Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
 • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
 • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
 • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
 • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
 • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
 • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
 • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

18.10.2019

Byl jsem u doktora s bolestí hlavy a řekl mi ze to mam od krční páteře a poslal mě na masáže myslíte že to pomůže nebo mam navštívit třeba fyzioterapeuta?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Bolest hlavy může být mimo jiné způsobena vadným držením těla, například vysunováním krční páteře vpřed při sledování obrazovky, skláněním hlavy při čtení a psaní a podobně. V takovém případě by ti zmíněné masáže mohly přinést úlevu, a proto by ses měl řídit doporučením svého lékaře. Případnou návštěvu fyzioterapeuta můžeš konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

18.10.2019

Dobrý den, strašně moc se bojim že (...)

Mnm, 15 let

Milý Mnm,

Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Příčinou předčasné ejakulace může být stres a psychické napětí, nevhodný přístup či přehnaná očekávání partnerky, ale zejména nízká frekvence pohlavního styku či podobných sexuálních aktivit.
Řešení obtíží s předčasnou ejakulací spočívá v častějším vykonávání pohlavního styku či podobných sexuálních aktivit (je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace přibližně dvaapůlkrát nižší než u párů, které tyto sexuální aktivity vykonávají méně často).
Dále lze využít párový nácvik oddálení ejakulace při vzájemné masturbaci (partnerka vykonává na partnerovi masturbaci a jakmile partner pociťuje, že se blíží dosažení orgasmu, dá partnerce smluvené znamení, aby přerušila vykonávání masturbačních pohybů). Naproti tomu „individuální“ nácvik oddálení ejakulace při masturbaci k prodloužení doby dosažení ejakulace při pohlavním styku či jiných párových aktivitách nevede. Při nácviku je tedy zapotřebí součinnost obou dvou členů páru.
Pokud by obtíže s předčasným dosahováním ejakulace neustoupily ani v dospělosti, lze zvážit léčbu pomocí tzv. selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), což jsou léčiva původně určená k léčbě depresivních poruch, avšak k jejich vedlejším účinkům patří i oddálení doby potřebné k dosažení orgasmu a ejakulace, a proto se používají i při léčbě závažnějších případů předčasné ejakulace.
V tvém případě se však o pravou předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) nejedná, protože doba potřebná k dosažení ejakulace, kterou v dotazu uvádíš, překračuje výše zmíněný „limit“ 15 vteřin.

17.10.2019

Zdravím, před týdnem jsem se střetl se spoluhráčem holeň na holeň. Udělal se mi tam hrb nebo boule. Bylo to bolestivé, ale mohl jsem normálně chodit. Po týdnu se hrb zmenšil a už to není ani tak bolestivé. Jenže už je to cca 3 dny stejné bez jakéhokoli zlepšení a to mě docela znervózňuje. Měl bych navštívit lékaře?

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

Popis by odpovídal hematomu holenní kosti, který vzniká v důsledku krvácení pod okostici (neboli periost), což je vazivová blána pokrývající kost. Okosticí procházejí četné cévy, a proto může při naražení docházet k více či méně rozsáhlému krvácení. Krev však „nemá kudy odtéci“, a proto se hromadí v jakémsi ložisku mezi kostí a okosticí, kde vytváří jakousi„bouli“, aniž by na povrchu těla musela být nutně viditelná „modřina“, i když i ta se může v místě nárazu utvořit.
Naražení kosti spojené s výronem krve pod okostici bývá bolestivé a nepříjemné, nikoli však nebezpečné. V závislosti na rozsahu se hematom během jednoho až několika týdnů rozloží a vstřebá. Jestliže hrbolek či „boule“ přetrvává déle něž týden, můžeš vyzkoušet tlakovou masáž (prsty po povrchu těla nepřejíždějí, nýbrž působí tlakem jedním směrem).
Tlakovou masáž lze vykonávat několikrát denně, pokud však během dalších několika dní nedojde k ústupu zmíněného útvaru, doporučoval bych další postup konzultovat v chirurgické ambulanci.
Pokud by si tvoje tělo s rozsáhlejším hematomem neporadilo samo a bolesti by přetrvávaly, je možné provést jeho odsátí pomocí speciální jehly, což sice také není příjemné, avšak brzy se dostavuje úleva od předchozích bolestí.

17.10.2019

Vím, že je to dost blbej dotaz a že já mám na to ještě čas, ale šediví a vypadává ochlupení lidem ve stáří? Fakt by mě to zajímalo.

Nico, 12 let

Milý Nico,

U osob ve vyšším věku opravdu dochází k většímu či menšímu úbytku barviva ve vlasech i v chlupech, přičemž v důsledku poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází i k většímu či menšímu snížení hustoty vlasů i ochlupení. Nicméně k úplné ztrátě ochlupení nedochází, spíše k jeho většímu či menšímu prořídnutí.

17.10.2019

Je normální, že po dokončení masturbace mi nejde cca. 6 hodin masturbovat i když kamarádi můžou už po cca 10ti minutách? Děkuji.

Glf, 12 let

Milý Glfe,

Po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje dočasný pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace). Je pravdou, že u většiny jedinců prolaktin působí jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Avšak delší doba působení uvedeného hormonu nemusí být nutně projevem nějaké hormonální poruchy. Může se jednat i o projev určité hormonální nerovnováhy, která se u dospívajících jedinců občas vyskytuje. Lze tudíž předpokládat, že obtíže, o nichž se v dotazu zmiňuješ, postupem času ustoupí.

16.10.2019

Já mám problém, když mi ztopoří, tak nedokážu přetáhnout předkožku přes žalud. Co s tím mám dělat?

Kouby, 13 let

Milý Kouby,

Nemusíš dělat vůbec nic. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu na její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému. Postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

16.10.2019

(...) Prosim zakrýt text.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Především je důležité, abys vůči sobě nebyl přehnaně kritický, a abys sám sebe neposuzoval s nadměrnou přísností. Mnozí dospívající lidé na sobě neustále hledají všelijaké nedostatky, zatímco svoje přednosti nedoceňují, případně zcela přehlíží.
Pokud možno se tedy při svém hodnocení zkus více zaměřit na své silné stránky, kterých máš jistě celou řadu. Nemusíš vynikat ve všech možných oblastech lidské činnosti, avšak zcela určitě existuje mnoho věcí, které dovedeš dělat přinejmenším stejně dobře, jako většina ostatních.
Kvůli svému vzhledu se netrap, protože nejsi povinen vypadat jako herec z amerického seriálu pro mládež. Někteří dospívající lidé se svým vzhledem nejsou spokojeni, ačkoliv ve skutečnosti mohou být docela pohlední. Pokud se sám sobě nelíbíš, můžeš například vyzkoušet novou úpravu účesu a více dbát na svůj zevnějšek (například chodit čistě oblečený a upravený).
Otázka volby povolání může být velmi obtížná, zejména pokud dotyčný jedinec nemá příliš vyhraněné zájmy. Pokud si však nejsi jistý ohledně výběru budoucí profese či školy, doporučuji obrátit se buď na výchovného poradce, který působí na každé škole, nebo využít bezplatných služeb pedagogicko-psychologické poradny.

16.10.2019

Dobrý den, dneska jsem kousal lízátko a ulomil jsem zámeček na rovnátka. Poradili byste mi, protože se mi nechce do ordinace za doktorem. Máte nějaký typ, jak bych si ho mohl nalepit sám bez chození k zubnímu lékaři? Děkuji za odpověď.

Já, 13 let

Milý Ty,

V tomto případě bych se rozhodně nesnažil ortodontickou pomůcku opravit sám, nýbrž bych se svěřil do rukou specialisty. Součásti rovnátek se lepí pomocí speciálních fixačních materiálů (cementů), které se běžně neprodávají a zubní lékaři si je objednávají u specializovaných dodavatelů. Přilepení „zámečku“ pomocí jakéhokoliv jiného fixačního prostředku by mohlo vést nejen k poškození zubu, ale v závislosti na složení použité „náhražky“ i k otravě.

16.10.2019

Můžu mít (...)

Štěpán, 15 let

Milý Štěpáne,

Můžeš, avšak vzhledem k tomu, že jsi již dosáhl věkové hranice 15-ti let, s tudíž neseš trestní odpovědnost, bys neměl vykonávat sexuální aktivity s osobou, která věkové hranice 15-ti let dosud nedosáhla.

15.10.2019

Dobrý den, měl bych pár otázek (...)

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

1) Zvlhčováním oholené pokožky pomocí pleťového krému či panthenolové masti lze zabránit zarůstání dorůstajících chloupků, a tím i následnému vzniku zánětlivé reakce v podobě červených pupínků. Avšak pokud tě ostré dorůstající chloupky škrábou či píchají (zejména na těch částech povrchu těla, které k sobě přiléhají), nezbývá než počkat, až chloupky opět dorostou, nebo holení zopakovat.
2) Nejsi povinen navazovat zmíněné vztahy, zejména pokud se na jejich navazování dosud necítíš být připraven. Rozhodně by sis neměl vyčítat, že jsi dosud žádný takovýto vztah nenavázal. Pokud se nemáš komu svěřit se svými problémy, zkus si najít nějakého dobrého kamaráda, kterému bys mohl dostatečně důvěřovat.
3) Uvedené názory jsou naprosto nevědecké a jejich prosazování ve vztahu ke svěřené osobě zcela nepřípustné. V tomto případě se jedná o hrubé zasahování do tvého soukromí, které navíc ohrožuje tvé zdraví. Uvedené jednání by sis rozhodně neměl nechat líbit. V nejhorším případě se můžeš obrátit na OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte).

15.10.2019

Ještě šířka prosím. Děkuji mnohokrát.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Předmětem antropometrických výzkumů není „šířka“ penisu, nýbrž jeho obvod. Přepočet obvodu penisu na jeho šířku není možný, respektive by nebyl přesný, protože penis nemá v průřezu dokonale kruhový tvar, nýbrž je zploštělý.
Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí při erekci 11 cm. Avšak kvůli nadprůměrnému či naopak podprůměrnému obvodu penisu se není třeba znepokojovat, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci a muži mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší.

15.10.2019

Dobrý večer. Chodím už do 8. triedy (...)

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

O používání konkrétních pomůcek rozhoduje učitel příslušného předmětu. Avšak pokud by jeho pokyny či zákazy byly v rozporu se školním vzdělávacím programem nebo s vnitřním řádem školy, mohou se rodiče žáka obrátit se stížností buď na vedení školy, tj. na ředitele, nebo podat podnět na školní inspekci (na Slovensku se nazývá Štátna školská inšpekcia, v ČR Česká školní inspekce).

15.10.2019

Může mě bolet podbřišek ze stresu? Už mě to trápí nějaký pátek, ale jenom ve škole. Když jsem byl asi před 2 týdny u doktora, tak mi ale zánět vyloučili. Může to být teda kvůli stresu?

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Jednou z možných příčin bolesti je i stres a psychické napětí, zejména pokud je na základě výsledků vyšetření vyloučena nějaká jiná příčina bolesti. Avšak pro potvrzení domněnky, že příčinou bolesti je opravdu stres a psychické napětí, by bylo třeba provést ještě vyšetření na neurologii, případně i na psychiatrii.

15.10.2019

A ještě jsem se chtěl zeptat, jaká je průměrná velikost penisu pro můj věk? Děkuji.
A ještě , kdy se tato velikost měří? Když někdo dosáhne 15-ti let nebo když je přesně v polovině?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

1) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Průměrné rozměry platí vždy pro chlapce, kteří v daném roce již dosáhli uvedeného věku.
2) V různých antropometrických výzkumech jsou sledovaní jedinci zpravidla rozděleni do věkových skupin tak, že rozhodujícím kritériem je datum narození. Jestliže je dotyčnému jedinci v době získání dat pro účely výzkumu například 14 let a 364 dní, je ještě zařazen do věkové skupiny 14 let. Jestliže jeho věk činí 15 let a 1 den, už je zařazen do věkové skupiny 15 let.
Antropometrické výzkumy zpravidla zpracovávají výsledky reprezentativního vzorku několika set až několika tisíc jedinců. V dosud nejrozsáhlejším antropometrickém výzkumu zaměřeném na rozměry penisu v dětství a dospívání (Tomova, A. a kol., 2010) bylo zkoumáno celkem 6 200 chlapců ve věku 0 až 19 let.

15.10.2019

Dobrý den. Z čeho to je (...)

Roman, 15 let

Milý Romane,

Zřejmě se jedná o částečky textilních vláken, které se uvolňují ze spodního prádla a ulpívají na příslušné části těla. Zde se mísí se zbytky kožního mazu, který je uvolňován mazovými žlázkami. Doporučuji věnovat více pozornosti vykonávání hygieny za použití mýdla a vody.

15.10.2019

Dobrý den, vždy poté co domasturbuju a ejakuluju, tak se mi dostaví takový zvláštní pocit a vlastně začnu (...)

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve uvolňuje větší množství hormonu zvaného prolaktin, jehož působením dochází k poklesu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (u chlapců a mužů dochází většinou i k odeznění erekce). Také pocity, které v dotazu popisuješ, mohou být projevem působení uvedeného hormonu. Nejedná se tedy o žádnou abnormalitu, nýbrž o naprosto běžný jev, který nelze nijak potlačit.
Jak praví staré latinské úsloví, „Post coitum animal triste“ (tedy „Po pohlavním styku je [každý] tvor smutný“). To však platí nejen pro pohlavní styk, ale i pro jiné sexuální aktivit, včetně masturbace. K uvolňování prolaktinu totiž dochází po orgasmu bez ohledu na to, zda byl vyvolán párovými sexuálními aktivitami nebo masturbací.
Pokud se po dosažení orgasmu a ejakulace dostavují pocity lítosti či smutku, je velmi důležité, aby ses k sobě v takových chvílích choval pokud možno hezky (například si můžeš předem připravit nějakou věc, která ti udělá radost, pustit si svoji oblíbenou hudbu a podobně).
Je pravděpodobné, že se u tebe budou podobné pocity dostavovat i po párových sexuálních aktivitách, až budeš nějaké vykonávat, avšak na jejich překonávání už budete dva (ostatně většina žen si po pohlavním styku přeje, aby s nimi partner ještě nějakou dobu zůstal v lůžku a držel je v objetí).

14.10.2019

Ahoj, odpoledne jsem sem dával obrázek toho znaménka. Vím, že to je znaménko, ale zajímá mě co je to pod tím (vedle toho) jak můžete vidět na fotce takový ty "lupínky". Díky moc za odpověď.

Radek, 15-16 let

Milý Radku,

Jedná se o zaschlou odumřelou pokožku. Považuji za pravděpodobné, že kvůli vystouplému mateřskému znaménku si méně češeš a drbáš okolí postiženého místa (abys o znaménko „nezavadil“), čímž je však omezeno odlučování odumřelých buněk z povrchu pokožky na tomto místě. „Lupínky“, o nichž se zmiňuješ, tedy představují silně keratinizovanou odumřelou vrstvu kůže. Po odstranění znaménka a vyhojení jizvičky, která po něm zůstane, by měly zmíněné obtíže postupně ustoupit.

14.10.2019

Dobrý den, je to sice divná otázka, ale jak mám říct holce, že bych s ní chtěl mít pohlavní styk? Předem děkuji za odpověď.

Mm, 16 let

Milý Mm,

Možná, že tě to překvapí, ale dva lidé, kteří se milují a už nějakou dobu mezi nimi dochází k důvěrnému sbližování, si takové věci říkat nemusí. Důvěrné sbližování začíná tím, že spolu dva lidé chodí na schůzky a jeden druhého lépe poznávají. Po důkladnějším sblížení nastávají první tělesné kontakty, například držení za ruku, později i objímání a první polibky. Jestliže se spolu dva lidé objímají a líbají, jedná se již o velmi důvěrný kontakt.
Pokud se dva lidé důkladně poznali a mají-li dostatek soukromí, jejich tělesný kontakt se postupně stává ještě důvěrnějším. Začínají spolu vykonávat první párové sexuální aktivity, pokud možno nekoitální. Zpočátku se jedná o vzájemné mazlení, pro které se používá označení „necking“ (což je hlazení a líbání od pasu výše) a „petting“ (hlazení či líbání celého těla). Mezi nekoitální párové aktivity však patří také vzájemná masturbace či orální sex, které lze vnímat jako nejvyšší předstupeň soulože, tedy pohlavního styku v užším slova smyslu. Při souloži dochází k zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy.
Pokud mají dva lidé dostatek času k tomu, aby se důkladně seznámili a sblížili, každá jejich důvěrná aktivita, kterou společně vykonávají, může více či méně plynule navazovat na tu předchozí. Takový je ideální postup vzájemného tělesného sbližování dvou osob, které se milují. Samozřejmě, že ve skutečnosti se najdou i takové dvojice, které přistupují k souloži bez důkladnějšího seznámení a sblížení. Někteří lidé jsou dokonce ochotni souložit s každým, kdo se jim právě namane. Přitom neberou v úvahu, že takovéto „rychlé navazování vztahů“ je krajně rizikové z hlediska přenosu pohlavních nemocí a jiných závažných infekčních onemocnění.
Jestliže je totiž někdo ochoten už po krátké známosti přistoupit na pohlavní styk, znamená to, že dotyčnému jedinci zřejmě nečiní obtíže střídat partnery, a že již má za sebou pestrou sexuální minulost, která by po návštěvě dermatovenerologie (tedy oddělení kožních a pohlavních chorob) vydala na obsahově bohatý chorobopis. Nehledě k tomu, že při každé souloži může dojít k nechtěnému početí, a to i při použití různých antikoncepčních prostředků, z nichž však žádný nemá stoprocentní účinnost. K pohlavnímu styku v užším slova smyslu by tedy dvojice měla přistoupit až tehdy, když se partner i partnerka cítí připraveni na převzetí rodičovské odpovědnosti.
Představa, že v „dnešní době“ je navazování sexuálních kontaktů snadnější než v minulosti, nebo dokonce že dochází k výraznému snižování věku prvního pohlavního styku, by byla poněkud zkreslená. Z výzkumů našich předních sexuologů (k nimž patří například Weiss a Zvěřina) vyplývá, že během uplynulých desetiletí nedošlo k žádnému výraznějšímu poklesu věku prvního pohlavního styku, který se u obou pohlaví již po dvě až tři desetiletí stabilně drží okolo 18-ti let.
Rozhodně nedoporučuji, abys nějaké dívce říkal, že bys s ní chtěl mít pohlavní styk. V nejlepším případě by si o tobě dívka mohla myslet, že se snažíš odbýt fázi námluv, a že ti vlastně ani nestojí za to, aby ses pokoušel ji lépe poznat a získat její náklonnost. V horším případě by ti odpověděla něco, co si zde netroufám doslovně napsat. Samozřejmě není vyloučeno, že potkáš i dívku – velmi mírně řečeno – velmi volných mravů, která by byla ochotna přistoupit na pohlavní styk s chlapcem, kterého dobře nezná (a se kterým se dokonce ještě ani nedržela za ruku, natož aby se spolu líbali). Sexuální kontakt s takto „ochotnou“ dívkou by však pro tebe mohl skončit nutností léčby na dermatovenerologii, protože by bylo velmi pravděpodobné, že dotyčná dívka před tebou již podobným způsobem „obšťastnila“ více chlapců, z nichž někteří mohli být pohlavně nakaženi.
Jestliže máš tedy o nějakou dívku vážný zájem, zkus se s ní seznámit, několikrát ji pozvat na schůzku, a až se blíže poznáte, zřejmě již sám poznáš, zda by mezi vámi bylo možné nějaké důvěrnější sblížení. Rozhodně netvrdím, že by ses měl vyhýbat navazování důvěrných vztahů a uskutečňování sexuálních aktivit, protože je normální a přirozené, když se dva lidé milují natolik, že spolu chtějí mít co nejdůvěrnější kontakt. Avšak při navazování sexuálních vztahů bys měl postupovat pomalu, nic neuspěchat a především pečlivě zvážit, zda je pro tebe daná dívka opravdu vhodnou partnerkou (a zda ty jsi vhodným partnerem pro ni).

14.10.2019

Mám na vás takovou prosbu, jestli si musím po masturbaci umýt ruce mýdlem.

Matěj, 14 let

Milý Matěji,

Pokud při masturbaci (přesněji řečeno při ejakulaci) dojde k potřísnění ruky ejakulátem neboli spermatem, umytí rukou mýdlem bych doporučoval, protože jinak by ti mohlo být nepříjemné, kdybys měl od ejakulátu „ulepené“ prsty. Ejakulát totiž kromě vody obsahuje i určité množství bílkovin, které po zaschnutí působí jako „lepidlo“ (podobně jako například vaječný bílek). Jestliže  ti na rukou žádný ejakulát nezůstane, záleží spíše jen na tobě, zda si budeš po vykonání masturbace mýt ruce s mýdlem nebo bez mýdla.
Pokud si každý den penis myješ (což bys měl v každém případě), nemusíš si mýt ruce pokaždé, když se jej dotkneš. Samozřejmě, že mytí rukou je nutné po vymočení, protože drobné částečky moči mohou ulpívat na ruce, v níž se penis při močení přidržuje. Moč je však „odpadní tekutina“, v níž se může nacházet několik tisíc různých druhů bakterií , zatímco povrch penisu není sám o sobě nějak „nehygienický“. Možná tě to překvapí, ale největší množství bakterií na povrchu lidského těla se nenachází na pohlavních orgánech, nýbrž na obličeji, na rukou, v podpaží a na nohou. Svým způsobem je tedy penis zpravidla čistější, než například ruce nebo obličej. Z tohoto hlediska by tedy bylo logičtější a „hygieničtější“, kdyby sis ruce umyl předtím, než uchopíš penis do ruky.

14.10.2019

Ahoj, prosím jen odpověď (...)

Radek, 15-16 let

Milý Radku,

Pravděpodobně se jedná o tzv. névus (naevus) neboli mateřské znaménko. Přestože vystouplé névy působí nevzhledně a někdy skoro až „strašidelně“, ve většině případů nejsou zhoubné. Nicméně návštěva kožního lékaře je v těchto případech na místě.
Kožní lékař v tomto případě s největší pravděpodobností doporučí excizi (chirurgické odstranění) névu. Výkon se provádí v lokální nebo celkové anestezii.

14.10.2019

Zdravím, v okolí rtů se mi objevily pupínky, jsou na rtech a jsou bílé, pokud rty nenatáhnu nejdou vidět, ale když si rty třeba promnu, jde to cítit a vidět to jde pouze když rty natáhnu. Prosím šlo by určit co to je? A jak to odstranit?
P.S. Fotografii nelze pořídit tak, aby tam šly pupínky vidět.

Paťas, 14 let

Milý Paťasi,

Podle popisu by se mohlo jednat o tzv. perorální dermatitidu. Aplikaci některé z volně prodejných mastí či krémů proti dermatitidě bych však v bezprostředním okolí úst příliš nedoporučoval, a to z důvodu možného (třeba i mimovolného) olíznutí okolí rtů a následnému nechtěnému požití masti. Raději navštiv kožního lékaře (dermatologa), který ti doporučí (případně i předepíše) vhodnou mast či krém, který lze aplikovat i v blízkosti úst.

14.10.2019

Poslednou dobou som strašne nadržaný, čo mám robiť?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zvýšená sexuální apetence (doslova „chuť“ na sexuální aktivity) je v období dospívání dána nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nejpřirozenějším a nejbezpečnějším způsobem, jak může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat, je vykonávání masturbace.

13.10.2019

Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat, jestli je má velikost penisu v pohodě. V klidu měří 6 cm a při erekci 11 cm. Je má délka penisu v dobrém stavu? Předem děkuji za odpověď.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Délka při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl 2 cm oproti průměru není nijak abnormální. Navíc vzhledem k tvému věku lze ještě očekávat, že u tebe během několika následujících let dojde k výraznějšímu růstu penisu.

13.10.2019

Dobrý den nevíte co by to mohlo být? (...) Děkuji.

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Jedná se o zánětlivou reakci v místech zarůstání dorůstajících chloupků po oholení. Pokožku doporučuji ošetřovat panthenolovou mastí (např. panthenol, bepanthen nebo calcium pantothenicum).

13.10.2019

Dobrý deň. Mám takú otázku (...)

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Přežít by možná dokázal, ale kvalita jeho života by byla podstatným způsobem snížena.

13.10.2019

Dobrý deň, (...) Vďaka za odpoveď. S pozdravom Tomáš.

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Pravděpodobnost, že by kontakt s preejakulační tekutinou způsobil nechtěné početí, je prakticky nulová. I preejakulační tekutina sice může obsahovat malé množství spermií, avšak pro oplodnění je zapotřebí, aby spermie dosáhly určité koncentrace, které v preejakulační tekutině dosáhnout nemohou.

13.10.2019

(...) Prosím zakrýt text.

Bez názvu, 14 let

Milý Bez názvu,

Pokud možno nijak. Nemohu někomu radit, jak by mohl dělat něco, čím by ohrozil své zdraví.

13.10.2019

Je normální, že ve 13 letech můj penis měří v klidovém stavu 15 cm?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrná, avšak normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm (tj. 6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm) při erekci.

13.10.2019

Dobrý den, už měsíc chodím na gympl (do nové třídy). Chodí tam jedna hezká holka, s kterou bych se chtěl začít bavit. Ještě jsme se vůbec nebavili. Nemohli byste mi říct, jak navázat konverzaci?

Tim, 14 let

Milý Time,

Pokud se chceš s dívkou dát do řeči, můžeš začít například nějakým jednoduchým dotazem, prosbou o malou radu či o pomoc. Podrobnější informace ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

13.10.2019

Dobrý den,
už asi rok mám takový problém. Když domočím a oklepu se,
(...) Předem díky za odpověď.

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

To, co v dotazu popisuješ, je naprosto normální. I když si po vymočení penis „oklepeš“ nebo si otřeš okolí ústí močové trubice, stále ještě zbývá malé množství moči (zpravidla jedna, nanejvýš několik kapek), které zůstává ve vývodných cestách močových.
Zatímco močová trubice u žen (neboli urethra feminina) měří 3 až 4 cm, mužská močová trubice (neboli urethra masculina) má délku okolo 20 cm (počítáno od svěrače až po ústí močové trubice). Navíc mužská močová trubice se uvnitř těla dvakrát zahýbá (nejprve klesá dolů, poté se zvedá směrem nahoru a opět klesá dolů). Je tudíž celkem pochopitelné, že určité množství moči i po uzavření příslušných svěračů zůstává „někde po cestě“ mezi močovým měchýřem a otvorem močové trubice. K uvolnění tohoto drobného množství moči dochází až během několika následujících minut po vymočení, a to v důsledku stahování a uvolňování celé řady svalů, které se nacházejí v oblasti malé pánve.
Takto zkrátka lidské tělo funguje. Příroda totiž jaksi „nepočítala s tím“, že lidé na určitém stupni civilizačního vývoje začnou nosit oblečení, a že některým z nich bude vadit, když se do jejich spodního prádla občas vsákne pár kapek moči.
Řešením problému, o němž se v dotazu zmiňuješ, je pravidelná výměna spodního prádla (na každý den by sis měl brát čisté, pokud je to však nutné, můžeš si brát čisté spodní prádlo i vícekrát během dne) a každodenní hygiena (tedy umytí) pohlavních orgánů.

12.10.2019

Dobrý den všem. Prosím nezveřejňovat tento dotaz. Děkuji (...)

Rači ne jméno, 13 let

Milý Rači ne jméno,

Pokud u tebe dosud přetrvává mírné zúžení předkožky, je docela dobře možné, že popsané obtíže souvisejí s částečným „zaškrcením“ penisu poté, co je předkožka přetažena za žalud. Důležité však je, že po přetažení přes žalud si můžeš předkožku opět vrátit do pozice na žaludu. Vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, že popsané obtíže dříve či později ustoupí spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Problém by nastal pouze v případě, že by předkožku po přetažení přes okraj žaludu nebylo možné navrátit zpět na žalud.

12.10.2019

Dobrý den, mám takovej problém, je mi 15 let a už mi bude skoro 16. Když masturbuju, musím jedině v leže a s napnutýma nohama, jinak se neudělám. Zkoušel jsem masturbovat i ve stoje nebo bez napnutých nohou, ale neudělal jsem se. Je to nějak závadné, nebo se to ještě změní?

David, 15 let

Milý Davide,

Kvůli tomu, že při masturbaci dosahuješ orgasmu a ejakulace pouze v určité tělesné poloze, by ses neměl nijak znepokojovat. Je naprosto normální, že napnutí dolních končetin ti usnadňuje dosahování orgasmu. Masturbaci vykonávej tak, jak jsi zvyklý a jak ti to vyhovuje. Určitý způsob vykonávání masturbace (tedy například její vykonávání v určité poloze) nemá žádný vliv na tvůj budoucí pohlavní život (viz též odpovědi na dotazy návštěvníka Pavla ze dne 01.10.2019 a 02.10.2019, které najdeš níže na této stránce nebo v archivu odpovědí - říjen 2019).

12.10.2019

Máma mi už potřetí řekla, že (...)

Ä, 16 let

Milý Ä,

Nejen dospělý, ale i osoba mladší 18-ti let (a dokonce i osoba mladší 15-ti let, i když do této věkové skupiny již nespadáš) má právo vlastnit osobní majetek. Vzhledem k tomu, že se jedná o drahou věc, kterou sis navíc koupil za své peníze, by bylo dobré, kdyby sis pečlivě uschoval veškeré doklady o nabytí této věci. Pokud by dotyčná osoba svoje pohrůžky splnila a dotyčnou věc ti odcizila, můžeš se v případě, že budeš chtít, obrátit přímo na Policii ČR. Trestní oznámení sice podávat nemusíš, protože ze zákona nejsi povinen vystavovat osobu blízkou nebezpečí trestního stíhání, avšak kdybych byl v tvé situaci, i takovýto krok bych zvážil, pokud by skutečně došlo k odcizení věci, která by se nacházela v mém osobním vlastnictví.

12.10.2019

Dobrej. Dá se koupit nějakej (...)?

Sid, 15 let

Milý Side,

Takovéto „pomůcky“ se sice vyrábějí, avšak zakoupit je lze pouze ve specializovaných obchodech, kam mají přístup pouze osoby starší 18-ti let. Obecně však používání různých erotických „pomůcek“ nedoporučuji, protože může vést k nevratnému poškození pohlavních orgánů nebo jiných částí lidského těla.

12.10.2019

Hezký den, Mám pár otázek.
1) Když měřím 175 cm a vážím 60 kg, jsem ještě "zdravě" hubený?
2) Poradili byste mi nějaké cviky, které zpevní a vytvarují zadek? Můj nemá příliš tvar, chci ho nějak zpevnit a vytvarovat, aby mi slušely kalhoty.
Děkuji mockrát.

Johnny, 17 let

Milý Johnny,

1) Při uvedené tělesné výšce a hmotnosti u tebe činí hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) přibližně 19,6. Jedná se tedy jen o velmi mírnou podváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 17-ti let se pohybují v rozmezí přibližně 20 až 23). K dosažení optimální tělesné hmotnosti ti chybí pouhých 1 a čtvrt kilogramu.
2) Hýžďové svaly lze posilovat pomocí běžných cviků s vlastní vahou, k nimž patří například široké dřepy a sedy-lehy. Jinak není nic špatného na tom, že chceš, aby ti kalhoty slušely, avšak neměl bys nosit příliš úzké kalhoty, jinak hrozí, že u tebe vznikne tzv. úžinový syndrom (neboli meralgia paraesthetica), k němuž dochází v důsledku stlačování jednoho z nervů, který vede z pánve do stehna. Úžinový syndrom se projevuje bolestí a pálením na vnější straně jednoho či obou stehen.

12.10.2019

Dobrý den, je v pořádku když měřím 160 cm a vážím 68 kg?

Anonym, 12 let a 6 měsíců

Milý Anonyme,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 12,5 roku činí 156 cm, normální tělesná výška chlapců téhož věku se pohybuje v rozmezí 142 až 172 cm).
Tělesná výška je u tebe tedy v pořádku, naproti tomu tělesná hmotnost 68 kg je výrazně nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 26,56 (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5, u chlapců ve věku 13-ti let pak v rozmezí 17 až 20). Podle poměru mezi tělesnou výškou a hmotností tedy trpíš nadváhou.
Vzhledem k tvému věku, pohlaví a současné tělesné výšce by se tvoje tělesná hmotnost měla v optimálním případě pohybovat v rozmezí přibližně 43,5 až 51,5 kg. Bylo by tedy dobré, kdyby ses pokusil postupně zhubnout. V žádném případě bys však neměl hladovět nebo se snažit podávat nepřiměřené fyzické výkony. Bezpečně lze v tvém věku zhubnout nejvýše 3 až 4 kg týdně, rychlejší tempo hubnutí by mohlo ohrozit tvé zdraví.
Především by sis měl zajistit pravidelné stravování (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel) a vyhýbat se tučným pokrmům a světlému pečivu. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

12.10.2019

Dobrý den. Prosím nezveřejňovat otázku (...)

Osoba, 13 let

Milý Osobo,

Mohlo by se jednat o projev některého z kožních onemocnění, které však na základě pouhého popisu nemohu blíže určit. Doporučuji tedy navštívit dermatologa (kožního lékaře) a svěřit se mu s uvedenými obtížemi. Sám můžeš vyzkoušet některou z volně prodejných mastí (např. canesten nebo clotrimazol), avšak pokud popsané příznaky do několika dnů či týdnů neustoupí, bylo by přece jen vhodné provést kontrolu na dermatologii.

12.10.2019

Dobrý deň. Vadí mi že nemôžem jesť slaninu alebo proste to tučné v mäse. Vždy keď sa mi to dostane na jazyk tak ma napne na zvracanie. Dokážem to jesť jedine tak že si dám veľa chleba do úst a zjem to spoločne s tou slaninou alebo tým tučným. Čo mám robiť aby mi to nerobilo zle?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Nesnášenlivost vůči některým druhům potravin může mít různé důvody, k nimž patří například alergie, porucha činnosti trávicí soustavy či psychické zábrany. Pokud ti konzumace určité potraviny činí obtíže a vyvolává v tobě pocit nevolnosti, neměl by ses ke konzumaci takovéto potraviny nutit. Ostatně odpor vůči živočišným tukům (sádlu, slanině, „tlustému v mase“) neohrožuje tvé zdraví a svým způsobem tě naopak do určité míry chrání před obezitou a jejími důsledky.

11.10.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak si mohu oholit pubické chlupy.

Jan, 13 let

Milý Jane,

Při holení pubického ochlupení (tj. chlupů v okolí pohlavních orgánů) se postupuje obdobně, jako například při holení vousů, avšak vzhledem k vyššímu riziku poranění je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Důležité je, aby pokožka v místě holení byla pokud možno napnutá, k čemuž lze využít „volnou“ ruku (tedy tu, která nedrží holicí strojek).
Před prvním oholením je třeba chlupy zkrátit nůžkami na délku okolo 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku, ať už se jedná o obyčejný ruční holicí stojek, nebo o elektrický holicí strojek či depilátor. Klasický ruční holicí stojek je určen pro použití s pěnou či gelem na holení, elektrický strojek je určený pro „suché“ holení, tj. bez pěny či gelu.
Po oholení je vhodné pokožku zvlhčovat pomocí pleťového krému pro citlivou pleť (u osob se suchou nebo citlivější pletí raději pomocí panthenolové masti). Tím se zabrání zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky, které vede ke vzniku zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků. Ošetření krémem by se mělo provést nejdříve hodinu po oholení a poté alespoň jednou denně po dobu dvou až tří dnů od oholení.
Předtím, než se rozhodneš, že si pubické ochlupení oholíš, bys však měl zvážit, zda je to nutné. Zatímco holení axilárního ochlupení (tj. chlupů v podpaží) má praktický účel spočívající v omezení tělesného pachu, u holení pubického ochlupení podobný praktický účel chybí, a tudíž se jedná spíše jen o kosmetickou záležitost.
Holení chlupů přece jen představuje pro pokožku určitou zátěž. Samozřejmě, že pokud ti ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, si jej můžeš oholit nebo zkrátit (zastřihnout), avšak je třeba počítat s tím, že chlupy poměrně rychle dorůstají (tempo dorůstání chlupů se pohybuje okolo 1 cm za měsíc), a že dorůstající „strniště“ může svědit. Nepříjemné pocity (svědění oholené pokožky) však lze do určité míry omezit výše zmíněným zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti.
Další rady a doporučení týkající se holení ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

11.10.2019

Dobrý den, (...) Prosím o skrytí dotazu. Děkuji.

Jáchym, 15 let

Milý Jáchyme,

Tvé obavy jsou sice na jednu stranu pochopitelné, avšak existuje řada způsobů, jak můžeš dívce dát najevo své sympatie, aniž by ses s ní musel hned pokoušet navázat vztah, čímž se vyhneš riziku odmítnutí. Jestliže máš tedy o dívku zájem, snaž se s ní nejprve trochu sblížit a skamarádit.
Ve vhodnou chvíli (tedy až se dívka právě nebude něčemu intenzivně věnovat, například až nebude s někým mluvit, telefonovat, něco psát a podobně) ji můžeš oslovit s malým dotazem, prosbou o pomoc a podobně. Jestliže jsi dívce alespoň trochu sympatický (nebo jí alespoň nejsi zcela nesympatický), nebude se tě snažit odbýt několika slovy. Do rozhovoru by ses však neměl nutit.
Zpočátku bys v rozhovorech s dívkou neměl otevírat příliš osobní témata a vyjadřovat jí své city nebo nějakým způsobem dávat najevo, že bys měl zájem o navázání vztahu. Jestliže je dívka tvojí spolužačkou, můžeš při prvních pokusech o oslovení či přímo navázání rozhovoru vycházet z vašich společně sdílených zkušeností, které se týkají vašeho života ve škole. Neměl bys však mluvit o jiných lidech (například vyjadřovat své názory na vaše spolužáky).
Před dívkou ze sebe nedělej někoho, kým nejsi a nepřisvojuj si vlastnosti či dovednosti, které nemáš. Nejen v rozhovoru s dívkou, ale i během svého každodenního chování se snaž vystupovat klidně a vyrovnaně, k ostatním lidem se chovej zdvořile (dívka si jistě bude všímat nejen toho, jak se chováš k ní, ale i k ostatním), dodržuj své sliby, v případě potřeby neodmítej ostatním pomáhat, ale nenech se jednostranně využívat. Buď sice přátelský, ale ostatním lidem se nevnucuj, ani se před nimi nepředváděj. Informace, s nimiž se ti někdo důvěrně svěří, si nechávej pro sebe.
Také si všímej toho, jak se dívka chová, jaké jsou její zájmy, co má ráda a podobně. Měl by sis však počínat nenápadně, aby dívka nezískala pocit, že ji sleduješ. Při vzájemném sbližování ti takto získané informace mohou být užitečné. Avšak rozhodně by ses na dívku neměl vyptávat jejích kamarádek nebo spolužáků, aby ostatní nepoznali, že se o dívku zajímáš.
Samozřejmě, že ti nikdo předem nezaručí, že o tebe dívka nakonec projeví stejný či podobný zájem, jaký máš ty o ni. Úspěšné navázání kvalitního osobního vztahu závisí na obou dvou jedincích, mezi nimiž se takovýto vztah vytváří. Někteří lidé se k sobě zkrátka hodí více a jiní méně. Dokud se však s dívkou důkladněji neseznámíš a lépe se navzájem nepoznáte, těžko můžeš předem odhadnout, zda byste tvořili harmonickou dvojici. Jestliže dívku ani neoslovíš, zřejmě tě bude po určitou dobu trápit pocit, že jsi zanedbal příležitost s ní navázat vztah. Pokud se však rozhodneš, že se o bližší seznámení a sblížení s dívkou pokusíš, neměl by ses snažit proces vašeho sbližování uspěchat. Jednou z vlastností, které dívky na chlapcích oceňují, je i trpělivost (nikoliv ve smyslu neodbytnosti, nýbrž v tom smyslu, že se chlapec snaží s dívkou sblížit postupně a neusiluje jen o to, aby ji co nejdříve dostal do „intimní situace“).

10.10.2019

Ahoj, už delší dobu mám v levém varleti něco divného. Pokusím se to popsat. Jako bych měl levé varle rozdrcené. Nemá takový kulatý tvar. Pravé je úplně v pořádku. Už to mám snad nějaký ten rok a až teď jsem si uvědomil, ze to asi není úplně v pořádku. Poradil by jste mi prosím co mám dělat, nebo alespoň co by to mohlo být?

Senda, 15 let

Milý Sendo,

Výrazná nepravidelnost tvaru varlete může být buď projevem vývojové vady, nebo následkem zánětlivého onemocnění, o kterém bys však zcela jistě věděl, protože by bylo velice bolestivé.
V každém případě doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který pro tebe vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

10.10.2019

Myslíte že když jsme kouřili papír že to může mít vliv na něco? Třeba bolest hlavy atd.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Při hoření, byť jen samotného papíru bez „náplně“, vzniká celá řada chemických látek, mimo jiné oxid uhelnatý (CO), který u tebe mohl způsobit mírnou otravu. Ta se mohla projevit například i bolestí hlavy či nevolností. Vzhledem k tomu, že neznám přesnější chemické složení papíru, jehož kouř jsi vdechoval, nedovedu posoudit, jaké další toxické látky mohly při jeho hoření vzniknout.
Jakékoliv experimentování s vdechováním kouře bych v žádném případě nedoporučoval, protože nikdy nevíš, jaké látky mohou během spalování vzniknout (a následně proniknout do tvého organismu).

09.10.2019

Dobrý den, můžu se zeptat jestli v mém věku je dobrá věc si nechat nárůst vousy? A jak zvýšit objem vousů? Děkuji a přeji hezký den.

Ted, 15 let

Milý Tede,

V naší současné společnosti není úprava vousů regulována tak přísnými a přesnými pravidly, jako tomu bylo v minulosti (nebo jako tomu dodnes je v některých cizokrajných kulturách). V podstatě tedy záleží především na tobě, zda si necháš vousy růst, případně jakým způsobem si je budeš upravovat. Samozřejmě by bylo vhodné zvážit, jak by tvoji úpravu vousů mohli vnímat lidé v tvém okolí, avšak výsledné rozhodnutí závisí především na tvém osobním vkusu, případně na tvé ochotě odlišovat se od ostatních.
Objem vousů můžeš vizuálně zvýšit jejich pravidelným mytím a ošetřováním pomocí některého ze speciálních šampónů či balzámů určených k péči o vousy. Ceny těchto výrobků však nejsou právě nejnižší (jedna láhev o objemu 200 – 300 ml může stát i několik set Kč).

09.10.2019

Je normální, že můj spermat není bílý?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Kvůli tomu, že tvé sperma (neboli ejakulát) dosud nemá bílé zbarvení, se nemusíš znepokojovat. Zbarvení spermatu (neboli ejakulátu) je dáno podílem vody a bílkovin na jeho celkovém objemu.
Zatímco u dospělého muže tvoří voda přibližně 90 až 95% objemu ejakulátu (zatímco zbývající část tvoří převážně bílkoviny a nepatrné množství dalších látek), u dospívajícího chlapce může podíl vody na celkovém objemu ejakulátu činit až 99%. Z tohoto důvodu nemusí být ejakulát dospívajícího chlapce hned od počátku bělavě zbarvený, nýbrž může být čirý („průhledný“).
Je velmi pravděpodobné, že s narůstajícím věkem se u tebe bude podíl bílkovin na objemu spermatu postupně zvyšovat, čímž tato tělesná tekutina postupně získá charakteristické bělavé zbarvení.

09.10.2019

Dobrý den (...)

Zvědavec, 14 let

Milý Zvědavče,

Uvedené jednán í by bylo protizákonné, avšak až tehdy, když bys dosáhl věkové hranice 15-ti let. Za své současné jednání nemůžeš být trestně stíhán, avšak za budoucí jednání, kterého se dopustíš po dovršení věku 15-ti let, již ano.

09.10.2019

Dobrý den, prosím skrýt dotaz (...)

Qw, 16 let

Milý Qw,

Onemocnění, o němž se zmiňuješ, lze u lidí i u domácích zvířat diagnostikovat na základě vyšetření krve. Základem léčby jsou antibiotika.

09.10.2019

Dobrý den, už jednou jsem zde psal, že se mi před delší dobou udělala na žaludu penisu světle červená skvrnka, která nebolí ani neštípe zapomněl jsem dodat že po masturbaci či poluci se ta červená skvrna více zvýrazní. Jednou je vidět trošku, ale podruhé opět hodně, opravdu mě to štve a bojím se, že mi ta skvrna nezmizí, předem děkuji za odpověď.

Lotr, 14 let

Milý Lotře,

Jak jsem již uvedl v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 4.10.2019, mohlo by se jednat například o hematom nebo tzv. hemangiom. Vyloučit nelze ani rozšíření některé z podkožních cév, i když v takovém případě by byl zmíněný útvar bolestivý. Zvýraznění skvrny po vykonání masturbace, o němž se zmiňuješ, by nasvědčovalo tomu, že výskyt této skvrny souvisí s cévním zásobením určité části žaludu, jak jsem naznačil již v odpovědi na tvůj předchozí dotaz.
Na jednu stranu je pochopitelné, že tě zmíněná skvrna poněkud irituje, avšak vzhledem k tomu, že není bolestivá, zřejmě představuje pouze kosmetický problém. Navíc většina podobných útvarů dříve či později spontánně vymizí.

09.10.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď. Prosím nezveřejňujte dotaz.

Anonymní anonym, 14 let

Milý Anonymní Anonyme,

Není nutné, aby dívka, s níž chceš chodit, byla nutně tvojí spolužačkou. I když budeš studovat na střední škole, kterou navštěvují převážně chlapci, ještě to neznamená, že by ses ve volném čase nemohl seznámit s nějakou dívkou v mimoškolním prostředí. Avšak během prvního roku na střední škole bych doporučoval věnovat se spíše studiu než navazování milostných vztahů, které by navíc nemusely zůstat bez „následků“ v podobě neplánovaného početí.

08.10.2019

Dobrý den,
Za pár dní jdu na 13tiletou preventivní prohlídku a předkožka mi pořád nejde pořádně stáhnout (žalud vidět je, ale jen menší část). Bojím se, že se mi doktorka bude snažit předkožku stáhnout až dozadu bolestivým způsobem. Mám se během těch pár dní snažit předkožku zvlhčovat a přetahovat? Je vůbec možné za mých podmínek stáhnout předkožku úplně "přirozeným" procesem za několik dní?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (neboli vyhlášky o preventivních prohlídkách) není uvolnění a přetažení předkožky součástí preventivní prohlídky ve věku 13-ti let, tedy alespoň v tom smyslu, že ve vyhlášce není výslovně uvedeno. Navíc podobné výkony přísluší dětskému urologovi, nikoli praktickému lékaři. Nicméně pokud se ti lékařka nesnažila uvolnit a přetáhnout předkožku na některé z minulých preventivních prohlídek, není příliš pravděpodobné, že se o to bude pokoušet na prohlídce ve věku 13-ti let.
V žádném případě by sis neměl nechat uvolňovat předkožku násilím. Pokud by na tobě praktická lékařka během prohlídky vykonávala cokoliv bolestivého, měl by ses ihned ozvat.
Předkožku si samozřejmě můžeš doma zvlhčovat a šetrně posunovat tak daleko, jak to půjde bez bolesti. Rozhodně však nedoporučuji snažit se proces uvolňování předkožky urychlit jen kvůli blížícímu se termínu preventivní prohlídky. Namísto očekávaného „urychlení“ by sis mohl způsobit spíše poranění. Pokud chceš uvolňování předkožky podpořit, měl bys postupovat velmi opatrně, jak je uvedeno na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš i další podrobnosti k tomuto tématu.

08.10.2019

1. Chci se zeptat, jestli když mám podpis na občanském průkazu a budu něco podepisovat nějakou třeba smlouvu nebo tak něco a ten podpis se nebude úplně stoprocentně shodovat s podpisem na občanském průkazu, jestli to něčemu vadí.
2. Jak mám řešit to když jsem
(...)
3. Může mě zákonný zástupce nutit, abych chodil na brigády?

Kaktus, už 15 let

Milý Kaktuse,

1) Shoda podpisu nemusí být naprostá, protože v případě pochybností lze na základě grafologického rozboru spolehlivě rozlišit pravý podpis od padělku. Nicméně z praktických důvodů by bylo dobré, kdybys používal ustálenou formu podpisu.
2) Do tvé sexuální orientace nikomu nic není a v žádném případě nejsi povinen se k ní vyjadřovat. Výroky třídní učitelky, které uvádíš v dotazu, považuji za ponižující a ve vztahu k žákovi či studentovi zcela nepřípustné. Je smutné, že ze strany rodičů nemáš potřebnou podporu, čímž nevhodné jednání učitelky nepřímo podporují.
Pokud jde o školního psychologa, v otázkách sexuální orientace jej nepovažuji za kompetentní osobu. Tou může být jedině sexuolog a nikdo jiný. Ani se školním psychologem tedy nejsi povinen o sexuální orientaci hovořit, ledaže bys ty sám o tomto tématu hovořit chtěl.
Sexuální orientace má vrozený základ a nelze ji měnit. Všechny seriózní profesní organizace sexuologů a psychiatrů se již v minulosti připojily k prohlášení, v němž důrazně varují před snahami o dosažení „změny“ sexuální orientace. Pokud bys měl pocit, že na tebe někdo z dospělých vyvíjí tlak ohledně tvé sexuální orientace (ať už skutečné nebo domnělé), doporučuji obrátit se přímo na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD).
Totéž platí v případě, že by sis přál s jedním z rodičů navštívit sexuologické pracoviště, ale tví rodiče by to odmítali. Pracovníci OSPODu by v takovém případě měli přijmout potřebná opatření k tomu, aby tvé právo na zdravotní péči bylo i přes odmítání ze strany rodičů dodržováno.
3) Rodiče nebo jejich zákonní zástupci mohou poskytnout souhlas k tomu, abys vykonával placenou práci (ať již na základě pracovní smlouvy nebo dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti), pokud o ni máš sám zájem. Nutit tě k jejímu vykonávání však nemohou, stejně jako tě nemohou nutit k uzavírání příslušné smlouvy nebo dohody.

08.10.2019

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či je cvičenie v mojom veku zdravé. Poprípade aké cviky odporúčate.

Matouš 13,75 let

Milý Matouši,

Cvičení sice zdravé je, avšak pouze pokud při něm nedochází k nadměrné zátěži. Za přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince lze považovat maximálně pět sestav posilovacích cviků denně, přičemž každá sestava by měla obsahovat 10 až 20 provedení cviku (celkem tedy nejvýše 100 cviků za den). Posilovací cviky bys měl vykonávat výhradně vlastní vahou, tedy bez použití posilovacích strojů a zvedání těžkých břemen (například činek). Mezi posilovací cviky s vlastní vahou patří například dřepy, sedy-lehy a kliky.

08.10.2019

Ahoj, chtěl bych se zeptat, kdy a v jakém věku se u chlapců začíná měnit hlas. Je mi čerstvě 14 a přijde mi, že už se můj dětský hlas nikdy nezmění, mezitím co kamarádi už mají hluboký hlas a mě to hrozně štve. Díky.

Matěj, 14 let

Milý Matěji,

Nástup hlasové mutace (tj. změny hlasu z chlapeckého na mužský) patří k těm změnám, u nichž se projevují největší individuální rozdíly. Změna hlasu neboli hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku (ze všech změn, jimiž dospívající jedinec prochází, má srovnatelně široký věkový rozsah již jen začátek vývoje vousů).
Hlasová mutace u tebe tedy může začít za několik týdnů, měsíců, nebo i let. Její nástup nelze nijak urychlit. Na jednu stranu je pochopitelné, že se mezi kamarády, kteří již mluví hlubším hlasem, můžeš cítit poněkud nesvůj. Avšak kvůli vývoji svého hlasu by ses neměl trápit ani znepokojovat. Je třeba respektovat individuální odlišnosti mezi lidmi, zejména pokud se pohybují v mezích uznávané normy.
Rada tedy zní, aby ses snažil být trpělivý, i když to z různých důvodů nemusí být snadné.

08.10.2019

Dobrý deň,
Nemôžem si úplne stiahnuť predkožku, ani v kľude ani v erekcii, iba do polky žaluďa. Je to problém? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Unknown boy, 14 let

Milý Unknown boyi,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a k jeho dovršení může dojít v různém věku. Zatímco u některých chlapců lze předkožku přetahovat již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolnění až v průběhu dospívání nebo v jeho závěru.
V tvém věku lze předkožku přetáhnout až přes okraj žaludu přibližně u 85% chlapců, přičemž u zbývajících 15% ji lze přetáhnout pouze částečně, nebo ji nelze přetáhnout vůbec. Avšak vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, že u tebe k uvolnění předkožky ještě dojde spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.
Důležité je, aby ses nepokoušel předkožku strhnout násilím za žalud. Proces jejího uvolňování bys tím nijak neurychlil, navíc by sis mohl způsobit poranění a následné zjizvení prstence předkožky, což by další proces jejího uvolňování značně zkomplikovalo.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“. Při posunování předkožky směrem k rozšířenému okraji žaludu bys však měl postupovat jen zvolna a opatrně.

08.10.2019

Dobrý den,
Děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, proč někdy, když mám erekci, tak se mi jedno varle někam zasune?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Při erekci dochází ke stažení kremasterových svalů, v důsledku čehož se varlata zdvihnou poněkud výš. Kromě toho, část šourku se při erekci „spotřebovává“ na pokrytí spodní strany penisu, což je další z důvodů, proč může při erekci docházet k přitažení varlat blíže k tělu. Zejména u mladších chlapců může také dojít k zatlačení jednoho či obou varlat do tříselných kanálů, pokud jsou tyto ještě dostatečně široké (u většiny dospělých mužů se varlata do tříselných kanálů vzhledem ke své velikosti už nevejdou). Tento jev se nazývá „migrující varle“.
Jestliže se varle po odeznění erekce opět vrací na své místo do šourku, je vše v pořádku. Pokud by varle zůstávalo „schované“ v tříselném kanálu delší dobu, můžeš vyzkoušet koupání v teplé vodě, při němž by varle mělo opět sestoupit.

08.10.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, proč je šourek někdy scvrklý a jindy visí dolů?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Smršťování a uvolňování šourku souvisí s udržováním stálé teploty varlat, která se pohybuje okolo 34 °C. Stěna šourku je tvořena celkem devíti vrstvami, přičemž druhou z těchto vrstev (počítáno směrem zvenku dovnitř) tvoří tzv. tunica dartos, což je jakýsi obal tvořený hladkými svaly a vazivem s elastickými vlákny. Svalová vlákna v této vrstvě šourku se při nižší teplotě smršťují, čímž dochází ke svraštění šourku a k přitažení varlat směrem k dutině břišní za účelem jejich zahřátí. Při vyšší teplotě se tato svalová vlákna naopak uvolňují, čímž dochází k poklesu varlat, k jejich oddálení od dutiny břišní a zároveň k rozšíření cév v šourku a ke zvýšení činnosti potních žláz v pokožce šourku, což vše dohromady přispívá k ochlazení varlat. Na přitahování varlete k tělu či jeho oddalování od těla se podílí rovněž svaly zvané musculi cremasteri (tj. kremasterové svaly neboli zdvihače varlat), které obklopují semenné provazce.

08.10.2019

Dobrý den, ve třídě se mi líbí strašně jeden kluk a připadá mi ze je taky tak trochu na kluky, ale nevím to jistě. Co mám dělat?

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Obávám se, že na tento dotaz by ti nemohl poskytnou odpověď ani sexuolog. Přestože sexuální orientace má vrozený základ, u jedinců mladších 16-ti let ji nelze určit ani sexuologickým vyšetřením, ani žádným jiným způsobem. Diagnostické metody, které se v sexuologii využívají u dospělých osob pro určení sexuální orientace či případných sexuálních parafilií, jsou u dospívajících jedinců prakticky nepoužitelné, protože s jejich pomocí nelze získat dostatečně spolehlivé údaje, které by bylo možné jednoznačně interpretovat.
Na jednu stranu je pravdou, že náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví je v období dospívání stejně normální, jako náklonnost k vrstevníkům opačného pohlaví, a že se v naprosté většině případů nejedná o projev homosexuální orientace. Ostatně podíl dospívajících jedinců, kteří někdy měli sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je podle celé řady výzkumů (např. Kinsey, 1998, nebo Tulloch a Kaufman, 2013) několikanásobně vyšší, než by odpovídalo podílu homosexuálně orientovaných osob v populaci.
Zároveň však platí, že mezi dospívající mládeží (zejména mužského pohlaví) je široce rozšířena tzv. internalizovaná homofobie, což je strach z vlastních projevů homosexuality, ať již skutečných, nebo (a to častěji) pouze domnělých. Mnozí dospívající jedinci začínají pociťovat obavy či nejistotu ohledně vlastní sexuální orientace, jakmile zjistí, že je pohlavně přitahuje i něco, co by je podle jejich názoru přitahovat nemělo. Nevědí, že dospívajícího člověka může z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů vzrušovat a přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv. Strach z homosexuální orientace se u mnoha dospívajících jedinců posléze transformuje (přeměňuje) na odpor či nenávist vůči všemu, co může být (mnohdy zcela mylně) považováno za projev homosexuality.
Pokud tě tedy zajímají podrobnosti týkající se postoje tvého kamaráda vůči sexuálnímu kontaktu mezi osobami téhož pohlaví, měl bys postupovat velmi opatrně, abys u kamaráda nevzbudil obavy týkající se jeho vlastní sexuální orientace, v širší rovině pak i jeho sexuální identity.

08.10.2019

Dobrý den, mám dvě otázky.
1) Můj penis měří v klidu 4 cm a při erekci má 9 cm, není to málo?
2) Přijde vám v pořádku barva žaludu
(...) ?

Erik, 12,5 let

Milý Eriku,

1) Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm) při erekci. Uvedené rozměry penisu tedy odpovídají průměru pro tvůj věk.
2) Zbarvení žaludu může být různé, protože tenká pokožka na jeho povrchu neobsahuje žádné kožní barvivo neboli pigment. Z tohoto důvodu zbarvení žaludu velmi závisí na míře jeho prokrvení.
Povrch žaludu bývá v závislosti na míře prokrvení zbarven v různých odstínech růžové, případně až mírně fialové barvy. Avšak ani namodralé zbarvení žaludu není samo o sobě nijak abnormální, zejména pokud je žalud dlouhodobě obnažený, a tím pádem i více vystavený chladu.

07.10.2019

Môže mať žena sex aj keď je tehotná?

Tommy, 14 let

Milý Tommy,

V podstatě může, pokud má o sexuální aktivity zájem. Pravdou je, že během těhotenství dochází v těle ženy k různým hormonálním změnám, které mohou vést k poklesu či naopak k nárůstu sexuální touhy, a tím i zájmu o sexuální aktivity. Obecně platí, že během prvního trimestru (tedy prvních tří měsíců) těhotenství dochází vlivem hormonálních změn k poklesu zájmu o sexuální aktivity, během druhého trimestru se zpravidla sexuální apetence (doslova „chuť“ na sexuální aktivity) zvyšuje a během závěrečného trimestru se opět snižuje.
S větším rizikem je pohlavní styk spojen až ve třetím trimestru těhotenství, kdy je navíc poměrně obtížné nalézt takovou koitální polohu (tedy tělesnou polohu při pohlavním styku), která by partnerce byla dostatečně pohodlná. Pohlavní styk ve třetím trimestru je rizikový zejména u žen, které již někdy v minulosti prodělaly předčasný porod, dále v případě, že u ženy dochází k otevírání oslabeného děložního hrdla, případně také u ženy, která čeká více než jedno dítě (tedy dvojčata, trojčata atd.).

07.10.2019

Zdravím, zhruba před týdnem se mi na konci dolní čelisti (pod uchem) objevil taková menší bulka (...) O co by se mohlo jednat, popř. co mám dělat.

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

Vzhledem k umístění bulky by se mohlo jednat o parotitidu neboli zánět příušní žlázy. Toto onemocnění by však bylo provázeno i zvýšenou teplotou a bolestí, které však v dotazu neuvádíš. Další možností je, že u tebe došlo ke zvětšení mízní uzliny, což je jedna z možných reakcí organismu na různá infekční onemocnění, jejichž seznam by však byl velmi dlouhý. Každopádně doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem, případně doporučí vyšetření u lékaře-specialisty.

07.10.2019

Dobrý den, takový dotaz, mám na můj věk délku penisu při vzrušení jen 10 cm. A to je málo. Myslíte, že mi může ještě vyrůst? A že když už mi tak zůstane bude to mít vliv můj sexuální život?

Šimon, 16 let

Milý Šimone,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis (neboli mikropenis). Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let sice činí 14 až 17 cm, avšak za mikropenis lze v tomto věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Délka tvého penisu je při erekci téměř dvakrát vyšší, a tudíž se o abnormálně malý penis zcela jistě nejedná.
Délka penisu, kterou uvádíš v dotazu, by neměla v pohlavním životě představovat žádné omezení (nehledě k tomu, že růst penisu probíhá zpravidla až do věku 18-ti let, kterého jsi zatím nedosáhl, a tudíž je pravděpodobné, že růst penisu u tebe dosud nebyl ukončen).
Vzhledem k tomu, že délka či hloubka pochvy činí u dospělých žen okolo 9 cm, je krajně nepravděpodobné, že by penis o délce 10 cm nestačil k uspokojení partnerky. Kromě toho, pro naprostou většinu žen není hlavním zdrojem pohlavního vzrušení stimulace (tj. dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž v blízkosti poševního vchodu a zejména v oblasti vnějších pohlavních orgánů. Naproti tomu příliš hluboké zavádění penisu do pochvy může být pro partnerku nepříjemné, zvláště pokud penis během koitálních pohybů naráží do děložního krčku. Podle výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) pouze 13% žen uvádí jako hlavní zdroj svého pohlavního vzrušení dráždění v hloubce pochvy, zatímco zbývajících 87% žen uvádí jiný hlavní zdroj pohlavního vzrušení, například dráždění klitorisu nebo okolí poševního vchodu.
Naprostá většina mužů, kteří mají při erekci penis průměrných rozměrů (které v dospělosti činí 14,5 až 17,5 cm), jej při souloži zavádějí do partnerčiny pochvy pouze z jedné třetiny až jedné poloviny jeho délky. Z tohoto hlediska je mírně podprůměrná délka penisu spíše výhodou, protože ti umožní zavádět do partnerčiny pochvy větší část tvého penisu, aniž bys jí tím způsobil nějaké nepříjemné pocity.

07.10.2019

Dobrý den, oddálím uzávěr růstových štěrbin tím, že budu užívat (...) ?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Užívání léčiv, o nichž se zmiňuješ v dotazu, nezpůsobuje oddálení uzavírání růstových štěrbin. Má však řadu nežádoucích účinků, k nimž patří například bolesti kloubů, zvýšené riziko osteoporózy, poškození kostní tkáně a degenerativní onemocnění kloubů.

07.10.2019

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální v mém věku, že už měřím 178 cm. Někde jsem četl že ne.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Tvé informace jsou mylné. Normální tělesnou výšku má jedinec, který se podle tzv. percentilového růstového grafu pro příslušné pohlaví a věk nachází nad 3. a zároveň pod 97. percentilem. Hodnota 3. percentilu je u chlapců ve věku 14-ti let 152 cm, hodnota 97. percentilu pro tentýž věk a pohlaví činí 183 cm. Z toho vyplývá, že normální tělesná výška u chlapců ve věku 14-ti let se pohybuje v rozmezí 152 až 183 cm. Se svojí výškou 178 cm se do tohoto rozmezí pohodlně vejdeš, a tudíž se jedná o normální tělesnou výšku, bez ohledu na to, že je mírně nadprůměrná.

07.10.2019

Bolí mě (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Na tvůj dotaz jsem odpověděl již dne 6.10.2019 (viz níže), avšak tehdy jsi vystupoval jako „Jan“. Připomínám, že odesílání dotazů pod několika různými jmény nebo přezdívkami je porušením pravidel poradny, s nimiž ses měl před odesláním dotazu seznámit.

06.10.2019

Ahoj, mám takové zduřeliny pod bradavkami. Co to je? Mám už to asi dva roky. Na omak to bolí. Zmizí to někdy? Děkuju.

Míša, 14 let

Milý Míšo,

Mohlo by se jednat o projev gynekomastie, což je porucha, k níž u některých dospívajících chlapců dochází v důsledku hormonální nerovnováhy. Vzhledem k tomu, že obtíže u tebe přetrvávají delší dobu, doporučuji se co nejdříve svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o poskytnutí doprovodu k praktickému lékaři pro děti a dorost.

06.10.2019

Zdravím, (...) Prosím nezobrazovat! Děkuji.

Niko, 15 let

Milý Niko,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušit v podstatě cokoliv, aniž by se nutně muselo jednat o projev té či oné sexuálním orientace. Dokonce ani náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví nelze u dospívajícího jedince považovat za jednoznačný projev homosexuální orientace.
Kvůli obsahu svých erotických snů či fantazií by ses neměl trápit, a už vůbec by sis neměl vyčítat, když tě pohlavně vzrušilo i něco, co by tě podle tvého názoru vzrušovat nemělo.

06.10.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mám po masturbaci dělat se spermií. Mám ji nechat ve spodním prádle nebo ji mám vyhodit do koše nebo co?

Tom, 13 let

Milý Tome,

Po dosažení ejakulace (neboli výronu semene) je vhodné ejakulát (sperma) alespoň otřít, například do kapesníku. Ještě lépe bys udělal, kdyby sis po ejakulaci umyl a osušil pohlavní orgány a jejich okolí. Pokud je to nutné, můžeš si také vyměnit spodní prádlo či jiné součásti oblečení.
Jistě by ses necítil příjemně, kdybys po zbytek dne chodil ve vlhkém spodním prádle, do něhož jsi předtím ejakuloval. Spodní prádlo potřísněné ejakulátem dej raději vyprat a oblékni si čisté.
Ejakulát je sice tvořen jen vodou, bílkovinami a nepatrným množstvím dalších látek, z nichž žádná není zdraví škodlivá, nicméně přesto se jedná o tělesnou tekutinu, a tudíž by bylo nehygienické, kdybys tuto tekutinu pouze nechával zaschnout, aniž by ses ji pokusil alespoň setřít.

06.10.2019

Dobrý večer, páči sa mi jedna baba ktorá má 13 rokov ja 17? Bolo by to v pohode ak by z toho bol vzťah? Nebralo by má okolie za pedofila?

Majo, 17 let

Milý Majo,

Za pedofilního lze považovat pouze jedince staršího 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší, než je on sám (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Tomáše ze dne 30.09.2019). Dívka, o níž se v dotazu zmiňuješ, je mladší pouze o 4 roky. Ze sexuologického hlediska by tedy nebylo projevem pedofilie, kdybys s touto dívkou navázal vztah. Avšak jestliže navážeš vztah s dívkou mladší 15-ti let, přičemž ty sám jsi již věkové hranice 15-ti let dosáhl, neměl bys s dívkou vykonávat žádné sexuální aktivity, ani se jí dotýkat na eroticky citlivých částech těla, dokud i ona nedosáhne věkové hranice 15-ti let.
Jestliže ti na této konkrétní dívce natolik záleží, že s ní chceš navázat vztah, budeš muset projevit značnou trpělivost, pokud jde o navázání sexuálního kontaktu. Pokud ti však jde jen o to, abys s někým co nejdříve zahájil pohlavní život, měl by sis raději najít partnerku přiměřeného věku.

06.10.2019

Připadá mi, že mám moc velký močový otvor na konci žaludu, měří shora dolů 1 cm. A ještě, je normální, že jsou okraje močového otvoru červené? Ale nijak mě nebolí ani nepálí. Děkuji za odpověď.

No name, 15 let

Milý No name,

U chlapců ve věku 15-ti let činí průměrný podélný rozměr ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč) přibližně 8 milimetrů, avšak rozdíl 2 mm oproti průměru není nijak abnormální. V dospělosti se normální podélný rozměr ústí močové trubice pohybuje v rozmezí 0,5 až 1,5 cm.
Okraje ústí močové trubice mají zpravidla červené nebo sytě růžové zbarvení, což je dáno vyšší mírou prokrvení této části penisu. Tkáň při okrajích ústí močové trubice je totiž bohatě zásobena krví přímo z tzv. frenulární arterie, což je tepna procházející uzdičkou na spodní straně penisu.
Pouze u jedinců, jimž byla frenulární arterie při úrazu nebo chirurgickém zákroku přerušena, může dojít k narušení zásobení tkáně v okolí ústí močové trubice krví, což se projeví i méně výrazným zbarvením této části penisu.

06.10.2019

Dobrý deň. Mám „problém“ s tým, že pri erekcii mi ide penis veľmi dohora a mám problém ho proste nasmerovať alebo dať do 90° uhla. Neviem čo mám s tým robiť ale celkom mi to vadí. Je nejaký spôsob ktorý by mi pomohol ?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel, a to v rozsahu 0 až 180°. Úhle sklonu penisu při erekci je dán délkou a pružností závěsného aparátu penisu, tedy závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Délka i míra pružnosti těchto závěsných vazů jsou dány vrozenými dispozicemi, které nelze měnit.
Zatímco u některých chlapců a mužů směřuje penis při erekci rovně dopředu (tj. přibližně pod úhlem 85 až 95°), u většiny směřuje více či méně vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°). U zbývajících chlapců a mužů směřuje penis při erekci více či méně dolů (tedy pod úhlem 95°nebo více), viz údaje v tabulce níže.

Všechny uvedené možnosti jsou normální, a tudíž rozhodně není nutné, aby ses snažil penis při erekci „nasměrovat“ tak, aby s tělem svíral pravý úhel. Násilné „narovnávání“ penisu při erekci ani nemohu doporučovat, protože při něm hrozí natažení či poranění závěsných vazů.
Není třeba se obávat, že by výraznější sklon penisu při erekci způsoboval nějaké obtíže při pohlavním styku (eventuálně při jiných sexuálních aktivitách). Vždyť ani pochva neboli vagína u žen a dívek nesměřuje kolmo k tělu, nýbrž je nakloněna pod úhlem přibližně 45° (přičemž i úhel sklonu pochvy může být u jednotlivých žen a dívek více či méně odlišný).
Navíc při pohlavním styku záleží i na vzájemné tělesné poloze obou milenců. Jestliže partnerka při pohlavním styku leží na zádech (což je nejvhodnější koitální poloha, a to zejména pro začínající a méně zkušené milenecké páry), může úhel sklonu pochvy poměrně snadno regulovat větším či menším pokrčením dolních končetin v kyčlích a v kolenou, čímž svému partnerovi umožní, aby zavedení penisu do pochvy bylo pokud možno co nejpohodlnější. Jestliže si partner s partnerkou navzájem rozumí a mají smysl pro potřeby druhého, jistě by pro ně nemělo být problémem si vzájemně naznačit, jaká poloha jim oběma nejlépe vyhovuje.

06.10.2019

Poslední dobou mě bolí vždycky chvíli nějaké místo na hlavě, někdy v zadu, někdy po straně, někdy na čele. Nevíte co to může být?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Bolesti hlavy mohou mít různé příčiny. K nejčastějším patří únava, stres, vyčerpání, onemocnění centrální nervové soustavy (například migréna), zvýšený krevní tlak, přetěžování krční páteře a v neposlední řadě též různé úrazy. Někdy se bolesti hlavy u dospívajících jedinců dostavují také v souvislosti s hormonálními změnami, jimiž dospívající organismus právě prochází.
Vzhledem k tomu, že se u tebe bolest vyskytuje v různých částech hlavy, připadá v úvahu i tzv. tenzní bolest hlavy. Ta může být způsobena například dlouhodobým zatěžováním krční páteře při setrvávání ve strnulé poloze (typicky při dlouhém sledování obrazovek či monitorů všeho druhu), avšak na jejím vzniku se podílí i další faktory (například nedostatek spánku, hlad, stres a podobně).
Při výskytu bolestí hlavy doporučuji klidový režim, pomoci mohou volně prodejné léky proti bolesti, v některých případech masáž šíjového svalstva (pokud je příčinou bolesti vadné držení těla či dlouhodobé setrvávání ve stejné poloze).
Jestliže bolesti přetrvávají delší dobu nebo se pravidelně opakují, doporučuji svěřit se praktickému lékaři, který může vystavit poukaz na vyšetření na neurologii. Konkrétní příčiny bolestí hlavy lze určit až na základě speciálních vyšetření (například výpočetní tomografie či magnetické rezonance). Avšak v případě tenzních bolestí hlavy jsou výsledky neurologických vyšetření negativní, tj. není odhaleno nic patologického. V takovém případě zbývá ještě vyšetření na ortopedii. V každém případě je třeba se nejprve obrátit na praktického lékaře, který vystavuje poukazy na vyšetření na specializovaných pracovištích.

05.10.2019

Ahoj, chci se zeptat v kolika letech začínají růst vousy?

Ne, 13,7 let

Milý Ne,

Růst vousů může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Růst a vývoj vousů souvisí nejen s dosaženým věkem či stupněm tělesného vývoje, ale je do značné míry podmíněn genetickou výbavou každého jednotlivce. Proto je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci tvého věku již mají vousy poměrně rozvinuté, u jiných ještě ani nezačaly růst.

05.10.2019

Dobrý den, dá se nějak otěhotnět ze záchodového prkénka (případně stopy spermatu na něm)?

Radiator, 14 let

Milý Radiatore,

Pravděpodobnost otěhotnění je v takovýchto případech v podstatě nulová, a to i v případě, že by se ejakulát nějakým krkolomným způsobem dostal z povrchu prkénka až do vnitřních pohlavních orgánů ženy či dívky. V prostředí mimo lidské tělo totiž spermie poměrně rychle hynou. Navíc pro oplodnění je zapotřebí určitá koncentrace spermií v ejakulátu (uvádí se nejméně 20 milionů spermií na 1 mililitr ejakulátu) a je otázkou, zda by takovéto koncentrace mohlo být dosaženo v částečně zaschlém ejakulátu (nebo dokonce jen v jeho stopách, o nichž se zmiňuješ v dotazu).

05.10.2019

Mám fimózu a na konci kolem dírky je takový bílý kroužek. Nevíte co by to mohlo být?

XYZ, 13 let

Milý XYZ,

Podle popisu by se mohlo jednat o vzácné autoimunitní onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), k jehož příznakům patří mimo jiné i bílé zbarvení zúženého prstence předkožky, avšak nemohu tvrdit s určitostí, že trpíš tímto onemocněním, protože pro diagnózu LSA/BXO by bylo třeba provést vyšetření na dermatologii, urologii a imunologii, přičemž pro definitivní stanovení diagnózy jsou rozhodující výsledky imunologického vyšetření.
Při léčbě onemocnění LSA/BXO se nasazují jednak kortikosteroidy II. nebo III. třídy (např. afloderm, dermatop, beloderm, elotop apod.), jednak imunosupresiva (což jsou léčiva sloužící k potlačení imunitní reakce). Všechna uvedená léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis. Chirurgický zákrok (v podobě odstranění zúženého prstence předkožky) připadá v úvahu tehdy, když léčba pomocí výše uvedených léčiv nevede ke zlepšení stavu.

05.10.2019

Zdravím,
Tohle mě trápí už nějakou dobu. Jdu ve škole na záchod a často se stává že je tam řada kluků
(...) Oni tam jsou čtyři mušličky a když někdo nejde s kámošem tak většinou mají jednu mušli rozestup a všem je trapný si dojít k těm volným. Tak mě napadlo je to nějaké pravidlo nebo slušnost nejít k mušli když stojí někdo vedle? Třeba mě by to nějak nevadilo,ale zase myslím na ostatní, že třeba oni nemůžou čůrat když vedle nich někdo stojí. Jak to vyřešit?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Na společných WC lze použít jakýkoliv pisoár, který není „obsazený“. Nikde není psáno, že mezi dvěma pisoáry, které zrovna někdo používá, musí zůstat jeden volný. Neslušné by bylo snad jedině to, kdyby někdo použil pisoár, do něhož právě močí někdo jiný (ostatně současné používání jednoho pisoáru dvěma osobami by bylo poněkud nepohodlné, zejména pokud jsou umístěny relativně blízko u sebe).
Pokud jde o překonání studu, který některým chlapcům či mužům brání v používání pisoárů na společných WC, několik rad a doporučení je uvedeno na stránce „Já se tak stydím“ pod nadpisem „Stud na společných WC“.

05.10.2019

Dobrý den, měřím 162 cm a vážím 40kg a ať dělám co dělám, nemůžu přibrat na váze. Snažím se hodně jist, ale i tak to nepomáhá. Sice hodně sportuje (4-5 týdne), ale i moji spoluhráči podobně vysocí a ve stejném věku mají více kilo a to bych řekl že jím i více. Vážně nevím co už mam dělat, bojím se, že mám něco se štítnou žlázou, že pracuje až moc rychle. děkuji.

Matyáš, 14 let

Milý Matyáši,

Podle uvedených údajů trpíš podváhou. Ta nemusí být způsobena jen nedostatečným příjmem potravy, ale například poruchou metabolismu. Doporučuji tedy požádat alespoň jednoho z rodičů, aby s tebou navštívil praktického lékaře pro děti a dorost, který pro tebe může vystavit poukaz na vyšetření do metabolické poradny.
Samozřejmě, že můžeš zkusit do jídelníčku zařadit více potravin s vysokou výživnou hodnotou, avšak obtíže s nízkou váhou bys neměl řešit přejídáním. Pokud totiž skutečně trpíš některou z poruch metabolismu, i větší množství potravin může tvým trávicím ústrojím procházet bez očekávaného výsledku v podobě zvýšení tělesné hmotnosti.

05.10.2019

Dobrý den,
Mam takový menší problém
(...)

Martin, 13 let

Milý Martine,

Na e-mailovou zprávu, o níž se zmiňuješ, bys v žádném případě neměl odpovídat a už vůbec bys neměl nikomu nic posílat. Pokud by tě její odesílatel ještě kontaktoval, doporučuji obrátit se přímo na Policii ČR, která si už dotyčného pachatele najde.

04.10.2019

(...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Na první dotaz by ti měl odpovědět tvůj ošetřující lékař. Pokud jde o druhý dotaz, neměl by ses srovnávat s abnormálními případy, které rozhodně nelze zobecňovat.

04.10.2019

Dobrý den, může se mi něco stát, když mne kamarád dneska docela silně praštil mezi nohy? Dost to bolelo a asi půl hodiny. Mám strach aby se mi něco nestalo.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Jestliže tě někdo úmyslně udeřil do pohlavních orgánů, rozhodně bych takového člověka nenazýval kamarádem. Údery do pohlavních orgánů jsou nebezpečné a mohou vést k poranění varlat. Při výskytu bolestí, otoku či zvýšené teploty po úderu do genitálu bych doporučoval co nejdříve navštívit praktického lékaře a požádat jej o kontrolu.

04.10.2019

Kdybych bral spolu s růstovým hormonem i analoga gonadoliberinu, tak bych sice měl růstovou rychlost jen několik milimetrů za rok, ale vzhledem k tomu, že by se mi štěrbiny uzavřely později, tak bych za několik let mohl vyrůst i o několik centimetrů. Je to pravda?
Může růstový hormon zvětšit tloušťku růstových chrupavek?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Užívání analog gonadoliberinu nevede k oddálení uzavření růstových štěrbin. Užívání růstového hormonu nevede k rozšíření („zvětšení tloušťky“) růstových štěrbin. Růstové štěrbiny se postupně uzavírají během procesu osifikace, přičemž tento proces je jednosměrný a nevratný (jinak řečeno, když už se chrupavka jednou restrukturuje v kost, nelze z kosti opět učinit chrupavku).

04.10.2019

Příjde mi divné, že když jsem volal na soukromou endokrinologii, tak mi řekli, že se hormonální léky (včetně růstového hormonu) píšou pouze v centrech. Jak je to možné?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Buď se nejedná o registrovaného poskytovatele zdravotní péče, nebo žádný lékař pracující na uvedeném soukromém pracovišti nemá atestaci v oboru endokrinologie a diabetologie, případně uvedené pracoviště neprovádí taková speciální vyšetření, na jejichž základě by bylo možné diagnostikovat všechna onemocnění či poruchy, při nichž je léčba uvedenými léčivy indikována.
Jestliže jsi v péči endokrinologického centra a tvůj zdravotní stav by vyžadoval hormonální léčbu, ošetřující lékař by ti jistě potřebné léky předepsal. Jestliže ti je ošetřující lékař nepředepsal, zřejmě žádnou hormonální léčbu nepotřebuješ (čemuž by nasvědčovaly i údaje, které jsi uvedl v předchozích dotazech, z nichž dva jsou v normě a jeden pouze v mírně subnormě).
Rozhodně nedoporučuji, aby ses snažil získat léčiva, jejichž vydávání je vázáno na lékařský předpis, nějakým jiným způsobem, než na základě receptu svého od ošetřujícího lékaře. Pokud ti takováto léčiva nepředepíše ošetřující lékař, mohlo by jejich užívání poškodit tvé zdraví.
Pokud jde o růstový hormon, ten slouží k léčbě poruch růstu u dětí. Obávám se, že v tvém věku by léčba růstovým hormonem tvoji cílovou tělesnou výšku nijak zvlášť nezvýšila, a pokud ano, pak spíše jen v řádu milimetrů nežli centimetrů. Hodnoty normální tělesné výšky u chlapců ve věku 17-ti let se pohybují v rozmezí 166 až 193 cm. Jestliže tvoje současná tělesná výška dosahuje alespoň 166 cm, znamená to, že jsi na svůj věk vysoký dost a žádnou léčbu ani nepotřebuješ.

04.10.2019

Dobrý den, před delší dobou se mi na žaludu penisu udělala červená skvrnka. Vůbec mě nebolí ani neštípe, ale stále nezmizela, docela se toho bojím.

Lotr, 14 let

Milý Lotře,

Nedovedu sice přesně určit, o jaký útvar se jedná, avšak vzhledem k tomu, že skvrnka není bolestivá, můžeme vyloučit zánětlivý proces (zánětlivé stavy jsou vždy bolestivé). Zřejmě se nejedná ani o projev lokálního podráždění, protože ten by během několika dnů či týdnů vymizel.
Spíše by se mohlo jednat o hematom (podkožní krevní výron) nebo tzv. hemangiom, což je plochý útvar červeného zbarvení, který vzniká v místě, kde došlo ke změně tvaru a struktury cévní stěny. Většina těchto útvarů dříve či později opět vymizí a jejich léčba není nutná (naopak, odstraňování podobných skvrnek po sobě může zanechat jizvy, které jsou zpravidla výraznější, než byl původní útvar). Je třeba vzít v úvahu, že tenká pokožka na povrchu žaludu neobsahuje žádné barvivo (pigment), a tudíž i drobný krevní výron může být zřetelně viditelný.
Jestliže tě červená skvrnka nebolí a nezpůsobuje ti žádné praktické obtíže, nemusíš se kvůli ní znepokojovat. Důvod ke znepokojení by mohl nastat snad jen v případě, že by se skvrnka začala zvětšovat (rozšiřovat na další části povrchu žaludu). V takovém případě by bylo lépe se obrátit na kožního lékaře.

04.10.2019

Dobrý den, dneska jsem byl (...) Děkuji za vaši odpověď.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Masturbaci si rozhodně vyčítat nemusíš, jestliže jí vykonáváš v soukromí. Zvýšená sexuální potřeba je u dospívajícího jedince tvého věku naprosto normální, a to z důvodu hormonálních změn, jimiž tvůj organismus právě prochází. Vykonávání masturbace je nejpřirozenější, nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající člověk svoji zvyšující se sexuální potřebu uspokojovat. Postup, který uvádíš v dotazu, je vzhledem k popsaným okolnostem zcela správný.

04.10.2019

(...) Prosím zakrýt text.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jak sám uvádíš, jedná se o problém tvého dospělého nevlastního bratra a jeho dospělé partnerky, přičemž úkolem této poradny není řešit problémy dospělých lidí. Tvůj bratr by se v každém případě měl snažit svoji partnerku přesvědčit, aby od svého úmyslu ustoupila. Každý, kdo přistoupí na pohlavní styk, musí předem počítat s možností neplánovaného početí a považuji za naprosto bezohledné, když někdo kvůli vlastnímu pohodlí podstoupí potrat, tedy zákrok, jímž nechá zahubit své nenarozené dítě. Pokud se dotyčná slečna ještě necítila být připravena na převzetí rodičovské odpovědnosti, neměla souložit. Nyní by se k následkům svého jednání měla postavit čestně a nezbavovat se odpovědnosti, kterou uskutečněním pohlavního styku přijala. Mateřství jí život nijak „nezkazí“, zato potratem by zcela jistě zkazila život svému dítěti.
Svému bratrovi můžeš v jeho snaze zabránit potratu poskytnout alespoň morální podporu, případně mu můžeš doporučit, aby se svojí partnerkou navštívil některé z krizových center nabízejících pomoc při neplánovaném těhotenství.

04.10.2019

Ahoj, udělala se mi na penisu taková kulička (...), vůbec to nebolí, nic, nevíte, co to je? Děkuji.

Kelvin, 17 let

Milý Kelvine,

Zřejmě se jedná o lokální podráždění v místě zarůstání dorůstajícího chloupku (doporučuji zvážit, zda je holení pubického ochlupení opravdu nutné, a pokud ano, doporučuji oholenou pokožku ošetřovat hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí).
Absence bolesti je sice v takovém případě poněkud překvapivá, avšak je pravdou, že různí lidé mají různě vysoký práh bolesti (to, co někteří jedinci vnímají jako bolestivé, nemusí být lidem s vyšším prahem bolesti natolik nepříjemné, aby vůbec nějakou bolest udávali). Lokální reakce by měla do několika dnů ustoupit. Pokud by přetrvávala delší dobu, navštiv kožního lékaře.

04.10.2019

Dobrý den, může soukromý lékař (endokrinolog) předepisovat hormonální léky? Předepisují se hormonální léky (...) pouze v endokrinologických centrech?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Podle zákona č. 378/2007 Sb. (neboli zákona o léčivech), § 80, předepisují léčivé přípravky podle své odbornosti lékaři poskytující zdravotní služby. Lékař, který lék předepisuje, nemusí být nutně zaměstnancem určitého zdravotnického zařízení, avšak musí být registrovaným poskytovatelem zdravotních služeb v příslušném lékařském oboru.

04.10.2019

Dobrý den, mám (...)

Míša, 16 let

Milý Míšo,

Průběh pohlavního styku závisí na obou dvou partnerech. Podrobnější informace najdeš na stránce „Láska a erotika“.

04.10.2019

Dobrý den, mému nejlepšímu kamarádovi (...) Nevím jak mu pomoct. Poraďte mi prosím, moc mi na něm záleží. Děkuju.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Je od tebe velmi hezké, že chceš svému kamarádovi pomoci. V uvedeném případě by však měl pomoc poskytnout odborník. Nejlépe tedy kamarádovi pomůžeš, když mu poradíš, aby vyhledal pomoc psychologa nebo psychiatra. Ty sám můžeš svému kamarádovi poskytnout pomoc a podporu už tím, že se k němu budeš chovat hezky, což znamená citlivě a ohleduplně.

04.10.2019

Dobrý večer, mám dotaz ohledně masturbace, je špatná v častém opakování někdy i dvakrát za večer? A nebo to nemá žádné negativní účinky? Děkuji za odpověď :)

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Masturbace je prospěšná činnost, která nemá žádné negativní účinky na zdraví jedince. Pokud jde o četnost vykonávání masturbace, ta do značné míry souvisí s úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Právě se nacházíš ve věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého celoživotního maxima. Z tohoto důvodu je naprosto pochopitelné, že masturbaci vykonáváš každý den, ba dokonce i více než jednou za den.

03.10.2019

Jaké mohou být příčiny sníženého LH? Hladinu kortizolu jsem měl 368 nmol/l. Je hladina kortizolu zvýšená? (...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Snížená hladina luteinizačního hormonu může být projevem některých poruch činnosti endokrinních žláz, například hypogonadismu nebo panhypopituitarismu. Avšak hodnota luteinizačního hormonu, kterou jsi uvedl v předchozím dotazu, je normální (připomínám, že normální hladina LH u chlapců starších 15-ti let se pohybuje v rozmezí 0,8 až 7,6 U/l, a tudíž hodnota 1,1 U/l, kterou jsi uvedl ve svém předchozím dotazu, je normální) a nelze ji považovat za příznak nějaké poruchy činnosti endokrinních žláz.
Normální hladina kortizolu v krvi se pohybuje v rozmezí 118 až 618 nmol/l. Hodnota 368 nmol/l, kterou uvádíš v tomto dotazu, tudíž nepředstavuje zvýšenou hladinu.
Na tvé další otázky ohledně tvého individuálního růstu a vývoje by ti měl odpovědět tvůj ošetřující lékař.

03.10.2019

(...) Text zakrýt.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Ano, uvedené rozměry jsou naprosto normální.

03.10.2019

Dva dotazy (...)

Štěpán, 16 let

Milý Štěpáne,

1) Objem pravého a levého varlete sice nemusí být stejný, avšak za normální lze považovat pouze rozdíl do 20 až 25% objemu. Doporučuji, aby tví rodiče požádali praktického lékaře pro děti a dorost o poukaz na vyšetření na endokrinologii. Nicméně mne poněkud zaráží, že tvůj praktický lékař pro děti a dorost neodhalil výrazný rozdíl v objemu jednotlivých varlat již na některé z předchozích preventivních prohlídek.
2) Zřejmě se jedná o projev tzv. ambidextrie, která spočívá v tom, že jedinec není vyhraněný pravák či levák, ale dovede různé úkony s dostatečnou mírou zručnosti vykonávat pravou i levou rukou. Popsané jednání učitelky považuji za nevhodné a doporučuji, aby se tví rodiče obrátili na školu se stížností.

03.10.2019

Dobrý den, jak poznám hlasovou mutaci? Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Během procesu hlasové mutace dochází k postupnému snižování frekvence (neboli kmitočtu) hlasu. Zatímco před pubertou má chlapecký hlas frekvenci v rozsahu přibližně 220 až 660 Hertzů (Hz), u dospělého muže je to přibližně 80 až 360 Hz. Uvedená změna hlasu se projeví tím, že hlas bude hlubší. Viditelným projevem hlasové mutace je zvětšování hrtanu.

03.10.2019

Zdravím, mám takovej problém: vždycky když ve škole píšeme (...) Dá se tomu nějak vyhnout?

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Příčinou tvých obtíží je stres spojený s příliš velkými obavami z neúspěchu. Především bys na sobě neměl hledat jen samé chyby a nedostatky. Naprostá většina lidí se v životě alespoň občas setkává s neúspěchem. Avšak každý neúspěch by ses měl snažit vnímat nikoli jako nějakou svoji osobní prohru, nýbrž jako zdroj informací o tom, co bys mohl příště udělat lépe.
Když se připravuješ na nějakou důležitou zkoušku, snaž se pokud možno vyhýbat představám neúspěch a raději si představuj, že dosáhneš úspěchu. Dostatečná příprava ti může dodat potřebné sebevědomí, avšak stejně tak je důležité, abys i během přípravy na testy či zkoušení dodržoval zásady zdravé životosprávy. Učení by sis měl předem naplánovat a rozvrhnout do bloků tak, aby po uplynutí každých 20 až 25 minut učení následovala alespoň desetiminutová přestávka. Důležitý je rovněž dostatek kvalitního spánku a odpočinku.
Pokud cítíš nervozitu přímo před testem či zkoušením, mohlo by ti pomoci například dechové cvičení (střídání dlouhých a hlubokých nádechů a výdechů). Také si můžeš vytvořit nějakou povzbuzující formulku, kterou si budeš v duchu opakovat (například „umím to“, „učil jsem se to“, „zvládnu to“ a podobně).
Jestliže bys měl pocit, že obtíže s nervozitou při psaní testů či při zkoušení sám nezvládáš, nestyď se obrátit s prosbou o pomoc na výchovného poradce či pedagogického psychologa.

03.10.2019

Dobrý den, je v pořádku, když mám testosteron 3,15 nmol/l a LH: 1,1 U/l?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

U chlapce v tvém věku se normální hladina testosteronu pohybuje v rozmezí 4,10 až 32,92 nmol/l. Normální hladina luteinizačního hormonu (LH) u chlapců starších 15-ti let se pohybuje v rozmezí 0,8 až 7,6 U/l.

02.10.2019

Dobrý den, děkuji za odpověď u mého minulého dotazu ale furt mám menší pochybnosti (...)

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Tvé pochybnosti jsou na jednu stranu pochopitelné, protože přemýšlíš o něčem, co jsi dosud nepoznal, a tudíž s čím dosud nemáš praktické zkušenosti. V tomto případě však platí, že „když dva dělají totéž, není to totéž“. Samotný orgasmus a ejakulace probíhají stejným způsobem a na základě stejných reflexů, ať již jsou příslušné reflexy vyvolány během vykonávání masturbace nebo párových sexuálních aktivit. Avšak téhož výsledku lze přesto dosáhnout různými způsoby stimulace. Rozdíl spočívá mimo jiné v tom, že nervová soustava zpracovává očekávané podněty (tedy podněty, které jedinec vyvolává sám u sebe) poněkud jiným způsobem, než podněty neočekávané (tedy ty, které u jedince vyvolává někdo jiný).
Pravdou je, že při vykonávání párových sexuálních aktivit může být doba potřebná k dosažení orgasmu ve srovnání s masturbací delší (či naopak kratší), avšak naznačený rozdíl nemusí být nijak zvlášť výrazný. Například u chlapců, kteří jsou zvyklí vykonávat příliš prudké a rychlé masturbační pohyby, se doba potřebná k dosažení orgasmu při souloži může poněkud prodloužit, neboť při souloži zpravidla nelze vykonávat tak rychlé pohyby, jako při masturbaci. To však rozhodně neznamená, že by dosažení orgasmu a ejakulace při souloži mělo pro začínající milenecké páry představovat nějaký nepřekonatelný problém.
Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že bys v budoucnu nemohl dosáhnout orgasmu při párových sexuálních aktivitách, jestliže jsi zatím zvyklý jej dosahovat „pouze“ při masturbaci (a to bez ohledu na konkrétní techniku či způsob vykonávání masturbace). Dále není nutné, aby ses snažil masturbaci vykonávat takovým způsobem, aby „co nejvíce“ připomínala pohlavní styk. To v podstatě ani není možné, protože na vykonávání párových sexuálních aktivit musí být vždy dvě osoby, z nichž každá se svým způsobem podílí na konečném „výsledku“ v podobě oboustranného uspokojení.
Rada tedy zní, abys masturbaci vykonával tak, jak jsi zvyklý, a aby ses zbytečně netrápil teoretickými úvahami o tom, co všechno by mohlo nastat při budoucích párových sexuálních aktivitách. Jak už jsem naznačil v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, vykonávání masturbace nemá žádný vliv na budoucí sexuální aktivity.

02.10.2019

Dobrý deň, ak som obrezaný, a nemám predkožku na žaludi, mám sa o žaluď nejako špeciálne starať? Natierať ho nejakou masťou na noc? Vďaka.

Sebo, 16 let

Milý Sebo,

V důsledku otírání obnaženého žaludu o různé povrchy (například o spodní prádlo) dochází k jeho vysušování a keratinizaci (neboli rohovatění). Proces keratinizace lze zmírnit pravidelným zvlhčováním povrchu žaludu pomocí pleťového krému či panthenolové masti, použít lze i měsíčkovou mast nebo hydratační krém pro citlivou pleť. Po nanesení masti či krému je vhodné ponechat penis alespoň 10 minut nezakrytý, aby nedošlo k setření masti či krému o spodní prádlo. Každodenní ošetření žaludu vhodnou mastí či krémem by mělo tvořit součást intimní hygieny každého muže či chlapce, který má žalud obnažený v důsledku cirkumcize (neboli obřízky).
U některých mužů či chlapců, kterým byla odstraněna předkožka, se vytváří tzv. pseudopraeputium (neboli „nepravá předkožka“), což však není skutečná předkožka, nýbrž část zbývajícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu a může zakrývat jeho větší či menší část. Pseudopraeputium lze vytvořit pravidelným natahováním zbývajícího kožního pokryvu penisu, avšak jedná se o velmi zdlouhavý proces, při němž je třeba postupovat zvolna a opatrně, aby nedošlo k poranění. Při každodenním natahování se výsledek dostaví nejdříve za několik měsíců, spíše však až za několik let.

01.10.2019

Dobrý den. Mám takový problém ohledně masturbace (...) Poraďte mi prosím co se dá dělat. Díky :)

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Masturbaci lze vykonávat různými způsoby, přičemž záleží pouze na tobě, jakému konkrétnímu způsobu dáš přednost. „Správný“ je takový způsob vykonávání masturbace, který tě uspokojuje a vede k dosažení příjemných pocitů.
Rozhodně se nemusíš obávat, že bys kvůli konkrétnímu způsobu vykonávání masturbace nebyl schopen dosáhnout orgasmu při pohlavním styku či jiných párových sexuálních aktivitách. Není prokázáno, že by existovala nějaká souvislost mezi masturbací a obtížemi s budoucí sexuální aktivitou, uspokojením, vzrušením či problémy ve vztahu.

01.10.2019

Chystám se (...) Děkuji za odpověď.

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

Vykonávání pohlavního styku do konečníku příliš nedoporučuji, neboť při něm může dojít ke vzniku poranění. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „Ano“ ze dne 22.09.2019 (viz archiv odpovědí - září 2019).
Pohlavní styk do konečníku sice nemusí být při dostatečné lubrikaci vysloveně bolestivý, avšak s ohledem na riziko poranění a zvýšené riziko přenosu infekčních onemocnění bych doporučoval namísto něj vykonávat raději tzv. nekoitální sexuální aktivity (které ostatně preferuje většina párů téhož pohlaví).

01.10.2019

Prosím o skrytí dotazu. (...) Děkuji!

Strawberry, 18 let

Milý Strawberry,

Konkrétní druh vyšetření stanoví ošetřující lékař na základě klinického obrazu pacienta. Pokud máš pocit, že bys měl absolvovat určitý druh vyšetření, můžeš tuto možnost s lékařem konzultovat, respektive se na ni informovat. Předpokládám však, že pokud by zmíněné vyšetření bylo indikováno (jinak řečeno, pokud by jeho provedení bylo nutné), ošetřující lékař by jej nechal provést. Při onemocnění, o němž se v dotazu zmiňuješ, však uvedené vyšetření nutné není, navíc existují spolehlivější diagnostické metody, například ultrasonografie či laboratorní vyšetření krve.

01.10.2019

Chcel by som sa spýtať, či na 15 - ročnej prehliadke u obvodného lekára mi bude doktorka kontrolovať pohlavne orgány. Mám obavu že dostanem erekciu.

Jonatan, 14 let

Milý Jonatane,

Kontrola pohlavních znaků je sice součástí preventivních prohlídek v období dospívání (na Slovensku podle zákona č. 577/2004 Z.z. a v ČR podle vyhlášky č. 70/2012 Sb.), avšak někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají. Nedovedu tedy předem odhadnout, zda tvůj praktický lékař kontrolu pohlavních znaků provede či nikoli.
Kvůli tomu, že by se u tebe během prohlídky mohla dostavit erekce, by ses neměl trápit či znepokojovat. I kdyby se erekce dostavila, lékař se na tebe jistě nebude zlobit, protože jako univerzitně vzdělaný odborník jistě ví, že se jedná o naprosto normální fyziologický projev, k němuž u dospívajících chlapců dochází z důvodu nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Pokud možno tedy nemysli na to, že by se u tebe mohla během prohlídky dostavit erekce. Pokud už se dostaví, snaž se chovat naprosto stejně, jako kdybys žádnou erekci neměl. Nějakým nápadným chováním bys na sebe upozornil více, než samotnou erekcí.

01.10.2019

Dobrý den, když jsi prohrábnu vlasy, tak mi jich pár zůstane na ruce. Je to normální nebo začínám plešatět nebo mi chybí nějaký vitamín či to je tím že si často češu vlasy do boku?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Zdravému člověku vypadne až 100 vlasů denně, a to v rámci přirozené obměny vlasového pokryvu hlavy. Na hlavě průměrného člověka vyrůstá 80 000 až 100 000 vlasů, cyklus obměny vlasového pokryvu hlavy tedy činí zhruba 2,5 až 3 roky.
Kvůli tomu, že se každý den uvolní několik desítek vlasů, se tedy není třeba nijak znepokojovat. Pokud bys začal „plešatět“, znamenalo by to, že by linie růstu vlasů začala zřetelně ustupovat směrem dozadu, tedy směrem k týlu hlavy, případně by se ti začalo vytvářet lysé místo na temeni hlavy. Uvedený proces však u mužů zpravidla probíhá až v dospělosti, nikoli již v období dospívání.
Své vlasy můžeš chránit před poškozením a nadměrným lámáním jejich šetrným mytím. Pro sušení vlasů nedoporučuji používat elektrický vysoušeč (fén), nýbrž nechat vlhkost z vlasů vsáknout do ručníku. Podrobnější rady a doporučení týkající se mytí vlasů najdeš v příslušném textu na stránce „Jak pečovat o čistotu“.

01.10.2019

Dobrý deň. Chcel by som mať hlbší hlas nie hrubší ( ak ma chápete) dokážem ho mať hlbší ale iba keď tak hovorím „nasilu“ že to nie je môj prirodzený hlas. Keby som dlhšie rozprával hlbším hlasom zmenil by sa mi hlas alebo by som si mohol niečo spraviť s hlasivkami? A ešte si myslím že mam slabé hlasivky celkom lebo nie som zvyknutý kričať alebo spievať. Keby som začal spievať (doma len tak sám pre seba si spievať) alebo hlasnejšie rozprávať mal by som hlas silnejší a dokázal by som hlasnejšie kričať?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Změna hlasu neboli hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku a probíhá po dobu půl roku až dvou let. Samozřejmě, že hlas lze do určité míry modulovat, avšak k jeho prohloubení dojde až v důsledku růstu hlasivek (během procesu mutace se hlasivky zvětšují přibližně na dvouapůlnásobek své původní délky). Prozatím tedy nezbývá než počkat, až se hlasivky zvětší přirozeným vývojem.

01.10.2019

Dobrý den, je mi 16 let a mám problém. Přijde mi že mám nějakou poruchu puberty. Ochlupení mám všude, ale např. v podpaží vůbec. Ale nohy mám chlupaté dost a vše ostatní také. Také mám problém že můj penis je v normálním stavu velmi malý (5 cm), ale při erekci je zase úplně v pořádku a má 17 cm. Také mám problém s tím že moje varlata jsou výrazně menší než mých vrstevníků. Může to mít vliv na mou budoucí plodnost a dalo by se s tím něco dělat? Doporučili byste mi nějaké prášky na zvýšení testosteronu nebo například začít cvičit.

Alexandr, 16 let

Milý Alexandře,

Podle popisu není pravděpodobné, že by tvůj tělesný vývoj probíhal nějak abnormálně. Rozsah tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi. Kvůli chybějícímu axilárnímu ochlupení se prozatím není třeba znepokojovat.
Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Relativně velký rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je nejspíš způsoben vysokou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nejedná se o žádnou vadu či poruchu, pouze o jednu z možných variant.
Pokud jde o rozměry varlat, průměrný testikulární objem (tj. objem varlat) u chlapců ve věku 17-ti let činí 19 mililitrů na jedno varle, rozsah normálních hodnot testikulárního objemu činí v tomtéž věku 13 až 25 mililitrů na jedno varle. Pro měření testikulárního objemu se používá pomůcka zvaná orchidometr. Pokud máš o objemu svých varlat pochybnosti, doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který může posoudit testikulární objem a v případě potřeby doporučit vyšetření na endokrinologii.
Rozhodně však nedoporučuji konzumovat doplňky stravy, jejichž výrobci deklarují, že tyto produkty přispívají k nárůstu hladiny pohlavních hormonů. Doplňky stravy patří mezi potraviny, nikoli mezi léčiva. To znamená, že jejich výrobce garantuje pouze zdravotní nezávadnost těchto výrobků, nikoli jejich účinky. Konzumace doplňků stravy tedy nemusí vést k dosažení očekávaného účinku.

30.09.2019

Chcel by som sa spýtať, od kedy začne rast brada (knírek)?

Toby, 15 let

Milý Toby,

Ze všech tělesných znaků, které se objevují či vyvíjejí v období dospívání, se u růstu vousů projevují snad největší individuální rozdíly. Zatímco u některých chlapců začíná vývoj vousů již na počátku puberty, u jiných až na jejím konci. Za normální věk počátku růstu a vývoje vousů lze považovat poměrně široké rozmezí 12 až 18 let (stejně široké rozmezí platí již jen pro hlasovou mutaci). Značné individuální rozdíly ve vývoji tohoto tělesného znaku jsou dány tím, že růst a vývoj vousů je podmíněn genetickou výbavou jednotlivce v ještě větší míře, než je tomu u ostatních tělesných znaků.

30.09.2019

Dobrý den. Je normální, že se mi líbí spíš mladší holky? Cca 11-13.

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Vzhledem k tvému věku se nejedná o projev žádné sexuální parafilie (neboli deviace). Náklonnost vůči dívkám uvedeného věku nelze u dospívajícího chlapce ve věku 15-ti let považovat za projev pedofilie ani hebefilie.
Za pedofilního lze podle Diagnostického a statistického manuálu duševních onemocnění (DSM)  považovat pouze jedince staršího 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší, než je on sám. Za hebefilního lze považovat pouze dospělého jedince (tj. staršího 18-ti let), který pociťuje sexuální náklonnost k dívkám, které se nacházejí v prvních několika letech pohlavního dospívání (pro úplnost výčtu sexuálních parafilií se zaměřením na výrazně mladší jedince dodávám, že sexuální náklonnost dospělého člověka vůči dospívajícím chlapcům se označuje jako efebofilie).
Nicméně pokud jde o navazování sexuálního kontaktu s konkrétní dívkou či dívkami, pokud možno bys měl respektovat zákonem stanovenou věkovou hranici 15-ti let, protože vzhledem ke svému věku již neseš trestní odpovědnost, z čehož vyplývá, že za sexuální kontakt s osobou mladší 15-ti let bys již mohl být trestně stíhán. Pokud si již chceš najít sexuální partnerku, měl by sis ji hledat mezi dívkami staršími 15-ti let.

30.09.2019

Dobrý den,
co mám dělat, když mi předkožka jde stáhnout za žalud napůl v klidovém stavu a při erekci nejde stáhnout za žalud vůbec? Děkuji za odpověď.

Namez, 16 let

Milý Namezi,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či v jejím závěru. Důležité je respektovat přirozený postup uvolňování předkožky a nesnažit se jí strhnout za žalud násilím. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

30.09.2019

Dobrý den, mám strašně malý penis. Je mi 15 let (v červenci 16) a mám podle mě micropenis. V klidu měří 4,5cm (...) V erekci měří 9,5-10,5cm. Mám nadváhu. Mám asi 130Kg. Vždy když s sebou chci něco dělat, tak stejně nehubnu, jak se snažím, tak se snažím a nic. Vím, že na to má tloušťka vztah, ale nejde mi to dát dolů.
Mám strach, že mě kvůli tomu žádna holka nebude chtít. Nebo, že jí neuspokojím. Prostě i mi je trapno před tátou. Nevím co s tím. Nějaké rady na zvětšení? Je mi trapně a jak říkám, bojím se.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

V tomto případě se o mikropenis nejedná. U chlapce ve věku 15-ti let lze za mikropenis považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Délka penisu při erekci, kterou v dotazu uvádíš, je oproti hranici pro mikropenis přibližně dvojnásobná. Rozhodně jej tedy nelze označovat jako „strašně malý“.
Určitě se nemusíš obávat, že by tě rozumná dívka odmítla kvůli rozměrům penisu. Dívky si chlapce vybírají nikoliv na základě rozměrů penisu, nýbrž na základě jeho chování a vlastností. Kromě toho, mezi tvým seznámením s dívkou a navázáním vztahu jistě uplyne určitá doba, než se spolu vůbec dostanete do situace, v níž by dívka mohla tvůj penis spatřit. Jestliže tě dívka bude mít ráda, jistě tě nepřestane mít ráda jen kvůli tomu, že délka penisu je u tebe o pár centimetrů nižší, než by odpovídalo průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku. I kdyby se našla nějaká dívka, pro níž by rozměry určité části partnerova těla byly důležitější, než jeho chování a vlastnosti, jistě by ti takové dívka nestála za to, aby s s ní vůbec navazoval či udržoval důvěrný vztah.
Existuje řada věcí, kvůli nimž by se lidé měli cítit trapně, avšak rozměry penisu k těmto věcem nepatří. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Jestliže trpíš nadváhou či obezitou, je docela dobře možné, že mírně podprůměrné rozměry penisu jsou dány jeho částečným zanořením. Bez redukce nadměrné tukové tkáně (tedy bez zhubnutí) však nelze příliš očekávat, že se penis sám od sebe z tukové tkáně „vynoří“.
Žádné rady na zvětšení penisu ti poskytnout nemohu, protože neexistuje způsob, jak bys mohl rozměry svého penisu uměle zvětšit. Nicméně vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že během následujících přibližně tří let u tebe ještě bude pokračovat růst a vývoj tohoto orgánu, a tudíž jeho výsledné rozměry v dospělosti budou o něco větší, než je tomu v současné době. Cílové rozměry penisu v dospělosti však na základě jeho současných rozměrů nelze předem určit.

30.09.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat (...) Prosím zakryjte obě moje otázky. Děkuji

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

1) Při vykonávání masturbace by ti měly postačit vlastní sexuální fantazie.
2) Kvůli obsahu svých sexuálních fantazií si nemusíš dělat žádné výčitky. Nikdo, ani ty sám, tě nemůže odsuzovat za to, co si v duchu představuješ.

30.09.2019

Zdravím, (...) skryjte ten dotaz, prosím.

Bike, 18 let

Milý Bike,

Jestliže tvoji partnerku soulož neuspokojuje, lze namísto ní vykonávat tzv. nekoitální sexuální aktivity, mezi něž patří například vzájemná masturbace nebo orální sex. Některé ženy a dívky tyto nekoitální aktivity uspokojují dokonce ještě mnohem více, než klasický vaginální pohlavní styk.

29.09.2019

Dobrý den, je normální mít penis jakoby zlomený a zahlý dolů? Děkuji.

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Prohnutí penisu při erekci, ať již směrem vzhůru nebo dolů, je normální. Naproti tomu prudké zalomení penisu může být důsledkem vrozené vady nebo úrazu vazivových obalů topořivých těles.
Pokud máš pochybnosti o tom, zda je s tvým penisem vše v pořádku, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který v případě potřeby doporučí vyšetření u lékaře-specialisty.

29.09.2019

Dobrý den,
Prosím zakrýt obě otázky
(...) Předem děkuji za odpověď.

Brumík, 15 let

Milý Brumíku,

1) Je smutné, že učitelskou profesi vykonávají i osoby, které nemají pedagogické vzdělání (představ si, že bys musel navštívit nemocnici, avšak namísto lékaře by o tvé zdraví měl pečovat někdo, kdo nezískal kvalifikaci v oboru lékařství...).
Vzhledem k poněkud nestandardnímu způsobu výuky i hodnocení a zvláště pak vzhledem k nedodržování vnitřního řádu školy ze strany vyučujícího by bylo vhodné, aby se rodiče alespoň několika žáků (nikoli však žáci samotní) obrátili na ředitele školy se stížností. Jestliže ředitel školy nebude popsanou situaci odpovídajícím způsobem řešit, zbývá ještě podat podnět na Českou školní inspekci, jejíž pracovníci jsou povinni v případě podnětu zahájit šetření.
2) Pravdou je, že k vedlejším účinkům některých léčiv patří patologické změny v dutině ústní včetně narušení struktury zubů. Je smutné, že tvoji rodiče, kteří nesou odpovědnost za tvůj zdravotní stav, tyto tvé obtíže nehodlají řešit. Na své obtíže s chrupem bys měl upozornit zubního lékaře při nejbližší zubní preventivní prohlídce, která se u osob mladších 18-ti let provádí dle vyhlášky č. 70/2012 Sb., § 6, odst. 1. dvakrát ročně. Povinnost absolvovat preventivní prohlídky v rozsahu daném uvedenou vyhláškou je stanovena zákonem č. 48/1997 Sb., § 12, písm. e.
Zubní hygienu doporučuji provádět sice pravidelně, avšak šetrně. Pokud možno si pořiď co nejměkčí zubní kartáček (extra soft nebo ultra soft).

29.09.2019

Od kdy je možná návštěva sexshopu? Spadá to do stejné kategorie jako porno 18+? Nedávno jsem tam byl s přítelkyní a nechtěli nám prodat zboží (nic vulgárního, jen kondomy). Slečna za kasou argumentovala tím, že jsme moc mladí. Ok. Kdyby nám nebylo 15 chápu, ale to nás rovnou mohli vyhodit při vchodu.

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, může si jej tedy koupit i osoba mladší 18-ti let, avšak pouze za předpokladu, že si jej kupuje na místě, které je mládeži do 18-ti let přístupné, tedy například v lékárně nebo v drogerii. Avšak vstup do tzv. sex-shopů je osobám mladším 18-ti let zakázán, a tudíž si v těchto obchodech nemohou zakoupit ani takové zboží, jehož prodejnost není věkově omezena, tedy například kondom.
Pravdou je, že prodavačka vám v případě pochybností ohledně vašeho věku správně neměla umožnit vstup do obchodu a hned při vstupu do obchodu si měla váš věk ověřit. Že tak neučinila, považuji za její pochybení, protože svojí nečinností vám umožnila, abyste spatřili zboží, které se v obchodě prodává a které není vhodné pro osoby mladší 18-ti let (tím nemám na mysli kondom, jehož prodejnost není zákonem omezena, ale například různé pornografické materiály či tzv. „erotické pomůcky“). Jestliže si s přítelkyní chcete koupit kondomy, doporučuji jít je koupit do lékárny či do drogerie.

29.09.2019

A za jak dlouho to akné může přejít s tou léčbou?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Léky obsahující retinoidy se podávají zpravidla po dobu 3 až 6 měsíců. Průběh a doba trvání léčby může být značně individuální, nicméně k výraznému zlepšení stavu (až k úplnému vyléčení) zpravidla dochází u většiny pacientů v řádu několika měsíců.

29.09.2019

Dobrý den, nevím proč, ale myslím, že jsem bisexuál a chci s nějakým klukem sex. Co mám dělat?

bflmpsvz, 13 let

Milý bflmpsvz,

Dospívající jedinec může pociťovat sexuální náklonnost k příslušníkům opačného i téhož pohlaví, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Vzhledem k narůstající úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi může dospívajícího člověka přitahovat a vzrušovat všechno možné, přičemž i obsah erotických fantazií dospívajícího jedince může být někdy až překvapivě rozmanitý.
Kvůli svým erotickým touhám, přáním či představám by sis především neměl dělat jakékoliv výčitky. Náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví je v období dospívání stejně běžná, jako náklonnost k vrstevníkům opačného pohlaví. Určitě by ses neměl znepokojovat kvůli tomu, že tě přitahuje a vzrušuje něco, co by tě podle tvého názoru či podle obecně rozšířených představ přitahovat a vzrušovat nemělo.
Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak přinejmenším do věku 16-ti let ji nelze určit, a to ani na základě sexuologického vyšetření, a už vůbec ne na základě erotických představ či sexuálního chování dospívajícího jedince. Pokud jde o bisexualitu, ta nepředstavuje sexuální orientaci, nýbrž druh sexuálního chování. Bisexualita spočívá ve střídání partnerů opačného i téhož pohlaví. Za bisexuálního tedy lze považovat jak heterosexuálně, tak i homosexuálně orientovaného jedince, pokud měl někdy v životě alespoň jeden sexuální kontakt s příslušníkem téhož pohlaví a zároveň alespoň jeden sexuální kontakt s příslušníkem opačného pohlaví.

28.09.2019

Dobrý den, mám otázku co se týče zdraví. Prosím zakryjte otázku (...)

1234, 14 let

Milý 1234,

Nepříjemné akustické projevy v uších (pískání, hučení) se označují termínem tinnitus. Příčin tinnitu může být celá řada, počínaje poruchou převodu zvuku do vnitřního ucha při zánětlivém onemocnění, přes narušení průtoku krve v cévách blízkých vnitřnímu uchu až po příčiny neurologického či psychogenního charakteru (k nimž patří například úzkostná stresová porucha či nežádoucí účinky některých léků). Stanovení konkrétní příčiny tinnitu může být v mnoha případech velmi nesnadné i pro specialistu v oboru otorhinolaryngologie (ORL). Jestliže vyšetření na ORL neprokázalo žádnou patologii v oblasti vnitřního či středního ucha, bylo by ještě vhodné provést vyšetření na neurologii. Pokud ani neurologické vyšetření neobjasní příčiny tvých obtíží, zbývá ještě vyšetření na psychiatrii (jak jsem již uvedl výše, příčiny těchto obtíží mohou být i psychogenní).
Pokud jde o pocit „ praskání“ v uších, jedná se o projev narušeného vyrovnávání tlaku ve středním uchu. K těmto obtížím dochází zejména při omezení průchodnosti tzv. Eustachovy trubice, která spojuje nosohltan s dutinou středního ucha a umožňuje vyrovnávání tlaku na obou stranách ušního bubínku. Příčiny mohou být opět různé, počínaje infekčním onemocněním horních cest dýchacích a konče abnormálním tvarem některé z okolních tkání působících tlakem na Eustachovu trubici.

28.09.2019

Dobrý den, mám problém s mojí délkou [penisu]. 10 cm délka 12 obvod. No vím, že zvětšení se dá provést pouze chirurgicky. Ale napadlo mě, jestli bych nemohl mít problém se zanořením penisu? (...)

Here_Radek, 17 let

Milý Here_Radku,

Jestliže délka tvého penisu činí při erekci 10 cm, jedná se o rozměr, který je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrný, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis lze u chlapce tvého věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Pokud jde o obvod penisu při erekci 12 cm, ten je vzhledem k tvému věku zcela průměrný.
Chirurgického prodloužení penisu by bylo možno dosáhnout pouze plastickou operací závěsných vazů, na nichž je tento orgán v těle upevněn. Avšak v důsledku operace může dojít ke ztrátě schopnosti dosažení a udržení dostatečně kvalitní erekce. Podstupování tohoto zákroku, který je spojen se zásahem do lidského těla, ba navíc může negativně ovlivnit funkci penisu, bych tedy rozhodně nedoporučoval, obzvláště pokud jsou rozměry penisu normální.
Pokud jde o zanoření penisu, to může mít dvě příčiny. K zanoření penisu dochází především v důsledku obezity, kdy je větší či menší část těla penisu skryta v nadměrně silné vrstvě podkožního tuku v oblasti podbřišku. V některých případech dochází k zanoření penisu i v důsledku cirkumcize (neboli obřízky), zejména u jedinců, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy penisu. Více informací o zanořeném penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

28.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je normální mít penis ohlý dolů? A začínám mít dost velké ochlupení kolem penisu. Děkuji.

Vojtěch, 11 let

Milý Vojtěchu,

Zatímco v klidovém stavu penis většinou visí volně dolů, při erekci dochází k jeho napřímení. Penis může při erekci směřovat buď vzhůru, dopředu nebo směrem dolů, a to pod různými úhly (viz obrázek). Všechny tři možnosti jsou normální. Úhel sklonu penisu při erekci nelze příliš měnit, protože závisí na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.

Pokud jde o ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli tzv. pubické ochlupení), to se může u chlapců začít vyvíjet kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku. Zatímco některým chlapcům se začíná ochlupení vyvíjet dříve, jiným později. Za předčasný lze nástup vývoje pubického ochlupení považovat pouze před devátým rokem věku.

28.09.2019

Zdravím, chci se zeptat jestli mají kluci něco jako panenskou blánu, kterou mají holky. Pokud ne, tak jak se pozná, že je kluk ještě panic, dá se to vůbec? A proč jí teda holky mají?

Dave, 14 let

Milý Dave,

Hymen (nepřesně též označovaný jako „panenská blána“) nemá žádný mužský ekvivalent. Neexistuje způsob, jak určit, zda chlapec již měl pohlavní styk či nikoliv. Vzhled mužských pohlavních orgánů se po prvním pohlavním styku nijak nemění.
Avšak ani u dívky nelze spolehlivě určit, zda již měla pohlavní styk či nikoliv, protože k porušení hymenu rozhodně nemusí dojít jen při pohlavním styku. Užívání pojmů „panic“ či „panna“ pro označení osob mužského či ženského pohlaví, které dosud neměly pohlavní styk, je tedy velmi problematické. Předmětem takovéhoto označování je totiž něco, co nelze nijak prokázat.
Funkce hymenu dosud není spolehlivě objasněna. Nejpravděpodobnější výklad spočívá v tom, že hymen slouží k ochraně před zanesením infekce do pochvy v dětství před pubertou, kdy je prostředí pochvy mírně zásadité. Teprve během puberty se zásadité prostředí pochvy mění pod vlivem hormonální činnosti ze zásaditého na kyselé, což slouží jako přirozená ochrana vnitřních pohlavních orgánů před cizími mikroorganismy. Naproti tomu interpretace hymenu jako „mechanické bariéry“ je velmi sporná, protože v hymenu se vždy nachází větší či menší otvor (ostatně naprosté většině dívek díky tomuto otvoru hymen nebrání v zavedení tampónu do pochvy).
Podrobnější informace o hymenu (včetně ilustrací) najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Jonáše ze dne 06.09.2019 (viz archiv odpovědí - září 2019).

28.09.2019

Dobrý den, ke snížení bilirubinu stačí, když budu hodně pít? Vylučuje se bilirubin močí? Jaký je rozdíl mezi hyperbilirubinémií a žloutenkou?

Kluk, 17 let

Milý Kluku,

Určitě bys měl dodržovat pitný režim, avšak samotné zvýšení příjmu tekutin ke snížení hladiny bilirubinu nevede. Hyperbilirubinémie je pouze projevem některé z poruch či onemocnění, nikoliv nemoc sama o sobě (k onemocněním, která se projevují hyperbilirubinémií, patří například Gilbertův syndrom, Criglerův–Najjarův syndrom druhého typu, Wilsonova choroba, Deficit alfa1-antitrypsinu, Dubinův-Johnsonův syndrom nebo Rotorův syndrom), které však lze určit pouze na základě laboratorních vyšetření. Nemohu určit, zda trpíš některou z těchto chorob či poruch. To může pouze ošetřující lékař na základě výsledků vyšetření.
Hyperbilirubinémie je zvýšená hladina bilirubinu v krvi, přičemž za zvýšenou se považuje hladina nad 20 µmol/l. Žloutenka neboli ikterus je nahromadění bilirubinu v tkáních (zejména v kůži, sliznicích a očních bělmech), k němuž zpravidla dochází při nárůstu hladiny bilirubinu v krvi nad 35 μmol/l. Také žloutenka není nemoc sama o sobě, nýbrž pouze projev některé z poruch či onemocnění (k poruchám a onemocněním, jejichž příznakem je žloutenka, patří například infekční hepatitida, autoimunitní hepatitida, poškození jater toxickými látkami včetně alkoholu, případně poruchy činnosti jater a žlučníku).
Příčinou zvýšené hladiny bilirubinu tedy může být jak porucha činnosti některých vnitřních orgánů, tak infekční onemocnění. Jak jsem však již uvedl, pro určení konkrétní příčiny hyperbilirubinémie by bylo třeba provést několik vyšetření.

28.09.2019

Dobrý den,
Které jsou svaly pánevního dna? Je pravda, že se dají cvičit a posilovat, aby byl orgasmus silnější?

Vláďa, 15 let

Milý Vláďo,

Tzv. svalové dno pánevní se skládá z několika svalů, které se nacházejí v oblasti tzv. hráze neboli rozkroku, tedy v části těla mezi stehny, pohlavními orgány a řitním otvorem. Pánevní dno slouží jako podpora orgánů pánve.
K pánevnímu svalstvu patří sval zvaný musculus levator ani (neboli zdvihač konečníku) a musculus coccygeus (což je trojúhelný sval upínající se na kostrč a na okraj kosti křížové).
Blíže k pohlavním orgánům se nacházejí svaly malé pánve, k nimž patří musculus ischiocavernosus (u mužů též musculus erector penis), musculus bulbospongiosus (obepíná část penisu, která se nachází uvnitř těla) a musculus sphincter urethrae externus (neboli zevní svěrač močové trubice). Ženy mají ještě musculus sphincter urethrovaginalis (svěrač poševního vchodu) a musculus compressor urethrae (sval, který stlačuje močovou trubici).


Svaly pánevního dna a malé pánve (
)

Pánevní svalstvo lze posilovat pomocí různých cviků, k nimž patří například:

 • zvedání natažených dolních končetin v poloze vleže na zádech s rukama podél těla (ve výchozí poloze jsou nohy nataženy na podložce, poté se tahem zvedají tak, aby s podložkou svíraly pravý úhel, tj. 90°)
 • tzv. „malý most“ – vleže na zádech se nohy pokrčí v kolenou tak, aby chodidla zůstala na podložce a poté se zvedají hýždě směrem nahoru, až stehna a trup vytvoří jednu rovinu
 • vleže na břiše se natáhnou nohy tak, aby se podložky dotýkal pouze trup a konečky prstů na nohou (kolena se podložky nedotýkají) a v této poloze se střídavě svírají a uvolňují hýždě v intervalu 3 až 5 vteřin
 • tzv. „stop-start“ cvičení – při močení se úmyslně zastaví proud moči a po několika vteřinách se opět spustí, což lze provést i vícekrát po sobě
 • cvičení s ručníkem položeným přes kořen penisu při erekci – ručník se podélně složí nebo stočí a opatrně se položí napříč přes kořen penisu, cílem je ručník udržet tak, aby nespadl

Při orgasmu a ejakulaci se zapojují svaly pánevního dna i malé pánve, přičemž svaly malé pánve se rovněž podílejí na udržení erekce a na vypuzení ejakulátu. Pravdou je, že posilováním těchto svalů lze dosáhnout jejich intenzivnějšího stahování během orgasmu a ejakulace, avšak účinek cvičení nemusí být tak velký, jak bys možná očekával.

28.09.2019

Dobrý den, prosím zveřejnit pouze odpověď (...) Děkuji.

a, 16 let

Milý a,

Zřejmě se jedná o zduřelé mazové žlázky. Doporučuji vykonávat šetrnou hygienu pohlavních orgánů (pomocí mýdla a vody), jinak není třeba se kvůli těmto projevům znepokojovat.

28.09.2019

Dobrý deň, čo znamená toto gesto?

Luky, 14 let

Milý Luky,

Gesto se zdviženým ukazováčkem a malíčkem (tzv. „paroháč“) může mít řadu různých významů. Zatímco například rockovými zpěváky a návštěvníky jejich koncertů je toto gesto užíváno pro vyjádření spokojenosti, v jiných souvislostech má vyjadřovat, že je žena muži nevěrná.

27.09.2019

Dobrý den, je normální, že mám zvýšený bilirubin (33,3 µmol/l)? Jak se bilirubin snižuje? Jaká může být příčina? Jedná se o žloutenku?

Kluk, 17 let

Milý Kluku,

Zřejmě se jedná o tzv. juvenilní hyperbilirubinémii, která se vyskytuje přibližně u 2 až 6 % dospívajících (více u chlapců). Normální hladina sérového bilirubinu je 17–20 µmol/l. Hyperbilirubinémie může být projevem některé z tzv. autozomálně recesivních poruch (vyskytujících se převážně na základě dědičných dispozic), avšak pro přesnější určení, o kterou poruchu se jedná, je třeba provést několik laboratorních vyšetření. Léčba závisí na konkrétním druhu poruchy či onemocnění. Ke snížení hladiny bilirubinu slouží různá léčiva, avšak nejprve je třeba určit příčinu, k čemuž slouží výše zmíněná laboratorní vyšetření.

27.09.2019

Text den, zajímá mě, jestli mi nějak uškodí náhlé přerušení masturbace. Ne úmyslně, jen na to nemám chuť. Jinak před týdnem jsem masturbovat třeba 3x denně.

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

Výkyvy v četnosti vykonávání masturbace mohou být dány kolísáním hladiny pohlavních hormonů v krvi, což je u dospívajících jedinců poměrně běžný jev. V závislosti na úrovni hladiny pohlavních hormonů se zvyšuje nebo snižuje i tzv. sexuální apetence (doslova „chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit, včetně masturbace). Z tohoto hlediska je celkem normální, že četnost vykonávání masturbace není stále stejná. Masturbovat bys měl tak často, jak potřebuješ. V masturbaci by ses rozhodně neměl úmyslně omezovat, avšak na druhou stranu by ses k jejímu vykonávání ani neměl nutit.
Něco jiného by bylo, kdybys měl na mysli „náhlé přerušení“ masturbace při jejím vykonávání. Přerušení masturbačních pohybů před dosažením ejakulace představuje značnou zátěž pro předstojnou žlázu (prostatu) a další části mužského pohlavního ústrojí, navíc v důsledku náhlého přerušení masturbace (například při vyrušení druhou osobou) se může dostavit křeč v oblasti malé pánve a pánevního dna. Jakmile tedy začneš masturbovat, měl bys masturbaci pokud možno dovést až k výronu semene (ejakulaci).

27.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se poradit. Všímám si na sobě bolesti zad při nošení batohu. Vždy, když jsem se přistihl, že se hrbím, jsem se vzpřímil. Po chvíli však nemám sílu v zádech. Nějaký čas předtím jsem začal i se cvičením (protahovací cviky atd.) Myslím si, že příčinnou je oslabené zádové svalstvo a s tím se chci poradit. A taky jak na něm zapracovat. Pomohlo by třeba chodit 1 nebo 2 týdně plavat za tímto účelem?

Petr, 17 let

Milý Petře,

Příčinou bolestí může být nepřiměřená zátěž, nesprávně nastavená délka popruhů batohu, případně vadné držení těla při jeho nošení. Především je tedy třeba zaměřit se na správné držení těla (podrobnější rady najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Donny ze dne 30.08.2019, viz archiv odpovědí - srpen 2019) a zkontrolovat nastavení popruhů batohu. Horní hrana batohu by neměla převyšovat ramena, spodní hrana by neměla být níž než v pase. Váha batohu by pokud možno neměla překročit 10% tvé tělesné hmotnosti.
Protahovací cviky mohou ulevit od bolesti zad. Ke zpevnění tzv. svalového korzetu v oblasti zad přispívají kliky, shyby, dřepy a výpady. Plaváním se posilují v podstatě všechny skupiny svalů, tedy i svaly zad. Záleží však i na plaveckém stylu (pro posílení ochablých zádových svalů slouží především znak).

27.09.2019

Dobrý den, trápí mě problém s erekcí (...) Chci se zeptat, jestli Vás něco nenapadá, co dalšího by to mohlo způsobit, případně jak tomu předcházet. Děkuji moc.

Anonym, 18 let

Milý Anonyme,

U dospívajících chlapců a mladých mužů jsou poruchy erekce velmi vzácné. Pokud už se dostavují, jejich příčinou může být buď stres a psychické napětí, nebo závažné onemocnění oběhové soustavy.
Podle toho, co v dotazu uvádíš, se však u tebe obtíže s erekcí dostavují pouze v určité specifické situaci, což by nasvědčovalo psychogenním příčinám těchto obtíží, navíc ještě v kombinaci s konzumací alkoholu. Je dobře, že máš alespoň citlivou a ohleduplnou partnerku, s jejíž pomocí můžeš popsané obtíže překonat. Rozhodně by ses však měl vyhýbat konzumaci alkoholu.
Pokud jde o přecitlivělost žaludu, rady a doporučení najdeš v odpovědi návštěvníka „Anonym, 14 let“ ze dne 20.09.2019 (viz níže na této stránce).

27.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli bych se měl na patnáctiletou prohlídku oholit mezi nohama nebo ne.

Pepa, 14, skoro 15 let

Milý Pepo,

Zatímco přibližně třetina dospívajících a dospělých lidí si pubické ochlupení nějakým způsobem upravuje (například si jej holí nebo zastřihává), zbývající dvě třetiny si toto ochlupení nechávají volně růst a nijak do něj nezasahují. Jestliže si ochlupení nijak neupravuješ, nemusíš si jej holit jen kvůli lékařské prohlídce. Praktickému lékaři tvoje ochlupení jistě vadit nebude, navíc díky němu bude moci lépe posoudit dosažený stupeň vývoje pohlavních znaků, k nimž ochlupení patří. Nicméně ani kdyby sis ochlupení oholil, praktickému lékaři by to vadit nemělo, protože dosažený stupeň tělesného vývoje lze posoudit i podle jiných pohlavních znaků.
Jestliže se rozhodneš, že si ochlupení budeš holit, měl bys oholenou pokožku ošetřovat vhodným pleťovým krémem (pokud možno pro citlivou pleť) nebo panthenolovou mastí. V opačném případě hrozí, že bude docházet k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky, což vede k zánětlivé reakci v podobě červených pupínků. Pokud je však oholená pokožka dostatečně hydratována, k zarůstání dorůstajících chloupků nedochází. Pleťový krém nebo panthenolovou mast aplikuj nejdříve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.

27.09.2019

Dobrý den, můžu se zeptat, co je ta červená skvrna?

Ahoj, 15 let

Milý Ahoji,

Jedná se o drobnou oděrku. K zahojení by mělo dojít během několika dnů až týdnů. Postižené místo doporučuji ošetřovat panthenolovou mastí, kterou lze zakoupit v lékárně.

26.09.2019

Masturbuji už 8 let, je vše v pořádku? Mohu tím být výkonnější? Popř. negativa či pozitiva. Děkuji za odpověď.

Lokomotivaokrr, 16 let

Milý Lokomotivookrr,

Podle výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících (např. Bancroft, 2003) začínají přibližně dvě třetiny chlapců i dívek vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, další ji začínají vykonávat během dospívání. Na tom, že masturbaci vykonáváš již 8 let, tedy není nic nenormálního.
Masturbace je zdraví prospěšná činnost, neboť jejím vykonáváním dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvování, a tím i okysličování tkání pohlavních orgánů. Kromě toho je prokázáno, že pravidelné vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty (předstojné žlázy).
Naproti tomu žádné negativní dopady vykonávání masturbace nebyly vědecky prokázány.

26.09.2019

Dobrý den. Skoro po každé když domasturbuji a vystříkne mi sperma, tak si ho utřu do kapesníku. Ale potom mě strašně začne svědit žalud penisu. A potom si musím jít žalud opláchnout. Je to normální? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Nevím, 13 let

Milý Nevíš,

Po dosažení ejakulace by sis měl penis opláchnout vodou a osušit ručníkem. Otření penisu kapesníkem slouží spíše pro „dočasné“ osušení penisu předtím, než se dostaneš do koupelny.
Tvoje obtíže mohou být způsobeny přecitlivělostí žaludu. V takovém případě doporučuji provádět oplachování žaludu v čaji. Pro oplachování lze využít odvar z černého nebo zeleného čaje, který se připravuje jako běžný čaj k pití, pouze s tím rozdílem, že sáček s čajem se nechá louhovat delší dobu (přibližně 10 minut), aby se z čaje uvolnily potřebné látky. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout (pokud možno na „pokojovou“ teplotu), aby nedošlo k opaření.
Žalud lze buď oplachovat ponořením penisu s obnaženým žaludem do nádobky (kelímku) s čajem, nebo k němu lze přikládat obklady zhotovené z kousku měkké a savé textilie namočené do čaje. Oplachování se provádí jednou denně na dobu několika minut. První výsledky v podobě ústupu přecitlivělosti by se měly dostavit přibližně do týdne.

26.09.2019

Dobrý den, zjistil jsem že mám nejspíše ještě jeden mléčný horní špičák a on se mi kýve. Asi za 1-2 měsíce půjdem k zubaři. Nevíte jestli existuje nějaká dočasná náhrada za zub?

JVJTM, 14 let

Milý JVJTM,

Výměna mléčného chrupu za stálý je sice u většiny dětí či dospívajících ukončena již okolo dvanáctého roku věku, avšak pod vlivem dědičných dispozic či působením vnějších faktorů se může protáhnout až o několik let. Náhrada za mléčný zub (neboli tzv. „mezerníček“) se sice zhotovuje, avšak pouze v případě, že ke ztrátě zubu dojde u dítěte v důsledku onemocnění či úrazu ještě před zahájením výměny mléčného chrupu za stálý. Vzhledem k tvému věku je však pravděpodobné, že stálý zub na místě viklajícího se mléčného zubu již byl založen, a tudíž případná protéza by mohla bránit růstu stálého zubu.

26.09.2019

Dobrý den, jak můžu najit holku? Začínám upadat do depresí, že jsem nicka a nikdo mě nechce. Opravdu potřebuji najít věc, která by mě z toho dostala.

Jak je libo, 14 let

Milý Jak je libo,

Jestliže ve svém okolí neznáš dívku, s níž by tě spojovaly vzájemné sympatie, ještě to neznamená, že by s tebou něco nebylo v pořádku. Chodit s dívkou není tvoje povinnost a to, že zatím s žádnou dívkou nechodíš, není žádný tvůj nedostatek (nehledě k tomu, že podle výzkumů sexuálního chování v ČR se průměrný věk první zamilovanosti a prvních schůzek chlapců s dívkami pohybuje okolo 15-ti až 16-ti let, a tudíž se vzhledem ke svému věku ani nemusíš obávat, že je tvůj sociální vývoj nějak opožděný).
Rozhodně by ses neměl snažit za každou cenu navazovat důvěrný vztah s dívkou jen proto, aby jsi sám sobě nebo druhým lidem dokázal, že dovedeš takový vztah navázat. Při výběru partnerky bys měl postupovat velmi opatrně a rozhodně bys neměl navazovat vztah s první dívkou, která o tebe projeví zájem.
Především bys však vůči sobě neměl být přehnaně přísný a neměl bys na sebe klást přehnané nároky. Předtím, než začneš přemýšlet o navazování důvěrných mezilidských vztahů, bys měl věnovat více pozornosti sobě a rozvoji svých kladných vlastností. Abys získal více sebedůvěry a vytvořil si kladné sebepojetí, bys měl lépe poznat své přednosti a silné stránky, kterých máš jistě celou řadu. Dokud nebudeš spokojený sám se sebou, těžko můžeš být spokojený v citovém vztahu s druhou osobou.
Pokud z nějakých důvodů trpíš pocitem méněcennosti, málo si věříš, nebo se u tebe dokonce dostavují deprese, nestyď se obrátit s žádostí o pomoc na odborníka, například na psychologického poradce z některého z psychologických center pro děti a dospívající.

26.09.2019

Dobrý deň, prosím poraďte mi ako mám mať chlpy pod pazuchami, lebo všetci spolužiaci už ich majú, ale ja nie. Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Vývoj axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) je dán dědičnými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. U chlapců se axilární ochlupení začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 13 až 14 let. Nástup jeho vývoje nemůžeš nijak urychlit. Kvůli srovnání se svými spolužáky se netrap, neboť během tělesného vývoje v období dospívání se mohou projevovat značné individuální rozdíly. Puberta není závod.

26.09.2019

Dobrý den,
Včera, když jsme hráli v těláku basketbal, tak jsem se srazil se spoluhráčem a já to dostal do nosu, slyšel jsem takové lehké křupnutí, ale žádná krev, jenom trochu vyhrkly slzy, tak by mě zajímalo, jestli by to mohlo být zlomené. Nedýchá se mi nějak hůř. Tak co myslíte? Děkuji předem za odpověď.

F0jta, 15 let

Milý F0jto,

Zlomenina by byla velmi bolestivá a navíc by ji provázel výrazný otok. Podle toho, co popisuješ, mohla být nosní kost v nejhorším případě naražená.

26.09.2019

Zdravím, (...) Prosím skrýt dotaz.

Michálek, 14 let

Milý Michálku,

Trestného činu pohlavního zneužití se dopustí osoba, která vykonává sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let. Avšak osoba mladší patnácti let nenese trestní odpovědnost, a tudíž ji nelze trestně stíhat. Z toho vyplývá, že pokud osoba mladší patnácti let vykonává sexuální aktivity s jinou osobou mladší patnácti let, nelze ani jednu z nich trestně stíhat. Trestně stíhat lze pouze osobu starší patnácti let.

25.09.2019

Odpovedám na dotaz. Potničky to podľa mňa nebudú lebo z nich môžem vytlačiť niekedy hnis.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

To se navzájem nevylučuje, protože milia také obsahují hnis. Nicméně pokud chceš mít jistotu, navštiv kožního lékaře.

25.09.2019

Odpověď na dotaz s akné - Tyto prášky mi mohou pomoct a akné může zmizet?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Ano, účinnost léčby pomocí retinoidů či kyseliny azelaové je velmi vysoká (více než 90%). Tato léčiva se však vydávají pouze na lékařský předpis. Pokud ani tato léčba nevede ke zlepšení stavu, připadá v úvahu ještě nasazení isotretinoinu, který však nemusí být vhodný pro všechny pacienty. V každém případě doporučuji navštívit kožního lékaře.

25.09.2019

Dobrý den, raději nezveřejňovat prosím, děkuji (...)

Jirka, 18 let

Milý Jiří,

Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože. Příčinou brzkého dosažení ejakulace je v tvém případě nejspíš nízká frekvence pohlavního styku. Jestliže s partnerkou souložíte pouze jednou týdně, nelze se divit, že se ejakulace dostavuje po kratší době, než kdyby frekvence soulože byla vyšší (je prokázáno, že u párů, které vykonávají soulož méně než třikrát týdně, je riziko předčasné ejakulace přibližně dvaapůlkrát vyšší než u párů, které souloží alespoň třikrát týdně nebo častěji). Další možnou příčinou dřívějšího nástupu ejakulace je stres a psychické napětí.
Pro řešení zmíněných obtíží je zapotřebí častější frekvence pohlavního styku a v neposlední řadě i citlivý a ohleduplný přístup partnerky.

25.09.2019

Dobrý den, chci se zeptat, je normální na můj věk, že mi měří penis 14 cm a že mi od 11 při masturbaci teče ejakulát (...)?

Jáchym, 12 let

Milý Jáchyme,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci).
Nejčastější věk první ejakulace se pohybuje v rozmezí 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí, a to 11 až 15 let. Jestliže jsi dosáhl první ejakulace ve věku 11-ti let, je to stejně normální, jako kdybys jí dosáhl kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem.

25.09.2019

Dobrý den, (...)

Zeus, 14 let

Milý Die,

Druhého člověka nemůžeš „mít“. Jestliže o tebe dívka nemá zájem, je třeba tuto skutečnost respektovat. Představ si, že by o tebe projevila zájem dívka, která by ti nebyla sympatická a ty bys s ní nechtěl chodit. Jistě by ti nebylo příjemné, kdyby se s tebou přesto stále snažila navázat vztah.
Kvůli tomu, že o tebe dívka nemá zájem, se netrap. Nemusí to znamenat, že nejsi dost dobrý. Spíše jde o to, že svým citům nemůže člověk poručit, a od dívky lze těžko očekávat, že s tebou začne chodit jen proto, aby ti udělala radost. Lepší bude, když si najdeš takovou dívku, která tě dovede ocenit a bude mít o navázání vztahu opravdový zájem.

24.09.2019

Dobrý deň. Videl som jednu otázku ohľadom akné tak sa opýtam aj ja. Tiež mám problém s akné na tvári. Ale iba na čele. Na lícach, nose, brade alebo inde mám vyrážku možno raz za 2 týždne ale na čele mám stále malé vyrážky a strašne mi to vadí. Nevyzerá to pekne a proste by som sa toho chcel zbaviť. (Žiadne krémy ani pleťové vody ani masky mi nepomohli)

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Podle popisu je docela dobře možné, že vyrážka na čele, o níž se zmiňuješ, ve skutečnosti není akné. Spíše se jedná o tzv. miliaria (lidově zvané též potničky), což jsou velmi drobné puchýřky vyskytující se ve velkém množství pohromadě. Doporučuji nejprve zakoupit v lékárně tzv. Jarischův roztok a postižená místa jím jednou za den potírat. Pokud příznaky do několika týdnů neustoupí, pak doporučuji navštívit kožního lékaře.

24.09.2019

(...) Děkuji za radu.

Vašík, 12 let

Milý Vašíku,

Do sexuálních záležitostí svých rodičů by ses pokud možno neměl nijak vměšovat. Jsou to dospělí, svéprávní lidé, a jestliže nedělají nic nezákonného, záleží výhradně na nich, jakým způsobem si tyto své záležitosti uspořádají.

24.09.2019

Prosím skrýt. (...) Děkuji.

Roman, 14 let

Milý Romane,

Jestliže si chceš s dívkou, s níž se setkáváš výhradně v rámci činnosti uvedené zájmové organizace, v klidu pohovořit, můžeš jí například nabídnout doprovod s tím, že máte kus cesty společný.

24.09.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak se mám svěřit kamarádce že jsem Bi? Docela mě to tíží a chtěl bych se někomu svěřit, ale nevím jak. Předem děkuji za vaši odpověď.

Hello, 15 let

Milý Hello,

Na rozdíl od heterosexuality a homosexuality nepředstavuje bisexualita sexuální orientaci, nýbrž druh sexuálního chování, které spočívá ve střídání partnerů obou pohlaví. Se svými předchozími partnerskými vztahy se kamarádce ani nikomu jinému svěřovat nemusíš. Pokud jde o sexuální orientaci, tu lze spolehlivě určit až od věku 16-ti let.

24.09.2019

Dobrý den,
Nůžkami jsem si zastřihl trochu ochlupení, vše bylo ok, ale dnes mě to tam často škrábe, i když je místo na pohled normální. Co to může být/znamenat?

Petr, 12 let

Milý Petře,

Kdybys pociťoval svědění, bylo by nejspíše způsobeno dorůstáním chloupků. K tomu však dochází spíše po oholení nežli po zastřihnutí. Pravděpodobnější je, že pocit škrábání vzniká drážděním pokožky ostrými zastřiženými konci chloupků.
Zastřižené ochlupení doporučuji umýt šampónem na vlasy a důkladně opláchnout. Po umytí šampónem budou chlupy měkčí a hebčí, a tudíž jejich zastřižené konce nebudou tolik škrábat.

24.09.2019

Zdravím, (...) Jaký mate názor?

Jan, 17 let

Milý Jane,

Masturbace je přirozená a zdraví prospěšná činnost, avšak pro její vykonávání je třeba si zajistit dostatek soukromí (například ve vlastním pokoji, v koupelně a podobně). O tom, zda a jak často vykonáváš masturbaci, nejsi povinen s nikým hovořit, tedy alespoň pokud ty sám na toto téma s někým hovořit nechceš.

24.09.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat, je normální když mám velmi husté, tmavé a dlouhé ochlupení zezadu na stehnech a okolo análního otvoru (barvu vlasů mám špinavý blond) - délka chlupů je kolem 3-5 cm . Dále bych se chtěl zeptat, jak tyto chlupy oholit? Bojím se že to pak bude svědět nebo že se při tom holení poraním. Děkuji.

David, 13 let

Milý Davide,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou dány především dědičnými dispozicemi. Zatímco u některých lidí je tělesné ochlupení řidší a méně rozšířené, u jiných je hustší a rozšířenější.
Holení uvedených částí těla nedoporučuji, a to z důvodu jejich obtížné dostupnosti a s ní spojeného zvýšeného rizika poranění. Riziko poranění je velmi vysoké zejména při holení ochlupení v okolí řitního otvoru. Sám by sis toto ochlupení neměl holit v žádném případě a nejsem si jistý, zda by ti některá z tvých blízkých osob byla ochotna při holení této obtížně přístupné části těla poskytnout potřebnou asistenci. Navíc dorůstající ochlupení by pravděpodobně způsobovalo podráždění pokožky, zejména v místech, kde k sobě přiléhají dvě části povrchu těla (tedy například mezi hýžděmi).
Jestliže ti delší ochlupení na zmíněných částech těla vadí, můžeš si jej zastřihávat pomocí menších nůžek, které by však neměly mít ostré hroty. Avšak i při zastřihávání chlupů je třeba postupovat opatrně.

24.09.2019

Chci se zeptat na pár věcí. Jestli až budu mít pohlavní styk, jestli budu mít stejný pocity, jako při masturbaci nebo jiné. Pak by mě zajímalo, říkal mi kámoš, že prý nejsou slipy nebo těsné boxerky moc zdravé pro varlata a ještě bude to jiný pocit, když budu mít pohlavní styk s kondomem nebo bez?

Michal, 14 let

Milý Michale,

1) Samotný orgasmus je při pohlavním styku dosažen na základě stejných reflexů, jako při masturbaci. Rozdíl spočívá v tom, že pohlavní styk je spojen s blízkostí a tělesným kontaktem s milovanou osobou.
2) Nezáleží na druhu spodního prádla, ale na správně zvolené velikosti a složení materiálu. Těsné spodní prádlo může zatlačovat varlata zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání. Stejný účinek může mít i nošení příliš těsných kalhot, zejména pokud se jedná o úzké džíny s nízkým sedlem. K přehřívání varlat může docházet i ve spodním prádle vyrobeném z umělých materiálů.
3) Při použití příliš těsného kondomu může docházet k fixaci kožního pokryvu penisu, čímž může být znemožněno přetahování předkožky přes žalud. Avšak dostatečně široký kondom by takovéto obtíže způsobovat neměl.
Vykonávání nechráněného pohlavního styku nedoporučuji, a to nejen z důvodu rizika nechtěného početí, ale také z důvodu rizika přenosu pohlavních chorob a jiných infekčních onemocnění.

24.09.2019

Dobrý den, velmi mě trápí akné. Mám ho skoro všude a je to fakt hnusný. Není zde nějaký způsob jak se ho zbavit?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Podle toho, co popisuješ, zřejmě trpíš těžkou formou akné, která spočívá v současném výskytu více než dvaceti pupínků. V takovém případě doporučuji navštívit kožního lékaře, který ti může předepsat některý z léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy.

23.09.2019

Dobrý den,
Nedávno jsem si prošel sérií vyšetření a bylo mi řečeno ze bych měl nadbytečná kila shodit otázka zní bude na tohle snížení váhy stačit víkendové ježdění na kole (asi 20-40 km za víkend) + zdravější a hlavně menší stravování + běhání každý druhý den stačit na to abych se dostal z 96 kg na 75 kg. A to za nějakou né příliš dlouho ale zároveň né krátkou dobu. Nebo bych měl něco přidat/ubrat. Výška 176 cm, krevní tlak 130 80 - 145 86, snížená hladina hořčíku ve svalech, EEG v normě, kardio v normě.

Here_Radek, 17 let

Milý Here_Radku,

Zátěž, kterou v dotazu popisuješ, je vzhledem k tvému věku přiměřená. Pokud jde o stravovací návyky, neměl by ses snažit jíst méně, ale spíše častěji a pravidelněji, avšak v menších dávkách. Podrobnější řady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.09.2019

Dobrý den, je pravidlem že peyronieho chorobu doprovází bolest nebo jsou i případy kdy nebolí? A kolik stupňů ohnutí penisu už je moc?

Dub, 16 let

Milý Dube,

Tzv. Peyronieho choroba spočívá v prudkém zahnutí či zalomení penisu, které přesahuje úhel 30 stupňů. Příčinou je abnormální struktura vazivové tkáně pouzder topořivých těles. Peyronieho choroba nemusí být bolestivá. Bolestivé je poranění vazivových pouzder topořivých těles penisu, v jehož důsledku může rovněž dojít k zahnutí penisu, avšak při Peyronieho chorobě je toto zalomení vrozené.
Léčba spočívá v injekcím podávání silných kortikosteroidů přímo do topořivých těles, v závažnějších případech se provádí operace, v jejímž důsledku se penis napřímí, zároveň však dochází ke zkrácení jeho délky.
Je však třeba rozlišovat prudké zalomení penisu od jeho pozvolného prohnutí, které je normální.

23.09.2019

Dobrý den, je normální, když i bez erekce mi kouká asi půlka žaludu ven? Ještě před rokem jsem měl celý žalud zakrytý.

Jan, 15 let

Milý Jane,

V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu. Záleží nejen na samotné délce předkožky, která v průměru představuje okolo 50% kožního pokryvu penisu, ale také na řadě dalších okolností, k nimž patří například pružnost kožního pokryvu penisu, pružnost závěsných vazů penisu, délka a pružnost uzdičky na spodní straně penisu, šířka prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky a podobně. Některé z těchto okolností jsou dány vrozenými dispozicemi (například pružnost vazivových tkání), jiné se mohou měnit v průběhu dospívání (například délka uzdičky a šířka prstence předkožky).
Jestliže se část žaludu i v klidovém stavu spontánně (tj. samovolně) obnažuje, nemusí se jednat o projev žádné vady či poruchy. Zatímco někteří chlapci a muži mají v klidovém stavu předkožku nataženou na žaludu, u jiných se více či méně shrnuje směrem k tělu. Problematická by byla pouze úmyslná fixace (tj. upevňování) předkožky za žaludem (například pomocí nějaké spony či pásky), neboť takováto praktika může narušit oběh krve v penisu.

23.09.2019

(...) Prosím zveřejnit jen odpověď, děkuji.

Tobi, 14 let

Milý Tobi,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, ve skutečnosti není vagína (tj. pochva), protože ta tvoří součást vnitřních pohlavních orgánů ženy či dívky. Správné označení pro vnější ženské pohlavní orgány je vulva (uvedený výraz pochází z latiny, stejně jako výrazy penis a vagína). Součástí vulvy jsou velké stydké pysky, malé stydké pysky, klitoris (neboli poštěváček), záhyb nad klitorisem a tkáň v okolí poševního vchodu. Ženské vnější pohlavní orgány jsou znázorněny na níže připojené kresbě.
Pubické ochlupení u žen a dívek tedy nevyrůstá „na vagíně“, nýbrž na vulvě, konkrétně na pokožce pokrývající velké stydké pysky. Pubické ochlupení dále vyrůstá na tukové vyvýšenině nad velkými stydkými pysky, která se nazývá hrma neboli „Venušin pahorek“ (latinsky „mons Veneris“). Vzhůru směrem k pupíku však pubické ochlupení u naprosté většiny žen (na rozdíl od mužů) nevybíhá, a pokud ano, jedná se zpravidla o projev hormonální nerovnováhy. U naprosté většiny žen je však pubické ochlupení ohraničeno vodorovně (jako na dalším obrázku).

   

Ženské vnější pohlavní orgány a rozsah pubického ochlupení ženského typu

23.09.2019

Dobrý den, co mam dělat, když se chci líbat s holkou, ale bojím se?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Tvé obavy z něčeho neznámého a dosud nepoznaného jsou pochopitelné. Avšak pokud se mezi tebou a dívkou vytvoří vztah založený na vzájemné důvěře, jistě se ti s její pomocí podaří tyto obavy překonat.
Několik rad a doporučení, jak postupovat při líbání, najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Lukáše ze dne 24.04.2019 (viz archiv odpovědí - duben 2019), případně v odpovědi návštěvníka Michala ze dne 24.04.2018 (viz archiv odpovědí - duben 2018).

23.09.2019

Dobrý den, proč mi rostou svaly, i když jsem nikdy neposiloval?

Kluk, 17 let

Milý Kluku,

U dospívajících chlapců dochází k určitému růstu a mohutnění svalstva již pod vlivem hormonálních změn, kterými jejich tělo prochází. Je tedy celkem normální, že k růstu svalů u tebe dochází i bez jejich úmyslného posilování.

22.09.2019

Dobrý deň. Môj najlepší kamarát je strašný introvert a mne to vadí. Ako trieda pôjdeme do školy v prírode a chystáme sa robiť hocijaké bláznivé veci a zabávať sa ale on to proste nechce alebo keby sa do toho zapojí tak celú zábavu pokazí. Je proste strašne hanblivý a chcel by som to zmeniť. Ako?
A ešte: Rád by som mohol byť vonku s kámošmi dlhšie, ale rodičia mi dovolia max do 19:00 a to je podľa mňa málo. Kámoši môžu byť vonku dlhšie a ja by som chcel s nimi byť večer vonku lebo je to proste také iné. Ale rodičia mi proste nechcú dovoliť byť dlhšie vonku. Ako ich mám presvedčiť ? Ďakujem.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

1) Na jednu stranu je od tebe hezké, že chceš spolužákovi pomoci, ale pokud se nechce bavit s ostatními, neměl bys ho k tomu nutit. Ke kamarádovi se můžeš chovat hezky, ale neměl by ses pokoušet jej proti jeho vůli měnit a předělávat. Každý má právo být takový, jaký je, pokud tím neubližuje ostatním.
2) Rodiče nesou odpovědnost za tvé zdraví a bezpečnost, a proto je třeba respektovat jejich přání, aby ses v pozdních večerních hodinách nepohyboval venku, kde hrozí různá nebezpečí. Uvedené časové omezení není vzhledem k tvému věku nijak nepřiměřené (něco jiného by bylo, kdyby ti rodiče zakazovali chodit ven vůbec).
Pokud chceš rodiče přesvědčit, že jsi dostatečně odpovědný, samostatný, a že si od nich zasloužíš více důvěry, měl bys především dodržovat stanovený čas a vracet se domů opravdu nejpozději v sedm hodin večer. Postupem času se můžeš pokusit rodiče přesvědčit, aby tuto časovou hranici posunuli, avšak tvoje žádost o „prodloužení“ pobytu venku by měla být vždy podložena konkrétními fakty. To znamená, že pokud rodiče žádáš, aby ti v konkrétní den dovolili pozdější návrat (pro začátek například v 19:15 nebo v 19:30), měl bys zároveň rodičům sdělit, kam půjdeš, co tam budeš dělat a kdo půjde s tebou. I v případě, že ti rodiče dovolí delší pobyt venku, bys měl vždy dodržet předem smluvený čas (samozřejmě, že bys při tom měl dbát i na svoji bezpečnost, aby ses ve spěchu nedopustil nějakého neopatrného jednání se závažnými následky pro tvé zdraví).

22.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na pár věcí. Co mám dělat, když chci masturbovat každý den a nebo dokonce dostanu chuť na sex s nějakou holku, ale s kondomem, ale ještě jsem to zatím nezkoušel. Děkuji za odpověď, hezký den.

Broot, 13 let

Milý Broote,

Vzhledem k tvému věku je pochopitelné, že silně pociťuješ sexuální potřebu. V souvislosti s nárůstem hladiny pohlavních hormonů, k němuž v období dospívání dochází, je naprosto pochopitelný i nárůst sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit). Nejpřirozenějším, nejsnadnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak v období dospívání uspokojit biologicky danou sexuální potřebu, je pravidelné vykonávání masturbace. Jestliže tedy chceš vykonávat masturbaci, nevidím důvod, proč bys ji neměl vykonávat (samozřejmě pouze v soukromí, nikoli na veřejnosti).

22.09.2019

Dobrý den, mám dotaz. Přes 6 let si moc nečistím zuby. Myslíte, že když teď pravidelně začnu, že je budu mít pěkně bílé nebo něco? Nebo co to má za následky.

Bobek, 14 let

Milý Bobku,

Dlouhodobé zanedbání zubní hygieny vede ke vzniku zánětu dásní (neboli gingivitidy) a parodontózy, což je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (neboli parodontu), který pomáhá udržet zub v dásni. Ve vlastním zájmu by sis tedy měl chrup čistit pravidelně, a to nejen z důvodů kosmetických (tj. kvůli vzhledu či zbarvení zubů), ale především proto, aby se zuby předčasně nezačaly uvolňovat z dásní a vypadávat.

22.09.2019

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ne, bradavky mají normální velikost, jenom jsem jaksi moc plochý, chtěl bych mít vytvarovaný prsa. Jaké cviky jsou ještě vhodné kromě kliku? A když nejsem schopen udělat 10 kliků za sebou, můžu dělat i "holčičí" kliky, tj. kolena na zemi? Bude to fungovat? Děkuji.

Dominik, 16 let

Milý Dominiku,

Jestliže ti vykonávání běžných kliků činí obtíže, můžeš pro začátek vykonávat i tzv. dámské kliky, při nichž jsou kolena opřena o zem (respektive podložku). Důkladnějšího posílení prsních svalů lze dosáhnout vykonáváním tzv. širokých kliků, při nichž jsou ruce dále od sebe, než je tomu u klasických kliků. Dále můžeš provádět rozpažování, a to buď vestoje, nebo v leže na zádech.

22.09.2019

Dobrý deň, každý deň potrebujem masturbovať a neviem bez toho ani jeden deň vydržať (...) Čo mám robiť?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Masturbace je nejsnazší, nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec uspokojovat svoji sexuální potřebu, tedy jednu ze základních biologických potřeb. Vykonávání masturbace bys neměl nijak zásadně omezovat, ostatně jedná se o zdraví prospěšnou činnost, která ti rozhodně nijak neublíží.
Zatímco veškeré starší předsudky a domněnky o údajné „škodlivosti“ masturbace byly již před několika desítkami let vědecky vyvráceny, řada novějších vědeckých výzkumů potvrzuje, že vykonávání masturbace prospívá lidskému zdraví. Při masturbaci dochází k uvolnění psychického napětí (neboli tenze), což má značný význam pro duševní zdraví jedince. Při masturbaci dochází rovněž k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů. U dospívajících chlapců a mladých mužů působí pravidelně vykonávaná masturbace rovněž jako prevence nádorových onemocnění prostaty.
Častější vykonávání masturbace v období dospívání je dáno nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Ani každodenní vykonávání masturbace nelze považovat za abnormální, jestliže k němu dochází u dospívajícího jedince, jehož hladina pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého celoživotního maxima, čemuž odpovídá i určité zesílení sexuální potřeby.

22.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat při sexu s klukem, aby si ani jeden z nás nějak neublížil. Zní to sice vtipně, ale radši se ptám.

Ano, 15 let

Milý Ano,

Při většině sexuálních aktivit je riziko poranění velmi nízké, ať už jsou tyto aktivity vykonávány s partnerem téhož nebo opačného pohlaví. Kromě drobných poranění (oděrek), k nimž může dojít v důsledku nadměrného tření (například při vzájemné masturbaci), připadá v úvahu rovněž vznik bolestivých útvarů na sliznici dutiny ústní v důsledku infekčního onemocnění, k jehož přenosu může docházet při orálním sexu, tj. při dráždění pohlavních orgánů ústy. Páry, které vykonávají orální sex, by měly (bez ohledu na pohlaví partnera) dbát na dostatečnou hygienu dutiny ústní.
Vyšší riziko poranění je spojeno s pohlavním stykem do konečníku. Zejména při nedostatečné lubrikaci může během análního pohlavního styku dojít ke vzniku oděrek či trhlinek v okolí řitního otvoru, v horším případě pak k ruptuře (tj. protržení) stěny konečníku. Pohlavní styk do konečníku proto nedoporučuji, ostatně většina párů téhož i opačného pohlaví dává tak jako tak přednost jiným sexuálním aktivitám, například výše zmíněné vzájemné masturbaci nebo orálnímu sexu (podle různých výzkumů sexuálního chování má zkušenost s pohlavním stykem do konečníku neboli análním pohlavním stykem přibližně 30% heterosexuálních párů, pro naprostou většinu z nich však nepředstavuje převažující druh sexuálního kontaktu).

22.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální, když mám každý den několikrát za den erekci a někdy to trvá i déle než hodinu. Nemůže to nějak uškodit penisu?

Martas, 12 let

Milý Martasi,

Častá a přetrvávající erekce je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Nejedná se o žádnou poruchu, nýbrž o projev nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nemusíš se obávat, že by častá a přetrvávající erekce tvůj penis nějak poškodila. Naopak, při erekci dochází k důkladnějšímu prokrvení tkání penisu, a tím i k jejich důkladnějšímu okysličení.
U dospělého muže lze dlouhodobě přetrvávající erekci, která neodeznívá ani po několika hodinách, považovat za projev poruchy zvané priapismus. Avšak to, co by u dospělého muže bylo projevem poruchy, může u dospívajícího chlapce být v podstatě normálním projevem hormonálních změn, k nimž v jeho těle právě dochází.

22.09.2019

Dobrý den, rád bych se zeptal na pár věcí (...) Děkuji za váš čas a odpovědi. Přeji hezký den.

Žolík, 14 let

Milý Žolíku,

1) Příčinou těchto obtíží může být buď stres a psychické napětí, nebo onemocnění oběhové soustavy. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Honzy ze dne 09.09.2019 (viz archiv odpovědí - září 2019).
2) Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku nadprůměrná. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš již na 97. percentilem, což znamená, že více než 97% ostatních chlapců tvého věku je nižší než ty, zatímco méně než 3% jsou vyšší. Nadměrný vzrůst je zřejmě projevem dědičných dispozic. Svoji tělesnou hmotnost sice neuvádíš, avšak vzhledem nadprůměrné výšce je celkem pochopitelné, že i při normální tělesné hmotnosti působí tvoje postava štíhlým a „vytaženým“ dojmem.
Pokud chceš svoji tělesnou hmotnost zvýšit, doporučuji zvýšit podíl potravin s vyššími výživovými hodnotami v tvém jídelníčku. K takovýmto potravinám patří například plnotučné mléčné výrobky (především plnotučný tvaroh), těstoviny, pečivo, sušené ovoce a ořechy. Pokud však trpíš poruchou metabolismu, nemusí ani zvýšení podílu těchto potravin vést k očekávanému nárůstu tělesné hmotnosti. V takovém případě navštiv praktického lékaře pro děti a dorost, který posoudí poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností a v případě zjištění výrazné podváhy může doporučit vyšetření v metabolické poradně.
3) Komunikace s vrstevníky opačného pohlaví může být pro některé dospívající jedince velmi nesnadná. Avšak pokud si chceš s dívkami o něčem povídat, nemusíš hledat nějaká složitá témata. Vhodným předmětem rozhovoru mohou být přece i každodenní dojmy či události, které společně prožíváte buď ve třídě, nebo v jiné vrstevnické skupině. Jestliže k tobě některá z dívek pociťuje sympatie a chce si s tebou povídat, je pravděpodobné, že sama přijde s nějakým vhodným tématem (například se tě zeptá na tvé zájmy, oblíbenou hudbu a podobně). Kromě toho není nutné, abys při rozhovoru s dívkou mluvil stále jen ty. Umět naslouchat je pro rozhovor přinejmenším stejně důležité, jako umět se vyjadřovat.
4) Potíže tohoto druhu se v období dospívání vyskytují jen velmi vzácně. Jejich příčiny jsou stejné, jako u otázky č. 1 (viz výše).
5) Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní příčiny těchto obtíží, ti ani nemohu poskytnout konkrétní radu. Z obecného hlediska ti mohu doporučit, aby sis zajistil dostatek spánku a odpočinku, věnoval přiměřený čas svým zájmům a zálibám, alespoň občas vykonával nějakou pohybovou aktivitu (i kdyby to měla být jen krátká procházka) a nehledal na sobě jen samé chyby či nedostatky. Další rady či doporučení bych ti mohl poskytnou již jen na základě sdělení konkrétních problémů, které pro tebe představují zátěž a jsou zdrojem obtíží, o nichž se v dotazu zmiňuješ.

22.09.2019

Dobrý den, (...)

Anonymous, 13 let

Milý Anonymousi,

To, co v dotazu popisuješ, je naprosto normální. Podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Davida ze dne 06.09.2019 (viz níže na této stránce nebo v archivu odpovědí - září 2019).

21.09.2019

Dobrý den, v 9. třídě se u nás ve škole dělají absolventské práce. Je to normální na všech školách?

Támhleten, 14 let

Milý Támhleten,

Podrobnosti týkající se hodnocení žáků si každá škola stanoví sama ve svém školním vzdělávacím programu. Vyhláška číslo 48/2005 Sbírky (neboli Vyhláška o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky) stanoví pouze obecné zásady pro hodnocení žáků (§ 14) a hodnocení žáků na vysvědčení (§ 15), neuvádí však konkrétní výstupy, které mají být hodnoceny. Nedovedu tedy posoudit, do jaké míry je požadavek zpracování závěrečné práce na školách rozšířen.

21.09.2019

Dobrý den. Jaké cviky mi vytvarují prsní svaly? Doporučíte mi i nějaké cviky, které nevyžadují speciální nářadí, já chci totiž cvičit i doma. Děkuji.

Dominik, 16 let

Milý Dominiku,

Základním cvikem na posilování svalů hrudníku je klik, který patří mezi posilovací cviky s vlastní vahou. Cviky s „nářadím“ bych ti ani nedoporučoval, protože takovéto cviky představují pro dospívajícího jedince nepřiměřenou zátěž a mohou poškodit jeho klouby.
Jestliže však u tebe dochází k nadměrnému ukládání tuku na prsou, ačkoliv jinak netrpíš obezitou, mohlo by se jednat o projev hormonální nerovnováhy (zejména pokud je provázeno i výrazným zvětšením prsních bradavek). V takovém případě bych doporučoval svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

21.09.2019

Dobrý den. Ještě k mému minulému dotazu. Ve škole se učíme angličtinu a němčinu, doma se věnuji ještě dvěma jazykům, jak si mám najít čas, abych se jim mohl věnovat denně? A jak dlouho bych měl denně?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Není nutné, aby ses studiu jazyků věnoval několik hodin denně. Důležitá je spíše pravidelnost. Ve svém denním plánu učení bys měl více prostoru věnovat těm jazykům, z nichž jsi ve škole hodnocen. Studium dalších dvou jazyků již patří mezi tvé volnočasové aktivity. To znamená, že jim věnuješ část svého volného času, který bys jinak věnoval jiným aktivitám. Samozřejmě, že do každodenního opakování těchto „dalších“ jazyků se nemusíš nutit násilím, nicméně by bylo dobré, kdyby sis mohl každý den alespoň v jednom z těchto „dalších“ jazyků přečíst alespoň několik vět, což by nemělo být nijak zvlášť časově náročné.

21.09.2019

Dobrý den, chci se zeptat, je do běžné preventivní prohlídky v jakémkoliv věku zahrnuto i vyšetření prostaty? Děkuji.

Dave, 14 let

Milý Dave,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. není vyšetření prostaty (neboli předstojné žlázy) součástí preventivních prohlídek ani u dospívajících, ani u dospělých. Zmíněné vyšetření se sice doporučuje pacientům mužského pohlaví starším 50-ti let, není však povinné. Vyšetření provádí specialista v oboru urologie.

21.09.2019

Dobrý deň. Je pravidelná jazda na bicykli zdravá alebo nie? Počul som že to veľmi opotrebúva kĺby tak sa bojím aby som nemal s tým problémy v budúcnosti. Každý druhý deň jazdím jednu trasu cca 15 km.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Jízda na kole zdravá je, avšak pouze za splnění určitých předpokladů. Především je třeba věnovat velkou pozornost správnému nastavení jednotlivých částí bicyklu (například sedla a řídítek). Jízda v příliš výrazném předklonu vede k přetížení svalů krční páteře. Z tohoto hlediska může být „zdravější“ jízda na horském kole, na němž cyklista sedí ve vzpřímenější poloze a řídítka má blíže trupu, čímž se jeho pozice stává stabilnější. Protože při jízdě na horském kole je více namáhána dolní část těla, je vhodné při jeho pravidelném používání vykonávat kompenzační cviky na posílení hrudního a břišního svalstva (kliky, sedy-lehy, sklapovačky).
Samostatnou problematiku představuje sedlo. To by mělo být dostatečně široké, aby nepůsobilo příliš silným tlakem na oblast hráze, což je část lidského těla mezi pohlavními orgány a řitním otvorem. Důležité je, aby se o sedlo opíraly tzv. hrboly sedacích kostí (sedací kosti tvoří součást pánve), jejichž rozestup je však individuální. Proto i rozměry sedla musí být přizpůsobeny konkrétnímu cyklistovi. Pokud je sedlo příliš úzké, může jeho tlak na oblast hráze vést k omezení průtoku krve touto částí těla, což může mít negativní vliv na funkci pohlavního ústrojí.
Nastavení jízdního kola je značně individuální záležitostí, i když existují tabulkové přehledy jednotlivých parametrů podle výšky cyklisty a typu jízdního kola. Přehledy parametrů pro nastavení jízdního kola si můžeš vyhledat například na stránkách různých cyklistických klubů. Kolo si můžeš nechat nastavit i odborníkem, avšak cena takovéto služby bývá poměrně vysoká.

21.09.2019

Dobrý den, mám ještě jednu otázku. Když budu běhat volně nebo sprintem budou se mi zvětšovat svaly?

Balón, 15 let

Milý Balóne,

Při běhu dochází především k posilování svalů dolních končetin, zejména svalů lýtkových a stehenních. Avšak při běhu se do určité míry posilují také svaly dalších částí těla, tedy trupu a horních končetin. Při běhu na krátké vzdálenosti se nejvíce posilují svaly lýtkové, při běhu na delší vzdálenosti dochází také k výraznějšímu posilování svalů stehenních a hýžďových. Běh sice nevede k výraznému nárůstu objemu svalů, avšak svaly jsou díky němu pevnější.
Pokud se však rozhodneš běhat, měl by sis (1) pořídit vhodnou běžeckou obuv a (2) najít vhodný povrch. Běžecká obuv by měla noze poskytnout dostatečnou oporu, avšak zároveň by její nošení mělo být pohodlné. Podrážka by měla mít vhodnou sílu a tvar, aby dostatečně tlumila otřesy, k nimž při běhu dochází. Obyčejná „vycházková“ obuv („plátěnky“ či „tenisky“) s tenkými a víceméně rovnými podrážkami nemusí být pro běh vhodná, i když má na pohled „sportovní“ design.
Vhodný povrch pro běh by neměl být příliš tvrdý. Je naprosto nevhodné běhat po betonovém povrchu, tedy například po parkových cestičkách z tzv. zámkové dlažby. Mnozí lidé chodí běhat do parků s takto vydlážděnými cestičkami a myslí si, že takovýto běh prospívá jejich zdraví, avšak ve skutečnosti jen vystavují svoje klouby nepřiměřené zátěži v podobě silných otřesů. Nejvhodnějším povrchem pro běh je běžecká atletická dráha s umělým polyuretanovým povrchem, případně s povrchem antukovým. Běhat lze i na prašných cestách, případně na cestách štěrkových. další možnost představuje běh v terénu, tj. mimo zpevněné cesty, ten je však spojen s větším rizikem pádu a zranění, protože ve „volné přírodě“ se může vyskytovat celá řada nerovností (výmolů) a překážek (například kameny, kořeny a bohužel i odpadky všeho druhu).

21.09.2019

Dobrý! Nie je to zlé keď masturbujem a ejakulát nechám v trenkách?

David, 15 let

Milý Davide,

Ejakulát sice sám o sobě není nijak zdravotně závadný (tvoří jej z větší části voda a z menší části bílkoviny), avšak nošení spodního prádla prosáklého ejakulátem příliš nedoporučuji. Při tření povrchu těla o vlhkou látku by mohlo dojít ke vzniku opruzenin, navíc nošení vlhkého spodního prádla jistě není ani příliš pohodlné. Pokud tedy ejakuluješ do spodního prádla, doporučoval bych se jít umýt a poté si obléci čisté spodní prádlo.

21.09.2019

Dobrý den, může vadit, když se budu učit třeba dva jazyky, které se učím, denně? Třeba ráno jeden jazyk a odpoledne druhý. Mám strach, aby se mi nepletly.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud studuješ nějaký cizí jazyk, měl by ses jeho studiu věnovat denně. To platí i pro více než jeden cizí jazyk. Záměny mezi jednotlivými cizími jazyky jsou málo pravděpodobné, alespoň pokud se nejedná o dva příbuzné a velmi blízké jazyky (například švédštinu a norštinu).

21.09.2019

Dobrý den, někde jsem četl, že ženy jsou plodné jen během určitého období během menstruace. Je to pravda? A proč tomu tak je/jak to funguje? A dalo by se to použít pro nechráněný sex, který by ale nevedl k oplodnění?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Menstruační cyklus souvisí s dozráváním ženských pohlavních buněk, tj. vajíček. Jednou za měsíc (přesněji řečeno, jednou za 20 až 35 dní, v průměru pak jednou za 28 dní) dozraje v těle ženy jedno vajíčko. Pokud vajíčko není oplodněno, po čase odumírá a tělo se jej potřebuje zbavit, stejně jako se v děloze musí obnovit výstelka pro nové vajíčko. V určité fázi proto dochází ke krvácení, při kterém se z těla ven kromě krve a „nepoužitého“ vajíčka (to je ovšem velmi malé, jeho průměr činí pouhou desetinu milimetru, takže se ztrácí v krvi) dostávají i drobné částečky výstelky. U dospělé ženy odchází z těla při menstruaci přibližně 20 až 80 mililitrů krve, přičemž toto krvácení trvá obvykle 2 – 5 dní.
Menstruační cyklus tvoří několik fází. Tzv. „nultá fáze“ menstruačního cyklu trvá obvykle jen několik hodin, nanejvýš 1 den. Během této fáze se stahují (smršťují) svalová vlákna ve stěnách dělohy, čímž se výrazně sníží přítok krve do vnitřní vrstvy děložní sliznice. V důsledku nedostatečného prokrvení tato vrstva děložní sliznice odumírá. Po několika hodinách se svalová vlákna ve stěnách dělohy náhle uvolní, čímž vznikne naopak překrvení. Díky tomuto překrvení se odumřelé zbytky sliznice uvolňují, aby byly následně odplaveny z těla menstruačním krvácením.
Po této „nulté“ fázi nastává první fáze menstruačního cyklu neboli fáze deskvamační. Obvykle trvá jeden až čtyři dny. Během této fáze dochází k menstruačnímu krvácení (jedná se o menstruaci „v užším slova smyslu). Množství krve, které opouští tělo ženy či dívky během menstruace, činí přibližně 35 až 80 mililitrů. Rozsah menstruačního krvácení závisí na tělesné hmotnosti ženy či dívky, obvykle se uvádí, že na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti ženy připadá při menstruaci přibližně 1 mililitr krve.
Druhá fáze cyklu se nazývá fáze regenerační. Trvá přibližně dva dny. Dochází při ní k obnově (regeneraci) vnitřní vrstvy děložní sliznice.
Třetí fáze se označuje jako fáze proliferační. Trvá přibližně 10 dní. V této fází dochází k dalšímu rozvoji vnitřní vrstvy děložní sliznice.
Konečně čtvrtá fáze neboli fáze sekreční celý cyklus uzavírá tím, že vnitřní vrstva děložní sliznice dozrává. V této fázi jsou vytvořeny nejlepší podmínky pro uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Nedojde-li k oplození vajíčka, dochází přibližně po 10-ti až 14-ti dnech k zahájení „nulté fáze“ dalšího menstruačního cyklu.
Za tzv. „plodné dny“ se považuje 10 až 14 dní této čtvrté neboli sekreční fáze menstruačního cyklu. Avšak tzv. metoda „plodných“ a „neplodných“ dnů patří k nejméně spolehlivým antikoncepčním metodám, a navíc v období dospívání je tato metoda zcela nepoužitelná, protože u dospívajících dívek je až 50% cyklů nepravidelných (což znamená, že délka jednoho cyklu buď nedosahuje dvaceti dnů, nebo přesahuje třicet pět dnů).

21.09.2019

Dobrý! Keď budem mať sex, tak (...) ?

David, 15 let

Milý Davide,

Při tzv. vaginálním pohlavním styku neboli souloži partner zavádí penis do partnerčiny pochvy (vagíny). Někteří mladí chlapci se obávají, že se při prvním pohlavním styku „netrefí“ penisem do pochvy, což v nich vyvolává určité znepokojení. Avšak pokud jsou partnerčiny pohlavní orgány během milostné předehry dostatečně zvlhčeny, zasunutí penisu do pochvy by nemělo činit obtíže.
Za předpokladu, že partnerka netrpí nějakou závažnou vývojovou vadou pohlavních orgánů (například vaginální stenózou, tj. chorobným zúžením poševního vchodu), si už partnerův penis „sám najde cestu“, protože ženské pohlavní orgány jsou již svým tvarem a funkcí k přijetí penisu uzpůsobeny.

21.09.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Rozhodl jsem se posilovat hodně každý den, ale jen s vlastni vahou. Ale přitom bych nechtěl vypadat jako nějaká gorila, jen abych byl silný a měl pevný svaly. Budou se mi zvětšovat svaly pokud budu takhle posilovat? Děkuji.

Balón, 15 let

Milý Balóne,

Posilování vlastní vahou vede ke zpevnění svalů, díky čemuž lze snadněji vykonávat různé fyzicky namáhavé úkony. Posilování vede rovněž k vizuálnímu zvýraznění svalstva, ovšem pouze za předpokladu, že svaly nejsou zakryty nadměrnou vrstvou tukové tkáně.
Pro dospívajícího jedince představuje přiměřenou zátěž vykonání 100 posilovacích cviků denně, přičemž cviky by měly být během dne rozděleny do pěti sestav po dvaceti provedeních. Zpočátku bych však doporučoval nižší zátěž, řekněme pět sestav po deseti provedeních.

20.09.2019

Dobrý den,
Už jsem sem jednou psal, a dostal jsem super odpověď a za ní moc děkuji. Akorát mi nebyla zodpovězena jedna otázka. Když si sáhnu na odkrytý žalud, je mi to velice nepříjemné. Nevím jestli to je normální nebo ne. Děkuji moc.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Nepříjemné pocity při dotýkání se žaludu jsou zřejmě způsobeny jeho přecitlivělostí. Tyto obtíže lze zmírnit pomocí pravidelného oplachování žaludu v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.
Pokud si nemůžeš předkožku přetáhnout tak, aby byl žalud zcela obnažen, oplachuj si pouze tu část žaludu, kterou lze obnažit bez obtíží. Rozhodně nedoporučuji snažit se předkožku násilím přetahovat až za okraj žaludu jen proto, aby sis mohl žalud oplachovat celý. Předkožku vždy přetahuj jen tak daleko, abys necítil bolest (to platí i pro přetažení předkožky za účelem oplachování žaludu).

20.09.2019

Dobrý den, jsem v devítce a proto mě čekají přijímačky. Strašně bych chtěl jít jednu nejmenovanou SZŠ (...)

Anonymní kluk, 15 let

Milý Anonymní kluku,

Není nutné, aby ses předem učil to, co je obsahem studia na zvolené škole. Důležité je to, aby ses dobře připravil na přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. Vzhledem ke zvolenému oboru je třeba počítat i s tzv. zkouškou zručnosti, která může zahrnovat kresbu, modelaci z plastelíny či ohýbání drátku podle předlohy. Informaci o obsahu zkoušky by ti měla poskytnout škola, na kterou se hlásíš.

20.09.2019

Dobrý den, mám problém že mám pocit že když jsem tlustej, že se nikomu nelíbím, prostě že nikdy nebudu mít holku :(
Ještě mám jednu otázku, nedávno jsem dělal kliky a nějak jsem si prohl levou lopatku a od té doby mě bolí, když dělám třeba předklon a nebo když nechám levou ruku volně viset, co s tím?

Anonym, 12,5 let

Milý Anonyme,

1) Pro naprostou většinu dívek není při navazování důvěrnějších vztahů rozhodujícím kritériem chlapcův vzhled, nýbrž jeho vlastnosti. Dívka od chlapce zpravidla očekává, že bude spolehlivý, čestný, upřímný, a že bude projevovat dostatek porozumění. Naproti tomu chlapec, který má sice atraktivní vzhled, avšak neplní dané sliby, není ochoten poskytnout pomoc, dělá ze sebe někoho, kým není a rozšiřuje mezi ostatními lidmi informace, s nimiž se mu někdo důvěrně svěřil, si obvykle důvěru dívky ani přes svůj atraktivní vzhled nezíská.
Kromě toho nemůžeš vědět, zda se nikomu nelíbíš. Mnozí dospívající lidé posuzují svůj vzhled přehnaně kriticky a neustále na sobě hledají jen samé nedostatky, ačkoliv ve skutečnosti mohou být docela pohlední. Drobné nedostatky zevnějšku lze navíc různými způsoby korigovat. Například příliš „tučný“ obličej lze vizuálně „zúžit“ delším účesem, protože vlasy splývající po stranách obličeje vyvolají optický dojem užšího obličeje, zatímco krátký účes naopak zdůrazňuje plnost a kulatost obličeje.
Mnohem závažnější je, že nadváha či obezita představuje zdravotní riziko. U osob s nadváhou se například častěji vyskytují různá onemocnění oběhové soustavy. Jestliže chceš redukovat svoji nadměrnou hmotnost, můžeš navštívit stránku „Potřebuješ zhubnout?“, kde najdeš několik základních rad a doporučení.
2) Bolest může být způsobena například namožením některého ze svalů zad, v horším případě poškozením vazivové tkáně. Doporučuji ponechat levou paži v klidu a nevystavovat ji nadměrné zátěži. Pokud chceš vykonávat posilovací cviky s vlastní vahou (k nimž patří i kliky), doporučuji konzultovat správné provedení těchto cviků s trenérem nebo učitelem tělocviku, který tě může upozornit na případné chyby, jichž se dopouštíš. Pokud však chceš zhubnout, namísto vykonávání posilovacích cviků bych spíše doporučoval některou z komplexních pohybových aktivit, k nimž patří například plavání, jízda na kole, běh na lyžích a podobně.

20.09.2019

Dobrý den, v poslední době když masturbuji, tak už mě normální technika (...) přestává bavit. Proto bych se chtěl zeptat, jestli je více metod a pokud ano, prosím napište nějaké návrhy. Děkuji.

Nevím, 13 let

Milý Nevíš,

Především je třeba si uvědomit, že ať už budeš masturbaci vykonávat jakýmkoliv způsobem, její výsledek bude stále stejný, tj. dosažení orgasmu a ejakulace. Z tohoto hlediska tedy nelze očekávat žádné výraznější změny. Totéž platí i pro další sexuální aktivity. Jestliže tě masturbace nebaví, můžeš jí vykonávat alespoň z důvodu její zdravotní prospěšnosti, která spočívá například v uvolnění psychického napětí (neboli tenze).
Konkrétní způsoby vykonávání masturbace se od sebe liší v několika rovinách. První rovinu představuje způsob uchopení penisu a tempo vykonávání tzv. masturbačních pohybů, druhou tělesná poloha při masturbaci a třetí souběžná stimulace (tj. dráždění) dalších eroticky citlivých částí těla. Těžko ti však mohu poradit konkrétní způsob vykonávání masturbace, který by ti mohl vyhovovat, protože to, co může být příjemné jednomu, nemusí být příjemné druhému. Masturbace slouží mimo jiné i k důkladnějšímu poznávání vlastního těla a vlastních pocitů, což za tebe nikdo jiný neudělá.
Tak například způsob uchopení penisu při masturbaci do značné míry závisí na rozměrech a tvaru tohoto orgánu, přičemž individuální rozdíly mezi jednotlivými muži či chlapci mohou být značné. Také volba vhodné tělesné polohy závisí na každém jedinci a na tom, co považuje za pohodlné. Pokud jde o stimulaci dalších eroticky citlivých částí těla, ponechávám na tobě, abys objevil, které to jsou.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.