Jak moc vyrostu?

Tělesná výška a hmotnost může být v době puberty velmi rozmanitá. Třeba i v rámci jedné třídy lze najít chlapce a dívky s velkými rozdíly ve výšce a váze, protože každý se vyvíjí trochu jiným tempem a vychází z trochu jiné „startovací“ výšky z doby těsně před pubertou.

Kromě toho, na začátku puberty, ve věku okolo 11 let, nastává u mnoha chlapců období tzv. „druhé plnosti“, kdy trochu přiberou na váze a trochu se zvýší podíl tělesného tuku. „Druhá plnost“ slouží k tomu, aby si tělo připravilo energetické zásoby pro následující pohlavní vývoj, neboť ten je energeticky velmi náročný. Toto období plnosti trvá obvykle jen pár měsíců, ale u někoho se může protáhnout i na několik let. Poté následuje období tzv. „druhé vytaženosti“, kdy se výrazně zvyšuje podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce (jinými slovy, spodní část těla „do pasu“ se na celkové tělesné výšce podílí více, než tomu bylo v dětství).

Ale i v pubertě může dojít k různým disproporcím (nerovnoměrnostem) ve vývoji tělesné výšky a hmotnosti.

Následující tabulka obsahuje orientační hodnoty výšky a hmotnosti podle věku. Údaje jsou odlišné pro chlapce a pro dívky, protože v průměru dosahují různých hodnot a také ke zrychlení růstu dochází u jednotlivých pohlaví v různém věku.

 

Zdroj dat: Státní zdravotní ústav České republiky © 2015


Je třeba si uvědomit, že pracujeme s průměrnými hodnotami. Ty vznikají jako výsledek porovnávání různých individuálních hodnot. Tak například tělesná výška. Představíme-li si vzorek deseti chlapců ve věku 13 a půl let, kteří měří 156, 157, 160, 161, 163, 164, 165, 168, 173 a 181 cm. Jejich průměrná výška činí tedy 164,8 cm (součet všech výšek je 1648, ten je třeba vydělit počtem jedinců, tedy deseti, a získáme číslo 164,8), i když nejnižší z nich má pouze 156 a nejvyšší přes 180 cm, takže rozdíly mezi jednotlivci mohou být značné.

To, jak moc nakonec chlapec vyroste, je částečně vrozené (lze vycházet z výšky rodičů, i když každá další generace je zpravidla o nějaký ten centimetr vyšší, než generace předchozí), částečně lze růst ovlivnit.

Dospívajícímu tělu lze pomoci především správnou životosprávou, dostatkem spánku (alespoň 8 hodin denně) a důsledným odmítáním konzumace alkoholu a jiných návykových látek.

Z potravin, které podporují růst, uvádíme např. mléčné výrobky (jogurty, tvaroh). Jedná se o potraviny bohaté na bílkoviny (což jsou látky pro budování tkání), a přitom neobsahují mnoho cukru, takže se po nich zbytečně netloustne. Dále lze doporučit vejce, ovšem v přiměřeném množství (kvůli obsahu cholesterolu).

Pokud jsou rodiče menšího vzrůstu, je pravděpodobné, že jejich děti na tom budou s výškou v dospělosti podobně. Ale nemusí to tak být vždy. navíc každá nová generace může být o něco vyšší, než generace předchozí.

Vzorec pro výpočet pravděpodobné cílové výšky na základě dosažené výšky u rodičů vypadá takto:

Tak například, pokud chlapcův tatínek měří 176 cm a maminka 168 cm, pak je pravděpodobné, že tělesná výška jejich syna bude v dospělosti někde mezi 168,5 a 188,5 cm, přičemž je dost nepravděpodobné, že by měřil méně než 168,5 cm a více než 188,5 cm (tedy pokud se u něj nevyskytne nějaká závažná porucha růstu).

Na tomto místě je třeba připomenout, že hodnota člověka nespočívá v tom, jak je vysoký, nebo jak rychle roste. V životě jsou důležitější věci. Pokud se tělesná výška liší od běžného průměru pouze o několik centimetrů, není třeba se trápit. Pouze v případě, že chlapec do konce puberty nevyroste, nebo pokud se již v rodině (u rodičů, prarodičů) vyskytuje výrazně podprůměrná výška postavy, dalo by se uvažovat o hormonální léčbě.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018