Archiv odpovědí - únor 2020

29.02.2020

Když nemám penis v boxerkách, mám pořád erekce. Je to chyba nebo je to normální?

Jméno, 12 let

Milý Jméno,

U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často (několikrát za den) a přetrvává poměrně dlouho (několik desítek minut i několik hodin). Vše je naprosto normální, protože častá a přetrvávající erekce je způsobena hormonálními změnami, k nimž dochází u každého dospívajícího chlapce. Nošení určitého druhu spodního prádla s nástupem erekce nesouvisí.

29.02.2020

Dobrý den, pomůže něčemu nošení ohrnuté předkožky?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Nepomůže. Navíc předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení dříve nebo později vrátila do své výchozí pozice. Umělá fixace předkožky za okrajem žaludu (například pomocí nějaké spony nebo pásky) může narušit průtok krve penisem a vést k poškození jeho tkání. Kromě toho se za „ohrnutou“ předkožkou může hromadit smegma, které se jinak uvolňuje postupným posunováním směrem k prstenci předkožky. Představa o prospěšnosti fixace předkožky v pozici za žaludem je naprosto falešná.

28.02.2020

Dobrý den, chtěl bych si trochu vybělit zuby. Viděl jsem, že jsou i nějaké domácí přístroje na to, speciální pasty, ústní vody. Co bych měl zkusit?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud možno nic z toho. Některé prostředky na bělení zubů mohou poškodit zubní sklovinu, v důsledku čehož se na zubech usazuje ještě více nečistot. Zuby si čisti pravidelně pomocí běžné zubní pasty. Tmavé skvrny na zubech vznikají v důsledku pití kávy, černého čaje, červeného vína a podobných nápojů. Ke zvýšené tvorbě pigmentu dochází také u kuřáků, jimž na zubech ulpívá dehet.

28.02.2020

Kedy začne rásť brada u mužov?

:-), 16 let

Milý :-),

Růst vousů patří k těm tělesným znakům, které se mohou objevit ve velmi širokém věkovém rozmezí. Zatímco některým chlapcům začínají růst první vousky již ve věku okolo 11 – 12 let, u jiných se první vousy objeví až v závěru puberty, nebo dokonce až na prahu dospělosti (okolo 18-ti let). U malé části mužské populace nezačnou růst vousy vůbec, případně se objeví až v pokročilém věku. Všechny tyto rozdíly jsou dány genetickou výbavou, která je u každého člověka trochu jiná.

28.02.2020

Můj penis v klidu tak divně visí hodně dolů, na rozdíl od mých spolužáků.

Filip, 12 let

Milý Filipe,

V klidovém stavu penis volně visí dolů, i když u některých chlapců může směřovat i mírně kupředu. Záleží jednak na délce závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, jednak na pružnosti vazivových pouzder topořivých těles penisu. Tvoji spolužáci zřejmě mají kratší závěsné vazy a tužší vazivová pouzdra topořivých těles, než máš ty.
Avšak to neznamená, že s tebou něco není v pořádku. Existuje takřka nepřeberné množství různých variant tvaru, velikosti či pozice penisu. Některé penisy jsou pružnější, jiné tužší. V tomto ohledu je příroda velmi rozmanitá. To ale neznamená, že jedna z „variant“ je nějakým způsobem lepší nebo horší, než jiná. Navíc základní anatomická stavba je u všech penisů stejná.
Domnívám se, že bys na svém penisu neměl hledat samé nedostatky nebo „zvláštnosti“. Kvůli srovnání se svými spolužáky se netrap. Podle toho, co ve svých dotazech píšeš, jsem si jistý, že tvůj penis je přinejmenším stejně normální, jako jejich. Alespoň jsem nezaznamenal, že bys ve svých dotazech popisoval něco patologického (tj. chorobného).

28.02.2020

Můj penis má 13,5 cm, je to v pořádku?

Filip, 12 let

Milý Filipe,

Délka penisu je u tebe sice mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí při erekci 9 až 11 cm (předpokládám, že 13,5 cm, které uvádíš v dotazu, platí pro erekci). Rozdíl 2,5 cm však není nijak dramaticky velký. Rozměry penisu jsou značně individuální (tedy u každého mohou být jiné), navíc není vyloučeno, že se tvoje tělo vyvíjí trochu rychleji, než je tomu u většiny tvých vrstevníků.
Každopádně kvůli tomu, že tvůj penis má délku 13,5 cm, se nemusíš nijak znepokojovat. Za abnormálně velký lze u chlapce ve věku 12-ti let považovat takový penis, jehož délka při erekci přesahuje 17,5 cm.

27.02.2020

Dobrý den chci se zeptat. Porostu ještě nebo už zůstanu stejný? Měřím teď 181cm. Výška matky je 171 cm a otce 186 cm. Děkuji.

Honza, 14,9 let

Milý Honzo,

Většina chlapců roste do věku osmnácti let. Odhad tvé cílové výšky na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů činí 185 ± 10 cm.

27.02.2020

Dobrý den, na žaludu mám jisté znamínko, viz foto, nevím jestli je to jenom piha či něco horšího.

Vv, 16 let

Milý Vv,

Jedná se buď o poraněné znaménko, nebo o jiné drobné poranění. Je celkem nepravděpodobné, že by se jednalo o „něco horšího“, tedy například nádor, i když bez histologického vyšetření to nelze tvrdit s jistotou.
Chirurgické odstranění bych vzhledem k umístění tohoto útvaru příliš nedoporučoval, protože pooperační jizva by mohla zdeformovat tkáň v okolí ústí močové trubice takovým způsobem, že by mohla představovat větší problém, než současné znaménko, které není nijak zvlášť výrazné. Nicméně znaménko by sis měl pravidelně sledovat. Pokud by začalo silně krvácet nebo by se zvětšovalo, svěř se lékaři (dermatologovi).

27.02.2020

Dobrý den, jak si mám správně vybrat holící žiletku? Už se chci oholit, avšak vůbec netuším, jak si ji vybrat. Předem díky za odpověď.

Kreveta123, 16 let

Milý Kreveto123,

Pokud se chceš holit „žiletkou“, doporučuji vybrat si některý z ručních holicích strojků s vyměnitelnou hlavicí. Na konkrétní značce tolik nezáleží, protože rozdíly mezi nimi nejsou zásadní. Kdyby ti rodiče chtěli koupit elektrický strojek, měl bys této možnosti využít, protože elektrické strojky tolik nedráždí pokožku a holení s nimi je snazší. Pořizovací náklady jsou sice poměrně vysoké, ale zkus si vypočítat, kolik by stálo kupování náhradních hlavic do ručního holicího strojku za rok, za dva či za tři roky (jedna hlavice vydrží maximálně týden, potom už je moc tupá).

27.02.2020

Dobry den, nevíte proč mi na krku a na bradě rostou vousy jen někde? Vždycky to oholim, ale pořad to roste jen někde. také fleky a kde je vynechané tak to tam vůbec neroste. můžete mi prosím nějak poradit co na to mám dát, aby to rostlo nebo něco poradit? proč to tak roste ? Děkuji.

Kevin, 18 let

Milý Kevine,

U dospívajících chlapců a mladých mužů je výskyt takovýchto „lysých“ míst v různých částech obličeje celkem běžný. Ochlupení se totiž vyvíjí, což platí i pro vousy, které v podstatě nejsou nic jiného, než chlupy v dolní části obličeje.
Vzpomínám si, že i já jsem měl až do věku okolo dvaceti let jedno takové „lysé“ místo na levé straně obličeje u střední části oblouku dolní čelisti. Postupem času však tato „vynechaná“ místa začnou normálně zarůstat vousem. Nemusíš dělat nic, jen buď trpělivý.

26.02.2020

Zdravím, mám dve otázky:
1,Ako sa dá zabrániť náhodnej erekcii napr. na kúpalisku, je normálne že sa mi to stáva v poslednej dobe až príliš často z ničoho nič a skoro všade?
2,Môj penis je pri erekcii "vykrivený" do ľavej strany ,dá sa to nejako napraviť?
Ďakujem.

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

1) Nástupu erekce nemůžeš zabránit nijak, protože je způsoben hormonálními změnami, které v tvém těle probíhají a které nemůžeš ovlivnit. Kvůli časté erekci se však nemusíš trápit, protože se jedná o naprosto normální projev změn, k nimž během puberty dochází u každého normálního chlapce.
2) Mírné zakřivení penisu do strany je normální, pokud nepřesahuje úhel 20 až 25°. Přibližně  u 55% chlapců směřuje penis při erekci přímo kupředu, u ostatních je více či méně zakřivený do jedné nebo druhé strany (viz údaje v následující tabulce).

26.02.2020

Dobrý den, jakou délku penisu bych měl mít ve 14 letech, je lepší se holit a nebo neholit a nebo si nechat jen proužek?

Já, 14 let

Milý Ty,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Za normální se v tomto věku považuje penis, jehož délka při erekci dosahuje alespoň 5,2 cm nebo více.
Záleží jen na tobě, zda si chceš nějak upravovat ochlupení. Holení chlupů představuje pro pokožku určitou zátěž, ale pokud ti chloupky z nějakého důvodu vadí, můžeš si je samozřejmě oholit a. Nezapomeň však oholenou pokožku ošetřovat pleťovým krémem, aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže a k následné tvorbě zánětlivých ložisek v podobě červených pupínků.

26.02.2020

Môj penis je zakrivený do jednej strany, čo s tým mám robiť? Dá sa nejak vyrovnať?

Peter, 16 let

Milý Petere,

Mírné zahnutí penisu do strany (přibližně do 20 až 25 stupňů) je normální a není třeba jej nijak řešit. Pro větší názornost připojuji kresbu úhlu 20° (do obou stran).
Výraznější zahnutí se v někdy upraví během růstu penisu, v závažnějších případech připadá v úvahu buď léčba pomocí kortikosteroidů, které se injekčně aplikují do topořivých těles penisu, nebo plastika závěsných vazů penisu.

26.02.2020

Dobrý den, mám takovou otázku jestli je v pořádku že měřím 179 za 3 měsíce mi bude 14 kolik cm budu mít v 15/18 letech?

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Tvoje výška je vzhledem k tvému věku (počítám 13,5 roku) sice nadprůměrná (průměrná výška chlapců ve věku 13 a půl roku činí 164 cm), avšak stále ještě normální. Pro odhad tvé cílové výšky v dospělosti bych však ještě potřeboval znát tělesnou výšku obou tvých rodičů.

26.02.2020

Dobrý den, změřil jsem si objem varlat pomocí množství vytlačené vody ponořením jednoho varlete do nádobky. Je normální, že je můj objem varlat nad 30 ml na jedno varle?

David, 17 let

Milý Davide,

Popsaný způsob měření testikulárního objemu je nepřesný, protože spolu s varletem si měříš i objem části šourku, a proto ti vychází větší údaj. Pokud chceš znát přesnější objem varlat, musel bys navštívit lékaře a nechat se změřit orchidometrem. Měření objemu varlat se provádí také ultrazvukem, což je vůbec nejpřesnější způsob měření testikulárního objemu.

25.02.2020

Dobrý deň, mám prednú časť žaluďa spojenú s predkožkou (mal som aj lávu stranu ale tu som nejak odpojil). Prosím pomôžte a povedzte ako to mám odpojiť.

Chlapec, 14 let

Milý Chlapče,

Pokud se zmíněné „spojení“ nachází na spodní straně penisu, jedná se o uzdičku neboli frenulum, což je normální součást penisu. Pokud se nachází například po straně nebo nehoře, zřejmě u tebe přetrvává konglutinace („slepení“), k jejímuž uvolnění dochází během puberty spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Nemusíš tedy nic „odpojovat“. Ani se o to nepokoušej, protože by ses mohl poranit. U některých chlapců dochází k uvolnění konglutinace dříve, u jiných později. Oddělení předkožky od žaludu není nijak časově limitováno.

25.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám žalud oddělený od kůže na penisu jestli mě chápete, chtěl bych se zeptat jestli to je normální v mém věku.

Mat, 12 let

Milý Mate,

Ano, zřejmě u tebe již došlo k uvolnění konglutinace („slepení“) mezi žaludem a vnitřním listem předkožky), což je v tvém věku normální, stejně jako by bylo normální, kdyby k úplnému uvolnění konglutinace nedošlo.

25.02.2020

Dobrý deň,
Môžem poprosiť tabuľky veľkosti penisu? Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Tabulku s průměrnými rozměry penisu podle věku najdeš  na stránce „Já chci mít větší penis“.

25.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na bisexualitu, jestli to vážně existuje, nebo člověk se ještě hledá a za nějakou dobu se k něčemu určitému přikloní. Děkuji za odpověď.

Ted, 15 let

Milý Tede,

Bisexualita sice existuje, ale pouze jako druh sexuálního chování, nikoli jako nějaká samostatná sexuální orientace. Bisexuální je jedinec, který střídá partnery obou pohlaví.
Mnozí dospívající jedinci pociťují sexuální náklonnost k příslušníkům obou pohlaví, avšak nejedná se o bisexualitu. Dospívajícího jedince totiž může přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi.

25.02.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli by na holení rozkroku bych mohl použít místo holítka takový ten krém co si namažete na ochlupené místo a potom opláchnete s krémem i chlupy nebo ne?

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Používání depilačních krémů v okolí pohlavních orgánů nedoporučuji. Totéž platí pro depilační pásky. Mohlo by dojít k poškození tenké a citlivé pokožky v okolí pohlavních orgánů.

24.02.2020

Často se píše, že po ejakulaci nejde čůrat, ale mě to jde skoro okamžitě, ale stává se mě že dostanu průjem. Je to normální?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Obtížnost močení po dosažení ejakulace je způsobena tím, že několik minut po ejakulaci většinou stále ještě přetrvává zvětšení prostaty, která obepíná močovou trubici. K jejímu zmenšení do původní velikosti u tebe zřejmě dochází velmi rychle, prakticky okamžitě. To ale není žádná porucha.
Pokud jde o problém, který popisuješ v závěru dotazu, ten je nejspíš způsoben náhlým uvolněním svalstva pánve a dolní části břicha po dosažení orgasmu a ejakulace. Tyto obtíže s největší pravděpodobností vymizí do konce dospívání.

24.02.2020

Dobrý den,
Když si zatlačím na bradavky tak to trochu bolí. Mám tam jakoby něco tuhého a nevím co to je.

Já, 13 let

Milý Ty,

Mohlo by se jednat o projev začínající gynekomastie. Občas sleduj, zda nedochází k nápadnému zvětšování prsních bradavek. Pokud ano, navštiv praktického lékaře pro děti a dorost.

24.02.2020

Jak dlouhý by měl být můj penis?

Vanish, 10 let

Milý Vanishi,

Průměrná délka penisu u chlapců před pubertou (tedy do věku okolo deseti až jedenácti let) činí 3 až 5 cm v klidu a 6 až 10 cm při erekci. Avšak průměrný neznamená totéž, co správný. I kdyby rozměry tvého penisu byly trochu jiné, ještě by to nemuselo znamenat, že s tebou není něco v pořádku.

24.02.2020

Dobrý den za 2 měsíce mi bude 14 a příjde mi že jsem miň chlupatější jak ostatní a mám taky pocit, že mám hodně malý penis. Měřím 178 a vážím 75 můj penis je dlouhý při erekci něco kolem 8-9 cm. Je to způsobeno tím, že mám menší nadváhu a jestli jo, můžu se nějak zbavit tuku nad penisem? Děkuji.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Rozvoj ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými dispozicemi. některým lidem začínají chlupy růst dříve a více, jiným později a méně. Kvůli srovnání se svými vrstevníky se však nemusíš trápit, protože lidé mohou být různí a puberta není závod.
Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku nadprůměrná, totéž však platí i pro hmotnost. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí téměř 23,7, zatímco optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20. nadváha v tvém případě představuje zhruba 12 kg.
Délka penisu je u tebe sice podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm, tj. 12,5 ± 1,5 cm), avšak rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Není vyloučeno, že penis je částečně zanořený v tuku, což jeho délku poněkud snižuje.
Pokud chceš zhubnout, musíš zhubnout celkově, protože cílené odbourání tukové tkáně na jedné konkrétní části těla (tj. například na podbřišku) není možné. Rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

24.02.2020

Mají jednovaječná dvojčata stejný penis?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Ani u jednovaječných dvojčat není penis stejný. Mají sice stejné vrozené dispozice (například pružnost závěsných vazů penisu), avšak vzhledem k odlišnému vlivu prostředí se u nich mohou pohlavní orgány vyvíjet nestejným tempem. Roli může sehrát například i nestejná tloušťka tukové tkáně v oblasti podbřišku, kdy jedno z dvojčat, pokud je obézní, může mít penis částečně zanořený, zatímco druhé (s tenčí vrstvou tuku na podbřišku) nikoliv.

24.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, mám vzadu na jazyku bílo. Pohlavní styk jsem ještě neměl a naposledy jsem se líbal před rokem a půl. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Zřejmě se jedná o projev bakteriální infekce. Doporučuji zajistit si klid, dostatek spánku, vyhýbat se fyzické námaze a dodržovat pitný režim. Pokud se stav nezlepší do tří dnů klidu a odpočinku, pak navštívit praktického lékaře.

24.02.2020

Myslím si, že mám až moc dlouhý penis, mám 20 cm a to mi zanedlouho bude 16, moji spolužáci v mém věku mají 15 až 16 tak nevím.

Anthony, 15 let

Milý Anthony,

Délka penisu je u tebe skutečně nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci je u chlapců ve věku 15-ti let 13 až 15 cm), avšak stále ještě se jedná o normální rozměr. Za abnormálně dlouhý lze v tvém věku považovat penis, jehož délka při erekci přesahuje 21 cm.

24.02.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat.
1) Je normální, že jsem už začal masturbovat v 8 letech?
2) Jak se můžu bránit proti erekci, když jsem ve sprše? Protože je mi to někdy
trapné a je to stejné jako to, že jsem jediný kluk z naší třídy, který
masturbuje. Děkuji předem za odpověď.

Filip, 13 let

Milý Filipe,

1) Ano, přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou. Podle výzkumů dětského lékaře J. Bancrofta (2003) je průměrný věk zahájení vědomé masturbace 8 let u dívek a 9 let u chlapců. zahájení masturbace ve věku 8 let tedy není nijak nenormální.
2) Nástupu erekce nelze zabránit nijak. U dospívajících chlapců se může dostavit kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv zřejmého podnětu. Kvůli erekci se nemusíš cítit trapně, protože se jedná o naprosto normální projev narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi, což je v tvém věku normální.
Velmi silně pochybuji o tom, že jsi jediný kluk ze třídy, který vykonává masturbaci. Pokud by totiž většina tvých spolužáků nemasturbovala, jednalo by se o těžko vysvětlitelnou anomálii. Spíše jde o to, že spolužáci nechtějí o tom, že masturbují, před nikým mluvit.

23.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je mi 12 let a jsem vysoký 155 cm vážím 53 kg je to normální váha?

Karel, 12 let

Milý Karle,

Tvoje hmotnost je vzhledem k věku a pohlaví nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí něco málo přes 22, zatímco ideální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí  16,5 až 19,5. Máš tedy mírnou nadváhu, která se pohybuje okolo 5 kg. Pokud chceš zhubnout, rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

22.02.2020

(...) děkuji za odpověď. Poprosím o zakrytí dotazu.

Deep man, 13 let

Milý Deep mane,

Můžeš být naprosto bez obav, protože dospívajícího chlapce v tvém věku může pohlavně vzrušovat prakticky cokoliv a kdokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Příčinou je probíhající nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi. Rozhodně se tedy nemusíš zneklidňovat kvůli tomu, že tě vzrušuje i něco, co by tě podle tvého názoru vzrušovat nemělo.

22.02.2020

Dobrý den, mám takový problém při erekci mi nelze přetáhnout penis přes žalud. Bez erekce to jde bez problémů, ale při erekci to nejde. Lze tento problém nějak vyřešit doma nebo s tím musím k doktorovi? Už tenhle problém mám roky a nevím co s tím. Předem děkuji za odpověď.

David, 16 let

Milý Davide,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky. U některých chlapců dochází k jejímu uvolnění dříve, u jiných později. Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji přetahuješ bez obtíží, jedná se pouze o relativní zúžení. Je pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky.
Prozatím při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému, postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

22.02.2020

(...) Můj penis má velikost 11,5 cm v erekci a kolem 6 cm v klidu a průměr 3,5cm. Je to hodně podprůměr? A ještě jedna věc - jak to správně změřit? Měl bych metr zatlačit až úplně dozadu nebo jenom přiložit ke kořenu a tak? (Když zatlačím úplně, tak mám 12,5 cm).

Jirka123, 17 let

Milý Jirko123,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
Penis se neměří metrem ani pravítkem, nýbrž papírovým proužkem, na němž se vyznačí délka od kořene penisu k jeho vrcholku a následně se tato délka změří. Přikládáním pravítka nebo metru k penisu však nezjistíš skutečnou délku, protože penis není zcela rovný a metr nebo pravítko se na rozdíl od proužku papíru nepřizpůsobí jeho tvaru. Navíc tlakem pravítka nebo metru na stydkou kost se výsledek měření zkreslí (v tvém případě o 1 cm), protože tímto způsobem měříš i část penisu, která se již nachází uvnitř těla.
Pokud jde o „průměr“ penisu, ten se neměří. Měří se jeho obvod. Více informací najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

22.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, kolik procent kluků se podle vás holí v podpaží a kolem penisu? Je jich většina? A holí se i většina mužů (...)? A je podle vás lepší se holit nebo neholit? Já mám teď holku ale zatím žádné intimnosti nebyly, ale kdyby, tak je lepší se oholit? Očekávají to holky (podpaží a dolů)? A v létě je lepší mít oholené podpaží nebo ne? Já mám docela hodně chlupů i dolu i v podpaží. Díky moc za odpověď.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Nemám k dispozici výsledky výzkumu, který by se zabýval holením axilárního a pubického ochlupení u dospívajících a dospělých, avšak odhaduji, že toto ochlupení si nějakým způsobem upravuje (holí, zkracuje či zastřihává) přibližně třetina dospívajících.
Záleží na tobě, zda si necháš chloupky volně růst, nebo zda si je budeš nějak upravovat. Pokud se však chceš holit, musíš počítat s podrážděním pokožky v místě holení. Je důležité, aby sis oholené části těla ošetřoval pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí a zabránil tak jejich vysoušení, zarůstání dorůstajících chloupků a tvorbě červených pupínků. Pouze pleť v obličeji zpravidla není třeba po oholení dodatečně zvlhčovat mastí nebo krémem, protože kůže na obličeji produkuje dostatek mazu (někdy až moc, což se projevuje tvorbou akné).
Pokud jde o očekávání ze strany dívek, to závisí na individuálním vkusu každé z nich. Zatímco některým dívkám se líbí, když je chlapec „zarostlý“ chloupky (považují to za něco mužného), jiným se více líbí hladká pleť. Avšak přáním dívky by ses neměl řídit, protože tvoje chlupy patří tobě a nikomu jinému.
Pokud jde o holení podpaží, tím lze do značné míry omezit tělesný pach. Ten totiž vzniká převážně rozkladem potu ulpívajícího na axilárním ochlupení (tj. na chlupech v podpaží). Muž nebo chlapec, který si chloupky v podpaží holí, zpravidla vydává mnohem menší pach, než muž nebo chlapec, který si tyto chloupky neholí. Holení jiných částí těla však tento účinek nemá.

22.02.2020

Ještě jeden dotaz, jak si mám oholit šourek? Vždy se mi chlupy přilepí k penisu a tahá to.

Ivánek, 13,5 let

Milý Ivánku,

Šourek patří k částem těla, jejichž holení je vzhledem k nerovnému povrchu velmi obtížné a navíc spojené s poměrně vysokým rizikem poranění. Jeho holení tedy příliš nedoporučuji. Pokud si přesto chceš chloupky na šourku holit, měl bys postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Během holení bys měl udržovat pokožku napnutou, k čemuž lze použít volnou ruku. Při holení napnuté pokožky je totiž riziko poranění nižší, než při holení pokožky uvolněné.

22.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dvě věci:
1) Délka mého penisu v erekci je proměnlivá přibližně od 9cm do 14cm, bez ohledu na to jakou mám náladu nebo co dělám atd. Těch 9 nebo 14 mývám málokdy, většinou je to 10 až 13cm s tím, že v tomhle rozmezí je každá velikost stejně často. Takže dotaz: Velikost mého penisu se počítá těch 14cm jako maximum nebo 11,5 jako průměr nebo co?
2) Nedávno jsem přespával u bratrance
(...)

Michal, 15 let

Milý Michale,

1) Příčinou nestejné délky penisu při erekci je zřejmě vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Nejedná se však o žádnou poruchu či zdravotní problém, kvůli němuž by ses měl znepokojovat. Délka penisu při erekci je u tebe normální, pohybuje se v rozmezí 10 až 13 cm. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců tvého věku je sice 13 až 15 cm, ale průměrný neznamená totéž, co normální. I mírně podprůměrná délka penisu při erekci (činí-li rozdíl oproti průměru několik cm) je normální. Za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) se u chlapce tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci nedosahuje ani 5,2 cm.
2) Zřejmě se jednalo buď o částečnou erekci, nebo o projev nízké pružnosti závěsných vazů penisu. Zatímco u tebe jsou závěsné vazy zřejmě vysoce pružné, u bratrance je jejich pružnost podle toho, co uvádíš, naopak nízká. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.

21.02.2020

Zdravím, ohledně mého předchozího dotazu. Je normální, když se mi pod tímto místem (...) dělají malé pupínky v barvě kůže? Nebolí nesvědí ani nic, ale jen by mě to zajímalo, děkuji.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Vše, o čem v dotazu píšeš, je v pořádku. Malé pupínky v barvě kůže, o nichž se zmiňuješ, jsou zvětšené (zduřelé) mazové žlázky, které nepředstavují žádný zdravotní problém a nevyžadují žádnou léčbu.

21.02.2020

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je normální, když si při erekci přetáhnu penis, zhruba v polovině tam mám jako kdybych tam měl gumičku, nevím jak to popsat.. Jako když by mně ta kůže, či cokoliv v obvodě o šířce na penisu ani ne 1 cm škrtila penis, protože to mám jen když si ho přetahuji. Je to těžko popsatelné, ale nebolí to nic, jen to tam mám a zajímá mě, co to je. Díky.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

To, co popisuješ, je dáno normálním tvarem žaludu. Ten je totiž v příčném směru zhruba od poloviny až dvou třetin vyhnutý směrem nahoru, a tudíž i rozšířený (viz šipku na obrázku vpravo). Proto se někdy stává, že při přetahování se předkožka „zarazí“ o tuto rozšiřující se část žaludu, což může být patrné zejména při erekci. nejedná se však o žádnou vadu. Podstatné je, že necítíš žádnou bolest. Pokud by ti přetahování předkožky při erekci činilo obtíže, můžeš si jej usnadnit nanesením menšího množství pleťového krému nebo panthenolové masti na žalud a vnitřní list předkožky.

21.02.2020

Mám na dolní části u kraji žaludu, té širší, takové malé výrůstky tak kolem 2 milimetrů. Nelíbí se mě to, je to normální, dá se to odstranit, můžu to třeba ustřihnout nůžkama?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Zmíněné výrůstky jsou zřejmě buď zduřelé mazové žlázky, nebo tzv. papily. Nedělej s nimi nic a hlavně si NIC NESTŘÍHEJ! Mohl by sis nevratně poškodit penis, nemluvě o komplikacích při hojení poranění, které by sis způsobil.
Někteří lidé si nechávají žlázky nebo papily odstraňovat laserem, ale na jejich místě vznikají jizvičky, které jsou často mnohem nápadnější, než byly původní žlázky či papily. Spokojenost se vzhledem penisu po takovémto „kosmetickém“ zákroku tedy může být nakonec nižší, než před jeho podstoupením. Zvětšené žlázky nebo papily jsou normální a přirozenou součástí určitých částí penisu, jizvy však nikoliv.

20.02.2020

Dobrý den, na bradě mám takovou tvrdou husí kůži. Napadlo mě jestli to nejsou například zarostlé vousy. Co to je? Jak to léčit? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

K zarůstání vousů dochází u mužů (či mladých chlapců), kteří mají suchou pokožku. Doporučuji tedy ošetřovat oholené části obličeje pleťovým krémem. Krém stačí nanášet jednou denně.

20.02.2020

Dobrý den, ve škole nám říkala učitelka, že poluce jsou důležitou součástí puberty. Tady jsem se myslím dočetl, že to tak není. Já poluce ještě neměl, může to být tím, že masturbuji? Můžou se objevit v budoucnu, i když budu masturbovat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Paní učitelka má poněkud zastaralé informace. Zřejmě čerpala z nějaké starší knížky, neboť dříve se s oblibou psalo, že první ejakulace se u chlapců obvykle dostavuje ve spánku. Avšak novější výzkumy sexuálního chování dětí a dospívajících (např. J. Bancroft, 2003) prokázaly, že naprostá většina dospívajících chlapců nedosahuje první ejakulace při poluci, nýbrž při masturbaci. Pouze u malého množství chlapců (přibližně u 13%) dochází k první ejakulaci během poluce, tj. ve formě samovolného výronu semene ve spánku či při probuzení. Mnozí chlapci během dospívání žádné poluce nemají, i když při masturbaci běžně dosahují ejakulace.
Jestliže u dospívajícího jedince právě dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, může se u něj poluce dostavit i v případě, že pravidelně (třeba i denně nebo vícekrát za den) vykonává masturbaci.

19.02.2020

Dobrý den, řád bych se zeptat, za jak dlouho se asi zahojí ranka po odříznutí znaménka, popř. jak za jak dlouho se vyndávají stehy (3)? Měl jsem jej kousek od levého podpaží.
2) Na jakém výškovém percentilu se nacházím s výškou 187 cm? A je při této výšce normální vážit 66,5 kg?
Děkuji za odpověď.

CO, 15 let

Milý CO,

1) Jizva po excizi znaménka se hojí tři až pět týdnů. Stehy se vytahují většinou po týdnu až deseti dnech.
2) Podle růstového grafu se nacházíš na 95. percentilu. To znamená, že tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Hodnota BMI u tebe činí 19. Netrpíš tedy nadváhou ani podváhou (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 19 až 21).

19.02.2020

Dobrý den, asi týden zpět jsem si všiml, že mám pod pravou bradavkou nějakou kuličku 0,5-1cm a když ji zmáčknu, tak to dost bolí. Nevím co to je a jestli s tím mám jít k doktorovi. Děkuji za odpověď.

Knedlík, 13 let

Milý Knedlíku,

Na základě popisu nelze určit, zda se jedná například o tukovou bulku, cystu či příznak počínající gynekomastie. Doporučuji tedy navštívit lékaře a zmínit se o bolestech, které při doteku pociťuješ.

19.02.2020

Dobrý den, bojím se že se mi holky budou smát za velikost mého penisu. Při erekci měří tak 12-13 cm normálně má tak 8-9, je to v pohodě?

Nevim, 14 let

Milý Nevíš,

Uvedené rozměry penisu odpovídají tvému věku. Délka penisu při erekci u tebe vzhledem k věku téměř odpovídá průměru (ten činí u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm), jeho délka v klidovém stavu je dokonce mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm, ty uvádíš 8 až 9 cm). Pokud se ti nějaká dívka směje, že máš penis průměrných rozměrů, zřejmě to nemá v hlavě v pořádku. Kromě toho, pokud tě dívka bude mít skutečně ráda (a asi nebudeš ukazovat svůj penis dívce, která tě ráda mít nebude), nikdy se ti kvůli jeho rozměrům nebude smát.

19.02.2020

Dobrý den potřebuji pomoc s penisem, mám v klidu 8 cm a v erekci 13 cm, potřebuji moc jak zvětšit penis.

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální a rozhodně nepotřebují „zvětšit“. Ani by to nebylo možné, protože rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje, přičemž hormonální léčba připadá v úvahu pouze u jedinců s abnormálně malým penisem (mikropenisem). Délka tvého penisu v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku průměrná, délka při erekci je sice 1 cm pod průměrem, avšak tento rozdíl je naprosto zanedbatelný. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis.

18.02.2020

Zdravím,
Můžou i holky mít něco jako smegma? Já vím že se tvoří pod předkožkou, ale
(...)

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Ano, nejen u chlapců, ale také u dívek se tvoří smegma, a to v záhybu nad klitorisem a v okolí malých stydkých pysků.

18.02.2020

Dobrý den. Mám problém se zády, nebolí mě ale už delší dobu mám bedra vepředu, zda byste mi neporadili nějaké cviky na narovnání beder. Děkuji.

Dejvis, 14 let

Milý Dejvisi,

Zřejmě se jedná o důsledek vadného držení těla. Správné držení těla můžeš nacvičovat před zrcadlem. Není však vyloučeno, že trpíš vadou páteře (v úvahu připadá například hyperlordóza, tedy výrazné prohnutí páteře směrem dopředu). V dotazu uvádíš, že nepociťuješ bolesti. Pokud by se nějaké bolesti přece jen dostavily, doporučuji navštívit ortopedii.

17.02.2020

Dobrý den, můj penis má při ztopoření jen 12 cm. Vyroste ještě? Děkuji.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru představuje pouze 1 cm, což je rozdíl prakticky zanedbatelný (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm). Růst rozměrů penisu probíhá u naprosté většiny chlapců do věku 18-ti let, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že během následujících čtyř let u tebe ještě dojde k jeho růstu.

16.02.2020

Dobrý den, poslední dobou se strašně moc potím. Sedím na místě nic nedělám a mám obrovské koláče kolem podpaží. Je to normální? Je možné že můj pot nejde cítit? Když si k němu čichnu nic necítím.

Marek, 14 let

Milý Marku,

Nadměrné pocení (neboli hyperhidróza) může být způsobeno buď hormonálními změnami v období dospívání, stresem a psychickým napětím, nebo onemocněním či poruchou funkce endokrinních žláz, které však lze potvrdit pouze endokrinologickým vyšetřením. Zvýšené pocení nemusí být vyvoláno zvýšenou pohybovou aktivitou či fyzickou námahou.
Pokud jde o charakteristický pach potu, ten je spojen pouze s pocením na určitých částech těla, k nimž patří podpažní jamky, ušní kanálky, okolí pohlavních orgánů a okolí prsních bradavek. Naproti tomu pot z ostatních částí těla se zpravidla žádným charakteristickým pachem nevyznačuje.
Při zvýšeném pocení je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin, jinak hrozí dehydratace organismu.

15.02.2020

Dobrý den, může veganství zastavit růst?

RK, 10 let

Milý RK,

Zastavit sice přímo ne, avšak většina alternativních způsobů výživy (vegetariánství, veganství) není pro děti a dospívající zcela vhodná. Vyloučení veškerých potravin živočišného původu z jídelníčku je totiž spojeno s rizikem nedostatku živočišných bílkovin. Nedostatečný je rovněž příjem vápníku, železa a některých vitaminů (zejména B12).
Alternativní způsoby výživy jsou navíc spojeny se zvýšenou konzumací vlákniny, která je sice důležitá pro správnou činnost trávicí soustavy, avšak její nadměrný příjem znesnadňuje využití některých minerálních látek, zejména vápníku a železa, které ve stravě již tak chybí.
Dospívajícím jedincům bych tedy v případě zájmu o alternativní způsoby výživy doporučoval spíše jen mírnější formy vegetariánství, k nimž patří například tzv. semivegetariánství (vylučuje ze stravy pouze uzeniny a červené maso), laktoovovegetariánství (vylučuje maso, ale umožňuje konzumaci mléka a vajec) nebo pescovegetariánství (umožňuje konzumaci ryb a mořských živočichů).

15.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se při vyvrcholení má zatnout nějaký sval, třeba na penisu. Ještě jsem nikdy nevyronil sperma a bojím se, že to není normální když mi bude 15. Vyvrcholení mám a nejlepší když je penis uvolněný, ale nevím jestli nemám něco při ejakulaci dělat.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

K prvnímu výronu semene dochází mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku. Jestliže se u tebe ejakulace dosud nedostavila, může to znamenat, že se v tvém těle dosud nezačal tvořit ejakulát, případně se u tebe dosud nerozvinul ejakulační reflex. Pro dosažení ejakulace není třeba zatínat žádné svaly. Pokud je co ejakulovat a ejakulační reflex je již vyvinut, dostaví se ejakulace při dosažení orgasmu nebo hned po něm.
Prozatím se nemusíš nijak znepokojovat tím, že u tebe k ejakulaci dosud nedošlo. Pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Součástí tohoto vyšetření je posouzení dosaženého stupně vývoje pohlavních znaků a odběr krve za účelem stanovení hladiny pohlavních hormonů.

15.02.2020

Dobrý den, mám na žaludu nějakou bílou "sponu" zespoda.

Typek, 14 let

Milý Typku,

Jedná se o uzdičku neboli frenulum, která tvoří naprosto normální součást penisu (viz obrázek níže).

frenulum (uzdička) na spodní straně penisu

15.02.2020

Dobrý den, je normální, když moje 11 letá sestra měla v 5 letech 105,5 cm, v 7 letech 120 cm, v 9 letech 130 cm, teď v 11 letech 147,5 cm? Menarché ještě neměla.
Já jsem měl v 5 letech 115 cm, v 7 letech 125,5 cm, v 9 letech 136,5 cm, v 11 letech 146,5 cm, ve 13 letech 162 cm, v 15 letech 172 cm a teď v 17 letech mám 174 cm.
Roste moje sestra normálně? Co bych měl dělat, kdyby menarché v nejbližší době dostala? Jaký může být důvod toho, že teď během posledních dvou let nějak více vyrostla? Může mě i přerůst?

David, 17 let

Milý Davide,

Všechny uvedené údaje o tělesné výšce tvojí sestry jsou normální. Tvoje tělesná výška ve věku sedmi let se nacházela 0,5 cm nad horní hranicí normy, avšak poté došlo k jejímu „srovnání“ na normální úroveň.
Růst postavy a jeho časový průběh vykazuje jednak mezipohlavní, jednak individuální odlišnosti. Nelze jednoduše srovnávat tělesnou výšku chlapců a dívek téhož věku, protože průměrné hodnoty i rozsah normálních hodnot se pro jednotlivá pohlaví liší. Také individuální tempo růstu každého jedince může vykazovat odchylky od průměru pro celou populaci, aniž by se však muselo nutně jednat o projev poruchy růstu.
Pokud se u tvé sestry v nejbližší době (nebo kdykoliv později) dostaví menarché, neměl bys dělat nic. Je to její osobní záležitost, nikoliv tvoje.
Pokud jde o průběh tělesného růstu, u dívek se růstový skok dostavuje dříve, než je obvyklé u chlapců. Opět platí, že tělesnou výšku příslušníků různých pohlaví a její vývoj v čase nelze jednoduše srovnávat.
Možnost, že tě sestra „přeroste“, sice nelze zcela vyloučit, avšak pravděpodobnost, že k tomu dojde, je velmi nízká. I kdyby však tato varianta nakonec přece jen nastala, zcela jistě k ní nedojde během nejbližších dvou až tří let.

14.02.2020

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na 15 lete prohlídce jsem měřil 176 cm včera jsem se měřil a je možný abych za rok a půl vyrostl o 5cm? Měřil jsem 181cm. Je to normální?

Michal, 16 let

Milý Michale,

Normální hodnoty tělesné výšky se u chlapců ve věku 16-ti let pohybují v rozmezí 164 až 192 cm. Tvoje tělesná výška je tedy normální. Stejně tak je normální, že dospívající jedinec vyroste o několik centimetrů za rok.

13.02.2020

Dobrý den, na předkožce to mám červené a pálí mi to. Nevíte co by to mohlo být, popřípadě čím to léčit děkuji za odpověď.

Lolman, 13 let

Milý Lolmane,

Patrně se jedná o drobné vnější poranění (například oděrku), které sis mohl způsobit, aniž by sis to musel uvědomovat. Doporučuji poraněné místo šetrně udržovat v čistotě, případně jej ošetřovat panthenolovou mastí, kterou lze zakoupit v lékárně.

13.02.2020

Začaly mi růst první chlupy kolem kořene penisu v 10,5 letech. Je to normální? Děkuji.

Kobra-11, 11 let

Milý Kobro-11,

U chlapců se pubické ochlupení začíná vyvíjet ve věku 10 až 14 let. Záleží nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na dědičných dispozicích, zda se ochlupení začne vyvíjet dříve nebo později. Za předčasný se považuje vývoj ochlupení před devátým rokem věku (u chlapců), naopak za opožděný po patnáctém roku věku.

13.02.2020

Dobrý den, Co se bere jako dětská pornografie? Počítá se i nahá fotka?

TomasCZ, 13 let

Milý TomasiCZ,

Zákon sice pornografii výslovně nedefinuje, avšak obecně se za pornografické považuje dílo erotického obsahu, nikoliv prosté zobrazení nahého lidského těla. Pokud by samotné zobrazení nahé osoby mladší osmnácti let bylo považováno za dětskou pornografii, musela by být zavřena Národní galerie nebo Národní divadlo v Praze, jehož opona je vyzdobena mimo jiné i nahými dětskými postavičkami.
Pokud však máš v úmyslu někomu posílat nebo s někým sdílet fotografii, na které jsi nahý, měl by sis to raději rozmyslet. Nikdy nevíš, jak dotyčná osoba (například kamarád nebo spolužačka) s fotografií naloží a zda ji někde nezveřejní nebo neukáže tvým rodičům. V žádném případě bych nedoporučoval posílat někomu fotografii, na které by bylo možné poznat, že se jedná o tebe.

13.02.2020

Zdravím, je mi 16 let a mám jen 12 cm penis, je to normální? Vyroste ještě? Bojím se, že to holkám stačit nebude a že se budou smát.

Torpédo, 16 let

Milý Torpédo,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Zcela určitě se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
K uskutečnění pohlavního styku a jiných sexuálních aktivit je uvedená délka plně dostačující. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, nikdy se ti kvůli rozměrům penisu smát nebude, i kdyby byly ještě o polovinu menší.

12.02.2020

Dobrý den, měl bych ještě jeden dotaz. Jsem celkem vysoký a hubený, a zajímalo by mě, kdy mi začnou růst svaly a ramena? kdy by byla ta nejideálnější doba abych začal cvičit?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

K růstu a mohutnění svalstva dochází u dospívajících chlapců v důsledku hormonální činnosti, avšak nelze předem určit věk, v němž hladina pohlavních hormonů dosáhne úrovně potřebné k rozvoji toho či onoho tělesného znaku, protože hormonální přestavba dospívajícího organismu probíhá individuálním tempem.
Pokud jde o cvičení, tím lze dosáhnout pouze posílení svalů (tj. jejich zpevnění a ztvrdnutí), nikoliv jejich růstu. Růst svalové tkáně lze podpořit konzumací mléčných výrobků, například tvarohu.

12.02.2020

Dobrý den, mám ještě jednu otázku, přijde mi že můj ejakulát málo stříká, vždy jen tak jemně vyteče z penisu a to je vše, myslíte že je to v pohodě a dalo by se s tím případně něco dělat?

X1X2X3X4X5, 13 let

Milý X1X2X3X4X5,

Vzhledem k tvému věku je naprosto normální, že prudkost výronu semene není nijak zvlášť vysoká. U naprosté většiny dospívajících chlapců ejakulát "jen" vytéká. Prudkost ejakulace je totiž dána silou a intenzitou stahování svalů v oblasti malé pánve, které jsou u dospívajících chlapců většinou ještě relativně slabé a málo vyvinuté.

12.02.2020

Chtěl bych se zeptat (...) dotaz zamazat prosím.
A ještě bych se chtěl zeptat, proč vždy když domasturbuju, tak ještě pak vyteče zbytek ejakulátu.

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

1) Postup při holení ochlupení je popsán na stránce „Jak se oholit“. Svědění a podobné nepříjemné pocity jsou způsobeny zarůstáním dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Tomu lze zabránit ošetřováním oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Krém se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.
2) Mužská močová trubice je relativně dlouhá (u dospělého muže měří její úsek od prostaty k ústí přibližně 17 – 20 cm, u dospívajícího chlapce tvého věku je jen o něco málo kratší) a navíc dvakrát zahnutá (nejprve směrem vzhůru a poté směrem dolů). Z tohoto důvodu je celkem normální, že při ejakulaci nedojde k vypuzení veškerého ejakulátu, který se shromáždil v prostatě, nýbrž menší část jeho objemu zůstane po určitou dobu (zpravidla několik minut) ve vývodných cestách močových, odkud je vytlačena až následným stahováním svalstva obklopujícího močovou trubici a procházejícího jejími stěnami. Obdobným způsobem může docházet i k dodatečnému uvolňování jedné či několika málo kapek moči s určitým časovým po vymočení.

12.02.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, mám malý penis asi 2cm, když jsem si měřil v klidu
(...) vyroste mi ještě nebo můžu být nemocný?

Limo, 10 let

Milý Limo,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru tvoří pouze 1 cm. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 10 až 11 let činí 3 až 5 cm. Rozhodně se nejedná o žádnou vadu či poruchu.
Penis začíná výrazněji růst většinou ve věku okolo 12-ti let a jeho růst pokračuje nejčastěji do věku 18-ti let.

12.02.2020

Zdravím. Na zádech v oblasti ramen a krku mám spoustu akné, které jsou plné toho hnisu. Nechci to vymačkávat, když se o to pokouším, tak to bolí... Mám vyhledat lékaře? Vůbec se mi to, co mam na zádech nelíbí. A jak by podle Vás probíhala případná léčba? Děkuji předem.

MS, 17 let

Milý MS,

Závažnější formy akné se léčí pomocí léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy. V nejzávažnějších případech se podává isoretinol. Uvedené léky se vydávají na lékařský předpis, a proto je třeba nejprve navštívit kožního lékaře.

12.02.2020

Mám 13ti centimetrový penis, je to normální?

Já, 13 let

Milý Ty,

Pokud máš na mysli délku penisu při erekci, tak ano. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm).

10.02.2020

Dobrý den, mám nadměrný počet beďarů v obličejové části, kámoši je nemají vůbec a ani nikdo v rodině. Nevíte proč tomu tak je? Každý den jsi myju obličej.

Petr, 13let

Milý Petře,

Zvýšený výskyt akné je dán kombinací individuálních vlastností pokožky a hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. U dospívajících jedinců dochází mimo jiné ke zvýšení produkce kožního mazu, což vede i ke zvýšené tvorbě akné, zejména u osob s mastnou pletí. Při současném výskytu více než dvaceti pupínků v obličeji doporučuji navštívit kožního lékaře.

10.02.2020

Dobrý den, kdy začíná puberta?

RK, 10 let

Milý RK,

U většiny chlapců puberta začíná ve věku 9 až 13 let. Projevem nastupující puberty je první výraznější zvětšení objemu varlat. Během prvního roku dospívání se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek.

09.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je normální masturbovat 2 krát denně?

Richard, 14 let

Milý Richarde,

V tvém věku ano. Častější vykonávání masturbace je reakcí na zvyšování hladiny pohlavních hormonů v období dospívání, v jehož důsledku narůstá i sexuální potřeba. Vykonávání masturbace je nejpřirozenější, nejdostupnější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat.

09.02.2020

Můžu se zeptat, kdy mazové žlázky zmizí?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Mazové žlázky nezmizí, protože jsou nedílnou součástí kůže. S rostoucím věkem se jen poněkud zmenší.

09.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak si mužů zvětšit penis a taky se chci zeptat jestli rostou nějak bradavky, mám je ještě malé.

Pupík, 15 let

Milý Pupíku,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak rozměry penisu zvětšit. U naprosté většiny mužů a chlapců to však ani není nutné, protože rozhodně není pravdou, že by větší penis byl nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“. Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.
Pokud jde o rozměry prsních bradavek, ty jsou u tebe normální. Problém by naopak nastal v případě, že by se bradavky chorobně zvětšily. Tento stav se nazývá gynekomastie, a pokud u dospívajícího chlapce přetrvává déle než dva roky, vyžaduje léčbu.

09.02.2020

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je normální, že mi rostou chlupy v podpaží a jestli je v pořádku si je holit.

Hopsálek, 12 let

Milý Hopsálku,

U většiny chlapců sice začíná růst ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) až ve věku okolo 13 – 14 let, avšak rozdíl jednoho nebo dvou let ve vývoji určitého tělesného znaku je naprosto normální. Růst ochlupení v podpaží ve věku 12-ti let tedy není předčasný.
Holit se můžeš, pokud chceš. Je pravdou, že holení ochlupení v podpaží přispívá k omezení tělesného pachu, protože ten vzniká především rozkladem zaschlého potu, který ulpívá na axilárním ochlupení. Při holení však postupuj opatrně a pro jistotu si nejprve přečti stránku „Jak se oholit“.

09.02.2020

Dobrý den,
1.Mám hrozně dlouhé a poměrně husté chlupy na nohou. nelíbí se mi to a chtěl bych to nějak “zredukovat”. Ale nohy si holit nechci.
2. S bývalou partnerkou jsme
(...) jsou na to nějaké cviky, nebo cokoliv jiného? Děkuji za odpověď.

Mnm, 15 let

Milý Mnm,

1) Rozsah, délka a hustota ochlupení jsou dány genetickými dispozicemi. Zatímco někteří chlapci mají již v období dospívání poměrně rozvinuté tělesné ochlupení, u jiných je ochlupení i po dosažení dospělosti poměrně řídké, krátké či málo rozšířené. Pokud chceš, aby chloupky na nohou byly méně nápadné, můžeš si je zkusit odbarvit pomocí odbarvovače na vlasy, který lze zakoupit v drogerii. Pokud nemáš vyloženě tmavou pleť, budou chloupky po odbarvení méně nápadné (na tmavé pleti by však odbarvené chloupky naopak nápadně „svítily“).
2) Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Předčasné ejakulaci lze předejít vyšší frekvencí (tj. častějším vykonáváním) pohlavního styku. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk minimálně třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát nižší než u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často.

09.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, před 3 dny se mi na žaludu objevily malé červené pupínky, ale je jich pár i pod. Sex jsem ještě neměl. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Neznám množství, velikost a přesné umístění teček, o nichž se zmiňuješ, a tudíž nemohu posoudit, o jaké projevy se jedná. Jestliže jsi neměl sexuální kontakt, připadá v úvahu buď podráždění povrchu zmíněných částí penisu a následná zánětlivá reakce, nebo některá z relativně „neškodných“ kožních vyrážek. Doporučuji zmíněné části penisu pravidelně sledovat a v případě, že by došlo ke zvětšování teček či skvrnek, případně by se dostavila bolest či svědění, navštívit kožního lékaře.

08.02.2020

Dobrý den, již vím, že penis je v těle upevněn vazy a každý z nich je jiný, rád bych se zeptal jestli právě tento jev způsobuje, že při erekci se mi penis položí na jeho pravou stranu (dalo by se říci, že se otočí a do této strany je volnější) a potom se zvedne a srovná, jen má tendenci se otočit na jeho pravý bok. Děkuji za odpověď.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se jedná o projev nestejné délky závěsných vazů penisu po levé a pravé straně. na lidském těle, stejně jako v celé přírodě, se naprosto dokonalá symetrie prakticky nevyskytuje. To, co v dotazu popisuješ, je však poměrně drobná a neškodná asymetrie, která tě zřejmě nebude žádným způsobem omezovat ve vykonávání běžných činností, v tomto případě sexuálních aktivit.

08.02.2020

Dobrý den, už od rána mě bolí oči a jsem nevyspalý, i když jsem naspal 8 h tak mi přijde, že mi chce spát a jsem trochu unavený. Před třemi dny foukal docela silný vítr tak jestli to nemůže být taky z toho a nebo taky z počítače. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Popisované obtíže zřejmě nesouvisí s nedostatkem spánku, nýbrž s počínajícím infekčním onemocněním. Doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin, odpočívat, vyhýbat se fyzicky namáhavým aktivitám a alespoň částečně omezit sledování displejů a monitorů všeho druhu.

07.02.2020

Dobrý den, mohl bych se zeptat
1. Může být v něčem výhoda masturbovat nahý?
2. Když už jsem ejakuloval tak mi penis stále stojí, je to normální?
3. Jenom pod pravou bradavkou mám takovou tvrdou oblast nebo bulku, veliká asi 2 cm která občas svědí, předpokládám že to je gynekomastie ale mám s tím jít k doktorce?

Chlapec, 14 let

Milý Chlapče,

1) Svým způsobem ano. Například se ti nemůže stát, že by sis potřísnil oblečení nebo spodní prádlo ejakulátem (i když ejakulát oblečení nijak nepoškodí, jen je třeba se převléci). Někteří lidé vykonávají masturbaci svlečení, protože je to pro ně pohodlnější (ostatně ze stejného důvodu se lidé svlékají i při párových sexuálních aktivitách). Na druhou stranu je možné, že pokud tě někdo při vykonávání masturbace vyruší, může se pozastavovat nad tím, že nejsi oblečený.
2) K dočasnému ochabnutí erekce po dosažení orgasmu a ejakulace dochází v důsledku působení hormonu prolaktinu. Avšak u některých dospívajících chlapců, kteří právě procházejí obdobím prudkého nárůstu hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi, nestačí uvolněné množství prolaktinu k tomu, aby vyvolalo ochabnutí erekce. Kvůli tomu, že po dosažení ejakulace nedochází k odeznění erekce, se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Nejedná se o žádnou poruchu.
3) Doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost. Může se jednat buď o projev gynekomastie, nebo o tukovou bulku.

07.02.2020

Dobrý den, může se mi něco stát, když masturbuji každý den?

Kryst, 13 let

Milý Kryste,

Každodenní vykonávání masturbace není v období dospívání nijak neobvyklé a rozhodně se ti kvůli němu nemůže "něco stát". Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost. Při jejím vykonávání totiž dochází k uvolňování psychického napětí (neboli tenze), což má příznivý vliv na duševní zdraví jedince. Vykonávání masturbace rovněž přispívá k důkladnějšímu prokrvení tkání pohlavních orgánů, a tedy i k jejich důkladnějšímu zásobení kyslíkem, což přispívá k jejich zdravému vývoji. Kromě toho u dospívajících chlapců a mladých mužů pravidelná masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění prostaty v pozdějším věku. je prokázáno, že u mužů, kteří během dospívání a v mládí masturbovali alespoň pětkrát týdně nebo častěji, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbaci vykonávali méně často (Giles, G. a kol.: Sexual factors and prostate cancer. In: British Journal of Urology, r. 92, s. 211–216. 2003). Tím, že masturbaci vykonáváš pravidelně, tedy vlastně svým způsobem pečuješ o své zdraví.

05.02.2020

Dobrý den, když si stáhnu předkožku tak mi nezůstane za žaludem (ani při erekci ani v klidu). Co mám dělat aby tam zůstala? Je to problém? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se o žádný problém nejedná. Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do své původní pozice na žaludu. U některých chlapců k tomu dochází dříve, u jiných později. To závisí na pružnosti kožního pokryvu penisu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu, na pružnosti závěsných vazů penisu a na dalších vrozených dispozicích.

05.02.2020

Zdravím,
1. Chcel by som sa opýtať že či keď som dnes prvý krát masturboval, je na tom niečo špeciálne čo by som mal spraviť?
2. Môj asi ejakulát mal takú priesvitnú len z časti bielu farbu je to v poriadku?
Ďakujem za odpoveď.

Sympaťák, 12 let

Milý Sympaťáku,

1) Masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, na které není vůbec nic špatného, pokud je vykonávána v soukromí. Masturbaci vykonává většina dětí obou pohlaví (přibližně dvě třetiny) již před pubertou. V období dospívání ji vykonávají téměř všichni.
2) Sperma (ejakulát) je zpočátku čiré, bez typického bělavého zbarvení. U mladších chlapců je totiž až z 99% tvořeno vodou. S tím, jak postupně narůstá podíl bílkovin na objemu ejakulátu, získává tato tělesná tekutina bělavé zbarvení.

05.02.2020

Nevíte, co to je za pupínky? Děkuji.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba se kvůli nim nijak znepokojovat. Ke zvětšování mazových žlázek dochází v důsledku hormonálních změn, jimiž prochází dospívající organismus.

05.02.2020

Může masturbace zvětšit penis?

Luisiano, 12 let

Milý Luisiano,

Zvětšit přímo ne, ale její vykonávání přispívá k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání penisu, což je důležité pro správné fungování tohoto orgánu.

04.02.2020

Bolí mě v podkolení jamce a bolí to hlavně při vycházení schodů, ale i při normální chůzi. Co by to mohlo být? Mám si to obvázat obvazem?

ABC, 14 let

Milý ABC,

Bolest může být způsobena například nadměrným zatěžováním končetiny. Doporučuji zajistit si klid a vyhýbat se náročnějším fyzickým výkonům.

04.02.2020

Je v pořádku když masturbuju 3-5 denně? Dnes (...)

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

V období dospívání je i takto vysoká frekvence vykonávání masturbace normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy dochází k prudkému zvyšování hladiny pohlavních hormonů v krvi. V důsledku stoupající hladiny pohlavních hormonů dochází i k nárůstu sexuální potřeby. Častější vykonávání masturbace představuje normální a přirozenou reakci na toto zesílení sexuální potřeby, k němuž dochází v důsledku běžných hormonálních změn, jimiž organismus dospívajícího jedince prochází.
Pokud jde o ejakulát, ten není sám o sobě nijak „škodlivý“ či zdravotně závadný, pokud nepochází od osoby nakažené pohlavní nemocí. Ejakulát je z větší části tvořen vodou (u dospívajícího chlapce přibližně z 95 až 99%) a z menší části bílkovinami. Kromě toho obsahuje nepatrné množství dalších látek, k nimž patří například vitamin C, kyselina citronová, zinek, sodík a podobně.

04.02.2020

Je sex stejný jako masturbace?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

V něčem ano a v něčem ne. Při masturbaci i při párových sexuálních aktivitách dosahuje muž či chlapec orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) a ejakulace (tj. výronu semene). K orgasmu a ejakulaci dochází při masturbaci i při pohlavním styku na základě týchž reflexů, a tudíž jejich průběh (tedy průběh orgasmu a ejakulace) je stále stejný.
Párové sexuální aktivity se však od masturbace liší v tom, že jsou spojeny s pocitem radosti a potěšení z fyzického kontaktu s milovanou osobou (partnerem či partnerkou). Každá radost či potěšení jsou větší, když je spolu sdílejí dva lidé, kteří se mají rádi.

04.02.2020

Dobrý den. Můj penis měří v klidu 5,5 cm a při erekci 6 cm je to normální?

Luisiano, 12 let

Milý Luisiano,

Délka penisu v klidovém stavu je u tebe průměrná, při erekci mírně podprůměrná. Oba rozměry jsou však normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
Poměrně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci (0,5 cm) je nejspíše dán nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Čím má chlapec nebo muž tyto vazy pružnější, tím je u něj rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci větší. A naopak, pokud jsou tyto vazy méně pružné, rozdíl je menší.
Rozměry penisu se u naprosté většiny chlapců zvětšují až do věku 18 let, a proto je vysoce pravděpodobné, že během následujících několika let u tebe dojde k výraznému růstu penisu, a že jeho současné rozměry rozhodně nejsou konečné.

03.02.2020

Ahoj, kdy u kluků začíná puberta? Je to od nějakého bodu, co se klukovi přihodí nebo to je od věku? Díky.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Za počátek puberty se u chlapců považuje první růst objemu varlat, k němuž dochází nejčastěji ve věku 10 – 11 let, avšak může k němu dojít i dříve či později, a to zhruba ve věku 9 až 13 let. K prvnímu zvětšení objemu varlat sice nedochází „ze dne na den“, nicméně většina chlapců jej pocítí, protože spodní prádlo, které pro ně dosud bylo pohodlné, jim najednou začne být „těsné“.
Jen během prvního roku puberty se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek (tj. z jednoho až dvou mililitrů na 2 až 4 mililitry), v dalších letech pak růst objemu varlat pokračuje. Pokud jde o ostatní tělesné změny (růst ochlupení, zvětšování rozměrů penisu, hlasová mutace a podobně), ty již nemají pro určení začátku puberty zásadní význam. Hlavním a podstatným znakem je růst objemu varlat.

03.02.2020

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, že keď už mám gynekomastiu pomaly 3 roky. Zmizne to ešte? Bol som aj u endokrynologa a povedal mi že mám ešte čakať. Že to zmizne. Bol som tam asi pred rokom. A nemizne to.

Peter, 16 let

Milý Petere,

Jestliže gynekomastie přetrvává již téměř tři roky, doporučuji opět navštívit lékaře. Pokud totiž příznaky gynekomastie neustoupí do dvou let od počátku jejich výskytu, zvyšuje se riziko, že dojde k tzv. fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně prsou či prsních bradavek. Jejich zvětšení by v takovém případě mohlo být již trvalé. Doporučuji tedy navštívit lékaře a požádat o zahájení léčby.

03.02.2020

Mám ještě otázku, od kolika let a jak často se mají prohlížet varlata? Rodiče říkají, že od doby, co kluk začne vytvářet semeno (...)

Vítek, 13 let

Milý Vítku,

Samovyšetření varlat doporučuji vykonávat jednou za měsíc, a to od věku 13 let. Většina lékařů doporučuje samovyšetření vykonávat přinejmenším ve věku 15 až 25 let, kdy je riziko výskytu nádorového onemocnění varlat nejvyšší. Samozřejmě, že jej lze vykonávat i do pozdějšího věku. Naproti tomu v dětství před pubertou není samovyšetření varlat nutné.

03.02.2020

Dobrý den, je normální ve 13 letech dlouhého 15 cm a obvod 11 cm?

Loser, 13 let

Milý Losere,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Totéž platí o jeho obvodu.

02.02.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat, proč my kluci na rozdíl od holek např. ve společných sprchách tak stydíme?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Domnívám se, že takovéto zobecňování není zcela přesné. Mezi příslušníky obou pohlaví jsou jedinci, kteří se stydí více, stejně jako jedinci, kteří se stydí méně nebo vůbec.
Podrobnější informace o studu ve společných sprchách a možnostech jeho překonání najdeš na stránce „Já se tak stydím“.

02.02.2020

Dobrý den,
Je pravda, že černoši mají vetší penis než ostatní rasy? Předem děkuji za odpověď.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Délka penisu je u většiny mužů přibližně stejná. Rozdíl spočívá v tom, že v africké populaci se vyskytuje více jedinců s tuhými závěsnými vazy, na nichž je penis v těle upevněn. Čím nižší je pružnost těchto vazů, tím větší část penisu vystupuje v klidovém stavu na povrch těla. Proto se zdá, že muži s méně pružnými závěsnými vazy mají penis delší. Ve skutečnosti je delší pouze část penisu, kterou lze na těle vidět. Pružnost vazů je vrozená a nelze ji měnit.

02.02.2020

Chtěl bych se zeptat jestli byste mi nedoporučili nějaký typ masturbace. Po případě 2 až 3, ale spokojím se i s míň.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

U mužů a chlapců se jednotlivé způsoby masturbace liší například způsobem uchopení penisu nebo rychlostí vykonávání masturbačních pohybů. Obměňovat lze i polohy, v nichž se masturbace vykonává. Kromě pohlavních orgánů lze v rámci vykonávání masturbace stimulovat i další eroticky citlivé části těla.
Záleží však jen na tobě, aby sis našel takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude vyhovovat. Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že dospívající člověk při ní důkladněji poznává své tělo a svoje pocity, což za tebe nikdo neudělá.

02.02.2020

Dobrý den, před pár dny jsem si nahmatal na pravém varleti takový drobný výstupek (...) Předem děkuji za odpověď.

Oskar210, 17 let

Milý Oskare210,

Nemohu posoudit, zda se jedná o projev nádorového onemocnění či nikoliv. K odhalení nádoru pohmatem dochází většinou v době, kdy má velikost poloviny hrášku. Avšak nalezení jakéhokoliv podezřelého útvaru na varleti je vždy dobrým důvodem k návštěvě lékaře.

02.02.2020

Zdravím. Akú masť by ste odporúčali proti akné? Alebo akú značku? A ako čo najefektívnejšie obmedziť ich tvorbu? Vďaka.

Thunder, 15 let

Milý Thundere,

Při výskytu akné je především třeba udržovat obličej v čistotě. Můžeš používat čisticí pleťovou vodu nebo tzv. Jarischův roztok, který lze koupit v lékárně. Masti či krémy na obličej raději nepoužívej. Při současném výskytu více než dvaceti pupínků doporučuji navštívit kožního lékaře, který ti může předepsat léky obsahující kyselinu azelaovou nebo retinoidy.

02.02.2020

1) Je normální, že při erekci se penis zvětši asi jen o 1-2cm?
2) Že penis asi dva roky neroste?

.........., 16 let

Milý ..........,

1) Rozdíl mezi délkou  penisu v klidovém stavu a při erekci je dán vyšší nebo nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.
U mužů a chlapců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, může být délka penisu při erekci oproti klidovému stavu i několikanásobná. naproti tomu u mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné, je rozdíl menší. Pokud má muž nebo chlapec extrémně tuhé závěsné vazy, délka jeho penisu se při erekci nemění a dochází pouze k jeho zpevnění a napřímení.
Relativně nízký délkový rozdíl, o němž se zmiňuješ, tedy není nenormální. jedná se pouze o jednu z možných normálních variant.
2) V průběhu dospívání nastává u chlapců období, kdy dochází ke zpomalení až pozastavení růstu penisu do délky. Toto období trvá zpravidla jeden rok a nejčastěji nastává ve věku 14 až 15 let (průměrná délka penisu při erekci je ve věku 14 let stejná, jako ve věku 15 let, i když individuální rozdíly samozřejmě nejsou vyloučené). Je možné, že v tvém případě trvá poněkud déle, než u většiny ostatních chlapců, ale to ještě nemusí být projevem nějaké vady či poruchy. Růst rozměrů penisu je nejčastěji ukončen ve věku 18 let.

01.02.2020

Dobrý den, rád bych se ještě zeptal, jestli mi krátká uzdička nemůže způsobit hygienické potíže. Protože nemohu předkožku stáhnout na konec žaludu. Hygienu provádím každý den.
Ještě jednou děkuji za odpověď.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Krátká uzdička obvykle žádné hygienické obtíže nezpůsobuje. Krátká uzdička způsobuje „sklopení“ žaludu směrem dolů při erekci (viz obrázek vpravo), nikoli obtíže s přetahováním předkožky v klidovém stavu nebo při erekci. Pokud však nelze předkožku ani v klidovém stavu přetáhnout až k okraji žaludu, příčinou zřejmě není krátká uzdička, nýbrž částečná konglutinace („slepení“ mezi předkožkou a žaludem) nebo přetrvávající zúžení předkožky. Avšak obtíže tohoto druhu u naprosté většiny chlapců odeznívají spontánně (tedy i bez jakéhokoliv zásahu) nejpozději do konce puberty. Předkožku si nestahuj násilím dále, než ji lze stáhnout bez obtíží. Umývej si pouze tu část žaludu, kterou lze bez obtíží obnažit.
Další informace o přirozeném procesu uvolňování předkožky najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

01.02.2020

Dobrý deň,
Pravé som zažil s mojou priateľkou môj prvý sex. Všetko bolo super až na to, že som nedosiahol vyvrcholenia. A tak sa chcem spýtať je to normálne, alebo trpím nejakou chorobou? Ďakujem za odpoveď.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

V tomto případě se nejedná o anorgasmii (poruchu spočívající v neschopnosti dosažení orgasmu), pokud jindy orgasmu dosahuješ (například při masturbaci). To, že se orgasmus nedostavil při prvním pohlavním styku, může být projevem psychického napětí.
Předpokládám, že jsi s partnerkou před prvním pohlavním stykem nevykonával žádné nekoitální sexuální aktivity. To může být problém, protože pokud dva mladí lidé přistoupí rovnou k pohlavnímu styku v užším slova smyslu (tedy k vaginálnímu pohlavnímu styku), aniž by předtím vykonávali nekoitální aktivity, může pro ně soulož představovat značnou psychickou zátěž.
K nekoitálním sexuálním aktivitám patří například petting (vzájemné mazlení a líbání), vzájemná masturbace nebo orální sex. Aby dva začínající milenci lépe a důkladněji poznali tělo a pohlavní orgány druhého, měli by před první souloží tyto nekoitální aktivity vykonávat. Zároveň během nekoitálních sexuálních aktivit překonají případné obavy z důvěrného kontaktu s druhou osobou, což výrazně přispívá ke snížení psychického napětí při prvním pohlavním styku v užším slova smyslu. naopak v případě, žer dvojice přistupuje k první souloži bez jakékoliv předchozí přípravy (zjednodušeně řečeno, „jde rovnou na věc“), se u jednoho či u obou partnerů mohou dostavit obtíže v oblasti sexuálního uspokojení.

01.02.2020

Dobrý den, je mi 15 let a pravděpodobně mám problém s krátkou uzdičkou na penisu. Když je penis v klidném stavu, předkožka jde stáhnou cca do 70% žaludu. Když probíhá erekce, předkožka jde stáhnou jen do půlky.
Problém je v tom, že se o tom bojím říct rodičům. Dost se stydím a hlavně nevím, jak tuto konverzaci začít. Nejspíš prvně s taťkou a až potom s mamkou. Můžou se zeptat, proč jsem jim to neřekl už dávno. Prosím o nějakou radu, děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Prozatím vůbec není nutné, aby ses rodičům svěřoval, protože obtíže s krátkou uzdičkou ve většině případů ustoupí bez jakéhokoliv zásahu do konce puberty. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Davida ze dne 29.01.2020 (viz archiv odpovědí - leden 2020).

01.02.2020

Dobrý den, je mi 17 let a můj penis měří 22 cm. Je to normální?

David, 17 let

Milý Davide,

Délka penisu, kterou uvádíš, je výrazně nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 17-ti let činí 14,5 až 17,5 cm). Na druhou stranu se však stále ještě nejedná o penis abnormálně velkých rozměrů. Výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou být způsobeny vrozenými dispozicemi, například velmi nízkou pružností vazivových tkání tohoto orgánu.

01.02.2020

Dobrý den, doraz prosím skrýt, děkuji.

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

1) Přetahování předkožky při močení nedoporučuji. Pokud je předkožka natažená na žaludu, proud moči je zpravidla modelován do jednoho paprsku. Avšak při přetažení předkožky se proud moči zpravidla dělí na dva paprsky, z nichž horní je silnější, spodní o něco slabší (viz obrázek). Důvodem je, že ústí  močové trubice (tedy otvor, kterým z těla vychází moč) má tvar protáhlé uzavřené štěrbiny s výrazně modelovanými okraji, které jsou ve střední části silnější, než na obou koncích. Proto se někdy stává, že při močení k sobě okraje ústí močové trubice ve střední části přiléhají, čímž se ústí močové trubice tvaruje tak, že připomíná osmičku (číslici 8). Moč poté vychází pouze okraji ústí močové trubice, nikoli jeho střední částí, a proto se větví do dvou paprsků.
2) Tvorba smegmatu je u chlapce naprosto normálním projevem toho, že již došlo k oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. U dívek se smegma tvoří v záhybech malých stydkých pysků a okolo klitorisu. Tvorba smegmatu tedy sama o sobě není žádná nemoc ani porucha. Pro odstranění nově vytvořeného smegmatu stačí penis (u dívek vulvu) umýt jednou denně.
3) Obávám se, že s tímto problémem ti poradit nedovedu. Své kamarády jistě znáš lépe než já, a proto také lépe víš, zda a jak s nimi máš o těchto věcech hovořit.