Archiv odpovědí - únor 2018

28.02.2018

Dobrý den, měl bych pár otázek:
1. Dneska jsem se potil jenom z toho že jsem seděl. Je to normální?
2. Posledních pár mám větší potřebu masturbovat. Nechápu proč. :(
3. Chtěl bych si přivydělat na brigádě, ale vzhledem tomu, že je škola a je mi 14 let, napadlo mě, že bych mohl pomáhat starým lidem. Chodit jim na nákupy atd. Je to zároveň takový dobrý skutek.
Myslíte, že to ve 14-ti letech a ve školním roce možné, dělat takovou brigádu?
Děkuji za odpovědi. :)

FoNiKiN, 14 let

Milý FoNiKiNe,

1) Zvýšené pocení nemusí být spojeno s fyzickou námahou, ale může k němu docházet i v klidu. U dospívajících jedinců souvisí zvýšená tvorba potu s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Výraznější pocení může být způsobeno i stresem a psychickým napětím, případně pobytem v přetopené místnosti.
2) Také silněji pociťovaná sexuální potřeba nejspíše souvisí s nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vlivem hormonálních změn, k nimž v organismu dospívajícího jedince dochází, narůstá jeho potřeba sexuálního uspokojení, přičemž nejpřirozenějším způsobem dosažení sexuálního uspokojení je pro dospívajícího jedince právě masturbace.
3) Zákaz dětské práce se vztahuje na osoby mladší 15-ti let, které nemají ukončenou povinnou školní docházku. Pokud si chceš vydělávat peníze „načerno“, například donášením nákupů starším osobám, měl bys být opatrný. Jako osoba mladší 18-ti let sice neneseš hmotnou odpovědnost, avšak jistě by bylo nepříjemné, kdybys například ztratil svěřené peníze na nákupy (a tím i důvěru druhého člověka).
Za „dobrý skutek“ lze označit pouze takové jednání, za které člověk nepožaduje odměnu. Pokud si od starších osob necháš za poskytnutou pomoc zaplatit, nejedná se již o dobrý skutek, nýbrž o výdělečnou činnost.

28.02.2018

Dobrý den, mám pár otázek.
1) Je na období puberty něco lepšího než na dětství?
2) Jak mám bratrovi vysvětlit, že nejsem gej? Pořád to o mě tvrdí.

DoomedorDoomedor, 15 let

Milý DoomedorDoomedore,

1) V období dospívání dochází ve vývoji jedince k zásadním psychickým a sociálním změnám, v jejichž důsledku se člověk stává samostatnějším a nezávislejším. Dospívající jedinec prochází rovněž tělesnými změnami, díky nimž se stává silnějším a mohutnějším. Dospívání je spojeno rovněž s dosažením vyššího stupně pohlavního vývoje.
2) Sexuální orientaci jedince mladšího 16-ti let nelze spolehlivě prokázat. Neexistuje žádný projev chování, který by bylo možno jednoznačně spojit s homosexuální orientací. Někteří lidé se mylně domnívají, že homosexuální orientace se projevuje například v hlasovém projevu, ve způsobu chování nebo oblékání, avšak nic z toho není vědecky prokázáno.

28.02.2018

Co mám dělat když mám podezření že mám poraněnou mocovou trubici ale krev mi zní neteče jenom bolí když močím.

Anonymus, 11 let

Milý Anonyme,

Bolest při močení nemusí být způsobena poraněním močové trubice. Spíše se jedná o projev zánětu vývodných cest močových. V takovém případě doporučuji klid a dostatečný příjem tekutin. Jestliže bolest při močení trvá delší dobu (několik dnů), popros jednoho z rodičů, ať s tebou dojde k praktickému lékaři a vezmi si s sebou vzorek moči.

28.02.2018

Je možné, že první člověk, se kterým budu chodit, bude "ten pravý" a vydržím s ním celý život? Pár kámošů mi říkalo, že než si najdu životní lásku, musím s pár holkama chodit. Mě to ale přijde jako blbost.

David, 15 let

Milý Davide,

Vyloučit nelze ani jednu z uvedených možností. Pokud budeš při výběru partnera nebo partnerky postupovat pečlivě a s rozvahou, pokud se k sobě budete hodit a dovedete společně překonat různé obtíže, které se i v pevném citovém vztahu mohou čas od času vyskytnout, není vyloučeno, že vám vztah vydrží na celý život.
Avšak stejně tak dobře je možné, že svého životního partnera či partnerku nepotkáš hned na první pokus. Nicméně i dočasné vztahy, které spolu dospívající či mladí lidé navazují, mají určitý význam. Dochází v nich totiž nejen k získávání nových zkušeností, ale také k oboustranně přínosnému rozvoji určitých sociálních a komunikačních dovedností, které lze později uplatnit v dalších vztazích.

27.02.2018

Ahoj, chci se zeptat, zda je nějak nebezpečné si vybělit zuby doma pomocí jedlé sody a citronem. Zuby si čistím pravidelně elektrickým kartáčkem, ale nejsou tak bílé jak by mohli být. Děkuju za Vaší odpověď.

Zub, 11 let

Milý Zube,

Domácí bělení zubů pomocí jedlé sody a citronové šťávy nedoporučuji, neboť při něm může dojít k poškození zubní skloviny. Pokud si nechceš zničit zuby, použij pro jejich čištění raději speciální zubní pastu, případně se obrať na dentální hygienistku nebo zubního lékaře, kteří ti mohou poradit, jak máš při čištění zubů postupovat.

27.02.2018

Dobrý den. Trápí mě citlivá věc. Myslím si, že mám gynekomastii. Hrozně mě to trápí, dříve jsem si myslel, že to jde odstranit jen operativně, ale díky těmto stránkám jsem se dozvěděl o hormonální léčbě. Během věku 11-13 let jsem byl velice obézní, toto mi značně nevyhovovalo a tak jsem s tím něco dělal, během třičtvrtě roku jsem shodil díky stravě, cvičením skoro 26 kg. Mojí motivací bylo, že vysekám z toho oplácaného těla tu postavu, o které jsem toužil. Pamatuji si, že se situace s prsy trochu zlepšila, ale neodezněla. Strašně mi to bere sebevědomí, protože stát vzpřímeně bez mikiny, když se podívám do zrcadla nebo ze shora, je to divně nepřirozené. Kor, když spatříte nenápadně se divájící třeba kamarády. To se raději shrbím nebo si dám ruce přes sebe o snažím se tak schovat prsa. Strašně moc mám rád nošení košil a tohoto stylu, ale věřte mi, že s košilí to je pro mě peklo, proto nosím tzv tričko pod košili, které je elastické a stáhne mi hrudník do takových, no přijatelných tvarů. No, přiznám se, že závidím klukům, kteří jsou prostě plochý, mě se to líbí. To já mám robustnější stavbu těla, i když jsem byl opravdu hubený, tak mám mohutný hrudník, takový asi jak má být, ale ty prsa jsou na něm víc vidět než na plochým, jestli mě chápete. Problém mám v tom, že jsem byl v neunosné životní situaci, kdy jsem psychické napětí, stres utápěl v jídle, i když mě z něho bylo strašně už blbě. to bych nerozebíral, je to pro mě taková určitá moje kapitola, co jsem prožil a já jsem tehdy kvuli tomu přestal cvičit, začal se přejídat, tloustnout. je to pomalu rok od toho. nevím, příjde mi, že mě to dosti změnilo, ten chtíč je už po tom roce asi tak ohranej, jakože od zítřa jím po dvou hodinách dvě porce. atd...dřív to bylo něco novýho, protože to byly nepatřičné poznamky k vaze, tak byla chut to všem dokázat, že to dám. Jsem doma řekl, že držím 8 den ne dietu, ale jedení stravy pravidelně a cviky k tomu, všichni se nad tím jen pousmáli, ale já jim to dokázal, hlavně i sobě že jsem to zvládl. o to větší je ve mě zklamání z toho, že jsem, tam, kde jsem. Chtěl bych zhubnout ne už do leta, ale do nástupu na střední školu na kterou se doufám dostanu. Mohl byste mi prosím popsat jak by probíhala léčba a vše okolo. Chci si dát tělo dokupy. Nedovedu si představit jak to vysvětlím mamce, že bych potřeboval k doktorce pro papír skrz gynekomastii. Jednou jsem jí naznačil, že se mi to nelíbí a že jsou možnosti jak se toho zbavit, odvětila, že tata to měl taky a že to chlapi mívají. Pro mě je vše tak zapeklité jako představa méhu studu u doktorky jak se jí svěřuji, je to postarší dáma (bojužel na vesnici), která mou rodinu již zná dlouho, ale...Děkuju!

Péťa, 15 let

Milý Péťo,

Rozlišujeme pravou  nepravou gynekomastii. Při pravé gynekomastii dochází u chlapců k chorobnému zvětšení prsních bradavek, při nepravé gynekomastii pouze ke zvýšenému ukládání tuku v oblasti hrudníku.
Pravá gynekomastie je způsobena pronikáním ženských pohlavních hormonů (estrogenů) z hormonální antikoncepce do odpadních vod, odkud se dostávají do těla mužů a chlapců (dosud nebyla vyvinuta žádná čistička odpadních vod, která by dokázala estrogeny odbourat). Zatímco tělo dospělého muže si s pronikajícími estrogeny vzhledem k vysoké hladině testosteronu zpravidla dovede poradit, u dospívajících chlapců se vyšší hladina estrogenů často projevuje právě v podobě pravé gynekomastie.
Je smutné, že tvoje maminka nebere tvůj problém vážně. Zřejmě si nedovede představit, jak trapně se dospívající chlapec může cítit, když mu přes oblečení zřetelně rýsují prsní bradavky. Přitom se jedná o poruchu, kterou lze poměrně úspěšně léčit. Nevidím tedy důvod, proč by ses měl zbytečně trápit.
Nejprve je třeba zjistit, zda se jedná o pravou či nepravou gynekomastii. K tomu slouží vyšetření hladiny pohlavních hormonů v krvi, které se provádí na specializovaných endokrinologických pracovištích. Poukaz na endokrinologické vyšetření vystaví praktický lékař. Pokud endokrinologické vyšetření prokáže, že se skutečně jedná o pravou gynekomastii, lze zahájit léčbu pomocí antiestrogenů (např. tamoxifenu).
Každé dítě má právo na lékařskou péči. Jestliže s tebou rodiče odmítají navštívit lékaře, můžeš se obrátit se žádostí o pomoc na orgán sociální a právní ochrany dítěte, což je zpravidla příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Avšak pro udržení dobrých vztahů v rodině by přece jen bylo lepší, kdyby se ti podařilo rodiče přesvědčit, aby s tebou navštívili lékaře dobrovolně.

27.02.2018

Dobrý deň. Aké cviky mám cvičiť ak chcem schudnúť. Koľko krát do dňa, kolko sérií atd. Vopred ďakujem za odpoveď.

Solo, 15 let

Milý Solo,

Pro redukci tělesné hmotnosti můžeš využít běžné cviky, které nejspíše znáš z tělocviku, například kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně. Cviky můžeš vykonávat v sestavách po deseti, později po dvaceti. Denně vykonávej nejvýše pět sestav cviků.
Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno se značným výdejem energie, avšak na rozdíl od běhu nebo posilování nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby. Z dalších pohybových aktivit mohu doporučit jízdu na kole a běh na lyžích.
Jestliže potřebuješ zhubnout, doporučuji kombinovat dostatek pohybu s úpravou stravovacích návyků. Denní příjem potravin by sis měl rozdělit alespoň do pěti jídel. Zajisti si rovněž dostatečný příjem tekutin. Vyhýbej se konzumaci bílého pečiva (tj. světlých rohlíků, housek a podobně) a tučných jídel. Pro zahnání hladu můžeš využít například zeleninu nebo ovesnou kaši.

27.02.2018

Dobrý den na horní části penisu se mi udělal takový pupínek. Vypadá divně ale nic to není ale vadí mi není to ani beďar.Zmizí sám? A skoro po celém žaludu se mi udělali takový hrbolky vypadá to jako pupínky ale je jich hodně vedle sebe. Nejsou to ty pod žaludem ale jsou na žaludu. Co s tím?

TomTom, 14 let

Milý TomeTome,

Pupínek na horní straně penisu je nejspíše ucpaná mazová žlázka. Dříve či později dojde k jejímu vyhnisání a zahojení. Pupínek si nemačkej ani nedrbej.
Hrbolky a skvrny na povrchu žaludu mohou být projevem zánětlivého nebo mykotického onemocnění. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů. Budou-li se obtíže zhoršovat, můžeš vyzkoušet některou z volně prodejných mastí (např. canesten krém), případně navštívit kožního lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

27.02.2018

Dobrý den, mám svoji nejlepší kamarádku v nemocnici a mě už nenapadá, co bych jí měl napsat. Zatím jsem jí napsal, jenom jak se má a ať se brzy uzdraví. Děkuji

Pepan, 15 let

Milý Pepane,

Je od tebe hezké, že se nemocné kamarádky ptáš, jak se má a přeješ jí, aby se brzy uzdravila. Je zdvořilé popřát nemocnému brzké uzdravení, případně se jej zeptat, jak se cítí. Avšak v dalších zprávách či konverzacích by ses měl pokusit obrátit pozornost dívky k nějakému příjemnějšímu tématu, aby myslela na hezké věci a díky tomu lépe snášela pobyt v nemocnici. Například jí můžeš napsat, že vzpomínáš na nějaký váš společný zážitek z poslední doby, případně můžeš napsat o tom, co byste spolu mohli dělat, až se uzdraví. Díky tomu se dívka bude více těšit na vaše budoucí společné zážitky, což jí pomůže snáze překonat  vzájemné odloučení.

27.02.2018

Jak bych poznal poškození kloubních pouzder?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Dvěma hlavními příznaky je bolest a otok. Avšak obtíže se nemusí dostavit ihned, ale i s menším nebo větším časovým odstupem.

27.02.2018

Jak poznám poranění močové rubrice?

Anonymius, 11 let

Milý Anonymie,

Poranění zadní části močové trubice jsou poměrně vzácná, dochází k nim například při zlomeninách pánve, při pádech obkročmo na tvrdý předmět a podobně. K poranění přední části močové trubice může dojít při zavádění různých předmětů do močové trubice, což je praktika, před kterou co nejdůrazněji varuji (s výjimkou některých zdravotnických úkonů, které provádí odborně způsobilá osoba).
Příznakem poranění může být krvácení z močové trubice, bolest a neschopnost se vymočit ani při plném močovém měchýři.

27.02.2018

Jaký nejlepší krém na obličej byste mi doporučil, abych měl hezkou pleť? Na ceně nezáleží.

Paul, 16 let

Milý Paule,

Výběr vhodného krému závisí především na typu pleti. Jiné krémy jsou určeny pro suchou pleť, jiné pro normální nebo mastnou pleť. Většina dospívajících chlapců má pleť spíše mastnou, což souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu v důsledku hormonálních změn v období dospívání. Avšak někteří dospívající mají naopak suchou pleť.
Konkrétní značku krému ti doporučit nemohu. Pokud si při nákupu krému nevíš rady, můžeš o pomoc při jeho výběru poprosit prodavače nebo lékárníka.

27.02.2018

Dneska jsem si po dlouhý době zastřihával chlupy tam dole,většinou to dělám na záchodě a ještě jsem se tam dneska poprvý holil, to jsem dělak nad umyvadlem. Zajímá mě jestli to nemůže ucpat odpaní trubku?

Jailbird, 13 let

Milý Jailbirde,

Na tento dotaz by ti lépe než já odpověděl spíše instalatér. Nicméně se domnívám, že samotné chlupy by mohly odtok vody ucpat snad jen při velkém množství. K ucpání potrubí však mohou přispět tím, že se na ně nabalí zbytky mýdla, mastnota a jiné nečistoty. Odpad můžeš uvolnit tím, že do umyvadla nasypeš jedlou sodu (lze zakoupit v obchodech s potravinami) a naliješ horkou vodu z varné konvice. Buď však velmi opatrný, protože pára, která se vytvoří po zalití sody horkou vodou, vyvolává podráždění pokožky, očí a dýchacích cest.

27.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat, jaká je minimální velikost penisu pro uspokojení ženy a minimální velikost pro to, aby se vůbec dalo rozmnožovat. Jak musí být penis velký, aby protrhl panenskou blánu? Toť vše.

Bobísek, 14 let

Milý Bobísku,

Podle některých sexuologů by měl k uskutečnění pohlavního styku dostačovat již penis o délce v erekci 4 až 5 cm. Při pohlavním styku však není důležitá ani tak samotná délka penisu, jako hloubka jeho zavádění, přičemž platí, že hlubší zavádění penisu do pochvy může být pro partnerku nepříjemné, zejména naráží-li partnerův penis na děložní hrdlo partnerky. Hloubku zavedení penisu lze do značné míry ovlivnit kopulační polohou, tj. polohou, v níž k pohlavnímu styku dochází.
Hymen (neboli panenská blána) může být různě silný a různě pružný. Navíc v hymenu se nachází otvor, který je zpravidla kruhový, ale může mít i jiné tvary. Porušení hymenu při prvním pohlavním styku nemusí probíhat nijak dramaticky a není třeba se jej obávat. Pouze ve vzácných případech je hymen natolik silný či otvor v něm natolik malý, že proniknutí penisu do pochvy působí obtíže. Rozměry penisu při tom nehrají podstatnou roli.

26.02.2018

Dobrý den, četl jsem že nejlepší aktivitou na spalování tuků je plavání. Já ale plavat moc dobře neumím. Chci se zeptat, jaká je další vhodná aktivita na spalování tuků?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Na to, aby ses naučil plavat, případně se v této dovednosti zdokonalil, není nikdy pozdě. Kromě plaveckých kurzů pro děti existují plavecké kurzy pro mládež, ba dokonce i pro dospělé. Oproti běhu či posilování má plavání tu nespornou výhodu, že představuje mnohem menší zátěž pro klouby. Z dalších pohybových aktivit lze doporučit například jízdu na kole a běh na lyžích.

26.02.2018

1) Vím o tom že se sex v 13 letech nedoporučuje z důvodu nečekaného početí, je ale i nějaký jiný důvod proč nemít sex, třeba že hrozí nějaké zranění nebo něco jiného? (myšleno jako v takovém věku)
2) Je nějaká "optimální" délka penisu která uspokojí oba dva?
3) Hrozně bych chtěl mít sex, holky z naší třídy mě hrozně lákají a často si je představuju jak to s nimi dělám, několikrát jsem si představil i učitelku. Existuje nějaká "náhrada" za sex?
4) Dá se někde koupit umělá panna na sex?

jsem, 13 let

Milý jsi,

1) Kromě rizika neplánovaného početí je třeba počítat také s rizikem přenosu infekce, což se vztahuje nejen na pohlavní nemoci, ale na veškerá infekční onemocnění. Pohlavním stykem se poměrně často přenáší například virová hepatitida (žloutenka).
K poranění dochází při pohlavním styku do pochvy poměrně zřídka, poněkud rizikovější je z tohoto hlediska pohlavní styk do konečníku, zejména není-li při něm použito dostatečné množství lubrikačního gelu.
2) Za „optimální“ lze považovat penis průměrných, mírně podprůměrných či mírně nadprůměrných rozměrů. Problémy může způsobovat příliš hluboké zavádění penisu do pochvy. Většina mužů s penisem běžných rozměrů zavádí při pohlavním styku do pochvy přibližně jednu polovinu až dvě třetiny délky penisu.
Samozřejmě, že záleží také na technice pohlavního styku, jmenovitě na tzv. kopulační neboli koitální poloze (tj. poloze, v níž je pohlavní styk uskutečňován).
3) Pro dospívajícího jedince je nejčastější, nejpřirozenější a zároveň i nejbezpečnější formou uspokojování sexuální potřeby masturbace.
K párovým sexuálním aktivitám je třeba přistupovat odpovědně, tedy až po navázání trvalejšího a dostatečně pevného vztahu. Pohlavní styk do pochvy je vhodné odložit na dobu, kdy jsou oba partneři připraveni nést následky početí a přijmout na sebe rodičovskou odpovědnost, neboť žádný antikoncepční prostředek není 100% spolehlivý, a tudíž nelze vyloučit nechtěné těhotenství partnerky. Dokud si dva mladí lidé nejsou jisti, že rodičovskou roli zvládnou, měli by se omezit na tzv. nekoitální sexuální aktivity (tj. na takové, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy).
4) Takováto erotická pomůcka se sice vyrábí a prodává (k dostání je ve specializovaných obchodech pro zákazníky starší 18-ti let), avšak její používání rozhodně nedoporučuji. Zavádění penisu do jakéhokoliv umělého předmětu (dutiny, otvoru) je spojeno s rizikem poranění. Pro masturbaci doporučuji používat výhradně ruku.

26.02.2018

Dobry vecer jakto kdys si oholim penis tak se mi udělaj na kraji beďary a po celém mam pupínky? A proc potom to mam cele kolem toho nad penisem cele cernozelene proc? Dekuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pupínky, které se vytvářejí na oholené pokožce a mohou připomínat akné, bývají způsobeny zarůstáním chloupků. Abys tvorbě pupínků předešel, je třeba si zvlhčovat pokožku na oholených místech pomocí pleťového krému. Čím mastnější krém, tím lépe. Díky krému bude pokožka vláčnější a dorůstající chloupky do ní nebudou zarůstat. Pokožka tím zároveň získá zdravější vzhled.

26.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat leve varle mám velmi dost níže než pravý. A také je menší než pravé. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Krás, 15 letb

Milý Kráse,

Naprostá většina mužů a chlapců má levé varle umístěné níž než pravé. Podle některých odborníků má tento rozdíl značný význam pro vzpřímenou chůzi.
Objem pravého varlete je u naprosté většiny mužů a chlapců větší než objem levého (jinak řečeno, levé varle je menší než pravé), avšak může tomu být i naopak. Průměrný rozdíl v objemu levého a pravého varlete se pohybuje řádově v jednotkách procent, avšak za normální lze považovat rozdíl až 20%. Důvodem ke znepokojení by byl pouze výraznější rozdíl (nad 20 až 25%). Jinak je naprosto normální a přirozené, že pohlavní orgány nejsou zcela souměrné.

26.02.2018

Dobrý den, měl bych pár otázek
1) jak probíhá záchvat paniky a úzkosti
2) klepou se mi ruce (asi to bude stresem)
Není to tak že bych neudržel v ruce tužku ale s detailnější prací mám problém a můj dotaz zní : co s tím mám dělat ??? (občas to je dost nepříjemné a asi to dost ovlivní i má budoucí studia)

Jakuban, 15 let

Milý Jakubane,

1) Panická ataka neboli záchvat paniky je náhlý a nepředvídatelný úzkostný stav, který je doprovázen celou řadou psychických a tělesných příznaků. K psychickým příznakům patří zejména velmi silné psychické napětí, ztráta kontroly a sebeovládání, pocit zoufalství a beznaděje, který je často doprovázen strachem ze smrti, zešílení nebo zmizení. K tělesným příznakům patří zejména zrychlení srdeční činnosti („bušení srdce“), sucho v ústech, návaly horka či naopak chladu, někdy též svalový třes, závrať, nevolnost, zvýšené svalové napětí nebo pocity svírání v hrudníku či v krku. Celkově se jedná o velmi nepříjemný stav.
Běžné pocity úzkosti lze potlačit zaměřením pozornosti na okolní prostředí. Pokud se u tebe dostavuje úzkost, doporučuji například rozhlédnout se po místnosti, ukazovat na jednotlivé předměty a vyslovovat jejich názvy (např. ukážeš prstem na stůl a řekneš „stůl“). Podobně může působit i ukazování a pojmenovávání částí vlastního těla. Avšak při skutečné panické atace nemusí být pacient takovéhoto zaměření pozornosti na okolní prostředí schopen. V takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc, tedy obrátit se na psychiatra. Léčba pacientů trpících panickými atakami spočívá především v psychoterapii, v závažnějších případech lze předepsat léčiva ze skupiny antidepresiv.
2) Třes rukou při stresu, únavě nebo silném rozčilení je naprosto normální. Odolnost vůči stresu lze do určité míry zvýšit pomocí psychoterapie vedené odborníkem (psychiatrem nebo alespoň psychologem). Nicméně vyloučit nelze ani onemocnění nervové soustavy. Jestliže ti třes rukou způsobuje obtíže v praktickém životě, doporučoval bych navštívit neurologa (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař).

26.02.2018

Co musím splňovat, aby mi soud přiznal plnou svéprávnost a zletilost?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Jedinci mladšímu 18-ti let, který již dovršil věk 16-ti let, může soud přiznat svéprávnost za podmínky, že je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého, případně pokud je udělení svéprávnosti z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
Udělením svéprávnosti mladistvému však nejsou dotčena určitá zákonem stanovená omezení vztahující se k věkové hrabici 18-ti let. Například ani mladistvý, jemuž soud přiznal svéprávnost, nesmí řídit určité druhy motorových vozidel, nesmí mu být prodáván alkohol, tabákové výrobky a podobně.

26.02.2018

Dobrý den!
Dnes ráno jsem si poprvé honil penis i s výstřikem, za jak dlouho poznám že se mi udělalo další sperma? Děkuji za odpověď.

Myšák, 13 let

Milý Myšáku,

Jakmile se v těle dospívajícího chlapce začne tvořit sperma (ejakulát), probíhá jeho tvorba v podstatě nepřetržitě. Není třeba po každé ejakulaci čekat, až se vytvoří nové sperma. Pouze v případě, že k ejakulaci dojde opakovaně v krátkých časových odstupech, se objem spermatu při každé další ejakulaci snižuje, dokud tělo nevyprodukuje dostatek nového ejakulátu.

25.02.2018

Dobry den jak se vypočítá BMI u dospívajícího který cvičí 5x týdně. měřím 172 a moje váha je 61 ale mám svalnatou postavu a objem tuku asi něco okolo 3%. napsalo mi to mírnou nadváhu. je lepší si tento test dělat až v 18.

Páťa, 14 let

Milý Páťo,

Hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) se u dospívajících počítá podle stejného vzorce, jako u dospělých.

Rozdíl spočívá v rozsahu optimálních hodnot. Zatímco pro dospělé se BMI při normální hmotnosti pohybuje v rozmezí 20 až 25, pro dospívající platí nižší hodnoty (viz následující tabulka).

Jestliže tvoje tělesná výška činí 172 cm (= 1,72 m) a hmotnost 61 kg, hodnota BMI činí přibližně 20,6. Vzhledem k tomu, že jsi chlapec ve věku 14-ti let, se jedná o normální hmotnost, neboť optimální hodnoty BMI pro tvůj věk a pohlaví se pohybují v rozsahu 18 až 21.

25.02.2018

Proč mi posledních pár dní penis smrdí asi jako ocet? (Myju si ho, ale další den je to zpět)

Tentononc v2.0, 14 let

Milý Tentononci v2.0,

Zdrojem zápachu je nejspíše pot. Octový zápach je charakteristický pro kyselý pot. Příčinou takovéhoto zápachu bývá zvýšený příjem bílkovin, zejména tmavého (červeného) masa a uzenin. Kyselý zápach potu lze omezit například snížením konzumace tmavého masa a zvýšením konzumace sladkého ovoce.

25.02.2018

Dobrý den, jak poznat omrzliny? Výstraha před mrazem (nedoporučení vycházení dětí a starších osob) platí pro děti do kolika let?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Omrzliny vypadají podobně jako popáleniny. Stejně jako u popálenin, rozlišujeme také u omrzlin čtyři stupně. Při prvním stupni postižená kůže zbledne a při zahřátí pálí. Při druhém stupni již vznikají na kůži puchýře. Při třetím a čtvrtém stupni kůže zcela ztrácí citlivost, postupně černá a odumírá. Hlubší omrzliny zasahují nejen kůži, ale i další tkáně pod kůží.
Omrzliny se vytvářejí zejména na okrajových a méně prokrvených částech těla, k nimž patří uši, nos a prsty.
Omrzlé části těla by se neměly příliš silně zahřívat. Omrzliny prvního a druhého stupně lze oplachovat studenou nebo vlažnou vodou, nikoli však teplou či horkou vodou. Puchýře se nepropichují, neboť tvoří přirozenou ochranu. Na omrzliny nižších stupňů lze nanést mast zakoupenou v lékárně, u omrzlin třetího a čtvrtého stupně je nutné vyhledat lékařskou pomoc, podobně jako při popáleninách.
Výstraha před mrazem platí pro malé děti, zejména pro mladší tří let.

25.02.2018

Mám na horní straně penisu velkou, vystouplou žílu. Je to v pořádku?

Mark, 15 let

Milý Marku,

Jedná se o tzv. dorzální žílu, která prochází pod kůží na horní straně penisu. U některých mužů a chlapců je méně výrazná, u jiných výraznější. Většinou je však dobře viditelná. V období dospívání a v dospělosti bývá nápadnější než v dětství před pubertou. Dorzální žíla je naprosto normální součást penisu, nemusíš se kvůli ní znepokojovat.

25.02.2018

Dobrý den, můžu se zeptat podle čeho se fotografie nahých lidí rozlišují na pornografické a nepornogragické?

Dopl, 13 let

Milý Dople,

Pornografické jsou takové fotografie, které mají výslovně sexuální obsah. Například znázorňují osoby při různých sexuálních aktivitách (včetně masturbace) nebo v sexuálně vyzývavých polohách. Naproti tomu nepornografické je takové znázornění nahého lidského těla, které nemá výslovně sexuální obsah. Může se jednat o fotografie umělecké (tj. fotografický akt), dokumentární a podobně.
Pravdou je, že někdy není snadné rozlišit, zda je fotografické zobrazení lidského těla pornografické či nikoli. Jako určitá pomůcka může sloužit označení na obalu časopisu nebo varování při vstupu na webové stránky (například „pro starší 18-ti let“ a podobně).

25.02.2018

Jak se zbavit žárlivosti?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Žárlivost často bývá projevem nedostatku sebedůvěry. Důležité je, aby sis uvědomil všechny své silné stránky a přednosti. Například si můžeš sestavit seznam svých kladných vlastností a schopností.

25.02.2018

Dobrý den kde a od kolikáti se dá koupit Viagra?

Dan, 16 let

Milý Dane,

Uvedený lék se vydává na lékařský předpis a je určen pro dospělé. Není však vhodný pro všechny pacienty, a to z důvodu nežádoucích účinků.
Jestliže máš obtíže s dosahováním erekce, navštiv svého praktického lékaře a nech si změřit krevní tlak. Porucha erekce, nejsou-li její příčiny psychického původu, může být projevem některého z onemocnění oběhové soustavy.

25.02.2018

Zdravim. Trochu mi páchne penis. Umývam si ho každý den, mýdlom len niekedy. Ako to odstraniť?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Mírný tělesný zápach je naprosto normální, a to u obou pohlaví. Jestliže si pohlavní orgány pravidelně myješ, mělo by být vše v pořádku a mírného zápachu se nemusíš nijak zbavovat. Silnější zápach by mohl být příznakem infekce vývodných cest močových.

25.02.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, je mi 13 let, měl jsem mentální anorexii (nejméně jsem vážil 37 kg - konec listopadu a dnes vážím 45 kg) , dřív jsem normálně masturboval, když jsem měl anorexii, neměl jsem vůbec chuť a teď už zase mám, ale nejde mi dosáhnout příjemných pocitů hned, jako dřív, ale až třeba po deseti minutách, nebo až když se kouknu na nějaké erotické fotky, ale i přesto za dlouho. Před anorexií už jsem začal ejakulovat sperma a teď nic, maximálně malinká kapička. Myslíte, že nemoc s oběmi věcmi souvisí? A pokud ano bude vše opět v pořádku? A ještě se vždycky v noci probudím a jdu na záchod (už je to tak asi 3 měsíce a je to dost otravný). Souvisí to taky a co s tím? Děkuji za odpověď na všechny otázky

Anonym jménem Adam, 13 let

Milý Anonyme jménem Adam,

Pravdou je, že nedostatek potravy a podvýživa mohou vést k útlumu některých tělesných funkcí. U dívek s mentální anorexií může dojít k narušení menstruačního cyklu (vynechání menstruace), podobně u chlapců může dojít ke snížení hladiny testosteronu a k omezení tvorby ejakulátu. Po překonání poruchy příjmu potravy může ještě nějakou dobu trvat, než se plně obnoví všechny dříve utlumené tělesné funkce.
Problém s nočním buzením kvůli návštěvě WC se nazývá nykturie. V případě nykturie se pacient v noci probouzí, aby se mohl jít vymočit. Avšak nejedná se o případy, kdy se pacient v noci budí z jiného důvodu a když už je vzhůru, jde se vymočit. Pro překonání těchto obtíží někdy stačí úprava pitného režimu, kdy se pacient naposledy napije 4 hodiny před spaním, v závažnějších případech lze onemocnění léčit například pomocí diuretik nebo některých hormonálních léčiv.

25.02.2018

Kdy se má masturbovat a za jak dlouho to opakovat?

DAN, 13 let

Milý DANe,

Záleží výhradně na tobě, kdy a po jak dlouhé době budeš masturbovat. Někteří lidé masturbují raději ráno, když tělo citlivěji reaguje na různé podněty a doteky, jiní dávají přednost masturbaci v odpoledních hodinách, případně až večer před spaním.
Další masturbaci lze vykonávat s různě dlouhým časovým odstupem. Po dosažení orgasmu a ejakulace obvykle poklesne zájem o pokračování v masturbaci, což je způsobeno vylučováním většího množství hormonu prolaktinu do krve. Prolaktin může působit různě dlouhou dobu, od několika minut po několik desítek minut.
Rovněž četnost masturbace může být různá, protože sexuální potřeba je různými lidmi pociťována s vyšší nebo nižší intenzitou. Záleží mimo jiné na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi a na dalších okolnostech. Někteří dospívající masturbují denně, jiní dokonce několikrát denně, avšak jiní vykonávají masturbační aktivity méně často.
Někteří odborníci (Giles, G. a kol., 2003) doporučují masturbovat alespoň 5x týdně, horní hranice není stanovena.

25.02.2018

Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat jak zmenšit citlivost žaludu aby mě při dotyku s oblečením nebolel a druhá věc. Celkově bych chtěl když už budu mít často erekci aby měl penis dost prostoru a aby se nemačkal ve slipech nebo v boxerkách protože plno holek ve škole se bavilo o tom že jejich kluci mají dlouhé penisy třeba i 18 cm a že se jim to líbí. Já mám 13 cm a kamarádka mi řekla že 13 je opravdu hodně a že to vůbec nemusím řešit ale já se bojím že by se mi zmenšil kdyby neměl dost prostoru.

Bezmedaile, 16 let

Milý Bezmedaile,

Přecitlivělost žaludu můžeš omezit jeho pravidelným oplachováním v čaji nebo přikládáním čajového obkladu. K tomuto účelu můžeš použít černý nebo zelený čaj. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut. Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil. Žalud můžeš buď ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování prováděj jednou za den, výsledek se dostaví přibližně do týdne. Poté stačí oplachování provádět jednou až dvakrát za týden. S rostoucím věkem se citlivost žaludu poněkud sníží, a tudíž v budoucnu by již doteky neměly vyvolávat nepříjemné pocity.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci. Rozdíl 1 cm oproti průměru není nijak podstatný. Kromě toho je pravděpodobné, že tvoje tělo se dosud vyvíjí, a tudíž není vyloučeno, že v následujících několika letech u tebe bude růst penisu ještě pokračovat. Růst penisu je ukončen nejčastěji ve věku 18-ti let, avšak u některých chlapců a mladých mužů (zejména v případech pozdějšího nástupu puberty) může probíhat až do věku 19 – 21 let. Za normální se považuje takový penis, jehož délka při erekci dosahuje alespoň 5,6 cm. Kratší penis se označuje jako tzv. mikropenis. Rozhodně se nemusíš obávat, že nošení přiléhavého spodního prádla způsobí zmenšení penisu. Ke zmenšení délky penisu dochází spíše při nadměrném hromadění tuku v oblasti podbřišku (v takovém případě je penis částečně zanořený v tukové vrstvě). Někdy dochází k částečnému zanoření penisu také v důsledku provedení cirkumcize (obřízky). Jinak je délka penisu dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Naproti tomu vliv spodního prádla na délku penisu není prokázán.

25.02.2018

Rada od kamarádky pomohla jen na chvíli a potom se mi zase postavil. Říkal jsem jí že je to v mém věku asi normální a ona na to že jsem masturboval málo. Jsem rád že mi takhle radí ale zároveň se stydím za to že toho ví o erekci víc než já.

Bezmedaile, 16 let

Milý Bezmedaile,

Můžeš být klidný, protože jestli se tvoje kamarádka domnívá, že máš erekci proto, že jsi masturboval málo, zřejmě toho o erekci zas až tak moc neví. U dospívajících chlapců je častá a přetrvávající erekce způsobena nárůstem hladiny pohlavních hormonů, nikoli nedostatkem masturbace. Jak jsem již uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, k odeznění erekce může dojít v důsledku zvýšeného vyplavování hormonu prolaktinu po dosažení orgasmu, avšak jak sis nejspíše sám všiml, účinek je pouze krátkodobý.

24.02.2018

Dobrý den, je trestné, když má někdo sex s 12 letou osobou a zítra mu bude 15? Co třeba, kdyby bylo 23:00 a za hodinu by nastaly 15. narozeniny? Hraje v tom jeden den nebo dokonce jedna hodina nějakou roli? Jak se to počítá?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Trestní odpovědnost začíná v den, který následuje po dni dovršení věku 15-ti let. To znamená, že v den svých patnáctých narozenin jedinec ještě nenese trestní odpovědnost, avšak od začátku následujícího dne již ano.

24.02.2018

Mám neustále postavený penis. Třeba i hodinu v kuse. Už nevím co s tím. Moje dobrá kamarádka mi poradila ať si ho několikrát za sebou důkladně pomocí lubrikantu vymasturbuju. Poradila dobře?

Bezmedaile, 16 let

Milý Bezmedaile,

Častá a dlouho přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální a není třeba ji nijak potlačovat. Příčinou je narůstající úroveň hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi.
Pravdou je, že po dosažení orgasmu a ejakulace obvykle dochází k odeznění erekce, což je způsobeno vyplavováním většího množství hormonu prolaktinu, které po dosažení orgasmu zpravidla následuje. Účinek je však zpravidla pouze krátkodobý, další erekce se může dostavit již po několika minutách. U některých dospívajících chlapců však erekce neodeznívá ani po dosažení orgasmu a ejakulace.

24.02.2018

Dobry den ake su priznaky nadoru na mozgu lebo ma uz tri dni boli hlava na lavej strane ale tak ze ma vecer prestane a rano znovu zacne a trochu ma boli oko ale minule ma bolela tak som sa napil a prestala tak dufam ze nemam nador
Ps casto ma bolieva hlava

Nwhh, 14 let

Milý Nwhh,

K projevům mozkových nádorů patří kromě bolesti hlavy zejména nevolnost, dvojité vidění, poruchy řeči, ochrnutí končetin a poruchy smyslů. Nachází-li se nádor v těsné blízkosti zrakových nervů, může se projevit v podobě poruchy zraku, při níž dochází ke ztrátě tzv. periferního vidění, jímž vnímáme předměty na okraji zorného pole. Avšak zpočátku se mozkové nádory nemusí projevovat vůbec.
Příčin bolestí hlavy může být celá řada, a tudíž není třeba se hned znepokojovat představou mozkového nádoru, zejména pokud chybí další příznaky. Jestliže trpíš častými bolestmi hlavy, mohlo by se jednat například o migrénu, která často postihuje pouze jednu stranu hlavy, což by odpovídalo popisu z tvého dotazu. Při bolestech hlavy doporučuji zajistit si dostatek spánku a dodržovat pitný režim. Bolest lze tlumit volně prodejnými analgetiky (léky proti bolesti). Pokud se u tebe popisované obtíže dostavují opakovaně, doporučoval bych vyšetření na neurologii (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař).

24.02.2018

Dobrý den, mám nějaké nachlazení, silnou rýmu a kašel, možná i teplotu. Cítím se oslabený, ale nechci podlehnout. Mám ještě na zítřek spoustu plánů a nemůžu být nemocný. Stane se mi něco, když si ráno vezmu ibalgin 400 a pak budu normálně fungovat ? A běhat venku ?

Chripka, 15 let

Milý Chřipko,

Popisované příznaky nasvědčují pro infekční onemocnění horních cest dýchacích. Doporučuji dodržovat klid na lůžku, zajistit si dostatečný příjem tekutin a pokud možno neběhat venku. Jinak hrozí, že nastanou komplikace (například v podobě rozšíření onemocnění do dalších částí dýchacích cest).
Je mi jasné, že pokud ti na zítřejším programu velmi záleží, svými radami tě doma neudržím. Tvému zdraví však běhání venku neprospěje. Různé léky (např. ibalgin) tlumí bolest a příznaky nachlazení, avšak pro uzdravení má zásadní význam klid a dostatek tekutin.

24.02.2018

Môžem sa pridať k ľadovým medveďom?

xxx, 13 let

Milý xxx,

Pokud se chceš stát otužilcem, měl by sis na studenou vodu zvykat postupně. Rozhodně nedoporučuji zahajovat otužování náhlým spuštěním studené sprchy, nebo dokonce skokem do studené vody.
Začít můžeš tím, že se budeš sprchovat vlažnou vodou a postupně přidávat více a více studené. Sprchování studenou vodou by nemělo trvat déle než 1 – 5 minut. Důležitá je především pravidelnost. Jestliže se chceš otužovat, měl by ses sprchovat každý den, nikoli jen čas od času.
S otužováním je nejvhodnější začít v létě. Jestliže chceš začít v chladnějších měsících, měl bys být zcela zdravý. Pokud trpíš některým z onemocnění oběhové soustavy, měl bys otužování nejprve konzultovat se svým praktickým lékařem.
Jestliže máš zájem o členství v konkrétním spolku otužilců, musíš se obrátit přímo na tento spolek.

24.02.2018

Dobrý den, mám otázky.
(1) Měřím 185 cm a moje váha je 83kg.Je to normální?
(2) A jestli mám nadváhu , tak jakým způsobem se jí nejlépe zbavit?
(3) Dřív jsem byl tlustý a teď je to trochu lepší. No... ale zůstala mi nějaká velká prsa a nevím jak se jich zbavit. Děkuju za odpověď

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

1) Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš nad 97. percentilem, což znamená, že 97% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco necelá 3% jsou nižší.
2) Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 24,25. Jedná se o mírnou nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20. Rady a doporučení, jak se zbavit nadváhy, najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
3) Zvýšené ukládání tuku na prsou může být způsobeno obezitou, avšak také se může jednat o projev určité hormonální nerovnováhy v pubertě, jmenovitě o tzv. nepravou gynekomastii.
Zatímco při pravé gynekomastii (tj. při chorobném zvětšení prsních bradavek u chlapců) bych doporučoval hormonální terapii (podávání antiestrogenů), v případě nepravé gynekomastie je vhodnější počkat, až obtíže časem odezní. Samozřejmě, že množství tuku lze omezit dalším hubnutím.

24.02.2018

Dobrý den,
Včera si všimnul že moje plavky jsou volnější takže jde vidět jak se mi houpe, nic nevylejzá. Samozdřejmě si pořídím nové, ale chci se zeptat jestli můžu nosit ty staré, jestli to není nevhodné.

Timmy, 16 let

Milý Timmy,

Podstatné je, aby plavky zakrývaly vše, co má být na veřejnosti zakryto (jak sám píšeš, nic ti z nich nevylézá). Občas se zkrátka nelze vyhnout tomu, že kontury mužských vnějších pohlavních orgánů jsou v plavkách poněkud nápadnější, a to zejména při chůzi. Mimochodem, některé ženy mají podobný problém s většími prsy, která se v plavkách rovněž zřetelně pohybují. Důležité však je, aby plavky pokrývaly všechny potřebné části těla.

24.02.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak rozšířit ramena? Moji rodiče ani prarodiče nemají úzký ramena, dokonce ani sestra a bratři. Nějaký cviky.. vím, že pomáhá plavání, ale k tomu se moc nedostanu :/ Oproti vrstevníkům mám užší ramena :( Ještě k tomu mám velkou hlavu a účes.
Hlavu mám okolo (58cm) Potřeboval bych nějaký cviky ;)
Děkuju moc!

Petr, 15 let

Milý Petře,

Někteří chlapci mají ramena široká a mohutná, jiní spíše úzká a méně výrazná. Uvedené rozdíly jsou do určité míry dány vrozenými předpoklady, avšak záleží také na dosaženém stupni vývoje, neboť rozvoj svalstva v oblasti ramen patří u chlapců k tzv. sekundárním pohlavním znakům (podobně jako třeba výrazné rozšiřování boků u dospívajících dívek).
Nejvhodnějším cvikem na posilování ramen je klik. Rozvoj svalové hmoty můžeš podpořit také zvýšením konzumace mléčných výrobků, zejména tvarohu.
Pokud jde o obvod hlavy, ten u chlapců ve věku 15-ti let činí 56,1 cm. Rozdíl oproti průměrné hodnotě u tebe činí pouze 1,9 cm, což není tak mnoho.
Jestliže nejsi spokojený se svým účesem, zkus navštívit kadeřnictví (nikoli holičství) a konzultovat různé možnosti úpravy účesu. Například delší rovné vlasy mohou přispět k optickému „zúžení“ obličeje.

24.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat zda-li se dá zbavit žárlivosti. Mám rád jednu kámošku a chci jí ale jeden další spolužák taky a strašně žárlím a jde to na mě vidět. Jde se toho zbavit nebo to tak budu mít navždy?
Díky

Tom, 12 let

Milý Tome,

Trocha žárlivosti je pochopitelná, zejména pokud máš pocit, že někdo jiný ohrožuje tvůj vztah s dívkou, kterou máš rád. Avšak žárlivost by tě neměla ovládat. Je dobře, že o žárlivosti přemýšlíš a chceš se jí zbavit.
Nadměrná žárlivost může být projevem nedostatku sebevědomí. Žárlivost totiž souvisí s pocitem ohrožení ze strany úspěšnějšího konkurenta. Zamysli se nad tím, zda spolužák, který usiluje o přízeň stejné dívky, má skutečně větší šance, než ty. Pokud ano, polož si otázku, v čem je „lepší“ než ty, případně čím by mohl dívku více zaujmout. Ale nesnaž se být stejný, jako tvůj spolužák. Spíše přemýšlej o tom, v čem jiném bys mohl být lepší ty.
Ani tvůj spolužák, který se o dívku také uchází, jistě není dokonalý. To neznamená, že bys měl spolužáka pomlouvat nebo se ho snažit před dívkou ztrapnit či zesměšnit (ostatně takové chování by se dívce nejspíš nelíbilo). Pokud si však uvědomíš, jaké nedostatky má tvůj soupeř, budeš se cítit jistější.
K dívce, o kterou máš zájem, se chovej hezky a snaž se s ní sblížit. Jistě máš řadu kladných vlastností, které na tobě dívka může ocenit.
Samozřejmě, že není vyloučeno, že nakonec přece jen dá přednost jinému chlapci. Někdy člověk nedosáhne svého cíle, i když se snaží. Může se najít člověk, který má více štěstí. S tím je třeba vždy alespoň trochu počítat. Avšak když přemýšlíš o blízké budoucnosti, neměl bys neustále myslet jen na nejhorší možnost, která by mohla nastat.

24.02.2018

Je normální, že v pubertě pořád o všem moc přemýšlím?

Bulkor, 15 let

Milý Bulkore,

Ano, je to naprosto normální. Právě procházíš obdobím, v němž dochází k zásadním změnám v sebepojetí. Dospívající jedinec si buduje novou identitu, která se liší od jeho „dětské“ identity mimo jiné i zaujímáním nových názorů a postojů, přetvářením hodnotového žebříčku a v neposlední řadě i poznáváním celé řady dosud nepoznaných situací, vztahů a podobných skutečností.
Jinými slovy, dospívající člověk si přetváří názory na to, co už v životě poznal, zároveň si také vytváří názory na to, s čím se nově setkává. Poznává řadu nových věcí a na ty staré se snaží pohlížet nově. Zatímco malé dítě zpravidla nekriticky přebírá názory ostatních (například rodičů a učitelů), dospívající člověk se snaží si na všechno vytvořit svůj vlastní názor. To vše vyžaduje mnoho přemýšlení. Rozhodně tě tedy nemusí znepokojovat, že o všem moc přemýšlíš. Horší by bylo, kdybys nepřemýšlel a jen nekriticky přebíral názory ostatních.

24.02.2018

Nevím pořádně jak to napsat... no prostě mám takový vzor (jedna modelka) jak by měla moje holka vypadat a něco skoro stejného akorát mého věku jsem našel ve škole, chci jít však na gymnázium, ale bojím se že i na gymplu budu pořád myslet na ni, protože jsem nikoho než je ona hezčího nenašel (ani na internetu a to jsem hledal hodně) Myslíte že jak odejdu na gymp tak na ni zapomenu nebo můžete mně nějak poradit?

SaTdk0, 13 let

MIlý SaTdk0,

Přestup na jinou školu nemusí nutně znamenat ukončení vztahu. Jestliže se dva lidé mají opravdu rádi, dovedou udržovat vztah i v případě, že se nemohou setkávat denně. Pravdou je, že větší vzdálenost může představovat komplikaci, avšak rozhodující je kvalita vzájemného vztahu a přístup obou partnerů.
Z dotazu však není zřejmé, zda se ti dívka pouze líbí, nebo zda jsi s ní už navázal důvěrnější vztah. Od navázání vztahu s dívkou by ses však neměl nechat odradit tím, že v budoucnu může dojít k vašemu odloučení. Takovouto možnost totiž nelze vyloučit nikdy. Pokud bys podléhal obavám z budoucího rozchodu, nemohl bys navázat žádný partnerský vztah, ani kdybys nepočítal s tím, že dříve či později přestoupíš na jinou školu.
Samozřejmě, že pro kvalitní vztah je důležité, aby se ti dívka líbila a abys k ní cítil erotickou náklonnost. Avšak nemenší pozornost bys měl věnovat charakterovým vlastnostem dívky. Při výběru partnerky by ses neměl řídit pouze jejím vzhledem. Jestliže by sis vybral partnerku pouze na základě toho, že odpovídá tvojí ideální představě o tělesném vzhledu, mohl bys být dříve či později zklamán jejím chováním. Nespoléhej na to, že když dívka vypadá jako tvoje oblíbená modelka, tak se k sobě určitě budete hodit.

24.02.2018

63,5 kg 171 cm můžu ještě vyrůst?

Šimon, 17 let

Milý Šimone,

Pokračování růstu není vyloučeno (u některých chlapců či mladých mužů probíhá růst až do věku 19 – 21 let), avšak závisí na tom, zda již došlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí či nikoli, což lze zjistit pouze s pomocí rentgenu levé (u leváků pravé) ruky.
Tvoje tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš přibližně na 10. percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 90% je vyšších. O poruchu růstu by se jednalo v případě, že bys ve věku 17-ti let měřil méně než 166 cm.

24.02.2018

Obsahuje preejakulační tekutina spermie? Může přítelkyně otěhotnět když se o ni otře vstupem do pochvy?

Lolo, 16 let

Milý Lolo,

Preejakulační tekutina může obsahovat menší množství spermií. Nechtěné početí v důsledku kontaktu okolí poševního vchodu s preejakulační tekutinou je málo pravděpodobné, avšak nelze jej zcela vyloučit.

23.02.2018

Dobrý den, už dlouhou dobu chci zkusit veganství, ale nevím, jestli mám vzhledem k mému věku ještě počkat, i když si myslím, že jsem hodně vyspělý na svůj věk a tak by mi omezení některých vitamínů nebo látek neuškodilo - dokuď bych nenašel veganskou alternativu jak tyto vitamíny a látky nahradit.

Kiko, 13 let

Milý Kiko,

Většina alternativních způsobů výživy (vegetariánství, veganství) není pro děti a dospívající zcela vhodná. Vyloučení veškerých potravin živočišného původu z jídelníčku je totiž spojeno s rizikem nedostatku živočišných bílkovin. Nedostatečný je rovněž příjem vápníku, železa a některých vitaminů (zejména B12).
Alternativní způsoby výživy jsou navíc spojeny se zvýšenou konzumací vlákniny, která je sice důležitá pro správnou činnost trávicí soustavy, avšak její nadměrný příjem vede ke snížení energetické denzity stravy (zjednodušeně řečeno, strava má sice velký objem, ale dává tělu málo energie) a znesnadňuje využití některých minerálních látek, zejména vápníku a železa, které ve stravě již tak chybí.
Dospívajícím jedincům bych tedy v případě zájmu o alternativní způsoby výživy doporučoval spíše jen mírnější formy vegetariánství, k nimž patří například tzv. semivegetariánství (vylučuje ze stravy pouze uzeniny a červené maso), laktoovovegetariánství (vylučuje maso, ale umožňuje konzumaci mléka a vajec) nebo pescovegetariánství (umožňuje konzumaci ryb, korýšů a měkkýšů).

23.02.2018

Dobrý den chci se zeptat je divný nebo jsem divný když mě baví a vzrušuje počurávat se a nosit věci pro male děti ?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Chování, které popisuješ, patří k projevům tzv. regrese. Zjednodušeně řečeno se jedná o návrat k chování, které je typické pro předchozí vývojové stádium. Příkladem může být nejen návrat k dříve opuštěným dětským hrám, ale i pomočování, o němž se v dotazu zmiňuješ.
Regrese patří k obranným mechanismům, s jejichž pomocí se člověk vyrovnává se zvýšenou zátěží. V období dospívání se jedinec osamostatňuje a stává se méně závislým na svém okolí. Někteří dospívající se však velmi obtížně vyrovnávají s tím, že musí přebírat stále větší díl odpovědnosti za svoje jednání. Dospívání jim sice poskytuje větší míru svobody, avšak zároveň je postupně připravuje o určitou ochranu a péči, které požívali v dětství. Reakcí dospívajícího jedince může být únik na vývojově nižší úroveň chování.
Regrese se někdy projevuje také v důsledku závažnějšího onemocnění (kdy jedinec cítí potřebu být někým ochraňován) nebo v důsledku příliš přísné a autoritativní výchovy v rodině (kdy přístup rodičů brání dítěti v postupném osamostatňování a pěstuje v něm silnou závislost na autoritách).
Jestliže regresivní chování slouží pouze čas od času jako určitý „ventil“ pro uvolnění zvýšeného psychického napětí v obzvláště náročných životních situacích (např. rozvod rodičů, závažné onemocnění v rodině, rozchod s partnerkou a podobně), nemusí být samo o sobě škodlivé. Naopak může přinést okamžitou úlevu a pomoci k dočasnému vyrovnání se situací. Avšak problém nastává tehdy, když se z regrese stane dlouhodobá strategie. V takovém případě hrozí, že regrese závažným způsobem naruší jak vývoj osobnosti dospívajícího jedince, tak i mezilidské vztahy, do nichž je začleněn (jedinci s regresivním chováním se například dají mnohem snadněji ovládat a využívat druhými lidmi).
Důležité je, aby ses naučil postupně přijímat stále větší díl odpovědnosti za své jednání. Můžeš začít zdánlivými maličkostmi (například tím, že si sám od sebe uklidíš svůj pokoj, aniž by tě k tomu rodiče museli nutit) a postupně si stanovovat náročnější cíle. Smiř se s tím, že ne všechny problémy za tebe vyřeší někdo jiný (např. rodiče, učitelé, v pozdějším životě například partnerka či manželka). Tím, že postupně dospíváš, sice na jedné straně přicházíš o některé výhody dětství (k nimž patří například nárok na zvýšenou péči a ochranu), avšak zároveň také získáváš řadu nových výhod spojených s dospíváním a dospělostí (například větší samostatnost, nezávislost a možnost o sobě svobodně rozhodovat).

23.02.2018

Je špatné se dívat na porno?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Sledování pornografie osobám mladším 18-ti let nedoporučuji, protože v nich vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě. Pornografie totiž zpravidla nezobrazuje běžné sexuální aktivity, nýbrž herecké výkony pornoherců a pornohereček. Navíc bývá „vylepšována“ různými filmovými triky, takže výsledný efekt se může od reality značně odlišovat. Dospívající jedinec, který čerpá své znalosti o pohlavním životě z pornografie, může po zahájení vlastního pohlavního života prožít určité zklamání.
Někteří dospívající lidé vyhledávají pornografii proto, aby uspokojili svoji zvědavost. Zajímají je například tělesné rozdíly mezi jedinci obou pohlaví. Přitom si však neuvědomují, že profesionální pornoherci a pornoherečky si mnohdy nechávají svůj vzhled „vylepšovat“ různými kosmetickými úpravami či přímo chirurgickými zákroky. Sledováním pornografie může dospívající jedinec získat poněkud zkreslenou představu o vzhledu lidského těla.
Naproti tomu nepornografické zobrazení nahého lidského těla (například zobrazení dokumentární či umělecké) není pro vývoj dospívajícího jedince nijak škodlivé.

23.02.2018

Mohou být rozměry penisu ovlivněny z matčiny strany?

Asi, 13 let

Milý Asi,

Ano, mohou. Některé tělesné znaky se sice projevují pouze u jednoho pohlaví, avšak k jejich přenosu dochází v mužské i v ženské linii.
Mužské pohlaví potomka je dáno přenosem genu SRY, který pochází od otce. O samotném pohlaví potomka tedy rozhoduje genetická informace z otcovy strany. Avšak mužské a ženské pohlavní orgány se postupně rozlišují ze společného základu, přičemž během jejich vývoje se uplatňují dědičné dispozice získané od obou rodičů.
To sice neznamená, že chlapec má „penis po mamince“, nicméně z matčiny strany se přenášejí některé tělesné znaky, které u matčiných předků mužského pohlaví ovlivňovaly rozměry penisu (jedná se např. o pružnost vazů, na nichž je penis v těle upevněn). Jestliže se tedy u některých mužských předků z matčiny strany vyskytovaly abnormálně velké či abnormálně malé rozměry penisu, může se tento charakteristický znak vyskytnout i u jejího syna.

23.02.2018

Dobrý den, mám problém, jedná se (nejspíš) o genitální bradavice, četl jsem si o nich a celkově to odpovídá (malé "bradavice" kolem penisu, pod žaludem a pár u ústí močové trubice)
1. Jak jsem je mohl dostat, když jsem nikdy předtím nesáhl na jiný pohlavní orgán, nebo jsem prostě neměl žádný styk?
2. Jak se to dá léčit? Mám se popřípadě poradit s mojí lékařkou? bojím se toho, že by mě holka odmítla, kdyby si toho všimla a ani mě by se do ničeho moc nechtělo abych to nešířil.
3. jak probíhá léčba, četl jsem něco o laseru a vodíku a docela se toho bojím
4. jednou jsem slyšel něco o tabletách, myslíte že je to reálná možnost, byl bych teda raději.
předem děkuji za odpověď :)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Kondylomata neboli „genitální bradavice“ jsou kožní onemocnění virového původu.
1) K přenosu viru, který způsobuje tvorbu kondylomat, dochází pohlavním stykem. Jiný způsob přenosu (např. kontaktem s kůží infikovaného jedince) sice není vyloučen, avšak dochází k němu jen vzácně.
2) Bez vyšetření nelze posoudit, zda se skutečně jedná o kondylomata. Doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa), a to pokud možno co nejdříve.
3) K léčbě slouží různé krémy a masti, například podophyllotoxin nebo imiquimod (vydávají se na lékařský předpis). Další možností léčby je potírání postižených míst roztokem podophyllin (aplikaci roztoku provádí lékař). Na velká ložiska kondylomat se někdy nasazuje kryoterapie (zmrazení tekutým dusíkem) nebo se odstraňují pomocí CO2 laseru. V nejzávažnějších případech se provádí chirurgické odstranění kondylomat, zpravidla v lokální anestezii. Jestliže se kondylomata nacházejí v blízkosti ústí močové trubice, doporučuje se jejich odstranění pomocí laseru, neboť kryoterapie by mohla poškodit močovou trubici.
4) O léčbě kondylomat pomocí tablet k ústnímu podání mi není nic známo.

23.02.2018

Dobrý den, jestliže mléčné výrobky pomáhají k růstu svalů, počítá se k mléčných výrobkům i sójové mléko, kokosové mléko, mandlové... atd. - všechny přírodní mléka? Děkuju

škr, 13 let

Milý škr,

Kokosové, mandlové či sójové mléko mezi mléčné výrobky nepatří. Nicméně i ořechy všeho druhu a mandle mají vysokou výživnou hodnotu a také přispívají k růstu svalové hmoty.

22.02.2018

Dobrý den, když jsem za 1 rok nevyrostl skoro ani o centimetr, znamená to, že se u mě růst ukončil, nebo se jedná pouze o ,,přechodné'' zastavení? Jaká je pravděpodobnost, že ještě porostu?
Má strava vliv na růst?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Období rychlého růstu (u chlapců obvykle ve věku 13 až 14 let) se střídají s obdobím mírnějšího růstu. K ukončení růstu dochází při uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí. Bez rentgenového snímku však nemohu posoudit, zda byl tvůj růst již ukončen nebo nikoli. Ve věku 15-ti let je to však málo pravděpodobné, protože růst pokračuje obvykle až do věku 17 – 18 let (s výjimkou některých případů předčasné puberty).
Dostatečný přísun kvalitních potravin je jistě jednou z podmínek zdravého růstu, avšak cílová tělesná výška je dána především vrozenými předpoklady.

22.02.2018

Je možné, že když nosím mobil v kapse u kalhot tak mi to poškodí sperma?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Někteří odborníci tvrdí, že nošení mobilního telefonu v blízkosti pohlavních orgánů (tedy například v přední kapse u kalhot) je zdraví škodlivé a snižuje plodnost, jiní o takovýchto účincích mobilních telefonů a podobných zařízení pochybují. Na tvůj dotaz tedy nedovedu jednoznačně odpovědět.
Obecně však platí, že tvorbě spermií neprospívá přehřívání varlat. Z tohoto důvodu nedoporučuji například pokládání zapnutého notebooku na klín.

22.02.2018

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli si můžu koupit žiletku nebo je to věkově omezené. Děkuji

anonym, 14 let

Milý anonyme,

Žiletky se prodávají bez věkového omezení. Avšak pokud se chceš oholit, doporučoval bych spíše zakoupit si ruční holicí strojek. Klasické žiletky nejsou určeny pro samostatné použití, nýbrž se upevňují do speciálních (šroubovacích) holicích strojků.

22.02.2018

Dobrý den,je normální když si oholím nohy?nebo jak se zbavit chupů.Mám je dost výrazné a dlouhé,ale světlé.Ostatní kluci nemají tolik chlupů jak já, je pravda když člověk posiluje tak má míň chlupů?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Většina mužů a chlapců si nohy neholí, neboť u příslušníků mužského pohlaví se ochlupení na nohou obecně nepovažuje za nežádoucí. Samozřejmě, že pokud ti chloupky na nohou vadí, můžeš si je oholit. Avšak není vyloučeno, že po oholení budou růst chlupy silnější, hustější a tmavší.
Posilování nemá vliv na množství ani hustotu chlupů. Obojí je dáno dědičnými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

22.02.2018

Jsem gay. Už jsem sám sebe přijal, ale vím že rodiče by to nerozdýchali. Máma se toho bojí a táta LGBT skupinu nebere. Bojím se, že mě zavrhnou a že mě dokonce vydědí (jestli je to možné).
Chci se jim přiznat na mých osmnáctinách. Jak to mám navléknout? Jak se bránit, kdyby na mě řvali? Hrozně se toho bojím...

Gay, 16 let

Milý Gayi,

Je pravdou, že informace o homosexuální orientaci potomka může pro rodiče představovat značnou psychickou zátěž. Zatímco homosexuálně orientovaný jedinec má zpravidla dost času na to, aby se postupně se svojí sexuální orientací vyrovnal, jeho rodiče může informace o potomkově homosexualitě poněkud zaskočit. Některým rodičům může trvat delší dobu, než se s odlišnou sexuální orientací svého dítěte vyrovnají, pokud jsou něčeho takového vůbec schopni.
Reakce rodičů na „coming out“ jejich potomka do značné míry závisí na kvalitě mezilidských vztahů, které v rodině panují. Opravdu milující rodiče nepřestanou svého syna či dceru mít rádi jenom proto, že nesplňuje jejich očekávání ohledně sexuální orientace. Jestliže jsou rodiče schopni zavrhnout svého potomka pouze z důvodu svojí nespokojenosti s jeho homosexuální orientací, může to znamenat, že v jejich vztahu již dříve něco nebylo v pořádku.
Zákonného dědice (například přímého potomka) lze vydědit pouze za zákonem stanovených podmínek, například při neposkytnutí potřebné pomoci v nouzi. Nespokojenost rodičů se sexuální orientací potomka nepředstavuje zákonný důvod k vydědění.
Jestliže chceš po dovršení věku 18-ti let své rodiče informovat o svojí sexuální orientaci, měl bys zvážit, za jakých okolností je nutné takovouto informaci rodičům poskytovat. Oslavu narozenin nepovažuji za příliš vhodnou příležitost, zejména pokud mají k homosexuální orientaci záporný vztah. Rodičům se raději svěř, až budete mít více klidu.
Namísto jednorázového sdělení je vhodnější pokusit se rodiče na tuto skutečnost postupně a nenápadně připravit pomocí různých drobných náznaků. K takovýmto náznakům může patřit například používání genderově neutrálního jazyka (například „Chtěl bych s někým chodit“ místo „Chtěl bych chodit s nějakou dívkou“ nebo „Někdo se mi líbí“ místo „Líbí se mi spolužák“ a podobně), nošením součástí oblečení, které se odlišují od genderových stereotypů (u chlapců např. růžová nebo fialová barva trička, ponožek a podobně), vyjádřením sympatií vůči nějaké slavné osobnosti, například herci, zpěvákovi nebo televiznímu moderátorovi, jejíž homosexuální orientace je všeobecně známá nebo opatrným vyjádřením kladného názoru na vrstevníka téhož pohlaví a jeho zevnějšek.

21.02.2018

Dobrý den, mám takový problém co se týče mé postavy, vůbec se mi nelíbí... Měřím 177cm 58kg (to bylo v září na preventivní prohlídce, takže nevím jestli to můžu dát jako aktuální) postavu mám od pasu k ramenům jako rovnoběžky, prostě pro muže nepřirozené, nemám žádný problém s ženskými rysy nebo takhle, ale vypadam jako prkno a to se mi nelíbí...může se to nějak vyvinout? Popřípadě jak rychle? Četl jsem, že jsou nějaké fáze růstu, kdy má člověk větší končetiny a působí tak nemotorným dojmem, ale já si myslim, že tohle je už za mnou, protože rostu opravdu rychle, a ruku (dlaň) mám největší ze třídy a nohy taky velké ale všechno mi to sedí k tělu, ale vypadam jako prkno. Je něco co by mi pomohlo?

Marek, 13 let

Milý Marku,

Tvoje tělesná výška i hmotnost dosahují nadprůměrných hodnot. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš mírně nad 97. percentilem, což znamená, že více než 97% ostatních chlapců v tvém věku je nižších než ty, zatímco necelá 3% jsou vyšší. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe dosahuje přibližně 18,5. Nejedná se tedy o nadváhu ani podváhu (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let činí 17 až 20).
Pravdou je, že v průběhu tělesného vývoje se střídají období plnosti a vytaženosti. Těsně před nástupem puberty a na jejím počátku prochází většina chlapců tzv. obdobím druhé plnosti (pro úplnost – tzv. období první plnosti spadá do raného dětství). Mohutnější postava je dána tím, že si tělo vytváří energetické zásoby pro nadcházející proces pohlavního dospívání, který je vysoce energeticky náročný. Během puberty se dostavuje tzv. období druhé vytaženosti (opět pro úplnost – tzv. období první vytaženosti spadá do mladšího školního věku), v němž dochází k nápadným změnám tělesných proporcí, zejména k rychlému růstu končetin. Tzv. růstový spurt (období prudkého růstu) probíhá u chlapců nejčastěji ve věku 13 až 14 let.
Od raného dětství do konce puberty se tedy vzhled a proporce postavy obvykle vyvíjí podle schématu „první plnost – první vytaženost – druhá plnost – druhá vytaženost“, což je však pouze jakýsi obecný model. Samozřejmě, že vzhled postavy závisí rovněž na individuálním vztahu mezi tělesnou výškou a hmotností a v neposlední řadě na množství tělesného tuku.
Vzhled postavy závisí rovněž na tzv. konstitučním typu neboli somatotypu. Popis postavy, který uvádíš v dotazu (tělesná výška a hmotnost, „úzká“ postava s minimálním rozdílem v šířce boků a ramen), nasvědčuje tomu, že se nacházíš na rozhraní mezi typem atletickým a astenickým. Jestliže ti vzhled tvé postavy připomíná „prkno“, lze se přiklonit spíše k postavě astenické. Tento typ postavy charakterizuje nadprůměrná tělesná výška, relativně nízká tělesná hmotnost, hubenost až vyzáblost, u žen a dívek úzké boky, u mužů a chlapců úzká ramena. Více informací o jednotlivých somatotypech najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Tvoje tělo se stále ještě vyvíjí, a tudíž lze očekávat dílčí změny v proporcích postavy. Avšak k zásadním změnám somatotypu za běžných podmínek zpravidla nedochází (například nelze očekávat, že v dospělosti budeš mít nízkou a podsaditou postavu). Jestliže netrpíš onemocněním trávicího ústrojí nebo poruchou metabolismu (výměny látkové), můžeš dosáhnout zvýšení tělesné hmotnosti a mohutnějšího vzhledu. Avšak vzhledem k tomu, že netrpíš podváhou, není nutné, aby ses snažil svoji tělesnou hmotnost zvyšovat. Pokud bys chtěl přece jen přibrat, zařaď do jídelníčku více potravin, které přispějí k nárůstu tělesné hmotnosti a zároveň se po nich příliš netloustne. Jedná se například o mléčné výrobky (tvaroh, jogurty), obiloviny (včetně rýže), těstoviny, sušené ovoce a ořechy.

21.02.2018

Jak částečně omezit růst chlupů,kromě holení

Ota, 13 let

Milý Oto,

Některé kosmetické firmy vyrábějí například krémy na omezení růstu chloupků, přičemž podle výrobců mohou tyto krémy přispět ke zpomalení tempa růstu chloupků o 20 až 25%. Skutečnou účinnost těchto kosmetických přípravků si však netroufám posuzovat.
Jestliže chceš z nějakých důvodů omezit tělesné ochlupení, avšak nechceš se holit, můžeš si chlupy například zastřihávat. Dalším způsobem, jak učinit tělesné ochlupení méně nápadným, je jeho odbarvování pomocí různých odbarvovačů.
Zřejmě nejjednodušším a nejpřístupnějším řešením, jak dosáhnout o něco méně nápadného ochlupení, je jeho umytí šampónem na vlasy. Chloupky budou po umytí šampónem měkčí a „nadýchanější“, a tudíž i méně výrazné.

21.02.2018

Jak posilovat svalstvo pánevního dna?

Tentononc, 14 let

Milý Tentononci,

Pro posilování svalstva pánevního dna lze využít například následující cviky:

  • zvedání dolních končetin v poloze vleže na zádech s rukama podél těla – ve výchozí poloze jsou nohy nataženy na podložce, poté je tahem zvedáš tak, aby s podložkou svíraly pravý úhel, tj. 90°
  • cvik zvaný „malý most“ – vleže na zádech pokrčíš nohy v kolenou tak, aby chodidla zůstala na podložce a poté zvedáš hýždě směrem nahoru, až stehna a trup vytvoří jednu rovinu
  • svírání a uvolňování hýždí – vleže na břiše natáhneš nohy tak, aby ses dotýkal podložky pouze trupem a konečky prstů na nohou (kolena se podložky nedotýkají) a v této poloze střídavě svíráš a uvolňuješ hýždě v intervalu 3 až 5 vteřin
  • cvičení s ručníkem položeným přes kořen penisu při erekci – ručník se podélně složí nebo stočí a opatrně položí napříč přes kořen penisu tak, aby nespadl

21.02.2018

V poslednej dobe ako ma vytiahlo som opticky schudol ale mam stále väčšie prsia ako by som mal mat. Poradili by ste mi nejaký cvik na ich zmenšenie?

xxx, 13 let

Milý xxx,

Větší rozměry prsou nemusí být způsobeny pouze nadváhou či obezitou. U dospívajících chlapců se může jednat rovněž o projev tzv. gynekomastie (což je chorobné zvětšení prsních bradavek) nebo tzv. pseudogynekomastie neboli nepravé gynekomastie (což je nadměrné ukládání tělesného tuku v oblasti hrudníku, které není provázeno nadměrným ukládáním tuku na jiných částech těla).
Příčinou gynekomastie je hormonální nerovnováha způsobená pronikáním ženských pohlavních hormonů (estrogenů) do organismu jedince mužského pohlaví. Postihuje častěji dospívající chlapce než dospělé muže, kteří již mají relativně stabilizovanou a poměrně vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů.
Při podezření na gynekomastii je vhodné provést vyšetření na endokrinologii (poukaz na vyšetření vydá praktický lékař pro děti a dorost). Vzhledem k výrazně nadprůměrné výšce postavy (viz tvůj předchozí dotaz) lze endokrinologické vyšetření zároveň využít rovněž k přesnějšímu stanovení příčin nadměrného růstu.

21.02.2018

Meriam 180cm a vazim 70kg je to OK?

xxx, 13 let

Milý xxx,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou sice nadprůměrné, avšak jejich vzájemný vztah je poměrně příznivý. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI), který vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a výškou postavy, u tebe činí 21,6. Jedná se tedy pouze o mírnou nadváhu, která ještě nepředstavuje žádné závažnější zdravotní riziko.
Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš nad 97 percentilem (za „normální“ se u chlapců ve věku 13-ti let považuje výška 145 až 176 cm), avšak nadměrná tělesná výška obvykle nepředstavuje zásadní problém, neboť zdravotní poruchy spojené s nadměrným růstem jsou mnohem méně časté, než v případě růstového opoždění.
Výrazně nadměrná tělesná výška může být dána buď dědičnými dispozicemi (zejména pokud se i mezi přímými předky vyskytovali jedinci vysoké postavy), předčasnou pubertou nebo poruchou funkce hypofýzy (konkrétně nadměrnou produkcí tzv. somatotropního hormonu).

21.02.2018

Zdravím, s přítelkyní jsme spolu skoro 4 měsíce a už by jsme se spolu chtěli vyspat. Problém je v tom, že mi nejde přetahnout předkožka uplně přes žalud když mi stojí (když leží tak to jde). Přítelkyně to chápe a toleruje, ale v našem věku prostě nedokážeme jen tak vedle sebe ležet večer u filmu. Muj dotaz tedy zní, jak dlouho může trvat, než mi předkožka přetahnout pujde uplně? A je možné sex provozat i bez přetažené předkožky? Nehrozí nějaké poranění v mém případě nebo tak? Děkuji za odpověď

Ondra, 17 let

Milý Ondro,

Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení. Není vyloučeno, že ještě dojde ke spontánnímu uvolnění zúžené předkožky. Proces přirozeného uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti nebo pleťového krému, případně též pomocí kortikoidní masti (ta se však vydává pouze na lékařský předpis). Předkožku si však při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest.
Pohlavní styk lze uskutečnit i s relativním zúžením předkožky, pokud při pohlavním styku použiješ kondom (což bys měl tak jako tak) a pokud při nasazování kondomu ponecháš předkožku nataženou na žaludu. Jestliže kondom nebude po stranách příliš volný, měl by předkožku fixovat v poloze na žaludu a bránit jeho násilnému stržení za žalud během pohlavního styku.
Pokud bys při pohlavním styku přesto pociťoval bolest (která však nemusí být způsobena pouze zúžením předkožky), můžeš soulož přerušit, což rozumná partnerka jistě pochopí, stejně jako bys ty pochopil, kdyby si přerušení soulože přála z nějakých důvodů tvoje partnerka.
Jestliže se obáváš obtíží při souloži (tj. při klasickém pohlavním styku do pochvy) a nechceš ji uskutečnit, ještě to neznamená, že s přítelkyní musíte „jen tak vedle sebe ležet večer u filmu“. Kromě pohlavního styku do pochvy totiž existuje celá řada dalších, tzv. nekoitálních sexuálních aktivit, které mají značný význam pro sbližování dvou partnerů (zejména takových, kteří dosud nesouložili) a navíc nejsou spojeny s rizikem nechtěného početí. K nekoitálním sexuálním aktivitám patří například vzájemná masturbace a orální sex.
Rozhodně však nedoporučuji kvůli relativnímu zúžení předkožky podstupovat chirurgický zákrok v podobě cirkumcize. Nejen proto, že podstoupení tohoto chirurgického zákroku by oddálilo jakékoliv sexuální aktivity přibližně o dalších 6 týdnů (a to ještě za předpokladu, že by se nedostavily pooperační komplikace), ale také z důvodu ztráty značné části erotogenní tkáně penisu.

21.02.2018

Je normální na můj věk, že mi rostou chlupy okolo penisu a ještě mám chlupy na varlatech ?

Boy, 11 let

Milý Boyi,

Ochlupení okolo pohlavních orgánů (tzv. pubické ochlupení) začíná u chlapců růst nejčastěji mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem života. První chloupky se objevují většinou okolo kořene penisu, tedy okolo místa, kde penis vychází na povrch těla.
Chloupky na šourku (tedy nikoli přímo na varlatech, protože ta jsou uložena uvnitř šourku) se obvykle objevují o něco později, než chlupy okolo kořene penisu.

21.02.2018

Co mám dělat když mi na veřejných sprchách stojí penis?

Peťa, 13 let

Milý Péťo,

Pokud možno nedělej nic, neboť pokusy o zakrytí erekce by mohly být nápadnější, než erekce samotná. Dříve či později erekce opět odezní, zejména pokud se na erekci nebudeš soustředit a nebudeš jí věnovat pozornost. Snaž se nemyslet na to, že tě ostatní lidé ve sprchách mohou vidět. Pozornost ti budou věnovat spíše v případě, že se budeš chovat nápadně, při erekci se proto snaž chovat pokud možno nenápadně.
Také si můžeš vybrat sprchu co nejblíže rohu místnosti, obrátit se čelem ke zdi a chvíli počkat, až erekce odezní.
Odeznění erekce můžeš nepřímo podpořit tím, že svoji pozornost zaměříš na řešení nějakého problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad nebo alespoň odříkávat násobilku. Jestliže ani zaměření pozornosti jiným směrem k odeznění nebo alespoň ochabnutí erekce nepovede, snaž se alespoň chovat tak, jako kdybys žádnou erekci neměl.

20.02.2018

Zdravim. Na penise mam malu bielu bodku. Neviete co to je? 2) ked ma napr 21 rocny clovek sex s 16-17 rocnym je to trestne?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

1) Malá bílá tečka na penisu může být buď zduřelá (zvětšená) mazová žlázka, ucpaná mazová žlázka nebo pozůstatek drobné zhojené jizvičky. Zřejmě nejpravděpodobnější z výše uvedených možností je ucpaná mazová žlázka, neboť zduřelé mazové žlázky se vyskytují spíše ve větších skupinách (shlucích) a o předchozím drobném poranění bys nejspíše věděl.
2) Pohlavní styk mezi dvěma osobami staršími 15-ti let není trestný, pokud se nejedná o znásilnění nebo sexuální nátlak. Znásilnění spočívá v donucení k pohlavnímu styku násilím nebo pohrůžkou násilí. Sexuálního nátlaku se dopustí např. ten, kdo zneužije svého postavení a vlivu k tomu, aby donutil k pohlavnímu styku či jiným sexuálním aktivitám osobu, která je na něm závislá.

20.02.2018

Jak se zbavit lupů?? Děkuji

Huj, 15 let

Milý Huji,

Lupy jsou šupinky kůže, které se odlupují z pokožky na vlasové části hlavy. Zvýšené loupání kůže může být způsobeno například používáním nevhodných šampónů, mytím hlavy příliš horkou vodou nebo nadměrné vysoušení vlasů elektrickým vysoušečem. Méně často jsou lupy projevem některého z kožních onemocnění.
Pro začátek doporučuji používat pro mytí vlasů některý ze speciálních šampónů, s jejichž výběrem ti poradí lékárník. Kromě šampónu můžeš používat i speciální vlasovou kosmetiku. Jestliže obtíže ani po několika týdnech neustoupí, měl bys zvážit návštěvu kožního lékaře (dermatologa).

20.02.2018

Dobrý den, můj penis měří 6 cm v klidu a 8 v erekci. Stačí to na můj věk?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Ano, uvedené rozměry jsou naprosto normální a odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapců tvého věku, které činí 4 ± 1 cm (tj. 3 až 5 cm) v klidovém stavu a 8 ± 2 cm (tj. 6 až 10 cm) při erekci. Délka penisu v klidovém stavu je u tebe dokonce mírně nadprůměrná.

19.02.2018

Dobrý den, asi před měsícem jsem si našel 1. dívku. A vždy když se objímáme či hladíme na intimnějších místech, tak mám erekci. Je to normální přejde to někdy? Jak se mám erekce zbavit během pár minut na WC? Mám se za to stydět? Děkuji

Borec123, 14 let

Milý Borče123,

Erekce je naprosto normální (fyziologický) jev, kterého se nemusíš nijak zbavovat ani se za něj stydět. U dospívajícího jedince se erekce dostavuje nejen při pohlavním vzrušení, ale i z mnoha jiných důvodů. Častá a přetrvávající erekce je jedním z projevů narůstající úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Pokud bys chtěl erekci přesto potlačit, můžeš se pokusit zaměřit svoji pozornost jiným směrem, například si v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad, například násobení dvouciferných čísel. Avšak není jisté, zda by se ti podařilo tímto způsobem potlačit erekci i v době, kdy se mazlíš se svojí přítelkyní.

19.02.2018

Dobrý den, je normální že mám na pytlíku tmavší kůži než jinde??

Ota, 13 let

Milý Oto,

Tmavší zbarvení šourku je normální, protože v období dospívání kůže na šourku pigmentuje (tj. dochází v ní ke změně množství a struktury kožního barviva neboli pigmentu).
Tmavší zbarvení než okolní pokožka má rovněž vnější list předkožky a také tzv. raphe [rafé], což je podélný šev na spodní straně penisu.

19.02.2018

Jak mam vybrat kondom podle vel.

77, 14 let

Milý 77,

Na obalech kondomů je zpravidla uvedena jejich nominální šířka. Většinou postačí kondom o nominální šířce 54 mm. Další rozměry jsou uvedeny v následující tabulce.

Při výběru vhodné „velikosti“ kondomu je třeba vycházet z údajů v pravém sloupci. Nominální šířka kondomu totiž přesně neodpovídá „šířce“ penisu. Pokud jde o délku, ta se v jednotlivých „velikostech“ nerozlišuje, protože není nutné, aby kondom pokrýval celou délku penisu, nýbrž pouze tu část, která se při pohlavním styku zavádí do těla partnerky či partnera.

19.02.2018

Dobrý den, co mám dělat s pupínky na obličeji?

XXX, 12 let

Milý XXX,

Pupínky se vytvářejí zpravidla v místě, kde dojde k ucpání (a někdy též k následnému zanícení) mazové žlázky. Dochází k tomu zejména v období dospívání, kdy se vlivem hormonální činnosti zvyšuje tvorba kožního mazu.
Pupínky si nemačkej, neboť by mohlo dojít k poranění a zanesení infekce, čímž by se jejich hojení komplikovalo. Především je vhodné si obličej jednou až dvakrát denně opláchnout vodou s menším množstvím mýdla (větší množství mýdla však nedoporučuji, neboť by pokožku vysušovalo, což by mohlo vést k dalšímu zvýšení tvorby kožního mazu). Pokožku obličeje si můžeš čistit rovněž pleťovou vodou, kterou lze zakoupit v lékárně (lékárník ti poradí při jejím výběru).
V případě, že by se u tebe objevila střední nebo těžká forma akné (tj. více než 20 pupínků v obličeji současně), doporučuji navštívit kožního lékaře.

19.02.2018

Je nadměrné tření při masturbaci trvalé nebo ne?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Záleží na tom, čím je nadměrné tření způsobeno. Jestliže vzniká příliš silným uchopením penisu nebo příliš prudkými masturbačními pohyby (stručně řečeno – technikou masturbace), postačí k jeho snížení uvolnit stisk ruky nebo poněkud zvolnit tempo vykonávání pohybů ruky. Jestliže je nadměrné tření způsobeno nedostatkem kožní rezervy penisu nebo příliš suchým povrchem žaludu penisu (obojí je typické zejména pro jedince, kteří byli obřezáni), je používání lubrikačního gelu nejvhodnějším prostředkem, jak nadměrné tření snížit.

19.02.2018

Jak mám použít lubrikační gel při masturbaci?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Především bys měl zvážit, zda lubrikační gel opravdu potřebuješ. Většina chlapců či mužů se bez něj při masturbaci docela dobře obejde. Používá se spíše jen v případě, že při masturbaci dochází k příliš vysokému tření. Příčinou zvýšeného tření může být například nedostatečná produkce preejakulační tekutiny, nedostatečná kožní rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci, nedostatečně vlhké prostředí mezi žaludem a předkožkou a podobně.
Pokud lubrikační gel při masturbaci potřebuješ (nebo pokud jej chceš vyzkoušet), můžeš si jej nanést buď přímo na penis, nebo na ruku, kterou při masturbaci používáš. Množství gelu by však nemělo být příliš velké. Při nanesení většího množství by se totiž tření snížilo natolik, že bys masturbační pohyby cítil jen velmi slabě, což by mohlo způsobit obtíže při dosahování orgasmu (pohlavního vyvrcholení).

19.02.2018

Okolo ritneho otvoru mám jednu ako keby buľku čo to je?

Abcd, 13 let

Milý Abcd,

Bulka v blízkosti řitního otvoru by mohla být například rozšířená céva (hemoroid), ucpaná a zanícená mazová žlázka, případně cysta (dutina naplněná tekutinou). Hemoroid by měl podobu nafialovělého uzlíku, zanícená mazová žlázka by měla červené okraje a světlý vrcholek, cysta by byla mírně zarudlá. Bez vyšetření však nelze přesněji určit, o jaký z možných útvarů se v tomto případě jedná. Doporučuji tedy, abys překonal ostych a svěřil se s uvedeným problémem svým rodičům nebo praktickému lékaři pro děti a dorost, který dále doporučí vyšetření u specialisty.

19.02.2018

Jak se ta pleťová voda používá? Nejsou na to třeba nějaký krémy nebo masky?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Nejprve si obličej umyješ, poté naneseš pleťovou vodu pomocí tampónu, kousku vaty nebo jemného hadříku. Pleťovou vodu nenanášej do blízkosti očí. Po vyčištění pleti si obličej již neoplachuj ani neutírej. K běžnému čištění postačí pleťová voda, aplikace pleťové masky není nutná.

19.02.2018

1) Asi dvakrát jsem si ten Paralen vzal, měl jsem přes 38.5 stupňů. Je to problém?
2) Doporučujete užívání laktobacilů při těch antibiotikách? Popř. jak dlouho a jaké?

Paul, 16 let

Milý Paule,

1) V uvedeném množství (2x 500 mg) by lék neměl způsobit závažnější obtíže, avšak po dobu užívání antibiotik jej raději neužívej, nebo se o jeho užívání alespoň poraď se svým praktickým lékařem, který ti antibiotika předepsal.
2) Laktobacily a jiné doplňky stravy ze skupiny probiotik můžeš konzumovat i v případě, že užíváš antibiotika. Nejedná se o léky, nýbrž o doplněk stravy. Avšak tento doplněk stravy bys měl konzumovat alespoň 2 až 3 hodiny před užitím antibiotik nebo po něm, nikoli současně s antibiotiky.
Konzumace doplňku stravy s obsahem probiotik sice nevede přímo k uzdravení, nicméně může tlumit nevolnost či zažívací obtíže a posílit celkovou obranyschopnost organismu.

19.02.2018

Když masturbuju, mám na žaludu takovou lepkavou průhlednou tekutinu, co je to?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která vzniká v tzv. přídatných pohlavních žlázách (zejména v tzv. Cowperových žlázách). Uvolňuje se otvorem močové trubice, stejně jako moč nebo sperma. K tvorbě a uvolňování preejakulační tekutiny dochází zejména při silném pohlavním vzrušení, často při masturbaci nebo jiných sexuálních aktivitách.
Množství preejakulační tekutiny může být různé, zpravidla se však jedná pouze o několik kapek. Při rozetření však tato tekutina může pokrýt i poměrně velkou plochu a posloužit jako přirozený lubrikační prostředek.

18.02.2018

Dobrý den, jaký lékař mi může něco předepsat proti černým tečkám?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Tzv. černé tečky neboli komedony vznikají v místě ucpání mazových žláz. Černé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu (jedné ze stavebních látek svrchní vrstvy pokožky). Pro vyčištění pleti doporučuji používat čisticí pleťovou vodu, kterou lez zakoupit v lékárně ve volném prodeji, tedy bez lékařského předpisu.
Pouze v případě závažnějších obtíží lze přikročit ke stejné léčbě, která se nasazuje při střední a těžké formě akné, tedy k nasazení léčiv s obsahem retinoidů nebo kyseliny azelaové. Tato léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis, který v případě potřeby vystaví dermatolog. Avšak předpokládám, že dermatolog ti nejprve doporučí používat čisticí pleťovou vodu a k léčbě přistoupí až v případě, že ani po pravidelném čištění pleti nedojde ke zlepšení stavu.

18.02.2018

Cau, je mi 15 a moc me nevzrusujou prsa ani zadky holek na rozdil od jinych. Dokaze me vzrusit kdyz vecer premyslim nad prirozenim nekterych kamaradu- vsichni jsou ocividne biologicky starsi nez ja. Vubec se mi nemeni hlas nemam moc chlupaty nohy a mam 13 cm velky penis zatimco kdyz neni v erekci je to jen takova (...) take nemam chlupate podpazdi a stve me na sobe ze mladsi kluci nez ja toto vetsinou maji.

Alex, 15 let

Milý Alexi,

Puberta není závod. Zatímco někteří chlapci dospívají dříve, jiní později. Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální, průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm. Délka tvého penisu tudíž odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.
Vývoj axilárního ochlupení (chlupů v podpaží) začíná nejčastěji ve věku 13 až 14 let, avšak drobné opoždění nástupu tohoto ani jiných sekundárních pohlavních znaků není důvodem ke znepokojení. Rozdíl oproti běžnému věku nástupu rozvoje určitých sekundárních pohlavních znaků může tvořit až 2 roky, aniž by se jednalo o projev opožděné puberty. Tvoje tělo se nejspíše stále ještě vyvíjí, a tudíž je velmi pravděpodobné, že v nejbližších letech ještě dosáhneš vyšších stupňů rozvoje sekundárních pohlavních znaků.
Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat leccos, včetně těla pohlavně vyspělejších vrstevníků téhož pohlaví. Prozatím nelze spolehlivě určit, zda je tvůj zájem o pohlavní orgány tvých kamarádů projevem homosexuální orientace či nikoliv. Nicméně tvůj zájem o pohlavně vyspělejší vrstevníky téhož pohlaví může souviset také s touhou dosáhnout stejného stupně vývoje sekundárních pohlavních znaků.

18.02.2018

Dobry vecer chci se na neco zeptat šel jsem k lekaři a lékař řekl že mam akné delaj se mi moc bile beďary každy den vic a vic a když je vymačknu tak mi teče krev je to spravne když je mačnam doktorka mi rekla ze si mam koupit čistící miceralni vodu a pořát si to stim čistit tak sem koupil značku (...) ale nepomáhá to prosim moc co mam delat aby to zmizlo? A kdy mi to skončí v kolikati letech? Mam to po cele tváří červené fleky a bile beďary malinké i velke nevim co mam delat prosim poradte mi jo a když si davam tu miceralni vodu tak to umivam z tema placatyma kulatyma tamponkama a když si stim us umeju tvář tak mam to nechat na tváří tu vodu nebo utřít?
Předem dekuji moc

Petr, 15 let,

Milý Petře,

Micelární voda sice pleť vyčistí, avšak nelze od ní očekávat zázraky. Akné si nemačkej, jinak si způsobíš drobné jizvičky, které budou nápadnější než samotné akné. Pleťová voda se po nanesení na obličej neoplachuje ani neutírá.
Menší bílé pupínky jsou projevem formy akné, která se nazývá acne comedonica a zpravidla představuje pouze kosmetický problém. Pupínky s červeným okrajem a nažloutlým vrcholkem jsou projevem další formy akné, která se nazývá acne papulosa (případně acne papulopustuloza), což je zánětlivá (případně hnisavá) forma akné. Druhá forma je závažnější, neboť po sobě může zanechat jizvy v podobě mělkých důlků.
Vzhledem k neúčinnosti čištění pleti pomocí pleťové vody a vzhledem k rozsahu obtíží (v dotazu uvádíš, že máš akné „po celé tváři“) bych rozhodně doporučoval navštívit kožního lékaře (dermatologa). Závažnější formy akné lze léčit pomocí léčiv s obsahem retinoidů nebo kyseliny azelaové. Uvedená léčiva se však vydávají pouze na lékařský předpis, doporučuji tedy co nejdříve navštívit dermatologa.

18.02.2018

Dobrý den, mám potíž se zvukem mého hlasu, jako malý jsem chodil na logopedii, tam jsem se naučil krásně vyslovovat, ale poslední delší dobu, když mluvím tak začnu brblat, no a pak ještě zvuk mé řeči, je to blbý příklad, ale muj děda fakt blbě slyší a říká, že mluvím tak divně, že to je hrozný, ostatní slyší a mě ne, vadí mi to při učení jazyků, poslechl jsem se jak mluvím česky a to by šlo, ale anglicky kde je taková ta měkčená řeč si připadám jak debi..... a při němčině při takových slovech, kde jsou fakt znělé hlásky a hned za sebou mi příjde že žbrblám, nebo jestli to mám už takovou fobii mluvit s tím hlasem

Petr, 15 let

Milý Petře,

Nejspíše u tebe právě probíhá proces hlasové mutace, tedy proměny hlasu z dětského (chlapeckého) na mužský. Během mutace dochází k růstu hrtanu a hlasivek (které se zvětšují přibližně na dvojnásobek své původní, dětské velikosti), přičemž frekvence hlasu se snižuje z původních 220 – 660 Hertzů (Hz) na výsledných 80 – 360 Hz. Proces hlasové mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem a trvá přibližně půl roku až rok a půl.
Než však dojde k usazení hlasu na „mužské“ frekvenci, mohou se během mutace objevovat různé obtíže, například přeskakování hlasů (náhlá změna jeho výšky/hloubky). Jindy je hlasový projev obtížně srozumitelný, zejména pokud dospívající hovoří jiným než svým mateřským jazykem.
Většina uvedených obtíží pravděpodobně časem odezní spontánně. Nicméně pokud by ti srozumitelné mluvení činilo velmi silné obtíže, bylo by vhodné se obrátit na specialistu – foniatra. Poukaz na vyšetření na foniatrii ti může vyplnit praktický lékař pro děti a dorost.
Tvoji rodiče nebo prarodiče by k tobě měli přistupovat poněkud ohleduplněji. Za to, že v tvém těle dochází k určitým změnám, přece nemůžeš. Jedná se o změny, které ty sám nemůžeš ovlivnit. Pokud ti dědeček vyčítá, že mluvíš „hrozně“, je to v podstatě totéž, jako kdyby osobě se závažnou poruchou zraku vyčítal, že při chůzi naráží do zdí a do nábytku.

18.02.2018

Dobrý den, memu bratrovi je 13 let a poslední rok se chová hrozně. Pořád mě něčím trumfuje, říká jak je lepší a nebo někdy prostě přijde a začne říkat v čem všem je lepší než já, i když to není pravda. Chová se taky velice agresivně, mluví sprostě a občas je hyperaktivni. Nedávno mě tak naštval, a hrozně machroval, že jsem ho silně chytil za rameno, a on se rozbrečel. Je tohle normální? Může to způsobovat puberta?

JohaJoha, 15 let

Milý JohaJoho,

Podle projevů, které popisuješ, je hlavní příčinou neobvyklého chování tvého bratra spíše nízké sebevědomí, i když určitá emoční labilita spojená s hormonálními změnami probíhajícími v dospívajícím organismu může také hrát určitou roli.
Protože tvůj bratr často říká, že je lepší než ty, mohl bys mít dojem, že jeho sebevědomí je naopak příliš vysoké. Avšak u podobných projevů často dochází k záměně příčin a důsledků. Chování, které může lidem v okolí připadat jako projev vysokého sebevědomí, totiž bývá spíše projevem jeho nedostatku. Lidé, kteří jsou opravdu přesvědčeni o tom, že v něčem vynikají, se totiž svými schopnostmi zpravidla nechlubí. Jestliže však tvůj bratr neustále zdůrazňuje, že je v něčem lepší než ty, zřejmě se o tom snaží přesvědčit v první řadě sám sebe.
Také používání silnějších výrazů či agresivní chování mohou být projevem nedostatku sebevědomí a nízké důvěry v sebe samého. Zdánlivě silovým jednáním se tvůj bratr zřejmě snaží nedostatek sebedůvěry alespoň navenek překonat.
Pokud tedy chceš svému bratrovi pomoci, můžeš se pokusit mu pomoci dosáhnout úspěchu v nějaké činnosti, kterou zvládne. Například mu můžeš navrhnout takovou aktivitu, na kterou podle tvého názoru jeho síly stačí, avšak pro jejíž úspěšné zvládnutí je přece jen třeba vynaložit určité úsilí. Důležité je, aby tvůj bratr získal možnost prožít pocit úspěchu. Možná, že se ti na základě znalostí, které o svém bratrovi máš, podaří najít nějakou činnost, v níž by mohl dosáhnout vynikajících výsledků. Pak bude sám na sebe hrdý a už nebude mít zapotřebí zvyšovat si sebevědomí tím, že se bude chlubit dovednostmi, které nemá a používat silná slova či jiné způsoby agresivního, silového jednání.

18.02.2018

Mám angínu, doktorka mi předepsala Ospen. Jenže s tím mám také horečky a nic jiného než ten Paralen na ně nezabírá. Mohu ho brát i s těmi léky?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Vzhledem k tomu, že Ospen je antibiotikum, současné užívání paralenu nedoporučuji. Pokud bys chtěl paralen přesto užívat, nejprve se poraď se svým praktickým lékařem.
Horečku (teplotu nad 38 °C) můžeš snížit například pomocí studeného zábalu. Rovněž doporučuji přikládání studeného obkladu na varlata (respektive na šourek), neboť při horečce dochází k jejich přehřívání.

18.02.2018

Jak si mám vyrobit doma kondom?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Technologie výroby kondomu je natolik složitá, že se ti jej rozhodně nepodaří zhotovit podomácku. Raději si tedy kondom kup v lékárně, v drogerii nebo v prodejním automatu. Jeho cena přece není nijak závratně vysoká.

18.02.2018

Dobrý den je normální že mám stojáka asi 20x za den??

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Ano, častá a dlouhou dobu přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální. Souvisí s nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi a s dalšími změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Erekce nemusí být vždy způsobena pohlavním vzrušením. Naopak, zejména v období dospívání se dostavuje i bez předchozího pohlavního vzrušení. Příčiny nástupu erekce mohou být i mechanické (například dlouhé sezení, dlouhá jízda na kole a podobně).
Kvůli časté erekci se nemusíš nijak znepokojovat. V tvém věku by bylo spíše znepokojivé, kdyby se erekce nedostavovala.

18.02.2018

Na biológii nam povedali že naše telo ma zbraň proti rakovine (natural killer cell) ale prečo teda niektorý ľudia dostanú rakovinu? (Viem že toto nesedí moc k teme tejto stránky ale nevedel som kde sa pýtať)

?, 15 let

Milý ?,

Tzv. „NK buňky“ (natural killer cells) představují zvláštní druh lymfocytů neboli bílých krvinek a tvoří součást imunitního systému lidského těla. Tyto lymfocyty jsou schopny rychle zabíjet některé nádorové buňky a buňky infikované virem, avšak jejich účinnost je do určité míry omezená. Nádorové buňky se navíc brání napadení „NK buňkami“ tím, že (velmi zjednodušeně řečeno) mění svoji povrchovou strukturu tak, aby je „NK buňky“ nedovedly rozeznat.
Je třeba si uvědomit, že lidské tělo je sice vybaveno poměrně složitým imunitním systémem, avšak možnosti tohoto systému nejsou neomezené. Pokud je jedinec vystavován silnému působení mikroorganismů nebo karcinogenních látek, jeho imunitní systém dokáže nástup onemocnění do určité míry tlumit, avšak nedokáže jej zadržovat do nekonečna. Navíc nádorové buňky či buňky napadené virem si dovedou vytvářet různé mechanismy, s jejichž pomocí dovedou imunitní systém lidského těla oklamat (velmi zjednodušeně řečeno, dovedou se „tvářit jako neškodné“).

17.02.2018

Ještě jeden dotaz. Slyšel jsem, že Paralen hodně škodí játrům. Můžete mi o tom povědět více, popř. doporučit kvalitní a lepší náhradu? Díky moc.

Paul, 16 let

Milý Paule,

K poškození jater může dojít v případě, že při užívání lék obsahujících paracetamol piješ alkohol (to platí i pro jiné léky) nebo zároveň užíváš některé léky na spaní, léky proti epilepsii nebo antibiotika. Pokud však nekonzumuješ alkohol nebo netrpíš závažným onemocněním jater a dodržuješ doporučené dávkování, nemusíš se poškození jater obávat.
Abys zabránil předávkování, dodržuj doporučené dávkování. U dospívajících jedinců by denní dávka paracetamolu neměla překročit 60 mg (miligramů) na 1 kg tělesné hmotnosti, přičemž 1 tableta paralenu obsahuje 500 mg této účinné látky. Pokud bys tedy vážil např. 60 kg, neměl bys během 24 hodin užít více než 7 tablet paralenu (60 x 60 = 3 600 ÷ 500 = 7,2). Najednou lze užít 1 až 2 tablety, přičemž podání další dávky je možné nejdříve po 6-ti hodinách.
Pokud jde o „náhradu“, léky užívané při nachlazení lze rozdělit do dvou základních skupin. V první z nich je účinnou látkou paracetamol (jedná se např. o paralen, panadol, coldrex aj.), ve druhé kyselina acetylsalicylová (např. acylpyrin, aspirin aj.). Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou však nejsou vhodné pro děti, zatímco mladiství by je měli užívat raději jen výjimečně. Doporučuji tedy raději užívat paralen, ovšem při dodržování doporučeného dávkování.

17.02.2018

Zdravím,v případě jedovajecnych dvojcat, jsou jejich tělesné proporce stejné? Týká se to i velikosti penisu?

Marek, 14 let

Milý Marku,

Jednovaječná dvojčata mají sice přibližně shodnou genetickou výbavu (díky čemuž mají např. stejnou krevní skupinu, stejnou barvu očí a vlasů a stejné pohlaví), avšak vyvíjejí se z nich dva samostatní jedinci. Určité rozdíly se u jednovaječných dvojčat objevují již při nitroděložním vývoji. Například díky výhodnější poloze může jedno z  dvojčat během nitroděložního vývoje přijímat více živin, čímž se vysvětluje rozdílná porodní hmotnost mezi dvojčaty.
Rovněž po narození na dvojčata působí různé faktory vnějšího prostředí. Přestože jednovaječná dvojčata mají téměř shodné dědičné dispozice, rozvinutí těchto dispozic nakonec vždy závisí na působení vnějšího prostředí, přičemž s přibývajícím věkem se rozdíly zvyšují.
Jednovaječná dvojčata tedy nemusí mít (a většinou ani nemají) zcela shodné tělesné proporce. To se týká i rozměrů penisu, které jsou sice do určité míry dány vrozenými předpoklady, avšak zároveň jsou ovlivněny dalšími okolnostmi, například dosaženým stupněm tělesného vývoje (přičemž ani u jednovaječných dvojčat nemusí být tempo tělesného vývoje shodné).

17.02.2018

Za jak dlouho se v těle vstřebá/zpracuje lék?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Metabolické zpracování účinné látky léku může trvat různě dlouhou dobu. Záleží na formě léku (například u čípků, které se zavádí do konečníku, zpravidla nastupují účinky dříve, než u tablet určených k ústnímu podání), ale i na dávkování, na tělesné hmotnosti pacienta, na dodržování pitného režimu a podobně.
Tablety k ústnímu podání se zpravidla užívají po jídle, ale jejich užití před jídlem může urychlit nástup účinku. Nicméně při užití léku před jídlem hrozí nevolnost a zažívací obtíže.
U většiny léků, které se užívají při běžném nachlazení, se účinek v podobě úlevy od bolesti a dalších příznaků dostavuje obvykle po půl hodině.

17.02.2018

Mám být při horečce zakrytý přikrývkou, když je mi zima nebo spíše ne?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Při horečce je třeba rozlišovat dvě fáze. V první fázi dochází k nárůstu tělesné teploty, což je provázeno pocitem chladu. V této fázi je třeba se přikrývat. Po dosažení určité tělesné teploty (zpravidla kolem 38 – 39°C) nastává druhá fáze. Při ní již nedochází ke zvyšování tělesné teploty, nýbrž k jejímu udržování. To je spojeno s výdejem tepla a s pocitem přehřátí. Obě fáze se mohou vystřídat i několikrát za den, průběh horečky je značně individuální.
Jestliže je ti při horečce zima, tvoje tělo prochází první fází a je třeba se přikrýt. Jakmile nastane druhá fáze, můžeš si přikrývku odhrnout. Většinou už sám poznáš, kdy přikrývku potřebuješ a kdy už je ti pod ní horko.

17.02.2018

V poslední době když masturbuji docílím často pocitů spíše nepříjemných až bolestivých namísto příjemných. Můžete mi poradit?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Nepříjemné pocity mohou být způsobeny například nadměrným třením. V takovém případě bych doporučoval při masturbaci používat lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhražku (tělové mléko, pleťový krém a podobně).

17.02.2018

Chci se zaptat jestli je normálni, že semeno jen vyteče - nestříká.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

U dospívajícího jedince nemusí být průběh ejakulace tak prudký, jako u dospělého. Rozdíl nespočívá pouze v množství a hustotě ejakulátu (u dospívajícího je množství i hustota ejakulátu nižší, než u dospělého), ale zejména v intenzitě činnosti svalstva malé pánve. K vypuzení ejakulátu z těla totiž dochází stahováním určitých svalů v této části těla. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, jestliže výron semene probíhá méně prudce a sperma při něm „nestříká“, nýbrž pouze vytéká.

17.02.2018

Zdravím. 1. Ke cvičení mám oblečené přiléhavé tepláky a pod nimi boxerky. Problém je v tom že mám často erekci a při cvičení penis tlačí do té vrstvy oblečení a je to nepříjemné. Měl bych cvičit nahý? 2. Při posilování pánve pomocí ručníku necítím že bych musel používat nějaké další svaly. Erekce mi prostě drží i dva ručníky a nic se neděje. Je to silnou erekcí?

Fifa, 16 let

Milý Fifo,

1) Pravdou je, že v přiléhavém oblečení může být erekce spojena s nepříjemnými pocity. Možná by bylo lepší, kdyby sis na cvičení bral raději volnější oblečení. Sportovci ve starověkém Řecku sice cvičili a sportovali nazí, avšak je třeba brát v úvahu jak odlišné klimatické podmínky, tak odlišný postoj k nahému lidskému tělu. Předpokládám, že nebudeš cvičit nahý před ostatními lidmi. Avšak i pro cvičení doma by sis měl obléci alespoň tričko a volnější spodní prádlo, neboť při cvičení dochází k vyšší tvorbě potu, přičemž prádlo a oblečení slouží mimo jiné právě k jeho vsakování. Jestliže budeš cvičit nahý, nebude se pot vsakovat do prádla a oblečení, nýbrž volně odpařovat, v důsledku čehož bys mohl nastydnout.
2) V takovém případě je velmi pravděpodobné, že svaly pánevního dna jsou u tebe již natolik pevné, že jejich další posilování pomocí cviku s ručníkem není nutné. Svalstvo pánevního dna se totiž posiluje i při vykonávání některých běžných cviků (např. svíčka a jiné cviky spojené se zvedáním dolních končetin, most a podobně). Jestliže tedy pravidelně cvičíš, jsou u tebe svaly tzv. malé pánve dostatečně silné na to, aby bez jakkoli pociťované námahy „udržely“ na penisu zavěšené i dva ručníky.

17.02.2018

Za jak dlouho mi dorostou chlupy po oholeni?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Pubické a axilární ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů a v podpaží) dorůstá rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. U dospělého jedince činí délka jednoho chlupu přibližně 6 cm, což by odpovídalo době růstu 6 měsíců (půl roku). Avšak u dospívajícího bývají chlupy o něco kratší, a tudíž lze očekávat, že do původní délky by ochlupení mohlo dorůst již během 3 až 4 měsíců. Nicméně už po dvou měsících by nemělo být příliš poznat, že chlupy byly oholeny.

17.02.2018

Ahoj. Muzu se zeptat, od kolikati let muzu koupit kondomy/lubrikanty? A co mam rict jako oduvodneni?

Tomio, 13 let

Milý Tomio,

Prodejnost kondomů ani lubrikačních gelů není omezena žádnou věkovou hranicí. Neexistuje zákon, který by zakazoval jejich prodej osobám, které nedosáhly určitého věku. Uvedené zboží si tedy můžeš zakoupit kdykoliv, například v lékárně nebo v drogerii. Nákup jakéhokoliv zboží nejsi povinen nijak zdůvodňovat. Zákazník není povinen vysvětlovat, proč si určité zboží kupuje (zkus si představit, že bys například při nákupu limonády měl prodavači nebo prodavačce vysvětlovat, že máš žízeň a potřebuješ se napít).

17.02.2018

Jak se co nejrychleji uzdravit?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Záleží na tom, jakým onemocněním trpíš. K uzdravení obecně přispívá klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Další postup již závisí na druhu onemocnění.

17.02.2018

Co dělám špatně? Od 6. třídy jsem neměl holku. Na maturaku jsem se těšil, že s někým seznámim a začnu se libat, ale žádná se neobjevila. Může to být tím, že jsem celkem hnusnej?

Šimon, 17 let

Milý Šimone,

Při navazování vztahů s dívkami nezáleží pouze na vzhledu. Navíc je pravděpodobné, že svůj vzhled posuzuješ příliš kriticky, jako ostatně mnozí dospívající, kteří na sobě hledají jen samé nedostatky. Ve skutečnosti je docela dobře možné, že jsi celkem pohledný, pouze svůj zevnějšek nedovedeš ocenit.
Pro naprostou většinu dívek je však podstatné, jak se dotyčný chlapec chová. Dívky dovedou ocenit zejména upřímnost (chlapec by si neměl na nic hrát a nedělat ze sebe někoho, kým není) a spolehlivost (dodržování slibů, schopnost udržet svěřená tajemství a jiné důvěrné údaje). Od chlapce rovněž očekávají, že bude milý a laskavý, avšak jen v takové míře, která nepřekračuje hranice dotěrnosti. Dívka rovněž dovede ocenit, když jí chlapec v případě potřeby dovede poskytnout přiměřenou pomoc.
Několik rad a doporučení, která můžeš využít při navazování vztahů s dívkami, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

16.02.2018

Dobrý den jaké jsou cviky na svaly(na vzhled a vyrýsovanost)??? Děkuji za odpověď.

Ořech, 12 let

Milý Ořechu,

Pokud chceš posilovat svalstvo, doporučuji provádět posilovací cviky s vlastní váhou. K nejúčinnějším cvikům patří kliky, dřepy a sedy-lehy. Cviky zařazuj v sestavách po deseti (později až po dvaceti), a to nejvýše pět sestav denně.
V dotazu uvádíš, že chceš mít svaly vyrýsované. V takovém případě záleží nejen na posilování svalstva, ale i na síle či mohutnosti tukové vrstvy. Jestliže bys posiloval svaly, avšak zároveň trpěl nadváhou či obezitou, ani posílené svaly by přes vrstvu tuku nebyly zřetelně viditelné. Pokud tedy trpíš nadváhou či obezitou, měl bys nejprve zredukovat množství tělesného tuku, a teprve poté začít s posilovacími cviky.

16.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, já chodím momentálně s jednou holkou a i s jedním klukem a nevím koho z nich si vybrat. Tu holku znám už od mala a je hezká a toho kluka znám už pět let a je nejhezčí z naší třídy. Oba mám rád a oni zase mě. Navzájem se neznají.

Kubik, 14 let

Milý Kubiku,

To, že chodíš s dívkou, ještě neznamená, že nemůžeš mít kamaráda. Jiná situace by nastala v případě, že bys měl zájem o milostný (a zároveň sexuální) vztah s dívkou i s kamarádem zároveň. Přestože někteří lidé udržují více souběžných milostných vztahů (takovéto jednání se nazývá promiskuita), doporučuji raději udržovat párovou věrnost, a to nejen z důvodů morálních, nýbrž také z důvodu prevence rozšiřování pohlavně přenosných onemocnění.
Záleží pouze na tobě, kterému ze dvou možných vztahů dáš nakonec přednost. Při výběru partnerky či partnera by ses měl pokud možno řídit vlastními city. Další možností by bylo zvolit si ze dvou potenciálních partnerů toho, s nímž se ti podaří sblížit dříve. Jinými slovy, jakmile zahájíš pohlavní život s jednou z uvedených osob (přičemž předpokládám, že jej nezahájíš s oběma zároveň), měl bys s druhou z nich udržovat již jen čistě kamarádský vztah.

16.02.2018

Bojím se jistého hocha jménem (...), ale zároveň se mi líbí. Poraďte, co mám dělat. Díky

Vakokoule66, 14 let

Milý Vakokoule66,

Někdy se stává, že to, čeho se člověk bojí, jej zároveň přitahuje. Avšak tvoje obavy mohou stejně tak dobře vycházet z náklonnosti, kterou vůči jmenovanému chlapci pociťuješ. V takovém případě by se jednalo o typický projev tzv. internalizované homofobie (strachu z vlastních projevů homosexuality, ať už jsou tyto projevy skutečné nebo jen domnělé).
Někteří dospívající jedinci mohou být překvapeni či dokonce znepokojeni, když si uvědomí, že pociťují silnou náklonnost vůči vrstevníkovi téhož pohlaví. Neuvědomují si, že v období dospívání nelze takovouto náklonnost vůči osobě téhož pohlaví považovat za projev homosexuální orientace, ze které mají mnohdy strach. Pod vlivem stále ještě rozšířených předsudků a stereotypů se snaží tyto své pocity potlačit, aby vyhověli nárokům, které jsou na ně většinovou (a do jisté míry stále ještě homofobní) společností kladeny. Výsledkem může být narušení duševního zdraví (stavy úzkosti, výčitky svědomí, deprese). Důležité je, aby sis uvědomil, že pocity náklonnosti vůči vrstevníkovi téhož pohlaví jsou v období dospívání naprosto normální a není třeba se kvůli nim znepokojovat nebo si je vyčítat.
Strach z vrstevníka však může být spojen také s obavami z jeho reakce na projevy citů, které k němu chováš. Pravdou je, že zejména mezi dospívajícími chlapci je homofobie poměrně rozšířená (naproti tomu u dospívajících dívek se projevuje méně často), a tudíž lze očekávat, že dotyčný chlapec by mohl reagovat velmi podrážděně, kdybys mu dával svoji náklonnost otevřeně najevo. Z tohoto očekávání (ať již vědomého nebo podvědomého) může vycházet strach, který vůči dotyčnému jedinci pociťuješ.
Pokud v tobě druhý člověk vzbuzuje obavy, snaž se mu neposkytovat záminku k tomu, aby se na tobě dopouštěl násilí. Možná, že časem poznáš, že dotyčný jedinec je pro tebe neškodný, protože ti neubližuje, ani se k tobě nechová nepřátelsky. Pokud není strach spojen s osobní nepříjemnou zkušeností, zpravidla postupně slábne a vyhasíná.

16.02.2018

Jak mám říct holce že se mi líbí ?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Své sympatie můžeš dát dívce najevo různými způsoby, avšak k hodnocení jejího vzhledu bys měl přikročit až po bližším seznámení a navázání důvěrnějšího vztahu. Dívce bys neměl hned při seznamování nebo na první schůzce říkat, že se ti líbí. Mohla by si myslet, že ti záleží pouze na jejím vzhledu.
Jestliže se stydíš dívce přímo sdělit, že je krásná, můžeš se vyjádřit k jednotlivým částem jejího zevnějšku, například jí můžeš říci, že má krásné vlasy, oči a podobně. Pokud se stydíš být příliš osobní, můžeš nejprve pochválit nějakou součást dívčina oblečení, například jí můžeš říci, že jí velmi sluší určitá část oblečení.
Avšak měl by ses vyhnout hodnocení dívčiny postavy. Značná část dívek totiž není se svojí postavou spokojena, a když jim jejich chlapec řekne, že jsou krásně štíhlé a podobně, často si myslí, že chlapec je nehodnotí upřímně a snaží se jim jen zavděčit.

15.02.2018

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal ako prebieha 15 ročná prehliadka. Čim sa liši od 13 rocnej?

Juraj, 14 let

Milý Juraji,

V obsahu preventivních prohlídek ve věku 13-ti a 15-ti let není žádný podstatný rozdíl. Na Slovensku je obsah preventivních prohlídek u dětí a dorostu upraven zákonem č. 577/2004 Z.z. (mírně se liší od právní úpravy v ČR, kde je obsah preventivních prohlídek stanoven vyhláškou č. 70/2012 Sb). Součástí prohlídky je měření tělesné výšky a hmotnosti, zhodnocení celkového zdravotního stavu, kompletní vyšetření, vyšetření zraku a sluchu, posouzení pohlavního vývoje, měření krevního tlaku, vyšetření moči a závěrečné zhodnocení celkového zdravotního stavu.

14.02.2018

Dobry den chci se zeptat kdyz budu cvičit a zhubnu zustane muj penis takovy jaky je hruby? Jo a jeste neco co mam delat kdyz muj penis neni moc hruby moc jako tenky neni ale neni moc hruby mi pripada a jo proc ho mam nakřivo? Mam ho proste jako banan ale ne naboku ale dolu proč? Co mam delat aby byl rovne? Dekuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Cvičení a hubnutí nemá na obvod penisu žádný vliv. Pouze v případě, že je penis částečně zanořený v nadměrném tuku v oblasti podbřišku, dojde v důsledku odbourání přebytečného tuku k uvolnění takovéhoto zanoření (více o zanořeném penisu viz stránka „Já chci mít větší penis“).¨
Obvod penisu (tedy jeho „síla“ či „tloušťka“) je však dán vrozenými předpoklady a nelze jej měnit. někteří muži a chlapci mají penis silnější, jiní štíhlejší. Avšak ještě v závěru puberty dochází k nárůstu obvodu penisu (mezi 16. a 18. rokem přibližně o 1 až 1,5 cm).
Při erekci může penis směřovat buď vzhůru, dopředu nebo i dolů. Penis může být víceméně rovný, avšak mnohem častěji bývá prohnutý. Všechny uvedené možnosti jsou normální. Rovněž určité zakřivení penisu (přibližně do 25 až 30°) je celkem normální. Jestliže je tvůj penis zakřivený pouze „jako banán“, znamená to, že jeho zakřivení nejspíš není nijak patologické (chorobné, nenormální). O vadu či onemocnění by se jednalo v případě, že by byl penis výrazně zalomený (pod úhlem 30° nebo více).

14.02.2018

Dobrý den,
je mi krátce 16 a opravdu moc se trápím kvůli délce mého penisu (14 cm). Myslím, že to je na můj věk opravdu hodně málo. Nenavazuji s dívkami ani vztahy, nikoli kvůli strachu z posměchu, ale nepřišel bych si pro ni vůbec dobrý. Z kamarádů ho mám podle zkušeností úplně nejmenší. I o 2 roky mladší kamarád má alespoň 15 cm a já ani to. Myslíte že bych mohl mít ještě v 16 letech 16 cm dlouhý penis? A dá se nějak pomoci růstu penisu například užíváním nějakých léků, bylinek a nebo zvýšením příjmu například zinku? Děkuji za odpověď

Kuku, 16 let

Milý Kuku,

Tvé obavy jsou zbytečné. Délka penisu 14 cm zcela určitě není „opravdu hodně málo“. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci. Délka tvého penisu tudíž plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.
Penis průměrných rozměrů bohatě postačuje k sexuálnímu uspokojení téměř jakékoliv partnerky, a tudíž se nemusíš obávat, že pro partnerku nebudeš „dost dobrý“. Jestliže by tě partnerka opustila pouze kvůli tomu, že nemáš abnormálně velký penis, nejspíše by to znamenalo, že k tobě neměla nijak zvlášť pevný citový vztah. Rozchodu s takovouto partnerkou bys rozhodně nemusel litovat, spíše naopak.
Samozřejmě, že rozměry penisu mohou být značně individuální. Je docela dobře možné, že některý z tvých mladších kamarádů má větší rozměry penisu než ty, avšak stejně tak není vyloučeno, že některý ze starších chlapců má penis naopak menší. Rozměry penisu jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými předpoklady.
Je pravděpodobné, že k určitému růstu penisu u tebe ještě dojde. U většiny chlapců probíhá růst penisu až do věku 18-ti let. Avšak rozhodně nedoporučuji utrácet peníze za „zázračné“ doplňky stravy, jejichž výrobci slibují dosažení větších rozměrů penisu. Doplňky stravy nepaří k lékům, nýbrž k potravinám. jejich výrobci tudíž nesou odpovědnost pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoli za deklarované účinky.
Rozměry penisu lze „uměle“ zvětšit pouze hormonální terapií, avšak k té je důvod pouze v případě, že se jedná o tzv. mikropenis, což je penis, jehož délka dosahuje v dospělosti méně než 5,6 cm při erekci.

14.02.2018

Dobrý den. Už se několik let potýkám s posměškami na můj obličej. Celou dobu jsem si z toho dělal také srandu, ale nedávno jsem to nedal a prostě jsem se z těch posměšků skolil... Po tom jsem si řekl, že je na čase s tím něco dělat... Potom co už to pár dní dělám tak jsem si řekl, že se zeptám vás jestli nedělám něco špatně. Moje hygiena začíná ráno co jsi umyji obličej vodou a mýdlem, potom asi po 10 minutách si na obličej dám vodičku na akné a to je ráno. Co se vrátím ze školy domů si jen umyji obličej vodou a mýdlem. Na konec si obličej umyju večer ve sprše a pak když jdu spát tak si ho namocim vodičkou . Je tento postup správný nebo bych měl něco zlepšit? Ještě jsem slyšel o drožďové pomazance, která také pomáhá na akné, je to dobrý nápad to zkusit? Děkuji za odpověď :)

Maxík, 14 let

Milý Maxíku,

V období dospívání prochází pleť určitými změnami, které jsou způsobeny hormonální činností. Patří k nim zejména zvýšení produkce kožního mazu. V jejím důsledku se v obličeji (případně i na dalších místech, např. na ramenou, na hrudníku či v horní části zad) tvoří akné, což je zánětlivá reakce na ucpání mazové žlázky nadměrným množstvím kožního mazu.
Pravidelné mytí obličeje, o němž se v dotazu zmiňuješ, je jistě účinným způsobem, jak riziko vzniku akné snížit. Mýdla však používej pouze malé množství. Větší množství mýdla by totiž pokožku vysušovalo, což by vedlo k ještě většímu nárůstu produkce kožního mazu.
Rovněž čištění pleti pomocí vhodné pleťové vody představuje poměrně účinný prostředek prevence vzniku akné.
Pleťová maska z kvasnic (droždí) sice může pleť vyčistit, avšak zpravidla nebývá tak účinná, jako čisticí pleťová voda. Droždí obsahuje histamin, který může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. Navíc někteří lidé špatně snášejí zápach kvasnic.

14.02.2018

Zdravim. Mam alergiu ma laktozu. No velmi rad konzumujem mliecne vyrobky. Nemoze to mat nejaky dosledok?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Laktózová intolerance (neboli „alergie na laktózu“) spočívá v nesnášenlivosti organismu vůči mléčnému cukru neboli laktóze. Je způsobena nedostatkem enzymu, který se podílí na štěpení mléčného cukru. Protože tělo jedince s laktózovou intolerancí  nedovede mléčný cukr zpracovat, následují za určitou dobu po požití mléka či mléčných výrobků zažívací potíže v podobě křečí v břiše a průjmu.
Řešením obtíží je vysazení mléčné stravy. Určité riziko vysazení mléčných výrobků však spočívá v nedostatku vápníku. Ten je v takovém případě třeba přijímat formou potravinového doplňku (tablet). Konzumovat lze pouze kysané mléčné výrobky nebo speciálně upravené bezlaktózové mléko či jogurt s nízkým obsahem laktózy (0,01%). Cena bezlaktózových mléčných výrobků je přibližně 2x vyšší, než cena běžných mléčných výrobků, nicméně osoby s laktózovou intolerancí je poměrně dobře snáší.
Finančně poněkud náročnějším způsobem řešení je rovněž konzumace doplňků stravy obsahujících enzymy laktózy. Lze je zakoupit v lékárnách pod různým označením (např. Lactoplus, Lactanon, Multilac a podobně). Při užívání těchto doplňků stravy lze konzumovat běžné mléčné výrobky, avšak je třeba věnovat pozornost jejich množství (1 tableta většinou postačí na „zpracování“ 0,5 l mléka).

14.02.2018

Jak vypadá kamarádská pusa ? A jak dát takouvou pusu holce ??

Tom, 12 let

Milý Tome,

Za kamarádský lze považovat například polibek na tvář nebo na jinou běžně přístupnou (a po většinu dne obnaženou) část těla, která obecně není spojována s erotikou. Avšak polibek na rty již není pouze kamarádský a jeho předpokladem je důvěrnější vztah mezi dvěma osobami.
Nejen při líbání, ale i v případě, že chceš kamarádce dát jen přátelský polibek, bys měl dívce nejprve dát najevo, že se chystáš ji políbit. Můžeš to udělat například tím, že se k dívce přiblížíš a přikloníš se k ní. Jestliže chceš dívku políbit pouze na tvář, měl bys k ní přiklánět hlavu ze strany, jinak by si dívka mohla myslet, že ji chceš políbit na rty.
Postupuj pomalu, aby dívka měla možnost se polibku vyhnout, pokud si jej nepřeje. Když se totiž vaše obličeje přiblíží na určitou vzdálenost (může být různě dlouhá, obvykle 15 až 20 cm), dívka již nejspíše pozná, že ji chceš políbit. Jestliže si dívka polibek nepřeje, dá to najevo například tím, že se od tebe odtáhne, odkloní hlavu, případně začne najednou o něčem mluvit.
Pokud dívka neučiní nic, aby se polibku vyhnula, můžeš ji políbit. Avšak i v případě, že by se jednalo pouze o kamarádský polibek na tvář, bys měl dívce poté říci něco milého a hezkého.

14.02.2018

Co se stane když budu s nějakou holkou jen kvůli sexu?

Mm, 14 let

Milý Mm,

Jestliže navážeš vztah s dívkou pouze a výhradně za účelem uskutečnění pohlavního styku, především se připravíš o plnohodnotný citový vztah, který má značný význam pro rozvoj osobnosti. Kromě toho takové jednání není vůči dívce čestné. S druhými lidmi bys neměl zacházet jako s věcmi. Navíc při navazování čistě sexuálních vztahů existuje mnohem větší riziko přenosu pohlavních onemocnění, neboť mladí lidé, kteří mají tendenci takovéto vztahy navazovat, mnohdy přistupují k pohlavnímu styku bez předchozího bližšího seznámení.
Ani při použití antikoncepčních prostředků nelze vyloučit riziko nechtěného početí a neplánovaného rodičovství, neboť žádný antikoncepční prostředek není 100% spolehlivý. Z toho vyplývá, že vždy musíš počítat s tím, že se tvoje partnerka může stát matkou tvého dítěte. Také z tohoto důvodu bys měl k pohlavnímu styku přikročit až po navázání hlubšího citového vztahu. Pro dítě je totiž důležité, aby se jeho rodiče měli rádi.

14.02.2018

Dobry den chci se zeptat proč když se holím tak mám červené pupínky a mám kolem penisu moc červené?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Zarudnutí pokožky může být projevem jejího podráždění při holení. Jestliže pro holení používáš ruční holicí strojek, doporučuji před holením nanést na pokožku dostatečné množství pěny na holení. Po oholení ošetři pokožku hydratačním krémem nebo tělovým mlékem.
Červené pupínky vznikají po oholení pokožky v místech, kde dochází k zarůstání chloupků. Jestliže je pokožka příliš suchá a není dostatečně vláčná, dorůstající chloupky si obtížně „razí cestu“ na povrch. V místě, kde dorůstající chlup zarůstá pod pokožku, se poté tvoří drobné hnisavé ložisko v podobě červeného pupínku.
Abys tomuto zarůstání chloupků zabránil, pravidelně si na oholená místa nanášej pleťový krém nebo tělové mléko. Pokožka bude vláčnější a chloupky budou bez obtíží dorůstat.

14.02.2018

Kolik minut musim masturbovat abych dosáhl ejakulace?

Matěj, 14 let

Milí Matěji,

Doba stimulace (dráždění) penisu potřebná pro dosažení ejakulace může být různá. Některým mužům nebo chlapcům postačí méně než minuta, jiným několik minut, někteří jedinci dosahují orgasmu a ejakulace dokonce až po několika desítkách minut. Záleží na úrovni hormonální hladiny, míře pohlavního vzrušení, intenzitě dráždění pohlavních orgánů a dalších okolnostech. Na tvůj dotaz tudíž nelze podat jednoznačnou odpověď.

13.02.2018

Dobrý den chtěl bych jse zeptat co dělat na častou vzrusivost a erekci, jako vím že v dospívání to má skoro každý jiný ale mě to přijde až moc neboť erekci mám tak často že už se nechci ani v satne prevlikat před klukama a nevím co nosit za spodní prádlo to trošku zakrýt, holku mám ale nespím s ní ještě nemůžeme a masturbuju každý den, vyvinutý jsem tak akorát na svůj vek a když se mazlíme aspoň tak mam dost vlhko na trenkach a cítím se trapne děkuji za rady

Ado, 14 let

Milý Ado,

Výskyt časté a dlouho přetrvávající (neboli prolongované) erekce je v období dospívání naprosto normální a nemusí vždy souviset s pohlavním vzrušením. Příčinou tohoto jevu je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Častá erekce je dokladem toho, že se tvé tělo normálně vyvíjí, a že netrpíš poruchou či onemocněním oběhové soustavy. Kvalitní erekce se někdy označuje jako „vizitka mužského zdraví“.
Erekce představuje normální fyziologický jev, nikoli snad nějaký nedostatek, za který by ses měl stydět. Rovněž uvolňování tzv. preejakulační tekutiny při silném pohlavním vzrušení (což je nejpravděpodobnější příčina výskytu vlhkosti ve spodním prádle, o níž se v dotazu zmiňuješ) je naprosto normální fyziologický projev.
Jestliže tě příliš častá, příliš dlouho trvající nebo příliš silná a úporná erekce obtěžuje, doporučuji co nejčastější vykonávání masturbačních aktivit. Erekci lze do určité míry zakrýt například volnějším oblečením, avšak nedoporučuji zakrývat erekci například zaujímáním krkolomných tělesných poloh, při nichž by mohlo dojít k poranění vazů penisu (podrobněji viz stránka „Co se mi to s ním děje“).
Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že při nástupu erekce „v nevhodnou dobu na nevhodném místě“ se cítíš poněkud nesvůj, ale pokud nejsi mnich nebo poustevník, neměl by ses snažit bojovat proti svému vlastnímu tělu a jeho normálním, přirozeným projevům.

14.02.2018

Dobrý den, je normální že někdy masturbuju i víckrát za den?

Štěpán, 13 let

Milý Štěpáne,

V období dospívání dochází k nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů, v důsledku čehož narůstají i sexuální touhy a potřeby dospívajícího jedince. Z tohoto důvodu je i častá masturbace naprosto normální. Někteří dospívající masturbují denně, jiní dokonce několikrát za den.

13.02.2018

Na varleti mám takovou bílou bulku. Má průměr asi 0,5 cm a lze s ní snadno pohybovat. Co by to mohlo prosím být?
Děkuju

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Bez vyšetření nelze přesněji určit, o jaký útvar se jedná. Pokud se bulka nachází spíše v horní části varlete a je měkká, mohlo by se jednat o cystu (to je dutina vyplněná tekutinou). Jestliže se nachází vespod nebo po straně varlete a je tvrdá, mohlo by se jednat o nádor. Více informací najdeš na stránce „Samovyšetření varlat“.
Při výskytu neobvyklého útvaru na varleti doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a nechat si provést vyšetření pohmatem. V případě podezření na nádorové onemocnění ti praktický lékař vyplní poukaz na ultrasonografické vyšetření.

13.02.2018

Dobrý den, na vaší stránce jsem se dočetl, že bych měl před holením pubického ochlupení zastřihnout do délky 0,5 cm. Vadí když je to kradší, asi 0,2? Popřípadě, kdy to asi doroste do dané délky? Taky se stydím koupit si holící strojek, je lepší si ho koupt ve velkoobchode, nebo v drogerii?
Dekuji.

Jiří, 14 let

Milý Jiří,

Délku 0,5 cm uvádím z bezpečnostních důvodů, protože při zastřihávaní chloupků v kratší vzdálenosti od povrchu těla může snadno dojít k poranění. Jestliže se ti však podařilo zkrátit chlupy na 0,2 cm aniž by ses poranil, nemusíš před oholením čekat, až ti dorostou do délky 0,5 cm a můžeš si je oholit hned.
Pubické ochlupení dorůstá rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. Každý z chlupů roste přibližně půl roku, přičemž za tuto dobu dosáhne délky přibližně 6 cm. Poté samovolně vypadává a na jeho místě začne růst nový chlup.
Záleží na tobě, kde si holicí strojek koupíš. Pokud se stydíš o holicí strojek požádat prodavače nebo prodavačku, můžeš pro jeho nákup využít některou ze samoobslužných prodejen. Jestliže si budeš kupovat ruční holicí strojek (s žiletkovou hlavicí), nezapomeň si koupit také holicí pěnu. Ruční holicí strojek není určen k holení „nasucho“. Bez použití pěny by došlo k výraznějšímu podráždění pokožky a rovněž riziko poranění při holení by bylo podstatně vyšší.

13.02.2018

Dobry den jak se man zbavit těch boku nejake cviky ? A prsou se chci taky zbavit jake cviky jsou dobre ?? Dekuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pokud chceš snížit svoji tělesnou hmotnost a omezit nadměrné množství tělesného tuku, doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatek pohybu.
Denní příjem potravy si rozděl alespoň do pěti jídel a zajisti si dostatečný příjem tekutin. Vyhýbej se tučným pokrmům a bílému pečivu, naopak jez více zeleniny a tmavého pečiva.
Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, neboť je spojeno se značným výdejem energie a jsou při něm zapojeny všechny hlavní skupiny svalů, zároveň však nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako například běh nebo posilování.
Z běžných posilovacích cviků s vlastní vahou můžeš provádět například dřepy a kliky. Cviky doporučuji vykonávat v sestavách po deseti až dvaceti, nejvýše však pět sestav denně.
V závěru dotazu píšeš že se chceš zbavit prsou. Jestliže jsou výraznější rozměry prsou způsobeny nadměrným ukládáním tuku, můžeš jejich zmenšení dosáhnout omezením množství tělesného tuku, tedy zhubnutím. Avšak pokud máš na mysli zvětšení prsních bradavek neboli gynekomastii, účinným řešením je pouze hormonální terapie (viz odpověď na dotaz návštěvníka Roberta ze dne 10.02.2018).
Rovněž zvýšené ukládání tuku na méně obvyklých místech (u chlapců se jedná zejména o prsa a boky) může být v období dospívání projevem hormonální nerovnováhy.

13.02.2018

Dobrý den, poslední měsíc mě často píchá na hrudníku v levé části, jakoby u srdce. Občas když se třeba předkloním nebo pro něco ohnu, potom mě začne hrozně píchat u srdce a nemůžu se tou bolestí nadechnout. Většinou to trvá 10 vteřin, a je to opravdu nepříjemné. Taky se mi často stává, že třeba sedím na posteli, ne úplně rovně, a najednou mi vystřelí bolest od lopatky skrz tělo. Měl bych zajít k lékaři? Nemůžu mít něco se srdcem ? Může na to mít vliv to, že nemám úplně správné držení těla? Moc děkuji za pomoc.

Terak, 15 let

Milý Teraku,

Ostrá bolest (píchání) na levé straně hrudníku je nejčastěji nervosvalového původu. Tomu by odpovídalo vadné držení těla, o němž se zmiňuješ v závěru dotazu. V důsledku vadného držení těla totiž dochází k přetěžování některých svalů, což může vést i k podráždění některých nervů v oblasti hrudníku, ramen či zad.
Vadné držení těla doporučuji konzultovat s praktickým lékařem, který ti může doporučit vyšetření na ortopedii či návštěvu u rehabilitačního lékaře.
Naproti tomu je nepravděpodobné, že by tvé obtíže souvisely s činností srdce. V takovém případě by totiž bolest nebyla píchavá, nýbrž tupá (pociťovaná jako silný tlak) a cítil bys ji uprostřed hrudníku za hrudní kostí, nikoli na levé straně (nervy srdce totiž procházejí středem hrudi).

13.02.2018

Dobrý den,je hodně špatné když si dám jednou týdně,nebo jednou za dva týdny 1,5L Coca Coly? Škodí mi to hodně?

Kájjja, 13 let

Milý Kájjjo,

Určité riziko tzv. kolových nápojů spočívá v poměrně vysokém obsahu cukrů, díky němuž může zvýšená konzumace těchto nápojů přispívat k obezitě. Kromě toho kolové nápoje obsahují kofein, který má v menším množství stimulační účinky (tlumí únavu a pomáhá udržovat pozornost), avšak ve větším množství způsobuje zrychlení srdeční činnosti, překyselení žaludku či dehydrataci (odvodnění organismu), někdy též nespavost.
Především však závisí na objemu vypitého nápoje. Domnívám se, že 1,5 l kolových nápojů týdně nepředstavuje množství, které by mohlo poškodit tvé zdraví. Nicméně by bylo vhodnější, kdybys svoji konzumaci těchto nápojů rozložil poněkud rovnoměrněji (například 3x týdně 0,25 l namísto 1x za 2 týdny 1,5 l).

13.02.2018

Dobrý den, mohli by jste mi popsat jak probihá 13ti letá prohlídka?

Štěpán, 13 let

Milý Štěpáne,

Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly sekundárních pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

13.02.2018

Dobrý den , přejdu rovnou k věci. Můj penis je bez erekce dlouhý 10cm a obvod má 11cm. Jenže při erekci už to taková sláva není, má 13cm a v obvodu 13cm. A to je jen 3cm rozdíl což opravdu nechápu protože když sem byl malý a ještě sem neměl potíže s pornem, tak se mi penis zvětšit tak 2x. Moc rád bych s tím skončil ale prostě to nejde sem v pohodě a najednou se mi jakoby zatemní před hlavou a začnu být velmi nadržený.. mám od té doby velmi slabou erekci a je i docela měkký. Prosím pomozte mi jak s tím přestat.

Šimon, 13 let

Milý Šimone,

Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci může být různý, což závisí především na míře pružnosti vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. U chlapců a mužů, kteří mají tyto vazy pružnější, je rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci výraznější. Naopak u jedinců, kteří mají tyto vazy méně pružné (tuhé), je délkový rozdíl mezi klidovým stavem a erekcí malý, někdy i téměř nepatrný.
Délkový rozdíl do určité míry souvisí i s věkem a s dosaženým stupněm pohlavního vývoje. Na počátku puberty bývá rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci výraznější, než v jejím závěru.
Sledování pornografie sice osobám mladším 18-ti let nedoporučuji, neboť v nich vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě, avšak není nijak prokázáno, že by sledování pornografie vedlo ke snížení rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci.
Příčiny poklesu kvality erekce (např. její síly či délky trvání) jsou nejčastěji psychické. Kvalita erekce se zhoršuje například při stresu a zvýšeném psychickém napětí. Další z příčin poklesu kvality erekce může být onemocnění oběhové soustavy, například hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Rovněž užívání některých léků může mít na erekci nepříznivý vliv.
Jestliže chceš přestat sledovat pornografii, doporučuji především pravidelnou a pokud možno co nejčastější masturbaci. Častou masturbací totiž dosáhneš plného uspokojení svých sexuálních potřeb, a tudíž se bez pornografie docela dobře obejdeš. Zároveň dojde i ke snížení nadměrného

12.02.2018

Bojím se, co by se stalo, kdyby mne rodiče (hlavně matka) viděla při masturbaci. Nemám moc soukromí ve sprše, protože do koupelny chodí každý z rodiny a to kdykoliv. Prosím o radu, případně nějakou tu výmluvu.

Tentononc, 14 let

Milý Tentononci,

Přestože masturbace není nijak škodlivá, naopak se jedná o zdraví prospěšnou činnost, někteří lidé z důvodu neznalosti vědecky prokázaných faktů podléhají různým předsudkům, které se k masturbaci vztahují. Reakci rodičů na zjištění, že jejich syn nebo dcera vykonává masturbaci, tudíž nelze předem odhadnout.
Pravdou je, že tvoje tělo patří tobě, na vykonávání masturbačních aktivit máš plné právo neboť jimi uspokojuješ své přirozené potřeby a nikdo (včetně rodičů) nemá právo tě v této činnosti omezovat nebo ti ji dokonce zakazovat. Avšak pravdou je i to, že masturbace představuje velmi intimní (důvěrnou) aktivitu, pro kterou je třeba si najít dostatek soukromí.
Jestliže máš možnost se v koupelně zamykat, můžeš tuto možnost při masturbaci (ale i při koupání či sprchování) využít, neboť i dítě mladší 18-ti let má právo na přiměřené soukromí. Masturbaci můžeš vykonávat i na jiných místech, například ve svém pokoji, pokud jej máš. Případně i v jiné části bytu nebo domu, kde budeš mít dostatek soukromí a kde nehrozí, že tě někdo náhle vyruší. Někteří dospívající vykonávají masturbaci například na půdě, ve sklepě, v garáži, v kůlně a na podobných místech. Naproti tomu zcela nevhodné jsou například společné prostory bytových domů nebo venkovní prostory všeho druhu.

12.02.2018

Ahoj mám dotaz jsem v 8.ročníku ZŠ a pořád ještě nevím kam jít dál studovat a bojím se že už na konci 8.ročníku budu muset dávat někam přihlášku a já pořád vůbec nevím kam. Děkuji

Luky, 15 let

Milý Luki,

Výběr dalšího vzdělání do značné míry souvisí s volbou povolání. Při výběru povolání je třeba zohlednit nejen úroveň znalostí a školní prospěch, ale i zájmy, záliby a různé dovednosti. Vzhledem k tomu, že většina lidí stráví v práci podstatnou část svého života, by sis měl zvolit takovou profesi, která tě bude alespoň trochu bavit.
Jestliže nemáš bližší představu o tom, jaké povolání bys chtěl v budoucnu vykonávat a jaké vzdělání budeš k výkonu takového povolání potřebovat, můžeš se obrátit na výchovného poradce, který působí na každé škole. Výchovný poradce by měl mít k dispozici rovněž seznam středních škol s přehledem oborů, které lze na těchto školách studovat nebo v nichž se lze vyučit.
Také můžeš využít bezplatných služeb některé z pedagogicko-psychologických poraden. Tyto poradny nabízejí dětem a mládeži mimo jiné i poradenské služby v oblasti profesní orientace, například testy studijních předpokladů a podobně.

12.02.2018

Jak si můžu vydělat ?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Zákony ČR poskytují osobám, které nedosáhly určitého věku, ochranu před zneužíváním dětské práce. Zaměstnat lze pouze osobu starší 15-ti let, která má ukončenou povinnou školní docházku, což se vztahuje i na příležitostnou práci (brigády). Podnikat může osoba starší 18-ti let, případně osoba starší 16-ti let, pokud jí soud za tímto účelem přizná svéprávnost. Osoba mladší 15-ti let může za finanční odměnu provozovat pouze uměleckou, kulturní, sportovní či reklamní činnost, a to za zákonem stanovených podmínek.

12.02.2018

Ahoj mám dotaz na jakou školu po ZŠ když chci být veterinář a hlavně jaké známky na to musím mít a ještě jednu otázku jestli mají dobrý plat nebo ne děkuji.

Luky, 14 let

Milý Luky,

Předpokladem pro výkon práce veterináře je vysokoškolské studium v oboru veterinárního lékařství. Příjem veterináře závisí na řadě okolností, v soukromých praxích se může pohybovat okolo 20 až 30 tisíc Kč měsíčně.

12.02.2018

Přemýšlím o práci obvodního lékaře. Jaký je průměrný plat takového lékaře?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Plat praktického lékaře se skládá z různých příjmů, a tudíž může být různě vysoký. Za každého registrovaného pacienta pobírá praktický lékař tzv. kapitační platbu (v současné době okolo 50,- Kč v závislosti na délce ordinační doby). Dále účtuje jednotlivé výkony, například výpis ze zdravotní dokumentace pacienta. Další složku příjmu tvoří platby za vyšetření, která si pacienti hradí sami (například vyšetření na řidičský průkaz). Z takto získané částky však praktický lékař platí mimo jiné pronájem ordinace a další náklady na její provoz, plat zdravotní sestry, úklid, nákup materiálu, splátky na vyšetřovací přístroje a podobně. Výsledek se tedy může případ od případu lišit, obvykle se však pohybuje v řádu desetitisíců Kč.

12.02.2018

Jaké oslovení je od holky pozitivnější? :
1.Dobrý kluk
2.Fajn kluk

Satan, 13 let

Milý Satane,

Různí lidé mohou tytéž výrazy využívat v různých významových odstínech. Například slovo „dobrý“ je jistě pozitivní, avšak například ve slovním hodnocení, které se používá ve školách, vyjadřuje známku „3“, tedy pouze střední úroveň osvojení určitých znalostí či dovedností. Také výraz „fajn“ se používá pro označení něčeho dobrého nebo příjemného, avšak někteří lidé jej používají tak často, že dochází k určitému oslabení jeho významu.
Především tedy záleží na tom, jak často a v jaké souvislosti dívka ten či onen výraz používá. Jestliže například dívka několika různým chlapcům opakovaně říká, že jsou dobří nebo fajn, nemusí mít takovéto hodnocení nijak zvlášť velký význam. „Fajn“ kluk může být například každý, kdo dá dívce opsat domácí úkol nebo pro ni udělá nějakou jinou laskavost.
Některé dívky vyjadřují chlapcům sympatie také tím, že je oslovují zdrobnělinou jejich jména (samozřejmě s výjimkou případů, kdy je zdrobnělé oslovení míněno ironicky) nebo mazlivou přezdívkou.

12.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v pořádku udělat se do ponožky, chci se ujistit, jestli to nějak nepoškodí můj penis nebo tak. Děkuji za pozornost

Sebastián, 15 let

Milý Sebastiáne,

Zavedení penisu do ponožky by nemělo způsobit žádné poranění. Avšak ponožka, kterou k tomuto účelu použiješ, by měla být čistá. Z hygienických důvodů nedoporučuji použít ponožku, kterou jsi od posledního nošení nedal vyprat, ale ani zcela novou ponožku, která ještě nebyla sepraná. Ponožka by také měla být vyrobena pokud možno ze 100% bavlny.

12.02.2018

Jaké jsou ty další eroticky citlivé součásti těla? Myslím u kluka.

Zvědavec, 14 let

Milý Zvědavče,

Kromě penisu (zvláště pak předkožky) patří k eroticky citlivým částem mužského těla zejména šourek, rozkrok a okolí řitního (análního) otvoru. V podstatě se jedná o ty části těla, přes které prochází raphe [rafé], což je šev, který začíná na spodní straně předkožky, pokračuje po spodní straně penisu přes šourek a dále přes rozkrok až k řitnímu otvoru.
Velmi zjednodušeně to lze vyjádřit i tak, že eroticky citlivé jsou ty části těla, na které se obléká spodní prádlo. Do určité míry patří k eroticky citlivým částem těla rovněž vnitřní strany stehen a hýždí.
Přestože prsní bradavky jsou u mužů méně eroticky citlivé, než u žen, lze je i u mužů považovat za erotogenní části těla (na jemné doteky zpravidla reagují ztvrdnutím a napřímením, byť ne tak výrazným, jako u žen a dívek).

12.02.2018

A kolik stojí lubrikační gel kde si ho můžu koupit?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Ceny lubrikačních gelů se pohybují od několika desítek do několika set Kč. Cena konkrétního výrobku závisí na jeho složení, značce či velikosti balení. Kvalitní lubrikační gel lze obvykle zakoupit za cenu okolo 100,- Kč. Pro vykonávání masturbace obvykle postačí malé množství gelu, a tudíž běžné balení (okolo 100 ml) ti může vystačit na několik týdnů až měsíců. Samozřejmě záleží i na tom, jak často budeš gel používat.
Lubrikační gel lze zakoupit buď v drogerii, nebo v lékárně. Pokud se stydíš požádat prodavače nebo prodavačku o zboží tohoto druhu, můžeš si jej zakoupit rovněž v obchodě v některém z větších nákupních center, kde lze využít samoobslužné pokladny.

12.02.2018

Dobrý den, mám dotaz dochází v dospívání k růstů svalů samovolně ? protože třeba můj táta nikdy neposiloval a má 3x větší ruku jak já. Tak se chci zeptat do kolika let mužské tělo „mohutní“. Děkuji předem za odpověď

Marek, 16 let

Milý Marku,

Pravdou je, že v období dospívání dochází k rozvoji svalstva i v případě, že chlapec necvičí posilovací cviky. K růstu a mohutnění svalstva dochází působením mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tento proces probíhá nejčastěji do 18-ti let věku, u některých chlapců či mladých mužů i déle (do 19 až 21 let věku). Samozřejmě, že dospívajícímu tělu lze při budování svalové hmoty pomoci, například konzumací mléčných výrobků, zejména tvarohu. Jestliže chceš svaly posilovat, můžeš provádět posilovací cviky s vlastní váhou (např. kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně). Posilování pomocí nářadí a strojů nedoporučuji, neboť představuje příliš vysokou zátěž pro klouby, obzvláště u dospívajících jedinců, jejichž tělesný růst dosud nebyl ukončen.

11.02.2018

Od kolika let si můžu koupit lubrikační gel?

Lol, 11 let

Milý Lole,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí. Jedná se totiž o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku. Lubrikační gel si tedy může zakoupit v podstatě kdokoliv. Neexistuje žádný zákon ani vyhláška stanovující věkovou hranici pro nákup lubrikačního gelu (na rozdíl od alkoholu, tabákových výrobků nebo pornografických materiálů, jejichž prodejnost je omezena věkovou hranicí 18-ti let).

11.02.2018

Dobrý den mám během puberty časté křeče,je to normální?

Sweet lolipop, 11 let

Milý Sweet lolipope,

Křeče v oblasti končetin (zejména dolních) jsou nejčastěji způsobeny jednorázovým přetížením, případně prudkým a neopatrným pohybem, k němuž může dojít nejen při sportování, ale například i ve spánku. Další možnou příčinou svalových křečí je nedostatek hořčíku, který lze doplnit užíváním ve formě tablet. Okamžité úlevy od křeče lze většinou dosáhnout přenesením tělesné váhy na zasaženou končetinu. Při tom však dávej pozor, abys neztratil rovnováhu a neupadl.
Méně často se křeče vyskytují rovněž v dalších částech těla. V takovém případě doporučuji obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který provede vyšetření, případně doporučí vyšetření u specialisty (neurologa, ortopeda a podobně). Křeče mohou být způsobeny rovněž nadměrnou činností štítné žlázy (při podezření na onemocnění štítné žlázy doporučí praktický lékař vyšetření na endokrinologii).

11.02.2018

Dobrý den, mám problém s přetáhnutím předkožky přes žalud při erekci. Masturbují tedy s předkožkou přes žalud. Je to špatně? Nebo co mi pomůže přetáhnout předkožku přes žalud? Děkuji za odpověď..

Les15, 15 let

Milý Lesi15,

Při masturbaci používej takovou techniku, která ti nejlépe vyhovuje. Pokud ti přetahování předkožky přes žalud činí obtíže, nevidím důvod, proč by sis ji musel při masturbaci přetahovat.
Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován, a tudíž může probíhat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění zúžené předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty nebo až v jejím závěru. Kromě toho u některých chlapců i v pubertě přetrvává částečné slepení (konglutinace) mezi žaludem a předkožkou, což znamená, že u nich dosud nedošlo k úplnému oddělení obou povrchů.
Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže, nesnaž se ji přetahovat násilím. Mohl by sis způsobit poranění, které by vedlo ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy. Ani násilné oddělování předkožky od žaludu v případě jejich slepení (konglutinace) nelze doporučit, neboť může vést k poranění a následným druhotným srůstům mezi žaludem a předkožkou, které již představují závažnější problém, nežli samotná konglutinace.
Pokud chceš přirozený proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš provádět její zvlhčování pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti). Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

11.02.2018

A jak probiha vysetreni na endorkrinologii ?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Součástí endokrinologického vyšetření zaměřeného na posouzení dosaženého stupně tělesného vývoje je kontrola tzv. sekundárních pohlavních znaků (např. tělesného ochlupení), u chlapců měření objemu varlat pomocí orchidometru, dále odběr krve za účelem stanovení hormonální hladiny (zejména hladiny folikulostimulačního hormonu, gonadoliberinu a testosteronu) a stanovení kostního věku pomocí rentgenu levé ruky (u leváků pravé).

11.02.2018

Dekuji za odpoved. Mam jeste jeden dotaz. Na internetu jsem nasel navod na vyrobu umele vaginy pro umely sex. Je potreba (...) Je to bezpecne? Muzu si to vyrobit? Protoze masturbace rukou uz moc nezabira a penis porad stoji.

Kostka, 15 let

Milý Kostko,

Používání umělé vagíny, ať již podomácku zhotovené nebo zakoupené v obchodě, rozhodně nedoporučuji. Při jejím použití hrozí poranění. Pro masturbaci používej raději výhradně ruku. Jestliže tě tvůj současný způsob vykonávání masturbace neuspokojuje, můžeš jej zkusit poněkud obměnit. Při masturbaci lze například využít různé způsoby uchopení penisu, zaujmout méně obvyklé tělesné polohy, použít lubrikační gel či jeho vhodnou náhražku, případně využít volnou ruku ke stimulaci (dráždění) další eroticky citlivé části těla.

11.02.2018

Nevadí ze masturbuji ve vaně?

Tigr, 13 let

Milý Tigře,

Jestliže ti masturbace ve vaně vyhovuje, nevidím na ní nic závadného.

11.02.2018

Doma se mezi sebou nestydime. Ja se okoupu a pri utirani rucnikem dostavam obcas erekci. Kdyz sestra prisla do koupelny tak ho videla a delala jakoby nic a normalne se se mnou bavi. Kamos mi ale rikal ze to neni normalni a ze bych se mel v koupelne zamykat. Co si o tom myslite?

Kostka, 15 let

Milý Kostko,

Postoje vůči nahému lidskému tělu mohou být velmi rozmanité. Zatímco v některých rodinách se před sebou jednotliví členové stydí a snaží se svoje tělo vždy a za všech okolností zakrývat, v jiných rodinách je běžné, že se jednotliví členové v koupelně nezamykají, převlékají se před ostatními a podobně. To, co považuješ za normální, může tedy tvůj kamarád považovat za nenormální a naopak. Obsah pojmu „normální“ je velmi relativní.
V současné době se většina sexuologů, psychologů a dalších odborníků shoduje v názoru, že občasný pohled na nahé lidské tělo ostatních rodinných příslušníků je pro vývoj dítěte spíše prospěšný.

11.02.2018

Ahoj mam dotaz. můžou slipy za to že nemohu při masturbaci dosáhnout výronu semene ? Nikdy totiž neejakuluju a jsem z toho už zoufaly. nebo co mam dělat pro to abych ejakuloval ?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Schopnost dosažení ejakulace nesouvisí s druhem používaného spodního prádla. Příliš těsné prádlo (ať už se jedná o slipy, boxerky nebo trenýrky či jiné prádlo) sice může narušovat termoregulaci varlat a způsobovat jejich přehřívání, což může nepříznivě ovlivnit množství a životaschopnost spermií, avšak 95% ejakulátu se tvoří mimo varlata.
K první ejakulaci dochází u chlapců obvykle ve věku 11 až 15 let. Jestliže jsi ani po dovršení patnáctého roku věku nedosáhl ejakulace, příčinou by mohl být například opožděný nástup puberty nebo její pomalejší průběh. Jestliže máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, obrať se na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který posoudí vývoj sekundárních pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

11.02.2018

Chci se zeptat co je to ztopořený penis?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Ztopoření je český výraz pro erekci. Ztopořený penis je tedy označení pro penis při erekci. Více informací k tomuto tématu najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

11.02.2018

Poslední dobou mi hodně vadí prostředí tady nebo respektive asi všude. Hlavně když musím stále všude dýchat ty hnusné výpary, které produkuje krám 20. století, spalovací motor. Když je občas omylem vdechnu, protože se tomu prostě nedá vyhnout tak se snažím co nejhlouběji vydechnout, jako by všechen obsah plic. Je to dobrý nápad? Jak se tomuto můžu bránit? Proč tohle někdo vynalezl? Ano, skvěle, všude se lehce dopravíme, rychle a snadno, ale za jakou cenu? Snad jste mě pochopil.

Paul, 16 let

Milý Paule,

Znečištění životního prostředí emisemi ze spalovacích motorů představuje závažný problém, jehož účinné řešení naráží na obchodní zájmy výrobců spalovacích motorů a producentů fosilních paliv.
Hluboký výdech neposkytuje ochranu před vdechovanými plyny či pevnými nečistotami. Poměrně účinnou ochranu při špatných rozptylových podmínkách poskytují tzv. filtrační polomasky neboli respirátory. Naproti tomu tzv. roušky jsou pro ochranu dýchacích cest před zplodinami neúčinné. Neslouží totiž k ochraně svého uživatele, nýbrž k ochraně ostatních osob nebo věcí před mikroorganismy vydechovanými uživatelem roušky.
Své dýchací cesty můžeš vyčistit rovněž pomocí inhalátoru, který se používá k léčbě astmatu a dalších nemocí dýchacích cest. V uzavřených místnostech lze využít čističku vzduchu.
Pokud žiješ ve větším městě nebo v oblasti, která je silniční dopravou obzvláště silně zasažena, doporučuji v rámci možností co nejčastější kompenzační pobyty v některé z méně zasažených oblastí.

10.02.2018

Zdravím bude mi skoro 14 a mohu si stáhnout částečně předkožku /méně než do poloviny žaludu a pak už cítím lehkou bolest ,tak bych se chtěl zeptat jestli když budu větší předložka půjde stáhnout za žalud úplně sama a jestli se to stane přirozeně,děkuji

vajíčkonatvrdo, 13 let

Milý vajíčkonatvrdo,

Ve věku 13 až 14 let se obtíže s přetahováním předkožky vyskytují ještě přibližně u 15% chlapců. U některých chlapců dochází k uvolnění zúžené či slepené předkožky dříve, u jiných později. Přirozený vývoj uvolňování předkožky je třeba respektovat. Předkožku by sis měl stahovat pouze tak daleko, abys necítil bolest. Násilné strhávání předkožky ze žaludu či její násilné přetahování přes žalud může vést k poranění s následným zjizvením.
Je velmi pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde spontánně nejpozději do konce období dospívání. Nicméně pokud bys chtěl proces přirozeného uvolňování předkožky podpořit, můžeš pravidelně provádět její zvlhčování pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat za dva dny jdu na 13ti letou prohlídku ale mám chlupatý penis, můj dotaz teda zní jestli si s tím mám lámat hlavu nebo jestli to nevadí, předem Děkuji za odpověď

Anonym013, 13 let

Milý Anonyme013,

Ve věku 13-ti let není pubické ochlupení (chlupy okolo pohlavních orgánů) ničím mimořádným. Praktického lékaře či lékařku pro děti a dorost by ochlupení nemělo u chlapce tvého věku nijak překvapit. Kvůli tomu, že ti roste pubické ochlupení, se nemusíš nijak znepokojovat a rozhodně se kvůli tomu nemusíš stydět.

10.02.2018

Dobrý deň je normálne že mám v erekcii obvod 14 cm a dĺžku 16 cm?

Jaro, 15 let

Milý Jaro,

Rozměry tvého penisu jsou sice mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 11 cm.

10.02.2018

Dobrý den, mám kamarádku, kterou mám rád, hodně rád. Na začátku února měla narozeniny, dal jsem jí řetízek, potom mi večer napsala, že to nemůže přijmout, protože jsem jenom její kamarád a že mi ho vrátí. Potom mi další den psala jiná naše společná kamarádka, že se moje láska trápí a pořád o tom mluví... V pondělí se poprvé uvidíme a já nevím, jak jí říct ať si ten řetízek nechá.

Roman, 15 let

Milý Romane,

Pokud ti dívka napsala, že si dárek od tebe nemůže ponechat, ještě to nemusí znamenat, že tě nemá ráda, nebo že tě považuje „jen“ za svého kamaráda. Avšak je velmi pravděpodobné, že jsi příliš nákladným dárkem přivedl dívku do rozpaků.
Již v minulosti jsem se v této poradně zmiňoval o tom, že chlapec by neměl dívku zahrnovat příliš drahými dárky, nýbrž by jí měl darovat spíše jen nějakou drobnost, která potěší. Příliš nákladný dárek totiž může v dívce vyvolat dojem, že si chlapec chce tímto způsobem koupit její přízeň. Jindy může dívka chlapce litovat, že za dárek utratil tolik peněz, přičemž tato lítost může dívce pokazit radost z dárku, kterou by za jiných okolností měla (např. kdyby tutéž věc dostala od rodičů či prarodičů). Dívka se také může cítit nepříjemně kvůli pocitu, že by měla takovýto drahý dárek přiměřeným způsobem oplatit, avšak její finanční prostředky prozatím nepostačují k zakoupení dárku srovnatelné hodnoty.
S dívkou by sis měl v klidu promluvit a pokusit se jí vysvětlit, že jsi jí dárkem chtěl udělat radost, ale přitom sis neuvědomil, že pro ni může být těžké tak drahou věc přijmout. Tvoje vysvětlení by nemělo působit jako výčitka. Dále bys ji měl ujistit, že když si dárek ponechá, k ničemu se tím nezavazuje. Ať si dárek prozatím uloží na nějaké bezpečné místo a ještě jednou si promyslí, zda jej opravdu chce vrátit, což může udělat kdykoliv v budoucnu.
Nebo můžeš dívce nabídnout, že jí místo řetízku koupíš nějaký „náhradní“ dárek, který jí bude vyhovovat a který bude moci přijmout bez jakýchkoliv výčitek.

10.02.2018

Dobrý den 10.2.018 chci začít dělat kliky 50 denně,protože 29.6.018 odlítáme na dovolenou.takze můj dotaz je zhubnu do té doby ? (hlavně se chci zbavit prsou myslím bradavky mám vždy velké a ne pevne tak proto to zkusím)

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Čtyři a půl měsíce pravidelného cvičení by mohly k očekávanému zhubnutí postačovat. Rovněž doporučuji, aby sis zajistil pravidelné stravování (denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel), dodržoval pitný režim a vyhýbal se konzumaci bílého pečiva a tučných jídel.
Avšak výrazné zvětšení prsních bradavek u dospívajících chlapců může být projevem tzv. gynekomastie, kterou lze léčit pouze hormonálními přípravky vydávanými pouze na lékařský předpis (např. tamoxifenem či jinými antiestrogeny).

10.02.2018

Aky máte nazor na gumicku na penise
Vlaste mam ju na semenikoch a penise. Mam potom navreny penis je v tedy tvdsi

Adam, 15 let

Milý Adame,

Zaškrcování penisu gumičkami nedoporučuji, protože může způsobit narušení průtoku krve penisem. Ještě nebezpečnější je zaškrcování varlat, v jehož důsledku dochází k jejich nedostatečnému zásobení krví, což může narušit jejich vývoj a způsobit jejich nevratné poškození.
Z uvedených důvodů rozhodně nedoporučuji provádět zaškrcování pohlavních orgánů pomocí gumiček nebo čehokoliv podobného.

10.02.2018

Dobrý den když mám sex s holkou a udělám se někde jinde než do vaginy může otěhotnět?

Dan, 16 let

Milý Dane,

K neplánovanému početí může dojít v případě, že ejakulát (sperma) pronikne do pochvy. K proniknutí spermatu do pochvy může dojít i jiným způsobem, než běžným pohlavním stykem (například zavedením prstu potřísněného ejakulátem do pochvy). Avšak pravděpodobnost početí je v takovýchto případech poměrně nízká.
Rozhodně však nedoporučuji používat tzv. přerušovanou soulož jako antikoncepční prostředek. Zejména u mladého a méně zkušeného chlapce hrozí riziko, že nedovede včas rozpoznat nastupující orgasmus a blížící se ejakulaci, případně že nedokáže přerušit pohlavní styk před jejím dosažením. Kromě toho může být náhlé přerušení pohlavního styku (vyjmutí penisu z pochvy) velmi nepříjemné, zejména pro partnerku, u níž může takovéto přerušení pohlavního styku vyvolat bolestivé křeče či jiné nepříjemné reakce.

10.02.2018

Jak mám sbalit holku je jí 17 let je nádherná a hrozně moc jí miluju

Medvidek, 16 let

Milý Medvidku,

Jestliže dívku opravdu miluješ a záleží ti na ní, neměl by ses ji snažit hned „sbalit“, nýbrž by ses měl pokusit o postupné navázání pevného citového vztahu.
Pro začátek můžeš dívku občas oslovit s nějakým jednoduchým dotazem, drobnou prosbou o pomoc či o radu a podobně. Tím si ověříš, jak dívka zareaguje na tvoji blízkost a na oslovení. Jestliže ti dívka dá najevo, že si s tebou nechce povídat, můžeš ji zkusit oslovit později, avšak neměl bys ji obtěžovat.
Pokud je dívka ochotna se s tebou bavit, můžeš s ní navázat přátelský vztah a postupně se s ní sbližovat. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

10.02.2018

Už od mala jsem hrozně bojácný. Kamarád mi poradil, abych se zkusil podívat na nějaký horor. Myslíte, že by to pomohlo? Prý tímhle ten strach překonám a už se bát nebudu.

Strašpytel, 15 let

Milý Strašpytle,

Postup, který ti doporučil tvůj kamarád, se odborně nazývá desenzibilizace. Některým jedincům může takovýto postup pomoci překonat strach, avšak příliš bych jej nedoporučoval, protože u citlivějších jedinců může vést naopak ke zhoršení psychického stavu, k nástupu úzkostných stavů a deprese, k poruchám spánku, nočnímu pomočování a podobně.
Namísto pokusů o násilnou desenzibilizaci bych doporučoval naučit se strach postupně zvládat. V určitých situacích je přiměřený strach naprosto normální a má značný význam pro regulaci lidského chování, avšak neměl by člověka zcela ovládat.
Nejprve by sis měl uvědomit, čeho všeho se bojíš. Vytvoř si tedy písemný seznam všeho, co v tobě vzbuzuje strach. To je první krok. Dále můžeš pokračovat tím, že svůj strach podrobněji rozebereš. Zaměř se především na to, co tvůj strach spouští. Může to být nějaká konkrétní věc, která ve skutečnosti nemusí být tak nebezpečná, jak se domníváš. Jestliže se bojíš něčeho abstraktního, může ti při překonávání strachu pomoci úprava životosprávy a režimu dne.
Jestliže se ti nedaří vypořádat se strachem bez pomoci další osoby, nestyď se obrátit na psychologického poradce, který ovládá řadu metod, jak ti pomoci. Pokud se bojíš něčeho konkrétního (například určitých zvířat, výšek, uzavřených prostorů, nějaké nemoci a podobně), není vyloučeno, že trpíš fobickou úzkostnou poruchou. V takovém případě by bylo nejlepší obrátit se na psychiatra, který provede diagnostiku a doporučí léčbu.

10.02.2018

Dobrej, Vadí při sexu to,že mám předkožku ve ztopořeném stavu těsně za žaludem?

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Pozice předkožky, o níž se v dotazu zmiňuješ, nepředstavuje pro pohlavní styk žádnou překážku.

10.02.2018

Dobrý den
(Ne že bych to někdy zkoušel , nechci si odrovnat játra...) Ale co by se stalo kdybych prášky na spaní zapil kávou nebo Energetickým nápojem ?

DivnejPes15, 14 let

Milý DivnejPse15,

Zatímco léky na spaní (hypnotika) působí na centrální nervovou soustavu tlumivě, nápoje obsahující kofein (např. káva či energetické nápoje) mají naopak stimulační účinky. Pokud bys užil lék na spaní a zároveň vypil nápoj obsahující větší množství kofeinu, účinky hypnotik a stimulačních látek by se nejspíše navzájem vyrušily.
Avšak konzumaci energetických nápojů nedoporučuji z důvodu řady zdravotních rizik (viz odpověď na dotaz Vojtěcha ze dne 26.01.2018).
Léky na spaní (hypnotika) bys měl užívat pouze v případě, že ti je lékař předepíše, přičemž bys měl vždy dodržovat předepsané dávkování. Předávkování může poškodit centrální nervovou soustavu a v krajním případě způsobit smrt.

09.02.2018

Jak ověřit že mi kamarád důvěřuje, někdy mám fakt strach se s ním setkat skrz toho že bych mu mohl vadit. Fakt bych se rád ujistil že jsem fakt kámoš a ne nějákej enemy

TheELeave, 15 let

Milý TheELeave,

Opravdové kamarádství se zpravidla projeví až v náročných životních situacích. Nicméně nedoporučuji snažit se takové náročné situace úmyslně navozovat jen proto, aby sis ověřil, že se na kamaráda můžeš opravdu spolehnout.
I v každodenním životě však můžeš pozorovat, jak se vůči tobě kamarád chová a na základě jeho chování si vytvářet představu o jeho charakteru a o pevnosti jeho vztahu k tobě. Dobrého kamaráda poznáš podle toho, že se snaží plnit sliby, které ti dal, před nikým tě nezesměšňuje, nikomu nesděluje důvěrné informace, které od tebe získal, v případě potřeby je ochoten ti poskytnout pomoc a vždy se snaží jednat v tvém zájmu.
Pokud bys svému kamarádovi vadil nebo by s tebou už nechtěl kamarádit, nejspíše by ti to už dal nějakým způsobem najevo. Například tím, že by si na tebe v případě naléhavé potřeby nedovedl udělat čas, že by odmítal poskytnout ti pomoc v rámci svých možností, nebo by se ti začal úmyslně vyhýbat.
Na druhou stanu však nemůžeš od kamaráda očekávat, že bude veškerý svůj volný čas věnovat pouze tobě, nebo že ihned splní jakékoliv tvoje přání. Z tohoto důvodu nedoporučuji používat věty jako např. „Kdybys byl kamarád, tak bys...“ a podobně.

09.02.2018

Dobrý den,
zajímá mne pohled na sexuální aktivity z trestního hlediska. Pokud není ani jeden z účastníků sexuálních aktivit trestně odpovědný, kdo tedy nese následky za toto ,,provinění´´? Napadají mne pouze zákonní zástupci zúčastněných, ale nejsem si plně jist.

Bernie, 15 let

Milý Bernie,

Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, neboť nenese trestní odpovědnost. Pouze v případě, že se dítě mladší 15-ti let, které již zároveň dosáhlo věku 12-ti let, dopustí trestného činu, za jehož spáchání hrozí uložení výjimečného trestu (tj. odnětí svobody nad 20 let nebo na doživotí), jej lze stíhat stejně jako mladistvého, tj. osobu ve věku 15 až 18 let. Jedná se např. o trestný čin vraždy spáchaný na dvou nebo více osobách, na těhotné ženě nebo na dítěti mladším patnácti let, dále například o teroristický čin a podobně. U mladistvých pachatelů se však délka trestu snižuje na polovinu horní hranice stanovené v trestním zákoníku a platí pro ně i další zmírňující ustanovení (podrobnosti jsou stanoveny v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže, zák. č. 218/2003 Sb.).
Rodiče nebo zákonné zástupce nelze trestně stíhat přímo za trestný čin spáchaný jejich dítětem, avšak pokud se prokáže, že ke spáchání trestného činu dítětem došlo v důsledku zanedbání výchovy, mohou být rodiče stíháni za ohrožování výchovy dítěte (zákon č. 40/2009 Sb., § 201).
Ne každé jednání dítěte, které naplňuje znaky trestného činu, však musí být způsobeno zanedbáním výchovy ze strany rodičů. Rozhodně tedy neplatí, že rodiče musí být trestně stíháni ve všech případech, kdy se dítě mladší 15-ti let dopustí jednání, které by jinak bylo trestným činem.
Poněkud odlišná je právní úprava v oblasti občanskoprávní. Například za škody způsobené dítětem mladším 18-ti let vždy odpovídají jeho rodiče nebo zákonní zástupci. Jestliže tedy osoba mladší 18-ti let způsobí škodu, musí tuto škodu uhradit její rodiče.

09.02.2018

Zdravim. Narodil som sa v Brne. Byval som tam rok. Potom sme byvali 5 rokov v Nemecku. Vo Frankfurte oblast Ginheim. Potom Frankfurt oblast Bockenheimer warte ulica Basal strasse a nakoniec v Darmstadtte. Dost som si tam zvykol. Potom sme sa prestahovali na SR. Mame tu postaveny dom a mam tu vacsinu rodiny v blizkosti. Mam tu aj par priatelov. No otec sa nas spytal ci by sme sa nevratili do Nemecka. Nestahujeme sa . Ale keby nahodou.Ja to tam mam rad , ale tu mam rodinu priatelov a skolu. Nwm ci by som si znova zvykol. Aky mate na to nazor. Vdaka

Royal Caribbean, 13 let

Milý Royal Caribbeane,

Změna bydliště představuje pro dospívajícího jedince značnou zátěž. Někteří rodiče se stěhují například za lepší prací a kariérou a myslí si, že pro své děti dělají to nejlepší, přitom jim však jaksi uniká, že svým rozhodnutím násilně přetrhávají vazby dítěte na kamarády a spolužáky, kteří v jeho životě hrají významnou roli.
Nicméně pokud se rodiče rozhodnou, že se přestěhují, dítě musí jejich rozhodnutí respektovat a následovat je do nového bydliště. Až budeš plnoletý a finančně zajištěný, budeš moci o svém místě bydliště rozhodovat sám a sám si vybereš, kde chceš žít. Do té doby je však třeba respektovat rozhodnutí rodičů.

09.02.2018

Zdravim. Ako zbalit nejaku babu. Na nasej skole ma nemaju radi lebo som ukecany. Mam 4 v celku fajn kamosky s ktorymi je sranda. Predtym som mal dievca. Teraz si s jednou pisem ale byva dost daleko. Ako na to?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Při výběru vhodné partnerky bys měl brát v úvahu nejen požadované vlastnosti dívky, se kterou bys chtěl chodit, ale také vzdálenost, která vás dělí. Udržování vztahu s dívkou, která bydlí daleko od tebe, by v každodenním životě mohlo přinášet řadu komplikací. Například byste se nemohli osobně setkávat tak často, jak byste chtěli. Raději si tedy vyber partnerku z tvého okolí.
Je dobře, že si uvědomuješ své nedostatky, konkrétně upovídanost. Někteří chlapci mají pocit, že musí na dívku neustále mluvit, avšak v mezilidských vztazích je důležité, aby prostor k vyjádření svých dojmů, pocitů, názorů a postojů měli oba partneři. Navíc není pravdou, že chlapec a dívka si spolu musí neustále jen povídat.
Před ostatními lidmi se snaž vystupovat klidně a vyrovnaně. Buď milý a laskavý, ale příliš se nevnucuj. Dodržuj dané sliby a důvěrná sdělení si nechávej pro sebe, čímž získáš pověst spolehlivého člověka. Jestliže máš zájem o navázání vztahu s nějakou konkrétní dívkou, pokus se s ní sblížit, avšak dbej na to, aby tvé chování dívku neobtěžovalo. Několik rad a doporučení, jak navázat vztah s dívkou, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

09.02.2018

Dobrý den ,chci se zeptat ,co se bude dít nebo co se stane když kluk bude brát antikoncepci .Děkuji za odpověď

Antikoncepce, 15 let

Milý Antikoncepce,

Jestliže by chlapec užíval hormonální antikoncepci, která je určena pro dívky, nastala by v jeho organismu hormonální nerovnováha. Ta by se mohla projevit různými způsoby, například v podobě tzv. gynekomastie, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců. Hormonální antikoncepce s obsahem ženských pohlavních hormonů by rovněž představovala značnou zátěž pro některé chlapcovy životně důležité orgány, např. pro ledviny a játra.
Pokud jde o antikoncepční tablety pro muže, ty jsou v současné době teprve ve fázi vývoje. Jejich rozšíření prozatím brání zejména četné vedlejší účinky.

09.02.2018

1) Já jsem se s dívkou sblížil dřív jsme se spolu bavili taky jsme spolu pracovali na projektech občas ale teď se jí furt na ňeco ptám a ona už toho má po krk tedy těch mých otázek 2) po ní jede ještě jeden kluk z osmičky který s ní byl i venku a bojím se aby mi jí nepřebral co mám dělat? Prosím poraďte

Kocour, 14 let

Milý Kocoure,

1) Určitě je důležité věnovat dívce pozornost, avšak jestliže se dívky neustále na něco ptáš, nelze se divit, že ji tvé otázky mohou být na obtíž. Společná práce na projektech může být jedním ze způsobů, jak se dva lidé mohou sblížit. Otázkou je, zda dívka od začátku nepovažovala váš vztah za čistě „pracovní“ a zda vůbec má zájem o další sbližování. Možná, že ses zmýlil ve svém očekávání a že sis od dívky, s níž jsi spolupracoval na projektech, sliboval více, než byla ochotna ti nabídnout.
2) Jestliže se o dívku uchází více chlapců, záleží na ní, kterému z nich dá přednost. Pokud už dívka přijala pozvání druhého chlapce na schůzku, nejspíše to znamená, že tvůj sok je alespoň prozatím úspěšnější. V takovém případě je na místě si důkladně promyslet, zda má další usilování o dívčinu přízeň vůbec smysl. Jestliže už dívka chodí s jiným chlapcem, neměl by ses snažit jejich vztah rozbít a dívku mu přebrat. Raději si najdi nějakou jinou dívku, která bude mít ráda jen tebe a o kterou nebudeš muset s nikým bojovat. Nebo si počkej, až se dívka se zmíněným chlapcem z 8. třídy rozejde sama.

09.02.2018

Dobrý den.
Chci se zeptat zda to je normální nebo co by to mohlo být. Nosíme brýle, mám asi 2 dioptrie. Když si zmáčknu oko ( je jedno jestli pravém nebo levém ) směrem od země, tak najednou vidim ostře tak že bych brýle ani nepotřeboval. Zajímá mě, co by to mohlo být.
Pokud nedokážete odpovědět tak Prosím o přeptání u kolegů lékařů.
Moc děkuji za odpověď.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Tím, že na oko působíš tlakem přes dolní víčko, vyvoláš reflex, při němž dojde k přivření horního víčka a v důsledku toho k zaostření zraku. Podobného zaostření zraku bys dosáhl rovněž přimhouřením oka (proto někteří jedinci s krátkozrakostí mhouří oči, když si něco potřebují důkladněji prohlédnout). Pro korekci zraku však doporučuji místo mhouření očí používat brýle.

09.02.2018

Dobrý den, měřím 181cm a vážím 74Kg
Chci začít posilovat, a chodit 3x týdne do fitka, moje otázka zní: za jak dlouho uvidím změnu? A není to málo 3x týdně?
Budu nejspíš brát jen jako doplněk protein, a samozřejmě si podle toho, udělám i jídelníček. Děkuji

Petr, 18 let

Milý Petře,

Výsledek cvičení se může projevit po různě dlouhé době. Avšak cvičení v posilovnách rozhodně nedoporučuji, protože představuje značnou zátěž na klouby. Raději posiluj pouze s vlastní vahou, nikoli s pomocí různých cvičebních strojů.
Rovněž nedoporučuji konzumaci proteinových doplňků stravy, neboť tyto doplňky stravy mohou způsobit řadu zdravotních obtíží, např. onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a další. Namísto konzumace proteinových doplňků stravy doporučuji pestrou výživu se zařazením většího množství mléčných výrobků, obilovin a různých druhů ovoce a zeleniny.

09.02.2018

Proč mě holky nemají rády, jsem vtipný, hezký, štíhlý ale stále tomu nerozumím prosím o pomoc.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Většina dívek hodnotí chlapce spíše podle jeho chování nežli podle vzhledu. Samozřejmě, že atraktivní vzhled ti může pomoci při navazování vztahů, avšak není tím rozhodujícím faktorem.
Jestliže chceš u dívek vzbuzovat sympatie, měl bys být milý, laskavý, upřímný a ohleduplný. Oblíbení bývají zejména jedinci, kteří jsou ochotni ostatním lidem poskytnout pomoc, dovedou dodržet dané slovo a uchovat v tajnosti různá sdělení důvěrného charakteru. Zkrátka lidé, na které se v případě potřeby mohou spolehnout.
Před ostatními by ses neměl příliš předvádět či se snažit neustále vzbuzovat pozornost. V dotazu uvádíš, že jsi vtipný. To je jistě kladná vlastnost a díky ní můžeš ostatní lidi pobavit. Pokud však neustále jen vtipkuješ, ostatní lidé tě mohou přestat brát vážně, případně je tvoje neustálé vtipy mohou po delší době začít obtěžovat. Na druhou stranu bys neměl být ani příliš vážný. Nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Tvoje chování a vystupování by mělo působit pokud možno nenuceně.

09.02.2018

Dobrý den po masturbaci mám vždycky hodně vysušený žalud je to normální?

X, 14 let

Milý X,

K určitému vysušení povrchu žaludu může dojít například při nižší produkci tzv. preejakulační tekutiny, což je čirá, vláčná tekutina, která se uvolňuje otvorem močové trubice při pohlavním vzrušení a při masturbaci. Vysoušení žaludu můžeš předejít používáním vhodného lubrikačního prostředku (pokud možno lubrikačního gelu) při masturbaci. Po masturbaci si penis umyj a důkladně osuš, poté můžeš povrch žaludu ošetřit např. pleťovým krémem.

09.02.2018

Koža na mojom žaludi je taka popraskaná a nehebká. Mam si dat nato nejaku mast?

Neznámy, 13 let

Milý Neznámy,

Vysušený a popraskaný povrch žaludu můžeš zvlhčovat např. hydratačním pleťovým krémem.

09.02.2018

Moje výška je 145 cm

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe při tělesné hmotnosti 31 kg a výšce 145 cm činí 14,7. Jedná se o podváhu, neboť optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 12-ti let činí 16,5 až 19,5.
Tvoje ideální tělesná hmotnost by se měla pohybovat v rozmezí 34,5 až 41 kg. Jestliže potřebuješ zvýšit tělesnou hmotnost, doporučuji zvýšit příjem mléčných výrobků (jogurtů, tvarohu) a dalších potravin, například těstovin, pečiva, rýže a ovoce. Velmi výživné jsou rovněž ořechy všeho druhu. Denní příjem potravin si rozděl alespoň do pěti jídel. Naproti tomu by ses měl vyhýbat přejídání, protože namísto očekávaného nárůstu hmotnosti by u tebe vyvolalo spíše zažívací potíže.

09.02.2018

Před týdnem jsem byl na operaci se slepákem. Ráno mě sestra oholila ochlupení u šulína a proužek chlupů na břichu. Za jak dlouho to tak doroste? Připadám si nesvůj vyholenej

Frr, 17 let

Milý Frr,

Pubické ochlupení dorůstá obvykle rychlostí 1 cm za měsíc. Každý z chlupů roste přibližně půl roku a během této doby dosahuje délky okolo 6 cm. Poté sám vypadne, aby na jeho místě začal růst nový. Obměna chlupů v pubickém ochlupení probíhá za normálních okolností postupně a plynule, jednotlivé chlupy průběžně dorůstají, a tudíž není nijak zvlášť nápadné, že délka chlupů není stejná. Pokud však ochlupení dorůstá po předchozím oholení, může trvat i několik měsíců, než dosáhne takové podoby, že není poznat, že bylo oholeno.

08.02.2018

Dobry den je normální že mam malá varlata a velký penis?

Fida, 16 let

Milý Fido,

Rozměry penisu i varlat jsou velmi individuální. Ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu 6,5 až 9,5 cm klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, průměrný objem varlat činí přibližně 19 ml. Jestliže ti rozdíl v rozměrech penisu a varlat připadá neobvykle velký, příčinou může být i úhel pohledu. Na své pohlavní orgány se totiž díváš shora, což může celkový dojem poněkud zkreslit. Jestliže by sis pohlavní orgány prohlížel zdola (například pomocí zrcátka), varlata by ti již nemusela připadat tak malá.

08.02.2018

Jak ejakulovat “dovnitř”? Nemyslím do pochvy, ale jako by do močového měchýře nebo jak se to nazývá. A nemůžu si tím ublížit?

Men, 17 let

Milý Mene,

K „ejakulaci dovnitř“ (tj. do močového měchýře) dochází pouze při poměrně vzácné poruše zvané retrográdní ejakulace. Za normálních okolností brání proniknutí ejakulátu do močového měchýře vnitřní svěrač (sphincter urethrae internus), který se těsně před ejakulací automaticky uzavře. Avšak při tzv. retrográdní ejakulaci zůstává tento svěrač otevřený.
Tento vnitřní svěrač (sphincter urethrae internus) nelze ovládat vůlí, a tudíž nemůžeš vůlí dosáhnout toho, aby při ejakulaci zůstal otevřený. K retrográdní ejakulaci dochází například v důsledku poškození nervů v blízkosti močového měchýře a prostaty. Někdy se projevuje rovněž jako vedlejší účinek některých léků na vysoký krevní tlak či na onemocnění prostaty. Retrográdní ejakulaci si však nemůžeš vyvolat úmyslně, a tudíž se ani nemusíš obávat, zda by sis tím nějak ublížil.
Na tomto místě však považuji za vhodné upozornit zejména mladší návštěvníky poradny, že tzv. suchý orgasmus (tj. vyvrcholení bez dosažení výronu semene) nemusí být vždy jen projevem retrográdní ejakulace. Dochází k němu také u chlapců, jejichž tělo dosud neprodukuje ejakulát (sperma). Další příčinou „vynechané“ ejakulace může být například nedostatečná stimulace během pohlavního styku či masturbace. Pokud se tedy při orgasmu nedostaví ejakulace, není třeba se hned znepokojovat, že se jedná o retrográdní ejakulaci.

08.02.2018

Dobrý den,
mám takový problém, mám rád spolužačku, ona mě má taky ráda, ale občas mě tak trochu ignoruje, naproti tomu mi moje prázdninová kamarádka píše a říká vždy, že mě miluje. Mám rád svoji spolužačku a s kamarádkou vedu z mé strany negativní rozhovor, abych ji nějak neurazil. Prosím poraďte, jak ji slušně odmítnut. Tom

Tom, 16 let

Milý Tome,

K dívce bys měl být upřímný a vysvětlit jí, že o milostný vztah s ní nemáš zájem. Nebylo by správné udržovat dívku ve falešné naději, že nakonec přece jen budeš její lásku opětovat. Tvoje sdělení by mělo být sice stručné a jasné, nicméně zároveň bys vůči dívce neměl vystupovat podrážděně nebo dokonce nepřátelsky. Ona nemůže za to, že s ní nechceš chodit, nebo že už máš jinou. Tvé odmítnutí by tudíž mělo být sice jednoznačné, avšak šetrně formulované a pronesené bez negativních emocí.
Možná, že pro dívku, která ti vyjadřuje své sympatie, bude obtížné se s tvým postojem vyrovnat. Není vyloučeno, že se bude o to více snažit vzbudit tvůj zájem, případně od tebe bude vyžadovat vysvětlení tvého postoje. V takovém případě se pokud možno vyhýbej širšímu zdůvodňování svého odmítnutí. Nejsi povinen dívce vysvětlovat, z jakých důvodů nemáš o vztah zájem.
Odmítnutí vztahu by mělo zůstat mezi vámi dvěma. V žádném případě bys neměl informovat další osoby o tom, že jsi dívku odmítl. To se týká i tvé spolužačky, kterou máš rád. Rozhodně by ses jí neměl chlubit, že jsi „kvůli ní“ odmítl jinou dívku.

08.02.2018

Je normalní že mě zajíma jak vypadá penis u jiných kluků a chlapů? jinak se mi líbí holky je to normální v mém věku?

Liko, 12 let

Milý Liko,

Zájem o tělo osob téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a nelze jej považovat za projev homosexuální orientace. Určitá zvědavost je celkem pochopitelná, protože tvoje vlastní tělo včetně pohlavních orgánů prochází změnami, a tudíž není nic zvláštního na tom, že se chceš porovnávat s ostatními.

08.02.2018

Dobrý den, můžu jít do sauny, když jsem nachlazený?

Sauner, 15 let

Milý Saunere,

Při nachlazení návštěvu sauny nedoporučuji, neboť by mohlo dojít k dehydrataci organismu. Navíc v důsledku probíhajícího onemocnění je organismus oslabený, a tudíž mu prudké střídání okolní teploty neprospívá.

08.02.2018

Dobrý den.V září nastupuji na intr a ptal jsem se jak se to se sprchami . Když mi je paní ukázala , zděsil jsem se protože jsou vedle sebe a nemají ani závěsy ... tím chci říci , že mám rád své soukromí a nevím co s tím. Nechci aby viděli straší studenti nebo vyspělejší mě a mého *****

Mikynator, 15 let

Milý Mikynatore,

Přiměřený stud je sice v určitých situacích normální, nicméně bys neměl propadat zoufalství pouze kvůli tomu, že se budeš sprchovat v přítomnosti dalších uživatelů společných sprch. Tvoje touha po soukromí je do určité míry pochopitelná (zejména pokud nejsi zvyklý používat společné sprchy v různých sportovních zařízeních, například u plaveckého bazénu a podobně), avšak je pravděpodobné, že si na používání společných sprch brzy zvykneš natolik, že ti na něm nebude připadat nic zvláštního.
Jestliže se při používání společných sprch stydíš, přečti si několik rad a doporučení na stránce „Já se tak stydím“ (v části „... několik rad pro ty, kteří se stydí převlékat či sprchovat před ostatními“).

07.02.2018

Dobrý den. Mám 15 rokov a výšku asi 170cm a 80kg. Je to normalne?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš přibližně na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších. Tvoje tělesná výška je tedy sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální (za normální se považuje rozmezí od 3. do 97. percentilu). Nejedná se o projev poruchy růstu.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 27,68. Jedná se o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí od 16 do 21. Rady ohledně snížení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

07.02.2018

Dobrý den,je mi 12 a vážím 31 kg..vím ze mám podvahu a potrebuji vědět kolik mám přidat na tělesné hmotnosti děkuji

Tom, 12 let

Milý Tome,

Tvoje tělesná hmotnost je vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak pro zodpovězení tvého dotazu bych potřeboval znát ještě tvoji tělesnou výšku.

07.02.2018

1) od kolika let si můžu koupit masturbator
2) svědí mě varlata

Mirek, 14 let

Milý Mirku,

1) Erotické pomůcky jsou určeny pro osoby starší 18-ti let a prodávají se ve specializovaných obchodech, kam osoby mladší 18-ti let nemají přístup. Používání masturbátorů a podobných erotických pomůcek však rozhodně nedoporučuji, a to z důvodu rizika poranění při jejich používání. Při masturbaci doporučuji používat výhradně ruku, ostatně i samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit), jedná se tedy o „dráždění rukou“, což je nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jak masturbaci provádět.
2) Předpokládám, že to, co tě svědí, nejsou přímo varlata, nýbrž šourek. Svědění může být způsobeno buď příznakem kožního onemocnění, nebo je způsobeno podrážděním pokožky rozkládajícím se potem. Povrch šourku je velmi členitý, což je dáno jeho rýhováním, které se v pubertě ještě zvýrazňuje. Z tohoto důvodu je třeba pečlivě provádět hygienu a při koupání či sprchování si šourek umýt vodou s menším množstvím mýdla (větší množství mýdla by způsobovalo vysušování pokožky). Důležitá je rovněž každodenní výměna spodního prádla, přičemž spodní prádlo by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny.

07.02.2018

Jak mám sbalit jednu holku z naší školy chodí do 7 já taky Prosím poraďte

Kocour, 14 let

Milý Kocoure,

Pokud máš vážný zájem o navázání vztahu s dívkou, zkus se s í nejprve spřátelit. Buď milý a příjemný, ale dívce se nevnucuj, abys ji nepřivedl do rozpaků a aby se necítila být obtěžována. Pro začátek by ses mohl na dívku obrátit s jednoduchým neosobním dotazem či s menší prosbou o radu, abys zjistil, jak bude na tvoje oslovení reagovat.
Při navazování přátelství ti mohou pomoci i společné zájmy a záliby, proto se snaž nenápadně vypozorovat, o co se dívka zajímá, jaké jsou její koníčky a podobně.
Jestliže se ti podaří s dívkou navázat přátelství, můžete se postupně sbližovat. Pokud k tobě dívka rovněž cítí sympatie, je docela dobře možné, že se mezi vámi časem vyvine i důvěrný vztah. Vaše vzájemné sbližování bys však neměl uspěchat, jinak si dívka může začít myslet, že ti jde pouze o navázání sexuálního kontaktu bez opravdového citového vztahu.
Rady a doporučení, jak postupovat při navazování vztahu s dívkou, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

07.02.2018

Dobrý den, od kolika let je povolený prodej kondomu?

XXX, 12 let

Milý XXX,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí.

07.02.2018

Ahoj mám takový problém s penisem, mám nějak zvláštně spojenou předkožku s žaludem. Když přetáhnu, tak tam je kus nejspíš předkožky srostlý s žaludem. Je to normální ??

Lojza, 14 let

Milý Lojzo,

Pokud se „zvláštní spojení“ předkožky se žaludem nachází na spodní straně, jedná se pravděpodobně o uzdičku neboli frenulum (viz obrázek níže), což je naprosto normální součást penisu.

šipka na obrázku označuje uzdičku (frenulum) na spodní straně penisu

Jestliže je předkožka částečně „srostlá“ se žaludem v jeho horní části nebo po straně, jedná se nejspíše o tzv. konglutinaci, což je přetrvávající slepení mezi předkožkou a žaludem.
K oddělování předkožky od žaludu dochází postupně, nejčastěji do třetího roku života. Avšak u některých chlapců přetrvává částečná konglutinace i v pozdějším věku, někdy až do konce puberty. Proces oddělování předkožky od žaludu však není nijak časově limitován, a tudíž není třeba se jej snažit urychlovat. Naopak, pokusy o násilné stržení předkožky ze žaludu mohou vést k poranění.

07.02.2018

Dobrý den..
Teďka jak jsou jarňáky tak se mi úplně zpřeházel harmonogram (vstávám ve 3odpoledne a chodím spát ve 4ráno...) jak si mám harmonogram hodit zpátky do normálu (tj. Abych vstával tak nějak v 7 a chodil spát ve 22:30?)

DivnejPes15, 14 let

Milý DivnejPse15,

Především doporučuji, aby ses snažil určitý režim dne dodržovat i v době, kdy nemusíš vstávat do školy. To neznamená, že bys ráno nemohl spát o 1 nebo 2 hodiny déle, avšak dobu uléhání ke spánku bys neměl posunovat do pozdních nočních (či spíše do časných ranních) hodin.
Jestliže jsi v uplynulých dnech chodil spát až ve 4 hodiny ráno, pokus se v dalších dnech chodit spát vždy alespoň o hodinu až hodinu a půl dříve, aby sis dobu ukládání ke spánku do konce prázdnin „srovnal“. Postupnou změnu bude tvůj organismus snášet lépe, než změnu jednorázovou.

06.02.2018

Jak dlouho muze dite pracovat např. na zahrade ? nekdy jsem byl venku az 8 hodin a jenom pracoval a na obed jsem mel je 1 hodinu a zadny pol. klid Je to v pořádku ?

ABCDEFGHCH, 14 let

Milý ABCDEFGHCH,

Rodiče mohou od dítěte vyžadovat pomoc v domácnosti, avšak pouze v přiměřeném rozsahu. Práce v rozsahu osmi hodin denně s jednou hodinovou přestávkou rozhodně není pro jedince tvého věku přiměřená.
Výdělečná práce dítěte mladšího 15-ti let je nepřípustná, pokud se nejedná o přiměřenou výpomoc v domácnosti nebo o činnosti uvedené v občasnkém zákoníku (zák. č. č. 89/2012 Sb., § 34). Jedná se např. o kulturní, uměleckou, sportovní a reklamní činnost, avšak vždy za splnění určitých podmínek.

06.02.2018

Dobrý den,
Mám problém, vždy, když se moje partnerka dotkne mého žaludu, skoro hned jsem “hotový”. Kouření trvá například 10 vteřin a udělám se. Dá se to nějak řešit?

456, 16 let

Milý 456,

Podle popisu se jedná o tzv. předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox). Obtíže tohoto druhu jsou obvykle psychického původu a při jejich řešení je třeba součinnost obou partnerů.
Se svojí partnerkou můžete vyzkoušet např. párový nácvik oddálení ejakulace. Spočívá v tom, že partnerka vykonává na partnerovi masturbaci. Jakmile partner pocítí, že se blíží ejakulace, dá partnerce předem smluvené znamení, aby masturbační pohyby přerušila. Po přerušení masturbačních pohybů může partnerka stisknout žalud partnerova penisu mezi prsty, čímž dojde k přerušení ejakulačního reflexu.
Kromě párového nácviku oddálení ejakulace lze dosáhnout oddálení ejakulace rovněž častějším vykonáváním pohlavního styku či jiných erotických aktivit. Obtíže s předčasnou ejakulací se totiž nejčastěji vyskytují u párů, které vykonávají pohlavní styk či podobné sexuální aktivity 1x až 2x týdně nebo méně často.
Je třeba si uvědomit, že předčasná ejakulace rozhodně není problémem samotného muže či chlapce, ale obou dvou partnerů. Úspěšné řešení obtíží s předčasnou ejakulací vyžaduje především vzájemnou důvěru. Důležitý je rovněž vstřícný a ohleduplný přístup partnerky.

06.02.2018

Matka mi zakázala všechnu elektroniku a zabavila mi ji za dvě trojky dokud si neopravím všechny známky na dvojky a za každou horší mi dává facku(bolí až kolem 15 minut a mám na tvářích pruhy) (za celý rok jsem měl dvacet známek od 3-4 z různých předmětů) a zakazuje mi i být s kamarádem ve volném čase je to povoleno?

--------------, 13 let

Milý --------------,

Povoleno je to, co není zákonem zakázáno. Pokud však rodiče dítěti dlouhodobě či opakovaně berou jeho oblíbené věci nebo zakazují jeho oblíbené činnosti, dopouštějí se na něm psychického násilí. Jestliže tě matka bije, dopouští se na tobě také fyzického násilí. Násilí o to horšího, že údery směřují do obličeje, což vždy vyžaduje překonání určitých morálních zábran.
Násilí, ať už se jej na tobě dopouští kdokoliv, by sis neměl nechat líbit. Jedním z možných řešení by bylo, kdyby ses obrátil na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD, jímž je zpravidla příslušný odbor či oddělení obecního úřadu obce s rozšířenou působností, městského úřadu nebo úřadu městské části) se žádostí o pomoc. Pracovníci příslušného OSPODu mohou v rodině provést šetření a při zjištění nedostatků zajistí nápravu.
Tvoje matka se hluboce mýlí, jestliže se domnívá, že školní prospěch lze zlepšit za pomoci násilí. Naopak, svým jednáním u tebe vyvolává stres a psychické napětí, což obvykle vede spíše ke zhoršení výkonu. Pokud už si dítě, vůči němuž rodiče uplatňují násilí, přece jen zlepší školní prospěch, pak příčiny tohoto zlepšení zpravidla nesouvisí s „výchovnými“ opatřeními rodičů, nýbrž jsou podmíněny jinými faktory. Avšak někteří rodiče v takových případech považují zlepšení prospěchu za „výsledek“ svého násilného přístupu vůči dítěti, což je jen utvrzuje v jejich mylných názorech na „účinnost“ násilného způsobu „výchovy“. Pokud možno se tedy chovej tak, abys matku neutvrzoval v jejích mylných představách o „účinnosti“ jejích násilných „výchovných“ metod.
Rodiče sice mají právo vůči dítěti uplatňovat výchovná opatření, avšak nesmí se na něm dopouštět násilí a ponižovat jeho důstojnost. Občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb., § 884, odst. 2) k tomu říká: „Výchovné prostředky lze použít pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte“. Přitom úder do obličeje vždy ohrožuje zdraví dítěte (v jeho důsledku může dojít mimo jiné ke ztrátě rovnováhy a k následnému pádu a zranění) a navíc se dotýká jeho lidské důstojnosti.
Proti fyzickým útokům máš právo se bránit, ať už jsou proti tobě vedeny kýmkoliv. Jestliže tě matka chce udeřit do obličeje, doporučuji takovýto úder zachytit, například nastavením malíkové hrany ruky před svůj vlastní obličej proti směru úderu. Nebo můžeš v pravý okamžik odklonit hlavu (případně celou horní část těla od pasu nahoru) do strany tak, aby tě úder nezasáhl a vyzněl do prázdna. Takovýto postup je zcela oprávněný, neboť se jedná o pasivní sebeobranu, nikoli o útočné jednání, které by již bylo nepřípustné.

06.02.2018

Dobrý den potřebuji pomoct mám malý penis a nevím jak jo zvětšit. Zvětší se mi když myslím na sexy holky a masturbuju, asi o 3 cm. Pomůžete mi jak ho dát do větší délky? Děkuji

Daniel, 12 let

Milý Danieli,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Spolehlivý a bezpečný způsob, jak zvětšit rozměry penisu, v podstatě neexistuje. Při tzv. mikropenisu lze určitého zvětšení dosáhnout pomocí hormonální terapie, avšak ta neslouží ke zvětšení penisu normálních rozměrů.
Ke zvětšení, o kterém se v dotazu zmiňuješ, dochází při erekci (více informací o erekci najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“).
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Růst a vývoj penisu však probíhá nejčastěji až do věku 18-ti let, u některých chlapců i o něco déle (více informací o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“). V nejbližších letech můžeš tedy očekávat nárůst rozměrů penisu, tedy jeho délky i obvodu.

06.02.2018

Zdravím , keď som dnes užil žuvací tabak do kolkých hodín to možem mať v krvi tak aby mi to nezistili s testov ?

Peter, 14 let

Milý Petere,

Doba, po kterou lze užití tabákových výrobků zjistit, může být různá, a to v závislosti na požitém množství, na tělesné hmotnosti, na způsobu užití i na testovací metodě. V případě rozboru krve lze počítat přibližně s dvěma týdny, u jiných způsobů testování (např. z moči nebo slin) je tato doba poněkud kratší.

06.02.2018

Proč je sex povolený od patnácti?

Frodo, 14 let

Milý Frodo,

Nikde není výslovně uvedeno, že „sex je povolený od patnácti let“. Avšak kdo uskuteční pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let nebo ji jinak pohlavně zneužije, dopustí se trestného činu (dle zákona č. 40/2009 Sb., § 187). Účelem zmíněné právní úpravy je zajistit ochranu osob mladších 15-ti let před pohlavním zneužíváním. Avšak trestně stíhat lze pouze osobu, která je trestně odpovědná, tj. dosáhla věku 15-ti let.

06.02.2018

Na žaludu mam takove bolave misto nevite co to je.kdys na to sahnu pali to a stipe to.

Kam se to maze, 12 let

Milý Kam se to maze,

Nejspíše se jedná o drobnou oděrku. Poraněného místa se pokud možno nedotýkej, mytí penisu prováděj šetrně. K zahojení by mělo dojít během 3 až 5 dnů.

06.02.2018

Dobrý den, dost často mne napadá jedna taková věc. Proč nemůžou prodat lubrikant osobám mladším 18 let ?

Furryboi, 14 let

Milý Furryboii,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, a tudíž jej lze prodat i osobě mladší 18-ti let. Jestliže v prodejně o gel požádáš a máš peníze na jeho zaplacení, musí ti jej prodat. To platí samozřejmě za předpokladu, že se pro lubrikační gel nevypravíš do některé ze specializovaných prodejen, kam je vstup osobám mladším 18-ti let zakázán. Lubrikační gel se však prodává i v lékárnách a drogeriích, neboť se jedná o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku.
Jestliže je prodejnost určitého zboží věkově omezena, musí být tato skutečnost výslovně uvedena na obalu (nápisem typu „Určeno pro dospělé“ nebo „Zákaz prodeje osobám mladším 18-ti let“). Na obalu lubrikačního gelu nic takového uvedeno není.
Podstatné je, že neexistuje žádný zákon ani vyhláška stanovující věkovou hranici prodejnosti tohoto druhu zboží. Věková hranice 18-ti let je stanovena pouze pro alkohol, tabákové výrobky a pornografii.
Jestliže ti v drogerii či v lékárně přesto odmítnou lubrikační gel prodat, dopouští se diskriminace spotřebitele dle § 6 zákona č.  634/1992 Sb. (zákona o ochraně spotřebitele), což je dostatečný důvod pro podání podnětu na Českou obchodní inspekci. Podnět by však měli podat spíše tví rodiče nebo zákonní zástupci.

05.02.2018

Dobrý den dneska jsem si všimnul že mám oranžovou moč nevíte co to je ?

Man, 14 let

Milý Mane,

Oranžové zbarvení moči může být způsobeno buď potravinářským barvivem (přidává se například do různých limonád, multivitaminů a jiných nealkoholických nápojů), nebo zvýšenou konzumací některé z potravin s vysokým obsahem karotenů. Pravděpodobně se nejedná o projev žádného onemocnění močového ústrojí.

05.02.2018

Jak se zbavit černých teček? Dřív jsem je měl jenom na nose a nebyly moc vidět, ale teď je mám i na tvářích, uších atd. A to mi hodně vadí.

Kv, 14 let

Milý Kv,

„Černé tečky“ neboli komedony vznikají ucpáním ústí mazových žlázek. Jestliže se kožní maz hromadí pod povrchem pokožky, zbarvení pupínků je zpravidla světlé (jedná se o běžný projev zánětlivého onemocnění zvaného acne vulgaris). Pokud však kožní maz proniká na povrch, vytvoří se na pleti tzv. „černá tečka“. Tmavé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, což je jedna ze stavebních látek pokožky.
Při výskytu komedonů můžeš pro čištění pleti vyzkoušet pleťovou vodu, která je určena přímo pro tento druh kosmetických obtíží. S výběrem konkrétního přípravku ti pomůže lékárník.

05.02.2018

Dobrý deň. Ako by sa dali liečiť vyrážky na tvári prírodne? Nechcem brať žiadne tabletky... myslím si že to nie je akné, ale dalo by sa tomu nejako predísť?

Juraj, 14 let

Milý Juraji,

Existuje celá řada kožních onemocnění, avšak na základě tvého dotazu nemohu určit, o které z nich se u tebe jedná. Jestliže trpíš vyrážkami a nejedná se pouze o mírnou formu akné, měl by ses obrátit na dermatologa (kožního lékaře), který ti doporučí vhodnou léčbu.
Různé přírodní prostředky mohou na pleť působit příznivě, avšak pokud by tvoje vyrážka byla např. projevem autoimunitního onemocnění (což lze potvrdit nebo vyloučit pouze na základě vyšetření u specialisty), účinnost přírodních kosmetických prostředků by byla jen velmi omezená a bylo by třeba zahájit léčbu.

05.02.2018

Dobrý den, za několik měsíců my bude 15 let. Vážím 42 kg a měřím 175 cm. To je vysoký váhový podprůměr, který mě částo omezuje. Moje ruce vypadají doslova jako ,,špejle’’ a také vnímám vysoký nedostatek svalové hmoty..
Spolužáci se mi smějí ze vypadam jako čupakabra... Chtěl bych přibrat, avšak moje česky nemluvici rodiče mi nechtějí povolit žádné kupovane jídlo. Prakticky přežívam na polévce, rýži bambusových kořínkách a kořenové zelenině.. Zní to vtipně, ale je to tak... Chci tento problém vyřešit a taky být ,,maskulární’’ jako ostatní.. Za všechny rady budu moc vděčný..

Nguyen, 14 let

Milý Nguyene,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 13,7. Jedná se o výraznou podváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí od 19 do 21.
V tvém jídelníčku chybí především mléčné výrobky. Pro zvýšení tělesné hmotnosti a zdravý rozvoj svalstva doporučuji konzumaci plnotučného tvarohu a jogurtů.
Za výživu a zdravotní stav nezletilého (osoby mladší 18-ti let) odpovídají jeho rodiče. Pokud ti rodiče odmítají zajistit dostatečný příjem potravy a v důsledku toho trpíš podvýživou, můžeš se jako zanedbávané dítě obrátit s prosbou o pomoc na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD). Tím je zejména příslušný odbor či oddělení (např. oddělení péče o rodinu a děti) obecního úřadu obce s rozšířenou působností, městského úřadu nebo úřadu městské části. Pracovníci příslušného OSPOD provedou v rodině šetření a při zjištění nedostatků zajistí nápravu.
Pokud se při řešení popisovaného problému nechceš obracet na úřady, můžeš se pokusit zajistit si vhodné potraviny jiným způsobem, než od rodičů (například si na ně můžeš našetřit a kupovat si je bez vědomí rodičů). Byla by však škoda, kdyby sis musel sám kupovat něco, co by ti měli poskytovat rodiče v rámci vyživovací povinnosti, kterou vůči tobě mají.

05.02.2018

Ahoj je mi 15 vážím 50 Kg a mam 175 cm. Potřeboval bych nějak nabrat ale nvm jak. Chci začít cvičit ale potřeboval bych poradit

:-), 15 let

Milý :-),

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 16,3. Jedná se o podváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 19 až 21. Tvoje tělesná výška odpovídá průměru pro tvůj věk a pohlaví (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 15-ti let činí 174 cm), avšak tělesná hmotnost je podprůměrná (průměrná tělesná hmotnost chlapců ve věku 15-ti let činí 58,8 kg).
Pokud potřebuješ přibrat, zajisti si dostatečný příjem kvalitních potravin, ale nepřejídej se, jinak by se u tebe namísto očekávaného zvýšení tělesné hmotnosti dostavily spíše zažívací obtíže. Z potravin, jejichž konzumace ti může pomoci zvýšit tělesnou hmotnost, doporučuji například plnotučné mléčné výrobky (tvaroh, jogurty), pečivo, těstoviny, rýži, sušené ovoce všeho druhu, ořechy (včetně kokosu) a mandle.
Nízká hmotnost může být projevem poruchy metabolismu, zejména pokud ani po zvýšení příjmu potravin a zařazení potravin s vysokou výživnou hodnotou nedojde k nárůstu  tělesné hmotnosti. V takovém případě bych doporučoval návštěvu tzv. metabolické poradny (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař).

05.02.2018

Dobrý den, mysíte, že v mém věku už rodiče ví, že masturbuji? Nebo si to myslí?

hg, 14 let

Milý hg,

Záleží na tom, nakolik rozsáhlé jsou znalosti tvých rodičů, případně jaké mají oni sami zkušenosti s masturbačními aktivitami z dob svého dětství a dospívání. Přestože u dospívajícího chlapce tvého věku lze masturbační aktivity předpokládat, mnozí rodiče si nejsou schopni připustit, že jejich dítě je již do určité míry sexuálně vyvinuté, a že má poměrně silné sexuální potřeby, které uspokojuje nejčastěji masturbací.
Někteří rodiče ve svém dospívajícím potomkovi stále ještě spatřují malé dítě a navíc si neuvědomují (nebo si z vlastní zkušenosti nepamatují), že většina chlapců i dívek vykonává své první masturbační aktivity již v dětství před pubertou. Dovedu si tedy představit rodiče, pro které by mohlo být značným překvapením, kdyby zjistili, že jejich dospívající syn či dcera již masturbují. Naproti tomu rodiče, kteří mají alespoň základní znalosti o normálním průběhu tělesného, psychického a sexuálního vývoje v období dospívání, by takovéto zjištění nemělo nijak zvlášť překvapit.
Záleží rovněž na postoji rodičů vůči masturbaci. Je vědecky prokázáno, že masturbace nejenže není nijak škodlivá, ale naopak je činností zdravotně prospěšnou. Nicméně někteří lidé jsou dosud zatíženi různými nevědeckými předsudky vůči masturbaci, k níž zaujímají negativní postoj. U rodičů, kteří mají negativní postoj vůči masturbaci, je větší pravděpodobnost, že se domnívají, že jejich dítě (dosud) nemasturbuje.

05.02.2018

Dobrý den, prosim vas jak se pozná chřipka? Mám teď nějakou nemoc, mám rýmu, pálí mě v nose a v krku, mám teploty a je mi špatně. Myslíte, že mám chřipku nebo něco jiného? Jak se můžu nejrychleji uzdravit? Děkuju moc za odpověď.

Chřipka, 15 let

Milý Chřipko,

K příznakům chřipkového onemocnění patří zejména horečka (nad 38°), únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, dále se může objevit bolest v krku a kašel. Přidružit se může i rýma, byť není pro chřipku zcela typická.
Bez vyšetření nelze přesně určit, o jaké onemocnění se jedná. Nicméně obtíže, které popisuješ, nasvědčují spíše pro zánět horních cest dýchacích nežli pro chřipkové onemocnění. Každopádně doporučuji klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, při teplotě nad 38° užívání antipyretik (léků na snížení teploty, např. paralenu). Pro uvolnění nosu lze užívat nosní kapky, které snižují otok sliznice.

04.02.2018

Dobrý den,
Můžu zinerit používat i po 7 tejdnech? Když jsem ho používal tak to bylo dobré ale jak jsem přestal používat tak se zase ty jebaky rozjely takže jestli chci aby se tomu že zase po těch sedmi týdnech brát

Boba, 17 let

Milý Bobo,

Lék zinerit (roztok) lze užívat dlouhodobě, přičemž léčba trvá obvykle nejméně 10 až 12 týdnů. Pokud jsi však přípravek delší dobu nepoužíval, zkontroluj si expirační dobu, která je uvedena na obalu. V případě pochybností můžeš další užívání tohoto léku (roztoku) konzultovat s kožním lékařem, který ti jej předepsal.

04.02.2018

Ahoj, nevíte proč mám pořad předkožku až za penisem? Prostě chci abych ji tam už neměl ale nechci ji dat pryč operativně. Poradíte ? Děkuji

Ldzdj, 14 let

Milý Ldzdj,

Předkožka může zakrývat různě velkou část žaludu, a to v klidovém stavu i při erekci. Zatímco někteří chlapci a muži mají předkožku dostatečně dlouhou k tomu, aby pokryla celý žalud, u jiných je větší či menší část žaludu obnažena. Předkožka obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu, avšak může to být i méně nebo naopak více.
Rozhodně nedoporučuji pokoušet se fixovat (upevňovat) předkožku v poloze za žaludem, neboť její umělá fixace by mohla omezit průtok krve penisem. Odstranění předkožky (cirkumcizi) rovněž nedoporučuji, a to vzhledem k rozsahu a struktuře tkáně, k jejíž devastaci by došlo (uvedeným zákrokem dochází mimo jiné k likvidaci větší části nervových zakončení penisu, neboť předkožka obsahuje až 20 tisíc nervových zakončení, tedy více, než zbývající části penisu dohromady).

04.02.2018

Dobrý den nemám skoro vůbec chlupaté ruce. Kdy začnou růst chlupy na rukou. Je to normální že je nemám chlupaté?

Vojta, 15 let

Milý Vojto, Rozvoj tělesného ochlupení je dán genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Zatímco u některých jedinců se již v období dospívání rozvíjí výrazné tělesné ochlupení, u jiných je ochlupení i v dospělosti řidší. Není vyloučeno, že v následujících letech u tebe ještě dojde k výraznému rozvoji ochlupení, avšak nelze upřesnit, kdy k tomuto rozvoji dojde a jaký bude jeho výsledek. U některých chlapců (či spíše mladých mužů) pokračuje rozvoj tělesného ochlupení i po dovršení osmnáctého roku věku.

04.02.2018

Dobrý den, chtěl bych si vydělávat ale jelikož mi ještě nebylo 15 tak na brigády nemůžu. Je blbé kdybych dělal třeba spolužákům prezetace do školy a oni mi za to dávali symbolické částky? Nebo je nějaký jiný způsob??

Bob, 13 let

Milý Bobe,

Pravdou je, že do pracovněprávních vztahů lze vstupovat až po dosažení věku 15-ti let. Podnikat lze po dosažení věku 18-ti let (s výjimkou případů, kdy soud přizná mladistvému občanovi svéprávnost, což je možné nejdříve po dosažení věku 16-ti let).
Samozřejmě, že i mimo rámec pracovněprávních vztahů či oficiálního podnikání můžeš ostatním lidem nabízet různé drobné služby za finanční odměnu. Avšak vypracovávání úkolů (např. prezentací) pro ostatní spolužáky rozhodně nepovažuji za vhodný způsob přivýdělku. V podstatě se totiž jedná o podvod, protože spolužáci by tyto prezentace vydávali za své. Samozřejmě, že není nic špatného na tom, když si spolužáci navzájem pomáhají s učením či s přípravou do školy, avšak poskytovat takovouto pomoc za peněžní úplatu může být z etického hlediska poněkud problematické.

04.02.2018

Mohu se zeptat ja postupovat při prvním pohlavním styku? Teď myslím spíše jak postupovat těsně před ním. Jak se správně svléknout aby to nebylo divné máme se s partnerkou svléknout vzájemně nebo sami?

Lucifer, 16 let

Milý Lucifere,

Na tuto otázku neexistuje jediná správná odpověď, neboť záleží na přání obou partnerů, zda se svléknou sami nebo za vzájemné pomoci. Některým ženám a dívkám se líbí, když je partner svléká, jiné naopak chtějí svlékat svého partnera. Pokud si přeješ, aby tě partnerka svlékala, měl bys na sobě mít čisté oblečení a především čisté spodní prádlo.
Pravdou je, že vzájemné svlékání může být vhodnou součástí tzv. milostné předehry. Avšak u některých méně zkušených partnerů může během svlékání dojít k předčasné ejakulaci. V takovém případě je naopak vhodnější, když se partner svlékne sám a pokud možno rychle.
Pokud chceš se svojí dívkou zahájit pohlavní život, doporučoval bych nejprve zařadit tzv. nekoitální sexuální aktivity. Během těchto aktivit se navzájem důkladněji poznáte a mimo jiné si také vyzkoušíte, jaký způsob odkládání oděvů a prádla vám bude nejlépe vyhovovat.

04.02.2018

Dobrý den, nesnáším svého tátu. Vždycky když mám k němu jet na víkend tak tam jedu nervózní se strachem z něho. Když příjde na moje studium, bere to moc vážně. Chce po mně abych se pořád učil a uměl všechno nazpaměť. Ale já takový být nechci, nebaví mě to a chcu si užívat života a ne se furt učit. Já vím píšu to tady úplně zbytečně ale aspoň jsem to zkusil. Předem díky za odpověď. Ahoj

Pepeška, 14 let

Milý Pepeško,

Každé dítě má sice právo stýkat se s oběma rodiči, avšak pro některé děti a dospívající je toto právo ve skutečnosti spíše nepříjemnou povinností. Jestliže pro tebe setkávání s otcem představuje zdroj stresu a psychického napětí a vyvolává v tobě strach a obavy, nejspíše by ti prospělo, kdybys takováto setkání mohl omezit, což je však možné pouze na základě rozhodnutí soudu (například v případě, že by se na tobě otec prokazatelně dopouštěl násilí).
Samozřejmě, že učení je pro rozvoj osobnosti velmi důležité, avšak rodiče by jej neměli využívat jako prostředek k terorizování svých potomků nepřiměřenými požadavky. Ne všichni rodiče dovedou na své potomky klást přiměřené nároky. Někteří trvají na vynikajícím školním prospěchu, přičemž si neuvědomují, že své dítě vystavují mnohdy nepřiměřené zátěži. Mnozí rodiče (ale i učitelé) dovedou svým ne zcela vhodným přístupem připravit žáka či studenta o veškerou radost z poznávání nových věcí a získávání nových dovedností (což je smyslem učení). Pokud rodiče nutí dítě, aby se vše učilo nazpaměť, mnohdy dosahují právě opačného výsledku, neboť bez hlubšího porozumění učivu bývá jeho zapamatování pouze krátkodobé.
V dotazu uvádíš, že si chceš užívat života. To je velmi důležité, avšak z praktických důvodů by sis měl svůj volný čas rozdělit mezi odpočinek a učení. Přípravu do školy by sis měl rozdělit do několika bloků, mezi nimiž je třeba zařazovat přestávky. Odpočinku a provozování svých zájmů a zálib bys měl věnovat přinejmenším stejné množství času, jaké věnuješ domácí přípravě do školy.
Pokud chceš otci v jeho nárocích vyhovět, ber si s sebou na víkendové pobyty učebnice a sešity, abys mohl alespoň předstírat, že se neustále učíš.
Také by nemuselo být špatné, kdybys otce požádal, aby ti s učením pomohl. Například ho můžeš požádat, aby ti vysvětlil něco z učiva, které právě probíráte. Tím se ukáže, zda je otec ochoten ti skutečně pomoci, nebo zda mu jde jen o to, aby tě svými požadavky na učení trápil. Také se ukáže, zda a do jaké míry on sám ovládá znalosti a dovednosti, které vyžaduje od tebe.

04.02.2018

Zdravím, mohli by jste mi poradit s tímto problémem? Víte poslední rok jsem musel řešit hodně problémů vetšina se týká vztahu s jednou dívkou. Ale to není tak důležité divné je že tento poslední rok se mi často mění pohledy na věc aby jste ně pochopili, jednu chvíli si o něčem třeba o nějakém problému udělám názor že je to v pohodě že to v budoucnu zvládnu a mám chuťe se s tím problémem rvát a vzápětí přijde chvíle kdy cítím dalo by se říct melancholii a doslova by se dalo říct že se bojím toho co přijde jestli vůbec tu dannou věc zvládnu. A takhle se mi tyto pohledy změní za den několikrát to pak třeba ani nevim co si mam myslet. Myslíte že je to nějaký psychický problém nebo jen období? A dá se s tín něco dělat? Díky

Jarim, 16 let

Milý Jarime,

V období dospívání se často projevují výkyvy nálad, což je způsobeno hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Pod vlivem působení hormonů může docházet i k náhlým změnám nálady. Navíc dospívající člověk prochází obdobím, v němž si vytváří nové sebepojetí a přehodnocuje některé své dosavadní názory a postoje.
Dospívání je poměrně náročný proces, který je spojen s určitou psychickou zátěží. Různé problémy (například v mezilidských vztazích) vnímá většina dospívajících mnohem citlivěji, než je obvyklé u většiny dospělých (s výjimkou psychicky nevyrovnaných jedinců).
Nepříjemné pocity strachu, nejistoty či smutku lze překonat různými způsoby. Především je vhodné osvojit si různé relaxační techniky. Někomu pomáhá poslech oblíbené hudby, někdo se uklidní například pravidelným opakováním nějaké jednoduché činnosti. Když je ti smutno, věnuj se některé ze svých oblíbených činností.
Pokud určitý problém nevyžaduje bezodkladné řešení, dopřej si dostatek času na to, aby sis v klidu promyslel svůj postup při jeho řešení, přičemž uvažuj o různých možnostech řešení. Snaž se myslet pozitivně (například ocitneš-li se v náročné situaci, nezaměřuj svoji pozornost pouze na tu nehorší variantu, která by mohla nastat). Jestliže si s nějakým problémem nevíš rady, nestyď se požádat o pomoc osobu, které důvěřuješ (může to být například někdo z rodičů, kamarád, sourozenec nebo jiná osoba).

04.02.2018

Ahoj, bude mi 15, a strašně bych chtěl mít vousy,nebo aspoň chlupatý nohy.Jenomze mi chlupy vůbec nikde nerostou,a když jo, tak jsou úplně bílý.C mám dělat? Je to normální?

BannedPlayer, 14 let

Milý BannedPlayere,

Růst vousů a tělesného ochlupení je dán vrozenými předpoklady (některým lidem rostou vousy a chlupy tmavší a hustější, jiným světlejší a řidší) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Zvláště růst vousů je velmi individuální, neboť u některých chlapců se první vousky objevují již na začátku puberty, zatímco u jiných až na jejím konci či na počátku dospělosti.
Růst vousů lze do určité míry podpořit jejich pravidelným holením. Po opakovaném oholení obvykle začnou růst vousy silnější, tmavší a hustější, což do určité míry platí také pro tělesné ochlupení. Nicméně rozhodující vliv na růst vousů (a ochlupení) má genetická výbava a úroveň hormonální hladiny, která souvisí s dosaženým stupněm pohlavního vývoje.

03.02.2018

Dostal jsem chřipku. Jak dlouho trvá léčená chřipka?

Nemocník, 15 let

Milý Nemocníku,

Akutní fáze chřipkového onemocnění trvá při běžném průběhu přibližně 10 dní, přičemž příznaky začínají ustupovat po prvních třech až pěti dnech. Po odeznění akutní fáze onemocnění může následovat různě dlouhá fáze zvýšené únavnosti.
Chřipka je virové onemocnění, a tudíž její léčba spočívá pouze v tlumení příznaků a posilování obranyschopnosti organismu. Při chřipce je třeba dodržovat klid na lůžku a zajistit si dostatek tekutin a potravy, při teplotě nad 38° C se doporučuje užívat léky pro snížení teploty (paralen a podobně).

03.02.2018

Zdravím. Mám cca 171 cm a 67-68 kg. Koľko je v mojom veku a vyske priemerná hmotnosť? Ako schudnúť na bokoch a na prsiach? Hrávam floorball a chodím do lesa. A ako obmedziť prejedanie sa?

Thunderbolt, 13 let

Milý Tunderbolte,

Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 13-ti let činí 160 cm, průměrná tělesná hmotnost 46 kg. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 90. percentilu. To znamená, že 90% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 10% je vyšších. Nicméně stále se jedná o normální tělesnou výšku.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 23, což je mírná nadváha (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let činí 17 až 20). Pokud chceš zhubnout, avšak jsi zvyklý hodně jíst, doporučuji při sestavování jídelníčku využívat potraviny, které zasytí, ale  netloustne se po nich. Patří k nim například ovesná kaše, zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody) a ořechy všeho druhu. Naopak vyhýbat by ses měl konzumaci tzv. bílého pečiva, což je pečivo z pšeničné mouky (světlé housky, žemle, rohlíky, bílý toastový chléb a tzv. „víkendové“ trvanlivé pečivo, které obsahuje konzervační látky zpomalující rozklad tuků). Denní příjem potravin si rozděl alespoň do pěti jídel a dodržuj pitný režim.

03.02.2018

Dobrý den,
je mi krátce 16 let a ještě jsem neměl pohlavní styk. Líbí se mi více kluci a já potřebuji radu, jak najít chlapce třeba jen na sex, ale tak, aby se o tom nikdo nedozvěděl.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Přestože v období dospívání se kamarádské vztahy mezi vrstevníky téhož pohlaví navazují poměrně snadno, pro homosexuálně orientovaného jedince může výběr vhodného partnera představovat problém. Především je třeba počítat s tím, že mezi dospívajícími (zejména mezi chlapci) je poměrně značně rozšířena tzv. homofobie neboli strach z homosexuality.
Při hledání partnera tedy postupuj pokud možno opatrně a se svými erotickými touhami a potřebami se kamarádovi nesvěřuj dříve, než jej důkladněji poznáš a budeš si jistý, že u něj nevyvoláš agresivní homofobní reakci.

03.02.2018

Jen se chci ještě zeptat když jsem byl malý tak už jsem variokílu měl je možné že jse mi znovu vrátila bojím se to řešit s rodiči.

Mara, 16 let

Milý Maro,

Není to vyloučeno, avšak pouze na základě vyšetření lze určit, zda se skutečně jedná o varikokélu.
Jestliže se bojíš nebo stydíš svěřit se svým rodičům, můžeš využít právě toho, že jsi již v minulosti uvedeným problémem trpěl. Rodičům (přesněji řečeno tomu z rodičů, před kterým se méně stydíš) můžeš připomenout své obtíže v minulosti a poté plynule přejít k vylíčení současných obtíží.

03.02.2018

Dobrý den, mám problém s tím že že se mi nechce do školy..asi před rokem jsem býval často nemocný a líbilo se mi když jsem byl doma skoro sám a jelikož mám svůj pokoj tak jsem si zapnul počítáč a zapnul jsem nějakou survival hru, poštěl jsem si k tomu hudbu a jedl jsem nějaké brambůrky nebo podobně.. Hrozně mi to chybí a chtěl bych to zvopakovat, jenže víkend mi na to nestačí a proto je mi blbě z toho že musím do školy a nemůžu být doma chillovat.. (Jsem v 7.ročníku) k vánocům jsem dostal PS4 a od té doby mám špatné známky myslím jenom na hry, když si nezahraju alespoň 3 dny tak mám hroznou depku, nevím jak si mám najít čas na učení, jak mám docílit toho že mě bude škola bavit? Hlavně matematika, čeština , a tak
Jak je možný že u nás na škole od druhého stupně máme (celý druhý stupeň) každé Úterý 8 hodin? Ptal jsem se bratrance a ten říkal že oni 8 hodin nemají (je taky na druhém stupni) děkuju :)

Dan, 14 let

Milý Dane,

Někoho baví učení více, někoho méně nebo vůbec. Jistě je důležité věnovat se i odpočinku a svým zájmům, nicméně by bylo dobré, kdyby sis přece jen našel čas i pro učení a přípravu do školy.
Nejlépe uděláš, když si začneš sestavovat písemný denní plán či rozvrh. Na učení by sis měl vyhradit pevně stanovený čas, který budeš dodržovat. První hodinu po návratu ze školy by sis měl ve svém plánu vyhradit odpočinku, poté již může následovat školní příprava. Kromě vypracovávání domácích úkolů by sis měl stručně zopakovat učivo, které jste ten den ve škole probírali. Pro lepší zapamatování je totiž vhodné zopakovat si nové informace co nejdříve, nikoli až před zkoušením.
Začínat můžeš středně obtížným učivem, poté přejít k nejobtížnějšímu a nakonec si nechat nejméně obtížné úkoly. Učení a přípravu do školy si rozděl do bloků nejvýše po dvaceti minutách, neboť po uplynutí této doby značně klesá pozornost. Po každém bloku by měla následovat přestávka, během které budeš odpočívat. Rovněž délku těchto přestávek by sis měl předem stanovit a poté dodržovat.
Osm vyučovacích hodin během jednoho dne sice představuje poměrně vysokou zátěž, avšak předpokládám, že do rozvrhu je vložena alespoň jedna delší přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním.

03.02.2018

Dobrý den, je mi 16 a chci se zepat mám takovy problem jedno varle nám o dost níže než to druhe a na levém varleťi mam takou žilku mám se nečeho obávat nebo mám být v klidu prosim o radu Díky.

Mara, 16 let

Milý Maro,

Je naprosto normální, že varlata visí v nestejné výšce. Zvláštní by spíše bylo, kdyby byla obě varlata uložena ve zcela stejné výšce (nejspíše by to způsobovalo obtíže při vzpřímené chůzi, což je nejspíše také jeden z důvodů, proč příroda zařídila, aby bylo jedno z varlat umístěno alespoň o něco níže, než druhé). U většiny mužů a chlapců je níže umístěno levé varle, ale může tomu být i naopak. Někdy je rozdíl v umístění varlat výraznější, jindy méně výrazný.
Žilka na levém varleti může být buď nadvarle, nebo se jedná o výrazněji vystupující žílu. Není vyloučeno, že jde o mírnější formu tzv. varikokély (hromadění krve v některé z žil, které jsou součástí žilní pleteně varlete). Varikokéla se častěji vyskytuje právě na levé straně.
Mírnější formy varikokély jsou časté a poměrně neškodné. Pokud by se však varle začalo výrazně zvětšovat, případně bys pociťoval silnou tahavou bolest varlete, doporučoval bych navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a v případě podezření na závažnější formu varikokély doporučí vyšetření na endokrinologii.

03.02.2018

Dobrý den,
doma se necítím úplně nejlépe. Mám tam nějaké problémy. Hlavní problém je ale SOUKROMÍ, které nemám. Nemám vlastní pokoj a i kvůli tomu jsem na spoustě věcech omezený. Rodiče podle mě tak nějak ví, že nejsem úplně spokojen. Co mám dělat?

Marek, 13 let

Milý Marku,

Nedostatek soukromí může být velkým problémem. Zatímco někteří dospívající mají svůj vlastní pokoj, jiní se o společnou místnost dělí se sourozenci nebo jinými členy rodiny. Pokud už nemáš vlastní pokoj, měl bys mít ve společném pokoji alespoň nějaký vyhrazený prostor, který bude jen tvůj a do něhož nebude nikdo bezdůvodně pronikat. Záleží na domluvě s ostatními členy domácnosti, větší míru soukromí by ti mohly přinést i drobné úpravy interiéru místnosti (rozmístění nábytku, pořízení závěsu a podobně). Pokud máš na mysli soukromí potřebné pro masturbaci, k této činnosti můžeš využívat například koupelnu.

03.02.2018

Dobrý den, předpředminulou a tu poslední noc se mi stalo, že jsem dostal "poluci", kdyby se mi to stalo jen jednou, tak to neřeším, ale že to bylo v takovém krátkém intervalu za sebou, je divné, může to být s způsobeno tím, že jsem masturboval jen jednou týdně? A myslíte že má cenu si prevlikat postel, když jsem na ní měl jen malý flek (2cm² )? předem děkuji za odpověď :)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Častější výskyt polucí bývá způsoben prudším nárůstem hormonální hladiny. Rovněž poměrně malá frekvence masturbačních aktivit může k častějšímu nástupu polucí přispět, avšak rozhodující význam má úroveň hormonální hladiny.
Záleží na tobě, zda si povlečení převlékneš. Menší zaschlou skvrnu můžeš odstranit pomocí vody s menším množstvím soli nebo citrónové šťávy, nejprve bych však doporučoval vyzkoušet stálobarevnost povlečení na nějakém méně viditelném místě.

02.02.2018

Jak poznám infarkt? Myslíte si, že jsem jej mohl prodělat, když jsem mladý, sice jím hodně sladkého, tučná jídla, ale nejsem obézní?

Pol, 14 let

Milý Pole,

Typickým projevem infarktu je silná a spíše tupá bolest za hrudní kostí uprostřed hrudníku. Naopak píchavá bolest na levé straně hrudníku („u srdce“) bývá nejčastěji nervosvalového původu a s činností srdce nijak nesouvisí. K dalším projevům infarktu patří silné pocení, pocit úzkosti a ztížené dýchání (pocit „nedostatku vzduchu“). Pravděpodobnost, že jsi prodělal infarkt, považuji za velmi nízkou. K rizikovým faktorům patří především obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, diabetes (cukrovka) a vysoký krevní tlak.

02.02.2018

Dobrý den, když jsem byl malý, doktor mi řekl, že mám ochablé svaly... Na ruce ani na nohou žádné svaly nemám. Kliky neumím, ale chtěl bych se je naučit, ale nevím jak...s cinkama je to lehký...tam se přidávají kila, ale jak to udělat s klikama? A druhá otázka: může mít fyzická slabota vliv na velikost přirození? Díky za odpověď

Klikař, 14 let

Milý Klikaři,

Posilování svalů bys měl provádět výhradně pomocí cviků s vlastní vahou. Cvičení s činkami nedoporučuji, neboť u dospívajících jedinců může vést k poškození kloubů (zejména při nevhodném úchopu, nevhodně zvolené zátěži a nesprávném vykonávání cviků). Pokud už bys chtěl s činkami cvičit, pak jedině pod dohledem profesionálního trenéra, který se specializuje na práci s dospívajícími jedinci.
Jestliže ti provádění kliků činí obtíže, můžeš pro začátek vyzkoušet tzv. „dámské“ kliky (označením „dámské“ se nenech odradit, cvičit je může kdokoliv, tedy i muž nebo chlapec). Provádějí se podobně jako klasické kliky, ovšem s tím rozdílem, že u „dámského“ kliku se kolena dotýkají země, čímž se snižuje zátěž. Cviky můžeš provádět několikrát denně, nejprve v sestavách po pěti, později po deseti až po dvaceti, nejvýše však 5 sestav denně.
Slabší tělesná konstituce ani méně rozvinuté svalstvo nemá vliv na rozměry penisu. Dokonce i chlapec s atletickou postavou může mít penis podprůměrných rozměrů, stejně jako i chlapec tělesně slabý může mít neobvykle velký penis. Rozměry penisu závisí na vrozených předpokladech a dosaženém stupni pohlavního vývoje.

02.02.2018

Masturbuji i 3 krát denně a jinak mám během dne často erekci z okolních podnětů. Má matka má slabé srdce a spí se mi dobře. Neberu žádné léky. Pokouším se žít beze stresu a jistou psychickou zátěž jsem prožil nedávno v rámci sebepřijetí. Čím by to tedy mohlo být?

Trpaslík, 15 let

Milý Trpaslíku,

Jestliže se u tebe dostavuje erekce alespoň během dne, můžeme vyloučit organickou poruchu erekce. Příčiny nedostavování se ranní erekce by tedy mohly souviset spíše s nedostatkem kvalitního spánku. Riziko dědičného výskytu onemocnění srdce a cév sice nelze bez vyšetření zcela vyloučit, avšak takovéto onemocnění by se nejspíše projevovalo i jinak než pouze absencí ranní erekce (například zvýšenou únavou, slabostí, nevolností, bolestmi hlavy, mdlobami a podobně).

02.02.2018

Dobrý den, po přechodu ze slipu na trenky se mne stává že jse mi odhrne předkožka na přirození a moc mne to nevyhovuje, zkoušel jsem i boxerky ale když mám penis směrem dolů tak jse stejně předkožka stáhne, jedině ve slipech nemám s tím problém, slipy mne nevadí ale ve třídě už nás jich nosí méně kluků tak jsem nechtěl zůstat jediný, myslíte že třeba když budu starší jse to zlepší? Problémy nemám žádné, předkožka jde stáhnout normálně atd jen ještě neejakuluju ale to má každý jináč to chápu děkuji za odpovědi

David, 13 let

Milý Davide,

Zatímco v dětství před pubertou bývá předkožka úzká a dlouhá, během dospívání dochází k jejímu uvolňování, což může u některých chlapců vést k částečnému shrnování předkožky a obnažování žaludu. K tomu dochází obzvláště při erekci, ale u některých chlapců i v klidovém stavu, zejména visí-li penis ve spodním prádle volně dolů.
Pokud ti slipy vyhovují lépe než boxerky, nevidím důvod, proč bys místo nich měl nosit trenýrky nebo boxerky. Nejsi povinen řídit se vkusem ostatních, i když je pravdou, že dospívající člověk se může cítit poněkud nesvůj, když se v něčem odlišuje od většiny ostatních.
S přibývajícím věkem lze očekávat spíše další uvolňování předkožky. Avšak je docela dobře možné, že si na kontakt obnažené části žaludu se spodním prádlem časem zvykneš a postupně jej přestaneš vnímat jako nepříjemný. Kromě toho můžeš i nadále nosit slipy,případně tzv. „trenkoslipy“ (v podstatě se jedná o slipy s nohavičkami, které připomínají boxerky).

02.02.2018

Prečo moj penis zle reaguje na niektoré boxerky? iné sú v poriadku, ked mam niektoré, tak mám červené a boľavé

Gigo, 12 let

Milý Gigo,

Podráždění penisu může být způsobeno například materiálem, z něhož je spodní prádlo vyrobeno. To se týká především materiálů syntetických (umělých vláken). Další příčinou podráždění by mohla být přecitlivělost vůči některé z chemických látek obsažených v některých méně kvalitních textilních barvivech. Rovněž příliš těsné a neprodyšné spodní prádlo může způsobovat podráždění.
Doporučuji nosit výhradně spodní prádlo zhotovené ze 100% bavlny a před každým oblečením si jej nechat vyprat. Pokud možno používej pouze ty boxerky, na které tvůj penis nereaguje zarudnutím.

01.02.2018

Ve škole jsem dělal most.Asi po 5 minutách jsem si kýchl a dostavila se mi intenzivní bodavá bolest hned vedle pravé lopatky.bolest se objevuje často když se zvednu a je to fakt strašná bolest.Kdy to přestane?

Stařec, 12 let

Milý Starče,

Bolest může být nervového původu, vzhledem k předchozímu provádění cviku nelze vyloučit ani vliv přetížení svalů v oblasti zad. Rovněž při silném kýchnutí jsou svaly zad vystaveny silnému zatížení. V důsledku přetížení dochází k podráždění některého z mezižeberních nervů, což bývá provázeno silnou bolestí. Pacienti tento stav mnohdy vnímají jako „uskřípnutí“ nervu (výraz je však pouze hovorový).
Úlevu od bolesti mohou přinést běžná analgetika (léky proti bolesti) a teplé obklady, především však doporučuji klid na lůžku. Vyhýbej se všem rychlým a prudkým pohybům. Pokud bolesti do následujícího dne neustoupí, měl bys navštívit praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na ortopedii.

01.02.2018

Dobry den chtel bych se zeptat jak to je kdyz ted delam komisionalni prezkouseni ze vseho moje prumery jsou 4-3 a chtel bych na cestovni ruch ale je to z maturitou je tu naka sance ?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Některé střední školy přijímají do maturitních oborů i uchazeče s horším prospěchem, aby naplnily třídy. Určitě tedy nejsi bez šancí. Nicméně problematiku volby střední školy a požadavků na přijetí ke studiu bych doporučoval konzultovat s výchovným poradcem, který působí na tvé škole, případně se můžeš obrátit na některou z pedagogicko-psychologických poraden, jejichž služby jsou bezplatné.

01.02.2018

Co se stane, když použiju prstové barvy na penis?

Pan Někdo, 13 let

Milý Pane Někdo,

Podle údajů od výrobce jsou uvedené barvy netoxické a snadno omyvatelné, a tudíž by jejich nanesení na jakoukoliv část těla (tedy včetně penisu) nemělo způsobovat zdravotní komplikace. Pokud si chceš malovat na penis (ať už z jakýchkoliv důvodů), můžeš použít i speciální barvy na obličej a na tělo, které by měly být rovněž zdravotně nezávadné. Přesto bych doporučoval nejprve vyzkoušet malé množství barvy a po jejím opláchnutí sledovat, zda se na povrchu těla neprojevuje podráždění.

01.02.2018

Je lepší chodit doma na ostro nebo v boxerkach když chodím v teplakach?

Medvidek, 16 let

Milý Medvidku,

Z hygienických důvodů doporučuji oblékat spodní prádlo, i když chodíš doma v teplákách. Předpokládám totiž, že si každý den nebereš čisté tepláky.