Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

24.02.2020

Často se píše, že po ejakulaci nejde čůrat, ale mě to jde skoro okamžitě, ale stává se mě že dostanu průjem. Je to normální?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Obtížnost močení po dosažení ejakulace je způsobena tím, že několik minut po ejakulaci většinou stále ještě přetrvává zvětšení prostaty, která obepíná močovou trubici. K jejímu zmenšení do původní velikosti u tebe zřejmě dochází velmi rychle, prakticky okamžitě. To ale není žádná porucha.
Pokud jde o problém, který popisuješ v závěru dotazu, ten je nejspíš způsoben náhlým uvolněním svalstva pánve a dolní části břicha po dosažení orgasmu a ejakulace. Tyto obtíže s největší pravděpodobností vymizí do konce dospívání.

24.02.2020

Dobrý den,
Když si zatlačím na bradavky tak to trochu bolí. Mám tam jakoby něco tuhého a nevím co to je.

Já, 13 let

Milý Ty,

Mohlo by se jednat o projev začínající gynekomastie. Občas sleduj, zda nedochází k nápadnému zvětšování prsních bradavek. Pokud ano, navštiv praktického lékaře pro děti a dorost.

24.02.2020

Jak dlouhý by měl být můj penis?

Vanish, 10 let

Milý Vanishi,

Průměrná délka penisu u chlapců před pubertou (tedy do věku okolo deseti až jedenácti let) činí 3 až 5 cm v klidu a 6 až 10 cm při erekci. Avšak průměrný neznamená totéž, co správný. I kdyby rozměry tvého penisu byly trochu jiné, ještě by to nemuselo znamenat, že s tebou není něco v pořádku.

24.02.2020

Dobrý den za 2 měsíce mi bude 14 a příjde mi že jsem miň chlupatější jak ostatní a mám taky pocit, že mám hodně malý penis. Měřím 178 a vážím 75 můj penis je dlouhý při erekci něco kolem 8-9 cm. Je to způsobeno tím, že mám menší nadváhu a jestli jo, můžu se nějak zbavit tuku nad penisem? Děkuji.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Rozvoj ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými dispozicemi. některým lidem začínají chlupy růst dříve a více, jiným později a méně. Kvůli srovnání se svými vrstevníky se však nemusíš trápit, protože lidé mohou být různí a puberta není závod.
Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku nadprůměrná, totéž však platí i pro hmotnost. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí téměř 23,7, zatímco optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20. nadváha v tvém případě představuje zhruba 12 kg.
Délka penisu je u tebe sice podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm, tj. 12,5 ± 1,5 cm), avšak rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Není vyloučeno, že penis je částečně zanořený v tuku, což jeho délku poněkud snižuje.
Pokud chceš zhubnout, musíš zhubnout celkově, protože cílené odbourání tukové tkáně na jedné konkrétní části těla (tj. například na podbřišku) není možné. Rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

24.02.2020

Mají jednovaječná dvojčata stejný penis?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Ani u jednovaječných dvojčat není penis stejný. Mají sice stejné vrozené dispozice (například pružnost závěsných vazů penisu), avšak vzhledem k odlišnému vlivu prostředí se u nich mohou pohlavní orgány vyvíjet nestejným tempem. Roli může sehrát například i nestejná tloušťka tukové tkáně v oblasti podbřišku, kdy jedno z dvojčat, pokud je obézní, může mít penis částečně zanořený, zatímco druhé (s tenčí vrstvou tuku na podbřišku) nikoliv.

24.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, mám vzadu na jazyku bílo. Pohlavní styk jsem ještě neměl a naposledy jsem se líbal před rokem a půl. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Zřejmě se jedná o projev bakteriální infekce. Doporučuji zajistit si klid, dostatek spánku, vyhýbat se fyzické námaze a dodržovat pitný režim. Pokud se stav nezlepší do tří dnů klidu a odpočinku, pak navštívit praktického lékaře.

24.02.2020

Myslím si, že mám až moc dlouhý penis, mám 20 cm a to mi zanedlouho bude 16, moji spolužáci v mém věku mají 15 až 16 tak nevím.

Anthony, 15 let

Milý Anthony,

Délka penisu je u tebe skutečně nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci je u chlapců ve věku 15-ti let 13 až 15 cm), avšak stále ještě se jedná o normální rozměr. Za abnormálně dlouhý lze v tvém věku považovat penis, jehož délka při erekci přesahuje 21 cm.

24.02.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat.
1) Je normální, že jsem už začal masturbovat v 8 letech?
2) Jak se můžu bránit proti erekci, když jsem ve sprše? Protože je mi to někdy
trapné a je to stejné jako to, že jsem jediný kluk z naší třídy, který
masturbuje. Děkuji předem za odpověď.

Filip, 13 let

Milý Filipe,

1) Ano, přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou. Podle výzkumů dětského lékaře J. Bancrofta (2003) je průměrný věk zahájení vědomé masturbace 8 let u dívek a 9 let u chlapců. zahájení masturbace ve věku 8 let tedy není nijak nenormální.
2) Nástupu erekce nelze zabránit nijak. U dospívajících chlapců se může dostavit kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv zřejmého podnětu. Kvůli erekci se nemusíš cítit trapně, protože se jedná o naprosto normální projev narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi, což je v tvém věku normální.
Velmi silně pochybuji o tom, že jsi jediný kluk ze třídy, který vykonává masturbaci. Pokud by totiž většina tvých spolužáků nemasturbovala, jednalo by se o těžko vysvětlitelnou anomálii. Spíše jde o to, že spolužáci nechtějí o tom, že masturbují, před nikým mluvit.

23.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je mi 12 let a jsem vysoký 155 cm vážím 53 kg je to normální váha?

Karel, 12 let

Milý Karle,

Tvoje hmotnost je vzhledem k věku a pohlaví nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí něco málo přes 22, zatímco ideální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí  16,5 až 19,5. Máš tedy mírnou nadváhu, která se pohybuje okolo 5 kg. Pokud chceš zhubnout, rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.02.2020

Takže je úplne v poriadku ísť na kúpalisko s chlapmi na hrudi v 15? Nebudem na výsmech?

Ja, 15 let

Milý Ty,

Nevidím jediný důvod, proč by se rozumný člověk měl smát patnáctiletému chlapci za to, že mu na hrudníku rostou chloupky.

23.02.2020

Dobrý deň,
Keďže môj počet masturbácií mi prišiel vysoký
(...) Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď.

A, 16 let

Milý A,

Relativně časté vykonávání masturbace je u chlapce tvého věku naprosto normální, a to z důvodu zvyšování úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, které vede mimo jiné k silnějšímu pociťování sexuální potřeby. Vykonávání masturbace je nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat.
Naproti tomu další omezování masturbace rozhodně nemohu doporučit, protože již tvoje současná četnost jejího vykonávání je vzhledem k tvému věku na hranici fyziologické únosnosti. Další omezování masturbace by mohlo ohrozit tvé duševní zdraví a do určité míry i zdraví tělesné. Je mi líto, ale nemohu nikomu dávat rady, jak by si měl ničit zdraví. Proto ti ani nemohu poradit, jak masturbaci omezovat.
Při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí, tkáně pohlavních orgánů se důkladněji prokrvují, a tudíž i jejich zásobení kyslíkem je důkladnější, což je důležité pro jejich zdravý vývoj a správnou funkci. kromě toho je prokázáno, že u chlapců a mladých mužů, kteří masturbují alespoň pětkrát týdně, je dvaapůlkrát nižší riziko výskytu nádorových onemocnění prostaty než u těch, kteří masturbaci vykonávají méně často.
Představa, že četnost vykonávání masturbace lze snížit častějším vykonáváním fyzicky namáhavých činností, je naprosto falešná. Fyzická námaha nijak nesnižuje sexuální potřebu. Sexuální potřebu lze totiž uspokojit pouze sexuálními aktivitami, k nimž patří i masturbace. Rozhodně není možné sexuální potřebu nějak „vyběhat“, což by bylo to samé, jako kdybys chtěl uspokojit potřebu příjmu tekutin tím, že budeš více dýchat, nebo jako kdybys chtěl zahnat hlad tím, že budeš cvičit.
Pokud jde o pocity viny spojené s vykonáváním masturbace, ty jsou naprosto nemístné. Masturbace je naprosto normální a přirozená činnost (a navíc činnost zdraví prospěšná). Pouze je třeba ji vykonávat v soukromí, neboť se jedná o soukromou záležitost každého jedince.

23.02.2020

Dobrý den, je normální "trhání osmiček" v mém věku? Případně je lepší tento zákrok podstoupit před tím, než se mi nasadí (pevně) rovnátka?

?, 15 let

Milý ?,

Třetí stoličky neboli „osmičky“ či „zuby moudrosti“ se mohou prořezávat v různém věku, nejčastěji od patnácti do pětatřiceti let. U některých jedinců se nevytvářejí vůbec. Odstraňují se v případě, že způsobují zdravotní obtíže nebo znesnadňují skus. V poslední době se mnohdy namísto „osmiček“ odstraňují „sedmičky“, čímž se pro „osmičky“ získá více místa. Důvodem je, že odstranění „sedmiček“ je snazší, navíc „osmičky“ jsou nové, zatímco „sedmičky“ už mohou být obroušené či zkažené. Odstraňování „zubů moudrosti“ však doporučuji podstupovat pouze a jedině v případě, že ti způsobují nějaké zdravotní obtíže.

22.02.2020

Zdravím (...) prosím vše zamazat, děkuji.

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Lubrikační gel lze zakoupit v drogerii nebo v lékárně, totéž platí pro kondomy. Prodejnost kondomů ani lubrikačních gelů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
Automaty na kondomy existují. Bývají umístěny na některých veřejných WC, například na nádraží nebo v (některých) obchodních centrech. Avšak kondomy z automatu bych doporučoval používat raději pouze pro nácvik jejich nasazování. Až budeš potřebovat kondom pro pohlavní styk, raději si jej kup v lékárně nebo alespoň v drogerii.

22.02.2020

(...) děkuji za odpověď. Poprosím o zakrytí dotazu.

Deep man, 13 let

Milý Deep mane,

Můžeš být naprosto bez obav, protože dospívajícího chlapce v tvém věku může pohlavně vzrušovat prakticky cokoliv a kdokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Příčinou je probíhající nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi. Rozhodně se tedy nemusíš zneklidňovat kvůli tomu, že tě vzrušuje i něco, co by tě podle tvého názoru vzrušovat nemělo.

22.02.2020

Dobrý den, mám takový problém při erekci mi nelze přetáhnout penis přes žalud. Bez erekce to jde bez problémů, ale při erekci to nejde. Lze tento problém nějak vyřešit doma nebo s tím musím k doktorovi? Už tenhle problém mám roky a nevím co s tím. Předem děkuji za odpověď.

David, 16 let

Milý Davide,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky. U některých chlapců dochází k jejímu uvolnění dříve, u jiných později. Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji přetahuješ bez obtíží, jedná se pouze o relativní zúžení. Je pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky.
Prozatím při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému, postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

22.02.2020

(...) Můj penis má velikost 11,5 cm v erekci a kolem 6 cm v klidu a průměr 3,5cm. Je to hodně podprůměr? A ještě jedna věc - jak to správně změřit? Měl bych metr zatlačit až úplně dozadu nebo jenom přiložit ke kořenu a tak? (Když zatlačím úplně, tak mám 12,5 cm).

Jirka123, 17 let

Milý Jirko123,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
Penis se neměří metrem ani pravítkem, nýbrž papírovým proužkem, na němž se vyznačí délka od kořene penisu k jeho vrcholku a následně se tato délka změří. Přikládáním pravítka nebo metru k penisu však nezjistíš skutečnou délku, protože penis není zcela rovný a metr nebo pravítko se na rozdíl od proužku papíru nepřizpůsobí jeho tvaru. Navíc tlakem pravítka nebo metru na stydkou kost se výsledek měření zkreslí (v tvém případě o 1 cm), protože tímto způsobem měříš i část penisu, která se již nachází uvnitř těla.
Pokud jde o „průměr“ penisu, ten se neměří. Měří se jeho obvod. Více informací najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

22.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, kolik procent kluků se podle vás holí v podpaží a kolem penisu? Je jich většina? A holí se i většina mužů (...)? A je podle vás lepší se holit nebo neholit? Já mám teď holku ale zatím žádné intimnosti nebyly, ale kdyby, tak je lepší se oholit? Očekávají to holky (podpaží a dolů)? A v létě je lepší mít oholené podpaží nebo ne? Já mám docela hodně chlupů i dolu i v podpaží. Díky moc za odpověď.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Nemám k dispozici výsledky výzkumu, který by se zabýval holením axilárního a pubického ochlupení u dospívajících a dospělých, avšak odhaduji, že toto ochlupení si nějakým způsobem upravuje (holí, zkracuje či zastřihává) přibližně třetina dospívajících.
Záleží na tobě, zda si necháš chloupky volně růst, nebo zda si je budeš nějak upravovat. Pokud se však chceš holit, musíš počítat s podrážděním pokožky v místě holení. Je důležité, aby sis oholené části těla ošetřoval pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí a zabránil tak jejich vysoušení, zarůstání dorůstajících chloupků a tvorbě červených pupínků. Pouze pleť v obličeji zpravidla není třeba po oholení dodatečně zvlhčovat mastí nebo krémem, protože kůže na obličeji produkuje dostatek mazu (někdy až moc, což se projevuje tvorbou akné).
Pokud jde o očekávání ze strany dívek, to závisí na individuálním vkusu každé z nich. Zatímco některým dívkám se líbí, když je chlapec „zarostlý“ chloupky (považují to za něco mužného), jiným se více líbí hladká pleť. Avšak přáním dívky by ses neměl řídit, protože tvoje chlupy patří tobě a nikomu jinému.
Pokud jde o holení podpaží, tím lze do značné míry omezit tělesný pach. Ten totiž vzniká převážně rozkladem potu ulpívajícího na axilárním ochlupení (tj. na chlupech v podpaží). Muž nebo chlapec, který si chloupky v podpaží holí, zpravidla vydává mnohem menší pach, než muž nebo chlapec, který si tyto chloupky neholí. Holení jiných částí těla však tento účinek nemá.

22.02.2020

Ještě jeden dotaz, jak si mám oholit šourek? Vždy se mi chlupy přilepí k penisu a tahá to.

Ivánek, 13,5 let

Milý Ivánku,

Šourek patří k částem těla, jejichž holení je vzhledem k nerovnému povrchu velmi obtížné a navíc spojené s poměrně vysokým rizikem poranění. Jeho holení tedy příliš nedoporučuji. Pokud si přesto chceš chloupky na šourku holit, měl bys postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Během holení bys měl udržovat pokožku napnutou, k čemuž lze použít volnou ruku. Při holení napnuté pokožky je totiž riziko poranění nižší, než při holení pokožky uvolněné.

22.02.2020

Dobrý deň. Mám taký trápny problém, a to že, pomaly sa blíži leto a kúpaliska a mne toto obdobie veľmi narástli chlpy na hrudi a na stehnách a príde mi to veľmi nevkusne. Ako sa toho môžem najlepšie zbaviť? Najlepšie niečo čo by som mohol urobiť potajomky doma.

Ja, 15 let

Milý Ty,

Jsi-li chlapec, nemělo by vyvinutější či rozšířenější tělesné ochlupení představovat žádný problém. Kdybys byl dívka, jistě by bylo trapné cítit se kvůli chlupům na hrudníku nebo na dolních končetinách trapně, avšak nechápu, proč by se měl kvůli tělesnému ochlupení stydět chlapec.
Samozřejmě, že ochlupení si můžeš oholit, avšak holení tělesného ochlupení představuje pro pokožku určitou zátěž. Abys zabránil zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže, doporučuji oholené části těla ošetřovat pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. S oholenou pokožkou na rozsáhlejších částech těla bych však na tvém místě příliš nechodil na slunce ani do vody, protože obojí pleť vysušuje.
Dále je třeba počítat s tím, že ochlupení poměrně rychle dorůstá (v průměru okolo 1 cm za měsíc), a tudíž účinek holení je vždy pouze dočasný.

22.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dvě věci:
1) Délka mého penisu v erekci je proměnlivá přibližně od 9cm do 14cm, bez ohledu na to jakou mám náladu nebo co dělám atd. Těch 9 nebo 14 mývám málokdy, většinou je to 10 až 13cm s tím, že v tomhle rozmezí je každá velikost stejně často. Takže dotaz: Velikost mého penisu se počítá těch 14cm jako maximum nebo 11,5 jako průměr nebo co?
2) Nedávno jsem přespával u bratrance
(...)

Michal, 15 let

Milý Michale,

1) Příčinou nestejné délky penisu při erekci je zřejmě vysoká pružnost závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Nejedná se však o žádnou poruchu či zdravotní problém, kvůli němuž by ses měl znepokojovat. Délka penisu při erekci je u tebe normální, pohybuje se v rozmezí 10 až 13 cm. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců tvého věku je sice 13 až 15 cm, ale průměrný neznamená totéž, co normální. I mírně podprůměrná délka penisu při erekci (činí-li rozdíl oproti průměru několik cm) je normální. Za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) se u chlapce tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci nedosahuje ani 5,2 cm.
2) Zřejmě se jednalo buď o částečnou erekci, nebo o projev nízké pružnosti závěsných vazů penisu. Zatímco u tebe jsou závěsné vazy zřejmě vysoce pružné, u bratrance je jejich pružnost podle toho, co uvádíš, naopak nízká. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.

22.02.2020

(...) Prosím o skrytí dotazu.

Normální kluk, 14 let

Milý Normální kluku,

Aby došlo k takovému poranění, musela by dotyčná část těla být vystavena velmi silnému tahu. Při pohlavním styku k tomu obvykle nedochází.
Jediným orgánem lidského těla, který s rostoucím věkem samovolně zaniká („zmizí“), je brzlík neboli thymus, což je lymfatický orgán nacházející se v hrudníku.

21.02.2020

Zdravím, ohledně mého předchozího dotazu. Je normální, když se mi pod tímto místem (...) dělají malé pupínky v barvě kůže? Nebolí nesvědí ani nic, ale jen by mě to zajímalo, děkuji.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Vše, o čem v dotazu píšeš, je v pořádku. Malé pupínky v barvě kůže, o nichž se zmiňuješ, jsou zvětšené (zduřelé) mazové žlázky, které nepředstavují žádný zdravotní problém a nevyžadují žádnou léčbu.

21.02.2020

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je normální, když si při erekci přetáhnu penis, zhruba v polovině tam mám jako kdybych tam měl gumičku, nevím jak to popsat.. Jako když by mně ta kůže, či cokoliv v obvodě o šířce na penisu ani ne 1 cm škrtila penis, protože to mám jen když si ho přetahuji. Je to těžko popsatelné, ale nebolí to nic, jen to tam mám a zajímá mě, co to je. Díky.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

To, co popisuješ, je dáno normálním tvarem žaludu. Ten je totiž v příčném směru zhruba od poloviny až dvou třetin vyhnutý směrem nahoru, a tudíž i rozšířený (viz šipku na obrázku vpravo). Proto se někdy stává, že při přetahování se předkožka „zarazí“ o tuto rozšiřující se část žaludu, což může být patrné zejména při erekci. nejedná se však o žádnou vadu. Podstatné je, že necítíš žádnou bolest. Pokud by ti přetahování předkožky při erekci činilo obtíže, můžeš si jej usnadnit nanesením menšího množství pleťového krému nebo panthenolové masti na žalud a vnitřní list předkožky.

21.02.2020

Zdravím, chci se zeptat za jak dlouho zmizí popraskané cévky na ruce po raně gumičkou? Děkuji.

Ontutam, 16 let

Milý Ontutame,

Drobná poranění tohoto druhu se zpravidla hojí jeden až dva týdny.

21.02.2020

Dobrý den, proč osoby starší 18 let nesmí používat tuto poradnu? (...)

David, 17 let

Milý Davide,

Pravidla určuje provozovatel stránek, který nese odpovědnost za veškerý publikovaný obsah, a proto záleží výhradně na něm, co na stránkách publikuje a co ne. Při stanovení věkové hranice 18-ti let vycházím z textu Úmluvy o právech dítěte. Podle tohoto dokumentu se za dítě považuje každý lidský tvor, který nedosáhl věku osmnácti let.
Pro dítě nebo dospívajícího člověka může být velmi obtížné opatřit si potřebné informace, ať už proto, že se stydí někoho osobně zeptat, nebo proto, že mu nikdo nechce požadované informace sdělit a odbývá jej obecnými frázemi či odkazy na pozdější věk. Naproti tomu plnoletý člověk může svoje právo na informace uplatnit mnohem účinněji a navíc má širší možnosti, jak si potřebné informace opatřit (například může požádat o konzultaci svého lékaře, což by za dítě mladší 18-ti let museli udělat jeho rodiče, s nimiž se však dítě mnohdy stydí o určitých věcech hovořit).
Kromě toho je na internetu k dispozici řada poraden určených dospělým, přičemž žádnému dospělému nic nebrání v tom, aby tyto poradny využil.

21.02.2020

Mám na dolní části u kraji žaludu, té širší, takové malé výrůstky tak kolem 2 milimetrů. Nelíbí se mě to, je to normální, dá se to odstranit, můžu to třeba ustřihnout nůžkama?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Zmíněné výrůstky jsou zřejmě buď zduřelé mazové žlázky, nebo tzv. papily. Nedělej s nimi nic a hlavně si NIC NESTŘÍHEJ! Mohl by sis nevratně poškodit penis, nemluvě o komplikacích při hojení poranění, které by sis způsobil.
Někteří lidé si nechávají žlázky nebo papily odstraňovat laserem, ale na jejich místě vznikají jizvičky, které jsou často mnohem nápadnější, než byly původní žlázky či papily. Spokojenost se vzhledem penisu po takovémto „kosmetickém“ zákroku tedy může být nakonec nižší, než před jeho podstoupením. Zvětšené žlázky nebo papily jsou normální a přirozenou součástí určitých částí penisu, jizvy však nikoliv.

20.02.2020

Jaký obvod penisu potřebuji, aby to holku dráždilo, neboli aby se jí to líbilo? Jinak mám obvod 10 cm.

Dan, 14 let

Milý Dane,

Pochva se dovede přizpůsobit v podstatě jakémukoliv normálnímu obvodu penisu (což neplatí o délce, neboť do délky se pochva nestahuje ani nenatahuje). Je naprosto normální, že zatímco někteří muži a chlapci mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 10,5cm. Rozdíl 0,5 mm oproti průměru je zcela zanedbatelný.
Vzhledem k tomu, že hlavním zdrojem sexuálního uspokojení ženy nebo dívky je stimulace (tj. dráždění) vnějších pohlavních orgánů (především klitorisu, malých stydkých pysků a okolí poševního vchodu), nikoliv stimulace v hloubce pochvy, nemá obvod penisu nijak zvlášť zásadní význam. Snad jen abnormálně velký obvod penisu (což by bylo přibližně nad 18 cm) by mohl při pohlavním styku působit obtíže.

20.02.2020

Dobrý večer, dnes jsme (...)

Honza, 14,5 let

Milý Honzo,

Nemohu posoudit, o jaké poranění se jedná, ale je dobře, že zítra půjdeš k lékaři. Vyšetření jistě ukáže víc.

20.02.2020

Dobrý den (...) prosím text skryjte.

Někdo 2, 15 let

Milý Někdo 2,

V tomto případě se tedy zřejmě nejedná o rupturu, ale „jen“ o drobnější poranění, které však přesto může být bolestivé. Další průběh hojení již bude záviset na tom, zda dojde či nedojde k infekci. Pokud se během následujících dnů dostaví bolesti, svědění či pálení, doporučuji navštívit lékaře.

20.02.2020

Zdravím, (...)

Filip, 18 let

Milý Filipe,

Preventivní prohlídka ve věku 19-ti let již přesahuje rámec této poradny, neboť patří ke zdravotním službám pro dospělé. O radu se tedy, prosím, obrať jinam. Toto je poradna pro děti a dospívající.

20.02.2020

Dobrý den, na bradě mám takovou tvrdou husí kůži. Napadlo mě jestli to nejsou například zarostlé vousy. Co to je? Jak to léčit? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

K zarůstání vousů dochází u mužů (či mladých chlapců), kteří mají suchou pokožku. Doporučuji tedy ošetřovat oholené části obličeje pleťovým krémem. Krém stačí nanášet jednou denně.

20.02.2020

Dobrý den, ve škole nám říkala učitelka, že poluce jsou důležitou součástí puberty. Tady jsem se myslím dočetl, že to tak není. Já poluce ještě neměl, může to být tím, že masturbuji? Můžou se objevit v budoucnu, i když budu masturbovat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Paní učitelka má poněkud zastaralé informace. Zřejmě čerpala z nějaké starší knížky, neboť dříve se s oblibou psalo, že první ejakulace se u chlapců obvykle dostavuje ve spánku. Avšak novější výzkumy sexuálního chování dětí a dospívajících (např. J. Bancroft, 2003) prokázaly, že naprostá většina dospívajících chlapců nedosahuje první ejakulace při poluci, nýbrž při masturbaci. Pouze u malého množství chlapců (přibližně u 13%) dochází k první ejakulaci během poluce, tj. ve formě samovolného výronu semene ve spánku či při probuzení. Mnozí chlapci během dospívání žádné poluce nemají, i když při masturbaci běžně dosahují ejakulace.
Jestliže u dospívajícího jedince právě dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, může se u něj poluce dostavit i v případě, že pravidelně (třeba i denně nebo vícekrát za den) vykonává masturbaci.

19.02.2020

Dobrý den, řád bych se zeptat, za jak dlouho se asi zahojí ranka po odříznutí znaménka, popř. jak za jak dlouho se vyndávají stehy (3)? Měl jsem jej kousek od levého podpaží.
2) Na jakém výškovém percentilu se nacházím s výškou 187 cm? A je při této výšce normální vážit 66,5 kg?
Děkuji za odpověď.

CO, 15 let

Milý CO,

1) Jizva po excizi znaménka se hojí tři až pět týdnů. Stehy se vytahují většinou po týdnu až deseti dnech.
2) Podle růstového grafu se nacházíš na 95. percentilu. To znamená, že tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Hodnota BMI u tebe činí 19. Netrpíš tedy nadváhou ani podváhou (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 19 až 21).

19.02.2020

Dobrý den, asi týden zpět jsem si všiml, že mám pod pravou bradavkou nějakou kuličku 0,5-1cm a když ji zmáčknu, tak to dost bolí. Nevím co to je a jestli s tím mám jít k doktorovi. Děkuji za odpověď.

Knedlík, 13 let

Milý Knedlíku,

Na základě popisu nelze určit, zda se jedná například o tukovou bulku, cystu či příznak počínající gynekomastie. Doporučuji tedy navštívit lékaře a zmínit se o bolestech, které při doteku pociťuješ.

19.02.2020

Dobrý den, bojím se že se mi holky budou smát za velikost mého penisu. Při erekci měří tak 12-13 cm normálně má tak 8-9, je to v pohodě?

Nevim, 14 let

Milý Nevíš,

Uvedené rozměry penisu odpovídají tvému věku. Délka penisu při erekci u tebe vzhledem k věku téměř odpovídá průměru (ten činí u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm), jeho délka v klidovém stavu je dokonce mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm, ty uvádíš 8 až 9 cm). Pokud se ti nějaká dívka směje, že máš penis průměrných rozměrů, zřejmě to nemá v hlavě v pořádku. Kromě toho, pokud tě dívka bude mít skutečně ráda (a asi nebudeš ukazovat svůj penis dívce, která tě ráda mít nebude), nikdy se ti kvůli jeho rozměrům nebude smát.

19.02.2020

Dobrý den, píšu opět kvůli (...) Děkuji za odpověď.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Vykonávání masturbace rozhodně nedoporučuji omezovat. Pokud tvé obtíže o nichž ses dříve zmiňoval, dosud přetrvávají, doporučuji navštívit dermatologa (kožního lékaře), případně urologa. Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař.

19.02.2020

Dobrý den potřebuji pomoc s penisem, mám v klidu 8 cm a v erekci 13 cm, potřebuji moc jak zvětšit penis.

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální a rozhodně nepotřebují „zvětšit“. Ani by to nebylo možné, protože rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje, přičemž hormonální léčba připadá v úvahu pouze u jedinců s abnormálně malým penisem (mikropenisem). Délka tvého penisu v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku průměrná, délka při erekci je sice 1 cm pod průměrem, avšak tento rozdíl je naprosto zanedbatelný. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis.

18.02.2020

Bojím se (...)

Meave, 15 let

Milý Meave,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku. Obtíže s předčasnou ejakulací lze řešit častějším vykonáváním pohlavního styku (viz též odpověď na druhou část dotazu návštěvníka Mnm ze dne 09.02.2020).

18.02.2020

Dobrý den, mám takoví problém mám srostou předkožku se žaludem a kvůli tomu i částečnou fimózu (...) Proto prosím o radu.

Karel, 15 let

Milý Karle,

Především není jisté, zda se jedná skutečně o srůst, nebo pouze o konglutinaci („slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky), protože srůsty mezi žaludem a předkožkou se zpravidla vytvářejí až jako důsledek předchozích nešetrných pokusů o oddělení „slepené“ předkožky od žaludu. Částečná fimóza není způsobena konglutinací (ani případným srůstem, pokud se ovšem skutečně jedná o srůst).
Proces oddělování předkožky od žaludu není nijak časově limitován, a proto by ses neměl nažit o její násilné uvolnění. Zúženou předkožku se nesnaž „roztahovat“ násilím. Proces přirozeného uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.
Nemusíš se obávat, že by tě někdo mohl nutit k podstoupení zákroku, při němž dochází k odstranění části těla, která se již neobnoví. Podle § 100 zákona č. 89/2012 Sb. (Občanského zákoníku) totiž nelze takovýto zákrok provést na osobě starší 14-ti let, pokud mu tato osoba vážně odporuje, a to ani v případě, že její zákonný zástupce se zákrokem souhlasí.

18.02.2020

Zdravím,
Můžou i holky mít něco jako smegma? Já vím že se tvoří pod předkožkou, ale
(...)

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Ano, nejen u chlapců, ale také u dívek se tvoří smegma, a to v záhybu nad klitorisem a v okolí malých stydkých pysků.

18.02.2020

Zdravím, čtyři dny zpátky mě začalo pobolívat v krku, další den přišlo škrábání na hrdle, které trvá již tři dny bez zlepšení (...)

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

Patrně se jedná o mírnější formu infekčního onemocnění horních cest dýchacích. Návštěva lékaře není nutná, ještě by ses v čekárně nakazil nějakou další nemocí. Raději zůstaň doma, lež a odpočívej, zajisti si dostatečný příjem tekutin a nedělej nic fyzicky náročného.

18.02.2020

Dobrý den. Mám problém se zády, nebolí mě ale už delší dobu mám bedra vepředu, zda byste mi neporadili nějaké cviky na narovnání beder. Děkuji.

Dejvis, 14 let

Milý Dejvisi,

Zřejmě se jedná o důsledek vadného držení těla. Správné držení těla můžeš nacvičovat před zrcadlem. Není však vyloučeno, že trpíš vadou páteře (v úvahu připadá například hyperlordóza, tedy výrazné prohnutí páteře směrem dopředu). V dotazu uvádíš, že nepociťuješ bolesti. Pokud by se nějaké bolesti přece jen dostavily, doporučuji navštívit ortopedii.

17.02.2020

Dobrý den, můj penis má při ztopoření jen 12 cm. Vyroste ještě? Děkuji.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Uvedená délka penisu je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru představuje pouze 1 cm, což je rozdíl prakticky zanedbatelný (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm). Růst rozměrů penisu probíhá u naprosté většiny chlapců do věku 18-ti let, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že během následujících čtyř let u tebe ještě dojde k jeho růstu.

16.02.2020

Dobrý den, poslední dobou se strašně moc potím. Sedím na místě nic nedělám a mám obrovské koláče kolem podpaží. Je to normální? Je možné že můj pot nejde cítit? Když si k němu čichnu nic necítím.

Marek, 14 let

Milý Marku,

Nadměrné pocení (neboli hyperhidróza) může být způsobeno buď hormonálními změnami v období dospívání, stresem a psychickým napětím, nebo onemocněním či poruchou funkce endokrinních žláz, které však lze potvrdit pouze endokrinologickým vyšetřením. Zvýšené pocení nemusí být vyvoláno zvýšenou pohybovou aktivitou či fyzickou námahou.
Pokud jde o charakteristický pach potu, ten je spojen pouze s pocením na určitých částech těla, k nimž patří podpažní jamky, ušní kanálky, okolí pohlavních orgánů a okolí prsních bradavek. Naproti tomu pot z ostatních částí těla se zpravidla žádným charakteristickým pachem nevyznačuje.
Při zvýšeném pocení je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin, jinak hrozí dehydratace organismu.

16.02.2020

Dobrý den, jaká je průměrná délka masturbace u čtrnáctiletého kluka?

Tupalulu, 14 let

Milý Tupalulu,

Není mi známo, že by byl někdy uskutečněn vědecký výzkum zaměřený na stanovení průměrné doby trvání masturbace u dospívajících jedinců. Dosavadní výzkumy týkající se doby potřebné k dosažení orgasmu se věnují pouze době trvání pohlavního styku, a to pouze u dospělých lidí, případně u osob starších 15-ti let (např. Weiss a Zvěřina, 2009). Požadované údaje tedy nemám k dispozici.
Lze vycházet z předpokladu, že doba potřebná pro dosažení orgasmu při vykonávání masturbace bývá zpravidla kratší, než doba potřebná k jeho dosažení při pohlavním styku (s výjimkou případů předčasné ejakulace, což je ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože). Pro masturbaci však není stanoven žádný časový limit. Záleží na individuálních vlastnostech každého jedince, na stavu jeho hormonální hladiny a na řadě vnějších okolností (místo, čas), jak dlouhou dobu potřebuje k dosažení orgasmu. Za normální lze považovat již několik vteřin, stejně jako několik minut či desítek minut.

15.02.2020

Dobrý den, může veganství zastavit růst?

RK, 10 let

Milý RK,

Zastavit sice přímo ne, avšak většina alternativních způsobů výživy (vegetariánství, veganství) není pro děti a dospívající zcela vhodná. Vyloučení veškerých potravin živočišného původu z jídelníčku je totiž spojeno s rizikem nedostatku živočišných bílkovin. Nedostatečný je rovněž příjem vápníku, železa a některých vitaminů (zejména B12).
Alternativní způsoby výživy jsou navíc spojeny se zvýšenou konzumací vlákniny, která je sice důležitá pro správnou činnost trávicí soustavy, avšak její nadměrný příjem znesnadňuje využití některých minerálních látek, zejména vápníku a železa, které ve stravě již tak chybí.
Dospívajícím jedincům bych tedy v případě zájmu o alternativní způsoby výživy doporučoval spíše jen mírnější formy vegetariánství, k nimž patří například tzv. semivegetariánství (vylučuje ze stravy pouze uzeniny a červené maso), laktoovovegetariánství (vylučuje maso, ale umožňuje konzumaci mléka a vajec) nebo pescovegetariánství (umožňuje konzumaci ryb a mořských živočichů).

15.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se při vyvrcholení má zatnout nějaký sval, třeba na penisu. Ještě jsem nikdy nevyronil sperma a bojím se, že to není normální když mi bude 15. Vyvrcholení mám a nejlepší když je penis uvolněný, ale nevím jestli nemám něco při ejakulaci dělat.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

K prvnímu výronu semene dochází mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku. Jestliže se u tebe ejakulace dosud nedostavila, může to znamenat, že se v tvém těle dosud nezačal tvořit ejakulát, případně se u tebe dosud nerozvinul ejakulační reflex. Pro dosažení ejakulace není třeba zatínat žádné svaly. Pokud je co ejakulovat a ejakulační reflex je již vyvinut, dostaví se ejakulace při dosažení orgasmu nebo hned po něm.
Prozatím se nemusíš nijak znepokojovat tím, že u tebe k ejakulaci dosud nedošlo. Pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Součástí tohoto vyšetření je posouzení dosaženého stupně vývoje pohlavních znaků a odběr krve za účelem stanovení hladiny pohlavních hormonů.

15.02.2020

Dobrý den, mám na žaludu nějakou bílou "sponu" zespoda.

Typek, 14 let

Milý Typku,

Jedná se o uzdičku neboli frenulum, která tvoří naprosto normální součást penisu (viz obrázek níže).

frenulum (uzdička) na spodní straně penisu

15.02.2020

Dobrý den, je normální, když moje 11 letá sestra měla v 5 letech 105,5 cm, v 7 letech 120 cm, v 9 letech 130 cm, teď v 11 letech 147,5 cm? Menarché ještě neměla.
Já jsem měl v 5 letech 115 cm, v 7 letech 125,5 cm, v 9 letech 136,5 cm, v 11 letech 146,5 cm, ve 13 letech 162 cm, v 15 letech 172 cm a teď v 17 letech mám 174 cm.
Roste moje sestra normálně? Co bych měl dělat, kdyby menarché v nejbližší době dostala? Jaký může být důvod toho, že teď během posledních dvou let nějak více vyrostla? Může mě i přerůst?

David, 17 let

Milý Davide,

Všechny uvedené údaje o tělesné výšce tvojí sestry jsou normální. Tvoje tělesná výška ve věku sedmi let se nacházela 0,5 cm nad horní hranicí normy, avšak poté došlo k jejímu „srovnání“ na normální úroveň.
Růst postavy a jeho časový průběh vykazuje jednak mezipohlavní, jednak individuální odlišnosti. Nelze jednoduše srovnávat tělesnou výšku chlapců a dívek téhož věku, protože průměrné hodnoty i rozsah normálních hodnot se pro jednotlivá pohlaví liší. Také individuální tempo růstu každého jedince může vykazovat odchylky od průměru pro celou populaci, aniž by se však muselo nutně jednat o projev poruchy růstu.
Pokud se u tvé sestry v nejbližší době (nebo kdykoliv později) dostaví menarché, neměl bys dělat nic. Je to její osobní záležitost, nikoliv tvoje.
Pokud jde o průběh tělesného růstu, u dívek se růstový skok dostavuje dříve, než je obvyklé u chlapců. Opět platí, že tělesnou výšku příslušníků různých pohlaví a její vývoj v čase nelze jednoduše srovnávat.
Možnost, že tě sestra „přeroste“, sice nelze zcela vyloučit, avšak pravděpodobnost, že k tomu dojde, je velmi nízká. I kdyby však tato varianta nakonec přece jen nastala, zcela jistě k ní nedojde během nejbližších dvou až tří let.

15.02.2020

Dobrý den,
Nad penisem mám červeno-oranžovo-žluté především kulaté fleky, které občas svědí. Nemáte tušení o co by se mohlo jednat? Není to projev nějaké nemoci?

Čávo, 17 let

Milý Čávo,

Pokud si holíš ochlupení, může se jednat o zánětlivou reakci v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Jestliže se neholíš, připadají v úvahu například opruzeniny. Doporučuji věnovat více pozornosti hygieně a nosit dostatečně prodyšné spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny. Pokud obtíže trvají dlouhodobě nebo se stupňují (zhoršují), tak navštívit kožního lékaře.

14.02.2020

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na 15 lete prohlídce jsem měřil 176 cm včera jsem se měřil a je možný abych za rok a půl vyrostl o 5cm? Měřil jsem 181cm. Je to normální?

Michal, 16 let

Milý Michale,

Normální hodnoty tělesné výšky se u chlapců ve věku 16-ti let pohybují v rozmezí 164 až 192 cm. Tvoje tělesná výška je tedy normální. Stejně tak je normální, že dospívající jedinec vyroste o několik centimetrů za rok.

14.02.2020

Dobrý den, (...)

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka X1X2X3X4X5 ze dne 12.02.2020 (viz níže na této stránce).

13.02.2020

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť ako prestať masturbovať?

Toby, 16 let

Milý Toby,

Nijak. Masturbace je přirozená a zdraví prospěšná činnost, jejíž omezování by mohlo ohrozit tvoje duševní i tělesné zdraví. Nemohu ti radit něco, co by ti mohlo ublížit.

13.02.2020

(...) prosím skrýt, děkuji.

Otazník, 13 let

Milý Otazníku,

Možné to je. Relativní zmenšení penisu může být způsobeno například nárůstem objemu tukové tkáně v oblasti podbřišku. Tím by došlo k částečnému zanoření penisu, tedy ke skrytí jeho části pod vrstvou tělesného tuku.

13.02.2020

Dobrý den, na předkožce to mám červené a pálí mi to. Nevíte co by to mohlo být, popřípadě čím to léčit děkuji za odpověď.

Lolman, 13 let

Milý Lolmane,

Patrně se jedná o drobné vnější poranění (například oděrku), které sis mohl způsobit, aniž by sis to musel uvědomovat. Doporučuji poraněné místo šetrně udržovat v čistotě, případně jej ošetřovat panthenolovou mastí, kterou lze zakoupit v lékárně.

13.02.2020

Začaly mi růst první chlupy kolem kořene penisu v 10,5 letech. Je to normální? Děkuji.

Kobra-11, 11 let

Milý Kobro-11,

U chlapců se pubické ochlupení začíná vyvíjet ve věku 10 až 14 let. Záleží nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na dědičných dispozicích, zda se ochlupení začne vyvíjet dříve nebo později. Za předčasný se považuje vývoj ochlupení před devátým rokem věku (u chlapců), naopak za opožděný po patnáctém roku věku.

13.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, na pravé noze se mi objevilo 7 malých teček o velikosti asi 1,3 mm. Tečky se neobjevili všechny na jednou. Ale postupně. Nevíte co to může být? Mám je asi týden a nesvědí ani nebolí.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Podle popisu by se mohlo jednat například o drobná zánětlivá ložiska v místech, kde došlo k ucpání mazových žlázek. Tyto obtíže jsou však zpravidla doprovázeny svěděním, které v dotazu vylučuješ. Doporučuji tedy navštívit kožního (nebo alespoň) lékaře, který může na základě prohlídky určit, o jaké útvary se jedná.

13.02.2020

Dobrý den, Co se bere jako dětská pornografie? Počítá se i nahá fotka?

TomasCZ, 13 let

Milý TomasiCZ,

Zákon sice pornografii výslovně nedefinuje, avšak obecně se za pornografické považuje dílo erotického obsahu, nikoliv prosté zobrazení nahého lidského těla. Pokud by samotné zobrazení nahé osoby mladší osmnácti let bylo považováno za dětskou pornografii, musela by být zavřena Národní galerie nebo Národní divadlo v Praze, jehož opona je vyzdobena mimo jiné i nahými dětskými postavičkami.
Pokud však máš v úmyslu někomu posílat nebo s někým sdílet fotografii, na které jsi nahý, měl by sis to raději rozmyslet. Nikdy nevíš, jak dotyčná osoba (například kamarád nebo spolužačka) s fotografií naloží a zda ji někde nezveřejní nebo neukáže tvým rodičům. V žádném případě bych nedoporučoval posílat někomu fotografii, na které by bylo možné poznat, že se jedná o tebe.

13.02.2020

Zdravím, je mi 16 let a mám jen 12 cm penis, je to normální? Vyroste ještě? Bojím se, že to holkám stačit nebude a že se budou smát.

Torpédo, 16 let

Milý Torpédo,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Zcela určitě se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
K uskutečnění pohlavního styku a jiných sexuálních aktivit je uvedená délka plně dostačující. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, nikdy se ti kvůli rozměrům penisu smát nebude, i kdyby byly ještě o polovinu menší.

12.02.2020

Dobrý den, měl bych ještě jeden dotaz. Jsem celkem vysoký a hubený, a zajímalo by mě, kdy mi začnou růst svaly a ramena? kdy by byla ta nejideálnější doba abych začal cvičit?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

K růstu a mohutnění svalstva dochází u dospívajících chlapců v důsledku hormonální činnosti, avšak nelze předem určit věk, v němž hladina pohlavních hormonů dosáhne úrovně potřebné k rozvoji toho či onoho tělesného znaku, protože hormonální přestavba dospívajícího organismu probíhá individuálním tempem.
Pokud jde o cvičení, tím lze dosáhnout pouze posílení svalů (tj. jejich zpevnění a ztvrdnutí), nikoliv jejich růstu. Růst svalové tkáně lze podpořit konzumací mléčných výrobků, například tvarohu.

12.02.2020

Dobrý den, mám ještě jednu otázku, přijde mi že můj ejakulát málo stříká, vždy jen tak jemně vyteče z penisu a to je vše, myslíte že je to v pohodě a dalo by se s tím případně něco dělat?

X1X2X3X4X5, 13 let

Milý X1X2X3X4X5,

Vzhledem k tvému věku je naprosto normální, že prudkost výronu semene není nijak zvlášť vysoká. U naprosté většiny dospívajících chlapců ejakulát "jen" vytéká. Prudkost ejakulace je totiž dána silou a intenzitou stahování svalů v oblasti malé pánve, které jsou u dospívajících chlapců většinou ještě relativně slabé a málo vyvinuté.

12.02.2020

Vždy, když mám něco (...)

Velký špatný, 15 let

Milý Velký špatný,

Obtíže, které popisuješ, jsou již natolik závažné, že bys měl v zájmu ochrany svého duševního zdraví vyhledat pomoc psychiatra, nebo alespoň navštívit psychologa.

12.02.2020

Chtěl bych se zeptat (...) dotaz zamazat prosím.
A ještě bych se chtěl zeptat, proč vždy když domasturbuju, tak ještě pak vyteče zbytek ejakulátu.

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

1) Postup při holení ochlupení je popsán na stránce „Jak se oholit“. Svědění a podobné nepříjemné pocity jsou způsobeny zarůstáním dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Tomu lze zabránit ošetřováním oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Krém se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.
2) Mužská močová trubice je relativně dlouhá (u dospělého muže měří její úsek od prostaty k ústí přibližně 17 – 20 cm, u dospívajícího chlapce tvého věku je jen o něco málo kratší) a navíc dvakrát zahnutá (nejprve směrem vzhůru a poté směrem dolů). Z tohoto důvodu je celkem normální, že při ejakulaci nedojde k vypuzení veškerého ejakulátu, který se shromáždil v prostatě, nýbrž menší část jeho objemu zůstane po určitou dobu (zpravidla několik minut) ve vývodných cestách močových, odkud je vytlačena až následným stahováním svalstva obklopujícího močovou trubici a procházejícího jejími stěnami. Obdobným způsobem může docházet i k dodatečnému uvolňování jedné či několika málo kapek moči s určitým časovým po vymočení.

12.02.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, mám malý penis asi 2cm, když jsem si měřil v klidu
(...) vyroste mi ještě nebo můžu být nemocný?

Limo, 10 let

Milý Limo,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru tvoří pouze 1 cm. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 10 až 11 let činí 3 až 5 cm. Rozhodně se nejedná o žádnou vadu či poruchu.
Penis začíná výrazněji růst většinou ve věku okolo 12-ti let a jeho růst pokračuje nejčastěji do věku 18-ti let.

12.02.2020

Zdravím. Na zádech v oblasti ramen a krku mám spoustu akné, které jsou plné toho hnisu. Nechci to vymačkávat, když se o to pokouším, tak to bolí... Mám vyhledat lékaře? Vůbec se mi to, co mam na zádech nelíbí. A jak by podle Vás probíhala případná léčba? Děkuji předem.

MS, 17 let

Milý MS,

Závažnější formy akné se léčí pomocí léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy. V nejzávažnějších případech se podává isoretinol. Uvedené léky se vydávají na lékařský předpis, a proto je třeba nejprve navštívit kožního lékaře.

12.02.2020

Mám 13ti centimetrový penis, je to normální?

Já, 13 let

Milý Ty,

Pokud máš na mysli délku penisu při erekci, tak ano. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm).

12.02.2020

(...) Prosím o zobrazení pouze odpovědi.

Kamil, 16 let

Milý Kamile,

Úmrtí blízké osoby vždy představuje velkou psychickou zátěž. Zřejmě ti bude nějakou dobu trvat, než vůbec zpracuješ a přijmeš skutečnost, že dotyčná osoba již mezi námi není. Důležité je, aby sis na ni uchoval hezkou vzpomínku. Vzpomínej na hezké věci, které jste spolu prožili. Ani ona sama by jistě nechtěla, aby ses kvůli jejímu odchodu trápil. Jsi mladý člověk, který má větší část života před sebou. Mysli raději na život, než na smrt.

11.02.2020

Dobrý den, bojím se, že mám (...) Jsem z toho celý špatný a nevím si s tím rady. Předem děkuji za odpověď.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

V tomto případě se zřejmě nejedná o dysfunkci, nýbrž o důsledek určitého psychického napětí, které je v popsané situaci celkem pochopitelné. Aby se jednalo o dysfunkci, musely by tyto obtíže být dlouhodobé a stálé.

10.02.2020

Dobrý den, mám nadměrný počet beďarů v obličejové části, kámoši je nemají vůbec a ani nikdo v rodině. Nevíte proč tomu tak je? Každý den jsi myju obličej.

Petr, 13let

Milý Petře,

Zvýšený výskyt akné je dán kombinací individuálních vlastností pokožky a hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. U dospívajících jedinců dochází mimo jiné ke zvýšení produkce kožního mazu, což vede i ke zvýšené tvorbě akné, zejména u osob s mastnou pletí. Při současném výskytu více než dvaceti pupínků v obličeji doporučuji navštívit kožního lékaře.

10.02.2020

Dobrý den (...) Prosím zobrazit pouze odpověď. Děkuji.

Anonym, 14,5 let

Milý Anonyme,

Jedná se o relativní zúžení předkožky, které se v tvém věku vyskytuje ještě poměrně často (zhruba u 15% dospívajících). Na horní straně penisu je za žaludem zřetelně viditelná dorzální žíla, která tvoří normální součást cévního systému penisu. Na tvém penisu tedy není nic abnormálního, pouze bych doporučoval věnovat více pozornosti jeho hygieně.

10.02.2020

Dobrý den (...)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Je smutné, když člověk musí opustit místo, kde je doma a kde má přátele. Vzdálenost 3 km však není nepřekonatelná. Je jistě správné, že se ve volném čase věnuješ učení, ale svoje kamarády bys měl alespoň občas navštívit. Nejlépe uděláš, když se některé z nich (ty nejbližší) pokusíš opět oslovit. Například se jich můžeš zeptat, jestli budou mít o víkendu čas.

10.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se na něco zeptat. Občas se mi loupe kůže ze žaludu, je to normální? Děkuji za odpověď.

Kulíšek, 13 let

Milý Kulíšku,

Z každé části těla se odlučují staré a odumřelé buňky, aby udělaly místo novým. Na žaludu bývá toto odlučování nápadnější, protože na rozdíl od jiných částí těla není vystaven působení různých mechanických vlivů (např. otírání o oblečení nebo spodní prádlo). Pouze v případě, že bys pociťoval bolest a podobné nepříjemné pocity (pálení, svědění), by se mohlo jednat o projev některého z kožních onemocnění. V takovém případě lze žalud ošetřit například mastí bepanthen, kterou lze zakoupit v lékárně.

10.02.2020

Dobrý den, minulý týden (...)

Arthurius, 16 let

Milý Arthurie,

Nedostatečný příjem tekutin může být jednou z příčin tvých obtíží, avšak vyloučit nelze ani bakteriální infekční onemocnění. Doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin (raději více než méně), věnovat dostatek času odpočinku a spánku a vyhýbat se fyzicky náročným aktivitám, dokud obtíže neustoupí.

10.02.2020

Je legální posílat někomu nahé fotky když je mi pod 18 let?

Stesky, 17 let

Milý Stesky,

Samotné zobrazení nahého lidského těla není protizákonné, pokud se nejedná přímo o pornografii. Za pornografii lze považovat zobrazení sexuálních aktivit nebo jiné zobrazení s erotickým obsahem. Pokud však máš na mysli svoje fotografie (zejména takové, z nichž lze poznat, že na snímku jsi ty), s jejich posíláním druhým osobám bys měl být velmi opatrný, protože nikdy nevíš, jakým způsobem s nimi dotyčná osoba naloží (zda je například neukáže tvým kamarádům, spolužákům a podobně, což by pro tebe jistě nebylo příjemné).

10.02.2020

Dobrý den, kdy začíná puberta?

RK, 10 let

Milý RK,

U většiny chlapců puberta začíná ve věku 9 až 13 let. Projevem nastupující puberty je první výraznější zvětšení objemu varlat. Během prvního roku dospívání se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek.

10.02.2020

Dobrý den,
Mam menší problém
(...) Děkuji.

8, 15 let

Milý 8,

Mírnější formy varikokély nevyžadují léčbu. Pokud se pravidelně dostavují bolesti, návštěvu lékaře bych doporučoval. Avšak chirurgická léčba nemusí být nutná, mírnější případy lze léčit pomocí léků ze skupiny venofarmak (tj. léků na onemocnění žil). Kromě toho doporučuji užívat vitamin E ve formě kapslí, který lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji.

09.02.2020

Dobrý den (...)

X1X2X3X4X5, 13 let

Milý X1X2X3X4X5,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat a přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace.
Erekce se může dostavit kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv zřejmého podnětu. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Nástupu erekce nelze nijak zabránit, avšak ve svém věku se za ní nemusíš stydět, protože u dospívajících chlapců je častá a přetrvávající erekce naprosto normálním projevem změn, k nimž v jejich těle právě dochází.

09.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je normální masturbovat 2 krát denně?

Richard, 14 let

Milý Richarde,

V tvém věku ano. Častější vykonávání masturbace je reakcí na zvyšování hladiny pohlavních hormonů v období dospívání, v jehož důsledku narůstá i sexuální potřeba. Vykonávání masturbace je nejpřirozenější, nejdostupnější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat.

09.02.2020

Můžu se zeptat, kdy mazové žlázky zmizí?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Mazové žlázky nezmizí, protože jsou nedílnou součástí kůže. S rostoucím věkem se jen poněkud zmenší.

09.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak si mužů zvětšit penis a taky se chci zeptat jestli rostou nějak bradavky, mám je ještě malé.

Pupík, 15 let

Milý Pupíku,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak rozměry penisu zvětšit. U naprosté většiny mužů a chlapců to však ani není nutné, protože rozhodně není pravdou, že by větší penis byl nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“. Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.
Pokud jde o rozměry prsních bradavek, ty jsou u tebe normální. Problém by naopak nastal v případě, že by se bradavky chorobně zvětšily. Tento stav se nazývá gynekomastie, a pokud u dospívajícího chlapce přetrvává déle než dva roky, vyžaduje léčbu.

09.02.2020

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je normální, že mi rostou chlupy v podpaží a jestli je v pořádku si je holit.

Hopsálek, 12 let

Milý Hopsálku,

U většiny chlapců sice začíná růst ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) až ve věku okolo 13 – 14 let, avšak rozdíl jednoho nebo dvou let ve vývoji určitého tělesného znaku je naprosto normální. Růst ochlupení v podpaží ve věku 12-ti let tedy není předčasný.
Holit se můžeš, pokud chceš. Je pravdou, že holení ochlupení v podpaží přispívá k omezení tělesného pachu, protože ten vzniká především rozkladem zaschlého potu, který ulpívá na axilárním ochlupení. Při holení však postupuj opatrně a pro jistotu si nejprve přečti stránku „Jak se oholit“.

09.02.2020

Dobrý den,
1.Mám hrozně dlouhé a poměrně husté chlupy na nohou. nelíbí se mi to a chtěl bych to nějak “zredukovat”. Ale nohy si holit nechci.
2. S bývalou partnerkou jsme
(...) jsou na to nějaké cviky, nebo cokoliv jiného? Děkuji za odpověď.

Mnm, 15 let

Milý Mnm,

1) Rozsah, délka a hustota ochlupení jsou dány genetickými dispozicemi. Zatímco někteří chlapci mají již v období dospívání poměrně rozvinuté tělesné ochlupení, u jiných je ochlupení i po dosažení dospělosti poměrně řídké, krátké či málo rozšířené. Pokud chceš, aby chloupky na nohou byly méně nápadné, můžeš si je zkusit odbarvit pomocí odbarvovače na vlasy, který lze zakoupit v drogerii. Pokud nemáš vyloženě tmavou pleť, budou chloupky po odbarvení méně nápadné (na tmavé pleti by však odbarvené chloupky naopak nápadně „svítily“).
2) Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Předčasné ejakulaci lze předejít vyšší frekvencí (tj. častějším vykonáváním) pohlavního styku. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk minimálně třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát nižší než u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často.

09.02.2020

Dobrý den, chci se zeptat, před 3 dny se mi na žaludu objevily malé červené pupínky, ale je jich pár i pod. Sex jsem ještě neměl. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Neznám množství, velikost a přesné umístění teček, o nichž se zmiňuješ, a tudíž nemohu posoudit, o jaké projevy se jedná. Jestliže jsi neměl sexuální kontakt, připadá v úvahu buď podráždění povrchu zmíněných částí penisu a následná zánětlivá reakce, nebo některá z relativně „neškodných“ kožních vyrážek. Doporučuji zmíněné části penisu pravidelně sledovat a v případě, že by došlo ke zvětšování teček či skvrnek, případně by se dostavila bolest či svědění, navštívit kožního lékaře.

09.02.2020

(...) fotku a dotaz skrýt.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, jejichž výskyt je naprosto normální. Mazové žlázky se zvětšují v důsledku hormonálních změn, jimiž prochází dospívající organismus. Nejedná se o žádný zdravotní problém.

08.02.2020

Dobrý den, již vím, že penis je v těle upevněn vazy a každý z nich je jiný, rád bych se zeptal jestli právě tento jev způsobuje, že při erekci se mi penis položí na jeho pravou stranu (dalo by se říci, že se otočí a do této strany je volnější) a potom se zvedne a srovná, jen má tendenci se otočit na jeho pravý bok. Děkuji za odpověď.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se jedná o projev nestejné délky závěsných vazů penisu po levé a pravé straně. na lidském těle, stejně jako v celé přírodě, se naprosto dokonalá symetrie prakticky nevyskytuje. To, co v dotazu popisuješ, je však poměrně drobná a neškodná asymetrie, která tě zřejmě nebude žádným způsobem omezovat ve vykonávání běžných činností, v tomto případě sexuálních aktivit.

08.02.2020

Dobrý den, už od rána mě bolí oči a jsem nevyspalý, i když jsem naspal 8 h tak mi přijde, že mi chce spát a jsem trochu unavený. Před třemi dny foukal docela silný vítr tak jestli to nemůže být taky z toho a nebo taky z počítače. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Popisované obtíže zřejmě nesouvisí s nedostatkem spánku, nýbrž s počínajícím infekčním onemocněním. Doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin, odpočívat, vyhýbat se fyzicky namáhavým aktivitám a alespoň částečně omezit sledování displejů a monitorů všeho druhu.

07.02.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální (...) ?

Prostě panic, 16 let

Milý Prostě panici,

To, o čem se zmiňuješ, sice není k ničemu dobré, avšak ani škodlivé.

07.02.2020

Dobrý den, mohl bych se zeptat
1. Může být v něčem výhoda masturbovat nahý?
2. Když už jsem ejakuloval tak mi penis stále stojí, je to normální?
3. Jenom pod pravou bradavkou mám takovou tvrdou oblast nebo bulku, veliká asi 2 cm která občas svědí, předpokládám že to je gynekomastie ale mám s tím jít k doktorce?

Chlapec, 14 let

Milý Chlapče,

1) Svým způsobem ano. Například se ti nemůže stát, že by sis potřísnil oblečení nebo spodní prádlo ejakulátem (i když ejakulát oblečení nijak nepoškodí, jen je třeba se převléci). Někteří lidé vykonávají masturbaci svlečení, protože je to pro ně pohodlnější (ostatně ze stejného důvodu se lidé svlékají i při párových sexuálních aktivitách). Na druhou stranu je možné, že pokud tě někdo při vykonávání masturbace vyruší, může se pozastavovat nad tím, že nejsi oblečený.
2) K dočasnému ochabnutí erekce po dosažení orgasmu a ejakulace dochází v důsledku působení hormonu prolaktinu. Avšak u některých dospívajících chlapců, kteří právě procházejí obdobím prudkého nárůstu hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi, nestačí uvolněné množství prolaktinu k tomu, aby vyvolalo ochabnutí erekce. Kvůli tomu, že po dosažení ejakulace nedochází k odeznění erekce, se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Nejedná se o žádnou poruchu.
3) Doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost. Může se jednat buď o projev gynekomastie, nebo o tukovou bulku.

07.02.2020

Dobrý den, může se mi něco stát, když masturbuji každý den?

Kryst, 13 let

Milý Kryste,

Každodenní vykonávání masturbace není v období dospívání nijak neobvyklé a rozhodně se ti kvůli němu nemůže "něco stát". Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost. Při jejím vykonávání totiž dochází k uvolňování psychického napětí (neboli tenze), což má příznivý vliv na duševní zdraví jedince. Vykonávání masturbace rovněž přispívá k důkladnějšímu prokrvení tkání pohlavních orgánů, a tedy i k jejich důkladnějšímu zásobení kyslíkem, což přispívá k jejich zdravému vývoji. Kromě toho u dospívajících chlapců a mladých mužů pravidelná masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění prostaty v pozdějším věku. je prokázáno, že u mužů, kteří během dospívání a v mládí masturbovali alespoň pětkrát týdně nebo častěji, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbaci vykonávali méně často (Giles, G. a kol.: Sexual factors and prostate cancer. In: British Journal of Urology, r. 92, s. 211–216. 2003). Tím, že masturbaci vykonáváš pravidelně, tedy vlastně svým způsobem pečuješ o své zdraví.

07.02.2020

Dobrý deň (...)

Nič, 14 let

Milý Niči,

Nemohu posoudit, zda se zmíněná „čárka“ vytvořila v důsledku poranění či nikoliv. Pokud ano, mohlo by se jednat o důsledek předchozího drobného poranění podkožního vaziva, tedy o jakousi obdobu strií, které se u některých jedinců vytvářejí například na břiše nebo na stehnech. Tento stav nevyžaduje žádnou léčbu.

06.02.2020

Zdravím, je možné mít (...)

Stesky, 17 let

Milý Stesky,

Pohlavního zneužití se dopouští nejen ten, kdo s osobou mladší 15-ti let vykoná pohlavní styk, ale i ten, kdo s ní vykoná jiné sexuální aktivity, tedy včetně nekoitálních.

06.02.2020

Zdravím, dnes večer se mi odloupl kus zubu (přesněji dolní šestka, úsek mezi sedmičkou lehce zleva). Zajímá mě zda šlo o kaz nebo jaká je příčina odloupnutí. Popř. co mám dělat a čemu se vyhnout před tím, než půjdu k zubaři. Je možné, že bych tam mohl chytit nějakou infekci? A je ošetření nějak bolestivé nebo srovnatelné s normálním vrtáním běžného zubního kazu?

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

U dospívajících a mladých lidí dochází k odlomení části zubu většinou jen z důvodu mechanického poškození. Mezi poškozením a odlomením části zubu však může uplynout různě dlouhá doba, a tak je možné, že jsi takovéto poškození zubu ani nezaznamenal a teprve po odloupnutí jeho části sis uvědomil, že se něco děje.
Drobné poškození zubu nemusí být důvodem k lékařskému ošetření, pokud zub zůstává kompaktní a nedošlo k zasažení jeho hlubších „vrstev“ (dřeňové dutiny). většina stomatologických zákroků není bolestivá, protože se v dnešní době vykonává při lokálním znecitlivění. Pokud bys měl obavy ze silné bolesti, můžeš požádat o celkovou anestezii nebo o tzv. analgosedaci (pojem ti jistě rád vysvětlí zubní lékař, pokud tento druh znecitlivění používá).

06.02.2020

Dobrý den (...) Prosím o skrytí dotazu.

Inkognito, 17 let

Milý Inkognito,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví výrazně podprůměrná. U chlapců ve věku 17 let se normální hodnoty tělesné výšky pohybují v rozmezí 166 až 193 cm. Tvoje očekávaná cílová tělesná výška podle dosažené výšky obou rodičů činí 177 ± cm. Teoreticky vzato bys tedy měl v době ukončení růstu dosáhnout výšky alespoň 167 cm. Pravděpodobnost dosažení očekávané cílové tělesné výšky se pohybuje okolo 95%. Samozřejmě ti nikdo nemůže zaručit, že právě ty nebudeš mezi oněmi pěti procenty jedinců, kteří očekávané tělesné výšky v dospělosti nedosáhnou. Nicméně to nelze předem odhadnout, protože růst postavy probíhá u většiny chlapců až do věku 18 let.

06.02.2020

Dobrý den (...) Otázku skrýt, děkuji.

Mit, 15 let

Milý Mite,

S největší pravděpodobností se jedná o mykotické onemocnění, k jehož rozšíření došlo v místech, kde je pokožka podrážděna vzájemným třením dvou k sobě přiléhajících částí těla. Postižená místa můžeš ošetřovat mastí clotrimazol nebo canesten (obě jsou volně prodejné, to znamená, že v lékárně je lze zakoupit i bez lékařského předpisu). Pokud však obtíže neustoupí ani po osmi až deseti dnech pravidelného ošetřování, doporučoval bych navštívit kožního lékaře (dermatologa).

05.02.2020

Dobrý den, když si stáhnu předkožku tak mi nezůstane za žaludem (ani při erekci ani v klidu). Co mám dělat aby tam zůstala? Je to problém? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se o žádný problém nejedná. Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do své původní pozice na žaludu. U některých chlapců k tomu dochází dříve, u jiných později. To závisí na pružnosti kožního pokryvu penisu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu, na pružnosti závěsných vazů penisu a na dalších vrozených dispozicích.

05.02.2020

1) Zdravím, (...) Děkuji za odpověď.

Anony, 17 let

Milý Anony,

1) Příčinou je podráždění nervů v oblasti malé pánve.
2) Tyto projevy jsou vyvolány hormonálně a nelze je nijak ovlivnit.

05.02.2020

Zdravím,
1. Chcel by som sa opýtať že či keď som dnes prvý krát masturboval, je na tom niečo špeciálne čo by som mal spraviť?
2. Môj asi ejakulát mal takú priesvitnú len z časti bielu farbu je to v poriadku?
Ďakujem za odpoveď.

Sympaťák, 12 let

Milý Sympaťáku,

1) Masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, na které není vůbec nic špatného, pokud je vykonávána v soukromí. Masturbaci vykonává většina dětí obou pohlaví (přibližně dvě třetiny) již před pubertou. V období dospívání ji vykonávají téměř všichni.
2) Sperma (ejakulát) je zpočátku čiré, bez typického bělavého zbarvení. U mladších chlapců je totiž až z 99% tvořeno vodou. S tím, jak postupně narůstá podíl bílkovin na objemu ejakulátu, získává tato tělesná tekutina bělavé zbarvení.

05.02.2020

Nevíte, co to je za pupínky? Děkuji.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba se kvůli nim nijak znepokojovat. Ke zvětšování mazových žlázek dochází v důsledku hormonálních změn, jimiž prochází dospívající organismus.

05.02.2020

Dobrý den (...) prosím skrýt.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Riziko přenosu infekčních onemocnění při sexuálních aktivitách nelze nikdy zcela vyloučit, avšak pokud jsou oba partneři zcela zdraví, není co přenášet. Nicméně nikdo o sobě nemůže vědět, zda je zcela zdravý.

05.02.2020

Může masturbace zvětšit penis?

Luisiano, 12 let

Milý Luisiano,

Zvětšit přímo ne, ale její vykonávání přispívá k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání penisu, což je důležité pro správné fungování tohoto orgánu.

04.02.2020

Bolí mě v podkolení jamce a bolí to hlavně při vycházení schodů, ale i při normální chůzi. Co by to mohlo být? Mám si to obvázat obvazem?

ABC, 14 let

Milý ABC,

Bolest může být způsobena například nadměrným zatěžováním končetiny. Doporučuji zajistit si klid a vyhýbat se náročnějším fyzickým výkonům.

04.02.2020

Je v pořádku když masturbuju 3-5 denně? Dnes (...)

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

V období dospívání je i takto vysoká frekvence vykonávání masturbace normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy dochází k prudkému zvyšování hladiny pohlavních hormonů v krvi. V důsledku stoupající hladiny pohlavních hormonů dochází i k nárůstu sexuální potřeby. Častější vykonávání masturbace představuje normální a přirozenou reakci na toto zesílení sexuální potřeby, k němuž dochází v důsledku běžných hormonálních změn, jimiž organismus dospívajícího jedince prochází.
Pokud jde o ejakulát, ten není sám o sobě nijak „škodlivý“ či zdravotně závadný, pokud nepochází od osoby nakažené pohlavní nemocí. Ejakulát je z větší části tvořen vodou (u dospívajícího chlapce přibližně z 95 až 99%) a z menší části bílkovinami. Kromě toho obsahuje nepatrné množství dalších látek, k nimž patří například vitamin C, kyselina citronová, zinek, sodík a podobně.

04.02.2020

Dobrý den (...) Prosím skrýt otázku. Předem děkuji a nashledanou.

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Možné to je, avšak vzhledem k rozměrům uvedeného útvaru bych přece jen doporučoval navštívit lékaře.

04.02.2020

Dobrý den (...) Prosím taky skrýt. Děkuju.

Jan, 13 let

Milý Jane,

V takovém případě může být svědění způsobeno mechanickým podrážděním či poškozením příslušné části těla. V úvahu připadají například různé drobné oděrky, prasklinky a podobně. Až dojde k jejich vyhojení, měly by popisované obtíže ustat. pro ošetření příslušné části těla si můžeš koupit mast calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcium pantotenikum]), která je volně prodejná (tj. lze ji koupit bez lékařského receptu) a její cena není vysoká, pohybuje se okolo 40 – 50 Kč.

04.02.2020

Je sex stejný jako masturbace?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

V něčem ano a v něčem ne. Při masturbaci i při párových sexuálních aktivitách dosahuje muž či chlapec orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) a ejakulace (tj. výronu semene). K orgasmu a ejakulaci dochází při masturbaci i při pohlavním styku na základě týchž reflexů, a tudíž jejich průběh (tedy průběh orgasmu a ejakulace) je stále stejný.
Párové sexuální aktivity se však od masturbace liší v tom, že jsou spojeny s pocitem radosti a potěšení z fyzického kontaktu s milovanou osobou (partnerem či partnerkou). Každá radost či potěšení jsou větší, když je spolu sdílejí dva lidé, kteří se mají rádi.

04.02.2020

Dobrý den. Můj penis měří v klidu 5,5 cm a při erekci 6 cm je to normální?

Luisiano, 12 let

Milý Luisiano,

Délka penisu v klidovém stavu je u tebe průměrná, při erekci mírně podprůměrná. Oba rozměry jsou však normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis.
Poměrně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci (0,5 cm) je nejspíše dán nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Čím má chlapec nebo muž tyto vazy pružnější, tím je u něj rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci větší. A naopak, pokud jsou tyto vazy méně pružné, rozdíl je menší.
Rozměry penisu se u naprosté většiny chlapců zvětšují až do věku 18 let, a proto je vysoce pravděpodobné, že během následujících několika let u tebe dojde k výraznému růstu penisu, a že jeho současné rozměry rozhodně nejsou konečné.

04.02.2020

Ahoj, měl bych jeden dotaz (...), děkuji za odpověď a prosím anonymně.

Kokosová Sušenka, 14 let

Milý Kokosová Sušenko,

Není jisté, zda uvedené obtíže souvisí přímo s masturbací (a není mi známo, že by masturbace takovéto obtíže vyvolávala). Nejspíše se jedná o zanícení ucpané mazové žlázky, k němuž by však došlo tak jako tak, tedy i v případě, že bys krátce předtím nevykonával masturbaci. K vyhojení by mělo dojít spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu, avšak postižené místo by sis měl udržovat v čistotě.

03.02.2020

Dobrý den.
Je mi 15 let, a už delší dobu jsem si všiml tvrdého pravého varlete při masturbaci. Po masturbaci se zase varle vrátí do normálu. Nepociťuji žádné bolesti. Nenahmatal jsem žádnou bulku. Prosím o radu. Děkuji.

OrelKristal, 15 let

Milý OrleKristale,

Zmíněné ztvrdnutí varlete může být způsobeno dočasným zvětšením jeho objemu v důsledku většího prokrvení při pohlavním vzrušení či přímo vykonávání sexuálních aktivit (včetně masturbace). Je možné, že u tvého pravého varlete je toto prokrvení výraznější než u levého, a proto jsi jej zaznamenal pouze na pravé straně. Pokud se varle po dosažení orgasmu opět „vrací do normálu“, mělo by být vše v pořádku.

03.02.2020

Dobrý den (...) Prosím skrýt otázku. Předem děkuji a na shledanou.

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Podle popisu by se mohlo jednat o cystu, což je dutina naplněná tekutinou. K nejčastějším druhům cyst na zmíněných orgánech patří tzv. spermatokéla, což je dutina vyplněná spermatickou tekutinou. Bez vyšetření však nelze s jistotu určit, o jaký neobvyklý útvar se jedná. Doporučuji tedy svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o doprovod k praktickému lékaři, který vystaví poukaz na vyšetření u specialisty.

03.02.2020

Ahoj, kdy u kluků začíná puberta? Je to od nějakého bodu, co se klukovi přihodí nebo to je od věku? Díky.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Za počátek puberty se u chlapců považuje první růst objemu varlat, k němuž dochází nejčastěji ve věku 10 – 11 let, avšak může k němu dojít i dříve či později, a to zhruba ve věku 9 až 13 let. K prvnímu zvětšení objemu varlat sice nedochází „ze dne na den“, nicméně většina chlapců jej pocítí, protože spodní prádlo, které pro ně dosud bylo pohodlné, jim najednou začne být „těsné“.
Jen během prvního roku puberty se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek (tj. z jednoho až dvou mililitrů na 2 až 4 mililitry), v dalších letech pak růst objemu varlat pokračuje. Pokud jde o ostatní tělesné změny (růst ochlupení, zvětšování rozměrů penisu, hlasová mutace a podobně), ty již nemají pro určení začátku puberty zásadní význam. Hlavním a podstatným znakem je růst objemu varlat.

03.02.2020

Dobrý den (...) Prosím otázku skrýt, děkuju.

Jan, 13 let

Milý Jane,

Otvor, o němž se v dotazu zmiňuješ, není předkožka, nýbrž ústí močové trubice. Svědění může být způsobeno infekčním onemocněním vývodných cest močových. Doporučuji zvýšit příjem tekutin, zajistit si dostatek spánku a odpočinku, vyhýbat se fyzicky náročným činnostem a věnovat více pozornosti hygieně pohlavních orgánů.

03.02.2020

Text nezveřejňovat (...)

......., 14 let

Milý .......,

Jsi-li chlapec, jedná se v tomto případě spíše o výhodu, nikoli o problém, který by bylo třeba řešit.

03.02.2020

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, že keď už mám gynekomastiu pomaly 3 roky. Zmizne to ešte? Bol som aj u endokrynologa a povedal mi že mám ešte čakať. Že to zmizne. Bol som tam asi pred rokom. A nemizne to.

Peter, 16 let

Milý Petere,

Jestliže gynekomastie přetrvává již téměř tři roky, doporučuji opět navštívit lékaře. Pokud totiž příznaky gynekomastie neustoupí do dvou let od počátku jejich výskytu, zvyšuje se riziko, že dojde k tzv. fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně prsou či prsních bradavek. Jejich zvětšení by v takovém případě mohlo být již trvalé. Doporučuji tedy navštívit lékaře a požádat o zahájení léčby.

03.02.2020

Mám ještě otázku, od kolika let a jak často se mají prohlížet varlata? Rodiče říkají, že od doby, co kluk začne vytvářet semeno (...)

Vítek, 13 let

Milý Vítku,

Samovyšetření varlat doporučuji vykonávat jednou za měsíc, a to od věku 13 let. Většina lékařů doporučuje samovyšetření vykonávat přinejmenším ve věku 15 až 25 let, kdy je riziko výskytu nádorového onemocnění varlat nejvyšší. Samozřejmě, že jej lze vykonávat i do pozdějšího věku. Naproti tomu v dětství před pubertou není samovyšetření varlat nutné.

03.02.2020

Dobrý den, je normální ve 13 letech dlouhého 15 cm a obvod 11 cm?

Loser, 13 let

Milý Losere,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Totéž platí o jeho obvodu.

02.02.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat, proč my kluci na rozdíl od holek např. ve společných sprchách tak stydíme?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Domnívám se, že takovéto zobecňování není zcela přesné. Mezi příslušníky obou pohlaví jsou jedinci, kteří se stydí více, stejně jako jedinci, kteří se stydí méně nebo vůbec.
Podrobnější informace o studu ve společných sprchách a možnostech jeho překonání najdeš na stránce „Já se tak stydím“.

02.02.2020

Dobrý den,
Je pravda, že černoši mají vetší penis než ostatní rasy? Předem děkuji za odpověď.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Délka penisu je u většiny mužů přibližně stejná. Rozdíl spočívá v tom, že v africké populaci se vyskytuje více jedinců s tuhými závěsnými vazy, na nichž je penis v těle upevněn. Čím nižší je pružnost těchto vazů, tím větší část penisu vystupuje v klidovém stavu na povrch těla. Proto se zdá, že muži s méně pružnými závěsnými vazy mají penis delší. Ve skutečnosti je delší pouze část penisu, kterou lze na těle vidět. Pružnost vazů je vrozená a nelze ji měnit.

02.02.2020

Chtěl bych se zeptat jestli byste mi nedoporučili nějaký typ masturbace. Po případě 2 až 3, ale spokojím se i s míň.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

U mužů a chlapců se jednotlivé způsoby masturbace liší například způsobem uchopení penisu nebo rychlostí vykonávání masturbačních pohybů. Obměňovat lze i polohy, v nichž se masturbace vykonává. Kromě pohlavních orgánů lze v rámci vykonávání masturbace stimulovat i další eroticky citlivé části těla.
Záleží však jen na tobě, aby sis našel takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude vyhovovat. Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že dospívající člověk při ní důkladněji poznává své tělo a svoje pocity, což za tebe nikdo neudělá.

02.02.2020

Dobrý den, před pár dny jsem si nahmatal na pravém varleti takový drobný výstupek (...) Předem děkuji za odpověď.

Oskar210, 17 let

Milý Oskare210,

Nemohu posoudit, zda se jedná o projev nádorového onemocnění či nikoliv. K odhalení nádoru pohmatem dochází většinou v době, kdy má velikost poloviny hrášku. Avšak nalezení jakéhokoliv podezřelého útvaru na varleti je vždy dobrým důvodem k návštěvě lékaře.

02.02.2020

Dobrý den, je normální, že (...)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv zřejmého či viditelného důvodu. Příčinou je probíhající nárůst hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi.

02.02.2020

Dobrý den, mám otázku je normální masturbovat s kamarádem? A od kolika let je povoleno mít pohlavní styk v Čechách? Mám ještě takový problém, proč vždy na veřejných záchodech u pisoáru se mi postaví a nemůžu močit? Jak se toho zbavit? Děkuji.

Kartracer, 13 a tři čtvrtě let

Milý Kartracere,

1) Ano, je. Podobné zkušenosti má podle některých výzkumů sexuálního chování (např. Kinsey, 1998) téměř 40% dospívajících.
2) Neexistuje žádný zákon, který by výslovně povoloval sexuální aktivity od určitého věku (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Anonyma ze dne 26.01.2020).
3) Tento problém nejspíše není způsoben ani tak erekcí, jako spíše ostychem a z něj vyplývajícím psychickým napětím. Rady a doporučení, jak překonat stud na společných WC, najdeš na stránce „Já se tak stydím“.

02.02.2020

Zdravím. Akú masť by ste odporúčali proti akné? Alebo akú značku? A ako čo najefektívnejšie obmedziť ich tvorbu? Vďaka.

Thunder, 15 let

Milý Thundere,

Při výskytu akné je především třeba udržovat obličej v čistotě. Můžeš používat čisticí pleťovou vodu nebo tzv. Jarischův roztok, který lze koupit v lékárně. Masti či krémy na obličej raději nepoužívej. Při současném výskytu více než dvaceti pupínků doporučuji navštívit kožního lékaře, který ti může předepsat léky obsahující kyselinu azelaovou nebo retinoidy.

02.02.2020

Dobrý den,
Prosím skrýt navazující text
(...) Děkuji za odpověď.

Alkon, 13 let

Milý Alkone,

Veškeré informace o možných nežádoucích účincích by ti (nebo tvým rodičům) měl sdělit lékař, který ti léky předepsal. tyto informace jsou rovněž obsaženy v příbalovém letáku příslušného léku.

02.02.2020

Dobrý den, mám několik otázek (...) Děkuji.

Vítek, 13 let

Milý Vítku,

1) Při ejakulaci do kondomu k žádnému zadržování ejakulátu nedochází, protože kondom má na konci speciální výběžek zvaný rezervoár, který slouží právě k zachycení uvolněného ejakulátu.
2) Četnost masturbace a ejakulace může být různě vysoká, což závisí na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. K poluci (samovolnému výronu semene) může u jedince s vyšší hladinou pohlavních hormonů docházet i v případě, že masturbaci vykonává pravidelně. Objem ejakulátu závisí na tom, jak tělo hospodaří s vodou. Doporučuji dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin.
3) Zvuky vydávané při dosažení orgasmu jsou zpravidla úmyslné, nikoliv spontánní. vydávání těchto zvuků tedy lze ovládat vůlí.

02.02.2020

1) Je normální, že při erekci se penis zvětši asi jen o 1-2cm?
2) Že penis asi dva roky neroste?

.........., 16 let

Milý ..........,

1) Rozdíl mezi délkou  penisu v klidovém stavu a při erekci je dán vyšší nebo nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.
U mužů a chlapců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, může být délka penisu při erekci oproti klidovému stavu i několikanásobná. naproti tomu u mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné, je rozdíl menší. Pokud má muž nebo chlapec extrémně tuhé závěsné vazy, délka jeho penisu se při erekci nemění a dochází pouze k jeho zpevnění a napřímení.
Relativně nízký délkový rozdíl, o němž se zmiňuješ, tedy není nenormální. jedná se pouze o jednu z možných normálních variant.
2) V průběhu dospívání nastává u chlapců období, kdy dochází ke zpomalení až pozastavení růstu penisu do délky. Toto období trvá zpravidla jeden rok a nejčastěji nastává ve věku 14 až 15 let (průměrná délka penisu při erekci je ve věku 14 let stejná, jako ve věku 15 let, i když individuální rozdíly samozřejmě nejsou vyloučené). Je možné, že v tvém případě trvá poněkud déle, než u většiny ostatních chlapců, ale to ještě nemusí být projevem nějaké vady či poruchy. Růst rozměrů penisu je nejčastěji ukončen ve věku 18 let.

01.02.2020

Dobrý den, rád bych se ještě zeptal, jestli mi krátká uzdička nemůže způsobit hygienické potíže. Protože nemohu předkožku stáhnout na konec žaludu. Hygienu provádím každý den.
Ještě jednou děkuji za odpověď.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Krátká uzdička obvykle žádné hygienické obtíže nezpůsobuje. Krátká uzdička způsobuje „sklopení“ žaludu směrem dolů při erekci (viz obrázek vpravo), nikoli obtíže s přetahováním předkožky v klidovém stavu nebo při erekci. Pokud však nelze předkožku ani v klidovém stavu přetáhnout až k okraji žaludu, příčinou zřejmě není krátká uzdička, nýbrž částečná konglutinace („slepení“ mezi předkožkou a žaludem) nebo přetrvávající zúžení předkožky. Avšak obtíže tohoto druhu u naprosté většiny chlapců odeznívají spontánně (tedy i bez jakéhokoliv zásahu) nejpozději do konce puberty. Předkožku si nestahuj násilím dále, než ji lze stáhnout bez obtíží. Umývej si pouze tu část žaludu, kterou lze bez obtíží obnažit.
Další informace o přirozeném procesu uvolňování předkožky najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

01.02.2020

(...) Prosím zobrazit jen odpověď.

Petr, 18 let

Milý Petře,

Druhý člověk ti nemůže patřit. Pokud si rozumíte a chcete spolu být, je vše v pořádku. Jestliže se však dotyčná osoba rozhodla, že někdo jiný je jí bližší, je třeba toto rozhodnutí respektovat a rozejít se. Kvůli rozchodu se netrap, protože osoba, která se s tebou rozešla, ti za to nestojí. V nejbližší době věnuj více pozornosti sám sobě, pečuj o sebe a chovej se k sobě hezky (například tím, že budeš věnovat více času odpočinku a svým zálibám).

01.02.2020

Dobrý deň,
Pravé som zažil s mojou priateľkou môj prvý sex. Všetko bolo super až na to, že som nedosiahol vyvrcholenia. A tak sa chcem spýtať je to normálne, alebo trpím nejakou chorobou? Ďakujem za odpoveď.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

V tomto případě se nejedná o anorgasmii (poruchu spočívající v neschopnosti dosažení orgasmu), pokud jindy orgasmu dosahuješ (například při masturbaci). To, že se orgasmus nedostavil při prvním pohlavním styku, může být projevem psychického napětí.
Předpokládám, že jsi s partnerkou před prvním pohlavním stykem nevykonával žádné nekoitální sexuální aktivity. To může být problém, protože pokud dva mladí lidé přistoupí rovnou k pohlavnímu styku v užším slova smyslu (tedy k vaginálnímu pohlavnímu styku), aniž by předtím vykonávali nekoitální aktivity, může pro ně soulož představovat značnou psychickou zátěž.
K nekoitálním sexuálním aktivitám patří například petting (vzájemné mazlení a líbání), vzájemná masturbace nebo orální sex. Aby dva začínající milenci lépe a důkladněji poznali tělo a pohlavní orgány druhého, měli by před první souloží tyto nekoitální aktivity vykonávat. Zároveň během nekoitálních sexuálních aktivit překonají případné obavy z důvěrného kontaktu s druhou osobou, což výrazně přispívá ke snížení psychického napětí při prvním pohlavním styku v užším slova smyslu. naopak v případě, žer dvojice přistupuje k první souloži bez jakékoliv předchozí přípravy (zjednodušeně řečeno, „jde rovnou na věc“), se u jednoho či u obou partnerů mohou dostavit obtíže v oblasti sexuálního uspokojení.

01.02.2020

Dobrý den, je mi 15 let a pravděpodobně mám problém s krátkou uzdičkou na penisu. Když je penis v klidném stavu, předkožka jde stáhnou cca do 70% žaludu. Když probíhá erekce, předkožka jde stáhnou jen do půlky.
Problém je v tom, že se o tom bojím říct rodičům. Dost se stydím a hlavně nevím, jak tuto konverzaci začít. Nejspíš prvně s taťkou a až potom s mamkou. Můžou se zeptat, proč jsem jim to neřekl už dávno. Prosím o nějakou radu, děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Prozatím vůbec není nutné, aby ses rodičům svěřoval, protože obtíže s krátkou uzdičkou ve většině případů ustoupí bez jakéhokoliv zásahu do konce puberty. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Davida ze dne 29.01.2020 (viz níže na této stránce).

01.02.2020

Dobrý den, je mi 17 let a můj penis měří 22 cm. Je to normální?

David, 17 let

Milý Davide,

Délka penisu, kterou uvádíš, je výrazně nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 17-ti let činí 14,5 až 17,5 cm). Na druhou stranu se však stále ještě nejedná o penis abnormálně velkých rozměrů. Výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou být způsobeny vrozenými dispozicemi, například velmi nízkou pružností vazivových tkání tohoto orgánu.

01.02.2020

Dobrý den, doraz prosím skrýt, děkuji.

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

1) Přetahování předkožky při močení nedoporučuji. Pokud je předkožka natažená na žaludu, proud moči je zpravidla modelován do jednoho paprsku. Avšak při přetažení předkožky se proud moči zpravidla dělí na dva paprsky, z nichž horní je silnější, spodní o něco slabší (viz obrázek). Důvodem je, že ústí  močové trubice (tedy otvor, kterým z těla vychází moč) má tvar protáhlé uzavřené štěrbiny s výrazně modelovanými okraji, které jsou ve střední části silnější, než na obou koncích. Proto se někdy stává, že při močení k sobě okraje ústí močové trubice ve střední části přiléhají, čímž se ústí močové trubice tvaruje tak, že připomíná osmičku (číslici 8). Moč poté vychází pouze okraji ústí močové trubice, nikoli jeho střední částí, a proto se větví do dvou paprsků.
2) Tvorba smegmatu je u chlapce naprosto normálním projevem toho, že již došlo k oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. U dívek se smegma tvoří v záhybech malých stydkých pysků a okolo klitorisu. Tvorba smegmatu tedy sama o sobě není žádná nemoc ani porucha. Pro odstranění nově vytvořeného smegmatu stačí penis (u dívek vulvu) umýt jednou denně.
3) Obávám se, že s tímto problémem ti poradit nedovedu. Své kamarády jistě znáš lépe než já, a proto také lépe víš, zda a jak s nimi máš o těchto věcech hovořit.

31.01.2020

Dobrý den (...) text nezveřejňovat.

........., 14 let

Milý .........,

Výslovně nenormální to sice není, avšak správně by ses měl po uvedené činnosti umýt.

31.01.2020

Dobrý den, děda mi od mala tvrdí, že si do 18 let musím vybudovat srdce, jinak ho budu mít slabý a budu s tím mít v dospělosti problémy. Je to pravda? Pravidelně cvičím, ale běh mě nebaví. Jsou i jiné možnosti jak cvičit srdce? Děkuji.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Budování srdce probíhá během prenatálního vývoje, tedy během vývoje dítěte před narozením. Po narození dochází již jen k posilování srdečního svalu, a to jeho vlastní činností. Dědeček chtěl nejspíše vyjádřit, že dokud jsi mladý, měl by ses udržovat v dobré fyzické kondici. jestliže chceš něco udělat pro své srdce, vyhýbej se konzumaci tučných jídel, kouření a konzumaci alkoholu.

30.01.2020

Ahoj (...) Co je na tom pravdy?

Josh, 16 let

Milý Joshi,

Domnívám se, že tvoje spolužačky rozhodně nemají pravdu, a že se jen snaží pokryteckými slovy zakrýt své skutečné pocity a potřeby, aby před ostatními „vypadaly hezky“.

30.01.2020

Zdravím, (...) Dotaz prosím skrýt.

Pavel111, 16 let

Milý Pavle,

To, co popisuješ, je dáno vrozenými předpoklady a nejedná se o žádnou vadu ani poruchu.

29.01.2020

Dobry den, je v mém věku normální velikost penisu 13 cm a do šířky 3,5 cm? Protože když přetáhnu předkožku, žalud jde směrem dolu, myslím si, že mám krátkou uzdičku, popřípadě co se s tím dá dělat?

David, 13 let

Milý Davide,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Krátká uzdička (frenulum breve) se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často, avšak v naprosté většině případů nevyžaduje žádnou léčbu, neboť během dalšího růstu a vývoje penisu dochází k jejímu uvolnění a prodloužení i bez jakéhokoliv zásahu.
Proces uvolňování uzdičky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti (například panthenolové) a velmi jemným posunováním spodní části předkožky směrem od těla, jako je zobrazeno na obrázku. Při tom je však třeba postupovat velmi zvolna a opatrně, aby nedošlo k poranění. Nic, co děláš se svým penisem, by tě nemělo bolet!

29.01.2020

Dobrý den, je mi 15 let a chci se zeptat, jestli (...) Děkuji.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Osoba, která již dosáhla věku 15-ti let a vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, se dopouští trestného činu pohlavního zneužití. Jiná situace by nastala, kdybys i ty byl osobou mladší 15-ti let. V takovém případě bys nebyl trestně odpovědný. Avšak pokud už jsi věku 15-ti let dosáhl, trestní odpovědnost již neseš.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.