archiv odpovědí - září 2017

30.09.2017

1) Myslíte že když jsem se dnes s kámošem bavil o masturbaci tak mi odpovídal na vše co jsem se ho zeptal. A sám taky masturbuje každý den ve vaně,že by chtěl společnou masturbaci?
2) když jsem dnes masturboval ve vaně tak to nějak nešlo. Nevíte proč? Myslíte že moje tělo není zvyklé na masturbaci ve vaně s vodou. Pravda byla docela horká. Nevím proč mi to nešlo. Ale stál mi.

Michal, 13 let

Milý Michale,

1) Nedovedu posoudit, nakolik byly odpovědi tvého kamaráda pravdivé. Stejně tak nedovedu posoudit, zda by byl ochoten souhlasit se společnou masturbací.
Pokud je kamarád ochoten s tebou o masturbaci hovořit, znamená to, že ti důvěřuje. Nicméně to ještě nemusí znamenat, že jeho důvěra je natolik silná, že by byl ochoten přistoupit i na společnou masturbaci.
Pokud se však před kamarádem budeš o společné masturbaci zmiňovat, postupuj opatrně a kamarádovi vysvětli, že sice nejsi homosexuál, ale chtěl bys vyzkoušet něco nového. V opačném případě není vyloučeno, že bude na takovéto zmínky reagovat odmítavě nebo dokonce agresivně.
2) Masturbace ve vaně by sama o sobě neměla být překážkou k dosažení orgasmu, nicméně vykonávání masturbačních pohybů pod vodou může být obtížné. Navíc pokud byla voda horká, mohl ses při masturbaci velmi brzy unavit. Přece jen se jedná o poměrně fyzicky náročnou činnost.
Pokud jde o erekci při koupání, ta se u dospívajících chlapců dostavuje celkem běžně.

30.09.2017

Čím čurají holky?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Moč vychází z těla otvorem, který se nazývá ústí močové trubice. Zatímco u chlapců se ústí močové trubice nachází na vrcholku žaludu penisu, u dívek je umístěno mezi poševním vchodem a klitorisem, viz obrázek ženských vnějších pohlavních orgánů na stránce „Jak to mají dívky“.

29.09.2017

Dobrý den,
už dlouhou dobu se trápím kvůli mé sexuální orientaci. Opravdu nevím, jestli mi líbí víc holky nebo kluci. Mám nejlepšího kamaráda a na toho dost často myslím. Když jsme byli v divadle tak jsme se dotýkali rukama, ale jen pažemi. V tu chvíli mi srdce tlouklo jako nikdy a snad nejhorší věc, která by se mi mohla stát, by byla, kdybych ho už nemohl vidat z důvodu, že bych mu to třeba řekl a on reagoval špatně (to si nemyslím, ale..). Vím, že to plánování je moc brzo, ale pár vztahů (s holkana) už za sebou mám, ale nikdy to nebylo takové. Stačí, když jsem jen poblíž a vše je hned lepší. Když se s ním hádám, nejradši bych vzal vše na sebe jen aby jsme se nerozhádali na delší dobu. Jednou mi dokonce ze srandy ukázal svůj penis, ale pak toho prý litoval. A když jsem jakože že srandy zkusil nějaký náznak tak mi řekl ať nejsem teplej. Nedávno mě hladil po vlasech ale to je chtěl jakože rozcuchat a říkal že budem nejlepší kamarádi na furt. Jenže má rád jednu holku a o té často mluví takže nevím co si mám myslet. Jaký názor na to máte vy? Myslite, ze by mě mohl mít taky rad, ale bojí se mi to říct. Kamarádi totiž často nadávájí do (...) apod. tak třeba má strach z toho.. Nic bych si snad nepřál víc, než být s ním, třeba i jen tajně. Jinak když vidím jiné homosexuály tak se mi to nelíbí a to dost, ale respektuji to. Vážně nevím.. Děkuji za odpověď

Letitork, 15 let

Milý Letitorku,

Kvůli své sexuální orientaci se nemusíš znepokojovat. V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně běžný, jako zájem o vrstevníky pohlaví opačného. Kromě toho až do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit, a to ani lékařským vyšetřením.
Při navazování vztahů s vrstevníky je však třeba počítat s tím, že mezi dospívajícími (zejména pak mezi chlapci, kdežto dívky jsou v tomto ohledu poněkud otevřenější) je značně rozšířena tzv. homofobie, což je strach z homosexuality. Mnozí dospívající chlapci u sebe někdy pozorují projevy náklonnosti k vrstevníkům téhož pohlaví, což v nich následně vyvolává pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace. Aby tyto pochybnosti potlačili, staví se odmítavě k jakýmkoliv projevům chování, které by snad někdo další mohl jakkoliv spojovat s homosexualitou (mnohdy může být takovým projevem třeba jen nošení určitého oblečení, které samo o sobě nemusí o sexuální orientaci jedince vypovídat vůbec nic, avšak v obecném povědomí či spíše nevědomí je s homosexualitou spojováno). Pochybnosti o vlastní sexuální orientaci mohou vést k tzv. internalizované homofobii (což je strach z vlastních projevů homosexuality, ať už se jedná o projevy homosexuality skutečné nebo jen domnělé), která může vyústit až v depresivní stavy.
Rovněž ve vrstevnických kolektivech mužského pohlaví bývá homofobie poměrně rozšířená (projevem jsou například vulgární výrazy pro označení homosexuality a homosexuálně orientovaných osob, jak naznačuješ ve svém dotazu). Zpravidla se jedná o snahu dospívajících zamaskovat či „překřičet“ svoje pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace. Internalizovaná homofobie se zdaleka netýká pouze homosexuálně orientovaných jedinců. Naopak, často se vyskytuje u jedinců heterosexuálních, kteří si nedovedou vysvětlit, že mají zájem o tělo a tělesné projevy svých vrstevníků téhož pohlaví, případně se obávají, že jejich vztah ke kamarádům je „příliš důvěrný“. Strach z něčeho neznámého a nevysvětlitelného se pak velmi snadno mění v nenávist a odmítání. Přitom u naprosté většiny dospívajících jsou obavy z vlastní homosexuality zcela zbytečné.
Pokud chceš s kamarádem navázat důvěrný vztah, měl bys postupovat takovým způsobem, abys v něm nevyvolal obavy a pochybnosti ohledně jeho vlastní sexuální orientace. Například by ses měl vyhýbat jakémukoliv slovnímu zpochybňování kamarádovy heterosexuální orientace. Většina dospívajících je ochotna akceptovat i velmi důvěrné chování ze strany vrstevníka téhož pohlaví, avšak pouze za předpokladu, že takovéto chování nepovažují za projev homosexuality. V opačném případě může na snahy o sblížení reagovat odmítavě, někdy až agresivně.

29.09.2017

Dobrý den, mám problém ohledně mé předkožky. Nezakrývá mi celý žalud, ale rozhodně není zúžená, spíš si myslím, že je "krátká". Přes žalud ji přetáhnu, ale vždy se vrátí zpět buď úplně za žalud, nebo zakryje jen asi 2mm žaludu (pouze okraj). Je to špatně? Při masturbaci mi to nečiní potíže, avšak při erekci nejde přetáhnout přes celý žalud (je to zcela bezbolestné). Děkuji za odpověď

Krotitel, 15 let

Milý Krotiteli,

Předkožka může být různě dlouhá, obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. U některých mužů či chlapců předkožka postačuje k pokrytí celého žaludu, u jiných pokrývá pouze jeho větší či menší část. Pokud při manipulaci s předkožkou necítíš žádnou bolest, mělo by být vše v pořádku.

29.09.2017

Dobrý den, mám dotaz: Když budu dělat nějakou aktivitu, tak mi to pomůže v růstu?? Měřím 175cm a 64Kg. Ale čím víc budu vyšší tím líp ;) Myslím: běhání, kliky, dřepy, atd. Ne, že půjdu do posilovny a budu zvedat těžký váhy :DD Díky moc ;)

Namakanec, 15 let

Milý Namakanče,

Tvoje výška přibližně odpovídá průměrné tělesné výšce pro tvůj věk a pohlaví (u chlapců ve věku 15-ti let je průměrná tělesná výška 174 cm). Tvoje tělesná hmotnost je mírně nadprůměrná. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 20,9 (optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí 19 až 21, máš tedy naprosto normální poměr mezi tělesnou výškou a hmotností).
Cílová výška v dospělosti je dána převážně vrozenými předpoklady. Pohybové aktivity, které by růst do výšky urychlily, neexistují. K určitému zpomalení nebo dřívějšímu ukončení růstu však může přispět přetěžování růstových chrupavek dlouhých kostí (z tohoto důvodu mívají např. gymnasté obvykle nižší postavu).

29.09.2017

Dobrej, chci se zeptat jak ze sebe udělat staršího.. Je mi 15 let, a když někomu řeknu že mi je 15. tak se tomu každej strašně divý! Ani nejsem nijak malej 175cm a 64Kg. Narodil jsem se (...) Vím to že jsem se narodil o 2-3 týdny dříve než jsem měl.. Ale nevím no..
Děkuji

PPPetr, 15 let

Milý PPPetře,

Tvoje tělesná výška i hmotnost odpovídají tvému věku. Pokud chceš na lidi ve svém okolí působit starším dojmem, mohla by ti pomoci úprava zevnějšku. Dojem vyššího věku lze navodit například klasickým oblečením (tmavší barvy oblečení, košile namísto trička a podobně) nebo kratším pánským účesem. Namísto tenisek používej klasickou koženou pánskou obuv (polobotky) s tmavými ponožkami. V mluveném projevu se vyhýbej příliš dětským výrazům, chovej se klidněji a vyrovnaněji, většinu běžných každodenních činností vykonávej pomaleji a beze spěchu.

29.09.2017

Dobrý den, do kolika let se rozšuřují kosti ?? Je mi 15let a zdá se mi že moje kosti nejsou nijak silný, ani neříkám že nějak extra tenký ;) Díky moc

Martynek, 15 let

Milý Martynku,

V období dospívání rostou dlouhé kosti spíše do délky. Na růstu kostí do délky se podílejí růstové ploténky, růst kosti do šířky zajišťuje okostice. Rostoucí kost prochází tzv. remodelací, při níž se mění její proporce. Pokud jsi však měl dlouhé kosti tenčí již v dětství, je pravděpodobné, že si tuto charakteristiku podrží i v dospělosti. Pokud máš ohledně tvaru a rozměrů svých kostí závažné pochybnosti, měl bys navštívit praktického lékaře, který ti v případě potřeby může doporučit vyšetření na ortopedii.

29.09.2017

Zdravim, chtěl jsem se zeptat jak to, že dospělý muži vypadají vyšší než děti a teenageři?
Dám vám svůj osobní příklad:
Je mi 15 let a nyní měřím 175cm, můj otec má 176cm..
Ale když si vezmeme kalhoty a tričko, tak v tom oblečení prostě vypadá vyšší!
Ale když se postavíme vedle sebe jde vidět že jsme přibližně stejně vysocí!
Chci se zeptat proč ??
Já: 15let - 175cm a 64Kg
Táta: 45let - 176cm a 78Kg
Děkuji za odpověď ;)

Gyros, 15 let

Milý Gyrosi,

Nejspíše se jedná pouze o optický klam. Záleží však i na držení postavy. Jestliže dva lidé mají shodnou tělesnou výšku, avšak jeden z nich stojí zpříma a druhý nikoliv, může být výsledný dojem rozdílný. Také oblečení může celkový dojem měnit. Dojem vyšší postavy lze vzbudit například jednobarevným oblečením (kalhoty a triko stejné barvy), naopak kombinace více barev může postavu opticky snížit. Krátké kalhoty (nad kolena) postavu opticky zvyšují, tříčtvrteční kalhoty (jejichž nohavice končí přibližně v polovině vzdálenosti mezi koleny a kotníky) naopak snižují. Dlouhé kalhoty jsou v tomto ohledu neutrální. Ideální délka bundy je do poloviny hýždí, delší bunda může postavu opticky snižovat.

29.09.2017

Dobrý den vždy když dosahnu při masturbaci toho pocitu tak mám chuť přestat je to až k nevydrženi mohu se zeptat změní se to dekuji

Karel, 13 let

Milý Karle,

Předpokládám, že pocit, o kterém se zmiňuješ, je orgasmus. Po dosažení orgasmu a ejakulace se začíná ve větším množství vyplavovat do krve hormon prolaktin, který způsobuje ochabnutí erekce a pokles zájmu o další pokračování v masturbaci či jiných sexuálních aktivitách. Během prvních několika minut po dosažení orgasmu a ejakulace může být pokračování v masturbaci dokonce i nepříjemné.
Pouze někteří jedinci mají natolik vysokou hladinu testosteronu, že dovedou pokračovat v masturbaci či jiných sexuálních aktivitách i po dosažení orgasmu a ejakulace. Většina mužů či chlapců si však po dosažení orgasmu a ejakulace musí udělat různě dlouhou přestávku, nejméně v řádu minut, u některých jedinců v řádu několika desítek minut.

29.09.2017

(...) prosim zobrazit jen odpověď.

Michal, 13 let

Milý Michale,

Nepříjemné pocity mohou být způsobeny příliš vysokým třením. Odeznění uvedených obtíží můžeš dosáhnout například tím, že budeš při masturbaci používat vhodný lubrikační prostředek. Buď přímo lubrikační gel, nebo alespoň jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém, tělové mléko a podobně.

28.09.2017

Navazující otázka: Jo. Hlavně kloubní jamky pod koleny mě pořád bolí a ani v trupu sem ještě moc nevyrostl

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Bolest kloubů může být způsobena zvýšenou zátěží, avšak nelze vyloučit ani onemocnění pohybového aparátu. Doporučoval bych navštívit ortopeda.
Pokud jde o růstové disproporce (nerovnoměrnosti), ty jsou v období dospívání poměrně běžné. V tvém věku rostou hlavně končetiny, zatímco růst trupu již není nijak zvlášť výrazný. V období dospívání dochází k určitým změnám v tělesných proporcích. Mění se i podíl trupu a dolních končetin na celkové tělesné výšce, a to ve prospěch dolních končetin.

28.09.2017

Dobrý den mám dotaz když masturbuju jak to že dostanu ejakulát ale když čurám tak jde moč ? Je možnost že při močení půjde ejakulát?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Ejakulace a močení probíhají na základě dvou různých reflexů. Přestože moč i ejakulát opouštějí tělo tímtéž otvorem (tedy ústím močové trubice), jedná se o dva různé procesy.
Ejakulace se dostavuje v důsledku mechanického dráždění penisu, k němuž dochází například při masturbaci, pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Někdy dochází i k samovolné ejakulaci, a to například ve spánku (v takovém případě se označuje jako poluce).
Naproti tomu k močení dochází po uvolnění vnitřního a vnějšího svěrače močové trubice, přičemž vnější svěrač je třeba uvolnit vůlí (s výjimkou případů, kdy je moč zadržována tak dlouho, že dotyčný jedinec už ji „neudrží“ a pomočí se).
Oba dva procesy probíhají odděleně, přičemž nelze močit a ejakulovat zároveň. Nicméně během močení po předchozí ejakulaci se společně s močí odplavují i nepatrné zbytky ejakulátu, které zůstaly v močové trubici.

28.09.2017

Ahoj měřím 175cm a za měsíc sem vyrostl sotva o milimetr. Porostu ještě? Většinou rostou na jaře a na podzim se můj růst zpomaluje

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Vzhledem k tomu, že průměrná výška chlapce ve věku 14-ti let činí 168 cm, je tvoje současná výška mírně nadprůměrná. Růst postavy rozhodně neprobíhá zcela rovnoměrně, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, pokud v poslední době došlo k určitému zpomalení růstu. Pokud u tebe již nedošlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí (což je ve věku 14-ti let spíše nepravděpodobné), bude tvůj růst nejspíše ještě pokračovat.

28.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká studie nebo přehled o rychlosti dosažení ejakulace v souvislosti s věkem nebo to je různé
A existuje něco takového i u dívek ( čas dosažení orgasmu v souvislosti s věkem )

Jakuban, 14 let

Milý Jakubane,

Není prokázáno, že by doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace souvisela s věkem.
Běžná doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku se pohybuje v rozmezí od dvou do patnácti minut. Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace do 15 vteřin po začátku soulože. Doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci může být kratší než při pohlavním styku. Na dosažení orgasmu a ejakulace nemá vliv pouze samotná doba pohlavního styku nebo masturbace, ale také počet kopulačních nebo masturbačních pohybů.

28.09.2017

Neporadíte mi kde mám masturbovat? Když masturbuji v mém pokoji tak mám pocit že mě každou chvílí někdo nachytá :( a na záchodě to není ono. Máme docela malý záchod. Předem děkuji za rady :)

Tobias, 13 let

Milý Tobiasi,

Pro masturbaci by sis měl zvolit takové místo, kde se budeš cítit příjemně a kde budeš mít dostatek soukromí. Pokud ve svém pokoji nemáš dostatek soukromí a na WC masturbovat nechceš, zbývá například ještě koupelna.

28.09.2017

Dobrý den. Jaký máte názor na barvení vlasů u kluků? Já zrovna mám hnědé trochu načernalé vlasy a obarvil jsem si je na blond. Uškodí to nějak mým vlasům??? A ještě když mě to mamka barvila cca tak 2-3 měsíce zpátky a trochu mě to přitom pálilo. Nevíte čím to může být???

Michal, 13 let

Milý Michale,

V dnešní době není nic divného na tom, že nejen dívky, ale i chlapci věnují větší pozornost úpravě svých vlasů. Avšak barvení vlasů a zejména pak jejich odbarvování může vést k většímu či menšímu poškození jejich struktury a v důsledku toho k jejich zvýšenému lámání, třepení a podobně. Barvení a odbarvování vlasů může rovněž vést k podráždění pokožky vlasové části hlavy. Pálení, o němž se v dotazu zmiňuješ, bylo nejspíše způsobeno právě takovýmto podrážděním pokožky.
Nižší zátěž pro pokožku hlavy představuje melír, při jehož provádění barva nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou. Příliš však nedoporučuji tzv. tupírovaný melír (též tzv. americký melír), při němž se jednotlivé praménky vlasů vytahují pomocí speciálního háčku skrz otvory v ochranné fólii, do níž se obalí vlasová část hlavy.

27.09.2017

Dobrý den chci se zeptat čím by mohlo být že mě během dne občas svědí varlata. A jestli to nemůže být nějaká nemoc. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Především záleží na tom, zda tě svědí opravdu varlata, nebo pouze šourek (tj. váček pod penisem, v němž jsou varlata umístěna). Svědění šourku může být způsobeno nedostatečnou hygienou. Na povrchu šourku se nachází velké množství záhybů, v nichž mohou při nedostatečné hygieně zůstávat zbytky potu a jiných nečistot, proto bys měl mytí (a následnému osušení) této části svého těla věnovat zvýšenou pozornost. Důležité je rovněž každodenní střídání spodního prádla.
Pokud cítíš svědění, bolest či podobné nepříjemné pocity přímo ve varlatech, mohlo by se jednat o důsledek jejich nedostatečného prokrvení. V takovém případě bych doporučil navštívit lékaře a s uvedeným problémem se svěřit.

27.09.2017

Mám 7 cm penis v klidovém režimu a když mi stojí tak 16 cm,je to normální??

Honza, 12 let

Milý Honzo,

Vzhledem k tvému věku jsou rozměry tvého penisu nadprůměrné. Průměrná délka penisu ve věku 12-ti let činí 5 ± 1 cm (tj. 4 až 6 cm) v klidovém stavu a 10 ±  1 cm (tj. 9 až 11 cm) při erekci. Nadprůměrné rozměry penisu mohou být dány dědičnými předpoklady, ale také dřívějším nástupem puberty či jejím rychlejším průběhem.

27.09.2017

Kolik stojí plastika uzdičky?

Pepan, 17 let

Milý Pepane,

Zákrok je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, přičemž výše úhrady se v současné době pohybuje okolo 2 500,– Kč. Pokud je frenuloplastika (plastika uzdičky) provedena na základě doporučení lékaře, hradí ji plně zdravotní pojišťovna.

26.09.2017

Kde je nejlepší místo na rande???

TrzFlplv, 12 let

Milý TrzFlplv,

Pro schůzku s dívkou je vhodné zvolit takové místo, kde se budete oba dva cítit příjemně. Zároveň by se však mělo jednat o místo bezpečné. Sraz byste si měli dát na nějakém veřejně přístupném místě (např. náměstí, zastávka autobusu a podobně), nikoli na místě odlehlém, kde hrozí například přepadení a okradení.
Samozřejmě, že pro důvěrnější aktivity (například objímání či líbání) je vhodnější najít si místo, kde budete mít dostatek soukromí a nebudete rušeni. Nemělo by se však jednat o místo zcela odlehlé, kde hrozí výše zmíněná nebezpečí.
Záleží také na tom, jakým způsobem chcete svoji schůzku strávit. Pokud je součástí schůzky například návštěva kina, můžete si dát sraz buď přímo před vstupem nebo na cestě do kina. Totéž platí i pro návštěvu jiných míst. Pokud se budete chtít jen procházet, zkuste si nejprve promyslet nějaký zajímavý cíl vaší vycházky. Může to být třeba i nějaké zajímavé místo v blízkosti vašeho bydliště, kam spolu mladí lidé chodívají na procházky nebo jen tak posedět. Jestliže se zajímáte o nějaký sport, můžete společně navštívit sportovní zařízení a cestou domů se ještě trochu projít. Podobně lze postupovat například i při společné návštěvě nějakého klubu nebo kroužku pro děti a mládež.
Při volbě vhodného místa schůzky tedy můžeš vycházet z možností v okolí vašeho bydliště, případně ze společných zálib a zájmů, které s dívkou sdílíš.

26.09.2017

Dobrý den, poslední dobou mám citlivé jedno varle, je to velmi nepříjemné. Co mám dělat? Děkuji

Jiřík, 16 let

Milý Jiříku,

Nepříjemné pocity ve varlatech bývají nejčastěji způsobeny omezením odtoku krve, avšak mohou mít i jiné příčiny. Pokud cítíš bolest nebo podobné nepříjemné pocity ve varleti, měl bys navštívit nejprve praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem, a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

26.09.2017

Dobrý den mohou mi rodiče zabavit telefon v 15 který jsem si koupil?

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Zabavení věci je správní úkon, který mohou vykonávat pouze orgány státní správy (tj. Policie ČR a některé správní úřady). Pokud rodiče vezmou svému dítěti nějakou věc, nejedná se o zabavení, nýbrž o odebrání věci. Rodiče mohou dítěti odebrat takovou věc, která ohrožuje jeho život nebo zdraví.
Dokonce i neplnoletý jedinec má právo vlastnit majetek. Jeho právo nakládat s majetkem (například nějakou věc koupit či prodat) je posuzováno na základě dosaženého stupně rozumového vývoje.
Někteří rodiče trestají své děti tím, že jim odebírají jejich oblíbené věci nebo zakazují jejich oblíbené činnosti. Takovéto jednání je plně opodstatněné v případě, že se jedná o věc nebo činnost, která ohrožuje život či zdraví dítěte. Pokud však rodiče opakovaně a dlouhodobě odebírají dítěti jeho oblíbené věci (např. hračky) nebo mu opakovaně a dlouhodobě zakazují jeho oblíbené činnosti, které život ani zdraví dítěte nijak neohrožují, dopouštějí se na něm psychického násilí a poškozují jeho práva.

26.09.2017

Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať... Mám 14 rokov. Je normálne, že ma chlapci vzrušujú viac ako dievčatá? Som pre to gay? Lebo ja nechcem byť gay. Dopredu Ďakujem za odpoveď.

Peter, 14 let

Milý Petere,

V tvém věku nelze sexuální orientaci jednoznačně prokázat. To, že tě vzrušují vrstevníci téhož pohlaví, je v období dospívání normální a nemusí se jednat o projev homosexuální orientace.
Každopádně bys neměl podléhat homofobii (tj. strachu z homosexuality).
Nejistota ohledně vlastní sexuální orientace může představovat závažný problém, pokud u jedince vyvolává přehnané obavy, úzkostné stavy, deprese či agresivní chování.
Někteří dospívající chlapci se snaží chovat „mužně“, aby sami sobě nebo ostatním „dokázali“, že nejsou homosexuální. Mnohdy si tím způsobují řadu potíží, například když ve škole sexuálně obtěžují své spolužačky, aby tím „prokázali“ svoji heterosexuální orientaci. Osobám starším 15-ti let za takovéto jednání hrozí trestní stíhání, avšak určitému postihu (například v podobě kázeňských opatření) se vystavují i mladší jedinci.
Kvůli případným pochybnostem ohledně své sexuální orientace by ses neměl trápit. Je pravděpodobné, že tvoje pocity jsou jen naprosto normální součástí dospívání. Sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit, avšak její spolehlivé určení je možné až po dovršení věku 16-ti let.

26.09.2017

Zdravím, brzo půjdu na SOŠ a neměl jsem ještě ani jednu holku.. :( Jsem teď v 9.třídě kluci i nás začínají mít pomalu holky.. Ale já stále nic. ;( Ani bych neřekl že jsem nijak ošklivý či se chovám nevhodně na holky. Jsem Normální kluk kterej nekouří, nepije, a je slušný! Koukám že v dnešní době musí kluk kouřit, pít, a chovat se jak (...) Chovat se k holce jak hadru, pak s ní mít sex a opustit jí -_- Jak mám udělat to aby jsem se holkám líbil, a nějak se s ní promluvit o tom že se mu libí.. ;)
Dekuju

Panic, 15 let

Milý Panici,

Není pravdou, že chlapec musí kouřit, pít, a chovat se jak (...), aby si získal srdce dívky. Naopak, rozumná dívka dovede na chlapci ocenit právě takové vlastnosti, které o sobě uvádíš (nekouříš, nepiješ, jsi slušný).
Vztahy, které jsou navazovány pouze za účelem uskutečnění pohlavního styku, nebývají nijak zvlášť trvalé. Proto se stává, že mladí lidé, kteří spolu brzy po navázání známosti začnou souložit, se brzy opět rozcházejí. Představa, že když si dva lidé dovedou navzájem vyhovět v sexu, bude jejich vztah pevný a trvalý, je poněkud mylná. V ideálním případě je pohlavní styk naopak jakýmsi přirozeným vyústěním postupného sbližování dvou lidí, kteří k sobě cítí vzájemnou náklonnost.
Pokud si vybíráš partnerku, měla by tě především zajímat její povaha a vlastnosti. K dívce, která se ti líbí a s níž se chceš důvěrně sblížit, se chovej citlivě a ohleduplně, buď milý a laskavý. Rozhodně ze sebe nedělej někoho, kým nejsi. Dívky zpravidla oceňují upřímnost a poznají, když chlapec něco předstírá a na něco si hraje.
To, že jsi ve svém věku dosud neměl pohlavní styk, tě nemusí trápit. Podle vědeckých výzkumů sexuálního chování (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavního styku v ČR 17,85 roku u chlapců a 18,08 roku u dívek.
Příkladem svých kamarádů či spolužáků se nemusíš řídit. Mnozí chlapci, kteří již začali chodit s dívkou, se před svými kamarády chlubí všelijakými erotickými zážitky, z nichž mnohé jsou však vymyšlené. Naproti tomu chlapec či muž, který svoji partnerku miluje, zároveň také uznává její právo na ochranu soukromí, a tudíž o sexuálních aktivitách, které s ní měl, před nikým nemluví. Dospívající chlapci, kteří „ohromují“ své kamarády líčením sexuálních dobrodružství se svými dívkami, si většinou vymýšlejí.

26.09.2017

Dobrý den, jaký je Váš názor na těsný džíny u kluků ? ;) Mně se to líbí, ale jen v případě že kluk nemá nohy jak párátka.. Jaký je tedy Váš názor??

Česnek, 15 let

Milý Česneku,

Těsné džíny možná nevypadají špatně, avšak jejich nošení neprospívá vývoji varlat. Těsné kalhoty totiž zatlačují varlata zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání. Varlata jsou umístěna v šourku mimo břišní dutinu právě proto, že pro svůj zdravý vývoj potřebují o něco nižší teplotu (přibližně o 3 až 4 °C), než je běžná tělesná teplota. Z tohoto důvodu je vhodnější nosit dostatečně volné kalhoty.
Při výběru nových kalhot doporučuji provést jednoduchý test. Do přední části kalhot by při zataženém břiše mělo být možné zasunout ruku s nataženými prsty.

26.09.2017

Jak se mám zalíbit i skamarádit s dívkou když jsem tlustý? Ta jedna dívka z naší třídy se mi hrozně líbí ale nevím jak jít to mám říct :((

Michal, 13 let

Milý Michale,

Samotná tloušťka nemusí být při navázání vztahu s dívkou problémem. Většina dívek posuzuje chlapce spíše podle povahy a chování nežli podle fyzického vzhledu.
Nejprve se s dívkou zkus sblížit. Všímej si toho, jak se dívka chová a jaké má zájmy. Díky tomu s ní snadněji navážeš přátelství. Navazování vztahu někdy vyžaduje značnou vytrvalost, a tudíž se vzájemné sblížení nemusí dostavit hned. Dej dívce dostatek času na to, aby tě poznala. Nepředváděj se před ní a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi.
Pokud bys dívce hned vyznával své city, mohl bys ji zaskočit a přivést do rozpaků. Nejprve by tě měla poznat jako příjemného a milého společníka. Postupem času jí můžeš své sympatie vyjadřovat čím dál otevřeněji.
Několik rad a doporučení, jak navázat vztah s dívkou, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

26.09.2017

Dobry den mam dotaz jak shodit vážím 80kg a chci zhubnout můžete mi prosim poradit jak doma začít pořadně cvičit nechci cvičit v posilovně prosím poraďte

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Pokud potřebuješ zhubnout, měl bys věnovat pozornost pravidelnému rozvržení příjmu stravy, volbě vhodných potravin a dostatečné pohybové aktivitě. Svůj denní příjem potravin bys měl rozdělit alespoň do pěti jídel. Vyhýbej se konzumaci bílého (tj. pšeničného) pečiva a živočišných tuků.
Je dobře, že nechceš cvičit v posilovně. Posilování pomocí nářadí a posilovacích strojů představuje velkou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího člověka. Doma můžeš provádět například běžné cviky, které zřejmě znáš z hodin tělesné výchovy (dřepy, kliky, sedy-lehy a podobně). Cviky zařazuj v sestavách po deseti až dvaceti provedeních, a to nejvýše pět sestav denně.
Nejlepší pohybovou aktivitou je plavání, neboť je spojeno s velkým energetickým výdejem, zapojuje se při něm v podstatě celé tělo, a přitom plavání nepředstavuje tak velkou zátěž pro klouby, jako například běh nebo posilování. Plavání se věnuj pokud možno pravidelně, nikoli nárazově. Je lépe chodit plavat dvakrát týdně na hodinu než jednou týdně na dvě hodiny.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

26.09.2017

Dobrý den, jsem velmi stydlivý a vzniknul mi takový problém na ZŠ jsem byl ze zdravotních důvodů celý druhý stupeň osvobozený z TV, ale teď od října už na učňáku musím. A stydím se před klukama převlékat na TV, protože nosím takové ty klasické trenýrky a nevím, jestli tam nebudu za divného? Jestli to ještě někdo nosí vůbec dnes nebo jen spíš myslím, že slipy se teď je n nosí. Ale já jsem dost velký a ty mé moc nevyhovují trenýrky jsou pohodlnější. Pak se chci zeptat je normální, že v 15ti ještě onanuji. Nebo jsem se zasekl neměl jsem totiž s dívkou ještě sex. Snažím se to nedělat ale tak dvakrát do měsíce k tomu dojde. A poslední věc až si najdu holku jak často tak průměrně se souloží.

David, 15 let

Milý Davide,

Za svoje spodní prádlo se stydět nemusíš, pokud je čisté a v dobrém stavu. Existují různé druhy spodního prádla a při převlékání pravděpodobně zjistíš, že různí chlapci dávají přednost různým druhům prádla. Názorem ostatních by ses neměl nechat ovlivnit. Používej takové spodní prádlo, které ti vyhovuje a je ti pohodlné. V nejhorším případě si můžeš pořídit zvláštní spodní prádlo na tělocvik, které si o přestávce před převlékáním dojdeš vyměnit například na WC.
Pokud jde o masturbaci, ta je naprosto normální v dětství, v dospívání i v dospělosti. V období dospívání masturbuje převážná většina chlapců (přibližně 97 až 99%). Alespoň čas od času masturbuje dokonce i většina mužů, kteří již mají stálou sexuální partnerku či partnera. Podle jednoho sexuologického výzkumu zaměřeného na masturbační aktivity (Weiss a Zvěřina, 2010) masturbuje ještě ve věku 18 až 29 let 58,6% mužů a 52,3% žen, ve věku 30 až 44 let 51,7% mužů a 48,5% žen a ve věku 45 – 59 let 46% mužů a 43,5% žen. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že ses nějak „zasekl“. Četnost masturbace „dvakrát do měsíce“ je však abnormálně nízká.
Rovněž se nemusíš trápit kvůli tomu, že jsi dosud neměl pohlavní styk. Průměrný věk prvního pohlavního styku činí v ČR 17 až 18 let.
Podle sexuologických výzkumů (Weiss a Zvěřina, 2009) spolu páry souloží v průměru 2x týdně, tento údaj však platí pro poměrně širokou věkovou skupinu. Je pravděpodobné, že mladší páry souloží častěji než páry starší, i když ani v tomto ohledu nelze vyloučit výjimky. Až budeš mít partnerku, záleží na obou z vás, jak často se budete vašim společným sexuálním aktivitám věnovat.

25.09.2017

Jsem zoufalý! Líbí se mi ve třídě jedna holka. Bavíme se spolu atd. Stydím se ji to říct že ji miluji

Fift, 12 let

Milý Fifte,

Jestliže se ti dívka líbí a máš o ni zájem, nemusíš jí hned vyznávat lásku. Naopak, takové vyznání by na dívku nemuselo působit právě důvěryhodným dojmem. Mnohem lépe uděláš, když se s dívkou budeš sbližovat postupně. Je dobře, že spolu mluvíte (jak píšeš v dotazu, bavíte se spolu).
S tím, jak se budete sbližovat, mohou být vaše rozhovory stále otevřenější a důvěrnější. Svoje sympatie vyjadřuj dívce postupně. Neboj se pochválit její vzhled nebo nějakou dobrou vlastnost (například „Tohle ti moc sluší“ nebo „Líbí se mi, jak dovedeš ...“ a podobně).
Až se spolu budete přátelit delší dobu, můžeš dívce projevit i svoje city. K tomu je však třeba zvolit vhodné místo a vhodnou chvíli. Rozhodně byste při tom měli být sami a v takovém prostředí, kde se oba budete cítit dobře.
Pokud je to možné, zkus dívce nabídnout nějakou zajímavou společnou činnost, kterou byste se mohli zabývat mimo třídu. Můžeš při tom vyjít z vašich společných zájmů a zálib, pokud nějaké máte. Nebo můžeš zkusit dívku někam pozvat.
V případě odmítnutí nebuď zklamaný. Možná, že tvoje nabídka dívku zpočátku zaskočí, takže nebude vědět, jak má reagovat. To ještě nemusí znamenat, že jí nejsi sympatický. Důležité je, abys dívku nepřivedl do rozpaků před spolužáky nebo kamarády.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

25.09.2017

Dobrý den,
1) Je mi 15 let a ještě mi nevyrostl penis, v erekci ho mám pouze 9cm. Vyroste mi ještě?
2) Mám velmi citlivý žalud, nemůžu si na něj v podstatě ani sáhnout, je to velmi nepříjemná bolest.
Proto se tedy ptám... Doporučíte mi nějakou mastičku? Co mám podle vás dělat?
Děkuji za odpověď :D

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

1) Délka penisu 9 cm při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis. Viz též odpověď na dotaz návštěvníka „Anonymní“ ze dne 24.09.2017. Navíc je pravděpodobné, že během několika let růstu a vývoje, které máš ještě před sebou, se tvůj penis ještě o něco zvětší.
2) Nejspíše máš dosud přecitlivělý žalud. Je pravděpodobné, že k poklesu jeho citlivosti dojde s rostoucím věkem. V současné době si můžeš citlivost žaludu snížit pomocí čajových obkladů. Čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům patří též snížení citlivosti povrchu lidského těla. Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček ve vodě alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat vychladnout, aby nedošlo k opaření penisu.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) na chvíli ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit čajový obklad pomocí kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.
Pro výše popsanou čajovou terapii lze použít obyčejný černý nebo zelený čaj. Nepoužitelné jsou například různé ovocné či bylinné „čajové“ směsi, které ve skutečnosti žádný pravý čaj neobsahují.

25.09.2017

Dobrý den
Mám dotaz. Když se vymočím tak mám pak vlhký žalud někdy i mokrý od moči. A proto se chci zeptat zda když ta moč uschne zda to nějak vadí hygieně ? Koupu se pravidelně každý druhý den. Někdy každý den a skoro pokaždé mám žalud takový kluzký je to od té moči ? A je to nějaký výrazný problém ?
Další otázka
Jak je ze zadní strany penisu taková čárka která vede až k zadku. Tak já ji mám křivou a trochu mám křivý penis je to problém ?
Děkuji za odpověď

Někdo nový, 15 let

Milý Někdo nový,

Menší množství moči, které po vymočení někdy zůstává na povrchu penisu (případně v močové trubici), se obvykle vsakuje do spodního prádla. Pokud na penisu nějaké stopy moči zůstanou, zpravidla se odstraní při koupání či sprchování. Pohlavní orgány by sis měl umýt každý den. Jestliže se koupeš každý druhý den, měl by sis ve dnech, kdy se nekoupeš, alespoň opláchnout penis (například nad umyvadlem).
Kluzký povrch žaludu je naprosto normální a přirozený. Nesouvisí s močením, nýbrž s přirozeným zvlhčováním povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Problémem by byl naopak spíše suchý povrch žaludu.
Tmavší pruh na spodní straně penisu se nazývá raphe (vyslovuje se [rafé]). Začíná na spodní straně vnějšího listu předkožky, pokračuje po spodní straně penisu a přes šourek, na němž přechází v rýhu, která odděluje levou a pravou polovinu šourku. Dále se táhne přes rozkrok až k řitnímu otvoru (viz obrázek vpravo). Jedná se o šev, který vzniká již během nitroděložního vývoje, a to v souvislosti s diferenciací (rozlišováním) mužských a ženských pohlavních orgánů. Je naprosto přirozené, že tato čára není zcela rovná, nýbrž různě zakřivená. Nehledejme v přírodě samé geometricky dokonalé tvary.
Rovněž mírné zakřivení penisu (přibližně do 20 až 25°) je celkem normální a vyskytuje se téměř u poloviny mužů a chlapců.

24.09.2017

Dobrý den chci se zeptat je mi 15 let a můj penis je malý okolo 8 až 9 cm velký, všichni okolo mají penis jako dospělí a je jim 14 let. Předem děkuji

Anonymní, 15 let

Milý Anonymní,

V dotazu neuvádíš, zda 8 až 9 cm představuje délku penisu v klidovém stavu nebo při erekci. V klidovém stavu by délka penisu 8 až 9 cm byla průměrná až mírně nadprůměrná, při erekci naopak podprůměrná. Avšak ani při délce 8 až 9 cm při erekci by se nejednalo o mikropenis. Za mikropenis lze v tvém věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci by byla nižší než 5,2 cm.

24.09.2017

Čím to je že nemohu ejakulovat?

ABCDEFGHCH, 14 let

Milý ABCDEFGHCH,

Pokud se u tebe dosud nedostavila první ejakulace, je možné, že se v tvém těle dosud netvoří ejakulát (sperma). První ejakulace se nejčastěji dostavuje u chlapců ve věku 12 až 14 let, avšak za „normální“ lze považovat i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe ejakulace dosud nedostavila. Jestliže se ejakulace nedostaví ani po dovršení patnáctého roku věku, popros svého praktického lékaře pro děti a dorost o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii.

24.09.2017

Co mám dělat když mi skoro pořád stojí??

Anonymous, 11 let

Milý Anonymousi,

U dospívajících chlapců je častá a silná erekce naprosto normální. Dochází k ní především v důsledku nárůstu úrovně hormonální hladiny.
Přestože erekce je naprosto přirozený jev, je celkem pochopitelné, že může chlapce snadno přivést do rozpaků, když se erekce dostaví v nevhodnou chvíli (například v přítomnosti dalších osob).
Existují různé způsoby, jak erekci „v nesprávný čas na nesprávném místě“ alespoň částečně zakrýt (například vložením obou rukou do kapes u kalhot). Pokud z nějakého důvodu potřebuješ, aby erekce odezněla, můžeš zkusit zaměřit svoji pozornost na řešení nějakého obtížného problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad nebo odříkávat násobilku. Avšak rozhodně bys neměl erekci zakrývat způsobem, který by u tebe vyvolával bolest (například překřížením nohou a předklonem).
V soukromí není třeba erekci nijak zakrývat ani potlačovat. Další informace a rady najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“

24.09.2017

Dobrý den potřebuju se zeptat co dělat s ranní erekci jestli vyhonit (já to odhonim) nebo co ?

Robert, 13 let

Milý Roberte,

Ranní erekce je naprosto normální a přirozený jev. Zejména v období dospívání mohou být ranní erekce obzvláště silné a úporné. Ranní erekce je výsledkem složitého reflexu, který se dostavuje ve spánku, nejčastěji krátce před probuzením. Ranní erekce tě nemusí nijak znepokojovat. Naopak, je dokladem toho, že tvoje tělo se vyvíjí správně.
Ranní erekce zpravidla odeznívá po prvním vymočení, i když právě to může být při silné erekci značně obtížné. K ochabnutí penisu obvykle dochází rovněž po masturbaci, avšak ani to nemusí být pravidlem. Nicméně pokud ti masturbace přináší úlevu, nevidím důvod, proč bys ji neměl při ranní erekci provozovat.

24.09.2017

Dobrý den, do kolika let roste penis ? Zdá se mi že ho mám malýho... A je normální když mám penis v erekci tak jakoby "stojí" směrem dolů?? Nebude to nějak vadit při sexu?? Můj penis má 15-16cm A obvod není zrovna velký.. Myslíte že by mohl mít v dospělosti tak.. 18-20cm ??
Všude říkají jak je průměr 15-16cm. Ale já tomu nevěřím podle mě je to tak 18cm minimálně..
To spíš těch 15cm kvůli tomu aby chlapi si nepřipadali méněcenní..
Děkuji Petr

Peter, 15 let

Milý Petere,

Růst a vývoje penisu obvykle probíhá do 18-ti let věku, u některých mladých mužů (například při opožděném nástupu puberty) však může pokračovat až do věku 19 – 21 let.
Délka penisu 15 až 16 cm při erekci v tvém věku představuje spíše mírný nadprůměr (průměrná délka penisu ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm). Pokud by tvůj penis v dospělosti dosáhl délky 18 až 20 cm, byl by již abnormálně velký. Délka penisu při erekci se u dospělého muže nejčastěji pohybuje mezi 14,5 a 17,5 cm.
Průměrná délka penisu dospělého muže rozhodně nečiní 18 cm, jak se domníváš. Průměrné rozměry penisu jsou výsledkem celé řady antropometrických výzkumů, které byly provedeny na různě velkých vzorcích (snad největší výzkum tohoto druhu uskutečnil kolektiv lékařů pod vedením A. Tomové v roce 2010, přičemž tohoto výzkumu se zúčastnilo celkem 6 200 chlapců a mladých mužů ve věku 0 – 19 let).
Sklon penisu při erekci směrem dolů (tedy pod úhlem 95° a více) se vyskytuje přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců, přičemž u 5% se jedná o sklon výrazný, tj., větší než 120° (viz údaje z tabulky). Takovýto sklon penisu by neměl být překážkou pro uskutečnění pohlavního styku. Pokud by zavedení penisu do pochvy činilo obtíže, lze výraznější sklon penisu při erekci do určité míry „vyrušit“ zaujetím vhodné polohy při pohlavním styku.

23.09.2017

Jsem na dovolené v Rakousku a konečně se mi uvolnila po včerejší poluci předkožka a jde stáhnout. Mám ale několik dotazů -
1) Chvíli trvá než se opět vrátí do původního stavu, je to normální a spraví se to?
2) Je normální, když se těším na to jak se rozmnožím a budu mít děti?

NFC, 14 let

Milý NFC,

1) Po přetažení může trvat různě dlouhou dobu, než se předkožka vrátí do své výchozí pozice na žaludu penisu. Záleží nejen na pružnosti předkožky a uzdičky, ale i na tom, do jaké míry se předkožka již uvolnila. Někdy se stává, že zúžená předkožka uvázne za okrajem žaludu. V krajním případě nastane tzv. parafimóza, při níž dochází k zaškrcení předkožky za žaludem. Více o parafimóze viz stránka „Žalud a předkožka“.
Pro snadnější navrácení předkožky do výchozí pozice můžeš mírně stisknout žalud mezi prsty. Tím se dočasně zmenší jeho objem (krev se nahrne směrem k tělu) a poté již natažení předkožky zpět na žalud nečiní obtíže. S tím, jak bude uvolňování předkožky pokračovat, bude její navrácení do původní pozice snadnější.
2) Ano, touha po rozmnožování a plození potomstva je naprosto normální a přirozená. Jejím základem je pohlavní pud a pud péče o potomstvo, avšak touha po založení rodiny je ovlivňována rovněž společensko-kulturními vzorci.

23.09.2017

Dobrý den,
dost mě trápí délka mého penisu. Zanedlouho mi bude 16 a já mám už přes rok stále rozměr 14cm. Je ještě možné, že bude dosahovat rozměrů alespoň 19cm a nebo jestli se mi do mých narozenin ještě zvětší. Děkuji za odpověď

Kojtuz, 15 let

Milý Kojtuzi,

Délka tvého penisu je naprosto normální a odpovídá tvému věku (průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 15-ti let 13 až 15 cm). Pokud v uplynulém roce nedošlo k nápadnějšímu růstu penisu, vůbec tě to nemusí znepokojovat. Právě mezi čtrnáctým a patnáctým rokem se tempo zvětšování tohoto orgánu poněkud zpomaluje (průměrné hodnoty délky penisu jsou ve věku 14 a 15 let v podstatě shodné, mírně narůstá spíše jeho obvod), k dalšímu výraznějšímu růstu poté dochází ve věku 16 – 17 let. Pokud by však tvůj penis v dospělosti dosahoval délky 19 cm, byl by již abnormálně velký. Průměrná délka penisu dospělého muže při erekci se pohybuje okolo 15,5 cm.

23.09.2017

Ahoj nedávno sem si čistil tu špínu v pupíku. Je to dobré? Nevadí to? Popř. Co to je? Vypadá to jako strup, ale není je to takový víc do žluta a těžko se to dává pryč musel sem použít to že sem šel do vany a použil vatovou tyčinku

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Pupík je v podstatě jizva, která na břiše zůstává po odpadnutí tzv. pupečníku neboli pupečního pahýlu (k čemuž dochází 1 až 3 týdny po narození). U většiny lidí má okrouhlý tvar a tvoří jej dvě části – pupeční jamka a pupeční papila, což je jakýsi hrbolek, který směřuje ven. U některých jedinců je tento hrbolek natolik nevýrazný, že na pohled je takřka k nerozeznání, u jiných je naopak výrazně vystouplý, takže přesahuje přes okraje pupeční jamky a svým tvarem připomíná vypouklý knoflík. Častější variantou je tzv. zapadlý pupík (má jej přibližně 90% lidí), méně častý je pupík vystouplý (přibližně 10%). Rozdíl je dán již v průběhu hojení jizvy po odpadnutí pupečního pahýlu, později se již tvar pupíku příliš nemění.
Pravdou je, že v pupeční jamce se mohou hromadit různé nečistoty, odumřelé buňky, kožní maz, zaschlý pot, zaschlé sperma, drobné částečky textilních vláken z oblečení a podobně. Uvedené nečistoty se většinou odstraňují při koupání nebo sprchování. Pokud si chceš pupík čistit, nepoužívej k tomuto účelu žádné ostré nebo špičaté předměty (například párátko). Rovněž s vatovou tyčinkou bych doporučoval zacházet velmi opatrně. Pro umytí pupíku by ti měla stačit voda, mýdlo a vlastní prst.

22.09.2017

Dobrý den.
Mám tři dotazy, líbí se mi jedna holka ze třídy, ale nikdy sem jí to neřekl. Jednou když byl ve škole cylkovýlet a já jel vedle ní a povídali jsme si o všem možným. Ona potom řekla že se se mnou dobře povídá. Myslí že jí mám že ji mám opravdu rád. Jak poznám že se jí taky líbím?
Ten druhý problém je ten, že mi nejde pořádně přetáhnout předkožka. Když jsem byl na třináctiletce tak doktorka řekla, že už je to asi na operaci. Spekulovalo se o tom už dřív ale to jsem se toho ještě tak neobával. Teď už se bojím víc a víc a na tu operaci se mi nechce ( ještě to není jistý ) ale já myslím že tam půjdu. Já se hlavně bojím že tam budu vypadat trapně a vůbec mám se bát?
A poslední dotaz je ten že sem poměrně malej měřim přibližně 150 a to je mi 13. Taky ho mám docel malýho. Nemůže to nějak ovlivnit to když masturbuju. Já totiž i když masturbuju třeba 2 min. tak stejně vůbec neejakuluju. Jen se mi tam objeví trochu bílé tekutiny. Čím to je?
Předem děkuji za odpovědi.

Anonymní Anonym, 13 let

Milý Anonymní Anonyme,

1) Jestliže ti dívka sama řekla, že se jí s tebou dobře povídá, znamená to, že jsi jí sympatický, a že se v tvé přítomnosti cítí dobře. Samozřejmě to ještě nemusí znamenat, že se jí líbíš a že tě má ráda. Avšak jestliže si spolu rozumíte, není vyloučeno, že se vám podaří navázat důvěrnější vztah. Pro většinu dívek přitom není rozhodující chlapcův vzhled, ale jeho povaha, chování a způsob komunikace.
Pokud se chceš s dívkou sblížit, pomohou ti například společné zájmy či záliby. Když se spolu budete věnovat činnostem, které vás oba baví, lépe se poznáte a vzájemně se sblížíte. Nicméně by ses neměl snažit vaše vzájemné sbližování příliš uspěchat. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
2) V tvém věku lze předkožku zcela přetáhnout přibližně u 85% chlapců, zatímco u zbývajících 15% činí její přetažení obtíže. V naprosté většině případů dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění zúžené předkožky do konce období dospívání.
Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže, například při močení nebo při sexuálních aktivitách, měl by lékař doporučit v první řadě konzervativní léčbu (tj. léčbu bez chirurgického zákroku). V naprosté většině případů lze dosáhnout uvolnění zúžené předkožky pomocí kortikoidní masti (např. triamcinolonu). Mast se aplikuje jednou až dvakrát denně po dobu 3 až 4 týdnů. V odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost této léčby, v některých případech je však třeba léčbu po půl roce zopakovat.
Pouze v případě, že ani opakovaná konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, by bylo na místě uvažovat o chirurgickém zákroku. Někteří lékaři doporučují pacientům tzv. obřízku, která však v naprosté většině případů není nutná a navíc představuje devastaci značné části erotogenní (eroticky citlivé) tkáně penisu. Mnohem vhodnějším chirurgický zákrokem je tzv. plastika předkožky, při níž se zúžený prstenec předkožky rozšíří při zachování erotogenní tkáně penisu v plném rozsahu.
O postupu léčby však nerozhoduje praktický lékař pro děti a dorost, nýbrž specialista – dětský urolog. Ten by měl pacienta (respektive jeho rodiče) nejprve informovat o možnostech konzervativní léčby. Přístup lékaře, který pacientovi zatajuje možnosti konzervativní léčby a namísto toho hned vyhrožuje operací, bych nepovažoval za příliš odpovědný.
3) Výška 150 cm je u chlapce ve věku 13-ti let sice podprůměrná, avšak nemusí být projevem poruchy růstu. Podle percentilového růstového grafu se nacházíš na 10. percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty a 90% je vyšších. Za „malé“ lze označit takové dítě nebo dospívajícího člověka, který se nachází na 5. nebo nižším percentilu. Poruchu růstu lze diagnostikovat u jedince nacházejícího se na 3. nebo nižším percentilu.
Velikost tvého penisu nemohu posoudit, protože neuvádíš rozměry. První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje její nástup v rozmezí 11 až 15 let věku. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat, jestliže ejakulace nedosahuješ. Pokud se první ejakulace dosud nedostavila, je velmi pravděpodobné, že se dostaví během následujících měsíců či let. Pouze v případě, že by se ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologickém pracovišti. Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystavuje praktický lékař.

22.09.2017

Mam taký problém nevidno mi penis v boxerkach. Mojim vrstevnikom áno. Su o trochu mladší o 4 mesiace ako že im jeho vidno a mne nie. Chcel by som niečo sa Vás opýtať ako si mam v boxerkach zviditeľniť penis. Mam niečo používať alebo ako

Mojo, 14 let

Milý Mojo,

To, zda se chlapcům či mužům pod boxerkami zřetelně rýsují tvary pohlavních orgánů, může být ovlivněno velikostí a střihem boxerek a rozměry penisu. Některé boxerky jsou speciálně navrženy tak, aby zvýrazňovaly linii pohlavních orgánů. Nošení takovéhoto spodního prádla však nebývá příliš pohodlné. Při výběru vhodného spodního doporučuji věnovat pozornost především rozměrům (prádlo by mělo být pohodlné) a materiálu (mělo by být vyrobené ze 100% bavlny). V takto zvoleném spodním prádle se tvůj penis sice příliš nezviditelní, avšak budeš se v něm cítit dobře. Pokud se například při společném převlékání stydíš před svými vrstevníky za to, že se tvoje pohlavní orgány přes látku boxerek nerýsují tak výrazně, můžeš použít jednoduchý trik spočívající v tom, že si boxerky vytáhneš směrem nahoru. Nenechávej je však v této poloze příliš dlouho, jinak hrozí, že se ti budou přehřívat varlata.

22.09.2017

Dobrý den, od jakého věku se může do posilovny? Nejsem si tím jist protože je na internetu je to pokaždé jinak napsané. Děkuji

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Záleží na provozovateli konkrétního zařízení, jak vysokou věkovou hranici stanoví. V některých posilovnách povolují vstup od 13-ti let, v jiných od 16-ti nebo dokonce až od 18-ti let, jinde je u neplnoletých osob vyžadován doprovod jednoho z rodičů nebo jiného dospělého člověka, který je za dítě po celou dobu jeho návštěvy zařízení odpovědný.
Dospívajícím lidem návštěvy posiloven rozhodně nedoporučuji. Cvičení s pomocí různých přístrojů a nářadí pro posilování představuje velmi vysokou zátěž pro klouby. Do určité míry to platí i pro dospělé, avšak u dospívajících, jejichž tělo teprve roste a vyvíjí se, je riziko poškození kloubů obzvláště vysoké. Pokud už chceš cvičit s nářadím (například s činkami), měl bys cvičení provádět výhradně pod dohledem profesionálního trenéra, který vypracuje tréninkový program, stanoví vhodnou zátěž a dohlédne na správný úchop nářadí a na správné vykonávání cviků.
Pokud chceš posilovat, doporučuji cvičení s vlastní vahou (dřepy, kliky, sedy-lehy a další posilovací cviky). Tyto cviky zařazuj v sestavách po deseti až dvaceti, nejvýše však pět sestav denně.

21.09.2017

Nevíte jaké jsou základní cviky na klik? Nedokážu udělat ani jeden klik :(

Michal, 13 let

Milý Michale,

Klasický klik uděláš tak, že si lehneš na podlahu obličejem dolů, položíš dlaně na zem, přičemž ruce, trup i nohy máš natažené a napnuté (tato poloha se nazývá „vzpor ležmo“). V této poloze pokrčíš ruce v loktech a spustíš celé tělo téměř až k zemi, aniž by ses však hrudníkem přímo dotkl podlahy. Poté se na rukou vzepřeš tak, že se hrudník opět oddálí od země, až se tvoje paže téměř natáhnou. Cvik se provádí pažemi, nikoli tělem. Důležité je rovněž správné dýchání (nádech při pohybu dolů a výdech při pohybu nahoru).
Pokud ti provedení klasického kliku dělá obtíže, můžeš si doma zkoušet „zjednodušenou“ verzi kliku, při které máš kolena položená na zemi (opíráš se koleny o podlahu). Nazývá se také „dámský klik“, což by tě však nemělo od tohoto cviku odradit. Ani pro chlapce není ostudou trénovat si nejprve „dámský“ klik, pokud mu provádění klasických kliků působí potíže. Až tento zjednodušený cvik zvládneš, jistě pro tebe bude snazší provést i opravdový klik.

21.09.2017

Potřeboval bych rychle nabrat svaloviu hmotu, protoze jsem hubenej a plavu. Mam 173cm a 48kg, coz je malo.

Korbič, 14 let

Milý Korbiči,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně nadprůměrná, naopak tělesnou hmotnost máš mírně podprůměrnou. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 16, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují od 18 do 21. Jedná se tedy o podváhu.
Doporučuji zvýšit příjem potravin s vyšší výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména plnotučný tvaroh), pečivo, těstoviny, rýže, sušené ovoce a ořechy.
V případě, že ani po úpravě jídelníčku nedojde k nárůstu hmotnosti, bys měl zvážit návštěvu metabolické poradny. Na základě vyšetření ti specialista sestaví vhodnou dietu pro zvýšení hmotnosti. Nejspíše však budeš potřebovat doporučení od praktického lékaře.

21.09.2017

Když jsem masturboval, tak mi ujela ruka a sjela mi na takovou tu čárku u žaludu. Vypadá to načervenalé a jakoby tam byla krev, ale vevnitř.

Franta, 13 let

Milý Franto,

Čárka u žaludu, o které se zmiňuješ, je nejspíše uzdička (frenulum) na spodní straně penisu. Spojuje předkožku se spodní stranou žaludu (na obrázku vpravo je uzdička označena šipkou).
Nejspíše sis způsobil drobné poranění uzdičky v důsledku příliš prudkých masturbačních pohybů. Může se jednat o oděrku či drobný krevní výron. Pokud by došlo k poškození frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou), nastalo by velmi silné krvácení. V tvém případě se však pravděpodobně jedná pouze o drobný krevní výron. Pokud je výron malý, během několika dnů se vstřebá, přičemž postupně bude měnit svou barvu, až zcela vymizí. Jestliže by byl hematom příliš velký a způsoboval by obtíže, bylo by třeba jej odsát. Postižené místo během několika následujících dnů sleduj a pokud by se krevní výron zvětšoval, vyhledej lékaře.
V poradně obvykle nedoporučuji omezování masturbace, nicméně v případě drobného poranění bych doporučoval po dobu 3 až 5 dnů masturbaci pokud možno vynechat. V případě bolesti doporučuji přikládat studený obklad.
Pokud se ti podobné „nehody“ stávají častěji, měl bys zvážit používání lubrikačního gelu nebo jeho náhražky (např. pleťového krému, tělového mléka a podobně) pro snížení tření při masturbaci.

20.09.2017

1)je divný ze mě zajimaji penisy i holky ?
2)proč kluci v mém veku maji vetší penis a nemají ochlupení ?
3)je normální ze si s klukama posilami penisy a pak nad nimi honíme ?
4)povaha častě koupaní akce ?
5)jak často mam posilovat a jak dlouho (doma ne v posilovně)

Ojaja, 14 let

Milý Ojajo,

1) V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví.
2) Rozměry penisu mohou být různé. Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let představuje 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, avšak zdaleka ne všichni chlapci mají penis průměrných rozměrů. Rozdíl v délce penisu u dvou stejně starých chlapců může činit i několik centimetrů. Tyto rozdíly jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Rovněž stupeň rozvoje tělesného ochlupení může být u chlapců téhož věku rozdílný. Například pubické ochlupení (tj. chloupky okolo vnějších pohlavních orgánů) se u chlapců začíná rozvíjet ve věku 12 až 14 let, avšak v některých případech se objevuje i dříve, v jiných naopak později. Někteří dospívající chlapci či dospělí muži si však ochlupení holí.
3) Samotný zájem o vzhled pohlavních orgánů vrstevníků téhož pohlaví sice není nenormální, avšak zasílání fotografií intimních částí těla dalším osobám je spojeno s určitými riziky. Z kamaráda by se mohl snadno stát nepřítel, který by mohl takto získané snímky použít proti tobě.
4) Při pravidelném koupání se čistí pleť, čímž se snižuje riziko ucpání mazových žlázek a jejich následného zanícení a vzniku akné. Z tohoto důvodu je vhodné používat menší množství mýdla i při mytí obličeje. Avšak větší množství mýdla (a také nedostatečně opláchnuté mýdlo) může způsobit vysoušení pokožky, a tím i vyšší tvorbu kožního mazu. Doporučuji koupat se nebo sprchovat jednou denně a obličej si jednou denně umýt s použitím menšího množství mýdla.
5) Posilovací cviky s vlastní vahou (kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně) doporučuji provádět v sestavách po deseti (později až po dvaceti) cvicích, nejvýše však pět sestav denně. Posilování s nářadím nedoporučuji, neboť představuje značnou zátěž pro klouby. Spíše než posilovací cviky bych doporučoval plavání, které pro klouby nepředstavuje tak vysokou zátěž.

20.09.2017

Jak se dají posílit svaly v obličeji?

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

K posilování mimických svalů obličeje dochází už tím, že během dne měníš výrazy obličeje, otevíráš a zavíráš oči a ústa, zíváš, usmíváš se a podobně. Pokud si chceš mimické svaly přesto procvičit, můžeš si například před zrcadlem zkoušet různé grimasy. Různé části obličeje (čelo, tváře, bradu) si také můžeš jemně masírovat bříšky prstů.

20.09.2017

Co mám udělat aby sem měl můj penis v mojí puse. Nějaké cviky ? Chci si ho dát do pusy ale nemůžu se nějak ohnout. Poraďte mi prosím

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

Na rozdíl od psů, koček a jiných zvířat není tělo člověka uzpůsobeno k tomu, aby se mohl dotýkat ústy svých pohlavních orgánů. Pouze lidé s extrémně ohebnou páteří se dovedou předklonit tak hluboce, že na své pohlavní orgány ústy dosáhnou. Jedná se například o sportovce, kteří se profesionálně věnují gymnastice.
Násilné pokusy o dosažení vlastních pohlavních orgánů ústy mohou vést k poškození páteře, a proto je rozhodně nedoporučuji.
Existují cviky, s jejichž pomocí lze pružnost a ohebnost poněkud zvýšit. Takovéto cviky se nazývají strečink (z anglického slova „stretch“ – natahovat). Avšak provádění takovýchto cviků představuje značnou zátěž pro páteř a klouby a je spojeno s rizikem poranění svalů. V každém případě je třeba cvičit pomalu, nesnažit se dosáhnout výsledků co nejrychleji a za cenu přehnané zátěže, naopak zátěž je třeba zvyšovat postupně. Cvičení může být poněkud nepříjemné, avšak v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys při cvičení cítil bolest, znamená to, že se vystavuješ příliš vysoké zátěži.
Základní cvik se provádí vsedě s nataženýma nohama. Plynulým tahem se předkláníš tak, aby ses nataženými rukama dotkl špiček nohou. Přitom nohy zůstávají natažené, neohýbají se v kolenou. Je pravděpodobné, že zpočátku se ti nepodaří na nohy dosáhnout. Správné provedení cviku vyžaduje čas a trpělivost, pomoci může pravidelné protahování.
Dále můžeš trénovat hluboký předklon, při němž stojíš s nohama u sebe a plynulým tahem se opět předkláníš tak, abys ses rukama dotkl špiček nohou. Nohy jsou propnuté a neohýbají se v kolenou. Provádění tohoto cviku ve stoje je však spojeno s rizikem pádu na zem a úrazu, a proto je vhodné tento cvik provádět na bezpečném místě (měkký povrch, žádné předměty s ostrými hranami v okruhu alespoň dvou metrů).
Ani při pravidelném cvičení se však očekávaný výsledek nemusí dostavit. Pokud máš zájem o dráždění pohlavních orgánů ústy, bylo by možná lepší, kdyby sis počkal, až si k něčemu takovému najdeš vhodného partnera či partnerku.

19.09.2017

(...) Předem děkuji. Prosím zveřejnit jen odpověď.

Zoufalec, 16 let

Milý Zoufalče,

Délka tvého penisu při erekci odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk (14 až 17 cm). Pokud v uplynulých dvou letech nedošlo k jeho výraznějšímu růstu, nemusí tě to znepokojovat. Zejména mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku se tempo růstu penisu do délky poněkud zmírňuje. K dalšímu růstu dochází ještě na konci dospívání, obvykle ve věku 16 – 17 let. U některých chlapců (či spíše již mladých mužů) však penis roste ještě do věku 19 – 21 let. Současná délka tvého penisu tedy nemusí být konečná.
Ani kvůli tomu, že ti při erekci předkožka nestačí k pokrytí celého žaludu, se nemusíš trápit. Během dospívání penis roste a vyvíjí se. Zatímco v dětství před pubertou má většina chlapců předkožku natolik dlouhou, že postačí k pokrytí žaludu i při erekci, na konci puberty je již u většiny chlapců větší či menší část žaludu při erekci obnažena. Předkožka totiž slouží nejen jako erotogenní zóna (tj. eroticky citlivá část těla), ale také jako kožní rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Někteří dospívající chlapci mají žalud částečně obnažený i v klidovém stavu.
Pokud ti vadí, že máš předkožku příliš krátkou, můžeš si ji zkoušet pomalu a postupně natahovat dopředu, směrem na žalud, a tím ji o něco prodloužit. Nikdy to však nedělej nasucho, vždy k tomu použij nějakou mast nebo krém (například hydratační pleťový krém nebo panthenolovou mast). Postupuj při tom velmi opatrně, aby ses neporanil a nezpůsobil si zjizvení. Natahuj vždy jen tak daleko, aby to ještě nebolelo. Nejlepší doba pro takovéto natahování je hned po koupání, kdy je kůže jemnější a vláčnější.
Můžeš také zkusit cvičení, při kterém si kůži na penisu jemně odtahuješ pomocí prstů na dvě různé strany. Při tomto cvičení uchopíš svůj penis mezi palce a ukazováčky obou rukou tak, že spojíš bříška prstů jako na obrázku. Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem k tělu.

Ale pozor, jakákoliv manipulace s penisem tě nikdy nesmí bolet! Nemysli si, že když budeš natahování provádět silněji, tak něco urychlíš. Naopak, příliš silným natahováním by sis mohl poškodit cévy a nervy penisu, případně způsobit poranění pokožky.
Většinou trvá několik měsíců, než se projeví první výsledky. Uvedené cvičení proto vyžaduje opravdu velkou trpělivost. Na druhou stranu, s pomocí tohoto cvičení se dokonce i mnoha obřezaným chlapcům či mužům podařilo vytvořit si tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“.

19.09.2017

Je normální že moje výška je 170cm?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak není abnormální. Nacházíš se na 90. percentilu (to znamená, že 90% chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 10% je stejně vysokých nebo vyšších). Za „normální“ výšku lze u chlapců ve věku 13-ti let považovat výšku od 145 do 176 cm. Z uvedeného vyplývá, že jsi sice vysoký, avšak tvoje výška není nijak „nadměrná“.

19.09.2017

(...) prosím nezobrazovať iba odpoveď

Majo, 14 let

Milý Majo,

Podle popisu se nejspíše jedná o tzv. migrující varle (varlata). Některým chlapcům se stává, že jedno či obě varlata se čas od času přesunují z šourku do tříselných kanálů, poté však opět sestupují zpět do šourku. K tomuto „stěhování“ varlat dochází v důsledku zvýšené aktivity tzv. kremasterových svalů (neboli zdvihačů varlete). To jsou jemné svaly, které obklopují semenné provazce, jimiž jsou varlata spojena s dalšími částmi rozmnožovacího ústrojí.
V naprosté většině případů uvedené obtíže odezní s rostoucím věkem, aniž by bylo nutno provádět jakýkoliv zákrok. Pokud by se varlata „schovala“ v tříselných kanálech na delší dobu, můžeš jejich opětné sestoupení do šourku podpořit tím, že se vykoupeš v teplé vodě.

19.09.2017

Slyšel jsem že po ránu je masturbace lepší,intenzívnější,ale když jsem to dneska zkoušel dostal sem jen takový ten pocit po masturbaci když to zkusím dělat znovu takže to nebylo moc příjemný. Nakonec jsem ale vyvrcholil.Je se mnou něco v nepořádku?

Tintin, 13 let

Milý Tintine,

Vyšší intenzita pocitů při masturbaci a orgasmu v ranních hodinách je dána tím, že po probuzení je tělo citlivější na mechanické podněty. Nepříjemný pocit, o němž se zmiňuješ v dotazu, je způsoben uvolňováním hormonu prolaktinu.
Avšak hladina prolaktinu může být poměrně vysoká rovněž krátce po probuzení. V takovém případě je vhodnější po probuzení alespoň 5 až 10 minut počkat. Samozřejmě, že záleží výhradně na tobě, ve kterou denní dobu budeš masturbovat.

18.09.2017

Poškozuje mě když ve svém věku masturbuji dvakrát denně a to jsem začal mutovat ažv 16? Mám nedostatek testosteronu?

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Masturbace není zdraví škodlivá, a to ani v případě, že ji provozuješ častěji než jednou denně. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, která vede k uvolnění psychického napětí (tenze), zvyšuje prokrvení a tím i okysličování tkání penisu a kromě toho působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty (což vědecky prokázal G. Giles a kol., 2003).
U některých chlapců nastupuje hlasová mutace dříve, u jiných později. Mutace začíná obvykle mezi dvanáctým a osmnáctým rokem a trvá obvykle šest měsíců až dva roky. Nástup mutace ve věku 16-ti let nemusí být projevem nedostatku testosteronu či opožděné puberty.

18.09.2017

Dobry den je normální že ve svém veku nevystříknu ale dosáhnu pouze orgasmu předem díky za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Nejčastější věk první ejakulace se pohybuje mezi dvanácti a čtrnácti lety. Za „normální“ se však považuje první ejakulace kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že jsi dosud neměl ejakulaci a dosahuješ pouze tzv. suchého orgasmu. Pouze v případě, že bys nedosáhl první ejakulace ani po dovršení věku patnácti let, bych doporučoval vyšetření na endokrinologii.

18.09.2017

Dobrý den je normální když si s kámošem občas jdem honit navzájem nebo i orální sex, nese to nějaka rizika??? PS: Jsme na holky kámoš má dokonce přítelkyni

Václav, 15 let

Milý Václave,

Důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenost s různými druhy erotických aktivit s vrstevníkem téhož pohlaví téměř 40% dospívajících, zatímco podíl homosexuálně orientovaných jedinců činí podle výzkumů téhož autora přibližně 4%.
Rizikem sexuálních aktivit je zejména přenos infekce krví či spermatem (například při přijetí partnerova ejakulátu ústy). Z tohoto důvodu doporučuji dodržovat párovou věrnost, vyhýbat se náhodným sexuálním stykům s neznámými partnery, nestřídat sexuální partnery a nevyhledávat kontakt s více partnery najednou.

17.09.2017

Poslední dobou asi tak 2 měsíce dozadu sem místo šťávy začal pít vodu. Jak moc bych mohl zhubnout a po jak dlouhý době?

Smrk, 14 let

Milý Smrku,

Omezení konzumace sladkých nápojů může vést ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pokud potřebuješ zhubnout, měl by ses zaměřit na celý svůj jídelníček a stravovací návyky. Pokud bys například nejedl pravidelně alespoň 5x denně, nemuselo by se omezení sladkých nápojů příliš projevit. Kromě příjmu energie záleží také na jejím výdeji. Pro zhubnutí je obvykle zapotřebí nejen upravit stravovací návyky, ale rovněž zajistit si dostatek pohybu. Z těchto důvodů nedovedu odhadnout, nakolik může ke zhubnutí přispět vynechání jednoho konkrétního nápoje či potraviny.

17.09.2017

Chtěl bych mít dětskou kartu. (...) Je to dobrý nápad? Jak mám přesvědčit mamku, aby mi to zařídila?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

Dobíjecí platební karta má jistě řadu výhod. Říká se, že s její pomocí se dítě naučí hospodařit se svými finančními prostředky. Na druhou stranu by se ti však mohlo stát, že utratíš víc peněz, než kdybys používal platby v hotovosti, nebo že bys utratil celé kapesné najednou za nějakou drahou věc. Pokud chceš maminku přesvědčit, aby ti kartu pořídila, měl bys jí nejprve přesvědčit, že dovedeš s penězi hospodařit, a že část kapesného, které ti dává, dovedeš ušetřit.

17.09.2017

Zdravím, víte četl jsem si článek o tom když člověk o kterého se ucházím nevyrovnal se svoji minulostí.
Víte právě teď se mi děje v podstatě stejná věc už je to hrozně dlouho co se ucházím o jednu dívku (několik měsíců) jde o to že dívka byla moc dlouho ve vztahu. Po celou tu dobu jsem o ni jak se říká "bojoval" a jednou se málem stalo že od toho daného partnera odešla protože začla něco cítit ke mě jenže poté se zase rozhodla být s ním.
Teď nedávno se s dívkou její minulý partner rozešel. Zachoval jsem se jako hlupák a myslel si že když už ke mně jednou něco cítila tak se rozhodne být pár týdnů po rozchodu semnou. (Mimochodem dívka už dávno věděla že o ni stojím) Dal jsem dívce najevo že chci být s ní a ona mi odpověděla ve zkratce že pořád něco cítí k němu a ke mě už necítí toho tolik což jsem v danou chvíli nedokázal pochopit a byl jsem zklamaný. Jen by mě zajímalo jestli by jste mi poradil jak se mám zachovat aby se dívka vyléčila z minulosti a zase ke mě cítila to co dřív a jak se mám zachovat když se ucházím o někoho kdo se ještě motá v předchozím vztahu?
Snad mě chápete a předem díky z odpověď

Tom, 15 let

Milý Tome,

Záleží především na dívce samé, aby si ujasnila, co vlastně chce. Možná, že předchozí vztah ji zklamal natolik, že už nechce chodit s žádným chlapcem, dokonce ani s takovým, který ji má rád a chová se k ní hezky. Po rozchodu může trvat různě dlouhou dobu, než se člověk „vzpamatuje“ natolik, aby byl schopen navázat další citový vztah.
Pokud tě dívka v současné době odmítá, neměl bys na ni naléhat. Alespoň bys na ni neměl naléhat, aby se k tvé nabídce vyjadřovala hned. Pokud jí poskytneš dostatek času a ona se nakonec rozhodne, že to s tebou zkusí, jistě dodatečně ocení tvoji ohleduplnost.
Nicméně prozatím se nemusíš cítit být k dívce nijak morálně vázán. Pokud se v nejbližší době rozhodneš navázat vztah s jinou dívkou, máš na to plné právo.

17.09.2017

Dobry den
Mam jeden velke problem. Mama mi i v mém veku říká "Vasiku" a nehorazne me to s
(...). Jednou ve skole pribehla ze jsem si zapomel zakovskou a rekla."Vasicku zapomel sis zakovskou knizku" Cela trida samozrejme lehla smichy a to si neumite predstavit jaky to byl trapas. Moc dejuju za jakoukoli radu

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Pravdou je, že někteří rodiče dospívajících chlapců či dívek si neuvědomují, že jejich syn či dcera už nejsou malými dětmi. Oslovení zdrobnělou formou jména může být z matčiny strany projevem mateřské lásky, přičemž si maminka nejspíš ani neuvědomuje, že tě přivádí do rozpaků, když tě takto oslovuje mezi tvými vrstevníky. Pokud si nepřeješ být oslovován zdrobnělou formou tvého jména ani doma, zkus maminku přesvědčit, aby používala nějakou pro tebe přijatelnější formu oslovení (například Vašku).
V každém případě by sis měl s maminkou v klidu promluvit. Nejprve bys měl maminku ujistit, že ji máš rád bez ohledu na to, jak tě oslovuje. Poté bys jí však měl vysvětlit, že v šestnácti letech je ti opravdu nepříjemné, když tě před ostatními (kamarády, spolužáky) nazývá zdrobnělou formou jména, a že tě to přivádí do rozpaků, protože ostatní se ti smějí. Pokud bude maminka namítat, že si z ostatních nemáš nic dělat, zkus jí vysvětlit, že se svými spolužáky musíš trávit několik hodin denně, a tudíž je pro tebe důležité, aby ses ve škole necítil nepříjemně a nebyl vystavován posměchu. Nicméně bys měl zůstat klidný, nehádat se, nerozčilovat a vyhýbat se silnějším výrazům.
Ani reakce tvých spolužáků však nebyla právě nejvhodnější. Museli vědět, že tě maminka svým oslovením přivedla do rozpaků, ale místo toho, aby se ti snažili tvoji situaci usnadnit, svým chováním tvoje rozpaky ještě prohloubili. Možná, že někteří spolužáci ti závidí, že tě maminka má tak ráda, že jde do školy kvůli tomu, aby ti donesla věc, kterou jsi zapomněl doma. Kolik dnešních rodičů by pro svého potomka něco takového udělalo? Pokud by se ti někdo posmíval, v klidu mu vysvětli, že nemůžeš za to, jak tě maminka oslovuje, a už vůbec nemůžeš za to, že tě má ráda.

17.09.2017

Ahoj, mám otázku je normální když chodím ven a jsou tam převážně dívky, aby do mě furt rýpaly ( Jakože mi furt tahá za ruku, "píchá" mě prstem do ramen a do břicha.) Přitom trpím mírnou nadváhou? A ještě poslední otázka i když mi to nevadí. Proč to vlastně dělají ? Je to znamení lásky?

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Popsané chování může mít různé příčiny. Dívky se nejspíše snaží vzbudit tvoji pozornost, případně se tě snaží vyprovokovat k tomu, aby ses rozčílil. Je jen málo pravděpodobné, že se ti tímto způsobem snaží dát najevo sympatie nebo dokonce hlubší city, i když ani tuto možnost nelze zcela vyloučit. Pokud by ti však dívka chtěla upřímně vyznat lásku, nedělala by to v přítomnosti jiných dívek.

16.09.2017

Zdravím, je mi 15 let, a mám problém, můj stopořený penis měří 13,5cm a šírka 4,5cm, moje bývalka když jsme se o tom bavili tak mi říkala jestli si dělám srandu, že to je málo a tak, myslíte jestli to ještě naroste, popř. Jestli to holkám stačí.

Plamen15, 15 let

Milý Plamene15,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm. Tvůj penis má tedy průměrné rozměry a rozhodně není malý. Některé dospívající dívky však mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy.
Penis průměrných rozměrů k sexuálnímu uspokojení partnerky rozhodně stačí. Naopak, pokud je dívka či žena při pohlavním styku nespokojena, častou příčinou bývá spíše nadměrně velký penis a jeho příliš hluboké zavádění do pochvy.
Hloubka pochvy činí u dospělé ženy přibližně 7 až 11 cm, přičemž při pohlavním styku partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy přibližně jednou polovinou až dvěma třetinami jeho délky. Hlubší zavádění penisu do pochvy může být partnerce nepříjemné, zejména pokud dochází k bolestivému narážení penisu do děložního krčku.
Nejvíce nervových zakončení v oblasti ženských pohlavních orgánů se nachází nikoli v hlubinách pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů a v blízkosti poševního vchodu. Také z těchto důvodů není hluboká penetrace (tj. pronikání penisu až k děložnímu krčku) nutná.

16.09.2017

Dobrý deň.
Od asi 14-tich rokov mám problém s potením. Keď som bol menší nepotil som sa skoro vôbec, no neskôr som sa začal strašne potiť. A to pretrváva až dodnes. Ak idem cvičiť používam antiperspirant alebo deodorant. Dosť mi to vadí, pretože ak v škole športujem tak sa strašne potím a to nie len v podpazuší ale aj na čele, krku a chrbte. Niekedy mi kvapka potu padne do úst chutí to ako voda- nemá to chuť.. Dá sa tomu zabrániť? Ďakujem za radu.

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Zvýšené pocení je v období dospívání celkem normální. Souvisí s hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Avšak vzhledem ke zvýšenému pocení na různých částech těla (nejen v podpaží či okolo pohlavních orgánů) není vyloučeno, že trpíš onemocněním zvaným hyperhidróza.
Příčinou nadměrného pocení může být například obezita, porucha činnosti štítné žlázy, nedostatek vitaminu D či hormonální nerovnováha. Konkrétní příčinu nadměrného pocení lze určit pouze na základě lékařského vyšetření. Vzhledem k tomu, že pocení souvisí s činností endokrinních žláz, bych doporučoval vyšetření na endokrinologickém pracovišti.
Omezování pocení pomocí různých přírodních prostředků (čaje, koupele) může přinést dočasnou úlevu, pokud je však nadměrné pocení způsobeno poruchou činnosti některé z endokrinních žláz, pak účinnost těchto přírodních prostředků bývá pouze omezená.
Vzhledem k tomu, že při nadměrném pocení dochází k vylučování většího množství tekutin, bys měl zejména po fyzické námaze dostatečně pít, jinak hrozí riziko dehydratace.
Nadměrné pocení může způsobit rovněž kožní obtíže. Ve vlhkém prostředí se totiž dobře daří bakteriím a plísním. Z tohoto důvodu by ses měl pravidelně převlékat do suchého oblečení (včetně spodního prádla a ponožek), zejména po fyzické námaze.
Antiperspirant používej několikrát denně, a to i večer před spaním. Pokud pravidelné používání antiperspirantu nevede k omezení nadměrného pocení, obrať se na svého praktického lékaře, svěř se mu se svými obtížemi, případně popros o poukaz na vyšetření na endokrinologii.

14.09.2017

Dobrý den
Mám pár otázek
1) jak se pozná že mám krátkou uzdičku ???
Když mám penis v erekci jde předkožka stáhnout ale stáhne se jen za žalud níž už to nejde.
2) ochutnal jsem svoje sperma a docela mi chutnalo jsem divný ??? A můžu sperma ochutnávat dál???
Děkuji za odpověď

Spermik, 15 let

Milý Spermiku,

1) Při frenulum breve (krátké uzdičce) zpravidla lze přetáhnout předkožku přes žalud, avšak při jejím přetažení dochází ke sklopení žaludu směrem dolů (viz obrázek níže). Pokud lze předkožku přetáhnout přes okraj žaludu, je vše v pořádku. U některých mužů a chlapců lze předkožku posunovat i za okraj žaludu tak, že postupně dochází k „rozbalování“ jejího vnitřního listu a jeho natahování na tělo penisu. V tvém případě tomu brání nejspíše právě krátká uzdička. Avšak tvůj penis se stále ještě vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že do konce období dospívání dojde k ústupu těchto obtíží.

2) Sperma je tvořeno z větší částí vodou, z menší části pak bílkovinami a dalšími látkami. Samo o sobě není nijak škodlivé. Příchuť ejakulátu je do určité míry ovlivněna složením stravy (viz odpověď na dotaz návštěvníka Medvídek ze dne 26.06.2017, kterou najdeš v archivu odpovědí – červen 2017). Riziko je spojeno pouze s přijetím spermatu od osoby nakažené infekční chorobou, k jejímuž přenosu může touto cestou dojít. Vlastním spermatem se nenakazíš (přesněji řečeno bys nakazil jenom sám sebe, což je jev, který se odborně nazývá autoinfekce). Na druhou stranu ti však konzumace ejakulátu nepřinese ani žádný výrazný prospěch. Jinými slovy, „ochutnávání“ vlastního spermatu není pro tvé zdraví ani škodlivé, ani prospěšné.

14.09.2017

Zdravím,jsem v prváku na střední škole moc mi nejde angličtina a čeština učím se a nejvíce se bojím maturity slohovky a cizího jazyku,občas dělám pravopisné chyby docela dost a slohovky mi nejdou a nevím co teď ? a bojím se ,že to nedám :( a mám papír z PPP (pedagogické psychologické porady ) problémy učiva a ,tak dá se to zvládnout ? v deváté třídě jsem měl jenom dvě 3 a to z Češtiny a z Angličtiny

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

Je dobře, že jsi navštívil pedagogicko-psychologickou poradnu. Pokud u tebe byla diagnostikována některá z tzv. specifických poruch učení (např. dyslexie, dysgrafie, dysortografie a podobně), máš právo na individuální přístup. Dokonce i u maturitních zkoušek máš nárok na uzpůsobení podmínek, například v podobě prodlouženého časového limitu či možnosti používat určité kompenzační pomůcky tak, aby tě tvoje prokázané obtíže neznevýhodňovaly. Posudek z pedagogicko-psychologické poradny však musíš škole odevzdávat každý rok, a to po celou dobu studia (tedy v každém jednotlivém ročníku).

14.09.2017

Mám otázku. Vždycky když masturbuju mám strašnou chuť na sex. Ale když se vystříkám tak mne to přejde. Nevíte proč?

Thunder, 13 let

Milý Thundere,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Po dosažení orgasmu a ejakulace se začne do krve vyplavovat určité množství hormonu zvaného prolaktin, který blokuje účinky hormonu testosteronu. Z tohoto důvodu dochází k dočasnému poklesu sexuální touhy, většinou též k ochabnutí erekce. Prolaktin takto působí většinou jen několik minut, nanejvýše několik desítek minut, doba jeho působení však může být při větším množství i delší.

14.09.2017

Dobrý den když půjdu k doktorce na 12-letou prohlídku bude mi prohlížet penis? Jestli ano co když budu mít erekci?

A6, 12 let

Milý A6,

Dvanáctiletá prohlídka neexistuje. Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. jsou preventivní prohlídky povinné ve věku 2 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce, 4 až 5 měsíců, 6 měsíců, 8 měsíců, 10 až 11 měsíců, 12 měsíců, 18 měsíců, 3 roky, 5 let, 7 let, 9 let, 11 let, 13 let, 15 let, 17 let a 19 let (lze ji nahradit vstupní prohlídkou u praktického lékaře pro dospělé).
Nejbližší prohlídka, na kterou půjdeš, je tedy třináctiletá. Nicméně je možné, že lékař či lékařka tě na prohlídku pozvou několik týdnů či dokonce měsíců před třináctými narozeninami.
Pokud tvůj praktický lékař či lékařka pro děti a dorost bude při prohlídce postupovat přesně podle vyhlášky, tvůj penis si prohlížet bude, protože součástí prohlídky ve věku 13-ti let je i kontrola sekundárních pohlavních znaků. Někteří lékaři však tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají.
U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu. Nicméně by ses neměl předem trápit obavami, že se erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. Vyloučit to sice nelze, avšak i kdyby se erekce dostavila, lékaři či lékařce to nejspíše nebude nijak vadit ani překážet a pokud má dost taktu, nebude erekci ani nijak komentovat. Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou na takovéto situace zvyklí a vědí, o co se jedná.

14.09.2017

Dobrý den mam moc spálené vlasy a moc prostřihané ale moc husté-kudrnaté chci aby mi rychleji rostly. Co mám udělat aby sem je neměl tak spálené poškozené co mám dělat ?

Oskar, 15 let

Milý Oskare,

Především se rozhodně vyhýbej „žehlení“ vlasů. Způsobuje totiž jejich poškození a lámání. Pro mytí vlasů používej vhodná regenerační šampón. Růst vlasů urychlit nelze. Obvykle dorůstají rychlostí 1 až 1,25 cm za měsíc, tedy 12 až 15 za rok.

14.09.2017

Dnes jsem se vzbudil, slyšel jsem křupnutí a bolest penisu. Na první pohled to vypadá jako kdyby se nic nestalo. Je to OK?

Jakub, 18 let

Milý Jakube,

Křupnutí zcela jistě nevycházelo z penisu. Tím totiž neprochází žádná kost, nýbrž je tvořen měkkými tkáněmi. Zvukový projev mohl vycházet z jiné části těla, nejspíše doprovázel nějaký neopatrný pohyb, který jsi vykonal ve spánku a který tě vzbudil. Bolest penisu mohla být způsobena například jeho sevřením mezi tělem a povrchem lůžka (matrací), případně prudkým pohybem pánve, k němuž mohlo dojít rovněž ve spánku před probuzením.

13.09.2017

A jak mám sportovat na břicho?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pokud máš na břiše nadměrné zásoby tuku, snaž se je nejprve omezit (rady a pokyny najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Teprve poté můžeš začít s posilovacími cviky. Pokud bys totiž měl na břiše nadbytek tuku, nemělo by posilování břišních svalů očekávaný efekt, neboť svaly by byly „schované“ pod tukovou vrstvou.
Pro posílení břišního svalstva můžeš použít například následující cviky:

  • Sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihem. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
  • Zvedání pánve – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.
  • Plank – lehneš si na zem na břicho, opřeš se o lokty a předloktí a poté se vzepřeš tak, aby ses dotýkal podlahy pouze předloktími a špičkami nohou. Zbývající části těla jsou rovné a napřímené, břišní svaly jsou zatnuté. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.

13.09.2017

Dobrý den můžu pít vodku?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pití alkoholu ti v tvém věku zcela jistě výrazně uškodí, protože přibližně do věku 18-ti let tělo neprodukuje dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který má rozhodující úlohu během procesu štěpení alkoholu. Z tohoto důvodu alkohol účinkuje na děti a dorost jiným způsobem než na dospělé (zejména mnohem více poškozuje jejich játra a další životně důležité orgány), a proto je také podávání alkoholu osobám mladším 18-ti let zakázáno.

13.09.2017

Dobrý den můj penis se dá stáhnout jen někdy co mám dělat?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Především je třeba respektovat přirozený proces uvolňování předkožky. U některých chlapců je tento proces dovršen již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či na jejím konci. Proces uvolňování zúžené či slepené předkožky není nijak časově limitován.
Předkožku si nikdy nepřetahuj za použití násilí. Její přetahování by tě rozhodně nemělo bolet. Pokud je předkožka dosud zúžená či slepená, stahuj si ji vždy pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Jakmile pocítíš bolest, stahování zastav. Nesnaž se předkožku „roztáhnout“ nebo strhnout za žalud. Mohlo by dojít k jejímu poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním. K tomu můžeš použít například panthenolovou mast, pleťový krém či tělové mléko.
Jestliže zúžená předkožka způsobuje obtíže při močení nebo při sexuálních aktivitách, lze jejího uvolnění dosáhnout pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis. Mast se užívá obvykle po dobu čtyř týdnů. Ve většině případů je léčba kortikoidní mastí úspěšná, někdy je však třeba ji po určité době (zpravidla po půl roce) zopakovat.

13.09.2017

Dobrý den, už jsem sem párkrát psal, ohledně gynekomastie, poslední pul rok jsem měl veliké životní problémy, takže jsem se ze 70 kil vyšplhal na 92 kilo, udělal jsem za tou špatnou dobou velikou čáru, chci znovu zhubnout, před 2 roky jsem už zhubl 25 kg z 95 na 70 a viděl jsem, že mám nejspíš gynekomastii, můj plán je postupně se znovu do toho dostat, ( už jsme se o tom jednou bavili a dozvěděl jsem se od Vás, že se to dá léčit pomocí hormonů, a tak až bych zas nějako zhubl na optimální váhu, pak by jste mi mohl prosím podrobněji pomoci, na koho bych se měl obrátit atd......), za druhé, hrotil jsem moc školu na první místo, udělám to celé jinak, každou sobotu si nechám volnou, a zajistil jsem si plavání, takže jsem si oholil pubické ochlupení, jenže mám červené flíčky po oholení, nevím jestli si mám na to dát mastný olejíček, nebo zkusit vodu proti podráždění, co mám na tvář, když už jsem se ze všeho takřka dostal, chtěl bych si dát do kupy tělo, prosím Vás ještě bych se chtěl poradit po těžkém akné co jsem míval na tříslech mi zůstaly jizvičky, ty mne až tak nevadí, ale horší je jejich zabarvení, mývají tmavší zabarvení okolo, bud do hněda až do fialova, nevíte zda by mi pomohla nějaká mast, Moc a moc vám děkuji za jakoukoli odpověď, děkuji i za tuto stránku jenž mi hodně pomohla, zpráva je sice obsáhlejší, ale snad jste to dočetl, až sem. S pozdravem

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pokud trpíš nadváhou, mohlo by se jednat o tzv. nepravou gynekomastii, která je způsobena nadměrným ukládáním tuku v oblasti hrudníku. Naproti tomu při pravé gynekomastii dochází ke zvětšení prsních bradavek, případně i prsních dvorců (tmavších „kroužků“ kolem bradavek) vlivem pronikání ženských pohlavních hormonů do organismu muže či chlapce, a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. Při nepravé gynekomastii dochází k ústupu obtíží snížením tělesné hmotnosti a množství tělesného tuku, pravou gynekomastii je třeba léčit pomocí hormonálních přípravků (např. tamoxifenu). Tyto léky se vydávají pouze na lékařský předpis. Při podezření na pravou gynekomastii požádej svého praktického lékaře o poukaz na vyšetření na endokrinologii.
Je dobře, že kromě přípravy do školy si dovedeš udělat dostatek času i na odpočinek a pohybové aktivity. Ve škole totiž trávíš několik hodin denně ve stále stejné poloze (vsedě), což představuje značnou zátěž pro opěrnou soustavu, zejména pro páteř.
Plavání je naprosto ideální forma pohybové aktivity, neboť jsou při něm zapojeny všechny hlavní skupiny svalů, přitom však nezatěžuje klouby takovým způsobem, jako např. běh nebo posilovací cviky.
Kvůli plavání si ochlupení holit nemusíš. Pokud se však holit chceš, měl bys dodržovat určité zásady, aby podráždění pokožky bylo co nejmenší. Pokud máš možnost holit se elektrickým strojkem či depilátorem, využij ji. Pokud máš k dispozici pouze ruční holicí strojek (se žiletkovou hlavicí), používej pro holení dostatečné množství holicí pěny či gelu. V žádném případě nepoužívej ruční holicí strojek bez pěny či gelu. Po oholení a osušení ošetři pokožku vhodným pleťovým krémem pro citlivou pleť. Vodu po holení („kolínskou“ a podobně) nepoužívej, způsobuje podráždění. Můžeš použít rovněž speciální tělové mléko po depilaci.
Pokud se skvrnky na pokožce tvoří v důsledku zarůstání chloupků, je třeba udržovat pokožku pružnou a vláčnou, například pomocí mastného pleťového krému.
Tmavší zbarvení jizviček může přetrvávat delší dobu, jejich postupné blednutí může probíhat různým tempem. Tento proces trvá obvykle 3 až 6 měsíců, může se však protáhnout až na 2 roky. Proces restrukturace zjizvené tkáně lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodného krému či masti. V lékárně si můžeš koupit buď speciální mast na jizvy (ceny těchto přípravků jsou ovšem dosti vysoké), nebo můžeš použít panthenolovou mast. V nouzi lze využít alespoň běžný hydratační pleťový krém.

13.09.2017

Dobrý den. Poslední dobou mi vrtá hlavou jak je to vlastně s nudismem a pornem. Nechci se dívat na porno, ale zároveň si myslím, že na nahotě není nic špatného. Je povoleno se dívat na nahé osoby (na internetu), když mi ještě není 18? A jak poznám jestli se ještě jedná o nahotu nebo už o porno? Jaký na to máte názor?

Oskar210, 14 let

Milý Oskare210,

Rozhodně není pravdou, že jakékoliv zobrazení nahého lidského těla musí být automaticky považováno za pornografii. Se zobrazením nahého lidského těla se můžeme setkat například ve výtvarném umění, počínaje antickými sochami a konče moderním fotografickým aktem.
Pokud by se osoba mladší 18-ti let nesměla dívat na nahé lidské tělo, nesměla by navštěvovat nejen veřejné sprchy, sauny či nudistické pláže, ale ani galerie, muzea a podobné instituce, v nichž jsou mnohdy vystavena umělecká díla znázorňující nahé lidské tělo. Dokonce by se nesměla ani podívat do zrcadla při převlékání či v koupelně, což by jistě bylo absurdní.
Ani fotografie znázorňující nudismus (naturismus) nejsou pornografické. Například významný fotograf Jock Sturges vystavuje své naturistické fotografie po celém světě, přičemž jeho díla jsou umístěna i v tak prestižních galeriích, jakými jsou The Metropolitan Museum v New Yorku nebo Bibliothéque Nationale v Paříži.
Aby bylo možno určité fotografické či audiovizuální zobrazení považovat za pornografické, musí mít toto zobrazení sexuálně explicitní obsah. To znamená, že musí znázorňovat pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity, dále osoby v sexuálně vyzývavých polohách (například ženy s rozevřenýma nohama) a v případě mužů též zobrazení erekce.
Zobrazení samotného nahého lidského těla tedy nemusí být vždy pornografické.

12.09.2017

Dobrý den,
Mám dotaz. U ústí močové trubice mám levý "pysk" jiný než ten pravý přijde mi že ten levý je takový více nafouklý může to být způsobeno tím že jsem měl natrhlou uzdičku ??? Ale jinak se ústí močové trubice nějak nezúžilo.
Děkuji za odpověď

Guliver, 14 let

Milý Gulivere,

V přírodě jen málokdy najdeme dokonalou symetrii a také na lidském těle se vyskytují různé nerovnoměrnosti. Jednou z takových nerovnoměrností může být i výrazněji modelovaný okraj na jedné straně ústí močové trubice. Důležité je, zda nemáš kvůli tvaru ústí močové trubice nějaké závažnější obtíže při močení, tj. zda může moč volně vytékat.
Pokud bylo natržení uzdičky pouze drobné, nemuselo dojít k narušení zásobení ústí močové trubice krví. Poškození frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou) by se projevilo silným krvácením, které by se ti pravděpodobně nepodařilo zastavit a musel bys vyhledat lékařskou pomoc (navštívit pohotovost).

12.09.2017

Je možné že můj kamarád v mém věku má ochlupení na nohou?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou dány dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. U některých chlapců se ochlupení na dalších částech těla (například na nohou, na hrudníku či ve spodní části břicha) objevuje již několik let od zahájení puberty, u jiných až v jejím závěru či dokonce až na počátku dospělosti. Mezi jednotlivými chlapci mohou být značné rozdíly v dosaženém stupni vývoje tělesného ochlupení, přičemž je velmi obtížné stanovit, co je v určitém věku normální a co nikoliv.

12.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost že se klíště přisaje v blízkosti řitního otvoru i když tam mám ochlupení? ( Když jsem si utíral řitní otvor po vykonání potřeby tak mě to kousek nad otvorem bolelo.) Děkuji za odpověď

Alik, 14 let

Milý Aliku,

Výskyt klíštěte nelze vyloučit ani v blízkosti uvedeného otvoru. Klíšťata se nejraději přisávají na místa, kde je pokožka tenká a vláčná. Ochlupení pro ně nepředstavuje překážku, naopak, díky ochlupení se klíště na povrchu těla lépe zachytí. Avšak pravděpodobnost, že by klíště proniklo přes několik vrstev oblečení až k řitnímu otvoru, je poměrně nízká. Bolest v těchto místech může mít celou řadou jiných příčin, počínaje nedostatečnou hygienou a konče drobným poraněním. Pokud chceš mít jistotu, že v okolí tvého řitního otvoru je vše v pořádku, můžeš pro zkontrolování této obtížně dostupné části těla použít zrcátko.

11.09.2017

Co se dá použít jako lubrikant?

Qq, 14 let

Milý Qq,

Nejlepším lubrikantem je lubrikační gel. V lékárnách a drogeriích je volně prodejný a jeho cena nemusí být nijak přehnaně vysoká. Namísto lubrikačního gelu lze použít i různé náhražky, například pleťový krém, tělové mléko, dětský olejíček a podobně. Pokud se rozhodneš pro nějakou náhražku, vybírej si výrobky určené pro citlivou pleť.
Různé krémy, tělová mléka či oleje však nepoužívej pro pohlavní styk s kondomem. Pro použití s kondomem je určen pouze lubrikační gel na vodní bázi. Kosmetické přípravky na bázi oleje poškozují strukturu kondomu a mohou způsobit jeho znehodnocení.

11.09.2017

1) Je normální, že v mém věku ještě neumím plavat?
2) Jak se mám skamarádit s klukem, kterého vůbec neznám?

Johny, 15 let

Milý Johny,

1) Zcela běžné to není, protože výuka plavání je poměrně rozšířená nejen v základních, ale mnohdy již v mateřských školách. Nicméně pokud dosud neumíš plavat, ještě to neznamená, že se to nemůžeš naučit. Nejlépe tedy uděláš, když se přihlásíš do plaveckých kurzů. Znalost plavání se ti v životě jistě bude hodit a možná, že ti jednou dokonce zachrání život. Kromě toho plavání představuje jednu z nejprospěšnějších pohybových aktivit.
2) Pokud se chceš s někým skamarádit, měl bys o něm získat alespoň základní informace (mnoho informací na sebe člověk „prozradí“ už svým chováním, oblečením a doplňky a podobně). Většina dospívajících a mladých lidí navazuje kamarádství poměrně snadno, protože mají mnoho společného (například podobný pohled na svět, podobné zkušenosti, zájmy či záliby). Někdy však nemusí být snadné zaujmout právě toho člověka, se kterým by ses chtěl skamarádit. Kamarádství se snadno navazuje například při společném trávení volného času. Mnozí dospívající či mladí lidé se snadno skamarádí například na hřišti, v klubu mládeže a podobně. Takováto kamarádství však nemusí být příliš pevná. Pro navázání trvalejšího kamarádství má značný význam například povahová blízkost, společné zájmy a názory, v neposlední řadě i možnost pravidelného kontaktu.

11.09.2017

Dobrý den, už mám nejlepšího kamaráda od 5 třídy :) mě je 16 a mu bude taky 16 jsem o rok starší chodí na gympl a já na střední máme to ve stejném městě jsme místní a bydlí pode mnou mám jenom jeho je to nejlepší kamarád poslední dobou jsi moc nerozumíme hádáme se a nemáme žádné téma o čem se bavit má i jiné kamarády ze třídy a chodí někdy s ním ven s jeho kamarádem a tak jsem žárlivý a nevíme jak tuto situaci vyřešit chceme se spolu bavit furt a většinou jsme u něho tak prosím pomůžete naň? Než jsme se seznámili měli jsme stejné koníčky, ale dnes už jich moc nemáme. A nevíme co s tím

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

To, co popisuješ, je v období dospívání celkem běžné. Dospívající lidé si mnohdy hledají nové zájmy, koníčky a kamarády, takže se někdy stává, že už si se svými kamarády z dětství (a to i velmi dobrými kamarády) tolik nerozumí. Avšak kamarádit spolu mohou i lidé, kteří mají odlišné zájmy a záliby, pokud mají alespoň podobný pohled na svět, podobné názory a postoje nebo spolu sdílejí podobné zkušenosti či jsou si povahově blízcí. A naopak, pokud se povahy, názory a postoje dvou lidí výrazně rozcházejí, nepomohou jim při navazování či udržování přátelství a kamarádství ani společné zájmy, záliby či koníčky.
Jestliže v tobě kamarádovi noví kamarádi ze třídy vzbuzují žárlivost, nejspíše to znamená, že máš vůči svému kamarádovi stále ještě silnou citovou vazbu. V takovém případě je velmi obtížné kamarádství zkrátka ukončit, zejména pokud se jedná o tvého nejlepšího či dokonce jediného kamaráda. Pokud však máš pocit, že se od sebe čím dál tím více vzdalujete, zkus se ve svém okolí poohlédnout po nějakých nových kamarádech, kteří ti budou bližší. Východiskem pro hledání nových kamarádů mohou být společné zájmy a záliby, avšak pro navázání trvalejšího vztahu je důležitá rovněž povahová a názorová blízkost.

11.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověď

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Pravdou je, že dívky bývají v souvislosti se sexuálními aktivitami poněkud zdrženlivější než chlapci. Důvodem mohou být například obavy z neplánovaného početí, které pro dívku přece jen znamená poněkud větší zátěž než pro chlapce. Dívky si svého prvního sexuálního partnera vybírají zpravidla déle a pečlivěji než chlapci. Zatímco většina chlapců touží po uskutečnění pohlavního styku „s nějakou dívkou“, většina dívek chce mít první pohlavní styk „s tím pravým chlapcem“.
Pravdou je, že i při použití antikoncepčního prostředku (například kondomu) může k neplánovanému početí dojít. Určitým řešením by mohly být tzv. nekoitální sexuální aktivity, tedy například vzájemná masturbace či orální sex, při nichž je riziko nechtěného početí téměř nulové.
Pokud tě dívka má ráda a o sexuální aktivity má zájem, avšak stydí se před tebou svléknout, mohlo by jí alespoň pro začátek pomoci tlumené osvětlení. Pokud se dívka stydí být před tebou nahá, mohlo by k překonání studu přispět, kdybyste alespoň zpočátku nespojovali nahé tělo se sexuálními aktivitami. Když se dva lidé svléknou, ještě to neznamená, že spolu musejí mít pohlavní styk či jiné sexuální aktivity. Důležité je, aby se spolu cítili dobře a vnímali nahé tělo (jak svoje, tak i partnerovo/partnerčino) jako něco přirozeného. Přehnaný stud je daný předchozí výchovou, která v lidech vytváří určité bariéry. K překonání těchto bariér může dojít pouze ve vztahu založeném na vzájemné důvěře a porozumění. Zpočátku můžete dělat i jiné než sexuální aktivity, které vás oba baví s jsou vám oběma příjemné. K sexuálním aktivitám můžete přistoupit později, až se k nim oba dva budete cítit dostatečně připraveni.

10.09.2017

Nenapadá vás nějaký důvod proč se mi poslední dobou dělá hrozně špína mezi předkožou a žaludem? Každý večer si to myju ale vždy přes den se tam nějak vytvoří
A taky by mě zajímalo jak rostou bradavky, jetli úměrně k prsním svalům, nebo jako penis - celkem náhodně

aaa, 17 let

Milý aaa,

Záleží na tom, jakou „špínu“ máš na mysli. Mohlo by se jednat například o smegma, které vzniká odlučováním buněk ze svrchních vrstev tkání na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Smegma je hmota bílého zbarvení, někdy se uvolňuje prstencem předkožky v podobě drobných bílých kuliček, pokud si jej chlapec či muž nesmývá při koupání nebo sprchování. Jedná se o naprosto přirozenou substanci, která není projevem žádného onemocnění. Starší domněnky o tom, že smegma je údajně karcinogenní, se nepodařilo žádným vědeckým výzkumem potvrdit.
Smegma se tvoří rovněž v oblasti vnějších pohlavních orgánů žen a dívek, zejména okolo malých stydkých pysků a klitorisu. Smegma se ukládá rovněž u přibližně 25% obřezaných mužů či chlapců.
V rámci osobní hygieny postačí penis umýt jednou denně. Pro umytí žaludu a předkožky můžeš použít menší množství mýdla, které poté důkladně opláchneš. větší množství mýdla nedoporučuji, příliš by vysušovalo povrch žaludu a vnitřního listu předkožky. Pokud to považuješ za nutné, můžeš si penis mýt i dvakrát denně. Mýdlo však používej pouze 1x denně, podruhé si žalud umyj čistou vodou bez mýdla.
Ani penis, ani prsní bradavky nerostou náhodně. Podstatný vliv na jejich růst (zvětšování) mají pohlavní hormony. V případě penisu se jedná o mužský pohlavní hormon testosteron, který se tvoří ve varlatech a v menším množství v nadledvinách. V případě prsních bradavek se jedná o ženský pohlavní hormon estrogen, který do mužského či chlapeckého těla proniká z vnějšího prostředí (například z odpadních vod, protože žádná čistička odpadních vod nedokáže vyčistit pohlavní hormony, které jsou obsaženy například v hormonální antikoncepci).
U dívek dochází ke zvětšování prsních bradavek přibližně 1 rok po nástupu puberty. Nejprve se zvětšují pouze prsní bradavky (jedná se o tzv. poupětový prs), teprve později dochází k výraznému růstu mléčných žláz a pod bradavkami se začíná ukládat větší množství tukové tkáně. Dívčí prsy mají nejprve poněkud ostrý tvar a uprostřed hrudníku mezi ňadry se nachází výraznější „mezera“, později se ňadra zaoblují a postupně „přibližují“ k sobě. Během několika let vývoje se ňadra zformují do dospělého, ženského tvaru.

11.09.2017

Ahoj. Sme teraz nastúpili do školy a mali sme už telák a som videl že dosť chalanov ma oholene pod pazuchou a nič tam nemajú. Teda majú tak asi všeci okrem mňa. A sa ma potom jeden spolužiak opýtal že čo sa nehôlim že to je jak prasa a džungľa nechutne.
Tak ja neviem či je to tak nenormálne tam mat normálne chlpy jak mam ja... alebo či radšej by som sa tam mal holiť? A aj teraz keď už konci leto? Lebo teraz na telák nosím normálne tielko lebo sa dosť spotím keď cvičíme... A dole sa tiež neholím vôbec... by som sa mal tiež podľa vás? Vďaka

Lukas, 14 let

Milý Lukasi,

Pokud si dospívající či dospělí lidé holí axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží), dělají to většinou kvůli potlačení tělesného pachu. Estetické hledisko převažuje spíše u žen a dívek (například z důvodu nošení oblečeni s krátkými rukávy nebo bez rukávů), zatímco u mužů a chlapců převažuje hledisko praktické. Výrazný tělesný pach totiž vzniká především rozkladem potu, který ulpívá na povrchu axilárního ochlupení. Po oholení ochlupení se pot buď vsakuje do oblečení, nebo (spíše však jen při silnějším pocení) stéká po stranách trupu. Tělesný pach v podpaží je v důsledku oholení mírnější.
Záleží však pouze na tobě, zda se v podpaží budeš holit či nikoli. Rozhodně se nenechávej ovlivnit názorem ostatních. Tvoje tělo patří jen tobě, a tudíž pouze na tobě záleží, zda si svoje ochlupení budeš holit či jej necháš volně růst. Pokud některému ze spolužáků připadá tvoje ochlupení v podpaží nechutné, nemusí si jej prohlížet. Pokud spolužákům vadí tvůj tělesný pach, používej namísto deodorantu raději antiperspirant. Ten můžeš používat i v případě, že se budeš v podpaží holit, ovšem z důvodu možného podráždění bys jej neměl aplikovat na čerstvě oholenou pokožku, nýbrž až několik hodin po oholení.

10.09.2017

Dobrý den, chtěl bych vědět jak "stříkat". Když ejakuluju tak semeno jen vyteče a nevystříkne. Myslíte že se to dá nějak nacvičit nebo tak ?

Dobroň, 13 let

Milý Dobroni,

K ejakulaci (výronu semene) dochází díky rytmickému stahování svalů v oblasti malé pánve. Výron semene může být různě prudký. Někdy ejakulát z močové trubice pouze vytéká, jindy je jeho výron prudší. Záleží na dosaženém stupni tělesného vývoje a na stupni svalového napětí v oblasti malé pánve. Zejména na počátku puberty bývá ejakulace méně prudká než v dospělosti. Rozhodně tě tedy nemusí znepokojovat, že při ejakulaci u tebe nedochází k prudkému „výstřiku“ semene.

10.09.2017

Dobrý den je mi dvanáct a chtěl bych si nějak vydělat peníze ale nevím jak, poradíte?

David, 12 let

Milý Davide,

Dětská práce je v České republice zakázána. Pracovní smlouvu lze uzavřít pouze s osobou starší 15-ti let, která již má ukončenou povinnou školní docházku. Při zaměstnání dítěte mladšího 15-ti let hrozí zaměstnavatelům pokuta, jejíž výše může dosáhnout až 2 miliony Kč.
Přesto si nějaké peníze vydělat můžeš, ovšem pouze mimo rámec oficiálních pracovněprávních vztahů. Možná, že v tvém okolí bydlí nějací lidé, kterým bys mohl za určitou peněžitou odměnu například venčit psa, hlídat děti nebo chodit na nákupy. Avšak je třeba počítat s tím, že vykonávání takovýchto prací je spojeno s určitými riziky (například pes se může zaběhnout, dítě se může poranit a podobně).

10.09.2017

Dobrý den měl bych 2 dotazy
1) jak hluboko je prostata abych mohl provést masáž prostaty ( nejlépe v článcích prstů )
2) už ejakuluji rok a mám toho hojné množství ale pořád je to průhledné , je to normální a nebo se mám bát

--, 14 let

Milý --,

1) Předstojná žláza (prostata) se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem. Pro její dosažení postačí do konečníku zavést dva články prstu. Vyšetření se provádí jedním prstem, zpravidla ukazováčkem pravé ruky.
2) Ejakulát dospívajícího chlapce má zpravidla nižší hustotu, než ejakulát dospělého muže. Zatímco u dospělého činí podíl vody v ejakulátu 90 až 95%, u dospívajícího je podíl vody v ejakulátu vyšší, obvykle 95 až 99%. Průhlednost ejakulátu tě tedy nemusí nijak znepokojovat.

10.09.2017

Na co všechno je kortikoidní mast?

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

Kortikoidy jsou chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony kortikosteroidy, které se tvoří v nadledvinách. Různé kortikoidní masti se používají především pro léčbu kožních či revmatických onemocnění. Kortikoidy mají protizánětlivé účinky. Kromě toho blokují alergickou reakci. V urologii se kortikoidní mast používá k podpoře procesu uvolňování zúžené předkožky. Účinnost léčby fimózy (zúžení předkožky) kortikoidní mastí činí až 95%.

09.09.2017

Můžu se zeptat : Občas mám potřebu vidět ženy nebo holky, a tak si najdu na internetu fotky žen ve spodním prádle a prohlížím si je. Myslíte, že to je normální nebo mě to může nějak poškodit ?

Hubart, 14 let

Milý Hubarte,

Tvůj zájem o ženské či dívčí tělo je naprosto normální. Prohlížení fotografií žen ve spodním prádle tě rozhodně nijak nepoškodí.

09.09.2017

(...) Nezverejnovat otázku

Peter, 14 let

Milý Petere,

Jedná se o ucpané a zanícené mazové žlázky. Často se vyskytují právě okolo kořene penisu, případně v místech, kde k sobě dvě části těla těsněji přiléhají (zejména v místech přechodu mezi spodní stranou penisu a šourkem, což je jedno z „choulostivých“ míst na těle muže či chlapce).
Především doporučuji pravidelnou hygienu (mytí) vnějších pohlavních orgánů a nošení spodního prádla ze 100% bavlny. Pro zmírnění uvedených obtíží doporučuji na postižená místa nanášet zinkovou mast, kterou si můžeš koupit v lékárně.

09.09.2017

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat jak mám poznat že holka používá vycpávky na zvětšení prsou? Mně to přijde jako podvod když si tak zvětší prsa aby byla hezčí a pak když budeme v posteli zjistím že vlastně nemá tak velká ňadra? Přijde vám to normální?
Děkuji za odpověď vím že dotaz, je delší snad mně chápete.

Adam zvědavý, 13 let

Milý Adame zvědavý,

Pod vlivem masové kultury se mnozí lidé snaží „vylepšovat“ svůj zevnějšek různými triky. Jedním ze způsobů „vylepšování“ postavy a dosažení „žádoucích“ tělesných proporcí je používání různých vycpávek pod oblečením.
Některé dívky používají prsní vycpávky proto, aby si zvýšily nízké sebevědomí, jiné se tímto způsobem snaží zalíbit ostatním. Vycpávky tedy používají buď kvůli sobě, nebo kvůli druhým. Neuvědomují si, že hodnota lidské bytosti nespočívá ve velikosti prsů, a že zdaleka ne všem se musí líbit velké, bujné poprsí.
Pouhým okem dokáže prsní vycpávky „odhalit“ spíše jen znalec, pro nezkušeného dospívajícího chlapce nemusí být na první pohled dostatečně zřetelné, zvláště když uvážíme, že prsní vycpávky se neustále zdokonalují, aby byly anatomicky co nejvěrohodnější.
Otázkou je, zda lze kvůli používání prsních vycpávek někoho odsuzovat či zavrhovat. Zvláště pro dospívající, ale i pro mnohé dospělé, je velmi obtížné nepodlehnout mediálně rozšiřovanému kultu tělesné dokonalosti. Přitom pokud chlapec dívku opravdu miluje a opravdu mu na ní záleží, jistě na ní dovede ocenit řadu jiných vlastností, než jsou rozměry určitých částí těla. Rozumný chlapec ví, že milá a laskavá dívka, byť s menšími ňadry, si zaslouží více pozornosti, než dívka, která sice dovede ohromit prsními vycpávkami, přitom však může mít celou řadu negativních osobních vlastností.
Než navážeš s dívkou důvěrný vztah, který vás přivede až „do postele“ (tedy k erotickým aktivitám), měli byste se lépe a důkladněji poznat. Ne však kvůli tomu, abys zjistil, zda dívka používá prsní vycpávky, ale spíše kvůli tomu, abyste se oba přesvědčili, že se k sobě opravdu hodíte, že si rozumíte, vzájemně si důvěřujete a doopravdy se milujete.
Dejme tomu, že si najdeš dívku, se kterou se budete mít natolik rádi a natolik si budete rozumět a důvěřovat, že spolu zahájíte pohlavní život. A dejme tomu, že v posteli zjistíš, že dívka nemá tak velká ňadra, jak ses domníval. Znamená to, že ji kvůli tomu najednou přestaneš mít rád?

09.09.2017

Dobrý den mám dotaz. Zhruba před 30 minutami mi začala vystřelovat do pravého třísla z pravého varlete divná bolest, nejedná se o trvalou nýbrž o přerušovanou. Chtěl bych vědět co to znamená popřípadě co s tím mohu dělat. Děkuji za odpověď

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Bolest v tříslech může mít různé příčiny, počínaje namožením svalu, přes zvětšení uzlin až po zánět nadvarlete (epididymitidu). Pokud bolesti neustupují, doporučuji navštívit lékaře.

09.09.2017

Dobrý den, přemýšlel jsem o tom, že bych chtěl zhubnout, na spoustě stránek jsem četl, že je nejlepší cvičit dané cviky a pak to doplňovat nějakým sportem, či běháním, plaváním atd... Mě, ale sporty moc nebaví, vlastně vůbec .jak bych teda podle vás měl zhubnout tuk na břiše?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Pro snížení tělesné hmotnosti a redukci nadměrných tukových zásob doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatkem pohybu. Vyber si nějakou pohybovou aktivitu, která tě bude bavit. Pokud tě nebaví žádný sport, můžeš věnovat více času chůzi, která představuje jednu z nejběžnějších forem pohybu, a přitom nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Chůzi v terénu (na ulici, v parku, na výletech a podobně) bys měl věnovat alespoň 2 a půl hodiny týdně, nepočítá se chůze uvnitř budov (doma, ve škole a podobně). Ještě účinnější by bylo plavání, pokud možno 2x týdně po dobu 1 hodiny.
Denní příjem potravy by sis měl rozdělit do pěti až šesti jídel. Nevynechávej svačiny. Existují potraviny, kterým by ses měl při hubnutí vyhýbat (obzvláště tzv. bílé pečivo, k němuž patří světlé rohlíky, housky a podobně), naproti tomu některé potraviny můžeš konzumovat ve větším množství, například zeleninu (některé druhy zeleniny obsahují až 90% vody). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

09.09.2017

Je normální že masturbuji levou a jsem pravák?

Tobias, 13 let

Milý Tobiasi,

Většina mužů a chlapců masturbuje tzv. dominantní rukou, tedy praváci pravou a leváci levou. Při masturbaci se lateralita (přednostní používání pravé či levé ruky) projevuje dokonce výrazněji, než při psaní. V minulosti byli leváci při výuce psaní ve školním věku  často „přeučováni“ na praváky, avšak mnozí z nich, přestože se naučili psát či kreslit pravou rukou, i nadále používali levou ruku pro řadu běžných činností včetně masturbace. V dnešní době se však takovéto „přeučování“ rozhodně nedoporučuje, protože může vést k vážnému narušení duševního zdraví jedince.
Jinak ovšem záleží pouze na tobě, kterou ruku budeš při masturbaci používat. Důležité je, aby pro tebe tato činnost byla příjemná a pokud možno i pohodlná.

08.09.2017

Aho,j je nějaká průměrná výška trupu a nohou? Jako že nohy mají měřit tolik a tělo tolik.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Proporční rozměry jednotlivých částí lidského těla procházejí v dětství a dospívání zásadními změnami, a tudíž stanovení průměrných hodnot je velmi problematické.
Ve výtvarném umění existují pro zobrazení proporcí lidského těla určitá pravidla, tzv. kánony, jejichž základem je tzv. modul, což je určitá základní míra (v malířství to bývá výška hlavy), od níž se odvozují rozměry dalších částí těla. Takovéto kánony vyhovují výtvarníkům, avšak z lékařského a vědeckého hlediska nemají žádný význam. V medicíně má význam pouze takové určování rozměrů a proporcí, které se opírá od určitých částí skeletu (kostry), které lze stanovit s dostatečnou přesností.
Jak jsem již naznačil, v období dospívání dochází ke změnám tělesných proporcí (období dospívání se někdy též nazývá obdobím „druhé vytaženosti“, neboť se zvyšuje podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce). U dospělého jedince s ukončeným růstem tvoří délka horní končetiny přibližně 44 až 45% tělesné výšky, délka dolní končetiny 52 až 56% tělesné výšky. Přitom platí, že relativní délka končetin (tedy jejich délka v poměru k tělesné výšce) je u mužů vyšší než u žen.
Kromě toho existují značné individuální rozdíly v poměru mezi délkou trupu a délkou končetin. Mezi dvěma krajními typy (tj. typ leptosomní s dlouhými končetinami a krátkým trupem a typ eurysomní s krátkými končetinami a dlouhým trupem) však existuje nepřeberné množství „přechodných variant“. Význam vzájemných vztahů mezi rozměry jednotlivých částí těla však nelze přeceňovat. V minulosti byla nauka o rozměrech a proporcích lidského těla zásadním způsobem zneužita v rámci rasistických koncepcí a sloužila mimo jiné k vyhledávání a následné likvidaci „rasově nevyhovujících“ osob. Mimo jiné i z tohoto důvodu přistupuje seriózní věda k uvedené problematice velmi opatrně.

08.09.2017

(...) Jen odpověď, dotaz prosím skrýt

Gabriel, 16 let

Milý Gabrieli,

Jedinou absolutní indikací obřízky (tedy jediným případem, v němž je třeba ji provést) je vzácné kožní onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), a to v případě, že předchozí léčba kortikosteroidy nevede ke zlepšení stavu. V ostatních případech není nutné uvedený zákrok provádět.
K léčbě onemocnění, o němž se zmiňuješ v dotazu. lze využít antibiotika, antimykotika a kortikoidy. Úlevu mohou přinést rovněž koupele v antiseptickém roztoku (hypermanganu).

07.09.2017

Od 1. do 31. Júla som robil kliky (4x25). Od začiatku Augusta ich robím 150 (5x30). Do teraz nevidím, nepociťujem zmenu. Stal som sa vážne silnejším?

Juro, 14 let

Milý Juro,

Prováděním kliků se posilují zejména svaly horní části těla. Efektivita posilovacích cviků do značné míry závisí na správné technice jejich provedení. První výsledky se dostavují zpravidla po několika týdnech cvičení. Rozhodně však nedoporučuji zvyšování dávek. V každé sestavě bys měl vykonat nejvýše 20 cviků a denně nejvýše 5 sestav. Při vyšší zátěži hrozí poškození kloubů, zvláště u osob, jejichž růst dosud nebyl ukončen.

07.09.2017

Zdravím, hodně se zajímám o medicínu, stavbu lidského těla a různě kolem na toto téma. Minulý rok jsme to probírali v biologii a opravdu se mi tento obor zalíbil! Proto se chci zeptat, jestli byste mi nemohl doporučit nějaké knihy, kde bych si mohl přečíst něco více o lidském těle, jeho stavbě, zajímavostech a i klidně o péči o ně nebo něco podobného. Také mám ještě dotaz na to, co si myslíte o tom, že mi spolužáci ve škole říkají “Pájo”, je to pěkné oslovení nebo spíše dětské/nezdvořilé? Děkuji.

NoNameX, 15 let

Milý NoNameX,

Mohl bych ti doporučit učebnici Anatomie od prof. Radomíra Čiháka, jejíž cena je však poměrně vysoká. Pro základní orientaci v lidském těle si můžeš zakoupit jakýkoliv anatomický atlas.
„Pája“ je jedna z domáckých variant jména Pavel (podobně jako Kája – Karel, Vláďa – Vladimír aj.). Pokud si takto nepřeješ být oslovován, popros spolužáky, aby ti říkali jinak. Samotné oslovení „Pájo“ však není nijak neslušné nebo nezdvořilé.

07.09.2017

(...) (nezveřejňovat dotaz)

Šéf, 12 let

Milý Šéfe,

Vyrušení při masturbaci jistě není příjemná věc, a proto by sis měl pro tuto činnost najít dostatek klidu a soukromí. Masturbovat můžeš například ve svém pokoji nebo v koupelně. Pokud by tě rodiče při masturbaci přece jen vyrušili, nejsi povinen cokoliv vysvětlovat. V žádném případě by ses neměl omlouvat. Omluvit by se měli spíše rodiče, kteří naruší tvoje soukromí při vykonávání takto intimní činnosti. Tvoje tělo patří tobě a záleží výhradně na tobě, zda a jak často budeš masturbovat.

07.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověd

Tyler, 15 let

Milý Tylere,

Je od tebe hezké, že chceš na vašich schůzkách platit společnou útratu, ale pokud si to dívka výslovně nepřeje, měl bys ji nechat, aby za sebe zaplatila sama. Tobě by to možná nečinilo potíže a rád bys zaplatil za oba, jenže dívka by se mohla cítit příliš zavázána. V horším případě by mohla mít pocit, že se snažíš koupit si její náklonnost. Pokud tedy dívka chce svoji část útraty zaplatit sama, měl bys jí to umožnit.

06.09.2017

Dobrý deň. Ja som vo filme videl ako sa niekto porezal a doktor vedel určiť či sa to zahojí alebo či to treba zašiť. Ako to vedel? Kde sú miesta kde sa to zahojí a kde nie?

Edgar, 11 let

Milý Edgare,

Uzavření řezné rány suturou (sešitím) je nutné v případech, kdy dojde k poškození velkých tepen a žil, dále při poranění šlach a při hlubším poranění v místech s větším množstvím podkožního tuku. Záleží tedy nejen na hloubce rány a rozsahu krvácení, ale i na vlastnostech zasažené tkáně.

06.09.2017

Dobrý den, když je muj penis v klidu tak mi jde předkožka stáhnout až za žalud ale poté když se dostaví erekce nemohu ho přetáhnout stejným způsobem co mám dělat aby to šlo?

Asd, 15 let

Milý Asd,

Obtíže s přetahováním předkožky při erekci jsou v pubertě poměrně časté, vyskytují se přibližně u 15 až 20 % dospívajících chlapců. Pokud si můžeš předkožku bez obtíží přetahovat alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení. V naprosté většině případů dojde k postupnému uvolnění předkožky během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů, a to bez jakéhokoliv zákroku.
Pokud by k uvolnění nedošlo a relativní zúžení předkožky by ti způsobovalo problémy (například při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. Ve většině případů je tato léčba úspěšná. Pokud by obtíže přesto přetrvávaly, lze provést plastiku předkožky, což je chirurgický zákrok, jímž se rozšíří zúžený prstenec předkožky, aniž by došlo ke ztrátě erotogenní tkáně.
Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a nesnažit se ji za každou cenu přetahovat silou. Předkožku si při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest. Proces přirozeného uvolňování zúžené předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti či pleťového krému pro citlivou pleť). Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

06.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověď

Zdenek, 15 let

Milý Zdeňku,

Uvedené bolesti mohou souviset s rychlým růstem dlouhých kostí. Častěji se objevují u dívek než u chlapců, a to zejména ve věku 12 až 14 let. Nicméně to neznamená, že u chlapců se vyskytovat nemohou. Úlevu při těchto bolestech mohou poskytnout teplé obklady či masáž končetin. Při výskytu obzvláště prudkých či přetrvávajících bolestí je však vhodné provést vyšetření na ortopedii.

06.09.2017

Dobrý den je mi čerstvě 14 let a můj penis má při erekci 17,5cm, obvod při erekci 13cm a bez erekce 10cm přijde mi že je až moc velký ale když jsem ho včera ukázal poprvé své holce řekla že je malý. Je to opravdu malé nebo to připadá jen mojí holce?

Hafík, 14 let

Milý Hafíku,

Rozměry penisu, které v dotazu uvádíš, jsou ve věku 14-ti let opravdu nadprůměrné. Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm.
Avšak některé dívky mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy. Pokud se tvoje dívka domnívá, že penis, jehož délka při erekci činí 17,5 cm, je malý, nejspíše ji v životě čeká ještě mnoho zklamání. Vyšší než uvedené rozměry (zejména délka při erekci) by totiž výrazně překračovaly i průměrné rozměry penisu dospělého muže.

06.09.2017

Dobrý den ze školou jedeme na výlet kde budeme spat a jam mam každé ráno erekci nechci aby to někdo viděl co mám dělat.

Lilo, 12 let

Milý Lilo,

Ranní erekce je v období dospívání naprosto normální. Dostavuje se pravidelně již na počátku puberty. Je velmi pravděpodobné, že podobný „problém“ jako ty mají i ostatní tvoji spolužáci. Ve skutečnosti se však nejedná o zdravotní problém, naopak, ranní erekce je dokladem toho, že tvoje tělo funguje tak, jak má.
Pokud si nepřeješ, aby si někdo erekce všiml, můžeš se po probuzení posadit na posteli a počkat, dokud erekce neodezní. Doba odeznění ranní erekce však může být různě dlouhá. Tuto dobu se můžeš pokusit zkrátit například tím, že zaměříš svoji pozornost na řešení nějakého obtížného problému, například si můžeš v duchu počítat složitější matematické příklady (násobení dvouciferných čísel a podobně). Další rady, jak lze erekci částečně zakrýt, najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje“. Avšak některé pokusy o „zamaskování“ erekce mohou být nakonec ještě nápadnější, než erekce samotná.

05.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, líbí se mi můj kamarád a chtěl bych s ním mít řekněme důvěrný kontakt. Poradil by ste mi jak se ho na to zeptat nebo naznačit. Předem děkuji za odpověď.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Důvěrný tělesný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace, avšak mnozí dospívající si jej vykládají právě jako projev homosexuality. Mezi dospívajícími (zvláště pak mezi chlapci, zatímco dívky mívají v tomto směru mnohem méně předsudků a celkem běžně se mezi sebou například líbají nebo objímají při setkání či při loučení a podobně) je poměrně silně rozšířena homofobie neboli strach z homosexuality. Projevy homofobie někdy přerůstají až do agresivních forem. Zejména ti dospívající, kteří mají o své vlastí sexuální orientaci určité pochybnosti, reagují velmi odmítavě na vše, co by mohlo nějakým způsobem „ohrozit“ jejich heterosexuální identitu.
Pokud tedy máš zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, především bys v něm neměl vyvolat obavy, že jej považuješ za homosexuálně orientovaného.

05.09.2017

(...) pls nezobrazovat

Titanic, 13 let

Milý Titanicu,

Nemusíš se obávat, protože výuka biologie či sexuální výchovy na základních či středních školách obvykle nezachází do takových podrobností, o nichž se v dotazu zmiňuješ. O reprodukční soustavě se nejspíše učit budete, a tudíž získáte i více či méně podrobné informace o tělesných rozdílech mezi příslušníky mužského a ženského pohlaví, avšak rozhodně se nemusíš obávat, že by někdo chtěl tyto rozdíly demonstrovat na konkrétním „exempláři“, tedy například na tobě. Ke znázornění uvedených rozdílů slouží ilustrace v učebnicích, případně anatomické modely nebo jiné učební pomůcky. Stejně tak se nemusíš obávat, že by v rámci sexuální výchovy došlo na nějaké „praktické ukázky“, jejichž zařazování do školní výuky by ostatně bylo naprosto nepřípustné.

05.09.2017

Někdy masturbuju i když nechci. Co se mi to děje?

Šéf, 12 let

Milý Šéfe,

Sexuální potřeba bývá v období dospívání obzvláště silná, a to z důvodu zvyšující se úrovně hladiny pohlavních hormonů.
Nejsnadnějším, nejbezpečnějším a společensky nejpřijatelnějším způsobem, jak mohou dospívající jedinci svoji sexuální potřebu uspokojovat, je masturbace. Někteří dospívající masturbují proto, že chtějí dosáhnout příjemných pocitů, jiní masturbují naopak proto, aby se zbavili pocitů nepříjemných (například zvýšeného psychického napětí).
V minulosti se někteří lidé mylně domnívali, že sexuální potřebu lze uspokojit i jinými než sexuálními aktivitami. Například se tvrdilo, že když chlapec hodně sportuje, nemusí masturbovat. Dnes již víme, že to není pravda, stejně jako víme, že například potřebu přijímání potravy nelze uspokojit delší dobou spánku. V každém případě je masturbace naprosto přirozená činnost, která má značný význam pro tělesné i duševní zdraví dospívajícího jedince.

04.09.2017

Dobrý den, je mi 12 let a šourku mam takové vystouplé žilky nebo něco tomu podobného, nevím co to je a tak se ptám jestli to není nejaka nemoc. Děkuji

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Výrazné žilky na šourku jsou naprosto normální. Mají obvykle červené zbarvení a nejzřetelněji jsou vidět, když je kůže šourku napnutá.

04.09.2017

Zdravím :) posledné dni ma hrozne svrbí celý žaluď... Dnes keď som si lepšie prezrel predložky s umyl ju som si všimol že mám na nej dva malé pupáky ktoré nie sú  nijako sfarbené len svrbia..mm nejedná sa o nejakú chorobu ? Som gay sex som ešte nemal iba pred cca týždňom som sa bozkával s kamarátom a spoločne sme honili a dotýkali sa žaluďmi

Miki, 18 let

Milý Miki,

Některé kožní a pohlavní choroby jsou vysoce infekční, a tudíž k jejich přenosu stačí již samotný tělesný kontakt, zejména kontakt pohlavních orgánů. Společná masturbace je z tohoto hlediska poměrně bezpečná, avšak při kontaktu pohlavních orgánů (například při aktivitě zvané „frot“, při níž dochází k jejich vzájemnému tření) může k přenosu infekce dojít. Doporučuji tedy návštěvu dermatovenerologického oddělení (tj. oddělení kožních a pohlavních chorob) nejbližšího zdravotnického zařízení.

04.09.2017

Jak a do kolika let se dá naučit tvrdé souhlásky R a Ř? Mám s tímhle problém a zním kvůli tomu jako blbec..

Men, 17 let

Milý Mene,

Náprava vad řeči a poruch výslovnosti je možná i v dospělosti. Doporučuji navštívit foniatra či logopeda, který ti na základě vyšetření doporučí vhodný postup.

04.09.2017

Dobry den připadám si jako gay když ke mne přišel kamarád tak jsem chtěl s ním onanovat ale on řekl ne a byl na mě naštvaný.je to v pořádku?

Fanda, 13 let

Milý Fando,

V období dospívání nemusí být zájem o tělo a tělesné projevy vrstevníků téhož pohlaví projevem homosexuality. Nemusíš si připadat „jako gay“ jen kvůli tomu, že chceš masturbovat s kamarádem. Počet lidí, kteří v období dospívání zažili společnou masturbaci s vrstevníkem téhož pohlaví, je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší, než počet homosexuálně orientovaných jedinců.
Pokud však kamarád o společnou masturbaci nemá zájem, měl bys jeho odmítnutí respektovat.

04.09.2017

Ahoj,
co je to torze varlete, jak se odstraňuje?

Jaroslav, 13 let

Milý Jaroslave,

Testikulární torze neboli „překroucení“ varlete je velmi nebezpečný stav spočívající v zaškrcení cév v semenném provazci. Vzniká nepřirozeným otočením varlete kolem své osy o více než 180°. Tím dochází k omezení nebo dokonce přerušení zásobování varlete okysličenou krví.
Při torzi varlete pacient pociťuje prudkou bolest v šourku, nastává otok a zarudnutí šourku, objevují se horečky, nevolnost, zvracení a šok. Účinná léčba je možná nejpozději do šesti hodin od vzniku takovéhoto překroucení a zaškrcení.
V celkové anestezii se nejprve provádí pokus o detorzi (otočení varlete) za účelem obnovení přítoku krve do varlete, v závažnějších případech je třeba provést chirurgický zákrok. Někdy se provádí také tzv. orchiopexe neboli upevnění varlete k vnitřní stěně šourku, čímž se do budoucna zabrání dalšímu opakování torze.
Při běžné manipulaci s šourkem (např. prohmatávání varlat) se není třeba torze obávat. Vzniká spíše v důsledku úrazu či křeče, zejména pokud jsou semenné provazce příliš volné a umožňují snadné otáčení varlete podél jeho osy.

04.09.2017

(...) Prosím zobrazit jen odpověd.Děkuji

Fantom, 16 let

Milý Fantome,

Tvůj postup při hubnutí není správný. Jíst bys měl pravidelně, a to alespoň 5x denně. Pokud jeden den hladovíš a další den se hodně najíš, tělo si vytváří větší zásobu tuku „na horší časy“. Jestliže budeš jíst pravidelně, ukládání tuku by nemělo být tak výrazné.
K potravinám, kterým by ses měl vyhnout, patří zejména bílé pečivo (například světlé rohlíky, housky a veky) a živočišné tuky (sádlo, máslo). Více jez zeleninu, tmavé pečivo, případně ryby a drůbež. Můžeš jít také ovesnou kaši, která tě zasytí, aniž bys po ní ztloustl.
Kromě úpravy jídelníčku doporučuji i pohybové aktivity, zejména plavání (je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, avšak na rozdíl od běhu nebo posilovacích cviků tolik nezatěžuje klouby).

02.09.2017

Jak být ve třídě oblíbený? Hodně se bojím, že až půjdu do školy, nebudu si mít s kým sednout a tak. Co mám dělat?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

Především bys ze sebe neměl dělat někoho, kým nejsi. Buď sám sebou, protože pokud nebudeš upřímný, ostatní to brzy poznají. Neříkej ostatním vždy jen to, co od tebe chtějí slyšet a nechlub se vlastnostmi, které nemáš. Když budeš upřímný a nebudeš se přetvařovat, lidé to ocení. Pokud si naopak všimnou, že děláš všechno možné pro to, aby ses jim zalíbil, přestanou si tě vážit.
K ostatním lidem buď vlídný a nepovyšuj se nad ně. Chovej se přátelsky, ale nenuceně. Pokud se s někým nechceš přímo kamarádit, nenuť se k tomu, ale přesto se k takovému člověku chovej zdvořile.
Nedovol druhým lidem, aby tě využívali nebo ti dokonce ubližovali. Když se k tobě někdo bude chovat nevhodným způsobem, například se ti bude posmívat nebo tě ponižovat, nenech si takové chování líbit a dej mu najevo, že takové chování je pro tebe nepřijatelné. Nebraň se ale tím, že budeš někomu nadávat nebo napadat. Zesměšňování a ponižování se lépe ubráníš tím, když dáš najevo, že znáš svoji hodnotu, vážíš si sám sebe a dovedeš druhému v klidu a bez emocí sdělit, co ti na jeho chování vadí. Avšak ani ty sám by sis nikdy neměl z nikoho dělat legraci nebo někoho ponižovat. Lidem, kteří dělají špatné věci, se snaž vyhýbat, jinak hrozí, že se sám dostaneš do potíží.
Zajímej se o ostatní, snaž se nenápadně zjistit, jaké mají zájmy a záliby. Tím získáš řadu námětů k rozhovorům. Pokud si však chceš s někým povídat, dávej pozor, abys jej neoslovil v momentě, když má moc práce, nebo když právě nemá dobrou náladu.
Občas můžeš být i humorný, ale nesnaž se ze sebe dělat šaška a všechny kolem sebe bavit. Zpočátku bys sice možná někoho dobře pobavil, časem bys ale začal ostatním jít na nervy. Když někdo řekne dobrý vtip, zasměj se, ale se smíchem to nepřeháněj.
Aby se ostatní cítili v tvé blízkosti dobře, věnuj dostatečnou pozornost svému zevnějšku. Tvoje oblečení nemusí být přehnaně drahé, ale mělo by být čisté a upravené. Každý den se sprchuj a čisti si zuby. Pokud se hodně potíš, používej antiperspirant. Nevybírej si však příliš výrazné vůně, protože někomu by mohly být nepříjemné. Nesnaž se ostatní ohromit tím, že máš nějakou dražší věc, než oni.
Pokud chceš být oblíbený, musí tě ostatní lidé dostatečně znát. Neboj se tedy s ostatními mluvit o svých zájmech a zálibách a při vhodných příležitostech se neboj vyjadřovat svůj názor.
Nechovej se jako zoufalec, který se za každou cenu snaží najít si kamarády a zavděčit se ostatním, i kdyby kvůli tomu měl začít krást nebo brát drogy. Pokud si budeš vážit sám sebe, pokud budeš čestný a upřímný, dbát o svůj zevnějšek, vystupovat klidně a chovat se k lidem hezky a zdvořile, budou to nakonec ostatní, kdo bude o kamarádství s tebou usilovat.

02.09.2017

Kolik stojí potrat a musel bych ho holce zaplatit, kdyby došlo k nechtěnému početí a ona to dítě nechtěla?

Men, 17 let

Milý Mene,

Cena interrupce (potratu) obvykle činí několik tisíc Kč. Interrupce není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž si ji pacientka hradí sama. Výjimkou jsou pouze vzácné případy, kdy je zákrok na základě doporučení lékaře proveden v zájmu ochrany života a zdraví těhotné ženy.
Pokud by se tvoje partnerka rozhodla pro potrat, platit bys za ní nemusel. K potratu ji nikdo nesmí nutit, protože má právo si dítě ponechat. Pokud se přesto rozhodne podstoupit potrat, záleží jen na tobě, zda ji v tomto rozhodnutí, které je problematické z hlediska zdravotního i morálního, finančně podpoříš. Lépe bys však udělal, kdybys partnerku přesvědčil, aby si dítě ponechala. Nepovažoval bych za příliš odpovědné, kdyby chtěla své dosud nenarozené dítě zahubit například kvůli budování kariéry nebo z jiných důvodů, které lze těžko stavět proti hodnotě lidského života. Navíc není zcela vyloučeno, že v budoucnu by dívka v důsledku provedení interrupce již nemohla opět přijít do jiného stavu.
Samozřejmě, že neplánované rodičovství není ve vašem věku snadné, avšak každý souložící pár musí s takovouto možností předem počítat a být připraven přijmout rodičovskou odpovědnost.
Pokud bys se svojí přítelkyní chtěl uzavřít sňatek, podle platného práva to není vyloučeno ani před dosažením 18-ti let věku. Zákon o rodině totiž stanoví, že soud může povolit uzavření manželství i nezletilému, pokud už dosáhl věku 16-ti let (samozřejmě, že tohoto věku musí dosáhnout oba dva lidé, kteří chtějí sňatek uzavřít). Takovéto povolení soud vydává zejména v případech, že mladistvý pár čeká společné dítě.
Ale i kdybyste se rozhodli do manželství nevstupovat, vaše rodičovská práva tím nezanikají. Nicméně do doby, než by alespoň jeden z vás dosáhl věku 18-ti let, by dítě muselo být alespoň formálně svěřeno do péče osoby starší 18-ti let (např. někoho z prarodičů dítěte, tj. rodičů tvé přítelkyně nebo tvých rodičů). Pokud byste však manželství na základě povolení soudu uzavřeli, získali byste tím zletilost, a tudíž i právní způsobilost k výchově vašeho společného dítěte.
Do značné míry záleží i na tom, jak se k otázce neplánovaného rodičovství neplnoletých postaví jejich rodiče. Většina z nich bývá alespoň zpočátku nemile zaskočena, protože něco takového nečekali. Rozumní rodiče však brzy překonají první šok a jsou ochotni svým dětem ve zvládání této jejich náročné životní situace pomoci a v rámci svých možností je podporovat. Najdou se však i rodiče, kteří na těhotenství své nezletilé dcery reagují s nepřiměřenou prudkostí a hněvem, ba dokonce ji přesvědčují či přímo nutí k tomu, aby podstoupila potrat. Avšak k podstoupení potratu nesmí být nikdo nucen, tedy ani osoba neplnoletá. Jestliže by rodiče dívky požádali lékaře o provedení potratu, ale dívka by nesouhlasila a tomuto zákroku vážně odporovala, je lékař povinen k jejímu názoru přihlédnout. Potrat by mohl provést pouze v případě, že by komplikace v průběhu těhotenství ohrožovaly dívčin život.
Vůči své dceři mají rodiče vyživovací povinnost, takže kvůli tomu, že odmítne podstoupit potrat, ji rozhodně nemohou vyhnat z domova. Avšak i kdyby se takto zavrženíhodného jednání přece jen dopustili, ještě to neznamená, že by dívka musela skončit na ulici, protože o těhotné dívky či nezletilé matky, které z různých důvodů nemohou žít ve své rodině, se stará stát.
Úkolem chlapce, který dívku přivedl do jiného stavu, je stát jí věrně po boku, trávit s ní co nejvíce času, projevovat jí lásku a poskytovat jí morální oporu. Pokud tvoje partnerka přijde do jiného stavu, doporučuji vám, abyste si společně pořídili nějakou naučnou knížku o průběhu těhotenství, kde získáte řadu užitečných rad a informací. Těhotenství totiž není jen záležitostí samotné nastávající maminky, ale i jejího citlivého a ohleduplného partnera.

02.09.2017

Dobrý den, mám takový menší problém a to s močením. Nevím čím to je, ale nejde se mi vymočit v blízkosti někoho. Například na záchodech nechodím na mušle, protože pokud v místnosti nejsem sám, prostě to nejde. Nevím jestli to není třeba ze stresu a strachu, ale je mi to celkem nepříjemné. Někteří kluci, ale dokáží močit vedle sebe, plus si při tom povídat... nechápu proč já ne... Děkuji za odpověď

MR. N., 14 let

Milý MR. N.,

Některým chlapcům (ale i dospělým mužům) se stává, že mají problém vymočit se na společných záchodech, např. ve škole nebo třeba v restauraci a podobně. Jednou z příčin může být i to, že se stydí vytáhnout si penis z kalhot v přítomnosti někoho dalšího. Potíže s močením na společných WC však mohou mít i složitější příčiny. Někteří chlapci mají na společných záchodech pocity strachu či úzkosti. Do jisté míry jsou takové pocity pochopitelné – když totiž chlapec či muž používá pisoár („mušli“), stojí při tom obrácený čelem ke zdi, takže nevidí za sebe, a navíc má jednu nebo obě ruce „zaměstnané“, což jej činí zranitelným. Mnozí chlapci mají nepříjemné zkušenosti s tím, že je např. na školních WC někdo při močení vyrušil (například do nich zezadu vrazil) a kvůli těmto nepříjemným zkušenostem jim dělá problém se vymočit u pisoáru a raději se zamykají do kabinky.
Pokud ti dělá obtíže použít pisoár na společném WC, může se postupně naučit tento problém překonat s pomocí několika jednoduchých triků:

  • Zkoušej „trénovat“ močení u pisoáru v době, kdy na WC chodí méně lidí (třeba při volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním).
  • Pokud je to možné, vyber si pisoár na kraji řady. Budeš tak alespoň z jedné strany chráněný.
  • Když máš potíže se „spuštěním“ proudu moči, zkus použít nějaký „spouštěcí rituál“ – například si v duchu počítej do deseti a mysli na to, že až napočítáš „deset“, tak spustíš.
  • Ovládání proudu můžeš doma trénovat také jednoduchým cvičením, které se nazývá „stop – start“. Spočívá v tom, že při čurání úmyslně přerušíš proud, chvíli počkáš, a potom zase „spustíš“. Tímto způsobem se naučíš lépe ovládat příslušný svěrač.
  • Pokud se ti nepodaří vyčurat se u pisoáru, můžeš se nakonec jít „schovat“ do kabinky, ale nevzdávej se. Mysli na to, že příště se to třeba povede.

02.09.2017

Dobrý den mám dotaz
Můj táta pracuje v stánku a vedle nás je jeden dospělí kluk a on často na mě kouká a když táta jde na záchod tak já to tam mám hlídat a o mi často pomáhá když potřebuji tak mi pomůže když mi něco spadne tak to zvedne a jednou si ke mě sednul blíž a tzv ťukal do vozíku abych se na něj podíval a já se nepodíval no a nevim co si mám myslet a též se mi možná on líbí
Jo a jsem kluk hezky den či večer

PlayMan, 13 let

Milý PlayMane,

Pokud ti dospělý člověk s něčím pomáhá, je to od něj hezké. To, že se na tebe často dívá, ještě nemusí být projevem sexuální náklonnosti. Pouze v případě, že by se dotyčný dopustil nevhodného chování, které by tě obtěžovalo, by ses měl svěřit někomu blízkému, například tatínkovi.
S pomáháním tatínkovi u stánku bys to neměl přehánět, protože v ČR platí zákaz práce dětí mladších 15-ti let (mladistvý ve věku 15 až 18 let může pracovat v případě, že má ukončenou povinnou školní docházku), přičemž za porušení tohoto zákazu hrozí uložení pokuty až do výše dvou milionů Kč. Jako osoba mladší 18-ti let navíc neneseš tzv. hmotnou odpovědnost, a tudíž od tebe nikdo nemůže vyžadovat, abys hlídal jakýkoliv majetek (např. zboží či peníze z tržby). Za případné ztráty neneseš právní odpovědnost.

02.09.2017

Dobrý den, mám 2 dotazy:
1.) Dá se železo ve stravě doplňovat rzí?
2.) Můžu z častého používání Jodisolu dostat otravu jódem?

Tom, 17 let

Milý Tome,

1) Doplňování železa konzumací rzi (oxidu železitého) nedoporučuji, způsobila by podráždění trávicí soustavy (bolest břicha, nevolnost, zvracení). Rovněž konzumaci doplňků stravy s obsahem železa příliš nedoporučuji, a to z důvodu rizika předávkování. Nadbytek železa vede k vyšší produkci hydroxylového radikálu, který ničí buňky a buněčné struktury. Zvýšené ukládání železa v organismu může vést k poškození jater, srdce, slinivky břišní, kloubů a varlat. Namísto doplňků stravy bych doporučil raději konzumaci potravin bohatých na železo ( sušené hřiby, fazole, čočka, mák a sója, z potravin živočišného původu pak zejména játra).
2) Předávkování sprejem jodisol dosud nebylo popsáno.

01.09.2017

Chtěl jsem se zeptat jestli mi v obchodě prodají kondomy

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud si je půjdeš koupit do lékárny nebo do drogerie a pokud na jejich zakoupení budeš mít peníze, musí ti je prodat.