Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
 • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
 • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
 • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
 • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
 • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
 • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
 • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

22.01.2020

Často se mi stává, že můj penis zalézá dovnitř a je z něj vidět jenom žalud a malý kousek za žaludem. Je možné, že to je kvůli částečné obřízce na které jsem byl před několika lety? A dá se tomu nějak zabránit, aby se mi pořád neschovával?

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

V důsledku cirkumcize (neboli obřízky) může skutečně docházet k většímu či menšímu zanoření penisu, zejména u těch chlapců a mužů, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Tvůj problém by mohlo vyřešit, kdyby se ti podařilo vytvořit si tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“. To je označení pro část kožního pokryvu penisu, která u některých chlapců či mužů s obřezaným penisem přechází přes žalud.
„Nepravou předkožku“ lze vytvořit pravidelným natahováním zbývajícího kožního pokryvu penisu, avšak je třeba postupovat velmi zvolna a opatrně. Při natahování se postupuje tak, že tělo penisu se uchopí mezi palce a ukazováčky obou rukou přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu. Bříška obou palců a ukazováčků se buď dotýkají, nebo (při menším obvodu penisu) překrývají (jako na připojeném obrázku). Poté se ruce jemným posouváním oddalují od sebe, čímž dochází k podélnému napnutí kožního pokryvu penisu.
Celý postup vyžaduje hodně trpělivosti, protože může trvat několik měsíců i několik let, než se projeví výsledek. Natahování neprováděj nasucho, nýbrž po zvlhčení penisu vhodnou mastí či krémem (například panthenolovou mastí nebo krémem pro citlivou pleť). Příliš silným natahováním bys nic neurychlil, naopak by mohlo dojít k poškození podkožní vazivové tkáně a v jeho důsledku naopak ke smrštění kožního pokryvu penisu. Naopak je třeba postupovat zvolna, doslova milimetr po milimetru. Důležité je, abys při natahování necítil žádnou bolest. Jakmile bys bolest cítil, znamenalo by to, že natahuješ moc silně.
Nejvhodnější doba pro natahování je po koupání, kdy je kůže pružnější a vláčnější, avšak pokud budeš používat vhodnou mast nebo krém, můžeš se touto činností zabývat i ve volných chvílích, například při sledování televize a podobně. Natahování se provádí několikrát denně po dobu několika minut. První viditelné výsledky se mohou dostavit do několika měsíců, kompletní pseudopraeputium se tímto způsobem zpravidla vytvoří do několika let.

22.01.2020

Bojím se svého poprvé, bojím se, že nezastrčím správně penis a přítelkyně se mi bude smát. Taky se bojím, že se mi bude smát kvůli velikosti penisu a rozebírat to s kamarádkami - mám tak 12 cm v erekci.

Panic, 16 let

Milý Panici,

Na jednu stranu je pochopitelné, že máš obavy z něčeho nového, s čím jsi dosud neměl žádné zkušenosti. Avšak těmto obavám bys neměl podléhat. Pokud si najdeš dívku, která tě bude mít ráda a respektovat tě takového, jaký jsi, rozhodně se nemusíš obávat, že se ti bude smát. Nebo naopak, kdyby se ti dívka smála kvůli počáteční „neobratnosti“ při sexuálních aktivitách, nejspíše by to znamenalo, že jí na tobě vůbec nezáleží, a že tě asi nemá doopravdy ráda. Pokud budeš sexuální aktivity vykonávat s dívkou, kterou znáš delší dobu a s níž tě spojuje pevné citové pouto, riziko nějakého posměchu z její strany je téměř nulové. Něco takového hrozí spíše při navazování náhodných sexuálních kontaktů, kterým by ses však měl tak jako tak vyhýbat, protože jsou rizikové z hlediska šíření pohlavních nemocí.
Navíc pohlavní styk v užším slova smyslu (tj. vaginální pohlavní styk spočívající v zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy) by neměl být vaší první společnou sexuální aktivitou. Ke sblížení dvou mladých lidí (a také k odbourání případných obav ze vzájemného sexuálního kontaktu) slouží tzv. nekoitální sexuální aktivity, během jejichž vykonávání mohou lépe a důkladněji poznat tělo druhého a naučit se reagovat na různé podněty. K nekoitálním sexuálním aktivitám patří například vzájemná masturbace nebo orální sex. Jestliže dvojice nejprve získá zkušenosti během nekoitálních sexuálních aktivit, pak první pohlavní styk v užším slova smyslu je pro ni mnohem snazší.
Pokud jde o samotný pohlavní styk v užším slova smyslu (tedy vaginální pohlavní styk), mezi dospívajícími lidmi je o něm rozšířena celá řada zkreslených představ, které u řady chlapců vyvolávají obavy podobné těm tvým. Avšak je třeba si uvědomit, že mužské a ženské pohlavní orgány jsou ke vzájemnému spojení od přírody uzpůsobeny. Tvoje obavy, že se ti nepodaří zavést penis do partnerčiny pochvy, jsou tedy poněkud přehnané. Pokud dotyčná dívka netrpí synechií (tj. srůstem či „slepením“ malých stydkých pysků) či nějakou vývojovou vadou pohlavních orgánů, nemělo by uskutečnění pohlavního styku činit zásadní obtíže.
Jestliže jsou partnerčiny pohlavní orgány během milostné předehry dostatečně zvlhčeny, nemělo by zavedení penisu do pochvy činit obtíže. V opačném případě lze pro snazší zavedení penisu do pochvy použít lubrikační gel. Možná, že penis nejprve několikrát sklouzne po vnějších pohlavních orgánech partnerky, ale to vůbec nevadí, protože dříve či později si penis už „najde správnou cestu“ sám.
Délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Penis této délky plně postačuje k uspokojení partnerky. Navíc je krajně nepravděpodobné, že ti partnerka bude penis měřit. Mnohé dívky vykonávají se svými chlapci pohlavní styk, aniž by si vůbec jejich penis důkladněji prohlédly, natož pak posuzovaly jeho rozměry.
Opět platí, že pokud si najdeš partnerku, které na tobě bude opravdu záležet, je krajně nepravděpodobné, že by se ti kvůli rozměrům penisu smála. Pokud se ti bude smát, znamená to, že pro tebe není vhodnou partnerkou, protože jí na tobě vůbec nezáleží. Většina dívek má totiž určitou představu o tom, že chlapci jsou na rozměry svých penisů většinou dosti citliví. Pokud už se tedy dívka o rozměrech chlapcova penisu vyjadřuje „nelichotivě“, znamená to, že chce chlapce úmyslně ranit. Ale dívka, která tě bude milovat, se tě nikdy nebude snažit úmyslně ranit (podobně jako ty by ses své milované dívce jistě nikdy nesmál například kvůli rozměrům jejích ňader).

22.01.2020

Zdravím. Za 5 mesiacov mám 16. Mám cca 180 cm a cca 80kg. Je to v poriadku? Nepíšte mi prosím to BMI lebo tomu nerozumiem. Aká je ideálna váha na môj vek a výšku? Vďaka. A ako čo najefektívnejšie schudnúť? Už vôbec nejem sladkosti pochutiny a cukrovinky a schudol som asi 1 kg. Začal som jesť viac ovocia a jem pravidelne v školskej jedálni. A sem tam trénujem. Takže ako najefektívnejšie zhodiť aspoň 10 kg? Vďaka.

Thunder, 15,5 let

Milý Thundere,

Index tělesné hmotnosti neboli BMI vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud umíš násobit, dělit a dosazovat do vzorců, můžeš si snadno spočítat, že pokud se optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 15-ti let pohybují v rozmezí 19 až 21, postačí vynásobit každé z těchto čísel druhou mocninou tvé tělesné výšky v metrech (1,82 = 3,24) a vyjde ti, že tvoje tělesná hmotnost by se v optimálním případě měla pohybovat v rozmezí  61,56 až 68,04 kg.
Je dobře, že se snažíš zhubnout, avšak nedomnívám se, že výraznějšího snížení tělesné hmotnosti dosáhneš tím, že nebudeš jíst „sladkosti, pochutiny a cukrovinky“. Vyhýbat by ses měl spíše tučným pokrmům a světlému pečivu (tedy například „bílým“ rohlíkům, houskám či toastovému chlebu). Kromě toho bys měl dodržovat pitný režim a zajistit si pravidelné stravování. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel.
Dále bys měl vykonávat nějakou komplexní pohybovou aktivitu. Doporučuji zejména plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje takovou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo silové cviky. Poměrně bezpečně lze zhubnout přibližně 3 kg týdně, při rychlejším tempu hubnutí by se mohly dostavit různé zdravotní komplikace.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

22.01.2020

Dobrý den, jdu si sem pro radu. Moje přítelkyně začla brát 14.1 antikoncepci. Ty prášky ji mají zabírat po týdnu (doktorka jí řekla že až po měsíci, pro jistotu).
V sobotu jsme něco spolu měli a chvilku
(...) Už předtím ji boleli prsa a bojíme se že je těhotná. Jaké jsou na to šance? Děkuji mockrát.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Nástup účinků hormonální antikoncepce může být ovlivněn tím, v jaké fázi menstruačního cyklu začala být užívána. Většinou začíná účinkovat od osmého dne užívání, někdy až od desátého dne.
Podle toho, co v dotazu popisuješ, je nechtěné početí velmi nepravděpodobné, a to i v případě, že by antikoncepce dosud nezačala účinkovat, protože nedošlo k ejakulaci do pochvy. Je jen málo pravděpodobné, že by se ve zbytcích ejakulátu, které zůstaly v tvé močové trubici, nacházelo dostatečné množství spermií v dostatečné koncentraci. Zcela vyloučit to však nelze.
Určitá pravděpodobnost nechtěného početí zde tedy sice je, nicméně velmi nízká (řádově v desetinách procenta). Pokud jde o bolest prsou, ta může být jedním z vedlejších účinků užívání hormonální antikoncepce.
Užívání hormonální antikoncepce však nedoporučuji, protože představuje zátěž pro životní prostředí. Odpadní látky, které se z těla uživatelek hormonální antikoncepce vylučují v moči (především estrogeny), přispívají k narůstajícímu výskytu gynekomastie u dospívajících chlapců a některých vývojových vad pohlavních orgánů u malých chlapců, navíc zapříčiňují vymírání některých druhů vodních živočichů. A to vše jen proto, aby dotyčné osoby mohly souložit bez obav z „následků“ v podobě nechtěného početí. Užívání hormonální antikoncepce tedy nepovažuji za projev odpovědného přístupu ke zdraví ostatních lidí a k prostředí, v němž všichni žijeme.

22.01.2020

Dobrý den,
Poslední rok častěji masturbuji. Poslední dobou mám problém, že se mi chce velmi často na záchod (na malou), i když nepiju, tak bez záchodu nevydržím víc než hodinu. Dá se s tím něco dělat?

Anonym1, 16 let

Milý Anonyme1,

Zvyšující se  četnost vykonávání masturbace je u dospívajících jedinců naprosto normální a zřejmě souvisí s nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Masturbaci vykonávej tak často, jak potřebuješ. Rozhodně není důvod, aby ses v této přirozené a zdraví prospěšné činnosti nějak omezoval, pokud ji vykonáváš v soukromí.
Pokud jde o častější nucení na močení, to by mohlo být způsobeno buď infekčním onemocněním vývodných cest močových, nebo se může jednat o tzv. syndrom hyperaktivního močového měchýře. Ten může být vyvolán například pitím nápojů obsahujících kofein. Za normální se považuje močení sedmkrát až devětkrát denně. Avšak problémy s častějším močením bys rozhodně neměl řešit omezováním příjmu tekutin. Naopak, jako dospívající člověk bys měl denně vypít nejméně 50 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti (což by například při tělesné hmotnosti 50 kg představovalo přibližně 2,5 litru tekutin).
Pokud trpíš nadváhou či obezitou, mohlo by k řešení tvých obtíží přispět zhubnutí. Také můžeš zkusit posilovat svalstvo malé pánve, a to vykonáváním tzv. stop–start cvičením. Spočívá v tom, že během močení úmyslně přerušíš proud moči, na několik vteřin jej zadržíš a poté opět spustíš, což lze během jednoho močení zopakovat i vícekrát.
Závažnější případy tzv. hyperaktivního močového měchýře lze léčit pomocí tzv. anticholinergik, což jsou léčiva, která působí tlumivě na svalstvo močového měchýře. Zmíněné léky se však vydávají pouze na lékařský předpis.

22.01.2020

Dobrý den, včera mi dělali RTG. Jsou u mě růstové štěrbiny uzavřené? Uzavírají se v dolních končetinách později, než v zápěstí? Může častý rentgen způsobit jejich dřívější uzávěr?

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

1) Růstové štěrbiny jsou již téměř uzavřené, což je však v tvém věku normální.
2) Zpravidla neuzavírají. Snímek levého zápěstí (u leváků pravého) je pro posouzení skeletální zralosti rozhodující.
3) Nemůže.

22.01.2020

Dobry den. Mám takový problém. Mam málo citlivý žalud. Masturbuju třeba 45 minut a v sexu taky strašně dlouho a málo cítím. Předkožka mi normálně zakrývá žalud. Potřeboval bych poradit, jak mohu zvýšit jeho citlivost.

Anonym6, 15 let

Milý Anonyme,

Domnívám se, že tvůj problém nijak nesouvisí s citlivostí žaludu. Možná, že se někdy setkal s tvrzením, že žalud je nejcitlivější částí penisu. Toto tvrzení je však naprosto mylné. Nejcitlivější částí penisu je předkožka, která obsahuje několikanásobně více nervových zakončení než žalud. Citlivost jednotlivých částí penisu je znázorněna na přiložené kresbě.
Příčiny tvých obtíží by mohly být spíše psychického či neurologického charakteru. Než se obrátíš na specialistu (v tomto případě na sexuologa), doporučoval bych při masturbaci vyzkoušet různé způsoby stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů. Kromě penisu můžeš stimulovat také jiné eroticky citlivé části těla (k nimž u mužů a chlapců patří například šourek, vnitřní strany stehen či okolí řitního otvoru). Důležité je, abys lépe poznal svoje tělo a jeho reakce na různé druhy doteků.

Citlivost různých částí penisu. Nahoře penis s předkožkou, dole obřezaný penis (zdroj: Sorrells, M.L. a kol., 2007)

21.01.2020

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat, je normální když mám ve 13 letech 17 cm velký penis?

Tomiso, 13 let

Milý Tomiso,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku nadprůměrná. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ±  1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Na druhou stranu se však nejedná o penis abnormálně velkých rozměrů. Délku penisu 17 cm lze v tvém věku považovat spíše za výrazný nadprůměr. Tato nadprůměrná délka může být dána buď vrozenými předpoklady (například nízkou pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla), nebo urychlením tělesného vývoje. Zřejmě se však nejedná o projev nějaké vývojové poruchy, nýbrž jen o variantu normálního vývoje.

21.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat (...) Prosím nezobrazovat.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jako každá manuální činnost, i masturbace je samozřejmě spojena s určitou fyzickou zátěží a s odpovídajícím výdejem energie. Avšak jedná se o činnost normální, přirozenou a zdraví prospěšnou. Při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání vnějších pohlavních orgánů. U dospívajících chlapců a mladých mužů navíc pravidelné vykonávání masturbace snižuje výskyt rizika onemocnění prostaty v pozdějším věku.
Naproti tomu nejsou prokázány žádné negativní dopady vykonávání masturbace na zdraví jedince. Všechna nesmyslná tvrzení o údajné „škodlivosti“ masturbace byla spolehlivě vědecky vyvrácena již před několika desítkami let.

21.01.2020

Zdravím, je mi 13 let. Penis bez erekce má 5,5 cm a s erekcí 9 cm což je pod průměrem. Je to normální?

Kiwix, 13 let

Milý Kiwixi,

Uvedená délka penisu v klidovém stavu je průměrná. Délka při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis. Podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

20.01.2020

Hezký den, na obou dvou stranách se mi pod bradavkou udělali takové jako by kuličky. Jsou kolem dokola bradavky. Jsou pod kůží a jde je nahmatat když se okraj bradavky zatlačí. Je to v pohodě? Díky za odpověď. :)

Alan, 14 let

Milý Alane,

Mohlo by se jednat o projev začínající gynekomastie (což je chorobné zvětšování prsních bradavek u chlapců). Doporučuji sledovat, zda nedochází ke zvětšování jedné či obou prsních bradavek, a pokud ano, svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost.

20.01.2020

Dobrý deň (...) Ďakujem za odpoveď. Prosím o nezverejnenie otázky, ďakujem.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Tvé podezření je správné, skutečně se jedná o onemocnění, které je známé také pod hovorovým označením, které jsi v dotazu použil.
Především doporučuji změnit stravovací návyky (jíst více zeleniny a ovoce), dodržovat pitný režim a pokud možno se vyhýbat dlouhému sezení. Pokud nevykonáváš nějakou pravidelnou pohybovou činnost, měl bys ji začít vykonávat. Pokud nechceš podávat přímo sportovní výkony, alespoň choď na pravidelné procházky.
Pokud tvé obtíže do několika týdnů nevymizí, případně pokud trpíš silnými bolestmi, svěř se svému praktickému lékaři. Ten tě zřejmě nebude sám vyšetřovat, ale vystaví ti poukaz na vyšetření u specialisty.

20.01.2020

Chci (...)

Ričí, 14 let

Milý Ričí,

V takovém případě doporučuji, aby ses co nejdříve obrátil na Orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je obecní úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části. Na OSPOD se může obrátit i osoba mladší 18-ti let, a to i bez vědomí a bez souhlasu svých rodičů. Pracovníci OSPODu jsou povinni na podnět reagovat a zjednat nápravu.

20.01.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal na otázky.
Je mi 13 let mám 153 cm a můj penis měří 5 cm v normálu a 8 cm při erekci. Vůbec nedospívám a nechápu proč, chtěl bych být větší a rychleji dospět. Je nějaký způsob jak být větší nebo co jíst abych vyspěl? A bojím se že se mi kluci budou smát že mám malé přirození. Děkuji.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. U chlapců ve věku 13-ti let se normální hodnoty tělesné výšky pohybují v rozmezí 145 až 176 cm.
Podle tzv. percentilového růstového grafu se s výškou 153 cm nacházíš na 25. percentilu, což znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je vyšších než ty, zatímco zbývajících 75% je vyšších. Za abnormálně nízkou se považuje tělesná výška pod třetím percentilem, což by u chlapce ve věku 13-ti let byla výška 145 cm nebo méně.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Délka tvého penisu v klidovém stavu tedy odpovídá průměru pro tvůj věk. Jeho délka při erekci je sice mírně podprůměrná, ale stále ještě naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. U chlapce ve věku 13-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 4,4 cm (44 mm).
Dejme tomu, že pokud už tvoji kamarádi nebo spolužáci vůbec budou mít možnost vidět tvůj penis, bude to zřejmě v klidovém stavu. V klidovém stavu je však délka tvého penisu průměrná. Avšak i kdyby se ti někdo posmíval kvůli rozměrům tvého penisu při erekci, můžeš si o takovém člověku nanejvýš pomyslet, že je hloupý a zlomyslný. Rozhodně by ses v takovém případě neměl nechat vyprovokovat k jakýmkoliv projevům hněvu či lítosti. Kdyby se objevil takový posměváček, který by si myslel, že tě svými nevhodnými poznámkami rozčílí nebo rozpláče, měl bys mu svým klidným a vyrovnaným chováním dát najevo svoji morální převahu a ukázat mu, že tato jeho snaha je marná.
Průběh a tempo pohlavního dospívání závisí na celé řadě převážně vrozených faktorů, které lze stěží ovlivnit. Rozhodně by ses neměl stydět kvůli něčemu, co ovlivnit nemůžeš. Také by ses neměl trápit, že dospívání u tebe možná probíhá pomaleji, než u některých tvých vrstevníků. Puberta není závod.

20.01.2020

Dobrý den,
1) Jak jsem psal o těch tlustých nohách. Jde to nějak napravit?
2) Když si ustřihnu chlupy na břiše. Dorostou mi potom?
Děkuji.

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

1) Problém s tlustýma nohama se „napraví“ sám, jakmile dojde k vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi, k čemuž u naprosté většiny chlapců dochází ve věku okolo 18-ti let. Zmíněný proces nemůžeš nijak urychlit.
I kdyby ses rozhodl hubnout, není zaručeno, že zhubneš právě na těch místech, kde bys to chtěl nebo potřeboval, neboť odbourávání tělesného tuku může probíhat nerovnoměrně a je dáno celou řadou okolností (včetně hormonální nerovnováhy, která se u dospívajících jedinců vyskytuje poměrně často).
2) Ano, tělesné ochlupení dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc, což se týká i zastřižených či oholených chloupků.

20.01.2020

Dobrý den, od kdy je povolen orální sex?

Abcd, 13 let

Milý Abcd,

Neexistuje žádný zákon, který by výslovně povoloval uskutečňování sexuálních aktivit od určitého věku. Zákon pouze zakazuje pohlavní styk a další sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, za což však lze trestně stíhat pouze osobu starší 15-ti let, protože osoba mladší 15-ti let nenese trestní odpovědnost. Trestně stíhat tedy lze osobu starší 15-ti let, která vykoná pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Nezáleží na tom, zda se jedná přímo o soulož, orální sex či jiný druh sexuálního kontaktu.

20.01.2020

Ještě jednou dobrý den (...) Znova děkuji.

Brumík, 16 let

Milý Brumíku,

Na ředitelku školy by se rodiče měli obrátit v každém případě. Jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, podnět na Českou školní inspekci připadá v úvahu, „pokud by nezjednala nápravu ani ona.“ Podrobnosti ohledně podání podnětu jsou k dispozici na webových stránkách České školní inspekce.

20.01.2020

Dobrý den, prosím o skrytí celého dotazu (...) Předem děkuji za odpověď.

Brumík, 16 let

Milý Brumíku,

Na ředitelku školy už se měli rodiče obrátit dávno. Pokud by nezjednala nápravu ani ona, zbývá ještě podání podnětu na Českou školní inspekci.
V případě námitek proti pololetní klasifikaci připadá v úvahu komisionální přezkoušení, o které mohou rodiče požádat ředitele školy.

20.01.2020

Ahoj, mám problém (...) ďakujem za odpoveď.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od začátku pohlavního styku. Obtíže s předčasnou ejakulací lze řešit především vyšší frekvencí pohlavního styku. Je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně, je riziko předčasné ejakulace zhruba dvaapůlkrát nižší než u párů, které souloží méně často. Důležitý je rovněž ohleduplný přístup partnerky.

19.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když nepřetáhnu předkožku za žalud, co mám dělat a jestli to mám říct urologovi, ke kterému jdu ve čtvrtek. Děkuji za odpověď.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Předkožku si především nepřetahuj násilím. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu, k jejímu uvolnění dochází většinou do konce puberty. Léčba by byla nutná v případě, že by ti zúžení předkožky činilo obtíže při močení. Veškeré potřebné informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

19.01.2020

Ahoj, ze dne na den se mi udělala vyrážka na penisu, den před tím jsem měl pohlavní styk (...) Zajímá mě, o co jde. Děkuji za odpověď.

Kubík, 17 let

Milý Kubíku,

Zřejmě se jedná pouze o lokální podráždění kožního pokryvu penisu, které mohlo být způsobeno například nadměrným třením. Pravděpodobnost, že by se jednalo o projev pohlavně přenosné choroby, je velmi nízká, protože tyto choroby mají delší inkubační dobu než pouhý jeden den (inkubační doba je časový úsek od proniknutí infekce do těla do objevení prvních příznaků nemoci). První příznaky většiny pohlavních chorob se dostavují nejméně po uplynutí 3 až 5 dnů od sexuálního kontaktu, u některých však činí inkubační doba až několik měsíců. Je tedy krajně nepravděpodobné, že by se pohlavně přenosná nemoc projevila hned druhý den po sexuálním kontaktu s nakaženou osobou.
Nicméně pokud tvoje obtíže neustoupí, doporučoval bych navštívit kožního lékaře, případě oddělení dermatovenerologie (tj. kožních a pohlavních chorob).

19.01.2020

Mám problém, půjdu za týden k lékařce (...)

Rene, 14 let

Milý Rene,

Jestliže si ochlupení neholíš, nevidím žádný důvod, proč by sis jej měl holit kvůli preventivní prohlídce. Lékaři nebo lékařce jistě ochlupení vadit nebude, protože tvoří normální tělesný znak dospívajícího a dospělého jedince.
Informace, kterou ti poskytl tvůj kamarád, je naprosto falešná, protože nic takového není součástí preventivní prohlídky. Kamarád si z tebe dělá legraci nebo tě chce provokovat.

18.01.2020

Dobrý den, prosím zakryjte otázku (...) děkuji za odpověď.

Knedlík, 13,5 let

Milý Knedlíku,

V tomto případě se nejedná o sperma (ejakulát), nýbrž o tzv. preejakulační tekutinu, která se uvolňuje v malém  množství (obvykle v množství jedné nebo několika kapek), a to zpravidla již v průběhu masturbace. Ejakulát by se uvolňoval ve větším množství (v tvém věku přibližně 1 až 2 mililitry), a to až při dosažení orgasmu nebo hned po něm.
Podle všeho tedy zatím nedosahuješ ejakulace, což je však vzhledem k tvému věku v pořádku. Většina chlapců dosahuje první ejakulace ve věku 12 až 14 let, za normální věk první ejakulace se považuje rozmezí 11 až 15 let. Lze očekávat, že první ejakulace se u tebe dostaví během následujících měsíců, nejpozději do roka a půl. Pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15 let, by se jednalo o projev opoždění tělesného vývoje.

18.01.2020

Mám pocit, že jsem při vyšetření narazil na něco jako nadvarle. je to podlouhlé, ale není to vždy nahoře. skoro bych řekl, že se volně pohybuje. Může to být i něco jiného než nadvarle?

Tlama, 13 let

Milý Tlamo,

Pravděpodobně se opravdu jedná o nadvarle. To může být pružné a jeho „pohyby“ mohou být ve skutečnosti způsobeny i mírným otáčením varlete.

18.01.2020

Dobrý den, chtěl bych zkusit (...) Děkuju za odpovědi.

Cuřák, 15 let

Milý Cuřáku,

Veškeré tabákové výrobky jsou určeny osobám starším 18-ti let. Používání produktu, o němž se zmiňuješ, je zdraví škodlivé S jeho kouřením bych tedy na tvém místě rozhodně nezačínal.

18.01.2020

Dobrý den, zdá se mi že mám hrozně tlusté nohy, ruce a břicho mám normální. Jenže když chci přibrat (na rukách a břichu) tak to tak moc nejde. Kde je problém?

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

Zvýšené ukládání tuku na některých částech těla (u chlapců například na stehnech či na hýždích) může být projevem hormonální nerovnováhy, která se v období dospívání vyskytuje poměrně často. Obtíže tohoto druhu odezní, jakmile dojde k vyrovnání hladiny pohlavních hormonů, k čemuž u většiny chlapců či mladých mužů dochází ve věku okolo 18-ti let.

18.01.2020

(...) já jsem se ptal na to, jak se budou vlasy této délky chovat, když budou jako na obrázku vlevo, jestli nebudou moc nepraktické, hlavně v té škole při tom psaní, nebo např. venku při větru atd. Děkuji za odpověď.

Radek, 17 let

Milý Radku,

Nedovedu předem odhadnout, jak se tvoje vlasy budou chovat, když si zvolíš určitý účes. To poznáš až tehdy, když si příslušný účes necháš udělat. Pokud však budeš mít vlasy nagelované jako na obrázku, který jsi mi několikrát poslal, nemusíš se obávat, že by ti účes nedržel. Kvalitní gel dokáže účes udržet i ve větru nebo při sklonění hlavy.

18.01.2020

Proč jsou lubrikační gely tak drahé? Poslední, co jsem koupil, mě vyšel skoro 230 Kč.

Sayr0, 14,5 let

Milý Sayre0,

Cena lubrikačního gelu závisí například na jeho značce nebo na velikosti balení. Levnější lubrikační gel lze zakoupit již za cenu okolo 100,- Kč, zatímco nejdražší výrobky této kategorie mohou stát i několik set Kč. Rozdíly v cenách jsou podobné, jako u většiny ostatních druhů zboží.

18.01.2020

Ještě se chci zeptat, jaké jsou možné příčiny, anebo důvody že nemám ejakulaci. Jestli je možné že nemám sperma nebo třeba při horké vaně jestli je můžu zabíjet stejně jako s notebookem na stehnech.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Příčinou je, že tvoje pohlavní orgány (varlata) a přídatné pohlavní žlázy (prostata, semenné váčky) se ještě nenachází na takovém stupni vývoje, aby byly schopny produkovat sperma neboli ejakulát. Je však jen otázkou času, kdy tohoto potřebného stupně vývoje dosáhnou. U naprosté většiny chlapců se ejakulát začíná tvořit ve věku 11 až 15 let. To, že chlapec ve věku 14-ti let dosud neměl ejakulaci, nemusí být projevem žádné poruchy.
Možná, že jsi někde četl, že například koupání v horké vodě nebo pokládání notebooku na stehna poškozuje spermie. Avšak v předchozím dotazu jsi uvedl, že nedosahuješ ejakulace. Přehřívání varlat by způsobilo pokles množství zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu, avšak rozhodně by nezastavilo tvorbu ejakulátu (ostatně ve varlatech se tvoří jen 5% jeho objemu). To, že jsi dosud nedosáhl ejakulace, tedy není důsledkem přehřívání varlat.
Ostatně aby mělo přehřívání varlat nějaký vliv na jejich funkci, muselo by být dlouhodobé (například bys musel každý den několik hodin prosedět v horké vodě nebo mít několik hodin na klíně zapnutý notebook). Navíc varlata se nejčastěji přehřívají nošením úzkých a těsných kalhot (především džínů), jejichž nízké sedlo zatlačuje varlata zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání. Naproti tomu při koupání v horké vodě není přehřívání varlat zpravidla tak silné, aby si s ním tělo neporadilo pomocí vlastních termoregulačních mechanismů. Nošení úzkých kalhot s nízkým sedlem je z tohoto hlediska mnohem škodlivější.

18.01.2020

Dobrý den, jak mám dát ze sebe pryč tuk? Děkuji.

Adam, 17 let

Milý Adame,

Jestliže potřebuješ zhubnout, měl bys upravit své stravovací návyky a zajistit si přiměřené pohybové aktivity. Denní příjem potravy si rozděl alespoň do pěti jídel (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) a vyhýbej se příliš tučným pokrmům a hlavně světlému pečivu z pšeničné mouky („bílé“ rohlíky a housky, světlý toastový chléb a podobně). Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince, jako například běh.
Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

17.01.2020

Jsem sedmák. Jedeme na lyžák (...) Děkuji.

Opice, 12 let

Milý Opice,

Můžeš dělat všechno, s čím budou souhlasit i ostatní. Avšak nikoho bys neměl k ničemu nutit.
Pokud ti někdo nabídne alkohol nebo cigarety, měl bys sice slušným způsobem, ale důrazně odmítnout.

17.01.2020

Skryť dotaz (...)

:l, 11 let

Milý :l,

Je naprosto normální, že vykonáváš masturbaci (jako většina chlapců i dívek tvého věku). Záleží pouze na tobě, jak často masturbuješ, protože není stanovena žádná „horní hranice“. Někteří dospívající lidé vykonávají masturbaci denně, jiní i vícekrát za den. Někteří ji vykonávají méně často, třeba jen jednou za několik dní. To záleží především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Pokud hladina pohlavních hormonů narůstá (což je v období dospívání normální), narůstá i sexuální potřeba, přičemž masturbace je pro dospívajícího jedince nejsnazším, nejpřirozenějším a nejbezpečnějším způsobem, jak narůstající sexuální potřebu uspokojit.
Naproti tomu sledování pornografie rozhodně nedoporučuji, protože v dospívajících lidech vyvolává naprosto falešné představy o pohlavním životě a normálním vzhledu lidského těla. Pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecké výkony. Kromě toho je určena pouze osobám starším 18-ti let.

17.01.2020

Dobrý den (...)

Zeus, 14 let

Milý Die,

Záleží pouze na tobě, s kým se budeš nebo nebudeš kamarádit. Je dobře, že se chceš vyhýbat lidem, kteří zneužívají různé návykové látky a jejich chování je celkově problematické. Zkus tedy oslovit spolužáky, jejichž chování se ti líbí a s nimiž bys chtěl trávit svůj volný čas. Možná, že máte podobné zájmy či záliby, kterým byste se mohli společně věnovat. Zpočátku zkus oslovovat spíše jednotlivce, nikoli celou skupinu.
Změna prostředí z městského na venkovské jistě představuje určitou zátěž, nicméně pokud alespoň s některými spolužáky najdeš společnou řeč a sblížíš se s nimi (například na základě výše zmíněných společných zájmů), neměl by původ z odlišného prostředí představovat zásadní překážku pro navazování kvalitních mezilidských vztahů. Kamarádům však dej více příležitostí, aby tě lépe poznali. Budeš-li se ostatním vyhýbat, nemohou vědět, co od tebe vlastně mají očekávat.

17.01.2020

Chtěl bych se zeptat. Je mi 14 a za pár měsíců 15. Ještě jsem nikdy při vyvrcholení nezažil ejakulaci. Můj penis má 8 cm při erekci a mám žalud zvláštně spojený s předkožkou, takovou bílou věcí (...) Mám 165 cm a ještě nejsem po fyzický pubertě (akné, ochlupení v podpaždí, atd.).

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

První ejakulace neboli výron semene se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. O projev poruchy se jedná pouze v případě, že se první ejakulace u chlapce nedostaví ani po dovršení věku 15-ti let. prozatím se tedy rozhodně nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi ejakulace dosud nedosáhl.
Uvedená délka penisu při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Nejedná se o abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis), protože za ten se u chlapců ve věku 15-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Tvůj penis je při erekci téměř o 3 cm (přesněji o 2,8 cm) delší, než kdyby se jednalo o abnormálně malý penis.
Pokud se „taková zvláštní věc“, která spojuje žalud s předkožkou, nachází na spodní straně žaludu, jedná se o tzv. frenulum neboli uzdičku, což je naprosto normální část penisu (viz obrázek). Nejedná se tedy o nic „zvláštního“. Pokud by se „spojení“ mezi žaludem a předkožkou nacházelo kdekoliv jinde než na spodní straně, zřejmě by se jednalo o přetrvávající konglutinaci (neboli „slepení“), k jehož uvolnění však zpravidla dochází nejpozději do konce puberty, a to spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu.
Tělesná výška, kterou v dotazu uvádíš, je sice mírně podprůměrná (průměrná výška chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm, ve věku 14 a půl roku je to 171 cm), avšak normální. Za abnormálně nízkého se ve věku 14-ti let považuje pouze chlapec, který měří méně než 153 cm (ve věku 14 a půl roku je to méně než 156 cm).
Pokud jde o další znaky pohlavního dospívání, jejich nástup může být značně individuální. Ochlupení v podpaží neboli axilární ochlupení se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku, ale může to být docela dobře i o jeden či dva roky později. Kromě toho rozvoj ochlupení nezávisí pouze na dosaženém věku či stupni tělesného vývoje, ale především na dědičných dispozicích. Pokud jde o tvorbu akné, ta sice souvisí s hormonálními změnami, k nimž během puberty dochází, avšak u chlapců se suchou pletí se nemusí akné vytvářet tak často, jako u chlapců, kteří mají pleť mastnou.
Pro posouzení průběhu tělesného vývoje chlapců v období dospívání má hlavní a rozhodující význam objem varlat. I kdyby žádný z dalších pohlavních znaků nebyl vyvinut, již samotné první výrazné zvětšení varlat (u většiny chlapců k němu dochází ve věku okolo 11-ti let) znamená, že puberta již začala. Za projev opožděné puberty se považuje, když má chlapec i po dosažení věku 13-ti let stále stejný objem varlat, jako v dětství (tj. 1 až 2 mililitry na jedno varle).
Celkově lze tedy říci, že se tvoje tělo sice vyvíjí o něco pomaleji (nebo se začalo vyvíjet o něco později), než u většiny ostatních chlapců, nicméně nic z toho, co jsi uvedl, nenasvědčuje opožděné pubertě. Pokud si však chceš být naprosto jistý, zda je s tvým růstem a vývojem vše v pořádku, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti v případě potřeby může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

17.01.2020

Dobrý den (...) skrýt otázku prosím.

Bohdan, 13 let

Milý Bohdane,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální a odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapců ve věku 13-ti let.

17.01.2020

Dobrý den, prosím jak mám dát pryč boky? Nějaký cvik nebo něco jiného? A prsa hlavně, jaký cvik na prsa? Aby jsem je měl vytvarované. Děkuji moc.

Kevin, 17 let

Milý Kevine,

Určité disproporce postavy jsou u tebe zřejmě způsobeny hormonální nerovnováhou, která se v období dospívání objevuje poměrně často. Po vyrovnání hladiny pohlavních hormonů v krvi by mělo dojít k ústupu nadbytečné tukové tkáně v oblasti boků i prsou.
Pro posilování svalstva můžeš využít různé cviky s vlastní váhou (kliky, dřepy), avšak přes vrstvu tuku stejně nebudou svaly vidět.

16.01.2020

Dobrý den, můj penis měří 12.7cm při erekci a obvod 12cm. A ochlupení nemám jen na varlatech ale také mi roste směrem k penisu (nyní to je asi 5-6 cm) a na penisu mám takové malé „pupínky“ na stranách a na dolní části penisu. Je to normální? A také když mám erekci, tak penis můžu „posunout“ k sobě (k oblasti nad penisem) úplně v pohodě, ale když ho zkusím dát směrem k varlatům tak to nejde jen trošku(jen při erekci)... Bojím se, že při sexu se mi může nějak poranit protože se holka může třeba nahnout nějak špatně a (...)

David, 15 let

Milý Davide,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Uvedené rozměry penisu jsou dostačující, drobné pupínky jsou zduřelé mazové žlázky, které se na vnějších pohlavních orgánech vyskytují běžně, a to u obou pohlaví. Rozsah a hustota ochlupení jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi, které jsou individuální. Některým lidem zkrátka rostou chlupy více a jiným naopak méně. Průměrná délka chlupu z pubického ochlupení činí u dospělého jedince okolo 6 cm, u dospívajícího jedince tvého věku okolo 5 cm. Délka chlupů, kterou v dotazu uvádíš (5 až 6 cm), je tedy naprosto normální.
Není nutné, aby sis při erekci nakláněl penis dolů, pokud ti směřuje dopředu nebo vzhůru. Ani to není možné, protože tomu brání jeden ze závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Tvoje obavy z poranění při pohlavním styku jsou zbytečné. Jediná koitální poloha, při níž by mohlo dojít k poranění závěsných vazů penisu, je poloha, při níž partner leží na zádech a partnerka na něj "nasedá". Tuto milostnou polohu rozhodně nedoporučuji, protože je naprosto nevhodná, zejména pro začínající milenecké páry, které nemají s pohlavním stykem zkušenosti.

16.01.2020

Můj penis má 15 cm, je to v pohodě?

Daewoodo, 17 let

Milý Daewoodo,

Uvedená délka penisu je naprosto normální a plně odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku.

16.01.2020

Mám dotaz,
Co může všechno dělat člověk když je mu patnáct?

Tanocraft, zítra 15 let

Milý Tanocrafte,

Po dosažení věkové hranice 15-ti let lze například vstupovat do pracovněprávních vztahů (tj. uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce), což se však týká pouze těch patnáctiletých, kteří již mají ukončenou povinnou školní docházku. Dále lze získat řidičské oprávnění pro řízení některých motorových vozidel, konkrétně skupiny AM, k čemuž najdeš podrobnější informace v odpovědi na dotaz návštěvníka Michala ze dne 28.12.2019 (viz archiv odpovědí - prosinec 2019).
Dosažení věku 15-ti let je však spojeno i s určitými povinnostmi a odpovědnostmi, a sice s povinností prokázat na vyzvání orgánu státní správy svoji totožnost, nebo s trestní odpovědností a odpovědností za přestupky.

16.01.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na několik věcí
(...) prosím nezobrazovat.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

1) Toto tvrzení je sice stále ještě poměrně rozšířené (bohužel se objevuje i v některých učebnicích přírodopisu či sexuální výchovy), avšak zcela mylné. Naprostá většina chlapců dosahuje první ejakulace při masturbaci, nikoli při samovolném výronu semene.
2) Posilování pomocí posilovacích strojů a nářadí nedoporučuji, neboť může způsobit poškození kloubů, a to zejména u dospívajících jedinců.

16.01.2020

Dobrý den, asi před měsícem jsem začal mívat erekci několikrát denně a cítil jsem se hrozně nadržený, pořád se mi to stává, nevíte co s tím?

Milan, 14 let

Milý Milane,

Častá erekce a narůstající sexuální potřeba patří k normálním projevům hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. Poněkud mne však překvapuje, že se u tebe častější erekce začaly dostavovat až ve věku 14-ti let. To by nasvědčovalo o mírném opoždění vývoje, protože častý nástup a dlouhé přetrvávání erekce se u většiny chlapců objevuje již ve věku okolo 11-ti let. Důležité však je, že už se u tebe časté a delší dobu přetrvávající erekce dostavují. Určité vývojové opoždění tedy již bylo úspěšně překonáno.

16.01.2020

Dobrý den,
může moje přítomnost u osoby užívající vaporizér vyvolat u mě nějaké problémy? (Myslím vdechování kouře)

Petr, 13 let

Milý Petře,

Tzv. pasivní kouření (tedy vdechování „cizího“ kouře) může být stejně škodlivé, nebo dokonce ještě škodlivější, než kouření aktivní. Avšak záleží na sloužení kouře, který vdechuješ.

16.01.2020

Dobrý den, asi se mi líbí jeden kluk ze třídy, co mám dělat?

Chose, 12 let

Milý Chose,

Pokud je ti spolužák sympatický, můžeš zkusit se s ním normálně skamarádit. Mezi dospívajícími vrstevníky se kamarádství navazují poměrně snadno. Neměl bys však dělat nic, čím bys u kamaráda vyvolal obavy ohledně jeho orientace.

16.01.2020

Dobrý den (...) děkuji za odpověď a prosím to co je v závorce skrýt.

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

To, na co se v dotazu ptáš, nelze provést nijak. Zkrátka to není možné. Zpravidla to však ani není nutné.

15.01.2020

Zdravím, zřejmě se jedná o hloupost, ale raději se chci zeptat, má být podle anatomie penis v ose s pupíkem? Zdá se mi, že můj penis je mimo tuto osu jen o kousek, počítám, že je to asi normální, spíš se moc pozoruji.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Mírné posunutí penisu do jedné či druhé strany je normální (může být způsobeno například mírnými rozdíly v délce závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla). Spíše by bylo neobvyklé, kdyby vše na tvém těle bylo naprosto osově souměrné. Dokonalá souměrnost se v přírodě obvykle nevyskytuje.
Je v pořádku, že svému tělu (jako většina dospívajících lidí) věnuješ pozornost, avšak neměl bys u sebe za každou cenu hledat nějaké „nedostatky“.

15.01.2020

Dobrý den, dotaz prosím skrýt, děkuji (...)

Alien123, 14 let

Milý Aliene123

1) Ano, je to normální a nemusíš se kvůli tomu nijak znepokojovat.
2) Vykonávání takovýchto praktik rozhodně nedoporučuji, protože by mohlo vést nejen k poranění příslušné části těla, ale v horším případě by mohlo ohrozit i tvůj život.

15.01.2020

Dobrý den, měl bych několik otázek.
1) Mám takový problém. Pokaždé, když se chci vyčůrat na záchodech ve škole, jde mi to pouze když jsem na záchodě sám. Pokud je se mnou na záchodě kdokoliv jiný, tak to prostě nejde, i když tlačím všemi silami.
2) Měřím 188 cm, a vážím 58 kg. Je všechno v pořádku? Doktorka mi neříkala nic o podvýživě.
3) Mám si před 15-ti letou preventivní prohlídkou oholit pubické ochlupení?
4) Doktorka mi říkala že mám hustou krev, že málo piju. Sám vím, že piju málo, ale já prostě nemám žízeň. Nevím, jak se přinutit (či vůbec si vzpomenout) na to, abych se napil.
Děkuji za odpovědi předem.

Žolík, 14 let

Milý Žolíku,

1) Zmíněné obtíže jsou nejspíše psychického původu. Doporučuji přečíst si článek „Stud na společných WC“ na stránce „Já se tak stydím“, kde najdeš rady, jak tyto obtíže řešit.
2) Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 16,4. Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Jedná se tedy o mírnou podváhu.
3) Pokud si ochlupení běžně neholíš, určitě si jej nemusíš holit kvůli preventivní prohlídce.
4) Pitný režim bys měl dodržovat i v případě, že nemáš žízeň. Dospívající člověk by měl vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíš 58 kg, měl bys denně přijmout alespoň 2,9 litru tekutin (ať už ve formě nápojů nebo vody obsažené v pevné stravě). Pokud ti častější pití dělá obtíže, alespoň jez více ovoce a zeleniny (některé druhy obsahují i více než 90% vody).

15.01.2020

Je normální, když masturbuji od 5 let? (Nejsem si jistý, zda-li začínání masturbace v tomto věku je normální.) Předem děkuji za odpověď.

Boreček, 13 let

Milý Borečku,

Na uvedeném věku zahájení masturbace není nic nenormálního. Například podle výzkumů J. Bancrofta (Sexual development in childhood, 2003) začínají dvě třetiny chlapců i dívek vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, a to nejčastěji ve věku 8 až 9 let. Podle výzkumů A. Kinseyho (Sexual Behavior in the Human Male, 1998) je průměrný věk zahájení tzv. dětské masturbace 4 roky u dívek a 5 let u chlapců.
Vykonávání masturbace třeba i několik let před začátkem puberty tedy není nijak „nenormální“. Mnoho mužů sice uvádí vyšší věk zahájení masturbačních aktivit (například okolo 13-ti let), avšak to je dáno tím, že mnozí z nich se naprosto mylně domnívají, že „začali masturbovat“ až tehdy, když při masturbaci začali dosahovat ejakulace. Masturbace je však jakékoliv dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů, tedy bez ohledu na to, zda vede nebo nevede k dosažení ejakulace. Citlivost vnějších pohlavních orgánů není podmíněna žádným konkrétním věkem ani dosaženým stupněm tělesného vývoje.

15.01.2020

(...) Děkuji (...) Skrýt

Opice, 12 let

Milý Opice,

1) Sledování pornografie nedoporučuji. Nejen proto, že tyto materiály jsou určeny osobám starším 18-ti let, ale především proto, že by sis na základě jejich sledování vytvořil zkreslené představy o pohlavním životě a normálním vzhledu lidského těla.
2) Jedná se o tvoji osobní záležitost, o níž nemusíš s nikým hovořit, tedy ani s rodiči.
3) Pokud mají tvoji kamarádi o tuto činnost zájem, nevidím důvod, proč by ses jí nemohl také zúčastnit.

15.01.2020

Mám jizevnatou fimózu, co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jizevnatá fimóza vzniká zpravidla v důsledku poranění, například při předčasných a nešetrných pokusech o přetažení zúžené předkožky. Někdy může být projevem autoimunitního onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), které se však vyskytuje velmi vzácně, neboť jím trpí pouze 1 z 10 000 mužů.
Zatímco při běžném zúžení předkožky je úspěšnost léčby pomocí kortikoidní masti vysoká (v odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost této léčby), při tzv. jizevnaté fimóze je účinnost konzervativní léčby podstatně nižší. Zjizvená tkáň je totiž mnohem méně pružná, než tkáň nezjizvená, a tudíž běžné kortikoidní masti (např. triamcinolon) v případech jizevnaté fimózy k uvolnění předkožky zpravidla nevedou. O něco účinnější by mohla být snad jen lokální léčba pomocí mastí obsahujících kortikoidy II. nebo III. třídy (např. advantan, afloderm, beloderm, dermatop a podobně). Pokud by jizevnatá fimóza byla způsobena výše zmíněným onemocněním LSA/BXO, připadala by v úvahu ještě celková léčba plaquenilem.

14.01.2020

Jak poznám u dívky, že dosáhla orgasmu?

Nevim, 15 let

Milý Nevíš,

Pravděpodobně nijak, protože neexistuje způsob, jak rozlišit mezi skutečným orgasmem a orgasmem předstíraným (). Při skutečném orgasmu dochází k prudkému stažení svalstva v oblasti pánevního dna, není však jisté, zda při souloži ucítíš, že k němu u partnerky došlo. Pokud jde o různé zvuky (například vzdechy nebo výkřiky), těmi by ses neměl nechat mýlit, protože v naprosté většině případů jsou vydávány úmyslně, nikoli spontánně.

14.01.2020

Dobrý den, jak skrýt penis v kalhotách? Jsem trochu tlustý, takže mi rifle nepadnou.

Anonym, 12,7 let

Milý Anonyme,

Jestliže ti kalhoty nepadnou, problém bude spíše v obezitě než v rozměrech penisu. Doporučuji koupit kalhoty s vyšším sedlem (to je střední část kalhot mezi rozkrokem a pasem). Možná, že džíny pro tebe nejsou nejvhodnějším typem kalhot, protože bývají poměrně úzké. Raději bych dával přednost kalhotám s volnějším střihem, například typu kargo.

14.01.2020

Dobrý den, je normální masturbovat skoro každý den?

Ondřej, 12 až 13 let

Milý Ondřeji,

U dospívajícího jedince není každodenní vykonávání masturbace nijak nenormální, protože v období dospívání narůstá úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi, což vede mimo jiné i k tomu, že sexuální potřeba je v tomto období života pociťována obzvláště silně. Pravidelné vykonávání masturbace je tedy naprosto normální a přirozenou reakcí dospívajícího člověka na hormonální změny, k nimž v jeho těle dochází.
Kromě toho masturbace představuje zdraví prospěšnou činnost, která mimo jiné přispívá ke snížení psychického napětí (neboli tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání vnějších pohlavních orgánů. Navíc je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů častější vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (neboli prostaty) v pozdějším věku. Na tom, že pravidelně vykonáváš masturbaci, tedy rozhodně není nic špatného. Spíše naopak.

14.01.2020

Dobrý den, (...) je to normální k mému věku?

Jarda, 15 let

Milý Jardo,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Může se jednat o projev vrozených předpokladů či urychleného tělesného vývoje.

14.01.2020

Zdravím, chtěl bych se zeptat (...) dotazy zakrýt, děkuji.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) To, co popisuješ, je naprosto normální. V určité fázi období dospívání zpravidla dochází k výraznému růstu objemu varlat, což může vést k tomu, že ve srovnání s varlaty působí penis poněkud „malým“ dojmem. jedná se však pouze o dojem, protože délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je zcela normální a plně odpovídá průměrné délce penisu u chlapců tvého věku.
2) Uvedené zbarvení je vzhledem k tvému věku naprosto normální.
3) Používání zmíněné pomůcky k uvedenému účelu nedoporučuji, protože může způsobit poškození tkání na povrchu zmíněné části těla.
4) Důležité je, abys nechal ejakulát volně vytéci a nestavěl mu do cesty žádné překážky. Jinak záleží pouze na tobě, zda si jej nejprve otřeš kapesníkem, nebo zda se rovnou přesuneš do koupelny, kde se umyješ.

14.01.2020

Dobrý den, poslední dobou jsem dost u unavený. Jde o to že to ve škole díky tomu moc nedávám, mám potřebu každou přestávku spát. Dříve se mi to nestávalo. Snažím se chodit spát dříve než předtím. Dříve jsem dokázal chodit spát třeba až ve 2 s tím že ráno vstávám okolo 6. Během dne jsem pak únavu nepociťoval. V tuto chvíli chodím spát okolo půlnoci a vstávám pořád v tu samou dobu. Bohužel stále pociťuji poměrně velkou únavu. Není možné že by to bylo tím že jsem během prázdnin jsem chodil spát až někdy v 8 ráno a spal do 2. Není možné že mi to celkově rozhodilo dobu kdy se mi chce spát? Předem děkuji za odpověď.

Michal, 15 let

Milý Michale,

Únava je v tomto případě způsobena nedostatkem spánku. Dospívající jedinec tvého věku by měl spát nejméně 8 hodin denně. Jestliže chodíš spát o půlnoci a vstáváš v šest hodin ráno, spíš pouze 6 hodin denně, a tudíž ti chybí 2 hodiny spánku. V takovém případě se těžko můžeš divit tomu, že jsi ve škole unavený. Pokud musíš ráno vstávat v 6 hodin, měl bys chodit spát nejpozději ve 22 hodin. Samozřejmě, že i narušení denního režimu v době prázdnin mohlo k tvým současným obtížím přispět, zřejmě však není jejich hlavní příčinou. Tou je nedostatečná délka spánku.
Další rady a doporučení ohledně spánkové hygieny najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

13.01.2020

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na dve veci. 1. Na ľavej strane mieška mám mierne zhrubnuté žily, ktoré pozorujem už dlhú dobu. Predpokladám, že sa jedná o varikokélu. Žiadne ťažkosti ako tlak, bolesť alebo zväčšenie semenníka nemám ani som nikdy nemal. Môže to nejakým spôsobom negatívne ovplyvňovať moje zdravie? Alebo to netreba riešiť?
2. Odmalička som pod dohľadom psychológa a psychiatra. Neviem, či náhodou netrpím
(...), pretože väčšina príznakov by sedela. Myslíte, že by si to aspoň jeden z nich (psychológ, psychiater) na mne všimol alebo mám povedať, že mám také podozrenie? Za odpovede vopred ďakujem.

Austrálčan, 16 let

Milý Austrálčane,

1) Chorobné rozšíření žil (varikokéla) se při mírnější formě nemusí nutně projevovat bolestí či jinými subjektivními obtížemi. Navíc z dotazu není zcela jasné, zda se jedná o žíly procházející stěnami šourku, nebo o žíly tvořící součást semenného provazce. Pokud bys v šourku cítil bolesti, měl by ses svěřit praktickému lékaři co nejdříve. Pokud žádné bolesti necítíš a pouze tě znepokojuje zvětšení žil (bez dalších příznaků), mělo by stačit, když se praktickému lékaři svěříš na nejbližší preventivní prohlídce.
2) I jako nezletilý pacient máš právo na sdělení informací, které mají zásadní význam pro tvůj zdravotní stav. Informace by ti měly být poskytnuty srozumitelnou formou a v rozsahu, který odpovídá dosaženému stupni rozumového vývoje. Ten je v tvém věku již téměř stejný, jako u dospělého člověka, a proto bys měl lékaře (psychiatra) o potřebné informace požádat a lékař by ti je měl poskytnout.

13.01.2020

Existuje na internetu (...) ? Děkuji.

Opice, 12 let

Milý Opice,

Ano, něco takového bohužel opravdu existuje, avšak jedná se o zcela nelegální materiály, za jejichž výrobu a rozšiřování hrozí vysoké tresty.

12.01.2020

Dobrý večer. Už od středy kašlu a v noci se mi stává (co mi říkali rodiče) že dělám nějaké zvuky, nevím, jak to popsat, ale něco jako mručení asi a tohle se mi děje už asi čtvrtý den a trvá to někdy 2 hodiny. Kašel mám normální asi nachlazení a léčím ho. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Vydávání neobvyklých zvuků ve spánku je při akutním onemocnění horních cest dýchacích naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Po vyléčení zmíněného akutního onemocnění by měly ustat i tyto neobvyklé akustické (zvukové) projevy.

12.01.2020

Co znamená když se holka udělá?

Martin, 12 let

Milý Martine,

„Udělat se“ je nespisovné označení pro dosažení orgasmu. Orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, k němuž dochází v důsledku dráždění pohlavních orgánů (nezáleží na tom, zda při masturbaci nebo při párových sexuálních aktivitách). Český výraz pro orgasmus je „pohlavní vyvrcholení“.
Orgasmu dosahují osoby obou pohlaví, tedy nejen dívky, ale i chlapci.

12.01.2020

Dobrý den, od 13 let se věnuji masturbaci a to pravou ruku, můj penis se v klidu přetáčí do strany na kterou nakláním při masturbaci, myslíte, že když začnu masturbovat druhou rukou na druhou stranu, tak by se to mohlo vyrovnat aby se nenakláněl na bok? Jinak bolesti netrápí, ale asi je ten sval více vytahanější do té jedné strany.

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Tvoje úvaha sice zní logicky, avšak je mylná. Směřování penisu do strany není a nemůže být způsobeno „vytahaností“ svalů do jedné strany, nýbrž nestejnou délkou či nestejnou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Délka a pružnost těchto závěsných vazů jsou vrozené a nelze je měnit, a to ani vykonáváním masturbace, ani jinou činností. Naklonění penisu do strany tedy s vykonáváním masturbace nijak nesouvisí, a to bez ohledu na to, že se projevilo (nebo že sis jej všiml) až po několika letech vykonávání masturbace. V dětství před pubertou či na jejím počátku se totiž sklon penisu do strany zpravidla neprojevuje, nebo se alespoň neprojevuje tak nápadně, jako v dalším průběhu puberty či v dospělosti.
Směřování penisu do jedné či druhé strany je naprosto normální, pokud nepřesahuje 20 až 25°. Pouze u 55,5% dospívajících chlapců penis při erekci (při pohledu shora) směřuje rovně kupředu, zatímco přibližně u 29% je nakloněný doprava a u necelých 13% doleva. U zbývajících 2,5% je naklonění penisu do jedné či druhé strany vyšší, než zmíněných 20 – 25%.
Vykonávání masturbace jinou než dominantní rukou (tedy u praváků levou a u leváků pravou) rozhodně nedoporučuji. Mohlo by mít na tvoji psychiku stejné nebo podobné negativní dopady, jako kdybys chtěl nedominantní ruku (v tvém případě levou) používat pro psaní. „Přeučování“ leváků na praváky (případně naopak) je z hlediska duševního zdraví velmi nebezpečné a naprostá většina psychiatrů, pedagogů a psychologů jej odmítá jako škodlivé. Mimochodem, právě při masturbaci se někdy „odhalí“ tzv. falešný pravák, což je člověk, který se v dětství pod tlakem okolností naučil psát pravou rukou, ačkoliv jeho dominantní rukou je levá.

12.01.2020

Dobrý den (...) Předem děkuji za odpověď.

Anonymo, 15 let

Milý Anonymo,

I nezletilý může platně uzavřít smlouvu o ubytování, avšak pouze v případě, že je k takovémuto právnímu jednání rozumově vyspělý. Způsobilost nezletilého uzavřít takovouto smlouvu je vždy nutné posuzovat individuálně a v podstatě záleží na druhé smluvní straně (tedy na poskytovateli ubytování), zda bude ochotna na uzavření smlouvy s nezletilým přistoupit. U nezletilé osoby starší 15-ti let, která dosahuje průměrného intelektu, může prokázat svoji totožnost a chová se rozumným způsobem, by uzavření takovéto smlouvy nemuselo být problémem, pokud se výslovně nejedná o zařízení, které neposkytuje služby osobám mladším 18-ti let, což by bylo zřejmě obsaženo v ubytovacím řádu příslušného zařízení.

12.01.2020

Zdravím, píšu ke své minulé zprávě (...) a prosím opět anonymně.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

1) Ano, v místě otoku může v průběhu hojení docházet k různým změnám tvaru, avšak po vyhojení se zasažené tkáně opět vyrovnají.
2) Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, protože se jedná o kosmetický přípravek, nikoli o „erotické zboží“.
3) Pravděpodobně ano, avšak s výhradami uvedenými v odpovědi na tvůj předchozí dotaz (tj. při použití přiměřeného množství lubrikantu).
4) Vykonávání masturbace omezovat nemusíš, ale zacházej se svým penisem trochu šetrněji.

12.01.2020

Dobrý den,
Jsem hnědovlasý kluk, ale chlupy na nohou a na hrudníku a obočí mám oproti ostatnímu ochlupení (nad penisem a v podpaží) světlé. Spíš bych řekl bílé. Proč mám dvě barvy chlupů? (rodičové to mají normálně) Děkuji za odpověď.

Šimon, 14 let

Milý Šimone,

Barva tělesného ochlupení nemusí být (a u většiny dospívajících jedinců ani není) stejná, jako barva vlasů. Odlišné zbarvení může být dáno buď vývojově (v takovém případě během následujícího vývoje ještě dojde ke ztmavnutí ochlupení), nebo geneticky (přičemž není bezpodmínečně nutné, aby se tentýž znak projevil u jednoho či obou rodičů, protože některé geneticky podmíněné znaky se mohou projevit až s odstupem několika generací).

11.01.2020

Dobrý den,
Přijde mi, že mám "přívody" k pravému varleti jaksi větší než k tomu levému. Když mám menší šourek, vypadá to, jako kdyby bylo to varle třeba 2x větší, ovšem když se šourek "uvolní", zjistím, že trošku jsou zvětšené jen ty "přívody". Doufám, že to z textu pochopíte. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Petr, 13 let

Milý Petře,

„Přívod“ k varleti, o němž se zmiňuješ, je tzv. semenný provazec. Tvoří jej vazivový obal, dále chámovody, které slouží k „dopravě“ spermií z nadvarlat do dalších částí mužského pohlavního ústrojí, dále cévy, které přivádí okysličenou krev do varlete a odvádí z něj krev odkysličenou, dále nervová vlákna a mízní cévy.
Nejčastější příčinou rozšíření semenného provazce je tzv. varikokéla, což je chorobné rozšíření žilního pletence, jímž je z varlete odváděna odkysličená krev. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a svěřit se mu s podezřením na varikokélu.
Mírnější formy varikokély nevyžadují léčbu, pacient je pouze občas sledován, zda nedochází ke zhoršení stavu. V závažnějších případech se nasazují tzv. venofarmaka, což jsou léky pro léčbu žilních onemocnění.

11.01.2020

Mám dotaz, co je anální otvor a co vaginální? Děkuji za odpověď.

Pepa, 11 let

Milý Pepo,

Anální znamená řitní, vaginální znamená poševní. Anální otvor je tedy řitní otvor. Pokud jde o „vaginální otvor“, toto označení se nepoužívá, protože správné označení je poševní vchod, nikoli poševní „otvor“. Poševní vchod mají pouze dívky, zatímco anální otvor mají chlapci i dívky.

11.01.2020

Anonymně prosím. Zdravím, (...) Děkuji.

HonzaJan14, 14 let

Milý HonzoJane14,

Tvoje obtíže jsou zřejmě způsobeny příliš silným sevřením ruky při masturbaci nebo vykonáváním příliš prudkých a rychlých masturbačních pohybů. Mírný otok tě znepokojovat nemusí, během několika dnů by měl ustoupit. Pokud byly tvé obtíže způsobeny nadměrným třením při masturbaci, můžeš zvážit používání lubrikačního gelu, jímž lze nadměrné tření snížit.
Lubrikační gel však používej v přiměřeném množství, aby se tření nesnížilo až příliš. Použití většího množství lubrikačního gelu by tě mohlo nutit k tomu, abys v zájmu urychlení dosažení orgasmu a ejakulace vykonával prudší masturbační pohyby nebo penis silněji svíral, čímž by ses opět mohl dostat k výše naznačeným obtížím. Potřebné množství lubrikantu už sám rozpoznáš na základě opakovaných zkušeností s jeho používáním.

11.01.2020

Dobrý den, ještě bych rád dodal, že dříve jsem ejakuloval mnohem větší objem spermatu. Nevíte, čím je, že se ten objem tak zmenšil?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Snížení objemu ejakulátu oproti dříve obvyklému stavu může být způsobeno nedostatečným příjmem tekutin. Doporučuji tedy dodržovat pitný režim.

11.01.2020

Jak se dá poznat (...) ?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Zmíněná duševní onemocnění lze určit pouze na základě vyšetření na psychiatrii.

11.01.2020

Dobrý den, neejakuluji po masturbaci, občas jen trochu (tak půl kapky) mléčně zakalené tekutiny, ale jinak nic. Je to v pořádku?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Je naprosto normální, že objem ejakulátu dospívajícího chlapce může být podstatně nižší, než objem ejakulátu dospělého muže.

11.01.2020

Dobrý den mám dotaz (...) Prosím zobrazit jen odpověď.

Petr, 18 let

Milý Petře,

Riziko se v tomto případě pohybuje okolo 20%. To ti sice může připadat jako poměrně nízké riziko, ale zkus se na celou věc podívat takto: Až jednou nastane situace, že se octneš mezi zmíněnými dvaceti procenty, pomůže ti nějak teoretická informace o tom, že zbývajících osmdesát procent se do podobných „potíží“ nedostalo?

11.01.2020

Zdravím, na šourku se mi objevily pihy, nikdy dříve tam nebyly (aspoň si myslím že to jsou pihy či znaménka) mají typicky hnědou barvu o velikosti asi 1 milimetr. Jsou to opravdu pihy? A neměl bych vyhledat lékaře? Děkuju.

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Takovéto drobné pigmentové skvrny se v období dospívání mohou objevit v rámci tzv. pigmentace šourku, což je větší či menší ztmavnutí pokožky na povrchu šourku. K nejvýraznější pigmentaci šourku dochází nejčastěji právě ve věku 14 až 15 let, jímž právě procházíš. Kvůli těmto drobným „pihám“ na šourku se tedy nemusíš nijak znepokojovat, jsou naprosto normální. Stejně tak je normální, že se na šourku dříve (tj. před začátkem jeho pigmentace) nevyskytovaly.

10.01.2020

Dobrý deň. Myslím si že som to prehnal s cvičením a už druhý deň ma strašne bolia bicepsy a tá vnútrajšia strana lakťa kde sa ohýba ruka. Včera som dosť cvičil a potom ma dosť boleli ruky ale prešlo to. Dnes ráno ma zase boleli ale po ďalšom cvičení to prešlo ale teraz to už dosť bolí a nemôžem ani narovnať ruky. Môžem ich dať do cca 130° uhla a viac už nie lebo to bolí. Čo s tým mám robiť a kedy môžem zase cvičiť?

Ivan, 14 let

Milý Ivane,

Doporučuji zajistit si klid na lůžku, vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem a dodržovat pitný režim. Uvedená režimová opatření dodržuj alespoň po dobu jednoho týdne.
Aby ses příště vyhnul silným bolestem svalů, svalové horečce, omezení hybnosti končetin a podobným obtížím, měl by sis při každém cvičení stanovit přiměřenou zátěž. Pro dospívajícího jedince, pokud právě neprochází intenzivním tréninkem pod dohledem profesionálního trenéra, představuje přiměřenou zátěž pět sestav cviků denně, a to nejvýše dvacet provedení cviku v rámci jedné sestavy (tj. celkem nejvýše 100 provedení cviku denně).

10.01.2020

Dobrý den, (...) prosím skrýt dotaz.

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Popsané obtíže mohou být způsobeny tím, že se u tebe dosud plně nerozvinul ejakulační reflex. Pokud dosahuješ ejakulace alespoň občas, neměl by ses znepokojovat.
Pouze v případě dlouhodobější anejakulace by bylo namístě se obrátit na lékaře-specialistu, v tomto případě však spíše na sexuologa, nežli na urologa či endokrinologa. Sexuologické pracoviště můžeš navštívit i bez poukazu od praktického lékaře, avšak jako pacient mladší 18-ti let budeš potřebovat doprovod alespoň jednoho z rodičů (není však nezbytně nutné, aby byl tvůj doprovod přítomen po celou dobu rozhovoru s lékařem-sexuologem, zejména budete-li hovořit o tak důvěrném tématu, jakým je dosahování ejakulace).

10.01.2020

Dobrý den,
1) Co bych mohl použít jako náhražku za lubrikant? Nebo po případě jak překonat stud při kupování lubrikantu v drogerii?
2) Za poslední dobu mi narostl celkem hodně penis
(...)
3) Ještě s tím penisem (...)?

Žolík, 14 let

Milý Žolíku,

1) Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém. Pro nanesení na pohlavní orgány jsou vhodné zejména krémy pro citlivou pleť. Avšak mnohem lepších výsledků lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem. Různé krémy se totiž poměrně rychle vtírají do pokožky, čímž jejich lubrikační účinek klesá, zatímco opravdový lubrikační gel vytvoří na povrchu příslušné části těla kluzkou vrstvu, která se nevtírá ani nevstřebává a po ukončení masturbace či jiné sexuální aktivity ji lze snadno smýt vodou.
Pokud se stydíš lubrikační gel kupovat v pultovém prodeji nebo u běžných pokladen s obsluhou, můžeš využít samoobslužné pokladny, které jsou zákazníkům k dispozici v některých větších supermarketech či v obchodních centrech.
2) Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku nadprůměrné, avšak stydět by ses kvůli nim neměl, protože se jedná o tělesný znak, jehož rozměry nemůžeš nijak ovlivnit. Stydět se můžeš kvůli něčemu, co jsi sám zavinil (způsobil), nebo co ty sám můžeš ovlivnit. Případných nevhodných poznámek ze strany osob v tvém okolí si buď nevšímej, nebo dotyčným lidem (pokud možno každému zvlášť, nikoli více osobám najednou) stručně, zdvořile, avšak zároveň dostatečně důrazně vysvětli, že ti takovéto jednání vadí.
3) O nějaké zakrývání či „zamaskování“ penisu bych se na tvém místě v těchto případech ani nepokoušel, protože je vždy lepší cítit se na chvíli trochu nepříjemně, než riskovat poranění vazivových tkání penisu, k němuž by při nešetrné manipulaci s tímto orgánem mohlo dojít.

10.01.2020

Dobrý den,
Kámoši mi řekli, že si holí ochlupení nad penisem. Tak jsem to zkusil taky ale zapomněl jsem na tu vodu po holení. Šel jsem do školy a začalo mě to hrozně píchat a svědit. Jak jsem přišel domů hned jsem si tu vodu dal na to oholené místo, ale moc to nepomohlo. Hrozně to svědí už druhý den, co mám dělat?

Jan, 13 let

Milý Jane,

Vodu po holení rozhodně nepoužívej, protože dráždí pokožku. Ve všech odpovědích na dotazy, které se týkaly ošetření pokožky po holení ochlupení, jsem vždy doporučoval panthenolovou mast nebo pleťový krém, nikoli vodu po holení! Oholená místa si tedy ošetřuj buď pleťovým krémem pro citlivou pleť, nebo (což bych doporučoval zejména při silném svědění, jaké popisuješ) panthenolovou mastí.
Názorem či příkladem kamarádů se však nemusíš řídit. Tvoje ochlupení nepatří jim, ale tobě, a tudíž záleží výhradně na tobě, zda si jej chceš holit (i za cenu nepříjemných pocitů po oholení) či jinak upravovat, nebo nechat volně růst.

10.01.2020

Mám ešte jednu otázku. Ako schudnúť (čo jesť a čo nejesť) a akými cvikmi získam tehličky na bruchu.

Juraj, 14,5 let,

Milý Juraji,

Rady a doporučení ohledně stravování při hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“. Vyhýbat by ses měl především světlému pečivu, tj. „bílým“ rohlíkům, houskám či světlému toastovému chlebu, dále pak tučným pokrmům.
K základním cvikům na posilování břišního svalstva patří sedy-lehy a sklapovačky. Pokud jde o „cihličky“ na břiše, ty nejsou ani tak projevem zdravého životního stylu, ale spíše důsledkem nadměrné fyzické námahy a nedostatečné výživy. I když se ti možná na pohled líbí, na tvém místě bych o jejich vytvoření raději příliš neusiloval.

10.01.2020

Mám mladšího bráchu, který byl nedávno na preventivní prohlídce v osmi letech. Doktorka mamce vynadala, že (...)

Michal, 16 let

Milý Michale,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky a vyhýbat se předčasným a nešetrným pokusům o její přetahování. Vynadat by v tomto případě měla spíše tvoje maminka paní doktorce.
Dále mi připadá poněkud zvláštní, že tvůj bratr „byl na preventivní prohlídce v osmi letech“. Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) se preventivní prohlídky vykonávají ve věku 7 let a poté až ve věku 9 let. Žádná preventivní prohlídka v osmi letech tudíž neexistuje.

09.01.2020

Dobrý, s kámoškou chceme natáčať pesničky na youtube. Moja otázka znie, ako sa rozospievať, aby som si nepoškodil hlasivky. Vopred ďakujem za odpoveď.

Juraj, 14,5 let

Milý Juraji,

Zpěv sice představuje pro hlasivky určitou zátěž, avšak jejich poškození se bát nemusíš. Zdravotní obtíže tohoto druhu se mohou dostavit při dlouhodobém přetěžování hlasivek (například u učitelů nebo profesionálních zpěváků) a v takovém případě je třeba se obrátit na foniatra. Zpěv písniček by tě však neměl nijak poškodit, pokud nebudeš zpívat od rána do večera.
Rozezpívání před každým zpěvem spočívá ve vydávání různých druhů tónů, které zde však nedovedu popsat a ani si nejsem jistý, zda je všechny znám (nejsem pěvecký sbormistr ani foniatr). S prosbou o radu bych se tedy doporučoval obrátit přinejmenším na učitele hudební výchovy či jiného odborníka.

09.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli masturbace ovlivňuje fyzické síly. Hraji 4 X týdne fotbal.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Masturbace, stejně jako každá fyzická činnost, přispívá k posílení všech svalů, které jsou při dané činnosti zapojeny. Celkové fyzické kondici tedy spíše prospívá. Při masturbaci dochází zejména k posilování svalstva malé pánve a pánevního dna.
Rozhodně se nemusíš obávat, že by ti energie vydaná při vykonávání masturbace nějak „chyběla“ při sportovních aktivitách. Pokud masturbace nějak ovlivní tvé fyzické síly, pak spíše v pozitivním (kladném) smyslu, protože zvýší tvoji fyzickou i psychickou kondici.

09.01.2020

Dobrý den,
Můžu se zeptat, jestli je na koupení žiletky nějaké věkové omezení nebo si ji mužů klidně sám ve 14. Děkuji.

WOM, 14 let

Milý WOMe,

Prodejnost uvedeného zboží není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
Pokud však máš na mysli klasické žiletky s oboustranným břitem a perforací (otvory) ve střední části (viz obrázek), ty jsou určeny pro použití se speciálním „šroubovacím“ holicím strojkem, nikoli k samostatnému používání. Ani používání se „šroubovacím“ holicím strojkem však příliš nedoporučuji, neboť vyžaduje značnou dávku zručnosti, protože při neopatrných pohybech může snadno dojít k poranění. Pro holení bych raději doporučoval pořídit si „moderní“ ruční holicí strojek s žiletkovou hlavicí.

09.01.2020

Dobrý den, moc prosím o pomoc. A nezveřejňovat to (...)

Zdeněk, 15 let

Milý Zdeňku,

Pravděpodobnost nechtěného početí je v tomto případě velmi nízká, protože k pohlavnímu styku nedošlo a zanesení malého množství ejakulátu do pohlavních orgánů partnerky je velmi nepravděpodobné (nehledě k tomu, že by zřejmě tak jako tak nebylo dosaženo potřebné koncentrace spermií v ejakulátu).

08.01.2020

Dobrý den, může se deficit růstového hormonu (...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Na všechny tyto dotazy by ti měl podat odpověď tvůj ošetřující lékař.

08.01.2020

Dobrý den, prosím o skrytí otázek (...)

Brumík, 16 let

Milý Brumíku,

1) Je pochopitelné, že něco takového vnímáš jako zátěž, nicméně snaž se myslet na to, že zmíněná akce nepotrvá dlouho, a že se jistě nebude hned tak opakovat.
2) V takovémto případě by nějaké „zpětné“ řešení zdravotních obtíží zřejmě již nemělo smysl.
3) Jestliže tyto obtíže přetrvávají delší dobu, doporučoval bych navštívit neurologa. Poukaz na vyšetření vydá praktický lékař.
4) Podle mého názoru je potrat zahubením lidského života. Každý, kdo chce souložit, by si měl předem uvědomit, že i při použití různých antikoncepčních prostředků nelze nikdy zcela a beze zbytku vyloučit, že dojde k nechtěnému početí. Lidé, kteří jsou schopni kvůli svému pohodlí nebo z jiných důvodů zahubit nenarozené dítě, podle mého názoru nechápou, že život představuje nejvyšší myslitelnou hodnotu, a že veškeré další hodnoty (například studium, kariéra nebo cestování) jsou ve srovnání s touto nejvyšší hodnotou mnohem méně podstatné. Potrat považuji za přípustný pouze tehdy, když se prokáže, že další pokračování těhotenství by ohrozilo život nastávající matky. Zde totiž proti sobě stojí dvě stejně vysoké hodnoty – život nastávající matky a život nastávajícího dítěte.
Jestliže biologická matka nemá o dítě zájem, může jej nabídnout k adopci. je mnoho neplodných párů, které touží po dítěti, ale nemohou si pořídit vlastní. I pro potomka takové matky je jistě lepší být adoptovaný, než být zahuben.
Pokud jde o známou (by´t poněkud kontroverzní) osobu, o níž se zmiňuješ v dotazu, k jejím názorům se zde raději nebudu vyjadřovat.

08.01.2020

Áno ďakujem za odpoveď, ale mám strach lebo (...) Ďakujem a ospravedlňujem sa za množstvo otázok.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Vzhledem k tvým obavám by bylo lepší, kdybys navštívil kožního lékaře i v případě, že se příznaky popsané v odpovědi na tvůj předchozí dotaz nevyskytly.

08.01.2020

Dobrý den,
Mám penis dlouhý v klidu 9 cm a v erekci 15 cm.

Komplexis, 13 let

Milý Komplexisi,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice nadprůměrné, avšak stále ještě normální.

08.01.2020

Dobrý den, (...) Prosím nezobrazovat.

Lukáš, 16 let

Milý Lukáši,

Uvedené dočasné změny mohou být způsobeny stahováním a uvolňováním svalstva v oblasti pánevního dna, k nimž při zmiňované činnosti dochází. Jedná se tedy o normální jev, kvůli němuž není třeba se znepokojovat.

08.01.2020

Zdravím,
Pár dotazů:
1. Jak se tady ptali na to spodní prádlo, zajímalo by mě, když píšete že má být správná velikost, jestli když mám boxerky, které mě obepínají a jsou přiléhavé, ale nezanechávají otisk na těle, jestli jsou vhodné nebo, jestli jsou lepší fakt volné, které jsou fakt větší, volnější? Když mám volnější příjde mi to hygieničtější nejsou tak propocené a jsou čisté, alespoň takovou zkušenost mám já.
2. Jak jste také už psali ohledně předčasné ejakulace, že je do 15ti vteřin od začátku soulože. Tak když k ní dojde třeba za 30, 45 sekund nebo za minutu, dvě tak to je co? Vždyť to je také
(...). A s tím souvisí dotaz další, že tu píšete, že to vyřeší frekvence sexu víc jak dvakrát týdně, ale to v mém případě nejde. Takže mám čekat až budu moc mít styk často a do té doby budu za blbce? (...)
3. A kolik kluků takovou věcí trpí, protože všichni rýpou a tváří se nebo tvrdí, že bez problémů souloží jak chtějí dlouho?

David, 16 let

Milý Davide,

1) Správně zvolená velikost spodního prádla se pozná podle toho, že prádlo nikde neškrtí a nezanechává na těle výrazné otlaky. Nedovedu posoudit, zda je prádlo větší velikosti hygieničtější, příliš bych však na to nespoléhal, protože i volnější prádlo vždy určitou plochou přiléhá k tělu, zejména v poloze vsedě. Něco jiného by bylo, kdyby ses po celý den ani jednou neposadil. Pak by spodní prádlo bylo zřejmě čistější, než když v něm několik hodin denně prosedíš. Pokud si však bereš každý den čisté spodní prádlo, nemělo by jeho znečištění během dne představovat zásadní problém. V případě potřeby si můžeš prádlo vyměnit za čisté i během dne (což bych doporučoval například po všech sportovních aktivitách, při nichž se většina lidí opravdu více potí).
2) Hranice 15-ti vteřin je mezi sexuology obecně uznávána. S takto stanovenou hranicí se můžeš setkat ve všech odborných článcích i monografiích na toto téma. Dále je prokázáno, že vyšší frekvence pohlavního styku snižuje riziko předčasné ejakulace. Bohužel, na „neuspokojení“ z „příliš krátké“ soulože si nejčastěji stěžují právě partnerky, které odmítají vyšší frekvenci pohlavního styku. Přitom tento problém způsobují ony samy, a to svým nevhodným přístupem. Jako „blbec“ by ses tedy neměl cítit ty, ale tvoje partnerka, kterou sis podle všeho zvolil velmi špatně. Pokud totiž komukoliv vykládala o vašich společných důvěrných aktivitách, dopustila se hrubého a ničím neomluvitelného prohřešku, protože o věcech, které se takto důvěrně týkají dvojice lidí, se před ostatními lidmi prostě nemluví. Buď rád, že ses takové nečestné osoby zbavil. Kdyby na toto téma ještě někdy přišla řeč, můžeš před ostatními vše označit za pomluvu.
3) Předčasná ejakulace (ejaculatio praecox) se vyskytuje přibližně u 2% mužů. Pro dospívající chlapce nemám potřebné statistické údaje k dispozici, navíc nepředpokládám, že vůbec někdy byly zpracovány. Tvářit se může každý jak chce, protože tvrzení ostatních chlapců si nemůžeš nijak ověřit.

07.01.2020

Ahoj, můžu se zeptat, jestli je vše v pořádku, pokud ve 13 letech pořád nemůžu ejakulovat? Dost mě to štve, protože samozřejmě všichni kamarádi už ejakulovali. Předem děkuji za odpověď.

Anonymous5, 13 let

Milý Anonymousi5,

To, že jsi zatím ještě nedosáhl ejakulace, je v pořádku. První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí, a to 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnácti let věku.
Kvůli tomu, že všichni tvoji kamarádi říkají, že už ejakulaci měli, se netrap. Kdo ví, jestli vůbec všichni říkají pravdu (předpokládám, že jsi je při ejakulaci neviděl, a tvrdit o sobě mohou v podstatě cokoliv).

07.01.2020

Hezký den, je v pořádku, když po masturbaci a následné ejakulaci se hned vymočím? Radši se tímto způsobem ujistím, že nezůstane ejakulát v močové trubici. Mám s tím špatné zkušenosti.
Jen se obávám, že močení ihned po ejakulaci by mohlo být nevodné, či jakkoli ohrozit fungování rozmnožovací soustavy.
Předem děkuji za odpověď! :)

Alan, 14,75 let

Milý Alane,

Především obdivuji, že se po ejakulaci hned dokážeš vymočit, protože u většiny mužů a chlapců je močení krátce po ejakulaci obtížné. Důvodem je, že i po ochabnutí erekce ještě přetrvává zvětšení předstojné žlázy neboli prostaty, která obepíná močovou trubici. Pokud se však po ejakulaci dovedeš vymočit, aniž bys musel silně „zatínat“ svalstvo v oblasti malé pánve, nevidím důvod, proč by takové močení mělo být nevhodné.
Zároveň však nevidím důvod, proč by ses měl snažit „vyplachovat“ zbytky ejakulátu z močové trubice močí. Možná, že ti v močové trubici nezůstanou zbytky ejakulátu, ale zůstane ti v ní menší množství moči, což je stejně tak normální (viz odpověď na dotaz návštěvníka Frajera ze dne 04.01.2020). Do močení po ejakulaci by ses tedy určitě neměl nutit, pokud se ti právě močit nechce.

07.01.2020

Dobrý den, je normální:
Můj penis je v klidu dlouhý 9 cm a při masturbaci 15 cm.
Po masturbaci se cítím že můj penis je náročnější k další masturbaci.
Před masturbací si žalud a předkožku musím navlhčit (...)lepší navlhčení než voda.
Je to vše normální?

Ves, 14 let

Milý Vese,

1) Uvedené rozměry jsou naprosto normální. Délka penisu při erekci odpovídá průměru u chlapců tvého věku (13 až 15 cm), délka v klidovém stavu je sice mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm), avšak rozdíl 1 cm je naprosto zanedbatelný. Nejspíše je způsoben nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla, což však není žádná vada ani porucha, nýbrž jedna z možných variant
2) Po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve vyplavuje určité množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) a u mužů a chlapců většinou způsobí i dočasné ochabnutí erekce a dočasný nárůst citlivosti penisu na dotek. Avšak prolaktin takto účinkuje většinou jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Poté je opět možné v sexuálních aktivitách bez obtíží pokračovat.
3) Je možné, že povrch žaludu je u tebe suchý, což při vykonávání masturbace vede k nadměrnému tření. Řešením je zvlhčení žaludu, a to buď lubrikačním gelem (v ideálním případě) nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražkou, například pleťovým krémem pro citlivou pleť.
Naproti tomu voda pokožku vysušuje (na první pohled ti může připadat nesmyslné, že voda něco „vysušuje“, když je přece „mokrá“, avšak voda z těla částečně smývá ochrannou vrstvu kožního mazu, čímž pokožku vysušuje).

07.01.2020

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, (...) děkuji za odpověď, prosím dotaz v závorce vynechejte.

Max, 16 let

Milý Maxi,

Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pokud tedy při pohlavním styku dochází k ejakulaci déle než za 15 vteřin od prvního zavedení penisu do pochvy, nejedná se o předčasnou ejakulaci.

07.01.2020

Je normální, že jsem ještě nikdy nedělal masturbaci?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Podle různých výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících začínají přibližně dvě třetiny chlapců i dívek (tj. 2 ze 3) pravidelně vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, zatímco ostatní zahajují masturbaci v průběhu puberty. Na tom, že jsi dosud nevykonával masturbaci, tedy nemusí být nic nenormálního.

07.01.2020

Dobrý den,
Jsou lepší boxerky nebo slipy? Když boxerky, tak s kratší nohavičkou nebo s dlouhou nohavičkou (trunks)? Článek jsem četl, zajímá mě váš osobní názor. Díky.

Jj, 15 let

Milý Jj,

Můj názor je takový, že při výběru spodního prádla nezáleží na jeho druhu, nýbrž na správně zvolené velikosti a na složení materiálu, z něhož je prádlo vyrobeno. Správně zvolená velikost spodního prádla je taková, aby svého nositele nikde neškrtilo a nezanechávalo na jeho těle zřetelné otlaky či „otisky“ (například od gumy v pase). Pokud jde o složení, prádlo by mělo být vyrobené ze 100% bavlny.
Při splnění těchto dvou podmínek nezáleží na tom, pro jaký druh prádla se rozhodneš. Je to pouze věc tvojí osobní volby.

07.01.2020

Mám hodně problémů s mým penisem, ať už je to, že není symetrický nebo divné sperma nebo pupínky na žaludu. Rád bych to pořešil s lékařem bez toho aby sem tam musel jít s rodiči. Je to v patnácti možné a jestli ano tak kam, urologie?

Anonymous, 15 let

Milý Anonymousi,

Onemocněními mužských pohlavních orgánů se skutečně zabývá obor urologie, avšak podle toho, co v dotazu píšeš, žádným onemocněním pohlavních orgánů netrpíš, a tudíž nevidím důvod, proč bys měl navštěvovat urologa.
Především nemůžeš očekávat, že penis bude „symetrický“. Na lidském těle žádná dokonalá symetrie neexistuje. Prohnutí penisu je naprosto normální (přinejmenším do úhlu 30°), stejně jako jeho mírné směřování do stran (a to až do úhlu 20 – 25°). za poruchu se považuje pouze prudké zalomení penisu o více než 30°.
Nedovedu si přesně představit, co je na tvém spermatu (neboli ejakulátu) divného, nicméně vzhledem k tvému věku tě nemusí znepokojovat ani jeho množství, ani jeho hustota. Obojí je u dospívajících chlapců zpravidla nižší, než u dospělých mužů. zatímco u dospělého muže tvoří voda 90 až 95% objemu ejakulátu, u dospívajícího chlapce to může být až 99%. Z tohoto důvodu ejakulát dospívajícího chlapce nemusí (i když může) mít bělavé zbarvení. Na jednu ejakulaci připadá u dospělého muže 2 až 5 mililitrů spermatu, zatímco u dospívajícího chlapce obvykle 1 až 3 mililitry.
Pokud jde o pupínky na žaludu, záleží na tom, kde jsou umístěny. Pokud se nachází v řadě podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří naprosto normální součást této části penisu. Papily jsou drobné bílé výstupky v místech nervových zakončení na okraji žaludu. Pokud se pupínky nacházejí jinde, například na spodní straně žaludu v blízkosti uzdičky, jedná se nejspíše o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. Ani ty nepředstavují zdravotní problém a není třeba s nimi nic dělat.
Nicméně pokud máš přesto pochybnosti o tom, že je tvůj penis v pořádku, můžeš samozřejmě navštívit urologické pracoviště. Avšak pacienti mladší 18-ti let mohou navštívit lékaře-specialistu vždy pouze v doprovodu dospělé osoby, tedy buď alespoň jednoho z rodičů, nebo jejich zákonných zástupců. Nezletilý pacient starší 15-ti a mladší 18-ti let smí bez doprovodu navštívit pouze praktického lékaře pro děti a dorost, ovšem pouze v případě, že k tomu jeho rodiče nebo zákonní zástupci osobně poskytnou písemný souhlas, který lékař založí do zdravotní dokumentace nezletilého pacienta.

07.01.2020

Dobrý den. Od včerejška mi bolí při některých pohybech pravé varle. Ohmatával jsem ho, a žádnou puklinku na něm nemam. Doufám, že se nejedna o nádor nebo něco takového. Nemůže to byt tím, že mi roste, nebo něco takového?

Filo, 14 let

Milý Filo,

Bolesti varlat mohou mít různé příčiny. V úvahu připadá především rozšíření některé ze žil, které z varlete odvádí odkysličenou krev. K tomuto stavu dochází u chlapců v období dospívání poměrně často. Pokud by bolest přetrvávala delší dobu nebo se dostavovala opakovaně, svěř se praktickému lékaři.
Není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o projev nádorového onemocnění. Rakovina totiž nebolí, respektive začíná bolet až v pokročilém stádiu, tj. až tehdy, když se z původně postiženého orgánu rozšíří do dalších částí těla. V takovém případě by tě však už nebolelo pouze varle, ale i okolní části těla zasažené zhoubným bujením.
Podrobnější informace o bolestech varlat a jejich možných příčinách najdeš na stránce „Samovyšetření varlat“, jejíž přečtení tímto doporučuji také všem ostatním návštěvníkům poradny.

07.01.2020

Dobrý den,
Při masturbaci jsem najednou měl takové divné pocity na hrázi, něco jako "brnění". Po vyvrcholení to přestalo. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Pocity, které popisuješ, jsou naprosto normální. Jedná se o projev napínání a uvolňování svalstva příslušné části těla, k němuž při vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace dochází. Tvoje tělo ještě není na některé nové pocity zvyklé, a proto jim věnuješ více pozornosti. Je vysoce pravděpodobné, že po delší době pravidelného vykonávání masturbace přestaneš zmíněné „brnění“ vnímat.

07.01.2020

A jak takovou vyrážku odstraním? Zmizne sama postupem času, nebo pro to musím něco udělat?

Gulila Mikula, 15 let

Milý Gulilo Mikulo,

Zánětlivá podkožní reakce se vyhojí do několika dnů, nejpozději do několika týdnů. K jejímu vyhnisání dojde v pravý čas, aniž bys musel pupínek nějak mačkat nebo škrábat. Ani to nelze doporučit, protože vymačkáváním a škrábáním by sis způsobil poranění, které by se mohlo snadno infikovat. Věnuj zvýšenou pozornost udržování postižené části těla v čistotě, dokud nedojde k jejímu vyhojení.

07.01.2020

Zdravím. Veľmi rýchlo sa mi podráždi anál (...) Vďaka.

Thunder, 15 let

Milý Thundere,

Část těla, o níž se zmiňuješ, doporučuji jednou až dvakrát denně ošetřit mastí calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcium pantotenikum]), kterou si můžeš koupit v lékárně. Mast nanášej po umytí a osušení této části těla. Uvedená mast má poměrně široké využití, a tudíž se nemusíš obávat, že lékárník pozná, na co přesně ji potřebuješ.

06.01.2020

Takže když si umývám penis, můžu ho celý umýt a nebát se, že by mě něco štípalo?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Penis si myj vodou a menším množstvím mýdla, které po umytí důkladně opláchni. Vniknutí vody do močové trubice se obávat nemusíš (viz odpověď na tvůj dotaz ze dne 05.01.2020).

06.01.2020

(...) Prosím skrýt. Děkuji.

Zámek, 13 let

Milý Zámku,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální.

06.01.2020

Mne sa to už stalo dávnejšie a nezdá sa mi že by sa zväčšilo. Tak nie je to nič nebezpečne? (...) Ďakujem za odpoveď.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Důvodem ke znepokojení by bylo buď zvětšení znaménka, nebo náhlá změna jeho zbarvení či tvaru.

06.01.2020

Dobrý den, mám jeden problém (...) děkuji za odpověď a prosím to co je v závorkách skrýt.

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Tvoje obavy jsou naprosto zbytečné, protože u dospívajícího jedince do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci určit, a to ani sexuologickým vyšetřením. Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví v období dospívání není projevem homosexuální orientace.

06.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat jestli se nejedná o nádor nebo něco podobného, nebo jestli to je jen vyrážka (...)

Gulila Mikula, 15 let

Milý Gulilo Mikulo,

Jedná se o zánětlivou reakci v místě, kde dochází k dorůstání zarůstajících chloupků po oholení. Postup, jak lze zarůstání chloupků a následné tvorbě těchto zánětlivých reakcí předejít, najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Aleše ze dne 03.01.2020 (viz níže na této stránce).

06.01.2020

Dobrý večer, dnes jsem seděl u počítače jen pár minut a začala se mi motat hlava trvalo to pár vteřin. Byl jsem dost vyděšenej a rozklepanej. Dnes jsem naspal přes 7h jestli to mohlo být z toho? Nic mě nebolelo a blbě mi taky nebylo. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 15,5 let

Milý Luky,

Točení hlavy může mít různé příčiny, k nimž patří například náhlé snížení či naopak zvýšení krevního tlaku, podráždění ústrojí rovnováhy a pohybu, silná únava, vliv některých toxických látek a podobně. Je velmi obtížné určit konkrétní příčinu točení hlavy, neboť se jedná o jeden z nejobecnějších příznaků různých zdravotních obtíží. Pokud by se však popsané obtíže opakovaly, doporučoval bych svěřit se praktickému lékaři.

06.01.2020

Co se dělá u preventivní prohlídky v 17 letech?

Pavel111, 16 let

Milý Pavle111,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 17-ti let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života vyplývajících z rodinné i osobní anamnézy a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

06.01.2020

Dobrý den, (...) prosím nezobrazovat!

Mike, 17 let

Milý Mike,

Tvoje obtíže nejsou způsobeny masturbací, ale vysušováním pokožky. Vykonávání masturbace rozhodně neomezuj. Pro zvlhčení vysušené pokožky používej panthenolovou mast (je volně prodejná v lékárně) nebo alespoň pleťový krém pro citlivou pleť.

05.01.2020

Chtěl bych se zeptat, jak jste mi psal, že bych měl použít nějaký krém na penis, tak jak ho nanést. 2) jak umývat správně penis a když se mi pěna dostane do močové trubice, může se něco stát?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Krém si nejprve naneseš na prst a poté jej rozetřeš po povrchu žaludu.
2) Vniknutí pěny do močové trubice se obávat nemusíš, protože ústí močové trubice je za normálních okolností uzavřeno (jeho okraje k sobě přiléhají).

05.01.2020

Dobrý deň, (...) Ďakujem a prosím nezverejňovať.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Během následujících několika týdnů bys měl sledovat, zda se znaménko nezačne zvětšovat. Pokud ano, navštiv kožního lékaře.

05.01.2020

Dobrý den. Chtěl by jsem se zeptat, jestli masturbace trvá kratší dobu než sex. Mám totiž strach, že mám malou výdrž, protože moje masturbace trvá něco mezi 1-2 minutou.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci se může dost podstatně lišit od doby potřebné k jejich dosažení při pohlavním styku či jiných párových sexuálních aktivitách. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od jeho zahájení. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven, nicméně uvedenou dobu 1 až 2 minuty nepovažuji za nijak abnormálně krátkou.

05.01.2020

Dobrý den, vím, ze to sem asi nepatří, ale třeba mi pomůžete. Jsem po operaci kolene (asi 14 dní). A už asi po 7 dnech mi začal natékat kotník. Nemám, žádné jiné problémy, ale mám strach. Moc jsem to také nechladil, a také sedím dlouhé chvíle u počítače. K těmto dvěma možnostem jsem ty problémy přirovnával. Budu rád pokud mi aspoň trochu pomůžete. Předem děkuji.

Drejd, 15 let

Milý Drejde,

Obávám se, že konkrétní pomoc ti nemohu poskytnout. Otoky různých částí končetin patří mezi běžné komplikace pooperačních stavů. Doporučuji končetinu pokud možno co nejméně zatěžovat a v případě zhoršení stavu se obrátit přímo na zdravotnické zařízení, v němž byla operace provedena.

05.01.2020

A je normální, že můj penis je někdy úplně malý asi 0,5 až 1 cm?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Délka penisu v klidovém stavu může kolísat v závislosti na tělesné teplotě, teplotě okolního prostředí a podobně. Například při koupání ve studené vodě může dojít k částečnému zanoření penisu do těla, aby se ohřál (samozřejmě za předpokladu, že se nedostaví erekce, při níž dochází naopak k prodloužení penisu).
Ke stažení svalstva malé pánve a následnému částečnému zanoření penisu může dojít i při silném stresu a psychickém napětí. Naopak při pobytu v teplém prostředí či během koupání v teplé vodě se svalstvo malé pánve uvolňuje.
Jak jsi uvedl v jednom z předchozích dotazů, v klidovém stavu činí délka tvého penisu 4 cm. Jestliže někdy dochází k jeho „zanoření“ o 3 až 3,5 cm, neznamená to nic jiného, než že máš poměrně pružné závěsné vazy penisu. Na tom ale není nic špatného, naopak je to normální a zcela v pořádku.

05.01.2020

No je normální, že je na penisu hodně žil?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Žilní kresba penisu může být velmi výrazná, protože penis je pokrytý poměrně tenkou a jemnou pokožkou s minimálním množstvím podkožního tuku. Nejvýraznější je tzv. dorzální žíla, která se táhne na horní straně těla penisu a bývá zřetelně viditelná od kořene penisu (tj. místa, kde penis vychází z těla) až k okraji žaludu.

Zjednodušené schéma žil a cév penisu najdeš na této ilustraci.

Nicméně pokud máš nějaké pochybnosti o tom, zda je tvůj penis „normální“, můžeš se svěřit svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede jeho kontrolu.

05.01.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat: je normální že mám velice citlivý žalud? Popřípadě jak udělat, aby už tak citlivý nebyl?

Bubák, 14 let

Milý Bubáku,

Způsob, jímž lze řešit obtíže s přecitlivělostí žaludu, najdeš  v odpovědi na dotaz návštěvníka Pepy ze dne 31.12.2019 (viz archiv odpovědí - prosinec 2019).

05.01.2020

(...)

Mat, 11 let

Milý Mate,

Penis nemůže být zlomený, protože jím neprochází žádná kost.

05.01.2020

Je normální, že můj penis je hodně červený?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Nedovedu si sice představit, nakolik je tvůj penis skutečně červený či pouze zarudlý, nicméně větší či menší zarudnutí penisu může být projevem jeho důkladnějšího prokrvení. Nemusí se tedy nutně jednat o projev žádného onemocnění či poruchy.

05.01.2020

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, je mi 15 a můj penis je 15,2 cm dlouhý a mám vypracovanější postavu a mutuji už od 13. Chtěl bych se zeptat, jak je možné, že ačkoliv na přirození se musím holit skoro každý týden kvůli velmi rychlému růstu chlupů, tak jak to že po rukách a nohách mam jen velmi málo ochlupení? Na ruce skoro vůbec. Dalo by se s tím něco dělat?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Rozsah tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i genetickými dispozicemi. V období dospívání se nejprve rozvíjí pubické ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů), později axilární ochlupení (tj. chlupy v podpažních jamkách) a nakonec i ochlupení na některých dalších částech těla. Ne všichni chlapci a muži však mají ochlupení stejně rozšířené a rozvinuté. U některých jedinců může být ochlupení řídké i po dosažení dospělosti.
Vrozené dispozice nelze měnit, pokud je tedy tvoje genetická výbava taková, že patříš k jedincům s méně rozvinutým ochlupením, nemůžeš s tím dělat vůbec nic. Avšak tvůj tělesný vývoje s největší pravděpodobností stále ještě není ukončen, a tudíž je možné, že během následujících několika let u tebe ještě dojde k dalšímu rozvoji tělesného ochlupení.
Pokud jde o pubické ochlupení, není pravdou, že si jej „musíš“ holit. Jestliže ti toto ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, jistě si jej holit můžeš. Není to však tvoje povinnost, nýbrž věc tvojí individuální volby.

05.01.2020

Dobrý den, můžete mi pomoct ? Já mám erekci strašně dlouhou a penis nahoru, je to dobrý?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Erekce může trvat různě dlouhou dobu. U dospívajícího chlapce může erekce přetrvávat i několik desítek minut, někdy i déle než hodinu, aniž by došlo k jejímu ochabnutí. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.
Při erekci může penis s tělem svírat různý úhel. Zatímco u některých chlapců a mužů směřuje penis při erekci rovně dopředu, u jiných směřuje více či méně vzhůru, nebo je naopak skloněn směrem dolů. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Franty ze dne 02.01.2020 (viz níže na této stránce).

05.01.2020

(...) Otázku skrýt. Děkuji.

Opice, 12 let

Milý Opice,

Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou. Záleží na každém jedinci, jakým způsobem tuto činnost vykonává. Zatímco někteří chlapci a muži při masturbaci používají celou ruku, do které penis uchopí a poté vykonávají tzv. masturbační pohyby, jiným k  vykonávání masturbace stačí dva až tři prsty, jimiž si střídavě shrnují předkožku za žalud penisu a opět ji natahují na žalud. Důležité je, aby masturbační pohyby nebyly příliš rychlé a sevření rukou příliš silné.
Jinak záleží opravdu pouze na tobě, aby sis sám našel takový způsob vykonávání této činnosti, který ti bude nejlépe vyhovovat. masturbace slouží mimo jiné i k důkladnějšímu poznání vlastního těla a jeho pocitů, což za tebe nikdo na světě neudělá lépe než ty.
Nepříjemné pocity při vykonávání masturbace mohou být způsobeny nadměrným třením, k němuž dochází v případě, že pokožka je při erekci na penisu příliš napnutá. Nadměrné tření lze snížit zvlhčením penisu pomocí pleťového krému nebo lubrikačního gelu.

05.01.2020

Je normální, že když mám erekci, tak mě to celkem dost bolí?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Bolestivá erekce se vyskytuje spíše u dospělých mužů, kteří utrpěli nějaké poranění penisu. V tvém případě se zřejmě jedná spíše o to, že na časté a dlouhou dobu přetrvávající erekce dosud nejsi zvyklý, a tak ti mohou připadat nepříjemné až bolestivé. Z toho vyplývá, že postupem času by tvé obtíže měly odeznít.
Problém může být také v tom, že při erekci je dočasně zpomalena až pozastavena cirkulace krve topořivými tělesy, v důsledku čehož je topořivá tkáň penisu méně okysličována. Řešením může být uchopení penisu rukou a vykonávání jemných pohybů (v podstatě tedy vykonávání masturbace), v důsledku čehož dojde k důkladnějšímu okysličování tohoto orgánu.

05.01.2020

Od kolika let rostou chlupy na pen**u?

Opice, 12 let

Milý Opice,

Pubické ochlupení (tj. chloupky okolo pohlavních orgánů) začíná u chlapců růst nejčastěji mezi dvanáctým a třináctým rokem, tedy v průměru ve věku 12,5 roku. Za normální se považuje odchylka v rozmezí 2,5 roku oběma směry, tj. začátek růstu pubického ochlupení kdykoliv ve věku 10 až 15 let. Řídké pubické ochlupení začíná v období dospívání vyrůstat i na šourku, což je váček pod penisem, v němž jsou uložena varlata.
Pro porovnání, u dívek se pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo dívčích stydkých pysků) začíná vyvíjet o 1 až 1,5 roku dříve.

Poznámka: Slovo penis není třeba nijak „vytečkovávat“, protože se jedná o spisovný výraz, který může napsat nebo vyslovit i lékař.

05.01.2020

Dobrý den, (...) Otázku i obrázek skrýt.

Opice, 12 let

Milý Opice,

Pupínky si nedrbej ani neškrábej. Obličej si můžeš dvakrát denně mýt pomocí teplé vody a menšího množství mýdla. Při současném výskytu více než dvaceti pupínků popros rodiče, aby ti poskytli doprovod ke kožnímu lékaři, který ti může předepsat některý z léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy. Tyto léky se vydávají pouze na předpis. bez lékařského předpisu si můžeš v lékárně koupit tzv. Jarischův roztok, přesněji řečeno můžeš poprosit rodiče, aby ti jej koupili. Roztok používej podle pokynů, které ti řekne lékárník.

05.01.2020

Čím se dá nahradit lubrikant, co bych měl normálně doma?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém. Pro nanesení na pohlavní orgány jsou vhodné zejména krémy pro citlivou pleť.
Avšak mnohem lepších výsledků lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem. Různé krémy se totiž poměrně rychle vtírají do pokožky, čímž jejich lubrikační účinek klesá, zatímco opravdový lubrikační gel vytvoří na povrchu příslušné části těla kluzkou vrstvu, která se nevtírá ani nevstřebává a po ukončení masturbace či jiné sexuální aktivity ji lze snadno smýt vodou. Přitom cenový rozdíl mezi lubrikačním gelem a pleťovým krémem a podobnými kosmetickými přípravky určenými pro zvlhčování pokožky je vcelku zanedbatelný, a tudíž není důvod lubrikační gel něčím nahrazovat.

05.01.2020

Chtěl bych vidět (...) ale zajímalo by mě, jak to mají i ostatní.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Kvůli svým pocitům se nemusíš nijak znepokojovat. Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a rozhodně se nejedná o projev homosexuální orientace.

05.01.2020

Ahoj, připadá mi, že jsem na svůj věk hodně nízký. Měřím jen 147,5 cm, i když moji rodiče jsou oba vysocí. Mamka má 175 a taťka 194 cm. Moje otázka je, proč jsem tak malý, když moje rodina je vysoká.

Adam, 12 let

Milý Adame,

Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 139 až 168 cm, přičemž průměrná výška chlapců tohoto věku činí 153 cm. Podle růstového grafu pro chlapce se se svojí tělesnou výškou nacházíš přibližně na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších (jinak řečeno, ze čtyřiceti ostatních chlapců by mělo být 10 nižších než ty a zbývajících 30 vyšších). Aby byla tvoje výška abnormálně nízká, musel bys ve svém věku měřit méně než 139 cm. Ty však měříš 147,5 cm, a tudíž tvoje výška je normální.
Svoji současnou tělesnou výšku nemůžeš srovnávat s výškou dospělých osob (například rodičů), protože tobě je 12 let a proces tvého růstu dosud s největší pravděpodobností nebyl ukončen, kdežto tvoji rodiče a ostatní dospělí již své cílové výšky dosáhli. Odhad tvojí cílové výšky na základe dosažené tělesné výšky obou rodičů činí 191 ± 10 cm, tj. 181 až 201 cm. Pravděpodobnost, že dosáhneš alespoň dolní hranice cílové výšky (v tomto případě 181 cm) je přibližně 95%. Avšak cílové výšky dosahuje většina chlapců či mladých mužů až ve věku 18-ti let, výjimečně až o 1 – 3 roky později, tj. ve věku 19 – 21 let.

05.01.2020

Takže abych to shrnul, takže (...) Hodně jste mi pomohl, měl jsem tolik otázek.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Jak už jsem uvedl, vše je naprosto v pořádku. Pouze bych ti doporučoval, aby sis pravidelně zvlhčoval povrch žaludu vhodnou mastí nebo krémem, například panthenolovou mastí nebo hydratačním pleťovým krémem pro citlivou pleť.

05.01.2020

Jak říct holce, jestli se mnou nebude chodit?

Karel, 14 let

Milý Karle,

Na tvém místě bych dívce nenabízel přímo chození. Zkus se s ní nejprve sblížit, pravidelně si s ní povídej a pokud ti nedá najevo, že si s tebou povídat nechce, můžeš ji po čase pozvat na schůzku.

05.01.2020

Je to v pořádku? Můj penis měří v klidovém režimu 4 cm a při erekci 7 cm. Je to dobrý?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Ano, uvedené rozměry penisu jsou nejen naprosto normální, ale plně odpovídají průměrné délce penisu u chlapců ve věku 11-ti let, která činí 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci.

04.01.2020

Dobrý den,
Co když někdo, komu ještě nebylo 15 otěhotní? Děkuji.

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Především je třeba zjistit, zda nedošlo k pohlavnímu zneužití, tedy zda dívku mladší 15-ti let nepřivedl do jiného stavu buď dospělý muž, nebo chlapec, kterému už bylo 15 let a nese trestní odpovědnost. Dále je třeba vyrozumět místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte, jímž je buď úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části, respektive příslušný obor tohoto úřadu (například odbor péče o děti a mládež). Samozřejmě, že dívka by měla být v péči gynekologa, který bude v průběhu těhotenství pravidelně sledovat její zdravotní stav.

04.01.2020

Dobrý den, chci se zeptat proč (...) Děkuju.

Dan E, 15 let

Milý Dane E,

Opožděná puberta (neboli pubertas tarda) se u chlapců projevuje tím, že i po dovršení věku 13-ti let zůstává objem varlat stále stejný, jako v dětství (tj. 1 až 2 mililitry na jedno varle). Pokud jsou u tebe alespoň některé pohlavní znaky již částečně vyvinuté (například ti už začalo růst ochlupení v okolí pohlavních orgánů), znamená to, že puberta u tebe již probíhá, i když je možné, že probíhá poněkud pomalejším tempem, než u většiny ostatních.
První ejakulace (výron semene) se dostavuje zpravidla mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku. Výron semene však může být různě prudký, což závisí na síle svalstva v oblasti malé pánve, které se podílí na vypuzení ejakulátu z těla.
Pokud jde o tvorbu akné, ta nesouvisí pouze s dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i s typem pleti. Pokud máš suchou pleť, nebude u tebe k tvorbě akné docházet v takovém rozsahu, jako u těch dospívajících, kteří mají normální nebo mastnou pleť.
Pokud jde o vztah mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností, hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 16,9. Vzhledem k tvému věku se tedy jedná o podváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u chlapců ve věku 15 let pohybují v rozmezí 19 až 21).
Nedovedu určit, zda je u tebe puberta opožděná či nikoliv, avšak pokud máš o průběhu svého tělesného vývoje pochybnosti, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

04.01.2020

Chci se zeptat, jak probíhá prohlídka v 15. Celkem se bojím.

Človíček, 12 let

Milý Človíčku,

Preventivní prohlídka ve věku 15 let probíhá obdobným způsobem, jako prohlídky ve věku 11 a 13 let. Předpokládám, že prohlídku ve věku 11 let jsi už absolvoval, další prohlídku (ve věku 13 let) bys měl absolvovat v tomto roce.
Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.
Jedinou součástí prohlídky, která je ve věku 15 let oproti předchozím prohlídkám navíc, je vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte. Jinak můžeš čekat totéž, co už znáš.

04.01.2020

Mám problém, mě se zdá, že na svůj věk mám malý penis (...)

Mat, 11 let

Milý Mate,

V dotazu neuvádíš žádné údaje, podle nichž bych mohl rozměry tvého penisu posoudit. Nemohu ti tedy říci, zda je opravdu tak „malý“, jak se obáváš. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11-ti let činí 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci, avšak i penis menších rozměrů může být stále ještě normální.

04.01.2020

Ahoj, chtěl bych položit ještě jednu otázku. Je v pořádku že můj ejakulát je řídký, průzračný (je jakoby lehce zakalený bělobou, ale jinak průzračný) a vyprodukuji ho cca 1,5-2 čajové lžičky? Případně jak by měl vypadat správný ejakulát a jestli se mi bude během dospívání ještě nějak hustota i barva měnit?

Větev, 14 let

Milý Větvi,

Zatímco ejakulát dospělého muže má bělavé zbarvení, ejakulát dospívajícího chlapce může být také bělavý, ale někdy je čirý (bezbarvý). Zbarvení ejakulátu je dáno podílem bílkovin na jeho objemu. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Jendy ze dne 27.12.2019. Údaje o objemu ejakulátu v dospívání a v dospělosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Sanatorius ze dne 04.01.2020 (viz níže na této stránce).

04.01.2020

Dobrý den, už delší dobu cvičím, ale mám stále problém s tím, že jsem pořád hrozně hubený. Začal jsem si denně dělat misku do které si dám bílý jogurt který smíchám s proteinem z mandlí a přidám si k tomu i nějaké cereálie.
Od doby co to dělám mi přijde že vidím zlepšení. Chtěl bych se ale zeptat jestli je tento mix zdravý nebo jestli to může mít i nějaké zápory? Děkuji.

L, 17 let

Milý L,

Posilovacími cviky lze svaly posilovat, tedy zpevňovat, nikoli zvýšit jejich hmotu. Nárůst svalové hmoty lze podpořit zvýšenou konzumací některých potravin bohatých na živočišné bílkoviny. Konzumace mléčných výrobků a dalších potravin (obilovin, ořechů) je v pořádku, avšak proteinové doplňky stravy bys konzumovat neměl.

04.01.2020

(...) to je taky dobře?

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

Na snímku nevidím nic abnormálního ani patologického, vše by tedy mělo být v pořádku. To se týká vzhledu i rozměrů.

04.01.2020

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat
(...) Je to v pořádku? Děkuji.

Člověk, 12 let

Milý Člověče,

Uvedené rozměry jsou vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrné. Může se jednat o projev vrozených dispozic nebo urychleného tempa tělesného vývoje. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm (5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (10 ± 1 cm) při erekci.

04.01.2020

Mohu se prosím zeptat (...) otázku skrýt.

Opice, 12 let

Milý Opice,

Při současném výskytu více než dvaceti akné doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa), který ti nejspíše předepíše některý z léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy.

04.01.2020

Ahoj, už jsem sem jednou psal, že mám problémy s vysokým tlakem a bolesti hlavy.
Šel jsem k doktorovi a teď ležím v nemocnici. Udělali mi už všechna vyšetření a dali prášky na tlak, ten ustupuje, ale bolest hlavy mám pořad. Nikdo si neví rady, všechna vyšetření už mám za sebou. Bolí mě na temeni tak ,,mírně”, ale už 9 dní. Nevíte si rady co by to mohlo být? Většinou to Bolí ráno a večer když ležím.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Jak jsem již uvedl, s největší pravděpodobností se může jednat o projev nedostatku kvalitního spánku, případně i nedostatečného příjmu tekutin. Rada tedy zní, aby sis zajistil dostatek kvalitního spánku (spát bys měl 8 až 10 hodin denně) a dostatečný příjem tekutin. Zkrátka doporučuji pít (pokud možno neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu), spát, odpočívat.
Pokud trpíš nadváhou, snaž se zhubnout (vyhýbej se tučným pokrmům a bílému pečivu z pšeničné mouky, například světlým houskám a rohlíkům).

04.01.2020

1) Chtěl bych se zeptat co mám dělat když můj penis měří při klidném režimu 7 cm a při erekci 13, ale je moc tenký (...) po stránce obvodu.
2) Chtěl bych se zeptat, chtěl bych si koupit kondomy na zkoušku, ale nevím kdybych se do nich udělal, tak co dělat kde bych je zahodil, aby to neviděli rodiče. Když masturbuji normálně, tak se udělám do kapesníku, který prostě vyhodím.
3) Když masturbuji, tak prostě se zapojí jen penis, pak vystříknu a konec. Ale nevíte nějaký způsob, jak bych zapojil i koule? Nějaká masáž nebo něco takového.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Růst obvodu penisu zpravidla začíná o něco později, než jeho růst do délky. K nejvýraznějšímu růstu obvodu penisu dochází ve věku 12 až 13 let a poté ještě v závěru dospívání. Samozřejmě, že vývoj penisu může probíhat individuálním tempem. Dále je třeba počítat i s individuálně danými vrozenými dispozicemi. Zatímco někteří chlapci a muži mají penis „od přírody“ silnější, jiní jej mají naopak silnější. Pro posouzení rozměrů penisu je však rozhodující jeho délka při erekci, která v tvém případě odpovídá průměrné délce penisu u chlapců v tvém věku.
2) Kondom můžeš například zabalit do papírového kapesníku a hodit do odpadkového koše. Nebo jej můžeš uložit do mikrotenového sáčku a vyhodit jej při nejbližší vhodné příležitosti do popelnice. V prostředí mimo lidské tělo spermie hynou do několika minut, nejvýše do několika desítek minut, a tudíž se nemusíš obávat, že by někdo mohl tvůj ejakulát zneužít k „umělému oplodnění“.
kondom však nevhazuj do toalety, protože by se ti jej pravděpodobně nepodařilo spláchnout.
3) Záleží jen na tobě, jakých částí svého těla se při vykonávání masturbace dotýkáš. Předpokládám, že pro masturbaci využíváš pouze jednu ruku, a tudíž můžeš druhou („volnou“) ruku využít ke stimulaci jiných eroticky citlivých částí těla, k nimž patří například šourek, šev v rozkroku neboli tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]), dále hýždě, prostor mezi hýžděmi (tj. okolí řitního otvoru), vnitřní strany stehen a podobně. K eroticky citlivým částem mužského (respektive i chlapeckého) těla dále patří ušní boltce, zadní část krku a vnitřní strana zápěstí (naposledy zmíněné tři části těla jsou však eroticky citlivé spíše jen v případě, že se jich dotýká někdo jiný).

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém, při erekci nemůžu přetáhnout předkožku přes žalud. V klidném stavu to jde pod vodou, ale nasucho moc ne. Co mám dělat? A kolik je průměrná délka penisu v 16? A také mám na penisu a na pytlíku takové pupínky, něco jako beďary. Co to je a co s tím mám dělat? Děkuji za odpověď.

Tuba, 16 let

Milý Tubo,

1) Především by ses neměl snažit přetahovat předkožku násilím. Tím by sis mohl způsobit poranění a následné zjizvení, které by již s největší pravděpodobností vyžadovalo léčbu. Proces uvolňování předkožky může být u některých chlapců poněkud zdlouhavý, avšak je třeba být trpělivý. Předkožku si nepřetahuj pod vodou, raději zkus její prstenec pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti nebo krému, a poté velmi zvolna posunovat směrem k tělu, vždy však jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“ (doporučuji přečíst si celý text).
2) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu (tj. bez erekce) a 14 až 17 cm při erekci. Avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I kdyby se rozměry tvého penisu od průměrných rozměrů o několik centimetrů lišily, ještě to nemusí výt projevem žádné poruchy. U chlapců od 16-ti let výše se za abnormálně malý penis neboli mikropenis považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm (56 mm).
3) Pupínky na penisu a šourku, o nichž se zmiňuješ, jsou zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky. V období puberty se poměrně běžně vyskytují na vnějších pohlavních orgánech u chlapců i u dívek. Důvodem zvětšování mazových žlázek je nárůst produkce mazu, k němuž v období dospívání dochází pod vlivem hormonálních změn. Toto zvětšení pak zpravidla přetrvává i v dospělosti, i když je pravdou, že přibližně ve věku 14 až 18 let bývají mazové žlázky výraznější, než kdykoli dříve a kdykoli později. Nejedná se však o zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu. Odpověď tedy zní, že se zduřelými mazovými žlázkami nemáš dělat nic (hlavně si je, prosím, nemačkej a neškrábej).

04.01.2020

A když mne někdo miluje a já jeho ne, co mám dělat?

Mat, 11 let

Milý Mate,

Je těžké někomu způsobit zklamání odmítnutím. Na druhou stranu by ale nebylo správné, kdybys druhou osobu udržoval v marné naději, že spolu nakonec přece jen začnete chodit. Pokud tedy o tebe projevuje zájem nějaká dívka, o kterou zájem nemáš, měl bys jí sice dát najevo, že s ní chodit nechceš, ale měl bys to udělat pokud možno šetrným způsobem a hlavně zdvořile. Například můžeš dívce říci, že se na „chození“ ještě necítíš připraven, nebo že už miluješ jinou.

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém, můj penis měří 7 cm už tri roky. Můžete mi prosím říct jak můžu penis zvětšit? Děkuju.

Osoba, 15 let

Milý Osobo,

Penis si nezvětšíš nijak, protože jeho rozměry jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Kvůli tomu, že v uplynulém období u tebe nedošlo k žádnému výraznějšímu růstu penisu, se nemusíš trápit. U většiny chlapců totiž během puberty nastane jedno období (zpravidla mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku), kdy dojde k výraznému zpomalení až přerušení růstu penisu do délky (mimochodem, proto jsou průměrné délky penisu u chlapců ve věku 14-ti let stejné, jako u chlapců ve věku 15-ti let, liší se pouze průměrný obvod penisu, a to o 0,5 cm – viz tabulka níže). Zmíněné období zpomaleného růstu trvá obvykle nejvýše jeden rok, avšak v tvém případě je zřejmě o něco delší. To ale vůbec nevadí, protože dva roky nemusí v tělesném vývoji dospívajícího člověka znamenat vůbec nic (za normální se považuje odchylka do 2,5 roku). Je velmi pravděpodobné, že během následujících let u tebe ještě dojde k dalšímu růstu rozměrů penisu.

04.01.2020

Dobrý den, mám takový problém. Když mi penis nestojí, tak normálně si předkožku mohu přes žalud dát úplně dolů a nebolí mně to nic, ale když se mi postaví, tak můžu dát jenom předkožku přes žalud ale úplně dolu ne a bolí to docela. Děkuju za pochopení.

Sajmon, 15 let

Milý Sajmone,

Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu lze předkožku přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, k jehož uvolnění s největší pravděpodobností dojde spontánně, tedy bez vnějšího zásahu, a to zpravidla nejpozději do konce období dospívání. Prozatím si předkožku přetahuj vždy jen tak daleko, abys necítil žádnou (ani malou) bolest.

04.01.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat.
1) je dobře že mi při masturbaci vysychá žalud?
(...)
2) když mi vysychá, nevadí že si ho sliním?

Větev, 14 let

Milý Větvi,

1) Vysoušení povrchu žaludu při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách může být způsobeno nadměrným třením a nedostatečným zvlhčením. Dobře to rozhodně není, protože povrch žaludu by měl být vlhký.
2) Namísto slin, které jsou velmi řídké a rychle se stírají či vysychají, bych ke zvlhčení žaludu doporučil v těchto případech využít buď lubrikační gel, nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém.

04.01.2020

Dobrý den, rád by jsem se zeptal, čím je ovlivněno množství vystříknutého ejakulátu a zda je normální, že ho není tak moc, jak se někde ukazuje?

Sanatorius, 17 let

Milý Sanatorie,

Objem ejakulátu je dán dosaženým stupněm tělesného vývoje a způsobem, jímž lidské tělo hospodaří s tekutinami. U dospělého muže se při jedné ejakulaci uvolňuje 2 až 5 mililitrů ejakulátu, avšak u dospívajícího chlapce je to zpravidla o něco méně, přibližně 1 až 3 mililitry. Při dodržování pitného režimu je objem ejakulátu větší, než při nedostatku tekutin (tělo totiž s vodou hospodaří a její nedostatečný příjem se v těle kompenzuje mimo jiné i tím, že dochází k zahušťování tělesných tekutin, tedy například moči a ejakulátu).
Předpokládám, že tvoje představy o objemu ejakulátu pocházejí z pornografie (alespoň mne nenapadá, co jiného si představit pod pojmem „jak se někde ukazuje“). Jak jsem v této poradně již mnohokrát zdůrazňoval, pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecké výkony a filmové triky. Proto sledování pornografie rozhodně nedoporučuji, neboť v dospívajících lidech (a mnohdy nejen v nich) vyvolává naprosto falešné představy o pohlavním životě a normálním vzhledu a funkcích lidského těla.
Jedním z příkladů může být i množství ejakulátu, které bývá v pornografických materiálech záměrně nadsazováno (například opakovanými záběry z průběhu jedné a téže ejakulace nebo přidáváním bílého šampónu na vlasy do příslušných filmových záběrů). Je smutné, že pornografie je dnes poměrně snadno přístupná i dětem a dospívajícím, kteří se pak zbytečně znepokojují, když srovnávají svoje normální tělo a své normální výkony se speciálně upravenými těly pornoherců a pornohereček a se všelijakými filmovými triky, jejichž napodobení není v reálném životě možné.

04.01.2020

Dobrý den, mám problém. Když masturbuji a udělám se, tak si utřu sperma a umyju penis, ale vždy když si nasadim trenýrky, tak něco ještě doteče. A nechápu: ochlupení mám, koule se mi zvětšily, ale penis při erekci má 13 cm. A ještě se chci zeptat, jestli je normální masturbovat každý den někdy i vícekrát denně. A chtěl bych si nějak zlepšit masturbaci ale nevím jak (co doma najít kde bych mohl zasunout nebo něco takového). Děkuji.

Frajer, 14 let

Milý Frajere,

1) Ze zdravotního hlediska se o žádný problém nejedná. Je naprosto normální, že po ejakulaci zůstává ve vývodných cestách močových určité množství ejakulátu (spermatu). Vzhledem k délce mužské močové trubice, která činí u dospělého muže 20 až 25 cm a u dospívajícího chlapce tvého věku jen o něco málo méně, je to naprosto pochopitelné. Takto lidské tělo funguje. Příroda zkrátka nemohla „předvídat“, že jednoho dne lidé začnou nosit oblečení a spodní prádlo, a že jim samovolné uvolňování zbytků tělesných tekutin bude vadit (kromě ejakulátu se podobný „problém“ vztahuje i na moč, u žen a dívek pak na tekutiny produkované různými žlázami, které tvoří součást ženského pohlavního ústrojí). Pokud ti „dodatečné“ uvolňování zbytků ejakulátu vadí, doporučuji alespoň 5 až 10 minut po ejakulaci v klidu ležet, a teprve poté se jít umýt. Nebo se po uvolnění zbytku ejakulátu můžeš převléci do čistého spodního prádla.
2) Uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 13 až 15 cm. Kvůli tomu, že máš penis průměrné délky, se nemusíš nijak znepokojovat.
3) Uvedená četnost vykonávání masturbace je v období dospívání naprosto normální. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi, která vede i k nárůstu sexuální potřeby a sexuální apetence (doslova „chuti“ na vykonávání sexuálních aktivit včetně masturbace). Ve vykonávání masturbace by ses neměl nijak zásadně omezovat. Podstatné je pouze to, aby sis pro vykonávání této činnosti zajistil dostatek soukromí.
4) Zavádění penisu do různých umělých těles (či uměle vytvořených dutin a otvorů) rozhodně nedoporučuji, protože při něm může dojít k poranění, které může vést až k trvalé deformaci tohoto orgánu. Při vykonávání masturbace používej výhradně ruku, protože rukou si žádné poranění nezpůsobíš. Už samotný výraz „masturbace“ je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je ten nejpřirozenější, nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jak lze tuto činnost vykonávat.

03.01.2020

Chtěl bych se zeptat, jestli je normální, když mi při masturbaci tečou kapičky z penisu.

Táďa, 13 let

Milý Táďo,

Ano. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách. Uvolňování této tekutiny je naprosto normální (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Neřeknu ze dne 02.01.2020, kterou najdeš níže na této stránce). Preejakulační tekutina slouží ke zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, přičemž část této tekutiny, která se uvolní otvorem močové trubice, může druhotně posloužit i ke zvlhčení styčné plochy mezi žaludem a předkožkou.

03.01.2020

Ako vyzerá penis po obriezke? Všade ukazujú penis spredu a zaujíma ma ako to je z uzdičkou a ako to vyzerá vzadu?

Normálny, 14 let

Milý Normálny,

Vzhled penisu po provedení cirkumcize (neboli obřízky) se radikálně mění. Vzhled spodní strany penisu závisí na tom, zda byla při operaci odstraněna uzdička (frenulum) či nikoli. V prvním případě však může dojít k poškození frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou a jejímž úkolem je zásobit krví tkáň okrajů ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z penisu vychází moč).
K možným komplikacím odstranění uzdičky patří stenóza neboli chorobné zúžení ústí močové trubice, což může vést až k neschopnosti vykonávat močení. V takových případech se provádí tzv. urostomie, což je umělé vyústění močového měchýře na povrch těla. Pokud nebyla uzdička odstraněna, narušení zásobení tkáně v okolí ústí močové trubice krví nehrozí.

03.01.2020

Ahoj, chtěl bych se zeptat když masturbuji udělám se tak do 2 minut a můj penis v tomhle věku měří 10 cm a do šířky 4 cm je to dost?

Zabijak, 14 let

Milý Zabijaku,

Doba potřebná pro dosažení ejakulace při masturbaci není stanovena. Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku.
Uvedená délka penisu při erekci je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, ale stále ještě naprosto normální. Nejedná se abnormálně malý penis neboli mikropenis.
„Šířka“ penisu není běžně užívaný antropometrický údaj, a proto ji nemohu posoudit. Kdyby měl penis tvar geometricky dokonalého válce, odpovídala by „šířka“ 4 cm obvodu přibližně 12,5 cm, jenže penis nemá geometricky dokonalý tvar, protože jeho příčný průřez není kruhový, nýbrž vodorovně zploštělý.
Průměrný obvod penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 10,5 cm. Drobné odchylky od průměru jsou však naprosto normální. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. Obecně platí, že chlapci s kratším penisem jej mají silnější, zatímco u chlapců s delším penisem je tento naopak silnější. Avšak jistě lze nalézt i jiné „kombinace“ (například krátký a štíhlý penis nebo dlouhý a silný penis), neboť variabilita různých znaků a proporcí je v přírodě téměř neomezená.

03.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat jak přesně je to v Česku s alkoholem. Vím, že ho nemůže kupovat člověk mladší 18-ti let (...), ale je v Česku konzumace alkoholu někým mladším než je 18 let zakázaná, ať k alkoholu přišel jakkoliv?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Zákon č. 65/2017 Sb. (zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek) zakazuje prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě mladší 18-ti let. Samotná osoba mladší 18-ti let však nemůže být stíhána za to, že požila alkoholický nápoj (s výjimkou případů, kdy by nezletilý pod vlivem alkoholu řídil motorové vozidlo, čímž by se dopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 274 trestního zákona, samozřejmě za předpokladu, že nezletilý již dosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí 15 let). Jinak může být stíhána buď osoba, která dítěti nebo mladistvému buď alkohol prodala, nebo mu jej podala „zadarmo“, případně mohou být stíháni rodiče dítěte či mladistvého za to, že mu svým nedbalým přístupem (zanedbáním výchovy) konzumaci alkoholu umožnili. Pokud se lékařským vyšetřením prokáže, že osoba mladší 18-ti let je na alkoholu závislá, může jí soud uložit tzv. ochrannou léčbu.
Přesto bych ti konzumaci alkoholu rozhodně nedoporučoval, protože tvoje tělo dosud neprodukuje dostatečné množství alkoholdehydrogenázy, což je enzym, který se podílí na metabolickém zpracování alkoholu v lidském těle. V potřebném množství se alkoholdehydrogenáza tvoří u většiny jedinců až od 18-ti let věku, u některých dokonce ještě o 2 – 3 roky později.

03.01.2020

Dobrý den, trápí mě taková věc na mém penisu. Když jsem se naposledy holil, udělal se mi na něm takový větší pupínek. Vypadá to hrozně (...) Také by mě zajímalo, kdybych měl mít styk vadilo by to? Třeba jestli bych přes to nemohl něco chytit? Nevíte jak bych ho nejlépe mohl odstranil a myslíte, že tam bude jizva?
A také se chci zeptat myslíte, že je lepší se holit strojkem? Třeba kvůli důvodu těchto pupínků?
A poslední otázka. Je možné, že když budu mít styk s partnerem, který nikdy s nikým nic neměl ani já, tak můžeme něco chytit, jako nemoc?
Děkuji za případnou odpověď.

Aleš, 16 let

Milý Aleši,

1) K tvorbě takovýchto „pupínků“ dochází v důsledku zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky s následnou zánětlivou reakcí v místě zarůstání. Zarůstání chloupků lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky pomocí vhodného krému nebo masti (například pleťového krému pro suchou pleť nebo panthenolové masti). Zvlhčování se provádí nejdříve hodinu po oholení a dále jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů po oholení.
Vzhledem k tomu, že pupínek je umístěn až v blízkosti šourku, je krajně nepravděpodobné, že by touto cestou došlo k přenosu pohlavní nemoci. Přece jen, tak hluboko se penis do těla partnera či partnerky zpravidla nezavádí.
2) Nezáleží na tom, zda ses holil ručním holicím strojkem nebo elektrickým strojkem či depilátorem. K zarůstání dorůstajících chloupků dochází v obou případech, pokud není pokožka dostatečně hydratována vhodným krémem nebo mastí. Pouze pokožku obličeje zpravidla není nutné po holení hydratovat, protože obsahuje velké množství mazových žlázek. Hydratace po holení vousů je nutná pouze u těch chlapců nebo mužů, kteří mají extrémně suchou pleť obličeje.
3) Jestliže spolu vykonávají sexuální aktivity dva partneři, z nichž ani jeden dosud žádné párové sexuální aktivity nevykonával, je riziko přenosu pohlavních nemocí jen velmi nízké. Nicméně nelze vyloučit ani možnost, že se tvůj partner infikoval některou z pohlavně přenosných nemocí i při jiných činnostech, než při sexuálních aktivitách (například společným používáním injekční stříkačky a jehly s nějakou druhou osobou).

03.01.2020

Dobrý deň,
Mam dve otázky
1.) Môj penis je dlhý 17 cm a má obvod 12,5 cm, sú tieto rozmery priemerné ?
Obávam sa že môj obvod (12,5cm) nebude stačiť mojej priateľke.
2.) Do koľkých rokov rastie penis ?

Filip, 15 za chvíľu 16 let

Milý Filipe,

1) U chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14 až 17 cm a jeho průměrný obvod při erekci 11,5 cm. Délka penisu je u tebe tedy na horní hranici průměrných hodnot, jeho obvod je mírně nadprůměrný. Rozhodně se nemusíš obávat, že mírně nadprůměrný obvod penisu nebude tvojí partnerce „stačit“.
2) Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do 18-ti let věku. V posledním roce však dochází většinou již jen k růstu jeho obvodu.

03.01.2020

Co vše můžu dělat se svým penisem?

Tom, 17-18 let

Milý Tome,

Penis lze využít jednak při vyprazdňování moči, jednak při různých sexuálních aktivitách včetně masturbace. Někteří chlapci se svého penisu také dotýkají, když se z nějakého důvodu potřebují uklidnit či uvolnit psychické napětí. Jiné způsoby jeho využití mne nenapadají.

02.01.2020

Nezobrazovat prosím, jenom odpověď (...)

Honzík, 16 let

Milý Honziku,

1) Rozsah a hustota ochlupení jsou dány především dědičnými dispozicemi. Zatímco někteří lidé mají ochlupení jen velmi nevýrazné, u jiných je naopak velmi rozvinuté. Častější holení ochlupení nevede k urychlení tempa jeho růstu, i když po prvním oholení mohou narůst silnější chlupy, než před ním.
2) Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16 let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci, avšak za abnormálně malý se v tomto věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Jestliže tvůj penis při erekci měří alespoň 5,2 cm nebo více, znamená to, že není abnormálně malý.
3) Rozvoj muskulatury (tj. svalstva) patří ke změnám, k nimž u chlapců dochází v období dospívání. Mohutnost svalstva je dána vrozenými předpoklady, působením mužských pohlavních hormonů, výživou a fyzickou zátěží, jíž jsou vystavovány.

02.01.2020

Měl bych pár dotazů (...) Díky. Prosím zakrýt všechny otázky.

Neřeknu, 13 let

Milý Neřekneš,

1) Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu. Její uvolňování je naprosto normální. Dochází k němu buď přímo při vykonávání masturbace a jiných sexuálních aktivit, nebo již při velmi silném pohlavním vzrušení, někdy dokonce již při samotné erekci, zejména pokud tato přetrvává po delší dobu.
2) Hlasová mutace může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Není nijak vázána na vývoj pohlavních znaků, k němuž v období dospívání dochází. Někteří dospívající chlapci mohou mít stále ještě „dětský“ hlas o vysoké frekvenci, přestože jejich pohlavní orgány a další pohlavní znaky jsou již poměrně vyvinuté.

02.01.2020

Dobrý den. Navazuji na vaší odpověd na můj dotaz. Mohou se mi ještě závěsné vazy nějak zkrátit nebo ne?

Franta, 15 let

Milý Franto,

Délka i pružnost vazů jsou vrozené a nelze je měnit. Někteří muži sice „z kosmetických důvodů“ podstupují plastiku závěsných vazů penisu, avšak operace je riziková a může vést až ke ztrátě schopnosti dosažení a udržení erekce.
Není však důležité, zda máš vazy kratší nebo delší (případně méně pružné nebo pružnější), ale zda jsi schopen dosahovat erekce. Kvůli rozměrům penisu nebo úhlu jeho sklonu se netrap.

02.01.2020

Dobrý den. Mám už asi 1 a pomalu 2 roky problém s tím že se mi nafukují bradavky (...) Je to prostě divné. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Mohlo by se jednat o projev tzv. gynekomastie, což je označení pro chorobné změny tvaru a velikosti prsních bradavek u dospívajících chlapců nebo mladých mužů. Měl by ses tedy obrátit na praktického lékaře, který ti v případě potřeby může doporučit vyšetření na endokrinologii.

02.01.2020

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak si zpříjemnit masturbaci?

Pepa, 14 let

Milý Pepo,

Masturbace by měla být příjemná už sama o sobě, a tudíž mi není jasné, jak a proč by sis ji ještě měl nějak zpříjemňovat. Pokud však při vykonávání masturbace cítíš nějaké nepříjemné pocity, jsou zřejmě způsobeny nadměrným třením v důsledku nedostatku kožního pokryvu penisu, který je v takovém případě při erekci příliš napnutý. Řešením může být používání lubrikačního gelu, jímž lze dosáhnout snížení nadměrného tření.
Pokud tě neuspokojuje způsob, jímž masturbaci vykonáváš, můžeš si zkusit objevit nějaký jiný způsob, který by tě uspokojoval lépe. Například můžeš vyzkoušet vykonávat masturbaci v jiné tělesné pozici, než jsi zvyklý (k intenzivnější činnosti svalstva v oblasti malé pánve může přispět například natažení a pokrčení dolních končetin). Také si můžeš zkusit zpříjemnit prostředí, v němž masturbaci vykonáváš.
Záleží však především na tobě, aby sis našel vlastní způsob, jak tuto činnost vykonávat tak, aby tě co nejvíce uspokojovala. Masturbace má význam mimo jiné i jako činnost směřující k důkladnějšímu poznání vlastního těla a vlastních pocitů, což za tebe nikdo jiný neudělá.

02.01.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak si můžu (...) Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Hi, 15 let

Milý Hi,

Pokud možno nijak. Je od tebe sice hezké, že jsi tak čistotný, avšak při nějakém speciálním „hloubkovém čištění“ zmiňované části těla by sis mohl způsobit poranění. Mrzí mne, že ti nemohu podat uspokojivou odpověď, ale nemohu nikomu radit, jak má vykonávat proceduru, která může závažným způsobem ohrozit jeho zdraví, pokud není vykonávána zdravotnickým specialistou, který má k něčemu takovému kvalifikaci.

02.01.2020

Dobrý den. Když mám penis bez erekce 14 cm a s erekcí 18 cm, znamená to, že mám málo pružné závěsné vazy? Taky je můj penis v pravém úhlu při erekci. Jak jsou tedy pružné mé vazy?

Franta, 15 let

Milý Franto,

Relativně nízký rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Čím vyšší je pružnost závěsných vazů penisu, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci a naopak. Nižší pružnost závěsných vazů však nepředstavuje žádnou poruchu, pouze jednu z možných variant.
Přitom ovšem neplatí, že kdyby byly závěsné vazy pružnější, délka penisu při erekci by byla větší. Naopak, byla by menší délka penisu v klidovém stavu. Pružnost závěsných vazů má totiž vliv na délku penisu v klidovém stavu, nikoli na jeho délku při erekci.
Pokud jde o úhel sklonu penisu při erekci, ten není dán ani tak pružností závěsných vazů, jako spíše jejich délkou. Čím jsou tyto vazy kratší, tím je úhel sklonu penisu při erekci nižší (tj. penis směřuje „více nahoru“). Přibližně u 10% dospívajících chlapců a mužů směřuje penis při erekci víceméně rovně kupředu (tj. svírá s tělem pravý úhel), zatímco u 65% směřuje vzhůru a u zbývajících 25% dolů, viz údaje z tabulky níže. Pro větší názornost připojuji i kresbu, na níž jsou některé vybrané úhly sklonu graficky znázorněny.
Jestliže u tebe penis při erekci svírá pravý úhel, znamená to, že délka jeho závěsných vazů je u tebe středně velká.

02.01.2020

Dobrý den, za pár týdnů mi bude 15 let a budu se fotit na občanku. Problém je v to, že já na fotkách vypadám naprosto příšerně kvůli odstálému uchu. Proto jsem si nechal narůst delší vlasy, ale nejsem si jistý, jestli bych se na focení měl ostříhat. Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Kvůli fotografování na občanský průkaz si vlasy určitě zkracovat nemusíš, obzvláště pokud se středně dlouhými vlasy vypadáš lépe, než bys vypadal s kratšími vlasy.
Fotografii na doklad totožnosti pořizuje na digitální kameru přímo pracovník úřadu, který doklad vydává. Po pořízení fotografie ti na monitoru počítače ukáže náhled, abys mohl říci, zda jsi s fotografií spokojený. Pokud nebudeš, může tě vyfotografovat znova.

02.01.2020

Dobrý den (...) dotaz zamažte prosím.

Aik, 12 let

Milý Aiku,

Na tom, co v dotazu uvádíš, není nic nenormálního. Výron semene neboli ejakulace se nejčastěji dostavuje od věku 12 až 14 let, přičemž četnost jejího dosahování může být individuální. Zatímco někteří chlapci dosahují ejakulace při každé masturbaci, jiní pouze „čas od času“. Důvodem je, že vývoj ejakulačního reflexu může probíhat delší dobu.
Ani činnost, kterou zmiňuješ ve druhé části dotazu, není nijak abnormální. U dospívajících jedinců jsou podobné zájmy celkem běžné. Důležité je, že se jedná o velmi důvěrnou (intimní) záležitost, na kterou je třeba si zajistit dostatek soukromí.

02.01.2020

Dobrý den.
1) Mám potřebu si koupit kondomy, ale ne za účelem sexu. Chci je koupit na tak zvané
(...) ale bojím se, že mi je neprodají.
2) Také se chci zeptat, jestli je lepší pro masturbaci používat i lubrikant. Také kde lubrikant bych mohl diskrétně koupit a jestli mi ho prodají.
3) Chci se ještě zeptat, jak mám kdyžtak rodině říct, že mám přítelkyni. Je to pro mě citlivé téma a bojím se o něm otevřeně mluvit.
Díky za všechny odpovědi.

Airbus, 12 let

Milý Airbuse,

1) Prodejnost kondomu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí (na rozdíl od některých jiných výrobků, například alkoholu nebo tabákových výrobků, jejichž prodejnost omezena je). Pokud by ti tedy obchodník odmítl prodat kondom, dopustil by se diskriminace zákazníka, za což by mu hrozilo uložení poměrně vysoké pokuty ze strany České obchodní inspekce. Nejsi povinen prodávajícímu vysvětlovat, na co kondom potřebuješ. Do toho mu nic není, stejně jako mu nic není do tvého věku, když si kupuješ zboží, jehož prodejnost není věkově omezena.
2) Lubrikant se při sexuálních aktivitách (včetně masturbace) používá v případě, že dochází k nadměrnému tření. To může být způsobeno například nedostatkem kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Jinak řečeno, nadměrné tření se vyskytuje u jedinců, kteří mají při erekci příliš napnutý kožní pokryv penisu. Použitím lubrikantu lze toto nadměrné tření snížit. V ostatních případech není používání lubrikantu nutné, ledaže bys měl zájem si jej vyzkoušet.
Také prodejnost lubrikačních gelů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, protože se nejedná o erotickou pomůcku, nýbrž o kosmetický přípravek. A prodejnost kosmetických přípravků není vázána na žádnou věkovou hranici. Platí tedy totéž, co pro nákup kondomu. Pokud máš na zakoupení lubrikačního gelu dost peněz, musí ti být na požádání prodán, jinak by se obchodník dopouštěl diskriminace zákazníka.
Pokud chceš lubrikant či jakékoliv jiné zboží (samozřejmě s výjimkou alkoholu a podobně) koupit „diskrétně“, doporučuji použít samoobslužné pokladny, které jsou zákazníkům k dispozici v některých větších supermarketech či v obchodních centrech.
3) Především nejsi povinen s kýmkoliv hovořit o svých osobních záležitostech. Jestliže se bojíš rodiče informovat o tom, že máš přítelkyni (tedy dívku, se kterou „chodíš“), ale přesto bys chtěl dívku svým rodičům představit, mohl bys ji pro začátek  představit jako svoji kamarádku, se kterou trávíš volný čas. Nikdo přece netvrdí, že se s ní budeš muset jednou oženit.

02.01.2020

Chcem byť obrezaný, ale neviem ako to mam vysvetliť rodičom. Ako to celé prebieha?
Aké majú byť veľké semenníky? Ďakujem za odpoveď.

Normálny, 14 let

Milý Normálny,

1) Cirkumcize neboli „obřízka“ je chirurgický zákrok, při němž dochází k odstranění části penisu (konkrétně prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, dále větší nebo menší části vnitřního i vnějšího listu předkožky a někdy též i části navazujícího kožního pokryvu penisu). V závislosti na rozsahu zákroku dochází k odstranění přibližně 50 až 70 % kožního pokryvu penisu.
Zákrok se zpravidla provádí v celkové anestezii, pooperační jizva se sešívá několika stehy. Nedostaví-li se komplikace, je pacient z nemocnice propuštěn následující den po operaci. Vstřebatelné stehy se zpravidla uvolňují po uplynutí jednoho až dvou týdnů, pokud jsou však použity stehy nevstřebatelné, je třeba po uplynutí cca 10-ti dnů navštívit chirurgickou ambulanci a nechat si stehy odstranit. V žádném případě by sis neměl stehy uvolňovat sám, neboť v důsledku neodborné manipulace se stehy by mohlo dojít k otevření rány. Hojení pooperační rány trvá zpravidla 3 až 5 týdnů. Po dobu 4 až 6 týdnů od operace se doporučuje nevykonávat pohlavní styk a podobné sexuální aktivity. Během hojení pooperační rány se obvykle dostavují bolesti, které lze do určité míry tlumit podáváním silnějších analgetik (běžně se užívá např. nalgesin). V případě krvácení z pooperační rány je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Totéž platí v případě, že by ses v důsledku zákroku nebyl schopen vymočit.
Podstupování výše zmíněného zákroku však příliš nedoporučuji, protože při něm dochází k nevratnému odstranění podstatné části eroticky citlivé tkáně penisu. Předkožka totiž obsahuje větší množství nervových zakončení, než všechny zbývající části penisu dohromady (podle různých výzkumů je to až 20 tisíc nervových zakončení). Dále je třeba počítat s různými komplikacemi při hojení pooperační rány. K možným důsledkům cirkumcize patří také přerušení tzv. frenulární arterie (tj. tepny, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice), což může mít za následek stenózu neboli chorobné zúžení ústí močové trubice (podrobnější informace o možných důsledcích zákroku, o který máš zájem, najdeš například na stránkách www.predkozka.info).
Neznám současnou právní úpravu na Slovensku, avšak podle občanského zákoníku platného v České republice může souhlas k provedení chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část těla, která se již neobnoví, udělit pouze zákonný zástupce nezletilého. Pokud zákonný zástupce s nevratným odstraněním části těla nezletilého pacienta nesouhlasí, přestože si jej nezletilý pacient sám přeje, lze zákrok provést jen se souhlasem soudu. Návrh v takovém případě podává tzv. kolizní opatrovník, kterého určí soud.
2) Průměrný testikulární objem (neboli objem varlat) u chlapců ve věku 14-ti let činí 11 mililitrů na jedno varle. Normální hodnoty testikulárního objemu ve věku 14-ti let se však pohybují v poměrně širokém rozmezí 5 až 19 mililitrů na jedno varle. Mezi dolní a horní hranicí normy je tedy téměř čtyřnásobný rozdíl, a proto není třeba se kvůli objemu varlat zbytečně znepokojovat. Pouze v případě, že by testikulární objem činil méně než 5 ml na jedno varle, by bylo vhodné svěřit se lékaři, který v takovém případě může doporučit vyšetření na endokrinologii.
Testikulární objem se měří pomocí tzv. orchidometru, což je šňůra s navlečenou sadou plastových modelů varlat (ve starších dobách se používaly modely dřevěné) o různém objemu, které se postupně přikládají k šourku. Měření se provádí vizuálním porovnáním skutečného varlete s modelem. Přesněji lze objem varlete změřit pomocí ultrazvuku, neboť v dnešní době jsou k dispozici speciální programy, s jejichž pomocí lze údaje z ultrasonografu převést na konkrétní číselný údaj o objemu vyšetřovaného orgánu. Takovéto vyšetření se však zpravidla provádí pouze u pacientů s podezřením na poruchu či onemocnění varlat.

02.01.2020

Dobrý den, (...) Dotaz prosím skrýt.

Ivar, 13 a 4/6 let

Milý Ivare,

Nic z toho, co v dotazu uvádíš, nenasvědčuje tomu, že bys měl opožděnou pubertu. Vývoj pohlavních znaků, o nichž se v dotazu zmiňuješ, je totiž stále ještě v normě. Opožděnou pubertou (tzv. pubertas tarda) se rozumí stav, kdy u chlapce ani po dovršení věku 13-ti let nedojde k prvnímu výraznějšímu zvětšení objemu varlat.
Rozhodně bych netvrdil, že masturbaci vykonáváš „nadměrně“. Nejen proto, že žádná horní hranice pro „normální“ četnost vykonávání masturbace není stanovena, ale především proto, že vyšší frekvence masturbačních aktivit je naprosto normální reakcí dospívajícího jedince na hormonální změny, k nimž v jeho organismu dochází (ostatně právě nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi je dokladem toho, že puberta již probíhá).
Ve věku 13 let a 8 měsíců se rozhodně nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že zatím nedosahuješ ejakulace neboli výronu semene. První ejakulace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak za normální věk první ejakulace se považuje ještě širší rozmezí, a to 11 až 15 let. Až v případě, že by k první ejakulaci nedošlo ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

01.01.2020

Na pravém varleti jsem si nahmatal něco jako pupínek, takovou polokouli. Je to nádor?

Idk, 14 let

Milý Idk,

Na tvůj dotaz nemohu podat odpověď, protože bez vyšetření na specializovaném pracovišti nelze určit, o jaký neobvyklý útvar se jedná. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na specializovaném pracovišti (pokud možno na endokrinologii, nebo alespoň na urologii).

01.01.2020

Chci se zeptat, jaká je průměrná velikost penisu v 15 letech? A od kolika je povolený sex?

Martinekmartas, 15 let

Milý Martinkumartasi,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15 let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm) při erekci, průměrný obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 13 až 15 cm. K tomu je však třeba dodat, že „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. I podprůměrné rozměry penisu mohou být naprosto normální, pokud se nejedná o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis). U chlapců ve věku 15 let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Neexistuje žádný zákon, který by výslovně povoloval sexuální aktivity. Podle trestního zákoníku se sice dopouští trestného činu osoba, která uskuteční pohlavní styk s dítětem mladším 15-ti let nebo jej jinak pohlavně zneužije, avšak uvedené ustanovení platí pro osobu, která již dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, nikoli pro dítě samotné. Jinak platí, že každý může dělat vše, co není zákonem výslovně zakázáno. Dítě mladší 15-ti let se tedy nedopouští trestného jednání, pokud vykonává nějaké sexuální aktivity s jiným dítětem mladším 15-ti let, protože žádným zákonem není stanoveno, od kolika let dítě „smí“ vykonávat sexuální aktivity.
Vzhledem k tomu, že jsi už dosáhl věkové hranice 15-ti let, bys neměl vykonávat sexuální aktivity s někým, komu ještě 15 let nebylo. Tvoje sexuální aktivity s osobami staršími 15-ti let však nejsou vázány na žádné zákonem dané „povolení“. Záleží pouze na tobě, nakolik odpovědně budeš přistupovat k navazování sexuálních kontaktů s druhými osobami.

01.01.2020

Ahoj, (...) myslíte, že je to v pořádku?

Lov, 14 let

Milý Love,

Ano, v tomto případě je vše v pořádku.

01.01.2020

Dobrý den (...) v závorkách skrýt, děkuji.

Ananas, 12 let

Milý Ananase,

Podle toho, co v dotazu uvádíš, jsi v tomto směru naprosto normální. Jestliže se ti někdo směje kvůli tomu, že jsi normální, jedná se nejspíš o hlupáka, se kterým by ses vůbec neměl bavit.
Pokud by se k tobě tvoji „kamarádi“ ještě někdy takto chovali, můžeš je klidně upozornit, že vše řekneš svým nebo i jejich rodičům.

01.01.2020

Dobrý den, za dva týdny mi bude 14 let a myslím, že mám malý penis.
V klidovém stavu má 7,5 cm a při erekci 10,5 cm. Nevíte kolik by mi mohl výsledně vyrůst? Moc mě to mrzí :(

Anonymní, 14 let

Milý Anonymní,

Kvůli rozměrům svého penisu se trápit nemusíš, neboť se rozhodně nejedná o „malý“ penis. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm). Tvůj penis tedy v klidovém stavu dosahuje průměrné délky.
Pokud jde o délku při erekci, ta je sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15 cm, tj. 14 ± 1 cm), avšak stále naprosto normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis, musela by jeho délka při erekci v tvém věku činit méně než 5,2 cm. Avšak tvůj penis je při erekci přibližně dvakrát delší, než kdyby se jednalo o mikropenis.
Růst rozměrů penisu probíhá nejčastěji do věku 18 let. Jeho „cílovou délku“ však nelze předem nijak určit, protože pro odhad výsledné délky penisu neexistuje žádná metodika (ta existuje pouze pro odhad očekávané tělesné výšky, nikoli tedy pro odhad očekávané délky penisu v dospělosti). Nemohu tedy předem určit, zda rozměry tvého penisu po dosažení dospělosti budou podprůměrné, průměrné či nadprůměrné.
Avšak i kdyby délka tvého penisu i v dospělosti byla mírně podprůměrná, jednalo by se spíše o výhodu než nevýhodu. Například při pohlavním styku bys mohl do partnerčiny pochvy zavádět penis z větší části jeho délky, což s nadprůměrně dlouhým penisem není fyzicky možné (připomínám, že běžná délka či „hloubka“ pochvy u dospívající dívky činí 7 až 9 cm, u dospělé ženy pak nejvýše 9 až 11 cm). Také při erekci, která se v období dospívání obvykle dostavuje velmi často, jsou mírně podprůměrné rozměry penisu spíše výhodou, neboť pro chlapce s abnormálně velkým penisem může být erekce (zejména v přiléhavém spodním prádle a těsném oblečení) nepříjemná. Mírně podprůměrná délka penisu při erekci tě tedy nejenže nemusí mrzet, ale spíše bys za ni měl být přírodě vděčný.
Další informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“ a v odpovědi na dotaz návštěvníka Neznámý ze dne 01.12.2019 (viz archiv odpovědí - prosinec 2019).

31.12.2019

Zdravím, (...) Díky moc a prosím zamazat otázky. Díky moc

Honza, 15 let

Milý Honzo,

1) Pokud máš obavy z odběru krve nebo se ti při něm dělá nevolno, máš právo buď ty, nebo tvoji rodiče, požádat o provedení odběru vleže namísto vsedě. Během odběru se nedívej na jehlu a na to, co dělá osoba (lékař nebo zdravotní sestra), která u tebe odběr provádí.
2) Lékař nebo zdravotní sestra ti také pravděpodobně změří krevní tlak, což však není nijak bolestivé. Není vyloučeno, že praktický lékař ještě doporučí vyšetření na neurologii.
Součástí vyšetření na neurologii je kontrola smyslů a kontrola základních reflexů, která se provádí například dotýkáním různých částí těla pomocí speciálního nástroje (štětečku). V průběhu vyšetření tě lékař může vyzvat, abys vykonal různé činnosti, například aby ses dotkl ukazováčkem špičky nosu, předpažil, pokrčil dolní končetinu a podobně.
Při podezření na onemocnění (respektive poruchu činnosti) centrální nervové soustavy se provádí také vyšetření pomocí CT, EEG, případně magnetickou rezonancí. Žádné z těchto vyšetření není nijak bolestivé.

31.12.2019

Muže se něco stát když si třeba týden nestáhnu předkožku? (...) Ale co by se stalo kdybych ji týden nestahoval?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pravděpodobně by se nestalo vůbec nic. Jeden týden je příliš krátká doba na to, aby u chlapce došlo k druhotnému zúžení dříve již uvolněné předkožky nebo k jiným komplikacím. Nicméně i kdyby sis předkožku nestahoval úmyslně, je docela dobře možné, že se ti bude tak jako tak stahovat alespoň samovolně (spontánně), a to například při erekci.

31.12.2019

Dobrý den, nevím jak nasadit kondom (...) poradíte prosím jak na to?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Postup při nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“. Důležité je zejména to, abys kondom před nasazením neroztahoval, nýbrž jej ponechal srolovaný, uchopil dvěma prsty jedné ruky za tzv. rezervoár (výběžek na konci kondomu, který slouží k zachycení ejakulátu), přiložil k vrcholku penisu a teprve poté jej začal zvolna „rozbalovat“ směrem k tělu.
Kondom nemusí pokrývat celou délku penisu a většinou to ani není možné. Podstatné je, aby byla zakryta ta část penisu, která se při pohlavním styku zavádí do pochvy, což je nejčastěji jedna polovina jeho délky (u některých mužů či chlapců je to pouze jedna třetina, u jiných až dvě třetiny – to už záleží na konkrétní kombinaci délky partnerova penisu a hloubky partnerčiny pochvy).

31.12.2019

Dobrý den, je normální, že mi je nepříjemné sahat si na žalud?

Pepa, 16 let

Milý Pepo,

Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou způsobeny jeho přecitlivělostí. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje (nikoli však z čaje bylinného či ovocného!), který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně po dobu několika týdnů.

31.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat.
1) Už větší dobu masturbuji a zajímá mě jestli je to v mém věku normální.
2) Když je můj penis klidný měří okolo 4 cm, ale když se ztopoří měří 13. Je to na můj věk hodně? Může se to projevit na zdraví?

Fanda, 12 let

Milý Fando,

1) Nenormální by bylo, kdybys nemasturboval. Jak vyplývá z různých vědeckých výzkumů věnovaných sexuálnímu chování dětí a dospívajících, většina chlapců i dívek začíná pravidelně masturbovat již v dětství před pubertou (např. J. Bancroft ve studii z r. 2003 uvádí, že nejčastější věk zahájení pravidelné masturbace činí 8 let věku u dívek a 9 let věku u chlapců), zatímco ostatní se k nim zpravidla přidávají nejpozději během puberty.
2) Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí 4 až 6 cm (neboli 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm) při erekci.
Mírně nadprůměrná délka penisu při erekci u tebe pravděpodobně souvisí s výraznějším rozdílem v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Tento rozdíl vždy souvisí s pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U chlapců, jejichž závěsné vazy penisu jsou vysoce pružné, je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci výrazný, zatímco u chlapců, jejichž závěsné vazy jsou méně pružné (tedy tuhé) je zmíněný délkový rozdíl podstatně nižší. Obě dvě zmíněné varianty jsou však naprosto normální a patří k mnoha rozdílům, jimiž se od sebe jednotliví lidé od přírody liší.

P.S.: Až budeš mít příště více než jeden dotaz, mohl bys oba dotazy odeslat pod stejným jménem?

30.12.2019

Jak se mám zeptat holky na pohlaví styk?

Avsgaming, 15 let

Milý Avsgamingu,

Pokud možno nijak. Kdyby ses totiž dívky přímo zeptal, zda by byla ochotna s tebou uskutečnit pohlavní styk, dívka by si zřejmě začala myslet, že ti nejde o ni samotnou, ale právě jen o uskutečnění pohlavního styku. Slušná dívka by něco takového důrazně odmítla, od „neslušné“ dívky by ses mohl velmi snadno nakazit pohlavní chorobou.
Kromě toho pohlavní styk by rozhodně neměl být první formou důvěrného kontaktu, který spolu dva lidé mají. Bylo by přinejmenším podivné, kdybys chtěl hned a bez jakéhokoliv sbližování rovnou souložit s dívkou, kterou jsi ještě ani nepolíbil, ani se s ní neobjímal a nemazlil, ani s ní nevykonával žádné nekoitální sexuální aktivity. Navíc bys sebe i ji  připravil o nejkrásnější fázi důvěrného vztahu, která spočívá právě ve sbližování dvou lidí a ve vzájemném poznávání těla a jeho funkcí, stejně jako tělesných i citových potřeb druhého.
Jestliže se dva lidé mají rádi a navzájem si rozumí, určitě si jednoho dne nemusí říci: „Tak, a teď spolu budeme souložit,“ protože něco takového z jejich vztahu v pravou chvíli vyplyne jaksi samo o sobě, i bez mnoha zbytečných slov.

30.12.2019

Dobrý den, je mi 16 let, a připadá mi že můj penis je moc malý, má jen 12 tak se chci zeptat jestli ještě poroste, v případě co s tím udělat, i celkově mi přijde, že jsem vývojově pozadu narozdíl od svých vrstevníků, například v růstu ochlupení, děkuji za odpověď.

Kuba, 16 let

Milý Kubo,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak přesto se jedná o penis normálních rozměrů. Rozdíl 2 cm oproti dolní hranici širšího průměru (tj. průměru po odečtení statistické odchylky) je zanedbatelný. Proto bych neřekl, že tvůj penis je „moc malý“. K tomu, aby mohl plnit všechny svoje funkce, je velký dost.
Pokud jde o další růst penisu, ten by u tebe měl pokračovat ještě nejméně 2 roky (růst penisu probíhá zpravidla do věku 18 let), avšak pokud u tebe puberta nastoupila později než ve věku 13-ti let, lze očekávat i delší dobu růstu a vývoje penisu.
Kvůli srovnání s vrstevníky se nemusíš znepokojovat, protože tělesné dospívání probíhá individuálním tempem, přičemž za normální rozdíl se považuje ±2,5 roku oproti tempu vývoje běžnému v dané populaci. Pokud jde o ochlupení, jeho rozsah či hustota nejsou dány pouze věkem či dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také a především genetickými dispozicemi. Někteří lidé jsou zkrátka chlupatější, zatímco jiní jsou méně chlupatí (to lze pozorovat i u dospělých jedinců, kteří jsou již plně tělesně vyvinuti).

30.12.2019

Mám po operaci (...)

Brok, 12 let

Milý Broku,

V takovémto případě nezbývá, než co nejdříve navštívit nejbližší pracoviště lékařské pohotovosti, pokud možno ihned. Požádej alespoň jednoho z rodičů o doprovod.

30.12.2019

Dobrý den,
Pokaždé, když mam erekci, tak mám penis tak tvrdý, že nejde ohnout. Bojím se, že
(...)

Thanos, 14 let

Milý Thanosi,

Při erekci může být pružnost penisu různě vysoká, což nezávisí jen na větším či menším zaplnění topořivých těles krví, ale především na pružnosti vazivových pouzder topořivých těles a dalších vazivových tkání těla penisu, a to včetně závěsných vazů, na nichž je penis zavěšen uvnitř těla.
Rozhodně se však nemusíš obávat, že by ti nízká pružnost těchto vazivových tkání mohla způsobovat nějaké obtíže při pohlavním styku či při jiných sexuálních aktivitách, o nichž se v dotazu zmiňuješ. Tvé obavy jsou tedy poněkud přehnané, což ostatně dříve či později sám poznáš, až jednou zahájíš vykonávání párových sexuálních aktivit.

30.12.2019

Dobrý den,
Mám pocit, že mám levé varle dvojnásobně větší než to pravé. Ještě jsem si nahmatal na levém varleti výstupek. Když se ho dotknu, tak je citlivější než varlata. Děkuji za odpověď.

Král, 16 let

Milý Králi,

Normální rozdíl v objemu dvou varlat u jednoho a téhož jedince se pohybuje v rozmezí do 25%. Pokud je jedno z varlat více než o 25% (tj. více než o čtvrtinu) větší než druhé, mohlo by se jednat o projev onemocnění či vývojové poruchy. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na specializovaném pracovišti (nejlépe na endokrinologii, nebo alespoň na urologii).
Pokud jde o výstupek na varleti, mohlo by se jednat buď o nadvarle, nebo o rozšířenou žílu, případně o spermatokélu či jiný druh cysty. S tímto problémem se můžeš svěřit praktickému lékaři, až si k němu půjdeš pro výše zmíněné doporučení na vyšetření.

29.12.2019

Dobrý den, vážím 60 kg a nevypadám na to. Vypadám na 40. Chtěl bych začít posilovat břicho a ruce. Ale nevím, jestli vůbec budu moct mít svaly kvůli tomu, že vypadám jako tyčka.

Michal, 14 let

Milý Michale,

Prosím, abys svůj dotaz ještě doplnil o údaj o tělesné výšce. Teprve poté budu moci posoudit, zda je tvoje tělesná hmotnost dostatečná či nikoliv.
Pokud jde o svalstvo, k jeho rozvoji dochází u dospívajících chlapců pod vlivem hormonálních změn, k nimž dochází v dospívajícím organismu bez ohledu na to, zda chlapec cvičí nebo ne. Posilovacími cviky lze svaly posilovat (tj. zpevňovat), nikoli zvýšit jejich hmotu. Nárůst svalové hmoty lze podpořit zvýšenou konzumací některých potravin bohatých na živočišné bílkoviny. K těmto potravinám patří zejména plnotučné mléčné výrobky, na prvním místě plnotučný tvaroh.

29.12.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat, všiml jsem si, že mám stále studené paty. Nikdy nechodím doma s ponožkama, ale když už třeba jen ležím a nemám nohy na podlaze. Paty jsou vždycky studené je to normální? Nebo mám nějakou vadu co jsem si způsobil?

Aleš, 16 let

Milý Aleši,

Některé části těla jsou na dotek „studené“, protože nejsou tak důkladně prokrveny, avšak nemusí se nutně jednat o nějakou poruchu krevního oběhu. To se týká především rukou (od zápěstí dále) a nohou (od kotníků dále).
Tělo musí „přednostně“ udržovat stálou teplotu životně důležitých orgánů, které se nacházejí v krajině hrudní a břišní. Pokud člověk pobývá v relativně chladném prostředí, nezbývá tělu na „zahřívání“ rukou a nohou dostatek energie, a protože tělo s energií hospodaří, v méně příznivých podmínkách ji vynakládá především na udržení stálé teploty výše zmíněných životně důležitých orgánů.
Kdybys doma nosil ponožky, tvé nohy by zřejmě nebyly tak „studené“, nicméně záleží jen na tobě, čemu dáváš přednost. Někteří lidé chodí doma obutí, jiní raději naboso nebo jen v lehké nazouvací obuvi. Svoje návyky tedy nemusíš měnit, protože v tomto případě nijak neohrožují tvé zdraví.

29.12.2019

Dobrý den, mám podobný dotaz jako Honza z 28.12, ale bulku jsem si nahmatal sám, nahmatal jsem si jí pod levým varletem a je jakoby měkká, co to může být? Děkuji.

Petr,  17 let

Milý Petře,

Jestliže je bulka měkká, mohlo by se jednat buď o rozšířenou žílu, nebo o tzv. cystu (tj. dutinu vyplněnou tekutinou). Naproti tomu nádor je zpravidla tvrdý, nikoli měkký. Pravděpodobnost, že by se jednalo o nádor, je tedy poměrně nízká.
Avšak v případě nálezu jakéhokoliv neobvyklého útvaru nacházejícího se uvnitř šourku doporučuji svěřit se lékaři, i kdyby pravděpodobnost, že se jedná o nádor, byla nízká. Nejen proto, že nádorové onemocnění lze s jistotou vyloučit až vyšetřením na specializovaném pracovišti, ale také proto, že léčbu mohou vyžadovat i jiná onemocnění než přímo onemocnění nádorová. Lékaři by ses tedy měl svěřit v každém případě.

29.12.2019

Dobrý den, slyšel jsem, že na stránkách porna se nachází viry. Zablokují mi mobil při otevření stránek nebo jsou ukryté v reklamách? Děkuji za odpověď.

Martin, 14 let

Milý Martine,

K zavirování počítače, mobilního telefonu či podobného zařízení může dojít mimo jiné i při návštěvě některých internetových stránek, které obsahují škodlivé soubory. Doporučuji tedy na PC, do mobilního telefonu a dalších zařízení připojených k internetu, nainstalovat antivirový program, který dovede tyto hrozby rozpoznat.
Rozhodně bys však neměl navštěvovat stránky obsahující pornografické materiály. Nejen z důvodu rizika zavirování mobilního telefonu nebo počítače, ale ani pouze kvůli tomu, že takové stránky jsou určeny osobám starším 18-ti let. Pornografickým materiálům by ses měl vyhýbat především proto, že jejich sledování by v tobě mohlo vyvolat zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Pornografie totiž neznázorňuje opravdové sexuální aktivity, nýbrž pouze herecké výkony a navíc je „vylepšována“ všemožnými filmovými triky a jinými úpravami. Pokud by sis vytvořil představu o pohlavním životě na základě sledování pornografie, byly by tvé představy o této oblasti lidského života poněkud mylné, ne-li zcela falešné.

28.12.2019

Je normální, že mám nutkání si stříhat ochlupení kolem penisu?

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Pokud ti ochlupení okolo pohlavních orgánů z nějakého důvodu vadí nebo překáží, nevidím důvod, proč by jeho zastřihávání mělo být nenormální. Nakonec se jedná o tvoje ochlupení, které si můžeš upravovat, jak uznáš za vhodné.

28.12.2019

Dobrý den, mám problém (...)

Max, 16 let

Milý Maxi,

V tomto případě se nejedná o problém, nýbrž o naprosto normální fyziologický projev dospívajícího organismu. Erekce se u dospívajícího chlapce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez zřejmého podnětu. Důvodem je nárůst úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Častý nástup erekce se vyskytuje po celé období dospívání a u většiny zdravých mladých mužů ještě i v prvních letech dospělosti.
Proti erekci se nesnaž „bojovat“, ani se ji nesnaž „zakrývat“ takovým způsobem, který by ohrozil tvé zdraví (například zaujímáním nepřirozených poloh nebo nešetrnou manipulací s penisem). Když se erekce dostaví, v klidu se posaď a počkej, až opět odezní.

29.12.2019

Je divné, když masturbuju každý den třeba 2x za den?
A proč se stává, že mě bolí vevnitř penisu? Nevim přesně, jak to popsat.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

1) Na uvedené frekvenci vykonávání masturbace není nic divného ani nenormálního. Právě se nacházíš v období života, v němž prudce narůstá úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vykonávání masturbace je nepřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec uspokojovat svoji narůstající sexuální potřebu, která je dána právě zmíněnými hormonálními změnami. Je naprosto normální, když dospívající jedinec vykonává masturbaci denně, nebo i vícekrát za den.
2) Bolest „vevnitř“ penisu je s největší pravděpodobností projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji dodržovat pitný režim, tedy zajistit si dostatečný příjem tekutin (raději více než méně). Mezi vhodné nápoje patří především neslazený čaj. Pokud cítíš bolest, vyhýbej se fyzicky namáhavým činnostem a raději odpočívej. Pokud by obtíže přetrvávaly delší dobu nebo se dostavovaly opakovaně, navštiv lékaře a vezmi s sebou vzorek ranní moči z tzv. „středního proudu“ (získáš jej tak, že nejprve vymočíš menší množství moči, poté močení přerušíš a zbytek moči „domočíš“ do připravené nádobky).

28.12.2019

Dobrý den, mám problém (...) Prosím vás o radu, děkuji.

Sebastian, 15 let

Milý Sebastiane,

Ať už sis způsobil zmíněné popálení jakýmkoliv způsobem, doporučoval bych v co nejbližší době navštívit lékaře. Je lepší vydržet několik trapných okamžiků při vysvětlování původu tvého poranění, než riskovat komplikace při jeho hojení bez řádného lékařského ošetření, které by ti mohly způsobit celou řadu závažných zdravotních obtíží. I když rozsah poranění není velký, jeho umístění je z hlediska možných komplikací přece jen poněkud rizikové. Zkus se tedy ve vlastním zájmu překonat a obrať se na lékaře (zítra můžeš navštívit nejbližší pohotovost, nebo v pondělí svého praktického lékaře). Pokud se k návštěvě lékaře nakonec neodhodláš, kup si alespoň v lékárně fenistil gel a postižené místo s ním několikrát denně ošetřuj. Za výsledek však neručím...

28.12.2019

Dobrý den, předkožka mi jde stáhnout za žalud, ale víc ne a vždy si musím naslinit žalud a pak přejet předkožkou nahoru a dolu a pak už mi to jde stáhnout předkožku úplně. Je to normální?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Jestliže si můžeš předkožku bez obtíží přetáhnout přes okraj žaludu, znamená to, že už je zcela uvolněná. Dále než za okraj žaludu si předkožku přetahovat nemusíš (ani to není možné, tedy pokud nemáš extrémně dlouhou či extrémně pružnou uzdičku na spodní straně penisu).
Tvoje obtíže, o nichž se v dotazu zmiňuješ, jsou nejspíše způsobeny nedostatečným přirozeným zvlhčováním vnitřního listu předkožky, a proto při jejím přetahování dochází k nadměrnému tření, které znesnadňuje její posunování po žaludu. Avšak namísto slin bych pro zvlhčení vnitřního listu předkožky doporučoval použít raději panthenolovou mast nebo pleťový krém pro citlivou pleť, případně lubrikační gel.

28.12.2019

Dobrý den, mám takový menší problém, mám kolem řitního otvoru dost chlupů, je to normální? Myslel jsem, že chlupy rostou jenom v podpaždí a mezi nohama a tak celkově po těle, ale ne v zadku.

Petr, 14 let

Milý Petře,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Zatímco v dětství před pubertou je okolí řitního otvoru hladké a bez ochlupení, během období dospívání začínají okolo zmíněného otvoru postupně vyrůstat chloupky, které však naštěstí nejsou tak silné a husté, jako je například ochlupení okolo pohlavních orgánů.
Jestliže ti tyto chloupky již vyrůstají, měl bys věnovat zvýšenou pozornost hygieně v okolí příslušného tělního otvoru, avšak rozhodně by sis neměl zkoušet tuto část těla holit. Důvody jsou uvedeny v odpovědi na dotaz návštěvníka Davida ze dne 24.09.2019 (viz archiv odpovědí - září 2019).

28.12.2019

V kolika letech je možné udělat si řidičák na motorku?

Michal, 13,5 let

Milý Michale,

To záleží na skupině řidičského oprávnění, která odpovídá parametrům konkrétního motorového vozidla. Pro řízení malého motocyklu a motocyklu se vydávají následující skupiny řidičských oprávnění:

 • Řidičské oprávnění skupiny AM, které opravňuje k řízení malého motocyklu nebo mopedu s objemem nejvýše 50 cm3 a maximální konstrukční rychlostí do 45 km/h, lze získat po dosažení věku 15-ti let. U osob ve věku do 18-ti let se vyžaduje písemný souhlas zákonného zástupce.
 • Řidičské oprávnění skupiny A1, které opravňuje k řízení motocyklu s objemem nejvýše 125 cm3 a o výkonu 11 kW, s poměrem výkonu a hmotnosti 0,1 kW/kg, lze získat po dosažení věku 16-ti let. U osob ve věku do 18-ti let se vyžaduje písemný souhlas zákonného zástupce.
 • Řidičské oprávnění skupiny A2, které opravňuje k řízení motocyklu o výkonu  nejvýše 35 kW, s poměrem výkonu a hmotnosti 0,2 kW/kg, lze získat po dosažení věku 18-ti let.
 • Řidičské oprávnění skupiny A, které opravňuje k řízení „velkého“ motocyklu, lze získat po dosažení věku 24 let. Toto oprávnění však může získat i řidič, který je už nejméně dva roky držitelem oprávnění skupiny A2 (pokud bys tedy získal oprávnění skupiny A2 v 18-ti letech, můžeš oprávnění skupiny A získat již ve věku 20 let).

28.12.2019

Zdravím, jaká velikost penisu se považuje za "velký penis"? Díky.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Za „velký“ lze považovat takový penis, jehož rozměry jsou výrazně nadprůměrné. Například u chlapců ve věku 15-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm). Jestliže délka penisu při erekci přesahuje průměrnou délku pro daný věk o více než dvouapůlnásobek standardní odchylky, jedná se již o „velký“ penis. Ve věku 15 let lze za „velký“ považovat penis, jehož délka při erekci činí 16,5 cm nebo více (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let = 14 cm >>> standardní odchylka v tomtéž věku = 1 cm >>> dvouapůlnásobek standardní odchylky = 2,5 cm >>> 14 cm + 2,5 cm = 16,5 cm).
K tomu je však třeba dodat, že „velký“ penis nutně neznamená „lepší“. Výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou naopak způsobovat obtíže v pohlavním životě, zejména pokud partner při pohlavním styku zavádí penis příliš hluboko do pochvy, což může být pro partnerku nepříjemné až bolestivé. Z tohoto důvodu je vhodné vykonávat pohlavní styk v tzv. „misionářské poloze“, při níž žena nebo dívka leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž může partnerka regulovat hloubku zavádění partnerova penisu do pochvy tím, že zvýší nebo sníží úhel pokrčení svých dolních končetin.

28.12.2019

Nemohu dosáhnout úplné erekce, můj penis je vždy měkký, může to být zapříčiněno např. růstem, či hormonálními změnami, nebo je to jen nedokrvení a měl bych to řešit s expertem?

Ondrak, 16 let

Milý Ondraku,

Nemohu posoudit, zda je u tebe rekce opravdu tak chabá, jak se domníváš. Nemůžeš očekávat, že při erekci bude penis naprosto ztuhlý, protože i při erekci si tento orgán uchovává větší či menší míru pružnosti. Poruchy erekce jsou u dospívajících chlapců velmi vzácné, a pokud už se vyskytují, jedná se zpravidla o projev onemocnění oběhové soustavy či důsledek předchozího závažného úrazu. Naproti tomu růst penisu poruchu erekce nezpůsobuje a pokud jde o hormonální změny v období dospívání, ty mají na erekci spíše opačný účinek (tj. pod jejich vlivem se erekce dostavuje často a přetrvává dlouhou dobu bez ochabnutí).
Jestliže tě znepokojuje, že tvůj penis při erekci není takový, jaký by podle tvého názoru měl být, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o poskytnutí doprovodu k lékaři-specialistovi, konkrétně k sexuologovi. Uvedeného specialistu můžeš navštívit i bez poukazu od praktického lékaře, avšak až do 18-ti let věku je doprovod alespoň jednoho z rodičů nutný, i když není bezpodmínečně nutné, aby byl rodič přítomen v ordinaci po celou dobu vyšetření (a vzhledem k intimnímu charakteru tvých obtíží by to ani nebylo žádoucí).

28.12.2019

Dobrý den,
Při preventivní prohlídce mi doktor prohmatal šourek a nahmatal bulku. Odeslal mě na další vyšetření, jak to bude dál probíhat, může to být i rakovina a přijdu o varlata?

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Je dobře, že ti lékař provedl vyšetření pohmatem, díky čemuž odhalil neobvyklý útvar na jednom z varlat. Dokud nebudeš mít výsledky z vyšetření, nelze určit, zda se jedná o projev nádorového onemocnění, nebo o nějaký jiný útvar (v úvahu připadá například spermatokéla, což je dutina vyplněná spermatickou tekutinou, případně nějaký jiný druh cysty).
I kdyby se však jednalo o nádorové onemocnění, strach ze ztráty varlat je prozatím předčasný. Při včasném odhalení je úspěšnost léčby nádorových onemocnění varlat poměrně vysoká (uvádí se okolo 85% vyléčených pacientů). Při léčbě se využívají cytostatika, což jsou látky, které hubí nádorové buňky. Cytostatika se aplikují do žíly pomocí infuze.
Radioterapie (neboli „ozařování“) či chirurgická léčba (odstranění nádoru nebo celého varlete) se u dospívajících chlapců a mladých mužů zpravidla nevyužívá, protože u pacientů uvedených věkových kategorií se upřednostňují takové způsoby léčby, které umožňují zachování funkce obou varlat. Razantnější formy léčby připadají u dospívajících a mladých lidí spíše jen v případě, že je onemocnění odhaleno až v pokročilejším stádiu.
V této souvislosti velmi důrazně doporučuji všem dospívajícím chlapcům, aby si pravidelně (pokud možno alespoň jednou za měsíc) prováděli samovyšetření varlat pohmatem. Postup při samovyšetření je popsán na stránce „Samovyšetření varlat“.

28.12.2019

Ahoj. Mám hned 4 dotazy (...) Vše anonymně prosím (...) Díky moc.

Lukáš, 15let

Milý Lukáši,

1) Nedovedu posoudit, zda trpíš nadváhou nebo obezitou, protože uvádíš pouze svoji tělesnou hmotnost, ale neuvádíš tělesnou výšku. Pokud jde o hubnutí, bezpečným způsobem lze zhubnout nejvýše 3 až 5 kg týdně. Rychlejší tempo hubnutí by ohrozilo tvoje zdraví.
2) Jestliže trpíš obezitou, mohou být výrazně podprůměrné rozměry penisu dány jeho částečným zanořením v nadměrné vrstvě tuku. Tento problém „vymizí“ sám, jakmile se ti podaří dostatečně zhubnout.
3) Zbarvení vousů se u naprosté většiny dospívajících chlapců alespoň mírně liší od zbarvení vlasů. S rostoucím věkem se však tento rozdíl postupně sníží. Buď však trpělivý, protože žádný bezpečný a spolehlivý prostředek na podporu růstu vousů neexistuje.
4) Doporučuji především dodržovat pitný režim (vzhledem ke své hmotnosti, kterou uvádíš v první části dotazu, bys měl denně přijmout nejméně 5 litrů tekutin, ať již ve formě nápojů, nebo tekutin obsažených v pokrmech, například v čerstvém ovoci, v polévkách a podobně). Dále doporučuji zajistit si dostatek spánku. Dospívající chlapec ve věku 13 až 17 let by měl spát 8 až 10 hodin denně. Pokud jsi nemocný, měl by ses vyhýbat fyzické námaze a pokud možno omezit dobu strávenou sledováním obrazovek či monitorů všeho druhu.

27.12.2019

Dobrý den, mám problém s tím, že strašně chci (...)

Lunurk, 14 let

Milý Lunurku,

Zvýšená sexuální apetence (doslova „chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit) je v tvém věku dána narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi, což je naprosto normální a přirozený proces. Pokud jde o věkovou hranici, o níž se v dotazu zmiňuješ, ta platí pouze pro osoby starší 15-ti let (viz odpověď na dotaz návštěvníků Anonyma ze dne 01.12.2019 nebo Jakuba ze dne 28.11.2019).
Před používáním tzv. erotických „pomůcek“ co nejdůrazněji varuji. Při zavádění penisu do umělého předmětu může dojít k jeho poranění s trvalými následky v podobě deformace tohoto orgánu. Navíc erotické „pomůcky“, které se prodávají ve specializovaných obchodech, jsou určeny pro dospělé muže (starší 18-ti let), nikoli pro dospívající chlapce, jejichž pohlavní orgány jsou mnohem zranitelnější, a tudíž i riziko úrazu při jejich zavádění do těchto umělých předmětů je vyšší.
Pro vykonávání masturbace používej výhradně ruku. Ostatně už samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je ten nejpřirozenější, nejsnazší, nejbezpečnější a patrně i nejefektivnější způsob, jak lze tuto činnost vykonávat.

27.12.2019

Dobry den, chtěl jsem se zeptat od kolika do kolika let se vytváří sperma a jestli musí být vždy bílé?

Jenda, 13,9 let

Milý Jendo,

Proces tvorby spermatu neboli spermatogeneze začíná u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. Za normální věk první ejakulace (prvního výronu semene) se považuje věk 11 až 15 let.
U dospívajících chlapců nemusí být zbarvení ejakulátu vždy bílé. Záleží na tom, jak vysoký je podíl vody a bílkovin na celkovém objemu ejakulátu. Zatímco u mladších chlapců je ejakulát tvořen až z 99% vodou a na pevnou složku zbývá pouze 1%, u pohlavně vyspělejších chlapců a dospělých mužů tvoří voda již jen 90 až 95% ejakulátu, zatímco zbývajících 5 až 10% připadá na bílkoviny, které ejakulátu dodávají jeho charakteristické bělavé zbarvení.
Určitě se tedy nemusíš předčasně znepokojovat, pokud se u tebe sperma dosud netvoří, nebo pokud je dosud čiré a průhledné, tj. nemá bělavé zbarvení.

27.12.2019

Je pravda, že když se okolím, tak růst vousů se bude zrychlovat?

Ahoj123, 14 let

Milý Ahoji123,

Tempo dorůstání vousů se pohybuje okolo 1 cm za měsíc. Oholením sice tempo dorůstání vousů neurychlíš, avšak je pravděpodobné, že po několika prvních oholeních ti budou růst vousy silnější a hustší.

27.12.2019

Dobrý den. Nejde mi přetáhnout předkožka ani v klidovém stavu. Co s tím mám dělat?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Především se nesnaž předkožku přetáhnout násilím. Přirozený proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován a u jednotlivých chlapců může trvat různě dlouhou dobu. Nejprve doporučuji, aby sis přečetl celý článek na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš i postup, jak předkožku zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému. Pokud bys i poté měl ještě nějaké otázky, rád ti na ně odpovím.

27.12.2019

Dobrý den, je to trochu divná otázka ale mám asi už rok v podpaží bulku (...) děkuji za odpověď.

Lee, 15 let

Milý Lee,

Podle popisu nemohu určit, zda se jedná například o mazovou cystu, nebo o zduřelou mízní uzlinu či jiný neobvyklý útvar. Doporučuji tedy svěřit se přímo praktickému lékaři pro děti a dorost.

27.12.2019

Dobrý den, já se chci zeptat, když mě roste knír a už je viditelný a já se bojím, kdybych si ho oholil, tak že si toho všimnou rodiče a pro mě by to bylo trapné.

Neznámý, 14 let

Milý Neznámý,

Na tom, že se čtrnáctiletý chlapec holí, není nic trapného. Trapné by bylo, kdyby ses začal holit dříve, než by ti začal růst knír. To dělají někteří mladší chlapci, aby se cítili více „mužně“ (dokonce existují i dětské „holicí strojky“ na hraní, které mají namísto žiletek jen plastové napodobeniny břitů). Pokud už ti však vousy rostou a překáží ti, nelíbí se ti, nebo se jich chceš z nějakého jiného důvodu zbavit, měl bys co nejdříve požádat jednoho z rodičů (pokud možno toho, kterému více důvěřuješ a před kterým se méně stydíš), aby ti zakoupil holicí strojek a pěnu na holení.

27.12.2019

Mám ještě 1 problém, když mám penis v klidu, tak v pořádku přetáhnu předkožku až za konec žaludu, ale nedrží a vrátí se zpět, když mám ale erekci, tak mi nejde přetáhnout úplně dozadu a vždy spadne, není možné ze s tím budu mít v pozdějším životě problém? Protože při sexu je penis vždy ohrnutý a drží. Děkuji za odpověď.

Petr, 14 let

Milý Petře,

Je naprosto normální, že po přetažení předkožky dříve či později (u tebe dříve, u někoho jiného možná později) dochází k jejímu opětnému natažení na žalud. Předkožka je totiž k něčemu takovému uzpůsobena. Pouze u jedinců s dlouhou uzdičkou a vysoce pružným kožním pokryvem penisu zůstává předkožka i delší dobu po přetažení v pozici za okrajem žaludu. Pokud se však sama navrací do výchozí pozice, je to spíše výhoda, protože nehrozí, že předkožka za okrajem žaludu uvázne.
Obtíže s přetahováním předkožky při erekci jsou u tebe zřejmě způsobeny tzv. relativním zúžením. Nejedná se však o žádný „problém“, nýbrž o normální stav, který se v tvém věku vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je velmi pravděpodobné (a v podstatě téměř jisté), že do konce období dospívání, tedy během několika následujících let, u tebe ještě dojde k uvolnění relativního zúžení, a to i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Důležité je, aby ses do té doby nesnažil při erekci přetáhnout předkožku násilím, protože tím by sis mohl způsobit jedině nepříjemné poranění. Předkožku vždy stahuj jen tak daleko, jak to bude možné bez použití násilí.
Nevím, jak jsi přišel na to, že „při sexu je penis vždy ohrnutý a drží“, protože to není pravda. Při pohlavním styku dochází ke střídavému přetahování předkožky přes žalud a jejímu opětnému natahování na žalud, protože partner při pohlavním styku střídavě zavádí penis do partnerčiny pochvy a opět jej vysunuje, a to buď úplně, nebo jen částečně. Pokud jsi nějaký jiný způsob vykonávání pohlavního styku viděl v pornografii, měl by sis uvědomit, že pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecký výkon, a že její sledování v lidech vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě (nehledě už k tomu, že pro osoby tvého věku není pornografie určena).

7.12.2019

Ahoj. Už asi 3 dny mě bolí hlava. Zkusil jsem si změřit tlak a zjistil jsem, že mám 177/80. Pomůžete mi, jak ho rychle snížit? Bojím se a doktoři teď mají plno. Díky moc.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Normální hodnoty krevního tlaku se pohybují do 130/85, někdy se uvádí do 130/80 (pro děti platí hranice do 110/70, avšak pro tebe již lze využít normální hodnoty tlaku pro dospělé). Doporučuji zajistit si klidový režim, nevykonávat žádné fyzicky namáhavé činnosti a dostatečně dlouho spát (možná, že tvé obtíže souvisí s tím, že když o prázdninách nemusíš brzy ráno vstávat, chodíš spát později a zkracuješ si dobu spánku). Pokud piješ nápoje obsahující kofein, měl bys jejich pití omezit. Pokud ti tlak nejpozději do dvou týdnů neklesne na normální hodnotu, doporučuji navštívit praktického lékaře.

27.12.2019

(...) Dotaz prosím skryť.

Alex, 14 let

Milý Alexi,

Možné to je docela dobře. Rozměry penisu nejsou dány samotným věkem, ale především vrozenými dispozicemi (především mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Z tohoto důvodu může být naprosto normální, že mladší chlapec má větší rozměry penisu, než chlapec starší (viz údaje o průměrné délce penisu v následující tabulce).

Když si porovnáš hodnoty průměrné délky penisu podle věku z výše uvedené tabulky, zjistíš, že i starší chlapec může mít menší rozměry penisu než mladší, a přitom se oba dva stále ještě pohybují v pásmu průměru.
Příklad: jestliže má třináctiletý chlapec délku penisu při erekci 14 cm a čtrnáctiletý chlapec „jen“ 13 cm, má sice mladší z chlapců delší penis, avšak přesto mají oba dva vzhledem ke svému věku průměrnou délku penisu, protože u chlapců ve věku 13-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 11 až 14 cm a u chlapců ve věku 14-ti let 13 až 15 cm, a tudíž se oba dva „vejdou“ do průměrných hodnot pro svůj věk, přestože u mladšího je penis delší a u staršího naopak kratší.
Kromě toho je docela dobře možné, že mladší chlapec, o němž se zmiňuješ, ve skutečnosti nemá delší penis než ty. Mnozí chlapci a muži se totiž domnívají, že všichni ostatní mají větší penis než oni sami, ačkoliv to nemusí být nutně pravda. Působí zde totiž známý optický klam, který spočívá v tom, že při pohledu směrem shora dolů se každá věc nebo část lidského těla zdá být menší, než při pohledu zepředu. Zatímco svůj penis vidíš směrem shora, penis druhého chlapce vidíš zepředu, a proto ti může připadat větší. Možná, že kdyby ses na svůj penis podíval také zepředu (například před zrcadlem), připadal by ti větší, než při navyklém pohledu shora dolů.

27.12.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat potí se mi strašně záda i když dlouho sedím např. 2 hodiny, což se moc nestává, ale když si stoupnu, tak cítím celá záda jak jsou mokrá a štve mě to. Co se s tím můžu udělat? Děkuji za odpověď.

Hmmm?, 13 let

Milý Hmmm?,

Po několika hodinách sezení je takovéto pocení celkem běžné, zejména při sezení na židli s čalouněným opěrákem. U některých jedinců dochází ke zvýšené produkci potu (hyperhidróze) na základě vrozených dispozic, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy či onemocnění. Pokud trpíš popsaným problémem, doporučuji dělat při sezení častější přestávky, oblékat si tričko ze 100% bavlny (případně si připravit suché tričko na převlečení) a během delšího sezení občas vstát a protáhnout se. Pokud uvažuješ o nákupu nové židle (zejména židle k psacímu stolu nebo k počítači), doporučoval bych vybrat židli s prodyšným opěrákem (například ze síťoviny).

27.12.2019

Dobrý den, četl jsem že pití vody je velmi důležité a že před spaním mám vypít půl litru vody. (...) Jak to mám napravit? Budu v pořádku když nebudu pít před spaním vodu?

Tomášek, 11 let

Milý Tomášku,

Je pravdou, že dostatečný příjem tekutin má pro lidské zdraví zásadní význam. Doporučený denní příjem tekutin v období dospívání činí přibližně 60 mililitrů na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti. Kdybys tedy vážil například 40 kg, měl bys každý den vypít 2 400 mililitrů = 2,4 litru tekutin.
Příjem tekutin během poslední 1 až 2 hodin před spaním je nutný pouze v případě, že máš žízeň nebo sucho v krku. V takovém případě bys měl vypít asi 150 ml tekutin (což odpovídá jednomu kelímku), avšak vypití půl litru vody před spaním považuji za poněkud zbytečné.

27.12.2019

Zdravím. Do koľkých rokov rastie náš pohlavný orgán? Kedy teda už približne prestáva?

Jirx, 16 let

Milý Jirxi,

Růst rozměrů penisu a varlat probíhá nejčastěji do věku 18 let. Pouze u chlapců s opožděným nástupem vývoje pohlavních znaků může růst penisu pokračovat ještě několik let, zpravidla však ne déle, než do věku 19 – 21 let. Během posledního roku růstu a vývoje penisu (což je u většiny chlapců věk 17 až 18 let) se zpravidla zvětšuje již jen obvod penisu, nicméně ani jeho růst do délky není v tomto věku vyloučen.

27.12.2019

Dobrý den, někde na internetu jsem četl něco o tom, že (...)

Petr, 14 let

Milý Petře,

Především bys neměl hned věřit všemu, co si přečteš „někde na internetu“, protože informace, které v dotazu uvádíš, jsou zcela nepravdivé. Žádný takový chromozom, o němž se zmiňuješ, neexistuje.
Také se nemusíš obávat, že bys byl neplodný. Mužská plodnost je dána minimálním počtem zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu. Za neplodného se považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 20 milionů zralých spermií na 1 ml, přičemž průměrná hodnota se v současné mužské populaci pohybuje okolo 100 milionů spermií na 1 ml ejakulátu.
Kvůli tomu, že se u tebe dosud nedostavila ejakulace (výron semene), se nemusíš nijak znepokojovat. Ve středoevropské chlapecké populaci se první ejakulace dostavuje nejčastěji ve věkovém rozmezí 12 až 14 let, přičemž za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.

26.12.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jak se mám zbaví takových těch křečí při vyvrcholení masturbace. Děkuji. Na shledanou.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zmíněné křeče jsou způsobeny tím, že svalstvo není zvyklé na silné stahování, k němuž při dosažení vyvrcholení dochází. Tyto obtíže lze řešit posilováním svalstva pánevního dna a malé pánve. K tomu lze využít například následující cviky:

 • zvedání natažených dolních končetin v poloze vleže na zádech s rukama podél těla (ve výchozí poloze jsou nohy nataženy na podložce, poté se tahem zvedají tak, aby s podložkou svíraly pravý úhel, tj. 90°)
 • tzv. „malý most“ – vleže na zádech se nohy pokrčí v kolenou tak, aby chodidla zůstala na podložce a poté se zvedají hýždě směrem nahoru, až stehna a trup vytvoří jednu rovinu
 • vleže na břiše se natáhnou nohy tak, aby se podložky dotýkal pouze trup a konečky prstů na nohou (kolena se podložky nedotýkají) a v této poloze se střídavě svírají a uvolňují hýždě v intervalu 3 až 5 vteřin
 • tzv. „stop-start“ cvičení – při močení se úmyslně zastaví proud moči a po několika vteřinách se opět spustí, což lze během jednoho močení provést i vícekrát po sobě

Pokud už se křeč v oblasti pánevního dna a malé pánve dostaví, lze dosáhnout úlevy například sedací koupelí v teplé vodě.

26.12.2019

Děkuji za odpověď. Je to (...)

Čertisko15, 15 let

Milý Čertisko15,

To, že se dotyčná osoba zbytečně trápí kvůli něčemu, co je u dospívajícího jedince naprosto normální, je její problém. Ty přece nemůžeš za to, že ostatní lidé mají mylné či zkreslené (ne-li přímo falešné) představy o problematice sexuality a sexuálního chování dospívajících.
Vzhledem k tvému věku neexistuje žádný způsob, jak prokázat tvoji sexuální orientaci. Specializovaným vyšetřením na PPG (phaloplethysmografu) lze sexuální orientaci určit nejdříve ve věku 16-ti let. Žádná jiná metoda kromě PPG není dostatečně průkazná. U dospívajícího jedince není zájem o tělo osob téhož pohlaví projevem homosexuální orientace.
Ty sám ses navíc žádného trestného činu nedopustil, a to bez ohledu na to, že již neseš trestní odpovědnost. Tvoje chování totiž nenaplňuje znaky žádného trestného činu. Pokud jde o věkovou hranici 18-ti let, o níž se v dotazu zmiňuješ, ta platí pro prodej, nabízení či zpřístupňování takovýchto věcí dítěti mladšímu 18-ti let, nikoli pro jejich užívání dítětem mladším 18-ti let. kromě toho nikdo nemůže spáchat trestný čin sám na sobě, protože to by bylo v rozporu se základními principy evropského práva kontinentálního.
Jak jsem již uvedl, o této své soukromé záležitosti nejsi povinen s nikým mluvit, pokud sám nechceš (a z tvého dotazu vyplývá, že nechceš).

26.12.2019

Dobrý den, tyto “pupínky” či jiný druh kožních výrůstků se mi objevují všude po těle, na penisu kolem očí (horní víčka a na místech kde bývají kruhy pod očima),pod dolním rtem a na rtech(pouze když natáhnu pokožku rtů). Nevíte o co by se mohlo jednat a jak to zlikvidovat? Děkuji.

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Jedná se o tzv. miliaria, což jsou velmi drobné puchýřky vyskytující se ve velkém množství na různých částech těla. Doporučuji nejprve zakoupit v lékárně tzv. Jarischův roztok a postižená místa jím jednou za den potírat (s výjimkou okolí očních víšek a úst, na něž bys měl používat pouze vodu s mýdlem). Pokud by příznaky do několika týdnů neustoupily, doporučoval bych navštívit kožního lékaře.

26.12.2019

Mám strašnej průšvih (...) Co mám dělat? (...)

Čertisko15, 15 let

Milý Čertisko15,

Nedělej vůbec nic. Chybu jsi neudělal ty, nýbrž druhá osoba, o níž se v dotazu zmiňuješ. Nemůžeš za to, že hrubým a necitlivým způsobem zasáhla do tvého soukromí. Chovej se tak, jako kdyby se nic nestalo. Pokud by se tě dotyčná osoba na cokoliv ptala, nejsi povinen o takovýchto záležitostech mluvit, pokud sám nechceš. Nepropadej pocitům viny, protože jsi nikomu nic špatného neudělal. Ty si nic vyčítat nemusíš. Stydět by se měla ona, ne ty.

26.12.2019

Dobrý den, (...) Prosím text skrýt.

Weaboo, 13 let

Milý Weaboo,

Jestliže se dva dospělí lidé rozhodnou, že už spolu nechtějí žít, nemůžeš s tím dělat vůbec nic, protože je to jejich volba. Avšak to, co ti dnes připadá jako velký problém, zřejmě začneš časem vnímat jinak. Důležité je, aby ses v naznačeném „mezičase“ zbytečně netrápil kvůli něčemu, co nemůžeš ovlivnit.
Rada zní, abys věnoval více pozornosti sám sobě, pečoval o sebe a choval se k sobě hezky. Nenech osoby ve svém okolí, aby ti ubližovaly. Jejich problémy nemůžeš řešit, a proto se raději zaměř na své vlastní potřeby. Naznačený přístup ti možná bude připadat poněkud sobecký, nicméně je v zájmu ochrany tvého duševního zdraví. Ostatním lidem a jejich problémům se můžeš věnovat, až překonáš svoji vlastní krizi, do níž ses dostal bez vlastního zavinění.

25.12.2019

Dobrý den, mám několik dotazů.
1) Skladuje se v těle ejakulát nebo se většina tvoří až před vyvrcholením?
2) To samé mě zajímá, zda-li se v prsech matky mléko již tvoří předem a „skladuje“ nebo se vytváří až přímo při kojení.
3) A nevím jestli je to pravda, ale myslím, že jsem slyšel, že
(...) Můžou mít tyto problémy i ženy, které nekojí?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Tvorba ejakulátu probíhá v podstatě nepřetržitě, aby byl stále k dispozici. Pokud se dva lidé pokoušejí počít potomka, měl by muž ejakulovat častěji, aby byl jeho ejakulát pokud možno stále „čerstvý“.
2) K tvorbě mateřského mléka dochází pod vlivem hormonální činnosti. Tvorba mléka může začít již několik dní před porodem, nejčastěji několik hodin po porodu, nejpozději (to spíše jen ve výjimečných případech tzv. pozdního nástupu laktace) pak druhý až třetí den po porodu.
3) Pokud žena nekojí, její život sice není ohrožen, ale po dobu několika týdnů po porodu se u ní mohou dostavovat nepříjemné pocity v prsou, dokud nedojde k ukončení tvorby mléka, což může trvat různě dlouhou dobu. Když mléko není odsáváno, postupně se „ztratí“, tj. přestane se tvořit.

25.12.2019

Dobrý den,
Vím, že tu máte takové dotazy stále, ale zjistil jsem, že mám 14 cm penis a někdy i 15 cm. A podle vaší tabulky je to v mém věku docela málo. Moc mě to trápí
(...) Hledal jsem toho hodně ale vůbec nevím čemu věřit. Budu rád za jakoukoliv radu.

Aleš, 16, za chvilku 17 let

Milý Aleši,

„Docela málo“ to rozhodně není, protože uvedená délka penisu odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 14 až 17 cm. Proč by ses měl trápit kvůli tomu, že nemáš abnormálně velký penis? Výrazně nadprůměrné rozměry penisu (zejména jeho výrazně nadprůměrná délka) by ti v životě mohly způsobovat leda problémy, avšak nepřinášely by ti žádné výhody.
Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Kvůli srovnání s vrstevníky se netrap. Mnozí dospívající chlapci se mylně domnívají, že většina jejich vrstevníků má větší rozměry penisu, než mají oni sami, avšak tyto domněnky zpravidla nemají nijak podložené (předpokládám, že jsi svým kamarádům neprováděl měření délky penisu při erekci podle seriózní vědecké metodiky, tj. pomocí pružného měřítka přiloženého k horní straně ztopořeného penisu).
Pokud jde o různé techniky či „pomůcky“, jejichž používání má údajně vést k prodloužení penisu, před jejich používáním co nejdůrazněji varuji, neboť mohou způsobit nevratné poškození tohoto orgánu. I kdybys měl penis mnohem menších rozměrů, neměl by ses snažit o jeho „zvětšení“ pomocí pochybných metod, o nichž se v dotazu zmiňuješ, protože i penis podprůměrných rozměrů může být naprosto normální, pokud je nepoškozený, zatímco poškozený penis normální není, i kdyby jeho rozměry byly nadprůměrné. Ostatně rozměry tvého penisu jsou průměrné.
Je tedy zcela zbytečné, aby ses kvůli normálním rozměrům svého penisu trápil. Bylo by to totéž, jako kdyby ses trápil kvůli tomu, že nemáš velikost obuvi 46 – 50 namísto v tvém věku obvyklých 39 – 43. Raději se snaž vytvořit si vůči svému penisu kladný postoj. Penis je část tvého těla, která by ti měla přinášet příjemné pocity, nikoli starosti a trápení. Můžeš být rád, že máš zdravý penis normálních rozměrů.

25.12.2019

Ještě doplním k předešlému dotazu (...)

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Jestliže k tomu dochází samovolně, je vše v pořádku.

25.12.2019

(...) Prosím nezobrazovat. Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Zcela běžné to není, avšak záleží na tom, zda ke zmíněnému jevu dochází spontánně (tedy zda nastává samovolně, bez jakéhokoliv vnějšího zásahu), nebo zda si jej způsobuješ úmyslně (tj. uděláš něco pro to, aby se dotyčná věc stala). V prvním případě není co řešit, ve druhém případě bys měl zanechat všech praktik, jimiž si dotyčnou věc způsobuješ.
Doufám, že tato odpověď pro tebe bude dostatečně srozumitelná, i když jsem ji musel formulovat tak, aby obsah tvého dotazu zůstal v souladu s tvým přáním skrytý.

24.12.2019

Dobrý den, pořád se mi potí ruce, ať je zima či horko. Nevím co s tím, a poslední dobou mě to obtěžuje.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Nadměrné pocení (hyperhidróza) může mít celou řadu příčin, a to počínaje obezitou, přes nevhodné stravovací návyky či nedostatek vitaminu D, až po závažnější neurologická onemocnění či poruchy funkce endokrinních žláz. Bez vyšetření u několika specialistů však nelze příčiny hyperhidrózy spolehlivě určit.
Prozatím bys měl věnovat pozornost mytí rukou. Dále si s sebou můžeš nosit kapesníky, do nichž si v případě potřeby setřeš pot. Při zvýšeném pocení je také třeba dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin, jinak hrozí dehydratace organismu.

24.12.2019

Dobrý den, byl jsem na nákupu (...)

David, 17 let

Milý Davide,

Alkohol bys konzumovat neměl, a to ani v případě, že jsi vyvinutější než většina tvých vrstevníků. K metabolickému zpracování alkoholu totiž tvoje tělo potřebuje enzym zvaný alkoholdehydrogenáza, který je v potřebném množství produkován až u jedinců starších 18-ti let, a to bez ohledu na dosažený stupeň vývoje jejich pohlavních znaků. I kdybys měl skutečně předčasnou pubertu (což nemohu posoudit, nehledě k tomu, že v tvém věku ji už ani nelze zpětně diagnostikovat), na objem produkce alkoholdehydrogenázy by zřejmě neměla žádný vliv.
Pokud jde o další druh zboží, o němž se v dotazu zmiňuješ, i když sis jej už koupil, rozhodně nedoporučuji jej používat, jinak hrozí úraz s trvalými následky.

24.12.2019

Chtěl bych se zeptat (...) dotaz v závorce neukazovat.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud se zmíněný útvar nachází na spodní straně penisu, jedná se o frenulum neboli uzdičku, která tvoří normální součást penisu. Kdyby se nacházel jinde po obvodu žaludu, mohlo by se jednat o přetrvávající konglutinaci (neboli „slepení“), k jejímuž uvolnění však dříve či později dochází i bez jakéhokoliv zásahu. Nemusíš tedy dělat nic. Především bys se svým penisem neměl dělat nic, čím by sis způsoboval bolest.

Šipkou je vyznačeno tzv. frenulum (uzdička na spodní straně žaludu)

24.12.2019

Dobrý den, už delší dobu mám problém (...)

Lukas, 16 let

Milý Lukasi,

V tomto případě bych doporučoval svěřit se přímo praktickému lékaři pro děti a dorost. Uvedené obtíže mohou být projevem celé řady různých poruch či onemocnění, avšak bez vyšetření u specialisty (na nějž ti může vydat poukaz pouze tvůj praktický lékař pro děti a dorost) nelze příčiny těchto obtíží přesněji určit.

23.12.2019

Dobře. Tou změnou režimu jsem spíš myslel, že bych si prostě došel (...)

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Těžko si můžeš předem „naplánovat“, kdy se budeš potřebovat vymočit, protože i u jednoho a téhož jedince mohou různé fyziologické procesy probíhat nestejným tempem, a to v závislosti na celé řadě okolností, z nichž některé nelze přímo ovlivnit.
Pokud jde o močení na veřejnosti, to je u osoby starší 15-ti let přestupkem proti veřejnému pořádku a někdy může být kvalifikováno i jako výtržnictví, avšak před dosažením věku 15-ti let nelze za takové jednání nikoho stíhat. Navíc bys mohl použít argument, že jsi chránil svoje zdraví, a tudíž jsi jednal v tzv. krajní nouzi.
Pokud jde o močení vsedě, to u chlapců a mužů rozhodně nedoporučuji, protože mužské tělo k němu není uzpůsobeno. U mužů probíhá močová trubice poněkud výše, než je tomu u žen, a tudíž je při poloze vsedě stlačována svalstvem malé pánve a horní části stehen, což může bránit volnému odtoku moči.
Důsledkem opakovaného močení vsedě může být u mužů a chlapců častější výskyt onemocnění vývodných cest močových. Z tohoto důvodu bych doporučoval močit pokud možno vestoje, nebo přinejhorším alespoň vkleče (nikoliv však v předklonu), pokud by močení vestoje z nějakých důvodů nebylo možné.

23.12.2019

Zdravím,
Už nějakou dobu mám takový problém
(...) Nějaké rady?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

První a jediná rada zní, abys močení v žádném případě neodkládal kvůli jakýmkoliv méně důležitým věcem (přičemž méně důležité je vše, co přímo nesouvisí s uspokojováním základních biologických potřeb každého živého tvora). Kdykoliv se ti chce močit, pokud možno všeho nech a jdi se vymočit. Delší zadržování moči je totiž velmi nezdravé, nebezpečné a může vést k celé řadě zdravotních komplikací, počínaje vznikem chronického onemocnění vývodných cest močových a konče zvýšením rizika výskytu zánětlivých nebo nádorových onemocněními předstojné žlázy (prostaty). Z posledního uvedeného důvodu je dlouhodobé a opakované zadržování moči u mužů či chlapců ještě mnohem nebezpečnější, než je tomu u žen a dívek, protože ženy a dívky předstojnou žlázu nemají, a tudíž jim ani nehrozí výše naznačené zdravotní komplikace.
V žádném případě se nesnaž svůj problém „řešit“ omezováním příjmu tekutin! Pokud nebudeš dodržovat pitný režim, hrozí dehydratace organismu a s ní spojené zdravotní komplikace. Dospívající jedinec by měl denně vypít přibližně 60 mililitrů tekutin na každý 1 kilogram své tělesné hmotnosti. Například chlapec, který váží 45 kg, by měl za den vypít přibližně 2 700 ml (tj. 2,7 litru) tekutin.
Jestliže tě vyučující nechce pustit na WC během vyučovací hodiny, dojdi si na WC i přes jeho zákaz, a to i v případě, že by ti pohrozil poznámkou nebo jiným kázeňským opatřením. Ochrana lidského zdraví totiž představuje vyšší hodnotu, než jakou představuje dodržování pokynů vyučujícího.

22.12.2019

V záložce „Jak o sebe pečovat“ máte chybu u druhů spodního prádla:
U boxerek máte napsáno, že „V jejich přední části je zapínání na jeden nebo více knoflíků“. To ale není pravda, to není u boxerek ale u trenýrek, boxerky žádné knoflíky nemají.

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Nejedná se o chybu, protože boxerky mohou mít v přední části zapínání na knoflíky. V češtině se výraz „trenýrky“ někdy mylně používá i pro boxerky, které jsou vyrobené z tkaniny a mají v přední části zapínání na knoflíky, avšak toto označení je nepřesné, protože trenýrky žádné zapínání nemají (v přední části jsou vždy uzavřené).
Naproti tomu u boxerek existují dva základní druhy:

1) „boxer briefs“ – jsou vyrobené z úpletu a nemusí mít knoflíky, i když někdy knoflíky mají, avšak tyto knoflíky zpravidla plní jen dekorativní funkci,
2) „boxer shorts“ – neboli „boxers“ – jsou vyrobené většinou z tkaniny (výjimečně z úpletu) a vždy mají v přední části rozparek na jeden nebo více knoflíků.

Každý z uvedených dvou základních druhů boxerek má ještě několik variant. Například „boxer briefs“ mohou být buď „atletické“ (athletic), nebo klasické s dvojitou přední částí. Oba dva druhy jsou vyráběny z úpletu, avšak „atletické“ boxerky mají v přední části poklopec se zapínáním na knoflíky, kdežto klasické „boxer briefs“ jsou v přední části zdvojené, podobně jako klasické slipy. Pokud jde o „boxer shorts“, ty mají vždy v přední části rozparek na zapínání (kdyby jej totiž neměly, nejednalo by se o „boxer shorts“, nýbrž o obyčejné české trenýrky), avšak jednotlivé varianty se liší střihem a počtem knoflíků.
Předtím, než někoho začneš obviňovat z chyb a nepravd, by sis měl zjistit potřebné informace ze spolehlivých zdrojů.

22.12.2019

Dobrý den, ještě mám otázku. Když si delší čas nehoním, sperma se mi pořád tvoří a varlata se tím budou neustále zvětšovat? Nebo se utvoří určité množství a to jen čeká na masturbaci? A čím déle nehoním tím je orgasmus silnější? Děkuji.

Problémovej, 16 let

Milý Problémovej,

Delší absence ejakulace nevede ke zvětšování varlat. Ve varlatech se tvoří pouze okolo 5% objemu ejakulátu, zatímco zbývajících 95% se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách, především v semenných váčcích a předstojné žláze (neboli prostatě), zčásti též v Cowperových žlázách. Tvorba spermatu (neboli spermatogeneze) probíhá v podstatě nepřetržitě, tedy i v období mezi jednotlivými ejakulacemi.
Delší absence masturbace nevede ani k silnějšímu orgasmu. Intenzita orgasmu je dána silou stahování svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, nikoli časovou prodlevou mezi dvěma orgasmy. Naopak, v důsledku delší prodlevy mezi dvěma sexuálními aktivitami vedoucími k dosažení orgasmu a ejakulace může svalstvo malé pánve a pánevního dna poněkud ochabovat, což vede naopak k oslabení tohoto svalstva, a tím i k oslabení intenzity orgasmu (platí zde obecná zásada, že když se určitá skupina svalů málo zatěžuje, dochází k jejímu ochabování a ke snižování její výkonnosti).
Delší absenci masturbačních aktivit nedoporučuji, protože masturbace je zdraví prospěšná činnost, zatímco její zásadní omezování je naopak nezdravé.

22.12.2019

Dobrý den, mám problém (...)

Tajný, 12,85 let

Milý Tajný,

1) Uvedenou aplikaci naznám, navíc tato poradna neslouží k poskytování technické podpory v oboru výpočetní techniky. Obrať se na poskytovatele příslušného programu, který jistě  provozuje webové stránky s technickou podporou.
2) Masturbaci vykonává v podstatě každý zdravý a normálně vyvinutý dospívající jedinec, přičemž řada chlapců i dívek začíná masturbovat již v dětství před pubertou. Větší nebo menší opoždění nástupu puberty a jejích projevů však nemusí být nutně důsledkem nějaké poruchy. Jestliže jsi v předchozím období svého života něco zanedbal, můžeš to v následujícím období ještě bohatě dohnat.

22.12.2019

Dobrý deň. Pri holeni som si jemne porezal veľmi malé znamienko, ktoré nevystupuje nad úroveň kože, mám s tým ísť ku kožnému? Ďakujem, pekný deň.

Denis, 17 let

Milý Denisi,

Během následujících dvou týdnů bys měl znaménko pozorně sledovat. Pokud dojde k výrazné změně jeho zbarvení nebo velikosti, navštiv dermatologa (kožního lékaře).

22.12.2019

Dobrý deň. Mám taký problém že keď si stiahnem predkožku tak dočúram (...) ako keď nie. Čo mám s tým robiť?

Juraj, 10,5 let

Milý Juraji,

Při močení si nemusíš přetahovat předkožku. Někteří lidé to sice dělají, ale rozhodně to není nutné. Při močení bych příliš nedoporučoval přetahovat předkožku až za okraj žaludu. Pokud už z nějakých důvodů nechceš močit s předkožkou nataženou na celém žaludu, mohlo by ti stačit, když si ji mírně posuneš tak, aby došlo k obnažení ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z močové trubice vychází moč). Ani to však není nutné, protože proud moči si „najde cestu“ skrz prstenec předkožky sám.
Pokud je předkožka natažena na žaludu (tedy nachází se ve své „výchozí pozici“), proud moči je předkožkou obvykle formován do jednoho paprsku. Při přetažení předkožky může dojít k rozdělení proudu moči do dvou paprsků, z nichž spodní je většinou slabší než horní (jako na obrázku vpravo). Okraje ústí močové trubice jsou totiž ve střední části silnější, než na obou koncích. Proto se otvor močové trubice při močení rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“), a proto moč vychází z horního a dolního okraje tohoto otvoru, nikoli z jeho střední části. Nejedná se však o zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit. Důležité je, aby sis při močení přidržoval penis takovým způsobem, aby moč dopadala tam, kam potřebuješ (tedy například do WC a ne na podlahu).
Pokud jde o sílu proudu moči, ta závisí na celé řadě okolností, z nichž nejpodstatnější je síla svalstva v oblasti tzv. malé pánve. Samozřejmě záleží i na tom, zda je močový měchýř opravdu plný. Pokud se do močení musíš „nutit“, proud je pochopitelně slabší, než když jsi moč delší dobu zadržoval. Avšak zadržování moči nedoporučuji, protože je velmi nezdravé. Když se ti chce močit, měl by ses jít vymočit pokud možno co nejdříve.

21.12.2019

Chci se zeptat, můj pindík má 4 cm když je nejmenší, 7 cm když je největší a 10 cm když se postaví. Je to normální?

Adrian, 12 let

Milý Adriane,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Drobné změny délky penisu během klidového stavu jsou normální a přirozené, protože délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na teplotě, svalovém napětí a dalších okolnostech. Pro posouzení rozměrů penisu je však podstatná jeho délka při erekci, která v tvém případě odpovídá průměru pro chlapce tvého věku (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 12-ti činí let 9 až 11 cm).

21.12.2019

Jak probíhá sex mezi lesbami?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Páry tvořené dvěma osobami téhož pohlaví (ať již ženského nebo mužského) vykonávají zpravidla tzv. nekoitální sexuální aktivity, k nimž patří například vzájemná masturbace nebo orální sex. podrobnější informace o nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš například na stránce „Láska a erotika“.

21.12.2019

Dobrý den. Trápí mě přecitlivělost žaludu. Když se ho například dotknu, tak hodně štípe a je to nepříjemné. Co s tím?

Pomeranč, 14 let

Milý Pomeranči,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje (nikoli však z čaje bylinného či ovocného!), který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně.

21.12.2019

Dobrý večer, (...) prosím nezobrazovať.

Marek, 15 let

Milý Marku,

Vykonávání procedury, o níž se v dotazu zmiňuješ, není před uvedenou aktivitou nutné.

21.12.2019

Ahoj, při nasazovaní kondomu se mi udělala trhlinka na spodku žaludu u uzdičky (...)

Ahoj123, 16 let

Milý Ahoji123,

Drobná povrchová poranění na genitálu sice mohou být nepříjemná, avšak podstatné je, že u tebe nedošlo k poškození tzv. frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně penisu a jejímž úkolem je zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z penisu vychází moč). Pokud by totiž k poranění frenulární arterie došlo, bylo by krvácení zřejmě natolik silné, že by se ti jej nepodařilo zastavit.
Drobné poranění doporučuji několikrát denně ošetřovat mastí calcium pantothenicum (vyslovuj [kalcijum pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Cena za jedno balení se pohybuje okolo 70,– Kč.
Při nasazování kondomu příště postupuj tak, jak je uvedeno na stránce „Láska a erotika“. Kondom nenasazuj silou a před nasazením jej neroztahuj, nýbrž jej srolovaný přilož k vrcholku žaludu penisu, jednou rukou uchop za rezervoár („výstupek“ uprostřed srolovaného kondomu) a druhou rukou pomalu a postupně rozbaluj směrem ke kořeni penisu. Při nasazování kondomu se vůbec nemusíš dotýkat ani žaludu, ani uzdičky.

21.12.2019

Dobrý den, chci se zeptat, mám na svém přirození takové malé vystouplé tečky. Mohu se zeptat co to je?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Má je naprostá většina dospívajících chlapců i dívek i dospělých mužů a žen. Nepředstavují žádný zdravotní problém a není třeba s nimi nic dělat, ani se to nedoporučuje. Žlázky si neškrábej ani nemačkej.

21.12.2019

Dobrý deň,
Myslíte že chlapec a dievča môžu byť len dobrý kamaráti ktorý si všetko vravia aj tie najsúkromnejšie veci? Ďakujem.

Ahoj, 13 let

Milý Ahoji,

Podle mého názoru to možné je, zvláště v dětství nebo v prvních letech dospívání, kdy je sexuální složka citového vztahu mnohdy pouze latentní (tj. skrytá).

21.12.2019

Dobrý den, potřebuji poradit, jak oslovit holku na sociálních sítích. Ještě jsem neměl žádný vztah. Prosím o popis, jak by měla první zpráva vypadat. Děkuji moc.

Nik, 16 let

Milý Niku,

Pokud možno nijak. Jestliže chceš oslovit dívku, která je ti sympatická a s níž bys chtěl navázat důvěrnější vztah, měl bys ji oslovit zásadně osobně, nikoliv prostřednictvím sociálních sítí. Navíc vyhledávání a oslovování potenciální partnerky na sociálních sítích představuje jednu z nejnebezpečnějších aktivit, které lze v kybernetickém prostředí vůbec dělat. Pokud se chceš blíže seznámit s nějakou dívkou, doporučuji zvednout se od počítače a jít mezi lidi.

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.