Archiv odpovědí – prosinec 2019

31.12.2019

Dobrý den, je normální, že mi je nepříjemné sahat si na žalud?

Pepa, 16 let

Milý Pepo,

Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou způsobeny jeho přecitlivělostí. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje (nikoli však z čaje bylinného či ovocného!), který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně po dobu několika týdnů.

31.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat.
1) Už větší dobu masturbuji a zajímá mě jestli je to v mém věku normální.
2) Když je můj penis klidný měří okolo 4 cm, ale když se ztopoří měří 13. Je to na můj věk hodně? Může se to projevit na zdraví?

Fanda, 12 let

Milý Fando,

1) Nenormální by bylo, kdybys nemasturboval. Jak vyplývá z různých vědeckých výzkumů věnovaných sexuálnímu chování dětí a dospívajících, většina chlapců i dívek začíná pravidelně masturbovat již v dětství před pubertou (např. J. Bancroft ve studii z r. 2003 uvádí, že nejčastější věk zahájení pravidelné masturbace činí 8 let věku u dívek a 9 let věku u chlapců), zatímco ostatní se k nim zpravidla přidávají nejpozději během puberty.
2) Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí 4 až 6 cm (neboli 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm) při erekci.
Mírně nadprůměrná délka penisu při erekci u tebe pravděpodobně souvisí s výraznějším rozdílem v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Tento rozdíl vždy souvisí s pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U chlapců, jejichž závěsné vazy penisu jsou vysoce pružné, je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci výrazný, zatímco u chlapců, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné (tedy tuhé) je zmíněný délkový rozdíl podstatně nižší. Obě dvě zmíněné varianty jsou však naprosto normální a patří k mnoha rozdílům, jimiž se od sebe jednotliví lidé od přírody liší.

30.12.2019

Jak se mám zeptat holky na pohlaví styk?

Avsgaming, 15 let

Milý Avsgamingu,

Pokud možno nijak. Kdyby ses totiž dívky přímo zeptal, zda by byla ochotna s tebou uskutečnit pohlavní styk, dívka by si zřejmě začala myslet, že ti nejde o ni samotnou, ale právě jen o uskutečnění pohlavního styku. Slušná dívka by něco takového důrazně odmítla, od „neslušné“ dívky by ses mohl velmi snadno nakazit pohlavní chorobou.
Kromě toho pohlavní styk by rozhodně neměl být první formou důvěrného kontaktu, který spolu dva lidé mají. Bylo by přinejmenším podivné, kdybys chtěl hned a bez jakéhokoliv sbližování rovnou souložit s dívkou, kterou jsi ještě ani nepolíbil, ani se s ní neobjímal a nemazlil, ani s ní nevykonával žádné nekoitální sexuální aktivity. Navíc bys sebe i ji  připravil o nejkrásnější fázi důvěrného vztahu, která spočívá právě ve sbližování dvou lidí a ve vzájemném poznávání těla a jeho funkcí, stejně jako tělesných i citových potřeb druhého.
Jestliže se dva lidé mají rádi a navzájem si rozumí, určitě si jednoho dne nemusí říci: „Tak, a teď spolu budeme souložit,“ protože něco takového z jejich vztahu v pravou chvíli vyplyne jaksi samo o sobě, i bez mnoha zbytečných slov.

30.12.2019

Dobrý den, je mi 16 let, a připadá mi že můj penis je moc malý, má jen 12 tak se chci zeptat jestli ještě poroste, v případě co s tím udělat, i celkově mi přijde, že jsem vývojově pozadu narozdíl od svých vrstevníků, například v růstu ochlupení, děkuji za odpověď.

Kuba, 16 let

Milý Kubo,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak přesto se jedná o penis normálních rozměrů. Rozdíl 2 cm oproti dolní hranici širšího průměru (tj. průměru po odečtení statistické odchylky) je zanedbatelný. Proto bych neřekl, že tvůj penis je „moc malý“. K tomu, aby mohl plnit všechny svoje funkce, je velký dost.
Pokud jde o další růst penisu, ten by u tebe měl pokračovat ještě nejméně 2 roky (růst penisu probíhá zpravidla do věku 18 let), avšak pokud u tebe puberta nastoupila později než ve věku 13-ti let, lze očekávat i delší dobu růstu a vývoje penisu.
Kvůli srovnání s vrstevníky se nemusíš znepokojovat, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem, přičemž za normální rozdíl se považuje ±2,5 roku oproti tempu vývoje běžnému v dané populaci. Pokud jde o ochlupení, jeho rozsah či hustota nejsou dány pouze věkem či dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také a především genetickými dispozicemi. Někteří lidé jsou zkrátka chlupatější, zatímco jiní jsou méně chlupatí (to lze pozorovat i u dospělých jedinců, kteří jsou již plně tělesně vyvinuti).

30.12.2019

Dobrý den,
Pokaždé, když mam erekci, tak mám penis tak tvrdý, že nejde ohnout. Bojím se, že
(...)

Thanos, 14 let

Milý Thanosi,

Při erekci může být pružnost penisu různě vysoká, což nezávisí jen na větším či menším zaplnění topořivých těles krví, ale především na pružnosti vazivových pouzder topořivých těles a dalších vazivových tkání těla penisu, a to včetně závěsných vazů, na nichž je penis zavěšen uvnitř těla.
Rozhodně se však nemusíš obávat, že by ti nízká pružnost těchto vazivových tkání mohla způsobovat nějaké obtíže při pohlavním styku či při jiných sexuálních aktivitách, o nichž se v dotazu zmiňuješ. Tvé obavy jsou tedy poněkud přehnané, což ostatně dříve či později sám poznáš, až jednou zahájíš vykonávání párových sexuálních aktivit.

30.12.2019

Dobrý den,
Mám pocit, že mám levé varle dvojnásobně větší než to pravé. Ještě jsem si nahmatal na levém varleti výstupek. Když se ho dotknu, tak je citlivější než varlata. Děkuji za odpověď.

Král, 16 let

Milý Králi,

Normální rozdíl v objemu dvou varlat u jednoho a téhož jedince se pohybuje v rozmezí do 25%. Pokud je jedno z varlat více než o 25% (tj. více než o čtvrtinu) větší než druhé, mohlo by se jednat o projev onemocnění či vývojové poruchy. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na specializovaném pracovišti (nejlépe na endokrinologii, nebo alespoň na urologii).
Pokud jde o výstupek na varleti, mohlo by se jednat buď o nadvarle, nebo o rozšířenou žílu, případně o spermatokélu či jiný druh cysty. S tímto problémem se můžeš svěřit praktickému lékaři, až si k němu půjdeš pro výše zmíněné doporučení na vyšetření.

29.12.2019

Dobrý den, vážím 60 kg a nevypadám na to. Vypadám na 40. Chtěl bych začít posilovat břicho a ruce. Ale nevím, jestli vůbec budu moct mít svaly kvůli tomu, že vypadám jako tyčka.

Michal, 14 let

Milý Michale,

Prosím, abys svůj dotaz ještě doplnil o údaj o tělesné výšce. Teprve poté budu moci posoudit, zda je tvoje tělesná hmotnost dostatečná či nikoliv.
Pokud jde o svalstvo, k jeho rozvoji dochází u dospívajících chlapců pod vlivem hormonálních změn, k nimž dochází v dospívajícím organismu bez ohledu na to, zda chlapec cvičí nebo ne. Posilovacími cviky lze svaly posilovat (tj. zpevňovat), nikoli zvýšit jejich hmotu. Nárůst svalové hmoty lze podpořit zvýšenou konzumací některých potravin bohatých na živočišné bílkoviny. K těmto potravinám patří zejména plnotučné mléčné výrobky, na prvním místě plnotučný tvaroh.

28.12.2019

Je normální, že mám nutkání si stříhat ochlupení kolem penisu?

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Pokud ti ochlupení okolo pohlavních orgánů z nějakého důvodu vadí nebo překáží, nevidím důvod, proč by jeho zastřihávání mělo být nenormální. Nakonec se jedná o tvoje ochlupení, které si můžeš upravovat, jak uznáš za vhodné.

28.12.2019

Dobrý den, předkožka mi jde stáhnout za žalud, ale víc ne a vždy si musím naslinit žalud a pak přejet předkožkou nahoru a dolu a pak už mi to jde stáhnout předkožku úplně. Je to normální?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Jestliže si můžeš předkožku bez obtíží přetáhnout přes okraj žaludu, znamená to, že už je zcela uvolněná. Dále než za okraj žaludu si předkožku přetahovat nemusíš (ani to není možné, tedy pokud nemáš extrémně dlouhou či extrémně pružnou uzdičku na spodní straně penisu).
Tvoje obtíže, o nichž se v dotazu zmiňuješ, jsou nejspíše způsobeny nedostatečným přirozeným zvlhčováním vnitřního listu předkožky, a proto při jejím přetahování dochází k nadměrnému tření, které znesnadňuje její posunování po žaludu. Avšak namísto slin bych pro zvlhčení vnitřního listu předkožky doporučoval použít raději panthenolovou mast nebo pleťový krém pro citlivou pleť, případně lubrikační gel.

28.12.2019

Dobrý den, mám takový menší problém, mám kolem řitního otvoru dost chlupů, je to normální? Myslel jsem, že chlupy rostou jenom v podpaždí a mezi nohama a tak celkově po těle, ale ne v zadku.

Petr, 14 let

Milý Petře,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Zatímco v dětství před pubertou je okolí řitního otvoru hladké a bez ochlupení, během období dospívání začínají okolo zmíněného otvoru postupně vyrůstat chloupky, které však naštěstí nejsou tak silné a husté, jako je například ochlupení okolo pohlavních orgánů.
Jestliže ti tyto chloupky již vyrůstají, měl bys věnovat zvýšenou pozornost hygieně v okolí příslušného tělního otvoru, avšak rozhodně by sis neměl zkoušet tuto část těla holit. Důvody jsou uvedeny v odpovědi na dotaz návštěvníka Davida ze dne 24.09.2019 (viz archiv odpovědí - září 2019).

28.12.2019

V kolika letech je možné udělat si řidičák na motorku?

Michal, 13,5 let

Milý Michale,

To záleží na skupině řidičského oprávnění, která odpovídá parametrům konkrétního motorového vozidla. Pro řízení malého motocyklu a motocyklu se vydávají následující skupiny řidičských oprávnění:

  • Řidičské oprávnění skupiny AM, které opravňuje k řízení malého motocyklu nebo mopedu s objemem nejvýše 50 cm3 a maximální konstrukční rychlostí do 45 km/h, lze získat po dosažení věku 15-ti let. U osob ve věku do 18-ti let se vyžaduje písemný souhlas zákonného zástupce.
  • Řidičské oprávnění skupiny A1, které opravňuje k řízení motocyklu s objemem nejvýše 125 cm3 a o výkonu 11 kW, s poměrem výkonu a hmotnosti 0,1 kW/kg, lze získat po dosažení věku 16-ti let. U osob ve věku do 18-ti let se vyžaduje písemný souhlas zákonného zástupce.
  • Řidičské oprávnění skupiny A2, které opravňuje k řízení motocyklu o výkonu  nejvýše 35 kW, s poměrem výkonu a hmotnosti 0,2 kW/kg, lze získat po dosažení věku 18-ti let.
  • Řidičské oprávnění skupiny A, které opravňuje k řízení „velkého“ motocyklu, lze získat po dosažení věku 24 let. Toto oprávnění však může získat i řidič, který je už nejméně dva roky držitelem oprávnění skupiny A2 (pokud bys tedy získal oprávnění skupiny A2 v 18-ti letech, můžeš oprávnění skupiny A získat již ve věku 20 let).

28.12.2019

Zdravím, jaká velikost penisu se považuje za "velký penis"? Díky.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Za „velký“ lze považovat takový penis, jehož rozměry jsou výrazně nadprůměrné. Například u chlapců ve věku 15-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm). Jestliže délka penisu při erekci přesahuje průměrnou délku pro daný věk o více než dvouapůlnásobek standardní odchylky, jedná se již o „velký“ penis. Ve věku 15 let lze za „velký“ považovat penis, jehož délka při erekci činí 16,5 cm nebo více (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let = 14 cm >>> standardní odchylka v tomtéž věku = 1 cm >>> dvouapůlnásobek standardní odchylky = 2,5 cm >>> 14 cm + 2,5 cm = 16,5 cm).
K tomu je však třeba dodat, že „velký“ penis nutně neznamená „lepší“. Výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou naopak způsobovat obtíže v pohlavním životě, zejména pokud partner při pohlavním styku zavádí penis příliš hluboko do pochvy, což může být pro partnerku nepříjemné až bolestivé. Z tohoto důvodu je vhodné vykonávat pohlavní styk v tzv. „misionářské poloze“, při níž žena nebo dívka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž může partnerka regulovat hloubku zavádění partnerova penisu do pochvy tím, že zvýší nebo sníží úhel pokrčení svých dolních končetin.

28.12.2019

Dobrý den,
Při preventivní prohlídce mi doktor prohmatal šourek a nahmatal bulku. Odeslal mě na další vyšetření, jak to bude dál probíhat, může to být i rakovina a přijdu o varlata?

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Je dobře, že ti lékař provedl vyšetření pohmatem, díky čemuž odhalil neobvyklý útvar na jednom z varlat. Dokud nebudeš mít výsledky z vyšetření, nelze určit, zda se jedná o projev nádorového onemocnění, nebo o nějaký jiný útvar (v úvahu připadá například spermatokéla, což je dutina vyplněná spermatickou tekutinou, případně nějaký jiný druh cysty).
I kdyby se však jednalo o nádorové onemocnění, strach ze ztráty varlat je prozatím předčasný. Při včasném odhalení je úspěšnost léčby nádorových onemocnění varlat poměrně vysoká (uvádí se okolo 85% vyléčených pacientů). Při léčbě se využívají cytostatika, což jsou látky, které hubí nádorové buňky. Cytostatika se aplikují do žíly pomocí infuze.
Radioterapie (neboli „ozařování“) či chirurgická léčba (odstranění nádoru nebo celého varlete) se u dospívajících chlapců a mladých mužů zpravidla nevyužívá, protože u pacientů uvedených věkových kategorií se upřednostňují takové způsoby léčby, které umožňují zachování funkce obou varlat. Razantnější formy léčby připadají u dospívajících a mladých lidí spíše jen v případě, že je onemocnění odhaleno až v pokročilejším stádiu.
V této souvislosti velmi důrazně doporučuji všem dospívajícím chlapcům, aby si pravidelně (pokud možno alespoň jednou za měsíc) prováděli samovyšetření varlat pohmatem. Postup při samovyšetření je popsán na stránce „Samovyšetření varlat“.

27.12.2019

Dobry den, chtěl jsem se zeptat od kolika do kolika let se vytváří sperma a jestli musí být vždy bílé?

Jenda, 13,9 let

Milý Jendo,

Proces tvorby spermatu neboli spermatogeneze začíná u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. Za normální věk první ejakulace (prvního výronu semene) se považuje věk 11 až 15 let.
U dospívajících chlapců nemusí být zbarvení ejakulátu vždy bílé. Záleží na tom, jak vysoký je podíl vody a bílkovin na celkovém objemu ejakulátu. Zatímco u mladších chlapců je ejakulát tvořen až z 99% vodou a na pevnou složku zbývá pouze 1%, u pohlavně vyspělejších chlapců a dospělých mužů tvoří voda již jen 90 až 95% ejakulátu, zatímco zbývajících 5 až 10% připadá na bílkoviny, které ejakulátu dodávají jeho charakteristické bělavé zbarvení.
Určitě se tedy nemusíš předčasně znepokojovat, pokud se u tebe sperma dosud netvoří, nebo pokud je dosud čiré a průhledné, tj. nemá bělavé zbarvení.

27.12.2019

Je pravda, že když se okolím, tak růst vousů se bude zrychlovat?

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Tempo dorůstání vousů se pohybuje okolo 1 cm za měsíc. Oholením sice tempo dorůstání vousů neurychlíš, avšak je pravděpodobné, že po několika prvních oholeních ti budou růst vousy silnější a hustší.

27.12.2019

Dobrý den. Nejde mi přetáhnout předkožka ani v klidovém stavu. Co s tím mám dělat?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Především se nesnaž předkožku přetáhnout násilím. Přirozený proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován a u jednotlivých chlapců může trvat různě dlouhou dobu. Nejprve doporučuji, aby sis přečetl celý článek na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš i postup, jak předkožku zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému. Pokud bys i poté měl ještě nějaké otázky, rád ti na ně odpovím.

27.12.2019

Dobrý den, já se chci zeptat, když mě roste knír a už je viditelný a já se bojím, kdybych si ho oholil, tak že si toho všimnou rodiče a pro mě by to bylo trapné.

Neznámý, 14 let

Milý Neznámý,

Na tom, že se čtrnáctiletý chlapec holí, není nic trapného. Trapné by bylo, kdyby ses začal holit dříve, než by ti začal růst knír. To dělají někteří mladší chlapci, aby se cítili více „mužně“ (dokonce existují i dětské „holicí strojky“ na hraní, které mají namísto žiletek jen plastové napodobeniny břitů). Pokud už ti však vousy rostou a překáží ti, nelíbí se ti, nebo se jich chceš z nějakého jiného důvodu zbavit, měl bys co nejdříve požádat jednoho z rodičů (pokud možno toho, kterému více důvěřuješ a před kterým se méně stydíš), aby ti zakoupil holicí strojek a pěnu na holení.

27.12.2019

Mám ještě 1 problém, když mám penis v klidu, tak v pořádku přetáhnu předkožku až za konec žaludu, ale nedrží a vrátí se zpět, když mám ale erekci, tak mi nejde přetáhnout úplně dozadu a vždy spadne, není možné ze s tím budu mít v pozdějším životě problém? Protože při sexu je penis vždy ohrnutý a drží. Děkuji za odpověď.

Petr, 14 let

Milý Petře,

Je naprosto normální, že po přetažení předkožky dříve či později (u tebe dříve, u někoho jiného možná později) dochází k jejímu opětnému natažení na žalud. Předkožka je totiž k něčemu takovému uzpůsobena. Pouze u jedinců s dlouhou uzdičkou a vysoce pružným kožním pokryvem penisu zůstává předkožka i delší dobu po přetažení v pozici za okrajem žaludu. Pokud se však sama navrací do výchozí pozice, je to spíše výhoda, protože nehrozí, že předkožka za okrajem žaludu uvázne.
Obtíže s přetahováním předkožky při erekci jsou u tebe zřejmě způsobeny tzv. relativním zúžením. Nejedná se však o žádný „problém“, nýbrž o normální stav, který se v tvém věku vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je velmi pravděpodobné (a v podstatě téměř jisté), že do konce období dospívání, tedy během několika následujících let, u tebe ještě dojde k uvolnění relativního zúžení, a to i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Důležité je, aby ses do té doby nesnažil při erekci přetáhnout předkožku násilím, protože tím by sis mohl způsobit jedině nepříjemné poranění. Předkožku vždy stahuj jen tak daleko, jak to bude možné bez použití násilí.
Nevím, jak jsi přišel na to, že „při sexu je penis vždy ohrnutý a drží“, protože to není pravda. Při pohlavním styku dochází ke střídavému přetahování předkožky přes žalud a jejímu opětnému natahování na žalud, protože partner při pohlavním styku střídavě zavádí penis do partnerčiny pochvy a opět jej vysunuje, a to buď úplně, nebo jen částečně. Pokud jsi nějaký jiný způsob vykonávání pohlavního styku viděl v pornografii, měl by sis uvědomit, že pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecký výkon, a že její sledování v lidech vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě (nehledě už k tomu, že pro osoby tvého věku není pornografie určena).

27.12.2019

(...) Dotaz prosím skryť.

Alex, 14 let

Milý Alexi,

Možné to je docela dobře. Rozměry penisu nejsou dány samotným věkem, ale především vrozenými dispozicemi (především mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Z tohoto důvodu může být naprosto normální, že mladší chlapec má větší rozměry penisu, než chlapec starší (viz údaje o průměrné délce penisu v následující tabulce).

Když si porovnáš hodnoty průměrné délky penisu podle věku z výše uvedené tabulky, zjistíš, že i starší chlapec může mít menší rozměry penisu než mladší, a přitom se oba dva stále ještě pohybují v pásmu průměru.
Příklad: jestliže má třináctiletý chlapec délku penisu při erekci 14 cm a čtrnáctiletý chlapec „jen“ 13 cm, má sice mladší z chlapců delší penis, avšak přesto mají oba dva vzhledem ke svému věku průměrnou délku penisu, protože u chlapců ve věku 13-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 11 až 14 cm a u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm, a tudíž se oba dva „vejdou“ do průměrných hodnot pro svůj věk, přestože u mladšího je penis delší a u staršího naopak kratší.
Kromě toho je docela dobře možné, že mladší chlapec, o němž se zmiňuješ, ve skutečnosti nemá delší penis než ty. Mnozí chlapci a muži se totiž domnívají, že všichni ostatní mají větší penis než oni sami, ačkoliv to nemusí být nutně pravda. Působí zde totiž známý optický klam, který spočívá v tom, že při pohledu směrem shora dolů se každá věc nebo část lidského těla zdá být menší, než při pohledu zepředu. Zatímco svůj penis vidíš směrem shora, penis druhého chlapce vidíš zepředu, a proto ti může připadat větší. Možná, že kdyby ses na svůj penis podíval také zepředu (například před zrcadlem), připadal by ti větší, než při navyklém pohledu shora dolů.

27.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat potí se mi strašně záda i když dlouho sedím např. 2 hodiny, což se moc nestává, ale když si stoupnu, tak cítím celá záda jak jsou mokrá a štve mě to. Co se s tím můžu udělat? Děkuji za odpověď.

Hmmm?, 13 let

Milý Hmmm?,

Po několika hodinách sezení je takovéto pocení celkem běžné, zejména při sezení na židli s čalouněným opěrákem. U některých jedinců dochází ke zvýšené produkci potu (hyperhidróze) na základě vrozených dispozic, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy či onemocnění. Pokud trpíš popsaným problémem, doporučuji dělat při sezení častější přestávky, oblékat si tričko ze 100% bavlny (případně si připravit suché tričko na převlečení) a během delšího sezení občas vstát a protáhnout se. Pokud uvažuješ o nákupu nové židle (zejména židle k psacímu stolu nebo k počítači), doporučoval bych vybrat židli s prodyšným opěrákem (například ze síťoviny).

27.12.2019

Zdravím. Do koľkých rokov rastie náš pohlavný orgán? Kedy teda už približne prestáva?

Jirx, 16 let

Milý Jirxi,

Růst rozměrů penisu a varlat probíhá nejčastěji do věku 18 let. Pouze u chlapců s opožděným nástupem vývoje pohlavních znaků může růst penisu pokračovat ještě několik let, zpravidla však ne déle, než do věku 19 – 21 let. Během posledního roku růstu a vývoje penisu (což je u většiny chlapců věk 17 až 18 let) se zpravidla zvětšuje již jen obvod penisu, nicméně ani jeho růst do délky není v tomto věku vyloučen.

27.12.2019

Dobrý den, někde na internetu jsem četl něco o tom, že (...)

Petr, 14 let

Milý Petře,

Především bys neměl hned věřit všemu, co si přečteš „někde na internetu“, protože informace, které v dotazu uvádíš, jsou zcela nepravdivé. Žádný takový chromozom, o němž se zmiňuješ, neexistuje.
Také se nemusíš obávat, že bys byl neplodný. Mužská plodnost je dána minimálním počtem zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu. Za neplodného se považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 20 milionů zralých spermií na 1 ml, přičemž průměrná hodnota se v současné mužské populaci pohybuje okolo 100 milionů spermií na 1 ml ejakulátu.
Kvůli tomu, že se u tebe dosud nedostavila ejakulace (výron semene), se nemusíš nijak znepokojovat. Ve středoevropské chlapecké populaci se první ejakulace dostavuje nejčastěji ve věkovém rozmezí 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

26.12.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak se mám zbaví takových těch křečí při vyvrcholení masturbace. Děkuji. Na shledanou.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zmíněné křeče jsou způsobeny tím, že svalstvo není zvyklé na silné stahování, k němuž při dosažení vyvrcholení dochází. Tyto obtíže lze řešit posilováním svalstva pánevního dna a malé pánve. K tomu lze využít například následující cviky:

  • zvedání natažených dolních končetin v poloze vleže na zádech s rukama podél těla (ve výchozí poloze jsou nohy nataženy na podložce, poté se tahem zvedají tak, aby s podložkou svíraly pravý úhel, tj. 90°)
  • tzv. „malý most“ – vleže na zádech se nohy pokrčí v kolenou tak, aby chodidla zůstala na podložce a poté se zvedají hýždě směrem nahoru, až stehna a trup vytvoří jednu rovinu
  • vleže na břiše se natáhnou nohy tak, aby se podložky dotýkal pouze trup a konečky prstů na nohou (kolena se podložky nedotýkají) a v této poloze se střídavě svírají a uvolňují hýždě v intervalu 3 až 5 vteřin
  • tzv. „stop-start“ cvičení – při močení se úmyslně zastaví proud moči a po několika vteřinách se opět spustí, což lze během jednoho močení provést i vícekrát po sobě

Pokud už se křeč v oblasti pánevního dna a malé pánve dostaví, lze dosáhnout úlevy například sedací koupelí v teplé vodě.

26.12.2019

Dobrý den, tyto “pupínky” či jiný druh kožních výrůstků se mi objevují všude po těle, na penisu kolem očí (horní víčka a na místech kde bývají kruhy pod očima),pod dolním rtem a na rtech(pouze když natáhnu pokožku rtů). Nevíte o co by se mohlo jednat a jak to zlikvidovat? Děkuji.

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Jedná se o tzv. miliaria, což jsou velmi drobné puchýřky vyskytující se ve velkém množství na různých částech těla. Doporučuji nejprve zakoupit v lékárně tzv. Jarischův roztok a postižená místa jím jednou za den potírat (s výjimkou okolí očních víšek a úst, na něž bys měl používat pouze vodu s mýdlem). Pokud by příznaky do několika týdnů neustoupily, doporučoval bych navštívit kožního lékaře.

25.12.2019

Dobrý den,
Vím, že tu máte takové dotazy stále, ale zjistil jsem, že mám 14 cm penis a někdy i 15 cm. A podle vaší tabulky je to v mém věku docela málo. Moc mě to trápí
(...) Hledal jsem toho hodně ale vůbec nevím čemu věřit. Budu rád za jakoukoliv radu.

Aleš, 16, za chvilku 17 let

Milý Aleši,

„Docela málo“ to rozhodně není, protože uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 14 až 17 cm. Proč by ses měl trápit kvůli tomu, že nemáš abnormálně velký penis? Výrazně nadprůměrné rozměry penisu (zejména jeho výrazně nadprůměrná délka) by ti v životě mohly způsobovat leda problémy, avšak nepřinášely by ti žádné výhody.
Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Kvůli srovnání s vrstevníky se netrap. Mnozí dospívající chlapci se mylně domnívají, že většina jejich vrstevníků má větší rozměry penisu, než mají oni sami, avšak tyto domněnky zpravidla nemají nijak podložené (předpokládám, že jsi svým kamarádům neprováděl měření délky penisu při erekci podle seriózní vědecké metodiky, tj. pomocí pružného měřítka přiloženého k horní straně ztopořeného penisu).
Pokud jde o různé techniky či „pomůcky“, jejichž používání má údajně vést k prodloužení penisu, před jejich používáním co nejdůrazněji varuji, neboť mohou způsobit nevratné poškození tohoto orgánu. I kdybys měl penis mnohem menších rozměrů, neměl by ses snažit o jeho „zvětšení“ pomocí pochybných metod, o nichž se v dotazu zmiňuješ, protože i penis podprůměrných rozměrů může být naprosto normální, pokud je nepoškozený, zatímco poškozený penis normální není, i kdyby jeho rozměry byly nadprůměrné. Ostatně rozměry tvého penisu jsou průměrné.
Je tedy zcela zbytečné, aby ses kvůli normálním rozměrům svého penisu trápil. Bylo by to totéž, jako kdyby ses trápil kvůli tomu, že nemáš velikost obuvi 46 – 50 namísto v tvém věku obvyklých 39 – 43. Raději se snaž vytvořit si vůči svému penisu kladný postoj. Penis je část tvého těla, která by ti měla přinášet příjemné pocity, nikoli starosti a trápení. Můžeš být rád, že máš zdravý penis normálních rozměrů.

24.12.2019

Chtěl bych se zeptat (...) dotaz v závorce neukazovat.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud se zmíněný útvar nachází na spodní straně penisu, jedná se o frenulum neboli uzdičku, která tvoří normální součást penisu. Kdyby se nacházel jinde po obvodu žaludu, mohlo by se jednat o přetrvávající konglutinaci (neboli „slepení“), k jejímuž uvolnění však dříve či později dochází i bez jakéhokoliv zásahu. Nemusíš tedy dělat nic. Především bys se svým penisem neměl dělat nic, čím by sis způsoboval bolest.

Šipkou je vyznačeno tzv. frenulum (uzdička na spodní straně žaludu)

23.12.2019

Zdravím,
Už nějakou dobu mám takový problém
(...) Nějaké rady?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

První a jediná rada zní, abys močení v žádném případě neodkládal kvůli jakýmkoliv méně důležitým věcem (přičemž méně důležité je vše, co přímo nesouvisí s uspokojováním základních biologických potřeb každého živého tvora). Kdykoliv se ti chce močit, pokud možno všeho nech a jdi se vymočit. Delší zadržování moči je totiž velmi nezdravé, nebezpečné a může vést k celé řadě zdravotních komplikací, počínaje vznikem chronického onemocnění vývodných cest močových a konče zvýšením rizika výskytu zánětlivých nebo nádorových onemocněními předstojné žlázy (prostaty). Z posledního uvedeného důvodu je dlouhodobé a opakované zadržování moči u mužů či chlapců ještě mnohem nebezpečnější, než je tomu u žen a dívek, protože ženy a dívky předstojnou žlázu nemají, a tudíž jim ani nehrozí výše naznačené zdravotní komplikace.
V žádném případě se nesnaž svůj problém „řešit“ omezováním příjmu tekutin! Pokud nebudeš dodržovat pitný režim, hrozí dehydratace organismu a s ní spojené zdravotní komplikace. Dospívající jedinec by měl denně vypít přibližně 60 mililitrů tekutin na každý 1 kilogram své tělesné hmotnosti. Například chlapec, který váží 45 kg, by měl za den vypít přibližně 2 700 ml (tj. 2,7 litru) tekutin.
Jestliže tě vyučující nechce pustit na WC během vyučovací hodiny, dojdi si na WC i přes jeho zákaz, a to i v případě, že by ti pohrozil poznámkou nebo jiným kázeňským opatřením. Ochrana lidského zdraví totiž představuje vyšší hodnotu, než jakou představuje dodržování pokynů vyučujícího.

22.12.2019

V záložce „Jak o sebe pečovat“ máte chybu u druhů spodního prádla:
U boxerek máte napsáno, že „V jejich přední části je zapínání na jeden nebo více knoflíků“. To ale není pravda, to není u boxerek ale u trenýrek, boxerky žádné knoflíky nemají.

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Nejedná se o chybu, protože boxerky mohou mít v přední části zapínání na knoflíky. V češtině se výraz „trenýrky“ někdy mylně používá i pro boxerky, které jsou vyrobené z tkaniny a mají v přední části zapínání na knoflíky, avšak toto označení je nepřesné, protože trenýrky žádné zapínání nemají (v přední části jsou vždy uzavřené).
Naproti tomu u boxerek existují dva základní druhy:

1) „boxer briefs“ – jsou vyrobené z úpletu a nemusí mít knoflíky, i když někdy knoflíky mají, avšak tyto knoflíky zpravidla plní jen dekorativní funkci,
2) „boxer shorts“ – neboli „boxers“ – jsou vyrobené většinou z tkaniny (výjimečně z úpletu) a vždy mají v přední části rozparek na jeden nebo více knoflíků.

Každý z uvedených dvou základních druhů boxerek má ještě několik variant. Například „boxer briefs“ mohou být buď „atletické“ (athletic), nebo klasické s dvojitou přední částí. Oba dva druhy jsou vyráběny z úpletu, avšak „atletické“ boxerky mají v přední části poklopec se zapínáním na knoflíky, kdežto klasické „boxer briefs“ jsou v přední části zdvojené, podobně jako klasické slipy. Pokud jde o „boxer shorts“, ty mají vždy v přední části rozparek na zapínání (kdyby jej totiž neměly, nejednalo by se o „boxer shorts“, nýbrž o obyčejné české trenýrky), avšak jednotlivé varianty se liší střihem a počtem knoflíků.

22.12.2019

Dobrý den, ještě mám otázku. Když si delší čas nehoním, sperma se mi pořád tvoří a varlata se tím budou neustále zvětšovat? Nebo se utvoří určité množství a to jen čeká na masturbaci? A čím déle nehoním tím je orgasmus silnější? Děkuji.

Problémovej, 16 let

Milý Problémovej,

Delší absence ejakulace nevede ke zvětšování varlat. Ve varlatech se tvoří pouze okolo 5% objemu ejakulátu, zatímco zbývajících 95% se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách, především v semenných váčcích a předstojné žláze (neboli prostatě), zčásti též v Cowperových žlázách. Tvorba spermatu (neboli spermatogeneze) probíhá v podstatě nepřetržitě, tedy i v období mezi jednotlivými ejakulacemi.
Delší absence masturbace nevede ani k silnějšímu orgasmu. Intenzita orgasmu je dána silou stahování svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, nikoli časovou prodlevou mezi dvěma orgasmy. Naopak, v důsledku delší prodlevy mezi dvěma sexuálními aktivitami vedoucími k dosažení orgasmu a ejakulace může svalstvo malé pánve a pánevního dna poněkud ochabovat, což vede naopak k oslabení tohoto svalstva, a tím i k oslabení intenzity orgasmu (platí zde obecná zásada, že když se určitá skupina svalů málo zatěžuje, dochází k jejímu ochabování a ke snižování její výkonnosti).
Delší absenci masturbačních aktivit nedoporučuji, protože masturbace je zdraví prospěšná činnost, zatímco její zásadní omezování je naopak nezdravé.

22.12.2019

Dobrý deň. Pri holeni som si jemne porezal veľmi malé znamienko, ktoré nevystupuje nad úroveň kože, mám s tým ísť ku kožnému? Ďakujem, pekný deň.

Denis, 17 let

Milý Denisi,

Během následujících dvou týdnů bys měl znaménko pozorně sledovat. Pokud dojde k výrazné změně jeho zbarvení nebo velikosti, navštiv dermatologa (kožního lékaře).

22.12.2019

Dobrý deň. Mám taký problém že keď si stiahnem predkožku tak dočúram (...) ako keď nie. Čo mám s tým robiť?

Juraj, 10,5 let

Milý Juraji,

Při močení si nemusíš přetahovat předkožku. Někteří lidé to sice dělají, ale rozhodně to není nutné. Při močení bych příliš nedoporučoval přetahovat předkožku až za okraj žaludu. Pokud už z nějakých důvodů nechceš močit s předkožkou nataženou na celém žaludu, mohlo by ti stačit, když si ji mírně posuneš tak, aby došlo k obnažení ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z močové trubice vychází moč). Ani to však není nutné, protože proud moči si „najde cestu“ skrz prstenec předkožky sám.
Pokud je předkožka natažena na žaludu (tedy nachází se ve své „výchozí pozici“), proud moči je předkožkou obvykle formován do jednoho paprsku. Při přetažení předkožky může dojít k rozdělení proudu moči do dvou paprsků, z nichž spodní je většinou slabší než horní (jako na obrázku vpravo). Okraje ústí močové trubice jsou totiž ve střední části silnější, než na obou koncích. Proto se otvor močové trubice při močení rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“), a proto moč vychází z horního a dolního okraje tohoto otvoru, nikoli z jeho střední části. Nejedná se však o zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit. Důležité je, aby sis při močení přidržoval penis takovým způsobem, aby moč dopadala tam, kam potřebuješ (tedy například do WC a ne na podlahu).
Pokud jde o sílu proudu moči, ta závisí na celé řadě okolností, z nichž nejpodstatnější je síla svalstva v oblasti tzv. malé pánve. Samozřejmě záleží i na tom, zda je močový měchýř opravdu plný. Pokud se do močení musíš „nutit“, proud je pochopitelně slabší, než když jsi moč delší dobu zadržoval. Avšak zadržování moči nedoporučuji, protože je velmi nezdravé. Když se ti chce močit, měl by ses jít vymočit pokud možno co nejdříve.

21.12.2019

Chci se zeptat, můj pindík má 4 cm když je nejmenší, 7 cm když je největší a 10 cm když se postaví. Je to normální?

Adrian, 12 let

Milý Adriane,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Drobné změny délky penisu během klidového stavu jsou normální a přirozené, protože délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na teplotě, svalovém napětí a dalších okolnostech. Pro posouzení rozměrů penisu je však podstatná jeho délka při erekci, která v tvém případě odpovídá průměru pro chlapce tvého věku (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti činí let 9 až 11 cm).

21.12.2019

Dobrý den. Trápí mě přecitlivělost žaludu. Když se ho například dotknu, tak hodně štípe a je to nepříjemné. Co s tím?

Pomeranč, 14 let

Milý Pomeranči,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje (nikoli však z čaje bylinného či ovocného!), který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně.

21.12.2019

Ahoj, při nasazovaní kondomu se mi udělala trhlinka na spodku žaludu u uzdičky (...)

Ahoj123, 16 let

Milý Ahoji123,

Drobná povrchová poranění na genitálu sice mohou být nepříjemná, avšak podstatné je, že u tebe nedošlo k poškození tzv. frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně penisu a jejímž úkolem je zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z penisu vychází moč). Pokud by totiž k poranění frenulární arterie došlo, bylo by krvácení zřejmě natolik silné, že by se ti jej nepodařilo zastavit.
Drobné poranění doporučuji několikrát denně ošetřovat mastí calcium pantothenicum (vyslovuj [kalcijum pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Cena za jedno balení se pohybuje okolo 70,– Kč.
Při nasazování kondomu příště postupuj tak, jak je uvedeno na stránce „Láska a erotika“. Kondom nenasazuj silou a před nasazením jej neroztahuj, nýbrž jej srolovaný přilož k vrcholku žaludu penisu, jednou rukou uchop za rezervoár („výstupek“ uprostřed srolovaného kondomu) a druhou rukou pomalu a postupně rozbaluj směrem ke kořeni penisu. Při nasazování kondomu se vůbec nemusíš dotýkat ani žaludu, ani uzdičky.

21.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat, mám na svém přirození takové malé vystouplé tečky. Mohu se zeptat co to je?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Má je naprostá většina dospívajících chlapců i dívek i dospělých mužů a žen. Nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba s nimi nic dělat, ani se to nedoporučuje. Žlázky si neškrábej ani nemačkej.

21.12.2019

Dobrý deň,
Myslíte že chlapec a dievča môžu byť len dobrý kamaráti ktorý si všetko vravia aj tie najsúkromnejšie veci? Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Podle mého názoru to možné je, zvláště v dětství nebo v prvních letech dospívání, kdy je sexuální složka citového vztahu mnohdy pouze latentní (tj. skrytá).

21.12.2019

Dobrý den, potřebuji poradit, jak oslovit holku na sociálních sítích. Ještě jsem neměl žádný vztah. Prosím o popis, jak by měla první zpráva vypadat. Děkuji moc.

Nik, 16 let

Milý Niku,

Pokud možno nijak. Jestliže chceš oslovit dívku, která je ti sympatická a s níž bys chtěl navázat důvěrnější vztah, měl bys ji oslovit zásadně osobně, nikoliv prostřednictvím sociálních sítí. Navíc vyhledávání a oslovování potenciální partnerky na sociálních sítích představuje jednu z nejnebezpečnějších aktivit, které lze v kybernetickém prostředí vůbec dělat. Pokud se chceš blíže seznámit s nějakou dívkou, doporučuji zvednout se od počítače a jít mezi lidi.

20.12.2019

Ahoj,
za měsíc mi bude 12 a mám takový problém. Jsem drobné postavy měřím 130 cm a vážím 30 kg a můj lulin měří necelé 2 cm a když stojí tak 3,2 cm. Může to být ten mikropenis?

Erik, 11 let

Milý Eriku,

Tvoje tělesná výška je sice podprůměrná, a tudíž mezi chlapci tvého věku patříš k těm nižším, avšak prozatím se kvůli výšce nemusíš trápit, protože máš před sebou ještě několik let tělesného růstu. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je vzhledem k tvému věku ideální, netrpíš nadváhou ani podváhou, což je dobře. Mnohem horší by bylo, kdybys měl sice průměrnou tělesnou výšku, ale trpěl bys podváhou nebo nadváhou.
Pokud ti však tvoje výška dělá starosti, svěř se rodičům a praktickému lékaři pro děti a dorost. Možná, že praktický lékař ti doporučí vyšetření na endokrinologii, což je specializované lékařské pracoviště, kde dovedou posoudit, zda dítě roste „normálním“ způsobem.
Pokud jde o rozměry penisu, ty jsou u tebe sice také mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Určitě se nemusíš obávat, že máš mikropenis. Kdybys měl mikropenis, jeho délka při erekci by v tvém věku musela být nejvýše 2,4 cm. Tvůj penis však při erekci měří 3,2 cm. To znamená, že je skoro o centimetr (přesně o 8 milimetrů) delší, než kdyby se jednalo o mikropenis. Kromě toho máš před sebou ještě několik let tělesného vývoje, během nichž penis roste. Je docela dobře možné, že už za rok nebo za dva bude tvůj penis výrazně delší, než je v současné době.

20.12.2019

Můžou mi varlata nachladnout, třeba když sedím na studené zemi? Děkuju předem.

Bubák, 13 let

Milý Bubáku,

Je to krajně nepravděpodobné, protože varlata jsou uložena v šourku, který svým stahováním a uvolňováním udržuje jejich stálou teplotu. V chladném prostředí nebo při koupání ve studené vodě se svalová vlákna v šourku smrští, čímž se varlata těsněji přisunou k tělu, aby došlo k jejich zahřátí. Naopak v horkém prostředí nebo při koupání v teplé vodě (a také při zvýšené tělesné teplotě nebo horečce) se šourek naopak maximálně uvolní, čímž varlata poklesnou poněkud níž, aby se oddálila od břišní dutiny a mohlo dojít k jejich ochlazení.
K poškození varlat nízkou teplotou by mohlo dojít snad jen v případě, že by byla na delší dobu vystavena silnému mrazu.

20.12.2019

Jaká je průměrná velikost penisu ve 13ti letech?

Ane, 13 let

Milý Ane,

U chlapců ve věku 13-ti let činí průměrná délka penisu 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Průměrný obvod penisu při erekci činí ve věku 13-ti let 10 cm.
Avšak je třeba zdůraznit, že „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Drobné rozdíly oproti průměru jsou naprosto běžné a ze zdravotního hlediska nemají žádný význam. Dále je třeba zdůraznit, že „větší“ penis rozhodně nemusí znamenat „lepší“.
Za normální se u chlapců v tvém věku považuje takový penis, jehož délka při erekci dosahuje alespoň 4,5 cm. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u třináctiletého chlapce považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí 4,4 cm nebo méně.

20.12.2019

Je zdravé,  když masturbuji ve 12 letech?

Tobiáš, 12 let

Milý Tobiáši,

Masturbace je zdraví prospěšná činnost bez ohledu na věk, v němž je vykonávána. Při vykonávání masturbace dochází k uvolnění psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení pohlavních orgánů, a tím i k jejich důkladnějšímu okysličení. U chlapců a mužů navíc pravidelné vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty.

18.12.2019

Na dálku se mi zdvojuji věci na které koukám, ale na blízko vidím v pohodě. Nevíte co to může být nebo co za to může?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Zřejmě se jedná o projev poruchy zvané diplopie. Její příčiny mohou být různé. Někdy je pouze přechodná a odezní spontánně, jindy vyžaduje léčbu v podobě vykonávání speciálních cviků okohybných svalů, zakrývání jednoho oka, případně nošení speciálních brýlí.

18.12.2019

Ahoj,
Je vhodné na první schůzku s dívkou, když si vezmu bílé slipy? Kámoš říkal, že jsou lepší trenky, že to vypadá chlapštěji, ale nevím, kde je mám vzít?

David, 15 let

Milý Davide,

Před první schůzkou nemusíš otázku spodního prádla řešit, protože je krajně nepravděpodobné, že byste se s dívkou hned na první schůzce dostali do takové situace, v níž by tě mohla vidět ve spodním prádle. Raději věnuj pozornost tomu, abys na sobě měl čisté svrchní oblečení.
Jinak nevidím důvod, proč by jeden druh spodního prádla měl vypadat „chlapštěji“, než jiný (samozřejmě za předpokladu, že si na sebe nenatáhneš dívčí kalhotky, což však jistě neuděláš).

17.12.2019

Dobrý den, moje kamarádky mi řekly, že mi chtějí dát k Vánocům překvapení ( samozřejmě nevím co). Chtěl bych jim taky něco dát, ale absolutně nevím co. Nemáte prosím typ na nějaký univerzální dárek?

Leo, 17 let

Milý Leo,

Vhodným dárkem, který bys dívkám mohl dát, by byly například psací potřeby (předpokládám, že kamarádky chodí na školu, a tudíž by se jednalo i o praktický dárek). Pokud dívky nedrží dietu, mohl by je potěšit i dárek v podobě ozdobného vánočního balení čokoládových bonbónů. Nebo můžeš koupit nějaké drobné dekorativní předměty (například miniaturní plyšové zvířátko se závěsným poutkem), protože dívky si obvykle potrpí na různé roztomilé maličkosti, které udělají radost.

17.12.2019

Co je vhodné na jízdu na kole?

Mrekiz, 15 let

Milý Mrekizi,

Pokud máš na mysli oblečení, pro jízdu na kole doporučuji přiléhavé oblečení, kterým se nezachytíš o žádnou část kola. Samozřejmostí by měla být také dostatečně pevná přilba.

16.12.2019

Dobrý den, při masturbaci mi vstříkne ejakulát, ale není hustý, ale je vodový. Dá se s tím něco udělat?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Ano. Počkat, až budeš starší. U dospívajících chlapců tvoří až 99% objemu ejakulátu voda.

16.12.2019

Dobrý den, je normální, když mam třeba levé varle o 1/2 menší než pravé?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Normální rozdíl v objemu varlat u jednoho a téhož jedince činí 20 až 25%. V případě většího rozdílu doporučuji svěřit se praktickému lékaři a požádat o vyšetření na endokrinologii.

16.12.2019

Dobrý deň, mám 16 rokov a môj penis ma 12cm nemyslite že to je malo? A koľko ma byt v 16 ? A do koľkých rastie cca? Koľko cm majú priemerne ľudia ? A aký priemer ? Vopred ďakujem.

Saminoik, 16 let

Milý Saminoiku,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí při erekci 14 až 17 cm, avšak „průměrný“ rozhodně neznamená totéž, co „normální“ nebo „správný“.
Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do 18-ti let věku. Průměrný obvod penisu u chlapců tvého věku činí 11,5 cm. Podrobnější informace ohledně rozměrů penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

16.12.2019

Dobrý den,
Raději skryjte mou otázku
(...)

Tadeáš, 15 let

Milý Tadeáši,

V období dospívání nemusí být ani velmi důvěrný tělesný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nutně projevem homosexuální orientace. V tvém věku ani nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Se svojí sexuální orientací si tedy rozhodně nemusíš lámat hlavu.

15.12.2019

Lze nějak zvýšit objem ejakulátu?

Adam, 17 let

Milý Adame,

Objem ejakulátu závisí na dosaženém stupni tělesného vývoje a na způsobu, jimž lidské tělo hospodaří s tekutinami. Dosažený stupeň tělesného vývoje ovlivnit nemůžeš, hospodaření těla s tekutinami můžeš ovlivnit dodržováním pitného režimu. Jinak je naprosto normální, že ejakulát dospívajícího chlapce má nižší objem, než ejakulát dospělého muže.

15.12.2019

Dobrý deň,
Je pravda, že ženy majú počas sexu/masturbácie silnejší orgazmus? Vďaka za odpoveď.

K, 14 let

Milý K,

Intenzita orgasmu závisí především na síle svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, přičemž u mužů je toto svalstvo většinou silnější než u žen, čemuž by odpovídal i silnější orgasmus. Nicméně je pravdou, že u některých žen (a také u některých dospívajících chlapců) může být stahování svalstva v oblasti pánevního dna při dosažení orgasmu natolik silné, že může vyústit až ve svalovou křeč, což je bolestivé stažení svalů.
Vzhledem k velkým individuálním rozdílům mezi jednotlivými lidmi tedy nelze na tvůj dotaz podat jednoznačnou odpověď.

15.12.2019

Chci se zeptat, co mám dělat, když mám předčasnou erekci při sexu a jak se holí na hrudi a břichu? Děkuji za odpověď.

MaKKo, 15 let

Milý MaKKo,

Předčasná erekce neexistuje. Pokud máš na mysli předčasnou ejakulaci, té lze předcházet například vyšší četností pohlavního styku (je prokázáno, že u párů, které spolu souloží alespoň třikrát týdně, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát nižší než u párů, které souloží méně často). Pro řešení zmíněného problému má zásadní význam i trpělivý a ohleduplný přístup partnerky.
Pokud jde o holení tělesného ochlupení, to se provádí stejně, jako holení vousů. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak se oholit“.

15.12.2019

Keď nemám erekciu, dám si predkožku v poriadku dole, ale keď mám erekciu tak som sa neodvážil si ju dať dole pretože sa bojím čo sa stane. Má sa mi pri tom niečo pretrhnúť alebo odtrhnúť keď si dávam prvý krát predložku pri erekcii dole alebo ako.

Zaujimavý, 14 let

Milý Zaujimavý,

Pokud není prstenec předkožky zúžený (což na základě tvého dotazu nelze určit) a vnitřní list předkožky není stále ještě spojen se žaludem (což v tvém případě zcela jistě není, protože v opačném případě by ji nebylo možno přetáhnout ani v klidovém stavu), nemělo by její přetažení při erekci činit obtíže. Snad jen v případě, že by u tebe dosud přetrvávalo relativní zúžení, by mohlo přetahování předkožky při erekci působit obtíže. Při pokusech o přetažení předkožky bych tedy doporučoval postupovat opatrně, doslova „milimetr po milimetru“. Jakmile bys ucítil bolest, znamenalo by to, že bys neměl předkožku přetahovat dále k okraji žaludu.
V žádném případě bys však neměl nic „odtrhávat“! Pokud by ti přetahování předkožky při erekci činilo obtíže, můžeš její prstenec pravidelně zvlhčovat pomocí panthenolové masti a následně velmi zvolna a velmi jemně posunovat směrem k tělu, vždy však pouze tak daleko, abys necítil bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

14.12.2019

Dobrý den, je mi dvanáct let a pod nosem mi rostou slabé černé chloupky. Mám to oholit nebo ne?

JK, 12 let

Milý JK,

Zatímco některým dospívajícím chlapcům začínají růst první vousky dříve, jiným naopak později. První vousky se mohou objevit kdykoliv mezi desátým a osmnáctým rokem věku, aniž by se jednalo o nějaké „předběhnutí“ či naopak opoždění vývoje. Růst vousů totiž není dán jen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také genetickými dispozicemi, které má každý člověk trochu jiné.
Pokud ty sám nechceš, holit se prozatím nemusíš.

14.12.2019

Keby som mal orálny sex (...) môžem to dostať aj ja?

Luky, 15 let

Milý Luky,

Při orálním sexu je riziko přenosu pohlavních nemocí středně vysoké. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Thunder ze dne 27.11.2019 (viz archiv odpovědí - listopad 2019).

14.12.2019

Dobrý deň, dnes som masturboval, ale môj ejakulat nebol hustý ako vždy, ale bol riedky ako voda a to už 3. deň Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Hustota ejakulátu závisí na řadě okolností, například na způsobu, jímž tělo hospodaří s tekutinami. U dospívajících chlapců je hustota ejakulátu zpravidla nižší, než je obvyklé u dospělých mužů. Je naprosto normální, že 95 až 99% objemu ejakulátu dospívajícího chlapce tvoří voda. Vyšší hustota ejakulátu v minulosti u tebe mohla být způsobena například nedostatečným příjmem tekutin. Kvůli objemu a hustotě ejakulátu se však vzhledem ke svému současnému věku nemusíš nijak znepokojovat.

14.12.2019

Jaká je průměrná délka penisu?

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Údaje o průměrné délce penisu se liší v závislosti na věku. Například u chlapců ve věku 14-ti let činí průměrná délka penisu 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) v klidovém stavu a 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm) při erekci. Další údaje najdeš v tabulce na stránce „Já chci mít větší penis“. K uvedeným údajům je však třeba dodat, že „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“ nebo „správný“. Průměr je součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot, nic více. I mírně podprůměrná nebo mírně nadprůměrná délka penisu je naprosto normální.

14.12.2019

Dobrý den, je normální že velikost nohy mám 46,5 a že mi nerostou chlupy na nohou? A je v poho, když chceme s kámošem (...)?

Nikdo65, 13 let

Milý Nikdo65,

Průměrná délka nohy (chodidla) u chlapců ve věku 13-ti let činí 25,5 ± 1,5 cm, tj. 24 až 27 cm. Této délce by odpovídala konfekční velikost obuvi 38 až 42. Velikost nohy je u tebe tedy poněkud nadprůměrná, což však ještě nemusí znamenat, že bys trpěl nějakou poruchou. Pokud jde o ochlupení dolních končetin, jeho rozsah je dán nejen věkem a dosaženým stupněm vývoje, ale především genetickými dispozicemi, které nelze měnit. Někteří lidé zkrátka mají tělesné ochlupení výraznější, jiní naopak méně výrazné.
Zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a nemusí o ničem vypovídat. Podle některých výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících (např. Kinsey, 1998 nebo Bancroft, 2003) má zkušenost s důvěrným kontaktem s vrstevníkem téhož pohlaví (včetně společné masturbace) téměř 40% dospívajících, zatímco podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci je přibližně desetkrát nižší (tj. okolo 4%). Důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví během období dospívání tedy nelze považovat za projev homosexuální orientace.

13.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat, může častá masturbace ovlivnit růst penisu? Děkuji za odpověď a hezký den.

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Není prokázáno, že by častější vykonávání masturbace vedlo ke zmenšení penisu nebo k jeho zvětšení. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Nicméně častější vykonávání masturbace přispívá k důkladnějšímu prokrvování (a tím i okysličování) pohlavních orgánů, což má pro jejich funkci příznivé účinky. Kromě toho je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů, kteří častěji vykonávají masturbaci, je v pozdějším věku mnohem nižší riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty) než u těch, kteří masturbují méně často. Masturbace je prospěšná rovněž pro duševní zdraví jedince, protože při jejím vykonávání dochází k uvolňování psychického napětí (neboli tenze).
Přestože tedy častější masturbací nelze dosáhnout zvětšení rozměrů penisu, je tato činnost zdraví prospěšná. Navíc rozměry penisu nemají ze zdravotního ani sexuálního hlediska nijak zásadní význam, pokud se nejedná přímo o tzv. mikropenis, což je abnormálně malý penis. U chlapců ve věku 13-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než čtyři a půl cm, tj. dosahuje délky pouze 4,4 cm nebo méně. Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm).

13.12.2019

Zdravím, chci se zeptat co mám dělat, když jsem zmatkář a neumím holce říct, když se mi líbí nebo naopak nevím jak ji říct, že ji nemám rád?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Především by sis měl vždy ujasnit, co vlastně chceš, co cítíš a co chceš dívce sdělit. Pokud ti dělá obtíže, když máš dívce říci něco hezkého, zkus namísto přímého vyjadřování svých pocitů používat nepřímý opis (například: „Jsem rád, že tě vidím“ místo „Líbíš se mi“). Negativní sdělení bys měl formulovat pokud možno šetrně (například: „Bojím se, že na chození nejsem připravený“ místo „Nechci s tebou chodit“).

13.12.2019

Dobrý den, co mám dělat když jsem měl v tanečních zájem o jednu dívku a když mě pozvala na pití, tak jsem zazmatkoval a odmítl ji. Prosím o radu jak jí to vysvětlit.

Hřeben, 15 let

Milý Hřebene,

Možná, že jsi dívku zklamal a mrzí ji, co se stalo, ale ještě máš šanci vše napravit. Například ji můžeš příště vyzvat k tanci.

12.12.2019

Dobrý deň, pri čúraní je môj prúd moču slabší ako majú moji kamaráti. Necítim žiadnu bolesť, ale zdá sa mi to čudné. Dá sa to nejako napraviť? Ďakujem.

Lukáš, 11 let

Milý Lukáši,

Proud moči může být různě silný, avšak pokud necítíš bolest či jiné nepříjemné pocity, nemusí být slabší proud nutně projevem nějakého onemocnění.
Kdyby se jednalo například o zúžení močové trubice, bylo by močení velmi nesnadné a bolestivé. Ty však žádné bolesti necítíš, pouze máš o něco slabší proud, než jiní chlapci. „Chyba“ však nemusí být na tvé straně, protože je docela dobře možné, že tvoji kamarádi například zbytečně dlouho zadržují moč, což není zdravé. Rozhodně nedoporučuji odkládat močení „na potom“. Když se ti chce močit, dojdi se vymočit pokud možno hned nebo co nejdříve.

12.12.2019

Zdravím, všichni mi říkají (...)

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Tvoji spolužáci či kamarádi se tě zřejmě jen snaží vyprovokovat. Na jednu stranu by bylo namístě jim dát slušně najevo, že ti zmíněné oslovení vadí, avšak neměl by ses nechat vyprovokovat k projevům hněvu.

12.12.2019

Dobrý den,
Obávám se, že mám vzhledem ke svému věku docela malá varlata
(...) Předem děkuji za odpověď.

Mravenec, 15 let

Milý Mravenče,

Normální objem varlat u chlapců ve věku 15-ti let se pohybuje v rozmezí 9 až 23 mililitrů na jedno varle (průměrný testikulární objem činí v tomto věku 15 ml na jedno varle). Jedná se o značně široké rozmezí, a tudíž se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že někteří tvoji vrstevníci mají varlata větší, než ty. Pokud máš o rozměrech svých varlat přesto pochybnosti, můžeš navštívit praktického lékaře. Pokud má tvůj praktický lékař pro děti a dorost ve své ordinaci orchidometr, může ti testikulární objem změřit sám. V opačném případě ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Mírně podprůměrný objem varlat však nemusí nutně znamenat, že je chlapec neplodný. Docela dobře by se mohlo jednat o projev mírného opoždění tělesného vývoje, které se časem „srovná“.

11.12.2019

Dobrý den, mám problém s předkožkou u erekce. Když mám erekci předkožka se nestáhne za žalud. Když jí tam dostanu (bez větších bolestí) tak stejně po chvíli se sama vrátí. Tento problém nemám v normálním stavu penisu. Děkuji za odpověď.

KrKom, 15 let

Milý KrKome,

V tomto případě se nejedná o žádný zdravotní problém, protože předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení dříve či později navracela do své výchozí pozice na žaludu.

11.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které cviky posilují a případně zvětšují hýžďové svalstvo. Co bych měl též jíst, abych nabral objem na hýždích, chci je mít vypracované a plné. Děkuji mockrát za odpověď.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Pro posílení uvedených svalů lze cvičit například široké dřepy, malý most, svíčku a podobné cviky. Také můžeš vyzkoušet střídavé svírání a uvolňování hýždí v poloze vestoje.
K nárůstu svalové hmoty může přispět konzumace mléčných výrobků, zejména tvarohu. Avšak nemohu zaručit, že se nárůst svalové hmoty projeví právě v oblasti hýždí.

11.12.2019

Je zářez trenek nebezpečný?

Fh, 13 let

Milý Fh,

Ano, je. Při „zakrojení“ trenýrek nebo kalhot do rozkroku může dojít k poranění pohlavních orgánů, případně k poranění tkáně v okolí řitního otvoru.

11.12.2019

Keď si chytím bradavku tak tam niečo cítim ako keby takú “krčku”, čo to môže byť? Je to normálne?

Tommy, 14 let

Milý Tommy,

Mohlo by se jednat buď o mazovou či tukovou cystu, nebo o projev začínající gynekomastie (což je chorobné zvětšování prsních bradavek u chlapců). Doporučuji sledovat, zda nedochází ke zvětšování jedné či obou prsních bradavek, a pokud ano, svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

11.12.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je penis bez predkožky nejako viac náchylný na infekcie močových ciest. Hlavne keď chodím pravidelne plávať na plaváreň.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Vyšší výskyt infekce vývodných cest močových u chlapců, jimž byla odstraněna předkožka, byl prokázán pouze v tzv. „plenkovém období“, tedy ve věku, kdy je dítě baleno do plen. U starších dětí a dospívajících nebyl vyšší výskyt infekčních onemocnění vývodných cest močových v důsledku odřezání předkožky prokázán. U některých chlapců a mužů však v důsledku cirkumcize (tzv. obřízky) dochází ke stenóze neboli chorobnému zúžení ústí močové trubice (což je otvor, jímž z těla vychází moč). Doporučuji tedy čas od času sledovat, zda nedochází k nápadnému zmenšení ústí močové trubice.

11.12.2019

Dobrý den, jsem světle hnědovlasý ale chlupy mám někde bílé (na levé noze). Proč? Může to znamenat nedostatek vitamínů? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Ochlupení může mít jiné zbarvení, než jaké mají vlasy, aniž by se muselo jednat o nějakou poruchu. Zbarvení vlasů a chlupů je dáno množstvím a strukturou pigmentu (barviva). Pokud jsou chloupky bílé, není v nich buď žádné barvivo, nebo jen malé množství. Jedná se o projev genetických dispozic.

11.12.2019

Dobrý den, včera jsem si stáhl předkožku za žalud, ale předtím jsem si ji nikdy nestahoval až za žalud a teď mě to bolí (...) děkuju za odpověď.

Knedlík, 13 let

Milý Knedlíku,

Předkožku si přetahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest. Pro její zvlhčení můžeš používat panthenolovou mast. Neprováděj další násilné pokusy o přetažení předkožky. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.12.2019

Dobrý den, jsem momentálně dost ve stresu, protože se bojím, že mě moje přítelkyně přeroste (...)

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Jestliže se dva lidé mají rádi a navzájem se respektují, nemůže rozdíl v tělesné výšce jejich vztah nijak narušit. Pokud by tě dívka chtěla opustit jen proto, že je nyní o pár centimetrů vyšší než ty, neznamenalo by to zřejmě nic jiného, než že jí na tobě nikdy doopravdy nezáleželo. Kdyby jí na tobě záleželo, dovedla by se vyrovnat i s mnohem většími komplikacemi.

09.12.2019

Dobrý den,
můžu nějak zjistit, jestli trpím předčasnou ejakulací? Jak dlouho by mi případně mělo trvat dosáhnout orgasmu? Prostě by mě zajímalo jestli je např. 5 minut málo nebo hodně atd.
(...)

Radovan, 15 let

Milý Radovane,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Avšak při masturbaci většina mužů a chlapců dosahuje ejakulace za kratší dobu, než při párových sexuálních aktivitách. Pokud by se při pohlavním styku přece jen dostavovala předčasná ejakulace, řešením může být například vyšší frekvence pohlavního styku (tedy jeho častější vykonávání) a samozřejmě citlivý a ohleduplný přístup partnerky.

09.12.2019

Dobrý den, vůbec nevím o čem si psát s dívkou, která se mi líbí. Nemám vůbec nápady na témata.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Při výběru vhodného tématu můžeš vycházet například že zájmů a zálib dívky, případně z vašich společných zážitků. Namísto psaní bych však doporučoval osobní rozhovory.

09.12.2019

Dobrý den, proč mám někdy v klidovém stavu 4 cm a někdy 8 cm?

Radši anonym, 12 let

Milý Radši anonyme,

Délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na řadě podmínek, k nimž patří například tělesná teplota, teplota prostředí, svalové napětí v oblasti malé pánve a podobně. Výraznější rozdíly bývají u chlapců a mužů, kteří mají pružnější závěsné vazy, na nichž je penis v těle upevněn.

09.12.2019

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa nejako dá zvýšiť množstvo preejakulátu? Respektíve nikdy som žiadny ani nemal a chcel by som, môžem pre to niečo spraviť? Ďakujem za odpoveď.

Martin, 17 let

Milý Martine,

Objem preejakulační tekutiny může být různý. Zatímco u některých mužů a chlapců se uvolňuje jedna či několik kapek této tekutiny, u jiných je produkována ve větším množství, a tudíž může dojít k uvolnění až několika mililitrů preejakulátu. Avšak u některých jedinců je množství preejakulační tekutiny natolik malé, že postačí pouze ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice.
Produkce preejakulační tekutiny závisí na činnosti tzv. Cowperových žláz, v nichž se tato tekutina tvoří. Její objem nelze úmyslně zvýšit, pomoci by však mohlo dodržování pitného režimu.

09.12.2019

Je pravda že se vám po dovršení věku 15ti let vynuluje trestní rejstřík?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Záznamy z rejstříku trestů se vymazávají u mladistvých (tj. osob ve věku  15 až 18 let) po dovršení věku 18-ti let. Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat.

09.12.2019

Ahoj, chtěl bych se zeptal, jak si zvětšit penis bez nějakých prášků a mastí.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Nijak. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm vývoje. Žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak penis uměle zvětšit, neexistuje. Vzhledem k tvému věku je však jisté, že v následujících letech u tebe ještě dojde k růstu rozměrů penisu, protože tvoje tělo se stále ještě vyvíjí.

09.12.2019

Dobrý deň,
je normálne, že pri vzrušení vyteká z močovej rúry taká tekutina ako gél? Ak je to normálne môže sa nejako minúť alebo mám neobmedzené zásoby? Za odpoveď ďakujem.

Erik, 13 let

Milý Eriku,

Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje při pohlavním vzrušení, nebo dokonce již při dlouhotrvající silné erekci. Uvolňování preejakulační tekutiny je naprosto normální.
Ani preejakulační tekutina, ani sperma (ejakulát) ti nemůže „dojít“, protože tělo produkuje tyto tekutiny v podstatě nepřetržitě, a to i ve spánku.

08.12.2019

Na zvlhčování předkožky mohu používat (...)?

XYZ, 14 let

Milý XYZ,

V podstatě ano, avšak někteří lidé jsou na některé složky uvedeného krému přecitlivělí. Nejprve bych tedy doporučoval vyzkoušet menší množství a sledovat, zda nedojde k zarudnutí či svědění.

08.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je to nějaká věc spojená s pubertou. Je to to, že někdy mám takový divný pocit i když vidím kluka a né holku. Má to znamenat že jsem homosexuál?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání stejně normální, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. U dospívajícího jedince nemusí být sexuální náklonnost k osobě téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Ostatně sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve od věku 16-ti let. Kvůli svojí sexuální orientaci se tedy rozhodně nemusíš znepokojovat. Dokonce ani důvěrný kontakt mezi dvěma vrstevníky téhož pohlaví ještě nemusí o jejich sexuální orientaci vypovídat vůbec nic.

08.12.2019

Mohu ve svém věku pít 1 kávu latte za den? Děkuji za odpověď.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Záleží na obsahu kofeinu v nápoji. Za relativně bezpečnou denní dávku se považuje 300 miligramů kofeinu, což odpovídá přibližně třem šálkům středně silné kávy. Údaj platí pro dospělého, nikoli dospívajícího člověka. Jeden šálek nebo kelímek kávy za den by však neměl tvé zdraví nijak ohrozit, alespoň pokud netrpíš vysokým krevním tlakem či jiným onemocněním oběhové soustavy.

08.12.2019

Dobrý den,
Může preejakulát obsahovat spermie, když jsem nikdy před tím neejakuloval? A jak dlouho vydrží spermie na vzduchu?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Malé množství zralých spermií se v některých případech vyskytuje dokonce i v moči chlapců, kteří dosud neměli ejakulaci. Naproti tomu se jistě najdou i chlapci, kteří sice již ejakulují, avšak jejich ejakulát dosud žádné zralé spermie neobsahuje. Také preejakulační tekutina může a nemusí obsahovat spermie, avšak pokud je obsahuje, zpravidla jen ve velmi nízkém počtu, který není dostatečný k úspěšnému oplodnění (běžně se uvádí, že koncentrace spermií v ejakulátu potřebná k oplodnění činí přibližně 20 milionů na 1 mililitr).
V prostředí mimo lidské tělo spermie poměrně rychle hynou, nebo alespoň rychle ztrácejí schopnost oplodnění. „Životnost“ spermií závisí na vlhkosti prostředí, v němž se nacházejí, nicméně mimo lidské tělo (zjednodušeně řečeno „na vzduchu“) lze počítat s několika minutami, v nejlepším případě s několika desítkami minut. Naproti tomu v těle partnerky (rozumí se v prostředí jejích pohlavních orgánů) činí „životnost“ spermií až 72 hodin, tj. 3 dny.

08.12.2019

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Ja, 15 let

Milý Ty,

Nevím přesně, co ti na vzhledu tvého penisu vadí, avšak u mnohých chlapců tvého věku již penis vypadá přibližně stejně, jako u dospělých mužů (snad jen s tím rozdílem, že jeho rozměry mohou být dosud o něco menší). Během dospívání dochází nejen k růstu rozměrů penisu, ale i k větší či menší pigmentaci (tj. ztmavnutí kůže na jeho povrchu), někdy i ke zvýraznění žilní kresby. Uvedené změny jsou však naprosto normální.

08.12.2019

Dobrý den, je mi 15 let ale velikost penis při erekci mám ani ne 11 cm, je to normální? Zvětší se ještě nebo už takhle zůstane?

K1, 15 let

Milý K1,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

07.12.2019

Dobrý den mám nějaké dotazy:
1) Myslíte si že bych se mohl holit okolo penisu zatím jsem občas jenom zastřihával. Přijde mi, že už tam mám hodně chlupů?
2) Jako další je vůně penisu, přijde mi že má takovou divnou vůni. Každý den se koupu.
3) Nejde mi stáhnout předkožka při erekci, jenom trošku, v normálním stavu až za žalud. Délka penisu v erekci je 17 cm a obvod v erekci 12,5cm.
4)Mám moc hustý ejakulát, dá se s tím něco dělat?
5) Při masturbaci se udělám moc rychle, tak do dvou minut. Nejde to nějak prodloužit nebo se to ještě prodlouží samo?
Děkuji.

Amled, 15 let

Milý Amlede,

1) Záleží pouze na tobě, zda a kde se chceš holit. Nicméně každé holení představuje pro pokožku určitou zátěž. Navíc po oholení hrozí, že bude docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy kůže, což vede ke vzniku drobných zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků. Toto riziko lze podstatně snížit ošetřováním oholené pokožky pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí. Krém či mast se nanáší nejdříve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří následujících dnů.
2) Určité části lidského těla mají svůj charakteristický pach, což platí mimo jiné pro pohlavní orgány, a to jak mužské, tak ženské. Pokud je pach stále stejný, nemusíš se kvůli němu znepokojovat. Pouze v případě, že by byl pach výraznější než obvykle, by se mohlo jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových, k jehož dalším příznakům patří svědění či pálení při močení a zvýšená tělesná teplota.
3) Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu lze předkožku přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, k jehož uvolnění s největší pravděpodobností dojde spontánně (tj. bez vnějšího zásahu) nejpozději do konce období dospívání. Důležité je, aby sis nezpůsobil poranění při nešetrných pokusech o přetažení předkožky. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud jde o uvedené rozměry penisu, ty jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální.
4) V období dospívání hustota ejakulátu postupně narůstá, což je dáno určitým poklesem podílu vody a nárůstem podílu bílkovin na jeho objemu. Zatímco zpočátku je ejakulát tvořen až z 99% vodou, postupně podíl vody klesá na 90 až 95%. Vyšší hustota ejakulátu však může být způsobena i nedostatečným příjmem tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim.
5) Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci není žádný podobný limit stanoven, avšak uvedené dvě minuty mi nepřipadají nijak abnormální. Doba potřebná k dosažení ejakulace při pohlavním styku či jiných párových aktivitách je však zpravidla delší, než doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci (výjimkou jsou pouze případy předčasné ejakulace). Rozhodně by ses tedy neměl obávat, že i při pohlavním styku dosáhneš ejakulace již po dvou minutách.

07.12.2019

Dobrý den, mám otázku, je normální v mém věku, že můj penis je malý? Když mi nestojí, tak má něco okolo 4 cm. A kdy se začne tvořit sperma?

Viktor, 12 let

Milý Viktore,

Pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci. Délka v klidovém stavu totiž závisí na řadě okolností, z nichž některé lze ovlivnit (například teplota okolního prostředí), jiné však nikoliv (jako je například pružnost závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn). Avšak délka 4 cm v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídá průměrným rozměrům, které u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Rozhodně bych tedy netvrdil, že tvůj penis je „malý“.
Pokud jde o tvorbu spermatu (neboli spermatogenezi), u většiny chlapců dochází k jejímu zahájení ve věku 12 až 14 let, i když za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se lékaři. Pro následující tři roky však můžeš podobné starosti pustit z hlavy, ostatně je vysoce pravděpodobné, že první ejakulace se u tebe do té doby přece jen dostaví.

07.12.2019

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, když jsem při masturbaci ani jednou "nevystříkl". Nevím jak to říci jinak, ale vždy je to spíš takové, že to musím vytlačit rukou a je to taková malá dávka. Předem díky.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Prudkost výronu semene (ejakulace) závisí na síle svalů v oblasti malé pánve, které se podílejí na vypuzování ejakulátu z těla. Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že tyto svaly dosud nemáš natolik silné, aby výron semene probíhal s takovou prudkostí, jakou bys očekával. Také v dospělosti může být ejakulace různě prudká. Rizikovými faktory jsou obezita a vysoký krevní tlak.
Pokud jde o objem ejakulátu, ten bývá u dospívajících chlapců alespoň zpočátku o dost nižší, než je běžné u dospělých mužů. Zatímco u dospívajícího se při jedné ejakulaci uvolňuje 1 až 2 ml ejakulátu, u dospělého to běžně bývá okolo 3 až 5 ml. Samozřejmě záleží i na způsobu, jímž lidské tělo hospodaří s vodou. Při nedostatečném příjmu tekutin je objem ejakulátu zpravidla nižší, než při dodržování pitného režimu.

06.12.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
1) Je normální v mém věku mít chlupaté nohy? Ostatní je tam nemají a nebo je nemaj tak výrazné. A navíc mi u podbřišku vyrašil „plamínek“ chlupů, kterej se táhne směrem nahoru. Nenarostou mi chlupy ještě někde? Už je mám v podpaží, okolo penisu a trochu i vousy.
2) Mám přilepenou předkožku k žaludu. Jde to nějak spravit? Popřípadě nějak urychlit odlepení i bez lékaře?
3) Mám kamarádku a rád bych jí sdělil své pocity k ní. Mám ji rád a mám pocit že ona mě taky. Povídáme si spolu často a jsme dobří přátelé. Ale nerad bych to nějak pokazil, kdyby mě ona ráda neměla. Není nějaký nenápadný způsob jak zjistit zda mě má ráda? Jestli ano tak jak na to?

Mikeš, 13 let

Milý Mikeši,

1) Rozsah a hustota tělesného ochlupení nejsou dány jen věkem, ale především genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm vývoje. Za předčasný se považuje růst pubického ochlupení před dosažením věku 9-ti let. Jinak je naprosto normální, že zatímco u některých dospívajících je ochlupení rozvinuto více (například u tebe), u jiných dosud méně (například u některých tvých kamarádů nebo spolužáků). Kvůli srovnání s ostatními se však nemusíš trápit, protože tempo vývoje není u všech stejné, navíc každý člověk má jiné genetické dispozice. Pokud jde o pubické ochlupení, u chlapců se od určitého věku (který může být různý) začíná rozšiřovat úzkým proužkem směrem k pupíku, zatímco u dívek zůstává vodorovně ohraničeno. Podrobnější informace o vývoji pubického ochlupení mužského typu najdeš na stránce „Pět stupňů vývoje“.
2) Nemusíš nic „spravovat“ a ani by ses o to neměl pokoušet. Konglutinace neboli „slepení“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky se u chlapců uvolňuje spontánně (samovolně), a to v různém věku. Například ve věku 11 až 12 let přetrvává větší či menší „slepení“ přibližně u třetiny chlapců, zatímco ve věku okolo 13-ti let již jen u 13% a ve věku 16 až 17 let ještě u 3%.  Proces oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu tedy může trvat různě dlouhou dobu. V žádném případě by sis neměl předkožku strhávat ze žaludu násilím, protože by sis mohl způsobit poranění, které by mohlo vést až k trvalému srůstu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti), avšak při přetahování předkožky bys měl vždy postupovat opatrně a neměl bys dělat nic, co by tě bolelo. U více než 99% chlapců a mladých mužů je oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu ukončeno nejpozději v době dosažení dospělosti, tedy ve věku 18-ti let, a to bez jakéhokoliv násilného zásahu.
3) Jestliže si s tebou dívka povídá a tráví s tebou volný čas, znamená to, že jsi jí přinejmenším sympatický. Svým způsobem tě tedy jistě ráda má. Avšak není nutné, aby ses snažil nějakým způsobem zjišťovat nebo „testovat“, zda tě dívka má ráda, nebo dokonce miluje. Pokud se k tobě dívka chová hezky, je ochotna ti v případě potřeby pomáhat, neubližuje ti a nenutí tě k něčemu, co nechceš, je váš vztah dost dobrý, i když si navzájem nevyznáváte lásku. Když se ti podaří s dívkou ještě více sblížit, můžete spolu hovořit i o svých citech. Dívce nemusíš hned vykládat, že ji máš rád (případně že ji miluješ), nicméně jí můžeš říkat různé hezké věci, které ji potěší a udělají jí radost.

06.12.2019

Dobrý den,
Trochu mě znepokojuje ze mám penis dost ochlupený, nějaké chlupy mi dokonce vyrůstají přímo z něj a né jen z místa okolo jeho kořene. Je to normální? A nemohlo by to holce vadit při vykonávání pohlavního styku (hlavně např. orálního)? A v tom případě nebylo by lepší si ochlupení oholit nebo toto nedoporučujete?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Pubické ochlupení sice vyrůstá převážně okolo kořene penisu, avšak v závislosti na genetických dispozicích a dosaženém stupni vývoje se může více či méně rozšiřovat různými směry. U některých mužů a vyvinutějších chlapců pubické ochlupení přechází na tělo penisu, a to přibližně do jedné třetiny jeho délky (počítáno směrem od kořene).
Při vykonávání sexuálních aktivit by však uvedené rozšíření ochlupení nemělo nijak vadit. Tak například při pohlavním styku se penis zavádí do pochvy přibližně z jedné poloviny až dvou třetin jeho délky (zatímco běžná délka penisu dospělého muže se pohybuje okolo 15 – 15,5 cm, běžná hloubka pochvy u dospělé ženy činí nejvýše 9 až 11 cm, což už samo o sobě znamená, že celý penis se do pochvy zkrátka zavést nedá). Podobně ani při felaci (což je druh orálního sexu, který spočívá v dráždění penisu ústy) zpravidla nedochází k zavedení penisu do úst celou jeho délkou.

05.12.2019

Na spodní straně stehna se mi objevilo tohle, na dotek bolestivé, při sezení nepříjemné. Kolem velkého ještě malé (méně vystouplé) stejné barvy.
Nějaký způsob jak se toho zbavit? Může to být něco vážnějšího?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Jedná se o drobnou zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. Doporučuji postižené místo udržovat v čistotě, dokud nedojde k úplnému vyhojení, což by nemělo trvat déle než 1 až 2 týdny.

05.12.2019

Dobry den, když masturbuji několikrát za den tak se mi vždy nevyroní sperma. Chtěl bych se zeptal jestli to něco nemůže znamenat. Protože nejčastěji vždy poprvé se semeno vyroní. Děkuji za odpověď!

Alik15, 15 let

Milý Aliku15,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že dosud nemáš plně vyvinutý ejakulační reflex. Nemusíš se však obávat, že bys trpěl nějakou poruchou, nebo dokonce že by ti sperma mohlo nakonec „dojít“. Pravdou je, že i u pohlavně zcela vyvinutého muže dochází při opakované ejakulaci v časovém rozmezí několika desítek minut až několika hodin k postupnému nárůstu hustoty a poklesu objemu ejakulátu, což je způsobeno tím, že větší část ejakulátu tvoří voda, se kterou lidské tělo „hospodaří“. Navíc je ještě třeba počítat s tím, že při veškerých sexuálních aktivitách (včetně masturbace) dochází ke zvýšenému pocení.
Nicméně po doplnění tekutin by objem ejakulátu měl opět narůst a jeho hustota naopak poklesnout. Jestliže během dne častěji ejakuluješ, měl bys také dbát na dodržování pitného režimu.

05.12.2019

Kdy přestávají růst chodidla?

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Růst chodidel probíhá zpravidla do věku 18-ti let. Podle údajů Státního zdravotního ústavu ČR činí průměrná délka chodidla u chlapců ve věku 14-ti let 26,4 ± 1,5 cm (tj. 24,9 až 27,9 cm), ve věku 18-ti let 27,0 ± 1,5 cm (tj. 25,5 až 28,5 cm).

05.12.2019

Dá se ejakulovat bez stáhnutím na penis?

Anonymous, 15 let

Milý Anonymousi,

Ejakulace se může dostavit i bez stimulace (dráždění) pohlavních orgánů. V takovém případě se jedná o samovolnou ejakulaci )samovolný výron semene). Nastává buď ve spánku (pak se jedná o tzv. poluci), nebo v bdělém stavu. Příčinou samovolného výronu semene v bdělém stavu může být například silný smích nebo kašel, ale i náhlé zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi. Samovolnou ejakulaci si však nemůžeš sám vyvolat, protože kdyby sis ejakulaci vyvolal, už by se z logiky věci nejednalo o ejakulaci samovolnou.
Kromě toho lze u většiny ejakulaci vyvolat také stimulací (drážděním) předstojné žlázy neboli prostaty, avšak takováto praktika je spojena s rizikem poranění, k němuž může dojít při zavádění prstu do konečníku.

05.12.2019

Dobrý deň, prosím poraďte ako pribrať. Ďakujem.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Zvýšení tělesné hmotnosti lze dosáhnout například konzumací potravin s vysokou výživovou hodnotou, například plnotučných mléčných výrobků (hlavně tvarohu), sušeného ovoce či ořechů. Pokud bys však trpěl některou z poruch metabolismu, zřejmě by se ti nepodařilo výrazněji zvýšit hmotnost ani po úpravě stravovacích návyků. V takovém případě by připadalo v úvahu vyšetření v metabolické poradně, zejména pokud trpíš podváhou. Nízkou tělesnou hmotnost bys však neměl „řešit“ přejídáním, protože namísto očekávaného nárůstu hmotnosti by se dostavily spíše zažívací obtíže.

05.12.2019

Dobrý den (...) Prosím skrýt dotaz.

Adam, 15 let

Milý Adame,

1) V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Ani velmi důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví ještě nevypovídá o sexuální orientaci (z výsledků různých výzkumů jednoznačně vyplývá, že podíl dospívajících jedinců, kteří někdy měli intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je mnohem vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v dospělé populaci).
2) Rozměry penisu jsou naprosto normální. Také je zcela normální a přirozené, že zatímco někteří chlapci a muži mají penis kratší a širší, jiní jej mají naopak delší a štíhlejší.

05.12.2019

1. Už pár let mám zúženou předkožku a bojím se to říct rodičům. Na prstenci jde vidět ztvrdlá kůže a přes ni to nejde přetáhnout. Budu muset na operaci? 2. Dá se uzdička nějak prodloužit pomocí masti apod.?

David, 15 let

Milý Davide,

1) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco v tvém věku lze předkožku bez obtíží přetáhnout přibližně u 85% chlapců, ve věku okolo 18-ti let je to již u více než 99% chlapců či mladých mužů. Tudíž je docela dobře možné, že během následujících měsíců a let u tebe ještě dojde k uvolnění zúžené předkožky. Důležité je, aby sis při pokusech o její přetažení nezpůsobil poranění.
Snad jen v případě, že by zúžený prstenec předkožky měl bílé zbarvení, by se mohlo jednat o vzácné onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), u něhož je chirurgický zákrok indikován přibližně v 50% případů. Nejprve by však bylo vhodné vyzkoušet léčbu pomocí kortikosteroidů II. nebo III. třídy, které se však vydávají pouze na lékařský předpis.
2) Krátká uzdička (frenulum breve) se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často, avšak v naprosté většině případů nevyžaduje žádnou léčbu, neboť během dalšího růstu a vývoje penisu dochází k jejímu uvolnění a prodloužení i bez jakéhokoliv zásahu.
Nicméně proces uvolňování uzdičky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti (například panthenolové) a velmi jemným posunováním spodní části předkožky směrem od těla, jako je zobrazeno na obrázku. Uvedený postup však není vhodný pro chlapce, u kterých dosud přetrvává zúžení předkožky.

05.12.2019

Ahoj, je normální když masturbuji když jsem tak mladý?

Nemám jméno, 12 let

Milý Nemáš jméno,

Na vykonávání masturbace rozhodně nejsi příliš mladý. Podle různých vědeckých výzkumů začíná většina chlapců i dívek masturbovat již v dětství před pubertou. Například J. Bancroft v knize Sexual development in childhood z r. 2003 uvádí, že průměrný věk zahájení pravidelných masturbačních aktivit (ve smyslu stimulace vlastních pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů) činí 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Nehledě k tomu, že některé děti vykonávají masturbaci již v předškolním věku. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že ve svém věku vykonáváš masturbaci. Vykonává ji naprostá většina tvých vrstevníků.

04.12.2019

Zdravím, mám strach, protože jedno varle je vyloženě obrovské a ne jen o 20%, ale troufnu si říct ze o 75% a mám hrozny strach. Co s tím?

Ach no, 15 let

Milý Ach no,

V případě tak výrazného rozdílu v rozměrech varlat (tj. více než 20 – 25% objemu) bych doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

04.12.2019

Dobrý den, všichni mi ve škole říkají, že jsem gay, ale já přitom nejsem, protože rozhodně plánuji budoucnost se ženou, ale nevím jak jim to mám vysvětlit. Děkuji.

Dos123, 15 let

Milý Dosi123,

Spolužáci se tě nejspíš snaží jen vyprovokovat, protože v tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. I kdyby to možné bylo, neexistuje přímá souvislost mezi sexuální orientací a určitým způsobem chování.
Spolužáky bys měl důrazně upozornit, že ti jejich chování vadí. Do složitějšího vysvětlování by ses však neměl pouštět, protože spolužákům zřejmě nejde ani tak o tvoji orientaci, jako spíše o to, aby tě vyprovokovali.

04.12.2019

Dobrý den, můj penis měří 18cm a obvod mám okolo 14cm, je to normální? A také mi směřuje mírně dolů mám ho začít narovnávat? Děkuji za odpověď!

Aligator15, 15 let

Milý Aligatore15,

Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Při erekci může penis směřovat buď vzhůru, rovně kupředu nebo i mírně dolů. Všechny tři varianty jsou normální. Úhel sklonu penisu závisí na několika faktorech, především na délce závěsných vazů tohoto orgánu. Nějaké „narovnávání“ penisu rozhodně nedoporučuji, protože by mohlo vést k poranění jeho závěsných vazů, případně i vazivových pouzder topořivých těles.

04.12.2019

Ahoj, môj penis má v erekcii necelých 15 a pol cm a v kľude 4/5 cm je to v poriadku? (...) Ďakujem za odpoveď poprosím to nezobrazovať v zátvorkách.

Eroüštaň, 15 a trištvrte

Milý Eroüštaně,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. Délka v klidovém stavu je sice mírně podprůměrná, avšak pro posouzení rozměrů penisu je rozhodující jeho délka při erekci, která u tebe odpovídá průměru.
Větší rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je nejspíše dán vyšší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U chlapců a mužů, kteří mají tyto vazy pružnější, je uvedený délkový rozdíl výraznější. naopak u chlapců a mužů, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné, je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci menší.

03.12.2019

A když si žalud nebudu namáčet tak si na žalud nikdy nebudu moct sáhnout? jako by třeba v 15 že by to šlo?

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Je pravděpodobné, že během několika následujících let by obtíže s přecitlivělostí žaludu odezněly i spontánně, avšak jeho oplachováním v čaji lze celý proces výrazně urychlit.

03.12.2019

Dobrý den, můj penis měří 15 cm a chtěl bych se zeptat, jestli to je hodně nebo málo?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu u chlapců ve věku 15-ti let při erekci, která činí 13 až 15 cm. Tvůj penis tedy neměří ani „hodně“, ani „málo“, nýbrž jeho délka je průměrná.

02.12.2019

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je legálne mať pohlavný styk v 14 rokoch, ale napr. z 15 ročnou. Prípadne nehrozia problémy keďže trestnoprávna zodpovednosť je v SR od 14?

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Osoba starší 15-ti let, která vykoná pohlavní styk s dítětem mladším 14-ti let nebo jej jinak pohlavně zneužije, se dopouští trestného činu. Avšak osobu mladší 15-ti let nelze pro pohlavní zneužití stíhat ani na Slovensku, kde je sice věková hranice trestní odpovědnosti opravdu 14 let, avšak trestní zákoník zde vysloveně uvádí, že za trestný čin pohlavního zneužití nelze stíhat osobu mladší 15-ti let. Tato výjimka odstraňuje rozpor, k němuž by jinak z důvodu nestejných věkových hranic (tj. 14 let pro trestní odpovědnost a 15 let pro pohlavní zneužití) docházelo.
Pokud by však tvoje partnerka již dosáhla věku 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, dopustila by se na tobě trestného činu, pokud by s tebou měla sexuální kontakt.

02.12.2019

Zdravím, píšu znova (...) předem děkuji.

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Tvoje obtíže jsou zřejmě způsobeny přecitlivělostí žaludu. nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho oplachováním v čaji, podrobný postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 30.11.2019 (viz archiv odpovědí listopad - 2019).
Pokud jde o bílé tečky na vnějších pohlavních orgánech, jedná se nejspíš o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. Tyto žlázky nepředstavují žádný zdravotní problém, a tudíž nevyžadují žádnou léčbu. Vyskytují se na vnějších pohlavních orgánech mužů i žen, i když je pravdou, že u některých jedinců jsou méně výrazné, u jiných výraznější. Rozhodně by ses však kvůli nim neměl nijak znepokojovat.

02.12.2019

Zdravím, občas po ejakulaci mně dost pálí vnitřek penisu. Nevíte proč?

Richard, 14 let

Milý Richarde,

Mohlo by se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji dodržovat pitný režim a vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem. Jestliže obtíže neustoupí, nebo se vyskytují opakovaně, doporučuji navštívit lékaře.

02.12.2019

Zdravím, když mi stojí, tak nedám předkožku až za žalud. Odkryju max. 70% žaludu, mám nějaký problém?

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Jestliže přetažení předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů s velkou pravděpodobností ustoupí i bez jakéhokoliv zásahu. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak je třeba postupovat zvolna a opatrně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

02.12.2019

Nemám moc malý penis, když v klidovém stavu má 4 cm a při masturbaci 7 cm a jestli to nemůže být tím, že jsem měl problémy s předkožkou a kvůli tomu mám neúplnou obřízku?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Nejedná se o mikropenis (tj. abnormálně malý penis).
V důsledku cirkumcize (obřízky) může dojít k částečnému zanoření penisu, a to zejména u jedinců, kteří mají vyšší pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nicméně tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je velmi pravděpodobné, že v následujících několika letech ještě dojde ke zvětšení rozměrů penisu.

02.12.2019

Chtěl bych se zeptat, jestli jde nějak zrychlit růst chlupů. Když jsem si je oholil, tak co mám dělat, aby rychleji rostly?

Ajk, 15 let

Milý Ajk,

Tělesné ochlupení dorůstá tempem okolo 1 cm za měsíc a nelze jej nijak urychlit. Nemusíš tedy dělat nic, pouze bys měl být trpělivý.

02.12.2019

Zdravím. Znepokojuje mě má délka penisu. V klidném stavu mám vidět jen žalud a při erekci asi jen 7-8 cm. Je to strašně málo a bojím se, co mi na to řekne nějaká holka, až mě poprvé uvidí nahého. Nějaké rady, co mi penis zvětší alespoň o pár cm prosím? Děkuji moc.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Uvedená délka penisu je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) lze u chlapce ve věku 15-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm. Příčinou podprůměrné délky penisu v klidovém stavu bývá vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Jedná se o vrozenou dispozici, kterou nelze měnit. Rozměry penisu dále souvisí s dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst penisu u tebe bude ještě několik let pokračovat.
Reakcí partnerky by ses neměl předem obávat. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, jistě tě nepřestane mít ráda jen kvůli tomu, že jednoho dne zjistí, že délka tvého penisu je o pár centimetrů nižší, než očekávala. Penis o délce, kterou v dotazu uvádíš, je pro vykonávání párových sexuálních aktivit včetně pohlavního styku plně dostačující a nemusíš se obávat, že by nemohlo dojít k uspokojení partnerky.

01.12.2019

Můžu mít sex i když ještě nemám 15?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s dítětem mladším 15-ti let jsou sice trestné (jedná se o pohlavní zneužití), avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, i když se dopustí činu, který by jinak byl trestný.

01.12.2019

Když mám sex jsem hned hotovej během 2 minut, co mám dělat, aby to bylo delší na 15 až 20 minut?

Martin, 15 let

Milý Martine,

V tomto případě se nejedná o tzv. předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox), neboť při předčasné ejakulaci dochází k výronu semene do 15-ti vteřin od zahájení soulože. Nicméně dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace při párových sexuálních aktivitách lze prodloužit, a to zejména častějším vykonáváním pohlavního styku (například podle nedávných výzkumů z Velké Británie je u párů, které mají pohlavní styk alespoň třikrát týdně, až dvaapůlkrát nižší riziko, že dojde k předčasné ejakulaci, než u párů, které mají pohlavní styk méně často). Dále je zapotřebí vstřícný a trpělivý přístup partnerky. Obtíže s rychlým nástupem ejakulace mohou být způsobeny i stresem, zejména pokud partnerka dává partnerovi najevo přehnaná očekávání ohledně délky pohlavního styku.

01.12.2019

Proč mají ženy delší a intenzivnější orgasmus než muži? Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

V délce trvání orgasmu i v jeho intenzitě se sice mohou vyskytovat individuální rozdíly, avšak není vědecky prokázáno, že by u žen orgasmus probíhal delší dobu a byl intenzivnější. Na délce a intenzitě orgasmu se podílejí různé faktory, k nimž patří například intenzita stahování svalů v oblasti malé pánve a pánevního dna. U jedinců, kteří mají tyto svaly silnější, může být orgasmus sice pociťován intenzivněji, avšak příliš silné stahování svalstva pánevního dna při orgasmu může vyústit až v bolestivé křeče. Rozhodně tedy neplatí, že čím je stahování příslušných svalů silnější, tím „lepší“ musí být orgasmus.

01.12.2019

Dobrý den. Je normální, že mám pořád hrozně velkou touhu masturbovat?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Ano, je. Zvýšená sexuální potřeba je v období dospívání dána nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi, přičemž vykonávání masturbace je nejsnazší, nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž dospívající jedinec může svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat.

01.12.2019

Dobrý den, můj penis v erekci měří necelých 13 cm, bez erekce jsem radši ani neměřil, s porovnání s ostatními mám velmi malý penis a dost se za to stydím. Existuje způsob zvětšení? Popřípadě vyroste mi ještě?

Neznámý, 18 let

Milý Neznámý,

Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) se u chlapce či mladého muže ve věku 18-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Tvůj penis je při erekci více než dvakrát delší, než kdyby se jednalo o mikropenis. Jedná se tedy o penis normálních rozměrů, pro který bych rozhodně nepoužíval označení „velmi malý“.
Kvůli rozměrům penisu by ses neměl stydět, a to ze dvou důvodů. Především proto, že rozměry penisu nemůžeš nijak ovlivnit, a tudíž se nejedná o nějakou tvoji „chybu“ či „nedostatek“. Stydět se můžeš za něco, co jsi udělal špatně, ale neměl by ses stydět kvůli něčemu, co nezávisí na tvé vůli.
Druhý důvod, proč by ses kvůli uvedeným rozměrům penisu neměl stydět ani trápit, spočívá v tom, že se jedná o penis normálních rozměrů. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis, jehož rozměry jsou mírně podprůměrné. Pro rozměry penisu určitě neplatí, že „čím větší, tím lepší“. Naopak, pokud má chlapec či muž v souvislosti s rozměry penisu nějaké obtíže v pohlavním životě, jsou způsobeny spíše abnormálně velkou délkou penisu.
Za to, že délka tvého penisu je normální (i když mírně podprůměrná), se stydět nemusíš. Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by penis větších rozměrů měl být „lepší“. I kdyby tvůj penis byl o 1 až 2 cm delší a dosahoval průměrných rozměrů, ještě by to z tebe nedělalo „lepšího“ nebo „dokonalejšího“ člověka.
Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je uvnitř těla upevněn) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Spolehlivý a bezpečný způsob zvětšení penisu neexistuje.
Někteří muži sice podstupují plastiku závěsných vazů penisu, avšak jedná se o zbytečný zásah do lidského těla, který je spojen s určitými riziky. Navíc „zvětšení“ penisu se po takovéto operaci projevuje spíše v klidovém stavu než při erekci. Kromě toho je podstoupení plastiky závěsných vazů penisu spojeno s rizikem ztráty schopnosti dosažení a udržení erekce. Pokud bys tedy podobný zákrok podstoupil, je možné, že délka penisu v klidovém stavu by se mírně zvýšila (nejvýše však 2 – 3 cm), avšak při erekci by jeho délka zůstávala přibližně stejná, tedy za předpokladu, že bys vůbec ještě byl schopen nějaké erekce dosáhnout. Navíc by na tvém těle zůstaly po zákroku jizvy. Podstupování plastické operace závěsných vazů penisu tedy nedoporučuji.