Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy dospělých osob do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu i bez uvedení důvodu.
  • Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

14.12.2018

Aká je to spoločná masturbácia?

Pity, 16 let

Milý Pity,

Společná masturbace spočívá v tom, že alespoň dva jedinci vykonávají masturbaci na stejném místě (například ve stejné místnosti) a ve stejném čase, aniž by se však jeden druhého dotýkali. Naproti tomu při vzájemné masturbaci se alespoň jeden z partnerů dotýká pohlavních orgánů druhého. Vzájemná masturbace již patří mezi párové sexuální aktivity

14.12.2018

Dobrý den, (...) trošku se bojím délky mého penisu. V klidu 8 cm a v erekci 14-15 cm. Není to málo?

Chleba, 13 let

Milý Chleba,

Uvedené rozměry penisu rozhodně nejsou malé. Naopak, vzhledem k tvému věku jsou mírně nadprůměrné (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí v klidovém stavu 5 až 7 cm a při erekci 11 až 14 cm).

14.12.2018

Dobrý den, jak to funguje? Může se dítě či mladistvý zamilovat do osoby jenž se neshoduje s jeho sexuální orientací a když se u něj projeví sexuální orientace, tak už nebude daného člověka milovat. Protože jsem slyšel, že sexuální orientace se pojí i s tím do kterého pohlaví jste schopen se zamilovat. Jak to tedy je? Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Dítě nebo dospívající člověk se může zamilovat prakticky do kohokoliv (například do kamaráda, do učitelky či do postavičky z kresleného seriálu), a to bez ohledu na sexuální orientaci, kterou lze ostatně prokázat až u jedinců starších 16-ti let.
Pravdou je, že citová náklonnost do určité míry vychází i ze sexuálních preferencí, avšak schopnost milovat druhého člověka nemusí být vázána na konkrétní pohlaví. Stejně tak je pravdou, že i citový vztah může v průběhu času procházet různými proměnami, což platí nejen pro období dospívání, ale v podstatě pro všechna období lidského života.
Důležité je především to, aby důvěrný vztah uspokojoval oba dva jedince, kteří dohromady tvoří pár. Samozřejmě, že dospělého člověka může lépe uspokojit takový vztah, který naváže s příslušníkem preferovaného pohlaví (tedy toho pohlaví, vůči němuž cítí sexuální náklonnost). Naproti tomu v období dospívání se navazování citových vztahů nemusí vždy řídit sexuálními preferencemi. Nicméně by nebylo zcela správné se v období dospívání snažit za každou cenu navázat důvěrný vztah pouze na základě domnělé či „žádoucí“ sexuální orientace.
Například někteří dospívající jedinci, které trápí pochybnosti o vlastní sexuální orientaci, mnohdy navazují povrchní milostné (v podstatě téměř ryze sexuální) vztahy s příslušníky opačného pohlaví jen proto, aby sami sobě nebo i svému okolí „dokázali“, že jsou heterosexuálně orientovaní. Výsledkem však může být mimo jiné i brzký rozpad takového vztahu, který není dostatečně pevně citově zakotven (bez ohledu na to, zda se později ukáže, že dotyčný jedinec je opravdu heterosexuálně orientován či nikoliv).
Při navazování důvěrnějších vztahů je tedy vhodnější řídit se spíše citovou náklonností nežli sexuální přitažlivostí. Nakonec i citový vztah bez párového sexu je pro všestranný rozvoj osobnosti jedince mnohem cennější, než párový sex bez citového vztahu (i když v ideálním případě by obě tyto složky měly být pokud možno v souladu).

14.12.2018

Od soboty mám návaly tepla do pravého chodidla. Návaly přicházejí čím dál častěji. Čím by to mohlo být?

Yasuo, 15 let

Milý Yasuo,

Příčiny tvých obtíží mohou být různé, přičemž v úvahu připadá například nošení nevhodné obuvi, porucha prokrvení jedné z končetin, poškození některého ze svalů či šlach dolní končetiny a podobně. Pro objasnění příčin tvých obtíží by bylo třeba provést vyšetření na ortopedii (poukaz na vyšetření ti v případě potřeby vydá praktický lékař pro děti a dorost).

14.12.2018

Som ešte panic keď som (...)?

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Jako „panic“ se hovorově označuje chlapec či mladý muž, který dosud nevykonával žádné párové sexuální aktivity. Nemusí se jednat pouze o pohlavní styk v užším slova smyslu, ale též o jakoukoliv jinou párovou sexuální aktivitu (tedy takovou, k jejímuž uskutečnění je zapotřebí sexuální kontakt dvou osob).
Samotný pojem „panictví“ je však velmi problematický, neboť neexistuje způsob, jak prokázat, zda chlapec muž již nějaké párové sexuální aktivity vykonával či nikoliv. Ostatně stejně problematické je i „panenství“ u žen a dívek, neboť ani porušení hymenu ještě nemusí znamenat, že dívka či žena již měla pohlavní styk (nehledě k tomu, že u některých dívek může být otvor v hymenu natolik velký, že ani při prvním pohlavním styku nemusí dojít k jeho porušení). S výrazy „panic“, „panna“ nebo „panenství“ je tedy třeba zacházet velmi opatrně.

14.12.2018

Jaký by měl být obvod žaludu? Je možná masturbace bez předkožky? (...) Děkuji

Týpek123, 13 let

Milý Týpku123,

Pokud je mi známo, v ČR nebyl dosud proveden antropometrický výzkum zaměřený na rozměry žaludu penisu, nicméně podle některých zahraničních výzkumů (Archana, P. a kol.: Pediatric Penile and Glans Anthropometry Nomograms, 2017) činí průměrný obvod žaludu v nejširším místě 54 až 68 milimetrů u chlapců ve věku 7 až 12 let a 68 až 80 mm u chlapců ve věku 12 až 16 let. Avšak nejsem si jistý, nakolik jsou tyto údaje využitelné pro českou populaci.
U mužů či chlapců, kteří nemají předkožku (byla jim chirurgicky odstraněna), může při masturbaci docházet k nadměrnému tření, které je způsobeno nedostatkem kožní rezervy v důsledku ztráty části kožního pokryvu penisu. Uvedený problém lze řešit použitím většího množství lubrikačního prostředku, pokud možno lubrikačního gelu (nebo alespoň jeho vhodné náhražky, například pleťového krému nebo tělového mléka pro citlivou pleť).

14.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jsou nějaké cviky na vdovský hrb. Nebo aspoň myslím že to je hrb, mám hodně vystouplý 3 krční obratle. Chodím rovně jak nejvíc to jde a hlavu se snažím mít taky rovně ale už hodně dlouho nevidím zlepšení spíš mi přijde že se to furt zhoršuje. Na kontrole páteře jsem už byl a doktor říkal že je vše v pořádku. Nevíte co by to mohlo být a jestli se toho dá nějak zbavit. Děkuji

Xx, 15 let

Milý Xx,

Pravděpodobně se nejedná o nadměrné zakřivení krční páteře, protože něčeho takového by si lékař všiml a diagnostikoval by hyperlordózu. Pokud však lékař dospěl k závěru, že se o vadu páteře nejedná, mělo by být vše v normě. Je možné, že „vystouplé“ krční obratle jsou ve skutečnosti pouze výrazněji modelované trnové výběžky, které tvoří normální součást obratlů. Přitom u dospívajících chlapců a dospělých mužů jsou výběžky obratlů (stejně jako i další kostní výběžky) výraznější, než u žen a dětí. Ostatně nápadněji vystouplé kostní výběžky patří také mezi několik znaků, na jejichž základě lze určit pohlaví jedince podle kostry (dalším takovým znakem je například tvar pánve či úhel zakřivení oblouku dolní čelisti).

14.12.2018

Musí se při močení přetahovat předkožka?

Anonym17, 12 let

Milý Anonyme17,

Nemusí. Předkožka obvykle formuje proud moči do jednoho paprsku. Při močení s přetaženou předkožkou se proud moči většinou dělí do dvou paprsků, z nichž spodní je obvykle slabší (viz obrázek). Okraje ústí močové trubice (tj. otvoru na žaludu penisu, jímž z těla vychází moč) jsou totiž ve střední části rozšířené, a proto se při močení rozevírají do tvaru osmičky (číslice „8“). Záleží pouze na tobě, zda si budeš při močení přetahovat předkožku či nikoliv. Není to nijak zvlášť prospěšné, ale ani vysloveně škodlivé.

14.12.2018

Dobrý den, když mam v erekci 16 cm a v obvodu 13 cm není to málo? Zdá se mi že mám tak 13 cm ale když si ho změřím je to 16 cm.

Dio, 15 let

Milý Dio,

Vzhledem k tvému věku jsou uvedené rozměry penisu při erekci mírně nadprůměrné, rozhodně tedy není „malý“ (průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 15-ti let 13 až 15 cm, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomto věku 11 cm). Je docela dobře možné, že při pohledu shora dolů ti rozměry tvého penisu připadají menší, avšak jedná se pouze o vizuální klam (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Pluto ze dne 13.12.2018).

14.12.2018

Ahoj, setkal jsem se s problémem a to na mém žaludu. Vždy po ejakulaci mi tak divně zrudne a při čurání mě moc bolí co s tím mám dělat.
A za druhé ze zvědavosti jsem si strčil
(...) do zadku, a nevím jak ji vytlačit, moc to bolí. Prosím pomoc

Jiří, 16 let

Milý Jiří,

Zarudnutí žaludu je s největší pravděpodobností projevem jeho zvýšeného prokrvení během vykonávání masturbace. Nejedná se o zdravotní problém. Bolest při močení může být způsobena podrážděním vnitřních stěn močové trubice, nejčastěji v důsledku infekčního onemocnění.
Zavádění cizích předmětů do konečníku rozhodně nedoporučuji, a to nejen z důvodu rizika poranění, ale i kvůli možnému uváznutí takto zavedeného předmětu v příslušné části trávicího ústrojí. U předmětu oblého tvaru s hladkým povrchem nelze vyloučit, že nakonec opustí tělo přirozenou cestou. Pokud však cizí předmět způsobuje bolest, bylo by vhodné se co nejdříve obrátit na pracoviště lékařské pohotovosti. Pracovníci pohotovosti mají s vyjímáním cizích těles z různých tělních otvorů bohaté zkušenosti, a tudíž by jim nemělo činit obtíže dotyčný předmět z tvého konečníku šetrným způsobem vyjmout.

14.12.2018

Dobrý den. Rozhodl jsem se, že budu vegetariánem, ale nevím jak to oznámit, rodičům, aby se na mě nehněvali a plně mě pochopili.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Je pravdou, že alternativní výživové směry jsou některými lidmi vnímány negativně, a tudíž je docela dobře možné, že tvoji rodiče neprojeví pro tvé rozhodnutí pochopení. Pravdou je, že pro dospívající jedince, jejichž tělesný růst dosud není ukončen, nemusí být alternativní směry výživy příliš vhodné, neboť mohou vést k nedostatku živočišných bílkovin.
Pokud už chceš být vegetariánem, doporučoval bych pro začátek zvolit méně radikální formu vegetariánství, tzv. laktoovovegetariánství. Spočívá ve vynechání konzumace masa a masných výrobků, avšak se zachováním konzumace mléka a vajec, čímž je zajištěn alespoň základní příjem živočišných bílkovin.
Pro začátek se tedy zkus s rodiči domluvit, že nebudeš konzumovat maso a masné výrobky (například salámy a podobně). Po dosažení věku 18-ti let již za svůj zdravotní stav budeš odpovídat ty sám, a tudíž budeš moci rozhodovat o tom, které potraviny budeš jíst a které nikoliv.

13.12.2018

Dobrý den, mám objem varlat přibližně 20 ml. Jsem už fyzicky dospělý muž? Jak poznat, jestli jsem fyzicky dospělý?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Uvedená hodnota testikulárního objemu se nachází těsně nad horní hranicí hodnot pro tvůj věk (normální testikulární objem u chlapců ve věku 14-ti let se pohybuje v rozmezí 5 až 19 mililitrů na jedno varle, průměrná hodnota je 11 ml na jedno varle). Přesto není vyloučeno, že u tebe ještě dojde k mírnému růstu varlat.
Pokud jde o biologickou dospělost, tu lze zcela spolehlivě prokázat pouze na základě stanovení dosaženého stupně skeletální maturace. Biologicky dospělý je člověk, jehož tělesný růst byl již ukončen.

13.12.2018

Na internetu jsem četl, že na uzávěr růstových štěrbin působí testosteron a estrogen. Co by se stalo, kdyby se mi tyto hormony snížily? Prodloužila by se mi doba růstu?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

U dívek lze výjimečně zpomalit či zastavit růst pomocí antiestrogenů, k čemuž se však přistupuje pouze v případě, že by další růst ohrožoval zdraví pacientky. U chlapců se hormonální omezování růstu neprovádí, protože pro ně představuje ještě větší zdravotní riziko než pro dívky.
Spolehlivá a bezpečná  metoda prodloužení doby růstu neexistuje. Nicméně v tvém věku by ani nemělo smysl se o nějaké oddalování ukončení růstu pokoušet. U chlapců sice dochází k ukončení růstu nejčastěji ve věku 18-ti let, avšak rozdíl dvou let oproti běžnému průměru se nepovažuje za patologický. Navíc podle údajů z tvých předchozích dotazů je tvoje tělesná výška normální, a tudíž ani není nutné tvůj tělesný růst nijak regulovat.

13.12.2018

Dobrý den, jak se pozná konec fyzické puberty?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Puberta neboli tělesné dospívání končí u chlapců či  mladých mužů tím, že se přestane zvětšovat jejich testikulární objem, tedy objem varlat. Ukončení vývoje dalších pohlavních znaků je již méně podstatné.
Nicméně je pravdou, že jediným zcela průkazným způsobem stanovení biologické dospělosti (u obou pohlaví) je uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí, a tím i ukončení růstu postavy.

13.12.2018

Je možné, aby mi při nadprůměrné masturbaci došlo sperma?

Cedrik, 15 let

Milý Cedriku,

Jakmile se v těle chlapce začne tvořit ejakulát (sperma), probíhá jeho tvorba v podstatě již nepřetržitě. Pohlavní žlázy jsou zkrátka „naprogramovány“ tak, aby zajistily tvorbu stále čerstvého ejakulátu. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by ti ejakulát v důsledku vykonávání masturbace „došel“.

13.12.2018

Vzniká na rukách viac ochlpenia pri častej masturbácii ?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Růst tělesného ochlupení je dán dědičnými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vykonávání masturbace nemá na růst ochlupení žádný vliv. Tvrzení, že kvůli masturbaci vyrostou na rukou (konkrétně pak na dlaních) husté chlupy, používali na počátku minulého století někteří lidé, kteří se mylně domnívali, že masturbovat by se nemělo. Tímto nesmyslným a zcela nepravdivým tvrzením se snažili mladé lidi od vykonávání masturbace odradit.

13.12.2018

Co se stane když budu mít pohlavní styk v tomhle věku?

Péťa, 13 let

Milý Péťo,

V tvém věku je již lidské tělo zpravidla dostatečně vyvinuté k tomu, aby mohl být uskutečněn pohlavní styk. Pokud již ejakulát obsahuje zralé spermie, může se chlapec již v tomto věku stát biologickým otcem dítěte. Problémem je, že dospívající člověk dosud není připraven na převzetí rodičovské odpovědnosti. Pokud nezletilý pár zplodí potomka, musí se o něj postarat buď stát, nebo rodiče nezletilých rodičů.
Samozřejmě, že existují tzv. antikoncepční prostředky, s jejichž využitím lze početí zabránit. Avšak žádná z metod antikoncepce není stoprocentně spolehlivá (například spolehlivost kondomu dosahuje 97%, ovšem pouze za předpokladu, že je použit správně). Nelze tedy příliš spoléhat na to, že antikoncepce zcela vyloučí riziko nechtěného početí. Pokud spolu dva lidé chtějí vykonávat párové sexuální aktivity a prozatím nemohu či nechtějí přijmout rodičovskou odpovědnost, měli by se omezit na tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy.
Další problém může představovat věkový rozdíl mezi partnery. Pokud totiž jeden z partnerů (ať už chlapec nebo dívka) již dosáhl věku 15-ti let, zatímco druhý dosud nikoliv, dopustil by se starší z partnerů pohlavního zneužití mladšího, pokud by s ním vykonával jakékoliv sexuální aktivity včetně nekoitálních. Osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat.

13.12.2018

Dobrý den, mám jedno varle, máma mi řekla ze je to v pořádku, že v 18 můžu jít na operaci a že mi tam přidaj druhé umělé, mám se bát rakoviny varlat?

Earth, 13 let

Milý Earthe,

Je smutné, když člověk z nějakého důvodu přijde o část těla, která se již neobnoví, naštěstí varlata (podobně jako například ledviny) patří k párovým orgánům, a tudíž v případě ztráty jednoho z nich zbývá ještě druhé. Ztráta jednoho varlete nezvyšuje riziko výskytu nádorových onemocnění na druhém, nicméně přesto je vhodné jednou za měsíc provádět samovyšetření (což by ostatně měli dělat i chlapci a muži, kteří mají dvě varlata).
Pokud jde o silikonový implantát, ten se vkládá do šourku v případě ztráty jednoho či obou varlat. Takovéto „umělé“ varle sice není funkční, avšak má určitý kosmetický význam (například při nošení plavek). Implantát se vkládá až po dosažení věku 18-ti let, aby byl stejně velký, jako vlastní varle, které dosahuje svého cílového objemu právě až na počátku dospělosti.

13.12.2018

Je to normální v normálu 9,5 cm obvod 11 a při erekci 16 a 13 obvod. Proč mi přijde že ho mám malýho v klidu?

Pluto, 15 let

Milý Pluto,

Uvedené rozměry penisu nejenže nejsou malé, ale vzhledem k tvému věku jsou dokonce mírně nadprůměrné. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí v klidovém stavu 6 až 8 cm a při erekci 13 až 15 cm, průměrný obvod při erekci činí 11 cm.
To, že ti penis připadá malý, může být způsobeno úhlem pohledu. Předmět nebo část těla, kterou pozorujeme ve směru shora dolů, se totiž vizuálně jeví jako menší, než ve skutečnosti je. Možná, že kdyby ses na penis díval zepředu (například před zrcadlem), nepřipadal by ti tak malý.

13.12.2018

Zdravím, dnes mě začal bolet penis. Je to taková občasná paliva bolest okolo žaludu, která jde lehce cítit i podél celé spodní strany penisu a i pod varlaty. Nevíte, čím by to mohlo být způsobené. Při močení žádnou bolest necítím.

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Popsané obtíže mohou být projevem nedostatečné hygieny, nebo se naopak může jednat o důsledek podráždění nevhodným mýdlem, které vysušuje pokožku. Na spodní straně penisu, na šourku i v rozkroku dochází ke zvýšenému pocení, přičemž zaschlý pot může způsobit podráždění těchto částí těla, které k sobě navíc přiléhají a dochází mezi nimi k tření. Avšak i nadměrné  množství mýdla či jeho nedostatečné opláchnutí může působit dráždivě. Doporučuji tedy používat mýdlo pro citlivou pokožku (případně mýdlo s obsahem hydratačního krému) a po umytí příslušných částí těla důkladně opláchnout všechny stopy mýdla vodou ze sprchy. Pokud je pokožka na daných částech těla vysušená, lze ji ošetřit například panthenolovou mastí.

13.12.2018

Dobrý den prosím zobrazit pouze odpověď, děkuji (...)

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat prakticky cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev nějaké sexuální parafilie (deviace). Pocity, o nichž se v dotazu zmiňuješ, tě tedy nemusí nijak znepokojovat.

13.12.2018

Chtěl bych se jenom zeptat,je normální, že jsem transgender FtM, který se vlastně narodil jako holka a vlastně jsem za to fakt nerad. Každý čas mám svoje vlastní pocity (...), ale kvůli tomu, s čím jsem se narodil, umím teď jen závidět ostatním. I mým spolužákům. Hrozně mě to štve. Celé té dny si přeji, abych byl kluk, abych měl penis, ale když už si všimnu, to co vlastně mám,  hrozně mě to štve a mám skleslou náladu. Pro ostatní jsem s tímhle divný, kvůli tomu se mi všichni smějí a nikdo se se mnou nebaví (...)

Frederick, 16 let

Milý Fredericku,

Je jasné, že rozpor mezi anatomickým a psychickým pohlavím představuje pro transsexuálního jedince značnou psychickou zátěž, zejména když se ve svém okolí setkává s nepochopením. Zejména období dospívání může být pro transsexuálního jedince velmi traumatizující.
Většinu tvých problémů lze řešit změnou pohlaví, kterou však lze uskutečnit pouze u dospělých osob, přičemž celý proces trvá minimálně dva roky.
Prozatím by ti mohl pomoci snad jen ohleduplnější přístup ze strany ostatních lidí, v první řadě rodičů a vrstevníků. Odmítání a posměch jsou projevem nedostatečné informovanosti širší veřejnosti o problematice sexuální identity a transsexuality. Některým lidem připadají projevy transsexuality směšné, protože si nedovedou představit, jak se cítí člověk, který v podstatě žije v těle opačného pohlaví.
Změna pohlaví spočívá v kombinaci hormonální terapie a chirurgických zákroků. Při změně pohlaví z ženského na mužské lze vytvořit tzv. neofalos (neopenis), jehož základ se vytvoří hormonálním zvětšením klitorisu a dotvoří přenesením kožního pokryvu z jiné části těla. Součástí zákroku je též modelace chybějícího úseku močové trubice. Česká chirurgická pracoviště patří v tomto ohledu ke světové špičce, avšak je třeba počítat s tím, že výkon, jehož cena se pohybuje v řádu desítek tisíc Kč, si hradí pacient sám.
Přestože pro změnu pohlaví dosud nemáš potřebný věk, již nyní se můžeš obrátit na sexuologa, který ti poskytne potřebné informace a pomůže ti překonat nelehké období před dosažením věku potřebného k provedení změny pohlaví. Osoby mladší 18-ti let sice mohou lékaře–specialistu navštívit pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, avšak jejich přítomnost při rozhovoru nezletilého pacienta s lékařem není nevyhnutelná, zejména pokud se rozhovor týká velmi intimních témat.

13.12.2018

Mám problém, když jsem (...)

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Doba potřebná k dosažení ejakulace může být u jednoho a téhož jedince či páru různě dlouhá. Průběh každého pohlavního styku je svým způsobem jedinečný, neboť je ovlivněn celou řadou okolností. Navíc u obou partnerů může docházet ke kolísání hladiny pohlavních hormonů, což má na průběh sexuálních aktivit rovněž nezanedbatelný vliv.
Rozhodně nedoporučuji používat přerušovanou soulož jako metodu antikoncepce, neboť že všech možných metod je nejméně spolehlivá.

13.12.2018

1) Je možné aby po masturbácii vyšlo z penisu spolu sperma aj krv?
2) Môže sa robiť orálny sex cez kondóm?
Ďakujem za odpovede.

Jan, 15 let

Milý Jane,

1) Možné to je, avšak jedná se o projev onemocnění vývodných cest močových nebo některé z přídatných pohlavních žláz. U zdravého jedince při ejakulaci krev z močové trubice nevychází. Pokud se u tebe vyskytuje v ejakulátu (nebo společně s ním) krev, navštiv praktického lékaře, který ti vystaví poukaz na vyšetření na urologii.
2) Kondom lze použít při jakýchkoliv sexuálních aktivitách, při nichž se používá penis, tedy nejen při pohlavním styku v užším slova smyslu, ale i při nekoitálních sexuálních aktivitách, tedy například i při orálním sexu.

13.12.2018

Dobrý den, pokud růstové štěrbiny v nohou jsou větší a uzavírají se pomaleji, než v rukou, tak mám aspoň nějakou šanci růst déle, než rok a půl?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Přibližný odhad zbývající doby růstu lze provést na základě dosaženého stupně osifikace kostí ruky a zápěstí. Rozdíl v průběhu osifikace horních a dolních končetin v tomto odhadu nehraje roli, protože při provádění odhadu se s ním již počítá.

12.12.2018

Jaký cvik mám cvičit, aby byla páteř více ohebnější abych se mohl dotýkat penisu ústy?
A ještě bych měl jeden dotaz, proč má někdo pupík "vystrčený" a někdo "zastrčený"?
Děkuji moc za odpovědi :)

Homer, 14,5 let

Milý Homere,

Lidské tělo (na rozdíl od těla některých živočichů, například psů nebo koček) není uzpůsobeno k tomu, aby se člověk mohl dotýkat ústy svých vlastních pohlavních orgánů. Takovou schopnost mají pouze osoby s hypermobilitou (nadměrnou hybností), případě sportovci, kteří se dlouhodobě zabývají gymnastikou. Provádění tzv. autofelace (tj. dráždění vlastního penisu ústy) příliš nedoporučuji, protože při ní hrozí poranění páteře.
Pokud jde o vzhled pupíku, ten je v podstatě dán již během hojení jizvy po pupečníku, které může probíhat různým způsobem. Pupík se skládá ze dvou částí, které se nazývají pupeční jamka a pupeční papila. Zatímco u některých jedinců je výraznější jamka, jiní mají výraznější papilu. Vzhled pupíku může být ovlivněn i množstvím tělesného tuku v oblasti břicha (u některých obézních lidí je pupeční papila zanořena v tuku).

12.12.2018

Mohu se zeptat, je nějaký e-shop, kde seženu lubrikační gel, bez toho aby mě někdo seřval a tak že mi není 15 atd.?

Lukkasek, 14 let

Milý Lukkasku,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, a tudíž si nikdo nesmí dovolit tě při jeho nákupu „seřvat“ kvůli tvému věku, který nejsi povinen prokazovat. Pokud v obchodě požádáš o lubrikační gel (případně si jej vložíš do košíku a půjdeš s ním k pokladně), musí ti jej prodat, protože se jedná o kosmetický přípravek, nikoli erotické zboží.
Něco jiného by bylo, kdyby sis chtěl kupovat alkohol, cigarety nebo pornografické materiály, jejichž prodejnost je omezena věkovou hranicí 18 let. Lubrikační gel je však zboží jako každé jiné. Pokud by ti jej v běžném obchodě (drogerii, lékárně) přesto odmítli prodat, doporučuji podat podnět na Českou obchodní inspekci. Za diskriminaci zákazníka hrozí provozovateli prodejny peněžitá pokuta.
Pokud se stydíš o lubrikační gel požádat, můžeš k jeho nákupu použít samoobslužné pokladny v některém z obchodních domů. V případě zaslání zboží z e-shopu poštou by mohl nastat problém s prokazováním totožnosti při jeho převzetí, navíc bys zbytečně platil náklady na dopravu.

12.12.2018

Právě, že on se určitým způsobem (aspoň podle mě) dopouští i nějaké té šikany. Spolužákovi pořád ubližuje třeba tím, že mu např. hází penál do koše a někdy od něho dostane i kopance, a prostě mi připadá, že si na něm vybijí zlost, jenomže on je takový (ten spolužák), že si to nechá líbit k a neřeší to a stále se s ním baví. Já jsem naší třídy zástupce a měl bych to říct, jenomže mi něco pořád v podvědomí říká, že to říkat nemám, i když je to takhle závažný problém a mě je ho líto.

Idk, 15 let

Milý Idk,

Popsané chování je již nepřípustné. Je velmi pravděpodobné, že spolužák, který se takto chová, má nějaké závažné problémy v osobním či rodinném životě. Bude tedy jistě i v jeho zájmu, pokud se jeho chování začne včas a vhodným způsobem řešit. Chápu, že je ti spolužáka líto, ale intervence že strany školy a úřadů může nakonec pomoci i jemu, protože se konečně někdo začne zajímat o situaci v jeho rodině, která nejspíš není zcela v pořádku.

12.12.2018

Díky za  radu, ale mám problém. Ta holka co se mi líbí tak má kluka sice s nim není šťastná a obrátila se na mě s problémem a teď třeba přijde ke mě domu a skoro celou dobu leží je to v poho?

Olomoučák, 12 let

Milý Olomoučáku,

Pokud je dívka zadaná, tedy chodí s jiným chlapcem, můžeš jí sice pomáhat, ale s navázáním důvěrnějšího vztahu bys měl počkat, až se s dotyčným chlapcem rozejde. Jestliže je její současný vztah nějakým způsobem problematický, nemělo by to trvat dlouho. Dívka však musí svůj současný vztah ukončit sama. Pokud ji její současný chlapec ubližuje, měla by se s ním rozejít co nejdříve.

12.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální že při doteku na varle mě bolí. Předem děkuji za odpověď. Jste super stránka

Anonym, zatím 13 let

Milý Anonyme,

Varlata jsou velmi citlivá a jejich stisknutí je bolestivé. Pokud však cítíš bolest varlete i při běžném doteku (aniž by sis varle vyloženě mačkal), mohlo by se jednat například o projev tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, které z varlat odvádějí odkysličenou krev. Projevuje se mimo jiné i pocitem tlaku ve varleti, které může být na dotek bolestivé. Varikokéla může být jednostranná i oboustranná (tedy na jednom varleti nebo i na obou dvou).
Jestliže je bolest silná a dostavuje se opakovaně, měl by ses svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat jej, aby tě doprovodil k tvému praktickému lékaři pro děti a dorost. V případě potřeby ti praktický lékař doporučí vyšetření na endokrinologii. Vyšetření varlat se na endokrinologickém pracovišti provádí pomocí ultrasonografu (tedy ultrazvukem) a není nijak bolestivé.

12.12.2018

Dobrý den, mám kamaráda, s kterým se znám už od školky a poslední 1 rok mi už začíná vadit, natolik že chci, aby odešel. On totiž každého poučuje o tom co dělá a navíc si dělá z každého sluhu a mně to strašně vadí a tak jsem se chtěl zeptat jak to překousnout, navíc se s ním baví většina mých kamarádů, kteří ho furt kryjí a on by je určitě přemluvil, aby se semnou nebavili. Já totiž vím že se semnou baví jen na oko. Navíc se teď začíná zajímat o holku, o kterou stojím déle než on tak mi to připadá nefér vůči mně a vadí mi už jen to když si s ní povídá. Mám dobrý pocit z toho, že s ní sedím v lavici na jednu vyuč. Hodinu, a tak moje další otázka zní jak mám postupovat dál, aby si všimla že jí mám rád.

Idk, 15 let

Milý Idk,

Je celkem běžné, že dospívajícím lidem vadí, když je někdo poučuje. Pokud se však k tobě tímto způsobem chová tvůj kamarád či spolužák, můžeš jeho poučování ignorovat. Jestliže ti na jeho chování něco vadí, můžeš mu to dát najevo, ovšem pokud možno slušným způsobem a bez zbytečných emocí.
Tvůj kamarád se možná spoléhá na to, že má mezi ostatními velkou autoritu a každý mu ve všem vyhoví, avšak rozhodně nejsi povinen někomu dělat „sluhu“. Pokud by se na tobě dopustil násilí, problém by z toho mohl mít on, nikoli ty.
Jestliže máš zájem o navázání vztahu s dívkou, kterou již delší dobu znáš, měl by ses rozhodnout pokud možno co nejdříve, zejména pokud je zřejmé, že i ona k tobě cítí sympatie. Jinak by se nakonec opravdu mohlo stát, že dívka naváže vztah s jiným chlapcem a o tebe už nebude mít zájem.

12.12.2018

Chtěl bych se zeptat, prosím to co je v závorce zakrýt (...) Děkuji

Dotaz, 12 let

Milý Dotaze,

„Nutkání“, o němž se v dotazu zmiňuješ, je ve skutečnosti nejspíše jen projevem naprosto normální zvědavosti. Nemusíš se kvůli němu nijak znepokojovat.

12.12.2018

Dobrý den, chodím plavat a nikdy jsem neměl problém teď mi trochu víc povyrostl a už se stydím nosit slipové či jiné uplé plavky ale jsem s šortkovýma pomalejší. Ale zase se na mě nikdo neotáčí.

Řepa, 16 let

Milý Řepo,

Zvětšování vnějších pohlavních orgánů je v období dospívání naprosto normální, a proto se nemusíš stydět kvůli tomu, že v plavkách poněkud nápadněji vystupují jejich obrysy.
Při výběru plavek by ses měl řídit především jejich praktickým účelem. Koupací šortky se širokými nohavicemi jsou vhodné spíše jen k rekreačním účelům (například pro pobyt na pláži), avšak při plavání v bazénu v nich zřejmě nedosáhneš nijak závratného rychlostního výkonu. Ostatně profesionální plavci nosí výhradně plavky přiléhavého střihu z elastických materiálů.
Tvůj dojem, že se po tobě všichni otáčí, může být docela dobře mylný. Někteří dospívající se domnívají, že všichni ostatní lidé neustále sledují a hodnotí jejich vzhled, což však nemusí být pravdou. Takovýto dojem může vznikat i na základě příliš kritického posuzování vlastního vzhledu.

12.12.2018

Dobrý den, přijde mi že všechno spodní prádlo na mě vypadá špatně. Mám dlouhé nohy a kratší vrch. A když najdu dobré spodní prádlo tak mi přijde jako by mi tam neseděl.

Řepa, 16 let

Milý Řepo,

V období dospívání se mění tělesné proporce, přičemž oproti dětství se zvyšuje podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce. Vzhledem k tvému věku je tedy naprosto normální, že máš nohy delší než horní část těla. U dospělého člověka činí podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce v průměru přibližně 53 až 54 %.
Spodní prádlo by sis měl vybírat pokud možno tak, aby se ti dobře nosilo. Protože v obchodech nelze spodní prádlo z hygienických důvodů zkoušet, doporučuji vždy koupit nejprve jeden kus „na zkoušku“ a v případě spokojenosti si dokoupit další. Spodní prádlo by nemělo škrtit v žádné z běžných tělesných poloh (vestoje, vsedě, vleže) a nemělo by v pase zanechávat otlaky („otisky“) od gumy. Podstatné není, jak na tobě spodní prádlo vypadá, ale jak se v něm cítíš.

12.12.2018

Chtěl bych se zeptat, v klidu mám 9 cm a v erekci 10 cm. Je to v pořádku?

Niiic, 12 (za 8 dní 13) let

Milý Niiic,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. Délka penisu při erekci je u tebe průměrná, v klidovém stavu mírně nadprůměrná, což však může být způsobeno nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Čím pružnější jsou tyto závěsné vazy, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. A naopak, u mužů či chlapců, kteří mají závěsné vazy penisu méně pružné, je zmíněný rozdíl nižší (případně není žádný, a tudíž penis se při erekci pouze zpevní a napřímí, aniž by se zároveň i prodloužil).
Nejedná se však o žádnou vadu ani poruchu. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit. Nicméně i kdybys měl (čistě teoreticky) závěsné vazy pružnější, délka penisu při erekci by se nezvýšila, pouze jeho délka v klidovém stavu by byla o něco nižší.

12.12.2018

1) Poslední dobou se cítím hodně unavený. Spím 8-9 hodin, jím zdravě ale i tak jsem prostě ospalý.
2) Masturboval jsem
(...) Nemyslíte že to s tím přeháním?

Jablkáč, 13 let

Milý Jablkáči,

1) Zvýšená únava může mít různé příčiny. V úvahu přichází například nedostatek spánku. Dospívající chlapec ve věku 13-ti let by měl spát 8 až 10 hodin denně. Další možnou příčinou únavy je akutní onemocnění. V období dospívání se únava dostavuje i v souvislosti s urychleným růstem (tzv. růstovým spurtem), který je velmi energeticky náročný. Únava může být i důsledkem stresu a psychického napětí. Doporučuji tedy zajistit si dostatek kvalitního spánku a pokud možno se vyhýbat nadměrné psychické zátěži.
2) Četnost vykonávání masturbace závisí na různých faktorech, z nichž hlavním je úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Je velmi obtížné posoudit, jak vysoká četnost vykonávání masturbace je již „přehnaná“, protože různí lidé mohou pociťovat různě silnou sexuální potřebu, což opět souvisí s hladinou pohlavních hormonů. Vzhledem k tomu, že v období dospívání dochází v těle k výraznému nárůstu produkce pohlavních hormonů, je naprosto normální, když dospívající člověk vykonává masturbaci každý den, případně i více než jednou denně.

12.12.2018

Chci se zeptat jak se mám zalíbit holce, aby se mnou chodila?

Olomoučák, 12 let

Milý Olomoučáku,

Na dívku nejlépe zapůsobíš, když se budeš chovat mile a laskavě, neměl bys však na sebe přehnaně upozorňovat. Buď upřímný a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Dívka by nejspíš brzy poznala, kdybys před ní něco předstíral, a přestala by ti důvěřovat.
Většina dívek od chlapce očekává, že bude spolehlivý (například bude plnit své sliby a nebude slibovat nic, o čem ví, že to nemůže splnit), upřímný (například nebude předstírat vlastnosti, které nemá), čestný (například nebude chodit s více dívkami najednou, vyprávět svým kamarádům podrobnosti o svém vztahu s dívkou a podobně) a ohleduplný (například nebude nutit dívku k uskutečnění pohlavního styku, dokud dívka chlapce lépe nepozná a nebude se na pohlavní styk cítit připravena).

12.12.2018

Dobrý den, když masturbuji, tak mi občas zčervená kůže zejména v pravé části hrudníku. Je to normální?

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

U některých lidí opravdu dochází při dosažení orgasmu (ať již při masturbaci, při pohlavním styku nebo jiných sexuálních aktivitách) k zarudnutí kůže na hrudníku, na krku nebo v obličeji. Začervenání se častěji vyskytuje u žen či dívek a u mladých chlapců, zatímco u dospělých mužů k němu dochází jen vzácně. Příčiny tohoto jevu nejsou zcela objasněny, pravděpodobně však souvisí se zrychlením srdeční frekvence a s důkladnějším prokrvením celého těla při orgasmu. Nejedná se o žádnou nemoc ani poruchu.

12.12.2018

Dobrý den, jak je možné, že se růstové štěrbiny v nohou uzavírají později než v rukou, když jsou nohy na rozdíl od rukou pořád vystavovány tíze celého těla?
Pokud bych chtěl hodně sportovat, tak bych měl radši volit plavání než běhání (nohy ani žádná část těla by se nezatěžovaly)?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Protože růstové štěrbiny dlouhých kostí dolních končetin jsou větší než růstové štěrbiny dlouhých kostí horních končetin.
Plavání představuje pro opěrnou soustavu menší zátěž než běh, neboť není spojeno s otřesy. Navíc voda tělo nadlehčuje. Z tohoto důvodu považuji plavání za vhodnější pohybovou aktivitu než běh, zejména pro dospívající, jejichž růst dosud nebyl ukončen. Pokud chceš běhat, doporučuji zvolit vhodný povrch (nevhodný je příliš tvrdý povrch, například beton nebo dlažba, vhodný je měkčí povrch, například atletická dráha s polyuretanovým povrchem) a obouvat vhodnou běžeckou obuv, která je k tomu určena.

11.12.2018

Dobrý den,
Máme ve třídě kluka, který je strašný debil furt je namachrovanej a kvůli tomu se s ním baví už jen jeden člověk a my všichni chceme aby odešel, už i říkal, že odejde, ale nebylo tomu tak a několikrát mě vyzíval na fight
(...) a tak nevím co mám dělat.

Opalkondizzz, 13 let

Milý Opalkondizzzi,

Chování lidí, kteří se na sebe snaží nevhodným způsobem upozorňovat, může být někdy opravdu nepříjemné. Tvůj spolužák nejspíše trpí nízkým sebevědomím, které se tímto způsobem snaží kompenzovat. Za svoje problémy nejspíš ani sám nemůže, protože jeho chování je pravděpodobně důsledkem nevhodné (například přehnaně autoritativní) výchovy v rodině. Nicméně ať už jsou příčiny jeho nevhodného chování jakékoliv, je dobře, že mu ostatní spolužáci dovedou dát najevo, že jim takovéto chování vadí. Také je dobře, že se od spolužáka nenecháš vyprovokovat k fyzické potyčce. Pokud ti spolužák nic nedělá, snaž se nevyvolat s ním konflikt. Pokud tě však požádá o pomoc, snaž se mu v rámci svých možností vyjít vstříc, aby se necítil zcela vyloučený.

11.12.2018

Chtěl bych se zeptat na dvě věci : 1) Co znamená blowjob a úd
2) Jak natáhnout délku pro dosažení ejakulace
(...)

Rusák123, 13 let

Milý Rusáku123,

1) První výraz je anglické vulgární označení pro dráždění penisu ústy partnera či partnerky. Spisovný výraz pro tuto činnost je felace (jedná se o druh orálního sexu). Druhé slovo je starý český výraz pro končetinu nebo obecně část těla. V minulosti se hojně využíval ve slovním spojení „pohlavní úd“, což je jiný výraz pro penis. Uvedené slovní spojení je sice spisovné a nelze jej považovat za vyloženě zastaralé, nicméně v posledních desetiletích se stále častěji používá výraz penis.
2) Doba potřebná k dosažení ejakulace může být různě dlouhá. Zejména v období dospívání se může ejakulace při masturbaci dostavovat poměrně rychle, což je dáno narůstající hladinou pohlavních hormonů. Ejakulaci lze oddálit například pomalejším vykonáváním masturbačních pohybů, méně silným uchopením penisu nebo častějším vykonáváním masturbace.

11.12.2018

Dobrý den,
chci se zeptat zda-li je nějaká rada při erekci na veřejnosti, mám penis o délce cca 15 cm při erekci a kamarádi se mi smějou, že s takovouhle nikam penis nenarvu (myšleno při sexu) a tak aspoň nějakou radu při erekci na "zakrytí"

Krakonoš, 13 let

Milý Krakonoši,

Délka penisu při erekci, kterou uvádíš v dotazu, je sice mírně nadprůměrná, avšak rozhodně se nejedná o abnormálně velký penis.
Erekci lze do určité míry „zamaskovat“ například volnějším oblečením, případně vložením obou rukou do předních kapes u kalhot. Rozhodně bys však neměl erekci „maskovat“ zaujímáním nepřirozených a krkolomných tělesných poloh, při kterých by hrozilo například poranění vazů topořivých těles či závěsných vazů penisu. Je lepší cítit se chvíli trapně, než si způsobit zdravotní obtíže.
Jestliže tvoji kamarádi tvrdí, že se tvůj penis do těla partnerky nevejde, znamená to, že jejich představy o pohlavním styku jsou poněkud zkreslené. Při pohlavním styku se totiž penis do pochvy nezavádí celý, ale přibližně jednou polovinou až dvěma třetinami jeho délky. Hlubší zavádění penisu ani není nutné, protože většina eroticky citlivých nervových zakončení se u muže nachází v koncové části penisu (zejména v oblasti prstence předkožky), zatímco u ženy v oblasti vnějších pohlavních orgánů, okolí poševního vchodu a počátečním úseku pochvy, nikoli v hloubce pochvy.

11.12.2018

Ahoj, můj penis je v klidovém stavu dlouhý 3,5 cm a v erekci 7,3 cm a nemělo by to souviset s opožděným nástupem puberty (ochlupení mám všude, kde může, šourek má už tmavou barvu, ale varlata jsou pořád malá jako penis, mutuje mi hlas atd.), ale můj 10ti lety kamarád má penis v klidu dlouhý 4,8 cm a s erekci 9,6 cm (...) Přijde mi to divné (až trapné, když se někde převlíkáme). Proč to tak je?

Šrek, 13 let

Milý Šreku,

I starší chlapec může mít menší rozměry penisu, než jeho mladší kamarád. Kromě dosaženého stupně tělesného vývoje mají na rozměry penisu vliv také vrozené dispozice. Kromě toho se jednotlivé pohlavní znaky mohou vyvíjet nestejným tempem (například vývoj pubického ochlupení může nastoupit dříve nebo probíhat rychleji, než vývoj rozměrů penisu).
Délka tvého penisu je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Nejedná se o mikropenis, což je podstatné. Kvůli menším rozměrům penisu se nemusíš cítit trapně, protože je nemůžeš nijak ovlivnit.

11.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli už mohu močit do umyvadla. Penis mám v normální velikosti. Předem děkuji za odpověď.

Simon, 11 let

Milý Simone,

Umyvadlo sice není určeno k močení a někteří lidé považují močení do umyvadla za vyloženě nehygienické, nicméně v nouzi jej k tomuto účelu použít lze (například při silné erekci, kdy je velmi obtížné nasměrovat proud moči přímo do záchodové mísy, aniž by byly zasaženy jiné části WC).
Do umyvadla bys však rozhodně neměl močit na školních nebo veřejných WC, kde jsou k tomuto účelu umístěny pisoáry („mušle“). Pokud už cítíš potřebu močit do umyvadla, tak pouze doma a za zavřenými (a pokud možno i uzamčenými) dveřmi. Po každém takovémto použití bys však měl umyvadlo důkladně opláchnout vodou.

11.12.2018

Když rodiče někoho nutí (...)?

Polo, 13 let

Milý Polo,

Pokud dotyčný jedinec prokazatelně trpí zdravotními obtížemi, které takovýto postup vyžadují, není uvedené jednání ze strany rodičů protiprávní. V opačném případě by se jednalo o používání nepřiměřených výchovných prostředků (dle zákona č. 89/2012 Sb., § 884, odst. 2) a možná i pohlavní zneužívání (dle zákona č. 40/2009 Sb., § 187, odst. 1 a 2).

11.12.2018

Dobrý den, mám dotaz týkající se mé výšky. Je mi 12 a za 9 dní 13 . Měřím 173 cm. Je to v mém věku normální?

Niiic, 12 let a 356 dní

Milý Niiic,

Ve věku 13-ti let se normální hodnoty tělesné výšky u chlapců pohybují v rozmezí 145 až 176 cm. Tvoje výška je sice nadprůměrná (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 13-ti let činí 160 cm), avšak stále ještě normální.

11.12.2018

Zdravím. 1) Aká je ideálna hmotnosť v mojom veku? Mam 174 cm a 75 kg. Nepíšte mi prosím to BMI lebo tomu nerozumiem. 2) Aké sú príznaky rakoviny všeobecne? Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

1) Důležitá není ani tak samotná tělesná hmotnost, jako vztah mezi tělesnou hmotností a výškou. Průměrná tělesná hmotnost chlapců ve věku 14-ti let činí 52,3 kg, přičemž průměrná výška chlapců téhož věku činí 168 cm. Tvoje tělesná hmotnost je nadprůměrná, avšak totéž platí také o tvé tělesné výšce. Pro dosažení ideálního poměru mezi tělesnou výškou a hmotností by se (při věku 14 let a při tělesné výšce 174 cm) měla tvá tělesná hmotnost pohybovat v rozmezí přibližně od 54,5 do 63,5 kg.
2) Na tento dotaz nelze podat jednoznačnou odpověď, protože neexistuje žádný příznak, který by byl typický pouze pro rakovinu. Zákeřnost nádorových onemocnění spočívá právě v tom, že jejich příznaky a projevy jsou velmi neurčité, navíc může trvat řadu let, než se nádorové onemocnění vůbec projeví. Z tohoto důvodu má pro včasnou diagnostiku nádorových onemocnění nesmírný význam tzv. screening, tedy preventivní vyšetření rizikových skupin podle věku a pohlaví.

11.12.2018

Dobrý den, mám 180cm a asi 52+-kg. Připadám si velmi hubený a ona je to vlastně pravda, začal jsem cvičit a tak abych nabral i nějakou svalovou hmotu, mám nějak i řešit stravu? Mám asi zrychlené spalování a popravdě můžu jist toho kolik chci a i tak neztloustnu. Myslím si že prostě začnu nějak přibírat později ale nevím, :/
Děkuju :)

Jouman, 14 let

Milý Joumane,

Podle uvedených hodnot tělesné výšky a hmotnosti trpíš podváhou (hodnota BMI u tebe činí přibližně 16, zatímco optimální hodnoty pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí 18 až 21). Tvoje hmotnost sice téměř přesně odpovídá průměrné tělesné hmotnosti chlapců ve věku 14-ti let, avšak tělesnou výšku máš výrazně nadprůměrnou.
Podváha nemusí být způsobena pouze nedostatkem potravy, ale také (což je ve vyspělých zemích častější možnost) vrozenými předpoklady či poruchou metabolismu. U některých lidí dochází ke zpracování tuků, cukrů či bílkovin takovým způsobem, že jejich tělo dovede využít pouze malou část energetické hodnoty zkonzumovaných potravin. Bez vyšetření na specializovaném pracovišti (např. v metabolické poradně) však nelze přesněji určit příčiny tvých obtíží.
Pro zvýšení tělesné hmotnosti můžeš vyzkoušet zvýšení příjmu potravin s vysokou výživovou hodnotou, například plnotučných mléčných výrobků, světlého pečiva, sušeného ovoce či ořechů všeho druhu. Pokud však trpíš poruchou metabolismu, nemusel by být výsledek úpravy jídelníčku nijak zvlášť výrazný.

11.12.2018

Dobrý den, mám tady dva dotazy:
1) Dříve (rychleji) se uzavírají růstové štěrbiny dlouhých kostí u nohou nebo u rukou?
2) Když už tady bylo pár zmínek o smrti, tak mě zajímá, jestli je smrt na stáří bezbolestná? Existuje vůbec bezbolestná smrt?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

1) Jak už jsem uvedl, vývoj dolních končetin trvá déle než vývoj horních končetin. Tomu odpovídá i pozdější uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí dolních končetin.
2) O některých lidech, kteří zemřeli ve stáří, se hovorově říká, že zemřeli na „sešlost věkem“. Avšak i v jejich případě má smrt nějakou konkrétní příčinu (například srdeční selhání a podobně). Smrt nemusí být bolestivá, neboť mozek umírajícího člověka, který umírá přirozenou smrtí, produkuje větší množství chemických látek zvaných endorfiny, které mimo jiné tlumí bolest.

11.12.2018

Existují průměrně rozměry penisu v 10ti letech? Můj penis měří 3,5 cm v klidu a s erekcí 7 cm. Je to normální? A ještě obvod mám v erekci 5,5 cm. Není to moc málo? Díky za odpověď.

Krteček, 10 let

Milý Krtečku,

U chlapců od narození do věku 11-ti let dochází pouze k velmi mírnému růstu penisu, a proto pro ně platí v podstatě stejné údaje, tj. 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci. Délka tvého penisu je tedy naprosto normální a plně odpovídá průměrným hodnotám pro chlapce tvého věku.
Obvod penisu při erekci je sice mírně podprůměrný, avšak stále ještě normální. Rozdíl oproti průměrnému obvodu penisu u chlapců do 11-ti let činí jen půl centimetru, což je jen nepatrný rozdíl. Navíc je normální, že někteří chlapci mají penis silnější, zatímco jiní jej mají štíhlejší.

11.12.2018

Dobrý deň, mám problém ohľadne mojej orientácie páčia sa mi dievčatá a chcel by som byt hetero ale chcel by som aj skúsiť masturbovať a maznať s chlapcom a ale nič by som nechcel nikam strkať tak trosku s mi páčia aj chlapci som gay či je to v mojom veku akceptovateľné prosím ja nechcem byť gay.

Jan, čerstvo 15 let

Milý Jane,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Ani touha po uskutečnění sexuálního kontaktu s vrstevníkem téhož pohlaví ještě nemusí být projevem homosexuální orientace. Svoji sexuální orientaci si člověk nevybírá, protože její základ je vrozený. Záleží však na tobě, zda dáš přednost sexuálnímu kontaktu s osobou téhož nebo opačného pohlaví.

11.12.2018

Ako si môžem zväčšiť penis bez toho aby som používal dajaké masti, pilule alebo (...)?

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Neexistuje žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak penis uměle zvětšit. Kvůli rozměrům penisu se však nemusíš trápit, protože rozhodně není pravdou, že by abnormálně velký penis měl být nějakým způsobem „lepší“ než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.

11.12.2018

Dobrý den, co mám dělat, když mám zvětšená prsa? Jak se to léčí? Pomůže hormonální léčba analogy gonadoliberinu nebo je třeba operace? Ve škole si připadám divně se zvětšenými prsy.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Chorobné zvětšení prsou u chlapců se nazývá gynekomastie. Léčí se pomocí antiestrogenů, což jsou léčiva na snížení hladiny ženských pohlavních hormonů. Tato léčiva (například tamoxifen) se vydávají pouze na lékařský předpis. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii.

10.12.2018

Dobrý den,
1) Chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku masturbovat s lubrikačním gelem, který kradu mamce (po troškách), protože mám problém s tím jít koupit lubrikant do obchodu
2) Líbí se mi jedna holka ze třídy, ale jednou jsem jí to řekl a odmítla mě, ale teď si myslím, že to byla chyba, protože beztak většina vztahů pod 15 rokama skončí brzo po začátku a nevím jestli jí něco takového mám říct.
3) Mám problémy s tím, že při mluvení komolím slova a můj projev nezní přesvědčivě, popřípadě nemáte radu na sebevědomí?

Nick Eh, 13 let

Milý Nicku Eh,

1) Samozřejmě by bylo lepší, kdybys používal vlastní gel, protože brát si bez dovolení věci, které patří někomu jinému, se nemá. Pokud se stydíš v obchodě požádat o lubrikační gel, můžeš si jej jít koupit do samoobslužné prodejny, případně i využít samoobslužné pokladny v některých nákupních centrech. Především je však třeba si uvědomit, že lubrikační gel je kosmetický přípravek, jehož prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Když si jdeš koupit lubrikační gel, je to v podstatě totéž, jako kdyby sis šel koupit například pastu na zuby.
2) Pravdou je, že způsob, jakým jsi chtěl s dívkou navázat vztah, nebyl příliš vhodný. Když máš zájem o nějakou dívku, rozhodně bys jí neměl hned nabízet, že s ní chceš chodit. Dívka se takovým návrhem může cítit zaskočena nebo i dotčena a snadno se může stát, že odmítne i chlapce, který jí jinak není nesympatický. Až se ti příště bude líbit nějaká dívka, zkus se s ní nejprve blíže seznámit. Až se lépe poznáte, můžeš dívku poznat na schůzku. Není vhodné vyznávat dívce lásku hned na první schůzce, nicméně pokud se s tebou dívka bude cítit dobře, jistě spolu budete mít v nejbližší době další schůzky, na nichž jí můžeš již otevřeněji dat najevo své sympatie.
3) Nedostatky v oblasti mluveného projevu nemusí být zásadní překážkou při navazování vztahů, pokud působíš celkově dobrým dojmem. Důležité je, aby sis kromě svých drobných nedostatků uvědomoval také své silné stránky. Jistě máš řadu kladných vlastností a jiných předností, které na tobě mohou ostatní lidé ocenit. Pro začátek si můžeš sestavit písemný seznam svých dovedností a kladných vlastností. Pokud však považuješ své obtíže s mluveným projevem za zásadní problém, můžeš poprosit své rodiče, aby ti zajistili vyšetření na foniatrii (případně logopedii). Většinu podobných obtíží lze při dostatku trpělivosti řešit.

10.12.2018

Dobrý den,
1) Chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku masturbovat s lubrikačním gelem, který kradu mamce (po troškách), protože mám problém s tím jít koupit lubrikant do obchodu
2) Líbí se mi jedna holka ze třídy, ale jednou jsem jí to řekl a odmítla mě, ale teď si myslím, že to byla chyba, protože beztak většina vztahů pod 15 rokama skončí brzo po začátku a nevím jestli jí něco takového mám říct.
3) Mám problémy s tím, že při mluvení komolím slova a můj projev nezní přesvědčivě, popřípadě nemáte radu na sebevědomí?

Nick Eh, 13 let

Milý Nicku Eh,

1) Samozřejmě by bylo lepší, kdybys používal vlastní gel, protože brát si bez dovolení věci, které patří někomu jinému, se nemá. Pokud se stydíš v obchodě požádat o lubrikační gel, můžeš si jej jít koupit do samoobslužné prodejny, případně i využít samoobslužné pokladny v některých nákupních centrech. Především je však třeba si uvědomit, že lubrikační gel je kosmetický přípravek, jehož prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Když si jdeš koupit lubrikační gel, je to v podstatě totéž, jako kdyby sis šel koupit například pastu na zuby.
2) Pravdou je, že způsob, jakým jsi chtěl s dívkou navázat vztah, nebyl příliš vhodný. Když máš zájem o nějakou dívku, rozhodně bys jí neměl hned nabízet, že s ní chceš chodit. Dívka se takovým návrhem může cítit zaskočena nebo i dotčena a snadno se může stát, že odmítne i chlapce, který jí jinak není nesympatický. Až se ti příště bude líbit nějaká dívka, zkus se s ní nejprve blíže seznámit. Až se lépe poznáte, můžeš dívku poznat na schůzku. Není vhodné vyznávat dívce lásku hned na první schůzce, nicméně pokud se s tebou dívka bude cítit dobře, jistě spolu budete mít v nejbližší době další schůzky, na nichž jí můžeš již otevřeněji dat najevo své sympatie.
3) Nedostatky v oblasti mluveného projevu nemusí být zásadní překážkou při navazování vztahů, pokud působíš celkově dobrým dojmem. Důležité je, aby sis kromě svých drobných nedostatků uvědomoval také své silné stránky. Jistě máš řadu kladných vlastností a jiných předností, které na tobě mohou ostatní lidé ocenit. Pro začátek si můžeš sestavit písemný seznam svých dovedností a kladných vlastností. Pokud však považuješ své obtíže s mluveným projevem za zásadní problém, můžeš poprosit své rodiče, aby ti zajistili vyšetření na foniatrii (případně logopedii). Většinu podobných obtíží lze při dostatku trpělivosti řešit.

10.12.2018

Dobrý den prosím otázku nezobrazovat (...)

Nevim, 13 let

Milý Nevim,

Druh pohlavního styku, o němž se v dotazu zmiňuješ, představuje pouze jednu z možných sexuálních aktivit mezi partnery téhož pohlaví. Většina homosexuálních párů však dává přednost nekoitálním sexuálním aktivitám, k nimž patří například vzájemná masturbace nebo orální sex.

10.12.2018

Zdravím. V ktorej triede je ukončená školská dochádzka? Vraj v 9 triede. Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Na Slovensku je povinná školní docházka podle zákona č. 245/2008 Z.z. desetiletá. Základní školy jsou sice devítileté, avšak povinná školní docházka se plní i v prvním ročníku střední školy (případně opakováním ročníku základní školy). Naproti tomu v České republice je zákonem č. 561/2004 Sb. stanovena povinná školní docházka v délce devíti školních roků.

10.12.2018

Dobrý den, mám dva dotazy. Je ještě normální v mém věku (...)? A druhá, když mám penis v klidu vykukuje mi tak dvě třetiny žaludu a když mám erekci, kouká mi žalud celý a předkožku přes něj ani při masturbaci nestahuji. Je to normální? Dík za odpovědi.

Tungi, 15 let

Milý Tungi,

1) Jednání tvých rodičů je protiprávní. Dle zákona č. 89/2012 Sb., § 884, odst. 2., smí rodiče vůči dítěti použít výchovné prostředky „pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte“. Zejména poslední a do určité míry i předposlední část tohoto ustanovení tví rodiče porušují, což si rozhodně nemusíš nechat líbit, protože jako osoba mladší 18-ti let požíváš zvláštní právní ochrany.
Pokud se tedy popsané jednání rodičů bude opakovat, doporučuji obrátit se na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části. Podnět na OSPOD může podat i osoba mladší 18-ti let, a to i bez vědomí a souhlasu svých rodičů. Pracovníci OSPODu provedou šetření, případně zajistí důkazy či svědecké výpovědi a podniknou kroky ke sjednání nápravy.
2) V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu. Záleží nejen na délce předkožky, ale také na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech. Kvůli tomu, že část žaludu zůstává i v klidovém stavu obnažena, se není třeba znepokojovat.

10.12.2018

Zdravím, nyní studuji obor elektrikář a celkem se zajímá jestli smrt zasažením elektrickým proudem je bolestivá nebo ne. Vím že to je těžká otázka ale prosil bych aspoň o nějakou odpověď (Vím že tohle nepatří k tématu dospívání ale opravdu mě to zajímá).

SPK, 16 let

Milý SPK,

Příčinou smrti při úrazech elektrickým proudem bývá porucha srdečního rytmu, v jejímž důsledku dochází k zástavě srdce. V takovém případě nastává smrt poměrně rychle. Naproti tomu v případech, kdy elektrický proud způsobí „pouze“ rozsáhlé popáleniny nebo pád z výšky, může být smrt pomalá a bolestivá.
Účinek elektrického proudu závisí mimo jiné i na dráze, jíž proud lidským tělem prochází. Zásah elektrickým proudem proto nemusí být smrtelný, ale může vést například k amputaci některé z končetin. V každém případě doporučuji dodržovat veškeré zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž budeš během studia příslušného oboru jistě opakovaně seznámen.

10.12.2018

Zdravím. 1) Schudnem ak budem jest len kukuričné lupienky s mliekom a ovocie zeleninu? 2) Od koľkých rokov môžem strážiť deti? Mám s tým skúsenosti lebo mám malých súrodencov a bratrancov a sesternice. 3) Som bisexuál keď sa mi veľmi ľúbia penisy ale aj dievčatá? 4) môžem isť toto leto na brigádu do Nemecka alebo na Slovensko cez prázdniny keď mam v júni 15 a končím 9 triedu? Vďaka za odpovede.

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

1) Kukuřice patří k potravinám s poměrně vysokou výživovou hodnotou, a tudíž její zvýšenou konzumaci při hubnutí příliš nedoporučuji. Raději místo ní konzumuj tmavé pečivo. Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
2) Tvé zkušenosti s hlídáním menších dětí nechci nijak snižovat, avšak z právního hlediska je svěřování dohledu nad dětmi osobám mladším 18-ti let velmi problematické. Odpovědnost za svěřenou osobu (v tomto případě za dítě) může nést pouze osoba starší 18-ti let. Pokud by tě tedy rodiče dítěte požádali o jeho pohlídání, nemohou na tebe přenášet svoji odpovědnost za dítě, které máš hlídat, protože ty sám jsi z právního hlediska ještě dítětem. Odpovědnost za zdraví dítěte by v takovém případě nesli jeho rodiče. Pokud bys v souvislosti s hlídáním dítěte způsobil nějakou hmotnou škodu, nesli by ji tvoji rodiče (jako neplnoletá osoba nemůžeš přebírat hmotnou odpovědnost).
3) Vzhledem k tvému věku se ti může líbit (a vzrušovat tě) všechno možné. U dospívajících jedinců nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat, alespoň ne dříve než ve věku 16-ti let. Pokud jde o bisexualitu, ta většinou sexuologů není považována za samostatnou sexuální orientaci, nýbrž za druh sexuálního chování. Bisexuální je tedy pouze jedinec, který již měl sexuální kontakt s příslušníky obou pohlaví, a to bez ohledu na svoji sexuální orientaci.
4) Pokud již dosáhneš věku 15-ti let a budeš mít ukončenou povinnou školní docházku, můžeš pracovat jak brigádnicky, tak ve stálém zaměstnání. Avšak do dosažení plnoletosti (tj. věku 18-ti let) pro tebe budou platit některé zvláštní pracovní podmínky (například zákaz práce v noci, v podzemí, ve výškách a podobně). Právní předpisy jednotlivých zemí stanoví rovněž takové druhy prací, které mladiství nesmějí vykonávat (například práce s výbušninami, s plyny, toxickými látkami a podobně).

10.12.2018

Mám na předkožce takovou zaschlou, odlupující se kůži. Je to v pořádku?

Paul, 15 let

Milý Paule,

Nadměrné vysoušení předkožky (případně i žaludu) může mít různé příčiny. Někdy k němu dochází v důsledku používání nevhodného mýdla, které vysušuje pokožku. Na pohlavní orgány je vhodné používat mýdlo pro citlivou pleť, případně mýdlo s obsahem hydratačního krému. Jestliže používáš „obyčejné“ mýdlo, nanášej jej v přiměřeném množství a po umytí penisu jej vždy důkladně opláchni.
Další příčinou tvých obtíží by mohlo být některé z kožních onemocnění. Pro ošetření postižených míst lze v takovém případě využít některou z volně prodejných mastí, např. clotrimazol nebo canesten krém. Pokud by obtíže neustoupily do dvou týdnů, navštiv kožního lékaře (dermatologa).

10.12.2018

Dobry den, mám problém s mým penisem, je velmi malý. V erekci má pouhých 10,8 - 11cm. Vím ze se nejedna o mikropenis ale i tak je to velmi málo oproti průměru. Nejvíc mám penis stále takový dětský. Všichni moji vrstevníci mají penis velký tmavý a mají na něm jakoby záhyby kůže. Také mám velmi malá varlata oproti ostatním. Když se převlíkáme, u všech se vidět jak mají velká varlata jak jim to úplně napíná trenýrky ale u mě ne. Pořád mám varlata velmi malá (ale přitom varlata už mám zbarvena do hněda). Jinak mám normální pubické ochlupení (v podstatě již celý trojúhelník) ale axiální ochlupení ještě nemám (nebo jakože velmi tenké, jsou spíš takové chloupky, něco jako když mužům začnou rašit první vousy).
Je možné ze někdy budu mít normální penis? A  je můj celkové stav normální?
Předem děkuju

Faster, 14 a 8/12 let

Milý Fastere,

Nechci tvé problémy zlehčovat, avšak domnívám se, že naprostá většina tvých obav ohledně tvého tělesného vývoje je poněkud předčasná. Normální penis máš již nyní. Délka okolo 11 cm při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak rozdíl 2 cm oproti spodní hranici širšího průměru (který u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm při erekci) není nijak patologický. Navíc je velmi pravděpodobné, že během dalších několika let vývoje u tebe ještě dojde k růstu rozměrů penisu.
Ani „dětský“ vzhled penisu nemusí být projevem nějaké poruchy. Pigmentace penisu (tedy větší či menší ztmavnutí pokožky na jeho povrchu) je dána nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými předpoklady. Zatímco u některých chlapců dochází k nápadnější pigmentaci penisu již v prvních letech puberty, jiní mají penis poměrně světlý i v dospělosti.
Pokud jde o množství kožních záhybů na penisu v klidovém stavu, to je dáno mimo jiné i pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. V podstatě platí, že čím jsou vazy pružnější, tím jsou záhyby výraznější. Naproti tomu u mužů a chlapců s tužšími závěsnými vazy může být kožní pokryv penisu více napnutý. Rozhodně tedy neplatí, že penis s výraznějšími kožními záhyby je „vyvinutější“ než penis s relativně napnutým kožním pokryvem.
Vzhledem k tomu, že u tebe již došlo k pigmentaci šourku (jak píšeš, je zbarvený dohněda), probíhá tvůj vývoj v podstatě normálně. Pigmentace šourku patří mezi projevy pohlavního dospívání. Nižší testikulární volum (tj. objem varlat) se stále ještě může pohybovat v hranicích normy. Normální hodnoty objemu varlat se u chlapců ve věku 14 a půl roku pohybují v rozmezí 7 až 21 mililitrů na jedno varle s tím, že průměrná hodnota činí v tomto věku 13 ml na jedno varle.
Také vývoj tělesného ochlupení je vzhledem k tvému věku normální. Podle popisu dosahuje tvé pubické ochlupení čtvrtého stupně z pěti. Axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) se začíná u chlapců vyvíjet nejčastěji ve věku okolo 13 až 14 let. Dokonce i malé množství velmi tenkých chloupků již samo o sobě představuje druhý stupeň vývoje axilárního ochlupení (na rozdíl od pubického ochlupení, které má pět stupňů vývoje, jsou u axilárního ochlupení pouze čtyři vývojové stupně). Není tedy pravdou, že axilární ochlupení nemáš. Pouze jej dosud nemáš plně vyvinuté, což však v tvém věku není nic abnormálního.
Kvůli srovnání se svými vrstevníky by ses neměl trápit. Puberta není závod a jednotliví dospívající chlapci se mohou vyvíjet různým tempem. Jestliže u tebe probíhá tělesný vývoj o něco pomaleji nebo nastoupil o něco později než u většiny ostatních chlapců, které znáš, ještě to neznamená, že jsi nějakým způsobem „horší“ než oni. A naopak, tvoji vrstevníci nejsou „lepší“ nebo „hodnotnější“ jen proto, že mají o něco větší či tmavší penis než ty. Navíc je pravděpodobné, že většina tělesných rozdílů mezi tebou a tvými vrstevníky se do několika let vyrovná. Snaž se být trpělivý a pokud možno se netrap kvůli něčemu, co se tak jako tak ještě změní.

10.12.2018

Chtěl bych vydat knížku o matematice, je to možné v mém věku? Kde mám případě sehnat osnovy od ministerstva školství?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Knížku napsat můžeš, ale při jejím vydání budeš potřebovat právní zastoupení ze strany rodičů nebo zákonných zástupců, kteří budou tvým jménem jednat s nakladatelem.
Osnovy jsou součástí školního vzdělávacího programu, který si pro sebe vytváří každá škola na základě tzv. rámcového vzdělávacího programu. Text rámcového vzdělávacího programu si můžeš stáhnout například na stránkách Národního ústavu pro vzdělávání.

10.12.2018

Dobrý den, po masturbaci mi dnes zrudla malá část předkožky (nejsem si jistý zda není lehce natržená, pokud ano zahojí se i předkožka samovolně?) neustále trochu bolí a to mne znepokojuje. Jedná se o dlouhodobý problém nebo mohlo by toto přivést nějaké zdravotní problémy? Stačil by k vyléčení nějaký čas bez masturbace + péče o tuto část nějakými přípravky? (případně jakými prosím) erekce tím nijak ovlivněna není. Předem díky za odpověď

P, 17 let

Milý P,

K poranění při masturbaci dochází jen vzácně. Pravděpodobně se jedná spíše jen o povrchové poranění, protože natržení předkožky by bylo velmi bolestivé, zatímco v dotazu uvádíš, že postižené místo tebe bolí „trochu“. Nejspíše se tedy jedná pouze o drobnou oděrku či menší podkožní hematom (krevní výron). Pokud by skutečně došlo ke vzniku trhlinky na předkožce, vytvořila by se v jejím místě jizva, v důsledku čehož by mohlo dojít ke zúžení prstence předkožky. Avšak v tvém případě se o trhlinku zřejmě nejedná.
Drobné oděrky se hojí několik dnů. Kromě šetrného provádění hygieny můžeš postižené místo ošetřovat panthenolovou mastí (panthenol, bepanthen nebo calcium pantothenicum). Masturbaci vykonávej pokud možno šetrně a s citem. Masturbace sama o sobě není nijak škodlivá či riziková, avšak měl by ses vyhýbat příliš prudkým masturbačním pohybům či příliš silnému uchopení penisu. V rámci prevence drobných poranění lze pro snížení tření při masturbaci použít lubrikační gel nebo jeho náhražku (pleťový krém, tělové mléko a podobně).

09.12.2018

Prosím vás mám pár otázek 1. Můj taťka se mi směje, že je zženštělé nosit slipy že správný chlap nosí trenky. Existuje nějaká statistika, jestli je to pravda? 2. Kolik času potřebuju k dosažení orgasmu při pohlavním styku? 3. Je nějak statisticky prověřené jak často kluci třeba v mém věku masturbují? 4. Do kolika let tak kluci masturbují?

Samuel, 13 let

Milý Samueli,

1) Nevidím jediný rozumný důvod, proč by nošení slipů mělo být zženštilé. Nakonec se jedná o druh pánského (či chlapeckého) spodního prádla, tedy nikoli prádla dámského. Žena ve slipech by jistě působila poněkud neobvyklým dojmem, asi jako muž v podprsence. Boxerky, trenýrky a slipy představují zcela rovnocenné druhy pánského spodního prádla.
2) Doba potřebná k dosažení orgasmu při pohlavním styku může být různě dlouhá, od několika desítek vteřin po několik desítek minut. Nelze předem odhadnout, kolik času budeš potřebovat k dosažení orgasmu při pohlavním styku, protože průběh pohlavního styku závisí na celé řadě okolností, které lze jen těžko předvídat.
3) Četnost vykonávání masturbace je značně individuální. Závisí mimo jiné na úrovni hladiny pohlavních hormonů, která však v období dospívání může kolísat. Zatímco někteří chlapci vykonávají masturbaci každý den nebo i několikrát denně, jiní masturbují méně často. Navíc někteří chlapci považují za masturbaci pouze takové dráždění penisu, které je dovedeno až do výronu semene, a tudíž se domnívají, že masturbují pouze v případě, že při masturbaci dosahují ejakulace. To může údaje o četnosti vykonávání masturbace poněkud zkreslovat.
4) Masturbaci vykonávají nejen dospívající chlapci, ale i mnozí dospělí muži, mnohdy i v případě, že již mají stálou sexuální partnerku či partnera. Také řada žen vykonává masturbaci i v dospělém věku. Podle výzkumů věnovaných masturbační aktivitě obyvatel ČR vykonává masturbaci více než polovina mužů ve věku 30 až 44 let a téměř polovina mužů ve věku 45 až 59 let, přičemž u žen jsou údaje podobné. S rostoucím věkem však zvolna klesá frekvence vykonávání masturbace.

09.12.2018

Zdravím, lze bezbolestně provozovat pohlavní styk s zúženou předkožkou aniž by to bolelo?

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Na jednu stranu je pravdou, že během kopulačních pohybů by mohlo dojít ke stržení zúžené předkožky za žalud, což by bylo nepříjemné. Nicméně při použití těsnějšího kondomu bude předkožka fixována v pozici na žaludu, a tudíž riziko jejího násilného stržení se podstatně sníží. Problémem by mohlo být nadměrné tření při pohlavním styku, které však lze snížit použitím většího množství lubrikačního gelu.
Rozhodně by ses však neměl pokoušet o násilné roztažení zúženého prstence předkožky. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a je třeba respektovat, že u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění dříve, zatímco u jiných později. Pokud chceš přirozený proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš vyzkoušet její zvlhčování pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

09.12.2018

Kvůli čemu může být nateklé varle?

Otok, 15 let

Milý Otoku,

Otok varlete může být způsoben například úrazem (úderem), narušením odtoku odkysličené krve z varlete, zánětem varlat a podobně. Jestliže u sebe pozoruješ nápadný otok šourku či náhlé zvětšení varlete, měl bys co nejdříve navštívit praktického lékaře, který ti nejspíše doporučí vyšetření na endokrinologii.

09.12.2018

Dobrý den. Když si umývám hlavu, zůstane mi v ruce vždy spousta vlasů. Čím to může být? Můžu s tím něco udělat? Doteď jsem měl celkem dost vlasů. U některých kluků že třídy jsem si všiml, že se jim začínají dělat kouty. Přečetl jsem si, že to však bývá většinou dědičné. Můj táta ani děda ale nemají takový problém. Nemůže to být i stresem? Děkuji za odpověď.

Nick, 14 let

Milý Nicku,

V tvém věku se nadměrné vypadávání vlasů vyskytuje poměrně vzácně. Kromě dědičných předpokladů a stresu může být způsobeno například nadměrným vysušováním vlasů během jejich mytí a sušení. Pro mytí vlasů doporučuji vybrat vhodný šampon podle druhu vlasů (vyrábí se šampony na suché vlasy, na normální vlasy a na mastné vlasy). Při sušení nedoporučuji používat elektrický vysoušeč (fén), nýbrž pouze nechat vsáknout vlhkost z vlasů do ručníku a poté vlasy pročesat kartáčem nebo hřebenem (pokud možno ne moc hustým).
Pokud bys u sebe již v tomto věku pozoroval nápadný ústup vlasové linie směrem k temeni hlavy, můžeš se obrátit na kožního lékaře, neboť nelze vyloučit, že se může jednat o projev některého z kožních onemocnění.
Avšak ani vliv dědičných předpokladů nelze zcela vyloučit. Ne každý dědičný znak se totiž musí nutně vyskytnout ve všech po sobě následujících generacích. Někdy může trvat i více generací, než se určitý dědičný znak opět projeví.

09.12.2018

Dobrý deň, môj penis meria 8 cm ja si myslím že to je malo a ak áno tak čo s tým mam robiť a mam oneskorenú pubertu pretože ešte nemám ochlpenie v podpaži tak preto mam aj malý penis ? Vopred ďakujem za odpoveď

Wrt, 15 let

Milý Wrte,

Pokud uvedená délka platí pro erekci, je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o mikropenis. Podprůměrné rozměry penisu mohou být dány buď vrozenými předpoklady, nebo opožděným nástupem puberty.
Avšak bez vyšetření na endokrinologii nelze posoudit, zda máš skutečně opožděnou pubertu. Například axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) začíná u chlapců růst nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, avšak opoždění nástupu vývoje určitého tělesného znaku o jeden až dva roky oproti běžné normě je stále ještě považováno za variantu normálního vývoje.
Pro diagnostiku opožděné puberty je rozhodující objem varlat (testikulární objem) a úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Pokud máš pochybnosti o tom, zda tvůj tělesný vývoj probíhá normálně, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který posoudí vývoj pohlavních znaků a v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

09.12.2018

Chtěl bych se zeptat jak to mají těhotné ženy se sexem, neumím si představit (...) nemuže se stát něco s tím dítětem? A když do ní muž vypustí sperma, tak kam se dál v těle dostane? Je normální, že mě vzrušuje představa vystříknutí sperma do partnerky a následné oplodnění?

Petr, 16 let

Milý Petře,

V průběhu těhotenství prochází tělo ženy podstatnými hormonálními změnami, které se projevují mimo jiné i poklesem zájmu o sexuální aktivity, zejména v prvním a třetím trimestru (tj. tříměsíční fázi) těhotenství. Naopak k určitému nárůstu zájmu o sexuální aktivity dochází u některých žen během druhého trimestru, tedy mezi čtvrtým a šestým měsícem těhotenství.
Pokud se nejedná přímo o rizikové těhotenství, nepředstavuje pohlavní styk žádné zásadní riziko pro zdraví či život nastávající matky ani nenarozeného dítěte. Pokud je těhotenství rizikové nebo vícenásobné (tj. nastávající matka čeká dvojčata, trojčata a podobně), případně pokud se nastávající rodiče bojí o zdraví svého dítěte, mohou namísto pohlavního styku vykonávat různé nekoitální sexuální aktivity. Pokud je partnerka gravidní, její děložní hrdlo je uzavřeno, a tudíž ejakulát pronikne pouze do pochvy, z níž po nějaké době volně vytéká.
Je naprosto normální, že tě vzrušuje představa pohlavního styku spojeného s dosažením ejakulace. Ostatně chlapce tvého věku mohou vzrušovat dokonce i mnohem méně obvyklé představy. Nicméně realizaci představy, že partnerku oplodníš, bys měl prozatím raději odložit na pozdější dobu, až budeš lépe připraven na přijetí rodičovské odpovědnosti.

09.12.2018

Jde aby člověk byl homofob a homosexuál dohromady?

Okurka, 15 let

Milý Okurko,

Ano, jedná se o poměrně častou kombinaci, zejména u mladých homosexuálně orientovaných jedinců, kteří svoji sexuální orientaci z nějakých důvodů odmítají přijmout. Homofobie (tj. strach z homosexuality a jejích projevů) se může projevovat nejen ve vztahu k ostatním lidem, ale i k sobě samému.
Často se jedná o jakousi obrannou reakci dospívajícího jedince, který zjistí, že jej pohlavně vzrušuje i něco jiného, než by jej podle jeho názoru vzrušovat mělo. Ve skutečnosti může dospívajícího jedince vzrušovat v podstatě cokoliv, aniž by se nutně muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. To však mnozí dospívající lidé nevědí, a proto je mohou některé jejich pocity zneklidňovat. Reakcí na takovéto obavy a nejistotu ohledně vlastní sexuální orientace může být více či méně důrazné odmítání všeho, co je podle názoru dotyčného jedince jakkoliv spojeno s homosexuální orientací.

09.12.2018

Dobrý den. Myslíte, že je dobrý dát jako dárek mamce kryt na mobil? Samozřejmě mám pro ni více dárků, ale jestli je to jako dobrý dárek. Má průhledný obal který je naprosto zežloutlý tak jsem jí chtěl koupit nový. Děkuji za odpověď

Anonymní kluk, 14 let

Milý Anonymní kluku,

Domnívám se, že takovýto dárek je vhodný. Jistě tvojí mamince udělá radost.

09.12.2018

Nezobrazovat prosím (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud jsou obtíže s odtokem krve z varlete nebo nadvarlete způsobeny rozšířením některé z žil semenného provazce, lze zahájit léčbu pomocí venofarmak (léků na onemocnění žil). V lehčích případech se provádí pouze pravidelné kontroly stavu. Doplňkově lze užívat vitamin E ve formě kapslí.
Vyšetření orgánů uložených v šourku (varlat, nadvarlat) se provádí pomocí ultrasonografu, což je přístroj na zobrazování tkání a orgánů pomocí ultrazvuku. Pacient během vyšetření leží na zádech s nataženými dolními končetinami, zatímco lékař přikládá k vyšetřované části těla speciální senzor. Vyšetření není nijak bolestivé a že strany pacienta nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu.

08.12.2018

Mám problém s varlaty. Přijde mi že se mi zmenšují. I při ejakulaci mi vytéká méně ejakulátu než předtím. Mám strašně malá varlata a bojím se co bude dál.

Hello, 14 let

Milý Hello,

Objem ejakulátu závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na způsobu, jimiž tělo hospodaří s vodou. V samotných varlatech se však tvoří přibližně jen 5% objemu ejakulátu, zatímco jeho převážná část se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách, k nimž patří semenné váčky, Cowperovy žlázy a předstojná žláza (prostata).
Pokud jde o objem varlat (testikulární objem), ten by se v tvém věku měl naopak spíše zvětšovat. K případnému zmenšování objemu varlat může docházet v důsledku hormonální nerovnováhy, případně při užívání anabolických steroidů. Jestliže u sebe pozoruješ pokles objemu varlat, navštiv svého praktického lékaře pro děti a dorost, svěř se mu se svými obtížemi a popros jej o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii.

08.12.2018

Dobrý deň bude mi 14 rokov a môj penis má pri erekcii 13,8 cm, obvod pri erekcii je 11,5 cm. A keď je v kľude má 9 cm je to pohode?
A ešte otázka prečo sa mi v zrkadle zdá môj penis väčší??

Anonym 0099, 13,5 let

Milý Anonyme 0099,

Pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci, která u tebe odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk. Obvod při erekci je mírně nadprůměrný, což je však v pořádku (zatímco někteří chlapci mají penis spíše štíhlejší, jiní jej mají spíše silnější). Délka penisu v klidovém stavu je mírně nadprůměrná, avšak rozdíl oproti průměrným hodnotám je poměrně nízký. Máš tedy penis naprosto normálních rozměrů.
Celkový dojem z rozměrů penisu je ovlivněn úhlem pohledu. Při pohledu shora dolů se totiž jakýkoliv předmět nebo část těla jeví jako menší, než při pohledu zepředu. Zatímco běžně svůj penis vidíš shora, při pohledu do zrcadla jej vidíš zepředu, a proto ti v zrcadle připadá jako větší.

08.12.2018

Dobrý den, prosím nezveřejnit ten dotaz (...)

W, 14 let

Milý W,

1) V období dospívání nemusí být důvěrný tělesný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Spíše se jedná o jeden z možných projevů nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, avšak svoji úlohu může sehrát i zvědavost a touha zkoušet nové věci.
Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat až u jedinců starších 16-ti let. Přinejmenším do tohoto věku je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně běžný, jako zájem o vrstevníky pohlaví opačného.
2) Kondom slouží nejen k ochraně před nechtěným početím (tedy jako antikoncepční prostředek), ale také k ochraně proti přenosu pohlavních chorob a jiných infekčních onemocnění. Z tohoto hlediska má jeho použití určitý význam i při sexuálních aktivitách mezi dvěma partnery téhož pohlaví.
3) Zavádění cizích předmětů nebo částí těla do konečníku příliš nedoporučuji, neboť je spojeno s rizikem různých poranění (počínaje vznikem drobných oděrek či trhlinek v okolí řitního otvoru a konče rupturou neboli protržením stěn konečníku). Poměrně bezpečně lze do řitního otvoru zavádět prst (pokud možno však ne více prstů najednou), avšak i v takovém případě je třeba použít lubrikační gel pro snížení nadměrného tření.
4) Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha (tj. poloha vleže na zádech s roztaženými dolními končetinami, které jsou zároveň pokrčeny v kyčlích i v kolenou).

08.12.2018

Prosím nezobrazovat (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pocit tlaku v nadvarleti může být způsoben například narušením odtoku odkysličené krve z varlete či nadvarlete. Jestliže se bolest dostavuje opakovaně nebo přetrvává delší dobu, doporučuji navštívit lékaře, který může v případě potřeby vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

08.12.2018

Zdravím, je mi 15 let, měřím 178cm a vážím 54kg jsem hubený, což se mi nelíbí a chtěl bych ztloustnout. Moji rodiče mi říkají, že tloustnout začnu až přestanu růst ale tomu moc nevěřím, tak se obracím na vás, je nějaký způsob jak efektivně přibrat? Díky :)

Anonym 123, 15 let

Milý Anonyme,

Zatímco tvoje výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně nadprůměrná, tělesnou hmotnost máš naopak mírně podprůměrnou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 17, jedná se tedy o podváhu (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 19 až 21).
Přibírání hmotnosti či „tloustnutí“ může být pro některé jedince s nízkou hmotností obtížnější, než je pro některé obézní jedince hubnutí. Kromě vrozených předpokladů se totiž na nízké tělesné hmotnosti může podílet i porucha metabolismu (tj. přeměny látkové). Hovorově se o takových lidech říká, že mají „rychlé spalování“.
Jestliže chceš přibrat na váze, můžeš zkusit zvýšit konzumaci některých potravin s vysokou výživovou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky, světlé pečivo, těstoviny, sušené ovoce či ořechy. Své obtíže s nízkou tělesnou hmotností bys však neměl řešit přejídáním, neboť v takovém případě by se namísto očekávaného nárůstu tělesné hmotnosti dostavily spíše různé zažívací potíže.

08.12.2018

Ještě bych se chtěl dodatečně zeptat k jednomu z mých starších dotazů; Čím je dáno to že mám při erekci zahlý penis nebo jaká věc by za to pravděpodobně mohla moct??

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Při erekci může být penis zahnutý buď do strany, nebo směrem vzhůru (méně často směrem dolů). Zahnutí penisu je naprosto normální, pokud nepřesahuje 25° do strany nebo 30 – 35° směrem vzhůru (nebo dolů). O poruchu se jedná v případě výrazného zalomení penisu.
Zahnutí penisu do strany je dáno menší souměrností jeho závěsného aparátu. Zjednodušeně řečeno, závěsné vazy penisu mohou být na jedné straně o něco kratší než na druhé, přičemž penis se při erekci mírně stáčí na tu stranu, kde jsou tyto vazy kratší. Přibližně u 55% mužů a chlapců směřuje penis při erekci rovně dopředu, zatímco u zbývajících 45% je více či méně zahnutý doprava nebo doleva.
Pokud jde o prohnutí penisu při erekci směrem vzhůru či dolů, to je dáno větší či menší pružností vazivových pouzder topořivých těles (při nižší pružnosti je penis více prohnutý). Avšak je třeba rozlišovat mezi prohnutím penisu a úhlem jeho sklonu při erekci. V závislosti na pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, může při erekci směřovat rovně kupředu, více či méně vzhůru nebo (méně často) dolů, bez ohledu na to, zda je sám o sobě spíše rovný či výrazněji prohnutý. Sklon penisu může být větší, než je jeho prohnutí.

07.12.2018

Bolí první sex? A proč?

Pavel, 14 let

Milý Pavle,

Jestliže prvnímu pohlavnímu styku předchází dostatečně kvalitní milostná předehra a není vykonáván ve stresu a psychickém napětí, neměl by být nijak bolestivý.

07.12.2018

Mohou mě vyhostit ze Základní školy pakliže se budu chovat nehorázným způsobem? (Né že bych chtěl jen mě to zajímá) Pakliže je teda nemožné vyhostit žáka ze základní školy. Co by dělali kdybych i po trojce z chování dělal problémy?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Žáka lze vyloučit ze základní školy pouze v případě, že již má ukončenou povinnou školní docházku (v podstatě lze vyloučení uplatnit  pouze  vůči žákovi ZŠ, který již absolvoval 9 let školní docházky, avšak stále je žákem ZŠ, protože alespoň jeden ročník opakoval).
I když se osoba mladší 15-ti let dopustí činu, který by byl jinak trestný, nelze ji trestně stíhat. Avšak pokud by se prokázalo, že k jejímu společensky nebezpečnému chování, které by jinak naplňovalo znaky trestného činu, dochází v důsledku zanedbání výchovy ze strany rodičů, mohl by soud dítěti uložit tzv. ochrannou výchovu.

07.12.2018

Dobrý den, posledních několik let mám strach ze smrti, rodiče mi řekli, že s tím stejně nic neudělám a, že nás to čeká všechny - to je mi uklidňující. Mohli byste mi prosím pomoct? Hlavně se nechci chodit za psychiatrem. Děkuji

Michal, 12 let

Milý Michale,

Strach ze smrti je do určité míry normální, protože lidé se zpravidla bojí něčeho neznámého. Je však pravdou, že obavy o vlastní život mají pro přežití člověka značný význam, protože usměrňují jeho chování tak, aby se vyhýbal rizikovým situacím, které by jeho život mohly ohrozit.
Samozřejmě, že pro mnohé dospívající (i dospělé) může být velmi skličující, když si uvědomí, že jejich život je časově omezený. Avšak duševně zdravý dospělý člověk se nakonec dovede smířit s tím, že nebude žít věčně. Ostatně takovýto postoj lze rozpoznat i z tvrzení tvých rodičů.
Většina dětí si svoji smrtelnost plně uvědomuje přibližně ve věku okolo 10-ti let, přičemž může trvat různě dlouhou dobu, než tento poznatek vnitřně zpracují a vyrovnají se s ním natolik, že je znepokojuje pouze čas od času. U některých citlivějších jedinců však mohou obavy že smrti přerůst až v úzkostnou stresovou poruchu. V takovém případě by již bylo vhodné se obrátit na příslušného specialistu, konkrétně psychiatra. Není žádná ostuda požádat o pomoc někoho, kdo je k tomu určen.
Jestliže se u tebe opakovaně dostavují pocity úzkosti či panické hrůzy, snaž se především nevyvolávat myšlenky, které u tebe tyto reakce spouštějí. Jakmile budeš mít pocit, že se takové nepříjemné myšlenky vkrádají do tvého vědomí, snaž se svojí pozornost obrátit jiným směrem. Pokud už se u tebe dostaví silný pocit úzkosti, snaž se tento stav překonat tím, že zaměříš svoji pozornost na konkrétní předměty, které tě obklopují. Postupně si prohlížej jednotlivé věci v místnosti, ukazuj na ně a vyslovuj jejich názvy (například stůl, skříň, obraz a podobně). Při silném záchvatu úzkosti může výrazně pomoci rovněž těsný fyzický kontakt s blízkou osobou (například objetí s někým s rodičů, později s partnerkou a podobně).
Pokud by se však u tebe často a opakovaně dostavovaly záchvaty úzkosti, které by tě zcela paralyzovaly, bylo by přece jen vhodné obrátit se na psychiatra. Úzkostné poruchy lze léčit psychoterapií, v závažnějších případech i užíváním antidepresiv.

07.12.2018

Dobrý deň
Chcel by som dostať polúciu (mimovoľný výron semena). Nemasturboval som už viac ako mesiac, no zatiaľ sa nič nedostavilo.. Prežil som to iba raz, ale to cca pred rokom. Chcel by som sa opýtať, či by som mal ešte počkať, poprípade či sa stále môže dostaviť. Možno ako donútiť telo, aby sa to stalo.

M, 14 let

Milý M.,

Poluce je samovolný výron semene, k němuž dochází ve spánku (zpravidla v časných ranních hodinách před probuzením). Samovolný výron semene však nelze vyvolat uměle, protože v takovém případě by již nebyl samovolný. Poluce se u některých chlapců dostavuje v důsledku nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Jestliže je tvoje hormonální hladina poslední dobou relativně stabilní, pravděpodobnost samovolného výronu semene je poměrně nízká. Při nedostatku sexuálních aktivit (včetně masturbace) je sice větší pravděpodobnost, že k samovolnému výronu semene dojde, nicméně ani u chlapce, který masturbaci vykonává pravidelně, není  poluce vyloučena.
Rozhodně však nedoporučuji, abys dlouhodobě omezoval vykonávání masturbace jen proto, že chceš dosáhnout samovolného výronu semene. Navíc poluce se dostavuje zpravidla ve spánku a jen někdy se při ní spící jedinec probudí, takže je velmi pravděpodobné, že bys z ní stejně nic neměl, snad kromě ložního prádla potřísněného ejakulátem. Otázkou je, zda má smysl se kvůli něčemu takovému vystavovat zbytečnému stresu a hromadění psychického napětí.

07.12.2018

Dobrý den.
Zajímalo by mě jak dlouho trvá, než se doplňky stravy typu
(...) a další dostanou od polknutí do krve. Díky.

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

Ke vstřebávání vitaminů a minerálů dochází v tenkém střevě. Záleží tedy na tom, zda příslušný doplněk stravy užíváš před jídlem nebo po jídle. Při užití doplňku stravy nalačno se jeho jednotlivé složky dostávají do krve rychleji (přibližně do půl hodiny), avšak část obsažených látek prochází zažívacím traktem bez užitku, neboť tělo je nestihne zpracovat. Při užití s jídlem nebo po jídle se tato doba může prodloužit až na několik hodin, avšak zároveň dochází k důkladnějšímu využití obsažených látek.
Pouze u vitaminů rozpustných ve vodě (B, C) je vhodnější konzumace nalačno. Naproti tomu vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) je třeba užívat s jídlem, které obsahuje alespoň nějaký tuk.
Pokud jde o potravinové doplňky obsahující minerály, jejich zpracování v zažívacím traktu může být ovlivněno složením stravy. Při současné konzumaci minerálů (zinku, vápníku, hořčíku a podobně) s některými potravinami mohou vznikat takové chemické vazby, které v podstatě znemožňují jejich vstřebání. Doplňky stravy obsahující minerály je tedy vhodnější konzumovat buď večer před spaním, nebo brzy ráno.
Různé doplňky stravy by však v žádném případě neměly „nahrazovat“ pestrou stravu a zdravý životní styl (dostatek spánku, pravidelné stravování, přiměřený pohyb a podobně).

07.12.2018

Je divné, že má přítelkyně má radši můj žalud obnažený než zakrytý? Proč ano/Proč ne?

Jindra, 16 let

Milý Jindro,

Některé ženy a dívky mají o mužských pohlavních orgánech poněkud zkreslené představy, neboť se mylně domnívají, že žalud je eroticky nejcitlivější částí penisu. Ve skutečnosti je však prokázáno, že eroticky nejcitlivější částí penisu je předkožka. Naproti tomu žalud patří spíše k méně citlivým částem těla, tedy pokud není přecitlivělý. Obnažený žalud bývá některými lidmi považován za jakýsi projev „připravenosti“ penisu k sexuálním aktivitám, avšak i tato představa je v podstatě mylná.
Pohled na obnažený žalud může tvoji přítelkyni přitahovat také například kvůli jeho tvaru či zbarvení. Právě zbarvení žaludu, které je odlišné od zbarvení ostatních částí povrchu lidského těla, k němu může více „přitahovat pozornost“. Ostatně i některé části ženského pohlavního ústrojí (například malé stydké pysky, klitoris a okolí poševního vchodu) mohou svým odlišným a výraznějším zbarvením přitahovat více pozornosti než jiné (například velké stydké pysky).
Avšak rozhodně nedoporučuji, aby ses snažil uměle fixovat předkožku za žaludem jen proto, že se to tvojí přítelkyni líbí. Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět navrátila do své původní polohy na žaludu. Její umělá fixace za žaludem může narušit normální oběh krve v penisu. Kromě toho je obnažený žalud vystaven působení různých mechanických vlivů (otírání), což vede k nadměrné keratinizaci (rohovatění) jeho povrchu. U pohlavních orgánů není podstatný jejich vzhled, nýbrž jejich funkce.

06.12.2018

Zdravím, opravdu funguje prokázání sexuální orientace na základě prstů na ruce? Líbí se mi kluci, ale dle prstů jsem hetero.

Rf, 16 let

Milý Rf,

Jediný spolehlivý způsob, jak prokázat sexuální orientaci, je specializované vyšetření na sexuologii. Naproti tomu délka prstů na rukou (případně vzájemný poměr mezi délkou jednotlivých prstů) nemusí o sexuální orientaci jedince vypovídat vůbec nic. Neexistuje žádný tělesný znak, který by byl výlučně spojen s tou či onou sexuální orientací.

06.12.2018

Poslední dobou mám takové divné krátkodobé pocity, začnu se ve své hlavě ptát na otázky, zda-li vůbec existuju, nebo jestli je to všechno jenom sen, kdo jsem atd. Je to velice divný pocit a strašně špatně se popisuje. Většinou se to stává např. ve škole při vyučováni, nebo když si povídám s přáteli. Četl jsem si něco na internetu a našel jsem, že se jedná o tzv. depersonalizaci. Poslední dobou také prožívám velký stres a nejsem moc šťastný. Může to s tím nějak souviset? Dá se toho nějak zbavit?

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Depersonalizace označuje psychickou poruchu, při níž pacient vnímá své tělo, pocity, myšlenky, nebo smyslové vjemy jako nevlastní nebo neskutečné. Tato porucha vzniká buď jako důsledek působení některých omamných látek, nebo je jedním z projevů některých duševních onemocnění.
Avšak otázky, které si čas od času kladeš, rozhodně nemusí být projevem duševního onemocnění.
Mnozí lidé si alespoň občas kladou otázky, týkající se samotné podstaty lidské existence (ostatně takovýmito otázkami se soustavně zabývá filosofie, přesněji řečeno filosofická antropologie). Navíc v období dospívání prochází jedinec zásadní změnou sebepojetí. Nejen tělesně, ale i psychicky přestává být dítětem a stává se dospělým. Dospívajícího člověka při tom občas napadají i myšlenky, které mu samotnému připadají „divné“. Avšak pouze vyšetření na psychiatrii by mohlo prokázat, zda jsi duševně zdravý či nikoliv. Je docela dobře možné, že u sebe jen hledáš projevy nějaké poruchy, o které sis přečetl článek.
Jestliže jsi vystaven stresu a cítíš se s něčím nespokojený, zkus o sebe více pečovat. Věnuj dostatek času odpočinku a věnuj se svým oblíbeným činnostem, které ti přinášejí radost. Pokud se nacházíš v nějaké závažné životní situaci, která tě závažným způsobem omezuje nebo dokonce ohrožuje tvé zdraví, svěř se nějaké důvěryhodné osobě, která ti může pomoci (například někomu z příbuzných, svému lékaři, pedagogicko-psychologickému poradci, orgánu sociálně-právní ochrany dítěte a podobně).

06.12.2018

Dobrý den,
Chci se zeptat, zda při pohlavním styku s kondomem, když se udělám, tak jestli mužů dál souložit, když v tom kondomu bude to sperma.

Domino, 16 let

Milý Domino,

Pohlavní styk s kondomem je třeba ukončit pokud možno co nejdříve po ejakulaci. Při jeho dalším pokračování by totiž mohlo dojít ke shrnutí kondomu, v důsledku čehož by mohl zachycený ejakulát proniknout do vnitřních pohlavních orgánů partnerky.

06.12.2018

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je dobrý nápad napsat holce, že se mi libí pře sociální síť? Vím že nejlepší je jí to říct do očí ale pár lidi mi radilo, abych jí to neříkal před kamarádkami, jenže ona má kolem sebe ty kamarádky ve škole prostě pořád! Poradíte mi prosím?

Michal, 12 let

Milý Michale,

Své city či sympatie bys měl dívce vyjadřovat vždy jen při osobním setkání, nikoli prostřednictvím telefonu, internetu a podobně. Samozřejmě, že důvěrné věci bys dívce neměl říkat před ostatními lidmi, například před jejími kamarádkami. Dívce však můžeš napsat, že by ses s ní chtěl stekat. Tím získáš možnost si s ní promluvit bez přítomnosti kamarádek.

06.12.2018

Mohu se zeptat kolik je průměrná délka penisu ve 13 letech? Při erekci mám 11 cm. Je to normální nebo málo?? Děkuji předem

Anonymně, 13 let

Milý Anonymně, 13 let

Průměrné délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Uvedená délka penisu při erekci tedy odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.

06.12.2018

Posledního půl roku (možná už skoro rok) na sobě pozoruji úbytek energie. Když vstanu ráno z postele, tak jsem odpočatý, ale ne energetický. Fakt je, že spím nepravidelně, i když se snažím to korigovat, to je v rozmezí 5,5 hodin až 7,5 hodin jak kdy a k tomu ještě zápasím s jídelníčkem, protože se často stane, že se utrhnu a zmizne toho dost (pečiva, ovoce, sladký, to vždy jednorázově zmizí u mě ve velkým) a potom se z toho necítím vůbec dobře, jenže je to začarovaný kruh, kde mám z části určitý komfort. Jsem si vědom změny, ale ten první krok.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Tělesné dospívání, jímž procházíš, představuje energeticky náročný proces. Není divu, že při nedostatečném spánku a nepravidelném stravování pociťuješ únavu či nedostatek energie.
Prvním krokem, který ti pomůže dosáhnout potřebných změn, je sestavení písemného plánu na jednotlivé dny, který budeš dodržovat. Do plánu by sis měl zaznamenat, v kolik hodin půjdeš spát, aby sis zajistil alespoň 8 hodin spánku denně. Dále si naplánuješ jednotlivá denní jídla, kterých by mělo být alespoň 5 (snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře). Večeři si naplánuj pokud možno nejpozději 3 hodiny před spaním.
Dodržování plánu si průběžně kontroluj. Pokud se ti nepodaří určitou část plánu splnit (například z nějakého důvodu půjdeš spát později, a tudíž budeš spát méně než 8 hodin), poznamenej si i příčiny, proč k tomu došlo. Jestliže občas plán nedodržíš, nepovažuj to za svoje selhání, nýbrž za informaci o tom, na co ještě bude třeba se zaměřit.

06.12.2018

Dobrý den, přestane mi penis růst pokud masturbuji? Děkuji za odpověď.

Já, 14 let

Milý Ty,

Nemusíš se obávat, v důsledku masturbace rozhodně nedojde k ukončení růstu penisu.

06.12.2018

Už som si oholil chlpy okolo penisu a strašne ma to tam pichá a svrbí a neviem čo mám robiť. Už som sa umyl aj som si tam dal pleťové mlieko aj (...) a stále to svrbí. Čo mám robiť? (Nechcem čakať, a tiež nechcem si dávať vodu po holení lebo ju nemám a potrebujem to rýchlo vyriešiť.)

Robo, 13 let

Milý Robo,

Jestliže oholená pokožka svědí, doporučuji ji ošetřovat pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí. Naproti tomu nedoporučuji používání vody po holení, která by spíše způsobila ještě větší podráždění pokožky.

05.12.2018

Mám problém (...)

Dom, 14 let

Milý Dome,

Masturbace představuje přirozenou a zdraví prospěšnou činnost. Naproti tomu zásadní omezování masturbačních aktivit může vést k poškození duševního zdraví. Takovéto omezování rozhodně nemohu doporučovat, ať už z jakýchkoliv důvodů.
Samovolný výron semene se nejspíše dostavuje v důsledku delší absence (vynechání) masturbačních aktivit. Neexistuje žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak samovolnému výronu semene zabránit.

05.12.2018

Když jsou dvě děti a mají jiného tátu ale společnou mámu. Jsou to sourozenci nebo nevlastní sourozenci?

Lumuk, 15 let

Milý Lumuku,

Děti, které mají společného alespoň jednoho biologického rodiče (ať už jen matku nebo jen otce), jsou vlastní sourozenci. Pokud má tedy jedna matka dvě děti se dvěma různými muži, stále ještě se jedná o vlastní sourozence. Naproti tomu nevlastní sourozenci nemají společného ani jednoho biologického rodiče. Nevlastní sourozenectví vzniká tak, že svobodná, rozvedená či ovdovělá matka jednoho dítěte se provdá za svobodného, rozvedeného nebo ovdovělého otce druhého dítěte.

05.12.2018

Dobrý den, potřeboval bych se zeptat jestli je normální že při mém věku má můj penis v klidu 10,5 cm a při erekci 13,5 cm. Předem děkuji za odpověď.

Martin, 17 let

Milý Martine,

Uvedená délka penisu v klidovém stavu se vzhledem k tvému věku nachází na horní hranici průměru, při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Poměrně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci může být dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Rozhodně se však nejedná o nic nenormálního.

05.12.2018

Zdravím, přišla zima a já chci v tomto období přejít nachlazení nebo nějaké nemoci. Proto bych chtěl začít brát nějaké vitamíny nejen na bázi podpoření imunity, ale i ostatní látky, které tělo potřebuje tzn. hlavně vitamín C, dále také B a třeba i hořčík nebo vápník. Chtěl bych se teda zeptat, jestli mi doporučíte nějaký konkrétní produkt nebo co by se popřípadě dalo dělat pro podporu imunitního systému. Další věc je, že teď jím poměrně velké množství mandarinek (cca 5 za den), tak se chci zeptat, jestli kdybych bral ještě další vitamín C, tak jestli by mi to nemohlo uškodit.

Frajírek, 17 let

Milý Frajírku,

Riziko nachlazení lze snížit zdravou životosprávou, tedy zajištěním dostatku spánku a zdravou výživou s dostatkem ovoce a zeleniny, dále pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu a dodržováním hygienických návyků (mytí rukou a podobně). Samozřejmě, že můžeš konzumovat potravinové doplňky obsahující vitaminy a minerály, avšak konkrétní produkt či značku zde nemohu doporučovat.
Vitaminem C se předávkovat nemůžeš. Pokud jej totiž přijmeš ve větším množství, než je tvé tělo schopno zpracovat, jeho nadbytek se vyloučí společně s močí (jinými slovy, „přebytečné“ množství vitaminu C jednoduše vymočíš). Pouze enormně vysoké množství vitaminu C (přesněji více než 500-násobek doporučené denní dávky) by mohlo vést k tvorbě ledvinových kaménků a podobných obtíží, avšak nedovedu si představit, jakým způsobem bys mohl takovéto množství vitaminu přijmout (musel bys totiž za den sníst přinejmenším několik desítek kilogramů ovoce nebo spolykat několik set tablet vitaminu C).

05.12.2018

Může se stát, že by mi vubec nevyrostl penis, odpovězte ano nebo ne a odpověď prosím zdůvodněte.

Cock, 13 let

Milý Cocku,

Je možné, že rozměry tvého penisu se dosud nezačaly zvětšovat, avšak to ještě zdaleka nemusí znamenat, že k růstu penisu u tebe již nedojde.
Nápadný růst rozměrů penisu probíhá u chlapců zpravidla ve věku od 11 – 12 do 17 – 18 let. Avšak ani v případě, že jsi u sebe dosud nezaznamenal žádný růst penisu, se prozatím nemusíš nijak znepokojovat. U většiny chlapců sice dochází k prvnímu výraznějšímu růstu penisu již ve věku 11 až 12 let, avšak opoždění vývoje určitého pohlavního znaku se považuje za normální, pokud nepřesáhne 2 roky (ve srovnání s většinou dospívající populace).
Pokud by se rozměry penisu nezačaly zvětšovat ani po dosažení věku 14-ti let, mohlo by se jednat o projev opožděné puberty nebo jiné poruchy tělesného vývoje. V takovém případě by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a poprosit jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Prozatím jsou však jakékoliv obavy tohoto druhu předčasné.

05.12.2018

Aký je rozdiel medzi penisom 14 ročného chlapca a dospelého muža?

Stanko, 11 let

Milý Stanko,

Rozdíl mezi penisem čtrnáctiletého chlapce a dospělého muže může být značný, ale také jen nepatrný. Nezáleží totiž pouze na kalendářním věku, ale především na dosaženém stupni tělesného vývoje. U některých dospívajících chlapců se pohlavní znaky vyvíjejí dříve či rychleji, u jiných naopak později či pomaleji. Proto se může stát, že u méně vyvinutého chlapce vypadá penis v uvedeném věku dosud „dětsky“, zatímco u jeho vyvinutějšího vrstevníka naopak „dospěle“.
Více informací o vzhledu a vývoji vnějších pohlavních orgánů v období dospívání najdeš na stránce „Pět stupňů vývoje“.

05.12.2018

Zdravím. Od koľkých rokov môžem isť na brigádu všeobecne a na brigádu do Nemecka. Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Podmínkou pro zaměstnání mladistvé osoby (ať již se jedná o stálé zaměstnání nebo „jen“ brigádu) je dosažení věku 15-ti let a ukončení povinné školní docházky.
Ve Spolkové republice Německo jsou pracovní podmínky mladistvých upraveny v zákoně na ochranu pracující mládeže (Jugendarbeitsschutzgesetz, zkratka JArbSchG). Podle tohoto zákona je zakázána práce dětí mladších 15-ti let, tedy stejně jako v ČR nebo na Slovensku. Avšak na rozdíl od ČR je v Německu povolena práce dětí starších 13-ti let, ovšem pouze pokud se jedná o lehké (fyzicky nenáročné) práce, které jsou přiměřené jejich věku a nenarušují jejich povinnou školní docházku. Vyloučeny jsou veškeré práce, které ohrožují bezpečnost, zdraví a vývoj dětí, případně by mohly omezit jejich školní docházku a přípravu do školy. Kromě toho práce nesmí probíhat v době školního vyučování, v ranních hodinách před zahájením školního vyučování, dále ve večerních a nočních hodinách (po 18:00 hod.) a nesmí přesáhnout 2 hodiny denně (v případě rodinných zemědělských podniků vlastněných rodiči dítěte 3 hodiny denně). Pro vykonávání práce je vyžadován souhlas rodičů dítěte, kteří zároveň musí podepsat, že byli seznámeni s možnými riziky práce a doporučenými ochrannými opatřeními pro zdraví dítěte. V Německu tedy sice může pracovat i dítě ve věku 13 až 15 let, avšak pouze ve značně omezeném rozsahu a za dodržení přísně stanovených podmínek.

05.12.2018

Dobrý den, mám na Vás 2 dotazy:
1. Kolik se platí za vstupní prohlídku do zaměstnání?
2. Proč se kromě "normálního ošetření" téměř za vše musí u lékaře platit (razítko na přihlášku na SŠ, výpis z karty, aj.)?
Nechápu proč se za 1 nebo 2 razítka musí platit v řádu stovek korun. Děkuji.

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

1) Cenu vstupní lékařské prohlídky při nástupu do zaměstnání stanoví lékař nebo zdravotnické zařízení, které tuto službu poskytuje. Obvyklá cena se pohybuje v rozmezí 200,- až 500,- Kč.
2) Vstupní lékařská prohlídky při nástupu do zaměstnání nebo ke studiu, stejně jako výpis ze zdravotnické dokumentace, patří mezi tzv. specifické zdravotní služby, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Tyto úkony jsou zpoplatněny na základě současné právní úpravy, konkrétně zákona č. 373/2011 Sb.
Na jednu stranu chápu tvůj údiv nebo rozčarování nad tím, že za uvedené služby pacient platí. Ani mně se příliš nelíbí, že lidské zdraví není považováno za veřejný statek, jako tomu bylo v minulosti, nýbrž za víceméně „soukromou“ záležitost každého jedince (případně jeho zákonných zástupců, jedná-li se o dítě). Dále se nedomnívám, že zdravotní pojišťovny působící v naší zemi by musely zkrachovat, kdyby alespoň některé z výše uvedených specifických zdravotních služeb hradily, neboť jejich zisky považuji i bez toho za poměrně vysoké. Jen za loňský rok (tj. za rok 2017) vykázalo veřejné zdravotní pojištění v ČR zisk ve výši 9,52 miliardy Kč.
Zákon však hovoří jasně a dokud je platný, je třeba se jím řídit. Jestliže by praktický lékař nevybral příslušný poplatek od pacienta, zdravotní pojišťovna by mu jej neuhradila a pracoval by zadarmo. Přitom výše uvedené služby rozhodně nespočívají v pouhém „orazítkování“ příslušného potvrzení. Jestliže by ti lékař jen tak beze všeho vystavil požadované potvrzení, aniž by provedl prohlídku (případně zkontroloval aktuálnost všech údajů ve zdravotnické dokumentaci při žádosti o výpis), dopustil by se pochybení, za které by mu hrozil postih. Pokud máš podezření, že lékař ti vydal potvrzení či výpis bez provedení všech potřebných úkonů, doporučuji na jeho postup podat stížnost dle zákona č. 372/2011 Sb., § 93 – 97. Stížnost se podává poskytovateli zdravotních služeb, ve vyšší instanci pak příslušnému krajskému úřadu, který tomuto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

05.12.2018

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať čo sa robí na 18. ročnej prehliadke. Ďakujem

Patrik, 18 let

Milý Patriku,

Osmnáctiletá preventivní prohlídka neexistuje. Poslední dvě prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost se provádí ve věku 17 a 19 let, přičemž preventivní prohlídku ve věku 19 let lze nahradit vstupní prohlídkou u praktického lékaře pro dospělé.
Na Slovensku je obsah preventivních prohlídek stanoven zákonem č. 577/2004 Z. z. (v České republice vyhláškou č. 70/2012 Sb., rozdíly jsou však pouze nepatrné). Obsahem preventivní prohlídky u osob starších 18-ti let je kompletní fyzikální vyšetření, kontrola očkování, měření krevního tlaku, měření tělesné hmotnosti a výšky a doplnění zdravotní dokumentace. Dále se provádí vyšetření moči a odběr krve.

05.12.2018

Chcem sa spýtať že keď urobím každý deň 100 brušakov a 20 drepou či schudnem.

QQQ, 14,5 let

Milý QQQ,

Uvedené cviky slouží k posilování svalstva, nikoli k redukci tělesné hmotnosti. Pokud bys vykonával pouze posilovací cviky, avšak měl nadváhu či dokonce byl obézní, výsledek tvého cvičení by se navenek příliš neprojevil, protože cvičením posílené svaly by zůstávaly skryté za nadměrně silnou vrstvou tělesného tuku. Jestliže chceš zhubnout, doporučoval bych pro začátek raději některou z komplexních pohybových činností (například po celý rok plavání, v zimě lyžování, od jara do podzimu jízda na kole a podobně) a upravit stravovací návyky. Více rad a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Uvedených 120 posilovacích cviků představuje pro pohybový aparát (zejména klouby) dospívajícího jedince poměrně vysokou zátěž. Nejvyšší přiměřenou zátěží pro dospívajícího jedince je 100 posilovacích cviků denně, a to v pěti sestavách po dvaceti provedeních. Jestliže potřebuješ zhubnout, doporučoval bych raději plavání, které pro klouby nepředstavuje tak vysokou zátěž, protože tělo je při něm nadlehčováno vodou.

05.12.2018

Dobry den,
Již 2x jsem mohl mít pohlavní styk, ale ani jednou jsem se „netrefil“. Předehru atd. jsem nevynechal. Nevíte, co s tím? Dá se to nějak „natrénovat“ nebo tak? Je mi trapně a bojim se že kdyby na to mělo někdy zase přijít , mohlo by se mi to stát znovu.

Pepa, 17 let

Milý Pepo,

K popsanému problému dochází jen velmi vzácně, protože mužské a ženské pohlavní orgány jsou uzpůsobeny ke vzájemnému spojení (samozřejmě za předpokladu, že partnerka netrpí vzácnou vývojovou vadou, při níž dochází ke srůstu tkáně v oblasti poševního vchodu). U partnerky by však mohlo docházet k tzv. vaginismu, což jsou samovolné křeče poševního svalstva, v jejichž důsledku je zavedení penisu (nebo čehokoliv jiného) do pochvy dočasně nemožné. Příčiny vaginismu jsou převážně psychického rázu (například obavy partnerky z nechtěného početí, obavy z vyrušení cizí osobou při pohlavním styku a podobně).
Možná, že příčinou obtíží byla nevhodně zvolená koitální poloha (tedy tělesná poloha, v níž se pohlavní styk uskutečňuje). Nejvhodnější polohou pro začínající páry je tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s dolními končetinami pokrčenými v kyčlích a kolenou. Pokud by zavedení penisu do pochvy přesto činilo obtíže, můžeš dát partnerce nějakým vhodným způsobem najevo, aby dolní končetiny více pokrčila.
Dále není vyloučeno, že uvedené obtíže mohly být projevem stresu a nervozity z tvé strany. Pro uspokojivý průběh pohlavního styku je velmi důležité, aby probíhal v atmosféře vzájemné důvěry, aby se při něm oba partneři dostatečně uvolnili a byli dostatečně trpěliví a nenechali se odradit případnými počátečními neúspěchy.

05.12.2018

Dobrý deň, aká by mala byť veľkosť penisu v 14 , 15 a 16 rokoch ? Vopred ďakujem za odpoveď.

444, 15 let

Milý 444,

Normální jsou takové rozměry penisu, které dosahují alespoň 40% průměrné hodnoty pro daný věk po odečtení statistické odchylky. Podstatná je zejména délka penisu při erekci, protože délka v klidovém stavu se může měnit v závislosti na různých okolnostech (například na tělesné teplotě, teplotě prostředí, svalovém napětí, pružnosti závěsných vazů penisu a podobně).
Například ve věku 14-ti let činí délka penisu při erekci 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm). Za normální se tedy v tomto věku považuje penis, jehož délka při erekci dosahuje alespoň 5,2 cm nebo více. Pokud by byla délka penisu nižší, jednalo by se již o tzv. mikropenis. Pro věk 15-ti let platí tytéž údaje, protože mezi čtrnáctým a patnáctým rokem se penis zvětšuje spíše do šířky než do délky. Ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 15,5 ± 1,5 cm (tj. 14 až 17 cm), za normální lze tedy považovat délku alespoň 5,6 cm nebo více.

04.12.2018

Dobrý den, je nebezpečné (...)?

ABCDEFGHCH, 15 let

Milý ABCDEFGHCH,

Stav bezvědomí je nebezpečný vždy, ať už je vyvolán jakýmkoliv způsobem, protože při něm hrozí riziko nevratného poškození centrální nervové soustavy.

04.12.2018

Dobrý den, rád bych si po použití ústní vody vypláchnul ústa ještě vodou. Protože se mi pak tvoří a mám strach to polykat. Může polykání vadit? A sníží se účinnost když si ještě ústa vypláchnu vodou? Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Po použití ústní vody se ústa nevyplachují, avšak je důležité, abys ústní vodu nepolykal, jinak hrozí nevolnost. Pokud ti však používání ústní vody nedělá dobře, měl bys zvážit, zda je nutné ji používat, případně využít jiný druh ústní vody (například ústní vodu pro děti či „juniory“).

04.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, přiznám se že si honím a zajímalo by mě zda to může zpomalit můj růst (nemám na mysli penis, ale postavu). Děkuji za odpověď.

Petr, skoro 14 let

Milý Petře,

Mezi masturbací a růstem postavy není žádná přímá souvislost. Vykonáváním masturbace se tvůj růst nezpomalí, ani neurychlí. Rozhodně se nemusíš obávat, že bys kvůli masturbaci méně vyrostl.
Tělesná výška je dána převážně dědičnými předpoklady. Určitý vliv na průběh růstu má i životospráva, především dostatek spánku a konzumace dostatečného množství kvalitních potravin.

04.12.2018

Dobrý den, poslední dobou neustále přemýšlím, co dát moji holce k Vánocům, aby ji to neurazilo a aby to nebyla blbost. Známe se teprve 2 týdny. Poradil byste mi něco prosím?

Marek, 16 let

Milý Marku,

Přestože znáš dívku teprve pár týdnů, jistě sis už vytvořil alespoň základní představu o jejím vkusu či stylu, případně o jejích zájmech. Za vhodný dárek pro dívku lze považovat nějakou roztomilou drobnost, která potěší. Neměl bys kupovat příliš drahou věc, protože dívka by si mohla myslet, že si ji takovým dárkem snažíš zavázat, či přímo si koupit její přízeň. Navíc by jí mohlo být líto, že jsi za dárek utratil moc peněz, případně by se mohla cítit zahanbena, že ti sama také nedala něco podobně drahého.
Pokud máš o zájmech své dívky zatím jen nejistou představu, snaž se vybrat takový dárek, který se může hodit každému. Vzhledem k tomu, že dívka dosud studuje, by ji mohla potěšit třeba nějaká hezká psací potřeba (kuličkové pero, propiska), pokud možno v „dívčím“ provedení. Pokud dívka nedrží dietu, mohl bys jí koupit například ozdobné vánoční balení nějakých čokoládových bonbónů. Vhodným dárkem by mohlo být i drobné plyšové zvíře se závěsným poutkem (řada dívek si na takové drobnosti potrpí i v období dospívání).

04.12.2018

Co mám dělat aby sem dosáhl ejakulace? Už mám sperma protože sem měl už poluci.
Když si masturbuju tak se mi slabě postaví a mám krátkou erekci. Mohli by ste mi poradit jak si mám masturbovat?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

I kdyby tvoje tělo již produkovalo sperma, je docela dobře možné, že se u tebe dosud plně nevyvinul ejakulační reflex. Slabá a jen krátkou dobu trvající erekce je v tvém věku spíše neobvyklá, protože u většiny chlapců se již na počátku puberty dostavuje silná a dlouhou dobu přetrvávající erekce. Nicméně je velmi pravděpodobné, že pokud netrpíš nějakým závažným onemocněním krevního oběhu (například vysokým krevním tlakem), uvedené obtíže již brzy ustoupí.
Konkrétní způsob vykonávání masturbace ti doporučit nemohu, protože každý má trochu jiné tělo a každému může vyhovovat něco jiného. Masturbace spočívá mimo jiné i v objevování vlastního těla a jeho pocitů a možností, což za tebe nikdo jiný neudělá.
Jestliže se u tebe opravdu dostavil samovolný výron semene, avšak při masturbaci nedosahuješ ejakulace, mohla by příčina spočívat například v předčasném přerušení masturbace. Doba potřebná k dosažení ejakulace může být různě dlouhá, nelze tedy předem stanovit, jak dlouho bys měl masturbaci vykonávat, aby se ejakulace dostavila. Zatímco u některých chlapců a mužů se ejakulace dostavuje již po několika vteřinách nebo několika desítkách vteřin masturbace, u jiných může dojít k vyvolání potřebného reflexu po několika minutách, nebo dokonce až po několika desítkách minut.
Rozhodně však nedoporučuji snažit se vyvolat ejakulaci příliš silným uchopením penisu nebo vykonáváním příliš prudkých a rychlých masturbačních pohybů. Namísto očekávaného dosažení ejakulace by sis mohl v takovém případě způsobit spíše nepříjemný otok příslušné části těla. Při masturbaci by se měl každý řídit svými pocity a svým instinktem, avšak vykonávání masturbačních pohybů by rozhodně nemělo být bolestivé.

04.12.2018

Dobrý den. Ve škole jsem se zamiloval do nejhezčí nejúžasnější a nejmilejší holky, kterou jsem, kdy poznal. Ale bavili jsme se jenom párkrát, protože sedí na druhé straně třídy a baví se svými kamarádky a já se svými kamarády a připadá mi, že pro ni neexistuju. Nejhorší, že už má přítele. Já se kvůli ní trápím, ačkoliv vím že je to zbytečné, ale nemůžu si pomoct. Prosím o radu jak ji nějak zaujmout a neudělat si přitom kabát z ostudy. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu.

Jarda, 16 let

Milý Jardo,

Jestliže je dívka již zadaná (tedy již chodí s jiným chlapcem), rozhodně by ses s ní neměl snažit navázat důvěrný vztah. Jak sám píšeš, je zbytečné se trápit kvůli dívce, která s tebou nechce nic mít. Možná, že bude nějakou dobu trvat, než se s touto situací vyrovnáš a smíříš. Do té doby věnuj dostatek času odpočinku, pečuj o sebe a chovej se k sobě hezky. Až si najdeš nějakou jinou dívku, která jistě bude také milá a hezká, brzy na své současné zklamání zapomeneš a budeš se věnovat někomu, kdo tvoji pozornost dovede ocenit.

04.12.2018

Nevadí, že si s mojí holkou navzájem masturbujeme? Je to legální?

Haha, 12 let

Milý Haha,

Vykonávání sexuálních aktivit (včetně vzájemné masturbace) s osobou mladší 15-ti let sice naplňuje skutkovou podstatu trestného činu pohlavního zneužití, avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, protože za své jednání dosud nenese trestní odpovědnost. Trestní odpovědnost začíná dnem, který následuje po dni patnáctých narozenin.
Jestliže tedy k vykonávání sexuálních aktivit dochází mezi dvěma osobami mladšími 15-ti let, nelze je trestně stíhat, nanejvýš lze o jejich jednání informovat jejich rodiče nebo zákonné zástupce, v závažnějších případech též kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dítěte.
V případech pohlavního zneužití může osoba mladší 15-ti let vystupovat vždy pouze jako oběť, nikoliv jako pachatel. Jedna a tatáž osoba totiž nemůže být pachatelem a zároveň obětí jednoho a téhož činu (stejně jako by například nebylo možné někoho trestně stíhat za to, že sám sobě něco ukradl a podobně). Trestně stíhána může být pouze osoba starší 15-ti let, která pohlavně zneužije osobu mladší 15-ti let (například dívka, která již měla patnácté narozeniny, by mohla být trestně stíhána za pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s chlapcem, který své patnácté narozeniny dosud neměl).

04.12.2018

Dobrý den, za poslední dobu jsem se dost zhoršil ve škole, nevíte co s tím?

69, 13 let

Milý 69,

Zhoršení školního prospěchu může mít různé příčiny. K nejčastějším patří stres a nadměrné psychické napětí, jehož zdrojem mohou být například různé náročné životní situace. Určitou roli může hrát rovněž únava, která se dostavuje během období dospívání v souvislosti s urychleným tělesným růstem a vývojem, který je vysoce energeticky náročný.
Především doporučuji zajistit si dostatek kvalitního spánku a odpočinku. Po návratu domů ze školy se nezačínej učit hned, nýbrž alespoň po hodině odpočinku. Učivo si rozděl do bloků po 20-ti minutách, protože po delší době dochází k výraznému poklesu pozornosti. Mezi jednotlivé bloky zařazuj přestávky. Opakuj si především učivo, které jste ten den ve škole probrali, protože čím dříve si probrané učivo zopakuješ, tím déle si jej budeš pamatovat.
Případný neúspěch při zkoušení nebo testu nepovažuj za svoje selhání, nýbrž za informaci o tom, čemu bys měl ještě věnovat více pozornosti a na co by ses měl v domácí přípravě zaměřit. Pokud ti učivo připadá nesrozumitelné, popros někoho (například spolužáka) o jeho vysvětlení.

04.12.2018

Dobrý den. V posledním čtvrt roce jsem se začal setkávat s noční polucí. Četl jsem, že příčinou poluce může být nahromaděné množství spermatu, kterého se musí tělo zbavit, aby se uvolnilo místo pro další. To je možné, jelikož nemasturbuju. Je nějaké přibližně stejné období mezi polucemi? Mokré sny mívám v poslední době jednou za 2-3 týdny. Není to často? Je nějaký způsob, jak polucím předejít, nebo aby neprobíhaly tak často? Kdy se mokré sny přestanou vyskytovat? Děkuji za odpovědi.

Nick, 14 let

Milý Nicku,

Výskyt samovolného výronu semene v období dospívání je dán především narůstající hladinou mužských pohlavních hormonů v krvi. Pokud však nevykonáváš masturbaci, výskyt samovolného výronu semene jednou za 2 až 3 týdny není nijak zvlášť častý, spíše naopak. K tvorbě spermatu dochází u dospívajících chlapců a dospělých mužů v podstatě nepřetržitě, bez ohledu na to, jak často u nich dochází k ejakulaci.
Jestliže chceš nočním polucím předejít, mohlo by ti pomoci co nejčastější vykonávání masturbace. Jedná se o naprosto přirozenou a zdraví prospěšnou činnost, která slouží nejen k vyprázdnění ejakulátu, ale mimo jiné také ke snížení psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání penisu. Kromě toho vykonávání masturbace v období dospívání a rané dospělosti působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty v pozdějším věku.
Avšak i když budeš masturbaci vykonávat, nikdy nelze zcela vyloučit, že čas od času k samovolnému výronu semene dojde, neboť jeho výskyt je dán především hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází (viz výše). U dospívajících chlapců, kteří mají velmi nízkou hladinu pohlavních hormonů, se poluce nemusí dostavit ani po delší absenci (vynechání) masturbačních aktivit, zatímco u chlapců, kteří mají hladinu pohlavních hormonů vysokou, se poluce může čas od času dostavit i při pravidelném vykonávání masturbace.

04.12.2018

1. Chcem si oholiť ochlpenie okolo penisu a nechcem aby o tom vedeli rodičia čo mám urobiť? 2. Kde mám zohnať žiletku aby sa o tom nedozvedeli? (Nechcem si to iba zastrihnúť nožnicami) 3. A ako sa mám oholiť? 4. A nebude to trápne keď v šatni keď sa budem prezliekať tak budem mať oholené chlpy okolo penisu? 5. Ako mám zabrániť aby sa mi nesmiali že som oholený okolo penisu? 6. Holia sa normálny pubertiaci okolo penisu ak áno koľko ročný? 7. Holia sa aj dospelý muži okolo penisu?

Robo, 13 let

Milý Robo,

1) Pokud nemáš k dispozici elektrický holicí strojek, můžeš si v drogerii koupit jednorázový ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí. Pro oholení ručním strojkem však budeš potřebovat i pěnu na holení. Pokud bys ruční holicí strojek používal nasucho, hrozí riziko poranění. Více informací o holení najdeš na stránce „Jak se oholit“.
2) Klasické žiletky (viz obrázek) neslouží k samostatnému použití, nýbrž jsou určeny do speciálních „šroubovacích“ holicích strojků. Holení s takovýmto „klasickým“ strojkem však vyžaduje určitou zručnost, protože při nešikovném vedení tahů se žiletka může bolestivě zaříznout do povrchu těla. Pokud možno by sis tedy měl pořídit ruční holicí strojek s žiletkovou hlavicí.
3) Před prvním oholením je třeba opatrně zkrátit chloupky nůžkami (přibližně na 0,5 až 1 cm), protože delší chloupky by ucpaly hlavici strojku. Při holení ručním holicím strojkem je třeba nejprve nanést na holená místa dostatek pěny či gelu na holení. Samotné holení se provádí plynulými tahy holicím strojkem, přičemž po každém tahu je vhodné opláchnout hlavici strojku pod tekoucí vodou.
V důsledku oholení může dojít k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchních vrstev pokožky, což se projevuje tvorbou drobných červených pupínků (v podstatě se jedná o drobné zánětlivé reakce v místě zarůstání chloupků). Zarůstání chloupků a tvorbě pupínků lze předejít ošetřováním oholené pokožky pomocí pleťového krému či tělového mléka. Krém se nanáší přibližně hodinu po oholení a poté jednou denně po dobu 1 až 3 dnů po oholení.
4) Pokud si při holení nezpůsobíš poranění a po oholení si ošetříš pokožku vhodným pleťovým krémem, nikdo nemusí poznat, že ses oholil. Jinak záleží pouze na tobě, zda se při převlékání budeš cítit trapně či nikoliv. Někteří lidé se kvůli svému tělu stydí bez ohledu na to, zda jim roste či neroste ochlupení, jiným nečiní obtíže převlékat se před ostatními, ať už se holí či nikoliv.
5) Pokud se ti ostatní budou chtít kvůli něčemu smát, nějakou záminku už si vždycky najdou. Důležité však je, abys byl se svým vzhledem spokojený ty sám. Názory ostatních pro tebe nemusí být rozhodující. Určitě by ses neměl nechat vyprovokovat k silným emocionálním reakcím v podobě křiku nebo pláče.
6) Pubické ochlupení, tedy ochlupení okolo pohlavních orgánů, si holí přibližně třetina dospívajících. Údaje o konkrétním věku však nemám k dispozici.
7) Někteří ano, avšak přesnější údaje nemám k dispozici.
Záleží na tobě, zda si necháš pubické ochlupení volně růst, nebo zda si jej budeš holit, zastřihávat nebo jinak upravovat.
Tělesné ochlupení slouží k lepšímu odpařování potu v místech, kde dochází k výraznějšímu pocení. Po oholení se pot neudržuje v ochlupení, nýbrž zčásti stéká po těle a zčásti vsakuje do oblečení. Holení ochlupení v podpaží (tzv. axilárního ochlupení) výrazně přispívá k omezení tělesného pachu, zatímco holení pubického ochlupení takový účinek nemá, protože pot, který se uvolňuje v okolí pohlavních orgánů, tak výrazně nepáchne. Nicméně některým lidem pubické ochlupení přesto z nějakých důvodů vadí nebo překáží.
K nevýhodám holení patří kromě finančních nákladů také riziko poranění a podráždění pokožky (včetně výše zmíněného zarůstání chloupků, které však lze omezit ošetřením oholené pokožky vhodným krémem).

04.12.2018

Dobrý den, potřebuji poradit (...)

Dijk, 18 let

Milý Dijku,

Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje dosažení ejakulace do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. V naprosté většině případů je předčasná ejakulace způsobena psychickými faktory. Příčinou předčasné ejakulace může být zejména nevhodný přístup partnerky (například její nepřiměřená očekávání či nesplnitelné požadavky). Další z příčin předčasné ejakulace spočívá v nepravidelném vykonávání pohlavního styku a velké (několikadenní) časové prodlevě mezi jednotlivými souložemi. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často než 2x týdně, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát vyšší než u párů, které vykonávají pohlavní styk častěji (tj. alespoň 2x týdně nebo více).
Řešení uvedeného problému vyžaduje citlivý a ohleduplný přístup obou dvou partnerů. Doporučit lze především častější a pravidelnější vykonávání pohlavního styku. Pomoci může rovněž párový nácvik oddálení ejakulace. Spočívá v tom, že partnerka na partnerovi vykonává masturbaci, přičemž na předem smluvený pokyn masturbační pohyby přeruší a po určité době („přestávce“) je opět obnoví. Takovýto nácvik však musí probíhat v páru (pokud by jej muž prováděl „samostatně“, dosáhl by sice postupného oddálení ejakulace při masturbaci, nikoli však při párových sexuálních aktivitách).
V nejzávažnějších případech lze oddálení ejakulace dosáhnout tím, že partner užívá antidepresiva ze skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), k jejichž vedlejším účinkům patří mimo jiné i prodloužení doby potřebné k dosažení ejakulace. Tato léčiva se vydávají na lékařský předpis.

03.12.2018

Zdravím, někdy se mi stává že mě neskutečně jakoby píchá srdce a nemůžu se z hluboká nadechnout. Po nějaké chvilce zase můžu. Nevíte co by to mohlo být?

Cimcalabim, 12,5 let

Milý Cimcalabime,

Píchání u srdce a podobné nepříjemné pocity po straně hrudníku mají ve většině případů nervosvalový původ. Může se jednat například o reakci na nadměrnou fyzickou zátěž. Uvedené obtíže se také mohou vyskytovat při nedostatečně hlubokém (tj. mělkém, povrchním) dýchání.
Řešením obtíží může být zajištění přiměřené a rovnoměrně rozložené fyzické zátěže (například pravidelného cvičení namísto jednorázových silových výkonů) a dále nácvik správného hlubokého dýchání. Ten lze provádět například opakovanými hlubokými nádechy v poloze vleže s pokrčenými koleny, přičemž obě ruce jsou dlaněmi položené ke stranám hrudníku, na který působí mírným tlakem.
Pokud bys však opakovaně prožíval pocity dechové nedostatečnosti spojené s úzkostí, doporučuji co nejdříve navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který provede komplexní vyšetření a v případě potřeby doporučí vyšetření u specialisty.

03.12.2018

Dobrý deň mám 14 a s frajerkou by sme chceli mať sex, chcem sa opýtať ako ju uspokojiť tak aby mala orgazmus?

Lukas, 14 let

Milý Lukasi,

Nelze předem zaručit, že partnerka dosáhne při pohlavním styku orgasmu. I kdyby však došlo k tomu, že by partnerka orgasmu nedosáhla, rozhodně to nemusí být způsobeno tvým „selháním“.
Podle výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) totiž přibližně 8% žen při partnerském sexu nikdy nedosahuje orgasmu. Podle téhož výzkumu je hlavním zdrojem sexuálního vzrušení u žen dráždění klitorisu (37%), případně dráždění klitorisu i pochvy (34%). Naproti tomu dráždění v hloubce pochvy uvádí jako hlavní zdroj svého pohlavního uspokojení pouze malé množství žen (13%). Pro některé ženy je hlavním zdrojem vzrušení dráždění v okolí poševního vchodu.
Uspokojení z párových sexuálních aktivit závisí na přístupu a vzájemné součinnosti obou dvou partnerů. Jestliže se partner a partnerka mají rádi, navzájem se respektují a panuje mezi nimi důvěra, dovedou společně překonat i případné obtíže v počátcích svého intimního soužití. Značný význam pro kvalitní pohlavní život mají tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž se začínající milenci učí navzájem poznávat tělo partnera či partnerky a přiměřeným způsobem reagovat na projevy pocitů toho druhého. Podrobnější informace o párových (partnerských) sexuálních aktivitách najdeš například na stránce „Láska a erotika“.
Pokud však chceš mít se svojí dívkou pohlavní styk, měli byste oba dva předem počítat s možností, že při pohlavní styku dojde k nechtěnému početí. Přestože lze využít různé antikoncepční prostředky, žádná metoda antikoncepce není natolik spolehlivá, aby vyloučila nechtěné početí ve 100% případů pohlavního styku (například kondom zabraňuje početí až v 97% případů, pokud je použit správně). K souloži v užším slova smyslu (tj. k vaginálnímu pohlavnímu styku) je tudíž vhodné přistoupit až v době, kdy se partner i partnerka cítí připraveni k převzetí rodičovské odpovědnosti za jejich společné dítě.

03.12.2018

Chci ze zeptat na pár otázek
1. Je normální že se mi nestáhne předkožka?
2. Je normální mít v klidu 5.5 zhruba a obvod osm a při erekci 6?
3. Jak mam zjistit že už mám sperma?

Anonimus, 12 let

Milý Anonimusi,

1) Zatímco u některých chlapců se předkožka při erekci postupně shrnuje až za žalud, u jiných zůstává natažena na žaludu, pokud si ji chlapec sám nepřetáhne. Obě možnosti jsou normální.
Případné obtíže při přetahování předkožky mohou být způsobeny například konglutinací („slepením“ předkožky) nebo zúžením prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže, neměl by sis ji přetahovat násilím, aby sis nezpůsobil poranění. V naprosté většině případů ustoupí obtíže s přetahováním předkožky spontánně (samovolně) do konce puberty.
2) Průměrné rozměry penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 7,5 cm. Drobné rozdíly oproti průměru jsou naprosto normální. Zatímco někteří chlapci mají penis kratší a silnější, jiní jej mají delší a štíhlejší.
Poměrně malý rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.
3) Sperma neboli ejakulát je bělavá tekutina, která se uvolňuje z močové trubice při dosažení pohlavního vyvrcholení (orgasmu) nebo bezprostředně po něm.
U některých dospívajících chlapců je ejakulát dosud velmi řídký a uvolňuje se jen v malém množství, a proto může připomínat tzv. preejakulační tekutinu. Rozdíl spočívá v tom, že ejakulát vychází z těla až při pohlavním vyvrcholení nebo po něm, zatímco preejakulační tekutina se může uvolňovat již během masturbace, nebo dokonce již při silnějším pohlavním vzrušení nebo při delší dobu trvající erekci.

03.12.2018

Mám penis hrozně hnědý, čím to může být? Rozměry jsou 15,5 cm v erekci a v klidu 10 cm je to normální?

Pepek, 14 let

Milý Pepku,

Tmavší zbarvení penisu je způsobeno jeho pigmentací, tedy změnou množství a struktury částeček kožního barviva (melanocytů), které se nacházejí v pokožce. V období dospívání dochází k pigmentaci vnějších pohlavních orgánů (šourku a penisu) téměř u všech chlapců, i když lze pozorovat značné individuální rozdíly. Zatímco u některých chlapců je pigmentace jen nepatrná, u jiných je naopak výrazná. Rozdíly jsou dány převážně genetickými dispozicemi. Slabá nebo žádná pigmentace se označuje jako hypopigmentace, velmi výrazná až nadměrná pigmentace se označuje termínem hyperpigmentace. Obě tyto krajní varianty jsou však vzácné.
Kvůli pigmentaci pohlavních orgánů se nemusíš nijak znepokojovat, protože se jedná o přirozený proces. Pokud by ti ztmavnutí pohlavních orgánů z nějakých důvodů vadilo, můžeš se v dospělosti obrátit na některé ze soukromých dermatologických center, která svým klientům nabízí tzv. depigmentaci („bělení“ pokožky). Uvedená procedura však není vhodná pro všechny typy pleti, její provádění může být spojeno se zdravotními riziky a cena není zrovna nejnižší. Kromě toho se volně prodávají různé depigmentační krémy, avšak i pro jejich použití platí všechny výše uvedené výhrady. Nejlépe tedy uděláš, když se s přirozenými změnami vzhledu svých pohlavních orgánů vnitřně vyrovnáš.
Rozměry tvého penisu jsou sice nadprůměrné, avšak rozdíl oproti průměru je jen nepatrný (v klidovém stavu činí tento rozdíl 2 cm, při erekci pouze 0,5 cm). Jedná se tedy o normální rozměry penisu. Mírně nadprůměrná délka penisu v klidovém stavu je nejspíše dána nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, nejedná se však o žádnou vadu ani poruchu. Podle všeho, co v dotazu uvádíš, je tvůj penis naprosto normální.

03.12.2018

Doporučil byste mi nějaký dobrý IQ test který je zadarmo?
Je možné přeoperovat může na ženu včetně pohlavních orgánů?

ABCDEFGHCH, 15 let

Milý ABCDEFGHCH, 15 let

1) Pokud máš zájem o test inteligence, můžeš navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu v místě bydliště a poprosit její pracovníky, zda by ti takovýto test neprovedli. Avšak výsledky testu inteligence bys neměl přeceňovat. „Vysoké IQ“ nemusí vypovídat pouze o nadprůměrné úrovni obecných schopností, ale (zejména u dětí a dospívajících) například jen o dočasném urychlení tempa kognitivního vývoje. Například někteří rodiče se rádi chlubí, že jejich dítě dosáhlo IQ 125 či více, avšak ve skutečnosti může takovýto výsledek znamenat sice mnoho, ale také téměř nic.
Pokud se chceš dozvědět více o svých dovednostech a schopnostech, doporučoval bych raději test studijních předpokladů, který si rovněž můžeš vyplnit a nechat vyhodnotit v pedagogicko-psychologické poradně. Výstupem takového testu sice není zdánlivě „přesná a jasná“ číselná hodnota, která mnoha lidem připadá až magicky přitažlivá, zato však mnohem více vypovídá jak o úrovni dovedností jedince, tak o struktuře těchto dovedností. Takto získané informace ti možná tolik nezvýší sebevědomí, zato budou užitečné například při volbě dalšího studia či budoucího povolání.
2) Chirurgická změna pohlaví možná je, avšak jedná se o dlouhodobý proces, který lze vykonat plnoleté a plně svéprávné osobě pouze na základě opakovaného souhlasu a několika lékařských vyšetření. Celý proces od žádosti o změnu pohlaví k dovršení této změny úpravou osobních údajů trvá nejméně 2 roky.
Pokud jde o plastiku pohlavních orgánů při změně pohlaví, ta je zpravidla rozložena do několika dílčích operací. Chirurgická změna pohlaví z mužského na ženské je přitom obtížnější než změna z ženského pohlaví na mužské. V obou případech je však výsledek spíše kosmetický, protože nově vytvořené pohlavní orgány nejsou plně funkční.

03.12.2018

Dobrý den, je mi 13 a když se dívám na (...) a mam erekci tak mi po chvíli začne z penisu vytékat taková bílá voda asi je to sperma ale v tu dobu nemasturbuju. Je to normální?
Taky bych měl jednu doplňující otázku na penisu mám tlakově bílé flíčky (z vnitřní strany předkožky).

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Možná, že u tebe dochází k uvolňování tzv. preejakulační tekutiny, která však bývá spíše bezbarvá (průhledná) než bílá. Preejakulační tekutina se nemusí uvolňovat pouze při masturbaci, ale již při silném pohlavním vzrušení, případně při dlouhotrvající silné erekci. Vyloučit však nelze ani výron semene, k němuž v některých případech také může docházet již při silném pohlavním vzrušení. Zejména u dospívajících chlapců či mladých mužů se samovolný výron semene někdy dostaví v důsledku narůstající hladiny pohlavních hormonů i bez předchozího mechanického dráždění pohlavních orgánů. Vzhledem k tvému věku se pravděpodobně nejedná o žádnou poruchu.
Sledování pornografie však dospívajícím osobám rozhodně nedoporučuji. Nejen proto, že pornografie je určena pouze osobám starším 18-ti let, ale především proto, že u dospívající jedinci si sledováním pornografických materiálů vytváří zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Je třeba si uvědomit, že pornografie neznázorňuje běžnou skutečnost, nýbrž herecký výkon. Kromě toho je „vylepšována“ různými filmovými triky a retušemi. Jestliže by sis vytvořil představy o pohlavním životě na základě sledování pornografie, mohl bys po zahájení vlastního pohlavního života prožít nemalé zklamání.
2) Nedovedu posoudit, o jaké bílé flíčky se jedná. V úvahu připadá celá řada možností. Nepravidelné světlé skvrnky mohou být způsobeny například nerovnoměrným prokrvením tkáně. Pokud jsou flíčky malé, okrouhlé a vystouplé, mohlo by se jednat o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Jestliže lze flíčky smýt nebo setřít, mohlo by se jednat o smegma, což jsou odloučené částečky svrchních vrstev tkáně žaludu a vnitřního listu předkožky. Tvorba smegmatu vypovídá o tom, že již došlo k oddělení předkožky od žaludu.
V případě, že flíčky nejsou vystouplé, nemají pravidelný tvar, nelze je smýt a jejich výskyt je provázen svěděním, by se mohlo jednat o mykotické kožní onemocnění. V takovém případě by bylo vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa), který předepíše vhodnou mast. Z volně prodejných mastí lze využít například clotrimazol nebo canesten krém.

03.12.2018

Ahoj, tady zase IDK. Když je orální sex tak se také považuje za trestný čin když jsou děti pod 15 let? Protože mě to strašně vzrušuje. Děkuji za odpověď

IDK, 12 let

Milý IDK,

Trestným činem pohlavního zneužití je nejen pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, ale i další sexuální aktivity (tedy i orální sex), pokud jsou vykonány na osobě mladší 15-ti let. Osobu mladší 15-ti let však nelze za pohlavní zneužití trestně stíhat, protože dosud nenese trestní odpovědnost. Trestně stíhat lze osobu starší 15-ti let, která pohlavně zneužije osobu mladší 15-ti let.

03.12.2018

Měl bych ještě doplňující otázku k mému dotazu. Když mám penis teď při erekci 10,5-11 cm což je podprůměrná délka, je možné ze můj penis někdy dosáhne průměrně délky (jinak obvod při erekci mám 10,5). Předem Děkuju.

Problém, 14 let

Milý Probléme,

Během období dospívání penis roste a vyvíjí se, jeho výsledné rozměry však nelze předem odhadnout. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.
Vzhledem k tomu, že současná délka tvého penisu je jen mírně podprůměrná, je docela dobře možné, že během několika následujících let vývoje u tebe ještě dojde ke „srovnání“ s průměrnými rozměry. Zaručit to však nelze. Nicméně i mírně podprůměrná délka penisu je naprosto normální. Průměr vyjadřuje pouze součet číselných hodnot vydělený počtem těchto hodnot, nic více a nic méně. Rozhodně neplatí, že „průměrný“ je totéž, co „jediný správný“.
Pokud jde o obvod penisu při erekci, ten plně odpovídá průměrnému obvodu penisu u chlapců tvého věku, přičemž do konce dospívání lze ještě očekávat jeho zvětšení. I přes mírně podprůměrnou délku při erekci jsou rozměry tvého penisu naprosto normální.

03.12.2018

Zdravím mám dotaz k mému dotazu z dneška. Prosím skrýt v závorce (...)

Anonymous, 13,5 let

Milý Anonymousi,

Je docela dobře možné, že prožívání nepříjemných pocitů, které jsi popsal v předchozím dotazu, je navíc ještě posíleno obavami, které si s uvedenými pocity spojuješ. Pokud možno si zajisti dostatek odpočinku a snaž se uvolnit. Pomoci ti může také koupání v teplé vodě.
Jestliže máš závažné obavy o své zdraví, svěř se svým rodičům a popros je, aby s tebou navštívili praktického lékaře pro děti a dorost.

03.12.2018

Proč si některý holky myslí, že velcí kluci mají malej penis a malý kluci velkej? Já si doteď myslel, že je to nesmysl, že někdo kdo má třeba 140 cm a má 13 roků nemůže mít velký penis jak někdo se 170 cm a taky 13 roků, prostě, že větší kluk má i delší penis. Ale dnes jsem viděl penis několika o rok mladších spolužáků (...) a měli penis větší než já. Takže holky měly pravdu?

Adaam, 14 let

Milý Adaame,

V tomto případě dívky pravdu neměly, avšak ani tvoje dřívější domněnka nebyla pravdivá.
Samozřejmě není vyloučeno, že někteří chlapci nižší postavy mohou mít penis opravdu větší, než někteří chlapci vyšší postavy, avšak rozhodně se nejedná o obecně platné pravidlo. Stejně tak dobře může mít i chlapec vyšší postavy větší penis, než chlapec menší postavy. Mezi výškou postavy a rozměry penisu není prokázána žádná souvislost, tedy přímá ani nepřímá úměrnost. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn) a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Jestliže jsi viděl několik mladších chlapců, kteří měli větší penis než ty, ještě to neznamená, že rozdíl v rozměrech penisu je dán jejich odlišnou tělesnou výškou. Kvůli tomu, že někteří mladší chlapci mají větší rozměry penisu než ty, se nemusíš znepokojovat.
Možná, že rozměry tvého penisu jsou průměrné či mírně podprůměrné, zatímco u chlapců, které jsi viděl, jsou tyto rozměry průměrné či mírně nadprůměrné. Není vyloučeno, že menší rozměry penisu jsou u tebe dány například pozdějším nástupem puberty nebo vyšší pružností závěsných vazů penisu. Kromě toho ti tvůj vlastní penis může připadat menší, protože se na něj díváš z jiného úhlu, než z jakého vidíš penisy ostatních.

03.12.2018

Dneska se mi stalo že jsem měl nějaký divný pocit u srdce a taky mě u toho brnělo přirození. Trvalo to chvíli. Nevíte co se mi to najednou stalo?

Anonymous, 13,5 let

Milý Anonymousi,

Zmíněné nepříjemné pocity jsou v obou případech pravděpodobně nervosvalového původu.
„Divný pocit“ u srdce zřejmě nesouvisí přímo se srdeční činností, protože nervy srdce vedou přes střední část hrudníku. Pokud bys tedy trpěl onemocněním srdce, nepříjemné pocity bys cítil spíše za hrudní kostí, přibližně uprostřed pomyslné spojnice mezi prsními bradavkami. Naproti tomu nepříjemné pocity po straně hrudníku většinou vycházejí z mezižeberních svalů. Důvodem může být přetížení svalstva hrudníku (například při vysoké fyzické zátěži), případně vadné držení těla.
Pokud jde o brnění v okolí pohlavních orgánů (či přímo v penisu), to může být způsobeno například jednostranným zatížením svalstva pánevního dna při dlouhém sezení.
Nicméně pokud bys opakovaně cítil brnění či mravenčení v různých částech těla, případně by docházelo k jejich občasnému znecitlivění, doporučoval bych obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost. Uvedené obtíže totiž mohou mít řadu příčin (např. nedostatečné prokrvení, onemocnění nervové soustavy aj.), které bez komplexního vyšetření nelze přesněji určit.

02.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli vadí když jsem spolknul střep a při konzumaci jídla a pití mě bolí pod žebry, děkuji za odpověď.

David, 15 let

Milý Davide,

V některých případech projde spolknutý ostrý předmět zažívacím ústrojím bez obtíží a opustí tělo přirozenou cestou, jindy může v trávicím traktu způsobit závažné vnitřní poranění. V každém případě doporučuji navštívit lékaře. Pokud střep uvázl v zažívacím ústrojí, měl by být vidět na rentgenu.

02.12.2018

Dobrý den, je (...) bezpečný? Mě totiž vzrušuje a láká. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Dospívajícího jedince sice může vzrušovat a lákat ledacos, avšak vykonávání uvedené činnosti bych rozhodně nedoporučoval, protože je vysoce riziková z hlediska přenosu infekčních onemocnění všeho druhu, a to i za předpokladu dodržování základních hygienických návyků.

02.12.2018

Mám částečnou obřízku a až do nedávna jsem si myslel že ji mají všichni (...) Čurali jsme s kámošem v parku a připadalo mi jako by mi zmrznul žalud. Chci se zeptat, je možný aby mi umrznul žalud, když nemám předkožku?

Matýsek, 11 let

Milý Matýsku,

Jestliže jsi v současném chladném počasí močil venku, nelze se divit, že ti na žalud bylo zima. Zatímco předkožka, která je bohatě prostoupena cévami, udržuje žalud v teplém prostředí, obnažený žalud je ve větší míře vystavován chladu. Na druhou stranu se však nemusíš obávat, že by ti žalud během močení venku umrzl. K omrzlinám by mohlo dojít jen při delším vystavení příslušné části těla silnému mrazu.
Nicméně až se ti příště bude chtít venku na mraze močit, jistě by bylo pohodlnější jít se vymočit například domů, do školy, ke kamarádovi (pokud si tě může pozvat domů) a podobně.

02.12.2018

Dobrý deň, zmiznú mi za nejakú dobu tie väčšie ryhy na žaludi? Ak áno tak za akú dobu?

Timotej, 12 let

Milý Timoteji,

Mělké rýhy na povrchu žaludu jsou naprosto normální a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Není vyloučeno, že během dalšího růstu žaludu se drobné nerovnosti na jeho povrchu částečně vyrovnají, avšak nelze předem odhadnout, zda u tebe k takovému procesu dojde (a pokud ano, tak kdy).
O zdravotní problém by se jednalo pouze  případě, že by se na povrchu žaludu tvořily prasklinky, k čemuž by mohlo docházet v důsledku jeho vysušování a otírání o různé povrchy (například spodní prádlo). V takovém případě by bylo vhodné si žalud jednou za den zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému (například pleťového krému pro citlivou pleť).

02.12.2018

Děkuji, za odpověď na předchozí dotazy a rozumím. Ještě bych se ale rád zeptal, se myslí pod výrazem vykonávání sexuální aktivity (co je a co není sexuální aktivita).

Nešťastný Max, 13 let

Milý Nešťastný Maxi,

Sexuální aktivity jsou takové činnosti, které směřují k dosažení pohlavního uspokojení. Patří k nim různé druhy pohlavního styku (vaginální, anální) a tzv. nekoitální sexuální aktivity (například vzájemná masturbace nebo orální sex). Podrobnější informace o sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“.

02.12.2018

Dobrý den, (...) Nevím proč to je. Předem děkuji za odpověď.

Problem, 13 let

Milý Probleme,

V období dospívání se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv přímého podnětu. Příčinou je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Schopnost dosažení erekce je však ovlivněna i psychickými faktory. Například působením stresu a psychického napětí se schopnost dosažení a udržení erekce snižuje.

02.12.2018

Dobrý den, ještě bych se rád zeptal na něco, co souvisí s mým předchozím dotazem (...)

Nešťastný Max, 13 let

Milý Nešťastný Maxi,

1) V závěru odpovědi na tvůj dotaz ze dne 01.12.2018 jsem psal o navazování vztahů, nikoli o sexuální náklonnosti. Dospívající jedinec může cítit sexuální náklonnost k různým osobám bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví, avšak navazování citových vztahů je obvyklé spíše mezi vrstevníky. Podle výzkumů sexuálního chování (Weiss a Zvěřina, 2009) dochází k prvním schůzkám a polibkům nejčastěji ve věku okolo 15-ti let, a to jak u chlapců, tak i u dívek.
2) Pokud jde o pohlavní zneužití, toho se dopouští trestně odpovědná osoba (tj. osoba starší 15-ti let), která vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Z právního hlediska je naprosto bezpředmětné, zda oběť s pohlavním zneužitím souhlasí či nikoliv.

02.12.2018

Dobrý den
Chtěl jsem napsat dřív, ale zapomněl jsem. V pátek mi v průběhu dne, tedy hlavně ve škole, "vibroval" šourek varlata. Nevím, jak to popsat, byl to takový pocit jako kdyby mi z varlat a do varlat putovalo sperma. Dělo se to když jsem seděl,ale také když jsem někam šel. Čím je to způsobeno?

Timmy, 17 let

Milý Timmy,

Samovolné pohyby varlat v šourku jsou naprosto normální. Jejich příčinou je reflexivní smršťování tzv. kremasterových svalů, které tvoří součást semenných provazců. Někteří dospívající chlapci jsou znepokojeni, když takové občasné „vibrování“ varlat zaznamenají, avšak nejedná se o žádný zdravotní problém.

02.12.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že poslouchám úplně jiný typ hudby než ostatní spolužáci (např. ...) a třeba (...) nemám vůbec rád. Za odpověď předem děkuji.

Wojciech, 14 let

Milý Wojciechu,

Záleží pouze na tobě, jaké hudbě či hudebnímu žánru dáváš přednost. Rozhodně není nutné, abys poslouchal jinou hudbu jen proto, že ji poslouchají tvoji spolužáci. Na tom, že se tvým spolužákům líbí něco jiného než tobě, není nic nenormálního. Také není nutné, aby ses snažil být ve všem stejný jako ostatní.

02.12.2018

Musím mít erekci, abych dosáhnul ejakulace/orgasmu? Je penis o délce v erekci 3,6 cm a obvodu 4 cm normální?

Bleh, 12 let

Milý Blehu,

Orgasmu (pohlavního vyvrcholení) a ejakulace (výronu semene) lze dosáhnout nejen při erekci, ale i v klidovém stavu. Uvedené rozměry penisu jsou podprůměrné. Není vyloučeno, že se jedná o mikropenis, i když uvedená délka se nachází na samotné hranici normálních rozměrů penisu v tvém věku (za mikropenis se u chlapců ve věku 12-ti let považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm, tedy 3,5 cm nebo méně).
Avšak v tvém věku by takto nízké rozměry penisu mohly být i projevem pozdějšího nástupu puberty. Proto není vyloučeno, že během následujících několika let růstu a vývoje se rozměry tvého penisu přiblíží průměrným hodnotám, případně je i přesáhnou. Nicméně pokud máš obavy či pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, můžeš se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

01.12.2018

Dobrý den, ještě jeden doplňující dotaz k mému původnímu dotazu. Jak s obřízkou vykonávat pohlavní styk? A jaké má obřízka při sexu výhody či nevýhody? Slyšel jsem, že je bez předkožky sex lepší a že mají obřezaní muži větší výdrž. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Radek, 16 let

Milý Radku,

Pokud při pohlavním styku použiješ kondom (což bys měl tak jako tak), nemusí být nutné používat lubrikační gel, navíc kondom je již sám o sobě mírně lubrikovaný. Pokud bys pohlavní styk prováděl bez kondomu (což je rizikové z hlediska přenosu pohlavních nemocí i případného neplánovaného početí), měl bys pro snížení nadměrného tření použít lubrikační gel. Na rozdíl od masturbace bych při pohlavním styku doporučoval použít opravdový lubrikační gel, protože jeho náhražka (například pleťový krém nebo tělové mléko) by mohla vyvolat podráždění vnitřních pohlavních orgánů partnerky.
Přestože někteří lidé se snaží tvrdit opak, cirkumcize (obřízka) ve skutečnosti žádné prokazatelné „výhody“ nemá. V minulosti se sice objevily zprávy o výzkumu, podle něhož má cirkumcize údajně snižovat riziko přenosu pohlavních nemocí včetně HIV/AIDS, avšak samotní autoři výzkumu nakonec přiznali, že se jim nic takového nepodařilo spolehlivě prokázat. Novější výzkumy pak údajný „ochranný efekt“ cirkumcize zcela vyvrátily.
Naprosto falešná je představa, že sex bez předkožky je „lepší“. Předkožka totiž obsahuje více nervových zakončení, než zbývající části penisu dohromady (navíc bylo prokázáno, že se jedná o vysoce specializovaná nervová zakončení, která se nevyskytují na žádné další části lidského těla). Otázkou je, zda může být sex nějakým způsobem „lepší“ poté, co se z penisu odstraní jeho nejcitlivější část.
Pokud je zákrok proveden u dospělého člověka, může zpočátku opravdu přispět k oddálení orgasmu a ejakulace (v důsledku přerušení některých důležitých nervových spojení), avšak lidské tělo je velmi adaptabilní a poměrně brzy se novým podmínkám přizpůsobí. Zmíněná „delší výdrž“ se může projevovat nanejvýš po dobu několika měsíců (samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že po dobu tří až šesti týdnů od zákroku se vykonávání sexuálních aktivit nedoporučuje z důvodu rizika otevření pooperační jizvy), avšak  postupem času se doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace zpravidla opět zkracuje. Případný „oddalující“ účinek je tedy zpravidla pouze dočasný.

01.12.2018

Dobrý den, musím se vás zeptat na důležitou věc. Jedna holka se mi strašně líbí a píšu si s ní na (...), párkrát jsem se s ní potkal ale nechodí se mnou do školy. Napsal jsem ji jestli nechce někdy jít do kina nebo tak a ona řekla že jo. Rád bych se zeptal, jak mám teď postupovat. Co mám dělat, mám ji pozvat do kina nebo někam jinam a jak se mám chovat ? Děkuji moc za odpověď.

Kofi, 15 let

Milý Kofi,

Navazování vztahů s osobou, kterou znáš pouze z internetu, je vysoce rizikové. Vždy je třeba počítat s tím, že osoba, se kterou si píšeš, se může vydávat za někoho jiného, než kým ve skutečnosti je, případně že je domluvena s někým dalším, jehož jménem vystupuje. Pokud si sjednáš schůzku prostřednictvím internetu, mohlo by se docela dobře stát, že namísto dívky tvého věku se na schůzku dostaví například starší muž.
Pokud už si tedy tímto způsobem s někým sjednáváš schůzku, měl bys pro setkání zvolit takové místo, kde se pohybuje větší množství lidí. Před odchodem na schůzku bys také měl někoho (například rodiče nebo sourozence) informovat o tom, kam jdeš. V případě, že by ses nevrátil a bylo by po tobě vyhlášeno pátrání, by takováto informace měla značnou hodnotu.

01.12.2018

Dobrý den, jak masturbovat s úplnou obřízkou? Děkuji za odpověď.

Radek, 16 let

Milý Radku,

Někteří muži či chlapci si při masturbaci střídavě přetahují předkožku přes žalud a opět ji natahují na žalud. Avšak v důsledku cirkumcize (neboli obřízky) nelze tento způsob masturbace vykonávat, ledaže by se časem vytvořilo tzv. pseudopraeputium („nepravá předkožka“), což je část navazujícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu.
Vzhledem k tomu, že při cirkumcizi je odstraněna poměrně velká část kožního pokryvu penisu, dochází mimo jiné i k omezení kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Zbývající kožní pokryv je na obřezaném penisu více napnutý a možnost s ním pohybovat (posunovat jej) je tím pádem částečně omezena. Důsledkem může být nadměrné tření při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách, které může být až nepříjemné.
Řešením je použití lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky, díky čemuž se nadměrné tření mezi rukou a povrchem penisu výrazně sníží (odhaduje se, že lubrikační gel nebo jeho náhražku používá při masturbaci většina mužů či chlapců, kteří nemají předkožku). S použitím lubrikačního gelu by tedy masturbace neměla činit obtíže.

01.12.2018

Mám problém, všude píšou jak by se měl penis při erekci zvětšit atd., ale můj penis v klidu měří 7-9 cm, ale při erekci pouhých 10,5-11 cm. Proč? A kolik se v průměru penis zvětšuje při erekci? Předem Dekuju za odpověď.

Problém, 14 let

Milý Probléme,

Délka penisu v klidovém stavu u tebe přibližně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk, dokonce je nepatrně nadprůměrná. Délka penisu při erekci je u tebe sice mírně podprůměrná, nicméně přesto se jedná o penis normálních rozměrů.
Pokud jde o rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci, ten může být u jednotlivých mužů a chlapců značně odlišný, přičemž velikost uvedeného rozdílu je dána větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Z tohoto důvodu nelze přesně stanovit, o kolik centimetrů (nebo o kolik procent své délky) se má penis při erekci zvětšit.
U mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou vysoce pružné, může být rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci i několikanásobný. Naproti tomu u mužů a chlapců, kteří mají zmíněné závěsné vazy tuhé, je uvedený rozdíl pouze nepatrný (při erekci u nich sice dochází ke zpevnění a napřímení penisu, avšak délkový rozdíl je jen malý nebo žádný).
Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit. Avšak kvůli nižšímu délkovému rozdílu mezi klidovým stavem a erekcí se nemusíš nijak znepokojovat. Nejedná se o žádnou vadu ani poruchu, nýbrž pouze o jednu z možných variant.

01.12.2018

Omlouvám se, že píšu pořád já (...)

Nešťastný Max, 13 let

Milý Nešťastný Maxi,

To, že dosud nemáš sexuální partnerku (ostatně v tvém věku ji nemá většina chlapců), ještě nemusí znamenat, že bys měl nějak citově strádat. Potřebu citové odezvy ti mohou poskytnout i kamarádi a kamarádky, případně rodiče nebo další členové rodiny, i když se nejedná vyloženě o milostný vztah.
Není nutné, aby sis místo své nešťastné lásky hledal nějakou „náhradnici“, i když není vyloučeno, že dříve či později se v tvém okolí taková dívka přece jen objeví. Neměl bys však zapomínat ani na sebe. Jestliže pociťuješ nedostatek pozornosti ze strany ostatních lidí, tím víc bys měl o sebe pečovat a být na sebe hodný ty sám. Věnuj dostatek času odpočinku, svým zájmům a podobně. Důležité je, aby sis dovedl alespoň čas od času udělat radost, například tím, že si koupíš nějakou drobnost, která tě potěší, nebo se budeš více věnovat nějaké své oblíbené činnosti.

01.12.2018

Děkuji za odpověď. Mám s tím celkově takový problém (...)

Nešťastný Max, 13 let

Milý Nešťastný Maxi,

Na tom, že jsi zamilovaný, není nic špatného. Na jednu stranu je smutné, že se kvůli své neopětované lásce trápíš, nicméně je třeba vycházet z toho, že ne vždy je možné navázat vztah s kýmkoliv, do koho se zamiluješ. Jestliže takový vztah nelze naplnit, můžeš jeho uspokojení přenést alespoň do roviny představ (samozřejmě za předpokladu, že nepřestaneš rozlišovat mezi skutečností a obsahem svých fantazií). Ke zmírnění psychického napětí by kromě dostatečného odpočinku mohlo přispět například častější vykonávání masturbace.

01.12.2018

Dobrý den, nedávno tu byl dotaz, že někomu komu je 16 se líbí menší děti, jestli je pedofil a v odpovědi bylo napsáno, že lze za pedofilního považovat pouze jedince, který již dosáhl věku 16-ti let a pociťuje pohlavní náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje již nejméně 6 měsíců. A já bych se chtěl zeptat na něco opačně, protože myslím, že se na to zatím nikdo neptal. Co kdyby mi bylo už třeba 16, ale líbila by se mi výrazně starší žena (třeba o 10 let) a chtěl bych s ní i chodit. Musela by ona být pedofilní, kdyby ten rozdíl byl víc než 5 let? Zdá se mi to teď docela časté, že je mladší kluk a starší dívka/žena a sám bych to taky tak chtěl. Ale nechci aby kvůli tomu musela být pedofilní. Znamená to, že mám čekat třeba až mi bude 20 a nebude ten rozdíl tak znát? Děkuji za odpověď.

Nešťastný Max, 13 let

Milý Nešťastný Maxi,

Sexuální náklonnost dospělé ženy k dospívajícímu chlapci ve věku 16-ti let nelze považovat za projev pedofilie. Za dítě se sice považuje každá lidská bytost mladší 18-ti let, avšak náklonnost k dospívajícímu jedinci nemusí být projevem pedofilie. Ta se vztahuje na náklonnost k dětem před pubertou nebo v prvních několika letech puberty. Avšak sexuální náklonnost k dospívajícímu jedinci, který již má vyvinuté sekundární pohlavní znaky, se neoznačuje jako pedofilie, nýbrž jako efebofilie (pokud se jedná o náklonnost k chlapci) nebo hebefilie (náklonnost k dívce). Ze sexuologického hlediska není podstatný ani tak věkový rozdíl, jako spíše dosažený stupeň tělesného vývoje, zejména vývoje pohlavních znaků. Naproti tomu pevně stanovené věkové hranice platí v oblasti práva (obětí trestného činu pohlavního zneužití nemusí být pouze dítě, které je zneužito dospělým člověkem, ale například i čtrnáctiletá dívka, která souloží se svým patnáctiletým chlapcem).
S navazováním důvěrnějších kontaktů s dospělými osobami bys však měl počkat alespoň do věku  15-ti let. V opačném případě by ses mohl stát obětí pohlavního zneužití. Avšak i po dosažení věku 15-ti let bys měl k navazování sexuálních kontaktů přistupovat pokud možno odpovědně, zejména mělo-li by dojít k pohlavnímu styku. Důvodem je riziko nechtěného početí, k němuž by mohlo dojít i v případě, že byste s partnerkou použili některý z antikoncepčních prostředků. Žádná metoda antikoncepce totiž není spolehlivá na 100%, a tudíž by mohla nastat situace, že by ses v 16-ti letech stal otcem dítěte o 10 let starší ženy.
Pokud jde o sexuální náklonnost dospívajícího chlapce ke straším dospělým ženám, ta se odborně označuje termínem „peripubescentní teleiofilie“. Takováto náklonnost nemusí být sama o sobě nijak závadná a nepředstavuje sexuální deviaci v pravém slova smyslu, i když většina dospívajících chlapců dává přednost spíše dívkám svého věku nebo jen o něco málo starším (alespoň není nijak prokázáno, že by v současné době narůstal počet dospívajících chlapců, kteří souloží s dospělými ženami). Určité riziko peripubescentní teleiofilie spočívá snad jen v tom, že takto zaměřený dospívající chlapec mladší 15-ti let by se mohl snadno stát obětí pohlavního zneužívání.

01.12.2018

Dobrý den, co mám dělat, když nejsem spokojen s velikostí penisu?

Šimon, 18 let

Milý Šimone,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. U chlapců (či spíše mladých mužů) ve věku 18-ti let činí průměrné rozměry penisu 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci. Avšak i rozdíl několika centimetrů oproti průměrným rozměrům může být stále ještě normální. Za projev vývojové poruchy se považuje pouze tzv. mikropenis, což je penis, jehož délka při erekci činí v dospělosti (tj. ve věku od 18-ti let výše) méně než 5,6 cm. Naproti tomu za abnormálně velký lze u dospělého člověka považovat penis, jehož délka při erekci překračuje 21 cm.
Někteří chlapci nebo mladí muži jsou s velikostí svého penisu nespokojeni, i když u většiny z nich jsou jeho rozměry ve skutečnosti naprosto normální. Nejčastější příčinou takové nespokojenosti a s ní spojených obav je neznalost normálních rozměrů penisu. Mnozí chlapci se mylně domnívají, že penis nadprůměrných rozměrů je nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Takovýto názor však postrádá jakýkoliv racionální základ. K tomu, aby penis mohl plnit všechny své funkce, je normální délka (tj. cokoliv většího než mikropenis) naprosto dostatečná. Naopak, pokud něco způsobuje obtíže v pohlavním životě, bává to spíše abnormálně velký penis (zejména pokud jej partner při pohlavním styku zavádí příliš hluboko, což může být pro partnerku bolestivé). Naproti tomu penis menších rozměrů představuje spíše výhodu. Množství nervových zakončení penisu je totiž přibližně stejné bez ohledu na jeho rozměry, a tudíž při menších rozměrech jsou nervová zakončení koncentrovanější, což umožňuje dosažení intenzivnějších pocitů, než při rozložení těchto nervových zakončení do větší plochy.
Je smutné, že na zkreslených představách některých lidí o normální velikosti penisu se obohacují výrobci různých doplňků stravy, kteří tvrdí, že pravidelná konzumace jejich výrobků zajistí větší rozměry penisu. Z právního hlediska je sice vše v pořádku, protože výrobce potravinových doplňků nese odpovědnost pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoli za slibované účinky, nicméně z morálního hlediska považuji nabízení takovýchto přípravků přinejmenším za problematickou. Existence bezpečného a spolehlivého způsobu, jak dosáhnout zvětšení rozměrů penisu, není vědecky prokázána.
Některá privátní zdravotnická zařízení nabízejí rovněž chirurgické zvětšení penisu, které si hradí pacient. Spočívá v plastické operaci závěsných vazů, na nichž je penis upevněn. Tímto způsobem sice lze dosáhnout mírného prodloužení penisu, avšak rozdíl oproti stavu před operací obvykle nepřesahuje 1 až 2 cm. Navíc provedením plastiky závěsných vazů se zvětší pouze délka penisu v klidovém stavu, nikoli při erekci. Ta zůstává i po operaci v podstatě stejná. Kromě toho může v důsledku zákroku dojít k řadě komplikací, například ke ztrátě schopnosti dosahovat erekce. Otázkou tedy je, zda má smysl podstupovat drahý zákrok, jehož efekt je značně omezený a rizika značně vysoká.
Jestliže jsi s rozměry svého penisu zásadním způsobem nespokojený (ať už ti připadá příliš malý či naopak příliš velký), jedná se spíše o problém psychického rázu. Samozřejmě, že i „čistě psychický“ problém může být velmi závažný, pokud není řešen. Umělé zvětšování či zmenšování penisu však vhodným řešením není. Důležité je, abys vůči vlastnímu tělu dovedl zaujmout kladný postoj, i když se vzhledem některých jeho částí nemusíš být plně spokojen. Rozhodně bys neměl podléhat názorům ostatních lidí. Pokud se jim na tobě něco nelíbí, je to jejich problém. Různí lidé mohou do tvého života vstupovat a po čase z něj opět odcházet, avšak tvoje vlastní tělo s tebou zůstane po celý život.
Při hodnocení svého penisu bys měl vycházet z jiných (a důležitějších) kritérií, než jsou jeho rozměry. Podstatné je, zda je tvůj penis „plně funkční“, tedy zda jej lze bez obtíží využívat k účelům, pro něž je určen. Důležitá je zejména schopnost dosažení a udržení dostatečně kvalitní erekce. Pokud máš zdravý penis normálních rozměrů, určitě by ses neměl trápit kvůli tomu, že není abnormálně veliký. Jestliže však délka penisu při erekci nedosahuje ani výše zmíněných 5,6 cm, doporučoval bych obrátit se na praktického lékaře a požádat o poukaz na vyšetření na endokrinologii. Bude-li u tebe diagnostikována nějaká vývojová vada či porucha (například výše zmíněný mikropenis), můžeš se specialistou v oboru endokrinologie konzultovat možnosti hormonální nebo jiné léčby.

01.12.2018

Dobrý den, mám dotaz. Občas mě pobolívají varlata, hlavně levé. To mám trochu menší než pravé. Žádnou bulku jsem si ale nenahmatal. Byl jsem s tím u doktorky, ta mi řekla, že je to způsobeno pubertou. 3 měsíce mě to nebolelo, teď se to začíná trošku vracet. Jo a začaly mě trochu bolet bradavky na stisk.

Jauvajs, 12 let

Milý Jauvajsi,

Příčiny bolesti varlat (případně jednoho varlete) mohou být různé. Často se jedná například o projev tzv. varikokély, což je narušení odtoku krve z varlete v důsledku rozšíření některé z žil, které tvoří součást semenného provazce. Pokud je bolest silná, dostavuje se pravidelně či trvá delší dobu, doporučoval bych zajistit si vyšetření na endokrinologii.
Drobný rozdíl v objemu levého a pravého varlete je normální. Projevem vývojové vady či poruchy by mohl být pouze rozdíl přesahující 25% (přibližně jako na obrázku vpravo).
Bolestivost prsních bradavek může být u dospívajících chlapců projevem hormonální nerovnováhy. Pokud však nedochází k nadměrnému růstu bradavek, nejedná se o tzv. gynekomastii (chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců). Na lékaře se obrať v případě, že by se prsní bradavky nadměrně zvětšily a tento stav by přetrvával déle než několik měsíců.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v  Archivu odpovědí .