Pohlavní zneužívání

Pohlavní zneužívání dětí je závažná věc. Spočívá v nevhodném sexuálním chování dospělého člověka vůči dítěti.

Patří sem především osahávání intimních míst (mezi nohama, na zadku a na prsou), pokus o pohlavní styk, masturbace dospělého v přítomnosti dítěte, nemravné návrhy a také například pouštění pornografie.

Takové jednání dospělého k dítěti je trestné!

Lidé, kteří děti zneužívají, často vyhrožují, že pokud to dítě někomu řekne, tak mu ublíží. Často však také jen spoléhají na to, že jejich oběť nikomu nic neřekne, protože se bude stydět, nebo i bát.

Stydět by se ale měl ten, kdo ubližuje mladšímu a slabšímu, a ne ten, kdo se stal obětí špatného člověka!

Je těžké s někým mluvit o pohlavním zneužívání. Na druhou stranu - pokud oběť zneužívání překoná strach a stud, tak pomůže odhalit nebezpečného člověka. A tím vlastně pomůže chránit další děti nebo dospívající před stejně nepříjemnými zážitky, jaké sám prožil.

Když už se někdo stane obětí pohlavního zneužívání, měl by se svěřit nějakému dospělému člověku, kterému důvěřuje. Nejlépe rodičům. Pokud se před rodiči stydí, může poprosit o pomoc třeba školního psychologa nebo výchovného poradce. Nebo staršího bratra či sestru, pokud už jsou dospělí.

Někdy není nablízku nikdo, komu by se dítě či dospívající mohl svěřit. Pro takový případ existují linky důvěry, například:

Linka bezpečí - tel. 116 111 (volání zadarmo)

Linka důvěry Dětského krizového centra - tel. 241 484 149