archiv odpovědí - červenec 2017

31.07.2017

Jak moc škodí melír tělu/vlasům?

Men, 17 let

Milý Mene,

Barvení vlasů a zejména pak jejich odbarvování může vést k většímu či menšímu poškození jejich struktury a v důsledku toho k jejich zvýšenému lámání, třepení a podobně. Barvení a odbarvování vlasů může rovněž vést k podráždění pokožky vlasové části hlavy.
Melír představuje ze zdravotního hlediska nižší riziko, než plošné odbarvování vlasů, protože barva při něm nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou. Avšak tzv. tupírovaný melír (neboli americký melír), při němž se jednotlivé praménky vlasů vytahují pomocí háčku skrz otvory v ochranné fólii, do níž se obalí vlasová část hlavy, představuje zvýšenou zátěž pro vlasové kořínky.

30.07.2017

Měřim 160 cm a vážim 52 kg, je to normál?

Jarouš, 15 let

Milý Jarouši,

Tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné. Může se jednat o normální stav, který může být způsoben např. vrozenými předpoklady (zejména pokud tvoji rodiče, případně i sourozenci mají nižší než průměrnou tělesnou výšku) nebo opožděním růstu. Případnou poruchu růstu by bylo možné diagnostikovat pouze na základě lékařského vyšetření.
Hodnota BMI činí 20,3, a tudíž poměr mezi tvojí výškou a hmotností je normální.

30.07.2017

Dobrý den, mám otázku když si seškrábnu strup, zůstane mi potom jizva. Můžu udělat něco, aby jizva nebyla tak viditelná? Děkuji

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Po odloučení krusty neboli strupu zůstává v místě poranění více či méně zřetelná propadlina, v jejímž místě se postupně dotváří povrchová tkáň. U některých lidí se i v místech drobnějších poranění (oděrek, škrábanců) vytváří mohutnější vrstva kůže, u jiných jsou jizvy všeho druhu méně výrazné.
Rána pokrytá krustou se hojí ze dvou směrů, a to od spodu (jedná se o proces granulace) a ze stran (proces epitelizace). Pokud však jeden ze směrů hojení převažuje, mohou se v místě rány vytvářet různé defekty. Pokud převládá hojení ze stran (epitelizace), vzniká tzv. rána vtažená, tedy jakási prohlubeň. Naopak převládá-li hojení od spodu (granulace), vzniká rána vyklenutá. U některých jedinců se během hojení (zejména u rozsáhlejších jizev) vytváří tzv. keloid neboli keloidní jizva, což je jakýsi vystouplý kožní val. Příčinou je nadměrná tvorba kolagenních součástí kůže. Sklon k tvorbě keloidních jizev je dán převážně dědičnými předpoklady. Při rozsáhlejším keloidním zjizvení se doporučuje injekční aplikace kortikosteroidů přímo do hojících se jizev.
Při hojení drobných jizviček po odpadnutí strupů však postačí nanášení hydratačního krému na jizvu a její okolí. Větší jizvy lze ošetřovat pomocí speciálních krémů, které lze zakoupit v lékárně.

30.07.2017

Dobrý den, co způsobuje zarudnutí žaludu? A dá se to léčit?

Jen, 15 let

Milý Jene,

Příčin zarudnutí žaludu může být celá řada, počínaje mechanickým podrážděním (například příliš prudkými masturbačními pohyby nebo neustálým otíráním obnaženého žaludu o spodní prádlo) a konče bakteriální infekcí. Penis si udržuj v čistotě a chraň před poraněním. V případě podezření na infekční onemocnění (zejména po nechráněném pohlavním styku) se obrať na svého lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na dermatologii.

30.07.2017

Dobrý den. Proč se říká že když například někdo stoupne na rezavý hřebík, tak dostane otravu krve? Způsobuje ji rez?

Sameček, 17 let

Milý Samečku,

Otrava krve neboli sepse je způsobena šířením prudké bakteriální infekce. K šíření infekce může dojít například po poranění ostrou částí hřebíku, avšak sepse je způsobena bakteriemi, které se na hřebíku nebo v jeho okolí nacházejí, nikoli rzí samotnou.

29.07.2017

Je divné, že když jsem sám, tak si povídám s vlastním penisem?

Jindra, 14 let

Milý Jindro,

Možná, že povídání si s vlastním penisem nebo jinými částmi těla není příliš obvyklé, nicméně na takovémto chování nevidím ani nic abnormálního. Navíc pokud takovéto rozhovory vedeš pouze o samotě, nikoho tím neobtěžuješ, a tudíž se nedopouštíš ničeho špatného. Důležité však je, aby sis uvědomoval, že tvůj penis je součástí tvého těla.

29.07.2017

Zdravím, jsem nemocný a mám teplotu, mohu masturbovat?

Jakoubek, 14 let

Milý Jakoubku,

Masturbace při běžných onemocněních spojených se zvýšenou teplotou tě nijak neoslabí, ani tvůj zdravotní stav nijak nezhorší. Pokud by pro tebe masturbace představovala příliš velkou zátěž, tvoje tělo by tě již samo upozornilo na to, že něco není v pořádku (například bys pocítil nevolnost a podobně). Pokud však máš na masturbaci dostatek chuti a energie, znamená to, že masturbovat bez obav můžeš.

29.07.2017

Dobrý den, mám otázku jak zabránit pocení. Děkuji za odpověď.

Mirek, 16 let

Milý Mirku,

Pro omezení pocení v podpaží doporučuji pravidelně používat antiperspirant. Antiperspirant omezuje tvorbu potu, na rozdíl od deodorantu, který pouze „překrývá“ jeho pach. Pro zvýšení účinku používej antiperspirant i večer před spaním, nikoli až ráno po probuzení. Antiperspirant bude působit i v noci během spánku, navíc se nevsákne do oblečení, které přes den nosíš.

28.07.2017

Jak se nejrychleji a nejlépe zbavit akné? Díky

Jelen, 14 let

Milý Jelene,

Boj proti akné v období dospívání je spíše dlouhodobou záležitostí, protože výskyt akné je dán hormonálními změnami, k nimž v organismu dochází. Jedním z důsledků těchto změn je mastnější pleť, na které častěji dochází k ucpávání kožních pórů mazem. Při mírné formě akné doporučuji pravidelné mytí obličeje teplou vodou a menším množstvím mýdla (větší množství mýdla by pokožku příliš vysušovalo, což by vedlo ke zvýšení tvorby kožního mazu a tím i k většímu výskytu akné). Můžeš použít rovněž některou z čistících pleťových vod, které lze zakoupit v lékárně či v drogerii (raději však v lékárně, kde ti lépe poradí při jejich výběru). Při střední formě akné (tj. vyskytuje-li se více než 20 pupínků zároveň) navštiv kožního lékaře.

28.07.2017

Dobrý den,
už od malička močím se staženou předkožkou. Přijde mi to hygieničtější. Je to správně nebo se má močit s nestaženou předkožkou? Děkuji

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Při močení je proud moči formován předkožkou obvykle do jednoho paprsku, pokud je ponechána natažená na žaludu. Při přetažení předkožky a obnažení ústí močové trubice se proud moči někdy rozděluje do dvou paprsků. Důvodem je tvar ústí močové trubice, jehož okraje jsou ve střední části širší a silnější, v důsledku čehož se ústí močové trubice někdy rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“). Spodní paprsek moči je však zpravidla slabší, než paprsek horní. Někdy se stává, že ze spodní strany otvoru močové trubice moč pouze odkapává, jindy je tento spodní paprsek zřetelnější (viz obrázek vlevo).
Nelze jednoznačně posoudit, zda je jeden z uvedených způsobů močení (tedy s předkožkou v pozici na žaludu nebo přetaženou přes žalud) hygieničtější nebo méně hygienický. Není nijak škodlivé, když si při močení obnažíš okolí ústí močové trubice, avšak přetažení předkožky až za okraj žaludu příliš nedoporučuji, zejména pokud je předkožka dosud úzká, a tudíž by v pozici za okrajem žaludu mohla močení znesnadňovat. Jinak záleží výhradně na tobě, zda budeš před močením s předkožkou manipulovat.

28.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak je možné že se mi některý den chce masturbovat a druhý den nechce

Filip, 15 let

Milý Filipe,

V období dospívání může být sexuální apetence (tj. „chuť“ na sexuální aktivity včetně masturbace) ovlivněna zejména kolísáním hormonální hladiny, které je v tomto období celkem běžné. Dlouhodobější nezájem o masturbaci či jiné sexuální aktivity může být projevem nastupujícího onemocnění, ale vyskytuje se také při zvýšeném stresu a napětí. Vyloučit nelze ani vnější vlivy, například podle některých sexuologů roste sexuální apetence při teplém a slunečném počasí, naopak v chladném a oblačném počasí může nastat určitý útlum.

27.07.2017

Ahoj chtel jsem se zeptat, je mi 13 let a z nasi třídy mají vsichni kluci chlupy nad penisem. Ale ja pořád nic :/

Kluk K, 13 let

Milý Kluku K,

Rozvoj pubického ochlupení (tj. chloupků v okolí vnějších pohlavních orgánů) začíná u chlapců obvykle ve věku 12 - 14 let, a tudíž u tebe prozatím nelze hovořit o nějakém opoždění vývoje.
Různí dospívající se mohou vyvíjet různým tempem, u některých se určité změny objevují dříve, u jiných později. Puberta není závod. Být posledním z určité skupiny (například ze třídy), u koho se dosud neobjevil některý ze sekundárních pohlavních znaků (např. pubické ochlupení) může být sice nepříjemné, avšak rozhodně to nemusí znamenat, že s tebou něco není v pořádku.

26.07.2017

Zdravím, mám menší problém, zjistil jsem že mám krátkou uzdičku, když si ohrnu úplně předkožku, tak to trochu bolí. Bojím se že bych v budoucnosti mohl mít problém se sexem, že bych si ji úplně utrhl nebo tak... Může mi při dospívání ještě nárůst nebo budu potřebovat chirurgický zákrok? Děkuju

M, 14 let

Milý M,

Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst a vývoj penisu ještě není ukončen, a tudíž není vyloučeno, že uvedené obtíže ustoupí do konce puberty spontánně, bez lékařského zákroku.
Plastika uzdičky neboli frenuloplastika se provádí v případě, že příliš krátká uzdička (frenulum breve) působí obtíže při erekci či při pohlavním styku.

26.07.2017

Je divné, že si rád tahám za předkožku?

Patrik, 17 let

Milý Patriku,

Vzhledem k tomu, že předkožka obsahuje přibližně 20 000 nervových zakončení, díky čemuž představuje eroticky nejcitlivější část penisu, to divné není. Pokud ti manipulace s předkožkou přináší příjemné pocity, není důvod, aby ses v tomto směru omezoval. Vyhýbat by ses měl pouze takovým způsobům dráždění penisu, které by vyvolávaly bolest či způsobovaly poranění.

26.07.2017

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli se mám ve 14ti letech holit okolo penisu. Už tam mám hodně chlupů, ale zase si říkám, ze nechci před kamarádama vypadat nevyvinutě. V podpaží se holím pravidelně od 12ti let. Děkuji

Anonym14, 14 let

Milý Anonyme14,

Záleží pouze na tobě, zda si necháš ochlupení volně růst či jej budeš zkracovat nebo dokonce holit. Pokud ti tvoje pubické ochlupení připadá příliš rozvinuté, ale nechceš vzbuzovat pozornost ostatních tím, že se budeš holit, mohlo by pro tebe být přijatelným řešením mírné zkrácení chloupků, například pomocí nůžtiček na manikúru. Pokud použiješ ostré nůžky, dávej pozor, aby ses neporanil.

26.07.2017

Zdravím, na jedné polovině šourku se mi objevuje žíla, jde jakoby více vidět. Na druhé části však ne, je tento jev normální? Děkuji za odpověď.

Tymo, 17 let

Milý Tymo,

Lidské tělo není naprosto symetrické, pravá strana není nějakým zrcadlovým obrazem strany levé a naopak. Při pozornějším zkoumání bys na svém těle jistě objevil mnohem více větších či menších stranových nesouměrností.
Pokud jde o zřetelněji vystouplou žílu na jedné straně šourku, nemusí se jednat o nic patologického. Podstatné je, zda v okolí vystouplé žíly (potažmo v jakékoliv části té strany či „poloviny“ šourku, na níž se žíla objevuje) pociťuješ nějakou bolest či nikoliv. Pokud tě šourek nebolí, mělo by být vše v pořádku. Pokud pociťuješ bolest, svěř se svému praktickému lékaři.

23.07.2017

Dobrý deň tento rok sa budeme učiť o rozmnožovacia sústava človeka, o čom sa budeme učiť konkrétne mi povedzte

Martin, 13 let

Milý Martine,

Nejspíše získáte základní informace o stavbě a funkci pohlavních orgánů, dále o principu početí, průběhu těhotenství a porodu. Avšak nedovedu ti přesně říci, do jakých podrobností bude učitel(-ka) při výkladu zacházet. Pokud máš o uvedené učivo zájem, můžeš si již nyní koupit nebo vypůjčit učebnici biologie pro příslušný ročník.

21.07.2017

Mám otázku. Může být sperma bledé nebo slabo prúhledné?

Thunder, 13 let

Milý Thundere,

Zbarvení spermatu (ejakulátu) souvisí s jeho hustotou a s obsahem bílkovin. Při vyšší hustotě bývá sperma mléčně bílé, při nižší hustotě je světlejší, někdy až téměř čiré.
Hustota ejakulátu je dána stupněm tělesného vývoje (zatímco u dospělých mužů tvoří 90 – 95% ejakulátu voda, u dospívajících chlapců je to 95 – 99%, a tudíž ejakulát dospívajícího chlapce je řidší, než ejakulát dospělého muže) a  hospodařením s tekutinami v těle (při nedostatečném přísunu tekutin je ejakulát hustější, podobně jako i jiné tělesné tekutiny, například moč).

21.07.2017

Dobrý den, už jsem tady tuhle otázku četl, ale mám dotaz jestli mi může dojít ejakulát (sperma) Nebo je pravidelně vytvořeno znovu a znovu. Jestli není možné že mi dojdou.
Děkuji předem :)

Petr1510, 12 let

Milý Petře1510,

Proces spermatogeneze je zahájen v období dospívání (nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem života) a poté probíhá až do konce života, nedojde-li k nějakému závažnému poranění či onemocnění varlat. Samotné spermie se tvoří ve varlatech, tekutina ejakulátu se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách (patří k nim semenné váčky, prostata a Cowperovy žlázy). Tvorba spermií a ejakulátu probíhá v podstatě nepřetržitě, a tudíž se nemusíš obávat, že ti ejakulát dojde.

21.07.2017

Občas masturbuji při představě sexu s chlapcem, občas při představě sexu s dívkou. Jsem bisexuál?

Ben, 15 let

Milý Bene,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Přibližně do 16-ti let věku jsou projevy náklonnosti k obojímu pohlaví naprosto normální. Zájem o vrstevníky téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuality, stejně jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví nemusí být projevem heterosexuality.
Pokud jde o bisexualitu, ta je spíše označením pro určitý způsob sexuálního chování (střídání partnerů obojího pohlaví) nežli samostatnou sexuální orientací. U dospělých jedinců, kteří se považují za bisexuály, lze v naprosté většině případů prokázat sexuální preferenci téhož či opačného pohlaví (jinými slovy, bisexuál může být buď homosexuál, který občas souloží s osobou opačného pohlaví, nebo heterosexuál, který občas souloží s osobou téhož pohlaví). Naproti tomu u dospívajících ve věku do 16-ti let nelze spolehlivě prokázat ani homosexualitu, ani heterosexualitu.
To neznamená, že dospívající nemají žádnou sexuální orientaci (ta je totiž vrozená), avšak běžné metody pro rozpoznání sexuální orientace u dospívajících jedinců nepřinášejí spolehlivé výsledky.

19.07.2017

Dobrý den, ve 12 letech jsem byl na častečné obřízce a od te doby mám na penisu jakési vroubky nebo vrásky nebo co to je prostě můj penis není tak hladký jako dřív..
1) vadí to v něčem?
2) neexistuje něco co by to mohlo spravit?
3) nebude to v budoucnu třeba nějak vadit me holce že by se ji to třeba hnusilo?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

1) Obnažený žalud penisu je vystavován různým mechanickým vlivům (otírání a podobně), v jejichž důsledku dochází k tzv. keratinizaci (neboli rohovatění). V důsledku tvorby silnější vrstvy odumřelých, zrohovatělých kožních buněk je povrch žaludu tvrdší a drsnější.
2) Pro zvláčnění povrchu žaludu doporučuji každodenní aplikaci vhodného krému či masti. K tomuto účelu lze využít například pleťový krém pro suchou pokožku. Čím mastnější krém, tím lépe. Pokud ti po chirurgickém zákroku zůstala část předkožky, můžeš si ji pomalu a postupně zkoušet natahovat dopředu, směrem na žalud, a tím ji o něco prodloužit. Posunování kožního pokryvu však nesmí bolet. Příliš silné natahování může vést k poranění. Uvedené cvičení vyžaduje velkou trpělivost, neboť je třeba jej provádět několikrát denně a výsledek se dostaví nejdříve po několika měsících. Nicméně tímto způsobem si lze postupně vytvořit tzv. pseudopraeputium („nepravou předkožku“), která pokrývá větší či menší část žaludu.
3) Většina rozumných dívek a žen oceňuje na partnerovi jiné vlastnosti, než je vzhled či velikost jeho penisu. Jistě bys ani ty sám nechtěl udržovat citový vztah s dívkou, která by tě hodnotila jen na základě toho, zda a nakolik se jí líbí či nelíbí tvůj penis. Pokud tě dívka bude mít skutečně ráda a pokud jí na tobě bude záležet, nikdy tvůj penis nebude kritizovat.

19.07.2017

Zdravím, je normální abych měl stále vysoký hlas? 14. června mi bylo 18 a stále se mi hlas nijak nezměnil...

Ronald, 18 let

Milý Ronalde,

Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, přičemž trvá obvykle půl roku až dva roky. U některých chlapců nastupuje hlasová mutace dříve, u jiných později.

18.07.2017

Je pravda, že sexuologové občas u mužů provádějí odběr ejakulátu? Pokud ano, za jakým účelem to vlastně dělají?

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Ejakulát se odebírá při vyšetření plodnosti, které se provádí na žádost párů, které mají podezření na neplodnost jednoho z partnerů. Odběr provádí sám pacient v uzavřené místnosti, poté ejakulát odevzdává k laboratornímu vyšetření v nádobce, kterou za tímto účelem obdrží.

17.07.2017

Už jsem vystříkl sperma a stydím se to říct rodičům co mám dělat?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Záleží na tom, s čím vším jsi ochoten se rodičům svěřovat. Pokud se stydíš, není třeba se o výronu semene (ejakulaci) před rodiči zmiňovat.
Rodiče by měli znát podstatné informace týkající se tvého zdravotního stavu, a tudíž by bylo vhodné se jim svěřit s případnými zdravotními obtížemi, pokud bys nějaké měl. Avšak to, že jsi již dosáhl ejakulace, rozhodně nepředstavuje žádnou zdravotní obtíž. První ejakulace je výhradně tvoje osobní záležitost, o které se nemusíš před nikým zmiňovat, pokud sám nechceš.

17.07.2017

Dobrý den, co se stane když se spálim kopřivami?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Vlákna kopřiv pronikají do pokožky, kde se z nich uvolňují kyseliny způsobující otok, zarudnutí a silné svědění. Z tohoto důvodu je nutné postižené části těla co nejrychleji umýt větším množstvím vody s mýdlem. Postižená místa si nedrbej, protože dráždivé látky by pronikaly do větší hloubky.
Pro zmírnění následků podráždění použij studený obklad, případně některý z krémů, které se prodávají v lékárnách (např. claritin nebo zyrtec).

17.07.2017

Mám hodně teplá varlata, a někdy mě i šourek svědí. Co mám dělat?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Svědění šourku je nejčastěji způsobeno podrážděním pokožky, například v důsledku rozkládání zaschlého potu při nedostatečné hygieně. S tím může souviset i vyšší teplota na jeho povrchu (ta nemusí být dána vyšší teplotou varlat – při jejich přehřívání by spíše došlo k uvolnění šourku a tím i k poklesu varlat poněkud níže). Šourek si každý den myj vodou a mýdlem. Při silném svědění můžeš použít i chladný obklad. Nedrbej se, aby nedošlo ke vzniku drobných poranění (oděrek či škrábanců).

17.07.2017

Čo sa stane ak nedojdem na preventívnu prehliadku?

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Pokud se pacient na preventivní prohlídku nedostaví, může jej praktický lékař upomenout buď přímo, nebo prostřednictvím zdravotní pojišťovny. Pokud pacient (rodiče nezletilého pacienta) nereaguje ani na upomínku ze strany zdravotní pojišťovny, následuje správní řízení a uložení pokuty.

17.07.2017

Dobrý den mohli by jste mi říct jak probíhá v pubertě změna obličeje? Bude se v mém věku ještě něco s obličejem dít? Mám ještě docela dětský obličej tak by mohlo ne? Maximálně se mi trochu prodloužil toť vše.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Během růstu a vývoje se tvar obličeje postupně prodlužuje a zužuje, avšak v pubertě jsou tyto změny (ve srovnání s dětstvím před pubertou) již jen pozvolné. U dívek dochází k zastavení růstu obličeje ve věku okolo 15-ti let, u chlapců ve věku 16 až 17 let. Chlapcův obličej prochází v pubertě i dalšími změnami, oproti dívčímu obličeji se stává „hranatějším“, s výraznější bradou a širším kořenem nosu. U některých chlapců se jemné, „dětské“ rysy obličeje začínají měnit již ve věku 13 – 14 let, u jiných později. K určitým změnám vzhledu obličeje však dochází i v dospělosti a zejména pak ve stáří.

16.07.2017

Jde nějak zjistit kdy budu mít spermie?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Tvorba spermií (spermatogeneze) začíná u dospívajících chlapců nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Avšak vzhledem k tomu, že proces pohlavního dospívání může probíhat různým tempem, může být věk zahájení spermatogeneze různý. Pokud bys chtěl zjistit, zda tvůj ejakulát (tekutina, která vychází z penisu při dosažení orgasmu neboli vyvrcholení) již nějaké spermie obsahuje, musel bys použít mikroskop se zvětšením 300x.

16.07.2017

Ahoj,
v úterý jdu na kontrolu 13 let. Mám celkem strach z kontroly varlat. Táta měl rakovinu. Tak mě bude asi kontrolovat doktor. Bolí to? Jak při tom myslet na něco jiného?

Libor, 13 let

Milý Libore,

Vyšetření varlat se obávat nemusíš. Především není jisté, zda bude lékař kontrolu varlat skutečně provádět. Avšak ani v případě, že lékař k vyšetření varlat pohmatem přikročí, se není třeba obávat. Toto vyšetření není nijak bolestivé ani nepříjemné.
Pokud chceš během vyšetření myslet na něco jiného, můžeš svoji pozornost přenést například na nějaký předmět umístěný v ordinaci (většina praktických lékařů pro děti a dorost má pro tyto účely ve svých ordinacích na skříňce vystavené různé hračky, například zvířátka, sloužící právě k odvedení pozornosti pacientů od vyšetření, kterých se obávají). Nicméně na druhou stranu by bylo lepší, kdybys při vyšetření přece jen dával pozor a sledoval, jak jej lékař provádí. Pomohlo by ti to při provádění samovyšetření varlat.

15.07.2017

Mamka mi pořád vymačkává akné a to jsem ji říkal, ať to nemačká... už jsem dostal vyhubováno i od doktora... Co mám tedy dělat?

Jan, 16 let

Milý Jane,

Na jednu stranu není vyloučeno, že maminka je přesvědčena, že jedná správně. V minulosti se totiž lidé domnívali, že hnisavé ložisko akné je třeba mačkáním protrhnout a nechat hnis vytéci. Dnes již víme, že tomu tak není.
Pokud tě lékař za vymačkávání akné káral, měl bys mu vysvětlit, že jej provádí tvoje maminka, případně lékaře poprosit, aby mamince vysvětlil, že s tím má přestat. Samozřejmě, že proti pokusům o násilné vymačkávání akné se můžeš ohradit i sám, avšak je pravděpodobné, že sdělení tvého lékaře bude maminka přikládat větší váhu.

15.07.2017

Kolík semen je v každém ejakulátu?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Na 1 mililitr ejakulátu připadá u dospělého muže přibližně 50 000 až 100 000 spermií, u dospívajícího chlapce ve věku okolo 13 - 15 let je to poněkud méně, přibližně 20 000. Při ejakulaci se uvolňuje přibližně 2 až 5 ml ejakulátu u dospělého muže a 1 až 3 ml u dospívajícího chlapce.

15.07.2017

Ahoj, za poslední půl rok mi můj penis vyrostl asi jenom o 0,5 cm a dál už neroste. Koukal sem na tu vaší tabulku a jakto že neroste teď ve 14 a v 15? Poroste ten můj ještě když mám nějakých 15,5cm?

Smrk, 14 let

Milý Smrku,

Pravdou je, že růst a vývoj penisu probíhá poněkud nerovnoměrně. Nejčastěji ve věku 14 až 15 let nastává období určitého zpomalení jeho růstu do délky, přičemž však pokračuje růst jeho obvodu. Není přesně objasněno, proč k tomuto zpomalení dochází. Ať už jsou příčiny tohoto jevu jakékoliv, pravdou je, že mezi průměrnými hodnotami délky penisu ve věku 14-ti a 15-ti let není nijak zvlášť velký rozdíl. Avšak později růst penisu do délky ještě pokračuje, a to obvykle do věku 17 až 18 let.

14.07.2017

Dobrý den,
jsou nějaké rady, jak si zvýšit sebevědomí?

Pavel, 17 let

Milý Pavle,

Nízké sebevědomí je v naprosté většině případů důsledkem působení vnějšího prostředí (například rodiny, školy a podobně). Často se projevuje u lidí, kteří byli vystavováni příliš vysokým nárokům svého okolí. Rovněž nedostatek pochval a jiných vhodných forem motivace spolu s přílišným zdůrazňováním různých nedostatků a neúspěchů může vést k vytvoření problematického sebepojetí, při němž má jedinec tendenci vnímat sám sebe jako zdroj potíží a problémů. Přílišná kritika může u dítěte či dospívajícího člověka vést k vytvoření „naučené neschopnosti“. Spočívá v tom, že dítě či dospívající člověk se postupně ztotožní s nízkou mírou očekávání, která je mu dávána najevo ze strany rodičů, učitelů a dalších osob. Naprosto nevhodné je například neustálé srovnávání dítěte s výkonnějším či úspěšnějším sourozencem, spolužákem a podobně.
Nízké sebevědomí se také poměrně často vyskytuje u jedinců, za které neustále někdo rozhoduje. Takto vychovaní lidé totiž pociťují určitou bezradnost, jakmile se dostanou do situace, v níž se najednou musí rozhodovat sami. Jedinec, který dosud neměl možnost převzít odpovědnost za svoje vlastní rozhodnutí, se mnohdy před ostatními lidmi cítí poněkud nejistý a pronásledují jej obavy z neúspěchu či přímo selhání.
Mnozí lidé se mylně domnívají, že dnešní děti a dospívající mají naopak „příliš vysoké“ sebevědomí a tento svůj názor opírají například o častější výskyt agresivního chování, vulgárního vyjadřování a podobně. Takové chování však není projevem vysokého sebevědomí, ale spíše určitým druhem úniku z náročných situací, který je naopak typický právě pro jedince s nízkou úrovní sebevědomí a s problematickým sebepojetím.
Úspěšné zvyšování sebevědomí je podmíněno vytvářením kladného sebepojetí. Jestliže se někomu v minulosti „podařilo“ tvé kladné sebepojetí zásadním způsobem narušit, náprava sice není snadná, avšak je možná. Zde je několik rad:

 • Především je třeba, aby sis uvědomil své silné stránky. Můžeš si například vytvořit písemný seznam svých kladných vlastností (jistě nějaké máš).
 • V rámci budování kladného sebepojetí bys měl věnovat větší pozornost sám sobě. Věnuj se činnostem, které máš rád, baví tě a cítíš se při nich dobře.
 • Pokud před tebou stojí nějaký náročná činnost, ze které máš strach a o které si myslíš, že ji nezvládneš, nevyhýbej se jí.
 • Když se ti nabízí několik možných řešení určitého problému, nevybírej si z nich to nejsnadnější, ale ani to nejobtížnější.
 • Pokud se ti podaří dosáhnout úspěchu, můžeš se odměnit například tím, že si v rámci svých možností koupíš nějakou hezkou věc, po které toužíš, i kdyby to byla jen nějaká drobnost. Naopak případný neúspěch nevnímej jako své selhání, ale spíše jako informaci o tom, co bys příště měl nebo mohl udělat lépe.
 • Nauč se sám sebe hodnotit nezávisle. Nepřikládej zásadní význam tomu, co si o tobě myslí ostatní. Důležité je, abys obstál sám před sebou.
 • Nesnaž se neustále srovnávat s někým, kdo je úspěšnější, než ty. Podstatné je, abys dovedl využít všechny své možnosti. Není tvojí vinou, že někdo jiný má například lepší předpoklady či podmínky k dosažení úspěchu. Sám sebe hodnoť především podle toho, jakých pokroků se ti podařilo dosáhnout v rámci tvých vlastních předpokladů a podmínek.

14.07.2017

Zdravím,měřím 170cm a vážím 50kg,což není to co bych si představoval.Potřeboval bych,aby mi nějaký odborník sestavil jídelníček,nepotřebuju mít svaly,jen chci prostě přibrat,přitom nejím nějak špatně a nemůžu přibrat.Mohl by mi jídelníček sestavit můj dětský lékař nebo třeba online trenér?Popř. co doporučujete k nabírání na váze?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Hodnota BMI u tebe činí 17,3. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 16-ti let se pohybují od 19 do 21, se jedná o mírnou podváhu.
Vhodný jídelníček by pro tebe mohl sestavit například specialista na výživu (dietolog). Není vyloučeno, že nízká hmotnost je způsobena některou z poruch metabolismu, a proto by bylo vhodné uvažovat i o návštěvě metabolické poradny.
Pokud poruchou metabolismu netrpíš, mohl bys určitého zvýšení tělesné hmotnosti dosáhnout konzumací potravin s vysokou nutriční hodnotou, k nimž patří zejména plnotučné mléčné výrobky, těstoviny, sušené ovoce či ořechy.

13.07.2017

Dobrý večír
Jakto že když normálně mám čisté bílé sperma tak jsem ještě neměl poluci, která dokazuje pohlavní zralost? Nemasturbuji 3x denně a tak že není ani potřeba k poluci spíše max. 4 týdně ale poluci sem pořád neměl. Jakto? A kdy jí budu mít?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Především není pravdou, že poluce „dokazuje pohlavní zralost“. V některých učebnicích biologie či sexuální výchovy se sice uvádí, že u chlapců je první poluce projevem nastupující pohlavní zralosti, avšak autoři těchto učebnic jaksi přehlíží skutečnost, že drtivá většina dospívajících chlapců masturbuje, a že prvního výronu semene dosahují při masturbaci, nikoli až při první poluci.
Pokud se u tebe poluce dosud nedostavila, vůbec tě to nemusí zneklidňovat. Není vyloučeno, že dříve či později se poluce přece jen dostaví, například v důsledku prudšího nárůstu hladiny testosteronu. Avšak ani v případě, že bys poluci nezažil, se nemusíš znepokojovat. Naopak, můžeš být rád, že se ráno neprobouzíš s tělem ulepeným od ejakulátu a nemusíš si dělat starosti s čištěním skvrn na ložním prádle.

13.07.2017

Jednou sem napsal na stránky že si vyměním nějaký fotky ale psali mi 15+ jednou mi napsal 14ti letech že by jsme se skamarádili ale já se bojím že se mu nebudu líbit nebo tak :-(

Kája, 14 let

Milý Kájo,

Pokud by s tebou někdo přestal kamarádit jen proto, že by se mu nelíbil tvůj zevnějšek, nejspíše by to nebyl dobrý a opravdový kamarád. Ukončení takového kamarádství by pro tebe ve skutečnosti neznamenalo ani tak ztrátu, jako spíše včasný únik z dosahu někoho, kdo to s tebou nemyslí dobře. Opravdový kamarád tě bude brát takového, jaký jsi, včetně různých drobných nedostatků.
Na tomto místě je však třeba upozornit na určitá rizika, která jsou spojena se seznamováním prostřednictvím internetu. Osoba, která tě kontaktuje, nemusí mít vždy jen samé dobré úmysly. Z tohoto důvodu doporučuji řídit se několika zásadami bezpečnějšího využívání internetu:

 • Neposkytuj nikomu, koho osobně neznáš, svoji adresu ani telefon.
 • Neposílej nikomu, koho neznáš, svoji intimní fotografii. Nikdy nevíš, co s ní může v budoucnu udělat.
 • Udržuj hesla k e-mailu a k různým účtům v tajnosti, neříkej je ani blízkému kamarádovi.
 • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily a vzkazy.
 • Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys řekl někomu jinému, kam a za kým jdeš.
 • Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 • Svěř se dospělému, pokud tě něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
 • Z důvodu ochrany proti virům neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 • Nevěř všemu, co ti někdo druhý o sobě napíše.
 • Nejsi povinen odpovídat každému, kdo ti napíše.

13.07.2017

Ahoj jak s zbavím chrápání? Mám to po své mámě a tátovi. Oni chápou strašně až moc ale já jenom tak málo a ne celou noc. Ale stejně když u někoho přespávám tak ho to štve... Prosím jak se mám zbavit chrápání??

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Chrápání (odborně ronchopatie) je dáno zvýšeným odporem v oblasti horních cest dýchacích. Vydávání nadměrně hlasitých zvuků může být způsobeno například některou z anatomických zvláštností, jako je zúžení dýchacích cest (např. v důsledku nadměrné velikosti mandlí) či nápadné vychýlení nosní přepážky. Zde by byla možná souvislost s obdobnými potížemi u rodičů, neboť uvedené zvláštnosti mohou být dědičné. Jinou příčinou chrápání může být ochablost svalů v oblasti hltanu. Chrápání se vyskytuje častěji u osob obézních a při spaní v poloze na zádech (poloha se však ve spánku často mění a lze ji dost těžko ovlivnit). Jindy může být projevem onemocnění cest dýchacích, případně poruchy krevního oběhu.
Především bych doporučoval vyšetření na ORL (ušním, nosním a krčním oddělení). Teprve rozpoznání konkrétních příčin tvých obtíží umožní zvolit vhodný druh léčby. Ta může spočívat v úpravě režimu spánku, aplikaci různých kapek či sprejů, v závažnějších případech i v provedení chirurgického zákroku v oblasti nosní dutiny či hltanu.

13.07.2017

Dobrý den, chci se zeptat, když ejakuluju někdy se mi stane že to úplně neuhlídám a kapka odletí pryč, většinou ji najdu a pořádně utřu, ale bojím se aby tam něco nezbylo. Jak rychle to semeno zaschne? Díky

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Zatímco spermie, které proniknou do pohlavních orgánů ženy, si uchovávají životaschopnost po dobu přibližně 72 hodin (3 dny), ve vnějším prostředí je jejich životnost značně omezena. Mimo prostředí lidského těla spermie hynou nejpozději po několika hodinách, a to v závislosti na teplotě a vlhhkosti prostředí.
Podobně jako například vyprané prádlo, také spermatem potřísněný povrch schne rychleji při vyšších teplotách a nižší vlhkosti vzduchu. Na ložním prádle sperma zasychá obvykle do několika desítek minut. Zaschlý ejakulát lze z povlečení odstranit například pomocí vlažné vody s menším množstvím soli.

12.07.2017

Kde je nejlepší masturbace?

Filda, 15 let

Milý Fildo,

Nejvhodnějším místem pro masturbaci je takové, které poskytuje především dostatek soukromí. Případné vyrušení při masturbaci totiž může představovat stresovou situaci. Důležité je rovněž pohodlí (prostor by neměl být příliš stísněný, měl bys mít možnost se v případě potřeby opřít, natáhnout končetiny a podobně). Nemělo by se jednat o veřejně přístupné místo. Výše uvedeným kritériím snad nejlépe vyhovuje postel nebo vana.

12.07.2017

Dobry den, je účinek pokládaní čajového obkladu na žalud trvalý?

Josef, 14 let

Milý Josefe,

Účinek čajové terapie je pouze dočasný, nicméně trvalé snížení citlivosti žaludu není nutné. Přecitlivělost žaludu se většinou projevuje spíše jen v dětství a během dospívání, zatímco s rostoucím věkem se citlivost žaludu snižuje přirozenou cestou. Čajová terapie tedy slouží spíše k překlenutí určitého kritického období, v němž může vyšší citlivost žaludu působit nepříjemné pocity (například při otírání obnažené části žaludu o spodní prádlo a podobně). Pokud bys chtěl v dětství či během dospívání dosáhnout trvalého snížení citlivosti žaludu, byla by v dospělosti jeho citlivost naopak již příliš nízká.

11.07.2017

Jak jsem se dočetl, šourek se umí smrštit a uvolnit. Uvolňuje se kvůli tomu aby byl dál od těla, ovšem co když sedíme?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

K uvolňování a smršťování šourku dochází v jakékoliv tělesné poloze, tedy vestoje, vleže i vsedě. Můžeš namítnout, že při poloze vsedě přichází šourek s varlaty do kontaktu se stehny. To je sice pravda, avšak účelem uvolnění šourku je především oddálení varlat od břišní dutiny, v jejíž blízkosti by docházelo k přehřívání.

 

11.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy mi přestanou růst chlupy u penisu.Děkuji

David, 15 let

Milý Davide,

Jednotlivé chloupky v pubickém ochlupení rostou přibližně 6 měsíců, přičemž za tuto dobu dosahují délky 6 cm. Poté chloupek vypadne a na jeho místě začne růst nový (samozřejmě, že nové chloupky dorůstají průběžně, takže ochlupení nevypadává celé najednou).
Během dospívání se pubické ochlupení postupně rozvíjí, tento vývoj je znázorněn na ilustracích na stránce Pět stupňů vývoje.
Pubické ochlupení se průběžně obnovuje až do konce života, i když u starších mužů už je zpravidla méně husté, a to z důvodu poklesu hladiny pohlavních hormonů.

11.07.2017

Dobrý den, mám dokonalej vztah s jednou holčinou a už se chtěla začít líbat, jenže já to neumím. Poradíte mi jak na to? Předem děkuji za odpověď.

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Pro první líbání si vyber nejen vhodnou osobu, ale i vhodné místo a vhodnou dobu. S dívkou byste pro tuto činnost měli mít dostatek soukromí, aby vás při líbání nikdo nerušil a abys dívku nepřivedl do rozpaků. Jinými slovy, měli byste být sami. Ani jeden z vás by neměl mít v ústech žvýkačku.
Před samotným líbáním je vhodné navázat tělesný kontakt, pokud možno takový, který jste už spolu měli. Můžeš dívku například něžně uchopit za ruku nebo jí lehce položit ruku kolem ramen. Ve vhodném okamžiku (až vám spolu bude dobře a budete se cítit pohodlně) můžeš dát dívce najevo, že máš zájem o líbání. Nejlépe tak, že se k dívce nakloníš. Pokud stojíte proti sobě nebo sedíte vedle sebe, můžeš začít pomalým přibližováním hlavy a horní poloviny těla. Přitom udržuj oční kontakt a všímej si reakcí dívky. Když se k sobě vaše hlavy přiblíží na určitou vzdálenost, dívka už zpravidla sama pozná, že ji chceš políbit. Pokud by se dívka v tuto chvíli snažila udržet si od tebe odstup, například by se od tebe odtáhla či odvrátila, znamenalo by to, že o polibek nemá zájem. Jedná se o jakýsi šetrný způsob, jak dá dívka chlapci najevo, že se s ním (alespoň prozatím) líbat nechce, aniž by ho svým odmítnutím ztrapnila.
Pokud však dívka neudělá nic pro to, aby „prodloužila vzdálenost“ mezi vašimi obličeji, nebo pokud se k tobě dokonce začne sama přibližovat, znamená to, že je na polibek připravena. Než se vaše obličeje přiblíží natolik, aby se vaše rty mohly dotknout, měl bys uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Při polibku postupuj alespoň zpočátku lehce a jemně, vyhýbej se různým zvukům, jako je např. mlaskání a srkání. Při líbání bys neměl setrvávat ve strnulém tělesném postoji. Dívce můžeš například položit ruce kolem pasu, kolem ramen nebo za hlavu. Polibek může trvat různě dlouhou dobu, většinou tak dlouho, dokud jeden z líbajících se partnerů nedá druhému najevo, že už by chtěl polibek ukončit. Pokud by se tedy dívka snažila jemně se od tebe odklonit či odsunout, můžeš polibek ukončit, ale beze spěchu. Náhlé a rychlé přerušení polibku není vhodné. Při ukončování polibku bys neměl dívku od sebe „odmrštit“ nebo jí náhle přestat věnovat pozornost. Polibek můžeš ukončit také jemným dotekem či pohlazením, čímž dáš dívce najevo, že o ni nepřestáváš mít zájem.
První líbání vyžaduje určitou odvahu, zejména na straně chlapce, od něhož se očekává, že bude v tomto směru iniciativní. Důležité je, abys dovedl sledovat dívčiny reakce na tvé první pokusy o polibek a dovedl těmto reakcím přizpůsobit svůj další postup. Pokud dívka dá najevo, že se líbat nechce, nemusí to ještě znamenat konec vztahu. Možná, že jen nemá tu správnou náladu. Pokud máš pocit, že by ti líbání mohlo dělat potíže a netroufáš si na něj, můžeš pro začátek vyzkoušet alespoň polibek na nějakou jinou část těla, než ústa partnerky. Při objímání ji můžeš zkusit políbit například ze strany na krk. Polibek by neměl být mlaskavý a neměl by na těle partnerky zanechávat vlhké stopy.

10.07.2017

Dobrý den, na strojek s gumovými hlavicemi jsem použil pěnu na holeni, nejde to s tama smýt ani seškrábnout, bojím se, že mi máma nadá protože to byl její strojek na holení který nedávno dostala k svátku, nechi ho zničit jak ho mám od té pěny očistit? Nechci moc experementovat, protože bych mohl ještě něco pokazit..

Qs, 14 let

Milý Qs,

Nejspíše se jedná o strojek, jehož břity jsou ze stran pokryty gumovou částí, která má poskytovat ochranu před poraněním. Zbytky zaschlé pěny lze omýt proudem teplé vody. Pokud nelze zbytky pěny smýt, nejspíše to znamená, že hlavici strojku neoplachuješ dostatečně dlouhou dobu. Při troše trpělivosti by mělo přece jen dojít k uvolnění zaschlé pěny, přičemž voda strojku nijak neublíží. Pokud by se přece nepodařilo břity vyčistit, uděláš nejlépe, když co nejdříve koupíš náhradní výměnnou hlavici.
Pokud ti maminka bude nadávat, měl by ses pokusit jí vysvětlit, že už také potřebuješ vlastní holicí strojek.

10.07.2017

Může spaní na boku škodit pohlavním orgánům?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Při poloze vleže na boku poškození pohlavních orgánů nehrozí. Navíc během spánku se poloha těla několikrát mění, aniž by si to člověk uvědomoval. Jinými slovy, během noci se člověk na lůžku několikrát obrátí. I kdybys usínal například v poloze vleže na zádech, nikdo ti nezaručí, že se ráno neprobudíš například vleže na boku.
Během spánku je člověk (zejména v dětství a dospívání) schopen vykonávat nejrůznější pohyby, mnohdy dosti komplikované, zatímco s rostoucím věkem se tato schopnost poněkud oslabuje. Tvoje tělo si během spánku „samo najde“ takovou polohu, která mu bude nejlépe vyhovovat. Pokud by během spánku došlo například k nějakému bolestivému zmáčknutí pohlavních orgánů, tvoje tělo by na něco takového reagovalo změnou polohy, aniž by ses kvůli tomu nutně musel probudit.

10.07.2017

Dobrý den
Většinou když si dřepnu,tak mi křupne v kolenou a někdy to i trochu bolí.Co mám dělat?Pomůže když budu dělat dřepy nebo to spíš uškodí?
Rozhodl jsem se že po dobu prázdnin budu každý den cvičit,20 dřepů,alespoň 15 kliků,40 sklapovaček do kříže a 60krát zvednou činku(2kg) na obě ruce.Je to v pořádku?Měl by jsem dělat něco jiného?

Timmy, 15 let

Milý Timmy,

U dospívajících a mladých lidí jsou podobné zvukové projevy (křupání) při pohybech kloubů celkem běžné. Vznikají v důsledku podtlaku, který se vytváří při návratu kloubu do výchozí polohy. Pouze při bolesti či otoku v oblasti kloubů by bylo vhodné provést vyšetření na ortopedii.
Cvičení s činkou nebo jiným nářadím by měl dospívající člověk provádět pouze pod dohledem profesionálního trenéra, jinak hrozí poškození kloubů v důsledku nesprávného úchopu činky, nesprávně vykonávaných pohybů či nevhodně zvolené zátěže. Pokud nemáš možnost využít služeb trenéra, prováděj posilovací cviky raději pouze s vlastní vahou, tedy bez činek a jiného nářadí. Pokud nejsi profesionální sportovec, vykonávej nejvýše 20 cviků v jedné sestavě a nejvýše 5 sestav za den.

09.07.2017

Dobrý den, mám velký prsa a to jsem kluk, stydím si jen sundat tričko. Mám s tím zajít k doktorce nebo tak něco?

Kroko, 13 let

Milý Kroko,

Jedná se o poruchu zvanou gynekomastie, které spočívá ve zvětšení prsních žláz u osob mužského pohlaví. Jedním z rizikových období, v nichž se gynekomastie častěji vyskytuje, je právě puberta.
V některých případech může být gynekomastie projevem nějakého dalšího onemocnění, většinou však její příčina spočívá v hormonální nerovnováze.
V každém případě doporučuji návštěvu lékaře, zejména pokud se kvůli zvětšení prsních bradavek trápíš a vyvolává v tobě celkem pochopitelné nepříjemné pocity. Tvé obtíže lze poměrně snadno vyřešit, neboť gynekomastii lze s vysokou úspěšností léčit pomocí antiestrogenů (např. tamoxifenu).

09.07.2017

Když mě můj praktický lékař zapomene pozvat na preventivní prohlídku, co se stane? Zjistí to při další návštěvě? Třeba tak, že mu to vyjede na PC?
Děkuji.

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Je nepravděpodobné, že by v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost zanedbali natolik důležitý administrativní úkon, jakým je odeslání pozvánky na povinnou preventivní prohlídku. Spíše by se mohlo stát, že pozvánka nebude doručena z důvodu ztráty listovní zásilky během přepravy a podobně.
Pokud se pacient na preventivní prohlídku nedostaví, může jej praktický lékař upomenout buď přímo, nebo prostřednictvím zdravotní pojišťovny. Pokud pacient (rodiče nezletilého pacienta) nereaguje ani na upomínku ze strany zdravotní pojišťovny, následuje správní řízení a uložení pokuty.
V případě, že by pozvánka nedorazila, by bylo vhodné alespoň telefonicky kontaktovat ambulanci příslušného praktického lékaře pro děti a dorost.

07.07.2017

Dobrý den, můj penis při erekci není v pravém úhlu od těla, ale erekce pokračuje až úplně k břichu, dostat ho pak do pravého úhlu a nebo se k němu alespoň přiblížit je velmi namáhavé a i docela nemožné, jelikož to bolí a je to nepříjemné. Je u břicha vždy tak ztopořený, že prostě ať dělám, co dělám, stejně se vždy k tomu břichu vrátí. Vim, že penis muže mít různé úhly, ale úplně u břicha to je opravdu nepříjemné. Chtěl bych se zeptat zda na to existují například nějaké cviky, masti, prášky nebo co by jste mi doporučil.

Blabla, 16 let

Milý Blabla,

Penis může při erekci svírat s tělem různé úhly. To, že penis nesměřuje od těla v pravém úhlu, je naprosto běžné, protože tento sklon a jemu blízké (v rozsahu 85 až 95°) se vyskytuje pouze u 10% mužů. U dalších 65% mužů směřuje penis při erekci vzhůru, u 25% pak více či méně dolů (viz údaje v následující tabulce, kde 0° znamená směřování penisu svisle vzhůru, 85 až 95° vodorovně kupředu a 180° svisle dolů).

V žádném případě nedoporučuji snažit se penis při erekci „narovnávat“ do vodorovné polohy. Jak sám píšeš, takováto manipulace je velmi nepříjemná a bolestivá, navíc při ní hrozí poškození vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Při erekci vsedě doporučuji příliš se nepředklánět, aby nedošlo k bolestivému zmáčknutí penisu.
Pomocí různých cviků lze posílit svalstvo pánevního dna, takovéto cviky však slouží k řešení opačných potíží, tj. v případech, kdy je úhel sklonu penisu „příliš“ vysoký.
Svislá poloha penisu při erekci může mít i různé výhody, například tu, že na veřejných místech není erekce tak nápadná, jako kdyby při ní penis trčel kupředu.
Případné obtíže při některých erotických aktivitách lze při výraznějším sklonu penisu kompenzovat volbou vhodné koitální polohy. Úhel sklonu pochvy (vaginy) činí obvykle 45°, avšak při pohlavním styku může partnerka vhodným nastavením pánve (větším či menším pokrčením dolních končetin, vysunutím či natočením boků a podobně) partnerovi proniknutí penisu do pochvy usnadnit.
V případě, že by nízký úhel sklonu penisu působil tobě a tvé partnerce nějaké potíže při souloži, bude součástí vaší milostné předehry „objevování“ takové polohy, při níž bude pohlavní styk vám oběma příjemný. Snad jen v případě, že by se při souloži objevily nepřekonatelné obtíže, by bylo možno uvažovat o chirurgickém uvolnění vazů, na nichž je penis upevněn. Výsledky takovýchto operací však nelze předem odhadnout a vzhledem k možným komplikacím je ani příliš nedoporučuji.

07.07.2017

Dá se použít výpočet BMI u svalnatých lidí? Pokud nemám tuk a mám svaly tak mi může vyjít nadváha i když jí mít nebudu.

Bafbaf69, 17 let

Milý Bafbafe69,

Pravdou je, že na tělesné hmotnosti se podílejí různé druhy tkáně (nehledě k tomu, že přibližně 60% hmotnosti lidského těla tvoří voda). Podíl tukové tkáně na tělesné hmotnosti činí u dospívajícího chlapce či mladého muže v ideálním případě okolo 10 až 15%, u dospívající dívky či mladé ženy 15 až 25%. Podíl tukové tkáně na tělesné hmotnosti však může být značně variabilní.
Pokud máš mohutnou postavu s rozvinutou muskulaturou, může index tělesné hmotnosti BMI skutečně vést k určitému zkreslení. V běžné populaci jsou vyšší hodnoty BMI skutečně spojeny s nadměrným množstvím tělesného tuku a s nadváhou či obezitou. Většině tzv. silových sportovců (například hráčů ledního hokeje či amerického fotbalu) by při tomto srovnání skutečně vycházela nadváha, přestože nadměrné zásoby tělesného tuku nemají. Z tohoto důvodu je pro některé dospívající sportovce (například hokejisty) vhodnější použít sice méně přesný a původně jen pro dospělé určený, avšak pro tyto sportovce přece jen poněkud výstižnější Brocův index (BI), který lze vypočítat s pomocí následujícího vzorce:

„Výška nad 100 (cm)“ ve jmenovateli zlomku znamená, že od tělesné výšky v centimetrech se odečte číslo 100.
Optimální hodnoty BI se pohybují v rozsahu 90 až 110. Příklad: Chlapec ve věku 16 let měří 175 cm a váží 80 kg. Hodnota BMI činí 26,12. Vzhledem k tomu, že optimální hodnota BMI pro chlapce ve věku 16-ti let činí 19,5 až 22, jedná se v tomto případě již o nadváhu. Avšak pro chlapce, který se zabývá nějakým silovým sportem a má svalnaté tělo, použijeme BI, jehož hodnota činí 106,67 a pohybuje se tedy v rámci optimálních hodnot 90 až 110.

07.07.2017

Je možné si zlomit penis?Vím že tam není žádná kost,ale slyšel jsem o nějakě fraktuře penisu.

Hmm, 12 let

Milý Hmm,

Penis si zlomit nelze, protože u člověka (na rozdíl od některých jiných savců a kytovců, například velryb) jím opravdu neprochází žádná kost.
To, co se někdy dosti nepřesně označuje jako „fraktura“ penisu je ve skutečnosti ruptura (neboli protržení) vazivového obalu topořivých těles, což může být spojeno i s poraněním topořivých těles. Takovýto úraz je vzácný, podle odhadů připadá jedno poranění topořivých těles na několik set tisíc (možná i na několik milionů) mužů. Jedná se tedy o velmi vzácný, v podstatě raritní úraz. Může dojít zpravidla jen při velmi nešťastném pádu penisem při silné erekci na tvrdý povrch. Při běžném pohlavním styku nehrozí, ledaže by došlo k prudkému nárazu ztopořeného penisu na stydkou kost partnerky (i v takovém případě by však mnohem spíše došlo ke sklouznutí penisu po povrchu partnerčina těla nežli k poranění topořivých těles či jejich obalu).
Příznakem ruptury vazivového obalu topořivých těles (či přímo poranění topořivých těles) je rozsáhlý krevní výron (hematom) a silný otok penisu. Léčba spočívá v operaci, během níž se provede odstranění hematomu a sešití poškozeného vazivového obalu topořivých těles. Možnou komplikací je nápadné zakřivení penisu v místě protržení vazivového obalu (případně v místě poranění topořivých těles). Snad kvůli této komplikaci někteří lidé přirovnávají rupturu vazivových pouzder topořivých těles k fraktuře, avšak v případech, které jsou lékařsky ošetřeny, dochází k uvedené komplikaci jen zřídka.

07.07.2017

Ahoj, při preventivce mi doktor prohmátl varlata a potom se pokusil stahnout předkožku. Ta mi ovšem přetáhnout nejde. Předepsal mi mastičku a řekl, že kdyby nepomohla tak by mě poslal na rozšíření předkožky. Jak se to dělá?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Nejsem si jistý, jaký způsob měl tvůj lékař na mysli, nejspíše chirurgický zákrok, kterým může být například plastika předkožky, dorzální discize nebo cirkumcize (obřízka). Pokusy o násilné roztahování (dilataci) předkožky by se provádět neměly, protože při nich hrozí poranění s následným vznikem tzv. jizevnaté fimózy (tj. chorobného zúžení předkožky v důsledku jejího zjizvení).
Avšak je třeba si uvědomit, že proces uvolňování zúžené či slepené předkožky je postupný a není nijak časově limitován. Lékaři by měli respektovat, že u některých chlapců tento proces trvá o něco déle než u jiných, a nesnažit se předkožku za každou cenu přetahovat.
Při pokusech o přetahování předkožky postupuj tak, aby to nebylo bolestivé. Pokud léčba předepsanou mastí (nejspíše se jedná o kortikoidní mast) nebude úspěšná, měla by být po půl roce ještě jednou zopakována, a teprve v případě opakované neúspěšnosti léčby by bylo na místě doporučovat chirurgický zákrok. Mělo by se však jednat o takový zákrok, při němž nedochází ke ztrátě eroticky citlivé tkáně předkožky.

07.07.2017

Dobrý den,
Vážím 70 kg a meřím 170 cm, četl sem tu už někde ale není to tak jak to vypadá. Sportuji 5x denně a i když to nevypadá tak moc tlustej nejsem. Nepiju šťávy, limonády apod. jenom čistou vodu. Sladkosti jím jenom příležitostně. Jsem prostě něco jako atletický typ. V čem je problém? Stydím se za svojí váhu...

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Hodnota BMI u tebe činí 24,2 (optimální hodnota pro chlapce ve věku 14 let činí 18 až 21). Vzhledem k tomu, že výraznou část tvé tělesné hmotnosti tvoří svalová hmota, lze při posouzení optimální tělesné hmotnosti vycházet i z Brocova indexu (BI), jehož hodnota u tebe činí rovných 100. Hodnota tvého BI by tedy byla naprosto ideální. Určitý problém spočívá v tom, že Brocův index je určen pro dospělé, nikoliv pro dospívající. Kromě toho je Brocův index (BI) v dnešní době považován za méně přesný, než index tělesné hmotnosti (BMI). Na druhou stranu jej však lze dobře využít například pro stanovení ideálního poměru mezi tělesnou výškou a hmotností u hráčů ledního hokeje, neboť tento sport vyžaduje hráče s poněkud robustnější postavou.

06.07.2017

Dobry den chcel by som sa spytať či nemám miernu nadváhu važim 62 kg a meriam 168cm

Dávid, 12 let

Milý Dávide,

Na svůj věk jsi poměrně vysoký, čemuž odpovídá i vyšší tělesná hmotnost. Hodnota BMI u tebe činí 21,97 (tedy přibližně 22), zatímco optimální rozmezí pro tvůj věk a pohlaví je 16,5 až 19,5. Určitou nadváhu tedy máš.

06.07.2017

Dobrý den. Chtěl bych navázat k minulé otázce. Nemůže být bolest varlat smrtelná? Docela mám strach.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Bolest sama o sobě smrtelná není, avšak některá z onemocnění, která mohou bolest varlat způsobovat, mohou ohrozit tvé reprodukční zdraví. Pokud máš obavy, uděláš nejlépe, když co nejdříve navštívíš svého praktického lékaře, který ti případně doporučí vyšetření na endokrinologii.

06.07.2017

Proč mě někdy bolí pravé nebo levé varle? Někdy i oboje dohromady? Díky.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Bolesti varlat mohou mít různé příčiny, k nejčastějším z nich patří:

 • narušení přítoku krve do varlete
 • narušení odtoku krve z varlete
 • varikokéla (chorobné rozšíření žil semenného provazce)
 • zánětlivé onemocnění varlete
 • vystřelování bolesti z jiné části těla

Bolest může nastat rovněž v důsledku úderu či poranění. Bolesti varlat nepodceňuj. Pokud tě varlata bolí, navštiv co nejdříve svého praktického lékaře.

06.07.2017

Ahoj, jak mám prosím co nejpřesněji odměřit délku penisu? Když dám pravítko nad ně,j tak bych ho měl taky "vrazit" víc do těla až k tý kosti? Nebo jen odměřit délku penisu který je vidět? Jako myslim tim jestli taky dovnitř, když je tam taky tuk, protože pak je to rozdíl možná půl cm nebo i 1 cm. Tak nevim :/

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Délka penisu se neměří pravítkem, ale proužkem papíru, na který se délka vyznačí a teprve poté přeměří. Při měření pravítkem nedosáhneš přesných výsledků, protože pravítko je na rozdíl od penisu rovné a navíc mezi hranou pravítka a stupnicí se nachází volné („vynechané“) místo.
Délka penisu se měří od kořene, tj. od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. Zanořená část penisu se do jeho délky nepočítá.

06.07.2017

Zastříhávám si chlupy u penisu nužkami na nehty nad záchodem.Můžu tím ucpat odpad?Znáte nějaké vhodnější místo nebo způsob,kter bych to mohl dělat?

Tammy, 15 let

Milý Tammy,

Odpadní potrubí u WC má obvykle průměr 150 mm, a tudíž jeho ucpání obvyklým množstvím chloupků nehrozí. Jinak by sis mohl chlupy stříhat například nad rozloženými novinami a podobně. Pokud ti budou chlupy padat na zem, použij pro jejich úklid vysavač.

05.07.2017

Na preventivní prohlídce jsem se zeptal doktora, protože mám citlivý žalud. Řekl mi, že mám zkusit čaj. Moc jsem ho neposlouchal, protože to beru jako srandu. Nevíte vy něco co by mi mohlo pomoci?

Josef, 15 let

Milý Josefe,

Pokud ti lékař pro řešení obtíží s přecitlivělostí žaludu doporučil čaj, měl bys jeho radu brát vážně. Rozhodně si z tebe totiž nedělal „srandu“, jak uvádíš. Černý čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům opravdu patří také snížení citlivosti povrchu lidského těla. Pokud si budeš přecitlivělý žalud denně oplachovat čajem, obtíže v podobě nepříjemných pocitů na povrchu žaludu (například při jeho otírání o spodní prádlo) brzy ustoupí.
Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem, než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žalud je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat ochladit, aby nedošlo k opaření penisu, pokud by čaj zůstal horký.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) na chvíli ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit jakýsi „čajový obklad“ pomocí kousku měkké a savé textilie, kterou v čaji namočíš a následně s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.
Pro výše popsanou čajovou terapii lze použít obyčejný černý nebo zelený čaj. Nepoužitelné jsou pro tento účel například různé ovocné či bylinné „čajové“ směsi, které ve skutečnosti žádný pravý čaj neobsahují.

04.07.2017

Dobrý deň včera som sa sprchoval a aj som si umýval vlasy a našiel som sa na nej priehlbinu pri čele nebojím sa toho moc ale chcel by som sa spýtať či sa mi môže niečo stať?

Dávid, 12 let

Milý Dávide,

Různé nerovnoměrnosti na povrchu lebky jsou buď vrozené, nebo vznikají během vývoje, případně mohou být buď důsledkem úrazu. Především bychom měli vyloučit úraz. Pokud ses v poslední době neudeřil do hlavy či neutrpěl nějaký podobný úraz (předpokládejme, že něco takového by sis pamatoval), jedná se nejspíše o vrozenou či vývojovou nerovnoměrnost.
Prohlubeň může být způsobena například nedostatečným srůstem lebečních švů (lebka se skládá z několika kostí, které v průběhu lidského života postupně srůstají, avšak srůst těchto švů může probíhat různým tempem).
V některých případech švy nesrůstají, případně se rozestupují. Příkladem může být kdysi slavný filmový herec Karel Höger, jemuž se uprostřed čela výrazně rozestupovala tzv. sutura metopica, což je šev spojující levou a pravou část kosti čelní. Z tohoto důvodu měl přibližně uprostřed čela svislou štěrbinu, která se i přes svaly, šlachy a kůži na čele zřetelně rýsovala. Je možné, že i u tebe došlo během předchozího vývoje k nepatrnému rozestupu některého z lebečních švů, kterého sis všiml teprve nyní. Nejspíše se nejedná o stav, který by vyžadoval ošetření. V případě jakýchkoliv pochybností se můžeš samozřejmě obrátit na svého praktického lékaře pro děti a dorost.

03.07.2017

Od kolika let můžu jít na brigádu? Nejde mi ani tak o peníze jako o zkušenosti. Díky.

Petr, 14 let

Milý Petře,

Legální výdělečná činnost je možná po dosažení 15-ti let věku, tj. nejdříve v den patnáctých narozenin, avšak pouze za předpokladu, že mladistvý má již ukončenou povinnou školní docházku (tj. nejdříve v poslední den školního vyučování ve školním roce, v němž absolvuje základní školu nebo nižší stupeň víceletého gymnázia). Obě dvě podmínky (tedy dosažení věku 15-ti let a ukončení povinné školní docházky) musí být splněny. Dítě mladší 15-ti let nebo mladistvý, který nemá ukončenou povinnou školní docházku, může vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost, a to na základě povolení, které vydává úřad práce na žádost rodičů dítěte.

03.07.2017

Mohu si malovat fixou na penis? (tím myslím fixu na tetování od centropenu)

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Vzhledem k tomu, že se jedná o fix určený na kůži, můžeš jej v případě zájmu použít i na penis. Podle informace od výrobce jsou tyto fixy dermatologicky testovány a jsou omyvatelné vodou a mýdlem. Přesto doporučuji, abys fix nejprve vyzkoušel na malé ploše, a tím zjistil, jak na něj bude tvoje pokožka reagovat a zda jej lze skutečně snadno smýt.

02.07.2017

Jsou to pouze moje domněnky nebo jsou ženy každou generací krásnější/hezčí? Myslíte, že to nějak souvisí s evolucí?

Men, 17 let

Milý Mene,

Krása je značně relativní pojem, který závisí nejen na individuálních kritériích každého jednotlivce, ale do značné míry vychází i z obecně přijímaných kulturních vzorců. To, zda ženu či dívku považuješ za krásnou, závisí na tvém vkusu, ale také na dobově podmíněné módě. Také je možné, že ženy z mladších generací považuješ za krásnější prostě proto, že jsou mladší.
Pojetí krásy určitě nesouvisí s druhovou evolucí. Každá doba má svůj „ideál krásy“. Například dívky, které jsou dnes považovány za krásné, by ještě před několika desítkami let byly považovány za příliš vysoké či příliš hubené (ne-li přímo přerostlé a podvyživené). Samozřejmě, že ani osobní preference každého jedince nejsou při posuzování krásy bez významu.

02.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak si přivolat erekci za odpověď předem děkuji

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Erekce se dostavuje na základě poměrně složitého reflexu. U dospívajících chlapců její navození zpravidla nevyžaduje nijak zvlášť velké úsilí, naopak, spontánní erekce se u nich mnohdy dostavuje častěji, než by si sami přáli. Pokud bys měl ve svém věku s navozením erekce obtíže, doporučoval bych nechat si změřit krevní tlak, případně absolvovat další vyšetření, protože porucha erekce může být projevem onemocnění oběhové soustavy.

02.07.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde by se daly koupit přirozené umělé nehty pro muže pokud něco takového existuje, Díky.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

V případě zájmu můžeš navštívit specializované kosmetické studio, kde provádějí modeláž nehtů či aplikaci umělých nehtů. S gelovými nehty však mohou být spojena určitá zdravotní rizika, protože některé z nich obsahují toxické látky, které se uvolňují do organismu. Pokud máš obtíže s nehty (lámání či třepení nehtů a podobně), můžeš si nehty nechat zpevnit. Rovněž zpevňování nehtů se provádí ve specializovaných kosmetických studiích. Tím však odstraníš pouze projevy, nikoli příčiny svých obtíží. Proto bych doporučoval spíše návštěvu dermatologa (kožního lékaře), který zjistí příčiny tvých obtíží a navrhne jejich léčbu.

01.07.2017

Dobrý den, s tátou jsem používal permanentní značkovač a omylem jsem si čmárnul na ruku. Jak to mám smýt?

Petr, 17 let

Milý Petře,

Uvedený popisovač obsahuje inkoust na lihové bázi. K jeho smytí lze použít líh. Kromě alkoholických nápojů jej obsahují například různé voňavky, repelenty či dezinfekční mýdla. Kromě prostředků obsahujících líh by mohla při smytí lihového fixu z pokožky pomoci rovněž teplá voda a sůl, případně některé opalovací krémy či klasická bílá pasta na zuby.

01.07.2017

Jak mam uvolnit předkožku když mi nejde stáhnout?

obrik12345, 12 let

Milý obriku12345,

Pokud nelze předkožku přetáhnout, nejspíše je dosud příliš úzká (zúžená) nebo přetrvává slepení (konglutinace) mezi žaludem a předkožkou. Nedoporučuji předkožku strhávat násilím, mohlo by dojít k jejímu poranění a následnému vzniku tzv. jizevnaté fimózy. K uvolnění předkožky dojde během dalšího růstu a vývoje penisu nejspíše samovolně (spontánně). Pokud bys chtěl proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš použít vhodnou mast či krém k jejímu zvlhčování (postup je popsán na stránce Žalud a předkožka).
Předkožku však vždy stahuj jen tak daleko, jak to půjde bez bolesti.

01.07.2017

Zdravím, už pár dní mě bolí v krku. Např když mluvím nebo jím, co s tím mám dělat? Existuje nějaký čaj nebo metoda na vyléčení? Nechci moc používat prášky. Když sem se narodil doktorka říkala, že mám moc velké krční mandle, což mělo výhodu, ale bohužel i nevýhodu.. výhoda byla taková, že těžko onemocněním a nevýhoda je velká, ale opravdu velká bolest při angíně...

Bolost, 14 let

Milý Boloste,

Bolest v krku může být způsobena buď bakteriálním nebo virovým onemocněním. Bakteriální onemocnění zpravidla vyžaduje léčbu antibiotiky, při virovém onemocnění (častější v letních měsících) je především třeba dodržovat klidový režim. Pomocná léčba, kterou můžeš provádět sám, zahrnuje různé obklady, kloktadla a pití černého čaje s medem. Případně můžeš navštívit lékárnu, kde ti s výběrem vhodného čaje či kloktadla poradí.
V případě obtíží s krčními mandlemi bych přece jen doporučoval návštěvu lékaře, který ti na základě laboratorního vyšetření předepíše vhodná antibiotika. Výraznější otok mandlí a okolní tkáně by mohl vést k omezení průchodnosti dýchacích cest a způsobit velmi nebezpečný stav.