Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.
 
 
Pravidla poradny:
 
  • Tato poradna je určena pro dospívající, nikoli pro dospělé. Dotazy osob starších 18-ti let do této poradny nepatří.
  • Dotazy jsou anonymní. Ve formuláři můžeš vyplnit své jméno nebo přezdívku. Dotazy však nezasílej pod několika různými přezdívkami.
  • V dotazech neuváděj e-maily nebo jiné kontaktní údaje ani odkazy na webové stránky.
  • Dotaz nemusí být zveřejněn v plném znění. Provozovatel si vyhrazuje možnost vynechat dotaz nebo část jeho textu, a to i bez uvedení důvodu. Vynechaná část textu dotazu je vyznačena třemi tečkami v kulatých závorkách (...).
  • Vzhledem k tomu, že provozovatel webových stránek nese odpovědnost za veškerý zveřejněný obsah, nemůže být žádný příspěvek publikován bez jeho souhlasu.
  • Pokud si nepřeješ zveřejnění svého dotazu na této stránce, můžeš využít namísto poradny e-mail: poradna@strankyprokluky.cz
  • Poradna neslouží pro technické dotazy týkající se obsahu a provozu stránek. Pro takovéto dotazy využij e-mail: info@strankyprokluky.cz. Odpovědi na často kladené dotazy najdeš zde.
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/
Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? Potřebuješ poradit? V této poradně najdeš odpovědi na dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí. Můžeš zadat i svůj vlastní dotaz.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

Zadat nový dotaz

Při vyplňování dotazníku je třeba vyplnit pole označená *.

Odpovědi na dotazy

17.11.2019

Dobrý den, jaká je normální velikost varlat v mém věku? Nevím, jestli nemám nějakou poruchu.

Vůbec nevím, 16 let

Milý Vůbec nevíš,

Průměrný objem varlat neboli testikulární objem činí u chlapců ve věku 16-ti let 19 mililitrů na jedno varle, avšak za normální se v tomto věku považuje testikulární objem v poměrně širokém rozmezí 13 až 25 ml. Testikulární objem se měří pomocí tzv. orchidometru, který tvoří součást vybavení endokrinologických pracovišť a některých (i když zdaleka ne všech) praktických lékařů pro děti a dorost. Pokud máš tedy pochybnosti ohledně objemu svých varlat, měl bys navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

17.11.2019

Dobrý den,
je mi 15, skoro už 16 a myslím, že v mém věku je vcelku normální kupovat si nové věci a celkově utrácet peníze (ne nějak ve velkém, většinou v rámci stovek). Ale přijde mi hodně trapné říkat si pořád o peníze rodičům
(...) Předem moc děkuji za odpověď.

Frajírek, 15 let

Milý Frajírku,

Vzhledem k tomu, že jsi již dosáhl věku 15-ti let, již můžeš vykonávat placenou práci, a to za předpokladu, že už máš splněnou povinnou školní docházku. Možnosti výdělečné činnosti v tvé obci a okolí samozřejmě neznám, a proto ti nemohu poradit nic konkrétního. Pokud jde o práci „z domova“, pro tu je většinou zapotřebí určitá kvalifikace.
Tvůj odpovědný postoj k získávání peněz na nakupování nových věcí je sice chvályhodný, avšak než se pro vykonávání nějaké práce rozhodneš, měl bys zvážit, zda si i při vykonávání práce budeš stále ještě schopen zajistit dostatek času na potřebný odpočinek a v neposlední řadě jistě i na učení či na studium. Utrácení peněz sice může být příjemné, avšak výdělečná činnost by tě neměla nepřiměřeně zatěžovat.

17.11.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ktoré potraviny podporujú rast penisu. Ďakujem.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Potraviny, jejichž zvýšená konzumace by přímo podporovala růst penisu, neexistují. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Nevidím však důvod, proč by ses měl snažit růst penisu nějak podporovat. Penis nadprůměrných rozměrů rozhodně není „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.
Snad jen v případě podezření na tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů) by bylo vhodné navštívit lékaře a požádat o poukaz na vyšetření na endokrinologii. Více informací o mikropenisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

17.11.2019

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat
(...) Děkuji za odpověď.

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

V každém případě by mělo být jasné, že jsi na úkolu pracoval sám a nestáhl jej hotový z internetu. Další požadavky by ti měl sdělit učitel, který úkol zadal. Záleží na něm, jaké podmínky pro vypracování a prezentaci úkolu stanoví. Pokud budeš úkol prezentovat před třídou, měl bys mluvit pokud možno zpaměti a nečíst všechno jen z papíru. Písemné poznámky bys s sebou měl mít pouze jako „poslední záchranu“.

17.11.2019

Je normálne, že masturbujem už od škôlky?

Dcba, 15 let

Milý Dcba,

Většina chlapců i dívek začíná vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, jak uvádí například významný dětský lékař J. Bancroft v knize Sexual development in childhood (2003). Z různých výzkumů vyplývá, že průměrný věk zahájení masturbace činí 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Některé děti však začínají masturbovat dříve, jiné naopak později. Ve věku 4 až 5 let masturbuje podle výše zmíněné publikace přibližně 10 až 15% dětí obojího pohlaví.
Na tom, že jsi začal masturbovat již v době, kdy jsi chodil do školky, tedy není nic abnormálního. Citlivost pohlavních orgánů není podmíněna dosažením určitého stupně tělesného vývoje, a tudíž i dítě může dosáhnout příjemných pocitů (byť se ještě nemusí vždy nutně jednat přímo o dosažení orgasmu), když se dotýká svých pohlavních orgánů. A jestliže se někdo dotýká svých pohlavních orgánů s cílem navodit si příjemné pocity, jedná se již o masturbaci.

17.11.2019

Dobrý den, když si oholím nohy, dorostou mi zpět chlupy? A budou větší a silnější? Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Tělesné ochlupení začíná dorůstat ihned po oholení, protože chlupy rostou sice zvolna a pomalu, nicméně v podstatě neustále. Průměrné tempo dorůstání tělesného ochlupení se pohybuje okolo 1 cm za měsíc. Chlupy, které budou dorůstat po oholení, by měly být alespoň zpočátku silnější, protože na rozdíl od „starých“ chlupů nebudou tolik roztřepené a poškozené. Pokud jde o rozsah a hustotu ochlupení, jejich nárůst nemusí být způsoben pouze oholením, ale i změnami, k nimž v tvém těle stále ještě dochází.
Avšak předtím, než se rozhodneš oholit si nohy nebo jinou část těla, bys měl zvážit, zda je opravdu nutné vystavovat pokožku podráždění a vysušení v důsledku holení. Pokud už si chlupy oholíš, měl by sis oholené části těla po dobu prvních několika dnů pravidelně ošetřovat hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.

17.11.2019

Dobrý den, prosím o skrytí dotazu (...)

Jahoda, 18 let

Milý Jahodo,

Ultrasonografické vyšetření, které máš absolvovat příští týden, je pro stanovení diagnózy dostačující. Onemocnění, jehož se obáváš, se sice u mladých lidí vyskytuje zřídka, nicméně vyloučit jej lze až příslušným vyšetřením. Do té doby bys neměl myslet na „nejhorší možnost“ a neměl bys u sebe hledat příznaky onemocnění, jehož se obáváš.
Avšak i kdyby se nakonec potvrdilo, že tímto onemocněním trpíš, úspěšnost léčby je velmi vysoká, a tudíž je jen málo pravděpodobné, že by zmíněné onemocnění hrozilo tvůj život, zvláště bude-li u tebe včas rozpoznáno.

17.11.2019

Dobrý den, je normální, když moje výška je 161 cm a moje máma má 162 a táta 174? A kolik bych měl mít v dospělosti?

Anonym, 12,7 let

Milý Anonyme,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 12 a půl roku činí 157 cm, přičemž za normální se u chlapců téhož věku považuje tělesná výška v rozmezí 142 až 172 cm.
Odhad cílové výšky v dospělosti na základě dosažené tělesné výšky rodičů činí v tvém případě 174,5 ± 10 cm, tj. 164,5 až 184,5 cm.

17.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je legální (...)

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Uvedené jednání by bylo protiprávní, neboť by bylo v rozporu s § 86 zákona č. 89/2012 Sb.

17.11.2019

Dobrý den, někdo se zde ptal proč (...)

Michal, 13 let

Vážený pane,

Na váš dotaz nemohu odpovědět, protože jste v minulosti v poradně vystupoval pod různými jmény, vystupoval jste jako dítě i jako dospělý a vyžadoval jste odkazy na stránky obsahující pornografii. Poradna je určena dospívajícím kteří opravdu potřebují radu či pomoc, nikoli dospělým, kteří si potřebné informace mohou opatřit jinými způsoby.
Pokud přesto požadujete odpověď na váš dotaz, využijte e-mail uvedený v pravidlech poradny (viz výše).

16.11.2019

Dobrý den, kdybych si vybral partnerku nebo partnera, které(mu) již je 15 let a vypadá o hodně mladší, tak kdybychom se venku líbali atd. tak by na mě mohli zavolat i policii? Mohl by mě venku někdo při tom i přepadnout?
Na dotyčné osobě by totiž nikdo bez OP nepoznal, že jí bylo 15 let. Přeci nebude ukazovat OP každému, koho potkáme.

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Z právního hlediska nezáleží na tělesném vzhledu, nýbrž na dosaženém věku. Osoba starší 15-ti let zůstává osobou starší 15-ti let, i když má výrazně mladistvý (či přímo „dětský“) vzhled.
Samozřejmě nelze vyloučit, že u některých náhodných kolemjdoucích by mohlo líbání s výrazně mladší osobou vzbuzovat pohoršení, nicméně i kdyby se dotyčný pohoršený spoluobčan rozhodl na místo přivolat hlídku Policie ČR, velmi rychle by vyšlo najevo, že ses nedopustil ani trestného činu, ani přestupku. V takovém případě by se ti občan, který hlídku přivolal, měl ještě omluvit. Kromě toho nepředpokládám, že bys s partnerkou vykonával přímo na ulici takové aktivity, jimiž by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu pohlavního zneužití.
Pokud jde o povinnost občana prokázat svoji totožnost (a tím i věk, protože datum narození patří k osobním údajům), ta je vymezena zákonem. Ty ani tvoje přítelkyně rozhodně nemáte povinnost prokazovat svoji totožnost každému, kdo o to požádá. Prokázání totožnosti může vyžadovat příslušník Policie ČR. Za určitých okolností je občan povinen sdělit své osobní údaje i jiným subjektům, například orgánům státní správy, tedy různým úřadům.
Občan může svoji totožnost prokázat také dobrovolně, pokud je to v jeho zájmu. Příkladem je předložení občanského průkazu při zakládání účtu v bance. Pracovník banky tě sice nemůže nijak nutit, abys předložil občanský průkaz, ale bez občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti ti účet nemůže založit, a tudíž je ve tvém vlastním zájmu, abys mu doklad dobrovolně předložil.

16.11.2019

Dobrý den, nedávno jsem si uvědomil, že jsem gay. Chtěl bych se zeptat, jak probíhá sex mezi dvěma gayema? Vůbec nemám tušení co se dá v posteli dělat. Děkuji za odpověď.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16-ti let, a tudíž není jisté, zda jsi skutečně homosexuálně orientovaný, i když se tak můžeš cítit. Pohlavní náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví nemusí být u dospívajícího jedince nutně projevem homosexuální orientace, ba dokonce ani sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví ještě není dokladem toho, že dotyčný jedinec je homosexuálně orientovaný (podíl dospívajících, kteří někdy měli sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je podle různých výzkumů několikanásobně vyšší, než by odpovídalo podílu homosexuálně orientovaných jedinců v populaci).
Pokud jde o sexuální aktivity mezi dvěma partnery téhož pohlaví, naprostá většina homosexuálně orientovaných párů dává přednost tzv. nekoitálním sexuálním aktivitám. K aktivitám tohoto druhu patří například vzájemná masturbace a orální sex. Více informací o nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“. Jinak samozřejmě záleží na obou partnerech (či partnerkách) téhož pohlaví, jakým sexuálním aktivitám dávají přednost.

16.11.2019

Vyrůstají chlupy v podpaží tak hustě jako okolo penisu? To bych nerad :(

Fabian, 13 let

Milý Fabiane,

Nemusíš se obávat, protože ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) zpravidla nedosahuje takové hustoty a rozsahu, jako ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli pubické ochlupení). Zatímco pubické ochlupení má pět stupňů vývoje, u ochlupení axilárního jsou vývojové stupně pouze čtyři. Navíc zatímco chloupky v okolí pohlavních orgánů jsou zpravidla zvlněné nebo kudrnaté, chloupky v podpažních jamkách bývají rovné nebo mírně zvlněné.
Celkově vzato je tedy axilární ochlupení méně výrazné, než ochlupení pubické. Problémem může být spíš zápach, který vzniká uplíváním a rozkladem potu na axilárním ochlupení, k čemuž u pubického ochlupení zpravidla nedochází. Jestliže ti už rostou chloupky v podpaží (u chlapců se nejčastěji objevují mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku), měl by sis důkladněji mýt podpaží, případně používat antiperspirant. Naproti tomu používání antiperspirantu na pohlavní orgány a jejich okolí v žádném případě nedoporučuji, protože by mohlo způsobit podráždění těchto vysoce citlivých částí lidského těla.

16.11.2019

Dobrý den, skrýt dotaz prosím (...)

Honza T., 18 let

Milý Honzo T.,

Účinná látka léku, o němž se zmiňuješ v dotazu, může v kombinaci s alkoholem vyvolat závratě a nevolnost. V důsledku ztráty rovnováhy by mohlo dojít k pádu a poranění. Samotný alkohol sice také vyvolává výše uvedené obtíže, avšak v kombinaci s účinnou látku uvedeného léku nastupují tyto projevy rychleji a jsou silnější. Dokud tedy uvedený lék užíváš, neměl bys konzumovat alkohol ani v malém množství.
Navíc není zcela jisté, zda tvé tělo již produkuje dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který je nezbytně nutný pro metabolické zpracování alkoholu. Produkce tohoto enzymu se u většiny jedinců zvyšuje ve věku okolo 18-ti let (což je také důvod, proč zákon zakazuje podávání alkoholu osobám mladším 18-ti let), nicméně u některých jedinců může zvýšená produkce enzymu nastat o něco později (možná i proto v některých zemích platí ještě přísnější zákony s vyšší věkovou hranicí pro legální podávání alkoholu, například v USA činí tato věková hranice 21 let).

16.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje pohlavní styk. Vždy jsem si myslel, že k výrobě dětí stačí jen dotek holky a kluka. Začínám ale zjišťovat, že to tak není a přijde mi trapné ptát se rodičů. A všude na internetu jsou jenom hrozně složité pojmy. Pomůžete mi, prosím?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Při popisu pohlavního styku se bez složitých pojmů převzatých z cizích jazyků stěží obejdeme, protože čeština buď potřebné výrazy nemá vůbec, nebo je sice má, avšak jsou zastaralé a již se nepoužívají.
Při vykonávání pohlavního styku v užším slova smyslu (tj. vaginálního pohlavního styku neboli soulože) partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy (neboli vagíny). Během soulože se vykonávají tzv. kopulační pohyby, což jsou pohyby celého těla nebo jeho dolní poloviny, při nichž dochází ke střídavému zavádění penisu do pochvy a jeho vyjímání z pochvy, které může být buď úplné (penis se z pochvy vysunuje celý), nebo jen částečné (penis zůstává v pochvě alespoň zčásti zavedený). Díky těmto pohybům dochází ke vzájemnému dráždění (stimulaci) mužských a ženských pohlavních orgánů.
Po určité době stimulace, která může být různě dlouhá, dosáhne partner výronu semene neboli ejakulace. Semeno (nazývá se též sperma neboli ejakulát) obsahuje mužské pohlavní buňky zvané spermie. Ženské pohlavní buňky neboli vajíčka se nacházejí uvnitř těla ženy. Za příznivých podmínek může v důsledku pohlavního styku dojít k oplodnění vajíčka spermií. V takovém případě se oplodněné vajíčko uhnízdí ve stěně dělohy, kde se z něj vyvíjí nový lidský jedinec.
Podrobnější informace o pohlavním styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.

15.11.2019

Dobrý den. Poslední 3 měsíce (...) Čím to může být? Děkuji a přeji hezký den.

Vít, 15 let

Milý Víte,

Obtíže, o nichž se v dotazu zmiňuješ, jsou v tvém věku velmi neobvyklé. Jejich příčinou může být buď onemocnění oběhové soustavy, nebo stres a nadměrná psychická zátěž. Nejprve bych tedy doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak. Pokud bude tlak v pořádku, zbývá zaměřit se na odbourání stresu a snížení psychické zátěže, s čímž ti může pomoci například psychologický poradce pro mládež.

15.11.2019

Dobrý den, (...) nezobrazovat. Děkuji za odpověď.

Miras, 15 let

Milý Mirasi,

Na samotném penisu není nic patologického. Mohlo by se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. V takovém případě doporučuji zajistit si dostatečný příjem tekutin, více odpočívat a nevystavovat se nadměrné fyzické námaze. Dále doporučuji věnovat více pozornosti hygieně pohlavních orgánů, zejména v okolí ústí močové trubice.

15.11.2019

Dobrý den, mám dva dotazy.
1) Jak mám skončit s prokrastinací? Pořád ten konec prokrastinace odkládám "na zítřek"
2) Co se dělá na pohotovosti, s uvízlou předkožkou v zipu?
Děkuji za odpověď :)

Incognito, 16 let

Milý Incognito,

1) Není jisté, zda tvé problémy s odkládáním plnění úkolů či povinností jsou skutečně projevem nějaké psychické poruchy, nebo zda se jedná pouze o výrazněji vyvinutý rys tvé osobnosti, což by mohl objektivně posoudit pouze psychiatr.
Pokud ti však činí obtíže plnění úkolů ve stanovených termínech, doporučuji věnovat více pozornosti plánování času. Pro začátek si můžeš zavést sešit nebo blok, kam si budeš na každý den zapisovat seznam věcí, které máš ten den udělat a víš, že se ti do nich příliš nechce. Pro každý úkol, který máš splnit, nebo každou činnost, kterou máš vykonat, by sis měl stanovit pevný termín a snažit se jej dodržet. V závěru týdne si můžeš vyhodnotit, nakolik se ti podařilo naplánované úkoly a činnosti plnit. Pokud se ti zpočátku nepodaří něco stihnout v termínu, nepovažuj to za svoje selhání, nýbrž za informaci o tom, jak bys měl postupovat příště, abys stanoveného cíle dosáhl.
2) Pokud se do zipu u kalhot zachytí část kožního pokryvu penisu, jedná se většinou spíše o kůži na rozhraní spodní strany penisu a přední části šourku. K zachycení předkožky dochází spíše jen výjimečně, i když ani to nelze vyloučit.
Dojde-li k zachycení části (ať už jakékoliv) kožního pokryvu penisu v zipu, doporučuje se na zip i na penis nanést větší množství pleťového krému nebo kosmetického oleje (lékař by zřejmě použil lékařskou vazelínu) a přibližně na 20 minut se v klidu posadit. Dříve či později dojde k uvolnění zachycené části kožního pokryvu penisu, protože samovolným stahováním a uvolňováním různých svalů v oblasti malé pánve se penis bude pohybovat směrem k tělu a od těla, přičemž k uvolnění zachycené části výrazně přispěje právě zvlhčení penisu i zipu krémem či olejem.
Rozhodně nedoporučuji snažit se zachycenou část penisu uvolnit „ručně“, protože by mohlo dojít k ještě většímu poranění. Ostatně poranění v takových případech většinou nebývá následkem samotného zachycení v zipu, ale dochází k němu často právě až v důsledku nešetrných pokusů o uvolnění. Naproti tomu pokud je zip i penis zvlhčen krémem či olejem do několika minut od zachycení, nemusí při jeho uvolňování dojít k žádnému poranění.

15.11.2019

Môžem zmenšiť citlivosť žaluďu? Ak áno tak ako?

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Jestliže ti přecitlivělost žaludu způsobuje nepříjemné pocity, můžeš jeho citlivost snížit pravidelným oplachováním v čaji. K tomu lze použít černý nebo zelený čaj, který je však třeba louhovat delší dobu. Zatímco čaj k pití se louhuje pouze po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby se uvolnily látky, které přispívají ke snížení citlivosti.
Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil! Žalud můžeš buď ponořit do kelímku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledek se dostaví přibližně do týdne.

14.11.2019

Dobrý den,
Můj penis měří v klidu 10,5 cm a v erekci 16 cm, jaktože je mezi tím takový rozdíl?

Jirka, 14,5 let

Milý Jirko,

Uvedená délka penisu je sice mírně nadprůměrná, avšak samotný rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci není nijak zvlášť vysoký. U jednotlivých mužů a chlapců je zmíněný délkový rozdíl různý, což závisí především na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.
U mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou pružnější, může být rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci dokonce i několikanásobný. Naproti tomu u jedinců s nízkou pružností závěsných vazů může být zmíněný délkový rozdíl mnohem menší. Pokud má muž nebo chlapec extrémně tuhé závěsné vazy, pak při erekci dochází pouze k  napřímení a zpevnění penisu, avšak jeho délka zůstává stejná.
Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci, který uvádíš v dotazu, odpovídá středně pružným závěsným vazům penisu. Na uvedeném rozdílu není nic neobvyklého a rozhodně nelze tvrdit, že by se jednalo o abnormálně velký rozdíl. Pružnost závěsných vazů penisu je dána vrozenými předpoklady a nelze ji měnit.

14.11.2019

Zdravím, asi před 2 týdny jsem měl (...) Co máme dělat?

Ten, jehož jméno (...), 14 let

Milý T,, jehož jméno (...),

Ani při použití antikoncepčních prostředků nelze zcela vyloučit možnost nechtěného početí. Pro zjištění, zda došlo k nechtěnému početí, lze v lékárně zakoupit těhotenský test, který se používá v případě, že se u partnerky v očekávaném termínu nedostaví menstruace. Test se používá nejdříve jeden den po vynechaném termínu menstruace, avšak je třeba počítat s tím, že u dospívající dívky je až 50% cyklů nepravidelných.

14.11.2019

Dobrý den, dneska jsem nahmatal na svém penisu nějakou bulku. Vypadá to jak akné, snažil jsem se to vymáčknout, ale hrozně to bolí. Nechal jsem to radši být, co s tím mám dělat?

Jan, 13 let

Milý Jane,

Zřejmě se jedná o zanícenou mazovou žlázku (zánětlivý proces nastává v případě ucpání vývodu mazové žlázky poměrně často). Hrbolek si nemačkej ani neškrábej, za několik dní by mělo dojít k jeho vyhojení. Dokud nedojde k úplnému vyhojení, věnuj více pozornosti hygieně pohlavních orgánů.

14.11.2019

Můj obvod penisu je 8 cm, je to nadprůměrné?

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Uvedený obvod penisu je naprosto normální. Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí při erekci 7,5 cm, jedná se tedy sice o mírný nadprůměr, avšak rozdíl 0,5 cm oproti průměru je zcela zanedbatelný. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají silnější.

13.11.2019

Pakliže dovrším věku 18ti let, (...)

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti netrvá do věku 18-ti let, nýbrž tak dlouho, dokud dítě není schopno živit. Pokud však dítě již dosáhlo plnoletosti a má svůj vlastní příjem, je povinno se v rámci svých možností finančně podílet na chodu společné domácnosti. Pokud jde o úhradu nákladů spojených se studiem, záleží na finančních možnostech rodiny.

13.11.2019

Dobrý den, chtěl bych ve zeptat ohledně počítačů, mobilů atd. Můj bratr říká, že koukat do mobilu nebo počítače je stejné, jako na reálný svět, já si myslím opak. Chtěl bych se zeptat na váš názor - může to poškodit zrak nebo něco takového? A je to vůbec špatné?

Aw man, 13 let

Milý Aw mane,

Monitory a světelné displeje telefonů či tabletů sice zrak přímo nepoškozují, avšak vydávají světlo o nízké frekvenci, které pro zrak představuje zvýšenou zátěž. Při práci na zařízení se světelným displejem doporučuji dělat alespoň krátké přestávky, pokud možno nejdéle po třiceti minutách. Monitor či displej by neměl být jediným zdrojem světla v místnosti. Také nedoporučuji sledovat obrazovky a displeje krátce před spaním, jinak by se mohly dostavit obtíže s usínáním, protože světlo o nízké frekvenci, které vydávají displeje a monitory, má stimulační účinky.

13.11.2019

Ahoj, hledal jsem něco jak si správně oholit varlata, ale nenašel jsem to. bylo tam jen šourek a podbřišek. Děkuji za odpověď.

Toxic, 14 let

Milý Toxicu,

Varlata si oholit nemůžeš, protože jsou uložena v šourku. Oholit si můžeš nanejvýš šourek, avšak jeho holení nedoporučuji. Pokožka šourku totiž obsahuje velké množství záhybů a je téměř nemožné ji „vyrovnat“ tak, aby bylo možné provést holení bez rizika poranění.
Pokud ti z nějakých důvodů vadí ochlupení na šourku a chtěl bys jej alespoň zkrátit, můžeš chloupky zastřihnout malými nůžtičkami. Postupuj však opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. bezpečná vzdálenost od povrchu těla, v níž je možné chloupky zastřihávat, činí nejméně 0,5 cm.

13.11.2019

Čo je to "zlepená predkožka" a ako vyzerá?

Nick, 13 let

Milý Nicku,

„Slepená“ předkožka neboli konglutinace spočívá v tom, že dosud nedošlo k oddělení epitelu (krycí tkáně) na povrchu vnitřního listu předkožky (nebo jeho části) od epitelu na povrchu žaludu. Jestliže u chlapce dosud přetrvává konglutinace, nelze předkožku přetáhnout přes žalud. Při částečné konglutinaci lze obnažit pouze část žaludu. K oddělování předkožky od žaludu postupně dochází v dětství, u některých chlapců až během puberty.

12.11.2019

Dobrý deň, mám problémy s predkožkou, nedá sa mi moc stiahnuť (...) je to normálne?

Jano, 14 let

Milý Jano,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Především je důležité, aby ses vyvaroval násilných pokusů o její přetažení. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.11.2019

Chtěl jsem se zeptat, jestli když mám penis při erekci dlouhý 10 cm, je to velký podprůměr?

Asafalaja, 13 let

Milý Asafalajo,

Uvedená délka penisu je naprosto normální. Vzhledem k tvému věku se jedná o mírný podprůměr (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 13 cm). Vzhledem k tomu, že tvoje tělo stále ještě roste a vyvíjí se, je velmi pravděpodobné, že délka penisu v dospělosti u tebe bude vyšší, než je tomu v současné době.  Rozhodně však neplatí, že větší penis je nutně také "lepší", než penis menších rozměrů.

12.11.2019

Dobrý deň, môže byť aj veľká citlivosť spôsobená tým, že môj žaluď je suchý? Lebo keď je vlhký, tak necítim nič keď sa ho dotknem. Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Rozdíl, který popisuješ, není způsoben vyšší citlivostí žaludu, nýbrž vyšším třením při kontaktu dvou suchých povrchů. Jestliže se žaludu dotýkáš, když je suchý, nastává mezi jeho povrchem a rukou (či prstem) větší tření, než když je žalud vlhký, a proto můžeš doteky vnímat jako nepříjemné. Naproti tomu když se dotýkáš vlhkého žaludu, je tření mezi žaludem a rukou (či prstem) nižší, a proto žádné nepříjemné pocity necítíš. Povrch žaludu je za normálních okolností mírně vlhký. K vysušování povrchu žaludu dochází při jeho delším obnažení, zejména pak při otírání obnaženého žaludu o různé povrchy, například o spodní prádlo.

12.11.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď a prosím o skrytí dotazu.

Jedinec lidského druhu, 14 let

Milý Jedinče lidského druhu,

Pro uplatnění IVP je rozhodující doporučení ze školního poradenského zařízení, například pedagogicko-psychologické poradny. Záleží tedy na tom, zda poradna IVP doporučí či nikoliv, což lze v případě nesouhlasu některé ze zúčastněných stran nechat přezkoumat.

12.11.2019

Dobrý deň. Chcel by som nabrať svaly, tak som sa rozhodol cvičiť s vlastnou váhou. Chcem vedieť čo by som mal jesť, aby moje cvičenie bolo najefektívnejšie. Ďakujem.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Posilovací cvičení s vlastní váhou by sis měl především pokud možno rovnoměrně rozdělit do ranních až odpoledních hodin, dvě hodiny před spaním však již necvič. Přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje pět sestav cviků denně, přičemž každá sestava by měla obsahovat zpočátku 10, později až 20 cviků. Z potravin doporučuji především mléčné výrobky (jogurty, nebo ještě lépe tvaroh), dále ovoce a ořechy všeho druhu.

12.11.2019

Dobrý den, (...) Prosím o zakrytí celého textu. Předem děkuji.

Brumík, 15 let

Milý Brumíku,

Chování učitele je v tomto případě velmi nevhodné. Stížnost na jeho postup či chování mnohou rodiče podat řediteli školy písemně, nicméně je možné (a spíše pravděpodobné), že ředitel s nimi bude chtít celou záležitost projednat také osobně. Podnět na Českou školní inspekci se podává písemně.

12.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak může např. vypadat schůzka s mojí holkou? Děkuji za odpověď.

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Průběh schůzky závisí na obou dvou účastnících, tedy na tobě i na tvojí dívce. Pro schůzku je důležitý již výběr místa, na kterém byste se oba dva měli cítit příjemně. Ve vašem městě nebo přímo v blízkém okolí vašeho bydliště jsou jistě nějaká místa, která spolu lidé vašeho věku rádi navštěvují. Místo schůzky může vycházet i z vašich společných zájmů či zálib, pokud nějaké máte.
Během schůzky bys měl být vůči dívce sice pozorný a chovat se k ní mile, avšak není nutné, aby ses po celou dobu snažil neustále něčím zaujmout její pozornost. Na schůzce se s dívkou můžete navzájem lépe poznat, nicméně před ostatními lidmi by ses k ní neměl chovat příliš důvěrně, jinak bys ji mohl uvést do rozpaků. Až si s dívkou budeš povídat, neměl bys volit příliš složitá a příliš osobní témata. V závěru schůzky je vhodné se s dívkou hezky rozloučit, případně se zmínit o tom, že by ses s ní chtěl brzy opět setkat.

12.11.2019

Je legální, abych chodil s klukem, jemuž je víc než osmnáct let?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Samotný vztah tohoto druhu není nijak nezákonný. Partner však na tebe nesmí vyvíjet tzv. sexuální nátlak, který spočívá například v tom, že někdo nutí k vykonávání sexuálních aktivit osobu, která se vůči němu nachází ve vztahu závislosti nebo je svěřena jeho dozoru. Jinak je sexuální kontakt dvou osob starších 15-ti let legální, přesněji řečeno není nelegální (každý smí dělat to, co není zákonem zakázáno).

11.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (...) Předem děkuji za vaši odpověď.

Hi, 15 let

Milý Hi,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví u dospívajícího jedince nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Avšak i kdybys byl přesto homosexuálně orientovaný, ještě to rozhodně nepředstavuje překážku pro vykonávání činnosti, o níž se v dotazu zmiňuješ.

11.11.2019

Dobrý deň Poprosím pomohli by ste mi ešte? Môže byť aj žihľavový čaj alebo aj niečo iné? Lebo predkožku sa mi podarilo stiahnuť ale teraz je žaluď moc citlivá teraz doma nemáme čierny čaj ani zelený mame iba bylinkové, ovocne a žihľavový tak môžem použiť aj žihľavový? Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Pro snížení citlivosti lze využít pouze černý nebo zelený čaj, nikoli bylinné „čaje“ (ve skutečnosti směsi k přípravě nálevu). Kopřivový odvar příliš nedoporučuji, protože by mohl povrch žaludu spíše podráždit. Pokud doma nemáš černý čaj, můžeš si jej koupit. Jeho cena není až tak vysoká (v ČR stojí jedna krabička přibližně 25 až 35,– Kč, na Slovensku se cena za krabičku pohybuje okolo 1 €).

11.11.2019

Byl jsem u doktora kvůli té bolesti na temeni a on řekl že to je od krku, mám dochozené masáže a moc to nepomohlo, jak dlouho to ještě bude bolet? Také cvičím.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Na tuto otázku ti lépe odpoví tvůj ošetřující lékař, který sleduje tvůj stav. Pokud však trpíš bolestmi či jinými zdravotními obtížemi, měl by ses šetřit a s cvičením bys to neměl přehánět.

11.11.2019

Dobrý večer, potreboval by som radu. Chcem sa dať do kopy s jednou babou (...) Za radu vopred ďakujem.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Jestliže se s dívkou znáš a víš, že k tobě cítí sympatie, jistě neodmítne tvé pozvání na schůzku. Po několika příjemně strávených schůzkách můžeš začít hovořit o důvěrnějších záležitostech, tedy například o svých citech, které k ní chováš.
Nikdo ti předem nezaručí, že váš vztah „vyjde“, a že se vám podaří vytvořit ideální dvojici. Alespoň zpočátku bys tedy neměl vaše vzájemné sbližování spojovat s přehnanými očekáváními. S tím, jak se budete lépe a důkladněji poznávat, se postupem času ukáže, zda se k sobě opravdu hodíte.

10.11.2019

Zdravím, nedávno jsem masturboval a na penisu se mi udělala z vrchu (...) co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Zřejmě se jedná o krevní výron neboli hematom. Jeho vstřebávání může trvat v závislosti na rozsahu i několik týdnů. Je možné, že u tebe při vykonávání masturbace dochází k nadměrnému tření. Nadměrné tření mezi rukou a penisem lze snížit používáním lubrikačního gelu.

10.11.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, za jak dlouho bude poznat, že jsem nabral svalovou hmotu. Ostatní mi říkají že jsem svalový typ tak by mě zajímalo, když teď cvičím, za jak dlouho se to projeví. Předem děkuji.

Mr. Bicák, 14 let

Milý Mr. Bicáku,

U dospívajících chlapců dochází k mohutnění svalů již v důsledku hormonálních změn, k nimž v jejich těle dochází. Cvičením se svaly zpevňují a jejich objem se zvětšuje, avšak růst svalové tkáně je podmíněn dostatečným příjmem potravy, nikoli cvičením.
Výsledky posilovacího cvičení v podobě pevnějších svalů se mohou dostavit již po několika týdnech, avšak záleží také na množství podkožního tuku. U osob se silnější vrstvou tukové tkáně nemusí být svaly viditelné, i když už došlo k jejich posílení, protože zůstávají „skryté“ pod tukovou vrstvou. Avšak příliš štíhlá postava s vyrýsovanými svaly může vypovídat spíše o nedostatku potravy a nepřiměřené fyzické zátěži než o zdravém životním stylu.

10.11.2019

Kdy a jak mám své kamarádce říct, že ji mám rád a že bych s ní chtěl začít chodit?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

S dívkou začneš chodit, když ji pozveš na schůzku a dívka tvé pozvání přijme, což můžeš udělat, jakmile se lépe poznáte v prostředí, kde se běžně potkáváte. Více času je zapotřebí k tomu, abyste se sblížili natolik, abys mohl s dívkou hovořit o svých citech.
Zpočátku dívce nemusíš přímo říkat, že ji máš rád, protože to pozná z tvého chování. Není vhodné dívce vyznávat lásku hned na první nebo druhé schůzce, jinak by si mohla myslet, že na ni moc pospícháš, případně že vyznáváš lásku každé dívce buď „na potkání“, nebo jen po letmém seznámení.
Nelze přesně stanovit, zda je vhodnější dívce vyznávat své city na třetí schůzce nebo raději až na čtvrté, protože sbližování dvou lidí může probíhat různým tempem. Nicméně až budeš dívce vyznávat lásku, mělo by to být v prostředí, kde budete mít dostatek klidu a v situaci, kdy se spolu budete cítit dobře. Pokud se budeš stydět dívce přímo říci, že ji máš rád nebo miluješ, můžeš jí své sympatie vyjádřit nepřímo (například místo: „Mám tě rád“ můžeš říci: „Je mi dobře, když jsme spolu“ a podobně).

10.11.2019

Takže to, že sem ejakuloval za takhle dlouho, neni nějak na závadu?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Není. O poruchu by se jednalo v případě, že by dosažení ejakulace vyžadovalo nejméně několik desítek minut.

10.11.2019

Dobrý den. Proč mi ejakulát prostě jenom vyteče, a ne vystříkne? Co to znamená?

Ddvaf, 12 let

Milý Ddvafe,

Protože chlapci tvého věku zpravidla ještě nemají dostatečně silné určité svaly v oblasti malé pánve. Proto je u nich výron semene (ejakulace) zpravidla méně prudký, než u starších chlapců či dospělých mužů, kteří již mají svaly v oblasti malé pánve silnější a jejich stahování při ejakulaci je intenzivnější. S rostoucím věkem a počtem dosažených ejakulací by mělo postupně docházet k posilování příslušných svalů, které se podílejí na vypuzování ejakulátu z těla. Prozatím se kvůli nižší prudkosti výronu semene nemusíš znepokojovat.
Avšak ani v dospělosti se nejedná o poruchu, jestliže ejakulace není tak intenzivní, aby ejakulát přímo „vystříkl“ (zejména u obézních jedinců a dospělých mužů trpících vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou může být ejakulace méně intenzivní). Prozatím však nižší prudkost výronu semene není projevem toho, že bys trpěl nějakým onemocněním nebo poruchou, nýbrž se jedná o naprosto normální jev.

10.11.2019

Ahoj, je to ok, když masturbujeme (...)?

Lolik, 14 let

Milý Loliku,

Společná či vzájemná masturbace není sama o sobě nijak závadná. Avšak vzhledem k tomu, že jsi dosud nedosáhl věkové hranice 15-ti let, bys tuto činnost neměl vykonávat s někým, kdo již věku 15-ti let dosáhl (v takovém případě by ses stal obětí pohlavního zneužití ze strany osoby starší 15-ti let).

10.11.2019

Dobrý den,
Dnes jsem masturboval a vyvrcholení proběhlo asi až za 8 minut. Jinak mi to normálně trvá tak 2-3 minuty. Myslíte že už mam vyčerpaný sperma?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Rozhodně se nemusíš obávat, že bys měl „vyčerpané“ sperma, případně že by ti sperma „došlo“. To se nemůže stát, protože tvorba spermatu v tzv. přídatných pohlavních žlázách probíhá v podstatě nepřetržitě. Jediné, co by mohlo tvorbu spermatu narušit, by bylo závažné onemocnění předstojné žlázy (prostaty), semenných váčků nebo varlat. Jinak se nemusíš obávat, že ti sperma „dojde“.
Pokud jde o dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace, ta může být různá. Liší se v závislosti na celé řadě okolností, počínaje denní dobou, přes psychický stav (náladu) jedince až po momentální úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.

10.11.2019

Dobrý deň,
Stále mám strach si predkožku pretiahnuť lebo ak sa mi tam zasekne a nepôjde naspäť tak budem musieť k doktorovi (...) Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže nemáš silně zúžený prstenec předkožky, její uváznutí za žaludem nehrozí. Pokud se obáváš, že máš předkožku zúženou, přetahuj si ji pouze tak daleko, abys necítil bolest a nemusel přetahovat násilím. Pokud by přesto k uváznutí předkožky za žaludem došlo, můžeš se ji pokusit navrátit do původní pozice sám. Postup (včetně ilustrační kresby) najdeš v odpovědi na tvůj předchozí dotaz.

10.11.2019

Proč mě bolí, když se dotknu žaludu? Celkem mě to děsí.

Ddvaf, 12 let

Milý Ddvafe,

Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou zřejmě projevem jeho nadměrné citlivosti (přecitlivělosti). Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu můžeš použít černý nebo zelený čaj, který je však třeba louhovat delší dobu. Zatímco čaj k pití se louhuje pouze po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby se uvolnily látky, které přispívají ke snížení citlivosti.
Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil! Žalud můžeš buď ponořit do kelímku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledek se dostaví přibližně do týdne. Poté stačí oplachování provádět jednou až dvakrát za týden. S rostoucím věkem se citlivost žaludu poněkud sníží, a tudíž v budoucnu by již doteky neměly vyvolávat nepříjemné pocity.

10.11.2019

Znám kluky, kteří při masturbaci koukají na porno. Co si o tom myslíte?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Sledování pornografie nedoporučuji, a to nejen proto, že není určena osobám mladším 18-ti let, ale především proto, že v dospívajících vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Pornografie totiž neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon pornoherců a pornohereček, který je navíc ještě „vylepšován“ různými filmovými triky (například zpomaleným záznamem, střihem a různými digitálními úpravami).
Kromě toho osoby, které v pornografii účinkují, mnohdy podstupují různé „kosmetické“ zákroky, jimiž se mění vzhled jejich těla. Jestliže tedy dospívající jedinec získává své představy o pohlavním životě sledováním pornografie, výsledné představy jsou zpravidla falešné a při zahájení vlastního pohlavního života může sledováním pornografie „vychovaného“ jedince čekat nejedno zklamání.
Navíc nevidím důvod, proč by měl dospívající jedinec sledovat pornografii. Hlavním účelem pornografie je dosáhnout jakéhosi „vzkříšení“ pohasínající sexuální touhy u starších jedinců, zejména mužů, avšak u naprosté většiny dospívajících chlapců je hladina pohlavních hormonů v krvi natolik vysoká, že žádnou dodatečnou stimulaci sexuálního pudu pomocí pornografie vlastně ani nepotřebují.
Pokud už dospívající sledují pornografii, činí tak především ze zvědavosti, avšak jak už jsem uvedl výše, rozhodně není pravdou, že sledováním pornografie lze získat pravdivé a nezkreslené informace o normálním pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla.

10.11.2019

Dobrý den. Poprvé jsem v pátek dosáhl orgasmu a ejakulace a penis mi asi uprostřed jeho délky napuchl a bolí mne.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Otok penisu může být způsoben buď příliš silným uchopením penisu, vykonáváním příliš prudkých masturbačních pohybů nebo nadměrným třením při vykonávání masturbace či jiných sexuálních aktivit.
Doporučuji tedy volit přiměřenou sílu stisku ruky a vykonávat masturbační pohyby pouze takovým tempem, které ti bude příjemné. Jestliže při vykonávání masturbace (či jiných sexuálních aktivit) dochází k nadměrnému tření, doporučuji používat lubrikační gel, s jehož pomocí se nadměrné tření sníží. To platí zejména pro chlapce či muže, u nichž je kožní pokryv penisu při erekci příliš silně napnutý.
Otok, k němuž u tebe došlo, lze zmírnit buď oplachováním penisu pod studenou vodou, nebo přikládáním obkladů zhotovených z kousku savé látky namočeného do studené vody, vyždímaného a přiloženého k penisu. Otok by měl ustoupit během 3 až 5 dnů.

10.11.2019

Dobrý den, nedávno jsem řešil otázku jestli je potrat špatný. Není potrat vražda, když se jedná o "násilné přerušení života lidského živého organismu"?

Pan McKinley, 16 let

Milý Pane McKinley,

Podle mého názoru je potrat z morálního hlediska stejně zavrženíhodný, jako jakékoliv jiné zabití, ovšem s výjimkou případů, kdy je proveden do 24. týdne těhotenství ze závažných zdravotních důvodů. Zákon umožňuje provedení potratu do 12 týdne těhotenství i bez zdravotních důvodů, v období od 12. do 24. týdne těhotenství jej lze legálně provést v případě, je-li ohrožen život ženy, nebo je prokázáno těžké poškození plodu, nebo je plod neschopen života.
Jestliže se tedy prokáže, že další pokračování těhotenství by ohrozilo život nastávající matky, má provedení potratu určité opodstatnění. V ostatních případech podle mého názoru nelze potrat ničím ospravedlnit, zejména pokud o něj nastávající matka žádá jen kvůli svému vlastnímu pohodlí, protože na to měla myslet předtím, než svolila k pohlavnímu styku. Každý, kdo uskuteční pohlavní styk, musí předem počítat s možností nechtěného početí.

10.11.2019

Je pravda, že je moč sterilní a zabíjí spermie?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Moč není sterilní, protože obsahuje velké množství různých mikroorganismů. Nepoškozené spermie se někdy mohou nacházet i v moči. Moč i ejakulát (sperma) opouštějí tělo stejnou „cestou“, z čehož vyplývá, že při kontaktu ejakulátu se zbytky moči nedochází k jeho znehodnocení.

10.11.2019

Dobrý den, mám menší problém. Nejde mi stále zcela přetáhnout předkožka přes žalud a to jak ve stavu klidovém, tak při erekci a jsem z toho vcelku ve stresu. Avšak žádné záněty ani nemoci mě nepostihují, nijak mě to nebolí ani zatím nevadí. Již jsem si přečetl vaši kapitolu Žalud a předkožka) a předevčírem jsem začal předkožku promazávat krémy, které jste na stránce doporučovali. Moje otázka je, zda-li není špatně, že mi předkožka stále nejde přetáhnout, a jestliže se má promazáváním dostavit uvolnění, jak dlouho to může přibližně trvat? Předem děkuji za odpověď.

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. V tvém věku činí její přetažení obtíže ještě přibližně u 15% chlapců, zatímco ve věku okolo 18-ti let činí obtíže již jen u méně než 1% chlapců či mladých mužů.
Jestliže jsi předkožku začal zvlhčovat krémem teprve předevčírem, nemůžeš očekávat, že během několika dnů dojde k nějaké změně. Celý proces může trvat až několik měsíců. Důležité je, aby sis předkožku neporanil při prudkých a nešetrných pokusech o přetažení. Postupuj zvolna, pomalu a hlavně trpělivě.
Mast nebo krém nanášej do oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Po nanesení chvíli počkej, až se krém částečně vstřebá. Poté můžeš předkožkou jemně pohybovat směrem k tělu, avšak vždy jen tak, abys necítil bolest nebo jiné nepříjemné pocity. Proces můžeš zopakovat i vícekrát (2x až 3x) denně. Předkožka se tímto způsobem neuvolňuje naráz, nýbrž postupně, což může trvat několik týdnů až několik měsíců.

10.11.2019

Dobrý den, dneska jsem jel vlakem domu. Naproti mě seděla jedna holka. Byla úplně úžasná. Pořád jsme se na sebe dívali . Já ji nasel na sociální síti, mám otázky, mám ji napsat?

Nevim, 15 let

Milý Nevíš,

Jestliže máš o dívku zájem, měl bys ji příště oslovit osobně. Vyřizování takto osobních záležitostí prostřednictvím internetu či jiných prostředků dálkové komunikace není zcela vhodné.

10.11.2019

Je normální když masturbuji už ve 12? Moc se za to stydím a nevím co mám dělat.

Jolka, 12 let

Milý Jolko,

Masturbace je naprosto přirozená činnost, za kterou se rozhodně stydět nemusíš, alespoň pokud ji vykonáváš v soukromí a nikoliv na veřejnosti, což by jistě nebylo zcela vhodné.
Jak vyplývá z vědeckých výzkumů (např. J. Bancroft, 2003), přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat tím, že masturbuješ „už“ ve dvanácti letech. Většina ostatních začala masturbovat v ještě nižším věku.
Masturbace je přirozená, bezpečná a zdraví prospěšná činnost, kterou by sis neměl kazit žádnými výčitkami (například takovými, že ji vykonáváš „příliš brzy“ nebo „příliš často“). Nikomu nic není do toho, zda a jak často se touto činností zabýváš.

10.11.2019

Dobrý deň, asi pred rokom sa mi bez problémov stiahol si predkožku úplne dozadu, ale teraz sa toho bojím, čo ak sa mi to za žaluďom sekne a nepôjde to naspäť. Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže již došlo k uvolnění přetahování a jestliže její přetahování nečiní obtíže, je velmi nepravděpodobné, že by došlo k jejímu uváznutí za okrajem žaludu. Předkožku si však přetahuj vždy jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest.
Pokud by navrácení předkožky zpět na žalud přesto činilo obtíže, doporučuje se stisknout žalud z protilehlých stran mezi prsty, čímž dojde k dočasnému snížení jeho objemu, protože část krve z takto stisknutého žaludu odteče do dalších částí penisu. Dokud se žalud opět nezaplní krví, bude navrácení předkožky do původní pozice snadnější.
Při uváznutí předkožky za žaludem lze rovněž uchopit penis mezi ukazováčky a prostředníčky obou dvou rukou (jako na obrázku). Žalud se stiskne mezi oběma palci a poté se mírným tlakem zatlačí ve směru šipek, čímž dojde k navrácení žaludu zpět do předkožky.

10.11.2019

Myslíte, že je špatně, když se zamiluji.do holky která je o pár let starší jak já?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Zamilovat se můžeš, dokonce byste spolu mohli v případě oboustranného zájmu začít chodit, avšak pokud dívka již dosáhla věkové hranice 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, neměli byste spolu vykonávat žádné párové sexuální aktivity.

09.11.2019

Je možné mít penis 2 cm – 3 cm?

Pračka, 14 let

Milý Pračko,

Možné to je. Například v dětství před pubertou se průměrná délka penisu v klidovém stavu pohybuje v rozmezí 3 až 5 cm, avšak u některých chlapců je penis o něco kratší, například z důvodu částečného zanoření v silnější vrstvě tuku na podbřišku. U dospívajícího chlapce by již uvedená délka penisu byla výrazně podprůměrná (například ve věku 14-ti let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 6 až 8 cm).
Pokud by uvedená délka platila pro erekci, jednalo by se již o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. Například u chlapce ve věku 14-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Podrobnější informace týkající se zanořeného penisu a mikropenisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

09.11.2019

Dobrý den, když použiji ústní vodu a pak se mi tvoří sliny, můžu je normálně polykat? Mám strach, že by v nich mohla být část té ústní vody. Samozřejmě, že vždy vyplivnu ústní vodu, ale zajímá mne, zda může být polykání slin po ústní vodě závadné, protože chodit pořád odplivávat nejde.
Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Samotná ústní voda se polykat nemá, protože její polknutí ve větším množství by způsobilo zažívací obtíže, avšak po použití ústní vody se ústa nevyplachují, a tudíž je pochopitelné, že nepatrné množství ústní vody i po vyplivnutí v ústech zůstává a může se mísit se slinami. Avšak polknutí slin, které obsahují nepatrné množství ústní vody, by již žádné zažívací obtíže způsobovat nemělo.
Vhodnost používání ústní vody doporučuji konzultovat se zubním lékařem. Pokud ústní vodu používáš, měl bys používat výhradně ústní vodu bez alkoholu.

09.11.2019

Můžeme masturbovat i s plyšákem?

Abcd, 12 let

Milý Abcd,

Používání jakýchkoliv „pomůcek“ pro masturbaci příliš nedoporučuji. Při otírání pohlavních orgánů o cizí předměty (například o plyšové zvíře, které je zřejmě vyrobené z umělých vláken) může docházet k nadměrnému tření a v jeho důsledku k poranění pohlavních orgánů. Nevidím nic špatného na tom, když budeš mít při masturbaci v posteli plyšovou hračku, avšak samotnou masturbaci bys měl vykonávat výhradně pomocí ruky.
Rozhodně nedoporučuji zavádět penis do nějakých uměle vytvořených dutin. Ve vlastní ruce máš cit a víš, jak moc ji máš při vykonávání masturbace stisknout. Avšak při zavádění penisu do cizího tělesa bys nemusel odhadnout, co všechno tvé tělo „vydrží“, aniž by sis způsobil poranění. Výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je nejsnazší a zároveň nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

09.11.2019

Co to znamená, když dostanu deja vu? Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Déjà vu (vyslovuje se [deža-vi]) je psychický jev spojený s intenzivním pocitem prožitku něčeho už dříve zažitého, viděného nebo slyšeného. Člověk, u něhož nastává déjà vu, má tedy pocit, že opět prožívá něco, co již v minulosti prožil.

09.11.2019

Někdy mám dny, kdy potřebuju masturbovat každý den a jindy zase dny, kdy 2-3 dny nepociťuju chuť k vykonávání masturbace.

Pletenec, 16,5 let

Milý Pletenče,

Působení sexuální potřeby není stále stejně intenzivní, nýbrž v čase kolísá. Důvodem jsou výkyvy úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, které jsou u dospívajících jedinců běžné. S narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi narůstá rovněž sexuální potřeba a sexuální apetence (doslova „chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit), naproti tomu při poklesu hladiny pohlavních hormonů se i sexuální apetence snižuje. K ustálení hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází u chlapců nejčastěji ve věku okolo 18-ti let.
Kromě úrovně hladiny pohlavních hormonů má na intenzitu působení sexuální potřeby vliv i krátkodobý psychický stav, tedy nálada. například při stresu a psychickém napětí se intenzita sexuální potřeby snižuje.
Obecné doporučení zní, abys masturbaci vykonával tak často, jak potřebuješ. Jestliže se ti chce masturbaci vykonávat denně (nebo i vícekrát za den), rozhodně by ses v této činnosti neměl nijak zásadně omezovat, pokud máš pro její vykonávání dostatek soukromí. Jestliže se ti z nějakých důvodů masturbovat nechce, nemusíš se k vykonávání této činnosti nutit.

09.11.2019

Dobrý den, (...) co doporučujete?

Jan, 13

Milý Jane,

Doporučuji na takovéto „výzvy“ nijak nereagovat a v žádném případě nic takového nezkoušet.

08.11.2019

Aký máte názor na (...)?

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Zásadní omezování masturbačních aktivit rozhodně nedoporučuji. Lidé, kteří si podobné nápady vymýšlejí, hazardují s tělesným i duševním zdravím ostatních, na které se s takovýmito výzvami obracejí (a silně pochybuji o tom, že sami tyto „výzvy“ dodržují). Výzvy k omezování masturbace tedy doporučuji zcela ignorovat a nijak na ně nereagovat.

08.11.2019

Dobrý den. Proč po orgasmu nelze dosáhnout ihned dalšího?

Tomík, 14 let

Milý Tomíku,

Protože po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách. U mužů způsobuje též dočasné odeznění erekce. Pohlavní orgány mohou být v důsledku působení prolaktinu natolik citlivé, že jejich další stimulace (dráždění) může být nepříjemná. prolaktin působí zpravidla jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Po odeznění jeho účinků se tělo vrací do „normálního stavu“ a v případě zájmu lze sexuální aktivity opět bez obtíží vykonávat.

08.11.2019

Dobrý den, prosím poraďte, včera i dneska mě pobolívá v krku asi nějaká nachlazenina a můj hlas se dočista změnil. Je trochu uchraptěný a hlavně hluboký, nechápu jaktože se mi za jeden den tak rapidně změnil. Myslíte že to souvisí z tou bolestí v krku?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Zřejmě se jedná o projev infekčního onemocnění horních cest dýchacích, což by v tomto ročním období nebylo nic neobvyklého. Jestliže bolesti či další obtíže přetrvávají déle než několik dnů, doporučuji svěřit se rodičům a navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

08.11.2019

Dobrý den.
Našel jsem si novou kamarádku, a po čase se do ní zamiloval. Myslel jsem, že je to vzájemné. Tak jsem tomu dával veliké naděje. Bohužel se mi nedávno svěřila (jako kamarádovi) , že se jí líbí jiný kluk, a často o něm přede mnou mluví.
Jsem neuvěřitelně zklamaný. Nemůžu na to přestat myslet, když jsem s ní, cítím se fajn, ale potom na mě přijde neovladatelný pocit smutku a zklamání. Nemáte nějakou radu, jak se s tím vyrovnat? Nejlépe aby nic nepoznala.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Tvoje zklamání je na jednu stranu sice pochopitelné, avšak postoj dívky je třeba respektovat. Jestliže se jí líbí jiný chlapec a má o něj zájem, nelze očekávat, že bude mít stejný zájem i o tebe. Samozřejmě je smutné, když někdo pociťuje silnou náklonnost k druhé osobě a jeho city nejsou opětovány, avšak nikdy nemůžeš druhou osobu nutit k tomu, aby vůči tobě něco cítila.
Pocit smutku a zklamání, o němž se zmiňuješ, může ohrozit tvoji duševní pohodu, čemuž je třeba se bránit. Nejlépe tím, že budeš věnovat více pozornosti sobě. Důležité je, aby sis zajistil dostatek odpočinku a více se věnoval činnostem, které upoutají tvoji pozornost. Pokud nemáš žádné zájmy či záliby, zkus si nějaké najít.
Někteří lidé reagují na zklamání v citových vztazích tím, že o sebe přestávají pečovat a zanedbávají se. Tomu je třeba se vyhnout. Doporučuji tedy, abys o sebe více pečoval, věnoval více pozornosti například hygieně a úpravě zevnějšku a vůbec se k sobě choval hezky.
Na kamarádku, která neopětuje tvé city, se pokud možno snaž nemyslet. Pokud se ještě dostaví nepříjemné myšlenky týkající se tvých nenaplněných citů, snaž se hned začít myslet na něco jiného, co upoutá tvoji pozornost a přesune tvůj zájem jiným směrem. Pokud se cítíš opuštěný, snaž se najít si ve svém okolí nové kamarády. Možná, že denně potkáváš řadu dívek, které jsou milé, sympatické a mohly by o tebe mít zájem. K navazování nových vztahů však pokud možno nepřistupuj s přehnanými očekáváními.

08.11.2019

Dobrý den/Ahoj,
mám ve 13ti letech 8cm v klidovém stavu, není to podprůměr?

..., 13 let

Milý ...,

Není. Uvedená délka penisu v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu činí u chlapců ve věku 13-ti let 6 ± 1 cm, tj. 5 až 7 cm). Mírně nadprůměrná délka penisu v klidovém stavu může být dána buď nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, nebo rychlejším tempem tělesného vývoje. Nejedná se však o žádnou vadu ani poruchu, nýbrž pouze o jednu z možných variant normálního stavu.
Navíc pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci, nikoli v klidovém stavu, kdy může více či méně kolísat v závislosti na různých podmínkách (například na míře svalového napětí v oblasti malé pánve, na tělesné teplotě, teplotě okolního prostředí a dalších faktorech).

08.11.2019

Dobrý deň, bojím sa dať si dolu predkožku. Mám strach, že sa mi tam zasekne a už nepôjde naspäť, tak čo mám urobiť? Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže ti přetahování předkožky dosud činí obtíže, měl by sis ji přetahovat pouze tak daleko, abys necítil žádné nepříjemné pocity. Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu a nedoporučuji jej uspěchat.
Postup při uvolňování tzv. parafimózy (která spočívá v uváznutí předkožky za okrajem žaludu) je popsán na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš i další informace týkající se předkožky a jejího přetahování.

08.11.2019

Jak si mám najít holku?

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Dívku si nemusíš aktivně vyhledávat. Pokud se nevyhýbáš společnosti ostatních lidí, dříve či později jistě poznáš dívku, které budeš sympatický a která bude sympatická tobě. Pokud by sis hledal dívku jen proto, abys s ní mohl navázat důvěrný vztah, mohlo by se ti snadno stát, že bys začal chodit s první dívkou, která by byla ochotna od tebe přijmout pozvání na schůzku, přitom byste se však k sobě vůbec nemuseli hodit. Než se tedy s některou z dívek ze svého okolí začneš důvěrněji sbližovat, měl by ses snažit ji lépe poznat. Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

07.11.2019

Dobrý den, už 2 dny mě bolí při pohybu v podbřišku, na místech tlustého střeva. Furt to tlačí. Pokud půjdu na CT, zjisti zda mám či nemam zánět tlustého střeva, zjisti ale i jestli tam není nádor? A pokud ano, je rakovina tlustého střeva jedna z těch kde je velká šance na vyléčení nebo spíše jsou šance malé? Dekuji

Dan, 16 let

Milý Dane,

Není nutné, abys myslel hned na rakovinu. Popisované bolesti mohou být projevem celé řady onemocnění, přičemž se zdaleka nemusí jednat pouze o onemocnění střev. Nicméně vzhledem k pocitu tlaku a k výskytu bolestí při pohybu doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a následně doporučí další postup, například vyšetření na specializovaném pracovišti. Může se jednat o vyšetření ultrasonografické, rentgenové či endoskopické, přičemž výběr konkrétní metody provede ošetřující lékař.
Aby byla odpověď úplná, dodávám, že úspěšnost léčby nádorových onemocnění tlustého střeva závisí na tom, v jakém stadiu je onemocnění odhaleno, avšak obecně vzato je úspěšnost léčby těchto nádorových onemocnění relativně vysoká. Nicméně na základě popisu nedovedu posoudit, zda je příčinou tvých obtíží skutečně onemocnění tlustého střeva, ať již onemocnění zánětlivé, nádorové či jiné. Praktického lékaře doporučuji navštívit v každém případě.

07.11.2019

Dobrý den, je pravda že srdce roste jenom do 18 let a že si ho musím vybudovat do této doby nebo se mi může srdce zvětšovat i pozdějším cvičením? Děkuji za odpověď.

Luk, 16 let

Milý Luku,

Růst lidského těla (včetně vnitřních orgánů) je v podstatě ukončen do věku 18-ti let s možnými individuálními odchylkami 1 až 3 roky. U dospělých jedinců již k růstu srdce nedochází, přičemž výjimku představují některé poruchy či onemocnění (například  hypertrofická kardiomyopatie, což je chorobné zvětšování srdeční svaloviny). Kvůli „budování“ srdečního svalu si však nedělej starosti, protože pokud netrpíš závažnou vývojovou srdeční vadou, srdeční sval ti již dorostl nebo ještě doroste právě do takových rozměrů, které bude tvoje tělo potřebovat.

07.11.2019

Dobrý den, je normální, že mi ve 13ti letech nestříká penis?

Richie, 13 let

Milý Richie,

K první ejakulaci (neboli k prvnímu výronu semene) dochází nejčastěji u chlapců ve věku 12 až 14 let. Normální věk první ejakulace se nachází v rozmezí 11 až 15 let. Ve věku okolo 13-ti let již někteří chlapci ejakulace dosahují, zatímco jiní nikoliv, což je dáno individuálním tempem tělesného vývoje v období dospívání.
Důvodem ke znepokojení by bylo, kdyby se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let. V takovém případě by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Prozatím jsou však takovéto úvahy v tvém případě předčasné, protože je velmi pravděpodobné, že v nejbližších týdnech, měsících či nejpozději letech se u tebe ejakulace přece jen dostaví.

07.11.2019

Dobrý den,
poslední dobou všude vidím penisy
(...) Prostě se mi zdá, o tom jak mám pohlavní styk se spolužáky (...) Dost mě to trápí. Moc děkuji za odpověď!

Pepíček96333, 14 let

Milý Pepíčku96333,

Vzhledem k tvému věku není na obsahu tvých představ nic abnormálního. Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a nijak nesouvisí se sexuální orientací jedince. Tento zájem je do určité míry podmíněn potřebou porovnávat se s ostatními, avšak souvisí i s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Kvůli svým představám se tedy nemusíš nijak trápit či znepokojovat.

07.11.2019

Od kolika se můžechodit sám třeba s kámošem do posilovny?

XL, 13 let

Milý XL,

Záleží na návštěvním řádu konkrétního zařízení. Avšak návštěvy posiloven rozhodně nedoporučuji, protože cvičení na posilovacích cvičebních strojích představuje nepřiměřenou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího jedince. Zvedání těžkých břemen je pro dospívající osoby zcela nevhodné a může narušit vývoj jejich opěrné soustavy.

07.11.2019

Dobrý den, na žaludu mám nějaké znaménko, podobné pize, ty ale nevím jestli se na žaludu dělají. Trochu se bojím zda se nejedná o rakovinu penisu. To ale nevím jak bych ji mohl získat. (...) Děkuju za odpověď.

Krab, 16 let

Milý Krabe,

Zřejmě se jedná o pigmentovou skvrnu (névus) neboli „mateřské znaménko“, které se může nacházet i na žaludu. „Rakovina penisu“ neexistuje, i když se o ní můžeš dočíst například na internetu nebo v různých časopisech, avšak ve skutečnosti se nejedná o „rakovinu penisu“, nýbrž o rakovinu kůže, která se nachází na povrchu penisu. Kromě kůže postihuje rakovina pouze některé vnitřní orgány, u mužů například předstojnou žlázu (prostatu) nebo varlata, u žen například mléčné žlázy, u obou pohlaví například plíce či jiné vnitřní orgány.
Výskyt mateřského znaménka na penisu (případně přímo na žaludu penisu) nemusí nutně znamenat omezení v pohlavním životě, zejména pokud při sexuálních aktivitách nijak „nepřekáží“, tj. pokud není příliš vystupující či nemá neobvyklý tvar nebo rozměry. Víceméně plochá znaménka do průměru 0,5 cm zpravidla nepředstavují zdravotní problém, pokud se nezačnou zvětšovat, případně pokud nedojde k jejich poranění. Tomu lze předejít aplikací menšího množství (pár kapek) lubrikačního gelu před nasazením kondomu. Pokud by se mateřské znaménko začalo výrazně zvětšovat, případně pokud by došlo k jeho poranění, navštiv kožního lékaře (dermatologa).

06.11.2019

1. Když při ztopoření penisu bez jakéhokoliv doteku penisu vyteče ejakulát, je to velmi zlé a nebo je to v pořádku?
2. Měl bych si právě kvůli tomu vzít na sex kondom? Je to jen nečinný ejakulát a nebo se může po tom počít?

Marvin, 15 let

Milý Marvine,

1) K samovolnému výronu semene může u dospívajícího jedince dojít nejen ve spánku, ale i v bdělém stavu. Důvodem je nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi.
2) Použití kondomu při pohlavním styku doporučuji v každém případě, a to nejen z důvodu snížení rizika nechtěného početí, ale také z důvodu ochrany před přenosem pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění.
K oplodnění může teoreticky vzato dojít i ejakulátem ze samovolného výronu semene, ačkoli otázkou je, jakým způsobem by takto uvolněný ejakulát mohl proniknout do pohlavních orgánů partnerky. Pokud totiž dojde k ejakulaci během pohlavního styku, rozhodně se nejedná o ejakulaci samovolnou.

06.11.2019

Dobrý deň. Je pravda, že ženy dosahujú orgazmus oveľa ťažšie než muži? Proste že im to trvá dlhšie ? A ešte je pravda že ženy majú 2 typy orgazmu? Ďakujem.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Doba potřebná k dosažení orgasmu může být značně individuální, přičemž je velmi obtížné vyvozovat nějaké obecně platné závěry. Nicméně podle některých studií dosahuje většina žen orgasmu dokonce během kratší doby, než je tomu u většiny mužů (například při intenzivní stimulaci klitorisu neboli poštěváčku se může orgasmus dostavit již po několika vteřinách).
Pokud jde o dva druhy orgasmu, někteří sexuologové rozlišují orgasmus vaginální a klitoriální, avšak v praxi je téměř nemožné je od sebe odlišit a závisí spíše na subjektivním vnímání té které ženy či dívky.

06.11.2019

Dobrý den chtěl bych se zeptat (...) předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14,5 let

Milý Anonyme,

Uvedená četnost vykonávání masturbace rozhodně není nijak abnormálně vysoká, nýbrž odpovídá narůstající sexuální potřebě dospívajícího jedince. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat tím, že bys zmíněnou činnost vykonával „příliš často“.

06.11.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je normální, že v mém věku má penis v klidovém stavu 7 cm dlouhý.

Blabla, 13 let

Milý Blabla,

Uvedená délka penisu je naprosto normální. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm.

06.11.2019

Dobrý den,
Mam takový menší problém, bojím se pohlavního styku, protože mam citlivý žalud a bojím se aby mě to nebolelo. Prosím poraďte, jak se mam toho zbavit?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.
Tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je pravděpodobné, že přecitlivělost žaludu ustoupí ještě dříve, než začneš vykonávat párové sexuální aktivity. Obavy ohledně obtíží v pohlavním životě jsou tedy prozatím předčasné.

06.11.2019

Zdravím, chci se zeptat jestli je normální, že můj penis měří 14 cm při erekci a bude ještě růst?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Uvedená délka 14 cm odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let, která činí 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm).
Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst penisu u tebe bude probíhat ještě několik následujících let. Rozměry penisu se zvětšují nejčastěji do 18-ti let věku.

06.11.2019

Dobrý den, jedná se o křečovou žílu?

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

S největší pravděpodobností nikoliv. Podle vzhledu se jedná pouze o poněkud výraznější žilní kresbu. Skutečné varixy (neboli křečové žíly) vypadají jinak.

06.11.2019

Dobrý den, čeká mě první sex s holkou a nevím, jak na to. Bojím se, abych se třeba neudělal hned, nebo nevím jak postupovat. Děkuji za odpověď.

Marek, 17 let

Milý Marku,

Tvoje obavy jsou na jednu stranu pochopitelné, protože činnost, k jejímuž vykonávání se chystáš, je pro tebe nová. Avšak pokud máš partnerku, s níž si navzájem dobře rozumíte, neměly by ani v intimním soužití nastat zásadní obtíže. Pokud jde o předčasnou ejakulaci (což je ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože), ta se zpravidla dostavuje v případě, že daný pár vykonává pohlavní styk nepravidelně a s dlouhými časovými odstupy. Určitou roli však může hrát i stres a obavy z pohlavního styku. Podrobnější informace týkající se pohlavního styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.

06.11.2019

Je pro kluka 15 cm v 16ti dobré?

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Pokud máš na mysli délku penisu při erekci, tak ano. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 16-ti let činí 14 až 17 cm. Uvedených 15 cm tedy odpovídá průměru pro tvůj věk.

06.11.2019

Zdravím.
Brzo pravděpodobně dojde k pohlavnímu styku s partnerkou a já jsem na velikosti pohybující se na 12 cm a obvodu taktéž 12 cm. Obavám se, že to nebude stačit.

Richard, 17,5 let

Milý Richarde,

Můžeš být bez obav, protože uvedené rozměry penisu jsou pro pohlavní styk naprosto dostačující. Podle některých sexuologů by k uskutečnění pohlavního styku do pochvy měl postačit již penis o délce 5 cm nebo více. Délka penisu při erekci 12 cm je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, nicméně stále ještě naprosto normální.
Zcela jistě se nejedná o penis, s nímž by nebylo možné uskutečnit pohlavní styk či dosáhnout uspokojení partnerky. Pro naprostou většinu žen a dívek je hlavním zdrojem pohlavního vzrušení stimulace (tj. dráždění) vnějších pohlavních orgánů a okolí poševního vchodu, nikoli stimulace v hloubce pochvy.

05.11.2019

Zdravím:
1. Jak mám varlata, tak když si je prohmátnu, tak tam cítím něco zvláštního, co by tam asi nemělo být.
2. Když se před tělocvikem převlíkáme a podívám se na spolužáka když je v trenkách, tak mě to vzrušuje. Je to normální v mém věku?
3. Chci zhubnout. 2x týdně cvičím a držím dietu, ale pořád jsem tlustý. Kvůli tomu tuku kolem penisu je menší, kdybyste byl/a tak ochotný/á mi pomoct.
Děkuji za odpověď.

Radim, 14 let

Milý Radime,

1) V šourku se kromě varlat nacházejí také nadvarlata a semenné provazce. Pokud se však přesto domníváš, že máš v šourku něco, co tam nepatří, doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který buď sám provede vyšetření pohmatem, nebo ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii, kde se pro vyšetření varlat používá ultrasonograf.
2) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální. Dokonce ani to, že tě pohled na vrstevníka téhož pohlaví vzrušuje, nemusí ještě vypovídat o tvé sexuální orientaci.
3) Jestliže chceš zhubnout, měl by sis zajistit pravidelné stravování (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel), vyhýbat se některým druhům potravin (především světlému pečivu) a věnovat se nějaké komplexní pohybové aktivitě (například plavání). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

05.11.2019

Když půjdu za dětskou doktorkou a ta mi dá poukázku na urologii, tak na tu urologii vážně musím jít se zákonným zástupcem? Je mi blbý přijít za mámou a říct jí, že mám problémy při intimním styku (tím že mám zahlý penis jak jsem už psal). Nejde tak o to, že by se mnou nešla nebo by se mi vysmála nebo tak, ale fakt je mi to prostě blbý. Při tom vyšetření by musela být taky fyzicky přítomna? Hradí to pojišťovna nebo ne když mi to dělá obtíže při intimním styku?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Při návštěvě lékaře specialisty je u pacientů mladších 18-ti let vždy vyžadován doprovod alespoň jednoho z rodičů. Ten však nemusí být nutně přítomen po celou dobu vyšetření (někdy to z technických důvodů ani není možné). Lékař však má povinnost poskytnout rodičům nezletilého takové informace, které mají zásadní význam pro jeho zdravotní stav.
Pokud se před rodiči stydíš hovořit o svém problému ze zalomením penisu při erekci, můžeš jim nejprve obecně sdělit, že máš problém týkající se pohlavních orgánů, o kterém se ti obtížně hovoří. Pokud by rodič trval na podrobnějším objasnění tvých obtíží, avšak ty by ses styděl o problému mluvit, můžeš namísto slovního vysvětlování použít jednoduchou kresbu, na které svůj problém alespoň schematicky načrtneš.
V případě, který popisuješ, bude vyšetření u lékaře-specialisty hrazeno z prostředků zdravotního pojištění, protože se jedná o podezření na takové zdravotní obtíže, které znesnadňují či mohou znesnadňovat vykonávání běžných činností, tedy i sexuálních aktivit.
Předtím, než se rozhodneš navštívit lékaře, bych však přece jen doporučoval s použitím úhloměru (jako žák základní nebo střední školy jej jistě máš) změřit úhel zalomení penisu. O poruchu se jedná v případě, že zalomení je větší než 30° (musí se však jednat o prudké zalomení, nikoli o plynulé prohnutí, které je normální).

05.11.2019

Je možné masturbovat s mýdlem?

Krupik, 15 let

Milý Krupiku,

Používání mýdla při masturbaci nedoporučuji, protože by vysušovalo pokožku. Mýdlo používej pouze při mytí a po nanesení jej opět důkladně opláchni. Jestliže máš obtíže s nadměrným třením při masturbaci, můžeš pro zvlhčení příslušné části těla použít buď lubrikační gel (v ideálním případě), nebo alespoň jeho vhodnou náhražku (v případě nouze), například pleťový krém pro citlivou pleť. S lubrikačním gelem bys však dosáhl lepších výsledků, než s jakýmkoliv krémem.

05.11.2019

Může se nádor na varlatech projevovat bolestí?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Nádorová onemocnění jsou bolestivá zpravidla až v závěrečném stádiu, kdy se zhoubné bujení rozšiřuje (neboli metastazuje) do dalších částí těla. Dokud je však nádor lokalizován pouze na varleti, není zpravidla nijak bolestivý. Jestliže pociťuješ bolest jednoho či obou varlat, příčinou by mohlo být spíše narušení odtoku odkysličené krve v důsledku chorobného rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci, k čemuž dochází u dospívajících chlapců poměrně často.
Avšak při jakékoliv bolesti varlat bys měl rozhodně navštívit lékaře, i když se o nádorové onemocnění zřejmě nejedná. Také jiná než nádorová onemocnění mohou vyžadovat léčbu.

05.11.2019

Když jsem udělal trestný čin když mi bylo čtrnáct, ale trest za to dostanu až teď, co už mi je patnáct. Budou se na to brát ohledy nebo je to úplně jedno?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Nikdo nemůže být trestně stíhán za jednání, kterého se dopustil v době, kdy ještě nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, tedy 15-ti let věku. Rozhodně se tedy nemůže stát, že by ti mohl být nějak „zpětně“ uložen trest za to, že ses před dovršením věku 15-ti let dopustil jednání, které naplňovalo znaky trestného činu. Trestně odpovědný můžeš být pouze za jednání, kterého ses dopustil po dosažení věku 15-ti let (trestní odpovědnost se počítá ode dne následujícího po dni patnáctých narozenin).

05.11.2019

Dobrý den, je normální že mi nejde přetáhnout předkožka?

Klučík, 14 let

Milý Klučíku,

Ve věku 14-ti let se obtíže s přetahováním předkožky přes žalud vyskytují přibližně u 15% chlapců. Avšak je vysoce pravděpodobné, že během několika následujících let ještě dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky i bez jakéhokoliv zásahu.
Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky a jeho individuální tempo. Zatímco někteří chlapci si mohou předkožku bez obtíží přetáhnout již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolnění až během puberty či v jejím závěru. Na počátku dospělosti (tj. ve věku okolo 18-ti let) již přetahování předkožky činí obtíže u méně než jednoho procenta chlapců či mladých mužů.
Důležité je, aby sis nezpůsobil poranění nešetrnými pokusy o násilné přetažení předkožky. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“).

05.11.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za radu a odpověď :)

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Masturbaci bys měl vykonávat takovým způsobem, který ti nejlépe vyhovuje. Pokud žádný preferovaný způsob vykonávání masturbace nemáš, záleží na tobě, abys jej sám objevil (což za tebe nikdo jiný neudělá). Tvé obavy ohledně budoucích párových sexuálních aktivit nejsou namístě, protože vykonávání masturbace nemá žádný vliv na budoucí párové sexuální aktivity. Pokud máš přesto závažné pochybnosti o tom, zda je s tebou vše v pořádku, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o poskytnutí doprovodu na sexuologické lékařské pracoviště. Poukaz na vyšetření od praktického lékaře není zapotřebí.

05.11.2019

Nevíte, od čeho může být to, že mě bolí na pravé straně hlavy na temeni?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Bolesti hlavy mohou mít různé příčiny, počínaje infekčním onemocněním, přes onemocnění oběhové či nervové soustavy až po vadné držení těla. Bez lékařského vyšetření nelze příčinu bolesti spolehlivě určit. Pokud je bolest lokalizována na temeni hlavy, připadá v úvahu například nadměrná fyzická námaha či obtíže s krevním oběhem (kdybys byl dívka, připadaly by v úvahu rovněž perimenstruační bolesti, které však můžeme vzhledem k tvému pohlaví vyloučit). Pokud by bolest přetrvávala déle než do druhého dne, případně pokud by se stupňovala či opakovaně vracela, doporučuji navštívit praktického lékaře.

05.11.2019

Dobrý den, proč se lék (...) podává někdy jednou za tři a někdy jednou za měsíc?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Záleží na tom, kdo a z jakých důvodů uvedený lék užívá. Zatímco u žen s reprodukčními problémy se aplikuje denně, u mužů s nádorovým onemocněním prostaty jednou za tři měsíce.

04.11.2019

Dobrý den, na levé straně krku se mi cca před 4 měsíci vytvořila bulka (pevná, na pohmat bolestivá, pohyblivá na všechny strany). U PL jsem byl a bylo mi řečeno, že se jedná o zvětšenou uzlinu kvůli akné. Léky na akné však nepomohly. Uzlina se nezvětšuje, od doby vzniku mi připadá, že se mírně zmenšila. Neprodělal jsem žádné inf. onemocnění. O co by se mohlo jednat? Děkuji předem za odpověď.

Martin, 15 let

Milý Martine,

Ke zvětšení mízních uzlin dochází při nejrůznějších infekčních onemocněních, a to jak bakteriálního, tak virového původu. Jednou z příčin by opravdu mohlo být bakteriální infekční onemocnění spojené s výskytem akné, i když možných příčin existuje více. Některé virové infekce se nemusí projevovat žádnými charakteristickými příznaky (například bolestí či zvýšenou teplotou), a proto si ani nemusíš být vědom, že jsi takové onemocnění prodělal.

04.11.2019

Dobrý den, již asi na konci srpna se mi trochu na pravém palci naštípnul nehet (...).

Jan, 12,9 let

Milý Jane,

V tomto případě bymělo postačit nechat nehet odrůst. Běžné tempo dorůstání nehtů se pohybuje okolo 3 milimetrů za měsíc.

04.11.2019

Dobrý večer, (...) vše v závorce skrýt. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.

Já, 14 let

Milý Ty,
Zmíněné nepříjemné pocity mohou souviset se stahováním kremasterových svalů, k němuž u některých chlapců dochází při dosažení orgasmu nebo krátce po něm. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na jeden z dotazů návštěvníka Vv ze dne 03.11.2019 (viz níže na této stránce).

04.11.2019

Dobrý den, (...) prosím otázku zakrýt.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Příznakem testikulární torze je velmi silná a prudká bolest jednoho či obou varlat, mnohdy doprovázená nevolností, někdy i zvracením, zrychlením srdeční frekvence, nadměrným pocením a v některých případech až upadnutím do bezvědomí. Dostavuje se rovněž otok (případně i zarudnutí) jedné či obou polovin šourku.
Pokud bys výše uvedené příznaky měl, zřejmě by neunikly pozornosti osob v tvém okolí, které by ti zřejmě přivolaly záchrannou lékařskou službu, nebo by tě alespoň dopravily na nejbližší pracoviště lékařské pohotovosti. Pokud bys zůstal při vědomí, bolest by zřejmě byla natolik silná, že bys ty sám udělal něco pro to, aby sis lékařskou pomoc zajistil. Naproti tomu je nepravděpodobné, že by u tebe k testikulární torzi došlo, aniž bys o tom věděl.

04.11.2019

Dobrý den, už asi od 10ti let masturbuji a teď už je mi 14 a pořád jsem ještě neejakuloval. Bojim se že jsem neplodný nebo tak něco.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

To, že masturbuješ od deseti let věku, je naprosto normální (podle výzkumů J. Bancrofta z r. 2003 přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou) a na tvůj tělesný vývoj by to nemělo mít žádné negativní dopady, spíše naopak. Kvůli tomu, že se u tebe dosud nedostavila ejakulace, se nemusíš nijak znepokojovat. U většiny chlapců se první ejakulace dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak normální věk první ejakulace představuje i širší rozmezí 11 až 15 let. teprve v případě, že bys ani po dovršení patnáctého roku věku nedosáhl první ejakulace, by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. V současné době by však takovéto vyšetření bylo ještě poněkud předčasné.

04.11.2019

Dobrý den, všude na internetu je, že gynekomastie v pubertě je normální a má brzy zmizet, ale já už ji mám asi měsíc a pořád se to nezlepšuje, možná spíš zhoršuje, nevíte co bych s tím měl dělat?

BigChungus, 13 let

Milý BigChungusi,

Pravdou je, že gynekomastie se u dospívajících chlapců vyskytuje v souvislosti se znečištěním životního prostředí čím dál tím častěji, avšak „normální“ rozhodně není, protože se jedná o projev hormonální nerovnováhy vyvolané působením vnějších faktorů.
Pokud by gynekomastie přetrvávala déle než několik měsíců, bylo by vhodné navštívit endokrinologické pracoviště (poukaz na vyšetření na endokrinologii vydá praktický lékař pro děti a dorost). Po určité době totiž může dojít k fibrózní restrukturaci (tedy vazivové přestavbě) tkáně, v jejímž důsledku by zvětšení prsou či prsních bradavek bylo již trvalé. K restrukturaci může dojít během několika měsíců až několika let.
Pokud by tedy zvětšení prsních bradavek trvalo déle něž několik měsíců, doporučuji navštívit lékaře. Totéž platí v případě, že by tě zvětšení prsních bradavek trápilo a narušovalo by tvoji duševní pohodu a tvé kladné sebepojetí. I v takovém případě je léčba namístě. Jsi chlapec, a proto máš právo vypadat jako chlapec, což mimo jiné znamená i nemít abnormálně velké prsní bradavky.
Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů (tj. látek tlumících účinky ženských pohlavních hormonů), například tamoxifenu.

04.11.2019

Včera jsem se (...)

Joj, 14 let

Milý Joji,

Především bys u sebe neměl hledat příznaky poruch či onemocnění, o kterých si někde něco přečteš. To, že se u tebe ve větší míře projevují určité osobní vlastnosti, ještě neznamená, že trpíš nějakým duševním onemocněním. Pokud bys skutečně trpěl poruchou, o níž se zmiňuješ, zřejmě by u tebe byla již v minulosti rozpoznána.

04.11.2019

Dobrý den,
1, Není nebezpečný mít sex, když se mi při erekci nepřetáhne předkožka? (v klidu ano)
2, Můžu se při vyvrcholení udělat do holky když budu mít kondom? Nemůže to způsobit početí nebo není to nějak nebezpečný?

Adam, 17 let

Milý Adame,

1) Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se s největší pravděpodobností dříve či později uvolní spontánně. Důležité je, aby nedošlo k násilnému stržení zúžené předkožky za okraj žaludu, což by mohlo vést k jejímu poranění.
Pokud by ses rozhodl uskutečnit pohlavní styk dříve, než dojde k uvolnění relativního zúžení předkožky, můžeš riziko násilného stržení předkožky za žalud snížit použitím užšího a těsnějšího kondomu, který bude předkožku fixovat v poloze na žaludu (za předpokladu, že před nasazením kondomu ponecháš předkožku nataženou na žaludu). Kondom po nasazení na penis potři z vnější strany dostatečným množstvím lubrikačního gelu, čímž dojde ke snížení tření.
2) Kondom se používá mimo jiné proto, aby zabránil nechtěnému početí. V koncové části kondomu se nachází výběžek (zvaný rezervoár) určený k zachycení ejakulátu. Účinnost kondomu jako antikoncepčního prostředku činí 97%. To znamená, že k nechtěnému početí dochází během jednoho roku u 3% párů, které jej používají při každém pohlavním styku. Určité riziko nechtěného početí tedy sice existuje, avšak toto riziko je při použití kondomu mnohonásobně nižší, než při souloži bez kondomu.
Zároveň však nedoporučuji přerušovat pohlavní styk těsně před dosažením ejakulace a orgasmu, protože takovéto náhlé přerušení může u obou partnerů vyvolat křeče v oblasti malé pánve a pánevního dna.

04.11.2019

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli je v pořádku, že pořád chci sex, už mě to štve, narozeniny jsou až za rok a já si ani nejsem jistej, jestli to chci dělat už v patnácti a abych toho později nelitoval. Navíc jsem celkem asociál a stydlivka, takže si to nedokážu představit.
Jinak je možné například koupit si
(...) ?

Suky, 14 let

Milý Suky,

Narůstající sexuální apetence (doslova „chuť na sex“) je v tvém věku naprosto normální. Její příčinou je nárůst úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nicméně předtím, než budeš uvažovat o pohlavním styku či jiných párových aktivitách, bys měl uvažovat o tom, jaká by měla být tvoje budoucí partnerka, jaké vlastnosti od ní očekáváš a zda se cítíš připraven k navazování důvěrnějších vztahů, a to bez ohledu na svůj dosažený věk.
Používání tzv. erotických pomůcek rozhodně nedoporučuji, protože může vést ke vzniku poranění a způsobit trvalou deformaci pohlavních orgánů. Pro vykonávání masturbace používej výhradně ruku. Ostatně samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je nejsnazší a zároveň nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

03.11.2019

Nevíte prosím, o co by se mohlo jednat?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Jedná se o névus neboli mateřské znaménko, které však podle vzhledu prochází určitými změnami, a proto by bylo vhodné jej nechat prohlédnout kožním lékařem.

03.11.2019

Dobrý den, objevil jsem na varlatech až postupně na penise malé tečky, které vypadají jako beďary. Je to v pořádku, popř. zmizí?

Vv, 15,5 let

Milý Vv,

Zřejmě se jedná o zduřelé mazové žlázky. Tyto žlázky se zvětšují v důsledku hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. Také v dospělosti bývají zřetelně viditelné. Nepředstavují však žádný zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu. Kvůli zduřelým mazovým žlázkám se tedy není třeba nijak znepokojovat.

03.11.2019

Ahoj, jak zvětšit penis? Přijde že ho mám malý. Děkuji za odpověď.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady, které nelze měnit (například větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje bezpečný a spolehlivý způsob, jak rozměry penisu zvětšit, pokud se nejedná přímo o abnormálně malý penis neboli mikropenis (u chlapců ve věku 15-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm). V případě mikropenisu, který je projevem hormonální poruchy, lze nasadit hormonální léčbu. V ostatních případech není nutné penis zvětšovat.
Nedovedu posoudit, zda je tvůj penis skutečně tak „malý“, jak se obáváš. Pokud však při erekci dosahuje alespoň výše uvedené délky (tj. 5,2 cm), nejedná se o mikropenis, nýbrž o penis normálních rozměrů.
Některým chlapcům či mužům připadá vlastní penis „malý“, ačkoliv jeho rozměry jsou normální. Důvodem může být úhel pohledu, z něhož se dotyčný jedinec na svůj penis dívá. Při pohledu shora dolů se totiž jakýkoliv předmět i část lidského těla jeví menší, než je tomu při pohledu zepředu. proto se mnozí chlapci a muži mylně domnívají, že mají penis menších rozměrů, než ostatní. U ostatních chlapců či mužů totiž vidí penis zepředu, nikoli shora. Možná, že kdyby ses na svůj penis podíval pod jiným než obvyklým úhlem (tedy například při pohledu do zrcadla), nepřipadal by ti tak „malý“, jako při pohledu shora.
Není pravdou, že „velký“ penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, pokud už se v pohlavním životě v souvislosti s rozměry penisu vyskytnou nějaké obtíže, příčinou bývá spíše abnormálně velký penis, respektive jeho příliš hluboké zavádění do partnerčiny pochvy. Naproti tomu penis mírně podprůměrných rozměrů lze do pochvy zavádět z větší části, aniž by jeho zavedení bylo příliš hluboké (a pro partnerku nepříjemné až bolestivé), zatímco penis průměrných nebo mírně nadprůměrných rozměrů se do pochvy během pohlavního styku zavádí přibližně z jedné třetiny až jedné poloviny jeho délky.
Další výhodou menších rozměrů penisu je, že penis bez ohledu na svoje rozměry obsahuje přibližně stejné množství nervových zakončení. Z toho vyplývá, že v penisu menších rozměrů jsou nervová zakončení rozmístěna ve vyšší hustotě (koncentraci), což umožňuje dosahování intenzivnějších pocitů, než při stimulaci penisu větších rozměrů, v němž jsou nervová zakončení při stejném množství méně koncentrovaná (tj. nacházejí se „dál od sebe“).
V některých civilizacích byl (nebo dosud je) penis větších rozměrů upřednostňován před penisem běžných rozměrů. Tak například ve starobylých skandinávských kulturách byl penis neobvykle velkých rozměrů mylně považován za záruku „plodivé síly“ a vedle vysoké postavy či mohutného svalstva patřil mezi tělesné znaky, které spoluurčovaly postavení jedince ve společnosti. Ve skutečnosti však není pravdou, že by větší penis byl zárukou plodnosti, protože plodnost muže závisí na množství zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu, což je ukazatel, který souvisí s činností varlat, nikoli s rozměry penisu. Z vědeckého hlediska neexistuje jediný rozumný důvod, proč by penis větších rozměrů měl být považován za „lepší“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.
Další informace týkající se rozměrů penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

03.11.2019

Dobrý den, mám dotaz ohledně varlat. Když masturbuji, před vyvrcholením přestanu a po nějaké době znovu masturbuji (bez ejakulace), tak potom mi začnou varlata bolet/tlačit. Co to znamená? Děkuji.

Vv, 15,5 let

Milý Vv,

Bolest je v tomto případě nejspíše způsobena prudkým stažením tzv. kremasterových svalů, v jehož důsledku dochází k omezení přítoku okysličené krve do varlat a odtoku odkysličené krve z varlat. Kremasterové svaly obepínají semenné provazce a tvoří kličky kolem varlat. Po uvolnění těchto svalů se zásobení varlat krví opět vrací do normálu a pocit tlaku či bolesti ustupuje.
Náhlé přerušení masturbace krátce před dosažením orgasmu rozhodně nedoporučuji. Kromě výše zmíněného stažení kremasterových svalů dochází při náhlém přerušení ejakulačního reflexu také ke stažení svalů pánevního dna a malé pánve, což může v některých případech vyústit až v bolestivou křeč. navíc přerušení masturbace těsně před ejakulací představuje značnou zátěž pro předstojnou žlázu neboli prostatu. Když tedy vykonáváš masturbaci a cítíš, že se blíží orgasmus a ejakulace, nedoporučuji masturbaci přerušovat.
Jedinou situací, v níž má přerušení masturbačních pohybů smysl, je párový nácvik oddálení ejakulace jako jedno z možných řešení předchozích obtíží s předčasnou ejakulací při pohlavním styku. Pokud se však nejedná o masturbaci při párovém nácviku za výše uvedeným účelem, doporučuji masturbaci nepřerušovat a normálně ji dovést až k dosažení orgasmu a ejakulace.

03.11.2019

Zdravím. V klidu mám penis kolem 7 centimetrů, ve ztopořeném stavu (...) mám 14 centimetrů. S obvodem jsem na tom na 12 centimetrech. Je to v pořádku?

Zlatíčko, (ještě) 17 let

Milý Zlatíčko,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální a téměř odpovídají průměrným rozměrům pro tvůj věk (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 17-ti let činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 12 cm). Rozdíl v délce penisu u tebe činí oproti průměru pro věk 17-ti let pouhý 0,5 cm, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Obvod penisu u tebe přesně odpovídá průměrnému obvodu u chlapců tvého věku. Podle všeho se tedy jedná o penis normálních rozměrů.

03.11.2019

Dobrý den (...) prosím otázku zakrýt.

Anonymous, 13 let

Milý Anonymousi,

Masturbace se smí vykonávat v kterémkoliv měsíci, týdnu či dni. Lidé, kteří si vymýšlejí různé „výzvy“ a nabádají ostatní, aby po celý měsíc nevykonávali masturbaci, hazardují s jejich psychickým i tělesným zdravím (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Huberta z dnešního dne, kterou najdeš níže na této stránce).
Zdravotní prospěšnost masturbace je objasněna v odpovědi na dotaz návštěvníka Honzy ze dne 02.11.2019 (viz rovněž níže na této stránce).
Rozhodně by ses neměl někým nechat zmanipulovat k tomu, abys vykonávání masturbace na tak dlouhou dobu omezoval. Každý jedinec by měl masturbaci vykonávat tak často, jak potřebuje, respektive jak chce. Zásadní omezování masturbace může vést k poškození duševního i tělesného zdraví.

03.11.2019

Zdravím,
Tohle je spíš jen teoreticky. Kdyby mi bylo 15 a víc a mému bráškovi pod 15 a masturbovali by jsme spolu, mohl bych z toho mít průšvih? A co kdyby to byla mladší sestra, záleží na pohlaví? A co by se stalo kdybych byl ten mladší já?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Společná či vzájemná masturbace již patří k párovým sexuálním aktivitám, ovšem za předpokladu, že je vykonávána vědomě (za párovou sexuální aktivitu tedy nelze považovat, pokud například dva sourozenci sdílejí společný pokoj, přičemž každý z nich ve stejném čase vykonává masturbaci ve své vlastí posteli, aniž by o tom druhý musel vědět).
Osobu starší 15-ti let lze za vykonávání párových sexuálních aktivit s dítětem mladším 15-ti let trestně stíhat, protože osoba starší 15-ti let již nese trestní odpovědnost. Osobu mladší 15-ti let však trestně stíhat nelze, protože dosud nenese trestní odpovědnost. Z toho vyplývá, že za párové sexuální aktivity mezi osobou starší 15-ti let a osobou mladší 15-ti let lze stíhat pouze osobu starší 15-ti let. K případnému souhlasu osoby mladší 15-ti let s párovými sexuálními aktivitami se nepřihlíží, protože osoba mladší 15-ti let není právně způsobilá takovýto souhlas poskytnout. V případě, že dojde k párovým sexuálním aktivitám mezi dvěma osobami mladšími 15-ti let, nelze trestně stíhat ani jednu z nich.
Pohlaví jedné či druhé osoby z právního hlediska nehraje žádnou roli (z čehož vyplývá, že pohlavního zneužití osoby mladší 15-ti let se může dopustit jak osoba opačného, tak i téhož pohlaví, pokud už dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, tedy 15-ti let).

03.11.2019

Zdravím. Na krku nad alebo na štítnej žľaze mám na pravej strane taký stredne veľký tvrdý výbežok ktorý na dotyk dosť bolí. Niekedy mám v jeho okolí menší tlak v krku. Čo by to mohlo byť? Vďaka.

Thunderbolt, 15 let

Milý Thunderbolte,

Zmíněný hrbolek by mohl být projevem zduření (zvětšení) mízní uzliny, což může být příznakem celé řady infekčních onemocnění. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

03.11.2019

Dobrý den, (...) Prosím otázku zakrýt.

Anonymmeekk, 12 let

Milý Anonymmkku,

V období dospívání se poruchy erekce vyskytují jen velmi zřídka. Pokud už k nim dochází, může být jejich příčinou buď onemocnění oběhové soustavy (například vysoký krevní tlak), nebo stres a nadměrná psychická zátěž. Nejprve tedy doporučuji navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak. Pokud je tlak normální, doporučuji zamyslet se nad možnými zdroji psychické zátěže, které na tebe působí, a snažit se jejich působení vyhýbat. Pokud bys měl psychické problémy, s nimiž by ses nemohl sám vyrovnat, doporučuji obrátit se na psychologického poradce, případně na psychiatra, který ti může poskytnout potřebnou pomoc. Jestliže se prokáže, že příčinou tvých obtíží není ani onemocnění oběhové soustavy, ani psychické problémy, zbývá ještě navštívit některé z pracovišť dětské sexuologie. Je však třeba počítat s tím, že u pacientů mladších 18-ti let je vyžadován doprovod alespoň jednoho z rodičů.

03.11.2019

Je (...) prospěšný? (...)

Hubert, 15 let

Milý Huberte,

Masturbace je zdraví prospěšná činnost a její zásadní omezování rozhodně nedoporučuji. Na výzvy k zásadnímu omezování masturbace pokud možno nijak nereaguj. Lidé, kteří si takové nápady vymýšlejí, hazardují s duševním i tělesným zdravím ostatních.

03.11.2019

Ahoj, je v pořádku si (...) ?

Domkan, 13 let

Milý Domkane,

Samolepicí páska není určena pro použití na lidské tělo a při delším nošení může způsobit podráždění pokožky (zarudnutí, loupání), což závisí na složení lepicí vrstvy pásky i na citlivosti dotyčného jedince. Rovněž při odlepování pásky z povrchu končetin bys měl postupovat velmi opatrně. Jinak se však jedná o celkem neškodnou zábavu, kterou ti nikdo nemůže vyčítat. Možná by však bylo vhodnější použít namísto samolepicí pásky nějaký jiný materiál, který nezpůsobuje podráždění, například provázek z přírodních vláken.

02.11.2019

Dobrý den, strašně moc bych chtěl (...)

Martin, 14 let

Milý Martine,

Tvé erotické představy ti možná připadají poněkud neobvyklé, nicméně na nich nespatřuji nic abnormálního. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, tedy i to, co popisuješ v dotazu. Kvůli obsahu svých představ se tedy rozhodně nemusíš znepokojovat. Nemohu ti však poskytovat rady, jak bys měl tyto své představy realizovat.

02.11.2019

Dobrý den, (...)

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

1) Při používání zmíněných „pomůcek“ může dojít nejen k oděrkám, ale i k závažnějším poraněním, která mohou vést až k trvalé deformaci příslušné části lidského těla. Před jejich používáním tedy co nejdůrazněji varuji.
2) Rozhodně by ses neměl snažit uvedený závazek dodržet, protože bys tím ohrozil svoje duševní i tělesné zdraví. Nikdo nemá právo od tebe vyžadovat něco, čím bys ohrozil své zdraví.

02.11.2019

Dobrý den mám otázku je normální že (...) ?

Nikdo23, 13 let

Milý Nikdo23,

Dospívajícího jedince může přitahovat všechno možné. Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. Ani důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být nutně projevem homosexuální orientace, stejně jako důvěrný kontakt s vrstevníkem opačného pohlaví nemusí být nutně projevem heterosexuální orientace.
Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenost s důvěrným kontaktem s vrstevníkem téhož pohlaví téměř 40% dospívajících, avšak podíl homosexuálně orientovaných osob činí v populaci přibližně 4%. Z toho vyplývá, že v naprosté většině případů není ani sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví nutně projevem homosexuality. Také zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je u dospívajících jedinců naprosto normální, přičemž mnohdy souvisí s jejich tendencí neustále se porovnávat s ostatními.

02.11.2019

Dobrý den,
Skrýt prosím
(...)

GP, 16 let

Milý GP,

Vzhledem k uvedené tělesné výšce, hmotnosti, věku a pohlaví trpíš podváhou (hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 17,6, zatímco optimální hodnoty pro chlapce ve věku 16-ti let se pohybují v rozmezí 19,5 až 22). Avšak v tvém případě nemusí být podváha způsobena pouze zvýšeným energetickým výdejem spojeným s intenzivním vykonáváním sportovních aktivit, nýbrž může být dána genetickými dispozicemi (čemuž by nasvědčoval dřívější výskyt podobných obtíží u staršího sourozence), případně některou z dědičných poruch metabolismu. Doporučuji tedy poradit se s praktickým lékařem pro děti a dorost, zda by nebylo namístě navštívit metabolickou poradnu, jejíž specializovaní pracovníci provedou vyšetření a případně i doporučí některá dietní opatření (úpravu režimu stravování, výběr vhodných potravin).

02.11.2019

Ahoj,
Jak/v čem je masturbace (jak pro kluky, tak pro dívky) prospěšná?
V kolika letech, už lze s jistotou určit svoji orientaci?
Existují nějaké “látky”, které omezí růst ochlupení? Strašně rychle mně rostou chlupy/vousy (když se oholím, za 2 dny už mám opět vidět krátké chloupky).
Díky.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

1) U obou pohlaví prospívá masturbace duševnímu zdraví, neboť během této činnosti dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a přispívá k celkovému pocitu duševní pohody a spokojenosti. Z hlediska zdraví tělesného dochází k při vykonávání masturbace k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů, což má kladný účinek na jejich vývoj a funkci. U chlapců a mladých mužů navíc časté vykonávání masturbace působí jako prevence nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty (jak prokázal výzkum G. Gilese z r. 2003 a jak potvrdily některé další výzkumy, u jedinců mužského pohlaví, kteří v období dospívání a v mládí vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbaci vykonávali méně často).
2) Sexuální orientaci lze spolehlivě určit u jedinců starších 16-ti let. naproti tomu u mladších dospívajících nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani sexuologickým vyšetřením.
3) Růst a vývoj ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i vrozenými dispozicemi. Vousy a chlupy však v průměru dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc. Jestliže tedy chloupky či vousy viditelně dorůstají po dvou dnech, jedná se o normální tempo jejich dorůstání. Většina mužů (i mnozí starší dospívající chlapci) si holí vousy každý den, samozřejmě za předpokladu, že si nenechávají narůst pěstěný vous.

02.11.2019

Dobrý den, V posledních pár dnech mě vždy při masturbaci začne hrozně bolet hlava dostanu migrénu trvá to i další 3 hodiny než to úplně přestane, Chce se mi zvracet a vadí mi světlo a hluk. Prosím poraďte mi. Děkuji.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Bolest hlavy spojená se sexuální aktivitou (tzv. preorgastická nebo orgastická migréna) může mít různé příčiny, k nimž patří například nízká fyzická kondice, obezita, silné stahování svalů hlavy a obličeje při sexuálních aktivitách, zvýšení krevního či nitrolebního tlaku a podobně. U dospívajících jedinců mohou být zmíněné obtíže způsobeny rovněž hormonální poruchou nebo poruchou činnosti centrální nervové soustavy. Vzhledem k tomu, že se u tebe bolesti dostavují až „v posledních pár dnech“, by se rovněž mohlo jednat o projev oslabení organismu z důvodu akutního infekčního onemocnění, které se nemusí vždy projevovat „klasickými“ příznaky (rýma, kašel či zvýšená teplota).
Při překonávání těchto obtíží se doporučuje postupné zvyšování fyzické kondice, redukce tělesné váhy (jsou-li obtíže způsobeny nadváhou), případně změna tělesné polohy při vykonávání sexuálních aktivit. K tlumení bolestí a jiných nepříjemných projevů lze využít volně prodejná analgetika. V případě, že popsané obtíže během několika týdnů neustoupí, bych doporučoval svěřit se praktickému lékaři a požádat jej o poukaz na vyšetření na neurologii.

02.11.2019

Dobrý den, moje (...)

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Účelem této poradny není řešit zdravotní problémy dospělých lidí. Pokud někdo z tvých rodičů trpí zdravotními obtížemi, nechť požádá o radu svého praktického lékaře pro dospělé.

02.11.2019

Zdravím, je normální, že (...)

Kevin, 11 let

Milý Kevine,

V tomto případě dosažený stupeň vývoje pohlavních znaků neodpovídá uvedenému věku. Zřejmě se tedy vyvíjíš o něco rychleji, než většina ostatních chlapců. Bez vyšetření na endokrinologii však nelze posoudit, zda se jedná o projev nějaké vývojové poruchy. Doporučuji tedy svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o doprovod k praktickému lékaři, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

02.11.2019

Dobrý den, (...) nezobrazovat. Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje způsob, jímž bys mohl rozměry svého penisu zvětšit, avšak k něčemu takovému ani není důvod. Rozhodně není pravdou, že penis nadprůměrných rozměrů by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Z hlediska sexuálního života je výhodnější mít penis mírně podprůměrných rozměrů, protože při pohlavním styku lze zavést do partnerčiny pochvy jeho větší část, zatímco penis průměrných či mírně nadprůměrných rozměrů lze do pochvy zavádět obvykle jen z jedné třetiny až jedné poloviny jeho celkové délky.

01.11.2019

Dobrý den, je toto v pořádku, nebo si mám zajít k doktorovi? A co to vlastně je? Děkuji.

..., 16 let

Milý ...,

jedná se o zvětšenou (zduřelou) mazovou žlázku. V blízkosti uzdičky se tyto žlázky vyskytují poměrně často. Nejedná se však o žádný zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.

31.10.2019

Dobrý den, když zhubnu (hodně), bude na mě kůže viset? Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Povislá kůže se může objevit v případě, že k úbytku hmotnosti (a tím i objemu tukové tkáně) dochází náhle a prudce (typicky například u pacientů v závěrečném stadiu nádorového onemocnění). Jestliže budeš hubnout přiměřeným tempem, tj. nejvýše 3 až 5 kg za 1 měsíc, kožní pokryv tvého těla se úbytku objemu tukové tkáně plynule přizpůsobí. Obtíže s povislou kůží se mohou projevit v případě, že tempo hubnutí u tebe bude nezdravě rychlé.
Pokud se povislá kůže přece jen objeví, doporučuji problémové tělesné partie (břicho, stehna, hýždě a podobně) ošetřovat hydratačním pleťovým krémem či tělovým mlékem. Pomoci mohou rovněž protahovací a posilovací cviky (pokud možno pouze s vlastní vahou, nikoli s pomocí cvičebních strojů či nářadí).

31.10.2019

Dobrý den, mám takový divný (nejspíše tik v oku) a to když něco jim tak se mi hýbe pravé víčko, mám to už od narození a až teď jsem se o to začal zajímat , napadlo mě jestli to například není nějak způsobeno mimickými svaly , nebo jestli se opravdu jedná k tik . Děkuji za odpověď.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Tiky jsou vůlí obtížně kontrolovatelné pohyby. Zpravidla se jedná o náhlé a trhavé pohyby určité části těla, například úst, očních víček, končetin a podobně. Tikové poruchy mají neurologický základ, proto by bylo vhodné provést vyšetření na neurologii (poukaz na vyšetření vydá praktický lékař). Lehčí formy tiků se neléčí, v závažnějších případech lze využít léčbu pomocí neuroleptik (léků se zklidňujícím účinkem).

31.10.2019

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat,
(...) prosím skrýt.

Ivo, 13 a půl let

Milý Ivo,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Uvedená délka v klidovém stavu odpovídá průměru pro tvůj věk, délka a obvod penisu při erekci jsou sice mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální.

31.10.2019

Dobrý deň, prosím Vás, dnes som si porezal palec a mam tržnú ranu cca. 1 cm a oddeľuje sa mi koza na dve polky, prelepil som si to omnistripom a náplasťou, netreba my to ísť zašiť?

Nikdo, 13 let

Milý Nikdo,

Drobná povrchová poranění nevyžadují suturu (sešití). Při popsaném poranění postačí překrytí náplastí, kterou by sis však měl vyměnit v případě, že dojde k jejímu prosáknutí, odlepení (i částečnému) nebo silnému znečištění.

30.10.2019

Dobrý den, jak dlouho po ejakulaci zůstane sperma oplození schopné, když nevnikne do partnerky? Je už po několik chvílích neschopné oplodnění nebo teprve až zaschne? A za jak dlouho asi sperma zaschne?

Dub, 16 let

Milý Dube,

Mimo prostředí lidského těla spermie poměrně rychle hynou. Jejich životnost závisí na řadě faktorů, například vlhkosti prostředí, pohybuje se však pouze v řádu několika minut, v dostatečně vlhkém prostředí pak nejvýše několika desítek minut.
Také zasychání ejakulátu závisí na řadě vnějších podmínek, zejména na teplotě a vlhkosti okolního prostředí.

30.10.2019

Ahoj, je normální, že se mi při erekci nepřetáhne předkožka? Budu při sexu něco cítit, když ještě budu mít kondom?

Les, 17 let

Milý Lese,

Zatímco u některých mužů a chlapců se při erekci předkožka samovolně shrnuje za okraj žaludu, u jiných i při erekci pokrývá jeho větší či menší část, což závisí nejen na délce samotné předkožky, ale také na pružnosti kožního pokryvu penisu, šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech.
Rozhodně se nemusíš obávat, že bys při sexuálních aktivitách se zakrytým žaludem nic necítil. Nejcitlivější částí penisu totiž není žalud, ale prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky (předkožka obsahuje více nervových zakončení, než zbývající části penisu dohromady). Ani použití kondomu by nemělo nijak výrazně snížit citlivost penisu při sexuálních aktivitách.

30.10.2019

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pod levým prsem jsem si nahmatal bulku, která je citlivá na dotek. Mám strach že by to mohla být rakovina. Četl jsem že u dospívajících chlapců je toto normální, ale bojím se o své zdraví. Děkuji za odpověď.

Jakub, 16 let

Milý Jakube,

S největší pravděpodobností se jedná o projev počínající gynekomastie, i ta je však důvodem k návštěvě lékaře.

30.10.2019

Hezký den, chtěl jsem se zeptat, v kolika letech by měl ejakulát nejpozději obsahovat sperma? Preejakulační tekutinu už „vylučuji“ od 12 let ovšem bez sperma. Případně pokud někdo má opožděnou pubertu, tak je stejně hodnotná jako normální? (Velikosti změny jsou stejně velké?) Hezký den. :)

Alan, 14,5 let

Milý Alane,

Především je třeba rozlišovat procesy spermatogeneze a spermiogeneze. Spermatogeneze je tvorba spermatu neboli ejakulátu, tedy tekutiny složené z vody, bílkovin a nepatrného množství dalších látek, která může obsahovat i zralé spermie. Spermiogeneze je tvorba zralých spermií, které tvoří součást spermatu neboli ejakulátu.
Proces spermatogeneze začíná nejčastěji ve věku 12 až 14 let, proces spermiogeneze může začít buď současně se spermatogenezí, spíše však s určitým časovým odstupem, a to zpravidla v řádu týdnů, nejvýše měsíců. Méně často se stává, že spermiogeneze začíná u chlapce dříve, než spermatogeneze, i když ani tato vývojová posloupnost není vyloučena.
Během několika prvních ejakulací ještě nemusí chlapcovo sperma obsahovat zralé spermie, případně je může obsahovat v počtu, který není dostatečný pro oplodnění (tj. méně než 20 milionů spermií na 1 mililitr spermatu). Spoléhat na to však nelze, protože zatímco někteří chlapci dosahují první ejakulace ještě v době před zahájením tvorby spermií (což znamená, že jejich ejakulát zpočátku žádné spermie neobsahuje), jiní jí dosahují až v době, kdy se již spermie tvoří. Naproti tomu se může stát, že i u chlapce, který dosud neměl ejakulaci, se vyskytne menší množství spermií v moči nebo v preejakulační tekutině.
Pokud jde o preejakulační tekutinu, k jejímu uvolňování při silném pohlavním vzrušení dochází zpravidla již několik let nebo alespoň několik měsíců před první ejakulací. Preejakulační tekutina se totiž zpravidla začíná tvořit dříve, než ejakulát (sperma). Avšak časová prodleva mezi zahájením tvorby preejakulační tekutiny a zahájením spermatogeneze není nijak pevně stanovena, nýbrž bývá značně individuální. Orientačně se pohybuje v rozmezí půl roku až dva roky, avšak může být i o něco kratší nebo naopak delší.
Při opožděné pubertě (neboli pubertas tarda) dochází u chlapců k prvnímu výraznějšímu růstu objemu varlat (neboli testikulárního objemu) až po dovršení věku 13-ti let. Chlapec tedy má opožděnou pubertu pouze v případě, že ještě ve věku 13-ti let je jeho testikulární objem stejný, jako v dětství před pubertou (kdy činí 1 až 2 mililitry na jedno varle). Opožděná puberta znamená v naprosté většině případů pouze „pozdější start“, avšak i jedinec s opožděným nástupem puberty nakonec dosahuje úplné pohlavní zralosti, pokud netrpí závažnou funkční poruchou žláz s vnitřní sekrecí (aby takováto porucha byla vyloučena, je vhodné při podezření na opožděnou pubertu provést vyšetření na endokrinologii). Není prokázáno, že by jedinci s pozdějším nástupem puberty měli po dosažení biologické dospělosti například menší rozměry penisu či nižší objem spermatu na jednu ejakulaci, nebo že by se nějakým jiným způsobem odlišovali od jedinců, u nichž došlo k nástupu puberty dříve.
To, že chlapec ve věku 14-ti let ještě nedosáhl ejakulace, není samo o sobě projevem opožděné puberty, zejména pokud už u něj došlo k prvnímu výraznějšímu růstu objemu varlat. Při normálním průběhu puberty se první ejakulace dostavuje kdykoliv v rozmezí 11-ti až 15-ti let věku. Vyšetření na endokrinologii bych doporučoval až v případě, že by k první ejakulaci nedošlo ani po dovršení věku 15-ti let. Do té doby si kvůli chybějící ejakulaci nemusíš dělat žádné starosti.

30.10.2019

Dobrý den, začal jsem běhat. Je pravda, že běhání tvaruje hýždě? Budu mít hezčí zadek? A proč má někdo od přírody takovej hezkej kulatej zadek a někdo ho má spíš hranatej? Díky, Honza.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Při běhu dochází především k posilování svalstva dolních končetin. Jestliže pravidelně běháš, měl by sis opatřit vhodnou běžeckou obuv (obyčejné plátěnky či „tenisky“ nejsou pro běh vhodné, protože nedovedou dostatečně tlumit nárazy) a vyhledat si pro běh vhodný povrch, pokud možno přímo běžeckou dráhu s antukovým nebo polyuretanovým povrchem (asfalt či betonová dlažba jsou pro pravidelné běhání nevhodné, protože při běhu na tvrdém povrchu dochází k otřesům, které představují nadměrnou zátěž pro klouby).
K posilování hýžďových svalů lze využít různé cviky, například široké dřepy a sedy-lehy, případně lze hýždě střídavě stahovat a uvolňovat. Posilováním hýžďových svalů však dochází k jejich zpevnění, nikoli k zaoblení. Tvar hýždí je dán především objemem a strukturou tukové tkáně. Od puberty dochází rovněž ke změnám tvaru pánevních kostí (u dívek se pánev zvětšuje do šířky, u chlapců do výšky), který má na celkový vzhled hýždí rovněž značný vliv.

30.10.2019

Dobrý den, když jde kluk do kryokomory tak to může mít vliv na penis? Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Provozovatelé zmíněných zařízení sice uvádějí, že během pobytu v těchto zařízeních nemůže dojít k poškození organismu, nicméně záleží na tobě, do jaké míry budeš těmto informacím důvěřovat. Pravdou je, že žádnou nezávislou vědeckou studií dosud nebyly zcela spolehlivě prokázány příznivé účinky kryosaunování. Osobně se domnívám, že návštěva uvedeného zařízení ti sice nijak zvlášť neprospěje, ale na druhou stranu by tě neměla ani nijak poškodit.

29.10.2019

Dobrý den, pokud mi (...)

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Jak jsem již uvedl v odpovědi na jeden z tvých předchozích dotazů, zmiňované hodnoty jsou vzhledem k tvému věku normální. Pokud bys měl zvýšenou hladinu estrogenů, ve zprávě by tato informace byla jistě uvedena. Estrogeny pronikají do mužského či chlapeckého těla z vnějšího prostředí a od určitého množství (které je dáno celou řadou individuálních charakteristik) se u dospívajícího chlapce mohou projevit například chorobným zvětšením prsních bradavek (gynekomastií) či výrazně podprůměrným testikulárním objemem. Pokud bys však měl některý z uvedených příznaků, lékař by se o nich ve zprávě jistě zmínil. Domnívám se tedy, že tvé obavy ohledně hormonální nerovnováhy nejsou zcela namístě.

29.10.2019

Dobrý den chtěl, bych se vás zeptat, zda (...)

An, 16 let

Milý Ane,

Jak správně uvádíš, zmíněný chirurgický výkon je lépe nepodstupovat. Vzhledem k tomu, že už ti bylo 14 let, jej můžeš odmítnout (podle zákona č. 89/2012 Sb., § 100, odst. 1). Jinak lze uvedený výkon provést v celkové i lokální anestezii, přičemž s ohledem na vysokou bolestivost bych doporučoval anestezii celkovou s následným tlumením bolesti pomocí silnějších analgetik (např. dolsinu, který se vydává pouze na lékařský předpis).

29.10.2019

Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdy je obvyklé u chlapců mutace hlasu. Štve mě, že všichni okolo mě mají hlas hluboký a já ho mám pořád jako holka, plus mně rodiče říkají, že ho mám normální a že už se mi nebude měnit, z čehož mám strach. Děkuji za odpověď.

Nechci uvádět, čerstvě 14 let

Milý Nechceš uvádět,

Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. I kdyby u tebe mutace dosud nezačala, nejednalo by se o žádné opoždění. Na rodiče se nezlob, zřejmě ti chtějí udělat radost.

28.10.2019

Dobrý den, chci se zeptat, jestli z krve se dá poznat nádorové onemocnění? Byl jsem v nemocnici a brali mi jenom krev a další vyšetření nedělali, protože krev byla v pořádku.

Jan, 14 let

Milý Jane,

Při nádorových onemocněních se v krvi vyskytují tzv. nádorové markery, což jsou různé chemické látky produkované nádorovými buňkami. Avšak pro každé nádorové onemocnění existuje jiný marker (při rozboru krve by tudíž bylo třeba testovat přítomnost několika desítek různých látek), navíc u některých nádorových onemocnění jsou markery produkovány jen v nepatrném množství (přičemž u některých onemocnění nemusí být marker ani rozborem krve zachytitelný).
Proto markery neslouží k prvotnímu odhalení onemocnění, nýbrž pouze ke sledování průběhu nádorového onemocnění (například k posouzení účinnosti léčby). Při diagnostice nádorových onemocnění se používají jiné metody, a to v závislosti na konkrétním typu nádoru. Některé nádory lze nalézt pohmatem (což platí například pro nádorová onemocnění varlat či prsů), jiné pouze pomocí ultrazvuku nebo rentgenu.

28.10.2019

Dobrý den. Do kolika let roste penis? Můžou být i výjimky že může penis dorůst až později než je normálně dáno?

Pavel, 17 let

Milý Pavle,

Růst penisu probíhá zpravidla do věku 18-ti let. U některých chlapců či mladých mužů ještě pokračuje do věku 19 až 21 let (například při opožděné pubertě).

28.10.2019

Dobrý den. Mám problém (...)

Nico 17 let

Milý Nico,

Je naprosto normální, že jak mužské, tak i ženské pohlavní orgány mají charakteristický pach. Je dobře, že vykonáváš hygienu pohlavních orgánů, avšak šampónem by sis žalud a předkožku mýt neměl, protože jeho působením dochází k vysušování, což naopak vede ke zvýšení tvorby kožního mazu. Pro mytí penisu používej raději menší množství mýdla.
Pokud jde o fialové zbarvení okraje žaludu (směrem k tělu), to je naprosto normální a vyskytuje se téměř u všech chlapců a mužů. Pupínky, o nichž se zmiňuješ, jsou papily (neboli papilae glandis). U některých mužů a chlapců jsou jen velmi drobné, u jiných jsou výraznější. Nejedná se o žádnou vadu či onemocnění, ale normální součást žaludu.

28.10.2019

Měřím 155 cm a vážím 70 kg, mám už obezitu? A jak můžu zhubnout?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální (podle tzv. percentilového růstového grafu se nacházíš na 25. percentilu, což znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších). Tělesná hmotnost je naopak nadprůměrná (průměrná tělesná hmotnost chlapce ve věku 13-ti let činí 46 kg).
Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 29, zatímco optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20. V tvém případě se tedy již jedná o obezitu, čímž odpovídám na první část tvého dotazu.
Jestliže chceš zhubnout, doporučuji provést úpravu stravovacích návyků a v přiměřeném rozsahu se věnovat nějaké komplexní pohybové aktivitě (například plavání). Stravovat by ses měl pravidelně, přičemž denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel. Vyhýbat by ses měl tučným pokrmům a světlému pečivu (k němuž patří například „bílé“ rohlíky, housky či toastový chléb). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

28.10.2019

Dobrý den, nedávno jste odpovídal na dotaz Dana jestli se může HIV/AIDS přenášet i líbáním a řekl jste, že pouze pokud mají obě osoby otevřená poranění v ústech. Chtěl bych se jen zeptat proč to takhle nefunguje i u jiných forem přenosu?
Proč vlastně při normálním pohlavním styku není potřeba toto otevřené poranění? A je tedy infekce možná i při análním/orálním pohlavním styku nebo je také potřeba rána?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Kdybys četl odpověď na zmíněný dotaz (tj. na dotaz návštěvníka Dana ze dne 27.10.2019) pečlivěji, dočetl by ses, že virus HIV se šíří nejen krví, ale i spermatem a poševními tekutinami.
Při „klasickém“ vaginálním pohlavním styku se virus šíří především poševními tekutinami nebo spermatem (dojde-li k ejakulaci), vyloučit však nelze ani drobná poranění na povrchu sliznic pohlavních orgánů, kterých si dotyčná osoba ani nemusí být vědoma.
Pokud jde o orální sex, míra rizika přenosu HIV závisí především na tom, zda partner či partnerka, kteří orální sex aktivně vykonávají, přijmou ústy sperma (ejakulát) svého partnera, nebo poševní tekutiny svojí partnerky. Při tzv. felaci (tj. dráždění penisu ústy) je z tohoto hlediska bezpečnější ejakulovat mimo ústa partnera či partnerky.
Při pohlavním styku do konečníku (neboli análním pohlavním styku) hrozí zvýšené riziko vzniku poranění, například oděrek či trhlinek v okolí řitního otvoru, avšak k podobným poraněním může dojít i na povrchu partnerova penisu. K přenosu pak dochází krví, čímž samozřejmě není vyloučena ani možnost přenosu spermatem, dojde-li k ejakulaci. Pokud už někdo tento druh pohlavního styku vykonává (podle různých výzkumů s ním má zkušenost okolo 30% heterosexuálních párů, tj. párů opačného pohlaví), rozhodně by jej neměl vykonávat bez použití kondomu.
Při líbání (rozumí se líbání na ústa) je riziko přenosu HIV téměř nulové, protože k přenosu může dojít pouze v případě, že by obě dvě líbající se osoby měly otevřené poranění v ústech, a tudíž by mohlo dojít k přenosu HIV krví.

27.10.2019

Dobrý den, mám penis jakoby zlomený dolů při erekci asi 2 cm před žaludem myslíte že bych to měl říct rodičům? Děkuji.

Unknown, 11,5 let

Milý Unknowne,

Záleží na tom, o jak výrazné zalomení se jedná (předpokládám, že se opravdu jedná o zalomení, nikoli o plynulé prohnutí, které je normální). Příčinou zalomení je nadměrná tvorba tuhého jizevnatého vaziva v měkkých tkáních penisu, k níž dochází buď v důsledku úrazu (např. protržení vazivových pouzder topořivých těles), nebo je projevem geneticky dané poruchy. Zalomení penisu do 30° nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud je tělo penisu zalomeno pod úhlem 30° a více, připadá v úvahu léčba pomocí injekční aplikace silných kortikosteroidů přímo do tkáně topořivých těles. K chirurgické léčbě se přistupuje zpravidla pouze u dospělých pacientů, u nichž ani opakovaná léčba kortikosteroidy nevedla ke zlepšení stavu.
Pokud bys chtěl obtíže se zalomením penisu řešit již nyní, musel by ses nejprve svěřit alespoň jednomu z rodičů, protože u pacientů mladších 18-ti let se při návštěvě lékaře-specialisty vyžaduje doprovod. Ve většině případů se však k léčbě přistupuje až v dospělosti.

27.10.2019

Dobrý den, kdy je nejlepší cvičit/posilovat? (ráno, odpoledne nebo večer) Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Vzhledem k tomu, že nejvyšší přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje 100 posilovacích cviků denně rozdělených do pěti sestav nejvýše po dvaceti, je vhodné rozložit cvičení do celého dne. Mezi jednotlivými sestavami bys měl zařadit alespoň hodinovou nebo delší přestávku a neměl bys cvičit poslední dvě hodiny před uložením ke spánku. Vykonávání protahovacích cviků není omezeno, doporučoval bych je vykonávat ráno a dále vždy před vykonáváním posilovacích cviků.

27.10.2019

Prosím skrýt dotaz (...) Předem děkuji za odpověď :)

Sayr0, 14 let

Milý Sayr0,

1) Ano, uvedená frekvence vykonávání zmíněné činnosti je u dospívajícího jedince naprosto normální.
2) Je naprosto normální, že se o takovéto témata zajímáš.
3) Pokud si navzájem dostatečně důvěřujete, tak ano.

27.10.2019

Dobrý den, pokud svaly narostou, zůstanou mi po celý život, nebo pak je nějaká možnost, jak je zmenšit (...)? Mám takový problém, že mi rostou i bez posilování (...).

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

U starých osob se mnohdy dostavuje úbytek svalové hmoty (neboli svalová atrofie), avšak vzhledem k tvému věku předpokládám, že takovéto obtíže se u tebe dostaví nejdříve za 50 let. Pokud jde o nárůst svalové hmoty u dospívajících chlapců, ten je dán hormonálními změnami, k nimž dochází v období dospívání.

27.10.2019

Dobry den, dá se HIV/AIDS chytit při líbání? Děkuji.

Dan, 16 let

Milý Dane,

Virus HIV se šíří krví, spermatem a poševními tekutinami. Při líbání k přenosu HIV nedochází, ledaže by obě dvě líbající se osoby měly otevřené poranění v ústech.

27.10.2019

Zdravím. Mám rychlejší metabolismus, ale to je myslím v pubertě normální. Mě zajímá jestli ho můžu mít i v dospělosti?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Záleží na tom, zda se u tebe vyskytuje dědičná porucha metabolismu, nebo zda je rychlejší „zpracovávání“ potravy projevem hormonální nerovnováhy, případně doprovodným jevem energeticky náročného procesu tělesného růstu a vývoje. Bez vyšetření na specializovaném pracovišti nelze posoudit, zda se jedná o projev nějaké poruchy či nikoliv.

26.10.2019

Dobrý den, (...) Nezobrazovat prosím jenom odpověď co by to mohlo být mockrát děkuji.

Miras, 15 let

Milý Mirasi,

Vzhledem k lokalizaci bolesti není pravděpodobné, že by souvisela s trávením. Případné obtíže by se projevily spíše v dolní části krajiny břišní. Podle toho, jak bolest lokalizuješ, by mohla souviset spíše s nadměrnou fyzickou námahou či obecněji s nadměrným energetickým výdejem. Doporučuji tedy pokud možno více odpočívat a vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem, dokud obtíže neodezní.
Pokud jde o úbytek hmotnosti, ten může být v období dospívání způsoben mimo jiné i hormonální nerovnováhou. Je naprosto normální, že během puberty dochází k určitým výkyvům tělesné hmotnosti, a to oběma směry. V této souvislosti hovoříme o střídání „období plnosti“ a „období vytaženosti“. Uvedené změny opět zpravidla souvisí s hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází.
Důležité je, abys potravu přijímal pokud možno pravidelně, což znamená, že denní příjem potravin by měl být rozdělen nejlépe do pěti jídel (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře). Pravidelnost stravy je dokonce ještě důležitější, než samotné množství přijaté potravy. Nejhorším způsobem stravování je, když člověk během dne nejí (skoro) nic, zatímco večer se naopak přejí.

26.10.2019

Dobrý den, poslední asi 2 týdny jsem vypozoroval (...)

Ondra, 16 let

Milý Ondro,

Podle popisu by se mohlo jednat o drobné trhlinky v tkáni podkožního vaziva, které mohou být způsobeny například rychlým růstem příslušné části těla. Doporučuji postižená místa ošetřovat buď panthenolovou mastí, nebo alespoň hydratačním pleťovým krémem.

25.10.2019

Dobrý den, zjistil jsem že mám lehce nadprůměrný penis (17cm délka, 13cm obvod) ale v porovnání s vrstevníky mám malá varlata a děsí mě to, je možnost že jsem neplodný?

Človíček, 15 let

Milý Človíčku,

Plodnost není dána objemem varlat, ale množstvím zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu. Za neplodného se považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 20 milionů zralých spermií na 1 mililitr objemu.
Pokud jde o objem varlat neboli testikulární objem, jeho průměrná hodnota u chlapců ve věku 15-ti let činí 15 mililitrů na jedno varle, avšak normální hodnoty se u chlapců uvedeného věku pohybují v rozmezí 9 až 23 ml. I kdyby tedy většina tvých vrstevníků měla větší objem varlat než ty, ještě to nemusí znamenat, že se všichni „nevejdete“ do poměrně širokého rozmezí normálních hodnot testikulárního objemu pro váš věk.
Jestliže máš o svém testikulárním objemu přesto pochybnosti, můžeš navštívit lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

25.10.2019

Dobrý den, už asi rok jsem zkoušel (...)

Tonda, 15 let

Milý Tondo,

1) Jestliže k uvolnění předkožky nedojde ani po několika měsících zvlhčování nekortikoidní mastí (např. panthenolem), připadá v úvahu ještě léčba pomocí masti kortikoidní (např. triamcinolonem). Kortikoidní masti se však vydávají pouze na lékařský předpis (výjimkou je pouze hydrocortison, jehož účinnost je však relativně nízká). Podstupování chirurgických zákroků na genitálu, při nichž dochází k odstranění části lidského těla, která se již neobnoví, rozhodně nedoporučuji.
2) Pacient mladší 18-ti let může navštívit lékaře-specialistu pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů nebo zákonných zástupců.

25.10.2019

Dobrý den, zajímalo by mě, proč strašně moc rád masturbuji (...)

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Vykonávání masturbace je nejen příjemné, ale navíc se jedná o zdraví prospěšnou činnost. Zvýšená potřeba vykonávání této činnosti je u dospívajících jedinců dána narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. na tom, že často pociťuješ potřebu vykonávat masturbaci, tedy není nic „špatného“ ani neobvyklého. masturbace představuje nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající jedinec uspokojovat svoji narůstající sexuální potřebu.
Avšak zároveň je třeba respektovat, že vykonávání masturbace je intimní záležitost, pro kterou by si každý měl zajistit dostatek soukromí. Rozhodně tedy není vhodné vykonávat masturbaci na veřejně přístupných místech, protože vykonávání této činnosti by u ostatních mohlo vyvolat podobné pohoršení, jako kdybys v jejich přítomnosti vykonával některou z jiných tělesných potřeb, pro něž je také nutné si zajistit soukromí.

25.10.2019

Dobrý den, chci se zeptat jestli mohu (...) ve 13? Děkuji, nashledanou.

Dominictu, 13,5 let

Milý Dominictu,

Nejen klasické, ale i elektronické cigarety jsou určeny pro kuřáky starší 18-ti let, a to i v případě, že bys kouřil náplň bez nikotinu.

25.10.2019

Nejsem (...) prosím pomoc.

Sky, 14 let

Milý Sky,

Dospívajícího jedince mohou pohlavně vzrušovat vrstevníci téhož i opačného pohlaví, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Kvůli svým pocitům se rozhodně nemusíš nijak znepokojovat.

24.10.2019

Dobrý deň. Kde sa meria obvod penisu? Na koreni penisu alebo až pri žaludi alebo niekde v strede? Lebo pri koreni mam 12,5 cm obvod a pri žaludi 11cm.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Obvod penisu se obvykle měří u jeho kořene, tedy blíže k tělu. Záleží však i na metodice konkrétního antropometrického výzkumu, protože v některých výzkumech byl obvod penisu měřen vždy v jeho nejširším místě (u většiny mužů a chlapců má penis největší obvod u kořene, avšak u některých se rozšiřuje zhruba uprostřed vzdálenosti mezi kořenem a okrajem žaludu). Obecně tedy platí, že obvod penisu by se měl měřit tam, kde je tělo penisu nejširší.
Znamená to, že obvod tvého penisu činí 12,5 cm, což je sice vzhledem k tvému věku nadprůměr, avšak rozhodně neplatí, že „průměrný“ znamená totéž, co „správný“. Průměr je jen součet určitých hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají naopak silnější.

24.10.2019

Dobrý den. Můj penis měří v obvodu pouze 11 cm. Zaprvé se chci zeptat, jestli je to nějaká vada nebo prostě později doroste? A když chci mít chráněný sex, tak jak toho docílit? Protože kondom není uplý na mém penisu, když mám jen 11 cm v obvodu a je akorát zmačkaný jako sáček.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Uvedený obvod penisu je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrný, avšak rozdíl oproti průměru činí pouhých několik milimetrů, a tudíž je zcela zanedbatelný (průměrný obvod penisu při erekci činí u chlapců ve věku 16-ti let 11,5 cm). Kromě toho je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci a muži mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší. O žádnou vadu se tedy nejedná.
Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, které se navzájem liší tzv. nominální šířkou (viz tabulka níže). Pokud v běžném obchodě (například v drogerii nebo supermarketu) neprodávají kondomy takové velikosti, která by ti vyhovovala, doporučuji navštívit lékárnu, kde bývá širší výběr a navíc si můžeš kondomy potřebné velikosti objednat. prodejnost kondomu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, a tudíž se nemusíš obávat, že by ti toto zboží nebylo prodáno či objednáno z důvodu tvého věku.

24.10.2019

A než zajdu s tím za odborníkem nevíte o nějakém přípravku který bych mohl používat dlouhodobě na ten kašel. Učitelé si na ten kašel stěžují a není příjemné to poslouchat dokola. Jak jsem psal používám zatím (...) si dávám mezitím, ale určitě není zdravé abych jich snědl 6 denně.

Ranly, 17 let

Milý Ranly,

Volně prodejných léků proti kašli existuje celá řada, avšak výběr vhodného přípravku doporučuji konzultovat s lékárníkem, který ti může položit řadu doplňujících otázek a vybrat pro tebe nejvhodnější lék. Avšak je třeba si uvědomit, že kašel je pouze projevem určitého onemocnění. Tím, že se tlumí nepříjemné projevy určitého onemocnění, ještě nedojde k jeho vyléčení.
S učiteli, kteří si na tvůj kašel stěžují, by měli promluvit tvoji rodiče. Jestliže je kašel projevem chronického onemocnění, za které jistě nemůžeš, nepovažuji z vhodné, aby tě kvůli němu před třídou kritizovali. Bylo by to totéž, jako kdyby například žákovi s poruchou sluchu vyčítali, že je špatně slyší. Pokud mají učitelé vůči tvým hlasitým projevům výhrady, měli by se obracet na tvoje rodiče, kteří za tvůj zdravotní stav odpovídají, nikoli přímo na tebe.

24.10.2019

Je v pořádku, že (...)?

Albert, 13 let

Milý Alberte,

Dospívajícího jedince může vzrušovat v podstatě cokoliv a kdokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace.

24.10.2019

Dobrý den, dneska se mi stalo to že jsem najednou měl slepý pruh v očích, po chvíli se začal vlnit a asi po 20 minutách to zmizelo. Potom mě začala bolet hlava na pravém spánku.

Tadeáš, 13 let

Milý Tadeáši,

Příčinou popsaných obtíží může být například silné mnutí očí, náhlá změna krevního tlaku, úder do hlavy, případně některé z očních onemocnění. Vzhledem k bolesti hlavy připadá v úvahu také tzv. oční migréna, která vzniká při přechodným zúžením cév, jimiž proudí krev do oka. Příčinou tohoto stavu, který však zpravidla trvá jen několik minut, může být například nedostatek spánku, stres, nedostatek tekutin, nadměrná fyzická zátěž a podobně.
Doporučuji tedy nevystavovat se nadměrné námaze, zajistit si dostatek spánku a tekutin, případně navštívit praktického lékaře a požádat o změření krevního tlaku. Pokud by se zmíněné obtíže dostavovaly opakovaně, bylo by vhodné uvažovat také o návštěvě očního lékaře.

24.10.2019

Dobrý den, (...) prosím zobrazit pouze odpověď. Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Není divu, že nastalou situaci pociťuješ jako křivdu či nespravedlnost, protože v podstatě trpíš za všechny. Jestliže vnitřní řád školy umožňuje udělit kázeňské opatření za určitý druh chování, je možné, že takové kázeňské opatření bude uloženo. Avšak proti kázeňskému opatření se rodiče mohou odvolat, případně se mohou obrátit i se stížností na Českou školní inspekci.
Možná by bylo dobré, kdybys rodičům nejprve šetrným způsobem vysvětlil, k čemu vlastně došlo, aby je uložení kázeňského opatření nezaskočilo nepřipravené. Pokud se ti podaří alespoň jednoho z rodičů přesvědčit, že kázeňské opatření je nespravedlivé nebo nepřiměřené (což podle mého názoru je, protože kázeňské opatření, o němž se v dotazu zmiňuješ, se obvykle ukládá za mnohem závažnější prohřešky), je pravděpodobné, že se za tebe postaví a proti uložení zmíněného kázeňského opatření se odvolají nebo podají stížnost.

24.10.2019

Dobrý den, asi před 4-5 dny jsem si všiml, že mám za levou bradavkou něco tuhého, je to velké asi jako bradavka a asi 1,5 cm směrem do těla, na dotek to nebolí, ale je to nepříjemné.

Matyáš, 13 let

Milý Matyáši,

Mohlo by se jednat o počáteční stádium gynekomastie, doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost. Podrobnější informace o gynekomastii najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Jirky ze dne 23.10.2019 (viz níže na této stránce).

24.10.2019

Dobrý den, mám takový problém. Když masturbuju, skoro vždycky dosáhnu orgasmu, ale neejakuluju a dál už masturbovat nedokážu, takže si nejsem jistý jestli je to vůbec orgasmus. Je to normální?

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

První ejakulace se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Orgasmus neboli pohlavní vyvrcholení spočívá v dosažení velmi intenzivních příjemných pocitů. I chlapci, kteří dosud neejakulují, mohou dosáhnout orgasmu. V takovém případě se jedná o tzv. suchý orgasmus.
Je normální, že po dosažení orgasmu (ať už suchého nebo s ejakulací) nastává dočasný útlum spojený s poklesem zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách. U mužů a chlapců může být tento útlum provázen i odezněním erekce. Příčinou zmíněného útlumu je hormon prolaktin, který se po dosažení orgasmu uvolňuje do krve. Prolaktin účinkuje zpravidla několik minut, někdy až několik desítek minut. Po odeznění účinků prolaktinu je v případě zájmu opět možno v sexuálních aktivitách pokračovat.

23.10.2019

Dobrý den,
Mám třetí rok problém, od října/listopadu začnu kašlat a kašel trvá až do února/ března. Prostě jakmile začne být zima začnu kašlat. Často k tomu přibude ekzém nebo zánět spojivek. Byl jsem s tím u lékaře a ten bez toho aby mě jakkoliv prohlédl mi řekl, že mám alergii na chlad. Chtěl bych se zeptat, jak mám ten kašel léčit protože tenhle rok je ten kašel těžší a občas kašlu tak že se málem pozvracím. Ze začátku jsem používal
(...) ale je mě jasný, že ho nemůžu používat pořád. Proto jsem si kupoval (...) abych třeba ve škole pořád nekašlal ale vzhledem k tomu že kašlu pořád tak jsem jich musel sníst třeba šest za den. Neznáte nějaký přípravek, který by mi pomohl a mohl bych ho používat dlouhodobě a myslíte si že je to alergie na chlad? O takové alergii jsem ani neslyšel.

Ranly, 17 let

Milý Ranly,

Ani já tento druh alergie neznám. Slovní spojení „alergie na chlad“ se používá nanejvýš v přeneseném slova smyslu (pro označení nízké snášenlivosti organismu vůči chladnému prostředí či chladným ročním obdobím), jedná se tedy spíše o jakousi „pseudoalergii“. Skutečnou alergii může na základě speciálního vyšetření diagnostikovat pouze specialista-alergolog.
Přetrvávající kašel může být projevem některého z chronických onemocnění plic nebo horních cest dýchacích, u nichž může docházet k sezónnímu zhoršení stavu.

23.10.2019

Dobrý den,
Dnes
(...) jste již odpovídal na můj dotaz ohledně gynekomastie, a chci se zeptat, co se vlastně při gynekomastii v těle děje, a jak se léčí? Čím je způsobena atd.? Omlouvám se, že toho chci vědět tak moc, ale rád bych věděl, co mi vlastně je. Děkuji za odpověď.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Gynekomastie je chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců. Jedná se o projev hormonální nerovnováhy. V některých případech gynekomastie ustoupí spontánně, pokud však přetrvává déle něž dva roky, je vhodné zahájit léčbu, jinak by mohlo dojít k fibrózní restrukturaci (tj. vazivové přestavbě) tkáně prsních bradavek, která by již byla nevratná. Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů, například tamoxifenu.

23.10.2019

Zdravím, od jakého věku muže kluk/chlap oplodnit ženu? Děkuju za odpověď.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Schopnost muže či chlapce oplodnit partnerku závisí na dosaženém stupni tělesného vývoje, nikoli na kalendářním věku. Za plodného se považuje muž nebo chlapec, jehož ejakulát obsahuje minimálně 20 milionů zralých spermií na 1 mililitr objemu. Uvedené koncentrace spermií v ejakulátu dosahují jednotliví dospívající chlapci v různém věku.
Nejmladšímu otci v ČR bylo v době narození jeho dítěte 13 let, i když to samozřejmě neznamená, že všichni chlapci uvedeného věku by se již mohli stát biologickými otci. Rozhodně bych však nedoporučoval spoléhat na to, že tvůj ejakulát ještě nedosahuje výše uvedené koncentrace spermií na 1 mililitr.

23.10.2019

(...) nezobrazit prosím.

Anonym, 17 let

Milý Anonyme,

Je naprosto normální, že dospívající či mladý člověk cítí potřebu mít blízkého kamaráda. Dospívající a mladí lidé spolu navazují kamarádské vztahy zpravidla poměrně snadno, avšak jejich udržení závisí mimo jiné i na schopnosti respektovat druhého. Pokud chceš s kamarádem trávit více času a věnovat mu více pozornosti, než je mu příjemné, mohlo by se docela dobře stát, že by tvoji pozornost mohl nakonec vnímat spíše jako pronásledování. Navíc ani od dobrého kamaráda nemůžeš požadovat, aby se stále věnoval pouze tobě. Jestliže si tedy chceš kamaráda udržet, měl bys respektovat, že má i jiné zájmy, než si s tebou neustále povídat nebo psát.

23.10.2019

Dobrý den před třemi dny se mi udělala ze zadu na krku na levé straně bulka. Dnes mě začalo (bolet) táhnout na krku a spánku (z levé strany kde je ta bulka) když mám krk pod určitým úhlem. Nevíte prosím co by to mohlo být.

Otázka, 13 let

Milý Otázko,

Nedovedu určit, o jaký útvar se jedná. V úvahu připadá celá řada možností počínaje otokem v místě drobného poranění a konče cystou mazové žlázy. Jestliže tě zmíněný neobvyklý útvar znepokojuje, svěř se alespoň jednomu z rodičů a požádej ho, aby tě doprovodil k praktickému lékaři pro děti a dorost.

23.10.2019

A ještě jeden dotaz. Když si zmáčknu na prsu bradavku, tak mě to bolí. Co to je? Děkuji za odpověď.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Je možné, že se jedná o počáteční stádium gynekomastie. Pokud by během krátké doby došlo k výraznějšímu zvětšení jedné či obou prsních bradavek, doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

23.10.2019

Dobrý den,
Je mi 14 a stále se u mě nedostavila poluce, tak se chci zeptat, jestli to je v pořádku. Většina kluků že třídy ji už zažila, jen já ne. Ne, že bych si stěžoval, ale přijde mi to trochu divné. Děkuji za odpověď.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Kvůli tomu, že se u tebe nedostavila poluce, se vůbec nemusíš znepokojovat. U značné části dospívajících chlapců se žádné poluce nedostavují, ačkoliv při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách běžně dosahují ejakulace.
Tvrzení ostatních spolužáků, že se u nich poluce někdy dostavila, bych bral s rezervou. Většina dospívajících chlapců totiž dosahuje ejakulace při vykonávání masturbace, nikoli při samovolném výronu semene.

22.10.2019

K mé předchozí otázce - myslel jsem to tak, že když mi dřív (...)

Jan, 13 let

Milý Jane,

Ani jeden z popsaných způsobů nemohu doporučit, protože oba dva představují mechanickou překážku pro uvolňování ejakulátu z močové trubice. Před ejakulací bys rozhodně neměl ústí močové trubice nijak a ničím zakrývat (k zakrytí ústí močové trubice nedochází dokonce ani při použití kondomu, protože kondom má v koncové části tzv. rezervoár, což je protáhlý výběžek, který je určen k zachycení ejakulátu).
Při ejakulaci se u dospívajících chlapců uvolňuje přibližně 1 až 3 ml ejakulátu. To není tak velké množství, aby jej nebylo možné setřít či omýt z povrchu, který zasáhne. Doporučuji tedy ejakulovat do „volného prostoru“ a v případě zasažení některých částí těla nebo předmětů ejakulát přiměřeným způsobem umýt nebo otřít.

22.10.2019

Vážený pane, chtěl bych vědět váš názor na to co se mi stalo (...)

Vojtěch, 17 let

Milý Vojtěchu,

O pojistné plnění za nezletilou osobu žádají její rodiče, jimž je příslušná částka také vyplacena. Jestliže je pojištěnou osobou dítě (tj. osoba mladší 18-ti let), náleží sice částka z pojistného plnění teoreticky jemu, avšak v praxi záleží na jeho rodičích nebo právních zástupcích, jak s takto nabytou částkou naloží, pokud ji vynaloží v souladu se zájmem dítěte.
Kvůli naložení s penězi z pojistného plnění bych se s rodiči raději nepřel, protože to koneckonců byli oni, kdo platil pojistné. Něco jiného by bylo, kdyby sis peníze vydělal ty sám. Nejen plnoletá osoba, ale i mladistvý (tj. osoba ve věku 15 až 18 let) může disponovat s penězi z vlastní mzdy či pracovní odměny dle svého uvážení.

22.10.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o
(...)

Filozofické myšlenky, 16 let

Milý Filozofické myšlenky,

Je celkem pochopitelné, že přemýšlíš i o takových věcech, jako je smysl života. Důležité však je, aby tě podobné myšlenky zcela nepohltily.
Domnívám se, že je to vždy konkrétní člověk, kdo do věcí vkládá smysl. Záleží tedy výhradně na tobě, jaký smysl přikládáš svému životu a světu, který tě obklopuje.
Pokud jde o plánování budoucnosti, jistě je vhodné mít alespoň rámcovou představu o tom, čím by ses chtěl zabývat a čeho bys chtěl dosáhnout, avšak na druhou stranu není možné si vše dopředu naplánovat, protože nelze předem odhadnout, jaké okolnosti do tvého života v budoucnu zasáhnou.

22.10.2019

Omlouvám se, že ještě píšu. Můžu (...)

António, 14 let

Milý António,

Na tvůj dotaz jsem ti již odpověděl (vit odpověď ze dne 20.10.2019). Dodává, že trestného činu pohlavního zneužití se dopouští osoba starší 15-ti let, která vykonává sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, protože nenese trestní odpovědnost.

22.10.2019

Dobrý den, jak se léčí osteoporóza u dětí a dospívajících? Jaké přípravky se podávají?

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

V dětství a dospívání se uvedené onemocnění prakticky nevyskytuje. Naprostou většinu pacientů s osteoporózou tvoří ženy starší 50-ti let a muži starší 70-ti let. V dětství a dospívání lze věnovat pozornost spíše prevenci tohoto onemocnění, která spočívá v dostatečném příjmu vápníku a  vitaminu D.

22.10.2019

Nemůžu dosáhnout ejakulace. Mám to nějak řešit?

Neuvedu, 14 let

Milý Neuvedeš,

První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální věk první ejakulace se však považuje i širší věkové rozmezí, a to 11 až 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo namístě provést vyšetření na endokrinologii.
Kromě poruchy tělesného vývoje (vývoje žláz s vnitřní sekrecí) připadá v úvahu i porucha nervové soustavy, stres, případně nedostatečně dlouhá doba vykonávání masturbace. Také je možné, že se u tebe dosud nevyvinul ejakulační reflex. Nicméně před dosažením věku 15-ti let by bylo poněkud předčasné řešit absenci (nedostavování se, chybění) ejakulace návštěvou lékaře.

22.10.2019

Dnes keď som zjedol jedlo tak som ho hneď vyvracal. Aj vodu ktorú som pil. Čo je to so mnou?

Tomáš, 16 let

Milý Tomáši,

Zvracení může mít nesčíslné množství různých příčin (namátkou mechanické podráždění trávicího traktu, infekční onemocnění trávicího traktu, podráždění ústrojí rovnováhy a pohybu, otrava, hormonální nerovnováha, úraz atd.). Jestliže se necítíš zdráv, doporučuji navštívit praktického lékaře.

21.10.2019

Dobrý večer, (...) prosím zamazat (...)

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Zmíněný pocit může souviset s podrážděním nervů v oblasti malé pánve.
Samovolnému výronu semene lze sice do určité míry předcházet pravidelným vykonáváním masturbace, avšak u dospívajícího jedince jej nikdy nelze zcela vyloučit.

21.10.2019

1) Jak mám zachytit (...) sperma? Když si před tím přiložím na penis kapesník, je mi to nepříjemné.
2) Je normální si ve 13 letech holit penis a nebude to vadit doktorce na prohlídce?

Jan, 13 let

Milý Jane,

1) Nedoporučuji ejakulát zachycovat, raději bys jej měl nechat volně a bez překážek vytéci. Zadržování ejakulátu může vést k podráždění močové trubice. Přerušování masturbace těsně před dosažením ejakulace může poškozovat předstojnou žlázu (prostatu). Pokud ejakulát potřísní nějaký povrch, není nic snazšího, než jej setřít nebo smýt.
2) Ochlupení obvykle nevyrůstá přímo na penisu, nýbrž v okolí kořene penisu (tj. místa, kde penis vychází na povrch těla). U některých starších chlapců a dospělých mužů se ochlupení rozšiřuje i na tělo penisu, zpravidla však pouze na krátký úsek v blízkosti kořene. Horní strana penisu zůstává i v dospělosti zpravidla zcela lysá.
Záleží na tobě, zda si chceš tělesné ochlupení holit (ať už ti roste kdekoliv). Nevidím důvod, proč by to někomu mělo vadit, například lékařce pro děti a dorost při preventivní prohlídce. Dosažený stupeň vývoje pubického ochlupení má sice určitý význam pro posouzení vývoje pohlavních znaků u dospívajícího jedince, avšak tento vývoj lze posoudit i podle jiných znaků, než jen podle ochlupení.
Avšak po oholení ochlupení je třeba počítat s podrážděním, které bývá způsobeno zarůstáním dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže. V důsledku zarůstání se tvoří drobné zánětlivé reakce v podobě červených pupínků. Tomu lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky pomocí pleťového krému či panthenolové masti. Krém nebo mast se nanáší nejprve hodinu po oholení a dále jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.

21.10.2019

Dobrý den, prosim o sloučení v jeden dotaz (...)

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Onemocnění jater ani žlučníku nepatří k obvyklým příčinám popisovaných obtíží. Je tedy nepravděpodobné, že by tvé obtíže souvisely s některým z onemocnění, o nichž se zmiňuješ.

21.10.2019

(...) Mám hnědé vlasy, ale najednou jsou prorostlé hromadou šedých a bílých. Proč? Jeden jsem i vytrhl a byl opravdu úplně bílý.

Šedovlasý anonym, 15 let

Milý Šedovlasý anonyme,

K „šedivění“ vlasů dochází v důsledku poklesu množství pigmentu (barviva). Šedivé vlasy se někdy mohou objevovat již v dětství či v dospívání, což je zpravidla dáno geneticky podmíněnými dispozicemi. Důvodem předčasného „šedivění“ vlasů může být také nedostatek vitaminu B12, případně porucha jeho vstřebávání.

21.10.2019

Je normální, že vyejakuluji jen malou kapku nebo vůbec nic v mém věku?

Emmm, 13 let

Milý Emmm,

U chlapců v prvních letech puberty, kteří teprve nedávno dosáhli první ejakulace, může být objem ejakulátu (neboli spermatu) relativně malý, aniž by se muselo jednat o nějakou poruchu. Zatímco u mladších dospívajících chlapců činí objem ejakulátu v průměru okolo 1 až 2 ml na jednu ejakulaci, u dospělých mužů to bývá okolo 3 až 5 mililitrů.
Někdy se stává, že objem ejakulátu u dospívajícího chlapce zpočátku nedosahuje ani uvedený 1 ml, může se opravdu jednat jen o jednu či několik málo kapek. U jiných se naopak již během prvních několika ejakulací uvolňuje více než 1 ml ejakulátu.
Objem ejakulátu na jednu ejakulaci je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i způsobem, jímž tělo hospodaří s tekutinami. Při nedostatečném příjmu tekutin klesá i objem ejakulátu, protože tělo v takovém případě musí „hospodařit s vodou“. Přitom u dospívajícího chlapce tvoří voda až 99% objemu ejakulátu (naproti tomu u dospělého muže činí voda obvykle „jen“ 90 až 95% objemu ejakulátu, což však stačí k tomu, aby jeho hustota byla výrazně vyšší, než u mladších dospívajících chlapců).

21.10.2019

(...) Je na vek 17 malý / veľký?

Majo, 17 let

Milý Majo,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 17-ti let činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci, průměrný obvod při erekci činí v tomtéž věku okolo 12 cm. Menší rozdíly (v řádu centimetrů) jsou však naprosto normální.
Pro posouzení rozměrů penisu má význam především jeho délka při erekci, které je v tvém případě normální. Pokud jde o obvod penisu při erekci, ten je v tvém případě nejspíš mírně nadprůměrný, avšak nejedná se o žádnou anomálii či poruchu. je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis spíše štíhlejší, jiní jej mají naopak spíše silnější.

21.10.2019

Dobrý den, včera po zápase mě začalo bolet koleno, lépe řečeno tam, kde se upíná (...) Hybnost je lehce omezená, bolest pri chození minimální a při ohybu jen lehká bolest. Mám to lehce opuchle a červené. Myslíte, že mohlo dojít k natažení vazů a že bych mě navštívit lékaře?

Woodie, 18 let

Milý Woodie,

V tomto případě bys měl navštívit lékaře, neboť vzhledem k otoku a zarudnutí není jisté, zda nedošlo k poranění měkkých částí kolenního kloubu. Každopádně bys neměl postiženou končetinu namáhat.

20.10.2019

Dobrý den,
Pravděpodobně mám
(...) Děkuji předem za odpověď.

F0jta, 16 let

Milý F0jto,

Vyhojení jizvy by v tomto případě mělo trvat 7 až 10 dnů, nenastanou-li ovšem při hojení komplikace.
Není však jisté, zda bude nutné zmíněný útvar chirurgicky odstraňovat, neboť v méně závažných případech stačí pacienta pravidelně sledovat.

20.10.2019

Můžu to dělat s klukem? A nebo když chci, je to hodně blbé?

António, 14 let

Milý António,

Z dotazu sice není zcela jasné, co chceš s dotyčnou osobou dělat, nicméně předpokládám, že máš na mysli párové sexuální aktivity. Takovéto aktivity sice vykonávat můžeš, avšak prozatím bys je neměl vykonávat s osobou starší 15-ti let, která by se vykonáváním sexuálních aktivit s osobou mladší 15-ti let vystavovala riziku trestního stíhání za pohlavní zneužití. Naproti tomu poté, co dosáhneš věkové hranice 15-ti let, by i tvůj partner (či partnerka) měl (-a) být starší 15-ti let.
Partnera (nebo partnerku) by sis však měl velmi pečlivě vybírat a na párové sexuální aktivity přistoupit až po důkladnějším seznámení a vzájemném sblížení. Náhodné sexuální kontakty jsou vysoce rizikové z hlediska přenosu pohlavních chorob či jiných infekčních onemocnění.
Pokud jde o erotické představy či touhy, ty mohou být u dospívajícího jedince velmi rozmanité a zdaleka nemusí vypovídat o jeho sexuální orientaci, kterou ostatně v tvém věku ani nelze spolehlivě určit. Kvůli obsahu svých erotických přání či představ se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

20.10.2019

Dobrý den, byl jsem u endokrinologa (...)

Matěj, 13 let

Milý Matěji,

Informaci o nežádoucích účincích léku, který se vydává na lékařský předpis, by ti měl poskytnout lékař, který ti lék předepsal (případně by měl tuto informaci sdělit tvým rodičům).
Hormonální léčba se v těchto případech zpravidla ukončuje ve věku, kdy většina jedinců dosahuje tzv. růstového spurtu (urychleného růstu), což je u chlapců ve věku okolo 13-ti let.

20.10.2019

Dobrý den, chci se zeptat zda je možné, že (...) Děkuji.

Lololo, 14 let

Milý Lololo,

Možné to samozřejmě je, protože u dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv vnějšího podnětu. Příčinou je nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi. Erekci však nelze vnímat vždy jen jako projev pohlavního vzrušení. U dospívajícího jedince s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi platí spíše opak (tj. že erekce u něj většinou není projevem pohlavního vzrušení, nýbrž právě projevem zmíněného nárůstu hladiny pohlavních hormonů). Proto je třeba erekci u dospívajícího chlapce v určitých situacích vnímat a hodnotit poněkud jiným způsobem, než u dospělého muže.
Důležité je, abys častou a přetrvávající erekci, která se u tebe dostavuje, vnímal jako naprosto normální a přirozený projev změn, k nimž dochází v těle každého zdravého dospívajícího chlapce, a především aby ses kvůli tomuto projevu netrápil. Nikdo však po tobě nemůže požadovat, abys svoji erekci nějak „kontroloval“, protože jejímu nástupu nemůžeš nijak „zabránit“. Jinak řečeno, nikdo nemá právo na tebe klást nesplnitelné požadavky. Podrobnější informace o erekci najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

19.10.2019

Ahoj. Proč mám daleko větší penis než otec a všichni moji spoluhráči?

Adam, 15 let

Milý Adame,

Rozměry penisu závisí na vrozených předpokladech (zejména na pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn) a na dosaženém stupni tělesného vývoje. Tytéž vrozené předpoklady (například nižší pružnost závěsných vazů) se však nemusí nutně projevit v každé po sobě následující generaci, a proto nic mimořádného na tom, že se rozměry tvého penisu liší od rozměrů penisu tvého otce. Také tvoji spoluhráči nebo jiní chlapci tvého věku mohou mít různé vrozené předpoklady, navíc ani tempo tělesného vývoje není u všech dospívajících stejné.

19.10.2019

Dobrý den, proč mohu ejakulovat pouze v noci když spím a ne když masturbuji?

Hastroš, 14 let

Milý Hastroši,

Jestliže v bdělém stavu nedosahuješ ejakulace, avšak dochází u tebe k samovolnému výronu semene ve spánku, je možné, že se u tebe dosud plně nevyvinul ejakulační reflex. Pokud při masturbaci dosahuješ alespoň orgasmu bez ejakulace neboli tzv. „suchého orgasmu“, je spíše jen otázkou času, kdy se ejakulační reflex plně vyvine. Pokud však při vykonávání masturbace nedosahuješ ani orgasmu, ačkoliv se u tebe již dostavil samovolný výron semene, budou příčiny tvých obtíží spíše psychického charakteru. Působit zde může stres, obavy z vyrušení, případně předsudky vůči masturbaci, pokud nějaké máš. Dalším důvodem by mohla být nedostatečná doba vykonávání masturbace (pokud masturbaci ukončuješ dříve, než bys mohl dosáhnout orgasmu a ejakulace).
Prozatím bys měl být trpělivý, zajistit si pro vykonávání masturbace dostatek klidu a vykonávání masturbace pokud možno vnímat jako naprosto přirozenou a zdraví prospěšnou činnost, která má jedinci přinášet radost, nikoli obavy. Pokud by obtíže s dosahováním ejakulace při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách přetrvávaly i v dospělosti, doporučoval bych obrátit se na některé ze sexuologických pracovišť.

19.10.2019

Dobrý den, už 4 týdny strašně říhám (krkám) a bral jsem 14 dnů (...)

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Obtíže, které popisuješ, mohou mít řadu příčin. V úvahu připadá především nesprávné stravovací návyky, narušení funkce jícnového svěrače, nadměrná konzumace nápojů obsahujících kofein, případně též konzumace alkoholu či kouření.
Při eruktaci neboli „říhání“ dochází k pronikání plynů ze žaludku skrz jícen. Dochází k němu zejména u osob, které jedí rychle a „hltají“, případně též u osob, které ve velkém množství pijí nápoje sycené oxidem uhličitým (CO2).
Vzhledem k tomu, že se v blízká době chystáš navštívit praktickou lékařku pro děti a dorost, by bylo namístě se jí s těmito obtížemi svěřit. Praktický lékař tě pravděpodobně poučí v tom smyslu, že bys měl jíst pomalu a omezit příjem sycených nápojů, avšak v případě podezření na závažnější onemocnění trávicí soustavy ti může doporučit i vyšetření na gastroenterologii.

19.10.2019

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, po ejakulaci v mém spermatu zůstává krev. Je to normální?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Přítomnost krve v ejakulátu normální není. Může se jednat například o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. Další možnou příčinou by bylo vnitřní poranění, o kterém bys však zřejmě ty sám věděl.
Doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o poskytnutí doprovodu k praktickému lékaři pro děti a dorost. S sebou vezmi vzorek ranní moči. Infekční onemocnění vývodných cest močových lze léčit některými antibiotiky (vydávají se pouze na lékařský předpis), dále je vhodné si zajistit klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin.

18.10.2019

Dobrý den, někdy mám takovou bolest (tlak) ve varlatech trvá to asi 10 minut, jak kdy. Nevíte jak udělat, aby to nebolelo a co to je? Předem děkuji.

Secr, 13 let

Milý Secre,

Pocity tlaku či bolesti ve varlatech bývají nejčastěji způsobeny narušením odtoku odkysličené krve z varlat. Možnou příčinou je chorobné rozšíření žil, které prochází semennými provazci. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který v případě potřeby vydá poukaz na vyšetření u specialisty (na endokrinologii nebo na urologii). Jakákoliv bolest varlat je dostatečně dobrým důvodem k návštěvě lékaře. Pokoušet se o nějakou „domácí“ léčbu bez návštěvy lékaře v tomto případě nemohu doporučit.

18.10.2019

Dobrý deň. Dnes som mal niečo ako deja vu: Proste bol som v škole a zrazu som mal ten pocit že som to už videl, klasické deja vu a potom si v hlave povedal že kamarát sa začne smiať a povie mi niečo a ono sa to fakt stalo. Ostal som z toho prekvapený a chcel by som vedieť čo to bolo a ako som to mohol vedieť. Bola to iba náhoda?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Déjà vu (vyslovuje se [deža-vi]) je psychický jev spojený s intenzivním pocitem prožitku něčeho už dříve zažitého, viděného nebo slyšeného. Avšak v případě, který popisuješ, se o klasické déjà vu zřejmě nejedná. Mnohem pravděpodobnější vysvětlení spočívá v tom, že kamaráda už natolik důkladně znáš, že dovedeš předvídat jeho reakce v různých situacích. Jedná se tedy spíše o projev tvé empatie, tj. schopnosti vcítit se do druhého, porozumět motivům jeho jednání a víceméně přesně odhadnout, jak se zachová.

18.10.2019

Byl jsem u doktora s bolestí hlavy a řekl mi ze to mam od krční páteře a poslal mě na masáže myslíte že to pomůže nebo mam navštívit třeba fyzioterapeuta?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Bolest hlavy může být mimo jiné způsobena vadným držením těla, například vysunováním krční páteře vpřed při sledování obrazovky, skláněním hlavy při čtení a psaní a podobně. V takovém případě by ti zmíněné masáže mohly přinést úlevu, a proto by ses měl řídit doporučením svého lékaře. Případnou návštěvu fyzioterapeuta můžeš konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

18.10.2019

Dobrý den, strašně moc se bojim že (...)

Mnm, 15 let

Milý Mnm,

Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Příčinou předčasné ejakulace může být stres a psychické napětí, nevhodný přístup či přehnaná očekávání partnerky, ale zejména nízká frekvence pohlavního styku či podobných sexuálních aktivit.
Řešení obtíží s předčasnou ejakulací spočívá v častějším vykonávání pohlavního styku či podobných sexuálních aktivit (je prokázáno, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace přibližně dvaapůlkrát nižší než u párů, které tyto sexuální aktivity vykonávají méně často).
Dále lze využít párový nácvik oddálení ejakulace při vzájemné masturbaci (partnerka vykonává na partnerovi masturbaci a jakmile partner pociťuje, že se blíží dosažení orgasmu, dá partnerce smluvené znamení, aby přerušila vykonávání masturbačních pohybů). Naproti tomu „individuální“ nácvik oddálení ejakulace při masturbaci k prodloužení doby dosažení ejakulace při pohlavním styku či jiných párových aktivitách nevede. Při nácviku je tedy zapotřebí součinnost obou dvou členů páru.
Pokud by obtíže s předčasným dosahováním ejakulace neustoupily ani v dospělosti, lze zvážit léčbu pomocí tzv. selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), což jsou léčiva původně určená k léčbě depresivních poruch, avšak k jejich vedlejším účinkům patří i oddálení doby potřebné k dosažení orgasmu a ejakulace, a proto se používají i při léčbě závažnějších případů předčasné ejakulace.
V tvém případě se však o pravou předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) nejedná, protože doba potřebná k dosažení ejakulace, kterou v dotazu uvádíš, překračuje výše zmíněný „limit“ 15 vteřin.

17.10.2019

Zdravím, před týdnem jsem se střetl se spoluhráčem holeň na holeň. Udělal se mi tam hrb nebo boule. Bylo to bolestivé, ale mohl jsem normálně chodit. Po týdnu se hrb zmenšil a už to není ani tak bolestivé. Jenže už je to cca 3 dny stejné bez jakéhokoli zlepšení a to mě docela znervózňuje. Měl bych navštívit lékaře?

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

Popis by odpovídal hematomu holenní kosti, který vzniká v důsledku krvácení pod okostici (neboli periost), což je vazivová blána pokrývající kost. Okosticí procházejí četné cévy, a proto může při naražení docházet k více či méně rozsáhlému krvácení. Krev však „nemá kudy odtéci“, a proto se hromadí v jakémsi ložisku mezi kostí a okosticí, kde vytváří jakousi„bouli“, aniž by na povrchu těla musela být nutně viditelná „modřina“, i když i ta se může v místě nárazu utvořit.
Naražení kosti spojené s výronem krve pod okostici bývá bolestivé a nepříjemné, nikoli však nebezpečné. V závislosti na rozsahu se hematom během jednoho až několika týdnů rozloží a vstřebá. Jestliže hrbolek či „boule“ přetrvává déle něž týden, můžeš vyzkoušet tlakovou masáž (prsty po povrchu těla nepřejíždějí, nýbrž působí tlakem jedním směrem).
Tlakovou masáž lze vykonávat několikrát denně, pokud však během dalších několika dní nedojde k ústupu zmíněného útvaru, doporučoval bych další postup konzultovat v chirurgické ambulanci.
Pokud by si tvoje tělo s rozsáhlejším hematomem neporadilo samo a bolesti by přetrvávaly, je možné provést jeho odsátí pomocí speciální jehly, což sice také není příjemné, avšak brzy se dostavuje úleva od předchozích bolestí.

17.10.2019

Vím, že je to dost blbej dotaz a že já mám na to ještě čas, ale šediví a vypadává ochlupení lidem ve stáří? Fakt by mě to zajímalo.

Nico, 12 let

Milý Nico,

U osob ve vyšším věku opravdu dochází k většímu či menšímu úbytku barviva ve vlasech i v chlupech, přičemž v důsledku poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází i k většímu či menšímu snížení hustoty vlasů i ochlupení. Nicméně k úplné ztrátě ochlupení nedochází, spíše k jeho většímu či menšímu prořídnutí.

17.10.2019

Je normální, že po dokončení masturbace mi nejde cca. 6 hodin masturbovat i když kamarádi můžou už po cca 10ti minutách? Děkuji.

Glf, 12 let

Milý Glfe,

Po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje dočasný pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace). Je pravdou, že u většiny jedinců prolaktin působí jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Avšak delší doba působení uvedeného hormonu nemusí být nutně projevem nějaké hormonální poruchy. Může se jednat i o projev určité hormonální nerovnováhy, která se u dospívajících jedinců občas vyskytuje. Lze tudíž předpokládat, že obtíže, o nichž se v dotazu zmiňuješ, postupem času ustoupí.

16.10.2019

Já mám problém, když mi ztopoří, tak nedokážu přetáhnout předkožku přes žalud. Co s tím mám dělat?

Kouby, 13 let

Milý Kouby,

Nemusíš dělat vůbec nic. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu na její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému. Postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

16.10.2019

(...) Prosim zakrýt text.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Především je důležité, abys vůči sobě nebyl přehnaně kritický, a abys sám sebe neposuzoval s nadměrnou přísností. Mnozí dospívající lidé na sobě neustále hledají všelijaké nedostatky, zatímco svoje přednosti nedoceňují, případně zcela přehlíží.
Pokud možno se tedy při svém hodnocení zkus více zaměřit na své silné stránky, kterých máš jistě celou řadu. Nemusíš vynikat ve všech možných oblastech lidské činnosti, avšak zcela určitě existuje mnoho věcí, které dovedeš dělat přinejmenším stejně dobře, jako většina ostatních.
Kvůli svému vzhledu se netrap, protože nejsi povinen vypadat jako herec z amerického seriálu pro mládež. Někteří dospívající lidé se svým vzhledem nejsou spokojeni, ačkoliv ve skutečnosti mohou být docela pohlední. Pokud se sám sobě nelíbíš, můžeš například vyzkoušet novou úpravu účesu a více dbát na svůj zevnějšek (například chodit čistě oblečený a upravený).
Otázka volby povolání může být velmi obtížná, zejména pokud dotyčný jedinec nemá příliš vyhraněné zájmy. Pokud si však nejsi jistý ohledně výběru budoucí profese či školy, doporučuji obrátit se buď na výchovného poradce, který působí na každé škole, nebo využít bezplatných služeb pedagogicko-psychologické poradny.

16.10.2019

Dobrý den, dneska jsem kousal lízátko a ulomil jsem zámeček na rovnátka. Poradili byste mi, protože se mi nechce do ordinace za doktorem. Máte nějaký typ, jak bych si ho mohl nalepit sám bez chození k zubnímu lékaři? Děkuji za odpověď.

Já, 13 let

Milý Ty,

V tomto případě bych se rozhodně nesnažil ortodontickou pomůcku opravit sám, nýbrž bych se svěřil do rukou specialisty. Součásti rovnátek se lepí pomocí speciálních fixačních materiálů (cementů), které se běžně neprodávají a zubní lékaři si je objednávají u specializovaných dodavatelů. Přilepení „zámečku“ pomocí jakéhokoliv jiného fixačního prostředku by mohlo vést nejen k poškození zubu, ale v závislosti na složení použité „náhražky“ i k otravě.

16.10.2019

Můžu mít (...)

Štěpán, 15 let

Milý Štěpáne,

Můžeš, avšak vzhledem k tomu, že jsi již dosáhl věkové hranice 15-ti let, s tudíž neseš trestní odpovědnost, bys neměl vykonávat sexuální aktivity s osobou, která věkové hranice 15-ti let dosud nedosáhla.

15.10.2019

Dobrý den, měl bych pár otázek (...)

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

1) Zvlhčováním oholené pokožky pomocí pleťového krému či panthenolové masti lze zabránit zarůstání dorůstajících chloupků, a tím i následnému vzniku zánětlivé reakce v podobě červených pupínků. Avšak pokud tě ostré dorůstající chloupky škrábou či píchají (zejména na těch částech povrchu těla, které k sobě přiléhají), nezbývá než počkat, až chloupky opět dorostou, nebo holení zopakovat.
2) Nejsi povinen navazovat zmíněné vztahy, zejména pokud se na jejich navazování dosud necítíš být připraven. Rozhodně by sis neměl vyčítat, že jsi dosud žádný takovýto vztah nenavázal. Pokud se nemáš komu svěřit se svými problémy, zkus si najít nějakého dobrého kamaráda, kterému bys mohl dostatečně důvěřovat.
3) Uvedené názory jsou naprosto nevědecké a jejich prosazování ve vztahu ke svěřené osobě zcela nepřípustné. V tomto případě se jedná o hrubé zasahování do tvého soukromí, které navíc ohrožuje tvé zdraví. Uvedené jednání by sis rozhodně neměl nechat líbit. V nejhorším případě se můžeš obrátit na OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte).

15.10.2019

Ještě šířka prosím. Děkuji mnohokrát.

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Předmětem antropometrických výzkumů není „šířka“ penisu, nýbrž jeho obvod. Přepočet obvodu penisu na jeho šířku není možný, respektive by nebyl přesný, protože penis nemá v průřezu dokonale kruhový tvar, nýbrž je zploštělý.
Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí při erekci 11 cm. Avšak kvůli nadprůměrnému či naopak podprůměrnému obvodu penisu se není třeba znepokojovat, protože je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci a muži mají penis silnější, jiní jej mají štíhlejší.

15.10.2019

Dobrý večer. Chodím už do 8. triedy (...)

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

O používání konkrétních pomůcek rozhoduje učitel příslušného předmětu. Avšak pokud by jeho pokyny či zákazy byly v rozporu se školním vzdělávacím programem nebo s vnitřním řádem školy, mohou se rodiče žáka obrátit se stížností buď na vedení školy, tj. na ředitele, nebo podat podnět na školní inspekci (na Slovensku se nazývá Štátna školská inšpekcia, v ČR Česká školní inspekce).

15.10.2019

Může mě bolet podbřišek ze stresu? Už mě to trápí nějaký pátek, ale jenom ve škole. Když jsem byl asi před 2 týdny u doktora, tak mi ale zánět vyloučili. Může to být teda kvůli stresu?

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Jednou z možných příčin bolesti je i stres a psychické napětí, zejména pokud je na základě výsledků vyšetření vyloučena nějaká jiná příčina bolesti. Avšak pro potvrzení domněnky, že příčinou bolesti je opravdu stres a psychické napětí, by bylo třeba provést ještě vyšetření na neurologii, případně i na psychiatrii.

15.10.2019

A ještě jsem se chtěl zeptat, jaká je průměrná velikost penisu pro můj věk? Děkuji.
A ještě , kdy se tato velikost měří? Když někdo dosáhne 15-ti let nebo když je přesně v polovině?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

1) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Průměrné rozměry platí vždy pro chlapce, kteří v daném roce již dosáhli uvedeného věku.
2) V různých antropometrických výzkumech jsou sledovaní jedinci zpravidla rozděleni do věkových skupin tak, že rozhodujícím kritériem je datum narození. Jestliže je dotyčnému jedinci v době získání dat pro účely výzkumu například 14 let a 364 dní, je ještě zařazen do věkové skupiny 14 let. Jestliže jeho věk činí 15 let a 1 den, už je zařazen do věkové skupiny 15 let.
Antropometrické výzkumy zpravidla zpracovávají výsledky reprezentativního vzorku několika set až několika tisíc jedinců. V dosud nejrozsáhlejším antropometrickém výzkumu zaměřeném na rozměry penisu v dětství a dospívání (Tomova, A. a kol., 2010) bylo zkoumáno celkem 6 200 chlapců ve věku 0 až 19 let.

15.10.2019

Dobrý den. Z čeho to je (...)

Roman, 15 let

Milý Romane,

Zřejmě se jedná o částečky textilních vláken, které se uvolňují ze spodního prádla a ulpívají na příslušné části těla. Zde se mísí se zbytky kožního mazu, který je uvolňován mazovými žlázkami. Doporučuji věnovat více pozornosti vykonávání hygieny za použití mýdla a vody.

15.10.2019

Dobrý den, vždy poté co domasturbuju a ejakuluju, tak se mi dostaví takový zvláštní pocit a vlastně začnu (...)

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve uvolňuje větší množství hormonu zvaného prolaktin, jehož působením dochází k poklesu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (u chlapců a mužů dochází většinou i k odeznění erekce). Také pocity, které v dotazu popisuješ, mohou být projevem působení uvedeného hormonu. Nejedná se tedy o žádnou abnormalitu, nýbrž o naprosto běžný jev, který nelze nijak potlačit.
Jak praví staré latinské úsloví, „Post coitum animal triste“ (tedy „Po pohlavním styku je [každý] tvor smutný“). To však platí nejen pro pohlavní styk, ale i pro jiné sexuální aktivit, včetně masturbace. K uvolňování prolaktinu totiž dochází po orgasmu bez ohledu na to, zda byl vyvolán párovými sexuálními aktivitami nebo masturbací.
Pokud se po dosažení orgasmu a ejakulace dostavují pocity lítosti či smutku, je velmi důležité, aby ses k sobě v takových chvílích choval pokud možno hezky (například si můžeš předem připravit nějakou věc, která ti udělá radost, pustit si svoji oblíbenou hudbu a podobně).
Je pravděpodobné, že se u tebe budou podobné pocity dostavovat i po párových sexuálních aktivitách, až budeš nějaké vykonávat, avšak na jejich překonávání už budete dva (ostatně většina žen si po pohlavním styku přeje, aby s nimi partner ještě nějakou dobu zůstal v lůžku a držel je v objetí).

14.10.2019

Ahoj, odpoledne jsem sem dával obrázek toho znaménka. Vím, že to je znaménko, ale zajímá mě co je to pod tím (vedle toho) jak můžete vidět na fotce takový ty "lupínky". Díky moc za odpověď.

Radek, 15-16 let

Milý Radku,

Jedná se o zaschlou odumřelou pokožku. Považuji za pravděpodobné, že kvůli vystouplému mateřskému znaménku si méně češeš a drbáš okolí postiženého místa (abys o znaménko „nezavadil“), čímž je však omezeno odlučování odumřelých buněk z povrchu pokožky na tomto místě. „Lupínky“, o nichž se zmiňuješ, tedy představují silně keratinizovanou odumřelou vrstvu kůže. Po odstranění znaménka a vyhojení jizvičky, která po něm zůstane, by měly zmíněné obtíže postupně ustoupit.

14.10.2019

Dobrý den, je to sice divná otázka, ale jak mám říct holce, že bych s ní chtěl mít pohlavní styk? Předem děkuji za odpověď.

Mm, 16 let

Milý Mm,

Možná, že tě to překvapí, ale dva lidé, kteří se milují a už nějakou dobu mezi nimi dochází k důvěrnému sbližování, si takové věci říkat nemusí. Důvěrné sbližování začíná tím, že spolu dva lidé chodí na schůzky a jeden druhého lépe poznávají. Po důkladnějším sblížení nastávají první tělesné kontakty, například držení za ruku, později i objímání a první polibky. Jestliže se spolu dva lidé objímají a líbají, jedná se již o velmi důvěrný kontakt.
Pokud se dva lidé důkladně poznali a mají-li dostatek soukromí, jejich tělesný kontakt se postupně stává ještě důvěrnějším. Začínají spolu vykonávat první párové sexuální aktivity, pokud možno nekoitální. Zpočátku se jedná o vzájemné mazlení, pro které se používá označení „necking“ (což je hlazení a líbání od pasu výše) a „petting“ (hlazení či líbání celého těla). Mezi nekoitální párové aktivity však patří také vzájemná masturbace či orální sex, které lze vnímat jako nejvyšší předstupeň soulože, tedy pohlavního styku v užším slova smyslu. Při souloži dochází k zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy.
Pokud mají dva lidé dostatek času k tomu, aby se důkladně seznámili a sblížili, každá jejich důvěrná aktivita, kterou společně vykonávají, může více či méně plynule navazovat na tu předchozí. Takový je ideální postup vzájemného tělesného sbližování dvou osob, které se milují. Samozřejmě, že ve skutečnosti se najdou i takové dvojice, které přistupují k souloži bez důkladnějšího seznámení a sblížení. Někteří lidé jsou dokonce ochotni souložit s každým, kdo se jim právě namane. Přitom neberou v úvahu, že takovéto „rychlé navazování vztahů“ je krajně rizikové z hlediska přenosu pohlavních nemocí a jiných závažných infekčních onemocnění.
Jestliže je totiž někdo ochoten už po krátké známosti přistoupit na pohlavní styk, znamená to, že dotyčnému jedinci zřejmě nečiní obtíže střídat partnery, a že již má za sebou pestrou sexuální minulost, která by po návštěvě dermatovenerologie (tedy oddělení kožních a pohlavních chorob) vydala na obsahově bohatý chorobopis. Nehledě k tomu, že při každé souloži může dojít k nechtěnému početí, a to i při použití různých antikoncepčních prostředků, z nichž však žádný nemá stoprocentní účinnost. K pohlavnímu styku v užším slova smyslu by tedy dvojice měla přistoupit až tehdy, když se partner i partnerka cítí připraveni na převzetí rodičovské odpovědnosti.
Představa, že v „dnešní době“ je navazování sexuálních kontaktů snadnější než v minulosti, nebo dokonce že dochází k výraznému snižování věku prvního pohlavního styku, by byla poněkud zkreslená. Z výzkumů našich předních sexuologů (k nimž patří například Weiss a Zvěřina) vyplývá, že během uplynulých desetiletí nedošlo k žádnému výraznějšímu poklesu věku prvního pohlavního styku, který se u obou pohlaví již po dvě až tři desetiletí stabilně drží okolo 18-ti let.
Rozhodně nedoporučuji, abys nějaké dívce říkal, že bys s ní chtěl mít pohlavní styk. V nejlepším případě by si o tobě dívka mohla myslet, že se snažíš odbýt fázi námluv, a že ti vlastně ani nestojí za to, aby ses pokoušel ji lépe poznat a získat její náklonnost. V horším případě by ti odpověděla něco, co si zde netroufám doslovně napsat. Samozřejmě není vyloučeno, že potkáš i dívku – velmi mírně řečeno – velmi volných mravů, která by byla ochotna přistoupit na pohlavní styk s chlapcem, kterého dobře nezná (a se kterým se dokonce ještě ani nedržela za ruku, natož aby se spolu líbali). Sexuální kontakt s takto „ochotnou“ dívkou by však pro tebe mohl skončit nutností léčby na dermatovenerologii, protože by bylo velmi pravděpodobné, že dotyčná dívka před tebou již podobným způsobem „obšťastnila“ více chlapců, z nichž někteří mohli být pohlavně nakaženi.
Jestliže máš tedy o nějakou dívku vážný zájem, zkus se s ní seznámit, několikrát ji pozvat na schůzku, a až se blíže poznáte, zřejmě již sám poznáš, zda by mezi vámi bylo možné nějaké důvěrnější sblížení. Rozhodně netvrdím, že by ses měl vyhýbat navazování důvěrných vztahů a uskutečňování sexuálních aktivit, protože je normální a přirozené, když se dva lidé milují natolik, že spolu chtějí mít co nejdůvěrnější kontakt. Avšak při navazování sexuálních vztahů bys měl postupovat pomalu, nic neuspěchat a především pečlivě zvážit, zda je pro tebe daná dívka opravdu vhodnou partnerkou (a zda ty jsi vhodným partnerem pro ni).

14.10.2019

Mám na vás takovou prosbu, jestli si musím po masturbaci umýt ruce mýdlem.

Matěj, 14 let

Milý Matěji,

Pokud při masturbaci (přesněji řečeno při ejakulaci) dojde k potřísnění ruky ejakulátem neboli spermatem, umytí rukou mýdlem bych doporučoval, protože jinak by ti mohlo být nepříjemné, kdybys měl od ejakulátu „ulepené“ prsty. Ejakulát totiž kromě vody obsahuje i určité množství bílkovin, které po zaschnutí působí jako „lepidlo“ (podobně jako například vaječný bílek). Jestliže  ti na rukou žádný ejakulát nezůstane, záleží spíše jen na tobě, zda si budeš po vykonání masturbace mýt ruce s mýdlem nebo bez mýdla.
Pokud si každý den penis myješ (což bys měl v každém případě), nemusíš si mýt ruce pokaždé, když se jej dotkneš. Samozřejmě, že mytí rukou je nutné po vymočení, protože drobné částečky moči mohou ulpívat na ruce, v níž se penis při močení přidržuje. Moč je však „odpadní tekutina“, v níž se může nacházet několik tisíc různých druhů bakterií , zatímco povrch penisu není sám o sobě nějak „nehygienický“. Možná tě to překvapí, ale největší množství bakterií na povrchu lidského těla se nenachází na pohlavních orgánech, nýbrž na obličeji, na rukou, v podpaží a na nohou. Svým způsobem je tedy penis zpravidla čistější, než například ruce nebo obličej. Z tohoto hlediska by tedy bylo logičtější a „hygieničtější“, kdyby sis ruce umyl předtím, než uchopíš penis do ruky.

14.10.2019

Ahoj, prosím jen odpověď (...)

Radek, 15-16 let

Milý Radku,

Pravděpodobně se jedná o tzv. névus (naevus) neboli mateřské znaménko. Přestože vystouplé névy působí nevzhledně a někdy skoro až „strašidelně“, ve většině případů nejsou zhoubné. Nicméně návštěva kožního lékaře je v těchto případech na místě.
Kožní lékař v tomto případě s největší pravděpodobností doporučí excizi (chirurgické odstranění) névu. Výkon se provádí v lokální nebo celkové anestezii.

14.10.2019

Zdravím, v okolí rtů se mi objevily pupínky, jsou na rtech a jsou bílé, pokud rty nenatáhnu nejdou vidět, ale když si rty třeba promnu, jde to cítit a vidět to jde pouze když rty natáhnu. Prosím šlo by určit co to je? A jak to odstranit?
P.S. Fotografii nelze pořídit tak, aby tam šly pupínky vidět.

Paťas, 14 let

Milý Paťasi,

Podle popisu by se mohlo jednat o tzv. perorální dermatitidu. Aplikaci některé z volně prodejných mastí či krémů proti dermatitidě bych však v bezprostředním okolí úst příliš nedoporučoval, a to z důvodu možného (třeba i mimovolného) olíznutí okolí rtů a následnému nechtěnému požití masti. Raději navštiv kožního lékaře (dermatologa), který ti doporučí (případně i předepíše) vhodnou mast či krém, který lze aplikovat i v blízkosti úst.

14.10.2019

Poslednou dobou som strašne nadržaný, čo mám robiť?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zvýšená sexuální apetence (doslova „chuť“ na sexuální aktivity) je v období dospívání dána nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nejpřirozenějším a nejbezpečnějším způsobem, jak může dospívající jedinec svoji narůstající sexuální potřebu uspokojovat, je vykonávání masturbace.

13.10.2019

Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat, jestli je má velikost penisu v pohodě. V klidu měří 6 cm a při erekci 11 cm. Je má délka penisu v dobrém stavu? Předem děkuji za odpověď.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Délka při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl 2 cm oproti průměru není nijak abnormální. Navíc vzhledem k tvému věku lze ještě očekávat, že u tebe během několika následujících let dojde k výraznějšímu růstu penisu.

13.10.2019

Dobrý den nevíte co by to mohlo být? (...) Děkuji.

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Jedná se o zánětlivou reakci v místech zarůstání dorůstajících chloupků po oholení. Pokožku doporučuji ošetřovat panthenolovou mastí (např. panthenol, bepanthen nebo calcium pantothenicum).

13.10.2019

Dobrý deň. Mám takú otázku (...)

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Přežít by možná dokázal, ale kvalita jeho života by byla podstatným způsobem snížena.

13.10.2019

Dobrý deň, (...) Vďaka za odpoveď. S pozdravom Tomáš.

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Pravděpodobnost, že by kontakt s preejakulační tekutinou způsobil nechtěné početí, je prakticky nulová. I preejakulační tekutina sice může obsahovat malé množství spermií, avšak pro oplodnění je zapotřebí, aby spermie dosáhly určité koncentrace, které v preejakulační tekutině dosáhnout nemohou.

13.10.2019

(...) Prosím zakrýt text.

Bez názvu, 14 let

Milý Bez názvu,

Pokud možno nijak. Nemohu někomu radit, jak by mohl dělat něco, čím by ohrozil své zdraví.

13.10.2019

Je normální, že ve 13 letech můj penis měří v klidovém stavu 15 cm?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně nadprůměrná, avšak normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm (tj. 6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm) při erekci.

13.10.2019

Dobrý den, už měsíc chodím na gympl (do nové třídy). Chodí tam jedna hezká holka, s kterou bych se chtěl začít bavit. Ještě jsme se vůbec nebavili. Nemohli byste mi říct, jak navázat konverzaci?

Tim, 14 let

Milý Time,

Pokud se chceš s dívkou dát do řeči, můžeš začít například nějakým jednoduchým dotazem, prosbou o malou radu či o pomoc. Podrobnější informace ohledně navazování vztahů najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

13.10.2019

Dobrý den,
už asi rok mám takový problém. Když domočím a oklepu se,
(...) Předem díky za odpověď.

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

To, co v dotazu popisuješ, je naprosto normální. I když si po vymočení penis „oklepeš“ nebo si otřeš okolí ústí močové trubice, stále ještě zbývá malé množství moči (zpravidla jedna, nanejvýš několik kapek), které zůstává ve vývodných cestách močových.
Zatímco močová trubice u žen (neboli urethra feminina) měří 3 až 4 cm, mužská močová trubice (neboli urethra masculina) má délku okolo 20 cm (počítáno od svěrače až po ústí močové trubice). Navíc mužská močová trubice se uvnitř těla dvakrát zahýbá (nejprve klesá dolů, poté se zvedá směrem nahoru a opět klesá dolů). Je tudíž celkem pochopitelné, že určité množství moči i po uzavření příslušných svěračů zůstává „někde po cestě“ mezi močovým měchýřem a otvorem močové trubice. K uvolnění tohoto drobného množství moči dochází až během několika následujících minut po vymočení, a to v důsledku stahování a uvolňování celé řady svalů, které se nacházejí v oblasti malé pánve.
Takto zkrátka lidské tělo funguje. Příroda totiž jaksi „nepočítala s tím“, že lidé na určitém stupni civilizačního vývoje začnou nosit oblečení, a že některým z nich bude vadit, když se do jejich spodního prádla občas vsákne pár kapek moči.
Řešením problému, o němž se v dotazu zmiňuješ, je pravidelná výměna spodního prádla (na každý den by sis měl brát čisté, pokud je to však nutné, můžeš si brát čisté spodní prádlo i vícekrát během dne) a každodenní hygiena (tedy umytí) pohlavních orgánů.

12.10.2019

Dobrý den všem. Prosím nezveřejňovat tento dotaz. Děkuji (...)

Rači ne jméno, 13 let

Milý Rači ne jméno,

Pokud u tebe dosud přetrvává mírné zúžení předkožky, je docela dobře možné, že popsané obtíže souvisejí s částečným „zaškrcením“ penisu poté, co je předkožka přetažena za žalud. Důležité však je, že po přetažení přes žalud si můžeš předkožku opět vrátit do pozice na žaludu. Vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, že popsané obtíže dříve či později ustoupí spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Problém by nastal pouze v případě, že by předkožku po přetažení přes okraj žaludu nebylo možné navrátit zpět na žalud.

12.10.2019

Dobrý den, mám takovej problém, je mi 15 let a už mi bude skoro 16. Když masturbuju, musím jedině v leže a s napnutýma nohama, jinak se neudělám. Zkoušel jsem masturbovat i ve stoje nebo bez napnutých nohou, ale neudělal jsem se. Je to nějak závadné, nebo se to ještě změní?

David, 15 let

Milý Davide,

Kvůli tomu, že při masturbaci dosahuješ orgasmu a ejakulace pouze v určité tělesné poloze, by ses neměl nijak znepokojovat. Je naprosto normální, že napnutí dolních končetin ti usnadňuje dosahování orgasmu. Masturbaci vykonávej tak, jak jsi zvyklý a jak ti to vyhovuje. Určitý způsob vykonávání masturbace (tedy například její vykonávání v určité poloze) nemá žádný vliv na tvůj budoucí pohlavní život (viz též odpovědi na dotazy návštěvníka Pavla ze dne 01.10.2019 a 02.10.2019, které najdeš níže na této stránce nebo v archivu odpovědí - říjen 2019).

12.10.2019

Máma mi už potřetí řekla, že (...)

Ä, 16 let

Milý Ä,

Nejen dospělý, ale i osoba mladší 18-ti let (a dokonce i osoba mladší 15-ti let, i když do této věkové skupiny již nespadáš) má právo vlastnit osobní majetek. Vzhledem k tomu, že se jedná o drahou věc, kterou sis navíc koupil za své peníze, by bylo dobré, kdyby sis pečlivě uschoval veškeré doklady o nabytí této věci. Pokud by dotyčná osoba svoje pohrůžky splnila a dotyčnou věc ti odcizila, můžeš se v případě, že budeš chtít, obrátit přímo na Policii ČR. Trestní oznámení sice podávat nemusíš, protože ze zákona nejsi povinen vystavovat osobu blízkou nebezpečí trestního stíhání, avšak kdybych byl v tvé situaci, i takovýto krok bych zvážil, pokud by skutečně došlo k odcizení věci, která by se nacházela v mém osobním vlastnictví.

12.10.2019

Dobrej. Dá se koupit nějakej (...)?

Sid, 15 let

Milý Side,

Takovéto „pomůcky“ se sice vyrábějí, avšak zakoupit je lze pouze ve specializovaných obchodech, kam mají přístup pouze osoby starší 18-ti let. Obecně však používání různých erotických „pomůcek“ nedoporučuji, protože může vést k nevratnému poškození pohlavních orgánů nebo jiných částí lidského těla.

12.10.2019

Hezký den, Mám pár otázek.
1) Když měřím 175 cm a vážím 60 kg, jsem ještě "zdravě" hubený?
2) Poradili byste mi nějaké cviky, které zpevní a vytvarují zadek? Můj nemá příliš tvar, chci ho nějak zpevnit a vytvarovat, aby mi slušely kalhoty.
Děkuji mockrát.

Johnny, 17 let

Milý Johnny,

1) Při uvedené tělesné výšce a hmotnosti u tebe činí hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) přibližně 19,6. Jedná se tedy jen o velmi mírnou podváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 17-ti let se pohybují v rozmezí přibližně 20 až 23). K dosažení optimální tělesné hmotnosti ti chybí pouhých 1 a čtvrt kilogramu.
2) Hýžďové svaly lze posilovat pomocí běžných cviků s vlastní vahou, k nimž patří například široké dřepy a sedy-lehy. Jinak není nic špatného na tom, že chceš, aby ti kalhoty slušely, avšak neměl bys nosit příliš úzké kalhoty, jinak hrozí, že u tebe vznikne tzv. úžinový syndrom (neboli meralgia paraesthetica), k němuž dochází v důsledku stlačování jednoho z nervů, který vede z pánve do stehna. Úžinový syndrom se projevuje bolestí a pálením na vnější straně jednoho či obou stehen.

12.10.2019

Dobrý den, je v pořádku když měřím 160 cm a vážím 68 kg?

Anonym, 12 let a 6 měsíců

Milý Anonyme,

Uvedená tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 12,5 roku činí 156 cm, normální tělesná výška chlapců téhož věku se pohybuje v rozmezí 142 až 172 cm).
Tělesná výška je u tebe tedy v pořádku, naproti tomu tělesná hmotnost 68 kg je výrazně nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 26,56 (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 12-ti let se pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5, u chlapců ve věku 13-ti let pak v rozmezí 17 až 20). Podle poměru mezi tělesnou výškou a hmotností tedy trpíš nadváhou.
Vzhledem k tvému věku, pohlaví a současné tělesné výšce by se tvoje tělesná hmotnost měla v optimálním případě pohybovat v rozmezí přibližně 43,5 až 51,5 kg. Bylo by tedy dobré, kdyby ses pokusil postupně zhubnout. V žádném případě bys však neměl hladovět nebo se snažit podávat nepřiměřené fyzické výkony. Bezpečně lze v tvém věku zhubnout nejvýše 3 až 4 kg týdně, rychlejší tempo hubnutí by mohlo ohrozit tvé zdraví.
Především by sis měl zajistit pravidelné stravování (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel) a vyhýbat se tučným pokrmům a světlému pečivu. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

12.10.2019

Dobrý den. Prosím nezveřejňovat otázku (...)

Osoba, 13 let

Milý Osobo,

Mohlo by se jednat o projev některého z kožních onemocnění, které však na základě pouhého popisu nemohu blíže určit. Doporučuji tedy navštívit dermatologa (kožního lékaře) a svěřit se mu s uvedenými obtížemi. Sám můžeš vyzkoušet některou z volně prodejných mastí (např. canesten nebo clotrimazol), avšak pokud popsané příznaky do několika dnů či týdnů neustoupí, bylo by přece jen vhodné provést kontrolu na dermatologii.

12.10.2019

Dobrý deň. Vadí mi že nemôžem jesť slaninu alebo proste to tučné v mäse. Vždy keď sa mi to dostane na jazyk tak ma napne na zvracanie. Dokážem to jesť jedine tak že si dám veľa chleba do úst a zjem to spoločne s tou slaninou alebo tým tučným. Čo mám robiť aby mi to nerobilo zle?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Nesnášenlivost vůči některým druhům potravin může mít různé důvody, k nimž patří například alergie, porucha činnosti trávicí soustavy či psychické zábrany. Pokud ti konzumace určité potraviny činí obtíže a vyvolává v tobě pocit nevolnosti, neměl by ses ke konzumaci takovéto potraviny nutit. Ostatně odpor vůči živočišným tukům (sádlu, slanině, „tlustému v mase“) neohrožuje tvé zdraví a svým způsobem tě naopak do určité míry chrání před obezitou a jejími důsledky.

11.10.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak si mohu oholit pubické chlupy.

Jan, 13 let

Milý Jane,

Při holení pubického ochlupení (tj. chlupů v okolí pohlavních orgánů) se postupuje obdobně, jako například při holení vousů, avšak vzhledem k vyššímu riziku poranění je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Důležité je, aby pokožka v místě holení byla pokud možno napnutá, k čemuž lze využít „volnou“ ruku (tedy tu, která nedrží holicí strojek).
Před prvním oholením je třeba chlupy zkrátit nůžkami na délku okolo 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku, ať už se jedná o obyčejný ruční holicí stojek, nebo o elektrický holicí strojek či depilátor. Klasický ruční holicí stojek je určen pro použití s pěnou či gelem na holení, elektrický strojek je určený pro „suché“ holení, tj. bez pěny či gelu.
Po oholení je vhodné pokožku zvlhčovat pomocí pleťového krému pro citlivou pleť (u osob se suchou nebo citlivější pletí raději pomocí panthenolové masti). Tím se zabrání zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky, které vede ke vzniku zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků. Ošetření krémem by se mělo provést nejdříve hodinu po oholení a poté alespoň jednou denně po dobu dvou až tří dnů od oholení.
Předtím, než se rozhodneš, že si pubické ochlupení oholíš, bys však měl zvážit, zda je to nutné. Zatímco holení axilárního ochlupení (tj. chlupů v podpaží) má praktický účel spočívající v omezení tělesného pachu, u holení pubického ochlupení podobný praktický účel chybí, a tudíž se jedná spíše jen o kosmetickou záležitost.
Holení chlupů přece jen představuje pro pokožku určitou zátěž. Samozřejmě, že pokud ti ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, si jej můžeš oholit nebo zkrátit (zastřihnout), avšak je třeba počítat s tím, že chlupy poměrně rychle dorůstají (tempo dorůstání chlupů se pohybuje okolo 1 cm za měsíc), a že dorůstající „strniště“ může svědit. Nepříjemné pocity (svědění oholené pokožky) však lze do určité míry omezit výše zmíněným zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti.
Další rady a doporučení týkající se holení ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

11.10.2019

Dobrý den, (...) Prosím o skrytí dotazu. Děkuji.

Jáchym, 15 let

Milý Jáchyme,

Tvé obavy jsou sice na jednu stranu pochopitelné, avšak existuje řada způsobů, jak můžeš dívce dát najevo své sympatie, aniž by ses s ní musel hned pokoušet navázat vztah, čímž se vyhneš riziku odmítnutí. Jestliže máš tedy o dívku zájem, snaž se s ní nejprve trochu sblížit a skamarádit.
Ve vhodnou chvíli (tedy až se dívka právě nebude něčemu intenzivně věnovat, například až nebude s někým mluvit, telefonovat, něco psát a podobně) ji můžeš oslovit s malým dotazem, prosbou o pomoc a podobně. Jestliže jsi dívce alespoň trochu sympatický (nebo jí alespoň nejsi zcela nesympatický), nebude se tě snažit odbýt několika slovy. Do rozhovoru by ses však neměl nutit.
Zpočátku bys v rozhovorech s dívkou neměl otevírat příliš osobní témata a vyjadřovat jí své city nebo nějakým způsobem dávat najevo, že bys měl zájem o navázání vztahu. Jestliže je dívka tvojí spolužačkou, můžeš při prvních pokusech o oslovení či přímo navázání rozhovoru vycházet z vašich společně sdílených zkušeností, které se týkají vašeho života ve škole. Neměl bys však mluvit o jiných lidech (například vyjadřovat své názory na vaše spolužáky).
Před dívkou ze sebe nedělej někoho, kým nejsi a nepřisvojuj si vlastnosti či dovednosti, které nemáš. Nejen v rozhovoru s dívkou, ale i během svého každodenního chování se snaž vystupovat klidně a vyrovnaně, k ostatním lidem se chovej zdvořile (dívka si jistě bude všímat nejen toho, jak se chováš k ní, ale i k ostatním), dodržuj své sliby, v případě potřeby neodmítej ostatním pomáhat, ale nenech se jednostranně využívat. Buď sice přátelský, ale ostatním lidem se nevnucuj, ani se před nimi nepředváděj. Informace, s nimiž se ti někdo důvěrně svěří, si nechávej pro sebe.
Také si všímej toho, jak se dívka chová, jaké jsou její zájmy, co má ráda a podobně. Měl by sis však počínat nenápadně, aby dívka nezískala pocit, že ji sleduješ. Při vzájemném sbližování ti takto získané informace mohou být užitečné. Avšak rozhodně by ses na dívku neměl vyptávat jejích kamarádek nebo spolužáků, aby ostatní nepoznali, že se o dívku zajímáš.
Samozřejmě, že ti nikdo předem nezaručí, že o tebe dívka nakonec projeví stejný či podobný zájem, jaký máš ty o ni. Úspěšné navázání kvalitního osobního vztahu závisí na obou dvou jedincích, mezi nimiž se takovýto vztah vytváří. Někteří lidé se k sobě zkrátka hodí více a jiní méně. Dokud se však s dívkou důkladněji neseznámíš a lépe se navzájem nepoznáte, těžko můžeš předem odhadnout, zda byste tvořili harmonickou dvojici. Jestliže dívku ani neoslovíš, zřejmě tě bude po určitou dobu trápit pocit, že jsi zanedbal příležitost s ní navázat vztah. Pokud se však rozhodneš, že se o bližší seznámení a sblížení s dívkou pokusíš, neměl by ses snažit proces vašeho sbližování uspěchat. Jednou z vlastností, které dívky na chlapcích oceňují, je i trpělivost (nikoliv ve smyslu neodbytnosti, nýbrž v tom smyslu, že se chlapec snaží s dívkou sblížit postupně a neusiluje jen o to, aby ji co nejdříve dostal do „intimní situace“).

10.10.2019

Ahoj, už delší dobu mám v levém varleti něco divného. Pokusím se to popsat. Jako bych měl levé varle rozdrcené. Nemá takový kulatý tvar. Pravé je úplně v pořádku. Už to mám snad nějaký ten rok a až teď jsem si uvědomil, ze to asi není úplně v pořádku. Poradil by jste mi prosím co mám dělat, nebo alespoň co by to mohlo být?

Senda, 15 let

Milý Sendo,

Výrazná nepravidelnost tvaru varlete může být buď projevem vývojové vady, nebo následkem zánětlivého onemocnění, o kterém bys však zcela jistě věděl, protože by bylo velice bolestivé.
V každém případě doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který pro tebe vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

10.10.2019

Myslíte že když jsme kouřili papír že to může mít vliv na něco? Třeba bolest hlavy atd.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Při hoření, byť jen samotného papíru bez „náplně“, vzniká celá řada chemických látek, mimo jiné oxid uhelnatý (CO), který u tebe mohl způsobit mírnou otravu. Ta se mohla projevit například i bolestí hlavy či nevolností. Vzhledem k tomu, že neznám přesnější chemické složení papíru, jehož kouř jsi vdechoval, nedovedu posoudit, jaké další toxické látky mohly při jeho hoření vzniknout.
Jakékoliv experimentování s vdechováním kouře bych v žádném případě nedoporučoval, protože nikdy nevíš, jaké látky mohou během spalování vzniknout (a následně proniknout do tvého organismu).

Archiv odpovědí

Odpovědi na starší dotazy najdeš v Archivu odpovědí.