Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy dospělých osob do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

22.07.2019

Dobrý den (...)

K.V., 17 let

Milý K.V.,

Nedovedu posoudit, zda trpíš nějakou sexuální parafilií (deviací) či nikoliv. Nicméně záliba v určitém druhu kreslených postaviček ještě sama o sobě nemusí být nestandardním projevem sexuality. Pokud však trpíš obavami ohledně svých sexuálních preferencí či duševního zdraví, návštěva psychiatra nebo sexuologa by mohla tyto tvé obavy alespoň částečně rozptýlit.

22.07.2019

Dobrý den, už jsem sem jednou psal a ještě se zeptám. Psali jste, že mi mohou zakázat věc, která mi může poškodit zdraví. Chci si koupit nové, lepší žárovky, ty mě nemohou nijak ohrozit, když s nimi budu zacházet normálně.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Tvůj úmysl pořídit si novější typ žárovek (předpokládám, že máš na mysli žárovky LED) je velmi prospěšný a chvályhodný, neboť nejen získáš vydatnější zdroj světla, ale navíc přispěješ k výrazným úsporám elektrické energie (klasické žárovky totiž vydávají mnohem více tepla než světla a hodí se spíše k vyhřívání akvárií či terárií než ke svícení).
Nicméně by možná stálo za úvahu přesvědčit rodiče, aby ti na nákup žárovek alespoň částečně přispěli, protože se jedná o běžné zařízení domácnosti, které by měli financovat především oni sami.

22.07.2019

Dobrý den, mám problém s tím že mám hrozně tichý hlas a i když se snažím mluvit co nejvíc nahlas tak stejně mluvím docela potichu. Jsem kvůli tomu nervózní když se s někým bavím protože se snažím aby mě bylo slyšet. Bude se to nějak měnit postupem času a nebo se s tím nedá nic dělat? Děkuji.

L, 16 let

Milý L,

Popsané obtíže mohou mít celou řadu příčin. Poruchy hlasu mohou být buď organické, nebo funkční. Organické poruchy hlasu mohou být způsobeny buď onemocněním či poraněním hrtanu a hlasivek, nebo hormonální poruchou, například poruchou činnosti štítné žlázy nebo pohlavních žláz. Mezi funkční poruchy hlasu patří psychogenní poruchy hlasu a hlasové neurózy.
Při podezření na poruchu hlasu doporučuji obrátit se nejprve na foniatra nebo otorhinolaryngologa (v obou případech bude nejspíše vyžadováno doporučení od praktického lékaře). Jestliže vyšetření na foniatrii nebo na ORL neprokáže žádné onemocnění či poškození hrtanu a hlasivek, budou příčiny tvých obtíží nejspíše psychické. V důsledku dlouhodobě působícího stresu či nadměrné psychické zátěže může být hlas abnormálně slabý i u jedinců, kteří mají normálně vyvinuté hlasivky.
Při tzv. hlasové neuróze dochází k abnormálně silnému svírání hlasové štěrbiny, což znemožňuje hlasitější mluvený projev. Zvláštním případem je tzv. fonastenie, což je úzkostná hlasová neuróza, která se může projevit v souvislosti se strachem z hlasového vystoupení před publikem.
Léčba výše zmíněných psychogenních poruch hlasu spočívá v hlasových cvičeních, případně v psychoterapii.

22.07.2019

1) Pod žaludem mám bílý pupínky, co s tím?
2) A ještě sem strašně
(...) strašně bych chtěl třeba (...) a nevím, co s tím (...)

Lukaasek, 13 let

Milý Lukaasku,

1) Jestliže se bílé pupínky nacházejí na spodní straně žaludu pod ústím močové trubice (tj. pod otvorem, jímž z těla vychází moč), případně v okolí uzdičky na spodní straně penisu (která spojuje spodní část žaludu s vnitřním listem předkožky), jedná se s největší pravděpodobností pouze o zduřelé mazové žlázky, které nepředstavují žádný zdravotní problém a kvůli nimž není třeba se znepokojovat.
2) U dospívajícího jedince naprosto normální, že pociťuje silnou sexuální potřebu. Intenzita působení této potřeby se zvyšuje s nárůstem hladiny pohlavních hormonů, k němuž v tvém věku dochází u naprosté většiny zdravých jedinců. Nejpřirozenějším a nejbezpečnějším způsobem, jímž může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojit, je vykonávání masturbace.
Pokud jde o obsah tvých sexuálních fantazií, vzhledem ke svému věku tě nemusí nijak znepokojovat. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě cokoliv, a to z důvodu prudkého nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi.

22.07.2019

Dobrý den, je v pořádku, že masturbuji 3x až 4x denně?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Uvedená frekvence vykonávání masturbace není u dospívajícího jedince nijak abnormální. Relativně časté vykonávání masturbace v období dospívání souvisí s narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi a představuje přirozenou reakci na silně pociťovanou sexuální potřebu. V pozdějším věku se frekvence masturbačních aktivit snižuje.

22.07.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat, jak si mám vybrat správný kondom? - velikost, typ. Mám v erekci obvod 13 a délku 16. A je jedno z jaké strany kondom nasadím?

Pokoloko, 16 let

Milý Pokoloko,

Při výběru vhodné velikosti kondomů záleží v podstatě pouze na jejich šířce, protože délka je u všech kondomů přibližně stejná. Obvodu penisu 13 cm by odpovídal kondom velikosti 54, případně 56. Nejlépe bys však udělal, kdyby sis nejprve cvičně vyzkoušel, zda ti konkrétní velikost kondomu vyhovuje. Každý kondom použij pouze jednou, a to i při nácviku jeho nasazování.
Podstatné je, že kondom se před nasazením nerozbaluje, nýbrž se ve srolovaném stavu přiloží k vrcholku penisu, a teprve poté se jeho srolovaná část postupně rozbaluje směrem ke kořeni penisu (viz následující obrázek).

1) Před nasazením na penis se kondom vyjme z obalu, ale ponechá se srolovaný.
2) Rezervoár (výběžek, který slouží k zachycení ejakulátu) na konci kondomu se uchopí mezi dva až tři prsty jedné ruky a kondom se přiloží k vrcholku penisu. Teprve poté se kondom pomocí prstů druhé ruky postupně rozbaluje směrem k tělu (ke kořeni penisu).
3) Rezervoár se drží, dokud kondom není rozbalený (tj. natažený na penis). Jinak by hrozilo, že se rezervoár posune až na žalud, v důsledku čehož by „nebylo kam“ zachytit ejakulát.

21.07.2019

Dobrý den,
1) Přijde mi, že po masturbaci ze mě vyteče moc málo spermií... jak poznám, jestli jich mám hodně? Mohlo by to mít na něco vliv nebo je to jedno?
2) Už necelý rok se učím japonsky. Znaky, slovíčka, gramatika ani jejich rychlé tempo řeči mi problém nedělá, ale trápí mě výslovnost. Mám velmi špatný hudební sluch, vlastně nemám žádný... mamka a ostatní mi říkají, že ji mám úplně jinou protože když se dívám na anime nebo japonská videa tak ta výslovnost je úplně odlišná... mě to nejde, protože nemám ten hudební sluch a nepoznám to. Dá se hudební sluch nějak procvičit? Už to bude skoro rok co se tento jazyk učím a hodně to pro mne znamená, zahodit rok učení bych určitě nechtěl :( Děkuji.

Kubik, 16 let

Milý Kubiku,

1) U dospívajících chlapců je objem ejakulátu zpravidla nižší než u dospělých mužů. Zatímco u dospělého muže se při jedné ejakulaci uvolňuje 2 až 5 mililitrů ejakulátu, u dospívajícího chlapce je to zpravidla 1 až 3 ml. Objem ejakulátu souvisí rovněž s tím, jak tělo hospodaří s tekutinami. Při nedostatečném příjmu tekutin objem ejakulátu klesá (podobně jako klesá i objem vylučované moči, neboť tělo je nuceno s tekutinami hospodařit), zatímco při dodržování pitného režimu by měl být objem ejakulátu vyšší. Pokud máš na mysli množství spermií v ejakulátu, to lze určit jen na základě speciálního vyšetření. Pokud by tě zajímalo, zda tvůj ejakulát obsahuje nějaké pohyblivé spermie, musel bys použít mikroskop se zvětšením alespoň 300x.
2) Osobně se domnívám, že nejlepším způsobem, jak si osvojit fonetickou stránku cizího jazyka, je navázání přátelského vztahu s rodilým mluvčím. Bylo by tedy výhodou, kdyby ses skamarádil s člověkem (pokud možno tvým vrstevníkem), pro něhož je japonština rodným jazykem. Pokud jde o vrozené dispozice k rozpoznávání a napodobování zvuků, ty sice nelze měnit, avšak pomocí cviku lze i v této oblasti zvýšit výkon.

21.07.2019

Dobrý den, když si na něco sám našetřím a chci si to koupit, mohou mi to rodiče zakázat, nebo ne?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Nejen plnoletí, ale i osoby mladší 18-ti let jsou způsobilé nabývat majetek. Rodiče ti však mohou zakázat koupit si takovou věc, která by nějakým způsobem mohla ohrozit tvoje zdraví, život nebo řádný vývoj.

21.07.2019

Dá sa nejako podporiť rast fúzov? Lebo ich mám strašne riedke.

Jaroslav, 16 let

Milý Jaroslave,

Rozsah, hustota a délka vousů jsou dány dědičnými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Účinný způsob, jak růst vousů urychlit, v podstatě neexistuje.

21.07.2019

Ahoj, ještě jedna otázka. Když si koupím lubrikační gel, kam ho mám schovat/uklidit, aby ho nikdo nenašel? Jinak bych ho docela potřeboval.

Mikiboy, 13 let

Milý Mikiboyi,

Na jednu stranu je pochopitelné, že si chceš lubrikační gel pečlivě uložit, protože i když se nejedná o předmět, jehož držení by bylo zakázáno, přece jen by tě mohlo přivést do rozpaků, kdyby někdo z tvého okolí zjistil, že jej máš. Obávám se však, že nějaké konkrétní místo ti poradit nemohu, protože nevím, jaké možnosti pro úschovu různých předmětů nabízí byt či pokoj, ve kterém bydlíš, stejně jako nevím, do jaké míry tvoji rodiče nebo další členové domácnosti respektují tvé soukromí.
Nicméně pokud chceš jakoukoliv věc uložit na „bezpečné místo“, měl bys volit takové, kde jej nikdo nebude hledat, a přitom pro tebe bude snadno přístupné. Takový spolehlivý úkryt může představovat například dno prádelníku nebo prázdný prostor za řadou knížek či učebnic v regálu na knihy (tedy alespoň za předpokladu, že si někdo další bez tvého vědomí nepůjčuje tvoje prádlo nebo knížky).

21.07.2019

Ahoj, jen se chci zeptat je normální že mám výšku 173cm a že vážím 50kg. A velikost nohy mám 45 je to v poho?
Můj penis měří při erekci 15cm. A bez erekce 10cm, je to ok? A je v pořádku, že místo toho aby mi spermie vytekly tak vystříknou?
A proč ostatní kamarádi mají chlupy na nohou a já mam malé a světlé jen u kotníku tmavé? A je v poho že mi rostou chlupy v podpaží? Děkuji za odpověď.

Mikiboy, 13 let

Milý Mikiboyi,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku sice nadprůměrná, ale stále ještě normální. Ve věku 13-ti let  činí průměrná tělesná výška chlapců 160 cm, přičemž za normální se považuje rozmezí 146 až 175 cm. jsi tedy o něco vyšší než většina ostatních chlapců tvého věku, avšak tvoje tělesná výška přesto není abnormální.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI), který vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a hmotností, u tebe činí 16,7. Jedná se sice o mírnou podváhu (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20 kg), která však u tebe může docela dobře souviset s nadprůměrnou výškou a s typem postavy. Rozdíl 0,3 oproti optimálním hodnotám BMI je relativně nízký a v tvém případě jej lze „dohnat“ zvýšením tělesné hmotnosti přibližně o 1 kilogram.
Pokud jde o délku chodidla, ta činí u chlapců ve věku 13-ti let průměrně 25,5 ± 1,5 cm, tedy 24 až 27 cm. Délka 25,5 cm by odpovídala konfekční velikosti obuvi č. 40 ½, zatímco konfekční velikosti č. 45 by odpovídala délka chodidla 29 cm. Rozdíl oproti průměrné délce chodidla (po přičtení standardní odchylky 1,5 cm) u tebe tedy činí 2 cm, což není nijak dramatický rozdíl.
V podstatě totéž platí i pro rozměry penisu. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Rozdíl v tvém případě činí (při erekci) pouhý 1 cm oproti horní hranici širšího průměru. Pokud jde o délku penisu v klidovém stavu, ta do značné míry závisí na pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Jestliže je pružnost těchto vazů relativně nízká, je délka penisu v klidovém stavu relativně velká. Nejedná se však o žádnou vadu nebo poruchu, kvůli níž by ses musel znepokojovat.
Jestliže u tebe dochází k prudké a intenzivní ejakulaci (tedy doslova k „vystříknutí“ ejakulátu), neznamená to nic jiného, než že se tvoje svalstvo v oblasti malé pánve během ejakulace stahuje se stejnou (nebo téměř stejnou) intenzitou, jaká je obvyklá u starších chlapců nebo dospělých mužů. Opět se však nejedná o žádnou poruchu. Někteří jedinci zkrátka mají svaly v oblasti malé pánve slabší, jiní naopak silnější.
Ani kvůli řidšímu či světlejšímu tělesnému ochlupení se nemusíš znepokojovat. Rozvoj tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. Tví přibližně stejně staří kamarádi tedy mají tmavší a hustější chlupy proto, že jsou odlišně geneticky vybaveni.
Ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) se začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 14 let ± 2 roky, tj. ve věku 12 až 16 let. To, že ti již roste ochlupení v podpaží, je tedy stejně normální jako to, že tvým stejně starým kamarádům dosud neroste.
Nic z toho, co v dotazu uvádíš, tedy podle mého názoru nesvědčí o tom, že by tvůj tělesný vývoj probíhal nějak abnormálně. Možná, že jsi větší a silnější než většina tvých vrstevníků, avšak přesto jsi stále ještě v normě. Pokud máš o svém tělesném vývoji nebo o rozměrech některých částí svého těla přece jen nějaké pochybnosti, můžeš se svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost. Pokud by však lékař na předchozí (nebo následující) preventivní prohlídce objevil na tvém těle něco abnormálního, zřejmě by tě (respektive i tvoje rodiče) na něco takového sám upozornil.

21.07.2019

Mám problém při ohrnování penisu. Když mám erekci tak nemůžu přetáhnout předkožku přes žalud. Když erekci nemám, tak mám problémy také, ale když se koupu a penis je ponořený ve vodě, nemám problémy přetáhnout předkožku v klidném stavu.

Pavel89, 15 let

Milý Pavle89,

Především je třeba respektovat, že k uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců docházet různým tempem. Obtíže s přetahováním předkožky při erekci mohou být projevem relativního zúžení, k jehož uvolnění by mělo dříve či později dojít i bez jakéhokoliv zásahu. Avšak i v klidovém stavu bys měl předkožku přetahovat jen tak daleko, aby sis nezpůsobil bolest. V každém případě platí, že přetahování předkožky by se nemělo provádět násilím.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

21.07.2019

Dobrý den. Já se potřebuji oholit pod penisem ale bojím se. A nevím koho se zeptat.

Qr, 14 let

Milý Qr,

Jestliže máš z holení pubického ochlupení obavy, nejlépe uděláš, když si jej holit nebudeš. Holení pubického ochlupení má spíše kosmetický význam, zatímco praktický význam téměř postrádá (na rozdíl od holení axilárního ochlupení, tedy ochlupení v podpaží). Tím, že si pubické ochlupení necháš volně růst, nic nepokazíš.
Pokud ti však pubické ochlupení vadí nebo překáží natolik, že si jej chceš oholit, měl bys především postupovat opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Pokožka v místě holení by měla být co nejvíce napnutá. Při holení uvolněné pokožky je riziko poranění vyšší, než při holení pokožky napnuté. Pro napnutí pokožky během holení můžeš  využít volnou ruku (tedy tu, ve které nedržíš holicí strojek).
Počítat je třeba také s rizikem zarůstání dorůstajících chloupků po oholení, v jehož důsledku se na pokožce tvoří červené pupínky (v podstatě se jedná o drobné zánětlivé reakce v místech zarůstání dorůstajících chlupů). Zarůstání chloupků lze předejít ošetřováním oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí, a to nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dny po oholení.

21.07.2019

Dobrý den, nezveřejňujte můj problém prosím (...)

Adam, 15 let

Milý Adame,

1) V takovémto případě je riziko nechtěného početí téměř nulové.
2) Tzv. přerušovaná soulož je nejméně spolehlivou metodou antikoncepce. Spočívá v tom, že partner vyjme penis z partnerčiny pochvy ještě před dosažením ejakulace. Avšak i před dosažením ejakulace se z penisu zpravidla uvolňuje tzv. preejakulační tekutina, která rovněž může obsahovat zralé spermie. Přerušovaná soulož je nevhodná také kvůli tomu, že náhlé ukončení pohlavního styku před dosažením orgasmu může u partnera i partnerky vyvolat bolestivé křeče v oblasti pánve.
Jestliže partnerka pohlavní styk s použitím kondomu odmítá, neměl bys s nechráněným pohlavním stykem souhlasit. Nikdo tě nemůže nutit k tomu, abys nechráněným pohlavním stykem hazardoval se svým zdravím (i kdyby tvoje partnerka neměla žádnou pohlavní nemoc, pohlavním stykem se šíří i další infekční onemocnění) a navíc ještě zvyšoval riziko, že se neplánovaně staneš nastávajícím otcem.
Pokud by partnerka na nechráněný pohlavní styk přesto naléhala, nezbývá než stále opakovat: „Bez kondomu ne.“

21.07.2019

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak vypadá čtrnáctiletá prohlídka u lékaře, jestli nějaká je (předpokládám, že ano). Předem děkuji za odpověď.

Jirka, 13 let a 11 měsíců

Milý Jirko,

Preventivní prohlídka ve věku 14-ti let není. Nejbližší prohlídky se provádějí ve věku 13 a 15 let. Součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let podle vyhlášky  č. 70/2012 Sb. je rozhovor lékaře s rodiči dítěte, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

21.07.2019

Zdravím. Je normálne, keď mám o pár dní 15 a pri erekcií mám 10cm penis? (...) a ešte som nestriekal ani nič. Len mi sem tam vytečie len trochu semena a už som z toho zdeptaný (...) Ďakujem za odpoveď.

Jano1, 15 let

Milý Jano1,

1) Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, ale naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí při erekci 13 až 15 cm, avšak za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) lze v tomto věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci je nižší než 5,2 cm. Vzhledem k tomu, že délka tvého penisu je ve srovnání s mikropenisem téměř dvojnásobná, se kvůli jeho rozměrům nemusíš nijak znepokojovat.
2) Jestliže ti „sem tam vyteče trochu semene“, znamená to, že sperma (ejakulát) se v tvém těle již tvoří. Kvůli tomu, že jeho objem a prudkost jeho výronu je nižší, než je obvyklé u dospělých mužů, se vzhledem ke svému současnému věku nemusíš nijak trápit. Je pravděpodobné, že během dalšího tělesného vývoje se zvýší jak objem ejakulátu, tak i intenzita jeho výronu při ejakulaci. Podrobnější informace týkající se prudkosti ejakulace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka ABC ze dne 07.07.2019 (viz níže na této stránce).

21.07.2019

Dobrý den (...)

Fulda, 14 let

Milý Fuldo,

1) Jestliže dochází k takovýmto zvukovým projevům během vykonávání masturbace, nejspíše jsou spontánní (a tudíž neúmyslné). Naproti tomu zvukové projevy při párových sexuálních aktivitách bývají většinou úmyslné (podrobnosti jsou uvedeny v odpovědi na dotaz návštěvníka Radka ze dne 27. prosince 2018, kterou si můžeš vyhledat v Archivu odpovědí).
2) Výraz „načapat“ považuji v uvedené souvislosti za velmi nepřesný, protože jsi nedělal nic špatného nebo závadného. Spíše bych řekl, že dotyčná osoba narušila tvoje soukromí, čemuž se napříště může vyhnout zaklepáním na dveře před vstupem do místnosti, což by mezi zdvořilými lidmi mělo být samozřejmostí.

20.07.2019

Dobrý den. V poslední době mi prudce stoupla váha (85-90kg) chtěl bych zjistit, co to způsobilo. Moje výška je 200cm a momentální váha 90kg, takže určitě nemám nadváhu. Mohlo by to být z toho, že chodím pravidelně do fitka? Zajímavé je, že mi roste váha, ale svaly se zvětšují pomalu. Děkuji za odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Možná, že mírnou nadváhu přece jen máš. Pokud totiž při výšce 200 cm vážíš 90 kg, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 22,5, zatímco optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 16-ti let se pohybují v rozmezí 19,5 až 22. Nicméně nadváha je jen velmi mírná, a tudíž se kvůli ní není třeba znepokojovat.
Ani náhlý nárůst tělesné hmotnosti tě nemusí zneklidňovat, protože v období dospívání k takovýmto jevům dochází pod vlivem kolísání hormonální hladiny, k jejímuž ustálení dochází u chlapců zpravidla až ve věku okolo 18-ti let.
Návštěvy „fitka“ však rozhodně nedoporučuji, protože zvedání těžkých břemen a cvičení na posilovacích strojích může poškodit tvoje klouby (nepřiměřené zátěži jsou vystavovány zejména rotátorové manžety, které tvoří součást ramenních kloubů).

20.07.2019

Dobrý den, zveřejněte prosím jen odpověď. Děkuji (...)

Strejček, 16 let

Milý Strejčku,

To, co v dotazu popisuješ, je naprosto normální, a tudíž se nemusíš obávat, že by ti to nějak překáželo nebo tě omezovalo.

19.07.2019

Čo je to torzia semenníku?

Jaroslav, 16 let

Milý Jaroslave,

Torze varlete (neboli testikulární torze) je velmi nebezpečný stav, při němž dochází k překroucení či zaškrcení semenného provazce v důsledku přetočení varlete podél jeho osy o více než 180°. Následně dochází k narušení přítoku krve do varlete, což může již po několika hodinách způsobit jeho nevratné poškození. V případě podezření na testikulární torzi je třeba vyhledat lékařskou pohotovost nejpozději do šesti hodin od vzniku tohoto stavu.
Testikulární torze se vždy projevuje prudkou až nesnesitelnou bolestí varlete, zrychlením srdeční frekvence a nevolností, otokem a zarudnutím šourku (respektive té poloviny šourku, v níž se nachází takto postižené varle). Někdy je torze provázena i zvracením, případně upadnutím do bezvědomí. Při torzi varlete je vždy třeba vyhledat lékaře, který provede tzv. detorzi (navrácení varlete do původní pozice).
Torze varlete vzniká v důsledku abnormálně silného stažení (kontrakce) svalových vláken, která procházejí semennými provazci. Proto hrozí zejména u jedinců, kteří mají velmi silně vyvinutý tzv. kremasterový reflex, který vyvolává stažení výše zmíněných svalových vláken. Naproti tomu není třeba se obávat, že by k testikulární torzi došlo při běžném prohmatávání varlat nebo „hraní si“ s nimi.

19.07.2019

Dobrý den, už jsem sem psal o tom, že jsem ještě neejakuloval. 14 mi bylo v březnu. Já mám deprese z toho už. A navíc můj penis není ani moc velký a je zahnutý směrem dolu při erekci. Když jsem si četl 5 st. vývoje, tak ochlupení penisu jsem měl asi už někdy v 6ti letech, sice byly chloupky světlejší a nebyly tak husté. Ale i tak jich tam bylo dost. A měly asi 1-2 i více cm. Jak to? Nechápu to, furt se bojím. A rodičům se o takové choulostivé věci nechci svěřovat.

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Tvé obavy ohledně ejakulace jsou zatím předčasné. Za normální věk první ejakulace se považuje poměrně široké rozmezí 11 až 15 let. O poruchu se jedná pouze v případě, že chlapec nedosáhne prvního výronu semene ani po dovršení věku 15-ti let (což znamená, striktně vzato, do patnáctých narozenin). Teprve v takovém případě by bylo žádoucí se obrátit na praktického lékaře a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Pokud jde o rozměry penisu, ty v dotazu neuvádíš, a tudíž je nemohu posoudit. Nicméně u chlapců ve věku 14-ti let se za abnormálně malý penis neboli mikropenis považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci nedosahuje ani 5,2 cm. Pokud tedy délka tvého penisu při erekci dosahuje alespoň 5,2 cm nebo více, nejedná se o abnormálně malý penis.
Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel. U některých mužů a chlapců směřuje penis při erekci vzhůru, u jiných rovně kupředu nebo i směrem dolů, přičemž všechny tři možnosti jsou normální. Dolů, tedy pod úhlem 95° a více, směřuje penis při erekci přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců, přičemž u 5% je tento sklon výrazný, tedy nad 120°(viz údaje z následující tabulky).
Výskyt pubického ochlupení v dětství před pubertou (v tvém případě ve věku šesti let) je sice netypický a mohlo by se jednat o projev tzv. předčasné pseudopuberty, nicméně rozsah a hustota ochlupení souvisí nejen s dosaženým stupněm vývoje, ale i s dědičnými předpoklady a některými vnějšími vlivy. Poněkud mne překvapuje, že praktický lékař pro děti a dorost si výskytu ochlupení v tomto věku nevšiml, nicméně někteří praktičtí lékaři během preventivních prohlídek z nějakých důvodů vynechávají vyhláškou předepsanou kontrolu pohlavních znaků.
Jestliže máš o svém tělesném vývoji nějaké pochybnosti, měl by ses svěřit alespoň jednomu z rodičů, i když je pochopitelné, že se o určitých věcech stydíš hovořit. Pro návštěvu lékaře však budeš potřebovat doprovod zákonného zástupce, a tudíž by bylo vhodné, kdybys svůj ostych přece jen překonal a alespoň jednomu z rodičů se svěřil.

19.07.2019

Zdravím, skryjte můj dotaz prosím. Děkuji (...)

Jan, 18 let

Milý Jane,

Úbytek tělesné hmotnosti přibližně 5 kg za 10 měsíců nepovažuji za nijak zvlášť dramatický. Nicméně pokud máš obavy o svůj zdravotní stav, nezbývá, než vyčkat na výsledky vyšetření, která jsi již podstoupil nebo v nejbližší době ještě podstoupíš.

19.07.2019

Dobrý deň, dnes po 5 dňoch som ejakuloval a ejakulát mal trošku žltú farby. Čim je to spôsobené?

Jaroslav, 16 let

Milý Jaroslave,

Nažloutlé zbarvení ejakulátu je v tomto případě nejspíš způsobeno jeho delším zadržováním v těle. Čerstvý ejakulát má zpravidla bělavé zbarvení.

19.07.2019

Dobrý den, skryjte prosím můj dotaz. Děkuji (...)

David, 15 let

Milý Davide,

Výběr spodního prádla je tvoje osobní záležitost. Jestliže dovedeš s ostatními lidmi komunikovat a začleňování do skupiny ti nečiní zásadní obtíže, rozhodně se nemusíš obávat, že by se ti kvůli zvolenému druhu spodního prádla někdo smál (samozřejmě za předpokladu, že se bude jednat o spodní prádlo pánské, respektive chlapecké).
Na druhou stranu by ses neměl spoléhat na to, že se ti podaří „ulovit“ nějakou dívku na „elegantní“ spodní prádlo. Když se s nějakou dívkou seznámíš, bude jistě trvat určitou dobu (možná několik týdnů, možná několik měsíců, než se spolu vůbec dostanete do situace, kdy by tě mohla vidět ve spodním prádle. Jestliže se vám do té doby podaří navázat dostatečně kvalitní vztah, dívka se s tebou určitě nerozejde jen proto, že by se jí nelíbilo tvoje spodní prádlo, protože na tobě bude oceňovat jiné věci, zejména tvoje kladné vlastnosti.

19.07.2019

Dobrý den, můj kamarád má na nehtech takové tmavé čárky/proužky. Nevíte co by to mohlo být?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Pravděpodobně se jedná o drobná poranění, která mohou vzniknout při různých činnostech, nebo jen při pouhém ťuknutí nehty o nějaký tvrdý povrch, aniž by člověk musel nutně nějaké poranění zaznamenat.

18.07.2019

Dobrý den, jak se vypořádat s různými životními změnami? Mám na mysli hlavně to, když jsem třeba týden na dovolené a pak mám jet zase zpátky - tyto změny těžce prožívám. Díky.

Anonym, 14,5 let

Milý Anonyme,

Je pravdou, že změna prostředí může představovat určitou psychickou zátěž. Pro překonání obtíží spojených s adaptací na změnu prostředí doporučuji především dostatek spánku a odpočinku a alespoň rámcové dodržování pravidelného denního režimu (přinejmenším by sis měl stanovit dobu ukládání ke spánku a vstávání, případně alespoň rámcově naplánovat, čím se budeš v následujících dnech zabývat).

18.07.2019

(...) Prosím o zobrazení pouhé odpovědi.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Zvětšení mízních (lymfatických) uzlin v tříslech může být způsobeno v podstatě jakoukoliv bakteriální nebo virovou infekcí, neboť se jedná o reakci organismu na přítomnost cizích mikroorganismů. Mnohem méně časté je neinfekční zvětšení uzlin, způsobené například autoimunitní poruchou. Bez vyšetření však nelze konkrétní příčinu tvých obtíží určit. Doporučuji tedy navštívit nejprve praktického lékaře, který v případě potřeby vydá poukaz na vyšetření na interně nebo na jiném pracovišti.

18.07.2019

Dobrý den, chci se jen zeptat, kolik měří nejdelší penis na světě?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Nejdelší penis na světě má samec velryby plejtváka obrovského. Délka penisu tohoto mořského savce (kytovce) dosahuje až 3 metry. Pokud jde o rozměry penisu u člověka, údaje o nejvyšších zaznamenaných rozměrech lidského penisu nejsou vědecky ověřeny, a proto je zde neuvádím.

18.07.2019

Děkuji za rychlou odpověď, nejspíš půjdu pro jistotu už zítra. Je to spíš mimo varle. Rakovina to být nemůže? Toho se hrozně bojím.

Nevím, 16 let

Milý Nevíš,

Nádorové onemocnění sice nelze vyloučit bez ultrasonografického vyšetření, avšak vzhledem k bolesti, o níž se v dotazu zmiňuješ, je v tvém případě málo pravděpodobné (zhoubný nádor totiž nebolí, alespoň dokud se nevytvoří metastázy, které pronikají do různých částí těla, v čemž spočívá zákeřnost nádorových onemocnění).
Nicméně i podezření na varikokélu je již samo o sobě dostatečně dobrým důvodem k návštěvě lékaře, protože i narušení odtoku krve z varlete by mohlo mít za následek poškození tohoto orgánu.

18.07.2019

Dobrý den, mám dva dotazy. Jeden je o mé váze. Je vysoká, jsem obézní, vážím 75 kilogramů a má výška činí 169-173 cm.
A druhý dotaz je ohledně mého penisu. Když je ztopořený má 11-12 centimetrů. Může za to i tuk v podbřišku. Také má divný tvar. Když si zmáčknu podbřišek tak je u kořene kulatý, ale ta část co v podbřišku není je spíše placatá. Také mě trápí popraskaný žalud. Děkuju, nashledanou.

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Tvoje tělesná výška je normální (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm, ale za normální se považuje rozmezí 152 až 184 cm). Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) však u tebe činí přibližně 26, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku činí 18 až 21. Při tělesné výšce okolo 170 cm by se tvoje tělesná hmotnost měla v tvém současném věku pohybovat přibližně v rozmezí 52 až 61 kg. Avšak nedoporučuji snažit se co nejrychleji zhubnout, protože prudký pokles tělesné hmotnosti představuje určité zdravotní riziko. Poměrně bezpečně lze hubnout tempem okolo 3 až 4 kg za měsíc. Rady a doporučení ohledně snížení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Pokud jde o uvedenou délku penisu, ta je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm), avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis neboli abnormálně malý penis, za který lze u chlapce v tvém věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Pravdou je, že v důsledku obezity může docházet k částečnému zanoření penisu v silné vrstvě tuku, avšak tento problém by měl během hubnutí postupně odeznít. Podrobnější informace ohledně zanořeného penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.
Drobné rýhy na povrchu žaludu mohou být naprosto normální a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Naproti tomu vysušený a popraskaný povrch žaludu bývá způsoben jeho obnažením a dlouhodobým otíráním o různé povrchy, například o spodní prádlo. Pokud je povrch žaludu vysušený a popraskaný, bylo by vhodné jej alespoň jednou za den ošetřit pleťovým krémem pro citlivou pleť nebo panthenolovou mastí či krémem.

18.07.2019

Zdravím, včera mi začala bolest oblasti pravého varlete, není příliš velká, ale poměrně nepříjemná. Pomáhá mi když si varle trochu narovnám, pak to nějakou dobu necítím. Nicméně jsem si právě teď v okolí pravého varlete nahmatal tvrdou, pohyblivou bulku a mám obavy z nejhoršího. Mám asi hned zítra navštívit praktického lékaře že?

Nevím, 16 let

Milý Nevím,

Popsané obtíže (pohyblivý hrbolek v blízkosti varlete, bolest, dočasná úleva od bolesti při změně pozice varlete v šourku) by odpovídaly varikokéle, tedy chorobnému rozšíření některé ze žil odvádějících z varlete odkysličenou krev. Vzhledem k tomu, že neléčená varikokéla může mít za následek poškození varlete, doporučuji návštěvu lékaře příliš neodkládat. Poukaz na vyšetření na endokrinologii nebo na urologii ti vystaví praktický lékař pro děti a dorost.

18.07.2019

Dobrý den, na penisu jsem objevil takovýto pupínek a nevím co to je a jak se toho zbavit (...) Předem děkuji za odpověď.

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

Jedná se o ucpaný vývod jedné z mazových žlázek. Pupínek si nemačkej ani neškrábej, k vyhojení by mělo dojít do několika dnů i bez jakéhokoliv zásahu.

18.07.2019

Jak může dojít k poškození vlasového váčku? Předem děkuji za odpověď.

Xem, 14 let

Milý Xeme,

K poškození vlasových váčků může dojít různými způsoby, například v důsledku zánětlivého nebo mykotického onemocnění, které způsobí zjizvení pokožky na vlasové části hlavy, dále v důsledku opakovaného vysoušení vlasů elektrickým vysoušečem (fénem) ze vzdálenosti menší než 25 – 30 cm, v důsledku vystavení ionizujícímu záření, případně v důsledku hormonálních změn u mužů středního a vyššího věku. V podstatě se tedy jedná o vlivy mechanického i chemického charakteru.

17.07.2019

Jak se mám zbavit strií na zadku?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Strie neboli pajizévky vznikají poškozením vazivových vláken ve spodní vrstvě kůže v důsledku mechanického zatěžování nebo rychlého růstu určité části těla. Poměrně často se vyskytují na břiše žen během těhotenství a na různých částech těla u dospívajících jedinců, jejichž růst probíhá prudším tempem. Někdy se vyskytují též u sportovců, kteří se zabývají těžkou atletikou.
Strie nelze vyléčit, avšak časem se jejich tmavě fialové zbarvení postupně mění na bílé, a tudíž jsou méně nápadné. Tělové krémy s označením „proti striím“ mají nanejvýše preventivní účinek, avšak již vzniklé strie neodstraní. Případný laserový zákrok vede k urychlení zesvětlení strií (a tím ke snížení jejich viditelnosti), avšak strie samotné rovněž neodstraňuje.
Určitou výhodou je, že se u tebe strie vytvořily pouze na té části těla, která se na veřejnosti zpravidla neukazuje (strie na břiše nebo na končetinách by z kosmetického hlediska zřejmě představovaly větší problém). Tvorbě dalších strií lze zabránit pravidelným zvlhčováním pokožky vhodným pleťovým krémem. Dále by ses měl vyhýbat rychlému zvýšení tělesné hmotnosti (tloustnutí) a zajistit si dostatečný příjem vitaminu C, který přispívá k regeneraci pojivových tkání.

17.07.2019

Dobrý den, jak je to prosím s odchodem od dětského lékaře? Kdy a jak hlavně? Je pak nějaká závěrečná / vstupní prohlídka? Jak probíhá? Děkuji.

Jan, 17,5 let

Milý Jane,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. se poslední preventivní prohlídka u praktického lékaře pro děti a dorost provádí nejpozději přede dnem dovršení 19-ti let věku. Obsah této poslední preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost je stejný, jako obsah předchozí preventivní prohlídky ve věku 17-ti let. Navíc se ještě provádí závěrečné zhodnocení zdravotního stavu před ukončením péče a předáním dokumentace praktickému lékaři pro dospělé. Vstupní prohlídku již provede praktický lékař pro dospělé (obsah preventivních prohlídek u praktického lékaře pro dospělé však již překračuje téma těchto stránek a této poradny, podrobnosti zde tedy již neuvádím).

17.07.2019

Dobrý den, (...) Děkuji, hezký den.

Lol, 16 let

Milý Lole,

Záleží na obsahu snímků. Pokud by na nich byl znázorněn erotický obsah (tedy například pohlavní styk a jiné sexuální aktivity nebo jiný sexuálně explicitní obsah), jednalo by se o pornografii. Samotné zobrazení nahého lidského těla bez erotického obsahu však pornografické není.

17.07.2019

Dobrý den, poslední týden nemůžu vůbec usnout, trvá mi to někdy i přes dvě hodiny, kafe jsem přestal pít už před dlouhou dobou a jiné kofeinové nápoje vůbec nepiju. Nevíte čím by to mohlo být?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Poruchy spánku mohou mít různé příčiny, přičemž pití nápojů s obsahem kofeinu, o němž se zmiňuješ v dotazu, je jen jednou z možných příčin. Obtíže s usínáním mohou být způsobeny například stresem a psychickým napětím, akutním onemocněním, ale také narušením pravidelného denního režimu, k němuž mnohdy dochází právě o prázdninách.
Doporučuji dodržovat zásady spánkové hygieny, jejichž přehled najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

17.07.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (...) Děkuji.

XXX, 17 let

Milý XXX,

V takovémto případě je riziko nechtěného početí velmi nízké, i když zcela jej vyloučit nelze.

16.07.2019

Dobrý deň,
Dievčatá majú niečo ako erekciu či nie?

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Za obdobu erekce lze u dívek považovat zvětšení a napřímení poštěváčku neboli klitorisu (informace o tomto orgánu najdeš na stránce „Jak to mají dívky“). Vzhledem k rozměrům a uložení klitorisu však jeho zvětšení a napřímení nebývá tak nápadné, jako erekce penisu. Klitoris obsahuje topořivou tkáň, avšak na jeho zvětšení a napřímení se podílí i okolní svalová a vazivová tkáň.

16.07.2019

Dobrý den, je pravda, že když se vytrhne vlas i s kořínkem, tak už na tom místě po 2. nenaroste?

Xem,14 let

Milý Xeme,

Vlas již nenaroste v případě, že dojde ke zničení vlasového váčku. Pouhé vytržení vlasu i s kořínkem ještě nemusí vlasový váček nevratně poškodit.

16.07.2019

Ahoj, jde v průběhu dospívání regulovat růst penisu? Mám 16 cm a chtěl bych většího, můžu udělat něco, aby mi líp vyrostl?

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady, které nelze měnit (zejména pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje prostředek, s jehož pomocí bys mohl dosáhnout umělého zvětšení rozměrů penisu. V tvém případě to však ani není nutné, protože tvůj penis rozhodně není abnormálně malý. Naopak, jeho délka, kterou v dotazu uvádíš, je vzhledem k tvému věku nadprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14-ti let činí při erekci 13 až 15 cm). Navíc rozhodně není pravdou, že větší penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis normálních rozměrů. Tvé přání mít větší rozměry penisu tedy postrádá jakékoliv racionální důvody.

16.07.2019

Dá se zjistit z moči/krve, že jsem masturboval? Popřípadě jak dlouho stopy masturbace vydrží. (Tato otázka mě netrápí ale nikde nemůžu najit odpověď) Děkuji.

Martin, 13 let

Milý Martine,

Neexistuje žádný způsob, jak prokázat, zda a před jakou dobou někdo vykonával masturbaci či nikoliv.

15.07.2019

Dobrý deň. Čo mám robiť keď som stále hladný, bez prestávky. Snažím sa chudnúť, ale nedá sa to. Pijem veľa vody a jem celkom zdravo a dosť ale aj tak som stále hladný. Čo mám robiť?

Mjo, 15 let

Milý Mjo,

Abnormálně silné pocity hladu či zvýšená chuť k jídlu mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tvému věku připadají v úvahu především zvýšené metabolické nároky související se zvýšenou spotřebou energie a živin, které dospívající organismus potřebuje ke svému růstu a vývoji. Tato vývojově podmíněná zvýšená potřeba příjmu potravin u dospívajících jedinců se někdy projevuje natolik výrazně, že může být samotným dospívajícím i jeho okolím považována až za chorobnou „žravost“, aniž by se ve skutečnosti muselo nutně jednat o projev nějaké poruchy či onemocnění.
Samozřejmě nelze vyloučit ani některou z poruch projevujících se zvýšenou potřebou příjmu potravin. V úvahu připadá například hormonální porucha, porucha činnosti štítné žlázy, onemocnění trávicí soustavy, hypoglykémie (tj. nízká hladina cukru v krvi), psychická porucha (například deprese či porucha příjmu potravy) nebo porucha metabolismu. V neposlední řadě by se mohlo jednat také o vedlejší účinek některých léků (například některých antidepresiv, imunosupresiv nebo silnějších kortikoidů), pokud je užíváš.
Bez lékařského vyšetření však nelze konkrétní příčinu tvých obtíží stanovit. Nejlépe bys tedy udělal, kdyby ses obrátil na praktického lékaře pro děti a dorost, který ti může doporučit vyšetření u specialisty (například v metabolické poradně, na gastroenterologii, endokrinologii a podobně).
Pro účinnější překonání pocitů hladu můžeš prozatím zvýšit konzumaci některých potravin, které tě zasytí, avšak nezpůsobují trávicí obtíže ani nepřispívají k obezitě. K takovýmto potravinám patří například ovesná kaše či různé druhy zeleniny. Své obtíže bys však neměl řešit ani přejídáním (které způsobuje zažívací potíže), ani zvýšenou konzumací potravin obsahujících cukry neboli sacharidy (ač to může znít na první pohled paradoxně, zvýšený příjem sacharidů může pocit hladu naopak ještě posilovat, samozřejmě za předpokladu, že příčinou nadměrné chuti k jídlu není hypoglykémie.

15.07.2019

Ahoj, chci se zeptat když (...) tak dochází k uspokojení, ale ne k výstřiku...

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Vzhledem k tvému věku tě nemusí nijak znepokojovat, že při masturbaci nedosahuješ výronu semene (neboli ejakulace). K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje nástup první ejakulace do dovršení věku 15-ti let. Stejně tak je ovšem normální, že tě vykonávání masturbace uspokojuje. I bez ejakulace lze totiž dosáhnout pohlavního vyvrcholení neboli orgasmu. Dochází-li k orgasmu bez ejakulace, jedná se o tzv. „suchý orgasmus“, který se však u chlapců před pubertou nebo na počátku puberty dostavuje poměrně běžně a nejedná se o žádnou poruchu. Důvody ke znepokojení by nastaly pouze v případě, že bys nedosáhl první ejakulace ani po dovršení věku 15-ti let. V takovém případě by bylo na místě provést vyšetření na endokrinologii. Vzhledem k tvému současnému věku jsou však takovéto úvahy předčasné.

15.07.2019

Čo sa robí na 14 ročnej prehliadke chlapcov u obvodného lekára?

Juraj, 14 let

Milý Juraji,

Ve věku 14-ti let se preventivní prohlídky nevykonávají. Časově nejbližší preventivní prohlídky se vykonávají ve věku 13 a 15 let (i když je pravdou, že pacient může být na patnáctiletou prohlídku pozván ještě před datem patnáctých narozenin, tedy v době, kdy mu je fakticky pouze 14 let, v každém případě však v kalendářním roce, kdy věku 15-ti let dosáhne).
Na Slovensku je obsah prohlídky ve věku 15-ti let stanoven zákonem č. 577/2004 Z.z. Její součástí je antropometrické měření (tj. měření tělesné výšky a hmotnosti), zhodnocení zdravotního stavu dítěte, kompletní fyzikální vyšetření včetně posouzení pohlavního vývoje, vyšetření zraku a sluchu. Dále se provádí měření krevního tlaku a vyšetření moči. Součástí prohlídky je rovněž pohovor s rodiči o zdravotním stavu dítěte a o otázce vhodné volby povolání.
V ČR je obsah prohlídky dán vyhláškou č. 70/2012 Sb., přičemž rozdíly oproti právní úpravě v SR jsou jen nepatrné a mnohdy spočívají spíše jen v odlišných formulacích. Součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let je dle zmíněné vyhlášky rozhovor lékaře s rodiči dítěte, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

15.07.2019

Dobrý den,
1 Jak se mám seznámit s dívkou, která se mi líbí abych u toho nevypadal trapně?
2 Od kdy můžu dát dívce pusu nebo se líbat?
3 Jak mám udělat abych nebyl ve stresu, když bych mluvil s tou dívkou?
Děkuji

Hokejka, 14 let

Milý Hokejko,

1) Jestliže máš zájem o dívku z tvého okolí, zkus se s ní nejprve skamarádit. Dívka by neměla hned na počátku získat pocit, že se ji snažíš „sbalit“, jinak by u ní mohla nastat obranná reakce v podobě odmítnutí. Dívku můžeš oslovit s nějakým jednoduchým dotazem, prosbou o radu či o pomoc a podobně, později si můžete povídat o běžných tématech, která se vás obou nějakým způsobem týkají. K osobním tématům bys však měl přejít až později, pokud se ti podaří se s dívkou více sblížit.
Při komunikaci s dívkou (a vlastně i s kýmkoliv jiným) bys neměl příliš zaměřovat pozornost na své (ať už skutečné či jen domnělé) nedostatky a neustále jen myslet na to, co všechno bys mohl pokazit. Snaž se působit pokud možno klidným a vyrovnaným dojmem. na druhou stranu bys ze sebe neměl dělat někoho kým nejsi (například předstírat vlastnosti či schopnosti, o kterých se domníváš, že je nemáš). Dívka by dříve či později neupřímnost poznala a ztratila by vůči tobě důvěru.
2) Sbližování dvou lidí může trvat různě dlouhou dobu, a proto je obtížné stanovit nějaký konkrétní termín, v němž by měl chlapec dívku poprvé políbit. Záleží na tom, jak dalece se spolu sblížíte. V každém případě by nebylo vhodné dívku políbit hned na první nebo druhé schůzce, protože bys u ní mohl vzbudit dojem, že se snažíš vaše sbližování příliš uspěchat, případně že ti nejde ani tak o ni samotnou, nýbrž jen o líbání a podobné činnosti. Polibek by také neměl být prvním důvěrným tělesným kontaktem mezi chlapcem a dívkou. To znamená, že by nebylo vhodné dívku líbat, aniž by ses s ní někdy předtím například držel za ruku nebo ji objal. V neposlední řadě je třeba počítat s tím, že různí lidé reagují na tytéž formy tělesného kontaktu různými způsoby a přikládají jim různý význam. Zatímco někteří lidé jsou velmi „kontaktní“ a dokonce i při běžných rozhovorech mají tendenci se druhých osob dotýkat, pro jiné může být i pouhý dotek něčím velmi důvěrným, a tudíž jsou ochotni jej akceptovat pouze ze strany osoby, kterou již delší dobu znají.
3) Na jednu stranu je pochopitelné, že před dívkou, na níž ti záleží a před níž se nechceš „znemožnit“, pociťuješ určitý ostych či rozpaky. Nicméně pokud se k sobě s dotyčnou dívkou hodíte a cítíte k sobě vzájemné sympatie, neměl by být problém tyto počáteční rozpaky společně překonat. Pokud by však stres a psychické napětí při komunikaci s dívkou přetrvávaly delší dobu, mohlo by to znamenat, že netvoříte právě ideální dvojici. Lidé, kteří se mají navzájem rádi, by se měli v přítomnosti druhého cítit příjemně.

15.07.2019

Před chvílí jsem si přečetl (...) to v závorkách prosím nezveřejňovat. Předem děkuji za odpověď.

Alex, 11 let

Milý Alexi,

Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován. Především by ses neměl snažit uvolňovat předkožku násilím, jinak hrozí poranění. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v jejím průběhu či závěru. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

15.07.2019

Dobrý den, zakryjte prosím rozměry. Chtěl bych se zeptat, jakou velikost kondomu potřebuji když mám (...) cm délku a obvod (...) cm? A ještě mám problém s hledáním velikosti na krabičce od kondomů.

Moon, 16 let

Milý Moone,

Nominální šířky kondomů podle obvodu penisu jsou uvedeny v následující tabulce. Penisu o obvodu, který uvádíš v dotazu, by odpovídala velikost 52 až 54. Velikost kondomu je zpravidla uvedena na boční straně krabičky.

15.07.2019

Mám dotaz. Může být moje holka (15) těhotná? Nemá menstruaci, ale zase nemá žádné příznaky a prostě žádné výtoky a nic co by tomu nasvědčovalo. Myslíte, že bude těhotná i tak?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

U dospívajících dívek je až 50% menstruačních cyklů nepravidelných. Jestliže se v očekávaném termínu nedostavila deskvamační fáze menstruačního cyklu (tj. menstruace v užším slova smyslu), ještě to nemusí být nutně projevem gravidity.
Nicméně pokud jste s přítelkyní měli nechráněný pohlavní styk, doporučoval bych zakoupit v lékárně test gravidity, který je volně prodejný. Návod na použití testu je součástí balení.

14.07.2019

Dobrý den,
Ejakuloval jsem do vany (když jsem se pouze sprchoval) a vanu řádně osprchoval (vše steklo do odpadu). Je zde možnost otěhotnění ženy užívající sprchu po cca 4 hodinách?

Radiator, 14 let

Milý Radiatore,

Pravděpodobnost oplodnění ženy spermatem z vody ve vaně je v podstatě nulová. V prostředí mimo lidské tělo spermie poměrně rychle hynou, navíc pro úspěšné oplodnění je zapotřebí určitá koncentrace spermií, přičemž je krajně nepravděpodobné, že by v případných stopách ejakulátu ve vaně bylo této potřebné koncentrace dosaženo.

14.07.2019

(...) poprosím text v zátvorkách skryť. Ďakujem.

Pokemon, 14 let

Milý Pokemone,

Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění by mělo dojít do konce puberty i bez jakékoliv zásahu. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Při přetahování předkožky však postupuj zvolna a opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Předkožku si přetahuj vždy jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest.

14.07.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když si oholím přirození tak se mi tam dělaj takové červené pupínky. Nevíte co mam na to použít aby to zmizelo? Používám (...) Ale nepomáhá to, tak se chci zeptat jestli to nevíte co mam použít ? Děkuji.

Petr, 17 let

Milý Petře,

Červené pupínky vznikají v důsledku zarůstání dorůstajících chloupků po oholení. Pokožku doporučuji ošetřovat panthenolovou mastí.

14.07.2019

(...) nezveřejňujte to v závorkách. Děkuji.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Podle popisu se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nejsou nijak škodlivé a nepředstavují zdravotní problém.
Ke zvětšení mazových žlázek dochází v souvislosti se zvýšením tvorby kožního mazu, které nastává v důsledku hormonálních změn v období dospívání.

14.07.2019

Dobrý den, mám 3 dotazy:
Za 1. - Je v mém věku lubrikační gel vhodný pro pokožku atd.?
Za 2. - Pokud ano, jaký lubrikační gel je nejvhodnější pro masturbaci?
Za 3. - Jak koupit lubrikační gel?
Předem moc děkuji za odpověď.

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

1) Lubrikační gel, stejně jako kterýkoliv jiný kosmetický přípravek určený k nanášení na pokožku, by měl být dermatologicky testován a jeho používání by nemělo způsobovat žádné zdravotní obtíže. Není sice určen výhradně pro dospívající, ale ani výhradně pro dospělé, a tudíž jeho používání není věkově omezeno.
2) V podstatě jakýkoliv lubrikační gel na vodní bázi. Nicméně je otázkou, zda vůbec nějaký gel potřebuješ. Lubrikační gel slouží ke snížení nadměrného tření při vykonávání sexuálních aktivit (včetně masturbace). U mužů či chlapců dochází k nadměrnému tření v případě, že kožní pokryv penisu je při erekci příliš silně napnutý. Pokud však nepociťuješ žádné nadměrné tření, které by ti masturbaci znepříjemňovalo, není používání gelu nutné.
3) Lubrikační gel lze zakoupit například v lékárně, v drogerii, případně v supermarketu (kde je zpravidla umístěn v oddělení kosmetiky a péče o tělo). Lubrikační gel patří mezi kosmetické přípravky a jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.

14.07.2019

Dobrý den, včera večer mě začalo bolet na hrudi. Když stojím tak to ani moc necítím, ale když si lehnu tak to docela bolí. Co s tím mám dělat?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin. Mnohdy se jedná o projev nervosvalového napětí, zejména po nadměrné fyzické zátěži nebo během ní. V takovém případě je bolest pociťována po stranách hrudníku. Bolest ve střední části hrudníku (za hrudní kostí) může být projevem onemocnění oběhové nebo dýchací soustavy. Zhoršení bolesti vleže by nasvědčovalo spíše první možnosti, protože při onemocněních dýchací soustavy nastává v poloze vleže naopak spíše úleva.
Pokud by obtíže trvaly delší dobu (tedy déle než několik dnů), doporučoval bych svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o doprovod k praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede základní vyšetření hrudníku pohmatem a poslechem a v případě podezření na závažnější onemocnění doporučí též vyšetření u specialisty (kardiologa, ortopeda a podobně).

14.07.2019

(...) Prosím, zakryjte zprávu. Předem děkuji jak za přečtení a odpověď.

Anonymní kluk, 15 let

Milý Anonymní kluku,

Je pochopitelné, že máš obavy o zdraví blízké osoby. Zároveň je od tebe hezké, že se dotyčnému člověku snažíš pomoci. Jestliže však zmíněný člověk jakoukoliv pomoc odmítá, je otázkou, zda má smysl snažit se mu pomoci i proti jeho vůli.
Na rozdíl od většiny svých kolegů a mnoha dalších lidí se domnívám, že pokud se plnoletý a úředně svéprávný jedinec rozhodne, že bude poškozovat své zdraví pravidelnou konzumací zákonem sice nezakázaných, nicméně toxických látek, je to jeho volba. Poněkud problematické však je, pokud se takovýmto způsobem chová jedinec, který nese odpovědnost za další osoby (své rodinné příslušníky). Možná by tedy bylo na místě dotyčnému člověku alespoň zdvořile připomenout, že nenese odpovědnost jenom sám za sebe, protože je živitelem rodiny.

14.07.2019

Dobrý den, mám problém když jdu tak cítím v koleni takovou bublinu mám to tak asi 5 let. Co to znamená?

Bflmpsvz, 13 let

Milý Bflmpsvz,

Mohlo by se jednat o projev přetížení jedné z končetin v důsledku vadného držení těla, případně o důsledek přetížení sportem či jinou fyzicky náročnou činností. Nicméně pro přesnější určení původu tvých obtíží by bylo zapotřebí provést vyšetření na ortopedii. Poukaz na vyšetření ti může vydat praktický lékař.

14.07.2019

Dobrý den, je pravda, že (...)

Tomáš, 16 let

Milý Tomáši,

1) Není. Pro léčbu akné se užívají buď retinoidy, nebo kyselina azelaová. Látka, o níž se zmiňuješ v dotazu, nemá na akné žádný vliv.
2) Frekvence vykonávání masturbace může být různá. V podstatě je dána úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Čím vyšší je tato hladina, tím silněji je pociťována sexuální potřeba, přičemž v období dospívání představuje masturbace nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jak uvedenou potřebu uspokojit. Ani častější vykonávání masturbace nepředstavuje zdravotní problém.
Konkrétní četnost vykonávání masturbace závisí na fyziologických možnostech každého jedince, které mohou být značně individuální. Proto doporučuji řídit se vlastními pocity. Ty sám nejlépe poznáš, co potřebuješ (a co tvoje tělo vydrží). Pokud se ti masturbovat nechce, neměl by ses k ní za každou cenu nutit, pokud se ti však masturbovat chce, neměl by ses v této činnosti nijak zásadně omezovat.

14.07.2019

Dobrý den,
(...) co mám dělat abych se zbavil takové citlivosti nebo s čím to souvisí?

Filip, 17 let

Milý Filipe,

Dochází-li u partnera k předčasné ejakulaci (která je definována jako dosažení ejakulace do 15-ti vteřin od zahájení soulože), její příčiny bývají nejčastěji psychické a sociální (stres, partnerský nesoulad, nízká frekvence pohlavního styku). Nějaká „nadměrná“ citlivost partnera, respektive jeho pohlavních orgánů, k příčinám předčasné ejakulace nepatří. Dále je třeba si uvědomit, že příčiny předčasné ejakulace se zpravidla nenacházejí pouze na straně partnera, nýbrž na straně celého páru, tedy partnera i partnerky. Pro řešení těchto obtíží je tedy nezbytně nutná součinnost obou členů páru, partnera i partnerky.
Předčasné ejakulaci se lze vyhnout častějším vykonáváním pohlavního styku. Je prokázáno, že u párů, které soulož vykonávají alespoň 3x týdně, je riziko předčasné ejakulace několikanásobně nižší než u párů, které souloží méně často. Značný význam má i kvalita vztahu mezi partnery, neboť častou příčinou předčasné ejakulace je nevhodný a necitlivý přístup ze strany partnerky.
Kromě vyšší frekvence pohlavního styku lze provádět i párový nácvik oddálení ejakulace. Spočívá v tom, že partnerka vykonává na partnerovi masturbaci, přičemž v okamžiku, kdy partner cítí, že se u něj blíží nástup ejakulace, dá partnerce smluvené znamení, aby masturbační pohyby přerušila (oddalování ejakulace takovýmto přerušením ejakulačního reflexu se sice obecně nedoporučuje, protože představuje vysokou zátěž pro předstojnou žlázu neboli prostatu, avšak párový nácvik oddálení ejakulace je výjimkou z pravidla).
Jestliže žádný z výše popsaných postupů nepovede k oddálení předčasné ejakulace, zbývá ještě užívání antidepresiv ze skupiny SSRI (selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu), k jejichž vedlejším účinkům patří i oddálení ejakulace. Tato léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis a může je předepsat buď sexuolog, nebo psychiatr.

13.07.2019

(...) Prosím nezobrazovat to v závorkách. Předem děkuji za odpověď.

Pan, 11 let

Milý Pane,

K první ejakulaci neboli výronu semene dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím se tedy rozhodně nemusíš nijak znepokojovat kvůli tomu, že ejakulace dosud nedosahuješ.
Uvedený rozměr penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídá průměrné délce u chlapců ve věku 11-ti let.

13.07.2019

Co mám čekat na preventivní 13leté prohlídce?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (neboli tzv. vyhlášky o preventivních prohlídkách) je obsahem prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

13.07.2019

Co to může být? Roste mi to tam už asi 3 měsíce (...)

Michal, 15 let

Milý Michale,

Nejspíše se jedná o již zhojené poranění v místě pigmentové skvrny, nicméně pokud se zmíněný útvar zvětšuje, doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).

13.07.2019

Zdravím a děkuji za odpověď, dá se odhadnout, jaké chlapci z těchto uvedených snáší nejlépe a jaké naopak nejhůře? isofluran, sevofluran, desfluran, halothan, xenon.

Sprejer, 16 let

Milý Sprejere,

Obávám se, že na tento dotaz by ti dokázal odpovědět pouze anesteziolog. Nicméně z nových druhů inhalačních anestetik se u dětí používá například halothan a sevofluran, protože tolik nedráždí dýchací cesty. Jistou nevýhodou uvedených anestetik však je, že úvod do anestezie (neboli samotné „uspání“) trvá delší dobu a po probuzení z anestezie mohou být děti velmi neklidné až hyperaktivní. Proto se tato nová anestetika obvykle kombinují s oxidem dusným.
Ostatně nakonec o použití konkrétního anestetika tak jako tak rozhodne anesteziolog, který nejlépe ví, které anestetikum je pro konkrétního pacienta vhodné. Není mi známo nic o tom, že by zdravotnická zařízení poskytovala pacientům možnost „výběru“ mezi různými inhalačními anestetiky, ostatně naprostá většina pacientů (a jistě i značná část lékařů, kteří nejsou atestovanými anesteziology) ani nemá potřebné znalosti k tomu, aby se k volbě inhalačního anestetika mohla vůbec vyjadřovat. Chystáš-li se podstoupit nějakou operaci v celkové anestezii, nejlépe uděláš, když se budeš spoléhat na odborné kvality anesteziologa, jehož péči budeš svěřen.

12.07.2019

Dobrý večer (...) prosím vše v závorkách nezveřejňovat. Předem děkuji za odpověď.

Velký problém!, 13.5 let

Milý Velký probléme!,

Podle popisu nedovedu posoudit, zda se neobvyklý útvar, o němž se v dotazu zmiňuješ, nachází na varleti nebo na šourku. V prvním případě by pro jeho bližší určení bylo zapotřebí provést vyšetření na endokrinologii, ve druhém případě na dermatologii (u kožního lékaře). Pokud tě tedy zmíněný neobvyklý útvar znepokojuje, měl bys ze všeho nejdříve navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti dotyčnou část těla prohlédne a doporučí ti další postup.

12.07.2019

Dobrý den, mám dotaz, mám citlivý žalud a na dotek to poměrně bolí (když stáhnu předkožku tak ne, jenom na dotek) je to normální?
Na spodní straně penisu (poblíž té díry ze které se močí) mám takový malý bílý pupínek. O co jde?

Pavel Tomáš, 14 let

Milý Pavle Tomáši,

1) Nadměrná citlivost (přecitlivělost) žaludu se vyskytuje poměrně běžně. Snížit ji lze pravidelným oplachováním žaludu v čaji. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „Ahoj“ ze dne 09.07.2019 (viz níže na této stránce). Před oplachováním nech čaj dostatečně vychladnout, aby sis nezpůsobil opaření.
2) Zřejmě se jedná o zduřelou (zvětšenou) mazovou žlázku, která však nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Výskyt zduřelých mazových žlázek na spodní straně žaludu (v blízkosti uzdičky a při spodním okraji ústí močové trubice, tedy otvoru, jímž z těla vychází moč) je poměrně častým jevem, kvůli němuž není třeba se znepokojovat.

12.07.2019

Jaký máme dělat cviky aby se nám zvětšil penis?

Chili, 12 let

Milý Chili,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Žádné cviky, které by způsobily zvětšení jeho rozměrů, neexistují. Nicméně to vůbec nevadí, protože neexistuje ani žádný rozumný důvod, proč se snažit rozměry penisu zvětšovat. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů.
Výjimku představuje pouze tzv. mikropenis, což je penis abnormálně malých rozměrů. U dospělých mužů se jedná o takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. U chlapců ve věku 12-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm. Jestliže tedy délka penisu při erekci činí v tvém věku 3,6 cm nebo více, nejedná se o abnormálně malý penis.

11.07.2019

Dobrý den,
je v pořádku, když můj penis měří v klidu 12 cm, v erekci 18,1cm a obvod je 12cm? Je to optimální délka vzhledem k mému věku? A jak moc velký problém představuje to, že mi zcela nejde přetáhnout předkožka? Předem děkuji za odpověď.

Tedak, 15 let

Milý Tedaku,

Uvedené rozměry penisu jsou sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Údaje o průměrných rozměrech penisu podle věku najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.
Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty nebo v jejím závěru. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku za každou cenu uvolnit násilím. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

11.07.2019

Jak moc je nepříjemné použití rajského plynu při operaci? Může se stát že mě bude po probuzení z narkózy špatně?

Sprejer, 16 let

Milý Sprejere,

Pro celkovou anestezii se kromě oxidu dusného (lidově též označovaného jako „rajský plyn“) užívají i jiná inhalační anestetika, například isofluran, sevofluran, desfluran, halothan, xenon a jiné. O použití konkrétního anestetika rozhodne anesteziolog v závislosti na charakteru operace a na zdravotním stavu pacienta.
Po celkové anestezii se sice může dostavit nevolnost, avšak v současné době užívaná anestetika již nemají tak silné nežádoucí účinky, jako dříve téměř výhradně používaný oxid dusný. Rizika anestezie jsou spojena především s jejím úvodem a s probuzením, zatímco pooperační nevolnost představuje spíše nepříjemnost než riziko.

11.07.2019

Ahoj, zkoušel jsem (...) a nemůžu se (...)

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Je možné, že tvoje tělo dosud nezačalo produkovat ejakulát (sperma), a tudíž zatím ještě nemáš co ejakulovat. K první ejakulaci dochází zpravidla ve věku 12 až 14 let, za normální se považuje její nástup do dovršení věku 15-ti let. O projev opožděného vývoje by se jednalo pouze v případě, že bys první ejakulace nedosáhl ani po dovršení věku 15-ti let.
Nicméně masturbaci lze vykonávat i ve věku, kdy chlapec dosud nedosahuje ejakulace. Podle různých vědeckých výzkumů (např. Bancroft, 2003) začínají přibližně dvě třetiny chlapců masturbovat již v dětství před pubertou, tedy ve věku, kdy z pochopitelných důvodů ještě nemohou dosahovat ejakulace.

11.07.2019

Dobrý den,
Co může zastavit můj růst? A ještě, když jsem teď hodně vyrostl znamená to, že mi i dřív skončí růst? Vzhledem k mým rodičům, bych už moc vyrůst neměl, ale zároveň si říkám, že růst končí až za několik let, a proto bych měl růst ještě více? Děkuji.

Stanislav, 13 let

Milý Stanislave,

Umělé ukončení růstu se provádí u některých dívek s nadměrnou tělesnou výškou, a to podáváním estrogenů (ženských pohlavních hormonů). U chlapců však takovýto způsob zastavování růstu nepřipadá v úvahu.
Jestliže jsi v nedávné době více vyrostl, zřejmě jsi prošel obdobím tzv. růstového spurtu, tedy urychleného růstu. Ten nastává u chlapců obvykle ve věku 13 až 14 let (u dívek o rok dříve). Růstový spurt nepředstavuje žádnou abnormalitu, nýbrž normální součást tělesného vývoje naprosté většiny zdravých jedinců.
U chlapců dochází k ukončení růstu zpravidla ve věku 17 až 18 let (u dívek přibližně o rok dříve).
Průměrná tělesná výška chlapců ve věku 13-ti let činí 160 cm, za normální tělesnou výšku se u chlapců tohoto věku považuje rozmezí 145 až 176 cm.
Pro výpočet očekávané tělesné výšky na základě dosažené výšky obou rodičů lze využít následující vzorec (pravděpodobnost, že jedinec očekávané výšky v intervalu ± 10 cm dosáhne, činí přibližně 95%).

11.07.2019

V poslední době se cítím smutný, unavený a všechno mě bolí, nic mě nebaví. K psychologovi mám jít až na konci měsíce, co mám zatím dělat?

Vašek, 15 let

Milý Vašku,

Především věnuj dostatek času odpočinku a věnuj se svým oblíbeným činnostem. Pomoci zlepšit náladu ti může například koupání v teplé vodě nebo poslech oblíbené hudby. Jestliže máš alespoň nějakou zájmovou činnost, zkus se jí alespoň hodinu denně věnovat. Jsi-li smutný, svěř se osobám ve svém okolí, kterým důvěřuješ, například rodičům nebo jiným příbuzným.

11.07.2019

Dobrý deň (...) nezverejniť otázku.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Jedná se o vrstvu keratinizované (zrohovatělé) pokožky, která vzniká nadměrným namáháním, otíráním a podobně. Doporučuji ošetřovat lokty pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí a při činnostech, během nichž se o lokty opíráš, nosit (pokud to počasí nebo teplota v místnosti dovolí) tričko s dlouhým rukávem nebo mikinu.

10.07.2019

Dobrý den, (...)

Někdo, 17 let

Milý Někdo,

Popsanými příznaky se projevuje celá řada infekčních onemocnění bakteriálního i virového původu. Nejlépe tedy uděláš, když navštívíš svého praktického lékaře.

10.07.2019

Dobrý den,
Je mi 14 za 2 měsíce patnáct a mám hodně rád jednu holku. A tady začíná ten problém, jí je 12(14 dní před mými 15. narozeninami jí bude 13). Chtěl jsem se zeptat jestli věkový rozdíl v tomto věku není problém.

Radovan, 14 let

Milý Radovane,

Samotný věkový rozdíl problém nepředstavuje. Problém by nastal pouze v případě, že bys po dosažení věku 15-ti let uskutečnil pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou, která dosud věku 15-ti let nedosáhla. V takovém případě by se jednalo o pohlavní zneužití.
Teoreticky mohou nastat tři různé situace:

  • Oba partneři jsou mladší 15-ti let, a tudíž žádný z nich nenese trestní odpovědnost. Společnými sexuálními aktivitami sice „de facto“ naplňují skutkovou podstatu trestného činu pohlavního zneužití, avšak vzhledem k tomu, že ani jeden z nich dosud nenese trestní odpovědnost, nemohou být za toto jednání trestně stíháni.
  • Jeden z partnerů již dosáhl věku 15-ti let, zatímco druhý dosud nikoliv. Dojde-li k sexuálnímu kontaktu, starší z partnerů se v takovém případě dopouští pohlavního zneužití mladšího. Staršímu partnerovi za toto jednání hrozí trestní stíhání, protože již dosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti. Mladšímu z partnerů žádné stíhání nehrozí, protože není pachatelem, nýbrž obětí.
  • Oba partneři jsou již starší 15-ti let. Jestliže spolu souloží nebo vykonávají jiné sexuální aktivity, nejedná se o trestný čin (tedy alespoň za předpokladu, že nedojde ke znásilnění nebo k sexuálnímu nátlaku).

10.07.2019

Dobrý den, mám na penisu pupínky, nevím co to znamená.

Idk, 14 let

Milý Idk,

Na penisu se mohou vyskytovat nejrůznější druhy „pupínků“, tedy neobvyklých kožních útvarů. Bez podrobnějšího popisu nedovedu určit, o jaké pupínky by se mohlo jednat v tvém případě. Jestliže se pupínky vyskytují na kožním pokryvu těla penisu a mají stejnou barvu jako okolní pokožka, případně jsou o něco světlejší, mohlo by se jednat o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Na pohlavních orgánech se vyskytují poměrně běžně u obou pohlaví a nejsou nijak škodlivé. Naproti tomu červené pupínky (případně bílé nebo nažloutlé s červeným ohraničením) mohou být projevem zánětlivé reakce v místě ucpaných vývodů mazových žlázek.
Samostatnou kapitolu tvoří pupínky na povrchu žaludu. Zde se sice také může jednat o zvětšené žlázky, avšak v úvahu připadají rovněž tzv. kondylomata, což je kožní projev pohlavní nemoci způsobené virem HPV. Pokud jsi dosud neměl pohlavní styk či podobné párové sexuální aktivity, můžeme však jejich výskyt vyloučit. Pokud by se pupínky nacházely ve víceméně souvislé linii podél okraje žaludu (směrem k tělu), jednalo by se o tzv. papilae glandis (papily žaludu), které tvoří naprosto normální součást této části penisu.
Možností je tedy celá řada, přičemž bez vyšetření u kožního lékaře nelze druh a původ „pupínků“ zcela přesně určit.

09.07.2019

Co je to PPG?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Jedná se o zkratku pro phaloplethysmografii, což je metoda užívaná pro diagnostiku sexuálních parafilií (dříve označovaných jako sexuální deviace), případně pro určení sexuální orientace. Provádí se na přístroji zvaném phaloplethysmograf, který se rovněž označuje zkratkou PPG.
Metoda je založena na měření a následném porovnávání změn kožního odporu na povrchu penisu. Během vyšetření je pacient vystavován různým vizuálním nebo auditivním (tedy zrakovým nebo sluchovým) podnětům, přičemž přístroj zaznamenává změny kožního odporu pomocí speciálního senzoru nasazeného na penis. U žen slouží podobnému účelu metoda zvaná vulvoplethysmografie (VPG).

09.07.2019

Nezobrazovat prosím (...)

Bořek, 14 let

Milý Bořku,

Podle popisu se zřejmě jedná o tzv. ortostatickou hypotenzi, což je snížení krevního tlaku způsobené změnou tělesné polohy. Přestože projevy ortostatické hypotenze mohou být nepříjemné, život neohrožuje. Pouze při vstávání ze sedu nebo lehu postupuj zvolna a opatrně, abys neupadl a neporanil se.
Nicméně pokud obtíže přetrvávají delší dobu, doporučoval bych navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak.

09.07.2019

Dobrý den, jsem hnědovlasý kluk ale ochlupení na nohou mám bílé (nad penisem mám chlupy hnědé). A vousy jsou různě barevné. Proč? Děkuji.

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Zbarvení ochlupení na různých částech těla nemusí být zcela shodné s barvou vlasů. Odlišné zbarvení chloupků závisí nejen na odlišném množství kožního barviva, ale i na rozdílech ve struktuře chlupu a vlasu. V dětství a na počátku dospívání jsou chloupky na různých částech těla zpravidla poněkud světlejší, než vlasy. Naproti tomu pubické ochlupení (tj. chlupy vyrůstající okolo pohlavních orgánů) a později i ochlupení axilární (tj. ochlupení vyrůstající v podpaží), které je většinou přinejmenším stejně tmavé, častěji však ještě tmavší, než vlasy.
Pokud jde o zbarvení vousů, to se může jevit jako proměnlivé, protože do značné míry závisí na úhlu a intenzitě dopadajícího světla. Navíc první vousky bývají zpravidla tenčí a světlejší, než vousy, které průběžně vyrůstají na jejich místě.
Na tváři dospívajícího chlapce či mladého muže se tedy mohou současně vyskytovat vousky různých odstínů, které se navíc ještě mění v závislosti na výše naznačených světelných podmínkách. Podobný jev nastává u starších mužů, kterým naopak začínají vousy šedivět, ovšem zpravidla nikoli najednou, ale postupně (možná, že sis už na některém ze stárnoucích mužů z tvého okolí všiml „prošedivělých“ či „prokvetlých“ vousů).
Pouze u osob se zrzavými vlasy výše uvedené skutečnosti neplatí. Jejich vlasy i chlupy totiž obsahují barvivo zvané feomelanin, které se projevuje zrzavým zbarvením. U těchto osob mají vlasy i chlupy stejnou barvu, tedy zrzavou.

09.07.2019

Chcem sa spýtať, je to problém keď mám veľmi citlivý žaluď keď sa ho dotknem strašne to bolí dá sa to niako riešiť? Poradili by ste mi niečo? Ďakujem

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Zřejmě se jedná o nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu. Uvedené obtíže lze zmírnit pomocí pravidelného oplachování žaludu v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje.
Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.

09.07.2019

Dobrý den, tento útvar mám na jazyku, nevíte co to je? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

S největší pravděpodobností se jedná o imunitní reakci v místě drobného poranění jazyka vlastními zuby, k němuž může dojít například ve spánku, při jídle a podobně. Doporučuji provádět výplachy dutiny ústní antibakteriálním roztokem či ústní vodou, dokud obtíže nevymizí, což by nemělo trvat déle než 7 až 10 dní.

08.07.2019

Dobrý den. Vždy když dokončím ejakulaci tak mám asi ještě 1 min takové divné a nepříjemné cukání v žaludu. Nevíte co to znamená? Děkuju za odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

Pravděpodobně se jedná o reakci těla na náhlé uvolnění prudkého svalového napětí spojeného s dosažením orgasmu a ejakulace. Nepříjemné pocity v oblasti pohlavních orgánů mohou být způsobeny rovněž uvolňováním většího množství hormonu prolaktinu, k němuž dochází po odeznění orgasmu u příslušníků obou pohlaví. Zřejmě se tedy nejedná o nic patologického, nýbrž o normální fyziologické procesy, k nimž v těle dochází v souvislosti s dosažením orgasmu a ejakulace. Je pravděpodobné, že s rostoucím věkem (a s rostoucím množstvím absolvovaných orgasmů a ejakulací) postupně přestaneš tyto pocity vnímat jako nepříjemné, protože tělo si na ně zvykne.

08.07.2019

Dobry den, rad bych se zeptal (...)

Franta, 18 let

Milý Franto,

Při nechráněném pohlavním styku do pochvy (tedy při vaginálním pohlavním styku) nelze nechtěné početí vyloučit nikdy. I kdyby během soulože nedošlo přímo k ejakulaci, v partnerových vývodných cestách močových může zůstávat větší či menší množství spermií z předchozí (-ch) ejakulace (ejakulací), které mohou být vyplaveny společně s preejakulační tekutinou, která se během pohlavního styku a podobných aktivit zpravidla uvolňuje. I když koncentrace spermií by v takovém případě byla zřejmě příliš nízká na to, aby mohlo dojít k oplodnění, tuto možnost nelze zcela a beze zbytku vyloučit. Pokud tedy s partnerkou na nejbližší dobu neplánujete společné potomstvo, doporučoval bych souložit výhradně s kondomem, případně namísto klasické soulože vykonávat jiné sexuální aktivity (jmenovitě tzv. nekoitální sexuální aktivity).

08.07.2019

Dobrý den, prosím skrýt text (...)

Herkules, 13 let

Milý Herkule,

K popisovanému jevu dochází v důsledku tzv. kremasterového reflexu, při němž dochází ke stažení svalových vláken, která obklopují semenné provazce. Jedná se o normální a neškodný jev. Jestliže je u tebe kremasterový reflex natolik silný, že při doteku se varle přesunuje do tříselného kanálu, doporučuji samovyšetření varlat vykonávat po koupání v teplé vodě.

 08.07.2019

Dobrý den, mám tady dvě otázky:
1) Je vyšetření PPG (falopletysmografem) nedílnou součástí sexuologického vyšetření, nebo ho u sexuologa podstoupím jen tehdy, když budu chtít já sám?
2) Bude mi sexuolog dávat intimní dotazy (např. jestli masturbuji atd.) před rodičema, nebo v jiné místnosti, kde rodiče nebudou?

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

1) Toto vyšetření lze provést ve dvou případech, a to buď na žádost samotného pacienta, který má o takovéto vyšetření zájem, nebo na základě rozhodnutí soudu (druhá možnost přichází v úvahu pouze u osob, které jsou vyšetřovány pro spáchání trestného činu se sexuálním podtextem). Pokud tedy vyšetření nenařídí soud, záleží pouze na tobě, zda jej budeš chtít podstoupit.
2) Lékař je povinen informovat rodiče o všech podstatných skutečnostech, které se týkají zdravotního stavu nezletilého pacienta, avšak to nutně neznamená, že by rodiče museli být přítomni po dobu vyšetření v ordinaci. Zejména v případech, že se rozhovor mezi lékařem a pacientem vztahuje k intimním záležitostem, může lékař na přání nezletilého pacienta požádat jeho doprovod, aby vyčkal na místě k tomu určeném (tedy například na chodbě nebo v čekárně), případně se může s pacientem odebrat do jiné místnosti.

08.07.2019

Dobrý den dneska v noci mě asi kousl nějaký pavouk protože mám na noze 2 tečky asi milimetr od sebe a svědí mě to. Mám strach že se mi něco stane.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Svědění ještě nemusí samo o sobě znamenat, že v místě hmyzího bodnutí došlo k infekci. Nicméně doporučuji místo vpichu po dobu několika následujících dnů sledovat a všímat si, zda se v jeho okolí netvoří zvětšující se červená skvrna. Pokud ano, doporučuji navštívit praktického lékaře.

08.07.2019

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat jestli nemám zkrácenou uzdičku na penisu, popřípadě co mám dělat?

4804, 15 let

Milý 4804,

Pravděpodobně se jedná o mírnou formu krátké uzdičky (frenulum breve), avšak vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že k jejímu uvolnění dojde v nejbližších letech i bez jakékoliv zásahu. Nicméně pokud chceš proces uvolňování uzdičky podpořit, můžeš si ji pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti (například panthenolové) a poté velmi jemně posunovat spodní část předkožky směrem od těla, jako je zobrazeno na následující ilustraci. Postupuj však zvolna a opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

08.07.2019

Dobrý den, dnes jsem si všiml že mám na penisu něco zeleného (...)

Matyáš, 13 let

Milý Matyáši,

Žádná substance, která pochází z lidského těla, nemá zelenou barvu. Nejspíš se tedy jedná o nějaké barvivo, které se na zmíněnou část těla dostalo například z nedostatečně sepraného spodního prádla a podobně.

08.07.2019

Ahoj, vždy když jedu autem, tak se mi většinou dostaví erekce a to dokonce při kratších jízdách (stačí klidně 5 minut). Na nic nemyslím a nic si nepředstavuji. Čím by to mohlo být?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

První a hlavní příčinou častého nástupu erekce v období dospívání je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. K nástupu erekce mohou přispívat i mechanické podněty, v tomto případě rytmické otřásání pánve a tím i její důkladnější prokrvení během jízdy v automobilu.

07.07.2019

Dobrý den, (...)

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

Jak prokazují vědecké výzkumy sexuálního chování dospívajících, sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace.

07.07.2019

Proč ejakulát z penisu vytéká a nevystřikuje?

ABC, 13 let

Milý ABC,

Prudkost výronu semene závisí na intenzitě stahování svalů v oblasti malé pánve a pánevního dna. U dospívajících chlapců bývá prudkost výronu semene nižší, protože příslušné svaly v oblasti malé pánve a pánevního dna u nich dosud nejsou plně vyvinuty. V dospělosti bývá prudkost výronu semene vyšší, ve stáří opět klesá s tím, jak příslušné svalstvo ochabuje.

07.07.2019

Dobrý den, není mi to moc příjemné o tom tady mluvit, ale vždy když se chci (...) můžu se zeptat o co jde nebo co dělám špatně?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Je možné, že se u tebe dosud plně nevyvinul ejakulační reflex. Nepříjemné pocity, o nichž se zmiňuješ, jsou nejspíše způsobeny svalovým napětím v oblasti tzv. malé pánve. Jestliže se ti tyto nepříjemné pocity podaří opakovaně překonat (tj. pokračovat v dané činnosti bez ohledu na ně), měly by časem samy od sebe odeznít.

07.07.2019

Už delší dobu se mi líbí jedná spolužačka, ale (...) Děkuji za odpověď.

Zamilovaný, 12 let

Milý Zamilovaný,

Určité kulturně podmíněné rozdíly sice mohou tvé sbližování s dotyčnou dívkou poněkud znesnadnit, avšak pokud k tobě cítí alespoň nějaké sympatie a pokud se k sobě hodíte, je pravděpodobné, že se vám společně podaří překonat i případné překážky. Prozatím bych doporučoval se s dívkou zkusit skamarádit (tedy za předpokladu, že se s ní o prázdninách uvidíš, jinak budeš muset pokusy o sbližování odložit na začátek dalšího školního roku).

07.07.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat,jestli je v mém věku normální, že (...) Za odpověď děkuji předem.

Michal, 13 let

Milý Michale,

Ani takto důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuální orientace. Podle výzkumů A. Kinseyho (souhrnně publikovaných v r. 1998) má zkušenost se sexuálním kontaktem s vrstevníkem téhož pohlaví přibližně 38% dospívajících jedinců, ačkoliv podíl homosexuálně orientovaných jedinců v dospělé populaci činí dle téhož autora 4%. Ze srovnání obou údajů tedy vyplývá, že sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nelze považovat za jednoznačný projev homosexuální orientace. Také novější výzkumy přinášejí podobné výsledky.

07.07.2019

Chtěl bych se zeptat. Vím že u kluků je normální masturbovat třeba ve dvanácti, ale jestli je to tak i u holek?

Lukaasek, 13 let

Milý Lukaasku,

Podle různých výzkumů sexuálního chování začínají více než dvě třetiny chlapců i dívek vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou (J. Bancroft ve studii z r. 2003 dokonce uvádí, že dívky zpravidla začínají masturbaci vykonávat o rok dříve, než chlapci). Zbývajících 30% zahajuje své masturbační aktivity až na počátku puberty nebo v jejím průběhu.

07.07.2019

Dobrý den, až mi bude diagnostikována pedofilie, tak od této chvíle to bude vědět každý jiný lékař, kterého navštívím (např. praktický lékař, na pediatrii pokud budu hospitalizován, psychiatr, psycholog a další)? Bude mě tato diagnóza provázet celým životem?

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Nebude. Takovéto informace jsou přísně důvěrné a bez svolení pacienta je lékař (v tomto případě sexuolog) nesmí sdělovat žádným jiným osobám. Jediný, koho je lékař povinen informovat, jsou rodiče (respektive alespoň jeden z rodičů) pacienta mladšího 18-ti let. V případě pacienta staršího 18-ti let již záleží pouze na něm samotném, koho o svém zdravotním stavu chce nebo nechce informovat. Praktického lékaře nejsi povinen informovat o tom, že se léčíš na sexuologii, ať už z jakéhokoliv důvodu (ostatně pro návštěvu sexuologického pracoviště se nevyžaduje doporučení praktického lékaře).

07.07.2019

Dobrý den, mám problém, můj penis je asi příliš malý 15 cm. Mám opožděný růst, myslíte že to má vliv i na růst penisu ?

Zeply, 17 let

Milý Zeply,

Jestliže délka tvého penisu činí 15 cm, rozhodně není „příliš malý“. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 17-ti let činí při erekci 14,5 až 17,5 cm. Délka tvého penisu tedy odpovídá průměrným hodnotám. „Příliš malý“ by byl pouze v případě, že by jeho délka při erekci nedosahovala ani 5,6 cm (v takovém případě by se jednalo o abnormálně malý penis neboli mikropenis).
Mezi tempem tělesného růstu (tedy růstu postavy) a rozměry penisu či jejich vývojem neexistuje přímá souvislost. I chlapci nižšího tělesného vzrůstu mohou mít průměrné či nadprůměrné rozměry penisu, zatímco někteří chlapci s nadprůměrnou tělesnou výškou mohou mít „jen“ průměrně nebo i podprůměrně velký penis.

07.07.2019

Dobrý den, mám problém (...) Děkuji.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Obsahem preventivní prohlídky ve věku 17-ti let je dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. doplnění sociální, rodinné a osobní anamnézy, kontrola, popřípadě doplnění chybějícího očkování dítěte, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, výpočet indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů z důvodu odhalení případné podvýživy, nadváhy nebo obezity, kompletní fyzikální vyšetření včetně prohlídky kůže, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, poučení o chráněném sexu, u dívek podle anamnézy případně doporučení gynekologického vyšetření, zhodnocení rizik do dalšího života vyplývajících z rodinné i osobní anamnézy a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.
U nezletilého pacienta (tj. osoby mladší 18-ti let) se vyžaduje doprovod alespoň jednoho z rodičů. Nezletilý pacient, který již dosáhl věku 15-ti let, může praktického lékaře pro děti a dorost navštívit i bez doprovodu rodičů, avšak pouze na základě písemného souhlasu rodičů (většina praktických lékařů pro děti a dorost má pro tyto případy připravený formulář, který rodiče dítěte vyplní a podepíší v přítomnosti lékaře přímo v ordinaci).
Pokud jde o termín preventivní prohlídky, ta by se měla uskutečnit v roce, kdy dítě dosáhne vyhláškou stanoveného věku preventivní prohlídky (v tvém případě 17 let). Termín může být stanoven i před dosažením příslušných narozenin, avšak prohlídka musí proběhnout v roce, kdy dítě dosáhne předepsaného věku (například pacient, který dosáhne věku 17-ti let v listopadu, může být na prohlídku pozván například již v září téhož roku).

06.07.2019

Veľmi veľmi pekne ďakujem a ospravedlňujem sa a čo by to mohlo byt keď to je tvrdá hrčka?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Bez vyšetření nelze určit, o jaký útvar se jedná. V úvahu připadá například rozšířená žíla nebo cysta (dutina vyplněná tekutinou), avšak bez vyšetření se jedná o pouhé spekulace.

06.07.2019

Dobrý den,
Prosím zakrýt
(...)

Kája, 13 let

Milý Kájo,

Takovouto informaci nejsi povinen nikomu sdělovat.

06.07.2019

Dobrý deň, bojím sa, mám takú tvrdú nepohyblivú hrčku na vrchu pravého semenníka pred nadsemenníkom a pred 2 rokmi som ju mal menšiu a bol u urológa ktorý ju nevedel nahmatať (povedal že to môže byt nadsemenník ale je viem že to nie je nadsemenník) ale spravil sono a povedal že je všetko v poriadku tak prosím je to v poriadku? Bojím sa že to je rakovina mal by som ísť ešte raz k urológovi?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Vzhledem k umístění zmíněného neobvyklého útvaru je jen málo pravděpodobné, že by se jednalo přímo o nádor, protože nádory se častěji vyskytují ve spodní části varlete či po jeho straně. Nicméně pokud v tobě zmíněný neobvyklý útvar vyvolává obavy, doporučoval bych opět navštívit lékaře. Vždy je lepší „způsobit planý poplach“, než zanedbat příznaky nějakého závažného onemocnění.

06.07.2019

Dobrý den,
Prosím skrýt
(...)

Kája, 13 let

Milý Kájo,

Ano, lze, avšak před prvním oholením je třeba zkrátit chlupy alespoň na 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku. Ke zkrácení před oholením lze použít buď výsuvný zastřihávač, který je součástí většiny elektrických holicích strojků, nebo (s nejvyšší opatrností) nůžky.

06.07.2019

Dobrý den,
Prosím zakrýt
(...)

Kája, 13 let

Milý Kájo,

Podle popisu se zřejmě jedná o projev zánětlivého onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji tedy svěřit se alespoň jednomu z rodičů a v jeho doprovodu navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

06.07.2019

Dobrý den, jak se bude postupovat, pokud mi bude diagnostikována pedofilie (nebo hebefilie/efebofilie)? Jak tu diagnózu sexuolog pravděpodobně vysvětlí rodičům? Jak se pedofilie léčí?

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Za pedofilního se považuje jedinec starší 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší, než on sám. Hebefilie je sexuální náklonnost dospělého člověka (tj. osoby starší 18-ti let) k dospívajícím dívkám, efebofilie je  sexuální náklonnost dospělého jedince k dospívajícím chlapcům.
V případě, že by u tebe byla některá z výše zmíněných sexuálních parafilií (dříve označovaných jako sexuální deviace) diagnostikována, sexuolog ti zřejmě navrhne, abys k němu pravidelně docházel. Léčba spočívá v tom, že sexuolog pomáhá pacientovi získat náhled na jeho sexuální parafilii, osvojovat si strategie předcházení rizikovým situacím, v nichž by mohlo ze strany pacienta dojít k sexuálně delikventnímu chování, pomocí psychoterapie zvýšit jeho schopnost sebeovládání a podobně. Hormonální léčba pomocí medikamentů určených k potlačení sexuální touhy (tedy léků ze skupiny antiandrogenů) se provádí zpravidla jen u pacientů, kteří se dopustili nějakého sexuálně delikventního jednání.
V případě nezletilého pacienta (tedy pacienta mladšího 18-ti let) je lékař povinen informovat rodiče o všech závažných skutečnostech souvisejících se zdravotním stavem dítěte. Vzhledem k závažnosti sexuální parafilie je pravděpodobné, že by tvůj lékař tvoje rodiče informoval, přičemž by jim zřejmě také objasnil, jakým způsobem ti mohou pomoci při překonávání určitých praktických obtíží, které mohou být s tou či onou sexuální parafilií spojeny. Pokud by diagnóza sexuální parafilie zásadním způsobem narušila vztahy v rodině, zřejmě by lékař doporučil i rodinnou psychoterapii (kterou by alespoň částečně mohl vést i on sám, má-li k tomu kvalifikaci, jinak by vaši rodinu odkázal také na psychologa).
Jestliže si nepřeješ, aby byli tvoji rodiče o diagnóze informováni, bylo by třeba odložit návštěvu lékaře na dobu, kdy dosáhneš plnoletosti (tj. nejdříve v den osmnáctých narozenin). U pacienta, který již dosáhl věku 18-ti let, lékař není povinen informovat rodiče o jeho zdravotním stavu.

06.07.2019

Dobrý den, můj problém je takový že při masturbaci když začnu ejakulovat všude to zanechá (...) Chtěl bych se Vás tedy zeptat na způsob abych zabránil zašpinění okolí. Děkuji.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Většina dospívajících chlapců, kteří při vykonávání masturbace již začali dosahovat ejakulace, řeší v podstatě tentýž problém, jako ty. Existují různé způsoby, jak s uvolněným ejakulátem naložit. Jestliže ejakuluješ na nějakou část vlastního těla (například na břicho), není nic snazšího, než po vykonání masturbace navštívit koupelnu a umýt se. Případně můžeš masturbaci vykonávat přímo v koupelně, aby ses po ejakulaci nemusel nikam přesunovat.
Další možností je připravit si předem několik papírových kapesníků či útržků toaletního papíru, s nimiž lze ejakulát celkem snadno setřít z většiny zasažených povrchů. Zaschlý ejakulát z povlečení nebo prádla lze odstranit pomocí teplé vody s trochou soli nebo citrónové šťávy, u barevných látek je však vhodné nejprve vyzkoušet jejich stálobarevnost na nějakém skrytém místě (například v záhybech švů na rubové straně).
Poněkud finančně náročnější možností je používání kondomu, do něhož se ejakulát snadno zachytí (k tomuto účelu slouží speciální výstupek zvaný rezervoár, který se nachází na koncové části kondomu). Pro každé použití je však nutné vzít si nový kondom (a to i při „cvičném“ použití, nejen při pohlavním styku), a to nejen z hygienických důvodů, ale také proto, že po svléknutí již nelze kondom opět srolovat, aby mohl být správným způsobem natažen.
Vzhledem k tvému věku nepředpokládám, že by objem ejakulátu byl natolik velký, že by jeho „uklizení“ představovalo zásadní problém. U dospívajících chlapců tvého věku se zpravidla při každé ejakulaci uvolňuje 1 až 3 ml ejakulátu, u dospělých mužů je to přibližně 2 až 5 ml. Určitě se tedy nejedná o množství, které by s použitím výše uvedených prostředků nebylo možné odstranit.

06.07.2019

Dobrý den, mám pár otázek.
1) Můj penis měří 15,5 cm, je v mém věku nějaká možnost si ho zvětšit?
2) Co by jste my doporučil spíš? Holicí strojek nebo žiletky?
3) Snažím se si oholit břicho, nedaří se mi to, vždy tam zůstane nějaký ten chloupek. Co s tím mám dělat?
4) Vnitřně se cítím jako homosexuál, možná se tak i chovám, ale chci mít dívku a s ní si založit rodinu. Co si o tom myslíte?
5) Už jsem vyzkoušel všechny možnosti spodního prádla, ale vždy se mi přehřívají varlata, co s tím?
6) Je tu nějaká možnost odstranění papil z žaludu (z penisu)?
Děkuji za odpovědi!

Adam, 15 let

Milý Adame,

1) Délka tvého penisu je mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm), a tudíž nevidím žádný rozumný důvod, proč bys měl o jeho zvětšení usilovat. Kromě toho, rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady (které nelze měnit) a dosaženým stupněm vývoje (přičemž vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst rozměrů penisu u tebe ještě bude 2 až 3 roky pokračovat, avšak jeho cílovou délku nelze odhadnout).
2) Holení elektrickým holicím strojkem představuje pro pokožku menší zátěž, než holení ručním holicím strojkem. Samotné žiletky (mám na mysli samostatné oboustranné žiletky s perforovanou střední částí, viz obrázek) nepoužívej, protože jsou určeny pouze pro použití se speciálním (klasickým „šroubovacím“) holicím strojkem, jehož používání však vyžaduje značnou obratnost.
3) Při holení je třeba postupovat pomalu a pečlivě. Delší chloupky (rozumí se delší než 0,5 až 1 cm) je třeba před prvním oholením opatrně zastříhnout.
4) V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě cokoliv, aniž by se muselo nutně jednat o projev té či oné sexuální orientace. Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. K tvojí sexuální orientaci se tedy nemohu nijak vyjádřit. I kdyby se však nakonec ukázalo, že tvoje orientace je homosexuální, zřejmě bys nebyl jedinou homosexuálně orientovanou osobou, která (alespoň čas od času) zatouží po založení rodiny.
5) Pokud sis vybral spodní prádlo dostatečné velikosti a vhodného složení (tj. pokud možno vyrobené ze 100% bavlny), nemělo by způsobovat přehřívání varlat jejich zatlačováním zpět do tříselných kanálů. Avšak je možné, že příčinou přehřívání (pokud k němu opravdu dochází) ve skutečnosti nemusí být spodní prádlo, nýbrž kalhoty. Ani vhodně zvolené prádlo by ti nepomohlo, pokud bys zároveň nosil příliš úzké a těsné kalhoty (zejména úzké džíny).
6) Papily tvoří naprosto normální součást okraje žaludu a není třeba je nijak odstraňovat. Existuje sice možnost jejich vypálení laserem, které se provádí na některých soukromých klinikách estetické chirurgie, avšak po vypálení by mohly na okraji žaludu zůstat zřetelně viditelné jizvičky, s jejichž vzhledem bys nakonec mohl být ještě méně spokojený, než se vzhledem papil. Nejlépe tedy uděláš, když necháš papily na pokoji a budeš své tělo respektovat takové, jaké je.

06.07.2019

Proč neodpovídáte na moje otázky? Ptal jsem se už 3x a ani jednou jste mi neodpověděl.

Why, 17 let

Milý Why,

Buď tak hodný a přečti si pravidla poradny.

06.07.2019

Dobry den, do kolika let roste penis?

Karlos, 17 let

Milý Karlosi,

Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, ve výjimečných případech může pokračovat až do věku 19 – 21 let.

05.07.2019

Dobrý den, klidový stav a obvod mého penisu je asi dost nadprůměrný. V klidu mám 10 cm a obvod 13 cm. Je to v pořádku? Oproti mým vrstevníkům a spolužákům je to dost. Erekce je průměrná-12,5 cm.

Gorila, 13 let

Milý Gorilo,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku normální. Jeho délka při erekci skutečně odpovídá průměru. Kvůli mírně nadprůměrné délce penisu v klidovém stavu se nemusíš nijak zneklidňovat. Poměrně nízký rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Čím vyšší je pružnost těchto závěsných vazů, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci (podrobnější informace najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Tomáše ze dne 03.07.2019, viz níže na této stránce). Ani mírně nadprůměrný obvod penisu tě nemusí znepokojovat, neboť je celkem normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.

04.07.2019

Dobrý den, prosím o skrytí textu. Děkuji (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle popisu by se mohlo jednat například o krevní výron (hematom), nicméně bez vyšetření na dermatologii nelze příčinu tvých obtíží určit zcela spolehlivě. Příslušné místo bys měl pravidelně sledovat a nezačne-li zmiňovaná skvrnka do několika týdnů mizet, doporučoval bych navštívit dermatologa.

04.07.2019

Co mám čekat na prohlídce u lékaře v patnácti?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (neboli vyhlášky o preventivních prohlídkách) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor lékaře s rodiči dítěte, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky dítěte, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

03.07.2019

Dobrý den, na palci u nohy mám tento problém, nevíte co to je? A jak léčit? Napadá mě zarůstající nehet, ale nevím to jistě. Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle vzhledu se jedná o mykotické kožní onemocnění, doporučuji tedy navštívit kožního lékaře.

03.07.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak bych mohl zesílit orgasmus u (...), protože mi normální masturbace nestačí.

4804, 15 let

Milý 4804,

Intenzita orgasmu závisí především na činnosti svalů v oblasti pánevního dna. Tyto svaly lze posilovat různými cviky, avšak výsledek nemusí odpovídat tvému očekávání.

03.07.2019

Dobrý večer. Prosím vás kedy mi narastú ramená? Stále ich mám také malé detské.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Změny tělesných proporcí spojené s mohutněním svalstva v oblasti ramen a hrudníku mohou nastoupit v různém věku, což závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje a na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi, ale také na vrozených předpokladech. Nicméně k výraznějšímu zmohutnění svalstva dochází u chlapců nejčastěji ve věku 14 až 16 let, a to i v případě, že nejsou vystaveni zvýšené fyzické námaze.

03.07.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku, náhodou jsem narazil na tuto stránku a když jsem ji studoval, objevil jsem sekci velikosti penisu, podle uvedené tabulky jsem zjistil že když je můj penis v klidu, má stejnou velikost jako na tabulce, ale když mám erekci tak s tabulkou vůbec nesouvisí. Tím mám na mysli že je menší, je to problém? Děkuji za odpověď.

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Tabulka na stránce „Já chci mít větší penis“, o níž se v dotazu zmiňuješ, obsahuje průměrné hodnoty základních rozměrů penisu podle věku. Podstatné je, že průměr vyjadřuje součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Průměrná hodnota tedy neznamená totéž, co „jediná správná hodnota“. Jestliže se délka tvého penisu při erekci liší od průměrných hodnot délky penisu při erekci u chlapců tvého věku, ještě to nemusí znamenat, že by s tebou něco nebylo v pořádku. O abnormálně malý penis neboli mikropenis by se jednalo pouze v případě, že by ve věku 13-ti let jeho délka při erekci činila méně než 4,4 cm.
Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci může být různě velký, což je dáno mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. jestliže jsou tyto vazy vysoce pružné, rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je relativně vysoký (při extrémně pružných vazech se může jednat až o několikanásobek). Naopak při nízké pružnosti závěsných vazů je zmíněný délkový rozdíl nižší (někteří muži nebo chlapci mají závěsné vazy penisu dokonce natolik tuhé, že při erekci dochází pouze k napřímení a zpevnění penisu, nikoli k jeho prodloužení). Pružnost závěsných vazů penisu je vrozená a nemůžeš ji nijak změnit. Avšak kvůli vyšší nebo nižší pružnosti těchto závěsných vazů není třeba se nijak znepokojovat, protože obě varianty (tedy nižší i vyšší pružnost) jsou stejně normální.

03.07.2019

Dobrý den, bylo mi nedávno 15 a když mi stojí penis, tak mi nejde stáhnout předkožka, ale když mi nestojí, tak to jde. co s tím mám dělat?

Lee, 15 let

Milý Lee,

Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení prstence předkožky, k jehož uvolnění ještě může dojít spontánně během několika následujících let tvého tělesného vývoje. Dělat tedy nemusíš nic. Pokud bys chtěl podpořit přirozený proces uvolňování předkožky, můžeš si její prstenec pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Předkožku si však nestahuj násilím, aby sis nezpůsobil její poranění.

03.07.2019

Takže to muže být v budoucnu i na operaci s tím hrudníkem?

Hello, 15 let

Milý Hello,

Takto mírné deformity zpravidla žádnou operaci nevyžadují, leda že bys chtěl operaci podstoupit z estetických důvodů. Otázkou je, zda má smysl podstupovat náročnou operaci prováděnou v celkové anestezii pouze z důvodu nespokojenosti s vzhledem určité části těla. Operace se provádí zpravidla jen v případech, kdy deformita hrudníku omezuje činnost dýchací nebo oběhové soustavy, což zřejmě není tvůj případ. Nicméně pokud máš nějaké pochybnosti o tom, zda operaci přece jen nepotřebuješ, doporučuji obrátit se na ortopeda. Poukaz na vyšetření ti může vystavit praktický lékař.

03.07.2019

Dobrý den, prosím zobrazit jen odpověď (...)

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Na jednu stranu je sice pochopitelné, že pociťuješ obavy z něčeho nového, s čím dosud nemáš zkušenosti. Avšak pokud si najdeš vhodnou partnerku, se kterou si budete dostatečně dobře rozumět a důvěřovat, jistě se vám společně podaří veškeré případné obavy překonat.

02.07.2019

Dobrý den, (...) Prosím o skrytí celého textu. Děkuji moc.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Odběr krve se v rámci zmíněného vyšetření zpravidla provádí, nicméně pokud jsi měl již v minulosti při odběru nějaké obtíže (například se ti dělalo nevolno), měli by rodiče na tuto skutečnost upozornit lékaře. U pacientů, kteří při odběru krve trpí podobnými obtížemi, se odběr neprovádí v křesle (tj. vsedě), nýbrž na lůžku (tedy vleže), čímž se snižuje riziko, že pacient omdlí. Dále doporučuji, aby ses během odběru nedíval, jak odběr probíhá, nýbrž otočil hlavu jiným směrem, případně zavřel oči a myslel na něco jiného.
Další součástí zmíněného vyšetření je prohlídka kůže v obličeji a na celém těle, případně alespoň na krku, na zádech a na ramenou. V některých případech, zejména mají-li být předepsána silnější antibiotika nebo isoretinoin, se provádí také ultrasonografické vyšetření vnitřních orgánů uložených v dutině břišní (léčba isoretinoinem totiž není vhodná pro osoby s onemocněním trávicí soustavy).

02.07.2019

Dobrý den, pokud se mi začalo vyskytovat akné a celkově puberta mnohem dřív než ostatním, znamená to, že také puberta skončí dříve?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Dřívější nástup puberty nemusí nutně znamenat její dřívější ukončení, neboť tempo tělesného vývoje může být u jednotlivých dospívajících značně odlišné. Při posuzování dosaženého stupně vývoje tzv. sekundárních pohlavních znaků se za normální považuje odchylka ± 2,5 roku, z čehož vyplývá, že tyto změny se mohou dostavovat v poměrně širokém věkovém rozmezí, aniž by se nutně muselo jednat o projev poruchy vývoje.
Prvním projevem nastupujícího pohlavního dospívání u chlapců je první zvětšení objemu varlat. Jestliže k němu dojde dříve něž ve věku 9-ti let, jedná se o projev tzv. předčasné puberty, pokud k němu nedojde ani po dovršení věku 14-ti let, jedná se o projev tzv. opožděné puberty. Naproti tomu nástup puberty kdykoliv mezi devátým a čtrnáctým rokem věku je u chlapců normální (u dívek je třeba od výše uvedených údajů odečíst 1 rok, tj. spodní hranicí normálního věku nástupu prvních známek pohlavního dospívání je 8 let, horní hranicí 13 let). Samotná puberta může trvat různě dlouhou dobu, od výskytu prvních projevů nastupujícího pohlavního dospívání do ukončení vývoje sekundárních pohlavních znaků obvykle uplyne 5 až 9 let.

02.07.2019

Dobrý den, mám problém, oholil jsem si ochlupení nad penisem a všiml jsem si, že mi zarůstá jeden chlup pod kůži. Co mám dělat?

Vašek, 14 let

Milý Vašku,

Zarůstání dorůstajících chloupků po oholení lze zabránit pravidelným zvlhčováním oholené pokožky hydratačním pleťovým krémem, případně panthenolovou mastí.

01.07.2019

Zdravím, trápí mě na těle v oblasti hrudníku takový důlek/prohlubeň. Nevim co s tím, od doby co to vnímám tak pociťuji svědění v tom důlku. Co to muže být? A jak to vzniklo? Dekuji.

Helo, 15 let

Milý Helo,

Jedná se buď o velmi mírné vpáčení hrudníku (pectus excavatum), nebo o mírnou deformitu výběžku hrudní kosti. S největší pravděpodobností nebude tento stav vyžadovat žádnou léčbu, obzvláště pokud nepůsobí tlakem na plíce nebo jiný vnitřní orgán. Mírná deformita tohoto druhu se někdy může zřetelněji projevit až během růstu v období dospívání, i když má v podstatě vrozený, geneticky daný základ.
Svědění by mohlo souviset s větším hromaděním zaschlého potu a kožního mazu v těchto místech (což může být problém obzvláště v současném horkém počasí), avšak při důkladnější hygieně by svědění mělo ustoupit. Také je možné, že se jedná pouze o psychosomatický projev toho, že dotyčnému místu věnuješ příliš pozornosti.
Pokud tě zmíněná mírná deformita hrudníku zneklidňuje, doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na ortopedii.
 

01.07.2019

Určitě je má bolest na hrudi při zadýchání nervosvalová bolest spojená s nadměrnou fyzickou zátěží nebo dechovou nedostatečností? V ČR se mi tato bolest nikdy nedostavila i když jsem se zadýchal ale tady v Chorvatsku se dostavuje každou chvílí.

Janek, 17 let

Milý Janku,

S největší pravděpodobností tomu tak je. V klimaticky odlišném prostředí (v tomto případě v prostředí přímořském) se totiž mohou dostavovat i takové obtíže, které se v navyklém (v tvém případě v kontinentálním) prostředí u téhož jedince běžně nedostavují. Během procesu aklimatizace na odlišné prostředí totiž může dojít k přechodnému poklesu odolnosti organismu vůči zátěži (to znamená, že tutéž fyzickou zátěž snáší tělo hůře, než by ji snášelo ve svém navyklém prostředí).
Proces aklimatizace na odlišné prostředí může trvat různě dlouhou dobu, u zcela zdravých jedinců zpravidla okolo jednoho týdne (proto se také ze zdravotních důvodů doporučuje, aby pobyt u moře trval nejméně 14 dní, protože během prvního týdne se organismus aklimatizuje na odlišné prostředí a teprve během druhého týdne pobytu plně těží z výhod, které pobyt u moře přináší), u jedinců s chronickým onemocněním dýchací nebo oběhové soustavy až dva týdny (proto se doporučuje, aby ozdravný pobyt u moře určený pro osoby s chronickými onemocněními dýchací nebo oběhové soustavy trval alespoň 3 týdny).

01.07.2019

Jsem v Chorvatsku na dovolené. Pokaždé, když se tu zadýchám, bolí mě na levé části hrudi. Čím to může být?

Janek, 17 let

Milý Janku,

Jedná se o nervosvalovou bolest, která je způsobena nadměrnou fyzickou zátěží nebo dechovou nedostatečností. Jakmile takovouto bolest pocítíš, měl by sis alespoň na chvíli odpočinout. Nepřeceňuj své síly a nevystavuj se nadměrné fyzické námaze.

01.07.2019

Zdravím. Na konci žaludu se mi objevily divné bílé pupínky, nesvědí to, ale vypadá to divně. Nevíte, co by to mohlo být?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Záleží na tom, který konec žaludu máš na mysli. Pokud se bílé pupínky nachází na rozšířeném okraji žaludu (směrem k tělu), jedná se zřejmě o tzv. papily (papilae glandis), které vystupují na povrch v místech, pod nimiž jsou umístěna nervová zakončení. Přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců jsou papily výrazně vystouplé, u ostatních jsou jen velmi nenápadné. Jejich zvětšení však není považováno za nemoc ani poruchu.
Kdyby se pupínky nacházely na vrcholku žaludu (v blízkosti ústí močové trubice), mohlo by se jednat buď o zduřelé mazové žlázky, nebo v horším případě o genitální bradavičky neboli kondylomata. Zduřelé mazové žlázky jsou zcela neškodné, naproti tomu při výskytu kondylomat je třeba navštívit oddělení kožních a pohlavních nemocí. Kondylomata se šíří nechráněným pohlavním stykem (pokud jsi nechráněný pohlavní styk či podobné párové sexuální aktivity neměl, můžeme jejich výskyt prakticky vyloučit).

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.