Co a jak se mění?

Úplně první změnou, kterou na sobě chlapci na počátku puberty pociťují, je zvětšování varlat. Od narození až do věku 10 až 12 let mají varlata stále stejnou velikost. Pak ale začínají nápadně růst. Jenom během prvního roku puberty se jejich velikost zdvojnásobí. A v dalších letech růst varlat pokračuje.

Zvětšování objemu varlat během puberty

Měření objemu varlat se provádí pomocí tzv. orchidometru, což je sada dvanácti dřevěných modelů varlat o objemu od 1 do 25 mililitrů, které jsou navlečené na šňůře. Tohle vyšetření se ale provádí pouze u chlapců s projevy opožděné či předčasné puberty. Na běžných prohlídkách se měření orchidometrem neprovádí, varlata se kontrolují pouze pohmatem.Vlevo: měření objemu varlat pomocí orchidometru

Kromě varlat se mění také šourek. Ten se během puberty zvětšuje, takže varlata pak visí trochu níž, než v dětství před pubertou. V kůži na šourku se postupně tvoří více kožního barviva, a proto je na konci puberty o něco tmavší, než okolní části těla.

U většiny mužů a chlapců nejsou obě
varlata stejně vysoko. Levé varle většinou visí níž než pravé, ale může to být i naopak. Varlata visí tímhle způsobem kvůli tomu, aby nepřekážela při chůzi.

Zajímavé je, že většina chlapců má pravé varle trochu větší, než levé. Tenhle rozdíl je ale většinou tak malý, že při běžném pohledu ani není vidět.

Uložení varlat v šourku, mimo břišní dutinu, má také svůj význam. Pro svůj zdravý vývoj a správné fungování totiž varlata potřebují o pár stupňů nižší teplotu, než je běžná tělesná teplota. Zatímco normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36 - 37 °C, varlata pro své správné fungování potřebují přibližně 34 °C. Kdyby byla varlata umístěna uvnitř těla (jako jsou třeba játra nebo ledviny), bylo by jim tam moc horko.

Šourek pomáhá udržovat stálou teplotu varlat ještě jinak. Když je chlapci zima nebo plave ve studené vodě, šourek se svraští, a tím přitiskne varlata blíž k tělu, aby se ohřála (jako na obrázku vlevo). Když má chlapec horečku nebo se třeba koupe v moc horké vodě, šourek se naopak uvolní a protáhne dolů, takže varlata visí dál od těla (přesněji řečeno dál od břišní dutiny), aby se mohla ochladit (jako na obrázku vpravo). Když se teplota varlat upraví, šourek se vrátí do svého normálního stavu.

Ve varlatech se tvoří mužský pohlavní hormon, testosteron, což je chemická látka důležitá k tomu, aby chlapec získal mužné rysy. Proto se nejprve musí zvětšit varlata, aby mohla vyprodukovat dostatek testosteronu, který se následně "spotřebovává" na všechny další změny.

Přibližně za jeden rok od začátku puberty se začne zvětšovat také penis. Nejprve do délky, později i do šířky.
Okolo kořene penisu se objevují první chloupky. Jsou o něco tmavší a silnější, než chloupky na jiných místech těla. Začínají růst buď jako proužek okolo kořene penisu, nebo jak dva chomáčky po stranách penisu, které se k sobě postupně přibližují, až vytvoří souvislý proužek. Nejprve jsou rovné nebo zvlněné, u starších chlapců kudrnaté. Pubické ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů) je zpočátku řídké,  ale postupem času houstne a také se rozšiřuje jeho rozsah.

Vlevo nahoře: Dospívající pečlivě sledují změny, k nimž na jejich těle dochází

O něco později začínají růst chloupky také v podpaždí. Odborný název pro chlupy v podpaží je axilární ochlupení.

Pod nosem se objevují první vousy, i když zpočátku jsou mnohem tenčí a světlejší, než později v dospělosti.

Další změny se týkají mohutnosti svalů, šířky ramen a vůbec celkového tvaru postavy. Tělo postupně ztrácí své dětské proporce a dostává typické mužské tvary. Chlapcům se také mění hrtan a hlasivky, takže jejich hlas se stává hrubším a hlubším. Této změně hlasu z dětského na mužský se cizím slovem říká mutace.

U některých chlapců nastupuje tělesné dospívání dříve a u jiných později. Ani rychlost růstu a vývoje není u všech stejná. Chlapecká puberta začíná zvětšováním varlat. To se může objevit kdykoliv mezi 10. a 13. rokem věku. Pohlavní dospívání trvá několik let a na jeho konci chlapci dosahují úplné pohlavní zralosti.

Tělesné změny se mohou objevit i dříve nebo později, než je obvyklé. Každý chlapec se vyvíjí svým vlastním tempem. Následující tabulka znázorňuje přehled tělesných změn v průběhu dospívání. Křížky v tabulce vyznačují průměrný věk nástupu nebo pokračování jednotlivých změn.

Když se první změny (především zvětšování varlat) objeví u chlapce už v devíti letech nebo dříve, říká se, že má předčasnou pubertu. A naopak, když se neobjeví ani po dosažení věku 14 let, pak má chlapec opožděnou pubertu. Ale oba tyto případy se objevují vzácně.