Archiv odpovědí – prosinec 2019

12.12.2019

Dobrý den,
Obávám se, že mám vzhledem ke svému věku docela malá varlata
(...) Předem děkuji za odpověď.

Mravenec, 15 let

Milý Mravenče,

Normální objem varlat u chlapců ve věku 15-ti let se pohybuje v rozmezí 9 až 23 mililitrů na jedno varle (průměrný testikulární objem činí v tomto věku 15 ml na jedno varle). Jedná se o značně široké rozmezí, a tudíž se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že někteří tvoji vrstevníci mají varlata větší, než ty. Pokud máš o rozměrech svých varlat přesto pochybnosti, můžeš navštívit praktického lékaře. Pokud má tvůj praktický lékař pro děti a dorost ve své ordinaci orchidometr, může ti testikulární objem změřit sám. V opačném případě ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Mírně podprůměrný objem varlat však nemusí nutně znamenat, že je chlapec neplodný. Docela dobře by se mohlo jednat o projev mírného opoždění tělesného vývoje, které se časem „srovná“.

11.12.2019

Dobrý den, mám problém s předkožkou u erekce. Když mám erekci předkožka se nestáhne za žalud. Když jí tam dostanu (bez větších bolestí) tak stejně po chvíli se sama vrátí. Tento problém nemám v normálním stavu penisu. Děkuji za odpověď.

KrKom, 15 let

Milý KrKome,

V tomto případě se nejedná o žádný zdravotní problém, protože předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení dříve či později navracela do své výchozí pozice na žaludu.

11.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které cviky posilují a případně zvětšují hýžďové svalstvo. Co bych měl též jíst, abych nabral objem na hýždích, chci je mít vypracované a plné. Děkuji mockrát za odpověď.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Pro posílení uvedených svalů lze cvičit například široké dřepy, malý most, svíčku a podobné cviky. Také můžeš vyzkoušet střídavé svírání a uvolňování hýždí v poloze vestoje.
K nárůstu svalové hmoty může přispět konzumace mléčných výrobků, zejména tvarohu. Avšak nemohu zaručit, že se nárůst svalové hmoty projeví právě v oblasti hýždí.

11.12.2019

Je zářez trenek nebezpečný?

Fh, 13 let

Milý Fh,

Ano, je. Při „zakrojení“ trenýrek nebo kalhot do rozkroku může dojít k poranění pohlavních orgánů, případně k poranění tkáně v okolí řitního otvoru.

11.12.2019

Keď si chytím bradavku tak tam niečo cítim ako keby takú “krčku”, čo to môže byť? Je to normálne?

Tommy, 14 let

Milý Tommy,

Mohlo by se jednat buď o mazovou či tukovou cystu, nebo o projev začínající gynekomastie (což je chorobné zvětšování prsních bradavek u chlapců). Doporučuji sledovat, zda nedochází ke zvětšování jedné či obou prsních bradavek, a pokud ano, svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

11.12.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je penis bez predkožky nejako viac náchylný na infekcie močových ciest. Hlavne keď chodím pravidelne plávať na plaváreň.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Vyšší výskyt infekce vývodných cest močových u chlapců, jimž byla odstraněna předkožka, byl prokázán pouze v tzv. „plenkovém období“, tedy ve věku, kdy je dítě baleno do plen. U starších dětí a dospívajících nebyl vyšší výskyt infekčních onemocnění vývodných cest močových v důsledku odřezání předkožky prokázán. U některých chlapců a mužů však v důsledku cirkumcize (tzv. obřízky) dochází ke stenóze neboli chorobnému zúžení ústí močové trubice (což je otvor, jímž z těla vychází moč). Doporučuji tedy čas od času sledovat, zda nedochází k nápadnému zmenšení ústí močové trubice.

11.12.2019

Dobrý den, jsem světle hnědovlasý ale chlupy mám někde bílé (na levé noze). Proč? Může to znamenat nedostatek vitamínů? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Ochlupení může mít jiné zbarvení, než jaké mají vlasy, aniž by se muselo jednat o nějakou poruchu. Zbarvení vlasů a chlupů je dáno množstvím a strukturou pigmentu (barviva). Pokud jsou chloupky bílé, není v nich buď žádné barvivo, nebo jen malé množství. Jedná se o projev genetických dispozic.

11.12.2019

Dobrý den, včera jsem si stáhl předkožku za žalud, ale předtím jsem si ji nikdy nestahoval až za žalud a teď mě to bolí (...) děkuju za odpověď.

Knedlík, 13 let

Milý Knedlíku,

Předkožku si přetahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest. Pro její zvlhčení můžeš používat panthenolovou mast. Neprováděj další násilné pokusy o přetažení předkožky. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.12.2019

Dobrý den, jsem momentálně dost ve stresu, protože se bojím, že mě moje přítelkyně přeroste (...)

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Jestliže se dva lidé mají rádi a navzájem se respektují, nemůže rozdíl v tělesné výšce jejich vztah nijak narušit. Pokud by tě dívka chtěla opustit jen proto, že je nyní o pár centimetrů vyšší než ty, neznamenalo by to zřejmě nic jiného, než že jí na tobě nikdy doopravdy nezáleželo. Kdyby jí na tobě záleželo, dovedla by se vyrovnat i s mnohem většími komplikacemi.

09.12.2019

Dobrý den,
můžu nějak zjistit, jestli trpím předčasnou ejakulací? Jak dlouho by mi případně mělo trvat dosáhnout orgasmu? Prostě by mě zajímalo jestli je např. 5 minut málo nebo hodně atd.
(...)

Radovan, 15 let

Milý Radovane,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Avšak při masturbaci většina mužů a chlapců dosahuje ejakulace za kratší dobu, než při párových sexuálních aktivitách. Pokud by se při pohlavním styku přece jen dostavovala předčasná ejakulace, řešením může být například vyšší frekvence pohlavního styku (tedy jeho častější vykonávání) a samozřejmě citlivý a ohleduplný přístup partnerky.

09.12.2019

Dobrý den, vůbec nevím o čem si psát s dívkou, která se mi líbí. Nemám vůbec nápady na témata.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Při výběru vhodného tématu můžeš vycházet například že zájmů a zálib dívky, případně z vašich společných zážitků. Namísto psaní bych však doporučoval osobní rozhovory.

09.12.2019

Dobrý den, proč mám někdy v klidovém stavu 4 cm a někdy 8 cm?

Radši anonym, 12 let

Milý Radši anonyme,

Délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na řadě podmínek, k nimž patří například tělesná teplota, teplota prostředí, svalové napětí v oblasti malé pánve a podobně. Výraznější rozdíly bývají u chlapců a mužů, kteří mají pružnější závěsné vazy, na nichž je penis v těle upevněn.

09.12.2019

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa nejako dá zvýšiť množstvo preejakulátu? Respektíve nikdy som žiadny ani nemal a chcel by som, môžem pre to niečo spraviť? Ďakujem za odpoveď.

Martin, 17 let

Milý Martine,

Objem preejakulační tekutiny může být různý. Zatímco u některých mužů a chlapců se uvolňuje jedna či několik kapek této tekutiny, u jiných je produkována ve větším množství, a tudíž může dojít k uvolnění až několika mililitrů preejakulátu. Avšak u některých jedinců je množství preejakulační tekutiny natolik malé, že postačí pouze ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice.
Produkce preejakulační tekutiny závisí na činnosti tzv. Cowperových žláz, v nichž se tato tekutina tvoří. Její objem nelze úmyslně zvýšit, pomoci by však mohlo dodržování pitného režimu.

09.12.2019

Je pravda že se vám po dovršení věku 15ti let vynuluje trestní rejstřík?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Záznamy z rejstříku trestů se vymazávají u mladistvých (tj. osob ve věku  15 až 18 let) po dovršení věku 18-ti let. Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat.

09.12.2019

Ahoj, chtěl bych se zeptal, jak si zvětšit penis bez nějakých prášků a mastí.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Nijak. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm vývoje. Žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak penis uměle zvětšit, neexistuje. Vzhledem k tvému věku je však jisté, že v následujících letech u tebe ještě dojde k růstu rozměrů penisu, protože tvoje tělo se stále ještě vyvíjí.

09.12.2019

Dobrý deň,
je normálne, že pri vzrušení vyteká z močovej rúry taká tekutina ako gél? Ak je to normálne môže sa nejako minúť alebo mám neobmedzené zásoby? Za odpoveď ďakujem.

Erik, 13 let

Milý Eriku,

Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje při pohlavním vzrušení, nebo dokonce již při dlouhotrvající silné erekci. Uvolňování preejakulační tekutiny je naprosto normální.
Ani preejakulační tekutina, ani sperma (ejakulát) ti nemůže „dojít“, protože tělo produkuje tyto tekutiny v podstatě nepřetržitě, a to i ve spánku.

08.12.2019

Na zvlhčování předkožky mohu používat (...)?

XYZ, 14 let

Milý XYZ,

V podstatě ano, avšak někteří lidé jsou na některé složky uvedeného krému přecitlivělí. Nejprve bych tedy doporučoval vyzkoušet menší množství a sledovat, zda nedojde k zarudnutí či svědění.

08.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je to nějaká věc spojená s pubertou. Je to to, že někdy mám takový divný pocit i když vidím kluka a né holku. Má to znamenat že jsem homosexuál?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání stejně normální, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. U dospívajícího jedince nemusí být sexuální náklonnost k osobě téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Ostatně sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve od věku 16-ti let. Kvůli svojí sexuální orientaci se tedy rozhodně nemusíš znepokojovat. Dokonce ani důvěrný kontakt mezi dvěma vrstevníky téhož pohlaví ještě nemusí o jejich sexuální orientaci vypovídat vůbec nic.

08.12.2019

Mohu ve svém věku pít 1 kávu latte za den? Děkuji za odpověď.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Záleží na obsahu kofeinu v nápoji. Za relativně bezpečnou denní dávku se považuje 300 miligramů kofeinu, což odpovídá přibližně třem šálkům středně silné kávy. Údaj platí pro dospělého, nikoli dospívajícího člověka. Jeden šálek nebo kelímek kávy za den by však neměl tvé zdraví nijak ohrozit, alespoň pokud netrpíš vysokým krevním tlakem či jiným onemocněním oběhové soustavy.

08.12.2019

Dobrý den,
Může preejakulát obsahovat spermie, když jsem nikdy před tím neejakuloval? A jak dlouho vydrží spermie na vzduchu?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Malé množství zralých spermií se v některých případech vyskytuje dokonce i v moči chlapců, kteří dosud neměli ejakulaci. Naproti tomu se jistě najdou i chlapci, kteří sice již ejakulují, avšak jejich ejakulát dosud žádné zralé spermie neobsahuje. Také preejakulační tekutina může a nemusí obsahovat spermie, avšak pokud je obsahuje, zpravidla jen ve velmi nízkém počtu, který není dostatečný k úspěšnému oplodnění (běžně se uvádí, že koncentrace spermií v ejakulátu potřebná k oplodnění činí přibližně 20 milionů na 1 mililitr).
V prostředí mimo lidské tělo spermie poměrně rychle hynou, nebo alespoň rychle ztrácejí schopnost oplodnění. „Životnost“ spermií závisí na vlhkosti prostředí, v němž se nacházejí, nicméně mimo lidské tělo (zjednodušeně řečeno „na vzduchu“) lze počítat s několika minutami, v nejlepším případě s několika desítkami minut. Naproti tomu v těle partnerky (rozumí se v prostředí jejích pohlavních orgánů) činí „životnost“ spermií až 72 hodin, tj. 3 dny.

08.12.2019

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Ja, 15 let

Milý Ty,

Nevím přesně, co ti na vzhledu tvého penisu vadí, avšak u mnohých chlapců tvého věku již penis vypadá přibližně stejně, jako u dospělých mužů (snad jen s tím rozdílem, že jeho rozměry mohou být dosud o něco menší). Během dospívání dochází nejen k růstu rozměrů penisu, ale i k větší či menší pigmentaci (tj. ztmavnutí kůže na jeho povrchu), někdy i ke zvýraznění žilní kresby. Uvedené změny jsou však naprosto normální.

08.12.2019

Dobrý den, je mi 15 let ale velikost penis při erekci mám ani ne 11 cm, je to normální? Zvětší se ještě nebo už takhle zůstane?

K1, 15 let

Milý K1,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

07.12.2019

Dobrý den mám nějaké dotazy:
1) Myslíte si že bych se mohl holit okolo penisu zatím jsem občas jenom zastřihával. Přijde mi, že už tam mám hodně chlupů?
2) Jako další je vůně penisu, přijde mi že má takovou divnou vůni. Každý den se koupu.
3) Nejde mi stáhnout předkožka při erekci, jenom trošku, v normálním stavu až za žalud. Délka penisu v erekci je 17 cm a obvod v erekci 12,5cm.
4)Mám moc hustý ejakulát, dá se s tím něco dělat?
5) Při masturbaci se udělám moc rychle, tak do dvou minut. Nejde to nějak prodloužit nebo se to ještě prodlouží samo?
Děkuji.

Amled, 15 let

Milý Amlede,

1) Záleží pouze na tobě, zda a kde se chceš holit. Nicméně každé holení představuje pro pokožku určitou zátěž. Navíc po oholení hrozí, že bude docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy kůže, což vede ke vzniku drobných zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků. Toto riziko lze podstatně snížit ošetřováním oholené pokožky pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí. Krém či mast se nanáší nejdříve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří následujících dnů.
2) Určité části lidského těla mají svůj charakteristický pach, což platí mimo jiné pro pohlavní orgány, a to jak mužské, tak ženské. Pokud je pach stále stejný, nemusíš se kvůli němu znepokojovat. Pouze v případě, že by byl pach výraznější než obvykle, by se mohlo jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových, k jehož dalším příznakům patří svědění či pálení při močení a zvýšená tělesná teplota.
3) Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu lze předkožku přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, k jehož uvolnění s největší pravděpodobností dojde spontánně (tj. bez vnějšího zásahu) nejpozději do konce období dospívání. Důležité je, aby sis nezpůsobil poranění při nešetrných pokusech o přetažení předkožky. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud jde o uvedené rozměry penisu, ty jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální.
4) V období dospívání hustota ejakulátu postupně narůstá, což je dáno určitým poklesem podílu vody a nárůstem podílu bílkovin na jeho objemu. Zatímco zpočátku je ejakulát tvořen až z 99% vodou, postupně podíl vody klesá na 90 až 95%. Vyšší hustota ejakulátu však může být způsobena i nedostatečným příjmem tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim.
5) Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci není žádný podobný limit stanoven, avšak uvedené dvě minuty mi nepřipadají nijak abnormální. Doba potřebná k dosažení ejakulace při pohlavním styku či jiných párových aktivitách je však zpravidla delší, než doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci (výjimkou jsou pouze případy předčasné ejakulace). Rozhodně by ses tedy neměl obávat, že i při pohlavním styku dosáhneš ejakulace již po dvou minutách.

07.12.2019

Dobrý den, mám otázku, je normální v mém věku, že můj penis je malý? Když mi nestojí, tak má něco okolo 4 cm. A kdy se začne tvořit sperma?

Viktor, 12 let

Milý Viktore,

Pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci. Délka v klidovém stavu totiž závisí na řadě okolností, z nichž některé lze ovlivnit (například teplota okolního prostředí), jiné však nikoliv (jako je například pružnost závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn). Avšak délka 4 cm v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídá průměrným rozměrům, které u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Rozhodně bych tedy netvrdil, že tvůj penis je „malý“.
Pokud jde o tvorbu spermatu (neboli spermatogenezi), u většiny chlapců dochází k jejímu zahájení ve věku 12 až 14 let, i když za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se lékaři. Pro následující tři roky však můžeš podobné starosti pustit z hlavy, ostatně je vysoce pravděpodobné, že první ejakulace se u tebe do té doby přece jen dostaví.

07.12.2019

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, když jsem při masturbaci ani jednou "nevystříkl". Nevím jak to říci jinak, ale vždy je to spíš takové, že to musím vytlačit rukou a je to taková malá dávka. Předem díky.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Prudkost výronu semene (ejakulace) závisí na síle svalů v oblasti malé pánve, které se podílejí na vypuzování ejakulátu z těla. Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že tyto svaly dosud nemáš natolik silné, aby výron semene probíhal s takovou prudkostí, jakou bys očekával. Také v dospělosti může být ejakulace různě prudká. Rizikovými faktory jsou obezita a vysoký krevní tlak.
Pokud jde o objem ejakulátu, ten bývá u dospívajících chlapců alespoň zpočátku o dost nižší, než je běžné u dospělých mužů. Zatímco u dospívajícího se při jedné ejakulaci uvolňuje 1 až 2 ml ejakulátu, u dospělého to běžně bývá okolo 3 až 5 ml. Samozřejmě záleží i na způsobu, jímž lidské tělo hospodaří s vodou. Při nedostatečném příjmu tekutin je objem ejakulátu zpravidla nižší, než při dodržování pitného režimu.

06.12.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
1) Je normální v mém věku mít chlupaté nohy? Ostatní je tam nemají a nebo je nemaj tak výrazné. A navíc mi u podbřišku vyrašil „plamínek“ chlupů, kterej se táhne směrem nahoru. Nenarostou mi chlupy ještě někde? Už je mám v podpaží, okolo penisu a trochu i vousy.
2) Mám přilepenou předkožku k žaludu. Jde to nějak spravit? Popřípadě nějak urychlit odlepení i bez lékaře?
3) Mám kamarádku a rád bych jí sdělil své pocity k ní. Mám ji rád a mám pocit že ona mě taky. Povídáme si spolu často a jsme dobří přátelé. Ale nerad bych to nějak pokazil, kdyby mě ona ráda neměla. Není nějaký nenápadný způsob jak zjistit zda mě má ráda? Jestli ano tak jak na to?

Mikeš, 13 let

Milý Mikeši,

1) Rozsah a hustota tělesného ochlupení nejsou dány jen věkem, ale především genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm vývoje. Za předčasný se považuje růst pubického ochlupení před dosažením věku 9-ti let. Jinak je naprosto normální, že zatímco u některých dospívajících je ochlupení rozvinuto více (například u tebe), u jiných dosud méně (například u některých tvých kamarádů nebo spolužáků). Kvůli srovnání s ostatními se však nemusíš trápit, protože tempo vývoje není u všech stejné, navíc každý člověk má jiné genetické dispozice. Pokud jde o pubické ochlupení, u chlapců se od určitého věku (který může být různý) začíná rozšiřovat úzkým proužkem směrem k pupíku, zatímco u dívek zůstává vodorovně ohraničeno. Podrobnější informace o vývoji pubického ochlupení mužského typu najdeš na stránce „Pět stupňů vývoje“.
2) Nemusíš nic „spravovat“ a ani by ses o to neměl pokoušet. Konglutinace neboli „slepení“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky se u chlapců uvolňuje spontánně (samovolně), a to v různém věku. Například ve věku 11 až 12 let přetrvává větší či menší „slepení“ přibližně u třetiny chlapců, zatímco ve věku okolo 13-ti let již jen u 13% a ve věku 16 až 17 let ještě u 3%.  Proces oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu tedy může trvat různě dlouhou dobu. V žádném případě by sis neměl předkožku strhávat ze žaludu násilím, protože by sis mohl způsobit poranění, které by mohlo vést až k trvalému srůstu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti), avšak při přetahování předkožky bys měl vždy postupovat opatrně a neměl bys dělat nic, co by tě bolelo. U více než 99% chlapců a mladých mužů je oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu ukončeno nejpozději v době dosažení dospělosti, tedy ve věku 18-ti let, a to bez jakéhokoliv násilného zásahu.
3) Jestliže si s tebou dívka povídá a tráví s tebou volný čas, znamená to, že jsi jí přinejmenším sympatický. Svým způsobem tě tedy jistě ráda má. Avšak není nutné, aby ses snažil nějakým způsobem zjišťovat nebo „testovat“, zda tě dívka má ráda, nebo dokonce miluje. Pokud se k tobě dívka chová hezky, je ochotna ti v případě potřeby pomáhat, neubližuje ti a nenutí tě k něčemu, co nechceš, je váš vztah dost dobrý, i když si navzájem nevyznáváte lásku. Když se ti podaří s dívkou ještě více sblížit, můžete spolu hovořit i o svých citech. Dívce nemusíš hned vykládat, že ji máš rád (případně že ji miluješ), nicméně jí můžeš říkat různé hezké věci, které ji potěší a udělají jí radost.

06.12.2019

Dobrý den,
Trochu mě znepokojuje ze mám penis dost ochlupený, nějaké chlupy mi dokonce vyrůstají přímo z něj a né jen z místa okolo jeho kořene. Je to normální? A nemohlo by to holce vadit při vykonávání pohlavního styku (hlavně např. orálního)? A v tom případě nebylo by lepší si ochlupení oholit nebo toto nedoporučujete?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Pubické ochlupení sice vyrůstá převážně okolo kořene penisu, avšak v závislosti na genetických dispozicích a dosaženém stupni vývoje se může více či méně rozšiřovat různými směry. U některých mužů a vyvinutějších chlapců pubické ochlupení přechází na tělo penisu, a to přibližně do jedné třetiny jeho délky (počítáno směrem od kořene).
Při vykonávání sexuálních aktivit by však uvedené rozšíření ochlupení nemělo nijak vadit. Tak například při pohlavním styku se penis zavádí do pochvy přibližně z jedné poloviny až dvou třetin jeho délky (zatímco běžná délka penisu dospělého muže se pohybuje okolo 15 – 15,5 cm, běžná hloubka pochvy u dospělé ženy činí nejvýše 9 až 11 cm, což už samo o sobě znamená, že celý penis se do pochvy zkrátka zavést nedá). Podobně ani při felaci (což je druh orálního sexu, který spočívá v dráždění penisu ústy) zpravidla nedochází k zavedení penisu do úst celou jeho délkou.

05.12.2019

Na spodní straně stehna se mi objevilo tohle, na dotek bolestivé, při sezení nepříjemné. Kolem velkého ještě malé (méně vystouplé) stejné barvy.
Nějaký způsob jak se toho zbavit? Může to být něco vážnějšího?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Jedná se o drobnou zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. Doporučuji postižené místo udržovat v čistotě, dokud nedojde k úplnému vyhojení, což by nemělo trvat déle než 1 až 2 týdny.

05.12.2019

Dobry den, když masturbuji několikrát za den tak se mi vždy nevyroní sperma. Chtěl bych se zeptal jestli to něco nemůže znamenat. Protože nejčastěji vždy poprvé se semeno vyroní. Děkuji za odpověď!

Alik15, 15 let

Milý Aliku15,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že dosud nemáš plně vyvinutý ejakulační reflex. Nemusíš se však obávat, že bys trpěl nějakou poruchou, nebo dokonce že by ti sperma mohlo nakonec „dojít“. Pravdou je, že i u pohlavně zcela vyvinutého muže dochází při opakované ejakulaci v časovém rozmezí několika desítek minut až několika hodin k postupnému nárůstu hustoty a poklesu objemu ejakulátu, což je způsobeno tím, že větší část ejakulátu tvoří voda, se kterou lidské tělo „hospodaří“. Navíc je ještě třeba počítat s tím, že při veškerých sexuálních aktivitách (včetně masturbace) dochází ke zvýšenému pocení.
Nicméně po doplnění tekutin by objem ejakulátu měl opět narůst a jeho hustota naopak poklesnout. Jestliže během dne častěji ejakuluješ, měl bys také dbát na dodržování pitného režimu.

05.12.2019

Kdy přestávají růst chodidla?

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Růst chodidel probíhá zpravidla do věku 18-ti let. Podle údajů Státního zdravotního ústavu ČR činí průměrná délka chodidla u chlapců ve věku 14-ti let 26,4 ± 1,5 cm (tj. 24,9 až 27,9 cm), ve věku 18-ti let 27,0 ± 1,5 cm (tj. 25,5 až 28,5 cm).

05.12.2019

Dá se ejakulovat bez stáhnutím na penis?

Anonymous, 15 let

Milý Anonymousi,

Ejakulace se může dostavit i bez stimulace (dráždění) pohlavních orgánů. V takovém případě se jedná o samovolnou ejakulaci )samovolný výron semene). Nastává buď ve spánku (pak se jedná o tzv. poluci), nebo v bdělém stavu. Příčinou samovolného výronu semene v bdělém stavu může být například silný smích nebo kašel, ale i náhlé zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi. Samovolnou ejakulaci si však nemůžeš sám vyvolat, protože kdyby sis ejakulaci vyvolal, už by se z logiky věci nejednalo o ejakulaci samovolnou.
Kromě toho lze u většiny ejakulaci vyvolat také stimulací (drážděním) předstojné žlázy neboli prostaty, avšak takováto praktika je spojena s rizikem poranění, k němuž může dojít při zavádění prstu do konečníku.

05.12.2019

Dobrý deň, prosím poraďte ako pribrať. Ďakujem.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Zvýšení tělesné hmotnosti lze dosáhnout například konzumací potravin s vysokou výživovou hodnotou, například plnotučných mléčných výrobků (hlavně tvarohu), sušeného ovoce či ořechů. Pokud bys však trpěl některou z poruch metabolismu, zřejmě by se ti nepodařilo výrazněji zvýšit hmotnost ani po úpravě stravovacích návyků. V takovém případě by připadalo v úvahu vyšetření v metabolické poradně, zejména pokud trpíš podváhou. Nízkou tělesnou hmotnost bys však neměl „řešit“ přejídáním, protože namísto očekávaného nárůstu hmotnosti by se dostavily spíše zažívací obtíže.

05.12.2019

Dobrý den (...) Prosím skrýt dotaz.

Adam, 15 let

Milý Adame,

1) V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Ani velmi důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví ještě nevypovídá o sexuální orientaci (z výsledků různých výzkumů jednoznačně vyplývá, že podíl dospívajících jedinců, kteří někdy měli intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je mnohem vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v dospělé populaci).
2) Rozměry penisu jsou naprosto normální. Také je zcela normální a přirozené, že zatímco někteří chlapci a muži mají penis kratší a širší, jiní jej mají naopak delší a štíhlejší.

05.12.2019

1. Už pár let mám zúženou předkožku a bojím se to říct rodičům. Na prstenci jde vidět ztvrdlá kůže a přes ni to nejde přetáhnout. Budu muset na operaci? 2. Dá se uzdička nějak prodloužit pomocí masti apod.?

David, 15 let

Milý Davide,

1) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco v tvém věku lze předkožku bez obtíží přetáhnout přibližně u 85% chlapců, ve věku okolo 18-ti let je to již u více než 99% chlapců či mladých mužů. Tudíž je docela dobře možné, že během následujících měsíců a let u tebe ještě dojde k uvolnění zúžené předkožky. Důležité je, aby sis při pokusech o její přetažení nezpůsobil poranění.
Snad jen v případě, že by zúžený prstenec předkožky měl bílé zbarvení, by se mohlo jednat o vzácné onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), u něhož je chirurgický zákrok indikován přibližně v 50% případů. Nejprve by však bylo vhodné vyzkoušet léčbu pomocí kortikosteroidů II. nebo III. třídy, které se však vydávají pouze na lékařský předpis.
2) Krátká uzdička (frenulum breve) se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často, avšak v naprosté většině případů nevyžaduje žádnou léčbu, neboť během dalšího růstu a vývoje penisu dochází k jejímu uvolnění a prodloužení i bez jakéhokoliv zásahu.
Nicméně proces uvolňování uzdičky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti (například panthenolové) a velmi jemným posunováním spodní části předkožky směrem od těla, jako je zobrazeno na obrázku. Uvedený postup však není vhodný pro chlapce, u kterých dosud přetrvává zúžení předkožky.

05.12.2019

Ahoj, je normální když masturbuji když jsem tak mladý?

Nemám jméno, 12 let

Milý Nemáš jméno,

Na vykonávání masturbace rozhodně nejsi příliš mladý. Podle různých vědeckých výzkumů začíná většina chlapců i dívek masturbovat již v dětství před pubertou. Například J. Bancroft v knize Sexual development in childhood z r. 2003 uvádí, že průměrný věk zahájení pravidelných masturbačních aktivit (ve smyslu stimulace vlastních pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů) činí 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Nehledě k tomu, že některé děti vykonávají masturbaci již v předškolním věku. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že ve svém věku vykonáváš masturbaci. Vykonává ji naprostá většina tvých vrstevníků.

04.12.2019

Zdravím, mám strach, protože jedno varle je vyloženě obrovské a ne jen o 20%, ale troufnu si říct ze o 75% a mám hrozny strach. Co s tím?

Ach no, 15 let

Milý Ach no,

V případě tak výrazného rozdílu v rozměrech varlat (tj. více než 20 – 25% objemu) bych doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

04.12.2019

Dobrý den, všichni mi ve škole říkají, že jsem gay, ale já přitom nejsem, protože rozhodně plánuji budoucnost se ženou, ale nevím jak jim to mám vysvětlit. Děkuji.

Dos123, 15 let

Milý Dosi123,

Spolužáci se tě nejspíš snaží jen vyprovokovat, protože v tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. I kdyby to možné bylo, neexistuje přímá souvislost mezi sexuální orientací a určitým způsobem chování.
Spolužáky bys měl důrazně upozornit, že ti jejich chování vadí. Do složitějšího vysvětlování by ses však neměl pouštět, protože spolužákům zřejmě nejde ani tak o tvoji orientaci, jako spíše o to, aby tě vyprovokovali.

04.12.2019

Dobrý den, můj penis měří 18cm a obvod mám okolo 14cm, je to normální? A také mi směřuje mírně dolů mám ho začít narovnávat? Děkuji za odpověď!

Aligator15, 15 let

Milý Aligatore15,

Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Při erekci může penis směřovat buď vzhůru, rovně kupředu nebo i mírně dolů. Všechny tři varianty jsou normální. Úhel sklonu penisu závisí na několika faktorech, především na délce závěsných vazů tohoto orgánu. Nějaké „narovnávání“ penisu rozhodně nedoporučuji, protože by mohlo vést k poranění jeho závěsných vazů, případně i vazivových pouzder topořivých těles.

04.12.2019

Ahoj, môj penis má v erekcii necelých 15 a pol cm a v kľude 4/5 cm je to v poriadku? (...) Ďakujem za odpoveď poprosím to nezobrazovať v zátvorkách.

Eroüštaň, 15 a trištvrte

Milý Eroüštaně,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. Délka v klidovém stavu je sice mírně podprůměrná, avšak pro posouzení rozměrů penisu je rozhodující jeho délka při erekci, která u tebe odpovídá průměru.
Větší rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je nejspíše dán vyšší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U chlapců a mužů, kteří mají tyto vazy pružnější, je uvedený délkový rozdíl výraznější. naopak u chlapců a mužů, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné, je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci menší.

03.12.2019

A když si žalud nebudu namáčet tak si na žalud nikdy nebudu moct sáhnout? jako by třeba v 15 že by to šlo?

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Je pravděpodobné, že během několika následujících let by obtíže s přecitlivělostí žaludu odezněly i spontánně, avšak jeho oplachováním v čaji lze celý proces výrazně urychlit.

03.12.2019

Dobrý den, můj penis měří 15 cm a chtěl bych se zeptat, jestli to je hodně nebo málo?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu u chlapců ve věku 15-ti let při erekci, která činí 13 až 15 cm. Tvůj penis tedy neměří ani „hodně“, ani „málo“, nýbrž jeho délka je průměrná.

02.12.2019

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je legálne mať pohlavný styk v 14 rokoch, ale napr. z 15 ročnou. Prípadne nehrozia problémy keďže trestnoprávna zodpovednosť je v SR od 14?

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Osoba starší 15-ti let, která vykoná pohlavní styk s dítětem mladším 14-ti let nebo jej jinak pohlavně zneužije, se dopouští trestného činu. Avšak osobu mladší 15-ti let nelze pro pohlavní zneužití stíhat ani na Slovensku, kde je sice věková hranice trestní odpovědnosti opravdu 14 let, avšak trestní zákoník zde vysloveně uvádí, že za trestný čin pohlavního zneužití nelze stíhat osobu mladší 15-ti let. Tato výjimka odstraňuje rozpor, k němuž by jinak z důvodu nestejných věkových hranic (tj. 14 let pro trestní odpovědnost a 15 let pro pohlavní zneužití) docházelo.
Pokud by však tvoje partnerka již dosáhla věku 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, dopustila by se na tobě trestného činu, pokud by s tebou měla sexuální kontakt.

02.12.2019

Zdravím, píšu znova (...) předem děkuji.

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Tvoje obtíže jsou zřejmě způsobeny přecitlivělostí žaludu. nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho oplachováním v čaji, podrobný postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 30.11.2019 (viz archiv odpovědí listopad - 2019).
Pokud jde o bílé tečky na vnějších pohlavních orgánech, jedná se nejspíš o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. Tyto žlázky nepředstavují žádný zdravotní problém, a tudíž nevyžadují žádnou léčbu. Vyskytují se na vnějších pohlavních orgánech mužů i žen, i když je pravdou, že u některých jedinců jsou méně výrazné, u jiných výraznější. Rozhodně by ses však kvůli nim neměl nijak znepokojovat.

02.12.2019

Zdravím, občas po ejakulaci mně dost pálí vnitřek penisu. Nevíte proč?

Richard, 14 let

Milý Richarde,

Mohlo by se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji dodržovat pitný režim a vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem. Jestliže obtíže neustoupí, nebo se vyskytují opakovaně, doporučuji navštívit lékaře.

02.12.2019

Zdravím, když mi stojí, tak nedám předkožku až za žalud. Odkryju max. 70% žaludu, mám nějaký problém?

MarekSL, 14 let

Milý MarkuSL,

Jestliže přetažení předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů s velkou pravděpodobností ustoupí i bez jakéhokoliv zásahu. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak je třeba postupovat zvolna a opatrně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

02.12.2019

Nemám moc malý penis, když v klidovém stavu má 4 cm a při masturbaci 7 cm a jestli to nemůže být tím, že jsem měl problémy s předkožkou a kvůli tomu mám neúplnou obřízku?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Nejedná se o mikropenis (tj. abnormálně malý penis).
V důsledku cirkumcize (obřízky) může dojít k částečnému zanoření penisu, a to zejména u jedinců, kteří mají vyšší pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nicméně tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je velmi pravděpodobné, že v následujících několika letech ještě dojde ke zvětšení rozměrů penisu.

02.12.2019

Chtěl bych se zeptat, jestli jde nějak zrychlit růst chlupů. Když jsem si je oholil, tak co mám dělat, aby rychleji rostly?

Ajk, 15 let

Milý Ajk,

Tělesné ochlupení dorůstá tempem okolo 1 cm za měsíc a nelze jej nijak urychlit. Nemusíš tedy dělat nic, pouze bys měl být trpělivý.

02.12.2019

Zdravím. Znepokojuje mě má délka penisu. V klidném stavu mám vidět jen žalud a při erekci asi jen 7-8 cm. Je to strašně málo a bojím se, co mi na to řekne nějaká holka, až mě poprvé uvidí nahého. Nějaké rady, co mi penis zvětší alespoň o pár cm prosím? Děkuji moc.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Uvedená délka penisu je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) lze u chlapce ve věku 15-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm. Příčinou podprůměrné délky penisu v klidovém stavu bývá vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Jedná se o vrozenou dispozici, kterou nelze měnit. Rozměry penisu dále souvisí s dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst penisu u tebe bude ještě několik let pokračovat.
Reakcí partnerky by ses neměl předem obávat. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, jistě tě nepřestane mít ráda jen kvůli tomu, že jednoho dne zjistí, že délka tvého penisu je o pár centimetrů nižší, než očekávala. Penis o délce, kterou v dotazu uvádíš, je pro vykonávání párových sexuálních aktivit včetně pohlavního styku plně dostačující a nemusíš se obávat, že by nemohlo dojít k uspokojení partnerky.

01.12.2019

Můžu mít sex i když ještě nemám 15?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s dítětem mladším 15-ti let jsou sice trestné (jedná se o pohlavní zneužití), avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, i když se dopustí činu, který by jinak byl trestný.

01.12.2019

Když mám sex jsem hned hotovej během 2 minut, co mám dělat, aby to bylo delší na 15 až 20 minut?

Martin, 15 let

Milý Martine,

V tomto případě se nejedná o tzv. předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox), neboť při předčasné ejakulaci dochází k výronu semene do 15-ti vteřin od zahájení soulože. Nicméně dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace při párových sexuálních aktivitách lze prodloužit, a to zejména častějším vykonáváním pohlavního styku (například podle nedávných výzkumů z Velké Británie je u párů, které mají pohlavní styk alespoň třikrát týdně, až dvaapůlkrát nižší riziko, že dojde k předčasné ejakulaci, než u párů, které mají pohlavní styk méně často). Dále je zapotřebí vstřícný a trpělivý přístup partnerky. Obtíže s rychlým nástupem ejakulace mohou být způsobeny i stresem, zejména pokud partnerka dává partnerovi najevo přehnaná očekávání ohledně délky pohlavního styku.

01.12.2019

Proč mají ženy delší a intenzivnější orgasmus než muži? Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

V délce trvání orgasmu i v jeho intenzitě se sice mohou vyskytovat individuální rozdíly, avšak není vědecky prokázáno, že by u žen orgasmus probíhal delší dobu a byl intenzivnější. Na délce a intenzitě orgasmu se podílejí různé faktory, k nimž patří například intenzita stahování svalů v oblasti malé pánve a pánevního dna. U jedinců, kteří mají tyto svaly silnější, může být orgasmus sice pociťován intenzivněji, avšak příliš silné stahování svalstva pánevního dna při orgasmu může vyústit až v bolestivé křeče. Rozhodně tedy neplatí, že čím je stahování příslušných svalů silnější, tím „lepší“ musí být orgasmus.

01.12.2019

Dobrý den. Je normální, že mám pořád hrozně velkou touhu masturbovat?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Ano, je. Zvýšená sexuální potřeba je v období dospívání dána nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi, přičemž vykonávání masturbace je nejsnazší, nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž dospívající jedinec může svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat.

01.12.2019

Dobrý den, můj penis v erekci měří necelých 13 cm, bez erekce jsem radši ani neměřil, s porovnání s ostatními mám velmi malý penis a dost se za to stydím. Existuje způsob zvětšení? Popřípadě vyroste mi ještě?

Neznámý, 18 let

Milý Neznámý,

Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) se u chlapce či mladého muže ve věku 18-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Tvůj penis je při erekci více než dvakrát delší, než kdyby se jednalo o mikropenis. Jedná se tedy o penis normálních rozměrů, pro který bych rozhodně nepoužíval označení „velmi malý“.
Kvůli rozměrům penisu by ses neměl stydět, a to ze dvou důvodů. Především proto, že rozměry penisu nemůžeš nijak ovlivnit, a tudíž se nejedná o nějakou tvoji „chybu“ či „nedostatek“. Stydět se můžeš za něco, co jsi udělal špatně, ale neměl by ses stydět kvůli něčemu, co nezávisí na tvé vůli.
Druhý důvod, proč by ses kvůli uvedeným rozměrům penisu neměl stydět ani trápit, spočívá v tom, že se jedná o penis normálních rozměrů. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis, jehož rozměry jsou mírně podprůměrné. Pro rozměry penisu určitě neplatí, že „čím větší, tím lepší“. Naopak, pokud má chlapec či muž v souvislosti s rozměry penisu nějaké obtíže v pohlavním životě, jsou způsobeny spíše abnormálně velkou délkou penisu.
Za to, že délka tvého penisu je normální (i když mírně podprůměrná), se stydět nemusíš. Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by penis větších rozměrů měl být „lepší“. I kdyby tvůj penis byl o 1 až 2 cm delší a dosahoval průměrných rozměrů, ještě by to z tebe nedělalo „lepšího“ nebo „dokonalejšího“ člověka.
Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je uvnitř těla upevněn) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Spolehlivý a bezpečný způsob zvětšení penisu neexistuje.
Někteří muži sice podstupují plastiku závěsných vazů penisu, avšak jedná se o zbytečný zásah do lidského těla, který je spojen s určitými riziky. Navíc „zvětšení“ penisu se po takovéto operaci projevuje spíše v klidovém stavu než při erekci. Kromě toho je podstoupení plastiky závěsných vazů penisu spojeno s rizikem ztráty schopnosti dosažení a udržení erekce. Pokud bys tedy podobný zákrok podstoupil, je možné, že délka penisu v klidovém stavu by se mírně zvýšila (nejvýše však 2 – 3 cm), avšak při erekci by jeho délka zůstávala přibližně stejná, tedy za předpokladu, že bys vůbec ještě byl schopen nějaké erekce dosáhnout. Navíc by na tvém těle zůstaly po zákroku jizvy. Podstupování plastické operace závěsných vazů penisu tedy nedoporučuji.