Co a jak se mění?

Úplně první změnou, kterou na sobě chlapci na počátku puberty pociťují, je zvětšování varlat. Od narození až do věku 10 až 12 let mají varlata stále stejnou velikost. Pak ale začínají nápadně růst. Jenom během prvního roku puberty se jejich velikost zdvojnásobí. A v dalších letech růst varlat pokračuje.

Zvětšování objemu varlat během puberty

Měření objemu varlat se provádí pomocí tzv. orchidometru, což je sada dvanácti dřevěných modelů varlat o objemu od 1 do 25 mililitrů, které jsou navlečené na šňůře. Tohle vyšetření se ale provádí pouze u chlapců s projevy opožděné či předčasné puberty. Na běžných preventivních prohlídkách se měření orchidometrem neprovádí, varlata se kontrolují pouze pohmatem (většinou na prohlídkách ve 13, v 15 a v 17 letech).

 

Obrázek vlevo: měření objemu varlat pomocí orchidometru

Kromě varlat se mění také šourek. Ten se během puberty zvětšuje, takže varlata pak visí trochu níž, než v dětství před pubertou. V kůži na šourku se postupně tvoří více kožního barviva, a proto je na konci puberty o něco tmavší, než okolní části těla.

U většiny mužů a chlapců nejsou obě
varlata stejně vysoko. Levé varle většinou visí níž než pravé, ale může to být i naopak. Varlata visí tímhle způsobem kvůli tomu, aby nepřekážela při chůzi.

Zajímavé je, že většina chlapců má pravé varle trochu větší, než levé. Tenhle rozdíl je ale většinou tak malý, že při běžném pohledu ani není vidět.

Uložení varlat v šourku, mimo břišní dutinu, má také svůj význam. Pro svůj zdravý vývoj a správné fungování totiž varlata potřebují o pár stupňů nižší teplotu, než je běžná tělesná teplota. Zatímco normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36 - 37 °C, varlata pro své správné fungování potřebují přibližně 34 °C. Kdyby byla varlata umístěna uvnitř těla (jako jsou třeba játra nebo ledviny), bylo by jim tam moc horko.

Šourek pomáhá udržovat stálou teplotu varlat ještě jinak. Když je chlapci zima nebo plave ve studené vodě, šourek se svraští, a tím přitiskne varlata blíž k tělu, aby se ohřála (jako na obrázku vlevo). Když má chlapec horečku nebo se třeba koupe v moc horké vodě, šourek se naopak uvolní a protáhne dolů, takže varlata visí dál od těla (přesněji řečeno dál od břišní dutiny), aby se mohla ochladit (jako na obrázku vpravo). Když se teplota varlat upraví, šourek se vrátí do svého normálního stavu.

Ve varlatech se tvoří mužský pohlavní hormon, testosteron, což je chemická látka důležitá k tomu, aby chlapec získal mužné rysy. Proto se nejprve musí zvětšit varlata, aby mohla vyprodukovat dostatek testosteronu, který se následně "spotřebovává" na všechny další změny.

Přibližně za jeden rok od začátku puberty se začne zvětšovat také penis. Nejprve do délky, později i do šířky.

Okolo kořene penisu se objevují první chloupky. Jsou o něco tmavší a silnější, než chloupky na jiných místech těla. Začínají růst buď jako proužek okolo kořene penisu, nebo jak dva chomáčky po stranách penisu. Nejprve jsou chloupky rovné nebo zvlněné, u starších chlapců kudrnaté. Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) je zpočátku řídké,  ale postupem času houstne a také se rozšiřuje jeho rozsah (zvětšuje se plocha porostlá chlupy).

O něco později začínají růst chloupky také v podpaždí. Odborný název pro chlupy v podpaží je axilární ochlupení.

Pod nosem se objevují první vousy, i když zpočátku jsou mnohem tenčí a světlejší, než později v dospělosti.

Další změny se týkají mohutnosti svalů, šířky ramen a vůbec celkového tvaru postavy. Tělo postupně ztrácí své dětské proporce a dostává typické mužské tvary. Chlapcům se také mění hrtan a hlasivky, takže jejich hlas se stává hrubším a hlubším. Této změně hlasu z dětského na mužský se cizím slovem říká mutace.

U některých chlapců nastupuje tělesné dospívání dříve a u jiných později. Ani rychlost růstu a vývoje není u všech stejná. Chlapecká puberta začíná zvětšováním varlat. To se může objevit kdykoliv mezi 10. a 13. rokem věku. Pohlavní dospívání trvá několik let a na jeho konci chlapci dosahují úplné pohlavní zralosti.

Na obrázku je zachycen tělesný vývoj v období dospívání. Jednotlivé postavy odpovídají přibližně věku 10, 13 a 15 let, ale v tempu tělesného vývoje ve skutečnosti existují individuální rozdíly – někteří chlapci dospívají rychleji, jiní pomaleji. Puberta není závod.

Tělesné změny se mohou objevit i dříve nebo později, než je obvyklé. Každý chlapec se vyvíjí svým vlastním tempem. Následující tabulka znázorňuje přehled tělesných změn v průběhu dospívání. Křížky v tabulce vyznačují průměrný věk nástupu (či pokračování) každé z uvedených změn.

Když se první změny (především zvětšování varlat) objeví u chlapce už v devíti letech nebo dříve, říká se, že má předčasnou pubertu. A naopak, když se neobjeví ani ve věku 13 let, pak má chlapec opožděnou pubertu. Ale oba tyto případy se objevují vzácně.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018