archiv odpovědí - červen 2017

30.06.2017

Existuje nějaká tabulka kde jsou údaje kolik procent v daném věku masturbují??

Ponožka, 13 let

Milý Ponožko,

Údaje o tom, kolik procent dospívajících chlapců v daném věku masturbuje, najdeš v tabulce průběžných výsledků Dotazníku č. 1.

30.06.2017

může muž otěhotnět?

fc, 13 let

Milý fc,

Jednotlivá pohlaví mají v procesu rozmnožování odlišnou funkci. Muž otěhotnět nemůže, protože jeho organismus k tomu není uzpůsoben. Zato však může přivést ženu či dostatečně pohlavně vyspělou dívku do jiného stavu, což je třeba při zahájení pohlavního života brát v úvahu.

30.06.2017

Dobry den,
Mel bych jeste par poslednich otazek.
1) Je v poradku, ze ma muj o rok mladsi kamarad vetsi jak penis, tak sourek?
2) Je normalni, ze rad chosim doma bez obleceni?
3) Jak dlouho zhruba bych mel masturbovat pro dosazeni ejalulace?
4) Cetl jsem zde, ze vetsina kluku v mem veku uz melo prvni vystrik semene, ja jeste ne, neni to spatne?
5) kdyz mam erekci, jde mi dat penis pod kuzi tak, ze jakoby tahnu penisem dolu, az vleze pod kuzi. Obcas tak schovavam erekci, je to normalni? Neni to nebezpecne?
Predem dekuji za odpovedi.

..., 14 let

Milý ...,

1) Rozdíly v rozměrech penisu i šourku mohou být v období dospívání poměrně výrazné a rozhodně neplatí, že starší ze dvou chlapců musí mít tyto orgány vždy větší.
2) Na tom, že doma rád chodíš bez oblečení, nevidím nic nenormálního. Pokud je ti to příjemné a nikoho tím nepohoršuješ, mělo by být vše v pořádku.
3) Doba masturbace nutná pro dosažení ejakulace může být různá a nelze ji předem jednoznačně stanovit. K ejakulaci dochází zpravidla po vykonání několika desítek masturbačních pohybů, což může trvat různě dlouhou dobu. Někteří chlapci a muži dosahují ejakulace již po méně než minutě masturbace, jiní ejakulují třeba až po patnácti až dvaceti minutách.
4) Nejčastější věk první ejakulace je 12 až 14 let. První ejakulace se však může objevit i dříve nebo později. Přinejmenším do 15-ti let věku tě nemusí znepokojovat, že jsi výronu semene dosud nedosáhl.
5) Pokiud tě takováto manipulace nebolí, nejspíše není ani nijak nebezpečná. Zpravidla je to totiž bolest, která člověka upozorňuje na to, že něco není v pořádku.

30.06.2017

I když dodržuju plavidelnou higienu i tak i páchne semeno někdy vic někdy mím předem děkuji za odpověd

bro, 13 let

Milý bro,

Semeno zpravidla nemívá příliš výrazný zápach. Větší část jeho objemu tvoří voda, menší část bílkoviny. Výrazněji zapáchající sperma však může být projevem zánětu vývodných cest močových, případně může nasvědčovat tomu, že se v těle hromadí větší množství toxických látek. Jinak má ejakulát výraznější chuť a zápach spíše u silných kuřáků nebo u mužů, kteří pijí alkohol či větší množství kávy.

30.06.2017

Dobrý den chtěl jsem vědět jen pro zajímavost když mají spolu 14 letí pohlavní stik je to trestné může za to přijít nějaký postih nebo pouze když je třeba chlapci 15 a dívce 14 co z toho potom je?

AAA, 15 let

Milý AAA,

Podle trestního zákoníku je trestným činem pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let. Pokud dojde k pohlavnímu styku mezi dvěma osobami mladšími 14-ti let, nehrozí trestní stíhání ani jedné z nich, protože ještě nedosáhly věkové hranice 15-ti let, a tudíž za své jednání nenesou trestní odpovědnost. Naproti tomu v případě, že starší z partnerů již dosáhl věku 15-ti let (už měl patnácté narozeniny), zatímco druhý dosud nikoli, hrozí staršímu z partnerů trestní stíhání pro spáchání trestného činu pohlavního zneužití. Trestní sazba za pohlavní zneužití činí jeden rok až osm let odnětí svobody, pokud však trestný čin spáchal mladistvý pachatel (osoba, která již dosáhla 15-ti let věku, ale dosud nedosáhla 18-ti let věku), snižuje se trestní sazba na polovinu, a tudíž činí v tomto případě 6 měsíců až 4 roky.
V případě mladistvého pachatele by významnou polehčující okolnost mohl představovat nízký věkový rozdíl (za nízký lze považovat věkový rozdíl v řádu dnů, týdnů, nejvýše však měsíců, například v případě, že by jeden z partnerů dosáhl věkové hranice 15-ti let týden před pohlavním stykem, kdežto druhý až týden po něm). V takovém případě by sice jeho jednání bylo rovněž trestné, avšak soud by mohl vzhledem k uvedené polehčující okolnosti od potrestání upustit, případně by mohl uložit pouze podmíněný trest.

30.06.2017

Dobrý den, pokud chcete tak můžete dotaz skrýt. Cítím se trochu divně,že masturbuji už od konce školky,sice v jiné poloze tehdy ,ale umněl jsem si vyvolat moc hezký pocit, navyknul jsem na něj. Takže jsem si to vyvolal už skoro denně.Naši mi sice domlouvali, hlavně mamka,ale časem toho nechali.Přestat stejně nešlo.Když jsem to zkusil, byl jsem nesvůj celý den. Tady čtu,že kluci teprve začínaji a já už tolik let to dělám. A chloupky mám od jedenácti.Taky brzo asi.Dnes už docela znatelný porost,proti známým klukům,a jedu na tábor.

Flex, 13 let

Milý Flexi,

Není pravdou, že většina chlapců začíná masturbovat až v období dospívání. Naopak, naprostá většina chlapců (přibližně dvě třetiny) masturbuje již v dětství před pubertou. Podle sexuologických výzkumů (např. Bancroft, J., 2003) začíná uvědomělá masturbace (tedy taková manipulace s vlastními pohlavními orgány, kterou dítě provádí vědomě a s cílem dosáhnout příjemných pocitů, nikoli pouze instinktivně) u dětí již v předškolním věku, a to u dívek v průměru ve věku 4 roky a u chlapců v průměru ve věku 5 let. Průměrný věk prvního dosažení orgasmu činí podle týchž výzkumů přibližně 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Pokud jsi tedy masturboval již v mateřské škole, nejsi nijak výjimečný.
Pokud jde o růst pubického ochlupení, ten sice u většiny chlapců nastupuje ve věku 12 až 13 let, avšak u některých to může být i o něco dříve (například ve věku 10 až 11 let) a u jiných o něco později (například ve věku 14 až 15 let). Ostatně také rozvoj dalších sekundárních pohlavních znaků může u různých jedinců začít v různém věku. To, že je tvoje pubické ochlupení poněkud rozvinutější, než u většiny ostatních chlapců tvého věku, může být dáno právě časnějším zahájením jeho vývoje a je pravděpodobné, že během následujících několika let se v tomto směru rozdíly mezi tebou a tvými vrstevníky vyrovnají.
Za to, že tvoje sekundární pohlavní znaky (např. ochlupení) jsou o něco rozvinutější, než u ostatních, se nemusíš stydět. Stejně jako by ses nemusel stydět za to, kdyby byly naopak o něco méně rozvinuté. Puberta není žádný závod a dosažení vyššího nebo nižšího stupně tělesného vývoje ještě samo o sobě neznamená nějaký nedostatek či naopak přednost.

30.06.2017

Dobrý den, chtěl bych si nechat provést obřízku, ale nechci se o tom bavit s rodiči. Ná této stránce ji často kritizujete, že je špatná, tak proč ji má tolik lidí? Masturbuji jen se staženou předkožkou a nosím ji staženou, ale občas mi za žaludem nedrží. Je to mnohem příjemnější a pohodlnějši než mít žálud stále zavřený v předkožce.

Člověk, 16 let

Milý Člověče,

Obřízku kritizuji proto, že odřezání eroticky citlivé tkáně předkožky (případně i části navazujícího kožního pokryvu penisu za předkožkou) představuje trvalé poškození pohlavních orgánů, navíc v naprosté většině případů se jedná o poškození zcela zbytečné.
Každý chirurgický zákrok představuje radikální zásah do lidského organismu, navíc ve spojení s určitými riziky. To platí ještě mnohem více při zákroku, kterým se odstraňuje část lidského těla, která se již neobnoví.
To, že je tento devastační zákrok prováděn častěji, než by bylo nutné (jinými slovy, že obřezaných je „tolik lidí“), je způsobeno například tím, že pro zdravotnická zařízení je finančně velmi výhodné tuto operaci provádět. Zákrok se většinou provádí na dětech, a to se souhlasem či přímo na žádost rodičů, kteří mnohdy nemají ke svému rozhodnutí potřebné informace. Většina chlapců byla tímto způsobem poškozena bez svého souhlasu, často v takovém věku, v němž se nemohli pro zásah do své tělesné integrity svobodně rozhodnout. Ve srovnání s tím je množství dospělých mužů, kteří o takovýto zákrok žádají, velmi nízké.
Ptáš-li se, proč je tolik lidí obřezaných, je to v podstatě totéž, jako kdyby ses ptal, proč tolik lidí poškozuje své zdraví tím, že například konzumuje alkohol nebo užívá drogy. Lidé totiž zdaleka nedělají vždy jen samé prospěšné věci. Mnoho lidí se poškozuje dobrovolně. V případě obřízky je poškozování o to smutnější, že o něm většinou rozhodují rodiče, kteří se dítěte na nic neptají.
Naprosto falešná je představa, že rozdíl mezi obřezaným a neobřezaným penisem spočívá pouze v obnažení žaludu. Předkožka totiž zdaleka neslouží pouze jako nějaký „kryt na žalud“, jak se někteří lidé mylně domnívají. Její hlavní funkce je erotická. V předkožce se nachází přibližně 20 000 nervových zakončení, což je více, než v ostatních částech penisu dohromady. Přitom většinu z nich tvoří vysoce specializovaná nervová zakončení, která se v žádné další části penisu nenacházejí, případně se zde nacházejí pouze v malém množství. Trvale a nevratně přerušená nervová spojení samozřejmě nemohou vykonávat svoji funkci. Jistěže i s obřezaným penisem lze dosáhnout erekce, orgasmu a ejakulace, avšak vzhledem k chybějícímu množství nervových zakončení nelze očekávat tytéž pocity při stimulaci (dráždění) penisu, jakých je dosahováno při zachování erotogenní tkáně v jejím plném rozsahu.
Značný význam předkožky spočívá rovněž v tom, že představuje kožní rezervu pro případ erekce. Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci činí zpravidla několik centimetrů, přičemž předkožka stažená za žalud napomáhá tento délkový rozdíl pokrýt. Naproti tomu mnozí muži s obřezaným penisem mají nedostatek kožní rezervy pro případ erekce (obřízka totiž představuje ztrátu 50 až 70% kožního pokryvu penisu), a tudíž zbývající kůže na jejich penisu je při erekci příliš napnutá, což může vést ke zvýšenému tření při sexuálních aktivitách, pro které tito muži mnohem častěji využívají různé lubrikační prostředky (gely, krémy), bez nichž je provádění kopulačních pohybů značně obtížné a někdy i nepříjemné. U penisu s předkožkou zpravidla žádná dodatečná lubrikace není zapotřebí.
Poměrně častým následkem obřízky je stenóza (tj. chorobné zúžení či zaškrcení) ústí močové trubice v důsledku narušení jeho zásobování krví. Ale i v případech, kdy nedojde přímo ke stenóze, jsou rozměry ústí močové trubice u obřezaného penisu zpravidla menší, než u penisu, na němž tento zákrok proveden nebyl.
Dalším z důsledků obřízky je keratinizace (rohovatění) povrchu žaludu.
Po odřezání předkožky se drasticky mění vzhled penisu. Po zákroku zůstává na penisu zřetelná jizva, která se rovněž může stát zdrojem komplikací (byly zaznamenány případy otevření této jizvy při pohlavním styku či masturbaci). V místě jizvy se usazuje tekutina zvaná lymfa, jejímž úkolem je odvádět z těla různé odpadní látky (nahromadění lymfy vede k výraznému zbarvení jizvy po obřízce, která poté vytváří jakýsi tmavý kroužek okolo těla penisu).
V důsledku obřízky dochází k omezení normálního oběhu krve na povrchu penisu. Průtok krve je zadržován linií jizvy v místě řezu. To může vést k nedostatečnému prokrvování penisu.
Dalším důsledkem obřízky je snížení délky penisu neboli jeho zkrácení, v některých případech dochází v důsledku obřízky rovněž k částečnému nebo úplnému zanoření penisu.
Úplný výčet možných důsledků a komplikací spojených s obřízkou by byl ještě delší. Naproti tomu neexistuje žádná prokazatelná výhoda, kterou by tento zákrok pacientovi přinášel. Poměrně rozšířená představa o tom, že obřezaný penis je nějakým způsobem „čistější“ či „hygieničtější“, než penis s předkožkou, je naprosto mylná. Naopak, u chlapců s obřezaným penisem je několikanásobně vyšší riziko výskytu zánětu vývodných cest močových.
Nikdo tě však nenutí, aby ses řídil mojí radou a doporučením. Pokud máš zájem nechat si svůj penis výše uvedeným způsobem poškodit, můžeš navštívit chirurgické pracoviště (ovšem jako nezletilý pacient pouze s doprovodem alespoň jednoho z rodičů) a o zákrok požádat, zdravotnické zařízení však bude vyžadovat souhlas rodičů. V případě, že obřízka není lékařem indikována, se za její provedení platí úhrada, a to zpravidla ve výši několika tisíc Kč (v privátních zdravotnických zařízeních může být cena podstatně vyšší, než v zařízeních veřejných).

30.06.2017

Dobrý den
Co všechno ovlivňuje směr moči ??? Protože i když mám obnaženy ústí močové trubice tak někdy močím křivě (ale opravdu hodně) Jak se toho zbavit ??? Jak se pozná to že člověk má močové kameny ??? Je dobrý nápad jít na preventivní kontrolu pohlavních orgánů na URL ???
Děkuji za odpověď

Nikdo, 15 let

Milý Nikdo,

U mužů a chlapců je proud moči obvykle tvarován předkožkou do jednoho víceméně rovně směřujícího paprsku. Při obnažení ústí (otvoru) močové trubice přetažením předkožky přes žalud může docházet k rozdělení proudu moči do dvou paprsků, z nichž horní je silnější, spodní slabší (viz obrázek). Toto rozdělení je dáno tvarem ústí močové trubice, jehož okraje jsou ve střední části silnější, a tudíž se otvor při močení rozevírá do tvaru číslice 8. Neobvyklý směr proudu při močení může být způsoben například atypickým umístěním ústí močové trubice nebo vývojovou vadou (rozštěpem močové trubice a podobně). Případné zakřivení paprsku při močení lze korigovat přidržováním penisu v takové poloze, při níž se křivý směr paprsku vyrovná.
Močové kameny (urolitiáza) se projevují bolestí ledvin, bolestí za stydkou sponou (mezi břichem a podbřiškem), častým nucením na moč, opakovaným vylučováním malého množství moči, případně bolestí při domočování. Urolitiáza je často doprovázena záněty v různých částech vylučovacího ústrojí (zánětem ledvin, močového měchýře nebo vývodných cest močových).
Preventivní kontroly pohlavních orgánů na urologii se neprovádějí, avšak v případě podezření na urologické onemocnění se obrať na praktického lékaře pro děti a dorost, který provede vyšetření moči a dle svého uvážení doporučí vyšetření na urologii, k němuž ti vyplní poukaz. Vydáš-li se na urologii bez poukazu, riskuješ, že budeš muset déle čekat, pokud tě vůbec bez poukazu přijmou. Při návštěvách specializovaného lékařského pracoviště je rovněž třeba počítat s tím, že u pacientů mladších 18-ti let se obvykle vyžaduje doprovod jednoho z rodičů.

29.06.2017

Dobrý den. Podkožní krevní výron ?? Co to znamená??? Je to vážně ??? Musí se to řešit hned ???
A vzniká to po poranění frenularni arterie protože jsem měl natrhlou uzdičku. Může to být tím ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Krevní výron neboli extravaskulární výron krve vzniká tím, že krev z poškozené (poraněné) cévy pronikne do okolní tkáně. Postupem času se vstřebává (mizí) a pokud nedojde k poškození okolních tkání (například kůže), zahojí se per primam neboli bez následků. Určitou komplikaci může představovat například lokální zánět, který je spojen s otokem a bolestí. Jinak se nejedná o nic závažného. Krevní výron by mohl vzniknout i v důsledku poranění frenulární arterie, avšak v takovém případě vy se nacházel v místě poranění, tj. na uzdičce, nikoli při ústí močové trubice.

29.06.2017

Je něčím nebezpečný orální sex, pokud nedojde k výstřiku do pusy?

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

K rizikům orálního sexu patří například poranění pohlavních orgánů s následnou infekcí, avšak k takovýmto poraněním dochází jen velmi zřídka. Přijetí ejakulátu ústy je nebezpečné v případě, že ejakulát pochází od pohlavně nakažené osoby.
Ve srovnání s pohlavním stykem do pochvy či do konečníku patří orální sex spíše k bezpečnějším sexuálním aktivitám, i když ani při něm není riziko přenosu pohlavních nemocí zcela vyloučeno.

29.06.2017

Dobrý den,
včera mě píchnul komár (nebo travní muchnička). Na tomto místě mi při chůzi sval zatuhne. A místo kolem vpichu je celkem teplé. Je to vážné?

Zoufalec, 15 let

Milý Zoufalče,

Mohlo by se jednat o silnější otok v důsledku infekce v místě bodnutí hmyzem. Úlevu by mohl přinést některý z přípravků pro ošetření hmyzího bodnutí, například octanový krém, který si můžeš koupit v lékárně. Vyšší teplota v postiženém místě může být způsobena zánětem. Při výraznějším zarudnutí navštiv praktického lékaře, zejména pokud by se oblast zarudnutí zvětšovala. Totéž při horečce, nevolnosti či zvracení, pokud se objeví během několika následujících dnů.

29.06.2017

Dobrý den. Flíček je u ústí močové trubice. Barva se převážně mění. Někdy je taková spíše do fialova. Někdy zase červená (podle mě se barva flicku mění podle barvy žaludu). Flíček je malinkej nevím k čemu ho přirovnat.

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Vyloučíme-li pohlavní chorobu, mohlo by se jednat například o podkožní krevní výron způsobený předchozím poraněním. Pro přesnější diagnózu by bylo třeba provést vyšetření na dermatologii či urologii.

29.06.2017

Nevíte co to je??? Svedi to a stipe mam to už asi dva dny...Jsou to male puchýřky a tvoří se i větší. ..Je to něco závažného? ? Děkuji za odpověď

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Jedná se o mykotické (plísňové) onemocnění kůže, které se často vyskytuje v meziprstí na nohou. Kromě důkladnější hygieny doporučuji obouvat méně hřejivou obuv otevřeného střihu (například sandály) a nosit stále suché ponožky, které je v případě potřeby vhodné vyměňovat i vícekrát za den. Na postižená místa můžeš rovněž aplikovat některý z volně prodejných antimykotických krémů či mastí, které jsou k dostání v lékárnách.

29.06.2017

Měl jsem sex se svou přítelkyní, a ona nejednou sevřela pochvu a nemohl jsem s penisem hýbat..čím to je způsobeno???Děkuji za odpověd,

Jan, 18 let

Milý Jane,

Podle popisu se jedná o tzv. vaginismus, což je náhlá křeč (bolestivé stažení) v oblasti pochvy a pánevního svalstva partnerky při pohlavním styku. Důsledkem vaginismu může být tzv. penis captivus, neboli penis „zachycený“ v pochvě. Po odeznění křeče lze penis opět vysunout.
Příčiny vaginismu jsou nejčastěji psychické, patří k nim například strach z pohlavního styku, přehnaný stud či pocity viny spojené s pohlavním stykem. V menším množství případů je vaginismus způsoben onemocněním vnitřních orgánů.
V závislosti na příčinách lze vaginismus léčit kombinací psychoterapie a tělesných cvičení, v závažnějších případech připadá v úvahu i léčba pomocí látek pro uvolnění svalového napětí. Největší význam při léčbě vaginismu však má trpělivý přístup a vzájemná důvěra obou partnerů.

29.06.2017

Slyšel jsem že když holku něco vzruší "zvlhne".Je to možný i u kluků? Včera jsem si jen tak šáhl na žalud a byl vlhkej.Je to něco podobnýho?Nebo jsem mměl jen únik moči?

Staf, 13 let

Milý Stafe,

K mužským i ženským pohlavním orgánům patří speciální žlázy uzpůsobené k produkci přirozených zvlhčovacích látek. U žen a dívek se jedná například o tekutinu tvořenou v Bartholiniho žlázách, zatímco u mužů a chlapců se jedná o tzv. preejakulační tekutinu tvořenou v Cowperových žlázách. K většímu či menšímu „zvlhnutí“ pohlavních orgánů při pohlavním vzrušení tedy dochází u obou pohlaví. U mužů a chlapců dochází k uvolňování několika kapek tekutiny, která se poté roztírá mezi žaludem a předkožkou, čímž podporuje jejich zvlhčení.
Je nepravděpodobné, že by ke zvlhčení povrchu žaludu došlo z důvodu úniku moči, protože moč je k tomuto účelu příliš řídká.

29.06.2017

Dobrý den,chci se zeptat, jestli je obvyklé, že kluk v mém věku má na nohách chlupy dlouhé 8,2cm??Děkuji

Josef, 16 let

Milý Josefe,

Uvedená délka ochlupení je neobvyklá nejen u dospívajícího, ale není běžná ani u dospělého člověka. Takto nadměrné ochlupení může být dáno vrozenými předpoklady (zejména pokud se projevilo v předchozích generacích), případně může být způsobeno zvýšenou hormonální hladinou. Více by prozradilo vyšetření na endokrinologii.

29.06.2017

Dobrý den napadlo mě jestli byste nepřidali stránku se sexuálními aktivitami mezi stejnými pohlavímy

Tedr, 12 let

Milý Tedre,

Sexuálním aktivitám mezi příslušníky téhož pohlaví jsou věnovány závěrečné odstavce na stránce Láska a erotika.

29.06.2017

Dobrý den, mám takový problém chtěl onanovat s kamarádem ale nevím jak mu to mám říct

Dan, 11 let

Milý Dane,

Společná či vzájemná masturbace je velmi důvěrný způsob chování. To znamená, že ji provozují zpravidla pouze lidé, kteří si navzájem plně důvěřují.
V případě zájmu o společnou masturbaci s kamarádem bys měl nejprve zjistit, zda vůbec tvůj kamarád už masturbuje a zda vůbec je ochoten o takových věcech mluvit. Pokud jste opravdu dobří kamarádi, můžete spolu mluvit v podstatě o čemkoliv, tedy například i o pohlavních orgánech, o tělesném dospívání či o masturbaci. Avšak předem musíš počítat i s tím, že rozhovor na téma masturbace (ať už tuto činnost nazveš jakkoliv) přivede kamaráda do rozpaků, a že si vůbec nebude chtít na toto téma povídat. V takovém případě se musíš smířit s tím že ke společné masturbaci mezi vámi nejspíše nedojde.
Pokud kamarád o rozhovor na téma masturbace projeví zájem, ještě to nemusí znamenat, že je ochotný souhlasit i se společnou masturbací. Někteří lidé jsou zkrátka vychováni tak, že o společné masturbaci nechtějí ani slyšet. Kamarád by se také mohl bát, že to se společnou masturbací nemyslíš vážně, ale že se ho jen snažíš vyzkoušet nebo „nachytat“, abys ho pak mohl zesměšnit před ostatními.
Pokud už se tedy rozhodneš, že s kamarádem začneš mluvit o masturbaci, měl by sis být naprosto jistý, že mezi vámi panuje naprostá důvěra, že kamarád bere vážně to, co mu říkáš, a že se nebojí toho, že o něm ostatním prozradíš cokoliv důvěrného.

28.06.2017

Dobrý den
Můžu se zeptat jak se zbavit toho flicku ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Mohl bys, prosím, upřesnit, o jaký flíček se jedná? Například na jakém místě se přesně nachází, jaká je jeho velikost, zbarvení a podobně.

28.06.2017

Když jste mi psal že mohu použít společensky přijatelné protesty, co ste měl na mysli? Jaké např?

Wii zff, 14 let

Milý Wii zff,

Společensky přijatelným protestem může být už to, když rodičům slušně a bez použití vulgarismů sdělíš, proč si myslíš, že jejich jednání není správné. Neměl by ses však snižovat k přesvědčování či doprošování, aby od zamýšleného trestu upustili, protože i jako neplnoletý člověk máš svoji lidskou důstojnost.
Další společensky přijatelnou formou protestu by mohlo být omezení komunikace s rodiči na nezbytně nutné minimum (na co nejstručnější odpovědi na položené otázky). Pokud by ses rozhodl, že s rodiči přestaneš mluvit úplně, nejspíše by ses dříve či později dostal do situace, v níž bys musel od tohoto rozhodnutí upustit. Pokud však omezíš komunikaci na naprosto nezbytné minimum, dáš tím rodičům najevo, že ti svým postupem ublížili, aniž by došlo k vyhroceným situacím, kdy by po tobě rodiče např. vyžadovali odpověď na určitou otázku a ty bys jim neodpověděl.
Rovněž mírný citový nátlak lze považovat za určitou formu protestu. Pokud se rozhodneš vyvíjet na své rodiče citový nátlak, nepoužívej silná tvrzení jako například „Ty jsi zlý“ nebo „Ty mě nemáš rád“, ale spíše se snaž příliš nedávat najevo pocity radosti či spokojenosti v situacích, kdy se od tebe radost či spokojenost očekává. Součástí citového nátlaku může být i zdvořilé odmítání dárků, zejména tehdy, když předchozí potrestání spočívalo v „zabavení“ nějaké tvé oblíbené věci (například klidným tónem pronesené tvrzení „Nic nechci, protože mi to stejně zase vezmete“ lze v této souvislosti považovat za společensky přijatelné).
Naopak za velmi nevhodné formy protestu lze považovat například demonstrativní sebepoškozování, odmítání potravy a jiné druhy sebedestruktivního jednání. Ve svém vlastním zájmu by ses k těmto formám protestu neměl uchylovat, protože by se nakonec obrátily proti tobě samotnému. Je smutné, že mnoho dětí a dospívajících je svými rodiči dohnáno až k takto silným formám protestu (stačí sledovat narůstající statistiky případů sebepoškozování u dětí a mládeže), protože žádní rodiče nestojí za to, aby si jejich dítě kvůli nim ublížilo.
Je velmi obtížné vycházet s rodiči, kteří svého potomka psychicky terorizují tím, že mu dlouhodobě či opakovaně odebírají jeho oblíbené věci nebo zakazují jeho oblíbené činnosti (samozřejmě s výjimkou takových věcí nebo činností, které ohrožují život či zdraví dítěte). Smutné konce podobných příběhů by mohli vyprávět pracovníci lůžkového oddělení dětské psychiatrie. Především je tedy důležité, aby sis přes veškerá represivní opatření ze strany rodičů uchoval kladné sebepojetí. Pokud se vůči tobě některý z rodičů dopustí násilí (nemusí se vždy jednat o násilí fyzické, ale také o násilí psychické, jehož důsledky mohou být mnohdy ještě závažnější), znamená to, že morální převaha je na tvojí straně, a to bez ohledu na příčiny, které vedly rodiče k použití nevhodného či nepřiměřeného trestu, ať už se jedná o školní prospěch či cokoliv jiného.
Pokud jednání rodičů přímo neohrožuje tvůj život nebo tvoje zdraví, dá se jakýkoliv trest vydržet mnohem lépe, když nepropadáš pocitům strachu, zlosti, zoufalství a podobně. Pokud od tebe rodiče očekávají, že se kvůli jejich chování rozpláčeš, že je budeš prosit, přemlouvat a podobně, můžeš jim připravit určité „zklamání“ tím, že nic z toho neuděláš.

 

28.06.2017

Dobrý den. Děkuju, že jste mi odpověděli. Nevěděl jsem, že felace je způsob sexu. Už o tom teda nebudu přemýšlet. Jestli mohu, chci se zeptat ještě na dvě věci. Já si úd masturbuju v pokoji v posteli. Problém ale je, že jak pokoj tak postel mám společnou se svou mladší sestrou (je jí 11).Chodíme spát ve stejnou dobu, protože když někdo spí a druhý svítí, tak ten co spí neusne. Já tolik spát nemusím, tak radši vstanu dřív. Sestra tak ví, co dělám, jednak podle chvění postele a jednak se jí vždycky zeptám, jestli mohu. Nikdy neřekla, že ne a nevadí jí to. Řekl jsem jí (a taky rodiče), že když si masturbuju úd, vystříknu semeno, které se ve mně nahromadilo. Ona to asi chápe, ale nevím, jestli ji tím neubližuju, když je mladší? Ptal jsem se rodičů, kteří se zeptali sestry, zda jí to vadí, řekla, že ne, takže mi řekli, že je dobře, když to každou noc před spaním provádím. Ona je hrozně milá a má pochopení a po masturbování se mě ještě ptá, jak se mi to líbilo. Ona sama ale nemasturbuje.
A ještě se chci zeptat. Všichni z naší rodiny (máma, táta, já, sestra) se párkrát do měsíce sejdeme v koupelně a holíme si (každý sám samozřejmě) pohlavní orgány (a mamka se sestrou nohy a podpaží). Já s tátou ale většinou míváme varlata hodně povislá a špatně se to holí. Takže si způsobíme erekci a šourek se narovná a líp se to holí. Neznáte prosím jiný způsob, jak šourek narovnat? Připadá mi to takové divné. Táta ani máma neznají.

Alex, 13 let

Milý Alexi,

Pro dospívající, kteří sdílejí společný pokoj se sourozencem (obzvláště jedná-li se o sourozence opačného pohlaví), může masturbace v pokoji představovat značný problém. Avšak způsob, který popisuješ, představuje celkem přijatelné řešení. Jak v dotazu sám uvádíš, nikomu ze zúčastněných tvoje masturbace nevadí. Předpokládám, že masturbuješ přikrytý dekou, takže nehrozí, že tvoje mladší sestra uvidí něco, co by ve svém věku nejspíš ještě vidět neměla. Na druhou stranu je však v pořádku, že byla rodiči poučena, o co se jedná, protože v opačném případě by ji tvé „divné“ chování mohlo přivádět do rozpaků a možná v ní i vyvolat strach a obavy, zda například nejsi nemocný.
Pokud jde o holení pubického ochlupení, poněkud mne překvapuje, že se této činnosti věnujete s rodiči společně, byť si každý z vás holí pouze své vlastní ochlupení. Většina lidí se holí o samotě (některým mužům dokonce vadí, když je někdo ruší při holení vousů, o pubickém ochlupení už ani nemluvě). Společné holení by mohlo mít praktický význam snad jen v případě, že otec učí syna, jak se má správně oholit (což je mimochodem jedna z mnoha věcí, na kterou mají dnešní otcové čím dál méně času). Jak je vidět, vztahy ve vaší rodině jsou velmi důvěrné, nicméně i tak se stále ještě pohybují v mezích společensky přijatelných norem.
Pokud jde o holení šourku, to se příliš nedoporučuje, právě z důvodu zvýšeného rizika poranění. Holení uvolněné (či jak píšeš povislé) kůže je totiž z hlediska poranění mnohem rizikovější, než holení kůže napnuté. Kromě toho kůže šourku je velmi citlivá, takže i opatrné holení může vést k silnému podráždění. Pro snížení rizika poranění je třeba šourek neustále vyrovnávat a napínat v místě, kde se právě holí. Příslušnou část šourku lze napnout a vyrovnat uchopením mezi palec a ukazováček, přičemž ostatní prsty se použijí k jakémusi „podložení“ šourku z protilehlé strany (protilehlé než je ta, která se právě holí). Přitom je však třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k torzi (neboli překroucení) varlete.

28.06.2017

Dobrý den už dlouho mě mrzí že mám dost malý penis vždy se mi spolužaci smějí za něj není to mojí nadváhou? popřípadě mužu brát prášky?
mam tak 2-3 cm v klidu a tak 5 v erekci prosím pomoc .
Děkuji za odpoved.

Nick, 12 let

Milý Nicku,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let je sice 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci, avšak drobný rozdíl oproti průměrným rozměrům ještě nemusí být projevem nějaké poruchy nebo onemocnění. V tvém případě se nejedná o tzv. mikropenis (ten by v tvém věku musel měřit méně, než 4 cm při erekci). Je docela dobře možné, že tělesné dospívání u tebe probíhá poněkud pomaleji, než u většiny ostatních. To ještě samo o sobě nemusí být nic špatného.
Při nadváze či obezitě nelze vyloučit ani tzv. zanořený penis. Jedná se o penis jinak běžných rozměrů, z něhož však na povrch těla vystupuje pouze malá část, a to z důvodu silnější tukové vrstvy v podbřišku.

Princip zanořeného penisu – na obrázku vpravo je penis zanořený v tuku

U některých mužů či chlapců  může dojít k zanoření penisu také v důsledku obřízky. V takovém případě lze dosáhnout prodloužení penisu například plastickou operací, při níž se u kořene penisu provede příčný řez, do něhož se vsadí (všije) pruh kůže.

Zanoření penisu v důsledku obřízky – po odstranění větší části kožního pokryvu se penis může „zatáhnout“ směrem do těla

Obtíže se penisem zanořeným v nadbytečně silné tukové vrstvě lze vyřešit hubnutím, avšak hubnout bys neměl příliš rychle, např. pomocí nějakých drastických diet nebo přehnané fyzické zátěže. Rady a doporučení ohledně zdravého hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“
Smíchem a posměchem spolužáků si v žádném případě nenech kazit náladu a narušovat svoje kladné sebepojetí. Hodnota člověka rozhodně nespočívá v rozměrech jeho penisu. Kromě toho, neexistuje ani jeden rozumný důvod, proč by větší penis měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis menší. Naopak, řada chlapců či mužů má obtíže s abnormálně velkými rozměry penisu (například se obávají, že při pohlavním styku bude příliš dlouhý penis partnerce způsobovat bolest). Mnozí chlapci se rovněž stydí za časté erekce na veřejnosti (například ve škole), kdežto při menší délce penisu je erekce méně nápadná a lze ji snadněji „zamaskovat“. Jak vidíš, mírně podprůměrné rozměry penisu mohou mít i některé výhody. Pokud by některý ze spolužáků nevhodným způsobem komentoval rozměry tvého penisu, můžeš se jej zeptat, k čemu by ti bylo dobré, kdybys měl abnormálně velký penis.
Pokud jde o zvětšení penisu, toho lze samozřejmě dosáhnout i pomocí aplikace určitých hormonálních preparátů, avšak pokud se nejedná přímo o mikropenis, není takováto léčba nutná. Navíc hormony se aplikují injekčně, což může být značně nepříjemné.
Kromě toho, tvoje tělo stále roste a vyvíjí se, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že v následujících letech u tebe dojde k podstatnému zvětšení rozměrů penisu.

28.06.2017

Dobrý den dopustim se něčeho trestného jestliže na mých stránkách o knihách uvádím anotace které jsou uvedeny na přebalu knih?

Blázen do knih, 13 let

Milý Blázne do knih,

Zveřejněním anotace zákon neporušuješ, protože anotace je ke zveřejňování určena.

 

28.06.2017

Dobrý den dopustim se něčeho trestného jestliže na mých stránkách o knihách uvádím anotace které jsou uvedeny na přebalu knih?

Blázen do knih, 13 let

Milý Blázne do knih,

Zveřejněním anotace zákon neporušuješ, protože anotace je ke zveřejňování určena.

28.06.2017

Napadlo mně nechcete na stránce s trenkama to udělat tak že ty druhy na obrázku půjdou postupně jako ten popis pod tím.bylo by to asi přehlednější

Jednoráz, 12 let

Milý Jednoráze,

Děkuji za návrh, stránku „Trenýrky nebo slipy?“ jsem upravil.

28.06.2017

Co to znamená že nemůžu penis úplně stáhnout dolu?

Masturbace, 13 let

Milý Masturbace,

Jedná se o uzdičku (frenulum) na spodní straně žaludu. Na snímku nevidím nic patologického, vše je tedy v naprostém pořádku.

28.06.2017

Co je to obřízka? A když masturbují tak na druhé straně penisu mám takovou čárku která drží kůži že nemůžu stahnout úplně dolů penis jak ostatní muži

Masturbace, 13 let

Milý Masturbace,

Obřízka je buď rituální znetvoření pohlavních orgánů, které se z různých důvodů provádí v některých mimoevropských kulturách, nebo chirurgický zákrok, při němž je odřezána část tkáně penisu (konkrétně část vnitřního listu předkožky, vnější list předkožky a někdy také část navazujícího kožního pokryvu penisu). Bližší informace najdeš v odpovědi na dotaz Vládi ze dne 27.06.2017 (viz níže na této stránce) a na stránce „Žalud a předkožka“.
„Čárka, která drží kůži“, je frenulum neboli uzdička na spodní straně penisu. U některých chlapců je uzdička dosud natolik krátká (tzv. frenulum breve), že může způsobovat obtíže při přetahování předkožky. Více informací o uzdičce najdeš na stránce „A co tam máš ty?“
Tvoje obtíže by mohly být způsobeny též přetrvávající konglutinací (slepením) mezi žaludem a předkožkou. Obtíže s krátkou uzdičkou či slepením mezi žaludem a předkožkou se v naprosté většině případů vyřeší zcela samovolně do konce puberty.

28.06.2017

Dobry den, 1) mam mit sex s holkou ale nemam kondomy a stydim si je koupit
2)take pri tom sexu nevim jake mam delat polohy , aby se neurzila

Ot, 12 let

Milý Ote,

1) Kondomy jsou volně prodejné zboží, za jehož nákup se nemusíš stydět. Pokud se stydíš požádat prodavačku o kondomy, navštiv samoobslužnou prodejnu (např. drogerii). Pokud by ses styděl kupovat kondom i tam, zbývají ještě automaty na kondomy na veřejných toaletách.
Kromě toho, kondomy může zakoupit i tvoje dívka, když ji o to s dostatečným předstihem požádáš. Zřejmě se však bude divit, jak je možné, že to sám nezvládneš.
2) Pokud nebudeš dělat nic, s čím dívka nebude souhlasit, nejspíš se neurazí. V nejhorším případě se zasměje tvojí „neohrabanosti“. Pokud se však dva lidé mají doopravdy rádi, vždycky už si navzájem dají nějakým způsobem najevo, co jim je příjemné a co nikoliv. Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, při níž dívka leží na zádech a chlapec na ní.
Předtím, než přistoupíš k pohlavnímu styku, zvaž riziko neplánovaného početí, k němuž by během soulože mohlo dojít (například proto, že ses styděl koupit kondom, nebo že jsi jej použil nesprávným způsobem).

28.06.2017

Je možný nějak zastavit růst ochlupení na břiše?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Ochlupení na břiše je součástí pubického ochlupení mužského typu (odpovídá nejvyššímu stupni vývoje pubického ochlupení). Zpravidla se jedná o proužek chlupů, který vybíhá od kořene penisu k pupíku. Běžnými prostředky růst ochlupení zastavit nelze a podávání antiandrogenů je u dospívajících jedinců krajně nežádoucí. Pokud ti tedy ochlupení nějakým způsobem překáží nebo vadí, můžeš vyzkoušet holení či epilaci. V dospělosti si můžeš nechat provést laserovou epilaci, jedná se o kosmetický zákrok, který si klient hradí sám.

28.06.2017

Dobrý den. Chystáme se na prázdniny do nudistického letoviska v Chorvatsku. Budu tam vůbec poprvé, s nudismem jsme začali až letos víceméně náhodou a zalíbilo se nám to. Má tam být dost holek a bojím se, že budu celou dobu nadržený. Vím co to se mnou dělá, když na nudapláži jsou nějaké holky. Nestydím se, že mám erekci, ale vadí mi, že mi z údu vytéká mnoho šťávy. Občas to taky skončí tak, že z údu vystříkne semeno. Nestydím se za to, nepovažuju to za nějak extra problém, ale rád bych se toho zbavil. Podle mamky je problém v tom, že si příliš málo masturbuju svůj úd. Provádím to jednou až třikrát za den, výsledek ale pokaždé stejný. Pomůže, když si úd vymasturbuju častěji?
Moc toužím po vzájemném masturbování s nějakou holkou. Velmi mě vzrušuje představa vzájemného masturbování ústy. Jak mám s takovou nabídkou holku oslovit? Pochopí můj zájem ze ztopořeného údu? Nevadí případná ejakulace do úst? A jak to provést, aby to pro ni bylo příjemné? Nechci mít sex, jen vzájemnou masturbaci a to mám od rodičů povolené. Děkuju předem za odpověď.

Alex, 13 let

Milý Alexi,

Zatímco u dospělého muže působí erekce na pláži (třeba i v plavkách, přes které je poměrně zřetelně viditelná) značně rušivým dojmem, u dítěte nebo dospívajícího chlapce by na ni měl každý rozumný člověk pohlížet s určitou mírou pochopení. Zejména v období dospívání se erekce dostavuje velmi často a z různých důvodů, takže nemusí být vždy vnímána jako projev pohlavního vzrušení či dokonce touhy po sexuálních aktivitách.
Možnost zakrytí či „zamaskování“ erekce na nudistické pláži je poměrně omezená, avšak přesto existují určité možnosti, jak se vyhnout nežádoucí pozornosti okolí. Asi nejjednodušším způsobem je vstup do vody, i když voda nemusí být vždy v dostatečné blízkosti. V takovém případě se snaž alespoň zaujmout takovou tělesnou polohu, při níž nebude erekce tak nápadná, např. polohu vsedě s koleny přitaženými k bradě. Dávej však pozor, aby nedošlo k bolestivému stisknutí penisu či varlat. Také se můžeš vzdálit na nějaké odlehlejší místo, kde na tebe nikdo neuvidí, a tam počkat, až erekce poněkud odezní.
Šťáva vytékající z údu, o níž se v dotazu zmiňuješ, je nejspíše preejakulační tekutina. Její uvolňování může signalizovat blížící se nástup opravdové ejakulace, z tohoto hlediska tedy pro tebe představuje určité „varování“, že by ses měl z pláže vzdálit na nějaké dostatečně kryté místo, případně na toalety. Ani pravidelná masturbace (několikrát za den) ti nezaručí, že přece jen nedojde k samovolnému výronu semene přímo na pláži. Pokud tedy cítíš velmi silné vzrušení, raději si „preventivně“ zajdi na nejbližší WC, kde můžeš v naprostém soukromí masturbovat.
Pokud však nedojde přímo k ejakulaci před ostatními návštěvníky pláže, samotná erekce (bez ejakulace) nemusí vzbuzovat tak velkou pozornost. Různé pokusy o její „zamaskování“ (například pomocí novin, ručníku a podobně) mohou ve skutečnosti vyvolat mnohem větší pozornost okolí, než erekce samotná. Pokud se tedy erekce dostaví, uděláš nejlépe, když se posadíš a v klidu počkáš, až erekce opět odezní. Proces ochabnutí erekce můžeš podpořit tím, že zaměříš svoji pozornost jiným směrem. Nemysli na erekci, ale zkus si raději v duchu počítat nějaké matematické příklady.
Touha po vzájemných erotických aktivitách je u dospívajícího jedince vcelku pochopitelná, a to vzhledem k narůstající úrovni hormonální hladiny. Aktivita, o níž se v dotazu zmiňuješ, však není vzájemná masturbace (ta se provádí rukou, nikoli ústy), nýbrž orální sex, konkrétně tzv. felace (tj. dráždění penisu ústy). Především je třeba počítat s tím, že ne všechny dívky jsou ochotny svým partnerům felaci provádět. Řada dívek i dospělých žen má vůči dráždění penisu ústy určité výhrady. Určité riziko je spojeno s přijetím ejakulátu ústy. Samo o sobě sice sperma není nijak toxické, avšak u osoby pohlavně nakažené hrozí přenos infekce právě spermatem (podobně jako např. krví, pokud by při felaci došlo k poranění). Přesto felace představuje již velmi důvěrnou formu kontaktu, a tudíž je pravděpodobné, že pokud už dívka na tuto aktivitu přistoupí, bude to až po navázání hlubšího a dlouhodobějšího citového vztahu. Rozhodně nespoléhej na to, že tě partnerka bude ochotna tímto způsobem uspokojit třeba už na druhé či třetí schůzce. Ostatně, jakékoliv rychlé navazování sexuálních aktivit bez předchozího hlubšího a dlouhodobějšího citového vztahu je rizikové z hlediska přenosu pohlavních nemocí.

27.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak vypadá holčičí přirození za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Popis dívčích pohlavních orgánů najdeš na stránce Jak to mají dívky.

27.06.2017

Zdravím,
Rád by som sa chcel opýtať, od lekára som dostal na predpis masť Triamcinolon na sťahovanie predkožky. Mal by som si ju natierať na vonkajšok predkožky alebo do vnútra k žaluďu?

Filmák, 16 let

Milý Filmáku,

Mast aplikuj tak, jak ti sdělil lékař, který ji předepsal. Pokud ti nevysvětlil, jakým způsobem máš mast používat, nanášej ji během prvního týdne 3x denně a během dalších tří týdnů 2x denně, a to v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, tj. na místo, kde je předkožka zúžená. Předkožku tedy posuneš dozadu tak daleko, jak je to možné bez bolesti, a poté mast naneseš na její zúžený okraj.

27.06.2017

Dobrý den, mám 2 otázky:
1)když masturbuji tak zhruba 20 min. mám kůži u žaludu červenou a pod žaludem mám takovou bíložlutou lepkavou tekutinu, která má vůni po vajíčkách..je to sperma???
2)mám šourek hustě pokryt chlupy a jsou u sebe jako vlasy a měří 4-5 cm...je to normální??

dajacek, 12 let

Milý dajacku,

1) Začervenání kůže je způsobeno zvýšeným prokrvením v průběhu masturbace a nemusí tě nijak znepokojovat. Lepkavá tekutina, o které se zmiňuješ, může být tzv. preejakulační tekutina, avšak není vyloučena ani možnost, že se již jedná o menší množství spermatu. Vzhledem k tomu, že kromě vody jej tvoří bílkoviny, může připomínat vaječný bílek.
2) Pubické ochlupení začíná růst většinou nejprve nad penisem (okolo kořene penisu), avšak méně často (pouze u některých chlapců) začíná růst nejprve na šourku. Chloupky z pubického ochlupení dosahují u dospělých lidí délky 6 cm, avšak u dospívajících jsou obvykle kratší. Jejich hustota může být různá. Někteří lidé mají pubické ochlupení méně husté, jiní hustější.

27.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak předejít erekci abych jí neměl před doktorkou a popřípadě jaký by to byl trapas.
Děkuji za odpověd. Přeji hezký zbytek dne.

Sexinátor, 11 let

Milý Sexinátore,

Erekce je výsledkem poměrně složitého reflexu a může se dostavit kdykoliv, kdekoliv a z jakýchkoliv důvodů. Předejít erekci není dost dobře možné, protože se dostavuje nezávisle na vůli jedince. Pouze do určité míry lze erekci potlačit zaměřením pozornosti na nějaký náročný problém, například na vypočítání obtížného matematického příkladu. Určitého ochabnutí erekce bys tedy mohl dosáhnout například tím, že si budeš v duchu násobit dvouciferná čísla. Výsledek však není vždy zaručen.
Pokud se erekce dostaví při lékařském vyšetření, chovej se tak, jako kdybys žádnou erekci neměl. Lékaři, kteří pracují s dospívajícími pacienty, jsou na případný výskyt erekce většinou zvyklí a nijak ji nekomentují, aby dospívajícího pacienta nepřiváděli do rozpaků. Při vyšetření tedy nemusí erekce působit nijak rušivým dojmem a nemusíš se za ni stydět, protože je něčím, co nemůžeš ovlivnit a co neděláš schválně.

27.06.2017

Co přesně se dělá při té obřízce?

Vláďa, 13 let

Milý Vláďo,

Obřízka nebili cirkumcize spočívá v odřezání části tkáně penisu, konkrétně části vnitřního listu předkožky, části nebo celého vnějšího listu předkožky a někdy též části navazujícího kožního pokryvu penisu. Pro lepší představu je na následující schematické kresbě vnitřní list předkožky vyznačen červeně, vnější list tmavomodře a navazující pokryv penisu bledě modře.

Součástí zákroku může, ale nemusí být odřezání frenula (uzdičky na spodní straně penisu). Uvedená tkáň se odřeže a následně se okraj ponechané části vnitřního listu předkožky přišije řadou víceméně drobných stehů k okraji ponechaného navazujícího kožního pokryvu penisu. V místě sešití zůstává jizva, která se táhne dokola po obvodu penisu. Zahojení této jizvy trvá přibližně 3 až 6 týdnů. Postupná přestavba a dozrávání jizvy trvá ještě dalších 12 až 18 měsíců, avšak i po vyhojení bývá jizva zřetelně viditelná. Umístění této jizvy závisí na rozsahu odřezané tkáně, přičemž čím větší část vnějšího listu předkožky je odřezána, tím výše (bráno směrem od okraje žaludu ke kořeni penisu) se jizva po obřízce nachází, viz následující kresba.

Zákrok se provádí převážně v celkové anestezii, lokální anestezie se dnes (alespoň ve vyspělých zemích) již příliš nepoužívá.
Obřízka představuje ztrátu přibližně 50 – 70 % kožního pokryvu penisu. Možný rozsah ztráty kožního pokryvu penisu v důsledku obřízky znázorňuje následující příklad, z obrázku však není patrná ztráta části vnitřního listu předkožky, kterou je třeba k celkové ztrátě tkáně připočítat.

Méně viditelná, zato však závažnější, je ztráta nervových zakončení. Předkožka obsahuje až 20 000 nervových zakončení, tedy je přibližně dvakrát více, než kolik obsahují zbývající části penisu dohromady. Nejvíce nervových zakončení se nachází v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Pro porovnání, klitoris neboli poštěváček, který je obecně považován za eroticky nejcitlivější část ženských vnějších pohlavních orgánů, obsahuje přibližně 6 000 až 8 000 nervových zakončení.
Vzhledem k rozsahu a struktuře tkáně, která je obřízkou nenávratně zlikvidována, je tento radikální chirurgický zákrok indikován pouze v případě závažného kožního onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), které je projevem velmi vzácné autoimunitní poruchy a vyskytuje se přibližně u 1 muže z 10 000 (tedy u 0,01% neboli u jedné setiny procenta mužů). Obřízka se provádí v případě, že předchozího neúspěchu léčby BXO pomocí silných kortikosteroidních léčiv (účinnost léčby BXO pomocí kortikoidů činí přibližně 50%). V ostatních případech představuje obřízka naprosto zbytečné poškození penisu. Zákrok je možné provést pouze se souhlasem pacienta, u osob nezletilých poskytují souhlas rodiče nebo jejich zákonní zástupci. V případě, že rodiče nezletilého se zákrokem souhlasí, avšak samotný nezletilý nikoliv, může o provedení či neprovedení zákroku rozhodnout soud.

27.06.2017

Dobrý den,
šel by při análním sexu penis pouze navlhčit, když nemám doma lubrikant

Milý, 15 let

Milý Milý,

Namísto lubrikačního gelu lze použít například tělové mléko, pleťový krém a podobně. Navlhčení vodou nebo slinami však rozhodně nestačí, protože tyto látky nemají dostatečnou hustotu a viskozitu. Navíc sliny rychle vysychají a voda po povrchu těla rychle stéká. Pokud už namísto lubrikantu používáš nějakou náhražku, měla by mít alespoň podobné vlastnosti, jako lubrikant. Pokud nemáš doma vhodný lubrikant, doporučuji jej zakoupit. Cena činí přinejmenším několik desítek korun, což sice pro někoho není málo, ale určitě se vyplatí raději vynaložit takovouto částku, než riskovat vážné zdravotní obtíže spojené s poškozením příslušných částí těla v důsledku nedostatečné lubrikace.

27.06.2017

Dobrý den, existuje nějaký způsob na zvýraznění žil? Aby mi vice vypoukly.

Mike, 15 let

Milý Mike,

Výrazné vystupování žil je dáno vrozenými předpoklady, avšak určitý vliv má rovněž množství tělesného tuku (při nižším množství tuku jsou žíly výraznější) a fyzická námaha. Vystouplé žíly jsou tedy zpravidla výsledkem kombinace náročného cvičení a diety. Nicméně nedoporučuji, abys svoje tělo nějak přehnaně namáhal jenom kvůli tomu, že se ti líbí vystouplé žíly.

27.06.2017

Dobrý den, několikrát jsem zkusil marihuanu a jednou dokonce extázi. Chtěl bych další dávku, ale vím že je to špatné a chci s tím přestat, jak to mám udělat?

Kamil, 16 let

Milý Kamile,

Je možné, že u tebe již došlo ke vzniku závislosti. Nejlépe tedy uděláš, když vyhledáš odbornou pomoc a obrátíš se na některé z mnoha oddělení pro léčbu závislostí, které fungují v rámci zdravotnických zařízení.

27.06.2017

1)Dobrý den nevím jestli jsem v pubertě , nikdy se mi zdá že jo a nikdy že ne a nevím co si mám myslet - mám malinko pubického ochlupení.Nevím jak mám také poznat tu první známku puberty ty varlata. Taky někteří příslušníci rodiny říkají že se mi začal měnit hlas ale podle mě je to blbost a tak nevím jestli se mi mění nebo ne.Obličej mám furt stejný alespoň myslím a mám asi nějakých 150-153 cm
2) Už dlouho asi 2 roky jsem si nestahoval předkožku protože mi to bolelo když jsem si to stahoval bez vody (Myslím že to ani moc nešlo) Dřív mi tak táta sprchoval předkožku tak že nechal vodu spuštěnou ale když jsem se začal sprchovat tak jsem nevěděl jak to mám sakra udržet a tak jsem si to prostě nedělal . Jenže se to pak dozvěděli rodiče kteří mě zavedli k chirurgovi který mi dal mast triam něco a teď si to musím mazat jenže se bojím abych nešel na částečnou obřízku doktor mi říkal že když mi to nepůjde že mi dá na tu častečnou a tak se ptám kolik týdnů (měsíců si to budu muset mazat ?)

Elektorman8745, 12 let

Milý Elektormane8745,

1) První známkou nastupujícího pohlavního dospívání je zvětšování objemu varlat. Většina chlapců tuto změnu pozná jednoduše podle toho, že spodní prádlo, které jim dosud bylo pohodlné, začne být pro zvětšující se varlata poněkud těsné. Objem varlat neboli testikulární objem lze měřit pomocí speciálního přístroje zvaného orchidometr, který patří k základní výbavě endokrinologických ordinací. Předpokládám, že doma něco takového nemáš, takže se musíš spoléhat pouze na výsledky vlastního pozorování, případně na výskyt výše zmíněných potíží s těsným spodním prádlem. Pokud u tebe však již dochází k růstu pubického ochlupení, znamená to, že k určitému nárůstu objemu varlat již muselo dojít.
Pokud jde o hlasovou mutaci (změnu hlasu), ta může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života. Je možné (ba pravděpodobné), že alespoň zpočátku si této změny nevšimneš, protože tvůj vlastní hlas ti zní trochu jinak, než lidem ve tvém okolí (proto je většina lidí velmi překvapena, když poprvé slyší nahrávku svého vlastního hlasu). Fyziognomické změny v obličeji nemusí být na počátku puberty nijak zvlášť patrné, u některých chlapců se poměrně dlouho udržují „dětské“ rysy obličeje. K nápadnějším změnám dochází zpravidla až ve věku 14 až 17 let.
Uvedená tělesná výška (153 cm) naprosto přesně odpovídá průměrné výšce chlapců ve věku 12 let dle údajů Státního zdravotního ústavu České republiky.
2) Ve věku 12-ti let si může bz obtíží přetahovat předkožku přes žalud přibližně 60% chlapců, zatímco u zbývajících 40% dosud přetrvává buď zúžení předkožky (fimóza), nebo její „slepení“ (konglutinace). Na tom, že si nemůžeš předkožku bez obtíží stahovat, tedy v tvém věku není nic zvláštního. Přetahování předkožky by se nemělo provádět násilně, protože při tom hrozí její poranění. Je možné, že tvůj otec se dopouštěl chyby, když ti v minulosti předkožku přetahoval. Není vyloučeno, že tvoje nynější obtíže jsou způsobeny právě nevhodným přetahováním předkožky v minulosti. Bohužel, někteří rodiče se domnívají, že je u dětí nutné předkožku za každou cenu stahovat, bez ohledu na její případné zúžení či slepení. Výsledkem této (možná dobře míněné) snahy může být jizevnatá fimóza.
Léčba kortikoidní mastí, kterou ti předepsal chirurg, bývá ve většině případů úspěšná (v odborné literatuře se uvádí až 95% úspěšnost této léčby, s výjimkou případů jizevnaté fimózy). Doba léčby činí obvykle 4 týdny. Někdy je však třeba tuto léčbu po půl roce opakovat.
Pokud jde o částečnou obřízku (subtotální cirkumcizi), ta sice představuje o něco méně radikální zákrok, než obřízka celková (totální či radikální cirkumcize), nicméně přesto vede ke ztrátě značného množství nervových zakončení, a tím i k částečné ztrátě eroticky citlivé tkáně. I při částečné obřízce je totiž zlikvidována tkáň na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, v níž je soustředěno největší množství nervových zakončení. Pokud už je třeba řešit obtíže se zúženou předkožkou chirurgicky, je vhodnější provádět nikoli cirkumcizi, nýbrž plastiku předkožky (Y-V plastiku, Z plastiku a podobně), při níž je erotogenní tkáň penisu zachována v plném rozsahu a bez zbytečných ztrát.
Pokud si nepřeješ provedení zákroku spočívajícího v odstranění části těla, která se již neobnoví, měl bys o tom informovat rodiče i lékaře. Skutečnost, že jsi nezletilý, totiž neznamená, že tvoje přání a názor nemá žádnou váhu. Pokud by lékař navrhl určitý zákrok, k němuž by rodiče poskytli souhlas, avšak ty bys tomuto zákroku vážně odporoval, bylo by možné zákrok provést pouze na základě rozhodnutí soudu. Bližší podrobnosti viz zákon č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník), § 93 - 103.

27.06.2017

dobrý den mám takovou otázečku proč je porno od 18 let ale sex od 15 let
předem děkuji za odpověď

Florian, 16 let

Milý Floriane,

Stanovení odlišných věkových hranic pro uvedené dvě oblasti lidské činnosti je dáno zákonem. Zákonodárci, kteří příslušnou právní úpravu schvalovali, zřejmě usoudili (a zřejmě při tom vycházeli z podkladů dodaných odborníky z různých oborů), že ve věku 15-ti let je dospívající člověk už dost velký na to, aby mohl mít pohlavní styk, ale ještě není dost velký na to, aby mohl sledovat pornografii nebo v ní dokonce sám účinkovat.
Protizákonné je, když někdo osobě mladší 18-ti let pornografii prodá nebo zpřístupní, nebo když někdo vyrobí, rozšiřuje, vyhledává či přechovává pornografický materiál, v němž účinkuje osoba mladší 18-ti let. Uvedené zákonné opatření má sloužit k ochraně osob mladších 18-ti let před pornografií. Ta je určena pro dospělé, protože se o nich předpokládá, že už rozumí tomu, co je v pornografických materiálech předváděno (i když ani to nelze naprosto bezvýhradně tvrdit o všech dospělých...). Zákonodárci zkrátka usoudili, že pro osoby mladší 18-ti let je pornografie nevhodná, a že by před jejím vlivem měli být zákonem chráněni. Otázkou je, z čeho zákonodárci při stanovení této věkové hranice vycházeli, ale nejspíš z nějakých odborných posudků, které vypracovali vybraní specialisté.
Pokud jde o pohlavní styk, ten je legální od 15-ti let. V tomto případě zákonodárci vycházeli z toho, že osoba starší 15-ti let už dovede posoudit všechny okolnosti a následky pohlavního styku, a tudíž že k němu je schopna poskytnout uvědomělý, a tudíž právoplatný souhlas.
Odlišně stanovené věkové hranice v tobě možná vzbuzují údiv a rozpaky, avšak mladý člověk nevstupuje do světa dospělých jaksi jednorázově, nýbrž postupně. Mezi dětstvím a plnoletostí existuje poměrně krátké období (trvá jen 3 roky – od patnáctých do osmnáctých narozenin), ve kterém se, zjednodušeně řečeno, člověk učí přebírat právní odpovědnost. Lidé uvedené věkové kategorie jsou v jazyce právníků označováni jako mladiství.
Například mladistvá osoba sice již nese trestní odpovědnost, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jako osoba plnoletá. Například výše trestů se oproti dospělým snižuje na polovinu (například při  spáchání trestného činu, za který by plnoletému hrozilo až 5 let odnětí svobody, hrozí mladistvému „pouze“ dva a půl roku). Postavení mladistvého sice není stejné, jako postavení dítěte (jemuž trest odnětí svobody nehrozí žádný), ale na druhou stranu se odlišuje i od postavení plnoletého jedince, kterému hrozí za spáchání stejného činu trest v plné výši.
Uvedené období (tedy 15 až 18 let věku) zkrátka slouží hlavně k tomu, aby si dospívající člověk postupně zvykl na přijetí role dospělého člena lidské společnosti. Podobně je tomu i v oblasti sexu. S mladistvým sice lze uskutečnit pohlavní styk, ale opět pouze za splnění určitých podmínek. Zákon například stanoví, že s mladistvým nelze mít pohlavní styk za úplatu (to znamená sex výměnou za peníze nebo nějakou drahou věc), což mladistvé osoby chrání před zneužíváním k prostituci. Dále je zakázáno mít pohlavní styk s mladistvým, který je pod vlivem omamných látek, například alkoholu, a konečně s mladistvým nesmí mít pohlavní styk osoba, které je tento mladistvý svěřen do péče nebo dozoru (což je například učitel, vychovatel, trenér a podobně). Naproti tomu u dospělých (tj. plnoletých) osob nic z toho nevadí – lze s nimi souložit za úplatu, mohou při tom být opilí, souložit s nimi může jejich trenér a podobně. Jak je vidět, i v oblasti sexu je mladistvý člověk oproti člověku plnoletému stále ještě chráněn, i když ne v takovém rozsahu, jako dítě mladší 15-ti let.
Někteří mladiství mohou mít pocit, že to, co je má chránit, je jim ve skutečnosti spíše na obtíž – chtěli by si nakoupit hromadu pornografických materiálů, nebo by třeba chtěli pít kořalku, vydělávat si peníze provozováním prostituce a podobně, jenže před tím vším je dospívající člověk až do 18-ti let chráněn zákonem. Možná, že se podobně jako mnoho jiných mladistvých rozhodneš, že některé z těchto ochranných ustanovení porušíš, ale než to uděláš, polož si otázku: Nevzdal by ses tím něčeho, na co máš právo? Neokradl by ses zbytečně o těch posledních pár let před dosažením plnoletosti, kdy ještě požíváš nějakou speciální právní ochranu, kterou již nikdy v budoucnu požívat nebudeš?

26.06.2017

Každé ráno mám tvrdú erekciu. Je to normálne?

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Ano, pravidelná a silná ranní erekce je naprosto normální, viz též odpověď na dotaz návštěvníka Stoják :D ze dne 22.06.2017.

26.06.2017

Dobrý den chcel by som sa spytať či nemám velky penis na svoj vek alebo je to ok a bojím sa toho že niektore divčata sa boja velkych penisov . Dĺžka: 14,5 cm

Dominik, 12 let

Milý Dominiku,

Délka tvého penisu je sice mírně nad průměrem pro tvůj věk, avšak v období dospívání nelze vyloučit vliv dočasného urychlení či naopak zpomalení tělesného vývoje. Není tedy jisté, zda délka tvého penisu zůstane i ve vyšším věku nadprůměrná.
Je pravdou, že některé dívky, které dosud neměly pohlavní styk, mají ze zavedení penisu do pochvy určité obavy. Penis jim při erekci připadá „příliš velký“ na to, aby mohl bez bolesti proniknout do pochvy.
Pravdou je, že hloubka pochvy (u dospělé ženy přibližně 7 až 11 cm) je o něco nižší, než běžná délka penisu (u dospělého muže přibližně 14 až 17cm), přičemž pružnost pochvy do délky je poměrně nízká. Avšak penis se při pohlavním styku nezavádí do pochvy celý, nýbrž přibližně jednou třetinou až jednou polovinou své délky. Pokud jde o šířku penisu, ta nepředstavuje zásadní problém, protože pružnost pochvy do šířky je poměrně vysoká (ostatně při porodu tudy na svět přichází dítě!).
Přesto mají některé ženy a dívky z penisu strach. Chorobný strach z penisu se odborně nazývá phallofobie, chorobný strach ze ztopořeného penisu se nazývá ithyphallofobie. Pokud bys měl v budoucnu partnerku, která by se tvého penisu bála, můžete se společně pokusit tento strach překonat navozením vzájemné důvěry.

26.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak chutná sperma předem děkuji za odpověď

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Vzhledem k tomu, že sperma se skládá převážně z vody a z bílkovin (proteinů), nemusí být jeho chuť nijak zvlášť výrazná. Kromě vody a bílkovin však sperma obsahuje i různé množství dalších prvků a látek (vápník, sodík, zinek, kyselinu citronovou, fruktózu aj.), které mohou jeho chuť ovlivnit.
V podstatě platí, že chuť ejakulátu je do určité míry ovlivněna složením stravy. Potraviny živočišného původu jako např. maso a mléko mohou ejakulátu dodat hořkou či kyselou chuť, zvýšená konzumace mořských ryb může způsobit slanou chuť ejakulátu, zatímco konzumace zralého ovoce (např. ananasu či banánů) může dodat ejakulátu sladkou chuť. Pro dosažení určité příchuti je však třeba uvedené potraviny konzumovat pravidelně (tedy nikoli až krátce před ejakulací) a ve velkém množství. Muži, kteří kouří cigarety a jiné tabákové výrobky, případně pijí kávu či alkohol, prý mívají výrazně hořké sperma.

26.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat kde a kdy je nejlepší masturbovat

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Nejvhodnější místo a doba masturbace závisí opravdu pouze na osobní volbě každého člověka. Jinými slovy, vždy záleží především na tom, čemu kdo dá přednost.
Podle některých sexuologů lze intenzivnějšího prožitku dosáhnout při sexuálních aktivitách (tedy i při masturbaci) v ranních hodinách, kdy jsou lidské smysly citlivější.
Pokud jde volbu místa pro masturbaci, mělo by se jednat o takové místo, které poskytuje dostatek soukromí s minimálním rizikem nežádoucího vyrušení. Podle některých odborníků je ideálním místem pro masturbaci koupelna, avšak některým jedincům připadá pro masturbaci málo pohodlná, a proto dávají přednost masturbaci v posteli. To však může být problém zejména pro ty dospívající, kteří sdílejí společný pokoj se sourozencem, obzvláště jedná-li se o sourozence opačného pohlaví, jehož přítomnost může působit značně rušivě.
Jinak ovšem záleží výhradně na tobě, kde a kdy se budeš masturbaci věnovat, stejně jako záleží výhradně na tobě, jak často budeš masturbovat a jakou techniku masturbace budeš používat.

26.06.2017

Dobrý den. jmenuji se Adam je mi 15 let a při masturbaci mám takový "problém" problém? mě to jako problém při masturbaci nepřijde... masturbovat mohu a erekci a ejakulaci dosáhnu. ale jak jsem spozoroval na porno stránkách tak každý muž má předkožku pod žaludem (při ztopoření) já při ztopoření mám pokrytý penis předkožkou :/ a když chci předkožku více stáhnout bolí to.. bojím se že při sexu nezasunu celý penis do pochvy a že mě to bude bolet :( děkuji za odpověd

Adams, 15 let

Milý Adamsi,

Pokud můžeš masturbovat a dosahuješ orgasmu a ejakulace, je vše v naprostém pořádku. Pokud tě přetahování předkožky při erekci bolí, nepřetahuj ji. Není pravdou, že každý muž má při erekci předkožku za žaludem. Někteří muži mají předkožku dostatečně dlouhou k tomu, aby i při erekci pokryla větší či menší část žaludu.
Obtíže s přetahováním předkožky při erekci mohou být způsobeny přetrvávajícím zúžením předkožky. Proces uvolňování předkožky může probíhat individuálně a není časově limitován. V tvém věku, tj. okolo 15-ti let, má podobné obtíže ještě přibližně každý desátý chlapec, zatímco ve věku 16 až 17 let je to již jen každý dvacátý a po dosažení dospělosti již jen přibližně jeden muž ze sta. Je tedy vysoce pravděpodobné, že obtíže s přetažením předkožky při erekci spontánně ustoupí ještě před  tím, než budeš mít pohlavní styk s partnerkou.
Pokud bys chtěl proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš buď provádět pravidelné zvlhčování předkožky pomocí vhodné masti či krému (postup najdeš na stránce Žalud a předkožka), případně můžeš navštívit lékaře, který ti předepíše kortikoidní mast. Účinnost kortikoidní masti při léčbě zúžené předkožky činí až 95%, v některých případech je však léčbu třeba po čase zopakovat.
Kromě toho, ani zúžení předkožky pohlavní styk zcela nevylučuje. Pokud si při nasazování kondomu ponecháš předkožku nataženou na žaludu, bude ji kondom v této pozici fixovat, a tudíž je málo pravděpodobné, že by  došlo k bolestivému stržení předkožky za žalud. Pokud bys během soulože pocítil bolest, můžeš soulož ukončit a přejít k některé z nekoitálních aktivit (mimochodem, většina dívek a žen dosahuje orgasmu častěji právě při nekoitálních aktivitách, než při souloži neboli pohlavním styku do pochvy).

26.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat kolikrát za den můžu mít masturbaci za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Záleží pouze na tobě, žádná „horní hranice“ není stanovena. Pro masturbaci rozhodně neplatí žádné omezení typu „třikrát a dost“. Určité omezení představuje snad jen únava a nedostatek času.

26.06.2017

Dobrý den, jmenuji se Jiří a mám několik problémů. Prvním problémem je moje malá fyzická síla, kondice, váha a pohlavní vyspělost. Mohl bych zkusit anabolické steroidy? Případně, kde se dají sehnat?

Andílek, 14 let

Milý Andílku,

Užívání anabolických steroidů nedoporučuji. Pokud jsi vzhledem k svému věku nedostatečně pohlavně vyspělý, ještě to nemusí být projevem nějaké poruchy. Různí lidé se vyvíjejí různým tempem. Pokud však u tebe nejpozději ve věku 13-ti let nenastaly první tělesné změny spojené s pohlavním dospíváním (zejména růst objemu varlat), mohlo by se jednat o pro jev opožděné puberty (pubertas tarda).
Při podezření na opožděnou pubertu se obrať na svého praktického lékaře pro děti a mládež, který posoudí dosažený stupeň vývoje a případně ti vyplní poukaz na vyšetření na endokrinologii. V případě, že specializované lékařské vyšetření prokáže opožděnou pubertu, připadá v úvahu léčba injekčně podávanými pohlavními hormony.
Pokud jde o fyzickou sílu a celkovou kondici, jejich úroveň nesouvisí pouze s dosaženým stupněm pohlavní vyspělosti. Někteří chlapci jsou velmi fyzicky zdatní již v dětství před pubertou, jiní jsou méně fyzicky zdatní i v průběhu puberty nebo i po jejím skončení. Kromě vrozených dispozic má na tělesnou sílu a kondici vliv rovněž aktuální zdravotní stav a životospráva. Vrozené předpoklady příliš ovlivnit nelze, životosprávu však ano. Pouze v případě, že by tělesná slabost a špatná kondice byly způsobeny nějakým závažným chronickým onemocněním, by úprava životosprávy přinesla pouze dílčí výsledky.
Určitého zlepšení fyzické kondice lze dosáhnout tím, že si zajistíš dostatečný přísun kvalitních potravin, dostatek spánku a dostatek pohybu. Z potravin lze doporučit zejména mléčné výrobky (nejlépe plnotučný tvaroh), pečivo, obiloviny, těstoviny, sušené ovoce a ořechy. Spát bys měl 9 až 10 hodin denně. Z pohybu doporučuji zejména plavání.

26.06.2017

Dobrý den
Mám zase pár problémů a otázek
1) ten flíček u ústí močové trubice. Začal někdy měnit barvu. Když jsem masturbovat tak po vyvrcholení byl takový jakoby krvavý ale nebolí a ani nesvědí
2) někdy mě bolí ta uzdička. Je to tím prohmatáváním ???
3) pomůže nějak sluníčko těm jizvičkám ???
A můžu třeba týden vynechat mazání toho panthenolu ??? Jedeme totiž na dovolenou
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Červené zbarvení okolo ústí (otvoru) močové trubice je naprosto normální. Intenzita tohoto zbarvení může být různá, a to v závislosti na průtoku krve. Ústí močové trubice je zásobováno krví přes frenulární arterii (tj. cévu, která probíhá uzdičkou penisu). U chlapců, kterým byla uzdička přeťata nebo odstraněna, je zbarvení v okolí ústí močové trubice naopak méně výrazné, a to z důvodu nízkého či přerušeného průtoku krve. Nedostatečné prokrvení může vést až k chorobnému zúžení (stenóze) ústí močové trubice. Ve srovnání s tím je případné „překrvení“ v podstatě neškodné.
2) Pokud tě uzdička bolí, měl bys vykonávat pouze takové pohyby, které tuto bolest nezpůsobují. Při prohmatávání penisu tedy postupuj opatrně a pocítíš-li bolest, povol stisk či napětí tak, aby bolest opět odezněla. Opět zde připomínám pravidlo, že s penisem (zejména s předkožkou a uzdičkou) by se nemělo provádět nic, co bolí. Bolest totiž vždy signalizuje, že „něco není v pořádku“.
3) Sluneční záření naopak jizvám neprospívá, proto by se neměly vystavovat přímému slunečnímu svitu.
Pokud provádíš zvlhčování předkožky krémem, můžeš jej sice po dobu pobytu vynechat, avšak během této doby by mohlo dojít k opětnému zúžení již uvolněné části předkožky. Po návratu ze zájezdu bys v takovém případě musel uvolňování předkožky provádět znova od začátku.

25.06.2017

Zdravím potřeboval bych poradit s touhle podivnou situací, víte poslední půl rok jsem měl tak nějak velký problém s jednou holkou jde o to že jsem se do ní asi zamiloval (nevím jestli se dá říct že jsem se zamiloval ale tohle jsem nikdy k žádné dívce necítil) jde o to že se dala dohromady s mím kámošem a přes ten půl rok co už jsou spolu jsem tak nějak bojoval se svými pocity a zažíval jsem velké emoce ohledně smutku úzkosti, prudké změny nálad, apatie atd. ta dívka tedy o všem ví, ví o tom že jsem do ní tzv. blázen ale nejvíc mě štve že až do teď mě to dost užírá a nemám zájem o jinou dívku a tak nějak se (možná marně) o ní snažím dál a ale proč vlastně píšu? Protože mám dojem že to na mě zanechalo poměrně hlubokou ránu do teď zažívám někdy apatické pocity poměrně prudké změny nálad a tak nějak mám pocit že musím bojovat o to abych byl alespoň chvíli nějak veselý abych na to pořád nemyslel prostě mi přijde že mě to hodně zmenilo a rozhodně k horšímu a nevím co s tím prosím poraďte předem děkuji za odpověď

Jarda, 15 let

Milý Jardo,

Pokud dívka, do které ses zamiloval, chodí s jiným chlapcem, je třeba tuto skutečnost respektovat. Možná, že by v tobě našla lepšího partnera, než v tvém kamarádovi, ale to už jej její škoda. Dívka, která před tebou dala přednost jinému chlapci, si nezaslouží, aby ses kvůli ní trápil.
Důležité je, abys více myslel na sebe, přistupoval k sobě pozitivně a dovedl si pokud možno co nejčastěji udělat radost, třeba tím, že se budeš více věnovat nějaké své oblíbené činnosti nebo si v rámci finančních možností koupíš něco hezkého, co bys chtěl mít. Jinými slovy, chovej se k sobě hezky a více o sebe pečuj. Postupem času zjistíš, že se bez dívky, do které ses zamiloval, docela dobře obejdeš. Možná, že na tebe někde čeká ještě milejší a ještě krásnější dívka, než ta, do které ses zamiloval a která dala přednost jinému chlapci. Ať si to s ním užije, když o něj tak stojí, tebe ještě v životě čeká spousta hezkých věcí.

 

25.06.2017

Dobry den, da sa este najst cela navstevna kniha alebo je to uz vymazane?

8961, 15 let

Milý 8961,

Starší příspěvky z Návštěvní knihy jsou sice archivovány, avšak nejsou publikovány. V současné době však nemám dostatek času na jejich opětovné zveřejnění.

25.06.2017

Je legální !pouze sledovat! dětskou pornografii na internetu?

Někdo, 13 let

Milý Někdo,

Podle zákona č. 40/2009 Sb. (trestního zákoníku), § 192, odst. 2, se dopouští trestného činu i osoba, která „prostřednictvím informační nebo komunikační technologie získá přístup k dětské pornografii“. Formulace „získá přístup“ může v praxi zahrnovat téměř cokoliv včetně automatického přesměrování na stránky obsahující dětskou pornografii, avšak pro spáchání trestného činu je rozhodující úmysl. Pokud by ses na webovou stránku obsahující dětskou pornografii dostal neúmyslně (například automatickým přesměrováním z jiné stránky) a ihned ji opustil, nejspíše by se o trestný čin nejednalo. Pokud bys však takovouto stránku aktivně vyhledal nebo se na ní opakovaně vracel, jednalo by se již o úmysl. Ani v takovém případě ti však trestní stíhání nehrozí, neboť jsi dosud nedosáhl věku 15-ti let, a tudíž za své jednání neneseš trestní odpovědnost.

25.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak správně masturbovat penis jestli mám mít nohy roztažené nebo u sebe za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Záleží pouze na tobě, zda budeš mít při masturbaci nohy natažené, roztažené, pokrčené, zdvižené či v jakékoliv jiné poloze. Žádná poloha dolních končetin při masturbaci není sama o sobě „dobrá“ ani „špatná“. Důležité je, aby ses cítil pohodlně a příjemně. Pokud si nejsi jistý, můžeš vyzkoušet různé polohy a vybrat si z nich tu, která ti bude nejlépe vyhovovat. Samozřejmě, že můžeš střídat i více různých poloh.

25.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat Čím se dá masturbovat penis kromě rukou za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Již samotné slovo masturbace je odvozeno z latinských slov manus (= ruka) a turbō (= dráždit), čímž je vyjádřen nejen nejčastější, ale i nejbezpečnější způsob provozování této aktivity. Používání všelijakých „pomůcek“ (různých umělých napodobenin vagíny a podobně) rozhodně nedoporučuji, protože mohou způsobit velmi nepříjemná poranění, ať už se jedná o drobné oděrky, tržné rány či popáleniny (způsobené elektrickým proudem, jímž jsou některá takováto zařízení „poháněna“). Nejlépe tedy uděláš, když budeš k masturbaci i nadále používat výhradně ruku.

25.06.2017

Mam male prsni bradavky..Cim to je??

Tomas, 11 let

Milý Tomasi,

U chlapců, kteří netrpí tzv. gynekomastií (tj. nadměrným růstem prsních bradavek) jsou prsní bradavky zpravidla malé. Pokud máš bradavky výrazně menší, než většina ostatních chlapců tvého věku, je to nejspíše projevem nějaké vrozené dispozice, kterou nelze ovlivnit. Vzhledem k tomu, že jako chlapec prsní bradavky nepotřebuješ, se jejich malými rozměry nemusíš znepokojovat. Důvodem ke znepokojení by byla spíše jejich nadměrná velikost.

25.06.2017

Chcel by som sa opýtať keby že som si chcel vyhonit s kamarátom išlo b yo to ze by som bol gay

Majoo, 14 let

Milý Majoo,

Společná masturbace s vrstevníkem téhož pohlaví není jednoznačným projevem homosexuality. Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenosti se společnou masturbací či jinými erotickými aktivitami s vrstevníkem téhož pohlaví přibližně 40% dospívajících, kdežto podíl homosexuálně orientovaných osob v populaci činí 4%. Z toho logicky vyplývá, že drtivá většina dospívajících, kteří někdy zažili podobné aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví, není homosexuálně orientovaná. Kromě toho, do 16-ti let věku nelze homosexuální orientaci spolehlivým způsobem prokázat.

25.06.2017

Nezobrazovat otázku prosím
(...)

Wii zff, 14 let

Milý Wii zff,

Je smutné, že tvůj otec používá takovýto „výchovný“ prostředek. Nejspíše si neuvědomuje, že stresová situace, do které tě přivádí, může mít právě opačný výsledek než ten, který očekává, tj. že může vést k určitému poklesu tvé školní výkonnosti. „Zabavování“ oblíbených věcí či zakazování oblíbených činností (s výjimkou takových věcí nebo činností, které ohrožují život či zdraví dítěte a narušují jeho řádnou výchovu) je sice některými odborníky z oboru psychologie již považováno za určitou formu násilí (byť „pouze“ psychického), avšak v praxi jsou rodiče za takovéto jednání prakticky nepostižitelní.
Pokud otec svoji hrozbu splní, můžeš sice využít různé formy společensky přijatelného „protestu“, avšak nejsem si jistý, zda tím dosáhneš opětovného vydání odebrané věci. Rodiče by si však měli uvědomit, že jak se dnes chovají ke svým dětem, tak se jejich děti možná jednou budou chovat k nim, až budou staří, nemocní a odkázaní na péči druhých.

25.06.2017

Dobrý deň, Začína mi rásť axilárne ochlpenie. Rastie mi však iba v jednom podpaží. Bude mi rásť neskôr alebo je to nejaký problém?

Pankrác, 13 let

Milý Pankráci,

Nerovnoměrný růst ochlupení je nejspíše dán vývojově, což znamená, že po nějaké době začne axilární ochlupení růst i v druhé podpažní jamce. Může to trvat různě dlouhou dobu, avšak není třeba se znepokojovat. Na lidském těle (stejně jako v přírodě obecně) se s naprosto dokonalou symetrií setkáváme jen vzácně. Některé asymetrie jsou méně výrazné, jiné výraznější. Ve spojení s rozvojem tzv. sekundárních pohlavních znaků v pubertě jsou určité nerovnoměrnosti celkem běžné (například u mnoha dívek se první pubické ochlupení v podobě jednotlivých rovných chloupků objevuje pouze na jednom z velkých stydkých pysků, brzy však začne růst i na druhém). Během dalšího vývoje by však mělo dojít k určitému „srovnání“, i když není vyloučeno, že v jedné z podpažních jamek bude ochlupení (alespoň zpočátku) méně husté a výrazné, než na opačné straně.

25.06.2017

Dobrý den,
Zhruba před týdnem se mi na penisu objevila podkožní ,,boulička" (viz. přiložená fotka), na dotek trochu bolí, nevíte co by to mohlo být? Děkuji

Patrik, 18 let

Milý Patriku,

Zřejmě došlo k chybě při nahrávání či odesílání fotografie, na dotaz tedy mohu odpovědět pouze podle slovního popisu. Na dotek citlivý hrbolek pod kůží by mohl být způsoben například ucpáním mazové žlázky. Pokud má hrbolek či jeho okolí načervenalé zbarvení, je ucpání mazové žlázky provázeno zánětem. V případě nažloutlého zbarvení by se mohlo jednat o hnisavé ložisko. Většina uvedených kožních obtíží zpravidla ustupuje během několika dnů, výjimečně tato doba přesahuje týden. Postižené místo udržuj v čistotě, hrbolek si nemačkej ani neškrábej. Pokud obtíže přetrvávají po delší dobu (několik týdnů), mohlo by se jednat o tzv. aterom, tj. cystu vyplněnou mazem. Takovéto cysty se někdy vyskytují v místech růstu vlasů či hustějšího ochlupení.

25.06.2017

Dobrý den zamiloval jsem se do holky které je 12 a moji kamarádi si z ní delaj furt srandu ale me se líbí a nevím jak a kdy ji to mám říct když jsou kamarádi furt se mnou a ona nemůže sama ven !? předem dík

Pavel, 15 let

Milý Pavle,

Přestože tvoje možnost být s dívkou o samotě je značně omezená, jakékoliv své city bys jí měl sdělovat výhradně o samotě a výhradně osobně. Není vhodné k tomuto účelu používat například telefon nebo počítač, protože vyznání lásky prostřednictvím těchto zařízení působí neosobně a v dívce by mohlo vyvolat dojem, že není míněno upřímně. Přítomnost kamarádů však působí značně rušivě. Nenapadá mne situace, v níž by ses mohl s dívkou setkat osobně a o samotě, protože nevím, za jakých podmínek se vůbec stýkáte (např. zda navštěvujete stejnou školu či zda se kamarádíš s dívčiným sourozencem a podobně). Pokud dívka nesmí chodit sama ven, existuje alespoň možnost, jak bys ji mohl navštěvovat? Pokud takováto možnost není, zkus nějakým způsobem zařídit, aby vás tví kamarádi nechali alespoň na chvíli o samotě. Vhodnou příležitost by mohla poskytnout například hra na schovávanou, ovšem pouze za předpokladu, že bys dívku našel dříve, než tví kamarádi. Pokud se ve svém věku cítíš na takovéto hry příliš velký, zkus vymyslet nějakou jinou, přijatelnější možnost.

25.06.2017

Dobrý deň. Môže mať chlapec mikózu na genitáliách? Ak áno...ako ju dostane? Lebo jeden môj kamarát niečo také má ale on bol raz operovaný(keď bol malý) lebo sa mu koža zrastala s penisom...či čo...

Matej, 14 let

Milý Mateji,

Ano, mykotické onemocnění se může přenést například při pohlavním styku. Jindy může být projevem cukrovky. Mykotická onemocnění se léčí pomocí antimykotik, což jsou léky, které hubí plísně a houby. Vyrábějí se v podobě mastí, tablet, tekutin či gelů. Základem prevence přenosu mykotických onemocnění genitálu je použití kondomu při pohlavním styku.

24.06.2017

Dobrý den, mám takový problém že jsem se každý den u masturbace díval na porno a když chci masturbovat bez něj tak mam penis měkký jako nějaké žužu. Nejraději bych masturboval bez porna ale prostě se neudělám. Nevím co s tím. Prosim pomoc.

Kryštof, 13 let

Milý Kryštofe,

Poruchy erekce nejsou v tvém věku příliš obvyklé. Pokud vyloučíme vysoký krevní tlak či jiné rizikové faktory, mohou být příčiny tvých obtíží nejspíše psychického rázu. Je pravděpodobné, že přestaneš-li při masturbaci sledovat pornografii, uvedené obtíže časem ustoupí. Jako osoba mladší 18-ti let bys pornografii sledovat ani neměl, avšak pokud už ji sledovat musíš, nespojuj její sledování s masturbací. Při masturbaci raději zapoj vlastní fantazii.
Kromě toho, masturbace a erekce se vzájemně nepodmiňují. Orgasmu a ejakulace lze dosáhnout i tehdy, když penis zůstává v klidovém stavu (tj. když je „měkký jako nějaké žužu“), pouze technika masturbace je poněkud odlišná.

24.06.2017

Dobrý den, chctěl bych se zeptat, začínají mi na penisu růst chlupy a potřebuji se jich zbavit ale nevim jak. S pozdravem

Mee6, 12 let

Milý Mee6,

Začínající růst pubického ochlupení je v tvém věku poměrně normální. Pokud ti však ochlupení nějakým způsobem vadí a cítíš potřebu se jej zbavit, můžeš zkusit holení či epilaci. Podrobnosti najdeš na stránce Jak se oholit.

24.06.2017

dobrý den nevím jestli je masturbace 3-4 denně závislost
múj starší kamarád říká že až budu starší tak mne to omrzí
co si to této radě mám myslet a je to vůbec pravda

Bang-Bang, 13 let

Milý Bang-Bangu,

Spíše než o „závislosti“ na masturbaci by se dalo hovořit o určité erotické potřebě, která je naprosto normální a přirozená. Ani častou masturbaci (provozovanou několikrát denně) není nutné považovat za projev nějaké závislosti.
Pravdou je, že s rostoucím věkem intenzita sexuálních potřeb poněkud klesá, a tudíž je pravděpodobné, že ve vyšším věku už nebudeš pociťovat tak silnou potřebu masturbovat či vykonávat jiné erotické aktivity, jakou pociťuješ v současné době.

24.06.2017

Dobrý den, mám vybočené lopatky. Zjistil jsem, že v angličtině se to jmenuje scapular winging, jaký je český název a jak je mám "nastavit" do správné polohy?

Kaufland, 16 let

Milý Kauflande,

Jedná se o tzv. odstávání lopatky, pro které se v lékařském prostředí užívá latinský název scapula alata. Spočívá v abnormální pozici jedné či obou lopatek, což je patrné zejména při předpažení vestoje a při opírání se nataženými pažemi o stěnu. Obtíže tohoto druhu mohou být buď vrozené, nebo mohou být způsobeny například nesprávným prováděním cviků s nářadím v posilovnách.
Vzhledem k tomu, že neobvyklá pozice lopatky může mít různé příčiny, je třeba při stanovení léčby postupovat individuálně, a to na základě mezioborové spolupráce ortopeda s neurologem.
Mírnější formy lze léčit pomocí cviků, které je však třeba (alespoň zpočátku) vykonávat pod dohledem odborníka (rehabilitačního lékaře, fyzioterapeuta), který upozorní na případné chyby. Nesprávné provádění cviků může vést ke zhoršení stavu. Pravidelným prováděním cviků dojde k posílení určitých svalů, které poté „udrží“ odstávající lopatku v žádoucí pozici. V úvahu připadá rovněž korekce pomocí speciální ortézy.
V těžších případech (zejména pokud pacient nemůže vykonávat běžné pohyby horních končetin, například při oblékání a podobně) připadá v úvahu chirurgická léčba.

24.06.2017

Dobrý den, jak mám správně dělat zklapovačky? Nohy mají být nahoře nebo položené? A mají být od sebe nebo u sebe?

zuiop, 14 let

Milý zuiope,

Při uvedeném cviku by měly být dolní končetiny mírně pokrčené a chodila položená na zemi. Cvik lze provádět i s nataženýma nohama, v tom případě bude ovšem fyzicky náročnější. Pokud by nohy byly natažené, nejednalo by se o sklapovačky, nýbrž o sedy-lehy. Při provádění sklapovaček bys měl mít nohy alespoň mírně rozevřené, aby při cviku nedošlo ke zmáčknutí varlat.

24.06.2017

Dobrý den, už je to pár měsícu co posiluji. Chtěl bych si koupit (...), ale mám leidenskou mutaci (větší srážlivost krve). (...) má rozšířit cévy a zvětšit proudění krve do svalů, a proto nevím jestli je to dobrá kombinace. Je to bezepečné?

Kobra69, 17 let

Milý Kobro69,

Konzumaci aminokyselinových doplňků stravy (včetně přípravku uvedeného v dotazu) nedoporučuji, a to ani zdravým osobám, zejména dospívajícím. Konzumace těchto doplňků stravy představuje zátěž pro oběhovou, trávicí a vylučovací soustavu. Při předávkování (výpočet dávky pro dospívajícího je přitom značně problematický) mohou tyto doplňky stravy způsobit nevolnost, křeče, poškození jater a ledvin, zpomalení růstu a atrofii varlat. U osob s poruchami koagulačního systému (což se týká i leidenské mutace, o níž se zmiňuješ v dotazu) se k výše uvedeným rizikům připojuje ještě zvýšené riziko plicní embolie. Užívání zmiňovaného doplňku stravy ti tedy nedoporučuji.

24.06.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak dlouho vydrží kluk masturbovat
A kolikrát za sebou to má kluk vydržet
Za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Doba masturbace potřebná pro dosažení orgasmu může být různě dlouhá, avšak rozhodující není ani tak samotná délka trvání masturbace, jako spíše počet vykonaných masturbačních pohybů. Ten se zpravidla pohybuje okolo šedesáti (ovšem pozor, jejich případné počítání odvádí pozornost, což může dosažení orgasmu podstatným způsobem oddálit). Doba potřebná k uspokojení tedy záleží na tempu vykonávání masturbačních pohybů, ale i na řadě dalších okolností. Za běžnou dobu potřebnou k dosažení orgasmu při masturbaci lze považovat přibližně půl minuty až patnáct minut. Pro porovnání, při pohlavním styku se za běžnou dobu pro dosažení orgasmu u muže považují dvě minuty až dvacet minut, jedná se tedy o dobu poněkud delší, než při masturbaci. Kopulační pohyby totiž bývají zpravidla pomalejší, než pohyby masturbační, což souvisí mimo jiné též s větší fyzickou náročností pohlavního styku oproti masturbaci.
Dosažení orgasmu několikrát po sobě sice není vyloučeno, avšak pokračování v masturbaci po dosažení orgasmu může být obtížné, ba dokonce nepříjemné. Po dosažení orgasmu se totiž do krve uvolní určité množství hormonu prolaktinu, který způsobuje ochabnutí erekce a dočasnou přecitlivělost penisu, v důsledku čehož jedinec na určitou dobu ztrácí „chuť“ na další pokračování v masturbaci (případně v jiných sexuálních aktivitách). Uvolněný prolaktin takto účinkuje zpravidla několik minut, nanejvýš několik desítek minut.
Pouze u jedinců, kteří mají vysokou hladinu testosteronu, je účinek prolaktinu velmi slabý, takže pokračování v masturbaci ani po dosažení orgasmu nečiní obtíže. Občas se něco takového stává dospívajícím chlapcům, kteří vzhledem k prudkým změnám hormonální hladiny bývají mnohdy sexuálně výkonnější, než většina dospělých mužů.

24.06.2017

Dobry den, rad bych se zeptal,proc kdyz se holim na podbrisku,proc mi z toho tece krev.Vzdy pouzivam penu nebo jen vodu. Uz jsem si i precetl vas clanek "jak se spravne oholit". Na ziletku vubec netlacim.
Dekuji za odpoved.

Abuk, 14 let

Milý Abuku,

Krvácení pochází z drobných poranění v místě holení. Při holení ručním strojkem bys měl pěnu používat vždy, a to v dostatečném množství. Každou holicí hlavici použij pokud možno pouze na jedno oholení, protože při holení podbřišku se u čepelek velmi rychle srazí břity. Holicí strojek drž při holení tak, aby hlavice svírala s povrchem těla úhel 30° (vzhledem k tomu, že podbřišek není plochý, nýbrž vypouklý, je třeba strojek během tahu neustále naklánět do požadovaného úhlu).
Pokud i přes všechna opatření dochází k poranění pokožky a ke krvácení, přestaň používat ruční strojek s žiletkami a pořiď si elektrický strojek nebo epilátor (cena představuje přinejmenším několik set korun, což je pro dospívajícího člověka bez vlastních příjmů poměrně značná investice, ale zkus si spočítat, kolik bys zaplatil za nové a nové hlavice do ručního holicího strojku za několik let, po které ti vydrží elektrický strojek či epilátor).
Rovněž doporučuji po oholení ošetřit pleť vhodným krémem, aby nezůstávala vysušená.

24.06.2017

Dobrý den,poslední dobou mám problémy s akné...Nevíte co s tím?

Autíčko, 12 let

Milý Autíčko,

Především je třeba si uvědomit, že určité obtíže s kůží jsou v období dospívání naprosto normální a nelze se jim zcela vyhnout. Tyto obtíže dermatologického rázu jsou podmíněny hormonální činností, k níž v dospívajícím organismu probíhá. Pouze do určité míry souvisejí i s hygienou. Nejlepší ochranou proti akné je každodenní mytí obličeje teplou vodou a mýdlem. Často se ale stává, že mýdlo vysušuje kůži, což naopak vznik akné podporuje. Kromě obyčejného mýdla existují různé pleťové vody, které kůži čistí, ale nevysušují. Když už se akné objeví, dá se proti němu použít některý z kosmetických přípravků, které se prodávají v drogeriích nebo v lékárnách. Nejlépe tedy uděláš, když navštívíš nejbližší lékárnu, kde ti jistě rádi a ochotně doporučí nějakou čisticí pleťovou vodu a poradí ti, jakým způsobem ji máš používat.

24.06.2017

Asi to sem moc nepatří, ale nevíte náhodou jak se v minulosti "léčila" homosexualita?

někdo, 17 let

Milý někdo,

Různé pseudovědecké metody „léčby“ homosexuality v minulých dvou staletích byly natolik kruté a nelidské, že je zde nemohu popisovat, protože by u citlivějších návštěvníků poradny mohly vyvolat psychický otřes.
V současné době žádná významná profesní zdravotnická organizace nepodporuje jakékoliv snahy o „změnu“ sexuální orientace a prakticky všechny z nich přijaly prohlášení, v nichž před takovýmito snahami důrazně varují odborníky i veřejnost.

23.06.2017

Dobrý den,
je něčím nebezpečná ejakulace do konečníku? (když nepočítám přenos pohlavních chorob)

Ferda, 14 let

Milý Ferdo,

Samotný ejakulát není nijak škodlivý, pokud ovšem nepochází od osoby pohlavně nakažené. Nejvyšší podíl na celkovém objemu ejakulátu má voda (u dospělého jedince činí voda přibližně 90 až 95%, u dospívajícího chlapce přibližně 95 až 99% objemu ejakulátu), zbytek tvoří převážně bílkoviny.
Určitá rizika jsou spojena spíše se zaváděním penisu do konečníku, protože řitní otvor a konečník přece jen nejsou k přijetí penisu uzpůsobeny, a tudíž hrozí jejich mechanické poškození (poranění) pronikajícím penisem. Z tohoto důvodu je při pohlavním styku do konečníku nutné použít dostatečné množství lubrikantu. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „--“ ze dne 21.06.2017 (viz níže na této stránce).

23.06.2017

Jak mám přemluvit kamaráda k sexu? (známe se několik let a nikdy neměl holku)

Fanda, 15 let

Milý Fando,

Pokud má kamarád o vzájemné sexuální aktivity zájem, stačí vzbudit jeho pozornost vhodně volenými otázkami týkajícími se např. zkušenostmi s dospíváním, erekcí, masturbací a podobně. Otázky je však třeba klást tak, aby u kamaráda nevyvolaly homofobní obrannou reakci. Účelem rozhovorů na různá sexuální témata je zjistit názory a postoje druhého, nikoli jej k něčemu přemlouvat. Pokud o vzájemné sexuální aktivity zájem nemá, je veškeré přemlouvání zbytečné a mohlo by vést k politováníhodnému nedorozumění.

 

23.06.2017

Dobrý den myslím že mám maly penis myslyte si že mužu brát prašky

Martin, 13 let

Milý Martine,

Pokud by tvůj penis nedosahoval alespoň 40% průměrné délky penisu pro tvůj věk (rozumí se při erekci), jednalo by se o tzv. mikropenis. Ve věku 13-ti let činí hranice mikropenisu přibližně 5 cm při erekci. V takovém případě by přicházela v úvahu hormonální léčba, avšak nikoli ve formě nějakých „prášků“ (přesněji řečeno tablet), nýbrž injekční aplikací hormonů.

23.06.2017

Psal jsem ohledně rakoviny prsou. Když se dotknu pravé bradavky cítím tam takovou bouličku, která je tvrdá a maličko bolí. U levé to nemám.

lol, 14 let

Milý lole,

Bulka, kterou sis nahmatal, může být nejen zhoubný nádor, ale i tukový nádor nebo cysta. V počátečním stádiu zhoubného nádoru se bolest vyskytuje jen přibližně v 5% případů, k samotné diagnostice tedy nestačí. Proto doporučuji, aby ses co nejdříve obrátil na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který ti vystaví poukaz na sonografické vyšetření. Na základě výsledků tohoto vyšetření je dále možné provést ještě histologické vyšetření, jímž lze podezření na zhoubné nádorové onemocnění definitivně potvrdit či vyloučit.

22.06.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je při příznacích které popisoval lol nějaká šance na výskyt rakoviny?

Ok, 13 let

Milý Ok,

Jak jsem uvedl v odpovědi na zmíněný dotaz, riziko výskytu rakoviny prsu je u osob mužského pohlaví velmi nízké (ročně je v ČR diagnostikováno 50 nových případů rakoviny prsu u mužů, zatímco u žen je to za stejné období 6 000 nových případů). Podezření na rakovinu lze potvrdit nebo vyloučit vyšetřením na specializovaném lékařském pracovišti. Nemám k dispozici údaje o tom, v kolika procentech případů se podezření na rakovinu prsu potvrdí.

 

22.06.2017

Jak se pozná rakovina prsou? Přijde mi že ji mám.

lol, 14 let

Milý lole,

Rakovina prsu je u osob mužského pohlaví velmi vzácná, v ČR se vyskytuje 1 případ na 115 000 dospělých mužů, což je zhruba 50 nově odhalených případů za rok. U dospívajících chlapců je však riziko výskytu tohoto onemocnění ještě nižší, protože drtivou většinu případů tvoří muži starší 50-ti let (na rozdíl např. od nádorových onemocnění varlat, kde nejrizikovější skupinu představují naopak chlapci a mladí muži ve věku 15 až 25 let). Projevem mužské formy nádorového onemocnění prsu je zvětšení a bolestivost prsní bradavky. Vzhledem k tvému věku je však docela dobře možné, že případné změny v oblasti prsních bradavek (zvětšení, bolest při doteku) jsou projevem tzv. gynekomastie, tj. chorobného růstu prsních bradavek u dospívajících chlapců.
Nejprve se tedy obrať na praktického lékaře s podezřením na gynekomastii, jejíž výskyt lze potvrdit či vyloučit vyšetřením na endokrinologii. Lékař tě rovněž může doporučit na ultrasonografické vyšetření, jímž lze potvrdit či vyloučit nádorové onemocnění.

 

22.06.2017

Zdravím,chtěl bych se zeptat,jak bych mohl pozvat holku ven.Děkuji za odpověď.

Trevor, 12 let

Milý Trevore,

Pokud dívku již nějakou dobu znáš a již jsi s ní navázal kontakt (například jste si o něčem povídali), pozvání ven může být dalším krokem na cestě k navazování vztahu. Rozhodně však nedoporučuji rovnou pozvat ven dívku, kterou jsi dosud neoslovil. V takovém případě zkus dívku nejprve oslovit, tím vyzkoušíš, jak na tebe bude reagovat a zjistíš, zda o tebe projevuje zájem. Pokud se dívka nebude snažit rozhovor rychle ukončit či se od tebe co nejdříve vzdálit, nýbrž naopak dá najevo, že tvoje přítomnost je jí milá (což může udělat například tím, že se usměje), znamená to, že máš určitou šanci.
Když chceš dívku pozvat „někam ven“, měl by sis nejprve promyslet, kam chceš vlastně s dívkou jít. Do určité míry to závisí na vašich společných zájmech a zálibách, pokud nějaké máte. Pro vaši schůzku či vycházku bys měl vybrat takový cíl, který bude pro dívku dostatečně přitažlivý. Možná, že v okolí vašeho bydliště se nachází nějaké místo, kam spolu mladí lidé rádi chodí (například park, koupaliště a podobně). Nemusí to být zrovna něco finančně nákladného (například návštěva kina, koncertu, cukrárny a podobně), protože kdybys dívku někam pozval a zaplatil za ni, mohla by se ti cítit příliš zavázána. Něco takového je vhodné až po nějaké době známosti, nikoli hned na počátku.
Pokud je dívka tvoje spolužačka, zkus jí nabídnout, že ji doprovodíš (alespoň kousek cesty). Nabídka by však neměla padnout v přítomnosti spolužáků či spolužaček, protože jejich případný smích či nevhodné poznámky by mohly dívku přivést do rozpaků, takže by tvoji nabídku navenek odmítla, i kdyby si v nitru přála tvůj doprovod využít.

22.06.2017

Dobrý den (prosím otázku nepublikovat)

(...)

Bezradný, 14 let

Milý Bezradný,

To, že si kamarádi dávají dárky, je celkem normální. Někteří lidé si dárky dávají pouze k nějaké významné příležitosti (narozeniny, Vánoce a podobně), jiní si dávají dárky i „jen tak pro radost“. Obojí je naprosto normální.
Pokud se ti kamarádi smějí, že jsi dostal od kamaráda dárek, ba dokonce tě kvůli tomu označují za homosexuála, svědčí to především o jejich zásadní neznalosti problematiky sexuální orientace. Jestliže ani specialisté v oboru sexuologie nedovedou přesně určit sexuální orientaci u osob mladších 16-ti let, jak by to mohli dokázat tví spolužáci?
Spolužáci ti nejspíše jen závidí, že máš dobrého kamaráda, kterého třeba oni sami nemají. Kromě toho, projevy homofobie (strachu z homosexuality či odporu k homosexualitě) se nejčastěji projevují u osob, které mají pochybnosti o své vlastní sexuální orientaci. Tím, že se posmívají ostatním, se snaží rozptýlit své vlastní pochybnosti a zaplašit svůj vlastní strach. Proto se homofobie často projevuje právě v kolektivech dospívajících chlapců, z nichž většina alespoň čas od času nějaké konkrétní pochybnosti o své sexuální orientaci pociťuje.

 

22.06.2017

Proč se každý den dostavuje ranní erekce?

Stoják :D, 14 let

Milý Stojáku :D,

Ranní erekce je výsledkem složité soustavy reflexů. Její nástup je řízen parasympatickým nervovým systémem, který se aktivuje během nejhlubší fáze spánku, tzv. REM fáze (označení pochází z anglického „Rapid eye movements“ a odkazuje na reflexní rychlé pohyby očí, k nimž v této fázi spánku dochází). Během jedné noci vstupuje spící člověk do této nejhlubší spánkové fáze v průměru pětkrát, přičemž každý další vstup trvá delší dobu, než předchozí. Poslední úsek REM fáze většinou zahrnuje poslední hodinu a půl až dvě hodiny spánku před probuzením, přičemž erekce dosažená v této fázi spánku zpravidla přetrvává i po probuzení.
Nástup erekce v REM fázi spánku je dán nervovou činností, avšak určitá úloha v tomto procesu je rovněž připisována zvýšené produkci oxidu dusného (N2O), který uvolňuje svalstvo a zlepšuje přítok krve do penisu. Určitý význam má rovněž okolnost, že v hlubokém spánku dochází ke snížení produkce noradrenalinu, což je hormon, který erekci tlumí. Od starší teorie, podle níž je za ranní erekci odpovědný tlak plného močového měchýře na nervy v oblasti křížové míchy, se dnes již ustupuje.
Pokud jde o účel ranní erekce, ani mezi odborníky dosud nepanuje shoda v odpovědi na otázku, k čemu vlastně ranní erekce slouží. Pravděpodobná je hypotéza, podle níž noční a ranní erekce slouží k důkladnějšímu okysličení penisu (tkáň se okysličuje díky lepšímu zásobení krví), a tím i k jeho celkové regeneraci. V každém případě je noční a ranní erekce důležitým projevem mužského zdraví.

 

22.06.2017

Dobrý den měl bych dotaz, že když se mi pinďour postaví je tvrdý jako kámen zdá se mi moc malý 13 cm a tlustý 12,5. Nevíte nějaké cviky na prodloužení penisu a zbavit se mírně té tvrdosti.

Milďas, 14 let

Milý Milďasi,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální a odpovídají průměru pro tvůj věk, kdy průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 14-ti let 13 až 15 cm a obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 10,5 až 11 cm. Tvůj penis tedy rozhodně není „moc malý“, naopak, jeho obvod je dokonce mírně nadprůměrný.
To, že je penis tvrdý, je při erekci naprosto normální. „Zbavit se“ jeho tvrdosti nelze (i když je pravděpodobné, že za nějakých 50 a více let už nebudeš mít penis při erekci tak tvrdý, jako v současné době – kvalita erekce totiž ve stáří klesá). Zejména v období dospívání bývá erekce silná a urputná, někdy až bolestivá. Úlevu v takovém případě přináší masturbace, někdy třeba i opakovaná.
Provádění cviků „na prodloužení penisu“, jako například různé natahování či protahování penisu, příliš nedoporučuji. Mohlo by při nich dojít k narušení cév a nervů penisu. Pro kvalitnější erekci lze využít běžné cviky na posilování svalstva pánevního dna, případně cvik s ručníkem zavěšeným přes ztopořený penis. Uvedené cviky jsou popsány v odpovědi na dotaz návštěvníka „Nikdo“ ze dne 06.05.2017, viz archiv odpovědí – květen 2017.

22.06.2017

Existuje aj podobna stranka pro holky?

Helena, 14 let

Milá Heleno,

Ano, dívkám jsou věnovány například stránky https://www.mydivky.cz/clanek/fyzicke-zmeny-v-dospivani/ nebo https://www.mydivky.cz/clanek/problemy-v-dospivani/ a další. Část obsahu stránek však byla přesunuta na facebook, kde je vyžadováno přihlášení. Nevím, proč autoři stránek zvolili toto řešení, snad je to pro ně levnější, než platit samostatné webové stránky. Základní informace o pohlavním dospívání dívek najdeš rovněž na stránce „Jak to mají dívky“, i když tyto informace představují spíše jen určité minimum, které by měli znát i chlapci.

22.06.2017

Dobrý den,
četl jsem dotaz od Vojty z 21.6.2017 ohledně zabavení mobilu školníkem. Kde jste sehnal tyto informace ? (stránka) Mohl bych jako 15 let nahlásit trestní čin/oznámení o tom že mi učitel zabavil nebo vzal a pak vrátil mobil ? A ohledně Školního řádu nebo jak jste psal vnitřního řádu školy když je tam napsáno že se nesmí žvýkat žvýkačka ve škole je to taky v rozporu se zákonem ? A když učitelka (ještě k tomu v PC učebně) žvýká žvýkačku tak to je ok ? Myslím si že jsme si všichni rovni ne ? A platí to pro všechny stejně. Ještě jeden případ ve školní jídelně na polévku a hlavní jídlo nám (250 dětí) dali pouze lžíce a učitelům normální příbory. Zase si myslím nerovnost ... Neberte to prosím jako nějaké vytahování že my mladí si můžeme dělat co chcemě atd. Jen mě zajímá váš názor :) Děkuji za odpověď

Adam, 15 let

Milý Adame,

Zdrojem informací není webová stránka, nýbrž příslušné právní normy – zákony, konkrétně:

 • Zákon č. 89/2012 Sb. (Zákon občanský zákoník) – zejména § 1040, odst. 1), v němž je uvedeno: „Kdo věc neprávem zadržuje, může být vlastníkem žalován, aby ji vydal.“ Pokud jde o oprávněné zadržení cizí věci, to je podle občanského zákoníku možné pouze za účelem zajištění splatného dluhu v souladu s právem zadržovacím podle § 1395 a násl. (to se týká zejména věcí v opravnách a servisech, pokud jejich majitel nezaplatil sjednanou cenu za opravu, přičemž majitel opravny či servisu může věc zadržovat tak dlouho, dokud zákazník svůj dluh neuhradí).
 • Zákon č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád) – § 345 a následující upravují možnost odebrání věci, přičemž věc lze odebrat pouze na základě rozhodnutí soudu.
 • Zákon č. 40/2009 Sb. (Zákon trestní zákoník) – zejména § 205, odst. 1), kde se uvádí „Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a

a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“

Za škodu nikoliv nepatrnou podle písmene a) se v současné době považuje škoda dosahující částky nejméně 5 000,– Kč. Na „zabavený“ mobilní telefon se vztahuje ustanovení pod písmenem d), neboť se jedná o věc, kterou má poškozený při sobě. Pokud pachatel odcizenou věc opět vrátí, jedná se o polehčující okolnost, která však na podstatě trestného činu nic nemění.

 • Zákon č. 141/1961 Sb. (Trestní řád) – tento zákon stanoví podmínky zákonného odnětí věci, jmenovitě v § 79. Odejmout věc lze pouze na příkaz soudu, státního zástupce nebo policejního orgánu.
 • Zákon č. 200/1990 Sb. (Zákon o přestupcích – starý) – tento zákon je zrušen ke dni 01.07.2017, avšak posuzují se podle něj případy, k nimž došlo před uvedeným datem. Přestupkům proti majetku je v tomto zákoně věnován § 50.
 • Zákon č. 250/2016 Sb. (Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich – nový) – nahrazuje výše uvedený zákon.


Obecně platí, že žádná norma (např. vnitřní řád školy) nesmí být v rozporu se zákonem. Pokud je nějaké ustanovení školního řádu v rozporu se zákonem, nemůže škola jeho plnění zákonnou cestou vymáhat. Pokud by tedy školní řád např. umožňoval „zabavení“ telefonu žákovi pracovníkem školy, bylo by toto ustanovení protizákonné, protože právo k odebrání věci mají v České republice pouze soudy, státní zástupci a policie ČR a dále obecní úřady pověřených obcí, které vykonávají v rámci tzv. přenesené působnosti veřejnou správu. Občanský zákoník počítá i s dalším omezením vlastnických úprav, jmenovitě se zadržením věci za účelem zajištění splatného dluhu, což je však případ, k němuž ve škole prakticky nemůže dojít. Pokud tedy zaměstnanec školy odebere žákovi věc, dopouští se buď přestupku, nebo trestného činu, a to v závislosti na hodnotě odcizené věci. Trestné je rovněž neoprávněné užívání věci, které může být spojeno rovněž s narušováním soukromí (např. prohlížení SMS zpráv, výpisu hovorů, fotografií či dalšího obsahu uloženého v telefonu).
V praxi závisí na tom, jak se k případným problémům s neoprávněným odebíráním (odcizováním) věci staví rodiče. Bohužel, ne všichni rodiče dokážou práva svých dětí patřičným způsobem hájit, jindy se obávají, že by v případě podání trestního oznámení bylo dítě ze strany zaměstnanců školy vystavováno různým ústrkům a podobně. Najdou se dokonce i rodiče, kteří s protizákonným jednáním učitelů souhlasí a vyjadřují mu podporu, čímž sice sami rovněž porušují zákon (viz § 365 trestního zákona – trestný čin schvalování trestného činu), avšak stále platí stará zásada, že „kde není žalobce, tam není soudce.“
Dále je třeba přihlížet k určitým procesním obtížím, které by mohly nastat v průběhu trestního či přestupkového řízení, kdy je nutné prokázat, zda došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu či přestupku. Pokud by učitel například tvrdil, že jsi mu telefon vydal dobrovolně, což by ostatní spolužáci ze strachu před učitelem dosvědčili, byl by zřejmě osvobozen. V případě, že se staneš obětí trestného činu nebo přestupku, by sis měl tedy nejprve zajistit dostatečný počet svědků.
Pokud jde o vydávání lžic namísto příborů ve školní jídelně, v tomto případě by bylo nejvhodnější obrátit se v souladu se zákonem č. 634/1992 Sb. (Zákon o ochraně spotřebitele) s podnětem buď na Českou obchodní inspekci (pokud se jedná o tzv. samostatnou školní jídelnu), nebo na Českou školní inspekci (pokud se jedná o jídelnu, kterou provozuje přímo škola).

22.06.2017

Dobrý den,chci navázat na dotaz s bazénem.Chci mu poradit,nevíte jak on by se měl v této situaci zachovat?Je na tom psychicky celkem špatně.Bojí se,že bude ve 12 letech otcem.

zoufalec, 11 let

Milý zoufalče,

Tvůj kamarád se trápí zbytečně. Jak už jsem uvedl v odpovědi na dotaz ze včerejšího dne, je velmi nepravděpodobné, že by došlo k oplodnění ejakulátem obsaženým v bazénové vodě.
Během jedné hodiny, která uplynula mezi ejakulací tvého kamaráda do vody a vstupem tvojí matky do bazénu, nejspíše došlo k denaturaci (znehodnocení) ejakulátu. V prostředí vnitřních pohlavních orgánů ženy činí životnost spermií přibližně 72 hodin, avšak mimo toto tělesné prostředí (například ve vodou napuštěném bazénu) se životnost spermií podstatně snižuje.
Kromě toho není vůbec jisté, zda ejakulát tvého kamaráda již obsahuje nějaké zralé spermie, případně zda je již obsahuje v koncentraci potřebné k oplodnění (tj. 50 000 spermií na 1 ml ejakulátu).
Je krajně nepravděpodobné, že by způsobem popsaným v tvém předchozím dotazu došlo k oplodnění. Pokud by k němu skutečně došlo (pravděpodobnost je zřejmě nižší, než 1 : 100 000 000), stal by se tvůj kamarád nejen otcem, ale zřejmě i držitelem nového světového rekordu.

22.06.2017

Zdravím, je normální třeba den, dva nemít erekci a potom mít třeba pět za den i v situacích, které mě nevzrušují, jen patří mezi mé zájmy, někdy ani to ne?

Ruda, 15 let

Milý Rudo,

Erekce se může dostavovat i zcela nepravidelně, zejména v období dospívání, kdy hormonální hladina není ustálená. Určitý diagnostický význam má ranní erekce, která se v období dospívání dostavuje prakticky denně. Pokud by se ranní erekce nedostavila několik dnů po sobě, mohlo by to nasvědčovat určitým zdravotním potížím. Nicméně pokud se erekce dostavuje alespoň občas, můžeme vyloučit funkční poruchu. Méně častá erekce může být projevem dočasného oslabení organismu, např. v důsledku zvýšené zátěže (stresu).
Jinak je naprosto normální, že se erekce dostavuje i v situacích, které tě nevzrušují. Příčinou erekce nemusí být pohlavní vzrušení, někdy k ní dochází pod vlivem různých mechanických podnětů (např. dlouhé sezení, jízda na kole, tření penisu o spodní prádlo a podobně), jindy se dostavuje zcela samovolně. Obzvláště v období dospívání se erekce často dostavuje bez jakékoliv patrné (viditelné) příčiny.

21.06.2017

Dobrý den, bolí mě ledvina, zkoušel jsem si vzít prášek, ale nepomohlo to. Čím to může být způsobeno?Jak to mám zamezit? Je to vážné?

Bolest, 14 let

Milý Bolesti,

Bolest by mohla být projevem zánětu ledvin nebo jiného onemocnění, doporučoval bych vyšetření na nefrologii (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař). Není však vyloučeno, že bolest vychází z jiné části těla (např. z bederní páteře). Lékař by měl proto nejprve provést komplexní vyšetření a vyšetření moči. Samotná bolest může mít různé příčiny a diagnózu lze provést až na základě vyšetření.
Prozatím věnuj pozornost zbarvení moči. Pokud by měla růžové nebo červené zbarvení, navštiv lékaře co nejdříve. Rovněž doporučuji pravidelný příjem tekutin, aby docházelo k pravidelnému močení. Kromě vody můžeš pít také brusinkový džus, který má do jisté míry protizánětlivé účinky. Návštěvu lékaře však příliš neodkládej, protože v případě, že se by jednalo o onemocnění ledvin, by mohlo dojít k určitým komplikacím, v krajním případě až k selhání činnosti postižené ledviny.

21.06.2017

Ahoj chcel bi som sa spýtať že ked pridem do triedy tak mi vzdy moja holka mi da bozk a taku dlhu viete mi poradit cim to bude je domna ?

Demonritus, 13 let

Milý Demonrite,

Polibek je vždy projevem určitých sympatií. Pokud ti tvoje dívka dává polibky, nejspíše ti chce dát tímto způsobem najevo, že tě má ráda. Pokud tě přivádí do rozpaků, když tě dívka líbá před ostatními (např. ve třídě), můžeš jí nějakým šetrným způsobem naznačit, že by možná bylo lepší, kdybyste se líbali jen o samotě. Pokud ti však nevadí, že vás při polibku může někdo vidět, klidně ji nech, ať tě líbá.

21.06.2017

Neumím masturbovat...... Jak na to?

Kluk, 11 let

Milý Kluku,

Masturbaci lze vykonávat různými technikami, viz odpovědi na dotazy Tondy ze dne 30.05.2017 nebo Bagra ze dne 15.05.2017 – obojí najdeš na stránce archiv odpovědí – květen 2017.

21.06.2017

Dobrý den co si myslíte o tom že bych měl anální sex se svým podobně starým bratránkem ( nelegální to zatím není ale mě spíše zajímá věc cti nebo by se taky dalo říct že chci mít čisté svědomí než cokoliv uděláme , mimochodem už jsme spolu provozovali orální sex i společnou masturbaci

--, 14 let

Milý --,

Žádná sexuální aktivita, kterou provozují partneři přiměřeného věku a za vzájemného souhlasu, se tvojí cti nijak nedotkne a tvé svědomí nemusí zatěžovat. Nicméně je třeba si uvědomit, že pohlavní styk do konečníku (anální sex) s sebou nese určitá rizika, zejména pak riziko poranění análního svěrače (pohmoždění, natržení) či stěn konečníku (ruptura neboli protržení). Důsledkem takovéhoto poranění může být otevřený, zející anus (řitní otvor), případné důsledky ruptury konečníku mohou být ještě závažnější. Z tohoto důvodu je při pohlavním styku do konečníku nezbytně nutné použít dostatečné množství lubrikačního prostředku (a to spíše „originálního“ lubrikačního gelu, nežli nějaké jeho náhražky). Riziko poranění lze snížit rovněž volbou vhodné polohy při pohlavním styku. Nelze doporučit polohu „zezadu“, protože při ní penis zpravidla směřuje přímo proti stěně konečníku, což zvyšuje riziko poranění. Druhý z partnerů by tedy měl zaujmout spíše tzv. „gynekologickou“ polohu, při níž leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. Vzhledem k riziku poranění se při pohlavním styku do konečníku doporučuje používat kondom. Jinak záleží na rozhodnutí tebe a tvého partnera, zda chcete pohlavní styk do konečníku uskutečnit.

21.06.2017

Kdyby se dotknou mojeho penisu tak si chci hned vyhonit a kdys si nevihonim tak se mi postavi na veřejnosti co mám dělat

alex, 15 let

Milý alexi,

Častá erekce je v tvém věku naprosto normální a je dokladem toho, že se tvé tělo zdravě vyvíjí. Na druhou stranu je svým způsobem pochopitelné,  že erekce na veřejném místě tě přivádí do rozpaků. Několik rad a doporučení, jak učinit erekci méně nápadnou, najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“ Pokud však chceš erekci nějakým způsobem zakrýt, nedělej se svým penisem nic, co by mohlo vést k jeho poranění, respektive k poranění vazů, na nichž je v těle upevněn.

21.06.2017

Dobrý den,kamarád se udělal do bazénu a za cca 1hodinu se tam šla koupat moje mamka.Nemůže z toho otěhotnět?

zoufalec, 11 let

Milý zoufalče,

Pravděpodobnost oplodnění ejakulátem obsaženým v bazénové vodě je minimální, a to vzhledem k nízké koncentraci ejakulátu, navíc většina spermií ve vodě poměrně rychle hyne (ve vodě dochází k denaturaci bílkovin).

21.06.2017

Děkuji. Ještě by mě zajímalo, jestli když můj telefon stál přes 5 tisíc, jedná se o trestný čin?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Pokud měl telefon cenu vyšší než 5 000,- Kč, školník ti jej odebral a již nevrátil, jedná se o trestný čin krádeže. Pokud by ti jej sice odebral, ale poté vrátil, mohlo by se jednat o pokus trestného činu krádeže (pokus o spáchání trestného činu je však také trestný).
Pokud by cena telefonu nedosahovala 5 000,- Kč (tj. měl by např. cenu 4 999,- Kč nebo méně), nejednalo by se o trestný čin, nýbrž o přestupek. Rozdíl mezi trestným činem a přestupkem spočívá v tom, že za spáchání trestného činu hrozí uložení trestu v soudním (trestním) řízení, zatímco za spáchání přestupku hrozí pouze uložení pokuty ve správním řízení.

21.06.2017

Vím, že to sem moc nepatří, ale má školník právo mi zabavit mobil při čekání na puštění dětí do školy?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Ani školník, ani nikdo jiný s výjimkou orgánu státní správy (např. Policie ČR) nebo soudu nemá právo ti cokoliv „zabavit“. Zabavení věci je totiž právní úkon, který může provést pouze příslušný orgán státní správy nebo orgán moci soudní.
Kdokoliv jiný s výjimkou policie a soudu ti nesmí věc zabavit, nanejvýš ti může věc odejmout, a to pouze v případě, že by předmětná věc nějakým způsobem ohrožovala tvůj život nebo zdraví, případně život nebo zdraví dalších osob (takovou věcí by mohly být například drogy, zbraně, výbušniny nebo nějaké jiné nebezpečné předměty, jimiž bys mohl sebe nebo někoho dalšího ohrožovat na životě či na zdraví). Přitom není rozhodující, že nejsi osoba plnoletá, protože i jako neplnoletá osoba můžeš vlastnit majetek.
Podle platného právního řádu ČR ani školník, ani učitel, ani jiný zaměstnanec školy nesmí žákovi „zabavit“ věc, pokud mu ji žák sám nevydá dobrovolně. Vydání věci však můžeš odmítnout. Dokonce i v případě, že by vnitřní řád školy obsahoval nějaké ustanovení, které by zaměstnancům školy „dovolovalo“ odebírat žákům věci (například telefony), bylo by takové ustanovení školního řádu neplatné, protože by bylo v rozporu se zákonem.
Pokud ti tedy školník odebral nějakou tvoji věc (například telefon), která však nijak neohrožovala tvůj život nebo životy ostatních (což u telefonu nepředpokládám), dopustil se trestného činu krádeže. Pokud by cena telefonu nedosahovala částky 5 000,- Kč, byl by jeho čin posuzován jako přestupek.
Něco jiného by bylo, kdyby ti školník odejmul například nůž nebo pistoli, jimiž bys ohrožoval ostatní. Otázkou však je, zda by si pan školník na něco takového troufl. Odzbrojit nebezpečnou osobu, která ohrožuje ostatní, totiž přece jen vyžaduje poněkud více odvahy, než sebrat dítěti telefon...
 

20.06.2017

Dá se naučit homosexualitě když budu mít často sex s klukem?

Plokggj, 13 let

Milý Plokggj,

Je třeba rozlišovat mezi sexuální orientací a sexuálním chováním. Sexuální orientace, tj. náklonnost k příslušníkům téhož či opačného pohlaví, není naučená, nýbrž vrozená a nelze ji měnit. Sexuální chování, tj. výběr konkrétního partnera mužského či ženského pohlaví, může a nemusí vycházet ze sexuální orientace a v podstatě závisí na rozhodnutí každého jedince.
Jinak řečeno, z heterosexuálně orientovaného jedince se nestane homosexuál, ani když bude mít sex s osobou téhož pohlaví, stejně jako se z homosexuálně orientovaného jedince nestane heterosexuál, ani když bude mít sex s osobou opačného pohlaví. Heterosexuál zůstane heterosexuálem, i kdyby denně provozoval sex s osobou téhož pohlaví, stejně jako homosexuál zůstane homosexuálem, i kdyby denně provozoval sex s osobou opačného pohlaví.
V ideálním případě je sexuální chování v souladu s vrozenou sexuální orientací (tj. heterosexuálně orientovaní jedinci si volí partnery opačného pohlaví, zatímco homosexuálně orientovaní jedinci si volí partnery téhož pohlaví). Někdy se však stává, že sexuální chování neodpovídá sexuální orientaci. Zpravidla k tomu dochází tehdy, když jedinec nemá možnost uskutečnit pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou toho pohlaví, na které je orientovaný a kterému dává přednost.
Rovněž v období dospívání jsou poměrně rozšířené sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví (podle výzkumů A. Kinseyho má takovouto zkušenost až 40% dospívajících). Příčin častějšího výskytu homosexuálního chování (nikoli orientace!) v období dospívání je několik, např. touha zkoušet nové věci a „experimentovat“, snaha upevnit běžné přátelství s vrstevníkem téhož pohlaví pomocí velmi důvěrných aktivit, ale také zvyšující se hormonální hladina, která dospívajícího jedince často vede k tomu, že při volbě partnera není příliš vybíravý a vezme za vděk takovým partnerem, který je právě k dispozici.

20.06.2017

Dobrý den, potřebuju poradit, je mi 17 let a mojí holce za měsíc 16 let. Jsme spolu něco málo přes 2 měsíce. Problém je v tom, že já už bych chtěl mít s ní pohlavní styk, ale ona stále nechce. Nechci ji do ničeho tlačit, ale jako chtěl bych a ona to ví, že chci. Ale furt si stojí za tím, že je ještě pro ní brzo... Ještě nikdy to nedělala, zatím co já už jo, tak se toho bojí...proto se ptám co mám teď dělat, nutit jí nechci, ikdyž ona by to pro mě udělala, ale zase aby mi něco vyčítala, že nechtěla a já ji do toho tlačil... Nevím co mám v této situaci dělat, poradili byste mi prosím? A jestli můžu poprosit o zveřejnění jen odpovědi. Děkuju moc

Boss, 17 let

Milý Bossi,

Je dobře, že nechceš svoji dívku k pohlavnímu styku nutit. Jistě by ani tobě neudělalo radost, kdyby dívka svolila k pohlavnímu styku nikoli proto, že by si jej sama přála, ale jen proto, aby ti vyhověla. Pokud má dívka z pohlavního styku obavy, můžeš jí prozatím navrhnout některou z nekoitálních sexuálních aktivit (vzájemná masturbace, orální sex a podobně).

20.06.2017

Dobrý den už jsem tu zase
1) stále mam problém s tím že si myslím že se mi předkožka přitahuje jinak než ostatním
Jak v klidu tak při erekci. Spraví se to pokud to budu mazat panthenolem ??? Nebo už to takhle bude pořád ???
2) někdy mám takové jakoby "škubání" v předkožce. Myslíte že je to tím že to mažu tím panthenolem ????
3) je fimoza (ať už jizevnata nebo ne ) závažný problém který není tak obvyklý Nebo je to obvyklý problém ??? To samé s tou plastikou předkožky Je to neobvyklé nebo naopak ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Vzhledem k tomu, že se tvoje pohlavní orgány stále ještě vyvíjejí, nelze vyloučit, že k uvolnění předkožky dojde. Při jizevnaté fimóze je však pravděpodobnost spontánního vyřešení obtíží mnohem nižší, než u běžné fimózy.
2) Pokud by „škubání“ bylo reakcí na mast či krém, objevilo by se hned po aplikaci. Pokud se objevuje kdykoliv později, mohlo by se spíše jednat o důsledek pokusů o násilné roztahování předkožky.
3) V naprosté většině případů je fimóza vývojovou záležitostí. Drtivá většina chlapců (přibližně 96%) se rodí se zúženou předkožkou. U některých dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných během puberty (v průměru k uvolnění předkožky dochází ve věku 10,5 let, avšak může to být i o několik let dříve či o několik let později). Pouze u 1% jedinců mužského pohlaví přetrvávají obtíže s přetahováním zúžené předkožky i po dosažení dospělosti.
Skutečným problémem může být pouze jizevnatá forma fimózy, která vzniká v důsledku nevhodné manipulace se zúženou předkožkou, tj. v důsledku násilných pokusů o přetahování zúžené předkožky či o její dilataci (roztažení). V některých případech (byť méně často) vzniká jizevnatá fimóza v důsledku vzácného onemocnění BXO, které je projevem vzácné autoimunitní poruchy.
Pokud jde o plastiku předkožky, jedná se o nedevastační chirurgický zákrok, při němž je erotogenní tkáň předkožky zachována. Stopy po plastice jsou patrné zpravidla jen při detailním pohledu zblízka. Naproti tomu obřízka (cirkumcize), kterou někteří lékaři stále ještě  doporučují, je zákrokem devastačním, který (mimo jiné komplikace) vede ke ztrátě věští části nervových zakončení penisu.

20.06.2017

Prosim pomoc !! S moji holkou uz se nemame o cem bavit!! Probraly jsme vse od zajmu az po nevim co..Prosim pomoc

Tomáś, 11 let

Milý Tomáśi,

Pokud si s dívkou nemáš o čem povídat, mohlo by to znamenat, že váš vztah „uvízl na mrtvém bodě“. V takovém případě doporučuji oživit váš vztah nějakou zajímavou společnou činností, například společným výletem, návštěvou nějaké kulturní akce, památky nebo zábavního podniku a podobně (zejména v letním období jsou možnosti výběru takřka nepřeberné, naplánujte si společně něco, co vás oba bude bavit). Tím zároveň získáte spoustu nových témat pro vaše rozhovory. S dívkou si můžeš vyměňovat postřehy a názory a probírat nově získané společné zážitky, znalosti či zkušenosti.

20.06.2017

Dobrý den, chci se zeptat jestli má cenu se holit nad penisem když mám teprve jen takový ten proužek nad penisem a je docela řídký a cca jen 2 cm dlouhé chlupy. Popřípadé čím a kde to mám sehnat ? Předem díky.

Tofu, 13 let

Milý Tofu,

Záleží pouze na tobě, zda si budeš ochlupení holit. Přibližně třetina dospívajících si pubické ochlupení holí, zbývající dvě třetiny si jej buď nechávají volně růst, nebo pouze zkracují (zastřihují).
Pokud ti chloupky nijak nevadí ani nepřekáží, není důvod, proč by sis je neměl nechat volně růst. Vyhneš se tím podráždění pokožky, k němuž dochází v důsledku holení. Jestliže se oholit chceš, rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit“.
Pokud se chceš holit, musíš se nejprve rozhodnout, zda se budeš holit „namokro“ nebo „nasucho“ (což platí nejen pro holení ochlupení, ale také pro holení vousů, k němuž se jistě dříve či později rovněž dostaneš). Případně můžeš vyzkoušet obojí a později si zvolit takový způsob holení, který ti bude lépe vyhovovat.
Pro holení „namokro“ budeš potřebovat ruční holicí strojek a pěnu či gel na holení (prodávají se  v drogerii), pro holení „nasucho“ elektrický holicí strojek (prodává se v obchodech s elektrospotřebiči). Druhá možnost však vyžaduje poměrně vysokou jednorázovou investici do holicího strojku.

20.06.2017

Dobrý den (...) Prosím zobrazit jen odpověd

htc, 15 let

Milý htc,

Východiskem tvojí konverzace s dívkou by mohly být podobné zájmy, o kterých se v dotazu zmiňuješ. Pokud nevíš, jak zahájit rozhovor, začni otázkou nebo prosbou o radu či o pomoc (pokládej však spíše jen takové otázky, o kterých se domníváš, že na ně dívka dovede odpovědět). Vzhledem k tomu, že za několik dnů skončí váš poslední společný školní rok, si můžeš s dívkou povídat například o tom, co budete dělat po prázdninách, na jakou školu půjde studovat a podobně.

20.06.2017

Dobrý den, (prosím nezveřejňovat)
(...)

Zvědavec, 15 let

Milý Zvědavče,

Pokud ti kamarádovo chování není na obtíž a jeho doteky ti nevadí, bude prozatím stačit, když se jeho pokusům o navázání kontaktu nebudeš bránit. Případně můžeš dát kamarádovi najevo, že pokud by měl jakýkoliv problém, může se ti bez obav svěřit.

 

20.06.2017

Dobrý den,
mám dotaz ohledně mého o rok mladšího kamaráda. Hodně se změnil. Neustále si se mnou chce plácnout, občas mě jen tak chytí kolem ramen atd. Zkrátka se mě snaží dotknout, kdykoli je to možné. Tohle dělá většinou na trénincích. Ale jednou, když jsme odešli, tak mě z ničeho nic obejmul (nevím, jestli to bylo ze srandy).
A jednou jsme dokonce stáli vedle sebe a on se postavil tak, aby se svým penisem dotkl mé ruky (ale jen dotkl). Co se s ním stalo? Jde mu o něco?

Zvědavec, 15 let

Milý Zvědavče,

Různí lidé přikládají tělesnému kontaktu různý význam a rovněž četnost a intenzita tělesného kontaktu se u různých lidí (někdy až velmi výrazně) liší.
Někteří lidé se fyzickému kontaktu vyhýbají a nemají rádi dokonce ani tělesnou blízkost bez vzájemného kontaktu, avšak na takovou vzdálenost, kdy by již tělesný kontakt mohl být snadno navázán. Jinými slovy, takovíto lidé nemají rádi, když někdo narušuje jejich intimní prostor. Mnohdy je pro ně nepřekonatelným problémem, když mají někomu například podat ruku.
Naproti tomu někteří lidé vyhledávají tělesný kontakt poměrně často a při každé příležitosti se ostatních lidí dotýkají, berou se kamarádsky kolem ramen, „věší se“ ostatním lidem kolem krku při vítání či při loučení a podobně. Vztah k tělesnému kontaktu závisí na povahových vlastnostech jedince (např. v rovině extraverze – introverze), ale také na výchově (návycích z domova) či příslušnosti k určité kultuře (například v zemích východní Evropy je naprosto běžné, že dokonce i muži se při srdečném vítání či loučení navzájem objímají a líbají na tváře, což u obyvatel západní Evropy vzbuzuje spíše rozpaky).
V dotazu však uvádíš, že tvůj kamarád se (nejspíše poslední dobou) hodně změnil. Pokud v poslední době vyhledává tělesný kontakt častěji, než tomu bylo v minulosti, může být příčinou například to, že je kamarád ve svém osobním životě vystavován nějaké zvýšené zátěži. Možná, že právě prožívá nějakou náročnou životní situaci, a že navazováním těsnějšího tělesného kontaktu (objímání, braní kolem ramen) se snaží např. překonat úzkost či získat pocit bezpečí. Možná, že u tebe hledá oporu, protože tě dobře zná (jste kamarádi, chodíte spolu na tréninky).
Určitou roli by mohly hrát i hormonální proměny, jimiž jedinec prochází v období dospívání. Zvýšená zátěž, které je tvůj kamarád vystaven, tudíž nemusí být spojena např. s nějakými problémy v osobním životě, v rodině a podobně, ale může souviset s náročnými procesy tělesného, psychického a sociálního vývoje, jimiž dospívající jedinec prochází (jinými slovy, již samotné dospívání je náročný proces, který představuje určitou zátěž).
Pokud jde o kontakt mezi tvojí rukou a kamarádovým penisem, k tomu mohlo dojít buď náhodně (k čemuž by mohlo dojít např. při převlékání nebo ve sprše), nebo úmyslně. Takovýto kontakt, byť úmyslně vyvolaný, nemusí být nutně považován za sexuální projev. Pravdou je, že dotýkání se vlastních pohlavních orgánů působí uklidňujícím dojmem, avšak v případě kamaráda se mohlo jednat o určité přenesení takovéhoto dotýkání na druhou osobu (tedy na tebe).
Samozřejmě, že nelze vyloučit ani sexuální podtext takovéhoto jednání, avšak u jedince mladšího 16-ti let se nemusí nutně jednat o projev sexuální náklonnosti či přímo homosexuality. Přesto není zcela vyloučeno, že ti kamarád svými doteky chce dát najevo svoje sympatie.

20.06.2017

Navazuji ma předchozí dotaz:
Špatně vychován nejsu a opožděnou pubertu nemám, co když to dělám špatně?

To je jedno, 14 let

Milý To je jedno,

Pokud si nejsi jistý, zda při masturbaci využíváš „správnou“ techniku, můžeš tedy zkoušet různé způsoby dráždění penisu rukou, až objevíš takový, který ti bude vyhovovat. Masturbaci lze vykonávat různými technikami (viz odpovědi na dotazy Tondy ze dne 30.05.2017 nebo Bagra ze dne 15.05.2017 – obojí najdeš na stránce archiv odpovědí – květen 2017), přičemž záleží na individuálních zvláštnostech každého jedince, jakému konkrétnímu způsobu masturbace dá přednost.

20.06.2017

A i když se toho on sám dozaduje dopustim se trestného činu?

Rrrr, 13 let

Milý Rrrr,

Trestného činu se nedopouštíš, protože jednání, které by u dospělého člověka bylo trestným činem, není u osoby mladší 15-ti let trestné (až na případy, kdy za trestný čin hrozí výjimečný trest, v takovém případě lze stíhat i osobu mladší 15-ti let, pokud již dosáhla věku alespoň 12-ti let). Týrání zvířete se zřejmě nedopouštíš, protože to vyžaduje nějakou aktivní činnost, kterou však ve vztahu k psovi nevyvíjíš.
Nicméně přesto nedoporučuji, aby sis nechal psem olizovat genitál, a pokud už k tomu dojde, měl by sis jej poté důkladně umýt mýdlem a vodou.

19.06.2017

Navazal bych na nedávný dotaz.
PES mi lize penis. Ale sám to vyhledává stahuje te mne tepláky a slipy a pak ho lize.

Rrrr, 13 let

Milý Rrrr,

Pokud možno se pokus psa tomuto chování odnaučit. Pokud z tebe pes stahuje oblečení, můžeš se tomu bránit například pokrčením kolene. Olizování genitálu psem můžeš zabránit např. otočením se k psovi zády, případně zakrytím genitálu rukama. Pokud pes alespoň trochu reaguje na tvoje povely, můžeš použít jednoduchý slovní povel, například „nesmíš“. Když pes tvůj povel poslechne, odměň ho (např. pohlazením nebo sušenkou pro psy a podobně). Podrobnější rady by ti však poskytl spíše kynolog.

19.06.2017

Masturbace mě vůbec nebaví a nic krásného mi nepřináší. Nevím co na ní všichni vidí,přijde mi spíše otravná, když to zkouším nic se neděje. Jsem nemocný, čím to je?

To je jedno, 14 let

Milý To je jedno,

Uvedené obtíže by mohly nepřímo souviset např. s hormonální poruchou či s opožděným vývojem. Nicméně příjemných pocitů dosahují při masturbaci i děti před pubertou, bez ohledu na nízkou hormonální hladinu a „nultý“ stupeň vývoje sekundárních pohlavních znaků.
Není vyloučeno, že neschopnost dosahovat příjemných pocitů při masturbaci je podmíněna psychicky, nikoli funkčně. Například by se mohlo jednat o důsledek příliš prudérní výchovy, která vede k tomu, že jedinec považuje manipulaci se svými pohlavními orgány za něco „špatného“ nebo „nemravného“, čímž může být schopnost dosahování příjemných pocitů při masturbaci (a výhledově i dalších sexuálních aktivitách) do značné míry blokována. Takovéto obtíže se častěji vyskytují u dívek či u žen, avšak zcela vyloučit je nelze ani u chlapců. Řešením by mohla být psychoterapie, při níž je jedinec veden k vytváření pozitivního vztahu k vlastnímu tělu a odbourání výchovou vštípených předsudků.

19.06.2017

Dobrý den. Je normální, když mám penis ohnutý mírně do tvaru obráceného "U"? Vypadá tedy jako most. Děkuji

Orep, 15 let

Milý Orepe,

Takovéto prohnutí penisu je sice méně obvyklé (pokud je penis při erekci prohnutý, tak zpravidla obráceně, tedy takovým způsobem, že žalud penisu směřuje nahoru), avšak nepředstavuje nic abnormálního. Při běžných sexuálních aktivitách by mírné prohnutí penisu nemělo způsobovat potíže. Výraznější prohnutí, které by již potíže způsobovalo, lze léčit pomocí hormonálních přípravků (steroidů) aplikovaných injekčně přímo do topořivých těles penisu.

19.06.2017

Takže to znamená že ak ma priťahujú chalani len som gay a určite sa to už nezmení ?

3nss, 18 let

Milý 3nss,

V tvém věku už lze sexuální orientaci spolehlivě určit. V případě pochybností můžeš požádat o vyšetření na sexuologii. Sexuální orientace se během života již nemění.

19.06.2017

Jeden kluk že třídy si semnou sednul je to můj kamarád ale o přestávkách si na mě sedne a pořád se mi tře o pero nebo na něm skáče, a taky že mi ho honí a párkrát mi na něj šahl a říká mi jeho délku a pořád mi šáha na pero. Myslíte že po mě něco chce?

Jfjjndjdj, 13 let

Milý Jfjjndjdj,

Příčiny chování tvého spolužáka mi nejsou zcela jasné. Pokud by se k tobě takto choval v soukromí, jednalo by se o celkem běžný a neškodný projev zvědavosti. Jestliže se však projevuje takto důvěrně v přítomnosti dalších osob (předpokládám, že o přestávkách nejste ve třídě sami), mohlo by se jednat o snahu na sebe upozornit a vzbudit zájem okolí. Může se však jednat také o projev určité sociální nevyzrálosti a nedostatečného rozlišování mezi soukromým a veřejným prostorem. Možná, že spolužák ti jen chce dát najevo určité sympatie, avšak dělá to poněkud společensky neobratně. Pokud se tedy nacházíte na nějakém veřejně přístupném místě (například ve třídě), snaž se spolužákovi nabídnout nějaké společensky přijatelnější aktivity. Případné důvěrné kontakty provádějte pokud možno pouze v soukromí, tj. bez přítomnosti dalších osob.

19.06.2017

Dobrý deň,
Je zlé ak si skoro v 17 pri erekcii nemôžem stiahnuť predkožku?

Ištván, 16 let

Milý Ištváne,

V uvedeném věku (16 až 17 let) má podobné obtíže s přetahováním předkožky ještě přibližně 5% chlapců, tj. jeden z dvaceti. Pokud dosud nedošlo ke spontánnímu uvolnění předkožky, můžeš procesu jejího uvolňování napomoci pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, postup najdeš na stránce Žalud a předkožka. Také se můžeš obrátit na lékaře – urologa, aby ti předepsal kortikoidní mast. Předkožku se však nesnaž roztahovat násilím, aby nedošlo k jejímu poranění.

19.06.2017

Ahoj ak mám oneskorenú pubertu čo sa týka chovania ale vždy ma priťahovali chalani a som gay je ešte možné že sa to zmení alebo už nie ?

3nss, 18 let

Milý3nss,

Sexuální náklonnost vůči vrstevníkům téhož pohlaví je v období dospívání docela běžná, avšak u heterosexuálních jedinců starších 16-ti let již výrazně ustupuje. Opožděný nástup puberty nemá z tohoto hlediska rozhodující vliv.
Sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit. Neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by dokazovala možnost úspěšné a bezpečné změny sexuální orientace. Naopak, jakékoliv snahy o změnu homosexuální orientace jsou krajně nebezpečné, protože ohrožují tělesné i duševní zdraví jedince a mohou vést k jeho nevratnému poškození. Žádná významná profesní zdravotnická organizace nepodporuje pseudovědecké snahy o změnu sexuální orientace a prakticky všechny z nich přijaly prohlášení, v nichž před takovýmito snahami důrazně varují odborníky i veřejnost.

19.06.2017

Dobry den.
Je normalni ze mi dela dobre kdyz mi muj pes lize pindoura?? Dekuji.

Karel, 11 let

Milý Karle,

Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že dráždění penisu je ti příjemné, ať už jej dosahuješ jakýmkoliv způsobem. Nicméně není zcela vhodné do svých sexuálních aktivit zapojovat zvíře. Pro sexuální aktivity člověka se zvířetem se též používá výraz sodomie. Přitom není podstatné, zda se jedná o projev tzv. zoofilie (sexuální náklonnosti ke zvířeti) nebo pouhé „východisko z nouze“, když není k dispozici vhodný lidský sexuální partner.
Z právního hlediska je využívání zvířete k sexuálním aktivitám považováno za týrání. I když tě před trestním stíháním dosud chrání nízký věk, zkus se alespoň zamyslet nad tím, zda je vůči tvému psovi čestné a poctivé, když jej využíváš ke svému sexuálnímu uspokojení, kterého přece můžeš dosáhnout i jiným způsobem, například masturbací. Pokud už si chceš najít sexuálního partnera, měl by pocházet z lidského rodu.

19.06.2017

dobrýden, chtěl bych se zeptat:
dá se 10cm penisem dosáhnout klitorisu, a udělat holce orgasmus
a mohl byste mi říct pod jakým úhlem se zasouvá penis do vagíny, nejlíp jestli byste neměl nějaký obrázek vagíny z boku- schéma samozřejmě

zvědák, 15 let

Milý zvědáku,

Délka penisu 10 cm (při erekci) je pro pohlavní styk včetně vyvolání orgasmu u partnerky plně dostačující. Klitoris se nachází v horní části vulvy, mezi malými stydkými pysky nad ústím močové trubice, takže k jeho dosažení by docela dobře stačil i penis podstatně menších rozměrů, než uvádíš.
Vagína je skloněná pod úhlem okolo 45°, přičemž úhel sklonu penisu při erekci činí nejčastěji 30 až 85° (u některých mužů a chlapců je však sklon výraznější). Úhel, pod nímž se penis zavádí do pochvy, závisí do značné míry též na milostné poloze, ve které pár provádí soulož. Z hlediska určitého „vyrovnání“ úhlu sklonu pochvy a penisu je pro většinu párů nejvhodnější a nejpohodlnější provádět soulož v tzv. „misionářské poloze“, kdy žena leží na zádech, zatímco muž leží na ní (viz následující schematická kresba). Případného „vyrovnání“ úhlu sklonu pochvy s úhlem sklonu penisu může partnerka v této poloze dosáhnout větším či menším pokrčením nohou či vysunutím boků.

 

18.06.2017

Rad bi som sa opital či je dobrý nápad masturbovať s kremom inndulóna. Ak nie tak aký krem by som mal pouzit? Za odpoved dakujem.

Juraj, 13 let

Milý Juraji,

Uvedený krém je určen spíše pro péči o ruce, avšak lze jej použít jako lubrikační prostředek, protože obsahuje petrolatum, což je jiné označení pro lékařskou vazelínu. Pokud ti nevadí charakteristický zápach tohoto krému, můžeš jej k uvedenému účelu použít.
Jeho nevýhoda spočívá snad jen v tom, že na rozdíl od lubrikačního gelu se tento krém poměrně rychle „vmasíruje“ do pokožky, čímž ztrácí svůj lubrikační účinek, a tudíž je někdy třeba jeho vrstvu během masturbace obnovovat (naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevsakuje, a tudíž působí tak dlouho, dokud se neopláchne vodou).
V každém případě, pokud se rozhodneš jakýkoliv krém použít místo lubrikačního gelu, měl bys jej nejprve vyzkoušet v malém množství a sledovat, jak na něj tvoje tělo reaguje. Případné podráždění pokožky (svědění, pálení, zarudnutí apod.) by mohlo být projevem alergické reakce a v takovém případě bys přípravek neměl nadále používat.

18.06.2017

Dobrý deň.
Niekedy ma príšerne svrbí koža na miešku(šourku). Najviac asi na miestach kde sa mi penis spája s mieškom a kde sa miešok spája s telom.
Nevidno žiadne príznaky okrem občasného mierneho začervenania a pod určitým uhlom svetla sa koža na týchto miestach leskne.
Najprv som to pripisoval tesnému spodnému prádlu ale potom som začal nosiť niečo voľnejšie a svrbenie neprestávalo. Každý deň v sprche umývam genitálie ale nepomáha to.
Strašne sa hanbím s tým ísť k lekárovi, prosím poraďte.

DDDB, 13 let

Milý DDDB,

Svědění šourku, zejména v místech kontaktu s jinou částí těla, je nejspíše způsobeno podrážděním pokožky v důsledku působení potu. V letním období je pocení vyšší, proto doporučuji, aby sis pohlavní orgány myl častěji, třeba dvakrát denně. Podrážděná (začervenalá) místa si také můžeš ošetřovat mastí calcium pantothenicum. Mast nanášej v přiměřeném množství po koupání, vždy až po důkladném osušení pokožky šourku.

18.06.2017

nedávno jsem narazil na jednu super holku pár dní už spolu chodíme vím že se se mnou chce líbat ale já nevím jak na to můžeš mi poradit jak líbání probíhá a jaké jsou jeho různé druhy a čím se liší nechci udělat nějákou chybu

octavianus alexus, 15 let

Milý octaviane alexi,

Postup při líbání je popsán v odpovědích na dotazy Petra ze dne 10.06.2017 (viz níže na této stránce) a 31.05.2017 (viz archiv odpovědí - květen 2017).

17.06.2017

Je normální když si strkám prst do análního otvoru a snažím se nahmatat prostatu? 2) když mám před spaním potřebu onanovat a neudělám to tak se mi pak zdají sny o tom jak někomu provádím orální sex, je to normální?

Daniel, 13 let

Milý Danieli,

Na uvedené činnosti není nic nenormálního. Tkáň v okolí análního otvoru je mírně eroticky citlivá, a tudíž její dráždění prstem představuje svým způsobem určitou formu masturbace (jedná se o tzv. anální masturbaci). Rovněž stimulací (drážděním) prostaty lze dosáhnout příjemných pocitů, případně i orgasmu. Při zavádění prstu do konečníku bys však měl postupovat opatrně, aby nedošlo k poranění. Pro tuto činnost je rovněž vhodné používat vhodný lubrikační prostředek, čímž dojde ke snížení tření a tím i ke snížení rizika poranění.

17.06.2017

Chci se zeptat jaké jsou sexuální aktivity mezi vrstevníky mužského pohlaví aniž by jsem byl homosexuál

Tedr, 12 let

Milý Tedre,

K nejčastějším sexuálním aktivitám mezi jedinci téhož pohlaví (ať již jsou homosexuálně či heterosexuálně orientovaní) patří společná či vzájemná masturbace. K dalším sexuálním aktivitám patří orální sex (což je dráždění pohlavních orgánů ústy), v případě partnerů mužského pohlaví se jedná o tzv. felaci (tj. dráždění penisu ústy). K méně častým sexuálním aktivitám mezi osobami mužského pohlaví patří pohlavní styk do konečníku, ten je však mnohem častější u heterosexuálních párů.

17.06.2017

Zdravím.
1)Jak poznám,že holka dosáhla orgasmu?
2)Jak nejlépe přivedu partnerku k orgasmu?Jde to třeba i jazykem potom,co se udělám já?

Frajírek, 15 let

Milý Frajírku,

1) S dosažením orgasmu jsou zpravidla spojeny určité tělesné projevy, k nimž u žen či dívek patří například pravidelné stahy vagíny, prudké zrychlení srdečního tepu nebo určité zvukové projevy (nemusí se však jednat přímo o výkřiky, některé ženy či dívky vydávají při orgasmu pouze sotva slyšitelné vzdechy). Po dosažení orgasmu se dostavuje prudké uvolnění svalového napětí a zpomalení a prohloubení dechu. Nicméně ani výskyt těchto projevů nemusí být spolehlivým dokladem toho, že partnerka skutečně orgasmu dosáhla. Podle některých sexuologických výzkumů totiž až 20% žen při pohlavním styku dosažení orgasmu pouze předstírá ve snaze udělat partnerovi radost.
2) Nejspolehlivějším způsobem, jak dosáhnout u ženy či dívky orgasmu, je stimulace klitorisu (dráždění poštěváčku). Přitom je však třeba si uvědomit, že se jedná o velmi citlivou součást pohlavního ústrojí, a že příliš prudké dráždění tohoto orgánu by mohlo vyvolat naopak velmi nepříjemné pocity. Pokud tedy chceš stimulovat partnerčin klitoris, měl by ses k němu postupně „propracovat“ přes dráždění okolní tkáně (velkých a malých stydkých pysků), přičemž první kontakt prstů či jazyka s klitorisem by měl být spíše jen „zkušební“. Citlivost klitorisu lze vyzkoušet například dotykem ze strany. V každém případě je třeba sledovat reakce partnerky. Pokud by jí bylo cokoliv nepříjemné, jistě to dá najevo, například odpovídajícími pohyby či zvuky. Sexuální aktivity svým způsobem představují určitý druh vzájemné komunikace.

17.06.2017

Dobrý den
Masturbuji u gay porna
V období nadřazenosti jsem se zaregistroval na gay seznamku
Chtěl bych zkusit sex s klukem (jak anal tak orál)
Ale po masturbaci se mi nelíbí kluci ale holky a chtěl bych to zkusit s něma.
Jaká je možnost možnost že jsem homosexuál a jaká že jsem heterosexuál.
Je tu i možnost že jsem bisexuál? Jestli ano tak jaká je šance že jsem bisexuál?

Zolt, 13 let

Milý Zolte,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Sexuologické vyšetření sexuální orientace přináší spolehlivé výsledky až u osob starších 16-ti let. Touhu po pohlavním styku s osobou téhož pohlaví nelze v období dospívání považovat za nějaký jednoznačný projev homosexuality. Ani skutečnost, že sleduješ „gay porno“, nemusí vypovídat o homosexuální orientaci. Mimochodem, podle jednoho sexuologického výzkumu sleduje nebo někdy sledovalo pornografii s homosexuální tematikou více než 20% heterosexuálů (viz Downing, J. a kol.: Sexually Explicit Media Use by Sexual Identity: A Comparative Analysis of Gay, Bisexual, and Heterosexual Men in the United States. In: Archives of Sexual Behavior, 2016).
Možnost, že jsi homosexuál, je přibližně 1 : 24 (vyjdeme-li z toho, že homosexuální jsou 4% mužské populace). Pokud jde o bisexualitu, ta označuje spíše druh sexuálního chování nežli sexuální orientaci.

17.06.2017

Dobrý den.
Vadí a hrozí nějaká rizika když si čistím analni otvor a to tak že odsroubuji hlavici sprchy hadici strcim do otvoru a následně anal napoustim vodou?
Děkuji za odpověď

Octavianus Augustus, 13 let

Milý Octaviane Auguste,

Zavádění sprchové hadice do análního otvoru rozhodně nedoporučuji, a to z důvodu rizika poranění. Kromě toho, proud vody ze sprchy je pro výplach tohoto druhu příliš silný, a tudíž by již sám o sobě mohl způsobit nějaké vnitřní poranění s následnou sepsí. Pokud už si chceš konečník vyplachovat, použij k tomu irigátor, který lze zakoupit v lékárně. Při provádění běžné hygieny však není takovéto „čištění“ nutné.

17.06.2017

Moje spolužačka mě donutila k sexu. Já sem sex předtím vůbec neměl. Nepoužil jsem kondom protože ji zde prý pálí. Tak tedy jsem do ní vystříkl ejakulát. Ona si to tak užívala že se mě zeptala jestli si to nezopakuje a já jsem jí řekl, že ne.Včera ve škole mi řekla že neměla menstruaci už týden odkdy by ji měla mít. Kdo je tedy na vině? Jinak já jsem mladší ona když na tom záleží. Ona má 14. Mám si to s ní zopakovat? Budu otcem? Jinak mimochodem i já jsem si to s ní užíval a lhal jsem jí když se mě ptala jestli si to s ní zopakuji.

David, 13 let

Milý Davide,

Možná, že to není ze všeho nejpodstatnější, ale mohl bys upřesnit, jakým způsobem tě spolužačka donutila k sexu? Znásilnění chlapce dívkou je sice za určitých okolností možné, avšak pohlavní styk přece jen vyžaduje aktivní účast partnera mužského pohlaví. Pokud jsi při pohlavním styku nepoužil kondom, riziko neplánovaného početí zde samozřejmě existuje. Pokud dívka tvrdila, že kondom u ní vyvolává podráždění v podobě pálení (což není vyloučené), řešení by mohlo spočívat v použití bezlatexového (polyuretanového) kondomu, jehož cena je sice vyšší, než u běžného kondomu, avšak dobře jej snášejí i osoby s alergií.
Pokud už jste však nechráněný pohlavní styk měli, je třeba počítat se všemi důsledky, které z takovéhoto počínání vyplývají či mohou vyplývat. Pokud se u dívky nedostavila menstruace v předpokládaném termínu, doporučoval bych provést test gravidity (těhotenský test). Lze jej zakoupit v lékárně, ceny se pohybují od 20 do 200 Kč. V případě pozitivního výsledku doporučuji ještě vyšetření na gynekologii. Teprve na jeho základě se spolehlivě dozvíte, zda jsi se skutečně stal nastávajícím otcem.
Vzhledem k tomu, že ani jednomu z vás dosud nebylo 15 let, není vaše jednání trestné. Určité právní důsledky však z vašeho neplánovaného rodičovství vyplývají. V nejbližším období bude hodně záležet na tom, jak se k otázce vašeho neplánovaného rodičovství postaví vaši rodiče. Do dosažení plnoletosti tvé partnerky by vaše dítě muselo být alespoň formálně svěřeno do péče osoby starší 18-ti let (např. rodičů tvé spolužačky), kteří by zároveň převzali vyživovací povinnost vůči dítěti. Pokud byste později uzavřeli manželství, získali byste tím zletilost, a tudíž i právní způsobilost k výchově svého dítěte. To je však možné až po dosažení věku 16-ti let.

17.06.2017

Dobrý den, ještě se neholím ale mám trochu problém, moji kamarádi a spolužáci (a i další ) mi říkají že bych se měl zbavit takového toho chmýří pod nosem a i trochu na bradě, já bych to taky chtěl ale nevím jak začít. Předem děkuji za radu

Bořek, 14 let

Milý Bořku,

Rozhodnutí, zda a kdy se začneš holit, je výhradně tvojí osobní záležitostí. Názorem spolužáků se nemusíš nechávat ovlivnit. Pokud se však holit chceš, veškeré rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit?“.

17.06.2017

Ahoj, chci se zeptat. Je normální že s kámošema a kámoškama si masturbujeme navzájem? Děkuji za odpověď.

Hdvd, 14 let

Milý Hdvd,

Společná či vzájemná masturbace patří v období dospívání k poměrně rozšířeným jevům. Zkušenosti s uvedenými aktivitami má přibližně jedna třetina dospívajících. Společná či vzájemná masturbace, ať již s příslušníkem téhož či opačného pohlaví, není projevem žádné poruchy či deviace a sama o sobě nepředstavuje nic nenormálního, pokud k ní někdo někoho nenutí násilím či pod pohrůžkou násilí, což však mezi kamarády a kamarádkami nepředpokládám. Určité problémy by mohly nastat snad jen v případě, že jeden z účastníků společné či vzájemné masturbace by již dosáhl věku 15-ti let, zatímco druhý dosud nikoli. V takovém případě by mohlo být jednání staršího z účastníků vůči mladšímu posuzováno jako pohlavní zneužívání.

17.06.2017

Dobrý den
Potřetí vám posílám otázku.Dostal jste už ode mě předchozí dva?Připadá mi že jsem to blbě poslal.K otázce.Nedávno jsem zjistil že kamarád honí v lese.Doma má totiž nulovou příležitost.Prý to tak dělá už rok.Pozval mě abych s ním někdy honil,ale nejsem si jistej.Co myslíte mám to zkusit?Máte pro kámoše nějakou radu?Má v lese vlastní místo kde honí,dělá tam i ostatní věci co se dělají na záchodě,snad rozumíte.Slyšel jsem že od 15ti může dostat pokutu za to že vykonává potřebu venku.Je to pravda?Mám ho předtím nějak varovat?

Fotr, 14 let

Milý Fotře,

Tvé obavy jsou do značné míry opodstatněné, protože masturbace či vykonávání tělesných potřeb na veřejnosti, tj. nejméně v přítomnosti dalších 3 osob, lze posuzovat jako trestný čin výtržnictví. Osoba starší 15-ti let již nese trestní odpovědnost, i když je málo pravděpodobné, že by mladistvý pachatel byl hned napoprvé za tento druh výtržnictví trestán.
Problém však nespatřuji pouze v tom, že se tvůj kamarád vystavuje riziku stíhání. Je možné, že i v případě přistižení a přivolání policie by nakonec vyvázl s mírnou pokutou či dokonce jen s domluvou. Mnohem větší riziko však spočívá v tom, že mladý chlapec masturbující v lese (nebo kdekoliv venku) by se mohl stát předmětem pozornosti nějakého duševně nemocného člověka či přímo sexuálního maniaka, který by při pohledu na tvého masturbujícího kamaráda mohl ztratit zábrany a dopustit se na něm sexuálně či jinak motivovaného násilí.
V neposlední řadě nelze (zejména v nastupujícím ročním období) podcenit ani riziko přenosu klíšťové encefalitidy či lymeské boreliózy.
Pokud tvůj kamarád nemá doma dostatek soukromí pro masturbaci, měl by si vybrat nějaké bezpečnější místo, pokud možno takové, kde nehrozí náhodné setkání s cizím člověkem. Pokud chceš kamarádovi s řešením tohoto problému pomoci a pokud máš možnost si kamaráda pozvat domů, zkus mu nabídnout „azyl“ ve svém pokoji či v koupelně.

16.06.2017

Dobrý den, mám 4 otázky...
1.) Je při masturbaci normální, že se zatnou hýžďové svaly a uzavře se svěrač?
2.) Je pro vytečení ejakulátu potřeba něco dělat nebo se to provede samo?
3.) Při masturbaci je potřeba mít předkožku přetáhlou přes žalud?
4.) Zúžená předkožka se roztáhne sama nebo je ji potřeba nějak napomoct?

Älän, 13 let

Milý Äläne,

1) Ano, stahy (neboli kontrakce) svalů v oblasti hýždí a análního svěrače jsou při dosažení orgasmu celkem běžné. U některých jedinců jsou tyto stahy výraznější, u jiných méně výrazné. V krajním případě může nastat dokonce i svalová křeč, což je však spíše vzácné.
2) K výronu semene (ejakulaci) dochází na základě reflexu, který nelze ovlivnit vůlí. Ejakulace se zpravidla dostavuje v důsledku dráždění penisu během masturbace, pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit, avšak může dojít i k samovolnému výronu semene.
3) Záleží na technice masturbace. Někteří chlapci masturbují tak, že si střídavě přetahují předkožku za žalud a poté opět natahují na žalud, avšak existují i jiné způsoby masturbace. Například chlapci, kteří předkožku nemají, si při masturbaci třou tělo penisu (část penisu mezi kořenem a okrajem žaludu) v sevřené ruce. Chlapci, kteří mají zúženou předkožku, někdy masturbují tak, že si mnou („mačkají“) koncovou část penisu s předkožkou nataženou na žaludu.
4) Ve většině případů dochází ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění zúžené předkožky, a to buď již během dětství, nebo v průběhu puberty. Proces uvolňování předkožky sice lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodného krému či masti s následným jemným posunováním, avšak rozhodně je třeba se vyvarovat násilných pokusů o přetažení zúžené předkožky. V důsledku násilného roztahování (dilatace) předkožky by mohlo dojít k jejímu poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy, která představuje mnohem větší problém, než přirozené, fyziologické zúžení předkožky.

16.06.2017

Myslíte že když mj je 14 tak měřím 189 centimetrů? Už od mala strašně ryhle rostu. Díky za odpověď.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Někteří lidé rostou pomaleji, jiní rychleji. Průměrná výška čtrnáctiletého chlapce činí podle údajů Státního zdravotního ústavu ČR 168 cm, avšak jedná se pouze o aritmetický průměr, od něhož se řada jedinců více či méně odlišuje. Vyšší tělesná výška může být dána vrozenými předpoklady (zejména pokud se osoby s nadprůměrnou tělesnou výškou vyskytují mezi přímými předky), ale i urychleným tempem růstu v období dospívání. V krajních případech může být „nadměrný“ růst projevem poruchy žláz s vnitřní sekrecí. V případě podezření na takovouto poruchu doporučuji svěřit se tvému praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na endokrinologické vyšetření. Ve většině případů však nadprůměrná tělesná výška nebývá spojena se zdravotní poruchou.

16.06.2017

Zdravím. Mám hodně podivný dotaz. Občas se mi stává, že ponocuji a někdy se stane, že ve 23:30 ucítím ducha. Drobné vypadávání elektřiny a nával horka spojený se strachem. Cítím ho, ale nemám odvahu se na něj podívat nebo na něj promluvit. Co bych měl dělat ? Celkem mě to trápí.

Trpaslík, 15 let

Milý Trpaslíku,

Nejspíše trpíš poruchou spánku, vyloučit nelze ani duševní onemocnění, a proto doporučuji, abys co nejdříve navštívil psychiatra. Obtíže, které popisuješ, lze v dnešní době již poměrně úspěšně léčit.

16.06.2017

Má pár otázek předem děkuji za odpověď
1)při erekci mám penis naklnoněný asi o 170 stupňů a bojím se že bych ho nebyl schopný zasunout do pochvy.
2)při ejakulaci mi sperma vyteče jenom na žalud je to vůbec ejakulace prostě výstřiku semene jsem nedosáhl. Není to nějaká vada nebo je to věkem 13 mi bylo nedávno?

Pan x, 13 let

Milý Pane x,

1) Jedná se sice o méně obvyklý sklon (při úhlu 170° směřuje penis téměř svisle dolů), avšak při volbě vhodné milostné polohy by měl být pohlavní styk uskutečnitelný. Navíc není vyloučeno, že během dalšího růstu a vývoje se úhel sklonu penisu poněkud sníží.
2) U dospívajícího chlapce nemusí být výron semene tak prudký, jako u dospělého muže. Stává se, že sperma při ejakulaci volně vyteče, aniž by „vystříklo“ do určité vzdálenosti. Není to důvod ke znepokojení.

16.06.2017

dobry den , vystrikal sem do holky ejakulat, muzu ji tim oplodnit??

specialista, 12 let

Milý specialisto,

Pokud došlo ke vniknutí ejakulátu do těla partnerky, může k oplodnění dojít, a to za předpokladu, že tvůj ejakulát již obsahuje zralé spermie a v těle tvé partnerky již dochází k ovulaci (uvolňování zralého vajíčka z vaječníku).
V případě pochybností si tvoje dívka může udělat test gravidity (těhotenský test), který lze zakoupit v lékárně. Provedení testu má však smysl nejdříve 1 den po předpokládaném termínu menstruace, pokud se tato nedostaví.

16.06.2017

Dobrý deň,
Mohu se zeptat, že co mám dělat když se mi líbí dívka která se chová ke mně jakoby byla zamilovaná a právě do mě. Směje se na mých vtipech a vždy se na mě dívá a když se já na ni podívám také tak se celá zčervená. Jak ho mám říct že se mi líbí a chtěl bych s ní prožít zbytek života. Jinak pro dotaz má 14 let také.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Pokud se ti dívka líbí a dokonce o tebe projevuje určitý zájem, zkus se s ní sblížit a poznáš, zda to s tebou myslí vážně. Nemusíš jí hned říkat, že s ní chceš prožít zbytek života, ale chovej se k ní mile a při vhodné příležitosti (až bude mít dobrou náladu) ji můžeš pozvat na schůzku. Několik rad a doporučení najdeš na stránce Chlapci a dívky spolu.

16.06.2017

Dobrý den, když mi bylo 8 let tak jsem si hrál ve vaně se svým penisem (stříkačkou (nikoli injekční) jsem si pod předkožku vstřikoval vodu) po čase se stalo tohle : vzbudil jsem se v ráno a hrozně mě bolelo a píchalo varle. Bylo velmi citlivé na dotyk a hodně zvětšené. V nemocnici řekli, že mám TORZI VARLETE. Prošel jsem několika bolestnými prohlídkami a nakonec jsem měl skončit na operačním sále ale těsně před operací na poslední prohlídce s ultrazvukem primář řekl že tam nic nemám !!! Nechápu že to SAMO zmizelo. Na operaci jsem nebyl. Může se torze varlete vrátit ? Při masturbaci mám vše včetně orgasmu normální ale i tak... Mohla mi ta torze varlete v osmi letech nějak porušit plodnost ? Byla a torze následek toho hraní si s penisem ve vaně ?? Děkuji předem.

Majlator, 13 let

Milý Majlatore,

Na tento tvůj dotaz jsem odpověděl již před dvěma dny. Tenkrát ses ovšem podepsal jako Hønza. Odpověď tedy najdeš u dotazu Hønzy ze dne 14.06.2017 (viz níže na této stránce).

16.06.2017

Dobry den, potreboval bych vedet jak casto pary manzele spolu soulozi. Jako jestli kazdy den, obden, jednou tydne, za mesic? Dekuji

Daniel, 17 let

Milý Danieli,

Frekvence pohlavního styku mezi manžely může být různá a závisí na celé řadě okolností, např. na věku, na délce vzájemného soužití (zpravidla po několika letech manželství dochází k poklesu frekvence pohlavního styku), na fyzické kondici a v neposlední řadě i na to, jak velkou chuť na sex manželé mají, neboli jak velký je jejich sexuální apetit. Podle některých sexuologických výzkumů spolu páry souloží v průměru 2x týdně, avšak nerozlišuje se, zda se jedná o sezdané páry, tedy manžele. Konkrétní manželské páry se však mohou od statistik značně odlišovat.

15.06.2017

Dobrý den
Našel jsem článek o fimóze a chtěl bych vědět co je na něm pravdy.Tady je odkaz
(...)
Je pravda že fimóza je příčinou nočního pomočování?Když se nepodaří při parafimóze vrátit předkožka tak se nastřihne?Je možné při fimóze předkožku nějak ,,rozcvičit?"Nechám na vás jestli k tomu chcete ještě něco dodat.Článku moc nevěřím protože jako konečné řešení navrhují obřízku a proto se ptám vás.

Gomdon, 15 let

Milý Gomdone,

Uvedený článek (u něhož mimochodem ani není uvedeno jméno autora...) obsahuje několik nepravdivých tvrzení. Mezi enurézou (nočním pomočováním) a fimózou neexistuje žádná souvislost. Chirurgický zákrok je při parafimóze nutný pouze v případě, že se předkožku nepodaří opět natáhnout na žalud. „Rozcvičování“ předkožky, o němž se v článku píše a které údajně mají provádět rodiče dítěte, spočívá zřejmě v pokusech o násilné přetahování předkožky, což může mít za následek její poranění a vznik jizevnaté fimózy. Tento postup rozhodně nelze doporučovat, rodiče dítěte by se zúženou předkožkou vůbec neměli manipulovat. Naprosto nesmyslné je tvrzení, že slepení mezi žaludem a předkožkou je třeba uvolnit do šestého měsíce věku dítěte. Uvolnění konglutinace totiž není nijak časově limitováno a násilná disoluce se vzhledem k riziku poranění nedoporučuje. Konečně není pravdou, že při zúžení předkožky (fimóze) je indikována obřízka (cirkumcize). Jedinou absolutní indikací obřízky, tedy jediným případem, kdy je nutno tento zákrok provést, je vzácné onemocnění BXO, které se však v dětském věku prakticky nevyskytuje a u dospělých či dospívajících se vyskytuje jen velmi zřídka. Ve všech ostatních případech obřízka představuje naprosto zbytečné poškozování pohlavních orgánů.

15.06.2017

Dobrý den, co to znamená když holka dosáhne orgasmu masturbací ?

Wade, 14 let

Milý Wade,

Orgasmus je sexuální vyvrcholení, tedy velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje při pohlavním styku nebo jiných sexuálních aktivitách včetně masturbace. Masturbace je dráždění vlastních pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Pokud tedy dívka dosáhne orgasmu masturbací, znamená to, že dráždí své pohlavní orgány tak dlouho, dokud nepocítí výše popsaný intenzivní příjemný pocit. Poté zpravidla následuje celkový útlum a uklidnění.
Výraz masturbace pochází z latinského manus (= ruka) a turbō (= dráždit). Toto označení vyjadřuje nejčastější a také nejbezpečnější způsob masturbace. Používání různých uměle vyráběných „pomůcek“ totiž může být nebezpečné z důvodu rizika poranění. Při masturbaci dívky používají zpravidla jeden či několik prstů, jimiž dráždí své vnější pohlavní orgány (malé stydké pysky, poštěváček neboli klitoris), případně též vstupní část pohlavních orgánů vnitřních (poševní vchod, přední část pochvy). Proto se dívčí masturbace označuje rovněž výrazem „prstění“.

15.06.2017

Dobry den, mel bych par otazek.
1) Je normalni, ze se mi nekdy po masturbaci nedostavi ejakulat?
2) Jak poznam na divce, ze je nadrzena?
Predem dekuji.

..., 14 let

Milý ...,

1) Ne každá masturbace musí nutně vést k dosažení ejakulace. Zejména u mladších chlapců ještě nemusí být zcela vyvinut složitý ejakulační reflex, a proto se stává, že chlapec nedosahuje ejakulace při každé masturbaci (ponecháme-li stranou případy, kdy je masturbace úmyslně ukončena ještě před dosažením ejakulace, například při vyrušení druhou osobou během masturbace).
2) K projevům pohlavního vzrušení u dívek patří především zpevnění a napřímení prsních bradavek a produkce většího či menšího množství tekutin, které slouží ke zvlhčování vulvy a vagíny. Při silnějším vzrušení se rovněž zvětšuje objem klitorisu (poštěváčku) a dochází ke zpevnění poševního vchodu. Sexuální vzrušení je tedy u dívky méně nápadné, než u chlapce (např. zpevnění a napřímení prsních bradavek lze v běžných situacích zpozorovat zpravidla pouze tehdy, nenosí-li dívka podprsenku).

15.06.2017

Dobrý den se svým kámošem hrajeme hru že když něco neuhadneme tak si vymasturbujeme navzájem , sotva mi kamos. sáhne na pennis a do 10 sekund stříkám, někdy i jeho pennis zasune do análu a je mi to dost nepříjemné není to homosexualita? Bojím se že jsem gay

Jolandaa tatra, 13 let

Milý Jolandaa tatro,

Tvoje obavy ohledně sexuální orientace jsou předčasné. Společné ani vzájemné sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví totiž nelze až do věku 16-ti let považovat za jednoznačný projev homosexuální orientace. Podle řady sexuologických výzkumů je výskyt sexuálních aktivit s osobou téhož pohlaví v období dospívání několikanásobně vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci.

15.06.2017

Ahoj, já a můj mladší bratr 9 máme obřízku. Já nemám uzdičku ,ale brácha jo. Jak je to možné?
Jak nejlépe masturbovat?

Jaroslav, 11 let

Milý Jaroslave,

To, o čem píšeš, je docela dobře možné. Někteří obřezaní jedinci uzdičku (frenulum) mají, jiní nemají. Rozsah tkáňové devastace, k níž dochází při obřízce, totiž může být různý. Při tzv. radikální obřízce je zlikvidována nejen část vnitřního a celý vnější list předkožky, ale i část navazujícího kožního pokryvu penisu, tj. pokožky nacházející se mezi kořenem penisu a vnějším listem předkožky. Při tzv. částečné obřízce (subtotální cirkumcizi) je zlikvidována část vnitřního a větší či menší část vnějšího listu předkožky. Obecně platí, že obřízka je tím radikálnější, čím blíže k tělu (ke kořeni penisu) se nachází pooperační jizva. Avšak odřezání uzdičky může být i součástí méně radikální formy obřízky. Dokonce existuje i operace, při níž se odřezává pouze uzdička (tento zákrok se nazývá frenulotomie).
Jinými slovy, v některých případech se při obřízce uzdička odstraňuje, v jiných případech se ponechává. Rozdíl spočívá v tom, že při odstranění uzdičky existuje vyšší riziko stenózy (zúžení) otvoru močové trubice v důsledku přerušení frenulární arterie.
Pokud jde o masturbaci po ztrátě předkožky, doporučuji pro tuto činnost používat nějaký vhodný lubrikační (tj. zvlhčující) prostředek, a to buď přímo lubrikační gel, nebo nějakou jeho vhodnou náhradu (např. pleťový krém, tělové mléko, dětský olejíček nebo cokoliv podobného, co je dostatečně mastné a zároveň nezpůsobuje podráždění pokožky a sliznic, svědění či pálení a podobně). Při masturbaci „nasucho“ totiž může u obřezaných mužů či chlapců docházet k nepříjemnému tření mezi rukou a povrchem penisu (zejména pokud byla provedena tzv. radikální obřízka, která představuje úbytek až 70% kožního pokryvu penisu), kdežto použitím lubrikačního prostředku dojde ke snížení nadměrného tření, takže ruka, která provádí masturbační pohyby, volněji „klouže“ po povrchu penisu.

15.06.2017

Zdravím, je mi 16 a chodím do 9. třídy,teda jednou jsem propadl. Problém je v tom, že z tělocviku a ruštiny. Spolužáci se mi kvůli tomu posmívají. Taky kvůli tomu, že jsem dvakrát prodělal zástavu srdce a mám kardiostimuláror. Možná to zní divně, ale mám ho už od pěti let. Taky jsem četl Váš článek o průměrné velikosti penisu a vypadá to, že mám vnořený penis, mohlo by to být tím, že jsem tlustý? Vážím 102kg a měřím 172cm. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Především je poněkud šokující, že jako držitel kardiostimulátoru jsi byl vůbec klasifikován z tělesné výchovy. Správně bys měl být od tělocviku zcela osvobozen. Pokud se tedy spolužáci chtějí někomu posmívat, měli by se posmívat nikoli tobě, nýbrž vedení školy, které něco takového vůbec připustilo.
Pokud jde o velikost penisu, sice neuvádíš jeho rozměry, avšak vzhledem k nadváze není vyloučeno, že se skutečně jedná o tzv. zanořený penis. V takových případech zpravidla stačí zhubnout, čímž dojde k redukci nadměrného tělesného tuku a k „vysvobození“ penisu z „tukového zajetí“. Avšak vzhledem k poměrně závažnému onemocnění srdce bys měl při hubnutí postupovat výhradně na základě doporučení svého lékaře, s nímž bys měl konzultovat jak vhodnost, tak postup při hubnutí. Samozřejmě, že lékaři nemusíš přímo sdělovat skutečný důvod, kvůli kterému bys chtěl zhubnout.

14.06.2017

Při masturbaci mě bolí přetahování předkožky a tak masturbuji bez přetáhnuté předkožky asi od 10 let... Jak mám docílit masturbace s zcela přetáhnutou předkožkou?
Děkuji: Jméno/přezdívka

Jméno/přezdívka, 13 let

Milý Jméno/přezdívko,

Pokud cítíš jakoukoliv bolest, předkožku si nepřetahuj. Při masturbaci používej takovou techniku, která nevyžaduje přetahování předkožky přes žalud. Je velmi pravděpodobné, že zúžení či slepení předkožky se spontánně uvolní, avšak případné poranění v důsledku násilných pokusů o přetažení předkožky by mohlo tento proces zkomplikovat. Předkožku stahuj vždy jen tak daleko, jak je to možné bez bolesti. Více informací najdeš na stránce Žalud a předkožka.

14.06.2017

 (...)
(prosím zveřejnit jen odpověď)

Denis, 16 let

Milý Denisi,

Drobné bílé pupínky, které nebolí ani nesvědí, jsou nejspíše zduřené mazové žlázky. Nejsou nijak škodlivé a má je přibližně čtvrtina mužů a chlapců. Nemačkej si je, ani se je nesnaž nějak jinak odstranit. V dospělosti by sis je sice mohl nechat odstranit pomocí kosmetického laserového zákroku, avšak není to nutné, navíc zákrok může být bolestivý a cena za podobné kosmetické výkony, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, není právě nejnižší.

14.06.2017

Dobrý den, v mé třídě je holka, o které se říká, že se s někým vyspala a dostala AIDS. V pondělí na mě prdla a strašně to smrdělo. Doma jsem si proplachl nos. V úterý mě zase plácla po zadku. Tak jsem si 2x umyl zadek. Myslíte ale že jsem i přesto dostal AIDS?? Odpovězte prosím mám z toho strach. Díky, Přemda

Přemysl, 13 let

Milý Přemysle,

Je dobře, že věnuješ pozornost rizikům přenosu HIV/AIDS, avšak tvé obavy jsou přece jen poněkud přehnané. Především není jisté, zda je dotyčná osoba HIV pozitivní. Může se jednat o pouhou pomluvu. Nicméně i kdyby dívka byla HIV pozitivní, k šíření infekce nedochází ani jedním ze způsobů, který uvádíš. Virus HIV se šíří krví, spermatem, preejakulačními tekutinami a vaginálním sekretem (poševními šťávami), v mimořádných případech a jen ve velmi malém množství i jinými tělesnými tekutinami. Naopak pouhý fyzický kontakt (např. „plácnutí po zadku“) nebo čichový vjem (vdechnutí střevních plynů, o němž se zmiňuješ v dotazu) k přenosu infekce nestačí. Od dívky by ses mohl nakazit v případě, že byste spolu měli pohlavní styk v jakékoliv formě, nebo bys použil injekční stříkačku, kterou předtím použila infikovaná dívka.

14.06.2017

Dobrý den, je mi 13 let. V 8mi letech jsem si hrál ve vaně se svým penisem (pod předkožku jsem si vstřikoval stříkačkou (nikoli injekční) vodu). Dělal jsem to nejednou. Po čase se se mi stalo tohle: Vzbudil jsem se v 5 ráno a hrozně mě bolelo a píchalo varle a taky jsem ho měl oproti tomu druhému zvětšené a přecitlivělé. Bolestí jsem až zvracel. V nemocnici jsem prošel několika lékaři kteří mi varle bolestně prohmatávali. Nakonec zjistili že mám TORZI VARLETE a měl jsem jít na operaci. Těsně před ní jsem měl poslední prohlídku s ultrazvukem na které primář zjistil že to SAMO zmizelo !!! Na operaci jsem nebyl. Doteď mám to varle trošku větší větší než to druhé ale nijak mě nebolí... Může se mi torze varlete vrátit ? Byla torze varlete následek toho, že jsem si pod předkožku vstřikoval vodu ? Když masturuju tak mám erekci i výron semene normální (při výronu mi z penisu vystříkne bíle zakalená tekutina. Myslím že je to tak správně) ale i tak...Může mi ta torze varlete co jsem kdysi měl omezit plodnost?? Děkuji předem.

Hønza, 13 let

Milý Hønzo,

V některých případech skutečně dochází k samovolné detorzi varlete, což znamená, že po předchozí torzi („překroucení“) se varle samovolně navrátí do své původní polohy. U většiny případů torze je však nutný lékařský zákrok. Kromě toho není vyloučeno, že určité obtíže se projeví i po spontánní detorzi (především záleží na tom, jak dlouhou dobu bylo varle „překroucené“ – za krajní hranici je považována doba 4 až 6 hodin, po níž „překroucené“ varle odumírá v důsledku přerušení zásobování krví). Pokud však bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, během něhož nebylo odhaleno nic patologického, mělo by být vše v pořádku a předchozí torze by neměla mít vliv na plodnost. Ale i kdyby došlo v důsledku jakéhokoliv poranění k poškození jednoho varlete, stále by ti ještě zbývalo druhé varle, které by i nadále plnilo svoji funkci. Totéž platí i o dalších párových orgánech, mezi něž patří např. ledviny.
Jinak je naprosto normální, že jedno varle (zpravidla pravé, ale může to být i levé) je větší, než druhé. Za normální se považuje rozdíl do 25% objemu, většinou je však tento rozdíl nižší (viz následující tabulka, v níž jsou uvedeny průměrné rozměry zvlášť pro levé a pro pravé varle).

Torze varlete nijak nesouvisí s předchozí manipulací s předkožkou. I kdybys sis předkožkou dělal cokoliv, torzi varlete by to nezpůsobilo. Obvyklou příčinou torze varlete u dětí je svalová křeč v šourku.

14.06.2017

Dobrý den, jednou jsem si doma masturboval penis, při pornu a začalo to bolet. Potom mi začal blednout žalud a přestal jsme cítit nějaké dotyky na něj. Jednou jsem s toho málem omdlel. Ale bojím se to říct mámě. Protože neumím vysvětlit to masturbovani. Prosím odpovězte. Dík, Bořík.

Bořivoj, 12 let

Milý Bořivoji,

Není jisté, čím jsou tvé potíže způsobeny, napadá mne snad jen příliš silný stisk penisu při masturbaci nebo příliš prudké masturbační pohyby.
Masturbace by rozhodně neměla být bolestivá. Nepříjemné pocity či dokonce bolest mohou být způsobeny nadměrným třením. Pro snížení nadměrného tření při masturbaci můžeš použít vhodný lubrikační prostředek, například pleťový krém či tělové mléko.

 

14.06.2017

(...)
(prosím zveřejnit jen odpověď)

Jaroslav, 16 let

Milý Jaroslave,

Svědění či bolest (nejen při dotyku), je poměrně běžným doprovodným jevem při hojení podobných drobných poranění. Postižená místa si nedrbej a udržuj v čistotě.

14.06.2017

Můj penis je si 13cm dlouhý je to dostatečné? O kolik mi ještě vyroste...?

Badumtss, 13 let

Milý Badumtssi,

Průměrná délka penisu ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm. Z tohoto hlediska je délka tvého penisu (platí-li uvedený údaj 13 cm pro erekci) naprosto průměrná. Nelze předem odhadnout, jaké délky tvůj penis dosáhne v dospělosti, tj. o kolik ještě vyroste, avšak je pravděpodobné, že k určitému růstu ještě dojde. Přehled průměrných rozměrů penisu v závislosti na dosaženém věku najdeš v tabulce na stránce „Já chci mít větší penis“.

13.06.2017

Dobrý večer, můžu se zeptat ? Stane se mi něco když nemastrubuju ? Může to mít vliv na prostatu nebo něco jiného ?

Gorgeous, 14 let

Milý Gorgeousi,

Riziko častějšího výskytu rakoviny prostaty se projeví spíše až v pokročilejším věku, aktuálnější by mohly být určité psychické potíže spojené s nedostatečným uvolněním psychické tenze. Jedinci, kteří zanedbávají uspokojování svých sexuálních potřeb, mívají větší sklony k agresivnímu chování a častěji se u nich projevují různá duševní onemocnění, neurózy, psychózy a psychopatie.

 

13.06.2017

Dobrý den
1,Rád bych se zeptal při masturbaci jsem dosáhl k výhonu čiré bílé tekutiny mohu se zeptat co je to za tekutinu?
2,A proč nedosáhnu výhonu semene?

dae, 12 let

Milý dae,

1) Může se jednat buď o velmi řídké sperma (podíl vody na celkovém objemu ejakulátu tvoří u chlapců na počátku puberty přibližně 99%), nebo o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách. Preejakulační tekutina se uvolňuje v malém množství před dosažením ejakulace a jejím úkolem je zajistit zvlhčení stěn močové trubice před samotnou ejakulací, avšak u některých chlapců před pubertou či na jejím počátku se preejakulační tekutina někdy uvolňuje i bez následné ejakulace.
2) Věk první ejakulace (neboli výronu semene, nikoli „výhonu“, jak uvádíš v dotazu) může být různý, nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 12-ti do 14-ti let, avšak k první ejakulaci může dojít i o něco dříve či naopak o něco později. V následující tabulce je uveden podíl chlapců, kteří dosahují první ejakulace v jednotlivých věkových skupinách.

13.06.2017

Dobrý den, dnes jsem se docela dlouho líbal s jednou holkou...ale moc jí nevěřím a bojím se jestli se nelíbala s nějakým feťákem, a jestli nemůže být HIV pozitivní...? Mám strach jestli se to nemohlo nějak přenýst na mě (třeba slinama)? Asi půl hodiny po tom jsem si radši vyčistil zuby, nebyl jsem si jistý...nemohla se od někoho nakazit (třeba i sexem) a pak to přenýst na mě?

nevim056, 13 let

Milý nevim056,

Pokud vůči dívce nepociťuješ plnou důvěru, raději s ní nenavazuj ani žádný důvěrný tělesný kontakt. Vzájemná důvěra je základem jakéhokoliv citového vztahu. Podezíráš-li svoji dívku, že se líbá (nebo dokonce souloží) „s nějakým feťákem“, nenasvědčuje tomu, že by váš vztah byl nějak zvláště pevný.
Pokud jde o riziko přenosu viru HIV, při běžném líbání je pouze nepatrné. Vyšší riziko by nastalo snad jen v situaci, kdy by alespoň jedna z líbajících se osob krvácela z úst (například při nechtěném prokousnutí rtu či jazyka při francouzském polibku). Virus HIV se přenáší zejména krví, spermatem, preejakulačními tekutinami a vaginálními sekrety (šťávami). V nepatrném množství se virus sice může vyskytovat i v jiných tělesných tekutinách, například ve slinách, v slzách či v potu, avšak pokud se v nich virus vyskytuje, pak pouze ve velmi malém množství, které samo o sobě nepostačuje k vyvolání infekce.

13.06.2017

Dobrý den, existuje aspoň nějaký lék bez předpisu, který má aspoň slabší antiandrogenní účinky?
Žádná ta zmíněná antidepresiva mi (...) nenapsala a říkala, abych bral prosulpin.

David, 14 let

Milý Davide,

Žádné léky s uvedenými účinky nejsou volně prodejné. Užívej léky, které ti lékařka předepsala. Pokud však máš pocit, že předepsaná léčba ti nepomáhá, a že tvoje obtíže se nijak nezlepšují, sděl tuto skutečnost svojí lékařce.

12.06.2017

Dobrý den, poslední rok začínám mít problémy s dospíváním ale nechci se s nimi smířit. Pořád mi masturbace připadá jako něco špatného, něco čím odejdu ze světa dětí, jsem rád dítě. Několikrát jsem něco zkusil ale nevím jestli to byla masturbace, dohnali mě k tomu kamarádi a to že o tom furt mluvili. Taky se mi smáli, když jsem ještě neznal a nechtěl jsem znát sexuální život, doporučovali mi různé stránky, že mě prý budou zajímat. Byly na nich videa a fotky nahých lidí a videa ze sexu. Když jsem si je pustil, vyvolalo to ve mě nepříjemné pocity. To už je ale 2 roky zpátky. Teď mají stále legraci z mojí neznalosti. Párkrát jsem měl pocit potřeby masturbovat, ale snažil jsem se je potlačit, bál jsem se že tím se pro mě brány dětství navždy zavřou. Můžete mi prosím poradit ?

Jarek, 14 let

Milý Jarku,

Období dospívání s sebou přináší určitou psychickou zátěž, a proto některým jedincům činí obtíže vyrovnávat se s různými změnami, k nimž v tomto období dochází. Rovněž kolísající hormonální hladina v období dospívání může mít negativní vliv na náladu jedince, a proto se mnozí dospívající potýkají s různými nepříjemnými psychickými stavy, pocity a náladami. Většina uvedených obtíží je pouze přechodného rázu a k jejich překonání zpravidla není zapotřebí psychiatrické léčby. Puberta není nemoc, je to jen určité životní období, v němž dochází k mnoha zásadním změnám.
V žádném případě  však není pravdou, že masturbace představuje „něco špatného“, nebo dokonce že kvůli masturbaci jedinec „odchází ze světa dětí“. Masturbací člověk neodchází a nemůže odcházet ze „světa dětí“, protože naprostá většina dětí (přibližně dvě třetiny) masturbuje již v dětství před pubertou.
Podle sexuologických výzkumů (např. Bancroft, J., 2003) začíná uvědomělá masturbace (tedy taková manipulace s vlastními pohlavními orgány, kterou dítě provádí vědomě a s cílem dosáhnout příjemných pocitů, nikoli pouze instinktivně) u dětí již v předškolním věku, u dívek v průměru ve věku 4 roky a u chlapců v průměru ve věku 5 let. Průměrný věk prvního dosažení orgasmu činí podle týchž výzkumů přibližně 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Představa, že masturbací se „zavřou brány dětství“, je tedy naprosto falešná.
Pokud cítíš potřebu masturbovat, neměl bys ses ji snažit potlačit, alespoň tedy za předpokladu, že se právě nenacházíš na nějakém veřejném místě, kde by masturbace působila nevhodným dojmem, například na rušné ulici či ve školní třídě. Naproti tomu v soukromí dětského pokoje či koupelny je masturbace zcela přijatelná.
Názor, že masturbace představuje „něco špatného“, je naprosto pochybný. Výčitky, které si někteří jedinci dělají kvůli masturbaci, většinou vycházejí z nevhodné výchovy a mohou vést k závažnému narušení psychického zdraví.
Masturbace je ze zdravotního hlediska naopak žádoucí a velmi prospěšná činnost, neboť při ní dochází k přirozenému uvolňování psychického napětí (tenze). Kromě toho, častá masturbace u dospívajících chlapců a mladých mužů působí jako prevence onemocnění prostaty včetně rakoviny. Podle výsledků vědeckého výzkumu (Giles, G. a kol., 2003) je u chlapců a mladých mužů, kteří masturbují a při masturbaci dosahují ejakulace alespoň 5x za týden, o dvě třetiny nižší riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku, než u těch, kteří masturbují méně často.

12.06.2017

Dobrý den,mám dva dotazy:
1.Mám husté ochlupení u kořenu penisu,je to v mojem věku normální-1,8cm dlouhé
2.Mám kamaráda kterému důvěřuji a máme takový zvyk, že se svlečeme do naha,a masturbujeme(někdy i vzájemně)...Jsme gayové??A oba máme holku.

Dája, 11 let

Milý Dájo,

1) U některých dospívajících začíná růst pubické ochlupení dříve, u jiných později. Zpravidla se objevuje ve věku okolo 12-ti let, avšak může to být i o něco dříve či naopak o něco později. Délka chloupků odpovídá počátečním stupňům vývoje pubického ochlupení (u dospělého jedince dosahuje délka chlupů z pubického ochlupení přibližně 6 cm).
2) Společná ani vzájemná masturbace mezi dospívajícími vrstevníky téhož pohlaví nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Podíl dospívajících, kteří mají podobné zkušenosti, je totiž mnohonásobně vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných osob. Kromě toho, ve věku do 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat.

12.06.2017

ahoj chci se zeptat, chci si nechat udělat tetování, odkolika let je to možné?

max, 17 let

Milý maxi,

V seriózních tetovacích salónech od 18-ti let věku zákazníka, někdy již dříve (např. od 16-ti let), pokud s tetováním souhlasí rodiče nezletilého.
Je třeba si uvědomit, že tetování představuje svého druhu poranění, a tudíž s sebou vždy nese určitá zdravotní rizika, zejména riziko infekce. Proto je vhodnější vyčkat plnoletosti a obrátit se na seriózní firmu, než si nechat provést tetování pokoutně, za nevyhovujících hygienických podmínek, nesterilními nástroji a podobně.
V každém případě doporučuji, abys své rozhodnutí alespoň o pár měsíců odložil. Léto totiž není právě nejvhodnějším roční obdobím pro tetování, a to z důvodu vysoké intenzity dopadajícího slunečního záření (alespoň za předpokladu, že si tetování nechceš nechat udělat na některé z částí těla, které jsou i v létě po větší část dne zakryté oblečením).

12.06.2017

Dobrý den,
miluju holku, ale je jí 14 let, nevím co mám dělat:(, mám jí to říct nebo ne? Chodíme spolu ven, píšeme si, voláme si, ale já to prostě nechci zkazit:(..

DZCH, 17 let

Milý DZCH,

Pravdou je, že vyznání lásky vyžaduje určitou dávku odvahy, protože vždy existuje riziko, že milovaná osoba tvoji lásku nebude opětovat. Záleží na tobě, kdy a jak se dívce se svými city svěříš.
Před jednorázovým vyznáním lásky bys však měl dívce soustavněji dávat najevo, že ji miluješ, aby tvým vyznáním nebyla nemile zaskočena. Projevit lásku můžeš různými způsoby. Například tím, že při vhodné příležitosti řekneš dívce něco hezkého, například pochválíš její vzhled nebo nějakou její vlastnost. Tato chvála by však měla být upřímná, tj. měl by sis být jistý, že dívka skutečně disponuje tou vlastností, kterou na ní chválíš. Jiným způsobem, jak dát najevo lásku, je galantní chování. Dívce můžeš například podržet dveře nebo ji při vstupu do místnosti pustit před sebe. Dívka by měla získat pocit, že o ni pečuješ, a že se zajímáš o její přání a potřeby. To neznamená, že bys měl dívku zasypávat hmotnými projevy pozornosti v podobě častých a drahých dárků a podobně (některé dívky v takových případech spíše chlapce litují, že utratil moc peněz, což jim poněkud kazí radost z dárků), ale porozumění pro její přání a potřeby můžeš dát dívce najevo třeba tím, že jsi ochoten jí trpělivě a bez přerušování naslouchat, když se ti potřebuje svěřit s nějakým svým názorem či pocitem. Chovej se zkrátka pozorně a láskyplně. Dívku pak nepřekvapí, když se jí svěříš s city, které vůči ní chováš.
Samozřejmě, že nelze vyloučit ani možnost, že dívka tvé vyznání lásky nepřijme. To nemusí znamenat, že vůči tobě cítí odpor, nebo dokonce že už tě nechce nadosmrti vidět. Někdy se stává, že i dívka, která chlapce také miluje, se přece jen poněkud zalekne, když jí chlapec vyzná lásku. Některé dívky jen potřebují více času na to, aby chlapcovo vyznání lásky „zpracovaly“. Až tedy dívce lásku vyznáš, nebuď zklamaný, když ti hned nepadne kolem krku (ovšem ani tuto možnost nakonec nelze vyloučit).
Na případné zahájení pohlavního života s uvedenou dívkou zatím nepospíchej, přinejmenším z důvodu, že dosud nedosáhla věku 15-ti let, zatímco ty již ano.

12.06.2017

Dobrý den, co mám dělat, když na tu masturbaci nemám skoro vůbec čas? Rád bych se té sexuální touhy radši zbavil. Co takhle jíst (...) nebo pít 2 litry (...) denně? Zabrala by trochu aspoň tato metoda?

David, 14 let

Milý Davide,

Pokud nemáš na masturbaci (nebo na jakoukoliv jinou činnost) čas, zkus si upravit režim dne tak, abys potřebný čas měl. Můžeš si například na každý den sepsat jakýsi časový rozvrh, v němž si do jednoho sloupce zaznamenáš čas a do druhého sloupce činnost, kterou se budeš zabývat. Poté se snaž tento rozvrh dodržovat.
Pro dosažení očekávaného výsledku bys musel uvedené potraviny konzumovat v tak velkém množství, že by to vedlo k závažným zažívacím potížím (názvy potravin v textu tvého dotazu raději vynechávám, aby některé další návštěvníky poradny nevedly k ne zcela bezpečnému experimentování).

12.06.2017

Mám strach nevím jak to mám rodičům říct bojím se nejhoršího a taky nevím jak dlouho už to tam mám moc se bojím celou noc sem skoro nespal prosím poraďte jak jim to mám říct (11,6,2017)

Rrrr, 14 let

Milý Rrrr,

Podezření na nádorové onemocnění představuje velkou psychickou zátěž. Avšak dokud nebudeš mít k dispozici výsledky vyšetření, není jisté, zda se o nádorové onemocnění skutečně jedná. Nyní je důležité co nejdříve navštívit praktického lékaře, který doporučí další postup, tj. vyplní poukaz na speciální ultrasonografické vyšetření. Návštěvu lékaře příliš neodkládej a rodičům se svěř co nejdříve, protože k lékaři je třeba se dostavit v doprovodu alespoň jednoho z nich.
Není snadné svěřit se rodičům s obtížemi, které se týkají natolik intimní části lidského těla, jakou jsou pohlavní orgány. Bohužel, někteří dospívající doplatili právě na to, že se neodhodlali rodičům včas svěřit (mediálně známý byl svého času případ britského dospívajícího chlapce Mikeyho Rushbyho, který své podezření na nádorové onemocnění varlat kvůli ostychu tajil tak dlouho, až bylo na účinnou léčbu pozdě, ačkoliv při včasném odhalení onemocnění činí úspěšnost léčby přibližně 96%). Jakkoli tedy bude rozhovor s rodiči na toto téma nepříjemný, neustále mysli na to, že se jedná o tvoje zdraví, a že kvůli zdraví je třeba překonat stud.
Dále je třeba počítat s tím, že se rodiče polekají. Proto je třeba provést sdělení pokud možno šetrným způsobem. Nezmiňuj se přímo o nádorovém onemocnění, nýbrž o podezření na nádorové onemocnění. Podezření, které potřebuješ potvrdit nebo vyvrátit, abys měl klid a nemusel si dělat starosti. Rodičům tedy řekni že sis na varleti nahmatal něco, o čem si myslíš, že tam nepatří. Dále můžeš upřesnit, že se jedná o malou tvrdou bulku.
Pokud by rodiče byli příliš znepokojeni, můžeš je uklidnit sdělením, že nádorová onemocnění varlat patří k nejlépe léčitelným nádorovým onemocněním s vysokou šancí na uzdravení. Není třeba se hned obávat operace, protože u dospívajících chlapců je základem léčby nádorových onemocnění varlete nitrožilní aplikace cytostatik, což jsou látky, které hubí nádorové buňky. Obavy tohoto druhu si však prozatím nepřipouštěj a počkej si na výsledek vyšetření.

12.06.2017

Dobrý den, sexuální touha mi už opravdu kazí denní i noční činnost. Nemohu se v pohodě učit (místo učení myslím pořád na sex), nemohu v pohodě spát (pořád se mi chce masturbovat), už nevím, co mám dělat, paní (...) mi říká, že je to normální, ale doopravdy to už dál nevydržím. Prosil jsem ji o antiandrogenní lék, ale ona (...) říkala, že mi ho nenapíše. Existuje nějaká jiná metoda antiandrogenního účinku bez předpisu (jídlo, čaje,...)?
Nebo jak dosáhnout nejvyššího možného antiandrogenního účinku sám bez předpisu?

David, 14 let

Milý Davide,

Podávání antiandrogenik osobám s dosud neukončeným tělesným a psychosexuálním vývojem je krajně problematické, a proto se paní (...) nediv, že ti takováto léčiva nechce předepsat. Bylo by v rozporu s profesní etikou, kdyby ti je předepsala. V dospělosti by bylo možné zahájit léčbu pomocí exogenního gonadoliberinu (GnRH), jehož působením lze hladinu TST snížit na úroveň, která v podstatě odpovídá stavu po kastraci, avšak u osoby mladší 18-ti let takovýto postup nepřichází v úvahu.
O tom, že účinky některých poživatin, které údajně snižují hladinu TST, jsou ve skutečnosti problematické, jsem psal již v odpovědích na tvé starší dotazy. Ke zmírnění sexuální touhy mohou posloužit antidepresiva ze skupin, které jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz. Nejlépe se však se sexuální touhou vyrovnáš tím, že budeš co nejčastěji masturbovat, třeba i několikrát za den.

12.06.2017

Dobry den,jednou se mi muj kamarad zeptal jestli nema nadvahu. Vazi 68kg a meri 168cm a je mu 12. Nedokazal jsem mu poradit tak jsem napsal jsem :p Dekuji predem za odpoved

Nevim, 12 let

Milý Nevim,

Hodnota BMI neboli indexu tělesné hmotnosti činí u tvého kamaráda 24,1 (vzorec pro výpočet BMI najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Jedná se o mírnou nadváhu, protože u chlapců ve věku 12-ti let se hodnota BMI při „normální“ váze pohybuje mezi 16,5 a 19,5.

12.06.2017

Co je to EMO?

Black please, 13 let

Milý Black please,

EMO je zkratka za „emotions“ a označuje módu či hudební styl, k jehož charakteristickým rysům patří černá barva, temnota, ponurost a melancholie. Někteří psychiatři považují tento styl oblékání či hudby za projev frustrace a deprese, jimiž trpí někteří dospívající jedinci. Z lékařského hlediska spočívá určitý problém stylu EMO v jeho spojení s různými formami sebepoškozování, počínaje způsobováním drobných poranění na vlastním těle a konče sebevraždami.
Styl EMO je veřejností mnohdy vnímán jako určitá forma protestu mladých lidí proti vžitým zvyklostem, avšak vzhledem k silné komercionalizaci tohoto stylu během uplynulých let se čím dál více stává naopak projevem určitého přizpůsobování se trendům, které je spojeno se snahou napodobovat vrstevníky či oblíbené zpěváky a podobně.
Snad nejlépe to dokazuje určitý posun, k němuž došlo během uplynulých několika let, kdy původní černou barvu oblečení střídá fialová či růžová (i u chlapců), namísto černé bravy na vlasy se prosazuje odbarvování na blond a podobně. Původně temný a ponurý styl tak vlivem komercionalizace získává poněkud přívětivější a pro mládež „stravitelnější“ podobu.

11.06.2017

Zdravim,
(...)
Prosim ukazat pouze odpoved, ale klidne to rozepiste.
Diky.

..., 14 let

Milý ...,

Nejspolehlivějším způsobem, jak se v rozhovoru dostat k určitému tématu, je prosba o radu či o pomoc. Pokud by ses kamaráda zeptal přímo, mohl by ti odmítnout odpovědět s odůvodněním, že se stydí, případně že nechce odpovídat na takto osobní dotazy. Pokud jej však poprosíš o radu či o pomoc z pozice méně informovaného jedince, který se chce poučit a něco nového dozvědět, je pravděpodobné, že konverzaci na uvedené téma neodmítne.

11.06.2017

Vždy když mám erekci tak se mi stáhne předkoška ze žaludu, co mám dělat abych to zamezil? Je to docela nepříjemné.

ZetLo, 14 let

Milý ZetLo,

U některých mužů a chlapců je předkožka natolik dlouhá, že i při erekci postačuje k zakrytí žaludu penisu, avšak u většiny mužů a chlapců je při erekci alespoň část žaludu obnažená. Nepříjemné pocity spojené s obnažením žaludu, respektive s jeho otíráním o různé povrchy (spodní prádlo a podobně) mohou být způsobeny přecitlivělostí žaludu.
Potíže při přecitlivělosti žaludu lze zmírnit pomocí čaje (postup je popsán v odpovědi na dotaz návštěvníka Fecha ze dne 07.05.2017, který najdeš v archivu odpovědí z května 2017). Citlivost žaludu však zpravidla postupně klesá, a tudíž většina problémů s přecitlivělostí žaludu se časem vyřeší samovolně.

11.06.2017

Myslíte že je normální když mě zajímá jak velký mají penis moji sloplužaci a že bych s nimi chtěl společně masturbovat ?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Ano, zájem o tělo a tělesný vývoj vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální, stejně jako touha experimentovat a zkoušet nové věci.

11.06.2017

(...)prosím nezveřejňovat

David, 14 let

Milý Davide,

Vedlejší účinky některých antidepresiv (zejména fluoxetinu, sertralinu, paroxetinu a citalopramu) spočívají mimo jiné ve snížení sexuální touhy a u dospívajících pacientů mohou do určité míry nahradit antiandrogenní léčbu, která je u nedospělých jedinců s dosud neukončeným vývojem nežádoucí.

11.06.2017

Ahoj na varleti se mi objevila 1-2mm velká bulka .Je tvrdá .nijak se nezvětšuje .A mám pocit že se hejbe(zároveň z kůží ) .Podle oka nelze spatřit nevite co by to mohlo být?

Rrrr, 14 let

Milý Rrrr,

Podle popisu by se mohlo jednat o nádorové onemocnění. Doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem, případně vyplní poukaz na ultrasonografické vyšetření.

11.06.2017

Dobrý den jednou když jsem byl sám doma se segrou je jí 16 šel jsem do sprchy.Za chvíly přišla uplně nahá začala mi šahat na penis a líbat mě na konec mě donutila mít s ní sex chtěl jsem si vzít aspoň kondom ale nedovolila mi to tak jsem se do ní udělal.co mam dělat říct to rodičum a nemuže se stát něco jí ?

Matěj, 14 let

Milý Matěji,

Pokud tvoje sestra udělala to, co popisuješ, dopustila se na tobě hned dvou trestných činů, a to pohlavního zneužívání (§ 187 Trestního zákoníku) a soulože mezi příbuznými (§ 188 Trestního zákoníku). Rodičům by ses měl svěřit v každém případě.

11.06.2017

Dobrý den,
podle BMI kalkulačky jsem "akorát", avšak mně se to nezdá. Měřím asi 186cm a vážím cca 70-71kg. Spoustu lidí mi říká, že jsem až moc hubený že jsem vyžle a že mám propadlý hrudník apod. Podle mě je ideální tak 75kg (pro mě, pro dospělého min. 80kg). Přibrat byť jen 2kg je pro mě pořádný úspěch, a když se poté 3 dny pořádně nenajím, klesne váha ještě níže pod 70 kg. Mohl byste mi dát, prosím, nějaké rady jak nabrat na váze? Předem Děkuji

Lolko, 15 let

Milý Lolko,

Hmotnost okolo 70 kg je vzhledem k tvé tělesné výšce ideální. Kromě BMI však lze pro posouzení vztahu mezi tělesnou výškou a hmotností použít také tzv. Brocův index, který pracuje s poněkud vyšší ideální hmotností. V dnešní době se BI (Brocův index) již příliš nepoužívá, protože jej nahradil BMI (Body mass index). S posuzováním tělesné hmotnosti podle BI se však můžeme setkat v některých fyzicky náročnějších sportech, například v ledním hokeji.
Výpočet BI se provádí tak, že hodnota tělesné hmotnosti v kilogramech se vydělí hodnotou tělesné výšky, od níž se nejprve odečte číslo 100. Výsledek se poté vynásobí hodnotou 100, viz vzorec:

Příklad: chlapec měří 186 cm a váží 70 kg. Od výšky 186 odečteme 100, tím získáme 86 a tímto číslem vydělíme hmotnost 70. Získanou hodnotu 0,81 ještě vynásobíme stem a získáme hodnotu BI = 81.

Ideální hodnoty podle Brocova indexu se nacházejí v rozmezí 90 až 110, z čehož vyplývá, že hodnoty tělesné hmotnosti, které jsou podle Brocova indexu považovány za ideální, poněkud převyšují hodnoty tělesné hmotnosti, které jsou považovány za ideální podle BMI.
Pokud působíš hubeným dojmem, může to znamenat, že tělesný tuk se na tvé hmotnosti podílí méně, než je vzhledem k tvému věku a pohlaví obvyklé. Propadlý hrudní koš je vrozená vada žeber či hrudní kosti, na kterou nemá tělesná hmotnost vliv.
Pokud potřebuješ zvýšit svoji tělesnou hmotnost, doporučuji konzumaci následujících potravin:

 • plnotučné mléčné výrobky (například plnotučné mléko a jogurty)
 • pečivo, těstoviny, rýže
 • sušené ovoce všeho druhu
 • ořechy (včetně kokosu a mandlí)

Pokud by se ti nepodařilo tělesnou hmotnost zvýšit, mohlo by se jednat o projev poruchy metabolismu. V takovém případě bych doporučoval navštívit metabolickou poradnu (tato zařízení působí v rámci některých nemocnic a podobných zdravotnických zařízení).

 

11.06.2017

Jak oddálit ejakulaci ?

anonimek, 13 let

Milý anonimku,

Při masturbaci lze ejakulaci oddálit přerušením masturbačních pohybů. Ejakulaci při pohlavním styku lze oddálit pomocí párového nácviku oddálení ejakulace.

 

11.06.2017

Můžu mít s holkou sex když mi je 13 a holce 14?

Špageta, 13 let

Milý Špageto,

Můžeš, avšak musíš počítat s tím, že v tvém věku a ve věku tvé partnerky již může docela dobře dojít k neplánovanému početí, přičemž žádný z dosud známých antikoncepčních prostředků neposkytuje stoprocentní ochranu před nechtěným početím. Jsi připraven na to, že by ses mohl ve věku třinácti (respektive čtrnácti) let stát otcem?

11.06.2017

Dobrý den, je pravda, že dospívání už asi dál nevydržím, pátrkrát jsem se psychicky zhroutil, protože čas se nedá vráztit zpět a to jediné, co chci, je, aby začal čas běžet pozpátku. Jednou, abych uvolnil psychické napětí z dospívání, jsem šel s batohem plným skleněných láhví k betonové zdi, kam nikdo nechodí a snažil jsem se je agresivně rozbíjet o zeď. Každý den myslím na to, že to opravdu nejlepší v životě je být dítě nikoli dospívajíci ani dospělý. Stále mě nepotěšují ani ty ,,výhody'' dospělosti. Téměř nikdy nemám dlouhodobou radost, skoro celý den mě doprovází dost vysoká sexuální touha, špatná nálada a mysl mi občas zůstává stát.
Vrátit se v čase a být dítětem by byl asi pro mě ten nejlepší dárek. Přestal bych mít trauma, problémy s věkem, sexuální touhu, nemusel bych se holit, neměl bych poluce,...
Kdyby bylo cestování v čase možné, bylo by asi nelegální, protože by možná každý chtěl do minulosti.
Možná odbíhám od tématu, ale dost doufám, že jednou v daleké budoucnosti vědci přídou na to, jak cestovat do minulosti, ale myslím si, že když to bude v budoucnosti možné, proč tu nemáme turisty z budoucnosti?
Nechci o svých problémech mluvit s rodiči, protože by mě asi chtěli dát do blázince. Odmítají se mnou o tom mluvit. Psychiscké problémy mám od té doby, co přišla puberta.

David, 14 let

Milý Davide,

Tvůj problém je natolik závažný, že bys měl co nejdříve vyhledat psychiatra. Hospitalizace v psychiatrické léčebně (v „blázinci“) se bát nemusíš, nejspíše nebude nutná a postačí, když budeš psychiatra navštěvovat ambulantně.

10.06.2017

Zdravím. Chci se zeptat. V průběhu noci se často chodívám napít na záchod atd. Vadí mi ale že mi kvuli erekci trči penis přes pyžamo. Jde tomu předejít nebo to nemám řešit? Ve dne to moc není.

Sleep, 15 let

Milý Sleepe,

Jedná se o naprosto normální noční erekci, která zpravidla neochabuje ani po probuzení. Noční erekce se dostavuje na základě složitých reflexů a předejít jí nelze. Určité obtíže sice mohou být spojeny s močením při takto silné erekci, avšak po vymočení zpravidla dochází k jejímu ochabnutí. Problém s penisem „trčícím“ přes pyžamo by se dal alespoň částečně vyřešit tím, že by sis během cesty z pokoje na WC držel penis v ruce. V takovém případě se však při chůzi vyhýbej prudkým pohybům a pádům, aby nedošlo k poranění vazivového pouzdra penisu.

10.06.2017

Co to znamená když mám něco červeného na zaludu a když mi párkrát praskla tak nemusí to být hned jizevnata fimóza?

Uuuh, 13 let

Milý Uuuhu,

Červená skvrna je způsobena drobným, spíše povrchovým poraněním předkožky. Vyhojené jizvičky v oblasti prstence předkožky jsou v tvém případě sice málo zřetelné, nicméně nasvědčují tomu, že již dříve k podobným drobným poraněním docházelo (nejspíše již před několika měsíci). Není vyloučeno, že se jedná o jizevnatou fimózu.

10.06.2017

Dobrý den, potřebuji poradit. Dřív jsem býval dost tlustý. Naštěstí teď už nejsem ani moc tlustý ani moc hubený. Ale zůstala mi větší tučná prsa. Jak by se dala zmenšit (nějak přírodně myslím)? Jde to v mém věku vůbec?

Preston, 15 let

Milý Prestone,

Tělesný tuk se může ukládat nerovnoměrně. Někteří lidé mají tučnější břicho, jiní například hýždě, stehna a podobně. Zvýšené ukládání tuku v oblasti hrudníku může být u chlapců rovněž projevem tzv. pseudogynekomastie neboli nepravé gynekomastie (při pravé gynekomastii se zvětšují prsní bradavky). Kromě další redukce tělesné hmotnosti by mohly pomoci také cviky na posilování prsních svalů, například kliky.

10.06.2017

dobrý den, už jsem tady jednou psal. Ale mám hodně podobný dotaz, jak na políbení holky? Chodím s ní ven, ale ani se zatím vůbec nedotýkáme...

Petr, 17 let

Milý Petře,

Předtím, než se s dívkou začnete líbat, by bylo vhodné navázat nějaký méně intimní tělesný kontakt, například obejmutí. K tomu může dojít například při loučení, ale také ve chvíli, kdy se spolu budete cítit dobře. Pokus o obejmutí neměl být nečekaný, aby se dívka nelekla. O navázání tělesného kontaktu by ses neměl pokoušet ve chvíli, kdy má dívka ruce v kapsách nebo překřížené na hrudníku. Předtím, než navážeš tělesný kontakt, by ses měl k dívce pomalu přiblížit, aby získala čas poněkud ustoupit stranou, kdyby se chtěla tělesnému kontaktu vyhnout, aniž by jej musela odmítnout slovně. Tím, že se k dívce nakloníš, jí dáš najevo, že ji chceš obejmout. Pokud si to dívka nepřeje, bude se snažit mezi vámi „prodloužit“ vzdálenost.
Obejmutí je jakýmsi „pokračováním konverzace“, a tudíž bys před ním měl dívce říci něco hezkého.
Při objímání by ses k dívce neměl příliš tisknout, zejména zpočátku, když ještě nevíš, jak silné objetí jí bude příjemné. Při objímání můžeš dívce obtočit jednu paži kolem ramen, přičemž ruku si položíš mezi její lopatky. Druhou ruku lehce obtočíš z druhé strany a položíš na svoji „spodní“ ruku. Přitom se alespoň zpočátku vyhýbej nechtěným dotekům ruky na intimní části těla (hýždě, prsa), protože to by mohlo dívku přivést do rozpaků.
Obejmutí může trvat různě dlouhou dobu. Pokud dívku objímáš před rozloučením, mělo by se jednat jen o krátké objetí. Něco jiného by bylo, kdybys chtěl dívku pomocí obejmutí např. utěšit. Rovněž romantické objímání může trvat i poměrně dlouhou dobu. Obejmutí bys měl ukončit pokud možno plynule, aby dívka neměla pocit, že jsi ji od sebe odmrštil.
Není nutné, abys dívku hned při prvním obejmutí také začal líbat. Možná, že bude nějaký čas trvat, než se od prvního obejmutí dostanete k prvnímu polibku. Pokud jde o samotný polibek, rady a doporučení najdeš v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 31.05.2017.

09.06.2017

Dobrý den chci se zeptat ve škole se mi líbí jeden kluk ze stejné třídy. Zdálo se mi když jsem spal že jsme spolu a užíváme si život. pořád na něj musím myslet. chtěl bych mu to nějak říct že se mi líbí ale má holku a když mu to řeknu tak se se mnou přestane bavit.sem gay?

djury, 11 let

Milý djury,

Podobná náklonnost ke spolužákovi téhož pohlaví nemusí být nutně projevem homosexuální orientace. V tvém věku ani nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Kromě toho, zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání celkem běžný a o sexuální orientaci dospívajícího jedince nevypovídá vůbec nic.
Pravdou je, že kdybys spolužáka přímo oslovil a vyjádřil mu svoji náklonnost, mohl by ses z jeho strany setkat s homofobní reakcí. Jinými slovy, ze strachu o vlastí sexuální orientaci by na tvoje vyznání mohl reagovat prudce a odmítavě. Prozatím tedy uděláš lépe, když se spolužákem navážeš pouze běžný kamarádský vztah. Nakonec i v takovémto kamarádském vztahu mezi dospívajícími vrstevníky může dříve či později dojít k velmi důvěrnému chování.

09.06.2017

Ahoj asi 2-3 roky jsem si nestahoval předkožku (od té doby co se myji sám) no a teď mi nejde stáhnout předkožka a nevím co mám dělat teď jsme koupili pantetonát ale bojím se že to nezabere a k tomu doktorovi nechci jít

Ondra71, 12 let

Milý Ondro71,

Je možné, že příčinou tvých současných obtíží je nevhodná manipulace s předkožkou v minulosti. Někteří rodiče svým dětem předkožku přetahují, protože se domnívají, že je to nutné z důvodů provádění hygieny. Při tomto přetahování se mnohdy snaží mírně zúženou předkožku dilatovat (roztahovat), někdy i za použití nepřiměřené síly. Tímto způsobem se jim sice po nějakou dobu daří předkožku přetahovat, avšak účinek takovéhoto roztahování je pouze dočasný, a tudíž dříve či později dojde k dalšímu zúžení předkožky. Pokud při dřívějších pokusech o přetahování předkožky navíc došlo k drobným poraněním, není vyloučeno, že uvedená manipulace mohla vést ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy, v jejímž důsledku dochází k dalšímu, tentokrát již sekundárnímu (druhotnému) zúžení předkožky. To již může na rozdíl od přirozeného, fyziologického zúžení předkožky, představovat značné obtíže.
Prozatím můžeš vyzkoušet pravidelné zvlhčování předkožky a její jemné posunování, postupuj však pomalu a opatrně. Předkožku posunuj vždy jen tak daleko, aby její posunování nebylo bolestivé. Podrobnější postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.

09.06.2017

Dobrý den, už mě nebaví se každý den holit, používat deodoranty, mít každodenní poluce a vysokou sexuální touhu, mít zvýšené ochlupení, mít první vousy, být nucen se chovat na věk, na který vypadám, nemít možnost dělat to, co vyžaduje můj duševní věk (10-12 let), nemít slevy atd.
Už mě to dospívání opravdu ničí, vím, že když má třeba někdo jiný (duševně vyspělejší) předčasnou pubertu, tak je za to rád a dělá, že je starší, že je mu více let, že je dospělý atd.
Ale u mně by bylo naprosto ideální, kdybych byl ještě ve 14 letech prepubertální. Předčasnou pubertu (začala v 9 letech) beru spíše jako dost krutý trest od přírody.
Už se asi nemám v životě na co těšit, protože mě sice např. potkají hezké holky, budu si moci udělat řidičský průkaz,... ale už nikdy, nikdy, nikdy a nikdy nebudu mít možnost být dítětem (např. 11 letým chlapcem), mít slevy, nebýt za sebe trestně odpovědný (nechci dělat trestné činy, ale kdybych byl podezřelý a nebylo by mi 15 let, tak mám 100% jistotu, že nebudu jako nevinný ve vězení, nemusím mít strach ze zákona,...), nebudu si moci v klidu hrát, nebude mě už nikdo chválit nebo obdivovat ,,za každou kravinu'', nebudu mít dva měsíce prázdnin,... prostě mě už nikdy nepotká to, co mě potkalo v dětství.
Proč mají děti do určitého věku nárok na slevu? Mohl bych vypadat i ,,zvenku'' na nižší věk např. na 11 let? Mohu nějak utlumit sexuální touhu?

David, 14 let

Milý Davide,

V průběhu života prochází každý člověk určitými změnami. Roste, dospívá, stárne. To je úděl každé bytosti. Vývojové změny mohou pro psychiku dospívajícího člověka představovat určitou zátěž, zejména probíhají-li rychlým tempem nebo dostavují-li se dříve, než u většiny ostatních. Avšak i v takovém případě se s nimi lze vyrovnat.
Tělesné, psychické i sociální změny, k nimž dochází v průběhu dospívání, přinášejí dospívajícímu člověku určité výhody i určité nevýhody. Obávám se, že při posuzovaní vlastního dospívání se příliš jednostranně zaměřuješ na výhody dětství oproti dospívání a dospělosti, zatímco výhody dospívání a dospělosti oproti dětství poněkud podceňuješ. Jinými slovy, zatímco dětství si natíráš narůžovo, dospělost si lakuješ načerno.
Tak například uvádíš, že jako osoba mladší 15-ti let můžeš páchat trestné činy beze strachu ze zákona a z vězení. Právní řád ČR však počítá s možností odsouzení i v případě osoby mladší 15-ti a zároveň starší 12-ti let, pokud se tato dopustí trestného činu, za jehož spáchání by u dospělého hrozil výjimečný trest (jedná se mimo jiné např. o vraždu spáchanou obzvláště brutálním způsobem, na těhotné ženě či na dítěti). V takovýchto případech se postupuje podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže, který je jinak určen pro mladistvé ve věku 15-ti až 18-ti let.
Kromě toho, i osobě mladší 15-ti let může soud uložit tzv. „ochrannou výchovu“, prokáže-li se, že ke spáchání trestného činu dítětem došlo vinou zanedbání povinné výchovy ze strany jeho rodičů. Bohužel, někteří soudci si pletou „ochrannou výchovu“ s jakýmsi „vězením pro děti“ a podle toho tento nástroj využívají, a proto již mnoha dětem byla za poněkud sporných okolností uložena ne zcela potřebná ochranná výchova, v níž mnohdy strávily více let, než kolik by strávily ve vězení pro mladistvé, pokud by se trestného jednání dopustily po dovršení věku 15-ti let.
Ani dospělost nemusí vypadat tak černě, jak ji líčíš ve svém dotazu. Tak například není pravdou, že si nebudeš moci v klidu hrát. Naopak, jako dospělý člověk budeš pánem svého volného času, a tudíž si ve svém volném čase budeš moci hrát, jak často uznáš za vhodné. Dva měsíce prázdnin by v dospělosti mohly představovat určitý problém, avšak existují i profese, u níž lze čerpat dovolenou v dvouměsíčním rozsahu. Například pokud se staneš učitelem, budeš mít prázdniny, na jaké jsi zvyklý. Nebo si můžeš založit firmu, ve které budeš zaměstnávat vlastní zaměstnance. Pokud budou tvoji zaměstnanci natolik spolehliví, poctiví a pracovití, že tvoje firma bude fungovat i bez tvého přímého dohledu, můžeš si odjet na dovolenou třeba na půl roku.
Pokud bys i v dospělosti chtěl, aby tě někdo chválil nebo obdivoval za každou maličkost (nebo, jak píšeš, „za každou kravinu“), musel by sis najít partnerku, která na tobě bude silně citově závislá a bude tě bezmezně obdivovat. Takových žen sice není mnoho, ale najdou se, zejména pokud pocházejí z některých zemí východní Asie, kde je žena dodnes povinna prokazovat svému manželovi úctu a poslušnost.
Nárok na slevu do určitého věku dítěte existuje proto, aby se rodičům ušetřila alespoň část nesmírných nákladů, které jsou s výchovou dítěte spojeny. Rodiče, kteří si pořídili děti a tím přispívají k zajištění pokračování lidského rodu, mají ze strany společnosti nárok na určité úlevy. Slevu pro děti tak lze vnímat spíše jako slevu pro jejich rodiče, protože jsou to tak jako tak oni, kteří nesou náklady na zaopatření dítěte (například pro dítě kupují zlevněné jízdenky městské hromadné dopravy, vstupenky na kulturní či sportovní akce a podobně).
Pokud jde o tělesný vzhled, někteří dospívající či mladí lidé skutečně vypadají poněkud „dětsky“ (mimochodem, většině z nich to nejspíše dost vadí...), avšak nějaké umělé zastavení růstu a vývoje či umělé potlačení sexuální touhy s sebou nese rizika těžkého ublížení na zdraví.
Nejlépe uděláš, když se naučíš různé tělesné a jiné změny vnímat jako přirozenou součást svého vývoje. Pokud to sám nezvládneš, doporučuji obrátit se na odborníka, a to na psychologa, který ovládá celou škálu metod, jak ti pomoci.
Pokud by tvůj odpor vůči dospívání a dospělosti dosáhl takového stupně, že by již vedl k ohrožení tvého duševního zdraví, připadala by v úvahu i léčba, a to pomocí antidepresiv, případně antiandrogenů (přičemž některá antidepresiva mohou mít i antiandrogenní účinky). Jedná se však o léčiva dostupná pouze na lékařský předpis, a tudíž by bylo nutné nejprve navštívit lékaře, a to buď psychiatra, nebo sexuologa. Léčba pomocí antiandrogenů však není vhodná u osob, u nichž dosud probíhá pohlavní dospívání.

09.06.2017

Mám takový pocit, že mě sleduje jeden kluk, který chodí o 2 třídy výš. Docela se mi líbí, ale má i hezkou sestru. Jsem gay?

Borec3310, 13 let

Milý Borče3310,

To, že se ti líbí o pár let starší vrstevník, ještě nemusí být projevem homosexuální orientace. Navíc v tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat. Pokud se ti líbí spolužák i jeho sestra, není na tom nic zvláštního ani nenormálního.

09.06.2017

dobrý den Mam kamaráda který se chová jako gay ale nevím jestly je. Sahá mi na zadek na stehna na bradavky a říká mi puso. ale nevím jestly fakt je. dělá to prý jen ze srandy líbí se mi to ale nevím jak mu to mužu říct. Strašne bych to s ním chtěl

kluk54654, 13 let

Milý kluku54654,

V dotazu uvádíš, že tvůj kamarád se chová jako gay, avšak chování, které popisuješ, není pro homosexuálně orientované dospívající chlapce příliš typické. Většina dospívajících, kteří pociťují náklonnost k příslušníkům téhož pohlaví, se naopak snaží své pocity příliš nedávat najevo. Pokud se tedy kamarád dotýká některých eroticky citlivých částí tvého těla a oslovuje tě důvěrným oslovením, mohlo by to nasvědčovat spíše tomu, že s tebou jen žertuje, případně chce vyzkoušet tvoji reakci. Kromě toho, do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat, a to ani lékařským vyšetřením (které sice provést lze, avšak jeho výsledky by nebyly dostatečně spolehlivé).
 Pokud tě kamarád sexuálně přitahuje a chtěl bys s ním navázat erotický kontakt, postupuj tak, abys u něj nevyvolal pochybnosti o jeho vlastní sexuální orientaci. V opačném případě bys u něj mohl vyvolat reakci v podobě homofobního chování.

09.06.2017

Ahoj,chtěl jsem se zeptat kolik ještě vyrostu ?V červenci mi bude 15.Měřím 170cm.Výška rodičů matka 158cm,otec 168cm.Od prosince 2014 do října 2015 jsem porostl 5cm.Od ledna 2016 do května ze 157cm na 170cm.Děkuji Jakub

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

S využitím klasického vzorce pro výpočet předpokládané cílové výšky na základě výšky rodičů by tvoje tělesná výška v dospělosti mohla činit 179,5 cm. Avšak není vyloučeno, že vyrosteš ještě více, protože neustále pokračuje proces akcelerace (zrychlování) růstu a vývoje, díky němuž je každá další generace v průměru o něco vyšší, než generace předchozí. Údaj považuj pouze za přibližné a orientační, skutečná výška, které nakonec dosáhneš, může být odlišná.
Údaje, které uvádíš o průběhu svého růstu v uplynulých letech, v podstatě odpovídají běžné růstové křivce pro chlapce, podle níž dochází k nejvýraznějšímu růstu postavy právě ve věku 13 až 14 let.

08.06.2017

Dobrý den. Mohu se zeptat, kde mohu sehnat kortikoidní mast? Nikde o tom nemůžu nit najít. Moc rád bych vyřešil své potíže bez obřízky. Děkuji moc.

Petr, 17 let

Milý Petře,

Kortikoidní masti lze zakoupit pouze na lékařský předpis (tj. nejsou volně prodejné).
Pokud jde o obřízku, jedinou absolutní indikací, tedy jediným případem, kdy je nutné ji provést, je vzácné lišejové onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), pokud se jej nedaří léčit konzervativně. Toto onemocnění se vyskytuje u 1 dospělého muže z 10 000. V ostatních případech je obřízka zbytečná. Zúžení předkožky se zpravidla upraví spontánně, v opačném případě jej lze léčit právě pomocí kortikoidní masti (úspěšnost této léčby činí až 95% s výjimkou případů jizevnaté fimózy, avšak v některých případech je třeba tuto léčbu po půl roce zopakovat). Pokud nedojde k uvolnění zúžené předkožky ani po opakované léčbě kortikoidní mastí, lze provést plastiku předkožky (preputioplastiku), při níž je zúžená část předkožky rozšířena při zachování erotogenní tkáně.
Pokud tedy netrpíš onemocněním BXO, nemusíš se obřízky obávat. Někteří lékaři ji sice doporučují, protože její provádění je pro zdravotnická zařízení finančně výhodné, avšak zákrok, při němž dochází k odstranění části těla, která se již neobnoví, může pacient odmítnout. Ani neplnoleté osobě starší 14-ti let nelze takovýto zákrok provést bez jejího souhlasu, a to i v případě, že rodiče této osoby by souhlas k provedení zákroku poskytli.

08.06.2017

Dobrý den, mám hodně suchý žalud (už má z toho vrásky) co mám dělat?

Konzala, 14 let

Milý Konzalo,

Pokud dochází k vysušování povrchu žaludu, doporučuji provádět jednou denně jeho zvlhčování pomocí vhodného pleťového krému, tělového mléka nebo podobného přípravku. K tomuto účelu bys měl používat krém nebo tělové mléko pro citlivou pleť. Ideální jsou kosmetické přípravky určené k péči o dětskou pleť, které podléhají přísnějším kontrolám a jsou k pokožce šetrnější, než „obyčejné“ kosmetické přípravky.

08.06.2017

Zobrazit jen odpověď (...)

Obět, 14 let

Milý Oběti,

Vše záleží na profesionálním přístupu vedení a dalších zaměstnanců školy, do jejichž kompetence řešení těchto závažných jevů spadá. V každém případě je dobře, že ses svěřil rodičům, a že se rodiče v této věci na školu obrátí. Každý takovýto problém se stupňuje, není-li včas řešen.

08.06.2017

Ještě se chci zeptat. Při milování se mi někdy sesune kondom asi na půlku délku penisu. Proč se to děje? Může to být tím, že se dlouho milujeme (půl hodiny a i déle)? Můj penis má na délku asi 21 cm, takže kondom drží na zhruba 10, je to dostatečná délka? Když se ale sesune, drží tam pak už dost dobře.
Mimochodem nevadí při délce mého penisu, že ho zasouvám úplně? Partnerka si nestěžuje, že by jí to bolelo, líbí se jí to.

Pavel, 14 let

Milý Pavle,

Kondom nemusí pokrývat (a většinou ani nepokrývá) celý penis až ke kořeni, zejména pokud jsou rozměry tvého penisu tak abnormálně velké, jak v dotazu uvádíš. Podstatné je, aby byla zakryta ta část penisu, která se zasouvá do pochvy. K určitému posouvání může docházet během kopulačních pohybů.
Při pohlavním styku však nespoléhej na stoprocentní účinnost kondomu. Před neplánovaným početím kondom chrání přibližně v 97% případů.
Možná, že máš při pohlavním styku pocit, že zasunuješ penis do pochvy „úplně“, tedy celou jeho délkou, avšak to není vzhledem k uvedeným rozměrům tvého penisu možné, navíc by při takto hluboké penetraci nejspíše došlo k poranění děložního krčku partnerky, což by bylo velmi bolestivé.
V podstatě však záleží na obou partnerech (tedy na tobě i na tvojí dívce), jakým způsobem budou souložit. Pokud vám oběma současný způsob soulože vyhovuje, pak není důvod, abyste na něm cokoliv měnili.

07.06.2017

Ano, ale u kortikoidní masti není 100% úspěšnost léčby, zajímá mě, jestli když to někomu zabere jednou a pak se mu zůžení vrátí, jestli je pravidlem že mu to zabere i podruhé, potřetí, ... A jde mi hlavně o BXO a tu silnou kortikoidní mast. Platí, že když se mi to s ní jednou uvolní a pak se to zase zhorší, tak že se to uvolní znova?

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

Při zúžení předkožky je účinnost léčby kortikoidní mastí 95%, při BXO však pouze 50%. Léčbu lze považovat za úspěšnou, pokud se předkožka uvolní a k recidivě (návratu obtíží) nedojde do 6-ti měsíců. V takovém případě lze léčbu ještě jednou opakovat, a to zpravidla po uplynutí 6-ti měsíců. Pokud nedojde k uvolnění předkožky ani po opakované léčbě, považuje se konzervativní léčba za neúspěšnou. V případech onemocnění BXO je však léčba komplikovanější a její účinnost nelze předem nijak odhadnout. Jedná se o autoimunitní onemocnění, na nějž současná medicína nemá k dispozici účinnou léčbu, viz odpověď na tvůj dotaz ze dne 16.05.2017. Na tvoji otázku tudíž nelze podat přesnější a spolehlivější odpověď.

07.06.2017

Souvisí tělesná výška s délkou penisu?

Zetrd, 14 let

Milý Zetrde,

Neexistuje žádná přímá souvislost mezi tělesnou výškou a délkou penisu. Rozměry penisu závisí pouze na vrozených předpokladech a na dosaženém stupni vývoje.

07.06.2017

Omlouvám se, zní to úchylně, ale potřebuju se zeptat. Moje holka je šíleně vášnivá. Milujeme se v podstatě každý den. Máme velikou kliku, protože nám to tolerují rodiče a dokonce nás v tom i podporují. Niky se nedokáže sama uspokojit a poprvé to poznala až se mnou. Její rodiče řekli, že od doby, co se milujeme, se Niky uklidnila, předtím bývala i vzteklá. Je možné, že se vybouří se mnou? Jak to, že se nedokáže sama uspokojit? Zkoušeli jsme i jiné metody (rukou, jazykem), ale nic nezabralo, čím to je? Dík za odpověď a za SUPER stránku.

Pavel, 14 let

Milý Pavle,

Opravdu máte velké štěstí, protože velká část párů řeší zcela opačný problém – dívce nedělá potíže dosáhnout orgasmu při masturbaci nebo při nekoitálních aktivitách, zatímco při pohlavním styku orgasmu nedosahuje nebo jej dosahuje jen málokdy.
Pokud se dívka nedokáže sama uspokojit při masturbaci, mohlo by se jednat například o určitou psychickou bariéru (zejména pokud považuje masturbaci za něco „nevhodného“ nebo dokonce „špatného“). Nicméně není vyloučeno, že se dívce s tvojí pomocí nakonec podaří i tuto bariéru překonat.
Samozřejmě, že při sexuálních aktivitách dochází k přirozenému uvolňování určitého psychického napětí (tenze), a pokud dívka nedosahuje orgasmu při masturbaci, je pravděpodobné, že k uvolňování tenze dochází právě v souvislosti s vašimi vzájemnými sexuálními aktivitami. Z tohoto hlediska mají vaše sexuální aktivity nesporně pozitivní efekt, avšak je třeba věnovat pozornost ochraně před neplánovaným početím. Otázkou je, zda by v kladných postojích rodičů vůči vašim sexuálním aktivitám nenastala náhlá změna, kdyby jednoho dne zjistili, že jsi dívku přivedl do jiného stavu. I s takovouto možností je třeba počítat.

07.06.2017

Dobrý den , mám takovou otazku je mi 13 let a jsem 185cm vysoký a ma vaha je 80kg a nevim jestli to je az moc :) (PS : Myslím si ze BMI kalkulačky atd. nejsou az tak spolehlivé)

Karel, 13 let

Milý Karle,

Uvedená tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrné (v podstatě odpovídají výšce a hmotnosti dospělého člověka), avšak poměr mezi výškou a hmotností není nejhorší a nasvědčuje tomu, že trpíš pouze velmi mírnou nadváhou.

07.06.2017

Dobrý den,
je mi 15 let, měřím 193.5 a vážím okolo 100-103 kg. Chtěl jsem se zeptat jak toto vydíte z pohledu doktora. A na jakou váhu bych se měl dostat abych byl zdraví ? Zrovna dnes moji zpolužáci se dostali v diskuzi ke mně a chtěli po mně moji váhu. Řekli jsem jim to ale překvapivě řekli že na to nevypadám. Jinak jak velký penis bych podle průměru měl mít ? Díky za odpověď

Adam, 15 let

Milý Adame,

Vzhledem k poměru mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností usuzuji, že trpíš nadváhou. Optimální tělesná hmotnost by se u tebe měla pohybovat nejvýše okolo 80 kg. Do určité míry však záleží i na podílu tukové tkáně na tvojí celkové tělesné hmotnosti. Pokud jde o rozměry penisu, průměrné hodnoty ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Nicméně tyto údaje nelze vnímat tak, že „cokoliv jiného je špatně“. Mírné rozdíly oproti průměru ještě nemusí znamenat nějakou vadu či poruchu. Hranice mikropenisu v tvém věku činí okolo 5 a půl cm při erekci.

07.06.2017

Zobrazit jen odpověď prosím. (...)

Gf, 14 let

Milý Gf,

1) Nevidím důvod, proč bys kvůli tomu měl mít problém. Dotyčného jsi úmyslně nesledoval, spatřil jsi jej v podstatě náhodou a kdyby tvůj pohled dotyčnému vadil, mohl se otočit nebo zakrýt.
2) Takovouto informaci by sis měl raději nechat pro sebe, jinak by to působilo dojmem, že se někoho snažíš pomlouvat či zesměšňovat.
3) V tvém věku je erekce naprosto normální, může se dostavovat v jakékoliv denní době a na jakémkoliv místě.
4) Je možné, že máš vůči svým vrstevníkům příliš vysoké nároky, a tudíž jsi dosud nepoznal nikoho, kdo by odpovídal tvým ideálním představám. To však neznamená, že bys dříve či později nemohl potkat někoho, do koho se zamiluješ.

07.06.2017

Dobrý den, mĕl bych pár otázek. 1. Jak často je správné v mém vĕku masturbovat? 2. Jak často v mém vĕku kluci mají pohlavní styk? 3. Myslíte, že mozek nebo tĕlo pozná, že má pohlavní styk nebo že jen masturbuji? Nevím, jestli to píši úplnĕ srozumitelnĕ. 4. Je hygieničtĕjší nosit trenky, boxerky nebo slipy? 5. Je lepší si holit nebo ne pubické ochlupení? 6. Je normální, když masturbuji třeba 2x až 3x dennĕ? Dĕkuji za odpovĕdi.

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

1) Různí lidé mají různě silné sexuální potřeby, a tudíž je obtížné stanovit nějakou „správnou“ frekvenci masturbace, která by platila pro všechny. Nicméně odborníci doporučují dospívajícím chlapcům a mladým mužům masturbovat alespoň 5x týdně (Giles a kol., 2003).
2) Většina chlapců v tvém věku dosud pohlavní styk neměla.
3) Určitý rozdíl mezi masturbací a  pohlavním stykem samozřejmě existuje (viz odpověď na dotaz Toma ze dne 31.05.2017). Kopulační pohyby (tedy pohyby prováděné při pohlavním styku) jsou zpravidla pomalejší, než masturbační pohyby (tedy pohyby prováděné při masturbaci). Při masturbaci chlapec pohybuje zpravidla pouze rukou, kdežto pro kopulační pohyby při pohlavním styku je třeba zapojit víceméně celé tělo, zejména pak svaly v oblasti pánve. Z tohoto hlediska je pohlavní styk fyzicky náročnější, než masturbace.
Při pohlavním styku dochází k dráždění stejných erotogenních (eroticky citlivých) oblastí na povrchu pohlavních orgánů, avšak způsob jejich dráždění je mírně odlišný. Naproti tomu samotný orgasmus je při pohlavním styku pociťován stejně, jako při masturbaci, protože probíhá „uvnitř těla“, nikoli na jeho povrchu.
Podstatný rozdíl mezi pohlavním stykem a masturbací spočívá rovněž v přítomnosti a v těsné tělesné blízkosti milované osoby (nebo alespoň osoby, k níž je pociťována sexuální náklonnost).
4) Nezáleží ani tak na druhu spodního prádla, jako spíše na jeho složení (mělo by být vyrobeno z látky ze 100% bavlny) a na jeho pravidelné výměně (pokud možno 1 ks čistého spodního prádla na 1 den). Pokud tedy nosíš bavlněné spodní prádlo a na každý den si bereš čisté, nezáleží na tom, zda se jedná o trenýrky, boxerky či slipy. Prádlo by rovněž mělo mít vhodnou velikost. Pokud máš nějaké spodní prádlo, ze kterého už jsi vyrostl (je ti těsné, škrtí tě, nevejde se ti do něj všechno, co by se ti do něj vejít mělo), odlož je a nahraď novým prádlem v odpovídající velikosti.
5) Opět záleží na tvém vlastním rozhodnutí. Někteří lidé se po oholení pubického ochlupení cítí pohodlněji, avšak je třeba počítat s větším či menším podrážděním pokožky v důsledku holení.
6) V tvém věku je takováto četnost masturbace normální.

07.06.2017

Dobrý den. Včera večer jsme hrál s kamarádem a špatně jsem kopnul do kamenné dlažby. V ten den večer jsem jel s rodiči na pohotovost a řekli mi že to mám naražené a že to mam ledovat a nechat v klidu. A že 3 týdny bez běhání. Kdybych si na to dával několikrát denně studené obklady a vykonával na co nejméně pohybu na nohu tak kdy by se mi to nejrychleji uzdravilo? Děkuji

Nick, 15 let

Milý Nicku,

V závislosti na rozsahu a stupni poranění může léčba takovýchto úrazů trvat od dvou do dvanácti týdnů. Vzhledem k tomu, že lékař doporučil pouze 3 týdny klidového režimu (bez běhání), však tvé poranění nejspíše patří k méně závažným. Prozatím dodržuj pokyny lékaře, zejména klidový režim, v případě obtíží navštiv ortopedickou ambulanci.

06.06.2017

Dobrý den, platí že když mi kortikoidní mast zabrala jednou, zabere mi vždycky, nebo je tam pořád ta pravděpodobnost že jednou zabrat může a pak už ne?

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

Pokud máš namysli léčbu fimózy pomocí kortikoidní masti, ta trvá zpravidla 4 týdny. Někdy se stává, že i po úspěšné léčbě dojde k recidivě (návratu) zúžení předkožky, v takovém případě je třeba léčbu opakovat, a to po uplynutí 6-ti měsíců.

06.06.2017

Dobrý den
1) po plastice předkožky zůstane nějaká jizva popřípadně dokáže ta jizva nějak zamaskovat tamty jizvičky ???
2) lze se nějak pomoci nějakého laseru zbavit těch jizvicek ???
3) ta částečná obřízka. Znamená že v klidu budu mít žalud pokrytý kůži ale při erekci ne ???
4) na tuhle otázku už jsem se myslím ptal ale nevím jaký to byl den tak se zeptám znova
Když pretahnu předkožku tak je část předkožky (myslím že je to vnější list) užší
A nad tím vyleze takový jako kdyby nafouknutý prstenec (myslím že je to vnitřní list předkožky )
A když je to pretahnté tak to vypadá zvláštně mě to nevadí ale táta když se koupal a přetahoval si předkožku (a já byl v koupelně a viděl jsem to ) tak tam nic takového neměl měl to normálně jak je to na všech obrázkách tady na webu. Co mám dělat abych to tak neměl ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Drobná jizva po plastice zůstane, vzhled starších jizviček se změní pouze nepatrně (dochází k určitému posunutí tkáně).
2) Po kosmetickém laserovém zákroku jsou jizvy obvykle světlejší, a tudíž méně nápadné.
3) Po subtotální (částečné) cirkumcizi zůstává alespoň část žaludu i v klidovém stavu obnažena. Nicméně ve srovnání s cirkumcizí totální (celkovou) je větší pravděpodobnost, že se ti ze zbytků předkožky podaří vytvořit pseudopraeputium (nepravou předkožku), která může postačovat k pokrytí celého žaludu.
4) Při přetažení zúžené předkožky lze pozorovat otok vnitřního listu (po jeho přetažení přes okraj žaludu), což je nejspíše onen „nafouknutý prstenec“, o němž se zmiňuješ. Tento stav je charakteristický zejména pro tzv. parafimózu, tj. zaškrcení zúžené předkožky za okrajem žaludu. V krajním případě by otok mohl bránit zpětnému natažení předkožky na žalud, viz stránka Žalud a předkožka. Dokud nedojde k uvolnění zúžené předkožky, tento stav se může opakovat. Předejít bys mu mohl snad jen tím, že by sis předkožku nestahoval až za okraj žaludu.

06.06.2017

mají dívky průměrně dřív první sex než chlapci?

x, 13 let

Milý x,

Ano, mají, i když rozdíl není nijak zvlášť vysoký. Podle výzkumu Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty a VFN (Weiss; Zvěřina, 2013) mají v ČR dívky první pohlavní styk v průměru krátce po 17. roce, chlapci v průměru mezi 17. a 18. rokem věku.

06.06.2017

Dobrý den,
v sobotu jsem se přejedl a stále je mi špatně. Doporučil byste mi, prosím, co bych měl jíst, aby se mi ulevilo? Děkuji

Bori, 14 let

Milý Bori,

Při nevolnosti z přejídání doporučuji dodržovat pitný režim a vyvíjet přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud je nevolnost způsobena překyselením žaludku, k čemuž může dojít např. v důsledku nadměrné konzumace jídla, pomalu vypij sklenici vody, ve které rozpustíš půl lžičky jedlé sody (lze zakoupit v prodejnách potravin). Roztok spíše upíjej, jeho rychle vypití by mohlo vyvolat zvracení.
Vzhledem k délce trvání obtíží je možné, že nevolnost není způsobena pouze přejedením, nýbrž nějakou lehčí otravou (např. zkaženými potravinami). V takovém případě může nevolnost trvat i několik dnů. Doporučuji snížit příjem potravin a naopak zvýšit příjem tekutin, dokud obtíže neustoupí.

06.06.2017

Dobrý den,
Neznámá dívka mi omylem poslala nahou fotku nahoře bez. Napsala tam zprávu, ze které vyplývá, že ji bude za měsíc patnáct. Takže nevím, jestli ji mám napsat, že to omylem poslala mně, nebo nic neřešit? A je takováto fotka dětsky pornografická? Zatím jsem si ji nechal, nemohl bych mít velkej průšvih? Děkuji za odpověď.

Jakub03, 13 let

Milý Jakube,

Záleží na tobě, zda dívce napíšeš nebo ne. Pokud dívce napíšeš, mohl bys ji tím uvést do rozpaků. Na druhou stranu je pravdou, že když už dívka svoji fotografii někomu posílala, musela počítat i s možností, že se její fotografie dostane k jiné osobě, než které byla původně určena. Možná, že po tvém upozornění by si dívka alespoň začala dávat větší pozor, co a komu posílá. Pokud tedy přemýšlíš o tom, že dívce napíšeš, měl bys zvážit důvody pro i proti. Rozhodnout se však musíš sám.
Za pornografii lze považovat dílo (např. fotografii nebo filmový záznam) erotického obsahu vytvořené nebo používané za účelem sexuálního vzrušení nebo uspokojení. V praxi je však velmi obtížné rozlišit mezi pornografií a prostým zobrazením nahého lidského těla nebo jeho části, a tudíž záleží v podstatě na libovůli státních orgánů, zda konkrétní dílo označí za pornografické či nikoli.
Vzhledem k tomu, že fotografie se k tobě dostala omylem, by sis ji nechávat neměl. Bylo by to zhruba totéž, jako kdyby sis ponechal nějakou věc, která ti nepatří. Na druhou stranu ti za přechovávání příslušné fotografie zatím nehrozí žádný postih, protože jsi osoba mladší 15-ti let, a tudíž neneseš trestní odpovědnost. „Průšvih“ by mohl nastat snad jen v případě, že by se o fotografii dozvěděli tvoji rodiče. V takovém případě bys jim nejspíš musel vysvětlovat, jakým způsobem jsi k fotografii přišel.

06.06.2017

Dobrý den, mám rozvedený rodiče a jsem svěřen do mamyčiný péče ale už u ní nechci být ale bojím se jí to říct. Co mám dělat?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

O svěření nezletilého do péče jednoho z rodičů, případně do střídavé péče obou rodičů, rozhoduje soud. Rozhodnutí nemusí vždy platit až do dosažení plnoletosti, soud může kdykoli vydat nové rozhodnutí o svěření do péče, jímž se předchozí rozhodnutí mění.
Za ideální lze považovat svěření nezletilého do střídavé péče, avšak v některých případech je takovéto řešení spojeno s určitými komplikacemi, např. nutnost dojíždět za druhým z rodičů do vzdálenějšího místa bydliště. Střídavé navštěvování dvou různých škol již v dnešní době nemusí být takovým problémem, jako v minulosti, protože na žádost rodičů lze pro dítě vypracovat individuální vzdělávací plán.
Záleží na tom, zda by tvůj otec byl ochoten převzít tě do své péče, a zda splňuje určité podmínky, na jejichž základě soud posuzuje případnou žádost o svěření do péče. Soud je sice povinen přihlédnout též k přání dítěte (tj. k tvému přání), avšak svěření do péče druhého z rodičů by nakonec mohlo narazit na nevyhovující bytové podmínky, nedostatečný peněžní příjem či nevyhovující zdravotní stav druhého z rodičů, nebo na nějaké další překážky.
Nezletilý může být v odůvodněných případech svěřen i do péče jiné osoby než rodičů.
Svěření dítěte do péče upravuje zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, § 906 a následující.

05.06.2017

Dík za odpověď, pokusíme se to teda nějak řešit. Musíme asi s rodiči, že?

David, 14 let

Milý Davide,

Osoba mladší 18-ti let může navštívit lékaře-specialistu pouze v doprovodu rodičů. Avšak samotné vyšetření v ordinaci může probíhat i bez přítomnosti rodičů, kteří mohou počkat např. na chodbě. Takto se postupuje zejména u vyšetření, která jsou spojena s prohlídkou intimních částí lidského těla (např. na gynekologii nebo na urologii), případně při rozhovoru lékaře s nezletilým pacientem na důvěrné téma (např. na sexuologii či na psychiatrii). Rodiče tedy nemusí být přítomni ani vyšetření, ani rozhovoru nezletilého pacienta s lékařem, avšak tím není dotčena povinnost lékaře informovat rodiče o závažných skutečnostech týkajících se zdravotního stavu nezletilého pacienta.

05.06.2017

Dobrý den,myslíte si,že cvičení v mém věku je vhodné?Řekněme že dám za den 400 poctivých sklapovaček.Většinou najednou 50 s odstupem 10 min.A nevíte nějaký dobrý cvik na prsní svaly?

Medvídek, 12 let

Milý Medvídku,

Cvičení v tvém věku sice vhodné je, avšak pouze v přiměřeném rozsahu. Přehnaná zátěž může ohrozit zdravý vývoj tvé páteře a kloubů.
Provádění posilovacích cviků v rozsahu, jaký v dotazu uvádíš, představuje pro dospívajícího člověka poněkud nepřiměřenou a navíc jednostrannou zátěž. Každá sestava by měla mít nejvýše 20, nikoli 50 cviků, přičemž počet sestav neměl přesáhnout 5 denně. Namísto neustálého opakování jednoho a téhož cviku bych doporučil zařadit více cviků (v přiměřeném rozsahu) a doplnit je nějakou komplexní pohybovou aktivitou, například plaváním, jízdou na kole a podobně.
Nejúčinnějším cvikem na posilování prsních svalů je klik.

05.06.2017

Prodlužuje se v pubertě dolní čelist? A jaké jiné změny probíhají v obličeji během puberty?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

K výraznějším změnám tvaru dolní čelisti dochází již před pubertou, zejména v souvislosti s výměnou mléčného chrupu za stálý (vytváří se místo pro stálý chrup). Základní směr růstu dolní čelisti je dolů a dopředu. U chlapců dochází v pubertě také k mírnému rozšíření dolní čelisti.
Během růstu a vývoje se tvar obličeje postupně prodlužuje a zužuje, avšak v pubertě jsou tyto změny (ve srovnání s dětstvím před pubertou) již jen pozvolné. U dívek dochází k zastavení růstu obličeje ve věku okolo 15-ti let, u chlapců o něco později. Chlapcův obličej prochází v pubertě i dalšími změnami, oproti dívčímu obličeji se stává „hranatějším“, s výraznější bradou a širším kořenem nosu. U některých chlapců se však i nadále udržují jemné, „dětské“ rysy obličeje.

05.06.2017

Dobrý den, proč se stává, že mě moje holka sevře pochvou tak, že se nemůžu hnout? Chvíli trvá, než to povolí. Je to při styku normální?

David, 14 let

Milý Davide,

Jedná se o poruchu zvanou vaginismus, což je náhlé a bolestivé stažení pochvy a pánevního svalstva, tedy jakási křeč. Důsledkem vaginismu může být tzv. penis captivus, neboli penis zachycený v pochvě (který lze vysunout až po odeznění křeče).
Vaginismus má nejčastěji psychické příčiny (např. strach dívky či ženy z pohlavního styku, strach z otěhotnění nebo přehnaný stud způsobený nevhodnou výchovou, v jejímž důsledku je sexualita považována za něco špatného), méně často je způsoben některým z onemocnění vnitřních orgánů.
Léčba vaginismu je stanovována individuálně, v závislosti na příčinách a různých okolnostech této poruchy. Zpravidla se jedná o kombinaci psychoterapie a různých tělesných cvičení (cviky na posilování pánevního dna, postupné a opatrné zavádění prstu do pochvy a podobně), v závažnějších případech připadá v úvahu i léčba pomocí látek pro uvolnění svalového napětí. Úspěšnost léčby vaginismu závisí do značné míry na trpělivosti obou partnerů a jejich vzájemné důvěře.

05.06.2017

Chci se zeptat když nemůžu teda přetahnout tu předkožku přes žalud když mám erekci a budu to mazat tak mi to pak už vždy půjde nebo to musím mazat do smrti? V klidovém stavu ho normálně přetáhnu

Marek, 16 let

Milý Marku,

Do smrti ne, pouze do té doby, než dojde k uvolnění zúžené předkožky.

05.06.2017

Od kolika let si mohu koupit lubrikační gel?

stul12, 12 let

Milý stule12,

Stejně jako u kondomu, ani u lubrikačního gelu není prodejnost omezena žádnou věkovou hranicí. Lubrikační gel si můžeš zakoupit v drogerii nebo v lékárně.

05.06.2017

Dobrý deň mám taký problém. Začal som aktívne behávať ale začal ma po behu strašne štípavať ľavý bok. Pred behom sa vždy precvičím. Tieto problémy som začal mávať posledné 3-4 týždne a stále pretrvávajú.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Píchání v boku při běhu nebo podobné fyzicky náročné pohybové aktivitě je nejčastěji způsobeno nesprávným dýcháním. Při běhu je třeba dýchat hluboce, protože při mělkém dýchání nedochází k dostatečnému okysličování tkání, což se může projevit právě pícháním ve spodní části břicha či v boku. Proto je při dýchání třeba zapojit nejen bránici (jako při běžném, mělkém dýchání), ale i mezižeberní svaly. Jejich zapojení lze trénovat například následujícím způsobem:

 • Lehneš si na záda, nohy pokrčíš v kolenou a ruce si položíš dlaněmi na hrudník (spíše ze stran než zepředu).
 • Zhluboka se nadechneš, přičemž se snažíš tlačit hrudníkem do dlaní, které na něm máš položené.
 • Až si tento způsob dýchání dostatečně nacvičíš vleže, můžeš přejít k témuž cvičení vsedě a nakonec i vestoje.


Píchání v boku může být rovněž způsobeno nedostatečnou svalovou fixací. Problém spočívá v tom, že vnitřní orgány uložené v břišní dutině nejsou dostatečně „podepřeny“ příslušnými svaly. Píchání v boku je v takovémto případě způsobeno nadměrným natahováním vazů, jimiž jsou svaly v dolní části břich spojeny, přičemž tato bolest vystřeluje právě do boků (zpravidla však jen na té straně, která je více zatížena). Pro posílení dolních břišních svalů lze využít např. cvik zvaný „V“ sed:
 

 • Lehneš si na záda, ruce natáhneš podél těla, ale tak, aby se nedotýkaly země (podložky). Mírně nadzvedneš nohy i horní část zad tak, aby váha tvého těla spočívala pouze na hýždích. V této poloze se pokusíš několik vteřin setrvat.
 • Později můžeš nohy nejen zvednout, ale i mírně pokrčit a zároveň více nadzvednout záda (při pohledu ze strany vypadá tato poloha tak, že trup a stehna svírají úhel ve tvaru písmene „V“, zatímco ruce i nohy jsou nataženy směrem dopředu).
 • Při cviku se neprohýbej v zádech a pohyby prováděj plynulým tahem.

05.06.2017

Napište prosím néco na téma homosexuálové. Jako třeba ste napsali na téma hra pro jednoho.

Matěj, 17 let

Milý Matěji,

Homosexualitě je věnována stránka „Nejsem homosexuál?“.

05.06.2017

Dobrý den, co mám dělat, když mám erekce tak často, že mi narušují běžné denní činosti? Například paní učitelka řekne ,,tak pojď k tabuli'' a já v tom případě nevím, co mám dělat. Nedaří se mi erekci maskovat, trvají dlouho a překáží mi.
Sexuální touha a masturbace mi také narušují běžné denní činnosti. Například místo psaní DÚ,...
Masturbuji asi 5 krát denně.
Mám také kvůli tomu horší prospěch ve škole (nemohu se s myšlenkou na sex dobře učit, nemohu tu touhu ,,vymlátit'' z hlavy).
Už mám toho dospívání plné zuby.

David, 14 let

Milý Davide,

Změny, k nimž v tvém těle dochází, se snaž vnímat pozitivně. Časté a přetrvávající erekce ti mohou připadat nepohodlné a nepraktické, avšak jsou projevem toho, že se tvé tělo správně vyvíjí. Kromě toho, při erekci se penis lépe prokrvuje, a tím i lépe okysličuje, než v klidovém stavu, přičemž dostatečné zásobení kyslíkem má značný význam pro zdravý vývoj jakékoliv tkáně. Erekce má tedy nesporný přínos pro zdraví dospívajícího (samozřejmě i dospělého) jedince.
Na druhou stranu je však pochopitelné, že se za erekci na veřejném místě (například ve školní třídě) stydíš. Pokud tě učitelka vyvolá k tabuli, popros ji, aby tě vyzkoušela v lavici. Pokud se učitelka zeptá, proč chceš být zkoušen v lavici místo před tabulí, stačí, když si stoupneš a učitelka už sama pozná důvod tvé prosby. Předpokládejme, že jako dospělá žena má alespoň elementární znalosti a zkušenosti týkající se mužských pohlavních orgánů, a pokud má v sobě dostatek pedagogického taktu a obyčejné lidské ohleduplnosti, tvoji prosbu pochopí. Nebo se můžeš vymluvit na nevolnost a po skončení vyučovací hodiny učitelce vysvětlit, že v momentě, kdy jsi měl jít před tabuli, jsi právě měl erekci, kterou nelze vůlí potlačit, a za kterou ses styděl před ostatními.
Pokud by však učitelka trvala na tom, že máš být zkoušen před tabulí, existuje ještě jedno řešení, které však vyžaduje značnou dávku odvahy. Půjdeš před tabuli a erekci nebudeš nijak zakrývat. Naopak, postavíš se bokem ke spolužákům, aby byla erekce ještě zřetelněji viditelná. Je možné, že tví spolužáci a spolužačky si erekce všimnou, je možné, že tvoje erekce vzbudí nějaké hlasité reakce (smích, neslušné poznámky) a také je možné, že tím dojde k narušení průběhu vyučovací hodiny. Učitelce můžeš po skončení hodiny sdělit, že ses snažil této trapné situaci zabránit tím, že jsi chtěl být zkoušen v lavici, avšak tvojí prosbě nebylo vyhověno, a tudíž za nastalou situaci neneseš žádnou odpovědnost. Pokud by tě učitelka chtěla postihnout jakýmkoliv kázeňským opatřením za to, že jsi měl během zkoušení před tabulí erekci, svěř se svým rodičům, kteří mohou na postup učitelky podat stížnost, a to buď vedení školy, nebo přímo zřizovateli. Nikdo nesmí být pronásledován kvůli něčemu, co sám nemůže nijak ovlivnit.
Pokud jde o masturbaci, to je naprosto přirozená a zdraví prospěšná činnost (mimo jiné je vědecky prokázáno, že masturbace u dospívajících chlapců a mladých mužů působí jako prevence onemocnění prostaty včetně rakoviny), která navíc přináší radost a pocit uspokojení. Četnost masturbace, kterou v dotazu uvádíš, je sice poměrně vysoká, avšak nikoli abnormální. Podle průběžných výsledků Dotazníku č. 1 (stav ke dni 05.06.2017) masturbuje více než jednou za den 35% chlapců tvého věku, tj. zhruba každý třetí. Jistě není příjemné, že ti masturbace narušuje tvůj denní program, nicméně je třeba si uvědomit, že sexuální potřeby patří k základním tělesným potřebám (podobně jako např. dýchání, přijímání potravy a tekutin, vylučování a podobně), přičemž platí, že tělesné potřeby je třeba uspokojovat pokud možno přednostně. Snahy o nějaké radikální omezení masturbace jsou z hlediska ochrany duševního zdraví spíše nežádoucí a mohly by vést k mnohem závažnějším problémům, než jaké představuje nedostatek času na jiné činnosti. Domácí úkoly si můžeš napsat v době mezi jednotlivými masturbacemi.
Přechodné zhoršení školního prospěchu v období dospívání je celkem běžná vývojová záležitost, a to zejména u chlapců, jejichž dospívání má zpravidla prudší průběh, než dospívání dívek. Rodiče i učitelé by měli tuto skutečnost respektovat a neklást na dospívající jedince přemrštěné požadavky. Nicméně vývojově dané zhoršení školního prospěchu je zpravidla pouze dočasné, takže již na středních školách, zejména ve vyšších ročnících, dosahují chlapci mnohdy i lepších výsledků, než většina jejich spolužaček.
Podobné je to i s dalšími nepříjemnostmi a komplikacemi, které mohou období dospívání provázet. Jedná se sice o velmi náročné období v životě člověka, avšak řešení většiny problémů, s nimiž se jedinec v tomto období potýká, je pouze otázkou času.

04.06.2017

Dobry den , chtel bych se zeptat od kolika let je pristupny kondom. V nasem obchode je na zachode automat na kondomy a nevim zda si to muzu koupit. Budu rad za odpoved

Hasthag, 12 let

Milý Hasthagu,

Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, a tudíž si jej můžeš v případě zájmu koupit už nyní. Kondomy z automatů můžeš bez obav použít například pro nácvik jejich nasazování, avšak pro „ostré“ použití pro pohlavní styk bych doporučoval zakoupit je raději v lékárně. U kondomů z automatu totiž nikdy nevíš, jak dlouho v automatu jsou, jakým způsobem byly uskladněny a jakým vlivům byly vystaveny (např. změny teplot a podobně), což by mohlo snížit jejich účinnost.

04.06.2017

Dobrý den
Mám pár otázek zase
1) jde nějak udělat jakoby obřízka že ale by mi byla odebrána pouze ta část na který jsou jizvičky. Tak že bych měl normálně žalud pokrytý
2) nedávno jsem si našel holku a ona po mě chtěla ať ji pošlu můj penis
Já jsem však odmítnul řekl jsem jí že se s ní neznám až tak blízko. Ale ve skutečnosti jsem ji to nechtěl poslat protože se bojím co řekne na ty jizvičky
Myslíte si že ji to mám říct (jako to že mám na předkožce jizvičky ) nebo ji to nemám říkat a normálně ji penis ukázat ???
A kdyby se na to ptala co ji mám na to říct ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Takovýto zákrok se označuje jako subtotální cirkumcize („částečná obřízka“) a spočívá v odřezání zúžené části předkožky. Jedná se sice o zákrok méně devastační, než jaký představuje totální (tj. celková) cirkumcize, avšak zároveň je třeba si uvědomit, že největší množství eroticky citlivých nervových zakončení se nachází právě v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, k jehož likvidaci dochází i při té nejméně radikální formě obřízky. Šetrnějším zákrokem je plastika předkožky (Y-V nebo Z plastika), při níž nedochází ke ztrátě eroticky citlivé tkáně penisu.
V souvislosti s tvým přáním mít pokrytý žalud připomínám, že předkožka zdaleka neslouží pouze k „zakrytí žaludu“, ale rovněž jako eroticky citlivá tkáň a dále jako kožní rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Kromě toho, i někteří muži či chlapci s předkožkou mohou mít větší či menší část žaludu obnaženou, protože jejich předkožka je pro pokrytí celého žaludu příliš krátká.
Pokud se ti jedná jen o to, abys měl i po případném chirurgickém zákroku (totální či subtotální cirkumcizi) žalud pokrytý, existuje několik možností, jak toho dosáhnout. Buď si můžeš pravidelným prováděním určitých cviků vytvořit na obřezaném penisu tzv. pseudopraeputium [pseudoprepucijum] neboli „nepravou předkožku“, nebo si můžeš nechat provést plastickou operaci, při níž se do kůže u kořene penisu provede příčný řez, do něhož se vloží (všije) kožní štěp, tedy jakási kožní „záplata“. Tím dojde k posunutí kožního pokryvu penisu směrem dopředu (k žaludu), čímž se vytvoří pseudopraeputium z té části kožního pokryvu penisu, která se původně nacházela za předkožkou.
2) Zasílání fotografií penisu či dalších intimních částí těla nedoporučuji, protože nikdy nevíš, jak dotyčná osoba s tvojí intimní fotografií naloží, komu ji ukáže, zda ji někde nezveřejní a podobně. Dokud se kamarádíte nebo spolu chodíte, není takové riziko příliš vysoké, avšak nikdy nemůžeš vyloučit, že se s dívkou rozejdeš, k čemuž může dojít i za velmi dramatických okolností, například po těžké hádce. Zveřejnění tvých intimních fotografií by potom mohlo dívce posloužit jako jakási zlomyslná pomsta bývalému partnerovi.
Jinak záleží jen na tobě, zda se budeš dívce se svými intimními problémy svěřovat. Je však třeba počítat s tím, že dívka nebude vědět, o co se jedná. V takovém případě by sis měl připravit stručné vysvětlení tvých obtíží.

04.06.2017

Ako si mam zvacsit predkosku. Nejde mi pri erekci stiahnut.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Předkožka je nejspíše dosud příliš úzká. Nesnaž se ji při erekci strhávat za žalud násilím nebo „roztahovat“ např. vkládáním prstů, protože by mohlo dojít k poranění a zjizvení. K uvolnění předkožky může dojít během pokračujícího vývoje penisu.
Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním a jemným posunováním, postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.

04.06.2017

Takže něco takového?

Marek, 16 let

Milý Marku,

Ano, produkt z této řady mohu doporučit, avšak namísto gelu bych doporučoval spíše krém (obal je téměř stejný, pouze namísto nápisu „gel“ je na obalu napsáno „krém“).

04.06.2017

Dobrý den, když vztávám ráno ve 4 nevbo v 5 hodin, zvyšuje to sexuální touhu? Má brzské vztávání nějaký vliv na hladinu testosteronu? Jaký denní režim (vstávání, večerka, pobyt venku,...) je prospěšné ro tvorbu TST?

1234, 14 let

Milý 1234,

Takto časné vstávání zvyšuje spíše únavu nežli sexuální touhu, zejména pokud nedodržíš doporučenou dobu spánku, která je u dospívajících chlapců v tvém věku 8 až 10 hodin. Pokud tedy musíš vstávat mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, doporučuji uléhat ke spánku nejpozději v osm hodin večer, případně mezi sedmou a osmou.
Dostatek spánku je důležitý nejen pro tvorbu testosteronu, ale i pro zdravou činnost organismu. Naopak při nedostatku spánku je organismus méně odolný vůči různým druhům onemocnění a náchylnější k různým funkčním poruchám.
Vstávání v časných ranních hodinách sice samotnou sexuální touhu nezvýší ani nesníží, nicméně je spojeno s větší pravděpodobností, že se probudíš s obzvláště silnou a urputnou ranní erekcí.

04.06.2017

Dobrý den.
Může mému penisu ublížit, když po ejakulaci dám před něj dva kousky totalitního papíru, abych si nezašpinil svoje spodní prádlo?
Děkuji předem za odpověď

Student, 13 let

Milý Studente,

Penisu to sice nijak zásadně neublíží, avšak je pravděpodobné, že několik kapek ejakulátu, které se mohou uvolnit v určitém časovém odstupu po ejakulaci, způsobí přilepení a následné přischnutí toaletního papíru ke konečku penisu, což může být nepříjemné a vyžaduje to důkladnější umytí penisu. Lépe bys udělal, kdybys nechal případné zbytky ejakulátu vsáknout přímo do spodního prádla, které je ostatně mimo jiné určeno i k tomu, aby chránilo oblečení před těmito a podobnými nečistotami (tj. před zbytky moči, stolice a podobně).

04.06.2017

Dobrý den.Odebírá se na 15-ti leté preventivní prohlídce vzorek spermatu?

Pepča, 14 let

Milý Pepčo,

Ne, žádný vzorek spermatu se na preventivních prohlídkách neodebírá, a to ani v 15-ti letech, ani na žádné další preventivní prohlídce. Vzorek spermatu (ejakulátu) se získává pouze při některých speciálních vyšetřeních na sexuologii či endokrinologii, zpravidla v případech podezření na poruchu mužské plodnosti.

04.06.2017

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jak bych mohl holce naznačit zájem,nebo ji nějak zaujmout?

Salát, 13 let

Milý Saláte,

Různé dívky mají o ideálním chlapci různé představy, proto mohu uvést pouze několik obecných rad a doporučení.
Dívčiny sympatie získáš nejlépe tím, že nebudeš nic předstírat a na nic si hrát. Ve vztahu k vyvolené dívce bys měl být upřímný, milý a laskavý (ale zpočátku ne příliš, protože jinak bys dívku mohl přivést do rozpaků). Věnuj pozornost úpravě svého zevnějšku, tvoje oblečení by mělo být čisté. Skvrny na oblečení mohou dívku odradit. Používej deodorant nebo ještě lépe antiperspirant, abys dívku neodradil nepříjemným tělesným pachem.
Až se rozhodneš, že dívku oslovíš, udělej to při osobním setkání, nikoli prostřednictvím telefonu, SMS nebo sociálních sítí.
Pokud chceš dívku oslovit a ještě jsi to nezkusil (nebo se to bojíš zkusit), můžeš začít například nějakou nezávaznou a neosobní otázkou, tedy takovou, která se nevztahuje přímo k dívce samotné. Je vhodné volit takovou otázku, na kterou dívka pravděpodobně zná odpověď, jinak bys ji mohl přivést do rozpaků. Pokud se jedná o dívku, kterou už znáš (např. spolužačku), můžeš ji třeba i poprosit o radu či o pomoc. Pokud jsi dívce alespoň trochu sympatický, neodmítne tě.
S dívkou, o kterou máš zájem, se zkus nejprve spřátelit. Začít můžeš tím, že nenápadně zjistíš, jaké má dívka zájmy a záliby, co ji baví a o co se zajímá. Když se ti podaří navázat s dívkou komunikaci a snad i kamarádský vztah, pečlivě sleduj její reakce (jak se chová v tvé přítomnosti), abys mohl zvážit, zda i ona má o tebe zájem. Na dívku nemusíš neustále jen mluvit, neméně důležité je, abys jí dovedl také naslouchat. Díky takovému naslouchání lépe poznáš její názory, postoje, zájmy a záliby, což ti velmi usnadní další sbližování.

04.06.2017

Dobrý den jakou mast si mám koupit na změkčení penisu tu mesíčkovou ne no tu panthenolovou mast dáte sem prosím odkaz na tyto masti děkuji za odpověď.

Marek, 16 let

Milý Marku,

Na zvlhčování předkožky doporučuji panthenolovou mast, která je volně prodejná pod různými názvy, např. „Panthenol“. Odkaz na konkrétní výrobek zde zveřejnit nemohu, protože by se jednalo o reklamu.

04.06.2017

1) Při erekci mi nejde přetáhnout předkožka je to normální v mém věku? Mám si ho něčím natírat?
2) Na žaludu ze spodní části mám takové nevím co to je posílám obr. Nevím co stím

Marek, 16 let

Milý Marku,

1) Podobné obtíže jako ty má přibližně 15% chlapců tvého věku. U některých dospívajících chlapců lze předkožku přetáhnout přes žalud pouze v klidovém stavu, zatímco při erekci činí její přetažení obtíže. Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí masti či krému, avšak předkožku si nepokoušej násilně rozšiřovat, pouze ji jemně posunuj. Postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.
2) Na okraji žaludu máš tzv. papily (papilae glandis), což jsou drobné výběžky v místech, pod nimiž se nacházejí nervová zakončení. Přibližně 25% mužů a chlapců (včetně tebe) má tyto papily zřetelně vystouplé. U většiny ostatních jsou tak drobné, že při běžné pohledu téměř nejsou vidět. Nejde o žádné onemocnění ani vadu, nemusí se s nimi nic dělat ani je nijak léčit.

03.06.2017

Co mám použít místo lubrikačního gelu stidím se ho jít koupit. Na cene nijak moc nezaleží.

Tonda, 12 let

Milý Tondo,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém, tělové mléko nebo dětský olejíček. Mělo by se jednat o výrobky určené pro citlivou pleť („sensitive“). Ideální jsou výrobky určené dětem, protože podléhají přísnějším normám a kontrolám, než běžné kosmetické výrobky. To, co je dost dobré pro citlivou dětskou pleť, bude dost dobré i pro tvůj penis. Nicméně i přesto doporučuji tyto přípravky nejprve vyzkoušet v menším množství. Pokud by došlo k podráždění (zarudnutí, svědění a podobně), přestaň je používat.

03.06.2017

Mam ho moc velkeho si myslim je mi 12 a mam ho 19,5 cm dlouheho je to v poradku?

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Vzhledem k tomu, že průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 12-ti let 9 až 11 cm, je tvůj penis mimořádně dlouhý. Nejspíše je to dáno vrozenými předpoklady, určitou roli může hrát i časnější nástup pohlavního dospívání či jeho rychlejší průběh.

03.06.2017

Dobrý den.
1) nejde mi přetahovat předložila přes žaludek pouze při erekci. Je to špatně?
2) při ejakulaci jednou vystříknu a potom asi 5 minut to ze mně jde po malých kapkách. Nevíte co s tím?
3) svědí mě pod šourkem. Když se tam podívám, nic tam nevidím ( žádné vyrážky ani zrudnutí jsem si nevšiml) myslíte ze to přejde?

Student, 13 let

Milý Studente,

1) Pokud lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu (tj. tehdy, když nemáš erekci), znamená to, že již došlo k jejímu částečnému uvolnění. Během dalšího růstu a vývoje penisu bude uvolňování předkožky nejspíše pokračovat, a tudíž je pravděpodobné, že dříve či později nebude její přetažení přes žalud činit potíže ani při erekci. Do té doby si předkožku přetahuj opatrně, aby nedošlo k jejímu poranění. Násilné roztahování předkožky se nedoporučuje, avšak proces jejího uvolňování můžeš podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému s následným jemným posunováním směrem k tělu. Předkožku si však vždy stahuj jen tak daleko, aby to nebolelo. Jakmile bys pocítil jakoukoliv, třeba i mírnou bolest, znamenalo by to, že už stahuješ moc daleko.
2) Ejakulace je způsobována stahováním svalstva v oblasti malé pánve a jemných svalových vláken ve stěnách močové trubice. Příslušné svaly se stahují rytmicky a opakovaně, a proto ejakulaci zpravidla neprobíhá jednorázově, ale v podobě několika (dvou až pěti) po sobě následujících výstřiků, z nichž každý další je zpravidla o něco slabší, než ten předchozí. Část ejakulátu však může i poté zůstávat ve vývodných cestách a uvolňuje se postupně. Proto se stává, že ještě nějakou dobu po ejakulaci (obvykle ne déle, než 5 až 20 minut) dochází k uvolňování menšího množství ejakulátu.
3) Svědění je nejspíše způsobeno rozkladem potu, který se udržuje v těchto méně přístupných místech. Doporučuji věnovat více pozornosti osobní hygieně. Pokud se například sprchuješ vestoje, mýdlo a voda se pod šourek (přesněji řečeno na zadní stranu šourku a do rozkroku) nedostanou. Ani při sezení v napuštěné vaně nemusí být umytí těchto míst důkladné. Zadní stranu šourku a rozkrok lze důkladněji umýt například sprchováním v podřepu, případně si můžeš pohlavní orgány lehce nadzvednout rukou, aby voda ze sprchy pronikla i do méně přístupných míst.

03.06.2017

Dobrý den,jak bych mohl poznat,že se holce líbím?Děkuji za odpověď.

Koníček, 12 let

Milý Koníčku,

Pokud se dívce líbíš, jsi jí sympatický a má o tebe zájem, může ti to dávat najevo různými způsoby.
Projevem určitého zájmu je už to, že si tě dívka opakovaně prohlíží. Pokud však chceš zjistit, zda si tě dívka prohlíží, musíš to dělat nenápadně. Pokud by si totiž všimla, že ji sleduješ, mohla by sklopit oči, aby tě nepřivedla do rozpaků tím, že si tě prohlíží.
Dále si zkus nenápadně všímat, jak dívka reaguje na tvoji přítomnost. Snaží se dostat do tvojí blízkosti, nebo se ti spíše vyhýbá? Zvedne hlavu, když vstoupíš do místnosti a pozdravíš?
Určitou nápovědou může být i tělesný postoj, který dívka zaujme, když kolem ní procházíš. Pokud zkříží ruce nebo nohy (nebo obojí), mohlo by to symbolicky vyjadřovat, že se před tebou „uzavírá“. Pokud naopak zaujme otevřený postoj nebo se dokonce snaží k tobě přiblížit, může to být projevem určitých sympatií.
Pokud dívce záleží na tom, co si o ní myslíš, bude se snažit vypadat přitažlivě, jakmile zjistí, že se na ni díváš. Například si nenápadně přejede rukou po vlasech, rychle si upraví oblečení nebo si špičkou jazyka lehce olízne rty, aby získaly výraznější barvu a lesk.
Dívčiny sympatie se mohou projevit také úsměvem či přímo pokusem o navázání očního kontaktu.
Některé z výše uvedených pohybů, gest či postojů však nemusí být zcela jednoznačné. Pokud si dívka například přejede rukou po vlasech, může to znamenat, že se chce upravit, aby se ti líbila. Pokud si však začne obtáčet vlasy kolem prstu nebo si tahá konečky vlasů, mohlo by to být projevem nervozity nebo nespokojenosti s tím, že si ji prohlížíš.
V každém případě nedoporučuji spoléhat se pouze jen na jeden z uvedených projevů sympatií. Pokud se dívce opravdu líbíš, budou se různé projevy sympatií projevovat v jejím chování opakovaně.
Pokud už se dáš s dívkou do řeči (například se jí na něco zeptáš), věnuj pozornost způsobu, jakým s tebou hovoří. Snaží se tě „odbýt“ a rozhovor rychle ukončit, nebo ti naopak sama začne klást další otázky, aby rozhovor prodloužila? Své sympatie ti může dívka dát najevo například i tím, že se zajímá o tvůj názor.

03.06.2017

Mám problém, že se mi při erekci hrozně zvětší žalud. Nejde mi pak stáhnout předkožka. Normálně jde bez problémů. Mám ale problémy s masturbováním. Když mi nejde předkožka stáhnout, tak nejde masturbovat, když je stažená, tak taky, protože ji nenavlíknu na žalud. Jak mám postupovat? Dík a přidávám fotku.

Martin, 13 let

Milý Martine,

Obtíže při přetahování předkožky během erekce jsou způsobeny tím, že dosud přetrvává její mírné zúžení. Důležité je, že můžeš předkožku bez obtíží přetáhnout přes žalud alespoň v klidovém stavu. Během dalšího růstu a vývoje penisu dojde s největší pravděpodobností ke  spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky, takže její přetažení přes žalud nebude činit potíže ani při erekci. Do té doby buď při manipulaci s předkožkou během erekce opatrný, aby nedošlo k jejímu poranění.
Obtíže při masturbaci mohou souviset se zvýšeným třením, k němuž dochází v důsledku fixace předkožky, a to buď na žaludu (kožní pokryv penisu je v takovém případě příliš napnutý, podobně jako u obřezaného penisu), nebo za žaludem (v takovém případě může docházet k „zaškrcení“ penisu za žaludem, čímž jsou běžné masturbační pohyby rovněž znesnadněny).
Pro snížení tření doporučuji při masturbaci použít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhradu. Díky lubrikačnímu prostředku nanesenému přímo na penis nebo i na ruku, kterou používáš při masturbaci, bude mnohem snadnější vykonávat masturbační pohyby, protože ruka bude po penisu volně „klouzat“. Určitou nevýhodou při tomto způsobu masturbace může být snad jen oddálení nástupu orgasmu, avšak pokud si tvoje tělo na masturbaci s použitím lubrikantu zvykne, tato doba se brzy opět zkrátí.

03.06.2017

Dobrý den já jsem ve sboru od první třídy a chci se zpěvem živit a začínám mutovat můžu se zeptat jde nějak mutace trošku zmírnit Nebo úplně nechat aby zanikla.

Jan, 12 let

Milý Jane,

Hlasová mutace je naprosto normální a přirozený proces, který nelze zastavit ani zpomalit. Avšak změna hlasu, k níž během puberty dochází, ještě neznamená, že se nebudeš moci živit zpěvem. Pouze budeš muset několik měsíců počkat, až se tvůj hlas usadí na nové frekvenci, a poté se naučíš zpívat novým, a to již mužským hlasem. Například pokud máš chlapecký soprán, mohl by z tebe po dokončení mutace být vynikající tenor.

03.06.2017

Prečo je tak zdeformovany po masturbácii ??

Samo, 11 let

Milý Samo,

Nejspíše se jedná o otok, který se vytvořil v důsledku příliš silného stisku či příliš prudkých masturbačních pohybů. Příště zkus masturbovat poněkud jemnějším způsobem.

03.06.2017

Doporučil byste mi nějaké cviky a rady na skoliózu? Díky moc.

Sýček253, 11 let

Milý Sýčku,

Skolióza je komplikované onemocnění, které vyžaduje individuální přístup ke každému pacientovi. Cvičení by mělo být alespoň zpočátku prováděno pod dohledem specialisty, který pacienta upozorní na případné chyby. Nesprávně prováděné cviky ti příliš nepomohou a mohly by ti i ublížit. Cviky je třeba provádět plynule a pomalu, tj. tahem, nikoli prudkými pohyby.
Pro představu o tom, jak vypadají základní cviky při skolióze, si můžeš prohlédnout následující obrázky. Především však doporučuji návštěvu ortopedického oddělení.

obrázek 1
obrázek 2
obrázek 3
obrázek 4
obrázek 5

03.06.2017

Když močím všiml si že v moči mám něco lepkavého a nabělalého.Je to sperma nebo něco jiného?

Bumbác, 15 let

Milý Bumbáci,

Mohlo by se jednat o zbytky spermatu z předchozí ejakulace, případně o preejakulační tekutinu. V takovém případě se nemusíš ničeho obávat. V horším případě by se mohlo jednat o hlen, produkovaný v důsledku zánětu vývodných cest močových. V takovém případě bys však pociťoval bolest či pálení při močení, časté nucení na močení a nejspíše bys měl i zvýšenou teplotu.

03.06.2017

Prosím zveřejněte jen odpověd. (...)

Radek, 16 let

Milý Radku,

Ano, je to docela dobře možné. Nejen dospívající či dospělý člověk, ale i dítě před pubertou může dosáhnout orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení. Zpravidla se to děje při intenzivní hře s vlastními pohlavními orgány neboli při dětské masturbaci.
Podle sexuologického výzkumu z počátku 21. století činí průměrný věk prvního dosažení orgasmu 8 let u dívek a 9 let u chlapců (viz Bancroft, J.: Sexual development in childhood. The Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction, Inc., Indiana University Press, 2003, s. 164). Samozřejmě, že se jedná pouze o průměr, a tudíž je možné, že některé děti dosahují prvního orgasmu dříve, jiné později.

02.06.2017

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak bych mohl projevit holce náklonost?Lépe řečeno jak bych ji mohl sbalit?Vím,že to není až tak složitá věc,ale pro mě je to,jako bych se škrábal na Mount Everest :D,hodně se stydím.

ChlupateOčičko, 12 let

Milý ChlupateOčičko,

Pokud ti na dívce nezáleží a chceš ji pouze „sbalit“, můžeš se o to pokusit jakýmkoliv způsobem, protože ani případný neúspěch tě citově nezasáhne, v nejhorším případě se budeš cítit trochu trapně, ale to přejde. Pokud ti však na dívce záleží a chceš s ní navázat hlubší citový vztah, začni tím, že jí budeš věnovat více pozornosti. Snaž se nenápadně zjistit, jaká dívka je, jak se chová, jaké jsou její záliby a zájmy a podobně. Není to nijak zvlášť složité, pouze si musíš všímat určitých maličkostí, dívčina způsobu komunikace, gest a podobně, leccos ti může napovědět i oblečení nebo třeba obrázek na penálu. Možná zjistíš, že máte s dívkou některé společné zájmy a záliby, že se vám líbí podobná hudba či podobné filmy, že se věnujete stejnému nebo podobnému sportu, případně zjistíš cokoliv jiného, na základě čeho by ses mohl s dívkou sblížit. Pokud se stydíš dívku oslovit, můžeš začít s nějakou „neutrální“ otázkou, prosbou o radu či o pomoc a podobně. Tím si ověříš, jak na tvoje oslovení bude reagovat, zda je jí příjemné či nepříjemné, když s tebou má mluvit, zda se bude snažit hovor co nejrychleji ukončit, nebo zda naopak projeví zájem o pokračování vzájemné komunikace. Další rady a doporučení najdeš na stránce Chlapci a dívky spolu.

02.06.2017

Už dlouho mi nejde zpívat. V hudebce s tím mám docela problémy. Co s tím? Jak dlouho to tak bude?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Pokud vyloučíme nějakou dočasnou indispozici (například v důsledku onemocnění hrtanu), je možné, že tvé obtíže při zpěvu jsou způsobeny probíhající hlasovou mutací. Během mutace se chlapcův hlas mění z dětského na mužský. Dochází k růstu hlasivek, které se během několika měsíců až let prodlouží z původních 1 cm na přibližně 2 a půl cm.
V důsledku růstu hlasivek se frekvence chlapcova hlasu sníží z původních 220 až 660 Hertzů (Hz) na výsledných 80 až 360 Hz. Jinými slovy, chlapcův hlas se stává hlubším, takže již nemůže zpívat chlapeckým sopránem a musí se „přeučit“ na některý z mužských hlasů, např. tenor. Takové „přeučení“ je však možné až po usazení hlasu v nové poloze, protože během mutace se stává, že chlapcův hlas „přeskakuje“, tedy že náhle mění svoji frekvenci.
Potíže tohoto druhu však trápí spíše chlapce, kteří se zpěvem zabývají intenzivněji či přímo profesionálně, například jsou členy nějakého pěveckého sboru, zpěváky dětské hudební skupiny či podobného hudebního nebo dramatického tělesa. Pokud zpíváš pouze na hodinách hudební výchovy ve škole, neměla by pro tebe změna hlasu představovat žádný zásadní problém. Učitelé hudební výchovy by měli respektovat nutný a přirozený vývoj chlapeckého hlasu během mutace a zohlednit jej i při klasifikaci (stejně jako učitelé tělocviku zohledňují, když se dospívající žákyně právě nachází v určité fázi menstruačního cyklu, přičemž nemůže podat plný fyzický výkon). Jedná se totiž o projev, který nesouvisí se žákovou snahou či pílí a žák jej nemůže nijak ovlivnit.

02.06.2017

dobrý,, mohl by jste sem prosím hodit nějakou tabulku průměrné výšky?
a dá se nějak urychlit mutace? bude mi 17 a přijde mi že se stále nějak nedostavuje (a pak když mluvim mezi vrstevníky tak je mi trapně)

ee, 16 let

Milý ee,

Tabulku s údaji o průměrné tělesné výšce a hmotnosti podle věku a pohlaví najdeš na stránce „Jak moc vyrostu?“, pro jistotu ji přikládám i zde:

Pokud jde o hlasovou mutaci, ta může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem a trvá zpravidla šest měsíců až dva roky. Jistě je poněkud nepříjemné, když se od svých vrstevníků výrazně odlišuješ výškou svého hlasu, avšak dospívání není žádný závod. Nicméně pokud bys na sobě pozoroval ještě nějaké další známky „opožděného“ pohlavního zrání (například pokud máš malý objem varlat, neroste ti pubické ochlupení či jsi dosud neměl ejakulaci), můžeš se obrátit na praktického lékaře, který ti doporučí vyšetření na endokrinologickém pracovišti.

02.06.2017

Kamarád má trenky, které se mi vážně líbí. Snažil jsem se je vyhledat na internetu, ale neúspěšně. Jak se ho mám zeptat, kde je koupil, aby mu to nepřišlo tak divné ?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud chceš zjistit, odkud má tvůj kamarád trenýrky, které se ti líbí, nevidím nic špatného na tom, když se jej jednoduše zeptáš. raději bys ale neměl výslovně říkat, že se ti jeho trenýrky líbí. Spíše mu řekni, že bys chtěl také takové. Jinak by si mohl myslet, že se ti líbí nejen jeho trenýrky, ale i on sám, což by nemusel správně pochopit a mohlo by to u něj vyvolat jakousi homofobní obrannou reakci. Riziko podobné reakce však bude mnohem nižší, když se kamaráda jednoduše zeptáš, zda by ti mohl říci, kde se takovéto trenýrky prodávají. Musíš však počítat i s tím, že kamarád sám nebude znát odpověď. Například pokud dostal trenýrky od rodičů jako dárek, tak nejspíše ani on sám neví, kde se prodávají.

02.06.2017

dobrý den. před 2 lety jsem mněl holku ale rozešli jsme se. neviděl jsem ji rok ale včera jsem ji po roce viděl. cele ty dva roky jsem jakoby k ní něco cítil chyběla mi. ale včera a dneska se ty pocity vrátili. chtěl bych jí zpět. a já ji chci napsat a jít s ní ven. a problém je v tom, že nevím co budu mluvit. vždycky když jsem plánoval že jsem chtěl jít ven s holkou tak jsem nevěděl co budu mluvit. ale u ní se toho tak moc nebojím protože se už známe celkem dobře ale i tak jsem hodně stydlivej. jsetli by šla ven tak nevim o čem se s ní mám bavit a tak.. není nejakej na to návod? děkuji

marnley, 15 let

Milý marnley,

Opětné navazování vztahu po takto dlouhé době může představovat problém, protože lidé se časem mění, což platí zejména v období dospívání. Možná, že tvoje dívka už není taková, jakou jsi ji znal, což může být pro opětné navázání vztahu výhodou, ale i nevýhodou.
Záleží rovněž na důvodech, pro které jste se rozešli. Pokud mezi vámi došlo k nějakému závažnějšímu konfliktu, k ošklivé hádce, při níž padala silná slova, nebo k něčemu podobně nepěknému, je otázkou, zda by dívka vůbec měla o obnovení vztahu zájem. Ale i v případě, že okolnosti vašeho rozchodu nebyly natolik dramatické, by sis měl položit otázku, zda důvody, pro které jste se rozešly, již pominuly. Třeba jsi v minulosti dělal něco, co na tobě tvé dívce vadilo, ale v současné době to již neděláš.
V dotazu uvádíš, že jsi dívku po roce opět viděl. Zkus si vaše setkání (dá-li se vůbec hovořit o setkání) opět vybavit a zamysli se nad tím, jak a zda vůbec na tebe dívka reagovala. Podívala se na tebe? A pokud ano, snažila se hned odvrátit či alespoň dívat se jiným směrem? Pro případné obnovení vztahu je rovněž důležité, zda si dívka v době po vašem rozchodu nenašla nějakého jiného chlapce. V té době byla „volná“, takže její případný nový citový vztah bys měl respektovat.
Pokud už se rozhodneš dívku opět oslovit, neměl by ses tvářit, jako kdyby se mezi vámi nikdy nic nestalo, avšak zároveň bys jí neměl ani připomínat váš rozchod. Pokud si s dívkou budete povídat o tom, co jste dělali v uplynulém roce, když jste spolu nechodili, nemluv o jiných dívkách a neptej se dívky na jiné chlapce (sice se dívky nebudeš moci zeptat, zda už si nenašla jiného chlapce, avšak pokud si nějakého našla, nejspíše ti to sama řekne i bez ptaní).
Konkrétní návod ti poskytnout nemohu, protože tvoji bývalou dívku neznám, avšak pokud se pokusíš váš vztah obnovit, doporučuji ti řídit se výše uvedenými radami.

02.06.2017

Dobrý den, chodím s dívku ze třídy, která se co se týče oblékání chová opravdu divně. Pozoroval jsme to během školního výletu. Podprsenku vůbec nenosila a nezřídka vyrazila oblečená pouze v kalhotkách, botách, ponožkách a dlouhém triku. Na snídani chodila dokonce pravidelně bez kalhotek, jen ve velmi dlouhém triku. Když jsem se jí ptal, proč to dělá, nepodala žádné racionální vysvětlení. Říkala, že se jí takto chodí pohodlně. Spolužáci na toto chování upozornili pedagogický dozor, ale ten nezasáhnul. Prý neukazuje prsa ani genitálie přímo. Přesto kdo chtěl, tak viděl, co chtěl, což mě štvalo. Zajímali by mě motivy chování mé dívky. Jedná se o nějakou poruchu? Nebo je to ještě na hraně, ale normální? Děkuji za odpovědi.

Filip, 16 let

Milý Filipe,

Na jednu stranu je svým způsobem pochopitelné, že ti vadí příliš vyzývavý styl oblékání tvé dívky, a že bys raději chtěl, aby si své tělesné půvaby „nechávala jen pro tebe“. Nicméně pokud dívka měla na sobě to, co popisuješ, tedy dlouhé triko, kalhoty, ponožky a boty, byla podle měřítek evropské civilizace oblečena dostatečně.
Chození bez kalhotek, pouze v dlouhém triku, už by mohlo být problematické, protože při poloze vsedě (předpokládám, že dívka nesnídala vestoje) by mohlo přece jen dojít k nechtěnému vykasání trika, a tím k obnažení genitálu. V takovém případě by dívka ovšem musela být pozorována z poněkud neobvyklého úhlu (nepředpokládám, že některý z tvých spolužáků lezl pod stůl, za kterým dívka seděla, aby měl „lepší výhled“). Pokud dívka nechce nosit podprsenku a připadá si tak pohodlněji, je to její volba, nicméně by měla počítat s tím, že ve vyšším věku bude mít ňadra pravděpodobně poněkud povislá.
Tvoje dívka pravděpodobně netrpí žádnou duševní poruchou, spíše má jen o něco menší společenské zábrany, než většina ostatních dívek. Její zálibu v pohodlném oblékání bys měl respektovat, ovšem také tvoje dívka by měla respektovat tvé názory a postoje. Pokud chceš dívce sdělit, že ti její způsob oblékání před ostatními spolužáky vadí, měl bys to provést citlivě. Například bys jí mohl říci, že tě trochu mrzí, když vidíš, jak se na ní ostatní dívají, když je jen lehce oblečená. Výraz „trochu mrzí“ ti sice může připadat jako velmi mírný, avšak pro zamilovanou dívku je tento výraz silný dost. Nevyvoláš tím dojem, že trpíš nějakou přehnanou žárlivostí či snahou za každou cenu dívku uchránit před „zlodějskými pohledy“ ostatních chlapců, nebo dokonce že ji chceš nějak zásadně omezovat a diktovat jí, co si má oblékat.
Pokud bys přece jen žárlil a chtěl se své žárlivosti zbavit, zkus dívce navrhnout, abyste spolu v létě navštívili nudistickou pláž (jestliže jí podprsenka a kalhotky připadají nepohodlné, tak je pravděpodobné, že jí připadají nepohodlné i plavky, a tudíž by neměl být problém ji k návštěvě zařízení tohoto typu přesvědčit). Představa, že tvoji dívku uvidí nějaký cizí chlapec či muž zcela nahou, v tobě sice možná vyvolává hrůzu, avšak na takovém místě, jakým je nudistická pláž, by sis možná uvědomil, že nahé lidské tělo nemusí být přímo spojováno s erotikou a sexualitou, nýbrž že může být vnímáno jako něco naprosto přirozeného a víceméně „mravopočestného“. Zároveň není vyloučeno, že si tvoje dívka povšimne určité pozornosti, kterou ti možná budou věnovat ostatní návštěvnice nudistické pláže, a díky tomu možná lépe pochopí, proč ti vlastně tolik vadí, když se před spolužáky obléká poněkud vyzývavě.

02.06.2017

Aké sú iné praktiky masturbovania ako normálne s predkožkou ??

Simmon, 11 let

Milý Simmone,

Existují různé způsoby, jak při masturbaci uchopit penis a jak vykonávat tzv. masturbační pohyby (tedy pohyby ruky, do níž je penis uchopen). Záleží na každém jedinci, jakému způsobu uchopení a vykonávání pohybů dá přednost.
Značná část mužů či dospívajících chlapců masturbuje tak, že si přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje na žalud. K tomu lze použít buď dva či více prstů, nebo celou sevřenou dlaň (ve druhém případě je však předkožka spíše „shrnována“ ze žaludu a opět „nahrnována“ na žalud s tím, jak se při masturbačních pohybech posunuje celý kožní pokryv penisu). Příjemné pocity jsou dosahovány při vzájemné stimulaci mezi předkožkou a žaludem.
Pokud má muž či chlapec velmi krátkou předkožku, případně pokud je obřezaný (tj. předkožka mu byla odřezána), dochází při masturbaci k posunování kožního pokryvu pouze mezi kořenem penisu a okrajem žaludu. Někteří obřezaní muži či chlapci používají lubrikační gel či krém nebo jeho vhodnou náhražku, aby při masturbačních pohybech snížili nepříjemné tření způsobené nedostatkem kožní rezervy, případně i suchým povrchem žaludu. Lubrikant lze nanést buď přímo na penis, nebo na ruku, kterou se masturbace provádí. Muži a chlapci, kteří mají předkožku, používají lubrikant při masturbaci méně často, protože většina z nich jej nepotřebuje.
Někteří chlapci, jejichž předkožka je prozatím natolik úzká, že ji nelze přetáhnout přes žalud, si při masturbaci předkožku stahují pouze částečně nebo vůbec, přičemž ve druhém případě si někteří u nich pouze mnou („mačkají“) žalud penisu přes nataženou předkožku.
Různé způsoby masturbace se liší rovněž tělesnou polohou, v níž je masturbace prováděna (např. vsedě, vleže na zádech, vleže na břiše, s nataženýma či s pokrčenýma nohama a podobně). Někteří jedinci mužského pohlaví se při masturbaci zaměřují výhradně na penis, jiní „používají“ volnou ruku ke stimulaci (dráždění) nějaké další části těla, například šourku, rozkroku či řitního otvoru nebo jeho okolí. Méně často je chlapecká či mužská masturbace doprovázena také drážděním prsních bradavek, které sice mohou být i u osob mužského pohlaví do určité míry eroticky citlivé, avšak zdaleka ne tolik, jako u osob pohlaví ženského.

02.06.2017

Od kolika let je normální koukat na pornografické filmy?

v3lké Y, 11 let

Milý v3lké Y,

Pornografické filmy a jiné pornografické materiály jsou určeny osobám starším 18-ti let. I přes toto věkové omezení se však stává, že jsou někdy sledovány i osobami mladšími 18-ti let. Zdůvodnění nevhodnosti pornografie pro osoby mladší 18-ti let najdeš v odpovědi na dotaz Anonyma ze dne 29.05.2017.

01.06.2017

Dobrý den
Jak jste myslel to že si mám prohmatavat prstami ten žalud ?? Jak mám postupovat ??? A koupu se v teple vodě ale stále ho mám někdy bílý.
Když při sexu dojde k vyvrcholení do pochvy tak je předkožka stažena za žaludem nebo predzaludem???
Přijde mi že mám někdy světlejší předkožku než tělo penisu. Je to chyba ???
Na 15-ti lete prohlídce si doktorka prohlíží i penis ??? A když se bude ptát na to třeba jestli nemám problémy s předkožkou Mám ji to říct ??? ( Myslím to s tou předkožkou)
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Při masáži ponecháš předkožku nataženou na žaludu (tj. dotýkáš se žaludu „přes předkožku“). Uchopíš okraj žaludu mezi palec a ukazováček jedné ruky, případně si můžeš pomoci i prostředníčkem, prsty jemně stiskneš a posuneš směrem dopředu, tj. od těla. Tento pohyb několikrát zopakuješ, avšak vždy směrem „od sebe“ (tj. od těla). Postupuj spíše pomalu a plynule, nikoli rychlým a škubavým pohybem.
2) Obě možnosti připadají v úvahu. Při dosažení orgasmu během pohlavního styku do pochvy může být předkožka stažena za žaludem nebo natažena na žaludu. Během kopulačních pohybů (tedy pohybů prováděných při pohlavním styku) se penis střídavě zasunuje do pochvy a opět vysunuje. Při zasouvání penisu se předkožka zpravidla stahuje za žalud, při vysouvání penisu se může (i když nemusí) opět natahovat na žalud, a to buď částečně, nebo úplně (pouze při použití kondomu je předkožka zpravidla fixována v jedné poloze, a to buď přetažená přes žalud nebo natažená na žaludu – podle toho, zda je předkožka před nasazením kondomu na penis přetažena či nikoliv). K orgasmu může dojít v jakékoliv fázi kopulačního pohybu, tedy jak při zasouvání, tak při vysouvání penisu.
3) Vnitřní list předkožky je zpravidla světlejší (mívá různé odstíny růžové barvy), zatímco vnější list předkožky je zpravidla tmavší, než navazující pokožka na těle penisu.
4) Součástí preventivní prohlídky ve věku 13-ti, 15-ti a 17-ti let je i kontrola rozvoje tzv. sekundárních pohlavních znaků (k nimž patří např. pubické ochlupení či vzhled penisu), avšak někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají. Pokud ti lékařka nekontrolovala penis při prohlídce ve věku 13-ti let, je pravděpodobné, že jej nebude kontrolovat ani při prohlídce ve věku 15-ti let. Na případné obtíže nemusíš sám upozorňovat, zejména pokud při prohlídce nebudeš mít erekci (v předchozích dotazech jsi uváděl, že máš obtíže s přetahováním předkožky pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji přetáhnout lze), avšak pokud by se tě lékařka na předkožku ptala, případně pokud by se ti pokoušela předkožku sama přetáhnout, měl bys ji na obtíže upozornit. Rovněž v případě, že by se ti lékařka pokoušela přetáhnout předkožku a ty bys při tom pociťoval jakoukoliv bolest, bys ji měl na tuto bolest upozornit.

01.06.2017

Takže se nemusím bát já sex ještě neměl jen tu masturbaci Ani s holkou A do budoucna chci mít děti ženu rodinu :)

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

Tvoje obavy jsou předčasné. Sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví (navíc v tvém případě se ani nejednalo o tělesný kontakt, spíše jen o vzájemné pozorování) nemusí být nutně projevem homosexuality. Kromě toho, i kdybys byl homosexuálně orientován, rozhodně to neznamená, že by ses nemohl oženit a mít rodinu. Neexistuje žádný zákon nebo nařízení, podle kterého by se homosexuálně orientovaný občan nemohl oženit s osobou opačného pohlaví. Nicméně pokud bys byl homosexuálně orientovaný a hodlal uzavřít sňatek, bylo by vhodné o této skutečnosti svoji nastávající ženu informovat, abys nemusel prožít značnou část života v přetvářce a předstírání, což by představovalo značnou psychickou zátěž. Přibližně dvě třetiny žen jsou schopny u svého partnera homosexuální orientaci tolerovat.

01.06.2017

Dobrý den, ve škole se mi smějí kvůli barvě pleti, na 1. Stupni se mi nikdo nesmál a neměl nějaké připomínky, ale na 2.stupni se mi smějí skoro furt. Nevím co s tím

Nwmw, 13 let

Milý Nwmw,

Barva pleti patří k vnějším znakům, které nelze ovlivnit. Pokud se ti spolužáci smějí kvůli něčemu, co nemůžeš ovlivnit, chyba je na jejich straně, nikoli na tvé. Je to totéž, jako kdyby se někomu posmívali kvůli tomu, že má např. zrzavé vlasy nebo pihy. Avšak je možné, ba pravděpodobné, že spolužákům vůbec nejde o barvu pleti, spíše jim slouží jako záminka k posmívání.
Na připomínky a posměšky ohledně barvy pleti bys neměl reagovat tak, jak od tebe spolužáci nejspíše očekávají, tedy zlostí, rozčilováním či pláčem. Je třeba dát najevo, že se nějakými posměšky nenecháš vyvést z rovnováhy. Bude-li se ti někdo posmívat, mysli na to, že máš morální převahu.
To, čím se od ostatních spolužáků odlišuješ a co jim slouží jako záminka k posmívání, můžeš prezentovat jako svoji přednost. Například v létě má tmavší pleť nesporné výhody, protože představuje lepší ochranu před UV (ultrafialovým) zářením, než světlá pleť.
Také si zkus mezi spolužáky najít někoho blízkého (kamaráda, kamarádku), který(-á) se ti neposmívá a je ochoten (ochotna) ti pomáhat, např. s úkoly, při práci ve skupině a podobně, nebo má alespoň stejné či podobné zájmy a záliby jako ty. Je důležité, aby ses v rámci třídy nedostal do naprosté izolace.
V případě, že by se připomínky a posměšky stupňovaly, nebo dokonce přecházely v nadávky, urážky či v horším případě ve fyzické útoky, máš plné právo se obrátit na ty zaměstnance školy, v jejichž kompetenci je řešení podobných krizových situací (patří k nim výchovný poradce, školní psycholog či preventista sociálně patologických jevů).

 

01.06.2017

Dobrý den,
mám takovou otázku. Je normalní, že na konci švu menzi nohami u řitního otvoru my roste ochlupení, popřípadě jak ho holit?
Předem děkuji za odpověď.

NoOneYouShouldKnow, 13 let

Milý NoOneYouShouldKnow,

Chomáček jemných chloupků na popisovaném místě (tj. v rozkroku v blízkosti análního otvoru) je naprosto normální, objevuje se zpravidla ve věku 13 až 15 let, přičemž do konce puberty se rozšiřuje. Holení těchto chloupků však rozhodně nedoporučuji, a to z následujících důvodů:
1) Jedná se o velmi obtížně přístupné místo, jeho oholení je tudíž velmi komplikované a hrozí při něm silně krvácivé poranění. Vyžadovalo by velikou dávku šikovnosti, aby ses na tomto místě oholil a přitom se nepořezal. Nebo bys musel mít dobrého, ale opravdu dobrého kamaráda, který by ti s holením pomohl.
2) Dorůstající chloupky jsou ostré a píchají, což by bylo nepříjemné zejména v oblasti rozkroku, kde dochází k tření (například při chůzi).
3) Pokožka v oblasti perinea (rozkroku) je velmi jemná a citlivá, holením by došlo k podráždění. Pálení a svědění podrážděné pokožky by tě nutilo, aby ses na tomto místě neustále drbal, což je v přítomnosti jiných lidí poněkud společensky nevhodné, uvážíme-li, že svědění či pálení se může dostavit kdykoliv a kdekoliv.
4) Oholené chlupy brzy dorůstají, avšak jsou tvrdší a hustější, než před oholením. Chomáček tenkých chloupků tě nemusí nijak omezovat, avšak tvrdé a nepoddajné chlupy, které by na jejich místě vyrostly, už by ti mohly překážet.

01.06.2017

Zdravím, když jsem honil s klukem přes kameru mám rád holky, ale když pomyslím na honění tak jsem Bi nebo hetero mám rád holky a chci strávit budoucnost s některou sex jsem neměl ještě a holku taky jen takovou, že jsem si nedaly pusu, ale mám rád holky

Jablko , 16 let

Milý Jablko,

Dospívajícího chlapce může pohlavně vzrušovat kde co, včetně vrstevníka téhož pohlaví. Ve věku 16-ti let již lze sexuální orientaci prokázat a u heterosexuálních jedinců právě v tomto věku zájem o tělo a tělesné projevy vrstevníků téhož pohlaví začíná ustupovat. Nicméně v dotazu uvádíš, že se jednalo pouze o masturbaci, navíc bez vzájemného kontaktu. Takovouto aktivitu však nelze považovat za jednoznačný projev homosexuální orientace. Důležité je, abys nepodléhal strachu z vlastních (ať už skutečných či domnělých) homosexuality. Takovýto strach se odborně nazývá internalizovaná homofobie a může vyvolat určité psychické potíže.

01.06.2017

Dobrý den, mám dotaz, v kategorii "já chci mít větší penis" máte tabulku kde je napsané že věku 13 je penis v klidovém stavu 7cm ale já mám v 13ti jen 2cm a v erekci 7cm, mohu se zeptat proč? Nemůže se jednat o mikropenis? Děkuju za odpovědi.

Dan, 13 let

Milý Dane,

O mikropenis se určitě nejedná, protože by v tvém věku musel být při erekci kratší, než 5 cm, zatímco tvůj penis má při erekci délku 7 cm. Tato délka je sice podprůměrná, avšak stále ještě ji lze považovat za normální. Příčin podprůměrných rozměrů penisu může být více. Trpíš-li nadváhou, mohlo by se jednat o tzv. zanořený penis. Také není vyloučeno, že menší rozměry penisu mohou být projevem pozdějšího nástupu puberty. Tvoje tělo dosud roste a vyvíjí se, takže je velmi pravděpodobné, že v budoucnu budou rozměry tvého penisu větší, než v současné době. Pokud by u tebe ani během následujících let nedošlo k výraznějšímu růstu penisu, připadala by v úvahu hormonální léčba.

01.06.2017

Dobrý den. Když moje předkožka dosahuje pouze na povrch žaludu, tak je šance že se mi spraví a že se sama uvolní a pujde stahovat a mít tím pádem i sex?

Bond, 15 let

Milý Bonde,

V tvém věku má zúženou předkožku ještě přibližně 15% chlapců. Je velmi pravděpodobné, že do konce puberty dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky. Tomuto procesu můžeš napomoci zvlhčováním předkožky pomocí vhodné masti nebo krému. Předkožku však nepřetahuj přes žalud násilním, mohlo by dojít k jejímu poškození.
Pokud jde o pohlavní styk, ten je možné uskutečnit i se zúženou předkožkou, avšak pouze za použití kondomu, před jehož nasazením se předkožka ponechá natažená na žaludu. Kondom bude předkožku v této poloze fixovat.
Více informací o zúžení předkožky najdeš na stránce Žalud a předkožka.

01.06.2017

Jakto že mojí kamarádi mají větší péra než já? Předem děkuji za odpověď.

Robert, 14 let

Milý Roberte,

Rozměry penisu mohou být u dospívajících chlapců různé. Jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Průměrné rozměry penisu v jednotlivých věkových skupinách dospívajících chlapců jsou uvedeny v následující tabulace.

  

Kromě toho není vyloučeno, že penisy tvých kamarádů ti připadají větší, protože na svůj penis se díváš shora, zatímco penisy ostatních vidíš zepředu. Při pohledu shora dochází k určitému zkreslení, protože předmět pozorovaný shora se vždy jeví jako menší.

01.06.2017

Dobrý den,nevíte o co se jedná,vypadá to jak akné

007, 13 let

Milý 007,

Nejspíše se jedná o zánětlivé ložisko, které se vytvořilo v důsledku ucpání mazové žlázky. Postižené místo si nedrbej a udržuj jej v čistotě.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018