Archiv odpovědí - leden 2020

29.01.2020

Dobry den, je v mém věku normální velikost penisu 13 cm a do šířky 3,5 cm? Protože když přetáhnu předkožku, žalud jde směrem dolu, myslím si, že mám krátkou uzdičku, popřípadě co se s tím dá dělat?

David, 13 let

Milý Davide,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Krátká uzdička (frenulum breve) se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často, avšak v naprosté většině případů nevyžaduje žádnou léčbu, neboť během dalšího růstu a vývoje penisu dochází k jejímu uvolnění a prodloužení i bez jakéhokoliv zásahu.
Proces uvolňování uzdičky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti (například panthenolové) a velmi jemným posunováním spodní části předkožky směrem od těla, jako je zobrazeno na obrázku. Při tom je však třeba postupovat velmi zvolna a opatrně, aby nedošlo k poranění. Nic, co děláš se svým penisem, by tě nemělo bolet!

28.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké jsou průměrné rozměry penisu kluků v mém věku?

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 17-ti let činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 12 cm. Avšak průměrný neznamená totéž, co normální. I rozdíl několika centimetrů oproti průměru může být stále ještě normální. Rozhodně se nemusíš znepokojovat, pokud se rozměry tvého penisu mírně odlišují od výše uvedených průměrných hodnot. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci dosahuje méně než 5,6 cm.

28.01.2020

Dobrý den, mám takový problém že při masturbaci dojdu k vyvrcholení brzo třeba za 1 min, a mám strach že když budu mít sex tak to dopadne stejně že se udělám strašně rychle a tím pádem vznikne pro mne nepříjemná situace jak a co se může změnit? Mam z toho strach.

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku bývá zpravidla delší, než doba potřebná k jejich dosažení při masturbaci. Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku.
Tvoje obavy jsou poněkud přehnané. Pokud při masturbaci dosahuješ ejakulace až po minutě, je jen málo pravděpodobné, že při pohlavním styku bude potřebná doba čtyřikrát kratší. Samozřejmě záleží na různých okolnostech, zda k předčasné ejakulaci dojde či nikoliv. Nepříznivě působí zejména stres a psychické napětí (mohou to být dokonce i samotné obavy z předčasné ejakulace, které ji nakonec vyvolají), případně i nízká frekvence (četnost) pohlavního styku. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je zhruba dvaapůlkrát nižší riziko předčasné ejakulace než u párů, které souloží méně často.

28.01.2020

1) Chci se zeptat jestli si můžeme nějak poškodit penis když budeme masturbovat?
2) Může mít ejakulát jinou barvu než bílou, třeba průhlednou?

Jan, 14 let

Milý Jane,

1) Jestliže vykonáváš masturbaci rukou, poškození penisu nehrozí. Pokud při masturbaci dochází k poranění, je téměř vždy způsobeno používáním tzv. „erotických pomůcek“, což jsou různé umělé napodobeniny pohlavních orgánů. Jinak je masturbace spíše prospěšná, protože při ní dochází k důkladnějšímu okysličení a tím i k důkladnějšímu prokrvení tkání penisu.
2) Zbarvení ejakulátu závisí na tom, jaký je poměr vody a bílkovin na jeho objemu. U mladších dospívajících chlapců tvoří voda až 99% objemu ejakulátu, zatímco u starších chlapců a dospělých mužů to je okolo 90 až 95%. Čím větší podíl vody, tím je ejakulát „průhlednější“.

28.01.2020

Dobrý deň chcel by som sa opýtať či je normálne ak mám krvný tlak 160 na 120.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Normální hodnoty krevního tlaku činí nejvýše 130/85. V tvém případě se tedy jedná o vysoký krevní tlak neboli hypertenzi. Nevím, jak sis krevní tlak měřil (některé tlakoměry mohou být nepřesné), avšak doporučuji navštívit praktického lékaře a nechat si krevní tlak ještě jednou změřit.

28.01.2020

Dobrý den, jsem hnědovlasý, ale chlupy na penisu mě přijdou zrzavé. Spraví se to?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Kvůli odlišnému zbarvení vlasů a ochlupení se nemusíš nijak znepokojovat. U většiny dospívajících a dospělých jedinců je pubické ochlupení tmavší než vlasy, avšak může tomu být i naopak. Navíc není vyloučeno, že během několika následujících let u tebe dojde ke ztmavnutí ochlupení.

27.01.2020

(...) zobraziť iba odpoveď ďakujem.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace se sice u dospívajících jedinců vyskytují poměrně často, avšak v naprosté většině případů jsou zcela zbytečné. Zájem o tělo a pohlavní orgány vrstevníků téhož pohlaví není v období dospívání projevem homosexuální orientace.

27.01.2020

Zdravím, chcem sa opýtať či je lubrikant voľne predajný a nevzťahuje sa na jeho predaj určitá veková hranica. Ďakujem.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.

27.01.2020

Co mě čeká na 15ti lete prohlídce u lékaře?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

27.01.2020

1) Vždy před masturbováním si chci ho vy(...) víckrát, ale potom už se mi do toho nechce. Čím to je?
2) Proč už ve 12 letech mám ochlupení na penisu i v podpaží?
3) Je zdravé masturbovat?
4) Od kolika let by mělo růst ochlupení?
5) Masturbují úplně všichni?
Děkuji.

Opice, 12 let

Milý Opice,

1) Protože po dosažení pohlavního vyvrcholení neboli orgasmu se do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobí pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách. Pohlavní orgány jsou po dosažení orgasmu většinou natolik citlivé, že jejich další dráždění může být nepříjemné. U mužů a chlapců často dochází také k ochabnutí erekce. Tyto účinky prolaktinu většinou ustoupí do několika minut, nejpozději do několika desítek minut.
2) Pubické ochlupení (tj. chloupky okolo pohlavních orgánů) začíná u chlapců růst nejčastěji ve věku 12 až 13 let, axilární ochlupení (tj. chloupky v podpaží) nejčastěji ve věku 13 až 14 let. Avšak za normální se považuje i rozdíl až dvou let oproti uvedenému věkovému rozmezí. To znamená, že chloupky okolo pohlavních orgánů mohou u chlapců začít růst kdykoliv mezi desátým a patnáctým rokem, v podpaží pak kdykoliv mezi jedenáctým a šestnáctým rokem, aniž by se jednalo o něco „nenormálního“. tělesný vývoj v období dospívání může být zkrátka velmi individuální (tj. u každého jiný), což je dáno celou řadou vrozených předpokladů.
3) Ano. Při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí (neboli tenze) a k důkladnějšímu prokrvení a okysličení tkání pohlavních orgánů. V neposlední řadě pravidelná masturbace výrazně snižuje riziko onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty. Vykonávání masturbace je tedy zdraví prospěšná činnost. 4) Viz odpověď na tvoji otázku č. 2.
5) Naprostá většina lidí ano. Podle různých výzkumů vykonává masturbaci až 98% dospívajících. U dospělých jedinců klesá četnost masturbace s rostoucím věkem. Masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost.

26.01.2020

Dobrý den. Od kolika je prosím povolen sex? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Neexistuje zákon, který by výslovně povoloval uskutečňování sexuálních aktivit od dosažení určitého věku. Zákon pouze zakazuje pohlavní styk a další sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, za což však lze trestně stíhat pouze osobu starší 15-ti let, protože osoba mladší 15-ti let nenese trestní odpovědnost. Trestně stíhat tedy lze osobu starší 15-ti let, která vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat.

26.01.2020

Dobrý den,
1. Na několika stránkách jsem se dočetl, že při nasazování kondomu musí být předkožka stažená za žaludem. Je to pravda?
2. Když přetáhnu předkožku za žalud při erekci, tak se, poté co ji pustím, nahromadí za žaludem. Mám strach, že mi může zaškrtit žalud. Co případně dělat, když ho zaškrtí? (Jinak předkožka mi jde stahovat normálně. Jenom při erekci trochu hůře, ale lze ji stáhnout až za žalud bez bolesti.)
3. Co mám dělat, aby při erekci šla předkožka stáhnout lépe? Nějaké masti?
Předem děkuji za odpověď.

Hořčice, 16 let

Milý Hořčice,

1) Nemusí. Záleží výhradně na tobě, zda si předkožku přetáhneš nebo ponecháš na žaludu. Většina mužů si před nasazením kondomu předkožku přetahuje, ale není to nijak „povinné“.
2) To, co popisuješ, ještě není parafimóza. Pouhé nahrnutí kožního pokryvu penisu za okraj žaludu ještě samo o sobě nevede k jeho zaškrcení. Nicméně pokud by přesto nebylo možné vrátit předkožku zpět na žalud, můžeš její navrácení usnadnit stisknutím žaludu mezi prsty. Postup při parafimóze najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
3) V dotazu uvádíš, že předkožku si přetahovat můžeš bez bolesti. Předpokládám tedy, že není zúžená ani slepená. Pokud chceš usnadnit její přetažení při erekci, můžeš použít například panthenolovou mast nebo pleťový krém pro citlivou pleť.

26.01.2020

Dobrý den, na žaludu se mi loupe kůže a nevím co s tím. Co mám s tím dělat? A přijde mi že na můj věk mam velký penis, při erekci 17cm.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Povrch žaludu doporučuji ošetřovat panthenolovou mastí, kterou lze zakoupit v lékárně.
Uvedená délka penisu je sice nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm), avšak stále ještě normální. Výrazně nadprůměrná délka penisu může být dána buď urychlením tělesného vývoje, nebo vrozenými předpoklady, například extrémně nízkou pružností vazivových tkání penisu. Nejedná se však o žádnou tělesnou vadu či poruchu.

26.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat moje délka penisu je 6 centimetrů při erekci (normálně tak 4-5cm) jsem vysoký 170 cm, je strašně moc ochlupený ale hrozně moc, podpaždí je třeba normální (...) co mám dělat, je fakt malinkatý.

Dom, 14 let

Milý Dome,

Uvedená délka penisu je sice podprůměrná, ale stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je nižší než 5,2 cm. V tvém případě se tedy o mikropenis nejedná. Navíc tvoje tělo se stále ještě vyvíjí. Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18 let, někdy i o 1 – 2 roky déle. Kvůli délce penisu se tedy nemusíš znepokojovat.
Tvoje tělesná výška je normální (průměrná výška chlapců ve věku 14 let činí 168 cm). Pokud jde o rozsah ochlupení, ten je dán nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i dědičnými předpoklady. Někteří lidé mají zkrátka na základě své genetické výbavy poněkud hustější a rozvinutější ochlupení, než jiní.

26.01.2020

Dobrý den, je součástí prohlídky o způsobilosti žáka ke vzdělání na střední škole odběr krve? Děkuji.

Filmor, 14 let

Milý Filmore,

Odběr krve není součástí zmíněné prohlídky.

26.01.2020

Dobrý den, je v pořádku, že na šourku (na pytlíku) mám tmavší barvu kůže než na penisu?

Jonny, 14 let

Milý Jonny,

Ano, tmavší zbarvení šourku je naprosto normální, protože v období dospívání dochází k jeho pigmentaci neboli tmavnutí. To spočívá ve změně struktury částeček kožního barviva (neboli pigmentu), které je obsaženo v kůži.

26.01.2020

Dobrý deň, je normálne čúrať posediačky?

Alex, 11 let

Milý Alexi,

U žen a dívek ano, ale u mužů a chlapců ne, protože jejich tělo není k močení vsedě anatomicky uzpůsobeno. Mužská močová trubice je v těle umístěna v jiné pozici (nachází se výše) než ženská, v důsledku čehož je při močení vsedě částečně svírána svalstvem stehen a dolní části břicha (k čemuž u žen a dívek nedochází, protože jejich močová trubice probíhá níže a navíc je podstatně kratší). To může zpomalovat odtok moči a způsobovat její částečné zadržování ve vývodných cestách močových.
Dlouhodobé praktikování močení vsedě může u mužů či chlapců vést k opakovaným zánětlivým onemocněním vývodných cest močových. Jsi-li chlapec, doporučuji ti tedy močit vestoje. Pokud už chceš za každou cenu močit v jiné poloze než vestoje, moč alespoň vkleče. Pokud sedíš na WC a najednou se ti chce močit, můžeš na chvíli přerušit první potřebu a vykonat druhou (močení má v tomto případě přednost, protože se hůře zadržuje a jeho zadržování je více nezdravé).

26.01.2020

Dobrý den, mám takový drobný problém, včera jsem masturboval asi čtyřikrát a večer mně začala štípat předkožka. Ráno už to ale bylo lepší. Nevíte čím by to mohlo být popřípadě jak tomu předejít? Předem díky za odpověď.

Osoba, 13 let

Milý Osobo,

Pravděpodobně jsi vykonával příliš prudké nebo příliš rychlé masturbační pohyby. Také je možné, že máš vysušený povrch žaludu, což vede k nadměrnému tření při vykonávání masturbace. Těmto obtížím lze předejít buď používáním lubrikačního gelu, nebo alespoň zvlhčením žaludu pomocí pleťového krému. Podrážděný penis lze ošetřit panthenolovou mastí, kterou lze zakoupit v lékárně.

26.1.2020

Jak poznám, že se holce líbím a jak ji dát najevo, že se mi taky líbí, abych nebyl za pako?

Harry, 16 let

Milý Harry,

Jestliže máš o dívku zájem, zkus se s ní nejprve skamarádit. Své sympatie ti dívka může dát najevo například tím, že si s tebou bude povídat a nebude se snažit váš rozhovor hned ukončit. Až se lépe poznáte, můžete spolu hovořit i o svých pocitech. Dívce bys však neměl hned nabízet „chození“, protože bys ji mohl přivést do rozpaků.
Jestliže budeš dívce alespoň trochu sympatický, jistě tě nebude považovat „za pako“ jen kvůli nějakým drobným nedostatkům v tvém zevnějšku či vyjadřování. Důležité je, abys byl čestný, upřímný, spolehlivý a ohleduplný, protože většina dívek dovede tyto vlastnosti u chlapců ocenit. 

26.01.2020

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak nahradit umělou vagínu obyčejnými věcmi (...)

Nevím, 14 let

Milý Nevíš,

Pokud možno nijak. Používání jakýchkoliv umělých erotických „pomůcek“ (ať již průmyslově vyráběných nebo podomácku vyrobených) rozhodně nedoporučuji, protože je spojeno s rizikem poranění, které by mohlo vést až k trvalé deformaci pohlavních orgánů. Navíc pocity, které by sis při používání takových „pomůcek“ navodil, by s největší pravděpodobností zřejmě nesplnily tvoje očekávání (orgasmus probíhá vždy na základě stejných reflexů, bez ohledu na to, jak a čím jsou tyto reflexy vyvolány) a jen bys zbytečně hazardoval se svým zdravím. Pro vykonávání masturbace používej výhradně ruku.
Ve vlastní ruce máš cit, a tudíž víš, jak moc ji máš při vykonávání masturbace stisknout nebo povolit. Avšak při zavádění penisu do cizího tělesa bys nemusel odhadnout, co všechno tvé tělo vydrží, aniž by sis způsobil poranění. Výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je nejpřirozenější, nejsnadnější a zároveň nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

25.01.2020

Dobrý den ,chtěl jsem že zeptat zda je v mém věku normální ze v podpaží nemám žádné chlupy a sice u penisu už mám nějaké chlupy ale moc jich není a navíc za pár dní jedem na lyžák a tam budou společné sprchy a trochu se toho bojím.

Kylo Ren, 13 let

Milý Kylo Rene,

Vývoj axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) začíná u chlapců nejčastěji mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku, avšak vývoj tohoto znaku může probíhat individuálně. Kvůli rozsahu ochlupení se nemusíš stydět, protože i kdybys měl ochlupení více rozšířené a hustější, nebyla by to nějaká tvoje zásluha. Rozsah a hustota ochlupení jsou dány nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i dědičnými předpoklady, které nijak neovlivníš.
Ve věku okolo 13-ti let může být dosažený stupeň vývoje ochlupení různý, jak ostatně budeš moci sám posoudit ve společných sprchách. Je pravděpodobné, že zatímco někteří tvoji vrstevníci mají ochlupení rozvinutější než ty, jiní jej mají naopak méně rozvinuté, nebo se u nich dosud rozvíjet ani nezačalo.

24.01.2020

Jaká je průměrná velikost penisu ve 13 letech?

Dmea, 13 let

Milý Dmea,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ±  1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm. Avšak k uvedeným údajům je třeba dodat, že „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I rozdíl několika centimetrů oproti průměru může být stále ještě normální.

24.01.2020

Lze masturbovat i bez přetáhnutí předložky, respektive bez obnažení žaludu?

Filouš, 16 let

Milý Filouši,

Ano, lze. Masturbaci lze vykonávat různými způsoby. Většina mužů či chlapců si při masturbaci střídavě shrnuje předkožku za žalud a opět si ji nahrnuje na žalud, čímž dochází k dráždění (stimulaci) nervových zakončení v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Avšak existují i jiné způsoby, jak masturbaci vykonávat.
Záleží na tobě, jaký způsob jejího vykonávání ti nejlépe vyhovuje. Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že jejím prostřednictvím dospívající člověk poznává vlastní tělo a vlastní pocity. Můžeš tedy zkoušet různé způsoby, jak si vyvolat příjemné pocity a z nich si vybrat ten, který tě nejlépe uspokojí.

24.01.2020

Dobrý deň. Mám taký problém že pri erekcii môj penis zhrubne ale "nelevituje". Padá smerom dole a len mysľou ho dokážem na chvíľu dvihnúť ale po chvíli to je bolestivé.

..., 15 let

Milý ...,

Při erekci může penis směřovat nejen vzhůru, ale i rovně kupředu, případně i dolů (viz údaje z následující tabulky). Sklon penisu při erekci závisí na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je v těle upevněn. Čím jsou tyto vazy kratší a tužší, tím více penis směřuje při erekci vzhůru. Délka a pružnost závěsných vazů jsou vrozené a nelze je nijak měnit. Kvůli tomu, že penis nesměřuje vzhůru, se nemusíš znepokojovat. Nejedná se o žádnou poruchu, nýbrž o jednu z možných normálních variant.

24.01.2020

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Myslel jsem si že budu potřebovat lubrikační gel, ale nevím jak mám bez předložky masturbaci vykonávat. Byl jsem zvyklý stahovat předkožku po žaludu a teď si nevím rady.

Tr, 15 let

Milý Tr,

Pravdou je, že většina mužů a chlapců si při masturbaci střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje zpět na žalud. Po provedení cirkumcize je tento způsob vykonávání masturbace vyloučen, alespoň pokud se u tebe časem nevytvoří tzv. pseudopraeputium neboli „nepravá předkožka“, což je část zbývajícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes žalud (podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 22.01.2020).
Vytvoření pseudopraeputia je však časově náročná záležitost, a tudíž ti prozatím nezbývá, než se naučit vykonávat masturbaci jiným způsobem. Jestliže použiješ lubrikační gel nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražku (například pleťový krém a podobně), sníží se tření natolik, že budeš moci uchopit penis do sevřené ruky a bez obtíží vykonávat střídavé pohyby k sobě a od sebe. Díky lubrikačnímu gelu bude ruka po povrchu penisu hladce „klouzat“.

23.01.2020

Dobrý den, je mi čerstvé 13 a stále nemam sperma. Kdy je budu mít? Ostatní kluci v mém věku už je mají. Děkuji za odpověď.

Jirka123, 13 let

Milý Jirko123,

U většiny chlapců se sperma (neboli ejakulát) začíná tvořit mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak normální je i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Není tedy pravdou, že u všech ostatních chlapců tvého věku se sperma již tvoří. Možná, že všichni tvoji kamarádi o sobě tvrdí, že již dosáhli ejakulace (tj. výronu semene), ale nejsem si jistý, zda máš tolik kamarádů, aby se jednalo o dostatečně reprezentativní vzorek (muselo by jich být alespoň několik set!). Navíc nemáš možnost, jak si jejich tvrzení ověřit (předpokládám, že neejakulovali před tebou). Je tedy docela dobře možné, že někteří tvoji kamarádi přece jen dosud ejakulace nedosáhli.
Přibližně u dvou třetin chlapců dochází k první ejakulaci ve věku 12 až 14 let, zatímco u zbývající třetiny je to buď o něco dříve, nebo o něco později. Jestliže jsi ve věku 13-ti let dosud neejakuloval, ještě se kvůli tomu nemusíš trápit nebo znepokojovat. Možná, že první ejakulace se u tebe dostaví již velmi brzy, řekněme do několika týdnů či měsíců. Pouze v případě, že by k  výronu semene nedošlo ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

23.01.2020

Ahoj, stydím se za to, že nosím slipy, ale nosit boxerky mi není pohodlné, co s tím?

Nechci říkat, 12 let

Milý Nechceš říkat,

Měl bys nosit takové spodní prádlo, které ti nejlépe vyhovuje. Při výběru spodního prádla by ses rozhodně neměl řídit tím, co si myslí nebo říkají ostatní. Tvoje spodní prádlo nosíš ty, ne oni. Za slipy se stydět nemusíš, protože se jedná o naprosto normální druh pánského (respektive i chlapeckého) spodního prádla.

23.01.2020

Dobrý den chci se zeptat, jak masturbovat bez předložky. Bohužel, musel jsem na obřízku (...)

Tr, 15 let

Milý Tr,

V důsledku cirkumcize (neboli obřízky) dochází ke ztrátě značné části kožního pokryvu penisu, což má za následek nadměrné tření při vykonávání masturbace a jiných sexuálních aktivit. Řešení spočívá v používání lubrikačního gelu, který snižuje tření a umožňuje snadněji vykonávat masturbační pohyby. Namísto lubrikačního gelu lze použít i jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém pro citlivou pleť. Avšak lepších výsledků bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem.

22.01.2020

Ahoj mám hodně velké bradavky a celkově prsa. Tlustý nijak nejsem. Poradíte mi prosím, co s tím? Klidně i nějaké cviky. Předem děkuji za odpověď :)

Franta, 14 let

Milý Franto,

Zvětšení prsou u dospívajících chlapců může být projevem nepravé nebo pravé gynekomastie. Při nepravé gynekomastii dochází ke zvýšenému ukládání tělesného tuku na hrudníku, při pravé gynekomastii k chorobnému zvětšení prsních bradavek. V méně závažných případech zvětšení prsních bradavek ustupuje spontánně, v závažnějších případech připadá v úvahu léčba.
Pokud dochází k elevaci prsních bradavek (tj. k jejich zvětšování a vystupování směrem kupředu), jedná se o pravou gynekomastii. Gynekomastie je způsobena hormonální nerovnováhou, léčba spočívá v podávání antiestrogenů, např. tamoxifenu. Žádné cviky na snížení hladiny estrogenů v krvi neexistují.
Při podezření na gynekomastii doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Problém se zvětšováním prsních bradavek u dospívajících chlapců by se měl řešit nejpozději do dvou let od počátku výskytu, jinak by mohlo dojít k fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně prsních bradavek, v jejímž důsledku by bylo jejich zvětšení již trvalé. V takovém případě by připadala v úvahu již jen chirurgická korekce velikosti a vzhledu prsních bradavek.

22.01.2020

Často se mi stává, že můj penis zalézá dovnitř a je z něj vidět jenom žalud a malý kousek za žaludem. Je možné, že to je kvůli částečné obřízce na které jsem byl před několika lety? A dá se tomu nějak zabránit, aby se mi pořád neschovával?

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

V důsledku cirkumcize (neboli obřízky) může skutečně docházet k většímu či menšímu zanoření penisu, zejména u těch chlapců a mužů, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Tvůj problém by mohlo vyřešit, kdyby se ti podařilo vytvořit si tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“. To je označení pro část kožního pokryvu penisu, která u některých chlapců či mužů s obřezaným penisem přechází přes žalud.
„Nepravou předkožku“ lze vytvořit pravidelným natahováním zbývajícího kožního pokryvu penisu, avšak je třeba postupovat velmi zvolna a opatrně. Při natahování se postupuje tak, že tělo penisu se uchopí mezi palce a ukazováčky obou rukou přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu. Bříška obou palců a ukazováčků se buď dotýkají, nebo (při menším obvodu penisu) překrývají (jako na připojeném obrázku). Poté se ruce jemným posouváním oddalují od sebe, čímž dochází k podélnému napnutí kožního pokryvu penisu.
Celý postup vyžaduje hodně trpělivosti, protože může trvat několik měsíců i několik let, než se projeví výsledek. Natahování neprováděj nasucho, nýbrž po zvlhčení penisu vhodnou mastí či krémem (například panthenolovou mastí nebo krémem pro citlivou pleť). Příliš silným natahováním bys nic neurychlil, naopak by mohlo dojít k poškození podkožní vazivové tkáně a v jeho důsledku naopak ke smrštění kožního pokryvu penisu. Naopak je třeba postupovat zvolna, doslova milimetr po milimetru. Důležité je, abys při natahování necítil žádnou bolest. Jakmile bys bolest cítil, znamenalo by to, že natahuješ moc silně.
Nejvhodnější doba pro natahování je po koupání, kdy je kůže pružnější a vláčnější, avšak pokud budeš používat vhodnou mast nebo krém, můžeš se touto činností zabývat i ve volných chvílích, například při sledování televize a podobně. Natahování se provádí několikrát denně po dobu několika minut. První viditelné výsledky se mohou dostavit do několika měsíců, kompletní pseudopraeputium se tímto způsobem zpravidla vytvoří do několika let.

22.01.2020

Zdravím. Za 5 mesiacov mám 16. Mám cca 180 cm a cca 80kg. Je to v poriadku? Nepíšte mi prosím to BMI lebo tomu nerozumiem. Aká je ideálna váha na môj vek a výšku? Vďaka. A ako čo najefektívnejšie schudnúť? Už vôbec nejem sladkosti pochutiny a cukrovinky a schudol som asi 1 kg. Začal som jesť viac ovocia a jem pravidelne v školskej jedálni. A sem tam trénujem. Takže ako najefektívnejšie zhodiť aspoň 10 kg? Vďaka.

Thunder, 15,5 let

Milý Thundere,

Index tělesné hmotnosti neboli BMI vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud umíš násobit, dělit a dosazovat do vzorců, můžeš si snadno spočítat, že pokud se optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15-ti let pohybují v rozmezí 19 až 21, postačí vynásobit každé z těchto čísel druhou mocninou tvé tělesné výšky v metrech (1,82 = 3,24) a vyjde ti, že tvoje tělesná hmotnost by se v optimálním případě měla pohybovat v rozmezí  61,56 až 68,04 kg.
Je dobře, že se snažíš zhubnout, avšak nedomnívám se, že výraznějšího snížení tělesné hmotnosti dosáhneš tím, že nebudeš jíst „sladkosti, pochutiny a cukrovinky“. Vyhýbat by ses měl spíše tučným pokrmům a světlému pečivu (tedy například „bílým“ rohlíkům, houskám či toastovému chlebu). Kromě toho bys měl dodržovat pitný režim a zajistit si pravidelné stravování. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel.
Dále bys měl vykonávat nějakou komplexní pohybovou aktivitu. Doporučuji zejména plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje takovou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo silové cviky. Poměrně bezpečně lze zhubnout přibližně 3 kg týdně, při rychlejším tempu hubnutí by se mohly dostavit různé zdravotní komplikace.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

22.01.2020

Dobrý den, jdu si sem pro radu. Moje přítelkyně začla brát 14.1 antikoncepci. Ty prášky ji mají zabírat po týdnu (doktorka jí řekla že až po měsíci, pro jistotu).
V sobotu jsme něco spolu měli a chvilku
(...) Už předtím ji boleli prsa a bojíme se že je těhotná. Jaké jsou na to šance? Děkuji mockrát.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Nástup účinků hormonální antikoncepce může být ovlivněn tím, v jaké fázi menstruačního cyklu začala být užívána. Většinou začíná účinkovat od osmého dne užívání, někdy až od desátého dne.
Podle toho, co v dotazu popisuješ, je nechtěné početí velmi nepravděpodobné, a to i v případě, že by antikoncepce dosud nezačala účinkovat, protože nedošlo k ejakulaci do pochvy. Je jen málo pravděpodobné, že by se ve zbytcích ejakulátu, které zůstaly v tvé močové trubici, nacházelo dostatečné množství spermií v dostatečné koncentraci. Zcela vyloučit to však nelze.
Určitá pravděpodobnost nechtěného početí zde tedy sice je, nicméně velmi nízká (řádově v desetinách procenta). Pokud jde o bolest prsou, ta může být jedním z vedlejších účinků užívání hormonální antikoncepce.
Užívání hormonální antikoncepce však nedoporučuji, protože představuje zátěž pro životní prostředí. Odpadní látky, které se z těla uživatelek hormonální antikoncepce vylučují v moči (především estrogeny), přispívají k narůstajícímu výskytu gynekomastie u dospívajících chlapců a některých vývojových vad pohlavních orgánů u malých chlapců, navíc zapříčiňují vymírání některých druhů vodních živočichů. A to vše jen proto, aby dotyčné osoby mohly souložit bez obav z „následků“ v podobě nechtěného početí. Užívání hormonální antikoncepce tedy nepovažuji za projev odpovědného přístupu ke zdraví ostatních lidí a k prostředí, v němž všichni žijeme.

22.01.2020

Dobrý den,
Poslední rok častěji masturbuji. Poslední dobou mám problém, že se mi chce velmi často na záchod (na malou), i když nepiju, tak bez záchodu nevydržím víc než hodinu. Dá se s tím něco dělat?

Anonym1, 16 let

Milý Anonyme1,

Zvyšující se  četnost vykonávání masturbace je u dospívajících jedinců naprosto normální a zřejmě souvisí s nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Masturbaci vykonávej tak často, jak potřebuješ. Rozhodně není důvod, aby ses v této přirozené a zdraví prospěšné činnosti nějak omezoval, pokud ji vykonáváš v soukromí.
Pokud jde o častější nucení na močení, to by mohlo být způsobeno buď infekčním onemocněním vývodných cest močových, nebo se může jednat o tzv. syndrom hyperaktivního močového měchýře. Ten může být vyvolán například pitím nápojů obsahujících kofein. Za normální se považuje močení sedmkrát až devětkrát denně. Avšak problémy s častějším močením bys rozhodně neměl řešit omezováním příjmu tekutin. Naopak, jako dospívající člověk bys měl denně vypít nejméně 50 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti (což by například při tělesné hmotnosti 50 kg představovalo přibližně 2,5 litru tekutin).
Pokud trpíš nadváhou či obezitou, mohlo by k řešení tvých obtíží přispět zhubnutí. Také můžeš zkusit posilovat svalstvo malé pánve, a to vykonáváním tzv. stop–start cvičením. Spočívá v tom, že během močení úmyslně přerušíš proud moči, na několik vteřin jej zadržíš a poté opět spustíš, což lze během jednoho močení zopakovat i vícekrát.
Závažnější případy tzv. hyperaktivního močového měchýře lze léčit pomocí tzv. anticholinergik, což jsou léčiva, která působí tlumivě na svalstvo močového měchýře. Zmíněné léky se však vydávají pouze na lékařský předpis.

22.01.2020

Dobry den. Mám takový problém. Mam málo citlivý žalud. Masturbuju třeba 45 minut a v sexu taky strašně dlouho a málo cítím. Předkožka mi normálně zakrývá žalud. Potřeboval bych poradit, jak mohu zvýšit jeho citlivost.

Anonym6, 15 let

Milý Anonyme,

Domnívám se, že tvůj problém nijak nesouvisí s citlivostí žaludu. Možná, že se někdy setkal s tvrzením, že žalud je nejcitlivější částí penisu. Toto tvrzení je však naprosto mylné. Nejcitlivější částí penisu je předkožka, která obsahuje několikanásobně více nervových zakončení než žalud. Citlivost jednotlivých částí penisu je znázorněna na přiložené kresbě.
Příčiny tvých obtíží by mohly být spíše psychického či neurologického charakteru. Než se obrátíš na specialistu (v tomto případě na sexuologa), doporučoval bych při masturbaci vyzkoušet různé způsoby stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů. Kromě penisu můžeš stimulovat také jiné eroticky citlivé části těla (k nimž u mužů a chlapců patří například šourek, vnitřní strany stehen či okolí řitního otvoru). Důležité je, abys lépe poznal svoje tělo a jeho reakce na různé druhy doteků.

Citlivost různých částí penisu. Nahoře penis s předkožkou, dole obřezaný penis (zdroj: Sorrells, M.L. a kol., 2007)

21.01.2020

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat, je normální když mám ve 13 letech 17 cm velký penis?

Tomiso, 13 let

Milý Tomiso,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku nadprůměrná. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ±  1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Na druhou stranu se však nejedná o penis abnormálně velkých rozměrů. Délku penisu 17 cm lze v tvém věku považovat spíše za výrazný nadprůměr. Tato nadprůměrná délka může být dána buď vrozenými předpoklady (například nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla), nebo urychlením tělesného vývoje. Zřejmě se však nejedná o projev nějaké vývojové poruchy, nýbrž jen o variantu normálního vývoje.

21.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat (...) Prosím nezobrazovat.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jako každá manuální činnost, i masturbace je samozřejmě spojena s určitou fyzickou zátěží a s odpovídajícím výdejem energie. Avšak jedná se o činnost normální, přirozenou a zdraví prospěšnou. Při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání vnějších pohlavních orgánů. U dospívajících chlapců a mladých mužů navíc pravidelné vykonávání masturbace snižuje výskyt rizika onemocnění prostaty v pozdějším věku.
Naproti tomu nejsou prokázány žádné negativní dopady vykonávání masturbace na zdraví jedince. Všechna nesmyslná tvrzení o údajné „škodlivosti“ masturbace byla spolehlivě vědecky vyvrácena již před několika desítkami let.

21.01.2020

Zdravím, je mi 13 let. Penis bez erekce má 5,5 cm a s erekcí 9 cm což je pod průměrem. Je to normální?

Kiwix, 13 let

Milý Kiwixi,

Uvedená délka penisu v klidovém stavu je průměrná. Délka při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis. Podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

20.01.2020

Hezký den, na obou dvou stranách se mi pod bradavkou udělali takové jako by kuličky. Jsou kolem dokola bradavky. Jsou pod kůží a jde je nahmatat když se okraj bradavky zatlačí. Je to v pohodě? Díky za odpověď. :)

Alan, 14 let

Milý Alane,

Mohlo by se jednat o projev začínající gynekomastie (což je chorobné zvětšování prsních bradavek u chlapců). Doporučuji sledovat, zda nedochází ke zvětšování jedné či obou prsních bradavek, a pokud ano, svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

20.01.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal na otázky.
Je mi 13 let mám 153 cm a můj penis měří 5 cm v normálu a 8 cm při erekci. Vůbec nedospívám a nechápu proč, chtěl bych být větší a rychleji dospět. Je nějaký způsob jak být větší nebo co jíst abych vyspěl? A bojím se že se mi kluci budou smát že mám malé přirození. Děkuji.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. U chlapců ve věku 13-ti let se normální hodnoty tělesné výšky pohybují v rozmezí 145 až 176 cm.
Podle tzv. percentilového růstového grafu se s výškou 153 cm nacházíš na 25. percentilu, což znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je vyšších než ty, zatímco zbývajících 75% je vyšších. Za abnormálně nízkou se považuje tělesná výška pod třetím percentilem, což by u chlapce ve věku 13-ti let byla výška 145 cm nebo méně.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Délka tvého penisu v klidovém stavu tedy odpovídá průměru pro tvůj věk. Jeho délka při erekci je sice mírně podprůměrná, ale stále ještě naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. U chlapce ve věku 13-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 4,4 cm (44 mm).
Dejme tomu, že pokud už tvoji kamarádi nebo spolužáci vůbec budou mít možnost vidět tvůj penis, bude to zřejmě v klidovém stavu. V klidovém stavu je však délka tvého penisu průměrná. Avšak i kdyby se ti někdo posmíval kvůli rozměrům tvého penisu při erekci, můžeš si o takovém člověku nanejvýš pomyslet, že je hloupý a zlomyslný. Rozhodně by ses v takovém případě neměl nechat vyprovokovat k jakýmkoliv projevům hněvu či lítosti. Kdyby se objevil takový posměváček, který by si myslel, že tě svými nevhodnými poznámkami rozčílí nebo rozpláče, měl bys mu svým klidným a vyrovnaným chováním dát najevo svoji morální převahu a ukázat mu, že tato jeho snaha je marná.
Průběh a tempo pohlavního dospívání závisí na celé řadě převážně vrozených faktorů, které lze stěží ovlivnit. Rozhodně by ses neměl stydět kvůli něčemu, co ovlivnit nemůžeš. Také by ses neměl trápit, že dospívání u tebe možná probíhá pomaleji, než u některých tvých vrstevníků. Puberta není závod.

20.01.2020

Dobrý den,
1) Jak jsem psal o těch tlustých nohách. Jde to nějak napravit?
2) Když si ustřihnu chlupy na břiše. Dorostou mi potom?
Děkuji.

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

1) Problém s tlustýma nohama se „napraví“ sám, jakmile dojde k vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi, k čemuž u naprosté většiny chlapců dochází ve věku okolo 18-ti let. Zmíněný proces nemůžeš nijak urychlit.
I kdyby ses rozhodl hubnout, není zaručeno, že zhubneš právě na těch místech, kde bys to chtěl nebo potřeboval, neboť odbourávání tělesného tuku může probíhat nerovnoměrně a je dáno celou řadou okolností (včetně hormonální nerovnováhy, která se u dospívajících jedinců vyskytuje poměrně často).
2) Ano, tělesné ochlupení dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc, což se týká i zastřižených či oholených chloupků.

20.01.2020

Dobrý den, od kdy je povolen orální sex?

Abcd, 13 let

Milý Abcd,

Neexistuje žádný zákon, který by výslovně povoloval uskutečňování sexuálních aktivit od určitého věku. Zákon pouze zakazuje pohlavní styk a další sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, za což však lze trestně stíhat pouze osobu starší 15-ti let, protože osoba mladší 15-ti let nenese trestní odpovědnost. Trestně stíhat tedy lze osobu starší 15-ti let, která vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Nezáleží na tom, zda se jedná přímo o soulož, orální sex či jiný druh sexuálního kontaktu.

19.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když nepřetáhnu předkožku za žalud, co mám dělat a jestli to mám říct urologovi, ke kterému jdu ve čtvrtek. Děkuji za odpověď.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Předkožku si především nepřetahuj násilím. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu, k jejímu uvolnění dochází většinou do konce puberty. Léčba by byla nutná v případě, že by ti zúžení předkožky činilo obtíže při močení. Veškeré potřebné informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

19.01.2020

Ahoj, ze dne na den se mi udělala vyrážka na penisu, den před tím jsem měl pohlavní styk (...) Zajímá mě, o co jde. Děkuji za odpověď.

Kubík, 17 let

Milý Kubíku,

Zřejmě se jedná pouze o lokální podráždění kožního pokryvu penisu, které mohlo být způsobeno například nadměrným třením. Pravděpodobnost, že by se jednalo o projev pohlavně přenosné choroby, je velmi nízká, protože tyto choroby mají delší inkubační dobu než pouhý jeden den (inkubační doba je časový úsek od proniknutí infekce do těla do objevení prvních příznaků nemoci). První příznaky většiny pohlavních chorob se dostavují nejméně po uplynutí 3 až 5 dnů od sexuálního kontaktu, u některých však činí inkubační doba až několik měsíců. Je tedy krajně nepravděpodobné, že by se pohlavně přenosná nemoc projevila hned druhý den po sexuálním kontaktu s nakaženou osobou.
Nicméně pokud tvoje obtíže neustoupí, doporučoval bych navštívit kožního lékaře, případě oddělení dermatovenerologie (tj. kožních a pohlavních chorob).

18.01.2020

Dobrý den, prosím zakryjte otázku (...) děkuji za odpověď.

Knedlík, 13,5 let

Milý Knedlíku,

V tomto případě se nejedná o sperma (ejakulát), nýbrž o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje v malém  množství (obvykle v množství jedné nebo několika kapek), a to zpravidla již v průběhu masturbace. Ejakulát by se uvolňoval ve větším množství (v tvém věku přibližně 1 až 2 mililitry), a to až při dosažení orgasmu nebo hned po něm.
Podle všeho tedy zatím nedosahuješ ejakulace, což je však vzhledem k tvému věku v pořádku. Většina chlapců dosahuje první ejakulace ve věku 12 až 14 let, za normální věk první ejakulace se považuje rozmezí 11 až 15 let. Lze očekávat, že první ejakulace se u tebe dostaví během následujících měsíců, nejpozději do roka a půl. Pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15 let, by se jednalo o projev opoždění tělesného vývoje.

18.01.2020

Mám pocit, že jsem při vyšetření narazil na něco jako nadvarle. je to podlouhlé, ale není to vždy nahoře. skoro bych řekl, že se volně pohybuje. Může to být i něco jiného než nadvarle?

Tlama, 13 let

Milý Tlamo,

Pravděpodobně se opravdu jedná o nadvarle. To může být pružné a jeho „pohyby“ mohou být ve skutečnosti způsobeny i mírným otáčením varlete.

18.01.2020

Dobrý den, zdá se mi že mám hrozně tlusté nohy, ruce a břicho mám normální. Jenže když chci přibrat (na rukách a břichu) tak to tak moc nejde. Kde je problém?

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

Zvýšené ukládání tuku na některých částech těla (u chlapců například na stehnech či na hýždích) může být projevem hormonální nerovnováhy, která se v období dospívání vyskytuje poměrně často. Obtíže tohoto druhu odezní, jakmile dojde k vyrovnání hladiny pohlavních hormonů, k čemuž u většiny chlapců či mladých mužů dochází ve věku okolo 18-ti let.

18.01.2020

Proč jsou lubrikační gely tak drahé? Poslední, co jsem koupil, mě vyšel skoro 230 Kč.

Sayr0, 14,5 let

Milý Sayre0,

Cena lubrikačního gelu závisí například na jeho značce nebo na velikosti balení. Levnější lubrikační gel lze zakoupit již za cenu okolo 100,- Kč, zatímco nejdražší výrobky této kategorie mohou stát i několik set Kč. Rozdíly v cenách jsou podobné, jako u většiny ostatních druhů zboží.

18.01.2020

Ještě se chci zeptat, jaké jsou možné příčiny, anebo důvody že nemám ejakulaci. Jestli je možné že nemám sperma nebo třeba při horké vaně jestli je můžu zabíjet stejně jako s notebookem na stehnech.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Příčinou je, že tvoje pohlavní orgány (varlata) a přídatné pohlavní žlázy (prostata, semenné váčky) se ještě nenachází na takovém stupni vývoje, aby byly schopny produkovat sperma neboli ejakulát. Je však jen otázkou času, kdy tohoto potřebného stupně vývoje dosáhnou. U naprosté většiny chlapců se ejakulát začíná tvořit ve věku 11 až 15 let. To, že chlapec ve věku 14-ti let dosud neměl ejakulaci, nemusí být projevem žádné poruchy.
Možná, že jsi někde četl, že například koupání v horké vodě nebo pokládání notebooku na stehna poškozuje spermie. Avšak v předchozím dotazu jsi uvedl, že nedosahuješ ejakulace. Přehřívání varlat by způsobilo pokles množství zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu, avšak rozhodně by nezastavilo tvorbu ejakulátu (ostatně ve varlatech se tvoří jen 5% jeho objemu). To, že jsi dosud nedosáhl ejakulace, tedy není důsledkem přehřívání varlat.
Ostatně aby mělo přehřívání varlat nějaký vliv na jejich funkci, muselo by být dlouhodobé (například bys musel každý den několik hodin prosedět v horké vodě nebo mít několik hodin na klíně zapnutý notebook). Navíc varlata se nejčastěji přehřívají nošením úzkých a těsných kalhot (především džínů), jejichž nízké sedlo zatlačuje varlata zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání. Naproti tomu při koupání v horké vodě není přehřívání varlat zpravidla tak silné, aby si s ním tělo neporadilo pomocí vlastních termoregulačních mechanismů. Nošení úzkých kalhot s nízkým sedlem je z tohoto hlediska mnohem škodlivější.

18.01.2020

Dobrý den, jak mám dát ze sebe pryč tuk? Děkuji.

Adam, 17 let

Milý Adame,

Jestliže potřebuješ zhubnout, měl bys upravit své stravovací návyky a zajistit si přiměřené pohybové aktivity. Denní příjem potravy si rozděl alespoň do pěti jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) a vyhýbej se příliš tučným pokrmům a hlavně světlému pečivu z pšeničné mouky („bílé“ rohlíky a housky, světlý toastový chléb a podobně). Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince, jako například běh.
Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

17.01.2020

Chtěl bych se zeptat. Je mi 14 a za pár měsíců 15. Ještě jsem nikdy při vyvrcholení nezažil ejakulaci. Můj penis má 8 cm při erekci a mám žalud zvláštně spojený s předkožkou, takovou bílou věcí (...) Mám 165 cm a ještě nejsem po fyzický pubertě (akné, ochlupení v podpaždí, atd.).

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

První ejakulace neboli výron semene se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. O projev poruchy se jedná pouze v případě, že se první ejakulace u chlapce nedostaví ani po dovršení věku 15-ti let. prozatím se tedy rozhodně nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi ejakulace dosud nedosáhl.
Uvedená délka penisu při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Nejedná se o abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis), protože za ten se u chlapců ve věku 15-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Tvůj penis je při erekci téměř o 3 cm (přesněji o 2,8 cm) delší, než kdyby se jednalo o abnormálně malý penis.
Pokud se „taková zvláštní věc“, která spojuje žalud s předkožkou, nachází na spodní straně žaludu, jedná se o tzv. frenulum neboli uzdičku, což je naprosto normální část penisu (viz obrázek). Nejedná se tedy o nic „zvláštního“. Pokud by se „spojení“ mezi žaludem a předkožkou nacházelo kdekoliv jinde než na spodní straně, zřejmě by se jednalo o přetrvávající konglutinaci (neboli „slepení“), k jehož uvolnění však zpravidla dochází nejpozději do konce puberty, a to spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu.
Tělesná výška, kterou v dotazu uvádíš, je sice mírně podprůměrná (průměrná výška chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm, ve věku 14 a půl roku je to 171 cm), avšak normální. Za abnormálně nízkého se ve věku 14-ti let považuje pouze chlapec, který měří méně než 153 cm (ve věku 14 a půl roku je to méně než 156 cm).
Pokud jde o další znaky pohlavního dospívání, jejich nástup může být značně individuální. Ochlupení v podpaží neboli axilární ochlupení se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku, ale může to být docela dobře i o jeden či dva roky později. Kromě toho rozvoj ochlupení nezávisí pouze na dosaženém věku či stupni tělesného vývoje, ale především na dědičných dispozicích. Pokud jde o tvorbu akné, ta sice souvisí s hormonálními změnami, k nimž během puberty dochází, avšak u chlapců se suchou pletí se nemusí akné vytvářet tak často, jako u chlapců, kteří mají pleť mastnou.
Pro posouzení průběhu tělesného vývoje chlapců v období dospívání má hlavní a rozhodující význam objem varlat. I kdyby žádný z dalších pohlavních znaků nebyl vyvinut, již samotné první výrazné zvětšení varlat (u většiny chlapců k němu dochází ve věku okolo 11-ti let) znamená, že puberta již začala. Za projev opožděné puberty se považuje, když má chlapec i po dosažení věku 13-ti let stále stejný objem varlat, jako v dětství (tj. 1 až 2 mililitry na jedno varle).
Celkově lze tedy říci, že se tvoje tělo sice vyvíjí o něco pomaleji (nebo se začalo vyvíjet o něco později), než u většiny ostatních chlapců, nicméně nic z toho, co jsi uvedl, nenasvědčuje opožděné pubertě. Pokud si však chceš být naprosto jistý, zda je s tvým růstem a vývojem vše v pořádku, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti v případě potřeby může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

17.01.2020

Dobrý den (...) skrýt otázku prosím.

Bohdan, 13 let

Milý Bohdane,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapců ve věku 13-ti let.

17.01.2020

Dobrý den, prosím jak mám dát pryč boky? Nějaký cvik nebo něco jiného? A prsa hlavně, jaký cvik na prsa? Aby jsem je měl vytvarované. Děkuji moc.

Kevin, 17 let

Milý Kevine,

Určité disproporce postavy jsou u tebe zřejmě způsobeny hormonální nerovnováhou, která se v období dospívání objevuje poměrně často. Po vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi by mělo dojít k ústupu nadbytečné tukové tkáně v oblasti boků i prsou.
Pro posilování svalstva můžeš využít různé cviky s vlastní váhou (kliky, dřepy), avšak přes vrstvu tuku stejně nebudou svaly vidět.

16.01.2020

Dobrý den, můj penis měří 12.7cm při erekci a obvod 12cm. A ochlupení nemám jen na varlatech ale také mi roste směrem k penisu (nyní to je asi 5-6 cm) a na penisu mám takové malé „pupínky“ na stranách a na dolní části penisu. Je to normální? A také když mám erekci, tak penis můžu „posunout“ k sobě (k oblasti nad penisem) úplně v pohodě, ale když ho zkusím dát směrem k varlatům tak to nejde jen trošku(jen při erekci)... Bojím se, že při sexu se mi může nějak poranit protože se holka může třeba nahnout nějak špatně a (...)

David, 15 let

Milý Davide,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Uvedené rozměry penisu jsou dostačující, drobné pupínky jsou zduřelé mazové žlázky, které se na vnějších pohlavních orgánech vyskytují běžně, a to u obou pohlaví. Rozsah a hustota ochlupení jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi, které jsou individuální. Některým lidem zkrátka rostou chlupy více a jiným naopak méně. Průměrná délka chlupu z pubického ochlupení činí u dospělého jedince okolo 6 cm, u dospívajícího jedince tvého věku okolo 5 cm. Délka chlupů, kterou v dotazu uvádíš (5 až 6 cm), je tedy naprosto normální.
Není nutné, aby sis při erekci nakláněl penis dolů, pokud ti směřuje dopředu nebo vzhůru. Ani to není možné, protože tomu brání jeden ze závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Tvoje obavy z poranění při pohlavním styku jsou zbytečné. Jediná koitální poloha, při níž by mohlo dojít k poranění závěsných vazů penisu, je poloha, při níž partner leží na zádech a partnerka na něj "nasedá". Tuto milostnou polohu rozhodně nedoporučuji, protože je naprosto nevhodná, zejména pro začínající milenecké páry, které nemají s pohlavním stykem zkušenosti.

16.01.2020

Můj penis má 15 cm, je to v pohodě?

Daewoodo, 17 let

Milý Daewoodo,

Uvedená délka penisu je naprosto normální a plně odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku.

16.01.2020

Mám dotaz,
Co může všechno dělat člověk když je mu patnáct?

Tanocraft, zítra 15 let

Milý Tanocrafte,

Po dosažení věkové hranice 15-ti let lze například vstupovat do pracovněprávních vztahů (tj. uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce), což se však týká pouze těch patnáctiletých, kteří již mají ukončenou povinnou školní docházku. Dále lze získat řidičské oprávnění pro řízení některých motorových vozidel, konkrétně skupiny AM, k čemuž najdeš podrobnější informace v odpovědi na dotaz návštěvníka Michala ze dne 28.12.2019 (viz archiv odpovědí - prosinec 2019).
Dosažení věku 15-ti let je však spojeno i s určitými povinnostmi a odpovědnostmi, a sice s povinností prokázat na vyzvání orgánu státní správy svoji totožnost, nebo s trestní odpovědností a odpovědností za přestupky.

16.01.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na několik věcí
(...) prosím nezobrazovat.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

1) Toto tvrzení je sice stále ještě poměrně rozšířené (bohužel se objevuje i v některých učebnicích přírodopisu či sexuální výchovy), avšak zcela mylné. Naprostá většina chlapců dosahuje první ejakulace při masturbaci, nikoli při samovolném výronu semene.
2) Posilování pomocí posilovacích strojů a nářadí nedoporučuji, neboť může způsobit poškození kloubů, a to zejména u dospívajících jedinců.

16.01.2020

Dobrý den, asi před měsícem jsem začal mívat erekci několikrát denně a cítil jsem se hrozně nadržený, pořád se mi to stává, nevíte co s tím?

Milan, 14 let

Milý Milane,

Častá erekce a narůstající sexuální potřeba patří k normálním projevům hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. Poněkud mne však překvapuje, že se u tebe častější erekce začaly dostavovat až ve věku 14-ti let. To by nasvědčovalo o mírném opoždění vývoje, protože častý nástup a dlouhé přetrvávání erekce se u většiny chlapců objevuje již ve věku okolo 11-ti let. Důležité však je, že už se u tebe časté a delší dobu přetrvávající erekce dostavují. Určité vývojové opoždění tedy již bylo úspěšně překonáno.

16.01.2020

Dobrý den,
může moje přítomnost u osoby užívající vaporizér vyvolat u mě nějaké problémy? (Myslím vdechování kouře)

Petr, 13 let

Milý Petře,

Tzv. pasivní kouření (tedy vdechování „cizího“ kouře) může být stejně škodlivé, nebo dokonce ještě škodlivější, než kouření aktivní. Avšak záleží na sloužení kouře, který vdechuješ.

15.01.2020

Zdravím, zřejmě se jedná o hloupost, ale raději se chci zeptat, má být podle anatomie penis v ose s pupíkem? Zdá se mi, že můj penis je mimo tuto osu jen o kousek, počítám, že je to asi normální, spíš se moc pozoruji.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Mírné posunutí penisu do jedné či druhé strany je normální (může být způsobeno například mírnými rozdíly v délce závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla). Spíše by bylo neobvyklé, kdyby vše na tvém těle bylo naprosto osově souměrné. Dokonalá souměrnost se v přírodě obvykle nevyskytuje.
Je v pořádku, že svému tělu (jako většina dospívajících lidí) věnuješ pozornost, avšak neměl bys u sebe za každou cenu hledat nějaké „nedostatky“.

15.01.2020

Dobrý den, měl bych několik otázek.
1) Mám takový problém. Pokaždé, když se chci vyčůrat na záchodech ve škole, jde mi to pouze když jsem na záchodě sám. Pokud je se mnou na záchodě kdokoliv jiný, tak to prostě nejde, i když tlačím všemi silami.
2) Měřím 188 cm, a vážím 58 kg. Je všechno v pořádku? Doktorka mi neříkala nic o podvýživě.
3) Mám si před 15-ti letou preventivní prohlídkou oholit pubické ochlupení?
4) Doktorka mi říkala že mám hustou krev, že málo piju. Sám vím, že piju málo, ale já prostě nemám žízeň. Nevím, jak se přinutit (či vůbec si vzpomenout) na to, abych se napil.
Děkuji za odpovědi předem.

Žolík, 14 let

Milý Žolíku,

1) Zmíněné obtíže jsou nejspíše psychického původu. Doporučuji přečíst si článek „Stud na společných WC“ na stránce „Já se tak stydím“, kde najdeš rady, jak tyto obtíže řešit.
2) Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 16,4. Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Jedná se tedy o mírnou podváhu.
3) Pokud si ochlupení běžně neholíš, určitě si jej nemusíš holit kvůli preventivní prohlídce.
4) Pitný režim bys měl dodržovat i v případě, že nemáš žízeň. Dospívající člověk by měl vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíš 58 kg, měl bys denně přijmout alespoň 2,9 litru tekutin (ať už ve formě nápojů nebo vody obsažené v pevné stravě). Pokud ti častější pití dělá obtíže, alespoň jez více ovoce a zeleniny (některé druhy obsahují i více než 90% vody).

15.01.2020

Je normální, když masturbuji od 5 let? (Nejsem si jistý, zda-li začínání masturbace v tomto věku je normální.) Předem děkuji za odpověď.

Boreček, 13 let

Milý Borečku,

Na uvedeném věku zahájení masturbace není nic nenormálního. Například podle výzkumů J. Bancrofta (Sexual development in childhood, 2003) začínají dvě třetiny chlapců i dívek vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, a to nejčastěji ve věku 8 až 9 let. Podle výzkumů A. Kinseyho (Sexual Behavior in the Human Male, 1998) je průměrný věk zahájení tzv. dětské masturbace 4 roky u dívek a 5 let u chlapců.
Vykonávání masturbace třeba i několik let před začátkem puberty tedy není nijak „nenormální“. Mnoho mužů sice uvádí vyšší věk zahájení masturbačních aktivit (například okolo 13-ti let), avšak to je dáno tím, že mnozí z nich se naprosto mylně domnívají, že „začali masturbovat“ až tehdy, když při masturbaci začali dosahovat ejakulace. Masturbace je však jakékoliv dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů, tedy bez ohledu na to, zda vede nebo nevede k dosažení ejakulace. Citlivost vnějších pohlavních orgánů není podmíněna žádným konkrétním věkem ani dosaženým stupněm tělesného vývoje.

15.01.2020

Mám jizevnatou fimózu, co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jizevnatá fimóza vzniká zpravidla v důsledku poranění, například při předčasných a nešetrných pokusech o přetažení zúžené předkožky. Někdy může být projevem autoimunitního onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), které se však vyskytuje velmi vzácně, neboť jím trpí pouze 1 z 10 000 mužů.
Zatímco při běžném zúžení předkožky je úspěšnost léčby pomocí kortikoidní masti vysoká (v odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost této léčby), při tzv. jizevnaté fimóze je účinnost konzervativní léčby podstatně nižší. Zjizvená tkáň je totiž mnohem méně pružná, než tkáň nezjizvená, a tudíž běžné kortikoidní masti (např. triamcinolon) v případech jizevnaté fimózy k uvolnění předkožky zpravidla nevedou. O něco účinnější by mohla být snad jen lokální léčba pomocí mastí obsahujících kortikoidy II. nebo III. třídy (např. advantan, afloderm, beloderm, dermatop a podobně). Pokud by jizevnatá fimóza byla způsobena výše zmíněným onemocněním LSA/BXO, připadala by v úvahu ještě celková léčba plaquenilem.

14.01.2020

Jak poznám u dívky, že dosáhla orgasmu?

Nevim, 15 let

Milý Nevíš,

Pravděpodobně nijak, protože neexistuje způsob, jak rozlišit mezi skutečným orgasmem a orgasmem předstíraným (). Při skutečném orgasmu dochází k prudkému stažení svalstva v oblasti pánevního dna, není však jisté, zda při souloži ucítíš, že k němu u partnerky došlo. Pokud jde o různé zvuky (například vzdechy nebo výkřiky), těmi by ses neměl nechat mýlit, protože v naprosté většině případů jsou vydávány úmyslně, nikoli spontánně.

14.01.2020

Dobrý den, jak skrýt penis v kalhotách? Jsem trochu tlustý, takže mi rifle nepadnou.

Anonym, 12,7 let

Milý Anonyme,

Jestliže ti kalhoty nepadnou, problém bude spíše v obezitě než v rozměrech penisu. Doporučuji koupit kalhoty s vyšším sedlem (to je střední část kalhot mezi rozkrokem a pasem). Možná, že džíny pro tebe nejsou nejvhodnějším typem kalhot, protože bývají poměrně úzké. Raději bych dával přednost kalhotám s volnějším střihem, například typu kargo.

14.01.2020

Dobrý den, je normální masturbovat skoro každý den?

Ondřej, 12 až 13 let

Milý Ondřeji,

U dospívajícího jedince není každodenní vykonávání masturbace nijak nenormální, protože v období dospívání narůstá úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi, což vede mimo jiné i k tomu, že sexuální potřeba je v tomto období života pociťována obzvláště silně. Pravidelné vykonávání masturbace je tedy naprosto normální a přirozenou reakcí dospívajícího člověka na hormonální změny, k nimž v jeho těle dochází.
Kromě toho masturbace představuje zdraví prospěšnou činnost, která mimo jiné přispívá ke snížení psychického napětí (neboli tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání vnějších pohlavních orgánů. Navíc je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů častější vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (neboli prostaty) v pozdějším věku. Na tom, že pravidelně vykonáváš masturbaci, tedy rozhodně není nic špatného. Spíše naopak.

14.01.2020

Zdravím, chtěl bych se zeptat (...) dotazy zakrýt, děkuji.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) To, co popisuješ, je naprosto normální. V určité fázi období dospívání zpravidla dochází k výraznému růstu objemu varlat, což může vést k tomu, že ve srovnání s varlaty působí penis poněkud „malým“ dojmem. jedná se však pouze o dojem, protože délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je zcela normální a plně odpovídá průměrné délce penisu u chlapců tvého věku.
2) Uvedené zbarvení je vzhledem k tvému věku naprosto normální.
3) Používání zmíněné pomůcky k uvedenému účelu nedoporučuji, protože může způsobit poškození tkání na povrchu zmíněné části těla.
4) Důležité je, abys nechal ejakulát volně vytéci a nestavěl mu do cesty žádné překážky. Jinak záleží pouze na tobě, zda si jej nejprve otřeš kapesníkem, nebo zda se rovnou přesuneš do koupelny, kde se umyješ.

14.01.2020

Dobrý den, poslední dobou jsem dost u unavený. Jde o to že to ve škole díky tomu moc nedávám, mám potřebu každou přestávku spát. Dříve se mi to nestávalo. Snažím se chodit spát dříve než předtím. Dříve jsem dokázal chodit spát třeba až ve 2 s tím že ráno vstávám okolo 6. Během dne jsem pak únavu nepociťoval. V tuto chvíli chodím spát okolo půlnoci a vstávám pořád v tu samou dobu. Bohužel stále pociťuji poměrně velkou únavu. Není možné že by to bylo tím že jsem během prázdnin jsem chodil spát až někdy v 8 ráno a spal do 2. Není možné že mi to celkově rozhodilo dobu kdy se mi chce spát? Předem děkuji za odpověď.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Únava je v tomto případě způsobena nedostatkem spánku. Dospívající jedinec tvého věku by měl spát nejméně 8 hodin denně. Jestliže chodíš spát o půlnoci a vstáváš v šest hodin ráno, spíš pouze 6 hodin denně, a tudíž ti chybí 2 hodiny spánku. V takovém případě se těžko můžeš divit tomu, že jsi ve škole unavený. Pokud musíš ráno vstávat v 6 hodin, měl bys chodit spát nejpozději ve 22 hodin. Samozřejmě, že i narušení denního režimu v době prázdnin mohlo k tvým současným obtížím přispět, zřejmě však není jejich hlavní příčinou. Tou je nedostatečná délka spánku.
Další rady a doporučení ohledně spánkové hygieny najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

13.01.2020

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na dve veci. 1. Na ľavej strane mieška mám mierne zhrubnuté žily, ktoré pozorujem už dlhú dobu. Predpokladám, že sa jedná o varikokélu. Žiadne ťažkosti ako tlak, bolesť alebo zväčšenie semenníka nemám ani som nikdy nemal. Môže to nejakým spôsobom negatívne ovplyvňovať moje zdravie? Alebo to netreba riešiť?
2. Odmalička som pod dohľadom psychológa a psychiatra. Neviem, či náhodou netrpím
(...), pretože väčšina príznakov by sedela. Myslíte, že by si to aspoň jeden z nich (psychológ, psychiater) na mne všimol alebo mám povedať, že mám také podozrenie? Za odpovede vopred ďakujem.

Austrálčan, 16 let

Milý Austrálčane,

1) Chorobné rozšíření žil (varikokéla) se při mírnější formě nemusí nutně projevovat bolestí či jinými subjektivními obtížemi. Navíc z dotazu není zcela jasné, zda se jedná o žíly procházející stěnami šourku, nebo o žíly tvořící součást semenného provazce. Pokud bys v šourku cítil bolesti, měl by ses svěřit praktickému lékaři co nejdříve. Pokud žádné bolesti necítíš a pouze tě znepokojuje zvětšení žil (bez dalších příznaků), mělo by stačit, když se praktickému lékaři svěříš na nejbližší preventivní prohlídce.
2) I jako nezletilý pacient máš právo na sdělení informací, které mají zásadní význam pro tvůj zdravotní stav. Informace by ti měly být poskytnuty srozumitelnou formou a v rozsahu, který odpovídá dosaženému stupni rozumového vývoje. Ten je v tvém věku již téměř stejný, jako u dospělého člověka, a proto bys měl lékaře (psychiatra) o potřebné informace požádat a lékař by ti je měl poskytnout.

12.01.2020

Dobrý večer. Už od středy kašlu a v noci se mi stává (co mi říkali rodiče) že dělám nějaké zvuky, nevím, jak to popsat, ale něco jako mručení asi a tohle se mi děje už asi čtvrtý den a trvá to někdy 2 hodiny. Kašel mám normální asi nachlazení a léčím ho. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Vydávání neobvyklých zvuků ve spánku je při akutním onemocnění horních cest dýchacích naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Po vyléčení zmíněného akutního onemocnění by měly ustat i tyto neobvyklé akustické (zvukové) projevy.

12.01.2020

Co znamená když se holka udělá?

Martin, 12 let

Milý Martine,

„Udělat se“ je nespisovné označení pro dosažení orgasmu. Orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, k němuž dochází v důsledku dráždění pohlavních orgánů (nezáleží na tom, zda při masturbaci nebo při párových sexuálních aktivitách). Český výraz pro orgasmus je „pohlavní vyvrcholení“.
Orgasmu dosahují osoby obou pohlaví, tedy nejen dívky, ale i chlapci.

12.01.2020

Dobrý den, od 13 let se věnuji masturbaci a to pravou ruku, můj penis se v klidu přetáčí do strany na kterou nakláním při masturbaci, myslíte, že když začnu masturbovat druhou rukou na druhou stranu, tak by se to mohlo vyrovnat aby se nenakláněl na bok? Jinak bolesti netrápí, ale asi je ten sval více vytahanější do té jedné strany.

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Tvoje úvaha sice zní logicky, avšak je mylná. Směřování penisu do strany není a nemůže být způsobeno „vytahaností“ svalů do jedné strany, nýbrž nestejnou délkou či nestejnou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Délka a pružnost těchto závěsných vazů jsou vrozené a nelze je měnit, a to ani vykonáváním masturbace, ani jinou činností. Naklonění penisu do strany tedy s vykonáváním masturbace nijak nesouvisí, a to bez ohledu na to, že se projevilo (nebo že sis jej všiml) až po několika letech vykonávání masturbace. V dětství před pubertou či na jejím počátku se totiž sklon penisu do strany zpravidla neprojevuje, nebo se alespoň neprojevuje tak nápadně, jako v dalším průběhu puberty či v dospělosti.
Směřování penisu do jedné či druhé strany je naprosto normální, pokud nepřesahuje 20 až 25°. Pouze u 55,5% dospívajících chlapců penis při erekci (při pohledu shora) směřuje rovně kupředu, zatímco přibližně u 29% je nakloněný doprava a u necelých 13% doleva. U zbývajících 2,5% je naklonění penisu do jedné či druhé strany vyšší, než zmíněných 20 – 25%.
Vykonávání masturbace jinou než dominantní rukou (tedy u praváků levou a u leváků pravou) rozhodně nedoporučuji. Mohlo by mít na tvoji psychiku stejné nebo podobné negativní dopady, jako kdybys chtěl nedominantní ruku (v tvém případě levou) používat pro psaní. „Přeučování“ leváků na praváky (případně naopak) je z hlediska duševního zdraví velmi nebezpečné a naprostá většina psychiatrů, pedagogů a psychologů jej odmítá jako škodlivé. Mimochodem, právě při masturbaci se někdy „odhalí“ tzv. falešný pravák, což je člověk, který se v dětství pod tlakem okolností naučil psát pravou rukou, ačkoliv jeho dominantní rukou je levá.

12.01.2020

Dobrý den,
Jsem hnědovlasý kluk, ale chlupy na nohou a na hrudníku a obočí mám oproti ostatnímu ochlupení (nad penisem a v podpaží) světlé. Spíš bych řekl bílé. Proč mám dvě barvy chlupů? (rodičové to mají normálně) Děkuji za odpověď.

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

Barva tělesného ochlupení nemusí být (a u většiny dospívajících jedinců ani není) stejná, jako barva vlasů. Odlišné zbarvení může být dáno buď vývojově (v takovém případě během následujícího vývoje ještě dojde ke ztmavnutí ochlupení), nebo geneticky (přičemž není bezpodmínečně nutné, aby se tentýž znak projevil u jednoho či obou rodičů, protože některé geneticky podmíněné znaky se mohou projevit až s odstupem několika generací).

11.01.2020

Dobrý den,
Přijde mi, že mám "přívody" k pravému varleti jaksi větší než k tomu levému. Když mám menší šourek, vypadá to, jako kdyby bylo to varle třeba 2x větší, ovšem když se šourek "uvolní", zjistím, že trošku jsou zvětšené jen ty "přívody". Doufám, že to z textu pochopíte. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Petr, 13 let

Milý Petře,

„Přívod“ k varleti, o němž se zmiňuješ, je tzv. semenný provazec. Tvoří jej vazivový obal, dále chámovody, které slouží k „dopravě“ spermií z nadvarlat do dalších částí mužského pohlavního ústrojí, dále cévy, které přivádí okysličenou krev do varlete a odvádí z něj krev odkysličenou, dále nervová vlákna a mízní cévy.
Nejčastější příčinou rozšíření semenného provazce je tzv. varikokéla, což je chorobné rozšíření žilního pletence, jímž je z varlete odváděna odkysličená krev. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a svěřit se mu s podezřením na varikokélu.
Mírnější formy varikokély nevyžadují léčbu, pacient je pouze občas sledován, zda nedochází ke zhoršení stavu. V závažnějších případech se nasazují tzv. venofarmaka, což jsou léky pro léčbu žilních onemocnění.

11.01.2020

Mám dotaz, co je anální otvor a co vaginální? Děkuji za odpověď.

Pepa, 11 let

Milý Pepo,

Anální znamená řitní, vaginální znamená poševní. Anální otvor je tedy řitní otvor. Pokud jde o „vaginální otvor“, toto označení se nepoužívá, protože správné označení je poševní vchod, nikoli poševní „otvor“. Poševní vchod mají pouze dívky, zatímco anální otvor mají chlapci i dívky.

11.01.2020

Dobrý den, ještě bych rád dodal, že dříve jsem ejakuloval mnohem větší objem spermatu. Nevíte, čím je, že se ten objem tak zmenšil?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Snížení objemu ejakulátu oproti dříve obvyklému stavu může být způsobeno nedostatečným příjmem tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim.

11.01.2020

Dobrý den, neejakuluji po masturbaci, občas jen trochu (tak půl kapky) mléčně zakalené tekutiny, ale jinak nic. Je to v pořádku?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Je naprosto normální, že objem ejakulátu dospívajícího chlapce může být podstatně nižší, než objem ejakulátu dospělého muže.

11.01.2020

Zdravím, na šourku se mi objevily pihy, nikdy dříve tam nebyly (aspoň si myslím že to jsou pihy či znaménka) mají typicky hnědou barvu o velikosti asi 1 milimetr. Jsou to opravdu pihy? A neměl bych vyhledat lékaře? Děkuju.

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Takovéto drobné pigmentové skvrny se v období dospívání mohou objevit v rámci tzv. pigmentace šourku, což je větší či menší ztmavnutí pokožky na povrchu šourku. K nejvýraznější pigmentaci šourku dochází nejčastěji právě ve věku 14 až 15 let, jímž právě procházíš. Kvůli těmto drobným „pihám“ na šourku se tedy nemusíš nijak znepokojovat, jsou naprosto normální. Stejně tak je normální, že se na šourku dříve (tj. před začátkem jeho pigmentace) nevyskytovaly.

10.01.2020

Dobrý den,
Kámoši mi řekli, že si holí ochlupení nad penisem. Tak jsem to zkusil taky ale zapomněl jsem na tu vodu po holení. Šel jsem do školy a začalo mě to hrozně píchat a svědit. Jak jsem přišel domů hned jsem si tu vodu dal na to oholené místo, ale moc to nepomohlo. Hrozně to svědí už druhý den, co mám dělat?

Jan, 13 let

Milý Jane,

Vodu po holení rozhodně nepoužívej, protože dráždí pokožku. Ve všech odpovědích na dotazy, které se týkaly ošetření pokožky po holení ochlupení, jsem vždy doporučoval panthenolovou mast nebo pleťový krém, nikoli vodu po holení! Oholená místa si tedy ošetřuj buď pleťovým krémem pro citlivou pleť, nebo (což bych doporučoval zejména při silném svědění, jaké popisuješ) panthenolovou mastí.
Názorem či příkladem kamarádů se však nemusíš řídit. Tvoje ochlupení nepatří jim, ale tobě, a tudíž záleží výhradně na tobě, zda si jej chceš holit (i za cenu nepříjemných pocitů po oholení) či jinak upravovat, nebo nechat volně růst.

10.01.2020

Mám ešte jednu otázku. Ako schudnúť (čo jesť a čo nejesť) a akými cvikmi získam tehličky na bruchu.

Juraj, 14,5 let,

Milý Juraji,

Rady a doporučení ohledně stravování při hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“. Vyhýbat by ses měl především světlému pečivu, tj. „bílým“ rohlíkům, houskám či světlému toastovému chlebu, dále pak tučným pokrmům.
K základním cvikům na posilování břišního svalstva patří sedy-lehy a sklapovačky. Pokud jde o „cihličky“ na břiše, ty nejsou ani tak projevem zdravého životního stylu, ale spíše důsledkem nadměrné fyzické námahy a nedostatečné výživy. I když se ti možná na pohled líbí, na tvém místě bych o jejich vytvoření raději příliš neusiloval.

09.01.2020

Dobrý, s kámoškou chceme natáčať pesničky na youtube. Moja otázka znie, ako sa rozospievať, aby som si nepoškodil hlasivky. Vopred ďakujem za odpoveď.

Juraj, 14,5 let

Milý Juraji,

Zpěv sice představuje pro hlasivky určitou zátěž, avšak jejich poškození se bát nemusíš. Zdravotní obtíže tohoto druhu se mohou dostavit při dlouhodobém přetěžování hlasivek (například u učitelů nebo profesionálních zpěváků) a v takovém případě je třeba se obrátit na foniatra. Zpěv písniček by tě však neměl nijak poškodit, pokud nebudeš zpívat od rána do večera.
Rozezpívání před každým zpěvem spočívá ve vydávání různých druhů tónů, které zde však nedovedu popsat a ani si nejsem jistý, zda je všechny znám (nejsem pěvecký sbormistr ani foniatr). S prosbou o radu bych se tedy doporučoval obrátit přinejmenším na učitele hudební výchovy či jiného odborníka.

09.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli masturbace ovlivňuje fyzické síly. Hraji 4 X týdne fotbal.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Masturbace, stejně jako každá fyzická činnost, přispívá k posílení všech svalů, které jsou při dané činnosti zapojeny. Celkové fyzické kondici tedy spíše prospívá. Při masturbaci dochází zejména k posilování svalstva malé pánve a pánevního dna.
Rozhodně se nemusíš obávat, že by ti energie vydaná při vykonávání masturbace nějak „chyběla“ při sportovních aktivitách. Pokud masturbace nějak ovlivní tvé fyzické síly, pak spíše v pozitivním (kladném) smyslu, protože zvýší tvoji fyzickou i psychickou kondici.

09.01.2020

Dobrý den,
Můžu se zeptat, jestli je na koupení žiletky nějaké věkové omezení nebo si ji mužů klidně sám ve 14. Děkuji.

WOM, 14 let

Milý WOMe,

Prodejnost uvedeného zboží není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
Pokud však máš na mysli klasické žiletky s oboustranným břitem a perforací (otvory) ve střední části (viz obrázek), ty jsou určeny pro použití se speciálním „šroubovacím“ holicím strojkem, nikoli k samostatnému používání. Ani používání se „šroubovacím“ holicím strojkem však příliš nedoporučuji, neboť vyžaduje značnou dávku zručnosti, protože při neopatrných pohybech může snadno dojít k poranění. Pro holení bych raději doporučoval pořídit si „moderní“ ruční holicí strojek s žiletkovou hlavicí.

08.01.2020

Dobrý den,
Mám penis dlouhý v klidu 9 cm a v erekci 15 cm.

Komplexis, 13 let

Milý Komplexisi,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální.

08.01.2020

Zdravím,
Pár dotazů:
1. Jak se tady ptali na to spodní prádlo, zajímalo by mě, když píšete že má být správná velikost, jestli když mám boxerky, které mě obepínají a jsou přiléhavé, ale nezanechávají otisk na těle, jestli jsou vhodné nebo, jestli jsou lepší fakt volné, které jsou fakt větší, volnější? Když mám volnější příjde mi to hygieničtější nejsou tak propocené a jsou čisté, alespoň takovou zkušenost mám já.
2. Jak jste také už psali ohledně předčasné ejakulace, že je do 15ti vteřin od začátku soulože. Tak když k ní dojde třeba za 30, 45 sekund nebo za minutu, dvě tak to je co? Vždyť to je také
(...). A s tím souvisí dotaz další, že tu píšete, že to vyřeší frekvence sexu víc jak dvakrát týdně, ale to v mém případě nejde. Takže mám čekat až budu moc mít styk často a do té doby budu za blbce? (...)
3. A kolik kluků takovou věcí trpí, protože všichni rýpou a tváří se nebo tvrdí, že bez problémů souloží jak chtějí dlouho?

David, 16 let

Milý Davide,

1) Správně zvolená velikost spodního prádla se pozná podle toho, že prádlo nikde neškrtí a nezanechává na těle výrazné otlaky. Nedovedu posoudit, zda je prádlo větší velikosti hygieničtější, příliš bych však na to nespoléhal, protože i volnější prádlo vždy určitou plochou přiléhá k tělu, zejména v poloze vsedě. Něco jiného by bylo, kdyby ses po celý den ani jednou neposadil. Pak by spodní prádlo bylo zřejmě čistější, než když v něm několik hodin denně prosedíš. Pokud si však bereš každý den čisté spodní prádlo, nemělo by jeho znečištění během dne představovat zásadní problém. V případě potřeby si můžeš prádlo vyměnit za čisté i během dne (což bych doporučoval například po všech sportovních aktivitách, při nichž se většina lidí opravdu více potí).
2) Hranice 15-ti vteřin je mezi sexuology obecně uznávána. S takto stanovenou hranicí se můžeš setkat ve všech odborných článcích i monografiích na toto téma. Dále je prokázáno, že vyšší frekvence pohlavního styku snižuje riziko předčasné ejakulace. Bohužel, na „neuspokojení“ z „příliš krátké“ soulože si nejčastěji stěžují právě partnerky, které odmítají vyšší frekvenci pohlavního styku. Přitom tento problém způsobují ony samy, a to svým nevhodným přístupem. Jako „blbec“ by ses tedy neměl cítit ty, ale tvoje partnerka, kterou sis podle všeho zvolil velmi špatně. Pokud totiž komukoliv vykládala o vašich společných důvěrných aktivitách, dopustila se hrubého a ničím neomluvitelného prohřešku, protože o věcech, které se takto důvěrně týkají dvojice lidí, se před ostatními lidmi prostě nemluví. Buď rád, že ses takové nečestné osoby zbavil. Kdyby na toto téma ještě někdy přišla řeč, můžeš před ostatními vše označit za pomluvu.
3) Předčasná ejakulace (ejaculatio praecox) se vyskytuje přibližně u 2% mužů. Pro dospívající chlapce nemám potřebné statistické údaje k dispozici, navíc nepředpokládám, že vůbec někdy byly zpracovány. Tvářit se může každý jak chce, protože tvrzení ostatních chlapců si nemůžeš nijak ověřit.

07.01.2020

Ahoj, můžu se zeptat, jestli je vše v pořádku, pokud ve 13 letech pořád nemůžu ejakulovat? Dost mě to štve, protože samozřejmě všichni kamarádi už ejakulovali. Předem děkuji za odpověď.

Anonymous5, 13 let

Milý Anonymousi5,

To, že jsi zatím ještě nedosáhl ejakulace, je v pořádku. První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí, a to 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnácti let věku.
Kvůli tomu, že všichni tvoji kamarádi říkají, že už ejakulaci měli, se netrap. Kdo ví, jestli vůbec všichni říkají pravdu (předpokládám, že jsi je při ejakulaci neviděl, a tvrdit o sobě mohou v podstatě cokoliv).

07.01.2020

Dobrý den, je normální:
Můj penis je v klidu dlouhý 9 cm a při masturbaci 15 cm.
Po masturbaci se cítím že můj penis je náročnější k další masturbaci.
Před masturbací si žalud a předkožku musím navlhčit (...)lepší navlhčení než voda.
Je to vše normální?

Ves, 14 let

Milý Vese,

1) Uvedené rozměry jsou naprosto normální. Délka penisu při erekci odpovídá průměru u chlapců tvého věku (13 až 15 cm), délka v klidovém stavu je sice mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm), avšak rozdíl 1 cm je naprosto zanedbatelný. Nejspíše je způsoben nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla, což však není žádná vada ani porucha, nýbrž jedna z možných variant
2) Po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve vyplavuje určité množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) a u mužů a chlapců většinou způsobí i dočasné ochabnutí erekce a dočasný nárůst citlivosti penisu na dotek. Avšak prolaktin takto účinkuje většinou jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Poté je opět možné v sexuálních aktivitách bez obtíží pokračovat.
3) Je možné, že povrch žaludu je u tebe suchý, což při vykonávání masturbace vede k nadměrnému tření. Řešením je zvlhčení žaludu, a to buď lubrikačním gelem (v ideálním případě) nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražkou, například pleťovým krémem pro citlivou pleť.
Naproti tomu voda pokožku vysušuje (na první pohled ti může připadat nesmyslné, že voda něco „vysušuje“, když je přece „mokrá“, avšak voda z těla částečně smývá ochrannou vrstvu kožního mazu, čímž pokožku vysušuje).

07.01.2020

Mám hodně problémů s mým penisem, ať už je to, že není symetrický nebo divné sperma nebo pupínky na žaludu. Rád bych to pořešil s lékařem bez toho aby sem tam musel jít s rodiči. Je to v patnácti možné a jestli ano tak kam, urologie?

Anonymous, 15 let

Milý Anonymousi,

Onemocněními mužských pohlavních orgánů se skutečně zabývá obor urologie, avšak podle toho, co v dotazu píšeš, žádným onemocněním pohlavních orgánů netrpíš, a tudíž nevidím důvod, proč bys měl navštěvovat urologa.
Především nemůžeš očekávat, že penis bude „symetrický“. Na lidském těle žádná dokonalá symetrie neexistuje. Prohnutí penisu je naprosto normální (přinejmenším do úhlu 30°), stejně jako jeho mírné směřování do stran (a to až do úhlu 20 – 25°). za poruchu se považuje pouze prudké zalomení penisu o více než 30°.
Nedovedu si přesně představit, co je na tvém spermatu (neboli ejakulátu) divného, nicméně vzhledem k tvému věku tě nemusí znepokojovat ani jeho množství, ani jeho hustota. Obojí je u dospívajících chlapců zpravidla nižší, než u dospělých mužů. zatímco u dospělého muže tvoří voda 90 až 95% objemu ejakulátu, u dospívajícího chlapce to může být až 99%. Z tohoto důvodu ejakulát dospívajícího chlapce nemusí (i když může) mít bělavé zbarvení. Na jednu ejakulaci připadá u dospělého muže 2 až 5 mililitrů spermatu, zatímco u dospívajícího chlapce obvykle 1 až 3 mililitry.
Pokud jde o pupínky na žaludu, záleží na tom, kde jsou umístěny. Pokud se nachází v řadě podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří naprosto normální součást této části penisu. Papily jsou drobné bílé výstupky v místech nervových zakončení na okraji žaludu. Pokud se pupínky nacházejí jinde, například na spodní straně žaludu v blízkosti uzdičky, jedná se nejspíše o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. Ani ty nepředstavují zdravotní problém a není třeba s nimi nic dělat.
Nicméně pokud máš přesto pochybnosti o tom, že je tvůj penis v pořádku, můžeš samozřejmě navštívit urologické pracoviště. Avšak pacienti mladší 18-ti let mohou navštívit lékaře-specialistu vždy pouze v doprovodu dospělé osoby, tedy buď alespoň jednoho z rodičů, nebo jejich zákonných zástupců. Nezletilý pacient starší 15-ti a mladší 18-ti let smí bez doprovodu navštívit pouze praktického lékaře pro děti a dorost, ovšem pouze v případě, že k tomu jeho rodiče nebo zákonní zástupci osobně poskytnou písemný souhlas, který lékař založí do zdravotní dokumentace nezletilého pacienta.

07.01.2020

Dobrý den. Od včerejška mi bolí při některých pohybech pravé varle. Ohmatával jsem ho, a žádnou puklinku na něm nemam. Doufám, že se nejedna o nádor nebo něco takového. Nemůže to byt tím, že mi roste, nebo něco takového?

Filo, 14 let

Milý Filo,

Bolesti varlat mohou mít různé příčiny. V úvahu připadá především rozšíření některé ze žil, které z varlete odvádí odkysličenou krev. K tomuto stavu dochází u chlapců v období dospívání poměrně často. Pokud by bolest přetrvávala delší dobu nebo se dostavovala opakovaně, svěř se praktickému lékaři.
Není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o projev nádorového onemocnění. Rakovina totiž nebolí, respektive začíná bolet až v pokročilém stádiu, tj. až tehdy, když se z původně postiženého orgánu rozšíří do dalších částí těla. V takovém případě by tě však už nebolelo pouze varle, ale i okolní části těla zasažené zhoubným bujením.
Podrobnější informace o bolestech varlat a jejich možných příčinách najdeš na stránce „Samovyšetření varlat“, jejíž přečtení tímto doporučuji také všem ostatním návštěvníkům poradny.

07.01.2020

Dobrý den,
Při masturbaci jsem najednou měl takové divné pocity na hrázi, něco jako "brnění". Po vyvrcholení to přestalo. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Pocity, které popisuješ, jsou naprosto normální. Jedná se o projev napínání a uvolňování svalstva příslušné části těla, k němuž při vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace dochází. Tvoje tělo ještě není na některé nové pocity zvyklé, a proto jim věnuješ více pozornosti. Je vysoce pravděpodobné, že po delší době pravidelného vykonávání masturbace přestaneš zmíněné „brnění“ vnímat.

06.01.2020

Co se dělá u preventivní prohlídky v 17 letech?

Pavel111, 16 let

Milý Pavle111,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 17-ti let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života vyplývajících z rodinné i osobní anamnézy a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

05.01.2020

Chtěl bych se zeptat, jak jste mi psal, že bych měl použít nějaký krém na penis, tak jak ho nanést. 2) jak umývat správně penis a když se mi pěna dostane do močové trubice, může se něco stát?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Krém si nejprve naneseš na prst a poté jej rozetřeš po povrchu žaludu.
2) Vniknutí pěny do močové trubice se obávat nemusíš, protože ústí močové trubice je za normálních okolností uzavřeno (jeho okraje k sobě přiléhají).

05.01.2020

Dobrý den. Chtěl by jsem se zeptat, jestli masturbace trvá kratší dobu než sex. Mám totiž strach, že mám malou výdrž, protože moje masturbace trvá něco mezi 1-2 minutou.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci se může dost podstatně lišit od doby potřebné k jejich dosažení při pohlavním styku či jiných párových sexuálních aktivitách. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od jeho zahájení. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven, nicméně uvedenou dobu 1 až 2 minuty nepovažuji za nijak abnormálně krátkou.

05.01.2020

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, je mi 15 a můj penis je 15,2 cm dlouhý a mám vypracovanější postavu a mutuji už od 13. Chtěl bych se zeptat, jak je možné, že ačkoliv na přirození se musím holit skoro každý týden kvůli velmi rychlému růstu chlupů, tak jak to že po rukách a nohách mam jen velmi málo ochlupení? Na ruce skoro vůbec. Dalo by se s tím něco dělat?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Rozsah tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i genetickými dispozicemi. V období dospívání se nejprve rozvíjí pubické ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů), později axilární ochlupení (tj. chlupy v podpažních jamkách) a nakonec i ochlupení na některých dalších částech těla. Ne všichni chlapci a muži však mají ochlupení stejně rozšířené a rozvinuté. U některých jedinců může být ochlupení řídké i po dosažení dospělosti.
Vrozené dispozice nelze měnit, pokud je tedy tvoje genetická výbava taková, že patříš k jedincům s méně rozvinutým ochlupením, nemůžeš s tím dělat vůbec nic. Avšak tvůj tělesný vývoje s největší pravděpodobností stále ještě není ukončen, a tudíž je možné, že během následujících několika let u tebe ještě dojde k dalšímu rozvoji tělesného ochlupení.
Pokud jde o pubické ochlupení, není pravdou, že si jej „musíš“ holit. Jestliže ti toto ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, jistě si jej holit můžeš. Není to však tvoje povinnost, nýbrž věc tvojí individuální volby.

05.01.2020

Od kolika let rostou chlupy na pen**u?

Opice, 12 let

Milý Opice,

Pubické ochlupení (tj. chloupky okolo pohlavních orgánů) začíná u chlapců růst nejčastěji mezi dvanáctým a třináctým rokem, tedy v průměru ve věku 12,5 roku. Za normální se považuje odchylka v rozmezí 2,5 roku oběma směry, tj. začátek růstu pubického ochlupení kdykoliv ve věku 10 až 15 let. Řídké pubické ochlupení začíná v období dospívání vyrůstat i na šourku, což je váček pod penisem, v němž jsou uložena varlata.
Pro porovnání, u dívek se pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo dívčích stydkých pysků) začíná vyvíjet o 1 až 1,5 roku dříve.

05.01.2020

Čím se dá nahradit lubrikant, co bych měl normálně doma?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém. Pro nanesení na pohlavní orgány jsou vhodné zejména krémy pro citlivou pleť.
Avšak mnohem lepších výsledků lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem. Různé krémy se totiž poměrně rychle vtírají do pokožky, čímž jejich lubrikační účinek klesá, zatímco opravdový lubrikační gel vytvoří na povrchu příslušné části těla kluzkou vrstvu, která se nevtírá ani nevstřebává a po ukončení masturbace či jiné sexuální aktivity ji lze snadno smýt vodou. Přitom cenový rozdíl mezi lubrikačním gelem a pleťovým krémem a podobnými kosmetickými přípravky určenými pro zvlhčování pokožky je vcelku zanedbatelný, a tudíž není důvod lubrikační gel něčím nahrazovat.

05.01.2020

Ahoj, připadá mi, že jsem na svůj věk hodně nízký. Měřím jen 147,5 cm, i když moji rodiče jsou oba vysocí. Mamka má 175 a taťka 194 cm. Moje otázka je, proč jsem tak malý, když moje rodina je vysoká.

Adam, 12 let

Milý Adame,

Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 139 až 168 cm, přičemž průměrná výška chlapců tohoto věku činí 153 cm. Podle růstového grafu pro chlapce se se svojí tělesnou výškou nacházíš přibližně na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších (jinak řečeno, ze čtyřiceti ostatních chlapců by mělo být 10 nižších než ty a zbývajících 30 vyšších). Aby byla tvoje výška abnormálně nízká, musel bys ve svém věku měřit méně než 139 cm. Ty však měříš 147,5 cm, a tudíž tvoje výška je normální.
Svoji současnou tělesnou výšku nemůžeš srovnávat s výškou dospělých osob (například rodičů), protože tobě je 12 let a proces tvého růstu dosud s největší pravděpodobností nebyl ukončen, kdežto tvoji rodiče a ostatní dospělí již své cílové výšky dosáhli. Odhad tvojí cílové výšky na základe dosažené tělesné výšky obou rodičů činí 191 ± 10 cm, tj. 181 až 201 cm. Pravděpodobnost, že dosáhneš alespoň dolní hranice cílové výšky (v tomto případě 181 cm) je přibližně 95%. Avšak cílové výšky dosahuje většina chlapců či mladých mužů až ve věku 18-ti let, výjimečně až o 1 – 3 roky později, tj. ve věku 19 – 21 let.

05.01.2020

Jak říct holce, jestli se mnou nebude chodit?

Karel, 14 let

Milý Karle,

Na tvém místě bych dívce nenabízel přímo chození. Zkus se s ní nejprve sblížit, pravidelně si s ní povídej a pokud ti nedá najevo, že si s tebou povídat nechce, můžeš ji po čase pozvat na schůzku.

05.01.2020

Je to v pořádku? Můj penis měří v klidovém režimu 4 cm a při erekci 7 cm. Je to dobrý?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Ano, uvedené rozměry penisu jsou nejen naprosto normální, ale plně odpovídají průměrné délce penisu u chlapců ve věku 11-ti let, která činí 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci.

04.01.2020

Dobrý den,
Co když někdo, komu ještě nebylo 15 otěhotní? Děkuji.

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Především je třeba zjistit, zda nedošlo k pohlavnímu zneužití, tedy zda dívku mladší 15-ti let nepřivedl do jiného stavu buď dospělý muž, nebo chlapec, kterému už bylo 15 let a nese trestní odpovědnost. Dále je třeba vyrozumět místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte, jímž je buď úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části, respektive příslušný obor tohoto úřadu (například odbor péče o děti a mládež). Samozřejmě, že dívka by měla být v péči gynekologa, který bude v průběhu těhotenství pravidelně sledovat její zdravotní stav.

04.01.2020

Chci se zeptat, jak probíhá prohlídka v 15. Celkem se bojím.

Človíček, 12 let

Milý Človíčku,

Preventivní prohlídka ve věku 15 let probíhá obdobným způsobem, jako prohlídky ve věku 11 a 13 let. Předpokládám, že prohlídku ve věku 11 let jsi už absolvoval, další prohlídku (ve věku 13 let) bys měl absolvovat v tomto roce.
Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.
Jedinou součástí prohlídky, která je ve věku 15 let oproti předchozím prohlídkám navíc, je vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte. Jinak můžeš čekat totéž, co už znáš.

04.01.2020

1) Chtěl bych se zeptat co mám dělat když můj penis měří při klidném režimu 7 cm a při erekci 13, ale je moc tenký (...) po stránce obvodu.
2) Chtěl bych se zeptat, chtěl bych si koupit kondomy na zkoušku, ale nevím kdybych se do nich udělal, tak co dělat kde bych je zahodil, aby to neviděli rodiče. Když masturbuji normálně, tak se udělám do kapesníku, který prostě vyhodím.
3) Když masturbuji, tak prostě se zapojí jen penis, pak vystříknu a konec. Ale nevíte nějaký způsob, jak bych zapojil i koule? Nějaká masáž nebo něco takového.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Růst obvodu penisu zpravidla začíná o něco později, než jeho růst do délky. K nejvýraznějšímu růstu obvodu penisu dochází ve věku 12 až 13 let a poté ještě v závěru dospívání. Samozřejmě, že vývoj penisu může probíhat individuálním tempem. Dále je třeba počítat i s individuálně danými vrozenými dispozicemi. Zatímco někteří chlapci a muži mají penis „od přírody“ silnější, jiní jej mají naopak silnější. Pro posouzení rozměrů penisu je však rozhodující jeho délka při erekci, která v tvém případě odpovídá průměrné délce penisu u chlapců v tvém věku.
2) Kondom můžeš například zabalit do papírového kapesníku a hodit do odpadkového koše. Nebo jej můžeš uložit do mikrotenového sáčku a vyhodit jej při nejbližší vhodné příležitosti do popelnice. V prostředí mimo lidské tělo spermie hynou do několika minut, nejvýše do několika desítek minut, a tudíž se nemusíš obávat, že by někdo mohl tvůj ejakulát zneužít k „umělému oplodnění“.
kondom však nevhazuj do toalety, protože by se ti jej pravděpodobně nepodařilo spláchnout.
3) Záleží jen na tobě, jakých částí svého těla se při vykonávání masturbace dotýkáš. Předpokládám, že pro masturbaci využíváš pouze jednu ruku, a tudíž můžeš druhou („volnou“) ruku využít ke stimulaci jiných eroticky citlivých částí těla, k nimž patří například šourek, šev v rozkroku neboli tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]), dále hýždě, prostor mezi hýžděmi (tj. okolí řitního otvoru), vnitřní strany stehen a podobně. K eroticky citlivým částem mužského (respektive i chlapeckého) těla dále patří ušní boltce, zadní část krku a vnitřní strana zápěstí (naposledy zmíněné tři části těla jsou však eroticky citlivé spíše jen v případě, že se jich dotýká někdo jiný).

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém, při erekci nemůžu přetáhnout předkožku přes žalud. V klidném stavu to jde pod vodou, ale nasucho moc ne. Co mám dělat? A kolik je průměrná délka penisu v 16? A také mám na penisu a na pytlíku takové pupínky, něco jako beďary. Co to je a co s tím mám dělat? Děkuji za odpověď.

Tuba, 16 let

Milý Tubo,

1) Především by ses neměl snažit přetahovat předkožku násilím. Tím by sis mohl způsobit poranění a následné zjizvení, které by již s největší pravděpodobností vyžadovalo léčbu. Proces uvolňování předkožky může být u některých chlapců poněkud zdlouhavý, avšak je třeba být trpělivý. Předkožku si nepřetahuj pod vodou, raději zkus její prstenec pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému, a poté velmi zvolna posunovat směrem k tělu, vždy však jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“ (doporučuji přečíst si celý text).
2) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu (tj. bez erekce) a 14 až 17 cm při erekci. Avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I kdyby se rozměry tvého penisu od průměrných rozměrů o několik centimetrů lišily, ještě to nemusí výt projevem žádné poruchy. U chlapců od 16-ti let výše se za abnormálně malý penis neboli mikropenis považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm (56 mm).
3) Pupínky na penisu a šourku, o nichž se zmiňuješ, jsou zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. V období puberty se poměrně běžně vyskytují na vnějších pohlavních orgánech u chlapců i u dívek. Důvodem zvětšování mazových žlázek je nárůst produkce mazu, k němuž v období dospívání dochází pod vlivem hormonálních změn. Toto zvětšení pak zpravidla přetrvává i v dospělosti, i když je pravdou, že přibližně ve věku 14 až 18 let bývají mazové žlázky výraznější, než kdykoli dříve a kdykoli později. Nejedná se však o zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu. Odpověď tedy zní, že se zduřelými mazovými žlázkami nemáš dělat nic (hlavně si je, prosím, nemačkej a neškrábej).

04.01.2020

A když mne někdo miluje a já jeho ne, co mám dělat?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Je těžké někomu způsobit zklamání odmítnutím. Na druhou stranu by ale nebylo správné, kdybys druhou osobu udržoval v marné naději, že spolu nakonec přece jen začnete chodit. Pokud tedy o tebe projevuje zájem nějaká dívka, o kterou zájem nemáš, měl bys jí sice dát najevo, že s ní chodit nechceš, ale měl bys to udělat pokud možno šetrným způsobem a hlavně zdvořile. Například můžeš dívce říci, že se na „chození“ ještě necítíš připraven, nebo že už miluješ jinou.

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém, můj penis měří 7 cm už tri roky. Můžete mi prosím říct jak můžu penis zvětšit? Děkuju.

Osoba, 15 let

Milý Osobo,

Penis si nezvětšíš nijak, protože jeho rozměry jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Kvůli tomu, že v uplynulém období u tebe nedošlo k žádnému výraznějšímu růstu penisu, se nemusíš trápit. U většiny chlapců totiž během puberty nastane jedno období (zpravidla mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku), kdy dojde k výraznému zpomalení až přerušení růstu penisu do délky (mimochodem, proto jsou průměrné délky penisu u chlapců ve věku 14-ti let stejné, jako u chlapců ve věku 15-ti let, liší se pouze průměrný obvod penisu, a to o 0,5 cm – viz tabulka níže). Zmíněné období zpomaleného růstu trvá obvykle nejvýše jeden rok, avšak v tvém případě je zřejmě o něco delší. To ale vůbec nevadí, protože dva roky nemusí v tělesném vývoji dospívajícího člověka znamenat vůbec nic (za normální se považuje odchylka do 2,5 roku). Je velmi pravděpodobné, že během následujících let u tebe ještě dojde k dalšímu růstu rozměrů penisu.

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém. Když mi penis nestojí, tak normálně si předkožku mohu přes žalud dát úplně dolů a nebolí mně to nic, ale když se mi postaví, tak můžu dát jenom předkožku přes žalud ale úplně dolu ne a bolí to docela. Děkuju za pochopení.

Sajmon, 15 let

Milý Sajmone,

Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu lze předkožku přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, k jehož uvolnění s největší pravděpodobností dojde spontánně, tedy bez vnějšího zásahu, a to zpravidla nejpozději do konce období dospívání. Prozatím si předkožku přetahuj vždy jen tak daleko, abys necítil žádnou (ani malou) bolest.

04.01.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat.
1) je dobře že mi při masturbaci vysychá žalud?
(...)
2) když mi vysychá, nevadí že si ho sliním?

Větev, 14 let

Milý Větvi,

1) Vysoušení povrchu žaludu při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách může být způsobeno nadměrným třením a nedostatečným zvlhčením. Dobře to rozhodně není, protože povrch žaludu by měl být vlhký.
2) Namísto slin, které jsou velmi řídké a rychle se stírají či vysychají, bych ke zvlhčení žaludu doporučil v těchto případech využít buď lubrikační gel, nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém.

04.01.2020

Dobrý den, rád by jsem se zeptal, čím je ovlivněno množství vystříknutého ejakulátu a zda je normální, že ho není tak moc, jak se někde ukazuje?

Sanatorius, 17 let

Milý Sanatorie,

Objem ejakulátu je dán dosaženým stupněm tělesného vývoje a způsobem, jímž lidské tělo hospodaří s tekutinami. U dospělého muže se při jedné ejakulaci uvolňuje 2 až 5 mililitrů ejakulátu, avšak u dospívajícího chlapce je to zpravidla o něco méně, přibližně 1 až 3 mililitry. Při dodržování pitného režimu je objem ejakulátu větší, než při nedostatku tekutin (tělo totiž s vodou hospodaří a její nedostatečný příjem se v těle kompenzuje mimo jiné i tím, že dochází k zahušťování tělesných tekutin, tedy například moči a ejakulátu).
Předpokládám, že tvoje představy o objemu ejakulátu pocházejí z pornografie (alespoň mne nenapadá, co jiného si představit pod pojmem „jak se někde ukazuje“). Jak jsem v této poradně již mnohokrát zdůrazňoval, pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecké výkony a filmové triky. Proto sledování pornografie rozhodně nedoporučuji, neboť v dospívajících lidech (a mnohdy nejen v nich) vyvolává naprosto falešné představy o pohlavním životě a normálním vzhledu a funkcích lidského těla.
Jedním z příkladů může být i množství ejakulátu, které bývá v pornografických materiálech záměrně nadsazováno (například opakovanými záběry z průběhu jedné a téže ejakulace nebo přidáváním bílého šampónu na vlasy do příslušných filmových záběrů). Je smutné, že pornografie je dnes poměrně snadno přístupná i dětem a dospívajícím, kteří se pak zbytečně znepokojují, když srovnávají svoje normální tělo a své normální výkony se speciálně upravenými těly pornoherců a pornohereček a se všelijakými filmovými triky, jejichž napodobení není v reálném životě možné.

04.01.2020

Dobrý den, mám problém. Když masturbuji a udělám se, tak si utřu sperma a umyju penis, ale vždy když si nasadim trenýrky, tak něco ještě doteče. A nechápu: ochlupení mám, koule se mi zvětšily, ale penis při erekci má 13 cm. A ještě se chci zeptat, jestli je normální masturbovat každý den někdy i vícekrát denně. A chtěl bych si nějak zlepšit masturbaci ale nevím jak (co doma najít kde bych mohl zasunout nebo něco takového). Děkuji.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Ze zdravotního hlediska se o žádný problém nejedná. Je naprosto normální, že po ejakulaci zůstává ve vývodných cestách močových určité množství ejakulátu (spermatu). Vzhledem k délce mužské močové trubice, která činí u dospělého muže 20 až 25 cm a u dospívajícího chlapce tvého věku jen o něco málo méně, je to naprosto pochopitelné. Takto lidské tělo funguje. Příroda zkrátka nemohla „předvídat“, že jednoho dne lidé začnou nosit oblečení a spodní prádlo, a že jim samovolné uvolňování zbytků tělesných tekutin bude vadit (kromě ejakulátu se podobný „problém“ vztahuje i na moč, u žen a dívek pak na tekutiny produkované různými žlázami, které tvoří součást ženského pohlavního ústrojí). Pokud ti „dodatečné“ uvolňování zbytků ejakulátu vadí, doporučuji alespoň 5 až 10 minut po ejakulaci v klidu ležet, a teprve poté se jít umýt. Nebo se po uvolnění zbytku ejakulátu můžeš převléci do čistého spodního prádla.
2) Uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 13 až 15 cm. Kvůli tomu, že máš penis průměrné délky, se nemusíš nijak znepokojovat.
3) Uvedená četnost vykonávání masturbace je v období dospívání naprosto normální. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi, která vede i k nárůstu sexuální potřeby a sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace). Ve vykonávání masturbace by ses neměl nijak zásadně omezovat. Podstatné je pouze to, aby sis pro vykonávání této činnosti zajistil dostatek soukromí.
4) Zavádění penisu do různých umělých těles (či uměle vytvořených dutin a otvorů) rozhodně nedoporučuji, protože při něm může dojít k poranění, které může vést až k trvalé deformaci tohoto orgánu. Při vykonávání masturbace používej výhradně ruku, protože rukou si žádné poranění nezpůsobíš. Už samotný výraz „masturbace“ je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je ten nejpřirozenější, nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jak lze tuto činnost vykonávat.

03.01.2020

Chtěl bych se zeptat, jestli je normální, když mi při masturbaci tečou kapičky z penisu.

Táďa, 13 let

Milý Táďo,

Ano. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách. Uvolňování této tekutiny je naprosto normální (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Neřeknu ze dne 02.01.2020, kterou najdeš níže na této stránce). Preejakulační tekutina slouží ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, přičemž část této tekutiny, která se uvolní otvorem močové trubice, může druhotně posloužit i ke zvlhčení styčné plochy mezi žaludem a předkožkou.

03.01.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat když masturbuji udělám se tak do 2 minut a můj penis v tomhle věku měří 10 cm a do šířky 4 cm je to dost?

Zabijak, 14 let

Milý Zabijaku,

Doba potřebná pro dosažení ejakulace při masturbaci není stanovena. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku.
Uvedená délka penisu při erekci je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, ale stále ještě naprosto normální. Nejedná se abnormálně malý penis neboli mikropenis.
„Šířka“ penisu není běžně užívaný antropometrický údaj, a proto ji nemohu posoudit. Kdyby měl penis tvar geometricky dokonalého válce, odpovídala by „šířka“ 4 cm obvodu přibližně 12,5 cm, jenže penis nemá geometricky dokonalý tvar, protože jeho příčný průřez není kruhový, nýbrž vodorovně zploštělý.
Průměrný obvod penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 10,5 cm. Drobné odchylky od průměru jsou však naprosto normální. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. Obecně platí, že chlapci s kratším penisem jej mají silnější, zatímco u chlapců s delším penisem je tento naopak silnější. Avšak jistě lze nalézt i jiné „kombinace“ (například krátký a štíhlý penis nebo dlouhý a silný penis), neboť variabilita různých znaků a proporcí je v přírodě téměř neomezená.

03.01.2020

Dobrý den, trápí mě taková věc na mém penisu. Když jsem se naposledy holil, udělal se mi na něm takový větší pupínek. Vypadá to hrozně (...) Také by mě zajímalo, kdybych měl mít styk vadilo by to? Třeba jestli bych přes to nemohl něco chytit? Nevíte jak bych ho nejlépe mohl odstranil a myslíte, že tam bude jizva?
A také se chci zeptat myslíte, že je lepší se holit strojkem? Třeba kvůli důvodu těchto pupínků?
A poslední otázka. Je možné, že když budu mít styk s partnerem, který nikdy s nikým nic neměl ani já, tak můžeme něco chytit, jako nemoc?
Děkuji za případnou odpověď.

Aleš, 16 let

Milý Aleši,

1) K tvorbě takovýchto „pupínků“ dochází v důsledku zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky s následnou zánětlivou reakcí v místě zarůstání. Zarůstání chloupků lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky pomocí vhodného krému nebo masti (například pleťového krému pro suchou pleť nebo panthenolové masti). Zvlhčování se provádí nejdříve hodinu po oholení a dále jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů po oholení.
Vzhledem k tomu, že pupínek je umístěn až v blízkosti šourku, je krajně nepravděpodobné, že by touto cestou došlo k přenosu pohlavní nemoci. Přece jen, tak hluboko se penis do těla partnera či partnerky zpravidla nezavádí.
2) Nezáleží na tom, zda ses holil ručním holicím strojkem nebo elektrickým strojkem či depilátorem. K zarůstání dorůstajících chloupků dochází v obou případech, pokud není pokožka dostatečně hydratována vhodným krémem nebo mastí. Pouze pokožku obličeje zpravidla není nutné po holení hydratovat, protože obsahuje velké množství mazových žlázek. Hydratace po holení vousů je nutná pouze u těch chlapců nebo mužů, kteří mají extrémně suchou pleť obličeje.
3) Jestliže spolu vykonávají sexuální aktivity dva partneři, z nichž ani jeden dosud žádné párové sexuální aktivity nevykonával, je riziko přenosu pohlavních nemocí jen velmi nízké. Nicméně nelze vyloučit ani možnost, že se tvůj partner infikoval některou z pohlavně přenosných nemocí i při jiných činnostech, než při sexuálních aktivitách (například společným používáním injekční stříkačky a jehly s nějakou druhou osobou).

03.01.2020

Dobrý deň,
Mam dve otázky
1.) Môj penis je dlhý 17 cm a má obvod 12,5 cm, sú tieto rozmery priemerné ?
Obávam sa že môj obvod (12,5cm) nebude stačiť mojej priateľke.
2.) Do koľkých rokov rastie penis ?

Filip, 15 za chvíľu 16 let

Milý Filipe,

1) U chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14 až 17 cm a jeho průměrný obvod při erekci 11,5 cm. Délka penisu je u tebe tedy na horní hranici průměrných hodnot, jeho obvod je mírně nadprůměrný. Rozhodně se nemusíš obávat, že mírně nadprůměrný obvod penisu nebude tvojí partnerce „stačit“.
2) Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do 18-ti let věku. V posledním roce však dochází většinou již jen k růstu jeho obvodu.

03.01.2020

Co vše můžu dělat se svým penisem?

Tom, 17-18 let

Milý Tome,

Penis lze využít jednak při vyprazdňování moči, jednak při různých sexuálních aktivitách včetně masturbace. Někteří chlapci se svého penisu také dotýkají, když se z nějakého důvodu potřebují uklidnit či uvolnit psychické napětí. Jiné způsoby jeho využití mne nenapadají.

02.01.2020

Nezobrazovat prosím, jenom odpověď (...)

Honzík, 16 let

Milý Honziku,

1) Rozsah a hustota ochlupení jsou dány především dědičnými dispozicemi. Zatímco někteří lidé mají ochlupení jen velmi nevýrazné, u jiných je naopak velmi rozvinuté. Častější holení ochlupení nevede k urychlení tempa jeho růstu, i když po prvním oholení mohou narůst silnější chlupy, než před ním.
2) Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16 let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, avšak za abnormálně malý se v tomto věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Jestliže tvůj penis při erekci měří alespoň 5,2 cm nebo více, znamená to, že není abnormálně malý.
3) Rozvoj muskulatury (tj. svalstva) patří ke změnám, k nimž u chlapců dochází v období dospívání. Mohutnost svalstva je dána vrozenými předpoklady, působením mužských pohlavních hormonů, výživou a fyzickou zátěží, jíž jsou vystavovány.

02.01.2020

Měl bych pár dotazů (...) Díky. Prosím zakrýt všechny otázky.

Neřeknu, 13 let

Milý Neřekneš,

1) Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu. Její uvolňování je naprosto normální. Dochází k němu buď přímo při vykonávání masturbace a jiných sexuálních aktivit, nebo již při velmi silném pohlavním vzrušení, někdy dokonce již při samotné erekci, zejména pokud tato přetrvává po delší dobu.
2) Hlasová mutace může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Není nijak vázána na vývoj pohlavních znaků, k němuž v období dospívání dochází. Někteří dospívající chlapci mohou mít stále ještě „dětský“ hlas o vysoké frekvenci, přestože jejich pohlavní orgány a další pohlavní znaky jsou již poměrně vyvinuté.

02.01.2020

Dobrý den. Mám už asi 1 a pomalu 2 roky problém s tím že se mi nafukují bradavky (...) Je to prostě divné. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Mohlo by se jednat o projev tzv. gynekomastie, což je označení pro chorobné změny tvaru a velikosti prsních bradavek u dospívajících chlapců nebo mladých mužů. Měl by ses tedy obrátit na praktického lékaře, který ti v případě potřeby může doporučit vyšetření na endokrinologii.

02.01.2020

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak si zpříjemnit masturbaci?

Pepa, 14 let

Milý Pepo,

Masturbace by měla být příjemná už sama o sobě, a tudíž mi není jasné, jak a proč by sis ji ještě měl nějak zpříjemňovat. Pokud však při vykonávání masturbace cítíš nějaké nepříjemné pocity, jsou zřejmě způsobeny nadměrným třením v důsledku nedostatku kožního pokryvu penisu, který je v takovém případě při erekci příliš napnutý. Řešením může být používání lubrikačního gelu, jímž lze dosáhnout snížení nadměrného tření.
Pokud tě neuspokojuje způsob, jímž masturbaci vykonáváš, můžeš si zkusit objevit nějaký jiný způsob, který by tě uspokojoval lépe. Například můžeš vyzkoušet vykonávat masturbaci v jiné tělesné pozici, než jsi zvyklý (k intenzivnější činnosti svalstva v oblasti malé pánve může přispět například natažení a pokrčení dolních končetin). Také si můžeš zkusit zpříjemnit prostředí, v němž masturbaci vykonáváš.
Záleží však především na tobě, aby sis našel vlastní způsob, jak tuto činnost vykonávat tak, aby tě co nejvíce uspokojovala. Masturbace má význam mimo jiné i jako činnost směřující k důkladnějšímu poznání vlastního těla a vlastních pocitů, což za tebe nikdo jiný neudělá.

02.01.2020

Dobrý den. Když mám penis bez erekce 14 cm a s erekcí 18 cm, znamená to, že mám málo pružné závěsné vazy? Taky je můj penis v pravém úhlu při erekci. Jak jsou tedy pružné mé vazy?

Franta, 15 let

Milý Franto,

Relativně nízký rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Čím vyšší je pružnost závěsných vazů penisu, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci a naopak. Nižší pružnost závěsných vazů však nepředstavuje žádnou poruchu, pouze jednu z možných variant.
Přitom ovšem neplatí, že kdyby byly závěsné vazy pružnější, délka penisu při erekci by byla větší. Naopak, byla by menší délka penisu v klidovém stavu. Pružnost závěsných vazů má totiž vliv na délku penisu v klidovém stavu, nikoli na jeho délku při erekci.
Pokud jde o úhel sklonu penisu při erekci, ten není dán ani tak pružností závěsných vazů, jako spíše jejich délkou. Čím jsou tyto vazy kratší, tím je úhel sklonu penisu při erekci nižší (tj. penis směřuje „více nahoru“). Přibližně u 10% dospívajících chlapců a mužů směřuje penis při erekci víceméně rovně kupředu (tj. svírá s tělem pravý úhel), zatímco u 65% směřuje vzhůru a u zbývajících 25% dolů, viz údaje z tabulky níže. Pro větší názornost připojuji i kresbu, na níž jsou některé vybrané úhly sklonu graficky znázorněny.
Jestliže u tebe penis při erekci svírá pravý úhel, znamená to, že délka jeho závěsných vazů je u tebe středně velká.

02.01.2020

Dobrý den, za pár týdnů mi bude 15 let a budu se fotit na občanku. Problém je v to, že já na fotkách vypadám naprosto příšerně kvůli odstálému uchu. Proto jsem si nechal narůst delší vlasy, ale nejsem si jistý, jestli bych se na focení měl ostříhat. Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Kvůli fotografování na občanský průkaz si vlasy určitě zkracovat nemusíš, obzvláště pokud se středně dlouhými vlasy vypadáš lépe, než bys vypadal s kratšími vlasy.
Fotografii na doklad totožnosti pořizuje na digitální kameru přímo pracovník úřadu, který doklad vydává. Po pořízení fotografie ti na monitoru počítače ukáže náhled, abys mohl říci, zda jsi s fotografií spokojený. Pokud nebudeš, může tě vyfotografovat znova.

02.01.2020

Dobrý den (...) dotaz zamažte prosím.

Aik, 12 let

Milý Aiku,

Na tom, co v dotazu uvádíš, není nic nenormálního. Výron semene neboli ejakulace se nejčastěji dostavuje od věku 12 až 14 let, přičemž četnost jejího dosahování může být individuální. Zatímco někteří chlapci dosahují ejakulace při každé masturbaci, jiní pouze „čas od času“. Důvodem je, že vývoj ejakulačního reflexu může probíhat delší dobu.
Ani činnost, kterou zmiňuješ ve druhé části dotazu, není nijak abnormální. U dospívajících jedinců jsou podobné zájmy celkem běžné. Důležité je, že se jedná o velmi důvěrnou (intimní) záležitost, na kterou je třeba si zajistit dostatek soukromí.

02.01.2020

Dobrý den.
1) Mám potřebu si koupit kondomy, ale ne za účelem sexu. Chci je koupit na tak zvané (...) ale bojím se, že mi je neprodají.
2) Také se chci zeptat, jestli je lepší pro masturbaci používat i lubrikant. Také kde lubrikant bych mohl diskrétně koupit a jestli mi ho prodají.
3) Chci se ještě zeptat, jak mám kdyžtak rodině říct, že mám přítelkyni. Je to pro mě citlivé téma a bojím se o něm otevřeně mluvit.
Díky za všechny odpovědi.

Airbus, 12 let

Milý Airbuse,

1) Prodejnost kondomu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí (na rozdíl od některých jiných výrobků, například alkoholu nebo tabákových výrobků, jejichž prodejnost omezena je). Pokud by ti tedy obchodník odmítl prodat kondom, dopustil by se diskriminace zákazníka, za což by mu hrozilo uložení poměrně vysoké pokuty ze strany České obchodní inspekce. Nejsi povinen prodávajícímu vysvětlovat, na co kondom potřebuješ. Do toho mu nic není, stejně jako mu nic není do tvého věku, když si kupuješ zboží, jehož prodejnost není věkově omezena.
2) Lubrikant se při sexuálních aktivitách (včetně masturbace) používá v případě, že dochází k nadměrnému tření. To může být způsobeno například nedostatkem kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Jinak řečeno, nadměrné tření se vyskytuje u jedinců, kteří mají při erekci příliš napnutý kožní pokryv penisu. Použitím lubrikantu lze toto nadměrné tření snížit. V ostatních případech není používání lubrikantu nutné, ledaže bys měl zájem si jej vyzkoušet.
Také prodejnost lubrikačních gelů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, protože se nejedná o erotickou pomůcku, nýbrž o kosmetický přípravek. A prodejnost kosmetických přípravků není vázána na žádnou věkovou hranici. Platí tedy totéž, co pro nákup kondomu. Pokud máš na zakoupení lubrikačního gelu dost peněz, musí ti být na požádání prodán, jinak by se obchodník dopouštěl diskriminace zákazníka.
Pokud chceš lubrikant či jakékoliv jiné zboží (samozřejmě s výjimkou alkoholu a podobně) koupit „diskrétně“, doporučuji použít samoobslužné pokladny, které jsou zákazníkům k dispozici v některých větších supermarketech či v obchodních centrech.
3) Především nejsi povinen s kýmkoliv hovořit o svých osobních záležitostech. Jestliže se bojíš rodiče informovat o tom, že máš přítelkyni (tedy dívku, se kterou „chodíš“), ale přesto bys chtěl dívku svým rodičům představit, mohl bys ji pro začátek  představit jako svoji kamarádku, se kterou trávíš volný čas. Nikdo přece netvrdí, že se s ní budeš muset jednou oženit.

02.01.2020

Chcem byť obrezaný, ale neviem ako to mam vysvetliť rodičom. Ako to celé prebieha?
Aké majú byť veľké semenníky? Ďakujem za odpoveď.

Normálny, 14 let

Milý Normálny,

1) Cirkumcize neboli „obřízka“ je chirurgický zákrok, při němž dochází k odstranění části penisu (konkrétně prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, dále větší nebo menší části vnitřního i vnějšího listu předkožky a někdy též i části navazujícího kožního pokryvu penisu). V závislosti na rozsahu zákroku dochází k odstranění přibližně 50 až 70 % kožního pokryvu penisu.
Zákrok se zpravidla provádí v celkové anestezii, pooperační jizva se sešívá několika stehy. Nedostaví-li se komplikace, je pacient z nemocnice propuštěn následující den po operaci. Vstřebatelné stehy se zpravidla uvolňují po uplynutí jednoho až dvou týdnů, pokud jsou však použity stehy nevstřebatelné, je třeba po uplynutí cca 10-ti dnů navštívit chirurgickou ambulanci a nechat si stehy odstranit. V žádném případě by sis neměl stehy uvolňovat sám, neboť v důsledku neodborné manipulace se stehy by mohlo dojít k otevření rány. Hojení pooperační rány trvá zpravidla 3 až 5 týdnů. Po dobu 4 až 6 týdnů od operace se doporučuje nevykonávat pohlavní styk a podobné sexuální aktivity. Během hojení pooperační rány se obvykle dostavují bolesti, které lze do určité míry tlumit podáváním silnějších analgetik (běžně se užívá např. nalgesin). V případě krvácení z pooperační rány je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Totéž platí v případě, že by ses v důsledku zákroku nebyl schopen vymočit.
Podstupování výše zmíněného zákroku však příliš nedoporučuji, protože při něm dochází k nevratnému odstranění podstatné části eroticky citlivé tkáně penisu. Předkožka totiž obsahuje větší množství nervových zakončení, než všechny zbývající části penisu dohromady (podle různých výzkumů je to až 20 tisíc nervových zakončení). Dále je třeba počítat s různými komplikacemi při hojení pooperační rány. K možným důsledkům cirkumcize patří také přerušení tzv. frenulární arterie (tj. tepny, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice), což může mít za následek stenózu neboli chorobné zúžení ústí močové trubice (podrobnější informace o možných důsledcích zákroku, o který máš zájem, najdeš například na stránkách www.predkozka.info).
Neznám současnou právní úpravu na Slovensku, avšak podle občanského zákoníku platného v České republice může souhlas k provedení chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část těla, která se již neobnoví, udělit pouze zákonný zástupce nezletilého. Pokud zákonný zástupce s nevratným odstraněním části těla nezletilého pacienta nesouhlasí, přestože si jej nezletilý pacient sám přeje, lze zákrok provést jen se souhlasem soudu. Návrh v takovém případě podává tzv. kolizní opatrovník, kterého určí soud.
2) Průměrný testikulární objem (neboli objem varlat) u chlapců ve věku 14-ti let činí 11 mililitrů na jedno varle. Normální hodnoty testikulárního objemu ve věku 14-ti let se však pohybují v poměrně širokém rozmezí 5 až 19 mililitrů na jedno varle. Mezi dolní a horní hranicí normy je tedy téměř čtyřnásobný rozdíl, a proto není třeba se kvůli objemu varlat zbytečně znepokojovat. Pouze v případě, že by testikulární objem činil méně než 5 ml na jedno varle, by bylo vhodné svěřit se lékaři, který v takovém případě může doporučit vyšetření na endokrinologii.
Testikulární objem se měří pomocí tzv. orchidometru, což je šňůra s navlečenou sadou plastových modelů varlat (ve starších dobách se používaly modely dřevěné) o různém objemu, které se postupně přikládají k šourku. Měření se provádí vizuálním porovnáním skutečného varlete s modelem. Přesněji lze objem varlete změřit pomocí ultrazvuku, neboť v dnešní době jsou k dispozici speciální programy, s jejichž pomocí lze údaje z ultrasonografu převést na konkrétní číselný údaj o objemu vyšetřovaného orgánu. Takovéto vyšetření se však zpravidla provádí pouze u pacientů s podezřením na poruchu či onemocnění varlat.

01.01.2020

Na pravém varleti jsem si nahmatal něco jako pupínek, takovou polokouli. Je to nádor?

Idk, 14 let

Milý Idk,

Na tvůj dotaz nemohu podat odpověď, protože bez vyšetření na specializovaném pracovišti nelze určit, o jaký neobvyklý útvar se jedná. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na specializovaném pracovišti (pokud možno na endokrinologii, nebo alespoň na urologii).

01.01.2020

Chci se zeptat, jaká je průměrná velikost penisu v 15 letech? A od kolika je povolený sex?

Martinekmartas, 15 let

Milý Martinkumartasi,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15 let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm) při erekci, průměrný obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 13 až 15 cm. K tomu je však třeba dodat, že „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I podprůměrné rozměry penisu mohou být naprosto normální, pokud se nejedná o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis). U chlapců ve věku 15 let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Neexistuje žádný zákon, který by výslovně povoloval sexuální aktivity. Podle trestního zákoníku se sice dopouští trestného činu osoba, která uskuteční pohlavní styk s dítětem mladším 15-ti let nebo jej jinak pohlavně zneužije, avšak uvedené ustanovení platí pro osobu, která již dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, nikoli pro dítě samotné. Jinak platí, že každý může dělat vše, co není zákonem výslovně zakázáno. Dítě mladší 15-ti let se tedy nedopouští trestného jednání, pokud vykonává nějaké sexuální aktivity s jiným dítětem mladším 15-ti let, protože žádným zákonem není stanoveno, od kolika let dítě „smí“ vykonávat sexuální aktivity.
Vzhledem k tomu, že jsi už dosáhl věkové hranice 15-ti let, bys neměl vykonávat sexuální aktivity s někým, komu ještě 15 let nebylo. Tvoje sexuální aktivity s osobami staršími 15-ti let však nejsou vázány na žádné zákonem dané „povolení“. Záleží pouze na tobě, nakolik odpovědně budeš přistupovat k navazování sexuálních kontaktů s druhými osobami.

01.01.2020

Dobrý den, za dva týdny mi bude 14 let a myslím, že mám malý penis.
V klidovém stavu má 7,5 cm a při erekci 10,5 cm. Nevíte kolik by mi mohl výsledně vyrůst? Moc mě to mrzí :(

Anonymní, 14 let

Milý Anonymní,

Kvůli rozměrům svého penisu se trápit nemusíš, neboť se rozhodně nejedná o „malý“ penis. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm). Tvůj penis tedy v klidovém stavu dosahuje průměrné délky.
Pokud jde o délku při erekci, ta je sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm, tj. 14 ± 1 cm), avšak stále naprosto normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis, musela by jeho délka při erekci v tvém věku činit méně než 5,2 cm. Avšak tvůj penis je při erekci přibližně dvakrát delší, než kdyby se jednalo o mikropenis.
Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18 let. Jeho „cílovou délku“ však nelze předem nijak určit, protože pro odhad výsledné délky penisu neexistuje žádná metodika (ta existuje pouze pro odhad očekávané tělesné výšky, nikoli tedy pro odhad očekávané délky penisu v dospělosti). Nemohu tedy předem určit, zda rozměry tvého penisu po dosažení dospělosti budou podprůměrné, průměrné či nadprůměrné.
Avšak i kdyby délka tvého penisu i v dospělosti byla mírně podprůměrná, jednalo by se spíše o výhodu než nevýhodu. Například při pohlavním styku bys mohl do partnerčiny pochvy zavádět penis z větší části jeho délky, což s nadprůměrně dlouhým penisem není fyzicky možné (připomínám, že běžná délka či „hloubka“ pochvy u dospívající dívky činí 7 až 9 cm, u dospělé ženy pak nejvýše 9 až 11 cm). Také při erekci, která se v období dospívání obvykle dostavuje velmi často, jsou mírně podprůměrné rozměry penisu spíše výhodou, neboť pro chlapce s abnormálně velkým penisem může být erekce (zejména v přiléhavém spodním prádle a těsném oblečení) nepříjemná. Mírně podprůměrná délka penisu při erekci tě tedy nejenže nemusí mrzet, ale spíše bys za ni měl být přírodě vděčný.
Další informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“ a v odpovědi na dotaz návštěvníka Neznámý ze dne 01.12.2019 (viz archiv odpovědí - prosinec 2019).