést ke ztrátě další části erotogenní tkáně.
Změny struktury tkáně v okolí jizev probíhají obvykle po dobu jednoho roku od zákroku, avšak proces vyzrávání jizvy se může protáhnout i na několik let. Poté již jizva zpravidla zůstává beze změn. Na trhu je k dispozici řada speciálních krémů a mastí na jizvy, avšak jejich účinnost není spolehlivě prokázána. Ke zvlhčení jizvy však postačí i cenově dostupnější panthenolová mast (např. calcium pantothenicum), díky jejímuž působení bude pokožka v místě zjizvení pružnější a vláčnější, a tudíž případné nerovnosti budou o něco méně nápadné.

14.05.2018

Ahoj je mi 13 let a jednou sem se rozhodl že si ho změřim s erekcí a zjistil sem že mám 14cm. Je to u kluka v mém věku normální?

NejakejKluk, 13 let

Milý NejakejKluku,

Ano, uvedený rozměr je vzhledem k tvému věku normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 12,5 ± 1,5 cm, tedy 11 až 14 cm.

14.05.2018

Dobrý den, dnes jsem na svých varlatech našel nějaký černý pupínek. Napadlo mě zda to nemůže být klíště nebo něco takového. Jít za rodičemi s tímto mi bylo blbé. Tak jsem ho pinzetou vytrhl. Nic z toho nevyteklo. Takže to klíště asi být nemohlo. Ale i tak nemůže z toho něco být? Co případně ten černý pupínek mohl být?

Josef, 14 let

Milý Josefe,

Nedovedu posoudit, jakého původu byl tmavý pupínek, který se ti objevil na šourku. V úvahu připadá například malé množství zaschlé krve po drobném zranění (např. bodnutí hmyzem a podobně) nebo nějaká nečistota, která přilnula („přilepila“ se) na pokožku šourku.
Avšak klíště bys nejspíše poznal, protože měří několik milimetrů a určitě jsi už někde viděl jeho obrázek, nebo si jej alespoň můžeš snadno vyhledat. Přesto však sleduj místo, kde se pupínek objevil. V případě výraznějšího zarudnutí postiženého místa a jeho okolí se přece jen raději svěř alespoň jednomu z rodičů a v jeho doprovodu navštiv lékaře.

13.05.2018

Zdravím potřebuji poradit. Měřím 183 cm a vážím 58 kg. Nevím jestli je to akorát či málo. Jím přitom podle mého docela dost. Děkuji

Adam J., 17 let

Milý Adame J.,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 17,3 a vzhledem k tvému věku a pohlaví se jedná o podváhu. Podváha nemusí být způsobena pouze nedostatkem potravin. Někteří lidé zůstávají velmi štíhlí, i když přijímají zcela přiměřené množství potravy. Nízká tělesná hmotnost může být způsobena dědičnými dispozicemi, jindy se jedná o projev poruchy metabolismu (látkové přeměny) nebo některých onemocnění.
Pokud potřebuješ přibrat na váze, doporučuji zařadit do jídelníčku více plnotučných mléčných výrobků, pečiva, těstovin, rýže, sušeného ovoce a ořechů. Avšak vyhýbej se přejídání, které může vyvolat zažívací obtíže a následně i nechuť k jídlu.

13.05.2018

Je mi 12 a ani jednou jsem neměl holku. Strašně mě to štve. Když se mi nějaká líbí tak ona mě nechce. Nevíte co mám udělat?

Newim, 12 let

Milý Newim,

Důvěrnější vztah mezi chlapcem a dívkou musí být založen na vzájemných sympatiích. Ty lze získat různým způsobem, například čestným chováním, milou povahou, ochotou pomáhat druhým a podobně.
Pokud máš o některou z dívek ve svém okolí zájem, zkus se s ní spřátelit, ale nesnaž se před ní příliš předvádět nebo nápadným způsobem přitahovat pozornost.
Při sbližování s dívkou ti mohou pomoci například stejné nebo alespoň podobné zájmy či záliby, jimž byste se mohli společně věnovat. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
Pokud se ti nepodaří navázat vztah s dívkou, která se ti líbí, nepropadej smutku a zklamání. Někteří lidé se k sobě zkrátka nehodí. Je pravděpodobné, že dříve či později poznáš dívku, která ocení tvé kladné vlastnosti, kterých máš jistě celou řadu.

13.05.2018

Dobrý večer, chci se zeptat, vždy jak uvidím pěknou holku, tak se mi "postaví". Proč se to děje?

Michálek, 12 let

Milý Michálku,

V období dospívání se erekce dostavuje poměrně často. Příčinou je narůstající úroveň hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Erekce nemusí být vždy jen projevem pohlavního vzrušení. Někdy se dostavuje například v důsledku dlouhého sezení, nošení příliš těsného spodního prádla a podobně.

13.05.2018

Mám 11 cm v erekci. Je to v pořádku?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí při erekci 13 až 15 cm. Avšak drobný rozdíl oproti průměrným hodnotám tě nemusí nijak znepokojovat. Délka tvého penisu je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. O tzv. mikropenis by se jednalo pouze v případě, že by jeho délka při erekci činila méně než 5,2 cm.

13.05.2018

Dobrý den já mám dotaz jak mám říct holce že bych ji chtěl. Naznačuju jí to ale bojím se jí to říct ?

Stoleček, 14 let

Milý Stolečku,

Pokud se chceš s dívkou sblížit, měl by ses s ní nejprve spřátelit a ve vhodný okamžik ji pozvat na schůzku. Nemusíš jí hned dávat najevo, že jsi do ní zamilovaný. Naopak, pokud bys dívce vyznal své city předtím, než se lépe poznáte, mohl bys u ní vyvolat obrannou reakci v podobě odmítnutí. Dívka by si mohla myslet, že se ji snažíš jen co nejrychleji „sbalit“, a že o ni nemáš opravdový zájem.
Samozřejmě, že dívce můžeš dávat najevo své sympatie, ale není vhodné vyznávat lásku hned na první či druhé schůzce. Dívka by si v takovém případě mohla myslet, že vyznáváš lásku každé na potkání. K dívce buď milý a laskavý, avšak příliš na ni nenaléhej. Než s dívkou navážeš důvěrnější vztah, dej jí dostatek času a příležitostí, aby tě důkladněji poznala.

13.05.2018

(...) nezobrazovat dotaz prosím. Díky

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Pocení slouží k ochlazování organismu a k odvádění některých škodlivých látek. Někteří lidé se potí více, jiní méně. Záleží na tom, jak tělo hospodaří s tekutinami. Od puberty má pot charakteristický pach, který souvisí s činností žláz s vnitřní sekrecí.
U některých jedinců lze v letním období nebo po fyzické námaze pozorovat na oblečení vlhké skvrny v podpaží, u jiných nikoli. Pot, k jehož vylučování dochází v podpaží, buď ulpívá na axilárním ochlupení (tj. na chlupech, které vyrůstají v podpažních jamkách), vsakuje se do oblečení nebo stéká po stranách trupu. Někteří lidé si axilární ochlupení holí, aby potlačili nepříjemný tělesný pach. Ten totiž vzniká převážně rozkladem potu, který ulpívá na ochlupení.

13.05.2018

Dobrý den, když stáhnu předkožku tak mám na ní takové malé bílé tečky které se shromažďují vedle sebe je to normální?

Pepo, 13 let

Milý Pepo,

Na základě popisu nedovedu posoudit, o jaké tečky se jedná. Pokud lze tečky smýt, nejspíše se jedná o tzv. smegma, které vzniká odlučováním svrchních buněk epitelu na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Smegma má význam při oddělování předkožky od žaludu, avšak pokud již lze předkožku přetáhnout, je vhodné si zbytky smegmatu při koupání nebo sprchování umýt.
Pokud tečky nelze smýt (jsou součástí tkáně na povrchu penisu), mohlo by se jednat o zduřelé mazové žlázky, které nejsou nijak škodlivé.

13.05.2018

Som obrezaný. Chcem si obnoviť predložku a počul som že sa to dá naťahovaním? Je to pravda? A keď budem mat na penise natiahnutú kožu tak ona sa mi sama prispôsobí do tvaru predkožky? A nebude sa zvliekať samovoľne?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Předkožka patří mezi ty části lidského těla, které se po chirurgickém odstranění již neobnoví. U některých mužů či chlapců, kteří tento zákrok podstoupili, se však vytváří tzv. pseudopraeputium („nepravá předkožka“), což je část kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu.
Pseudopraeputium může pokrývat různě velkou část žaludu, avšak nemá všechny vlastnosti skutečné předkožky. Jeden z mnoha rozdílů spočívá i v tom, že prstenec předkožky obsahuje větší množství svalových vláken, při jejichž smrštění je předkožka uzavřená. Naproti tomu „nepravá předkožka“ (pseudopraeputium) zůstává na konci obvykle pootevřená.
Vytvoření pseudopraeputia lze do určité míry dosáhnout pravidelným cvičením, které spočívá v šetrném natahování zbývajícího kožního pokryvu penisu. Penis se při něm uchopí tak, aby palce a ukazováčky obou rukou obepínaly tělo penisu přibližně uprostřed vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu penisu. Poté se ruce mírně oddalují směrem od sebe (na opačné strany), avšak spojené prsty se stále dotýkají povrchu penisu. Tím se kůže na penisu mírně roztáhne. Provádění tohoto cviku však v žádném případě nesmí bolet. Příliš silné natahování může vést ke vzniku drobných poranění a k poškození cév a nervů.
Cvičení vyžaduje značnou trpělivost, neboť výraznější výsledy se dostaví nejdříve po několika měsících. Pro vytvoření natolik dlouhého pseudopraeputia, které by pokrývalo celý žalud, je někdy zapotřebí až několika let každodenního natahování.

13.05.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal proč mi moje pohlavní orgány zapáchají i když dodržuji pravidelnou hygienu nevím co s tím mám dělat.

Asd, 16 let

Milý Asd,

Některé části lidského těla mají charakteristický pach, což se týká i pohlavních orgánů, a to jak mužských, tak i ženských. Výraznější zápach by mohl být způsoben infekčním onemocněním vývodných cest močových, avšak to by se projevovalo i pálením při močení, častým nucením na moč a zvýšenou teplotou. Jinak se kvůli tělesnému pachu není třeba znepokojovat. V dotazu uvádíš, že si pohlavní orgány myješ, vše by tedy mělo být v pořádku.

12.05.2018

Chtěl bych se zeptat poradil jste mi umývat pohlavní orgány horkou vodou a mýdlem ale potřeboval bych poradit jak mám dat pryč zaschlé sperma (...) zkoušel jsem to houbičkou zdrhnout a nevim jestli to moc pomohlo zkoušel jsem i to mýdlo. Děkuji

Pavel, 17 let

Milý Pavle,

Pokud by se jednalo o zaschlé sperma, nečinilo by jeho umytí mýdlem a vodou žádné obtíže. Vzhledem k tomu, že mytí nepomáhá, se s největší pravděpodobností nejedná o zaschlé sperma, nýbrž o projev kožního onemocnění, například mykózy. Doporučuji tedy navštívit kožního lékaře (dermatologa).
V odpovědi na tvůj předchozí dotaz ze dne 09.05.2018 jsem pro mytí pohlavních orgánů nedoporučoval horkou, nýbrž teplou vodu. Horkou vodu pro mytí pohlavních orgánů rozhodně nedoporučuji, protože může způsobit jejich opaření.

12.05.2018

Dobrý den, jsem pravák, pravou rukou dělám v podstatě vše. Kromě masturbace. Když masturbuji pravou rukou, tak to není zdaleka tak příjemné a občas mi i vyklouzne. Nedávno jsem si všiml, že když klepu rychle prsty na rukách, tak mi to mnohem lépe jde na levé ruce než na pravé. Je možné, že je horší, nevím, jak to nazvat, snad akrobatičnost, mé pravé ruky způsobena například tím, že ji právě mnohem více používám na uchopení věcí, nebo třeba tím, že na myš u PC používám také pravou ruku a naopak lepší hybnost levé ruky je třeba způsobena tím, že používám často klávesy WASD při hrách, nebo je to spíše genetická dispozice a s věcmi v životě to nemá žádné souvislosti? Jak moc je obvyklé, že pravák masturbuje levou rukou?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Podle toho, co popisuješ, by se mohlo jednat o tzv. ambidextrii neboli obourukost. Ta se někdy vyskytuje u leváků, kteří se ve škole naučili psát pravou rukou.
Ambidextrie byla již v minulosti popsána například u některých malířů, kteří se naučili psát a malovat pravou rukou, avšak některé činnosti vykonávali levou rukou. Příkladem může být Josef Lada, který již v dětství zdatně kreslil oběma rukama.
Pokud už jsi zvyklý psát pravou rukou, není důvod, aby ses snažil na tom něco změnit. Stejně tak není důvod, aby ses snažil vykonávat masturbaci pomocí pravé ruky, jestliže ti levá ruka pro tuto činnost vyhovuje lépe. Pro každou činnost používej raději i nadále tu ruku, která ti při jejím vykonávání lépe vyhovuje.

12.05.2018

Můj penis při erekci je zahnutý směrem dolu... myslím si, ze uhel ve sklonu je cca 80- 85 °... můžou za to slipy ? Je to normální ? Bude to vadit při souloži ? Mám strach

Spytihněv, 15 let

Milý Spytihněve,

Při erekci může penis svírat různý úhel. Při sklonu 0 až 85° směřuje penis vzhůru, při sklonu 85 až 95°směřuje rovně kupředu a při sklonu 95 až 180° směřuje dolů. Přibližně u 65% mužů a chlapců směřuje penis při erekci více či méně vzhůru, u 10% kupředu a u zbývajících 25% směrem dolů, přičemž všechny tři možnosti jsou normální.

Různé úhly sklonu penisu při erekci

Sklon penisu při erekci není dán tím, jaké kdo nosí spodní prádlo, nýbrž větší či menší pružností závěsných vazů penisu, což je vrozená vlastnost, kterou lze jen těžko měnit.
Přestože sklon penisu směrem dolů je při erekci méně obvyklý, rozhodně nemusí představovat překážku pro pohlavní styk. Problémem bývá spíše zalomení penisu, které se však vyskytuje jen vzácně, a to zpravidla v důsledku poranění vazivových pouzder topořivých těles. Naproti tomu vrozený sklon penisu směrem dolů by neměl při pohlavním styku nijak vadit.
Pokud by ti výraznější sklon penisu v budoucnu přece jen způsoboval obtíže, jistě se svojí partnerkou najdeš takovou koitální polohu (tj. polohu při pohlavním styku), která vám oběma bude pohodlná.

12.05.2018

Dobrý den, 2.5. jsem se ostříhal na krátko (vrch) strojkem. Chci se zeptat za jak dlouho to doroste do delšího stavu. Nebo nějaké typy jak to urychlit prosím

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Vlasy dorůstají tempem okolo 1 až 1,5 cm za měsíc. Účinnost různých doplňků stravy na podporu růstu vlasů je problematická, nicméně pro zdravý růst vlasů doporučuji zajistit si dostatek tekutin, zvýšit příjem minerálů (například ve formě minerální vody) a vitaminu C.

12.05.2018

Hezký den, když mám erekci a předkožku zcela stáhnu za žalud, tak mi občas nejde netáhnout zpět. Nebo jde, ale musím více zatlačit. Je to normální?

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Nejspíše u tebe dosud přetrvává drobné zúžení předkožky. Jestliže předkožka uvázne za žaludem (odborně se tento stav nazývá parafimóza), nesnaž se ji natahovat zpět násilím. Nejprve stiskni žalud mezi prsty, čímž dočasně zmenšíš jeho objem, poté se můžeš pokusit žalud „zatlačit“ zpět do předkožky. Podrobnější postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.05.2018

Měřím něco kolem 168 cm a vážím 55 kg, chtěl bych přibrat a mít větší svaly, co mám dělat?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 19,5, což je pro tvůj věk naprosto ideální. Pokud však chceš přesto přibrat, doporučuji zajistit si pravidelné stravování a konzumovat více potravin, které přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti, avšak netloustne se po nich. K takovým potravinám patří například mléčné výrobky (zejména tvaroh), sušené ovoce a ořechy všeho druhu.
Pro posílení svalstva můžeš využít běžné posilovací cviky s vlastní váhou, například kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně.

12.05.2018

Dobrý deň som obrezaný a pod žaluďom je taká jazva a v tej jazve je taká malá dierka má 2mm. Čo to je a prečo to tam je? (Zle mi to zašili?)

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

V důsledku cirkumcize (obřízky) může docházet ke vzniku různých neobvyklých kožních útvarů v blízkosti žaludu. Může se jednat například o drobné srůsty mezi zbývající tkání vnitřního listu předkožky a okrajem žaludu. Někdy se tyto srůsty vyskytují na spodní straně penisu v místě uzdičky, pokud v rámci cirkumcize došlo k jejímu odstranění. Zbytky vnitřního listu předkožky na těchto místech někdy nesrůstají plošně, nýbrž bodově (zjednodušeně řečeno zde vytvoří jakýsi „most“ s volnou mezerou uprostřed). Pokud jsi se vzhledem jizvy po operaci genitálu nespokojený, požádej své rodiče, aby s tebou opět navštívili zdravotnické zařízení, v němž byl zákrok proveden. Není vyloučeno, že pooperační jizva bude vyžadovat revizi.

12.05.2018

Dobrý den, všiml jsem si, že se mi mění velikost varlat. Tím nemyslím, že se mi stahuje a uvolňuje šourek. Někdy, když si nahmatám varlata, tak jsou "normální", ale jindy zase malá. Proč? Děkuji

Filip, 17 let

Milý Filipe,

Výrazné změny objemu varlat (tj. jejich střídavé zvětšování a zmenšování) mohou být projevem tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, jimiž je z varlat a nadvarlat odváděna odkysličená krev. Avšak pro stanovení příčin tvých obtíží by bylo třeba provést ultrasonografické vyšetření. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

12.05.2018

Při erekci se mi vpravo dole objeví zelenomodrá žíla. Jak ji dám pryč? Vystupuje takový hrbol. Děkuju

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Penis je bohatě prostoupen cévami, z nichž některé mohou zřetelně vystupovat, a to zejména při erekci. Podle popisu v tvém dotazu připadá v úvahu některá z žil, které z penisu odvádí odkysličenou krev.
Kvůli vystupující („naběhlé“) žíle se nemusíš nijak znepokojovat, pokud není bolestivá. V takovém případě bych doporučoval zvýšit příjem vitaminu E v podobě doplňku stravy. Pokud bolest do několika týdnů neodezní, doporučuji navštívit praktického lékaře a nechat si vystavit poukaz na vyšetření na urologii.

12.05.2018

Ahojte
Mám 13 rokov a mám ho pri erekcii dlhý 11,5cm a obvod 9,2 cm. Je to dobre na môj vek? Vopred ďakujem

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální a plně odpovídají průměrným rozměrům pro tvůj věk. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm), průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 9 až 11 cm (10 ± 1 cm).

12.05.2018

Dobrý den je mi 12 let měřím cca 156cm a vážím 54kg. Chtěl bych zhubnout ale jsem alergický na ovoce, zeleninu, ořechy, mák a ryby . Co mám tedy jist?
Předem děkuji za odpověď.

Said, 12 let

Milý Saide,

Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, tělesná hmotnost výrazně nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) činí přibližně 22,2. Jedná se o nadváhu, protože optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5.
Jestliže potřebuješ zhubnout, zajisti si především pravidelné stravování. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel. Dodržuj pitný režim a zajisti si dostatečný příjem tekutin. Jestliže jsi alergický na ovoce a zeleninu, můžeš jíst například tmavé pečivo (celozrnný chléb a podobně). Vhodným pokrmem může být i ovesná kaše, která dobře zasytí, ale netloustne se po ní.
Kromě úpravy jídelníčku doporučuji rovněž dostatek vhodných pohybových aktivit, k nimž patří například plavání či jízda na kole.

12.05.2018

Dobrý den, Mám takovou otázku, je normální, že když mám orgasmus tak že místo ejakulátu mi vyteče průhledná kapalina v nepatrném množství a někdy i s ní přicházejí bublinky ?

Pinďa, 15 let

Milý Pinďo,

Jestliže se průhledná tekutina uvolňuje až při dosažení orgasmu, jedná se již s největší pravděpodobností o ejakulát. Pokud by se totiž jednalo o tzv. preejakulační tekutinu, docházelo by k jejímu uvolnění již v průběhu masturbace (ještě před dosažením orgasmu) nebo dokonce jen při silnějším pohlavním vzrušení.
V období dospívání je hustota ejakulátu poněkud nižší, než v dospělosti. Také objem ejakulátu je u dospívajícího chlapce nižší, než u dospělého muže. Viz též odpověď na dotaz návštěvníka Frajera ze dne 11.05.2018.

11.05.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat: je mi 12, ale pořád se u mě neobjevily znaky dospívání. Je to v pořádku?

Raketa, 12 let

Milý Raketo,

U chlapců je první známkou nastupujícího dospívání první výrazné zvětšování objemu varlat. Nejčastěji k němu dochází ve věku 10 až 12 let. Prozatím se však není třeba znepokojovat, protože o tzv. opožděnou pubertu (pubertas tarda) se jedná pouze v případě, že k prvnímu růstu objemu varlat nedojde ani po dosažení čtrnáctého roku věku. V takovém případě by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologii, avšak prozatím to není nutné.

11.05.2018

1) Jak dlouho mám mít v tom čaji penis? 2) A přestane byt citlivý hned nebo až za týden, měsíc,... 3) Kolikrát to mam opakovat?

Ondřej, 14 let

Milý Ondřeji,

Oplachování přecitlivělého žaludu v čaji se provádí jednou denně po dobu několika minut. První výsledky by se měly dostavit přibližně po týdnu. Snížení citlivosti žaludu pomocí čaje sice není trvalé, avšak pokud si jej budeš oplachovat pravidelně, tvoje tělo se postupně „odnaučí“ vnímat pocity při doteku či otírání žaludu o spodní prádlo jako nepříjemné.

11.05.2018

Dobrý den, přemýšlel jsem, co bych mohl v dospělosti dělat a napadlo mě, že bych se mohl dostat do politiky. (a měnit svět k lepšímu.) Kam mám jít na střední školu, jestliže chci být politikem? Děkuju za odpověď.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Politikem se může stát každý občan České republiky, který dosáhl určitého věku. Členem politické strany se můžeš stát po dosažení věku 18 let, do zastupitelstva obce můžeš kandidovat rovněž po dosažení věku 18 let, do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR lze kandidovat po dosažení věku 21 let a do Senátu Parlamentu České republiky po dosažení věku 40 let, přičemž stejná věková hranice platí i pro kandidáty na prezidenta ČR.
Politická činnost občana ČR není ze zákona podmíněna dosažením určitého druhu či stupně vzdělání, a tudíž není vyloučeno, že různé politické funkce může vykonávat i osoba se základním vzděláním, pokud je do funkce zvolena. Avšak v rámci přípravy na politickou činnost považuji za vhodné získat alespoň středoškolské vzdělání, nejlépe snad na gymnáziu, neboť vzhledem ke všeobecnému zaměření ti studium na gymnáziu poskytne orientaci v nejrůznějších oblastech lidského poznání.
Zároveň by sis však měl zvolit nějaké občanské povolání, které tě bude živit alespoň do té doby, než se ti podaří v politice získat nějakou placenou funkci.

11.05.2018

Dobrý den, chci se zeptat zda mohu souložit s kamarádkou? Je trestné pokud budu mít chráněný sex? (...)

Michal, 12 let

Milý Michale,

Pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let je sice trestným činem, nicméně osoba mladší 15-ti let dosud nenese trestní odpovědnost, a tudíž ji nelze trestně stíhat. Přesto však pohlavní styk v tvém věku nedoporučuji, protože i při použití antikoncepčních prostředků nelze nikdy zcela vyloučit, že dojde k nechtěnému početí. Před prvním pohlavním stykem by měli oba partneři zvážit, zda jsou v případě selhání antikoncepce schopni a ochotni nést rodičovskou odpovědnost a společně se starat o své dítě.

11.05.2018

1. Můj penis měří 12-13cm při erekci je to normální nebo malé?
2. Ochlupení toho mám.
3. V podpaží ještě nevyrostl ani chloupek
4. Hlas se mi ještě nemění
5. Na penisu mám takou červenou čáru která vede až na varlata. V moři mě varlata pálí
Prosím na vše odpovězte jestli je to v pořádku

Borec, 13 let

Milý Borče,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm).
U naprosté většiny dospívajících se nejprve začíná vyvíjet pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů), zatímco axilární ochlupení (ochlupení v podpaží) se začíná vyvíjet až o něco později, zpravidla s odstupem 1 až 2 roky po nástupu vývoje pubického ochlupení.
Hlasová mutace, tedy změna hlasu z chlapeckého na mužský, může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku, přičemž obvykle probíhá po dobu půl roku až 2 roky.
Tmavší proužek na spodní straně penisu je tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]) neboli šev na spodní straně penisu. Tento šev poté pokračuje přes šourek a rozkrok až k řitnímu otvoru. Více informací o raphe najdeš na stránce „A co tam máš ty?“.
Pokožka šourku obsahuje značné množství záhybů a je velmi jemná a citlivá. Působením slané mořské vody může dojít k vysušení pokožky a podráždění šourku. Po plavání či koupání v mořské vodě doporučuji co nejdříve svléknout mokré plavky, opláchnout si pohlavní orgány a podrážděnou pokožku šourku ošetřit mastným pleťovým krémem.

11.05.2018

Při masturbaci penis nevystříkne sperma ale pouze vyteče průhledná tekutina je to v pořádku?

Frajer, 13 let

Milý Frajere,

K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Průhledná tekutina, o níž se v dotazu zmiňuješ, může být buď tzv. preejakulační tekutina, nebo ejakulát, který je dosud řídký a uvolňuje se zatím jen v menším množství.
Rozdíl mezi preejakulační tekutinou a spermatem spočívá v tom, že preejakulační tekutina se tvoří v tzv. Cowperových žlázách, zatímco jednotlivé složky spermatu se tvoří ve varlatech, semenných váčcích a předstojné žláze (prostatě). Preejakulační tekutina se uvolňuje při pohlavním vzrušení nebo v průběhu masturbace, zatímco k ejakulaci dochází až v závěru masturbace, a to buď současně s orgasmem (vyvrcholením), nebo krátce po jeho dosažení. Preejakulační tekutiny se uvolňuje zpravidla pouze pár kapek, zatímco ejakulát se u dospívajících uvolňuje v objemu 1 až 3 mililitry, u dospělého pak v objemu 2 až 5 mililitrů.
U dospívajícího chlapce bývá hustota ejakulátu alespoň zpočátku poněkud nižší, než u dospělého. Zatímco v období dospívání tvoří až 99% objemu ejakulátu voda, v dospělosti činí podíl vody již jen 90 až  95%.
U dospívajícího může být výron semene méně prudký, než u dospělého, což je dáno intenzitou stahování svalů v oblasti malé pánve během ejakulace.

11.05.2018

Dobrý den, je mi to trapné, ale co je to masturbace?

Kucharek, 13 let

Milý Kucharku,

Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Označení masturbace je odvozeno z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Více informací o masturbaci najdeš na stránce „Hra pro jednoho“.

10.05.2018

Jsem citlivý na žalud. Co mám dělat?

Ondřej, 14let

Milý Ondřeji,

Nepříjemné pocity způsobené přecitlivělostí žaludu lze omezit s pomocí čaje. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „Hmm“ ze dne 07.05.2018 (viz níže na této stránce).

10.05.2018

Dobrý den, je v pořádku, že bych chtěl mít sex s dospělým?

Olík, 14 let

Milý Olíku,

Pro dospívajícího jedince mohou být sexuálně přitažliví nejen jeho vrstevníci, ale i dospělé osoby. Je celkem pochopitelné, že nejen dospělý muž, ale i dospívající chlapec může pociťovat sexuální náklonnost k dospělé ženě. Avšak mezi sexuálními partnery by měl být pokud možno jen přiměřený věkový rozdíl. Obecně lze za přiměřený považovat věkový rozdíl několika let, avšak je třeba respektovat, že pro sexuální aktivity existují určitá zákonem daná věková omezení. Problém nastává v případě, kdy jeden z partnerů dosud ještě nedosáhl věku 15 let, zatímco druhý již tuto věkovou hranici překročil. Pokud bys měl pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s dospělou osobou, stal by ses obětí trestného činu pohlavního zneužití.
Navázání sexuálního vztahu s dospělou osobou bych tedy doporučoval odložit na pozdější dobu, až ty sám budeš dospělý. Pokud tě starší ženy (případně muži) pohlavně vzrušují, můžeš své sexuální touhy prozatím uspokojovat alespoň v rovině erotických fantazií.

10.05.2018

Dobrý den je mi 14 a měřím jen 160 cm. Je nějaká léčba na tělesný růst?
A přijde mi že mám malý penis když se mi postaví tak měří jen 9 cm je to podprůměrné?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Tělesná výška 160 cm je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. O projev poruchy růstu (růstové retardace) by se jednalo v případě, že bys ve věku 14 let měřil 152 cm nebo méně. V takovém případě by bylo vhodné zahájit léčbu, například aplikaci růstového hormonu.
V podstatě totéž platí i pro rozměry penisu, který sice také nedosahuje průměrné délky pro tvůj věk, avšak  rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis, který by vyžadoval hormonální léčbu, například aplikaci gonadotropinů. Za mikropenis lze u chlapce ve věku 14 let považovat takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Samozřejmě, že v případě pochybností o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, se můžeš svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který může v případě potřeby doporučit vyšetření na endokrinologii. Avšak vzhledem k tvé normální tělesné výšce a normálním rozměrům penisu nejspíše nebude žádná léčba nutná.

10.05.2018

Dobrý den, chci se zeptat na dva dotazy. 1) holení: už mám hodně dlouhé chlupy a bojím se oholit. Nevím jestli to bolí a taky jestli to nebolí když se holím na koulích. 2) na penisu mám takové malé pupínky vadí to při holení nebo sexu ??? Díky za odpověď

Lemon, 14 let

Milý Lemone,

1) Jestliže ti ochlupení připadá dlouhé a chceš si jej upravit, ale nechceš se holit, můžeš si chloupky alespoň zkracovat nůžkami. Pokud si chceš ochlupení holit, měl by sis před prvním holením chlupy zkrátit (zastřihnout) na délku okolo 0,5 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku. Pro holení klasickým ručním holicím strojkem použij dostatečné množství pěny či gelu na holení. Nasucho lze používat pouze elektrický holicí strojek.
Samotné holení není bolestivé, pokud při něm nedojde k poranění. Avšak po oholení je pokožka podrážděná a dochází k jejímu vysušení. Z tohoto důvodu je vhodné oholenou pokožku ošetřovat pleťovým krémem, čímž se zároveň zabrání nepříjemnému zarůstání dorůstajících chloupků.
Holení šourku příliš nedoporučuji, protože kůže na něm je volná a obsahuje velké množství záhybů. S jeho holením je tudíž spojeno vyšší riziko poranění. Také podráždění pokožky šourku po oholení bývá zpravidla silnější, než na jiných částech těla. Pokud si chceš chloupky na šourku přesto holit, měl bys tu část šourku, kterou si právě holíš, udržovat přiměřeně napnutou pomocí volné ruky. Při holení šourku se vyhýbej dlouhým tahům strojkem a postupuj spíše po malých úsecích. Nejlépe bys však udělal, kdyby sis šourek raději neholil.
2) Drobné „pupínky“ na penisu jsou nejspíše zduřelé mazové žlázky. Vyskytují se přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců. Nejsou nijak škodlivé a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Nezpůsobují žádné omezení při sexuálních ani jiných aktivitách.
Někteří muži jsou se vzhledem zduřelých mazových žlázek nespokojeni, a proto si je nechávají laserově odstranit (vypálit). Avšak výsledek takového zákroku u nich může vyvolat zklamání, protože na místě odstraněných žlázek vznikají jizvičky, které mohou být nakonec nápadnější, než samotné zduřelé žlázky. Navíc se jedná o kosmetický zákrok, který není hrazen ze zdravotního pojištění.

09.05.2018

Za jak dlouho zmizí cucflek nebo dá se to urychlit??

Dejv, 13 let

Milý Dejve,

„Cucflek“ je hovorové označení pro krevní výron (hematom), který vzniká poraněním drobných podkožních cév při intenzivním sání kůže. Doba hojení může být různá, od několika dnů po několik týdnů.
Podobně jako u jiných krevních výronů neboli „modřin“ se doporučuje během prvních 1 - 3 dnů přikládat studené obklady, které zmírňují otok, během dalších několika dnů pak přikládat naopak teplé obklady, které podporují prokrvení a usnadňují hojení.

09.05.2018

Mohl bych se zeptat, co mám dělat když mám zaschlé sperma na žaludu a předkožce nevím co s tim? Prosím poraďte mi, děkuju

Pavel, 17 let

Milý Pavle,

K omytí pohlavních orgánů doporučuji používat teplou vodu a mýdlo. Vybírej si pokud možno takové mýdlo, které je šetrné k pokožce, například mýdlo pro citlivou pleť či s obsahem hydratačního krému. Pohlavní orgány si však po každém namydlení důkladně opláchni, protože zbytky mýdla by mohly dráždit pokožku a způsobovat její vysušování.

09.05.2018

Dobrý den. Jsem příliš náladový. Můžu se naštvat nebo rozbrečet z toho nejmenšího problému. Překáží mi to při bavení s kamarády nebo s rodiči a vadí mi to i ve škole když se naštvu kvůli nějaké malé chybě a nemůžu pokračovat. Jdou ty výkyvy nálad nějak zmírnit?

guP, 14 let

Milý guPe,

Časté změny nálady jsou v období dospívání způsobeny kolísáním hormonální hladiny. Z téhož důvodu většina dospívajících jedinců prožívá své citové stavy (hněv, smutek, ale i radost a nadšení) intenzivněji, než je obvyklé v dětství či v dospělosti.
Určité kolísání úrovně hormonální hladiny je v období dospívání normální a nelze se mu vyhnout. Nicméně určitého posílení emocionální stability lze dosáhnout dodržováním některých zásad zdravé životosprávy, zejména pravidelným a dostatečně dlouhým spánkem.
Při zvládání některých náročných či přímo konfliktních situací může pomoci, když si budeš v duchu opakovat nějakou stručnou frázi, kterou si pro takové případy připravíš (například „Zvládnu to“, „Jsem klidný“ a podobně).
Jedním ze způsobů, jak snížit nadměrné psychické napětí (tenzi), je rovněž pravidelné vykonávání masturbačních aktivit.

09.05.2018

Proč při masturbaci málo vydržim ?

David, 13 let

Milý Davide,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace může být různá, a to jak při masturbaci, tak při pohlavním styku. Zatímco u soulože se za tzv. předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože, pro masturbaci není časová hranice pro předčasnou ejakulaci stanovena.
Zatímco při pohlavním styku je nejčastější příčinou rychlejšího nástupu ejakulace zejména stres a psychické napětí spojené s obavami ze „selhání“, při masturbaci je rychlejší nástup ejakulace způsoben většinou příliš silným uchopením penisu a příliš prudkými masturbačními pohyby. Obtíže s rychlým nástupem ejakulace lze zmírnit častějším vykonáváním masturbace.

09.05.2018

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat co mám dělat když mám zkrácenou uzdičku a když si stáhnu předkožku tak se mi jakoby sehne žalud směrem dolů k uzdičce co s tim mám dělat, prosím poraďte.
Předem děkuji za odpověď

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Podle popisu by se mohlo jednat o tzv. krátkou uzdičku neboli frenulum breve. U dospívajících se vyskytuje poměrně často, avšak je pravděpodobné, že v průběhu dalšího růstu a vývoje penisu se krátká uzdička uvolní a již nebude způsobovat popsané obtíže.
Proces uvolňování krátké uzdičky můžeš podpořit jemným natahováním předkožky směrem dopředu. Spodní část předkožky uchopíš mezi palec a ukazováček a mírně posuneš směrem od těla. Toto posunování by v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys cítil bolest, znamená to, že posunuješ moc. Cílem totiž není uzdičku násilím co nejvíce natáhnout, ale mírnou a nenásilnou formou napomoci procesu jejího uvolňování. Přehnané natahování by mohlo vést k poranění. Cvik můžeš opakovat několikrát denně, nejlépe však po koupání, kdy je pokožka vláčnější. Je k tomu zapotřebí určitá trpělivost, protože výsledek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech či měsících.
Pokud k uvolnění uzdičky nedojde ani po dosažení dospělosti a zároveň frenulum breve působí potíže při pohlavním styku, lze provést operaci zvanou frenuloplastika, při níž se uzdička prodlouží chirurgicky. V období dospívání však není nutné takovouto operaci podstupovat, protože ještě existuje pravděpodobnost, že ke zlepšení stavu dojde i bez jakéhokoliv zákroku.

09.05.2018

Dobrý den mám dotaz ohledně spermií. Vždy když masturbuji tak na konci pouze vyteče taková bílá lepivá tekutina ale moji kámoši už normálně stříkají (...) děkuji za radu.

Luky, 14 let

Milý Luky,

Vzhledem k bílému zbarvení tekutiny se nejspíše již jedná o sperma (ejakulát), který se však zatím tvoří a uvolňuje pouze v menším množství. Preejakulační tekutina by byla čirá (průhledná), nikoli bílá či bělavá.
Zatímco u dospělého muže činí objem spermatu na jednu ejakulaci 2 až 5 mililitrů, u dospívajícího chlapce to může být o něco méně, často jen 1 mililitr. Samozřejmě, že různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, a proto je docela dobře možné, že u některých tvých vrstevníků je objem ejakulátu vyšší.

08.05.2018

Dobrý den existuje nějaká průměrná velikost varlat? Popřípadě jak změřit velikost varlat?

Ahoj, 13 let

Milý Ahoj,

Objem varlat neboli testikulární objem se měří pomocí orchidometru. Více informací o orchidometru najdeš na stránce „Co a jak se mění“. Průměrný objem varlat podle věku při měření orchidometrem je uveden v následující tabulce:

08.05.2018

Dobrý den, existuje nějaký způsob na odstranění pih bez laserů apod.? Něco přírodního jsem na internetu našel např. citronová šťáva, ale nevím, jestli tomu věřit. Děkuji za radu

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Kyselina citronová sice může přispět ke zmírnění pigmentace, avšak bylo by nutné ji aplikovat v takovém množství, které by vedlo přinejmenším k podráždění, ne-li přímo k poškození pokožky.
Ani laserové odstranění pigmentových skvrn a podobných útvarů nelze doporučit, neboť po vypálení laserem nelze provést jejich histologické vyšetření, které má zásadní význam pro posouzení, zda se jednalo o melanom (nádorové onemocnění kůže) či nikoli.
Pokud ti pihy, mateřská znaménka či jiné pigmentové útvary vadí či překážejí, doporučuji obrátit se na dermatologa (kožního lékaře), který provede vyšetření a posoudí, zda je nutné či vhodné zahájit léčbu.

08.05.2018

A co když budu chtít větší penis, jak ho mám tedy zvětšit?

M-Anonym, 15 let

Milý M-Anonyme,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že během několika následujících let penis ještě poroste, avšak jeho výsledné rozměry nelze předem odhadnout.
V případě tzv. mikropenisu by připadala v úvahu hormonální léčba, která ve většině případů vede k uspokojivým výsledkům. Jestliže se však nejedná o mikropenis, žádná léčba není zapotřebí a ani ji nelze příliš doporučovat.
Na účinky různých doplňků stravy, které mají údajně přispět ke zvětšení penisu, nelze spoléhat. Ze zákona se totiž nejedná o léčiva, nýbrž o potravinové doplňky, jejichž výrobce odpovídá pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoli za deklarované účinky.
Rovněž praktikování určitých cviků, které mají údajně vést k prodloužení penisu, příliš nedoporučuji. Může při nich dojít k poškození nervů a cév penisu, případně i vazivových obalů topořivých těles, přičemž závažnější poškození může vést k opačnému než očekávanému výsledku, tedy ke zmenšení (zanoření) penisu.
Některá privátní zdravotnická zařízení nabízejí chirurgické zvětšení penisu, avšak efekt takového zákroku nebývá nijak závratný, neboť chirurgicky lze penis prodloužit zpravidla pouze o 1 - 2 cm, přičemž „prodloužení“ penisu se projevuje pouze v klidovém stavu, nikoli při erekci. Chirurgický zákrok je navíc spojen s rizikem poškození penisu a ztráty schopnosti dosahovat erekce.
Především bys měl zvážit, zda opravdu potřebuješ mít větší penis. Rozhodně není pravdou, že abnormálně velký penis je lepší, než penis normálních rozměrů. Z hlediska pohlavního života má význam především schopnost dosažení a udržení dostatečně kvalitní erekce, nikoli samotné rozměry penisu, pokud se nejedná přímo o tzv. mikropenis. Za ten se ve věku 15 let považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. V ostatních případech není třeba se kvůli podprůměrným či průměrným rozměrům penisu znepokojovat.

08.05.2018

Dobry den nevíte co se všechno dělá na 15ti lete prohlídce? Děkuji za odpověď

Smatik, 14 let

Milý Smatiku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let je rozhovor s rodičem, kontrola, popřípadě doplnění chybějícího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky a posouzení růstu podle tzv. růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení stavu a vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům (včetně poučení o chráněném sexu), zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

08.05.2018

Dobrý deň. Keď som si skúšal dávať kondóm na penis tak sa mi tam ťažko dával a bol veľmi upnutý. Existujú aj kondómy pre hrubšie penisy?

Jozef, 15 let

Milý Jozefe,

Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, které se liší svojí šířkou. Přehled těchto velikostí najdeš v tabulce v odpovědi na dotaz Martina ze dne 06.05.2018 (viz níže na této stránce).

08.05.2018

Mám 80kg a výšku 178. Ako mám schudnúť? Teda ako prestať myslieť na jedlo. Lebo ja jem stále.

Peter, 15 let

Milý Petere,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k věku a pohlaví nadprůměrné. Podle růstového grafu se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 25% je vyšších. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 25,2. Jedná se o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 15 let se pohybují v rozmezí 19 až 21.
Jestliže potřebuješ zhubnout, ještě to neznamená, že musíš hladovět. naopak, jíst bys měl alespoň pětkrát denně. Avšak měl by ses vyhýbat konzumaci takových potravin, po kterých se tloustne. Zejména se jedná o světlé pečivo (světlé housky, rohlíky, toastový chléb a podobně) a tučná jídla. Naopak bys měl jíst více zeleniny. Některé druhy zeleniny obsahují až 90% vody, a proto dobře zasytí. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

08.05.2018

Často si honím (1x-2x/den). Je to špatné?

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

Uvedená četnost masturbace je stále ještě normální, zejména v období dospívání, kdy dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Častá masturbace není nijak škodlivá, naopak je vědecky prokázán její přínos pro tělesné i duševní zdraví jedince.

08.05.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na nějaké cviky, abych zhubnul v hýždích a na prsech, děkuji.

Somebody, 15 let

Milý Somebody,

Nejúčinnějším cvikem pro posílení prsních svalů je klasický klik. Pro posílení svalů hýžďových lze provádět například  široké dřepy nebo tzv. malý most.
Pokud však trpíš nadváhou, měl bys nejprve upravit svoje stravovací návyky, protože v opačném případě nebude posílené svalstvo přes silnou vrstvu tuku vidět.

08.05.2018

Zdravím, chci se zeptat, jak se oholit mezi půlkama? A jak si oholit místo nad přirozením? Předem díky za odpověď.

Anonymous, 15 let

Milý Anonymousi,

Rady a doporučení vztahující se k holení tělesného ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“ pod nadpisem „Holení ochlupení“. Při holení v okolí pohlavních orgánů je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poranění. Holení mezi hýžděmi příliš nedoporučuji, protože se jedná o obtížně přístupnou část těla. Kromě toho, proti sobě dorůstající chloupky mohou na těchto místech nepříjemně dráždit pokožku, zejména při chůzi a jiných pohybech.

08.05.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na 2 otázky.
1. Většinou nosím boxerky, mám rád nebo je mi pohodlné mít penis v boxerkách směrem vzhůru, když spím na břiše taky mám penis nahoru a tady je ten problém. Mám pocit že při erekci mi penis směřuje až moc nahoru a když se ho pokusím trochu narovnat bolí to. Jak bych mohl změnit zakřivení penisu?
2. Je mi to trapné, ale nevadí, když masturbuji používám výhradně pravou ruku a občas zažívám dost divokou masturbaci :D a tady je zase problém moje práva ruka je očividně více svalnatá ne levá, ale když se pokouším masturbovat levou rukou je mi to nepříjemné a nejde to. A proto bych se chtěl zeptat jak posílit obě ruce aby vypadali stejně?
Děkuji za odpověď

Dr.Who, 15 let

Milý Dr.Who,

1) Ve spodním prádle může penis směřovat vzhůru, dopředu nebo dolů, viz obrázek na stránce „Trenýrky nebo slipy?“. Poloha penisu ve spodním prádle závisí na rozměrech penisu i prádla, ale také na tělesné poloze.
Při erekci může penis svírat s tělem různé úhly. Z následující tabulky vyplývá, že u naprosté většiny (65%) mužů a chlapců směřuje penis při erekci vzhůru, tedy pod úhlem 85° nebo méně. Sklon penisu při erekci je dán především mírou pružnosti závěsných vazů, což je vrozená vlastnost, kterou nelze měnit. Pro naprostou většinu sexuálních aktivit však nemá sklon penisu při erekci zásadní význam.

2) Jsi-li pravák, je naprosto normální, že pro masturbaci používáš pravou ruku. Lateralita (tj. přednostní užívání jedné z končetin) má vrozený základ, přičemž snahy o její změnu (např. „přeučení“ leváka na praváka či naopak) mohou ohrozit duševní zdraví jedince. Je naprosto normální, že lidské tělo není zcela osově souměrné, a proto není třeba se znepokojovat kvůli vyvinutějšímu svalstvu na jedné z končetin.
Příliš prudkým a „divokým“ masturbačním pohybům se však raději vyhýbej, aby sis nezpůsobil poranění.

08.05.2018

Dobrý den lze povrch žaludu zvlhčovat slinami?

13, 13 let

Milý 13,

Lze, avšak takovýto způsob zvlhčování je jen málo účinný a navíc velmi krátkodobý. Pokud máš obtíže s vysušeným či popraskaným žaludem, použij pro jeho zvlhčení raději pleťový krém nebo panthenolovou mast.

07.05.2018

Dobrý večer, lze použít olej jako spolehlivou náhradu za lubrikační gel?

Jenda, 16 let

Milý Jendo,

Záleží na tom, jaký olej máš na mysli. Například potravinářský olej vyrobený z řepky je k tomuto účelu nevhodný, protože obsahuje kyselinu erukovou, která může způsobit podráždění pokožky a sliznic. Naproti tomu některé kosmetické oleje (například dětský olej s azulenem) jako náhražku za lubrikant použít lze.
Nicméně mnohem lepších výsledků než s jakýmkoliv olejem či jinou náhražkou lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem, který se na rozdíl o krémů či olejů nevsakuje do pokožky, a tudíž jeho lubrikační účinky jsou mnohem vyšší. Přitom cenový rozdíl (při srovnatelném množství) není nijak závratný, a tudíž případná peněžní úspora je zanedbatelná.
Pro pohlavní styk s kondomem použití olejů či krémů rozhodně nedoporučuji, neboť mohou narušit strukturu kondomu a zásadním způsobem omezit jeho účinnost. Pro použití s kondomem jsou určeny výhradně lubrikační gely na vodní bázi.

07.05.2018

Zdravím je možný se mi zmenšuje penis? Připadá mi že jsem ho mel vetší. Je normální že se rád koukám na spodní prádlo kluků a honim přitom ?

Kolapa, 14,5 let

Milý Kolapo,

Ke zmenšení penisu může dojít například v důsledku obezity, kdy dochází k zanoření penisu do nadměrné vrstvy tělesného tuku v oblasti podbřišku a spodní části břicha. Více informací o zanořeném penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.
Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a nemusí být projevem homosexuální orientace. Podobně ani pohlavní vzrušení při pohledu na spodní prádlo nemusí být v období dospívání projevem fetišismu. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat ledacos, aniž by se nutně muselo jednat o projev poruchy sexuální preference.

07.05.2018

Dobrý den můžu se zeptat co je to Lubrikant? Děkuji

Někdo, 14 let

Milý Někdo,

Lubrikant je kosmetický přípravek, jehož nanesením na pohlavní orgány lze snížit nadměrné tření při pohlavním styku, masturbaci či jiných sexuálních aktivitách.

07.05.2018

Zdravím. Mám citlivý žalud. Když se ho dotknu a potom prst oddělám, tak mě to začne být nepříjemné, trochu to bolí. Je to normální?

Hmm, 14 let

Milý Hmm,

Nejspíše máš přecitlivělý žalud. Vysokou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut. Poté je třeba nechat čaj vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké savé látky namočené do čaje.

07.05.2018

Dobrý den mohu se zeptat? Je mi 13 let a připadá mi ze mám malý penis a malé ochlupení. Kolik cm má tak měřit normální penis?

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Průměrná délka penisu ve věku 13 let činí 6 ± 1cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Avšak za normální lze považovat i penis podprůměrných rozměrů, pokud se nejedná o tzv. mikropenis. Za mikropenis se ve věku 13 let považuje takový penis, jehož délka při erekci dosahuje méně než 4,4 cm.

07.05.2018

Dobrý den.Všimnul jsem si ve městě jak je dost dospívajících kluků obtloustlých nebo k tomu mají blízko. Sám mám nadváhu. Zkouším běhat, brzy u toho funím, spíš mě baví plavání, myslíte že je vhodné jako pohyb plavání víc jak běh? Je pravda že u tlustších kluků neroste ochlupení?Já naopak chlupatil kolem 11,5prvně.Díky

Silvestr, 14 let

Milý Silvestře,

Podle lékařského výzkumu M. Šamánka a Z. Urbanové z r. 2008 se nadváha vyskytuje u 1,8% a obezita u 4,2% dětí a dospívajících v ČR.
Pokud potřebuješ snížit svoji tělesnou hmotnost, doporučuji provést úpravu stravovacích návyků. Denní příjem potravin si rozděl alespoň do pěti jídel a vyhýbej se některým druhům potravin, především světlému pečivu. Další rady a doporučení pro snížení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Z pohybových aktivit doporučuji spíše plavání než běh, protože plavání nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby. Zejména při běhu na příliš tvrdém povrchu (asfalt, dlažba) jsou klouby vystavovány silnějším otřesům. Pokud chceš pravidelně běhat, využívej raději k tomuto účelu určenou atletickou dráhu („ovál“) s umělým povrchem. Důležitá je rovněž vhodná běžecká obuv, která dostatečně tlumí nárazy.
Růst tělesného ochlupení je dán vrozenými předpoklady, dosaženým stupněm tělesného vývoje a úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi , nikoli tělesnou hmotností.

07.05.2018

Dobrý den. Mám menší otázku. Proč je přetahování předkožky důležité při sexu? A pak trochu složitější otázku. Nemám nijak zvláště bolestivé problémy s přetahováním předkožky, ale když při masturbaci přetáhnu předkožku přes žalud, dost nepříjemně se masturbuje, po čase občas i žalud začíná mít "jinou barvu" a ochabne erekce. Tento problém mě teď dost trápí. Děkuji za objasnění.

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Při přetahování předkožky přes žalud a jejím opětném natahování na žalud dochází ke stimulaci eroticky citlivých nervových zakončení, která se v největším množství vyskytují na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky.
Změna zbarvení žaludu a ochabnutí erekce mohou být způsobeny uváznutím zúžené předkožky za okrajem žaludu. Pokud přetahování předkožky při erekci způsobuje obtíže, může se jednat o tzv. relativní zúžení předkožky. Není vyloučeno, že během dalšího růstu a vývoje ještě dojde k jejímu uvolnění. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému. Pokud nedojde ke zlepšení stavu ani po několika měsících pravidelného zvlhčování, připadá v úvahu rovněž léčba pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis.

06.05.2018

Můžou slipy ovlivnit velikost penisu ?

NITRAM, 15 let

Milý NITRAMe,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Druh spodního prádla, které nosíš, nemá na rozměry penisu vliv.

06.05.2018

Dobrý den, (...) Chci se zeptat za jako dlouho změkne jizva po stezích a čím nebo jakou mastičkou tomu mohu napomoci. Díky.

Vašek, 17 let

Milý Vašku,

Každá jizva je méně pružná, než okolní tkáň. V některých případech dochází ke vzniku hypertrofických jizev, které výrazně vystupují nad okolní tkáň.
Pro ošetření jizvy můžeš použít některou z mastí na hojení jizev, které jsou volně prodejné v lékárnách. Při výběru konkrétního výrobku ti poradí lékárník. Jako levnější náhražku lze využít i mastný pleťový krém.

06.05.2018

Ahoj, když si nasadím kondom tak na penisu "plandá". Existuji užší typy kondomu ? Mám hubený penis.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, které se od sebe liší nikoli délkou, nýbrž šířkou. Jestliže máš štíhlejší penis a kondom je po nasazení příliš volný, doporučuji zakoupit kondom o nižší nominální šířce dle údajů z následující tabulky.

Poznámka: Údaj o nominální šířce vyjadřuje šířku kondomu, nikoli šířku penisu.

06.05.2018

Dobrý den, nedávno jsem si uvědomil, že jsem zřejmě homosexuál. Mám takový pocit už 2roky. Vzrušujou mě kluci, penisy, mužské tělo.. Na holkách se mi líbí občas zadek a když má holka větší prsa, ale vagína mě celkem odpuzuje. Nevíte jak na to, abych mohl žít "normální" život s ženou?

Kytev, 14 let

Milý Kyteve,

U dospívajícího jedince tvého věku nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat. Ani sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví či zájem o jejich tělo a pohlavní orgány ještě nemusí být projevem homosexuální orientace.
Důležité je, abys nepodléhal tzv. internalizované homofobii, tedy strachu z vlastních projevů homosexuality, ať již se jedná o projevy skutečné nebo pouze domnělé.
I kdyby se nakonec ukázalo, že jsi homosexuálně orientován, ještě to neznamená, že bys nemohl navázat partnerský vztah se ženou. Před partnerkou bys však neměl svoji sexuální orientaci tajit a neměl by ses před ní přetvařovat. Na druhou stranu je otázkou, zda a nakolik by tě takový vztah mohl uspokojovat.
Prozatím není nutné, aby ses trápil kvůli obavám z budoucnosti. Nikdy nevíš, co ti život přinese.

06.05.2018

Dobrý den. Za týden máme jet se třídou na týdenní pobyt. Budou tam samozřejmě společné sprchy. Zajímalo by mě, jestli není nějaká statistika, zda si kluci v těchto letech holí penis. já osobně ano, ale jestli ostatní ne, tak se nechci cítit blbě a věřím, že ostatní si budou všímat všeho, čím se kdo liší. Děkuji

Filip, 17 let

Milý Filipe,

V dnešní době už není tak neobvyklé, že si mladí lidé obojího pohlaví upravují tělesné ochlupení. Přesnější statistické údaje sice nemám k dispozici, avšak určitě se nemusíš obávat, že jsi jediný, kdo si pubické ochlupení holí či jinak upravuje.
Záleží výhradně na tvém rozhodnutí, zda si ochlupení holíš, zastřiháváš nebo necháváš volně růst. Není nutné, aby ses v tomto ohledu přizpůsoboval většině ostatních nebo se před nimi kvůli případným odlišnostem cítil nepříjemně. Nikde není psáno, že všichni musí vypadat stejně.

06.05.2018

Krásný den, Chtěl bych se zeptat proč mam ochlupení kolem penisu a k směrem k řitnímu otvoru jak 30 letý muž? Zastříhávám si ho ale ze spodu se bojím že se střihnu a bude mi to bolet a bojím se oholit. Nemůžu mít třeba předčasnou pubertu? Děkuji

Harry, 13 let

Milý Harry,

Pravdou je, že holení či zastřihávání ochlupení v oblasti zvané hráz neboli perineum (tj. mezi pohlavními orgány a řitním otvorem) je spojeno s vyšším rizikem poranění, neboť se jedná o obtížně přístupná místa.
Rozvinutější ochlupení však nemusí být projevem předčasné puberty. Spíše souvisí s dědičnými předpoklady. O předčasné pubertě hovoříme pouze tehdy, když je vývoj pohlavních znaků zahájen před dovršením devátého roku věku u chlapců a osmého roku věku u dívek.

06.05.2018

Kedy má žena plodné dni?

TR, 13 let

Milý TR,

Za tzv. plodné dny je považováno období mezi 10. a 17. dnem menstruačního cyklu, přičemž menstruační cyklus začíná prvním dnem tzv. deskvamační fáze. Jinými slovy, největší pravděpodobnost početí je uprostřed mezi dvěma menstruacemi. Někteří lidé používají výpočet tzv. plodných dnů jako jeden z prostředků antikoncepce. Avšak jedná se o prostředek málo spolehlivý, zejména v období dospívání, kdy může délka menstruačního cyklu značně kolísat.

06.05.2018

Dobrý den, v létě pojedu na tábor a nevím, kde masturbovat na táboře? Je to čtrnáctidenní tábor (...) na táboru je přespávání. Jenže společnou masturbaci nechci zažít a pokoje budou společné. Tzn. 4 kluci na jeden pokoj. Jak to dělají ostatní? Protože když budu masturbovat před ostatními v pokoji, bude to divné. Můžete prosím navrhnout jiné řešení? Děkuji

Marek, 13 let

Milý Marku,

I během pobytu na táboře si pro své masturbační aktivity můžeš najít dostatek soukromí, například v umývárnách nebo na toaletách. Konkrétní místo ti poradit nemohu, protože neznám prostorové uspořádání tábora a jeho zázemí. Pokud si na táboře najdeš kamaráda, jemuž budeš dostatečně důvěřovat, můžeš jej poprosit o radu nebo se přímo zeptat, jak tento problém řeší on.

05.05.2018

Dobrý Den, chtěl bych se zeptat jak často masturbovat je ideální.

Basti, 14 let

Milý Basti,

Na tuto otázku lze jen obtížně podat jednoznačnou odpověď, protože sexuální potřeba se u různých jedinců projevuje s různou intenzitou. Zatímco někteří lidé masturbují denně, jiným stačí méně častá masturbace. Obecně platí, že větší potřebu masturbovat pociťují jedinci s vyšší úrovní hladiny pohlavních hormonů, zatímco jedinci s nižší úrovní hormonální hladiny masturbují méně často.
Vzhledem ke zdravotní prospěšnosti masturbace lze doporučit její pravidelné vykonávání. Například G. Giles a kol. doporučují na základě výsledků své vědecké studie z r. 2003 dospívajícím chlapcům a mladým mužům ve věku 15 až 25 let vykonávat masturbaci minimálně 5x týdně.
Záleží však především na přání a potřebách každého jedince, jak často bude masturbaci vykonávat.

05.05.2018

V dětství se mi líbily holky, ale teď jak jsem přešel do puberty, tak se to jaksi změnilo, existuje nějaký test na homosexualitu? Děkuji za odpověď

Homosexuál, 15 let

Milý Homosexuále,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat pouze lékařským vyšetřením na přístroji zvaném phaloplethysmograf (PPG). Během vyšetření je pacient vystavován různým vizuálním podnětům, zatímco přístroj snímá a zaznamenává změny kožního odporu na povrchu jeho penisu. Avšak u dospívajících jedinců nemá smysl vyšetření provádět, protože odpor na povrchu penisu je u nich zpravidla natolik vysoký, že naměřené údaje nelze jednoznačně vyhodnotit.

05.05.2018

Dobrý deň mohli by ste mi vysvetliť všetko o menštruácii? Napr.: Kedy je? Ako dlho trvá? Môže mať žena sex aj vtedy keď má menštruáciu?

TR, 13 let

Milý TR,

Podrobné informace o menstruaci najdeš na stránce „Jak to mají dívky“, kde jsou popsány i jednotlivé fáze menstruačního cyklu. Během tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu (viz přehled jednotlivých fází na výše uvedené stránce), která obvykle trvá 1 až 4 dny, se pohlavní styk nedoporučuje.

05.05.2018

Chci se zeptat, když masturbuju a myslím při tom na penisy (nebo nahý kluky) brzo vyejakuluji, ale když myslím na nahý holky (nebo na prsa) tak to nejde. Znamená to, že jsem homosexuál?

Homosexuál, 15 let

Milý Homosexuále,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, avšak sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16 let. Prozatím tedy není jisté, zda je tvoje orientace homosexuální či nikoliv, i kdyby tomu obsah tvých erotických představ nasvědčoval.

05.05.2018

Prodaji mi lubrikant?

Ondřej, 14 let

Milý Ondřeji,

Prodejnost lubrikantu není ze zákona omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud si jej tedy budeš chtít koupit, musí ti jej v obchodě prodat.

05.05.2018

Dobrý den můžou se zahojit prasklinky na žaludu?

Géňa, 13 let

Milý Géňo,

Prasklinky na povrchu žaludu mohou být způsobeny jeho vysoušením, zejména pokud dochází k otírání obnaženého žaludu o spodní prádlo nebo oblečení. V takovém případě doporučuji povrch žaludu ošetřovat pleťovým krémem, který napomáhá udržovat jeho pružnost a vláčnost. Při pravidelném zvlhčování žaludu pomocí pleťového krému by prasklinky měly postupem času ustoupit.
Při silnějším vysušení a popraskání povrchu žaludu lze namísto pleťového krému použít panthenolovou mast, např. panthenol, bepanthen nebo calcium pantothenicum. Jedná se o volně prodejné masti. K zahojení suché a popraskané pokožky by mělo dojít přibližně po týdnu.

05.05.2018

Dobrý den, mám problém s tím že dělám sport ale asi každý druhý trénink mám erekci a jde to docela vidět, protože nosím kompresní šortky ale když jsem si dal normální kraťasy tak to šlo taky hodně vidět, jsou na to nějaké pilulky nebo co mám dělat?
Dopředu děkuji za odpověď

Anonim, 15 let

Milý Anonime,

Častá a přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. „Pilulky proti erekci“ neexistují. Pokud se erekce dostaví v době, kdy se ti „nehodí“, snaž se nemyslet na erekci, ale na něco jiného. Svoji pozornost můžeš zaměřit jiným směrem například tím,  že si budeš v duchu počítat obtížnější matematické příklady nebo odříkávat násobilku. Díky tomu erekce odezní o něco dříve, než kdybys svoji pozornost soustředil pouze na to, že máš erekci, a že si jí někdo v tvém okolí může všimnout.

05.05.2018

Dobrý den, proč mám ráno asi o půl centimetru jinou výšku, než večer? Dá se přirozeně zvýšit růstový hormon (třeba snad ještě malou naděj mám, že se mi neuzavřely růstové štěrbiny).
Má na růst vliv spánek? (já jsem nespavec) Aby se zjistilo, jestli jsem skutečně přestal růst, tak by na to stačil rentgen zápěstí, nebo bych musel mít rentgen nohou?

David, 15 let

Milý Davide,

Během dne se tělesná výška může měnit přibližně o 1 až 2 cm. Důvodem je změna rozměrů meziobratlových plotének, které jsou tvořeny elastickou tkání s vysokým podílem tekutin. V důsledku zatížení, jemuž jsou ploténky během dne vystaveny (například při různých pohybech a otřesech), klesá objem tekutin, v důsledku čehož tělesná výška mírně klesá. Během spánku a odpočinku se podíl tekutin opět zvyšuje. Z tohoto důvodu je vhodné měřit tělesnou výšku v ranních hodinách.
Dostatek kvalitního spánku je pro růst postavy důležitý, neboť k produkci růstového hormonu dochází zejména v noci. Největší množství růstového hormonu se tvoří přibližně 2 hodiny po usnutí. Důležitá je rovněž pravidelnost doby ukládání ke spánku. Dospívající jedinec by měl chodit spát pokud možno před půlnocí, a to i v případě, že ráno nemusí vstávat, například o víkendech nebo o prázdninách.
Pro určení tzv. skeletálního věku má zásadní význam rentgenové vyšetření levé ruky (u leváků pravé ruky). Rentgen dolních končetin není nutný.

04.05.2018

Dobrý den, oholil jsem si ochlupení okolo penisu a v podbřišku. Poté se mi na vyholeném místě udělalo malé akné a šílené to bolí. Co mi pomůže?

Krok, 15 let

Milý Kroku,

Nejspíše se jedná o ucpanou či zanícenou mazovou žlázku. Po oholení dochází k vysušování pokožky, což může vést k obranné reakci v podobě vyšší produkce kožního mazu. Avšak není jisté, zda tvoje obtíže souvisí přímo s oholením, protože v období dospívání dochází ke zvýšení produkce kožního mazu především v důsledku hormonálních změn, jimiž dospívající organismus zcela běžně prochází.
Pokud si holíš ochlupení, doporučuji vždy co nejdříve po oholení ošetřit pokožku pleťovým krémem. Pokud pokožka zůstane vysušená, dochází k zarůstání oholených chloupků, v důsledku čehož se na pokožce vytváří velké množství drobných zánětlivých ložisek v podobě drobných svědivých pupínků.
Když už se vyskytnou obtíže v podobě ucpané či zanícené mazové žlázky, udržuj si postižené místo v čistotě a pupínky si nedrbej ani nemačkej. Během několika dnů obtíže ustoupí.

04.05.2018

Zdravím. Mám kamarátku. Máme veľmi dobrý vzťah. S jej kamoškami sme taká mala partia. Nedávno sa rozišla s frajerom. Som do nej. Viem čo všetko ma rada a tak. Ako ju zbaliť? Často chodíme s ňou a jej kamoškami von. Vďaka.

Royal Carribbean, 13 let

Milý Royal Carribbeane,

Pokud máš zájem o navázání důvěrnějšího vztahu s dívkou, kterou znáš, můžeš ji pozvat na schůzku. Počítej však s tím, že vzhledem k nedávnému rozchodu s jiným chlapcem bude tvoje kamarádka nejspíše potřebovat ještě nějaký čas, než bude ochotna navázat nový vztah s nějakým jiným chlapcem, například s tebou. Možná, že se na nový vztah dosud necítí připravena. S navázáním důvěrnějšího vztahu tedy raději příliš nepospíchej. Jestliže chceš dívce vyjádřit své sympatie nebo jí sdělit něco důvěrného, měl bys počkat, až spolu budete sami. V přítomnosti kamarádek bys totiž mohl dívku přivést do rozpaků.

04.05.2018

Byl jsem na záchodě a najednou jsem měl erekci a proud se mi rozdělil na dva, ale jeden stříkal doprava a jeden doleva. Je to normální? Mám si to nechat zkontrolovat?

Marlen, 14 let

Milý Marlene,

K větvení proudu moči do dvou paprsků, z nichž horní je silnější a spodní slabší, dochází u mužů a chlapců poměrně často. Naproti tomu rozdělení proudu moči do stran je poněkud neobvyklé. Pokud však k takovémuto rozdělení došlo pouze při erekci, mohla by příčina spočívat v tlaku zvětšených topořivých těles na stěny močové trubice.
Kdyby paprsky moči směřovaly do protilehlých stran i při močení v klidovém stavu, tedy bez erekce, mohlo by se jednat například o projev stenózy ústí močové trubice (tj. zúžení otvoru na vrcholku žaludu, jímž z těla vychází moč).
Normální ústí močové trubice má vzhled svislé čárky, jejíž délka činí u dospívajících chlapců přibližně 0,5 až 1 cm.

04.05.2018

Dobrý den dělám kliky každý den od 10.2. Ano změny jsem poznal ale jím nezdravě. Co bych měl jist ? (tmavé pečivo,nebo něco co má hodně proteinu) dále bych chtěl vědět teď jsem spis v fázi skinny fat když se dívám do zrcadla z boku jsem hubený ale vepředu jsem ještě tlustý nějaké nápady na cviky?

Robert, 16 let

Milý Roberte,

Jestliže potřebuješ zhubnout, měl bys kombinovat úpravu jídelníčku a dostatek pohybových aktivit. Denní příjem potravin si rozděl alespoň do pěti jídel. Vyhýbej se konzumaci bílého pečiva, tj. pečiva z pšeničné mouky, k němuž patří například světlé rohlíky, housky či toastový chléb. Naproti tomu můžeš konzumovat více ovoce a nízkotučných mléčných výrobků.
Z pohybových aktivit doporučuji například plavání a jízdu na kole. Posilovací cviky (například kliky) zařazuj pouze v přiměřeném rozsahu, tedy nejvýše 20 cviků v jedné sestavě a nejvýše 5 sestav cviků denně.
Stává se, že i při výraznějším poklesu tělesné hmotnosti není dospívající jedinec spokojen se svojí postavou. Během období dospívání se mohou v důsledku kolísající hormonální hladiny projevovat určité disproporce v ukládání tělesného tuku. Uvedené obtíže však zpravidla ustupují po vyrovnání hormonální hladiny v závěru  dospívání či na počátku dospělosti.

04.05.2018

Dobrý den je normální že mám prasklinky na žaludu??

Ahoj, 13 let

Milý Ahoj,

Prasklinky na povrchu žaludu mohou být způsobeny jeho vysoušením, zejména pokud dochází k otírání obnaženého žaludu o spodní prádlo nebo oblečení. V takovém případě doporučuji povrch žaludu ošetřovat pleťovým krémem, který napomáhá udržovat jeho pružnost a vláčnost. Při pravidelném zvlhčování žaludu pomocí pleťového krému by prasklinky měly postupem času ustoupit.

03.05.2018

Poradili byste mi nějaké cviky na prsa?

Qwerty, 14 let

Milý Qwerty,

Účinným cvikem pro posílení prsních svalů je klik. Pokud jsou pro tebe klasické kliky příliš obtížné, můžeš nejprve vyzkoušet tzv. „dámské“ kliky, při nichž kolena spočívají na podlaze. Cviky můžeš zpočátku provádět v sestavách po deseti, později po dvaceti provedeních, nejvýše však pět sestav denně.

03.05.2018

Dobrý den, dnes jsme se hodně poprali s bratrem, který je o rok mladší než já. Dali jsme si pěstí i do obličeje a já mám modřinu na čele a bratrovi tekla krev ze rtů. Hrozně mě to mrzí, hlavně to mrzí naší mamku, která kvůli tomu brečela. Nevím co mám dělat, mamka s námi nemluví a já jsem z toho zdrcený. Chtěl jsem se zeptat, jestli je to mezi bratry normální se občas poprat a popřípadě jak se mám vyhnout dalším konfliktům, bratr má silnou pubertu a někdy se chová hrozně až agresivně.

Rvac, 14 let

Milý Rvaci,

Rivalita mezi sourozenci se může v období dospívání značně vystupňovat, což souvisí mimo jiné i s hormonálními změnami, k nimž dochází v dospívajícím organismu. Reakce dospívajícího jedince na různé zátěžové situace bývají prudší, než reakce dítěte či dospělého.
Každodenní soužití mezi sourozenci může přinášet řadu konfliktních situací, zejména sdílejí-li sourozenci společný pokoj a nastane-li mezi nim „boj o teritorium“. Někdy stačí nevhodný výraz či příliš výmluvné gesto, a konflikt je na světě.
Samozřejmě, že konfliktům je lépe předcházet, protože prudký výbuch emocí může všechny zúčastněné strany mrzet. Agresivní chování má sice při budování mezilidských vztahů rovněž určitý význam, avšak nemělo by překračovat určité společensky přijatelné hranice. Pokud vůči tobě bratr použije fyzickou sílu, máš jistě právo se bránit, avšak rozhodně byste se měli vyhýbat jakýmkoliv úderům do hlavy a do obličeje.
Každý vážnější konflikt mezi sourozenci představuje zátěž nejen pro ně samotné, ale i pro jejich rodiče. Je však škoda, že maminka s tebou a s bratrem nemluví. Přehnané zásahy rodičů do vztahů mezi dospívajícími sourozenci sice také nejsou zcela žádoucí, protože dospívající se musí učit, jak samostatně zvládat různé náročné situace. Avšak poté, co se rozhádaní sourozenci opět uklidní, by s nimi alespoň jeden z rodičů měl v klidu a bez zbytečných emocí probrat příčiny jejich konfliktu a společně se zamyslet nad tím, jak by se v budoucnu dalo podobným konfliktům předcházet.
V dotazu uvádíš, že tvůj bratr se někdy chová agresivně. Takové chování může mít různé příčiny, avšak je docela dobře možné, že mladší ze sourozenců si agresivním chováním vyžaduje pozornost, které se mu nedostává. Možná, že existuje způsob, jak bys bratrovi mohl pomoci, například byste se společně mohli věnovat nějaké zajímavé a smysluplné činnosti.
Možná by neuškodilo, kdybys občas projevil zájem o bratrovy zájmy a záliby, ale i o jeho starosti či problémy, s nimiž bys mu mohl jako starší sourozenec pomoci. Důležité je, aby si bratr uvědomil, že ti na něm záleží, a že když má nějaký problém, může se na tebe s důvěrou obrátit.

03.05.2018

Dobrý den chci se zeptat jak si správně změřit penis v klidu i v erekci. Děkuju

Jenda, 13 let

Milý Jendo,

Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penis zřetelně vystupuje na povrch těla. Namísto rovného pravítka se pro měření doporučuje použít proužek papíru, který se lépe přizpůsobí tvaru penisu. Proužek papíru je třeba přidržovat tak, aby během měření nesklouzl.
Také obvod penisu lze změřit s pomocí proužku papíru, který se obtočí kolem penisu. Obvod penisu se na proužku papíru vyznačí tužkou. Poté stačí proužek papíru roztáhnout a změřit vyznačenou vzdálenost.

03.05.2018

Zdravím, jak přesně si přes řiť způsobit příjemný pocit/orgasmus? Jak hluboko a co tam mám strčit? Když použiju prst, na kterou stranu/stěnu mám tlačit? Čím co mam doma můžu nahradit lubrikant, pokud je nezbytný? Díky za odpověď.

Matěj, 15 let

Milý Matěji,

Pravdou je, že kromě pohlavních orgánů se na lidském těle nachází i další eroticky citlivá místa, k nimž patří například i okolí řitního otvoru. Příjemných pocitů lze dosáhnout rovněž stimulací předstojné žlázy neboli prostaty, kterou lze nahmatat přes stěnu konečníku.
Zavádění cizích předmětů do tělesných otvorů však rozhodně nedoporučuji, a to z důvodu rizika poranění a infekce.
Poměrně bezpečně lze do řitního otvoru zavést pouze prst, a to pokud možno pouze jeden. Pro nahmatání prostaty, jako například při lékařském vyšetření, postačí do řitního otvoru zavést poslední dva články ukazováčku. Hlubší zavádění prstu není nutné a navíc může vést k poranění.
Prst se do řitního otvoru zavádí tak, aby jeho bříško směřovalo dopředu (tj. směrem k  pohlavním orgánům), nikoli dozadu (tj. směrem ke kostrči). Prostata se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem.
Použití lubrikačního prostředku by mělo být samozřejmostí, jinak hrozí poranění v důsledku zvýšeného tření. Nejlépe k tomuto účelu poslouží lubrikační gel, který však lze v případě nouze nahradit alespoň pleťovým krémem, tělovým mlékem a podobně.

03.05.2018

Dobrý den, jak lidi masturbují ve vesmíru? Mají tam dostatek soukromí?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Sexuální aktivity (včetně masturbace) během pobytů v kosmu dosud nebyly předmětem žádného vědeckého výzkumu a kosmické agentury se k této problematice odmítají vyjadřovat. V minulosti se šířil názor, že sexuální potřeby účastníků kosmických letů jsou tlumeny pomocí chemických látek přidávaných do jejich stravy, avšak jedná se pouze o neověřené spekulace.

02.05.2018

Zdravím
Když vstanu tak mi hrozně smrdí z pusy nepomáhá čištění zubů, nepomáhá ústní voda, a ve škole to všem vadí, pomáhá jen když hodně piju. Myslím že to je spojené z žaludkem, prosím o pomoc protože s takovou si na střední, holku asi nenajdu.

ELeave, 15 let

Milý ELeave,

Zápach z dutiny ústní může být bakteriálního původu, jindy souvisí s nedostatečným příjmem tekutin. V takovém případě se zápach vyskytuje i při dodržování ústní hygieny (čištění chrupu). Především doporučuji dodržovat pitný režim. Jak sám uvádíš, větší příjem tekutin ti pomáhá.
Dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Například při hmotnosti 58 kg je třeba vypít minimálně 58 x 50 ml = 2 900 ml = 2,9 l tekutin denně, přičemž je vhodnější držet se horní hranice doporučeného příjmu tekutin, tedy 58 x 70 ml = 4 060 ml = 4,06 l tekutin denně.

02.05.2018

Poslední dobou se líp rozčílím. Je to normální?

Robitusin, 11 let

Milý Robitusine,

Pravdou je, že v období dospívání začíná člověk prožívat různé pocity silněji a intenzivněji, než v dětství před pubertou. V těle se totiž začíná vytvářet větší množství pohlavních hormonů, které mají vliv nejen na tělesný vývoj, ale také na chování a prožívání.
Pokud se často rozčiluješ, zkus si najít nějakou činnost, při které bys mohl nadměrnou zlost vybít neškodným způsobem. Můžeš se například věnovat nějakému sportu.

02.05.2018

Dobrý den, prosím za jak dlouho začne účinkovat betakaroten bez opálení? K tomu "zoranžovění". Třeba takových 6 mg denně. Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Při dávkování 5 až 15 miligramů denně se účinky potravinových doplňků s obsahem beta karotenu na zbarvení pokožky dostavují obvykle do 3 týdnů.
Doplňky stravy či kosmetické přípravky s obsahem beta karotenu sice způsobují tmavší zabarvení kůže, avšak toto ztmavnutí není způsobeno změnami struktury kožního pigmentu jako při opalování, nýbrž nadměrným ukládáním oranžového barviva v těle.
Beta karoten nechrání pokožku před poškozením ultrafialovým zářením, neboť působí v hlubších vrstvách kůže, kam toto záření neproniká. Přispívá k regeneraci pokožky po opalování, avšak nezabrání jejímu poškození vlivem slunečního záření.

01.05.2018

Potřebuji už sex.

Ondřej, 14 let

Milý Ondřeji,

Zvýšená sexuální apetence (doslova „chuť“ na sex) je v období dospívání celkem běžná, a to z důvodu narůstající úrovně hadiny pohlavních hormonů v krvi.
Navázání partnerského vztahu a zahájení pohlavního života je však spojeno se značnou odpovědností, neboť i při použití antikoncepčních prostředků je třeba vždy počítat s rizikem nechtěného početí a neplánovaného těhotenství partnerky. Z tohoto důvodu je vhodné přikročit k uskutečnění pohlavního styku až v době, kdy se partner i partnerka cítí dostatečně připraveni převzít nelehkou roli rodičů dítěte.
Avšak kromě pohlavního styku lze sexuální potřebu uspokojit i jinými způsoby, u dospívajících jedinců především pravidelnými masturbačními aktivitami. Masturbace je nejen přirozená, ale i zdraví prospěšná činnost (je vědecky prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů působí mimo jiné jako prevence nádorových onemocnění prostaty).
Vhodným řešením pro mladistvé páry mohou být rovněž tzv. nekoitální sexuální aktivity, což jsou takové sexuální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy. Více informací o nekoitálních aktivitách nalezneš na stránce „Láska a erotika“.

01.05.2018

Dobrý den, mám pocit že jsem gay a bojím se že v dospělosti budu gay a hlavně jak to řeknu rodičům že jsem gay.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16 let. V období dospívání nemusí být náklonnost k osobě téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Z tohoto důvodu by bylo vhodné zvážit, zda není předčasné se rodičům s homosexuální orientací svěřovat, když ji prozatím nelze prokázat.
Sdělení o homosexuální orientaci potomka může být pro rodiče spojeno s větší či menší emoční zátěží. Zatímco homosexuálně orientovaný jedinec má zpravidla několik let na to, aby svoji sexuální orientaci přijal a vyrovnal se s ní, jeho rodiče jsou v poněkud obtížnější pozici, neboť o sexuální orientaci potomka se dozvídají jednorázově. Avšak existují možnosti, jak rodiče na sdělení o homosexuální orientaci potomka postupně připravit. Může se jednat například o používání genderově neutrálního jazyka (např. „Chtěl bych s někým chodit“ místo „Chtěl bych chodit s nějakou dívkou“), nošení součástí oblečení, které neodpovídají genderovým stereotypům (u chlapce například růžové tričko, fialové ponožky a podobně), vyjadřování sympatií vůči známým osobnostem, o nichž se ví, že jsou homosexuálně orientované a podobně.
Je třeba počítat i s tím, že reakce rodičů na sdělení o homosexuální orientaci potomka může být alespoň zpočátku odmítavá. Někteří rodiče trpí homofobií (strachem z homosexuality), jiní se obávají, že jejich potomek bude s homosexuální orientací čelit nejrůznějším problémům. Někteří homosexuálně orientovaní jedinci se rodičům se svojí sexuální orientací svěřují až poté, co si najdou partnera. Tím předcházejí případným obavám rodičů (zejména matek), že jejich potomek bude vést kvůli své sexuální orientaci osamělý život a nikdo se o něj nepostará.
V některých případech se rodiče nedovedou se sexuální orientací svého potomka vyrovnat, což může vést až k odmítavému postoji vůči vlastnímu synovi či dceři. Pokud však v rodině vládnou kvalitní mezilidské vztahy, dříve či později se rodiče naučí sexuální orientaci svého potomka akceptovat. Jestliže mají rodiče své dítě upřímně a doopravdy rádi, nepřestanou ho mít rádi pouze kvůli odlišné sexuální orientaci.

01.05.2018

Dobrý den asi před měsícem jsem si všiml že mám propadlou levou část hrudníku nikdy před tím jsem s ničím podobným problémy neměl chtěl bych se tedy zeptat jestli existují nějaký cviky který by mi mohli pomoci a čeho bych se měl vyvarovat aby se to ještě nezhoršilo. Děkuji za odpověď.

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

Vzhledem k tomu, že sis prohlubně všiml až nedávno, se nejspíše jedná pouze o mírnější formu vpáčeného hrudníku (pectus excavatum). Pravidelným cvičením lze dosáhnout zlepšení stavu, avšak konkrétní cviky by měl vždy doporučit ortoped, který na základě vyšetření posoudí, které svaly či svalové skupiny trupu je třeba posilovat. Především tedy doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který vystaví poukaz na vyšetření na ortopedii. Součástí vyšetření je rentgen hrudníku.

01.05.2018

Zdravím, můj táta je hodně chlupatý (na zádech, břiše, nohy,atd.) Budu taky hodně chlupatý?

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou do značné míry dány dědičnými dispozicemi (předpoklady), které však jedinec získává od obou rodičů a které se rozvíjejí v závislosti na řadě okolností. Navíc určitý dědičný znak (například výraznější ochlupení) se nemusí nutně projevit ve všech po sobě následujících generacích. Prozatím tedy nelze odhadnout, zda v dospělosti dosáhneš stejného stupně vývoje ochlupení, jako tvůj otec.

01.05.2018

Dobry den..mám takový problém..porad se potím i když nic nedělám, mám porad pocit únavy a jsem porad protivný.. Když sedím nebo ležím a pak se zvednu tak se mi zahne motat hlava,mám černo před očima a mám pocit jako kdybych chtěl spadnout.. Je to nějaký projev puberty nebo mám nějakou duševní poruchu??

Patrik, 13 let

Milý Patriku,

Silnější pocení je v období dospívání celkem běžné a souvisí s hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Nadměrné pocení může být také projevem některých onemocnění či poruch činnosti endokrinních žláz, v takovém případě se nazývá hyperhidróza. Zvýšené pocení se může vyskytovat buď po celém těle, nebo jen na určitých částech (dlaně, podpaží a podobně).
Při zvýšeném pocení je důležité dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Pozornost věnuj rovněž pravidelnému koupání či sprchování, které lze v případě potřeby provádět i více než jednou denně. K mytí rukou při nadměrném pocení používej antibakteriální mýdlo, které lze zakoupit v lékárně. Při zvýšeném pocení se rovněž doporučuje nosit volnější oblečení ze 100% bavlny, která dobře saje pot. Zejména v horkém počasí nebo po fyzické námaze či sportu doporučuji převléci se do suchého trička, případně si častěji vyměňovat i ponožky či spodní prádlo.
Častý pocit únavy může souviset s růstem dlouhých kostí, k němuž v tvém věku obvykle dochází. Tělesný růst v období dospívání představuje energeticky náročný proces, zejména v období tzv. růstového spurtu neboli prudkého růstu, k němuž u dospívajících chlapců dochází nejčastěji ve věku 13 až 14 let.
Nevolnost a ztráta rovnováhy při prudkém vstávání ze sedu či z lehu může být projevem tzv. ortostatické hypotenze. Jedná se o pokles krevního tlaku při náhlé a rychlé vertikalizaci, tj. přechodu do svislé polohy. Přestože ortostatická hypotenze může znepříjemňovat život, při dodržování určitých bezpečnostních pravidel nemusí představovat zásadní riziko. Pokud možno se při vstávání vyhýbej prudkým pohybům, z postele či ze židle se zvedej pomalu a přidržuj se něčeho pevného. Když ráno vstáváš, nejprve se posaď na posteli a pomalu si v duchu počítej do dvaceti, teprve poté opatrně vstaň. Při vstávání ze židle se můžeš přidržovat například okraje stolu.
Nic z toho, co v dotazu uvádíš, nemusí být projevem duševní poruchy. Rovněž častá podrážděnost a výkyvy nálad bývají v období dospívání celkem běžné, a to z důvodu kolísající úrovně hormonální hladiny v krvi. S rostoucím věkem tyto obtíže zpravidla ustupují.

01.05.2018

Dobrý den, já bych se chtěl zeptat jestli výtok z penisu je u dvanáctiletého chlapce normální a jestli se nemám bát něčeho atd. Prosím poraďte. Děkuju

Matěj, 12 let

Milý Matěji,

Záleží na tom, o jaký výtok se jedná. Pokud je výtok provázen nepříjemnými pocity, například svěděním či pálením močové trubice, mohlo by se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. K dalším projevům infekčních onemocnění vývodných cest močových patří časté nucení na moč a zvýšená tělesná teplota.
Avšak některé tekutiny, které se u chlapce mohou uvolňovat z ústí močové trubice (tj. z otvoru, jímž z těla vychází moč), jsou naprosto normální. Ponecháme-li stranou samotnou moč, při silnějším pohlavním vzrušení se uvolňuje například tzv. preejakulační tekutina. Zpravidla se jedná o několik kapek čiré a mírně lepkavé tekutiny bez zápachu.
Někteří chlapci již ve věku 12 let dosahují ejakulace, tj. výronu semene. Při ejakulaci se u dospívajícího chlapce uvolňují přibližně 1 až 2 mililitry bělavě zbarvené tekutiny. K ejakulaci dochází buď při masturbaci, nebo samovolně. Samovolný výron semene, k němuž u některých chlapců či mladých mužů dochází v časných ranních hodinách krátce před probuzením, se nazývá poluce.