Samovyšetření varlat

Mezi nejčastější zhoubná onemocnění u dospívajících chlapců a mladých mužů patří rakovina varlat. Nejvíce ohroženou věkovou skupinu představují chlapci a mladí muži ve věku 15 až 25 let.
Vzhledem k tomu, že při včasném odhalení rakoviny varlat je úspěšnost léčby poměrně vysoká (až 95%), měl by se každý mladý chlapec naučit jednoduchou metodu samovyšetření varlat, která mu za jistých okolností může i zachránit život.

Samovyšetření varlat se provádí jednou za měsíc. Nejlepší je provádět samovyšetření ihned po koupání či sprchování, protože po koupání nebo sprchování v teplé vodě je šourek uvolněný a nahmatání případných neobvyklých útvarů na povrchu varlat je snadnější.

Samovyšetření varlat by nemělo trvat déle než 5 minut a nemělo by bolet.

Každé varle se vyšetřuje zvlášť, a to oběma rukama (obrázek vpravo). Ukazováčky a prostředníčky obou rukou se přiloží na spodní stranu varlete, zatímco palce se položí na přední stranu. Poté je třeba pomocí jemného posunování šourku mezi prsty a palci „ohmatat“ povrch varlete, zda na něm není malý  hrbolek přibližně o velikosti hrášku, což by mohl být nádor. 

Někteří chlapci mohou být znepokojeni, když při samovyšetření nahmatají nadvarle, které mylně pokládají za nádor. Nadvarle je orgán, který se nachází na zadní straně varlete, kdežto případný nádor by se spíše objevil vepředu či po straně varlete. Navíc nadvarle je podlouhlé, kdežto případný nádor by byl kulatý. Konečně, nádor by byl tvrdší, než nadvarle.

Na obrázku vlevo je nadvarle vyznačeno šipkou.

Kromě nadvarlete se uvnitř šourku nachází ještě tzv. semenné provazce, které zajišťují spojení varlat (nadvarlat) s tělem. Semenný provazec je tvořen vazivovým pouzdrem, v němž se nachází varlová tepna, varlová žíla, chámovod (slouží k odvádění spermií z nadvarlete do dalších částí rozmnožovací soustavy) a nervová vlákna.

Ne každý hrbolek na varleti musí být nutně projevem rakoviny. Může se jednat třeba o drobnou uzlinku nebo nezhoubný nádor. V každém případě je důležité se obrátit na lékaře, jakmile si chlapec při samovyšetření nahmatá na varleti něco neobvyklého.

Samovyšetření se provádí v poloze vestoje, pro snadnější přístup k varlatům při něm lze stát s jednou nohou pokrčenou a opřenou (jako na obrázku vlevo).
Při vyšetřování levého varlete pokrčíme a opřeme levou nohu, při vyšetřování pravého varlete pravou.


Zákeřnost nádorových onemocnění spočívá v tom, že nebolí. Pokud chlapec či muž pociťuje ve varlatech bolest, má to zpravidla jiné příčiny, než nádorové onemocnění. K nejčastějším příčinám bolesti varlat patří:

  • mechanické poškození, například v důsledku silného úderu
  • narušení přítoku krve do varlete v důsledku torze (překroucení či zaškrcení semenného provazce)
  • narušení odtoku krve z varlete v důsledku tzv. varikokély
  • zánětlivé onemocnění nadvarlete či přímo varlete
  • vystřelování bolesti do varlete z jiné části těla


V každém případě však nelze bolesti varlat podceňovat a při jejich výskytu je třeba se co nejdříve obrátit na lékaře.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018