Já chci mít větší penis!

Délka mužského či chlapeckého penisu může být různá. Někteří mají penis „od přírody“ kratší, jiní naopak delší. Kromě toho také existují různé tvary penisů. Někdo má penis tenký a dlouhý, jiný jej má kratší, ale zato silnější. Neexistuje jeden „univerzální model“ pro všechny.

Jak velký penis je normální?

Někteří chlapci či muži jsou s velikostí (s délkou) svého penisu nespokojení. Myslí si, že jejich penis není tak dlouhý, jak by měl být, a přitom to ani nemusí být pravda. Dokonce i někteří chlapci či muži s naprosto normálním penisem si myslí, že právě jejich penis je „moc malý“.


Předtím, než propadneš obavám, zda tvůj penis není „příliš malý“, pozorně se podívej na následující tabulku, která obsahuje průměrné délky penisu pro jednotlivé věkové skupiny.

Poznámka: Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penis zřetelně „vystupuje“ na povrch těla (na obrázku dole je toto místo vyznačeno bílou šipkou). Namísto pravítka se pro měření doporučuje použít proužek papíru, který lépe kopíruje tvar penisu, pokud je tento např. výrazněji prohnutý. Proužek papíru je třeba přidržovat tak, aby během měření nesklouzl.

Obvod penisu se nejsnadněji změří s pomocí proužku papíru, který se obtočí kolem penisu (viz obrázek níže). Obvod penisu se na proužku papíru vyznačí tužkou.

Nakonec stačí proužek papíru roztáhnout a změřit vzdálenost mezi okrajem proužku a vyznačeným znaménkem.

Co když nemám průměrnou velikost?

Ani rozdíl jednoho nebo dvou centimetrů oproti průměru nemusí nijak vadit. Někteří lidé si myslí, že delší penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis kratší. To ale vůbec nemusí být pravda! Penis, který měří v klidu 3 cm a při erekci třeba 6, je už dost dlouhý na to, aby mohl plnit všechny své funkce (jak při močení, tak při erotických aktivitách, ať už se jedná o masturbaci nebo přímo o pohlavní styk).

Lidé nejsou stejní. Takže ani penisy různých chlapců či mužů nejsou stejné, podobně jako třeba nos nebo uši. Většina chlapců však přikládá velikosti svého penisu větší význam, než ve skutečnosti má.

Protože chlapci jsou většinou soutěživí a rádi se srovnávají s ostatními, může se stát, že se chlapec trápí, když zjistí, že rozměry jeho penisu jsou o něco menší, než u jeho vrstevníků.

Myslíte si snad, že člověk, který má velké uši nebo velký nos, je nějak „lepší“, než člověk s malýma ušima nebo malým nosem?

Je to snad nějaká „zásluha“, když má někdo větší penis, než ostatní?

Asi těžko, protože velikost svého penisu si člověk zkrátka nevybere a těžko ji může změnit. Přesto se mnohý chlapec stydí, když například při převlékání v šatnách u bazénu zjistí, že má penis o něco menší, než jeho kamarádi. Takový chlapec se cítí trapně, zejména když ho někdo na velikost či spíše „malost“ jeho penisu upozorňuje, nebo se mu kvůli tomu dokonce posmívá.

Pokud je někdo s velikostí svého penisu nespokojený, a pokud se s jeho rozměry nemůže či nechce smířit, tak hledá způsoby, jak by si svůj penis mohl „zvětšit“. Zkouší se za něj všelijak tahat, vytahovat či natahovat si ho, a dělá to tak dlouho, dokud si neublíží, nebo dokud nezjistí, že očekávaný výsledek se nedostavuje. Mnozí dospělí muži jsou pak ochotni utratit spoustu peněz za všelijaké „zaručené“ přípravky na zvětšování penisu, ať už jsou to různé „doplňky stravy“, léky či speciální mechanické aparáty na natahování penisu (jejichž používání někdy může vést i k dost nepříjemným poraněním). Jiní podstupují drahou hormonální léčbu. Ta už je o něco účinnější, výsledek se většinou dostaví, ovšem ne vždy je to výsledek trvalý.

Na různých internetových stránkách se objevují návody na všelijaké „cviky“, s jejichž pomocí lze dosáhnout prodloužení penisu. Takové „cvičení“ však má řadu úskalí, například:

  • Výsledek v podobě delšího penisu se nedostaví hned, ani během několika týdnů či měsíců. Sami autoři podobných návodů upozorňují na to, že „cvičit“ se musí alespoň rok, aby byl výsledek poznat.
  • Některé cviky mohou být nebezpečné – při „cvičení s penisem“ může dojít k různým povrchovým oděrkám, ale i k poškození kůže a cév penisu, k natažení vazů, nebo dokonce k velmi bolestivému natržení, jehož příčiny se pak na pracovišti lékařské pohotovosti musí trapně vysvětlovat.
  • U dospívajících chlapců nakonec ani nelze posoudit, zda jim „cviky“ nějak pomohly, protože i když se jim po roce cvičení penis prodlouží, tak vůbec není jisté, zda je to výsledek „cvičení“ – stejně tak dobře se může jednat o přirozený růst, pro pubertu typický.

Zanořený penis

Z výše uvedených důvodů je proto lepší žádné „cviky“ raději nezkoušet. Na druhou stranu, to, že je penis malý, může být způsobeno také nadměrným objemem podkožního tuku v oblasti dolní části břicha a podbřišku. Pokud je penis takto „zanořený“ v tuku, pak cvičení, společně s uplatňováním dalších zásad zdravější životosprávy, může skutečně ke „zvětšení“ penisu přispět. Přesněji řečeno, k „vysvobození“ větší části penisu z tukového zajetí. Ale ani s hubnutím se nesmí pospíchat. Drastické omezování tělesné hmotnosti může mít rovněž nežádoucí následky.

  

Princip zanořeného penisu – délka penisu je stále stejná, avšak při obezitě (obrázek vlevo) je část penisu zanořena v přebytečném tuku, takže penis vypadá jako kratší.

Mikropenis

To, že má někdo penis o pár centimetrů kratší, než činí průměrná hodnota pro daný věk, ještě neznamená, že je nějak nemocný. Avšak někteří chlapci či muži trpí skutečnou vývojovou vadou, která se nazývá mikropenis. Spočívá v tom, že délka penisu při erekci je alespoň dvaapůlkrát menší, než kolik činí průměrná hodnota. Jinými slovy, že délka penisu nedosahuje více, než 40% průměrné hodnoty pro danou věkovou skupinu.
Tak například, pokud je někomu 15 let, a jeho penis měří při erekci 6 cm, tak se ještě o mikropenis nejedná. Pokud by ale měřil 5 a půl cm, tak už by to mikropenis byl.

Problém zvaný mikropenis lze řešit hormonální léčbou (zejména pokud je spojený s opožděným vývojem i v jiných projevech pohlavní zralosti). Pokud je tato léčba neúčinná, lze přikročit i k chirurgickému zvětšení, což se však zpravidla provádí až v dospělosti.

Jinak ale není třeba se kvůli velikosti či malosti penisu nijak zvlášť trápit. Pokud se chlapec či muž, jehož penis nepatří zrovna k nejdelším, setká s posměchem či nevhodnými poznámkami ze strany svých vrstevníků, měl by chybu hledat spíše u nich, než u sebe.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018