Co se mi to s ním děje?

Uvnitř penisu se nachází velké množství miniaturních komůrek. Stává se, že tyto komůrky se naplní větším množstvím krve. Penis při tom ztvrdne a napřímí se. Přitom se jeho délka zvětší ve srovnání s klidovým stavem, kdy volně visí dolů. Chlapci tomu říkají, že "se postaví", nebo že "stojí". Ale spisovný název pro tohle ztvrdnutí a napřímení je ztopoření penisu neboli erekce.

Při erekci penisu dochází oproti klidovému stavu (kdy penis volně visí dolů) k několika změnám:

  • penis je tvrdší
  • jeho délka se prodlouží
  • směřuje většinou dopředu nebo nahoru
  • někdy dojde i k částečnému nebo úplnému shrnutí předkožky za žalud 

 

      

V klidovém stavu visí penis volně dolů, je měkký a pružný. Při erekci se penis napřímí, prodlouží, ztvrdne a naroste jeho objem.

Během puberty se erekce u chlapců objevuje často, třeba i několikrát za den. Přitom erekce trvá různě dlouhou dobu a může mít různé příčiny. Někdy je to těsné spodní prádlo, jindy ji chlapec má proto, že dlouho sedí (třeba ve škole, ve vlaku nebo při jízdě na kole). Při erekci penis směřuje dopředu nebo i mírně nahoru, takže když ji chlapec zrovna má, je to na něm i přes vrstvu oblečení trochu vidět.

Sklon penisu při erekci

Při erekci může penis směřovat buď vzhůru, nebo kolmo k tělu, nebo i mírně dolů. Většině chlapců či mužů směřuje penis při erekci kupředu nebo mírně vzhůru (tedy pod úhlem 0 až 90°).Erekce pod úhlem 95° a více (tedy směrem dolů) se vyskytuje přibližně u 25 % mužů a chlapců, viz tabulka vpravo. Sklon penisu při erekci  však zpravidla nemá vliv na schopnost pohlavního styku.
 

 

Úhel sklonu penisu při erekci se může pohybovat v rozmezí 0 až 180° (sklon penisu na obrázku vlevo činí 70°).

 

 


 

 

Zakřivení penisu při erekci

Přibližně u 55,5 % mužů a chlapců směřuje penis při erekci kupředu, u 29,1 % mírně doprava a u 12,8 % mírně doleva. U zbývajících 2,6 % je zakřivení vyšší, než 20° (viz obrázek vpravo s vyznačením uvedeného úhlu).
Zakřivení penisu, tj. jeho směřování do strany, je dáno způsobem jeho upevnění v těle. Kromě zakřivení existuje i tzv. zalomení penisu, jehož příčinou je deformace topořivých těles. K tomuto stavu však zpravidla dochází pouze v důsledku úrazu.
Mírné zakřivení penisu (tedy do 20 až 25° na tu či onu stranu) není třeba nijak řešit. Silnějšího zakřivení či dokonce zalomení penisu lze řešit hormonální léčbou.

Co se děje při erekci uvnitř těla?

Tělo penisu se totiž skládá z podélných topořivých těles (viz obrázek níže), která jsou tři. Horní stranu penisu tvoří dvě topořivá tělesa (nazývají se corpora cavernosa penis, na obrázku pod písmenem A a B). Spodní stranu penisu tvoří jedno topořivé těleso (nazývá se corpus cavernosum urethrae, na obrázku pod písmenem C), kterým prochází močová trubice (urethra). Při erekci se tato topořivá tělesa naplňují krví, a právě díky tomu se penis zvětšuje, prodlužuje a stává se pevnějším. Uvnitř těla se nachází několik svalů, jejichž napínání a uvolňování způsobuje, že krev může do topořivých těles přitékat, nebo z nich naopak odtékat. Když krev z topořivých těles odtéká zpět do těla, erekce ochabuje tak dlouho, až se penis opět vrátí do klidové polohy. U dospívajících chlapců se často stává, že erekce trvá velmi dlouho.

Vnitřní stavba penisu. V průřezu jsou vyznačena topořivá tělesa penisu (A, B) a topořivé těleso močové trubice (C).

Erekce se dostavuje i ve spánku, hlavně brzy ráno před probuzením. Noční a ranní erekce je výsledkem složitého reflexu. Ranní erekce většinou ochabuje brzy po prvním ranním vymočení. I když to někdy může dělat potíže, protože při erekci je močová trubice uvnitř penisu ze všech stran sevřená, takže močení je namáhavější, než když penis volně visí dolů.

V určitém věku je normální, že se ranní erekce dostavuje každodenně

Častá erekce v období dospívání je ale naprosto normální a svědčí o tom, že chlapec se vyvíjí zdravě. Pro většinu chlapců je ale problém, když se u nich erekce objeví v nevhodnou chvíli. Třeba když je kolem hodně lidí. V takovém případě se snaží erekci zakrýt, protože se bojí nežádoucích pohledů a posmívání.

Erekce může být způsobena různými mechanickými podněty a dostavit se může také při dlouhém sezení, třeba během jízdy ve vlaku.

Jak „zamaskovat“ erekci v „nesprávnou“ dobu na „nesprávném“ místě?

Jednoduchý způsob, jak "zamaskovat" erekci, je dát si obě ruce do kapes. Tím se celá přední část kalhot jaksi nadzdvihne, takže "vyboulené" místo v rozkroku už není tak nápadné.

Nebo se dá přední část kalhot něčím zakrýt. Třeba novinami nebo nějakou částí oblečení. K tomu se dobře hodí například mikina nebo bunda.

Větším problémem může být erekce v plavkách. Někteří chlapci dávají přednost plážovým šortkám či plavkám s dlouhými a širokými nohavicemi, které sice dovedou erekci lépe zamaskovat, ale jsou nepohodlné pro plavání. V přiléhavých plavkách bez nohaviček je plavání pohodlnější, ovšem erekce v nich je zřetelně viditelná a někdy se stává, že část penisu se do takových plavek už prostě nevejde. V takovém případě nezbývá než se co nejrychleji vzdálit z dohledu ostatních lidí. Pokud to z nějakého důvodu není možné (například kvůli velké vzdálenosti od nejbližšího vhodného místa, kde by se chlapec mohl „schovat“), může být řešením poloha vleže na břiše nebo vsedě s nohama skrčenýma a přitaženýma k tělu. Přitom je ale nutné postupovat velmi opatrně a nedělat prudké pohyby, protože ztopořený penis by mohl být bolestivě sevřen mezi dvěma částmi těla nebo mezi tělem a zemí, což by mohlo vést k jeho poranění.

Pokud chlapec potřebuje, aby ho erekce rychle přešla, může si také zkoušet počítat různé složité příklady. Třeba násobit dvouciferná čísla. I když se mu příklad nepodaří vypočítat, jeho pozornost se přesune jiným směrem. Když usilovně přemýšlí, erekce ho brzy přejde.

Další možností je posadit se za stůl a přisunout se i s židlí co nejvíc k desce stolu. Nebo se prostě kamkoliv posadit, protože vsedě není erekce tak nápadná, jako vestoje. Jindy se chlapci všelijak předklánějí, dávají si nohy křížem přes sebe, sedí ve všelijakých prapodivných polohách a podobně. To ale není zrovna nejlepší způsob, protože při tom může dojít i k poranění penisu. Vždycky je lepší tu trapnou chvilku nějak vydržet, než si zbytečně ublížit.


Někteří chlapci mají pocit, že když mají erekci, tak to všichni lidé kolem vidí. To ale nemusí být vždycky pravda.

Když si chlapcovy erekce všimne dospělý člověk, tak se zpravidla snaží dělat, jako kdyby si ničeho nevšimnul. Dospělý člověk totiž ví, o co jde. Problém může nastat, když si erekce u chlapce všimne jiný dospívající člověk (spolužák, spolužačka). Lidé se většinou nejvíc smějí tomu, čemu nerozumí. A protože někteří dospívající ještě nemají o lidském těle a jeho zdravém fungování  zcela úplné znalosti, někdy se klukovi posmívají, když si všimnou jeho "zvednutých" kalhot.

Nejlepší, co chlapec může dělat, je takové posmívání prostě ignorovat.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018