archiv odpovědí - únor 2018

28.02.2018

Dobrý den. Je normální že při nemoci mám slabší erekci a necítím se při masturbaci úplně dobře? Děkuji :)

Alex, 14 let

Milý Alexi,

Pokud se jedná o takové onemocnění, při němž dochází k útlumu produkce mužských pohlavních hormonů, nelze souvislost mezi onemocněním a slabší erekcí vyloučit. K omezení tvorby testosteronu může docházet zejména při horečnatých onemocněních. Příliš vysoká tělesná teplota totiž narušuje činnost varlat (nejen produkci spermií, ale i testosteronu).
Při zvýšené tělesné teplotě dochází k ochlazování varlat přirozeným termoregulačním mechanismem, při němž dojde k uvolnění šourku, v důsledku čehož varlata klesnou poněkud níž. Tím dojde k oddálení varlat od dutiny břišní a k jejich ochlazení. Podobným způsobem se šourek uvolňuje při koupání v teplé vodě. Naopak v chladném prostředí nebo při koupání ve studené vodě se šourek smršťuje, aby se varlata přitáhla blíže k tělu a došlo k jejich zahřátí.
Jestliže tělesná teplota stoupne nad 38 °C, tedy nastane-li horečka, doporučuji přikládat k šourku studené obklady a tím napomoci k udržování stálé teploty varlat. K vytvoření obkladu postačí látka namočená do studené vody. Rozhodně však nedoporučuji používat k tomuto účelu gelové obklady, které se dávají ochlazovat do mrazáku, neboť jejich přiložení k pohlavním orgánům by mohlo způsobit omrzliny.

28.02.2018

Je možné, že první člověk, se kterým budu chodit, bude "ten pravý" a vydržím s ním celý život? Pár kámošů mi říkalo, že než si najdu životní lásku, musím s pár holkama chodit. Mě to ale přijde jako blbost.

David, 15 let

Milý Davide,

Vyloučit nelze ani jednu z uvedených možností. Pokud budeš při výběru partnera nebo partnerky postupovat pečlivě a s rozvahou, pokud se k sobě budete hodit a dovedete společně překonat různé obtíže, které se i v pevném citovém vztahu mohou čas od času vyskytnout, není vyloučeno, že vám vztah vydrží na celý život.
Avšak stejně tak dobře je možné, že svého životního partnera či partnerku nepotkáš hned na první pokus. Nicméně i dočasné vztahy, které spolu dospívající či mladí lidé navazují, mají určitý význam. Dochází v nich totiž nejen k získávání nových zkušeností, ale také k oboustranně přínosnému rozvoji určitých sociálních a komunikačních dovedností, které lze později uplatnit v dalších vztazích.

27.02.2018

Ahoj, chci se zeptat, zda je nějak nebezpečné si vybělit zuby doma pomocí jedlé sody a citronem. Zuby si čistím pravidelně elektrickým kartáčkem, ale nejsou tak bílé jak by mohli být. Děkuju za Vaší odpověď.

Zub, 11 let

Milý Zube,

Domácí bělení zubů pomocí jedlé sody a citronové šťávy nedoporučuji, neboť při něm může dojít k poškození zubní skloviny. Pokud si nechceš zuby poškodit, použij pro jejich čištění raději speciální zubní pastu, případně se obrať na dentální hygienistku nebo zubního lékaře, kteří ti mohou poradit, jak máš při čištění zubů postupovat.

27.02.2018

Dobrý deň. Aké cviky mám cvičiť ak chcem schudnúť. Koľko krát do dňa, kolko sérií atd. Vopred ďakujem za odpoveď.

Solo, 15 let

Milý Solo,

Pro redukci tělesné hmotnosti můžeš využít běžné cviky, které nejspíše znáš z tělocviku, například kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně. Cviky můžeš vykonávat v sestavách po deseti, později po dvaceti. Denně vykonávej nejvýše pět sestav cviků.
Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno se značným výdejem energie, avšak na rozdíl od běhu nebo posilování nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby. Z dalších pohybových aktivit mohu doporučit jízdu na kole a běh na lyžích.
Jestliže potřebuješ zhubnout, doporučuji kombinovat dostatek pohybu s úpravou stravovacích návyků. Denní příjem potravin by sis měl rozdělit alespoň do pěti jídel. Zajisti si rovněž dostatečný příjem tekutin. Vyhýbej se konzumaci bílého pečiva (tj. světlých rohlíků, housek a podobně) a tučných jídel. Pro zahnání hladu můžeš využít například zeleninu nebo ovesnou kaši.

27.02.2018

Dobrý den, na horní části penisu se mi udělal takový pupínek. Vypadá divně ale nic to není ale vadí mi. Není to ani beďar... Zmizí sám? A skoro po celém žaludu se mi udělali takový hrbolky, vypadá to jako pupínky ale je jich hodně vedle sebe. Nejsou to ty pod žaludem ale jsou na žaludu... Co s tím?

TomTom, 14 let

Milý TomeTome,

Pupínek na horní straně penisu je nejspíše ucpaná mazová žlázka. Dříve či později dojde k jejímu vyhnisání a zahojení. Pupínek si nemačkej ani nedrbej a penis udržuj v čistotě.
Hrbolky a skvrny na povrchu žaludu mohou být projevem zánětlivého nebo mykotického onemocnění. Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů. Budou-li se obtíže zhoršovat, můžeš vyzkoušet některou z volně prodejných mastí (např. canesten krém), případně navštívit kožního lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

27.02.2018

Dobrý den jak mám pozvat jednu holku ven?

Hobbit, 14 let

Milý Hobbite,

Pokud jsi už s dívkou navázal komunikaci, alespoň občas si povídáte a dívka o tebe projevuje zájem, můžeš ji pozvat na schůzku nebo „jen tak ven“. Předem by sis měl promyslet, kam byste spolu mohli jít, aby to pro dívku bylo zajímavé. Současné chladné počasí příliš neláká k procházkám do parku nebo do přírody, avšak můžeš využít svoje znalosti o zájmech a zálibách dívky k tomu, abys pro ni vybral nějaké místo, kde by se mohla cítit dobře. Nebo se můžeš porozhlédnout po okolí svého bydliště a zjistit, kam spolu v tuto roční dobu obvykle chodívají mladé páry.
Až budeš mít alespoň rámcovou představu o tom, kam chceš s dívkou jít, můžeš ji pozvat na schůzku. Pozvání by mělo být zásadně osobní (tj. při osobním setkání), nikoli prostřednictvím SMS, e-mailu nebo zprávy na sociální síti. Nejprve se s dívkou dej do řeči a ve vhodný okamžik ji pozvi. Na dívku by ses neměl s pozváním obracet v přítomnosti dalších osob. Před ostatními bys ji mohl přivést do rozpaků a ona by pozvání mohla odmítnout, i když za jiných okolností by jej přijala.
Neboj se odmítnutí. Samozřejmě, že dívka nemusí tvoji nabídku přijmout, avšak v takovém případě bys neměl příliš dávat najevo zklamání, nebo se dokonce uchýlit k výčitkám. Dívka by neměla mít pocit, že o ni ztrácíš zájem, protože není vyloučeno, že později změní názor a další pozvání (za týden, za měsíc) již přijme. Pokud tě však dívka odmítne opakovaně, nejspíše to znamená, že o tebe nemá zájem. V takovém případě by další nabídky působily již jako obtěžování.

27.02.2018

Jaký nejlepší krém na obličej byste mi doporučil, abych měl hezkou pleť? Na ceně nezáleží.

Paul, 16 let

Milý Paule,

Výběr vhodného krému závisí především na typu pleti. Jiné krémy jsou určeny pro suchou pleť, jiné pro normální nebo mastnou pleť. Většina dospívajících chlapců má pleť spíše mastnou, což souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu v důsledku hormonálních změn v období dospívání. Avšak někteří dospívající mají naopak suchou pleť.
Konkrétní značku krému ti doporučit nemohu. Pokud si při nákupu krému nevíš rady, můžeš o pomoc při jeho výběru poprosit prodavače nebo lékárníka.

26.02.2018

Dobrý den, četl jsem že nejlepší aktivitou na spalování tuků je plavání. Já ale plavat moc dobře neumím. Chci se zeptat, jaká je další vhodná aktivita na spalování tuků?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Na to, aby ses naučil plavat, případně se v této dovednosti zdokonalil, není nikdy pozdě. Kromě plaveckých kurzů pro děti existují plavecké kurzy pro mládež, ba dokonce i pro dospělé. Oproti běhu či posilování má plavání tu nespornou výhodu, že představuje mnohem menší zátěž pro klouby. Z dalších pohybových aktivit lze doporučit například jízdu na kole a běh na lyžích.

26.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat levé varle mám velmi dost níže než pravý. A také je menší než pravé. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Krás, 15 let

Milý Kráse,

Naprostá většina mužů a chlapců má levé varle umístěné poněkud níž, než pravé. Podle některých odborníků má tento rozdíl určitý význam pro vzpřímenou chůzi po dvou končetinách, protože kdyby obě varlata visela ve stejné výšce, mohla by do sebe při vzpřímené chůzi narážet.
Objem pravého varlete je u naprosté většiny mužů a chlapců větší než objem levého (jinak řečeno, levé varle je menší než pravé), avšak může tomu být i naopak. Průměrný rozdíl v objemu levého a pravého varlete se pohybuje řádově v jednotkách procent, avšak za normální lze považovat rozdíl až 20%. Důvodem ke znepokojení by byl pouze výraznější rozdíl, tj. nad 20 až 25%.

26.02.2018

Dobrý den, měl bych pár otázek
1) jak probíhá záchvat paniky a úzkosti
2) klepou se mi ruce (asi to bude stresem)
Není to tak že bych neudržel v ruce tužku ale s detailnější prací mám problém a můj dotaz zní : co s tím mám dělat ??? (občas to je dost nepříjemné a asi to dost ovlivní i má budoucí studia)

Jakuban, 15 let

Milý Jakubane,

1) Panická ataka neboli záchvat paniky je náhlý a nepředvídatelný úzkostný stav, který je doprovázen celou řadou psychických a tělesných příznaků. K psychickým příznakům patří zejména velmi silné psychické napětí, ztráta kontroly a sebeovládání, pocit zoufalství a beznaděje, který je často doprovázen strachem ze smrti, zešílení nebo zmizení. K tělesným příznakům patří zejména zrychlení srdeční činnosti („bušení srdce“), sucho v ústech, návaly horka či naopak chladu, někdy též svalový třes, závrať, nevolnost, zvýšené svalové napětí nebo pocity svírání v hrudníku či v krku. Celkově se jedná o velmi nepříjemný stav.
Běžné pocity úzkosti lze potlačit zaměřením pozornosti na okolní prostředí. Pokud se u tebe dostavuje úzkost, doporučuji například rozhlédnout se po místnosti, ukazovat na jednotlivé předměty a vyslovovat jejich názvy (např. ukážeš prstem na stůl a řekneš „stůl“). Podobně může působit i ukazování a pojmenovávání částí vlastního těla. Avšak při skutečné panické atace nemusí být pacient takovéhoto zaměření pozornosti na okolní prostředí schopen. V takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc, tedy obrátit se na psychiatra. Léčba pacientů trpících panickými atakami spočívá především v psychoterapii, v závažnějších případech lze předepsat léčiva ze skupiny antidepresiv.
2) Třes rukou při stresu, únavě nebo silném rozčilení je naprosto normální. Odolnost vůči stresu lze do určité míry zvýšit pomocí psychoterapie vedené odborníkem (psychiatrem nebo alespoň psychologem). Nicméně vyloučit nelze ani onemocnění nervové soustavy. Jestliže ti třes rukou způsobuje obtíže v praktickém životě, doporučoval bych navštívit neurologa (poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař).

25.02.2018

Proč mi posledních pár dní penis smrdí asi jako ocet? Myju si ho, ale další den je to zpět.

Tentononc v2.0, 14 let

Milý Tentononci v2.0,

Zdrojem zápachu je nejspíše pot. Octový zápach je charakteristický pro kyselý pot. Příčinou takovéhoto zápachu bývá zvýšený příjem bílkovin, zejména tmavého (červeného) masa a uzenin. Kyselý zápach potu lze omezit například snížením konzumace tmavého masa a zvýšením konzumace sladkého ovoce.

25.02.2018

Dobrý den, jak poznat omrzliny? Výstraha před mrazem (nedoporučení vycházení dětí a starších osob) platí pro děti do kolika let?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Omrzliny vypadají podobně jako popáleniny. Stejně jako u popálenin, rozlišujeme také u omrzlin čtyři stupně. Při prvním stupni postižená kůže zbledne a při zahřátí pálí. Při druhém stupni již vznikají na kůži puchýře. Při třetím a čtvrtém stupni kůže zcela ztrácí citlivost, postupně černá a odumírá. Hlubší omrzliny zasahují nejen kůži, ale i další tkáně pod kůží.
Omrzliny se vytvářejí zejména na okrajových a méně prokrvených částech těla, k nimž patří uši, nos a prsty.
Omrzlé části těla by se neměly příliš silně zahřívat. Omrzliny prvního a druhého stupně lze oplachovat studenou nebo vlažnou vodou, nikoli však teplou či horkou vodou. Puchýře se nepropichují, neboť tvoří přirozenou ochranu. Na omrzliny nižších stupňů lze nanést mast zakoupenou v lékárně, u omrzlin třetího a čtvrtého stupně je nutné vyhledat lékařskou pomoc, podobně jako při popáleninách.
Výstraha před mrazem platí pro malé děti, zejména pro mladší tří let.

25.02.2018

Mám na horní straně penisu velkou, vystouplou žílu. Je to v pořádku?

Mark, 15 let

Milý Marku,

Jedná se o tzv. dorzální žílu, která prochází pod kůží na horní straně penisu. U některých mužů a chlapců je méně výrazná, u jiných výraznější. Většinou je však dobře viditelná. V období dospívání a v dospělosti bývá nápadnější než v dětství před pubertou. Dorzální žíla je naprosto normální součást penisu, nemusíš se kvůli ní znepokojovat.

25.02.2018

Jak se zbavit žárlivosti?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Žárlivost často bývá projevem nedostatku sebedůvěry. Důležité je, aby sis uvědomil všechny své silné stránky a přednosti. Například si můžeš sestavit seznam svých kladných vlastností a schopností. Čím více budeš věřit ve vlastní schopnosti, tím méně budeš žárlit na ostatní.

25.02.2018

Zdravim. Trochu mi pachne penis. Umyvam si ho kazdy den,mydlom len niekedy. Ako to odstranit?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Mírný tělesný zápach je naprosto normální, a to u příslušníků obou pohlaví. Jestliže si pohlavní orgány pravidelně myješ, mělo by být vše v pořádku a mírného zápachu se nemusíš nijak zbavovat. Silnější zápach by mohl být příznakem infekce vývodných cest močových.

25.02.2018

Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat jak zmenšit citlivost žaludu aby mě při dotyku s oblečením nebolel a druhá věc. Celkově bych chtěl když už budu mít často erekci aby měl penis dost prostoru a aby se nemačkal ve slipech nebo v boxerkách, protože plno holek ve škole se bavilo o tom že jejich kluci mají dlouhé penisy třeba i 18 cm a že se jim to líbí. Já mám 13 cm a kamarádka mi řekla že 13 je opravdu hodně a že to vůbec nemusím řešit, ale já se bojím že by se mi zmenšil kdyby neměl dost prostoru.

Bezmedaile, 16 let

Milý Bezmedaile,

Přecitlivělost žaludu můžeš omezit jeho pravidelným oplachováním v čaji nebo přikládáním čajového obkladu. K tomuto účelu můžeš použít černý nebo zelený čaj. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut. Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil. Žalud můžeš buď ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování prováděj jednou za den, výsledek se dostaví přibližně do týdne. Poté stačí oplachování provádět jednou až dvakrát za týden. S rostoucím věkem se citlivost žaludu poněkud sníží, a tudíž v budoucnu by již doteky neměly vyvolávat nepříjemné pocity.
Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci. Rozdíl 1 cm oproti průměru není nijak podstatný. Kromě toho je pravděpodobné, že tvoje tělo se dosud vyvíjí, a tudíž není vyloučeno, že v následujících několika letech u tebe bude růst penisu ještě pokračovat. Růst penisu je ukončen nejčastěji ve věku 18-ti let, avšak u některých chlapců a mladých mužů (zejména v případech pozdějšího nástupu puberty) může probíhat až do věku 19 – 21 let. Za normální se považuje takový penis, jehož délka při erekci dosahuje alespoň 5,6 cm. Kratší penis se označuje jako tzv. mikropenis.
Rozhodně se nemusíš obávat, že nošení přiléhavého spodního prádla způsobí zmenšení penisu. Ke zmenšení délky penisu dochází spíše při nadměrném hromadění tuku v oblasti podbřišku (v takovém případě je penis částečně zanořený v tukové vrstvě). Někdy dochází k částečnému zanoření penisu také v důsledku provedení cirkumcize (obřízky). Jinak je délka penisu dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Naproti tomu vliv spodního prádla na délku penisu není prokázán.

24.02.2018

Mám neustále postavený penis. Třeba i hodinu v kuse. Už nevím co s tím. Moje dobrá kamarádka mi poradila ať si ho několikrát za sebou důkladně pomocí lubrikantu vymasturbuju. Poradila dobře?

Bezmedaile, 16 let

Milý Bezmedaile,

Častá a dlouho trvající erekce je v období dospívání naprosto normální a není třeba ji nijak potlačovat. Příčinou je narůstající úroveň hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi.
Pravdou je, že po dosažení orgasmu a ejakulace obvykle dochází k odeznění erekce, což je způsobeno vyplavováním většího množství hormonu prolaktinu, které následuje po dosažení orgasmu. Účinek prolaktinu je však jen krátkodobý a další erekce se může dostavit již po několika minutách. U některých chlapců a mužů však erekce neodeznívá ani po dosažení orgasmu a ejakulace.

24.02.2018

Môžem sa pridať k ľadovým medveďom?

xxx, 13 let

Milý xxx,

Pokud se chceš stát otužilcem, měl by sis na studenou vodu zvykat postupně. Rozhodně nedoporučuji zahajovat otužování náhlým spuštěním studené sprchy, nebo dokonce skokem do studené vody.
Začít můžeš tím, že se budeš sprchovat vlažnou vodou a postupně přidávat více a více studené. Sprchování studenou vodou by nemělo trvat déle než 1 – 5 minut. Důležitá je především pravidelnost. Jestliže se chceš otužovat, měl by ses sprchovat každý den, nikoli jen čas od času.
S otužováním je nejvhodnější začít v létě. Jestliže chceš začít v chladnějších měsících, měl bys být zcela zdravý. Pokud trpíš některým z onemocnění oběhové soustavy, měl bys otužování nejprve konzultovat se svým praktickým lékařem.
Jestliže máš zájem o členství v konkrétním spolku otužilců, musíš se obrátit přímo na tento spolek.

24.02.2018

Dobrý den,
Včera si všimnul že moje plavky jsou volnější takže jde vidět jak se mi houpe, nic nevylejzá. Samozdřejmě si pořídím nové, ale chci se zeptat jestli můžu nosit ty staré, jestli to není nevhodné.

Timmy, 16 let

Milý Timmy,

Podstatné je, aby plavky zakrývaly vše, co má být na veřejnosti zakryto (jak sám píšeš, nic ti z nich „nevylézá“). Občas se zkrátka nelze vyhnout tomu, že kontury mužských vnějších pohlavních orgánů jsou v plavkách poněkud nápadnější, a to zejména při chůzi. Mimochodem, některé ženy mají podobný „problém“ s většími prsy, která se v plavkách rovněž zřetelně pohybují. Důležité však je, aby plavky pokrývaly všechny „potřebné“ části těla.

24.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat zda-li se dá zbavit žárlivosti. Mám rád jednu kámošku a chci jí ale jeden další spolužák taky a strašně žárlím a jde to na mě vidět. Jde se toho zbavit nebo to tak budu mít navždy?
Díky

Tom, 12 let

Milý Tome,

Trocha žárlivosti je pochopitelná, zejména pokud máš pocit, že někdo jiný ohrožuje tvůj vztah s dívkou, kterou máš rád. Avšak žárlivost by tě neměla ovládat. Je dobře, že o žárlivosti přemýšlíš a chceš se jí zbavit.
Nadměrná žárlivost může být projevem nedostatku sebevědomí. Žárlivost totiž souvisí s pocitem ohrožení ze strany úspěšnějšího konkurenta. Zamysli se nad tím, zda spolužák, který usiluje o přízeň stejné dívky, má skutečně větší šance, než ty. Pokud ano, polož si otázku, v čem je „lepší“ než ty, případně čím by mohl dívku více zaujmout. Ale nesnaž se být stejný, jako tvůj spolužák. Spíše přemýšlej o tom, v čem jiném bys mohl být lepší ty.
Ani tvůj spolužák, který se o dívku také uchází, jistě není dokonalý. To neznamená, že bys měl spolužáka pomlouvat nebo se ho snažit před dívkou ztrapnit či zesměšnit (ostatně takové chování by se dívce nejspíš nelíbilo). Pokud si však uvědomíš, jaké nedostatky má tvůj soupeř, budeš se cítit jistější.
K dívce, o kterou máš zájem, se chovej hezky a snaž se s ní sblížit. Jistě máš řadu kladných vlastností, které na tobě dívka může ocenit.
Samozřejmě, že není vyloučeno, že nakonec přece jen dá přednost jinému chlapci. Někdy člověk nedosáhne svého cíle, i když se snaží. Může se najít člověk, který má více štěstí. S tím je třeba vždy alespoň trochu počítat. Avšak když přemýšlíš o blízké budoucnosti, neměl bys neustále myslet jen na nejhorší možnost, která by mohla nastat.Více zde: file:///E:/Dokumenty,%20texty,%20materi%C3%A1ly/sexualita/strankyprokluky/Poradna%20-%20archiv%20duben%202018/%C3%BAnor%202018%20%20%20Str%C3%A1nky%20pro%20kluky.htm

24.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat zda-li se dá zbavit žárlivosti. Mám rád jednu kámošku a chci jí ale jeden další spolužák taky a strašně žárlím a jde to na mě vidět. Jde se toho zbavit nebo to tak budu mít navždy?
Díky

Tom, 12 let

Milý Tome,

Trocha žárlivosti je pochopitelná, zejména pokud máš pocit, že někdo jiný ohrožuje tvůj vztah s dívkou, kterou máš rád. Avšak žárlivost by tě neměla ovládat. Je dobře, že o žárlivosti přemýšlíš a chceš se jí zbavit.
Nadměrná žárlivost může být projevem nedostatku sebevědomí. Žárlivost totiž souvisí s pocitem ohrožení ze strany úspěšnějšího konkurenta. Zamysli se nad tím, zda spolužák, který usiluje o přízeň stejné dívky, má skutečně větší šance, než ty. Pokud ano, polož si otázku, v čem je „lepší“ než ty, případně čím by mohl dívku více zaujmout. Ale nesnaž se být stejný, jako tvůj spolužák. Spíše přemýšlej o tom, v čem jiném bys mohl být lepší ty.
Ani tvůj spolužák, který se o dívku také uchází, jistě není dokonalý. To neznamená, že bys měl spolužáka pomlouvat nebo se ho snažit před dívkou ztrapnit či zesměšnit (ostatně takové chování by se dívce nejspíš nelíbilo). Pokud si však uvědomíš, jaké nedostatky má tvůj soupeř, budeš se cítit jistější.
K dívce, o kterou máš zájem, se chovej hezky a snaž se s ní sblížit. Jistě máš řadu kladných vlastností, které na tobě dívka může ocenit.
Samozřejmě, že není vyloučeno, že nakonec přece jen dá přednost jinému chlapci. Někdy člověk nedosáhne svého cíle, i když se snaží. Může se najít člověk, který má více štěstí. S tím je třeba vždy alespoň trochu počítat. Avšak když přemýšlíš o blízké budoucnosti, neměl bys neustále myslet jen na nejhorší možnost, která by mohla nastat.Více zde: file:///E:/Dokumenty,%20texty,%20materi%C3%A1ly/sexualita/strankyprokluky/Poradna%20-%20archiv%20duben%202018/%C3%BAnor%202018%20%20%20Str%C3%A1nky%20pro%20kluky.htm

24.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat zda-li se dá zbavit žárlivosti. Mám rád jednu kámošku a chci jí ale jeden další spolužák taky a strašně žárlím a jde to na mě vidět. Jde se toho zbavit nebo to tak budu mít navždy?
Díky

Tom, 12 let

Milý Tome,

Trocha žárlivosti je pochopitelná, zejména pokud máš pocit, že někdo jiný ohrožuje tvůj vztah s dívkou, kterou máš rád. Avšak žárlivost by tě neměla ovládat. Je dobře, že o žárlivosti přemýšlíš a chceš se jí zbavit.
Nadměrná žárlivost může být projevem nedostatku sebevědomí. Žárlivost totiž souvisí s pocitem ohrožení ze strany úspěšnějšího konkurenta. Zamysli se nad tím, zda spolužák, který usiluje o přízeň stejné dívky, má skutečně větší šance, než ty. Pokud ano, polož si otázku, v čem je „lepší“ než ty, případně čím by mohl dívku více zaujmout. Ale nesnaž se být stejný, jako tvůj spolužák. Spíše přemýšlej o tom, v čem jiném bys mohl být lepší ty.
Ani tvůj spolužák, který se o dívku také uchází, jistě není dokonalý. To neznamená, že bys měl spolužáka pomlouvat nebo se ho snažit před dívkou ztrapnit či zesměšnit (ostatně takové chování by se dívce nejspíš nelíbilo). Pokud si však uvědomíš, jaké nedostatky má tvůj soupeř, budeš se cítit jistější.
K dívce, o kterou máš zájem, se chovej hezky a snaž se s ní sblížit. Jistě máš řadu kladných vlastností, které na tobě dívka může ocenit.
Samozřejmě, že není vyloučeno, že nakonec přece jen dá přednost jinému chlapci. Někdy člověk nedosáhne svého cíle, i když se snaží. Může se najít člověk, který má více štěstí. S tím je třeba vždy alespoň trochu počítat. Avšak když přemýšlíš o blízké budoucnosti, neměl bys neustále myslet jen na nejhorší možnost, která by mohla nastat.

 

24.02.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat zda-li se dá zbavit žárlivosti. Mám rád jednu kámošku a chci jí ale jeden další spolužák taky a strašně žárlím a jde to na mě vidět. Jde se toho zbavit nebo to tak budu mít navždy?
Díky

Tom, 12 let

Milý Tome,

Trocha žárlivosti je pochopitelná, zejména pokud máš pocit, že někdo jiný ohrožuje tvůj vztah s dívkou, kterou máš rád. Avšak žárlivost by tě neměla ovládat. Je dobře, že o žárlivosti přemýšlíš a chceš se jí zbavit.
Nadměrná žárlivost může být projevem nedostatku sebevědomí. Žárlivost totiž souvisí s pocitem ohrožení ze strany úspěšnějšího konkurenta. Zamysli se nad tím, zda spolužák, který usiluje o přízeň stejné dívky, má skutečně větší šance, než ty. Pokud ano, polož si otázku, v čem je „lepší“ než ty, případně čím by mohl dívku více zaujmout. Ale nesnaž se být stejný, jako tvůj spolužák. Spíše přemýšlej o tom, v čem jiném bys mohl být lepší ty.
Ani tvůj spolužák, který se o dívku také uchází, jistě není dokonalý. To neznamená, že bys měl spolužáka pomlouvat nebo se ho snažit před dívkou ztrapnit či zesměšnit (ostatně takové chování by se dívce nejspíš nelíbilo). Pokud si však uvědomíš, jaké nedostatky má tvůj soupeř, budeš se cítit jistější.
K dívce, o kterou máš zájem, se chovej hezky a snaž se s ní sblížit. Jistě máš řadu kladných vlastností, které na tobě dívka může ocenit.
Samozřejmě, že není vyloučeno, že nakonec přece jen dá přednost jinému chlapci. Někdy člověk nedosáhne svého cíle, i když se snaží. Může se najít člověk, který má více štěstí. S tím je třeba vždy alespoň trochu počítat. Avšak když přemýšlíš o blízké budoucnosti, neměl bys neustále myslet jen na nejhorší možnost, která by mohla nastat.

24.02.2018

Je normální, že v pubertě pořád o všem moc přemýšlím?

Bulkor, 15 let

Milý Bulkore,

Ano, je to naprosto normální. Právě procházíš obdobím, v němž dochází k zásadním změnám v sebepojetí. Dospívající jedinec si buduje novou identitu, která se liší od jeho „dětské“ identity mimo jiné i zaujímáním nových názorů a postojů, přetvářením hodnotového žebříčku a v neposlední řadě i poznáváním celé řady dosud nepoznaných situací, vztahů a podobných skutečností.
Jinými slovy, dospívající člověk si přetváří názory na to, co už v životě poznal, zároveň si také vytváří názory na to, s čím se nově setkává. Poznává řadu nových věcí a na ty staré se snaží pohlížet nově. Zatímco malé dítě zpravidla nekriticky přebírá názory ostatních (například rodičů a učitelů), dospívající člověk se snaží si na všechno vytvořit svůj vlastní názor. To vše vyžaduje mnoho přemýšlení. Rozhodně tě tedy nemusí znepokojovat, že o všem moc přemýšlíš. Horší by bylo, kdybys o ničem nepřemýšlel a jen nekriticky přebíral názory ostatních.

23.02.2018

Dobrý den, už dlouhou dobu chci zkusit veganství, ale nevím, jestli mám vzhledem k mému věku ještě počkat, i když si myslím, že jsem hodně vyspělý na svůj věk a tak by mi omezení některých vitamínů nebo látek neuškodilo - dokuď bych nenašel veganskou alternativu jak tyto vitamíny a látky nahradit.

Kiko, 13 let

Milý Kiko,

Většina alternativních způsobů výživy (vegetariánství, veganství) není pro děti a dospívající zcela vhodná. Vyloučení veškerých potravin živočišného původu z jídelníčku je totiž spojeno s rizikem nedostatku živočišných bílkovin. Nedostatečný je rovněž příjem vápníku, železa a některých vitaminů (zejména B12).
Alternativní způsoby výživy jsou navíc spojeny se zvýšenou konzumací vlákniny, která je sice důležitá pro správnou činnost trávicí soustavy, avšak její nadměrný příjem vede ke snížení energetické denzity stravy (zjednodušeně řečeno, strava má sice velký objem, ale dává tělu málo energie) a znesnadňuje využití některých minerálních látek, zejména vápníku a železa, které ve stravě již tak chybí.
Dospívajícím jedincům bych tedy v případě zájmu o alternativní způsoby výživy doporučoval spíše jen mírnější formy vegetariánství, k nimž patří například tzv. semivegetariánství (vylučuje ze stravy pouze uzeniny a červené maso), laktoovovegetariánství (vylučuje maso, ale umožňuje konzumaci mléka a vajec) nebo pescovegetariánství (umožňuje konzumaci ryb, korýšů a měkkýšů).

23.02.2018

Mohou být rozměry penisu ovlivněny z matčiny strany?

Asi, 13 let

Milý Asi,

Ano, mohou. Některé tělesné znaky se sice projevují pouze u jednoho pohlaví, avšak k jejich přenosu dochází v mužské i v ženské linii.
Mužské pohlaví potomka je dáno přenosem genu SRY, který pochází od otce. O samotném pohlaví potomka tedy rozhoduje genetická informace z otcovy strany. Avšak mužské a ženské pohlavní orgány se postupně rozlišují ze společného základu, přičemž během jejich vývoje se uplatňují dědičné dispozice získané od obou rodičů.
To sice neznamená, že chlapec má „penis po mamince“, nicméně z matčiny strany se přenášejí některé tělesné znaky, které u matčiných předků mužského pohlaví ovlivňovaly rozměry penisu (jedná se např. o pružnost vazů, na nichž je penis v těle upevněn). Jestliže se tedy u některých mužských předků z matčiny strany vyskytovaly abnormálně velké či abnormálně malé rozměry penisu, může se tento charakteristický znak vyskytnout i u jejího syna.

23.02.2018

Dobrý den, mám problém, jedná se (nejspíš) o genitální bradavice, četl jsem si o nich a celkově to odpovídá (malé "bradavice" kolem penisu, pod žaludem a pár u ústí močové trubice)
1. Jak jsem je mohl dostat, když jsem nikdy předtím nesáhl na jiný pohlavní orgán, nebo jsem prostě neměl žádný styk?
2. Jak se to dá léčit? Mám se popřípadě poradit s mojí lékařkou? bojím se toho, že by mě holka odmítla, kdyby si toho všimla a ani mě by se do ničeho moc nechtělo abych to nešířil.
3. jak probíhá léčba, četl jsem něco o laseru a vodíku a docela se toho bojím
4. jednou jsem slyšel něco o tabletách, myslíte že je to reálná možnost, byl bych teda raději.
předem děkuji za odpověď :)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Kondylomata neboli „genitální bradavice“ jsou kožní onemocnění virového původu.
1) K přenosu viru, který způsobuje tvorbu kondylomat, dochází pohlavním stykem. Jiný způsob přenosu, např. kontaktem s kůží infikovaného jedince, sice není vyloučen, avšak dochází k němu jen vzácně.
2) Bez vyšetření nelze posoudit, zda se skutečně jedná o kondylomata. Doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa), a to pokud možno co nejdříve.
3) K léčbě slouží různé krémy a masti, například podophyllotoxin nebo imiquimod, které se vydávají na lékařský předpis. Další možností léčby je potírání postižených míst roztokem podophyllin. Aplikaci tohoto roztoku provádí lékař. Na velká ložiska kondylomat se někdy nasazuje kryoterapie (zmrazení tekutým dusíkem) nebo se odstraňují pomocí CO2 laseru. V nejzávažnějších případech se provádí chirurgické odstranění kondylomat, zpravidla v lokální anestezii.
4) O léčbě kondylomat pomocí tablet k ústnímu podání mi není nic známo.

23.02.2018

Dobrý den, jestliže mléčné výrobky pomáhají k růstu svalů, počítá se k mléčných výrobkům i sójové mléko, kokosové mléko, mandlové... atd. - všechny přírodní mléka? Děkuju

škr, 13 let

Milý škr,

Kokosové, mandlové či sójové mléko mezi mléčné výrobky nepatří. Avšak i ořechy všeho druhu a mandle mají vysokou výživnou hodnotu a přispívají k růstu svalové hmoty.

22.02.2018

Jaký je objem varlat?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Objem varlat (testikulární objem) v období dospívání postupně narůstá. Zatímco u chlapců ve věku 10 až 11 let činí průměrný objem jednoho varlete 1 až 3 ml, ve věku 18 let již průměrný testikulární objem činí 16 až 25 ml na 1 varle.
Během prvního roku puberty (nejčastěji ve věku okolo 11 let) dochází ke zvětšení objemu varlat přibližně na dvojnásobek jejich původní (dětské) velikosti. Objem varlat se zvyšuje zpravidla do věku 17 až 18 let.

22.02.2018

Dobrý den, když jsem za 1 rok nevyrostl skoro ani o centimetr, znamená to, že se u mě růst ukončil, nebo se jedná pouze o ,,přechodné'' zastavení? Jaká je pravděpodobnost, že ještě porostu?
Má strava vliv na růst?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Období rychlého růstu (u chlapců obvykle ve věku 13 až 14 let) se střídají s obdobím mírnějšího růstu. K ukončení růstu dochází při uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí. Bez rentgenového snímku však nemohu posoudit, zda byl tvůj růst již ukončen nebo nikoli. Ve věku 15 let je to však málo pravděpodobné, protože růst pokračuje obvykle až do věku 17 – 18 let (s výjimkou některých případů předčasné puberty).
Dostatečný přísun kvalitních potravin je jistě jednou z podmínek zdravého růstu, avšak cílová tělesná výška je dána především vrozenými předpoklady.

22.02.2018

Je možné, že když nosím mobil v kapse u kalhot tak mi to poškodí sperma?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Někteří odborníci tvrdí, že nošení mobilního telefonu v blízkosti pohlavních orgánů (tedy například v přední kapse u kalhot) je zdraví škodlivé a snižuje plodnost, jiní o takovýchto účincích mobilních telefonů a podobných zařízení pochybují. Na tvůj dotaz tedy nedovedu jednoznačně odpovědět.
Obecně však platí, že tvorbě spermií neprospívá přehřívání varlat. Z tohoto důvodu nedoporučuji například pokládání zapnutého notebooku na klín.

22.02.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli si můžu koupit žiletku nebo je to věkově omezené. Děkuji

anonym, 14 let

Milý anonyme,

Žiletky se prodávají bez věkového omezení. Avšak pokud se chceš oholit, doporučoval bych spíše zakoupit si ruční holicí strojek. Klasické žiletky nejsou určeny pro samostatné použití, nýbrž se upevňují do speciálních (šroubovacích) holicích strojků.

22.02.2018

Dobrý den,je normální když si oholím nohy?nebo jak se zbavit chupů.Mám je dost výrazné a dlouhé,ale světlé.Ostatní kluci nemají tolik chlupů jak já, je pravda když člověk posiluje tak má míň chlupů?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Většina mužů a chlapců si nohy neholí, neboť u příslušníků mužského pohlaví se ochlupení na nohou obecně nepovažuje za nežádoucí. Samozřejmě, že pokud ti chloupky na nohou vadí, můžeš si je oholit. Avšak není vyloučeno, že po oholení budou růst chlupy silnější, hustější a tmavší.
Posilování nemá vliv na množství ani hustotu chlupů. Obojí je dáno dědičnými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

21.02.2018

Mám 15 rokov a páči sa mi jeden môj spolužiak. Ja ale nechcem byť gay. Čo s tým mám spraviť?

Dan, 15 let

Milý Dane,

Sexuální orientace je sice vrozená, avšak v tvém věku ji nelze spolehlivě určit. Sexuální náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Z toho, že se ti spolužák líbí, nebo tě dokonce vzrušuje, nelze prozatím vyvozovat žádné jednoznačné závěry.
Ať už je sexuální orientace jedince jakákoliv, žádným chováním ji nelze změnit. Například heterosexuálně orientovaný jedinec se nestane homosexuálem ani v případě, že si z nějakých důvodů zvolí partnera téhož pohlaví, stejně jako homosexuálně orientovaný jedinec se nestane heterosexuálem tím, že si zvolí partnera opačného pohlaví.
Prozatím nelze spolehlivě určit, zda je tvá orientace heterosexuální nebo homosexuální. Sám sebe bys však měl nyní i v budoucnu přijímat takového, jaký jsi. Především bys neměl podléhat tzv. internalizované homofobii, což je strach z vlastních (ať už skutečných nebo domnělých) projevů homosexuální orientace.

21.02.2018

Jak posilovat svalstvo pánevního dna?

Tentononc, 14 let

Milý Tentononci,

Pro posilování svalstva pánevního dna lze využít například následující cviky:

  • Zvedání dolních končetin v poloze vleže na zádech s rukama podél těla – ve výchozí poloze jsou nohy nataženy na podložce, poté je tahem zvedáš tak, aby s podložkou svíraly pravý úhel, tj. 90°
  • Cvik zvaný „malý most“ – vleže na zádech pokrčíš nohy v kolenou tak, aby chodidla zůstala na podložce a poté zvedáš hýždě směrem nahoru, až stehna a trup vytvoří jednu rovinu
  • Svírání a uvolňování hýždí – vleže na břiše natáhneš nohy tak, aby ses dotýkal podložky pouze trupem a konečky prstů na nohou (kolena se podložky nedotýkají) a v této poloze střídavě svíráš a uvolňuješ hýždě v intervalu 3 až 5 vteřin
  • Cvičení s ručníkem položeným přes kořen penisu při erekci – ručník podélně složíš nebo stočíš a opatrně položíš napříč přes kořen penisu, poté se snažíš zatnutím svalů udržet ručník tak, aby nespadl

21.02.2018

Co mám dělat když mi na veřejných sprchách stojí penis?

Peťa, 13 let

Milý Péťo,

Pokud možno nedělej nic, neboť pokusy o zakrytí erekce by mohly být nápadnější, než erekce samotná. Dříve či později erekce opět odezní, zejména pokud se na erekci nebudeš soustředit a nebudeš jí věnovat pozornost. Snaž se nemyslet na to, že tě ostatní lidé ve sprchách mohou vidět. Pozornost ti budou věnovat spíše v případě, že se budeš chovat nápadně, při erekci se proto snaž chovat pokud možno nenápadně.
Také si můžeš vybrat sprchu co nejblíže rohu místnosti, obrátit se čelem ke zdi a chvíli počkat, až erekce odezní.
Odeznění erekce můžeš nepřímo podpořit tím, že svoji pozornost zaměříš na řešení nějakého problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad nebo odříkávat velkou násobilku. Po přenesení pozornosti zpravidla erekce ochabne.

20.02.2018

Jak se zbavit lupů?? Děkuji

Huj, 15 let

Milý Huji,

Lupy jsou šupinky kůže, které se odlupují z pokožky na vlasové části hlavy. Zvýšené loupání kůže může být způsobeno například používáním nevhodných šampónů, mytím hlavy příliš horkou vodou nebo nadměrné vysoušení vlasů elektrickým vysoušečem. Méně často jsou lupy projevem některého z kožních onemocnění.
Pro začátek doporučuji používat pro mytí vlasů některý ze speciálních šampónů, s jejichž výběrem ti poradí lékárník. Kromě šampónu můžeš používat i speciální vlasovou kosmetiku. Jestliže obtíže ani po několika týdnech neustoupí, měl bys zvážit návštěvu kožního lékaře (dermatologa).

19.02.2018

Dobrý den, je normální že mám na pytlíku tmavší kůži než jinde??

Ota, 13 let

Milý Oto,

Tmavší zbarvení šourku je normální, protože v období dospívání kůže na šourku pigmentuje, tj. dochází v ní ke změně množství a struktury kožního barviva neboli pigmentu.
Tmavší zbarvení než okolní pokožka má rovněž vnější list předkožky a také tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]), což je podélný šev na spodní straně penisu.

19.02.2018

Dobrý den, co mám dělat s pupínky na obličeji?

XXX, 12 let

Milý XXX,

Pupínky se vytvářejí zpravidla v místě, kde dojde k ucpání (a někdy též k následnému zanícení) mazové žlázky. Dochází k tomu zejména v období dospívání, kdy se vlivem hormonální činnosti zvyšuje tvorba kožního mazu.
Pupínky si nemačkej, neboť by mohlo dojít k poranění a zanesení infekce, čímž by se jejich hojení komplikovalo. Především je vhodné si obličej jednou až dvakrát denně opláchnout vodou s menším množstvím mýdla (větší množství mýdla však nedoporučuji, neboť by pokožku vysušovalo, což by mohlo vést k dalšímu zvýšení tvorby kožního mazu). Pokožku obličeje si můžeš čistit rovněž pleťovou vodou, kterou lze zakoupit v lékárně (lékárník ti poradí při jejím výběru).
V případě, že by se u tebe objevila střední nebo těžká forma akné (tj. více než 20 pupínků v obličeji současně), doporučuji navštívit kožního lékaře.

19.02.2018

Jak se ta pleťová voda používá? Nejsou na to třeba nějaký krémy nebo masky?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Nejprve si obličej umyješ, poté naneseš pleťovou vodu pomocí tampónu, kousku vaty nebo jemného hadříku. Pleťovou vodu nenanášej do blízkosti očí. Po vyčištění pleti si obličej již neoplachuj ani neutírej. K běžnému čištění postačí pleťová voda, aplikace pleťové masky není nutná.

19.02.2018

Když masturbuju, mám na žaludu takovou lepkavou průhlednou tekutinu, co je to?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která vzniká v tzv. přídatných pohlavních žlázách (zejména v tzv. Cowperových žlázách). Uvolňuje se otvorem močové trubice, stejně jako moč nebo sperma. K tvorbě a uvolňování preejakulační tekutiny dochází zejména při silném pohlavním vzrušení, často při masturbaci nebo jiných sexuálních aktivitách.
Množství preejakulační tekutiny může být různé, zpravidla se však jedná pouze o několik kapek. Při rozetření však tato tekutina může pokrýt i poměrně velkou plochu a posloužit jako přirozený lubrikační prostředek.

18.02.2018

Dobrý den, jaký lékař mi může něco předepsat proti černým tečkám?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Tzv. černé tečky neboli komedony vznikají v místě ucpání mazových žláz. Černé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu (jedné ze stavebních látek svrchní vrstvy pokožky). Pro vyčištění pleti doporučuji používat čisticí pleťovou vodu, kterou lez zakoupit v lékárně ve volném prodeji, tedy bez lékařského předpisu.
Pouze v případě závažnějších obtíží lze přikročit ke stejné léčbě, která se nasazuje při střední a těžké formě akné, tedy k nasazení léčiv s obsahem retinoidů nebo kyseliny azelaové. Tato léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis, který v případě potřeby vystaví dermatolog. Avšak předpokládám, že dermatolog ti nejprve doporučí používat čisticí pleťovou vodu a k léčbě přistoupí až v případě, že ani po pravidelném čištění pleti nedojde ke zlepšení stavu.

18.02.2018

Dobry vecer chci se na neco zeptat šel jsem k lekaři a lékař řekl že mam akné delaj se mi moc bile beďary každy den vic a vic a když je vymačknu tak mi teče krev je to spravne když je mačnam doktorka mi rekla ze si mam koupit čistící miceralni vodu a pořát si to stim čistit tak sem koupil značku (...) ale nepomáhá to prosim moc co mam delat aby to zmizlo? A kdy mi to skončí v kolikati letech? Mam to po cele tváří červené fleky a bile beďary malinké i velke nevim co mam delat prosim poradte mi jo a když si davam tu miceralni vodu tak to umivam z tema placatyma kulatyma tamponkama a když si stim us umeju tvář tak mam to nechat na tváří tu vodu nebo utřít?
Předem dekuji moc

Petr, 15 let,

Milý Petře,

Micelární voda sice pleť vyčistí, avšak nelze od ní očekávat zázraky. Akné si nemačkej, jinak si způsobíš drobné jizvičky, které budou nápadnější než samotné akné. Pleťová voda se po nanesení na obličej neoplachuje ani neutírá.
Menší bílé pupínky jsou projevem formy akné, která se nazývá acne comedonica a zpravidla představuje pouze kosmetický problém. Pupínky s červeným okrajem a nažloutlým vrcholkem jsou projevem další formy akné, která se nazývá acne papulosa (případně acne papulopustuloza), což je zánětlivá (případně hnisavá) forma akné. Druhá forma je závažnější, neboť po sobě může zanechat jizvy v podobě mělkých důlků.
Vzhledem k neúčinnosti čištění pleti pomocí pleťové vody a vzhledem k rozsahu obtíží (v dotazu uvádíš, že máš akné „po celé tváři“) bych rozhodně doporučoval navštívit kožního lékaře (dermatologa). Závažnější formy akné lze léčit pomocí léčiv s obsahem retinoidů nebo kyseliny azelaové. Uvedená léčiva se však vydávají pouze na lékařský předpis, doporučuji tedy co nejdříve navštívit dermatologa.

18.02.2018

Dobrý den, mám potíž se zvukem mého hlasu, jako malý jsem chodil na logopedii, tam jsem se naučil krásně vyslovovat, ale poslední delší dobu, když mluvím tak začnu brblat, no a pak ještě zvuk mé řeči, je to blbý příklad, ale muj děda fakt blbě slyší a říká, že mluvím tak divně, že to je hrozný, ostatní slyší a mě ne, vadí mi to při učení jazyků, poslechl jsem se jak mluvím česky a to by šlo, ale anglicky kde je taková ta měkčená řeč si připadám jak debi..... a při němčině při takových slovech, kde jsou fakt znělé hlásky a hned za sebou mi příjde že žbrblám, nebo jestli to mám už takovou fobii mluvit s tím hlasem

Petr, 15 let

Milý Petře,

Nejspíše u tebe právě probíhá proces hlasové mutace, tedy proměny hlasu z dětského (chlapeckého) na mužský. Během mutace dochází k růstu hrtanu a hlasivek (které se zvětšují přibližně na dvojnásobek své původní, dětské velikosti), přičemž frekvence hlasu se snižuje z původních 220 – 660 Hertzů (Hz) na výsledných 80 – 360 Hz. Proces hlasové mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem a trvá přibližně půl roku až rok a půl.
Než však dojde k usazení hlasu na „mužské“ frekvenci, mohou se během mutace objevovat různé obtíže, například přeskakování hlasů (náhlá změna jeho výšky/hloubky). Jindy je hlasový projev obtížně srozumitelný, zejména pokud dospívající hovoří jiným než svým mateřským jazykem.
Většina uvedených obtíží pravděpodobně časem odezní spontánně. Nicméně pokud by ti srozumitelné mluvení činilo velmi silné obtíže, bylo by vhodné se obrátit na specialistu – foniatra. Poukaz na vyšetření na foniatrii ti může vyplnit praktický lékař pro děti a dorost.
Tvoji rodiče nebo prarodiče by k tobě měli přistupovat poněkud ohleduplněji. Za to, že v tvém těle dochází k určitým změnám, přece nemůžeš. Jedná se o změny, které ty sám nemůžeš ovlivnit. Pokud ti dědeček vyčítá, že mluvíš „hrozně“, je to v podstatě totéž, jako kdyby osobě se závažnou poruchou zraku vyčítal, že při chůzi naráží do zdí a do nábytku.

18.02.2018

Dobrý den, memu bratrovi je 13 let a poslední rok se chová hrozně. Pořád mě něčím trumfuje, říká jak je lepší a nebo někdy prostě přijde a začne říkat v čem všem je lepší než já, i když to není pravda. Chová se taky velice agresivně, mluví sprostě a občas je hyperaktivni. Nedávno mě tak naštval, a hrozně machroval, že jsem ho silně chytil za rameno, a on se rozbrečel. Je tohle normální? Může to způsobovat puberta?

JohaJoha, 15 let

Milý JohaJoho,

Podle projevů, které popisuješ, je hlavní příčinou neobvyklého chování tvého bratra spíše nízké sebevědomí, i když určitá emoční labilita spojená s hormonálními změnami probíhajícími v dospívajícím organismu může také hrát určitou roli.
Protože tvůj bratr často říká, že je lepší než ty, mohl bys mít dojem, že jeho sebevědomí je naopak příliš vysoké. Avšak u podobných projevů často dochází k záměně příčin a důsledků. Chování, které může lidem v okolí připadat jako projev vysokého sebevědomí, totiž bývá spíše projevem jeho nedostatku. Lidé, kteří jsou opravdu přesvědčeni o tom, že v něčem vynikají, se totiž svými schopnostmi zpravidla nechlubí. Jestliže však tvůj bratr neustále zdůrazňuje, že je v něčem lepší než ty, zřejmě se o tom snaží přesvědčit v první řadě sám sebe.
Také používání silnějších výrazů či agresivní chování mohou být projevem nedostatku sebevědomí a nízké důvěry v sebe samého. Zdánlivě silovým jednáním se tvůj bratr zřejmě snaží nedostatek sebedůvěry alespoň navenek překonat.
Pokud tedy chceš svému bratrovi pomoci, můžeš se pokusit mu pomoci dosáhnout úspěchu v nějaké činnosti, kterou zvládne. Například mu můžeš navrhnout takovou aktivitu, na kterou podle tvého názoru jeho síly stačí, avšak pro jejíž úspěšné zvládnutí je přece jen třeba vynaložit určité úsilí. Důležité je, aby tvůj bratr získal možnost prožít pocit úspěchu. Možná, že se ti na základě znalostí, které o svém bratrovi máš, podaří najít nějakou činnost, v níž by mohl dosáhnout vynikajících výsledků. Pak bude sám na sebe hrdý a už nebude mít zapotřebí zvyšovat si sebevědomí tím, že se bude chlubit dovednostmi, které nemá a používat silná slova či jiné způsoby agresivního, silového jednání.

18.02.2018

Na biológii nam povedali že naše telo ma zbraň proti rakovine (natural killer cell) ale prečo teda niektorý ľudia dostanú rakovinu? (Viem že toto nesedí moc k teme tejto stránky ale nevedel som kde sa pýtať)

?, 15 let

Milý ?,

Tzv. „NK buňky“ (natural killer cells) představují zvláštní druh lymfocytů neboli bílých krvinek a tvoří součást imunitního systému lidského těla. Tyto lymfocyty jsou schopny rychle zabíjet některé nádorové buňky a buňky infikované virem, avšak jejich účinnost je do určité míry omezená. Nádorové buňky se navíc brání napadení „NK buňkami“ tím, že (velmi zjednodušeně řečeno) mění svoji povrchovou strukturu tak, aby je „NK buňky“ nedovedly rozeznat.
Je třeba si uvědomit, že lidské tělo je sice vybaveno poměrně složitým imunitním systémem, avšak možnosti tohoto systému nejsou neomezené. Pokud je jedinec vystavován silnému působení mikroorganismů nebo karcinogenních látek, jeho imunitní systém dokáže nástup onemocnění do určité míry tlumit, avšak nedokáže jej zadržovat do nekonečna. Navíc nádorové buňky či buňky napadené virem si dovedou vytvářet různé mechanismy, s jejichž pomocí dovedou imunitní systém lidského těla oklamat (velmi zjednodušeně řečeno, dovedou se „tvářit jako neškodné“).

17.02.2018

Zdravím,v případě jedovajecnych dvojcat, jsou jejich tělesné proporce stejné? Týká se to i velikosti penisu?

Marek, 14 let

Milý Marku,

Jednovaječná dvojčata mají sice přibližně shodnou genetickou výbavu (díky čemuž mají např. stejnou krevní skupinu, stejnou barvu očí a vlasů a stejné pohlaví), avšak vyvíjejí se z nich dva samostatní jedinci. Určité rozdíly se u jednovaječných dvojčat objevují již při nitroděložním vývoji. Například díky výhodnější poloze může jedno z  dvojčat během nitroděložního vývoje přijímat více živin, čímž se vysvětluje rozdílná porodní hmotnost mezi dvojčaty.
Rovněž po narození na dvojčata působí různé faktory vnějšího prostředí. Přestože jednovaječná dvojčata mají téměř shodné dědičné dispozice, rozvinutí těchto dispozic nakonec vždy závisí na působení vnějšího prostředí, přičemž s přibývajícím věkem se rozdíly zvyšují.
Jednovaječná dvojčata tedy nemusí mít (a většinou ani nemají) zcela shodné tělesné proporce. To se týká i rozměrů penisu, které jsou sice do určité míry dány vrozenými předpoklady, avšak zároveň jsou ovlivněny dalšími okolnostmi, například dosaženým stupněm tělesného vývoje, přičemž ani u jednovaječných dvojčat nemusí být tempo tělesného vývoje shodné.

17.02.2018

Za jak dlouho se v těle vstřebá/zpracuje lék?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Metabolické zpracování účinné látky léku může trvat různě dlouhou dobu. Záleží na formě léku (například u čípků, které se zavádí do konečníku, zpravidla nastupují účinky dříve, než u tablet určených k ústnímu podání), ale i na dávkování, na tělesné hmotnosti pacienta, na dodržování pitného režimu a podobně.
Tablety k ústnímu podání se zpravidla užívají po jídle, ale jejich užití před jídlem může urychlit nástup účinku. Nicméně při užití léku před jídlem hrozí nevolnost a zažívací obtíže.
U většiny léků, které se užívají při běžném nachlazení, se účinek v podobě úlevy od bolesti a dalších příznaků dostavuje obvykle po půl hodině.

17.02.2018

Mám být při horečce zakrytý přikrývkou, když je mi zima nebo spíše ne?

Paul, 16 let

Milý Paule,

Při horečce je třeba rozlišovat dvě fáze. V první fázi dochází k nárůstu tělesné teploty, což je provázeno pocitem chladu. V této fázi je třeba se přikrývat. Po dosažení určité tělesné teploty (zpravidla kolem 38 – 39 °C) nastává druhá fáze. Při ní již nedochází ke zvyšování tělesné teploty, nýbrž k jejímu udržování. To je spojeno s výdejem tepla a s pocitem přehřátí. Obě fáze se mohou vystřídat i několikrát za den, průběh horečky je značně individuální.
Jestliže je ti při horečce zima, tvoje tělo prochází první fází a je třeba se přikrýt. Jakmile nastane druhá fáze, můžeš si přikrývku odhrnout. Většinou už sám poznáš, kdy přikrývku potřebuješ a kdy už je ti pod ní horko.

17.02.2018

Chci se zaptat jestli je normálni, že semeno jen vyteče - nestříká.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

U dospívajícího jedince nemusí být průběh ejakulace tak prudký, jako u dospělého. Rozdíl nespočívá pouze v množství a hustotě ejakulátu (u dospívajícího je množství i hustota ejakulátu nižší, než u dospělého), ale zejména v intenzitě činnosti svalstva malé pánve. K vypuzení ejakulátu z těla totiž dochází stahováním určitých svalů v této části těla. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, jestliže výron semene probíhá méně prudce a sperma při něm „nestříká“, nýbrž pouze vytéká.

17.02.2018

Za jak dlouho mi dorostou chlupy po oholeni?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Pubické a axilární ochlupení (tj. chlupy okolo pohlavních orgánů a v podpaží) dorůstá rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. U dospělého jedince činí délka jednoho chlupu přibližně 6 cm, což by odpovídalo době růstu 6 měsíců (půl roku). Avšak u dospívajícího bývají chlupy o něco kratší, a tudíž lze očekávat, že do původní délky by ochlupení mohlo dorůst již během 3 až 4 měsíců. Nicméně už po dvou měsících by nemělo být příliš poznat, že chlupy byly oholeny.

17.02.2018

Ahoj. Muzu se zeptat, od kolikati let muzu koupit kondomy? A co mam rict jako oduvodneni?

Tomio Wodal, 13 let

Milý Tomio Wodale,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Neexistuje zákon, který by zakazoval jejich prodej osobám, které nedosáhly určitého věku. Uvedené zboží si tedy můžeš zakoupit kdykoliv, například v lékárně nebo v drogerii. Nákup jakéhokoliv zboží nejsi povinen nijak zdůvodňovat. Zákazník není povinen vysvětlovat, proč si určité zboží kupuje (zkus si představit, že bys například při nákupu limonády měl prodavači nebo prodavačce vysvětlovat, že máš žízeň a potřebuješ se napít).

16.02.2018

Jak mám říct holce že se mi líbí ?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Své sympatie můžeš dát dívce najevo různými způsoby, avšak k hodnocení jejího vzhledu bys měl přikročit až po bližším seznámení a navázání důvěrnějšího vztahu. Dívce bys neměl hned při seznamování nebo na první schůzce říkat, že se ti líbí. Mohla by si myslet, že ti záleží pouze na jejím vzhledu.
Jestliže se stydíš dívce přímo sdělit, že je krásná, můžeš se vyjádřit k jednotlivým částem jejího zevnějšku, například jí můžeš říci, že má krásné vlasy, oči a podobně. Pokud se stydíš být příliš osobní, můžeš nejprve pochválit nějakou součást dívčina oblečení, například jí můžeš říci, že jí velmi sluší určitá část oblečení.
Avšak měl by ses vyhnout hodnocení dívčiny postavy. Značná část dívek totiž není se svojí postavou spokojena, a když jim jejich chlapec řekne, že jsou krásně štíhlé a podobně, často si myslí, že chlapec je nehodnotí upřímně a snaží se jim jen zavděčit.

15.02.2018

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal ako prebieha 15 ročná prehliadka. Čim sa liši od 13 rocnej?

Juraj, 14 let

Milý Juraji,

V obsahu preventivních prohlídek ve věku 13-ti a 15-ti let není žádný podstatný rozdíl. Na Slovensku je obsah preventivních prohlídek u dětí a dorostu upraven zákonem č. 577/2004 Z.z. (mírně se liší od právní úpravy v ČR, kde je obsah preventivních prohlídek stanoven vyhláškou č. 70/2012 Sb). Součástí prohlídky je měření tělesné výšky a hmotnosti, zhodnocení celkového zdravotního stavu, kompletní vyšetření, vyšetření zraku a sluchu, posouzení pohlavního vývoje, měření krevního tlaku, vyšetření moči a závěrečné zhodnocení celkového zdravotního stavu.

14.02.2018

Dobrý den,
je mi krátce 16 a opravdu moc se trápím kvůli délce mého penisu (14 cm). Myslím, že to je na můj věk opravdu hodně málo. Nenavazuji s dívkami ani vztahy, nikoli kvůli strachu z posměchu, ale nepřišel bych si pro ni vůbec dobrý. Z kamarádů ho mám podle zkušeností úplně nejmenší. I o 2 roky mladší kamarád má alespoň 15 cm a já ani to. Myslíte že bych mohl mít ještě v 16 letech 16 cm dlouhý penis? A dá se nějak pomoci růstu penisu například užíváním nějakých léků, bylinek a nebo zvýšením příjmu například zinku? Děkuji za odpověď

Kuku, 16 let

Milý Kuku,

Tvé obavy jsou zbytečné. Délka penisu 14 cm zcela určitě není „opravdu hodně málo“. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 6,5 až 9,5 cm v klidovém stavu a 14 až 17 cm při erekci. Délka tvého penisu tudíž plně odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk.
Penis průměrných rozměrů bohatě postačuje k sexuálnímu uspokojení téměř jakékoliv partnerky, a tudíž se nemusíš obávat, že pro partnerku nebudeš „dost dobrý“. Jestliže by tě partnerka opustila pouze kvůli tomu, že nemáš abnormálně velký penis, nejspíše by to znamenalo, že k tobě neměla nijak zvlášť pevný citový vztah. Rozchodu s takovouto partnerkou bys rozhodně nemusel litovat, spíše naopak.
Samozřejmě, že rozměry penisu mohou být značně individuální. Je docela dobře možné, že některý z tvých mladších kamarádů má větší rozměry penisu než ty, avšak stejně tak není vyloučeno, že některý ze starších chlapců má penis naopak menší. Rozměry penisu jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i vrozenými předpoklady.
Je pravděpodobné, že k určitému růstu penisu u tebe ještě dojde. U většiny chlapců probíhá růst penisu až do věku 18-ti let. Avšak rozhodně nedoporučuji utrácet peníze za „zázračné“ doplňky stravy, jejichž výrobci slibují dosažení větších rozměrů penisu. Doplňky stravy nepaří k lékům, nýbrž k potravinám. jejich výrobci tudíž nesou odpovědnost pouze za jejich zdravotní nezávadnost, nikoli za deklarované účinky.
Rozměry penisu lze „uměle“ zvětšit hormonální terapií, avšak k té je důvod pouze v případě, že se jedná o tzv. mikropenis, což je penis, jehož délka dosahuje v dospělosti méně než 5,6 cm při erekci.

14.02.2018

Dobrý den. Už se několik let potýkám s posměškami na můj obličej. Celou dobu jsem si z toho dělal také srandu, ale nedávno jsem to nedal a prostě jsem se z těch posměšků skolil... Po tom jsem si řekl, že je na čase s tím něco dělat... Potom co už to pár dní dělám tak jsem si řekl, že se zeptám vás jestli nedělám něco špatně. Moje hygiena začíná ráno co jsi umyji obličej vodou a mýdlem, potom asi po 10 minutách si na obličej dám vodičku na akné a to je ráno. Co se vrátím ze školy domů si jen umyji obličej vodou a mýdlem. Na konec si obličej umyju večer ve sprše a pak když jdu spát tak si ho namocim vodičkou . Je tento postup správný nebo bych měl něco zlepšit? Ještě jsem slyšel o drožďové pomazance, která také pomáhá na akné, je to dobrý nápad to zkusit? Děkuji za odpověď :)

Maxík, 14 let

Milý Maxíku,

V období dospívání prochází pleť určitými změnami, které jsou způsobeny hormonální činností. Patří k nim zejména zvýšení produkce kožního mazu. V jejím důsledku se v obličeji (případně i na dalších místech, např. na ramenou, na hrudníku či v horní části zad) tvoří akné, což je zánětlivá reakce na ucpání mazové žlázky nadměrným množstvím kožního mazu.
Pravidelné mytí obličeje, o němž se v dotazu zmiňuješ, je jistě účinným způsobem, jak riziko vzniku akné snížit. Mýdla však používej pouze malé množství. Větší množství mýdla by totiž pokožku vysušovalo, což by vedlo k ještě většímu nárůstu produkce kožního mazu.
Rovněž čištění pleti pomocí vhodné pleťové vody představuje poměrně účinný prostředek prevence vzniku akné.
Pleťová maska z kvasnic (droždí) sice může pleť vyčistit, avšak zpravidla nebývá tak účinná, jako čisticí pleťová voda. Droždí obsahuje histamin, který může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. Navíc někteří lidé špatně snášejí zápach kvasnic.

14.02.2018

Zdravim. Mam alergiu ma laktozu. No velmi rad konzumujem mliecne vyrobky. Nemoze to mat nejaky dosledok?

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Laktózová intolerance (neboli „alergie na laktózu“) spočívá v nesnášenlivosti organismu vůči mléčnému cukru neboli laktóze. Je způsobena nedostatkem enzymu, který se podílí na štěpení mléčného cukru. Protože tělo jedince s laktózovou intolerancí  nedovede mléčný cukr zpracovat, následují za určitou dobu po požití mléka či mléčných výrobků zažívací potíže v podobě křečí v břiše a průjmu.
Řešením obtíží je vysazení mléčné stravy. Určité riziko vysazení mléčných výrobků však spočívá v nedostatku vápníku. Ten je v takovém případě třeba přijímat formou potravinového doplňku (tablet). Konzumovat lze pouze kysané mléčné výrobky nebo speciálně upravené bezlaktózové mléko či jogurt s nízkým obsahem laktózy (0,01%). Cena bezlaktózových mléčných výrobků je přibližně 2x vyšší, než cena běžných mléčných výrobků, nicméně osoby s laktózovou intolerancí je poměrně dobře snáší.
Finančně poněkud náročnějším způsobem řešení je rovněž konzumace doplňků stravy obsahujících enzymy laktózy. Lze je zakoupit v lékárnách pod různým označením (např. Lactoplus, Lactanon, Multilac a podobně). Při užívání těchto doplňků stravy lze konzumovat běžné mléčné výrobky, avšak je třeba věnovat pozornost jejich množství. Jedna tableta většinou postačí na „zpracování“ 0,5 l mléka.

14.02.2018

Dobry den chci se zeptat proč když se holím tak mám červené pupínky a mám kolem penisu moc červené?

Petr, 15 let

Milý Petře,

Zarudnutí pokožky může být projevem jejího podráždění při holení. Jestliže pro holení používáš ruční holicí strojek, doporučuji před holením nanést na pokožku dostatečné množství pěny na holení. Po oholení ošetři pokožku hydratačním krémem nebo tělovým mlékem.
Červené pupínky vznikají po oholení pokožky v místech, kde dochází k zarůstání chloupků. Jestliže je pokožka příliš suchá a není dostatečně vláčná, dorůstající chloupky si obtížně „razí cestu“ na povrch. V místě, kde dorůstající chlup zarůstá pod pokožku, se poté tvoří drobné hnisavé ložisko v podobě červeného pupínku.
Abys tomuto zarůstání chloupků zabránil, pravidelně si na oholená místa nanášej pleťový krém nebo tělové mléko. Pokožka bude vláčnější a chloupky budou bez obtíží dorůstat.

14.02.2018

Kolik minut musim masturbovat abych dosáhl ejakulace?

Matěj, 14 let

Milí Matěji,

Doba stimulace (dráždění) penisu potřebná pro dosažení ejakulace může být různá. Některým mužům nebo chlapcům postačí méně než minuta, jiným několik minut, někteří jedinci dosahují orgasmu a ejakulace dokonce až po několika desítkách minut. Záleží na úrovni hormonální hladiny, míře pohlavního vzrušení, intenzitě dráždění pohlavních orgánů a dalších okolnostech. Na tvůj dotaz tudíž nelze podat jednoznačnou odpověď.

13.02.2018

Dobrý den, poslední měsíc mě často píchá na hrudníku v levé části, jakoby u srdce. Občas když se třeba předkloním nebo pro něco ohnu, potom mě začne hrozně píchat u srdce a nemůžu se tou bolestí nadechnout. Většinou to trvá 10 vteřin, a je to opravdu nepříjemné. Taky se mi často stává, že třeba sedím na posteli, ne úplně rovně, a najednou mi vystřelí bolest od lopatky skrz tělo. Měl bych zajít k lékaři? Nemůžu mít něco se srdcem ? Může na to mít vliv to, že nemám úplně správné držení těla? Moc děkuji za pomoc.

Terak, 15 let

Milý Teraku,

Ostrá bolest (píchání) na levé straně hrudníku je nejčastěji nervosvalového původu. Tomu by odpovídalo vadné držení těla, o němž se zmiňuješ v závěru dotazu. V důsledku vadného držení těla totiž dochází k přetěžování některých svalů, což může vést i k podráždění některých nervů v oblasti hrudníku, ramen či zad.
Vadné držení těla doporučuji konzultovat s praktickým lékařem, který ti může doporučit vyšetření na ortopedii či návštěvu u rehabilitačního lékaře.
Naproti tomu je nepravděpodobné, že by tvé obtíže souvisely s činností srdce. V takovém případě by totiž bolest nebyla píchavá, nýbrž tupá (pociťovaná jako silný tlak) a cítil bys ji uprostřed hrudníku za hrudní kostí, nikoli na levé straně (nervy ze srdce totiž vycházejí ze středu hrudi, nikoli ze stran).

13.02.2018

Dobrý den,je hodně špatné když si dám jednou týdně,nebo jednou za dva týdny 1,5L Coca Coly? Škodí mi to hodně?

Kája, 13 let

Milý Kájo,

Určité riziko tzv. kolových nápojů spočívá v poměrně vysokém obsahu cukrů, díky němuž může zvýšená konzumace těchto nápojů přispívat k obezitě. Kromě toho kolové nápoje obsahují kofein, který má v menším množství stimulační účinky (tlumí únavu a pomáhá udržovat pozornost), avšak ve větším množství způsobuje zrychlení srdeční činnosti, překyselení žaludku či dehydrataci (odvodnění organismu), někdy též nespavost.
Především však závisí na objemu vypitého nápoje. Domnívám se, že 1,5 l kolových nápojů týdně nepředstavuje množství, které by mohlo poškodit tvé zdraví. Nicméně by bylo vhodnější, kdybys svoji konzumaci těchto nápojů rozložil poněkud rovnoměrněji (například 3x týdně 0,25 l namísto 1x za 2 týdny 1,5 l).

13.02.2018

Dobrý den, mohli by jste mi popsat jak probihá 13ti letá prohlídka?

Štěpán, 13 let

Milý Štěpáne,

Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly sekundárních pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

12.02.2018

Bojím se, co by se stalo, kdyby mne rodiče (hlavně matka) viděla při masturbaci. Nemám moc soukromí ve sprše, protože do koupelny chodí každý z rodiny a to kdykoliv. Prosím o radu, případně nějakou tu výmluvu.

Tentononc, 14 let

Milý Tentononci,

Přestože masturbace není nijak škodlivá, naopak se jedná o zdraví prospěšnou činnost, někteří lidé z důvodu neznalosti vědecky prokázaných faktů podléhají různým předsudkům, které se k masturbaci vztahují. Reakci rodičů na zjištění, že jejich syn nebo dcera vykonává masturbaci, tudíž nelze předem odhadnout.
Pravdou je, že tvoje tělo patří tobě, na vykonávání masturbačních aktivit máš plné právo neboť jimi uspokojuješ své přirozené potřeby a nikdo (včetně rodičů) nemá právo tě v této činnosti omezovat nebo ti ji dokonce zakazovat. Avšak pravdou je i to, že masturbace představuje velmi intimní (důvěrnou) aktivitu, pro kterou je třeba si najít dostatek soukromí.
Jestliže máš možnost se v koupelně zamykat, můžeš tuto možnost při masturbaci (ale i při koupání či sprchování) využít, neboť i dítě mladší 18-ti let má právo na přiměřené soukromí. Masturbaci můžeš vykonávat i na jiných místech, například ve svém pokoji, pokud jej máš. Případně i v jiné části bytu nebo domu, kde budeš mít dostatek soukromí a kde nehrozí, že tě někdo náhle vyruší. Někteří dospívající vykonávají masturbaci například na půdě, ve sklepě, v garáži, v kůlně a na podobných místech. Naproti tomu zcela nevhodné jsou například společné prostory bytových domů nebo venkovní prostory všeho druhu.

12.02.2018

Ahoj mám dotaz jsem v 8.ročníku ZŠ a pořád ještě nevím kam jít dál studovat a bojím se že už na konci 8.ročníku budu muset dávat někam přihlášku a já pořád vůbec nevím kam. Děkuji

Luky, 15 let

Milý Luki,

Výběr dalšího vzdělání do značné míry souvisí s volbou povolání. Při výběru povolání je třeba zohlednit nejen úroveň znalostí a školní prospěch, ale i zájmy, záliby a různé dovednosti. Vzhledem k tomu, že většina lidí stráví v práci podstatnou část svého života, by sis měl zvolit takovou profesi, která tě bude alespoň trochu bavit.
Jestliže nemáš bližší představu o tom, jaké povolání bys chtěl v budoucnu vykonávat a jaké vzdělání budeš k výkonu takového povolání potřebovat, můžeš se obrátit na výchovného poradce, který působí na každé škole. Výchovný poradce by měl mít k dispozici rovněž seznam středních škol s přehledem oborů, které lze na těchto školách studovat nebo v nichž se lze vyučit.
Také můžeš využít bezplatných služeb některé z pedagogicko-psychologických poraden. Tyto poradny nabízejí dětem a mládeži mimo jiné i poradenské služby v oblasti profesní orientace, například testy studijních předpokladů a podobně.

12.02.2018

Jak si můžu vydělat ?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Zákony ČR poskytují osobám, které nedosáhly určitého věku, ochranu před zneužíváním dětské práce. Zaměstnat lze pouze osobu starší 15-ti let, která má ukončenou povinnou školní docházku, což se vztahuje i na příležitostnou práci (brigády). Podnikat může osoba starší 18-ti let, případně osoba starší 16-ti let, pokud jí soud za tímto účelem přizná svéprávnost. Osoba mladší 15-ti let může za finanční odměnu provozovat pouze uměleckou, kulturní, sportovní či reklamní činnost, a to za zákonem stanovených podmínek.

12.02.2018

Jaké oslovení je od holky pozitivnější? :
1.Dobrý kluk
2.Fajn kluk

Satan, 13 let

Milý Satane,

Různí lidé mohou tytéž výrazy využívat v různých významových odstínech. Například slovo „dobrý“ je jistě pozitivní, avšak například ve slovním hodnocení, které se používá ve školách, vyjadřuje známku „3“, tedy pouze střední úroveň osvojení určitých znalostí či dovedností. Také výraz „fajn“ se používá pro označení něčeho dobrého nebo příjemného, avšak někteří lidé jej používají tak často, že dochází k určitému oslabení jeho významu.
Především tedy záleží na tom, jak často a v jaké souvislosti dívka ten či onen výraz používá. Jestliže například dívka několika různým chlapcům opakovaně říká, že jsou dobří nebo fajn, nemusí mít takovéto hodnocení nijak zvlášť velký význam. „Fajn“ kluk může být například každý, kdo dá dívce opsat domácí úkol nebo pro ni udělá nějakou jinou laskavost.
Některé dívky vyjadřují chlapcům sympatie také tím, že je oslovují zdrobnělinou jejich jména (samozřejmě s výjimkou případů, kdy je zdrobnělé oslovení míněno ironicky) nebo mazlivou přezdívkou.

12.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v pořádku udělat se do ponožky, chci se ujistit, jestli to nějak nepoškodí můj penis nebo tak. Děkuji za pozornost

Sebastián, 15 let

Milý Sebastiáne,

Zavedení penisu do ponožky by nemělo způsobit žádné poranění. Avšak ponožka, kterou k tomuto účelu použiješ, by měla být čistá. Z hygienických důvodů nedoporučuji použít ponožku, kterou jsi od posledního nošení nedal vyprat, ale ani zcela novou ponožku, která ještě nebyla sepraná. Ponožka by také měla být vyrobena pokud možno ze 100% bavlny.

12.02.2018

Dobrý den, mám dotaz dochází v dospívání k růstů svalů samovolně ? protože třeba můj táta nikdy neposiloval a má 3x větší ruku jak já. Tak se chci zeptat do kolika let mužské tělo „mohutní“. Děkuji předem za odpověď

Marek, 16 let

Milý Marku,

Pravdou je, že v období dospívání dochází k rozvoji svalstva i v případě, že chlapec necvičí posilovací cviky. K růstu a mohutnění svalstva dochází působením mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tento proces probíhá nejčastěji do 18-ti let věku, u některých chlapců či mladých mužů i déle (do 19 až 21 let věku). Samozřejmě, že dospívajícímu tělu lze při budování svalové hmoty pomoci, například konzumací mléčných výrobků, zejména tvarohu. Jestliže chceš svaly posilovat, můžeš provádět posilovací cviky s vlastní váhou (např. kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně). Posilování pomocí nářadí a strojů nedoporučuji, neboť představuje příliš vysokou zátěž pro klouby, obzvláště u dospívajících jedinců, jejichž tělesný růst dosud nebyl ukončen.

11.02.2018

Dobrý den mám během puberty časté křeče,je to normální?

Sweet lolipop, 11 let

Milý Sweet lolipope,

Křeče v oblasti končetin (zejména dolních) jsou nejčastěji způsobeny jednorázovým přetížením, případně prudkým a neopatrným pohybem, k němuž může dojít nejen při sportování, ale například i ve spánku. Další možnou příčinou svalových křečí je nedostatek hořčíku, který lze doplnit užíváním ve formě tablet. Okamžité úlevy od křeče lze většinou dosáhnout přenesením tělesné váhy na zasaženou končetinu. Při tom však dávej pozor, abys neztratil rovnováhu a neupadl.
Méně často se křeče vyskytují rovněž v dalších částech těla. V takovém případě doporučuji obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který provede vyšetření, případně doporučí vyšetření u specialisty (neurologa, ortopeda a podobně). Křeče mohou být způsobeny rovněž nadměrnou činností štítné žlázy (při podezření na onemocnění štítné žlázy doporučí praktický lékař vyšetření na endokrinologii).

11.02.2018

Dobrý den, mám problém s přetáhnutím předkožky přes žalud při erekci. Masturbují tedy s předkožkou přes žalud. Je to špatně? Nebo co mi pomůže přetáhnout předkožku přes žalud? Děkuji za odpověď..

Les15, 15 let

Milý Lesi15,

Při masturbaci používej takovou techniku, která ti nejlépe vyhovuje. Pokud ti přetahování předkožky přes žalud činí obtíže, nevidím důvod, proč by sis ji musel při masturbaci přetahovat.
Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován, a tudíž může probíhat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění zúžené předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty nebo až v jejím závěru. Kromě toho u některých chlapců i v pubertě přetrvává částečné slepení (konglutinace) mezi žaludem a předkožkou, což znamená, že u nich dosud nedošlo k úplnému oddělení obou povrchů.
Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže, nesnaž se ji přetahovat násilím. Mohl by sis způsobit poranění, které by vedlo ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy. Ani násilné oddělování předkožky od žaludu v případě jejich slepení (konglutinace) nelze doporučit, neboť může vést k poranění a následným druhotným srůstům mezi žaludem a předkožkou, které již představují závažnější problém, nežli samotná konglutinace.
Pokud chceš přirozený proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš provádět její zvlhčování pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti). Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

11.02.2018

A jak probiha vysetreni na endorkrinologii ?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Součástí endokrinologického vyšetření zaměřeného na posouzení dosaženého stupně tělesného vývoje je kontrola tzv. sekundárních pohlavních znaků (např. tělesného ochlupení), u chlapců měření objemu varlat pomocí orchidometru, dále odběr krve za účelem stanovení hormonální hladiny (zejména hladiny gonadoliberinu a testosteronu) a stanovení kostního věku pomocí rentgenu levé ruky (u leváků pravé).

11.02.2018

Doma se mezi sebou nestydime. Ja se okoupu a pri utirani rucnikem dostavam obcas erekci. Kdyz sestra prisla do koupelny tak ho videla a delala jakoby nic a normalne se se mnou bavi. Kamos mi ale rikal ze to neni normalni a ze bych se mel v koupelne zamykat. Co si o tom myslite?

Kostka, 15 let

Milý Kostko,

Postoje vůči nahému lidskému tělu mohou být velmi rozmanité. Zatímco v některých rodinách se před sebou jednotliví členové stydí a snaží se svoje tělo vždy a za všech okolností zakrývat, v jiných rodinách je běžné, že se jednotliví členové v koupelně nezamykají, převlékají se před ostatními a podobně. To, co považuješ za normální, může tedy tvůj kamarád považovat za nenormální a naopak. Obsah pojmu „normální“ je velmi relativní.
V současné době se většina sexuologů, psychologů a dalších odborníků shoduje v názoru, že občasný pohled na nahé lidské tělo ostatních rodinných příslušníků je pro vývoj dítěte spíše prospěšný.

11.02.2018

Ahoj mam dotaz... muzou slipy za to ze nemohu pri masturbaci dosahnout vyronu semene ? Nidy totiz neejakuluju a jsem z toho uz zoufaly... nebo co mam delat pro to abych ejakuoval ?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Schopnost dosažení ejakulace nesouvisí s druhem používaného spodního prádla. Příliš těsné prádlo (ať už se jedná o slipy, boxerky nebo trenýrky či jiné prádlo) sice může narušovat termoregulaci varlat a způsobovat jejich přehřívání, což může nepříznivě ovlivnit množství a životaschopnost spermií, avšak 95% ejakulátu se tvoří mimo varlata.
K první ejakulaci dochází u chlapců obvykle ve věku 11 až 15 let. Jestliže jsi ani po dovršení patnáctého roku věku nedosáhl ejakulace, příčinou by mohl být například opožděný nástup puberty nebo její pomalejší průběh. Jestliže máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, obrať se na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který posoudí vývoj sekundárních pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

11.02.2018

Chci se zeptat co je to ztopořený penis?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Ztopoření je český výraz pro erekci. Ztopořený penis je tedy označení pro penis při erekci. Více informací k tomuto tématu najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

10.02.2018

Dobrý den, chci se zeptat za dva dny jdu na 13ti letou prohlídku ale mám chlupatý penis, můj dotaz teda zní jestli si s tím mám lámat hlavu nebo jestli to nevadí, předem Děkuji za odpověď

Anonym013, 13 let

Milý Anonyme013,

Ve věku 13-ti let není pubické ochlupení (chlupy okolo pohlavních orgánů) ničím mimořádným. Praktického lékaře či lékařku pro děti a dorost by ochlupení nemělo u chlapce tvého věku nijak překvapit. Kvůli tomu, že ti roste pubické ochlupení, se nemusíš nijak znepokojovat a rozhodně se kvůli tomu nemusíš stydět.

10.02.2018

Dobrý den, mám kamarádku, kterou mám rád, hodně rád. Na začátku února měla narozeniny, dal jsem jí řetízek, potom mi večer napsala, že to nemůže přijmout, protože jsem jenom její kamarád a že mi ho vrátí. Potom mi další den psala jiná naše společná kamarádka, že se moje láska trápí a pořád o tom mluví... V pondělí se poprvé uvidíme a já nevím, jak jí říct ať si ten řetízek nechá.

Roman, 15 let

Milý Romane,

Pokud ti dívka napsala, že si dárek od tebe nemůže ponechat, ještě to nemusí znamenat, že tě nemá ráda, nebo že tě považuje „jen“ za svého kamaráda. Avšak je velmi pravděpodobné, že jsi příliš nákladným dárkem přivedl dívku do rozpaků.
Již v minulosti jsem se v této poradně zmiňoval o tom, že chlapec by neměl dívku zahrnovat příliš drahými dárky, nýbrž by jí měl darovat spíše jen nějakou drobnost, která potěší. Příliš nákladný dárek totiž může v dívce vyvolat dojem, že si chlapec chce tímto způsobem koupit její přízeň. Jindy může dívka chlapce litovat, že za dárek utratil tolik peněz, přičemž tato lítost může dívce pokazit radost z dárku, kterou by za jiných okolností měla (např. kdyby tutéž věc dostala od rodičů či prarodičů). Dívka se také může cítit nepříjemně kvůli pocitu, že by měla takovýto drahý dárek přiměřeným způsobem oplatit, avšak její finanční prostředky prozatím nepostačují k zakoupení dárku srovnatelné hodnoty.
S dívkou by sis měl v klidu promluvit a pokusit se jí vysvětlit, že jsi jí dárkem chtěl udělat radost, ale přitom sis neuvědomil, že pro ni může být těžké tak drahou věc přijmout. Tvoje vysvětlení by nemělo působit jako výčitka. Dále bys ji měl ujistit, že když si dárek ponechá, k ničemu se tím nezavazuje. Ať si dárek prozatím uloží na nějaké bezpečné místo a ještě jednou si promyslí, zda jej opravdu chce vrátit, což může udělat kdykoliv v budoucnu.
Nebo můžeš dívce nabídnout, že jí místo řetízku koupíš nějaký „náhradní“ dárek, který jí bude vyhovovat a který bude moci přijmout bez jakýchkoliv výčitek.

10.02.2018

Dobrý den. Začal som fajčiť cigarety. Za jeden deň si dám jednu cigaretu. Ja rozumiem, že cigarety sú škodlivé ale škodí mi to veľmi? Ja si viem povedať nie, takže nie som na nich závislý... Ale seriózne... Je to až veľmi pre mňa škodlivé? Čo sa mi môže stať?

Matej, 15 let

Milý Mateji,

Tabákové výrobky (tedy i cigarety) jsou určeny osobám starším 18-ti let, a tudíž bys měl s jejich kouřením alespoň počkat. Samozřejmě, že pro tvé zdraví by bylo nejlepší, kdybys nekouřil ani po dosažení věku 18-ti let. Dokonce i v malém množství se kouřením zvyšuje riziko výskytu celé řady onemocnění, zejména onemocnění oběhové soustavy (srdce a cév). Za prokázanou lze považovat rovněž souvislost mezi kouřením a vyšším rizikem výskytu nádorových onemocnění (samotný nikotin sice rakovinu nezpůsobuje, avšak tabákový kouř obsahuje celou řadu dalších látek, z nichž některé jsou karcinogenní).
Přestože tvoje současná spotřeba cigaret je nízká, je třeba si uvědomit, že závislost na nikotinu vzniká velmi rychle. Jestliže přestaneš kouřit nyní, je pravděpodobné, že se u tebe závislost nevytvoří, případně ji velmi rychle překonáš. Avšak čím déle budeš kouřit, byť jen malé množství cigaret, tím vyšší je pravděpodobnost, že ke vzniku závislosti dojde. Varovným signálem by mohlo být zvyšování počtu vykouřených cigaret za den, které se u naprosté většiny začínajících kuřáků dostavuje poměrně brzy. Kouřením se totiž zvyšuje počet tzv. acetylcholinových receptorů, které reagují na přítomnost nikotinu a v případě jeho nedostatku vyvolávají nástup abstinenčních příznaků. Jakmile se závislost vytvoří, je již velmi obtížné se jí zbavit.

10.02.2018

Už od mala jsem hrozně bojácný. Kamarád mi poradil, abych se zkusil podívat na nějaký horor. Myslíte, že by to pomohlo? Prý tímhle ten strach překonám a už se bát nebudu.

Strašpytel, 15 let

Milý Strašpytle,

Postup, který ti doporučil tvůj kamarád, se odborně nazývá desenzibilizace. Některým jedincům může takovýto postup pomoci překonat strach, avšak příliš bych jej nedoporučoval, protože u citlivějších jedinců může vést naopak ke zhoršení psychického stavu, k nástupu úzkostných stavů a deprese, k poruchám spánku, nočnímu pomočování a podobně.
Namísto pokusů o násilnou desenzibilizaci bych doporučoval naučit se strach postupně zvládat. V určitých situacích je přiměřený strach naprosto normální a má značný význam pro regulaci lidského chování, avšak neměl by člověka zcela ovládat.
Nejprve by sis měl uvědomit, čeho všeho se bojíš. Vytvoř si tedy písemný seznam všeho, co v tobě vzbuzuje strach. To je první krok. Dále můžeš pokračovat tím, že svůj strach podrobněji rozebereš. Zaměř se především na to, co tvůj strach spouští. Může to být nějaká konkrétní věc, která ve skutečnosti nemusí být tak nebezpečná, jak se domníváš. Jestliže se bojíš něčeho abstraktního, může ti při překonávání strachu pomoci úprava životosprávy a režimu dne.
Jestliže se ti nedaří vypořádat se strachem bez pomoci další osoby, nestyď se obrátit na psychologického poradce, který ovládá řadu metod, jak ti pomoci. Pokud se bojíš něčeho konkrétního (například určitých zvířat, výšek, uzavřených prostorů, nějaké nemoci a podobně), není vyloučeno, že trpíš fobickou úzkostnou poruchou. V takovém případě by bylo nejlepší obrátit se na psychiatra, který provede diagnostiku a doporučí léčbu.

09.02.2018

Jak ověřit že mi kamarád důvěřuje, někdy mám fakt strach se s ním setkat skrz toho že bych mu mohl vadit. Fakt bych se rád ujistil že jsem fakt kámoš a ne nějákej enemy

TheELeave, 15 let

Milý TheELeave,

Opravdové kamarádství se zpravidla projeví až v náročných životních situacích. Nicméně nedoporučuji snažit se takové náročné situace úmyslně navozovat jen proto, aby sis ověřil, že se na kamaráda můžeš opravdu spolehnout.
I v každodenním životě však můžeš pozorovat, jak se vůči tobě kamarád chová a na základě jeho chování si vytvářet představu o jeho charakteru a o pevnosti jeho vztahu k tobě. Dobrého kamaráda poznáš podle toho, že se snaží plnit sliby, které ti dal, před nikým tě nezesměšňuje, nikomu nesděluje důvěrné informace, které od tebe získal, v případě potřeby je ochoten ti poskytnout pomoc a vždy se snaží jednat v tvém zájmu.
Pokud bys svému kamarádovi vadil nebo by s tebou už nechtěl kamarádit, nejspíše by ti to už dal nějakým způsobem najevo. Například tím, že by si na tebe v případě naléhavé potřeby nedovedl udělat čas, že by odmítal poskytnout ti pomoc v rámci svých možností, nebo by se ti začal úmyslně vyhýbat.
Na druhou stanu však nemůžeš od kamaráda očekávat, že bude veškerý svůj volný čas věnovat pouze tobě, nebo že ihned splní jakékoliv tvoje přání. Z tohoto důvodu nedoporučuji používat věty jako např. „Kdybys byl kamarád, tak bys...“ a podobně.

09.02.2018

Dobrý den po masturbaci mám vždycky hodně vysušený žalud je to normální?

X, 14 let

Milý X,

K určitému vysušení povrchu žaludu může dojít například při nižší produkci tzv. preejakulační tekutiny, což je čirá, vláčná tekutina, která se uvolňuje otvorem močové trubice při pohlavním vzrušení a při masturbaci. Vysoušení žaludu můžeš předejít používáním vhodného lubrikačního prostředku (pokud možno lubrikačního gelu) při masturbaci. Po masturbaci si penis umyj a důkladně osuš, poté můžeš povrch žaludu ošetřit např. pleťovým krémem.

09.02.2018

Koža na mojom žaludi je taka popraskaná a nehebká. Mam si dat nato nejaku mast?

Neznámy, 13 let

Milý Neznámy,

Vysušený a popraskaný povrch žaludu můžeš zvlhčovat např. hydratačním pleťovým krémem.

08.02.2018

Dobrý den,
mám takový problém, mám rád spolužačku, ona mě má taky ráda, ale občas mě tak trochu ignoruje, naproti tomu mi moje prázdninová kamarádka píše a říká vždy, že mě miluje. Mám rád svoji spolužačku a s kamarádkou vedu z mé strany negativní rozhovor, abych ji nějak neurazil. Prosím poraďte, jak ji slušně odmítnut. Tom

Tom, 16 let

Milý Tome,

K dívce bys měl být upřímný a vysvětlit jí, že o milostný vztah s ní nemáš zájem. Nebylo by správné udržovat dívku ve falešné naději, že nakonec přece jen budeš její lásku opětovat. Tvoje sdělení by mělo být sice stručné a jasné, nicméně zároveň bys vůči dívce neměl vystupovat podrážděně nebo dokonce nepřátelsky. Ona nemůže za to, že s ní nechceš chodit, nebo že už máš jinou. Tvé odmítnutí by tudíž mělo být sice jednoznačné, avšak šetrně formulované a pronesené bez negativních emocí.
Možná, že pro dívku, která ti vyjadřuje své sympatie, bude obtížné se s tvým postojem vyrovnat. Není vyloučeno, že se bude o to více snažit vzbudit tvůj zájem, případně od tebe bude vyžadovat vysvětlení tvého postoje. V takovém případě se pokud možno vyhýbej širšímu zdůvodňování svého odmítnutí. Nejsi povinen dívce vysvětlovat, z jakých důvodů nemáš o vztah zájem.
Odmítnutí vztahu by mělo zůstat mezi vámi dvěma. V žádném případě bys neměl informovat další osoby o tom, že jsi dívku odmítl. To se týká i tvé spolužačky, kterou máš rád. Rozhodně by ses jí neměl chlubit, že jsi „kvůli ní“ odmítl jinou dívku.

08.02.2018

Je normalní že mě zajíma jak vypadá penis u jiných kluků a chlapů??? jinak se mi líbí holky je to normální v mém věku?

Liko, 12 let

Milý Liko,

Zájem o tělo osob téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a nelze jej považovat za projev homosexuální orientace. Určitá zvědavost je celkem pochopitelná, protože tvoje vlastní tělo včetně pohlavních orgánů prochází změnami, a tudíž není nic zvláštního na tom, že se chceš porovnávat s ostatními.

08.02.2018

Dobrý den, můžu jít do sauny, když jsem nachlazený?

Sauner, 15 let

Milý Saunere,

Při nachlazení návštěvu sauny nedoporučuji, neboť by mohlo dojít k dehydrataci organismu. Navíc v důsledku probíhajícího onemocnění je organismus oslabený, a tudíž mu prudké střídání okolní teploty neprospívá.

07.02.2018

Dobrý den. Mám 15 rokov a výšku asi 170cm a 80kg. Je to normalne?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš přibližně na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších. Tvoje tělesná výška je tedy sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální (za normální se považuje rozmezí od 3. do 97. percentilu). Nejedná se o projev poruchy růstu.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 27,68. Jedná se o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí od 16 do 21. Rady ohledně snížení tělesné hmotnosti najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

07.02.2018

Ahoj mám takový problém s penisem, mám nějak zvláštně spojenou předkožku s žaludem. Když přetáhnu, tak tam je kus nejspíš předkožky srostlý s žaludem. Je to normální ??

Lojza, 14 let

Milý Lojzo,

Pokud se „zvláštní spojení“ předkožky se žaludem nachází na spodní straně, jedná se pravděpodobně o uzdičku neboli frenulum, což je naprosto normální součást penisu.Jestliže je předkožka částečně „srostlá“ se žaludem v jeho horní části nebo po straně, jedná se nejspíše o tzv. konglutinaci, což je přetrvávající slepení mezi předkožkou a žaludem.
K oddělování předkožky od žaludu dochází postupně, nejčastěji do třetího roku života. Avšak u některých chlapců přetrvává částečná konglutinace i v pozdějším věku, někdy až do konce puberty. Proces oddělování předkožky od žaludu však není nijak časově limitován, a tudíž není třeba se jej snažit urychlovat. Naopak, pokusy o násilné stržení předkožky ze žaludu mohou vést k poranění.

07.02.2018

Dobrý den chtel bych se zeptat pry existuji nejake cviky na zvetseni penisu.muzete mu rict jake?

Pepik, 13 let

Milý Pepiku,

„Cviky na zvětšení penisu“ jsou sice na různých místech popisovány, avšak není nijak prokázáno, že by jejich provádění skutečně vedlo k očekávanému cíli, tedy ke zvětšení rozměrů penisu. Naopak, takovéto cviky mohou způsobit poškození cév, nervů či dalších tkání penisu. Z tohoto důvodu je zde nemohu popisovat.
Rozhodně bys neměl podléhat mylnému názoru, že čím je penis větší, tím je „lepší“ nebo „hodnotnější“. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm (6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 (12,5 ± 1,5 cm) cm při erekci.
Avšak ani v případě, že by tvůj penis nedosahoval průměrných rozměrů pro tvůj věk, se ještě nemusí jednat o projev nějaké tělesné vady či vývojové poruchy. O tzv. mikropenis by se v tvém věku jednalo pouze v případě, že by délka penisu při erekci dosahovala méně než 5 cm. Jestliže tvůj penis při erekci dosahuje délky alespoň 5 cm nebo více, je vše v naprostém pořádku.

06.02.2018

Proč je sex povolený od patnácti?

Frodo, 14 let

Milý Frodo,

Nikde není výslovně uvedeno, že „sex je povolený od patnácti let“, avšak kdo uskuteční pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let nebo ji jinak pohlavně zneužije, dopustí se trestného činu dle zákona č. 40/2009 Sb., § 187. Účelem zmíněné právní úpravy je zajistit ochranu osob mladších 15-ti let před pohlavním zneužíváním. Trestně stíhat však lze pouze osobu, která je trestně odpovědná, tj. dosáhla věku 15-ti let.

06.02.2018

Dobrý den, dost často mne napadá jedna taková věc. Proč nemůžou prodat lubrikant osobám mladším 18 let ?

Furryboi, 14 let

Milý Furryboii,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, a tudíž jej lze prodat i osobě mladší 18-ti let. Jestliže v prodejně o gel požádáš a máš peníze na jeho zaplacení, musí ti jej prodat. To platí samozřejmě za předpokladu, že se pro lubrikační gel nevypravíš do některé ze specializovaných prodejen, kam je vstup osobám mladším 18-ti let zakázán. Lubrikační gel se však prodává i v lékárnách a drogeriích, neboť se jedná o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku.
Jestliže je prodejnost určitého zboží věkově omezena, musí být tato skutečnost výslovně uvedena na obalu (nápisem typu „Určeno pro dospělé“ nebo „Zákaz prodeje osobám mladším 18-ti let“). Na obalu lubrikačního gelu nic takového uvedeno není.
Podstatné je, že neexistuje žádný zákon ani vyhláška stanovující věkovou hranici prodejnosti tohoto druhu zboží. Věková hranice 18-ti let je stanovena pouze pro alkohol, tabákové výrobky a pornografii.
Jestliže ti v drogerii či v lékárně přesto odmítnou lubrikační gel prodat, dopouští se diskriminace spotřebitele dle § 6 zákona č.  634/1992 Sb. (zákona o ochraně spotřebitele).

05.02.2018

Jak se zbavit černých teček? Dřív jsem je měl jenom na nose a nebyly moc vidět, ale teď je mám i na tvářích, uších atd. A to mi hodně vadí.

Kv, 14 let

Milý Kv,

„Černé tečky“ neboli komedony vznikají ucpáním ústí mazových žlázek. Jestliže se kožní maz hromadí pod povrchem pokožky, zbarvení pupínků je zpravidla světlé (jedná se o běžný projev zánětlivého onemocnění zvaného acne vulgaris). Pokud však kožní maz proniká na povrch, vytvoří se na pleti tzv. „černá tečka“. Tmavé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, což je jedna ze stavebních látek pokožky.
Při výskytu komedonů můžeš pro čištění pleti vyzkoušet pleťovou vodu, která je určena přímo pro tento druh kosmetických obtíží. S výběrem konkrétního přípravku ti pomůže lékárník.

05.02.2018

Dobrý den, prosim vas jak se pozná chřipka? Mám teď nějakou nemoc, mám rýmu, pálí mě v nose a v krku, mám teploty a je mi špatně. Myslíte, že mám chřipku nebo něco jiného? Jak se můžu nejrychleji uzdravit? Děkuju moc za odpověď.

Chřipka, 15 let

Milý Chřipko,

K příznakům chřipkového onemocnění patří zejména horečka (nad 38°), únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, dále se může objevit bolest v krku a kašel. Přidružit se může i rýma, byť není pro chřipku zcela typická.
Bez vyšetření nelze přesně určit, o jaké onemocnění se jedná. Nicméně obtíže, které popisuješ, nasvědčují spíše pro zánět horních cest dýchacích nežli pro chřipkové onemocnění. Každopádně doporučuji klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, při teplotě nad 38° užívání antipyretik (léků na snížení teploty, např. paralenu). Pro uvolnění nosu lze užívat nosní kapky, které snižují otok sliznice.

04.02.2018

Dobrý den nemám skoro vůbec chlupaté ruce. Kdy začnou růst chlupy na rukou. Je to normální že je nemám chlupaté?

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Rozvoj tělesného ochlupení je dán genetickými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Zatímco u některých jedinců se již v období dospívání rozvíjí výrazné tělesné ochlupení, u jiných je ochlupení i v dospělosti řidší. Není vyloučeno, že v následujících letech u tebe ještě dojde k výraznému rozvoji ochlupení, avšak nelze upřesnit, kdy k tomuto rozvoji dojde a jaký bude jeho výsledek. U některých chlapců (či spíše mladých mužů) pokračuje rozvoj tělesného ochlupení i po dovršení osmnáctého roku věku.

 04.02.2018

Dobrý den, chtěl bych si vydělávat ale jelikož mi ještě nebylo 15 tak na brigády nemůžu. Je blbé kdybych dělal třeba spolužákům prezetace do školy a oni mi za to dávali symbolické částky? Nebo je nějaký jiný způsob??

Bob, 13 let

Milý Bobe,

Pravdou je, že do pracovněprávních vztahů lze vstupovat až po dosažení věku 15-ti let. Podnikat lze po dosažení věku 18-ti let (s výjimkou případů, kdy soud přizná mladistvému občanovi svéprávnost, což je možné nejdříve po dosažení věku 16-ti let).
Samozřejmě, že i mimo rámec pracovněprávních vztahů či oficiálního podnikání můžeš ostatním lidem nabízet různé drobné služby za finanční odměnu. Avšak vypracovávání úkolů (např. prezentací) pro ostatní spolužáky rozhodně nepovažuji za vhodný způsob přivýdělku. V podstatě se totiž jedná o podvod, protože spolužáci by tyto prezentace vydávali za své. Samozřejmě, že není nic špatného na tom, když si spolužáci navzájem pomáhají s učením či s přípravou do školy, avšak poskytovat takovouto pomoc za peněžní úplatu může být z etického hlediska poněkud problematické.

04.02.2018

Mohu se zeptat ja postupovat při prvním pohlavním styku? Teď myslím spíše jak postupovat těsně před ním. Jak se správně svléknout aby to nebylo divné máme se s partnerkou svléknout vzájemně nebo sami?

Lucifer, 16 let

Milý Lucifere,

Na tuto otázku neexistuje jediná správná odpověď, neboť záleží na přání obou partnerů, zda se svléknou sami nebo za vzájemné pomoci. Některým ženám a dívkám se líbí, když je partner svléká, jiné naopak chtějí svlékat svého partnera. Pokud si přeješ, aby tě partnerka svlékala, měl bys na sobě mít čisté oblečení a především čisté spodní prádlo.
Pravdou je, že vzájemné svlékání může být vhodnou součástí tzv. milostné předehry. Avšak u některých méně zkušených partnerů může během svlékání dojít k předčasné ejakulaci. V takovém případě je naopak vhodnější, když se partner svlékne sám a pokud možno rychle.
Pokud chceš se svojí dívkou zahájit pohlavní život, doporučoval bych nejprve zařadit tzv. nekoitální sexuální aktivity. Během těchto aktivit se navzájem důkladněji poznáte a mimo jiné si také vyzkoušíte, jaký způsob odkládání oděvů a prádla vám bude nejlépe vyhovovat.

04.02.2018

Zdravím, mohli by jste mi poradit s tímto problémem? Víte poslední rok jsem musel řešit hodně problémů vetšina se týká vztahu s jednou dívkou. Ale to není tak důležité divné je že tento poslední rok se mi často mění pohledy na věc aby jste ně pochopili, jednu chvíli si o něčem třeba o nějakém problému udělám názor že je to v pohodě že to v budoucnu zvládnu a mám chuťe se s tím problémem rvát a vzápětí přijde chvíle kdy cítím dalo by se říct melancholii a doslova by se dalo říct že se bojím toho co přijde jestli vůbec tu dannou věc zvládnu. A takhle se mi tyto pohledy změní za den několikrát to pak třeba ani nevim co si mam myslet. Myslíte že je to nějaký psychický problém nebo jen období? A dá se s tín něco dělat? Díky

Jarim, 16 let

Milý Jarime,

V období dospívání se často projevují výkyvy nálad, což je způsobeno hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Pod vlivem působení hormonů může docházet i k náhlým změnám nálady. Navíc dospívající člověk prochází obdobím, v němž si vytváří nové sebepojetí a přehodnocuje některé své dosavadní názory a postoje.
Dospívání je poměrně náročný proces, který je spojen s určitou psychickou zátěží. Různé problémy (například v mezilidských vztazích) vnímá většina dospívajících mnohem citlivěji, než je obvyklé u většiny dospělých (s výjimkou psychicky nevyrovnaných jedinců).
Nepříjemné pocity strachu, nejistoty či smutku lze překonat různými způsoby. Především je vhodné osvojit si různé relaxační techniky. Někomu pomáhá poslech oblíbené hudby, někdo se uklidní například pravidelným opakováním nějaké jednoduché činnosti. Když je ti smutno, věnuj se některé ze svých oblíbených činností.
Pokud určitý problém nevyžaduje bezodkladné řešení, dopřej si dostatek času na to, aby sis v klidu promyslel svůj postup při jeho řešení, přičemž uvažuj o různých možnostech řešení. Snaž se myslet pozitivně (například ocitneš-li se v náročné situaci, nezaměřuj svoji pozornost pouze na tu nehorší variantu, která by mohla nastat). Jestliže si s nějakým problémem nevíš rady, nestyď se požádat o pomoc osobu, které důvěřuješ (může to být například někdo z rodičů, kamarád, sourozenec nebo jiná osoba).

03.02.2018

Dostal jsem chřipku. Jak dlouho trvá léčená chřipka?

Nemocník, 15 let

Milý Nemocníku,

Akutní fáze chřipkového onemocnění trvá při běžném průběhu přibližně 10 dní, přičemž příznaky začínají ustupovat po prvních třech až pěti dnech. Po odeznění akutní fáze onemocnění může následovat různě dlouhá fáze zvýšené únavnosti.
Chřipka je virové onemocnění, a tudíž její léčba spočívá pouze v tlumení příznaků a posilování obranyschopnosti organismu. Při chřipce je třeba dodržovat klid na lůžku a zajistit si dostatek tekutin a potravy, při teplotě nad 38° C se doporučuje užívat léky pro snížení teploty.

03.02.2018

Dobrý den, mám problém s tím že že se mi nechce do školy..asi před rokem jsem býval často nemocný a líbilo se mi když jsem byl doma skoro sám a jelikož mám svůj pokoj tak jsem si zapnul počítáč a zapnul jsem nějakou survival hru, poštěl jsem si k tomu hudbu a jedl jsem nějaké brambůrky nebo podobně.. Hrozně mi to chybí a chtěl bych to zvopakovat, jenže víkend mi na to nestačí a proto je mi blbě z toho že musím do školy a nemůžu být doma chillovat.. (Jsem v 7.ročníku) k vánocům jsem dostal PS4 a od té doby mám špatné známky myslím jenom na hry, když si nezahraju alespoň 3 dny tak mám hroznou depku, nevím jak si mám najít čas na učení, jak mám docílit toho že mě bude škola bavit? Hlavně matematika, čeština , a tak
Jak je možný že u nás na škole od druhého stupně máme (celý druhý stupeň) každé Úterý 8 hodin? Ptal jsem se bratrance a ten říkal že oni 8 hodin nemají (je taky na druhém stupni) děkuju :)

Dan, 14 let

Milý Dane,

Někoho baví učení více, někoho méně nebo vůbec. Jistě je důležité věnovat se i odpočinku a svým zájmům, nicméně by bylo dobré, kdyby sis přece jen našel čas i pro učení a přípravu do školy.
Nejlépe uděláš, když si začneš sestavovat písemný denní plán či rozvrh. Na učení by sis měl vyhradit pevně stanovený čas, který budeš dodržovat. První hodinu po návratu ze školy by sis měl ve svém plánu vyhradit odpočinku, poté již může následovat školní příprava. Kromě vypracovávání domácích úkolů by sis měl stručně zopakovat učivo, které jste ten den ve škole probírali. Pro lepší zapamatování je totiž vhodné zopakovat si nové informace co nejdříve, nikoli až před zkoušením.
Začínat můžeš středně obtížným učivem, poté přejít k nejobtížnějšímu a nakonec si nechat nejméně obtížné úkoly. Učení a přípravu do školy si rozděl do bloků nejvýše po dvaceti minutách, neboť po uplynutí této doby značně klesá pozornost. Po každém bloku by měla následovat přestávka, během které budeš odpočívat. Rovněž délku těchto přestávek by sis měl předem stanovit a poté dodržovat.
Osm vyučovacích hodin během jednoho dne sice představuje poměrně vysokou zátěž, avšak předpokládám, že do rozvrhu je vložena alespoň jedna delší přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním.

03.02.2018

Dobrý den, je mi 16 a chci se zepat mám takovy problem jedno varle nám o dost níže než to druhe a na levém varleťi mam takou žilku mám se nečeho obávat nebo mám být v klidu prosim o radu Díky.

Mara, 16 let

Milý Maro,

Je naprosto normální, že varlata visí v nestejné výšce. U většiny mužů a chlapců je níže umístěno levé varle, ale může tomu být i naopak. Někdy je rozdíl v umístění varlat výraznější, jindy méně výrazný.
Žilka na levém varleti může být buď nadvarle, nebo se jedná o výrazněji vystupující žílu. Není vyloučeno, že jde o mírnější formu tzv. varikokély (hromadění krve v některé z žil, které jsou součástí žilní pleteně varlete). Varikokéla se častěji vyskytuje právě na levé straně.
Mírnější formy varikokély jsou časté a poměrně neškodné. Pokud by se však varle začalo výrazně zvětšovat, případně bys pociťoval silnou tahavou bolest varlete, doporučoval bych navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a v případě podezření na závažnější formu varikokély doporučí vyšetření na endokrinologii.

02.02.2018

Jak poznám infarkt? Myslíte si, že jsem jej mohl prodělat, když jsem mladý, sice jím hodně sladkého, tučná jídla, ale nejsem obézní?

Pol, 14 let

Milý Pole,

Typickým projevem infarktu je silná a spíše tupá bolest za hrudní kostí uprostřed hrudníku. Naopak píchavá bolest na levé straně hrudníku („u srdce“) bývá nejčastěji nervosvalového původu a s činností srdce nijak nesouvisí. K dalším projevům infarktu patří silné pocení, pocit úzkosti a ztížené dýchání (pocit „nedostatku vzduchu“). Pravděpodobnost, že jsi prodělal infarkt, považuji za velmi nízkou. K rizikovým faktorům patří především obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, diabetes (cukrovka) a vysoký krevní tlak.

02.02.2018

Dobrý den, když jsem byl malý, doktor mi řekl, že mám ochablé svaly... Na ruce ani na nohou žádné svaly nemám. Kliky neumím, ale chtěl bych se je naučit, ale nevím jak...s cinkama je to lehký...tam se přidávají kila, ale jak to udělat s klikama? A druhá otázka: může mít fyzická slabota vliv na velikost přirození? Díky za odpověď

Klikař, 14 let

Milý Klikaři,

Posilování svalů bys měl provádět výhradně pomocí cviků s vlastní vahou. Cvičení s činkami nedoporučuji, neboť u dospívajících jedinců může vést k poškození kloubů (zejména při nevhodném úchopu, nevhodně zvolené zátěži a nesprávném vykonávání cviků). Pokud už bys chtěl s činkami cvičit, pak jedině pod dohledem profesionálního trenéra, který se specializuje na práci s dospívajícími jedinci.
Jestliže ti provádění kliků činí obtíže, můžeš pro začátek vyzkoušet tzv. „dámské“ kliky (označením „dámské“ se nenech odradit, cvičit je může kdokoliv, tedy i muž nebo chlapec). Provádějí se podobně jako klasické kliky, ovšem s tím rozdílem, že u „dámského“ kliku se kolena dotýkají země, čímž se snižuje zátěž. Cviky můžeš provádět několikrát denně, nejprve v sestavách po pěti, později po deseti až po dvaceti, nejvýše však 5 sestav denně.
Slabší tělesná konstituce ani méně rozvinuté svalstvo nemá vliv na rozměry penisu. Dokonce i chlapec s atletickou postavou může mít penis podprůměrných rozměrů, stejně jako i chlapec tělesně slabý může mít neobvykle velký penis. Rozměry penisu závisí na vrozených předpokladech a dosaženém stupni pohlavního vývoje.

02.02.2018

Dobrý den, po přechodu ze slipu na trenky se mne stává že jse mi odhrne předkožka na přirození a moc mne to nevyhovuje, zkoušel jsem i boxerky ale když mám penis směrem dolů tak jse stejně předkožka stáhne, jedině ve slipech nemám s tím problém, slipy mne nevadí ale ve třídě už nás jich nosí méně kluků tak jsem nechtěl zůstat jediný, myslíte že třeba když budu starší jse to zlepší? Problémy nemám žádné, předkožka jde stáhnout normálně atd jen ještě neejakuluju ale to má každý jináč to chápu děkuji za odpovědi

David, 13 let

Milý Davide,

Zatímco v dětství před pubertou bývá předkožka úzká a dlouhá, během dospívání dochází k jejímu uvolňování, což může u některých chlapců vést k částečnému shrnování předkožky a obnažování žaludu. K tomu dochází obzvláště při erekci, ale u některých chlapců i v klidovém stavu, zejména visí-li penis ve spodním prádle volně dolů.
Pokud ti slipy vyhovují, nevidím důvod, proč bys místo nich měl nosit trenýrky nebo boxerky. Nejsi povinen řídit se vkusem ostatních, i když je pravdou, že dospívající člověk se může cítit poněkud nesvůj, když se v něčem odlišuje od většiny ostatních.
S přibývajícím věkem lze očekávat spíše další uvolňování předkožky. Avšak je docela dobře možné, že si na kontakt obnažené části žaludu se spodním prádlem časem zvykneš a postupně jej přestaneš vnímat jako nepříjemný. Kromě toho můžeš i nadále nosit slipy, případně tzv. „trenkoslipy“ (v podstatě se jedná o slipy s nohavičkami, které připomínají boxerky).

01.02.2018

Co se stane, když použiju prstové barvy na penis?

Pan Někdo, 13 let

Milý Pane Někdo,

Podle údajů od výrobce jsou uvedené barvy netoxické a snadno omyvatelné, a tudíž by jejich nanesení na jakoukoliv část těla (tedy včetně penisu) nemělo způsobovat zdravotní komplikace. Pokud si chceš malovat na penis (ať už z jakýchkoliv důvodů), můžeš použít i speciální barvy na obličej a na tělo, které by měly být rovněž zdravotně nezávadné. Přesto bych doporučoval nejprve vyzkoušet malé množství barvy a po jejím opláchnutí sledovat, zda se na povrchu těla neprojevuje podráždění.

01.02.2018

Je lepší chodit doma na ostro nebo v boxerkach když chodím v teplakach?

Medvidek, 16 let

Milý Medvidku,

Z hygienických důvodů doporučuji oblékat spodní prádlo, i když chodíš doma v teplákách. Předpokládám totiž, že si každý den nebereš čisté tepláky.