Archiv odpovědí - srpen 2017

31.08.2017

Ahoj (dál nezobrazovat prosím)
(...)

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Jedná se o tzv. strie, což jsou drobné a nepravidelné jizvičky načervenalé barvy, které se někdy objevují na hýždích, na stehnech, na břiše a méně často i na jiných částí těla. Jejich výskyt souvisí s napínáním kůže a podkožního vaziva v důsledku přibývání na váze a růstu objemu podkožního tuku, avšak mohou být i projevem hormonálních změn (například u chlapců i dívek během puberty, u žen v průběhu těhotenství).
Strie mají zpočátku červené zbarvení, postupem času vyblednou. Jejich další rozšiřování můžeš do určité míry omezit tím, že budeš místa jejich výskytu pravidelně ošetřovat pleťovým krémem.

31.08.2017

Já často masturbuju ale už mi je 14 a pořád nestříkám sperma.

David, 14 let

Milý Davide,

Prozatím není třeba se znepokojovat. Nejčastější věk první ejakulace sice činí 12 až 14 let, avšak u některých chlapců dochází k první ejakulaci i dříve nebo naopak později. Za normální se považuje věkové rozmezí 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo vhodné na tuto skutečnost upozornit praktického lékaře, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

31.08.2017

Dobrý den,
o prázdninách jsem se koupal na nudapláži a všimnul jsem si, že v mém věku mají ostatní o dost větší pytel a varlata. Penis mám nadprůměrně veliký, ale varlata max. 2,5 cm dlouhá. Je to ještě normální?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

V období dospívání jsou podobné rozdíly vcelku normální. Někteří chlapci mají pohlavní orgány větší, jiní menší. Podélný rozměr varlat ještě nemusí o ničem vypovídat, podstatný je jejich objem. Ten se měří pomocí speciální pomůcky, tzv. orchidometru. Pokud máš o rozměrech svých varlat jakékoliv pochybnosti, svěř se svému praktickému lékaři, který ti může doporučit vyšetření  na endokrinologii.

31.08.2017

Rostou mi hodně chlupů a vubec se mi to nelibí (hlavně na nohách). Existuje nějaký způsob jak je holit nebo je alespoň nějak zneviditelnit? Ještě se chci zeptat na chlupy na tele (ty mi ještě nerostou) na to samé.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Ochlupení na různých částech těla (např. na dolních končetinách) si sice můžeš holit, avšak je třeba počítat s tím, že po oholení porostou chlupy silnější a hustější. Pokud si přeješ, aby chlupy na nohou nebo jiných částech těla byly méně nápadné, můžeš si je odbarvit pomocí odbarvovače na vlasy, který lze zakoupit v drogerii. Odbarvovač však nejprve použij v malém množství, abys zjistil, jak na něj tvoje tělo bude reagovat. Při podráždění pokožky (zarudnutí, svědění, pálení) odbarvovač nepoužívej.

30.08.2017

Dobrý den za jak dlouho přestane být žalud citlivý po čajové terapii? A na jak dlouho?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Výsledek v podobě poklesu citlivosti se dostavuje obvykle po týdnu. Pokles citlivosti je dočasný, po ukončení čajové terapie se původní citlivost obnoví přibližně do týdne.
Avšak k návratu původní přecitlivělosti žaludu nemusí vždy dojít, protože v průběhu čajové terapie může citlivost žaludu poklesnout buď v důsledku přirozeného vývoje, nebo v důsledku zvýšené keratinizace při otírání obnaženého žaludu o spodní prádlo a podobně. Čajová terapie tedy spíše pomáhá překonávat období, v němž je povrch žaludu přecitlivělý.

30.08.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy přestanou být časté erekce během puberty. Myslím tím věk přibližně. Předem děkuji za odpověď.

Anonym03, 13 let

Milý Anonyme03,

Časté a silné erekce v období dospívání souvisí s narůstající hladinou testosteronu. Vrchol nastává obvykle ve věku okolo 17-ti let, poté již dochází k mírnému a postupnému poklesu.

30.08.2017

Zdravím. Poradíte mi prosím nějaké tipy jak zapůsobit na dívku která se mi líbí? Díky moc.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Na dívku nejlépe zapůsobíš vlídným, zdvořilým a ohleduplným chováním. Nesnaž se ze sebe dělat někoho, kým nejsi. Samozřejmě, že dívce nebudeš na potkání vyprávět o svých nedostatcích nebo záporných vlastnostech, avšak neměl by sis ani vymýšlet takové kladné vlastnosti, které nemáš. Dívka by dříve či později poznala, že jsi k ní nebyl upřímný.
Pozornost můžeš věnovat i svému vzhledu a úpravě zevnějšku. Není nutné, aby ses oblékal do nejdražšího značkového oblečení, avšak tvoje oblečení by mělo být pokud možno čisté, bez nápadných skvrn a bez zápachu. Pro potlačení tělesného pachu doporučuji používat antiperspirant.
Rady a doporučení pro navazování vztahů s dívkami najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

30.08.2017

Dobrý den, když mám na noze bradavici tak půl roku mohu přijít o prst nebo to není moc pravděpodobné?

Marek, 14 let

Milý Marku,

Kožní onemocnění v podobě bradavice může vést ke značné deformaci postižené části těla. Úplná ztráta prstu je sice méně pravděpodobná, přesto však doporučuji navštívit kožního lékaře. Zejména tzv. plantární bradavice totiž mohou prorůstat do značné hloubky a způsobovat bolest a obtíže při chůzi.

30.08.2017

Mám obřezaný penis a v normálním stavu zanořeny penis kvůli obřízce. Můj dotaz zní proč když jdu trochu rychlejší chůzí se mi žalud obnaží jak je to možné když mám jakoby falešnou předkožku nebo si to alespoň myslím protože můj penis má v klidovém stavu tak 1-2 cm.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud došlo k zanoření penisu v důsledku obřízky, může délka penisu a míra jeho zanoření výrazně kolísat v závislosti na tělesné poloze a pohybu. Například je možné, že při rychlejší chůzi dochází k „vynořování“ žaludu penisu v důsledku činnosti svalstva (střídavého napínání a uvolňování svalů) v oblasti pánve, stehen a dolní části břicha. Záleží rovněž na pružnosti závěsných vazů penisu.
Tzv. nepravá předkožka (pseudopraeputium) je část kožního pokryvu těla penisu, která u některých obřezaných mužů či chlapců (nikoli u všech) přechází přes žalud, čímž jej částečně nebo úplně zakrývá. Na rozdíl od opravdové předkožky však pseudopraeputium není uzavřeno prstencem, který se normálně nachází na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, a tudíž při různých pohybech snadno dochází k jeho shrnování.

30.08.2017

Môj penis meria len 13cm, ako 5.2 palcová obrazovka telefónu. Keď ho napnem, tak sa zohne smerom na dol, a ani honiť si ho kvôli tomu nemôžem zápästím, ale iba prstami. Ani predkožku si úplne nestiahnem, skoro vôbec.

Matej, 16 let

Milý Mateji,

Průměrná délka penisu při erekci ve věku 16-ti let činí 14 až 16 cm, avšak mírně podprůměrná délka (v tvém případě o 1 cm) je stále ještě naprosto normální. Rozhodně se nejedná o mikropenis, jehož délka při erekci by musela být nižší, než 5,5 cm.
Při erekci směřuje penis buď vzhůru, rovně dopředu nebo mírně dolů. Erekce pod úhlem 95° a více (tedy směrem dolů) se vyskytuje přibližně u 25 % mužů a chlapců.
Při masturbaci používej takový způsob uchopení penisu, který ti nejlépe vyhovuje. Každý chlapec má trochu jiné tělo, a proto neexistuje „jediný správný“ způsob masturbace.
Je možné, že máš dosud zúženou předkožku, vyloučit nelze ani přetrvávající konglutinaci (slepení mezi žaludem a předkožkou). Ve věku 16-ti let nelze přetáhnout předkožku ještě přibližně u 5% chlapců. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

29.08.2017

Dobrý den, co mám dělat když jsem samotář a nechci mít žádný kamarády.

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

Někteří lidé neustále vyhledávají společnost, jiní raději tráví čas sami, například nad knížkou nebo u počítačové hry. Psychologové rozlišují dvě protichůdné vlastnosti osobnosti, jimiž jsou introverze a extraverze. Zatímco pro extraverta je častý styk s ostatními lidmi velmi důležitý, introvert se lidem spíše vyhýbá. Jedná se o trvalejší charakteristiky osobnosti, které nelze zásadním způsobem měnit. Nicméně obě varianty mají své výhody. Například zatímco extravertní jedinci snadněji navazují vztahy s druhými lidmi, introverti mívají velmi bohatý vnitřní svět.
Pokud jsi sám se sebou spokojený a jsi přesvědčen o tom, že kamarády nepotřebuješ, nemusíš se za každou cenu snažit být společenský a vyhledávat důvěrné vztahy.

29.08.2017

Zdá se, že mám těsnou předkožku, když ji přetahuji, tak to dlouho trvá než obnažím žalud. Ale nebolí to.

Łucjan, 18 let

Milý Łucjane,

Pokud přetahování předkožky není bolestivé, mělo by být vše v pořádku. Pokud ti přetahování předkožky přesto činí obtíže, doporučuji předkožku zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému. Použít můžeš například panthenolovou mast, pleťový krém pro citlivou pleť a podobně.

29.08.2017

Dobrý den mám beďara na penisu a bolí to. Co mám dělat?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Akné vzniká ucpáním kožního póru mazem. V postiženém místě dochází k tvorbě zánětu. Zpravidla během několika dnů pupínek vyhnisá a poté již dochází k poměrně rychlému vyhojení. Penis si udržuj v čistotě, zejména krátce po vyhnisání zánětlivého ložiska, aby nedošlo k infekci. Pupínek si nemačkej a neškrábej.

29.08.2017

Jen bych se chtěl zeptat, je na mém penisu třeba obřízku?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Jedinou absolutní indikací obřízky (tedy jediným důvodem, pro který je provedení tohoto zákroku nutné) je vzácné kožní onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), a to v případě, že konzervativní léčba pomocí silných kortikosteroidních mastí nevede ke zlepšení stavu.
Samotné zúžení předkožky není důvodem k provedení obřízky. V naprosté většině případů se zúžená předkožka uvolní spontánně během dospívání. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak rozhodně nedoporučuji provádět pokusy o násilné přetažení (či spíše stržení) předkožky, který by mohl vést k poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy.
Pokud by ti zúžená předkožka způsobovala jakékoliv obtíže (například při močení nebo při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. Účinnost této léčby je až 95%. V případě, že by léčba pomocí kortikoidní masti nevedla k uvolnění předkožky, připadá v úvahu ještě plastika předkožky.
Pokud si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu (tj. když nemáš erekci), je její zúžení pouze relativní. Většina těchto stavů se upraví spontánně do konce puberty.

29.08.2017

Myslíte ze se mému kamarádovi bude líbit můj penis? Předem děkuji za odpověď

Sexos, 12 let

Milý Sexosi,

Nedovedu posoudit, zda se tvému kamarádovi bude tvůj penis líbit či nikoli. Každému se může líbit něco jiného. Kromě toho, většina lidí si kamarády vybírá spíše podle jejich vlastností nežli podle vzhledu, zejména pokud se jedná o vzhled takových částí těla, které se obvykle zakrývají oblečením.

29.08.2017

Mám dost přecitlivělí žalud a teď se snažím to zmírnit tak nosím předkožku staženou za žaludem a teď mi přijde že je to lepší je to možný?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Možné to je, protože obnažený žalud je vystavován tření (například o látku spodního prádla), což vede ke zvýšené keratinizaci (rohovatění) jeho povrchu. Na povrchu žaludu se vytváří silnější vrstva odumřelých buněk, v důsledku čehož dochází k určitému „ztlumení“ podnětů, jimž jsou vystavována nervová zakončení. Jinými slovy, žalud je méně citlivý, protože nervová zakončení se nacházejí pod silnější vrstvou zrohovatělé kůže.
Fixaci přetažené předkožky za žaludem však nedoporučuji, protože může vést k narušení krevního oběhu penisu. Obnažené ústí močové trubice je vystavováno rovněž vyššímu riziku infekce, navíc v důsledku jeho mechanického otírání může dojít ke stenóze (zúžení) otvoru močové trubice. Z těchto důvodů doporučuji ponechat předkožku nataženou na žaludu.
Citlivost žaludu můžeš snížit pomocí čajových obkladů. Čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům patří snížení citlivosti povrchu lidského těla. Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem, než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sýček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat ochladit, aby nedošlo k opaření penisu, pokud by čaj zůstal horký.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) na chvíli ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit jakýsi „čajový obklad“ pomocí kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.
Pro výše popsanou čajovou terapii lze použít obyčejný černý nebo zelený čaj. Nepoužitelné jsou například různé ovocné či bylinné „čajové“ směsi, které ve skutečnosti žádný pravý čaj neobsahují.

29.08.2017

Dobrý den, je mi 12 a ochlupení okolo penisu mám hodně dlouhé. Je tedy docela řídké, sle je dlouhé a takové vlnité, vypadá jak vlasy nějakýho šílenýho profesora. Měl bych si to nějak zastřihávat/skracovat?

Mašinka, 12 let

Milý Mašinko,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Na počátku vývoje pubického ochlupení vyrůstají jednotlivé chloupky, které jsou buď rovné, nebo mírně zvlněné. V této první fázi je ochlupení velmi řídké, samotné chloupky však mohou dosahovat poměrně velké délky (okolo 3 – 5 cm). Záleží pouze na tobě, zda si budeš chloupky zastřihávat. Při jejich úpravě pomocí nůžek však postupuj opatrně, aby ses neporanil.

29.08.2017

Dobrý den, v poslední době se mi líbí mladší kluci cca ve věku 8-12let mám i masturbační představy na koupališti se koukám po klucích v tom to věku měl sem i sem s klukem co mu bylo 13 let jsem gay, nebo pedofil může tě mi poradit ? Mám se svěřit rodičům ?

Vojtíšek, 14 let

Milý Vojtíšku,

V období dospívání nemusí být zájem o osoby téhož pohlaví projevem homosexuality. Sexuální orientaci lze spolehlivě určit až ve věku 16-ti let, a proto nemohu posoudit, zda jsi nebo nejsi homosexuálně orientovaný. Za pedofilního lze označit pouze jedince staršího 16-ti let, kterého sexuálně přitahují děti, které jsou alespoň o 5 let mladší, než je on sám. Vzhledem k tomu, že tobě dosud 16 let nebylo, nemusí být tvůj zájem o mladší chlapce projevem sexuální parafilie (neboli deviace).
Záleží výhradně na tobě, zda se rodičům se svými pocity svěříš. Nicméně vzhledem k tvému nízkému věku u tebe nelze spolehlivě určit ani sexuální orientaci, ani případnou sexuální parafilii, a tudíž nelze vyloučit, že bys u rodičů vyvolal jen zbytečné a předčasné obavy. Než se rodičům svěříš, měl by sis nejprve sám ujasnit, kým vlastně jsi.

28.08.2017

Jak to, že když ležím, tak mi penis nesměřuje nahoru?

Matyaš, 18 let

Milý Matyaši,

Penis je v těle upevněn pomocí vazů, přičemž jeho upevnění je obvykle poměrně pružné. V různých tělesných polohách může penis směřovat do různých stran, ať už rovně či šikmo, ať už vzhůru, dolů, doprava či doleva. Při erekci svírá penis s tělem různé úhly, v úvahu připadá jakýkoliv úhel v rozmezí 0 – 180°. Je třeba si uvědomit, že penis je součástí živého organismu, a tudíž se nejedná o neživý předmět, který by bylo možno nastavit do určité polohy, v níž by poté setrvával.

28.08.2017

Dobrý den, mám 15 roků a při erekci mi nejde přetáhnout předkožka, avšak pokaždé se udělám. Hned jak se udělám a penis přestane stát předkožku můžu opět přetáhnout. Jsem normální? Mám vyhledat odbornou pomoc?Předem Děkuji za odpověď

Štefan, 15 let

Milý Štefane,

Pokud lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, je vše v naprostém pořádku. Obtíže s přetahováním předkožky pouze při erekci jsou projevem jejího relativního zúžení. V pubertě se jedná o poměrně běžný jev, který se vyskytuje přibližně u 15% dospívajících chlapců.
V naprosté většině případů dojde k postupnému uvolnění předkožky během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů, a to bez jakéhokoliv zákroku. Pokud by k uvolnění nedošlo a relativní fimóza způsobovala nějaké obtíže (například při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. V naprosté většině případů je tato léčba úspěšná. Pokud by obtíže přesto přetrvávaly, lze provést plastiku předkožky, což je chirurgický zákrok, jímž se rozšíří zúžený prstenec předkožky, aniž by došlo ke ztrátě erotogenní tkáně.
Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a nesnažit se ji za každou cenu přetahovat silou. Předkožku si při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest.

28.08.2017

Líbí se mi kluci i holky. Nevím co si mám o tom myslet.

Pen, 12 let

Milý Pene,

V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně běžný, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. Líbit se ti může v podstatě kdokoliv, aniž by tě to muselo nějak znepokojovat. Sexuální orientaci lze spolehlivě určit až po dosažení věku 16-ti let.

28.08.2017

Před týdnem jsem měl 13té narozeniny a můj penis měří cca 10,5cm, je to průměr ?

..., 13 let

Milý ...,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm. Rozdíl 0,5 cm oproti spodní hranici průměru však není nijak zvlášť výrazný. Tvůj penis má normální délku.

28.08.2017

Proč jsou sex shopy až od 18 let??

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Věkové omezení pro vstup do specializovaných erotických obchodů (sex shopů) je dáno tím, že v těchto prodejnách je nabízena a vystavována pornografie. Podle § 191 trestního zákoníku (zák. č. 40/2009 Sb.) nelze pornografii vystavovat nebo zpřístupňovat na místě, které je přístupné dětem, přičemž za dítě se v tomto případě považuje každá osoba mladší 18-ti let.

28.08.2017

Mám 12 rokov a nedá sa mi pretiahnuť predkožka bojím sa že v dospelosti nebudem most sexovat

O ou, 12 let

Milý O ou,

Tvoje obavy jsou předčasné. Především je třeba respektovat přirozený vývoj penisu. K uvolnění předkožky dochází u některých chlapců dříve, u jiných později. Předkožka může být dosud zúžená, vyloučit nelze ani přetrvávající konglutinaci, tj. „slepení“ mezi žaludem a předkožkou.
Ve věku 12-ti let lze předkožku zcela přetáhnout přes žalud u 60% chlapců. Během dalšího růstu a vývoje penisu se předkožka uvolňuje, takže v dospělosti činí její přetažení potíže již jen u 1% mužů. Je vysoce pravděpodobné, že k uvolnění předkožky u tebe dojde dříve, než zahájíš pohlavní život.
Pokud chceš proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš si ji pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému (např. pomocí panthenolové masti). V žádném případě se však nepokoušej předkožku násilím roztáhnout nebo strhnout za žalud. Mohl by sis způsobit poranění, v jehož důsledku by vznikla tzv. jizevnatá fimóza.
Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže (například při močení nebo při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu nejprve léčba pomocí kortikoidní masti (např. triamcinolonu). Mast se vydává pouze na lékařský předpis. Účinnost léčby kortikoidní mastí je až 95%. V případě, že by ani opakovaná léčba kortikoidní mastí nevedla ke zlepšení stavu, by bylo možné provést tzv. plastiku předkožky, což je zákrok, při němž se zúžený prstenec předkožky chirurgicky rozšíří.

27.08.2017

Dobrý den jak poznám ze mam opožděnou pubertu? Bude mě za 4 měsíce 12 a pořád nic. Děkuju.

Damík, 11 let

Milý Damíku,

Při opožděné pubertě nedochází k prvnímu výraznému růstu objemu varlat ani po dovršení třináctého roku života. V tvém věku tedy nelze určit, zda máš nebo nemáš opožděnou pubertu.
Růst objemu varlat je pro nástup puberty rozhodujícím ukazatelem. Naproti tomu pozdější nástup rozvoje tzv. sekundárních pohlavních znaků (například ochlupení) tě nemusí nijak znepokojovat, protože nemusí být projevem opožděné puberty.

27.08.2017

S mým kamarádem sem měli pohlavní kontakt a líbilo se mi to. Ale jsem poněkud zmaten protože jsem si myslel ze se mi líbí holky. Pomůžete mi?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Prozatím se nemusíš znepokojovat. Sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů ani nejsou) projevem homosexuální orientace.

27.08.2017

Chtěl bych se zeptat, jestli má cvičení břišních svalů vliv na velikost penisu. Už 2 měsíce trénují břišní svaly a před 2 měsíci jsem měl penis 15 cm dlouhý v erekci a teď mám 15,5 cm v erekci. A nejsou moje hodnoty nadprůměrné? Děkuji

Mart, 13 let

Milý Marte,

Mezi cvičením na posilování břišních svalů a rozměrem penisu neexistuje přímá souvislost. Je pravděpodobné, že by ke zvětšení penisu došlo i bez cvičení, protože v tvém věku penis ještě roste a vyvíjí se.
Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 – 14 cm. Délka tvého penisu je tedy mírně nadprůměrná, avšak to nemusí znamenat nic špatného. Průměr je součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot, nic víc a nic méně. Rozdíl 1,5 cm oproti horní hranici průměru ještě neznamená, že tvůj penis je abnormálně velký.

27.08.2017

Dobrý den, jemi 14 a můj penis měří okolo 8 cm. Chtěl bych se zeptat jestli to je málo?

Felix, 14 let

Milý Felixi,

Neuvádíš, zda délka 8 cm platí pro penis v klidovém stavu nebo při erekci. V klidovém stavu by se jednalo o rozměr odpovídající průměru pro tvůj věk, při erekci by se jednalo o rozměr podprůměrný, avšak nikoli nenormální, protože tzv. mikropenis by při erekci musel dosahovat méně než 5,2 cm. Navíc tvoje tělo se dosud vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že v nejbližších letech se tvůj penis ještě zvětší.

27.08.2017

Roste publické ochlupení i po konci puberty ?

Tečka, 14 let

Milý Tečko,

Ano, pubické ochlupení se začíná rozvíjet během puberty, po několika letech vývoje dosahuje „dospělé“ formy a poté se postupně obnovuje tím, že jednotlivé chloupky průběžně vypadávají a na jejich místě vyrůstají nové, a to zpravidla až do konce života. Ve stáří však bývá ochlupení o něco řidší, a to z důvodu poklesu úrovně hormonální hladiny.

26.08.2017

Bojím se že jse mi na preventivní prohlídce postaví, dá se tomu vyvarovat?

Kuba, 13 let

Milý Kubo,

U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu. Nicméně by ses neměl trápit obavami, že se erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. Vyloučit to nelze, avšak i kdyby se erekce dostavila, lékaři či lékařce to nejspíše nebude vadit a pokud má dost taktu, nebude erekci ani nijak komentovat. Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou na takovéto situace zvyklí a vědí, o co se jedná.
Jestliže se erekce při prohlídce dostaví, můžeš se ji pokusit potlačit například tím, že si začneš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad nebo alespoň odříkávat násobilku. Nebo můžeš svoji pozornost přenést na nějaký předmět v ordinaci (například obrázek na zdi, kalendář na stole a podobně). I kdyby tím k odeznění erekce nedošlo, alespoň přeneseš svoji pozornost jiným směrem a nebudeš se tolik stresovat.

26.08.2017

V koľkých rokoch si môźem kúpiť kondomy? Nebudem mať s tým v obcode nejaky problem ak si ich kupim v 14tich rokoch?

Rudy, 14 let

Milý Rudy,

Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud si jej půjdeš koupit a pokud na jeho zakoupení budeš mít peníze, musí ti jej v obchodě prodat.

26.08.2017

Dobrý den potřebuju poradit jak oddálit orgazmus bojím se že až zasunu do holky nebo do kluka tak budu hned

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Tvoje obavy jsou předčasné. Doba potřebná pro dosažení orgasmu při masturbaci se může značně odlišovat od doby potřebné pro dosažení orgasmu při pohlavním styku či dalších párových sexuálních aktivitách. Pokud bys v budoucnu měl obtíže s předčasnou ejakulací při pohlavním styku, lze tyto potíže účinně řešit pouze v součinnosti s partnerkou či partnerem, a to pomocí párového nácviku oddálení ejakulace. Pokud bys však již nyní nacvičoval oddálení ejakulace při masturbaci, dosáhl bys oddálení ejakulace právě jen při masturbaci, aniž by to nějak ovlivnilo dobu potřebnou pro dosažení ejakulace při pohlavním styku.
Prozatím si nedělej starosti s problémem, který dosud nenastal a možná, že ani nenastane. Mnozí dospívající chlapci mají strach, že při prvním pohlavním styku dojde z jejich strany k nějakému „selhání“. Obavy z něčeho nového a dosud nevyzkoušeného jsou sice svým způsobem pochopitelné, avšak těmto obavám bys neměl podléhat. Pokud si najdeš partnerku (či partnera), s níž (s nímž) si budete dobře rozumět, důvěřovat si a vzájemně se milovat a respektovat, jistě spolu překonáte i případné počáteční obtíže, pokud se nějaké objeví.

26.08.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je vše v pořádku, když je mi čerstvě 14 let a neroste mi penis, ani nevidím žádné velké změny, jediná změna je to, že mi okolo penisu začínají růst chlupy. Ještě bych se chtěl zeptat, zkoušel jsem i masturbovat, ale nikdy nic nevyteče, jenom jednou vytekla taková hustá průhlená kapka.

Pepa, 14 let

Milý Pepo,

Pokud se již objevilo pubické ochlupení (chloupky okolo kořene penisu), znamená to, že puberta u tebe již probíhá. Možná, že začala o něco později, než u většiny ostatních chlapců, ale to vůbec nevadí.
Nejčastější věk první ejakulace činí 12 až 14 let, nicméně za normální se považuje i širší rozmezí, a to přibližně 11 až 15 let. U některých chlapců se první výron semene dostavuje dříve, u jiných později. Průhledná kapka, o níž se v závěru dotazu zmiňuješ, je nejspíše tzv. preejakulační tekutina, která se tvoří v Cowperových žlázách. Slouží ke zvlhčení močové trubice před ejakulací, avšak k její tvorbě a uvolňování (např. při masturbaci či při silném pohlavním vzrušení) může dojít i u chlapce, který dosud ejakulaci neměl.

26.08.2017

Jen tak pro zajímavost... Proč se některým mužům stává, že nemohou dosáhnout erekce? Čím je tento problém způsoben?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Poruchy erekce mohou být buď organické, nebo psychogenní. K organickým příčinám poruch erekce patří například vysoký krevní tlak či jiné onemocněním oběhové soustavy, poškození nervů (např. v důsledku úrazu), hormonální porucha, vývojová vada či nádorové onemocnění. K příčinám psychogenním patří zejména stres.
Kromě toho se poruchy erekce mohou vyskytovat rovněž jako vedlejší účinek některých léčiv.

26.08.2017

Jak udělat předkožku pružnější?

Kovik, 16 let

Milý Koviku,

Předkožka bývá pružnější po koupání v teplé vodě nebo po nanesení masti či krému. Pokud máš předkožku osud zúženou, nesnaž se ji uvolňovat a přetahovat násilím. S předkožkou ani s jinou částí svého těla nedělej nic, co by vyvolávalo bolest.

25.08.2017

Je normální, aby byla předkožka natahovatelná jako gumička?

Kovik, 16 let

Milý Koviku,

Pružnost kožního pokryvu penisu (včetně předkožky) je poměrně vysoká. Kožní pokryv penisu je při kopulačních pohybech (tedy pohybech prováděných při pohlavním styku) vystaven určité zátěži, k čemuž je od přírody uzpůsoben. Při natahování předkožky bys však neměl cítit bolest. Jakmile bys pocítil bolest, znamenalo by to, že už si ji natahuješ příliš daleko.

25.08.2017

Dobrý den
Mám problém. Když močim tak čurám strašně divně. Když je proud moči silný tak je vše v pořádku ale když už není tak silný tak čuram všude možně jen né rovně. Dlouho jsem si na záchody sedal když jsem šel močit. Ale teď už si nechci sedat. Na ústí močové trubice mi nepřipadá nic divného.
Občas že jí mám moc otevřenou ale to jen někdy. Jak se můžu zbavit toho že močim takhle špatně ? Nějake cviky ? Nebo nějaká léčba ?
Děkuji za odpověď

Jmenomag, 14 let

Milý Jmenomagu,

Při močení je podstatné, aby moč mohla volně vytékat. Určité oslabení proudu moči v závěru močení je celkem normální. Stejně tak je normální, když se ústí močové trubice při silnějším proudu moči více rozevírá.
Močení vsedě u mužů a chlapců nedoporučuji. Své opodstatnění má tato poloha při močení u žen, mimo jiné i proto, že jejich močová trubice je uložena níže než u mužů. Naopak pro chlapce či muže je močení vsedě spíše obtížné, protože jejich močová trubice je uložena výše, takže při sezení je svírána svaly na stehnech a na břiše, což vede k jejímu částečnému zaškrcení.
Léčba nejspíše není nutná, spíše se snaž při močení přidržovat si penis tak, abys proud moči lépe nasměroval tam, kam potřebuješ.

24.08.2017

Zdravím. Už delší dobu mám na zadní části hlavy uprostřed takovou tvrdou bulku. Co to může být ? Díky za odpověď

Trpaslík, 14 let

Milý Trpaslíku,

Nejspíše se jedná o zevní výběžek týlní kosti, který je u mužů a dospívajících chlapců vyvinut mohutněji, než u žen a dětí.

24.08.2017

Dobrý den
Slyšel jsem, že se snižuje počet spermií. Ukážete mi kolik jich bylo a kolik jich je, proč se to snižuje a může toto snižování spermií dospět k době kdy nebude možné mít děti a lidstvo zanikne?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Pravou je, že v současné době činí u mužů ve vyspělých zemích počet spermií na 1 mililitr ejakulátu 50 až 100 milionů, což je přibližně o polovinu méně, než ještě v 70. letech 20. století. Na snižování množství spermií na 1 ml ejakulátu se podílí řada faktorů, zejména stres, znečištění životního prostředí, vysoké množství konzervačních látek v potravinách, odpadní látky z hormonální antikoncepce a podobně. Za neplodného se považuje jedinec, u něhož klesne počet spermií v 1 ml ejakulátu pod 20 milionů.
Pokud však lidskému druhu hrozí v nejbližší době vyhynutí, snižování množství spermií v ejakulátu nejspíše nebude jeho příčinou. Zatímco ve vyspělých zemích se úspěšně rozvíjejí metody asistované reprodukce, díky nimž mohou plodit potomky i muži s velmi nízkým množstvím spermií v ejakulátu, v zemích méně vyspělých se snižování množství spermií v ejakulátu nijak výrazně neprojevuje a problém představuje naopak spíše prudký nárůst populace. Pouze od roku 2000, tj. za posledních 17 let, vzrostl počet lidí na této planetě ze šesti na sedm a půl miliardy. Reprodukční schopnosti lidstva jsou tedy prozatím dostatečné.

24.08.2017

Jak správně používat salicilový líh na akné?

Mistr, 15 let

Milý Mistře,

Salicylový líh slouží k občasnému čištění mastné pleti a uvolnění ucpaných kožních pórů. Na pokožku se nanáší v malém množství pomocí kousku vaty nebo vatového tampónu (mám na mysli kosmetický tampón, nikoli dámskou hygienickou pomůcku).
Používání uvedeného přípravku bys však neměl přehánět. Kyselina salicylová může pokožku nadměrně vysoušet, což může vést naopak ke zvýšenému výskytu akné.

24.08.2017

Dobrý den,
Chci se zeptat můžu masturbovat bez erekce a dosáhnout vyvrcholení? Děkuji

Adam zvědavý, 13 let

Milý Adame zvědavý,

Orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení může muž či chlapec dosáhnout jak při erekci, tak i v klidovém stavu. Masturbace a další sexuální aktivity se však snadněji provádějí při erekci, neboť topořivá tělesa naplněná krví poskytují kožnímu pokryvu penisu důkladnější „oporu zevnitř“.

24.08.2017

Nedávno jsem psal svůj dotaz a chtěl bych se zeptat jak by to doktor se mnou šetřil??

Jeeef, 15 let

Milý Jeeefe,

Pokud je zanoření penisu způsobeno nadměrným množstvím tukové tkáně v oblasti podbřišku, doporučí lékař zhubnutí. V ostatních případech lze zanořený penis uvolnit operačně. Pokud došlo k zanoření penisu v důsledku obřízky, mohlo by ke zlepšení stavu dojít po chirurgické rekonstrukci kožního pokryvu penisu pomocí kůže odebrané z jiné části těla.
Nicméně není vyloučeno, že tvůj lékař ti bude tvrdit, že se jedná o normální stav a bude tě přesvědčovat, aby ses s tímto stavem raději smířil.

23.08.2017

Někdy mne pod penisem v podstatě může se říct ze praskne kůže, přesněji na dolní častí penisu přesně tam jak se dělí od pytlíku. Tak sem mel také ty bíle tečky a čárky (...) Hojí se mne třeba do tří dnu a mám je poslední dobou tak 1dnou za týden. Jednou jsem lezl do bazénu a měl jsem pod penisem tu prasklinu, zapomněl na čas a byl v něm asi 1 hoďku a pote tam bylo na místě bývalý rány dlouhá bílá čára, když sem ji odmázl bylo to zahojené. Taky se mne zda ze když tam nemám ránu mam tam moc sucho.Předem  děkuji za odpověď

Radek, 13 let

Milý Radku,

Bílá hmota vzniká odlučováním odumřelých buněk v místě předchozího poranění. Při koupání nebo sprchování věnuj zvýšenou pozornost spodní straně penisu a přiléhajícím částem přední strany šourku. Jedná se o poněkud citlivá místa, kde k sobě penis a šourek přiléhají, a v místech jejich doteku může docházet k výskytu různých kožních obtíží (ucpání mazových žlázek, vznik drobných trhlinek a podobně). Rovněž doporučuji nosit spodní prádlo ze 100% bavlny a pravidelně jej střídat. Trhlinky na kůži můžeš ošetřit vhodnou mastí, např. calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcijum pantotenikum]).

23.08.2017

Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdy bych měl jít na kontrolu k lékaři po dovršení 15 let? Všude na internetu o tom čtu, ale moji rodiče to nemají nikde zaznamenané aby nezapomněli kdy tam mám jít a na otázku "Kdy bych tam měl jít?" mi odpověď nedají.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Vyhláška č. 70/2012 Sb. stanoví věk povinných preventivních prohlídek u dětí a dorostu ve věku 2 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce, 4 až 5 měsíců, 6 měsíců, 8 měsíců, 10 až 11 měsíců, 12 měsíců, 18 měsíců, 3 roky, 5 let, 7 let, 9 let, 11 let, 13 let, 15 let, 17 let a 19 let. Závěrečná preventivní prohlídka u praktického lékaře pro děti a dorost musí být provedena nejpozději přede dnem dovršení 19-ti let věku.
Praktičtí lékaři pro děti a dorost si zvou pacienty na prohlídky podle svých časově organizačních možností. O stanoveném termínu prohlídky bude lékař informovat tvoje rodiče zasláním pozvánky.

23.08.2017

Mám menší problém s penisem. Když mám erekci tak se strašně stydím před sourozenci a je to o to horší když mi stojí v pyžamu. Plno lidí si stěžuje na to že mají penis malý ale mě se zda byt 12 cm v erekci moc. Co s tim?

Vuk, 15 let

Milý Vuku,

Častá a silná erekce je v tvém věku naprosto normální. Může se dostavovat z různých důvodů a rozhodně nemusí být vždy projevem pohlavního vzrušení. Hlavní příčinou erekce v období dospívání je rostoucí úroveň hormonální hladiny. Jedná se o proces, který nemůžeš ovlivnit. Je otázkou, zda by ses měl stydět za něco, co nemůžeš ovlivnit. Pokud se za erekci v pyžamu stydíš, oblékej si pyžamo až do spaní, tedy krátce před ulehnutím.
Průměrné délka penisu při erekci činí ve věku 15-ti let 13 až 15 cm. Tvůj penis tudíž není nijak abnormálně velký.

23.08.2017

Jak holka dosahuje orgasmu co to u ní vlastně znamená?

Zip kluk, 13 let

Milý Zip kluku,

Podobně jako muži a chlapci, také ženy a dívky dosahují orgasmu drážděním pohlavních orgánů, a to buď při masturbaci, nebo při pohlavním styku či při jiných sexuálních aktivitách. Orgasmus je velmi intenzivní pocit uspokojení (což platí pro obě pohlaví). U osob ženského pohlaví někteří sexuologové rozlišují tzv. vaginální a klitorální orgasmus, přičemž vaginálního orgasmu dosahuje žena či dívka při pohlavním styku do pochvy, klitorálního orgasmu při dráždění poštěváčku (klitorisu), který tvoří součást ženských vnějších pohlavních orgánů.

23.08.2017

Mám obřezaný penis vzhuba v 11 letech. A když nemám předkožku tak se žalud zmenší na tolik jako bych ji měl takže vypadá že můj penis mám jen 1 cm když je v klidu dá se tomu nějak předcházet a popřípadě je nějaký účinný způsob jak nosit obnažený penis v trenkach tak aby se opět nezmenšil??

Jeeef, 15 let

Milý Jeeefe,

Nejspíše se jedná o zanoření penisu, k němuž v některých případech dochází v důsledku obřízky (viz obrázek níže), a to zejména u jedinců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy penisu.

Rovněž objem žaludu může být u obřezaného penisu menší, a to z důvodu keratinizace (rohovatění) pokožky na jeho povrchu. Obtíže se zanořeným penisem doporučuji konzultovat s lékařem zdravotnického zařízení, v němž byl chirurgický zákrok proveden.

23.08.2017

Bere se na kontrole v patnácti letech krev?

Michaľany, 14 let

Milý Michaľany,

Odběr krve není povinnou součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let dle vyhlášky č. 70/2012 Sb.

23.08.2017

Dobry den chcem sa spytat cez zimu sa my vecsinou spusta krv z nosa z nicoho nic ani sa ho nedotknem a sa my spusty krv ale doktorka my odporucila brat ascorutin a pomohlo to ale chcem sa spitat ze ci by som tie tablerky nemohol zmenyt za nejaku stravu alebo tak diki za odpoved.

Anonim, 13 let

Milý Anonime,

Uvedený lék se užívá při zvýšené lámavosti a propustnosti vlásečnic. Krvácení z nosu může být projevem nedostatku vitaminu C, A a K. Nedostatek uvedených vitaminů by sice bylo možno kompenzovat zvýšenou konzumací potravin bohatých na uvedené vitaminy, avšak při výskytu zvýšené lámavosti a propustnosti vlásečnic je užívání uvedeného léku účinnější.

22.08.2017

Dobrý den, jak se pozná opožděná puberta ?

Hubertak, 14 let

Milý Hubertaku,

Při opožděné pubertě nedochází k výraznějšímu růstu objemu varlat ani po dovršení třináctého roku života. Rozhodujícím příznakem opožděné puberty je tudíž „dětská“ velikost varlat u chlapce staršího 13-ti let. Objem varlat se měří pomocí tzv. orchidometru.

22.08.2017

Může se mi něco stát s penisem když budu na chatě chodit zcela nahý?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Samotné obnažení penisu nevede k jeho poškození. Oblečení sice chrání různé části těla před UV zářením a do určité míry tlumí případná poranění, avšak jeho nošení (zejména v soukromí) není pro ochranu zdraví nezbytně nutné.
Obnažený penis je sice více vystaven různým rizikům (například bodnutí hmyzem či kousnutí psem), nicméně jeho důkladnou ochranu by ti mohl poskytnout snad jen suspenzor, který jistě běžně nenosíš. Pokud tedy chceš doma či na chatě chodit zcela nahý, není nutné, aby ses při realizaci tohoto svého přání omezoval obavami o poškození penisu. Přihlížet bys měl snad jen k reakcím a případným námitkám ze strany osob v tvém okolí. V některých lidech totiž pohled na nahé lidské tělo může vzbudit pohoršení.

22.08.2017

Stane se mi něco, když se mi dostalo sperma do oka?

Pomoc, 15 let

Milý Pomoci,

Ejakulát může v oku způsobit mírné podráždění, avšak rozhodně nezpůsobuje ani oslepnutí, ani jiné vážné poškození oka, jak se někteří lidé mylně domnívají. Zasažené oko postačí vypláchnout proudem studené vody.

21.08.2017

Zdravím, jelikož jsem právě zjistil že mám popraskaný jazyk a bojim se ze mi to bude vadit pri libani. Je to pravda??

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Rýhování jazyka je normální a vrozené (výrazná bývá zejména dlouhá podélná rýha uprostřed jazyka). Výraznější rýhování může být způsobeno nedostatkem vitaminu B. Podráždění sliznice jazyka a jeho bolestivost mohou být rovněž projevem onemocnění nebo důsledkem poranění. Při akutní infekci v dutině ústní doporučuji líbání odložit.

21.08.2017

Přišel jsem na bazén a do společných sprch a když jsem se svlekl viděl jsem ostatní muže nahé a taky jsem viděl ze mají pub. Ochlupení oholené a já ne a připadal jsem si trapně. Co s tím?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Nemusíš se za každou cenu srovnávat s ostatními. Někteří muži si pubické ochlupení holí, protože jim z nějakých důvodů vadí nebo překáží. Kvůli tomu, že nevypadáš stejně jako oni, se nemusíš cítit trapně. Máš právo být takový, jaký jsi. Někteří dospívající se naopak cítí trapně, když své řídké a krátké pubické ochlupení srovnávají s hustým a vyvinutým ochlupením dospělých lidí. Ani v takovém případě se však není za co stydět, protože uvedený rozdíl je dán dosaženým stupněm tělesného vývoje, který lze stěží ovlivnit. Pokud ti ochlupení vadí či překáží, nebo pokud se ti nelíbí, můžeš si jej oholit. Měl by ses však řídit pouze vlastním přáním a vlastními potřebami, nikoli vkusem druhých lidí. Tvoje ochlupení patří tobě a nikomu jinému, a tudíž záleží jen na tobě, zda a jak si jej budeš upravovat.

21.08.2017

Dobrý den,
Jde nějak ,,shodit” tuk v té části nad penisem jsou na to nějaké cviky? Dík za odpověď

Dan, 14 let

Milý Dane,

Ukládání tělesného tuku neprobíhá u všech lidí stejně. Někteří jedinci mají vrozené dispozice ke zvýšenému ukládání tuku v oblasti břicha, jiní v oblasti stehen, hýždí či jiných částí těla. Rovněž proces hubnutí může probíhat různým způsobem, opět v podstatě na základě vrozených dispozic. Obecně rozšířená je představa, že ženy hubnou zpočátku především v horní polovině těla (břicho), zatímco muži v polovině dolní (hýždě, stehna), avšak nemusí to platit pro všechny. Z těchto důvodů je velmi obtížné, ne-li nemožné, dosáhnout cílené redukce tuku pouze na jedné části těla.

21.08.2017

Dobrý den, jaký máte názor na piercing (...) Přítelkyně mě k tomu nutí, říká že to nebolí a že má známého který by mě ho pích.

Peetrrr, 17 let

Milý Peetrrre,

K rizikům piercingu patří například komplikace při hojení, vytvoření nestandardní jizvy, přenos infekce, bolest, narušení nervového spojení v místě poranění, alergická reakce na vložený kovový šperk a podobně. Piercing v oblasti genitálu rozhodně nedoporučuji. Perforace genitálu je vzhledem k vysokému stupni jeho inervace silně bolestivá a může způsobit jeho trvalé poškození.
Nátlaku své partnerky bys neměl podléhat. Penis máš jen jeden, zatímco partnerek můžeš během svého života vystřídat, kolik budeš chtít. Není vyloučeno, že se s tebou partnerka v budoucnu rozejde, a pak už by ti zbyl jen poškozený (v ještě horším případě amputovaný) penis.
Od „známého“, který by ti piercing zavedl pokoutně, by sis neměl nechat nastřelit ani náušnici. Riziko neodborného zásahu je v takových případech obzvláště vysoké, stejně jako riziko infekce při jeho provedení v nesterilních podmínkách.

20.08.2017

Ahoj dal jsem na vase rady v bazenu a nebal se a nestydel a svleknul se pred ostatnima ve sprse ale problém byl ten ze když jsem videl ostatni muze nahate zacala mi erekce a chci se zeptat co s tim a jesti kdyz jdu na bazen mam si oholit pubicke ochlupeni? Diky

Tajtrlik, 12 let

Milý Tajtrliku,

V tvém věku se erekce dostavuje poměrně často a z různých důvodů. Často bývá způsobena mechanickým podrážděním při dopadání vody ze sprchy a podobně, u některých dospívajících chlapců se erekce dostavuje dokonce i při pouhém svlékání. Určitě ti nikdo nemůže vyčítat, že máš ve sprše erekci. Každý, kdo vstoupí do společných pánských sprch, musí počítat s tím, že v nich něco podobného uvidí. Při erekci se můžeš například otočit směrem ke zdi nebo si vybírej místo v rohu sprch, kde nebudeš tak nápadný. Tvojí erekce si možná nikdo ani nevšimne, pokud se nebudeš snažit ji zakrývat. Některé krkolomné způsoby zakrývání erekce (například chůze v předklonu či zakrývání pohlavních orgánů rukama a podobně) totiž mohou být mnohem nápadnější, než erekce samotná.
Záleží pouze na tobě, zda si chceš pubické ochlupení holit, zastřihávat nebo nechat volně růst. Pokud ti chlupy na určité části těla překážejí, případně pokud se ti nelíbí, můžeš si je samozřejmě oholit. Určitě se však nemusíš holit jen kvůli tomu, že navštěvuješ bazén.

20.08.2017

Mám 3 otázky.
1) Při masturbaci již dosahuji ejakulátu je možné poznat že obsahuje spermie bez pomocí mikroskopu?
2) Kde vzniká samotný ejakulát?
3) K čemu je prostata a proč ovlivňuje potřebu na záchod?

tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

1) Spermie lze v ejakulátu „odhalit“ pouze pomocí mikroskopu, a to při zvětšení alespoň 300x. Pouhým okem nelze rozpoznat, zda se v ejakulátu nacházejí spermie či nikoli.
2) Ejakulát se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách, k nimž se řadí semenné váčky, prostata (předstojná žláza) a Cowperovy žlázy. V Cowperových žlázách se tvoří také preejakulační tekutina, jejímž úkolem je zvlhčování močové trubice.
3) Prostata produkuje tekutinu, která tvoří přibližně 30% objemu ejakulátu. Obklopuje močovou trubici před močovým měchýřem (proto se též nazývá předstojná žláza). Kromě svaloviny a vaziva je tvořena několika desítkami žlázek. U starších mužů někdy dochází ke zbytnění (zvětšení) těchto žlázek, a tudíž ke zvětšení prostaty. Vzhledem k tomu, že prostata obklopuje močovou trubic kolem dokola, vede její zvětšení k částečnému zaškrcení močové trubice, což se projevuje obtížemi při močení. Močení je namáhavější a častější, protože při něm dochází jen k částečnému vyprázdnění obsahu močového měchýře. Jinými slovy, pacient se zbytnělou prostatou močí častěji, ale v menších dávkách. Obtíže s močením mohou být způsobeny rovněž nádorovým onemocněním prostaty.

20.08.2017

Dobrý den je mi 13 let a při erekci mám penis 15-16cm dlouhý není to hodně nebo zase málo?

Velký penis, 13 let

Milý Velký penise,

Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 13-ti let 11 až 14 cm. Rozdíl oproti průměru o 1 až 2 cm však není nijak abnormální a může být způsoben například dřívějším nástupem nebo rychlejším průběhem puberty.

19.08.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jak mám přibrat na váze, mám podváhu

Karel, 15 let

Milý Karle,

Při podváze doporučuji zajistit si pravidelný příjem vhodných a kvalitních potravin. Konzumovat bys měl především plnotučné mléčné výrobky (mléko, tvaroh, jogurty), pečivo, těstoviny, sušené ovoce a ořechy.
Není vyloučeno, že podváha je způsobena poruchou metabolismu. V takovém případě by ses měl obrátit na metabolickou poradnu (tyto poradny působí v rámci interních oddělení některých zdravotnických zařízení). Vyhnout by ses měl přejídaní sladkými nebo tučnými jídly, jejichž zvýšená konzumace by u tebe nemusela vést ani tak k nárůstu tělesné hmotnosti, jako spíše ke vzniku zažívacích potíží.

19.08.2017

Dobrý den asi před měsícem mi bylo 15 let vůbec se mne nemění hlas mluvím jako kdyby mi bylo 12 mám malý penis při erekci 8 cm a normálně okolo 2 cm.
Při masturbaci vůbec nestřikam jenom že mě občas se vytece jenom pár kapek nějaké průhledné tekutiny.
Ochlupení mi okolo penisu také vůbec neroste ani v podpaží. Před 14 dny jsem byl na 15lete prohlídce a doktorka mi na to nic neřekla.

Karel, 15 let

Milý Karle,

Pohlavní dospívání u tebe zřejmě nastoupilo později nebo probíhá pomalejším tempem, než je obvyklé. Nelze vyloučit opožděnou pubertu (pubertas tarda).
Hlasová mutace může probíhat kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem, kvůli jejímu pozdějšímu nástupu se není třeba trápit.
K první ejakulaci dochází  obvykle mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem, avšak za normální lze považovat i první ejakulaci ve věku 15-ti let.
Průhledná tekutina, o které se zmiňuješ, je tzv. preejakulační tekutina. Vytváří se v Cowperových žlázách, které patří mezi tzv. přídatné pohlavní žlázy.
Vzhledem k délce penisu při erekci 8 cm se rozhodně nejedná o mikropenis, jehož délka by v tvém věku musela být při erekci menší než 5,5 cm. Neobvyklý je spíše čtyřnásobný rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Takto výrazný rozdíl může být způsoben vysokou pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Může se však jednat rovněž o tzv. zanořený penis.
Pubické a axilární ochlupení je u většiny chlapců tvého věku již vyvinuto, avšak chybějící nebo jen velmi řídké ochlupení může být dáno i genetickými předpoklady.
Pro posouzení tvého vývoje a vyloučení tzv. hypogonadismu (poruchy činnosti pohlavních žláz spojené s nedostatečnou produkcí pohlavních hormonů) by bylo třeba provést specializované lékařské vyšetření na endokrinologickém oddělení.

19.08.2017

Vadí cukr na penisu ?

Nevím, 11 let

Milý Nevím,

Těžko si dovedu představit, jak by se ti cukr dostal přímo na penis, avšak neměl by zde působit nijak dráždivě. Problém by mohla představovat snad jen vysoká hladina cukru v krvi, k jejímž rizikům patří mimo jiné i poruchy erekce.

19.08.2017

Dobrý den
Při erekci mi nejde přetáhnout předkožka.(V klidu mi jde přetáhnout krásné až dozadu) Posunu ji jenom do půlky a pak to už bolí. Mám to pokoušet nebo počkat? Dík za odpověď.

Smajlik, 12 let

Milý Smajliku,

Pokud lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, je vše v naprostém pořádku. Obtíže s přetahováním předkožky pouze při erekci se nazývají relativní fimóza. V dětství a v pubertě se jedná o poměrně běžný jev, který se vyskytuje přibližně u 15% dospívajících chlapců. V naprosté většině případů dojde k postupnému uvolnění předkožky během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů. Pokud by k uvolnění nedošlo a relativní fimóza způsobovala nějaké obtíže (například při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. V naprosté většině případů je tato léčba úspěšná.
Násilné přetahování předkožky rozhodně nedoporučuji, mohlo by dojít k poranění a v důsledku toho ke vzniku jizevnaté fimózy. Při násilném přetahování zúžené předkožky přes okraj žaludu navíc hrozí vznik parafimózy (uváznutí zúžené předkožky za žaludem).
Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a nesnažit se ji za každou cenu přetahovat silou. Předkožku si při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest.

19.08.2017

Od 9 let mám obřízku. Bojím se ,ze az se před holkou svliknu nebo ji to řeknu tak se bude chtit rozejít a nebo se se mnou nevyspi.

Tomas, 15 let

Milý Tomasi,

Tvoje obavy jsou předčasné. Většina dívek má o anatomii a fyziologii mužských pohlavních orgánů jen velmi obecnou představu, a tudíž není vyloučeno, že tvoje dívka ani nezaznamená, že se tvůj penis nějak zásadně odlišuje od penisů většiny ostatních chlapců. Pokud si dívka přece jen všimne, že na tvém penisu byl proveden uvedený zákrok, nejspíše jí to vůbec nebude vadit. Většina dívek totiž nemá dostatek informací o erotické funkci předkožky, a proto jim nevadí, když ji partner nemá. Při pohlavním styku doporučuji, abys použil lubrikační prostředek pro snížení tření během kopulačních pohybů.
Pokud by se s tebou chtěla dívka rozejít pouze kvůli tomu, že by měla nějaké výhrady vůči tvému penisu, znamenalo by to, že jí na tobě ve skutečnosti vůbec nezáleží, a že její citový vztah vůči tobě zřejmě není dost silný. Naproti tomu milující, citlivá a ohleduplná dívka by tě nepřestala mít ráda, ani kdyby se jí na tvém penisu cokoliv nezdálo. Rozhodně není důvod, aby ses před dívkou styděl za něco, co nemůžeš sám ovlivnit.

18.08.2017

Stává se, že mě z ničeho nic bolí noha. Následující den pak je ošklivé počasí. Že by to byla reakce na počasí po mé operaci kolene kterou jsem podstoupil před několika lety? Děkuji za odpověď.

Paweł, 16 let

Milý Pawłe,

Bolest kolenního kloubu opravdu může souviset se změnami počasí, konkrétně se změnami atmosférického tlaku. Před nástupem deštivého počasí dochází k poklesu atmosférického tlaku. Tělo je tedy zvnějšku vystavováno nižšímu tlaku vzduchu z okolního prostředí. Zdravý jedinec tuto změnu téměř nijak nepociťuje, avšak v místech předchozích úrazů či chirurgických zákroků (zejména v oblasti velkých kloubů) může docházet k otoku tkáně, který je provázen bolestí kloubů. Tuto bolest jedinec pociťuje zpravidla o několik hodin dříve, než nastane deštivé počasí. Postižený kloub tak působí jako jakýsi „přírodní barometr“. Úlevu od bolesti může přinést teplé oblečení, přikládání teplých obkladů na postižené místo, případně podávání léků tlumících bolest.

18.08.2017

Když masturbuji tak cítím příjemný pocit je takový nepravidelný chvíli a pak ne potom zase, ale spermie mi ještě nevystříkly. Co to tedy je?

anonym, 11 let

Milý anonyme,

Nejspíše se jedná o tzv. suchý orgasmus, tj. orgasmus, který není doprovázen výronem semene (ejakulací). Ve věku 11-ti let je poměrně obvyklé, že chlapec nedosahuje ejakulace. První výron semene se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let.

18.08.2017

Je divné, že se mi při močení "nafukuje" předkožka?

Jujak, 13 let

Milý Jujaku,

Vydouvání předkožky při močení by představovalo problém pouze v případě, že by bránilo proudění moči. Takovéto vydouvání se někdy označuje cizím slovem „ballooning“. V dřívějších dobách se „ballooning“ považoval za příznak fimózy, avšak v současné době je odborníky považován za projev uvolňování (oddělování) předkožky od žaludu. Podstatné je, aby proud moči nebyl omezen. Jinak není toto vydouvání předkožky důvodem k provádění chirurgického zákroku.

18.08.2017

Proč není výhodné mít trvale staženou předkožku?

Pepča88, 16 let

Milý Pepčo88,

„Trvalé“ stažení předkožky většinou ani není možné, protože předkožka je anatomicky uzpůsobena tak, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do své výchozí pozice. Pokusy o fixaci (umělé upevnění či „udržení“) předkožky za okrajem žaludu zpravidla vedou k narušení krevního oběhu penisu, další riziko představuje parafimóza (uváznutí předkožky za okrajem žaludu). Provádění pokusů o fixaci předkožky za okrajem žaludu tudíž nedoporučuji.

17.08.2017

Ahoj
Jednou když jsme byli ze školou na koupáku tak jsme se museli sprchovat všichni kluci vedle sebe. Já jsem nechtěl protože mám 3cm v klidu . Ale musel jsem a jak jsem se svlékl tak si toho všiml můj nejlepší kámoš a vykřikl po celých sprchách že ho mám malýho. Cítil jsem se trapně , protože se všichni koukli a začali se smát. Poté se to rozkřiklo po škole a vždy když procházím kolem nějaké holky tak se potichu zahihňá. Co mám dělat? Je to vůbec můj nejlepší kámoš?

Tomáš123, 14 let

Milý Tomáši123,

Chování tvého spolužáka ve sprchách bylo naprosto nevhodné. Je vrcholem nezdvořilosti, ba přímo naprostého hulvátství, se podobným způsobem vyjadřovat o rozměrech penisu druhého člověka.
Kvůli podprůměrným rozměrům penisu se nemusíš trápit. Není pravdou, že „malý“ penis je nějakým způsobem lepší nebo hodnotnější, než penis „velký“. Ostatně lékařská věda nezná termíny „malý“ nebo „velký“ penis, rozlišuje se pouze zanořený penis a tzv. mikropenis (což je takový penis, který při erekci dosahuje méně než 40% průměrné délky penisu pro danou věkovou skupinu).
Pokud bys měl zanořený penis nebo mikropenis, jednalo by se o onemocnění. Kdyby se ti někdo kvůli zanořenému penisu nebo mikropenisu smál, bylo by to stejně nevhodné, jako kdyby se smál osobě, která trpí nějakým jiným, třeba i závažnějším onemocněním. Jestliže se ti někdo směje kvůli penisu podprůměrných rozměrů, vypovídá to nejen o jeho narušeném charakteru, ale rovněž o naprosté neznalosti anatomie a fyziologie mužských pohlavních orgánů.
Trapně by se tedy měl cítit v první řadě tvůj spolužák, nikoli ty. Pokud jsi tohoto spolužáka dosud považoval za svého nejlepšího kamaráda, alespoň teď už víš, že ses v něm mýlil, a že tento spolužák ve skutečnosti není tvým kamarádem, natož pak nejlepším.
Pokud tví spolužáci rozšiřují důvěrné informace týkající se intimních částí tvého těla, tvoje možnost bránit se rozšiřování takovýchto informací je značně omezená. Vzhledem k většímu počtu osob, které byly ve sprchách přítomné, již nelze zjistit, který z tvých spolužáků o tobě takovéto informace rozšiřuje. Nevhodné chování tvých spolužaček („hihňání“) by však s popsaným incidentem nemuselo souviset. Předpokládám, že žádná z tvých spolužaček neměla možnost si tvůj penis prohlédnout nebo dokonce změřit, a tudíž nemohou vědět, nakolik jsou informace šířené tvými spolužáky pravdivé.

17.08.2017

Dobrý den.
Při masturbaci jsem zatím dosáhl jen mírně bílé a lepkavé tekutiny která pouze vytekla na povrch (je to ejakulát?) Je to v mém věku normální normální?

David#4, 13 let

Milý Davide#4,

Nejspíše se jedná o malé množství řídkého ejakulátu. Preejakulační tekutina by sice byla lepkavá, avšak bez bílého zbarvení. První ejakulace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak může se dostavit i dříve nebo později, obvykle v rozmezí 11 až 15 let věku.

17.08.2017

Dobrý den,
když močím s předkožkou tak mi v předkožce moč jakoby zůstáva a jakoby se rozstříkne. Ale když si předkožku stáhnu tak močím dobře- proudem. Někdo kdo si při močení předkožku nestahuje, tak močí taky proudem. Doporučujete při močení předkožku stahovat ???

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Proud moči je předkožkou obvykle formován do jednoho paprsku. Při přetažení předkožky může dojít k rozdělení proudu moči do dvou paprsků, protože okraje ústí močové trubice (otvoru, z něhož vytéká moč) jsou ve střední části silnější, než na krajích, a tudíž se tento otvor při močení rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“). Spodní z obou paprsků bývá slabší. Obtíže s „rozstříknutím“ moči, které popisuješ, mohou být způsobeny přetrvávajícím slepením předkožky a nasvědčují tomu, že již dochází k uvolňování tohoto slepení. Přetahování předkožky přes žalud při močení nedoporučuji, zejména pokud dosud přetrvává její zúžení nebo slepení. Při popsaných obtížích s proudem moči postačí, když si předkožku jemně posuneš tak, aby došlo k obnažení ústí močové trubice a jeho nejbližšího okolí.

17.08.2017

Jak vypadá holčičí přirození

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Popis ženských pohlavních orgánů najdeš na stránce „Jak to mají dívky“.

17.08.2017

Jak se můžu zbavit ochlupení na varlatech a je to normální?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídeku,

Zřejmě máš na mysli ochlupení na šourku (varlata jsou totiž vnitřní orgány, na kterých žádné ochlupení neroste). Na šourku se v průběhu puberty objevují jednotlivé chloupky, které vytvářejí spíše řídké ochlupení. V závislosti na dědičných dispozicích je však toto ochlupení u některých mužů a chlapců hustší.
Holení tohoto ochlupení příliš nedoporučuji, protože kůže na šourku je volná a obsahuje množství záhybů. Pokud už si chceš šourek holit, měl bys tak činit postupně, po částech. Příslušné místo si musíš vždy dobře natáhnout a narovnat s pomocí volné ruky. Pokud bys totiž přejížděl strojkem po uvolněné a svraštělé kůži, bylo by riziko poranění při holení velmi vysoké.
Alternativu k holení představuje zastřihávaní chloupků, avšak je třeba postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poranění šourku nůžkami. Z bezpečnostních důvodů je vhodné chloupky zastřihávat nejméně půl centimetru od povrchu těla.

17.08.2017

Nadmerne sa potím v podpazuší. Vyskúšal som už mnoho prípravkov proti poteniu aj deodoranty aj antiperspiranty ale nič nefunguje čo mám robiť ?

Xxx, 16 let

Milý Xxx,

K omezení pocení slouží antiperspirant, zatímco deodorant pouze „překrývá“ tělesný pach. Antiperspirant doporučuji aplikovat do podpaží nejen každé ráno, ale také večer před spaním, protože v noci se antiperspirant lépe udrží na pokožce a působí již během spánku. Pro omezení pachu si můžeš rovněž oholit axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží). Silný pach totiž vzniká rozkladem potu, který ulpívá na ochlupení. Nadměrné pocení lze do jisté míry omezit rovněž užíváním vitaminu B.

17.08.2017

Ahoj Nechci mít falešný hlas co mám dělat ? Chci mýt velky hlas

Adam, 15 let

Milý Adame,

Pokud u tebe v současné době probíhá proces hlasové mutace, nemusí tě podobné obtíže znepokojovat. V důsledku růstu hlasivek se u dospívajícího chlapce postupně snižuje frekvence hlasu. Zatímco hlas chlapce před pubertou má frekvenci přibližně 220 – 660 Hertzů (Hz), u dospělého muže je to přibližně 80 – 360 Hz. Cesta od chlapeckého hlasu k mužskému však nemusí být jednoduchá a přímočará. Hlas v pubertě někdy „přeskakuje“ (během mluvení či zpívání dochází k náhlým změnám frekvence), avšak tyto obtíže časem ustupují.

17.08.2017

Jak rychle rostou chlupy v podpaží (po oholení)?

Mozek, 15 let

Milý Mozku,

Rychlost dorůstání axilárního ochlupení se pohybuje okolo 1 cm za měsíc.

16.08.2017

(…) Prosim zobrazit jen odpoved

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

Někteří chlapci se velmi obtížně vyrovnávají s tím, když se jejich dívka dává do řeči s jiným chlapcem nebo se na něj třeba jen usměje, případně když se podobným způsobem chová nějaký jiný chlapec k jejich dívce. Je třeba pečlivě rozlišovat mezi běžným zdvořilým chováním a nevhodným sváděním partnersky zadané osoby.
Když už se do podobné situace dostaneš, neměl by ses nechat strhnout k projevům žárlivosti. Pokud máš pocit, že chování druhého chlapce tvoji dívku obtěžuje, můžeš jí nabídnout pomoc (například můžeš nabídnout, že si s dotyčným chlapcem o jeho chování promluvíš), avšak takovouto pomoc bys dívce neměl vnucovat. Pokud se bude cítit obtěžována a bude potřebovat tvoji pomoc, sama tě o ni požádá.

16.08.2017

Ahoj, za týden mi bude 15, mám jít na 15ti letou prohlídku, vím že jako na 9,11,13 mě na konci sundá před mamkou trenky a bude mi tam sahat, stahovat předkožku atd, ale chci se zeptat jestli tam nebude dělat něco víc, třeba měřit něco tak něco

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Prohlídka ve věku 15-ti let bude nejspíše probíhat stejně, jako předchozí preventivní prohlídky. Jediné, co se při preventivních prohlídkách měří, je tělesná výška, hmotnost a krevní tlak. Nemusíš se tedy obávat, že by ti někdo měřil ještě něco dalšího, například délku penisu. Kontrola genitálu nezahrnuje měření jeho rozměrů (výjimkou je měření testikulárního objemu při endokrinologickém vyšetření, které se provádí na specializovaném pracovišti při podezření na opožděnou či předčasnou pubertu).
Na preventivních prohlídkách se u nezletilých vyžaduje doprovod alespoň jednoho z rodičů. Avšak pokud se před maminkou stydíš, můžeš po dosažení věku 15-ti let využít možnosti absolvovat prohlídku bez doprovodu rodičů, a to na základě souhlasu alespoň jednoho z rodičů (viz zákon č.372/2011 Sb., § 35, odst. 2). Souhlas musí mít písemnou formu. Někteří praktičtí lékaři pro tento účel nabízejí rodičům vlastní formulář. Pokud by maminka nechtěla souhlas udělit, mohl bys ji alespoň poprosit, aby se na tebe během prohlídky genitálu nedívala.

16.08.2017

Dobrý deň mám jeden problém. Mám lupiny. Vždy ako si umyjem vlasy tak prvý deň je to v pohode ale na druhý deň keď sa zobudím a idem sa pozrieť do zrkadla mám vo všade vlasoch lupiny. Proste mám asi oslabenú kožu na hlave alebo neviem čo. Alebo stačí že mierne potrasiem hlavou tak mi to padá z tých vlasou. Skúšal som aj zmeniť šampóny ale nepomohlo. Teraz používam šampón (...). Ďakujem za odpoveď

HCTSMSL, 14 let

Milý HCTSMSL,

Lupy jsou částečky kůže, které se odlučují z pokožky na vlasové části hlavy. Jejich zvýšená tvorba může být dána například vysušováním pokožky v důsledku používání nevhodného šampónu, mytím vlasů příliš horkou vodou, častým používáním elektrického vysoušeče (fénu), častým střídáním teplot či působením stresu. V období dospívání může být vyšší tvorba lupů rovněž jedním z projevů hormonálních změn, k nimž v organismu dochází. Konečně nelze vyloučit ani některé z kožních onemocnění. Tvorbu lupů mohou způsobovat například některé kvasinky, které se živí kožním mazem a způsobují vyšší odlupování kůže.
Pokud běžné šampóny proti lupům nepomáhají, můžeš vyzkoušet některý ze šampónů obsahujících látky, které hubí kvasinky (např. nizoral). Přípravky proti lupům nakupuj raději v lékárně, kde ti lépe poradí při jejich výběru. Pokud se ti nepodaří zbavit se lupů ani s využitím těchto prostředků, navštiv kožního lékaře (dermatologa).

16.08.2017

Je možné být až do konce života bisexuál?

Steve, 15 let

Milý Steve,

Je třeba rozlišovat sexuální orientaci (která vyjadřuje, zda jedinec pociťuje sexuální náklonnost k příslušníkům opačného nebo téhož pohlaví) a sexuální chování (které spočívá ve volbě partnera opačného nebo téhož pohlaví). V ideálním případě je sexuální chování v souladu se sexuální orientací. Sexuální orientace (heterosexualita, homosexualita) je vrozená, avšak spolehlivě prokázat ji lze až od věku 16-ti let. Pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou téhož pohlaví nejsou do věku 16-ti let považovány za projev homosexuality. V průběhu života se sexuální orientace nemění. Před pokusy o změnu sexuální orientace varují všechny významné profesní zdravotnické organizace.
Pokud jde o bisexualitu, většina sexuologů ji dnes již nepovažuje za sexuální orientaci, ale pouze za formu sexuálního chování. Bisexuálem je v tomto pojetí osoba, která si volí partnery opačného i téhož pohlaví, bez ohledu na svoji heterosexuální či homosexuální orientaci. Uvedený jev se často projevuje v období dospívání (podle některých vědeckých studií až 40% dospívajících jedinců někdy provozovalo sexuální aktivity s osobou téhož pohlaví bez ohledu na svoji sexuální orientaci), avšak bisexuálem lze být až do konce života. Bisexuální chování je v podstatě záležitostí individuální volby každého jednotlivce.

15.08.2017

Dobrý den
Mám otázku mám zúženou předkožku a zhruba za 14 dní bych měl jít k doktorovi.
Chtěl bych se zeptat Teď když přetáhnu předkožku (když je penis v klidu) tak to vypadá jinak než normálně přetažený penis. A proto se chci zeptat zda plastika předkožky to vyřeší a po té plastice už se bude předkožka přetahovat normálně.? Snad to pochopíte
Děkuji za odpověď

Frankenstein, 15 let

Milý Frankensteine,

Především není jisté, zda bude provedení chirurgického zákroku nutné. Ve většině případů k uvolnění zúžené předkožky postačí lokální aplikace kortikoidní masti (např. triamcinolon). Mast se aplikuje zpravidla 2x denně po dobu 4 týdnů. Takováto konzervativní léčba je účinná až v 95% případů. Pokud konzervativní léčba nevede k žádoucímu výsledku, provádí se plastika předkožky. Po tomto chirurgickém zákroku (respektive po zahojení) lze již předkožku volně přetáhnout přes žalud.

15.08.2017

Dobrý den
Mám otázku
mám krátkou uzdičku a tak před 4 měsíci se mi trochu natrhla. K doktorovi jsem nejel, bál jsem se.
Včera když jsem se koupal ve vaně Tak prostě z ničeho nic když jsem si stahoval předkožku tak se mi zase trochu natrhla ale ona jakoby není natrhla jako spíš lehce prasklá nevím jak to popsat.
Ale ptám se jestli to můžu mazat třeba panthenolem??? Nebo co mám dělat ???
Děkuji za odpověď

Gerry, 14 let

Milý Gerry,

Pokud nedošlo k poranění frenulární arterie (bylo by provázeno silným krvácením), není chirurgický zákrok nutný. V opačném případě (při silnějším krvácení) by bylo třeba vyhledat lékařskou pomoc.
Drobné trhlinky se zahojí samy, přesto však pro jistotu pravidelně sleduj ústí močové trubice, zda nedochází k jeho nápadnému zúžení (zmenšení). Dále si všímej, zda v důsledku poranění nedojde ke zkrácení uzdičky. V takovém případě by připadala v úvahu léčba kortikoidní mastí.

15.08.2017

Ahoj měřím 160cm a vážím 56,1kg je to v pořádku?

Zvědavý kluk, 13 let

Milý Zvědavý kluku,

Tvoje tělesná výška je průměrná, hmotnost mírně nadprůměrná. Hodnota BMI činí 21,9 (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 13 let činí 17 až 20), jedná se o mírnou nadváhu. Není nutné, aby ses snažil za každou cenu zhubnout, avšak tělesnou hmotnost by sis měl hlídat

15.08.2017

Co si myslíte o holení kolem análního otvoru?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Holení ochlupení v okolí řitního otvoru rozhodně nedoporučuji. Především se jedná o velmi obtížně přístupnou část lidského těla, z čehož vyplývá, že při holení existuje vysoké riziko poranění (pokud by holení neprováděla druhá osoba, avšak na něco takového bys musel mít opravdu, ale opravdu velmi důvěrného kamaráda). Poranění v místech, které se jen velmi obtížně udržují  naprosté čistotě, by mohlo vést k řadě komplikací.
Dále je třeba si uvědomit, že v okolí řitního otvoru k sobě hýždě přiléhají a při chůzi a dalších pohybech mezi nimi dochází k určitému tření. Představ si, že by právě v takovýchto místech po oholení dorůstaly ostré chloupky. Podráždění a svědění pokožky po oholení by na této části lidského těla jistě muselo být obzvláště nepříjemné.
Navíc se jedná o takovou část těla, která není běžně vystavena pohledu ostatních lidí, a to ani v případě, že někde chodíš zcela nahý. Holení z kosmetických důvodů tudíž nemá opodstatnění. Ani z hygienických důvodů není třeba holení chloupků v okolí zmíněného otvoru provádět, doporučuji spíše pravidelné mytí pomocí vody a menšího množství mýdla.

15.08.2017

Ahoj (...)

Stanislav, 13 let

Milý Stanislave,

Prodej lidského a jeho částí je v České republice zakázán, neboť zákon stanoví, že lidské tělo a jeho části nesmějí být zdrojem finančního prospěchu nebo jiných výhod (viz zákon č. 285/2002 Sb., zákon o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů, § 28). Člověk, jemuž byla odňata část těla, má dle občanského zákoníku právo dozvědět se, jak s ní bylo naloženo (viz zák. č. 89/2012 Sb., § 111).
Chirurgicky odstraněné části lidského těla se zpopelňují ve spalovně zdravotnického zařízení nebo v krematoriu na základě dohody mezi zdravotnickým zařízením a provozovatelem krematoria.

15.08.2017

Môže doktorka zistiť že masturbujem ??

Stano, 11 let

Milý Stano,

Při prohlídce nelze zjistit, zda již masturbuješ. Tedy za předpokladu, že nebudeš masturbovat přímo v ordinaci před doktorkou, což jistě nebudeš. Masturbace nezanechá na tvém těle žádné jednoznačně interpretovatelné stopy. I kdyby při masturbaci došlo k drobným poraněním (oděrkám a podobně), nelze jednoznačně určit, zda byly způsobeny masturbací. Nehledě k tomu, že k poranění pohlavních orgánů při masturbaci dochází jen výjimečně.

15.08.2017

Co mám udělat abych neměl spálené vlasy mam je dlouhé ale zničené moc spálené a nechci je stříhat ani konečný co mám udělat ??

Kevin, 15 let

Milý Kevine,

Především je třeba, abys svým vlasům věnoval potřebnou péči. Zejména dlouhé vlasy jsou náročné na údržbu. Před každým mytím si vlasy opatrně, ale zároveň pečlivě rozčeš. Po nanesení šampónu vlasy důkladně opláchni, pokud možno dvakrát po sobě. Vlasy nesuš elektrickým vysoušečem (fénem), k jejich osušení použij ručník, do kterého necháš vlhkost z vlasů vsáknout. Vlasy si ručníkem netři, docházelo by k jejich zacuchání a lámání. Po vyschnutí vlasů si je rozčeš hřebenem. Používej hřeben, který není příliš hustý (tj. nemá hroty příliš blízko u sebe). Vlasy měj alespoň po větší část dne rozpuštěné.
Můžeš si zakoupit i nejrůznější vlasovou kosmetiku (speciální šampóny, balzámy a podobně), avšak ceny těchto výrobků bývají vysoké a jejich účinek nemusí splnit tvoje očekávání.

14.08.2017

Co je toxický šok?

Bagr, 14 let

Milý Bagře,

Toxický (přesněji řečeno septicko-toxický) šok je prudká reakce organismu na stafylokokovou bakteriální infekci. Bakterie staphylococcus aureus (neboli zlatý stafylokok) vytváří v těle infikovaného jedince jedovaté látky (toxiny – proto toxický šok), které způsobují pokles krevního tlaku a mohou vést k těžkému poškození orgánů a celkovému kolapsu. Kromě horečky, bolesti a nevolnosti patří k příznakům silné zarudnutí končetin a krku, v pozdější fázi pak rychlé odlupování pokožky. Šok je spojen rovněž s dýchacími potížemi. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který může vést i k úmrtí.

14.08.2017

Dobrý večer, rád bych se zeptal:
Už od mala si hraju na akční hrdiny a superhrdiny, ale hrál jsem si až moc. Teď si to vyčítám, že jsem mohl dělat jiné, záživnější věci. Poradíte mi ? Je to normální ?

Tridkelifon, 14 let

Milý Tridkelifone,

V období dospívání je celkem běžné, že jedinec zaujímá kritický postoj k předchozímu období svého života. Přestává se věnovat některým aktivitám, které ho v dětství bavily a místo nich si v rámci svého nového sebepojetí volí nové, odlišné aktivity. Jinými slovy, v období dospívání poměrně často dochází ke změnám zájmů, zálib a oblíbených volnočasových aktivit. Pouze někteří dospívající zůstávají věrni svým oblíbeným aktivitám z dětství.
Kvůli tomu, že sis hrál (nebo dosud hraješ) na akční hrdiny, se netrap. Možná, že existují i zajímavější aktivity. Nic ti nebrání v tom, aby ses jim věnoval. Rozhodně si však nemusíš vyčítat, že ses v minulosti věnoval svým oblíbeným hrám „až moc“. Snaž se více zaměřit na přítomnost a netrápit se minulostí. Svůj volný čas věnuj takovým činnostem, které tě baví a přinášejí ti radost a pocit uspokojení.

14.08.2017

Jak se dají odstranit pupínky po štípnutí komárem?

Pan P, 15 let

Milý Pane P,

Hmyzí bodnutí většinou není nebezpečné, nenastane-li alergická reakce. Při běžné reakci na hmyzí bodnutí omyj místo vpichu co nejdříve studenou vodou, případně můžeš přiložit studený obklad. K potlačení úlevě nepříjemných příznaků (svědění kůže, mírný otok) můžeš použít některé z mastí obsahujících antihistaminika (např. fenistil). Postižené místo si nedrbej.
Pokud po bodnutí hmyzem nastane alergická reakce, která se projevuje nevolností, silným otokem, bolestmi, křečemi, obtížemi s dýcháním a šokem, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

14.08.2017

Dobrý den, měřím 175 cm, vážím 70 kg a mám let. 13 je to ok.

anonym, 13 let

Milý anonyme,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné. Hodnota BMI činí 22,9 (optimální hodnoty pro chlapce ve věku 13 let činí 17 až 20), jedná se tedy o mírnou nadváhu.

14.08.2017

Co mám udělat abych měl hezčí a hrubší nebo věči hlas ?

nicolas, 14 let

Milý Nicolasi,

Nevím, zda už u tebe probíhá proces hlasové mutace, při němž dochází ke změnám hlasu v důsledku růstu hrtanu a hlasivek. Hlasová mutace může nastoupit kdykoliv mez dvanáctým a osmnáctým rokem, přičemž její nástup ani průběh nelze urychlit.
Pokud však chceš, aby tvůj hlas zněl lépe, můžeš vyzkoušet různá dechová a hlasová cvičení. Dechová cvičení prováděj vsedě s narovnanými zády. Hluboce se nadechni, v duchu počítej do pěti, poté hluboce vydechni a opět v duchu počítej do pěti. Při jiném cvičení se hluboce nadechneš a zadržuješ dech po dobu patnácti vteřin.
Provádění hlasových cvičení by ti musel vysvětlit specialista v oboru foniatrie. Sám doma si můžeš zkoušet například mluvit a číst nahlas. Při mluvení a čtení stůj rovně a po každé větě se zhluboka nadechni. Každé slovo vyslovuj důkladně a srozumitelně, snaž se mluvit pomalu. Frekvence tvého hlasu se cvičením nezmění, avšak tvůj hlasový projev bude na ostatní lidi působit lepším dojmem.

14.08.2017

Moje holka mi řekla že do doby než mne potkala se líbala s plyšákem. Chodíme s polu už rok a je stejně stará. Je to normální?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Líbání plyšového zvířete ještě nemusí být projevem duševní poruchy. Mnozí lidé, a to nejen děti a dospívající, ale i dospělí, mají k plyšovým zvířatům kladný vztah (například si je dávají do postele).
Je možné, že před vaším seznámením se tvoje dívka cítila osamělá či přímo opuštěná a líbání plyšového zvířete pro ni mohlo být jakousi formou uvolnění emocí. Protože však o líbání plyšáka hovořila v minulém čase, je pravděpodobné, že nyní již tuto potřebu nemá.

14.08.2017

Je lepší mít dlouhé vlasy nebo krátké vlasy? Vím, že by si mě pletli s holkou, ale to je mi jedno.

Někdo to je jedno, 16 let

Milý Někdo to je jedno,

Dlouhé vlasy mohou být poněkud náročnější na údržbu, avšak nevidím důvod, proč by si je chlapec nemohl nebo neměl nechat narůst. Chlapec s dlouhými vlasy vypadá stále jako chlapec, stejně jako dívka s krátkými vlasy vypadá stále jako dívka.

13.08.2017

Dobry den. Je normální ze když začnu s někým mluvit o penisu tak se mi postaví? Dekuji.

Lolo, 16 let

Milý Lolo,

Erekce se dostavuje z různých důvodů. Někdy je vyvolána mechanickým podrážděním, jindy je projevem pohlavního vzrušení, zejména v období dospívání souvisí její častý výskyt s rostoucí úrovní hormonální hladiny. Souvislost mezi zmínkou o penisu a nástupem erekce není vyloučena, jedná se však o celkem normální reakci, která tě nemusí nijak znepokojovat.

13.08.2017

Nedávno jsem byl u očařky. I když jsem pořádně na některá písmenka neviděl, podle ní je to v pořádku, i když ta samá písmenka moje sestra bez brýlí přečetla a také je nepotřebuje. Není to podivné?

Jíra, 15 let

Milý Jíro,

Pokud ti lékařka sdělila, že korekce zraku není nutná, mělo by být vše v pořádku. Existují různé typy testů vidění do dálky („písmenka“), přičemž ne u všech je nutné přečíst spodní řádky. Podrobnější vysvětlení by ti však podal spíše specialista – oftalmolog.

13.08.2017

Ahoj je normální že mám na předkožce žluté tečky?

Tony, 12 let

Milý Tony,

Nejspíše se jedná o zduřelé mazové žlázky. Nejsou nijak nebezpečné a nemusíš se kvůli nim znepokojovat.

13.08.2017

Dobrý den, měřím asi 176cm vážím 67kg, BMI mám prý průměrné, ale přesto když si sednu, tak se mi trochu víc krabatí špeky na břiše:D (nevím jak to jinak popsat), myslíte že bych se toho měl nějak zbavit? Kdyžtak jak? A myslíte, že bych měl začít třeba cvičit? Díky za radu:)
PS: ještě jedna věc, chtěl jsem se zeptat jestli holky taky zarůstají jako my kluci.. tím myslím jestli mají chlupy třeba i na zadku a na břiše? Předem díky:D

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Hodnota BMI u tebe činí 21,6 (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let činí 18 až 21). Jedná se tedy o mírnou nadváhu. Někde jsi možná četl, že optimální hodnoty BMI činí 20 až 25, avšak tyto hodnoty platí pro dospělé, nikoli pro dospívající.
Nadbytečné vrstvy tuku na břiše se lze zbavit například cvičením, avšak doporučoval bych spíše plavání, které nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby.
Rozlišují se dva typy pubického ochlupení - ženský a mužský typ. Pubické ochlupení ženského typu je ohraničeno vodorovně, zatímco pubické ochlupení mužského typu vybíhá svislým proužkem směrem k pupíku. V období dospívání se u chlapce vyvíjí nejprve pubické ochlupení ženského typu, později (obvykle po několika letech vývoje ochlupení) se ochlupení rozšiřuje svislým směrem. Proužek ochlupení táhnoucí se od kořene penisu k pupíku může být různě široký. U chlapců a mladých mužů bývá spíše úzký. U žen či dívek je pubické ochlupení mužského typu spíše vzácné. Rovněž ochlupení dalších částí těla je u žen zpravidla méně výrazné než u mužů, avšak i u nich existují větší či menší individuální rozdíly.

12.08.2017

Je v pořádku že v mém věku masturbuji?

Tony, 12 let

Milý Tony,

Ano, je to naprosto normální. V tvém věku masturbuje většina chlapců.

12.08.2017

Vždy když si stáhnu předkožku při erekci tak mi hned vyteče kus preejakulátu, není to divné?

Marťan Martin, 15 let

Milý Marťane Martine,

Předkožka představuje vysoce citlivou tkáň a významnou erotogenní zónu. Zejména na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky se nachází velké množství nervových zakončení, k jejichž mechanické stimulaci dochází již samotným přetahováním předkožky přes žalud. Uvolnění menšího množství preejakulační tekutiny může být reakcí na tuto mechanickou stimulaci. Kvůli uvolnění určitého množství preejakulátu během stahování předkožky při erekci se tedy není třeba znepokojovat.

12.08.2017

Dobrý den. Píši Vám kvůli ochlupení. Na veřejnosti, hlavně ve sprchách, kde jsem úplně nahý, se upřímně dost stydím za své chlupy okolo penisu, vím že je to jen má věc jestli se holím a nebo ne, ale je mi to prostě před lidmi takové trapné s těmi chlupy, když si toho někdo všimne, tak na mě kouká většinou docela divně. Nebo kdybych se měl svléknout před holkou, tak bych se takhle před ní styděl, co by si o tom asi pomyslela. Můžete mi prosím poradit co mám s tím špatným pocitem a studem mám dělat? Měl bych se snad v krajním případě tam dole oholit? A ještě se chci zeptat, zda bych si měl holit podpaží nebo ne? Mně to nijak nevadí, ani nepřekáží a vidět to také není, jde o to, jestli to není třeba lepší z nějaké hygienické nebo zdravotní stránky?
Děkuji

Denis, 18 let

Milý Denisi,

Pokud se stydíš svlékat opravdu pouze kvůli pubickému ochlupení, mohlo by oholení tohoto ochlupení tvůj problém vyřešit. Avšak i zcela oholené ochlupení může vzbuzovat pozornost ostatních. Méně radikální formou úpravy pubického ochlupení by bylo jeho zastřihávání, které navíc není tak nápadné, jako oholení.
Holení axilárního ochlupení (chlupů v podpaží) se provádí buď z důvodů kosmetických, nebo kvůli omezení tělesného pachu. Je pravdou, že výrazný tělesný pach vzniká převážně rozkladem potu, který ulpívá na ochlupení v podpaží. Oholení v podpažních jamkách by tedy přispělo k omezení tohoto pachu.

12.08.2017

(...) Prosím zobrazit jen odpověd

Evzen, 16 let

Milý Evzene,

Pokud má tvoje dívka předchozí silně negativní zkušenosti s jinými chlapci, leží před tebou dosti náročný úkol, máš-li dívku přesvědčit, že konečně potkala chlapce, kterému může důvěřovat. Pokud by se ti nepodařilo odstranit určitou bariéru nedůvěry, která se u dívky z různých důvodů vytvořila, nepovažuj to za své selhání. Nejsi psychoterapeut, který je školen pro poskytování pomoci v podobných případech.
Určitě je důležité, abys dívce dával najevo své sympatie. Nespoléhej se však pouze na slovní vyjadřování těchto sympatií, neboť i tvoji „předchůdci“ jistě dívku slovně ujišťovali o své náklonnosti, třebaže jejich chování tomuto ujišťování neodpovídalo. Na jednu stranu je důležité říkat dívce hezké věci, občas jí pochválit a podobně, avšak vždy by sis měl být naprosto jistý, že to, co dívce říkáš, myslíš naprosto upřímně. Pokud bys totiž dívce lichotil jen proto, abys jí „udělal radost“, mohla by to poznat a její důvěra vůči tobě by poklesla.
Pokud dívka trpí nedostatkem sebedůvěry, nesnaž se ji slovně přesvědčovat o tom, že své schopnosti podceňuje. Mohla by se domnívat, že se ji snažíš jen utěšit. Spíše se snaž navozovat takové situace, v nichž by se dívčiny přednosti a silné stránky mohly projevit. Jinými slovy, můžeš se dívce snažit pomoci prožít pocit úspěchu, a to například tím, že ji poprosíš o pomoc s něčím, o čem si přesvědčen, že to dívka zvládne.
Pokud by však dívka na veškeré projevy náklonnosti z tvé strany neustále reagovala podrážděně či přímo odmítavě, není vyloučeno, že se z její strany jedná pouze o „protestní“ chování. Jinými slovy, není zcela vyloučeno, že i kdybys dělal a říkal cokoliv, dívčinu plnou důvěru přesto nezískáš. I s touto možností je třeba počítat.

12.08.2017

Dobrý den. Mam obřízku penisu.Při masturbaci jen vyteču. Jde to nějak ovlivnit nebo je to ovlivněno obřízkou?

Ondra, 13 let

Milý Ondro,

Intenzita výronu semene závisí na dosaženém stupni tělesného vývoje a na míře svalového napětí v oblasti malé pánve. Přímá souvislost s obřízkou je nepravděpodobná. Tvoje tělo se dosud vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že dříve či později bude mít ejakulace prudší průběh.

11.08.2017

Dobrý den, asi za 2 týdny mi bude 15 let, když jsem se měřil, zjistil jsem, že už asi nerostu. Co bych měl dělat?Jak prodloužit růst? Chlapci v mém věku oproti mě ještě rostou. Není tohle kvůli předčasné puberě?

David, 14 let

Milý Davide,

Růst postavy probíhá zpravidla do věku 18-ti let, během dospívání však může docházet k různým výkyvům, a tudíž růst do výšky nemusí být zcela plynulý. Pokud však u tebe byla diagnostikována předčasná puberta, doporučoval bych případné pochybnosti ohledně růstu konzultovat s endokrinologem.

11.08.2017

Co se da pouzit misto lubrikacniho gelu?

Lupa, 14 let

Milý Lupo,

Jako náhradu lubrikačního gelu lze použít například tělové mléko, pleťový krém, dětský olejíček a podobné kosmetické přípravky. Jejich nevýhoda však spočívá v tom, že se na rozdíl od lubrikačního gelu poměrně rychle „vmasírují“ do pokožky, čímž ztrácí svůj lubrikační účinek, a tudíž je někdy třeba jejich vrstvu během masturbace obnovovat.
Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevsakuje, a tudíž působí tak dlouho, dokud se neopláchne vodou.

11.08.2017

Dobrý den, ještě nikdy jsem neejakuloval. Při masturbaci včas přestanu když mám pocit že to na mě jde a při poluci se vždycky probudím a zadržím ji. Nemůže se mi něco stát ?

Nevímfakt, 14 let

Milý Nevímfakt,

Pokud by v tvém těle již docházelo k tvorbě ejakulátu, nejspíše by se ti nepodařilo jej vždy zadržet, a to ani při masturbaci, natož pak při poluci. Pravděpodobnější tedy je, že zatím ještě „nemáš co“ ejakulovat.
Časté oddalování či zadržování ejakulace může být spojeno s jistými zdravotními riziky, mimo jiné představuje značnou zátěž pro předstojnou žlázu (prostatu). Nicméně lidské tělo si s většinou snah o zadržení ejakulátu dovede samo poradit, a to pomocí samovolné ejakulace.

11.08.2017

Dobrý den, dnes jsem masturboval a od té doby se mi něco různě pohybuje v šourku. Varlata se pořád pohybují dozadu a dopředu, nevíte co se děje ? Může na to mít vliv to že jsem ještě neejakuloval ?

Někdo, 14 let

Milý Někdo,

Možná tě to překvapí, ale varlata mají skutečně schopnost určitého „samovolného“ pohybu v šourku. Součástí tzv. semenného provazce, na němž je varle zavěšeno, jsou totiž i svalová vlákna, jejichž smršťování a uvolňování má za následek uvedené pohyby. Příčiny a účel těchto pohybů nemusí být vždy zcela jasné, nicméně se nejedná o nic patologického, co by tě mělo znepokojovat.

11.08.2017

Zdravím. Jak emočně zvládnout pubertu ? Díky za odpověď.

Trpaslík, 14 let

Milý Trpaslíku,

Období dospívání je spojeno se značnou emoční zátěží. V důsledku hormonálních změn, k nimž v organismu dospívajícího člověka dochází, se dostavují časté a výrazné změny nálad a vysoce intenzivní prožívání emocí. Navenek se tyto změny mohou projevovat prudkými reakcemi v podobě silného hněvu, pláče a podobně.
Značnou zátěž mohou představovat rovněž nevhodné reakce ze strany rodičů, učitelů nebo dalších osob z okolí dospívajícího, kteří ne vždy plně chápou, jak složitým obdobím života dospívající jedinec prochází, a tudíž k němu nedovedou přistupovat s potřebnou mírou citlivosti, ohleduplnosti a taktu.
Důležité je, aby sis i přes všechny případné obtíže zachoval pozitivní přístup k světu a hlavně k sobě samému. Snaž se k sobě chovat hezky, pečuj o sebe a věnuj dostatek času odpočinku a svým oblíbeným činnostem.
S lidmi ve svém okolí se snaž vycházet pokud možno po dobrém a vyhýbat se přílišnému vyhrocování případných konfliktů. Pokud hájíš svoje práva, postupuj mírnou a nenásilnou formou. Pokud chceš někoho o něčem přesvědčit, připrav si dostatek rozumných argumentů. Závažné rozhodování neprováděj pod vlivem hněvu, strachu či jiných emocí.
Pro dospívajícího člověka je velmi důležité, jak jej hodnotí ostatní lidé (rodiče, kamarádi, spolužáci a další). Avšak měj na paměti, že není možné se vždy a každému zalíbit.
Puberta není nemoc ani porucha, je to naprosto přirozená etapa ve vývoji každého zdravého jedince. Většinu obtíží, s nimiž se člověk v tomto období potýká, lze řešit i bez cizí pomoci. Pokud by ses však setkal se závažnějšími problémy, s jejichž řešením by sis nevěděl rady, neboj se obrátit na odborníka, například psychologického poradce. Využívání jejich služeb není žádná ostuda.

11.08.2017

Je možné aby se objevilo mateřské znaménko na penisu? Obzvlášť na žaludu?

Laďa, 13 let

Milý Láďo,

Pigmentové skvrny mohou být buď vrozené (v takovém případě se označují jako mateřská znaménka, neboť vznikají již před narozením, během nitroděložního vývoje), nebo se objevují až v dalším průběhu života. Mohou se vyskytovat na různých částech těla včetně pohlavních orgánů.

11.08.2017

Je mi 15 let a když mi stojí nebo když masturbuji nemůžu stáhnout předkožku tak, aby byl vidět celý žalud. Je to normální?

Kapustík, 15 let

Milý Kapustíku,

Tvoje pohlavní orgány se dosud vyvíjejí, a tudíž není vyloučeno, že u tebe dosud přetrvává zúžení předkožky. Konglutinaci neboli slepení mezi žaludem a předkožkou můžeme vyloučit, pokud si předkožku můžeš přetáhnout alespoň v klidovém stavu.
V žádném případě se nepokoušej předkožku přetahovat či rozšiřovat násilím, protože by mohlo dojít k jejímu poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy. Pokud by zúžení předkožky způsobovalo jakékoliv obtíže, doporučoval bych léčbu v podobě lokální aplikace kortikoidní masti. Pokud by tato léčba nevedla k odstranění obtíží, připadá v úvahu plastika předkožky, což je chirurgický zákrok, při němž se provádí rozšíření zúženého prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky.

11.08.2017

Kolik by stálo odstranění mateřského znamenka?

Tomik, 17 let

Milý Tomiku,

Pokud je odstranění mateřského znaménka či podobného pigmentového útvaru provedeno ze zdravotních důvodů, chirurgický zákrok je hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud je tentýž zákrok proveden pouze na žádost pacienta, avšak lékař neshledá zdravotní důvody k odstranění znaménka, jedná se o zákrok kosmetický, který si pacient hradí sám. Nejprve je tedy třeba navštívit kožního lékaře (dermatologa), který provede vyšetření a stanoví další postup.
Zdravotní pojišťovny hradí pouze chirurgické odstranění znamének. Odstranění pomocí laseru je vždy kosmetickým zákrokem, přičemž z lékařského hlediska nelze tento způsob odstraňování znamének doporučit. Vypálení mateřských znamének laserem totiž znemožňuje jejich následné histologické vyšetření, bez něhož nelze posoudit, zda se jednalo o melanom (nádorové onemocnění kůže) či nikoli.
Pokud pacient žádá odstranění znaménka z jiných než zdravotních důvodů, musí si zákrok uhradit sám. Cena se obvykle se pohybuje okolo 1 000 Kč.

10.08.2017

Když masturbuju vyteče mi pouze ta před-ejakulační tekutina, ale přijde mi že je jí nějak moc vyteče třeba celá kapka.

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

„Celá kapka“ nepředstavuje abnormálně velké množství. Zpravidla dochází k uvolnění jedné či několika kapek preejakulační tekutiny. Podobně jako objem spermatu, ani objem preejakulační tekutiny nemusí být u všech chlapců či mužů stejný. U většiny jedinců se uvolňuje pouze malé množství preejakulátu, avšak ve vzácných případech dochází k výronu až několika mililitrů této tekutiny. Množství vyloučené preejakulační tekutiny se může lišit také v závislosti na míře pohlavního vzrušení.

10.08.2017

Když si vyhonim tak proč se mi zmenší žalud ? Jo a prosím proč když si vyhonim tak hodně stříkám? A je to moc vodnaté. Chci mít husté semeno, co mám udělat?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Zmenšení žaludu po ejakulaci může souviset s celkovým ochabnutím penisu působením hormonu prolaktinu, který se vyplavuje do krve po dosažení orgasmu a ejakulace.
Hustota ejakulátu závisí především na dosaženém stupni tělesného vývoje. Zatímco u dospělého muže tvoří 90 až 95% ejakulátu voda, u dospívajícího chlapce činí podíl vody 95 až 99%. Ejakulát dospívajícího chlapce je tedy řidší, než ejakulát dospělého muže. Hustota ejakulátu je dále ovlivněna také tím, jak tělo hospodaří s tekutinami. Prozatím se kvůli nižší hustotě ejakulátu nemusíš trápit, změna se pravděpodobně dostaví s tvým dalším tělesným vývojem.

09.08.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jsem normální. V prosinci mi bude 15 a hraju si s akčníma figurkama. Sbírám je a baví mě to. Čtu komiksy, dívám se na kreslené seríaly a taky si hraju na moje oblíbené postavy. Nemám zatím moc zajem o věci týkajících se sexu. Nikdy jsem neviděl porno ale nějaké obrazky reklam ano. Myslíte že jsem normální ? A doporučujete sledovat porno ? Měl bych ho v mém věku sledovat ? Jedna holka z naší třídy říká že to pomáhá.

Pan hračička, 14 let

Milý Pane hračičko,

Na tom, že si hraješ s figurkami, díváš se na kreslené seriály nebo si hraješ na své oblíbené hrdiny, není nic nenormálního. Dokonce i mnozí dospělí lidé sbírají hračky a někteří si s nimi i hrají. Také mezi diváky, kteří sledují kreslené seriály, bychom našli jak děti, tak i dospívající a dospělé. Tvoje chování tedy nemusí být projevem nějaké vývojové retardace (tj. opoždění vývoje) nebo regrese (tj. návratu k předchozím stupňům vývoje), viz též odpověď na dotaz návštěvníka Toy ze dne 08.08.2017. Jinak nevidím nic špatného na tom, že máš rozvinutou fantazii a rád si hraješ. Pokud dovedeš rozlišovat mezi hrou na své oblíbené postavy na jedné straně a realitou na straně druhé, je vše v naprostém pořádku.
Zájem o sexualitu a její projevy sice v období dospívání obvykle roste, avšak intenzita a projevy tohoto zájmu mohou být u jednotlivých dospívajících různé. Tento zájem závisí do značné míry na úrovni hormonální hladiny v dospívajícím organismu (velmi zjednodušeně řečeno, čím vyšší hladina pohlavních hormonů, tím vyšší zájem o sexualitu), avšak určitý význam má rovněž temperament jednotlivce.
Sledování pornografie dospívajícím lidem nedoporučuji, protože pornografie u nich může vyvolat zkreslené představy o sexuálních aktivitách. Je třeba si uvědomit, že pornografie mnohdy neznázorňuje „syrovou realitu“ (ostatně jako taková by pro mnoho svých konzumentů nebyla dostatečně přitažlivá), nýbrž obsahuje různá „vylepšení“ v podobě filmových triků (např. střih, zpomalený záznam a podobně). Navíc v pornografii účinkují profesionální pornoherci a pornoherečky, jejichž sekundární pohlavní znaky mnohdy bývají různě „upravovány“ a „vylepšovány“ (například pomocí silikonových implantátů a podobně). Dospívající jedinec, který si svoje představy o sexuálních aktivitách vytváří pouze na základě sledování pornografie, může po zahájení vlastního pohlavního života prožívat určité zklamání z toho, že realita neodpovídá jeho dosavadním představám.

09.08.2017

Chtěl bych se zeptat, když masturbuju a příjde k vyvrcholení místo semena mi vystříkne taková průhledná tekutina, co to je ?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Průhledná tekutina by mohl být velmi řídký ejakulát (u dospívajících chlapců tvoří až 99% ejakulátu voda) nebo tzv. preejakulační tekutina.
Avšak preejakulační tekutina by nevystříkla, neboť se uvolňuje pouze v několika kapkách. Navíc k jejímu uvolňování dochází již během silného pohlavního vzrušení, nikoliv až při vyvrcholení. Tekutina, k jejímuž uvolňování u tebe dochází, je tedy spíše již ejakulát.

09.08.2017

Je mi 12 vazim 41 a merim cca. 157 je to OK?

Tajtrlik, 12 let

Milý Tajtrliku,

Ano, uvedená tělesná výška a hmotnost jsou vzhledem k tvému věku a pohlaví normální.

09.08.2017

Ahoj,
V dětství jsem neměl jedno varle v šourku, tak jsem byl na operaci. Teď se mi zdá to varle moc malé oproti druhému. Co mám dělat? Když jsem masturboval se stejnoletým kamarádem měl varlata větší a i více stříkal

Dalibor, 13 let

Milý Dalibore,

Rozdíl ve velikosti varlat se považuje za normální, pokud nepřekročí 20 až 25% objemu. Jedno z varlat tedy může být až o čtvrtinu menší, než druhé. Pokud máš obavy, že jedno z varlat je výrazně menší, obrať se na praktického lékaře pro děti a dorost, který ti může doporučit vyšetření na endokrinologii.
Kvůli tomu, že tvůj kamarád má větší varlata, se nemusíš trápit. Je možné, že tvůj kamarád se vyvíjí rychleji, a tudíž i jeho varlata jsou větší. Vyššímu dosaženému stupni tělesného vývoje by odpovídal i větší objem ejakulátu.
Není vyloučeno, že v důsledku kryptorchismu (nesestouplého varlete v dětství) je jedno z tvých varlat výrazně menší. To však ještě rozhodně nemusí znamenat, že se nebudeš vyvíjet normálně. Právě proto má chlapec dvě varlata, aby v případě potíží s jedním z nich plnilo potřebné funkce alespoň to druhé. Podobně fungují i ostatní párové orgány, například ledviny.

08.08.2017

Dobrý den,
jakou večeři byste doporučil při hubnutí? Co jíst a co ne?

Fitnessák, 15 let

Milý Fitnessáku,

Pokud chceš zhubnout, měl by sis denní příjem potravin rozdělit do pěti až šesti jídel. Večeře slouží k doplnění denního příjmu potravin, měla by být pestrá a spíše lehká. Neměla by přesahovat 25% denního příjmu potravy. Doporučit lze tmavé pečivo, mléčné výrobky, zeleninu či ovoce (ale ne moc sladké), naopak vyhýbat by ses měl světlému pečivu a živočišným tukům.

07.08.2017

Dobrý den. Při erekci stáhnu předkožku pouze do čtvrtiny žaludu. Při normálním uvolněném penisu taky. Je 100% šance ze se mi to casem uvolni? (Do jakého veku by se mi to uvolnilo?) Nebo je šance ze budu muset na obřízku?

Nick, 15 let

Milý Nicku,

Proces uvolňování zúžené předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Ještě ve věku okolo 11-ti let lze předkožku zcela přetáhnout přes okraj žaludu pouze u poloviny chlapců, zatímco ve věku 16-ti až 17-ti let již u 95% chlapců. V dospělosti má obtíže s přetahováním předkožky již jen zlomek procenta mužů.
Avšak ani v případě, že by nedošlo ke spontánnímu uvolnění předkožky v průběhu růstu a vývoje penisu, by provedení obřízky nejspíše nebylo nutné. Jedinou absolutní indikací obřízky (tj. jediným případem, kdy je nutné ji provést) je onemocnění zvané balanitis xerotica obliterans (BXO), a to v případech, kdy ani opakovaná léčba pomocí kortikosteroidů a antimykotik nevede ke zlepšení stavu. Pokud tedy netrpíš onemocněním BXO, není obřízka nutná.
V naprosté většině případů lze zúžení předkožky léčit pomocí kortikoidní masti (v odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost takovéto léčby). Pokud ti tedy zúžení předkožky způsobuje nějaké obtíže, můžeš navštívit urologa a požádat o předepsání kortikoidní masti (vydává se pouze na lékařský předpis).
Vzhledem k tomu, že ti již bylo 14 let, na tobě nelze provést chirurgický zákrok, při němž je odstraněna část těla, která se již neobnoví, pokud tomuto zákroku vážně odporuješ (viz zákon č. 89/2012 Sb. neboli nový občanský zákoník, § 100). K podstoupení obřízky by tě tedy nikdo neměl nutit.
Ani v případě, že by léčba pomocí kortikoidní masti nebyla úspěšná a bylo by nutné provést chirurgický zákrok, nemusí být tímto zákrokem přímo obřízka. Alternativu představuje plastika předkožky, při níž je prstenec předkožky chirurgicky rozšířen dorzální discizí, aniž by došlo k odstraňování eroticky citlivé tkáně.

07.08.2017

Je divné, že se hodně zajímám o penis staršího bratra (19 let) a že s ním chci vzájemně masturbovat?

Rony, 16 let

Milý Rony,

Zájem o tělo příslušníků opačného pohlaví je v období dospívání stejně normální, jako zájem o tělo příslušníků téhož pohlaví. Určitou roli zde hraje zvědavost. Tak například pokud je dospívající chlapec zvědavý, jak budou jeho vlastní pohlavní orgány vypadat po dosažení určitého stupně vývoje, není nic divného na tom, že věnuje pozornost pohlavním orgánům starších chlapců.
Ani touha po vzájemných sexuálních aktivitách s osobou téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuální orientace (přinejmenším u osob mladších 16-ti let, u nichž nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat). Nicméně je třeba počítat s tím, že by ses u bratra mohl setkat s projevy homofobie, tedy strachu z homosexuality. Z tohoto důvodu je třeba počítat s tím, že tvé případné snahy o navázání intimního kontaktu by mohly vést k odmítavé, ba dokonce agresivní reakci.

07.08.2017

Zamiloval jsem se. Ona mi říká ze mě miluje, ale nejsem si tím jistý. Jak bych moh' zjistit ze mě má doopravdy ráda?

T.K., 11 let

Milý T.K.,

Pokud tě dívka má ráda, nejlépe to poznáš podle jejího chování. K chlapci, kterého miluje, se dívka zpravidla chová citlivě a ohleduplně. Jestliže dívka tvrdí, že chlapce miluje, ale přitom se mu například posmívá, pomlouvá ho, nedovede mu v případě potřeby pomoci nebo není ochotna přistoupit na kompromis (tedy oboustranně přijatelné řešení nějakého problému), znamená to, že s její láskou to nejspíše nebude tak vážné.
V žádném případě však nedoporučuji, abys od dívky vyžadoval nějaký „důkaz“ toho, že tě miluje, protože opravdová láska žádné „důkazy“ nepotřebuje. Jinými slovy, neměl by ses snažit dívku nějak „vyzkoušet“ nebo dokonce „nachytat“. Ono to většinou ani není nutné, protože život sám vás postaví do různě náročných situací, ve kterých se ukáže, nakolik je váš vztah pevný.

07.08.2017

Dobrý den, dorůstá vytrhané obočí?

Tom, 14 let

Milý Tome,

Dorůstá, avšak mnohem pomalejším tempem, než po oholení. Vytrhávání chloupků z obočí pomocí pinzety je určitě vhodnější způsob, než jejich holení. Navíc při úpravě srostlého obočí (tj. při odstraňování chloupků, které některým lidem rostou nad kořenem nosu) pomocí holení se může stát, že poměrně širokou hlavicí strojku zasáhneš i ty části obočí, které si chceš ponechat.
Pokud používáš pinzetu, nesnaž se jednotlivé chloupky prudce „vyškubávat“, ale spíše plynule „vytáhnout“, a to po směru jejich růstu. Úpravu obočí prováděj buď po teplé sprše či koupeli, nebo alespoň po nahřání příslušných míst pomocí ručníku namočeného v teplé vodě.

07.08.2017

Jaký je váš názor na piercing v nose?

Mišula, 14 let

Milý Mišulo,

Při piercingu nosní přepážky je třeba počítat se stejnými riziky, jako při piercingu jiných částí těla, navíc dochází k perforaci chrupavčité části nosní přepážky, která poté již nesrůstá. Je třeba počítat rovněž s tím, že proražení nosní přepážky je velmi bolestivý úkon. Pokud chceš nosit kroužek v nosu, můžeš využít nepravý piercing (kroužek opatřený v místě přerušení dvěma kuličkami).
Za bezpečné místo pro perforaci z důvodu nošení šperku lze považovat pouze ušní lalůčky. Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních na oddělení ORL. Perforace jiných částí těla se za tímto účelem ve zdravotnických zařízeních neprovádí.

06.08.2017

Ahoj potřeboval by jsem se zeptat jestli je normální že mám potřebu onanovat každý den?
Mám pod žaludem malinké pupínky je to normální nebo mám zajít někam k doktorovi?
A ještě nebude divné když ukážu doktorovi že mám ve 12 letech kůži pod žaludem? Je normální že onanuji každý den dvakrát? Poroste mi penis když onanuji tak brzo?

Martin, 12 let

Milý Martine,

Každodenní masturbace (ba dokonce i masturbace vykonávaná více než jednou za den) je v tvém věku naprosto normální. Pupínky pod žaludem jsou nejspíše tzv. papily (papilae glandis). Jedná se o naprosto normální útvary, kvůli nimž se na lékaře obracet nemusíš.

06.08.2017

Rád bych si nechal udělat piercing. Od kolika let je to povoleno?

Mišula, 14 let

Milý Mišulo,

Legálně od 18-ti let, v některých salonech již od 15-ti nebo 16-ti let, avšak pouze se souhlasem rodičů. Do té doby můžeš použít náhradu v podobě nepravého magnetického piercingu.
Než se rozhodneš piercing podstoupit, zvaž, prosím, všechna zdravotní rizika s ním spojená. Přece jen se jedná o poranění, které může vést k různým komplikacím (komplikace při hojení, vytvoření nestandardní jizvy, přenos infekce, bolest, narušení nervového spojení v místě poranění, alergická reakce na vložený kovový šperk a podobně). V žádném případě nedoporučuji provádění piercingu v oblasti genitálu či prsních bradavek.

06.08.2017

Může při pokusu o roztažení předkožka krvácet?

Roman, 15 let

Milý Romane,

Násilné roztahování předkožky může vést k poranění, v jehož důsledku může nastat i krvácení. Z tohoto důvodu je při manipulaci se zúženou předkožkou třeba postupovat opatrně a v žádném případě se ji nesnažit násilím strhnout za žalud. Krvácející poranění může být způsobeno rovněž násilným pokusem o uvolnění konglutinace, tj. odtržení dosud neoddělené předkožky od žaludu. Také v případě konglutinace je třeba s předkožkou manipulovat opatrně.

06.08.2017

Jak moc je vagína roztáhlá při porodu?

Men, 17 let

Milý Mene,

Při porodu se pochva rozšiřuje tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte. Pro tento účel je třeba počítat s vnitřním průměrem okolo 10 až 11 cm. Běžně lze pochvu roztáhnout na vnitřní průměr cca do 6 cm, avšak při porodu je svalstvo pochvy vlivem hormonální činnosti pružnější, což umožňuje její širší rozevření. Pochva je tedy uzpůsobena k tomu, aby skrz ni mohlo dítě přijít na svět. Obávaný zákrok zvaný episiotomie (tj. nástřih hráze při porodu) ve většině případů není nutný. Přibližně do 6-ti týdnů po porodu se pochva vrací do běžného stavu.

05.08.2017

Je pravidelná prohlídka i v 18? Nebo až v 19? Co se při ní děje?

Pavol, 17 let

Milý Pavole,

Preventivní prohlídka je povinná jednou za dva roky. Poslední preventivní prohlídka dětí a dorostu se provádí před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost, nejpozději přede dnem dovršení 19-ti let věku. Obsah prohlídky je stejný, jako při prohlídce ve věku 17-ti let, navíc se provádí závěrečné zhodnocení zdravotního stavu pacienta před předáním jeho zdravotní dokumentace praktickému lékaři pro dospělé.

05.08.2017

Jaký typ spodního prádla považujete za zcela nejvhodnější?

Libor, 16 let

Milý Libore,

Nejvhodnější je spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny, jehož velikost odpovídá tělesným rozměrům osoby, která jej nosí (tj. nikde neškrtí a nezanechává na těle příliš výrazné stopy po otlačení, zejména hluboký „otisk“ gumy v pase). Pokud spodní prádlo splňuje tyto podmínky, vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o boxerky, slipy či trenýrky. Volba konkrétního druhu spodního prádla je vždy jen otázkou individuálního přání.

05.08.2017

Který výrobek můžu použít jako nejpřesnější náhrada lubrikačního gelu který bude normálně dosažitelný doma a já k nim budu mít přístup

--, 14 let

Milý --,

Nejlépe bys udělal, kdyby sis přece jen koupil lubrikační gel. Je volně prodejný v lékárnách a v drogeriích, jeho prodejnost není omezena žádnou věkovou hranicí.
Jako náhradu lubrikačního gelu (avšak spíše pro masturbaci nežli pro pohlavní styk) lze použít tělové mléko či pleťový krém. Nevýhoda těchto prostředků spočívá v tom, že se na rozdíl od lubrikačního gelu poměrně rychle „vmasírují“ do pokožky, čímž ztrácí svůj lubrikační účinek, a tudíž je někdy třeba jejich vrstvu během masturbace obnovovat.
Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevsakuje, a tudíž působí tak dlouho, dokud se neopláchne vodou. V běžném vybavení domácnosti stěží najdeš prostředek, který by měl tytéž vlastnosti.

05.08.2017

Vždy, keď behám dlhšiu dobu, tak ma pichá v boku. Čo sa deje?

Juraj, 13 let

Milý Juraji,

Píchání v boku při běhu nebo jiné fyzicky náročné pohybové aktivitě je nejčastěji způsobeno nesprávným dýcháním. Při běhu je třeba dýchat hluboce, protože při mělkém dýchání nedochází k dostatečnému okysličování tkání, což se může projevit pícháním ve spodní části břicha či v boku. Proto je při dýchání třeba zapojit nejen bránici (jako při běžném, mělkém dýchání), ale i mezižeberní svaly. Jejich zapojení lze trénovat například následujícím způsobem:

  • Lehneš si na záda, nohy pokrčíš v kolenou a ruce si položíš dlaněmi na hrudník (spíše ze stran než zepředu).
  • Zhluboka se nadechneš, přičemž se snažíš tlačit hrudníkem do dlaní, které na něm máš položené.
  • Až si tento způsob dýchání dostatečně nacvičíš vleže, můžeš přejít k témuž cvičení vsedě a nakonec i vestoje.

Píchání v boku může být rovněž způsobeno nedostatečnou svalovou fixací. Problém spočívá v tom, že vnitřní orgány uložené v břišní dutině nejsou dostatečně „podepřeny“ příslušnými svaly. Píchání v boku je v takovémto případě způsobeno nadměrným natahováním vazů, jimiž jsou svaly v dolní části břich spojeny, přičemž tato bolest vystřeluje právě do boků (zpravidla však jen na té straně, která je více zatížena). Pro posílení dolních břišních svalů lze využít např. cvik zvaný „V“ sed:

  • Lehneš si na záda, ruce natáhneš podél těla, ale tak, aby se nedotýkaly země (podložky). Mírně nadzvedneš nohy i horní část zad tak, aby váha tvého těla spočívala pouze na hýždích. V této poloze se pokusíš několik vteřin setrvat.
  • Později můžeš nohy nejen zvednout, ale i mírně pokrčit a zároveň více nadzvednout záda (při pohledu ze strany vypadá tato poloha tak, že trup a stehna svírají úhel ve tvaru písmene „V“, zatímco ruce i nohy jsou nataženy směrem dopředu).
  • Při cviku se neprohýbej v zádech a pohyby prováděj plynulým tahem, nikoli prudkým švihnutím.

04.08.2017

Zdravím, již v 17 mi začali řídnout a postupně mizet vlasy. Pravděpodobně to bude genetická indispozice. Nicméně mi to začalo dříve, než všem v rodině, myslíte že by mohlo dřívější řídnutí souviset i s psychikou?

Já první, 17 let

Milý Ty první,

Nejspíše se jedná o raný projev tzv. androgenní alopecie, což je postupný ústup vlasové linie z čela nebo z temene hlavy. Tento proces je u osob mužského pohlaví nejčastěji způsoben rozkladem testosteronu na tzv. dihydrotestosteron (DHT), který způsobuje zmenšování až zánik vlasových váčků, z nichž vyrůstají vlasy. Určitý vliv na rozvoj alopecie mají dědičné dispozice. K vypadávání vlasů dochází rovněž pod vlivem stresu a nadměrné psychické zátěže.
Možnosti léčby alopecie závisí na příčinách onemocnění. V úvahu připadá hormonální terapie, podpůrně může působit lokální aplikace kortikosteroidů. Účinnou metodou léčby je transplantace vlasů. Spočívá v tom, že drobné štěpy z té části hlavy, na níž jsou vlasy zachovány, se vkládají do oblastí pokrytých lysinami. Operace trvá zpravidla několik hodin. Zdravotní pojišťovny tento zákrok dosud nehradí, cena se pohybuje v řádu desítek tisíc Kč. Problém lze vyřešit i tím, že přestane být jako problém vnímán. V tomto směru by ti mohl pomoci psycholog nebo psychiatr.

04.08.2017

Mám obřízku a tak mám žalud běžné odkryty ale dá se přikrýt ale pak má můj penis asi jen 2 cm. Chtěl jsem se zeptat když mám žalud odkrytý a jdu např. do aquaparku a následně do vířivky zda si mám žalud zakrýt nebo nechat odkrytý. A pokud jsi neschovam žalud odkrytý může to mít nějaké následky ?? Děkuji za odpověď.

Milan, 15 let

Milý Milane,

U obřezaného penisu se někdy vytváří tzv. pseudopraeputium neboli „nepravá předkožka“, což je kožní záhyb, který vzniká natažením části kožního pokryvu těla penisu na žalud. K vytvoření této „nepravé předkožky“ může docházet rovněž při částečném nebo úplném zanoření penisu.
Zakrývání žaludu v aquaparku či ve vířivce není nutné. I kdybys měl žalud „schovaný“, je pravděpodobné, že určité množství vody by k němu proniklo (stejně jako může dojít k proniknutí vody mezi žalud a předkožku u chlapců či mužů, kteří obřezáni nebyli), avšak voda tvým vnějším pohlavním orgánům nijak neublíží. Pro pobyt ve vodě s obnaženým žaludem penisu tedy platí stejná zásada, jako pro pobyt ve vodě obecně, tj. po uplynutí nejvýše 20 minut bys měl vodu opustit a dalších 10 až 15 minut pobývat na souši.
Jinak nevidím důvod, proč by ses měl pobytu ve vodě vyhýbat (tedy alespoň za předpokladu, že od provedení obřízky uplynulo alespoň 3 až 5 týdnů). Pokud bys měl pocit, že delší pobyt ve vodě vedl k vysušení povrchu žaludu (např. žalud by byl výrazně menší, případně by se na jeho povrchu objevily různé rýhy, vrásky a podobně), můžeš si po ukončení návštěvy aquaparku či vířivky nanést na žalud menší množství pleťového krému pro suchou pleť.

04.08.2017

Kolik můžu dostat za darování krve? Děkuji za odpověď, Marian

Maria, 18 let

Milý Mario,

Prodej jakékoliv lidské tkáně nebo tělesné tekutiny je v ČR nelegální. Jestliže některé soukromé firmy platí „dárcům“ (v těchto případech spíše prodejcům) krve určité finanční částky, nejedná se o odměnu za odebranou krev, nýbrž o náhradu účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s odběrem krve. Pod vynaloženými výdaji se rozumí například náklady na dopravu na místo odběru a podobně. Zmíněná náhrada se pohybuje ve výši několika set Kč.
Pokud si chceš nebo potřebuješ vydělat nějaké peníze, doporučuji ti, aby sis našel nějakou práci nebo alespoň brigádu. Pokud cítíš potřebu pomoci lidem, kteří utrpěli važný úraz či prodělávají závažné onemocnění, staň se dobrovolným dárcem krve. „Prodávat“ krev (byť pod zástěrkou „náhrady vynaložených výdajů“) mi připadá poněkud neetické.

04.08.2017

Ahoj.

Ještě asi před měsícem když jsem masturboval tak jsem měl nevim jestli říct srostlou nebo slepenou předkožku k žaludu. Průběžně během měsíce se mi po kousíčkách odlepovala nebo odrostla a teď už se odlepila uplně. Takžě k žaludu už nemám přilepenou předkožku. Je to normalní ? Předem díky.

Kikin, 13 let

Milý Kikine,

Konglutinace neboli slepení mezi žaludem a předkožkou se u většiny chlapců uvolňuje spontánně. Tento proces může trvat různě dlouhou dobu a může k němu docházet v různém věku. Zatímco ve věku okolo 10-ti let má alespoň částečně „slepenou“ předkožku ještě přibližně polovina chlapců, ve věku 16 až 17 let jsou to již pouze 3%. K uvolnění konglutinace dochází nejpozději na počátku dospělosti.
Postupné „odlepování“, které popisuješ, je naprosto normální. Důležité je, aby nedošlo k násilnému stržení slepené předkožky, což by mohlo způsobit poranění, které by představovalo mnohem větší problém, než samotná konglutinace. Pokud necítíš bolest a nemáš na povrchu žaludu žádná viditelná poranění, znamená to, že k uvolnění konglutinace došlo bez komplikací.

04.08.2017

Zdravím,chtěl bych se zeptat co si myslíte o používání látky (…).Používal bych to před zápasem (1x týdně po dobu cca 2 měsíců),abych měl větší výkonnost,myslíte,že je to nevhodné v mém věku,popř. proč?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Jedná se o doplněk stravy v podobě směsi proteinů a aminokyselin. Konzumace takovýchto doplňků stravy je zvláště pro dospívající jedince ze zdravotního hlediska krajně nevhodná. Mezi zdravotní rizika spojená s těmito přípravky patří zejména onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity, snížení plodnosti aj.
Samozřejmě, že výrobci na takováto rizika zpravidla neupozorňují. Z právního hlediska totiž stačí, když uvedou složení výrobku. Doplňky stravy totiž patří mezi potraviny, nikoli mezi léčiva, u kterých se naopak nežádoucí účinky uvádět musí.

04.08.2017

Zdravím, takového dotazu jsem si tu ještě nevšimnul ale už od mala jsem si začal všímat, že mám vpáčené bradavky. Dříve mi to nijak zvlášť nevadilo, ale teď mi to začíná být i docela nepříjemné (např. na koupališti nebo na bazénu). Když mám husinu nebo si je více ohmatavám ta pravá pak někdy přestane být vpáčená. Potom když dojde na takové situace jako jsem popisoval (koupaliště, bazén), docela se za to stydím a skrývám to třeba ručníkem. Přečetl jsem si, že se to dá plasticky odstranit ale chci spíš vědět jestli se to třeba později v dospělosti nějak změní?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Vpáčené bradavky představují většinou pouze kosmetický problém, který nevyžaduje léčbu (snad jen s výjimkou vtahování bradavek, k němuž někdy dochází v důsledku nádorového onemocnění). Kdybys byl kojící žena, mohl bych ti doporučit používání speciálních tvarovacích kloboučků na prsní bradavky. Jedná se o jakési přísavky, jejichž připevněním na prsní bradavky se vytvoří podtlak, který bradavku vytáhne a zformuje. Tyto formovací přísavky je však třeba nosit několik hodin denně po dobu několika měsíců, což může být poněkud nepohodlné. Navíc formovače mohou způsobit prasklinky kůže v okolí bradavek či na bradavkách samotných. Avšak vzhledem k tomu, že jsi chlapec, takovéto pomůcky nejspíše nebudeš potřebovat. Při mírnější formě vpáčení bradavek můžeš provádět masáž, při níž bradavku jemně mneš mezi palcem a ukazováčkem. Postupuj však opatrně, aby sis nezpůsobil poranění, např. oděrky a škrábance.

04.08.2017

Co je to masturbace?

Darksoul, 11 let

Milý Darksoule,

Masturbace je činnost, která spočívá v dráždění pohlavních orgánů (zpravidla rukou) za účelem dosažení příjemných pocitů. Mezi dospívajícími je tato činnost známá pod různými hovorovými či přímo vulgárními výrazy, a tudíž je možné, že tuto činnost ve skutečnosti znáš a pouze nevíš, že se spisovně označuje termínem masturbace (někteří chlapci například říkají, že si „mastí“, „honí“ a podobně). Více o masturbaci najdeš na stránce „Hra pro jednoho“.

04.08.2017

Co je to láska a smutek? Jakto že jsou a jak fungují? Proč se smějeme?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Láska je silný citový vztah k druhé osobě. Může se jednat o oboustranný vztah, někdy však lásku pociťuje pouze jeden člověk vůči druhému, aniž by jeho city byly opětovány. Láska se projevuje pocitem radosti a štěstí, který je spojen s přítomností (nebo alespoň představou) milované osoby.
Smutek je nepříjemný citový stav (dalšími nepříjemnými citovými stavy jsou např. strach a úzkost). Může být reakcí na ztrátu milované osoby či věci, na utrpěnou křivdu či nespravedlnost, případně na neúspěch. Bývá spojen s pocity lítosti či zklamání.
Smích je projevem radosti, štěstí či úlevy. Kromě toho má smích také určitý sociální (společenský) význam, který spočívá v tom, že společný smích vnitřně stmeluje určitou skupinu lidí a do určité míry vyjadřuje i postavení jedince ve skupině. Tak například ve vrstevnických skupinách se často stává, že když se „vůdce party“ začne něčemu smát, ostatní se k němu přidají, čímž vyjadřují, že uznávají jeho autoritu, a že přijímají jeho názor na to, co je a co není k smíchu.

04.08.2017

Dobry den jak mam si zvětšit penis mam použit nějaké prášky nebo ...

Kubiz, 18 let

Milý Kubizi,

Pokud tvůj penis při erekci dosahuje délky méně než 5,6 cm, jedná se o mikropenis. V takovém případě lze jeho rozměry zvětšit pomocí hormonální léčby. Naproti tomu penis normálních rozměrů není třeba zvětšovat. Také by se mohlo jednat o tzv. zanořený penis. Více informací najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

03.08.2017

Dobry den, dnes rano som na mojom zaludi a predkozke zbadal nejake cervene fliacky, ktore vyzeraju ako odreniny. Nic podobne som este nemal. Ked si stahujem predkozku, tak to trochu boli. Fliacky (konkretne su 2 na zaludi a 2 na predkozke) zaludi su blizko pri mocovej trubici. Mozno ma v noci ustipol komar do penisu, lebo som cely dostipany. Neviete co to moze byt ?
Dakujem a prajem pekny den.

Anonymna osoba :), 14 let

Milý Anonymna osobo,

Zarudnutí může být opravdu způsobeno hmyzím bodnutím, avšak v úvahu připadá i mechanické poškození (například při příliš prudkých a divokých masturbačních pohybech), případně se může jednat o projev bakteriální infekce. Postižená místa 2x denně omývej čistou vodou, v případě otoku či bolesti můžeš použít chladný obklad. Hojení můžeš urychlit nanášením vhodné masti (panthenol, calcium pantothenicum a podobně).

03.08.2017

Jak je možné, že basketbalisté měří i přes dva metry?

Papí, 18 let

Milý Papí,

Basketbalová mužstva si vybírají převážně hráče s nadprůměrnou tělesnou výškou, neboť ta představuje v uvedeném sportu značnou výhodu. Průměrná tělesná výška hráče americké NBA činila v loňském roce 200,2 cm.
Vysoká postava je dána zejména dědičnými předpoklady, v některých případech je způsobena poruchou činnosti endokrinních žláz.

03.08.2017

Můžou být chlupy mezi nohama tak dlouhý aby mi přerostly pinďu??

Bertý, 11 let

Milý Bertý,

Teoreticky to možné je, i když k takovémuto přerůstání dochází jen zřídka. U dospělých mužů a vyspělejších dospívajících chlapců dosahují chlupy pubického ochlupení délky okolo 6 cm (na počátku puberty jsou však chloupky kratší). Pokud je penis kratší než 6 cm, jsou tyto chlupy teoreticky vzato delší. Avšak ve skutečnosti tomu tak být nemusí, protože pubické ochlupení je  zpravidla zvlněné či přímo kudrnaté. Pouze na počátku puberty rostou chloupky rovné. Přerůstání chlupů přes penis se častěji vyskytuje spíše u mužů a chlapců se zanořeným penisem.

03.08.2017

Jak hluboko si můžu strčit prst do análu?

Maxik, 13 let

Milý Maxiku,

Při zavádění prstu do konečníku bys neměl pronikat příliš hluboko, jinak hrozí poranění. Určitým vodítkem může být kloub mezi prvním a druhým článkem prstu, přičemž články prstů se počítají směrem od těla. Běžně se tedy do konečníku zavádí třetí a druhý článek prstu. Při zavádění prstu do konečníku je třeba použít lubrikant, který se nanese na samotný prst, případně i do okolí řitního otvoru.

03.08.2017

Chtěl bych se zeptat, čím se dají odlákat klíšťata. Za tohle léto už jsem měl 3, jedno na pytlíkovi, další na levé půlce(zadku) a dneska jsem ho měl na bimbasovi. Není to divný že se na mě tak lepí? I táborová doktorka říkala že tam nikdo nechodí tak často

Vilík, 11 let

Milý Vilíku,

K odpuzení klíšťat slouží různé repelenty, avšak jejich aplikaci na genitál (tedy na pohlavní orgány) zásadně nedoporučuji, protože by došlo k jejich podráždění, přinejmenším by repelent vyvolal nepříjemné svědění či pálení.
Výskyt klíštěte na pohlavních orgánech je dán tím, že pokožka na penisu a šourku je zpravidla vlhčí a tenčí, než na jiných částech těla, a že se člověk na těchto místech více potí. Určitou ochranu (byť ne zcela a na 100% spolehlivou) může poskytnout pravidelné užívání vitaminu B. Ten snižuje pocení a navíc zanechává na pokožce mírný zápach, který člověk sice necítí, avšak klíštěti je velmi nepříjemný.

03.08.2017

(…) Zveřejnit pouze odpověď

Fanda, 15 let

Milý Fando,

Barvení pubického ochlupení sice možné je, avšak jako každé barvení představuje určitou zátěž pro pokožku. V zahraničí se dokonce prodávají už i speciální barvy „na intimní ochlupení“, avšak nejsem si jist, zda tato „vymoženost“ již dorazila i na český trh.

03.08.2017

Chci se zeptat byl jsem letos s rodiči na dovolené v Itálii a u more na plazi tak skoro 90% lidi melo slipové plavky a já mel ty kruťasové plavky tak opravdu to bude tím jiný kraj jiný mrav nebo za tím je něco jiného u nás v ČR to mne přijde jiné,je pravda ze na plazi bylo spousta lidi hubených nebo spise sportovní postavou díky za odpověď a jestli tam pojedeme i příští rok tak přejdu na ty slipové chci držet s většinou

Adam, 14 let

Milý Adame,

Záleží výhradně na tobě, jakému druhu plavek dáš přednost. Pravdou je, že i plavky podléhají různým módním vlnám. Ve vývoji plavek a jejich vzhledu a provedení se obvykle střídají dvě tendence – snaha „co nejvíce ukazovat“ a naopak snaha „co nejvíce zakrývat“. Zatímco u dámských plavek se prosazuje spíše první z uvedených tendencí, u plavek pánských se v uplynulých desetiletích prosadil trend opačný, takže mnohé dnešní pánské plavky již připomínají spíše kraťasy či bermudy. Nicméně móda podléhá časovým změnám a není vyloučeno, že v nejbližším období převáží odlišné trendy.

03.08.2017

Je někdy nutné, aby se po obřízce nosila cevka? Pokud ano, v jakém případě?

Majk, 15 let

Milý Majku,

Katetrizace neboli cévkování močového měchýře se po obřízce provádí pouze v případě, že se pacient není schopen sám vymočit, případně pokud je močení prováděné „běžným způsobem“ příliš bolestivé. Obtíže s močením se u některých pacientů dostavují jako reakce organismu na poškození penisu uvedeným zákrokem, avšak nejpozději do několika dnů obtíže s močením odeznívají.

02.08.2017

Kdy se obvykle tvoří smegma když mám předkožku plně stažitelnou?

Míra, 12 let

Milý Míro,

Smegma mimo jiné podporuje proces oddělování předkožky od žaludu u chlapců, nicméně k jeho tvorbě dochází i po uvolnění případné konglutinace. Podle některých výzkumů se smegma tvoří dokonce i u 20% chlapců a mužů, kteří byli obřezáni. Smegma se tvoří u obou pohlaví, u mužů a chlapců mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, u žen a dívek v oblasti stydké štěrbiny a poševní předsíně, v největším množství okolo klitorisu (poštěváčku) a malých stydkých pysků.
Samotné smegma je tvořeno převážně mazem a odloučenými částečkami epitelové tkáně a slouží mimo jiné jako přirozený lubrikační prostředek. K odstraňování smegmatu dochází buď mechanickou cestou, nebo při mytí vnějších pohlavních orgánů. Někdy se uvádí, že smegma je karcinogenní (tj. může způsobovat rakovinu), avšak neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by tuto hypotézu potvrzovala.

02.08.2017

Dobrý den, ačkoliv to pro mne je nesmírně těžké, rád bych se Vám svěřil se svým problémem. Totiž, pro osvětlení situace. Mám svého o pět let staršího bratra a mám takový pocit, že mne zkrátka vzrušuje. Rád se dívám na jeho tělo, když se jde koupat, rád ho pozoruji, když je jen ve spodním prádle, a dokonce by mi nevadila ani představa, že bych ho viděl svlečeného úplně. Je pro mne fyzicky přitažlivý a rád bych s ní, pochopitelně v soukromí, absolvoval nějaké intimní aktivity. Jak mu kupříkladu taktně nabídnout společnou masturbaci?

Libor, 15 let

Milý Libore,

Dospívajícího chlapce ve věku do 16-ti let může vzrušovat všechno možné, včetně pohledu na tělo osoby téhož pohlaví, aniž by se muselo jednat o projev odlišné sexuální orientace. Tvoje představy svlečeného sourozence tudíž nejsou nijak abnormální. Určitý problém by mohly představovat spíše sexuální aktivity, pokud by o ně sourozenec neměl zájem. Je docela dobře možné, že tvůj bratr má ve svém věku (podle údajů, které v dotazu uvádíš, vychází jeho věk okolo 20-ti let) již stálou sexuální partnerku či partnera a je otázkou, zda by za těchto okolností vůbec měl zájem o sexuální aktivity s mladším sourozencem.
Samozřejmě, že bratrovi můžeš určitý zájem naznačit (například rozhovorem na téma masturbace), nicméně je třeba počítat s tím, že o společné aktivity erotického charakteru nebude mít zájem a na případné nabídky takovýchto aktivit bude reagovat více či méně důrazným odmítnutím. Pokud máš zájem o sexuální aktivity (např. společnou masturbaci) s osobou téhož pohlaví, bylo by možná lepší, kdyby sis našel vhodného partnera přiměřeného věku mimo okruh své rodiny.

02.08.2017

Dobrý den, jak mohu ve 14ti cvičit? Chci nabrat svalovou hmotu a mít svaly. Ještě mám dotaz, je pravda že se cvičením lépe vyvíjejí pohlavní orgány? Děkuji

Nevím, 14 let

Milý Nevím,

Pro posílení svalů můžeš vykonávat různé posilovací cviky s vahou vlastního těla, například dřepy, kliky, shyby a podobně. Důležité je, abys cviky prováděl správně, proto doporučuji konzultaci s trenérem nebo učitelem tělocviku. Posilovací cviky s nářadím u osob mladších 15-ti let nedoporučuji z důvodu rizika poškození kloubů. Pokud chceš již ve svém věku provádět posilovací cviky s nářadím, měl by ses obrátit na profesionálního trenéra, který má zkušenosti s tréninkem dětí a dorostu. Nesprávné provádění cviků může vést k poškození kloubů či k jiným zdravotním komplikacím. Doporučuji rovněž plavání, při němž dochází k posilování různých skupin svalů, avšak nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako např. posilovací cviky, běh a podobně.
Posilovací cviky zařazuj v sestavách po dvaceti, nejvýše 5 sestav za den. Plavání doporučuji v rozsahu alespoň 1 hodinu 2x týdně. Po každých patnácti až dvaceti minutách plavání si udělej 5 až 10 minut přestávku, delší pobyt ve vodě totiž neprospívá kůži.
Dále doporučuji zařadit o jídelníčku dostatečné množství potravin bohatých na bílkoviny, k nimž patří plnotučné mléčné výrobky (například plnotučné mléko a jogurty), obilniny (včetně rýže), sušené ovoce a ořechy.
Běžné cvičení nemá na vývoj pohlavních orgánů zásadní vliv.

02.08.2017

Dobrý den, je normální že masturbuji klidně i třikrát denně? Masturbování je pro mě velice příjemné.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tvém věku je provozování masturbace naprosto normální, a to i v případě, že se této činnosti věnuješ více než jednou denně. Pokud je ti masturbace příjemná, není důvod, proč by ses v této činnosti měl jakkoliv omezovat (samozřejmě s výjimkou provádění masturbace na veřejných místech). Stejně tak je naprosto normální, že je ti vykonávání masturbace příjemné.

02.08.2017

Ochlupení mě roste i na penisu a penis mi tak vypadá malý mohu se zeptat jak se mám tohoto ochlupení zbavit? Děkuji za odpověď

David, 15 let

Milý Davide,

Pubické ochlupení vyrůstá okolo kořene penisu, odkud vybíhá různými směry. Tělo penisu je i u dospělého jedince v posledních dvou třetinách až třech čtvrtinách své délky zpravidla holé.
Nadměrně rozvinuté ochlupení si samozřejmě můžeš oholit. Pokud jsou chloupky delší než 1 cm, doporučuji je před holením zkrátit (zastřihnout). Při zastřihávání i holení pubického ochlupení však postupuj velmi opatrně, aby nedošlo k poranění. Penis by měl být pokud možno co nejvíce natažený, čímž se riziko poranění sníží.

02.08.2017

Mohu se zeptat do jakého roku věku ještě roste penis?

Fidel, 15 let

Milý Fidele,

Růst penisu probíhá obvykle do 18-ti let věku. U některých chlapců (mladých mužů), například z důvodu opožděného nástupu puberty, může růst penisu pokračovat ještě přibližně do věku 19 až 21 let.

02.08.2017

Co mám dělat, když mi prasknul steh po obřízce?

Gustav, 14 let

Milý Gustave,

K uvolnění stehů po obřízce někdy dochází např. v důsledku silné erekce. Pokud možno co nejdříve se obrať na lékaře, který zákrok prováděl, případně navštiv nejbližší chirurgickou ambulanci. Pokud došlo k otevření jizvy, bude nejspíše třeba provést její vyčištění a následně obnovit suturu (sešití).

02.08.2017

Je normální že mám jedno varle menší než druhé ?Děkuji.

:/, 14 let

Milý :/,

Pokud rozdíl v objemu varlat nečiní více než 20 – 25%, mělo by být vše v pořádku. U naprosté většiny mužů a chlapců má jedno varle (většinou pravé) mírně vyšší objem, než druhé.

01.08.2017

Mám dotaz na vnitřní straně předkožky se mi objevili takové pupínky jsou malé a kulaté (asi cca.0,1mm) ale je jich hodně . A eště něco na varlatech se mi objevili takové větší pupínky ale jsou asi tak 1cm od sebe a měří asi 0,3 mm.
Předem děkuju za odpověď .

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Nejspíše se jedná o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky, které se mohou objevit na penisu i na šourku. Nejsou nijak nebezpečné.

01.08.2017

Je něco špatného na proteinech (doplňku stravy)?

Dhakdhak, 17 let

Milý Dhakdhaku,

Doplňky stravy v podobě proteinových směsí příliš nedoporučuji. Užívání těchto doplňků stravy může způsobit celou řadu zdravotních obtíží, např. onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a další. Namísto konzumace proteinových doplňků stravy doporučuji pestrou výživu se zařazením většího množství obilovin (včetně rýže) a různých druhů ovoce a zeleniny.

01.08.2017

Zdravím, musí dát bratr s hemofilií vzorek krve?

Tom, 13 let

Milý Tome,

V souvislosti s přestupkovým řízením je příslušník Policie ČR oprávněn požadovat odběr krve za účelem zjištění alkoholu nebo jiné návykové látky (nejčastěji se tak děje při dopravních nehodách, u nichž je důvodné podezření, že se staly pod vlivem alkoholu). Odmítnutí splnění výzvy k podstoupení odběru krve (ať už ze zdravotních či jiných důvodů) je v takovém případě přestupkem a při soudním řízení může být toto odmítnutí přičteno k tíži obviněného. Pokud by tedy byl bratr podezřelý, že se dopustil přestupku (např. spáchal dopravní nehodu) pod vlivem alkoholu a odmítl odběr krve z důvodu zjištění alkoholu, mohl by soud postupovat tak, jako kdyby byla přítomnost alkoholu na základě oděru potvrzena (jak se již v minulosti několikrát stalo, přičemž soudy vyššího stupně tyto rozsudky potvrdily). Osoba s hemofilií by však měla na toto své onemocnění upozornit lékaře, který odběr krve provádí.

01.08.2017

Oholil jsem se kolem genitálií, ale nepříjemně mě píchají a ty malé oholené chloupky. Za jak dlouho zase vyrostou, aby to tak nepíchalo?

Nick, 17 let

Milý Nicku,

Pubické ochlupení dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc. Každý z chloupků roste v průměru půl roku, poté vypadne a na jeho místě začíná růst nový. Po oholení může trvat několik dnů, než dorůstající ochlupení přestane svědit či píchat. nejčastější příčinou píchání či svědění po oholení je zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky. V důsledku zarůstání dochází k zánětlivé reakci, která se projevuje v podobě červených pupínků. Těmto problémům lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem.

01.08.2017

Vadi když si strkam do zadku fixu?? Nepoškodí me to nějak?

Filda, 16 let

Milý Fildo,

Zavádění cizích předmětů do konečníku rozhodně nedoporučuji, mohlo by dojít k poranění. Pokud už cítíš neodolatelnou potřebu si do konečníku něco zavádět, použij výhradně vlastní prst (pokud možno pouze jeden).