Archiv odpovědí - květen 2019

31.05.2019

Dobrý den, mám problém. Strašně mě svědí pytel. Koupu se obden. Co to znamená?

DDD, 13 let

Milý DDD,

Jestliže se koupeš pouze obden, je celkem pochopitelné, že tě svědí šourek (neboli „pytel“, jak jej v dotazu nazýváš). Pokožka na povrchu šourku totiž obsahuje značné množství potních a mazových žlázek, z nichž se uvolňuje pot a kožní maz. Rozkládající se pot a maz působí na pokožku dráždivě, což se projevuje právě svěděním. Dalším zdrojem obtíží by mohlo být spodní prádlo vyrobené z látky s příměsí umělých vláken.
Pokud máš možnost koupat se pouze obden, doporučoval bych, aby sis ve dnech, kdy se nekoupeš, alespoň umyl vnější pohlavní orgány (tedy penis a šourek). Spodní prádlo, které nosíš, by mělo být vyrobené pokud možno ze 100% bavlny a na každý den by sis měl brát čisté.
Jestliže se potřebuješ na šourku podrbat, měl bys postupovat opatrně, aby ses nepoškrábal. Přes škrábance by do kůže mohla proniknout infekce. Pokud je šourek zarudlý a jeho povrch vysušený, můžeš pro jeho zvlhčení použít panthenolovou mast (např. calcium pantothenicum).

31.05.2019

Dobrý den, už jsem vám několikrát psal a naposled ohledně délky penisu, která je 14 cm a teď mě zajímá obvod jestli je normální 11 cm? A když jsem skoro celé dětství měl nadváhu tak mohlo to ovlivnit růst penisu, že je teď díky tomu menší?

Anony, 16 let

Milý Anony,

Průměrný obvod penisu při erekci u chlapců ve věku 16-ti let činí 11,5 cm. Drobné rozdíly oproti průměru jsou naprosto normální. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají naopak štíhlejší, což je dáno odlišnými vrozenými dispozicemi.
U jedinců s nadváhou či obezitou bývá penis částečně zanořený v nadbytečné vrstvě tuku v oblasti podbřišku, avšak takovéto zanoření není trvalé (během hubnutí se penis z odbourávané vrstvy tělesného tuku postupně „vynořuje“).

Princip částečného zanoření penisu v nadměrné vrstvě tělesného tuku

Zanoření penisu je trvalé pouze v případě, že je způsobeno abnormální délkou či pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. K trvalejší deformaci penisu by mohla vést snad jedině abnormálně silná obezita, při níž by vrstva tuku na podbřišku dosahovala tloušťky několika desítek centimetrů.
Jestliže délka penisu při erekci u tebe nyní dosahuje 14 cm, jedná se o penis průměrné délky (ta činí u chlapců ve věku 16-ti let při erekci 14 až 17 cm). Kvůli rozměrům svého penisu se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

31.05.2019

V aký okamih mám dať frajerke pusu?

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Především záleží na tom, zda ses již s dívkou sblížil natolik, abys ji mohl líbat. Polibek je již poměrně důvěrná forma kontaktu a určitě by neměl být první formou kontaktu mezi dvěma mladými lidmi. Jinak řečeno, nemělo by smysl uvažovat o tom, zda máš dívku políbit, jestliže jste se dosud ani nedrželi za ruce, ani neobjali.
Jestliže máš pocit, že jste se s dívku již dostatečně sblížili, můžeš ji políbit. Vhodný okamžik pro polibek nastane ve chvíli, kdy se spolu cítíte dobře a nikdo vás nemůže vyrušit (kolem nejsou žádní další lidé). Dívku by ses neměl snažit políbit v momentě, kdy něco takového nečeká, tedy „náhle a bez varování“. Samozřejmě nebudeš dívce říkat: „Teď tě políbím“. Svůj úmysl musíš dát najevo jinak. Nejlépe tím, že se k dívce více přiblížíš a přikloníš, až budete sedět vedle sebe (například během důvěrného rozhovoru). Jakmile se vaše obličeje přiblíží na vzdálenost 15 až 20 cm, dívka již zřejmě pozná, že se ji chystáš políbit. V tomto okamžiku má dívka možnost polibku zabránit, pokud o něj nemá zájem. To může udělat například tím, že se od tebe odtáhne či odkloní hlavu. Proto bys neměl postupovat příliš rychle, aby dívka měla čas reagovat. V případě, že dívka bude mít o polibek zájem, můžeš pokračovat.
Samotný polibek by měl být alespoň zpočátku spíše lehký a jemný. Při polibku bys neměl špulit rty, cucat nebo vydávat nepříjemné zvuky (mlaskání a podobně). V ústech bys neměl mít žvýkačku. Pokud bys měl před polibkem pocit, že máš ústa plná slin, doporučoval bych pro jistotu nejprve polknout. Další rady a informace ohledně líbání najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Lukáše ze dne 24.04.2019 (viz archiv odpovědí - duben 2019).

31.05.2019

Dobrý den, už jednou jsem vám sem psal.
1) Co bych měl dělat jiného než se ji pokoušet sbalit? Přijde mi, že už o tom ví a pořád se se mnou normálně baví.
2) Chtěl bych ji někdy pozvat ven a o prázdninách jí říct pravdu. Je to dobrý nápad?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

1) Asi v málokteré dívce by vzbudila nadšení představa, že se stala předmětem chlapcovy sexuální touhy. Jistěže by ses mohl pokusit dívku „sbalit“, avšak tím bys riskoval, že ji navždy ztratíš. Pokud máš o dívku vážný zájem, měl by ses s ní sbližovat postupně. Většina dívek od chlapců očekává, že se jim budou věnovat a usilovat o jejich přízeň. Pokud chlapec dívce hned vyznává lásku, může mít dívka pocit, že si chlapec svoji úlohu zjednodušuje, a že mu dívka vlastně ani nestojí za tu námahu, aby se ji pokoušel získat. Je docela dobře možné, že dívka už poznala, že o ni máš vážný zájem, avšak zdvořilost a opatrnost jí nedovolí, aby se ti rovnou vrhla do náruče. Dej tedy dívce více času, aby tě lépe poznala. Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
2) Namísto jednorázového vyznání lásky (které je mimo jiné spojeno s rizikem odmítnutí) bych doporučoval spíše postupné vyjadřování sympatií. Jestliže budou tvoje sdělení postupně stále osobnější, tak otevřené vyznání citů po uplynutí přiměřené doby nakonec dívku nepřivede do rozpaků.

31.05.2019

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak velký by měl být průměrný výron semene v mém věku?

Chlapec, 13 let

Milý Chlapče,

V období dospívání se při jedné ejakulaci uvolňuje přibližně 1 až 3 ml ejakulátu. Avšak někteří chlapci v tvém věku ejakulace zatím nedosahují, protože jejich tělo dosud žádný ejakulát nevytváří (k první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, za normální se však považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let). Naproti tomu u některých chlapců může být objem ejakulátu již v tvém věku v podstatě stejný, jako u dospělých mužů (tj. okolo 3 až 5 ml na jednu ejakulaci).
Kromě dosaženého stupně vývoje závisí objem ejakulátu také na hospodaření těla s tekutinami. Při nedostatečném příjmu tekutin se objem ejakulátu snižuje, zatímco při dodržování pitného režimu může být vyšší.
Navíc objem ejakulátu může být zkreslen tím, že jeho část i po ejakulaci zůstává v močové trubici a uvolňuje se až s větší či menší časovou prodlevou (zpravidla po několika minutách), což je dáno již tvarem mužské močové trubice. Zbývající množství ejakulátu, které se uvolňuje s určitým časovým odstupem po ejakulaci, může být různě velké. Zpravidla se jedná o jednu či pár kapek, avšak u některých mužů se může jednat i o větší množství, a to až okolo 1 ml (tyto individuální rozdíly jsou dány zejména nestejnou intenzitou smršťování svalů, které se podílejí na vypuzení ejakulátu z těla).

31.05.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za váš čas.

Deeez, 13 let

Milý Deeezi,

Existence psychického jevu, o němž se v prvních několika dotazech zmiňuješ, není zcela prokázána a mezi lékaři a vědci převažuje názor, že teorie předpokládající jeho existenci jsou mylné. Na tyto dotazy ti tedy nemohu poskytnout seriózní odpověď.
Pokud jde o pití černého čaje, to by ti uškodit nemělo. Naopak, pití černého čaje má řadu příznivých účinků na lidské zdraví. Pokud čaj nelouhuješ příliš dlouho (tedy déle něž 2 až 3 minuty), nemusíš se v jeho pití nijak zásadně omezovat (čaj, který se louhuje déle než uvedenou dobu, se hodí spíše na oplachování přecitlivělého žaludu než na pití).

31.05.2019

Dobrý den, mám takový problém. Když masturbuji, nemám problém s erekci jenže po 4 až 5 minutách masturbace erekce přestane jak ji udržet déle?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Obávám se, že nijak. Po dosažení orgasmu se totiž do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobí i ochabnutí erekce. Prolaktin může tímto způsobem účinkovat několik minut, někdy až několik desítek minut. Jedinou možností je tedy počkat, až prolaktin přestane působit.

31.05.2019

Dobrý den, poslední dobou jsi všímám že mám malá varlata. Můj 14 letý kamarád je má větší než já. Není to tím ze hodně masturbuji a produkují spermie nebo tím že mám velké stehna a není tam místo? Děkuji za odpověď.

Robot, 16 let

Milý Robote,

Normální objem varlat (neboli testikulární objem) se u chlapců ve věku 16-ti let pohybuje v rozmezí 13 až 25 mililitrů na 1 varle, u chlapců ve věku 14-ti let v rozmezí 5 až 19 mililitrů na jedno varle. Z uvedených údajů vyplývá, že čtrnáctiletý chlapec může mít docela dobře větší objem varlat, než chlapec šestnáctiletý, a přitom se oba dva „vejdou“ do normálních hodnot testikulárního objemu pro svůj věk.
Například pokud by tvůj testikulární objem činil 13 ml a testikulární objem tvého čtrnáctiletého kamaráda 19 ml, oba dva byste měli vzhledem ke svému věku normální testikulární objem, i když tvůj mladší kamarád by měl varlata větší.
Možná, že varlata tvého kamaráda ti připadají výrazně větší něž tvoje, protože zatímco na svůj šourek se díváš shora dolů, kamarádův šourek vidíš zepředu. Při pohledu shora dolů se každá část lidského těla jeví jako větší než při pohledu zepředu. Možná, že kdyby ses na svoje pohlavní orgány podíval z jiného úhlu pohledu (například s pomocí zrcátka), připadaly by ti jejich rozměry větší.
Četnost vykonávání masturbace nemá na objev varlat žádný vliv. Ani rozměry stehen nemohou objem varlat nijak ovlivnit. Objem varlat je dán vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Pokud se přesto obáváš, že rozměry tvých varlat jsou příliš malé, můžeš se obrátit na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii (případně může sám změřit objem varlat, tedy za předpokladu, že má v ordinaci orchidometr).

31.05.2019

Dobrý den, myslíte si že je normální když mám ve 14 letech 17 cm penis při erekci ?

Pítros, 14 let

Milý Pítrosi,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm při erekci, avšak rozdíl 2 cm není nijak zvlášť velký.

30.05.2019

(...) Také prosím jen odpověď. Děkuji

Někdo, 13 let

Milý Někdo,

Jestliže se ti dívka líbí a záleží ti na ní, tak v žádném případě.

30.05.2019

Dobrý den, (...) prosím zobrazit jen odpověď. Děkuji

Někdo,13 let

Milý Někdo,

Takovéto chování je naprosto nepřípustné. Navíc nikdy nemůžeš předem vědět, jak na něj bude dívka reagovat. To, co si dívka může nechat líbit od jednoho chlapce, si nemusí nechat líbit od druhého.

30.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální že mi jde předkožka stáhnout do půlky žaludu jestli ne tak jakou mast si mám koupit děkuji za odpověď

Josef, 13 let

Milý Josefe,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouho. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až během dospívání.
Přetažení předkožky přes okraj žaludu může prozatím bránit buď její zúžení, nebo přetrvávající konglutinace („slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky). Ani v jednom z uvedených případů by ses neměl snažit uvolňovat předkožku násilím, jinak by mohlo dojít k jejímu poranění. Uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Pro tento účel lze využít nekortikoidní nebo kortikoidní mast. Z mastí nekortikoidních lze použít například panthenolovou mast (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum). Lepších výsledků lze dosáhnout s mastí kortikoidní, avšak naprostá většina těchto mastí se vydává pouze na lékařský předpis. Výjimkou je hydrocortison, jehož účinnost je však nižší, než účinnost mastí vydávaných na předpis.
V případě přetrvávající konglutinace („slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, které spočívá v tom, že dosud nedošlo k oddělení obou povrchů) není třeba dělat nic. K uvolnění konglutinace dochází zpravidla nejpozději do konce puberty, a to i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.
Při přetahování předkožky bys měl v každém případě postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění a následné zjizvení prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky.

30.05.2019

Dobrý den, měl bych dotaz. Mám po prvním rande s holkou ale vůbec nevím co mám dělat dál. Mám ji napsat nebo ji pozvat někam znovu? Poraďte prosím.

Vinnie, 16 let

Milý Vinnie,

Jestliže první schůzka proběhla k vaší vzájemné spokojenosti, nevidím důvod, proč bys nemohl dívku pozvat na další schůzku. Až se příště budete loučit, můžete se pro jistotu rovnou domluvit, kdy se příště uvidíte.

30.05.2019

Dobrý den
1. Je normální že už mám pubické ochlupení?
2. Když si ho budu teď holit neohrozí to růst ochlupení?
3. Můžu si ochlupení stříhat nůžkami?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

1) U chlapců se pubické ochlupení začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak nástup jeho vývoje o 1 až 2 roky dříve nebo později je stále ještě normální.
2) Pokud si ochlupení oholíš, dříve či později opět doroste. Chloupky dorůstají tempem přibližně 1 cm za měsíc.
3) Ano, ale postupuj opatrně, aby ses neporanil.

30.05.2019

Dobrý den, dnes zde píšu po druhé a mám nějakou otázku opět k masturbaci. Jaké existuji masturbační techniky nebo jak správně masturbovat (...) Také sem se chtěl zeptat zda se může nějak poškodit penis při špatném držení nebo nějaké špatné technice. Také sem měl pocit že na ruce sem měl nějaké spermie. Myslíte že v mém věku je to možné? Děkuji za odpověď.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Konkrétní způsob vykonávání masturbace ti doporučit nemohu, protože každému může být příjemné něco jiného. Namísto hledání nějakých „návodů“, tedy předem připravených postupů, bych spíše doporučoval, aby ses obrátil sám k sobě, ke svému tělu. Význam masturbace spočívá mimo jiné také v tom, že jejím prostřednictvím dítě nebo dospívající člověk poznává svoje vlastní tělo a své pocity. To za tebe nikdo neudělá, protože zkušenost s vlastním tělem je zcela nepřenosná. Nedoporučuji tedy spoléhat se jen na informace od zkušenějších kamarádů nebo z jiných informačních zdrojů. Nakonec to jsi ty, kdo na sobě masturbaci vykonává.
„Správný“ je takový způsob masturbace, který vede k dosažení příjemných pocitů. naproti tomu „špatný“ je takový způsob, který k dosažení příjemných pocitů nevede, nebo dokonce naopak způsobuje pocity nepříjemné (bolest a podobně). První a hlavní pravidlo tedy zní, abys nedělal nic, co by tě bolelo. Pokud jde o poškození penisu, k tomu může dojít snad jen při velmi nešetrném vykonávání masturbace, a to zpravidla za použití nějaké umělé „pomůcky“ (viz odpověď na tvůj předchozí dotaz). Naproti tomu je velmi málo pravděpodobné, že by sis způsobil nějaké závažné poranění svojí vlastní rukou (v ruce máš totiž cit a její pohyby máš stále pod kontrolou).
Pokud jde o uvolňování spermatu (ejakulátu), k tomu dochází během ejakulace neboli výronu semene, který se dostavuje zpravidla buď současně s orgasmem (pohlavním vyvrcholením), nebo ihned po jeho odeznění. Pro úplnost dodávám, že orgasmus neboli vyvrcholení je velmi prudký (intenzivní) příjemný pocit, po němž dochází k celkovému uklidnění.
Avšak tekutina, která se někdy při masturbaci uvolňuje, může být i tzv. preejakulační tekutina. Ta se tvoří i u chlapců, kteří dosud neměli ejakulaci. Rozdíl spočívá v tom, že preejakulační tekutina se může uvolnit již v průběhu masturbace, případně dokonce již při silnějším pohlavním vzrušení, zatímco k ejakulaci dochází až při orgasmu nebo bezprostředně po něm. Další rozdíl spočívá v objemu. zatímco preejakulační tekutiny se uvolní většinou pouze pár kapek, běžný objem ejakulátu u dospívajících chlapců činí 1 až 3 mililitry na jednu ejakulaci (u dospělých mužů je objem ejakulátu o něco vyšší, zpravidla 2 až 5 ml).
Preejakulační tekutina je vždy čirá (bezbarvá, průhledná), zatímco sperma je zpravidla zbarveno doběla. Avšak u mladších chlapců může být i ejakulát čirý (bezbarvý), protože alespoň zpočátku ještě nemusí obsahovat tak velký podíl bílkovin. U dospívajících chlapců může až 99% objemu ejakulátu tvořit voda, zatímco u dospělých činí podíl vody „jen“ okolo 90 až 95% objemu ejakulátu. Zdánlivě „malý“ rozdíl několika procent však může mít pro zbarvení ejakulátu zásadní význam.

30.05.2019

Dobrý den, chtěl by se zeptat na nějaké tipy jak sbalit holku nebo s ní navázat delší konverzaci a překonat trému a někam ji pozvat. Občas se s ní začnu bavit ale po chvíli to přestane.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Jestliže máš o některou z dívek v tvém okolí vážný zájem, neměl by ses ji pokoušet „sbalit“. Dívka by zřejmě brzy poznala, jaké máš úmysly, což by v ní mohlo vyvolat obrannou reakci v podobě odtažitého chování. Pokud jde o navázání komunikace, to by mělo být pokud možno přirozené a nenásilné. Jestliže dívku neznáš, měl by ses jí nejprve představit, aby věděla, s kým má tu čest. Lépe však uděláš, když oslovíš dívku, kterou už alespoň trochu znáš. Po úvodním pozdravu můžeš dívce například položit nějakou jednoduchou otázku, poprosit ji o nějakou malou informaci nebo se jí prostě zeptat, jak se má. Mluvit můžete o všem, co se vás obou týká nebo je vám oběma blízké (může se jednat o záliby, zájmy, společné zážitky z prostředí, v němž se pohybujete a podobně), avšak měl by ses vyhýbat příliš osobním tématům (k nevhodným tématům patří například nemoci nebo osobní problémy).
Podle toho, co v dotazu uvádíš, ti nečiní obtíže ani tak dát se s dívkou do řeči, jako spíše pokračovat v hovoru. Samo o sobě to nemusí představovat zásadní problém, ostatně dívce by se ani nemuselo líbit, že jakmile se s ní dáš do řeči, nevíš, kdy máš přestat. Nejde přece o to, abys před dívkou neustále jen mluvil a mluvil. Také ona by měla mít možnost ti něco sdělit. Umět vést dialog znamená umět druhému člověku naslouchat. Když dívku necháš mluvit, můžeš se o ní dozvědět řadu informací, které lze využít v další komunikaci.
S pozváním dívky na schůzku nemusíš pospíchat. Předtím, než dívku pozveš, si zkus sám pro sebe shrnout všechno, co o ní zatím víš. Tvé znalosti ti pomohou při výběru vhodné doby a místa pro navrhovanou schůzku. Bylo by dobré si předem promyslet vhodný cíl schůzky, tedy nějaké místo, kde by vám oběma bylo dobře. Můžeš při tom postupovat i vylučovací metodou. Například by nebylo vhodné dívku pozvat na diskotéku, když víš, že nemá ráda hluk. To je samozřejmě pouze jeden příklad. Výhodou by bylo, kdyby se ti podařilo dozvědět něco bližšího o zájmech a zálibách dotyčné dívky (například zda má ráda zvířata a jaká, zda se věnuje nějakému sportu, co jí baví a podobně). Pokud tě nenapadá vůbec nic, můžeš dívku pozvat „jen tak ven“, i když i v takovém případě by bylo vhodné mít v rezervě nějaké místo, kde byste se mohli společně alespoň věnovat nějaké nenáročné zábavě, kdyby už nebylo o čem si povídat.

30.05.2019

Dobrý den. Dneska jsem byl za mojí holkou. Máme se rádi. Její rodiče to už vědí ale moje ne. Nevím jak jim to mám říct. Bojím se (...) Ale moje rodiče nic neví. Vůbec nic. A jsem z toho špatnej. Já nemá na to odvahu to prostě říct. Nevíte jak to mám říct? Alespoň způsob?

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Především záleží na tom, nakolik důvěrný je tvůj vztah k rodičům. Pokud se jim obvykle s ničím důvěrným nesvěřuješ, zřejmě by je mohlo překvapit, kdyby ses jim najednou svěřil s tím, že chodíš s dívkou a že se máte rádi. Na druhou stranu by se rodiče mohli cítit nemile dotčeni tím, že ses jim nesvěřil, kdyby nakonec sami zjistili, že s dívkou chodíš.
Samozřejmě záleží na tobě, s čím vším se chceš rodičům (nebo jednomu z rodičů) svěřovat. Pokud se bojíš jejich reakce, můžeš pro jistotu nejprve jen naznačit, že ses skamarádil s „jednou dívkou“. Případně můžeš zkusit zjistit jejich názor tím, že se naprosto nezávazně zeptáš, co si myslí o tom, že někteří chlapci tvého věku (tvoji kamarádi nebo spolužáci) už chodí s dívkami.
Tvůj vztah s dívkou se týká nejen tebe, ale i dívky, s níž chodíš. Týká se tedy vás obou, a proto by bylo dobré, kdybys veškeré svoje kroky nejprve probral i s ní. Pokud tě dívka představila svým rodičům, můžeš se s prosbou o radu obrátit i na ně (výhodou by bylo, kdyby se vaši rodiče znali a měli k sobě kladný vztah, naproti tomu konfliktní vztah mezi vašimi rodiči by mohl váš vztah poněkud zkomplikovat). Svým rodičům by ses v každém případě měl svěřit až tehdy, když si budeš jistý, že se jim svěřit chceš.

30.05.2019

Dobrý den, je mi 13 let a včera sem poprvé zkusil masturbovat, myslíte že tento věk je moc nízký na masturbaci? Popřípadě jak dlouho masturbovat? Vyzkoušel jsem asi 3 techniky (...) A ještě tu mám otázku potřebujete k masturbaci nějaký speciální přípravek?? Dekuju za odpověď

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Podle různých výzkumů sexuálního chování (např. Kinsey, 1998 nebo Bancroft, 2003) začínají přibližně dvě třetiny chlapců i dívek masturbovat již v dětství před pubertou, přičemž většina ostatních začíná masturbovat během dospívání. Věk 13 let tedy rozhodně není na vykonávání masturbace „moc nízký“. S ohledem na výsledky výše zmíněných studií je spíše pravděpodobné, že jsi začal masturbovat o něco později, než většina tvých vrstevníků.
Doba masturbace může být velice individuální. Zatímco někteří jedinci dosahují orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) již během několika vteřin, u jiných k němu dochází až po několika minutách (nebo dokonce až po několika desítkách minut) vykonávání masturbace.
masturbace spočívá mimo jiné i v objevování vlastního těla a vlastních pocitů. Záleží tedy pouze na tobě, jakému konkrétnímu způsobu jejího vykonávání dáš přednost. Podstatné je, aby ti vykonávání této činnosti bylo příjemné, Pokud bys cítil bolest nebo podobné nepříjemné pocity, znamenalo by to, že děláš něco špatně (příkladem může být vykonávání příliš rychlých masturbačních pohybů nebo příliš pevné uchopení penisu při masturbaci).
K vykonávání masturbace není nutný žádný speciální přípravek. Pouze v případě, že je masturbace provázena nepříjemnými pocity způsobenými nadměrným třením, je vhodné použít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhražku (například pleťový krém a podobně). K nadměrnému tření dochází zpravidla při nedostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu při erekci a v klidovém stavu (zjednodušeně řečeno, pokud je kožní pokryv při erekci příliš napnutý a nelze s ním volně pohybovat, což se stává například v důsledku chirurgických zákroků provedených na penisu).
Jinak není nutné používat žádné speciální přípravky. Naprosto nevhodné je pro masturbaci používat různé erotické „pomůcky“ (například umělé vagíny, ať již zakoupené v obchodě nebo vyrobené „podomácku“), neboť jejich používání je spojeno s rizikem poranění, které může vést až k trvalé deformaci penisu. Bezpečně lze masturbaci vykonávat pouze s použitím ruky, případně několika prstů. Ostatně i samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit).

30.05.2019

Dobrý den, co je to ta druhá dírka na žaludu? Tak 5 mm nad otvorem od močové trubice (je menší než dirka od močové trubice). Je to normální? A co to je?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Na vrcholku žaludu se normálně nachází pouze jeden otvor, a sice ústí močové trubice. Zpravidla má protáhlý tvar (připomíná jakousi „svislou čárku“) a jeho délka se u chlapců tvého věku pohybuje zpravidla okolo 5 až 8 mm. Další otvor, o němž se v dotazu zmiňuješ, je u tebe zřejmě navíc. Mohlo by se jednat například o mírnější formu rozštěpu močové trubice. Také je možné, že střední část ústí močové trubice je u tebe natolik zesílená, že tento jediný otvor opticky působí jako dva různé otvory. Nicméně na základě popisu nelze jednoznačně posoudit, o co se jedná, a tak bys udělal nejlépe, kdyby ses svěřil alespoň jednomu z rodičů a požádal jej o doprovod k praktickému lékaři, který pro tebe v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na urologii.

30.05.2019

Je euthyrox aj na gynekomastiu?

Tobias, 16 let

Milý Tobiasi,

Lék, o němž se v dotazu zmiňuješ, je určen k léčbě onemocnění a poruch funkce štítné žlázy. Gynekomastii jím vyléčit nelze. K léčbě gynekomastie se využívají antiestrogeny, například tamoxifen.

30.05.2019

Vadí když si chlupy na penisu vytrhávám pinzetou?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Uvedený způsob odstraňování chloupků mi připadá poněkud nešetrný, navíc v místě vytržených vlasových cibulek může dojít k infekci s následnou zánětlivou reakcí. Pokud si tedy chloupky vytrháváš (což příliš nedoporučuji), měl by sis takto epilované části těla alespoň pečlivě udržovat v čistotě.

30.05.2019

Prosím Vás jaký je rozdíl mezi sexem v porno a skutečným sexem? Slyšel jsem, že když se teenageři dívají na porno, že mají potom zkreslené představy o reálném sexu? A jde vysvětlit jaký je rozdíl mezi sexem v pornu a sexem reálným? Děkuji vám

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Rozdílů může být celá řada, protože pornografické materiály jsou mnohdy „vylepšovány“ různými filmovými triky (mnohdy za využití moderních digitálních technologií). navíc v těchto materiálech zpravidla vystupují profesionální pornoherečky a pornoherci, kteří podávají herecký výkon. Mnozí „účinkující“ navíc prošli nejméně jednou, spíše však několika plastickými operacemi, které mají jejich zevnějšek učinit „přitažlivějším“. Pravdou je, že prostý záznam běžných sexuálních aktivit vykonávaných běžnými lidmi by pro většinu konzumentů pornografie zřejmě nebyl dostatečně „divácky přitažlivý“ (podobný žánr sice v pornografii také existuje, avšak v naprosté většině případů se ani v tomto žánru nejedná o skutečné „amatéry“, nýbrž o herce, kteří se do role „amatérů“ pouze více či méně věrohodně stylizují). Avšak nerad bych zacházel do konkrétních podrobností týkajících se obsahu pornografie, protože tato poradna je určena osobám mladším 18-ti let.

30.05.2019

Zdravím, před třemi dny mě začalo bolet v krku (...) měl bych navštívit lékaře?

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Podle příznaků se nejspíš jedná o zánět horních cest dýchacích. Doporučuji klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Neustoupí-li příznaky do několika dnů, navštiv praktického lékaře.

30.05.2019

Dobrý den, co to je? A jak to odstranit? mám to na pravé straně šourku a táhne se to na penis. Díky.

Brownie, 13 let

Milý Brownie,

Nejsem si zcela jistý, co máš na mysli. Pokud se jedná o raphe neboli šev na spodní straně penisu, který prochází přes šourek a přes rozkrok až k řitnímu otvoru, ten tvoří normální součást těla. Hrbolek po pravé straně je nejspíše mazová cysta, která sama o sobě nemusí být nijak nebezpečná. Nicméně pokud máš obavy o své zdraví, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření u specialisty (tedy na příklad na dermatologii nebo urologii).

29.05.2019

Dobrý den, každý den si musím holit obličej, protože mi přes noc znovu vše doroste. Dokonce když se ráno oholím, tak večer mám opět plnou tvář „vousků“ a musím se holit znova. Přijde mi to totiž v mém věku hnusné. Nejde to nějak zpomalit?
Předem děkuji.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Každodenní holení je běžnou součástí hygieny každého mladého muže, který si z nějakých důvodů nechce nechat růst vousy. Různí lidé se vyvíjí různým tempem, a tudíž je docela dobře možné, že ti vousy rostou o něco rychleji, než některým tvým vrstevníkům. tempo dorůstání vousů zpomalit nemůžeš. Nicméně ve věku 16-ti let se nejedná o nic mimořádného, když se chlapec musí holit denně.

29.05.2019

Dobrý den, když fimóza (...) ?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Obávám se, že tvoje představy o fimóze a jejích příčinách jsou poněkud zkreslené, stejně jako představy o hygienických návycích našich dávných předků.
Pokud už dochází ke druhotnému zúžení předkožky, příčinou bývá zpravidla poranění (nebo řada drobných poranění) v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Další příčinou druhotného zúžení předkožky může být vzácné onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), které se však vyskytuje pouze u jednoho z deseti tisíc mužů.
Pokud jde o hygienické návyky našich dávných předků, podle nejnovějších poznatků archeologie a souvisejících disciplín nebyly zdaleka tak primitivní, jak se obecně má za to. Samozřejmě, že naši předkové žijící v pravěku či ve středověku neměli k dispozici koupelny vybavené přívodem teplé vody, avšak o svoje tělo se starat dovedli a jistě jej i dovedli udržovat v čistotě.
Podobné starosti, o nichž se zmiňuješ v dotazu, tedy můžeš bez obav pustit z hlavy.

29.05.2019

Dobrý den, jak se mám více skamarádit se svým kámošem? Myslím jako aby si mě více vážil a měl mě radši. Také bych se rád zeptal, proč mám na bicepsech viditelné křečové žíly? Můžu se jich nějak zbavit? (Moc necvičím, ale nedávno jsem trochu začal ale tak maximálně 1-2x týdně)

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Jestliže chceš, aby si tě kamarád vážil, měl bys být upřímný, čestný, spolehlivý a důvěryhodný. Pokud kamarád potřebuje pomoc, měl bys mu ji poskytnout, avšak neměl by ses nechat jednostranně využívat. Když něco slíbíš, měl by ses snažit svůj slib splnit. Nikdy bys však neměl slibovat něco, co nemůžeš splnit nebo co je v rozporu s tvým přesvědčením či svědomím. Pokud ti kamarád svěří nějaké důvěrné sdělení, měl by sis jej nechat pro sebe. Tím si získáš jeho důvěru.
Pokud jde o zřetelně vystupující žíly, jedná se o individuální tělesný znak, který je dán nižší hustotou podkožního vaziva. Pokud necítíš žádné bolesti, mělo by být vše v pořádku. Kdyby se skutečně jednalo o křečové žíly neboli varixy, jejich výskyt by byl provázen bolestí nebo alespoň silným brněním končetin.

29.05.2019

Dobrý den, už jsem vám jednou psal (...)

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky a vyvarovat se násilných pokusů o její stržení. Násilným roztahováním předkožky se proces jejího uvolňování nijak neurychlí, ale naopak spíše zkomplikuje, protože může dojít k poranění, zjizvení a druhotnému zúžení prstence předkožky.
V každém případě platí, že manipulace s předkožkou by neměla být bolestivá. Při uvolňování předkožky doporučuji použít vhodnou mast nebo krém, podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

29.05.2019

Dobrý den, máte pro mě nějakou řadu jak sbalit holku která se mi líbí? Někdy jak dojdu do školy tak mě obejme a já jsem rád protože je pěkná ale nevím jak reagovat před kamarádama protože oni si o ní myslí ze je "blbá". Chtěl bych s ni chodit. Nevím já na to.

Tom, 12 let

Milý Tome,

Jestliže ses s dívkou dostal tak daleko, že tě už i objímá, nemá smysl uvažovat o tom, jak bys jí mohl „sbalit“, neboť je pravděpodobné, že již nyní jste si velmi blízcí. Reakce ostatních (kamarádů, spolužáků) by pro tebe ani tvoji dívku neměly být rozhodující. Nicméně je pravdou, že v přítomnosti ostatních by nebylo vhodné, kdybyste se k sobě chovali příliš důvěrně (například se líbali a podobně). Lépe bys udělal, kdybys dívku pozval na schůzku někam, kde na sebe budete mít více klidu.

29.05.2019

Dobrý den, mám malá varlata, jen asi 3 až 3,5 cm na délku, není to málo? A nemůžu s tím mít nějaký problém?

Martin, 18 let

Milý Martine,

Normální objem varlat (testikulární objem) u chlapců či mladých mužů ve věku 18-ti let činí 16 až 25 mililitrů na jedno varle. Střední hodnotou, které v tomto věku dosahuje 50% chlapců, je 21 ml. Jedná se v podstatě již o „dospělý“ objem varlat.
Přepočet objemu varlat na jejich délku je více než problematický, protože varle nemá pravidelný tvar. Nicméně při určitém zjednodušení platí, že objem 20 ml by velmi zhruba odpovídal podélnému rozměru („délce“) varlete v rozmezí 3 až 5 cm. Z tohoto hlediska by rozměr tvých varlat nebyl nijak abnormální, nicméně délku okolo 3 cm může mít docela dobře i varle o objemu 5 ml (za předpokladu, že by mělo poněkud protáhlejší tvar), což by byl v tvém věku již výrazný podprůměr.
Samotná „délka“ varlete tedy pro posouzení jeho velikosti nestačí. Jestliže máš o rozměrech svých varlat pochybnosti, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Na těchto pracovištích mají k dispozici tzv. orchidometr, s jehož pomocí lze objem varlat změřit relativně přesně (podrobnější informace o orchidometru a jeho použití najdeš na stránce „Co a jak se mění?“).

29.05.2019

Chtěl sem se zeptat jestli ovlivní růst penisu jizevnatá fimóza a taky když jsem vyloučil maso z jídelníčku.

Jindřich, 15 let

Milý Jindřichu,

Samotná jizevnatá fimóza růst penisu nezastaví, neboť ten je dán vrozenými dispozicemi a hormonálními změnami, k nimž dochází v těle dospívajícího jedince. Pokud by však příčinou jizevnaté fimózy bylo vzácné onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), mohlo by postupem času dojít k určité deformaci zasažených částí penisu. Při podezření na LSA/BXO bych tedy doporučil navštívit kožního lékaře (dermatologa). Hlavním projevem zmíněného onemocnění je bílé zbarvení prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky.
Různé alternativní směry výživy (přísné vegetariánství, veganství) nejsou pro dospívající jedince zcela vhodné, neboť mohou vést k nedostatečnému příjmu živočišných bílkovin. Pokud už nechceš jíst maso, doporučoval bych alespoň zvýšit konzumaci mléčných výrobků. Za přijatelnou formu vegetariánství bych pro dospívajícího jedince, jehož růst dosud nebyl ukončen, považoval pouze tzv. laktoovovegetariánství (spočívá ve vynechání masa z jídelníčku, avšak při zachování mléka, mléčných výrobků a vajec).

29.05.2019

Je mi 14 a ještě jsem neměl poluci, je to alarmující? Poslední dobou mi rostou na šourku a penisu chloupky, takže doma se občas škrábu, potom se mi postaví. Slyšel jsem že když si člověk honí, potom nemůže mít poluci. Je to způsobeno tím? Považujete to za (...) Předem moc děkuji za odpověď na můj dotaz :-)

Tomus Hrozivý, 14 let

Milý Tomusi Hrozivý,

Poluce (samovolný výron semene ve spánku) se může dostavit v důsledku narůstající úrovně hladiny pohlavních hormonů i u jedince, který pravidelně vykonává masturbaci. Naproti tomu při nižší úrovni hladiny pohlavních hormonů se nemusí dostavit ani u jedince, který masturbaci z nějakých důvodů nevykonává. Mezi masturbací a polucí tudíž nemusí být přímá souvislost.
Vzhledem k tvému věku je ještě docela dobře možné, že tvoje tělo dosud neprodukuje sperma (ejakulát), a tudíž „nemáš co“ ejakulovat. K první ejakulaci sice dochází nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak u některých chlapců se první ejakulace dostavuje i o něco dříve či o něco později.
Pokud jde o můj názor na masturbaci, podle závěrů řady vědeckých výzkumů se jedná o zdraví prospěšnou činnost, kterou není třeba omezovat (a zásadní omezování masturbačních aktivit nelze ani příliš doporučit). Pro dospívajícího jedince je masturbace nejpřirozenějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem, jak může uspokojit svoji sexuální potřebu. Jestliže se ti masturbovat nechce, jistě se do této činnosti nemusíš nutit. Na druhou stranu nemohu doporučovat zásadní omezování masturbace, ať už k němu dochází z jakýchkoliv důvodů.

29.05.2019

Prosím skryte doraz (...)

Dalibor, 14 let

Milý Dalibore,

Tvoje obtíže a bolesti mohou být způsobeny buď vadným držením těla (zejména při dlouhém sezení), v jehož důsledku dochází ke stažení svalů šíje, nebo mohou mít neurologický původ. Bez vyšetření však nelze původ tvých bolestí spolehlivěji určit. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření ke specialistovi (např. na neurologii).

29.05.2019

Dobrý den, jak poznat mokrý sen? Nikdy jsem ho neměl, ale při masturbaci mi normálně teče bílá až průhledná tekutina.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Noční poluce (samovolný výron semene neboli „mokrý sen“) se v období dospívání může, ale nemusí dostavit. Výskyt poluce souvisí s nárůstem hladiny pohlavních hormonů, avšak u mnoha dospívajících chlapců se poluce nedostavují ani v době, kdy již dosahují ejakulace při masturbaci.
Pokud by se u tebe noční poluce přece jen dostavila, poznal bys jí nejspíše podle lepkavé skvrny v přední části kalhot od pyžama, případně na ložním prádle. K poluci dochází nejčastěji v ranních hodinách krátce před probuzením, a proto je jen málo pravděpodobné, že by skvrna od ejakulátu zaschla dříve, než se probudíš.

29.05.2019

Dobrý deň,
Nedávno som išiel kupovať kondómy/ prezervatívy značky
(...) a nevedel som nájsť na krabičke s prezervatívmi veľkosť daných kondómov preto sa chcem spýtať kde môžem pri značke (...) zistiť ich danú veľkosť? Vopred ďakujem.

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Velikost kondomu je vyznačena zpravidla na boční straně obalu (krabičky).

29.05.2019

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jestli vadí, když místo lubrikačního gelu použiju šampon.

L.O., 14 let

Milý L.O.,

Šampon je jako náhražka lubrikačního gelu naprosto nevhodný, protože by vysušoval citlivou pokožku pohlavních orgánů. Při mytí vlasů sice nevadí, když šampon stéká po těle, avšak jeho delší působení by pohlavní orgány podráždilo. Jestliže si nechceš koupit přímo lubrikační gel (s nímž bys dosáhl nejlepších výsledků), můžeš jako jeho náhražku použít například pleťový krém.

29.05.2019

Dobrý den,je normální že mi smrdí můj penis?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Některé části lidského těla mají určitý charakteristický pach, což se týká i pohlavních orgánů, a to jak ženských, tak i mužských. V období dospívání je tento pach zpravidla o něco výraznější, než v dětství před pubertou. Kvůli pachu vnějších pohlavních orgánů se tedy nemusíš nijak znepokojovat.
Snad jen v případě, že by byl pach výrazně silnější než obvykle, by se mohlo jednat o projev zánětlivého onemocnění vývodných cest močových. Takovéto onemocnění by však bylo provázeno i dalšími příznaky, například svěděním a pálením při močení, častým nucením na močení a zvýšenou teplotou. Jestliže si pohlavní orgány udržuješ v čistotě (což znamená, že si je každý den myješ), nemusíš se kvůli jejich přirozenému pachu nijak znepokojovat.

28.05.2019

Dobrý den, mám takový problém a docela se za to stydím, ale prostě jsem si mačkal na penisu takovou tečku a právě v ní bylo trochu mazu a mačkal jsem si to několikrát, teď tam mám světlý takový zahojený kráter (...) A také mi v nějakých částí pubického ochlupení nerostou chloupky (...) je tam takové kolečko kde prostě toho už moc neroste a buďto tam jsou malé chloupky, které vyčouhávají, ale vůbec nerostou (...)

Lukas, 16 let

Milý Lukasi,

Jedná se o drobnou jizvičku v místě poranění, které sis způsobil při vymačkávání zmíněného pupínku. Po úplném vyhojení, které může trvat i několik měsíců, by měla být tato jizvička již méně výrazná, nicméně při bližším pohledu bude nejspíš stále ještě patrná. Zanícené mazové žlázky si příště pokud možno nemačkej. Doporučuji také při koupání či sprchování věnovat větší pozornost omytí spodní strany penisu (mnozí chlapci „odbývají“ mytí penisu tím, že si umyjí jeho horní stranu, která „je vidět“, zatímco spodní straně penisu v místě kontaktu s přední stranou šourku nevěnují pozornost, ačkoliv právě tato část vnějších pohlavních orgánů by se měla udržovat v čistotě).
Pubické ochlupení nemusí být rozloženo zcela rovnoměrně. Menší či větší lysé plochy se v ochlupení vyskytují poměrně běžně a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Je pravděpodobné, že během dalšího vývoje tato lysá místa ještě „zarostou“, případně je alespoň překryjí okolní chlupy, takže drobné lysinky již nebudou tolik nápadné.

28.05.2019

Chtěl bych se zeptat, jak probíhá vyšetření homosexuality na sexuologii a zdali je nějaká anonymní poradna nebo něco v Brně pro mladé. Díky

Anonym, 17,5 let

Milý Anonyme,

Sexuální orientaci lze spolehlivě určit pouze phaloplethysmografickým vyšetřením (PPG), které se však zpravidla provádí spíše u osob sexuálně delikventních než u mladých lidí, kteří mají pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace. V podstatě však záleží na uvážení lékaře, zda bude toto vyšetření považovat za nutné.
Vyšetření na sexuologii nelze provést anonymně, protože pojišťovna by jej neproplatila. Nicméně veškeré informace, které pacient lékaři sdělí, jsou považovány za důvěrné. U pacientů mladších 18-ti let platí povinnost lékaře poskytovat zásadní informace o zdravotním stavu nezletilé osoby jejím rodičům, avšak lékař není povinen sdělovat rodičům úplně všechny informace, s nimiž se mu svěříš, nýbrž pouze takové, které považuje za podstatné pro tvůj zdravotní stav. Jestliže si nepřeješ, aby se rodiče o tvé návštěvě lékaře dozvěděli, můžeš počkat do dosažení plnoletosti. Až budeš plnoletý, nebude lékař povinen o poskytování péče tvé osobě ani o tvém zdravotním stavu informovat nikoho, tedy ani tvé rodiče.

28.05.2019

Dobrý den, rád si dávám studenou sprchu navečer po cvičení. Vlivem chladu se pohl. orgány "zmenší". Tak je to myslím normální, ale chtěl jsem se zeptat jestli tahle náhlá změna teploty praktikovaná častěji není nebezpečná/škodlivá?

Bojím se, 15 let

Milý Bojíš se,

Sprchování ve studené vodě není škodlivé, pokud právě neprocházíš akutním onemocněním (například pokud nejsi nachlazen a podobně). Doba sprchování ve studené vodě by však neměla překročit 3 minuty (v létě nejvýše 5 minut).
Reakce tvých pohlavních orgánů na ochlazení je naprosto normální a rozhodně se nemusíš bát, že by sis pohlavní orgány nějak „opotřeboval“, kdyby sis je častěji oplachoval studenou vodou. Důležité je spíše to, aby sis pohlavní orgány při sprchování neopařil příliš horkou vodou.

28.05.2019

Dobrý deň, je normálne že mám 13 rokov a mám 180 cm a 78 kg?

Joannette, 13 let

Milý Joannette,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku nadprůměrná (normální výška u chlapců ve věku 13-ti let se pohybuje v rozmezí 145 až 176 cm, průměrná výška činí 160 cm). Nadměrný vzrůst však nemusí být projevem žádné poruchy, pokud je dán dědičnými předpoklady.
Také tvoje tělesná hmotnost je nadprůměrná (průměrná hmotnost chlapců ve věku 13-ti let činí 46 kg), avšak tvoji hmotnost je třeba posuzovat ve vztahu k tvé nadprůměrné výšce. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 24, přičemž optimální hodnoty BMI se u chlapců tvého věku pohybují v rozmezí 17 až 20. Jedná se tedy o mírnou nadváhu, nikoli však přímo o obezitu. Pokud tě však tvoje tělesná výška a hmotnost přesto znepokojují, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

28.05.2019

Takže když vlastně v tomto období kdy se necítím duševně dobře a jsem schopen normálně chodit do školy, normálně komunikovat s přáteli a chodit na brigádu a další každodenní věci tak je tedy málo pravdě podobné že mám maniodepresi?
A s tím jak jste říkal že někteří jedinci si to mohou splést s hormonálními změnami, tak jsem si hned vzpomněl že kolikrát v minulosti jsem měl sklony si hodně věcí sám vsugerovat. Tím že mě například jen bolelo břicho a hned jsem dostal strach a začal si spojovat tyto banální obtíže s nějakou vážnou nemocí, a jednou jako třeba s tím břichem jsem měl strach že mám i duševní poruchu. Je tedy více pravděpodobné že jde jen jak ví říkáte o hormonální změny? Děkuji předem za odpověď.

Czendal, 17 let

Milý Czendale,

Je nepravděpodobné, že by u tebe v současné době probíhala ataka (v takovém případě bys zřejmě ani nebyl schopen napsat tento dotaz), nicméně to, zda netrpíš nějakou duševní poruchou, by mohlo spolehlivě prokázat pouze vyšetření u psychiatra. Nikdo jiný než specialista v oboru psychiatrie nemůže spolehlivě posoudit, zda jsi duševně zdravý.
Návštěvu psychiatra bych doporučoval v případě, že by se u tebe déle než dva týdny projevovaly takové psychické obtíže, které by závažným způsobem narušovaly tvůj každodenní život. V případě, že bys uvažoval o sebevraždě nebo jiném druhu sebepoškozování, by bylo na místě navštívit psychiatra pokud možno co nejdříve. Naproti tomu s lepším a účinnějším zvládáním běžných starostí by ti mohl docela dobře pomoci i klinický psycholog.

28.05.2019

Dobrý deň, od koľkých rokoch je možne si urobiť anonymný HIV test?

Joannette, 13 let

Milý Joannette,

V ČR provádí anonymní testy HIV bez věkového omezení testovací místa České společnosti AIDS pomoc. Na Slovensku plní obdobnou funkci tzv. HIV Check Pointy, kde se lze rovněž nechat otestovat anonymně, avšak nejsem si jistý, zda pro jimi prováděné testování platí nějaké věkové omezení.
V každém případě platí, že test HIV má smysl nejdříve 6 až 8 týdnů po rizikovém chování (tedy například nechráněném pohlavním styku). Do té doby může být test negativní i u osob, které se virem HIV již nakazily.

28.05.2019

Dobrý den, je normální že mi chlupy už začaly růst na šourku a nad penisem ještě ne?

Andy, 12 let

Milý Andy,

Vývoj pubického ochlupení u chlapců zpravidla začíná nejprve okolo kořene penisu, kde se objevuje buď souvislý vodorovný proužek, nebo dva chomáčky chloupků po stranách (viz obrázek níže), které se časem postupně „přibližují“, až vytvoří souvislý oblouček. Nicméně u některých chlapců se může řidší ochlupení objevit nejprve na přední straně šourku a teprve později i okolo kořene penisu. To závisí na vrozených předpokladech, které mohou být u každého trochu jiné.

28.05.2019

Mám problém, můj penis má při erekci jen 8-9 cm a v klidu má jen 2-3 cm. Někdy mi ale v klidném stavu zajede skoro celý dovnitř a ven kouká jen špička žaludu. Může to být kvůli obřízce? A mám neustále suchý žalud. Co mám dělat aby nebyl tak suchý?

Steg23, 13 let

Milý Stegu23,

Uvedená délka penisu při erekci je sice podprůměrná, avšak rozhodně se nejedná o mikropenis (tj. abnormálně malý penis). U chlapce ve věku 13-ti let lze za mikropenis považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 4,5 cm.
Někdy se stává, že v důsledku cirkumcize (obřízky) skutečně dochází k částečnému zanoření penisu, a to zejména u jedinců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, na nichž je penis v těle upevněn. Také kolísání délky penisu při erekci by mohlo nasvědčovat tomu, že závěsné vazy penisu jsou u tebe vysoce pružné. Nicméně pružnost závěsných vazů je dána vrozenými předpoklady a nelze ji nijak měnit.
Pokud jde o zanořování penisu v klidovém stavu, to by bylo možné v dospělosti omezit chirurgickým zákrokem, při němž se provede plastika závěsných vazů penisu. Nicméně takový zákrok představuje pro tělo určitou zátěž a je otázkou, zda má smysl jej podstupovat. Navíc v důsledku plastiky závěsných vazů penisu může dojít k většímu či menšímu omezení schopnosti dosáhnout erekce. Šetrnějším zákrokem by mohlo být vsazení kožního štěpu (proužku kůže přeneseného z jiné části těla, například z předloktí) ke kořeni penisu, čímž by se částečně nahradil úbytek kožního pokryvu penisu. Avšak dokud tvůj penis roste a vyvíjí se, bylo by předčasné takovýto zákrok podstupovat.
Vysoušení povrchu žaludu je způsobeno jeho neustálým otíráním o různé povrchy, například o spodní prádlo či oblečení. Muži a chlapci, kteří mají žalud po provedení cirkumcize trvale obnažený, by si jej měli alespoň jednou za den zvlhčovat pomocí hydratačního pleťového krému pro citlivou pleť, případně panthenolové nebo měsíčkové masti. Tím se zároveň zmírní keratinizace žaludu, tj. vytváření tuhé vrstvy zrohovatělých kožních buněk na jeho povrchu.

28.05.2019

Jak poznám maniodepresi? A je vůbec možné mít ji v tomto věku?

Czendal, 17 let

Milý Czendale,

Bipolárně afektivní porucha (pod starším názvem známá jako maniodepresivní psychóza) spočívá ve střídání dvou stavů (či epizod), které se nazývají ataky a remise. Během atak pacient upadá do hluboké deprese, která mu znemožňuje takřka jakoukoliv aktivitu, přičemž tento stav může trvat různě dlouhou dobu (až několik měsíců). Mnozí pacienti nejsou v tomto stavu schopni ani vstát z lůžka. Ve fázi remise se naopak projevuje až přehnaná aktivita (jako by si pacient chtěl „vynahradit“ vše, co zameškal v době ataky).
První příznaky bipolárně afektivní poruchy se mohou objevit již v závěru dospívání (obvykle po patnáctém roce věku). Avšak právě v období dospívání dochází k častému střídání nálad pod vlivem hormonálních změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Někteří dospívající mohou tyto normální projevy zaměnit s duševní poruchou. Aby se jednalo o projev poruchy, musela by každá z uvedených epizod probíhat po dobu minimálně dvou týdnů. Samozřejmě, že poruchu může na základě vyšetření diagnostikovat pouze příslušný specialista, tedy psychiatr.

28.05.2019

Jednu tu bylo že když budu častěji masturbovat nebo dám penis do černého čaje že nebude tak citlivý. Je možné že by byl úplně necitlivý?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Oplachováním žaludu v čaji lze snížit jeho nadměrnou citlivost, avšak k úplné ztrátě citlivosti jistě nedojde. Pokud máš obtíže s přecitlivělostí žaludu a chceš si jej oplachovat v čaji, nezapomeň nejprve nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření (podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 24.05.2019).
Častější vykonávání masturbace nevede ke snížení citlivosti žaludu ani žádné jiné části penisu (ostatně nic takového jsem na těchto stránkách nikdy neuvedl). Citlivost žaludu se však snižuje jeho neustálým otíráním o různé povrchy (například o spodní prádlo), čímž dochází ke zvýšené keratinizaci (tj. rohovatění) povrchu žaludu. Pokud je žalud zcela nebo částečně obnažený a dochází k jeho neustálému otírání, doporučuji jej alespoň jednou za den ošetřit hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.

28.05.2019

1) Ako zistím aký mam testosterón?
2) Aká je priemerná rýchlosť rastu ochlpenia na nohách?

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

1) Hladinu testosteronu lze zjistit pouze laboratorním testem vzorku krve.
2) Požadovaný údaj nemám k dispozici. Tělesné ochlupení roste v průměru tempem 1 cm za měsíc, ovšem to platí pro dospělé muže, nikoli pro dospívající chlapce, u nichž může být tempo růstu ochlupení poněkud nižší. Také délka, do níž chlup vyroste předtím, než vypadne, může být různá. Rozsah i hustota ochlupení jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady, a tudíž závisí i na genetické výbavě každého jednotlivce.

28.05.2019

Za koľko mesiacov začne rásť penis od začiatku puberty?

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

K prvnímu výraznějšímu růstu penisu dochází nejčastěji 1 až 2 roky od začátku puberty. Avšak nejen věk zahájení puberty, nýbrž i časové prodlevy mezi nástupem jednotlivých tělesných změn mohou být značně individuální. Zatímco u některých chlapců dochází k prvnímu výraznějšímu růstu penisu již ve věku okolo 10 – 11 let, u jiných je to až ve věku 14 – 15 let. Prozatím se tedy nemusíš nijak znepokojovat, jestliže jsi u sebe dosud žádné výraznější zvětšení rozměrů penisu nepozoroval.

28.05.2019

Dobrý den, zahřívají se mi varlata (...) jsem zkoušel si dát do trenek teploměr naměřil jsem asi 37 ale ten teploměr jsem nestřepal. Je nějaký způsob jak ochladit prostředí v kterém jsou varlata?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jestliže sis v okolí šourku naměřil tělesnou teplotu 37 °C, ještě to neznamená, že se tvoje varlata přehřívají. Teplotu samotných varlat si totiž přes šourek změřit nemůžeš. Pokud dochází k nadměrnému zahřívání varlat (například při horečkách, při koupání v horké vodě nebo při nošení příliš těsného a přiléhavého oblečení), tělo začne varlata samo ochlazovat tím, že dojde k uvolnění šourku a k poklesu varlat. naproti tomu v chladném prostředí dojde ke smrštění šourku a přitažení varlat blíže k břišní dutině, čímž dojde k jejich ohřátí (viz obrázek).

Zatímco v chladném prostředí dochází ke smrštění šourku a přitažení varlat k tělu (obrázek vlevo), v horku nebo při zvýšené tělesné teplotě se šourek uvolňuje a varlata klesnou poněkud níž, aby se ochladila (obrázek vpravo)

Za normálních okolností tento systém regulace teploty varlat funguje samočinně. Pouze při horečnatých onemocněních, kdy tělesná teplota stoupá nad 38 °C, nemusí tělo ochlazování varlat zvládat. Proto je vhodné při horečce přikládat k šourku studené obklady. Jinak však není důvod varlata nějak uměle ochlazovat. Docela postačí, když nebudeš nosit příliš upnuté kalhoty, v nichž by docházelo k zatlačování varlat zpět do tříselných kanálů.

28.05.2019

Ako môžem mať suchý orgazmus? Orgazmus bez toho aby som ejakuloval. Strašne by som to chcel skúsiť? Dá sa to nejako zadržať? Ja som počul že treba (...)? Niečo takého.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Jestliže tvoje tělo již produkuje sperma, je velmi nepravděpodobné, že by se u tebe ještě dostavil suchý orgasmus. „Zadržování“ ejakulátu rozhodně nedoporučuji, protože náhlé přerušení ejakulačního reflexu může vyvolat silnou křeč. Pokud jde o způsob, o němž se v dotazu zmiňuješ, rozhodně bys jej neměl zkoušet (je nebezpečný a k zamezení výronu semene by stejně nevedl, protože větší část ejakulátu se tvoří v předstojné žláze a semenných váčcích, nikoli ve varlatech).

28.05.2019

1) Kolikrát denně bych měl masturbovat?
2) Kde koupím kondomy? Jaký rozměr si mám koupit? Mohu?
3) Mám vlasy dlouhé 18 cm. Dělám si z nich různé culíky, copky. Je to dobré?
4) Po honění penisu mi jen vyteče nějaká tekutina. Kdy budu stříkat?
5) Dopustili jsme se něčeho, když jsme s holkou masturbovali?
6) Kdy se přetrhne uzdička předkožky? Přetrhne se vůbec někdy? Za odpovědi děkuji.

Duchoslav, 12 let

Milý Duchoslave,

1) Záleží na tom, nakolik silně pociťuješ sexuální potřebu. V období dospívání dochází k nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, a proto dospívající jedinec pociťuje potřebu vykonávat masturbaci mnohem častěji, než například v dětství před pubertou, kdy je hladina pohlavních hormonů velmi nízká. Obecná rada tedy zní, že masturbaci bys měl vykonávat tak často, jak uznáš za vhodné.
2) Kondomy lze zakoupit v lékárně nebo v drogerii, případně v obchodech se smíšeným zbožím nebo v prodejních automatech (někdy bývají umístěny na veřejných WC, i když zdaleka ne na všech). Vhodná velikost kondomu závisí na obvodu penisu (příslušnou tabulku najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Lukáše ze dne 26.05.2019, viz níže na této stránce). Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí.
3) Nevidím důvod, proč by sis neměl vlasy splétat, když ti taková úprava účesu vyhovuje. Aby však nedocházelo k lámání a poškozování vlasů, neměl by sis je příliš silně utahovat a pro jejich stahování bys neměl používat „obyčejné“ gumičky, nýbrž speciální gumičky do vlasů.
4) Jestliže se zmíněná tekutina uvolňuje až po dosažení orgasmu (nebo společně s ním), zřejmě se již jedná o sperma neboli ejakulát. Kdyby se totiž jednalo o preejakulační tekutinu, k jejímu uvolnění by došlo již v průběhu masturbace, nebo dokonce již při silnějším pohlavním vzrušení.
Prudkost ejakulace může být zejména u mladších chlapců poměrně nízká, a tudíž se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že ejakulát pouze volně vytéká. S tím, jak porosteš, dojde ke zmohutnění svalstva v oblasti malé pánve, které se podílí na vypuzení ejakulátu, v důsledku čehož bude ejakulace o něco razantnější.
5) Jestliže ani jeden z vás dosud nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která v ČR činí 15 let, nelze tebe ani tvoji kamarádku trestně stíhat. Kdyby však jeden z vás již dosáhl věku 15-ti let, zatímco druhý dosud nikoli, mohl by být starší z vás stíhán pro pohlavní zneužití mladšího.
6) K tržnému poranění uzdičky penisu dochází pouze při velmi nešetrné manipulaci (například při příliš prudkém napnutí kožního pokryvu penisu směrem ke kořeni penisu), zejména pokud je uzdička dosud příliš krátká. Při běžných sexuálních aktivitách (například při masturbaci) však k tomuto poranění nedochází příliš často.
Určité riziko poranění uzdičky spočívá v tom, že při jejím natržení může dojít k poškození tzv. frenulární arterie, což je tepna, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč). Důsledkem může být stenóza (tj. chorobné zúžení) ústí močové trubice. Nicméně pokud nebudeš se svým penisem zacházet vyloženě hrubě a nešetrně, riziko poranění uzdičky je poměrně nízké.

28.05.2019

Dobrý den, nedávno jsem se ptal, jak mám zúženou předkožku povolovat když mi nejde úplně za žalud ale tak do třetiny. Doporučil jste mi nějakou mast (už si nepamatuji název, omlouvám se) ale chci se zeptat když mám zúženou předkožku, tak mě to bude omezovat nebo bolet při sexu? A taky se celkem bojím, že mi holka při masturbaci utrhne uzdičku. Dá se tomu nějak zabránit aby to riziko bylo menší? A když si před sexem nalubrikuji penis tak to pomůže, nebo ne? Děkuji.

Zvíře, 16 let

Milý Zvíře,

Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že vývoj tvých pohlavních orgánů dosud není ukončen, a tudíž je docela dobře možné, že k uvolnění předkožky u tebe dojde ještě dříve, než zahájíš pohlavní život. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“. Rozhodně však nedoporučuji podstupovat zbytečné chirurgické zákroky jen kvůli tomu, abys mohl co nejdříve zahájit pohlavní život.
Pokud máš obavy z násilného stržení předkožky za žalud při pohlavním styku, můžeš použít užší (těsnější) kondom, který bude předkožku fixovat v pozici na žaludu. I kdyby ti pohlavní styk činil nějaké potíže, stále ještě existuje celá řada tzv. nekoitálních aktivit, z nichž mnohé mohou být dokonce ještě příjemnější, než „klasická“ soulož, tj. pohlavní styk v užším slova smyslu. Pokud máš zájem o vykonávání vzájemné masturbace, měl bys svoji partnerku předem instruovat a pomoci jí nalézt takový způsob jejího vykonávání, který ti bude příjemný (také si můžete předem smluvit nějaké znamení, které partnerce dáš v případě, že by ti masturbace nebyla příjemná). Při dostatečné součinnosti obou partnerů je riziko poranění při vzájemné masturbaci velmi nízké. Poměrně bezpečný je z tohoto hlediska rovněž orální sex (tj. dráždění pohlavních orgánů ústy partnera či partnerky).

27.05.2019

Je normální že už jsem měl 2x poluce a nikdy při masturbování sem neměl ejakulát (výstřik semene)?

Anonym, 12,75 let

Milý Anonyme,

Jestliže se u tebe dostavují poluce, znamená to, že tvoje tělo již produkuje sperma (ejakulát). Pokud se při masturbaci přesto výron semene nedostavuje, nejspíše to znamená, že masturbaci ukončuješ příliš brzy, tedy dříve, než dojde k vyvolání ejakulačního reflexu. Doporučuji tedy více trpělivosti.

27.05.2019

Dobrý večer,
Začal jsem brát antibiotika a nemůžu se moc namáhat a ani sportovat. Proč to nemohu?

Jeník, 15 let

Milý Jeníku,

Protože při užívání antibiotik prochází lidské tělo natolik vysokou zátěží, že není vhodné jej ještě více zatěžovat fyzickou námahou. Antibiotika sice usmrcují nežádoucí mikroorganismy (bakterie) nebo alespoň brání jejich rozmnožování, čímž přispívají k uzdravení, avšak samy jsou pro lidské tělo cizorodými látkami. Navíc antibiotika zpravidla nerozlišují mezi bakteriemi „škodlivými“ a „užitečnými“, čímž narušují přirozenou mikroflóru lidského těla (v podstatě se jedná o jakési „nutné zlo“, které je třeba podstoupit v zájmu vyléčení závažného bakteriálního onemocnění). Proto je nutné po dobu jejich užívání dodržovat klidový režim a nevystavovat se fyzické námaze.

27.05.2019

Dobrý den, poslední dobou mě bolí záda, v oblasti bederní páteře. Taky jsem si všimnul, že mám páteř jakoby "vybočenou" a jeden obratel (na úrovni spodního konce hrudní kosti) mám posunutý úplně "ven". Doporučíte mi prosím nějaké cviky, jak si záda srovnat? Úplně se mi s tím nechce k lékaři. Děkuji.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Bolesti zad a obtíže s páteří jsou nejčastěji způsobeny vadným držením těla, u školáků pak nesprávným sezením ve školních lavicích. Nedovedu posoudit, zda máš zmíněný hrudní obratel skutečně vybočený, nebo zda se jedná pouze o výraznější kostní výběžek na jeho zadní straně. Bez vyšetření ortopedem či rehabilitačním lékařem nelze doporučit ani žádné konkrétní cviky, neboť cviky musí být vždy zvoleny s ohledem na konkrétní stav páteře (respektive na konkrétní vadu). Vykonávání jiných cviků než těch, které ti doporučí specialista na základě vyšetření, by tě mohlo spíše poškodit. Jestliže nechceš navštívit lékaře, doporučoval bych obrátit se alespoň na fyzioterapeuta.

27.05.2019

Dobrý den, nedávno jsem měl ve škole erekci a viděli to asi tři spolužačky. Strašně jsem se styděl a nevěděl jsem co mám říct, tak jsem radši mlčel. Jak bych se měl příště zachovat a co mám teď říct spolužačkám?
Ještě bych se rád zeptal, proč mám poslední dobou přes den erekci tak maximálně dvakrát, dříve jsem je míval často. A když už mám erekci, tak do jaké polohy mám dát penis? Když si ho dám za pásek tak mi to nijak nevadí, ale je vidět jak si sahám do kalhot. A pokud ho nechám tak jak je tak je vidět.
Děkuji za odpověď

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

V dané situaci ses zachoval v podstatě správně. Jestliže se u tebe dostaví erekce, nejsi povinen to nijak komentovat. Nejlépe uděláš, když se budeš chovat stejně, jako kdybys žádnou erekci neměl. Pokusy o její „zakrytí“ totiž mohou být nakonec ještě nápadnější, než erekce samotná. Pokud máš při erekci možnost se posadit, využij ji. Pokud se posadit nemůžeš, můžeš si vložit obě ruce do kapes u kalhot, díky čemuž bude erekce méně nápadná. Důležité je, aby ses nenechal ovládat strachem z „nežádoucí“ erekce.
Penis by měl být při erekci v takové poloze, která je pro něj co nejpohodlnější. Naprosto nevhodné je fixovat si napřímený penis pod opaskem kalhot, protože při neopatrném pohybu může dojít k poranění vazivových pouzder topořivých těles, nebo přinejmenším k bolestivému sevření penisu mezi břichem a opaskem. I když se za erekci stydíš, je lepší tento nepříjemný pocit chvíli vydržet, než udělat něco, čím by sis mohl ublížit (podrobnější informace o erekci a jejím „zamaskování“ najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“).
Pokles četnosti erekce může být dán poklesem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Hormonální hladina během dospívání kolísá (tj. zvyšuje se a opět snižuje), nicméně do konce puberty dochází k jejímu vyrovnání. Kvůli mírným výkyvům není třeba se znepokojovat.

27.05.2019

Dobrý den, můžu se zeptat jak poznám, že budu mít ejakulaci? Vždy když mám orgasmus tak mám pár sekund jenom takový příjemný pocit a nic víc. Dekuji.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Ejakulaci (neboli výron semene) poznáš podle toho, že se z tvého penisu uvolní sperma neboli ejakulát (tělo opouští tímtéž otvorem, z něhož při močení vychází moč). U dospívajících chlapců se při ejakulaci uvolňuje přibližně 1 až 3 ml ejakulátu, přičemž zpočátku nemusí mít charakteristické bělavé zbarvení, nýbrž může být i čirý (průhledný).
Takový příjemný pocit, o němž se v dotazu zmiňuješ, je tzv. suchý orgasmus. Dochází k němu u chlapců, v jejichž těle se dosud netvoří ejakulát (sperma). K první ejakulaci (výronu semene) dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy není třeba znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe ejakulace dosud nedostavila.

27.05.2019

Dobrý den, na penisu mám takové menší bradavice. Nevím jak to říct rodičům a ke komu máme zajít. Existuje nějaký gynekolog pro muže nebo máme zajít k dětskému doktorovi? Jak to mám rodičům říci, bojím se, že se mi při ukazování penisu rodičům "postaví"? Jak erekci (dočasně) zamezit?

David, 13 let

Milý Davide,

Záleží na tom, kde přesně se zmíněné „bradavice“ nachází. Jestliže se nachází na okraji žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (odborně zvané papilae glandis), které tvoří normální součást penisu. U většiny mužů a chlapců jsou jen velmi drobné, avšak přibližně 25% mužů a chlapců má tyto papily výraznější, takže mohou skutečně připomínat „bradavice“.
Pokud se „bradavice“ nacházejí na jiné části penisu, než na okraji žaludu, molo by se jednat například o tzv. kondylomata. V takovém případě by bylo vhodné se svěřit rodičům a požádat je o doprovod ke kožnímu lékaři (dermatologovi).
Není jisté, zda se u tebe v „nevhodné situaci“ opravdu dostaví erekce, nicméně i s touto možností je třeba počítat, protože u dospívajícího jedince se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv. Avšak kvůli erekci by ses neměl znepokojovat, protože u dospívajícího jedince je častá erekce naprosto normální a rozhodně se nemusí vždy jednat jen o projev pohlavního vzrušení. Nemůžeš za to, že v tvém těle dochází k procesu nárůstu hladiny pohlavních hormonů, k jehož projevům patří i častější nástup erekce. Pokud se tedy u tebe erekce přece jen dostaví (ať už před rodiči nebo před lékařem), můžeš se klidně tvářit, jako kdybys žádnou erekci neměl.

27.05.2019

Dobrý den, rád bych se zeptal na to že když se někdy dívám na mobil ráno a vstanu tak někdy se mi začne motat hlava a bolet oči nevíte co to je
2) Je mi dvanáct a za chvíli 13 a můj penis se ještě nezvětšil
(...)

Dareio, 12 let

Milý Dareio,

1) Z displejů mobilních telefonů vychází světlo o vysoké frekvenci, které může pro zrak představovat určitou zátěž, pokud se oči nejprve nepřizpůsobí dennímu světlu. Pokud se tedy na displej díváš například uprostřed noci nebo ráno hned po probuzení, může se dostavit reakce v podobě pálení očí a podobně. Před prvním ranním pohledem na obrazovku telefonu bych tedy doporučoval, aby ses nejprve alespoň trochu „rozkoukal“.
2) K prvnímu výraznějšímu růstu penisu dochází nejčastěji mezi jedenáctým a dvanáctým rokem věku. Avšak u některých chlapců nastupují různé tělesné změny dříve, zatímco u jiných později. Za normální se považuje rozdíl až 2 roky oproti běžné populaci. Kvůli růstu a vývoji penisu se tedy prozatím nemusíš znepokojovat. Pouze v případě, že i po dovršení věku 14-ti let by jeho rozměry byly stále stejné, jako v dětství před pubertou, bych doporučil svěřit se praktickému lékaři, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. V současné době by však takovéto vyšetření bylo ještě předčasné.

27.05.2019

Dobrý den, mám dotazy
1) Je v pořádku, že při erekci mi zůstane předkožka na žaludu a když si jí stáhnu, tak za chvíli se tam vrátí zpátky?
2) Je normální že při erekci mám penis horký? Cítím to když si na něj sáhnu.

Fabi, 13 let

Milý Fabi,

1) Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka při erekci samovolně shrnuje za žalud, u jiných zůstává v pozici na žaludu, případně dojde jen k částečnému obnažení žaludu. To záleží na pružnosti kožního pokryvu penisu, délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu, dále na délce předkožky samotné a rovněž na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. V podstatě však nezáleží na tom, zda se předkožka při erekci samovolně přetahuje či nikoliv. Důležité je, aby její přetahování nebylo bolestivé.
2) Pokud jde o teplotu penisu, ta se při erekci zvyšuje (což lze ostatně pozorovat i na záběrech ze speciálních termokamer). Důvodem je, že při erekci se topořivá tělesa uvnitř penisu naplní větším množstvím čerstvě přivedené krve, která se předtím „ohřála“ uvnitř těla.

27.5.2019

Dobrý den, (...) Skryjte prosím dotaz.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V podstatě se jedná o přestupek, za který však pro svůj nízký věk nemůžeš být stíhán. Tvé případné „potrestání“ tedy závisí na rodičích.

27.05.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak dlouhá je rekonvalescence po operaci varikokély? Je normální, že mě někdy po ránu, brní trochu konečky prstů? Třeba dnes sem zaspal a zase mě to trochu brnělo. Může to souviset se stresem nebo je to nějaký následek úrazu krční páteře, který jsem prodělal asi před měsícem. Předem děkuji za odpověď.

Fojttiikk, 15 let

Milý Fojttiikku,

Varikokéla se operuje v celkové anestezii, a proto je třeba pacienta alespoň 1 až 2 dny po operaci sledovat na lůžkovém oddělení. Nenastanou-li komplikace, je pacient poté propuštěn do domácího ošetřování. Doma je třeba odpočívat ještě alespoň jeden týden, poté zpravidla následuje kontrola u lékaře a vyjmutí stehů (operační rána se nachází v tříslech, a proto se zpravidla nepoužívají vstřebatelné stehy, protože pooperační jizva je vzhledem ke svému umístění vystavována většímu či menšímu tahu).
Pokud jde o pocit brnění v konečcích prstů, ten může být způsoben například „přeležením“ ruky v nevhodné spánkové poloze, tedy utlačením některého z nervů ruky. Pokud by obtíže delší dobu neodeznívaly (brnění bys pociťoval nepřetržitě třeba po dobu několika dnů), doporučoval bych vyšetření na neurologii (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař).

27.05.2019

Dobrý den,
1) Je v pohodě že masturbuji a přitom myslím na holku, která se mi líbí?
2) Může mít žena sex v době těhotenství?
3) Je normální, že třeba jednou za dva měsíce se dívám na neslušné obrázky?
Děkuji za odpovědi.

Já, 15 let

Milý Ty,

1) Je naprosto normální, že vykonávání masturbace mohou provázet různé erotické fantazie (i když to samozřejmě není bezpodmínečně nutné). Záleží v podstatě na tobě, na koho nebo na co při vykonávání masturbace myslíš. Pokud však myslíš na konkrétní osobu, kterou znáš, neměl by ses jí o tom v žádném případě zmiňovat, protože jinak bys ji mohl přivést do rozpaků a mohla by takovéto sdělení považovat za obtěžování.
2) V podstatě ano. Během prvního trimestru (tj. v prvních třech měsících) těhotenství sice dochází k poklesu zájmu ženy o sexuální aktivity, což je dáno hormonálními změnami, jimiž její tělo prochází, avšak později se sexuální apetence („chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit) opět navrací. Pouze v několika závěrečných několika týdnech těhotenství se sexuální aktivity nedoporučují. Naproti tomu ve druhém trimestru (tj. během 4. až 6. měsíce těhotenství) není třeba sexuální aktivity nijak omezovat, samozřejmě za předpokladu, že o ně oba partneři mají zájem.
3) Záleží na tom, co máš na mysli pod pojmem „neslušné obrázky“. Zájem o lidské tělo (ať už opačného nebo téhož pohlaví) je u dospívajících celkem normální, přičemž prosté zobrazení nahého lidského těla nemůže tvůj psychický a sociální vývoj nijak ohrozit.
Avšak ve vlastním zájmu by ses měl vyhýbat materiálům pornografickým (tedy s vysloveně erotickým obsahem), protože jejich sledování by v tobě zřejmě vyvolalo zkreslené představy o pohlavním životě a normálním vzhledu lidského těla. Je třeba si uvědomit, že pornografie zpravidla neznázorňuje skutečnost takovou, jaká je, nýbrž s mnoha různými „úpravami“. Jestliže by sis své představy o lidském těle a o pohlavním životě vytvořil na základě sledování pornografie, zřejmě by ses po zahájení vlastního pohlavního života dočkal určitého rozčarování, neřku-li přímo zklamání. Kromě toho pornografie není určena osobám mladším 18-ti let.

27.05.2019

Ahoj, dnes jsem si poprvé holil podbřišek u penisu a prakticky ihned po holení se mi začaly objevovat takové červené boláky/fleky. Nevíte co by to mohlo být, popřípadě jak mi pomoc. Děkuji moc.

Surikata, 15 let

Milý Surikato,

Zřejmě se jedná o projev podráždění pokožky. Postižená místa doporučuji ošetřovat pomocí panthenolové masti, kterou lze zakoupit v lékárně.

26.05.2019

Když ohrnu předkožku až moc, mám tam krev, je to normální nebo ne? Děkuji za odpověď.

Anonymus, 13 let

Milý Anonymusi,

Z dotazu není zcela jasné, zda se jedná o zaschlou krev, čerstvou krev nebo jen zvýšené prokrvení tkáně. V prvním případě by se mohlo jednat o projev drobného poranění, a to buď staršího (v případě zaschlé krve) nebo novějšího (v případě krve dosud nezaschlé). Poranění samozřejmě zcela normální není, může se jednat například o důsledek násilných a nešetrných pokusů o přetažení předkožky.
Zvýšené prokrvení může být projevem nadměrného mechanického podráždění (zejména pokud si předkožku „ohrnuješ až moc“ daleko), případně některého z kožních onemocnění.
V každém případě doporučuji předkožku přetahovat šetrněji (pokud možno plynulým tahem, nikoli jednorázovým stržením za žalud).

26.05.2019

Dobrý den mám dotaz ohledně holení, na tváři mám pár beďarů a bojím se oholit kvůli tomu abych si to nějak neroztrhl, sice na tváři mám jenom takové chmýří, ale vadí mi furt poslouchat tátu jak mi říká kdy se už oholim. Děkuji.

Luky 15 hokej, 15 let

Milý Luky 15 hokeji,

Holit se můžeš i při výskytu akné v obličeji, avšak při holení v blízkosti akné bys měl postupovat opatrně. Pokud máš obavy z poranění, doporučuji koupit si v drogerii tzv. „zastavovač krvácení“. Jedná se o tyčinku vyrobenou z tzv. kamence neboli síranu draselno-hlinitého, který po nanesení v místě drobného poranění zužuje cévy a smršťuje pokožku, čímž přispívá k zastavení krvácení.

26.05.2019

Dobrý den, mám na penisu pod žaludem takovou malou "kapsu"; je to normální?

Petr, 13 let

Milý Petře,

„Taková malá kapsa“ pod žaludem je s největší pravděpodobností prostor mezi uzdičkou a vnitřním listem předkožky. Pokud je uzdička dosud krátká, může být tato „kapsa“ výraznější. Až dojde k postupnému uvolňování uzdičky, bude se „kapsa“ postupně vyrovnávat a je možné, že časem zcela vymizí, případně po ní zůstane jen drobný záhyb. V každém případě se nemusíš nijak znepokojovat, protože uzdička (frenulum) je normální částí penisu a na tom, že je krátká, není v dětství a dospívání nic mimořádného.

26.05.2019

Dobrý den,
1) Co by se stalo, kdybych
(...)
2) Jak by se postupovalo, kdybych navštívil sexuologa, svěřil se mu s mým trápením, požádal bych o vyšetření sexuální orientace a zjistili by mi hebefilii nebo efebofilii? Dozví se výsledky vyšetření rodiče? (...)

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

1) Pro cizí státní příslušníky platí princip teritoriality práva, podle něhož podléhají právnímu řádu té země, na jejímž území se právě nacházejí. Při pobytu v cizí zemi jsou pro tebe tedy závazné tamní zákony.
2) Informace, které pacient sdělí lékaři, jsou považovány za důvěrné. To znamená, že lékař je nesmí bez souhlasu pacienta sdělovat dalším osobám. Avšak u pacientů mladších 18-ti let platí, že lékař je povinen informovat jejich rodiče o veškerých skutečnostech, které jsou podstatné pro zdravotní stav jejich potomka. Pokud bys však lékaře navštívil po dosažení věku 18-ti let, tuto povinnost by již neměl.

26.05.2019

Dobrý den, je bezpečné jíst sóju? Slyšel jsem, že to narušuje správnou hladinu hormonů, ale pouze ve spojitosti s malými dětmi. Tak bych se chtěl zeptat, zda v mém věku je to vhodné, či nikoliv. Děkuji za odpověď

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Sójové boby obsahují tzv. fytoestrogeny, což jsou látky, které se svojí strukturou podobají pohlavním hormonům. Působení fytoestrogenů na lidský organismus však dosud nebylo uspokojivým způsobem vědecky objasněno, a proto nelze (alespoň prozatím) posoudit, zda a do jaké míry představuje konzumace sóji riziko pro stabilitu hormonální hladiny u člověka. Otázkou například zůstává, jaké množství této poživatiny by musel člověk zkonzumovat, aby se u něj nějaké účinky na hormonální hladinu vůbec projevily. Na druhou stranu však nelze takovéto účinky zcela vyloučit.

26.05.2019

Dobrý den. Mohu se zeptat zde je normální (...)?

Bum, 15 let

Milý Bume,

Uvedené rozměry penisu jsou sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální.

26.05.2019

Dobrý den,
1) Chtěl jsem se zeptat kde mi prodají kondomy. Chtěl bych si je vyzkoušet abych věděl jakou velikost si koupit a abych se naučil je nasazovat. Protože chci být vždy připraven. Jakou velikost kondomu si koupit abych si nekoupil moc malé ani moc velké? Ještě k otázce jakou velikost kondomu si koupit, tak mám penis dlouhý 14 cm.
2) Chtěl jsem se zeptat jestli se mi třeba při sexu bude partnerka smát za to ze mám jen jedno varle a penis dlouhý 14 cm. Nebo jestli to půdě říkat i ostatním kamarádkám.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

1) Kondomy si můžeš koupit v lékárně nebo v drogerii. Jejich prodejnost není omezena žádnou věkovou hranicí, a tudíž při jejich nákupu nejsi povinen prokazovat svůj věk. Je dobře, že si chceš kondom nejprve vyzkoušet, protože jeho používání přece jen vyžaduje určitou obratnost. Postup při nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“ (pod nadpisem „Rizika spojená s pohlavním stykem“).
Pokud jde o velikost kondomu, ta nezávisí na délce penisu, nýbrž na jeho obvodu. Kondomy různých velikostí jsou totiž v podstatě stejně dlouhé a liší se zpravidla pouze svojí šířkou. Nominální velikosti kondomů podle obvodu penisu jsou uvedeny v následující tabulce:

2) Jestliže tě partnerka bude mít ráda a bude jí na tobě záležet (což by u dívky, se kterou se rozhodnete vykonávat sexuální aktivity, měla být samozřejmost), určitě se ti smát nebude, a už vůbec ne kvůli něčemu, co sám nemůžeš ovlivnit (a navíc to ani není k smíchu). Stejně tak je nepravděpodobné, že by se dívka prozrazovala svým kamarádkám nějaké podrobnosti ohledně tvých pohlavních orgánů a jejich případných zvláštností. Pokud by se takto zachovala, rovnalo by se to zradě vaší vzájemné důvěry a ty bys měl z morálního hlediska plné právo váš vztah ukončit.
Jestliže jsi někdy v minulosti přišel o jedno z varlat, můžeš po dosažení věku 18-ti let požádat o silikonový implantát. Ten sice není funkční, avšak zaplní místo na příslušné straně šourku tak, že nepoučená osoba si ničeho nevšimne. S umístěním implantátu je však třeba z důvodu jeho vhodné velikosti počkat do dospělosti, neboť prozatím tvé varle stále ještě roste a zvětšuje se.
Pokud jde o rozměry tvého penisu, vzhledem k tvému věku jsou naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm, se svým penisem o délce 14 cm se tedy nacházíš v pomyslném středu širšího rozsahu průměrných hodnot.

26.05.2019

Proč mi nejde ani trochu stáhnout předložka? Když jsem byl menší tak šla.

XYZ, 13 let

Milý XYZ,

V úvahu připadají dvě až tři možnosti. Nejpravděpodobnější je, že se jedná o tzv. relativní zúžení předkožky. Při něm sice předkožka zůstává stále stejná, avšak její přetažení může být znesnadněno v důsledku zvětšení žaludu. Relativní zúžení se obvykle projevuje spíše jen při erekci, avšak někdy se s ním lze setkat i v klidovém stavu. Ve většině případů se předkožka časem „přizpůsobí“ a uvolní, avšak rozhodně nedoporučuji snažit se tento proces uspěchat. Předkožku si můžeš zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“), avšak při pokusech o její uvolňování bys měl postupovat velmi zvolna a opatrně.
Další možnost spočívá v tom, že při pokusech o přetažení předkožky v dětství došlo ke zjizvení v oblasti jejího prstence. Někdy se stává, že při předčasných a nešetrných pokusech o přetahování předkožky v raném dětství sice dojde k jejímu uvolnění a předkožku lze po nějakou dobu přetahovat, avšak jen za cenu vzniku drobných trhlinek (ragád) v oblasti jejího prstence. Tyto trhlinky se neustále obnovují a předkožku lze „díky“ nim přetáhnout. Dříve či později se však ragády zahojí, čímž dojde k druhotnému zúžení předkožky. Z tohoto důvodu by se rodiče menších dětí měli zdržet veškerých násilných pokusů o přetahování předkožky a raději počkat, až bude dítě dost velké na to, aby si předkožku mohlo přetahovat samo.
Konečně nelze vyloučit ani zúžení předkožky v důsledku vzácného kožního onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), které se v dětství před pubertou téměř nevyskytuje a jehož první projevy se objevují zpravidla až na počátku puberty nebo v jejím průběhu. Avšak uvedené onemocnění je velmi vzácné (v dospělosti se vyskytuje u jednoho muže z deseti tisíc). Jeho charakteristickým projevem je bílé zbarvení prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, přičemž tento prstenec je zpravidla tvrdý (tuhý) a z pokožky na jeho povrchu se odlupují drobné bílé šupinky. V důsledku BXO dochází ke zjizvení a tím i zúžení prstence předkožky. Pro diagnózu BXO je však nutné vyšetření nejméně u dvou až třech specialistů (na dermatologii, urologii a pokud možno i na imunologii).

26.05.2019

Dobrý deň, poradili by ste mi niečo na zväčšenie ochlpenia? Ďakujem

Ja, 12 let

Milý Ty,

Rozsah, hustota a délka tělesného ochlupení závisí na vrozených předpokladech a dosaženém stupni tělesného vývoje. Zatímco u některých dospívajících se ochlupení vyvíjí rychleji, u jiných pomaleji. Neexistuje způsob, jímž bys mohl vývoj ochlupení urychlit. Nicméně vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že v nejbližší době u tebe dojde k výraznějšímu vývoji ochlupení „přirozenou cestou“, tedy bez jakéhokoliv zásahu. Rada tedy zní, abys byl trpělivý, protože dříve či později se kýžený vývoj ochlupení dostaví i bez tvého přičinění.

26.05.2019

Dobrý den, jaká je průměrná velikost varlat ve třinácti letech? A ještě, je v pořádku že jsem při masturbaci nikdy neměl sperma?

Vik, 13 let

Milý Viku,

Průměrný testikulární objem (objem varlat) u chlapců ve věku 13-ti let činí přibližně 7 mililitrů na jedno varle (avšak normální hodnoty testikulárního objemu se u chlapců tohoto věku pohybují v poměrně širokém rozmezí 3 až 13 ml). Tomuto průměrnému objemu by velmi zhruba odpovídal podélný rozměr varlete 2,5 až 4,25 cm (tedy v průměru přibližně 3,4 cm). Avšak je třeba vzít v úvahu, že zejména v prvních letech puberty se mezi jednotlivými chlapci projevují značné individuální rozdíly. Průměrné údaje tedy mohou být vzhledem k individuálnímu tempu tělesného vývoje poněkud zkreslující.
Pokud jde o první ejakulaci (výron semene), ta se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální věk první ejakulace se považuje ještě širší rozmezí, a to 11 až 15 let. Pouze v případě, že by k první ejakulaci nedošlo ani po dosažení věku 15-ti let, bych doporučoval svěřit se lékaři. Prozatím se však nemusíš znepokojovat. Jestliže se u tebe ejakulace dosud nedostavila, je velmi pravděpodobné, že v následujících týdnech, měsících nebo nanejvýše letech se u tebe dostaví.

26.05.2019

Dobrý deň, prosím o radu. Mám veľmi časté erekcie, ešte častejšie ako iný moji spolužiaci. Prosím o radu. Ďakujem.

Anonymko, 12 let

Milý Anonymko,

Častá erekce je v období dospívání naprosto normální. Kvůli tomu, že se u tebe erekce dostavuje častěji než u tvých spolužáků, se nemusíš nijak znepokojovat. Zřejmě máš vyšší úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi než většina tvých spolužáků, avšak zřejmě se nejedná o žádnou poruchu, protože úroveň hladiny pohlavních hormonů může být (zejména na počátku dospívání) značně individuální.

26.05.2019

Dobrý den, dneska když jsem dostal orgasmus tak ze mě vytekla taková bílá tekutina, je to sperma?

Rekter, 12 let

Milý Rektere,

Jestliže k uvolnění zmíněné tekutiny došlo během orgasmu, jedná se pravděpodobně již o sperma (neboli ejakulát).

26.05.2019

Dobrý den, pozval jsem kamarádku, která se mi líbí do pizzerie, ale vůbec nevím jaké si mám vzít oblečení. Poraďte prosím

Luke, 16 let

Milý Luke,

Pro návštěvu pizzerie si můžeš obléknout to, co běžně nosíš, když jdeš někam ven. Důležité je, aby tvé oblečení bylo čisté a upravené, protože zmačkané oblečení pokryté skvrnami by se tvojí kamarádce jistě nelíbilo. Jinak však není nutné, aby ses pro návštěvu pizzerie oblékal nějak mimořádně (nejdeš přece do pětihvězdičkového hotelu).

25.05.2019

Dobrý den, mám jeden problém. Když (...)

Anonym, 17,5 let

Milý Anonyme,

Bez vyšetření na sexuologii nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Nicméně obtíže, které v dotazu popisuješ, mohou mít řadu různých příčin. Například ochabnutí erekce v situaci, o níž se zmiňuješ na začátku dotazu, mohlo být způsobeno stresem a psychickým napětím. Naproti tomu noční erekce se dostavuje naprosto běžně, a to pod vlivem hormonální činnosti.
Neexistuje žádný vnější znak či projev (například způsob úpravy zevnějšku nebo zabarvení hlasu), který by bylo možné považovat za jednoznačný doklad homosexuální orientace.

25.05.2019

Již jsem se ptal na proč je můj penis v 16 letech cca 2krát větší než moje varlata (pytlík) ? Měřím cca 173 cm, může to mít něco společného? Tak pytlík má 4,5-5 cm a penis v klidu 9 cm.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 16-ti let, která činí 6,5 až 9,5 cm. Jedná se tedy o penis normálních rozměrů, i když rozhodující jsou jeho rozměry při erekci, které neuvádíš. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 16-ti let činí 14 až 17 cm.
Pokud jde o délku šourku, ta může kolísat v závislosti na jeho uvolňování a stahování, k němuž dochází vlivem změn teploty. Tímto způsobem šourek napomáhá k udržení stálé teploty varlat, která je o něco nižší, než normální tělesná teplota (podrobnější informace o tomto procesu najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Jonyho ze dne 11.05.2019). Pro posouzení rozměrů tvých pohlavních orgánů by bylo třeba znát ještě objem varlat neboli testikulární objem. Ten se však měří pomocí tzv. orchidometru, který zřejmě nemáš k dispozici (tvoří součást výbavy endokrinologických ordinací).
Průměrný objem varlat u chlapců tvého věku činí 19 ± 6 mililitrů (tj. 13 až 25 ml) na jedno varle. Tomu by velmi přibližně odpovídal podélný rozměr varlete (jeho „délka“) okolo 4 až 5 cm, avšak objem varlete nelze přesně „vypočítat“ na základě měření jeho délky, protože tvar varlete může být velmi nepravidelný.
Je docela dobře možné, že pokud se rozměry tvého penisu blíží spíše horní hranici širšího průměru, zatímco testikulární objem se blíží spíše dolní hranici, může ti penis v porovnání se šourkem (a jeho obsahem) připadat „moc velký“, i když rozměry penisu i varlat mohou být přesto normální. Samozřejmě záleží také na tom, z jakého úhlu pohledu se na svoje pohlavní orgány díváš (možná, že například pohled do zrcátka nastaveného směrem shora dolů by tě poněkud překvapil). Nicméně pokud máš o rozměrech svých pohlavních orgánů nějaké pochybnosti, můžeš navštívit svého praktického lékaře pro děti a dorost, který může provést jejich zběžnou kontrolu a v případě pochybností ti může doporučit návštěvu endokrinologa či jiného specialisty.

25.05.2019

Dobrý den, můj penis má při erekci 12 cm a v klidovém stádiu asi 5 cm, chtěl bych se zeptat jestli je možnost že by ještě porost než mi bude 18 let?

Martin, 16 let

Milý Martine,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrné, avšak normální (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci). Aby se jednalo o abnormálně malý penis (tzv. mikropenis), jeho délka by při erekci musela činit nejvýše 5,6 cm nebo méně. Oproti mikropenisu je tedy délka tvého penisu více než dvojnásobná. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, a tudíž je pravděpodobné, že během následujících dvou let u tebe ještě k růstu penisu dojde. Jeho výsledné rozměry však nelze předem odhadnout.

25.05.2019

Dobrej, proč je můj penis v 16 letech cca 2krat větší než moje varlata (pytlík) ? Měřím cca 173 cm, může to mít něco společného?

Petr, 16 let

Milý Petře,

Nemohu posoudit, zda jsou rozměry tvých pohlavních orgánů normální, protože v dotazu jejich rozměry neuvádíš. Tělesná výška 173 cm je sice v tvém věku mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Podle percentilového růstového grafu se nacházíš na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších. Za normální tělesnou výšku se u chlapců ve věku 16-ti let považuje výška v rozmezí 164 až 192 cm.

25.05.2019

Dobrý den. Už cvičím téměř jeden rok, ale pořád mi nejsou vidět žíly. Moji spolužáci je mají a to ani necvičí. Je nějaký způsob jak je získat? Vystouplé žíly se mi moc líbí.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Zatímco u některých lidí žíly zřetelně vystupují, u jiných jsou méně nápadné. Tento rozdíl je dán nejen různou tloušťkou tukové vrstvy (kterou lze omezit), ale také různou hustotou vláken tvořících podkožní vazivo (kterou omezit nelze). Jedná se tedy o rozdíl daný vrozenými dispozicemi, které nelze příliš měnit.
Je pochopitelné, že u jedinců, jejichž podkožní vazivo má řidší strukturu, jsou žíly nápadnější než u jedinců, jejichž podkožní vazivo je hustější. K výraznějšímu „vystoupnutí“ žil u tebe zřejmě dojde až ve stáří, kdy podkožní vazivo výrazně řídne (proto mají staří lidé zpravidla zřetelně vystupující žíly, zejména na končetinách).

25.05.2019

Dobrý den, na penisu mám takové „pupínky“. Nejsou to zcela takové pupínky, nejsou červené, ale mají barvu mé pokožky a je jich asi 30. Nesvědí to a mám jich tam hodně dlouho a zatím nic se nestalo. Nemůže to být nějaká nemoc nebo něco? Bojím se toho.

Boah, 13 let

Milý Boahu,

Tvému popisu zmíněných „pupínků“ plně odpovídají zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které se na pohlavních orgánech vyskytují celkem běžně. V období dospívání dochází v těle k hormonálním změnám, které vedou mimo jiné také ke zvýšení produkce kožního mazu. Aby mazové žlázky mohly vyprodukovat více mazu, dochází k jejich zvětšení. Nejedná se o žádný zdravotní problém, nemoc, ani poruchu, nýbrž o naprosto normální proces. Kvůli zduřelým mazovým žlázkám se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

25.05.2019

Dobrý den, celkem si čtu diskuze o dospívání atd. Našel jsem (...) je to vůbec zdravé?

Rekter, 12 let

Milý Rektere,

Zmíněná praktika skutečně může ohrozit zdraví jedince. Avšak je třeba si uvědomit, že do různých anonymních diskusí na internetu může přispívat v podstatě kdokoliv a pod jakoukoliv identitou, a proto je třeba brát obsah takovýchto diskusí se značnou rezervou. Autory diskusních příspěvků často bývají sexuálně deviantní dospělé osoby, které se pouze vydávají za děti či dospívající jedince (případně za rodiče dětí nebo dospívajících) a vymýšlejí si různé perverznosti, aby zveřejňováním podobných příspěvků ukojili své chorobné sklony k erotografomanii (jedná se o sexuální deviaci, která spočívá v psaní a rozšiřování různých textů erotického obsahu za účelem dosažení vlastního uspokojení).

24.05.2019

Dobrý den, je pravda, že se některým dospívajícím i líbí, když to dělají s osobou třeba o 20 let starší, než jsou oni sami (např. 12 letý kluk s 30 letou ženou)? Proč zákon stanovil, že je to trestným činem i přesto, že s tím osoba pod 15 let souhlasí?

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Pravdou je, že mnohé oběti pohlavního zneužívání se subjektivně necítí být takovýmto jednáním poškozeny (někdy mají tendenci pachatele spíše obhajovat) a projevuje se u nich tzv. syndrom spokojené oběti. Nicméně skutková podstata trestného činu pohlavního zneužití se výše naznačeným postojem oběti nijak nemění. Pokud jde o případný souhlas osoby mladší 15-ti let s tím, aby byla pohlavně zneužita, takovýto souhlas nemá z právního hlediska žádnou váhu, protože osoba mladší 15-ti let není k poskytování takovéhoto souhlasu právně způsobilá.
Sexuální náklonnost dospívajícího jedince ke starší dospělé osobě (tedy například sexuální náklonnost dvanáctiletého chlapce k třicetileté ženě, o níž se zmiňuješ v dotazu) se odborně nazývá peripubescentní teleiofilie. Z vývojového hlediska není peripubescentní teleiofilie vysloveně závadná, neboť po dosažení dospělosti de facto přestává být poruchou a stává se z ní normální sexuální náklonnost dospělého jedince k jinému dospělému jedinci. U dospívajícího jedince však peripubescentní teleiofilie zvyšuje riziko, že se stane obětí pohlavního zneužití.

24.05.2019

Dobrý den, chtěl bych Vás o něco požádat. Vždy když masturbuji a myslím na holky, tak se nic neděje. Když myslím na kluky, tak je to o něčem jiném. Nedávno jsem se ale zamiloval do jedné holky ze třídy. Co to znamená? Jsem gay, bi?

Oč, 16 let

Milý Oči,

Bez vyšetření na sexuologii nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani u osoby, která již dosáhla věku 16-ti let. Vzhledem k tomu, že v tvém věku u mnoha jedinců stále ještě dochází k nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, není vyloučeno, že tě mohou stále ještě přitahovat osoby téhož i opačného pohlaví. Navíc citový vztah k určité osobě ještě nemusí být nutně podmíněn sexuální náklonností (i když většinou se mezi citovým vztahem a sexuální náklonností přece jen určitá souvislost vyskytuje).
Pokud jde o navazování důvěrných vztahů, doporučoval bych řídit se především tím, co k druhé osobě cítíš. Sexuální přitažlivost je sice také důležitá, avšak hlavní je, abyste si spolu dobře rozuměli. Samozřejmě však záleží především na tobě, s kým budeš důvěrný vztah navazovat a s kým nikoliv.
Nikdo ti nemůže radit, do koho se máš nebo nemáš zamilovat a na základě čeho si máš vybírat partnera či partnerku. Nicméně namísto úvah o tom, zda jsi homosexuálně nebo heterosexuálně orientovaný (pokud jde o bisexualitu, ta označuje druh sexuálního chování, nikoli sexuální orientaci), bych raději doporučoval přemýšlet o vztahu ke konkrétní osobě, s níž bys chtěl chodit. Kvalita vašeho případného partnerského vztahu bude jistě záviset nejen na sexuální náklonnosti, ale i na vzájemném porozumění.

24.05.2019

Dobrý den, jsem zamilovanej do jednoho kluka z vyššího ročníku, vím že to nemusí být projevem sexuální orientace, ale chtěl bych se s ním alespoň seznámit, jak to mám udělat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud se chceš s někým skamarádit, zkus se na něj obrátit s nějakým jednoduchým dotazem, prosbou o pomoc či o radu. Vzhledem k tomu, že se jedná o spolužáka (byť z jiné třídy, ale ze stejné školy), by nemělo být problémem najít si nějaké společné téma. Při navazování kamarádství ti také mohou pomoci například společné zájmy či záliby.
Avšak ani v případě, že se ti s dotyčným starším spolužákem podaří navázat kamarádství, bys s ním neměl navazovat sexuální kontakt, jestliže již dosáhl věkové hranice 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv.

24.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, líbí se mi jedná holka, dost spolu mluvíme, ale pořád se jí to bojím říct že ji miluji, mám obavy z okolí a co mi ostatní řeknou. Děkuji.

Marek7, 13 let

Milý Marku7,

Jestliže se ti dívka líbí, máš ji rád a chtěl by ses s ní sblížit, můžeš jí svoje sympatie dát najevo různými způsoby, aniž bys jí hned musel říkat, že ji miluješ či že s ní chceš chodit. Ostatně nevhodně načasované vyznání lásky by dívku spíše mohlo přivést do rozpaků. Je dobře, že si s dívkou povídáš a věnuješ jí pozornost. Jestliže se k dívce chováš hezky, zřejmě již sama tuší, že k ní něco cítíš. Určitě tedy nic nepokazíš, když dívce čas od času řekneš něco hezkého, pochválíš ji za něco a podobně.
Dívku také můžeš někam pozvat (nemusíš výslovně říkat, že ji zveš na schůzku). Při setkání se dívky neboj zeptat, jak se má, čímž jí dáš najevo, že ti na ní záleží. Až se s dívkou ještě více sblížíš (například po několika schůzkách), už by pro tebe nemělo být tak obtížné s ní hovořit o svých citech. Samozřejmě, že osobní sdělení bys neměl vyslovovat před ostatními (tedy například v přítomnosti kamarádů, spolužáků či jiných „lidí z okolí“), nýbrž tehdy, až budeš s dívkou sám.
Pokud se stydíš nebo bojíš dívce výslovně sdělit, že ji miluješ, můžeš své city vyjádřit opisně (například místo „Mám tě rád“ můžeš říci „Je mi s tebou dobře“ a podobně). Čím vstřícněji se k tobě bude dívka chovat, tím snazší pro tebe bude překonat vlastní obavy či rozpaky.
Pokud jde o nevhodné reakce okolí, těm se vyhneš nejlépe tím, že dívce nebudeš příliš otevřeně projevovat sympatie v době, kdy se pohybujete mezi kamarády či spolužáky. Nakonec o vašem vztahu nikdo nemusí vědět, protože do toho, co mezi sebou máte, nakonec nikomu nic není. I kdyby se však přece jen našel nějaký zlomyslný závistivec, který by se snažil váš vztah znepříjemnit či dokonce narušit nějakými nevhodnými poznámkami, ty ani tvoje dívka si z něj nemusíte nic dělat. Nanejvýš můžete takového ubohého člověka politovat za jeho vlastní omezenost.

24.05.2019

Dobrý den, co se stane, pokud mi sexuolog diagnostikuje pedofilii? Aby mi byla pedofilie diagnostikována, jakého stupně puberty bych musel dosáhnout? Přitahují mě dívky a chlapci od 12 do 15 let. Nepřitahují mě dospívající v mém věku a už vůbec ne dospělí.

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Podle mezinárodně uznávaného dokumentu zvaného Diagnostický a statistický manuál duševních onemocnění (zkratka DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího 16-ti let, který pociťuje pohlavní náklonnost k dítěti, které je alespoň o 5 let mladší než on sám. Abys tedy mohl být považován za pedofilního, musel bys ve svém současném věku cítit pohlavní náklonnost k dětem do 12-ti let. V dotazu však uvádíš věkové rozmezí 12 až 15 let.
Jestliže tě přitahují dívky a chlapci ve věku 12 až 15 let, nejedná se přímo o pedofilii, nýbrž v nejhorším případě o tzv. efebofilii (pohlavní náklonnost k dospívajícím chlapcům, kteří už mají alespoň nějaké známky pohlavního dospívání) a hebefilii (totéž ve vztahu k dospívajícím dívkám). Nicméně diagnostika efebofilie či hebefilie je u osob mladších 18-ti let poněkud problematická, neboť jejich sexuální náklonnost k osobám, které jsou jen o pár let mladší než ony samy, nemusí být sama o sobě projevem sexuální parafilie neboli deviace, nýbrž jen věkově podmíněným dočasným jevem (navíc obecně platí, že sexuální deviace se považuje za deviaci tehdy, když jedinec pociťuje příslušnou sexuální náklonnost alespoň po dobu půl roku).
Samozřejmě, že by ses měl ve vlastním zájmu vyhýbat sexuálnímu kontaktu s osobami mladšími 15-ti let, jinak by ses dopustil trestného činu pohlavního zneužití, neboť vzhledem ke svému věku již neseš trestní odpovědnost. Určitou možností, jak bys mohl svoje nynější sexuální potřeby uspokojit, by byla volba takového partnera (či partnerky), který(-á) již dosáhl(-a) zákonem stanovené věkové hranice 15-ti let, avšak svým zevnějškem či povahou připomíná mladšího jedince. V sexuologii se pro takovéto počínání používá termín „náhradní sexuální aktivity“.
Pokud máš pocit, že si se svými sexuálními preferencemi nevíš rady, můžeš se obrátit o pomoc a radu na sexuologa, jehož lze navštívit i bez doporučení praktického lékaře. Jako pacient mladší 18-ti let bys však potřeboval doprovod alespoň jednoho z rodičů. Během vyšetření na sexuologii, podobně jako například na psychiatrii, není nutná přítomnost rodičů nezletilého pacienta po celou dobu vyšetření, jedná-li se o zdravotní obtíže důvěrného charakteru (tím však není dotčena povinnost lékaře informovat rodiče o skutečnostech podstatných pro zdravotní stav nezletilého pacienta). Po dosažení věku 18-ti let můžeš sexuologa navštívit i bez rodičovského doprovodu.

24.05.2019

Dobrý den, včera jsem si sedřel pokožku těsně pod kolenem. Teď, když z toho nevytéká ani plazma, tak mě tam při pokrčení kolena tahá. Je vhodné to natahovat (jízda na kole, dřepy), nebo nechat v klidu?
Jak dlouhá je průměrně masturbace? Vadí nějak, že nemasturbuji? Za odpovědi děkuju.

Wojciech, 14 let

Milý Wojciechu,

Při hojení rozsáhlejších oděrek může docházet k bolestivému smršťování kůže v okolí hojící se rány. Doporučuji odřené místo a jeho okolí jemně a šetrně ošetřovat panthenolovou mastí nebo pleťovým krémem, čímž se zvýší pružnost a vláčnost pokožky. Určitě nic nepokazíš, ponecháš-li poraněnou končetinu v klidu.
Údaje o průměrné době vykonávání masturbace nemám k dispozici a není mi známo, že by se některý z výzkumů masturbačních aktivit zabýval také délkou jejího trvání (předmětem výzkumu masturbačních aktivit bývá spíše četnost jejich vykonávání, věk jejich zahájení a podobně). Zatímco při pohlavním styku v užším slova smyslu (tj. souloži) se za předčasnou ejakulaci považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zavedení penisu do pochvy, pro masturbační aktivity není žádná časová hranice pro předčasnou ejakulaci stanovena. Jinak řečeno, při masturbaci není ejakulace nikdy předčasná. Vykonávání masturbace může trvat několik vteřin, několik minut i několik desítek minut. O projev poruchy by se jednalo snad jen v případě, že by masturbující jedinec nedosáhl orgasmu a ejakulace ani po uplynutí více než jedné hodiny od zahájení masturbace.
Absence masturbačních aktivit (tedy úplné vynechání masturbace u jedinců, kteří již někdy předtím masturbovali) může vypovídat například o nízké úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Jestliže se ti masturbovat nechce, nemusíš se k masturbaci nutit. Nicméně masturbace představuje naprosto přirozenou a zdraví prospěšnou činnost. V období dospívání se jedná o nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž lze uspokojit sexuální potřebu, což je jedna ze základních biologických potřeb. Během masturbace se uvolňuje psychické napětí (neboli tenze), což má určitý význam pro duševní zdraví jedince. Kromě toho při jejím vykonávání dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů, což má určitý význam pro jejich přirozenou regeneraci. Dále je vědecky prokázáno, že masturbace působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty (výzkum G. Gilese a kol. z r. 2003 prokázal, že u mužů, kteří ve věku 15 až 25 let vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku dvaapůlkrát nižší, než u těch, kteří v uvedeném věkovém období masturbovali méně často). Zásadní omezování masturbačních aktivit tedy ze zdravotního hlediska nelze příliš doporučovat.

24.05.2019

Dobrý den. Masturbuji 2-3x denně a stává se mi, že při 3. ejakulaci už nevystříkne dost semene. Je to normální nebo bych měl masturbaci omezit?

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Silnější sexuální potřeba, která se projevuje například častějším vykonáváním masturbace, je dána narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Masturbace je naprosto přirozená a zdraví prospěšná činnost, a tudíž nějaké zásadní omezování masturbačních aktivit bych příliš nedoporučoval. Prudkost ejakulace je dána intenzitou stahování svalů v oblasti malé pánve, které se podílejí na vypuzení ejakulátu z těla. Jestliže opakovaně dosahuješ ejakulace s relativně malým časovým odstupem, může být slabší intenzita výronu semene dána slabším stahováním příslušných svalů. Pokud jde o objem ejakulátu, ten může během dne značně kolísat (u dospívajících chlapců připadá zpravidla 1 až 3 ml ejakulátu na jednu ejakulaci, u dospělých mužů zpravidla 2 až 5 ml) v souvislosti s tím, jak tělo hospodaří s tekutinami. Výraznější pokles objemu ejakulátu může být projevem nedostatečného příjmu tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim.

24.05.2019

Chtěl bych se zeptat proč se mi postaví i když mě nic nevzrušuje. Jen tak stojím na zastávce a postaví se mi. Když stojím u nějaké hezké holky tak se to taky děje, ale na tom nevidím nic špatného, ale že se mi jen tak postaví to mi přijde divné.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

U dospívajících jedinců je častá erekce dána především narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Erekce nemusí být vždy jen projevem pohlavního vzrušení (a v období dospívání jím většinou ani není). Může se dostavit i bez jakéhokoliv zřejmého podnětu, a to pouhým působením mužských pohlavních hormonů. Na tom, že se u tebe erekce dostavuje i spontánně (bez zřejmého podnětu) tedy také není nic „špatného“ a už vůbec ti to nemusí připadat „divné“. Naopak, jedná se o doklad toho, že se tvé tělo vyvíjí normálním způsobem. Důvodem ke znepokojení by spíše bylo, kdyby se u tebe spontánní erekce nedostavovala.

24.05.2019

Dobrý den,
1) Pokud jsem heterosexuál, kdy mě začnou vzrušovat zeny, protože mě teď vzrušují muži? Četl jsem zde, že se v pubertě nemusí jednat o projev sexuální orientace, ale to jako ze dne na den mě začnou vzrušovat ženy?
2) Pokud mi začalo pubické ochlupení v 10-11 letech, znamená to, že mi i puberta brzy skončí?
3) A souvisí to, že se mi 'projeví' ta moje sexuální orientace, ať už jakákoliv, až s koncem puberty?
Předem děkuji za odpověď.

Anonymous, 13 let

Milý Anonymousi,

1) Pravdou je, že dospívající jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, a že sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve ve věku 16-ti let. Nicméně nelze očekávat, že v uvedeném věku dojde k nějakému náhlému zlomu či obratu o 180 stupňů. Ještě ve věku 16 až 19 let je podíl mladých lidí, kteří mají sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví, přibližně třikrát větší, než by odpovídalo skutečnému podílu homosexuálně orientovaných jedinců v populaci. Vývoj sexuálního chování je tedy spíše postupný a plynulý. Přibližně od 16-ti let věku se však zpravidla postupně zužuje okruh podnětů, které u jedince vyvolávají sexuální odezvu.
2) Jestliže ti pubické ochlupení začalo růst ve věku 10 až 11 let, nejedná se o předčasnou pubertu. Avšak ani v případě, že by u tebe puberta začala dříve, by ještě nutně nemusela také dříve skončit. Pohlavní dospívání může u různých jedinců trvat různě dlouhou dobu, protože tempo vývoje není u všech stejné. Někdo se vyvíjí rychleji, někdo pomaleji.
3) Otázkou je, co vůbec lze považovat za projev sexuální orientace. Konkrétní sexuální chování ještě nemusí o sexuální orientaci vypovídat vůbec nic. Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat pouze na základě sexuologického vyšetření. V naprosté většině případů však takovéto vyšetření není nutné, zejména pokud sexuální chování dotyčného jedince nepřekračuje zákonem vymezené normy. Při výběru budoucího partnera či partnerky by ses měl řídit především svými city, nikoliv představou o své sexuální orientaci.

24.05.2019

Dobrý den, Mám problém. Při erekci mi nejde přetáhnout předkožka. Takže ji musím přetáhnout ještě před erekci. A druhý problém je, že mám extrémně citlivý žalud takže se mi špatně masturbuje, protože bolí a velikost penisu, škoda mluvit. Nemám kde ho pořádně chytit. Díky

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o její relativní zúžení. S největší pravděpodobností se předkožka dříve či později uvolní spontánně i bez jakékoliv léčby. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku přetahovat násilím. Její uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak při jejím posunování postupuj zvolna a opatrně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud jde o nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu, tu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. Čaj necháš louhovat alespoň 5 až 8 minut a poté jej necháš zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Obnažený žalud můžeš buď na chvíli ponořit do nádobky s čajem, nebo k němu můžeš přikládat obklady zhotovené z kousku měkké a savé textilie namočené do čaje.
Menší rozměry penisu nemusí při vykonávání masturbace představovat žádnou překážku. Pro stimulaci penisu nemusíš používat celou sevřenou ruku, při jeho menších rozměrech mohou docela dobře postačit dva až tři prsty. Při troše trpělivosti si jistě najdeš takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude vzhledem k rozměrům penisu nejlépe vyhovovat.

23.05.2019

Poslední dobou asi už tři týdny si na sobě všímám a uvědomuji si že jsem se změnil (...)

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Změny chování jsou v období dospívání celkem běžné, mnohdy k nim dochází v důsledku kolísání úrovně hormonální hladiny. Avšak obávám se, že většina obtíží, o nichž se zmiňuješ, je způsobena spíše nevhodným přístupem osob z tvého okolí. Doporučuji obrátit se na psychologa, který ti může poskytnout své poradenské služby. Během společných sezení byste se měli zaměřit obzvláště na metody zvládání různých zátěžových situací.

23.05.2019

Dobrý den. Jak se můžu zbavit mazových žlázek? Hodně mi to vadí.

L, 15 let

Milý L,

Mazové žlázky tvoří součást kůže a ze zdravotního hlediska není třeba se jich zbavovat, ani když dojde k jejich zduření (zvětšení). Někteří lidé nejsou s jejich vzhledem spokojeni z kosmetických důvodů, a proto podstupují laserové zákroky, při nichž jsou zduřelé mazové žlázky vypalovány. Výsledek je však nemusí zcela uspokojit, zejména pokud se na místě vypálených mazových žlázek vytvoří tmavší jizvičky, které nakonec mohou být ještě mnohem nápadnější, než byly původní zduřelé mazové žlázky. Pokud možno tedy doporučuji s mazovými žlázkami nic nedělat.

23.05.2019

Dobrý den,
Mám problém s tím že mám na zádech vystouplé obratle. Co jsem se díval na internet měli by to asi být Th10,Th11,Th12 a L1. Když se postavím tak to vidět není. Vidět to je až když se ohnu a je to cítit například když si sednu a opřu se hodně o opěradlo tak je cítit jak je mám vystouplé. Žádné problémy mi to nedělá ale když si sednu a ohnu se do předu a podívám se do zrcadla tak mám bederní oblast jakoby ztuhlou. Vypadá to tak že tu bederní oblast mám jakoby rovnou a zbytek těla je v předklonu. Zatím jsem na žádné problémy nenarazil ale chtěl bych se zeptat jestli nevíte o co se jedná a co bych mohl udělat abych to nějak spravil. Děkuji

*, 16 let

Milý *,

To, co vypadá jako „vystouplé obratle“, jsou zřejmě jen výraznější výběžky hrudních (Th) a bederních (L) obratlů, kvůli nimž se však nemusíš nijak znepokojovat, protože se jedná o normální důsledek tělesného dospívání. Zatímco u dětí obojího pohlaví i u dospělých žen jsou různé kostní výběžky (včetně výběžků obratlů) méně výrazné, u chlapců dochází během puberty k jejich výraznější modelaci. Kostní výběžky jsou obzvláště zřetelné u štíhlých jedinců, jejichž tělo není obaleno silnou vrstvou tuku, a dále v takových tělesných polohách, při nichž tyto výběžky zřetelněji vystupují (tedy například v předklonu či záklonu a podobně).
Dále je celkem normální, že hrudní páteř je prohnutá výrazněji než páteř bederní. Pouze u jedinců s tzv. hyperlordózou bederní páteře je zakřivení bederní páteře naopak výraznější než zakřivení páteře hrudní. Nicméně pokud máš přesto obavy ohledně tvaru páteře či držení těla, doporučuji obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který provede kontrolu a v případě pochybností doporučí vyšetření na ortopedii. Pokud se však opravdu jedná pouze o výraznější výběžky obratlů, zřejmě nebude vyšetření ortopedem ani nutné.

23.05.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jestli vadí když masturbuji
(...), když je mi to příjemnější. Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Masturbaci bys měl vykonávat takovým způsobem, který ti nejlépe vyhovuje. Pokud při masturbaci nepoužíváš různé „pomůcky“ (které by mohly způsobit poranění), záleží výhradně na tobě, jakým způsobem masturbaci vykonáváš a jaké součásti oblečení při ní máš nebo nemáš na sobě.

23.05.2019

Dobrý den. Objevily se mi první chloupky na stranách nad penisem. Není to brzy?

Yukon, 11 let

Milý Yukone,

Pubické ochlupení (tj. ochlupení v okolí pohlavních orgánů) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 12 až 13 let, avšak ani dřívější či naopak pozdější nástup jeho vývoje nemusí být důvodem ke znepokojení. Rozdíl dvou let oproti běžnému věku nástupu vývoje určitého pohlavního znaku se ještě považuje za normální. Pokud se tedy pubické ochlupení začne u chlapce vyvíjet kdykoliv mezi desátým a patnáctým rokem věku, nelze u něj vývoj ochlupení považovat za předčasný ani opožděný.

23.05.2019

Dobrý den. Je mi 16 skoro 17 a můj penis má v erekci (...) Je to normální? Nebude mi to v budoucím sexuálním životě vadit? Trochu se bojím, aby holky neměly strach až ho uvidí. Děkuju za odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Uvedená délka penisu je sice nadprůměrná, avšak stále ještě se nejedná o penis abnormálně velkých rozměrů. Při pohlavním styku není podstatná ani tak délka penisu, jako spíše hloubka jeho zavádění. Většina mužů při pohlavním styku zavádí do partnerčiny pochvy přibližně jednu třetinu až jednu polovinu délky penisu, což je plně postačující. Většina eroticky nervových zakončení se u totiž muže nenachází na těle penisu (směrem ke kořeni), nýbrž na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. U žen se většina eroticky citlivých nervových zakončení nenachází v hloubce pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů, v okolí poševního vchodu a v bezprostředně navazujícím úseku pochvy. Hlubší zavádění penisu tedy ani není nutné, ostatně délka (respektive hloubka) pochvy činí v dospělosti přibližně 9 až 11 cm.
Pokud by byl tvé budoucí partnerce pohlavní styk nepříjemný z důvodu příliš hlubokého zavádění penisu do pochvy, jistě by ti své pocity dala nějakým způsobem najevo. Pro pohlavní styk doporučuji zvolit takovou polohu, při níž může partnerka hloubku zavedení partnerova penisu do pochvy snáze regulovat. Ideální polohou je tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a v kolenou. Hloubku zavádění penisu může partnerka v této poloze regulovat změnou úhlu pokrčení dolních končetin, respektive změnou úhlu jejich rozevření. naproti tomu nevhodná je z tohoto hlediska poloha, v níž partnerka klečí v předklonu, zatímco partner zavádí penis do pochvy „zezadu“. V takovéto poloze je totiž možnost partnerky regulovat svými pohyby hloubku zavedení partnerova penisu do pochvy v podstatě nulová.
Určitě by ses neměl předem obávat, že tvoje partnerka bude mít z tvého penisu strach. U některých žen či dívek se sice projevují obavy z proniknutí penisu do pochvy, avšak takovéto obavy jsou dány spíše příliš prudérní (přehnaně „mravopočestnou“) výchovou než posouzením rozměrů partnerova penisu. Kromě toho vůbec není jisté, zda si partnerka před pohlavním stykem vůbec bude tvůj penis prohlížet (ostatně soulož se většinou odehrává buď potmě, případně jen ve velmi slabém neboli „intimním“ osvětlení). I kdyby nadprůměrné rozměry penisu představovaly ve vašem pohlavním životě nějaký problém, při dostatku vzájemného porozumění jej jistě nějak vyřešíte (například tím, že namísto klasické soulože budete vykonávat nějaké jiné druhy sexuálních aktivit, které rovněž vedou k dosažení pohlavního uspokojení).

23.05.2019

Mam na vysvědčení jednu 3. Budou na to na střední škole hledět pozitivně nebo spíše negativně?

Student, 14 let

Milý Studente,

Zatímco na některých středních školách se v přijímacím řízení přihlíží k průměru známek z posledních dvou ročníků základní školy, na jiných je rozhodující, nakolik je uchazeč úspěšný v přijímacích testech. Nicméně trojka na vysvědčení by neměla pro přijetí na střední školu představovat zásadní překážku.

23.05.2019

Dobrý den, (...) Prosím o zakrytí textu dotazu.

Jenda, 15 let

Milý Jendo,

Nošení tohoto druhu spodního prádla příliš nedoporučuji, a to i s ohledem na použitý materiál, který je evidentně syntetický. Rozhodně se nejedná o běžné spodní prádlo určené ke každodennímu nošení.

22.05.2019

Dobrý deň, koľko váži priemerný chlapec s výškou 183,5 cm?

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Záleží nejen na chlapcově výšce, ale také na jeho věku. Pokud by chlapec již ve věku 14-ti let dosahoval takto vysoké tělesné výšky (u chlapců ve věku 14-ti let je tělesná výška 183,5 na samé horní hranici rozmezí normálních hodnot tělesné výšky), měla by se jeho tělesná hmotnost v ideálním případě pohybovat přibližně okolo 70 kg.

22.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je něco na zrychlení vousů, protože chci mít plnovous, líbí se mi to. Děkuji za odpověď.

Ted, 15 let

Milý Tede,

Rozsah, hustota a tempo dorůstání vousů jsou dány genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm vývoje. Jejich růst nemůžeš nijak urychlit.

22.05.2019

Dobrý den.
Můj kamarád si nedávno našel holku, a já mu strašně závidím, ačkoliv mu to nedávám najevo. Jak bych si mohl najít taky nějakou holku? Vždycky se před nimi strašně stydím. Kamarád bydlí na sídlišti, takže může kdykoliv jít s holkama a kamarádama ven. Jenže já bydlím asi 30 km od mé školy a od kamarádů. Takže bych za holkama musel jezdit každý den strašně dlouho autobusem a to bych vážně nedával. Poradil byste mi, jak bych se mohl s holkou skamarádit? Nikdy nevím, co mám říct a jen mlčím jako blbec. Děkuji za ochotu.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Na jednu stranu je pravdou, že nutnost dojíždění může znesnadňovat navazování kamarádských i partnerských vztahů. Také určitý ostych před ostatními lidmi může v tomto směru představovat určitou překážku. Většinu tvých obtíží však lze řešit.
Jestliže chceš rozšířit svoje možnosti navazování kamarádských a podobných vztahů, můžeš se například pokusit najít nějaký způsob, jak bys mohl déle zůstávat v místě školy. Jednou z možností je například zapojení do mimoškolní zájmové činnosti, kterou si můžeš zvolit na základě svých zájmů a zálib. Tím by se sice poněkud prodloužila doba tvého odpoledního návratu domů, avšak na druhou stranu bys získal více prostoru pro realizaci své potřeby kontaktu s vrstevníky. Na druhou stranu nedoporučuji, abys svoji potřebu kontkatu s vrstevníky uspokojoval převážně prostřednictvím elektronické komunikace (například neustálým posíláním zpráv a využíváním sociálních sítí), protože osobní komunikace se přece jen řídí poněkud jinými pravidly než komunikace na dálku a svým způsobem je nenahraditelná.
Poněkud obtížnějším problémem může být volba vhodné dívky, s níž bys mohl chodit. Důležité je, abyste měli alespoň něco společného a cítili k sobě vzájemné sympatie. Kdykoliv se nacházíš mezi svými vrstevníky, snaž se vystupovat vlídně a laskavě, při setkání nezapomeň na pozdrav a alespoň občas se některého svých spolužáků nebo kamarádů zeptej, jak se má. Buď ochotný druhým lidem pomáhat, jestliže pomoc potřebují. Chovej se čestně, buď upřímný, dodržuj své sliby a uchovávej svěřená tajemství. Tím si získáš pověst spolehlivého a důvěryhodného člověka, s nímž je dobré se přátelit.
Během pobytu mezi vrstevníky můžeš nenápadně pozorovat, jak na tvoji přítomnost reagují různé dívky. Občas se některé z dívek můžeš na něco zeptat (doporučuji volit jednoduché otázky, na které lze snadno odpovědět), případně ji požádat o malou radu či pomoc s nějakým jednodušším problémem. Poté již stačí sledovat, jak bude dívka na tvoje oslovení reagovat. V případě zájmu o další konverzaci ti jistě sama nějak pomůže (například tím, že se tě sama na něco zeptá). Pokud o tebe dívka bude mít zájem a budeš jí alespoň trochu sympatický, může ti pomoci tvůj ostych svým vstřícným jednáním překonat.
Také bys neměl podléhat představě, že s dívkou je třeba neustále jen o něčem mluvit. Jistě je důležité, aby chlapec dívku dovedl alespoň trochu zaujmout, avšak na druhou stranu platí, že pokud chlapec neustále jen mluví a před dívkou se „předvádí“, může být jeho vystupování dívce brzy na obtíž. Chlapci, kteří o sobě neustále jen mluví, mají podle dívek tendenci si vymýšlet a dělat se lepšími, než ve skutečnosti jsou.
Samozřejmě, že se před dívku nemůžeš jen tak postavit a přitom mlčet a doufat, že ji zaujmeš a začne s tebou sama od sebe mluvit. Nicméně k zahájení rozhovoru mnohdy stačí opravdu málo, třeba jen docela malá otázka. Zpočátku by ses však dívky neměl ptát na nic osobního, abys ji nepřivedl do rozpaků. K osobnějším tématům se jistě dostanete, až se navzájem lépe poznáte a více sblížíte.

22.05.2019

Dobrý den, nevím jak si pomoct (...)

Dax, 12 let

Milý Daxi,

Častý nástup erekce je u dospívajících chlapců dán nárůstem úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, k němuž v období dospívání dochází. Při narůstající úrovni hladiny pohlavních hormonů postačí k vyvolání erekce i velmi nepatrné podněty, někdy se dokonce stává, že erekce může nastoupit i bez jakéhokoliv viditelného důvodu, tedy pouze na základě procesů, k nimž dochází v těle samotném. Nástupu erekce nelze předem nijak zabránit a její potlačení (či urychlení jejího odeznění) může být velmi problematické. Nedoporučuji, aby ses snažil erekci „za každou cenu“ nějak potlačovat. Při pokusech o její zakrytí či zamaskování bys neměl dělat nic, čím by sis mohl způsobit poranění nebo si jinak ublížit. Podrobnější informace najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

22.05.2019

Dobrý den, už několikrát jsem sem psal o tom že mám rychlý metabolismus. Ptal jsem se rodičů, jestli s tím můžeme zajít k doktorovi, a oba mi řekli že ne, protože moje máma měla v mládí prý to samé a můj bratranec taky. Můj bratranec začal v 16-ti cvičit a dneska vypadá úplně normálně. Nevíte jakým způsobem bych tedy mohl přibrat? Hlavně například podkožní tuk protož jsou mi na některých místech vidět kosti a žíly. A také se stydím ukazovat ruce takže mám skoro pořád mikinu.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Jestliže jsi přesvědčen o tom, že trpíš nějakým onemocněním či poruchou, avšak rodiče s tebou odmítají navštívit lékaře, doporučuji obrátit se na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části. Podnět na OSPOD může podat i osoba mladší 18-ti let, a to i bez souhlasu a vědomí svých rodičů nebo jejich zákonných zástupců. Jestliže k tomu OSPOD shledá důvody, může ti zajistit návštěvu lékaře i bez doprovodu rodičů, respektive v doprovodu pracovníka OSPODu, který při tomto úkonu (tj. poskytnutí doprovodu k lékaři) tvoje rodiče zastoupí.
Jestliže skutečně trpíš poruchou metabolismu (což je vzhledem k výskytu této poruchy u tvých nejbližších příbuzných, například u matky a bratrance, velmi pravděpodobné), nemohu ti poradit žádný způsob, jak bez lékařské pomoci dosáhnout v nejbližší době zásadního nárůstu tělesné hmotnosti.

22.05.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať či je normálne mať penis napravo, mám ho tak uložený. Aj pri masturbácii ho mám trochu nakrivený napravo.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Mírné zahnutí či zakřivení penisu do jedné či druhé strany je naprosto normální a vyskytuje se u značné části mužů a chlapců (viz údaje z následující tabulky). Směřování penisu do strany je způsobeno nestejnou délkou závěsných vazů, na nichž je v těle upevněn (na jedné straně penisu mohou být tyto vazy o něco kratší, než na straně druhé). Drobné nerovnoměrnosti jsou však v přírodě poměrně časté, vzácná je spíše dokonalá symetrie. Kvůli mírnému zahnutí penisu do strany se tedy není třeba znepokojovat.

22.05.2019

Ještě jednou dobrý den,
V kolika letech budu mít dospělý penis?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Růst penisu je ukončen zpravidla ve věku 18-ti let, kdy je penis zpravidla již plně vyvinutý.

22.05.2019

Dobrý den, mám 5 otázek
1. Je felace příjemná?
2. Je felace bezpečná?
3. Je felace hygienická?
4. Můžou felace provádět i nezletilí?
5. Je ubytovnách vysoké školy (kolejích) dovolen sex?
Děkuji

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

1) Příjemné jsou veškeré sexuální aktivity, při nichž lze dosáhnout uspokojení, což platí i pro orální sex (felace je jedním z druhů orálního sexu). Pro všechny sexuální aktivity však platí, že by měly být příjemné oběma partnerům. Pokud by ta či ona aktivita jednomu z partnerů byla nepříjemná, neměl by ji pár vykonávat.
2) Podobně jako při dalších sexuálních aktivitách, také při orálním sexu hrozí přenos pohlavních nemocí a dalších infekčních onemocnění. Proto má značný význam dobrá znalost partnera a dodržování párové věrnosti.
3) Při dodržování základních hygienických návyků nespatřuji na vykonávání zmíněné sexuální aktivity nic nehygienického. Samozřejmě záleží na tom, co všechno považuješ za nehygienické (někteří lidé považují za nehygienické třeba i jen pouhé podání ruky druhé osobě, přičemž takto úzkostlivě čistotní lidé by nejspíš považovali za nehygienickou i felaci).
4) Jakékoliv sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let jsou trestné, pokud se jich dopustí osoba, která již nese trestní odpovědnost (tj. již dosáhla věku 15-ti let). Osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat.
5) Ubytovací řády těchto zařízení obvykle nezacházejí do takovýchto podrobností. Vykonávání sexuálních aktivit v nich zpravidla není výslovně povoleno, ale ani výslovně zakázáno.

21.05.2019

Jde mi stáhnout předkožka, ale poté o kousek níž na penisu je taková bílá věc, která mi stahuje penis. Když mi „stojí“, předkožku nemohu stáhnout vůbec. Nevím co je to a jestli s tím mám jít k doktorovi nebo to nějak řešit?

Krysa, 13 let

Milý Kryso,

Zřejmě u tebe dosud nedošlo k uvolnění předkožky. K tomu u některých chlapců dochází již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty. Jestliže přetahování předkožky způsobuje obtíže pouze (nebo převážně) při erekci, jedná se o tzv. relativní zúžení předkožky.
Nejsem si zcela jist, co máš na mysli pod pojmem „bílá věc, která mi stahuje penis“. Možná, že máš na mysli uzdičku na spodní straně žaludu, která může být u dospívajících chlapců krátká a způsobovat při přetahování předkožky jakési sklopení žaludu směrem dolů. S rostoucím věkem by však podobné obtíže měly samovolně vymizet. Je třeba si uvědomit, že tvůj penis se stále ještě vyvíjí.
Pokud ti přetažení předkožky činí obtíže, neměl by sis ji přetahovat násilím. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak jakékoliv posunování předkožky by nemělo být bolestivé. Předkožku by sis měl stahovat jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

21.05.2019

Dobrý den, chci se zeptat, kdy přestávám být panic, ve chvíli kdy zasunu penis do partnerky nebo po delším sexu?

Adam, 16,5 let

Milý Adame,

Pojmy „panictví“ či „panenství“ jsou značně problematické. Běžně se sice výrazy „panic“ či „panna“ používají pro označení osob, které již vykonávaly pohlavní styk, avšak ve skutečnosti neexistuje zcela spolehlivý způsob, jak ověřit či prokázat, zda dotyčný jedinec opravdu již někdy v životě souložil či nikoliv. Dokonce ani u dívek nelze zcela spolehlivě prokázat, zda již měly pohlavní styk, natož pak u chlapců. V tomto ohledu tedy o sobě může kdokoliv tvrdit v podstatě cokoliv, přičemž záleží jen na ostatních lidech, co všechno jsou ochotni dotyčnému jedinci uvěřit.
Vzhledem k takřka nulové prokazatelnosti zmíněných označení nepovažuji za podstatné zabývat se nějakým bližším určením, v jakém že konkrétním okamžiku má být „panenství“ či „panictví“ porušeno či „ztraceno“.
Na „panenství“, a to zejména u dívek, byl v minulých dobách (a v některých kulturách je dodnes) kladen velký důraz, neboť jeho „prokázání“ (i když ve skutečnosti se jednalo o prokazování něčeho v podstatě neprokazatelného) mělo určitý význam tehdejším v dědickém právu, podle něhož mohly dědit pouze manželské děti. Z tohoto hlediska bylo žádoucí, aby zejména žena vstupovala do manželství pokud možno bez předchozích sexuálních zkušeností (co mohla tato absence předchozí partnerské zkušenosti znamenat pro budoucí soulad a porozumění mezi manželi, si lze snadno domyslet, nicméně je pravdou, že v době, o níž je řeč, se jen málokteré manželství uzavíralo z lásky a případná láska mezi snoubenci či manželi byla mnohdy vnímána spíše jako „nežádoucí“). Nicméně v moderní společnosti již platí, že veškeré děti zrozené po dobu trvání manželství jsou automaticky považovány za manželské, neprokáže-li soud jinak, a že děti „nemanželské“ (tj. zrozené mimo manželství) mají stejná práva, jako děti „manželské“. Navíc biologické příbuzenství lze naprosto spolehlivě prokázat pomocí laboratorních vyšetření. Pojmy „panenství“ či „panictví“ tedy již ztratily své původní opodstatnění, a proto je lze bez obav přiřadit k mnoha jiným archaickým pojmům, které pro současnou společnost již nemají žádný praktický význam.

21.05.2019

Dobrý den, rad bych se zeptal jestli je v rámci mezí že délka mého penisu je při erekci 18cm i když je mi teprve 14 let (...)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm), avšak stále ještě normální. Za abnormálně velký lze v tvém věku považovat takový penis, jehož délka při erekci by při erekci dosahovala délky přibližně 21 cm nebo více.

21.05.2019

Dnes jsem (...)

Tom, 12 let

Milý Tome,

Mohlo by se jednat o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách a k jejímuž uvolňování dochází při silném pohlavním vzrušení.

20.05.2019

Dobrý den, je normální že velikost penisu při erekci je 8 až 9 cm?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Vzhledem k tvému věku jsou uvedené rozměry penisu naprosto normální.

20.05.2019

Je normální, že když (...) ?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zájem o tělo vrstevníků opačného i téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální. Pokud jde o erekci, ta se u dospívajícího chlapce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi.

20.05.2019

Dobrý den,
Už několikrát jsem zkoušel masturbovat, nejvíc to bylo tak 2 minuty, někdy 3. A vždy jsem začal cítit takový divný pocit, že jsem musel hned přestat a škubnout sebou. A druhá věc prosím jenom odpověď
(...) Děkuju za rady.

Tom, 12 let

Milý Tome,

1) „Takový divný pocit“, o němž se v dotazu zmiňuješ, je nejspíše blížící se pohlavní vyvrcholení (orgasmus). Někdy se stává, že když chlapec bez předchozích masturbačních zkušeností začíná masturbovat, mohou jej tyto nové a dříve neznámé pocity natolik znepokojit (či přímo vylekat), že masturbaci raději přeruší. Výsledkem je, že nedosáhne pohlavního vyvrcholení neboli orgasmu.
Škubnutí, o kterém se v dotazu zmiňuješ, je pravděpodobně reakcí tvého těla na náhlé přerušení masturbace. Krátce před dosažením orgasmu narůstá svalové napětí, avšak pokud je masturbace v této její fázi náhle přerušena, může se u citlivějších jedinců dostavit svalová křeč (nebo přinejmenším svalové záškuby).
Prudké a náhlé přerušování masturbace před dosažením vyvrcholení tedy příliš nedoporučuji. Možná, že bys udělal lépe, kdyby ses pokusil „divný pocit“ překonat a v masturbaci dále pokračovat. Avšak pokud bys při masturbaci cítil přímo bolest, měl bys její vykonávání raději přerušit, nikoli však prudce a náhle, nýbrž pomalu a zvolna.
2) Správný je takový způsob vykonávání masturbace, který vede k dosažení příjemných pocitů. Avšak objevení konkrétního způsobu jejího vykonávání za tebe nikdo neudělá, protože každému může být příjemné něco jiného.

20.05.2019

Dobrý den,
Zhruba před rokem jsem si lehce natrhl uzdičku bylo to opravdu lehké natržení takže jsem to neměl nějak zašité. Teďka poslední třeba půl roku mám kolem té uzdičky a zakončení močové trubice mám takové dva červené fleky a kolem těch červených fleků mám takové malinké bílé fleky. Ale třeba po masturbaci (která je úplně bez nějakých problémů) ty fleky nejsou skoro vůbec vidět. Ale když se třeba vrátím domů z tréninku kdy venku byla zima tak ty fleky jsou vidět hodně
Nevíte co by to mohlo být a jak se toho zbavit ? Děkuji moc za odpověď.

Hooging, 17 let

Milý Hoogingu,

Při poranění uzdičky na spodní straně penisu může dojít k poškození tzv. Frenulární arterie, což je tepna, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. Otvoru, jímž z těla vychází moč). V důsledku poškození frenulární arterie dochází ke stenóze neboli zúžení ústí močové trubice. Avšak předpokládám, že v tvém případě k poranění frenulární arterie nedošlo, protože krvácení, k němuž by při takovém poranění došlo, by bylo natolik silné, že by se ti jej pravděpodobně nepodařilo zastavit bez lékařského ošetření. Není tedy jisté, zda popisovaná zvláštnost ve zbarvení části penisu vůbec s předchozím drobným poraněním nějak přímo souvisí.
Pokud jde o zbarvení žaludu, to může být různé a proměnlivé. Tenká pokožka, která pokrývá povrch žaludu, totiž neobsahuje žádný pigment neboli kožní barvivo (jinak řečeno, je téměř „průsvitná“). Konkrétní barevný odstín povrchu žaludu tedy závisí na úrovni prokrvení tkání, které se nacházejí pod pokožkou. Navíc různé části žaludu mají zpravidla různě intenzivní zbarvení (výraznější zbarvení má například okraj žaludu, ale i tkáň v okolí ústí močové trubice).
Dvě drobné skvrnky v přední části žaludu či na jeho spodní straně nejspíš pouze vypovídají o tom, že tato část žaludu je u tebe prokrvená méně než okolní tkáň. Z téhož důvodu jsou bělavé skvrnky zřetelněji viditelné při pobytu v chladném prostředí, kdy se prokrvení okrajových částí těla (včetně penisu) poněkud snižuje. Naproti tomu po masturbaci, při níž se prokrvení penisu naopak zvyšuje, tyto skvrnky dočasně zcela mizí. V podstatě se jedná o doklad toho, že s tvým penisem je zřejmě vše v pořádku, a že jeho cévní systém nebyl nijak poškozen. Způsob, jak těmto změnám zbarvení určitých částí žaludu zabránit, však neexistuje (stejně jako nelze zabránit tomu, že v chladu kůže na těle zbledne či zmodrá, kdežto v horku naopak zarudne).

20.05.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku že mám při cvičení v uších sluchátka. Děkuji.

L, 16 let

Milý L,

Jestliže ti kabely od sluchátek při cvičení nepřekážejí a neomezují tě v pohybu, nevidím důvod, proč bys sluchátka během cvičení nemohl používat. Souvislý poslech hudby ve sluchátkách by však neměl překročit 60 minut (i když předpokládám, že tak dlouho bez přestávky stejně necvičíš).

20.05.2019

Dobrý den, můžu se zeptat proč vždy když masturbuju, tak mi připadá že stříknu, ale začne mě to bolet je to divnej pocit? A ještě nemám pubertu. Co mám dělat?

Dan E, 14 let

Milý Dane E,

Tvoje tělo zřejmě dosud neprodukuje sperma (ejakulát), avšak bolest při vyvrcholení má nejspíše jiné příčiny, protože i u chlapců, kteří dosud neejakulují, se může dostavit tzv. suchý orgasmus, který není provázen žádnou bolestí či jinými nepříjemnými pocity.
Bolest, kterou v dotazu popisuješ, je zřejmě způsobena svalovou křečí v oblasti malé pánve. Pro začátek můžeš vyzkoušet koupání v teplé vodě, případně užívání hořčíku (magnesia) v podobě doplňku stravy. Je možné, že popisované obtíže vymizí, jakmile se u tebe plně vyvine ejakulační reflex.
jestliže na svém těle dosud nepozoruješ žádné známky nastupujícího pohlavního dospívání, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

20.05.2019

Dobrý den, v klidovém stavu mám penis opravdu malý. V erekci je sice taky podprůměrný (10 cm), ale pořád se mi to nezdá tak hrozné jako v klidovém stavu. V klidovém stavu může mít tak 2 nebo 3 cm, prostě vypadá jako dětský. Je pravda, že mám nadváhu, ale i kdybych ji neměl, tak si myslím, že by byl furt malý. A stydím se za to se i třeba převlíkat na bazénu. Nemám se s tím někomu svěřit? Co myslíte? Předem díky za odpověď.

Martin, 17 let

Milý Martine,

Uvedená délka penisu při erekci je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis (tzv. mikropenis), nesměla by jeho délka při erekci překročit 5,6 cm.
Pokud jde o délku penisu v klidovém stavu, ta může být velmi proměnlivá. Velký rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán vysokou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Čím pružnější jsou tyto závěsné vazy, tím větší je délkový rozdíl mezi klidovém stavem a erekcí. A naopak, u jedinců s vysoce tuhými závěsnými vazy je tento délkový rozdíl jen malý (někdy u nich při erekci dokonce dochází pouze k napřímení a zpevnění penisu, nikoli k jeho prodloužení).
Při nadváze či obezitě může docházet k částečnému zanoření penisu do tukové tkáně v oblasti podbřišku. další příčinou částečného zanoření penisu mohou být různé chirurgické zákroky prováděné na penisu. Rozhodující je však pružnost závěsných vazů, která je vrozená a nelze ji měnit (na některých soukromých klinikách se sice za přímou úhradu pacienta provádí plastika závěsných vazů penisu, avšak poměrně častým důsledkem tohoto zákroku je ztráta schopnosti dosažení a udržení erekce, což je mnohem větší problém, než podprůměrná délka penisu).
Je smutné, že se kvůli rozměrům penisu v klidovém stavu stydíš, avšak je třeba si uvědomit, že rozměry svého penisu nemůžeš podstatným způsobem ovlivnit, a tudíž se nejedná o nějakou tvoji „chybu“ či „nedostatek“. Penis větších rozměrů by z tebe sám o sobě ještě neudělal „lepšího“ nebo „dokonalejšího“ člověka. Podstatné je, že délka tvého penisu při erekci je normální (tj. nejedná se o mikropenis), a že penis těchto rozměrů může bez obtíží plnit všechny svoje funkce. Mnohem horší by bylo, kdybys měl penis sice průměrných či nadprůměrných rozměrů, avšak nějakým způsobem poškozený.

20.05.2019

Dobrý den chci se zeptat, na penisu mám takové pupínky a vůbec nevím co to je a jak se toho můžu zbavit (...)

Anonymo, 15 let

Milý Anonymo, 15 let

Jestliže jsou pupínky zbarvené doběla nebo mají přibližně stejnou barvu jako okolní pokožka, jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém a nevyžadují žádnou léčbu.
Jestliže jsou pupínky načervenalé, mohlo by se jednat o drobné lokální zánětlivé reakce v místech ucpání vývodů mazových žlázek. V takovém případě doporučuji věnovat zvýšenou pozornost hygieně pohlavních orgánů a denně si brát čisté spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny, případně jednou za den potírat postižená místa tzv. Jarischovým roztokem, který lze zakoupit v lékárně.

20.05.2019

Dobrý den, při prvním sexu sem nevydržel ani minutu a po druhém taky ne je to problém?

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože. Jestliže dosahuješ ejakulace po minutě, o předčasnou ejakulaci se nejedná. Pravdou je, že průměrná soulož trvá poněkud déle (podle některých výzkumů až 15 minut).
Nástup ejakulace lze oddálit především častějším vykonáváním pohlavního styku. Nejvyšší riziko předčasné ejakulace hrozí u párů, které spolu souloží méně než dvakrát týdně. S rostoucí frekvencí pohlavního styku se riziko předčasné ejakulace snižuje. Důležitý je zejména vstřícný a citlivý přístup partnerky.

19.05.2019

Dobrý den, jak je možné, že když jsme ve škole o hodině fyziky svítili infračerveným a UV světlem, tak když jsem tvrdil, že vidím fialové světlo, ostatní kluci tvrdili, že nic nevidí? Dělali jsme také pokusy s hranolem. Když jsme pomocí hranolu rozložili spektrum slunečního světla, tak když jsem se zeptal ostatních kluků, jestli vidí určitou část spektra v daném bodě dál za modrou částí, tak říkali, že nic nevidí. Jak je možné, že jsem viděl světelné spektrum i v bodě, kde ostatní nic neviděli? Jsou ostatní barvoslepí na fialovou barvu?
Má každý člověk jiný rozsah vidění světelného spektra?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

To, co v dotazu popisuješ, je docela dobře možné. Běžný rozsah světelného spektra, který je většina lidí schopna vnímat, se pohybuje v rozmezí 380 až 780 nm (nanometrů). Někdy se uvádí i užší rozsah, zpravidla 400 až 700 nm. Avšak někteří lidé jsou schopni vnímat i světlo o vlnové délce již od 360 nm, případně až do 830 nm. Poslední uvedené hodnoty se z hlediska možného lidského vnímání považují za krajní.
Barevné vidění se tedy může u jednotlivých osob více či méně lišit. Je docela dobře možné, že díky svým vrozeným vlastnostem vidíš i tu část světelného spektra, kterou většina ostatních už nevidí. Nicméně schopnost vnímání krajních hodnot viditelného úseku světelného spektra se s rostoucím věkem obvykle snižuje, a proto je pravděpodobné, že ve stáří už bys zmíněné fialové světlo také neviděl.
Ještě výraznější rozdíly mezi vnímáním barev se vyskytují mezi jednotlivými živočišnými druhy. Například ptáci vnímají mnohem více barevných odstínů, než savci včetně lidí. Někteří živočichové (konkrétně se jedná o včely, želvy a některé druhy ryb) vidí dokonce i ultrafialové záření.

19.05.2019

Dobrý den, v poslední době chodím hrozně často na záchod. Potřebují furt chodit na malou. Stydím se to říct.

Zdeněk, 13 let

Milý Zdeňku,

Časté nucení na močení může být způsobeno například chronickým (dlouhodobě se projevujícím) onemocněním vývodných cest močových, případně přecitlivělostí nervových zakončení, která přiléhají ke stěnám močového měchýře a signalizují do mozku jeho plnost. Konečně nelze vyloučit ani psychické faktory (například při stresu a psychickém napětí se nucení na moč dostavuje častěji). Jestliže při normálním příjmu tekutin (tj. přibližně 3 litry za den) močíš 9x denně nebo častěji, jedná se o projev tzv. polakisurie, tedy zvýšené frekvence močení.
Obtíže spojené s častým močením bys však rozhodně neměl řešit omezováním příjmu tekutin, neboť by se snadno mohla dostavit dehydratace (zejména s ohledem na to, že tvoje tělo je zvyklé vylučovat moč častěji, a tak by se nedostatek tekutin mohl projevit obzvláště citelně). Na jednu stranu je pochopitelné, že se o svých obtížích s častým močením stydíš hovořit, neboť se jedná o velmi důvěrné téma. Nicméně pokud se nesvěříš alespoň jednomu ze svých rodičů a nepožádáš jej o doprovod k lékaři, nevidím způsob, jak bys mohl tyto své obtíže začít řešit.

19.05.2019

Dobrý den, mám problém když nemám erekci moje předkožka se dá přetáhnout ale když mám erekci tak to úplně nejde jde to jen někdy a velmi pomalu a při masturbaci jsem nikdy neejakuoval.
A druhý problém
(...)

Tom, 12 let

Milý Tome,

Jestliže přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji lze přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o relativní zúžení, které zpravidla nevyžaduje žádnou léčbu. Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem. Důležité je, aby sis nezpůsobil její poranění a následné zjizvení při násilných a nešetrných pokusech o její přetažení.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti. Předkožku bys měl vždy přetahovat pouze tak daleko, abys necítil bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Kvůli tomu, že jsi dosud neejakuloval, se nemusíš nijak znepokojovat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo na místě svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
V případě jakéhokoliv poranění varlat (i kdyby se jednalo třeba „jen“ o silnější úder při sportu nebo fyzické potyčce) je nutné co nejdříve navštívit lékaře a nechat si varlata zkontrolovat.

19.05.2019

Dobrý den, mám dva dotazy.
1) Mám 185 cm a slyšel jsem že čím vyšší je člověk, tím větší šanci má na to že se u něj vyskytne rakovina nebo srdeční vada. Poslední dobou jsem z toho celkem vystresovaný, avšak ze smrti samotné jsem strach nikdy neměl.
2) Poslední dva týdny jsem masturboval pouze jednou. Dříve jsem masturboval skoro každý den, ale poslední dobou na to vůbec nemám chuť. Je to normální?

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

1) Nadměrný vzrůst může být s vyšším rizikem výskytu nádorových onemocnění spojen pouze v případě, že příčinou tohoto nadměrného vzrůstu je porucha činnosti některých žláz s vnitřní sekrecí (endokrinních žláz). Avšak nadprůměrná tělesná výška může být dána i dědičnými dispozicemi, aniž by se muselo jednat o projev poruchy činnosti endokrinních žláz. Bez vyšetření na endokrinologii však nelze příčiny nad(-prů-)měrného vzrůstu spolehlivě určit.
2) Pokles zájmu o vykonávání masturbace a razantní snížení frekvence masturbačních aktivit může být projevem akutního onemocnění, avšak s větší pravděpodobností se jedná spíše o projev hormonální nerovnováhy. Pokud je totiž hladina pohlavních hormonů v krvi dostatečně vysoká, dospívající člověk se k masturbaci „dovede přinutit“ dokonce i v případě, že jeho organismus je oslaben probíhající nemocí. Pokud jsi tělesně zdráv a přesto u tebe došlo k prudkému poklesu frekvence vykonávání masturbace, může se jednat o projev náhlého poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi (takovéto výkyvy jsou u dospívajících jedinců poměrně běžné a normální, pokud k nim nedochází příliš často a nejsou-li příliš prudké). Vyloučit však nelze ani vliv stresu a psychického napětí, zejména pokud v současné době procházíš nějakou náročnou životní situací. Pokud máš obavy o svoje zdraví, nejlépe uděláš, když navštívíš lékaře.

18.05.2019

Dobrý den, mám dvě otázky:
1) Když se oholím, tak velmi často mám místa, kde to není dobře oholené, (mám celkem ostře řezanou tvář) mám tvrdší vousy s „chmýřím“, a právě to chmýří zůstává. Používám elektrický strojek na sucho. Někdy to vypadá, že se neumím oholit.
2) Chci se vás zeptat, jsem po velmi těžkém akné v oblasti třísel. Byly to ošklivé boláky, po kterých mi zůstaly jizvy. Předepsané mastičky mi nepomáhaly (...) Skoro 2 roky je to dá se říci v klidovém stavu (výjimečně se nějaký udělá) ale trápí mě, že po tak dlouhé době je pokožka zdevastovaná, zjizvená, místy jizvy lehce zabarvené a především je jemná, takže při dlouhých chůzích trpím odřeninami. Nevíte jaký postup se používá, myslím tím jestli existuje nějaká mast či tak, slyšel jsem i laseru, který spravuje kůži od jizev. Děkuji

Petr, 16 let

Milý Petře,

1) Tvrdost vousů není ve všech částech obličeje stejná. Nejsilnější a nejtvrdší vousy rostou na bradě, o něco slabší jsou vousy pod nosem a nejslabší jsou vousy na tvářích. Kromě toho se menší množství tvrdých vousů může objevit i v místech, kde obvykle rostou vousy slabší a tenčí. Jedná se oběžné nerovnoměrnosti, kvůli nimž není třeba se znepokojovat. Tvoje obtíže s hladkým oholením jsou tedy s velkou pravděpodobností spíše technického rázu. Není vyloučeno, že břity elektrického holicího strojku jsou již opotřebované (po jednom až dvou letech používání je vhodné hlavici strojku vyměnit, tedy za předpokladu, že na trhu jsou dostupné náhradní hlavice k příslušnému typu strojku). Možná, že lepších výsledků bys dosáhl s jiným typem elektrického strojku, případně s mokrým holením pomocí ručního elektrického strojku.
2) Jestliže ke zjizvení došlo již před dvěma lety, možnost nápravy je nyní již velmi omezená. Doporučuji navštívit kožního lékaře, který ti může předepsat kortikoidní mast. Pružnost a vláčnost pokožky lze obnovit i s pomocí panthenolové masti, avšak výsledek nemusí být uspokojivý.
Pokud navíc došlo i ke zjizvení podkožního vaziva, jizvy by mohly časem vyblednout, avšak nelze očekávat, že zcela vymizí.
V podstatě totéž platí i pro ošetření laserem. Jizvy po něm budou možná méně nápadné, avšak jestliže došlo ke zjizvení hlubších vrstev kůže (podkožního vaziva), nebude výsledný kosmetický efekt zcela uspokojivý. Výsledek však do určité míry závisí i na typu kůže a dalších individuálních zvláštnostech. V každém případě doporučuji laserový zákrok nejprve konzultovat s takovým kožním lékařem, který jej sám neprovádí, a tudíž na jeho provedení není nijak zainteresován.

18.05.2019

Dobrý den (...) předem děkuji za odpověď.

Anonymo, 15 let

Milý Anonymo,

Především bys neměl podléhat obavám z předčasné ejakulace. V naprosté většině případů totiž mají obtíže s předčasnou ejakulací psychické příčiny. Důležitý je citlivý přístup obou partnerů a dostatečná frekvence (četnost) vykonávání pohlavního styku. Předčasná ejakulace se častěji vyskytuje u párů, které souloží méně než 3x týdně. Jedním ze způsobů, jak obtíže s předčasnou ejakulací řešit, je tedy častější vykonávání soulože.
Předčasná ejakulace také bývá jedním z projevů partnerského nesouladu. Ten je však třeba řešit komplexně, nikoli jen se zaměřením na jeden z jeho projevů. Jestliže se k sobě dva lidé hodí, navzájem si rozumí a respektují potřeby druhého, podaří se jim zvládnout i mnohem závažnější problémy, než je předčasná ejakulace. A naopak, pokud se k sobě dvojice nehodí, oba partneři sledují pouze své sobecké zájmy a nedovedou si vyjít vstříc, jejich vztah může ztroskotat i na jiných problémech, než jaký představuje předčasná ejakulace.

18.05.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat, poslední dobou jsem zhubnul a nabral svaly i když jsem skoro vůbec necvičil. Může to mít souvislost s mojí častou masturbací?

Já, 14 let

Milý Ty,

Jako každá fyzická činnost, i masturbace je spojena s určitým výdejem energie. Její energetická náročnost však není natolik vysoká, aby její vykonávání způsobilo výraznější pokles tělesné hmotnosti, a to ani při vyšší četnosti vykonávání masturbace. Zhubnutí postavy a zmohutnění svalstva je nejspíše projevem hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání, a to i u jedinců, kteří necvičí a nezabývají se žádným sportem.
Otázkou je, co považuješ za častou masturbaci, neboť v období dospívání je poměrně běžné, že z důvodu narůstající úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi vykonává dospívající jedinec masturbaci denně, někdy i více než jednou denně.

18.05.2019

Zdravím. Vždy když si oholím pubické ochlupení tak mi tam následující den vyskáčou takové červené pupínky. Co to je a jak se tomu dá zabránit?

Kratochvíl, 13 let

Milý Kratochvíle,

Červené pupínky se objevují v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. K tomu může dojít již den po oholení (a v případě, že se sis ochlupení oholil ráno, může zarůstání dorůstajících chloupků začít dokonce ještě týž den večer). Červené pupínky jsou vlastně drobné zánětlivé reakce v místech, kde k zarůstání dorůstajících chloupků dochází.
Zarůstání hrozí zejména v případě, že pokožka je po oholení vysušená. Doporučuji tedy nejdříve hodinu po oholení ošetřit oholená místa pleťovým krémem a tento postup opakovat dvakrát denně po dobu dalších dvou až tří dnů. Pouze při holení vousů není takovéto zvlhčování po oholení nutné, protože pokožka obličeje je (zejména v pubertě) zpravidla mastná dost.

18.05.2019

Zdravím, chtěl bych se zeptat na nějaké typy a rady ohledně přípravy na výkon. Každou neděli v 10:00 hraju fotbalový zápas a při zápase mi bývá lehce nevolno, možná je to z nervozity, ale možná ze špatné snídaně nebo nesprávné přípravy. Tak bych se Vás chtěl zeptat jak by mělo vypadat takové ideální ráno před výkonem. V kolik mám vstát, co mám udělat, aby se moje tělo připravilo na výkon? Jak by měla vypadat snídaně. Rozcvička a zahřátí před zápasem je samozřejmostí.

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Především by ses neměl pouštět do výkonů, které jsou nad tvé síly. Sport by ti měl přinášet radost a ne v tobě vyvolávat stres a obavy, které jsou s největší pravděpodobností příčinou nevolnosti, která se u tebe před zápasem dostavuje. Dále je důležitý dostatek spánku a zdravá životospráva, a to nejen ráno před zápasem, ale po celý týden. Zejména dostatek spánku je prvním a hlavním předpokladem pro podání jakéhokoliv výkonu, ať už fyzického nebo duševního. Naproti tomu časté a dlouhé „ponocování“ vede ke snížení výkonnosti ve všech směrech.
Podrobnosti ohledně životosprávy mladých sportovců (včetně specifik výživy dospívajících sportovců) by ti měl být schopen na požádání sdělit trenér nebo lékař vašeho sportovního klubu.

18.05.2019

Dobrý den, včera jsem z ničeho nic ztratil cit v kousku nohy vedle třísel. Je to jako by se mi odkrvila a když přes ni začnu přejíždět rukou tak mě noha začne trochu pálit. Myslel jsem že se to přes noc zlepší ale furt je taková odkrvená. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji

X, 16 let

Milý X,

Pokles či ztráta citlivosti určité části těla může být způsobena například poškozením příslušných nervů, k němuž dochází například v důsledku poranění. Další možností je lehká dysfunkce centrální nervové soustavy, k níž může dojít v důsledku onemocnění. Pokud do několika dnů nedojde k obnovení citlivosti příslušného místa na těle, doporučuji obrátit se na praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření na neurologii nebo na jiném specializovaném pracovišti.

18.05.2019

1) Dobrý den, je normální, že při masturbaci mi sperma vytéká nikoliv vystřikuje?
2) Mám problém s močením "na veřejnosti" (tím myslím i když je spolu se mnou na záchodech pouze jeden kluk). Je to normální? A pokud ne dá se to řešit i bez návštěvy lékaře?

Michal, 13 let

Milý Michale,

1) Prudkost výronu semene (ejakulace) může být různě velká, což závisí na intenzitě stahování svalů v oblasti malé pánve. U mladších chlapců jsou tyto svaly poměrně slabé, a tudíž ani prudkost ejakulace u nich nebývá vysoká. Kvůli tomu, že ejakulát volně vytéká, se tedy nemusíš nijak znepokojovat. V tvém věku je to poměrně běžné.
2) Pro některé muže či chlapce může používání společných toalet představovat náročnou situaci. To je z jedné strany celkem pochopitelné, protože při močení na veřejných WC je muž nebo chlapec velmi zranitelný (je otočen čelem ke zdi a obě ruce má „zaměstnané“). Rovněž stud či rozpaky spojené s obnažováním penisu před ostatními uživateli společných WC mohou využívání těchto zařízení poněkud znesnadňovat. Nicméně obavy či stud z používání společných toalet lze časem překonat s využitím několika jednoduchých postupů:

  • Zkoušej „trénovat“ močení u pisoáru v době, kdy na WC chodí méně lidí (třeba při volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním).
  • Pokud je to možné, vyber si pisoár na kraji řady (jsi-li pravák, tak nejlépe zcela vpravo). Budeš tak alespoň z jedné strany chráněný.
  • Když máš potíže se spuštěním proudu moči, zkus použít nějaký „spouštěcí rituál“ – například si v duchu počítej od jedné do deseti a mysli na to, že až napočítáš „deset“, tak spustíš.
  • Ovládání proudu moči můžeš doma trénovat také jednoduchým cvičením, které se nazývá „stop – start“. Spočívá v tom, že při močení úmyslně přerušíš proud, chvíli počkáš, a potom zase „spustíš“. Tímto způsobem se naučíš lépe ovládat příslušný svěrač.
  • Pokud se ti přece jen nepodaří vymočit se u pisoáru, můžeš se nakonec jít schovat do kabinky, ale nevzdávej se. Mysli na to, že příště se to třeba podaří.

17.05.2019

Jak se mám oholit na penisu?

Karel, 13 let

Milý Karle,

Nejprve by sis měl promyslet, zda si opravdu chceš pubické ochlupení holit nebo jinak upravovat. Pokud ti ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, můžeš si jej oholit podobným způsobem, jako se holí například vousy. Před prvním oholením je však nutné chlupy opatrně zkrátit, protože chlupy delší než 0,5 až 1 cm by ucpaly hlavici holicího strojku.
Podrobnosti o holení tělesného ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“. Při holení ochlupení v okolí pohlavních orgánů bys měl postupovat opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Po oholení doporučuji ošetřit pokožku vhodným pleťovým krémem (pro citlivou pleť), aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků a k tvorbě červených pupínků.

17.05.2019

Zdravím. Jdeme ze školou na bazén a mám malý penis a bojím se že se mi budou smát co mám dělat?

Radim, 14 let

Milý Radime,

Především není jisté, zda si někdo z tvých spolužáků vůbec bude tvůj penis prohlížet. Další otázkou je, zda jsou rozměry tvého penisu skutečně tak malé, jak se obáváš. Někteří muži a chlapci se domnívají, že mají menší penis než ostatní, avšak tento dojem mnohdy vzniká na základě známého optického klamu. Vlastní penis totiž vidíš shora, zatímco penisy ostatních zepředu.
Avšak i kdyby tvůj penis přece jen měl menší rozměry než penisy ostatních spolužáků, rozumný člověk a dobrý kamarád se ti kvůli jeho rozměrům posmívat nebude. A naopak, pokud se ti někdo posmívat chce, vždycky si k tomu nějaký důvod najde, i kdybys měl penis průměrných nebo nadprůměrných rozměrů. Kdo se chce někomu posmívat, nějakou záminku si nakonec najde, a´t už to je malý penis, velké uši, nebo třeba pihy v obličeji. Nikdo nevypadá jako ideální postava na obrázku z atlasu lidského těla, protože téměř každý člověk má na těle nějakou „zvláštnost“.

17.05.2019

Jakto že holky vzrušuje velký penis a ne malý?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Především není pravdou, že by dívky vzrušoval pohled na velký penis. Většina žen a dívek posuzuje vzhled muže či chlapce spíše celkově, nikoliv se zaměřením na jednu část jeho těla. Kromě toho, pro většinu žen a dívek jsou podstatné spíše zvukové než zrakové podněty (odhaduje se, že na celkovém dojmu, kterým muž na ženu působí, se vzhled podílí pouze z 20%, kdežto hlas z 80%).
Pokud jde o rozměry penisu, je sice pravdou, že některé ženy a dívky mají o jeho normálních rozměrech poněkud zkreslené představy, avšak také je pravdou, že většina žen či dívek ani nezná přesné rozměry penisu svého partnera. Určitě není pravdou, že by si ženy nebo dívky vybíraly partnera podle rozměrů jeho penisu. Ostatně od navázání vztahu zpravidla uplyne určitá doba, než se chlapec a dívka dostanou do situace, v níž by dívka vůbec mohla rozměry partnerova penisu posoudit. Rozměry penisu tedy rozhodně nemají takový význam, jaký mu někteří lidé neprávem přisuzují.

17.05.2019

Dobrý den,
Už od rána když jsem vstal mam zalehlé pravé ucho.Později odpoledne mě tam začalo trochu bolet ale jen lehce, to trvá až doteď. Na ucho slyším ale jen z části.Na internetu jsem se dočetl že to může být z rýmy, kterou jsem akorát včera vyléčil.Myslíte že to časem samo odezní nebo je potřeba zajít k lékaři nebo to léčit doma popř. čím.Teplotu ani žádné jiné příznaky zánětu středního ucha nemám. Děkuju.

Trigger, 14 let

Milý Triggere,

Obtíže, které popisuješ, jsou nejspíše způsobeny narušením vyrovnávání tlaku v uchu. K tomu může dojít například při otoku tkání, které působí tlakem na Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a zajišťuje vyrovnávání tlaku na obou stranách ušního bubínku. Při narušení vyrovnávání tlaku dochází ke vpáčení ušního bubínku, což se projevuje bolestí a omezením sluchu. Popsané obtíže odezní, jakmile ustoupí otok tkání, které působí tlakem na Eustachovu trubici. Při silnější bolesti bych však doporučoval navštívit pracoviště ORL.

16.05.2019

Měly by se beďary vymačkávat?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Akné si nevymačkávej ani neškrábej, jinak hrozí poranění a zjizvení okolní tkáně a proniknutí infekce do ranky, která se v místě akné vytvoří. Doporučuji věnovat více pozornosti mytí obličeje a při souběžném výskytu více než dvaceti pupínků v obličeji navštívit kožního lékaře.

15.05.2019

Chtěl bych se začít učit italsky. Myslíte, že to mohu zvládnout, když si koupím nějakou příručku a budu poslouchat videa na (...) ?

Stoky, 16 let

Milý Stoky,

Domnívám se, že při studiu cizího jazyka bys dosáhl lepších výsledků pod vedením učitele či lektora. Pokud možno se pokus přesvědčit rodiče, aby ti zaplatili nějaké kurzy požadovaného cizího jazyka. Vzhledem k tomu, že už ti bylo 15 let, si můžeš na kurzy alespoň částečně vydělat (za předpokladu, že už máš ukončenou povinnou školní docházku).

15.05.2019

Zdravím. Když vidím (...) Je to normální? Díky za odpověď.

Já už nevím, 14 let

Milý Ty už nevíš,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace nebo parafilie (deviace). Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že tě pohlavně vzrušuje něco, co by tě podle tvého názoru vzrušovat nemělo.

15.05.2019

Strašně se mi líbí jedna holka ze školy. A chtěl bych ji nějak naznačit že se mi líbí a že s ní chci chodit. Poradíte mi prosím?

Dude, 13 let

Milý Dude,

Jestliže máš o dívku zájem, můžeš se s ní nejprve pokusit skamarádit. Dej dívce možnost, aby tě lépe poznala. Také si sám nenápadně všímej, o co se dívka zajímá a jak se chová. Společné zájmy mohou vaše sblížení usnadnit.
Až se rozhodneš dívku oslovit, neměl bys hned začínat s příliš osobními tématy. Pokud chceš zjistit, jak dívka bude reagovat na tvoje oslovení, můžeš ji položit nějaký jednoduchý dotaz formou prosby o malou radu či o pomoc. K osobním tématům se dostanete, až se více sblížíte.
Pokud jsi dívce alespoň trochu sympatický a dívka po nějaké době zjistí, že je příjemné si s tebou povídat, nemělo by být obtížné ji pozvat na schůzku. Pro schůzku můžeš navrhnout nějaké zajímavé místo, kde se oba budete cítit dobře.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

15.05.2019

Dobrý den, (...) a proto se chci zeptat zda to může mít vliv na zdraví.

Bob, 14 let

Milý Bobe,

Bezvědomí vždy představuje nebezpečný stav, při němž může dojít k nevratnému poškození mozku. Osobu, která upadne byť jen na krátkou dobu do bezvědomí, by měl vždy vyšetřit lékař.

15.05.2019

(...) chtěl bych se zeptat občas mám takové vize do budoucnosti a když se to stane za den, týden, měsíc nebo i rok tak jsi na to vzpomenu a ta vize proběhne pak si vzpomenu že jsem to někdy dřív viděl má to nějaké vysvětlení?

Anonymní, 14 let

Milý Anonymní,

Jedná se o psychický jev zvaný „déjà vu“ (vyslovuje se [dežavi]), při němž má člověk intenzivní pocit, že už v minulosti něco viděl, slyšel nebo prožil. Takovýto pocit vzniká převážně na základě podvědomého zpracování předchozích zkušeností a jeho výskyt nemusí být projevem žádné psychické poruchy.

15.05.2019

Dobrý den, mám 2 otázky
1. Kolik stojí kondom a jaká je moje velikost když mám penis dlouhý 9 cm?
2. Jak se říká tomu když žena pusou masturbuje penis?
Díky.

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

1) Cena jednoho kondomu se pohybuje okolo 10,– až 25,– Kč, avšak kondomy se většinou prodávají v balení po více kusech (například po třech za 50,– až 70,– Kč a podobně). Velikost kondomu nezávisí na délce penisu, nýbrž na jeho obvodu, který však v dotazu neuvádíš.
2) Dráždění penisu ústy se nazývá felace. Jedná se o jeden z druhů orálního sexu. Avšak felaci nemusí vykonávat jen žena, ale i muž.

15.05.2019

Zdravím,
Asi už třetí den v kuse se mi chce pořád spát. Přijdu ve 2 ze školy, lehnu si a do 8 spím. Je to normální že se mi chce pořád a všude spát?

Dan, 15 let

Milý Dane,

Zvýšená únava může být způsobena  nedostatkem spánku. U dospívajících jedinců může nadměrná únava souvislost rovněž s probíhajícím růstem dlouhých kostí, což je energeticky náročný proces. Především doporučuji, aby sis zajistil dostatek spánku a chodil dříve spát (vzhledem k době odeslání tvého dotazu předpokládám, že chodíš spát poměrně pozdě).

14.05.2019

Dobrý den, mám několik problémů a budu rád, pokud mi alespoň s něčím dokážete poradit.
1. Mám takové pupínky na předkožce, mám je už pár let, jsou vidět jak zvenčí, tak zevnitř předkožky, dají se nějak odstranit? Nechci aby to jednou třeba znepokojilo nějaké děvče.
2. Zdá se mi, že mám nějak rozdrcená varlata
(...)
3. V klidu mi jde předkožka přetáhnout normálně, ale při erekci se po chvilce nedá tahat dál a bolí to. Dá se to vyřešit nějakou mastí? A jak dlouho by ta léčba asi trvala, jestli máte tedy nějaký přehled o tom?
4. Mám moc citlivý žalud, když se ho dotknu, tak to začne být velmi nepříjemné, když jsem si měřil délku penisu, tak jsem se ho omylem dotkl papírem, bolí mě to ještě když to píšu. Počítám že to bude taky problém, dá se nějak znecitlivět, nebo něco?
5. Když domasturbuji, tak otřu ejakulát (alespoň si myslím, že to je ejakulát teda), ale když se mi penis vrátí do klidu a po 10 minutách si třeba seběhnu do lednice, tak mi z něj ještě ten ejakulát vyteče, není příjemné měnit si každou chvíli trenky, dá se s tím taky něco dělat?
Mám toho teda asi víc, ale nevzpomínám si na všechno.
Budu rád za každou pomoc.
Díky,

Dan, 15 let

Milý Dane,

1) Uvedené pupínky jsou zřejmě zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Ostatně není vyloučeno, že i tvoje budoucí partnerka bude mít na některých částech svých vnějších pohlavních orgánů zduřelé mazové žlázky. Pokud tvoji dívku nebudou zduřelé mazové žlázky znepokojovat u ní samotné, jistě ji nebudou znepokojovat ani u tebe, pokud si jich vůbec všimne.
2) Nedovedu posoudit, zda je tvar tvých varlat zcela normální, avšak předpokládám, že neobvyklý tvar varlat by tvého praktického lékaře pro děti a dorost jistě již v minulosti zaujal natolik, že by ti doporučil vyšetření na endokrinologii. Pokud ti praktický lékař na preventivních prohlídkách varlata nekontroluje, měl by ses svěřit se svými obavami ohledně tvaru varlat alespoň jednomu z praktických rodičů a požádat jej, aby s tebou praktického lékaře navštívil.
3) Jestliže přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji lze přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o relativní zúžení, které se v období dospívání vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem. Důležité je, aby sis nezpůsobil její poranění a následné zjizvení při násilných a nešetrných pokusech o její přetažení.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí nekortikoidní nebo kortikoidní masti. Z kortikoidních mastí je volně prodejný pouze hydrocortison, jehož účinnost je však poměrně nízká. Lepších výsledků bys dosáhl například s mastí triamcinolon, která se však vydává pouze na lékařský předpis. Pro začátek můžeš využít i volně prodejné nekortikoidní masti (například panthenolovou mast), avšak při zvlhčování předkožky a jejím následném přetahování je třeba postupovat zvolna a opatrně. Předkožku bys měl vždy přetahovat pouze tak daleko, abys necítil bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
4) Přecitlivělost žaludu je většinou pouze dočasná a s narůstajícím věkem postupně odezní. Nicméně pro překlenutí období, po které je žalud přecitlivělý, doporučuji oplachovat jeho povrch pomocí silnějšího vývaru z černého nebo zeleného čaje. Čaj necháš louhovat alespoň 5 až 8 minut a poté jej necháš zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Obnažený žalud můžeš buď na chvíli ponořit do nádobky s čajem, nebo k němu můžeš přikládat obklady zhotovené z kousku měkké a savé textilie namočené do čaje. První výsledky by se měly dostavit přibližně po týdnu každodenního oplachování.
5) Podobně jako po vymočení zůstává v močové trubici menší množství (jedna či pár kapek) moči, také po ejakulaci může ve vývodných cestách zůstat určité množství ejakulátu. Příčinou je tvar mužské močové trubice, která je dvakrát zakřivená, a to nejprve směrem vzhůru, a poté směrem dolů. K vypuzení „zbytku“ moči nebo ejakulátu dochází samovolným stahováním svalstva malé pánve a svalových vláken ve stěnách močové trubice, což může trvat několik minut. Kromě toho se i po ejakulaci může z těla uvolnit menší množství tzv. preejakulační tekutiny.
S oblékáním spodního prádla po ejakulaci bych tedy radil příliš nepospíchat. Pokud máš dost času a soukromí, raději si ejakulát nejprve setři, poté se přesuň do koupelny (pokud masturbaci nevykonáváš přímo tam), opláchni si pohlavní orgány a po jejich osušení se pomalu obleč. Případnou výměnu spodního prádla nemusíš uskutečnit hned po ejakulaci, ale až s několikaminutovým časovým odstupem. Spodní prádlo si tedy nemusíš měnit „každou chvíli“, ale až po uvolnění „zbytku“ ejakulátu (v tvém případě po zmíněných deseti minutách, avšak tato doba může být různá).

14.05.2019

Je normální že mám na varlatech chlupy? V patek jdu na 15ti letou prohlídku, tak se proto ptám jestli to není divné.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Pokud bys měl chlupy přímo na varlatech, divné by to bylo, protože varlata jsou uložena v šourku a žádné chlupy na nich nerostou, podobně jako nerostou chlupy na vaječnících, na ledvinách nebo na jiných vnitřních orgánech. Předpokládám však, že chlupy, o nichž se v dotazu zmiňuješ, rostou na šourku, což je naprosto v pořádku.
Ochlupení šourku tvoří u dospívajících chlapců naprosto normální součást pubického ochlupení. U některých chlapců se ochlupení šourku dokonce začíná vyvíjet o něco dříve, než ochlupení nad penisem. Tvého praktického lékaře či lékařku by tedy ochlupení na šourku nemělo nijak udivovat.

14.05.2019

Zdravím, když při erekci zmáčknu směrem k tělu (břichu) místo kde roste pubické ochlupení, tak se penis zvětší o 1-1,5cm. Čím je to způsobeno a dá se využít i když o tak málo při pohlavním styku ?

Anony, 16 let

Milý Anony,

V takovémto případě je rozdíl v délce penisu dán stlačením tukové vrstvy nacházející se v oblasti podbřišku. Vzdálenost 1 až 1,5 cm přibližně odpovídá běžné síle této tukové vrstvy (naproti tomu u jedinců, kteří trpí obezitou, je zmíněná vrstva silnější). Nedovedu si však představit, jak by sis mohl podbřišek stisknout při vykonávání pohlavního styku. Ostatně pro uskutečnění pohlavního styku nemá délka penisu žádný význam, tedy alespoň za předpokladu, že se nejedná o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis).

14.05.2019

Dříve když jsem se dotkl žaludu bylo to nepříjemné, teď to ale čím dál míň. V budoucnu to nebudu vůbec cítit?

Miloš 12, 13 let

Milý Miloši,

V minulosti jsi měl zřejmě povrch žaludu přecitlivělý, zatímco nyní již jeho přecitlivělost ustoupila. Nemusíš se obávat, že bys v budoucnu žádné doteky na povrchu žaludu necítil. Rozdíl spočívá spíše v tom, že ti takovéto doteky už nebudou tolik nepříjemné.

14.05.2019

Dobrý den, nejde nějak zrychlit růst penisu?

Domča, 11 let

Milý Domčo,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. K prvnímu výraznějšímu růstu penisu dochází u chlapců ve věku okolo 12-ti let. Tento proces nelze nijak zvlášť urychlit. Kvůli rozměrům penisu se však nemusíš trápit, ostatně v tvém věku ještě k žádnému výraznějšímu zvětšování penisu obvykle nedochází.

14.05.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvá léčba kortikoidní mastí? Když mám podezření na jizevnatou fimózu?? Zúžení předkožky. Děkuji za odpověď.

Borkins, 16 let

Milý Borkinsi,

Léčba kortikoidní mastí trvá zpravidla 3 až 4 týdny. Avšak při jizevnaté fimóze běžné kortikoidní masti (například triamcinolon) neúčinkují. Nasadit lze masti obsahující kortikosteroidy II. nebo III. třídy (například advantan, afloderm, beloderm či elocom), avšak účinnost konzervativní léčby není při jizevnaté fimóze tak vysoká, jako při běžné fimóze a léčba trvá déle. Pokud je zjizvení způsobeno autoimunitní poruchou, bylo by třeba kromě lokální aplikace kortikosteroidů II. nebo III. třídy zahájit také celkovou léčbu, při níž se užívá například prednison nebo plaquenil. všechny uvedené léky se vydávají pouze na lékařský předpis.

13.05.2019

Dobrý den, (...) Prosím zakrýt otázku.

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Podle popisu se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. K jejich zvětšení dochází v důsledku hormonálních změn v období dospívání. Zduřelé mazové žlázky nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba se kvůli nim znepokojovat.

13.05.2019

Může nějak doktorka zjistit u 13 leté prohlídce že masturbuji? Slyšel jsem že (nevím jestli to je pravda) že u žen se to dá poznat.

Peter, 12 let

Milý Petere,

Nemůže. Při lékařské prohlídce nelze nijak zjistit, zda pacient již někdy vykonával masturbaci či nikoliv, a to ani u mužů či chlapců, ani u žen či dívek. Na mužském ani ženském těle neexistuje žádný zvláštní tělesný znak či projev, který by bylo možné jednoznačně interpretovat jako důsledek vykonávání masturbace.
Pokud by se tě lékařka přímo zeptala, zda masturbuješ, nejsi povinen na takovouto otázku odpovídat, protože masturbace je tvoje osobní záležitost. Ostatně je málo pravděpodobné, že by ti praktická lékařka pro děti a dorost takový dotaz vůbec položila, protože sama jistě ví, na co se při preventivních prohlídkách má ptát a na co nikoliv. Něco jiného by bylo, kdyby ti byl takový dotaz položen v rámci vyšetření u lékaře-specialisty, který se zabývá sexuálním chováním nebo pohlavními orgány (tedy například v rámci vyšetření na dětské sexuologii, endokrinologii či urologii).
Pokud tedy nebudeš masturbovat přímo před lékařkou v ordinaci, což jistě nebudeš, neexistuje způsob, jak by mohla zjistit, zda již vykonáváš masturbaci či dosud nikoliv.

13.05.2019

Zdravím, je dobré těsně před vystříknutím to zastavit a pokračovat v masturbaci za účelem zvýšení výdrže ? A je dobré 13cm v 16 letech ?

Anony, 16 let

Milý Anony,

Přerušení masturbace krátce před dosažením ejakulace příliš nedoporučuji, protože náhlé přerušení ejakulačního reflexu by mohlo vyvolat křeč v oblasti pánevního dna. Pokud už si chceš masturbaci „prodloužit“ jejím přerušením, nemělo by přerušení nastat krátce před vyvrcholením, ale již po několika masturbačních pohybech.
Nástup orgasmu a ejakulace může urychlit příliš pevné uchopení penisu či příliš rychlé vykonávání masturbačních pohybů. Jestliže máš pocit, že při masturbaci dosahuješ orgasmu a ejakulace příliš brzy, zkus raději vykonávat pomalejší masturbační pohyby a poněkud zmírnit sevření penisu. určitého oddálení nástupu orgasmu a ejakulace lze dosáhnout i použitím lubrikačního gelu.
Pokud uvedených 13 cm vyjadřuje délku penisu při erekci, jedná se o rozměr sice mírně podprůměrný, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 16-ti let 14 až 17 cm, avšak rozdíl 1 cm oproti spodní hranici uvedeného rozsahu nepředstavuje nic abnormálního. určitě se nejedná o tzv. mikropenis.

13.05.2019

Zdravím, včera jsem hrál fotbalový zápas a když jsem házel out, tak jsem se až moc napřáhl a když jsem hodil, tak mi vystřelila taková tupá bolest rovnoměrně do břišních svalů (jako když máte natažený sval). Bolí mě to při vstávání a kašlání. Jen se chci ujistit, zda by se nemohlo jednat o kýlu.

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Podle popisu u tebe zřejmě došlo v důsledku prudkého a neopatrného pohybu k uskřípnutí některého z nervů procházejících trupem, avšak bez vyšetření nelze příčinu tvých obtíží přesně určit. V každém případě doporučuji v nejbližších několika dnech omezit jakoukoliv fyzickou námahu.

12.05.2019

Dobrý. Môžem si v svojom veku založiť bankový účet? Alebo to musia rodičia a potom by mi iba dali kartu?

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Některé banky umožňují založení běžného účtu i pro dítě, avšak všechny potřebné právní úkony spojené se založením účtu za dítě vyřizují jeho rodiče.

12.05.2019

Dobrý den, vadí když si deodorant (ne sprej) dám na povrch penisu, na žalud a na šourek i když k tomu není určený?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Vadí, protože pokožka na povrchu pohlavních orgánů je mnohem citlivější, než pokožka v podpaží. Zejména na povrchu šourku se nachází velké množství kožních pórů, do nichž by deodorant pronikl a způsobil silné svědění a pálení. To by tě nutilo, aby sis povrch šourku více drbal, čímž by sis mohl způsobit drobná povrchová poranění (škrábance), jimiž by do těla pronikala infekce.
Deodorant (ať již se jedná o sprej, gelový nebo tuhý deodorant) tedy rozhodně nedoporučuji nanášet na pohlavní orgány. Ostatně pohlavní orgány zpravidla nevydávají tak silný pach, aby jej bylo třeba překrývat deodorantem. Raději si pohlavní orgány každý den myj vodou za použití menšího množství mýdla. Pokud máš pocit, že se v oblasti pohlavních orgánů více potíš, můžeš si je mýt i dvakrát denně.

12.05.2019

Nevím co, ale na penisu se mi udělal nějaký pupínek, něco jako beďar. Zkusil jsem jej zmáčknout a nějak z něj vyteklo něco bílého (asi hnis). Nevadilo to? Jinak stalo se to před asi před čtvrt hoďkou.

Ytd, 14 let

Milý Ytd,

Tvoje obtíže jsou zřejmě způsobeny ucpáním a zanícením některé z mazových žlázek (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Fandy ze dne 09.05.2019). Pupínek si pokud možno nemačkej ani neškrábej. Pokud už sis jej porušil, měl bys jeho okolí udržovat v čistotě, jinak hrozí infekce (nemusíš jej dezinfikovat, postačí umýt mýdle a opláchnout vodou). Do několika dnů by mělo dojít k vyhojení.

12.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat od kolika si mohu koupit kondom.

Anonnym008, 14 let

Milý Anonnyme008,

Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, a tudíž si jej můžeš koupit v jakékoliv lékárně či drogerii. Prodavač ti nesmí odmítnout prodat kondom z důvodu tvého věku, protože žádný zákon nestanoví věkovou hranici prodejnosti uvedeného zboží.

12.05.2019

Zdravím, všiml jsem si, že ve vlaku někteří platí kartou. Já používám jízdenky, které mi táta koupí vždy na 3 měsíce, ale já bych chtěl taky používat (...) kartu. Mám sice (...) kartu, ale nevím jestli stačí si jízdenku koupit ve vlaku nebo se to musí ještě někde jinde zařídit a kdyžtak na jak dlouho?

Anonymous, 13 let

Milý Anonymousi,

Uvedenou kartu sice neznám, a tudíž nevím, zda je nutné požadovanou službu (například placení jízdného) nejprve aktivovat, nicméně předpokládám, že abys mohl s její pomocí platit ve vlaku, měl by sis kartu nejprve dobít, případně si na ni nechat nahrát nárok na slevu, což můžeš provést na některém z prodejních míst, kde ti rovněž poskytnou potřebné informace.

12.05.2019

Zdravím, mám menší dotaz. Ještě se mi nikdy po masturbaci nepovedlo ejakulovat, i když masturbuji 3x denně. Nevíte, čím to může být?

Zeus, 14 let

Milý Die,

Nejpravděpodobnějším důvodem je, že tvoje tělo dosud neprodukuje ejakulát (sperma). K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak někteří chlapci dosahují první ejakulace i dříve a jiní naopak později. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku. V takovém případě bych doporučoval svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii. Prozatím se však není třeba znepokojovat.

12.05.2019

Dobrý den, je normální že můj kamarád chce se mnou (...)?

Vašek, 12 let

Milý Vašku,

V období dospívání je zájem o sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví poměrně běžný a nemusí být (a ve většině případů ani není) projevem homosexuální orientace.

12.05.2019

Dobrý deň, ako zistím že mám kliešťa v tele?

Chlapec zo školy, 14 let (o 8 dni)

Milý Chlapče zo školy,

Klíště neproniká do těla, nýbrž se přisává na jeho povrch. Po návratu z vycházek do přírody by sis tedy měl důkladně prohlédnout celé tělo.

11.05.2019

Dobrý den, už jsem sem párkrát psal a přijde mi že dostávám odpovědi které chci slyšet takže prosím o upřímnost.
Jde o to , že můj penis jaksi neroste, a to už si jsem zcela jistý že si procházím pubertou (raší mi knírek a jiné ochlupení a už mám za sebou první ejakulaci, a akné taky už není neznámá takže já fakt nevím. Mám hrozný strach z budoucnosti, protože máma s tátou si přáli kluka a vyšel jim až na třetí pokus takže to asi nebylo jen tak.
Chtěl jsem ještě zmínit že můj penis má 9 cm na délku a 9 cm v obvodu a to při erekci v "klidu" si ho ani neměřím

Martin, 14 let

Milý Martine,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis, jehož délka by v tvém věku dosahovala při erekci nejvýše 5,2 cm. Pouze penis, který v tvém věku nedosahuje uvedené délky, lze považovat za projev poruchy vývoje. Jestliže je penis alespoň o něco delší (v tvém případě téměř o 4 cm!), znamená to,m že jeho délka je normální.
Pokud jde o délku penisu v klidovém stavu, ta pro posouzení jeho vývoje nemá zásadní význam, protože může být velmi proměnlivá a do značné míry závisí na pružnosti závěsných vazů, na nichž je tento orgán v těle upevněn.
Vývoj různých tělesných znaků může probíhat nerovnoměrně. Jak v dotazu uvádíš, některé ze sekundárních pohlavních znaků (například ochlupení) se u tebe již vyvíjí a navíc již dosahuješ ejakulace. Opožděnou pubertu tedy můžeme vyloučit. Tvoje obavy z budoucnosti jsou předčasné, protože máš před sebou ještě několik let tělesného růstu a vývoje pohlavních znaků.
Avšak i kdyby rozměry tvého penisu zůstávaly mírně podprůměrné, nejedná se o žádnou vadu nebo poruchu. To, co z tebe dělá muže, jsou především funkční varlata. Rozhodně není pravdou, že čím větší má muž penis, tím více je mužem (podobně jako žena s nadprůměrnými rozměry klitorisu nepřestává být ženou, pokud má v těle funkční vaječníky).
Důležité je, abys ke svému tělu neztrácel kladný vztah (a pokud jsi jej ztratil, aby sis jej opět vytvořil). I když tvůj penis není právě největší, podstatné je, že může plnit všechny své funkce. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, zdrojem obtíží v pohlavním životě může být spíše penis abnormálně velkých rozměrů.

11.05.2019

Dobrý den, (...)

Blaník, 15 let

Milý Blaníku,

Posilování s využitím různých strojů a nářadí představuje pro klouby dospívajícího člověka neúměrnou zátěž, a tudíž se nelze divit, že se u tebe dostavily popisované obtíže. Při posilování může dojít k nevratnému poškození tzv. rotátorové manžety, která se skládá z kloubního pouzdra, přiléhající vazivové tkáně a úponů šlach.
Konzumace doplňků stravy s kolagenem může zmírnit degeneraci tkání, k níž dochází s rostoucím věkem, avšak neslouží k „vyléčení“ mechanického poškození kloubů. Jediné, co ti mohu poradit, je to, abys ve vlastním zájmu přestal posilovat s využitím strojů a nářadí. Pokud chceš posilovat, posiluj výhradně pomocí cviků s vlastní vahou.

11.05.2019

Dobrý den,
1) je normální, že po jednom sprchovým gelu, který teď používám, mě trochu „pálí“ šourek a vlastně mám trochu podrážděné celé tělo? Čím to je?
2) Co mám dělat, když jsem zamilovaný do jednoho kluka z gymnázia, myslím že je mu 16, jak mám vydržet tu lásku?
Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Svědění či pálení šourku i jiných částí těla může být projevem přecitlivělosti na některou ze složek sprchového gelu. také je možné, že používaný sprchový gel tvoji pokožku příliš vysušuje. Je pochopitelné, že uvedené obtíže se nejvíce projevují právě na šourku, neboť jeho pokožka je obzvláště citlivá a obsahuje velké množství pórů. Doporučuji tedy přestat používat současný sprchový gel a místo něj si pořídit některý ze sprchových gelů pro citlivou pleť.
2) Dospívající jedinec se může docela dobře zamilovat do osoby téhož pohlaví, aniž by se nutně muselo jednat o projev homosexuální orientace. Avšak v současné době bys s uvedeným starším spolužákem rozhodně neměl navazovat sexuální vztah, neboť vzhledem k jeho věku již nese trestní odpovědnost, a tudíž by se dopustil trestného činu pohlavního zneužití, kdyby s tebou uskutečnil sexuální kontakt. Se starším spolužákem se můžeš pokusit skamarádit, přičemž realizaci vzájemného intimního kontaktu můžeš prozatím přenést alespoň do roviny erotických fantazií.

11.05.2019

Byli jsme kuli bolesti břicha. Začal jsem chodit ven (5-6 km/den) a pomohlo to. Ale dnes jsem kuli dešti nemohl a zase to začalo bolet. Může to být něco vážného? (...) Bojím se aby to nebyla rakovina tlustého střeva, odhalila by se? Je pravděpodobná při mých problémech? Děkuji :)

Sedavý člověk, skoro 14 let

Milý Sedavý člověče,

Prozatím doporučuji řídit se radami a doporučeními z odpovědi na tvůj dotaz ze dne 10.04.2019. Samozřejmě, že někdy může být obtížné věnovat se pohybovým aktivitám, ať už z důvodu deštivého počasí, kvůli akutnímu onemocnění nebo z nějakých jiných důvodů. Pokud nemůžeš chodit ven, můžeš alespoň doma provádět jednoduché cviky (nedoporučuji však takové cviky, při nichž by docházelo ke stlačení břicha).
Při podezření na nádorové onemocnění tlustého střeva se provádí laboratorní vyšetření stolice, vyšetření konečníku pohmatem a ultrasonografické vyšetření krajiny břišní. Vyšetření se provádí na specializovaných pracovištích. Výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku je nejvyšší u osob ve věku nad 50 let, zatímco u dospívajících jedinců se vyskytuje jen velmi vzácně. Nicméně pokud se tohoto onemocnění obáváš a pozoruješ na sobě některé jeho příznaky (nepravidelnost stolice, časté zácpy, prudký pokles tělesné hmotnosti), svěř se alespoň jednomu z rodičů a navštivte praktického lékaře pro děti a dorost.

11.05.2019

Dobrý den, dříve jsem masturboval 3x denně, v současnosti se snažím tuto frekvenci snížit, aby nezasahovala do mého soukromého života, avšak během období této časté masturbace se vytvořil problém v podobě otlačeniny na kůži penisu v oblasti předkožky, poslední dobou cca. po dobu dvou týdnů se dané místo snažím ošetřovat mastí, myslíte, že při snížení frekvence masturbace by mohlo dojít ke zlepšení a následnému zmizení otlačeniny? Děkuji

Michal16, 16 let

Milý Michale16,

Zásadní omezování masturbačních aktivit příliš nedoporučuji, neboť zejména v období dospívání se jedná o přirozený způsob, jak uspokojit jednu ze základních biologických potřeb. Vyšší frekvence masturbace je dána nárůstem hladiny pohlavních hormonů v dospívajícím organismu. V nejbližších letech u tebe (stejně jako u většiny mladých mužů) nejspíše dojde k určitému poklesu a stabilizaci hormonální hladiny, a tudíž tvůj „problém“ s vyšší četností masturbace se vyřeší přirozenou cestou, aniž by sis musel dělat násilí a vystavovat se riziku frustrace.
Pokud jde o „otlačeniny“ na kůži penisu, není mi známo, že by vykonávání masturbace mohlo vést k tvorbě otlaků či ke zvýšené keratinizaci (ztvrdnutí) pokožky na povrchu pohlavních orgánů. Není vyloučeno, že zmiňované „otlačeniny“ by mohly být projevem některého z kožních onemocnění.
Pokud se „otlačenina“ nachází v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky a vypadá jako ztvrdlá či popraskaná kůže bílého zbarvení, mohlo by se jednat o vzácné onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), jehož výskyt však nijak nesouvisí s masturbací, neboť se jedná o jeden z možných projevů autoimunitní poruchy. Avšak bez vyšetření na imunologii a dermatologii nelze posoudit, zda se opravdu jedná o projev uvedeného onemocnění, které se přece jen u dětí a dospívajících vyskytuje jen zřídka (a i v dospělosti postihuje nejvýše 1 muže z 10 000).
Ošetřováním předkožky vhodnou mastí či krémem nic nepokazíš, tedy alespoň za předpokladu, že používaná mast nevyvolává alergickou reakci. Pokud by však obtíže neustoupily ani po několika týdnech pravidelného používání masti, doporučoval bych přece jen se obrátit na kožního lékaře (dermatologa).

11.05.2019

Chtěl jsem se zeptat na takovou věc, proč někdy varlata visí nízko a někdy jsou přitažená k tělu? A je normální že jsou o dost tmavší než penis?

Jony, 12 let

Milý Jony,

Umístění varlat v šourku souvisí s tělesnou teplotou a s teplotou vnějšího prostředí. Pro svoji činnost totiž varlata potřebují o několik stupňů nižší teplotu, než je běžná tělesná teplota.
Při zvýšené teplotě nebo při pobytu v horkém prostředí či během koupání v teplé vodě se uvolní tzv. kremasterové svaly (svalová vlákna obepínající semenné provazce) i stěny šourku, v důsledku čehož varlata poklesnou poněkud níž, aby se vzdálila od břišní dutiny a ochladila. naproti tomu při pobytu v chladném prostředí nebo při koupání či sprchování ve studené vodě se kremasterové svaly a šourek naopak stáhnou, čímž dojde k přisunutí varlat blíže k dutině břišní, a tím i k jejich ohřátí. Jedná se o naprosto normální termoregulační mechanismus (viz obrázek níže).

Smrštění šourku v chladu (vlevo) a jeho uvolnění v horku (vpravo)

Tmavší zbarvení šourku je způsobeno pigmentací, k níž dochází v období dospívání. Pigmentace spočívá ve změně struktury částeček kožního barviva neboli pigmentu. navenek se tato změna projeví větším či menším ztmavnutím pokožky. V období dospívání dochází u chlapců nejprve k výraznější pigmentaci šourku, později i k mírnější pigmentaci penisu. U dívek pigmentují velké stydké pysky.

11.05.2019

Slyšel jsem, že holky mají taky předkožku? Je to pravda a kdyžtak kde jí mají?

Robin, 14 let

Milý Robine,

Jako předkožka se někdy označuje také záhyb, který u žen a dívek přechází přes klitoris (poštěváček). Jedná se o součást vnějších ženských pohlavních orgánů. Avšak v porovnání s předkožkou penisu je tento záhyb podstatně menší a obsahuje mnohem méně nervových zakončení.

11.05.2019

Dobrý deň. Od koľkých rokov si môžem kúpiť (...)?

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Uvedený produkt je určen pro osoby starší 18-ti let. Jeho používání však v žádném případě nedoporučuji, protože může způsobit trvalé poškození penisu, případně jiné části těla, na níž je aplikován.

10.05.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
1) Viděl jsem produkty nejmenované značky které slibují že pomáhají tvořit svalovou hmotu bez cvičení, prostě proteiny. Samozřejmě že bez cvičení tomu nevěřím, cvičil bych, ale jestli má vůbec smysl kupovat.
2) Začaly mi víc růst chlupy od penisu až k pupíku. Mám si je taky holit když si penis holím jen tak aby to nebylo úplně hladké, ale ani nějaký prales. Popřípadě si holit zadek a hruď?
3) Když mám penis v erekci tak je dlouhý cca 16cm, ale když bez, má tak 6-8cm a je takový scvrklý.
Děkuji, vaše stránky jsou super, že pomohou klukům, ale i anonymně, aby věděli vše potřebné o sexuálním životě a o svém těle.

Perzival, 16 let

Milý Perzivale,

1) Proteinové doplňky stravy sice mohou přispět k nárůstu svalové hmoty, avšak samy o sobě nezpůsobují posílení svalů. Toho lze dosáhnout pouze fyzickou námahou. Po konzumaci proteinů mohou být svaly sice větší, ale bez cvičení budou ochablé. Kromě toho jsou proteinové doplňky stravy určeny dospělým. U dospívajících mohou mít řadu negativních účinků, k nimž patří například nevolnost, zažívací obtíže, vyšší tvorba akné, poškození ledvin a jater.
2) Jestliže pubické ochlupení vybíhá proužkem směrem k pupíku, jedná se o pátý a nejvyšší stupeň jeho vývoje (tzv. pubické ochlupení mužského typu). U většiny chlapců či mladých mužů se objevuje mezi 15. a 20. rokem věku, i když u některých mužů se nevyvine ani v dospělosti. Záleží pouze na tobě, zda se chceš ve spodní části břicha holit. Totéž platí také pro holení dalších částí těla. S výjimkou ochlupení v podpaží, které je zdrojem pachu, nevidím v holení tělesného ochlupení žádný praktický význam. Pokud ti však chlupy z nějakého důvodu vadí nebo překážejí, záleží pouze na tobě, zda si je budeš holit nebo nějak jinak upravovat.
3) Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální a plně odpovídají průměrným hodnotám délky penisu u chlapců tvého věku (ty činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci). Jestliže ti penis v klidovém stavu připadá „scvrklý“, jedná se nejspíše o projev vyšší pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Obecně platí, že čím jsou tyto závěsné vazy pružnější, tím větší je rozdíl v délce a vzhledu penisu v klidovém stavu a při erekci. Nicméně délkový rozdíl mezi klidovým stavem, který uvádíš v dotazu, není nijak abnormální. Při extrémně pružných závěsných vazech může být tento délkový rozdíl ještě výraznější, třeba i několikanásobný.

10.05.2019

Dobrý den, od jakého věku lze nakoupit (...)? Předem děkuji za odpověď.

#555, 17 let

Milý #555,

Uvedené zboží je určeno osobám starším 18-ti let. Mladší osoby si jej kupovat nemohou. Nicméně ani po dosažení věku 18-ti let používání těchto výrobků nedoporučuji, protože jejich používání je spojeno s rizikem poškození zdraví.

10.05.2019

Nedávno jsem četl že je možné dosáhnout orgasmu i bez ejakulace. Je to opravdu možné? A jak by to kdyžtak šlo?

2x=2y, 14 let

Milý 2x=2y,

Jedná se o tzv. suchý orgasmus. Mohou jej dosáhnout buď mladší chlapci, v jejichž těle se dosud netvoří ejakulát, nebo i starší chlapci či dospělí. U dospělých se však jedná o projev poruchy.
jestliže se v těle již tvoří ejakulát, může sice suchý orgasmus nastat, avšak nelze jej úmyslně vyvolat. Ejakulace se totiž dostavuje na základě reflexu, který nelze kontrolovat vůlí. Při masturbaci nebo jiných sexuálních aktivitách tedy nemůžeš sám nijak ovlivnit, zda budeš ejakulovat nebo nikoliv (ostatně kdyby něco takového bylo možné, nemusely by se vyrábět antikoncepční prostředky).

10.05.2019

Dobrý den, moje vlasy jsou pořád rozcuchané, ostatní myslí, že si je nečešu, ale já si je češu. Co s tím mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Zvlněné vlasy je obtížné učesat tak, aby dobře držely tvar účesu. Pomoci by ti mohlo používání tužidla na vlasy pro zpevnění účesu.

10.05.2019

Dobrý den, prosím zakryjte otázku (...)

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Podle toho, co v dotazu uvádíš, máš zřejmě nízkou hladinu pohlavních hormonů. Avšak pouze vyšetření na endokrinologii by mohlo prokázat, zda trpíš nějakou poruchou činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Je pravdou, že u obézních jedinců bývá hladina pohlavních hormonů poněkud nižší, avšak samotná obezita ještě příčiny tvých obtíží nevysvětluje. Spíše by se mohlo jednat pouze o jeden z dalších projevů hormonální nerovnováhy.

10.05.2019

Dobrý den, mohou mít na mě tělo nějaké negativní účinky přípravky pro zvýšení testosteronu?? I když jsou přírodní a píše se na nich že jsou bez závad. Prosím o odpověď jestli ano nebo ne děkuji.

Josef, 16 let

Milý Josefe,

Zmiňované „přírodní“ doplňky stravy zřejmě nebudou mít na tvé zdraví žádné negativní účinky, avšak jejich konzumace zřejmě žádný nárůst hladiny testosteronu nezpůsobí. Doplňky stravy totiž patří mezi potraviny, nikoli mezi léčiva. To znamená, že jejich výrobce odpovídá pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoli za deklarované účinky.
Neexistuje žádná „zázračná“ potravina, jejíž zvýšená konzumace by vedla k nárůstu hladiny pohlavních hormonů. Případné poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí, které jsou příčinou abnormálně nízké hormonální hladiny, lze léčit, ovšem nikoli pomocí doplňků stravy (tj. potravin), nýbrž s využitím hormonální terapie.
Pokud se obáváš, že máš nízkou hladinu mužských pohlavních hormonů, doporučuji požádat praktického lékaře pro děti a dorost o kontrolu sekundárních pohlavních znaků. V případě potřeby ti lékař vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

09.05.2019

Dobrý den myslím si, že v mém věku mám oproti vrstevníkům větší penis. Při erekci délka: 14,5 cm a obvod 13. Je to normální?

Beny, 13 let

Milý Beny,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 13-ti let 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm), průměrný obvod penisu činí v tomtéž věku 10 cm. Avšak „průměrný“ ještě neznamená totéž, co „normální“. Mírně nadprůměrné (nebo naopak mírně podprůměrné) rozměry jsou stále ještě normální, tj. nemusí být způsobeny žádnou poruchou, nýbrž vrozenými dispozicemi či mírným urychlením tělesného vývoje. Kvůli rozměrům penisu, které uvádíš v dotazu, se nemusíš nijak znepokojovat.

09.05.2019

Na penisu se mi objevuje něco jako akné, není to nic vážného?

Fanda, 13 let

Milý Fando,

Pravděpodobně se jedná o lokální zánětlivou reakci, která vzniká v důsledku ucpání vývodů mazových žlázek. Tvorba takovýchto pupínků souvisí se zvýšením produkce kožního mazu, k němuž dochází v důsledku hormonálních změn, jimiž prochází organismus v období dospívání. Důležité je, aby sis tyto pupínky neškrábal a nevymačkával. Po několika dnech dojde k vyhnisání a pupínek se začne hojit. Postižená místa si udržuj v čistotě.

09.05.2019

Dobrý den, zhruba před měsícem se mi ze dne na den zvětšilo pravé varle. Je asi jednou tak velké, ale s levým se nic nestalo. Povrch je rovný a žádné hrboly atd. jsem nenahmatal. Varle nebolí ani v něm necítím tlak. Nevím co dělat a jaká může být příčina? K doktorovi se bojím protože nevím ke kterému zajít a rodičům se to stydím říct. Měl bych nějaký čas počkat jestli nejde jen o fázi dospívání (zvětšení varlat)? Děkuji za odpověď.

Oli, 15 let

Milý Oli,

K nárůstu objemu varlat sice u dospívajících chlapců dochází, avšak zvětšení varlete na dvojnásobek jeho objemu „ze dne na den“ je poněkud neobvyklé. Příčinou by mohlo být narušení odtoku odkysličené krve z varlete, avšak překvapuje mne, že nepociťuješ žádnou bolest ani tlak. Nicméně bez vyšetření specialistou nelze posoudit, zda skutečně došlo k narušení průtoku krve či nikoliv. Doporučuji tedy nejprve navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na specializovaném pracovišti.
 

09.05.2019

Dobrý den mám dva dotazy.
1) za nedlouho mám jít k doktorce kvůli akné. Jak bude prohlídka probíhat? Dostanu nějaký předpis na nějaký lék nebo mast?
2) jak mám svému dobrému kamarádovi říct že ho mám rád? Vždycky se mu se vším svěřím a mám k němu velmi kladný vztah. Známe se teprve od začátku školního roku a nechci před ním vypadat jako homosexuál. Vždycky když se ho zastanu před spolužáky tak si myslí jak ho mám rád a že jsem teplej. Jemu to asi také není příjemné. Poradil by jste mi prosím?
Předem díky za odpověď.

Šunka, 13 let

Milý Šunko,

1) Před zahájením léčby akné se provádí prohlídka kůže a odběry krve. Samotná léčba může být buď lokální, nebo celková. Při lokální léčbě se na pokožku nanáší krémy obsahující retinoidy, při celkové léčbě se podává isotretinoin ve formě kapslí. K celkové léčbě se přistupuje zpravidla jen v závažnějších případech.
2) Svoje sympatie můžeš dát kamarádovi najevo různými způsoby, avšak pokud možno spíše v soukromí. Homofobní poznámky ze strany ostatních by mohly tvého kamaráda odradit od upevňování vašeho přátelství.
V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví naprosto normální a rozhodně nemusí být projevem homosexuální orientace (kterou lze ostatně spolehlivě určit až u osob starších 16-ti let). Avšak představy některých dospívajících o sexuální orientaci a jejích projevech jsou natolik zkreslené, že za projev homosexuální orientace může být ve vrstevnických kolektivech považováno v podstatě cokoliv.
Pokud by ses ve škole stal terčem homofobní šikany, doporučuji obrátit se na školního metodika prevence, který by měl být v takovýchto případech schopen zajistit nápravu.

09.05.2019

Musím si po (...) vyplachovat (...) ?

Vojta, 16 let

Milý Vojto,

Nemusíš, k uvolnění zmíněné látky z těla dojde při nejbližší příležitosti přirozenou cestou.

09.05.2019

Zdravím, jak dlouho před pohlavním stykem je vhodné si (...), abych prodloužil dobu soulože? Děkuji.

Fric123, 17 let

Milý Frici123,

Pokud bys chtěl oddálit orgasmus a ejakulaci při pohlavním styku pomocí předchozí masturbace, musel bys masturbaci vykonat nejpozději několik minut před souloží. Hormon prolaktin, který se do krve uvolňuje po dosažení orgasmu, totiž účinkuje zpravidla jen několik minut. Otázkou však je, zda bys poté byl ještě schopen soulož vykonat, protože při kolísající úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi může prolaktin působit i několik desítek minut.
Především bys však neměl propadat přehnaným obavám z předčasné ejakulace. Pokud už se dostaví, jedná se zpravidla o projev stresu a nesouladu mezi partnery. Více informací o předčasné ejakulaci najdeš například v odpovědích na dotazy návštěvníků Robot ze dne 04.05.2019 (viz archiv odpovědí - květen 2019) a Dijk ze dne 04.12.2018 (viz archiv odpovědí - prosinec 2018).

09.05.2019

Dobrý den je nějaký způsob jak zmírnit viditelnost penisu v kalhotech? Nové kalhoty teď koupit nemůžu.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Jestliže v současné době nemáš možnost požádat rodiče o nové kalhoty, můžeš přední část kalhot zakrýt například delším tričkem nebo mikinou. Nicméně za to, že jsou obrysy penisu přes kalhoty více „viditelné“, se stydět nemusíš. Jedná se přece o normální součást tvého těla.

09.05.2019

Dobrý den. Jaká je u mě pravděpodobnost infarktu nebo jiné srdečné příhody když můj životní styl je takový, že mám 6kg nadváhu (Moje váha je 90kg a výška 190cm), jím brambůrky jednou za týden, kolové nápoje vůbec nepiju, a jím celkem těžká jídla, a skoro necvičím? (Jen každý den ujdu tak 5km.) A jak se infarkt nebo jiné srdeční příhody dají poznat? Děkuji moc za odpověď.

Zvíře, 16 let

Milý Zvíře,

V období dospívání dochází k infarktu jen zcela výjimečně. Nicméně nezdravý způsob života se může projevit i po řadě let. Nedovedu však předpovědět, zda a v jakém věku by u tebe mohlo k infarktu dojít.
Pokud jde o nadváhu, ve skutečnosti u tebe činí nikoliv 6, nýbrž přibližně 10 kg (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 16-ti let činí 19,5 až 22, zbytek si můžeš snadno dopočítat). Mírná nadváha je vzhledem k tvé nadprůměrné tělesné výšce ještě snesitelná. Podstatné je, aby se příliš nezvyšovala. Jestliže každý den ujdeš 5 km, je tvoje potřeba pohybu v podstatě uspokojena. Tučným a smaženým jídlům se raději vyhýbej, živočišné tuky raději nahrazuj rostlinnými.
Mezi příznaky blížícího se infarktu patří především silná bolest za hrudní kostí (přibližně uprostřed hrudníku ve výši prsních bradavek). Naproti tomu píchavá bolest na levé straně hrudníku, která u mnoha lidí vzbuzuje obavy, bývá spíše projevem nervosvalových obtíží a s činností srdce většinou nesouvisí.

08.05.2019

(...)

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Řešení uvedeného problému bych nedoporučoval odkládat. Vzhledem k závažnosti chování tvých spolužáků bych doporučoval, aby ses co nejdříve obrátil na výchovného poradce nebo metodika prevence, který působí na každé škole. Tvoje zdraví je jednáním ostatních spolužáků ohroženo, což je dostatečný důvod k tomu, aby ses obrátil se žádostí o pomoc na pracovníky školy, kteří jsou k tomu určeni.

08.05.2019

1. Je povinné v MHD pustit sedět seniory? (Ze zákona nebo z nějakých psaných pravidel)
2. Co se mi může stát po konzumaci více než jedné šuměnky (myslím takový ty doplňky stravy , jenž se přidává do vody)?
3. Co to je mediální výchova?
4. Co bych měl dělat kdyby se mojí rodiče dozvěděli o mé orientaci (gay) ale nebyli by za to rádi . Třeba by na mě byli kvůli tomu nepříjemní nebo by mi nutili nějakou holku nebo tak ? Mojí rodiče jako nejsou zlý co se tohodle týče ale i tak se toho bojím.
5. Při volné hodině můžu dostat poznámku kdybych byl na školním dvoře kam normálně po škole nebo tak můžeme i když je třeba neděle nebo sobota. No a na tom školním dvoře (tedy na školním pozemku né ale v budově) bych třeba mluvil sprostě a slyšela mě nějaká učitelka tak může dát poznámku či ne ? (Po volné hodině pak máme ještě 2 hodiny výtvarné výchovy)
6. Na konci roku kdy se rozdává vysvědčení už nemůžeme dostávat kázeňské postihy?
7. Jak jsou omezeny domácí úkoly ? Někdy se totiž stává že z češtiny nebo chemie dostáváme podle mne až moc dlouhé domácí úkoly tak se chci jenom zeptat jestli je to nějak omezeno.
8. Můžu se kouknout do kázeňského deníku na svojí sekci?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

1) Ustanovení o uvolnění místa k sezení je součástí přepravního řádu, který vydává příslušná přepravní společnost. Svým vstupem do vozidla MHD vyjadřuje cestující souhlas s tímto řádem a zavazuje se jej dodržovat. Sankce za neuvolnění místa k sezení sice neexistuje, avšak pokud bys místo neuvolnil, mohl by ses stát terčem agresivního chování že strany některých spolucestujících. Konfliktům je lépe se vyhýbat.
2) Konzumace většího množství uvedené pochutiny může mít laxativní účinky (jinak řečeno, může působit jako projímadlo).
3) Jedná se o výchovnou oblast, v jejímž rámci se má žák naučit vyhledávat, srovnávat a kriticky posuzovat informace z hromadných sdělovacích prostředků.
4) V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit, a tudíž jsou tvé obavy předčasné. I kdyby se však časem ukázalo, že jsi homosexuálně orientovaný, rozhodně by ses kvůli svojí sexuální orientaci neměl nechat nikým diskriminovat, a to ani svými vlastními rodiči. Nikdo tě nemůže nutit, abys navazoval vztah s osobou opačného pohlaví, pokud o takový vztah nemáš zájem.
5) Poznámku můžeš dostat za porušení vnitřního řádu školy. Záleží na tom, jaké chování rád přikazuje a zakazuje.
6) Kázeňské opatření lze uložit kdykoliv během školního roku, tedy například i v den rozdávání vysvědčení.
7) O žádném omezení domácích úkolů nevím. Pokud máš pocit, že jsi domácími úkoly neúměrně přetěžován, měli by se tví rodiče obrátit na vedení školy, případně přímo na Českou školní inspekci.
8) Nevím, k čemu ve vaší škole slouží kázeňský deník, ani za jakých podmínek může žák nebo jeho rodiče nahlédnout do žákovy dokumentace.

08.05.2019

Dobrý. Aký cvik by ste mi odporučili na bicepsy a tricepsy? Chcel by som začať cvičiť a neviem či cvičiť s činkami alebo vlastnou váhou. Ďakujem

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Cvičení s činkami ti vzhledem k tvému věku nedoporučuji, protože by mohlo poškodit tvoje klouby. Pro posílení svalů horních končetin můžeš využít buď kliky, nebo přitahování na hrazdě.

08.05.2019

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mi bude doktorka na preventivní prohlídce odebírat sperma. Předem děkuji za odpověď.

Anonymous1235, 14 let

Milý Anonymousi1235,

Součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost rozhodně není žádný „odběr spermatu“. Ten se provádí na specializovaných pracovištích (endokrinologie, sexuologie) pouze u dospělých pacientů s podezřením na neplodnost, a to výhradně jen formou samoodběru, tj. odběru, který si pacient provede sám.
Praktická lékařka u tebe v rámci preventivní prohlídky nanejvýš zkontroluje dosažený stupeň vývoje pohlavních znaků.

08.05.2019

Dobrý den, chci se zeptat, jak poznám, že holka dosáhne orgasmu (...) Předem díky za odpověď.

Annonym008, 14 let

Milý Annonyme008,

Při dosažení orgasmu se u příslušníků obou pohlaví dostavuje svalové napětí v dolní části těla, dalším z průvodních jevů orgasmu je hlubší a rychlejší dýchání a zvýšení srdeční frekvence. Nicméně je velmi obtížné rozlišit skutečný a předstíraný orgasmus. Některé ženy či dívky orgasmus pouze předstírají, aby udělaly radost svému partnerovi.
Předstíraný orgasmus bývá mnohdy provázen vydáváním různých zvuků, například vzdechů, ba dokonce i výkřiků. Tyto zvuky jsou v naprosté většině případů vydávány úmyslně, avšak samy o sobě ještě nemusejí znamenat, že orgasmus je pouze předstíraný. Některé ženy či dívky je vydávají i při skutečném orgasmu, byť i v takovém případě je jejich vydávání zpravidla úmyslné.

08.05.2019

Dobrý den, mám dotaz. Proč se při studiu egyptologie učí i arabština, je to kvůli lepšímu dorozumění s dnešními Egypťany? Dále mě zajímá, jak tato práce funguje. Jak často se jezdí do Egypta a jak co se zde přesně dělá? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Ano, arabština je v Egyptské arabské republice úředním jazykem. Na tvé další otázky neznám odpověď, protože o práci egyptologů mám jen velmi rámcovou představu. nejlépe bys tedy udělal, kdyby ses obrátil přímo na někoho, kdo v tomto oboru působí.

08.05.2019

Jaká je nejlepší poloha pro první sex?

Sarakas, 15 let

Milý Sarakasi,

Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s rozevřenýma nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž mohou oba dva partneři regulovat hloubku zavedení penisu do pochvy (muž většími či menšími pohyby pánve, žena změnou úhlu pokrčení nohou). Naproti tomu v ostatních koitálních polohách má tuto možnost vždy jen jeden z partnerů (tedy buď jen muž, nebo jen žena), a proto jsou jakékoliv další polohy vhodné spíše pro zkušenější páry.

08.05.2019

Dobrý den, mám dotaz, při erekci mam asi 14,5cm, když masturbuju tak mi předkožka nejde stáhnout úplně celá jedině přes bolest nevíte čím by to mohlo být? děkuji za odpověď.

Annonym007, 14 let

Milý Annonyme007,

Především je třeba respektovat přirozený proces uvolňování předkožky, jehož průběh může být individuální a není nijak časově limitován. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty či v jejím závěru.
Jestliže lze předkožku přetahovat alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění dojde dříve či později spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky vhodnou mastí či krémem (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Avšak předkožku by sis při erekci v žádném případě neměl strhávat za žalud násilím, aby nedošlo k poranění. Jakmile ucítíš bolest, znamená to, že předkožku přetahuješ už moc daleko.
Pokud jde o délku penisu při erekci 14,5 cm, ta je naprosto normální a odpovídá průměrným hodnotám délky penisu při erekci u chlapců tvého věku, které se pohybují v rozmezí 13 až 15 cm.

07.05.2019

Dobrý den, rád bych se zeptal ještě na jednu otázku. Jsem vysoký a štíhlý, a mám ďolík mezi žebry a jsou mi vidět přes kůži (ty žebra) jak bych se mohl zbavit toho ďolíku a snížit tu viditelnost žeber? Mám totiž rychlý metabolismus a máma mi říká že k doktorovi nemusím, že to měla v mládí taky a že to časem zmizelo a začala přibírat normálně. Předem děkuji za odpověď.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Jak jsem již uvedl v odpovědi na dotaz ze dne 28.04.2019, doporučuji požádat praktického lékaře pro děti a dorost o vydání poukazu na vyšetření do metabolické poradny. Pokud totiž opravdu trpíš poruchou metabolismu, nelze bez speciální léčby dosáhnout výraznějšího zvýšení tělesné hmotnosti pouhou úpravou jídelníčku.

07.05.2019

Dobrý den, vadí když mám skoro celý den v kapse mobil (asi tak 6-8 hodin denně). Někde jsem četl že nějaké elektromagnetické vlny které z mobilu vychází, mohou zabíjet spermie. Zabije je to jen jednou a pak se obnoví nebo jsou následky permanentní? Bojím se, že nebudu moct mít v dospělosti děti.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Přestože někteří lidé se domnívají, že mobilní signál má nepříznivý vliv na mužskou plodnost, tato domněnka dosud nebyla vědecky prokázána. Domnívám se, že kvůli nošení mobilního telefonu v kapse u kalhot se o svoji plodnost nemusíš obávat. Problém by mohlo představovat spíše přehřívání telefonu, respektive nadměrné zahřívání tkáně v jeho blízkosti, což by mohlo vyvolat určité zdravotní obtíže dermatologického rázu (zvýšené pocení, opruzeniny).
Pokud máš obavy o svoji plodnost, měl by ses vyhýbat především takovým rizikům, jejichž vliv na plodnost byl prokázán. Jedná se zejména o pití alkoholu, kouření, nošení příliš úzkých kalhot či příliš těsného či hřejivého spodního prádla. Rizikovým faktorem je rovněž obezita. Naproti tomu mužské plodnosti prospívá zdravý životní styl (dostatek pohybu, vyhýbání se alkoholu a tabákovým výrobkům) a častější dosahování ejakulace (podle nedávného výzkumu provedeného ve Velké Británii se v ejakulátu mužů, kteří dosahují ejakulace alespoň 3x týdně nebo častěji, vyskytuje více zralých a životaschopných spermií, než u mužů, kteří ejakulují méně často).

07.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat
1) Proč je orgasmus příjemný?
2) Jestli jde ten „příjemný pocit“ nějak prodloužit?
3) Proč po ejakulaci už je masturbace taková nepříjemná?

Iiiaaa, 14 let

Milý Iiiaaa,

1) Orgasmus se dostavuje na základě reflexu, respektive soustavy několika reflexů. Příjemné pocity při dosažení orgasmu představují odezvu centrální nervové soustavy na podráždění určitých nervových zakončení.
2) Orgasmus trvá zpravidla po dobu několika vteřin. Jeho délka a intenzita souvisí s činností svalstva v oblasti pánevního dna. U jedinců se silnějšími svaly pánevního dna by orgasmus teoreticky mohl trvat delší dobu, avšak rozdíl oproti běžné populaci by se pohyboval spíše jen ve vteřinách či v jejich zlomcích. Neexistuje způsob, jak orgasmus výrazněji prodloužit. Ostatně pokud by orgasmus trval déle než zmíněných několik vteřin, nejspíše by vyústil ve svalovou křeč, která by byla velmi nepříjemná.
3) Protože po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, v důsledku jehož působení může být další pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) nepříjemné. U mužů navíc dochází k ochabnutí (někdy až k úplnému odeznění) erekce. Prolaktin tímto způsobem účinkuje několik minut, někdy i několik desítek minut.

07.05.2019

Jak dlouho musím spát?

Marcus, 13 let

Milý Marcusi,

Dospívající člověk ve věku 13-ti let by měl spát nejméně 9 hodin denně.

06.05.2019

Dobrý. Na budúci týždeň mám ísť k doktorke a prehliadku a bude mi kontrolovať aj semenníky a penis. Čo mám robiť aby som nedostal erekciu? Budem sa cítiť divne keď ju dostanem.

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Především by ses neměl předem znepokojovat. Není jisté, zda ti lékařka bude kontrolovat i pohlavní orgány. Kontrola pohlavních znaků je sice součástí preventivních prohlídek u praktických lékařů pro děti a dorost, avšak někteří lékaři tuto část prohlídky vynechávají. I kdyby tvoje lékařka kontrolu pohlavních znaků nevynechala, není jisté, zda se u tebe dostaví erekce. Avšak i kdyby se erekce dostavila, není třeba se znepokojovat, neboť častá erekce je naprosto normální reakcí dospívajícího organismu na narůstání hladiny pohlavních hormonů v krvi, k němuž v tomto období života dochází u všech zdravých jedinců. A za to, že jsi zdravý a tvoje tělo se normálně vyvíjí, se před lékařkou nemusíš stydět.
Nástupu erekce nelze předem zabránit, protože se může dostavit v podstatě kdykoliv. Pokud se erekce dostaví, můžeš k jejímu rychlejšímu odeznění přispět tím, že zaměříš svoji pozornost na nějaký logický problém, například si v duchu budeš počítat nějaký obtížnější matematický příklad nebo alespoň odříkávat násobilku. Nicméně nedoporučuji tento postup uplatňovat „preventivně“, protože lékařka by si zřejmě všimla, že na něco intenzivně soustředíš svoji pozornost, což by mohlo být poněkud nápadné. Kdyby se erekce během prohlídky dostavila, udělal bys ze všeho nejlépe, kdyby ses choval naprosto stejně, jako kdybys žádnou erekci neměl.

06.05.2019

Dobrý den, mám otázku (...)

Anakonda, 14 let

Milý Anakondo,

Ejakulát není sám o sobě nijak škodlivý. Větší část jeho objemu tvoří voda (u dospívajících chlapců až 99%, u dospělých mužů obvykle 90 až 95%), zbytek pak bílkoviny a malé množství dalších látek (například enzymů, kyseliny citronové, vitaminu C a zinku). Avšak prostřednictvím ejakulátu může dojít k přenosu pohlavních chorob či jiných infekčních onemocnění.

06.05.2019

Dobry den,
Kdyz se dívám na
(...) tak mám erekci tvrdou ale když začnu masturbovat tak penis změkne a žalud taky. Stalo se to ze dne na den. Před tím to bylo všechno v pořádku. Zkoušel jsem i jiné techniky masturbace ale je to porad stejné. Hrozne mě to štve. Je to normální? Dekuji za odpověď.

Orangutan, 13 let

Milý Orangutane,

Poruchy erekce jsou v období dospívání velmi vzácné. Pokud už se dostavují, jejich příčinou může být buď onemocnění oběhové soustavy (například vysoký krevní tlak) nebo stres a nadměrná psychická zátěž. Při obtížích s dosažením či udržením erekce tedy doporučuji navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak. Jestliže bude tlak v pořádku, zbývá ještě vyšetření u dětského sexuologa.
Sledování pornografie však rozhodně nedoporučuji, protože u dospívajících jedinců vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a normálním vzhledu lidského těla (podrobnosti najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Robota ze dne 04.05.2019).

06.05.2019

Chtěl jsem se zeptat ohledně holení se tam dole, jako jestli se tam má holit nebo to tak nechat.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Záleží výhradně na tobě, zda si necháš pubické ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů) volně růst, nebo zda si jej budeš nějakým způsobem upravovat, například holit nebo zastřihávat. Pokud ti toto ochlupení z nějakých důvodů nevadí, není pro jeho holení důvod. Pokud si jej holit chceš, doporučuji oholenou pokožku ošetřovat pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí, aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků a následné tvorbě červených pupínků (tj. drobných zánětlivých ložisek v místě zarůstání).

06.05.2019

Dobrý den, v kolika letech rostou zuby moudrosti? Mě rostou od 14 let. Má vývoj chrupu něco společného s vývojem skeletu?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Tzv. zuby moudrosti (přesněji označované jako třetí stoličky) se prořezávají nejčastěji ve věku 15 až 35 let. U některých jedinců se však neprořezávají vůbec. Přímá souvislost jejich prořezávání se skeletální maturací neexistuje.

05.05.2019

Dobrý deň. Koľko by mal trvať orgazmus? Lebo niekedy mi trvá iba pár sekúnd a niekedy dlhšie.

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Orgasmus zpravidla trvá několik vteřin. Následuje fáze zklidnění, při níž se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu.

04.05.2019

Dobrý den, chci se zeptat, poslední dobou jsi všímám že velmi rychle onanuji, třeba když se dívám na stránky pro dospělé tak za 1 min. onanuji. Bojím se když budu mít sex s holkou, tak také rychle budu onanovat. Je v tom nějaká vada?

Robot, 16 let

Milý Robote,

Předpokládám, že v dotazu máš na mysli nikoli onanii (což je nepřesný a dnes již zastaralý výraz pro masturbaci), nýbrž ejakulaci (tj. výron semene). Ta se může dostavit po různě dlouhé době. Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. pro masturbaci není žádná časová hranice pro dosažení ejakulace stanovena.
Tvoje obavy jsou však zatím předčasné, protože doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci se může značně odlišovat od doby potřebné k dosažení ejakulace při pohlavním styku či jiných párových aktivitách (u jedinců, kteří netrpí předčasnou ejakulací, je tato doba při pohlavním styku zpravidla delší, než při masturbaci).
Pokud už se předčasná ejakulace dostavuje, její příčiny jsou zpravidla psychické (stres způsobený obavami ze „selhání“) a sociální (nevhodné a nepřiměřené reakce partnerky). Častou příčinou předčasné ejakulace je rovněž nízká frekvence pohlavního styku. V podstatě platí, že čím častěji pár souloží, tím nižší je riziko, že u partnera dojde k předčasné ejakulaci. Bylo prokázáno, že u párů, které spolu souloží dvakrát týdně nebo méně, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát vyšší než u párů, které spolu souloží alespoň třikrát týdně nebo častěji. Pokud by ses tedy v budoucnu s předčasnou ejakulací setkal, bude mít pro řešení tohoto problému zásadní význam citlivý a ohleduplný přístup partnerky a pokud možno častější frekvence pohlavního styku.
Sledování „stránek pro dospělé“ (předpokládám, že se jedná o pornografii) však rozhodně nedoporučuji, neboť obsah takovýchto stránek by v tobě mohl vyvolat zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Pornografie neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon (který je mnohdy ještě „vylepšován“ různými filmovými triky, například střihem či zpomaleným záznamem). Od své budoucí partnerky však nemůžeš očekávat, že při pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách podá stejný „výkon“, jako profesionální pornoherečka, která navíc zřejmě absolvovala několik plastických operací, podobně jako její filmový „partner“.

04.05.2019

Dobrý den, často mám potřebu močit, nevíte proč?

Mailow, 14 let

Milý Mailowe,

Častější nucení na moč může mít různé příčiny. Kromě konzumace močopudných nápojů obsahujících kofein či alkohol připadá v úvahu rovněž vyšší citlivost specializovaných nervových zakončení, jejichž podráždění signalizuje zaplněnost močového měchýře.
Většina zdravých lidí močí 6x až 8x denně. Pokud bys močil 10x za den nebo častěji, svěř se praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na urologii. problém s častějším nucením na moč bys však neměl řešit odkládáním močení nebo omezováním příjmu tekutin, protože zadržování moči není zdravé a při nedostatečném příjmu tekutin hrozí dehydratace organismu.

04.05.2019

Jak mám zmírnit své chování? Je to jednoduché občas když můj otec kecy ohledně čehokoliv tak se s ním začnu hádat a nedokážu přestat jak se toho zbavit?

Here_Radek, 17 let

Milý Here_Radku,

Výbušné reakce jsou do značné míry dány již samotným temperamentem, který má vrozený základ. V období dospívání navíc dochází v organismu k hormonálním změnám, pod jejichž vlivem může být chování jedince ještě prudší. Samozřejmě, že vlastní chování lze do určité míry regulovat, k čemuž je však zapotřebí silná motivace. Především tedy jde o to, aby sis ujasnil, proč (z jakého důvodu) chceš své chování změnit.
Také se můžeš zkusit konfliktním situacím vyhýbat. Někteří rodiče cítí potřebu dokazovat si svoji převahu nad dospívajícím potomkem tím, že mu neustále něco vyčítají, přikazují, zakazují a podobně. Důležité je umět rozlišovat, zda mají takové výčitky, příkazy nebo zákazy nějaký praktický význam, nebo zda slouží pouze k potvrzení rodičovské převahy v rámci symbolické komunikace, k níž mezi lidmi dochází za účelem potvrzení a upevnění jejich sociálních rolí a z nich vyplývajících vztahů. Pokud chceš s rodiči vycházet po dobrém, měl bys jim dopřát, aby mohli alespoň čas od času podlehnout iluzi, že na tebe ještě mají nějaký vliv. V opačném případě hrozí, že se budou snažit „zachránit“ svoji upadající autoritu takovým způsobem, který povede jen k dalším a ostřejším konfliktům.
Jestliže tě rodiče nutí k něčemu, co je v rozporu s tvým svědomím nebo přesvědčením, můžeš na svoji obranu použít racionální argumenty, které bys však měl pronášet pokud možno v klidu (tím dodáš svým argumentům větší váhu, než kdybys je pronášel v hněvu). Pokud však máš pocit, že se tě otec nebo kdokoliv jiný pouze snaží vyprovokovat, neměl by ses s ním pouštět do hádek. Mnozí lidé se domnívají, že jejich povinností je bránit se a obhajovat, kdykoliv jsou vystavováni různým výtkám. Někdy je však lepší ponechat podobné pokusy o vyprovokování bez reakce. V krajním případě můžeš použít tzv. techniku otevřených dveří. Spočívá v tom, že namísto diskutování vyjadřuješ souhlas s argumenty druhé strany. Pokud se rodiče chtějí za každou cenu hádat, obrazně řečeno se chovají jako někdo, kdo chce vyrazit zavřené dveře. Pokud však dveře otevřeš (tj. nebudeš se bránit), budou jejich údery (tj. výčitky a argumenty) směřovat do prázdna. Díky tomu se jejich energie brzy vybije, přestanou hledat další argumenty a nechají tě na pokoji. Uvedená technika však vyžaduje značnou dávku sebeovládání.

04.05.2019

Dobrý den, chci se zeptat jestli, když je ve Španělsku povolen sex od 12ti, tak když tam pojedu na dovolenou jestli si tam můžu (...) nebo musím mít španělské občanství?

Lukaasek, 14 let

Milý Lukaasku

Především není pravdou, že by zákon výslovně stanovil, odkdy je sex „povolen“. Účelem zákonem stanovené věkové hranice není dětem od určitého věku „povolovat“ sexuální aktivity, nýbrž chránit je před pohlavním zneužíváním. Toho se může dopustit pouze osoba, která již nese trestní odpovědnost (v ČR platí věková hranice trestní odpovědnosti 15 let) na osobě, která dosud nedosáhla zákonem stanovené hranice (která v ČR činí rovněž 15 let).
Samotné dítě mladší 15-ti let však nemůže být vzhledem ke svému nízkému věku trestně stíháno, ani kdyby uskutečnilo nějaké sexuální aktivity s jiným dítětem mladším 15-ti let. V ČR se trestného činu pohlavního zneužití dopouští pachatel, který uskuteční pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Samotná osoba mladší 15-ti let však nenese trestní odpovědnost, a tudíž nemůže být trestně stíhána.
Pokud jde o Španělsko, trestným činem pohlavního zneužití je v této zemi pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 16-ti let. Zákonem stanovená hranice je zde tedy dokonce ještě o rok vyšší, než je tomu v ČR. Není tedy pravdou, že by ve Španělsku byl „sex povolen“ od 12-ti let věku, jak uvádíš ve svém dotazu (kdysi v něm platila věková hranice 13-ti let, která však byla později zvýšena na současných 16 let).
Pokud jde o uplatňování právních předpisů vůči cizím státním příslušníkům, v celé Evropě platí princip teritoriality práva. Spočívá v tom, že pro každou osobu platí právní předpisy toho státu, na jehož území se právě nachází. Budeš-li se tedy nacházet na území Španělska, bude pro tebe platit právní řád Španělska, podle něhož obě zákonem stanovené hranice (tedy pro trestní odpovědnost i pro pohlavní zneužití) činí 16 let věku. Výjimku tvoří území Katalánska (autonomní oblasti na severovýchodě Španělska), kde obě věkové hranice činí 14 let.

04.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální že (...)

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Zájem o tělo vrstevníka téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a rozhodně se nemusí jednat o projev homosexuální orientace.

03.05.2019

Dobrý den,
poradili byste mi nějaké cviky, které by mi pomohli zmenšit můj zadek? Slyšel jsem, že když člověk dělá dřepy, tak se posilují svaly na zadku, ale že zadek roste, že bude větší. Je to pravda? Já bych chtěl přesný opak, zmenšit ho, aby mi třeba slušely víc kalhoty a tak. Díky za odpověď.

Tom, 16 let

Milý Tome,

Dřepy slouží k posilování svalů dolních končetin, zejména stehen. Pro posilování hýžďových svalů jsou určeny jiné cviky, například zvedání pánve, svírání a uvolňování hýžďových svalů a podobně.
Větší rozměry zadní části těla mohou být způsobeny zvýšeným ukládáním tuku. Pravděpodobně se jedná o projev mírné hormonální nerovnováhy, k níž u některých jedinců dochází v období dospívání. Po vyrovnání hormonální hladiny v závěru dospívání či na počátku dospělosti by podobné disproporce měly ustoupit.

03.05.2019

Dobrý den chci se vás zeptat zda má cenu si pořídit prášky (...) Jsou to docela drahé prášky ale chci ze zeptat zda to má nějaký účinek. Nemate s tím nějaké zkušenosti? Předem díky za odpověď.

Kaja258, 17 let

Milý Kajo258,

Zmiňovaný „prášek“ ve skutečnosti není lék, nýbrž doplněk stravy. Výrobci doplňků stravy odpovídají pouze za zdravotní nezávadnost produktu, nikoliv za jeho deklarované účinky. S uvedeným přípravkem sice žádné osobní zkušenosti nemám, avšak velmi pochybuji o tom, že by obsažené látky (zinek a výtažky z některých rostlin, respektive jejich kořenů) mohly nějakým způsobem vést ke slibovanému zvětšení penisu. Délka penisu je totiž dána především mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. není mi jasné, jakým způsobem by látky obsažené v uvedeném doplňku stravy mohly způsobit změnu pružnosti těchto závěsných vazů.
Pokud se chceš zbavit větší finanční částky, existují tisíce rozumnějších účelů, na které bys ji mohl vynaložit. Další otázkou je, zda jsou rozměry tvého penisu natolik abnormální, aby vůbec bylo nutné usilovat o jejich zvětšení. Pokud délka tvého penisu při erekci činí alespoň 5,6 cm nebo více, znamená to, že je velký dost. Pouze v případě, že by jeho délka při erekci nedosahovala uvedených 5,6 cm, by se jednalo o tzv. mikropenis, tj. abnormálně malý penis. V takovém případě bych doporučoval navštívit praktického lékaře, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

03.05.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možná aby dívka otěhotněla i když (...) Jestli by se tam to sperma nemohlo stejně někam dostat. Děkuji

Dius, 16 let

Milý Die,

Nechtěné početí sice v takovýchto případech nelze zcela vyloučit, avšak jeho pravděpodobnost je velice nízká.

03.05.2019

Dobrý deň. Nosím trenírky a neviem ako si v nich „nasmerovať“ penis. Často mám erekciu a nechcem aby to bolo viditeľné. A chodením „naostro“ bez spodného prádla sa mi môže poškodiť niečo na penise alebo semenníkoch?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Jestliže nosíš trenýrky, máš v podstatě tři možnosti, jak v nich penis umístit. Buď jej můžeš „nosit“ na levé nebo na pravé straně, případně uprostřed. Nasměrování penisu vzhůru je v trenýrkách dost obtížné, protože jsou volné a v této pozici jej neudrží.
Záleží také na tom, jaký úhel svírá tvůj penis při erekci s tělem. Jestliže je tento úhel vysoký (tj. penis nesměřuje vzhůru, nýbrž vpřed nebo dolů), mohlo by při pokusech o jeho fixaci v pozici horní stranou k tělu dojít k poškození jeho vazivového závěsného aparátu. navíc hrozí, že by si penis v této poloze „našel cestu ven“ z trenýrek i z kalhot (proto nedoporučuji „maskovat“ erekci zasunutím vztyčeného penisu pod gumu v pase, ačkoliv na některých webových stránkách je tato praktika uváděna mezi způsoby, jak erekci zakrýt).
Obecně nedoporučuji snažit se zakrývat erekci způsoby, které mohou vést k poškození penisu. Pokud už chceš erekci z nějakých důvodů zakrývat, doporučuji raději vložit obě ruce do kapes u kalhot, případně nosit volnější oblečení, od podzimu do jara nosit delší svetr či mikinu a podobně.
Pokud jde o nošení či nenošení spodního prádla, jistě záleží na tobě, pro co se rozhodneš. Pravdou je, že spodní prádlo nejen chrání oblečení (kalhoty) před znečištěním potem a jinými tekutinami, ale zároveň také chrání citlivé části těla (zejména pohlavní orgány) před otíráním o oblečení, jehož struktura bývá přece jen drsnější, než struktura spodního prádla vyrobeného většinou z jemného úpletu.
Při nošení kalhot přímo na holém těle je třeba počítat se zvýšenou keratinizací (rohovatěním) pokožky pohlavních orgánů v důsledku intenzivnějšího otírání. Jestliže se rozhodneš, že spodní prádlo nosit nebudeš, měl by sis co nejčastěji prát kalhoty, případně střídat více čistých kalhot. Kromě toho bys měl být velmi opatrný při zapínání zipu u kalhot, aby nedošlo k zachycení penisu mezi ozubené pásy zipu. Pokud už k takovémuto zachycení dojde, rozhodně se nesnaž uvolnit penis násilím. Celý zip i zachycenou část penisu důkladně potři olejem nebo krémem, v klidu se posaď a počkej, až se penis uvolní samovolným pohybem svalů malé pánve. Pokud použiješ dostatečné množství krému či oleje, tření mezi zipem a zachycenou částí penisu se sníží na minimum a k jeho uvolnění by mělo dojít přibližně do 20-ti minut. V případě, že k uvolnění ani po delší době nedojde, se obrať na lékařskou pohotovost.

03.05.2019

Dobrý den, každý den asi tak 5 hodin denně mám v uších sluchátka. Mám je když přijdu domů ze školy a mám je i když cvičím abych si při tom mohl pouštět nějakou hudbu. Nemám rád když je hudba ve sluchátkách nahlas takže ať poslouchám cokoliv tak je to celkem potichu. Může mít můj návyk nějaký negativní účinek na moje uši?

16, 16 let

Milý 16,

Doba souvislého poslechu hudby (případně mluveného slova) do sluchátek by neměla překročit 60 minut, poté je třeba udělat si alespoň několikaminutovou přestávku. Při používání sluchátek ve tvaru „špuntů“ do uší by měla být přestávka přinejmenším stejně dlouhá, jako předchozí poslech (kromě zvýšené zátěže pro sluch totiž při jejich delším nošení hrozí obtíže s vyrovnáváním tlaku v uších a po delší době může dojít i k narušení odtoku ušního mazu ze zvukovodu).

03.05.2019

Je ve slipech menší pravděpodobnost torze varlete než ve volných boxerkách či trenkách?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Torze varlete nesouvisí se spodním prádlem, nýbrž se silným stažením (kontrakcí) tzv. kremasterového svalu, který obklopuje semenný provazec. Nošení spodního prádla toho či onoho druhu či střihu nemá na riziko výskytu torze varlete žádný vliv.
Větší riziko torze varlete je u jedinců, kteří mají delší a volnější semenné provazce, případně volnější vazivové obaly semenných provazců. V obou případech se jedná o vrozené dispozice, které nelze příliš ovlivnit. Na první pohled se sice může zdát, že v přiléhavém spodním prádle je varle udržováno v relativně stabilní pozici, avšak mimovolné stažení kremasterového svalu může být natolik prudké, že ani těsnější či přiléhavější spodní prádlo torzi varlete nezabrání.

02.05.2019

Dobrý den, už delší dobu jsem měl na straně žaludu vystouplý do bíla zbarvený místo (...). Teď se to objevilo i na jiných místech žaludu a já netuším co to je. Mohli byste mi poradit?

Tomas, 16 let

Milý Tomasi,

Mohlo by se jednat o projev některého z kožních onemocnění. Doporučuji tedy navštívit kožního lékaře. Pokud se z nějakých důvodů stydíš lékaře navštívit, můžeš zkusit na postižená místa nanášet mast canesten nebo clotrimazol (obě jsou volně prodejné), avšak pokud příznaky nezačnou do týdne ustupovat, měl by ses přece jen obrátit na dermatologa, který jediný může určit, o jaké onemocnění se jedná, případně předepsat vhodnou mast či krém na jeho léčbu.

02.05.2019

Dobrý den, (...)

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Uvedený výrobek je určen pro ženy. Jeho použití u mužů nebylo ověřeno, a proto není jisté, zda by ti nemohlo ublížit. Na tvém místě bych tedy uvedený výrobek raději nezkoušel používat.

02.05.2019

Co obnáší fixace varlat? Jak dlouho je pacient v nemoci? Může se po ní masturbovat?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Pokud máš na mysli tzv. orchidopexi, jedná se o chirurgický výkon, při němž je obal varlete přichycen k vnitřní stěně šourku pomocí jednoho nebo více stehů. Provádí se v celkové anestezii a přistupuje se k němu v některých případech kryptorchismu (nesestouplého varlete) a u některých pacientů po testikulární torzi. Pokud nedojde k žádným komplikacím, může být pacient propuštěn již následující den po operaci. Orchidopexe nepředstavuje žádné omezení masturbačních aktivit.

02.05.2019

Dobrý den, nedávno mě začalo bolet levé varle a možná to bude tím, že jsem si na ně hodně šahal, protože jsem si kontroloval jestli nemám otočené varle. Řekl bych, že bolest mám v levém nadvarleti úplně nahoře (myšleno když varle normálně visí, jakoby na konci varlete nahoře).
Také si myslím, že mám hodně natáhlé levé varle (po sprše to jde hodně vidět) a kolikrát varle jakoby i leží a zdá se mi, že to levé varle má i více místa jak to druhé. Může to být tím, že jsem už dávno dostal velkou ránou do varlat a tím se mi to změnilo? Vím, že je normální mít jedno varle o něco delší, aby se o sebe varlata netřela, ale toto mi přijde příliš.
Doufám, že to co jsem napsal dává smysl. Moc mě to trápí bojím se, že budu muset jít na kontrolu a možná i operaci. A nechci to říkat mamce, ale asi budu muset. Co mám dělat?

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Umístění varlat v nestejné výšce je stejně normální, jako mírné rozdíly v jejich objemu. Zejména při koupání nebo sprchování v teplé vodě, při pobytu v horkém prostředí nebo při zvýšené teplotě může být šourek natolik uvolněný, že varlata nejen poklesnou, ale i rozdíl ve výšce jejich uložení v šourku je mnohem nápadnější, než když se šourek vlivem chladu smrští a varlata se přitáhnou k tělu.
Bolest varlete může být způsobena narušením odtoku odkysličené krve z varlete. O testikulární torzi se však zřejmě nejedná, protože ta by byla provázena velmi prudkou bolestí, která by tě donutila přinejmenším k tomu, aby ses svěřil někomu blízkému. Z tohoto důvodu také není nutné, aby sis varlata „preventivně“ kontroloval, zda nejsou otočená. Pokud by byla, ihned bys to pocítil i bez kontroly.
Nicméně i mírnější bolest varlete je dostatečně dobrým důvodem k návštěvě lékaře, obzvláště pokud přetrvává delší dobu. Lékaře jsi měl správně navštívit i po silném úderu do varlat, o němž se v dotazu zmiňuješ.

01.05.2019

Dobrý den píšu sem anonymně (...) Prosím poraďte mi děkuju.

Ich, 14 let

Milý Ich,

V tomto případě se o mikropenis nejedná. U chlapce ve věku 14-ti let se za mikropenis považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Kvůli rozměrům svého penisu se tedy nemusíš znepokojovat.

01.05.2019

Jak mám poznat, že se líbím holce?

Batman, 13 let

Milý Batmane,

Pokud k tobě dívka cítí sympatie, projeví se to v jejím chování. Jestliže se dívce líbíš, bude se snažit pohybovat v tvé blízkosti, povídat si s tebou a zřejmě ti bude různými způsoby dávat najevo svoji náklonnost (například tím, že tě za něco pochválí a podobně).

01.05.2019

Ahoj, je mi 16 let a v životě jsem se nelíbal a tak se teď stydím před holkou aby se mi nevysmála, protože (...) a já jsem na tom takhle. Poraďte mi prosím.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Je pochopitelné, že máš obavy z něčeho, co jsi dosud nedělal a s čím nemáš zkušenosti. Nicméně pokud tě dívka má ráda a záleží jí na tobě, nebude se ti vysmívat ani v případě, že bys polibek jakýmkoliv způsobem „pokazil“, ať už to znamená cokoliv.
Pokud se chceš se svojí dívkou líbat, měl by sis pro polibek zvolit správný okamžik. Dívku bys neměl políbit v momentě, kdy něco takového nečeká. Až spolu budete sami a budete stát nebo sedět blízko u sebe, můžeš se k dívce naklonit. Když se vaše obličeje přiblíží na 15 – 20 cm, dívka již zřejmě pochopí, že se jí chystáš políbit. V této chvíli bys měl postupovat zvolna a pomalu, abys dal dívce možnost reagovat. Samozřejmostí by mělo být udržování očního kontaktu. Pokud chceš dívku políbit na ústa, měl bys včas uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily.
Při samotném polibku by ses měl nejprve jen lehce dotknout ústy dívčiny tváře nebo úst. Před polibkem můžeš polknout, abys neměl ústa plná slin, což by dívce mohlo být nepříjemné. Během polibku bys neměl cucat, mlaskat a vydávat podobné zvuky. Dívku bys neměl líbat, pokud máš v ústech žvýkačku nebo bonbón. Délka polibku závisí na přání obou partnerů. Dívka ti jistě dá nějakým způsobem najevo, pokud jí polibek bude připadat příliš dlouhý. Například tím, že se od tebe mírně odtáhne. Po ukončení polibku by ses neměl od dívky příliš prudce odvracet, protože by si mohla myslet, že jsi o ni ztratil zájem.

01.05.2019

Dobrý den, minulý týden (...)

RK, 16 let

Milý RK,

Podle popisu příznaků se zřejmě jedná o zánět nosohltanu. Doporučuji odpočívat a zajistit si dostatečný příjem tekutin (zejména teplých nápojů, například čaje). Případné bolesti a teploty lze tlumit volně prodejnými analgetiky a antipyretiky.

01.05.2019

Dobrý den, nejde mi přetáhnout předkožka až za žalud ale jenom do třetiny. Když si to pomažu hydratačním krémem tak to jde tak do tří čtvrtin, ale až za žalud prostě ne. V masturbaci mi to nijak nevadí. Bude mě to v budoucnu omezovat při sexu? Dá se to vyřešit jinak, než obřízkou? Mockrát děkuji.

Zvíře, 15 let

Milý Zvíře,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty či v jejím závěru. Důležité je, aby sis předkožku nestrhával za žalud násilím. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním vhodnou mastí či krémem (více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Tento postup však vyžaduje trpělivost, neboť může trvat i několik měsíců, než dojde k uvolnění předkožky.
Cirkumcizi neboli obřízku nedoporučuji. Ostatně jedinou absolutní indikací k jejímu provedení je vzácné kožní onemocnění BXO/LSA (balanitis xerotica obliterans/lichen sclerosus et atrophicus), které se vyskytuje přibližně u jednoho z 10 000 mužů. V ostatních případech není tento zákrok, při němž dochází k nevratnému odstranění eroticky nejcitlivější tkáně penisu, nutný. Pokud už by ses rozhodl pro chirurgický zákrok, připadá v úvahu například tzv. dorzální discize, při níž je zúžený prstenec předkožky rozšířen, aniž by došlo ke ztrátě tkáně.