archiv odpovědí - květen 2017

31.05.2017

Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak na první polibek s holkou? Už jsme spolu byli venku, je mi s ní dobře, ale nevím, jak na polibek...

Petr, 17 let

Milý Petře,

Pro první líbání si vyber vhodné místo a vhodnou dobu. S dívkou byste pro tuto činnost měli mít dostatek soukromí, aby vás při líbání nikdo nerušil a abys dívku nepřivedl do rozpaků. Jinými slovy, měli byste být sami. Ani jeden z vás by neměl mít v ústech žvýkačku. Před samotným líbáním je vhodné navázat tělesný kontakt, pokud možno takový, který jste už spolu měli. Můžeš dívku například něžně uchopit za ruku nebo jí lehce položit ruku kolem ramen. Ve vhodném okamžiku (až vám spolu bude dobře a budete se cítit pohodlně) můžeš dát dívce najevo, že máš zájem o líbání. Nejlépe tak, že se k dívce nakloníš. Pokud stojíte proti sobě nebo sedíte vedle sebe, můžeš začít pomalým přibližováním hlavy a horní poloviny těla. Přitom udržuj oční kontakt a všímej si reakcí dívky. Když se k sobě vaše hlavy přiblíží na určitou vzdálenost, dívka už zpravidla sama pozná, že ji chceš políbit. Pokud by se dívka v tuto chvíli snažila udržet si od tebe odstup, například by se od tebe odtáhla či odvrátila, znamenalo by to, že o polibek nemá zájem. Jedná se o jakýsi šetrný způsob, jak dá dívka chlapci najevo, že se s ním (alespoň prozatím) líbat nechce, aniž by ho svým odmítnutím ztrapnila. Pokud však dívka neudělá nic pro to, aby „prodloužila vzdálenost“ mezi vašimi obličeji, nebo pokud se k tobě dokonce začne sama přibližovat, znamená to, že je na polibek připravena. Než se vaše obličeje přiblíží natolik, aby se vaše rty mohly dotknout, měl bys uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Při polibku postupuj alespoň zpočátku lehce a jemně, vyhýbej se různým zvukům, jako je např. mlaskání a srkání. Při líbání bys neměl setrvávat ve strnulém tělesném postoji. Dívce můžeš například položit ruce kolem pasu, kolem ramen nebo za hlavu. Polibek může trvat různě dlouhou dobu, většinou tak dlouho, dokud jeden z líbajících se partnerů nedá druhému najevo, že už by chtěl polibek ukončit. Pokud by se tedy dívka snažila jemně se od tebe odklonit či odsunout, můžeš polibek ukončit, ale beze spěchu. Náhlé a rychlé přerušení polibku není vhodné. Při ukončování polibku bys neměl dívku od sebe „odmrštit“ nebo jí náhle přestat věnovat pozornost. Polibek můžeš ukončit také jemným dotekem či pohlazením, čímž dáš dívce najevo, že o ni nepřestáváš mít zájem.
První líbání vyžaduje určitou odvahu, zejména na straně chlapce, od něhož se očekává, že bude v tomto směru iniciativní. Důležité je, abys dovedl sledovat dívčiny reakce na tvé první pokusy o polibek a dovedl těmto reakcím přizpůsobit svůj další postup. Pokud dívka dá najevo, že se líbat nechce, nemusí to ještě znamenat konec vztahu. Možná, že jen nemá tu správnou náladu. Pokud máš pocit, že by ti líbání mohlo dělat potíže a netroufáš si na něj, můžeš pro začátek vyzkoušet alespoň polibek na nějakou jinou část těla, než ústa partnerky. Při objímání ji můžeš zkusit políbit například ze strany na krk. Polibek by neměl být mlaskavý a neměl by na těle partnerky zanechávat vlhké stopy.

31.05.2017

Jaké jsou pocity při zasunu do pochvy? Jsou podobné jako honeni nebo úplně jine?

Tom, 14 let

Milý Tome,

Určité rozdíly mezi pohlavním stykem a masturbací samozřejmě existují. Kopulační pohyby (tedy pohyby prováděné při pohlavním styku) jsou zpravidla pomalejší, než masturbační pohyby (tedy pohyby prováděné při masturbaci). Při masturbaci chlapec pohybuje zpravidla pouze rukou, kdežto pro kopulační pohyby při pohlavním styku je třeba zapojit víceméně celé tělo, zejména pak svaly v oblasti pánve. Z tohoto hlediska je pohlavní styk fyzicky náročnější, než masturbace.
Při pohlavním styku dochází k dráždění stejných erotogenních (eroticky citlivých) oblastí na povrchu pohlavních orgánů, avšak způsob jejich dráždění je mírně odlišný. Naproti tomu samotný orgasmus je při pohlavním styku pociťován stejně, jako při masturbaci, protože probíhá „uvnitř těla“, nikoli na jeho povrchu.
Podstatný rozdíl mezi pohlavním stykem a masturbací spočívá rovněž v přítomnosti a v těsné tělesné blízkosti milované osoby (nebo alespoň osoby, k níž je pociťována sexuální náklonnost). Zatímco masturbace je svým způsobem jakýsi druh péče o vlastní tělo, pohlavní styk je svým způsobem jakýsi druh dialogu mezi dvěma osobami. Rozdíly mezi pohlavním stykem a masturbací tedy nejsou čistě tělesné, ale rovněž psychické a sociální.

31.05.2017

Dobrý den. (...)
(prosim nezveřejňovat text)

Boys, 15 let

Milý Boysi,

Popisované bolesti mohou opravdu souviset se zátěží při uvedeném sportu. Vzhledem k tomu, že se nacházíš ve věku, kdy ještě rosteš do výšky, bys takovéto obtíže neměl podceňovat. Řešení podobných problémů je spíše dlouhodobá záležitost, takže nějaké „urychlení“ je značně problematické.
Omezení či přerušení tréninku je jistě velmi smutná záležitost, avšak i kdybys kvůli navrhované léčbě ztratil několik měsíců, včasné řešení tvých současných obtíží možná rozhodne o tom, zda se tvé tělo bude nadále správně vyvíjet. Vše můžeš ještě konzultovat s lékařem, případně poprosit o změnu termínu.

31.05.2017

Dobrý den chci se zeptat je povolené sledovat sex se zvířaty. Jako například člověk se zvířetem?

Dotaz, 11 let

Milý Dotaze,

Pohlavní styk člověka se zvířetem je trestným činem, konkrétně se jedná o trestný čin týrání zvířat. Rovněž pornografický materiál obsahující sex člověka se zvířetem je nelegální.

31.05.2017

Dnes jsem si ke svačině koupil 2 bagety. Na čež můj kamarád odvětil, že vypadá jako penis. Uvědomil jsem si, že můj penis má až podprůměrnou délku(okolo 11cm). jak mohu své malé libido zvětšit, aby se mi spolužáci nesmáli?

McJonas, 15 let

Milý McJonasi,

Ani penis průměrných rozměrů nedosahuje délky bagety, takže pokud tvému kamarádovi připomínala bageta penis, zřejmě neměl na mysli její rozměry.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Mírně podprůměrná délka však nemusí být projevem nějaké vady či onemocnění. Aby se jednalo o tzv. mikropenis, musela by jeho délka při erekci činit méně než 5 a půl cm. Ve srovnání s mikropenisem je délka tvého penisu dvojnásobná.
Pokud jde o libido, to je výraz pro označení sexuální touhy. Libido je tedy jakási „chuť na sex“, která však nemá s rozměry penisu žádnou souvislost.
Ke zvětšení rozměrů penisu může dojít během jeho dalšího vývoje, který ve věku 15-ti let ještě zdaleka není ukončen.
Pokud sníš ke svačině dvě bagety, tak není vyloučeno, že máš nadváhu. V takovém případě by tvůj penis mohl být částečně zanořený v tuku, což by jeho délku samozřejmě poněkud snižovalo. Pro jistotu si spočítej hodnotu BMI, vzorec najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

31.05.2017

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat na takovou nepříjemnou věc. Na penise a na předkožce mi rostou chloupky . Jak se jich zbavit na delší dobu. Holení mi nevyhovuje . Za odpověď předem děkuji

Jaroslav, 15 let

Milý Jaroslave,

Na předkožce chloupky nerostou, protože předkožka neobsahuje folikuly (váčky, z nichž chloupky vyrůstají). Rovněž větší část penisu je neochlupená, chloupky vyrůstají zpravidla jen po stranách, a to přibližně do ⅓ až ½ délky penisu. Pokud ti tedy rostou chloupky na předkožce, jedná se nejspíše o nějakou vzácnou anomálii.
Pokud se chceš chloupků zbavit a nechceš si je holit, připadala by v úvahu trvalá laserová epilace, což sice není právě nejlevnější řešení (cena za jedno ošetření činí několik tisíc Kč), avšak její účinky jsou trvalé, protože kromě chloupků se při ní likvidují i folikuly.

30.05.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč můj penis mění velikost, když je v jeho okolí pořád stejný prostor a asi i teplota. A není to erekcí

Milan, 14 let

Milý Milane,

Změny délky penisu v klidovém stavu jsou dány činností svalů v oblasti malé pánve. U některých chlapců a mužů jsou tyto změny výraznější, u jiných méně výrazné. Obecně platí, že čím pružnější jsou vazy, na nichž je penis v těle zavěšen, tím snáze „mění“ svoji délku (přesněji řečeno, tím snáze se „přitahuje“ směrem do těla a opět uvolňuje). Je pravděpodobné, že u tebe jsou tyto vazy natolik pružné, že délka penisu v klidovém stavu reaguje i na drobné podněty. Nejedná se o žádnou vadu či onemocnění, pružnost či tuhost vazů je dána vrozenými předpoklady.
K mírným změnám délky penisu v klidovém stavu dochází z různých důvodů, jako je např. změna teploty (a to jak tělesné teploty, tak teploty okolí). V chladu se penis mírně „vtahuje“ do těla, v teple se naopak uvolňuje. Rovněž při stresu a napětí se penis někdy „zmenšuje“, tj. částečně zatahuje směrem do těla. Určitou roli může hrát i těsné spodní prádlo, dlouhé setrvávání v poloze vsedě a podobně.

30.05.2017

Jak mam masturbovat? Slyšel jsem něco o vaně že se do ní dá jadna noha a pak začnu ejakulovat je to pravda?

Tonda, 12 let

Milý Tondo,

Takhle jednoduché to rozhodně není. Pokud ti někdo něco takového poradil, nejspíš si z tebe dělal legraci a v duchu se baví při představě, že stojíš jednou nohou ve vaně a čekáš, až se dostaví ejakulace.
Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou za účelem dosahování příjemných pocitů. Muži a chlapci při masturbaci uchopí svůj penis do ruky a touto rukou vykonávají tzv. masturbační pohyby. Existují různé způsoby, jak penis uchopit a jak masturbační pohyby vykonávat. Tak například penis lze uchopit do sevřené dlaně, ale také jen pomocí dvou nebo tří prstů. Někteří chlapci a muži masturbují tak, že si střídavě přetahují předkožku přes žalud a opět natahují na žalud, avšak u některých to není možné – buď mají předkožku natolik úzkou, že ji nelze přetáhnout přes žalud, nebo byli obřezáni, a tudíž předkožku nemají. V tom případě používají jiné techniky masturbace.
Masturbaci lze provádět v různých polohách, nejčastěji vleže na zádech nebo vsedě, avšak někteří jedinci masturbují i vleže na břiše, s rukou podsunutou pod tělo. Záleží na tom, čemu kdo dává přednost. Způsoby masturbace se tak mohou u různých jedinců dosti odlišovat. Neexistuje nějaký univerzální návod, záleží jen na tobě, jakým způsobem masturbaci provádíš.
Jinak by tě nemělo znepokojovat, pokud při masturbaci dosud nedosahuješ ejakulace. První ejakulace nejčastěji nastupuje ve věku 12 až 14 let, avšak může to být i o něco dříve nebo o něco později.

30.05.2017

Dobrý den, dočetl jsem se že se pohlavní orgány při jejich růstu zabarvují víc do "tmava", tak bych se chtěl zeptat jestli je normální že varlata mam taková dost tmavá a penis má stejnou barvu jako kůže třeba na stehnech ? (Zdá se mi že mi penis ještě moc nevyrostl zato varlata ano)

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Je naprosto normální, že od puberty má šourek tmavší barvu, než jiné části těla. Příčinou tmavšího zbarvení je zvýšená tvorba kožního barviva – pigmentu. Během dalšího vývoje dochází i k mírnému ztmavnutí penisu, avšak nikoli v tak velké míře, jako u šourku. I v dospělosti je šourek zpravidla výrazně tmavší, než penis. Na penisu má tmavší barvu zpravidla vnější list předkožky.

30.05.2017

Jakto že se mi chce brečet kvuli maličkostem, když už mutuju ?

Jozef, 14 let

Milý Jozefe,

V období dospívání prochází lidské tělo procesem totální hormonální přestavby. A protože hormony působí na lidskou psychiku, občas se dospívajícím lidem stává, že upadají do všelijakých neobvyklých nálad. Ke spuštění silné emocionální reakce pak postačí i sebemenší podnět.
Důležité je, aby sis zachoval pozitivní přístup k světu a hlavně k sobě samému. Pokud máš dostatek soukromí, nemusíš svoje pocity potlačovat. Jistě je nepříjemné a svým způsobem zahanbující, když se člověku chce plakat na veřejnosti. Doma se však nemusíš tolik přemáhat. Pokud se stydíš před rodinnými příslušníky a nechceš, aby tě při pláči přistihli, můžeš plakat například s obličejem zabořeným do polštáře. Potom si polštář čistě povlečeš, dojdeš si umýt obličej a opět bude vše v pořádku.
Pokud máš smutnou náladu, věnuj se něčemu, co ti udělá radost a čím se potěšíš, například nějaké svojí oblíbené činnosti nebo zálibě. Pokud bys měl skleslou náladu, snaž se uvolnit a zaměřit na něco příjemného. Mnoha dospívajícím lidem pomáhá například poslech jejich oblíbené hudby. Pomocí různých relaxačních technik (ale také třeba pomocí docela obyčejné masturbace) lze uvolnit napětí a navodit si dobrou náladu. Důležité je, abys nepodléhal momentálním výkyvům nálad a udržel si veselou mysl a pozitivní vztah k sobě samému.

30.05.2017

Dobrý den.
Může doktorka nebo někdo jiný poznat že jsem měl anální sex s klukem?

Dopl, 15 let

Milý Dople,

U receptivního partnera, tedy toho, do jehož konečníku je pohlavní styk prováděn, lze někdy pozorovat více či méně otevřený anus (řitní otvor), přičemž může docházet i k charakteristickým „škubavým“ pohybům (smršťování a uvolňování análního svěrače v intervalu několika sekund) v okolí tohoto otvoru v důsledku jeho předchozího násilného roztažení. Při běžné preventivní lékařské prohlídce se však anus zpravidla nekontroluje.
U insertivního partnera, tedy toho, který při pohlavním styku zavádí svůj penis do konečníku druhého partnera, nelze na základě prohlídky penisu určit, zda měl pohlavní styk či nikoli. Během pohavního styku by sice mohlo dojít ke vzniku drobných poranění (např. oděrky na penisu, natržení uzdičky a podobně), avšak jejich původ nemusí být zcela jasný, a tudíž ani na základě takovýchto drobných poranění nelze určit, zda došlo k pohlavnímu styku či nikoli.
Vzhledem k tomu, že konečník není uzpůsoben k pohlavnímu styku, nejsou drobná poranění při zavádění částí těla či předmětů do něj vyloučena. Pro snížení rizika je třeba použít dostatečné množství vhodného lubrikačního prostředku (gelu či krému) a při pohlavním styku použít kondom.

30.05.2017

Dobrý den, mám podobný problém jako Petr. Myslím, že mám na svůj věk moc velký penis i varlata. Posílám fotku. Doma mi sice říkají, že je to v pořádku, ale když jsem někde svlečený, tak na mě všichni divně koukají. Poslední dobou dost roste, dá se to nějak zastavit? Nechci být jak černoch.

Jonáš, 12 let

Milý Jonáši,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Někteří muži a chlapci mají tento orgán větší, jiní menší, než činí běžný průměr. S rozměrem penisu je to stejné, jako s rozměry některých jiných částí těla, u nichž lze rovněž pozorovat značné individuální odlišnosti. Penis nadprůměrné velikosti není lepší, ale ani horší, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.
Pokud je tvůj penis během posledních několika let či měsíců výrazně větší, než byl v dětství, mohlo by to vypovídat o rychlém průběhu jeho vývoje. Naproti tomu rozměry varlat u tebe nejsou nijak mimořádně velké a v podstatě odpovídají tvému věku.
Další růst penisu nelze vyloučit a v tvém věku je značně pravděpodobné, že se penis bude ještě několik let zvětšovat, i když to už nemusí být stejným tempem, jako dosud. Nějakou cílovou či konečnou délku penisu nelze předem stanovit. Neexistuje však způsob, jak růst penisu v období dospívání zastavit, aniž by došlo k velmi závažnému poškození jedince, na němž by takovéto zastavení bylo provedeno.
Kvůli velikosti penisu se netrap. Možná, že u ostatních lidí ani nevzbuzuje tak velkou pozornost, jak se domníváš. To, že se na tebe všichni dívají, může být jen tvůj pocit. Mnoho chlapců (dokonce i takových, jejichž penis má zcela průměrné rozměry) se domnívá, že když jsou svlečení, tak se na ně všichni ostatní dívají. Pokud se někde svlékáš, chovej se tak, jako kdybys o nějakých „neobvyklých“ rozměrech svého penisu vůbec nevěděl. Člověk, který se chová nenuceně, vždy vzbuzuje méně pozornosti ostatních, než člověk, na němž jsou vidět obavy, napětí či nervozita z toho, aby se nestal středem pozornosti.

30.05.2017

Proč se v USA provádí obřízka tak často u novorozených chlapců?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Protože je to finančně velmi výhodné pro zdravotní zařízení, v nichž se tato operace provádí, stejně jako pro osoby, které ji vykonávají. Jedná se o jakýsi krvavý byznys, v němž se točí velké peníze, přičemž jakékoliv morální ohledy jdou stranou (eticky problematické je zejména získávání souhlasu k zákroku od matek, které se nacházejí v psychicky náročném poporodním stavu).

30.05.2017

Dobrý den
Za 3 týdny jedeme na školní výlet. Na internetu bylo napsané že tam jsou společné pánské sprchy a já se strašně stydím. Jelikož já mám velký a ochlupený penis a mám takový pocit že zbytek kluků třídy má malinký a neochlupený penis. Co bych měl dělat abych se tolik nestyděl?
Děkuji za odpověď.

Petr, 12 let

Milý Petře,

Kvůli sprchování ve společných sprchách se netrap. Bylo by škoda, kdyby ti obavy tohoto druhu měly pokazit výlet. Je naprosto normální, že jednotliví dospívající chlapci se od sebe navzájem odlišují v dosaženém stupni rozvoje sekundárních pohlavních znaků (např. ochlupení, rozměry penisu a podobně).
Zejména na počátku puberty lze očekávat mnohdy až velmi výrazné rozdíly. Někteří chlapci se začínají vyvíjet dříve, jiní později. Rovněž tempo vývoje může být různé. Ve věku okolo 12-ti až 13-ti let je celkem běžné, že zatímco někteří chlapci již mají nápadně zvětšený penis a rozvíjející se pubické ochlupení (ochlupení nad pohlavními orgány), u jiných nejsou uvedené znaky dosud rozvinuty, takže svým vzhledem působí poněkud „dětsky“.
Možná, že po návštěvě společných sprch budeš nakonec překvapený, kolik tvých spolužáků už má ochlupení nebo nápadně větší rozměry penisu. Ale i kdybys patřil k těm tělesně rozvinutějším, nebo byl dokonce tím nejrozvinutějším, nemusíš se za to stydět. Svým způsobem jsi na tom lépe, než někteří jiní chlapci, jejichž spolužáci jsou naopak výrazně tělesně vyvinutější.
Pokud by se velikost tvého penisu či rozsah ochlupení staly terčem nějakých poznámek či posměšků, můžeš spolužákům popravdě sdělit, že i jejich pohlavní orgány (ať už pro ně použiješ jakýkoliv výraz) budou již brzy stejně rozvinuté, jako ty tvoje. Možná, že většími rozměry penisu a výraznějším ochlupením získáš naopak obdiv svých spolužáků, pokud jsou tito méně tělesně rozvinutí, než ty. V každém případě však platí, že rozměry penisu nebo dosažený stupeň rozvoje pubického ochlupení nepředstavují něco, za co by se dospívající člověk měl stydět, ať už je jeho vývoj v tomto směru rychlejší či pomalejší, než u ostatních.

29.05.2017

Co dělat když mám na penisu něco jako bulku malou a byla červená pak fialová a skoro černá ale dneska jsem to odpoledne schladil a trošku i večer a žádnou ránu tam nemám případně jsem tam strikl dezinfekci

Uuu, 13 let

Milý Uuu,

Mohlo by se jednat buď o důsledek poranění (např. bodnutí hmyzem a podobně), nebo o projev kožního onemocnění. Zde se nabízí celá řada možností, ucpanou mazovou žlázkou počínaje a příznakem pohlavní nemoci (pokud jsi už měl pohlavní styk) konče. Podle popisu to nelze přesněji určit. Změna zbarvení z červené na fialovou a následně tmavou (téměř černou) by nasvědčovala krevní sraženině, zatímco dosažení úlevy při chlazení by nasvědčovalo přítomnosti zánětu (v úvahu by připadala nejspíše zanícená mazová žlázka). Také záleží na umístění tohoto neobvyklého útvaru (rizikovější jsou útvary, které se nacházejí na žaludu či na vnitřním listu předkožky).
V každém případě bulku sleduj. Pokud se do týdne nezačne zmenšovat, blednout a mizet, navštiv kožního lékaře.

29.05.2017

Je lepší masturbovat u p*rna nebo bez ?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud se rozhodneš pro sledování pornografie při masturbaci, je to tvoje rozhodnutí, v jehož uskutečnění ti nemohu zabránit. Nicméně sledování pornografie dospívajícími osobami nedoporučuji, protože v nich může vyvolat značně zkreslené představy o lidské sexualitě a jejích projevech a může tak ovlivnit jejich postoje k sexuálnímu chování.
To, co znázorňuje pornografie, totiž zpravidla nebývá věrný odraz skutečnosti. Například pornografické videomateriály jsou mnohdy „vylepšovány“ různými filmovými triky, takže například průběh pohlavního styku v nich rozhodně nemusí být zachycen naprosto věrně. Navíc v těchto materiálech vystupují profesionální pornoherci a pornoherečky, jejichž dovednosti v různých sexuálních praktikách mnohdy překračují rámec dovedností běžné, „amatérské“ populace.
Dospívající lidé, kteří nemají vlastní sexuální zkušenosti, si ze sledování takovýchto materiálů odnášejí poněkud zkreslené představy, které mohou při zahájení pohlavního života vést k určitému zklamání ze skutečnosti, která se od obsahu těchto materiálů může dosti odlišovat.
Sledováním pornografie se z tebe sice nestane psychopat ani sexuální maniak, avšak není vyloučeno, že až si najdeš skutečnou partnerku (či partnera) „z masa a kostí“, budeš nemile překvapen, až zjistíš, že obyčejná dívka (či chlapec) nepodává stejný „výkon“, jako profesionální pornoherečka (či pornoherec).

28.05.2017

Zdravim pri sprchovani jsem koukal ze mam mezi tema klukama nejaky maly penis je mi 14 ostatnim je 13 a jeden kluk ho ma tlustyho a velkyho ale bez chlupu ja ho mam chlupatyho a zda se me maly

djdjdjdj, 14 let

Milý djdjdjdj,

Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci v tomtéž věku činí 10,5 cm. Avšak i kdyby tvůj penis těchto průměrných hodnot nedosahoval, nemuselo by to být projevem nějaké vady či onemocnění.
Je docela dobře možné, že i chlapec, který je o rok mladší než ty, může mít o něco větší penis než ty. Může to být způsobeno buď rozdílným tempem vývoje, nebo odlišnými vrozenými předpoklady. Nicméně takovéto rozdíly tě nemusejí nijak znepokojovat, pokud nemáš tzv. mikropenis (v tvém věku by to musel být penis kratší než 5,5 cm při erekci).
Také je možné, že ti tvůj penis připadá menší, než ve skutečnosti je. Zatímco na svůj penis se zpravidla díváš shora, penisy ostatních vidíš zepředu. Při pohledu shora však dochází k určitému optickému zkreslení. Viz též odpovědi na dotazy návštěvníků Jakuba ze dne 12.05.2017 a Neznámého ze dne 06.05.2017.

28.05.2017

Dobrý den
V pátek jsem si holil chlupy nad penisem a udělali se mi tam takové červené flíčky.Co mam dělat aby co nejrychleji zmizeli?

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Zřejmě se jedná o podráždění pokožky v důsledku holení. Doporučuji postižená místa potřít pleťovým krémem nebo tělovým mlékem (pokud možno s označením „sensitive“ nebo „after depilation“). Aby ses vyhnul podráždění, používej při holení ručním holicím strojkem dostatečné množství pěny. Používáš-li elektrický strojek, příliš na něj netlač. Další informace najdeš na stránce „Jak se oholit“.

28.05.2017

Dobrý den
Od kolika let si můžu koupit kondom? Děkuji za odpověď.

Kuba, 13 let

Milý Kubo,

Kondom si můžeš koupit třeba hned, protože se jedná o volně prodejné zboží, pro které není stanovena žádná věková hranice.

28.05.2017

Onanuji od 13 let a i ted to je tak že mám cukání v břiše a pak to přejde.A při tom čtu že kluci mají od 14 let sperma.Od kdy mají kluci sperma?A proč ješte v mém věku nemám mokrý vrchol?

Radek, 15 let

Milý Radku,

První ejakulace se dostavuje obvykle mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak u některých chlapců to může být dříve a u jiných později, viz údaje v tabulce na konci odpovědi. Ve věku 16-ti let je stále ještě téměř 20% chlapců, kteří dosud ejakulaci neměli. Pokud máš obavy, že s tvým vývojem není něco v pořádku, např. že máš tzv. opožděnou pubertu, doporučoval bych návštěvu endokrinologického pracoviště (není vyloučeno, že bude třeba nechat si vystavit poukaz k vyšetření od praktického lékaře).

28.05.2017

Od kdy je normální že kluci onanují?

Radek, 15 let

Milý Radku,

Masturbace je normální už v předškolním a mladším školním věku. Někteří chlapci začínají masturbovat dříve, jiní později. Přibližně dvě třetiny chlapců začínají masturbovat ještě před nástupem puberty.

27.05.2017

Zdravím koukal jsem se na váš graf velikostí penisu a jedna věc mě poměrně zaskočila, v 15 letech je průměrný obvod při erekci 13 cm a když jsem si měřil obvod já měl jsem 17,4 cm zatím jsem neměl pohlavní styk ale bojím se že obvod 17,4 cm by v budoucnu mohl tu dannou holku při pohlavním styku bolet a být to pro ni spíše nepříjemné

Lucifer, 15 let

Milý Lucifere,

Šířka penisu by neměla při pohlavním styku představovat problém. Pružnost pochvy (vagíny) do délky je sice poměrně nízká, zato do šířky poměrně vysoká, takže vagína běžných rozměrů je schopna přijmout penis o obvodu až 18 cm. Pokud je partnerce při pohlavním styku něco nepříjemné, pak je to spíše příliš hluboké zavádění penisu neboli hluboká penetrace, při níž může docházet k bolestivému dráždění děložního krčku. Délka (či „hloubka“) pochvy činí u dospělé ženy přibližně 7 až 9 cm, což je méně, než činí průměrná délka penisu dospělého muže při erekci. Je však třeba si uvědomit, že penis se při souloži nevkládá do pochvy celý. Podrobnosti k pohlavnímu styku (souloži) a k zavádění penisu do pochvy viz příslušné pasáže na stránce Láska a erotika.

27.05.2017

Dobrý den mám dotaz, když se udělám tak ze mě pak teče ještě chvíli (někdy třeba jednu min. , Ale někdy taky třeba půl hodiny) takova tekutá ale ne moc bílá tekutina (myslim že to je to v čem jsou uloženy spermie). Teče to vždy po malých kapkach a ne furt ale štve mě to protože mi tam potom zbývají takové flíčky které jsou často vidět...je to normální nebo ne... předem děkuji za odpověď

Luboš, 13 let

Milý Luboši,

To, co popisuješ, mohou být zbytky ejakulátu (spermatu), které mohou být po určitou dobu zadržovány ve vývodných cestách, odkud se postupně uvolňují. Kromě seminální plazmy mohou tyto zbytky ejakulátu obsahovat i spermie.
Rovněž by se mohlo jednat o tzv. preejakulační tekutinu (průsvitnou, lepkavou tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách). Ta se sice zpravidla uvolňuje ještě před samotnou ejakulací, avšak k jejímu uvolňování může dojít i po ejakulaci, např. pokud dojde během ejakulace k podráždění vnitřních stěn močové trubice. Účelem této tekutiny je zvlhčení vnitřních stěn močové trubice.
Uvolňování výše uvedených tekutin je jakousi obdobou uvolňování menšího množství (několika málo kapek) moči, k němuž někdy dochází kratší či delší dobu po vymočení. Chápu, že vlhké skvrnky na spodním prádle mohou být nepříjemné, nicméně řešením může být výměna spodního prádla po uplynutí doby přibližně 20-ti až 30-ti minut po ejakulaci. Vzhledem k tomu, že zatím nikoho nenapadlo vyrábět a prodávat jakousi pánskou či chlapeckou obdobu dámských a dívčích hygienických potřeb zvaných intimky, je výměna spodního prádla zřejmě tou nejschůdnější možností řešení uvedeného drobného problému.

27.05.2017

(...)

Demonritus, 13 let

Milý Demonrite,

Pokud nemáš o určité sexuální aktivity se svými vrstevníky zájem, nikdo tě k jejich provozování nemůže nutit. Pokud odmítneš návrhy svých kamarádů či spolužáků zdvořile a bez zbytečné slovní agresivity, vaše vztahy to jistě nijak nenaruší.

27.05.2017

Často nás při tom chytily rodiče a zlobili se na nás občas nám dali na zadek.Je to špatně?Co byste na jejich místě udělal vy?Mohlo mě to nějak mentálně poznamenat? např.jsem trochu více stydlivější

Bumbác, 16 let

Milý Bumbáci,

Předpokládám, že tímto dotazem navazuješ na svůj předchozí dotaz ze dne 26.05.2017, v němž ses zmiňoval o vzájemném „ukazování“ pohlavních orgánů v předškolním věku.
Popsané reakce rodičů považuji za naprosto nesprávné. Pokud dítě předškolního věku projevuje přirozený zájem o lidské tělo, a to včetně pohlavních orgánů (ať už své vlastní či svých vrstevníků, ať už téhož či opačného pohlaví), jedná se o naprosto normální projev chování, který ve většině případů nevyžaduje zásah ze strany rodičů. Pouze v případě, že by dítě násilím nutilo ostatní děti, aby se před ním obnažovaly, by měli rodiče přiměřeným způsobem zasáhnout, avšak bez použití trestů.
Rodiče, kteří své děti trestají za naprosto normální a přirozené projevy dětské sexuality, hazardují s duševním zdravím svých dětí, neboť u osob, které byly v dětství za projevy sexuality trestány, lze prokázat větší četnost výskytu duševních onemocnění, než u dětí, které za tyto projevy trestány nebyly.
To se ostatně týká jakýchkoliv tělesných trestů, neboť je vědecky prokázáno, že děti, které jsou vystavovány tělesným trestům (přičemž tělesným trestem se rozumí jakékoliv záměrné způsobování fyzické bolesti, jehož cílem je dosáhnout změny v chování jedince), jsou agresivnější a mají silnější sklony k sociálně patologickému chování, než děti, které takovémuto zacházení vystavovány nejsou. To sice neznamená, že z každého dítěte, které je tělesně trestáno, musí nutně vyrůst zločinec či psychopat, avšak riziko takovýchto důsledků tělesného trestání je poměrně vysoké (což dokládá řada vědeckých studií, např. Flimmel, K.; Bullová, J.: Faktory ovplyvňujúce duševné zdravie mladistvých odsúdených. In: Mládež a spoločnosť, r. 10, č. 4, s.18-27, 2004).

26.05.2017

Zdravím potřeboval bych poradit, kamarádka už mi nějakou dobu říkala že se chce semnou opít a hlavní je že ona se mi takovou dobu líbí no a ona to ví jenže má jiného kluka no každopádně k věci sehnal jsem vše potřebně aby jsme se mohli opít a byli u ní na zahradě koukali na film a potom už jsem byli docela opilí tak jsme se začli nějak tulit a mazlit a já ji říkal jak je úžasná holka a zeptal se ji jestli ji můžu políbit a ona že ano byl to úžasný večer jenže je tu problém má jak už jsem říkal toho kluka a já nevím co teď bude dál jestli se s ním rozejde nebo něco jiného ale nevím jak se k ní mám teď chovat po tom co jsme spolu prožili prosím poraďte

Světlonoš, 15 let

Milý Světlonoši,

Konzumaci alkoholu se pokud možno vyhýbej, protože až do věku 18-ti let se v organismu dospívajícího člověka nevytváří dostatečné množství tzv. alkoholdehydrogenázy, což je enzym, který slouží ke štěpení alkoholu při jeho zpracovávání v játrech a dalších vnitřních orgánech. Z tohoto důvodu je alkohol pro osoby mladší 18-ti let velmi nebezpečný, protože pro jejich organismus představuje mnohem větší zátěž, než pro organismus dospělých osob a jeho konzumace v tomto věku může během poměrně krátké doby vést k závažnému poškození životně důležitých orgánů.
Kromě toho, jak už jsi nejspíš měl možnost poznat, pod vlivem alkoholu se výrazně mění lidské chování. Stává se, že v opilosti dělá jedinec i takové věci, které by ve střízlivém stavu neudělal. K účinkům alkoholu, a to již v poměrně malém množství, patří i odbourání určitých zábran spojených s projevy sexuálního chování. Jinými slovy, pod vlivem alkoholu jsou lidé více ochotni přistoupit k pohlavnímu styku a podobným aktivitám (což je také jedním z důvodů, proč se pohlavní styk s osobou mladší 18-ti let, která je pod vlivem alkoholu, posuzuje jako pohlavní zneužívání, ačkoliv jinak je věková hranice pohlavního zneužívání stanovena na 15 let). V dotazu se sice zmiňuješ pouze o mazlení, tulení a líbání, avšak pod vlivem alkoholu by dokonce i tyto „nevinné“ aktivity mohly snadno přejít ve skutečný pohlavní styk.
Pokud má tvoje kamarádka partnera, měl bys tuto skutečnost respektovat. K dívce se můžeš chovat stejně, jako kdyby se mezi vámi nic nestalo, avšak rozhodně se vyhýbej dalším experimentům s alkoholem, dokud ti nebude alespoň 18 let. Kamarádce nepřipomínej, co se stalo, protože bys ji mohl přivést do rozpaků, pokud by však navrhovala další konzumaci alkoholu, zdvořile ji odmítni.

26.05.2017

Dobrý den, učím se krav magu a používám suspenzor. Alé když mě kámoš kopnul přes suspenzor mezi nohy, tak mě hrozně bolelo levé varle. Myslíte, že ten suspenzor nefunguje? Nebo má špatnou velikost? A nebo to je kvůli tomu, že má penis vždy na nějakou stranu? Diky za odpověď

Tučný tučňák, 13 let

Milý Tučný tučňáku,

Při bojových sportech může být suspenzor užitečný, avšak dbej na to, aby sis jej správně upevnil. Problém nemusí být ve velikosti suspenzoru, ale právě v jeho upevnění (zkontroluj, zda je správně nastavena délka gumových pásků a zda suché zipy dobře drží). Pokud však máš na svůj věk již poměrně značně vyvinuté pohlavní orgány, je možné, že už bys namísto dětského suspenzoru mohl používat suspenzor pro dospělé. Přímo pro sport, který v dotazu zmiňuješ, se vyrábějí speciální suspenzory typu „Fighter“, a to jak v dětské variantě, tak ve variantě pro dospělé. Poloha penisu v suspenzoru by neměla mít na účinnost ochrany před úderem podstatný vliv.

26.05.2017

Dne 26. 5. jste odpovídal na dotaz naháče, tuto úchylku má tedy ten, komu dělá dobře zděšená reakce na to, ze vidí něco, co vidět nechtěl. Co když se ta osoba svléká jen před někým, ale ne kvůli strachu ? To je taky úchylka ?

Neznámý, 13 let

Milý Neznámý,

Typický exhibicionista se obnažuje proto, aby mohl sledovat reakci své oběti, tedy osoby, před níž se obnažuje. Je to právě reakce oběti, která exhibicionistu nejvíce vzrušuje a sexuálně uspokojuje. U některých duševně nemocných osob či u některých osob mentálně postižených však nemusí být obnažování genitálu před druhou osobou motivováno sexuálně.

26.05.2017

Dobrý den,
1) Na kožním mi řekli že si tu mast mám mazat 1x deňe (večer) a za měsíc přijít na kontrolu.
2) Může ta mast způsobovat větší citlivost předkožky???

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

1) Používej tedy mast podle pokynu lékaře, který ti mast předepsal.
2) Mast může způsobit podráždění.

26.05.2017

Dobrý den
Když jsem ještě chodil do školky,měl jsem kamarádku s kterou jsme si často ukazovali navzájem pipinku a pindíka.Párkrát jsem si všiml že na svém pohl.orgánu má takové malé bílé tyčinky.Je to něco jako smegma na žaludu u kluků?Možná byste o tom mohl něco napsat na ,,Jak to mají dívky".

Bumbác, 16 let

Milý Bumbáci,

K tvorbě smegmatu může docházet jak u chlapců, tak u dívek. Tato bíle zbarvená substance vzniká odlučováním buněk na povrchu určitých částí pohlavních orgánů. U dívek se smegma vytváří mezi malými stydkými pysky a v okolí poštěváčku (klitorisu), u chlapců v prostoru mezi žaludem a předkožkou. Ke stírání smegmatu dochází při koupání či sprchování, ale také při sexuálních aktivitách, při masturbaci či podobné manipulaci s pohlavními orgány. V minulosti se objevovaly domněnky o tom, že smegma je karcinogenní (tj. rakovinotvorné), avšak podle novějších výzkumů tomu tak není. Jedná se o naprosto přirozenou a v podstatě neškodnou substanci.

26.05.2017

Rád bych se zeptal, jak se jmenuje ta úchylka, při které je kluk hrozně rád nahý. Nemyslím tím předvádět se před někým, jenom tak prostě být. (...) Začal jsem doma chodit jenom v tričku nebo i úplně nahý a pak i nejen venku a koupu se výhradně bez plavek. Naučil jsem to i zbytek rodiny, takže teď si vybíráme místa zásadně podle toho, jestli se tam dá být jen tak. Když mám na sobě jakékoliv oblečení, cítím se nesvůj a není mi příjemně i pocitově. Když můžu být nahý, jsem štěstím bez sebe. Nahota se stala pro mě úplnou vášní. Ještě jednou říkám, že se nepředvádím, je mi jedno, jestli tam někdo je, i když je fajn, když se můžu sblížit s nahatýma holkama.
Taky je zvláštní, že nahatej skoro nikdy nemám erekci (starší brácha skoro pořád), ale jak přijdu domu, aspoň dvakrát zuřivě masturbuju. A jak často bych to měl správně vlastně dělat? Rodiče tvrdí, že mám každý den aspoň jednou propláchnout trubky. Když to dělám aspoň dvakrát za den, spíš třikrát, je to v pořádku?

naháč, 13 let

Milý naháči,

Podle toho, co popisuješ, se o žádnou „úchylku“ (sexuální deviaci neboli parafilii) nejedná. Za sexuální deviaci se sice považuje tzv. exhibicionismus, což je obnažování genitálu před druhou osobou, avšak exhibicionista se obnažuje proto, že jej pohlavně uspokojuje reakce jeho oběti (například křik a podobně). O ničem takovém v dotazu nepíšeš, nahý chodíš a plaveš proto, že se tak cítíš pohodlněji, před nikým se nepředvádíš ani pohlavně neuspokojuješ, a tudíž se rozhodně nejedná o projev exhibicionismu.
Navíc, jak píšeš v dotazu, si vybíráš místa „podle toho, jestli se tam dá být jen tak“. Nahý se tedy pohybuješ pouze doma nebo na místech k tomu určených. Naproti tomu exhibicionista se obnažuje na místech, která k tomu nejsou určena (například na ulici, na náměstí, v parku, v prostředku hromadné dopravy a podobně).
Kromě toho, v tvém věku nelze sexuální deviace spolehlivě diagnostikovat, takže i kdybys měl jakékoliv zdánlivé sklony k sexuálně deviantnímu chování, přesnější diagnózu by v tvém věku tak jako tak nebylo možno provést.
Pokud jde o výskyt erekce, ten je sice v období dospívání velmi častý, avšak určitou roli může hrát i zvyk. Jestliže jsi zvyklý se často a dlouho pohybovat nahý mezi ostatními lidmi, nemusí se erekce v těchto situacích dostavovat vůbec, případně se dostavuje jen občas.
Pokud jde o četnost masturbace 2x až 3x za den, ta je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Jak vyplývá z průběžných výsledků Dotazníku č. 1 (stav ke dni 25.05.2017), ve věku 13-ti let masturbuje více než jednou za den 28,5% chlapců, nejedná se tedy o nic mimořádného.

25.05.2017

Dobrý den, je normální, že mne při používání té silné kortikoidní masti (Dermovate) bolí, když se snažím jakkoliv přetáhnout předkožku. I když to zkusím jenom lehoulince, už to bolí. A je normální že se mi po týdnu a pár dnech předkožka ještě skoro vůbec nerozšířila?

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

Svědění nebo pálení kůže by mohlo být způsobeno přípravkem samotným, pokud však pociťuješ bolest až při manipulaci s předkožkou, měl bys při jejím přetahování postupovat pomalu a opatrně.
Kortikoidní mast se zpravidla aplikuje 3x denně po dobu prvního týdne a 2x denně po dobu dalších 3 týdnů. Obvyklá doba léčby tedy činí 4 týdny. Není třeba se znepokojovat, pokud se výsledky nedostaví po prvním týdnu léčby. Někdy je třeba léčbu po uplynutí šesti měsíců opakovat. Tento způsob léčby zkrátka vyžaduje určitou trpělivost.

25.05.2017

Žádnou bolest ani zrudnutí jsem nezjistil, ale když jsem se udělal tak jsem měl velké křeče ve střevech. Může to souviset? Děkuji

Student, 13 let

Milý Studente,

Křeče ve spodní části břicha by mohly souviset s činností svalů pánevního dna během ejakulace. U některých citlivějších jedinců může intenzivní svalová činnost při dosažení orgasmu vést dokonce až k samovolnému úniku stolice. Souvislost s předchozím úderem do varlat je méně pravděpodobná, zejména pokud jsi necítil bolest ve varlatech.

25.05.2017

Môžem sa opýtať čo to je je to tvrdé pri chodenie to občas boli ako sa mam toho zbaviť

Majo, 14 let

Milý Majo,

Jedná se o tzv. clavus neboli „kuří oko“, což je bolestivé ložisko zrohovatělé kůže. Vytváří se na nohou, nejčastěji v důsledku nošení nevhodné obuvi nebo u osob s ortopedickou vadou. Při léčbě lze využít různé masti či náplasti, které však nemusí být vždy účinné. Navíc při nošení nevhodné obuvi či výskytu ortopedické vady hrozí opětné vytváření těchto zrohovatělých kožních útvarů. Doporučoval bych tedy návštěvu dermatologa (kožního lékaře), případně po konzultaci s praktickým lékařem též vyšetření na ortopedii.

25.05.2017

Co mám dělat když při erekci mám penis ohnutý na levou stranu dá se to nějak spravit?

Kyslík, 15 let

Milý Kyslíku,

Mírný ohyb penisu do strany (maximálně pod úhlem 20°) by neměl působit žádné obtíže při pohlavním styku ani při jiných podobných činnostech. Přibližně u 55,5% chlapců ve věku 11 až 18 let směřuje penis při erekci rovně (kolmo k tělu při pohledu shora), u 29,1% směřuje mírně doprava a u 12,8% mírně doleva. U zbývajících 2,6% penis směřuje výrazně na jednu či druhou stranu, přičemž výrazně zde znamená o více než 20°. Pro větší názornost připojuji schéma s vyznačením úhlu 20°. Předpokládám, že jako žák základní nebo střední školy máš doma úhloměr. Pokud tě tedy zajímá, zda je zahnutí tvého penisu ještě „v normě“, můžeš si příslušný úhel změřit.
Ani výraznější ohnutí penisu do té či oné strany však nutně nemusí přestavovat problém. Tvoje tělo se nejspíše dosud vyvíjí, takže není vyloučeno, že dojde ke spontánnímu „narovnání“ penisu nebo alespoň ke snížení úhlu jeho zahnutí. V případě obtíží (např. při pohlavním styku) by bylo možné provést korekci výrazného zahnutí penisu, a to buď pomocí speciálního přístroje v podobě jakési dlahy, která se upevňuje na penis, nebo formou injekční aplikace steroidů (např. dexametazonu) do topořivé tkáně penisu.

25.05.2017

Dobrý den, začíná léto a tím pádem i nošení kraťas. Problém je, že mám na svůj věk velmi chlupaté nohy a stydím se někam chodit bez dlouhých kalhot. Je nějaká možnost chlupy zesvětlit? Holit si je nechci, to by vypadalo ještě divněji, než to vypadá teď. Napadlo mě, že bych mohl použít barvu na vlasy, ale bojím se, že to bude vypadat nepřirozeně (jakou barvu popřípadě použít?) Existuje vůbec nějaký způsob, jak docílit toho, aby chlupy vypadaly jako přírodně světlé?
Děkuji za odpověď.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Pro zesvětlení chloupků na nohou můžeš použít komerčně vyráběný odbarvovač na vlasy. Použít lze rovněž 3% peroxid vodíku (H2O2) zředěný vodou v poměru 1:1.
Světlejší chloupky jsou na světlé pleti méně nápadné, než chloupky tmavé, avšak silnější opálení (např. v létě u moře) může naopak vytvořit výrazný kontrast mezi tmavší pletí a světlými, odbarvenými chloupky.

24.05.2017

Dobrý den,
Mám na Vás několik dotazů.
1) spolužák mě kopl do rozkroku. Může to mít trvalé následky? Třeba že se mi nebudou tvořit spermie.
2) od začátku masturbace do času, kdy se udělám, mi zabrala před tím kopnutím 2x méně času. Také byla předtím bílá, teď je průhledná. Může to nějak souviset?
Děkuji

Student, 13 let

Milý Studente,

Jakékoliv údery do rozkroku jsou velmi nebezpečné a je třeba se jim pokud možno vyhýbat. Při potyčkách mezi spolužáky se jedná o naprosto nepřípustné chování, které by mělo být v jednoznačně prokázaných případech co nejpřísněji trestáno.
Rovněž při sportech spojených s rizikem silného úderu do rozkroku (zejména hokej) je třeba se chránit, a to pomocí suspenzoru.
Pokud už k úderu do rozkroku dojde, je třeba sledovat příznaky, mezi něž patří silná, nepolevující bolest varlat a šourku, jakákoliv bolest při dotyku, dále zvětšení a/nebo zarudnutí šourku, zvýšená teplota, nevolnost, zvracení a podobně. V případě výskytu těchto příznaků je třeba vyhledat lékaře, a to pokud možno co nejdříve.
Prodloužení doby nutné pro dosažení ejakulace a změna zbarvení či hustoty ejakulátu mohou mít různé příčiny. Tyto změny mohou, avšak nemusí být přímým důsledkem úderu do rozkroku. V případě pochybností doporučuji lékařské vyšetření, nejprve u praktického lékaře pro děti a dorost, podle jeho uvážení lze provést rovněž ultrasonografické vyšetření na specializovaném pracovišti.

24.05.2017

Dobrý den
Co mám dělat teda když mám někdy bílý žalud ???
Jak jste psal že to může být kvůli natržení frenula.
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Bílé zbarvení žaludu může být způsobeno buď nějakým kožním onemocněním, nebo nedostatečným prokrvením (vzhledem k poranění frenula je druhá možnost pravděpodobná). Při nedostatečném prokrvení doporučuji žalud jemně promasírovat pomocí prstů. Tím se zvýší průtok krve. Rovněž koupání v teplé vodě přispívá k bohatšímu prokrvení tkáně. Voda by však neměla být příliš horká (tj. vyšší, než 36 – 37° C).

24.05.2017

Dobrý den, mám soukromou otázku zobrazit prosím jen odpověď (...)

Novan, 14 let

Milý Novane,

Pokud spolužačka nemá důkazy či věrohodná svědectví (například svědectví dospělé osoby, tedy nejspíše někoho z učitelů) o tom, že jsi o ní něco takového řekl, nikdo by tě neměl trestat za něco, co jsi neudělal, respektive neřekl. Pokud by došlo k nějakému vyšetřování, máš právo na svoji obhajobu uvést, jak to bylo doopravdy. Mluv klidně, bez emocí a nedávej na sobě znát jakékoliv citové pohnutí.
Také by bylo dobré, kdybys měl ve třídě nějakého kamaráda, který by tě dovedl podpořit a postavit se za tebe.
Pokud ti ve třídě někdo ubližuje, ať už formou fyzického násilí nebo psychického nátlaku a terorizování, máš právo žádat o pomoc osoby, které jsou k tomu kompetentní, např. výchovného poradce, školního psychologa, pedagogicko-psychologického poradce a podobně. Na tytéž osoby se můžeš obrátit i v případě, že bys byl kvůli křivým svědectvím spolužáků potrestán za něco, co jsi neudělal.

24.05.2017

Moze moja frajerka otehotniet ked to robime bez kondomu ale nedam to do nej?

Dano, 15 let

Milý Dano,

Ano, může. Tzv. přerušovaná soulož (coitus interruptus), při níž partner před dosažením ejakulace vyjme penis z pochvy a následně nechá semeno vytéci mimo pochvu, není právě nejlepším způsobem antikoncepce, a to hned z několika důvodů:

  • v partnerově močové trubici mohou po určitou dobu přežívat spermie z předchozí ejakulace, které mohou proniknout do těla partnerky při pohlavním styku ještě před dosažením ejakulace, například společně s preejakulačními tekutinami
  • k proniknutí ejakulátu do pohlavního ústrojí partnerky může dojít i při ejakulaci na jinou část jejího těla (např. na břicho, na stehna a podobně) v důsledku stékání ejakulátu
  • náhlé přerušení pohlavního styku může u partnerky vyvolat křeče v oblasti malé pánve, což může být pro partnerku velmi nepříjemné a bolestivé
  • partner se v průběhu pohlavního styku nemusí zcela ovládat, případně nemusí odhadnout nástup ejakulace, takže nestačí soulož včas přerušit

Přerušovanou soulož jako způsob antikoncepce tedy rozhodně nedoporučuji. Pokud možno použij kondom, případně namísto pohlavního styku do pochvy provozujte s partnerkou jiné, tzv. nekoitální sexuální aktivity.

24.05.2017

Po holení nad penisem mi vyskočily pupínky,co to je???

Ota, 13 let

Milý Oto,

Jedná se o projev podráždění pokožky během holení. Aby bylo podráždění co nejmenší, používej při holení dostatečné množství pěny či gelu na holení (pokud se holíš „namokro“, tj. ručním holicím strojkem), nepůsob na holicí strojek příliš velkým tlakem a po oholení, umytí a osušení si na příslušné místo nanes pleťový krém či tělové mléko (pokud možno s označením „sensitive“). Nepoužívej však různé vody po holení, protože ty by mohly podráždění pokožky ještě zvýšit. Více informací najdeš na stránce „Jak se oholit“.

24.05.2017

Jedná se o jizevnatou fimózu?

Kjjjj, 13 let

Milý Kjjjj,

V oblasti prstence předkožky a na vnějším listu je sice patrné určité mírné podráždění, avšak o jizevnatou formu fimózy se nejedná. Aby se z běžného zúžení předkožky nestala jizevnatá fimóza, vyvaruj se pokusů o násilné přetahování předkožky. Pokud nedojde ke zjizvení, je velmi vysoká šance na uvolnění předkožky nenásilným způsobem. Tento proces můžeš podpořit zvlhčováním předkožky pomocí vhodné masti či krému ve spojení s jemným posunováním, vždy však jen tak daleko, aby to ani trochu nebolelo. Postup najdeš na stránce Žalud a předkožka. Pokud by ke spontánnímu uvolnění předkožky nedošlo a ty bys měl kvůli zúžené předkožce nějaké obtíže, řešením by mohla být lokální aplikace kortikoidní masti, kterou předepisuje lékař. Úspěšnost této léčby činí až 95%. Ve zbývajících 5% případů (tedy po neúspěchu léčby pomocí kortikoidní masti) se provádí tzv. preputioplastika (plastická operace předkožky), při níž je vnější prstenec předkožky rozšířen pomocí rovného řezu či řezu ve tvaru písmene V-Y nebo Z.

24.05.2017

Dobrý den. Existují nějaké potraviny které působí proti akné?

Majkl, 17 let

Milý Majkle,

Tvorba akné je podmíněna hormonálními změnami, k nimž dochází v dospívajícím organismu. Omezení tvorby akné pomocí určitých potravin je poněkud problematické. V některých populárních časopisech pro mládež se sice čas od času vyskytují seznamy potravin, které „zaručeně“ působí proti akné, ve skutečnosti se však spíše jedná o potraviny, které obsahují větší či menší množství látek potřebných pro zdravý vzhled pleti.
Nejlepší ochranou proti nadměrné tvorbě akné je každodenní mytí obličeje teplou vodou a menším množstvím mýdla. Větší množství mýdla však vysušuje kůži, což naopak vznik akné podporuje, protože kůže se proti vysušování brání zvýšenou tvorbou mazu. Kromě obyčejného mýdla existují rovněž různé pleťové vody, které kůži čistí, ale nevysušují. Když už se akné objeví, dá se proti němu použít některý z kosmetických přípravků, které se prodávají v drogeriích nebo v lékárnách. Při střední či těžké formě akné (několik desítek pupínků v obličeji) je vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa).

24.05.2017

Dobrý den, Potřebuju poradit. Máme ve třídě hezkou holku a vždy když se na ni dívám délé, tak se mi postaví. Je mi to trapné, také je mi to líto že ke spolužačce mám vždy takovou reakci, a nechci aby se to takhle dělo dál. Prosím poraďtě jestli je to normální v období dospívání nebo jsem vůči holkám divný, víte jak to myslím :( děkuju předem za odpověď :)

Jirik2004, 12 let

Milý Jiriku2004,

V tvém věku je častá erekce naprosto normální. Může se dostavit z nejrůznějších příčin. Je docela dobře možné, že erekce je reakcí na přítomnost osoby, která tě pohlavně vzrušuje, i když to zdaleka nemusí být jediná příčina, proč se erekce dostavuje (v období dospívání může být erekce vyvolána například i dlouhým sezením, což se ve škole stává velmi často a pravidelně).
Několik rad a námětů, jak zakrýt erekci, když se ti z nějakého důvodu právě nehodí, najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

23.05.2017

Dobrý den.
Mám už snad posledních pár otázek
1) můžu panthenol jen namazat ??? Myslím to tak že bych ho namazal před tím než půjdu do školy že bych ji neprotahoval. Ze bych ho jen namazal a pak třeba večer i protahoval. Je to dobrý nápad ????
2) tady stačí napsat ANO nebo NE
musím to řešit s doktorem ???
Jako teď
Protože mě napadlo že bych tak třeba do 15 mazal panthenolem a pokud by to nezabralo tak pak bych to řešil
3) na žaludu u ústí močové trubice a u uzdičky má někdy můj žalud bílou barvu
Tak před 1 měsícem a půl jsem si natrhl uzdičku ale doktor řekl že to sešívat nebude že u drobného natrhnutý to být nemusí
Může to být způsobeno tím že mám natrhlou uzdičku ???
4) a na žaludu mám ještě takový flíček
Tmavý
Ten ale neboli, nepálí, nesvědí,
Můžu i na to použít panthenol ???
5) občas mám takový jakoby výbuchy vzteku kvůli tomu že se mi stalo to s tou předkožkou
Jak mám postupovat abych se vždycky uklidnil ???
6) vy jste psal že 3 osoby z 1000 mají jizevnatou fimozu
Tak proto se bojím že pokud to budu muset říct rodičům tak že budou říkat něco v tom smyslu jak se mi to mohlo stát.
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Mast si naneseš na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, což předpokládá alespoň mírné posunutí předkožky směrem dozadu (k tělu). Předkožku posunuj jen tak daleko, jak je to možné bez obtíží a hlavně bez bolesti.
2) Pokud nemáš nějaké konkrétní obtíže (například obtíže při močení, při masturbaci nebo při pohlavním styku, poranění, krvácení a podobně), není třeba vyhledávat lékařskou pomoc. Pokud by se některé z obtíží vyskytly, lékaře navštiv.
Proces uvolňování předkožky není časově limitován, zvlhčování můžeš provádět po libovolně dlouhé období.
3) Tržné ranky na frenulu (na uzdičce) je třeba sešívat v případě, že dojde k porušení frenulární arterie, což je vždy spojeno se silným krvácením. Pokud k porušení frenulární arterie nedošlo, rána se zpravidla šít nemusí. Bledé zbarvení v okolí ústí močové trubice by však mohlo nasvědčovat nedostatečnému prokrvení, což může souviset s poraněním frenula.
4) Skvrna na žaludu může mít různý původ (může být důsledkem mechanického podráždění, projevem kožního onemocnění, může se však jednat o naprosto neškodnou nerovnoměrnost ve zbarvení povrchu žaludu). Pokud nebolí, ani nezpůsobuje jiné potíže, není třeba se kvůli ní znepokojovat. Aplikací panthenolu si nijak neublížíš, avšak nelze odhadnout, zda v jejím důsledku skvrna zmizí či nikoli, pokud neznáme původ této skvrny.
5) Především se zbytečně netrap a nepropadej pocitům zoufalství. Vzhledem k tomu, že můžeš předkožku přetahovat přes žalud alespoň v klidovém stavu, není tvůj stav nejhorší. Pokud tě drobné zúžení předkožky neomezuje, není důvod jej v současné době řešit. Pokud tě někdy v budoucnu omezovat bude, máš vždy dost času na to, abys konzultoval s lékařem možnosti případné léčby.
Jinak existují různé techniky na vybití nadměrné zlosti, například:

  • jednoduché dechové cvičení (hluboký nádech, krátké zadržení dechu a pomalý výdech, prováděný několikrát po sobě)
  • poslech hlasité hudby
  • zvýšená pohybová aktivita
  • zaměření pozornosti na něco pozitivního

Pro uvolnění psychického napětí si můžeš rovněž vytvořit tzv. „zlostník“, což může být například kus papíru, který zmačkáš či roztrháš. V žádném případě však neobracej svůj vztek a podobné negativní emoce proti sobě samému a svému tělu.
6) Pokud by ses chtěl nebo musel svěřit rodičům se svým intimním problémem, nemusíš jim přímo říkat, že máš podezření na jizevnatou fimózu. Stačí, když řekneš, že máš úzkou předkožku, že si ji sice můžeš přetáhnout v klidovém stavu, avšak nikoli při erekci. Další detaily hned zmiňovat nemusíš, ostatně je otázkou, zda by rodiče těmto detailům vůbec rozuměli.

23.05.2017

ahoj chci se zeptat moje BMI je 21,48 a nevím jak jsem na tom jestli třeba nemám nadváhu protože mám velké břicho a velké stehna a hodně se trápím že nejsem moc hubený ale pokoušel jsem se zhubnout a bohužel se to nepovedlo a to jsem jedl to co mi nadepsal lékař a i tak jsem pořád nezhubl.děkuji za odpověď.

pán X, 13 let

Milý pane X,

Hodnota BMI 21,48 u chlapců ve věku 13-ti let určitou nadváhu představuje.  Pokud potřebuješ zhubnout, doporučuji denní příjem potravin rozdělit do většího množství menších porcí (například namísto 4x denně bys jedl 6x denně, avšak množství a energetická hodnota jídla by zůstávala stejná). Dále doporučuji dostatek pohybu, nejlépe plavání (je spojeno se značným energetickým výdejem, dochází při něm k posilování různých skupin svalů, avšak nepředstavuje takovou zátěž pro klouby, jako například běh), a to v rozsahu 1 hodina plavání 2x týdně. Po každých 15-ti až 20-ti minutách plavání si udělej 5 až 10 minut přestávku, delší pobyt ve vodě totiž neprospívá kůži.
Další rady najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.05.2017

Holil jsem si penis a po chvíli mi začlo trošku tect krev ale úplně maličko nevadí to?

Holit, 14 let

Milý Holite,

Drobná poranění stačí opláchnout, případně přelepit náplastí. Pokud nedošlo k rozsáhlejšímu krvácení, ranka není sama o sobě nebezpečná, je však třeba ji udržovat v čistotě, aby nedošlo k infekci. Při holení buď opatrnější, rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

23.05.2017

Dobrý den, (prosím zobrazit jen odpověď) (...)

Dan, 12 let

Milý Dane,

Podle popisu, který uvádíš, se nejspíše jedná o zduřelé mazové žlázky, které nejsou nijak nebezpečné a není třeba s nimi nic provádět.

23.05.2017

Jak dlouho mám dělat souloz?

Drea, 14 let

Milý Dreo,

Délka trvání soulože závisí na obou partnerech. Za nejobvyklejší se považuje délka trvání soulože v rozmezí 5 až 20 minut. Některé páry jsou se souloží „hotové“ dříve, jiným „trvá“ déle. Zanedbávat by se však neměla ani tzv. milostná předehra, tedy vzájemné mazlení před samotnou souloží, což může rovněž trvat různě dlouhou dobu.

23.05.2017

Dobrý den,
chci se zeptat jestli je normální že žalud je fialový a konec žaludu (blíž u těla) je lehce červený. Je normální když se dotyku žaludu tak je cítit lehká bolest?

Dan, 12 let

Milý Dane,

Fialové zbarvení žaludu je normální. Podobně jako barva pleti, ani zbarvení žaludu penisu není u všech jedinců stejné. Vyskytují se různé barvené odstíny od světlé růžové přes fialovou až k namodralé. Okraj žaludu (neboli jeho koruna, která se nachází směrem k tělu) má zpravidla odlišné zbarvení, než povrch ostatních částí žaludu. Odlišné zbarvení má většinou též ústí močové trubice (otvor, jímž z těla vychází moč).
Lehká bolest při dotyku je způsobena vyšší citlivostí až přecitlivělostí žaludu. V dětství a dospívání je vyšší citlivost žaludu vcelku normální, během dospívání a v dospělosti dochází k určitému poklesu citlivosti. Pokud by přecitlivělost žaludu způsobovala nějaké potíže (například nepříjemné tření o spodní prádlo, potíže při mytí žaludu a podobně), můžeš vyzkoušet oplachování žaludu v silném vývaru z černého čaje. Postup je popsán v odpovědi na dotaz návštěvníka Fecha ze dne 07.05.2017 (viz níže na této stránce). Pro jistotu ještě připomínám, že před použitím je nutné nechat čaj důkladně vychladnout, aby nedošlo k opaření.

23.05.2017

Když jsem nahý tak se mi snad pokaždé postaví. Když jsem sám tak to je výhoda , protože jde lépe umýt ale když jdeme se třídou plavat tak se bojím posměchu. Přestane to časem a dá se tomu nějak bránit?

Nameless, 13 let

Milý Namelessi,

Časté a přetrvávající erekce jsou v tvém věku naprosto normální. Svým způsobem vypovídají o tom, že se vyvíjíš normálně. V období dospívání se spontánní erekce (tj. erekce, k níž dochází samovolně) dostavuje velmi často. V dospělosti budeš sice také čas od času dosahovat erekce i bez zjevných důvodů, avšak erekce už nebudou tak časté a úporné, jako v období dospívání. Pouze u některých dospělých mužů se vyskytuje onemocnění zvané priapismus, při němž muž dosahuje přetrvávající, dlouhodobě neustupující erekci, která může bez přerušení (bez ochabnutí) trvat  řadu hodin. U dospívajících chlapců jsou však i takto dlouhé erekce celkem normální, a to z důvodu narůstající hormonální hladiny. K nástupu erekce pak mnohdy postačí třeba jen nepatrné podráždění (například vodou ze sprchy) nebo dokonce jen pouhé obnažení genitálu, jak uvádíš ve svém dotazu.
Chápu, že potíž nastává tehdy, když se erekce dostaví v „nevhodnou dobu na nevhodném místě“. Ve společných sprchách nebo u bazénu, kde je člověk nahý, respektive má na sobě pouze plavky, přes které se erekce zřetelně „rýsuje“, je velmi obtížné až nemožné erekci nějak „zamaskovat“. K určitému ochabnutí by mohlo dojít, pokud se nesoustředíš na to, že máš erekci, ale zaměříš svoji pozornost jiným směrem (můžeš například v duchu počítat nějaké složitější matematické příklady nebo si násobit dvouciferná čísla a podobně).
Obavy z posměchu jsou na jednu stranu pochopitelné, avšak záleží také na tom, jak bys na případný posměch reagoval. Rozhodně bys neměl reagovat křikem, pláčem a podobně, protože v takových případech se posměch zpravidla stupňuje. Raději se chovej tak, jako kdybys žádnou erekci neměl. Nebo se můžeš tvářit, jako kdybys nevěděl, že se ostatní smějí právě tobě, případně můžeš předstírat, že nevíš, čemu se vlastně smějí. Z toho, co se stává terčem posměchu, můžeš také udělat svoji přednost. Smějí se ti ostatní kvůli tomu, že máš erekci? Stejně tak dobře by ses mohl smát ty jim kvůli tomu, že erekci nemají. Erekce vypovídá přinejmenším o tom, že se zdravě vyvíjíš, a že nejsi impotentní (impotence je nemožnost dosahovat erekce a jedná se o dost závažnou poruchu).

23.05.2017

Dobrý den mám menší problém a to ten, že se mi nikdo nelíbí. Je pár holek o kterých si myslím že jsou hezké, ale to je tak všechno. Dřív se mi jedna holka líbila, ale ta nechtěla mě, takže jsem to vzdal. Momentálně není nikdo na koho bych se musel furt koukat atd..atd..a při tom znám pár holek kterým se třeba líbim já a nebo bych u nich měl šanci. Předem děkuji za odpověď

John, 13 let

Milý Johne,

Domnívám se, že je pouze otázkou času, kdy poznáš nějakou dívku, která se ti bude líbit. Záleží na vkusu každého člověka, zda se mu někdo líbí nebo nelíbí. Dívka, která se líbí jednomu chlapci, se nemusí líbit druhému. Dospívajícímu člověku se čas od času stává, že se do někoho „zakouká“. To znamená, že se mu druhá osoba líbí natolik, že pociťuje silnou potřebu se na tuto osobu neustále dívat (což by však měl dělat pokud možno nenápadně, protože druhé osobě by mohlo být nepříjemné, že je neustále pozorována). Tobě už se něco takového v minulosti nejspíš stalo, avšak v současné době ve svém okolí zkrátka jen nemáš takovou dívku, jejíž vzhled by tě natolik zaujal, že bys na ní, obrazně řečeno, „mohl oči nechat“, jak říkávali naši předkové.
Chyba není na tvé straně. To, že se ti momentálně žádná z dívek, s nimiž přicházíš do styku, nelíbí, nemusí být projevem nějakého onemocnění či poruchy. Spíše je to pouze shoda okolností. Pokud se chceš s nějakou dívkou seznámit, ale ve svém nejbližším okolí (například mezi kamarádkami, spolužačkami a podobně) nenacházíš „tu pravou“, zkus se tedy poohlédnout v širším okolí. Kromě různých kroužků či sportovních a jiných volnočasových oddílů existují např. kluby mládeže a podobná zařízení.

23.05.2017

Vzdy kdyz pomalu stahuju predkozku, vsiml jsem si ze se mi trosku pootevre mocova trubice, je to normalni a proc?

Michal, 14 let

Milý Michale,

Mírné rozevření otvoru močové trubice je při přetahování předkožky celkem normální. Po přetažení předkožky za žalud se tento otvor zpravidla opět uzavře. Příčinou je tření, k němuž dochází mezi povrchem žaludu a předkožky. Toto tření může působit určitou tahovou silou směrem dozadu, v důsledku čehož se ústí močové trubice mírně rozevře. Síla tření závisí na tom, do jaké míry je povrch žaludu a vnitřního listu předkožky vlhký. Čím nižší vlhkost, tím vyšší tření.

22.05.2017

Dobrý den
Kdycky když jsem na bazene ve sprse tak dostanu erekci.
Nevíte čim to je? Nebo jak tomu zabránit?

kuba, 13 let

Milý Kubo,

Erekce se může dostavovat z různých důvodů, často i bez zřejmého (viditelného) důvodu. Erekce ve sprše může souviset se změnou teploty, s podrážděním penisu dopadající vodou a podobně. Zabránit jí lze dost těžko, protože erekce je výsledkem složitého reflexu či spíše soustavy reflexů, které nelze ovládat vůlí.
Když už se erekce dostaví, pokud možno ji nijak neřeš. Je to přirozený proces. Odeznění erekce bys mohl urychlit tím, že svoji pozornost přeneseš jiným směrem, například si v duchu začneš počítat nějaký složitější matematický příklad nebo si budeš odříkávat velkou násobilku.
Nicméně i kdyby se ti erekci nepodařilo tímto způsobem potlačit, nic si z toho nedělej. Sprchy jsou sice veřejné, avšak přesto představují určitý intimní prostor, protože do nich lidé vcházejí nazí, myjí si zde mimo jiné i pohlavní orgány a erekce zde nepůsobí tak rušivým dojmem, jako by působila například uprostřed náměstí nebo na zastávce autobusu. Také se netrap představou, že všichni lidé kolem věnují tvé erekci pozornost. Možná, že si jí ani nevšímají. Většina lidí ve sprchách má jiné starosti, než sledovat, zda máš erekci nebo ne.
Pokud se přesto stydíš, vyber si při sprchování místo v rohu místnosti a sprchuj se otočený čelem ke zdi. Do sprch si můžeš brát ručník, který si bezprostředně po osprchování uvážeš kolem boků.

22.05.2017

Dobrý den, okolo žaludu v dolní části mám fialový pruh a někdy to pobolívá... je to v pořádku ?

Smith, 13 let

Milý Smithi,

Okraj žaludu (směrem k tělu) má zpravidla tmavší a výraznější barvu, než povrch na ostatních částech žaludu (s výjimkou okolí ústí močové trubice, které je rovněž zbarveno odlišně). Fialový pruh, o němž se zmiňuješ, je tedy naprosto normální. Většina mužů a chlapců jej na okraji žaludu má.

22.05.2017

Dobrý den, co mám dělat když se mi zálohují tátovi fotky do mobilu a našel jsem foto jeho penisu, nahou foto mé nevlastní mamky, nejaký sexualni pomucky a fotku jak ho nevlastní mamka tátovi kouří. Co mám dělat když se mi nechce to s rodiči řešit ?
Jo a moje nevlastní mamka se mi líbí (jakože nahá) je to normal... kdyby to byla moje vlastní tak by se mi nelíbila.

Kluk v nesnázích, 13 let

Milý Kluku v nesnázích,

Když už si tvůj otec pořizuje fotografie pornografického obsahu, správně by měl zajistit, aby ses k těmto pornografickým materiálům jakožto osoba mladší 18-ti let nedostal. Pokud už se ti takovéto fotografie do mobilního telefonu dostaly, můžeš je vymazat (tedy za předpokladu, že si je z nějakého důvodu nebudeš chtít ponechat). Pokud se ti o tom nechce s rodiči mluvit, nemusíš jim říkat nic. V takovém případě však není vyloučeno, že se bude situace opakovat.
Je celkem normální, že se ti líbí atraktivní obnažená žena. Kvůli tomu se nemusíš trápit. Horší by bylo, kdybys kvůli nevlastní matce začal na otce žárlit nebo se dokonce snažil o navázání sexuálního kontaktu s ní, například kdybyste spolu měli pohlavní styk a podobně. Tobě by v takovém případě žádné stíhání nehrozilo, avšak nevlastní matka by se vzhledem k tvému věku dopustila trestného činu pohlavního zneužívání. Pokud se ti ale jenom líbí a žádný sexuální kontakt s ní neplánuješ, pak je vše v pořádku.

22.05.2017

Dobrý den
Nevím jestli jsem to pochopil správně, ale Je možný že mám jizvičky na předkožce ale nemám jizevnatou fimozu
Myslím to tak že mám jizvičky na předkožce ale nemám kvůli jizvičkám ještě a ještě více zúženou předkožku
Snad jste to pochopil ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Spíše se jedná o to, abys nezaměňoval jizvičky a přirozené rýhování, které se vyskytuje na rozhraní vnějšího a vnitřního listu předkožky. Tyto přirozené rýhy by vedly rovnoběžně s prstencem předkožky (a tedy vytvářely jakési „kruhy“ po obvodu penisu), zatímco jizvičky by byly umístěny vždy kolmo k prstenci předkožky (jako na obrázku). Pokud je předkožka zúžená a zároveň se na ní vyskytují tyto kolmé jizvičky, jedná se o jizevnatou fimózu.

21.05.2017

Je mi 13 a mám bmi 16.5 je to správně?

anonym, 13 let

Milý anonyme,

Ideální hodnota BMI ve věku 13-ti let se u chlapců pohybuje v rozmezí 17 až 20. Hodnota 16,5 by ještě odpovídala ideálním hodnotám pro chlapce ve věku 11 až 12 let.
Určitý rozdíl oproti ideálnímu stavu zde tedy sice existuje, avšak nejedná se o rozdíl nijak dramatický. Zřejmě jsi štíhlý, avšak nehovořil bych přímo o podvýživě. Pokud přibereš, nic tím nezkazíš, ale zatím to není nezbytně nutné. Doporučuji však pravidelný přísun dostatečného množství výživných potravin, obzvláště mléka a mléčných výrobků a obilovin.

22.05.2017

Když mám jizevnatou fimózu budu při operaci uspan, nebo budu při vědomí a nedá se operaci nějak zabránit třeba používání nějakých masti které by třeba doporučila doktorka?

Okjd, 13 let

Milý Okjd,

Pokud máš opravdu jizevnatou formu fimózy, lze sice mast vyzkoušet, avšak její účinnost je v těchto případech nízká. Zatímco u normální, fyziologické fimózy je účinnost léčby lokální aplikací kortikoidní masti poměrně vysoká (v odborné literatuře se uvádí až 95%), při jizevnaté formě fimózy je účinnost podstatně nižší nebo je její účinek pouze dočasný.
V civilizovaných zemích, jako je Česká republika, se veškeré chirurgické zákroky na genitálu provádějí v anestezii, a to buď v anestezii celkové, nebo lokální. Pro celkovou anestezii se kromě klasického „uspání plynem“ (tedy inhalační anestezie) dnes již poměrně často užívá tzv. totální intravenózní anestezie (TIVA), při níž je anestetikum podáno injekčně.

21.05.2017

Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat jestli častá masturbace s ejakulací nepoškodí mou rozmnožovací či vylučovací soustavu. Předem děkuji za odpověď.

Petr, 12 let

Milý Petře,

Častá masturbace s ejakulací tvoji reprodukční soustavu rozhodně nepoškodí. Spíše jí naopak prospěje. Podle výsledků vědeckého výzkumu provedeného týmem lékařů z univerzity v australském Sydney (G. Giles a kol., 2003) je u chlapců a mladých mužů, kteří masturbují (a dosahují při masturbaci ejakulace) alespoň 5x za týden, o dvě třetiny nižší riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku, než u těch, kteří masturbují méně často.

21.05.2017

Dobrý den
Je nějaký test jak zjistit zda mám tu předkožku zrohovatělou ???
Ty jizvičky mám někdy červený
Ty jizvičky jsou cítit na dotyk ale jen malinko
Ale barva předkožky je někdy světlejší než tělo penisu ale někdy jsou úplně stejný (jak u předkožky tak u těla penisu)
A další otázka
Furt mi vrtá hlavou
1) jestli se to stalo i více lidem ??? To stejný co mě
2) bojím se že budu už navždy poznamenán ( v tom smyslu že mi nepůjde pohlavní styk jako u normálních )
3) pokud nastane to že budu muset jít na plastiku předkožky tak jak to zhruba probíhá ??? Atd...
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Bez lékařského vyšetření nelze s určitostí rozpoznat, zda se jedná o jizevnatou formu fimózy, ani posoudit stupeň keratinizace. Zbarvení tkáně je do značné míry dáno stupněm jejího prokrvení, který závisí na tělesné teplotě,mechanickém podráždění a dalších faktorech. Zbarvení vnitřního listu předkožky tedy nemusí být stále stejné. U vnějšího listu předkožky však nebývají rozdíly v odstínu tak nápadné, a to vzhledem k vyššímu množství kožního barviva.
K dalším otázkám:
1) Jizevnatá forma fimózy je na rozdíl od normálního, vývojově podmíněného zúžení předkožky poměrně vzácná, vyskytuje se přibližně u 0,3% chlapců (tedy u třech z tisíce).
2) Z tvých předchozích dotazů nevyplývá, že by ti zúžená předkožka působila nějaké zásadní obtíže, například při močení, při masturbaci a podobně. Pohlavního styku se nemusíš obávat, i kdyby při erekci nebylo možné předkožku přetáhnout přes žalud, při nasazování kondomu bys ji jednoduše ponechal nataženou na žaludu, v této poloze by zůstala během pohlavního styku fixována a pohlavní styk by neměl činit obtíže.
3) Plastika předkožky (praeputioplastika) spočívá v naříznutí, posunutí a opětném sešití vnitřního a vnějšího listu předkožky. Tím dojde sice k mírnému zkrácení předkožky, avšak zároveň k rozšíření jejího prstence, a to bez jakékoliv ztráty tkáně. V dnešní době se tento zákrok provádí zpravidla již v celkové anestezii.

21.05.2017

Dobry den. Mam 13 rokov a o chvilu 14. Mam problem ze moje BMI je 13,8 a som chudy, lekar mi s tym nepomohol mohol by ste mi prosim pomoc? Lebo nech jem co jem nemeni sa to.

Ja, 14 let

Milý Ja,

Takto nepříznivý poměr mezi tělesnou výškou a hmotností může být způsoben onemocněním některého z vnitřních orgánů nebo poruchou metabolismu. Příčiny lze odhalit pouze komplexním vyšetřením. Doporučoval bych návštěvu gastroenterologického oddělení, případně metabolické poradny.

21.05.2017

Co je to masturbace? Nejsem si jist co to je.

Berry1cz, 12 let

Milý Berry1cz,

Masturbace je dráždění vlastních pohlavních orgánů (zpravidla rukou, odtud pochází i označení masturbace z latinského manus = ruka a turbō = dráždit) za účelem dosahování příjemných pocitů. Více o masturbaci najdeš na stránce „Hra pro jednoho“.

20.05.2017

(...)

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Žádný e-mail jsem od tebe neobdržel. Zkontroluj si, prosím, odeslanou poštu.

19.05.2017

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, proč když je penis v klidu a přetáhnu si předkožku přes žalud a dostaví se erekce tak musím vrátit předkožku zpět protože to někdy začne bolet. Nebo také když mám erekci tak naopak nemohu předkožku přetáhnout přes žalud směrem ke kořenu penisu protože to bolí co mám dělat.
Děkuji za odpověď.

nějaká přezdívka, 15 let

Milý nějaká přezdívko,

Protože předkožka se u tebe již dostatečně uvolnila, aby ji bylo možno přetáhnout přes žalud penisu v klidovém stavu, avšak dosud není dostatečně uvolněná k tomu, aby ji bylo možno přetáhnout i při erekci. Tento stav se v období dospívání vyskytuje ještě poměrně často, přibližně u jednoho ze šesti až sedmi dospívajících chlapců.
Především si stahuj předkožku jen tak daleko, jak ji lze stáhnout bez bolesti. Jakmile pocítíš bolest, ve stahování směrem ke kořeni penisu nepokračuj. Pokud se erekce dostaví s předkožkou přetaženou přes žalud, mohla by nastat tzv. parafimóza, tedy předkožka by mohla uváznout za žaludem a způsobit zaškrcení. V takovém případě postupuj při natahování předkožky zpět na žalud velmi opatrně a vždy nejprve stiskni žalud pomocí prstů z obou stran. Tím se na krátkou dobu zmenší objem žaludu, a tudíž natažení předkožky na žalud již nebude působit obtíže. Při silnějším zaškrcení stiskni žalud ze stran mezi oba palce, ostatními prsty uchop penis za žaludem a poté se snaž pomocí palců zatlačit žalud zpět do předkožky (viz obrázek).
Tvoje tělo se dosud ještě vyvíjí, takže není vyloučeno, že během následujících měsíců či roků se předkožka spontánně uvolní natolik, že ani při erekci nebude její přetahování přes žalud činit obtíže. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit zvlhčováním předkožky pomocí vhodné masti či krému. V úvahu připadá i aplikace kortikoidní masti (pouze na lékařský předpis).

19.05.2017

Čo je to v sexualite docking? Mohol by som vidieť aj prípadný obrázok?

Karol, 15 let

Milý Karole,

Jedná se o sexuální aktivitu, při které se vkládá prst do prostoru mezi žaludem a předkožkou, aniž by byla předkožka stažena za žalud. Jinou formou je vkládání žalud penisu jednoho partnera do roztažené předkožky druhého partnera. Provádění této aktivity nedoporučuji z důvodu rizika poranění předkožky. Obrázek nemám k dispozici.

19.05.2017

Dobrý den. Mam takový problém. Poslední měsíc se mi zuzila predkozka a nesla vůbec přetáhnout. Vytvořil se mi uvnitř takový tvrdší "váček" přes který to nejde přetáhnout. Nevíte co mam dělat?

Moon, 16 let

Milý Moone,

Pokud se v minulosti předkožka již natolik uvolnila, že její přetažení přes žalud nečinilo potíže, avšak nyní je opět zúžená, jedná se o sekundární zúžení. To  může být důsledkem nějakého onemocnění, například zánětu. Léčba v takovém případě spočívá v podávání antibiotik a lokální aplikaci kortikoidní masti.

19.05.2017

Vždycky, když mám jít na preventivní prohlídku, tak vím, že lékař mi bude chtít prohlédnout pohlavní orgán, proto se bojím, že zrovna v tu dobu budu mít erekci. Jak erekci zabránit?

čusbrácho, 13 let

Milý čusbrácho,

Není vyloučeno, že se při prohlídce skutečně dostaví erekce. V tvém věku se totiž erekce může dostavit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Zabránit jí nelze. Pokud už se erekce dostaví, do určité míry ji můžeš potlačit tím, že přesuneš svoji pozornost jiným směrem, například si budeš v duchu počítat různé obtížnější matematické příklady, případně odříkávat velkou násobilku.
Avšak i kdyby se u tebe při prohlídce erekce dostavila a ty ji nedokázal potlačit zaměřením pozornosti jiným směrem, nemusíš se kvůli tomu trápit. Lékaři jistě nebude při prohlídce nijak překážet a jistě si ji nebude vykládat nějak špatně, protože ví, že u dospívajících chlapců je častá erekce naprosto normálním jevem.

19.05.2017

Vždy, když při erekci stáhnu předkožku, zaškrtí se mi žalud. V klidovém stavu se to neděje. Co mám udělat?

Karel, 16 let

Milý Karle,

Stahuj si předkožku pokud možno jen v klidovém stavu. Je možné, že u tebe dosud přetrvává zúžení předkožky, které se teprve uvolní. Při erekci si předkožku nepřetahuj až přes okraj žaludu, aby nedošlo k parafimóze. Více informací viz stránka Žalud a předkožka.

19.05.2017

Dobrý den
Když mám předkožku světlejší než tělo penisu tak je to špatně ???
Ty jizvičky samostatně jsou jako na dotyk cítit ale skoro vůbec. Je to to zrohovatěni ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Vnější list předkožky je obvykle tmavší, než navazující pokožka penisu, protože obsahuje více pigmentu (kožního barviva). Naopak vnitřní list předkožky žádné kožní barvivo neobsahuje, a tudíž je světlejší (zpravidla má světlé zbarvení  v odstínech růžové).
Keratinizovanou pokožku poznáš podle toho, že je tvrdší a méně citlivá na dotek, případně má bílý či světle žlutý barevný odstín. Typickou narůžovělou barvu totiž získává pokožka díky průtoku krve, který je však pod keratinizovanou vrstvou méně viditelný, což lze pozorovat například u různých mozolů, jizev a podobně.

18.05.2017

Dobrý den,
(...) Prosím, zveřejnit pouze Vaší odpověď. Děkuji

Viki, 15 let

Milý Viki,

Jedná se skutečně o poněkud choulostivý problém. V období dospívání je celkem normální, že se člověk více potí, zejména při zvýšené fyzické aktivitě. Někdo se potí více, někdo méně. Pocení na místech, o nichž se v dotazu zmiňuješ, musí být obzvláště nepříjemné, a to nejen kvůli případným vlhkým skvrnám na oblečení, ale i s ohledem na možné dermatologické komplikace (podráždění pokožky, opruzeniny mezi hýžděmi a v rozkroku a podobně).
Uvolňování potu lze sice částečně omezit pomocí antiperspirantů, avšak rozhodně nedoporučuji jejich aplikaci na místa „od pasu níže“, protože by došlo k nepříjemnému podráždění pokožky spojenému se štípáním, svěděním a podobně, což by problémy jen zhoršovalo.
Pro zmírnění pocení se občas doporučují sedací koupele v odvaru z šalvěje (na trhu lze zakoupit různé přísady do koupele obsahující výtažek z této byliny), avšak jejich účinnost může být omezená.
Doporučoval bych se tedy zaměřit spíše na omezení nepříjemných následků pocení příslušné části těla. Za tímto účelem bych doporučoval, aby sis s sebou bral rezervní suché spodní prádlo, do kterého by ses mohl v případě potřeby nenápadně převléci (např. v kabince na WC). V krajním případě by ti mohla pomoci i docela obyčejná dámská hygienická pomůcka (menstruační vložka či intimka) vhodně umístěná na příslušné místo spodního prádla. Tyto hygienické pomůcky jsou zpravidla vybaveny samolepicí vrstvou, takže je lze zevnitř nalepit ke spodnímu prádlu. Pokud se však rozhodneš pro tuto možnost, snaž se pomůcku nalepit opravdu důkladně. Problém by totiž mohl nastat v případě, že bys takovou pomůcku nešťastnou náhodou ztratil a někdo ze spolužáků či kamarádů by si toho všiml. Jakékoliv vysvětlování by v takové situaci bylo nejspíše dosti obtížné.

18.05.2017

Dobrý den chodí se mnou do třídy jedna holka (už to budou 4 roky) a mě se poslední dobou celkem začala líbit. Začali jsme si psát na Facebooku ale jsem celkem stydlivej člověk a dost se stydím jí napsat (pozdravit) nevím proč , vždycky když jí něco napíšu , 30x si to zopakuju xD

Fire Spirit, 14 let

Milý Fire Spirite,

Přestože existují určité rozdíly mezi ústní a písemnou formou komunikace, člověk musí alespoň čas od času zvládnout obojí. Pokud se stydíš, když máš dívce něco napsat, jaké jsou asi tvé pocity, když máš dívku oslovit přímo? Dělá ti potíže pouze písemná komunikace na sociální síti, nebo se před dívkou stydíš i při osobním setkání (k němuž jistě dochází často a pravidelně, když spolu chodíte do stejné třídy)?
Pokud se chceš s dívkou sblížit a navázat s ní důvěrnější vztah, obracej se na ni raději přímo, nikoli prostřednictvím zasílání zpráv na sociální síti, obzvláště máte-li možnost se téměř denně setkávat. To neznamená, že byste si neměli psát, avšak tato forma komunikace má přece jen spíše jakousi doplňkovou funkci. Základem každého vztahu je osobní kontakt. Pokud se ti podaří překonat určité bariéry v přímé komunikaci, nebude ti časem dělat potíže ani písemný styk.

18.05.2017

kdyz masturbuju tak vzdycky mi po chvilce vytece neco jako moc ale zadny sperma co to znamena?

pepik, 11 let

Milý pepiku,

Malé množství čiré, průhledné a mírně lepkavé tekutiny, které se uvolní během masturbace, by mohla být tzv. preejakulační tekutina. Tvoří se v Cowperových žlázách, které jsou součástí vnitřního pohlavního ústrojí. Sperma se v tvém těle pravděpodobně ještě netvoří, k první ejakulaci (výronu semene) dochází u chlapců nejčastěji ve věku 12 až 14 let.

18.05.2017

Když plánuji chodit na ostro, měl bych si na penis něco aplikovat? Případně co?

Tom, 17 let

Milý Tome,

Chození „naostro“, tedy bez spodního prádla, příliš nedoporučuji. Spodní prádlo mimo jiné saje pot (což je důležité obzvláště v blížícím se letním období) a chrání pohlavní orgány před oděrkami, které mohou vzniknout při tření s drsnější látkou kalhot. Zároveň spodní prádlo pomáhá udržovat pohlavní orgány v čistotě, protože čisté boxerky, trenýrky nebo slipy si můžeš oblékat každý den, avšak nepředpokládám, že by sis každý den oblékal čisté kalhoty.
Pokud už se rozhodneš, že budeš chodit bez spodního prádla, tedy „naostro“, na penis si nemusíš aplikovat nic. Měl bys však být velmi opatrný při zapínání zipu u kalhot, aby sis nezpůsobil nepříjemné a bolestivé poranění penisu nebo šourku kovovými součástmi zipu.

18.05.2017

V poslední době mě strašně svědí šourek. Čím to je? Mám teď nový trencle, ale svědí to i bez nich.

A., 13 let

Milý A.,

Příčinou svědění může být například zvýšené pocení v období puberty. Od začátku puberty se pohlavní orgány potí více, než většina jiných části těla. Pot zasychá na povrchu těla a nepříjemně „kouše“, protože ucpává kožní póry a pokožka pak nemůže dýchat. Navíc svědění nutí chlapce k tomu, aby se na těchto místech drbal, čímž si pokožku šourku ještě více podráždí. Řešením je pravidelné mytí pohlavních orgánů. Při umývání je vhodné používat mýdlo pro citlivou pokožku (na obalu se často označuje jako „sensitive skin“ nebo jen „sensitive“).
Spodní prádlo by mohlo být příčinou svědění v případě, že je vyrobeno z hřejivé či méně prodyšné látky. Nošení takovéhoto spodního prádla může vyvolat různé opruzeniny a podobné kožní potíže. Podráždění pokožky v takovém případě samozřejmě nepřestane hned, jakmile trenýrky svlékneš. Opět bych odporučil důkladnější hygienu a nošení spodního prádla vyrobeného ze 100% bavlny.

18.05.2017

Je normální mít 9 cm mi stojí?

HONZA, 12 let

Milý HONZo,

Délka tvého penisu při erekci je naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm, a tudíž délka tvého penisu plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk, nehledě k tomu, že ani drobný rozdíl oproti průměrným hodnotám by ještě nemusel být „nenormální“. Viz též údaje v následující tabulce.

17.05.2017

Chci se zeptat každý den spíme se svým kamarádem a dnes jsme měli trojku 3kluci ale přitahují mě holky je to normální?

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví jsou stejně normální, jako sexuální aktivity s vrstevníkem opačného pohlaví. Pokud má dospívající chlapec nějaké sexuální zkušenosti s jiným chlapcem, ještě to nemusí být (a ve většině případů ani není) projevem homosexuální orientace. Je třeba brát v úvahu rozdíl mezi sexuální orientací a sexuálním chováním. Kromě toho, do věku 16-ti let ani nelze sexuální orientaci jednoznačně prokázat. To, že máš sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví tě tedy v tvém věku vůbec nemusí znepokojovat.
Více informací o vztahu mezi sexuální orientaci a sexuálním chováním v dospívání viz stránka „Nejsem homosexuál?“.

17.05.2017

1) A ta vyšetření u praktické doktorky jsou aby potvrdili BXO, popř. našli jiný důvod. Nebo je to kvůli něčemu jinému?
2) Jak by měl vypadat souhlas rodičů z ošetřením, abych mohl jít k doktorce sám? Je na to nějáký formulář, nebo stačí prostě jenom kus papíru typu "souhlasím s ošetřením mého syna [jméno] [příjmení], narozeného dne [datum narození]." s podpisem?

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

1) Praktický lékař nemůže potvrdit diagnózu BXO, nanejvýš může vyslovit podezření a doporučit vyšetření u lékařů – specialistů. Tuto diagnózu lze stanovit na základě vyšetření u dvou lékařů – specialistů, a sice urologa a dermatologa (kožního lékaře). Pro potvrzení diagnózy je ještě zapotřebí absolvovat imunologické vyšetření. Praktický lékař je zpravidla tím prvním, kdo na toto onemocnění upozorní, avšak příslušná vyšetření, jimiž lze toto podezření potvrdit nebo vyvrátit, již provádějí k tomu určení specialisté.
2) Osoba mladší 18-ti let a starší 15-ti let může bez doprovodu alespoň jednoho z rodičů nebo jejich zástupců navštěvovat pouze praktického lékaře pro děti a dorost nebo zubního lékaře, a to na základě písemného souhlasu rodičů. Pokud jde o návštěvu lékaře – specialisty (například urologa a podobně), zde je doprovod rodičů vyžadován až do věku 18-ti let zpravidla vždy. V některých zvláštních případech (např. vyšetření na psychiatrii nebo sexuologii) však nemusí být rodič či zástupce nezletilého pacienta přítomen po celou dobu vyšetření, pokud si to nezletilý pacient starší 15-ti let nepřeje a pokud je to v zájmu nezletilého pacienta.
U některých praktických lékařů pro děti a dorost si rodiče mohou vyzvednout a na místě vyplnit formulář, jehož grafickou podobu si lékař určí sám. Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost však vlastní formulář nemají. V tom případě musí rodiče, kteří si přejí, aby jejich dítě navštěvovalo praktického lékaře bez jejich doprovodu, napsat souhlas sami, ale tak, aby obsahoval všechny stanovené náležitosti. Pokud tvůj praktický lékař pro děti a dorost nenabízí vlastní formulář, můžeš využít tento vzorový:

souhlas zákonného zástupce (ve formátu .pdf)

17.05.2017

Ako hlboko môžem ísť do ucha pri čistení uší? Pretoze keď idem lepšie tak tak na sparatku je o dosť viac mazu než pri kratšej hlbke

Sparatko, 11 let

Milý Sparatko,

Hluboké zavádění cizích předmětů do uší nedoporučuji. Ušní maz chrání zvukovod, například tím, že zachycuje nečistoty, které do něj pronikají. Přebytečný maz se ze zvukovodu uvolňuje spontánně, ucho má v tomto ohledu značné samočisticí schopnosti, které se však přehnanou hygienou naopak omezují. Tím, že odstraňuješ maz i z hlubších částí zvukovodu, se připravuješ o jeho přirozenou ochranu. Navíc při zavádění různých tyčinek, špejlí a podobných pomůcek do zvukovodu často dochází k zatlačování ušního mazu namísto k jeho uvolňování, což vede k vytvoření mazové zátky, jejíž uvolnění již vyžaduje lékařskou pomoc.
Pro čištění uší tedy doporučuji použít pouze proud vody ze sprchy. Pokud už si chceš čistit ucho něčím dalším, použij výhradně vlastní malíček. Ten se totiž dostane jen tak daleko, jak je to bezpečné.

17.05.2017

Ahoj... Je mi 13 a nevim jestli je to v mém věku normální, ale masturbaci chci každý den atd... Jen mě to nevzrušuje. Neví někdo čím to je?

Pan X, 13 let

Milý Pane X,

V tvém věku je naprosto normální, že masturbuješ každý den. Spíše mne udivuje, že tě masturbace nevzrušuje.
Jistě je ti tato aktivita příjemná, neboť sám píšeš, že ji provádět chceš. Uspokojení z masturbace by však mohlo být poněkud narušeno například zbytečnými výčitkami či pocity „viny“. Důležité je, aby ses před masturbací dovedl uvolnit a navodit si dobrou náladu. Masturbace by měla být něčím, na co se každý den těšíš a co si dovedeš radostně užívat, a to bez zbytečných obav či výčitek.
Další příčina nedostatečného vzrušení či uspokojení by mohla spočívat ve způsobu masturbace. Možná, že bys mohl vyzkoušet nějaký jiný způsob masturbace, než ten, který běžně používáš. Masturbace představuje mimo jiné též určitou zvláštní formu objevování a poznávání vlastního těla a vlastních pocitů. Možná, že jsi zatím ještě neobjevil takový způsob masturbace, který by ti nejlépe vyhovoval.

17.05.2017

Dobrý den,
Poslední dobou mám problémy s učením, nevím jak se mám učit. V listopadu mi vycházeli max čtyři trojky, nyní mi vychází čtyři čtyřky. Jsem na gymplu a nevím co dělat, dělá mi problém se k tomu učení dokopat

Chlapec, 13 let

Milý Chlapče,

Na tento dotaz by ti lépe odpověděl pedagog nebo školní psycholog. Nicméně podle toho, co píšeš (dělá ti potíže se k učení „dokopat“), bych příčiny tvých obtíží hledal spíše v oblasti pozornosti a motivace, nežli v nějaké poruše učení. Jediné, co ti dovedu doporučit, je úprava denního rozvrhu.
Na učení by sis měl každý den vyhradit určitý, předem stanovený čas, který budeš dodržovat. Po návratu domů ze školy si nejprve odpočiň, učit se začni nejméně 1 až 2 hodiny po příchodu ze školy. Rozděl si učení do bloků o délce 20 minut s přestávkami alespoň stejně tak dlouhými.
Nejprve si zopakuj učivo, které jste v tentýž den probírali ve škole. To je důležité, protože po několika hodinách od příslušné vyučovací hodiny si z ní pamatuješ alespoň něco, kdežto kdyby sis probrané učivo opakoval po delší době, např. po 2 až 3 dnech, už by ses musel převážnou část informací učit znova od začátku.
Také se můžeš ve volném čase učit společně s nějakým svým spolužákem. Tím dojde ke zvýšení motivace, protože můžete navzájem porovnávat výsledky svého společného učení a zdravě mezi sebou soutěžit.
Pokud by nedošlo ke zlepšení ani přes výše uvedené rady, obrať se na pedagogicko-psychologického poradce či na školního psychologa. Tito lidé mají potřebné vzdělání a zkušenosti, a tudíž jistě ovládají celou řadu metod, jak žákovi pomoci zvýšit efektivitu jeho úsilí vynaloženého na učení, případně podpořit jeho pozitivní motivaci k učení. Není žádná ostuda se na některého z těchto odborníků obrátit, bez ohledu na typ školy, na které studuješ.

17.05.2017

Dobry den , dnes sem mel analni sex s kamosem klukem a ja sem se do nej vystrikal muze mu to ublizt

Ot, 12 let

Milý Ote,

Samotná ejakulace do konečníku partnerovi neublíží, alespoň tedy za předpokladu, že netrpíš nějakým infekčním onemocněním, které se touto cestou může přenášet. Kromě pohlavních nemocí se riziko takovéhoto přenosu vztahuje například na virovou hepatitidu (žloutenku). Samotný ejakulát je však zdravotně nezávadný, tvoří jej voda, bílkoviny a v menším množství i další látky, z nichž žádná však není toxická. Rizika spojená s pohlavním stykem do konečníku spočívají, kromě již zmíněného rizika přenosu onemocnění, spíše v případném poranění análního svěrače či stěn konečníku.

17.05.2017

Dobrý den
1) jak poznám jestli mám ty jizvičky tvrdé zrohovatělé a nebo mírné zjizvení ???
Protože pokud jo mám tvrdě zrohovatělou tak nemá cenu používat panthenol ne ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Keratinizovaná (zrohovatělá) pokožka je na dotek tvrdá, její zbarvení má bílý nebo světle žlutý odstín. Jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz, u silně keratinizovaných jizviček je šance na uvolnění předkožky bez chirurgického zákroku velmi nízká, a tudíž používání mastí či krémů by nejspíše nevedlo k očekávanému výsledku.

17.05.2017

Dobrý den. Chtěl bych vyzkoušet (...) . Prý je pak sex lepší .Jak to funguje ?

Jakub, 18 let

Milý Jakube,

Uvedená látka je považována za tzv. afrodiziakum, tedy prostředek pro „povzbuzení“ sexuální touhy. Účinkem této látky je zvýšení sexuální touhy a nástup euforie (abnormálně silného pocitu radosti a blaženosti), avšak k dalším účinkům patří malátnost, nevolnost a u některých jedinců upadnutí do bezvědomí. Příčinou těchto stavů je prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence. Z těchto důvodů se jedná o velmi nebezpečnou chemikálii (přidává se mimo jiné do různých průmyslových čistících prostředků), jejíž požití vede k poškození organismu a v krajním případě může vyvolat smrt. Zneužívání této chemikálie k dosažení příjemnějších pocitů při sexu rozhodně nedoporučuji, a to s ohledem na výše uvedená zdravotní rizika. Namísto nevšedních zážitků při sexu bys mohl skončit na lůžku na jednotce intenzivní péče, v horším případě pak v márnici.

17.05.2017

Je normalna takáto koža na žaludi?

13, 14 let

Milý 13,

Na povrchu tvého žaludu nevidím nic patologického, vše je v přádku.

17.05.2017

Dobrý den,
mám opožděný růst a ještě teď mi roste ochlupení, třeba v podpaží. Když masturbuji 1x denně, vadí to nějak? Já si právě myslím jestli nevylučuji při tom třeba moc testosteronu, ktery mi chybi. Je to tak?

Ondřej, 15 let

Milý Ondřeji,

Množství testosteronu, které se uvolňuje v ejakulátu, je velmi malé na to, aby mohlo ovlivnit tempo vývoje sekundárních pohlavních znaků. Na rychlost pohlavního dospívání nemá podstatný vliv (pokud narážíš na odpověď na dotaz Péti ze dne 15.05.2017, v ní jsem se o uvolňování určitého množství testosteronu zmiňoval v souvislosti s tvorbou akné, nikoli v souvislosti s běžným průběhem tělesných změn v období dospívání). Provádění masturbace jednou denně představuje v tvém věku naprosto normální a rozumnou míru. Kvůli opoždění tělesného růstu a vývoje sekundárních pohlavních znaků se netrap. Někteří dospívající lidé se vyvíjejí rychleji, jiní pomaleji. Puberta není žádný „závod o to, kdo bude dříve v cíli“. Axilární ochlupení (ochlupení v podpaží) se začíná rozvíjet zpravidla ve věku 14-ti let, avšak u některých chlapců může jeho rozvoj nastat o něco dříve (například již ve 13-ti letech) nebo naopak o něco později (například v 15-ti letech). Pokud jde o rozvoj veškerých projevů pohlavního dospívání, za naprosto normální se považuje jakýkoliv časový posun až o 2 roky, a to oběma směry.

17.05.2017

Chci se jen zeptat. Na to ze je mi 12 muj penis na to nevypada, vypadá jako kdyby mi bylo tak 14 mam ho už hodne chlupatý a velky, vetsi nez kluci ze tridy. A mam uz i sperma.Prosim odepiste mi. Neni to neaka porucha??

Martin, 12 let

Milý Martine,

Srovnání s ostatními chlapci tvého věku pro tebe nemusí být nijak závazné. Někteří chlapci se začínají vyvíjet dříve, jiní později. Někteří se vyvíjejí rychleji, jiní pomaleji.
Pokud jde o rozměry tvého penisu, ty nedovedu posoudit, protože neuvádíš délku penisu v klidovém stavu ani při erekci.
Rovněž stupeň rozvoje tvého pubického ochlupení (tedy ochlupení okolo penisu) nedovedu posoudit, nicméně většina chlapců tvého věku dosahuje druhého, třetího nebo čtvrtého stupně vývoje podle Tannerovy stupnice, viz stránka Pět stupňů vývoje. Pokud bys však ve svém věku dosáhl v oblasti pubického ochlupení již pátého stupně vývoje, byl by to nejspíše již projev předčasné pohlavní vyspělosti.
Kvůli tomu, že už dosahuješ ejakulace („máš sperma“) se nemusíš trápit, protože ve věku 12 let už dosahuje ejakulace přibližně 20% chlapců, tedy každý pátý. Nejedná se o nic mimořádného nebo předčasného.

16.05.2017

Dobrý den
Mám zase pár otázek na který jsem se chtěl zeptat
Nemusíte odpovědět na všechny děkuji
1) jaká je u mě šance na úspěch že se mi podaří předkožku uvolnit ???
2) kdyby už se mi podařilo předkožku uvolnit ale já si toho nevšiml a dále pokračoval s mazáním krému je to špatně???
3) a kdyby nepomohl panthenol tak lze zkusit ještě nějakou mastičku od doktora ???
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Pravděpodobnost úspěšného uvolnění předkožky při jizevnaté formě fimózy si netroufám odhadnout. U silně keratinizovaných (tvrdých, zrohovatělých) jizviček je šance na uvolnění předkožky bez chirurgického zákroku takřka nulová, u mírného zjizvení by šance mohla být vyšší, ovšem za předpokladu dlouhodobě prováděného a co nejčastějšího zvlhčování pomocí masti či krému.
2) Nemusíš se obávat, nijak by ti to neublížilo. Případného uvolnění předkožky by sis však nejspíše všiml.
3) Lékař ti může předepsat kortikoidní mast, například triamcinolon (pouze na lékařský předpis).

16.05.2017

1) Byli jsme u urologa a ten řekl že mám předkožku jizevnatou a poslal mě na kožní, kde mi do zprávy napsali že mám BXO a poslali mě ještě na nějáká vyšetření k praktickému lékaři (výtěr z krku, nosu, odběr krve...) A napsali mi nějakou silnou kortikoidní mast, že mám za 2 měsíce přijít na kontrolu. Měl bych i přes to zkusit navštívit jiného lékaře?
2) Můj bratr je už dlouho obřezaný právě kvůli BXO což mě mate protože jak píšete tak v mém věku je BXO velice vzácné a žádní předkové ničím takovým netrpěli.
3) chápu správně, že když mi mast teď zabere, tak budu muset do konce života nějákou mast nanášet a je možné že nakonec stejně budu muset na obřízku?
4) ta doktorka říkala, že BXO způsobuje imunitní systém. Proč se tedy "léčí" penis a ne imunitní systém?
Děkuji za odpovědi

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

1) Pokud jsi byl vyšetřen urologem i dermatologem (kožním lékařem), pak je podmínka potvrzení diagnózy dalším lékařem potvrzena. Silná kortikoidní mast představuje v případech BXO lék první volby, a tudíž je v pořádku, že ti byla předepsána.
2) Nelze vyloučit určité genetické dispozice, které se však nemusejí nutně projevit v každé další generaci. Je smutnou skutečností, že v nejnovější době výskyt těchto geneticky podmíněných onemocnění narůstá, což nejspíše souvisí s tím, že naši předkové žili v mnohem zdravějším a méně narušeném životním prostředí.
Jinak BXO představuje vzácné onemocnění v každém věku, nicméně častěji se vyskytuje u dospělých než u dětí. To však neznamená, že se přece jen nemůže vyskytnout u osoby tvého věku. Je to méně obvyklé, nikoli však nemožné.
3) Jak jsem uvedl, BXO je chronické onemocnění. V současné době u tebe přešlo do akutní fáze, proto byla zahájena léčba. Po několika měsících může dojít k určitému uklidnění a ústupu příznaků. Později však může chronické onemocnění opět přejít do akutní fáze, což by opět vyžadovalo léčbu. Je však třeba rozlišit mezi silnou kortikosteroidní mastí, kterou užíváš v nynější akutní fázi onemocnění a mnohem slabším krémem, jehož užívání je doporučeno v době mezi akutními fázemi. Formulace „do konce života“ však nemusí být zcela přesná, protože nepočítá s rozvojem současné a budoucí medicíny. Jsi velmi mladý člověk a s velkou pravděpodobností budeš žít ještě několik desítek let, takže není vyloučeno, že během té doby budou vyvinuta taková léčiva, která tvé potíže vyřeší (viz odpověď na poslední část tvého dotazu).
4) Přesněji řečeno, BXO patří k tzv. autoimunitním onemocněním. Tato onemocnění spočívají v silné imunitní reakci organismu na své vlastní složky, takzvané autoantigeny.
Autoimunitní onemocnění představují pro moderní medicínu jeden z největších problémů a jejich účinná léčba se v současné době nachází víceméně ve stádiu experimentů.
K potlačení lokálních projevů autoimunitních onemocnění se užívají různé protizánětlivé látky a steroidy (k nim patří i kortikosteroidní mast, která ti byla předepsána). Samotnou podstatu těchto onemocnění však neřeší, pouze zmírňují jejich projevy, někdy pouze dočasně.
Ke komplexnější léčbě autoimunitních onemocnění se využívají léky ze skupiny imunosupresiv (původně určené ke zmírnění imunitní reakce organismu při transplantaci cizího orgánu). Nevýhodou těchto léků jsou však jejich četné nežádoucí účinky, včetně poškození ledvin, poruchy funkce jater a podobně.
Jinými slovy, autoimunitní onemocnění sice „léčit“ lze, avšak v současné době má medicína k dispozici pouze takové léky, které sice na jedné straně přispívají k řešení obtíží spojených s poruchami imunity, avšak na druhé straně způsobují v lidském těle řadu jiných, mnohdy neméně nebezpečných poruch, které se bohužel týkají i životně důležitých orgánů (zejména ledvin a jater). Zní to sice poněkud cynicky, ale při nasazování léků s takto silnými nežádoucími účinky je vždy třeba zvážit, co představuje „větší zlo“ – zda onemocnění, které má být léčeno, nebo lék, který na jednu stranu pomůže, ale na druhou stranu i ublíží (mimochodem, podobný problém řeší současná medicína rovněž v případě léčby takových závažných onemocnění, k nimž patří rakovina nebo AIDS – i na léčbu těchto onemocnění sice existují léky, které však mají celou řadu silných nežádoucích účinků, z nichž například vypadání vlasů patří ještě k těm nejméně nepříjemným).
Určitou naději do budoucna představuje autotransplantace buněk a genová terapie. Tato oblast nabízí moderní medicíně široké a dosud netušené možnosti, avšak zatím je spojena s celou řadou rizik (neustále přetrvávají obavy a pochybnosti ohledně její bezpečnosti) a zejména naráží na určité etické bariéry, protože je spojena s manipulací s lidskou DNA. Proto ji dokonce i mnozí vědci a lékaři z důvodu různých náboženských či morálních výhrad odmítají, což svým způsobem poněkud brzdí možnosti dalšího výzkumu.

16.05.2017

dobrý, mám problém s krkem. Už se mi asi 5x (max 10x) stalo, že při sportu jsem nějak prudce hnul krkem, nebo zatnul nějak svaly a pak hnul krkem, nebo jsem se natáhl dopředu celým tělem (nejsem si jist jak to "aktivuji") a do krku mi vjede příval tepla, když to tak popíšu. Ale naposled to bylo horší: krom toho přívalu tepla, jsem měl i takový pocit jako by snad ochrnul, nebo jak to popsat, a tlačilo to, a byl to prostě takovej hrozně zvláštní pocit, jenom na levé části krku (pokaždé na levé), zajímalo by mě to jestli je to něco vážnýho a mám to říct na 17 leté prohlídce

ero, 16 let

Milý ero,

Podle popisu se jedná o akutní ústřel v oblasti krční páteře. Nastává obvykle v důsledku náhlého, prudkého pohybu a dochází při něm k blokádě některého z obratlů krční páteře s následným reflexním stažením okolních svalů. Projevem je náhlá a prudká bolest, zpravidla pouze na jedné straně krku, která někdy vystřeluje do ramen, mezi lopatky či do hlavy. Blokáda pohybového segmentu krční páteře je zpravidla doprovázena pocitem jakéhosi „vlhkého tepla“, které se „rozlévá“ z postiženého obratle do okolí. Tento stav může být doprovázen pocitem nevolnosti, úzkosti, závratě a podobně (což by odpovídalo tvé nejnovější zkušenosti, kterou popisuješ v závěru dotazu).
Mírnější zablokování krční páteře, které nevyžaduje léčbu a spontánně se upraví, se občas dostaví u většiny lidí, obzvláště u těch, kteří se aktivně věnují nějakému sportu. Pokud se obtíže často opakují a stupňují, doporučuji návštěvu praktického lékaře, který může dle vlastního zvážení doporučit vyšetření u specialistů (ortopeda, neurologa, rehabilitačního lékaře). Základem léčby opakujících se obtíží tohoto typu je nácvik správného držení těla, dechová cvičení, cviky na protahování svalstva, manuální uvolnění blokády (může provádět pouze specialista!) či nácvik správného provádění určitých pohybů a různé rehabilitační cviky.

16.05.2017

Dobrý den tahle otázka se moc nehodí k těmto stránkám ale,

Nevím proč se ve škole učíme samý ''blbosti'' jako třeba x2(nevím jak napsat na druhou) + 3r -41kqw Nevím k čemu to v životě použiju akorát mě to kazí známky na vysvědčení a fakt nevím k čemu mě v životě budou rovnice.

Electro Wizard, 14 let

Milý Electro Wizarde,

Zasvěcenější a důkladnější odpověď na tento dotaz by ti snad poskytl učitel matematiky či fyziky. Podle mého názoru se však matematika a fyzika vyučují proto, aby u žáků rozvíjely jejich schopnost abstraktního myšlení. Z tohoto důvodu vlastně není třeba uvažovat o tom, „k čemu“ ti například rovnice v životě budou. Řešení rovnic se ve školách nižších stupňů neučí proto, aby sis s jejich pomocí například spočítal, kolik ještě můžeš utratit při nákupu v supermarketu, když máš k dispozici určitou finanční částku a již máš v nákupním košíku zboží určité ceny. Učí se proto, abys trénoval svůj mozek, dovedl zobecňovat a následně aplikovat zobecněné poznatky, a tím lépe pak přistupoval k řešení různých problémů všeho druhu. Učit se matematiku a fyziku znamená učit se myslet.
Pro lidi, kteří jsou zvyklí uvažovat pouze v konkrétní rovině, představuje matematika značný problém. Rovněž fyzika připadá mnoha žákům obtížná a nepochopitelná, protože nemají potřebný vhled. Obávám se, že v tomto směru je chyba mnohdy na straně učitelů, z nichž mnozí dovedou žákům sdělit, JAK určité matematicky vyjádřené vztahy vypadají, avšak nedovedou jim vysvětlit, PROČ vypadají právě tak a ne jinak. Smutným důsledkem této skutečnosti může být nezájem či přímo odpor žáků k matematice a fyzice. Vůbec nejhorší chyba, které se takto znechucení žáci dopouštějí, je snaha učit se všechno „nazpaměť“, bez jakéhokoliv porozumění. Tím se dostávají do jakési „pasti“, protože bez porozumění určitým základům si nelze osvojit složitější matematické operace či pochopit komplikovanější fyzikální vzorce.
U mnoha matematických operací můžeš získat potřebný vhled a porozumění při jejich aplikaci ve fyzice. Pokud jde o vzorce, které se v obou předmětech používají, ty vždy vyjadřují určité vztahy, které je třeba pochopit, nikoli se je naučit nazpaměť. Pokud ti učitel(-ka) matematiky a fyziky nedovede tyto vztahy objasnit, obrať se na někoho, kdo to dovede. Nejlépe bys snad udělal, kdyby sis našel někoho, kdo matematice a fyzice rozumí, a kdo by ti v klidu, srozumitelně, názorně a krok za krokem dovedl vysvětlit základy obou těchto disciplín. Může to být například spolužák či spolužačka, který(-á) má poněkud rozvinutější matematické dovednosti. Případně bys mohl požádat své rodiče, aby ti zajistili doučování. Individuální výuka matematiky a fyziky je zpravidla mnohem účinnější, než výuka hromadná.

16.05.2017

Jak čtu spoustu lidí si dávají prsty do zadku chtěl bych se zeptat je to příjemné? A jak se to dělá jak hluboko mám prsty dat?

Luluippaoapaa, 13 let

Milý Luluippaoapaa,

Zatímco někteří lidé dosahují příjemných pocitů i jiným způsobem, než jen drážděním samotných vnějších pohlavních orgánů (u chlapců a mužů penisu), jiné tento způsob příliš neláká a vzbuzuje v nich spíše obavy, ne-li přímo odpor. Nicméně je třeba připustit, že na těle existují i jiné eroticky citlivé oblasti (erotogenní zóny), než vnější pohlavní orgány.
Poměrně velké množství eroticky citlivých nervových zakončení se nachází v okolí análního (řitního) otvoru, což mnohé jedince vede k dráždění těchto míst. U osob mužského pohlaví je zavádění prstů do konečníku někdy spojeno rovněž se stimulací (drážděním) prostaty neboli předstojné žlázy. Je prokázáno, že dokonce i samotnou stimulací prostaty lze u muže či chlapce dosáhnout orgasmu, a to včetně ejakulace (výronu semene). Umístění prostaty v těle viz obrázek u odpovědi na dotaz anonyma ze dne 05.05.2017, který najdeš níže na této stránce.
Nicméně je třeba si uvědomit, že anus (řitní otvor) není od přírody uzpůsoben k tomu, aby do něj byly zvnějšku zaváděny předměty nebo části těla, například prsty. Anus je běžně uzavřený vnějším svěračem, který je poměrně silně sevřený, navíc tento tělesný otvor není pro zavádění prstů dostatečně vlhký, takže při něm dochází k poměrně vysokému tření. Z tohoto důvodu je nutné při zavádění prstu do řitního otvoru použít vhodný lubrikační prostředek, gel či krém, případně cokoliv dostatečně mastného (např. tělové mléko či olej), ovšem pouze takového složení, které nevyvolá podráždění sliznice či přímo alergickou reakci. Tento lubrikační prostředek se nanáší přímo na prst, který je určen k zavedení do řitního otvoru.
Pokud jde o hloubku zavádění prstů do konečníku, vždy je nutné postupovat s opatrností, aby nedošlo k poranění. Obecně platí, že zavádění prstu by nemělo být bolestivé. Pokud bys pocítil jakoukoliv bolest, znamenalo by to, že „něco je špatně“. Bolest vždy signalizuje riziko poranění (ostatně právě jakési upozornění na riziko poškození určité části těla je účelem bolesti).
Rovněž je třeba varovat před zaváděním cizích těles do konečníku, například různých umělohmotných „erotických pomůcek“, které mohou způsobit poranění včetně ruptury (neboli protržení) stěn konečníku a způsobit tak stav, který již představuje ohrožení života a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

16.05.2017

Když mám jizevnatou fimózu tak uvolní ji nějaké masti? Třeba koňská mast která hřeje nebo na ruce aby nebyly suché nebo tak?

Meeo, 13 let

Milý Meeo,

Aplikaci tzv. koňské masti na předkožku rozhodně nedoporučuji, a to vzhledem ke složení a dráždivým účinkům tohoto přípravku, který je ostatně určen ke zmírnění příznaků onemocnění pohybového aparátu a rozhodně by neměl přijít do kontaktu se sliznicemi či s jemnou pokožkou genitálu. Pokud si chceš předkožku zvlhčovat nějakou mastí či krémem, využij pokud možno panthenolovou mast, případně pleťový krém či tělové mléko pro citlivou pleť, případně dětský olejíček s azulenem a podobně.
Při jizevnaté formě fimózy je pravděpodobnost uvolnění předkožky mnohem nižší, než při běžném, fyziologickém zúžení předkožky. Zjizvená tkáň se totiž smršťuje, čímž dochází k dalšímu zužování prstence předkožky. Navíc zjizvená tkáň je méně pružná, než zdravá tkáň bez jizev.
Pravidelným nanášením krému či masti a následným jemným posunováním (ovšem bez násilného a bolestivého roztahování!) lze do určité míry zvýšit vláčnost předkožky a podpořit tak přirozený proces jejího uvolňování. Avšak, jak jsem již zmínil, u zjizvené tkáně je účinnost takovéhoto postupu nižší, než u tkáně nezjizvené.

16.05.2017

proc jsem mel po obrizce obvazany cely penis a ne jen misto u zaludu?

Jan, 18 let

Milý Jane,

Jizva po obřízce se nenachází bezprostředně za žaludem, nýbrž v různé vzdálenosti mezi okrajem žaludu a kořenem penisu. Navíc vlivem působení různých faktorů (svalové napětí, tělesná teplota či teplota okolí) se objem a délka penisu během dne mění, přičemž dochází k více či méně mírnému posouvání kožního pokryvu penisu. S tím, jak se posunuje kožní pokryv penisu, dochází i k posunování zmíněné jizvy, a to směrem ke kořeni penisu či naopak k okraji žaludu.
Jizva po obřízce se sešívá několika stehy a následně kryje obvazem. Z výše uvedených důvodů, tj. kvůli posouvání kožního pokryvu penisu a tím i pooperační jizvy, je třeba použít dostatečně široký obvaz, který někdy pokrývá takřka celý penis (s výjimkou ústí močové trubice a jeho okolí, které zůstává z pochopitelných důvodů nezakryté).

16.05.2017

Ve 12 letech jsem změnil pediatra. Ten nový mi zatím na ani jedné preventivní prohlídce (13, 15 a 17 let věku) neprohlídl žalud penisu a nikdy ani nezkoušel stáhnout předkožku dolů... Není to divné?

Robert, 18 let

Milý Roberte,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 13, 15 a 17 let rovněž kontrola rozvoje sekundárních pohlavních znaků, což je obecná formulace, která nabízí různé způsoby výkladu. Někteří lékaři kontrolují stupeň dosaženého tělesného vývoje velmi povšechně, jiní naopak velmi důkladně.
Pokud lékař během prohlídky nekontroloval retraktibilitu (volně přeloženo „stahovatlenost“) předkožky, může to být projevem určité ohleduplnosti a respektu vůči dospívajícímu člověku, kterému nemusí být taková kontrola právě příjemná. Také se může jednat o projev šetrného přístupu lékaře vůči pacientovi.
Ani já nejsem zastáncem toho, aby se lékaři na preventivních prohlídkách automaticky, mnohdy nečekaně a bez předchozího upozornění, pokoušeli přetahovat předkožku přes žalud, což někteří praktičtí lékaři mnohdy provádějí i tehdy, když má chlapec předkožku dosud zúženou, čímž může dojít k jejímu poškození. Podle mého názoru by lékař měl vždy nejprve vznést dotaz ohledně přetahování předkožky. Pokud už chce retraktibilitu předkožky kontrolovat, může pacienta vyzvat (požádat), aby si předkožku přetáhl sám, případně u mladších pacientů stručně a srozumitelně vysvětlit, o co se vlastně jedná. Riziko, že dojde k poranění zúžené předkožky, je totiž mnohem nižší, když si ji chlapec přetahuje sám, než když mu ji přetahuje kdokoliv jiný.

15.05.2017

Ahoj, mám pár otázek...
1) mám malý penis bez erekce 3 cm a s erekci 9, vsichni kluci ze tridy uz ho maji vetsiho jenom jeden stejne jak já
2) jak nejlépe poprosit kamarada aby si se mnou vyhonil
3) jde pouzit neco jineho nez lubrikant, co?
4) Jake existují techniky masturbace
Diky

Bagr, 13 let

Milý Bagře,

1) Rozměry tvého penisu odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapců ve věku 11-ti let. Jednou z možností tedy je, že máš penis podprůměrných rozměrů, vyloučit však nelze ani mírné opoždění tělesného vývoje, které se během několika následujících let může ještě vyrovnat. Prozatím se tedy kvůli rozměrům svého penisu nemusíš nijak znepokojovat. Vzhledem k délce 9 cm při erekci se rozhodně nejedná o tzv. mikropenis, který by musel být podstatně kratší (ve věku 13-ti let činí hranice mikropenisu přibližně 5 cm při erekci).
2) Pokud je mezi vámi opravdu důvěrné kamarádství, není vyloučeno, že ke společné masturbaci dojde. Přímou žádost či návrh společné masturbace bych však příliš nedoporučoval, protože něco takového by u kamaráda mohlo vyvolat strach z homosexuality, který je sice u naprosté většiny dospívajících chlapců zbytečný, avšak přesto se vyskytuje poměrně často a bývá poměrně silný. V každém případě bys měl nejprve vyzkoušet, zda je kamarád vůbec ochoten alespoň hovořit o různých důvěrných tématech, včetně tělesného dospívání a masturbace jako takové.
3) Namísto lubrikačního prostředku (gelu či krému) lze využít například pleťový krém, tělové mléko nebo dětský olejíček. Naopak nedoporučuji běžný potravinářský olej, zejména řepkový, a to z důvodu možné alergické reakce na kyselinu erukovou, která je v řepkovém oleji obsažena.
4) Masturbovat lze různými způsoby. U osob mužského pohlaví se vždy jedná o kombinaci (1) způsobu uchopení penisu a (2) způsobu provádění masturbačních pohybů. Různé způsoby masturbace se mohou lišit rovněž (3) tělesnou polohou, v níž je masturbace prováděna. Z čehož vyplývá, že existuje nesmírné množství kombinací různých způsobů uchopení, masturbačních pohybů a tělesných poloh, nemluvě už o (4) současném dráždění dalších částí těla (tj. dalších kromě penisu) během masturbace. Existuje opravdu nepřeberné množství kombinací těchto způsobů, takže výsledná technika masturbace je vždy velmi individuální a záleží na každém, jakou si nakonec zvolí.

15.05.2017

Dobrý den. Mám BXO a chci se za každou cenu vyhnout obřízce, co mám dělat??? Jsou nějaké jiné možnosti když nezabere mast???

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

Balanitis xerotica obliterans (BXO) neboli lichen sclerosus et atrophicus je v tvém věku velmi vzácným onemocněním. Z tohoto důvodu bych doporučoval nechat si diagnózu potvrdit ještě od dalšího lékaře. Není vyloučeno, že se jedná o pouhou balanitidu, kterou lze poměrně úspěšně léčit pomocí kortikoidní masti, případně s nasazením antibiotik.
Skutečná BXO se léčí nejprve lokální aplikací kortikosteroidní masti. Tato léčba je úspěšná zhruba v 50% případů. Pokud se BXO nepodaří vyléčit pomocí masti, provádí se totální cirkumcize (obřízka), která spočívá v odřezání celého vnějšího a větší části vnitřního listu předkožky.
Prozatím se raději netrap tím, co se stane, pokud nebude mast účinkovat. Šance na úspěšnou léčbu pomocí masti je 1:1. Je však třeba si uvědomit, že v případě BXO se jedná o onemocnění chronické, tedy takové, které probíhá dlouhodobě, případně trvale. Dokonce i v mnoha případech, které nevyžadují chirurgický zákrok, je zapotřebí po neomezenou dobu pravidelně (zpravidla 1 - 2 krát denně) aplikovat odpovídající dermatologický přípravek, například REHA krém. Přitom není vyloučeno, že onemocnění dříve či později přejde do akutního stádia, které by již chirurgický zákrok vyžadovalo.

15.05.2017

Dobry den. Chtel bych se zeptat na co nejvic jedou holky? Dekuji predem za odpoved.

Chlup, 16 let

Milý Chlupe,

Dospívající dívky na svých partnerech nejvíce oceňují upřímnost, spolehlivost a ohleduplnost. Pokud tedy chceš na dívku zapůsobit a udržet si její sympatie, především před ní nic nepředstírej, neslibuj nic, co nemůžeš splnit, dodržuj dané slovo a chovej se vůči ní s respektem.

15.05.2017

Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda má masturbace nějaký vliv na akné, mám veliké potíže s akném, navštívil jsem již mnoho, mnoho lékařů, mastičky mi moc nepomáhají, kvuli mému věku mě nechtějí moc dopovat léky, protože jsem v dětsví užíval dost léků, teď zkoušímé byliny a tam taky není velká zlapšení, no chci se hlavně zeptat zda má masturbace nějaký vliv na toto, proč se ptám, četl jsem, že by mít neměla ale mám zkušenost, když masturbuji denně tak mám více zrasovaný obličej a když pár dnů vynechám takové čistější, problém je, že já se nepřemohu nemasturbuvat max 2-3 dny a stejnak to nevydržím. děkuji a nashledau.

Péťa, 14 let

Milý Péťo,

Masturbace nejenže nevede ke zvýšené tvorbě akné, ale má celou řadu pozitivních účinků na zdravotní stav jedince. Kromě toho, s ejakulátem se z těla uvolňuje i malé množství testosteronu, jehož působením k tvorbě akné dochází, a tudíž častější ejakulace by naopak měla přispět ke snížení výskytu akné. Avšak i kdyby u tebe měla masturbace z nějakých důvodů opačné účinky, rozhodně nedoporučuji, abys ji omezoval, a to vzhledem k její celkové prospěšnosti z hlediska tělesného i duševního zdraví.
V případech těžké formy akné se doporučuje hormonální léčba, případně léčba antibiotiky.

15.05.2017

Dobry den. Na co mam zbalit holku?? Jsem blondak mam hodne svetlou pokozku a modre oci vyska asi 170. Dekuji za odpoved

Masturbator, 16 let

Milý Masturbatore,

Atraktivní vzhled sice představuje při navazování mezilidských vztahů určitou výhodu, nicméně naprostá většina dívek přikládá větší význam charakterovým vlastnostem chlapce před jeho fyzickým vzhledem. Pokud chceš dívku jen „sbalit“, aniž bys k ní choval nějaké hlubší city a dovedl je projevit vhodným chováním, dívka to dříve či později pozná.

15.05.2017

(...) Nezverejnovat otázku prosím

Anonymkooo, 13 let

Milý Anonymkooo,

Uvedený přípravek nedoporučuji, a to z důvodu rizika předávkování. Tento a podobné doplňky stravy navíc neúměrně zatěžují ledviny. Namísto nich doporučuji zvýšenou konzumaci obilovin (celozrnných výrobků), zeleniny (zejména zeleninových směsí) a ovoce (případně 100% ovocných šťáv). Umělé dodávání bílkovin v podobě potravinových doplňků je nejen zdraví nebezpečné, ale také zbytečné. Dokonce i velmi intenzivní trénink totiž zvyšuje spotřebu bílkovin přibližně o 25 až 30%, tedy nikoli o 250 až 300%, jak tvrdí někteří výrobci doplňků stravy pro sportovce.

15.05.2017

Je divné, že když jsem sám, tak si maluji omyvatelnou fixou po penisu?

Jindra, 18 let

Milý Jindro,

Pokud tě malování fixem po penisu (předpokládám, že máš na mysli svůj vlastní penis) působí radost a potěšení, nebo tě dokonce sexuálně vzrušuje, nevidím na tom nic špatného. Určitá rizika však s takovouto činností přece jen spojena jsou; mám na mysli určité dermatologické potíže, které by mohly být vyvolány látkami obsaženými ve fixech. K této své zálibě bys tedy měl raději používat speciální fixy na obličej, které jsou sice dražší, než obyčejné fixy, avšak jsou dermatologicky testovány a jejich užití by mělo být ze zdravotního hlediska bezpečné.

15.05.2017

Dobrý den mám takový dotaz proč je sex od 15 ale porno od 18 let

Florian, 15 let

Milý Floriane,

Na základě závazků vyplývajících z mezinárodního práva (zejména z Úmluvy o právech dítěte) požívají děti určité zvýšené právní ochrany, přičemž za dítě je považován každý lidský tvor, který nedosáhl věku 18-ti let. Tato speciální právní ochrana zahrnuje i ochranu před pohlavním zneužíváním a před pornografií. Výchozí věkovou hranicí je tedy 18 let. V případě pohlavního zneužívání činí v ČR věková hranice sice 15 let (což souvisí s věkovou hranicí trestní odpovědnosti, která v ČR činí rovněž 15 let), avšak zákon pamatuje i na ochranu osob, které sice již dosáhly věku 15-ti let, avšak dosud nedosáhly věku 18-ti let (z právního hlediska se jedná o věkovou kategorii mladistvých). Za zneužívání se tak považuje i pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou starší 15-ti a mladší 18-ti let, avšak již jen v určitých speciálních, zákonem stanovených případech. Jedná se zejména o pohlavní styk za úplatu, pod vlivem omamných látek (např. alkoholu) nebo s osobou svěřenou či jinak závislou. Trestného činu se tedy dopouští i ten, kdo mladistvému jedinci za pohlavní styk zaplatí, nebo zneužije jeho opilosti, případně má pohlavní styk se svým svěřencem.

15.05.2017

Je lepší močit s předkožkou nahoře nebo se staženou za žaludem? Proč?

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Při močení je u chlapců a mužů proud moči zpravidla formován předkožkou do jednoho paprsku. Při močení s předkožkou přetaženou za žaludem může docházet k rozdělení proudu moči do dvou paprsků z nichž spodní je obvykle o něco slabší, viz obrázek vlevo. Důvodem je, že okraje ústí močové trubice jsou ve střední části silnější, než na koncích, takže k sobě ve střední části více přiléhají. Z tohoto důvodu se někdy otvor močové trubice při močení formuje do tvaru osmičky (číslice „8“).
Není nutné si při močení stahovat předkožku za žalud. Doporučuji buď předkožku ponechat na svém místě, nebo jejím mírným posunutím pouze odhalit ústí močové trubice. V praxi však samozřejmě záleží na každém jedinci, čemu dá přednost.

15.05.2017

je misto kolem mocove trubice vzdy cervene?

Tom, 15 let

Milý Tome,

Okolí ústí močové trubice (otvoru, kterým z těla vytéká moč) má zpravidla červené zbarvení. Nicméně u některých chlapců, kterým byla provedena cirkumcize (obřízka) nebo frenulotomie (přetětí uzdičky při spodní straně žaludu), může mít stejné zbarvení, jako ostatní povrch žaludu. Důvodem je přerušení frenulární arterie, která tuto část penisu zásobí krví.

15.05.2017

Dobry den 23.5 mi bude 16let. Mam blondate vlasy a svetle chloupky(vousi) na tvari chtel bych je neak stmavit ale ne neakou chemikalii ale prirodne. De to? Dekuji

Zalud, 16 let

Milý Zalude,

Zbarvení vlasů a vousů je dáno množstvím a druhem barviva neboli pigmentu. Základními druhy pigmentu je tmavý eumelanin a světlý feomelanin. Množství pigmentu a tím i zbarvení vlasů je dáno geneticky a nelze jej měnit, pouze dočasně upravovat umělým obarvením. K tomuto účelu lze zakoupit různé barvy na vlasy, které jsou však produktem chemického průmyslu. Kromě nich existují také indické barvy na vlasy, které jsou vyráběny výhradně z přírodních produktů. Ceny těchto barev jsou však zpravidla podstatně vyšší, než u chemicky vyráběných barev.

15.05.2017

Dobrý deň, keď chcem požiadať dievča o rande, vždy mám pocit ako keby som mal zvracať. Je to normálne? Jej vzhľadom to nie je, je naozaj moc krásna.

Jozef, 16 let

Milý Jozefe,

Pravděpodobnou příčinou obtíží, které v dotazu popisuješ, je stres, způsobený buď příliš vysokým ostychem před příslušnicemi opačného pohlaví, nebo tvými obavami z odmítnutí ze strany dívky, kterou chceš na schůzku pozvat. Není vyloučeno, že působí obě dvě tyto příčiny.
Pro překonání ostychu doporučuji nejprve navázat s dívkou kamarádství. V kamarádském vztahu se totiž různé komunikační bariéry překonávají snadněji, než ve vztahu milostném. Pokud navážeš s dívkou kamarádský vztah, časem zjistíš, že povídat si s osobou opačného pohlaví vůbec nemusí být tak obtížné a postupně se zbavíš určitých zábran, takže komunikace s dívkami už ti nebude činit tak velké obtíže.

14.05.2017

Jak mám udělat to, abych měl předkožku trvale staženou za žaludem? (nejlépe i s obrazky)

Pepa, 17 let

Milý Pepo,

Někteří muži či chlapci sice mají předkožku natolik krátkou, že u nich větší část žaludu zůstává obnažena, avšak naprosté většině chlapců a mužů předkožka postačuje k pokrytí celého žaludu nebo alespoň jeho větší části.
Je naprosto normální, že po přetažení přes žalud se předkožka dříve či později opět vrací do své výchozí pozice. Je k tomu totiž anatomicky uzpůsobena. Nějaké „trvalé“ stažení předkožky za žaludem tedy zpravidla není možné. Pokusy o umělou fixaci předkožky za žaludem rozhodně nedoporučuji, důsledkem takovýchto pokusů by mohlo být narušení proudění krve v penisu a jeho následné poškození.

14.05.2017

Za pár dní mě čeká prohlídka v 13 letech, jenže mi stále nejde stáhnout předkožka (no, jde, ale hodně maličko). Co mi bude doktor s "pindíkem" dělat? Nechci obřízku...

Wilik, 12 let

Milý Wiliku,

V tvém věku nelze předkožku zcela přetáhnout přes žalud ještě u 15% chlapců. Proces jejího uvolňování trvá u některých chlapců déle, než u jiných, nicméně není časově nijak limitován.
Není vyloučeno, že se lékař při prohlídce pokusí předkožku přetáhnout. Pokud bys při tom cítil bolest, okamžitě na ni lékaře upozorni. Nenechávej si předkožku strhávat násilím, mohlo by dojít k poranění.
Při zúžení předkožky je provádění obřízky naprosto zbytečné. Jedinou absolutní indikací obřízky (tedy jediným důvodem pro její nutné provedení) je vzácné kožní onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), které se však v dětství a dospívání takřka nevyskytuje.
U většiny chlapců se zúženou předkožkou dojde k jejímu spontánnímu uvolnění do konce puberty, v opačném případě (nebo při výskytu potíží při močení nebo při sexuálních aktivitách) lze využít hormonální léčbu pomocí lokální aplikace triamcinolonu nebo jiné kortikoidní masti. Účinnost této léčby dosahuje až 95%, někdy je však třeba ji po půl roce opakovat. U zbývajících 5% pacientů lze obtíže se zúžením předkožky řešit pomocí plastiky předkožky (tzv. V-Y nebo Z - plastiky, přičemž písmeno označuje tvar operačního řezu), což je chirurgický zákrok, při němž je vnější prstenec předkožky rozšířen, aniž by došlo k likvidaci tkáně.
Pokud by lékař provedení obřízky přes všechny výše uvedené skutečnosti navrhoval, zákrok nelze provést bez souhlasu tvých rodičů. Pokud by rodiče se zákrokem souhlasili, ale ty by sis jej nepřál, musí lékař přesto přihlédnout i k tvému názoru.
Zákon č. 372/2011 Sb. (Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování) upravuje výše zmíněnou situaci následovně:

§ 35 (1) Při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi je třeba zjistit jeho názor na poskytnutí zamýšlených zdravotních služeb, jestliže je to přiměřené rozumové a volní vyspělosti jeho věku. Tento názor musí být zohledněn jako faktor, jehož závažnost narůstá úměrně s věkem a stupněm rozumové a volní vyspělosti nezletilého pacienta.

Zcela vyloučeno je provedení zásahu do tělesné integrity bez souhlasu pacienta staršího 14-ti let, nerozhodne-li soud jinak. Uvedená věková hranice je stanovena v následujícím ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. (Občanského zákoníku):

§ 100 (1) Má-li být zasaženo do integrity nezletilého, který dovršil čtrnáct let, nenabyl plné svéprávnosti a který zákroku vážně odporuje, třebaže zákonný zástupce se zákrokem souhlasí, nelze zákrok provést bez souhlasu soudu. To platí i v případě provedení zákroku na zletilé osobě, která není plně svéprávná.

14.05.2017

Zdá se mi to, nebo mám zkrácenou uzdičku? Co mám případně dělat?

Michal, 17 let

Milý Michale,

Jedná se o velmi mírnou formu krátké uzdičky (frenulum breve), která tě nejspíše nebude nijak omezovat. Operace není nutná, přinesla by ti více zátěže než užitku. Pokud by ti krátká uzdička přece jen působila nějaké obtíže (zejména při sexuálních aktivitách), můžeš tyto obtíže zmírnit pomocí následujícího cvičení. Spodní část předkožky uchopíš mezi palec a ukazováček jedné ruky jako na obrázku a mírně posuneš směrem dopředu, viz obrázek vpravo.
Toto posunování by v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys cítil bolest, znamená to, že posunuješ moc. Cílem totiž není uzdičku násilím co nejvíce natáhnout, ale mírnou a nenásilnou formou napomoci procesu jejího uvolňování. Přehnané natahování by mohlo vést k poranění. Cvik můžeš opakovat několikrát denně, nejlépe však po koupání, kdy je pokožka vláčnější. Je k tomu zapotřebí určitá trpělivost, protože výsledek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech či měsících.
Chirurgický zákrok (tzv. frenuloplastika) je až krajním řešením a provádí se zpravidla až tehdy, když k uvolnění frenula nedojde ani po dosažení dospělosti a frenulum breve působí potíže při pohlavním styku.

14.05.2017

Existují nějaké potraviny, které zaručeně podporují sexuální výkonnost?

Adam, 18 let

Milý Adame,

Některým potravinám jsou sice připisovány tzv. afrodiziakální (sexuálně povzbuzující) účinky, avšak není mi známo, že by v některé ze seriózních vědeckých studií byly takovéto účinky konzumace té či oné potraviny spolehlivě prokázány.
V lidové slovesnosti je již tradičně zdůrazňován podpůrný vliv některých druhů kořenové zeleniny (například: „Dávala mu petržel, aby dlouho vydržel“, nebo „Když chlap nemůže, celer mu pomůže“ a podobně), jimž jsou příslušné účinky v novější době připisovány na základě vysokého obsahu hořčíku.
Pravdou je, že hořčík má prokázané antidepresivní účinky a jeho zvýšený příjem působí jako prevence vysokého krevního tlaku, čímž nepřímo přispívá k udržení mužské potence, která je v naší civilizaci ohrožována mimo jiné právě depresemi a zvýšeným krevním tlakem.
Nicméně je otázkou, jak velké množství této zeleniny by člověk musel denně zkonzumovat, aby se výše uvedené pozitivní dopady na sexuální výkonnost projevily. Jedna vědecká studie například prokázala, že antidepresivní účinky hořčíku se projevují při dávce 450 miligramů denně (zdroj: Barragán-Rodríguez, L. a kol.: Efficacy and safety of oral magnesium supplementation, Magnesium research, 21, 4, 2008, 218-223). Vzhledem k tomu, že 100 gramů celeru obsahuje 11 mg hořčíku, by pro dosažení účinné dávky bylo třeba zkonzumovat denně více než 4 kilogramy této zeleniny v syrovém stavu (při tepelné úpravě by bylo třeba počítat s určitými ztrátami), což by mohlo vést přinejmenším k vážným zažívacím potížím.
Účinky jednotlivých potravin na sexuální výkonnost je tedy třeba brát s určitou rezervou. Mnohem větší účinek, než přejídání se jedním konkrétním druhem potraviny, má dodržování zásad zdravého životního stylu (dostatek spánku, dostatek pohybu, vyvarování se alkoholu a podobně).

13.05.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je tohle normální. Jednou sem ležel na posteli úplně nahý (byl sem sám doma) chtěl sem si honit, nějak sem si jezdil prstama kolem zadku a pak mě napadlo si je tam strčit a tak sem si je naslinil a strčil sem si je do zadku a i s nima trochu "přirážel". Bylo to moc příjemný a honění u toho bylo jedno z nejlepších. Není to divný nebo nějak špatný...a jsem jedinej kdo to zkusil. Děkuji za odpověď

Zadek, 15 let

Milý Zadku,

To, co jsi dělal, není divné ani špatné. Kromě pohlavních orgánů existují na těle i jiné erotogenní zóny. Také je možné, že sis při zavádění prstu do řitního otvoru nahmatal předstojnou žlázu (prostatu), jejíž stimulací lze dosáhnout velmi příjemných pocitů.
Kvůli tomu, že ti dráždění určitých částí tvého těla přináší příjemné pocity, se rozhodně nemusíš trápit. Tvoje tělo patří tobě a záleží jen na tobě, jakým způsobem si budeš navozovat příjemné pocity.

13.05.2017

Dobrý den mám dotaz z vaší odpovědi jsem si vzal že zatím nemusím nic dělat ale jen pokud bych to chtěl urychlit tak mám mazat krémem. Je to tak ???
Děkuji za odpověď

UZUITA, 15 let

Milý UZUITo,

V podstatě máš pravdu. K uvolňování předkožky dochází spontánně a jejím zvlhčováním lze tento proces urychlit. V předchozím dotazu jsi však uvedl, že máš na předkožce jizvy. Zjizvená tkáň je zpravidla méně pružnější, než tkáň bez jizev. Z tohoto důvodu bych ti zvlhčování předkožky pomoci masti či krému přece jen doporučoval. Díky pravidelné aplikaci krému či masti bude zjizvená tkáň pružnější a vláčnější.

13.05.2017

Ahoj, o čem se bavit s holkou na rande, když už o ní docela dost vím a nechci aby bylo trapné ticho?

Pavel, 18 let

Milý Pavle,

Když už toho o dívce dost víš, tak také jistě víš, o co se zajímá, jaké jsou její záliby a o čem si ráda povídá. Pokud nevíš, o čem máš mluvit, můžeš dívce třeba vyprávět nějaký svůj zajímavý zážitek.
Ticho nemusí být vždy jen trapné. S dívkou si nemusíte stále jen povídat a povídat. Když budete například sedět vedle sebe a pozorovat večerní oblohu nebo se na sebe budete jen tak dívat, tak to může být také hezké.

13.05.2017

I když se mi postaví nejde vidět žalud ... Je to v mém věku normální ?

Chuchlokos, 14 let

Milý Chuchlokosi,

Není na tom nic nenormálního. Přibližně u pětiny chlapců tvého věku zůstává žalud penisu zakrytý i při erekci.

13.05.2017

Je pravda,že když kluk objeví masturbování hodně malý, já třeba v 7,tak mu v dospívání vystoupne ta dorzální žíla na údu? Co ji ovlivnuje? Počet onanií nebo věk? Břicho u mužů?Druh prádla? Všimnul jsem si u bazénu v létě, že otec ji má vidět dost a bříško mu vyrostlo taky už trochu.

Míra, 12 let

Milý Míro,

To, nakolik zřetelně vystupuje dorzální žíla na horní straně penisu, je dáno převážně vrozenými předpoklady. Ani masturbace, ani druh spodního prádla, ani rozměry břicha nemají na vzhled dorzální žíly žádný podstatný vliv. Určitý rozdíl souvisí snad jedině s tělesným vývojem. V dětství má dorzální žíla zpravidla výraznější zbarvení, protože pokožka na horní straně penisu je stejně světlá, jako na jiných částech těla, zatímco během dospívání pokožka penisu pigmentuje (tmavne), takže zbarvení žíly už nebývá tak zřetelné. Naopak od puberty tato žíla zřetelněji vystupuje (má „plastičtější“ vzhled), byť její zbarvení už není tak výrazné.

13.05.2017

Dobrý den mám dotaz
Kdyz mám jizvy na předkožce ale pretahnu ji přes žalud ale když mám erekci jde to jen ve vodě
Mám postupovat stejně jako zoufalec ???
A mám ještě dotaz je lepší plastika předkožky a nebo obřízka ???
A může obřezaný muž hrát fotbal ??? Nebo to je kvůli obřízce zakázané ?
Děkuji za odpověď

UZUITA, 15 let

Milý UZUITo,

V období dospívání není nijak neobvyklé, když si chlapec může bez obtíží přetáhnout předkožku v klidovém stavu, ale při erekci je přetahování obtížné. Předkožka se uvolňuje postupně a ani ve věku 15-ti let nemusí být postup tohoto uvolňování zcela ukončen. Předkožku si přetahuj jen tehdy, když ti to nepůsobí žádné obtíže, tj. v klidovém stavu. proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován, pokud však chceš proces jejího uvolňování podpořit, můžeš předkožku zvlhčovat vhodným krémem nebo mastí.
Pokud jde o chirurgické zákroky na genitálu, ať už se jedná o obřízku nebo plastiku předkožky, nejlepší je takovéto zákroky neprovádět vůbec. Pokud chlapec (případně též jeho rodiče a lékaři) respektuje proces postupného spontánního uvolňování předkožky a nesnaží se ji za každou cenu, mnohdy násilným způsobem, strhnout za žalud, nepředstavuje zúžení předkožky zdaleka takový problém, jako její případné odřezání. Násilnými pokusy o přetažení předkožky, zejména u malých dětí, však mnohdy dochází k drobným poraněním, které vedou ke vzniku jizevnaté formy fimózy, a ta již na rozdíl od běžného, fyziologického zúžení předkožky představuje určitý zdravotní problém, který je mnohdy třeba řešit chirurgicky, pokud možno spíše plastikou předkožky než její totální devastací.
Jedinou absolutní indikací obřízky, tedy jediným případem, kdy je opravdu třeba ji provést, je vzácné kožní onemocnění zvané BXO (balanitis xerotica obliterans). V dětství a v dospívání se toto onemocnění téměř nevyskytuje, postihuje spíše jen některé starší muže, ale i u nich je poměrně vzácné (přibližně 1 případ na 10 000 dospělých mužů). Přibližně v polovině případů lze BXO léčit konzervativně (bez operace), v ostatních případech je třeba provést chirurgický zákrok. Ve všech ostatních případech je obřízka zbytečná.
Muž nebo chlapec s obřezaným penisem sice může hrát fotbal (samozřejmě až po úplném vyhojení pooperační jizvy, což trvá zpravidla 3 až 6 týdnů), avšak s určitými omezeními je třeba počítat v oblasti sexuálního života, ať již se jedná o masturbaci nebo jiné sexuální aktivity. Předkožka totiž představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu a obsahuje až 20 000 nervových zakončení. Odřezání předkožky zpravidla vede k nedostatku kožní rezervy při erekci, což znesnadňuje kopulační (případně masturbační) pohyby. Z tohoto důvodu lze u obřezaných mužů či chlapců zaznamenat mnohem vyšší spotřebu různých lubrikačních prostředků (gelů, krémů), než u mužů a chlapců, kteří mají předkožku. Odřezáním předkožky jsou však především zlikvidovány až dvě třetiny z celkového počtu nervových zakončení penisu, čímž dochází ke značnému omezení rozsahu erotogenní (eroticky citlivé) tkáně. I s obřezaným penisem lze masturbovat a vykonávat pohlavní styk či jiné sexuální aktivity a dosahovat při nich orgasmu, avšak vzhledem k podstatně menšímu rozsahu erotogenní tkáně a výrazně nižšímu množství nervových zakončení nelze očekávat stejně intenzivní pocity.
Kromě toho jsou s obřízkou spojena i další rizika, například riziko výskytu stenózy (chorobného zúžení) ústí močové trubice v důsledku přetnutí frenulární arterie, které se provádí jako součást zákroku. Trvalé obnažení žaludu penisu v důsledku obřízky vede k jeho keratinizaci (rohovatění). Dalším z možných důsledků tohoto zákroku je zkrácení délky penisu, a to až o několik centimetrů.
Vzhledem k výše uvedeným rizikům a omezením je tedy třeba obřízku vnímat spíše jako krajní řešení a poslední možnost v případě selhání předchozí konzervativní léčby.

12.05.2017

 (...) Prosim nezobrazpvat otazku.
Děkuji.

Neznámý, 13 let

Milý Neznámý,

Pokud jste opravdu dobří kamarádi, tak v podstatě neexistuje žádné téma, o kterém byste si nemohli povídat. Na tom, že si dospívající chlapci mezi sebou vyměňují názory a zkušenosti související i s takto důvěrným tématem, není nic neobvyklého. Nevidím důvod, proč by ses kamaráda nemohl zeptat, zda už masturbuje. Vzhledem k vašemu věku je pravděpodobné, že i tvůj kamarád už masturbuje (ve věku 13 let masturbuje přibližně 99% dospívajících chlapců), avšak ne každý je ochoten se k provozování masturbace otevřeně hlásit. Někdo si zkrátka „hraje na svatouška“ a masturbaci popírá, ačkoliv ji pravidelně provozuje. Pokud bys však měl pocit, že o některých věcech si s tebou kamarád povídat nechce, respektuj to.

12.05.2017

Co mám dělat když mám podezření na zánět vývodových cest močových ???
Je nějaká domácí léčba ???
Děkuji za odpověď

MarcusR, 14 let

Milý MarcusiR,

Zánět vývodných cest močových se projevuje bolestí při močení a častějším nucením na močení. Pro volbu vhodné léčby je třeba provést vyšetření moči. Doporučuji zajistit dostatečný příjem tekutin (alespoň 2,5 litru za den), v případě zvýšené teploty užívat antipyretika (např. paralen). Tím však dochází pouze ke zmírnění projevů. Samotné onemocnění se léčí antibiotiky (pouze na lékařský předpis).

12.05.2017

Ahoj, prosím dál nezveřejnovat dotaz (...) Díky.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Je smutné, že očkování, které je mnohdy zbytečné a často slouží spíše k obohacení farmaceutických společností a zdravotnických zařízení než k prospěchu pacienta, má v některých případech i takovéto následky. Účinná léčba uvedeného onemocnění dosud není k dispozici, avšak v některých případech působí příznivě hormonální léčba s využitím kortikosteroidů.

12.05.2017

Nedávno mi lékaři ultrazvukem zjistili cystu nadvarlete, můžu s tím normálně fungovat? Je to banalita nebo je v tomhle směru potřeba nějaké další lékařské sledování? Mně osobně se to zdá dost nepříjemné, protože, když mi tento problém byl ultrazvukem zjištěn, musel jsem se před lékaři celý svlékat, což mi rozhodně nebylo příjemné. Je nutné, abych s tou cystou chodil na pravidelné kontroly? Bude mi tento problém někdy v budoucnu způsobovat nějaké bolestivé stavy? Anebo ta cysta po čase zmizí?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Cysta označuje dutinu, která je vyplněna tekutinou. Existují různé druhy cyst, které lze léčit různými způsoby. V případě cysty nadvarlete připadá v úvahu nejspíše spermatokéla, případně by se mohlo jednat o projev epididymitidy.
U menších cyst zpravidla nebývá operace nutná, avšak je třeba stav těchto útvarů sledovat. Je pravděpodobné, že bude třeba provést opakované ultrasonografické vyšetření. Pouze v případě, že by cysta způsobovala nějaké potíže, by bylo třeba provést extirpaci, tj. chirurgické odstranění cysty. Nelze předem určit, zda bude cysta v budoucnu způsobovat bolest. Nicméně cysty, na rozdíl od nádorů, nemají autonomní růst, a tudíž se samy od sebe nezvětšují.
Pokud máš nepříjemné pocity kvůli svlékání před lékařem, mysli na to, že se svlékáš pouze proto, aby lékař mohl vykonávat svoji práci. Více o studu u lékaře najdeš na stránce „Já se tak stydím.“

12.05.2017

Dobrý den, nevím jestli je to problém, ale když je můj penis v klidu je podstatně malí, zhruba 8cm. Při erekci mám 18 s tím problém není. a talé mi přijde, že mám malá varlata. nevím co s tím.
Děkuji za odpověd.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Délka tvého penisu v klidovém stavu odpovídá průměru pro tvůj věk (6 až 8 cm), délka při erekci tento průměr (13 až 15 cm) dokonce překračuje. Zkus se však na svůj penis podívat zepředu, například při pohledu do zrcadla. Běžný pohled na vlastní penis, tj. pohled shora dolů, totiž opticky zkresluje a vytváří dojem, že je penis menší, než ve skutečnosti je.
Pokud máš nějaké pochybnosti o rozměrech svých varlat, navštiv praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření na endokrinologii. Průměrný objem varlat (testikulární objem) je uveden v následující tabulce.

    

zdroj: J. Goede a kol.: Normative Values for Testicular Volume Measured by Ultrasonography in a Normal Population from Infancy to Adolescence, Horm. Res. Paediatr. 326057, 2010

12.05.2017

Dobrý den, (prosím zobrazit jen odpověď)
(...)

Thomáš, 15 let

Milý Thomáši,

Není to vyloučeno, avšak sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat až po dosažení věku 16-ti let. Více informací o homosexualitě najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

12.05.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli lze použít místo lubrikačního gelu krém proti vráskám od značky (...)

Urychlovač 3000, 14 let

Milý Urychlovači 3000,

Možné to je, nicméně se jedná o poměrně finančně nákladnou variantu. Domnívám se, že zakoupení běžného lubrikačního gelu by vyšlo podstatně levněji (rozdíl v ceně je přibližně trojnásobný!). Proč tedy nahrazovat poměrně levný lubrikační gel poměrně drahým krémem proti vráskám?
Jinak doufám, že si nehodláš brát krém například od maminky bez jejího svolení. Pokud jí budeš na krém tajně „chodit“, jistě to brzy pozná a bude jí to mrzet.

11.05.2017

Dobrý den
Přijde mi že když mám penis v klidu a předkožku nemám přetaženou za žaludem tak mi přijde že mám moc velký ústí močové trubice je to špatně ???
A když mám přetaženou předkožku tak ji mám tenkou jakoby spojenou (snad to pochopíte)
A chvílemi mě v penisu jakoby zabolí ale to jen na chvíli a většinou po té lehké bolesti se mi chce močit (ale ta bolest není vždy třeba jedou za dva dny) a přijde mi že poslední dobu chodím močit víc než obvykle. Co by to mohlo být ??? Bojím se aby to nebyly nějaký ty kameny v močovém měchýři ???
(Při močení mě nic nebolí ani nepálí)
Děkuji za odpověď

MarcusR, 14 let

Milý MarcusiR,

Podle toho, co popisuješ, netrpíš žádným závažným onemocněním. Pouze přesně nerozumím tomu, co máš na mysli pod „moc velkým ústím močové trubice“ ve stavu, když „máš penis v klidu a předkožku nemáš přetaženou za žaludem“. Pokud je předkožka natažena na žaludu, tak ústí močové trubice, které se nachází na vrcholku žaludu, přece není vidět.
Jinak ústí močové trubice má zpravidla tvar protáhlé štěrbiny s načervenalými okraji. Předpokládám, že v tvém věku by mohla délka této štěrbiny dosahovat až 1 cm. Větší rozměr by už mohl být příznakem rozštěpu. Důležité je, aby byl otvor močové trubice uzavřený (tj. pokud právě nemočíš, jeho okraje k sobě přiléhají). Zející, zeširoka rozevřené ústí močové trubice by mohlo být příznakem vývojové vady, případně akutního onemocnění, např. zánětu vývodných cest močových nebo některé z pohlavních chorob.
Bolest a častější močení by sice mohly být projevem nějakého onemocnění, např. zánětu vývodných cest močových, nicméně je nepravděpodobné, že by se jednalo o močové kameny. Jejich tvorba by totiž byla doprovázena bolestí ledvin. Nicméně pokud máš podezření, můžeš si nechat provést vyšetření moči.

11.05.2017

Dobrý den mám ještě otázku
Jak to že když se koupu tak pretahnu předkožku úplně bez problémů
Ale potom když nejsem ve vodě tak to jde těžce jak to ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Rozdíl je dán tím, že při koupání v teplé vodě dochází k prohřátí a uvolnění tkáně, v důsledku čehož je předkožka pružnější a vláčnější, než by byla například po koupání ve studené vodě.

11.05.2017

Dobrý den, nedávno jsem četl o problematice torze varlete a mimo jiné jsem se dočetl i informaci, že rizikovou skupinou jsou právě dospívající do 18 let. Je tedy skutečně možné, že se v tomto věku tento problém může vyskytnout? Je nutno tento stav řešit vždy operativně, anebo se zasahuje i šetrnými metodami? Četl jsem, že může dojít k narušení cévních svazků varlete, proč tento stav vlastně vzniká? Jsou jeho příčinou i nějaké choulostivé úrazy v oblasti genitálu? Je zásah lékařů při torzi opravdu nevyhnutelný? Dochází při takovém zákroku při odstranění postiženého varlete, anebo je jen obnovena jeho původní funkce? Omlouvám se za trochu komplexnější dotaz, nicméně mne tato problematika fakticky vyděsila a rád bych se dozvěděl pár informací od odborníka, už jen z toho důvodu, že zřejmě patřím do rizikové skupiny lidí, které tento nešvar může postihnout. Děkuji za odpověď.

Libor, 16 let

Milý Libore,

Testikulární torze neboli „překroucení“ varlete je velmi nebezpečný stav spočívající v zaškrcení cév v semenném provazci. Vzniká nepřirozeným otočením varlete kolem své osy o více než 180°. Tím dochází k omezení nebo dokonce přerušení zásobování varlete okysličenou krví. Princip je podobný, jako při jakémkoliv jiném zaškrcení s následným omezením průtoku. Představ si například, že zkroutíš gumovou hadici s tekoucí vodou – v důsledku zkroucení hadice přestane voda protékat. Samozřejmě, že při torzi varlete se nejedná o žádnou hadici s vodou, nýbrž o varlovou tepnu (arteria testicularis), která je součástí tzv. semenného provazce. Na obrázku vpravo je semenný provazec vyznačen bílou šipkou.
Testikulární torze se projevuje velmi prudkou bolestí, zpravidla též otokem a zarudnutím šourku.
Účinná léčba je možná nejpozději do šesti hodin od vzniku takovéhoto překroucení a zaškrcení. Detorze (navrácení překrouceného varlete do správné polohy) většinou vyžaduje chirurgický zákrok. Při včasném zákroku (tj. do šesti hodin od vzniku obtíží) je šance na vyléčení velmi vysoká.
Častější výskyt testikulární torze u dětí a dospívajících je dán tím, že jejich pohlavní orgány se teprve vyvíjejí, a tudíž varlata jsou v šourku uložena poněkud „volněji“, než u dospělých mužů. Při běžné manipulaci s šourkem však není třeba se torze obávat. Vzniká spíše v důsledku úrazu či křeče.

11.05.2017

Dobrý den, u minulého dotazu jste mi doporučil masturbaci abych usnul, jak mám masturbovat, v životě jsem to nedělal.

Qwertz,  14 let

Milý Qwertzi,

Masturbace spočívá v tom, že si člověk dráždí své pohlavní orgány, aby dosáhl příjemných pocitů. Možná, že to zní poněkud složitě, ale ve skutečnosti na tom nic složitého není. Jistě sis už někdy všiml, že tvé vnější pohlavní orgány (zejména penis) jsou citlivé na dotek, a že je ti příjemné, když se jich dotýkáš. A právě to je podstatou masturbace. Více o masturbaci najdeš na stránce „Hra pro jednoho“.

11.05.2017

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať na pár vecí. 1. Meriam 160cm a vážim 50kg. Oproti ostatným v triede a škole som najnižší. Dá sa s tým niečo robiť? Chodievam aj často na MR. 2. Som veľmi chudý v rukách a chcel by som sa spýtať či sa nejakou cestou nedá zosilnieť (slovo, nie pribrať kg). Sú na to nejaké stravné doplnky alebo nejak tak? Ďakujem za odpoveď.

Gauč, 15 let

Milý Gauči,

1) Tvoje tělesná výška a hmotnost sice nedosahují průměru pro chlapce ve věku 15 let, ale to vůbec nevadí. Někteří lidé mají vyšší postavu, jiní jsou nižší a obojí má své výhody i nevýhody. Poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností je však naprosto ideální (hodnota BMI u tebe činí 19,5).
Kvůli tomu, že jsi nejnižší chlapec ze třídy, se netrap. V každé třídě je jeden chlapec nejnižší, tak proč bys to nemohl být zrovna ty? Navíc nikdy není vyloučeno, že do tvé třídy nastoupí nějaký nový žák, který bude ještě o něco menší, takže tě o toto prvenství připraví.
Magnetická rezonance nemá na tělesný růst prokazatelný vliv. Pokud by však lékařské vyšetření prokázalo nějakou závažnější růstovou retardaci, například z důvodu opožděného nástupu puberty, bylo by možné uvažovat o hormonální léčbě.
2) Z cviků na posílení paží doporučuji přitahování na hrazdě (hrazda tvoří běžnou výbavu tělocvičny, občas se s ní můžeš setkat i na hřištích pro děti a mládež). Pro posílení bicepsů lze využít přítahy podhmatem s úzkým držením. Tyč uchopíš dlaněmi směrem k sobě (pro kontrolu - palce rukou přitom nesměřují k sobě, ale od sebe). Ve výchozí poloze visíš s nataženými pažemi, poté se pomalu a plynule přitahuješ vzhůru, přičemž ohýbáš lokty a vytahuješ ramena, až se dostaneš bradou mírně nad úroveň tyče. Poté se pomalu spustíš do výchozí polohy. Pokud chceš posílit svaly paží, měl by ses tyče držet s rukama blízko u sebe. Při širokém držení (tj. s rukama dále od sebe) bys procvičoval spíše svaly na zádech. V případě pochybností o tom, zda cvik vykonáváš správně, požádej o radu učitele (učitelku) tělocviku.
Doplňky stravy příliš nedoporučuji, většina z nich představuje zátěž pro trávicí soustavu, nehledě k tomu, že některé doplňky stravy obsahují látky, které jsou dospívajícímu organismu vyloženě škodlivé (více informací o škodlivých látkách v doplňcích stravy najdeš například na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce). Pro budování svalové hmoty doporučuji raději zvýšit příjem určitých druhů běžných potravin, například mléčných výrobků (zejména tvarohu), vajec, ořechů a sušeného ovoce všeho druhu.

11.05.2017

Dobrý den.
Pořád nevím v čem spát. Jestli v trenkách nebo v pyžamu. V trenkách samozřejmě jedny na den pak jedny nové na noc nové na den nové na noc...
Taťka mi pořád říká že spát ve trenkách je nezdravé (nebo tak nějak).
Ale mě je v pyžamu vedro. Nahý spát nemůžu protože je mi to tak nepříjemné že neusínám. Trenky jsou takový střed. Já se furt nemůžu rozmyslet tak mě napadlo zeptat se odborníka. Co mám tedy vybrat. Děkuji za odpověď a obecně celé webové stránky.

No name, 11 let

Milý No name,

Pokud je ti v pyžamu horko, neměl by sis jen na noc oblékat. V určité fázi spánku totiž dochází k poklesu tělesné teploty a ochlazení povrchu těla (přibližně o 0,4°C), avšak příliš hřejivé oblečení může tento proces poklesu teploty narušovat. Doporučuji spát buď zcela nahý, nebo v horním dílu pyžama, nebo v tričku ze 100% bavlny. Když už si musíš něco oblékat na dolní polovinu těla, trenýrky jsou i přes určité výhrady přece jen lepší, než kalhoty od pyžama, protože alespoň tolik nehřejí.

10.05.2017

Dobrý den teď už mám opravdu poslední otázku
Stačí zvlhčovat předkožku jednou denně ??? Nebo mám dvakrát ???
Děkuji mockrát za uklidnění a za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

U fyziologické fimózy zpravidla stačí provádět zvlhčování jednou denně, v tvém případě (vzhledem ke skutečnostem popsaným v tvých předchozích dotazech) bych však doporučil provádět jej častěji, pokud možno alespoň dvakrát denně.

10.05.2017

Dobry den,mam neustále ponětí že mam malý penis. I když při erekci měří 13,9cm. Děkuji předem za odpověď.

Nevim, 12 let

Milý Nevim,

Penis dvanáctiletého chlapce, jehož délka při erekci dosahuje téměř 14 cm, rozhodně není malý. Uvedená délka je v tvém věku naopak výrazně nadprůměrná (viz údaje v tabulce níže). Pokud se obáváš, že tvůj penis je malý, tvé obavy jsou naprosto zbytečné.

To, že ti tvůj penis připadá malý, může to být způsobeno zkreslujícím úhlem pohledu. Pokud si totiž chlapec nebo muž prohlíží svůj penis, dívá se na něj zpravidla směrem shora dolů. Tento úhel pohledu však opticky „zmenšuje“. Předmět pozorovaný shora se totiž vždy jeví jako menší, než předmět sledovaný například zepředu, což platí i pro části lidského těla. Pokud chceš délku svého penisu posoudit z jiného pozorovacího úhlu, zkus se například podívat do zrcadla. Možná, že se ti bude jevit mnohem větší, než při obvyklém pohledu shora.

10.05.2017

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, lebo všetci mi vravia, že to že mám zväčšené prsia, že to mám z kur. mäsa.(lebo do toho pridavaju chemiu...) Ja si to nemyslím. Ako dopomôcť k ich zmenšeniu? Prosim poraďte. Hanbim sa za to a všetci sa mi smeju. Lebo nie je to take lahke si ich nevšímať.

Tomi, 14 let

Milý Tomi,

Chorobné zvětšení prsních bradavek u osob mužského pohlaví, zejména dospívajících chlapců a mladých mužů, se nazývá gynekomastie. V nedávné době byly sice popsány případy gynekomastie způsobené konzumací drůbežího masa, avšak k těmto případům došlo v Asii, nikoli v Evropě. V evropských zemích prochází potraviny přísnějšími kontrolami, které podobná rizika téměř vylučují. Nejčastějším zdrojem kontaminace ženskými pohlavními hormony zde není drůbeží maso, nýbrž odpadní látky z hormonální antikoncepce.
Gynekomastii lze léčit pomocí hormonální terapie, konkrétně podáváním antiestrogenů (účinný je například přípravek tamoxifen). Tato léčiva jsou dostupná pouze na lékařský předpis, ze všeho nejdříve je třeba absolvovat endokrinologické vyšetření. Poukaz k vyšetření ti na žádost rodičů vystaví praktický lékař.

10.05.2017

Vážený pane doktore,
rád bych se zeptal na několik dotazů.
1) Mám lehkou formu ptačího hrudníku. Nezpůsobí mi to nějaké komlikace? Dá se to léčit? Pokud se to dá léčit, jak probíhá léčba?
2) Moje slepé střevo je posunuté o pár centimetrů dolů. Je to v pořádku?
3) Mám vyléčenou fimózu. V erekci mám zakrytý žalud, ale přetáhnu si to. Přesto se chci zeptat jestli to nebude mít vliv na pohlavní život.
4) Jsem vysoký 183 cm a vážím 60 kg. Měl bych přibrat?
5) Mám podezření na tasemnici. Někdy mě také bolí břicho. Lze to nějak potvrdit? Jak se to dá léčit?
6) Existují nějaké stránky pro sourozence autistů?
Děkuji Vám za tyto stránky.

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

1) Pectus carinatum neboli „ptačí hrudník“ spočívá ve zploštění hrudníku ze stran, při němž je hrudní kost vysunuta výrazně dopředu. Lehké formy buď žádnou léčbu nevyžadují, nebo u nich postačuje léčba formou rehabilitačního cvičení. Doporučuje se zejména plavání. Chirurgická léčba (tj. operace) je nutná pouze v nejzávažnějších případech. Z komplikací připadají v úvahu různé potíže s dýcháním a vyšší riziko výskytu astmatu.
2) Lidské tělo není narýsováno podle pravítka, v umístění jednotlivých orgánů mohou být větší či menší individuální rozdíly. Ne vždy jsou vnitřní orgány uloženy tak „dokonale“, jako je můžeme vidět zobrazené na různých ilustracích v anatomických atlasech či na anatomických modelech určených například pro školní výuku. Tak například slepé střevo se sice u naprosté většiny jedinců nachází po pravé straně břicha, avšak existují i lidé, kteří jej mají po levé straně a nijak jim to nevadí. Ani určité posunutí směrem dolů nemusí nijak vadit. Důležité je, aby tvůj zažívací trakt fungoval. Drobné odchylky oproti „ideálnímu anatomickému modelu“ zpravidla nezpůsobují žádné výraznější obtíže.
3) Předkožka může být různě dlouhá, tvoří 50 až 70% kožního pokryvu penisu. U některých chlapců se při erekci samovolně přetahuje přes žalud, aby pokryla délkový rozdíl mezi neztopořeným a ztopořeným penisem, u jiných zůstává i při erekci natažena na žaludu, dokud si ji chlapec sám nepřetáhne. Obojí je normální.
4) Hodnota BMI u tebe činí přibližně 17,9. Optimální hodnota BMI u chlapců ve věku 14-ti let se pohybuje v rozmezí od 18 do 21. Od spodní hranice optimální hodnoty BMI pro tvůj věk a pohlaví tě tedy dělí pouze 0,1 (jedna desetina) bodu, což není nijak dramatické. Zřejmě jsi štíhlý, avšak rozhodně nejsi podvyživený. Pokud přibereš, nic tím nezkazíš, ale zatím to není nezbytně nutné.
5) Přítomnost tasemnice v lidském organismu obvykle nemá žádné nápadné projevy. Pokud bys měl nějaké podezření, opírající se například o nález článků tasemnice ve stolici, obrať se na svého praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření na specializované klinice parazitárních nemocí. Vyšetření spočívá ve výtěru z konečníku a následném laboratorním vyšetření stolice. K léčbě se využívají přípravky ze skupiny anthelmintik, které jsou dostupné na lékařský předpis.
6) Nějaké takové stránky jistě existují, zkus použít internetový vyhledavač.

10.05.2017

Dobrý den
Mám už opravdu pár posledních otázek
1) mám hrozný strach že až přijde to že začnu žít sexuální život tak že má partnerka si všimne těch jizvicek a že to všude řekne.
Proto bych se chtěl zeptat jestli není nějaká výmluva na ty jizvičky (třeba že se mi stali kvůli nějaký nemoci nebo tak něco) ????
2) jde nějak při masturbaci nasimulovat to co se děje při sexu ???
Myslím to tak jestli třeba při sexu se rychle pretahuje předkožka přes žalud
Nebo tak
Vím že teď to zkoušet nemám protože je riziko zranění ale třeba do budoucna
3) znáte nějaký případ kdy se podařilo povolit předkožku při jizevnate fimoze ??? Protože mi to hodně leží v hlavě
A mám už opravdu strach a takové to že si říkám jak se to mohlo stát právě mě
A chvílemi jsem fakt na dně.
Snad mi na tyto otázky dokážete odpovědět já vím že jsou možná hloupý a zbytečný ale vy jste mi fakt pomohl
A tak jsem si řekl že se ještě zeptám
DĚKUJI MOC ZA VŠECHNO

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Tvoje obavy jsou předčasné, protože není jisté, jak bude tvůj penis vypadat, až zahájíš pohlavní život s partnerkou, stejně jako není jisté, zda si tvoje partnerka bude tvůj penis nějak zvlášť důkladně prohlížet a už vůbec není jisté, jakým dojmem na ni tvůj penis zapůsobí. Třeba se jí bude líbit, ani to se nedá předem vyloučit. Navíc důležité není to, co si o tvém penisu myslí partnerka (kterou navíc zatím ještě ani neznáš, natož abys mohl odhadnout, co si bude o té či oné části tvého těla myslet). Tvůj penis totiž tvoří součást tvého těla. Patří tedy tobě, nikoli tvé partnerce. Takže i kdyby se tvojí budoucí partnerce tvůj penis z jakéhokoliv důvodu nelíbil, nebyl by to tvůj problém, ale její. Partnerku si můžeš najít jinou, kdežto penis budeš mít stále svůj. Vzhled svého penisu nejsi povinen nijak vysvětlovat a určitě si nemusíš vymýšlet nějakou nemoc, abys na partnerku zapůsobil lepším dojmem (naopak, partnerka by se mohla domnívat, že se jednalo o nemoc pohlavně přenosnou).
2) Mnozí dospívající chlapci se snaží přijít na takové způsoby masturbace, které by „co nejvíce připomínaly“ pohlavní styk. Pravdou je, že existují určité rozdíly ve způsobu stimulace penisu při masturbaci na jedné straně a při pohlavním styku na straně druhé. Kopulační pohyby bývají zpravidla pomalejší, než pohyby masturbační. Při masturbaci totiž zpravidla vykonáváš pouze jednoduché pohyby rukou, zatímco při pohlavním styku se jedná o pohyby složitější a komplexnější, do nichž se zapojují hýždě, boky, stehna a někdy i další části těla. Kopulační pohyby se zkrátka nedají vykonávat stejně rychlým tempem, jako jednoduchý pohyb jednou rukou. Pokud si tedy během masturbace chceš „nasimulovat“ dráždění penisu při pohlavním styku, masturbuj pomaleji. Samozřejmě, že kromě tempa existují i další rozdíly (například rozdíl mezi suchým povrchem ruky a vlhkým prostředím pochvy). Asi nejpodstatnější rozdíl však spočívá v tom, že při pohlavním styku prožíváš nejbližší možný kontakt s milovanou osobou, což lze „nasimulovat“ dosti obtížně, do určité míry snad jen s využitím bohaté erotické fantazie.
3) Pravděpodobnost, že při jizevnaté formě fimózy dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky, je sice výrazně nižší, než pravděpodobnost spontánního uvolnění fyziologické fimózy (u níž je pravděpodobnost spontánního uvolnění naopak velmi vysoká a blíží se téměř k hodnotě 100%), nicméně nelze zcela vyloučit ani tuto možnost. V každém případě však doporučuji zvlhčování předkožky pomocí vhodné masti nebo krému, a to pokud možno co nejčastěji.
Především si nedělej zbytečné a předčasné starosti, nemaluj si v duchu ty nejhorší varianty možného vývoje a netrap se kvůli tomu, „co všechno by se mohlo stát“, když se to zatím ještě nestalo. Močit bez obtíží můžeš, masturbovat také můžeš, s prováděním intimní hygieny nemáš žádné zásadní potíže a nic dalšího tě prozatím nemusí trápit.

10.05.2017

Žiadny problém s močenim nemám maximalne ze po vymoceni tak asi takych 10m ked sa ohnem alebo sa zasmejem tak ucvrkávam

Pomoc, 13 let

Milý Pomoc,

Pokud žádné obtíže s močením nemáš, je to jedině dobře. Drobnému úniku moči při prudkých pohybech nebo v důsledku smíchu lze zabránit jednoduchým tréninkem, tzv. „stop – start“ cvičením. Spočívá v tom, že během močení vůlí zastavíš proud moči a po několikavteřinové přestávce opět proud moči spustíš. Během jednoho močení můžeš těchto cviků provést několik, přibližně 3 až 5. Také se vyhýbej předčasnému ukončování močení a „nedomočování“. To se někdy stává lidem, kteří s močením pospíchají aby je „nezdržovalo“ od nějaké jiné činnosti (například od sledování televize nebo hraní počítačových her). Dostatek času je však třeba věnovat především svým přirozeným potřebám.

09.05.2017

Nikdy nemůžu usnout. I když chodím spát každej den stejně, v 10 večer, v pokoji mám asi 19 C, a to všechno dodržuju nikdy nemůžu usnout. Furt se mi něco honí hlavou (třeba jak něco spočítat nebo vyrobit nebo přeložit) a nevím co s tím. Prostě se mi mozek nechce vypnout. Co s tím?
Předem děkuji za odpověď.

No name, 11 let

Milý No name,

Podle toho, co popisuješ, se pravděpodobně nejedná o poruchu spánku. Obtíže s usínáním u tebe mohou souviset spíše se zvýšeným psychickým napětím.
Příčiny tvých obtíží s usínáním, o kterých v dotazu píšeš, hodně souvisejí se školou a s učením (zmiňuješ se o počítání, překládání a podobně). Proto nelze vyloučit ani určitou přepracovanost.  
Řekl bych, že vzdělání je pro tebe důležité, a že patříš k žákům, kteří věnují škole a učení velkou pozornost a chtějí dosahovat dobrých výsledků nebo je učení zkrátka baví. To je na jednu stranu jistě chvályhodné, nicméně by se to nemělo přehánět. Je důležité o věcech přemýšlet a učit se, avšak je třeba se naučit nejen počítat, překládat nebo něco vyrábět, ale také je třeba se naučit odpočívat.
Pokud ti mohu poradit, snaž se vypracovat si nějaký pravidelný denní rozvrh, ve kterém si vyhradíš určitý čas pro učení a přemýšlení o složitých věcech. Po návratu ze školy nejprve alespoň půl hodiny až hodinu odpočívej, poté se věnuj učení a pak opět odpočívej. Přinejmenším půl hodiny až hodinu před spaním však už nemysli na nic složitého, ani nepřemýšlej o věcech, které by tě mohly stresovat. Místo toho se raději věnuj něčemu příjemnému nebo vykonávej nějakou jednoduchou činnost, která nevyžaduje příliš mnoho přemýšlení.
Pokud by se ti nepodařilo obtíže s usínáním alespoň částečně zmírnit s využitím uvedených rad a doporučení, můžeš se obrátit na psychologa, který ti může pomoci s využitím metod autogenního tréninku, progresivní relaxace a podobně.

09.05.2017

Bylo mi nedávno 13 let, kdy se mi zvětší penis.Budu stříkat víc jak ve dvanácti,a kdy?děkuji

Sdílí, 13 let

Milý Sdílí,

Během období dospívání dochází k různým tělesným změnám, mimo jiné i ke zvětšování vnějších pohlavních orgánů, avšak průběh růstu a vývoje je do značné míry individuální, takže nelze předem určit, v jakém věku se očekávané změny dostaví. U většiny chlapců se penis začne zvětšovat ve věku 11 – 12 let, k nápadnému zvětšení rozměrů penisu dochází obvykle mezi třináctým a patnáctým rokem věku. Růst penisu poté pokračuje zpravidla do věku 18-ti let, někdy až do věku 19 – 21 let.
Rovněž objem ejakulátu se během období dospívání zvyšuje. Zatímco zpočátku činí objem chlapcova ejakulátu přibližně 1 až 2 mililitry na jednu ejakulaci, na konci období dospívání a v dospělosti to bývá již okolo 3 až 5 mililitrů. Avšak opět nelze předem určit, v jakém věku se očekávaná změny dostaví a jak dlouhou dobu si vyžádají.
Podobně je to i se všemi ostatními změnami v období dospívání. Proto se třeba i v rámci jedné školní třídy můžeš setkat s chlapci, kteří jsou vysocí, statní a urostlí, s knírkem pod nosem a jinými znaky probíhajícího pohlavního zrání, zatímco jiní chlapci naprosto stejného věku působí ještě „dětským“ dojmem. V určitém věku je obojí naprosto normální.

09.05.2017

Tentokrát už snad poslední otázka. Měřím 174 cm a vážím 64 kg. Je tato vaha normalni nebo je to nadváha?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Ptej se, na co potřebuješ. Na rozdíl od jiných poraden zde není počet otázek na jednoho návštěvníka nijak limitován.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti neboli BMI u tebe činí 21,1. To je jen nepatrně více, než činí ideální hodnota BMI pro tvůj věk (u chlapců ve věku 13 let je optimální hodnota BMI 17 až 20). Jedná se pouze o velmi mírnou nadváhu, navíc ve věku, kdy dochází k poměrně rychlým změnám tělesné výšky i hmotnosti. Svoji tělesnou hmotnost tedy nemusíš nijak zásadně snižovat, spíše se snaž „udržet ve formě“ a netloustnout. Vzorec pro výpočet BMI a tabulku optimálních hodnot BMI podle věku a pohlaví najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“

09.05.2017

Mám ještě jednu otázku.
Je normální že po masturbaci mám občas křeče v zadku?
Děkuji za odpověď.

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Při erekci, masturbaci, orgasmu a ejakulaci probíhá činnost různých svalů v oblasti pánve. Rychlé přerušení činnosti těchto svalů po dosažení orgasmu může v určitých případech skutečně vyvolat křeč. Ta je způsobena zpravidla reflexním stahem svalu nebo skupiny svalů, který nelze ovlivnit vůlí. K uvolnění svalů a odeznění nepříjemných pocitů může dojít po několika minutách, někdy však až po delší době.
Jako prevenci uvedených stavů doporučuji pravidelné provádění cviků na posilování pánevního dna, které jsou popsány v odpovědi na dotaz návštěvníka Nikdo ze dne 06.05.2017 (mám na mysli především první dva popsané cviky). Úlevu může dále přinést sedací koupel v teplé vodě po masturbaci, případně můžeš „z preventivních důvodů“ masturbovat přímo vsedě ve vaně s teplou vodou.

09.05.2017

Dnes poobede som si to prvýkrat všimol.Nevšimol som si včera ani dnes žiadne krvacanie a žiadnu bolesť

Pomoc,  13 let

Milý Pomoc,

Na fotografii je vidět několik drobných poranění, z nichž některá jsou starší a již poměrně dobře vyhojená, jedno novější a úspěšně se hojící. Věnuj, prosím, zvýšenou pozornost hygieně těchto míst a pokud možno si je alespoň jednou, lépe však dvakrát denně ošetřuj vhodnou mastí (např. panthenol, calcium pantothenicum a podobně) nebo alespoň hydratačním krémem.
Jinak by mne zajímalo, zda nemáš nějaké obtíže při močení (mám na mysli zejména dělení proudu moči do více paprsků).

09.05.2017

Dobrý den
Mám ještě pár otázek
1) kdy poznám že už se předkožka uvolnila protože už při erekci to bez bolesti přetáhnu přes žalud ale je tam takovej jakoby prstenec který je vidět a nad ním je ta vnitřní strana listu předkožky
2) mám to říct rodičům ???
Říkat se mi to úplně nechce ale pokud to nezabere tak budu muset jít na plastiku předkožky je to tak ???
A potom jim to nějak říct musím nebo ne ???
Tak že mám jim to říct hned nebo až později ???
A je ještě nějaká jiná metoda léčby než ta plastika ???
3) může se stát že časem ty jizvičky jakoby vyblednou a nebudou vůbec vidět ??? Protože mě přijde že teď už je těžký je spatřit.
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Na tom není nic závadného. Prstenec (anulus), který se nachází mezi vnitřním a vnějším listem předkožky, bývá zřetelně viditelný, zejména u malých či dospívajících chlapců a mladých mužů. U starších mužů je tento prstenec již méně zřetelný, protože rýhovaná tkáň na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky se s rostoucím věkem „vyhlazuje“.
2) Záleží výhradně na tobě, zda a s čím se svým rodičům svěříš. Nicméně je třeba počítat s tím, že tvoje sdělení by mohlo v rodičích vyvolat zbytečné a přehnané obavy. Z tohoto i předchozích dotazů jsem vyrozuměl, že netrpíš žádnými potížemi při močení ani při provádění intimní hygieny, a tudíž s rodiči alespoň prozatím není co řešit. Pokud bys však nějaké obtíže měl (například by ses nemohl normálně vymočit nebo bys pociťoval bolest při erekci nebo při masturbaci), rodičům se s nimi svěř.
Pokud bys v souvislosti s jakýmikoliv zdravotními obtížemi vyžadoval lékařskou péči, je třeba rodiče informovat. Návštěva ambulance lékaře – specialisty je u osob mladších 18-ti let možná až na malé výjimky pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů.
Není jisté, zda vůbec budeš potřebovat nějaký lékařský zákrok, zejména pokud nemáš žádné bolesti ani podobné obtíže.
3) Postupem času může opravdu docházet k určitému vyblednutí jizviček, nicméně pokud při jejich hojení došlo ke zúžení, pak se toto zúžení samotným vyblednutím jizviček neupraví.
Prozatím doporučuji zvlhčovat předkožku vhodným krémem, pokud možno až po koupání a po předchozím osušení penisu. Nemusíš se obávat, že něco zanedbáš. Proces uvolňování zúžené předkožky není věkově limitován. Pokud se v budoucnu nějaké obtíže vyskytnou, můžeš je řešit kdykoliv.
Závěrem opakuji jednoduchou zásadu: Nedělej se svým penisem nic, co by tě bolelo. Vše ostatní je v pořádku.

09.05.2017

Dobrý den,
Je normalni ze ve 13 letech ejakuluju pruhledné sperma?
A jsou tato sperma plodna?

jakub, 13 let

Milý Jakube,

U dospívajících chlapců mívá ejakulát alespoň zpočátku poměrně nízkou hustotu, přibližně 95 až 99% jeho objemu tvoří voda. S tím, jak se chlapcovo tělo vyvíjí, se ejakulát stává hustějším a získává charakteristické bělavé zbarvení.
Někdy bývá obtížné na první pohled rozpoznat, zda se jedná již o ejakulát, nebo o preejakulační tekutinu. Rozdíl spočívá nejen ve složení, ale také v množství (preejakulační tekutiny se uvolňuje pouze několik kapek, objem ejakulátu, byť zatím ještě řídkého, může u chlapce tvého věku dosahovat přibližně 1 až 2 ml).
Není jisté, zda tvůj ejakulát již obsahuje nějaké spermie. To by bylo možné zjistit pouze pod mikroskopem. Nicméně v tvém věku by bylo ještě celkem normální, kdyby k tvorbě spermií zatím nedocházelo. U některých chlapců začínají spermie dozrávat dříve, u jiných později. První zralé spermie jsou produkovány zpravidla mezi dvanáctým a patnáctým rokem chlapcova věku, v případě předčasné puberty to může být i o něco málo dříve, v případě opožděné puberty i o něco málo později.

09.05.2017

Dobrý den
Měřil jsem si penis a naměřil
V erekci délka: 16,8 cm a obvod 12,5cm.
Poroste ješte? Vite jsem dost vysoký měřím 177cm.
Děkuji ta odpověď

Adam, 13 let

Milý Adame,

Rozměry tvého penisu jsou vzhledem k věku nadprůměrné, avšak není vyloučeno, že během dalšího vývoje se penis ještě zvětší. Předem určit výsledné rozměry penisu však nelze, to se ukáže až po ukončení tělesného vývoje.
Také tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku nadprůměrná, nicméně mezi tělesnou výškou a velikostí penisu nemusí být přímá souvislost.

09.05.2017

Ahoj, nedavno jsem slysel o pojmu sounding. Co to je? Je to nebezpecne? Boli to?

Marek, 17 let

Milý Marku,

Jedná se o velmi nebezpečnou, nepříjemnou a zpravidla bolestivou sexuální praktiku, která spočívá v zavádění podlouhlých předmětů do penisu otvorem močové trubice. Přináší uspokojení zpravidla pouze osobám, které trpí sadomasochistickou poruchou.
Důsledkem může být menší či rozsáhlejší poranění močové trubice a topořivých těles penisu, při hlubším zavedení sondy též poranění prostaty či močového měchýře. Další riziko představuje infekce.
Důrazně varuji před zaváděním jakýchkoliv předmětů do močové trubice. Jediné, co lze do močové trubice bezpečně zavést, je k tomu určená cévka (katetr), a to za předpokladu, že ji zavádí proškolený zdravotník, například zdravotní sestra. Ani při zavádění cévky však není zcela vyloučeno, že dojde k nechtěnému poranění.

08.05.2017

Zda se mi můj penis malí v klidovém stavu 8 cm a v vzrušeném stavu 15.5 a obvod 10.5. Je doopravdy tak malí jako se mi zdá.

Kha, 13 let

Milý Kha,

Tvůj penis není malý, naopak, jeho délka v klidovém stavu i při erekci je vzhledem k tvému věku nadprůměrná. Pokud se tedy obáváš, že tvůj penis je malý, tvé obavy jsou zbytečné.

08.05.2017

Mám ještě jednu otázku:
V poslední době mám problémy se spánkem, i když chodím brzy spát, vždy usnu asi až ve tři ráno, takže spím asi 4 hodiny denně, učitelky ve vškole mi pak nadávají že jsem nevyspaný a že mám chodit brzo spát,co mám dělat, abych usnul?

Qwertz, 14 let

Milý Qwertz,

Kromě toho, že chodíš brzy spát, bys měl dodržovat zásady zdravého spánku. Tři hodiny před spaním nejez. Pokud máš žízeň, napij se jen trochu čisté vody. Minimálně jednu hodinu před spaním nesleduj televizi a nepoužívej počítač, mobilní telefon, tablet nebo jiné podobné zařízení s displejem. V pokoji, kde spíš, by nemělo být příliš teplo (ideální je teplota okolo 18° C). Postel si vyhraď pouze na spaní, přes den si do ní nelehej.
Příčinou nespavosti může být i psychické napětí, které může u dospívajících jedinců souviset se zvýšenou hormonální hladinou a s nedostatečným uspokojováním sexuálních potřeb. K uvolnění takovéhoto napětí může posloužit masturbace ve večerních hodinách či přímo před spaním.
Pokud by potíže s usínáním přetrvávaly i přes všechna výše uvedená opatření, mohlo by se jednat o závažnější poruchu spánku. V takovém případě bych doporučoval vyšetření na neurologii, které může odhalit příčiny tvých obtíží.

08.05.2017

Dobrý den.
Měl bych takové 2-3 dotazy, na které nemůžu doposud najít odpověď.. v šesti letech jsem byl na operaci aby mi predkozka nesrostla tedy, snad to říkám správně a no a právě nevím jestli tahle operace má nějaký vliv na velikost. Protože si myslím že na můj věk mít 12 cm objem a 13 cm délku je dost málo.. a za druhé co dělat s tím když se mi penis stopori v nečekaných chvílích třeba v autobuse, venku, při koukání filmu a podobne.. třetí otázka je co je příčinou že se často udělám docela brzo.. tím brzo myslím 2-3 minutky.. co je příčinou téhle věci a jak je spravit? Děkuji za odpověď..

Hájek, 17 let

Milý Hájku,

Neexistuje žádná operace, kterou by bylo nutné provádět kvůli tomu, „aby předkožka nesrostla“. Možná, že se jednalo pouze o záminku k provedení obřízky, která je sice v naprosté většině případů zbytečná, avšak pro mnohá zdravotnická zařízení je provádění tohoto zákroku finančně zajímavé.
Pravdou je, že právě v důsledku obřízky může dojít ke zmenšení penisu. Podle některých srovnávacích studií je průměrná délka obřezaného penisu téměř o 1 cm (přesněji o 9 milimetrů) menší, než průměrná délka penisu, na němž tento zákrok vykonán nebyl. Avšak jsou popsány i případy, kdy obřízka vedla ke zmenšení penisu i o několik centimetrů. Někdy také v důsledku obřízky dochází k částečnému nebo úplnému zanoření penisu.
Je pravdou, že délka penisu 13 cm při erekci je vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak stále se ještě jedná o normální rozměr. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis (ten by měřil méně než 5,6 cm při erekci). Kvůli délce penisu se nemusíš trápit. K tomu, aby tvůj penis plnil své funkce, jeho současné rozměry bohatě postačují. Kromě toho není vyloučeno, že během následujícího roku penis ještě poroste (jeho rozměry se zvětšují zpravidla až do věku 18-ti let).
Několik rad a doporučení, jak potlačit nebo alespoň „zamaskovat“ erekci „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“ najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“. Nicméně je třeba si uvědomit, že erekce je naprosto přirozený jev, zatímco její potlačování je naopak poněkud nepřirozené. Rozhodně bys neměl potlačovat erekci takovým způsobem, při němž by hrozilo poranění (například pohmoždění penisu při náhlém a silném předklonu vsedě a podobně).
Doba potřebná k dosažení ejakulace může být různá. Za „předčasnou“ se považuje ejakulace dosažená při pohlavním styku za dobu kratší, než 2 minuty. Pro masturbaci není žádná lhůta pro předčasnou ejakulaci stanovena. Rychlejší nástup ejakulace při masturbaci může být způsoben rychlými a prudkými masturbačními pohyby. Pro dosažení ejakulace je u dospělého člověka zapotřebí v průměru 60 masturbačních pohybů, což je množství, které se dá „stihnout“ za různě dlouhou dobu. Je naprosto v pořádku, že při masturbaci dosahuješ ejakulace po dvou až třech minutách. Pokud bys měl problémy s „předčasnou ejakulací“ (ejaculatio prtecox) během pohlavního styku, můžete s partnerkou vyzkoušet párový nácvik oddálení ejakulace. Při masturbaci však takový nácvik nemá význam. Vedl by pouze k oddálení ejakulace při masturbaci, nikoli však při pohlavním styku.

08.05.2017

Kolik musím mít roku aby jsem se mohl zaregistrovat na fóru?

Tomas, 11 let

Miký Tomasi,

Diskusní fórum je určeno pro návštěvníky mladší 18-ti let. Spodní věková hranice není stanovena.

08.05.2017

Mam prilepenou predkozku, ne prirozene, ale prilepila se mi diky moci. Neboli to ale nevim co s tim delat, protoze do budoucna to vadi. Pisete tady ze se to ma nechat volne ale to asi jen v pripade ze to je prilepene uz od zacatku a ne ze se to prilepilo az pozdeji.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Konglutinace neboli slepení mezi žaludem a předkožkou je stav, při němž dosud nedošlo k oddělení povrchových vrstev tkáně obou těchto částí penisu. Pokud už došlo k oddělení obou povrchů, avšak později se opět spojily, nejedná se o konglutinaci (slepení), nýbrž o druhotný srůst (ten může vzniknout v důsledku poranění, například v důsledku násilných pokusů o stržení slepené předkožky).
Pokud jde o „přilepení“ předkožky k žaludu, nenapadá mne žádná tělesná tekutina, v důsledku jejíhož působení by mohlo k něčemu takovému dojít, leda snad zaschlý ejakulát, avšak rozhodně ne moč. Ta je na něco takového příliš řídká a málo lepkavá. Možná, že se u tebe jedná o druhotný srůst, avšak bez vyšetření to nelze potvrdit ani vyvrátit.

07.05.2017

Zobrazit prosím jen odpověď...

Qwertz, 14 let

Milý Qwertzi,

1) Je to docela dobře možné. Rozměry penisu se u jednotlivých chlapců mohou značně lišit, a tudíž není nic nenormálního na tom, že tvůj stejně starý vrstevník má nápadně větší penis, než ty. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného rozvoje.
2) Nelze předem určit ani odhadnout, jaké budou rozměry tvého penisu v dospělosti. Není však vyloučeno, že dosáhne průměrných nebo dokonce nadprůměrných rozměrů.
3) Je velmi nepravděpodobné, že by u tebe došlo k zastavení růstu penisu ve věku 14-ti let. Rozměry penisu se zvětšují obvykle do věku 18 let, u některých jedinců dokonce až do věku 19 - 21 let. Dalšímu růstu penisu by v tvém věku mohl zabránit snad jen velmi závažný úraz.

07.05.2017

Dobrý den
Mám na vás takovou malou otázku. Už mi je 6 měsíců 13 let a při ejakulaci mi z penisu vyteče jen průhledná lepkavá "tekutina" je to správné? V jakém věku by se měl při ejakulaci vyskytnout normální výron semene? Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Nejčastější věk první ejakulace je 12 až 14 let, viz údaje v následující tabulce. Průhledná, lepkavá tekutina, o které píšeš, je nejspíše tzv. preejakulační tekutina. Kvůli tomu, že se u tebe dosud nedostavila skutečná ejakulace (výron semene), se nemusíš znepokojovat. Důvodem ke znepokojení by bylo, kdyby se ejakulace nedostavila ani po dosažení 15-ti let věku.

07.05.2017

Dobrý den
Mám otázečku
Když močím tak mi proud moči uhýbá do leva ale většinou když už takové to jakoby "odkapávání" protože když je proud moči silný tak je normálně rovný
Co to může být ??? Jde nějak trénovat to abych močil rovně???
A vy jste tu psal že když močíme a máme obnažené ústí močové trubice tak se moc rozděluje do dvou paprsků
Ale u mě je moč u sebe a je tenká
Je to špatně ???
Přijde mi že mám při erekci křivý penis není to vidět hned ale když se zadíváte tak je to vidět
Je to špatně ???
A ještě mám takovou otázku vy jste sem přidával nějakou tabulku kde byla výška váha a když jsi to nějak vypočítal vyšlo to jestli máš podváhu a nebo nadváhu
Dáte jsem prosím tu tabulku ???
Děkuji za odpovědi

Křivák, 15 let

Milý Křiváku,

V přírodě najdeš málokdy něco naprosto souměrného (symetrického), takže pokud ti proud moči míně „uhýbá“ do jedné strany, nemusí tě to nijak znepokojovat. Pokud jde o dělení proudu moči do paprsků, k tomu dochází většinou při přetažení předkožky přes žalud. Pokud však máš obnažené pouze ústí močové trubice a jeho blízké okolí, nemusí k takovémuto větvení docházet. Pokud je proud moči příliš tenký, mohlo by to být projevem tzv. stenózy neboli zúžení otvoru močové trubice. Bez prohlídky však nelze posoudit, zda máš tento otvor opravdu zúžený.
Mírné zakřivení penisu (do 20°) by nemělo vadit a nemuselo by tě nijak omezovat. Větší zakřivení by již mohlo vyžadovat léčbu, například formou některých hormonálních přípravku, které se injekčně zavádějí přímo do erektilní (topořivé) tkáně penisu.
Pokud jde o tabulku, nejspíš se jedná o vzorec pro výpočet indexu tělesné hmotnosti (BMI) a tabulku optimálních hodnot BMI podle věku. Obojí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

07.05.2017

Dobrý den.
Když jsem se koupal a prohmataval jsem si varlata tak jsem si tam něco nahmatal nebylo to na varlatech ale mimo na druhý straně to mám taky ale tam to nejde tak jednoduché abych to nahmatal. Když se za to chytnu tak to začne trochu bolet já si myslím že to jsou nervy. Co je to ???
Děkuji za odpověď

Někdo, 14 let

Milý Někdo,

Kromě varlat se v šourku nacházejí ještě nadvarlata a semenné provazce. Součástí semenných provazců jsou také nervová vlákna. Rovněž varlata a nadvarlata jsou bohatě prostoupena nervy, takže jejich silnější stisknutí může být bolestivé. Pokud bys v šourku cítil prudkou bolest a škubání, mohlo by se jednat o tzv. varikokélu, což je chorobné rozšíření žil v oblasti semenného provazce. Pokud však bolest cítíš pouze při silném doteku, mělo by být vše v pořádku.
Více informací o obsahu šourku najdeš na stránce Samovyšetření varlat.

07.05.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je masturbace se zdravá a jestli mi poroste penis a o kolik?. (předem děkuji za odpověd).

M-Anonym, 14 let

Milý M-Anonyme,

Masturbace je zdraví prospěšná činnost. Nejenže se při ní uvolňuje psychické napětí (tenze), ale zároveň působí jako prevence onemocnění prostaty. Podle výsledků vědeckého výzkumu provedeného před několika lety týmem lékařů z univerzity v australském Sydney (G. Giles a kol., 2003) je u chlapců a mladých mužů, kteří masturbují alespoň 5x za týden, o dvě třetiny nižší riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku, než u těch, kteří masturbují méně často.
Ke zvětšení rozměrů penisu sice samotná masturbace nepřispívá, avšak v tvém věku je velmi pravděpodobné, že se ti penis během několika následujících let ještě zvětší. Růst a vývoj penisu trvá obvykle do věku 18-ti let, u některých jedinců dokonce až do věku 19 – 21 let.

07.05.2017

Dobrý den co mám dělat když mě při erekci bolí dotek žaludu a pyžama? A jak se erekce zbavit při koupání?

Fech, 15 let

Milý Fechu,

Bolestivé doteky by mohly být projevem přecitlivělosti žaludu. Citlivost žaludu lze snížit pomocí pravidelného oplachování žaludu silným čajem. Připravíš si obyčejný černý čaj, který však necháš louhovat delší dobu, než když se připravuje čaj na pití. Z čaje se totiž nejprve uvolňují aromatické látky (kvůli kterým se čaj používá jako nápoj), a teprve po několika minutách se začnou uvolňovat třísloviny (to jsou látky, které mimo jiné snižují citlivost pokožky). Čaj tedy louhuj alespoň 8 minut. Poté jej nech důkladně vychladnout, aby ses neopařil. Když je čaj studený, můžeš si s ním opláchnout žalud. Udělat to můžeš buď tak, že vložíš koncovou část penisu s obnaženým žaludem přímo do nádobky s čajem, nebo můžeš použít nějaký vhodný a čistý hadřík, který v čaji namočíš a následně přiložíš k žaludu jako obklad. Při každodenním oplachování se přibližně po týdnu citlivost žaludu sníží.
Další možností by bylo nebrat si do spaní spodní díl pyžama. Sice tím neodpadá možnost nepříjemných doteků žaludu o pokrývku, avšak pokud budeš spát na boku s mírně pokrčenýma nohama, pravděpodobnost přímého doteku mezi žaludem a pokrývkou je poměrně nízká. Kromě toho, spaní bez spodního dílu pyžama je pohodlnější a zdravější, protože tě nic neškrtí v pase a navíc pokožka dolní poloviny těla lépe dýchá. Navíc ve spánku nedochází k přehřívání. Během spánku totiž tělesná teplota mírně poklesne (přibližně o 0,4°C), což je jeden z předpokladů kvalitního a zdravého spánku, avšak pyžamo tomuto poklesu tělesné teploty částečně brání (viz stránka Jak zdravě spát).
Zabránit erekci při koupání je dosti obtížné. Penis totiž tímto způsobem reaguje na různé podněty, například na doteky, změny teploty (na teplou či naopak na chladnou vodu) a podobně. Nicméně erekce by při koupání neměla být překážkou, spíše naopak, protože při erekci si penis umyješ důkladněji, protože kůže na něm je více napnutá, než v klidovém stavu.

07.05.2017

Dobrý den
Tak teď už snad opravdu poslední otázka
A myslíte si že třeba až budu sexuálně aktivní tak mé partnerce budou tyto jizvičky vadit ??? Bojím se toho aby se nelekali
Děkuji

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Pokud by tvoje partnerka byla nespokojena se vzhledem tvého penisu, byl by to jen její problém. Nemusíš se obávat, že by se partnerka tvého penisu přímo lekla. Možná, že si ho ani nebude tak důkladně prohlížet.

07.05.2017

Prosím otázka je soukromá.Napište jen odpověd. (...)

Radek, 14 let

Milý Radku,

Je to dost dobře možné. Příčinou by mohlo být například přerušení nervových spojení v důsledku uvedené operace.

06.05.2017

Dá se přes rifle nebo kalhoty poznat velikost penisu jiných kluků, nebo alespoň pokud mají erekci ?

Qwertz, 14 let

Milý Qwertzi,

Odhadnout rozměry pohlavních orgánů přes oblečení je velmi obtížné, ne-li přímo nemožné, zvláště pokud se jedná o oblečení ze silné a nepoddajné látky.

06.05.2017

Je pravda že farba pier je taká istá ako farba žaluďa ?

Nemám, 14 let

Milý Nemám,

Není to pravda, barva žaludu se může od barvy rtů lišit. Zatímco rty bývají červené, povrch žaludu může mít různé odstíny růžové či fialové barvy. Výraznější červené zbarvení mívají pouze okraje ústí močové trubice.

06.05.2017

Dobrý den mám už opravdu poslední otázku
Dá se nějak zbavit těch jizvicek???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Zcela a beze zbytku tyto jizvy odstranit nelze, zejména pokud se vytvořily již před delší dobou.

06.05.2017

Mam otazku jak navazat kontakt s holku jako kamaradstvi

Pan inkognito, 13 let

Milý Pane inkognito,

Především věnuj pozornost tomu, o co se dívka zajímá a co ji baví, protože díky tomu zjistíš, o čem by sis s ní mohl povídat. Pokud máte něco společného (zájmy a záliby, oblíbené předměty ve škole a podobně), nemělo by navázání kontaktu činit potíže. Prostředkem k navázání prvního rozhovoru může být i nějaká vhodná otázka či prosba o radu či o pomoc.

06.05.2017

Dobrej den
Mám posledních pár otázek
Jak dlouho mám používat panthenol??? 2 týdny ??? A mám predkozku protahovat i při koupání ??? A kdybych začal se sexuálními aktivitami tak mám používat kondom který si natáhnu přes předkožku ???? A může být prováděn orální sex s kondomem ????
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Mast nebo krém používej tak dlouho, dokud nedojde k uvolnění předkožky. Může to trvat různě dlouhou dobu a raději příliš nepospíchej. Předkožku neprotahuj, pouze ji mírně posunuj. Při koupání si ji přetahuj jen tak daleko, jak to půjde bez bolesti.
Před nasazováním kondomu se sice předkožka zpravidla přetahuje za žalud, avšak pokud s tím máš obtíže, nech si předkožku nataženou na žaludu.
Orální sex s kondomem provádět lze.

06.05.2017

Dobrý den, mohl byste ještě jednou zveřejnit cviky, které mohou zlepšit (zesílit) orgasmus?

Nikdo, 15 let

Milý Nikdo,

Pro dosahování intenzivních příjemných pocitů před dosažením orgasmu (sexuálního vyvrcholení) a v jeho průběhu mají značný význam svaly v oblasti pánevního dna. Pro jejich posilování můžeš použít například následující cviky:

  • Lehni si na břicho, ruce si založ pod bradu, „zatáhni“ břicho a nohy si natáhni tak, aby ses dotýkal podlahy pouze konečky prstů na nohou, zatímco koleny se podlahy nedotýkáš (jsou alespoň „kousek“ nad zemí). V této poloze střídavě stiskneš hýždě k sobě a opět je povolíš, a to 3 až 5x vždy na několik vteřin.
  • Lehni si na záda, ruce polož volně podél těla a v této poloze zvedej nohy do výšky, aby směřovaly přímo vzhůru. Při zvedání nohou jimi plynule „táhni“, nesnaž se je zvedat žádnými prudkými, jednorázovými pohyby („šviháním“).

Také se můžeš naučit zatnout svaly tak, že dojde k určitému „nadzvednutí“ penisu, což je další způsob, jak se svalstvo malé pánve procvičuje. Abys správně rozpoznal, které svaly je třeba zatnout, můžeš vyzkoušet jednoduché cvičení, při němž použiješ penis (samozřejmě ve stavu erekce) jako „věšák na ručník“. Samozřejmě, nemusí to být zrovna ten největší ručník, který najdeš. Postačí docela malý, jaký se používá na ruce.
Opatrně položíš na délku stočený či složený ručník napříč přes kořen penisu a snažíš se jej udržet, aniž by sis při tom pomáhal rukama (jako na obrázku vpravo). Brzy zjistíš, že k tomu, aby ručník nespadl, musíš napnout (zatnout) určité svaly. Zapamatuješ si, které svaly to jsou, abys příště mohl cvičit jejich napínání (zatínání) i bez ručníku.
S cvičením to ale nepřeháněj a dávej pozor, aby ses neporanil.
Pokud by pro tebe byl ručník moc těžký, zkus místo něj použít něco lehčího (například stočené tričko). Pokud by ručník byl naopak příliš lehký, můžeš jeho hmotnost zvýšit namočením ve vodě.

06.05.2017

Predkožkou mám zahalený celý žaluď a chcel by som ho mať odhalený dá sa to nejako ?

Marek, 16 let

Milý Marku,

Je naprosto normální, že předkožka zakrývá žalud nebo jeho část. Rozhodně nedoporučuji snažit se předkožku dlouhodobě fixovat za žaludem penisu, její umělé fixování by mohlo vést k narušení průtoku krve. Kromě toho povrch dlouhodobě obnaženého žaludu se vysouší a keratinizuje (rohovatí) a při obnaženém ústí močové trubice je chlapec či muž náchylnější k infekčním onemocněním vývodných cest močových.
Pokud bys měl předkožku natolik krátkou, že by k pokrytí žaludu (ani v klidovém stavu) nepostačovala, není třeba si ji nijak „natahovat“, avšak nepřirozená fixace předkožky za žaludem by mohla ohrozit tvoje zdraví.

06.05.2017

Dobrý den,mam neustále pocit ze mam malý penis I když při erekci měří 13,98cm. Dekuji předem za odpověď.

Neznámí, 12 let

Milý Neznámí,

Jedná se skutečně jen o pocit. Tvůj penis nejenže není malý, ale vzhledem k tvému věku se jeho délka při erekci nachází dokonce těsně pod horní hranicí širšího průměru. Většina chlapců tvého věku má tudíž menší penis, než ty.
Možná, že tvůj pocit souvisí s úhlem pohledu, z něhož se na svůj penis díváš. Pokud si chlapec nebo muž prohlíží svůj penis, dívá se na něj zpravidla směrem shora dolů. Tento úhel pohledu však opticky „zmenšuje“. Předmět pozorovaný shora se totiž vždy jeví jako menší, než předmět sledovaný například zepředu, což platí i pro části lidského těla. Možná, že bys byl překvapený, kdyby ses na svůj penis podíval z předního pohledu, například při pohledu do zrcadla.

06.05.2017

Dobrý den, rád bych se zeptal, co mám dělat když mi rostou napříkld chlupy na břiše nebo mezi obočím. Rád bych si to oholil, ale neplatí náhodou, že když si to oholím tak to pak bude růst ještě víc?

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Pravdou je, že po oholení narostou chloupky zpravidla o něco silnější (tvrdší), než před oholením.
Holení obočí nedoporučuji, pro jeho úpravu raději použij pinzetu. Chloupky se nesnaž „vyškubávat“, spíše plynule „vytahovat“. Takovéto vytahování je méně nepříjemné a riziko poranění pokožky je při něm nižší. Na větší ploše (například na břiše) však tento způsob nedoporučuji.
Pokud ti tělesné ochlupení (například na břiše, na nohou, na hýždích nebo kdekoliv jinde) vadí, zkus si silněji ochlupené části těla mýt šampónem. Chlupy sice nezmizí, ale budou měkčí a „nadýchanější“, takže ti nebudou tolik překážet.
V dospělosti můžeš podstoupit kosmetický zákrok zvaný laserová epilace, který zabrání růstu chloupků na ošetřených místech tím, že dojde k nevratnému „vypálení“ kořínků (neboli cibulek), z nichž chloupky vyrůstají, avšak není to právě nejlevnější zákrok. Otázkou tedy je, zda by namísto trvalé epilace nebylo lepší nechat si chloupky a za ušetřené peníze si koupit něco hezkého.

06.05.2017

Dobrý den, je pravda, že nás přitahují lidi, kteří vypadají podobně jako my sami? Zkoušel jsem to na sobě a možná by na tom něco pravdy být mohlo, ale nejsem si úplně jist.

Mick, 17 let

Milý Micku,

Někteří lékaři, sociologové a psychologové skutečně docházejí k závěrům, že lidé preferují partnera či partnerku podobného vzhledu, jaký mají oni sami (k takovýmto závěrům dospěl na základě výzkumu např. profesor David Perrett z University of St. Andrews ve Skotsku).
Jinak sexuální přitažlivost je dána různými faktory, mezi něž patří kromě celkového vzhledu i věk, některé osobní vlastnosti, ale i sociální status (postavení jedince ve společnosti).

05.05.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku ohledně mého penisu. Mám na část předkožky (asi tak jednu čtvrtinu) jakoby " přilepenou " k žaludu, a proto nemůžu předkožku stáhnout úplně za žalud. Tak se chci zeptat jestli s tím mám jít k doktorovi nebo se to časem spraví. Děkuji za odpověď

Elbarto, 14 let

Milý Elbarto,

Podle popisu se jedná o tzv. konglutinaci neboli slepení mezi žaludem a předkožkou. S konglutinací se rodí přibližně 96% chlapců, u většiny chlapců se uvolňuje ještě před pubertou, u dalších během puberty a u menšího množství jedinců dokonce až na počátku dospělosti (viz údaje v tabulce).
Uvolnění tohoto slepení tedy není časově limitováno a rozhodně se nemusíš obávat, že bys něco zanedbal. Zatím si předkožku stahuj jen tak daleko, jak to je možné bez násilného „strhávání“. Návštěva lékaře není nutná.

05.05.2017

Zobrazit pouze odpověď prosím...
(...)

Qwertz, 14 let

Milý Qwertzi,

Vzhledem k tvému věku se sice jedná o rozměry podprůměrné, avšak nejedná se o mikropenis. Výslednou délku penisu po ukončení tělesného vývoje sice nelze předem určit, nicméně je velmi pravděpodobné, že růst penisu u tebe bude pokračovat ještě několik let, a že za tuto dobu se jeho délka zvětší o několik cm.

05.05.2017

Dobrý den, doporučil byste nějakou polohu při análním sexu? Při které poloze je nejnižší riziko poranění? Předem děkuji za odpověď.

Zvědavec, 15 let

Milý Zvědavče,

Pro pohlavní styk do konečníku je nejvhodnější poloha, při níž receptivní partner (tj. ten, do jehož konečníku je pohlavní styk prováděn) leží na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a v kolenou. Naopak ne zcela vhodná je poloha, v níž insertivní partner (tj. ten, který zavádí svůj penis do partnerova konečníku) provádí pohlavní styk „zezadu“. V takovéto poloze totiž penis směřuje přímo proti stěně konečníku, čímž se zvyšuje riziko poranění. Pro pohlavní styk do konečníku je nutné použít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhradu, jinak hrozí poranění análního sfinkteru (svěrače). Rovněž je vhodné použít kondom (prezervativ), a to z důvodu zvýšeného rizika infekce v případě poranění. V dnešní době jsou již cenově dostupné i speciální zesílené kondomy pro anální sex, u nichž je nižší riziko poškození (protržení) během pohlavního styku. Určitou nevýhodou těchto zesílených kondomů však může být větší snížení citlivosti penisu při pohlavním styku, což může insertivního partnera vést k tomu, aby vykonával prudší kopulační pohyby, případně svůj penis zaváděl hlouběji do konečníku, čímž se zvyšuje riziko poranění. Z tohoto důvodu je lépe použít raději běžný kondom.

05.05.2017

Dobrý den
Mám malou otázku
Jak mám postupovat při tom pretahování předkožky
Mám být v horké vodě ???
Ale když to v klidovém stavu pretahnu úplně bez potíží tak mám pořád přetahovat jen v klidu???
A mám v horké vodě zkoušet přetahovat s erekcí nebo vůbec ???
A ještě jak mám postupovat ??? Vím že návod je na stránce žalud a předkožka
Ale mám na mysli jak to mám schovat před rodiči ??? Mám to mazat před koupáním ???
Pokud neodpovíte na všechno tak to pochopím
Děkuji za odpovědi

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Především si stahuj předkožku jen tak daleko, jak je to možné bez bolesti. Pocítíš-li bolest, v přetahování nepokračuj. V horké vodě se nekoupej, teplota lázně by neměla přesáhnout tělesnou teplotu, tj. přibližně 37°. Před koupáním krém nepoužívej, ve vodě by se srazil a z větší části smyl. Zvlhčování předkožky krémem či mastí prováděj po vykoupání a po osušení penisu. Není vyloučeno, že při nanášení krému a následném jemném posunování kožního pokryvu penisu se erekce dostaví, i v takovém případě však platí, abys předkožku stahoval jen tak daleko, jak to půjde bez bolesti. Uvolňování předkožky je postupný proces, který by se neměl uspěchat.

05.05.2017

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli je nějaké riziko poranění předkožky, pokud mi předkožka při erekci nejde stáhnout.
U konce masturbace mě předkožka trochu bolí.

Neuvedeno, 13 let

Milý Neuvedeno,

Riziko poranění zde je, proto si předkožku stahuj jen tak daleko, jak je to možné bez bolesti. Více informací viz stránka Žalud a předkožka.

05.05.2017

Dobrý den
Já nevím jestli mi odpovíte vím že těch otázek bylo hodně tak bych se zeptal jinak
1) můžu používat panthenol nebo bepanthen ????
2) je teda ale nějaká šance že bych to uvolnit mohl ??? Předkožku už někdy pretahnu i když nejsem v horké vodě ale někdy to nejde ale v horké vodě to jde vždycky
3) rozhodl jsem se že vyzkouším tu léčbu s mastičkou protože zatím nejsem sexuálně aktivní a pokud bych s tím v budoucnu měl problém třeba při pohlavním styku. Tak potom bych to řešil s doktorem
Je to rozumný ???
4) jak probíhá pohlavní styk myslím jako co se děje s předkožkou.
Protože jestli to jde nějak udělat v ruce ???
Popřípadně jestli je nějaký video nebo knížka
5) a jak by se měla přetahovat předkožka
Protože když je v klidu a pretahnu předkožku tak je vidět i růžová část předkožky (myslím že je to vnitřní list) ale když mám erekci a pretahnu předkožku třeba v té horké vodě tak se předkožka stáhne ale neni vidět ta vnitřní strana (ta růžová) je to špatně ???
Děkuji moc myslím si že na tyto otázky už je lehčí odpověď než na tamty
Děkuji za pozornost a za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

1) Pro uvolňování předkožky doporučuji spíše panthenol.
2) Pokud netrpíš jizevnatou fimózou, šance na postupné uvolnění předkožky je vysoká. V případě jizevnaté fimózy je tato šance podstatně nižší, i když ani v tomto případě nelze vyloučit (u mírnější formy) úspěšné uvolnění. V každém případě se však vyhýbej jakémukoliv poranění a při přetahování předkožky postupuj velmi opatrně.
3) Ano, pokud nemáš konkrétní potíže (například při pohlavním styku, při močení a podobně), nemusíš se obracet na lékaře.
4) Při pohlavním styku bez kondomu se předkožka během kopulačních pohybů zpravidla přetahuje přes žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke vzájemné stimulaci mezi žaludem a předkožkou. Při pohlavním styku s kondomem je kožní pokryv penisu fixován, takže posouvání předkožky je ztíženo, ne-li znemožněno. Video jistě existuje, avšak není zveřejnitelné na stránkách určených osobám mladším 18-ti let. Kromě toho nemám žádné takové video k dispozici.
5) Předkožka by se měla přetahovat jen tak daleko, jak je to možné bez bolesti. Pokud máš zúženou předkožku, dochází při přetažení přes žalud k jejímu většímu či menšímu zaškrcení. Při erekci může být vnitřní list předkožky složený („schovaný“) pod vnějším listem.
Doporučuji, aby sis předkožku prozatím stahoval pouze v klidovém stavu.

05.05.2017

Dobrý den, zajímá mě, čím by se dalo nahradit lubrikační gel, nějakou jinou látkou, stydím se ho koupit v obchodě a zda se dají využít nějaké věci k masturbování, aby to nejvíce připomínalo tamto....... Děkuji za odpověď.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Lubrikační gel je volně prodejný například v drogeriích a lékárnách, a to bez věkového omezení, takže by neměl být problém si jej opatřit. Za jeho koupi se stydět nemusíš, je to jako kdyby sis kupoval například mýdlo (koneckonců, i mýdlo se používá mimo jiné na mytí pohlavních orgánů, a přesto se většina lidí nestydí si jej kupovat). Pokud však chceš lubrikační gel něčím nahradit, můžeš použít například pleťový krém, tělové mléko pro citlivou pokožku nebo dětský olejíček. Zejména výrobky určené dětem bývají dermatologicky přísně testovány, nicméně před prvním použitím si raději v menším množství vyzkoušej, jak bude tvoje tělo na příslušný přípravek reagovat.
Pokud jde o způsob masturbace, který by co nejvíce připomínal „tamto“ (předpokládám, že máš na mysli pohlavní styk), záleží jen na tobě, jaký způsob si zvolíš. Masturbace, stejně jako pohlavní styk, vedou k dosažení orgasmu, přičemž ze sexuologického hlediska neexistuje nějaký zásadní rozdíl mezi orgasmem dosaženým při masturbaci a orgasmem dosaženým při pohlavním styku. Nicméně použití lubrikačního gelu při masturbaci by mohlo navodit podobné pocity, jako při pohlavním styku (vzhledem k tomu, že prostředí pochvy je vlhké).

05.05.2017

Brý den,
(...)
Prosím tento text neukazujte.

--.|..-|..|.-..|.|.-|..-|--|.|||, 14 let

Milý --.|..-|..|.-..|.|.-|..-|--|.|||,

Puberta není závod. Někdo začíná dospívat dříve, někdo později. Někdo se vyvíjí rychleji, někdo pomaleji. Pokud však máš o svém tělesném vývoji závažné pochybnosti (například se domníváš, že máš opožděnou pubertu), mohla by ti pomoci hormonální terapie. Obrať se na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který ti může v případě potřeby doporučit vyšetření na endokrinologickém oddělení.

05.05.2017

Můžete sem ještě dát obrázek jak se dělá vyšetření prostaty?

anonym, 14 let

Milý anonyme,

Vyšetření prostaty se provádí pomocí jednoho prstu, který se zavádí do konečníku. Pro bezproblémové zavedení prstu do análního otvoru je třeba použít vhodný lubrikační prostředek (gel nebo krém). Nejvhodnější poloha je vleže na zádech s pokrčenýma nohama, přičemž bříško prstu směřuje nahoru (tj. směrem k vnějším pohlavním orgánům). Prostata je na obrázku zvýrazněna tmavě červenou barvou.

04.05.2017

Dobrý den (...) Prosim zobrazit jen odpoved

Mat, 15 let

Milý Mate,

Z pohybových aktivit doporučuji pro zhubnutí především plavání, které je spojeno s velkým výdejem energie, a přitom nezatěžuje klouby takovým způsobem, jako například běh. Další rady a doporučení ohledně hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

04.05.2017

v klidu ho mam 6,5cm ale při erekci pouze 8 cm při erekci mam kuzi nad penisem hodně!!!!!! napnutou .

tom, 12 let

Milý Tome,

Délka penisu 6,5 cm v klidovém stavu je v tvém věku průměrná, délka 8 cm při erekci podprůměrná, avšak nejedná se o mikropenis. což je podstatné. Napnutí kůže v oblasti podbřišku je při erekci do určité míry normální, avšak velmi silné a nepříjemné napnutí kůže na této části těla může nasvědčovat určitému nedostatku kožní rezervy pro případ erekce. Tento nedostatek se nejčastěji projevuje buď u chlapců, kteří mají natolik úzkou předkožku, že při erekci ji nelze stáhnout za žalud (zůstává natažena na žaludu), nebo naopak u chlapců, kteří byli obřezáni (tj. nemají předkožku).
Tvoje tělo se však stále ještě vyvíjí, a tudíž není vyloučeno, že v budoucnu se kožní pokryv nad penisem poněkud uvolní, a tudíž se ti bude napínat o něco méně, než v současné době.

04.05.2017

Vážím 43 kg je to v pořádku?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

K posouzení tvé hmotnosti bych ještě potřeboval znát tvoji tělesnou výšku. Uvedená hmotnost se sice blíží průměrné hmotnosti pro tvůj věk, avšak hmotnost je třeba posuzovat nejen ve vztahu k věku, ale i ve vztahu k výšce.

04.05.2017

Chtěl bych se zeptat jestli je v mém věku normální mít penis asi jenom 6 cm a při erekci 9.5? Myslím si, že ho mám malý, ale stejně bych se chtěl radši zeptat...

co mám dělat?!, 13 let

Milý co mám dělat?!,

Průměrná délka penisu ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Délka tvého penisu v klidovém stavu plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk. Délka penisu při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální, tj. nejedná se o tzv. mikropenis. Kromě toho se tvoje tělo stále ještě vyvíjí, takže je velmi pravděpodobné, že v následujících letech bude růst penisu pokračovat a není vyloučeno, že dříve či později dosáhne i při erekci průměrné délky.

04.05.2017

bojím se, že spousta holek v dnešní době sleduje porno a zvykají si na pohled na 20cm a delší penisy, a pak když bych měl nějakou takovou holku, tak by se vysmála mým 12cm

nevim, 15 let

Milý nevim,

Pokud tvůj penis měří 12 cm při erekci, je to celkem v pořádku. Průměrná délka penisu při erekci v tvém věku sice činí 13 až 15 cm, avšak rozdíl jednoho centimetru nemusí být nijak zvlášť nápadný.
Navíc tvoje tělo stále ještě roste a vyvíjí se, takže je pravděpodobné, že v závěru období dospívání a na počátku dospělosti bude tvůj penis třeba o několik centimetrů delší, než v tvém současném věku. Kromě toho, ani průměrná délka penisu rozhodně nemusí být ta „jediná správná“. Za tzv. mikropenis se u dospělého muže považuje takový penis, který při erekci dosahuje délky méně než 5,6 cm.
Naproti tomu penis o délce 20 cm je již abnormálně velký a při hlubokém pronikání takto dlouhého penisu do pochvy může být pohlavní styk pro partnerku velmi nepříjemný. Možná, že pro některé ženy či dívky by pohled na takto dlouhý penis mohl být zajímavý, avšak po jeho hlubokém zavedení do pochvy by na něj jistě změnily názor, zejména došlo-li by při tom k poranění děložního krčku.
Mimochodem, dokonce i některé vdané ženy nikdy neměly možnost si manželův penis důkladněji prohlédnout, natož měřit jeho rozměry. Většina žen by ani nedovedla přesně uvést délku penisu svého manžela či partnera, kdyby se jich na to někdo ptal.
Posměchu ze strany partnerky se neboj. Předpokládejme, že k prvnímu pohlavnímu styku mezi vámi dojde až poté, co se důkladněji poznáte (pohlavní styk bez předchozí známosti rozhodně nedoporučuji, a to mimo jiné z důvodu prevence přenosu pohlavních chorob). Bude trvat nejméně několik týdnů, možná i několik měsíců, než se s dívkou dostanete do situace, ve které by mohla posuzovat rozměry tvého penisu a je nepravděpodobné, že by tě po takové době přestala mít ráda jen proto, že tvůj penis by byl o 1 cm kratší, než činí průměr pro tvůj věk. Pokud tě dívka bude mít ráda nebo dokonce milovat, nikdy se ti kvůli rozměrům penisu nebude posmívat, i kdybys jej měl ještě o polovinu kratší.
Pokud by se ti dívka kvůli rozměrům penisu vysmála, znamenalo by to, že tě doopravdy nemiluje, že jí na tobě vůbec nezáleží, a tudíž že tě ani není hodna. A o takovou dívku bys přece neměl zájem, nebo snad ano? Pokud by se s tebou dívka rozešla pouze kvůli nespokojenosti (mimochodem, naprosto nesmyslné a neoprávněné nespokojenosti) s rozměrem tvého penisu, vůbec by tě to nemuselo mrzet, protože by se tím alespoň včas ukázalo, jaká ve skutečnosti je.
Pro normální a duševně zdravou ženu či dívku není rozměr partnerova penisu rozhodující. Existují desítky a stovky jiných vlastností, které jsou pro kvalitu vztahu důležitější.

03.05.2017

Chci se zeptat proč se mi postaví když se sprchuju s klukama a jak to mám udělat aby se mi nepostavil.

.., 14 let

Milý ..,

Erekce se může dostavovat z různých důvodů, při sprchování připadá v úvahu například podráždění vnějších pohlavních orgánů dopadající vodou. Nějaké potlačování erekce je v takové situaci velmi obtížné, ne-li nemožné. Nicméně je třeba přihlédnout k tomu, že erekce je naprosto normální fyziologický jev, za který není třeba se stydět, a to zejména v období dospívání, kdy častější výskyt silné a přetrvávající erekce souvisí rovněž s růstem úrovně hormonální hladiny. Navíc při mytí a sprchování je erekce z určitého hlediska spíše výhodou, protože při erekci je kůže na penisu více napnutá, takže její umytí je důkladnější.
Pokud se erekce ve sprchách dostaví, snaž se dělat všechno tak, jako kdybys žádnou erekci neměl. Ve skutečnosti nemusí být erekce tak nápadná, jak se obáváš. Navíc pokud se na erekci nebudeš soustředit, ochabne po kratší době, než kdybys na ni myslel. Pro potlačení erekce se rovněž můžeš pokusit „zaměstnat“ mozek něčím jiným, například si můžeš v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad, dejme tomu na úrovni velké násobilky (např. 9 x 17 = 153). Tím se tvoje pozornost přesune jiným směrem, v důsledku čehož může erekce alespoň částečně polevit.
Pokud se při sprchování stydíš před ostatními, snaž se ve společných sprchách „obsadit“ nějaké výhodné místo, například v rohu místnosti, kde na tebe nebude tolik vidět. Sprchovat se můžeš obrácený čelem ke zdi, případně obrácený do rohu místnosti. Pokud se ti takové místo nepodaří obsadit a budeš se sprchovat „v řadě“, zkus si alespoň vybrat místo vedle někoho, o kom už z minulosti víš, že ti nevěnuje tolik pozornosti a nemá ve zvyku se příliš „rozhlížet kolem sebe“. Naopak se drž dál od těch, kteří se ve sprchách rádi hlučně baví nebo dokonce posmívají ostatním.

03.05.2017

Dobrý den, kdysi jsem měl na noze na místě pod palcem bradavici, když mi ji doktor vypálil vyléčila se, ale tenkrát mi bylo asi deset let a od té doby mě to tam svědí, co mám dělat abych se toho zbavil?    

Rwqwedffhh, 14 let

Milý Rwqwedffhh,

I stará jizva (ať už vznikla popálením, pořezáním či jiným způsobem) se může podobným způsobem „ozývat“, někdy i po dost dlouhou dobu. Někteří pacienti udávají svědění či bolest jizev ještě řadu let po zákroku (či po úrazu a podobně). V případě drobné jizvy pod palcem na noze by mohlo určitou úlevu přinést její pravidelné masírování pomocí prstů jedné či obou rukou. Můžeš jej provádět například tak, že prsty jedné ruky položíš na horní stranu palce u nohy, zatímco placem téže ruky budeš masírovat postižené místo pod palcem nohy. Kromě toho existuje celá řada mastí, krémů či gelů určených k léčbě nejen nových, ale i starých jizev. Cena takovýchto přípravků je však poměrně vysoká.

03.05.2017

Když mám erekci, tak mi míří lehce dolů. Viděl jsem ale, že většině kluků míří alespoň rovně, nebo i nahoru. Proc?

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Při erekci může penis směřovat kolmo k tělu (tj. směrem kupředu), směrem vzhůru nebo naopak mírně dolů. Sklon penisu při erekci směrem dolů, tj. pod úhlem 95 až 180°, se vyskytuje přibližně u 25% chlapců a mužů, přičemž u 5% chlapců je úhel sklonu penisu při erekci vyšší, než 120° (viz následující tabulka). Není to tedy sklon nejčastější, ale ani nijak vzácný.
Sklon penisu při erekci je do značné míry vrozený, avšak částečně závisí i na síle svalů v oblasti malé pánve.

  

03.05.2017

Dobrý den,
Dneska jsem si oholil pubické ochlupení. Za jak dlouho vyrostey alespoň tak do 1 cm?

Evžen, 16 let

Milý Evžene,

Pubické ochlupení obvykle dorůstá tempem 1 cm za 1 měsíc, i když nelze vyloučit různé individuální zvláštnosti (někomu může růst o něco rychleji, někomu naopak pomaleji). V průměru však každý chlup v pubickém ochlupení roste přibližně půl roku, přičemž během této doby dorůstá délky okolo 6 cm. Poté vypadne a na jeho místě začne růst nový chlup.

03.05.2017

Takze ji muzu polibit ? Treba ze zacatku na celo tvar ruku a pak pusu na pusu??

Tomas, 11 let

Milý Tomasi,

Pokud se s dívkou znáš dostatečně dlouhou dobu a je mezi vámi důvěrný vztah, nevidím důvod, proč bys ji nemohl políbit. Polibek bys jí však neměl dávat náhle, aby se dívka nelekla. Až spolu budete sami a budete například sedět vedle sebe nebo se budete držet za ruce či objímat, zkus pomalu přibližovat hlavu k dívčině hlavě a dívej se dívce do očí. Až se přiblížíš na určitou vzdálenost, dívka nejspíše již sama pozná, že ji chceš políbit. Pokud si nebude přát, abys ji políbil, sama udělá něco, aby ti v tom zabránila (například se od tebe odtáhne). Pokud naopak bude chtít, abys ji políbil, sama ti nastaví tvář, možná dokonce i ústa. Pokud se budete líbat na ústa, ukloň hlavu mírně do strany, aby se při polibku navzájem nesrazily vaše nosy. Stejně jako se před polibkem k dívce pomalu přikláníš, také po polibku bys měl hlavu odsunout jen pomalu a plynule. Jakékoliv prudké a rychlé pohyby jsou při líbání nežádoucí.

03.05.2017

Včera jsem se sprchoval a už jsem se neudržel a masturboval jsem.Sperma bylo ale velmi husté,víc než obvykle,ani neprošlo přes takový ten košíček aby se do odtoku nedostaly vlasy.Proč bylo sperma tak husté a jak se vyhnout tomu aby tak husté nebylo?

Pym, 15 let

Milý Pyme,

Hustota ejakulátu závisí nejen na věku a dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na způsobu, jakým tělo hospodaří s tekutinami. Hustota ejakulátu může být různá, u dospívajících chlapců tvoří 95 až 99% jeho objemu voda, zatímco u dospělých mužů je to o něco méně, okolo90 – 95%, a tudíž je u dospělého muže ejakulát hustější, než u dospívajícího chlapce. Při nedostatku tekutin a dehydrataci organismu je sperma hustější, než při dostatečném příjmu tekutin, protože tělo umí s tekutinami „hospodařit“.
Pokud jsi měl ejakulaci během sprchování, je docela dobře možné, že se ejakulát dostal do styku s vodou. V takovém případě by došlo k jeho sražení, a tím i ke zvýšení hustoty.

03.05.2017

Dobrý den
Mám dotaz na předkožce mám jizvy ale předkožka mi jde přetáhnout přes žalud (když není v erekci) a (když je v erekci tak jen v horké vodě )
Co mám dělat ???
Vím že to jsou jizvy protože v 12 letech mi po každé masturbaci lehce praskla předkožka.
Myslíte si že to pomůže spravit nějaká mast ??? Jaká ???
Děkuji za odpověď

Zoufalec, 14 let

Milý Zoufalče,

Pokud jizvičky směřují kolmo k prstenci předkožky (viz obrázek), mohlo by se jednat o tzv. jizevnatou fimózu. Předchozí poranění (prasklinky) by tuto domněnku potvrzovaly. Problém spočívá v tom, že při hojení jakékoliv jizvy dochází ke smršťování okolní tkáně, což v případě předkožky vede k jejímu dalšímu zužování. Proto je třeba se vyhýbat násilným a bolestivým pokusům o přetahování předkožky. Předkožku si přetahuj pouze tak, abys necítil žádnou bolest. Jakmile je přetahování bolestivé (například při erekci), nepokračuj v něm.
Předkožku lze do určité míry uvolnit pravidelným zvlhčováním pomocí masti či krému ve spojení s jejím jemným posouváním (nikoli však násilným „roztahováním“!). Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud je to nutné (například když zúžení předkožky způsobuje obtíže při močení), lze zúženou předkožku léčit hormonálně, a to pomocí kortikoidní masti. U běžného zúžení předkožky neboli u tzv. fyziologické fimózy je účinnost takovéto léčby poměrně vysoká (udává se až 95% úspěšnost). Avšak pokud se jedná o jizevnatou fimózu, v jejím případě je účinnost hormonální léčby podstatně nižší.

03.05.2017

Nedávno se mi v rozkroku objevili "vlasy". Čím tomu můžu zamezit a co si o tom případná budoucí partnerka bude myslet ???

Jonda, 11 let

Milý Jondo,

To, co ti připomíná „vlasy“, budou nejspíše chloupky. Pubické ochlupení (tedy chlupy v okolí pohlavních orgánů) se u chlapců obvykle objevuje mezi jedenáctým a třináctým rokem věku, takže není nic zvláštního na tom, že už ti chloupky nad penisem rostou. Jedná se o naprosto přirozený proces, kterému není třeba nijak zamezovat.
Nelze předem odhadnout, co si o tvém ochlupení bude myslet tvoje budoucí partnerka. Některým dívkám se více líbí, když má jejich chlapec husté a rozvinuté ochlupení, jiné dávají přednost partnerovi s oholeným pubickým ochlupením. Záleží na vkusu každého člověka.
Důležité však není to, co si o tvém ochlupení může myslet tvoje budoucí partnerka (kterou jsi třeba ještě ani nepoznal), ale to, co si o něm myslíš ty. V období dospívání, kterým právě procházíš, se lidské tělo mění. Dospívající jedinec postupně ztrácí svůj dětský vzhled a získává vzhled dospělého člověka. Někteří dospívající chlapci (ale i dívky) mají z těchto tělesných změn radost, protože si díky nim připadají dospělejší. Jiní se s těmito změnami vyrovnávají hůře. Důležité však je, abys své tělo přijímal takové, jaké je, a to i ve všech jeho proměnách.

02.05.2017

Dobrý den,
Mám na vás dva dotazy.
1) jak mám cvičit abych zhubl místo nad penisem? Jsou na to nějaký cviky?
2) je normální, že v mém věku mi rostou chlupy na břiše?
Děkuji za odpověď.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

1) Při hubnutí dochází ke snižování objemu tělesného tuku ve všech částech lidského těla, v nichž se tuk usazuje. Pokud trpíš nadváhou či obezitou, redukce hmotnosti se projeví ústupem tělesného tuku na různých částech těla. Nejedná se tedy o nějaké „izolované“ hubnutí pouze určité části těla. Pokud potřebuješ snížit svoji tělesnou hmotnost a objem tukové tkáně, rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“
2) Pokud rostou chlupy na břiše, jedná se o 5. stupeň rozvoje pubického ochlupení, v němž ochlupení vybíhá nahoru, směrem k pupíku. Většina chlapců tohoto stupně dosahuje až v závěru puberty, někteří jej nedosáhnou ani v dospělosti. A naopak, u některých chlapců je tento stupeň rozvoje ochlupení dosažen o něco dříve, než v závěru puberty. Nejedná se o nic „nenormálního“, spíše je to jen „méně obvyklé“. Rozdíly v dosaženém stupni vývoje sekundárních pohlavních znaků (včetně ochlupení) mohou být u chlapců téhož věku dosti výrazné.

02.05.2017

Uz jsem ji rek ze s ni chci chodit...ona to prijala..ale nevim proc ale nevim jake to ma vyhody.krome teda toho ze se 2 lidi maji raadi....a porad mam porad spatny pocit z toho kluka..sice mi vysvetlila ze je to jediny kamos v okoli..ale proste kdyz mi rekla ze ji dal hodnekrat pusu..a ja jeste ne tak je mi divne...Takze se ptam..jake ma vyhody byt ve vztahu? Mam ji polibit nebo tak neco...? Jinak jsem v koncich...a taky chci aby se mu sverila..a aby uz nic takoveho neskousel! Je to dobry napad? Dekuji

Tomas, 11 let

Milý Tomasi,

To, že se dva lidé mají rádi, je krásná věc. Už to samo o sobě je dobrým základem hezkého vztahu. Rozdíl mezi kamarádstvím a láskou spočívá v intenzitě (hloubce) vzájemných citů, ale také v tom, že kamarádů (ať už téhož či opačného pohlaví) může mít člověk více, kdežto lásku má zpravidla jen jednu.
Na dívčiny kamarády nemusíš žárlit. Dívka přece chodí s tebou. Nemůžeš po dívce chtít, aby kvůli tomu, že tě má ráda a chodí s tebou, zavrhla všechny ostatní lidi, které zná. Nikdy nemůžeš mít druhého člověka „jen pro sebe“. To neznamená, že by jedna dívka měla „chodit“ se dvěma chlapci. Ale také jí nemůžeš zakazovat, aby si občas povídala také s někým jiným, než jen s tebou. Stačí, že ty máš se svojí dívkou důvěrnější vztah, než jaký s ní mají ostatní vrstevníci, kteří jsou pro ni jen kamarádi.
Píšeš, že kamarád tvé dívce již mnohokrát „dal pusu“. Nebylo to však ještě předtím, než jste spolu začali chodit? Kromě toho je velký rozdíl mezi „dát pusu“ a „líbat se“ (mimochodem, to je jeden z rozdílů mezi kamarádstvím a milostným vztahem – kamarádi se mohou políbit, ale nelíbají se na ústa). Pokud by se tvoje dívka líbala s jiným chlapcem (mám na mysli vzájemné líbání na ústa), byla by to zrada. Ale pokud ji někdo políbí třeba na tvář nebo na čelo, nemusí to ještě znamenat, že ti je dívka „nevěrná“.

02.05.2017

Nevíte co je to za bouli na te noze??? Celý malíček me škrábe už asi mesic

jakub, 16 let

Milý jakube,

Nejspíše se jedná o mykotické onemocnění, avšak bylo by třeba provést vyšetření, proto doporučuji co nejdříve návštěvu dermatologa (kožního lékaře). Věnuj zvýšenou pozornost hygieně nohou, pravidelně si ber čisté ponožky (přinejmenším jedny na každý den, pokud je to třeba, ber si čisté 2x denně). Když jsi doma, nech své nohy alespoň po část dne volně dýchat, tj. choď naboso bez obuvi a bez ponožek. Pokud ti dermatolog předepíše nějakou mast, pravidelně ji používej podle pokynů lékaře.

02.05.2017

Dobrý den (...) Prosím zobrazit jen odpověd

pat, 15 let

Milý pate,

Je možné, že tvoje kamarádka má poslední dobou „špatnou náladu“. Možná, že se jí stalo něco nepříjemného, s čím se ti nechce svěřit. Vyloučit nelze ani vliv výkyvů hormonální hladiny, což je v pubertě poměrně běžný jev, a to jak u dívek, tak i u chlapců.
Pokud dívku již nějakou dobu znáš, jistě nebude problém najít si nějaké zajímavé téma. Může se vztahovat například k zájmům a zálibám, které máte společné. Také není nutné, abyste si celou dobu jen povídali. Když se na sebe budete dívat nebo se povedete za ruku, tak to také může být hezká schůzka.
Pokud nevíš, o čem si máš povídat, můžeš mluvit třeba o něčem zajímavém okolo vás. Mnozí chlapci svým dívkám například ukazují hvězdy na večerní či noční obloze (což má ovšem tu nevýhodu, že je to prakticky nepoužitelné za bílého dne).
Také nic nepokazíš, když dívce vyslovíš nějaký kompliment, například když jí řekneš, že se má hezké vlasy, oči a podobně. S komplimenty ohledně intimních částí těla (ňadra, hýždě a podobně) však nepospíchej, ty lze vyslovovat až při důvěrnější známosti a ani tehdy je některé dívky nemají rády, protože se domnívají, že chlapce zajímá jen jejich tělo.

02.05.2017

Za týden jdeme se školou plavat. Je normální nemít v tomto věku pubické ochlupení? Mě už totiž docela dost roste, ale musím si ho nechat oholit. Vím, že někteří že třídy, bojím se že všichni, mají pubické ochlupení docela dost husté. Bojím se, že spolužáci poznají, že ho mám oholené.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Kvůli oholenému pubickému ochlupení se netrap. Přibližně čtvrtina chlapců tvého věku si pubické ochlupení holí a mnozí další si jej zastřihávají. Je tedy docela dobře možné, že nebudeš sám, kdo bude mít ochlupení oholené.
Pokud si musíš nechat pubické ochlupení oholit kvůli nějakému lékařskému zákroku, není to tvoje „vina“ nebo „chyba“, ale něco, co ty sám můžeš dost těžko ovlivnit. Jistě by nebylo spravedlivé, kdyby ses styděl za něco, co nemůžeš ovlivnit. Pokud by se ti někdo kvůli oholenému ochlupení posmíval (což je vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jen málo pravděpodobné), nenech si tím pokazit náladu.

02.05.2017

Dobrý den, mám strašný problém. A nevím jak ho řešit? S mou přítelkyní jsme byli domluveni, že při sexu ona bude užívat antikoncepci, aby neotěhotněla, ale ona se na to vykašlala a oznámila mi, že je těhotná. Jí je už 19 a prý miminko chce. Ale pro mne je to problém. Nikdy bych do toho teď v mém věku nešel. A myslím, že je to i podraz. Co mám dělat? Díky!

Tadeáš, 18 let

Milý Tadeáši,

Pokud tě partnerka udržovala v domnění, že užívá hormonální antikoncepci, avšak úmyslně ji neužívala, není divu, že se nyní cítíš oklamán. Na druhou stranu je však třeba si uvědomit, že žádná antikoncepce není 100% spolehlivá, a tudíž riziko neplánovaného početí nelze zcela vyloučit.
Tzv. pearl index neboli počet otěhotnění na 100 případů při použití antikoncepčního prostředku činí u hormonální antikoncepce 0,3 až 0,5. To znamená, že přibližně jedna z 200 až 300 žen, které hormonální antikoncepci používají, přesto otěhotní. I kdyby tvoje partnerka antikoncepci pravidelně užívala, určité (byť velmi malé) riziko neplánovaného početí by zde bylo.
Nechci tvůj problém zlehčovat, ale každý, kdo zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy, musí s možností neplánovaného početí předem počítat, a to i při použití antikoncepce. Pokud se někdo ve svém věku rozhodne mít pohlavní styk, musí počítat i s touto možností. Nyní záleží na tobě, zda se k těhotenství své partnerky postavíš jako muž, což znamená nezříkat se odpovědnosti, která je spojena s otcovstvím.
Je pochopitelné, že těhotenství partnerky může zásadním způsobem změnit tvé plány na řadu následujících let. Kromě mnoha radostí spojených s rodičovstvím tě jistě čekají i určité starosti. V žádném případě bys však partnerku neměl přesvědčovat, aby podstoupila umělé ukončení těhotenství a tím nechala zahubit vaše nenarozené dítě. Nový lidský život představuje natolik velkou hodnotu, že jakákoliv jiná hodnota (například profesní kariéra či příprava na ní) nemůže tuto hodnotu nijak vyvážit. Až vaše dítě povyroste, jistě si najdeš dost času na realizaci svých dalších životních plánů. Všechno ostatní můžeš v životě dohonit, ale jednou zmařený život dítěte už nikdo nikdy nevrátí.
Pokud se cítíš svojí partnerkou podveden či oklamán, měli byste si pohovořit o tom, co se stalo, ale bez výčitek a bez silných slov. Pokud by tvé negativní pocity zůstaly nevysloveny, mohlo by to váš vztah do budoucna velmi zatížit. Avšak při rozhovoru s přítelkyní pamatuj na to, že se jedná o nastávající matku tvého dítěte, a že ve svém stavu (těhotenství) vyžaduje citlivý a ohleduplný přístup. Určitě by nebylo dobře, kdyby si o tobě tvoje partnerka začala myslet, že sis s ní chtěl „jenom užít“, aniž bys byl schopen „nést následky“.
Není divu, že nová situace, do níž jste se s partnerkou dostali, tě zaskočila. V lepším případě se však časem vyrovnáš s tím, že budeš mít vlastní rodinu o něco dříve, než většina ostatních a přestaneš těhotenství své partnerky vnímat jako „strašný problém“. Očekávání narození dítěte s sebou nese spoustu krásných momentů, například výběr jména. Jistěže je spojeno i s určitými nepříjemnostmi, zejména pro ženu, jejíž těhotenství je doprovázeno různými nevolnostmi a podobnými stavy. Tvým úkolem je být nastávající matce tvého dítěte v tomto období oporou. Přeji ti, abys tento svůj úkol splnil, jak nejlépe budeš moci.

02.05.2017

Ahoj, mám takový dotaz... mám rád svojí učitelku... Kluci se mi za to smějí ale mě se líbí! Comám dělat? předem děkuji.

Ferda, 12 let

Milý Ferdo,

Na tom, že máš svoji učitelku rád, a že se ti líbí, nemusí být nic špatného. Pokud možno bys však neměl usilovat o navázání důvěrnějšího vztahu. Pokud by mezi vámi došlo k nějakým sexuálním aktivitám, tobě by sice žádný postih nehrozil, avšak učitelka by mohla být trestně stíhána za pohlavní zneužívání. Jistě bys ji nechtěl vystavovat takovémuto riziku.
Samozřejmě, že pokud budeš chtít, můžeš svoji náklonnost k učitelce promítnout alespoň do svých erotických představ a fantazií. Ve skutečném životě se k ní však raději chovej jako žák k učitelce. Ani spolužákům se raději se svými city k učitelce nesvěřuj, aby ses nestával terčem jejich posměchu.

01.05.2017

Je nějaká mastička na to abych měl pružnější předkožku ??? Protože se mi zdá že ji nemám moc pružnou ale v horké vodě je krásné pružná
A ještě po každém koupání mám suchý žalud
Jak mám udělat abych neměl tak suchý žalud???
Děkuji za odpověď

F.F.F.F., 15 let

Milý F.F.F.F.,

Je možné, že u tebe ještě nedošlo k úplnému uvolnění zúžené předkožky. Proto si předkožku stahuj jen tak daleko, jak to půjde bez bolesti. Procesu uvolňování předkožky můžeš napomoci pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, nejvhodnější je pro tento účel panthenolová mast, můžeš však použít i hydratační pleťový krém nebo tělové mléko pro citlivou pokožku.
Pokud dochází k vysušování povrchu žaludu, doporučuji jednou denně ošetřit žalud vhodným krémem. Můžeš používat stejné přípravky, jako pro uvolňování předkožky, tj. panthenolovou mast či hydratační pleťový krém, případně dětský olejíček. Jednotlivé přípravky však nekombinuj, používej vždy tentýž na žalud i předkožku.

01.05.2017

Dobrý den
je normální, že po masturbaci ztratím zájem o další erotické aktivity?(např. už se mi nechce dál masturbovat atd.)

Fidži, 13 let

Milý Fidži,

Ano, je to celkem normální. Po dosažení orgasmu a ejakulace se totiž do těla vyplavuje hormon prolaktin, který způsobuje pokles zájmu o (auto-)erotické aktivity a pokles schopnosti dosažení dalšího orgasmu. Tento hormon však působí většinou jen krátkodobě, většinou ne déle, než několik desítek minut, takže někteří lidé bez potíží masturbují i několikrát za den.

 

Odpovědi na vybrané starší dotazy jsou přístupné v podobě Knížky otázek a odpovědí, kterou lze stáhnout ve formátu .pdf (1,63 MB) zde.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018