Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.
Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Z technických důvodů dochází k prodloužení termínu pro podání odpovědí na dotazy. Veškeré dotazy zodpovíme v nejbližší možné době.

Odpovědi na dotazy

02.07.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je společná masturbace s dívkou věkově omezená, protože bych to chtěl zkusit. Předem děkuji za odpověď.

Martin, 14 let

Milý Martine,

Vzhledem k tomu, že dosud neneseš trestní odpovědnost, jejíž věková hranice je v České republice stanovena na 15 let, nemůžeš být stíhán za jednání, které by za jiných okolností bylo trestné. Pokud by však dívce, která by s tebou vykonávala společnou masturbaci, již bylo 15 let (přičemž tobě dosud 15 let nebylo), mohla by být stíhána za to, že tě pohlavně zneužila. Tvůj případný souhlas s vykonáváním společných sexuálních aktivit by v takovém případě nehrál žádnou roli, protože dítě mladší 15-ti let není k poskytnutí takového souhlasu právně způsobilé.

01.07.2020

Dobrý, (...) Otázku prosím zakrýt.

Erva, 13 let

Milý Ervo,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Jedná se o běžný projev hormonálních změn, k nimž v tvém těle dochází.

30.06.2020

Ahoj, mám 47 kg a 157 cm, je to v pořádku?

Kiid, 11 let

Milý Kiide,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 11-ti let se pohybují v rozmezí 134 až 160 cm (střední hodnota činí 147 cm). Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u tebe normální, netrpíš tedy nadváhou ani podváhou.

30.06.2020

Dobrý den, píšu sem znovu, mám na žaludu takové červené fleky, a nevím co to je, je to problém?

Tomík, 15 let

Milý Tomíku,

Zbarvení žaludu je dáno mírou jeho prokrvení. Protože tkáň na povrchu žaludu neobsahuje kožní barvivo (pigment), může se zbarvení této části penisu pohybovat v poměrně širokém rozmezí od narůžovělé přes nafialovělou až k namodralé. Pokud jde o červené skvrnky, ty mohou vzniknout buď v místech výraznějšího prokrvení, nebo jako projev lokální zánětlivé reakce (ve druhém případě by jejich výskyt byl provázen bolestí).

30.06.2020

Dobrý den, co se děje na 15ti letý prohlídce? Je to povinný?

Tomík, 15 let

Milý Tomíku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor lékaře s rodičem zaměřený na aktualizaci údajů o zdravotním stavu dítěte, dále kontrola a doplnění chybějícího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní fyzikální vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, změření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, celkové zhodnocení stavu a vývoje dítěte, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

29.06.2020

Je normální, že si píšu s holkou (...)?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Pokud to dotyčnou dívku neobtěžuje nebo nepřivádí do rozpaků, můžete si psát, o čem chcete.

29.06.2020

Jsou rozměry mého penisu normální? Když mám erekci tak mám Délku 16 cm tloušťka 4,5 cm.

Tomy, 14 let

Milý Tomy,

Uvedená délka penisu při erekci je sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm). Pokud jde o „tloušťku“, tu nemohu posoudit, protože u penisu se posuzuje jeho obvod, nikoli šířka. Přepočet nelze provést, protože penis nemá v průřezu dokonale kruhový tvar, nýbrž je více či méně zploštělý. Průměrný obvod penisu při erekci u chlapců v tvém věku činí 10,5 cm. Avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci nebo muži mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.

29.06.2020

Prosím skrýt (...) děkuji za radu.

ANONYM, 15 let

Milý ANONYMe,

Zřejmě se jedná o důsledek ranní erekce. Pokud lze předkožku navrátit do její původní pozice, mělo by být vše v pořádku.

29.06.2020

Dobrý den, existuje nějaká tabulka nebo něco, podle čeho bych si mohl na základě velikostí penisu vybrat i tu správnou velikost kondomů? Předem děkuji za odpověď.

Neználek, 15 let

Milý Neználku,

Různé velikosti kondomů se liší v podstatě pouze obvodem („šířkou“). Potřebuješ tedy znát obvod penisu (viz tabulka níže). Nejlépe bys však udělal, kdyby sis „nanečisto“ koupil kondom běžné velikosti, tj. přibližně v rozmezí 52 až 56, a zkusil si jej v soukromí nasadit. Tak nejlépe poznáš, zda ti kondomy běžných rozměrů vyhovují, nebo zda budeš potřebovat větší či menší velikost.

28.06.2020

Dobrý den, můj penis měří asi 5cm, při masturbaci zhruba 12. Začíná mě to hodně omezovat v osobním životě a proto se chci zeptat: Je šance že mi ještě vyroste nebo s tím mám jít za doktorem? Chlupy mi rostou normálně a hlas se mi už taky změnil.

Míša, 16 let

Milý Míšo,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, avšak stále ještě naprosto normální. Nejsem si jistý, jaká omezení v osobním životě máš na mysli. Pro účely sexuálních aktivit všeho druhu jsou uvedené rozměry penisu zcela dostačující. Pokud se kvůli rozměrům penisu stydíš, doporučuji přečíst si celý text na stránce „Já chci mít větší penis“.

27.06.2020

Zdravím, už od neděle mě trápí z neznámého důvodu nechuť k jídlu. Nic moc mi nechutná nebo sním jen půlku či ¾ oběda nebo večeře a svačiny občas sním celé (...)

Martin, 17 let

Milý Martine,

Nechuť k jídlu může být projevem nejrůznějších onemocnění, avšak stejně tak dobře by se mohlo jednat o projev stresu či „špatné nálady“. Na lékaře by ses měl obrátit v případě, že by obtíže přetrvávaly delší dobu (několik týdnů), případně by se k nim přidaly další příznaky onemocnění (například horečka, různé bolesti a podobně). K jídlu by ses neměl nutit, aby sis nezpůsobil zažívací obtíže.

26.06.2020

Dobrý den, po holení mého pubického ochlupení se mi v místě holení udělaly takové pupínky, které i svědí a jsou mi nepříjemné. Nemohu se jich zbavit. Dokážete mi pomoct? Dekuji za odpověď.

Dom, 15 let

Milý Dome,

Zmíněné pupínky představují zánětlivou reakci v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Řešením je zvlhčování pokožky vhodným pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Krém nebo mast se na pokožku nanáší nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů.

26.06.2020

Zdravím mám dotaz ohledně mého těla. Poslední dobou jsem se začal čím dál tím víc a víc potit a já nevím proč, stačí když jsem jen par minut v mikině i když je hnusně a mega se z toho zpotím a kamarádům a kamarádkám to přijde nechutné :(( jsem z toho vcelku špatné, protože sem fakt spocenej takřka okamžitě. Je to kvůli hormonům? Dalo by se toho nějak zbavit a nebo to aspoň zmírnit?

Suter, 15 let

Milý Sutere,

Mezi příčiny nadměrného pocení (hyperhidrózy) opravdu patří i hormonální změny v období dospívání. Je docela dobře možné, že tvoji kamarádi a kamarádky, kterým připadá nadměrné pocení „nechutné“, budou mít již brzy stejný problém (a alespoň konečně poznají, jak se asi cítíš, když tě přivádějí do rozpaků nevhodnými poznámkami).
Pokud se nadměrně potíš na celém těle, měl by sis zajistit dostatečný příjem tekutin. Někteří dospívající lidé se snaží „omezit“ pocení tím, že méně pijí, avšak výsledkem je, že se potí stále stejně, ale jejich tělo nemá dostatek tekutin a dochází k dehydrataci s následnou únavou, nevolností, bolestmi hlavy a dalšími nepříjemnými projevy.
Pomoci by ti mohlo také koupání v chladnější vodě (ne však zcela studené), nošení lehčího oblečení ze 100% bavlny a používání antiperspirantu. Také bys neměl příliš myslet na to, že se potíš (zejména když jsi mezi ostatními), protože k nadměrnému pocení přispívá i stres a psychické napětí.

26.06.2020

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či je normálne, že pri strachu alebo nervozite sa mi zmenší/scvrkne penis a miešok(šourek). Myslím to tak ako keď sa zmenši/scvrkne pri chlade.

Ondrej, 18 let

Milý Ondreji,

Ke stažení svalstva v oblasti malé pánve a k následnému zmenšení či „scvrknutí“ penisu a šourku může docházet i při strachu či nervozitě. Působení stresu a psychického napětí může totiž vyvolat stejný reflex, který je vyvoláván působením chladu.

26.06.2020

Dobrý den, prosím skrýt dotaz i přílohu (...)

Karlík, 13 let

Milý Karlíku,

Můžeš být bez obav, o žádnou nemoc se nejedná a vše je v naprostém pořádku. Na snímku nevidím nic patologického.

26.06.2020

(...)

Libor, 12 let

Milý Libore,

Vzhledem k tomu, že v tvém věku obvykle dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, je častější vykonávání masturbace zcela normální.
Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrné, ale stále ještě normální.
Pokud jde o velikosti kondomů, ty se neliší délkou, nýbrž obvodem. Kondomy všech velikostí jsou přibližně stejně dlouhé, ale mají různou šířku. Přehled velikostí kondomů podle nominální šířky je uveden v následující tabulce.

25.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, které cviky mi vyrýsují prsní svaly? A jaká (příp. zvláštní) dieta je k tomu zapotřebí? Jsem celkem plochý, chtěl bych nabrat svalovou hmotu. Děkuji.

Tom, 17 let

Milý Tome,

Posilovací cvičení může svaly posílit, nikoli zvětšit jejich objem. Pokud potřebuješ „nabrat hmotu“, doporučoval bych zvýšit konzumaci mléčných výrobků. Nějaké zásadní změny tvaru hrudníku bych však neočekával, neboť jeho vývoj je v tvém věku v podstatě již ukončen.

25.06.2020

Dobrý den, mám problém s vahou. Měřím přes 170 cm a vážím okol 55kg. Nedaří se mi přibrat. Jim normálně a všechno, tím myslím tučné, slané, sladké, bílkoviny atd. Mám hodně pohybu, tréninky a ještě chodím trénovat mládež, taky posiluju. Ale nemohu přibrat na váze. Myslím, že to muže být i genetikou. Prosím poraďte mi co mám dělat. Děkuji moc!

Mns, 16 let

Milý Mns,

Podle údajů o tělesné výšce a hmotnosti trpíš pouze velmi mírnou podváhou, která je nejspíše dána dědičnými dispozicemi. Pokud nemůžeš dosáhnout zvýšení tělesné hmotnosti ani úpravou stravovacích návyků, může se jednat o projev poruchy metabolismu. Při podezření na takovouto poruchu by bylo vhodné navštívit praktického lékaře, který na základě údajů z preventivních prohlídek posoudí vývoj tvojí tělesné výšky a hmotnosti a v případě potřeby doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti, například v metabolické poradně.

25.06.2020

Dobrý den, barva mého přirození je lehce nafialovělá, nemůžu mít plíseň? děkuji za odpověď.

Majkl, 16 let

Milý Majkle,

Zbarvení pokožky vnějších pohlavních orgánů je dáno mírou jejich prokrvení a množstvím a strukturou kožního pigmentu (barviva). Zbarvení žaludu je dáno pouze mírou jeho prokrvení, protože tkáň žaludu neobsahuje žádný nebo téměř žádný pigment.
Nafialovělé zbarvení není projevem mykotického (plísňového) onemocnění. Mykotické onemocnění kůže by bylo provázeno zarudnutím, svěděním a pálením. Postižená kůže by byla vysušená a loupala by se.

24.06.2020

Dobrý den chtěl bych se zeptat (...)

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vykonávání masturbace nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, protože při jejím vykonávání dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů. Navíc u dospívajících chlapců a mladých mužů častější vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty). Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by sis častějším vykonáváním masturbace způsobil nějaké zdravotní obtíže.

24.06.2020

Ahoj, mám takovej problém (...)

Matty, 17 let

Milý Matty,

Je naprosto normální, že u dospívajícího chlapce se často dostavuje erekce, a že dochází k nárůstu jeho sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit). Obojí je způsobeno narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nejedná se tedy o zdravotní problém, nýbrž o naprosto normální projev pohlavního dospívání.

24.06.2020

Dobrý den,
chci se zeptat jestli jsem
(...)

Luky, 16 let

Milý Luky,

Nemohu posoudit, zda jsi duševně zdravý, ale určitě se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že v určitých situacích jsou tvé emocionální reakce poněkud silnější, než je obvyklé. U dospívajícího jedince může zvýšená citlivost na různé podněty souviset i s hormonálními změnami, k nimž v jejich těle dochází. Své emoce a jejich projevy bys v sobě neměl „dusit“. Pokud se ti chce plakat, nemusíš se za každou cenu přemáhat, protože pláč přináší úlevu a nemusíš se za něj stydět. Názor, že „muži nepláčou“, se rozšířil až v průběhu 19. století, a to v souvislosti se zaváděním branné povinnosti a povinné vojenské služby (na jejímž základě byl každý zdravý muž povinen po určitou dobu sloužit v armádě a bojovat ve válkách). Povinná vojenská služba však byla ve většině vyspělých zemí již zrušena, a tudíž není důvod k dalšímu udržování zmíněného společenského požadavku na tlumení emocionálních projevů u jedinců mužského pohlaví.

23.06.2020

Dobrý den, zespodu žaludu mám (...)

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Papily na okraji žaludu (papilae glandis) tvoří naprosto normální součást penisu, které není třeba si nijak „zbavovat“. Chirurgické odstraňování jakékoliv části penisu, ať už z jakýchkoliv důvodů, rozhodně nedoporučuji. Stejně tak nedoporučuji umělou fixaci předkožky za okrajem žaludu, neboť může vést k narušení zásobení tkání penisu krví.

23.06.2020

Dobrý deň,
Mám 16násť rokov a chcel by som sa Vás opýtať na radu ,že ako pribrať lebo som vysoký 186cm ale vážim iba 64kg a neviem čo s tým. Ďakujem za odpoveď.

Peťo, 16 let

Milý Peťo,

Pokud netrpíš poruchou metabolismu, můžeš zvýšení tělesné hmotnosti dosáhnout zvýšenou konzumací potravin s vyšší energetickou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky, pečivo z pšeničné mouky nebo sušené ovoce a ořechy všeho druhu. Jestliže je tvoje nízká hmotnost způsobena některou z poruch metabolismu, bylo by třeba navštívit metabolickou poradnu a nechat si sestavit speciální dietu, která závisí na konkrétním druhu poruchy.

22.06.2020

Dobrý den, nedávno jsem dal poprvé předkožku za žalud a teď mám strašně moc citlivý žalud, nevíte co s tím prosím?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu lze použít černý nebo zelený čaj, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek se dostaví nejpozději do několika týdnů.

22.06.2020

Ahoj, Mám 13 rokov a snažím sa schudnúť ale nejde mi to skúšal som všetko. A nejde mi niako schudnúť, cvičím so spolužiakmi, dvíham 75kg na mŕtvy ťah,40kg na Benchpress. A stále nedokážem schudnúť. Mam 180cm a 71kg.
Prosím poraďte mi ako schudnúť, Mám teraz na to 2 mesiace, keď sú prázdniny. Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná, což je třeba zohlednit i při posuzování tvojí tělesné hmotnosti. Netrpíš obezitou, pouze mírnou nadváhou.
Pokud chceš zhubnout, doporučuji především upravit stravovací návyky. Denní příjem potravy by sis měl rozdělit nejméně do pěti samostatných jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Vyhýbat by ses měl především světlému pečivu z pšeničné mouky („bílé“ rohlíky, housky a podobně) a tučným pokrmům.
Pokud jde o posilovací cviky, o nichž se v dotazu zmiňuješ, ty slouží k posilování svalstva, nikoli k redukci tělesné hmotnosti. Vzhledem k tvému věku rozhodně nedoporučuji zdvihat těžká břemena, jako například činky. Rozhodně bys neměl zvedat břemena, která váží více, než ty sám. Pokud chceš posilovat, pak výhradně s vlastní váhou. Na benchpress nebo mrtvý tah raději v zájmu svého zdravého vývoje zapomeň. Posilováním s činkami nebo na posilovacích strojích riskuješ trvalé poškození kloubů, zejména kloubních pouzder.
Namísto posilování bych ti doporučoval nějakou komplexní pohybovou aktivitu, například plavání nebo jízdu na kole. Plavání je zcela ideální, protože je spojeno s vysokým výdejem energie, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo zdvihání těžkých břemen.

22.06.2020

Dobrý den, už pár týdnů mám v prsní bradavce bulku. Díval jsem se na internet, kde je napsáno, že to teoreticky může být rakovina prsu, ale tato bulka je jediným příznakem. Zmizí brzo? Děkuji za odpověď.

Sova, 13 let

Milý Sovo,

Rakovina prsu se u mužů vyskytuje velmi vzácně, a když už se objeví, pak až ve stáří, kdy dochází k výraznému poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vzhledem k tvému věku by bylo mnohem pravděpodobnější, kdyby se jednalo o počáteční fázi gynekomastie, což je chorobné zvětšování prsních bradavek u dospívajících chlapců. I v takovém případě by však bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

22.06.2020

Dobrý den,
mám v kůži na penisu takové bílé "kuličky", jsou opravdu malé. Mohou být nebezpečné?

Trash, 13 let

Milý Trashi,

Zřejmě se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Nejsou nijak nebezpečné a nepředstavují zdravotní problém.

22.06.2020

Můj penis v erekci měří 6 cm. Je to na můj věk v pořádku? Předem děkuji za odpověď.

T H, 13 let

Milý T H,

Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis, musela by v tvém věku jeho délka při erekci činit nejvýše 4,3 cm.

22.06.2020

Dobrý den, po ránu mám domnění, že jsem v noci neměl ani jednu erekci. Ve dne je to stejné. Jde to jen když chci ale trošku těžko (...)

Honzislav, 17 let

Milý Honzislave,

Vzhledem k tomu, že se v dotazu mimo jiné zmiňuješ také o točení (motání) hlavy, mohly by tvé obtíže být způsobeny hypotenzí (nízkým krevním tlakem), nebo naopak hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak.

21.06.2020

ahoj bude mi 17 a měřím 176cm moje máma měří cca 168 a táta cca 183 cm. Je šance že vyrostu aspoň do 180 cm?

Láďa, bude 17 let

Milý Láďo,

Odhad tvé cílové tělesné výšky na základě dosažené výšky obou rodičů činí 182 ± 10 cm. Pravděpodobnost, že dosáhneš tělesné výšky okolo 180 cm, je tedy poměrně vysoká, alespoň za předpokladu, že u tebe v nejbližší době nedojde k ukončení tělesného růstu. Ten však u většiny chlapců probíhá až do věku 18-ti let. I kdybys však nakonec tělesné výšky 180 cm nedosáhl, tvoje současná tělesná výška je tak jako tak normální.

21.06.2020

Dobrý den, už asi měsíc mám na předkožce asi 0,5 - 1 cm od konce penisu takový bílý vystouplý pupínek, má rozměry cca 1x1 mm a je vystouplý též asi jeden mm. Je tvrdý, a nejde vymáčknout. Nebolí ani nesvědí. Co to může být? Může to být něco vážného?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Zřejmě se jedná o ucpaný vývod mazové žlázky na kožním pokryvu penisu. Pupínek si nemačkej, časem by měl vymizet spontánně.

20.06.2020

Dobrý den,
na varleti se mi vytvořila malá bulka. Je opravdu miniaturní a ani není vidět, ale nahmatat jde. Plynou z toho pro mě nějaké důsledky mám to řešit?

Tom2005, 15 let

Milý Tome2005,

Při nálezu jakéhokoliv podezřelého útvaru na varleti je návštěva lékaře na místě. Více informací najdeš na stránce „Samovyšetření varlat“.

20.06.2020

Dobrý den, je mi 16 let a můj penis v erekci měří 12,5cm. A proto se chci zeptat zda ještě poroste nebo čím nastartovat růst. Ale žádné prášky atd. nechci. Předem děkuji.

Davidd, 16 let

Milý Davidde,

Je dobře, že nechceš žádné „prášky“, které by „nastartovaly růst“ penisu. Žádné takové „prášky“ totiž ani neexistují. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. U chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, ale i mírně podprůměrná délka (například zmíněných 12,5 cm) je normální. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u chlapců tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Oproti mikropenisu je tedy délka tvého penisu více než dvojnásobná, a tudíž si s jeho růstem nemusíš dělat žádné starosti.
Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let.

20.06.2020

Skryť dotaz prosím (...)

Pišta, 15 let

Milý Pišto,

Prodejnost zmíněného zboží není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Můžeš si jej tedy koupit ihned, pokud na něj máš dostatek peněz, což by vzhledem k nízké ceně neměl být problém.

19.06.2020

V kolika letech průměrně začíná chlapec masturbovat (...)?

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Podle některých výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících (např. Bancroft, 2003 nebo Kinsey, 1998) činí průměrný věk zahájení masturbačních aktivit přibližně 9 let u chlapců a 8 let u dívek. Většina chlapců i dívek podle těchto výzkumů začíná masturbovat již v dětství před pubertou.
Za masturbaci se považuje jakékoliv záměrné dráždění pohlavních orgánů s cílem vyvolat si příjemné pocity. Někteří chlapci se domnívají, že začínají masturbovat až tehdy, když už dosahují výronu semene (ejakulace). Masturbovat však lze i bez dosažení ejakulace, tedy již ve věku, kdy se v těle chlapce ještě žádný ejakulát netvoří. V takovém případě může chlapec při masturbaci dosáhnout tzv. suchého orgasmu, tedy takového pohlavního vyvrcholení, které není provázeno výronem semene, pouze při něm dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve, což je provázeno intenzivními příjemnými pocity.

19.06.2020

Dobrý den, asi mám krátkou uzdičku u penisu. Při masturbaci jsem nikdy neměl problém. Měl bych to řešit nebo to je jedno?

David, 16 let

Milý Davide,

V dětství a dospívání se krátká uzdička (frenulum breve) vyskytuje u chlapců poměrně často, avšak v naprosté většině případů dojde k jejímu uvolnění nejpozději do konce puberty, a to i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Řešit tedy nemusíš nic, zejména pokud ti krátká uzdička nezpůsobuje žádné obtíže.

19.06.2020

Jde snížit citlivost žaludu jinak než ponořením do černého nebo zeleného čaje?

Makek, 12 let

Milý Makeku,

Oplachování v černém nebo zeleném čaji je nejbezpečnějším způsobem, jak řešit obtíže s přecitlivělostí žaludu. Další možností je aplikace novokainové nebo mezokainové masti, které se však v ČR vydávají pouze na lékařský předpis. Takovýto postup však rozhodně nedoporučuji, protože při nesprávné aplikaci může vést k nevratnému poškození tkání penisu. Doporučoval bych tedy omezit se na oplachování žaludu ve vychladlém silnějším odvaru z černého či zeleného čaje. Postup je popsán například v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz archiv odpovědí - květen 2020).

19.06.2020

Prosím o skrytí dotazu (...)

Denis, 13 let

Milý Denisi,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Avšak i více či méně podprůměrné rozměry penisu mohou být naprosto normální. za abnormálně malý se u chlapců v tvém věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí 4,3 cm nebo méně.

18.06.2020

Dobrý den, Mám takový problém.Když se mi líbí nějaká holka a zeptám se jestli mě má ráda vždy mi řekne “ne”. Co s tím ? A ještě jedna otázka.Jde nějak zvětšit penis bez mastí a jiných blbostí?Délka mého penisu v klidu je 6 cm. jeto normální?

Makek, 12 let

Milý Makeku,

Není vhodné se dívky ptát, jestli tě má ráda. To bys měl poznat podle jejího chování.
Pokud jde o délku penisu 6 cm, ta je u chlapce tvého věku naprosto normální. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm vývoje. neexistuje žádná mast či podobný prostředek, s jehož pomocí by bylo možné rozměry penisu zvětšit. Ani to není nutné, protože výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou jeho majiteli přinést spíše obtíže než nějaké „výhody“.

17.06.2020

Trápí mne moje rozměru penisu (...) Děkuji za odpověď.

Mns, 16 let

Milý Mns,

Rozměry tvého penisu nemohu posoudit, protože v dotazu žádné neuvádíš. Průměrná délka penisu u chlapců tvého věku činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, avšak i podprůměrné rozměry penisu mohou být normální. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u chlapců tvého věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je nižší než 5,6 cm. Jinak se kvůli rozměrům penisu není třeba znepokojovat. Větší penis by z tebe rozhodně neudělal „lepšího“ nebo „dokonalejšího“ člověka.
Z hlediska pohlavního života představuje penis mírně podprůměrných rozměrů spíše výhodu, protože při pohlavním styku nebudeš muset tolik myslet na to, abys jej do těla partnerky nezaváděl příliš hluboko. Délka či hloubka pochvy činí u dospívající dívky 7 až 9 cm a u dospělé ženy 9 až 11 cm, přičemž není nutné zavádět penis při pohlavním styku až k děložnímu krčku, což by ostatně pro partnerku mohlo být nepříjemné až bolestivé. Chlapec či muž s průměrnými rozměry penisu jej při souloži zavádí do pochvy přibližně z jedné poloviny až dvou třetin jeho délky, což je pro dosažení oboustranného uspokojení plně dostačující.
Navíc pro většinu žen a  dívek není dle výzkumů sexuálního chování (např. Weiss a Zvěřina, 2009) hlavním zdrojem pohlavního uspokojení dráždění neboli stimulace v hloubce pochvy, nýbrž stimulace vnějších pohlavních orgánů a tkáně v okolí poševního vchodu.
Za mírně podprůměrné rozměry penisu se před ostatními nemusíš stydět, protože se jedná o tělesný znak, který nemůžeš nijak ovlivnit. Stydět se můžeš za něco, co jsi ty sám někomu způsobil, nikoliv za to, co je dáno od přírody. Navíc je pravděpodobné, že při srovnání rozměrů svého penisu s rozměry penisu ostatních chlapců je tvůj úsudek ovlivněn známým vizuálním klamem. jakýkoliv předmět nebo část lidského těla se totiž při pohledu shora jeví jako menší, než při pohledu zepředu. Zatímco svůj penis vidíš shora, penisy ostatních vidíš zepředu (případně ze strany). Možná, že kdyby sis svůj penis prohlédl před zrcadlem (tj. při pohledu zepředu, nikoliv shora), nepřipadal by ti tak malý, jako ti připadá při běžném pohledu.

17.06.2020

Dobrý den,
chci se zeptat je pravda že, když mi začnou růst malé chloupky na hrudi, tak můj růst je ukončen? Četl jsem to na internetu. Ale pak je tedy divné že chlapci rostou do 19-21,protože už alespoň v 18 musí mít chlupy skoro všude. Zejména na hrudi.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Informace, které sis vyhledal, jsou mylné, protože mezi vývojem tělesného ochlupení a růstem postavy neexistuje přímá závislost. Ukončení růstu je dáno uzavřením růstových štěrbin dlouhých kostí, nikoli dosažením určitého stupně vývoje tělesného ochlupení. Rozsah ochlupení je navíc dán genetickými dispozicemi, které jsou značně individuální.

17.06.2020

Dobrý den (...) Děkuji za odpověď a prosím skrýt otázku. Děkuji.

Me, 14 let

Milý Me,

Postup při holení axilárního ochlupení je stejný, jako při holení vousů nebo tělesného ochlupení. Podstatné je, abys při holení podpažní jamky držel paži vztyčenou vzhůru, čímž dojde k napnutí pokožky, kterou si budeš holit. Další informace o holení ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“.
Pokud jde o „vyrážku“ po holení, jedná se o drobné zánětlivé reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků po oholení. Tomu lze předejít ošetřením oholené pokožky pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí, nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dny po oholení. Mast či krém udrží pokožku vláčnou, čímž se riziko zarůstání dorůstajících chloupků podstatně sníží. Naopak čím je oholená pokožka sušší, tím je riziko zarůstání chloupků a následné zánětlivé reakce v podobě červených pupínků vyšší.

17.06.2020

Ahoj, chci se zeptat na to, že mám na spoji žaludu s předkožkou bílý uzlík, který při erekci někdy bolí a nevím jestli se to vytratí nebo s tím mám jít k doktorovi.

Python, 14 let

Milý Pythone,

Zřejmě se jedná o zduřelou (zvětšenou) mazovou žlázku na uzdičce na spodní straně penisu. Bolest může být způsobena podrážděním těchto míst při silnějším napnutí kožního pokryvu penisu při erekci. Obtíže lze zmírnit pravidelným zvlhčováním okolí uzdičky na spodní straně penisu pomocí pleťového krému či panthenolové masti. Tím se zvýší pružnost tkání v těchto místech, a tudíž napínání kožního pokryvu penisu už nebude na zduřelou žlázku působit dráždivě.
Chirurgické odstranění zduřelé žlázky bych nedoporučoval, protože v okolí pooperační jizvy by došlo ke smršťování tkáně, což by tvůj problém naopak ještě zhoršilo.

17.06.2020

Dobrý den (...) je to normální? Předem děkuji.

Pražák, 12 let

Milý Pražáku,

Zřejmě se jedná o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje otvorem močové trubice při silnějším pohlavním vzrušení i u chlapců, kteří dosud nedosahují výronu semene (ejakulace).
Pokud jde o délku penisu při erekci, ta u tebe plně odpovídá průměrné délce u chlapců tvého věku, která činí 10 ± 1 cm (tj. 9 až 11 cm).

17.06.2020

Dobrý den, na vyšší straně šourku a spodní straně mám takovou suchou kůži(občas trochu svědí ale nebolí) jsou to takové mini šupinky. Nevím co s tím mám dělat. Děkuji za odpověď.

Anonym, brzy 14 let

Milý Anonyme,

Vysušování pokožky na povrchu šourku bývá způsobeno hormonálními změnami, k nimž dochází na počátku období dospívání. nejčastěji se tento problém vyskytuje u chlapců ve věku okolo 10 – 12 let, avšak i jeho pozdější výskyt není vyloučen, protože k výkyvům hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází individuálně.
Vysušenou pokožku doporučuji denně ošetřovat vhodným krémem, například panthenolem, bepanthenem a podobně. Nemůžeš-li si jej koupit, použij alespoň pleťový krém pro suchou a citlivou pokožku.

17.06.2020

Dobrý den (...) Prosím skryjte otázku. A předem děkuji za odpověď.

Dominik, 17 let

Milý Dominiku,

Zmíněné vyšetření není součástí preventivní prohlídky.

17.06.2020

Dobrý den (...) Prosím skrýt text.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Obtíže s dosahováním a udržováním erekce jsou u dospívajících chlapců velmi vzácné, i když je pravdou, že v důsledku nárůstu výskytu „civilizačních chorob“ lze očekávat zvýšení četnosti jejich výskytu i v nižších věkových kategoriích, než bylo dosud obvyklé. Pokud už se u chlapce tvého věku objeví porucha erekce, její příčinou může být buď onemocnění oběhové soustavy (hypertenze, hypotenze), nebo stres a nadměrná psychická zátěž. Pro začátek bych doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak (ten měří zdarma i v některých lékárnách).

17.06.2020

Je to zarostlý nehet? Děkuji za odpověď. Bolí mě to když na to přitlačím.

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

K zarůstání nehtu v tomto případě dochází nejspíše v důsledku mykotického onemocnění, jehož projevy jsou patrné okolo nehtového lůžka. Doporučoval bych navštívit dermatologa (kožního lékaře), nosit otevřenou obuv (sandály) a bavlněné ponožky a věnovat více pozornosti mytí nohou. Z volně prodejných mastí („bez receptu“) lze využít například canesten nebo canespor.

16.06.2020

Dobrý den, prosím skrýt dotaz (...)

Človíček, 12, skoro 13 let

Milý Človíčku,

Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení ti činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které není třeba nijak řešit. Je pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde během dalšího vývoje penisu spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, abys necítil žádné nepříjemné pocity.

15.06.2020

Dobrý den (...) Dotaz prosím skrýt, je příliš podrobný.

Ondra, 16 let

Milý Ondro,

Podle popisu se jedná o pooperační otok, který by měl nejpozději do několika týdnů ustoupit. na lékaře se obrať v případě zarudnutí nebo zvýšené teploty.

15.06.2020

Dobrý den,
je mi 12 a mám asi fakt rychlý vývin. Měřím bez 2 mm 180 cm vážím 61 kg. Penis mám v klidu dlouhý asi 8 cm a při erekci asi 15 až 16 cm. Navíc už my roste dost chlupů v podpaží, nad penise a nedávno už i na hrudi. Je to normální? Podle mě rostu nějak moc rychle a lidé už mi ani nevěří ,že mi je 12 ,ale tak 15 16. Děkuji.

Matouš, 12 let

Milý Matouši,

Výrazně nadprůměrná tělesná výška může být projevem tzv. růstové akcelerace, tedy urychleného růstu. Ne vždy se však musí jednat o projev poruchy růstu. Existuje tzv. „tall-normal“ varianta, při níž jedinec dosahuje nadprůměrné tělesné výšky, avšak netrpí žádnou poruchou vývoje. Přesto bych doporučoval požádat praktického lékaře pro děti a dorost o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii, pokud tak sám neučiní na nejbližší preventivní prohlídce (v tvém případě ve věku 13-ti let).
Pokud jde o rozměry penisu, ty jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými předpoklady. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm. Za abnormálně velký lze v tvém věku považovat penis, jeho délka při erekci přesahuje 16 cm. Také rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou do určité míry dány vrozenými dispozicemi. Bez vyšetření na endokrinologii však nelze posoudit, zda je urychlení vývoje pohlavních znaků normální, nebo zda je dáno poruchou činnosti některé z endokrinních žláz.

15.06.2020

Dobrý den můj penis v klidovém stavu v obvodu 18 cm a při erekci 20 cm je to normální ? Není to moc ?

Benda, 15 let

Milý Bendo,

Uvedený obvod penisu je sice výrazně nadprůměrný, avšak nemusí se jednat o projev nějaké vady či poruchy. Někteří chlapci a muži mají penis štíhlejší, jiní naopak silnější. Při pohlavním styku by větší obvod penisu nemusel činit obtíže, protože do šířky je pochva mnohem pružnější, než do délky (ostatně při porodu tudy přichází na svět dítě, i když je pravdou, že v době porodní dochází k výraznému uvolnění tkání pochvy).

15.06.2020

Dobrý den, proč během sexuálních aktivit lidé "hekají"? Proč většinou ženy více nahlas?

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

Vydávání různých zvuků (vzdechů, výkřiků) během sexuálních aktivit je v naprosté většině případů zcela záměrné, nikoliv spontánní (samovolné). Jedná se o jakýsi svérázný způsob komunikace mezi dvěma milujícími se osobami.
U žen může vydávání těchto zvuků při souloži souviset i s tzv. předstíraným orgasmem. Některé ženy zkrátka při souloži vydávají tyto zvuky proto, že se domnívají, že tím udělají partnerovi radost, případně že to od nich partner očekává. Podle výzkumu sexuálního chování (Weiss a Zvěřina, 2009) předstírá orgasmus přibližně 18% žen, tedy téměř každá pátá.

15.06.2020

V dotazu z 06.06 jsem se ptal na bílé tečky pod žaludem a chci se ujistit jestli doopravdy není nějaký způsob jak tomu například jen napomoct. (nějak pravidelně používat nějaký krém nebo cokoliv co by mohlo pomoct) Prostě se chci zeptat jestli existuje nějaký způsob jak se zbavit nebo zlepšit stav těchto teček.

Lelen, 14 let

Milý Lelene,

Zmíněné útvary (zřejmě se jedná o papily nebo zduřelé mazové žlázky) představují pouze kosmetický, nikoli zdravotní problém. Jejich odstranění sice lze provést chirurgicky (v úvahu připadá i vypálení laserem), avšak následné zjizvení takto „ošetřených“ tkání může nakonec představovat ještě větší problém, než samotné papily či zduřelé žlázky, a to nejen z hlediska kosmetického, ale už i z hlediska zdravotního. Vždy je třeba zvážit, zda je namístě kvůli řešení kosmetického problému riskovat vznik problému zdravotního.

14.06.2020

Dobrý deň, pri masturbácií mám síce orgazmus ale ejakulátu mám len pár kvapiek a aj to len občas. Je na čase to riešiť s odborníkom? Ak áno tak s ktorým. Za odpoved vopred ďakujem.

Viktor, 16 let

Milý Viktore,

U dospívajících chlapců může být objem ejakulátu podstatně (a to až několikanásobně) nižší, než u dospělých mužů. Relativně nízký objem ejakulátu bych tedy na tvém místě nijak neřešil. Snad jen v případě, že by nízký objem ejakulátu byl zároveň spojen s jeho vysokou hustotou, by se mohlo jednat o projev nedostatečného příjmu tekutin. V takovém případě by bylo namístě věnovat více pozornosti dodržování pitného režimu a zajistit si dostatečný příjem tekutin, zejména v horkých letních měsících.

14.06.2020

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je v pořádku, že mám penis dlouhý pouze 10 cm při erekci a obvod má pouze 9 cm. A ještě na jednu věc se chci zeptat: je normální, abych erekci téměř 10krát denně a aby mi při masturbaci nešla přetáhnout předkožka přes celý žalud, ale jenom do poloviny? Předem děkuji za odpovědi.

Bagr, 13 let

Milý Bagře,

Vše, o čem v dotazu píšeš, je vzhledem k tvému věku naprosto normální.
Rozměry penisu, které uvádíš, jsou sice mírně podprůměrné, avšak normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm), přičemž rozdíl cca 2,5 cm je naprosto zanedbatelný. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis. Pokud jde o obvod penisu při erekci, ten může být různý. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. Žádná „varianta“ není lepší nebo horší. Průměrný obvod penisu při erekci v nejsilnějším místě činí u chlapců ve věku 13-ti let 10 cm. Rozdíl 1 cm je zcela zanedbatelný.
Také častý nástup erekce je u dospívajících chlapců naprosto normální a vypovídá o tom, že v jejich těle dochází k takovým hormonálním změnám, k nimž v jejich věku docházet má.
Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu. jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které se u dospívajících chlapců vyskytuje poměrně často. K uvolnění předkožky dojde dříve či později spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

14.06.2020

Dobrý den je pravda že když si budu častěji holit vousy budou rychleji růst?

Mikiboi, skoro 14 let

Milý Mikiboii,

Tempo dorůstání vousů se častějším holením nezmění, avšak po několika prvních oholeních budou namísto původních tenkých a řídkých chlapeckých vousků růst vousy silnější a patrně i hustější.

14.06.2020

Dobrý den, měl bych dotaz jestli existuje nějaký "test" nebo možnost jak zjistit povahu nebo vlastnosti, charakter nebo temperament které sám nevím určit ? Děkuji.

Anony, 17 let

Milý Anony,

Ano, jedná se o test osobnosti, který ti mohou zadat například v nejbližší pedagogicko-psychologické poradně.

13.06.2020

Dobrý den, mám otázku (...) Prosím skrýt dotaz a předem děkuji moc za odpověď.

David, 13 let

Milý Davide,

Ano, uvedená frekvence vykonávání masturbace je naprosto normální.

13.06.2020

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je absence poluce u dospívajících (obecně) známkou nenormálního vývoje či jiné anomálie. Nebo je nepřítomnost poluce normální? Předem děkuji za odpověď.

Jan, 13,5 let

Milý Jane,

Absence poluce (tedy nedostavení se samovolného výronu semene) není ničím abnormálním. Někteří dospívající chlapci poluce mají, jiní nikoliv. Poměrně rozšířená představa, že u každého dospívajícího chlapce se poluce dostavují, je mylná.

12.06.2020

Dobrý den. Já jsem si u pravého varlete nenahmatal nadvarle. Měl bych se s tím někomu svěřit?

Tom, 12 let

Milý Tome,

V dětství a na počátku dospívání nemusí být nadvarle tak dobře hmatné, jako v pozdějším věku. Bylo by velmi neobvyklé, kdyby se u tebe nadvarle nevyvinulo. Je téměř jisté, že nadvarle máš, pouze sis jej (zatím) nedovedl nahmatat. Nicméně pokud máš pochybnosti o tom, zda je s tvým  tělem vše v pořádku, můžeš se na nejbližší preventivní prohlídce svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

12.06.2020

Dobrý den,
myslíte že když mám teď (13 let a 2 měsíce) 165 cm, že můžu mít v dospělosti více než 175? (Táta má 175 a máma 162)

Pavel, 13,2 let

Milý Pavle,

Odhad tvé cílové tělesné výšky na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů činí 175 ± 10 cm, přičemž je zhruba 95% pravděpodobnost, že této výšky dosáhneš.

12.06.2020

Skrýt dotaz prosím (...)

Adam, 15 let

Milý Adame,

Podle snímku se jedná o hnisavou formu tonsilitidy, při níž se obvykle doporučuje provedení tonsilektomie (operace krčních mandlí). Kvůli tomu, že ti lékař nechce předepsat antibiotika, se na něj nezlob. Tento druh léků je třeba předepisovat po zralém uvážení a opravdu jen v nejnutnějších případech, protože čím více se antibiotika předepisují, tím rychleji roste rezistence (odolnost) bakterií vůči nim. Zjednodušeně řečeno, s každým dalším pacientem, jemuž jsou antibiotika předepsána, klesá jejich účinnost.
Pokud tě trápí bolesti, užívej volně prodejná analgetika (léky proti bolesti). Na lékaře se obrať v případě, že by se objevily závažné obtíže s dýcháním.

12.06.2020

Dobrý den, měřím cca 174 a vážím 63,5, je to v pohodě? Děkuji za odpověď.

Tadeáš, skoro 14 let

Milý Tadeáši,

Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 25% je vyšších.
Pokud jde o tělesnou hmotnost, ta je u tebe vzhledem k výšce, věku a pohlaví zcela v pořádku.

12.06.2020

Dobrý den, jaká má být v mém věku ideální doba k dosažení výronu semene? Někdy jsem toho dosáhl už při prvních 30 sekundách, a chtěl bych vydržet déle, jak na to? Je to v mém věku normální? Předem děkuji za odpověď.

Kluk, brzy 15 let

Milý Kluku,

Žádná ideální doba pro dosažení výronu semene neexistuje, a to v žádném věku. Při párových sexuálních aktivitách se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku, pro masturbaci není žádná hranice stanovena. Oddálení ejakulace lze dosáhnout vyšší frekvencí (rozumí se četností) sexuálních aktivit (pokud bys s tím měl někdy v budoucnu při párových sexuálních aktivitách problém).

12.06.2020

Dobrý den. Asi za měsíc jedu do odtučňovacích lázní a chtěl bych se zeptat na pár věcí. Co konkrétně tam semnou budou dělat? A ještě jeden dotaz. Myslíte že na můj věk jsem dostatečně vysoký? Mám 180 cm a mě to prostě přijde málo.

Michal, 16 let

Milý Michale,

Neznám metody, které jsou v příslušném zařízení aplikovány, nicméně předpokládám, že budou spočívat v úpravě stravovacích návyků (častější příjem potravy v menších porcích), případně v zajištění přiměřeného rozsahu pohybových aktivit. Předpokládám, že do žádné hladomorny tě nikdo zavírat nebude (člověk, který hubne zdravým způsobem a přiměřeným tempem, což je u dospívajících jedinců nejvýše 3 až 5 kg týdně, by teoreticky žádným hladem trpět neměl).
Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku dokonce nadprůměrná, rozhodně si tedy nemusíš dělat starosti s tím, zda neměříš „málo“. Tělesná výška průměrného šestnáctiletého chlapce v ČR je ještě o 2 cm nižší, než tvoje výška.

12.06.2020

Dobrý deň, prečo je dôležitá pravidelná masturbácia?

Juraj, 15 let

Milý Juraji,

Pravidelným vykonáváním masturbace dochází především k uvolňování nahromaděného psychického napětí (tenze). Zároveň při ní dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i k důkladnějšímu okysličení) tkání pohlavních orgánů. Konečně u dospívajících chlapců a mladých mužů pravidelné vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku. Je prokázáno, že u mužů, kteří v období dospívání a v mládí vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je riziko výskytu rakoviny prostaty o 60% nižší než u těch, kteří masturbaci vykonávali méně často.
Samozřejmě, že do vykonávání masturbace by ses neměl nutit jen proto, abys udělal něco pro své tělesné i duševní zdraví. Avšak její zásadní omezování nedoporučuji.

12.06.2020

Dobrý den (...) Předem děkuji za odpověď.

Anonymous, 16 let

Milý Anonymousi,

S největší pravděpodobností se jedná o projev onemocnění trávicí soustavy, které však podle popisu nedovedu blíže určit. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a svěřit se mu se zmíněnými obtížemi. V případě potřeby praktický lékař vystaví poukaz na vyšetření u specialisty (v tomto případě připadá v úvahu gastroenterologie).

12.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mají kluci s obřízkou nějaké "výhody" (...)  Děkuji za odpověď.

Tadeáš, skoro 14 let

Milý Tadeáši,

O žádných „výhodách“ cirkumcize (neboli obřízky) mi není nic známo. Existují sice domněnky týkající se její údajné „prospěšnosti“, avšak žádná z nich dosud nebyla seriózně prokázána.

11.06.2020

Dobrý den chtěl bych jít s jednou holkou ven ale nevím o čem si povídat a taky se strašně stydím prosím poraďte.

Beef, 14 let

Milý Beefe,

Povídat si můžete v podstatě o čemkoliv, s výjimkou příliš osobních témat, která by dívku přivedla do rozpaků. Pokud tě nenapadá žádné společné téma, které by dívku mohlo zaujmout, můžeš si s ní povídat například o zajímavých věcech, které na společné procházce uvidíte. Není však nutné, abyste si neustále jen povídali. Jestliže k sobě cítíte vzájemné sympatie, tak by vám k tomu, abyste se cítili příjemně, mělo stačit už to, že budete spolu.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

11.06.2020

Dobrý den, není divné, že ve 14 letech mám jen 12 cm a předkožka nejde přetáhnout? Jsem obézní. Muže se můj penis ještě zvětšit?

Ládíček, 14 let

Milý Ládíčku,

Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku činí pouhý jeden centimetr, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Není vyloučeno, že tento rozdíl je způsoben pouze nadměrnou vrstvou tělesného tuku, což je u obézních mužů či chlapců poměrně běžné.
Růst rozměrů penis probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, a tudíž je pravděpodobné, že současné rozměry tvého penisu nejsou konečné. I kdyby však jeho další růst byl jen mírný, ani v dospělosti by se nejednalo o abnormálně malý penis.
Pokud jde o uvolňování předkožky, tento proces může trvat různě dlouhou dobu. Je docela dobře možné, že se u tebe předkožka ještě uvolní spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

11.06.2020

Dobrý den, k tomu předešlému dotazu. Díval jsem se na příčiny gynekomastie, ale já nemám prsa "vypuklé" ven, já mám pouze bradavky zrudlé s občasnou citlivostí viz. přiložený obrázek. Myslíte si neustále že je to gynekomastie a nebo něco jiného?

Voltaren, 13 let

Milý Voltarene,

Také v tomto případě se může jednat o projev gynekomastie, zatím pouze v počátečním stádiu. Doporučuji sledovat, zda nedochází k výraznějšímu zvětšení prsních bradavek. Pokud se takovéto zvětšení dostaví, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

10.06.2020

Dobrý den, jak jste tady nedávno psal ty cviky k posilování oblasti pánve, tak k čemu všemu to je dobré?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Posilováním svalstva pánevního dna lze předejít křečím, které se u některých jedinců (nejčastěji u žen či u dospívajících chlapců) dostavují při dosažení orgasmu. Kromě toho napomáhají při řešení problémů s únikem moči. Kromě toho lze jejich pravidelným vykonáváním postupně dosáhnout zvýšení prudkosti výronu semene (ejakulace), protože tyto svaly se podílejí na vypuzení ejakulátu z močové trubice.

10.06.2020

Dobrý den. Poslední 2 měsíce se ráno často probouzím s předkožkou staženou za žaludem. Je to normální? Stane se mi něco když si ji už nenatáhnu zpět na žalud a prostě ji tak nechám? Děkuji za odpověď.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do výchozí pozice na žaludu. U některých chlapců a mužů zůstává větší či menší část žaludu obnažena, což může být dáno například pružností kožního pokryvu penisu (zejména tkáně v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky), případně délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu či dalšími faktory. Problém by nastal pouze v případě, že by došlo k uváznutí předkožky za žaludem, takže by ji nebylo možné vrátit do původní pozice.

10.06.2020

Dobrý den, již od nějakých 14 let se mi vůbec nezvětšil penis. Dá se s tím něco dělat? Rozvoj ochlupení je taky velice pomalý.

P, 17 let

Milý P,

Růst rozměrů penisu se zpravidla ve věku 14-ti let zpomaluje, někdy i zcela přerušuje, a to přibližně na  jeden rok, poté však zpravidla pokračuje až do věku 18-ti let. Je možné, že zmíněná „přestávka“ v růstu rozměrů penisu u tebe trvá o něco déle, než u většiny ostatních, což však nemusí být projevem nějaké vady či poruchy. Tempo tělesného vývoje může být značně individuální. Pokud jde o rozvoj ochlupení, ten je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými dispozicemi.
Pokud tvůj penis při erekci dosahuje alespoň délky 5,6 cm, nemusíš se nijak znepokojovat. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 17-ti let činí 14,5 až 17,5 cm.

10.06.2020

Dobrý den, kolik bych měl vážit když měřím 170 cm? Předem děkuji za odpověď.

Kečup, 13 let

Milý Kečupe,

Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by se tvoje současná tělesná hmotnost měla v ideálním případě pohybovat v rozmezí přibližně 50 až 58 kg.

10.06.2020

Dobrý den, kdybych začal cvičit během prázdnin (tak do září) bicepsy a celkově ruce, bylo by to poznat? Rád bych našel co nejjednodušší způsob, jak mít větší ruce. Rád bych byl mohutnější. Jsem vysoký a štíhlý.

Člověk, 14, skoro 15 let

Milý Člověče,

Posilovací cvičení svaly zpevní, ale nezvětší. Jestliže máš štíhlou (gracilní) postavu, budou tvé svaly v důsledku fyzické zátěže tvrdší a silnější, avšak jejich hmota se nezvětší.
Pro zmohutnění svalstva bych spíše doporučoval zvýšení konzumace mléčných výrobků, například plnotučného tvarohu. Posilovat samozřejmě můžeš, ale pokud možno jen vlastní vahou. Zvedání těžkých břemen by poškodilo tvoje klouby.

09.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na nějaký hojivý krém či jiný přípravek na zduřené/bolavé či citlivé bradavky. Děkuji za odpověď.

Voltaren, 13 let

Milý Voltarene,

Bolest a zduření bradavek je u dospívajících chlapců většinou způsobeno hormonálně, a tudíž je nelze zmírnit žádným krémem nebo mastí. Může se jednat o projev začínající gynekomastie, doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

08.06.2020

Dobrý den,
Měl bych dotaz, který tu možná nepatři. Moje velká záliba je focení. A chtěl bych to i využit a začít nabízet fotografické služby ze peníze. Můžu to ve svém věku? Díky za odpověď.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Samostatnou výdělečnou činnost může vykonávat osoba straší 18-ti let. Mladistvému může soud přiznat způsobilost k právním úkonům za účelem samostatné výdělečné činnosti nejdříve ve věku 16-ti let. V současné době tedy nemůžeš legálně obchodovat se svými výrobky, tedy ani s fotografiemi či jinými záznamy.

08.06.2020

Dobrý den, prodají klukovi těhotenský test?

Černá kočka, 18 let

Milá Černá Kočko,

Ano, prodejnost tohoto zboží není omezena pohlavím ani jinými podmínkami.

08.06.2020

Dobry den, na levém varleti se mi zda, ze mám takovou bulku. Je taková měkka a nebolí to. Mám se bát?

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Zřejmě se jedná o nadvarle, zejména pokud se nachází na horní či zadní straně varlete. Nádor by byl malý, tvrdý a nacházel by se spíše ve spodní části varlete. Nicméně pokud máš pocit, že se v tvém šourku nachází něco, co by tam podle tebe být nemělo, pro jistotu se svěř svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

 

08.06.2020

Dobrý den, mám z mého pohledu strašně velký hrudní koš. V ničem mi to nevadí, ale nelíbí se mi to vzhledově, a bojím se, že by to mohlo odradit třeba mého potencionálního nápadníka/nápadnici.

King Kong, 17 let

Milý King Kongu,

Nedovedu posoudit, zda trpíš nějakou deformitu hrudníku, nebo zda se jedná o normální zvětšení a vyklenutí hrudníku u dospívajících chlapců. Nejedná-li se o deformitu, není třeba velikost hrudníku řešit.
Pokud jde o navazování vztahů, naprostá většina dívek si nevybírá partnera podle toho, jak vypadá a jaký má hrudník. Nicméně některým dívkám by mohutnější hrudník mohl spíše imponovat.

08.06.2020

Dobrý den, když masturbuju tak mi pak třeba půl hodiny po masturbaci teče z penisu sperma. Je to normální?

Antonym, 13 let

Milý Antonyme,

Vzhledem k tvaru mužské močové trubice, která je uvnitř těla zahnutá nejprve vzhůru a poté opět dolů, se celkem běžně stává, že určité množství spermatu zůstává po ejakulaci uvnitř vývodných cest a tělo opouští až s určitým časovým odstupem. Většinou se jedná jen o několik minut, delší doba však nemusí být nutně projevem nějakého onemocnění či poruchy.

07.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi 11-ti a 13-ti letou prohlídkou.
Při jakým věku lze říci o člověku že je plně vyvinutý?

Kalíšek, 12,50 let

Milý Kalíšku,

Preventivní prohlídky ve věku 11 a 13 let probíhají v podstatě stejným způsobem. Rozdíl spočívá v tom, že ve věku 13-ti let je součástí prohlídky ještě zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
Plně vyvinutý je jedinec, jehož sekundární pohlavní znaky dosáhly takového stupně vývoje, jaký je běžný v dospělé populaci. U chlapců či mladých mužů je takový stav dosažen nejčastěji ve věku 17 až 19 let.

07.06.2020

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz (...)

Andrej111, 16 let

Milý Andreji111,

Vše, o čem se v dotazu zmiňuješ, je normální. Nemusíš se tedy znepokojovat, že by s tebou něco nebylo v pořádku.

07.06.2020

Dobrý den,
Mam problém
(...) co mám dělat, chci vydržet déle.

Onďák, 15 let

Milý Onďáku,

V tomto případě se nejedná o předčasnou ejakulaci, protože k té dochází do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Nástup orgasmu a ejakulace lze oddálit častějším vykonáváním pohlavního styku.

07.06.2020

S mojim kamarátom (...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Riziko infekce, ať už pohlavní chorobou či jiným infekčním onemocněním, nelze nikdy zcela vyloučit. Nechráněný pohlavní styk bych tudíž nedoporučoval.

07.06.2020

Dobrý den. Může být příznak rakoviny varlat když je jedno varle o trochu menší než druhé?

Martin, 12 let

Milý Martine,

Objem levého a pravého varlete zpravidla není zcela stejný. za normální se považuje rozdíl do 20 až 25% objemu. O příznak rakoviny se nejedná.

06.06.2020

Je vhodné použít místo lubrikačního gelu šampon nebo sliny?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Šampón je pro tento účel nevhodný, protože vysušuje pokožku. Sliny mají tu nevýhodu, že rychle vysychají a jejich lubrikační účinek je nízký. Pokud už si z nějakých důvodů nemůžeš koupit lubrikační gel a chceš používat nějakou jeho náhražku, můžeš využít například pleťový krém pro citlivou pleť nebo panthenolový krém.

06.06.2020

Dobrý den (...) Tentokrát prosím skrýt dotaz.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Úhel sklonu penisu při erekci je dán délkou a pružností závěsných vazů a nelze jej měnit. Nicméně směřování penisu vzhůru je naprosto normální a nepředstavuje žádný zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit.
Zatímco u některých chlapců a mužů směřuje penis při erekci rovně dopředu (tj. přibližně pod úhlem 85 až 95°), u většiny směřuje více či méně vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°). U zbývajících chlapců a mužů směřuje penis při erekci více či méně dolů (tedy pod úhlem 95°nebo více), viz údaje v tabulce níže.

Všechny uvedené možnosti jsou normální, a proto by ses kvůli tomu či onomu sklonu penisu rozhodně neměl zbytečně trápit.

06.06.2020

Zdravím, už nějaký čas pociťuji bolest na levém varleti. Jeden den mě to nebolí, ale jiný zase ano, začne to z ničeho nic. Mám to takhle už déle. Občas se to střídá mezi pravým varletem. Ale poslední dobu jen u levé, zkoušel jsem si to nahmatat, ale je mi to strašně nepříjemné se prohmatávat mezi těmi žilkami a vším co tam je. Nedělá mi to dobře.
Dnes jsem si zkusil sáhnout na to místo bolesti a nahmatal jsem takovou tkáň nebo žilku (nevím jak to mám říkat) a bylo to bolestivé na omak. Cítil jsem, že se to nachází v takovém svazku žilek.
Nevím jestli na to může mít vliv masturbace (dělám to 2x denně většinou). Včera bylo vše v pohodě ale dnes to bolí asi 4 hodiny už. Díky a prosím za případnou radu.

Daniel, 16 let

Milý Danieli,

Podle popisu se jedná o projevy tzv. varikokély, což je chorobné rozšíření žil, které procházejí semennými provazci. V důsledku varikokély dochází k narušení odtoku odkysličené krve z varlat. Doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři, který může vydat poukaz na vyšetření na endokrinologii nebo urologii.
Četnost masturbace nemá na vznik varikokély vliv. Uvedená četnost (2x denně) je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy hladina pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého maxima, přičemž vyšší frekvence vykonávání masturbačních aktivit je přirozenou reakcí na hormonální procesy, k nimž v tvém těle dochází.

06.06.2020

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat co jsou takové bílé tečky ze spodu žaludu, popřípadě jestli existuje něco, co na to pomáhá a nebo za jak dlouho to nejspíš zmizí samovolně.

Lelen, 14 let

Milý Lelene,

Může se jednat buď o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, nebo o tzv. papily. Ani jeden ze zmíněných útvarů nepředstavuje zdravotní problém a nevyžaduje žádnou léčbu. Ke zmenšení žlázek může dojít v závěru puberty v důsledku vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi. Zcela však nevymizí, protože se jedná o nedílnou součást lidské kůže.

05.06.2020

Dobrý den, poslední dny se mi děje taková věc. Když jsem nedávno jednu noc už někdy pozdě v noci nemohl usnout, začal jsem cítit takové lehké záškuby na nějakých částech zadku. A to mi občas dělá dodnes. Je to normální?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Popisované obtíže jsou zřejmě nervosvalového původu. Není vyloučeno, že souvisí s poruchou spánku (píšeš, že jsi dlouho nemohl usnout). Tiky a podobné mimovolné pohyby jsou u dospívajících jedinců poměrně časté, zejména u chlapců, kteří obvykle mají citlivější nervovou soustavu. Doporučuji dodržovat zásady spánkové hygieny (jejich přehled najdeš na stránce „Jak zdravě spát“).
Pomoci by mohlo rovněž koupání v teplé vodě před spaním, případně masáž zmíněné části těla, na níž se nekontrolovatelné škubavé pohyby vyskytují. Masáž si můžeš provádět sám, a to přiložením dlaní a natažených prstů na dotyčná místa a následným posunováním přiložených rukou střídavě nahoru (směrem k zádům) a dolů (směrem k dolním končetinám).

05.06.2020

Dobrý den, chci se zeptat, masturbují také holky?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Ano, masturbace je naprosto přirozená činnost, kterou vykonávají chlapci i dívky. Podle různých výzkumů (např. Bancroft, 2003) dokonce dívky začínají masturbovat v průměru o rok dříve než chlapci.

05.06.2020

Dobrý den, mám dotaz, prosím o zodpovězení (...) Čím by to mohlo být?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Pocity tlaku či bolesti se někdy dostavují u chlapců, kteří dosud nemají plně vyvinutý ejakulační reflex. U dospívajících chlapců se při orgasmu mohou dostavovat i nepříjemné křeče v oblasti malé pánve. Doporučuji vykonávat cvičení na posilování svalstva malé pánve a pánevního dna, vyzkoušet můžeš například následující cviky:

  • Lehni si na břicho, ruce si založ pod bradu a nohy natáhni tak, aby ses nedotýkal podlahy koleny. V této poloze střídavě stiskneš hýždě k sobě a opět je povolíš, a to 3x až 5x v intervalu několika vteřin.
  • Lehni si na záda, ruce polož volně podél těla a v této poloze zvedej obě nohy do výšky, aby směřovaly přímo vzhůru. Při zvedání nohou s nimi plynule táhni, nesnaž se je zvedat prudkými pohyby („šviháním“). Také si můžeš v poloze vleže pomalu a plynule přitahovat kolena pod bradu.
  • Při močení můžeš vykonávat tzv. stop–start cvičení. Spočívá v tom, že po několika vteřinách přerušíš proud moči, na chvíli jej zadržíš a poté opět spustíš, což lze během jednoho močení opakovat i vícekrát.
  • Závěsný aparát penisu a svalstvo malé pánve lze posílit tím, že si při erekci položíš přes kořen penisu stočený ručník nebo tričko a snažíš se jej udržet.

Masturbaci bys měl vykonávat pokud možno pravidelně, bez delší (rozumí se například několikadenní) absence (tj. vynechání).

05.06.2020

Dobrý den, mám pocit, že jsem (...)

Cape, 15 let

Milý Cape,

Duševní onemocnění lze prokázat pouze lékařským vyšetřením. Vzhledem k projevům, o nichž se v dotazu zmiňuješ, bych doporučoval navštívit lékaře co nejdříve. Není žádná ostuda obrátit se na specialistu, který ti může pomoci.

05.06.2020

Dobrý den,
Za měsíc mi bude 16 a chtěl bych se zeptat do kolika let kluci rostou a zhruba o kolik cm? Já měřím 178 cm. Vím že je to průměr ale mezi kamarády celkem zanikám.
Předem děkuju za odpověď.

Ronald, 15 let

Milý Ronalde,

Růst postavy probíhá u chlapců nejčastěji do věku 18-ti let. Ve věku 16-ti let činí průměrná výška chlapců 178 cm, přičemž za normální se u nich považuje rozmezí 164 až 192 cm. Průměrná výška dospělého muže činí 180 cm. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“.

05.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali není semnou něco špatně, je mi čerstvě 15 let a stále se snažím udělat (nevím jak to napsat více vhodně) a prostě to nejde, dostaví se mi takový ten příjemný pocit a pak už nic, nevíte co s tím? Jestli jít za doktorkou nebo tak?

Pepa, čerstvě 15 let

Milý Pepo,

„Takový ten příjemný pocit“, o němž se v dotazu zmiňuješ, je zřejmě tzv. suchý orgasmus, tedy takový orgasmus, který není doprovázen výronem semene. První ejakulace (výron semene) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 11 až 15 let. Pokud se nedostaví ani po dovršení věku 15-ti let, mohlo by se jednat o projev poruchy tělesného vývoje, avšak tu lze prokázat pouze vyšetřením na endokrinologii.
Druhou možností je, že tělesný vývoj u tebe probíhá sice pomaleji než u většiny ostatních chlapců, ale v podstatě ještě normálně. Záleží také na tom, zda se u tebe již vyvíjejí tzv. druhotné pohlavní znaky (například ochlupení a podobně).
Pokud máš obavy, že s tebou něco není v pořádku, udělal bys nejlépe, kdybys navštívil svého praktického lékaře pro děti a dorost a svěřil se mu, že jsi dosud neměl ejakulaci. Lékař ti na základě této informace může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

05.06.2020

Dobrý den,
Poslední dobou u sebe na penisu nacházím menší bulky. Nejdřív jsem si myslel, že se jedná o tukové bulky, ale nedávno se jedna zvětšila a já jsem začal mít strach, jestli by to nemohlo být něco vážnějšího. Také na vnitřní části předkožky, normálně pod žaludem, mám takové menší pupínky. Mám z toho všeho trochu strach, tak se obracím na vás. Děkuji za odpověď.

Petr, 15 let

Milý Petře,

jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém a nevyžadují žádnou léčbu. Pupínky pod žaludem jsou tzv. papily. Tyto útvary se vyskytují v místech nervových zakončení a během puberty může docházet k jejich zvětšování.

05.06.2020

Co bych měl dělat, když mám hrozně chlupaté nohy a nelíbí se mi to?

Radek, 15 let

Milý Radku,

Výraznější ochlupení nohou nepředstavuje u chlapců tak velký estetický problém, jako u dívek. Nicméně pokud ti chlupy vadí a nelíbí se ti, můžeš zkusit například jejich odbarvování (pomocí odbarvovače na vlasy, který lze zakoupit v drogerii), případně zkracování pomocí zastřihovače (trimmeru). V úvahu by připadalo i holení, které však představuje určitou zátěž pro pokožku a je spojeno s rizikem zarůstání dorůstajících chloupků. pokud se chceš na nohou pravidelně holit, doporučoval bych pořídit si elektrický holicí strojek (podráždění i riziko poranění bude nižší, než při používání klasického ručního holicího strojku) a po oholení ošetřit pokožku vhodným pleťovým krémem, pokud možno s obsahem panthenolu.

05.06.2020

Dobrý den, poslední dobou mě skoro každé ráno v rozmezí 5 až 8 hodiny ráno probudí tekoucí krev z nosu (do týdne tak 3x až 5x). Nevíte, čím to je a jestli se to nedá řešit?

Člověk, 14 skoro 15 let

Milý Člověče,

Krvácení z nosu může být způsobeno například křehkostí drobných cév při nedostatku vitaminu C, dále například alergií, infekcí v nosní dutině, vysokým krevním tlakem, poruchou krevní srážlivosti a podobně. Může se také jednat o nežádoucí účinek některých léků.
Při krvácení z nosu je vhodné nos stisknout mezi prsty, dýchat ústy a mírně předklonit hlavu, aby krev nestékala do nosohltanu. Pokud se krvácení dostavuje opakovaně a dlouhodobě (několik dní v týdnu, jak uvádíš v dotazu), bylo by vhodné nechat se vyšetřit na otorhinolaryngologii (ORL).

04.06.2020

Zdravím, mám otázku. Na penisu, přesněji řečeno na žaludu mám takovou červenou skvrnku, nepálí, nebolí, prostě nic, byl jsem s tím i u doktora a ten mi na to dal mastičku, avšak nezabrala, někde jsem četl že by to mohlo být něco s pigmentem, ale radši se zeptám zde, co by to mohlo být?

Leonidas, 15 let

Milý Leonidasi,

Tenká kůže na povrchu žaludu neobsahuje žádné nebo téměř žádné kožní barvivo neboli pigment, což je také důvodem, proč se zbarvení žaludu tolik liší od zbarvení jiných částí těla. Přes „bezbarvý“ povrch žaludu totiž „prosvítá“ tkáň pod kůží, jejíž zbarvení je dáno především větší či menší mírou prokrvení. zatímco u některých chlapců je povrch žaludu zbarven do růžova či do fialova, u jiných může být promodralý, což nasvědčuje nižší míře prokrvení. Pokud jde o červené zbarvení, to se běžně vyskytuje v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vytéká moč), protože okraje tohoto otvoru jsou velmi bohatě prokrveny. Také okraj žaludu (směrem k tělu) mívá výraznější zbarvení.
Pokud jde o různé skvrnky na žaludu, ty mohou být buď projevem lokálního podráždění či kožního onemocnění, nebo se mohou tvořit v místech, kde například v důsledku rozšíření drobných podkožních cév dochází k výraznějšímu prokrvení tkáně žaludu. Pigmentové skvrny se na povrchu žaludu tvoří jen výjimečně, nicméně ani jejich výskyt nelze bez vyšetření zcela vyloučit.

04.06.2020

Zdravím, chtěl bych se optat na víc věcí, nejdříve má velikost penisu, mám ho nějakých 7 cm v normálním stavu a 12 cm při erekci, přijde mi že na můj věk je ten penis strašně dětský hlavně i šourek je takový strašně malý takže tím nejspíše i varlata, do jakého věku penis roste?
2. Chtěl bych se optat jaké výhody jsou pro penis a varlata spát v noci nahý? Zkusil jsem spát úplně bez oblečení a ráno jsem měl hned erekci jen co jsem se probudil což není moc příjemné, děkuji za odpovědi.
Jinak poznámka kluci co řeší nějaké problémy s penisem například úzkou předkožku atd. když přiloží fotku šlo by s jejich svolením fotku sdílet? Protože mám podobný problém a nevím jestli je to předkožkou nebo něčím jiným rád bych se podíval jestli ten můj penis vypadá stejně co se týče těchto problémů abych věděl jestli je to třeba i můj případ, děkuji.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

1) Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrné, avšak rozhodně nejsou „dětské“ (v dětství před pubertou činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 3 až 5 cm a při erekci 6 až 10 cm). Délka penisu v klidovém stavu se u tebe od průměru pro tvůj věk liší o 0,5 cm, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Pokud jde o délku při erekci, ta je sice podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) se u chlapce ve věku 17-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Ve srovnání s mikropenisem je tedy tvůj penis více než dvojnásobně dlouhý. Jeho délka je plně dostatečná pro vykonávání jakékoliv sexuální aktivity. Růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, u některých mladých mužů však pokračuje až do věku 19 – 21 let.
2) Během spaní dochází k mírnému poklesu teploty na povrchu těla, což má velký význam pro kvalitu spánku. Spodní prádlo či pyžamo mohou tento proces narušovat. Na druhou stranu je vhodné mít do spaní zakrytou horní část těla, aby nedošlo k prochladnutí při shrnutí pokrývky. Z tohoto důvodu doporučuji spát bez spodního prádla či bez dolního dílu pyžama, pouze v tričku s krátkým rukávem. Pokud jde o ranní erekci, ta se u zdravého dospívajícího chlapce či mladého muže dostavuje bez ohledu na to, v čem spí. jedná se o naprosto normální jev, který nijak nesouvisí s tím, co si dotyčný jedinec obléká nebo neobléká do spaní.
3) Přiložené snímky nejsou určeny ke zveřejnění a ihned po napsání odpovědi na dotaz jsou smazány pomocí speciálního programu na skartaci souborů. Zveřejňování fotografií osob mladších 18-ti let je možné pouze se souhlasem jejich zákonných zástupců. Pokud máš nějaký problém, můžeš napsat další dotaz, v němž svoje obtíže popíšeš. Přikládání snímku není nutné, pokud bude tvůj slovní popis dostatečně srozumitelný.

04.06.2020

Dobrý den, mám 14 let a můj penis měří 21 cm (...) Je tato velikost normální? Mám se stydět? Budou o mně mít holky zájem? (...) Předem děkuji za odpověď.

Dan, 14 let

Milý Dane,

Uvedená délka penisu je již výrazně nadprůměrná, což je nejspíše dáno vrozenými předpoklady. Stydět se však nemusíš, protože za velké rozměry svého penisu nemůžeš (stydět se můžeš za něco, co jsi ty sám způsobil, nikoli za to, co máš od přírody).
Penis nadprůměrných rozměrů by neměl být překážkou v navazování vztahů. Když se budeš seznamovat s dívkou, určitě jí hned nebudeš ukazovat penis nebo oznamovat údaje o jeho rozměrech.
Pohlavní styk lze vykonávat i s penisem výrazně nadprůměrné délky, pouze musíš dávat pozor, abys jej nezaváděl příliš hluboko. Při pohlavním styku v tzv. „misionářské poloze“ (kdy partnerka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou) může partnerka regulovat hloubku zavedení partnerova penisu tím, že více nebo méně pokrčí dolní končetiny. Při vykonávání soulože v této poloze je riziko příliš hlubokého zavedení penisu do pochvy podstatně nižší, než v jiných polohách.

04.06.2020

(...) zobraziť len odpoveď.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Lékařské vyšetření, o němž se zmiňuješ, není v těchto případech nutné a standardně se neprovádí.

03.06.2020

Dobrý den, k tomu minulému dotazu: kdybych tu chuť na masturbaci a celkově na myšlenky o sexu neměl delší dobu, jednalo by se o problém? Co bych měl dělat?
A taky se chci zeptat, jestli se mám oholit nebo ne. Mám takový malý knírek. Jde mi hlavně o to, jak vypadám pro ostatní. Přijdu si, že teď vypadám starší a víc mužsky, což se mi líbí. Myslíte, že to tak působí i na ostatní a že se to třeba holkám líbí?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Především bys měl dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená dostatečně dlouho spát, dodržovat pitný režim, věnovat se aktivnímu odpočinku, vyhýbat se alkoholu a jiným omamným látkám a podobně.
Pokud jde o holení, to záleží výhradně na tobě. Názorem druhých lidí se nemusíš řídit, navíc názory na holení mohou být různé. Některým se líbí hladce vyholená tvář, jiní dávají přednost tváři neoholené. Už proto by ses neměl řídit názorem druhých. Podstatné je, abys byl se svým vzhledem spokojen ty sám.

03.06.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to chodí při vstupní prohlídce do zaměstnání. Co všechno se kontroluje a dělá. A jestli při vyšetření intimních partiích můžu toto odmítnout. Také jestli můžu odmítnout vyšetření prostaty.

XManCZ, 16 let

Milý XManeCZ,

Pracovně lékařská prohlídka probíhá obdobným způsobem, jako preventivní prohlídka ve věku 19 let. Záleží však na tom, do které kategorie zaměstnanec spadá. Například pokud je výkon práce spojen se zrakovou zátěží (sledování monitorů a podobně), věnuje se více pozornosti vyšetření zraku.
Kontrola pohlavních orgánů není součástí pracovně lékařské prohlídky. Vyšetření prostaty rovněž není součástí pracovně lékařské prohlídky.

03.06.2020

Dobrý den (...)

Tomáš, 18 let

Milý Tomáši,

V tomto případě se stále ještě jedná o normální dobu. Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku.

03.06.2020

Zdravím, chcem sa opýtať ako komunikovať z rodičmi a citlivých témach. Ďakujem.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vždy záleží především na tom, jak důvěrný je vztah mezi rodiči a potomkem. Zatímco v některých rodinách jsou jejich příslušníci zvyklí spolu otevřeně hovořit na jakékoliv téma, v jiných si každý hlídá své vlastní soukromí a nikomu se s ničím nesvěřuje.
Většina potomků má k jednomu z rodičů o něco důvěrnější vztah, než k druhému. Pokud se tedy chceš rodičům svěřit s nějakým citlivým problémem, bylo by logické obrátit se na toho z rodičů, k němuž máš bližší vztah a s nímž si více rozumíte.

03.06.2020

Dobrý den, všiml jsem si, že masturbuju jen asi maximálně dvakrát týdně. Možná je to trochu soukromím a časem, že je moc nemám, ale prostě moc nemám chuť. Co to znamená?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Takto nízká frekvence vykonávání masturbace může být u dospívajícího dána relativně nízkou hladinou pohlavních hormonů v krvi. Během dospívání dochází ke kolísání hormonální hladiny, a tudíž dočasný pokles sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace) tedy ještě nemusí být nutně projevem nějaké poruchy. K dalším možným příčinám relativně nízké apetence patří například stres a zvýšená psychická zátěž.

02.06.2020

Adamovi (13) (31. 5.) jste napsal že jsou potřeba 1 vajíčko a 2 spermie, není to ale jen 1 vajíčko a 1 spermie? Ve škole jsme se učili že jsou to jeden plod který se ale poměrně brzy v děloze rozdělí na 2, což vysvětluje proč jsou si jednovaječná dvojčata narozdíl od dvouvaječných tak podobná, jelikož mají stejné geny.

Mladík, 16 let

Milý Mladíku,

Děkuji za upozornění na překlep. Pro vznik jednovaječných dvojčat stačí 1 spermie.

02.06.2020

Dobrý den.
Už mam velice viditelný knír a hodlám si ho oholit. A chci se zeptat mám si oholit pouze knír nebo i okolí tváře. Na tvářích nemám ochlupení tak výrazné.

Boeing, 12 let

Milý Boeingu,

Většina chlapců si začíná holit nejprve vousky pod nosem, protože v dalších částech obličeje si zatím nemají co oholit. Vousy rostou nejprve pod nosem, poté na tvářích a nakonec i na bradě. Doporučoval bych tedy s holením začínat postupně, a to ve výše uvedeném pořadí.

02.06.2020

Dobrý den,
již dlouhou dobu se mi stává, že po vyvrcholení při masturbaci nemám mokrou předkožku a žalud také ne, ale normálně z toho vyteče ejakulát. A také to, že mám zarudlou předkožku a žalud a občas i zapáchá, co mám udělat? Nemohu mít třeba zarudlý žalud díky přílišnému tření na suchou předkožku (žalud)? Děkuji.

Bramborák, 17 let

Milý Bramboráku,

V závěru dospívání může docházet ke snížení produkce kožního mazu. Doporučuji žalud a předkožku po každém umytí ošetřit menším množstvím panthenolové masti, aby nedocházelo k jejich vysušování.

02.06.2020

Dobrý den, poslední dobou mám problém se spaním. Chodím spát ve 22:30 a usnu okolo 23:00, potom se vzbudím mezi 1:00 - 4:00 a usínám klidně až 3 hodiny. Jednou se mi stalo to, že jsem vůbec neusnul.

Tadeáš, 13 let

Milý Tadeáši,

Především bys měl dodržovat zásady spánkové hygieny, jejichž přehled najdeš na stránce Jak zdravě spát. Dále je možné, že tvoje obtíže jsou projevem nějakého onemocnění, hormonální nerovnováhy, zvýšené psychické zátěže a podobně. Zkus tedy přemýšlet o tom, co všechno by mohlo být příčinou potíží s nočním probouzením. Někdy jsou příčiny docela jednoduché (například plný močový měchýř v důsledku pití slazených či sycených nápojů před spaním), jindy mohou být komplikovanější a pro jejich odhalení je zapotřebí provést vyšetření na neurologii.

02.06.2020

Ahoj, mě by zajímalo, co znamená u holek klitoris.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Jedná se o součást vnějších pohlavních orgánů. Český výraz pro klitoris je „poštěváček“. Nachází se pod záhybem mezi malými stydkými pysky nad ústím močové trubice (tj. nad otvorem, jímž z těla vychází moč). Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak to mají dívky“.

01.06.2020

Zdravím, co je ta černá boule?

Richard, 12 let

Milý Richarde,

Jedná se o névus neboli mateřské znaménko. Většina znamének je neškodná a nevyžaduje léčbu. Pouze v případě, že by došlo k jeho výraznému zvětšování nebo k jeho poranění a krvácení, vyhledej lékaře.

01.06.2020

Dobrý den, v jakých situacích nese plnoletý člověk zodpovědnost za nezletilého?

David, 17 let

Milý Davide,

V případě, že je jeho zákonným zástupcem, nebo že byl nezletilý svěřen jeho dozoru (to platí například pro učitele, trenéry, vedoucí oddílů a podobně).

01.06.2020

Dobrý den, mám strach a nedůvěru k českým lékařům (...) Prosím o radu co v takové situaci dělat. Děkuji.

Blackk, 14 let

Milý Blackku,

Tento problém budeš muset řešit se svými rodiči, protože výběr lékaře pro nezletilého pacienta je v jejich pravomoci. Nejprve se tedy svěř rodičům, kteří poté mohou využít svého práva na výběr lékaře.

01.06.2020

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že keď nebudem dlho masturbovať, či sa mi budú zväčšovať semeníky a penis.
2. keď si budem máčať žaluď v zelenom čaji zníži sa mi aj citlivosť predkožky?
3. Je lepší zelený alebo čierny čaj?

Dinosaurus, 15 let

Milý Dinosaure,

1) Nebudou. Delší absence (vynechání) masturbace rozhodně nepovede ke zvětšení penisu a varlat. Jejich růst u tebe lze vzhledem k tvému věku očekávat tak jako tak, protože tvoje tělo se ještě vyvíjí. Vykonávání masturbace na vývoj pohlavních orgánů spíše příznivý vliv, protože při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení pohlavních orgánů a tím i k jejich důkladnějšímu okysličení, což přispívá ke zdravému vývoji jejich tkání.
2) Záleží na tom, zda budeš oplachovat samotný žalud, nebo celý penis i s předkožkou. Pokud si budeš oplachovat i vnitřní list předkožky, může dojít k určitému poklesu jeho citlivosti, avšak zdaleka ne v takové míře, jako v případě žaludu. Předkožka totiž obsahuje mnohonásobně více nervových zakončení, než žalud.
3) Obojí. V zeleném čaji je více tříslovin, mohl by tedy být ještě účinnější, než černý čaj. naopak různé bylinné nebo ovocné „čaje“ (ve skutečnosti odvary z bylin či sušeného ovoce) jsou k tomuto účelu nepoužitelné.

01.06.2020

Dobrý den co mi budou dělat na 13ti létě prohlídce?

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

31.05.2020

Dobrý den (...) prosil bych jen odpověď.

Robert, 17 let

Milý Roberte,

Zřejmě se jedná o opar, což je virové infekční onemocnění. Doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).

31.05.2020

Dobrý den, myslím, že mám mykózu penisu, nevím a strašně to svědí, hlavně pozdě v noci se to začne projevovat.

Arnold, 14 let

Milý Arnolde,

Doporučuji ošetřovat postiženou část těla mastí clotrimazol, kterou lze zakoupit v lékárně.

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je rozdíl mezi spermiemi a ejakulátem.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Spermie jsou součástí ejakulátu. Spermie jsou buňky, které nelze pozorovat pouhým okem. Ejakulát je tekutina, která může být buď čirá, nebo zbarvená více či méně doběla.

31.05.2020

Kolik vajíček a kolik spermií je třeba, aby se narodila jednovaječná dvojčata? (...)

Adam, 13 let

Milý Adame,

Jednovaječná dvojčata vznikají tak, že dojde k oplodnění jednoho vajíčka jednou spermií.

31.05.2020

1. (...)
2. Nevíte jak se dělá cucflek?
3.
(...)
Prosím 1 a 3 skrýt.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

1) Rozhodně ne. Uvedený výkon se provádí v nemocnicích, a to v celkové anestezii neboli v narkóze, protože je velmi bolestivý. Navíc jizva se šije několika stehy.
2) Cucflek je v podstatě modřina (neboli hematom) vznikající v místech, kde došlo k poškození drobných cév tlakem při sání.
3) V tomto případě bych doporučoval se omezit pouze na tzv. nekoitální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy. Více informací najdeš na stránce Láska a erotika.

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku. Nad penisem na kůži se mi loupe kůže a vypadá to jako vyrážka, celkem dost to často svědí co to je? Děkuji za odpověď.

Kaneki, 15 let

Milý Kaneki,

Zřejmě se jedná o projev nadměrného vysušení kůže. Doporučuji zmíněné místo ošetřovat panthenolovou mastí (např. bepanthen, panthenol nebo calcium pantothenicum).

30.05.2020

Ahoj, mám jen takový dotaz. Někde jsem slyšel, že když budu v noci spát na ostro, tak je to dobrý na vývoj penisu a spermií. Je to pravda?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Do spaní je zdravé oblékat se co nejméně, pokud možno jen do bavlněného trička s krátkým rukávem. Dolní část těla by měla zůstat neoblečená. Důvodem je, že oblečení narušuje proces mírného poklesu tělesné teploty v určitých fázích spánku. Pokud jde o kvalitu spermatu, ta může být snížena přehříváním varlat, k němuž dochází například v těsném spodním prádle, ale také v příliš hřejivých kalhotách od pyžama. Také z tohoto důvodu je lepší si dolní díl pyžama nebo spodní prádlo na noc do spaní nebrat.

30.05.2020

Jak nejlépe oholit pubické ochlupení nad penisem? Čím?

Golek, 12,5 let

Milý Goleku,

Pokud ti ochlupení nad penisem vadí nebo překáží, můžeš na jeho oholení použít buď elektrický holicí strojek (holení s ním méně podráždí pokožku), nebo klasický ruční holicí strojek a pěnu či gel na holení. Podrobnější informace najdeš na stránce Jak se oholit.

30.05.2020

Dobrý den. Mám otázku na to že když jsem vždy masturbovat tak jestli má být normálně penis vždy zvednuty až k podbřišku. Předem děkuji za odpověď.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Záleží na tom, jaký úhel svírá penis s tělem při erekci. Úhel sklonu penisu může být různý. U některých chlapců směřuje penis rovně kupředu, u jiných směrem vzhůru, u některých dokonce i směrem dolů. V zásadě platí, že při masturbaci by se měla přizpůsobit spíše ruka penisu než penis ruce.

30.05.2020

Dobrý den, od kolika let je možný prodej lubrikačního gelu?

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Prodavač jej tedy musí prodat každému, kdo má peníze na jeho zaplacení.

30.05.2020

Mám dotaz. Můj penis při erekci je prohnutý směrem dopředu. Připadá mi že vypadá potom menší. Skoro všichni moji vrstevníci mají penis prohnutý směrem k sobě (směrem k podbřišku). Nedá se směr prohnutí penisu při erekci nějak změnit?

Petr, 16 let

Milý Petře,

Prohnutí penisu při erekci souvisí s pružností jeho vazivových tkání, která je dána vrozenými dispozicemi a nelze ji měnit. Avšak ani méně obvyklé prohnutí nemusí být překážkou pro vykonávání sexuálních aktivit. Kvůli vzhledu penisu se netrap.

30.05.2020

Dobrý den, mám podezření že mám krátkou uzdičku. Je to v mém věku ještě stále ve stadiu vývoje nebo je třeba chirurgický zakročit?

Ondřej, 16 let

Milý Ondřeji,

Chirurgický zákrok bych nedoporučoval, protože u některých chlapců mohou obtíže s krátkou uzdičkou vymizet až v závěru dospívání.

30.05.2020

Ahoj, chcel by som sa spýtať, keď mám erekciu, nevidno mi žaluď. A predložka, nejde stiahnuť dole (veľmi ťažko). Keď však nemám erekciu ide to veľmi ľahko. Nejaké rady prosím? Predom ďakujem za odpoveď.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

V klidovém stavu i při erekci může být žalud více či méně obnažený. U některých mužů a chlapců zůstává zakrytý i při erekci. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Předkožku si nepřetahuj násilím. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému (viz informace na stránce Žalud a předkožka).

29.05.2020

V klidném stavu mi předkožka přetáhnout normálně jde. Při erekci mi předkožka přetáhnout nejde, žalud mám zakrytý. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Anom, 13 let

Milý Anome,

Pokud lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. To se v období dospívání vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence předkožky pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.

29.05.2020

Dobrý den, (...) Předem děkuji za odpověď.

Anonymos, 16 let

Milý Anonymosi,

Onemocnění, o němž se zmiňuješ, má poměrně málo specifické příznaky (tedy takové, které se vyskytují při různých poruchách a onemocnění, přičemž na jejich základě nelze přesněji určit, zda se skutečně jedná o tuto konkrétní nemoc). Patří k nim zvýšená únava, malátnost, někdy i otoky dolních končetin. Pokud se nemoc vyskytuje u rodičů nebo sourozenců a ty máš podezření, že se u tebe také projevila, doporučuji svěřit se praktickému lékaři.

29.05.2020

Dobrý deň. Čo to je?

Michal 2, 17 let

Milý Michale 2,

Na snímku nevidím nic patologického. Pokud máš na mysli drobné pupínky na kůži, jedná se o mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém, nýbrž normální součást kůže.

29.05.2020

Dobry den,
za chvili jdu na 15tiletou preventivni prohlidku a jelikoz mi v posledni dobe vyrostlo pubicle ochlupeni, tak me napadlo se poprve oholit. Jaky zpusob povazujete zanejlepsi? Predem dekuji.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Kvůli prohlídce se holit nemusíš. Pokud se však přesto holit chceš, doporučuji elektrický holicí strojek.

29.05.2020

Dobry den mam problem ze nemuzu pretahnout predkozku pri erekci a v klidnem stavu ji pretahuju pod vodou ve vane na 2 obcas 1 pokus. Cetl jsem ze se ma predkozka mazat vhodnym kremem ale nevim kde a taky kdyz to nebudu mazat kremem tak jestli se mi predkozka sama uvolni bez mazani? A mam na penisu a na sourku takove pupinky jsou to pry asi mazove zlazy tak jsem se chtel zeptat co mam s tim delat jde to nejak odstranit?

Lubomír, 16 let

Milý Lubomíre,

Podle popisu se jedná pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění dochází zpravidla do konce puberty i bez vnějších zásahů. Přesto doporučuji zvlhčovat prstenec předkožky vhodným krémem či panthenolovou mastí. Podrobnější informace najdeš na stránce Žalud a předkožka.
Mazové žlázky jsou normální součástí lidské kůže a nepředstavují žádný zdravotní problém. Jejich odstraňování (provádí se laserem na některých soukromých dermatologických pracovištích) nedoporučuji, protože jizvičky po laserovém vypalování mohou být nakonec výraznější, než byly původní žlázky.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.