Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy dospělých osob do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu i bez uvedení důvodu.
  • Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

19.02.2019

Dokážu dát varle do takového otvoru vedle penisu jeto normální ?

Bad King, 12 let

Milý Bad Kingu,

„Takový otvor vedle penisu“ je nejspíš tříselný kanál (stejně jako varlata, i tříselné kanály jsou dva, z každé strany jeden). U některých chlapců se v dětství či v dospívání stává, že se varle ze svého místa v šourku přesune zpět do tříselných kanálů, odkud během vývoje plodu před narozením sestupují. Tento jev se nazývá „migrující varle“ a dochází k němu nejčastěji v důsledku silného stahování tzv. kremasterových svalových vláken, která tvoří součást semenných provazců. S rostoucím věkem tyto obtíže většinou ustupují, protože po několika letech puberty vzroste objem varlat natolik, že už se do tříselných kanálů nevejdou.
Varlata by sis však rozhodně neměl do tříselných kanálů zatlačovat úmyslně. V tříselných kanálech totiž dochází k jejich přehřívání, které může ohrozit jejich zdravý vývoj. Varlata jsou totiž umístěna v šourku právě kvůli udržování jejich stálé teploty, která je o něco nižší než běžná tělesná teplota (podrobnější informace ohledně udržování stálé teploty varlat najdeš na stránce „Co a jak se mění“).

19.02.2019

Dobrý den, dnes jsem četl podle mě úplně nesmyslný článek o tom, že muži nesmí, nebo by neměli nosit bílé ponožky. Psalo se tam o nepraktičnosti jejich barvy, že jsou hned špinavé, že se k ničemu nehodí a že by se měly nosit maximálně na sport, nebo v létě ke kraťasům. Je tohle všechno pravda? Jaký na to máte názor? Je pravda, že moje máma je stejného názoru a bílé ponožky mi nedovoluje moc nosit, max. v létě kotníčkové ke kraťasům. Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Pravdou je, že nošení bílých ponožek je naprosto nevhodné k pánskému společenskému obleku. Pro ten jsou určeny výhradně ponožky tmavé barvy, pokud možno přímo černé a bez jakéhokoliv vzorku (proužku a podobně). Nicméně ke sportovnímu oblečení a k džínům lze bílé ponožky nosit bez omezení. Možná, že na bílých ponožkách jsou příliš zřetelně vidět různé nečistoty, avšak výměna špinavých ponožek by měla být samozřejmostí. Pokud ti maminka nechce bílé ponožky dovolit, ale ty bys je rád nosil, zkus jí navrhnout, že si ponožky budeš prát sám. Pak už by jí nemělo tolik vadit, že jsou „hned špinavé“ (ve skutečnosti se bílé ponožky špiní stejně, jako ponožky jakékoliv jiné barvy, pouze je na nich nečistota zřetelněji vidět).

19.02.2019

Ahoj oholil sem si pohlavní chlupy a strašně to svědí. Co mám dělat? Díky moc.

Já ne, 12 let

Milý Ty ne,

Nejčastější příčinou svědění oholené pokožky je zarůstání dorůstajících chloupků. Tomu lze zabránit ošetřením oholených míst pomocí hydratačního pleťového krému, případně měsíčkové či panthenolové masti. Důležité je, aby pokožka nebyla vysušená. Jejím zvlhčením a zvláčněním pomocí vhodné masti či krému se riziko zarůstání chloupků výrazně sníží.
Krém nebo mast nenanášej na pokožku bezprostředně po oholení, ale přibližně po uplynutí jedné hodiny a dále pak jednou denně po dobu 1 až 3 dnů po oholení.

19.02.2019

Dobrý den,mám za sebou těžké období a stal jsem se celkem asociální osobou.Předtím jsem byl extrovert a nedělalo mi problém se prosadit ve společnosti.Pak ale nastoupilo těžké období s hodně kontroverzní tématikou a také se mi v hlavě rozezněl hlas,který mi nedal pokoj.Samozřejmě jsem pociťoval silné úzkosti.Toto období trvalo půl roku,přerušovaně.Každopádně za toho půl roku jsem se celkem uzavřel do sebe a stal jsem se plachý.Naštěstí jsem nad tím vším zvítězil pouze vůlí.Ani jsem nebyl u psychologa.Každopádně,teď časem pociťuju pocit znechucení a nepotřebu ráno vstát.Zkrátka ztracení provazu.Mám jednoho dobrého kamaráda a ten má stejné pocity.Bavíme se spolu jen my 2.Všude vidím party o spoustu lidech,všechno dávají na sociální sítě a mě to deptá ještě víc.Nejsem oblíbený.Vůbec.Vždycky když se snažím vyjít si s více lidma pociťuju velkou úzkost,kvůli nízkému sebevědomí.Vždycky jsem odstrčen.Jak jsem byl na táboře minulé léto,stavy mi začínaly.Všichni se bavili a já seděl v rohu pokoje na posteli skrčený a zdeptaný.Takže bych chtěl od vás jestli mi dokážete poradit jak si najit partu lidí a jak se zbavit toho plachého chování a nízkého sebevědomí.Děkuji

Ajay, 14 let

Milý Ajayi,

V období dospívání může obtíže se začleňováním do společnosti pociťovat i člověk, který byl v dětství před pubertou celkem společenský. Tvé obtíže však mohou souviset i s neléčeným duševním onemocněním, které se projevovalo silnými pocity úzkosti a zvukovými halucinacemi („hlasy“). I kdyby popsané projevy již ustoupily, onemocnění mohlo přejít do skryté (latentní) formy. Z tohoto důvodu bych přece jen doporučoval zvážit návštěvu psychiatra, zejména pokud by se zmíněné obtíže (zejména úzkostné stavy) opět dostavily.
Je důležité, že máš alespoň jednoho kamaráda, jemuž důvěřuješ a s nímž si rozumíš. Být oblíbený mezi ostatními je pochopitelně důležité, avšak kvůli zvýšení své oblíbenosti by ses neměl nutit do činností, které tě nebaví (například mnohdy nadměrného využívání sociálních sítí, které je v současné době mezi dospívajícími lidmi velmi rozšířené). Rovněž pobytové akce pro větší množství lidí, kteří se mnohdy ani neznají, pro tebe nejspíš není právě nejvhodnější. Spíše se snaž vytvořit si bezpečný okruh známých osob, kterým důvěřuješ.
Plachost či ostych při komunikaci s druhými lidmi lze překonat, avšak úspěch se nemusí dostavit hned. Pro začátek si můžeš sestavit seznam svých kladných vlastností, schopností či dovedností, což může přispět ke zvýšení tvého sebevědomí a k vytvoření kladného sebepojetí. Důležité je, abys lépe poznal sebe samotného a mohl rozvíjet své silné stránky.
Určité komunikační bariéry se můžeš pokusit překonat například tím, že budeš své spolužáky ráno při prvním potkání zdravit, občas se někoho ze třídy na něco zeptáš či požádáš o malou radu či informaci. Když se chystáš někoho oslovit, nemysli na to, že se před ním můžeš znemožnit. Nemusíš se hned s každým kamarádit, ale s ostatními lidmi se snaž vycházet po dobrém. Kamarády se nesnaž hledat za každou cenu, protože někteří lidé by mohli tvoji touhu po navazování kontaktů sobecky využít ve vlastní prospěch.

19.02.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat (...) prosím text v závorce skrýt. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

Jestliže ti ochlupení na určité části těla vadí, samozřejmě si jej můžeš oholit. Postupuj však opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Pokud se budeš holit ručním holicím strojkem se žiletkovými hlavicemi, použij také pěnu či gel na holení. Jestliže máš k dispozici elektrický holicí strojek, nebudeš pěnu či gel potřebovat.
V každém případě doporučuji na oholenou pokožku nanést hydratační pleťový krém, a to nejprve 1 hodinu po oholení a dále jednou denně po dobu 1 až 3 dnů po oholení. Tím zabráníš zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy kůže, v jehož důsledku by se na pokožce objevily červené pupínky.

19.02.2019

Dobrý den, mám doplňující dotaz ohledně "zlomeného" penisu. Může si někdo nevšimnout, že jeho penis je zlomený nebo to je doprovázeno nějakým zrudnutím co modřinami a bolestí?

Krefle, 15 let

Milý Krefle,

Protržení vazivových pouzder topořivých těles by bylo natolik bolestivé, že by si jej takto poraněný jedinec nemohl nevšimnout. Kromě bolesti by se v případě takovéhoto úrazu dostavil rovněž silný otok a rozsáhlý podkožní hematom (krevní výron).

19.02.2019

Dobrý den, Na dotyk ně bolí práva bradavka. Žádnou fyzickou změnu jsem nenašel. Tak jestli nevíte co by to mohli být, popřípadě jestli jen nějaký příznak že tělo pořád dospívá.
Dekuji předem za odpověď

Fojttiikk, 15 let

Milý Fojttiikku,

Přecitlivělost či bolestivost prsní bradavky by mohla být projevem začínající gynekomastie, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u dospívajících chlapců v důsledku narušení hormonální rovnováhy. Doporučoval bych tedy sledovat, zda nedochází ke zvětšení bradavky. Pokud ano, měl by ses obrátit na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě podezření na gynekomastii vydá poukaz na vyšetření na endokrinologii.

19.02.2019

Dobrý den, před 3 dny jsem si při masturbaci natrhl uzdičku. Nijak to nebolí, není citlivé a předkožka jde stáhnout úplně normálně. Nyní jsem namazal "calcium pantothenicum". Chtěl bych se zeptat za jak dlouho se to vyléčí a jak bych to mel nejlépe léčit. Za doktorem s tím jit nechci.

Petr14, 14 let

Milý Petře14,

Podstatné je, že u tebe zřejmě nedošlo k poškození frenulární arterie, která prochází uzdičkou a jejíž funkcí je zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč). Zvlhčování pomocí uvedené panthenolové masti prováděj jednou až dvakrát denně nejméně po dobu čtyř týdnů. Zároveň sleduj, zda nedochází k nějakým nápadným změnám velikosti či tvaru ústí močové trubice (mám na mysli jeho zúžení či zaškrcení).
Pokud by však během hojení nastaly komplikace v podobě zarudnutí, bolesti a zvýšené teploty, měl bys lékaře přece jen navštívit.

19.02.2019

Dobrý den,
1) Mám dotaz, již dlouhodobě se mně líbí jedna spolužačka a já nemám odvahu jí říct že ji miluji a že bych s ní chtěl chodit. Myslíte že bych jí mohl napsat Valentýnku nebo tak něco, nebo je lepší jí to říct z očí do očí a také nechci aby o našem budoucím vztahu někdo věděl. A také bych s ní chtěl vykonat vzájemnou masturbaci. Co jí mám říct nebo naznačit aby se to dozvěděla?
2) Je trestným činem, když dvanáctiletý kluk má pohlavní styk s dvanáctiletou holkou?

Zamilovaný kluk, 12 let

Milý Zamilovaný kluku,

1) Jestliže chceš dívce projevit své sympatie, měl by ses na ni obrátit přímo, nikoli prostřednictvím textových zpráv. Pokud máš o dívku zájem, zkus se s ní nejprve spřátelit. Samozřejmě, že ji budeš muset oslovit jako první, avšak dívce bys neměl rovnou vyznávat lásku. Raději se s ní zkus dát do řeči a uvidíš, jak na tebe bude reagovat. O osobních tématech (například o svých citech) můžeš s dívkou hovořit, až se lépe poznáte.
Vzhledem k tomu, že jsi s dívkou zatím ještě ani nezačal chodit, by bylo zcela nevhodné se zmiňovat o tvém přání vykonávat vzájemnou masturbaci či jiné sexuální aktivity, ani jí něco takového naznačovat. Dívka by si mohla myslet, že ti nejde o ni samotnou, nýbrž jen o to, abys mohl „s někým“ uskutečňovat sexuální aktivity. Párové sexuální aktivity (včetně vzájemné masturbace) totiž představují velmi intimní formu kontaktu, k níž by mělo docházet pouze mezi lidmi, kteří se důkladně znají a dostatečně si navzájem důvěřují. Navíc většina dívek od chlapce očekává, že s vykonáváním sexuálních aktivit nebude příliš spěchat. Dívce bys měl poskytnout dostatek času na to, aby tě důkladněji poznala a ujasnila si, zda se na společné sexuální aktivity již cítí připravená.
2) Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, ani kdyby se dopustila takového jednání, které by bylo trestným činem v případě, že by se jej dopustila osoba straší 15-ti let. V právním řádu se pro jednání, které sice vykazuje znaky trestného činu, avšak dopustí se jej dítě mladší 15-ti let, používá označení „čin jinak trestný“. Vůči osobě mladší 15-ti let sice lze uplatnit různá výchovná či ochranná opatření (například zákaz vykonávat určité činnosti, zákaz stýkat se s určitými osobami, povinnost navštěvovat psychologickou poradnu či se zúčastnit nějakého výchovného programu), avšak nelze jej trestně stíhat.

19.02.2019

Mohl bych se ještě prosím zeptat jaké jsou průměrné rozměry penisu u dospělého muže? Děkuji

Chlapec, 15 let

Milý Chlapče,

Průměrná délka penisu u dospělého muže činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci. Průměrný obvod penisu při erekci činí 13 cm.

19.02.2019

Chci se zeptat, při čem ve svém věku můžu masturbovat.

Lom, 15 let

Milý Lome,

Pokud mohu radit, při masturbaci by ses neměl věnovat žádné další činnosti, nýbrž se soustředit na to, co právě děláš. Masturbace představuje nejen způsob, jak uspokojit svoji sexuální potřebu, ale svým způsobem se jedná o jakýsi zvláštní druh komunikace člověka se sebou samým, který má určitý význam v procesu jeho sebepoznávání. Samozřejmě, že během masturbace můžeš zapojit i svoji fantazii, protože erotické představy tvoří normální součást života každého zdravého jedince (obsahem erotických fantazií může být například nějaká osoba, která se ti líbí a se kterou bys chtěl vykonávat sexuální aktivity).

19.02.2019

Dobrý den, nedávno jsem na internetu viděl video (...) Jak je to možné?

Zvědavec, 15 let

Milý Zvědavče,

V době, kdy existuje profesionální software na digitální úpravu videozáznamů, je možné v podstatě cokoliv. Jestliže si vytváříš představy o normálním fungování lidského těla na základě videosnímků, které najdeš na internetu, může tě v reálném životě potkat nejedno zklamání či nepříjemné překvapení.

18.02.2019

Dobrý den, jak se projevuje "zlomený" penis?

Krefle, 15 let

Milý Krefle,

Penisem neprobíhá žádná kost, a proto jej zlomit nelze. Úraz, který se někdy nepřesně označuje jako „zlomenina“ penisu ve skutečnosti spočívá v protržení vazivových pouzder topořivých těles. Jedná se o velmi vzácný úraz, neboť k němu může dojít snad jen při velmi nešťastném pád ztopořeným penisem na tvrdý povrch.
Když už k takovémuto vzácnému a kurióznímu poranění dojde, je třeba pacienta ihned dopravit na lékařskou pohotovost, neboť poškozená vazivová pouzdra topořivých těles je třeba sešít. V místě poranění vazivových pouzder topořivých těles zpravidla dochází k zalomení těla penisu, neboť v místě zjizvení dochází ke smrštění tkáně. Korekci takto vzniklého zalomení lze provést buď injekční aplikací silných kortikosteroidů do místa zalomení, nebo chirurgicky.

18.02.2019

Je normálne, keď mám 14 a mám dĺžku penisu v erekcii mi meria 5,5 cm? Ďakujem za odpoveď.

Yakobo, 14 let

Milý Yakobo,

Uvedená délka penisu je sice výrazně podprůměrná, avšak stále ještě se nejedná o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis). U chlapce ve věku 15-ti let lze za mikropenis považovat takový penis, jehož délka při erekci dosahuje méně než 5,2 cm (tedy 5,1 cm nebo méně). Délka tvého penisu je tedy stále ještě normální, navíc je velmi pravděpodobné, že během několika dalších let bude ještě probíhat jeho růst.

18.02.2019

Dobrý deň, ja som už písal, ale nemôže to byt rakovina aj keď je tvrdá hrčka (pri nadsemenníku)?

Ján, 15 let

Milý Jáne,

Jak jsem již uvedl, s mnohem větší pravděpodobností se jedná o rozšířenou cévu nebo cystu, nicméně je pravdou, že nádorové onemocnění lze spolehlivě vyloučit pouze na základě vyšetření. Lékaře bys měl navštívit v každém případě, protože i kdyby se o nádorové onemocnění nejednalo, chorobné rozšíření některé z cév v blízkosti varlete či nadvarlete může potenciálně ohrozit tvoje reprodukční zdraví.
V každém případě je lepší vyvolat „planý poplach“, než zanedbat varovné příznaky onemocnění. Obecně platí, že jakýkoliv neobvyklý útvar v šourku, který ti připadá podezřelý, je důvodem k návštěvě lékaře.

18.02.2019

Chodí se v 15 na preventivní prohlídku k lékaři a co po nás chce? Děkuji za odpověď.

Lisk mi, 15 let

Milý Lisk mi,

Jedna z povinných preventivních prohlídek se provádí i ve věku 15-ti let. Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb., § 5, odst. 2, je součástí této preventivní prohlídky rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

18.02.2019

Dobrý den, zmizí někdy mazové žlázky nebo jsou tam navždy?

Ondřej, 15 let

Milý Ondřeji,

Mazové žlázky jsou součástí spodní vrstvy kůže, která se nazývá škára. Vznikají již během vývoje plodu před narozením, v období dospívání pak dochází vlivem hormonální činnosti k jejich zvětšení. Přibližně u čtvrtiny dospívajících jsou mazové žlázky v oblasti pohlavních orgánů zduřelé, tj. výrazně zvětšené. Nejedná se však o zdravotní problém, který by vyžadoval léčbu.
Z „kosmetických“ důvodů si někteří dospělí nechávají zduřelé mazové žlázky vypalovat laserem, avšak výsledek je nemusí plně uspokojit. Na místě vypálených mazových žlázek se totiž mohou vytvořit tmavé jizvičky, které mohou být samy o sobě mnohem nápadnější, než byly původní zduřelé žlázky. Navíc po odstranění mazových žlázek hrozí nadměrné vysušování pokožky.

18.02.2019

Dobrý den, mám předkožku přirostlou k pravé části žaludu, dneska jsem si to trochu natrhnul a docela to dost bolelo. Je to normální?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Konglutinace (neboli „slepení“) mezi žaludem a vnitřním listem předkožky se v dětství i na počátku dospívání vyskytuje poměrně často a jedná se o normální jev. Téměř u všech chlapců je při narození předkožka „slepená“, přičemž její oddělování od žaludu může trvat různě dlouhou dobu.
V tvém věku, tj. ve věku okolo 12-ti let, přetrvává alespoň částečné „slepení“ mezi žaludem a předkožkou přibližně u třetiny chlapců (přesněji u 34%), zatímco například ve věku okolo 16-ti let již jen u 3% chlapců. Proces oddělování předkožky od žaludu není časově limitován, nicméně u 99% chlapců k němu dochází do konce puberty a u zbývajícího 1% pak v prvních letech dospělosti.
Především je třeba respektovat individuální tempo oddělování obou povrchů (tedy žaludu a předkožky) a vyhýbat se násilným pokusům o jejich oddělení. Při pokusech o stržení „slepené“ předkožky za žalud může dojít k poranění, v jehož místech poté může dojít ke srůstu mezi žaludem a předkožkou. Ten již na rozdíl od původní konglutinace představuje zdravotní problém, jehož řešení se zpravidla neobejde bez chirurgického zákroku.
Jestliže u tebe došlo k poranění, doporučuji na postižené místo několikrát denně (přibližně 3x až 4x) opatrně aplikovat menší množství heřmánkové masti, která usnadňuje hojení drobných trhlinek. K témuž účelu lze použít i panthenolovou mast, například calcium pantothenicum. Předkožku si však při nanášení této masti shrnuj vždy jen tak daleko, abys nemusel použít hrubou sílu. Díky pravidelnému zvlhčování můžeš zabránit vytvoření srůstu v místě poranění.
Postižené místo je rovněž vhodné alespoň jednou za den opláchnout, hygienu však vykonávej velmi šetrně (pokud možno jen pod slabým proudem vody).

18.02.2019

Dobrý den, pokud ráno vstávám v 6:30 tak pokud večer chodím spát v 21:45 tak je to v pohodě?

Trollos, 11,8 let

Milý Trollosi,

Dospívající chlapec ve věku 11 až 13 let by měl spát 9 až 11 hodin denně, a tudíž by bylo dobré, kdyby sis mohl dobu spánku alespoň o čtvrt hodiny prodloužit (například tím, že budeš chodit spát už ve 21:30).

18.02.2019

Je možné dosáhnout orgasmu a ejakulace bez fyzického dráždění pohlavních orgánů, tedy jen intenzivním myšlením na sex či nějakou jinou čistě myšlenkovou aktivitou (a nepočítám poluce)?

Tom, 16 let

Milý Tome,

Teoreticky to možné je, avšak takovýto způsob dosahování orgasmu a ejakulace by vyžadoval velmi silné a intenzivní erotické fantazie, přičemž výsledek by se nemusel dostavit hned. Také je možné, že tímto způsobem by se ti nakonec podařilo dosáhnout jen uvolňování preejakulační tekutiny. Vykonávání masturbace, tedy mechanické stimulace pohlavních orgánů, je jistě mnohem efektivnějším způsobem, jak orgasmu a ejakulace dosáhnout.

18.02.2019

Ještě další. Jaký je průměrný věk kdy mám kluk/holka první masturbaci (a jak často jí průměrný dospívající provádí), nějakou společnou sexuální aktivitu (vzájemná masturbace/orální sex) a koitus a s kým (kluk/holka, dlouhodobý partner atd.).
Děkuji

Chlapec, 15 let

Milý Chlapče,

Podle různých vědeckých výzkumů začíná většina dětí masturbovat již před pubertou (například podle výzkumů amerického sexuologa J. Bancrofta z r. 2003 začínají v dětství před pubertou vědomě masturbovat přibližně dvě třetiny chlapců i dívek). Zbývající třetina začíná masturbovat až během puberty, s výjimkou 1 až 2% dospívajících, kteří z nějakých důvodů nemasturbují (takovým důvodem může být například nějaké závažné zdravotní postižení, ale i příliš restriktivní výchova v rodině). Četnost vykonávání masturbace může být různá a do určité míry souvisí s věkem a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Věk prvního pohlavního styku v ČR činí podle výzkumu českých sexuologů (Weiss a Zvěřina, 2009) u obou pohlaví přibližně 18 let (přesněji 17,85 u chlapců a 18,08 u dívek). Podle téhož výzkumu se nejčastější věk prvních párových nekoitálních sexuálních aktivit pohybuje okolo 16-ti let.

18.02.2019

Ještě trochu k mé minulé otázce, omlouvám se že jsem to nenapsal tam.
1) Kde se měří šířka penisu když je na různých místech jinak široký?
2) Velikost penisu v klidu se mi hodně mění (podle teploty atd.) jak je tedy měření přesné?
3) Když si měřím délku penisu podle papírku, mám ho měřit seshora nebo zespoda? A s předkožkou nebo přetažený?
4) Jaký je průměrný objem ejakulátu pro můj věk a o kolik se liší od dospělého muže? A toto mám měřit když nějakou dobu nemasturbuji aby jsem nebyl “vyplýtvaný”?
Děkuji

Chlapec, 15 let

Milý Chlapče,

1) Obvod penisu se měří v místě, kde je tělo penisu nejširší (zpravidla to bývá u kořene, ale nejširší místo se může nacházet i v určité vzdálenosti od kořene).
2) Pravdou je, že délka penisu v klidovém stavu může více či méně kolísat. Pokud tedy chceš získat přesnější výsledek, můžeš si penis změřit dvakrát během dne (například ráno a večer), obě naměřené délky sečíst a takto získaný součet vydělit dvěma. Pro ještě přesnější údaj můžeš měření provést čtyřikrát za den (ráno, 2x odpoledne a jednou večer), všechny naměřené délky sečíst a vydělit čtyřmi.
3) Délka penisu se měří na horní straně (viz obrázek) a vždy od kořene, tedy od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. Jestliže předkožka přechází přes žalud, měří se délka až k prstenci předkožky, pokud předkožka nepokrývá celý žalud (nebo zcela chybí), měří se délka do středu ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč).
4) U dospívajícího chlapce činí objem ejakulátu přibližně 1 až 3 mililitry (ml) na jednu ejakulaci, u dospělého muže přibližně 2 až 5 ml. Vzhledem k tomu, že tělo produkuje stále nový a nový ejakulát, se nemusíš jeho „vyplýtvání“ obávat. Pokud další ejakulace následuje do několika minut (či několika desítek minut) po té předchozí, může být objem ejakulátu poněkud menší. Avšak objem ejakulátu je dán i způsobem, jímž tělo hospodaří s tekutinami. například při nedostatku tekutin a dehydrataci organismu se objem ejakulátu snižuje.

18.02.2019

Dobrý den. Jaký je průměrný obvod penisu ve 12ti letech? Děkuji.

Harry, 12 let

Milý Harry,

Průměrný obvod penisu při erekci činí u chlapců ve věku 12-ti let 7,5 cm. Avšak mírný rozdíl oproti průměru není důvodem ke znepokojení. Je naprosto normální, že někteří chlapci mají penis štíhlejší, zatímco jiní jej mají naopak silnější.

18.02.2019

Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat jaké jsou průměrné rozměry penisu pro 15 let (délka a obvod/šířka v klidu a při erekci) a jakou nominální šířku kondomu koupit? Děkuji

Chlapec, 15 let

Milý Chlapče,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí v klidovém stavu 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) a při erekci 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm). Průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 11 cm, údaje pro obvod v klidovém stavu nemám k dispozici.
Nejběžnější velikosti kondomů podle nominální šířky jsou uvedeny v tabulce níže. Pokud si nejsi jistý, jak široký kondom potřebuješ, můžeš si zakoupit více různých velikostí a vyzkoušet je. Každý kondom však použij pouze jednou, a to i při nácviku.

18.02.2019

Dobrý den, může mi 1 1,5mg tobolka (...) uškodit?

Dprs, 15 let

Milý Dprsi,

Uvedený lék se vydává pouze na lékařský předpis. Užívat bys měl pouze takové léky, které ti lékař předepíše, nebo které jsou volně prodejné. Pokud ti lék nepředepsal lékař, může jeho požití ohrozit tvoje zdraví, případně i život.

18.02.2019

Jak je to s tím že predkožka při erekci zůstává za žaludem a bez erekce ne. U mě tedy zůstává předkožka na žaludu i když mě stojí. Jak si tedy mohou masturbovat lidi kteří předkožku mají při erekci za žaludem?

Arnošt, 15 let

Milý Arnošte,

V klidovém stavu i při erekci může předkožka zakrývat různě velkou část žaludu, což závisí mimo jiné na délce samotné předkožky, na šířce prstence na rozhraní jejího vnitřního a vnějšího listu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech.
Avšaki v případě, že se při erekci předkožka samovolně shrnuje za žalud, je kožní pokryv penisu zpravidla natolik pružný, že předkožku lze opět natáhnout na žalud. Střídavé přetahování předkožky za žalud a její opětovné natahování na žalud je tedy možné i tehdy, když se předkožka při erekci samovolně shrnuje.

17.02.2019

Dobrý den, a proč se někdo zadýchává míň a nikdo víc? Myslím obézní lidi. Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Protože různí lidé mají různou schopnost adaptace (přizpůsobivosti), mohou někteří z nich snášet obezitu lépe než jiní. Také může trvat různě dlouhou dobu, než se u obézního jedince rozvinou onemocnění oběhové soustavy či další zdravotní obtíže.

17.02.2019

Dobrý den, mám dotaz. Když masturbuji, tak se mi chce několikrát v průběhu masturbace čurat. Jak tomu mám zabránit a proč se mi to děje?

Já, 15 let

Milý Ty,

Pocit nucení na močení může být způsoben podrážděním určitých nervových zakončení v oblasti malé pánve. Postupem času by se zmíněné pocity měly zmírnit a nakonec zcela vymizet. Prozatím doporučuji, aby ses šel vymočit před vykonáváním masturbace.

17.02.2019

Měřím 185 cm, je má výška nadprůměrná? Děkuji za odpověď.

Mathias, 14 let

Milý Mathiasi,

Vzhledem k tvému věku a pohlaví se skutečně jedná o nadprůměrnou tělesnou výšku. Průměrná výška u chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm. Podle růstového grafu se nacházíš těsně nad 97. percentilem. To znamená, že více než 97% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco necelá 3% jsou vyšší. Výrazně nadprůměrný vzrůst však nemusí být projevem poruchy růstu, mnohdy se jedná pouze o projev dědičných dispozic.

17.02.2019

Dobrý deň, na vrchu tam kde začína nadsemenník mám takú bolestivú hračku a vedľa toho už pod nadsemenníkom mám takú bolestivú pohyblivú hrčku, som zúfalý čo to môže byť, dúfam že to nemôže byť rakovina.

Ján, 15 let

Milý Jáne,

Neobvyklý útvar v nadvarleti či v jeho blízkosti by mohla být například rozšířená žíla, případně cysta, což je dutina vyplněná tekutinou (například spermatokéla, což je tekutina naplněná spermatickou tekutinou). Bez vyšetření však nelze určit, o jaký útvar se jedná.
Vzhledem k tomu, že bulka je bolestivá a je umístěna na horní straně varlete (v blízkosti nadvarlete), je nádorové onemocnění málo pravděpodobné. Nádory se totiž častěji nacházejí ve spodní části varlete či na jeho straně a alespoň v počátečních stádiích nejsou bolestivé.
Přesto však rozhodně doporučuji, aby ses s popsanými obtížemi svěřil praktickému lékaři, který ti pravděpodobně doporučí vyšetření na endokrinologii. I kdyby se totiž nejednalo přímo o nádorové onemocnění, i chorobné rozšíření cév v blízkosti varlat či nadvarlat představuje závažný zdravotní problém, protože v jeho důsledku může dojít k narušení funkce a vývoje jednoho či obou varlat. Cítíš-li uvnitř šourku jakoukoliv bolest, rozhodně bys ji neměl podceňovat.

17.02.2019

Dobrý den, proč se obézní lidé zadýchávají a potí? Jeden můj příbuzný měří 180 cm a váží 140 kg. Stačí větší námaha a už slyším mírné zadýchání a když jde do schodů tak to dýchá tak hlasitě, že je slyšet přes dvě patra a pot z něj crčí. Proč? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Lidé s obezitou často trpí onemocněními oběhové soustavy, například vysokým krevním tlakem a poruchami srdečního rytmu. Dechová nedostatečnost při fyzické námaze je jedním z projevů těchto onemocnění.
Pokud jde o zvýšené pocení, to souvisí s udržováním stálé tělesné teploty, která je u osob s nadváhou či obezitou náročnější, než u osob s normální tělesnou hmotností.

17.02.2019

Kdy se přesně ví, jestli jsem na kluky nebo na holky?

Tv, 15 let

Milý Tv,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16-ti let.

17.02.2019

Dobrý den, dotaz prosim nezobrazovat. Díky (...)

Tomáš, 18 let

Milý Tomáši,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 19,7 (přesněji 19,655). Vzhledem k tvému věku a pohlaví se jedná o normální hmotnost, netrpíš tedy nadváhou ani podváhou.

17.02.2019

Dobrý den,
měl bych 2 otázky ohledně holení:
1, dá se požít holící strojek určený primárně na obličej i na oholení nebo spíše zejména zkrácení ochlupení okolo penisu?
2, v případě, kdy se holím “klasicky” s žiletkou a holící pěnou okolo penisu, se často tvoří takové červené fleky-kolečka, jako kdyby se později vytvořili až pupínky, skoro jako akné na obličeji. Měl bych tedy 2 podotázky: 1, jak se jich můžu zbavit (některé tam mám již opravdu dlouho, už nejsou červené, ale jako kdyby tam zbyla jakási bulka pod kůží...)? 2, jak jim můžu předejít-co dělat, aby se netvořily?
Předem díky moc za odpovědi!

Mi, 17 let

Milý Mi,

1) Ano, pro holení tělesného ochlupení lze použít i běžný holicí strojek na vousy.
2) Červené pupínky se tvoří v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky. Samotný pupínek představuje zánětlivou reakci v místě zarůstání. Uvedenému problému lze předejít zvlhčováním pokožky pomocí hydratačního pleťového krému či vhodné masti (panthenolové, měsíčkové a podobně). Krém nebo mast nanes nejprve hodinu po oholení a poté alespoň jednou denně po dobu 2 – 3 dnů po oholení.

17.02.2019

Má můj táta právo mi zakázat sport když nebudu mít vyznamenání zakázat mi mobil a počítač jen kvůli tomu že jsem rozbil dveře?

Jablko, 13 let

Milý Jablko,

Rodiče mají právo dítěti zakazovat takové činnosti, které ohrožují život nebo zdraví dítěte či jeho řádný vývoj. Vykonávání určitého sportu by ti rodiče mohli zakázat v případě, že by mohli na základě lékařského posudku prokázat, že daný sport ohrožuje tvé zdraví nebo tvůj vývoj.
Samozřejmě, že pokud si rodiče usmyslí, že ti vykonávání určitého sportu znemožní, mají i jiné způsoby, jak svůj úmysl naplnit. Například ti mohou přestat platit členství ve sportovním oddílu nebo přestat kupovat pomůcky, které k vykonávání sportu potřebuješ. V takovém případě v podstatě nemáš možnost, jak se bránit, protože placení konkrétních volnočasových aktivit (například sportovních či zájmových kroužků) nelze od rodičů soudně vymáhat.
Pokud rodiče dítěti dlouhodobě či opakovaně odebírají jeho oblíbené věci nebo mu zakazují jeho oblíbené činnosti, dopouštějí se na něm psychického násilí. V takovém případě lze postupovat stejně, jako kdyby se rodiče dopouštěli násilí fyzického, tedy obrátit se s podnětem na místně příslušný orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad či úřad městské části. Na základě podnětu zahájí pracovníci OSPODu v rodině šetření s cílem ověřit, v jakých podmínkách dítě vyrůstá, případně do jaké míry je vystavováno násilí ze strany rodičů či dalších členů domácnosti. V případě shledání závažných nedostatků přijme OSPOD opatření k nápravě.
Samozřejmě, že z hlediska pokojného a bezkonfliktního soužití v rodině by bylo výhodnější, kdybys rodiče přesvědčil, aby od svých úmyslů upustili dobrovolně. Zejména v případě, že rodiče nejsou v určitých záležitostech jednotní, se můžeš pokusit přesvědčit alespoň jednoho z nich, aby se za tebe postavil.
Za škody spáchané osobou mladší 18-ti let (tedy například za rozbité dveře) nesou odpovědnost její rodiče nebo zákonní zástupci. Rodiče nemají právo od dítěte mladšího 18-ti let vyžadovat náhradu škody, a to ani zpětně.

17.02.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká bude moje výška v dospělosti když taťka měří 171 cm a mamka 173 cm. Děkuji

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Odhad cílové výšky na základě dosažené tělesné výšky rodičů u tebe činí 178,5 ± 10 cm (tj. 168,5 až 188,5). Očekávaná cílová tělesná výška se počítá podle následujícího vzorce. Pravděpodobnost, že se odhad naplní, je přibližně 95% (jinak řečeno, odhad cílové výšky se splní u devadesáti pěti dětí ze sta).

17.02.2019

Dobrý den, mám dotaz. Je v 15 letech preventivní prohlídka? A pokud je, co všechno se tam kontroluje? Děkuji

Jméno, 14,5 let

Milý Jméno,

Ano, ve věku 15-ti let se preventivní prohlídka provádí. Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

16.02.2019

Čím a jak přesně si mám mazat pinďoura když mě pálí při čurání i po stažení předkožky?

Štěpán, 16 let

Milý Štěpáne,

Pálení při močení je zřejmě projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Takové onemocnění nelze léčit lokální aplikací nějaké masti, nýbrž je třeba dodržovat určitá režimová opatření (dostatek odpočinku, klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin), případně se obrátit na lékaře, který ti může předepsat antibiotika.

16.02.2019

Dobrý deň (...) prosím nezverejňovať otázku.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Jedná se nejspíše o mazovou cystu, která se vytvořila v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. V období dospívání jsou tyto obtíže poměrně běžné, protože pod vlivem hormonálních změn v dospívajícím organismu dochází k nárůstu tvorby kožního mazu. Jestliže během několika dnů či týdnů nedošlo k vyhnisání zánětlivého ložiska v ucpané mazové žlázce, bylo by vhodné navštívit kožního lékaře a poradit se s ním o dalším postupu. V žádném případě by ses však neměl pokoušet toto ložisko otevírat sám, jinak by sis mohl způsobit nevratné poškození příslušné části těla.

16.02.2019

Dobrý den, může dlouhodobé užívání (...) zastavit růst?

Někdo, 14 let

Milý Někdo,

Zpomalení ani zastavení růstu nepatří k nežádoucím účinkům uvedeného léku.

16.02.2019

Dobrý den, vždycky když si sundám čepici tak tam najdu pár vlasů, a když se třeba podrbu na hlavě tak mam vždy tak jeden na ruce, je to normální?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Běžná „životnost“ vlasu činí 2 až 4 roky, poté se starý vlas uvolňuje a vypadává, aby na jeho místě vyrostl vlas nový. Vlasy se tedy průběžně obnovují, což je naprosto normální proces.
Zdravý člověk má na hlavě přibližně 100 000 vlasů, z nichž každý den několik desítek vypadne. Za normální se považuje vypadnutí až 100 vlasů za den (samozřejmě, že v praxi je téměř nemožné přesný počet vypadlých vlasů spočítat, při odhadech se tedy vychází z počtu nově dorůstajících vlasů na malém vzorku vlasové části pokožky hlavy).

16.02.2019

Dobrý den, kolik budu jako dospělý měřit, když moje mamka měří 173 cm a můj taťka 193 cm. Já teď měřím 183. Děkuji za odpověď

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Na základě dosažené výšky rodičů činí odhad tvé cílové tělesné výšky 189,5 ± 10 cm (tj. 179,5 až 199,5 cm).
Vzhledem k tomu, že již nyní je tvoje tělesná výška výrazně nadprůměrná (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 12-ti let činí 153 cm), lze očekávat, že tvoje tělesná výška v dospělosti se bude blížit spíše horní hranici výše uvedeného odhadu.

16.02.2019

Dobrý deň, chcem sa opýtať že ako mám oddialiť orgazmus a urobiť sa neskôr? Ja sa normálne viem urobiť do 4-5 minút ale ja to chcem oddialiť ako to mám urobiť.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace může být různá a závisí na celé řadě okolností (mimo jiné i na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi či na způsobu a intenzitě stimulace eroticky citlivých částí lidského těla). Někdy se orgasmus dostavuje již po několika vteřinách stimulace pohlavních orgánů, jindy může jeho dosažení trvat i několik desítek minut.
Při pohlavním styku (souloži) se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin. Pro masturbaci podobný časový limit neexistuje, nicméně uvedenou dobu 4 až 5 minut nepovažuji za nijak zvlášť krátkou. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že bys dosahoval orgasmu příliš rychle.
Nástup orgasmu při masturbaci lze poněkud oddálit nácvikem, který spočívá ve vykonávání méně prudkých masturbačních pohybů a v jejich občasném přerušení. Masturbaci však není vhodné přerušovat v době blížícího se nástupu orgasmu, protože v důsledku náhlého zastavení nástupu ejakulačního reflexu se může dostavit prudká svalová křeč.

16.02.2019

Dobrý den,
už několik dní mi mírně cuká koutek oka. Čím je to způsobeno a jak se toho jde zbavit?

Cukook, 13 let

Milý Cukooku,

V lepším případě by se mohlo jednat o relativně neškodný oční tik, který může být projevem stresu a psychického napětí, vyčerpání organismu v důsledku nedostatku spánku a podobně. Většina obtíží tohoto druhu odezní poté, co jsou odstraněny jejich příčiny. Pro začátek tedy můžeš zkusit věnovat více času odpočinku a vykonávání různých činností, které tě uklidní (například koupání v teplé vodě, poslechu oblíbené hudby a podobně).
V horším případě by se mohlo jednat o projev poruchy zvané blefarospasmus, což je křečovité stahování očního víčka, které může být způsobeno například úrazem hlavy, onemocněním mozku, zánětem oka či cizím tělesem v oku. Tato porucha se léčí aplikací látek, které snižují napětí svalů očního víčka a jeho nejbližšího okolí.
Pokud zmíněné obtíže s cukáním během několika dnů či týdnů neustoupí, měl bys navštívit praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření na neurologii, případně též na oftalmologii.

16.02.2019

Dobrý den je mi 15 a půl a mám holku už přes rok. Oboum nám je 15 a chtěli by jsme (...) Ale strašně se bojím proto jsme spolu neměli ani orální sex. Bojím se proto že podle toho co tady píšete, mám zároveň mazové žlázky na spodní straně penisu, citlivý žalud a úzkou uzdičku. Tím pádem mi sex přijde jako nemožný s tímto onemocněním. Kdy tyto věci samý přestanou nebo musím na nějaký zákrok? Nejlepší by bylo kdyby vše samo ustalo počkal bych. Díky za odpověď.

Ondřej, 15 let

Milý Ondřeji,

Tvoje obavy jsou přinejmenším předčasné a poněkud přehnané. Podle toho, co v dotazu uvádíš, zřejmě netrpíš žádným onemocněním ani vývojovou vadou, která by znemožňovala uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit.
Zduřelé mazové žlázky na spodní straně penisu se u dospívajících chlapců vyskytují celkem běžně a rozhodně nepředstavují překážku pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit.
Krátká uzdička (frenulum breve) sice způsobuje výrazné sklopení žaludu směrem dolů, pokud je předkožka při erekci přetažena, avšak pokud by ti takovéto sklopení žaludu činilo při pohlavním styku obtíže, mohlo by ti pomoci před nasazením kondomu ponechat předkožku nataženou na žaludu (čímž se zároveň vyřeší případné obtíže související s přecitlivělostí žaludu) a při pohlavním styku použít větší množství lubrikačního gelu.
K uvolnění krátké uzdičky dochází většinou do konce puberty, přičemž tento proces lze podpořit mírným natahováním spodní strany předkožky (podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Alien123 ze dne 11.02.2019). Nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji (postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Abcd ze dne 11.02.2019).
Pokud jde o zahájení pohlavního života, rozhodně bych nedoporučoval vynechávat nekoitální sexuální aktivity a pouštět se rovnou do pohlavního styku v užším slova smyslu (tj. do vaginálního pohlavního styku, při němž dochází k zavádění penisu do pochvy). Nekoitální sexuální aktivity totiž mají značný význam v procesu sbližování dvou milujících se osob. Díky těmto aktivitám se oba navzájem lépe poznají, získají konkrétnější představu o těle partnera/partnerky, naučí se rozpoznávat pocity a přání druhého a reagovat na ně.
Bez předchozí zkušenosti s vykonáváním nekoitálních sexuálních aktivit může první pohlavní styk v užším slova smyslu (soulož) představovat pro oba začínající milence značnou psychickou zátěž spojenou s obavami  z neúspěchu či přímo ze „selhání“. Naproti tomu pro páry, které mají zkušenost s vykonáváním vzájemných nekoitálních sexuálních aktivit, je soulož jakýmsi plynulým pokračováním jejich tělesného sbližování, a tudíž pro ně nepředstavuje stresovou situaci.
Dříve než pár přikročí k pohlavnímu styku v užším slova smyslu, je také třeba zvážit i jeho možné následky v podobě nechtěného početí a následného neplánovaného rodičovství (tuto možnost nelze nikdy vyloučit zcela a beze zbytku, neboť žádná metoda antikoncepce není spolehlivá na plných 100%). Zejména mladí lidé by si nejprve měli být jisti, zda jsou již schopni a ochotni společně převzít nelehkou rodičovskou odpovědnost.

15.02.2019

Dobrý den, je lepší čurat s předkožkou nebo bez? Když čurám tak prostě povolím a nechám to téct a je to vždycky takový proud že kolem mísy je několik kapiček které se odrazily od stěny mísy kam jsem mířil. Někde jsem četl že pro ranní moč se odebírá střední proud což pak nechápu jaký je u mě střední proud když to teče v kuse a dost silně. Mám špatnou techniku močení a měl bych ho přerušovat aby nebyl tak silný?

Ríša, 18 let

Milý Ríšo,

Zatímco předkožka zpravidla formuje proud moči do jednoho paprsku, při močení s obnaženým žaludem se proud moči obvykle větví do dvou paprsků, z nichž spodní je výrazně slabší (viz obrázek vpravo). Toto rozvětvení proudu moči je dáno tvarem ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč), jehož okraje jsou ve střední části silnější, a proto se při močení rozevírá do tvaru číslice „8“.
Pokud jde o odstřikování či odrážení dopadající moči od stěn záchodové mísy či od hladiny vody v ní, to je dáno působením fyzikálních zákonů (podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz Dana ze dne 02.02.2019).
Tzv. střední proud se odebírá tak, že po několika vteřinách močení se proud moči přeruší a teprve po jeho opětovném spuštění se moč zachytí do připravené nádobky (účelem tohoto přerušení je očištění stěn močové trubice protékající močí před samotným odběrem vzorku). Pokud je nádobka naplněná, močení se opět přeruší a zbývající moč se „domočí“ opět do toalety. Označení „střední“ tedy při sběru moči nemá význam prostorový, nýbrž časový (moč se odebírá uprostřed průběhu močení, nikoli uprostřed proudu moči).
Jinak při močení nemusíš proud přerušovat, tedy pokud si z nějakých důvodů nepotřebuješ posílit svěrač močové trubice či obecně svalstvo v oblasti malé pánve (k čemuž slouží mimo jiné tzv. „stop-start cvičení“, při němž se proud moči vždy po několika vteřinách střídavě zastavuje a opět spouští, dokud nedojde k vymočení).

15.02.2019

Dá sa "domácim trikom" zmenšiť predkožka? Pri masturbácii ide všetko hladko, len proste, cítil by som sa lepšie. Ďakujem.

Erik, 15 let

Milý Eriku,

Předkožka představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. Nenapadá mě žádný bezpečný způsob, jak by sis ji mohl sám „zmenšit“. Něco takového bych ti ani příliš nedoporučoval, protože vzhledem k velkému množství nervových zakončení (zejména v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu) předkožka představuje eroticky nejcitlivější část penisu, a tudíž nechápu, proč by ses po jejím „zmenšení“ měl cítit lépe.

15.02.2019

1. Když se třeba trochu říznu do prstu (například) takže by to nebylo na to aby za mnou přijela záchranka ale já bych i tak na číslo 155 zavolal a zeptal jsem se jich co mám dělat s tím říznutím jako čím si to mám obvázat a tak ale řeknu tý operátorce že to není tak závažný aby za mnou posílala výjezd tak to bude to braný jako zneužívání tísňové linky nebo ne ?
2. K použití linky bezpečí potřebuju kredit ?
3. Na co je linka bezpečí ? To je linka jako když nebudu vědět 155,158,112,150 tak můžu zavolat na linku bezpečí nebo k čemu prostě je dobrá ?
4. Už jsem vám to tady psal ale z nějakých důvodu jste neodpověděl (nebo jsem to přehlédl ale to si myslím že ne) tak se zeptám znovu. Mám se kámošit se spolužákem jenž má problém s mou orientací ?
5. Občanský průkaz si mám vyřídit těsně před tím než mi bude 15 nebo až mi bude 15 ?
6. Musí se mnou být zákonný zástupce při vyřizování občanského průkazu ?
7. Učitelé říkají že mám jakýsi talent k vyjadřování , psaní slohových práci , vytváření videí . Vím že to asi nemůžete vědět , ale myslí to podle vás vážně nebo se jen snaží mi zvýšit sebevědomí (i když ho mám podle mě dost) nebo si myslí že když mi to budou říkat tak se budu učit ?
8. Můžu nahrávat a fotit si policisty když jim nebudu jakkoliv překážet v práci ?
9. Dostal jsem ředitelskou důtkou teď na začátku pololetí což je ještě více méně v pohodě a přišla mi dopisem. Kdybych dostál 2 z chování tak mi taky přijde dopisem nebo do ŽK ?
10. Co se děje s dítětem poté co má 3 z chování a neustále dělá problémy ?
11. Jsou pro mě důležití
(...) na (...) . Vyplatí si je kupovat ?
12. Píše mi hodně starších lidí jak jsem hezkej a tak (jsou to pedofilové většina z nich a já jsem si toho vědom) . Mám si je na
(...) nechat , když jim nebudu posílat žádné fotky ani se s nimi scházet ?
13. Jedná spolužačka nahlásila učitelce jednoho pedofila , který jí a její kámošce psal nevhodné věci . Učitelka zavolala její mamince a řekla jí o jednom týpkovi , který jí řekne víc o tom jak postupovat a tak . Její máma mu zavolala a on jí poradil ať hlavně nemaže zprávy ani tak což je v pohodě . Pak jí řekl ať ho nahlásí . Že to bude řešený soudně a že bude předvolán ten pedofil , ta moje spolužačka a nejspíš i její kámoška jakožto svědek . Máma tý kámošky řekla že na ten soud půjde jen pokud tam půjdou i rodiče tý kámošky mí kámošky . Těm se to ale řešit nechtělo a tak se to nechalo plavat . Obě si ho blokovali a tím to haslo . Udělali jejichž rodiče dobře ?
Děkuji za odpovědi

Kaktus, 14

Milý Kaktuse,

1) O klasické zneužití tísňové linky by se v takovémto případě sice zřejmě nejednalo, nicméně drobné poranění by sis měl umět ošetřit sám, i bez „nápovědy“ na telefonu. Zneužití tísňové linky spočívá například v ohlášení smyšleného případu, v „žertovném“ volání a podobně. Včasný zásah složek integrovaného záchranného systému může mnoha lidem zachránit život, a proto každý, kdo tísňové linky zneužívá, tím zároveň ohrožuje životy druhých lidí.
2) Linka bezpečí je bezplatná a k volání nepotřebuješ kredit.
3) Linka bezpečí slouží pro poskytování poradenství a pomoci dětem, které se ocitly v náročné životní situaci, někdo jim ubližuje, mají nějaké vážné starosti a podobně.
4) Nevím, jakou orientaci máš na mysli.
5) Žádost o první občanský průkaz je třeba podat nejpozději do 30 dnů po patnáctých narozeninách.
6) Ano, za neplnoletou osobu podávají žádost o občanský průkaz její rodiče, respektive jeden z rodičů.
7) Jestliže tě učitelé za něco takového chválí, zřejmě svoji pochvalu míní upřímně. Tím samozřejmě není vyloučeno, že se tě zároveň snaží povzbudit.
8) Pořizování obrazových či zvukových záznamů na místě veřejnosti přístupném není zákonem zakázáno. Zákon na ochranu osobnosti sice zakazuje pořizovat snímky či záznamy druhých osob bez jejich svolení, avšak policista ve službě nevystupuje jako fyzická osoba, nýbrž jako představitel státní správy. Pokud by tě však policista z nějakého důvodu vyzval, abys zanechal pořizování záznamu (tj. přestal na  místě fotografovat či pořizovat videozáznam), jsi povinen jeho výzvy uposlechnout.
9) Správně by ředitelská důtka měla přijít dopisem rodičům, pokud si ji oproti podpisu nevyzvednou přímo ve škole. Pokud jde o sníženou známku z chování, ta se uvádí na vysvědčení.
10) Pokud je chování dítěte natolik závadné, že ani opakované snížení známky z chování nevede ke zlepšení, může se škola například obrátit na místně příslušný orgán sociální a právní ochrany dítěte, který zahájí šetření v rodině dítěte s cílem zjistit, zda nedochází k zanedbání výchovy ze strany rodičů. V případě zjištění nedostatků v rodině může orgán sociální a právní ochrany zajistit nápravu (například navrhne soudu uložení některého z ochranných či výchovných opatření, k nimž patří například povinnost účastnit se nějakého výchovného programu pro děti a mladistvé).
11) Osobně se domnívám, že se takovéto vynakládání prostředků nevyplatí.
12) Záleží na tom, zda se dotyčné osoby vůči tobě dopouští nějakého trestného jednání, například svádění dítěte k pohlavnímu styku, sexuálního nátlaku či ohrožování výchovy. Nicméně z důvodu ochrany své bezpečnosti bys s cizími lidmi na sociálních sítích pokud možno neměl komunikovat, ať už se jedná o pedofilní jedince či nikoliv. Potenciální riziko totiž představují i osoby duševně či sociálně narušené, dále různí podvodníci a podobně.
13) Jestliže se zmíněný uživatel sociální sítě dopustil trestného činu vůči dětem (například sexuálního nátlaku, svádění dítěte k pohlavnímu styku a podobně), měli by na něj rodiče dětí podat trestní oznámení. V opačném případě hrozí, že bude páchat trestnou činnost i nadále, a že si najde nové oběti. Samozřejmě záleží na rozhodnutí rodičů, zda trestní oznámení podají či nikoliv, nicméně by měli zvážit důsledky svého rozhodnutí. Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se stydí před soudem vypovídat o určitých tématech, nicméně na druhou stranu svým mlčením nepřímo umožňují pachateli pokračovat v trestné činnosti.

15.02.2019

Dobrý den, můžu se zeptat jestli je normální ve 13 letech mít penis 9 cm?

Vincent, 13 let

Milý Vincente,

Pokud uvedená délka penisu platí pro erekci, jedná se sice o délku sice mírně podprůměrnou, avšak stále ještě naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm). Jestliže by se jednalo o délku v klidovém stavu, byla by naopak mírně nadprůměrná, neboť průměrná délka penisu v klidovém stavu činí u chlapců tvého věku 5 až 7 cm (tj. 6 ± 1 cm).
V žádném případě se však nejedná o mikropenis (tj. abnormálně malý penis), za který lze ve věku 13-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 4,4 cm.

15.02.2019

Dobrý den, jak dlouhý penis bych měl mít na svůj věk?

Juklínek, 14 let

Milý Juklínku,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) v klidovém stavu a 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm) při erekci. „Průměrný“ však neznamená totéž, co „normální“. Za normální lze považovat i mírně odlišné rozměry. Za tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis) se ve věku 14-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.

14.02.2019

Dobrý deň, prepáčte, že opäť Vás otravujem, ale chcem sa ešte niečo opýtať. Napísal som, že na nadsemenníku si môžem nahmatať akési "vačky". Dnes som sa to znova snažil nahmatať a našiel som ako keby "tunel". Už to není vačok o veľkosti hrášku, ale ako keby "tunel". Má to asi 3-5 cm a keď si to nechám dlhšie stlačené začne to byť celkom dosť teplé. Pri prudšom pohybe (zdvihnutie zo stoličky, prudké sadnutie) dnes večer pociťujem miernu bolesť.
A po 2. Niekedy mám nadsemenník tvrdý ako kameň a niekedy je normálny. Chcel by som Vás požiadať, čo to podľa Vás je a či je to nejako nebezpečné + metódy, ako sa to dá odstrániť.
Veľmi pekne Vám ďakujem za všetko. Prajem pekný deň

3323, 15 let

Milý 3323,

Podle popisu by se mohlo jednat například o rozšířenou žílu, případně o cystu protáhlého tvaru. V úvahu přichází také tzv. spermatokéla, což je dutina vyplněná spermatickou tekutinou.
Ztvrdnutí nadvarlete může být způsobeno například narušením odtoku odkysličené krve z tohoto orgánu.
Vzhledem k bolesti při prudkých pohybech bych doporučoval navštívit lékaře, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

14.02.2019

Jak daleko by měl "dostříknout" ejakulát? Mě nedostříkne ani k pupíku.

Anonym, za chvíli 14 let

Milý Anonyme,

Prudkost výronu semene nemusí být tak velká, jak bys možná očekával. Zejména u mladších chlapců se běžně stává, že ejakulát z jejich těla „jen“ volně vytéká. Prudší vypuzování ejakulátu je dáno větší intenzitou smršťování svalstva v oblasti malé pánve. Nejprudší bývá ejakulace u mladých mužů ve věku 18 až 25 let, poté prudkost výronu semene opět poněkud klesá.

14.02.2019

Jak často masturbovat?

Karel, 13 let

Milý Karle,

Četnost neboli frekvence vykonávání masturbace závisí na řadě okolností, zejména pak na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Při narůstající hormonální hladině se zvyšuje i sexuální potřeba, k jejímuž uspokojení slouží sexuální aktivity včetně masturbace. Nelze tedy přesně stanovit, jak často by měl dospívající jedinec vykonávat masturbaci. Obecně platí, že každý by měl masturbovat tak často, jak potřebuje.
Jediné omezení spočívá v tom, že pro masturbaci je zapotřebí si zajistit dostatek soukromí (z tohoto důvodu nemůžeš masturbaci vykonávat pokaždé, když se ti chce, například pokud se právě nacházíš na veřejně přístupných místech).

14.02.2019

Dobrý den, co je to zdravel?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Jedná se o tzv. elektronickou zdravotní knížku, tj. o záznamy v počítačovém systému, k nimž má přístup pacient a jeho lékaři.

14.02.2019

Nezobrazovat (...) Prosim rychle

Jan, 15 let

Milý Jane,

Strie, tedy jizvičky ve vazivové tkáni pod kůží, vznikají zejména v důsledku rychlého růstu či nabírání hmotnosti. Mohou se vyskytovat na různých částech těla. Odstranit je sice nelze, avšak postupem času dochází k jejich vyblednutí.
Pokud jde o tělesné ochlupení, jeho vývoj přibližně odpovídá tvému věku. Jedná se o tzv. pubické ochlupení mužského typu, které vybíhá proužkem vzhůru směrem k pupíku.
V období dospívání dochází ke kolísání hormonální hladiny, což se někdy projevuje mimo jiné i prudkými výkyvy nálad. Jistě je velmi obtížné si neustále udržovat dobrou náladu, pokud je něco takového vůbec možné. Když jsi smutný, zkus se věnovat nějaké své oblíbené činnosti. Můžeš si také sestavit písemný seznam věcí, které ti spolehlivě zlepší náladu. V případě potřeby můžeš tento seznam prakticky využít.

14.02.2019

Jaké jsou účinky hodně silného černého čaje?

Tea, 14 let

Milý Tea,

Většina vědeckých výzkumů, které se tímto tématem zabývaly, potvrdila blahodárné účinky čaje na lidské zdraví. Pití černého čaje mimo jiné snižuje riziko výskytu zubního kazu, nachlazení, infarktu, mrtvice či nádorových onemocnění všeho druhu. Při delším louhování se uvolňuje větší množství tříslovin (působících jako antioxidanty), díky nimž jsou účinky čaje silnější, avšak čaj tím zároveň získává hořkou chuť, která některým lidem nevyhovuje.

14.02.2019

Dobrý den, mám asi taky poruchu růstu. Měřím 203 cm, rostu 5 cm za rok. Ve škole mi říkají, že jsem "zmutovanej obr". Moc mi to vadí. Puberta u mě ještě nenastoupila (mám P1, G1 a objem varlat 2 ml. Kostní věk mám 12 a 1/4 roku. Je důvod panikařit? Co mám s tím dělat?

Kluk, 17 let

Milý Kluku,

Vzhledem k výrazně nadprůměrné tělesné výšce a opoždění vývoje pohlavních znaků bych doporučoval navštívit praktického lékaře a požádat o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii. Předpokládám však, že jsi již na endokrinologii vyšetřen byl, protože znáš svůj kostní věk i stupeň vývoje pubického ochlupení a pohlavních orgánů. Nyní tedy záleží na tom, zda hormonální terapie, kterou ti endokrinolog nejspíše doporučí, bude úspěšná.

14.02.2019

Můj penis když stoji měří 13 cm a když se v klidu 10 cm. Je to v pohodě? A poroste ještě?

Filip, 13 let

Milý Filipe,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. V klidovém stavu je tedy délka tvého penisu mírně nadprůměrná, při erekci průměrná. Nižší rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je zřejmě dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nejedná se však o žádnou vadu.
Růst rozměrů penisu probíhá u většiny chlapců do věku 18-ti let, a tudíž je velmi pravděpodobné, že i tvůj penis se během následujících několika let bude ještě zvětšovat.

14.02.2019

Dobrý den, mám jednu otázku, vadí že nemasturbuji?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Pokud se ti nechce masturbovat, nemusíš se do této činnosti nutit. Podle různých výzkumů až dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou, většina ostatních pak během puberty. Nezájem o vykonávání masturbace v pubertě může být například projevem nižší hladiny pohlavních hormonů v krvi. Je docela dobře možné, že až se v tvém těle začne vytvářet větší množství pohlavních hormonů, vzroste i tvůj zájem o vykonávání masturbace.

14.02.2019

Dají se štěrbiny dlouhých kostí rozšířit (fyzicky, hormonálně, jiným způsobem)? Dá se to udělat např. tím, že si každý den zavěsím na chodidla závaží a budu se s tím procházet a tím pádem "roztahovat" růstové štěrbiny dolních končetin a znemožním jejich srůst?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Růstové štěrbiny kostí nelze rozšiřovat ani „roztahovat“. Uzavírání růstových štěrbin nelze zabránit ani zavěšováním závaží na končetiny, ani natahováním na skřipec. Pokud bys na nohou nosil závaží, přispíval bys tím spíše naopak k rychlejšímu uzavření růstových štěrbin, protože chůze by pro tebe byla namáhavější.

13.02.2019

Dobrý den, mám 2 otázky :
1. Přijde mi, že mám vždy jinak dlouhý penis v klidovém stádiu. Třeba když jdu na záchod, někdy je mnohem větší než jindy. Čím je to způsobeno ?
2. Ještě mi nerostou chlupy v podpaží, je to v pořádku ? Mám kamaráda kterému je 11 a už mu rostou.
Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 14 let

Milý Tomasi,

1) Délka penisu v klidovém stavu nemusí být stále stejná, nýbrž kolísá v závislosti na různých okolnostech (tělesná teplota, teplota prostředí, svalové napětí v oblasti malé pánve a podobně). Kolísání délky penisu v klidovém stavu je výraznější u mužů a chlapců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy penisu. U jedinců s méně pružnými závěsnými vazy je kolísání mírnější nebo téměř žádné.
2) Axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpažních jamkách) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku okolo 14-ti let. Mírné opoždění nástupu vývoje tohoto ochlupení může být dáno například vrozenými předpoklady. V případě tvého kamaráda by výskyt axilárního ochlupení ve věku 11-ti let mohl být projevem časnějšího (tedy dřívějšího) nástupu puberty.

13.02.2019

Dobrý den,
Rád bych se očkoval proti HPV. Myslíte, že to má smysl? Nevíte, jak častý je výskyt onemocnění, kterým se dá vyhnout právě tímto očkováním? Popřípadě proplácí to pojišťovny? Děkuji

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který mimo jiné způsobuje rakovinu děložního krčku, lze provést nejen u dívek, ale i u chlapců. Ti sice žádný děložní krček nemají, avšak očkování je chrání proti tzv. kondylomatům, což je zvláštní druh bradavic, které vyrůstají na pohlavních orgánech (případně také v ústech nebo jiných částech těla, které přijdou s pohlavními orgány do kontaktu). HPV se totiž podílí nejen na vzniku rakoviny děložního krčku, ale i na vzniku kondylomat, a to u obou pohlaví. Virem HPV se alespoň jednou v životě nakazí přibližně 10% populace (některé odhady jsou však vyšší, a to až 30%). Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

13.02.2019

Všiml jsem si, že jsou "vzhledově" růstové štěrbiny mnohem užší, než před rokem. Je to pravda, nebo se mi to jen zdá a mají téměř stejnou šířku, jako před rokem? Jak mi mohl tím pádem vyjít kostní věk asi o 8 měsíců opožděn?
Nevadí, že nosím 1 km každý den batoh do školy asi o hmotnosti 10 kg? Co mám dělat, aby to nemělo vliv na růstové štěrbiny? Mám se snažit chodit s taškou na zádech v klidu a "bez otřesů", dupání a běhu?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

I kdyby u tebe v uplynulém roce došlo k určitému zúžení růstových štěrbin (nebo i kdyby štěrbiny měly stále stejnou šířku), ještě to neznamená, že tvůj kostní věk nemohl oproti tvému kalendářnímu věku nabrat určité opoždění. Je totiž třeba vzít v úvahu, že tvůj kalendářní věk se oproti loňskému roku zvýšil o jeden rok. Pokud by tvůj kostní věk opožděn nebyl, musely by růstové štěrbiny být ještě užší, než jsou nyní.
Přenášení břemene o hmotnosti 10 kg na vzdálenost 1 km považuji vzhledem k tvému věku za ne zcela přiměřené. Zamysli se nad tím, zda některé z věcí nenosíš do školy zbytečně a ber si pouze takové věci, které skutečně potřebuješ. Váha plného školního batohu či aktovky by neměla přesahovat 10 až 15% tělesné hmotnosti dítěte (například u chlapce s tělesnou hmotností 60 kg se maximální vhodná zátěž pro nošení na zádech pohybuje v rozmezí 6 až 9 kg). Záleží také na tom, aby byl batoh na zádech umístěn pokud možno rovnoměrně (z hlediska zdravého vývoje páteře je například zcela nevhodné nošení batohu na jednom rameni).
Pokud jde o otřesy, k těm dochází i při běžné chůzi. Pro jejich tlumení má zásadní význam vhodná obuv. Záleží také na tvrdosti povrchu, po němž chodíš. Pro chůzi na tvrdém povrchu (jakým je například městská dlažba) je vhodné nosit nízké trekové boty.

13.02.2019

Dobrý den,
Mám menší problémy s předkožkou a žaludem.
1) Předkožku si v normálním stavu v pohodě stáhnu, ale při erekci už to nejde úplně. Myslíte, že to do několika týdnů/měsíců přejde?
2) Mam hodně citlivý žalud, když jej začnu oplachovat v čaji, tak se může přirozený proces urychlit? ( Postup s oplachováním vím). Jelikož je to v 15 opravdu nepříjemné.
Děkuji

Radek L., 15 let

Milý Radku L.,

1) Jestliže lze předkožku přetahovat alespoň v klidovém stavu a její přetahování činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění s největší pravděpodobností dojde spontánně do konce puberty. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
2) Ano, pravidelné oplachování v čaji by mělo vést ke zmírnění obtíží s přecitlivělostí žaludu.

13.02.2019

Dobrý den, můj penis měří 14 cm ale obvod mám velice malej a zajímalo by mě jestli vyroste. Předem děkuji za odpověď.

Otakar, 14 let

Milý Otakare,

Uvedených 14 cm odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 13 až 15 (tj. 14 ± 1 cm). Obvod tvého penisu nedovedu posoudit, protože nemám k dispozici potřebný údaj. Průměrný obvod penisu při erekci činí u chlapců ve věku 14-ti let 10,5 cm, avšak drobný rozdíl (přibližně 2 až 3 cm) oproti průměru by neměl být důvodem ke znepokojení. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají naopak štíhlejší.

13.02.2019

Dobrý večer, zajímalo by mě, jak moc vyroste penis za jeden rok.

Pikachu, 12 let

Milý Pikachu,

Tempo růstu rozměrů penisu může během dospívání kolísat. Někdy se stává, že během jednoho roku se penis zvětší o více než 1 cm, jindy se nárůst jeho rozměrů za totéž období pohybuje jen v řádu milimetrů.
K výraznému růstu penisu dochází u chlapců nejčastěji ve věku okolo 12 – 13 let, zatímco ve věku 14 – 15 let se tempo jeho růstu většinou snižuje. K dalšímu výraznému růstu pak dochází ve věku 16 – 17 let. Růst rozměrů penisu je u většiny chlapců či mladých mužů ukončen ve věku 18-ti let, avšak jistě se najdou i výjimky (u některých chlapců probíhá růst penisu až do věku 19 – 21 let, například v důsledku pozdějšího nástupu puberty). Podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

13.02.2019

Dobrý deň, niektorý chlapci, muži pri erekcii majú predkožku za žaluďom, a keď im zase "spadne" tak majú žaluď normálne prikrytý. Je to spôsobené veľkosťou penisu alebo majú obriezku? Napr. keď ja mám erekciu predkožka mi ostane voľne pohybujúca sa po žaludi. Čím je to spôsobené? Za odpoveď ďakujem.

Tesla, 15 let

Milý Teslo,

V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu. Zatímco u některých chlapců a mužů se při erekci předkožka samovolně shrnuje za žalud, který se tím pádem obnažuje, u jiných předkožka pokrývá žalud (či jeho část) i při erekci, tedy pokud si ji sami nestáhnou. To, zda se žalud při erekci samovolně obnažuje, závisí na délce předkožky, na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech. Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se ti žalud při erekci spontánně neobnažuje. Podstatné je, že můžeš předkožkou volně pohybovat po žaludu (jak v dotazu sám uvádíš).
U jedinců, kteří mají penis obřezaný, je žalud obnažený v klidovém stavu i při erekci. Avšak u některých obřezaných mužů a chlapců se dříve či později vytváří tzv. pseudopraeputium („nepravá předkožka“), což je část kožního pokryvu těla penisu, která (obvykle jen v klidovém stavu) přechází přes okraj žaludu. Nejedná se však o předkožku v pravém slova smyslu, nýbrž pouze o jakési částečné nahrnutí kůže z těla penisu na žalud.

13.02.2019

Jsem homosexuál nebo heterosexuál, když bych chtěl pohlavní styk s klukama, ale chodit s klukama nechci, ale chodit chci s holkama? Ale mít pohlavní styk s holkama nechci.

Jablko, 13 let

Milý Jablko,

Sexuální orientaci lze spolehlivě určit až u osob starších 16-ti let. V období dospívání nemusí být touha po sexuálním kontaktu s vrstevníkem téhož pohlaví nutně projevem homosexuální orientace, stejně jako touha po navázání vztahu s osobou opačného pohlaví nemusí být nutně projevem heterosexuální orientace. Jakékoliv pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace tedy můžeš klidně odložit.
Jestliže tě trápí určitý rozpor mezi sexuální náklonnosti vůči osobám téhož pohlaví a přáním navazovat vztahy s osobami pohlaví opačného, zkus si položit otázku, z jakých důvodů vlastně chceš chodit s dívkou, když tě sexuálně nepřitahuje. Někteří dospívající, kteří trpí obavami z homosexuální orientace (tj. homofobií), se snaží tyto obavy překonat navazováním vztahů s osobami opačného pohlaví.
Otázkou však je, zda by bylo vhodné usilovat o navázání takového vztahu jen proto, abys sám sobě nebo ostatním „dokázal“, že nejsi homosexuálně orientovaný. Ve skutečnosti bys tímto způsobem nedokázal vůbec nic. Navíc by se mohlo stát, že bys začal chodit s první dívkou, která by o tebe projevila zájem, aniž bys dostatečně zvážil, zda se k sobě vůbec hodíte.

13.02.2019

Dobrý den, můj kamarád mi říkal že o velké přestávce masturbuje na záchodě v kabince. Nejsem si jistý jestli to je v pořádku tak jsem se chtěl zeptat. Děkuju za odpověď.

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Masturbace by se měla vykonávat na místě, kde má člověk dostatek soukromí a kde se cítí příjemně. V kabince na toaletách má tvůj kamarád jistě dostatek soukromí, protože se zde může zamknout. Z tohoto hlediska je používání kabinky na WC v pořádku. Otázkou je, zda se člověk může na WC cítit dostatečně příjemně. Přece jen se jedná o cizí prostředí, navíc o přestávce na školní WC jistě neustále někdo přichází a odchází, doléhá tam hluk z chodby a podobně.
Je možné, že tvůj kamarád má velmi omezenou možnost vykonávat masturbaci doma, případně to domů nemůže nevydržet, a proto využívá kabinku na WC ve škole.

13.02.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat co se stane s penisem když si ho nebudu třeba 4 dny mýt. Jde mi normálně přetáhnout předkožka.

Tony26, 14 let

Milý Tony26,

Pokud si několik dnů po sobě nebudeš mýt penis, bude na jeho povrchu docházet k rozkládání zaschlého potu, což může vést k podráždění pokožky (svědění, zarudnutí a podobně). Po čtyřech dnech bez mytí ti penis sice neupadne, ale zřejmě se nebudeš cítit zcela příjemně.

13.02.2019

Dobrý deň,
Je možné, že tento môj problém vznikol kvôli nízkej frekvencii masturbácie? (Niekedy som aj mesiac bez nej, ale prevažne tak raz do týždňa masturbujem)

3323, 15 let

Milý 3323,

Uvedená četnost vykonávání masturbace je opravdu velmi nízká, avšak nemohu určit, zda a do jaké míry se skutečně jedná o příčinu obtíží, o nichž ses zmiňoval v předchozím dotazu. V každém případě bych přece jen doporučoval navštívit lékaře.

12.02.2019

Dobrý den, je v pořádku, když masturbuji stylem (...)? Tzn. že se udělám do ponožky (čisté) a pak jí i s obsahem hodím do špinavého prádla. Přijde mi to lepší, protože nic nepotřísním a nemusím pak celou noc spát v lepkavý a mokrý peřině (...) Vím, že to můžu utřít do kapesníků, ale ehm. Prostě se mi do toho nechce. Jen se chci zeptat jestli je masturbace stylem (...) v pořádku. Předem děkuji za odpověď.

Zvíře, 15 let

Milé Zvíře,

Pokud při masturbaci používáš ponožku, měl bys postupovat opatrně, aby nedošlo k odření citlivého povrchu pohlavních orgánů drsnou látkou. Samozřejmě, že ponožka by měla být před takovýmto použitím čistá.
Nicméně nejsem si jistý, zda je vhodné takto použité ponožky přímo odkládat do koše na špinavé prádlo, zejména pokud má praní prádla na starosti někdo jiný než ty.

12.02.2019

Dobrý den, pokud existuje celá řada faktorů k uzávěru růstových štěrbin, z nichž některé nejdou ovlivnit, tak které aspoň ovlivnit jdou (popř. jaké)?
Proč je u mě "na okrajích" dlouhé kosti otevřená štěrbina, zatímco veprostřed kosti (u růžových šipek) se jeví jako uzavřená (viz. obrázek)?
Která potravina kromě masa obsahuje hodně živočišných bílkovin?
Které činnosti, jídlo nebo denní režimy naopak růstu škodí?
Mohl by mi pomoci vyrůst třeba nějaký méně zátěžový sport (např. plavání)?
Znám ještě jednoho kluka s malým vzrůstem, který se s tím také trápí (je mu 19). Dokáže mu někdo pomoci? Je mi ho líto.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

K rychlejšímu uzavírání růstových štěrbin přispívá například fyzická námaha, zejména pokud je spojena s různými nárazy a otřesy.
Růstové štěrbiny nejsou uzavřené ani v místech, která jsi označil růžovými šipkami. Na snímku věnuj pozornost struktuře kostní tkáně, nikoli tvaru kosti. Kromě masa a masných výrobků je velké množství živočišných bílkovin obsaženo například v plnotučných mléčných výrobcích (zejména v tvarohu). Pro podporu zdravého růstu doporučuji především zajistit si dostatek kvalitního spánku. Pokud jde o plavání, to představuje pro kostí a klouby menší zátěž, než například běh, protože není spojeno s otřesy. Růst postavy je u většiny chlapců ukončen ve věku 18-ti let. Záleží však na tom, zda již došlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí.

12.02.2019

Když zkouším masturbovat, přijde mi to spíše nepříjemné, nedokážu dosáhnout vyvrcholení. Jsem po obřízce, kterou mi provedli, když mi bylo 6 let, může to mít nějakou souvislost?

Robo, 13 let

Milý Robo,

V důsledku cirkumcize (obřízky) dochází mimo jiné i k výraznému snížení kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Z tohoto důvodu může být zbývající kožní pokryv penisu při erekci silně napnutý, v důsledku čehož dochází při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách k nadměrnému tření. Nadměrné tření lze snížit pomocí lubrikačního gelu, nebo alespoň nějaké jeho vhodné náhražky (například pleťového krému).

12.02.2019

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat na sklon penisu, protože mě i při erekci směřuje spíše dolu (...)

Someguy, 15 let

Milý Someguyi,

Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel. Zatímco u některých chlapců a mužů směřuje penis při erekci vzhůru nebo kupředu, u jiných může být nakloněn směrem dolů. Pod úhlem 95° a více (tj. dolů) směřuje penis při erekci přibližně u čtvrtiny chlapců a mužů, přičemž u 5% je sklon penisu dolů výrazný (tj. 120° a více), viz též údaje z tabulky níže. Zmíněné rozdíly jsou dány délkou a pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn.

12.02.2019

Dobrý den,
děkuji že jste mi odpověděl na moje potíže se žaludem. Chtěl bych se zeptat jak často a dlouho to mám aplikovat.

Abcd, 14 let

Milý Abcd,

Pokud máš na mysli oplachování žaludu v čaji, to stačí provádět jednou denně, vždy na několik (přibližně 5 až 10) minut. Výsledek se dostaví nejpozději po několika týdnech. Snížení citlivosti sice není trvalé, avšak díky oplachování se mozek postupně naučí přestat vnímat dotýkání žaludu (či jeho otírání o prádlo a podobně) jako nepříjemné. Oplachování v čaji tedy slouží k překonání a zkrácení určitého kritického období, kdy je žalud přecitlivělý.
Pro jistotu však ještě jednou připomínám, že čaj se před použitím k oplachování žaludu musí nechat zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.

12.02.2019

Zdravím, tohle je maximum jak umím stáhnout předkožku když mám erekci, je to normální? Protože mne se to zdá málo. Ale když ho mám v klidu tak se dá stáhnout až za žalud. Děkuji za odpověď.

Pokeball, 14 let

Milý Pokeballe,

Jedná se pouze o relativní zúžení předkožky, které v tvém věku přetrvává až u 15% chlapců. Ve většině případů se zúžená předkožka dříve či později uvolní spontánně, tedy bez vnějšího zásahu.
Předkožku by sis při erekci neměl přetahovat násilím, aby sis nezpůsobil poranění. Pokud chceš proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš ji pravidelně (jednou až dvakrát denně) zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému a poté opatrně posunovat, vždy však pouze tak daleko, abys necítil bolest. Podrobnější postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.02.2019

Dobrý den, mám dvě otázky:
1) Už v mém věku mám rozměry penisu docela veliké (délka 12,5 cm a obvod 11cm - při erekci) a občas když sedím na záchodě
(...) proto se bojím jak to bude vypadat za pár let, ale neznamená to že bych chtěl menší penis.
2) Má varlata nedodržují tvar pravidelného kruhu ( mají tvar "šišky") je to normální?

Michal, 12 let

Milý Michale,

1) Rozměry  penisu při erekci jsou u tebe sice mírně nadprůměrné (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti let činí 10 ± 1 cm, tj. 9 až 11 cm), avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně velký penis. Nelze však předem odhadnout, jaké rozměry bude mít penis za několik let, případně po dosažení dospělosti.
Nicméně na toaletě bys měl sedět takovým způsobem, aby se penis nedotýkal záchodové mísy ani prkénka. Zkus na toaletě sedět více vepředu a s nohama blíže u sebe.
2) Popsaný tvar varlat je naprosto normální. Tvar varlat není pravidelný, neboť jsou více či méně podélně protáhlá.

12.02.2019

Dobrý den,
Mám takový problém. Zdá se mi že na levé části hlavy mi rostou málo vlasy. Všimli si toho i kamarádi a říkají že plešatím. Je možné abych začal ve 14 plešatět? Jak tomu zabránit?

Olej, 14 let

Milý Oleji,

Nerovnoměrný růst vlasů na různých částech hlavy může být dán vrozenými předpoklady. je možné, že dříve jsi takovéto nerovnoměrnosti nevěnoval tolik pozornosti, a proto ti mohla uniknout (ostatně právě procházíš věkovým obdobím, kdy dospívající lidé začínají být vůči svému vzhledu mnohem kritičtější, než v dětství či na počátku puberty).
Alopecie (tj. nadměrné vypadávání vlasů) je u dospívajících chlapců poměrně vzácná, neboť i její předčasná forma se zpravidla neprojevuje dříve něž ve věku okolo 18-ti let. Pokud se však domníváš, že ti vlasy nápadně rychle ubývají, doporučuji se obrátit na kožního lékaře (dermatologa).

12.02.2019

Dobrý den, v neděli jsem měl horečku, zvracel jsem a točila se mi hlava když jsem chodil, dále jsem měl kašel a neměl hlad. Teď už je to lepší teplotu mám nižší, ale mám kašel a rýmu a točí se mi hlava když chodim (prostě v ní cítím tlak). Co to je? A kdy budu moci do školy?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Uvedené příznaky by odpovídaly chřipkovému onemocnění. Do školy bys s takovýmto onemocněním určitě chodit neměl, neboť je vysoce infekční. Doporučoval bych raději klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin, při horečce nad 39 °C též užívání volně prodejných antipyretik (tj. léků na snížení horečky), případně analgetik (tj. léků na tlumení bolesti). Pokud obtíže neodezní do několika dnů, požádej rodiče, aby s tebou navštívili praktického lékaře pro děti a dorost.
Při onemocnění chřipkou dochází k ústupu příznaků obvykle během 5 až 7 dnů, ovšem za předpokladu dodržování výše uvedených režimových opatření (tedy klidu na lůžku a dostatečného příjmu tekutin).

12.02.2019

Dobrý den, kamarádka mi posílá (...), jaký to má význam?

FiKa, 13 let

Milý FiKo,

Dívka se ti zřejmě snaží dát najevo, že jsi hezký a okouzlující. Nemohu však zaručit, že i ona sama zná význam symbolu, který při komunikaci s tebou používá.

12.02.2019

Dobrý den, jak se mám připravit na žákovský ples? Třeba bych si chtěl koupit nějakou voňavku, ale jakou a jaký je mezi nimi rozdíl. Jestli toaletní vodu, takový ten deodorant v plechovce nebo deospray ve skle. Při tom tancování mi dělá problém nějak komunikovat, prostě nevím, co mám říkat.

Jan, 14 let

Milý Jane,

Pro omezení tělesného pachu je nejúčinnější aplikace antiperspirantu. Pokud chceš použít také nějakou voňavku, neměl bys to s jejím množstvím přehánět, aby dívka neomdlela, až ji ucítí. Pro jednu příležitost není nutné si kupovat něco drahého. Kromě toho v některých obchodech s parfémy v nákupních centrech nabízejí vzorek zdarma, který zákazník dostane v miniaturní skleněné nádobce. Na jeden ples by takový vzorek měl stačit.
Pokud jde o konverzaci, tu nemusíš vést přímo při tanci (ostatně mluvení během tance může poněkud narušit pravidelnost dýchání, která je při tanci stejně důležitá, jako při jakýchkoliv jiných fyzicky náročných aktivitách), ale během tzv. promenády mezi jednotlivými tanci. Navíc při tanci by vás mohla rušit hudba, zejména pokud byste tančili v blízkosti kapely nebo reproduktoru. Jistě by nebylo příliš romantické na dívku křičet, aby tě přes hudbu slyšela. Své taneční partnerky se například můžeš zeptat, jak se jí líbil tanec, taneční hudba, výzdoba sálu a podobně, jestli není unavená nebo zda si nechce jít dát nějaké občerstvení.

12.02.2019

Dobrý den, když močím tak se nikdy nedokážu vymočit úplně, taky mám pocit že bych mohl močit pořád a taky mi někdy vyteče z penisu průhledná slizká tekutina (bez jakéhokoli vzrušení nebo tak) a je to pořád častěji.
Taky po masturbaci mi je hrozně na nic a divně v břiše a taky celkově hrozně divně. Dostal jsem léky na močové problémy, ale nepomohly tak nevím.

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

Časté nucení na močení může být projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Jestliže dosavadní léčba nevede ke zlepšení stavu, měl bys informovat svého lékaře, který ti může předepsat jiné léky. Doporučoval bych lékaře upozornit i na pocit tlaku v břiše.
„Slizká tekutina“, o které se zmiňuješ, je nejspíše preejakulační tekutina. Ta se sice normálně uvolňuje při pohlavním vzrušení či při déle trvající erekci, avšak je docela dobře možné, že její časté uvolňování je u tebe způsobeno podrážděním tkání v okolí vývodných cest močových, které může souviset se zmíněným infekčním onemocněním.

11.02.2019

Jak je možné, že když mám štěrbiny dlouhých kostí otevřené, tak i přesto jsem od 15 let nevyrostl ani o centimetr? Tahle skutečnost, že jsem přestal růst ještě daleko před uzávěrem růstových štěrbin, mě opravdu moc trápí. Mohl jsem klidně růst dál, ale růst se mi v 15 letech ze záhadného důvodu zasekl.
Měřím 172,5 cm, takže mám výškový věk 15 let a kostní kolem 16. Mám šanci ten promarněný čas růstu ještě dohnat? (...) Co má vliv na změnu tempa (zpoždění) osifikace? Proč neexistuje standardní způsob, jak zpozdit osifikaci a oddálit uzávěr růstových štěrbin?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

I když růstové štěrbiny zůstávají otevřené, nemusí nutně docházet k růstu. Pro ten je zapotřebí také dostatečná produkce růstového hormonu.
Uzavření růstových štěrbin nelze uměle oddalovat, protože je dáno nikoliv jedním jediným, nýbrž celou řadu faktorů, z nichž některé nelze ovlivnit. Přirozenou produkci růstového hormonu lze podpořit zejména dostatkem spánku a dostatečným příjem živočišných bílkovin. Výsledek však nemusí odpovídat tvému očekávání.
Tvoje tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Z hlediska tělesného vývoje je tedy vše v naprostém pořádku. Jestliže tě trápí skutečnost, že ti chybí pár centimetrů do průměrné tělesné výšky pro tvůj věk, jedná se spíše o psychický nežli somatický problém.

11.02.2019

Dobrý deň,
Už dlhšiu dobu si na nadsemenníku nahmatávam akési vačky o veľkosti hrášku. Je ich tam viac. Sú mäkké a pri stlačený je cítiť miernu bolesť. Mám pocit, že práve kvôli tomu mám občas pocit akéhosi "oťaženia" semenníkov a ich bolesti. Neviete náhodou, čo to je? Ďakujem za odpoveď.

3323, 15 let

Milý 3323,

Popisované obtíže mohou být způsobeny například mírným narušením odtoku krve z varlat či nadvarlat. Případně by se mohlo jednat o tzv. spermatokélu, což je dutina vyplněná spermatickou tekutinou. Doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Vyšetření šourku a orgánů v něm uložených se provádí zpravidla na ultrasonografu (tedy pomocí ultrazvuku) a není nijak bolestivé.

11.02.2019

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na něco ohledně mé předkožky. Je mi už 17 a stále mě při erekci bolí předkožka když si ji stáhnutí přes žalud. Je to až pálivá bolest při maximální napružení předkožky a už si moc nevím rady. snažím se vždy co nejvíce přetahovat předkožku aby byla více pružná, ale stále mě to bolí a navíc mi to lehce škrtí můj penis. Děkuji za odpověď!

:( , 17 let

Milý :( ,

Nejspíše u tebe dosud přetrvává relativní zúžení předkožky. Proces jejího uvolňování lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“), případně se můžeš obrátit na lékaře, který ti předepíše kortikoidní mast, například triamcinolon. Předkožku by sis však v žádném případě neměl roztahovat násilím, a už vůbec ne tak, abys při tom cítil bolest. Při uvolňování předkožky pomocí masti postupuj zvolna a opatrně.

11.02.2019

Dobrý deň. Môžem sa Vás niečo opýtať? Mám jeden semenník (pravý) o dosť väčší ako ľavý. Je to nejaká choroba alebo je to bežná vec? Ďakujem za odpoveď.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Objem levého a pravého varlete není u většiny mužů a chlapců stejný. Rozdíl v jejich objemu je sice zpravidla jen mírný, nicméně během dospívání se může dočasně zvýšit. Pravé varle je u většiny mužů a chlapců větší než levé. Za normální se považuje rozdíl do 20 až 25% objemu (podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka s přezdívkou Fero ze dne 30.01.2019, viz archiv odpovědí – leden 2019).

11.02.2019

Tady znovu posílám ten snímek před rokem. Jak rychle ve skutečnosti postupuje moje osifikace? Mám ji ve skutečnosti urychlenou? O kolik let?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Tempo osifikace nemusí být po celou dobu růstu a vývoje stále stejné. Podle snímku však tvůj kostní věk alespoň přibližně odpovídá věku kalendářnímu. Rozdíl v řádu měsíců je téměř bezvýznamný a nelze jej považovat za projev poruchy růstu a vývoje. Projevem takové poruchy by mohlo být pouze urychlení nebo opoždění vývoje o 2 roky nebo více, což není tvůj případ.

11.02.2019

Dobrý den chci se zeptat když teď začnu dělat 50 kliků a 50 sklapovaček 6 dnů v týdnu, budu mít do měsíce nějaký výsledek aspoň menší?

Robert, 16 let

Milý Roberte,

Pravidelným vykonáváním uvedených cviků by mělo během několika týdnů dojít k posílení svalů v oblasti ramen a trupu, avšak nemohu zaručit, zda bude výsledek odpovídat tvému očekávání. To závisí mimo jiné i na množství tělesného tuku (přes silnější vrstvu tělesného tuku nemusí být posílené svaly zřetelně viditelné). V každém případě budeš mít díky cvičení větší fyzickou sílu.
Pokud jde o rozsah cvičení, pro dospívajícího jedince, který se profesionálně nezabývá nějakým sportem, představuje 100 cviků denně nejvyšší přiměřenou zátěž, avšak cviky by měly být během dne pokud možno rozděleny do několika sestav (ideálně 5 sestav denně po 20-ti provedeních cviku).

11.02.2019

Dobrý den, když se dotknu žaludu tak bolí. Co mám nebo nemám dělat?

Abcd, 14 let

Milý Abcd,

Nejspíše se jedná o projev nadměrné citlivosti (přecitlivělosti) žaludu. Tyto obtíže lze zmírnit pomocí pravidelného oplachování žaludu v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje.

11.02.2019

Dobrý den, mám 2 otázky
1) Je v pořádku že můj penis měří v klidu 12 cm a v erekci 16?
2) Když si stáhnu předkožku až za žalud tak mám vnitřní předkožku pod žaludem přirostlou přitom můj bratranec to vůbec přirostlé nemá. Je to problém?

Brambora, 15 let

Milý Bramboro,

1) Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální.
2) Zřejmě se jedná o drobnou konglutinaci („slepení“) mezi žaludem a vnitřním listem předkožky. Proces oddělování předkožky od žaludu není nijak časově limitován, u většiny chlapců k němu však dochází do konce puberty. Předkožku si ze žaludu nestrhávej násilím, aby sis nezpůsobil její poranění.
Z větší části se u tebe konglutinace již uvolnila, a tudíž je velmi pravděpodobné, že i její pozůstatek se již brzy uvolní, a to bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

11.02.2019

Nejspíše mám zkrácenou uzdičku, která mi tahá žalud směrem dolů. Co bych s tím mel dělat? Předem děkuji za odpověď (...)

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Jedná se skutečně o velmi mírnou formu krátké uzdičky (frenulum breve). Vzhledem k tvému věku je však pravděpodobné, že do konce dospívání ještě dojde k uvolnění udičky.
Proces přirozeného uvolňování krátké uzdičky lze podpořit jemným natahováním spodní části předkožky směrem dopředu („od těla“), jako je naznačeno na obrázku vpravo. Avšak je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození frenulární arterie. Tato tepna, která prochází uzdičkou, má za úkol zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč).
Pokud by k uvolnění krátké uzdičky nedošlo ani po dosažení dospělosti, lze provést chirurgický zákrok zvaný frenuloplastika, při němž se uzdička prodlouží při zachování její tkáně v plném rozsahu. Naproti tomu frenulotomii (tj. úplné odstranění uzdičky) nedoporučuji, protože při ní může dojít k poškození výše zmíněné frenulární arterie, které by mělo za následek stenózu (zúžení) ústí močové trubice.

11.02.2019

Dobrý, chcel by som sa stať veganom, no rodičia a v podstate všetci okolo mňa to zatrhujú kvôli môjmu veku. Je môj vek a vývin naozaj dôvod k tomu, aby som ním nebol? Ďakujem :)

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Pravdou je, že pro dospívající jedince, jejichž tělesný růst a vývoj dosud není ukončen, nejsou alternativní směry výživy příliš vhodné, neboť mohou vést k nedostatku živočišných bílkovin.
Jestliže máš zájem o uplatnění některého z alternativních směrů výživy, doporučoval bych alespoň pro začátek zvolit tzv. laktoovovegetariánství. Oproti veganství je méně radikální, neboť spočívá ve vynechání konzumace masa a masných výrobků, avšak se zachováním konzumace mléka a vajec, čímž je zajištěn alespoň základní příjem živočišných bílkovin. Pro začátek se tedy zkus s rodiči dohodnout, že nebudeš konzumovat maso a masné výrobky (například salámy a jiné uzeniny). Po dosažení věku 18-ti let již za svůj zdravotní stav poneseš odpovědnost ty sám, a tudíž budeš moci samostatně rozhodovat o tom, které potraviny budeš jíst a které nikoliv.

11.02.2019

Dobrý den, chci se zkusit zeptat (...)

Zeleňák, 13 let

Milý Zeleňáku,

Je docela dobře možné, že bolest v uších souvisí s poruchou vyrovnávání tlaku ve středním uchu, která je dána tím, že na Eustachovu trubici působí nadměrným tlakem některá z okolních tkání. Projevem nedostatečného vyrovnávání tlaku je vpáčení ušního bubínku, při němž dochází ke zhoršení sluchu a může být i bolestivé.
Zvýšená tvorba ušního mazu je mnohdy vyvolána příliš důkladným čištěním uší. Rozhodně nedoporučuji zavádět do zvukovodů cizí předměty, například různé tyčinky s namotanou vatou a podobně. Ucho se proti nadměrnému čištění brání dalším zvyšováním produkce mazu, navíc zaváděním čisticích tyčinek do uší mnohdy dochází k zatlačování mazu do hlubších částí zvukovodu, kde se z něj vytváří zátka.

11.02.2019

Dobrý den, na jaře budeme chodit s tělocvikem ven a po hodině se budeme chodit sprchovat, ale já se před spolužáky nechci ukazovat a mám strach že bych dostal erekci. Jako kdys jsem na bazéne tak se normálně nahý sprchuji a nevadí mi to, ale před klukama ze třídy nechci. Co mám dělal?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Svým způsobem je pochopitelné, že svlékání před známými lidmi (například před spolužáky) tě může provádět do větších rozpaků, než svlékání před lidmi, kteří tě neznají a mimo prostředí sprch či bazénů se s nimi nesetkáváš. Při používání společných sprch se spolužáky bys pokud možno neměl myslet na to, že si tě mohou prohlížet, nebo dokonce nějak hodnotit tvůj vzhled. Snaž se chovat pokud možno nenápadně, abys nevzbuzoval pozornost. V šatnách a ve sprchách si vyber místo v blízkosti někoho, komu více důvěřuješ.
Pokud jde o erekci, ta se v období dospívání může dostavit v podstatě kdykoliv, nicméně se jedná o naprosto normální a přirozený projev hormonálních změn, k nimž v období dospívání dochází. Jestliže se erekce dostaví, chovej se tak, jako kdybys žádnou erekci neměl, protože různými pokusy o její zakrytí bys na sebe spíše jen upoutával větší pozornost.
Rychlejšího odeznění erekce lze dosáhnout zaměřením pozornosti na řešení nějakého logického problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad. S penisem bys však neměl dělat nic, co by mohlo vést k jeho poranění (například si jej příliš silně tisknout k tělu).

10.02.2019

Dobrý den, mám na nohou bílé pupínky, které se dají vymáčknout a když je vymáčknu, tak s tím vymáčknu i nějaký "chlup". Co to je? A co s tím mám dělat?

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

Zřejmě se jedná o drobné zánětlivé reakce v místě ucpaných mazových žlázek. Hormonální změny, k nimž dochází v období dospívání, se projevují mimo jiné zvýšenou tvorbou kožního mazu, což může být spojeno s tvorbou různých pupínků. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně, pupínky si neškrábej ani nevymačkávej.

10.02.2019

Dobrý den, kdyby na to náhodou rodiče přišli, můžou mi kouření zakazovat? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Rodiče mohou dítěti zakázat takové činnosti, které ohrožují jeho život, zdraví a řádný vývoj. Vzhledem k tomu, že kouření ohrožuje tvoje zdraví, ti jej rodiče zakazovat mohou. něco jiného by bylo, kdybys byl plnoletý, protože plnoletá osoba již za své zdraví zodpovídá sama.

10.02.2019

Dobrý den, kde bych mohl cigarety obstarat, když mi ještě není 18? A myslíte, že by na dech mohly pomoct např. větrové bonbóny, nebo žvýkačky a na oblečení např. nějaký deodorant? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Na první dotaz ti nemohu odpovědět, protože účelem poradny není poskytovat lidem návody, jak ohrožovat své zdraví. Stejně tak bych ti nemohl odpovědět, kdyby ses například ptal, jakým způsobem máš spáchat sebevraždu (ostatně kouření je svým způsobem vlastně taková pomalá a postupná „sebevražda“). Pro obchodníky platí zákaz prodeje cigaret a dalších tabákových výrobků osobám mladším 18-ti let, přičemž protiprávního jednání se dopouští i ten, kdo osobě mladší 18-ti let podá (nebo dokonce jen nabídne) cigaretu zadarmo.
Pokud jde o osvěžování dechu žvýkačkami nebo bonbóny, jeho účinek je pouze dočasný, což platí i pro nanášení různých voňavek na oblečení. Do určité míry však závisí na tom, zda rodiče nebo další osoby jsou kuřáci nebo nekuřáci. U nekuřáka je vyšší pravděpodobnost, že kouř ucítí, protože na něj není zvyklý. U kuřáka může být vnímání pachu kouře poněkud omezené, na což se však nelze plně spoléhat.

10.02.2019

A kdyby můj lékař konstatoval, jak se to dělá? Mám z toho strach, že dostanu erekci.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Kontrolu pohlavních znaků lze provést například pohledem (lékař si, zjednodušeně řečeno, příslušné části těla prohlédne). Pohlavní orgány lze vyšetřit též pohmatem. Tímto způsobem se vyšetřují například varlata (samozřejmě přes šourek), někdy i penis. Jak jsem však již uvedl, není jisté, zda dotyčný praktický lékař příslušnou část prohlídky skutečně provede. Vyhláška č. 70/2012 Sb. sice kontrolu pohlavních znaků výslovně uvádí, avšak bez jakýchkoliv dalších podrobností, a tudíž není přesně stanoveno, co všechno by měl lékař v rámci této kontroly provádět.
V období dospívání se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv, kdekoliv a z jakýchkoliv důvodů (i bez jakéhokoliv viditelného podnětu), a tudíž nelze vyloučit, že se může (ale nemusí) dostavit i během lékařské prohlídky. Kvůli tomu, že by se u tebe mohla dostavit erekce, by ses však prohlídky bát neměl. I kdyby došlo k „nejhoršímu“ a erekce se přece jen dostavila, lékař by jistě pochopil, že u dospívajícího jedince mužského pohlaví se jedná o naprosto normální a přirozený projev hormonálních změn, k nimž v jeho těle dochází.

10.02.2019

Moje přítelkyně před nedávnem začala brát hormonální antikoncepci ve formě prášků (...)

Kubík, 17 let

Milý Kubíku,

Spolehlivost hormonální antikoncepce ve formě tablet je poměrně vysoká. Tzv. pearl index, který vyjadřuje počet otěhotnění na 100 uživatelek antikoncepce za rok, se u hormonální antikoncepce ve formě tablet pohybuje okolo 0,5 (jinak řečeno, nechtěně otěhotní jedna z 200 uživatelek hormonální antikoncepce za rok).
Přestože spolehlivost hormonální antikoncepce je velmi vysoká, rozhodně nejsem zastáncem jejího masového užívání, protože dopady tohoto druhu antikoncepce na životní prostředí jsou velmi závažné. Žena nebo dívka, která se rozhodne hormonální antikoncepci užívat, by si měla uvědomit, že jejím užíváním mimo jiné přispívá nejen k postupnému vyhubení některých druhů vodních živočichů, ale také k častějšímu výskytu gynekomastie (tj. chorobného zvětšení prsních bradavek u dospívajících chlapců) a s velkou pravděpodobností i k častějšímu výskytu vrozených a vývojových vad pohlavních orgánů u chlapců a nejspíše i k poklesu plodnosti mužské populace ve vyspělých zemích. Nehledě k možným nežádoucím účinkům, které mohou postihnout samotnou uživatelku hormonální antikoncepce (například podle některých studií dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko onemocnění rakovinou děložního krčku). Otázkou je, zda všechny tyto závažné problémy stojí za to, aby uživatelky hormonální antikoncepce mohly souložit (téměř) bez obav z neplánovaného početí.

10.02.2019

Dobrý den (...) prosím skrýt otázku.

Venca, 14 let

Milý Venco,

Zaměstnávání dětí mladších 15-ti let a dětí, které dosud nemají ukončenou povinnou školní docházku, je zákonem zakázáno, což se vztahuje i na brigády. Úřad zvaný inspektorát práce může za zneužívání dětské práce uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 2 000 000 (slovy dvou milionů) Kč.
Jedinou výjimkou, která ze zákazu dětské práce poněkud vybočuje, je účinkování dítěte mladšího 15-ti let ve filmových, reklamních, společenských, kulturních či sportovních pořadech či programech. Takovéto účinkování dítěte mladšího 15-ti let však musí být v každém případě písemně povoleno místně příslušným úřadem práce.
Pokud jde o „práci“ v domácnosti, dítě je sice povinno se na běžném chodu domácnosti podílet, avšak pouze takovým způsobem, který je přiměřený jeho věku a neohrožuje jeho zdraví nebo řádný vývoj (ohrožením řádného vývoje by bylo například ukládání práce v domácnosti v době, kdy má být dítě podle rozvrhu hodin ve škole).

10.02.2019

Bude se na 13 leté prohlídce kontrolovat i penis?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 13-ti let mimo jiné i kontrola pohlavních znaků. Různí praktičtí lékaři pro děti a dorost však k této části prohlídky přistupují odlišným způsobem, a proto nelze předem odhadnout, zda právě tvůj praktický lékař kontrolu penisu provede či nikoliv.

09.02.2019

Dobrý den, kamarád mi dnes dál ochutnat cigaretu. Znamená to, že je ze mě kuřák? Docela mi to zachutnalo a asi začnu kouřit taky. Ale bojím se, že to ze mě rodiče ucítí. Jak zajistit aby to ze mě nebylo cítit? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Je pravdou, že závislost na nikotinu vzniká velmi rychle. U dospívajících jedinců stačí ke vzniku závislosti již několik vykouřených cigaret. I když ti tedy kouření chutná, ve vlastním zájmu bys již další cigarety kouřit neměl.
Kuřáka lze poznat nejen podle pachu tabákového kouře v dechu či na oblečení, ale také podle nažloutlého zbarvení konečků prstů, v nichž drží cigaretu (na prstech, zejména pak na okrajích nehtů, totiž ulpívá větší či menší množství dehtu, který je v kouři obsažen). Nenapadá mě zcela účinný způsob, jak bys mohl před rodiči nebo dalšími osobami kouření spolehlivě utajit.

09.02.2019

Ahoj, poslední dobou si začínám uvědomovat že jsem asi gay (...) Dá se s tím něco dělat? Děkuji.

Pendolíno, 13 let

Milý Pendolíno,

Sexuální orientace má vrozený základ a nelze ji měnit (ani případný sexuální kontakt s osobou opačného pohlaví neudělá z homosexuálně orientovaného jedince heterosexuála, stejně jako sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví neudělá z heterosexuálně orientovaného jedince homosexuála). Avšak v tvém věku nelze sexuální orientaci ani spolehlivě určit. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, tedy i vrstevník téhož pohlaví. Kvůli sexuální orientaci by ses tedy rozhodně neměl nijak znepokojovat.

09.02.2019

Dobrý den, psal jsem vám už pár měsíců nazpátek a nějak jsem nenašel svojí odpověď. tak bych se chtěl zeptat. zda-li je normální, že v mém věku 13 let ještě neproběhla první ejakulace.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že dosud ejakulace nedosahuješ. Pouze v případě, že se první ejakulace nedostaví ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři, který může provést kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby (respektive při podezření na opožděný nástup puberty či poruchu činnosti endokrinních žláz) vydá poukaz na vyšetření na endokrinologii.

09.02.2019

Dobrý den mám často pocit svědění v zadku a pomůže jen,když si (...) Stydím se na to zeptat mámy a bojím se, že jsem divnej.

Martin, 13 let

Milý Martine,

Svědění v okolí řitního otvoru může být způsobeno například nedostatečnou hygienou po vyprázdnění stolice (sliznice v okolí řitního otvoru je velmi citlivá a zbytky stolice mohou způsobit její podráždění). Doporučuji tedy věnovat více pozornosti osobní hygieně.
Pokud je otření příslušné části těla toaletním papírem nedostatečné, můžeš buď používat speciální vlhčený toaletní papír, nebo si po vyprázdnění stolice dojít opláchnout příslušnou část těla proudem vody ze sprchy.
Další příčinou svědění mohou být drobné oděrky v okolí řitního otvoru, jejichž příčinou může být naopak až příliš „důkladné“ používání toaletního papíru. K léčbě drobných poranění (oděrek, trhlinek) v okolí řitního otvoru lze využít například mast calcium pantothenicum. Využití této masti je poměrně široké, a tudíž se nemusíš stydět si ji v lékárně koupit.
Zavádění cizích předmětů do konečníku však nelze doporučit, protože může vést k více či méně závažnému poranění. Pravdou sice je, že při některých lékařských vyšetřeních se do konečníku zavádí různé nástroje či sondy, avšak takovouto manipulaci musí vždy provádět pouze osoba, která má potřebnou odbornou kvalifikaci.
Poměrně bezpečně lze do konečníku zavést jeden prst, přesněji řečeno poslední dva články prstu. Pokud už si však do konečníku prst zavádíš, měl by sis jej po vyjmutí důkladně umýt.

09.02.2019

Môžem chodiť beztrestne na nuda pláž? 2) asi na 90% viem že som bisexuál no viac ma to ťahá k mužom. Mam strašne rád (...). No páčia sa mi aj ženy.

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

1) V ČR ani v ostatních evropských zemích neexistuje žádný zákon ani vyhláška, které by podmiňovaly vstup na nudistické pláže dosažením určité věkové hranice (ostatně zmíněný druh pláží je mnohdy navštěvován i rodinami s dětmi). Avšak některé placené pláže (ať již nudistické nebo ostatní) mohou osoby do určitého věku navštěvovat pouze v doprovodu rodičů, pokud je takové omezení výslovně uvedeno v návštěvním či provozním řádu příslušného rekreačního areálu.
2) Sexuální orientaci jedinců mladších 16-ti let nelze spolehlivě určit, a to ani vyšetřením na sexuologii. Dospívajícího jedince mohou přitahovat osoby jak opačného, tak i téhož pohlaví, aniž by se muselo nutně jednat o projev heterosexuální či homosexuální orientace. Z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi může být spektrum podnětů, které u dospívajícího vyvolají reakci v podobě pohlavního vzrušení, opravdu velmi široké. Kvůli sexuální orientaci se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

09.02.2019

Zdravím. Keby mi súd v 16 odsúhlasil dospelosť, môžem robiť všetko ako dospelý, tj. sex, kupovať veci, podpisovať zmluvy atd. s výnimkou fajčenia alkoholu a šoférovania? Vďaka.

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Neplnoletému (tj. osobě mladší 18-ti let), který již dosáhl věku 16-ti let, může soud na jeho žádost přiznat svéprávnost, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého.
Přiznáním svéprávnosti nezletilému se však neruší zákonem stanovená věková hranice 18-ti let, která se vztahuje například na podávání alkoholu a cigaret, řízení motorového vozidla (s výjimkou tzv. malého motocyklu, pro jehož řízení lze získat řidičské oprávnění již ve věku 15-ti let), ale i na prodejnost pornografických materiálů nebo účinkování v pornografii. V uvedených případech platí zákonem stanovená věková omezení. Naproti tomu však nezletilý, jemuž byla svéprávnost přiznána, může podepisovat například kupní a nájemní smlouvy a provádět další právní úkony v rámci podnikatelské činnosti.

09.02.2019

Zdravím! Lze ovlivnit chuť ejakulátu? A jak?

Stoupík, 13 let

Milý Stoupíku,

Ejakulát obvykle nemá nijak výraznou chuť, neboť je z převážné části tvořen vodou, z menší části pak bílkovinami a stopovým množstvím dalších látek (patří k nim například vitamin C, kyselina citronová, zinek, různé enzymy a jiné látky).
Pravdou je, že podle některých výzkumů chuť ejakulátu do určité míry závisí na složení stravy. Například zvýšená konzumace citrusů může ejakulátu dodat nasládlou příchuť (ovšem je otázkou, jak často a v jakém množství by bylo třeba zmíněné ovoce konzumovat, aby se na chuti ejakulátu výrazněji projevilo). Naproti tomu u mužů, kteří pijí větší množství kávy nebo kouří cigarety či jiné tabákové výrobky, má ejakulát údajně hořkou chuť.

09.02.2019

Dobrý den, má rodič právo nutit dítě do čištění kotle? Vždycky se tam práší a já to nechci dýchat.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Rodiče mohou od dítěte požadovat, aby se podle svých možností podílelo na chodu domácnosti (například uklízelo ve svém pokoji, vynášelo odpadkový koš a podobně). Nesmí jej však nutit k činnostem, které ohrožují jeho zdraví nebo jsou nepřiměřené jeho věku. Pokud už ti rodiče ukládají práci v prašném prostředí, měli by ti alespoň opatřit ochranné pomůcky, například respirátor a ochranné brýle.
Nejsem si však jistý, zda právě čištění kotle je vhodná domácí práce pro dvanáctileté dítě. Na tvém místě bych se nejprve pokusil s rodiči po dobrém dohodnout na přidělení nějaké vhodnější práce (například luxování, mytí nádobí a podobně).
Pokud máš obavy, že čištění kotle poškozuje tvé zdraví, avšak tvoji rodiče na vykonávání této práce přesto trvají, můžeš se obrátit s podnětem na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části, respektive příslušný odbor tohoto úřadu (například odbor péče o dítě a rodinu). Na základě podnětu zahájí OSPOD šetření a v případě shledání nedostatků zajistí nápravu.
Samozřejmě, že lepší by bylo, kdyby zásah příslušného orgánu nebyl nutný a rodiče sami přišli na to, že některé "domácí práce" přece jen nejsou pro zdraví jejich dítěte zcela vhodné.

09.02.2019

Dobrý deň, mám otázku. Je normálne že mam penis v kľude 9,5cm a pri erekcii 14,5 a obvod okolo 11,5 -12 ako kedy. A ešte prečo keď sa kuknem do zrkadla tak z boku aj z predu vidím môj penis väčší ako zhora pokiaľ by mi ho videla frajerka pri erekcii tak by ho videla tak veľkého ako ho vidím v zrkadle alebo tak ako ho vidím zhora. Ďakujem za odpoveď.

Anonym6782, 14 let

Milý Anonyme6782,

Uvedené rozměry penisu jsou normální. Délka penisu v klidovém stavu je sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, to je však nejspíše dáno nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nejedná se o žádnou vadu ani poruchu. Délka při erekci odpovídá průměru pro tvůj věk. Obvod penisu je mírně nadprůměrný, avšak stále ještě normální. Někteří chlapci a muži mají penis štíhlejší, jiní naopak silnější.
Je naprosto normální, že při pohledu shora dolů se různé předměty i části těla jeví jako menší, než při pohledu zepředu. Jedná se o celkem běžný optický klam. Proto se také mnozí chlapci a muži domnívají, že jejich vlastní penis je menší, než penisy ostatních. Na svůj penis se totiž dívají shora, zatímco penisy ostatních vidí zepředu.

08.02.2019

Všiml jsem si, že kamarád ač je normální běloch, má tmavý penis. Jak je to možné?

Motýl, 14 let

Milý Motýle,

V období dospívání dochází mimo jiné i k pigmentaci vnějších pohlavních orgánů, tj. k jejich ztmavnutí. Příčinou je změna struktury pigmentových buněk (tzv. melanocytů), k níž dochází v souvislosti s hormonálními změnami v dospívajícím organismu. U některých chlapců a mužů je pigmentace jen velmi mírná, u jiných může být výraznější.
K pigmentaci dochází především na pokožce šourku, avšak v menší míře i na povrchu penisu. Zejména vnější list předkožky má obvykle o něco tmavší zbarvení, než pokožka na většině jiných částí těla. V závislosti na vrozených dispozicích se však výraznější pigmentace může projevit i na navazující části kožního pokryvu penisu.

08.02.2019

Dobrý den, líbí se mi jedna holka a nevím jak jí napsat že se mi líbí? (SMS)

Ríša, 13 let

Milý Ríšo,

Pokud chceš dívce vyjádřit své sympatie nebo jí dokonce vyznat lásku, rozhodně bys k tomu neměl používat telefon ani počítač. Určité věci se zkrátka říkají osobně, z očí do očí. Nejprve by ses však měl s dívkou více sblížit, aby ji tvoje sdělení nezaskočilo a neuvedlo do rozpaků.

08.02.2019

Dobrý den, mám takový problém. Moji rodiče mají ložnici hned vedle mého pokoje, takže když se milují tak slyším vrzání postele, vzdychání a občas i nějaký hlasitější projev mojí mámy. Co mám dělat? Je mi to trapné, že je slyším při vykonávání jejich potřeby. Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Pravdou je, že máš právo na dostatek klidu k odpočinku (zejména v nočních hodinách), a že rodiče by tě neměli rušit. Avšak zároveň i tvoji rodiče mají právo vykonávat sexuální aktivity, které mají pro kvalitu manželského soužití značný význam. Jako rozumní dospělí lidé by si však měli uvědomit, že není právě nejvhodnější vystavovat svoje dítě hlasitým projevům spojeným s jejich souloží.
Pokud svými hlasitějšími zvukovými projevy neruší noční klid, těžko se proti jejich počínání můžeš bránit. Řešením by mohl být například poslech hudby do sluchátek, nicméně hudbu by sis neměl do uší pouštět příliš nahlas, aby sis nepoškozoval sluch.
O zmíněném problému si můžeš s některým z rodičů pohovořit (nejlépe s tím, jemuž více důvěřuješ), pokud možno však ne s oběma najednou.

08.02.2019

Dobrý večer, vloni na konci prázdnin jsem byl u své lékařky a svěřil jsem se jí, že mě esteticky trápí gynekomastie. Vypsala mi poukázku na endokrinologii a skoro po půl roce mě tam vzali, měl jste pravdu, že mě poslala na odběry (teď v lednu). Z odběrů jsem se bál snad nejvíce, prvně jsem omdlel ještě před vstupem do ordinace v čekárně ale pak to bylo celkem v pohodě, měl jsem takovou radost, že to je za mnou. No napsali, že maj málo krve, tak jsem to absolvoval ještě jednou, výsledky už vím, že jsou prý dobré. Takže mám objednaný termín na endokrinologii až na březen. Paní doktorka mi říkala varianty, že buď se to řeší operativně, nebo nijak, nebo (co jsem se dozvěděl i od vás tamoxifenem) ale u toho jako výsledek je možná jo možná ne, ale já tomu věřím, že mi to pomůže a bude to všechno dobrý. Moc se na to těším a i se mi celkem ulevilo, že se to řeší.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Je dobře, že své zdravotní problémy řešíš. Pokud jde o léčbu gynekomastie, v úvahu přichází jednak léčba konzervativní (pomocí antiestrogenů, například zmíněného tamoxifenu), nebo léčba chirurgická.
Při volbě mezi konzervativní a chirurgickou léčbou je třeba vycházet z toho, zda již došlo k fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně prsních bradavek a jejich okolí. Jestliže k restrukturaci dosud nedošlo, lze gynekomastii léčit hormonálně. V případě, že k restrukturaci došlo, je zvětšení prsních bradavek již trvalé, a tudíž je lze zmenšit pouze chirurgicky. V minulosti se zvětšené bradavky zcela odstraňovaly a na jejich místě se provádělo tetování, které bradavky napodobovalo. V současné době však již estetická chirurgie pokročila natolik, že zvětšené bradavky lze zmenšit při zachování části jejich tkáně. Pokud je výsledek takovéto plastiky uspokojivý, prsní bradavky díky ní získají normální mužský vzhled.

08.02.2019

Dobrý den, měl bych říct například ve škole, že nějaký žák kouří, nebo bych si toho spíš neměl všímat?

C, 14 let

Milý C,

Pokud ti dotyčný spolužák nijak neubližuje nebo neohrožuje tvé zdraví, není důvod, abys jeho chování někomu oznamoval (ostatně to není tvoje povinnost). Jestliže mu však chceš pomoci, můžeš jej například upozornit na škodlivost kouření.

08.02.2019

Dobrý den lze použít k masturbaci opalovací olej?

Molian, 14 let

Milý Moliane,

V podstatě ano, protože se jedná o kosmetický přípravek určený k nanášení na pokožku. Nejprve bys však měl „pokusně“ nanést pouze malé množství tohoto oleje, abys zjistil, zda u tebe nevyvolává podráždění, které by se projevilo zarudnutím, svěděním a podobně.
Nicméně lepších výsledků bys dosáhl s lubrikačním gelem, protože kosmetické oleje se do pokožky poměrně rychle vtírají, čímž jejich lubrikační účinek klesá.

08.02.2019

Kde mám masturbovat když jsou doma rodiče?

18, 13 let

Milý 18,

Je pravdou, že masturbace představuje velmi intimní aktivitu, k jejímuž vykonávání je třeba si zajistit dostatek soukromí. Pokud máš vlastní pokoj, nemělo by zajištění dostatečného soukromí představovat zásadní problém. Pokud pokoj nemáš nebo jej z nějakých důvodů nechceš pro vykonávání masturbace využívat, můžeš si dostatek soukromí zajistit například v koupelně, zejména jsou-li její dveře opatřeny zámkem. „Nouzové“ řešení může představovat masturbace na WC, i když některým lidem prostředí WC nepřipadá pro masturbaci vhodné, protože si jej celkem pochopitelně spojují s poněkud jinými činnostmi.

08.02.2019

Můj ejakulát byl dříve průhledný, teď je více do bílé barvy. Co to znamená?

Dunno, 13 let

Milý Dunno,

Bělavé zbarvení ejakulátu vypovídá o tom, že dochází ke zvyšování podílu bílkovin na jeho objemu. Zatímco u mladších dospívajících chlapců tvoří až 99% objemu ejakulátu voda (a z tohoto důvodu je ejakulát čirý), během puberty narůstá podíl jeho pevné složky. U dospělých mužů tvoří voda již jen 90 až 95% objemu ejakulátu, zatímco převážnou část ze zbývajících pěti až deseti procent objemu ejakulátu tvoří bílkoviny, což této tekutině dodává její charakteristické bělavé zbarvení.

08.02.2019

Mám říct rodičům že masturbuji?

Já, 12 let

Milý Ty,

Záleží na tom, jak moc rodičům důvěřuješ a zda jste ochotni si povídat o intimních tématech.
Na jednu stranu by tvoje rodiče nemělo nijak zvlášť překvapit, že masturbuješ, protože přibližně dvě třetiny dětí začínají masturbovat již před pubertou a většina ostatních během puberty. Nicméně není předem jisté, zda tvoji rodiče netrpí některými nevědeckými předsudky vůči masturbaci. Ne všichni lidé totiž vědí, že masturbace je naprosto normální a přirozená činnost, kterou vykonává naprostá většina dospívajících.
Záleží tedy na tobě, zda chceš s některým z rodičů na téma masturbace hovořit.

08.02.2019

Dobrý den, seznámil jsem se se super klukem. Máme společné zájmy, posloucháme podobnou hudbu, máme rádi stejné věci a tak. Pořád na něj musím myslet. A tak mě napadlo, jestli to náhodou není láska. Myslíte, že by to tak mohlo být? (...) nebo jak se láska pozná?
2. Chtěl bych s ním jít za měsíc do kina na nový film, ale jelikož nejbližší
(...) je ode mě asi 50 km, bojím se, že mě mamka nepustí. Jak mám mamku přesvědčit, že se v 15-ti o sebe umím postarat sám? Děsně se o mě bojí, jak kdybych se neuměl bránit či co. Nechápu to. A jak jí mám vysvětlit,že už nejsem dítě a její starosti jsou zbytečné? Pustí mě maximálně tak do školy a na procházku. :(

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

1) Je dobře, že máš kamaráda, s nímž tě spojují společné zájmy. Takový vztah je velmi důležitý pro rozvoj osobnosti a v jeho rámci lze navíc uspokojit i různé citové a sociální potřeby (například potřebu jistoty a bezpečí, potřebu seberealizace a podobně). Někdy se stává, že citová náklonnost mezi dospívajícími vrstevníky je natolik silná, že se v podstatě jedná o lásku. Ta představuje velmi silný citový vztah mezi dvěma osobami.
Láska se projevuje například radostí ze setkání s milovanou osobou, stejně jako pocitem smutku při delším odloučení (pojem „delší“ je zde však relativní, protože někdo může za „delší“ odloučení považovat třeba i několik hodin bez přítomnosti milované osoby). Pokud už k delšímu odloučení dochází, milující člověk téměř neustále myslí na to, co asi milovaná osoba právě dělá a těší se na jejich další setkání.
Projevem lásky bývá i to, že zamilovaný člověk projevuje mnohem více porozumění pro přání a potřeby milované osoby a snáze dovede přistoupit na kompromisní řešení různých každodenních problémů, aby milované osobě vyhověl. Jinak řečeno, milující člověk neprosazuje svoje přání na úkor druhého, ale snaží se mu pokud možno vyjít vstříc. Drobné chyby či nedostatky druhého se snaží spíše pochopit, než odsuzovat, a proto je zamilovaný člověk ochoten přijímat na milované osobě i to, co by mu na jiných lidech vadilo.
Samozřejmě, že láska nespočívá v naprostém sebezapření vlastní osobnosti a v bezvýhradném podřízení se druhému. Spíše jde o to, že dva milující lidé pro sebe mají tolik vzájemného pochopení, že společně dovedou překonat všelijaké obtíže, které jim každodenní život může postavit do cesty.
2) Určité obavy rodičů o jejich potomka jsou svým způsobem pochopitelné. Každý, kdo sleduje zprávy nebo čte noviny, je dnes a denně informován o nejrůznějších násilných trestných činech, k nimž dochází i za bílého dne a jejichž oběťmi se mnohdy stávají i děti a mládež. Proto je celkem pochopitelné, že rodiče dospívajících dětí mají důvodů k obavám o jejich bezpečnost víc než dost. Pokud tedy chceš, aby tě maminka někam pustila, měl by ses zmínit o tom, že nebudeš sám, nýbrž půjdeš ven s kamarádem, čímž se vaše síly zdvojnásobí. Samozřejmě, že rodiče mohou o kamarádovi vyjádřit určité pochybnosti, zejména pokud se jim z nějakých důvodů nezamlouvá, nebo jej nepovažují za „vhodného“ kamaráda pro svého potomka. Nicméně v takovém případě můžeš mamince nabídnout, že jí svého kamaráda představíš, aby věděla, s kým tě vlastně pouští ven. Pokud se s kamarádem předem domluvíš, že jej mamince představíš, jistě pro něj nebude problém udělat na ni dobrý dojem.

08.02.2019

Jak mám přesvědčit rodiče, aby cestovali raději do bezpečných a vyspělých zemí? Mí rodiče mají tendenci cestovat do méně bezpečných zemí.

David, 15 let

Milý Davide,

Je pravdou, že rodiče by měli přihlížet k názoru dítěte ve všech záležitostech, které se jej osobně týkají. Nicméně konečné rozhodnutí závisí na nich. Pokud chceš cestovat do určité země, můžeš zkusit vzbudit zájem rodičů například tím, že si o dané zemi seženeš nějaké informace, přineseš domů prospekty z cestovních kanceláří a vyjádříš touhu danou zemi navštívit.
Pokud se nechceš zúčastnit jejich zájezdu do vzdálené země, která ti nepřipadá bezpečná nebo ji z nějakých jiných důvodů nechceš navštívit, zkus si promyslet nějaký „náhradní program“ pro případ, že by rodiče jeli na dovolenou do příslušné země bez tebe. Pro rozhovor s rodiči si můžeš předem připravit několik argumentů, zejména se jim můžeš pokusit nastínit výhody dovolené bez dětí, respektive bez dítěte (například budou na sebe mít více času, nikdo je nebude rušit a podobně). Ostatně i ve vzdálených a exotických zemích mimo Evropu v poslední době přibývají speciální hotely typu „adult only“ určené nejen novomanželům, ale i starším párům, které si chtějí užít dovolenou bez svých potomků.

08.02.2019

Dobrý den, co mám dělat, když se rodiče (...) Jak zabránit tomu, aby mě rodiče nebrali s sebou do nebezpečných zemí? Do kolika let se můžu s tímto problémem obrátit na právní ochranu dětí?

David, 15 let

Milý Davide,

Na jednu stranu je pochopitelné, že cestování do tak vzdálené a exotické země ti připadá nebezpečné a máš z něj obavy. Nicméně právě uvedená země je ve skutečnosti bezpečnější než jiné státy dané oblasti či kontinentu, neboť vzhledem k silnému státnímu dohledu a k vysoce organizovanému systému turistiky je téměř vyloučeno, aby se zde turista stal obětí trestného činu (počínaje kapesní krádeží a konče únosem či vraždou). Samozřejmě, že během pobytu je třeba respektovat celou řadu omezení a zákazů, které v této zemi platí. To se však vztahuje i na veškeré ostatní země, které turisté navštěvují, zejména pokud tyto země leží v oblasti s odlišnou kulturou či s odlišným politickým systémem.
Až do dosažení plnoletosti za dítě rozhodují v běžných záležitostech jeho rodiče, nerozhodne-li soud jinak. Pokud tvoji rodiče i přes tvůj důrazný nesouhlas trvají na tom, že se s nimi zúčastníš zájezdu do uvedené země, můžeš se jako osoba mladší 18-ti let obrátit na orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD). Na návrh OSPODu může soud dítěti (tj. osobě mladší 18-ti let) ustanovit tzv. kolizního opatrovníka, který dítě zastupuje během jednání u soudu. Kolizním opatrovníkem je zpravidla určený zaměstnanec OSPODu. Nejsem si však jistý, zda soud opravdu vydá rozhodnutí v tom smyslu, že se zájezdu s rodiči nemusíš zúčastnit. To už záleží na uvážení soudu.

07.02.2019

Dobry den,
Chtěl bych se zeptat, jak nebo čím bych měl zvýšit objem spermatu? Protože když vidím pornofilmy tak tam ty pornoherci ejakulují hrozně moc, a moje množství ejakulátu je strašně málo, anebo může to byt tím že ejakuluju každý den a proto mam male množství ejakulátu?
Děkuji

Ejak, 18 let

Milý Ejaku,

Normální objem ejakulátu na jednu ejakulaci se pohybuje v rozmezí 1 až 3 mililitry (ml) u dospívajícího chlapce a 2 až 5 ml u dospělého muže.
Rozhodně by ses neměl srovnávat s pornoherci, protože pornografie neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon a filmové triky. Například většího množství ejakulátu je v pornografii dosahováno opakováním záběru ejakulace a následným „dodáním“ bílého šampónu na vlasy do příslušných záběrů. Jak jsem již v poradně několikrát upozorňoval, sledování pornografie může v dospívajících lidech vyvolat silně zkreslené představy o normálním  pohlavním životě (v tomto konkrétním případě zkreslenou představu o normálním množství ejakulátu). Další zkreslené představy se mohou týkat například doby trvání pohlavního styku či vzhledu lidského těla, obzvláště pak pohlavních orgánů.
Objem ejakulátu závisí na dosaženém stupni tělesného vývoje a na hospodaření lidského těla s tekutinami obecně. Nižší objem ejakulátu může být způsoben nedostatečným příjmem tekutin (pokud člověk dostatečně nepije, jeho tělo musí s vodou „šetřit“, přičemž voda se na objemu ejakulátu podílí přibližně z 90 až 99%). I kdybys ejakuloval více než jednou denně, při dodržování pitného režimu by k nějakému zásadnímu poklesu objemu ejakulátu nedošlo, protože tělo prakticky neustále vytváří nový a nový ejakulát. Navíc je prokázáno, že častější ejakulace dlouhodobě zvyšuje kvalitu ejakulátu (tj. množství spermií na 1 ml této tekutiny).

07.02.2019

Dobry večer.Chápu že je normální citlivost penisu, ale nechápu proč to bolí tak moc a ostatní to nebolí?

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

Přecitlivělost žaludu souvisí s tím že do určitého věku chlapec není zvyklý se této části penisu přímo dotýkat. Když se žalud v období dospívání začíná při erekci obnažovat a dochází k jeho otírání o spodní prádlo či jiné povrchy, může být takovéto mechanické dráždění vnímáno jako nepříjemné, dokud si tělo na nové pocity nezvykne.
Také samotná erekce může být na počátku dospívání vnímána jako nepříjemná či přímo bolestivá, zejména pokud přetrvává delší dobu. Nepříjemné pocity mohou být zesíleny nízkou pružností závěsných vazů penisu. Nicméně i v takovýchto případech se tělo dříve či později novým pocitům přizpůsobí a přestane je vnímat jako nepříjemné.
Pokud však máš přesto pocit, že s tvým penisem není něco v pořádku, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a poprosit jej,aby s tebou navštívil praktického lékaře pro děti a dorost, který pro tebe v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na urologii.

07.02.2019

Takže tedy ty (...) budu mít nadosmrti pokud si je nevypálím?

Qwert, 14 let

Milý Qwerte,

Zduřelé mazové žlázky se zpravidla již nezmenšují. V žádném případě by ses však neměl pokoušet si je odstraňovat sám. Pokud budeš mít o jejich odstranění zájem, obrať se na některé ze soukromých dermatologických pracovišť, které tento kosmetický zákrok nabízejí.
Nicméně laserové vypalování zduřelých mazových žlázek příliš nedoporučuji, protože po tomto zákroku zůstávají na pokožce jizvičky, s jejichž vzhledem bys mohl být nespokojený ještě více, než jsi nyní nespokojený se vzhledem zduřelých mazových žlázek.

07.02.2019

Dobrý den, proč muži masturbují více? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Příčiny častějšího vykonávání masturbace u mužů sice nejsou zcela spolehlivě objasněny, nicméně je pravděpodobné, že souvisí s odlišnostmi v hormonální činností mužského a ženského těla. Zatímco u žen dochází v závislosti na menstruačním cyklu ke kolísání úrovně pohlavních hormonů v krvi, u mužů je hormonální hladina relativně stabilní, což znamená, že sexuální potřeba u nich působí stále stejně, zatímco u žen se intenzita pociťování této potřeby mění.

07.02.2019

Dobrý den, je tedy pravda, že muži dosahují orgasmu častěji než ženy? Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Je pravdou, že podle výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009), o němž jsem se zmiňoval v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, přibližně 8% žen uvádí, že nikdy nedosahuje orgasmu při párových sexuálních aktivitách. Pro muže však není odpovídající údaj k dispozici, a tudíž nelze provést srovnání (zajímavé je, že sexuologové zkoumají orgasmus a jeho poruchy spíše u žen než u mužů, zatímco v případě mužů je větší pozornost věnována poruchám erekce či ejakulace).
Nicméně je pravděpodobné, že muži skutečně dosahují orgasmu častěji než ženy, protože častěji vykonávají masturbační aktivity. V dospělosti je totiž frekvence vykonávání masturbace u mužů přibližně jedenapůlkrát vyšší než u žen, zatímco frekvence párových sexuálních aktivit (tedy například pohlavního styku) je u obou pohlaví přibližně stejná.

07.02.2019

Hodně dlouho jsem měl (...) na varlatech, nyní se však už hodně rozšířily i na penis. Jak se jich zbavit?

Qwert, 14 let

Milý Qwerte,

Podle popisu se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. K jejich zvětšování a rozšiřování dochází v důsledku běžných hormonálních změn v období dospívání, které vedou mimo jiné i k nárůstu tvorby kožního mazu. Aby mazové žlázky mohly produkovat více mazu, dochází k jejich zvětšení, které je někdy (přibližně u 25% dospívajících) tak výrazné, že se tyto žlázky přes pokožku zřetelně rýsují v podobě hrbolků či pupínků. Nejedná se však o zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.
Zduřelých mazových žlázek není třeba se nijak zbavovat. Někteří lidé si je sice v dospělosti nechávají vypalovat laserem, avšak s výsledkem nemusí být spokojeni, protože na místě vypálených žlázek se mohou vytvořit jizvičky, které jsou nakonec ještě nápadnější, než byly původní zduřelé mazové žlázky. Navíc po vypálení mazových žlázek se může pokožka na příslušných částech těla nadměrně vysušovat (pokud si ji dotyčný jedinec denně neošetřuje speciálními hydratačními kosmetickými prostředky), což jejímu zdraví jistě nepřispívá.

07.02.2019

Dobrý den, (...) zakrýt text.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Výron semene (ejakulace) může být různě intenzivní. Zatímco u dospělých mužů někdy dochází k prudkému vypuzení ejakulátu z močové trubice („vystříknutí“), u dospívajících chlapců (ale také u starších mužů) ejakulát mnohdy „jen“ volně vytéká. Příčinou je nižší intenzita smršťování svalstva, které se na výronu semene podílí. Navíc u dospívajících chlapců ještě nemusí být plně vyvinut ejakulační reflex. Nejrazantnější bývá výron semene u mladých mužů ve věku okolo 18 – 25 let, poté dochází opět k mírnému poklesu.
Prudšího výronu semene by bylo možné dosáhnout pravidelným posilováním svalstva pánevního dna, avšak výsledek by nemusel odpovídat tvému očekávání. Navíc je pravděpodobné, že za několik měsíců či let u tebe bude ejakulace tak jako tak o něco razantnější, než je tomu nyní.

07.02.2019

Dobrý deň.
Chcel my som sa spýtať že či môžem dostať otravu krvi (alebo čohokoľvek) ak si na ruku budem písať s
(...)fixou? Od mala mi to bolo hovorené a chcel by som vedieť čo je na tom pravdy. Ak by sa my mohlo niečo stať tak čo je dobrá "napodobenina" vhodná na kožu.

Jurko, 15 let

Milý Jurko,

Příčinou otravy krve (neboli sepse) může být jedině bakteriální infekce. Je velmi nepravděpodobné, že by se na hrotu fixy nacházely bakterie, které by mohly sepsi vyvolat. Lidé, kteří tě před otravou krve varovali, zřejmě jen nechtěli, aby sis kreslil fixou na ruku.
Nicméně je pravdou, že běžné fixy nejsou pro kreslení či malování na tělo určeny. Pokud si tedy chceš na ruku nebo na jinou část těla kreslit, měl bys k tomuto účelu použít výhradně speciální fixy, které jsou určeny k malování na lidskou pokožku. Prodávají se například pod označením „tetovací popisovač“. Takovéto popisovače obsahují dermatologicky testovaný inkoust, který lze v případě potřeby smýt mýdlem a vodou.

06.02.2019

Dobrý den, vím že je normální mít často erekci v tomto veku, ale já když sedím ve škole, tak ji mám skoro celou hodinu a když se pak kouknu na záchodě na trenky tak tam je nějaký bílý prášek a taky když se při masturbaci dotknu žaludu tak to pak začne hrozně bolet a pak mám žalud celý "uschlý" a při masturbaci se mi objevuje nějaká bílá hmota na žaludu a vychází přímo z žaludu ne z močové trubice.

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

Dokonce i celou hodinu trvající erekce je v tvém věku normální. Bílý „prášek“ na spodním prádle je nejspíše zaschlá preejakulační tekutina.
Bílá hmota na žaludu je nejspíše smegma, které vzniká odlučováním buněk ze svrchní vrstvy epitelu (krycí tkáně) na povrchu určitých částí mužských i ženských pohlavních orgánů (u žen a dívek se jedná o malé stydké pysky, klitoris a záhyb nad klitorisem, u mužů a chlapců o žalud a vnitřní list předkožky) U chlapců tvorba smegmatu vypovídá o tom, že již došlo k oddělení předkožky od žaludu, avšak smegma se vyskytuje dokonce i u 25% chlapců, kteří byli obřezáni (nemají předkožku).
K odstraňování smegmatu dochází mechanickou cestou, tedy stíráním nebo oplachováním. Opláchnutí smegmatu je jednoduché a při koupání či sprchování zabere obvykle jen několik vteřin.
Zvýšená citlivost (či přecitlivělost) žaludu je v dětství a dospívání poměrně běžná, časem by se měla snížit. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit pomocí jeho pravidelného oplachování v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například jeho ponořením do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké savé látky namočené do čaje.
Vysušování povrchu žaludu je zřejmě způsobeno jeho otíráním o spodní prádlo během erekce, kdy je žalud částečně nebo úplně obnažený. Pokud je povrch žaludu příliš vysušený a objevují se na něm prasklinky, doporučuji jej jednou denně zvlhčovat například pomocí hydratačního pleťového krému.

06.02.2019

Dobrý den, kluci ze třídy se mi posmívají za malé přirození (...)

Alík, 12 let

Milý Alíku,

Je docela dobře možné, že tvoji spolužáci mají poněkud zkreslené představy o normálních rozměrech penisu. Také je velmi pravděpodobné, že se tě svým posmíváním snaží jen vyprovokovat k projevům vzteku či lítosti. Kdyby totiž byli opravdu přesvědčeni o tom, že máš penis abnormálně malých rozměrů, spíše by tě nechtěli poukazováním na tuto skutečnost přivádět do rozpaků.

06.02.2019

Dobrý den (...) Prosím o nezveřejňování dotazu.

Adam, 12 let

Milý Adame,

Rozměry penisu jsou dány především vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje žádný bezpečný a spolehlivý způsob, jak dosáhnout zvětšení rozměrů penisu. Avšak pokud se nejedná přímo o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis), není nutné o zvětšení tohoto orgánu usilovat. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci.
Rozhodně není pravdou, že penis nadprůměrných rozměrů je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“ než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Menší rozměry penisu mohou být naopak spíše výhodou (například nošení přiléhavějších plavek je s penisem menších rozměrů pohodlnější, při erekci není přes oblečení tak nápadný a při pohlavním styku jej lze snadněji zavádět do příslušných tělních otvorů).

06.02.2019

Dobrý den, jak vypadá ogazmus u žen? Jak ho vyvolat? A je pravda, že ženy dosahují orgazmu velice málo oproti mužům? Zaslechl jsem (...) Děkuji za odpověď.

Anonym Karel, 16 let

Milý Anonyme Karle,

Orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, při něm dochází k rytmickému smršťování svalstva v dolní části pánve, které obklopuje pohlavní orgány a řitní otvor. U žen lze vyvolat orgasmus v podstatě stejnými způsoby jako u mužů, tedy buď masturbací, nebo vykonáváním různých párových sexuálních aktivit. Orgasmus je výsledkem složitého reflexu, přesněji řečeno soustavy reflexů, přičemž tyto reflexy lze vyvolat stimulací (tj. drážděním) eroticky citlivých částí těla, zejména vnějších pohlavních orgánů.
Někteří sexuologové u žen a dívek rozlišují tzv. vaginální orgasmus (vyvolaný drážděním pochvy neboli vagíny) a orgasmus klitoriální (který je vyvolán stimulací poštěváčku neboli klitorisu).
Podle výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) je nejčastějším zdrojem pohlavního vzrušení u žen dráždění klitorisu (jako hlavní zdroj pohlavního uspokojení jej uvádí 37% žen), na druhém místě dráždění klitorisu i pochvy (34%), dále dráždění poševního vchodu (10%) a dráždění v hloubce pochvy (13%). Zbývajících 6% žen uvádí, že necítí žádné pohlavní vzrušení. Podle téhož výzkumu 8% žen uvádí, že nikdy nedosahuje orgasmu při párových sexuálních aktivitách (čímž však není vyloučeno, že mohou dosáhnout orgasmu při masturbaci).
Příčinou poruchy orgasmu může být například stres a psychické napětí, jindy se tyto obtíže vyskytují jako vedlejší účinek užívání některých léků.

06.02.2019

Dobrý den, je normální že mám pulzující žílu na levém spánku?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Zřejmě se jedná o spánkovou tepnu. Její výraznější pulzace nemusí být projevem žádného onemocnění. Problémem by bylo spíše narušení průtoku krve touto tepnou, k němuž však dochází zpravidla pouze u starších lidí, zatímco v dětství a dospívání jsou takovéto obtíže velmi vzácné. Pokud však trpíš obavami o své zdraví, svěř se rodičům a popros je, aby s tebou navštívili praktického lékaře pro děti a dorost.

06.02.2019

Dobrý den (...) už 2-3 roky na sobě pozoruji že se mi líbí holky v kombinéze a v létě v jednodílných plavkách (...) Jsem nemocnej nebo je to normální? Děkuji za odpověď.

David, 17 let

Milý Davide,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, tedy i dívka v kombinéze či v jednodílných plavkách, aniž by se muselo nutně jednat o projev nějaké sexuální parafilie (neboli deviace, například fetišismu).
V případě dospělého jedince by záleželo na tom, zda jej více přitahuje dívka či žena, nebo samotné oblečení, tedy například kombinéza nebo plavky. O projev fetišismu by se jednalo v případě, že by dotyčný dospělý jedinec nedovedl dosáhnout pohlavního uspokojení jinak, než za pomoci neživého předmětu (nebo alespoň za pomoci představy takového předmětu), který jej pohlavně vzrušuje.

06.02.2019

Dobrý večer! Mám kamaráda který by chtěl abych mu (...) Chci se zeptat zda se mi nemůže něco stát? Děkuji za odpověď.

Stoupík, 13 let

Milý Stoupíku,

Nejen při pohlavním styku v užším slova smyslu, ale i při jiných sexuálních aktivitách může dojít k přenosu pohlavních nemocí či jiných infekčních onemocnění. Z tohoto důvodu je třeba přistupovat k volbě partnera velmi opatrně.

06.02.2019

Zdravím. Ako sa ohôliť tam dole úplne nahladko aby nebolo vidno chĺpky? Chcem to tam dole mat hladké ako babo. :)

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Ochlupení si můžeš oholit buď ručním holicím strojkem s použitím pěny nebo gelu na holení, nebo elektrickým holicím strojkem či depilátorem. Pokud si však přeješ, abys měl pokožku zcela hladkou, měl bys namísto holení či depilace zvážit spíše epilaci. Rozdíl spočívá v tom, že při depilaci se odstraňuje pouze ta část chlupu, která se nachází na povrchu těla, zatímco při epilaci se chlupy odstraňují i s tzv. vlasovými cibulkami.

06.02.2019

Zdravím. Keď dosiahnem 15 rokov môžem mať beztrestne sex a pod? Vďaka.

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Poté, co dosáhneš věku 15-ti let, s tebou bude moci další osoba starší 15-ti let vykonávat pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity, aniž by riskovala, že bude stíhána pro trestný čin pohlavního zneužití. Ty sám bys však po dosažení věkové hranice 15-ti let neměl vykonávat pohlavní styk ani jiné sexuální aktivity s osobou, které dosud 15 let nebylo.

06.02.2019

Dobrý den, rád nosím super skinny jeans vadí to mému zdraví? Na internetu píšou, že nošení "upnutých" kalhot je škodlivé. Jak do tedy je?

Mirek, 14 let

Milý Mirku,

Nošení těsných a upnutých kalhot je opravdu zdraví škodlivé, neboť tzv. vyvolává úžinový syndrom (meralgia paraesthetica), k němuž dochází v důsledku stlačování jednoho z nervů, který vede z pánve do stehna. Úžinový syndrom se projevuje bolestí a pálením na vnější straně jednoho či obou stehen. Kromě toho u chlapců hrozí riziko, že nošení příliš těsných kalhot povede k zatlačování varlat směrem do břišní dutiny (respektive do tříselných kanálů). Důsledkem je přehřívání varlat, které ohrožuje jejich vývoj a funkci.
Z těchto důvodů bych doporučoval, abys ve vlastním zájmu nosil raději širší a volnější kalhoty, a to i v případě, že na sobě dosud nepozoruješ žádné varovné příznaky.

06.02.2019

Když chci mít sex s holkou a oba jsme pod zákonem, budu za to trestně stíhaný?

Adam, 12 let

Milý Adame,

Pohlavní styk či jiné sexuálním aktivity s osobou mladší 15-ti let jsou sice trestným činem pohlavního zneužití, avšak vzhledem k tomu, že jsi ještě nedosáhl věku 15-ti let, proti tobě nelze vést trestní stíhání.
Dopustí-li se dítě mladší 15-ti let činu, který by byl u osoby starší 15-ti let již trestný, může mu soud pro mládež uložit některé z výchovných opatření, například výchovnou povinnost (například navštěvovat psychologickou poradnu), výchovné omezení (například nenavštěvovat určité akce, nezdržovat se na určitých místech nebo nestýkat se s určitými osobami) či dohled probačního úředníka (tj. osoby, která dohlíží na výchovu dítěte).
Ochrannou výchovu ukládá soud dítěti, které bylo v době spáchání činu starší 12-ti a zároveň mladší 15-ti let, pokud se dopustilo činu, za který trestní zákoník umožňuje uložení výjimečného trestu (tj. trestu odnětí svobody nad dvacet nebo na doživotí). K těmto trestným činům patří kromě vraždy například vlastizrada nebo teroristický útok. V ostatních případech lze ochrannou výchovu uložit pouze v případě, je-li to nezbytně nutné k zajištění řádné výchovy dítěte (tedy v případě, že o výchovu dítěte není v jeho rodině náležitě postaráno a tento nedostatek nelze nijak napravit).

06.02.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na takovou divnou otázku. Když masturbuji tak čas od času (...) Jsem normální? Jsem hetero žádný homo. Prosím odpověď.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Dospívajícího jedince mohou pohlavně vzrušovat nejen osoby opačného pohlaví, ale i osoby téhož pohlaví, aniž by se muselo jednat o projev homosexuální orientace. Také zájem o tělo vrstevníka téhož pohlaví je u dospívajících jedinců stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníka opačného pohlaví. Kvůli obsahu svých erotických fantazií se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Sexuální orientaci však nelze v tvém věku spolehlivě určit, a to ani sexuologickým vyšetřením.

05.02.2019

Dobrý! Mám ešte dve otázky: 1. Dá sa spomaliť orgazmus? Lebo ja sa väčšinou urobím za pár sekúnd.
2. Chcem viac masturbovať lebo mi to pomáha uvoľniť sa. Lenže nemám dosť súkromia lebo máme iba dvojizbový byt. V kúpeľne si nemôžem lebo to všetko počuť. V obývačke tiež nie lebo tam je moja mama. A v spálni zase moja sestra (14rokov). A chcem poradiť či mám povedať svojej sestre že chcem masturbovať a ako to mám jej povedať alebo máte nijaké tipy, rady kde masturbovať.

David, 14 let

Milý Davide,

1) Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace může být různě dlouhá. Při pohlavním styku se za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin, pro masturbaci není žádný časový limit stanoven.
Rychlý nástup orgasmu a ejakulace má ve většině případů psychické příčiny a v tvém případě je velmi pravděpodobné, že souvisí se stresem a psychickým napětím, které je spojeno s obavami, že budeš při vykonávání masturbace vyrušen. Rovněž nízká frekvence masturbace (v další části dotazu uvádíš, že bys chtěl masturbovat více) přispívá k rychlému nástupu orgasmu a ejakulace. Účinným řešením tvého problému by tedy mohlo být častější vykonávání masturbace při zajištění dostatečného soukromí, čímž se dostáváme k druhé části tvého dotazu.
2) Pravdou je, že masturbace představuje velmi intimní aktivitu, pro jejíž vykonávání je třeba si zajistit dostatek soukromí. Jestliže sdílíš pokoj se sourozencem (a dokonce se sestrou), zůstává nejvhodnějším místem pro vykonávání masturbace koupelna, zejména pokud se v ní můžeš zamykat. Kvůli zvukům, které by mohly z koupelny pronikat do jiných částí bytu, se netrap. Nikomu není nic do toho, co v koupelně děláš, tedy pokud tam nevykonáváš něco vyloženě zdraví škodlivého (například kouření nebo pití alkoholu). Naproti tomu masturbace je zdraví prospěšná a naprosto přirozená činnost, kterou ti nikdo nemůže zakazovat, stejně jako ti nikdo nemůže zakazovat, aby ses například koupal nebo sprchoval. Ostatně vykonávání masturbace lze s koupáním či sprchováním docela dobře spojit, a tudíž by ani tvoje delší přítomnost v koupelně neměla vzbuzovat nežádoucí pozornost dalších členů společné domácnosti.
Pokud ti koupelna přesto z nějakých důvodů nevyhovuje, připadají v úvahu ještě další části domu, například půda nebo sklep. Ty sice patří k tzv. společným prostorám domu, a tudíž není vyloučeno, že budeš vyrušen některým z dalších obyvatel domu, nicméně půdy i sklepy jsou zpravidla opatřeny vstupními dveřmi, které jsou uzamykatelné. Jestliže ponecháš klíč od dveří zasunutý v zámku a pootočený, zajistíš si dostatek soukromí i v takovýchto prostorách.
Samozřejmě, že můžeš sestru požádat o dočasné uvolnění společného pokoje, nicméně záleží pouze na ní, zda tvému přání vyhoví, protože má stejné právo pokoj používat, jako ty. Nedovedu posoudit, nakolik důvěrný je vztah mezi tebou a sestrou, a tudíž si netroufám ani posuzovat, zda by bylo vhodné s ní hovořit na téma masturbace. Nicméně je třeba počítat s tím, že někteří lidé stále ještě mají vůči masturbaci různé nevědecké předsudky, kvůli nimž tuto naprosto normální a přirozenou činnost mylně považují za „špatnou“ či „nežádoucí“. Pokud tvoje sestra takovýmito nevědeckými předsudky trpí, zřejmě bys u ní pro svoji činnost nenalezl dostatek pochopení.

05.02.2019

Dobrý den, potřebuju vědět zda je toto mléčný zub či dospělý.

Patrik, 13 let

Milý Patriku

Z přiloženého souboru nelze určit, zda se vůbec jedná o zub či jeho úlomek, případně zda se jedná o zub mléčný nebo stálý. Pokud tedy máš pochybnosti o tom, zda je s tvým chrupem vše v pořádku, doporučoval bych raději navštívit zubního lékaře.

05.02.2019

Dobrý den, začínám se trochu bát během roku se mi rozšířilo ochlupení u penisu a v podpaží vím že je to v mém věku trochu předčasné, ale jaký věk je průměrným začátkem ochlupení?
A věc která mě trochu děsí v podpaží mě to od toho ochlupení dost smrdět a dost to ode mě odrazuje lidi. Myju se každý den a i když si to pořádně umyju za den se to vrátí. Vím že je to z potu, ale takhle jsem když jsem byl zpocenej nesmrděl. Proč to tak je a jak se toho zbavit? Děkuju za odpověď

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku okolo 12-ti let, axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) přibližně o 1 až 2 roky později. Možná, že u tebe došlo k rozvoji pubického ochlupení o něco dříve než u většiny ostatních chlapců, avšak zřejmě se nejedná o projev předčasné puberty. Ta by se totiž musela projevit již před dosažením devíti let věku.
Také výraznější tělesný zápach je od určitého věku normální. Zatímco v dětství před pubertou je zápach potu jen nepatrný, pod vlivem hormonálních změn v pubertě získává pot specifický pach. Pachové žlázy se nacházejí převážně v podpažních jamkách.
Pro omezení pachu je zapotřebí nejen pravidelné mytí, ale i používání deodorantu nebo ještě lépe antiperspirantu. Zatímco deodorantem se pach pouze překrývá, antiperspirant přímo omezuje jeho tvorbu. Více informací o deodorantu a antiperspirantu najdeš na stránce „Jak pečovat o čistotu“.
Tělesný pach lze zmírnit rovněž holením ochlupení v podpaží, neboť silným zdrojem zápachu je především pot, který ulpívá na povrchu chlupů. Pokud si však budeš chtít ochlupení v podpaží holit, měl bys postupovat velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Více informací o holení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

05.02.2019

Dobrý den
Je to možná stupidní otázka ale.. Většina kluků ve třídě co jsou stejně staří, mají viditelně větší ruku a já mám stále takovou dětskou malou ruku. Je to normální? Nebo to je způsobeno něčím. Děkuji za odpověď

Anonymní kluk, 14,5 let

Milý Anonymní kluku,

Tempo růstu jednotlivých částí těla může být značně individuální, a tudíž by v tobě srovnání se spolužáky nemělo vyvolávat obavy. Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že osifikace ruky u tebe dosud nebyla ukončena, a tudíž její rozměry ještě nejsou konečné. Pomalejší tempo růstu může být způsobeno vrozenými předpoklady, aniž by se muselo nutně jednat o projev nějaké poruchy.
Pouze ve vzácných případech jsou štíhlé a drobné ruce s dlouhými a vyzáblými prsty projevem poruchy zvané dolichostenomelie nebo též „syndrom pavoučích prstů“ (snad nejznámější osobností, která touto poruchou trpěla, byl slavný houslista Niccolo Paganini).

05.02.2019

Je normální že masturbuji 1 až 2x denně?

1212121212121212121212, 12 let

Milý 1212121212121212121212,

Četnost vykonávání masturbace je dána mimo jiné i úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vzhledem k tomu, že již na počátku puberty hladina pohlavních hormonů výrazně narůstá, je naprosto normální, že pociťuješ potřebu masturbovat každý den, někdy i vícekrát denně. Pokud máš pro vykonávání masturbace dostatek soukromí, nevidím důvod, proč by ses měl v této přirozené a zdraví prospěšné činnosti zásadním způsobem omezovat.

05.02.2019

Dobrý deň, chcem si urobiť obriezku. A chcem vedieť že či to bolí alebo koľko dní sa to zahojí atď. A že či budem vedieť naďalej masturbovať úplne bez nijakých problémov. A keď sa mi to bude hojiť tak kedy môžem začať masturbovať? Ďakujem za odpoveď

Inkognito, 15 let

Milý Inkognito,

Samotné provedení cirkumcize (neboli obřízky) sice bolestivé není, protože tento zákrok se provádí zpravidla v celkové anestezii, avšak bolest se dostavuje po probuzení z anestezie. Pooperační bolesti lze sice tlumit pomocí analgetik (tj. léků proti bolesti), nicméně i tak může být manipulace s penisem během prvních několika dnů po zákroku bolestivá.
Podstupování cirkumcize (snad jen s výjimkou případů vzácného autoimunitního onemocnění BXO/LSA) však rozhodně nedoporučuji, protože při ní dochází k nevratnému odstranění vysoce specializované tkáně, která představuje 50 až 70 % kožního pokryvu penisu a obsahuje až 20 000 nervových zakončení (tedy více, než zbývající části penisu dohromady). Přitom největší množství nervových zakončení se nachází v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, který je odstraněn i při méně radikální formě cirkumcize, při tzv. parciální cirkumcizi (neboli částečné obřízce).
K možným komplikacím cirkumcize patří poškození frenulární arterie na spodní straně penisu, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice, tedy otvoru, jímž z těla vychází moč. V důsledku přerušení frenulární arterie může dojít ke stenóze (tj. k chorobnému zúžení) ústí močové trubice, což je stav, který vyžaduje chirurgickou léčbu v podobě tzv. meatotomie, což je chirurgické rozšíření zevního ústí močové trubice.
Jizva po obřízce se sešívá pomocí několika stehů s použitím vstřebatelného šicího materiálu. Stehy se vstřebávají po uplynutí 10-ti až 14-ti dnů. Sexuální aktivity (včetně masturbace) by se neměly vykonávat po dobu šesti týdnů od provedení zákroku, nedojde-li ke komplikacím při hojení.
Samozřejmě, že masturbaci lze vykonávat i s obřezaným penisem, nicméně je třeba počítat s tím, že v důsledku odstranění značné části kožního pokryvu penisu se sníží rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Zbývající kožní pokryv je při erekci mnohem více napnutý, což může vést k nadměrnému tření při vykonávání masturbačních či kopulačních pohybů (tedy pohybů při masturbaci či při pohlavním styku). nadměrné tření může být nepříjemné, lze jej však zmírnit použitím většího množství lubrikačního gelu (u mužů a chlapců, kteří byli obřezáni, je používání lubrikačního gelu mnohem častější než u mužů a chlapců, kteří mají penis s předkožkou).

05.02.2019

Prosim nezobrazovat (...)

Ach jo, 15 let

Milý Ach jo,

Pubické ochlupení mužského typu (tedy ochlupení, které vybíhá vzhůru směrem k pupíku), které představuje pátý a závěrečný stupeň vývoje pubického ochlupení, se u chlapců objevuje nejčastěji ve věku okolo 16-ti let (do té doby je pubické ochlupení zpravidla ohraničeno vodorovně). Vzhledem k individuálnímu tempu vývoje se však u některých chlapců objevuje o něco dříve, u jiných naopak později. Za normální věkové rozmezí pro dosažení tohoto stupně vývoje pubického ochlupení lze považovat 14 až 18 let (tj. 16 let ± 2 roky). Nástup 5. stupně vývoje pubického ochlupení tě tedy vzhledem k tvému věku nemusí nijak znepokojovat.
Rovněž ochlupení na hrudníku se u většiny chlapců objevuje okolo 16-ti let věku, i když jeho růst a vývoj závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na dědičných předpokladech. Zatímco někteří mladí muži mají hrudník i na počátku dospělosti téměř holý, u jiných se první chlupy na hrudníku objevují již během puberty.
Také růst a vývoj vousů může být značně individuální, nicméně v tvém věku jej nelze považovat za předčasný. Pokud ti vousy vadí či překážejí, není nic snazšího, než se začít pravidelně holit. Po několika oholeních „chmýří“ pod nosem, na tvářích či na bradě mohou začít růst vousy silnější a hustější, nicméně pokud se budeš holit pravidelně, nemusí nikdo nic poznat.
Pokud máš k dispozici elektrický strojek, bude pro tebe holení zřejmě pohodlnější. V opačném případě však postačí i ruční holicí strojek, k němuž však budeš potřebovat i pěnu nebo gel na holení. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak se oholit“.
Neexistuje bezpečný a spolehlivý způsob, jak růst vousů zpomalit. Samozřejmě, že vývoj ochlupení neprobíhá „donekonečna“, tj. po určité době (kterou však nelze předem odhadnout) se ochlupení již nebude dále rozšiřovat, pouze budou dorůstat jednotlivé chlupy.

05.02.2019

Dobrý den,
Mám problém. Nemám žádné zkušenosti s polibkem a dnes mě jedna dívka políbila. Jak se to mám naučit?

Alex, 14 let

Milý Alexi,

Pokud tě již dívka políbila, znamená to, že nějaké zkušenosti s polibkem už přece jen máš. Pokud budeš chtít dívku políbit ty sám, měl bys dívce nejprve nějakým způsobem dát najevo, že se ji chystáš políbit, jinak by se mohla leknout. K dívce se můžeš například pomalu přiklonit. Jakmile k dívce nakloníš hlavu na určitou vzdálenost (okolo 15 až 20 cm), nejspíše již sama pozná, že ji chceš políbit. V této chvíli má dívka možnost dát ti najevo, že nemá o polibek zájem. V takovém případě se od tebe odtáhne, otočí hlavu nebo začne o něčem mluvit, aby přenesla tvoji pozornost jiným směrem. Naopak v případě, že dívka má o polibek zájem, se k tobě přikloní nebo natočí hlavu tak, abys ji mohl políbit.
Pokud máš obavy z polibku na rty, můžeš dívku nejprve zkusit políbit na tvář, na krk a podobně. Jestliže bude dívka chtít, abys ji políbil na ústa, dá ti to najevo například otočením hlavy v tvém směru. Jestliže chceš dívku políbit na ústa, měl bys těsně před polibkem pootočit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Pokud bys měl pocit, že máš v ústech příliš vlhko, můžeš před polibkem nenápadně polknout. Při polibku bys neměl mít v ústech žvýkačku a vydávat zvuky, například mlaskání. Ústa bys měl mít mírně pootevřená, avšak doteky rtů by měly být alespoň zpočátku jen lehké.
Polibek je vhodné provázet dotekem ruky, například jejím položením kolem pasu či ramen. Polibek na ústa lze spojit s objetím. S ukončením líbání není třeba pospíchat, dívka ti většinou dá sama najevo, že chce polibek ukončit, například tím, že se od tebe jemně odsune. Tehdy můžeš uvolnit objetí a od dívky se jemně odtáhnout. Dívku bys však od sebe neměl prudce odstrkovat, jinak by si mohla myslet, že jsi o ni přestal mít zájem.

05.02.2019

Dobrý den, chci se zeptat, zda díky tomu mohu mít problém nebo ne. Mohu mít problém z toho, že budu mít sex s holkou, která s tím souhlasí? Děkuji

Loerkinek, 13 let

Milý Loerkinku,

Záleží na tom, co všechno považuješ za „problém“. Za problém by se dalo považovat například neplánované početí, které při pohlavním styku v užším slova smyslu (tedy při tzv. vaginálním pohlavním styku, při němž dochází k zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy) nelze nikdy zcela vyloučit, neboť žádná z metod antikoncepce není stoprocentně spolehlivá. Dospívající lidé ve věku okolo 13-ti let jsou většinou již dostatečně biologicky vyspělí k tomu, aby se mohli stát rodiči dítěte, avšak přijetí rodičovské odpovědnosti v takto nízkém věku by přece jen bylo spojeno s celou řadou komplikací.
Dále je třeba přihlédnout k věku partnerky. Pokud by se jednalo o dívku, která již dosáhla věku 15-ti let (a tudíž již nese trestní odpovědnost), mohla by být za pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s tebou stíhána pro trestný čin pohlavního zneužití. Pokud partnerce dosud nebylo 15 let, nenese trestní odpovědnost, a tudíž ji nelze trestně stíhat.
Nicméně je třeba počítat s tím, že rodina nezletilé nastávající matky dítěte by se zcela jistě stala předmětem zájmu orgánu sociálně právní ochrany dítěte a navíc by bylo třeba vyšetřit, zda dívka nebyla pohlavně zneužita osobou starší 15-ti let, které by za takovéto jednání hrozilo trestní stíhání (případný souhlas dítěte mladšího 15-ti let k tomu, aby bylo pohlavně zneužito, není právně nijak závazný, a tudíž k němu nelze přihlížet).
Pokud již máš partnerku a chcete spolu vykonávat nějaké sexuální aktivity, měli byste postupovat velmi opatrně a především společně důkladně zvážit, zda jste oba opravdu ochotni přijmout veškerá rizika, která jsou s pohlavním stykem spojena.

04.02.2019

Dobrý den. Mám problém když masturbuji tak myslím na spolužáka. A když domasturbuji tak mi z penisu teče bílo-průhledná tekutina (je mi to příjemný)co to je?

Tom, 12 let

Milý Tome,

U dospívajících jedinců může být obsah erotických fantazií velmi rozmanitý, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, že si při masturbaci představuješ právě spolužáka. Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví nemusí být v období dospívání nutně projevem homosexuální orientace.
Bělavá tekutina, k jejímuž uvolňování u tebe dochází v závěru masturbace nebo bezprostředně po jejím dokončení, je s největší pravděpodobností již ejakulát neboli sperma.

04.02.2019

Dobrý den mám 2 problémy. První je, že při erekci mi nelze přetáhnout žalud přes "kůži". Dá se to nějak vyléčit? Jak dlouho by se to léčilo nebo za jak dlouho se to spraví samo? A za druhé proč můj penis je pevný jako skála. a nedá se s ním moc manipulovat. Myslím jako nahoru a dolu, zprava doleva atd. (...) jsem viděl, že jejich penis je flexibilní, dá se s ním dobře hýbat atd. Jak tohohle dosáhnu? Předem děkuji za odpovědi.

David, 15 let

Milý Davide,

Pokud přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže, připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti, která se však vydává pouze na lékařský předpis.
Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit také jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné nekortikoidní masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud jde o pružnost penisu při erekci, ta je dána pružností vazů, které tvoří závěsný aparát penisu. U některých chlapců a mužů jsou tyto vazy méně pružné, u jiných  je jejich pružnost naopak vysoká. V tvém případě je pružnost závěsných vazů zřejmě nízká. Nejedná se však o zdravotní problém, spíše o jednu z možných variant. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.

04.02.2019

Dobrý večer, mám takový celkem strach, protože nevím co to je, ale když čůrám, tak mě štípe konec močové trubice jenom na začátku, není to po celou dobu močení.
Předem děkuji za odpověď.

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Příčinou popsaných obtíží je pravděpodobně infekční onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji zajistit si dostatek odpočinku a dostatečný příjem tekutin. Pokud obtíže do několika dnů neustoupí, doporučuji navštívit praktického lékaře a vzít s sebou vzorek ranní moči.

04.02.2019

Když si s ním hraji tak potřebuju hodně na záchod a močím takovou složkou neprůhlednou tekutinu. Prosím poraďte

Kryštof, 12 let

Milý Kryštofe,

Jestliže se tekutina uvolňuje ve větším množství, pravděpodobně se jedná o moč. Pokud chceš zjistit, zda se skutečně jedná o moč, zkus se jít vymočit před masturbací.

04.02.2019

Mám otázku, vždycky když masturbuji, nebo to alespoň zkusím tak mně začne svědit penis, ale při tom cítím že už bych mohl vystříknout. Bojím se že je to nemoc, prosím poraďte. Mám už 15 let a je to dost divný. Děkuji

David, 15 let

Milý Davide,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že u tebe dosud není plně vyvinut ejakulační reflex. Pocity svědění či brnění mohou být projevem zvýšeného nervosvalového napětí, které vzniká zjednodušeně řečeno tím, že tvoje tělo si dosud „není jisté“, které svaly má při dosahování orgasmu a ejakulace více zapojit. S rostoucím věkem by tyto obtíže měly ustoupit. Uvolnění svalů lze dosáhnout například koupelemi v teplé vodě.

04.02.2019

Dobrý den, asi před rokem jsem začal růst hodně do výšky. Z toho důvodu jsem začal hrozně rychle hubnout a dopadlo to tak že jsem teď hrozně hubený. Z toho důvodu jsem začal cvičit ale potřeboval bych poradit které potraviny by mi mohli pomoct nabrat zase nějakou hmotu. Začal jsem teď jíst banány, pomeranče atd. ale nejsem si jistý jestli mi tohle pomůže.
Děkuji za odpověď

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

Zřejmě procházíš obdobím urychleného růstu (neboli růstového spurtu), které sice u většiny chlapců probíhá ve věku okolo 14-ti let, avšak může se dostavit i dříve nebo naopak o něco později. Jestliže potřebuješ „nabrat hmotu“, avšak zároveň nechceš ztloustnout, doporučoval bych zvýšit konzumaci mléčných výrobků (především tvarohu), těstovin, sušeného ovoce a ořechů. Problém s nízkou tělesnou hmotností bys však neměl řešit přejídáním. Namísto zvětšování porcí jednotlivých jídel můžeš během dne zařadit více jídel s kratšími časovými odstupy (například 6 až 7 jídel namísto obvyklých pěti).

04.02.2019

Dobrý den, (...) Je mi 14 let a nemám pubertu a ani mi neroste penis, mám ho jenom 7 cm. Chci se zeptat kdy začne puberta a růst penisu. Děkuji

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

V dotazu neuvádíš, zda délka 7 cm platí pro penis v klidovém stavu nebo při erekci. V klidovém stavu by se jednalo o průměrný rozměr, při erekci o rozměr podprůměrný, avšak stále ještě normální (za tzv. mikropenis lze u chlapce ve věku 14-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm).
Na základě údajů z dotazu nemohu posoudit, zda u tebe již nezačala či nikoliv. Prvním projevem pohlavního dospívání u chlapců totiž není růst rozměrů penisu, nýbrž růst objemu varlat. Při tzv. opožděné pubertě se první výraznější nárůst objemu varlat nedostavuje ani po dosažení věku 13-ti let. Pokud tedy máš pocit, že se objem tvých varlat (oproti jejich rozměrům v dětství) dosud nezvětšil, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.
K prvnímu výraznějšímu růstu penisu dochází u většiny chlapců ve věku okolo 12-ti let, avšak při normálním vývoji může dojít k posunu až o 2 roky a v případě opožděné puberty k ještě výraznějšímu posunu, který však nemohu přesněji odhadnout.

04.02.2019

Vždy když dosáhnu orgasmu (nebo už při jeho dosahování) mě hrozně až nesnesitelně bolí vzadu na hlavě až ke krku (jako kdybych dostal křeč). Čím to je? Ubližuje mi to?

Anonym, za pár dní 14 let

Milý Anonyme,

Popisované obtíže mohou být projevem různých více či méně závažných onemocnění centrální nervové soustavy, případně závažného onemocnění krční páteře. Doporučoval bych tedy svěřit se rodičům a navštívit praktického lékaře, který ti pravděpodobně vystaví poukaz na vyšetření na neurologii. Na omezování sexuálních aktivit příliš nespoléhej, protože příčiny těchto obtíží neřeší.

04.02.2019

Dobrý den,potřeboval bych poradit, nevím jak si ho mám oholit protože mě to lechtá a vadí.

ABC, 13 let

Milý ABC,

Pokud ti pubické ochlupení vadí nebo překáží a chceš si jej oholit, můžeš použít buď elektrický holicí strojek nebo klasický ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí, k němuž však budeš potřebovat ještě pěnu nebo gel na holení. Před prvním oholením je třeba chlupy zkrátit (zastřihnout), aby nedošlo k ucpání hlavice holicího strojku. Podrobnější informace o holení najdeš například na stránce „Jak se oholit“.
V důsledku oholení může docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky. V místech, kde dochází k zarůstání chloupků, se tvoří červené pupínky (v podstatě se jedná o zánětlivou reakci). Tomu lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem.

03.02.2019

Dobrý den když mám erekci tak mi nejde úplně ohrnout předkožka za žalud. Je to špatně a dá se s tím něco dělat nebo musim čekat jestli to postupem věku nepůjde?

Stáras, 15 let

Milý Stárase,

Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetahování činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení předkožky. K uvolnění předkožky dojde s největší pravděpodobností do konce puberty. Předkožku si při erekci nestrhávej za žalud násilím.
Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním vhodnou mastí či krémem. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

03.02.2019

Dobrý den na levém varleti mam záhadný předmět ve tvaru rychle nebo spíše malé kuličky. V raném věku mi přišívali varle kvůli tomu ze se "ztrácelo", může to mít nějakou spojitost popřípadě co by to mohlo být? Bojim se aby to nebyla rakovina :(

Stáras, 15 let

Milý Stárase,

Je docela dobře možné, že zmíněný neobvyklý útvar se skutečně vytvořil v důsledku orchidopexe (tj. fixace varlete v šourku pomocí stehů), nicméně přesto bych doporučoval navštívit lékaře a požádat jej o vyšetření varlat, případně o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Vzhledem k tomu, že jsi v dětství trpěl kryptorchismem (tj. poruchou sestupu varlete do šourku), patříš z hlediska výskytu nádorových onemocnění varlat do rizikové skupiny. U mužů a chlapců, kteří měli v dětství alespoň jedno z varlat nesestouplé, se rakovina varlat vyskytuje přibližně dvakrát častěji, než u ostatních. Z tohoto důvodu by ses měl na lékaře obracet i při sebemenším podezření na nádorové onemocnění varlat.
Vyšetření varlat se provádí na ultrasonografu (tj. pomocí ultrazvuku), a tudíž není nijak bolestivé. U dospívajících chlapců a mladých mužů se v při nádorových onemocněních varlat přistupuje nejprve ke konzervativní léčbě (zpravidla k nitrožilní aplikaci látek zvaných cytostatika, což jsou chemické látky, které hubí nádorové buňky), aby varle mohlo zůstat zachováno. Jestliže se na lékaře obrátíš včas, je vyšší pravděpodobnost, že konzervativní léčba bude úspěšná. I kdyby se nakonec prokázalo, že se o žádné nádorové onemocnění nejedná, alespoň budeš klidnější.

03.02.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli nevíte co bych mohl mít s prstem. Narodil jsem se bez nehtu na levém ukazováku a dosud žádný doktor nevěděl co bych s tím mohl mít. Předem za odpověď děkuji.

Troll, 14 let

Milý Trolle,

Pravděpodobně se jedná o projev vzácné poruchy zvané anonychie (což znamená chybění nehtové ploténky), která může být buď vrozená, nebo k ní dochází v důsledku některého z autoimunitních onemocnění. Pokud ses bez nehtu již narodil a navíc chybí pouze na jednom prstu, jedná se zřejmě o anonychii vrozenou.

03.02.2019

Dobrý den, nosím slipy ale rád bych začal nosit trenky. Jen nevím komu to mám říct protože když půjdu za tátou řekne mi ať jdu za mámou ale nevím jak to mámě říct. A není to že bych je chtěl nosit jen tak, ale do slipů už se mi skoro nevejde to co tam má být! Poradíte mi?

Anonymní pisatel, 12 let

Milý Anonymní pisateli,

Nejlépe uděláš, když maminku poprosíš, aby příště šla tvoje spodní prádlo kupovat s tebou. Pokud by ti nechtěla koupit přímo trenýrky, měla by ti koupit alespoň slipy potřebné velikosti. Správně vybraná velikost je důležitější, než samotný druh spodního prádla. Již na počátku puberty dochází k výraznému růstu objemu varlat, a proto je vhodné, aby rodiče kupovali synovi podle potřeby nové (a větší) spodní prádlo. Spodní prádlo by nemělo nikde škrtit a způsobovat na těle viditelné otlaky.

03.02.2019

Dobrý den, mám otázku (...) děkuju.

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

K přenosu pohlavní nemoci může dojít i jiným způsobem, než pohlavním stykem nebo jinými sexuálními aktivitami. Nemoc se může přenést například při používání společné injekční stříkačky mezi drogově závislými osobami nebo z matky na dítě během porodu. Nicméně přesto je u osoby, která dosud neměla pohlavní styk, jen velmi nízká pravděpodobnost, že nějakou pohlavní nemocí trpí.

03.02.2019

Dobrý den, omlouvám se že zase otravují, ale chtěl jsem se zeptat: je jedno jestli dělám sklapovačky stylem nohy do ∆, nebo rovně, nebo mám chodidla pod něčím a rovně? Děkuji

Wojciech, 14 let

Milý Wojciechu,

Při sklapovačkách jsou nohy pokrčené v kolenou, chodidla však spočívají na podložce. S nataženýma nohama (které lze v případě potřeby i zapřít o nějaký pevný předmět, například o žebřiny) se provádějí klasické sedy-lehy. Někteří lidé cvičí sedy-lehy i ve dvojici (jeden cvičenec vykonává sedy-lehy, zatímco druhý mu přidržuje nohy u kotníků a po určité době nebo po provedení určitého počtu cviků se vystřídají).

03.02.2019

Dobrý den. Bojím se zamykat v pokoji když masturbuji. Mám strach že si máma (nebo táta) bude myslet že to dělám (a to nechci). Ale když nemám zamklé dveře tak se zase bojím že mi do pokoje někdo vleze. Napadlo mě jim říct aby klepali ale to by se zase mohli ptát proč. Momentálně se nezamykám a nebo masturbuji hlavně když nejsou doma. Co mám dělat?

Qwert, 13 let

Milý Qwerte,

Je pravdou, že pro vykonávání masturbace je třeba si zajistit dostatek soukromí. Jestliže jsou dveře do pokoje opatřeny zámkem, nevidím důvod, proč bys jej neměl použít. Dostatek soukromí pro vykonávání masturbace si můžeš zajistit také v jiných místnostech bytu, které lze zamykat (například v koupelně).
Pokud nechceš dveře do pokoje zamykat, abys tím nevzbuzoval nežádoucí pozornost, můžeš si pro masturbaci v pokoji najít takové místo, které je při běžném nahlédnutí do místnosti otevřenými dveřmi co nejméně viditelné. Případně můžeš masturbaci vykonávat vleže na posteli a přikrytý dekou, aby na tebe nebylo vidět. Také masturbace vsedě za psacím stolem může být méně nápadná, protože deska stolu leccos zakryje. I kdyby v takové situaci někdo z rodičů náhle vstoupil do místnosti, nemusí hned poznat, čím se právě zabýváš.

03.02.2019

Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat jestli problém č.1 někdy přestane, nebo si budu muset zvyknout.

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

Možné je obojí. S narůstajícím věkem by měly pocity nepříjemného tlaku ustupovat. Stejně tak je docela dobře možné, že tyto pocity postupně přestaneš vnímat jako nepříjemné.
Na počátku puberty může být erekce natolik urputná, že ji chlapec vnímá jako nepříjemnou. S rostoucím věkem však nepříjemné pocity ustupují. Penis může být velmi citlivý na dotek i v klidovém stavu, avšak centrální nervová soustava se postupem času naučí vybírat pouze některé podněty, zatímco jiné se naučí ignorovat.

02.02.2019

Dobrý den, dělá mi docela velký problém mluvit s dívkami, hlavně když jsme sami. Co s tím?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Je pochopitelné, že při hovoru s dívkami pociťuješ určitý ostych a rozpaky. Mezi příslušníky opačných pohlaví přece jen leží určité komunikační bariéry, jejichž překonání nemusí být vždy snadné.
Důležité je, abys nepodléhal neustálým obavám, že se před dívkami nějakým způsobem ztrapníš či přímo znemožníš. Při oslovování dívek můžeš postupovat podobným způsobem, jako při oslovování kamarádů (samozřejmě s vynecháním některých „drsnějších“ výrazů, které mezi sebou kamarádi téhož pohlaví někdy používají). Před dívkami by ses neměl snažit „předvádět“ a za každou cenu se pokoušet strhnout na sebe jejich pozornost. Zároveň bys však měl neměl dávat najevo, že ti nějak zvlášť záleží na dojmu, který v nich vyvoláš.
Komunikační bariéry se můžeš pokusit odbourat například tím, že budeš dívky (například spolužačky) běžně zdravit, případně jim čas od času položíš nějakou jednoduchou otázku, poprosíš některou z nich o radu či o pomoc a podobně. Alespoň pro začátek se drž pouze obecných a neosobních témat, neboť komunikace na takováto témata tě k ničemu nezavazuje. Pokud se ti podaří s některou s dívek sblížit, můžeš ve vzájemné komunikaci postupně přejít i k osobnějším tématům (kamarádky se například můžeš zeptat, jak se má nebo co dělala o víkendu, zatímco v případě dívky, kterou znáš jen od vidění, by takový dotaz mohl působit spíše jako obtěžování).
I kdybys před dívkami řekl něco, čemu by se zasmály nebo co by se jim nelíbilo, ještě to neznamená, že ses před nimi nadobro znemožnil (něčeho takového bys mohl dosáhnout snad jen obzvláště nevhodným vyjadřováním). Alespoň budeš lépe vědět, čemu se máš v komunikaci s příslušnicemi opačného pohlaví vyhýbat. Pokud si vytvoříš pověst čestného, spolehlivého, milého a přátelského člověka, jistě ti nějaký ten drobný nedostatek ve vyjadřování odpustí.

02.02.2019

Dobrý den, proč u mužů tak klesá plodnost? Docela se bojím, abych s tím já jednou neměl problémy.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Pokles plodnosti u mužů spočívá v poklesu množství spermií na 1 ml ejakulátu. Běžná koncentrace spermií činí v současné době 100 milionů na 1 ml ejakulátu, přičemž za neplodného je považován muž, u něhož tato koncentrace klesne pod 20 milionů na 1 ml ejakulátu.
Některé vědecké studie prokazují pokles množství spermií na 1 ml ejakulátu. Ten je způsoben zejména znečištěním životního prostředí ženskými pohlavními hormony z masově vyráběné hormonální antikoncepce, které pronikají do odpadních vod, přičemž žádná čistička odpadních vod nedovede tyto látky zachytit, a tak pronikají zpět do potravního řetězce. Současně s poklesem množství spermií v ejakulátu se však neustále zdokonalují metody tzv. asistované reprodukce, díky níž mohou mít potomstvo i takové páry, které byly ještě donedávna považovány za neplodné.
Kromě toho počet lidí žijících na naší planetě neustále narůstá, a tudíž se není třeba obávat, že by lidstvo v dohledné době kvůli snížení plodnosti vyhynulo.

02.02.2019

Dobrý den, (...) prosím o nezveřejňování dotazu. Děkuji.

K, 15 let

Milý K,

Příčinou tvých obtíží může být křeč v oblasti malé pánve, která se někdy dostavuje při orgasmu nebo krátce po jeho dosažení. Nepříjemné pocity po masturbaci mohou být způsobeny tím, že po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje ochabnutí penisu a jeho přecitlivělost na dotek. Prolaktin takto působí zpravidla jen několik minut (nanejvýš několik desítek minut).
Pokud ejakuluješ ve vaně či ve sprše a ejakulát přichází do kontaktu s vodou, dochází k jeho koagulaci neboli srážení (ve vodě vytváří ejakulát jakési shluky či „žmolky“). Jedná se o naprosto normální jev, který tě nemusí znepokojovat.

02.02.2019

Dobrý den mám tři problémy:
1) Často mám divný pocit v penisu i když se jím dotknu třeba jen kalhot, je to divný tlak, ale ještě jeden pocit který nedokážu popsat
2) Po masturbaci mám něčím nasáklou kůži (možná to je pod ní) na penisu hlavně dole a taky mi chvíli po masturbaci vyteče průhledná tekutina
3) Bolí mě když mám erekci a taky mě pálí špička (po masturbaci to je horší)

Matyáš, 12 let

Milý Matyáši,

1) Uvedené pocity jsou naprosto normální. Penis je na dotek citlivý, přičemž pocit tlaku může být způsoben i svalovým napětím v oblasti malé pánve. Kvůli těmto pocitům se však nemusíš nijak znepokojovat.
2) Je docela dobře možné, že se jedná o projev zvýšeného pocení během masturbace, které je však zcela normální. Průhledná tekutina je nejspíš některou z tekutin, které se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách. Také není vyloučeno, že se jedná o malé množství ejakulátu, které po určitou dobu zůstává ve vývodných cestách močových, odkud se po několika minutách či desítkách minut uvolňuje.
3) Bolest při erekci může být způsobena předchozím poraněním vazivových obalů topořivých těles, avšak pokud bys v minulosti takový úraz utrpěl, jistě bys o něm věděl. Jinak je docela dobře možné, že jako bolest vnímáš pocity, které jsou pro tebe nové. Mohlo by se jednat například o silné napětí svaloviny, která tvoří součást těla penisu. Je pravděpodobné, že nepříjemné pocity přestaneš časem vnímat, až si na erekci více zvykneš.
Pálení koncové části penisu může být způsobeno nadměrnou citlivostí (přecitlivělostí) žaludu penisu. Tu lze snížit pravidelným oplachováním žaludu v čaji. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Ferdy ze dne 28.01.2019 (viz Archiv odpovědí – leden 2019).

02.02.2019

Dobrý den, mám pár problémů týkajících se fyziologických potřeb a myslím, že jste ten pravý na pobavení se o tom. Co se týče mikce, dělá mi velké problémy odrážení moči. Když jdu na pisoár, tak většinou se moč odráží a lítá po kapičkách různě ven z pisoáru a je to asi tím, že mám velmi silný tlak proudu moči a to už od mala, a neumím moc sílu proudu korigovat. Když jdu do kabinky tak se zase stává, že moč se odráží a lítává ven z mísy do boku apod. A není mi příjemné mít neustále nějakou kapku na botech, kalhotech apod. Chtěl bych vědět zda je to normální nebo pokud ne, tak jak to řešíte třeba přímo vy, aby se vám toto nedělo.
A co se týče defekace, tak od mala mám velké problémy s utíráním a to tak, že po každé stolici mám velmi špinavý anální otvor a kolem něj. Spotřebuji pak velké množství toaletního papíru a znám několik lidí, kteří třeba po každé stolici stráví na záchodě max. 3-4 minuty a nemají se špínou žádný problém. Může to být tím, že mám hodně ochlupení v oblasti rekta?
Děkuji Vám moc.

Dan, 18 let

Milý Dane,

1) Problém s odrážením a rozstřikováním moči není způsoben příliš silným proudem moči, nýbrž fyzikálním jevem, který je znám jako Plateauova-Rayleighova nestabilita. Tento fyzikální jev spočívá v rozpadu kapalinové trysky na jednotlivé kapky. V okamžiku, kdy proud moči dopadá na vnitřní stěny pisoáru či záchodové mísy, má již formu jednotlivých kapek, které se od povrchu dopadu zákonitě odrážejí. K něčemu podobnému dochází i při dopadání moči na vodní hladinu v odpadu záchodové mísy. K nestabilitě totiž dochází i v případě, že hustší tekutina (v tomto případě moč) je tlačena proti tekutině řidší (v tomto případě proti vodě v míse).
Popsaný problém rozhodně nedoporučuji řešit močením vsedě. Mužské tělo (na rozdíl od těla ženského) totiž není k močení v této poloze  anatomicky uzpůsobeno. U mužů a chlapců probíhá močová trubice výše, než u žen a dívek, a proto je v poloze vsedě vystavována působení tlaku břicha, stehen a určitých skupin svalstva malé pánve (naproti tomu ženská močová trubice takovémuto tlaku při poloze vsedě vystavována není). Při močení vsedě je tedy mužská močová trubice nadměrně stlačována okolními tkáněmi, čímž je proud moči omezován. Výsledkem mohou být opakované záněty vývodných cest močových.
Problémy s rozstřikováním moči lze poměrně bezpečně řešit například změnou úhlu, pod nímž proud moči do pisoáru či záchodové mísy dopadá (k největšímu rozstřikování dochází v případě, že proud moči dopadá kolmo k povrchu). Úhel dopadu proudu moči lze změnit nejen různým nakláněním penisu pomocí ruky, ale i celkovým postavením těla u WC mísy (možná sis všiml, že někteří muži nebo chlapci močí s nohama mírně pokrčenýma v kolenou, čímž lze úhel dopadu moči poněkud regulovat). Při močení do WC mísy lze odstřikování výrazně zmínit vhozením útržku toaletního papíru do mísy tak, aby proud moči dopadal na papír, nikoliv na vodní hladinu či na stěny mísy. V případě potřeby lze použít i více než jeden útržek.
2) Očištění okolí řitního otvoru po defekaci může skutečně představovat problém. Otázkou je, zda vůbec lze okolí příslušného otvoru neustále udržovat v naprosté čistotě. Obávám se, že nikoliv. Pokud jde o ochlupení, to se nenachází v oblasti rekta (rektum neboli konečník je část trávicí trubice a nachází se uvnitř těla, a tudíž na jeho stěnách žádné ochlupení neroste), nýbrž v okolí řitního otvoru.
Při otírání okolí řitního otvoru posunuj přiložený toaletní papír vždy směrem zdola nahoru (tedy ve směru od rozkroku ke kostrči), nikoli shora dolů. Pokud je papír příliš silný či tuhý, můžeš jej před použitím zmačkat a opět vyrovnat, čímž dojde k částečnému polámání vláken, která tvoří jeho strukturu. Papír bude díky tomu pružnější a lépe se přizpůsobí nerovnému povrchu těla v místě použití.
Pokud máš pocit, že běžný toaletní papír ti k očištění řitního otvoru po defekaci nestačí, můžeš si koupit vlhčený toaletní papír, který je sice dražší než běžný „suchý“ papír, avšak zároveň i mnohem účinnější. další možností by bylo použít toaletní papír pouze k „předběžnému“ očištění, poté přejít do koupelny (není-li WC přímo v koupelně) a okolí řitního otvoru si umýt vodou a menším množstvím mýdla. Samozřejmostí by však mělo být i následné osušení takto umyté části těla ručníkem.

02.02.2019

Dobrý den, vzrušuje mě kamarád a já mám strach z homosexuality. Vždy když masturbuji, tak si představuji že mi to dělá on. Můžete mi prosím nějak poradit jak se toho zbavit? Opravdu mám strach.

Kluk63, 13 let

Milý Kluku63,

Tvoje obavy z homosexuální orientace jsou přinejmenším předčasné. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě cokoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi. Přinejmenším do věku 16-ti let nelze za projev homosexuální orientace považovat ani náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví, ani případný sexuální kontakt s ním.
Někteří dospívající jedinci se velmi znepokojují, když zjistí, že je pohlavně vzrušuje i něco, co by je podle jejich názoru pohlavně vzrušovat nemělo. Na základě homofobie (tj. strachu z homosexuality) se u citlivějších jedinců může vyvinout například úzkostná porucha či afektivní porucha (deprese).
Vzniku podobných obtíží můžeš předcházet už tím, že si tento problém uvědomíš. Důležité je, abys veškeré svoje pocity či představy vnímal jako přirozenou součást svého vývoje, a aby tyto pocity a představy nenarušily tvoje kladné sebepojetí. Rozhodně by sis kvůli nim neměl dělat žádné výčitky.
Úmyslné potlačování erotických fantazií příliš nedoporučuji, protože by mohlo ohrozit tvé duševní zdraví. Obsah svých erotických fantazií by sis rozhodně neměl nijak vyčítat. Kromě toho ani obsah erotických fantazií nemusí být u dospívajícího jedince nutně projevem nějaké konkrétní sexuální orientace či sexuální parafilie (neboli deviace).
V rámci péče o svoje duševní zdraví věnuj dostatek času odpočinku a vykonávání svých oblíbených činností. Pro uklidnění doporučuji například koupání v teplé vodě a poslech oblíbené hudby. Dále by ses neměl vyhýbat společnosti svých vrstevníků téhož pohlaví. Někteří dospívající, kteří na sobě pozorují různé domnělé projevy homosexuální orientace, se často podvědomě vyhýbají jakémukoliv kontaktu s vrstevníky opačného pohlaví, aby na nich „něco nepoznali“. Avšak z výsledků výzkumu amerického sexuologa J. Bauermeistera z r. 2010 vyplývá, že kamarádské vztahy s vrstevníky téhož pohlaví výrazně snižují riziko výskytu homofobie a přispívají ke zvýšení sebevědomí dospívajících jedinců.

02.02.2019

Dobrý den , slyšel jsem že v mém věku by mělo docházet k poluci , zatím se tak neděje přestože už dávno mám u penisu kudrnaté chlupy a časté erekce , v jakém věku by mělo dojít k ejakulaci a jak to poznat?

Pavel, 13,5 let

Milý Pavle,

Informace o tom, že by v tvém věku mělo docházet k poluci, je poněkud nepřesná. Bohužel, v mnoha starších knížkách či učebnicích se uvádí, že jedním z projevů pohlavního dospívání (ba dokonce přímo jedním ze znaků pohlavní vyspělosti!) je poluce, tedy samovolný výron semene ve spánku. Uvedené tvrzení opakují i autoři některých článků v časopisech či na internetu, zejména pokud čerpají informace pouze ze starší literatury. Autoři takovýchto tvrzení však zcela ignorují skutečnost, že většina dospívajících chlapců nedosahuje první ejakulace při poluci, nýbrž při masturbaci. Tím u některých dospívajících chlapců, kteří poluci dosud neměli, vyvolávají zbytečné obavy.
Pokud jde o normální věk první ejakulace, ten se pohybuje v poměrně širokém rozmezí 11 až 15 let. Nejčastěji (přibližně u dvou třetin chlapců) dochází k první ejakulaci mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. U některých chlapců se první ejakulace dostavuje dříve, u jiných později. Rozdíl je dán odlišnými vrozenými dispozicemi a odlišným tempem tělesného vývoje. Pouze v případě, že k první ejakulaci nedojde ani po dovršení věku 15-ti let (v tvém případě během následujícího roku a půl), bych doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.
Ejakulaci poznáš podle toho, že při dosažení pohlavního vyvrcholení (orgasmu) nebo bezprostředně po něm se z penisu otvorem močové trubice uvolní sperma neboli ejakulát. U starších chlapců a dospělých mužů má ejakulát bělavé zbarvení, avšak u mladšího dospívajícího chlapce může být ejakulát zpočátku bezbarvý, protože až 99% jeho objemu může tvořit voda. Během dalších měsíců či let narůstá podíl bílkovin na objemu ejakulátu, což mu dodává charakteristické bělavé zbarvení. Tím samozřejmě není vyloučeno, že již první ejakulát může být bělavě zbarvený. Množství ejakulátu bývá při první ejakulaci poměrně nízké, mnohdy jen okolo jednoho mililitru. Během následujícího období se objem ejakulátu na jednu ejakulaci postupně zvyšuje. zatímco u dospívajícího chlapce se při jedné ejakulaci uvolňuje 1 až 3 ml ejakulátu, u dospělého muže to bývá 2 až 5 ml. Samozřejmě záleží i na tom, jak tělo hospodaří s tekutinami. Při nedostatečném příjmu tekutin bývá objem ejakulátu nižší, protože tělo s tekutinami „šetří“.
Během ejakulace se sperma uvolňuje zpravidla ve dvou až třech „vlnách“. Postupné uvolňování ejakulátu je dáno tím, že během ejakulace dochází k smršťování a uvolňování svalů v oblasti malé pánve. Avšak zpočátku, když je objem ejakulátu ještě relativně nízký, může k ejakulaci dojít v jedné jediné „vlně“.
Jakmile se v těle dospívajícího chlapce začne produkovat ejakulát, probíhá jeho produkce již v podstatě nepřetržitě (dokonce i během spánku). Nicméně se může stát, že i chlapec, který již dosáhl první ejakulace, při další masturbaci ejakulace nedosáhne. Důvodem není nedostatek ejakulátu, nýbrž nedostatečně vyvinutý ejakulační reflex. Lidské tělo zkrátka potřebuje určitou dobu k tomu, aby si na svoji novou funkci zvyklo.

02.02.2019

1) Prosím skrýt (...)
2) Proč jsou typy kondomů tzn. Extra tenké , to musí více praskat oproti klasickým kondomům, ne? Které kondomy bych měl na 1. sex použít ? Prodávají se různé velikosti od jedné značky?
3) Pokaždé ,když koukám na film / seriál musím jíst a pokud nejím odnáší to nehty. Jak se mám odnaučit si kousat nehty . Napadlo mě žvýkačky ,když zrovna nebudu mít při sobě jídlo k filmu

Pletenec, 15 let

Milý Pletenče,

1) Uvedená sportovní aktivita by neměla způsobit předčasné ukončení růstu, avšak představuje zvýšenou zátěž pro klouby (zejména pro kloub ramenní, což je mimochodem nejpohyblivější kloub v lidském těle).
Pokud jde o tvoji tělesnou výšku, ta je vzhledem k tvému věku sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Odhad cílové tělesné výšky na základě dosažené výšky obou rodičů u tebe činí 176,5 ± 10 cm.
2) Extra tenké kondomy jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které zaručují jejich pevnost. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že kondom při běžném použití praskne. Dojde-li k protržení kondomu, pak zpravidla v místě, k jehož drobnému poškození (například ostrými nehty) došlo již během nasazování.
Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, přičemž rozdíl spočívá v jejich nominální šířce (viz údaje z tabulky níže). Naproti tomu délka kondomu je u všech velikostí v podstatě stejná, případně se liší jen nepatrně.
Před prvním pohlavním stykem bych doporučoval, aby sis nasazování kondomu nejprve vyzkoušel. Díky tomu se nejen naučíš kondom nasazovat, ale také včas zjistíš, zda ti zvolený druh či velikost kondomu vyhovuje. Kondom si nenasazuj opakovaně, ani když jeho nasazování teprve nacvičuješ. Podrobnější informace o nasazování kondomu najdeš například na stránce „Láska a erotika“.
3) Okusování nehtů bývá projevem stresu a psychického napětí. Někdy může přecházet až v nutkavé jednání. Je dobře, že přemýšlíš o tom, čím bys mohl okusování nehtů nahradit. Žvýkání žvýkačky či cucání bonbónu by mohlo být vhodným řešením.

01.02.2019

Dobrý den mužů použít k masturbaci olivový olej jako lubrikační olej?

Mamelin, 15 let

Milý Mameline,

Používání potravinářských olejů jako náhražky za lubrikační gel příliš nedoporučuji (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Maxuse ze dne 01.02.2019). Pokud už si z nějakých důvodů nechceš koupit lubrikační gel (s nímž bys dosáhl lepších výsledků, než s jakoukoliv náhražkou), použij raději některý z kosmetických přípravků, například hydratační pleťový krém.

01.02.2019

Dobrý den,
Na levém varleti mám místo, které mě zabolí, když se ho dotknu. Kulička to není a na pravém varleti to nemám. Co by to mohlo být?

Kubik, 16 let

Milý Kubiku,

Bolest varlete na dotek může mít různé příčiny. Varlata jsou velmi citlivá. Nelze vyloučit, že v místě, které je na dotek citlivé, došlo k drobnému poranění. Další příčinou bolesti by mohlo být narušení odtoku žilní krve z varlete. Bolest může být také projevem počínajícího infekčního zánětlivého onemocnění, a proto je třeba sledovat, zda nedochází k otoku varlete či k zarudnutí příslušné strany šourku. Naproti tomu nádorová onemocnění varlat zpravidla nebolí.
Přestože tvoje obtíže nemusí být projevem žádného závažného onemocnění, bolesti varlat nelze podceňovat, a proto doporučuji navštívit praktického lékaře, který může provést vyšetření varlat pohmatem a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

01.02.2019

Chcem sa spýtať že čo mám spraviť aby som schudol poprípade nejaké cviky. Mám 14 rokov 170 cm a vážim 67-68 kg.

Dano, 14 let

Milý Dano,

Vzhledem k tvému věku a pohlaví trpíš mírnou nadváhou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 23,5. Optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Pro dosažení normální hmotnosti by v tvém případě mělo postačit zhubnutí přibližně o 7 až 8 kg. Toho lze dosáhnout úpravou stravovacích návyků, případně vykonáváním nějaké komplexní pohybové aktivity. Podrobnější rady a doporučení nalezneš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

01.02.2019

Zdravím. O týždeň idem s jednou kamarátkou do kina. Stretli sme sa na olympiáde. Zistil som že žila tiež v Nemecku, ale tiež že má alergiu na lepok. Moja otázka znie. Ako sa vyvarovať trapasom v kine a mimo neho o čom sa rozprávať a tak. A ďalšia otázka je. Obsahujú nachos so syrom a popcorn lepok? Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Především bys neměl podléhat obavám, že se před dívkou ztrapníš nebo znemožníš. Na schůzku jdi upravený a při hovoru s dívkou se vyhýbej neslušným výrazům, jinak se však snaž působit klidným a nenuceným dojmem. S dívkou si můžeš povídat třeba o tom, jak se vám líbil film.
Nachos žádný lepek neobsahují, protože se vyrábějí z kukuřičné mouky (alespoň pokud výrobce „nenastavuje“ dražší kukuřičnou mouku levnější moukou pšeničnou). Ani popcorn neobsahuje lepek, protože se jedná o praženou kukuřici.

01.02.2019

Dobrý den, zuby (trojky horní) mám hrozně moc špičaté. Šlo by to nějak zkrátit? Děkuji

Nwm, 13 let

Milý Nwm,

Výrazný hrot je u špičáků (neboli „trojek“) naprosto normální, přičemž horní špičáky jsou obvykle mohutnější než špičáky dolní.
Úpravou tvaru zubů se zabývá tzv. estetická stomatologie. Avšak umělé „zkracování“ dlouhých zubů bych příliš nedoporučoval. V průběhu života totiž dochází k abrazi chrupu, tedy k postupnému „obrušování“ zubů. zejména ve vyšším věku již může být chrup značně opotřebený. Z tohoto důvodu je určitá délková „rezerva“ do budoucna spíše výhodou.

01.02.2019

Dobrý den, mám dotaz. Stačí když budu pít (...), nebo mám radši čistou vodu když chci zlepšit svůj pitný režim?

Robert, 16 let

Milý Roberte,

Dodržování pitného režimu spočívá především v dostatečném příjmu tekutin. Dospívající jedinec by měl denně vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud například chlapec váží 60 kg, by měl za den vypít 3 000 až 4 200 ml (tj. 3 až 4,2 l) tekutin.
Z konkrétních nápojů doporučuji zejména vodu a neslazený nebo jen mírně slazený čaj. Nápoje obsahující kofein (tedy tzv. kolové nápoje a kávu) bys měl pít jen v přiměřeném množství (což je přibližně 250 až 500 ml koly nebo 1 až 2 šálky kávy denně) a pokud možno pouze dopoledne nebo brzy odpoledne, nikoli v pozdním odpoledni nebo dokonce večer před spaním, protože kofein má povzbuzující účinky a jeho příjem před spaním by mohl vyvolat obtíže s usínáním.

01.02.2019

Zdravím, mám dotaz. Většinou masturbuji (...) Nevíte čím to je?

Viťka, 16,5 let

Milý Viťko,

Dospívajícího jedince mohou pohlavně vzrušovat osoby jak opačného, tak i téhož pohlaví. Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Obsah erotických fantazií při masturbaci nemusí zcela jednoznačně vypovídat o sexuální orientaci. Avšak sledování pornografie dospívajícím jedincům nedoporučuji, neboť u nich vede k vytváření zkreslených představ o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla.

01.02.2019

Ahoj, už jsem tu před dlouhou dobou psal (...)

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Podle toho, co v dotazu popisuješ, ses dostal do poněkud obtížné situace. Pokud bys chtěl s bratrem o zmíněném problému otevřeně hovořit, musel bys mu nejprve přiznat, že jsi bez jeho vědomí zasáhl do jeho soukromí. Nevím, do jaké míry si vzájemně důvěřujete, avšak je třeba počítat s tím, že pokud s bratrem zahájíš rozhovor na dané téma, mohl bys jej přivést do silných rozpaků. Na druhou stranu máš příležitost dát bratrovi najevo, že by si měl svoje soukromí lépe hlídat. V každém případě bys měl s bratrem o daném problému hovořit pokud možno co nejcitlivěji a nejohleduplněji, abys neztratil jeho důvěru.

01.02.2019

Dobrý den můžu nahradit olej na masturbaci normálním olejem nebo mám radši použít kokosový olej?

Maxus, 14 let

Milý Maxusi,

Potravinářský olej (například slunečnicový, řepkový či olivový) by sice měl být zdravotně nezávadný pro konzumaci, avšak nepředstavuje právě nejvhodnější náhražku lubrikačního gelu, protože se poměrně rychle vstřebává do pokožky, čímž jeho lubrikační účinek klesá. Vyloučit nelze rovněž alergickou reakci na kyselinu erukovou, která je obsažena například v řepkovém oleji (alergická reakce by se projevila zarudnutím a svěděním v místě nanesení oleje).
Navíc potravinářské oleje se při běžné tělesné teplotě (která se pohybuje okolo 36,5 – 37 °C) poměrně rychle kazí a rozkládají, a proto by bylo vhodné si po jejich použití jako náhražky lubrikantu důkladně umýt vodou a mýdlem všechny části těla, které s nimi přijdou do kontaktu. V opačném případě hrozí podráždění pokožky v místech, kde zůstanou zbytky rozkládajícího se potravinářského oleje. Naproti tomu kosmetické oleje jsou mnohem stabilnější (tj. nedochází u nich k tak rychlému rozkladu), a tudíž nehrozí, že by jejich dlouhodobější působení vedlo k podráždění pokožky.
Pokud jde o kokosový olej, ten může u citlivějších jedinců nebo ve vyšších koncentracích dráždit sliznice, a proto jej jako náhražku lubrikačního gelu rovněž nedoporučuji.
Pokud už nechceš používat přímo lubrikační gel (s nímž bys ostatně dosáhl mnohem lepších výsledků), můžeš jako jeho náhražku využít například pleťový krém, který je určen k nanášení na lidskou pokožku, čemuž odpovídá i jeho složení.

01.02.2019

Dobrý den. Dneska dopoledne asi v 10:45 mi propichovali ušní bubínek protože jsem tam měl zánět. Asi po dvaceti minutách mi to přestalo krvácet, ale před asi půl hodinou to zase začalo a pořád se to nezastavilo je to normální?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Při zákroku zvaném myringotomie se ušní bubínek propíchne tenkou sterilní jehlou, přičemž takto vzniklým vpichem se ze středního ucha odsaje hnis. Případné krvácení bývá jen velmi slabé a propíchnutý bubínek se zpravidla poměrně rychle hojí. Pokud však dochází k silnějšímu, ba dokonce opakovanému krvácení, doporučuji co nejdříve opět navštívit pracoviště ORL, kde byl zákrok proveden.

01.02.2019

Dobrý den, dneska jsem vstal asi 8:16 a za pár minut jsem dostal erekci. Jenže bylo divné. Že byla asi ještě hodinu dvě a zastavil jsem to masturbací. To že mám časté erekce jsem tu už psal a vy jste mi napsali že to je v pořádku, ale tohle jiné děje se to často a nevím co to znamená. Mě to osobně nevadí, ale nevím zda je to v pořádku tak se vás ptám je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Nejen častá, ale i dlouhou dobu trvající erekce (neboli prolongovaná erekce) je v období dospívání naprosto normální, a to již na jeho počátku. Příčinou tohoto jevu je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Dokonce ani hodinu či dvě hodiny trvající erekce tě vzhledem k tvému věku nemusí nijak znepokojovat.

01.02.2019

Dobrý den, mám problém, když mi bylo 13 let byl jsem normální kluk, kterej šel za holkama ale když jsem stárnul začínal jsem se obzírat za klukama a začínali se mi líbit asi je ze mně gej, já si to nedokážu nijak přiznat já bych si raději založil rodinu a mal ženu ale čím dal tým víc mne přitahují jenom kluci a holky ne, je to pro mně těžké co mám dělat? Nejsou nejaké stránky kde mají dospívající mém věku podobný problém? Rád bych se s nimi o tom porozprávěl jak je to u nich pomohlo by mi to.

Zoufalec, 16,5 let

Milý Zoufalče,

Kvůli sexuální orientaci by ses neměl trápit. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev určité sexuální orientace. V tvém věku sice již lze u většiny chlapců či mladých mužů sexuální orientaci prokázat, avšak zájem o jedince téhož pohlaví někdy přetrvává i do vyššího věku. Například podle několik let starého výzkumu sexuálního chování adolescentů (Tulloch a Kaufman, 2003) je počet chlapců ve věku 15 až 19 let, kteří měli v předchozím roce sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví, přibližně třikrát vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci.
I kdyby se však nakonec přece jen ukázalo, že jsi homosexuálně orientovaný, nemusí se jednat o žádné neštěstí. Přece jen žiješ ve společnosti, v níž je homosexualita poměrně široce akceptována a za její projevy nehrozí žádné stíhání ze strany státní moci, jako je tomu dosud v některých zemích Afriky či Asie. Navíc záleží jen na tobě, jak si svůj osobní život uspořádáš.
Nevím, zda existují stránky, kde mohou dospívající jedinci diskutovat o svých problémech, nicméně v této poradně odkazy na cizí stránky nezveřejňuji. Pokud však na takové stránky narazíš a budeš se chtít zapojit do diskuse, měl bys postupovat velmi opatrně a neuvádět své skutečné osobní údaje, aby ses nestal obětí nežádoucího chování ze strany některých dospělých jedinců, kteří se prostřednictvím diskusních fór snaží navazovat společensky nežádoucí vztahy s dospívajícími.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v  Archivu odpovědí .