Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Milí návštěvníci poradny,

Tématem této poradny je pohlavní dospívání a záležitosti, které s ním bezprostředně souvisí. Na jakékoliv dotazy ohledně COVID-19 zde nejsou podávány odpovědi.

Odpovědi na dotazy

05.04.2020

Dobrý den, s rodinou jsme byli na procházce v lese a já se teď trochu bojím, jestli nemám klíště. Můžu ho mít ve vlasech? Kdyby jo, jak to poznám? Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Představa, že klíšťata na člověka padají odněkud z výšky, je poněkud zkreslená. Klíště se většinou pohybuje v trávě, a tudíž nejpravděpodobnější místo jeho přisátí je na dolních končetinách. Avšak pokud se přesto obáváš, že bys mohl mít klíště ve vlasech, nezbývá než někoho poprosit, aby ti vlasy prohlédl. Nicméně je jen málo pravděpodobné, že by se klíště drželo na těle tak dlouhou dobu. Prohlédnout by ses měl vždy po návratu z lesa, a to hlavně na dolní polovině těla.

04.04.2020

Dobrý deň, ja by som sa chcel opýtať. Mám 17 rokov a neviem či to je alebo nie je problém, ale chlpy v podpazuší mi začali rasť ešte len nedávno, pritom chlpy na nohách mam už dlho a veľmi husto, chlpy v okolí penisu a na ňom tiež dlho a husto a chlpy v oblasti análneho otvoru tak isto dlho a husto, no chlpy pod pazuchami akosi nič, chcem sa teda opýtať či nastal nejaký problém alebo je to úplne v poriadku, nie že by tam chýbali ale tak kde inde nájsť odpoveď keď nie tu, ďakujem veľmi pekne.

Marco, 17 let

Milý Marco,

Kvůli pozdějšímu nástupu vývoje axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) se nemusíš znepokojovat. Rozvoj tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými dispozicemi. Zatímco u některých chlapců se ochlupení v podpaží objevuje již během prvních let puberty, u jiných začíná růst až v jejím závěru.

04.04.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat kolik cca budu mít v dospělosti cm protože je mi 13 a mám 150 cm. Za 2 roku jsem vyrostl 10 cm. Ale přijde mi, že momentálně rostu třeba 1-3 cm/měsíc.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Pro odhad cílové výšky v dospělosti potřebuji znát dosaženou tělesnou výšku obou rodičů. Prosím tedy o doplnění těchto údajů.

04.04.2020

Dobrý den, teď nedávno jsem byl na 15 leté prohlídce a měřil jsem skoro 183 cm. Chci se zeptat, jestli ještě porostu? Za dva roky jsem vyrostl o 15 cm.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, ale stále ještě normální. Podle růstového grafu se nacházíš na 90. percentilu, což znamená, že 90% ostatních chlapců tvého věku je vyšších než ty, zatímco 10% je nižších.
Nemohu odhadnout, jak bude probíhat tvůj další růst. Avšak svoji očekávanou tělesnou výšku v dospělosti si můžeš vypočítat na základě dosažené výšky obou rodičů, a to podle vzorce, který najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“.

03.04.2020

Dobrý den, je v mém věku normální, že mi rostou tvrdší chlupy na bradě?

František, 13 let

Milý Františku,

Vousy mohou začít růst kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Věkový rozsah nástupu vývoje tohoto tělesného znaku je mnohem širší, než je tomu u ostatních změn (s výjimkou hlasové mutace, která také může začít v poměrně širokém věkovém rozmezí, aniž by se jednalo o projev nějaké poruchy).
Pokud jde o vousy na bradě, ty jsou u naprosté většiny mužů a dospívajících chlapců tvrdší, než vousy na jiných částech obličeje (pod nosem, na tvářích). Proto je při holení pomocí ručního holicího strojku a pěny vhodné postupovat od tváří, přes knírek a skončit u vousů na bradě, protože než se při holení dostaneš k vousům na bradě, tak tyto silné vousy „změknou“ díky delšímu působení pěny.

03.04.2020

Dobrý den,
Mám chlupy na penisu, ale můj kamarád je nemá
(...)

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

Růst ochlupení okolo pohlavních orgánů začíná u některých chlapců dříve, u jiných později. Záleží na vrozených předpokladech a dosaženém stupni tělesného vývoje. Kvůli srovnání s kamarádem se nemusíš znepokojovat. Když u chlapce ve věku dvanácti let ještě neroste pubické ochlupení, je to stejně normální, jako kdyby už rostlo.

03.04.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli je normální, když masturbuju tak se rychle udělám cca tak za 15 vteřin? Děkuji za odpověď.

Anon, 15 let

Milý Anone,

Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože, avšak pro masturbaci není žádná podobná hranice stanovena. Oddálení orgasmu a ejakulace při masturbaci lze dosáhnout jejím častějším vykonáváním.

03.04.2020

Dobrý den (...) Prosím zamažte.

Kluk188, 14 let

Milý Kluku188,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální.

03.04.2020

Dobrý den, mám takovou slabost pro některé mé chlapecké kamarády. Přesto si myslím, že jsem na holky a neumím si představit sex s klukem, ale líbí se mi jejich zadek a mám touhu si na ně sáhnout. Jsem v pořádku?

Lukáš, 17 let

Milý Lukáši,

V období dospívání nemusí být zájem o vrstevníky téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Tu lze spolehlivě určit pouze sexuologickým vyšetřením. Kvůli zájmu o vrstevníky téhož pohlaví by ses však neměl trápit nebo znepokojovat. Podrobnější informace najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

03.04.2020

A v čem je lepší masturbace s lubrikačním gelem?
A jaký koupit druh lubrikačního gelu jen pro masturbaci?

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Nelze obecně tvrdit, že masturbace s lubrikačním gelem je „lepší“. Lubrikační gel slouží ke snížení nadměrného tření, k němuž při masturbaci dochází například u chlapců, kteří nemají dostatečnou kožní rezervu pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci, v důsledku čehož je u nich kožní pokryv penisu při erekci příliš napnutý. Většina chlapců a mužů pro vykonávání masturbace žádný gel nepotřebuje.
Pro masturbaci lze použít jakýkoliv lubrikační gel. Tyto kosmetické prostředky slouží nejen po pohlavní styk v užším slova smyslu, ale i pro jiné sexuální aktivity včetně masturbace. Pokud vím, nevyrábí se žádný speciální lubrikační gel, který by byl určen pouze pro pohlavní styk nebo pouze pro masturbaci.

03.04.2020

Zdravím,
Mám takový větší problém. Znám se s jedním klukem
(...) Děkuji moc a hezký večer.

MoneyMovie, 16 let

Milý MoneyMovie,

tvůj kamarád se podle všeho bojí, že tě ztratí, protože najít si kamarády je pro něj zřejmě velmi obtížné. Proto cítí potřebu se neustále ujišťovat o tom, že vaše kamarádství platí. Možná, že kdybyste si jen nepsali a také se občas setkali, byl by tento kamarád klidnější. Záleží však na tobě, zda mu chceš věnovat svůj čas.

03.04.2020

Dobrý den, mám na těle penisu takové bílé tečky. Nevěděli byste co to je?

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Pravděpodobně se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém. U dospívajících jedinců obou pohlaví se na vnějších pohlavních orgánech vyskytují poměrně běžně, a to v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují i kůži. Žlázky se zvětšují proto, že produkují větší množství kožního mazu než v dětství před pubertou nebo na jejím počátku.

03.04.2020

Dobrý den, dneska jsem si nahmatal bulku na svém prsu. Bulka je bolestivá na pohmat. Myslíte že to je rakovina prsu? Bulka je přímo uprostřed a jakoby prso bylo trochu napuchle.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Když už se u mužů vyskytuje rakovina prsu, pak spíše až v pokročilém věku, a to v důsledku výrazného poklesu hormonální hladiny. V tvém věku je výskyt tohoto onemocnění velmi nepravděpodobný. Spíše se jedná o projev gynekomastie. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který může v případě potřeby vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

03.04.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dlouho trvá než se penis zvětší od dětského po dospělý (průměrně)? Předem děkuji za odpověď.

Vdolek, 12,4 let

Milý Vdolku,

U většiny chlapců dochází k prvnímu výraznějšímu růstu penisu ve věku okolo 12-ti až 13-ti let. Rozměry penisu se zvětšují nejčastěji do věku 18-ti let. Z toho vychází, že penis dorůstá do svých výsledných rozměrů přibližně 5 až 6 let. Samozřejmě, že někteří chlapci se vyvíjí rychleji, jiní pomaleji.
Podrobnější informace o růstu penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

03.04.2020

Dobrý den (...) Dotaz nezveřejňovat.

...., 14 let

Milý ....,

To záleží výhradně na tobě. Nic špatného nebo závadného na tom nevidím.

03.04.2020

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď.

Jasnovidec, 14 let

Milý Jasnovidče,

Kdo vykoná pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, dopouští se trestného činu pohlavního zneužití, pokud již dosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí 15 let. Avšak dítě mladší 15-ti let nelze trestně stíhat za to, že uskutečnilo pohlavní styk s touto osobou (jinými slovy, dítě mladší 15-ti let nelze trestat za to, že bylo pohlavně zneužito). Tvému kamarádovi tedy v případě pohlavního styku s dotyčnou starší dívkou nic nehrozí, dívce samotné však ano. V případě, že věkový rozdíl mezi pachatelem a obětí pohlavního zneužití je velmi nízký (například několik týdnů nebo měsíců) a mají spolu trvalejší citový vztah, posuzují soudy tyto případy většinou shovívavěji a udělují podmíněné tresty. Spoléhat na to však nelze, protože záleží jen na rozhodnutí konkrétního soudce.

03.04.2020

Dobrý den, je nějaká mast na zvětšení penisu?

Kkkk, 14 let

Milý Kkkk,

Žádná mast na zvětšení penisu neexistuje, protože rozměry tohoto orgánu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosažným stupněm tělesného vývoje. Pokud někdo nějakou takovou mast nabízí, jedná se o podvod.
Na druhou stranu neexistuje rozumný důvod pro nějaké „zvětšování“ penisu. Rozhodně není pravdou, že větší penis je „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů.
U chlapce ve věku 14-ti let se za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Pokud tvůj penis měří více, jeho délka je v pořádku. Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

02.04.2020

Zdravím (...) prosím zamazat.

Frajer, 15 let

Milý Frajere,

Prasklinky, o nichž se zmiňuješ, nejsou způsobeny vykonáváním masturbace, nýbrž vysušováním povrchu žaludu. Doporučuji žalud jednou denně ošetřovat pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí.
Lubrikační gel lze zakoupit v lékárně nebo drogerii a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Avšak na tvoji závěrečnou otázku ti odpovědět nemohu, protože nevím, jaké jsou u tebe doma v tomto ohledu možnosti.

02.04.2020

K čemu se používá ponožka při masturbaci?

Romeo188, 15 let

Milý Romeo188,

Někteří chlapci používají ponožku k zachycení ejakulátu. To však nelze příliš doporučit, protože mezi ponožkou a povrchem penisu dochází k tření, které může být podobně nepříjemné, jako například otírání penisu při erekci o látku spodního prádla. Proto bych doporučoval ejakulovat spíše na vlastní tělo a poté se jít vykoupat nebo osprchovat. V nouzi lze ejakulát alespoň otřít kapesníkem a podobně. Pokud tě baví si na penis nasazovat ponožku, nevidím v tom problém (viz odpověď na dotaz návštěvníka Filipa ze dne 29.03.2020), ale ne při vykonávání masturbace.

02.04.2020

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat co je to suchý orgasmus a jestli je nějak škodlivý. Děkuji za odpověď.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Suchý orgasmus se dostavuje u chlapců, v jejichž těle se dosud netvoří sperma neboli ejakulát. Poté, co se sperma začne tvořit (což je u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku), se suchý orgasmus dostavuje již jen vzácně, protože starší chlapec již při orgasmu ejakuluje (tj. má výron semene neboli ejakulaci).
Suchý orgasmus není nijak škodlivý. Mnozí chlapci jej dosahují již v dětství, někdy dokonce i několik let před začátkem puberty.

02.04.2020

Dobrý den, je normální že pokaždé když si lehnu tak dostanu erekci? Předem děkuji za odpověď.

Vdolek, 12,4 let

Milý Vdolku,

U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často. Může nastoupit v podstatě kdykoliv. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.

02.04.2020

Chtěl bych se zeptat, za chvíli mi bude 15, ale furt mi pořádně nerostou chlupy na nohách, tak jestli to můžu nějak zrychlit. Děkuji za odpověď.

Jon, 14 let

Milý Jone,

Rozsah a hustota ochlupení jsou dány dědičnými dispozicemi. Záleží tedy na tvé genetické výbavě, jak husté ochlupení se u tebe vyvine a jak rozsáhlou plochu tvého těla bude pokrývat. Spojovat rozvoj určitého tělesného znaku s konkrétním věkem je velmi problematické, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem.
Vývoj ochlupení nemůžeš nijak urychlit. Avšak kvůli méně vyvinutému ochlupení by ses neměl považovat za horšího, než je většina ostatních, kterým už třeba chlupy na nohách rostou. Není to žádný tvůj nedostatek, ale jen projev tvých individuálních vrozených dispozic.

02.04.2020

Dobrý den,
Je pravda že když si oholíte chlupy u přirození, tak pak rostou rychleji? A ani nevím jestli má smysl si je holit.

Malgus, 13 let

Milý Malgusi,

Není. Pubické ochlupení dorůstá rychlostí v průměru okolo 1 cm za měsíc. Pravou je, že po prvním či druhém oholení většinou začínají růst chlupy či vousy silnější a tmavší, avšak nemusí to být pravidlem. Rozhodně se nemusíš holit jen proto, aby ti narostly tmavší a silnější chlupy.

01.04.2020

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat, zda není divné že ve 13 letech mám míň chlupů bez jeden kluk kterého znám. Jediné místo které mám chlupatější je nad penisem.

Malgus, 13 let

Milý Malgusi,

Rozsah a hustota ochlupení závisí nejen na věku či dosaženém stupni vývoje, ale především na dědičných dispozicích. Kvůli srovnání s jinými chlapci se nemusíš trápit či zneklidňovat, protože je normální, že každý člověk má trochu jinou genetickou výbavu. Někteří lidé jsou zkrátka od přírody chlupatější, zatímco u jiných je ochlupení méně výrazné. Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) se však u tebe již vyvíjí, a proto se nemusíš obávat, že by ti chlupy nerostly vůbec.

01.04.2020

Zdravím, ještě k mému dotazu, jde to řešit bez lékaře?

Petr123, 14 let

Milý Petře123,

Nejde, protože veškeré léky na gynekomastii se vydávají pouze na lékařský předpis. Je možné, že popisované obtíže ustoupí spontánně, tedy bez jakékoliv léčby. Pokud však zvětšení prsních bradavek přetrvává déle než dva roky, mohlo by dojít k fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně, přičemž v takovém případě by už konzervativní léčba nebyla účinná. Návštěva lékaře tedy sice není neodkladná, avšak pokud se prsní bradavky do několika měsíců nepřestanou zvětšovat, bylo by přece jen rozumné začít tento problém řešit.

31.03.2020

Dobrý den,
Mám strach ze spánku, dá se li to tak nazvat, I když jsem unavený, musím dlouho čekat než usnu. Bojím se (...) Jak proti tomuto strachu bojovat?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Obtíže s usínáním mohou mít řadu příčin, z nichž většina je psychického charakteru. Doporučuji dodržovat zásady spánkové hygieny, jejichž přehled najdeš na stránce „Jak zdravě spát“. Pokud tě však před usínáním dlouhodobě či opakovaně trápí strach či úzkost, doporučoval bych obrátit se na psychologa, nebo ještě lépe na psychiatra, který ti může poskytnout pomoc.

31.03.2020

(...) Prosím zakrýt dotaz a děkuji.

Petr123, 14 let

Milý Petře123,

Jedná se o projev gynekomastie. Doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Gynekomastii lze léčit podáváním antiestrogenů (tj. látek, které tlumí účinek ženských pohlavních hormonů, které pronikají do chlapeckého těla z vnějšího prostředí), například tamoxifenu. Ten se však vydává pouze na lékařský předpis.

31.03.2020

Dobry den, mám dva dotazy, u prvního zobrazit prosím pouze odpověď.
1.
(...) 2. Myslím si, že mám citlivý žalud, když si ho chci masírovat není to příjemné, bojím se, že by mohl byt v budoucnu nepříjemný i orální sex, jak se to dá řešit?

IDK, 14 let

Milý IDK,

1) Především doporučuji dodržovat pitný režim, protože nedostatečný příjem tekutin je první a hlavní příčinou obtíží, o nichž se v první části dotazu zmiňuješ. Pít bys měl častěji, i když zrovna nemáš žízeň.
2) Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji, postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Petra ze dne 27.03.2020 (viz níže na této stránce). Čaj vždy nech důkladně vychladnout, aby ses neopařil.
Jinak nevidím důvod, proč by sis měl žalud „masírovat“, protože hlavním zdrojem příjemných pocitů je u mužů a chlapců stimulace (dráždění) předkožky a navazujícího kožního pokryvu penisu, nikoli stimulace žaludu. Navíc při párových sexuálních aktivitách bys měl používat kondom, tudíž žalud nepřijde do přímého kontaktu s tělem partnerky.
Kromě toho je velmi pravděpodobné, že přecitlivělost žaludu časem ustoupí, zejména pokud si jej budeš pravidelně oplachovat dle doporučeného postupu.

31.03.2020

Dobrý den, mám pár problémů, který mě trápí (...) Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Podle všeho, co v dotazu popisuješ, je původ tvých obtíží psychický. Nevolnost a mdloby se mohou  dostavovat v důsledku vystavení stresu a psychické zátěži. Doporučuji, aby sis zajistil dostatek odpočinku a pokud možno co nejvíce se věnoval svým zájmům, zálibám a oblíbeným činnostem. Do jídla se nenuť, jez raději menší porce a častěji, než velká jídla dvakrát nebo třikrát za den.

31.03.2020

Dobrý den, je normální, že jsem schopen vidět rozdvojeně a ovládat to? Nejsem si totiž jist, zda je to tak u všech.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Zcela normální to není. Dvojité vidění neboli diplopie může mít několik příčin. Může se jednat o projev onemocnění oční rohovky nebo čočky, zejména pokud se projevuje pouze při pohledu jedním okem (což lze jednoduše otestovat střídavým zakrýváním levého a pravého oka). Dvojité vidění oběma očima může být projevem neurologického onemocnění. Doporučoval bych svěřit se nejprve očnímu lékaři. Pokud bude z jeho hlediska vše v pořádku, připadá v úvahu ještě vyšetření na neurologii.

31.03.2020

Dobrý den, vadí že masturbuji pomaleji? Tím pádem i déle.

Anonym, 14,5 let

Milý Anonyme,

Nevadí. Záleží jen na tobě, jaké tempo vykonávání masturbačních pohybů ti nejlépe vyhovuje. Někteří chlapci jsou zvyklí vykonávat tyto pohyby rychleji, jiní pomaleji. Normální je i střídání rychlejšího a pomalejšího tempa pohybů rukou v průběhu masturbace. Zkrátka neexistuje jen jeden jediný způsob vykonávání masturbace, který by vyhovoval všem.

31.03.2020

Když si budu (...), může se že mě stát homosexuál?

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Sexuální orientace má vrozený základ, i když u dospívajícího jedince tvého věku ji ještě nelze spolehlivě určit. Homosexuál se z tebe tedy rozhodně stát nemůže, protože sexuální orientaci nelze měnit.

31.03.2020

Dobrý den, rád bych se optal na 2 věci.
1) Je normální mít vrásčitou kůži na penisu v mém věku s tím, že se objeví pouze po přetažení předkožky?
2) Proč je můj penisu volnější v pohybu pouze do levé strany, když se ho snažím orientovat napravo tak to není příjemné a sám se většinou vrátí? Může to být tím, že mé levé varle je níž než to pravé nebo na to může mít vliv masturbace?
Děkuji mockrát.

Micky, 16,5 let

Milý Micky,

1) To, co popisuješ, je naprosto normální. Předkožka totiž slouží mimo jiné i jako kožní rezerva pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Pokud si v klidovém stavu přetáhneš předkožku, je jasné, že navazující část kožního pokryvu penisu se shrne směrem k tělu (ke kořeni penisu), čímž se vytvoří zmiňované „vrásky“ či záhyby.
2) Příčinou je nestejná délka závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Pouze nepatrná menšina mužů a chlapců má tyto závěsné vazy stejně dlouhé. U většiny je však některý z nich kratší a jiný delší. V přírodě je naprostá symetrie velmi vzácná. To, že je penis pohyblivější do jedné strany než do druhé, tedy nesouvisí ani s masturbací, ani s pozicí varlat v šourku.

31.03.2020

Dobrý den,
Mám takový problém s levým varletem, je o trochu menší než pravé, ale okolo něj je nějaká trochu žmolkovitá hmota, která je cca 1.5x až 2x větší než varle samotné. Tento problém pozoruji již delší dobu (asi 2-3 roky). Nijak mne to nebolí, jen občas když usínám cítím mírnou tlumenou bolest/pnutí na spodní části břicha.
Raději nejprve píšu sem, než abych se ztrapnil před doktorkou. Prosím Vás o radu co dělat, nebo aspoň jestli nevíte co je to zač.

Jakub ***, 15 let

Milý Jakube ***,

Za normální se považuje rozdíl ve velikosti varlat do 20 – 25 %. Větší rozdíl je téměř vždy projevem vývojové vady. Nemohu posoudit, o jakou „žmolkovitou hmotu“ okolo varlete se jedná, protože v úvahu připadá například tkáň nadvarlete, ale také tzv. hydrokéla, která spočívá v nahromadění většího množství tekutiny mezi obaly varlete.
Vzhledem k občasné bolesti bych rozhodně doporučoval obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který vystaví poukaz na vyšetření u specialisty (například na endokrinologii nebo na urologii). Vyšetření varlat se provádí ultrasonograficky (tj. ultrazvukem), není nijak bolestivé a od pacienta nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Určitě uděláš lépe, když se „ztrapníš“ před doktorkou, než když zanedbáš varovné příznaky onemocnění orgánů, které ještě budeš v životě hodně potřebovat.

31.03.2020

Dobrý deň, už dlhšie mám najlepšiu kamarátku ktorá sa mi páči, a neviem ako jej to mám povedať, myslíte že je na 1.apríľa vhodná príležitosť (...)

Bez mena, 14 let

Milý Bez mena,

Podle mého názoru se nejedná o dobrý nápad, protože o takovýchto záležitostech se nežertuje. Dívka by se něčím takovým mohla cítit dotčena a nejspíš by měla pocit, že se stala terčem krutého žertu. Pokud chceš s kamarádkou navázat vážnější vztah, přečti si rady a doporučení na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

30.03.2020

Dobrý den, co si myslíte o (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Na tento problém mám stejný názor.

30.03.2020

Dobrý den, (...) Prosím skrýt otázku. Děkuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se nemusí jednat o poruchu příjmu potravy, ale spíše o projev alergie na určitý druh potraviny, případně o poruchu metabolismu. Doporučoval bych tedy obrátit se na praktického lékaře, který stanoví další postup.

30.03.2020

Dobrý den, co mám dělat, když mám extrémně opožděnou pubertu?
Bylo mi 20 let a objem varlat mám 10 ml na 1 varle, pubertální fáze P2 a měřím 176 cm.
Kostní věk mi vyšel 14 let. Růst se mi pomalu, ale jistě zpomaluje (v 9 letech jsem rostl 5 cm za rok, nyní pouze 2 cm za rok. Žádný růstový spurt jsem neměl.
Vyjádření endokrinologa: ,,Vaše výška je v pořádku, puberta mírně postupuje, tak počkejte a dočkáte se‘‘.

Nevím proč, 20 let

Milý Nevíte proč,

Na dotazy dospělých v poradně sice neodpovídám, avšak ve vašem případě udělám výjimku. Nemohu posoudit, zda u vás došlo k opoždění nástupu puberty, nebo zda má pouze delší a pomalejší průběh, než u běžné populace. Neuvádíte totiž, v jakém věku došlo k prvnímu růstu objemu varlat. Jejich současný objem je vzhledem k vašemu věku sice podprůměrný, nicméně jejich růst už zřejmě několik let probíhá. U chlapců před pubertou se testikulární objem pohybuje v rozmezí 1 až 2 ml na jedno varle, v dospělosti činí jeho normální hodnoty 16 až 25 ml. Váš současný testikulární objem se tedy nachází přibližně uprostřed mezi „dětskou“ a „dospělou“ velikostí.
Pokud jde o rozvoj ochlupení, ten je dán nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i dědičnými dispozicemi. Některým lidem rostou chlupy více, jiným méně, a to v závislosti na jejich genetické výbavě. Zpomalení tempa tělesného růstu je v určité fázi normální, nedovedu však posoudit, jak dlouho ještě porostete. Nicméně vaše současná výška (176 cm) je naprosto normální (hodnoty normální tělesné výšky dospělého jedince mužského pohlaví se ve středoevropské populaci pohybují v rozmezí 167 až 193 cm, průměr činí 180 cm).
S citovaným vyjádřením endokrinologa bych v podstatě souhlasil, protože vaše výška je opravdu v pořádku a puberta podle všeho skutečně mírně postupuje, nicméně na jeho místě bych si odpustil poněkud ironizující dovětek. K větší trpělivosti bych se vás snažil povzbudit raději poněkud vlídnějšími slovy. To už je však věcí přístupu konkrétního lékaře.
Opožděný nástup či delší a pomalejší průběh puberty sice může být spojen s různými nepříjemnostmi a u citlivějších jedinců vyvolává obavy a rozpaky, nicméně na druhou stranu má i určité výhody. Kdo startuje později, startuje z pevnějšího základu. Zatímco předčasná puberta (tj. zahájená před devátým rokem věku u chlapců a před osmým rokem věku u dívek) může dětský organismus neúměrně zatěžovat a k jejím možným důsledkům patří například předčasné ukončení růstu postavy, při opožděném nástupu puberty zpravidla žádné komplikace nehrozí (a pokud ano, pak spíše psychické než somatické).

30.03.2020

Dobrý den, dřív jsem měl problémy se srdcem a kvůli tomu bych neměl pít moc kofeinu ale třeba jednou za rok si dám jeden energy drink a po vypití mě bolí loket ale mám pocit jako kdyby mě bolelo na hrudníku. Je to jen nějaký můj vjem nebo to je normální?

Anony, 17 let

Milý Anony,

Zřejmě sis způsobil mírnou otravu kofeinem. Energetické nápoje většinou obsahují více kofeinu, než silná káva. Jejich konzumaci by ses tedy měl vyhýbat.

30.03.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli ještě porostu, když je mi 13 a měřím 183 cm. Oba rodiče už jsem přerostl, ale chtěl bych být vysoký aspoň 2 metry. Je to možné ? Jinak mě docela zajímá jak je možné, že ostatní kteří mají stejnou výšku jako já mají prý problémy s kostmi, zajímalo by mě proč je nemám já. Děkuju.

Jan, 13 let

Milý Jane,

Tvoje tělesná výška je výrazně nadprůměrná. Tělesná výška se u chlapců ve věku 13-ti let pohybuje v rozmezí 146 až 175 cm, průměr je 60 cm. Výrazně nadprůměrná výška je zpravidla dána dědičnými dispozicemi.
Očekávanou cílovou výšku lze odhadnout na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů, a to podle vzorce, který najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“. Protože výšku tvých rodičů neznám, nedovedu ani odhadnout, zda bys mohl uvedené cílové výšky dosáhnout.
Průběh růstu je ovlivněn celou řadou faktorů, přičemž každý člověk je trochu jiný. U některých jedinců s výrazně nadprůměrnou výškou se zdravotní komplikace vyskytují, u jiných nikoliv. Také záleží na tom, zdali je výrazně nadprůměrná výška projevem nějaké poruchy (například poruchy činnosti endokrinních žláz), nebo zda se jedná o variantu označovanou jako „tall–normal“. Jestliže ve spojitosti s nadprůměrnou výškou netrpíš žádnými zdravotními obtížemi, jedná se u tebe pravděpodobně o tuto variantu.

30.03.2020

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je v mojom veku legálne nosiť teleskopický obušok (samozrejme na skrytom mieste). Dôvod je taký že sa nachádzam v oblasti kde sa takmer denne stretávam z vyhrážkami a agresiou. Taktiež mi je známe bezdôvodné zastavenie na ulici, a následné provokovanie do bitky...

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Zmíněný obranný prostředek si sice pořídit můžeš, avšak v situaci ohrožení bych doporučoval volit spíše únik, což je také druh obrany. Čelit útočníkovi s obuškem nebo jiným prostředkem v ruce je až poslední možnost, když únik z nějakého důvodu není možný. Navíc agresor by ti mohl obušek vzít a použít jej proti tobě, což platí pro všechny obranné prostředky.
Důležitá je však v první řadě prevence. Pokud bydlíš v oblasti, kde často dochází k násilnostem, měl by ses vyhýbat těm nejnebezpečnějším místům a pokud možno nevycházet sám po setmění. Alespoň doprovod kamaráda by mohl potenciálního útočníka odradit. Jakýkoliv fyzický útok proti své osobě bys měl ohlásit na policii, bez ohledu na to, zda se ti podaří uniknout.

29.03.2020

(...) Opět jen odpověď. Děkuji a nashledanou.

Já, 14 let

Milý Ty,

Ano, můžeš.

29.03.2020

Dobrý den, (...) Opět prosím jen odpověď. Děkuji a nashledanou.

Já, 14 let

Milý Ty,

Konkrétní značku ti doporučit nemohu, ale může to být například hydratační pleťový krém, krém pro citlivou pleť, měsíčková mast, krém s bambuckým máslem nebo panthenolový krém.

29.03.2020

Dobrý den, můžu si na penis dávat ponožku (...)?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

K navlékání ponožky na penis sice nevidím žádný rozumný důvod, ale pokud se ti něco takového líbí, není na tom nic špatného. Ovšem pouze za předpokladu, že ponožka je čistá (z hygienických důvodů by nebylo vhodné, kdyby sis na penis navlékl ponožku, kterou jsi předtím měl na noze).

28.03.2020

Dobrý den, je mi 14 měřím 165 cm a vážím 43 kg, ať dělám co dělám nemůžu přibrat, rodiče mi říkají, že to je normální a skončí až nebudu dítě, ale já se bojím o nějaké ty poruchy metabolismu. Dá se porucha metabolismu léčit? A myslíte se, že bych měl jít za lékařem? Předem děkuji za odpověď.

Jan, 14 let

Milý Jane,

Tvoje tělesná výška je mírně podprůměrná, tělesnou hmotnost máš výrazně podprůměrnou. Jestliže se ti dlouhodobě nedaří tělesnou hmotnost zvýšit, doporučoval bych navštívit metabolickou poradnu (poukaz vydá praktický lékař pro děti a dorost). Poruchy metabolismu sice nelze zcela vyléčit, avšak na základě vyšetření může lékař stanovit taková dietní opatření, jimiž lze projevy těchto poruch minimalizovat.

28.03.2020

Dobrý den, (...) Zobrazit jen odpověď prosím. Předem děkuji s nashledanou.

Já, 14 let

Milý Ty,

Ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí je určen pro holení s pěnou nebo genem na holení. Pokud bys jej chtěl používat „nasucho“, s velkou pravděpodobností by sis způsobil poranění. Nezapomeň ošetřovat oholenou pokožku pleťovým krémem, jinak by docházelo k zarůstání dorůstajících chloupků a tvorbě drobných zánětlivých ložisek v podobě červených pupínků.

28.03.2020

Dobrý den,
Jak si správně mazat předkožkou panthenolem?
Na hrudi mi vyskákaly beďary, je na to nějaká mast nebo něco? Prý na to pomáhá salátová okurka, ale nevím co je na tom pravdy.

Josífek, 15 let

Milý Josífku,

Panthenolová mast či krém se nanáší na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Vůbec však nebude vadit, když mast či krém naneseš i na tkáň, která na prstenec předkožky navazuje. Pokud tvůj penis nemá nijak zvlášť velké rozměry, můžeš si jej bez obav potřít mastí třeba celý.
Proti akné se sice tu a tam doporučují i různé „domácí“ prostředky, avšak základem je pravidelné mytí pokožky, případně její ošetření čisticí pleťovou vodou. Alternativu k pleťové vodě je Jarischův roztok (což je roztok kyseliny borité a glycerolu ve vodě), který má tytéž účinky, avšak jeho cena je podstatně nižší. Lze jej zakoupit v lékárně ve volném prodeji.

28.03.2020

Dobrý den, už půl roku mám na prstě tenhle výrůstek, měl bych zajít k dermatologovi? Může to být nebezpečné? Děkuji.

Martin, 17 let

Milý Martine,

Útvar na prstu je zřejmě verruca vulgaris neboli bradavice pravá. Návštěvu dermatologa doporučuji, není však neodkladná.

28.03.2020

Dobrý den, je mi 15 let a mám malý penis. Puberta začala a probíhá normálně. Je nějaká možnost že ještě výrazně vyroste?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nemohu posoudit, zda je tvůj penis skutečně tak malý, jak se obáváš, protože neuvádíš jeho rozměry. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců tvého věku 13 až 15 cm, avšak za normální lze považovat i penis, jehož délka je o několik centimetrů menší. Za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) se u chlapců ve věku 15-ti let považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Pokud délka tvého penisu při erekci tuto hranici přesahuje, znamená to, že je velký dost. Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku okolo 18-ti let.

27.03.2020

Dobrý den, přeju si prosím dotaz nezobrazovat (...)

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Tvoje obavy jsou předčasné a zbytečné, protože sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve ve věku šestnácti let. Přinejmenším do tohoto věku je sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví poměrně běžná, u některých jedinců však přetrvává i do věku okolo osmnácti let. V dospělosti přetrvává již jen u homosexuálně orientovaných jedinců, avšak dospívajícího člověka může přitahovat a vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se jednalo o projev té či oné sexuální orientace. Příčinou je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.
Především bys neměl podléhat strachu z homosexuality a za každou cenu u sebe hledat její projevy, ať již skutečné či jen domnělé. Dále bys neměl „bojovat“ sám proti sobě a bránit se svým vlastním pocitům, aby sis nakonec nevypěstoval nějaké závažné duševní onemocnění, například úzkostnou poruchu. Důležité je, abys měl vůči sobě kladný postoj a nepřestával si sám sebe vážit, ať už jsou tvé pocity jakékoliv.

27.03.2020

Dobrý den,
Jaký krém na víc elastickou předložkou by jste doporučil?
A jak si co nejlépe mýt žalud?
Děkuji za odpovědi.

AnOnYm, 15 let

Milý AnOnYme,

Pokud u tebe dosud přetrvává zúžení předkožky, doporučuji její pravidelné zvlhčování pomocí panthenolové masti. Jako náhražku lze pro tento účel použít i pleťový krém pro citlivou pleť.
Pro mytí žaludu je vhodné používat sprchu, protože voda ve vaně není zcela čistá. Na žalud postačí nanést malé množství mýdla, protože větší množství mýdla by jej zbytečně vysušovalo. Poté je třeba mýdlo důkladně opláchnout, pokud možno opět pod proudem vody ze sprchy.

27.03.2020

Dobrý den,
Jelikož jsme nyní doma, tak jsem začal posilovat na posilovací tyči na shyby. Zatím vidím velké pokroky, proto až skončí
(...) bych rád s kámošem chodili do posilovny. Je to možné vzhledem k mému věku?

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

Posilování pomocí cvičebních strojů a nářadí nedoporučuji, obzvláště u jedinců, kteří dosud nemají ukončený tělesný růst. V důsledku nadměrné zátěže kloubů může docházet k jejich poškození, což se týká zejména kloubních manžet. Pokud chceš posilovat, měl bys vykonávat výhradně posilovací cviky s vlastní váhou, například kliky, dřepy, sedy-lehy, sklapovačky a podobně. Nejvyšší přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje 100 posilovacích cviků denně rozdělených do pěti sestav po dvaceti.

27.03.2020

Dobrý den,
Na penisu mám takové pupínky. Nevíte co to je?

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

„Pupínky na penisu“ je velmi široký pojem. Pokud se tyto pupínky nacházejí na povrchu penisu a mají stejnou barvu, jako okolní kůže, jedná se zřejmě o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. Ty nepředstavují žádný zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit. Během puberty se mazové žlázky na pohlavních orgánech zvětšují u chlapců i u dívek. Jejich zvětšování souvisí se zvýšením produkce kožního mazu v důsledku hormonálních změn, jimiž dospívající organismus prochází.
Pokud jsou pupínky víceméně pravidelně rozmístěny podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily žaludu (papilae glandis), což jsou menší nebo větší hrbolky v místech, pod nimiž se nacházejí nervová zakončení. Jedná se o normální součást penisu. U většiny mužů a chlapců jsou tyto papily velmi drobné, avšak přibližně u čtvrtiny (25%) jsou výraznější.
Pokud jsou pupínky nepravidelně rozmístěné, mají různou velikost a jejich okraj je načervenalý, mohlo by se jednat o ucpané vývody mazových žlázek, v nichž dochází k zánětlivé reakci, tedy o jakousi obdobu akné. V takovém případě doporučuji věnovat více pozornosti hygieně pohlavních orgánů, tedy pečlivěji je udržovat v čistotě.
Jestliže pupínky neodpovídají žádnému z výše uvedených popisů, napiš ještě jeden dotaz a upřesni, jak pupínky vypadají, kde přesně jsou umístěny, zdali tě bolí či svědí a jaké mají zbarvení.

27.03.2020

Dobrý večer, mám 2 otázky:
1/ mám velmi citlivý žalud, bolí se ho jen dotknout, co s tím?
2/ lze vyvolat orgasmus přes anální otvor, pokud ano, jak na to?

Petr, 16 let

Milý Petře,

1) Jedná se o projev přecitlivělosti žaludu. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.
2) Pravdou je, že okolí řitního otvoru patří k eroticky citlivým  částem lidského těla. Rovněž je pravdou, že mužů a chlapců lze dosáhnout orgasmu drážděním (stimulací) předstojné žlázy neboli prostaty, což však lze provádět přes stěnu konečníku, protože prostata je uložena mezi močovým měchýřem a konečníkem.
Avšak zavádění cizích předmětů nebo částí lidského těla do řitního otvoru je spojeno s rizikem poranění, a proto jej nedoporučuji. Poměrně bezpečně lze sice do zmíněného tělesného otvoru zavést prst (pokud možno pouze jeden), ale i k tomu je zapotřebí použít vhodný lubrikační prostředek, jinak hrozí poranění v důsledku nadměrného tření.
V každém případě bys neměl dělat nic, co by ti způsobovalo bolest, byť jen mírnou. Pokud si tedy chceš stimulovat výše zmíněnou část těla, postupuj velmi opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

27.03.2020

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak přibrat, vůbec mi to nejde. Je mi 16, mám 175 cm a vážím 50 kg. Děkuji za pomoc.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Zvýšení tělesné hmotnosti pro jedince s podváhou může být mnohem obtížnější, než redukce tělesné hmotnosti u jedince s nadváhou či obezitou. Svůj problém s podváhou bys neměl řešit přejídáním, tedy nadměrnou konzumací jídel. Spíše si vybírej potraviny či jídla s vysokou energetickou hodnotou. K nim patří například plnotučné mléčné výrobky, světlé pečivo (z pšeničné mouky), sušené ovoce a ořechy. Pokud se ti dlouhodobě nepodaří přibrat, obrať se na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který může doporučit návštěvu metabolické poradny.

27.03.2020

Dobrý den, chci se zeptat, můj penis měří 11 cm když je v klidovém stavu a při erekci měří 13-14 cm. Je to normální? Děkuji.

Q, 13 let

Milý Q,

Uvedená délka penisu při erekci odpovídá průměru u chlapců tvého věku, který činí 11 až 14 cm. Délka v klidovém stavu je mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm), avšak podstatná je délka při erekci. Relativně malý rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je zřejmě dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla (čím vyšší je pružnost těchto vazů, tím větší je délkový rozdíl mezi klidovým stavem a erekcí). Avšak nejedná se o žádnou vadu či poruchu, pouze o jednu z možných normálních variant.

26.03.2020

Vážím 48 kg, měřím 168 cm.

Adam, 15 let

Milý Adame,

V takovém případě se jedná o mírnou podváhu. Ta může být způsobena například genetickými dispozicemi. Pokud tvá hmotnost nenarůstá ani při zvýšeném příjmu potravin, mohlo by se jednat o projev poruchy metabolismu. V takovém případě by bylo vhodné navštívit metabolickou poradnu (poukaz vydává praktický lékař pro děti a dorost).

26.03.2020

Naroste mi ještě penis? Budu ho mít podobně velký jako starší brácha, nebo to nehraje roli? A jsou ty rozměry přímo dány už od narození, že v dospělosti ten penis bude nějak velký a široký, nebo se to dá v průběhu života nějak ovlivnit?
A ještě by mě zajímalo, co dělat pro dlouhý a zdravý život?
Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let. Délka penisu je sice dána vrozenými dispozicemi (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla), avšak ani u dvou sourozenců se nemusí projevovat tytéž vrozené dispozice. S bratrem se tedy nemusíš za každou cenu porovnávat, navíc je starší než ty, a tudíž předpokládám, že i tělesně vyvinutější.
Rozměry penisu v dospělosti jsou sice dány vrozenými předpoklady, avšak nelze je předem odhadnout. Kromě vrozených dispozic nelze vyloučit ani vliv vnějšího prostředí (tak například podle výzkumů A. Tomové a kol. z r. 2010 mají chlapci z venkova o několik milimetrů větší průměrnou délku penisu, než jejich vrstevníci z měst, což lze přičíst působení vnějšího prostředí na dospívající organismus). Jinak však rozměry penisu příliš ovlivnit nelze a s výjimkou jedinců s abnormálně malým penisem (neboli tzv. mikropenisem) to ani není nutné.
Délku a kvalitu života ovlivňuje zejména působení vnějšího prostředí a životní styl. Měl bys věnovat dostatek času spánku a  odpočinku, neměl bys pít alkohol, kouřit, konzumovat příliš tučná jídla a pokud možno by ses měl vyhýbat stresu.

26.03.2020

Dobrý den,
Když můj penis nemá erekci, tak se předkožka normálně přetáhnout dá, ale když mám erekci, tak mi nejde přetáhnout předkožka. Je na to nějaká mast nebo něco jiného?

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, abys necítil bolest a nezpůsobil si poranění. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému. Postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

26.03.2020

Dobrý den, (...) Text, prosím, nezobrazovat. Děkuji vám předem za odpověď.

Kostlivec, 16 let

Milý Kostlivče,

Hře na hudební nástroj se může naučit i člověk, který nemá hudební sluch, avšak výuka pro něj bude mnohem namáhavější. Pokud se bojíš navštěvovat uměleckou školu, můžeš si nejprve zařídit soukromou výuku.

26.03.2020

Dobrý den,
Je mi 15 let a vážím 48kg. Myslím si, že je to na můj věk málo, chtěl jsem se zeptat jestli neexistují nějaké typy, jak přibrat.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Abych ti mohl poskytnout odpověď, potřeboval bych kromě hmotnosti znát i tvoji tělesnou výšku.

26.03.2020

Dobrý den, před nějakou dobou jsem cvičil s takovými pružinami a potom mě bolela záda. Ne nějak moc, ale nemohlo mi to nějak ublížit? Jak cvičit tak, aby to bylo zdravé?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Jedná se o důsledek přetěžování zádových svalů. Cvičit bys měl pouze s vlastní vahou (kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně).

26.03.2020

Nevíte o co jde? Občas se mi to s rukou stane a já vůbec nevím, jestli je to normální, nebo jestli je to něco špatného.

Kryštof, 16 let

Milý Kryštofe,

Zřejmě se jedná o projev nedostatečného prokrvení a vysušení rukou. Doporučuji mýt si ruce několikrát za den v teplé vodě a po osušení je ošetřit pleťovým krémem.

26.03.2020

Dobrý den, už třikrát se mi stalo něco s kolenem. Ležel jsem a najednou jsem si jej nějak špatně ohnul a ucítil bolest. Bylo to, jako by se trochu vykloubilo, vždy jsem chvíli čekal, než jsem se odhodlal jej natáhnout, a pak tam samo zase zajelo. Nevím přesně, co se dělo, ale pak to bylo zase v pořádku. Nevíte, co přesně to je a co bych měl dělat, když to zase přijde?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Obtíže, které popisuješ, mohou souviset s přílišnou volností kloubních vazů. Jedná se o tzv. hypermobilitu kolenního kloubu, která se nejčastěji vyskytuje právě u dospívajících jedinců. Bolest lze zmírnit chlazením, stažením příslušného kloubu obinadlem a ulehnutím s podloženou (zdviženou) končetinou. Pro tlumení bolesti lze využít volně prodejné léky obsahující paracetamol.
Vyhýbat by ses měl přetěžování kloubů. Pokud máš nadváhu, pomohlo by ti, kdybys zhubl. Také můžeš cvičit s pomocí pružného elastického pásu (Theraband nebo Flexaband), avšak konkrétní cviky by ti měl doporučit lékař (ortoped, revmatolog) nebo alespoň fyzioterapeut.

25.03.2020

Dobrý den. Chci se zeptat. Někdy se mi stane, že mám takový tlak, bolest ve varlatech. Čím to je způsobeno? Děkuji předem

..., 13 let

Milý ...,

Pocit tlaku ve varlatech může mát více příčin, avšak nejpravděpodobnější z nich je omezení odtoku odkysličené krve v důsledku rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci. Odborně se tento stav nazývá varikokéla a u dospívajících chlapců se vyskytuje poměrně často.
Doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii, případně na urologii. Při podezření na varikokélu se provádí ultrasonografické vyšetření, které není nijak bolestivé a nevyžaduje ze strany pacienta žádnou zvláštní přípravu.
Onemocnění se léčí pomocí venofarmak, což jsou léky na onemocnění žil. Jako doplněk stravy lze využít vitamin E v podobě kapslí.

25.03.2020

Dobrý den. Včera jste mi odepisoval a jak jste psal s tím prstencem, že mi to zadrhává (dře) při návratu, nejvíce se to děje při ztopoření. Co doporučujete dělat? Děkuji.

Petr, 17 let

Milý Petře,

Nemusíš dělat nic, protože „zadrhávání“, o němž se zmiňuješ, časem přestane i bez jakéhokoliv zásahu. Nicméně pokud máš pocit, že bys měl něco dělat, kup si v lékárně panthenolovou mast a jednou denně ji nanášej na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Poté si předkožku jemně posunuj, ale jen tak, abys necítil bolest nebo jiné nepříjemné pocity.

25.03.2020

Dobrý den,
Má předkožka nelze přetáhnout přes žalud, myslím, že mám fimózu. Je na to nějaký lékařský recept?

Viktor, 15 let

Milý Viktore,

Především by ses neměl snažit přetahovat předkožku násilím. Tím by sis mohl způsobit poranění a následné zjizvení, které by již s největší pravděpodobností vyžadovalo léčbu. Proces uvolňování předkožky trvá u různých chlapců různě dlouhou dobu. Zatímco u některých dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty nebo až v jejím závěru.
Předkožku si nepřetahuj násilím, raději zkus její prstenec pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému, a poté velmi zvolna posunovat směrem k tělu, vždy však jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

24.03.2020

Dobrý den, chci se zeptat na více otázek, doufám že to nevadí.
1) můj je v klidu silně nakloněn doprava, ale v erekci je rovně
2) někdy když mám erekci, tak mě zespoda penis tlačí a bolí
3) je normální u chlapců masturbovat análem?
4) dá se sperma jíst?
5)  já si holím pouze kořen penisu, ale chtěl bych si holit i šourek a okolí řitního otvoru, je to dobrý nápad?
6) když mám erekci nemohu úplně přetáhnout předkožku, neznáte nějaký cvik?
7) neznáte něco, co se dá používat místo lubrikačního gelu?
Děkuji za odpovědi.

Patrik, 13,5 let

Milý Patriku,

1) Pouze u menší části mužů a chlapců směřuje penis zcela rovně. Jeho naklonění do jedné či druhé strany je dáno nestejnou délkou závěsných vazů, na nichž je v těle upevněn. V přírodě se jen zřídkakdy setkáme s dokonalou souměrností (symetrií). Při erekci se za normální považuje zahnutí penisu do strany pod úhlem nejvýše 20 až 25°. V klidovém stavu sklon penisu do strany nevadí vůbec.
2) V dětství a dospívání může být erekce spojena s nepříjemnými pocity, aniž by se muselo jednat o projev nějaké vady či poruchy. Příčinou je, že tělo dosud není zvyklé na pocity tlaku, avšak postupem času tyto nepříjemné pocity přestává vnímat.
3) Okolí řitního otvoru patří k eroticky citlivým částem lidského těla a je pravdou, že mnozí chlapci si navozují příjemné pocity stimulací (drážděním) této části těla, i když jim to může připadat divné nebo se za to stydí. V podstatě se však jedná o neškodnou činnost. Avšak zavádění cizích předmětů do řitního otvoru nedoporučuji, protože je spojeno s rizikem poranění.
4) Teoreticky ano, avšak nevidím pro to žádný rozumný důvod. Sperma je z větší části tvořeno vodou (u dospívajících chlapců přibližně z 95 až 99%) a z menší části bílkovinami. Samo o sobě není zdravotně závadné, pokud nepochází od jedince nakaženého pohlavní nemocí nebo jiným infekčním onemocněním.
5) Holení šourku a okolí řitního otvoru nedoporučuji, protože je spojeno s vysokým rizikem poranění. Povrch šourku obsahuje velké množství záhybů a nerovností, čímž se riziko poranění při holení zvyšuje. Pokud jde o okolí řitního otvoru, jedná se o velmi obtížně přístupnou část lidského těla, na kterou navíc přímo nevidíš. Riziko poranění při pokusech o holení této části těla je téměř stoprocentní, navíc takto způsobená poranění jsou vzhledem ke svému umístění velmi nepříjemná a téměř vždy při nich dochází ke komplikacím v podobě infekce. myšlenku na holení okolo zmíněného tělesného otvoru tedy raději pusť z hlavy.
6) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Jestliže přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění s velkou pravděpodobností dojde i bez jakéhokoliv zásahu. Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti, avšak předkožku bys měl vždy přetahovat pouze tak daleko, abys necítil žádnou bolest.
7) Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém pro citlivou pleť nebo panthenolovou mast. Avšak mnohem lepších výsledků bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem. Každý krém se poměrně rychle „vmasíruje“ do pokožky, zatímco lubrikační gel vytvoří na povrchu těla kluzkou vrstvu, kterou lze po dokončení příslušných aktivit snadno smýt vodou. Navíc pořizovací cena lubrikačního gelu není vyšší, než cena většiny pleťových krémů. Lubrikační gel je volně prodejné zboží a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.

24.03.2020

Dobrý den mám 2 otázky.
Byl jsem u urologa s tím, ze mi nejde přetáhnout při ztopoření penis, šlo mi to jenom do půlky (předepsal locoid mastičku a potom napsal fimosa není patrna předkožka v normál. stavu). Měsíc jsem mazal locoid lipocream a pak mi to šlo přetáhnout, až pod žalud. Jde mi to max. tak, jak je na fotce. Nebudu mít při sexu problémy?
Druha otázka je, ze nemůžu masturbovat s přetaženou předkožkou, jelikož při vracení předložky mi to jde blbě, jakoby se to rolovalo a zadrhávalo se to, tak se mi takhle blbě masturbuje, tak masturbuju normálně bez přetaženi. Myslíte, ze pomůže nějaký lubrikační gel, aby to víc klouzalo a lepe klouzala předkožka? Nebo nejedna se o krátkou uzdičku?

Petr, 17 let

Milý Petře,

1) Zřejmě se jednalo pouze o přetrvávající relativní zúžení předkožky, k jehož uvolnění by dříve či později došlo spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Aplikací masti se celý tento proces pouze urychlil. Na snímku nevidím nic patologického, vše by tedy mělo být v pořádku. Žádné obtíže při sexuálních aktivitách nepředpokládám, tedy alespoň ne takové, které by nějak souvisely s předkožkou.
2) Masturbaci lze vykonávat různými způsoby, přičemž ne vždy je nutné předkožku přetahovat. Záleží výhradně na tobě, jakým způsobem masturbaci vykonáváš. Důležité je, aby plnila svůj účel.
Pokud by se někdy stalo, že by předkožka uvázla za žaludem, doporučuji žalud stisknout ze stran mezi prsty, čímž se jeho objem na chvíli sníží a navrácení předkožky do výchozí pozice usnadní.
Lubrikační gel slouží ke snížení tření při vykonávání sexuálních aktivit nebo masturbace. Používat jej samozřejmě můžeš, avšak nejsem si jistý, zda usnadní navrácení předkožky na žalud.
Podle toho, co je na snímku, se o krátkou uzdičku (frenulum breve) nejedná. Spíše jde o to, že pružnost prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky je poměrně nízká, avšak nejedná se o žádnou vadu ani poruchu. Předpokládám, že proces uvolňování předkožky u tebe bude ještě pokračovat, a tudíž je velmi pravděpodobné, že časem bude její navracení do výchozí pozice mnohem snadnější, a to jak v klidovém stavu, tak i při erekci.

24.03.2020

Dobrý den. Každou noc se budím kolem 2:30. Znovu usnu asi po 20-60 minutách. Teď to není takový problém, jelikož se nechodí do školy, ale i tak mi to dost vadí. Pomohlo by něco proti tomu? Ve stresu nejsem ani nic takového.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Poruchy spánku mohou mít různé příčiny. Možná, že se jedná o důsledek změny režimu dne. I když jsou školy zavřené, měl bys dodržovat stejnou dobu uléhání i vstávání. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

24.03.2020

Dobrý den, pokud si jazykem přejedu po horním patru bolí to, posílám i foto krku.
Nevíte co by to mohlo být? Děkuji. Jsem kuřák.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Na snímku jsou sice patrné skvrny od dehtu, které se v ústní dutině kuřáků vyskytují běžně, avšak to není příčina tvých obtíží. Zřejmě se jedná o projev podráždění způsobeného vysušením úst, například v důsledku probíhajícího onemocnění horních cest dýchacích. Jinak v ústech nevidím nic patologického. Doporučuji dodržovat pitný režim a zajistit si dostatek klidu a odpočinku.
Je snad zbytečné dodávat, že v zájmu ochrany svého zdraví bys kouřit neměl.

10.03.2020

Dobrý deň. Už dlhšiu dobu užívam (...)

Turek, 17,5 let

Milý Turku,

Jedná se o celkem běžný vedlejší účinek léků ze zmíněné skupiny, který nelze nijak potlačit ani zmírnit. O svých obtížích informuj lékaře, který ti zmíněný lék předepsal.

09.03.2020

Dobrý den, mám na vás 2 otázky.
1. Vždy píšete že masturbace u dospívajících kluků je strašně zdravá, chtěl bych se zeptat jestli to tak je i u dívek
2. Už asi tři týdny mám pod nehtem nějakou asi špínu (viz soubor), nevíte co by to mohlo být?

Chlapec, 14 let

Milý Chlapče,

1) Vykonávání masturbace je zdraví prospěšné u obou pohlaví, avšak pouze u chlapců a mužů působí také jako prevence nádorových onemocnění prostaty.
2) Může se jednat o krevní sraženinu neboli hematom, k jehož vytvoření došlo buďv důsledku poranění, nebo delší dobu působícího tlaku na příslušné místo.

09.03.2020

Dobrý den,
Nevím přesně, zda je to problém nebo normální
(...)

Tom, 18 let

Milý Tome,

V tomto případě doporučuji používat panthenolovou mast, která zvlhčí pokožku a sníží nadměrné tření.

09.03.2020

Měl bych dotaz. Dříve mě vzrušovali (...)

Martin, 17 let

Milý Martine,

Dospívajícího jedince může vzrušovat všechno možné, přičemž jeho zájem o příslušníky opačného a téhož pohlaví může během dospívání kolísat v závislosti na hormonálních změnách, jimiž jeho organismus prochází.
Sexuální orientace má vrozený základ, přičemž však není výsledkem působení jediné vrozené dispozice, nýbrž celé řady různých vrozených dispozic. Pokud jde o konkrétní sexuální chování (tedy například sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání), to nemusí o sexuální orientaci jedince vypovídat vůbec nic.

09.03.2020

Zdravím, už je to nějakou dobu co jsem si na své předkožce všiml (...)

Panda, 13 let

Milý Pando,

Na základě popisu nedovedu posoudit, o jaký útvar se jedná. Pokud bys měl konglutinaci („slepenou“ předkožku), mohlo by se jednat o tzv. epiteliální depo (neboli epiteliální perlu), což je jakási „kapsa“ v místech, kde již dochází k oddělování vnitřního listu předkožky od povrchu žaludu. Někteří lidé takovouto „kapsu“ mylně považují za zánětlivé ložisko, ve skutečnosti se však nejedná o nic patologického.

08.03.2020

Dobrý den, od 11 let mám skoliózu páteře. Tehdy jsem hodně vyrostl a páteř se zakřivila o 32 stupňů. Mám to dědičné po mamce, která má taky 32 stupňů na stejném místě (...)

Pizza, 15 let

Milý Pizzo,

Nejsem odborníkem na vady páteře, avšak léčba skoliózy je dlouhodobou záležitostí, která od pacienta vyžaduje, aby byl trpělivý a řídil se pokyny svého ošetřujícího lékaře (ortopeda). Konzervativní léčba pomocí korzetu se uplatňuje pro zakřivení do 40°, což je i tvůj případ. Celodenní nošení korzetu připadá v úvahu při zakřivení od 20 do 40°, pokud ošetřující lékař neučí jinak.
Případná omezení ohledně vykonávání sportu doporučuji konzultovat s ošetřujícím lékařem, nicméně předpokládám, že fyzickou zátěž ti příliš doporučovat nebude, protože zdraví je důležitější.

07.03.2020

Dobrý den, ještě jsem neměl pohlavní styk a bojím se že po prvé to nebude žádná sláva (...)

Anony, 17 let

Milý Anony,

Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že se obáváš něčeho, s čím jsi dosud neměl žádné zkušenosti. Avšak rozhodně bys neměl těmto obavám podléhat. Vše záleží na tom, zda si najdeš takovou partnerku, se kterou si budete navzájem dobře rozumět a respektovat se. Dva lidé, kteří se mají opravdu rádi, dovedou společně překonat i mnohem větší obtíže, než jakými jsou počáteční rozpaky či obavy z první soulože.
K hlubšímu poznání a sblížení dvou lidí slouží tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž se začínající milenci důkladněji seznámí s tělem a pohlavními orgány druhého a lépe poznají potřeby a pocity partnera či partnerky (podrobněji viz odpověď na dotaz Filipa ze dne 01.02.2020, který najdeš v archivu odpovědí - leden 2020). Samotný pohlavní styk v užším slova smyslu by už pro takto připravenou dvojici neměl představovat zásadní problém. Více informací k tomuto tématu najdeš na stránce „Láska a erotika“.
Pokud jde o délku trvání soulože a dobu potřebnou k dosažení ejakulace, ta může být různá. Možná tě to překvapí, ale ženy a dívky jsou většinou schopny dosáhnout orgasmu dříve, než muži a chlapci (při intenzivní stimulaci klitorisu se orgasmus může dostavit již během několika vteřin), přestože mnozí mladí lidé se mylně domnívají, že je tomu naopak. S výjimkou případů předčasné ejakulace (tj. ejakulace dosažené do 15-ti vteřin od zahájení soulože) dosahuje orgasmu většinou nejprve partnerka, teprve poté partner. Současné dosažení orgasmu u partnera i partnerky je velmi vzácné a málo pravděpodobné.
Předčasná ejakulace má nejčastěji psychické příčiny (stres, nevhodné chování partnerky, obavy ze „selhání“), avšak může k ní docházet i u párů, které vykonávají soulož v příliš velkých časových odstupech (tj. více než několik dnů). Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát nižší než u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často.

07.03.2020

Od jakého věku mohu dosáhnout orgasmu?

Luisiano, 12 let

Milý Luisiano,

Schopnost dosažení orgasmu není vázána na konkrétní věk. Některé děti dosahují orgasmu již několik let před začátkem puberty (například podle výzkumů J. Bancrofta má zkušenost s dosažením orgasmu okolo 15% dívek ve věku 8 let a totéž množství chlapců ve věku 9 let), u chlapců se však jedná o tzv. suchý orgasmus (tedy bez ejakulace neboli výronu semene). Mnozí chlapci i dívky dosahují orgasmu až v pubertě, protože v dětství před pubertou vykonávají masturbaci vždy jen po krátkou dobu, která jim sice stačí k navození příjemných pocitů, nikoli však k dosažení orgasmu, a proto jej nedosahují, ačkoliv teoreticky by jej dosáhnout mohli.

07.03.2020

Je normální, že mám rád anální masturbaci, dělá to ze mě homosexuála?

Robert, 17 let

Milý Roberte,

Okolí řitního (neboli análního) otvoru patří k eroticky citlivým částem lidského těla, a to bez ohledu na pohlaví nebo sexuální orientaci jedince. Sexuální orientace totiž nemá žádný vliv na citlivost té které části lidského těla, ať už se jedná o pohlavní orgány či jiné erotogenní (tj. eroticky citlivé) části těla. Homosexuální orientaci lze určit pouze na základě speciálního sexuologického vyšetření, a to nejdříve ve věku 16-ti let, zcela spolehlivě však až v dospělosti.
Avšak pokud si rád stimuluješ (tj. dráždíš) okolí řitního otvoru, měl bys postupovat tak, aby sis nezpůsobil žádné poranění (ani drobné oděrky, do nichž by vzhledem k jejich umístění mohla snadno proniknout bakteriální infekce). Samozřejmostí by mělo být použití lubrikačního gelu nebo alespoň jeho vhodné náhražky (například pleťového krému), jímž lze snížit tření mezi dvěma částmi povrchu lidského těla, a tím i snížit riziko vzniku poranění. Kromě toho by sis měl před jakoukoliv manipulací s análním otvorem umýt ruce (tedy nejen „po tom“, ale i „před tím“).

07.03.2020

Dobrý den, mé spermie jsou nažloutlé, čím to může být?

Honzík, 13 let

Milý Honzíku,

Nažloutlá barva spermatu (ejakulátu) může být dána například rozkladem bílkovin, které tvoří jeho pevnou složku. Příčinou je zadržování ejakulátu v těle po dobu několika dnů. Je pravděpodobné, že při častějším vykonávání masturbace by nažloutlé zbarvení postupně ustoupilo. Dalším z faktorů, které mohou vyvolat nažloutlé zbarvení ejakulátu, je nedostatečný příjem tekutin. Další z možných příčin nažloutlého zbarvení ejakulátu (a také výrazně žlutého zbarvení moči) je užívání vitamínu B ve formě doplňku stravy. Pokud ti tedy zbarvení ejakulátu dožluta vadí, můžeš zkusit lépe dodržovat pitný režim (tj. přijímat více tekutin) a častěji dosahovat ejakulace.

07.03.2020

Ďakujem za odpoveď. A ešte som sa chcel spýtať že či je normálne že nikdy som nemal precum? Ejakulujem normálne ale nikdy to nebol precum. A aj keď cítim že nejaký ide von tak nikdy nevyjde.

..., 15 let

Milý ...,

Množství preejakulační tekutiny může být různé. Zatímco u některých chlapců a mužů se tvoří jen jedna nebo pár kapek preejakulační tekutiny, což stačí na zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, u jiných se může uvolnit až několik mililitrů preejakulátu. Zřejmě patříš k chlapcům, u nichž je produkce preejakulační tekutiny nižší, což však není žádná porucha, nýbrž jen jedna z normálních variant.

07.03.2020

Dobrý den, mohu se proč zeptat jak se narodí dítě? Jak funguje oplodnění? Mám hrozně moc otázek, ale chci aby mě to někdo vysvětlit. Moc a moc děkuji.

Daniel, 13 let

Milý Danieli,

Rozmnožování, oplodnění, porod a podobná témata se probírají v přírodovědě ve 4. ročníku základní školy a poté opět v přírodopisu v 8. ročníku. Úkolem této poradny není opakovat učivo základní školy. Na tvůj dotaz tedy odpovím jen stručně. Při oplodnění dochází ke splynutí dvou pohlavních buněk (spermie a vajíčka), z nichž se postupně vyvine nový jedinec. Dítě opouští tělo matky při porodu, k němuž dochází zpravidla 38 až 42 týdnů po oplodnění. Podrobnější informace získáš například v učebnici přírodovědy pro 4. ročník ZŠ nebo v některé z populárně naučných knížek pro děti a mládež (například Verdouxová, Ch. a kol.: Mluvíme o sexu - 10 až 13 let, Morfa, J.R.D. a kol.: Moje první knížka o sexu a podobně).

06.03.2020

Dobrý. Už dávno keď som začal masturbovať som si všimol že na žaludi mám také kryhy a že je výraznejšie tmavo fialovo napríklad od môjho kamaráta ktorý ani tie kryhy nemá.

..., 15 let

Milý ...,

Povrch žaludu je zpravidla hladký, avšak u některých mužů či chlapců dochází k jeho vysušování, které může být způsobeno například otíráním obnaženého žaludu o spodní prádlo či oblečení. V důsledku otírání dochází k tzv. keratinizaci, což je tvorba silnější zrohovatělé vrstvy na povrchu dané části těla. To by mohly být „kry“, o nichž se zmiňuješ v dotazu. Vysušený povrch žaludu lze zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému, například pomocí panthenolové masti či pleťového krému pro suchou a citlivou pleť.
Pokud jde o zbarvení žaludu, to může být různé. Zatímco někteří muži a chlapci mají žalud zbarven v různých odstínech růžové, u jiných je nafialovělý či dokonce mírně namodralý.

06.03.2020

S kamarády (...) Jsem normální?

Andílek, 14 let

Milý Andílku,

Ani velmi důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nelze v období dospívání považovat za projev homosexuální orientace. To, co v dotazu popisuješ, je normální. Avšak pokud má některý z tvých kamarádů pohlavní nemoc nebo jiné infekční onemocnění (například žloutenku) a ty jsi přijal ústy jeho ejakulát, mohl ses nakazit.

06.03.2020

Dobrý den, kam bych si mohl prosím mohl skočit na vyšetření s penisem když nechci k obvodnímu? Něco jako urolog nebo tak. Děkuji za odpověď.

David, 16 let

Milý Davide,

Pokud si potřebuješ „skočit“ na vyšetření k lékaři-specialistovi (například urologovi, kožnímu nebo jinému), nejprve požádej o doprovod alespoň jednoho z rodičů. Jako neplnoletý pacient (tj. mladší 18-ti let) můžeš lékaře-specialistu navštívit pouze s doprovodem. Poukaz od praktického lékaře sice není podmínkou, avšak pokud bude u specialisty plná čekárna, je třeba počítat s tím, že lékař přijme nejprve ty pacienty, kteří poukaz mají.

06.03.2020

Dobrý den, v šestnácti letech mi nejde téměř vůbec přetáhnout předložka. Existuje nějaké řešení, jak to vyřešit sám?
Také jsem četl o kortizolové masti, že to uvolní. Vypadá, že je jen na předpis. Mohu si ji nechat předepsat bez vědomí rodičů (a bez zápisu v kartě u dětského doktora)?

Adam, 16 let

Milý Adame,

Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu. Předtím, než půjdeš k lékaři pro předpis na kortikoidní mast, můžeš vyzkoušet mast nekortikoidní, například panthenolovou. Případně si můžeš koupit hydrocortison, který je volně prodejný, i když jeho účinnost není tak vysoká, jako v případě triamcinolonu či dalších mastí, které se vydávají pouze na lékařský předpis.
V každém případě bys měl být při pokusech o uvolnění předkožky velmi opatrný a postupovat velmi pomalu a pozvolna. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pacienti mladší osmnácti let mohou navštívit lékaře specialistu pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů nebo zákonných zástupců. Bez doprovodu lze lékaře specialistu navštívit až po dosažení plnoletosti.

05.03.2020

Dobrý den,
na pravém varleti se mi udělal takový měkký pružný obal, který je od varlete asi 1cm daleko. Má v sobě cit. Mezi ním a šourkem není mezera. Nevím, jestli mezi obalem a varletem je nějaká tekutina nebo tkáň. Čím by to mohlo být?

Arsen21, 15 let

Milý Arsene21,

Obal na varleti vyplněný tekutinou je tzv. hydrokéla. Při jejím výskytu doporučuji obrátit se na praktického lékaře, který vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii, případně na urologii.

05.03.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jestli je normální pokud se mi šourek nesmrští i pokud je vystavěn chladnějšímu prostředí. Mám pocit že se stáhne, ale zdaleka ne tolik. Bojím se, že je něco špatně. Čím by to mohlo být?
Neurolog mi řekl že se nemám čeho bát když jsem byl na prohlídce se zády. Děkuji za vaši odpověď.

Deniel, 17 let

Milý Denieli,

Je možné, že máš o něco slabší kremasterové svaly, případně tvé tělo snáší chlad a nízké teploty lépe, než je ve středoevropské populaci obvyklé. Pokud dochází alespoň k mírnému stažení, příslušný reflex u tebe funguje. Nicméně pokud navštěvuješ neurologa, doporučoval bych ještě pro jistotu poprosit o kontrolu kremasterového reflexu.

05.03.2020

Dobrý den, přibližně za 2 měsíce jedu na týden do přírody, ale bojím se klíšťové encefalitidy (resp. především trvalým následkům). Očkovaný nejsem a vzhledem k aktuální situaci mě rodiče očkovat nechtějí. Jak je pravděpodobné že v mém věku budu mít nějaké trvalé následky z této nemoci? Má smysl se teď bát očkování? Případně, dá se to stihnout? Vím že se skládá z více dávek. Prosím o zakrytí dotazu. Děkuji.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Klíšťová encefalitida je poměrně častá infekce, avšak ve většině případů ji lze vyléčit. Dlouhodobější následky v podobě duševního onemocnění (depresivní poruchy, zhoršení rozumových schopností) má přibližně u čtvrtiny pacientů.
Ochranu proti encefalitidě získáš po druhé dávce, která se aplikuje 1 až 3 měsíce po první dávce. Poslední dávka se aplikuje za dalších 5 až 12 měsíců.

04.03.2020

Dobrý den (...) Děkuji a zatím.

Anonymouslysad, 17 let

Milý Anonymouslysade,

Popisované obtíže jsou zřejmě způsobeny stresem a psychickým napětím. Před vykonáváním podobných činností se příště zkus uvolnit. Pomoci by mohlo například koupání v teplé vodě (možno i společně s partnerkou).

04.03.2020

Dobrý den, je v mém věku normální, že mám pořád ještě dětský hlas?

Nepovím, 15 let

Milý Nepovíš,

Ano, je. Hlasová mutace může u chlapce začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku.

04.03.2020

Je normální, že nemám bílé sperma?

Bafík, 15 let

Milý Bafíku,

Ano, u dospívajícího chlapce může být ejakulát buď mírně bělavý, nebo dokonce zcela průhledný. Bílé zbarvení ejakulátu je dáno podílem bílkovin na jeho celkovém objemu. U dospívajících chlapců může až 99% objemu ejakulátu tvořit voda, zatímco na bílkoviny zbývá nejvýše 1%. Naproti tomu u dospělých mužů činí podíl vody „jen“ okolo 90 až 95% objemu ejakulátu, zatímco větší část ze zbývajících pěti až deseti procent tvoří právě bílkoviny, které ejakulátu dodávají jeho bílé zbarvení. Je velmi pravděpodobné, že i u tebe během následujících několika let poklesne podíl vody na celkovém objemu ejakulátu a naopak se zvýší podíl bílkovin, a tudíž i tvůj ejakulát bude mít bílé zbarvení.

03.03.2020

Dobrý den, poprosím o skrytí dotazu (...)

Anonym, 18 let

Milý Anonyme,

V tomto případě se nejedná o zdravotní problém, nýbrž o naprosto normální projev dospívajícího a dospělého organismu.

03.03.2020

Dobrý den, je normální že mi po masturbaci penis oteče? Stává se to když masturbuji po dlouhé době. Penis se mi jako kdyby nafoukne a předkožka jde obtížněji stáhnout. Když se to stane tak mě to nebolí a je to i trochu příjemný. Penis se asi po hodině vrací zpět do normálu. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji.

7, 17 let

Milý 7,

Je možné, že otok penisu je způsoben vysokým třením při vykonávání masturbace. V takovém případě by pomohlo, kdybys při masturbaci používal lubrikační gel, jímž se tření mezi rukou a penisem sníží. Jestliže se však otok dostavuje pouze po delší době absence (tj. vynechání) masturbace, mohl bys uvedený problém řešit i tím, že budeš masturbaci vykonávat pravidelně, tedy bez delších (třeba nekolikadenních) prodlev.

03.03.2020

Dobrý den, mam takový menší problém, hrozně se mi líbí jedna holka ona to ví, jednou mi i psala, že se ji taky líbím a od té doby se už vůbec nebavíme, nepíšeme si a mě to hrozně mrzí, protože já se s ní chci bavit a popř. i chodit. Prosím poraďte, jak se s ní mam víc sblížit?

Jablko, 14 let

Milý Jablko,

Pokud máš o dívku opravdu zájem, měl bys ji především oslovit osobně. Jestliže jsi dívce vyjádřil své sympatie jen na dálku a v písemné formě, může se teď docela dobře domnívat, že o ni ve skutečnosti nestojíš. Některé záležitosti se zkrátka nedají vyřídit (či spíše odbýt) jen pomocí prostředků dálkové komunikace, jakkoliv jsou technicky dokonalé. Osobní vztahy vyžadují osobní kontakt. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

03.03.2020

Dobrý deň,
Pokiaľ nemôže nastať situácia, že sú semenníky „plné“, z čoho môžu pobolievať semenníky po dlhšej dobe bez masturbácie? (týždeň) Ďakujem pekne za odpoveď.

A, 15 let

Milý A,

Nejčastější příčinou bolesti varlat je narušení odtoku odkysličené krve (jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, varlata se nemohou „přeplnit“ spermiemi, ale může se v nich hromadit odkysličená krev). Tyto obtíže mohou mít řadu různých příčin, k nimž patří i nízká frekvence sexuálních aktivit včetně masturbace. Při vykonávání masturbace (a jiných sexuálních aktivit) dochází mimo jiné i důkladnějšímu prokrvení tkání pohlavních orgánů, a tudíž je pravděpodobné, že vyšší četnost jejího vykonávání by mohla vést ke zmírnění naznačených obtíží.

03.03.2020

Dobrý den, pane doktore, prosím o skrytí dotazů (...)

Brumík, 16 let

Milý Brumíku,

1) Je pravdou, že delšími vlasy lze leccos skrýt, ale ne vždy. Pokud se ti nedaří tímto způsobem tvůj problém „zamaskovat“, zbývá ještě plastická operace, která však nemusí být nejlevnější.
2) Zmiňované vyšetření nevyžaduje od pacienta žádnou zvláštní přípravu. Pokyny před vyšetřením ti měl dát (nebo ještě dá) ošetřující lékař. Možná, že tyto pokyny poskytl tvým rodičům jakožto zákonným zástupcům nezletilého pacienta. V každém případě bys měl před vyšetřením získat všechny potřebné informace. Pokud ti je lékař neposkytl (respektive pokud je neposkytl ani tvým rodičům), měl bys jej o ně požádat. Stejně tak by měl zodpovědět i veškeré tvé případné dotazy týkající se vyšetření.

02.03.2020

Jak mám masturbovat? A jak poznám, že bych měl? Děkuji.

Slon, 15 let

Milý Slone,

Masturbaci lze vykonávat různými způsoby, přičemž záleží na každém jedinci, jakému způsobu jejího vykonávání dá přednost. Tato aktivita spočívá ve stimulaci (tj. dráždění) pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů.
Různé způsoby masturbace se liší například způsobem uchopení penisu (do celé sevřené ruky, mezi dva až tři prsty...), tempem vykonávání masturbačních pohybů (tj. pohybů ruky, která se dotýká pohlavních orgánů, tělesnou polohou při masturbaci (vsedě, vleže, či v různých méně obvyklých polohách), případně i stimulací dalších eroticky citlivých částí lidského těla (kromě pohlavních orgánů).
Konkrétní způsob vykonávání masturbace ti nemohu doporučit, protože každý má trochu jiné pocity a potřeby. To, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že při ní člověk lépe a důkladněji poznává svoje tělo a své pocity, což za tebe nikdo jiný neudělá. Záleží tedy na tobě, aby sis sám pro sebe „objevil“ takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude příjemný.
Tvoje tělo už ti samo „připomene“, že bys měl svoji sexuální potřebu saturovat neboli uspokojit. Například tím, že se u tebe bude dostavovat silná a delší dobu přetrvávající erekce. Masturbaci by měl dospívající člověk vykonávat v případě, že 1) pociťuje sexuální potřebu, 2) pociťuje psychické napětí, jehož příčiny mu nejsou jasné, 3) už delší dobu (například několik po sobě jdoucích dnů) nemasturboval.
Podle závěrů výzkumu G. Gilese a kol. (2003) by měl dospívající chlapec či mladý muž ve věku 15 až 25 let masturbovat alespoň 5x týdně. U mužů, kteří v tomto věku masturbovali nejméně 5x týdně nebo častěji, byl totiž v pozdějším věku dvaapůlkrát nižší výskyt rakoviny prostaty (předstojné žlázy) než u těch, kteří masturbovali méně často. Horní hranice není stanovena a závisí na tom, jak silně se u konkrétního jedince projevuje sexuální potřeba.

01.03.2020

Dobrý den, nedávno jsem si uvědomil, že jednoho kamaráda nemám rád. Jediný důvod proč s ním kamarádím je, že si dobře rozumíme, ale jako osoba mě dost štve a pocity k němu cítím spíše negativní. Kdyby to bylo jinak, tak bych ho nejspíše ze svého života už odstřihl ale bohužel s ním chodím do školy a musel bych s ním dál trávit každý den, což vím že z osobní zkušenosti je dost k ničemu. Také se s ním dobře pracuje na školních projektech jelikož je pracovitý a chytrý (ne že bych na něm nějak “parazitoval” ale většina třídy je prostě totálně neschopná). Když jsme spolu, tak je to na jednu stranu docela sranda (jelikož máme stejný smysl pro humor), ale zároveň se v jeho přítomnosti necítím dobře, jelikož je egoistický a obecně se mi nezdá jako někdo kdo je “hodný” (vím že je to dosti obsáhlý pojem). Co mám dělat?

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

Nikdo tě nemůže nutit, aby ses kamarádil s někým, kdo ti je osobně nesympatický. To ale neznamená, že se spolu nadobro přestanete bavit, nebo že se z vás namísto kamarádů stanou nepřátelé. Ve třídě je jistě celá řada dalších žáků, se kterými se sice nekamarádíš, ale přesto spolu trávíte několik hodin denně. Pokud se budeš ke svému (již bývalému) kamarádovi ze třídy chovat zdvořile, nebudeš mu nic vyčítat nebo mu říkat nepěkné věci, neměl by ani váš každodenní pobyt v jedné škole a v jedné třídě vést k žádným konfliktům. Kdyby ti spolužák vyčítal, že se s ním už nekamarádíš, zkus mu slušně a mírně vysvětlit, že už se s ním kamarádit nechceš, ale rozhodně se nenech strhnout k otevřeným projevům negativních emocí. Snaž se vystupovat vlídně a zdvořile. Možná, že svůj názor na něj jednoho dne přehodnotíš, a už proto by nebylo dobré si předem uzavírat cestu k navázání kamarádského vztahu někdy v budoucnu, i kdyby se ti tato možnost v současné době zdála velmi nepravděpodobná.

01.03.2020

Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu mít tetování v 15 letech. Děkuji. Na shledanou :)

Domís, 14,5 let

Milý Domísi,

Většina tetovacích salonů poskytuje své služby osobám starším 18-ti let. V některých jsou ochotni tetovat i nezletilého, pokud jej doprovázejí rodiče a se zásahem souhlasí. Avšak je třeba si uvědomit, že tetování je poranění, které může být spojeno se stejnými komplikacemi, jako jakékoliv jiné poranění. Rozhodně by sis jej neměl nechávat dělat někde „podomácku“, ale pouze v seriózním tetovacím salonu. tetování by nemělo zabírat více než několik cm2, jinak může narušit přirozené funkce pokožky.

01.03.2020

Dobrý deň.
Môže nastať situácia, kedy sú semenníky plné? Ďakujem.

A, 16 let

Milý A,

Nemůže. Spermie se nejpozději do několika hodin od svého vzniku přesunují z varlat do nadvarlat, kde se shromažďují předtím, než pokračují ve své cestě mužským pohlavním ústrojím přes chámovody (které jsou součástí semenných provazců) do předstojné žlázy neboli prostaty, kde se mísí s tekutinou, která tvoří základ ejakulátu (spermatu). Navíc ve varlatech se tvoří pouze  okolo 5% objemu ejakulátu (především samotné spermie a menší část spermatické tekutiny), zatímco zbývajících 95% ejakulátu je produkováno v tzv. přídatných pohlavních žlázách, tedy v semenných váčcích, v Cowperových žlázách a v prostatě. Varlata se ti tedy spermiemi nepřeplní. Jediné, čím se varlata mohou přeplnit, je odkysličená krev. K tomu dochází v případě, že nastane tzv. varikokéla, což je chorobné rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci.

01.03.2020

Dobrý den,
Mám menší problém se svou sexualitou
(...)

--, 17 let

Milý --,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat a přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání stejně běžný, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. Tvoje obavy či pochybnosti jsou tedy podle mého názoru zcela zbytečné.
Přinejmenším do věku 16-ti let, podle novějších výzkumů však spíše do věku 18-ti let, je určení sexuální orientace velmi problematické, ne-li zcela nemožné. Rozhodně by sis neměl dělat starosti kvůli tomu, že tě přitahuje či vzrušuje něco jiného, než by tě podle tvého názoru přitahovat a vzrušovat mělo.

29.02.2020

Když nemám penis v boxerkách, mám pořád erekce. Je to chyba nebo je to normální?

Jméno, 12 let

Milý Jméno,

U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často (několikrát za den) a přetrvává poměrně dlouho (několik desítek minut i několik hodin). Vše je naprosto normální, protože častá a přetrvávající erekce je způsobena hormonálními změnami, k nimž dochází u každého dospívajícího chlapce. Nošení určitého druhu spodního prádla s nástupem erekce nesouvisí.

29.02.2020

Dobrý den, pomůže něčemu nošení ohrnuté předkožky?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Nepomůže. Navíc předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení dříve nebo později vrátila do své výchozí pozice. Umělá fixace předkožky za okrajem žaludu (například pomocí nějaké spony nebo pásky) může narušit průtok krve penisem a vést k poškození jeho tkání. Kromě toho se za „ohrnutou“ předkožkou může hromadit smegma, které se jinak uvolňuje postupným posunováním směrem k prstenci předkožky. Představa o prospěšnosti fixace předkožky v pozici za žaludem je naprosto falešná.

28.02.2020

Dobrý den, chtěl bych si trochu vybělit zuby. Viděl jsem, že jsou i nějaké domácí přístroje na to, speciální pasty, ústní vody. Co bych měl zkusit?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud možno nic z toho. Některé prostředky na bělení zubů mohou poškodit zubní sklovinu, v důsledku čehož se na zubech usazuje ještě více nečistot. Zuby si čisti pravidelně pomocí běžné zubní pasty. Tmavé skvrny na zubech vznikají v důsledku pití kávy, černého čaje, červeného vína a podobných nápojů. Ke zvýšené tvorbě pigmentu dochází také u kuřáků, jimž na zubech ulpívá dehet.

28.02.2020

A když si šáhnu na bradavku měl bych si tak něco nahmatat nebo by tam nemělo výt nic?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Pod bradavkou by sis měl nahmatat pouze měkkou tkáň, protože u mužů a chlapců nejsou plně vyvinuty mléčné žlázy. Jejich tkáň je sice založena, avšak jedná se pouze o nepatrné útvary, které zpravidla nelze nahmatat.
Pokud už si pod bradavkou něco nahmatáš, může se jednat například o tukovou bulku, mazovou cystu či (v případě hormonálně způsobené poruchy zvané gynekomastie) o abnormálně vyvinuté základy prsních žláz.

28.02.2020

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli možné jak obnovit nebo znovu promítnout sen?

Anony, 17 let

Milý Anony,

Občas se sice stává, že se člověku opakovaně vrací obsah určitého snu, avšak není možné jej vyvolat úmyslně.

28.02.2020

Kedy začne rásť brada u mužov?

:-), 16 let

Milý :-),

Růst vousů patří k těm tělesným znakům, které se mohou objevit ve velmi širokém věkovém rozmezí. Zatímco některým chlapcům začínají růst první vousky již ve věku okolo 11 – 12 let, u jiných se první vousy objeví až v závěru puberty, nebo dokonce až na prahu dospělosti (okolo 18-ti let). U malé části mužské populace nezačnou růst vousy vůbec, případně se objeví až v pokročilém věku. Všechny tyto rozdíly jsou dány genetickou výbavou, která je u každého člověka trochu jiná.

28.02.2020

Můj penis v klidu tak divně visí hodně dolů, na rozdíl od mých spolužáků.

Filip, 12 let

Milý Filipe,

V klidovém stavu penis volně visí dolů, i když u některých chlapců může směřovat i mírně kupředu. Záleží jednak na délce závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, jednak na pružnosti vazivových pouzder topořivých těles penisu. Tvoji spolužáci zřejmě mají kratší závěsné vazy a tužší vazivová pouzdra topořivých těles, než máš ty.
Avšak to neznamená, že s tebou něco není v pořádku. Existuje takřka nepřeberné množství různých variant tvaru, velikosti či pozice penisu. Některé penisy jsou pružnější, jiné tužší. V tomto ohledu je příroda velmi rozmanitá. To ale neznamená, že jedna z „variant“ je nějakým způsobem lepší nebo horší, než jiná. Navíc základní anatomická stavba je u všech penisů stejná.
Domnívám se, že bys na svém penisu neměl hledat samé nedostatky nebo „zvláštnosti“. Kvůli srovnání se svými spolužáky se netrap. Podle toho, co ve svých dotazech píšeš, jsem si jistý, že tvůj penis je přinejmenším stejně normální, jako jejich. Alespoň jsem nezaznamenal, že bys ve svých dotazech popisoval něco patologického (tj. chorobného).

28.02.2020

Můj penis má 13,5 cm, je to v pořádku?

Filip, 12 let

Milý Filipe,

Délka penisu je u tebe sice mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí při erekci 9 až 11 cm (předpokládám, že 13,5 cm, které uvádíš v dotazu, platí pro erekci). Rozdíl 2,5 cm však není nijak dramaticky velký. Rozměry penisu jsou značně individuální (tedy u každého mohou být jiné), navíc není vyloučeno, že se tvoje tělo vyvíjí trochu rychleji, než je tomu u většiny tvých vrstevníků.
Každopádně kvůli tomu, že tvůj penis má délku 13,5 cm, se nemusíš nijak znepokojovat. Za abnormálně velký lze u chlapce ve věku 12-ti let považovat takový penis, jehož délka při erekci přesahuje 17,5 cm.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.