Počítačová kriminalita

V dnešní době už si většina lidí nedovede představit svět bez počítačů a bez internetu. Počítače nám pomáhají při práci a při učení, a hlavně poskytují mnoho druhů zábavy. Díky internetu a různým sociálním sítím si můžeme psát s lidmi, které od nás dělí jakákoliv vzdálenost. Jenže kromě všech možných výhod existují i rizika. Mnoho lidí totiž používá internet k páchání zločinu. A kdo není opatrný, může se snadno stát jejich obětí.

Ne každý, kdo používá internet, vystupuje pod svojí pravou identitou. To znamená, že někdo ze sebe dělá například mladého sportovce, i když ve skutečnosti je už starý a nikdy v životě nesportoval. Jiný se zase vydává za ženu, ačkoliv ve skutečnosti je muž. Nebo naopak. Někteří lidé se tím jen baví, ale jiní používají falešnou identitu k tomu, aby někomu druhému ublížili.

Proto je důležité být při používání internetu opatrný a nenavazovat důvěrné známosti s někým, koho osobně neznáme ze skutečného života. I když je to smutné, svět je plný různých podvodníků. S tím je třeba počítat.

Podle výzkumu Palackého univerzity (z roku 2014) se každé třetí dítě v České republice stalo obětí tzv. kyberšikany (například vydírání nebo sexuálního obtěžování prostřednictvím internetu).

Na internetu je důležité chránit si své soukromí. Například tím, že:

  • Nikdy nikomu nepíšeme svoji adresu ani číslo telefonu
  • Nikomu nedáváme své přístupové údaje (hesla) k uživatelským účtům (například k e-mailu nebo k profilu na sociální síti)
  • Nedáváme si schůzku s někým, koho známe jen z internetu - mohla by to být past
  • Nikomu cizímu neposíláme svoji fotografii a pokud možno své fotografie nezveřejňujeme ve veřejných profilech (tam, kde by si je mohl prohlédnout každý návštěvník)
  • Vůbec nikomu neposíláme fotografii, na které jsme nazí (dokonce ani kamarádovi nebo kamarádce - každé kamarádství totiž může jednou skončit a takové fotografie by pak mohly posloužit jako nástroj pomsty)
  • Když si nejsme jisti, zda si nás chce přidat do přátel někdo, koho známe (třeba spolužák nebo kamarád), nejprve se ho při nejbližším setkání zeptáme, zda nám psal opravdu on
  • Pokud dostaneme neslušný, vulgární či urážlivý vzkaz od neznámého člověka, nereagujeme na něj (neposíláme žádnou odpověď)
  • Na e-mailu neotevíráme přílohy u zpráv, které přišly z neznámé adresy

Když už se někdo kvůli neopatrnosti na internetu stane obětí obtěžování či dokonce vydírání, neměl by spoléhat jen na sebe. Není žádná ostuda požádat o pomoc známého člověka.

Pokud se dospívající dostane do podobného problému a stydí se o něm mluvit třeba se svými rodiči, může se obrátit na některou z linek bezpečí, například:

Linka bezpečí - tel. 116 111 (volání zadarmo)

Linka důvěry Dětského krizového centra - tel. 241 484 149

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018