Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.
Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Odpovědi na dotazy

03.06.2020

Zdravím, chcem sa opýtať ako komunikovať z rodičmi a citlivých témach. Ďakujem.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vždy záleží především na tom, jak důvěrný je vztah mezi rodiči a potomkem. Zatímco v některých rodinách jsou jejich příslušníci zvyklí spolu otevřeně hovořit na jakékoliv téma, v jiných si každý hlídá své vlastní soukromí a nikomu se s ničím nesvěřuje.
Většina potomků má k jednomu z rodičů o něco důvěrnější vztah, než k druhému. Pokud se tedy chceš rodičům svěřit s nějakým citlivým problémem, bylo by logické obrátit se na toho z rodičů, k němuž máš bližší vztah a s nímž si více rozumíte.

03.06.2020

Dobrý den, všiml jsem si, že masturbuju jen asi maximálně dvakrát týdně. Možná je to trochu soukromím a časem, že je moc nemám, ale prostě moc nemám chuť. Co to znamená?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Takto nízká frekvence vykonávání masturbace může být u dospívajícího dána relativně nízkou hladinou pohlavních hormonů v krvi. Během dospívání dochází ke kolísání hormonální hladiny, a tudíž dočasný pokles sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace) tedy ještě nemusí být nutně projevem nějaké poruchy. K dalším možným příčinám relativně nízké apetence patří například stres a zvýšená psychická zátěž.

02.06.2020

Adamovi (13) (31. 5.) jste napsal že jsou potřeba 1 vajíčko a 2 spermie, není to ale jen 1 vajíčko a 1 spermie? Ve škole jsme se učili že jsou to jeden plod který se ale poměrně brzy v děloze rozdělí na 2, což vysvětluje proč jsou si jednovaječná dvojčata narozdíl od dvouvaječných tak podobná, jelikož mají stejné geny.

Mladík, 16 let

Milý Mladíku,

Děkuji za upozornění na překlep. Pro vznik jednovaječných dvojčat stačí 1 spermie.

02.06.2020

Dobrý den.
Už mam velice viditelný knír a hodlám si ho oholit. A chci se zeptat mám si oholit pouze knír nebo i okolí tváře. Na tvářích nemám ochlupení tak výrazné.

Boeing, 12 let

Milý Boeingu,

Většina chlapců si začíná holit nejprve vousky pod nosem, protože v dalších částech obličeje si zatím nemají co oholit. Vousy rostou nejprve pod nosem, poté na tvářích a nakonec i na bradě. Doporučoval bych tedy s holením začínat postupně, a to ve výše uvedeném pořadí.

02.06.2020

Dobrý den,
již dlouhou dobu se mi stává, že po vyvrcholení při masturbaci nemám mokrou předkožku a žalud také ne, ale normálně z toho vyteče ejakulát. A také to, že mám zarudlou předkožku a žalud a občas i zapáchá, co mám udělat? Nemohu mít třeba zarudlý žalud díky přílišnému tření na suchou předkožku (žalud)? Děkuji.

Bramborák, 17 let

Milý Bramboráku,

V závěru dospívání může docházet ke snížení produkce kožního mazu. Doporučuji žalud a předkožku po každém umytí ošetřit menším množstvím panthenolové masti, aby nedocházelo k jejich vysušování.

02.06.2020

Dobrý den, poslední dobou mám problém se spaním. Chodím spát ve 22:30 a usnu okolo 23:00, potom se vzbudím mezi 1:00 - 4:00 a usínám klidně až 3 hodiny. Jednou se mi stalo to, že jsem vůbec neusnul.

Tadeáš, 13 let

Milý Tadeáši,

Především bys měl dodržovat zásady spánkové hygieny, jejichž přehled najdeš na stránce Jak zdravě spát. Dále je možné, že tvoje obtíže jsou projevem nějakého onemocnění, hormonální nerovnováhy, zvýšené psychické zátěže a podobně. Zkus tedy přemýšlet o tom, co všechno by mohlo být příčinou potíží s nočním probouzením. Někdy jsou příčiny docela jednoduché (například plný močový měchýř v důsledku pití slazených či sycených nápojů před spaním), jindy mohou být komplikovanější a pro jejich odhalení je zapotřebí provést vyšetření na neurologii.

02.06.2020

Ahoj, mě by zajímalo, co znamená u holek klitoris.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Jedná se o součást vnějších pohlavních orgánů. Český výraz pro klitoris je „poštěváček“. Nachází se pod záhybem mezi malými stydkými pysky nad ústím močové trubice (tj. nad otvorem, jímž z těla vychází moč). Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak to mají dívky“.

01.06.2020

Zdravím, co je ta černá boule?

Richard, 12 let

Milý Richarde,

Jedná se o névus neboli mateřské znaménko. Většina znamének je neškodná a nevyžaduje léčbu. Pouze v případě, že by došlo k jeho výraznému zvětšování nebo k jeho poranění a krvácení, vyhledej lékaře.

01.06.2020

Dobrý den, v jakých situacích nese plnoletý člověk zodpovědnost za nezletilého?

David, 17 let

Milý Davide,

V případě, že je jeho zákonným zástupcem, nebo že byl nezletilý svěřen jeho dozoru (to platí například pro učitele, trenéry, vedoucí oddílů a podobně).

01.06.2020

Dobrý den, mám strach a nedůvěru k českým lékařům (...) Prosím o radu co v takové situaci dělat. Děkuji.

Blackk, 14 let

Milý Blackku,

Tento problém budeš muset řešit se svými rodiči, protože výběr lékaře pro nezletilého pacienta je v jejich pravomoci. Nejprve se tedy svěř rodičům, kteří poté mohou využít svého práva na výběr lékaře.

01.06.2020

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že keď nebudem dlho masturbovať, či sa mi budú zväčšovať semeníky a penis.
2. keď si budem máčať žaluď v zelenom čaji zníži sa mi aj citlivosť predkožky?
3. Je lepší zelený alebo čierny čaj?

Dinosaurus, 15 let

Milý Dinosaure,

1) Nebudou. Delší absence (vynechání) masturbace rozhodně nepovede ke zvětšení penisu a varlat. Jejich růst u tebe lze vzhledem k tvému věku očekávat tak jako tak, protože tvoje tělo se ještě vyvíjí. Vykonávání masturbace na vývoj pohlavních orgánů spíše příznivý vliv, protože při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení pohlavních orgánů a tím i k jejich důkladnějšímu okysličení, což přispívá ke zdravému vývoji jejich tkání.
2) Záleží na tom, zda budeš oplachovat samotný žalud, nebo celý penis i s předkožkou. Pokud si budeš oplachovat i vnitřní list předkožky, může dojít k určitému poklesu jeho citlivosti, avšak zdaleka ne v takové míře, jako v případě žaludu. Předkožka totiž obsahuje mnohonásobně více nervových zakončení, než žalud.
3) Obojí. V zeleném čaji je více tříslovin, mohl by tedy být ještě účinnější, než černý čaj. naopak různé bylinné nebo ovocné „čaje“ (ve skutečnosti odvary z bylin či sušeného ovoce) jsou k tomuto účelu nepoužitelné.

01.06.2020

Dobrý den co mi budou dělat na 13ti létě prohlídce?

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

30.05.2020

Dobrý den, jsem na konci devátého ročníku a asi jsem homosexuál. Jsem zamilovaný do svého spolužáka (...)

Lolek, 15 let

Milý Lolku,

Nemusíš dělat vůbec nic. V tvém věku je náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví stejně běžná, jako náklonnost k vrstevníkům opačného pohlaví. Zájem o vrstevníka téhož pohlaví a o důvěrný kontakt s ním nelze u dospívajícího jedince považovat za projev homosexuální orientace. Sexuální orientaci nelze v tvém věku prokázat dokonce ani sexuologickým vyšetřením.

30.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální citlivost žaludu, jelikož mám problém si na něho sáhnout. Bojím se sexu že mi to bude nepříjemné a že mně citlivý žalud nedovolí mít sex.

Denis, 16 let

Milý Denisi,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním ve vychladlém odvaru z černého nebo zeleného čaje. Podrobný postup najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz níže na této stránce).

31.05.2020

Dobrý den (...) prosil bych jen odpověď.

Robert, 17 let

Milý Roberte,

Zřejmě se jedná o opar, což je virové infekční onemocnění. Doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).

31.05.2020

Dobrý den, myslím, že mám mykózu penisu, nevím a strašně to svědí, hlavně pozdě v noci se to začne projevovat.

Arnold, 14 let

Milý Arnolde,

Doporučuji ošetřovat postiženou část těla mastí clotrimazol, kterou lze zakoupit v lékárně.

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je rozdíl mezi spermiemi a ejakulátem.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Spermie jsou součástí ejakulátu. Spermie jsou buňky, které nelze pozorovat pouhým okem. Ejakulát je tekutina, která může být buď čirá, nebo zbarvená více či méně doběla.

31.05.2020

Kolik vajíček a kolik spermií je třeba, aby se narodila jednovaječná dvojčata? (...)

Adam, 13 let

Milý Adame,

Jednovaječná dvojčata vznikají tak, že dojde k oplodnění jednoho vajíčka jednou spermií.

31.05.2020

1. (...)
2. Nevíte jak se dělá cucflek?
3.
(...)
Prosím 1 a 3 skrýt.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

1) Rozhodně ne. Uvedený výkon se provádí v nemocnicích, a to v celkové anestezii neboli v narkóze, protože je velmi bolestivý. Navíc jizva se šije několika stehy.
2) Cucflek je v podstatě modřina (neboli hematom) vznikající v místech, kde došlo k poškození drobných cév tlakem při sání.
3) V tomto případě bych doporučoval se omezit pouze na tzv. nekoitální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy. Více informací najdeš na stránce Láska a erotika.

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku. Nad penisem na kůži se mi loupe kůže a vypadá to jako vyrážka, celkem dost to často svědí co to je? Děkuji za odpověď.

Kaneki, 15 let

Milý Kaneki,

Zřejmě se jedná o projev nadměrného vysušení kůže. Doporučuji zmíněné místo ošetřovat panthenolovou mastí (např. bepanthen, panthenol nebo calcium pantothenicum).

30.05.2020

Ahoj, mám jen takový dotaz. Někde jsem slyšel, že když budu v noci spát na ostro, tak je to dobrý na vývoj penisu a spermií. Je to pravda?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Do spaní je zdravé oblékat se co nejméně, pokud možno jen do bavlněného trička s krátkým rukávem. Dolní část těla by měla zůstat neoblečená. Důvodem je, že oblečení narušuje proces mírného poklesu tělesné teploty v určitých fázích spánku. Pokud jde o kvalitu spermatu, ta může být snížena přehříváním varlat, k němuž dochází například v těsném spodním prádle, ale také v příliš hřejivých kalhotách od pyžama. Také z tohoto důvodu je lepší si dolní díl pyžama nebo spodní prádlo na noc do spaní nebrat.

30.05.2020

Jak nejlépe oholit pubické ochlupení nad penisem? Čím?

Golek, 12,5 let

Milý Goleku,

Pokud ti ochlupení nad penisem vadí nebo překáží, můžeš na jeho oholení použít buď elektrický holicí strojek (holení s ním méně podráždí pokožku), nebo klasický ruční holicí strojek a pěnu či gel na holení. Podrobnější informace najdeš na stránce Jak se oholit.

30.05.2020

Dobrý den. Mám otázku na to že když jsem vždy masturbovat tak jestli má být normálně penis vždy zvednuty až k podbřišku. Předem děkuji za odpověď.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Záleží na tom, jaký úhel svírá penis s tělem při erekci. Úhel sklonu penisu může být různý. U některých chlapců směřuje penis rovně kupředu, u jiných směrem vzhůru, u některých dokonce i směrem dolů. V zásadě platí, že při masturbaci by se měla přizpůsobit spíše ruka penisu než penis ruce.

30.05.2020

Dobrý den, od kolika let je možný prodej lubrikačního gelu?

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Prodavač jej tedy musí prodat každému, kdo má peníze na jeho zaplacení.

30.05.2020

Mám dotaz. Můj penis při erekci je prohnutý směrem dopředu. Připadá mi že vypadá potom menší. Skoro všichni moji vrstevníci mají penis prohnutý směrem k sobě (směrem k podbřišku). Nedá se směr prohnutí penisu při erekci nějak změnit?

Petr, 16 let

Milý Petře,

Prohnutí penisu při erekci souvisí s pružností jeho vazivových tkání, která je dána vrozenými dispozicemi a nelze ji měnit. Avšak ani méně obvyklé prohnutí nemusí být překážkou pro vykonávání sexuálních aktivit. Kvůli vzhledu penisu se netrap.

30.05.2020

Dobrý den, mám podezření že mám krátkou uzdičku. Je to v mém věku ještě stále ve stadiu vývoje nebo je třeba chirurgický zakročit?

Ondřej, 16 let

Milý Ondřeji,

Chirurgický zákrok bych nedoporučoval, protože u některých chlapců mohou obtíže s krátkou uzdičkou vymizet až v závěru dospívání.

30.05.2020

Ahoj, chcel by som sa spýtať, keď mám erekciu, nevidno mi žaluď. A predložka, nejde stiahnuť dole (veľmi ťažko). Keď však nemám erekciu ide to veľmi ľahko. Nejaké rady prosím? Predom ďakujem za odpoveď.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

V klidovém stavu i při erekci může být žalud více či méně obnažený. U některých mužů a chlapců zůstává zakrytý i při erekci. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Předkožku si nepřetahuj násilím. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému (viz informace na stránce Žalud a předkožka).

29.05.2020

V klidném stavu mi předkožka přetáhnout normálně jde. Při erekci mi předkožka přetáhnout nejde, žalud mám zakrytý. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Anom, 13 let

Milý Anome,

Pokud lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. To se v období dospívání vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence předkožky pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.

29.05.2020

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď.

Anonymos, 16 let

Milý Anonymosi,

Onemocnění, o němž se zmiňuješ, má poměrně málo specifické příznaky (tedy takové, které se vyskytují při různých poruchách a onemocnění, přičemž na jejich základě nelze přesněji určit, zda se skutečně jedná o tuto konkrétní nemoc). Patří k nim zvýšená únava, malátnost, někdy i otoky dolních končetin. Pokud se nemoc vyskytuje u rodičů nebo sourozenců a ty máš podezření, že se u tebe také projevila, doporučuji svěřit se praktickému lékaři.

29.05.2020

Dobrý deň. Čo to je?

Michal 2, 17 let

Milý Michale 2,

Na snímku nevidím nic patologického. Pokud máš na mysli drobné pupínky na kůži, jedná se o mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém, nýbrž normální součást kůže.

29.05.2020

Dobry den,
za chvili jdu na 15tiletou preventivni prohlidku a jelikoz mi v posledni dobe vyrostlo pubicle ochlupeni, tak me napadlo se poprve oholit. Jaky zpusob povazujete zanejlepsi? Predem dekuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Kvůli prohlídce se holit nemusíš. Pokud se však přesto holit chceš, doporučuji elektrický holicí strojek.

29.05.2020

Dobry den mam problem ze nemuzu pretahnout predkozku pri erekci a v klidnem stavu ji pretahuju pod vodou ve vane na 2 obcas 1 pokus. Cetl jsem ze se ma predkozka mazat vhodnym kremem ale nevim kde a taky kdyz to nebudu mazat kremem tak jestli se mi predkozka sama uvolni bez mazani? A mam na penisu a na sourku takove pupinky jsou to pry asi mazove zlazy tak jsem se chtel zeptat co mam s tim delat jde to nejak odstranit?

Lubomír, 16 let

Milý Lubomíre,

Podle popisu se jedná pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění dochází zpravidla do konce puberty i bez vnějších zásahů. Přesto doporučuji zvlhčovat prstenec předkožky vhodným krémem či panthenolovou mastí. Podrobnější informace najdeš na stránce Žalud a předkožka.
Mazové žlázky jsou normální součástí lidské kůže a nepředstavují žádný zdravotní problém. Jejich odstraňování (provádí se laserem na některých soukromých dermatologických pracovištích) nedoporučuji, protože jizvičky po laserovém vypalování mohou být nakonec výraznější, než byly původní žlázky.

29.05.2020

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Mám problémy dělat věci jako např. cvičit, když je rodina doma, protože se stydím toho, že by najednou někdo přišel a viděl mě. Nedokážu si ani představit, že bych si oholil vousy, které už mi rostou ze stejného důvodu jako u cvičení. Nebo třeba jít s holkou ven, měl bych strach, že by mě někdo koho znám viděl a prostě se strašně stydím. Prosím o radu, protože mi připadá, že nikdo jiný takové problémy jako já nemá. Děkuji.

Gargamel, 15 let

Milý Gargameli,

Dospívající lidé se stydí velmi často, zejména před členy své rodiny. Určitě tedy nejsi sám. Tomuto tématu jsem dokonce věnoval celou stránku „Já se tak stydím“.
Důležité je, aby ses nenechal svým ostychem omezovat. Buď sám sebou a snaž se pořád nemyslet na to, „co tomu řeknou ostatní“. Jestliže chceš cvičit nebo se chceš oholit, je to tvoje věc, do které nikomu dalšímu nic není.
Kdyby se v rodině přece jen našel někdo, kdo by měl k tvému cvičení nebo holení nějaké nevhodné poznámky, které by tě přiváděly do rozpaků, můžeš se jednoduše zeptat: „Máš s tím nějaký problém?“ Většina lidí na tuto otázku odpoví, že ne.

29.05.2020

Ahoj, mám otázku. Nijak mi to nevadí, ale i tak. Co je to, když si šahám na předkožku a jakoby v kůži mám takové kuličky malinké, co je? Děkuji za odpověď.

Džízus, 13 let

Milý Džízusi,

Zřejmě sis nahmatal mazové žlázky. Nejedná se o žádný zdravotní problém, ale o normální součást lidského těla.

28.05.2020

Dobrý deň, nedávno som sa pýtal ohľadom takej vypuklej vyrážky na penise a dostal som odpoveď že to je upchatá mazová žliazka tak sa chcem spýtať koľko to trvá kým to zmizne alebo ak to vôbec zmizne a popríde mám použiť nejaké masti alebo prípravky na to aby to zmizlo rýchlejšie? Ďakujem za odpoveď

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Hojení lokální zánětlivé reakce v místě ucpané mazové žlázky může trvat několik týdnů. Doporučuji po dobu hojení věnovat více pozornosti hygieně příslušné části těla.

28.05.2020

Zdravim, chcel by som si kupit holiaci strojcek. Existuju nejake obmedzenia (myslim vekove) na nakup takychto veci (ziletky, holiace strojceky)? Viem ze to je divna otazka, ale nerad by som si spravil nejaky problem.

Meno, 15 let

Milý Meno,

Prodejnost tohoto zboží není omezena žádnou věkovou hranicí.

27.05.2020

Dobrý den, je normální že při ejakulaci vyteče/vystříkne jen třeba pár kapek? Předem děkuji za odpověď.

Golek, 12,5 let

Milý Goleku,

Ano, je naprosto normální, že u dospívajícího chlapce je objem ejakulátu menší, než u dospělého muže. Zatímco v dospělosti se při jedné ejakulaci uvolňuje okolo 3 až 5 mililitrů ejakulátu, u mladších dospívajících chlapců to bývá okolo 1 až 2 mililitrů.

27.05.2020

Dobrý den,
Nevím jestli to je normální, ale roste mi pubické ochlupení od varlat až k žaludu (mám obřízku takže cca 3cm pod žaludem) sice to ochlupení nemám přes celý penis ale ze spodu a z boků ano. Hledal jsem na internetu informace, ale nepodařilo se mi nic najit. Děkuji, hezký den.

DD, brzy 16

Milý DD,

Rozsah ochlupení může být různý, což je dáno především vrozenými předpoklady. Horní strana penisu je i v dospělosti lysá.
Poměrně malá vzdálenost mezi žaludem a ochlupenou částí penisu může být důsledkem chirurgického zákroku, o němž se zmiňuješ. Při cirkumcizi (neboli obřízce) dochází k odstranění přibližně jedné poloviny kožního pokryvu penisu, přičemž se jedná o tu část pokryvu, na níž žádné ochlupení nevyrůstá. Proto se může zdát, že ti ochlupení roste i na těch částech penisu, kde by růst nemělo, neboť zbývající část kožního pokryvu penisu je „posunuta“ směrem dopředu. U některých chlapců a mužů, jímž byla část kožního pokryvu penisu odstraněna, dochází dokonce k zarůstání tvrdých a ostrých chlupů do jizvy po cirkumcizi.
Avšak ve srovnání s jinými možnými důsledky cirkumcize je tento ještě tak nejméně závažný, protože jej lze vyřešit depilací.

27.05.2020

Jak si můžu oholit zadek?

Chlup, 16 let

Milý Chlupe,

Pokud možno nijak, protože se jedná o velmi obtížně přístupnou část těla, kterou by sis při holení mohl snadno poranit. Zejména holení prostoru mezi hýžděmi a v okolí řitního otvoru je technicky velmi náročné (tedy pokud při něm nevyužíváš asistence nějaké druhé osoby, což však vyžaduje již velkou míru důvěry) a hrozí při něm nepříjemné poranění. I když máš možná pocit, že na této části těla roste více chlupů, než by mělo, raději je nech růst, než abys riskoval zdravotní potíže.

27.05.2020

Dobrý den, jak vnímají holky lásku? Je to tak, že čekají, až něco udělá kluk? Asi bych to holce, kterou mám rád, měl konečně říct. Ale v současné době bych jí to mohl leda napsat a nebo čekat, že třeba někdy po konzultacích ve škole budeme sami. Nejsme až takoví přátelé, abych ji pozval ven. Co mám dělat?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pro většinu dívek je důležité především to, aby chlapec, se kterým chodí, měl určité kladné vlastnosti, k nimž patří čestnost, spolehlivost, upřímnost, dostatek pochopení a ohleduplnosti. Dívka od chlapce očekává, že jí bude oporou, že nebude myslet jen na sebe, že nebude usilovat jen o to, aby dívku co nejdříve „dostal do postele“, že bude plnit dané slovo, a že si bude nechávat pro sebe veškeré důvěrné informace, které mu dívka svěří.
Obecně platí, že dívku by měl oslovit nejprve chlapec. Nikoli však rovnou s vyznáním lásky. Spíše by měl dát najevo, že mu záleží na tom, aby se dívka v jeho přítomnosti cítila dobře. Nic nepokazíš tím, když se dívky zeptáš, jak se má (dáš jí tím najevo, že ti není lhostejná). Také jí můžeš nabídnout malou pomoc, nebo ji o ni naopak poprosit. Pokud si s tebou dívka bude chtít povídat (což dá najevo tím, že se nebude snažit váš rozhovor hned ukončit), můžete si povídat o něčem, co máte společného (například o škole), nebo o vašich zájmech a zálibách, plánech na tento či příští den a podobně.
Až se ti s dívkou podaří navázat komunikaci, můžeš ji pozvat na schůzku. Nemusíš být hned zklamaný, když odmítne. neměl bys ji k ničemu nutit, ale její odmítnutí nemusí být definitivní. Některé dívky první pozvání odmítají, aby se ukázalo, zda chlapec dovede být trpělivý. Na druhou stranu bys neměl dívku neustále obtěžovat opakovaným pozváním na schůzku, o kterou už viditelně nemá zájem.
Dívku bys měl rozhodně oslovit osobně, nikoli na dálku, například na sociální sítí nebo prostřednictvím SMS. Určité věci se zkrátka musí říkat z očí do očí.

27.05.2020

Dobrý den, mám čistě 15 a můj penis je dětské velikosti. V klidovém stavu je to 6 cm a v erekci je to 12cm. Není to normální, protože se mi od mých 13 let nijak nezměnil. Ochlupení mám všude, mutace mi už také začala a ejakulát mám taky, jenom ten penis ne. Je to v pořádku? Děkuji předem.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Délka penisu při erekci je u tebe  sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru činí pouhý 1 cm, což v podstatě není téměř žádný rozdíl. Jeho velikost určitě není dětská, protože penis „dětské velikosti“ měří 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci. Vzhledem k tvému věku se jedná o penis normálních rozměrů. Za abnormálně malý penis se u chlapců ve věku 15-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Stejně tak je normální, že ve věku 14 až 15 let se délka penisu mění jen nepatrně, případně se nemění vůbec. K výraznému růstu penisu do délky dochází zpravidla ve věku 12 až 13 let a poté ve věku 15 až 17 let. U naprosté většiny chlapců dochází ve věku 14 – 15 let k výraznému zpomalení až zastavení růstu penisu do délky, pokračuje pouze růst jeho obvodu. Další růst do délky probíhá v závěru dospívání. Svých cílových rozměrů penis dosahuje nejčastěji ve věku okolo 18-ti let, u některých chlapců však jeho růst pokračuje ještě do věku 19 – 21 let.

25.05.2020

Dobrý den (...) co s tím mám dělat?

Pejsek, 17 let

Milý Pejsku,

Popisované obtíže se budou projevovat nejspíš ještě několik dní. Bolest lze tlumit běžnými analgetiky (léky proti bolesti). Alespoň už víš, že napříště se máš takovýmto praktikám vyhýbat.

24.05.2020

Dobrý den, je ejakulát neplodného muže bílý? Má plodnost muže vliv na barvu ejakulátu?

David, 17 let

Milý Davide,

Bílé zbarvení ejakulátu je dáno podílem bílkovin na jeho celkovém objemu, nikoli množstvím spermií. To znamená, že ani bíle zbarvený ejakulát nemusí nutně obsahovat zralé a životaschopné spermie. za neplodného se považuje muž, v jehož ejakulátu je koncentrace spermií nižší, než 20 000 000 na 1 mililitr. Podle zbarvení ejakulátu však nelze určit koncentraci spermií. Spermie lze pozorovat pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300x nebo více.

26.05.2020

Dobry den, chodím na humanitní SŠ, která mne nebaví. Dali mne na ni rodiče kvůli nemoci matky. Předtím jsem chodil pul roku na průmyslovku. Během té doby zjistili matce nemoc. Než jsem se nadal uplynuly tři roky. Za nedlouho mi bude 18. Já bych chtěl chodit na učební obor autolakýrník. Rodiče mne tam nechtějí dat. Musel by se platit internát, strava a dojíždění. Nemáme peníze na zbyt. A i kdyby byli nechtějí mne tam v žádném případě dát. Nemůžete mi nějak pomoci? Jsem velice zoufalý. Dekuji.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Když už zmíněnou školu navštěvuješ několik let, bylo by nejmoudřejší studium nejprve dokončit. Střední odbornou školu můžeš studovat později, třeba i dálkově, pokud to bude možné. Mezitím si můžeš vydělat potřebné peníze.

26.05.2020

Ahoj, už mi je 3 měsíce 13 a chtěl bych si poprvé přetáhnout předkožku za žalud. Nedávno se mi sama přetáhla a nemel sem příjemný pocit. Dekuji za radu.

Anonymní, 13 let

Milý Anonymní,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Měl bys postupovat pomalu a zvolna. V žádném případě by ses neměl snažit strhnout předkožku za žalud násilím. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

26.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat kolik je takový průměr zdvihu na mrtvý tah v mém věku. Včera jsem zvedl 80 kg a v pohodě. Děkuji.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Tyto údaje nejsou k dispozici, protože dospívající jedinci by tak velikou zátěž vůbec neměli zvedat. Pokud hodláš v podobném přetěžování pokračovat, můžeš téměř jistě počítat s poškozením kloubů, zvláště jejich měkkých tkání (kloubních pouzder). A to bez ohledu na to, že se po takovém výkonu cítíš „v pohodě“. Obtíže se mohou dostavit i s velkým časovým odstupem.

26.05.2020

Je divné, co když mi je 14 let ještě jsem nikdy nemasturboval a nevím jak na to. Když se o to nějak po pokouším tak ze mě nic nevileze, ale bolí mě jakoby v podbřišku nebo jak bych to nazval, a to je všechno. Děkuji.

Teo, 14 let

Milý Teo,

Masturbace je jakákoliv stimulace (dráždění) pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. To, že jsi dosud nedosáhl výronu semene, neznamená, že jsi nemasturboval. První ejakulace se může dostavit kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku, u některých chlapců dříve, u jiných později.

25.05.2020

Dobrý den (...) Prosím dotaz skrýt.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Také v tomto případě by mělo ke snížení nadměrné citlivosti přispět pravidelné oplachování v čaji. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz níže na této stránce).

25.05.2020

Dobrý, chcem sa spítať či je normálne mať záujem o vzájomnú masturbáciu s mojim kamarátom (nepriťahuje ma len chcem skúsiť vzájomnú masturbáciu) ale chcem vyskúšať aj ďalšie sexuálne aktivity s priateľkou. Neviem teraz či som alebo nie som heterosexuál.

David, 15 let

Milý Davide,

Zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a nelze jej považovat za projev homosexuální orientace. Více informací najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

25.05.2020

Dobrý den, za 2 týdny mi bude 15 a můj penis měří v erekci jen 13 cm. Je to v pořádku?

Adamek, 15 let

Milý Adamku,

Slovo „jen“ bych v tomto případě rozhodně nepoužíval, protože uvedený rozměr odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku. Délka penisu 13 cm při erekci je u chlapce ve věku 14 – 15 let naprosto normální.

25.05.2020

Dobrý den (...) Prosím skrýt dotaz.

Kuklínek, 15 let

Milý Kuklínku,

Nemusí. Nevadilo.

25.05.2020

Dobrý deň, poprosím skryť dotaz (...) Vopred ďakujem za odpoveď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Uvedený rozměr naprosto přesně odpovídá průměrnému rozměru pro tvůj věk.

24.05.2020

Dobrý den, co by se stalo, kdyby kluk masturboval, ale těsně před ejakulací by úplně přestal? Bylo by to nezdravé?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Přerušování masturbace krátce před dosažením orgasmu a ejakulace nedoporučuji, protože představuje zvýšenou zátěž pro předstojnou žlázu (prostatu) a navíc může vyvolat silnou křeč v oblasti malé pánve. Pokud už cítíš, že se orgasmus a ejakulace blíží, neměl bys vykonávání masturbace přerušovat.

24.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda existuje taková stránka i pro holky (...)

Wetis, 13 let

Milý Wetisi,

Webové stránky věnované pohlavnímu dospívání dívek existují, avšak odkazy na cizí stránky nemohu v této poradně zveřejňovat. Základní informace o dívčím dospívání najdeš v rubrice „Jak to mají dívky“.

24.05.2020

Dobrý den, připadám si dost hubený na můj věk jsem sice trochu vysoký ale v porovnání s ostatními to zase tak moc není ale na rozdíl od ostatních si připadám hubený. Jím normálně všechno je v pohodě ale ať třeba sním čtyři čokolády s mojí postavou to neudělá absolutně nic. Třeba v oblasti nohou jsem "tlustší" než v oblasti pasu atd. Mám nějakou poruchu spalování, výživy? Je možnost že se ještě do dospělosti spravím a naberu nějakou "hmotu"? Mám tomu třeba pomoct cvičením? Děkuju za odpovědi. Vážím 60 kg a měřím 1,8m.

Trigger, 15 let

Milý Tiggere,

Vysoká a štíhlá postava je pravděpodobně projevem tvé genetické výbavy. Nemusí se nutně jednat o poruchu metabolismu, i když tu by spolehlivě vyloučilo pouze vyšetření na specializovaném lékařském pracovišti. Poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností svědčí jen o velmi mírné podváze.
Cvičením se svaly posilují, avšak jejich „hmota“ ve skutečnosti nepřibývá. Růst svalů lze podpořit zvýšením konzumace mléčných výrobků, zejména plnotučného tvarohu. Také sušené ovoce a ořechy mohou přispět ke zmohutnění svalstva.

24.05.2020

1. Dobrý den, na hlavě (přesněji ve vlasech) mám takovou "bouličku", vypadá to jako malá rozinka. Nevíte co to je?
2. Je normální že mi je 14 a nikdy jsem neměl holku?

DyVkY, 14 let

Milý DyVkY,

1) Podle vzhledu by se mohlo jednat o névus (neboli mateřské znaménko). Většina znamének je nezhoubná a nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud však v tobě znaménko vzbuzuje obavy, můžeš navštívit kožního lékaře.
2) Vzhledem k tvému věku ano. Průměrný věk prvního pohlavního styku podle výzkumů sexuálního chování v ČR (Weiss, Zvěřina) se pohybuje okolo 18 let.

24.05.2020

Dobrý den. Trápí mě jedna věc. Jsem bisexuál a nevím jak to říct rodičům protože se bojím že to nerozdýchají. Jak jim to mám říct?

Michal, 16 let

Milý Michale,

Bisexualita není sexuální orientace, nýbrž druh sexuálního chování. Bisexuál je člověk, který již vykonával sexuální aktivity s osobami opačného i téhož pohlaví.
Pokud máš na mysli pouhou sexuální náklonnost vůči vrstevníkům obojího pohlaví, ta je v období dospívání poměrně běžná, není projevem bisexuality a není třeba se kvůli ní znepokojovat. A už vůbec není třeba kvůli ní znepokojovat rodiče, zejména pokud nemají dostatečné znalosti o projevech sexuality u dospívajících jedinců.

24.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné, aby jsem při ejakulaci vyronil jen 2-3 kapky sperma? A ze by bylo průhledné? Když už se ze mě něco dostane tak jen po 10ti minutách masturbace. Předem děkuji.

Mrkev, skoro 15 let

Milý Mrkvi,

Podle popisu se nejedná o sperma (ejakulát), nýbrž o preejakulační tekutinu, která se vylučuje v množství několika kapek při silném pohlavním vzrušení. První ejakulace se u tebe zřejmě teprve dostaví, což může být otázka týdnů, měsíců, nanejvýš let. Pokud máš pocit, že s tvým tělesným vývojem není něco v pořádku, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

24.05.2020

Dobrý den. Již nějakou dobu nemívám samovolné erekce. Té dosáhnu jen při masturbaci. Může to být způsobeno antibiotiky? Asi před měsícem jsem se doléčil z velkého zápalu plic (...) Může to mít vliv na to že nemám samovolné erekce a občasnou erekci ranní, nebo že nemám moc testosteronu? Jak případně mám zvýšit testosteron a chuť k sexu?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Dlouhé a závažné onemocnění, o němž se v dotazu zmiňuješ, může skutečně vést k dočasnému narušení hormonální rovnováhy. Po jejím obnovení, k němuž by mělo dojít do několika týdnů od vyléčení, zmíněné obtíže ustoupí.
Dělat pro to nemusíš nic, protože hormonální hladina se po zotavení z nemoci, které může trvat i několik týdnů, upraví i bez vnějšího zásahu. Sexuální apetenci (doslova „chuť“ na sexuální aktivity) si také nemusíš nijak uměle zvyšovat. Po dorovnání hladiny pohlavních hormonů na obvyklou úroveň se zvýší natolik, že tě to možná samotného překvapí.

24.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální mít v 16 věku  centimetrů penisu jako můj mladší brácha, kterýmu je 7 let. Děkuji za odpověď.

Sniper, 16 let

Milý Snipere,

Nemohu posoudit, zda jsou rozměry tvého penisu nebo penisu tvého bratra normální či nikoliv, protože žádné konkrétní rozměry neuvádíš. Zřejmě jsi je zapomněl uvést, protože v textu dotazu tyto rozměry zkrátka chybí.

24.05.2020

Včera jsem omylem zavadil rukou o svoji pravou bradavku a zjistil jsem, že mě to bolí když na bradavku nějak zatlačím. po delším zkoumání jsem zjistil, že bradavka je silnější a že pod bradavkou mám nějaký sval, nevím co to je, ale když na to zatlačím tak to bolí. Nevím co to je a proč to mam jen na pravé bradavce leva bradavka je úplně normální (...)

Adam, 15 let

Milý Adame,

Mohlo by se jednat buď o tukovou bulku, nebo o projev začínající gynekomastie. Pro jistotu bych doporučoval navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

24.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli častá onanie může způsobit nějaké zdravotní potíže?

Karlos, 16 let

Milý Karlosi,

Není prokázáno, že by vykonávání masturbace (výraz onanie je nepřesný a dnes již zastaralý) způsobovalo jakékoliv zdravotní potíže. Naopak je prokázáno, že se jedná o zdraví prospěšnou činnost.

23.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je v pořádku, že nedokážu ejakulovat vícekrát než jednou. Jestli poté nebudu mít náhodou nějaký problém v sexu.

DoDo, 14 let

Milý DoDo,

Je naprosto normální, že po dosažení orgasmu (u mužů a chlapců provázeného ejakulací) se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který způsobí dočasný pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách (u mužů a chlapců též dočasné ochabnutí či odeznění erekce). Prolaktin tímto způsobem účinkuje většinou jen několik minut, případně několik desítek minut. Poté se hormonální hladina vyrovná a tělo muže či chlapce je opět připraveno k dalším sexuálním aktivitám). Problémy v párových sexuálních aktivitách bych neočekával, protože zpravidla i partnerka si po dosažení orgasmu potřebuje alespoň na chvíli odpočinout.

23.05.2020

Dobrý den,
Nebude trapné že si neoholím okolí penisu před 15ti letou prohlídku? Je 15ti letá prohlídka stejná jako třeba ve 13?

DoDo, 14 let

Milý DoDo,

Nebude. Tvému praktickému lékaři nebo lékařce je nejspíš srdečně jedno, zda se holíš nebo neholíš.
Obsah preventivních prohlídek ve věku 13 a 15 let je v podstatě stejný, což platí zejména pro chlapce. U dívek je oproti předchozí prohlídce navíc ještě případné doporučení gynekologického vyšetření a poučení o možnosti očkování proti lidskému papilomaviru.

23.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li platí zákon zakazující pohlavní styk i na vzájemnou masturbaci. Předem děkuji za odpověď.

Kryštůfek Robin Hood, 13 let

Milý Kryštůfku Robine Hoode,

Nezáleží na druhu sexuálních aktivit, ale na věku zúčastněných osob. Pohlavního zneužití se dopouští trestně odpovědná osoba (tj. osoba, která již dosáhla věkové hranice 15-ti let), která vykoná pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, nebo s ní vykoná jiné sexuální aktivity (včetně osahávání na pohlavních orgánech a vzájemné masturbace). Pokud je však oběma osobám méně než 15 let, a tudíž ještě nenesou trestní odpovědnost, nelze je stíhat ani jednu z nich.

23.05.2020

Dobrý den (...) Děkuji za odpověď a prosím dotaz skrýt.

Kečup, 13 let

Milý Kečupe,

Vzhledem k vašemu nízkému věku je vše v pořádku. Problém by nastal pouze v případě, že tvůj kamarád by již dosáhl věku 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv.
Podobné zkušenosti s důvěrným kontaktem, o němž se v dotazu zmiňuješ, má podle různých výzkumů (např. Kinsey, 1998 nebo Bancroft, 2003) téměř 40% dospívajících chlapců, vše je tedy naprosto normální.

23.05.2020

Na čem záleží, jestli bude otevřený skus ještě napravován jen pomocí rovnátek nebo jestli to bude složitější (...) Proč je to v dospělosti složitější?

David, 17 let

Milý Davide,

Konkrétní metody léčby závisí na celé řadě okolností, které musí zvážit ošetřující lékař. V případě otevřeného skusu hrají roli i tak zdánlivě odlehlé podmínky, jako je například úhel oblouku dolní čelisti. Podrobnosti ti sdělení dentista či ortodontista.
V dospělosti je téměř každý stomatologický výkon obtížnější než v dětství, což je dáno mimo jiné nižší pružností vazivových tkání u dospělého, vyšším stupněm maturace chrupu a tak dále. Podrobnější informace by ti opět sdělil zubní lékař.

23.05.2020

Mám kolem žaludu kroužek, co to je?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Nejsem si jistý, jaký kroužek máš na mysli. Pokud je součástí žaludu, zřejmě se jedná o tzv. corona glandis, což je rozšířený a mírně vyhnutý okraj žaludu, který mívá zpravidla výraznější zbarvení, než jiné části povrchu žaludu (s výjimkou ústí močové trubice, jehož zbarvení je rovněž výraznější).

23.05.2020

Mám dotaz: jak docílit toho, aby měla se mnou holka (...) Jedná se o naše první rande.

Vik, 13 let

Milý Viku,

Na první schůzce by ses rozhodně neměl snažit o navázání erotického kontaktu. Nejprve se s dívkou musíte lépe poznat. Důvěrné kontakty se dostaví časem.

23.05.2020

(...) zobraziť len odpoveď.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální.

22.05.2020

Dobrý den. V kolika letech tak přestává růst chodilo nohy u chlapců?

Anonym, 13/14 let

Milý Anonyme,

Růst chodidla probíhá nejčastěji do věku 18 let. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 16.05.2020 (viz níže na této stránce).

22.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jak si správně nasazovat kondom. Slyšel jsem několik postupů a nerad bych, aby selhal nebo aby se nesvlékl z penisu při sexu.

Pepa, 16 let

Milý Pepo,

Podrobný postup při nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“.

22.05.2020

Dobrý den. Chci si koupit lubrikační gel. Zjistil jsem, že je hodně druhů. Poradíte mi, na jaké bázi je vhodný pro masturbaci? Předem děkuji za odpověď.

Zdeněk, 15 let

Milý Zdeňku,

Nejvhodnější je lubrikační gel na vodní bázi. Pro naprostou většinu sexuálních aktivit (včetně masturbace) je plně dostačující, po použití jej lze snadno omýt a při chráněném pohlavním styku neporušuje strukturu kondomu (na rozdíl od lubrikačních gelů na silikonové bázi, které mohou způsobit jeho mechanické poškození).

22.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, jestli je možné, aby jsem v 15letech nikdy neviděl sperma. Jestli poprvé může byt třeba v 16, 17ti letech, anebo jestli se to dá léčit. Děkuji.

Mlž, 15 let

Milý Mlži,

Jestliže se první ejakulace nedostavila ani po dovršení 15-ti let věku, doporučuji svěřit se praktickému lékaři a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Zřejmě se jedná o projev opožděného nástupu či zpomaleného průběhu pohlavního dospívání. Normální věk první ejakulace se pohybuje v rozmezí 11 až 15 let (tj. 13 let ± 2 roky).

22.05.2020

Dobrý den, již nějakou dobu jsem neměl ranní erekci. Může na to mít vliv častá masturbace?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Častější vykonávání masturbace rozhodně nevede k absenci ranní erekce. Její příčinou je spíše onemocnění krevního oběhu (hypertenze neboli vysoký krevní tlak, nebo naopak hypotenze neboli nízký krevní tlak), případně stres a psychické napětí.

22.05.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně holení (...)

Hugo, 17 let

Milý Hugo,

Na holení zmíněných částí těla raději zapomeň. Riziko poranění je velmi vysoké, a to z důvodu obtížné přístupnosti (zejména při holení bez asistence druhé osoby) a nerovného povrchu zmíněných částí těla.

21.05.2020

Dobrý den, může mít předčasná (a rychle proběhlá) puberta vliv na ortodontickou léčbu otevřeného skusu? Dá se léčit otevřený skus bez operace (jen s rovnátky) i u dospělých?

David, 17,7 let

Milý Davide,

U chlapce se za předčasnou považuje puberta s nástupem před dovršením devátého roku věku (u dívek ještě o rok dříve). Souvislost tempa vývoje pohlavních znaků s průběhem maturace chrupu je jen nepřímá. Zatímco někteří chlapci mají ještě několik mléčných zubů ve věku, kdy již dosahují ejakulace, u jiných dochází ke kompletní (respektive téměř kompletní) výměně mléčného chrupu za stálý ještě před nástupem vývoje pohlavních znaků.
V dnešní době jsou možnosti korekce nepravidelností chrupu mnohem širší, než tomu bylo před pouhými pár desítkami let. Zatímco kdysi se náprava otevřeného skusu neobešla bez operace, dnes jej lze poměrně úspěšně léčit pomocí elastických tahů, a to dokonce i u mladých dospělých (samozřejmě, že s rostoucím věkem je korekce obtížnější). U nadstandardních výkonů je však třeba počítat s finanční spoluúčastí pacienta.

21.05.2020

Chcel by som sa spýtať prečo tu neni zoznamovacia poradna? (Bolo by to super zoznamit sa s vrstovníkmi môjho veku a popísať s nimi :( popripadne mohli by ste ju sem pridať? Určite viac teenagerov ako ja by si chcelo písať medzi sebou a tu to nejde. Ďakujem za odpoveď.

Slovakk, 15 let

Milý Slovakku,

Abych mohl odpovědět na tvůj dotaz, je třeba se vrátit trochu do minulosti. Před více než dvěma lety byla součástí těchto stránek také návštěvní kniha, do níž mohli návštěvníci stránek psát svoje vlastní příspěvky. Bohužel, tuto návštěvní knihu využívali nejen „teenageři jako ty“, ale také někteří dospělí podvodníci, kteří se snažili tuto návštěvní knihu zneužít k navazování nežádoucích kontaktů s dospívajícími. Nakonec se jedním takovým případem zabývala i Policie České republiky.
Provozovatel stránek nese odpovědnost za veškerý obsah zveřejněný na jím provozovaných webových stránkách. Rozhodně nehodlám riskovat, že by mé webové stránky byly ještě někdy v budoucnu podobným způsobe zneužity. Ono docela dobře stačí, že existuje facebook a podobné sociální sítě...

21.05.2020

(...)

Adam, 15 let

Milý Adame,

Příčinou střídání poklesu a nárůstu tělesné hmotnosti nemusí být jen nedostatek pohybu či špatné stravovací návyky, ale i hormonální nerovnováha v období dospívání. Je pravděpodobné, že po ustálení hladiny pohlavních hormonů v krvi (u chlapců většinou ve věku 16 až 18 let) vymizí i tyto projevy hormonální nerovnováhy.

21.05.2020

Dobrý den, pár dní jsem nemasturboval a dnes byl můj ejakulát více takový tekutější a průhlednější než obvykle. Je to v pořádku?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Hustota ejakulátu (spermatu) závisí na vzájemném poměru vody a bílkovin. U dospívajících chlapců se voda podílí na objemu ejakulátu přibližně z 95 až 99%, přičemž uvedené rozmezí zdaleka nepředstavuje tak malý rozdíl, jak by se na první pohled mohlo zdát. Normální je tedy leccos. Kromě toho hustota ejakulátu, stejně jako je tomu i u dalších tělesných tekutin, závisí také na způsobu, jímž tělo hospodaří s vodou.
Kvůli výkyvům v hustotě či zbarvení ejakulátu (přičemž obojí spolu souvisí, protože bělavé zbarvení dodávají ejakulátu bílkoviny, a tudíž ejakulát je tím „bělejší“, čím je hustější, tedy čím vyšší je podíl bílkovin na jeho objemu) se tedy není třeba znepokojovat.
Avšak delší absenci masturbace a ejakulace (několik dnů po sobě) bych v tvém věku příliš nedoporučoval, protože častější ejakulace (alespoň 5× týdně) v období dospívání a v mládí, konkrétně mezi 15.a  25. rokem věku, prokazatelně působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty v pozdějším věku (G. Giles a kol., 2003). Tím, že dospívající chlapec či mladý muž častěji vykonává masturbaci, tedy nejen uspokojuje jednu ze svých biologických potřeb, ale zároveň bojuje proti rakovině.

21.05.2020

Dobrý den, dnes jsem se holil nad penisem a udělala se mi tam nějaká modřinka nebo něco takového, tak se radši chci zeptat co to může být?

Anony, 17 let

Milý Anony,

Podle vzhledu se jedná o lokální (místní) zánětlivou reakci v místě, kde dochází k zarůstání dorůstajícího chloupku. Neobvyklé je to, že k zarůstání dochází tak brzy, když ses holil ještě dnes. Zřejmě ti chlupy dorůstají poměrně rychlým tempem, což je ostatně patrné i na snímku.

21.05.2020

Dobrý den přeji, mám jednoduchou otázku. Zanedlouho mi bude 13, a to znamená, že budu muset jít na 13tiletou prohlídku. Co se na takové prohlídce dělá? Dost se stydím, a proto se ptám, abych se mohl psychicky připravit. Předem díky za odpověď.

Nevímco, 13 let

Milý Nevímco,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
V podstatě tedy můžeš očekávat něco velmi podobného, jako při předchozí preventivní prohlídce ve věku 11-ti let.

20.05.2020

Mám dotaz: za pár dní se mám sejít se svou holkou. Jak jsme se seznámil, tak jsem ji poslal jinou fotku, než já vypadám. Ten kluk na fotce je trochu na mě podobný. Jak jí to mohu vysvětlit, aby náš vztah fungoval nadále?

Vojta, 13,5 let

Milý Vojto,

Na jednu stranu od tebe bylo rozumné, že jsi cizí osobě neposlal svoji fotografii. Ještě lépe bys však udělal, kdybys dotyčné osobě neposílal žádnou fotografii. Pokud se skutečně jedná o dívku a ne o podvodníka, tvoje důvěryhodnost u ní bude poněkud otřesena. Možná bude mít pocit, že jsi ji chtěl oklamat. V takovém případě by veškeré vysvětlování mohlo být marné.
Pokud si dáváš schůzku s někým, koho osobně neznáš a nikdy jste se nesetkali, měl bys být opatrný. V každém případě bys měl doma říci, kam jdeš a s kým se máš setkat. Schůzku by sis neměl dávat na odlehlém místě. Naopak by se mělo jednat o místo, kde se nachází větší množství lidí (třeba uprostřed náměstí). Další informace najdeš na stránce „Nenech si ubližovat – Počítačová kriminalita“.

20.05.2020

Dobrý den,
Mám 3 otázky
1. Je normální že se změní se po holení nějak struktura pubického ochlupení protože jsem se nedávno holil a už mi dorůstají a jsou pevnější a tmavší.
2. Je lepší spát nahý nebo oblečený v pyžamu.
3. Je normální že kůže na penisu a na šourku je tmavší než zbyla kůže?

Okoun, 13 let

Milý Okoune,

1) Je možné, že po oholení vyroste ochlupení silnější a hustější, nicméně vzhledem k tvému věku by zhoustlo a zesílilo tak jako tak, tedy i bez oholení.
2) Je zdravé spát co nejméně oblečený, protože během spánku dochází k mírnému poklesu teploty na povrchu těla, zatímco hřejivé oblečení z úpletu (tedy například pyžamo) může tento proces narušit. K tomu, abys v noci neprochladl, ti bohatě stačí přikrývka (deka). Když už si chceš na noc brát něco na sebe, doporučoval bych spíše volnější triko s krátkým rukávem ze 100% bavlny, než pyžamo. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.
3) Ano, v období dospívání dochází k tzv. pigmentaci, tedy k většímu či menšímu ztmavnutí kůže na povrchu pohlavních orgánů. Jedná se o jeden z mnoha vnějších projevů hormonálních změn, k nimž dochází v dospívajícím organismu (dalším takovým projevem je například růst ochlupení). U chlapců pigmentuje především šourek, o něco méně i penis. U dívek pigmentují velké stydké pysky.

20.05.2020

Napsal jsem holce která se mi líbí, jestli by se mnou šla na výlet, ale teď si to vyčítán. Ještě mi neodepisuje, tak nevím, co mám dělat.

Luis, 13 let

Milý Luisi,

Zatím nemusíš dělat nic. Dívce jsi už pozvání sdělil, teď je pro změnu řada na ní. Pozvání bys jí neměl připomínat, protože by mohla mít pocit, že na ni působíš nátlakem. Samozřejmě je možné, že dívka se nakonec nevyjádří, protože o výlet nemá zájem, ale na druhou stranu tě nechce odmítnout. Ty se však nemusíš cítit trapně a nemusíš si nic vyčítat, protože pozvat někoho na výlet není nic špatného ani nezdvořilého. Nezdvořilé je dlouho neodpovídat na pozvání. Jestli by si někdo z vás dvou měl dělat výčitky, pak spíše dívka za to, že tě nechává v napětí a v nejistotě. Jak jsem však již uvedl, pozvání bys neměl opakovat. Na tahu je teď dívka, nikoli ty.

19.05.2020

Je mi 13 let. Už jsem zkoušel (...)

Ondra, 13 let

Milý Ondro,

Prozatím můžeš být naprosto klidný. První ejakulace se dostavuje nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. U některých chlapců se dostaví dříve, u jiných později.
Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by se mohlo jednat o projev opoždění vývoje. Až v takovém případě by bylo namístě se obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii. Avšak je pravděpodobné, že na něco takového nakonec ani nedojde, a že ejakulace se u tebe přece jen dostaví ještě před dovršením výše uvedeného věku. Nelze však předem odhadnout, kdy to bude. Možná za týden, možná za měsíc, možná za rok. Buď tedy trpělivý.

19.05.2020

Dobrý den, mám strašně moc chlupaté nohy a neznám nikoho v mém věku kdo by je měl chlupatější. Nevěděli byste mi poradit co s tím mám dělat? Nechci si holit nohy protože pak bych vypadal jako nějaký gay. Neexistuje alespoň nějaká metoda která ty chlupy zesvětlí aby nebyly tak vidět? Děkuji.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení nezávisí na kalendářním věku, ale především na dědičných dispozicích. Rozvinutější ochlupení dolních končetin je tudíž s největší pravděpodobností jen projevem tvé genetické výbavy, nikoli projevem vývojové poruchy.
Pokud jde o holení nohou, to už v dnešní době není vyhrazeno ani ženám, ani osobám s odlišnou sexuální orientací. Rozhodně neplatí rovnice, že každý, kdo si holí ochlupení, musí být homosexuál, stejně tak ovšem neplatí, že každý homosexuál si holí chlupy. Spíše bych odhadoval, že mezi muži, kteří si holí ochlupení na různých částech těla, převažují heterosexuálové. Holení nohou sice nedoporučuji, ale ne proto, že by vypadal jako homosexuál, nýbrž proto, že holení by pro tvoji pokožku představovalo značnou zátěž.
Chlupy lze zesvětlit (odbarvit) peroxidem vodíku, který lze koupit v lékárně. Po odbarvení sice mohou být chlupy méně nápadné, ale to se týká jen světlé pokožky. Pokud máš tmavší pokožku, odbarvené chlupy by na ní naopak „svítily“. Představ si, že si odbarvíš chlupy, přijde léto, ty budeš mít dobronzova opálenou pokožku a na ní budou zářit odbarvené, bílé chlupy. V takovém případě by tmavší chlupy byly naopak méně nápadné.
Pokud si chlupy nechceš přímo holit, můžeš si je zastřihávat. Ochlupení bude méně výrazné, navíc se vyhneš nepříjemnému svědění, které může provázet dorůstání oholených chlupů. Zbarvení chlupů se nezmění, tudíž nebudou na opálené kůži ani „svítit“, jako chlupy odbarvené.

19.05.2020

Dobrý den, je mi už 17 let. Když je můj penis v klidu tak jde normálně přetáhnout. Při erekci to, ale nejde (...)

David, 17 let

Milý Davide,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti nebo pleťového krému pro citlivou pleť). Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

19.05.2020

Dobrý den, je mi 14 let v za pár měsíců 15 (...)

Honzák, 14 let

Milý Honzáku,

Uvedená délka penisu je dokonce o 1 cm větší, než kolik činí průměrná délka penisu při erekci u chlapců tvého věku. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by jeho délka byla jakkoliv nedostatečná.

19.05.2020

Dobrý den, děkuji za radu u minulého dotazu, ale mám další dotaz, mám docela krátkou uzdičku na penisu, je nějaká možnost ji "povolit"? Děkuji za případnou odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

krátká uzdička se v dětství a dospívání vyskytuje poměrně často. K jejímu uvolnění zpravidla dochází spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zákroku. Alespoň za předpokladu, že si chlapec uzdičku neporaní, což by však vyžadovalo velmi hrubou a nešetrnou manipulaci.
Proces uvolňování krátké uzdičky lze podpořit natahováním spodní části předkožky směrem dopředu („od sebe“), avšak při tom je třeba postupovat velmi zvolna a opatrně. Podrobnější postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Vojty ze dne 09.04.2020 (viz archiv odpovědí - duben 2020).

19.05.2020

Dobrý den (...) děkuji za odpověď. Je to zvláštní.

Nemámnápadnapřezdívku, 13 let

Milý Nemášnápadenapřezdívku,

To, co v dotazu popisuješ, je v tvém věku naprosto normální a nemusíš se kvůli tomu nijak znepokojovat.

19.05.2020

Dobrý den, může se jednat o rakovinu kůže (...)? Hodně mě to svědí a taky někdy bolí. Děkuji.

Nevím, 14 let

Milý Nevíš,

Podle vzhledu by se mohlo jednat o mykotické onemocnění. Typické projevy nádorového onemocnění kůže vypadají jinak. Postiženou část těla můžeš ošetřovat krémem canesten nebo clotrimazol, který lze zakoupit ve volném prodeji (tj. bez lékařského předpisu) v lékárně. Pokud se nepříjemné projevy (svědění) po několika dnech nezmírní, doporučuji svěřit se rodičům a požádat je o doprovod ke kožnímu lékaři (dermatologovi).

19.05.2020

Zdravím, ještě bych se chtěl zeptat k mému minulému dotazu. Rád bych to řekl rodičům, ale stydím se říct, že (...)

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Určitý ostych je v tomto případě lidsky pochopitelný, neboť se jedná o aktivitu, která je sice naprosto normální a přirozená, avšak zároveň velmi osobní a důvěrná. Nemusíš však přímo uvádět, že tvé obtíže se nejsilněji projevují právě v souvislosti s touto aktivitou.

19.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dlouho muže trvat averze. A jde udělat něco proto abych tu averzi dokázal dát pryč?

Třeba Pepa, 15 let

Milý Třeba Pepo,

Averze je odpor či nechuť. Především záleží na tom, vůči čemu nebo komu averzi pociťuješ. Například averze vůči určitému jídlu může být způsobena alergií na určitou potravinu či skupinu potravin, jejíž projevy lze překonat dost těžko. Jiné averze mohou být způsobeny například psychickým traumatem, nebo alespoň předchozí negativní zkušeností.
Zvláštním druhem averzí jsou averze sociální, které spočívají záporném vztahu k určitým osobám. Také jejich překonávání může být velmi obtížné, zejména jsou-li dány předchozí negativní zkušeností (například je velmi obtížné překonat averzi vůči někomu, kdo ti někdy ublížil).
V sexuologii se pojem averze používá pro odpor vůči určité osobě (partnerovi), konkrétní sexuální aktivitě (například k určitému druhu sexuálního kontaktu), případně vůči sexuálním aktivitám jako takovým. Příčinou může být nejen předchozí špatná zkušenost, ale také příliš prudérní (tj. přehnaně přísná a pokrytecky „svatouškovská“) výchova.
Možná by bylo lepší, kdybys upřesnil, o jaký druh averze se u tebe jedná.

18.05.2020

My jsme si ale nerozuměli. Mamka neříká, že (...)

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Tvoje matka se tak jako tak mýlí. Nezáleží na druhu spodního prádla, ale na vhodně zvolené velikosti a na složení materiálu.
Pokud jde o erekci, ta rozhodně není „nezdravá“. Naopak, je považována za „vizitku mužského zdraví“. Při erekci dochází k důkladnějšímu okysličení tkání penisu, což má příznivý vliv na správnou funkci těchto tkání. Snad jen v případě, že by erekce trvala nepřetržitě a bez ochabnutí déle než několik hodin, by se mohla v jejím důsledku dostavit křeč. U dospělých mužů se několik hodin neodeznívající erekce považuje za poruchu zvanou priapismus, avšak to, co není normální u dospělého muže, je celkem normální u dospívajícího chlapce, jehož hladina pohlavních hormonů se prudce zvyšuje. U dospívajícího chlapce se zpravidla nejedná o priapismus, nýbrž o prolongovanou (doslova „prodlouženou“) erekci, která je v období dospívání naprosto normální.

18.05.2020

Dobrý den, mohou mi rodiče zakázat jít ven s kamarády?
Děkuji za odpověď, na shledanou.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Rodiče mohou dítěti zakázat takovou činnost, která ohrožuje jeho život nebo zdraví. Pokud by ses obrátil na OSPOD a celý případ skončil u soudu, museli by rodiče před soudem prokázat, že kontakt s kamarády mohl ohrozit tvůj život nebo zdraví.
Osobní kontakt s vrstevníky je pro duševní zdraví a pro zdravý vývoj dospívajícího jedince nesmírně důležitý, protože žádným jiným způsobem nelze rozvíjet potřebné sociální a komunikativní kompetence (komunikace „na dálku“, například prostřednictvím sociálních sítí, plní tuto funkci pouze částečně a pouze v omezeném rozsahu).
Pokud by rodiče dítěti dlouhodobě bránili v osobním kontaktu s vrstevníky, mohli by se tím dopouštět jeho týrání a ohrožování jeho zdraví a řádného vývoje. Na druhou stranu však rodiče mohou rozhodovat o tom, s kým se jejich dítě stýká a jakým způsobem tráví svůj volný čas, protože za jeho zdraví a za jeho řádný vývoj nesou odpovědnost.
Závěrem lze tedy shrnout, že rodiče mají právo dítěti zabránit ve styku s osobami, které prokazatelně mohou ohrozit jeho život, zdraví a řádný vývoj, avšak nějaký „plošný“ zákaz styku se všemi vrstevníky je nepřípustný, zejména pokud trvá dlouhou dobu.

18.05.2020

Dobry den, na hlavě mám asi 2 bulky. Můžu s nimi hýbat a nebolí to. Mám taky jednu stejnou za uchem. Mám to řešit?

Adam kr, 13 let

Milý Adame kr,

Mohlo by se jednat o tukové cysty, které zpravidla neohrožují zdraví jedince. Záleží tedy na tobě, zda chceš tento (víceméně kosmetický) problém řešit či nikoliv. Pokud by se však bulky zvětšovaly, případně pokud by přibývaly další, bylo by namístě obrátit se na lékaře.

18.05.2020

Proč při souloži musí být stáhlá předkožka?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nemusí. U většiny mužů či chlapců se při sexuálních aktivitách (ať již při pohlavním styku nebo masturbaci) předkožka střídavě přetahuje přes žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (dráždění) nervových zakončení v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Pouze u některých mužů či chlapců zůstává předkožka buď natažena na žaludu, nebo naopak shrnuta za žalud. To může být způsobeno například použitím příliš těsného kondomu.
Rozhodně však není pravdou, že by předkožka měla být po celou dobu soulože přetažena přes žalud. Ve většině případů to ostatně ani není možné, a to z důvodu pružnosti kožního pokryvu penisu, který se při vykonávání určitých pohybů (ať už kopulačních nebo masturbačních) zkrátka posunuje.

18.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (váha 75 kg, výška 178 cm) je normální denně vypít 2-4 litry vody denně?

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Ano, uvedený denní příjem tekutin je normální. Dospívající člověk by měl vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud vyjdeme ze střední hodnoty, tedy 60 ml na 1 kg hmotnosti, pak při váze 75 kg by tvůj denní příjem tekutin měl činit 4,5 l.
Samozřejmě, že ne všechnu tuto vodu musíš přímo vypít. Dejme tomu, že 0,5 až 1 l tekutin přijmeš ve formě jídel (například polévek nebo zeleniny, jejíž hmotnost je z 80 až 90% tvořena právě vodou), a tudíž na samotné nápoje včetně vody vychází zhruba 3,5 až 4 l, což je v podstatě množství, které uvádíš v dotazu.
Mohu tě tedy jedině pochválit za dodržování zdravého pitného režimu.

18.05.2020

Dobrý den (...) Předem děkuji za odpověď a poprosím tuto zprávu co nejrychleji a anonymně.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane,

Tvůj odhad je nejspíš správný, protože uvedené příznaky by skutečně mohly odpovídat infekčnímu onemocnění vývodných cest močových. Také tvůj postup je vcelku správný, tedy zvýšení příjmu tekutin. K tomu bych ještě doporučoval přidat klid na lůžku a vyhýbat se fyzicky náročným činnostem.

18.05.2020

Dobrý den, prosím skrýt otázku (...)

Majk, 12 let

Milý Majku,

1) Povrch žaludu lze v takovém případě ošetřovat pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí.
2) U naprosté většiny chlapců visí jedno varle níž než druhé. Většinou visí níž levé varle (přibližně u 85% chlapců a mužů), ale může to být i pravé (u zbývajících 15%). Pokud jde o vzdálenost varlat od těla (tedy o to, jak nízko varlata visí), ta se liší v závislosti na teplotě. V chladném prostředí se varlata přitahují k tělu, v teplém prostředí nebo při zvýšené tělesné teplotě či horečce varlata naopak poklesnou poněkud níž, aby se lépe ochlazovala.
3) Dívky vykonávají masturbaci obdobným způsobem, jako chlapci, tedy tak, že si rukou či pomocí prstů dráždí své vnější pohlavní orgány. K vnějším pohlavním orgánům dívky patří malé stydké pysky, okolí poševního vchodu, klitoris (poštěváček) a záhyb nad klitorisem.

18.05.2020

Dobrý den, poprosim skrýt dotaz (...)

Tom, 14 let

Milý Tome,

Ano, je. Zkušenosti s uvedeným druhem aktivit má v období dospívání více než třetina chlapců.

18.05.2020

Dobrý den, prosím poraďte. Mám problém s močením ve škole a na veřejných WC. V 5.třídě jsem močil do mušle a jeden spolužák mě lekl ze zadu. Od té doby chodím močit do zamykatelné kabinky. A někteří kluci se mi smějí. Co mám prosím dělat?

Capitan Rogers, 15 let

Milý Capitane Rogersi,

Popisované obtíže se vyskytují relativně často, většinou jako důsledek podobného nepříjemného zážitku, jaký kdysi potkal i tebe. Podrobný postup, jak se lze psychických potíží při používání společných WC zbavit či je alespoň zmírnit, najdeš na stránce „Já se tak stydím“ pod nadpisem Stud na společných WC (uznávám, že výraz „stud“ sice v tomto případě není zcela vhodný a výstižný, avšak princip řešení zmíněného problému s užíváním pisoárů na veřejných pánských či chlapeckých WC je stejný či alespoň velmi podobný).

17.05.2020

Na konci dubna jsem tady psal svůj dotaz. Chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvá, než to zveřejníte nebo jestli jste se rozhodli to tu nedat. Myslím že jsem neporušil žádná pravidla. Děkuji.

Vinnetou, 15 let

Milý Vinnetou,

Na většinu dotazů odpovídám do druhého dne. Jestliže jsi neporušil pravidla poradny, je možné, že došlo k chybě při odeslání nebo doručení formuláře s tvým dotazem. Mohl bys, prosím, odeslat dotaz ještě jednou?

17.05.2020

1) Dobrý den, nemám skoro nikdy ranní erekce (...)
2) Někdy mě po masturbaci začne bolet penis (...)

Člověk, 14, skoro 15 let

Milý Člověče,

1) Absence ranní erekce může být projevem onemocnění krevního oběhu. V úvahu připadá buď vysoký krevní tlak, nebo naopak nízký krevní tlak. Další možnou příčinou je stres a nadměrná psychická zátěž, i když v takovém případě by se porucha projevovala i během dne. Doporučuji tedy nechat si změřit krevní tlak. Lékař ti může tlak změřit, i když se mu nesvěříš přímo se svým problémem, nicméně kdyby ses mu svěřil, mohl by tvůj zdravotní stav posoudit mnohem lépe.
2) Příčinou mohou být například příliš prudké masturbační pohyby či příliš pevný stisk ruky. Můžeš zkusit vykonávat tuto činnost poněkud šetrněji, v případě nadměrného tření lze použít nějaký vhodný lubrikační prostředek, pokud možno lubrikační gel, v případě nouze alespoň pleťový krém pro citlivou pokožku.

17.05.2020

Je pravda, že všichni kluci, kterým (...), už ejakulují?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Není. Uvolňování preejakulační tekutiny může u chlapce začít i několik let před první ejakulací.

17.05.2020

Dobrý deň. 1.moj penis meria 12,5 cm a obvod 11,5 cm. Je to málo? (...) Ďakujem za odpoveď.

Chlapec zo školy, za 3 dni 15 let

Milý Chlapče zo školy,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální. Jeho délka při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl činí pouhých 0,5 cm, což je rozdíl naprosto zanedbatelný. Obvod penisu je naopak mírně nadprůměrný, avšak rozdíl oproti průměru pro tvůj věk činí opět pouhých 0,5 cm. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají silnější.
Tvůj další dotaz ponechám s dovolením raději bez odpovědi a doufám, že jsi jej nemyslel vážně, a že něco takového nemáš opravdu v úmyslu. V opačném případě bys totiž mohl snadno skončit v nápravně výchovném zařízení pro mládež, což by byla jistě škoda.

16.05.2020

Dobrý den, snažím se přetahovat předkožku už měsíc, a furt to nejde, ale zlepšilo se to, nejde to nějak zrychlit?

Tomík, 13 let

Milý Tomíku,

Proces uvolňování předkožky je zpravidla postupný a vyžaduje určitou trpělivost. Rozhodně bych nedoporučoval tento proces nějak urychlovat, protože nešetrným „zrychlováním“ by sis mohl způsobit poranění. Doporučuji přečíst si celý článek na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš všechny potřebné informace.

16.05.2020

Zdravím, je mi 15 let a měřím „jenom“ 162 cm a nejspíše už neporostu, můj kamarád byl do nedávna menší než já a nakonec mě předrostl, to samé i brácha co je o jeden rok mladší. Chci se proto zeptat, jestli je má výška na můj věk v normálu a nebo ne a jestli má výška nějak omezuje moji fyzickou zdatnost. Jsem vcelku zdatný, ale když vidím ty větší kluky, tak sou na tom mnohem lépe, třeba ve skoku do dálky, přitom jsou kolikrát jak tyčky (já svaly mám a ne vcelku malé). Nebo když hrají florbal, tak i při něm mě jsou schopni sejmout jak nic, protože sem malý. Chci se ještě zeptat jestli jsou nějaké výhody, když je člověk menšího vzrůstu. Děkuji za odpověď.

Demo, 15 let

Milý Demo,

Udělal jsi dobře, že jsi dal slovo „jenom“ do uvozovek, protože u chlapce ve věku 15-ti let je uvedená tělesná výška sice podprůměrná, avšak stále ještě normální (hodnoty normální tělesné výšky u chlapců ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 160 až 188 cm). Kromě toho nevidím důvod, proč už bys neměl růst, protože u naprosté většiny chlapců probíhá růst až do věku 18-ti let. Kvůli tomu, že někteří jiní chlapci tě „přerostli“, se nemusíš trápit, protože to není žádná jejich zásluha nebo tvůj nedostatek.
Mezi tělesnou výškou a fyzickou zdatností není žádná přímá souvislost. Mnozí lidé s podprůměrnou výškou jsou dokonce mnohem zdatnější a houževnatější, než jejich vyšší vrstevníci. Pravdou je, že pro některé sporty je výhodou či dokonce předpokladem nadprůměrná výška (uveďme například košíkovou nebo házenou), naproti tomu ve florbalu by neměla podprůměrná výška představovat žádné omezení. Jsi-li dostatečně mrštný, ani mnohem vyšší či těžší spoluhráč tě „nesejme“, protože se mu šikovně vyhneš. Pokud máš pocit, že se tě někdo snaží „sejmout“ úmyslně, svěř se trenérovi, protože takové chování je nesportovní.
Výhoda menšího vzrůstu spočívá například v nižší zátěži pro kardiovaskulární systém (tj. srdce a oběhovou soustavu), alespoň tedy za předpokladu, že dotyčný jedinec netrpí obezitou. Nižší postava má i řadu praktických výhod. Například se pohodlněji vejdeš i tam, kam by se jedinec s nadprůměrnou výškou směstnával dost nepohodlně. Lidé s nižší postavou zpravidla lépe snáší i dlouhé cestování, zatímco osobám s vysokou postavou během delšího pobytu v autě či v letadle často otékají nohy. Také riziko úrazu je u nižších osob menší, než u osob většího vzrůstu. Například ti nehrozí, že se uhodíš do hlavy o snížený podhled. Zajímavé je, že podle statistik pojišťoven je u osob s vysokou postavou mnohem větší riziko úmrtí při dopravní nehodě, při níž dojde k otočení auta na střechu, než u osob s výškou podprůměrnou. Vysoký jedinec si v autě kutálejícím se ze svahu velmi snadno zlomí vaz, zatímco u člověka menšího vzrůstu je větší šance, že vyvázne bez smrtelného zranění.
Abych byl upřímný, moje tělesná výška je průměrná. Kdybych si však měl vybrat, zda mám měřit o 10 cm více nebo o 10 cm méně, dal bych přednost druhé variantě.
Někteří lidé se domnívají, že větší výška je „společensky výhodnější“. Avšak mezi významnými státníky byla a je řada osob nižšího vzrůstu (například císař Napoleon, francouzský prezident Jacques Chirac nebo ruský prezident Vladimir Putin). Také není pravdou, že by si muži nebo chlapci nižšího vzrůstu hůře hledali partnerku. Většina dívek na chlapci oceňuje především jeho vlastnosti a chování, nikoli vzhled. Kromě toho, jedinci mužského pohlaví s nižší tělesnou výškou bývají sexuálně výkonnější, než jejich vysocí vrstevníci, což je mimo jiné dáno i tím, že menší tělo se snáze ovládá a jedinec s kratšími končetinami dovede při sexuálních aktivitách zaujímat i takové tělesné polohy, které by pro vytáhlého jedince s dlouhými končetinami mohly být značně krkolomné.

16.05.2020

Dobrý den, je normální, že mi ještě porostla noha? V mém věku. Rok mi nerostla a teď najednou jo. Jak je to možné?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Délka nohy (chodidla) se zpravidla zvětšuje až do věku 18-ti let, někdy ještě o rok déle. Dočasné zpomalení až zastavení růstu nohy je naprosto normální, čemuž odpovídají i výsledky antropometrických výzkumů Státního zdravotního ústavu. Posuď sám – průměrná délka chodidla u chlapce ve věku 14 let je 26,4 cm, ve věku 15 let 26,6 cm, ve věku 16 let také 26,6, ve věku 17 let 26,7 a ve věku 18 let 27,0.
Je sice pravdou, že k dočasnému zpomalení až zastavení růstu chodidla u tebe došlo přibližně o 1 rok dříve, než u „průměrného českého chlapce“, avšak jeden rok rozdílu ve vývoji určitého tělesného znaku je zcela zanedbatelný.

16.05.2020

Moc děkuji za odpověď, i tento dotaz bude (...)

Michal, 15 let

Milý Michale,

Některé dívky (samozřejmě zdaleka ne všechny) skutečně tímto způsobem „pomáhají přírodě“ a používají různé vycpávky nebo podprsenky typu „push-up“, aby na své okolí zapůsobily mohutnějším a pevnějším poprsím. Opravdu však nedovedu posoudit, zda dotyčná dívka něco takového používá proto, aby zapůsobila právě na tebe.

16.05.2020

Dobrý den,
Na mých zádech se už tak přes rok (možná i dýl) vyskytuje nepříjemný akné, je možný tomu nějak zamezit
(...) Děkuji.

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

V případě těžší formy akné by bylo namístě navštívit kožního lékaře (dermatologa), protože opravdu účinné léky proti akné (tj. léky obsahující retinoidy) se vydávají pouze na lékařský předpis.

15.05.2020

Už nějakou dobu nemám ranní erekci (...)

Humanoidní tvor, 15 let

Milý Humanoidní tvore,

Ranní erekce je „vizitka mužského zdraví“. Pokud se uvedené obtíže projevují déle než měsíc, doporučoval bych navštívit lékaře a nechat si změřit krevní tlak. nejčastější příčinou absence (nedostavování se) ranní erekce je totiž vysoký nebo naopak nízký krevní tlak či jiné onemocnění oběhové soustavy. V úvahu připadá i stres a zvýšené psychické napětí, avšak v takovém případě by se obtíže s dosahováním erekce projevovaly i během dne, v bdělém stavu.

15.5.2020

Dobrý deň mám problém, že (...)

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Jedná se o ucpaný vývod mazové žlázky. Nemusíš dělat nic, pouze doporučuji v následujících dnech a týdnech věnovat více pozornosti hygieně v okolí postiženého místa.

15.05.2020

Ahoj, rád bych se zeptal na holení vousů. Koupil jsem si jednorázové holítka. Jak se s nima mám oholit? Stačí když si tvář namočím vodou? Pěnu na holení doma teď nemám.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Nestačí. Samotná voda nesníží tření mezi tváří a břitem holicího strojku natolik, aby nedošlo k poranění. Ruční holicí strojek, ať už jednorázový nebo s výměnnou hlavicí, je určen pro použití s pěnou nebo gelem na holení. V nouzi bys sice mohl použít i napěněné mýdlo, avšak je třeba počítat s tím, že mýdlo vysuší tvoji pokožku a zřejmě bude při holení štípat. Nejlépe tedy uděláš, když si před holením pomocí ručního holicího strojku opatříš ještě pěnu nebo gel na holení.
Pokud máš jednorázové ruční holicí strojky, měl bys každý z nich použít opravdu pouze jednou, nikoli opakovaně. Jinak se však používají stejným způsobem, jako ruční holicí strojky s výměnnou hlavicí. Podrobnější postup najdeš na stránce „Jak se oholit“.

15.05.2020

Dobrý den, mám dva dotazy:
1) Jak vzniknou dvojvaječná dvojčata? Chápu-li to dobře, vzniknou oplozením dvou vajíček během jednoho menstruačního cyklu, jak je ale možné, že má žena dvě zralá vajíčka najednou?
2) Mají jednovaječná dvojčata stejnou sexuální orientaci?
Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

1) Předpokladem vzniku dvojvaječných dvojčat je skutečně dozrání a uvolnění dvou vajíček (přesněji řečeno dvou folikulů, což jsou váčky obsahující vajíčko, které se uvolňují z vaječníku do vejcovodu) během jednoho cyklu.
Přestože menstruační cyklus je u dospělé ženy relativně pravidelný a trvá zpravidla 21 až 35 dní (v průměru tedy 28), tempo dozrávání vajíček může kolísat v závislosti na vzestupu či poklesu hormonální hladiny. Více než jedno vajíčko dozrává přibližně v jednom z deseti cyklů, což sice není tak málo, avšak to ještě nemusí nutně znamenat, že dojde k početí dvojvaječných dvojčat. Úspěšné početí závisí i na mnoha jiných okolnostech. Dvojvaječná dvojčata připadají v průměru na 1 z 80 porodů (pro porovnání, u jednovaječných dvojčat je to na 1 z 250 porodů).
2) Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak nepodílí se na ní pouze jedna jediná vrozená dispozice, nýbrž je výsledkem kombinace několika různých dispozic. Proto i u jednovaječných dvojčat může být sexuální orientace rozdílná.

14.05.2020

Dobrý den, (...)

Ahoj123

Milý Ahoji123, 14 let

Neznamená. Dospívající jedinec může pociťovat sexuální náklonnost k příslušníkům opačného i téhož pohlaví, aniž by se jednalo o projev té či oné sexuální orientace.

14.05.2020

Dobrý den, v poslední době mi přijde,  že mám ranní erekci (to je jasné, je to normální) tvrdší jak erekci při masturbaci. Je to něčím způsobené nebo je to normální?

Anony, 17 let

Milý Anony,

Ranní erekce bývá většinou obzvláště silná a urputná. není třeba se znepokojovat kvůli tomu, že ráno po probuzení je erekce silnější, než v jinou denní dobu. Je pravděpodobné, že už v minulosti u tebe byla ranní erekce silnější, ale teprve nyní tomu věnuješ více pozornosti.

14.05.2020

Dobrý den, mám 2 otázky:
1) Poslední dobou mám hodně často erekci
(...)
2) Když se vzruším, mám na údu takovou vystouplou žílu (...) Je to v pohodě?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

1) U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často a přetrvává poměrně dlouho, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi. Kvůli časté a dlouho přetrvávající erekci se nemusíš nijak znepokojovat, spíše naopak. Je dokladem toho, že tvé tělo se vyvíjí tak, jak má. Přímá souvislost mezi četností nástupu erekce a nošením konkrétního druhu spodního prádla neexistuje.
2) Jedná se o tzv. dorzální žílu, což je výrazná, domodra zbarvená žíla, která prochází podél horní strany penisu. Avšak v přírodě není nic zcela dokonale symetrického, a tak u mnoha mužů a chlapců tato žíla vede více na levou či na pravou stranu. Dorzální žíla tvoří naprosto normální součást žilního systému penisu. Na tvých pohlavních orgánech není nic abnormálního.

14.05.2020

Dobrý den, mám pár věcí na které bych se chtěl zeptat:
1) Normálně masturbuji jednou denně, ale občas, když mám chuť masturbovat víckrát za den, tak moc nemůžu, protože mě z toho velmi nepříjemně bolí varlata a pod penisem
(...)
2) Musím masturbovat velmi dlouho, abych dosáhl orgasmu, třeba 30 minut a to můžu být rád (...), jestli ty obě věci nemůžou být kvůli nízké produktivitě varlat, nebo tak něco.
3) Znám jednu holku, se kterou se známe v podstatě už odmalička, protože naši rodiče se znají, ale my dva jsme se víc začali bavit až takový 2 roky zpátky. Chtěl bych se zeptat, jaké jsou příznaky toho, že se mi líbí, případně že se líbím já jí
(...) Děkuji za vše, co odpovíte :)

Michal, 15 let

Milý Michale,

1) Zřejmě se u tebe po dosažení orgasmu a ejakulace vyplavuje do krve větší množství hormonu prolaktinu, než je obvyklé. Tento hormon mimo jiné způsobuje pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách, u mužů a chlapců většinou i dočasné ochabnutí až odeznění erekce. Pocit tlaku ve varlatech může být způsoben dočasným rozšířením cév semenných provazců v důsledku uvolnění po dosažení orgasmu. S rostoucím věkem by tyto obtíže měly odeznít. Pokud však bolest přetrvává delší dobu, bylo by namístě svěřit se praktickému lékaři, který v případě potřeby doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti.
2) Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace může být různě dlouhá. za normální lze považovat rozmezí od několika vteřin až po několik desítek minut. Pouze v případě, že by se orgasmus dostavil déle než po několika desítkách minut (například až po hodině stimulace), by se zřejmě jednalo o poruchu orgasmu. V takovém případě by připadala v úvahu sexuologická léčba. Avšak tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let tyto obtíže odezní i bez jakékoliv léčby.
3) Už to, že o dívce často přemýšlíš, vypovídá o určité citové náklonnosti. Pokud dívka ráda vyhledává tvoji společnost a ráda si s tebou povídá, znamená to, že ani ty jí nejsi lhostejný. Nebylo by vhodné se dívky přímo ptát, zda tě má ráda. Také sledování nějakých „příznaků“ citové náklonnosti může být velmi ošidné. Určité slovo či gesto může znamenat hodně, ale také nemusí znamenat vůbec nic. Pokud však k sobě cítíte vzájemnou citovou náklonnost, která přesahuje „běžné“ přátelství, dříve či později se dostanete do situace, v níž se vaše vzájemné city nějakým způsobem projeví.

14.05.2020

Dobrý den, mám pár dotazů. Mám takový problém když teď mám spoustu volného času tak masturbuju třeba pětkrát denně (...) je to normální?
Co se dá použít na vystříkání ejakulátu? Kapesník mi nevyhovuje protože se mi na něj přilepí žalud. Jak se můžu zbavit toho že občas když
(...) tak potom smrdí pokoj i když mám penis umytý?

Kiklop, 14 let

Milý Kiklope,

Četnost vykonávání masturbace může být různá a závisí především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Právě procházíš obdobím, v němž u většiny chlapců dochází k jejímu výraznému nárůstu, což se může projevit i vyšší frekvencí masturbačních aktivit. Není stanoveno, jaká četnost vykonávání masturbace je „normální“. Zatímco někteří dospívající jedinci (chlapci i dívky) masturbují jednou denně, jiní tuto činnost vykonávají méně často nebo naopak častěji. Každý by měl tuto činnost vykonávat tak často, jak chce a potřebuje.
Papírový kapesník může dobře posloužit jako „první pomoc“ pro otření ejakulátu, avšak pohlavní orgány by sis měl poté jít umýt. Už po mírném navlhčení by se měl přilepený kapesník opět odlepit. Pokud se nechceš jít hned umýt, můžeš si opatřit například vlhčené ubrousky, avšak měl by sis nejprve vyzkoušet, jak se tvůj penis bude snášet, tedy zda nedojde k podráždění, zarudnutí či svědění.
Nejsem si jistý, jaký pach máš na mysli. Je pravdou, že při sexuálních aktivitách včetně masturbace se lidé více potí, což může být cítit. Také ejakulát má svůj charakteristický pach, který však většinu není tak výrazný, aby byl cítit po celé místnosti. Také je možné, že jsi na přirozený pach ejakulátu zkrátka více citlivý. To ale neznamená, že každý, kdo vstoupí do místnosti, kde jsi předtím vykonával masturbaci, musí cítit totéž, co ty.

14.05.2020

Chci se zeptat, mám kamaráda, je mu 12 a jeho přirození měří 15 cm při erekci a obvod 13. Jak to je možné v tomto věku? Mě je 13 a mám při erekci 12 cm a obvod pouhých 10 cm.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Rozhodně neplatí, že o rok starší chlapec musí mít nutně větší rozměry penisu, než chlapec, který je o rok mladší. Délka tvého penisu je naprosto normální a odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let, která činí 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm).
Obvod penisu při erekci u tebe odpovídá průměrné hodnotě u chlapců tvého věku, která činí 10 cm. Rozhodně bych tedy netvrdil, že obvod penisu u tebe činí „pouhých“ 10 cm. To by bylo to samé, jako kdyby ses trápil, že máš na každé ruce „pouhých“ pět prstů. Kromě toho je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají naopak štíhlejší.
Pokud jde o rozměry penisu tvého kamaráda (a zřejmě se jedná o velmi dobrého kamaráda, když znáš rozměry jeho penisu tak přesně), ty jsou vzhledem k jeho věku sice nadprůměrné, avšak také naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm, avšak za abnormálně velký lze v tomto věku považovat pouze penis, jehož délka překračuje 16 cm.
Ze srovnání těchto údajů vyplývá, že penis tvého kamaráda není abnormálně velký, stejně jako tvůj penis není abnormálně malý.

14.05.2020

Ahoj. Jen pár dotazů (...)

Boeing, 12 let

Milý Boeingu,

1) Tělesné změny v období dospívání mohou probíhat různým tempem. Pokud jde o hlasovou mutaci, ta může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku a trvá nejčastěji půl roku až dva roky. Ochlupení okolo pohlavních orgánů se u chlapců nejčastěji začíná vyvíjet ve věku 12-ti let (přesněji mezi dvanáctým a třináctým rokem věku), avšak za normální věk jeho nástupu se považuje i širší rozmezí 9 až 14 let. Vývoj chrupu je u tebe sice v určitém předstihu (přibližně o dva roky), avšak zde nemusí být přímá souvislost s vývojem pohlavních znaků (podobně jako se lze setkat s chlapci, kteří naopak ještě mají několik mléčných zubů, ačkoliv už jim roste pubické ochlupení a dosahují ejakulace).
2) Nejlepších výsledků bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem, protože na rozdíl od krémů se nevstřebává do pokožky, nýbrž na jejím povrchu vytvoří kluzkou vrstvu, kterou lze po dokončení příslušné činnosti snadno smýt. Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém pro citlivou pleť, panthenolovou mast či krém nebo hydratační tělové mléko. Rozdíl v ceně však není tak velký, abys používáním těchto náhražek nějak výrazně ušetřil.
3) Je naprosto normální, že ejakulát je lepkavý, protože obsahuje bílkoviny (podobně jako například vaječný bílek, který po zaschnutí také lepí a kdysi se na venkově dokonce používal jako přírodní lepidlo). Chtít mít ejakulát, který nelepí, by bylo asi totéž, jako kdybys chtěl suchou vodu.
Při zasažení některé části těla ejakulátem není nic snazšího, než se jít umýt do koupelny, pokud masturbaci nevykonáváš přímo v koupelně, což je pohodlné, protože po dosažení ejakulace nemusíš provádět žádný „přesun“ po bytě a můžeš si vyřídit „všechno na jednom místě“.

14.05.2020

Dobrý den,
mám dotaz ohledně spaní. Mám pohovku na spaní a je na mně moc tvrdá. Myslíte že mému dospívajícímu tělu mám koupit ještě
(...) nebo mám radši spát na tvrdém?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Spánek na středně tvrdém povrchu je zdravý, podložka není nutná. Avšak spaní na pohovce nemusí být vhodné z hygienického hlediska, protože na rozdíl od klasického lůžka (postele) s roštem může být matrace pohovky ze spodní strany neprodyšná. V důsledku omezené cirkulace vzduchu se v matraci daří různým mikroorganismům, které mohou způsobovat onemocnění.

13.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Můj penis měří při erekci 13,5 cm a má obvod 12 cm. Je to hodně, nebo málo? Děkuji za odpověď.

Adam Kr, 13 let

Milý Adame Kr,

Ani hodně, ani málo. Délka penisu při erekci odpovídá průměrné délce u chlapců tvého věku, která činí 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm). Pokud jde o obvod penisu, ten je u tebe sice mírně nadprůměrný, přesto však normální. Někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní naopak silnější. Celkově lze tedy říci, že jsi majitelem penisu naprosto normálních rozměrů.

13.05.2020

Dobrý večer (...) zobraziť iba odpoveď.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Nic z toho, o čem se zmiňuješ, nepředstavuje projev homosexuální orientace.

13.05.2020

Dobrý den (...) Prosím o zakrytí obsahu. Děkuji.

Magický králík, 17 let

Milý Magický králíku,

U dospívajícího chlapce se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv a nemusí být vyvolána pouze podnětem erotického obsahu. Rozhodně by ses tedy neměl znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe erekce dostavuje v situacích, v nichž by se u tebe podle tvého názoru dostavovat neměla.

13.05.2020

Zdravím,
od minulého týdne mě tu a tam zabolí na pravé straně hrudi a dnes mě k tomu píchlo pod pravým žebrem. Žádné jiné příznaky však nemám. Co by to mohlo být?

Filip, 14, za pár dní 15 let

Milý Filipe,

Píchavé bolesti po straně hrudníku a mezi žebry jsou ve většině případů nervosvalového původu. Může se jednat o projev přetěžování mezižeberního svalstva, případně působení tlaku na některý z nervů procházejících oblastí hrudníku. Doporučuji zajistit si klid a vyhýbat se fyzicky náročnějším činnostem, dokud obtíže neodezní.

12.05.2020

Dobrý den, (...) Mám s tím zajít znovu k doktorovi? Nebo existuje ještě nějaké jiné řešení?

Ww, 18 let

Milý Ww,

Obvaz nestrhávej, rány se nedotýkej. Jestliže pociťuješ prudké bolesti, obrať se na lékaře, který tě ošetřil, respektive na pracoviště, kde ti bylo ošetření poskytnuto.

12.05.2020

Dobrý den, já mám (...)

Erik, 12 let

Milý Eriku,

Něco takového nikomu závidět nemusíš. Nejedná se o žádnou „výhodu“ ani o nic, co by člověka dělalo nějak „lepším“ nebo „dokonalejším“.

12.05.2020

Zdravím, mám další takový menší problém, vždycky po masturbaci mě trochu pálí uzdička a okolo ní, nevíte čím to může být? Děkuji za odpověď.

Woody, 15 let

Milý Woody,

Uvedené obtíže se mohou dostavovat například v důsledku příliš prudkých a příliš rychlých masturbačních pohybů nebo při nadměrném tření mezi dvěma povrchy těla při vykonávání masturbace. Doporučoval bych tedy při vykonávání masturbace poněkud uvolnit stisk a zmírnit tempo, případně zmíněnou část penisu před masturbací zvlhčit pomocí menšího množství lubrikantu, pleťového krému a podobně (větší množství by vedlo k příliš velkému snížení tření, což by tě nutilo k vykonávání ještě prudších pohybů).

12.05.2020

Dobrý den, co nám dělat, když moje hodnota BMI je nižší než má být?
Já mám hodnotu asi 17,6. A to je na moji výšku a věk málo že? Když měřím asi 183cm.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, ale stále ještě normální. Podle uvedené hodnoty BMI sice trpíš podváhou (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15 let činí 19 až 21 kg/m2), ta však nemusí být nutně projevem nějaké poruchy. Vzhledem k nadprůměrné tělesné výšce lze spíše předpokládat, že se jedná o projev dědičných dispozic. Nicméně pokud tě poměr mezi tvojí tělesnou hmotností a výškou znepokojuje, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, kterého navštěvuješ.

12.05.2020

Dobrý den,
Mám dotaz. Mám citlivý žalud a můžu se ho sotva dotknout. Co s tím mám dělat nebude mi to dělat problém při styku?

Miran, 14 let

Milý Mirane,

Nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v silnějším odvaru z černého nebo zeleného čaje. Podrobný postup najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz níže na této stránce). Důležité je, abys nechal čaj nejprve důkladně vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Obtíže při pohlavním styku bych v souvislosti s vyšší citlivostí žaludu nepředpokládal, zejména pokud použiješ kondom (což bys měl v každém případě). Pokud by se nějaké obtíže přesto projevily, můžeš si koupit silnější kondom (extra thick) nebo použít dva kondomy.

12.05.2020

Dobrý den, jak poznám, že bych měl poruchu růstu? (...) předem děkuji.

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Poruchu růstu bys poznal podle toho, že tvoje tělesná výška by se nacházela pod 3. nebo nad 97. percentilem. U chlapce ve věku 14-ti let činí hodnota 3. percentilu 152 cm a hodnota 97. percentilu 183 cm. Libovolná tělesná výška v rozmezí 152 až 183 cm je tedy u čtrnáctiletého chlapce normální. Poruchou růstu bys trpěl, pokud bys v tomto věku měřil méně než 152 nebo více než 183 cm.

12.05.2020

Dobrý večer, co mám použít na masturbaci? Přijde mi že mi penis vysychá.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pro dodatečné zvlhčení při vykonávání masturbace lze použít například lubrikační gel, pleťový krém pro citlivou pleť, panthenolovou mast, tělové mléko pro citlivou pleť (nikoli však tělové mléko do koupele nebo do sprchy!) a podobně. Naproti tomu nevhodné jsou pro tento účel například potravinářské tuky (oleje) či mýdla.

12.05.2020

Dobrý den, jsem (...)

Rrrrr, 16 let

Milý Rrrrr,

Můžeš být naprosto bez obav. Neexistuje žádný způsob, jak by něco takového mohla partnerka poznat. Podrobnější informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Láska a erotika“.

12.05.2020

Poradíte mi nějaké metody/způsoby masturbace? Předem děkuji za odpověď.

Kluk jak buk, 14 skoro 15 let

Milý Kluku jak buku,

Těžko ti mohu poradit s tím, jak máš vykonávat činnost, která se týká pouze tebe samotného a tvého těla. Každému může vyhovovat trochu jiný způsob stimulace pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. To, co je jednomu příjemné, může být druhému nepříjemné a třetímu ani výslovně příjemné, ani výslovně nepříjemné. Záleží pouze na tobě, aby ses důkladněji seznámil se svým tělem a pocity.
Obecně mohu konstatovat pouze to, že různé způsoby vykonávání masturbace se od sebe liší například způsobem uchopení penisu, silou stisku ruky nebo tempem vykonávání masturbačních pohybů. K vykonávání masturbace bys měl používat výhradně ruku. Používání jakýchkoliv umělých „pomůcek“ může způsobit velmi nepříjemné poranění.

11.05.2020

Zdravím. Ako dosiahnuť toho aby som si vedel (...) Vďaka.

Thunder, 15 let

Milý Thundere,

Podle mého názoru by ses o něco takového ani neměl pokoušet, protože by sis mohl způsobit závažné poranění. Nemohu ti radit, jak máš dělat něco tak krajně nebezpečného. Raději si, prosím, vymysli nějakou jinou zábavu.

11.05.2020

Dobrý den, mám dotaz.
Před nedávnem mi začaly tlouct tepny na krku ale docela hodně jako zvýšeně, no a časem se mi začalo hůř dýchat, hůř polyká a bolí to nevíte co by to mohlo být? Děkuji.

Miras, 16 let

Milý Mirasi,

Zrychlení tepu (tachykardie) a obtíže s dýcháním a polykáním mohou mít řadu příčin, počínaje akutním infekčním onemocněním a konče neuropsychickým oslabením či poruchou. Bez lékařského vyšetření nelze příčiny tvých obtíží přesněji určit. Pokud popisované příznaky do několika dnů neustoupí nebo se alespoň nezmírní, doporučuji navštívit praktického lékaře.

11.05.2020

Dobrý deň, mal by som otázku ohľadom môjho vzťahu (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

V těchto případech platí princip teritoriality práva. To znamená, že na fyzickou osobu se vztahují zákony toho státu, na jehož území se právě nachází.

11.05.2020

Dobrý den, někde jsem četl že je zdravější spát nahý a i mi to je příjemnější, tak tak spím. Obávám se ale polucí (...)

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

Samovolný výron semene během spánku (zejména pak při probuzení nebo těsně před ním) sice nelze zcela a beze zbytku vyloučit, avšak je jen málo pravděpodobné, že k němu dojde, obzvláště pokud pravidelně vykonáváš masturbaci. Pokud by přece jen k něčemu takovému došlo, skvrny od ejakulátu (spermatu) můžeš z povlečení odstranit pomocí trochy vlažné vody se šťávou z citrónu a špetkou soli. Pokud se však jedná o povlečení s barevným potiskem, vyzkoušej si nejprve trochu vody se šťávou na nějakém méně nápadném místě, například v záhybu za švem. Látka totiž může být nestálobarevná. Kdyby barva pouštěla, použij raději vlažnou vodu se solí bez citrónu. Čištění skvrny by trvalo déle, ale barva by neměla pouštět.

11.05.2020

Dobrý den, je v pořádku si posílat nahé fotky s mou holkou?

Polo, 15 let

Milý Polo,

Zcela v pořádku to není, protože nikdy nevíš, jak s tvými fotografiemi naloží. Co když se rozejdete ve zlém a ona tvé fotografie někde zveřejní, aby se ti pomstila? To nemůžeš nikdy předem vědět.
Navíc pokud by byl obsah snímků pornografický (například bys na nich vykonával masturbaci nebo pózoval v eroticky vyzývavých polohách), hrozil by ti za jejich sdílení postih, protože ti ještě nebylo 18 let, a tudíž nesmíš účinkovat v pornografii, ale už ti bylo 15 let, a tudíž už neseš trestní odpovědnost.
Samozřejmě, že ne každá fotografie nahého lidského těla musí být hned pornografická. I tak bys však měl zvážit, komu své fotografie posíláš, což se nakonec týká i jakýchkoliv jiných osobních snímků, na nichž je poznat, že se jedná o tebe.

11.05.2020

Dobrý den (...) Skryjte prosím, obsah dopisu. Děkuji.

Netuším, 14 let

Milý Netušíš,

Ano, rozměry penisu mohou být tímto způsobem (někdy i dost podstatně ovlivněny) ovlivněny. Na druhou stranu však délka tvého penisu není nijak abnormálně malá. Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 13 až 15 cm. za abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) se ve věku 14-ti let považuje takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm.

11.05.2020

Zdravím, mám zúženou předkožku a stydím se za to. Nemám kortikoidy a tak mě napadlo, zda by pomohlo mazat mastičkou, která se používá na zjemnění kůže a jestli by pomohlo smáčet žalud do černého/zeleného čaje. Pokud to nezabere, tak by mi velice pomohlo něco, co bych měl mít doma a nemusel třeba k doktorovi.

Chichachuchachi, 15,5 let

Milý Chichachuchachi,

V tvém věku přetrvává zúžení předkožky (konglutinace) přibližně u 5% chlapců. Stydět se nemusíš, protože proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. U některých chlapců k němu dochází již v dětství, u jiných v průběhu dospívání či v jeho závěru. Důležité je, aby sis neublížil nešetrnými pokusy o uvolnění předkožky, například jejím násilným stržením za okraj žaludu.
Kortikoidní masti (s výjimkou hydrocortisonu) se vydávají pouze na lékařský předpis. Bez předpisu si můžeš koupit mast nekortikoidní, například panthenolovou. Podrobnější informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.05.2020

Dobrý den,
Můj penis měří v erekci 7 cm což je podprůměr. Je to zásadní problém?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Není. Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku dvanácti let činí 10 ± 1 cm, tj. 9 až 11 cm), avšak naprosto normální. za abnormálně malý penis se u chlapců ve věku 12-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm (= 36 mm).
Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že se délka tvého penisu během několika následujících let zvýší o několik centimetrů. Nehledě k tomu, že penis mírně podprůměrné délky představuje spíše výhodu než nevýhodu. Kvůli rozměrům svého penisu se tedy nemusíš nijak trápit či znepokojovat.

10.05.2020

Dobrý den (...) Mohu Vás také poprosit o skrytí dotazu?

Pan smutný, 14 let

Milý Pane smutný,

Podle všeho, co o sobě píšeš, je pochopitelné, že najít si přítelkyni s podobnou povahou a zájmy by pro tebe opravdu mohlo být obtížné. Takovou dívku bys mohl potkat mnohem spíše na střední nebo vysoké škole, nežli na škole, kterou navštěvuješ v současné době. Avšak při výběru partnerky by ses neměl řídit pouze rozumem, ale také (a především) citem. Ono totiž vůbec není jisté, zda se jednoho dne zamiluješ zrovna do rozumné, inteligentní dívky se zájmem o matematiku. Možná, že jednou budeš sám překvapený, jaká dívka v tobě vyvolá ty nejhlubší a nejvroucnější city. A něco takového se zkrátka nedá naplánovat dopředu.

10.05.2020

Dobrý den, četl jsem že slipy jsou nejlepší na sport. Víte mi říct, proč a zda jsou nějaké určeny na sport nebo na fotbal? Ale také jsem četl, že slipy nějak špatně ovlivňují pinďoura? Je to pravda? Děkuji.

Patrik, 11 let

Milý Patriku,

Někteří sportovci skutečně dávají přednost slipům před boxerkami či trenýrkami, u jiných to může být naopak. Vždy je důležité to, v jakém spodním prádle se ty sám cítíš nejlépe, protože tvoje spodní prádlo nosíš ty a nikdo jiný.
Není pravdou, že by slipy „nějak špatně ovlivňovaly pinďoura“, tedy že by jejich nošení nějak ublížilo penisu. Pokud je spodní prádlo příliš malé nebo příliš hřejivé, může v něm docházet k přehřívání varlat. To se však týká nejen slipů, ale jakéhokoliv spodního prádla. Tak například moc malé a těsné boxerky z umělých vláken určitě nejsou „zdravější“, než slipy správné velikosti vyrobené ze 100% bavlny.
Nezáleží tedy na druhu spodního prádla (boxerky, slipy, trenýrky ...), ale na správně zvolené velikosti a na složení látky, ze které je prádlo vyrobeno. Podrobnosti najdeš na stránce „Trenýrky nebo slipy“.

10.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se ještě zeptat ohledně té možné rakoviny varlete. Na pomak to je jak takový "puchýř", jde to jednoduše zmáčknout a je to malé, ale také někdy mi to připomíná takovou "hadičku" (...)

Jogurt, 15 let

Milý Jogurte,

Kdyby se jednalo o nádor, byl by tvrdý a nepřipomínal by ani „puchýř“, ani „hadičku“, nýbrž polovinu hrášku. To, co popisuješ, připomíná spíše cystu nebo rozšířenou cévu. Nicméně i výskyt takovýchto útvarů, byť zpravidla nezhoubných, je dostatečně dobrým  důvodem k návštěvě lékaře.
Zjednodušeně řečeno: lékaři by ses měl svěřit vždy, když na varleti najdeš něco, co by tam podle tvého názoru být nemělo.

10.05.2020

Ahoj. Prosím jak mám zvětšit citlivost žaludu když už mám obřízku? :/ Strašně dlouho mi trvá dokud se udělám a je taky jenom trochu citlivý. Obřízku mám asi od 6ti let a nosím teď i takové volné spodní prádlo (trenýrky) tak nevím jestli může mít na to vliv taky tohle. Neumíte mi poradit co dělat? A bude to o několik let ještě horší? Nebo co bych měl očekávat? Díky.

Marko, 16 let

Milý Marko,

V důsledku cirkumcize (neboli „obřízky“) dochází mimo jiné také ke zvýšené keratinizaci (neboli hyperkeratinizaci) žaludu, tedy ke tvorbě silnější vrstvy zrohovatělé kůže na jeho povrchu. Silnější vrstva keratinizované kůže pochopitelně tlumí veškeré mechanické podněty.
Proces keratinizace lze zpomalit každodenním zvlhčováním povrchu žaludu pomocí vhodné masti nebo krému. Vhodná je například panthenolová mast, měsíčková mast nebo hydratační pleťový krém pro citlivou pleť. Po nanesení masti či krému je vhodné ponechat penis alespoň 10 – 15 minut nezakrytý oblečením ani prádlem, aby se mast či krém hned nesetřely. Ošetřování povrchu žaludu vhodnou mastí či krémem by mělo být každodenní součástí intimní hygieny muže či chlapce, který nemá předkožku.
Pokud jde o dobu potřebnou pro dosažení orgasmu, ta nijak nesouvisí s citlivostí žaludu. Ten patří dokonce k nejméně citlivým částem penisu. Většina eroticky citlivých nervových zakončení se nenachází v žaludu, nýbrž v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. U jedinců, jimž byla předkožka odstraněna, představuje nejcitlivější část penisu navazující část jeho kožního pokryvu (viz obrázek níže). Samotný pokles citlivosti žaludu tedy nepředstavuje takový problém, jak se někteří lidé domnívají.
Na druhou stranu je pravdou, že lidský organismus se do značné míry dovede přizpůsobit změněným podmínkám. Lze tedy očekávat, že doba potřebná k dosažení orgasmu se u tebe časem zkrátí.

Míra citlivosti různých částí penisu. Nahoře penis s předkožkou (3x), dole penis po cirkumcizi. Podle Sorrells a kol., 2007

10.05.2020

Dobrý den, když kousám, bolí mě místo, kde se připojuje dolní čelist na levé straně. Trochu i u ucha. Zuby mě nebolí. Začalo mi to asi před dvěma dny. Co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že ti už začínají růst zadní stoličky. Stejně tak dobře by se však mohlo jednat například o zánětlivé onemocnění. Pokud obtíže do několika dnů neustoupí, doporučuji navštívit zubního lékaře.

09.05.2020

Dobrý večer. Je normální (...) s o rok mladším klukem? Nejsme homosexuální? Děkuji za odpověď.

Pavel, 14,5 let

Milý Pavle,

Společná či vzájemná masturbace v období dospívání není projevem homosexuální orientace. Sexuální orientaci však lze spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že bys byl homosexuálně orientovaný. Jak vyplývá z různých výzkumů sexuálního chování dospívajících, podíl jedinců, kteří mají v období dospívání podobný důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je mnohonásobně vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci.

09.05.2020

(...) Prosím skrýt dotaz.

Miloušek025, 14 let

Milý Miloušku025,

Projevy, o nichž se zmiňuješ, mohou být způsobeny buď předchozími nešetrnými pokusy o přetažení předkožky, nebo kožním onemocněním. Prstenec předkožky doporučuji jednou až dvakrát denně ošetřovat panthenolovou mastí. Pokud do několika týdnů nedojde ke zlepšení, doporučuji navštívit kožního lékaře.

09.05.2020

Dobrý den (...) prosím o zakrytí textu.

XXX, 15 let

Milý XXX,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je v tvém věku naprosto normální. Rozhodně se nemusí jednat o projev té či oné sexuální orientace. Dospívajícího jedince může přitahovat a vzrušovat v podstatě cokoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi.

09.05.2020

Mám pár otázek (...) Prosím skrýt.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

1) Ano, je. Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná (jmenovitě o půl centimetru), avšak naprosto normální.
2) Nijak. Jedná se o naprosto normální stav, který patří k projevům hormonálních změn, k nimž v tvém těle právě dochází.
3) Něco takového bys dívce rozhodně neměl říkat přímo. Podobné důvěrné záležitosti bych doporučoval odložit na dobu, až se důkladněji poznáte, což předpokládá osobní kontakt.
4) Zájem o vrstevníky opačného pohlaví je v tomto věku normální, avšak nemusíš si nechat všechno líbit. Pokud je ti chování dotyčné dívky nepříjemné, měl bys jí to dát najevo.

09.05.2020

Začal jsem (...)

Jméno, 13 let

Milý Jméno,

Masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, bez které se rozhodně nemusíš snažit „vydržet“. Důležité je, aby sis pro její vykonávání našel dostatek soukromí. Pokud jde o pobytové akce, ještě není jisté, zda budou povoleny a zda se vůbec budou konat, tvoje obavy jsou tedy předčasné. Ale i kdyby ses nějaké takové akce účastnil, jistě nebudeš po celou dobu pod dohledem ostatních. Vždy se najde nějaká možnost, jak si pro tuto činnost zajistit nezbytné soukromí.

08.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, mám takový problém (...) o co se může jednat?

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Popisované pocity a nepříjemné akustické projevy se mohou vyskytovat například v důsledku narušeného vyrovnávání tlaků ve středním uchu. Příčinou může být mechanická překážka, například v podobě otoku některé z tkání přiléhajících k Eustachově trubici, která zajišťuje vyrovnávání tlaku mezi uchem a nosohltanem. Tyto obtíže se někdy zhoršují při akutním onemocnění horních cest dýchacích. Pokud do několika dnů až týdnů neustoupí, doporučoval bych navštívit ORL.

08.05.2020

Dobrý den, budu psát přijímací zkoušky. A zajímá mě, jsou nějaké způsoby, abych byl co nejvíce soustředěný? Že bych si tam vzal třeba kolu a před tím bych vstával dřív.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podávání jednorázového výkonu u přijímacích (nebo naopak závěrečných) zkoušek je spojeno s velmi vysokou psychickou zátěží a podle mého názoru by pro duševní zdraví dospívajících bylo mnohem lépe, kdyby se při výběru vhodných uchazečů pro studium vycházelo raději z dlouhodobějšího vyhodnocení průběžně získávaných podkladů. Když už se však výběr uchazečů provádí na základě jejich jednorázového výkonu, je třeba se pro podání takovéhoto výkonu psychicky připravit.
Míra soustředění a pozornosti závisí především na aktuálním psychickém stavu jedince. Alespoň den před zkouškou by ses už pokud možno neměl učit, raději odpočívej. Na zkoušku by ses měl dobře vyspat, což znamená jít dříve spát. Pokud se ti už v minulosti osvědčil nějaký způsob, jímž se můžeš uklidnit a navodit si duševní pohodu, určitě bys jej měl využít (může se jednat například o poslech hudby, dechové cvičení, koupání v teplé vodě a podobně).

08.05.2020

Dobrý den (...)

Brumík, 16 let

Milý Brumíku,

Při kontaktu s látkou, která na tvé na pokožce vyvolává alergickou reakci, by ses měl především důkladně umýt, čímž ze sebe větší množství dráždivé látky odstraníš. Dále by ses neměl ani při svědění drbat, dokud se důkladně neopláchneš, protože při drbání či škrábání by sis nehty zanášel dráždivou látku hlouběji do pokožky.
I v případě, že se nejedná o natolik závažný stav, že bys musel vyhledat lékařskou pomoc, by ses měl při nejbližší návštěvě lékaře (alergologa) zmínit o tom, která látka u tebe podráždění vyvolala, případně si s sebou vzít obal nebo alespoň etiketu od prostředku, o němž se v dotazu zmiňuješ.

07.05.2020

Zdravím, mám dotaz když mám tzv. raphe a jde mi hůř stahovat předkožka je to normální?

Marek, 12 let

Milý Marku,

Raphe [rafé] je normální součást těla a má ji každý chlapec a muž. S přetahováním předkožky nijak nesouvisí.
Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Předkožku si přetahuj jemně a opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

07.05.2020

Dobrý den, občas si píšu s dívkou (...) Myslíte, že má cenu jí i tak psát? Má o mě trochu zájem?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Chování dotyčné dívky nenasvědčuje tomu, že by o tebe měla zájem. Pokud si pouze píšete a nesetkáváte se osobně, obávám se, že další psaní nemá smysl. Raději si najdi nějakou jinou dívku, která o tebe bude mít opravdu zájem.

07.05.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli ke možné mít alergii na pyl když sem ji celý život neměl už 14 dní sem zahleněný, celý dny smrkám a hůře se mi dýchá.

Damian, 14 let

Milý Damiane,

U některých jedinců se alergie může projevit již v dětství před pubertou, avšak ve většině případů se první projevy alergie objevují právě v období dospívání. Je tedy docela dobře možné, že se u tebe alergie na pyl projevila až nyní.
Na druhou stranu nemohu posoudit, zda jsou tvé současné obtíže skutečně projevem alergie. V úvahu připadá například infekční onemocnění horních cest dýchacích. Domnívám se, že v důsledku několikaměsíční izolace od spolužáků a vrstevníků a s ní spojeného oslabení imunity (obranyschopnosti organismu) se takováto a podobná onemocnění budou v nejbližší době u dětí a dospívajících vyskytovat velmi často.

07.05.2020

Dobrý den, má užívání testosteronu v tabletách nějaké nepříznivé účinky na mladý organismus a může mít vliv i na pozdější věk? Děkuji Vám za odpověď.

Martin, 18 let

Milý Martine,

Ano, umělé dodávání testosteronu může vést například ke zmenšení objemu varlat, k poruchám činnosti jater, ledvin a dalších životně důležitých orgánů či k dalším zdravotním komplikacím. Proto je opodstatněné pouze v případech závažných endokrinologických onemocnění, která nelze léčit jinak.

07.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak poznám že bych mohl mít rakovinu varlete? (...) Předem děkuju za odpověď.

Jogurt, 15 let

Milý Jogurte,

Pokud by se jednalo o nádor, nacházel by se s největší pravděpodobností ve spodní části varlete nebo po straně, byl by tvrdý a měl by velikost poloviny hrášku. Výskyt nádoru v horní části varlete (v blízkosti nadvarlete) je spíše nepravděpodobný. Nicméně pokud máš podezření na nádorové nebo jakékoliv jiné onemocnění varlat, je vždy namístě svěřit se praktickému lékaři. „Planý poplach“ je v takovýchto případech vždy lepší, než zanedbání možných příznaků.

07.05.2020

Ještě jednou dobrý den, Prosím dotaz zase skrýt (...) děkuji.

Kečup, 13 let

Milý Kečupe,

V tomto případě záleží na složení konkrétního přípravku, ale vzhledem k poměrně dlouhé době, která uplynula od jeho použití (počítejme 24 hodin) je riziko poměrně nízké.

07.05.2020

Dobrý den (...) Prosím o zakrytí textu.

Anonymní uživatel, 15 let

Milý Anonymní uživateli,

Mělké rýhy na horní straně žaludu nepředstavují zdravotní problém. Něco jiného by bylo, kdyby se jednalo o praskliny způsobené nadměrným v vysušováním povrchu žaludu. Pokud nejsi se vzhledem žaludu spokojený, můžeš vyzkoušet jeho zvlhčování pomocí pleťového krému s kyselinou hyaluronovou, ale není to nutné.

07.05.2020

Co to znamená udělat se?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jedná se o vulgární výraz pro dosažení orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení. Orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje v důsledku dráždění (stimulace) pohlavních orgánů při masturbaci nebo párových sexuálních aktivitách.

06.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, mám celkem vysokou nadváhu a rozhodl jsem se s tím něco udělat a chci vypadat tak nějak normálně. Celkem dlouho už jím tak nějak zdravěji, ne vyloženě dietní stravu, ale nepiju Colu, nejím brambůrky a podobné nezdravé jídla což vedlo k váhovému úbytku nicméně nebyl jsem příliš aktivní co se pohybu týče. Před dvěma týdny jsem začal s během, ten pro mě byl namáhavý a tak jsem začal s chůzí, chodím 5 km trasu rychlým tempem. Kdy by se mohla změna životního stylu projevit na mé postavě? Jím vcelku zdravě a každý den mám opravdu dost pohybu. Děkuji a vážím si Vaši odpovědi.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Nadměrnou tělesnou hmotnost lze snížit úpravou stravovacích návyků a zajištěním dostatku pohybu. Důležitý je pravidelný příjem stravy, přičemž denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře). Vyhýbat by ses měl především bílému pečivu, tedy světlému pečivu z pšeničné mouky, k němuž patří například housky a rohlíky.
Z pohybových aktivit bych doporučoval raději plavání nebo jízdu na kole, protože běh představuje zvýšenou zátěž pro opěrnou soustavu, zejména pro klouby. Běhat bys neměl na tvrdém povrchu (beton, dlažba), zejména pokud nemáš speciální běžeckou obuv, jinak bude docházet k nadměrným otřesům. Chůze je z tohoto hlediska zdravější.
Výsledky úpravy životního stylu a stravovacích návyků v podobě snížení hmotnosti se mohou projevit po různě dlouhé době. V každém případě by ses neměl snažit zhubnout o více než 2 až 3 kilogramy týdně, protože rychlejší tempo hubnutí může způsobit zdravotní obtíže.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

06.05.2020

Dobrý den prosím co znamená (...)

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zřejmě se jedná o nějaký hovorový výraz. Nedovedu přesně říci, co tím kdo myslel.

06.05.2020

Dobry den, prosím o radu (...)

Opičák, 13 let

Milý Opičáku,

Popisované obtíže jsou zřejmě způsobeny mechanickým podrážděním zmíněné části těla. Pokud na tobě byla provedena cirkumcize neboli „obřízka“, měl by sis povrch žaludu alespoň jednou denně ošetřit vhodným pleťovým krémem, aby nedocházelo k jeho nadměrnému vysušování a keratinizaci (rohovatění).

06.05.2020

Mám moc citlivý penis na dotek (pod kůží).

Kos, 12 let

Milý Kose,

Zřejmě se jedná o přecitlivělost žaludu. nadměrnou citlivost této části penisu lze snížit pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek se dostaví nejpozději do několika týdnů.

05.05.2020

Dobrý den (...) Děkuju za zhodnocení.

Sesy, čerstvě 12 let

Milý Sesy,

Podle všeho, co v dotazu píšeš, jsou tvoje pohlavní orgány v naprostém pořádku. také ostatní změny, k nimž u tebe dochází, jsou zcela normální.

06.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá v mém věku nějak vypracovat six pack?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

„Six pack“ vzniká nadměrným zatěžováním břišního svalstva, a tudíž nedoporučuji, abys o něj usiloval. „Vypracované“ břišní svalstvo nevypovídá o zdravém způsobu života, ale spíše o nedostatku potravy a těžké fyzické námaze. Žádný konkrétní způsob jeho vytvoření ti poradit nemohu, protože moje svědomí mi brání dávat dospívajícím lidem rady, které by ohrozily jejich zdraví.

05.05.2020

Dobrý den (...) Jinak děkuji za odpověď.

Maty, 15 let

Milý Maty,

Dospívajícího jedince může sexuálně přitahovat či vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy. Kvůli tomu, co u tebe vyvolává sexuální odezvu, se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

04.05.2020

Mám zespoda penisu takovou růžovou čáru. Co to je?

Uko, 14 let

Milý Uko,

Jedná se  o tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]), tj. šev na spodní straně penisu. Tvoří normální součást mužského či chlapeckého těla. Podrobnější informace o raphe najdeš na stránce „A co tam máš ty?“.

04.05.2020

Můžu použít řapíkový čaj na citlivost žaludu?

Wewy, 12 let

Milý Wewy,

K uvedenému účelu lze použít pouze pravý černý nebo zelený čaj.

04.05.2020

Dobrý den včera večer jsem při močení ucítil velmi bolestivé řezání. Ráno jsem močil úplně normálně, ale od rána mě bolí varlata i část lehce nad penisem. Nevíte o co se jedná?

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Bolesti při močení jsou nejčastěji způsobeny infekčním onemocněním vývodných cest močových. Doporučuji zajistit si klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin (pokud možno neslazeného čaje).
Bolest varlat zřejmě nijak nesouvisí s předchozími obtížemi při močení. Nejčastější příčinou bolesti varlat je narušení odtoku odkysličené krve, které může být způsobeno chorobným rozšířením některé ze žil procházejících semennými provazci. Pokud bolest neustoupí nebo se bude opakovaně vracet, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.
Bolest nad kořenem penisu nepatří k typickým projevům žádného onemocnění, spíše k ní došlo v důsledku silného napínání vazů nacházejících se v této části těla. Dostavuje se například při násilných pokusech o „narovnání“ penisu při erekci. Doporučuji klid na lůžku a opatrnější (jemnější) manipulaci s penisem při erekci.

04.05.2020

Ahoj, mám na žaludu takovej červenej flíček už delší dobu a žalud hrozně citlivý a při erekci mi nejde stáhnout celá předkožka. Co s tím mám dělat?

Jon, 12 let

Milý Jone,

Pokud tě zmíněná červená skvrnka nebolí ani nesvědí, je pravděpodobné, že se nejedná o projev žádného kožního onemocnění. V úvahu připadá buď drobný hematom (podkožní krevní výron), který mohl vzniknout v důsledku poranění, nebo se jedná pouze o více prokrvené místo na povrchu žaludu. Pokožka na povrchu žaludu totiž neobsahuje žádné kožní barvivo (neboli pigment), a proto je její zbarvení ve srovnání s většinou ostatních částí těla mnohem více závislé na úrovni prokrvení jeho jednotlivých částí.
nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. Podrobný postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Tomáška123 ze dne 03.05.2020, který najdeš níže na této stránce. Čaj nezapomeň nechat zcela vychladnout, aby ses neopařil.
jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které u chlapců tvého věku ještě přetrvává poměrně často. Předkožku si nestahuj násilím. K jejímu uvolnění dojde dříve či později samovolně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Podrobnější informace o uvolňování předkožky najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

04.05.2020

Dobrý den, můj penis měří v erekci (...), je to normální?

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Pokud jsi měřil správně, jedná se vzhledem k tvému věku již o abnormálně velký penis. Jeho rozměry jsou pravděpodobně dány vrozenými dispozicemi, které nelze měnit.

04.05.2020

Dobrý den (...) Prosím, zakryjte mou zprávu. Děkuji.

Neviiimmm, 15 let

Milý Neviiimmm,

Především by sis neměl vytvářet žádné „katastrofické scénáře“, protože úspěch v dané oblasti není otázkou života a smrti. Dále bys neměl propadat pocitům vlastní neschopnosti, když se ti něco nedaří. Chybu nepovažuj za „neúspěch“ či „selhání“, ale za informaci o tom, co bys měl příště udělat lépe. Také by ses neměl snažit sám sebe opakovaně přesvědčovat o tom, že něco umíš nebo dokážeš.
Důležité je, aby sis zajistil dostatek odpočinku a našel si nějaké aktivity, při nichž se dovedeš uvolnit a odreagovat. Pomáhat může například poslech oblíbené hudby, pití čaje, dechové cvičení nebo koupání v teplé vodě, i když různí lidé mohou mít i své osobité způsoby, jak si navodit tělesnou a duševní pohodu. Pečuj o sebe, neubližuj si (i kdyby šlo jen o to, že dáš sám sobě „pohlavek“) a snaž se na sobě hledat raději silné stránky a přednosti, než slabé stránky a nedostatky.

04.05.2020

Chci se zeptat, jestli když masturbuju a nemám sundanou předkožku, je to v pořádku? A nebo musím mít při masturbaci předkožku ze žaludu dole?

Soko, 14 let

Milý Soko,

Záleží pouze na tobě, čemu dáš přednost. Většina mužů a chlapců si při vykonávání masturbace střídavě shrnuje předkožku za žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (dráždění) několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí v prstenci na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Někteří si však ponechávají předkožku nataženou na žaludu, bez ohledu na to, zda si ji mohou nebo nemohou přetahovat. Jiní mají naopak předkožku přetaženou po celou dobu masturbace. Někteří chlapci a muži předkožku nemají, protože jim byla chirurgicky odstraněna, avšak mnozí z nich si při masturbaci přehrnují přes okraj žaludu alespoň část zbývajícího kožního pokryvu, který jim na penisu po odřezání předkožky zůstal (a pokud jim zůstala tak malá část kožního pokryvu, že ji přes žalud natáhnout nelze, používají větší množství lubrikantu pro snížení nadměrného tření mezi rukou a penisem). Naproti tomu chlapci, kteří mají předkožku zúženou, si ji při masturbaci často „natahují“ směrem od těla, čímž také dochází ke stimulaci příslušných nervových zakončení. Možností je tedy celá řada a žádná není ta jediná „správná“.

04.05.2020

Jaké jsou typy penisu? Můžou být penisy stejné?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Základní anatomická stavba penisu a struktura jeho tkání je u všech chlapců stejná, a tudíž z vědeckého hlediska žádné „typy“ penisu neexistují. U jednotlivých chlapců či mužů se penisy samozřejmě liší svými rozměry či tvarem, avšak nebyla vytvořena žádná „oficiální“ typologie, která by byla mezi lékaři a vědci obecně přijímaná. Obecně platí, že delší penis bývá většinou štíhlejší, zatímco kratší penis bývá naopak silnější. Avšak v praxi se lze setkat i s dlouhým a silným, nebo naopak kratším a štíhlým penisem. Různých „variant“ je zkrátka a dobře nepřeberné množství.
Možnost výskytu dvou zcela identických penisů je velmi nízká. Dokonce i u jednovaječných dvojčat mužského pohlaví se mohou penisy více či méně odlišovat. Důvodem je, že kromě dědičných dispozic (tedy „genetické výbavy“) mají na vývoj penisu určitý vliv i faktory vnějšího prostředí. V podstatě tedy lze shrnout, že všechny penisy sice mají stejnou základní stavbu a funkci, ale zároveň je každý svým způsobem jedinečný.

04.05.2020

Dobrý den, je věkový rozdíl 10 let ve vztahu v pořádku? Je případně nějaká hranice, za kterou to není v pořádku? Předem děkuji za odpověď.

Polyvm, 15 let

Milý Polyvme,

Žádná hranice věkového rozdílu mezi partnery stanovena není. Avšak přiměřenost věkového rozdílu závisí na konkrétním věku obou partnerů. Jestliže by například partnerovi bylo 15 let a 1 den, zatímco jeho partnerce by bylo 14 let a 364 dní, pak i rozdíl jednoho či dvou dnů by partnera vystavoval riziku, že bude stíhán za pohlavní zneužití dítěte mladšího patnácti let. naproti tomu dvě osoby, které ještě nedovršily věku 15-ti let a nenesou trestní odpovědnost, nemohou být trestně stíhány.
Pokud jde o věkový rozdíl deseti let, ten lze považovat za přiměřený mezi dospělými lidmi. Například pokud je partnerovi 45 let a partnerce 35 let, mohou spolu tvořit docela harmonický pár. Naproti tomu u dospívajících jedinců se může i mnohem menší věkový rozdíl projevovat mnohem výrazněji, protože v období dospívání se člověk velmi rychle vyvíjí, a to jak fyzicky, tak i psychicky a sociálně. Věkový rozdíl mezi patnáctiletým chlapcem a pětadvacetiletou ženou by takovéto dva partnery jistě vzdaloval více, než tentýž věkový rozdíl mezi třicetiletou ženou a čtyřicetiletým mužem. Snad jen v případě opravdu hlubokého a trvalejšího citového vztahu mezi dospívajícím jedincem a dospělou osobou by se těmto partnerům podařilo překonat všechny možné obtíže, které by z jejich věkového rozdílu mohly vyplývat.
V každém případě bych však doporučoval dbát zvýšené opatrnosti při vašich společných sexuálních aktivitách, protože ve věku 15-ti let by pro tebe zřejmě nebylo snadné přijmout na sebe roli otce dítěte pětadvacetileté ženy.

04.05.2020

Dobrý den, mám dotaz, kde a jak mám koupit kondom? A dále jestli když přítelkyně bere antikoncepci jestli je bezpečný sex i bez kondomu? Děkuji.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Kondom lze koupit v lékárně nebo v drogerii. Různé antikoncepční prostředky lze pro vyšší ochranu kombinovat, avšak lze je využívat i samostatně. Pokud jde o užívání hormonální antikoncepce, to příliš nedoporučuji, protože odpadní látky z hormonální antikoncepce narušují životní prostředí a mimo jiné způsobují častější výskyt gynekomastie (tj. chorobného zvětšení prsů či prsních bradavek) u dospívajících chlapců a zřejmě vedou i k nárůstu výskytu rozštěpu močové trubice u novorozenců. Výrobci hormonální antikoncepce sice uvádějí, že pro uživatelku je antikoncepce neškodná, o jejích dopadech na okolí se však raději nezmiňují.

03.05.2020

Když mám při erekci penis dlouhý 17 cm a normálně 12. Je to při mém věku normální? Poroste ještě, když jo o kolik? Nebude to přítelkyni vadit, když bude moc velký?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Uvedené rozměry penisu jsou sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, avšak nelze odhadnout, jaká bude jeho cílová délka po ukončení růstu a vývoje. Za abnormálně dlouhý lze ve věku 15-ti let považovat takový penis, jehož délka při erekci přesahuje 20,8 cm.
Samotná délka penisu by partnerce  vadit neměla, pokud jej nebudeš při pohlavním styku zavádět příliš hluboko do pochvy. Doporučuji vykonávat pohlavní styk v tzv. „misionářské poloze“, kdy partnerka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž partnerka může regulovat hloubku zavedení partnerova penisu tím, že změní úhel pokrčení dolních končetin, zatímco v jiných polohách tuto možnost nemá, případně ji má pouze velmi omezenou.

03.05.2020

Je normální, abych nemohl přetáhnout předkožku ve 13 letech? Ani trochu to nejde, co s tím?

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

Přirozený proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Ve věku 13-ti let přetrvává zúžení či konglutinace („slepení“) předkožky přibližně u 15% chlapců, zatímco ve věku 18-ti let již jen u necelého 1%. U některých chlapců se předkožka uvolní dříve, u jiných později.
Předkožku si nepřetahuj násilím. Její uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobné informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

03.05.2020

Dobrý den mam problém, co mam dělat když mam citlivý žalud na dotek?

Tomášek123, 15 let

Milý Tomášku123,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.

03.05.2020

Dobrý den. V klidovém stavu mi předkožka na penisu tak nějak přečuhuje, je to asi 0,5 cm. Změní se to nějak? Mám s tím něco udělat? Děkuji.

Matěj, 14,75 let

Milý Matěji,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Část předkožky, která přesahuje přes okraj žaludu, se odborně nazývá akroposthion.
V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu, případně jej i přesahovat. To závisí na vrozených dispozicích (například na pružnosti kožního pokryvu a vazivových tkání penisu) i na vnějších podmínkách (například na teplotě okolního prostředí).

02.05.2020

Dobrý den, prosím skrýt dotaz (...)

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Domnívám se, že tvé obavy jsou v tomto případě oprávněné. Podle všeho, co v dotazu uvádíš, zřejmě dotyčná dívka ani sama neví, co vlastně chce nebo očekává, a proto bych nedoporučoval na ni příliš naléhat. Spíše bys ji měl poskytnout dostatek času, aby si svůj problém sama pro sebe v klidu ujasnila.

02.05.2020

Dobrý den, jak se přenáší HIV? Vím že se přenáší spermatem a vaginální tekutinou nebo tak něco, jsou i nějaké další tekutiny kterými se přenáší? A kam se musí tadyta tekutina dostat? (...)

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

K přenosu HIV dochází nejčastěji krví. To je ta „další tekutina“, na kterou se ptáš. Dále se může přenést proniknutím spermatu (ejakulátu) nebo poševních tekutin do krevního oběhu, k čemuž dochází většinou přes velmi drobná poranění na povrchu pohlavních orgánů či jiných částí těla (například v ústní dutině), o kterých člověk většinou ani neví, že je má. Z tohoto důvodu je rizikové například vykonávání orálního sexu krátce po nějakém stomatologickém zákroku, který po sobě může zanechat drobná poranění v ústech.

02.05.2020

Dobrý den, je mi 14 let a mám penis dlouhý 9cm. Dáte mi radu jak ho zvětšit?

Kukujodel, 14,25 let

Milý Kukujodele,

Nijak. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vzhledem k tvému věku je však pravděpodobné (přesněji řečeno téměř jisté), že ke zvětšení rozměrů penisu u tebe ještě dojde.
Současná délka penisu (předpokládám, že uvádíš délku při erekci) je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u chlapce v tvém věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Aby tedy byl tvůj penis abnormálně malý, musel bys ho mít při erekci téměř o 4 cm kratší, než jej máš.

01.05.2020

Dobrý den. Chci se zeptat, do jakého věku roste délka penisu. Děkuji.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

U naprosté většiny dospívajících chlapců či mladých mužů se rozměry penisu zvětšují do věku 18-ti let. V posledním roce jeho růstu, tedy mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem věku, se většinou zvětšuje již jen obvod penisu, avšak ani jeho růst do délky není v tomto věku vyloučen. Pouze u malé části chlapců (v řádu procent) se rozměry penisu zvětšují ještě do věku 19 – 21 let, což může být způsobeno například pozdějším nástupem puberty.

01.05.2020

Je ještě nějaké sebeuspokojování kromě masturbace?

Jan, 12 let

Milý Jane,

Stejně jako každý živý tvor, i člověk má různé potřeby, které mu příroda velí uspokojovat. Pokud máš na mysli sexuální potřebu, tu lze uspokojovat buď masturbací, nebo párovými sexuálními aktivitami.
Nejpřirozenějším, nejsnazším a nejbezpečnějším způsobem, jímž může sexuální potřebu uspokojit dospívající jedinec, je vykonávání masturbace. Párové sexuální aktivity předpokládají navázání dostatečně pevného citového vztahu, na který však většina dospívajících ještě není připravena. Pokud tedy pociťuješ sexuální potřebu, doporučoval bych ji prozatím uspokojovat „pouze“ masturbací (slovo „pouze“ dávám do uvozovek, protože pro dospívajícího člověka představuje masturbace naprosto plnohodnotnou sexuální aktivitu).

01.05.2020

Dobrý den, je pravda, že (...)

Neviiimmm, 15 let

Milý Neviiimmm,

Tvrzení, o kterém se v dotazu zmiňuješ, je sice pravdivé, ale rozhodně není třeba kvůli čištění vody pořizovat různé předražené přístroje, případně kupovat vodu balenou. Ve vodárnách je kvalita vody sledována průběžně po celý den a několikrát denně jsou prováděny její chemické analýzy. Další úprava pitné vody z vodovodu už není nutná.
Naprosto falešná je pak představa, že balená voda je „lepší“ nebo kvalitnější než voda z vodovodu. Balená voda se totiž naposledy kontroluje před naplněním lahví, avšak tyto lahve, dříve než se dostanou ke spotřebiteli, stráví několik týdnů až měsíců po různých skladech, nebo dokonce jen na paletách ve venkovních prostorech, kde jsou vystavovány slunečnímu světlu a dalším vlivům okolního prostředí.

01.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, z čeho se dělají ty malinké kuličky kolem žaludu?

Kevin, 18 let

Milý Kevine,

Nevím, co přesně máš na mysli pod pojmem „malé kuličky kolem žaludu“. Napadají mne dvě možnosti.
Pokud jde o drobné kulaté výstupky podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří naprosto normální součást této části penisu. Přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců jsou papily žaludu výraznější, u většiny ostatních jsou jen malé a celkem nenápadné.
Jestliže máš na mysli drobné kuličky bílé hmoty, které se někdy ukládají mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, jedná se o tzv. smegma, které je tvořeno odloučenými buňkami z povrchu dvou k sobě přiléhajících tkání na povrchu lidského těla. U chlapců se smegma tvoří mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, u dívek mezi malými stydkými pysky, okolo klitorisu a v záhybu nad klitorisem. Ke smývání smegmatu dochází při koupání či sprchování. Podle některých vědců (např. Fleiss, 1997) plní smegma i úlohu jakéhosi „přirozeného lubrikačního prostředku“.

01.05.2020

Dobrý deň. Prosím aby ste skryli tento dotaz (...) Ďakujem.

Ivan, 15 let

Milý Ivane,

V tomto případě se o předčasnou ejakulaci nejedná, protože za předčasnou se považuje jen ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože. Doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci se od doby potřebné k jejímu dosažní při pohlavním styku může značně odlišovat.
Ejakulaci při pohlavním styku lze oddálit jeho častějším vykonáváním. Je prokázáno, že u párů, které spolu souloží alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát nižší než u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často. Pokud se svojí partnerkou s nějakých důvodů nemůžete zvýšit četnost pohlavního styku, doporučoval bych vykonávat raději nekoitální sexuální aktivity.

01.05.2020

Dobrý den, prosím skrýt dotaz (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Zmíněný druh tělesného kontaktu není z hlediska přenosu pohlavních nemocí ani žádných jiných infekčních onemocnění nijak nebezpečný.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.