archiv odpovědí - září 2017

30.09.2017

Čím čuraj holky?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Moč vychází z těla otvorem, který se nazývá ústí močové trubice. Zatímco u chlapců se ústí močové trubice nachází na vrcholku žaludu penisu, u dívek je umístěno mezi poševním vchodem a klitorisem, viz obrázek ženských vnějších pohlavních orgánů na stránce „Jak to mají dívky“.

29.09.2017

Dobrý den, mám problém ohledně mé předkožky. Nezakrývá mi celý žalud, ale rozhodně není zúžená, spíš si myslím, že je "krátká". Přes žalud ji přetáhnu, ale vždy se vrátí zpět buď úplně za žalud, nebo zakryje jen asi 2mm žaludu (pouze okraj). Je to špatně? Při masturbaci mi to nečiní potíže, avšak při erekci nejde přetáhnout přes celý žalud (je to zcela bezbolestné). Děkuji za odpověď

Krotitel, 15 let

Milý Krotiteli,

Předkožka může být různě dlouhá, obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. U některých mužů či chlapců předkožka postačuje k pokrytí celého žaludu, u jiných pokrývá pouze jeho větší či menší část. Pokud při manipulaci s předkožkou necítíš žádnou bolest, mělo by být vše v pořádku.

29.09.2017

Dobrej, chci se zeptat jak ze sebe udělat staršího.. Je mi 15 let, a když někomu řeknu že mi je 15. tak se tomu každej strašně diví! Ani nejsem nijak malej 175cm a 64Kg. Narodil jsem se o 2-3 týdny dříve než jsem měl.. Ale nevím no..
Děkuji

PPPetr, 15 let

Milý PPPetře,

Tvoje tělesná výška i hmotnost odpovídají tvému věku. Pokud chceš na lidi ve svém okolí působit starším dojmem, mohla by ti pomoci úprava zevnějšku. Dojem vyššího věku lze navodit například klasickým oblečením (tmavší barvy oblečení, košile namísto trička a podobně) nebo kratším pánským účesem. Namísto tenisek můžeš nosit klasickou koženou pánskou obuv (polobotky) s tmavými ponožkami. V mluveném projevu se vyhýbej „dětským“ výrazům, chovej se klidněji a vyrovnaněji, většinu běžných každodenních činností vykonávej pomaleji a beze spěchu.

29.09.2017

Dobrý den, do kolika let se rozšuřují kosti ?? Je mi 15let a zdá se mi že moje kosti nejsou nijak silný, ani neříkám že nějak extra tenký ;) Díky moc

Martynek, 15 let

Milý Martynku,

V období dospívání rostou dlouhé kosti spíše do délky. Na růstu kostí do délky se podílejí růstové ploténky, růst kosti do šířky zajišťuje okostice. Rostoucí kost prochází tzv. remodelací, při níž se mění její proporce. Pokud jsi však měl dlouhé kosti tenčí již v dětství, je pravděpodobné, že si tuto charakteristiku podrží i v dospělosti. Pokud máš ohledně tvaru a rozměrů svých kostí závažné pochybnosti, můžeš navštívit praktického lékaře, který ti v případě potřeby může doporučit vyšetření u specialisty - dětského ortopeda.

28.09.2017

Dobrý den mám dotaz když masturbuju jak to že dostanu ejakulát ale když čurám tak jde moč ? Je možnost že při močení půjde ejakulát?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Ejakulace a močení probíhají na základě dvou různých reflexů. Přestože moč i ejakulát opouštějí tělo tímtéž otvorem (tedy ústím močové trubice), jedná se o dva různé procesy.
Ejakulace se dostavuje v důsledku mechanického dráždění penisu, k němuž dochází například při masturbaci, pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Někdy dochází i k samovolné ejakulaci, a to například ve spánku (v takovém případě se označuje jako poluce).
Naproti tomu k močení dochází po uvolnění vnitřního a vnějšího svěrače močové trubice, přičemž vnější svěrač je třeba uvolnit vůlí (s výjimkou případů, kdy je moč zadržována tak dlouho, že dotyčný jedinec už ji „neudrží“ a pomočí se).
Oba dva procesy probíhají odděleně, přičemž nelze močit a ejakulovat zároveň. Nicméně během močení po předchozí ejakulaci se společně s močí odplavují i nepatrné zbytky ejakulátu, které zůstaly v močové trubici.

28.09.2017

Ahoj měřím 175cm a za měsíc sem vyrostl sotva o milimetr. Porostu ještě? Většinou rostou na jaře a na podzim se můj růst zpomaluje

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Vzhledem k tomu, že průměrná výška chlapce ve věku 14-ti let činí 168 cm, je tvoje současná výška naprosto normální. Růst postavy neprobíhá zcela rovnoměrně, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, pokud v poslední době došlo k určitému zpomalení růstu. Pokud u tebe již nedošlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí (což je ve věku 14-ti let spíše nepravděpodobné), bude tvůj růst nejspíše ještě pokračovat.

28.09.2017

Neporadíte mi kde mám masturbovat? Když masturbuji v mém pokoji tak mám pocit že mě každou chvílí někdo nachytá :( a na záchodě to není ono. Máme docela malý záchod. Předem děkuji za rady :)

říkej mi Tobias, 13 let

Milý Tobiasi,

Pro masturbaci by sis měl zvolit takové místo, kde se budeš cítit příjemně a kde budeš mít dostatek soukromí. Pokud ve svém pokoji nemáš dostatek soukromí a na WC masturbovat nechceš, zbývá například ještě koupelna.

28.09.2017

Dobrý den. Jaký máte názor na barvení vlasů u kluků? Já zrovna mám hnědé trochu načernalé vlasy a obarvil jsem si je na blond. Uškodí to nějak mím vlasům??? A ještě když mě to mamka barvila cca tak 2-3 měsíce zpátky a trochu mě to přitom pálilo. Nevíte čím to může být???

Michal, 13 let

Milý Michale,

V dnešní době není nic divného na tom, že nejen dívky, ale i chlapci věnují větší pozornost úpravě svých vlasů. Avšak barvení vlasů a zejména pak jejich odbarvování může vést k většímu či menšímu poškození jejich struktury a v důsledku toho k jejich zvýšenému lámání, třepení a podobně. Barvení a odbarvování vlasů může rovněž vést k podráždění pokožky vlasové části hlavy. Pálení, o němž se v dotazu zmiňuješ, bylo nejspíše způsobeno právě takovýmto podrážděním pokožky.
Nižší zátěž pro pokožku hlavy představuje melír, při jehož provádění barva nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou. Příliš však nedoporučuji tzv. tupírovaný melír (též tzv. americký melír), při němž se jednotlivé praménky vlasů vytahují pomocí speciálního háčku skrz otvory v ochranné fólii, do níž se obalí vlasová část hlavy.

27.09.2017

Ahoj můj penis měří 3 cm v klidu a 4 v erekci.Mám ho strašně chlupatého a přes ty chlupy není vidět.A chci už sex ale s tim penisem to nejde protože je malý.

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Vzhledem k uvedené délce penisu při erekci se jedná o tzv. mikropenis. V úvahu připadá hormonální léčba zahájená pokud možno ještě před koncem puberty. Popros svého praktického lékaře o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Podle některých sexuologů lze uskutečnit soulož již s penisem o délce 3,5 cm. Kromě toho můžeš namísto klasické soulože (pohlavního styku do pochvy) využít tzv. nekoitální sexuální aktivity (např. vzájemnou masturbaci či orální sex).
Pokud si pubické ochlupení oholíš, bude tvůj penis zřetelněji viditelný. Holit by ses však neměl před endokrinologickým vyšetřením, protože i stupeň vývoje pubického ochlupení má určitý diagnostický význam.

26.09.2017

Kde je nejlepší místo na rande???

TrzFlplv, 12 let

Milý TrzFlplv,

Pro schůzku s dívkou je vhodné zvolit takové místo, kde se budete oba dva cítit příjemně. Zároveň by se však mělo jednat o místo bezpečné. Sraz byste si měli dát na nějakém veřejně přístupném místě (např. náměstí, zastávka autobusu a podobně), nikoli na místě odlehlém, kde hrozí například přepadení a okradení.
Samozřejmě, že pro důvěrnější aktivity (například objímání či líbání) je vhodnější najít si místo, kde budete mít dostatek soukromí a nebudete rušeni. Nemělo by se však jednat o místo zcela odlehlé, kde hrozí výše zmíněná nebezpečí.
Záleží také na tom, jakým způsobem chcete svoji schůzku strávit. Pokud je součástí schůzky například návštěva kina, můžete si dát sraz buď přímo před vstupem nebo na cestě do kina. Totéž platí i pro návštěvu jiných míst. Pokud se budete chtít jen procházet, zkuste si nejprve promyslet nějaký zajímavý cíl vaší vycházky. Může to být třeba i nějaké zajímavé místo v blízkosti vašeho bydliště, kam spolu mladí lidé chodívají na procházky nebo jen tak posedět. Jestliže se zajímáte o nějaký sport, můžete společně navštívit sportovní zařízení a cestou domů se ještě trochu projít. Podobně lze postupovat například i při společné návštěvě nějakého klubu nebo kroužku pro děti a mládež.
Při volbě vhodného místa schůzky tedy můžeš vycházet z možností v okolí vašeho bydliště, případně ze společných zálib a zájmů, které s dívkou sdílíš.

26.09.2017

Dobrý den mohou mi rodiče zabavit telefon v 15 ktery jsem si koupil?

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Zabavení věci je správní úkon, který mohou vykonávat pouze orgány státní správy (tj. policie a některé správní úřady). Pokud rodiče vezmou svému dítěti nějakou věc, nejedná se o zabavení, nýbrž o odebrání věci. Rodiče mohou dítěti odebrat takovou věc, která ohrožuje jeho život nebo zdraví.
Dokonce i neplnoletý jedinec má právo vlastnit majetek. Jeho právo nakládat s majetkem (například nějakou věc koupit či prodat) je posuzováno na základě dosaženého stupně rozumového vývoje.
Někteří rodiče trestají své děti tím, že jim odebírají jejich oblíbené věci nebo zakazují jejich oblíbené činnosti. Takovéto jednání je opodstatněné v případě, že se jedná o věc nebo činnost, která ohrožuje život či zdraví dítěte. Pokud však rodiče opakovaně a dlouhodobě odebírají dítěti jeho oblíbené věci (např. hračky) nebo mu opakovaně a dlouhodobě zakazují jeho oblíbené činnosti, které život ani zdraví dítěte nijak neohrožují, dopouštějí se na něm psychického násilí a poškozují jeho práva.

26.09.2017

Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať... Mám 14 rokov. Je normálne, že ma chlapci vzrušuju vjac ako dievčatá? Som pre to gay? Lebo ja nechcem byť gay. Dopredu Ďakujem za odpoveď.

Peter, 14 let

Milý Petere,

V tvém věku nelze sexuální orientaci jednoznačně prokázat. To, že tě vzrušují vrstevníci téhož pohlaví, je v období dospívání normální a nemusí se jednat o projev homosexuální orientace.
Každopádně bys neměl podléhat homofobii (tj. strachu z homosexuality).
Nejistota ohledně vlastní sexuální orientace může představovat závažný problém, pokud u jedince vyvolává přehnané obavy, úzkostné stavy, deprese či agresivní chování.
Někteří dospívající chlapci se snaží chovat „mužně“, aby sami sobě nebo ostatním „dokázali“, že nejsou homosexuální. Mnohdy si tím způsobují řadu potíží, například když ve škole sexuálně obtěžují své spolužačky, aby tím „prokázali“ svoji heterosexuální orientaci. Osobám starším 15-ti let za takovéto jednání hrozí trestní stíhání, avšak určitému postihu (například v podobě kázeňských opatření) se vystavují i mladší jedinci.
Kvůli případným pochybnostem ohledně své sexuální orientace by ses neměl trápit. Je pravděpodobné, že tvoje pocity jsou jen naprosto normální součástí dospívání. Sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit, avšak její spolehlivé určení sexuologickým vyšetřením je možné až po dovršení věku 16-ti let.

26.09.2017

Jak se mám zalíbit i skamarádit s dívkou když jsem tlustý? Ta jedna dívka z naší třídy se mi hrozně líbí ale nevím jak jít to mám říct :((

Michal, 13 let

Milý Michale,

Samotná tloušťka nemusí být při navázání vztahu s dívkou problémem. Většina dívek posuzuje chlapce spíše podle povahy a chování nežli podle fyzického vzhledu.
Nejprve se s dívkou zkus sblížit. Všímej si toho, jak se dívka chová a jaké má zájmy. Díky tomu s ní snadněji navážeš přátelství. Navazování vztahu někdy vyžaduje značnou vytrvalost, a tudíž se vzájemné sblížení nemusí dostavit hned. Dej dívce dostatek času na to, aby tě poznala. Nepředváděj se před ní a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi.
Pokud bys dívce hned vyznával své city, mohl bys ji zaskočit a přivést do rozpaků. Nejprve by tě měla poznat jako příjemného a milého společníka. Postupem času jí můžeš své sympatie vyjadřovat čím dál otevřeněji.
Několik rad a doporučení, jak navázat vztah s dívkou, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

25.09.2017

Dobrý den,
1) Je mi 15 let a ještě mi nevyrostl penis, v erekci ho mám pouze 9cm. Vyroste mi ještě?
2) Mám velmi citlivý žalud, nemůžu si na něj vpodstatě ani sáhnout, je to velmi nepříjemná bolest.
Proto se tedy ptám... Doporučíte mi nějakou mastičku? Co mám podle vás dělat?
Děkuji za odpověď :D

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

1) Délka penisu 9 cm při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis. Viz též odpověď na dotaz návštěvníka „Anonymní“ ze dne 24.09.2017. Navíc je pravděpodobné, že během několika let růstu a vývoje, které máš ještě před sebou, se tvůj penis ještě o něco zvětší.
2) Nejspíše máš dosud přecitlivělý žalud. Je pravděpodobné, že k poklesu jeho citlivosti dojde s rostoucím věkem. V současné době si můžeš citlivost žaludu snížit pomocí čajových obkladů. Čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům patří též snížení citlivosti povrchu lidského těla. Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček ve vodě alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat vychladnout, aby nedošlo k opaření penisu.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit jakýsi „čajový obklad“ pomocí kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.

25.09.2017

Dobrý den
Mám dotaz. Když se vymočím tak mám pak vlhký žalud někdy i mokrý od moči. A proto se chci zeptat zda když ta moč uschne zda to nějak vadí hygieně ??? Koupu se pravidelně každý druhý den. Někdy každý den a skoro pokaždé mám žalud takový kluzký je to od té moci ??? A je to nějaký výrazný problém ???
Další otázka
Jak je ze zadní strany penisu taková čárka která vede až k zadku. Tak já ji mám křivou a trochu mám křivý penis je to problém ???
Děkuji za odpověď

Někdo nový, 15 let

Milý Někdo nový,

Menší množství moči, které po vymočení někdy zůstává na povrchu penisu (případně v močové trubici), se obvykle vsakuje do spodního prádla. Pokud na penisu nějaké stopy moči zůstanou, zpravidla se odstraní při koupání či sprchování. Pohlavní orgány by sis měl umýt každý den. Jestliže se koupeš každý druhý den, měl by sis ve dnech, kdy se nekoupeš, alespoň opláchnout penis, například nad umyvadlem.
Kluzký povrch žaludu je naprosto normální a přirozený. Nesouvisí s močením, nýbrž s přirozeným zvlhčováním povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Problémem by byl naopak spíše suchý povrch žaludu.
Tmavší pruh na spodní straně penisu se nazývá raphe (vyslovuje se [rafé]). Začíná na spodní straně vnějšího listu předkožky, pokračuje po spodní straně penisu a přes šourek, na němž přechází v rýhu, která odděluje levou a pravou polovinu šourku. Dále se táhne přes rozkrok až k řitnímu otvoru (viz obrázek). Jedná se o šev, který vzniká již během nitroděložního vývoje, a to v souvislosti s diferenciací (rozlišováním) mužských a ženských pohlavních orgánů. Je naprosto přirozené, že tato čára není zcela rovná, nýbrž různě zakřivená. V přírodě nenacházíme jen samé geometricky dokonalé tvary.
Rovněž mírné zakřivení penisu (přibližně do 20 až 25°) je celkem normální a vyskytuje se téměř u poloviny mužů a chlapců.

24.09.2017

Co mám dělat když mi skoro pořád stojí??

Anonymous, 11 let

Milý Anonymousi,

U dospívajících chlapců je častá a silná erekce naprosto normální. Dochází k ní především v důsledku nárůstu úrovně hormonální hladiny.
Přestože erekce je naprosto přirozený jev, je celkem pochopitelné, že může chlapce snadno přivést do rozpaků, když se erekce dostaví v „nesprávnou“ chvíli, například v přítomnosti dalších osob.
Existují různé způsoby, jak erekci „v nesprávný čas na nesprávném místě“ alespoň částečně zakrýt (například vložením obou rukou do kapes u kalhot). Pokud z nějakého důvodu potřebuješ, aby erekce odezněla, můžeš zkusit zaměřit svoji pozornost na řešení nějakého obtížného problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad nebo odříkávat násobilku. Avšak rozhodně bys neměl erekci zakrývat způsobem, který by u tebe vyvolával bolest (například překřížením nohou a hlubokým předklonem).
V soukromí není třeba erekci nijak zakrývat ani potlačovat. Další informace a rady najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“

24.09.2017

Dobrý den potřebuju se zeptat co dělat s ranní erekci jestli vyhonit (já to odhonim) nebo co ?

Robert, 13 let

Milý Roberte,

Ranní erekce je naprosto normální a přirozený jev. Zejména v období dospívání mohou být ranní erekce obzvláště silné a úporné. Ranní erekce je výsledkem složitého reflexu, který se dostavuje ve spánku, nejčastěji krátce před probuzením. Ranní erekce tě nemusí nijak znepokojovat. Naopak, je dokladem toho, že tvoje tělo se vyvíjí správně.
Ranní erekce zpravidla odeznívá po prvním vymočení, i když právě to může být při silné erekci značně obtížné. K ochabnutí penisu obvykle dochází rovněž po masturbaci, avšak ani to nemusí být pravidlem. Nicméně pokud ti masturbace přináší úlevu, nevidím důvod, proč bys ji neměl při ranní erekci provozovat.

23.09.2017

Dobrý den,
dost mě trápí délka mého penisu. Zanedlouho mi bude 16 a já mám už přes rok stále rozměr 14cm. Je ještě možné, že bude dosahovat rozměrů alespoň 19cm a nebo jestli se mi do mých narozenin ještě zvětší. Děkuji za odpověď

Kojtuz, 15 let

Milý Kojtuzi,

Délka tvého penisu je naprosto normální a odpovídá tvému věku (průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 15-ti let 13 až 15 cm). Pokud v uplynulém roce nedošlo k nápadnějšímu růstu penisu, vůbec tě to nemusí znepokojovat. Právě mezi čtrnáctým a patnáctým rokem se tempo zvětšování tohoto orgánu poněkud zpomaluje (průměrné hodnoty délky penisu jsou ve věku 14 a 15 let v podstatě shodné, mírně narůstá spíše jeho obvod), k dalšímu výraznějšímu růstu poté dochází ve věku 16 – 17 let. Pokud by však tvůj penis v dospělosti dosahoval délky 19 cm, byl by již abnormálně velký. Průměrná délka penisu dospělého muže při erekci se pohybuje okolo 15,5 cm.

23.09.2017

Ahoj nedávno sem si čistil tu špínu v pupíku. Je to dobré? Nevadí to? Popř. Co to je? Vypadá to jako strup, ale není je to takový víc do žluta a těžko se to dává pryč musel sem použít to že sem šel do vany a použil vatovou tyčinku

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Pupík je v podstatě jizva, která na břiše zůstává po odpadnutí tzv. pupečníku neboli pupečního pahýlu (k čemuž dochází 1 až 3 týdny po narození). U většiny lidí má okrouhlý tvar a tvoří jej dvě části – pupeční jamka a pupeční papila, což je jakýsi hrbolek, který směřuje ven. U některých jedinců je tento hrbolek natolik nevýrazný, že na pohled je takřka k nerozeznání, u jiných je naopak výrazně vystouplý, takže přesahuje přes okraje pupeční jamky a svým tvarem připomíná vypouklý knoflík. Častější variantou je tzv. zapadlý pupík (má jej přibližně 90% lidí), méně častý je pupík vystouplý (přibližně 10%). Rozdíl je dán již v průběhu hojení jizvy po odpadnutí pupečního pahýlu, později se již tvar pupíku příliš nemění.
Pravdou je, že v pupeční jamce se mohou hromadit různé nečistoty, odumřelé buňky, kožní maz, zaschlý pot, zaschlé sperma, drobné částečky textilních vláken z oblečení a podobně. Uvedené nečistoty se většinou odstraňují při koupání nebo sprchování. Pokud si chceš pupík čistit, nepoužívej k tomuto účelu žádné ostré nebo špičaté předměty (například párátko). Rovněž s vatovou tyčinkou bych doporučoval zacházet velmi opatrně. Pro umytí pupíku by ti měla stačit voda, mýdlo a vlastní prst.

22.09.2017

Dobrý den.
Mám tři dotazy, líbí se mi jedna holka ze třídy, ale nikdy sem jí to neřekl. Jednou když byl ve škole cylkovýlet a já jel vedle ní a povídali jsme si o všem možným. Ona potom řekla že se se mnou dobře povídá. Myslí že jí mám že ji mám opravdu rád. Jak poznám že se jí taky líbím?
Ten druhý problém je ten, že mi nejde pořádně přetáhnout předkožka. Když jsem byl na třináctiletce tak doktorka řekla, že už je to asi na operaci. Spekulovalo se o tom už dřív ale to jsem se toho ještě tak neobával. Teď už se bojím víc a víc a na tu operaci se mi nechce ( ještě to není jistý ) ale já myslím že tam půjdu. Já se hlavně bojím že tam budu vypadat trapně a vůbec mám se bát?
A poslední dotaz je ten že sem poměrně malej měřim přibližně 150 a to je mi 13. Taky ho mám docel malýho. Nemůže to nějak ovlivnit to když masturbuju. Já totiž i když masturbuju třeba 2 min. tak stejně vůbec neejakuluju. Jen se mi tam objeví trochu bílé tekutiny. Čím to je?
Předem ďěkuji za odpovědi.

Anonymní Anonym, 13 let

Milý Anonymní Anonyme,

1) Jestliže ti dívka sama řekla, že se jí s tebou dobře povídá, znamená to, že jsi jí sympatický, a že se v tvé přítomnosti cítí dobře. Samozřejmě to ještě nemusí znamenat, že se jí líbíš a že tě má ráda. Avšak jestliže si spolu rozumíte, není vyloučeno, že se vám podaří navázat důvěrnější vztah. Pro většinu dívek přitom není rozhodující chlapcův vzhled, ale jeho povaha, chování a způsob komunikace.
Pokud se chceš s dívkou sblížit, pomohou ti například společné zájmy či záliby. Když se spolu budete věnovat činnostem, které vás oba baví, lépe se poznáte a vzájemně se sblížíte. Nicméně by ses neměl snažit vaše vzájemné sbližování příliš uspěchat. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
2) V tvém věku lze předkožku zcela přetáhnout přibližně u 85% chlapců, zatímco u zbývajících 15% činí její přetažení obtíže. V naprosté většině případů dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění zúžené předkožky do konce období dospívání.
Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže, například při močení nebo při sexuálních aktivitách, měl by lékař doporučit v první řadě konzervativní léčbu (tj. léčbu bez chirurgického zákroku). V naprosté většině případů lze dosáhnout uvolnění zúžené předkožky pomocí kortikoidní masti (např. triamcinolonu). Mast se aplikuje jednou až dvakrát denně po dobu 3 až 4 týdnů. V odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost této léčby, v některých případech je však třeba léčbu po půl roce zopakovat.
Pouze v případě, že ani opakovaná konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, by bylo na místě uvažovat o chirurgickém zákroku. Někteří lékaři doporučují pacientům cirkumcizi (obřízku), která však v naprosté většině případů není nutná a navíc představuje odstranění značné části erotogenní (eroticky citlivé) tkáně penisu. Mnohem vhodnějším chirurgický zákrokem je tzv. plastika předkožky, při níž se zúžený prstenec předkožky rozšíří při zachování erotogenní tkáně penisu v plném rozsahu. O postupu léčby však nerozhoduje praktický lékař pro děti a dorost, nýbrž specialista – dětský urolog. Ten by měl pacienta (respektive jeho rodiče) nejprve informovat o možnostech konzervativní léčby. Přístup lékaře, který pacientovi zatajuje možnosti konzervativní léčby a namísto toho hned vyhrožuje operací, bych nepovažoval za příliš odpovědný.
3) Výška 150 cm je u chlapce ve věku 13-ti let sice podprůměrná, avšak nemusí být projevem poruchy růstu. Podle percentilového růstového grafu se nacházíš na 10. percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty a 90% je vyšších. Za „malé“ lze označit takové dítě nebo dospívajícího člověka, který se nachází na 5. nebo nižším percentilu. Poruchu růstu lze diagnostikovat u jedince nacházejícího se na 3. nebo nižším percentilu.
Velikost tvého penisu nemohu posoudit, protože neuvádíš rozměry. První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje její nástup v rozmezí 11 až 15 let věku. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat, jestliže ejakulace nedosahuješ. Pokud se první ejakulace dosud nedostavila, je velmi pravděpodobné, že se dostaví během následujících měsíců či let. Pouze v případě, že by se ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologickém pracovišti. Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystavuje praktický lékař.

22.09.2017

Mam taky problém nevidno mi penis v boxerkach. mojim vrstevnikom áno. su o trochu mladší o 4 mesiace ako ze im jeho vidno a mne nie. chcel by som niečo sa Vas opýtať ako si mam v boxerkach zviditeľniť penis. mam niečo používať alebo ako

Mojo, 14 let

Milý Mojo,

To, zda se chlapcům či mužům pod boxerkami zřetelně rýsují tvary pohlavních orgánů, může být ovlivněno velikostí a střihem boxerek a rozměry penisu. Některé boxerky jsou speciálně navrženy tak, aby zvýrazňovaly linii pohlavních orgánů. Nošení takovéhoto spodního prádla však nebývá příliš pohodlné. Při výběru vhodného spodního doporučuji věnovat pozornost především rozměrům (prádlo by mělo být pohodlné) a materiálu (mělo by být vyrobené ze 100% bavlny). V takto zvoleném spodním prádle se tvůj penis sice příliš nezviditelní, avšak budeš se v něm cítit dobře. Pokud se například při společném převlékání stydíš před svými vrstevníky za to, že se tvoje pohlavní orgány přes látku boxerek nerýsují tak výrazně, můžeš použít jednoduchý trik spočívající v tom, že si boxerky vytáhneš směrem nahoru. Nenechávej je však v této poloze příliš dlouho, jinak hrozí, že se ti budou přehřívat varlata.

22.09.2017

Dobrý den, od jakého věku se může do posilovny? Nejsem si tím jist protože je na internetu je to pokaždé jinak napsané. Děkuji

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Záleží na provozovateli konkrétního zařízení, jak vysokou věkovou hranici stanoví. V některých posilovnách povolují vstup od 13-ti let, v jiných od 16-ti nebo dokonce až od 18-ti let, jinde je u neplnoletých osob vyžadován doprovod jednoho z rodičů nebo jiného dospělého člověka, který je za dítě po celou dobu jeho návštěvy zařízení odpovědný.
Dospívajícím lidem návštěvy posiloven rozhodně nedoporučuji. Cvičení s pomocí různých přístrojů a nářadí pro posilování představuje velmi vysokou zátěž pro klouby. Do určité míry to platí i pro dospělé, avšak u dospívajících, jejichž tělo teprve roste a vyvíjí se, je riziko poškození kloubů obzvláště vysoké. Pokud už chceš cvičit s nářadím (například s činkami), měl bys cvičení provádět výhradně pod dohledem profesionálního trenéra, který vypracuje tréninkový program, stanoví vhodnou zátěž a dohlédne na správný úchop nářadí a na správné vykonávání cviků.
Pokud chceš posilovat, doporučuji cvičení s vlastní vahou (dřepy, kliky, sedy-lehy a další posilovací cviky). Tyto cviky zařazuj v sestavách po deseti až dvaceti, nejvýše však pět sestav denně.

21.09.2017

Nevíte jaké jsou základní cviky na klik? Nedokážu udělat ani jeden klik :(

Michal, 13 let

Milý Michale,

Klasický klik uděláš tak, že si lehneš na podlahu obličejem dolů, položíš dlaně na zem, přičemž ruce, trup i nohy máš natažené a napnuté (tato poloha se nazývá „vzpor ležmo“). V této poloze pokrčíš ruce v loktech a spustíš celé tělo téměř až k zemi, aniž by ses však hrudníkem přímo dotkl podlahy. Poté se na rukou vzepřeš tak, že se hrudník opět oddálí od země, až se tvoje paže téměř natáhnou. Cvik se provádí pažemi, nikoli tělem. Důležité je rovněž správné dýchání (nádech při pohybu dolů a výdech při pohybu nahoru).
Pokud ti provedení klasického kliku dělá obtíže, můžeš si doma zkoušet „zjednodušenou“ verzi kliku, při které máš kolena položená na zemi (opíráš se koleny o podlahu). Nazývá se také „dámský klik“, což by tě však nemělo od tohoto cviku odradit. Ani pro chlapce není ostudou trénovat si nejprve „dámský“ klik, pokud mu provádění klasických kliků působí potíže. Až tento zjednodušený cvik zvládneš, jistě pro tebe bude snazší provést i opravdový klik.

21.09.2017

Potřeboval bych rychle nabrat svaloviu hmotu, protoze jsem hubenej a plavu. Mam 173cm a 48kg, coz je malo.

Korbič, 14 let

Milý Korbiči,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně nadprůměrná, naopak tělesnou hmotnost máš mírně podprůměrnou. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 16, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují od 18 do 21. Jedná se tedy o podváhu.
Doporučuji zvýšit příjem potravin s vyšší výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména plnotučný tvaroh), pečivo, těstoviny, rýže, sušené ovoce a ořechy.

20.09.2017

Dobrý den, mám takový problém.. Mám strašně úzký ramena :( A ani bych neřekl že jsem hubený.. (174,75cm - 175cm a 64Kg) Nejvíc mě štvou ty úzký ramena.. A nejhorší na tom je že mám obří hlavu a úzký ramena.. Hlava: 58-59cm. V 15ti letech je to docela dost.. A to není jediný problém, chtěl bych nějak zmohutnět nohy a rozšířit ramena, poradíte jak to udělat prosím ??

PPPeter, 15 let

Milý PPPetere,

Tvoje tělesná výška i hmotnost odpovídají tvému věku. Hodnota BMI činí přibližně 20,9 (optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí od 19 do 21). Netrpíš tedy nadváhou, ale ani podváhou.
Rozšiřování ramen je u dospívajících chlapců způsobeno nárůstem svalové hmoty, ale i formováním skeletu. Široká ramena představují jeden z mnoha tzv. sekundárních pohlavních znaků. Není vyloučeno, že v následujících letech u tebe ještě dojde k výraznějšímu rozvoji tohoto tělesného znaku pod vlivem nárůstu hormonální hladiny, avšak rozvoji svalstva můžeš pomoci rovněž obohacením své stravy o určité potraviny a cvičením. Z potravin doporučuji plnotučné mléčné výrobky, vejce, těstoviny, ovesnou kaši a ovoce (například jablka, banány, jahody a borůvky). Základním cvikem na posilování ramen je klik, dolní končetiny lze posilovat například pomocí dřepů..
Kvůli určitým tělesným disproporcím se netrap. Tvoje tělo dosud roste a vyvíjí se. Průměrný obvod hlavy u chlapců ve věku 15-ti let činí 56,5 cm, a tudíž obvod 58 – 59 cm je jen mírně nadprůměrný (rozdíl oproti průměru činí přibližně 2 cm). Pokud máš přesto pocit, že tvoje hlava je oproti tělu abnormálně velká, svěř se svému praktickému lékaři, který ti dle svého uvážení může doporučit endokrinologické vyšetření.
Své tělo zkus vnímat více pozitivně. Kromě drobných nedostatků (úzká ramena, tenké nohy) zkus svoji pozornost zaměřit také na ty části svého těla, s nimiž jsi spokojený.
Určité „nedostatky“ lze do určité míry korigovat rovněž pomocí vhodného oblečení. Například volnější kalhoty „schovají“ tenké nohy, k optickému rozšíření ramen může posloužit například silnější svetr nebo bunda s všitými ramenními výztuhami.

19.09.2017

Je normální že moje výška je 170cm?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak není abnormální. Nacházíš se na 90. percentilu (to znamená, že 90% chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 10% je stejně vysokých nebo vyšších). Za „normální“ výšku lze u chlapců ve věku 13-ti let považovat výšku od 145 do 176 cm. Z uvedeného vyplývá, že jsi sice vysoký, avšak tvoje výška není nijak „nadměrná“.

18.09.2017

Poškozuje mě když ve svém věku masturbuji dvakrát denně a to jsem začal mutovat az v 16? Mám nedostatek testosteronu?

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Masturbace není zdraví škodlivá, a to ani v případě, že ji provozuješ častěji než jednou denně. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, která vede k uvolnění psychického napětí (tenze), zvyšuje prokrvení a tím i okysličování tkání penisu a kromě toho působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty.
U některých chlapců nastupuje hlasová mutace dříve, u jiných později. Mutace začíná obvykle mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku a trvá obvykle šest měsíců až dva roky. Zahájení hlasové mutace ve věku 16-ti let nemusí být projevem nedostatku testosteronu či opožděné puberty.

18.09.2017

Dobry den je normalni že ve svem veku nevystříknu ale dosahnu pouze orgasmu předem diky za odpoved.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Nejčastější věk první ejakulace se pohybuje mezi dvanácti a čtrnácti lety. Za normální se však považuje první ejakulace kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že jsi dosud neměl ejakulaci a dosahuješ pouze tzv. suchého orgasmu. Pouze v případě, že bys nedosáhl první ejakulace ani po dovršení věku patnácti let, bych doporučoval vyšetření na endokrinologii.

17.09.2017

Poslední dobou asi tak 2 měsíce dozadu sem místo šťávy začal pít vodu. Jak moc bych mohl zhubnout a po jak dlouhý době?

Smrk, 14 let

Milý Smrku,

Omezení konzumace sladkých nápojů může vést ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pokud potřebuješ zhubnout, měl by ses zaměřit na celý svůj jídelníček a stravovací návyky. Pokud bys například nejedl pravidelně alespoň 5x denně, nemuselo by se omezení sladkých nápojů příliš projevit. Kromě příjmu energie záleží také na jejím výdeji. Pro zhubnutí je obvykle zapotřebí nejen upravit stravovací návyky, ale rovněž zajistit si dostatek pohybu. Z těchto důvodů nedovedu odhadnout, nakolik může ke zhubnutí přispět vynechání jednoho konkrétního nápoje či potraviny.

17.09.2017

Dobry den
Mam jeden velke problem. Mama mi i v mém veku říká "Vasiku" a nehorazne me to s*re. Jednou ve skole pribehla ze jsem si zapomel zakovskou a rekla."Vasicku zapomel sis zakovskou knizku" Cela trida samozrejme lehla smichy a to si neumite predstavit jaky to byl trapas. Moc dejuju za jakoukoli radu

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Pravdou je, že někteří rodiče dospívajících chlapců či dívek si neuvědomují, že jejich syn či dcera už nejsou malými dětmi. Oslovení zdrobnělou formou jména může být z matčiny strany projevem mateřské lásky, přičemž si maminka nejspíš ani neuvědomuje, že tě přivádí do rozpaků, když tě takto oslovuje mezi tvými vrstevníky. Pokud si nepřeješ být oslovován zdrobnělou formou tvého jména ani doma, zkus maminku přesvědčit, aby používala nějakou pro tebe přijatelnější formu oslovení (například Vašku).
V každém případě by sis měl s maminkou v klidu promluvit. Nejprve bys měl maminku ujistit, že ji máš rád bez ohledu na to, jak tě oslovuje. Poté bys jí však měl vysvětlit, že v šestnácti letech je ti opravdu nepříjemné, když tě před ostatními (kamarády, spolužáky) nazývá zdrobnělou formou jména, a že tě to přivádí do rozpaků, protože ostatní se ti smějí. Pokud bude maminka namítat, že si z ostatních nemáš nic dělat, zkus jí vysvětlit, že se svými spolužáky musíš trávit několik hodin denně, a tudíž je pro tebe důležité, aby ses ve škole necítil nepříjemně a nebyl vystavován posměchu. Nicméně bys měl zůstat klidný, nehádat se, nerozčilovat a vyhýbat se silnějším výrazům.
Ani reakce tvých spolužáků však nebyla právě nejvhodnější. Museli vědět, že tě maminka svým oslovením přivedla do rozpaků, ale místo toho, aby se ti snažili tvoji situaci usnadnit, svým chováním tvoje rozpaky ještě prohloubili. Možná, že někteří spolužáci ti závidí, že tě maminka má tak ráda, že jde do školy kvůli tomu, aby ti donesla věc, kterou jsi zapomněl doma. Kolik dnešních rodičů by pro svého potomka v tvém věku něco takového udělalo? Pokud by se ti někdo posmíval, v klidu mu vysvětli, že nemůžeš za to, jak tě maminka oslovuje, a už vůbec nemůžeš za to, že tě má ráda.

16.09.2017

Zdravím, je mi 15 let, a mám problém, můj stopořený penis měří 13,5cm a šírka 4,5cm, moje bývalka když jsme se o tom bavili tak mi říkala jestli si dělám srandu, že to je málo a tak, myslíte jestli to ještě naroste, popř. Jestli to holkám stačí.

Plamen15, 15 let

Milý Plamene15,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm. Tvůj penis má tedy průměrné rozměry a rozhodně není malý. Některé dospívající dívky však mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy.
Penis průměrných rozměrů k sexuálnímu uspokojení partnerky rozhodně stačí. Naopak, pokud je dívka či žena při pohlavním styku nespokojena, častou příčinou bývá spíše nadměrně velký penis a jeho příliš hluboké zavádění do pochvy.
Hloubka pochvy činí u dospělé ženy přibližně 7 až 11 cm, přičemž při pohlavním styku partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy přibližně jednou polovinou až dvěma třetinami jeho délky. Hlubší zavádění penisu do pochvy může být partnerce nepříjemné, zejména pokud dochází k bolestivému narážení penisu do děložního krčku.
Nejvíce nervových zakončení v oblasti ženských pohlavních orgánů se nachází nikoli v hlubinách pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů a v blízkosti poševního vchodu. Také z těchto důvodů není hluboké zavádění penisu nutné.

16.09.2017

Dobrý deň.
Od asi 14-tich rokov mám problém s potením. Keď som bol menší nepotil som sa skoro vôbec, no neskôr som sa začal strašne potiť. A to pretrváva až dodnes. Ak idem cvičiť používam antiperspirant alebo deodorant. Dosť mi to vadí, pretože ak v škole športujem tak sa strašne potím a to nie len v podpaží ale aj na čele, krku a chrbáte. Niekedy mi kvapka potu padne do úst chutí to ako voda- nemá to chuť.. Dá sa tomu zabrániť? Ďakujem za radu.

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Zvýšené pocení je v období dospívání celkem normální. Souvisí s hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Avšak vzhledem ke zvýšenému pocení na různých částech těla (nejen v podpaží či okolo pohlavních orgánů) není vyloučeno, že trpíš onemocněním zvaným hyperhidróza.
Příčinou nadměrného pocení může být například obezita, porucha činnosti štítné žlázy, nedostatek vitaminu D či hormonální nerovnováha. Konkrétní příčinu nadměrného pocení lze určit pouze na základě lékařského vyšetření. Vzhledem k tomu, že pocení souvisí s činností endokrinních žláz, bych doporučoval vyšetření na endokrinologickém pracovišti.
Omezování pocení pomocí různých přírodních prostředků (čaje, koupele) může přinést dočasnou úlevu, pokud je však nadměrné pocení způsobeno poruchou činnosti některé z endokrinních žláz, pak účinnost těchto přírodních prostředků bývá pouze omezená.
Vzhledem k tomu, že při nadměrném pocení dochází k vylučování většího množství tekutin, bys měl zejména po fyzické námaze dostatečně pít, jinak hrozí riziko dehydratace.
Nadměrné pocení může způsobit rovněž kožní obtíže. Ve vlhkém prostředí se totiž dobře daří bakteriím a plísním. Z tohoto důvodu by ses měl pravidelně převlékat do suchého oblečení (včetně spodního prádla a ponožek), zejména po fyzické námaze.
Antiperspirant používej několikrát denně, a to i večer před spaním. Pokud pravidelné používání antiperspirantu nevede k omezení nadměrného pocení, obrať se na svého praktického lékaře, svěř se mu se svými obtížemi, případně popros o poukaz na vyšetření na endokrinologii.

15.09.2017

Ahoj, mám otázku je normální když chodím ven a jsou tam převážně dívky, aby do mě furt rýpaly ( Jakože mi furt tahá za ruku, "píchá" mě prstem do ramen a do břicha.) Přitom trpím mírnou nadváhou?

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Chování, které popisuješ, je projevem určité sociální nevyzrálosti, která je v období dospívání celkem běžná. Je pochopitelné, že tě tahání za ruku či píchání prstem obtěžuje. Důležité je, abys dovedl ostatním v klidu a bez emocí sdělit, co se ti na jejich chování nelíbí.
Není jisté, zda obtěžování, kterému jsi vystavován, souvisí přímo s mírnou nadváhou, o níž se v dotazu zmiňuješ. Pravdou je, že terčem obtěžování se častěji stávají lidé, jejichž vzhled se vyznačuje nějakým nápadným rysem.
Pokud se k tobě dívky chovají způsobem, který se ti nelíbí a který tě obtěžuje, měl bys dát najevo, že takové chování je pro tebe nepřípustné. Nikdo nemá právo se tě dotýkat, pokud k tomu nedáš svolení. Na druhou stranu by ses však neměl nechat vyprovokovat k hrubému jednání či nadávkám. Rozhodně by ses neměl rozčílit, protože je pravděpodobné, že právě o to dívky usilují, když do tebe „rýpají“.

14.09.2017

Zdravím,jsem v prváku na střední škole moc mi nejde angličtina a čeština učím se a nejvíce se bojím maturity slohovky a cizího jazyku,občas dělám pravopisné chyby docela dost a slohovky mi nejdou a nevím co teď ? a bojím se ,že to nedám :( a mám papír z PPP (pedagogické psychologické porady ) problémy učiva a ,tak dá se to zvládnout ? v deváté třídě jsem měl jenom dvě 3 a to z Češtiny a z Angličtiny

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

Je dobře, že jsi navštívil pedagogicko-psychologickou poradnu. Pokud u tebe byla diagnostikována některá z tzv. specifických poruch učení (např. dyslexie, dysgrafie, dysortografie a podobně), máš právo na individuální přístup. Dokonce i u maturitních zkoušek máš nárok na uzpůsobení podmínek, například v podobě prodlouženého časového limitu či možnosti používat určité kompenzační pomůcky tak, aby tě tvoje prokázané obtíže neznevýhodňovaly. Posudek z pedagogicko-psychologické poradny však musíš škole odevzdávat každý rok, a to po celou dobu studia (tedy v každém jednotlivém ročníku).

14.09.2017

Mám otázku. Vždycky když masturbuju mám strašnú chuť na sex. Ale kdyz se vystrikam tak mne to prejde. Nevite proc???

Thunder, 13 let

Milý Thundere,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Po dosažení orgasmu a ejakulace se začne do krve vyplavovat určité množství hormonu zvaného prolaktin, který blokuje účinky hormonu testosteronu. Z tohoto důvodu dochází k dočasnému poklesu sexuální touhy, většinou též k ochabnutí erekce. Prolaktin takto působí většinou jen několik minut, nanejvýše několik desítek minut, doba jeho působení však může být při větším množství i delší.

13.09.2017

Jak mám sportovat na břicho?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pokud máš na břiše nadměrné zásoby tuku, snaž se je nejprve omezit (rady a pokyny najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Teprve poté můžeš začít s posilovacími cviky. Pokud bys totiž měl na břiše nadbytek tuku, nemělo by posilování břišních svalů očekávaný efekt, neboť svaly by byly „schované“ pod tukovou vrstvou.
Pro posílení břišního svalstva můžeš použít například následující cviky:

  • Sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihem. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
  • Malý most – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky tak, aby stehna a trup tvořily jednu rovinu. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.
  • Plank – lehneš si na zem na břicho, opřeš se o lokty a předloktí a poté se vzepřeš tak, aby ses dotýkal podlahy pouze předloktími a špičkami nohou. Zbývající části těla jsou rovné a napřímené, břišní svaly jsou zatnuté. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.

13.09.2017

Dobrý den můžu pít vodku?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pití alkoholu ti v tvém věku zcela jistě výrazně uškodí, protože přibližně do věku 18-ti let tělo neprodukuje dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který má rozhodující úlohu během procesu štěpení alkoholu. Z tohoto důvodu alkohol účinkuje na děti a dorost jiným způsobem než na dospělé (zejména mnohem více poškozuje jejich játra a další životně důležité orgány), a proto je také podávání alkoholu osobám mladším 18-ti let zakázáno.

13.09.2017

Dobrý den můj penis se dá stáhnout jen někdy co mám dělat?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Především je třeba respektovat přirozený proces uvolňování předkožky. U některých chlapců je tento proces dovršen již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či na jejím konci. Proces uvolňování zúžené či slepené předkožky není nijak časově limitován.
Předkožku si nikdy nepřetahuj za použití násilí. Její přetahování by tě rozhodně nemělo bolet. Pokud je předkožka dosud zúžená či slepená, stahuj si ji vždy pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Jakmile pocítíš bolest, stahování zastav. Nesnaž se předkožku „roztáhnout“ nebo strhnout za žalud. Mohlo by dojít k jejímu poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním. K tomu můžeš použít například panthenolovou mast, pleťový krém či tělové mléko.
Jestliže zúžená předkožka způsobuje obtíže při močení nebo při sexuálních aktivitách, lze jejího uvolnění dosáhnout pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis. Mast se užívá obvykle po dobu čtyř týdnů. Ve většině případů je léčba kortikoidní mastí úspěšná, někdy je však třeba ji po určité době (zpravidla po půl roce) zopakovat.
Pokud by ani léčba kortikoidní mastí k uvolnění předkožky nevedla, připadá v úvahu ještě chirurgická léčba, konkrétně plastika předkožky. Při tomto zákroku je zúžený prstenec předkožky rozšířen, aniž by došlo k devastaci eroticky citlivé tkáně penisu.

12.09.2017

Dobrý den, mám dotaz. U ústí močové trubice mám levý "pysk" jiný než ten pravý přijde mi že ten levý je takový více nafouklý může to být způsobeno tím že jsem měl natrhlou uzdičku ??? Ale jinak se ústí močové trubice nějak nezúžilo.
Děkuji za odpověď

Guliver, 14 let

Milý Gulivere,

V přírodě jen málokdy najdeme dokonalou symetrii a také na lidském těle se vyskytují různé nerovnoměrnosti. Jednou z takových nerovnoměrností může být i výrazněji modelovaný okraj na jedné straně ústí močové trubice. Důležité je, zda nemáš kvůli tvaru ústí močové trubice nějaké závažnější obtíže při močení, tj. zda může moč volně vytékat.
Pokud bylo natržení uzdičky pouze drobné, nemuselo dojít k narušení zásobení ústí močové trubice krví. Poškození frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou) by se projevilo silným krvácením, které by se ti pravděpodobně nepodařilo zastavit a musel bys vyhledat lékařskou pomoc (navštívit pohotovost).

12.09.2017

Je možné že můj kamarád v mém věku má ochlupení na nohou?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou dány dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. U některých chlapců se ochlupení na dalších částech těla (například na nohou, na hrudníku či ve spodní části břicha) objevuje již několik let od zahájení puberty, u jiných až v jejím závěru či dokonce až na počátku dospělosti. Mezi jednotlivými chlapci mohou být značné rozdíly v dosaženém stupni vývoje tělesného ochlupení, přičemž je velmi obtížné stanovit, co je v určitém věku normální a co nikoliv.

12.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost že se klíště přisaje v blízkosti řitního otvoru i když tam mám ochlupení? ( Když jsem si utíral řitní otvor po vykonání potřeby tak mě to kousek nad otvorem bolelo.) Děkuji za odpověď

Alik, 14 let

Milý Aliku,

Výskyt klíštěte nelze vyloučit ani v blízkosti uvedeného otvoru. Klíšťata se nejraději přisávají na místa, kde je pokožka tenká a vláčná. Ochlupení pro ně nepředstavuje překážku, naopak, díky ochlupení se klíště na povrchu těla lépe zachytí. Avšak pravděpodobnost, že by klíště proniklo přes několik vrstev oblečení až k řitnímu otvoru, je poměrně nízká. Bolest v těchto místech může mít celou řadou jiných příčin, počínaje nedostatečnou hygienou a konče drobným poraněním. Pokud chceš mít jistotu, že v okolí tvého řitního otvoru je vše v pořádku, můžeš pro zkontrolování této obtížně dostupné části těla použít obyčejné zrcátko.

11.09.2017

Co se dá použít jako lubrikant?

Qq, 14 let

Milý Qq,

Nejlepším lubrikantem je lubrikační gel. V lékárnách a drogeriích je volně prodejný a jeho cena nemusí být nijak přehnaně vysoká. Namísto lubrikačního gelu lze použít i různé náhražky, například pleťový krém, tělové mléko a podobně. Pokud se rozhodneš pro nějakou náhražku, vybírej si výrobky určené pro citlivou pleť.
Různé krémy, tělová mléka či oleje však nepoužívej pro pohlavní styk s kondomem. Pro použití s kondomem je určen pouze lubrikační gel na vodní bázi. Kosmetické přípravky na bázi oleje poškozují strukturu kondomu a mohou způsobit jeho znehodnocení.

11.09.2017

1) Je normální, že v mém věku ještě neumím plavat?
2) Jak se mám skamarádit s klukem, kterého vůbec neznám?

Johny, 15 let

Milý Johny,

1) Zcela běžné to není, protože výuka plavání je poměrně rozšířená nejen v základních, ale mnohdy již v mateřských školách. Nicméně pokud dosud neumíš plavat, ještě to neznamená, že se to nemůžeš naučit. Nejlépe tedy uděláš, když se přihlásíš do plaveckých kurzů. Znalost plavání se ti v životě jistě bude hodit a možná, že ti jednou dokonce zachrání život. Kromě toho plavání představuje jednu z nejprospěšnějších pohybových aktivit.
2) Pokud se chceš s někým skamarádit, měl bys o něm získat alespoň základní informace (mnoho informací na sebe člověk „prozradí“ už svým chováním, oblečením a doplňky a podobně). Většina dospívajících a mladých lidí navazuje kamarádství poměrně snadno, protože mají mnoho společného (například podobný pohled na svět, podobné zkušenosti, zájmy či záliby). Někdy však nemusí být snadné zaujmout právě toho člověka, se kterým by ses chtěl skamarádit. Kamarádství se snadno navazuje například při společném trávení volného času. Mnozí dospívající či mladí lidé se snadno skamarádí například na hřišti, v klubu mládeže a podobně. Takováto kamarádství však nemusí být příliš pevná. Pro navázání trvalejšího kamarádství má značný význam například povahová blízkost, společné zájmy a názory, v neposlední řadě i možnost pravidelného kontaktu.

11.09.2017

Dobrý den, už mám nejlepšího kamaráda od 5 třídy :) mě je 16 a mu bude taky 16 jsem o rok starší chodí na gympl a já na střední máme to ve stejném městě jsme místní a bydlí pode mnou mám jenom jeho je to nejlepší kamarád poslední dobou jsi moc nerozumíme hádáme se a nemáme žádné téma o čem se bavit má i jiné kamarády ze třídy a chodí někdy s ním ven s jeho kamarádem a tak jsem žarlivy a nevíme jak tuto situaci vyřešit chceme se spolu bavit furt a většinou jsme u něho tak prosím pomůžete naň? Než jsme se seznámili měli jsme stejné koníčky, ale dnes už jich moc nemáme... A nevíme co stím

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

To, co popisuješ, je v období dospívání celkem běžné. Dospívající lidé si mnohdy hledají nové zájmy, koníčky a kamarády, takže se někdy stává, že už si se svými kamarády z dětství (a to i velmi dobrými kamarády) tolik nerozumí. Avšak kamarádit spolu mohou i lidé, kteří mají odlišné zájmy a záliby, pokud mají alespoň podobný pohled na svět, podobné názory a postoje nebo spolu sdílejí podobné zkušenosti či jsou si povahově blízcí. A naopak, pokud se povahy, názory a postoje dvou lidí výrazně rozcházejí, nepomohou jim při navazování či udržování přátelství a kamarádství ani společné zájmy, záliby či koníčky.
Jestliže v tobě kamarádovi noví kamarádi ze třídy vzbuzují žárlivost, nejspíše to znamená, že máš vůči svému kamarádovi stále ještě silnou citovou vazbu. V takovém případě je velmi obtížné kamarádství zkrátka ukončit, zejména pokud se jedná o tvého nejlepšího či dokonce jediného kamaráda. Pokud však máš pocit, že se od sebe čím dál tím více vzdalujete, zkus se ve svém okolí poohlédnout po nějakých nových kamarádech, kteří ti budou bližší. Východiskem pro hledání nových kamarádů mohou být společné zájmy a záliby, avšak pro navázání trvalejšího vztahu je důležitá rovněž povahová a názorová blízkost.

10.09.2017

Na co všechno je kortikoidní mast?

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

Kortikoidní masti se používají především pro léčbu kožních či revmatických onemocnění. Kortikoidy mají protizánětlivé účinky. Kromě toho blokují alergickou reakci. V urologii se kortikoidní mast používá k podpoře procesu uvolňování zúžené předkožky. Účinnost léčby fimózy (zúžení předkožky) kortikoidní mastí činí až 95%.

09.09.2017

Dobrý den, přemýšlel jsem o tom, že bych chtěl zhubnout, na spoustě stránek jsem četl, že je nejlepší cvičit dané cviky a pak to doplňovat nějakým sportem, či běháním, plaváním atd... mě, ale sporty moc nebaví, vlastně vůbec...jak bych teda podle vás měl zhubnout tuk na břiše?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Pro snížení tělesné hmotnosti a redukci nadměrných tukových zásob doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatkem pohybu. Vyber si nějakou pohybovou aktivitu, která tě bude bavit. Pokud tě nebaví žádný sport, můžeš věnovat více času chůzi, která představuje jednu z nejběžnějších forem pohybu, a přitom nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Chůzi v terénu (na ulici, v parku, na výletech a podobně) bys měl věnovat alespoň 2 a půl hodiny týdně, nepočítá se chůze uvnitř budov (doma, ve škole a podobně). Ještě účinnější by bylo plavání, pokud možno 2x týdně po dobu 1 hodiny.
Denní příjem potravy by sis měl rozdělit do pěti až šesti jídel. Nevynechávej svačiny. Existují potraviny, kterým by ses měl při hubnutí vyhýbat (obzvláště tzv. bílé pečivo, k němuž patří světlé rohlíky, housky a podobně), naproti tomu některé potraviny můžeš konzumovat ve větším množství, například zeleninu (některé druhy zeleniny obsahují až 90% vody). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

09.09.2017

Je normální že masturbuji levou a jsem pravák?

říkejte mi Tobias, 13 let

Milý Tobiasi,

Většina mužů a chlapců masturbuje tzv. dominantní rukou, tedy praváci pravou a leváci levou. Při masturbaci se lateralita (přednostní používání pravé či levé ruky) projevuje dokonce výrazněji, než při psaní. V minulosti byli leváci při výuce psaní ve školním věku  často „přeučováni“ na praváky, avšak mnozí z nich, přestože se naučili psát či kreslit pravou rukou, i nadále používali levou ruku pro řadu běžných činností včetně masturbace. V dnešní době se však takovéto „přeučování“ rozhodně nedoporučuje, protože může vést k vážnému narušení duševního zdraví jedince.
Jinak ovšem záleží pouze na tobě, kterou ruku budeš při masturbaci používat. Důležité je, aby pro tebe tato činnost byla příjemná a pokud možno i pohodlná.

08.09.2017

Ahoj je nějaká průměrná výška trupu a nohou? Jako že nohy mají měřit tolik a tělo tolik...

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Proporční rozměry jednotlivých částí lidského těla procházejí v dětství a dospívání zásadními změnami, a tudíž stanovení průměrných hodnot je velmi problematické.
Ve výtvarném umění existují pro zobrazení proporcí lidského těla určitá pravidla, tzv. kánony, jejichž základem je tzv. modul, což je určitá základní míra (v malířství to bývá výška hlavy), od níž se odvozují rozměry dalších částí těla. Takovéto kánony vyhovují výtvarníkům, avšak z lékařského a vědeckého hlediska nemají žádný význam. V medicíně má význam pouze takové určování rozměrů a proporcí, které se opírá od určitých částí skeletu (kostry), které lze stanovit s dostatečnou přesností.
Jak jsem již naznačil, v období dospívání dochází ke změnám tělesných proporcí (období dospívání se někdy též nazývá obdobím „druhé vytaženosti“, neboť se zvyšuje podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce). U dospělého jedince s ukončeným růstem tvoří délka horní končetiny přibližně 44 až 45% tělesné výšky, délka dolní končetiny 52 až 56% tělesné výšky. Přitom platí, že relativní délka končetin (tedy jejich délka v poměru k tělesné výšce) je vyšší u mužů, než u žen.
Kromě toho existují značné individuální rozdíly v poměru mezi délkou trupu a délkou končetin. Mezi dvěma krajními typy (tj. typ leptosomní s dlouhými končetinami a krátkým trupem a typ eurysomní s krátkými končetinami a dlouhým trupem) však existuje nepřeberné množství „přechodných variant“. Význam vzájemných vztahů mezi rozměry jednotlivých částí těla však nelze přeceňovat. V minulosti byla nauka o rozměrech a proporcích lidského těla zásadním způsobem zneužita v rámci rasistických koncepcí a sloužila mimo jiné k vyhledávání a následné likvidaci „rasově nevyhovujících“ osob. Mimo jiné i z tohoto důvodu přistupuje seriózní věda k uvedené problematice velmi opatrně.

07.09.2017

Zdravím, hodně se zajímám o medicínu, stavbu lidského těla a různě kolem na toto téma. Minulý rok jsme to probírali v biologii a opravdu se mi tento obor zalíbil! Proto se chci zeptat, jestli byste mi nemohl doporučit nějaké knihy, kde bych si mohl přečíst něco více o lidském těle, jeho stavbě, zajímavostech a i klidně o péči o ně nebo něco podobného. Také mám ještě dotaz na to, co si myslíte o tom, že mi spolužáci ve škole říkají “Pájo”, je to pěkné oslovení nebo spíše dětské/nezdvořilé? Děkuji.

NoNameX, 15 let

Milý NoNameX,

Mohl bych ti doporučit učebnici Anatomie od prof. Radomíra Čiháka, jejíž cena je však poměrně vysoká. Pro základní orientaci v lidském těle si můžeš zakoupit jakýkoliv anatomický atlas.
„Pája“ je jedna z domáckých variant jména Pavel (podobně jako Kája – Karel, Vláďa – Vladimír aj.). Pokud si takto nepřeješ být oslovován, popros spolužáky, aby ti říkali jinak. Samotné oslovení „Pájo“ však není nijak neslušné nebo nezdvořilé.

06.09.2017

Dobry den. Ja som vo filme videl ako sa niekto porezal a doktor vedel urcit si sa to zahoji alebo ci to treba zasit. Ako to vedel? Kde su miesta kde sa to zahoji a kde nie?

Edgar, 11 let

Milý Edgare,

Uzavření řezné rány suturou (sešitím) je nutné v případech, kdy dojde k poškození velkých tepen a žil, dále při poranění šlach a při hlubším poranění v místech s větším množstvím podkožního tuku. Záleží tedy nejen na hloubce rány a rozsahu krvácení, ale i na vlastnostech zasažené tkáně.

06.09.2017

Dobrý den, když je muj penis v klidu tak mi jde předkožka stáhnout až za žalud ale poté když se dostaví erekce nemohu ho přetáhnout stejným způsobem co mám dělat aby to šlo?

Asd, 15 let

Milý Asd,

Obtíže s přetahováním předkožky při erekci jsou v pubertě poměrně časté, vyskytují se přibližně u 15% dospívajících chlapců. Pokud si můžeš předkožku bez obtíží přetahovat alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení. V naprosté většině případů dojde k postupnému uvolnění předkožky během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů, a to bez jakéhokoliv zákroku.
Pokud by k uvolnění nedošlo a relativní zúžení předkožky by ti způsobovalo problémy (například při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. Ve většině případů je tato léčba úspěšná. Pokud by obtíže přesto přetrvávaly, lze provést plastiku předkožky, což je chirurgický zákrok, jímž se rozšíří zúžený prstenec předkožky, aniž by došlo ke ztrátě erotogenní tkáně.
Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a nesnažit se ji za každou cenu přetahovat silou. Předkožku si při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest. Proces přirozeného uvolňování zúžené předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti či pleťového krému pro citlivou pleť). Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

06.09.2017

Dobrý den je mi čerstvě 14 let a můj penis má při erekci 17,5cm, obvod při erekci 13cm a bez erekce 10cm přijde mi že je až moc velký ale když jsem ho včera ukázal poprvé své holce řekla že je malý. Je to opravdu malé nebo to připadá jen mojí holce?

Hafík, 14 let

Milý Hafíku,

Rozměry penisu, které v dotazu uvádíš, jsou ve věku 14-ti let opravdu nadprůměrné. Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm.
Avšak některé dívky mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy. Pokud se tvoje dívka domnívá, že penis, jehož délka při erekci činí 17,5 cm, je malý, nejspíše ji v životě čeká ještě mnoho zklamání. Vyšší než uvedené rozměry (zejména délka při erekci) by totiž překračovaly i průměrné rozměry penisu dospělého muže.

05.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, líbí se mi můj kamarád a chtěl bych s ním mít řekněme důvěrný kontakt. Poradil by ste mi jak se ho na to zeptat nebo naznačit. Předem děkuji za odpověď.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Důvěrný tělesný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace, avšak mnozí dospívající si jej vykládají právě jako projev homosexuality. Mezi dospívajícími (zvláště pak mezi chlapci, zatímco dívky mívají v tomto směru mnohem méně předsudků a celkem běžně se mezi sebou například líbají nebo objímají při setkání či při loučení a podobně) je poměrně silně rozšířena homofobie neboli strach z homosexuality. Projevy homofobie někdy přerůstají až do agresivních forem. Zejména ti dospívající, kteří mají o své vlastí sexuální orientaci určité pochybnosti, reagují velmi odmítavě na vše, co by mohlo nějakým způsobem ohrozit jejich heterosexuální identitu.
Pokud tedy máš zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, především bys v něm neměl vyvolat obavy, že jej považuješ za homosexuálně orientovaného.

05.09.2017

Někdy masturbuju i když nechci. Co se mi to s ním děje

šéf, 12 let

Milý šéfe,

Sexuální potřeba bývá v období dospívání obzvláště silná, a to z důvodu zvyšující se úrovně hladiny pohlavních hormonů.
Nejsnadnějším, nejbezpečnějším a společensky nejpřijatelnějším způsobem, jak mohou dospívající jedinci svoji sexuální potřebu uspokojovat, je masturbace. Někteří dospívající masturbují proto, že chtějí dosáhnout příjemných pocitů, jiní masturbují naopak proto, aby se zbavili pocitů nepříjemných (například zvýšeného psychického napětí).
V minulosti se někteří lidé mylně domnívali, že sexuální potřebu lze uspokojit i jinými než sexuálními aktivitami. Například se tvrdilo, že když chlapec hodně sportuje, nemusí masturbovat. Dnes již víme, že to není pravda, stejně jako víme, že například potřebu přijímání potravy nelze uspokojit delší dobou spánku. V každém případě je masturbace naprosto přirozená činnost, která má značný význam pro tělesné i duševní zdraví dospívajícího jedince.

04.09.2017

Dobrý den, je mi 12 let a šourku mam takové vystouplé žilky nebo něco tomu podobného, nevím co to je a tak se ptám jestli to není nějaká nemoc. Děkuji

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Výrazná žilní kresba na šourku je naprosto normální. Cévy mají obvykle červené zbarvení a nejzřetelněji jsou vidět, když je kůže šourku napnutá.

04.09.2017

Jak a do kolika let se dá naučit tvrdé souhlásky R a Ř? Mám s tímhle problém a zním kvůli tomu jako blbec..

Men, 17 let

Milý Mene,

Náprava vad řeči a poruch výslovnosti je možná i v dospělosti. Doporučuji navštívit foniatra či logopeda, který ti na základě vyšetření doporučí vhodný postup.

04.09.2017

Ahoj
co je to torze varlete, jak se odstraňuje?

Jaroslav, 13 let

Milý Jaroslave,

Testikulární torze neboli „překroucení“ varlete je velmi nebezpečný stav spočívající v zaškrcení cév v semenném provazci. Vzniká nepřirozeným otočením varlete kolem své osy o více než 180°. Tím dochází k omezení nebo dokonce přerušení zásobování varlete okysličenou krví.
Při torzi varlete pacient pociťuje prudkou bolest v šourku, nastává otok a zarudnutí šourku, objevují se horečky, nevolnost, zvracení a šok. Účinná léčba je možná nejpozději do šesti hodin od vzniku takovéhoto překroucení a zaškrcení.
V celkové anestezii se nejprve provádí pokus o detorzi (otočení varlete) za účelem obnovení přítoku krve do varlete, v závažnějších případech je třeba provést chirurgický zákrok. Někdy se provádí také tzv. orchiopexe neboli upevnění varlete k vnitřní stěně šourku, čímž se do budoucna zabrání dalšímu opakování torze.
Při běžné manipulaci s šourkem (např. prohmatávání varlat) se není třeba torze obávat. Vzniká spíše v důsledku úrazu či křeče, zejména pokud jsou semenné provazce příliš volné a umožňují otáčení varlete podél jeho osy.

02.09.2017

Co jsou to návaly úzkosti, jaké jsou příznaky, a jak se jich zbavit?

Men, 17 let

Milý Mene,

Úzkost je nepříjemný citový stav, který se podobá silnému strachu. Na rozdíl od strachu však úzkost není spojena s konkrétním předmětem (strach máme vždy „z něčeho“, což pro úzkost neplatí). Pocit úzkosti bývá doprovázen zrychlením tepu a dechu, někdy též pocitem nevolnosti, návalem horka a svalovým třesem.
Čas od času prožívá pocity úzkosti i duševně zdravý člověk. K potlačení pocitů úzkosti obvykle postačí zaměřit pozornost na nějaký konkrétní předmět nebo činnost. Při návalu úzkosti si například můžeš postupně ukazovat na jednotlivé předměty nacházející se v místnosti a přitom vyslovovat jejich názvy. Díky tomu unikneš z pocitu úzkosti a vrátíš se do „normálního světa“.
Obtížnější je potlačení úzkosti u osob, které trpí některou z úzkostných poruch (patří k nim např. deprese, různé fobie, obsedantně-kompulzivní porucha a podobně). Podle některých psychiatrů trpí některou z úzkostných poruch až 25% obyvatelstva vyspělých zemí.
Pocity úzkosti mohou být rovněž příznakem některého z onemocnění centrální nervové soustavy.
Léčba úzkostných poruch může probíhat buď formou psychoterapie, nebo (v závažnějších případech) pomocí léčiv ze skupiny antidepresiv.

02.09.2017

Jak být ve třídě oblíbený? Hodně se bojím, že až půjdu do školy, nebudu si mít s kým sednout a tak. Co mám dělat?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

Především bys ze sebe neměl dělat někoho, kým nejsi. Buď sám sebou, protože pokud nebudeš upřímný, ostatní to brzy poznají. Neříkej ostatním vždy jen to, co od tebe chtějí slyšet a nechlub se vlastnostmi, které nemáš. Když budeš upřímný a nebudeš se přetvařovat, lidé to ocení. Pokud si naopak všimnou, že děláš všechno možné pro to, aby ses jim zalíbil, přestanou si tě vážit.
K ostatním lidem buď vlídný a nepovyšuj se nad ně. Chovej se přátelsky, ale nenuceně. Pokud se s někým nechceš přímo kamarádit, nenuť se k tomu, ale přesto se k takovému člověku chovej zdvořile.
Nedovol druhým lidem, aby tě využívali nebo ti dokonce ubližovali. Když se k tobě někdo bude chovat nevhodným způsobem, například se ti bude posmívat nebo tě ponižovat, nenech si takové chování líbit a dej mu najevo, že takové chování je pro tebe nepřijatelné. Nebraň se ale tím, že budeš někomu nadávat nebo napadat. Zesměšňování a ponižování se lépe ubráníš tím, když dáš najevo, že znáš svoji hodnotu, vážíš si sám sebe a dovedeš druhému v klidu a bez emocí sdělit, co ti na jeho chování vadí. Avšak ani ty sám by sis nikdy neměl z nikoho dělat legraci nebo někoho ponižovat. Lidem, kteří dělají špatné věci, se snaž vyhýbat, jinak hrozí, že se sám dostaneš do potíží.
Zajímej se o ostatní, snaž se nenápadně zjistit, jaké mají zájmy a záliby. Tím získáš řadu námětů k rozhovorům. Pokud si však chceš s někým povídat, dávej pozor, abys jej neoslovil v momentě, když má moc práce, nebo když právě nemá dobrou náladu.
Občas můžeš být i humorný, ale nesnaž se ze sebe dělat šaška a všechny kolem sebe bavit. Zpočátku bys sice možná někoho dobře pobavil, časem bys ale začal ostatním jít na nervy. Když někdo řekne dobrý vtip, zasměj se, ale se smíchem to nepřeháněj.
Aby se ostatní cítili v tvé blízkosti dobře, věnuj dostatečnou pozornost svému zevnějšku. Tvoje oblečení nemusí být přehnaně drahé, ale mělo by být čisté a upravené. Každý den se sprchuj a čisti si zuby. Pokud se hodně potíš, používej antiperspirant. Nevybírej si však příliš výrazné vůně, protože někomu by mohly být nepříjemné. Nesnaž se ostatní ohromit tím, že máš nějakou dražší věc, než oni.
Pokud chceš být oblíbený, musí tě ostatní lidé dostatečně znát. Neboj se tedy s ostatními mluvit o svých zájmech a zálibách a při vhodných příležitostech se neboj vyjadřovat svůj názor.
Nechovej se jako zoufalec, který se za každou cenu snaží najít si kamarády a zavděčit se ostatním, i kdyby kvůli tomu měl začít krást nebo brát drogy. Pokud si budeš vážit sám sebe, pokud budeš čestný a upřímný, dbát o svůj zevnějšek, vystupovat klidně a chovat se k lidem hezky a zdvořile, budou to nakonec ostatní, kdo bude o kamarádství s tebou usilovat.

02.09.2017

Kolik stojí potrat a musel bych ho holce zaplatit, kdyby došlo k nechtěnému početí a ona to dítě nechtěla?

Men, 17 let

Milý Mene,

Cena interrupce (potratu) obvykle činí několik tisíc Kč. Interrupce není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž si ji pacientka hradí sama. Výjimkou jsou pouze vzácné případy, kdy je zákrok na základě doporučení lékaře proveden v zájmu ochrany života a zdraví těhotné ženy.
Pokud by se tvoje partnerka rozhodla pro potrat, platit bys za ní nemusel. K potratu ji nikdo nesmí nutit, protože má právo si dítě ponechat. Pokud se přesto rozhodne podstoupit potrat, záleží jen na tobě, zda ji v tomto rozhodnutí, které je problematické z hlediska zdravotního i morálního, finančně podpoříš. Lépe bys však udělal, kdybys partnerku přesvědčil, aby si dítě ponechala. Nepovažoval bych za příliš odpovědné, kdyby chtěla své dosud nenarozené dítě zahubit například kvůli budování kariéry nebo z jiných důvodů, které lze těžko stavět proti hodnotě lidského života. Navíc není zcela vyloučeno, že v budoucnu by dívka v důsledku provedení interrupce již nemohla opět přijít do jiného stavu.
Samozřejmě, že neplánované rodičovství není ve vašem věku snadné, avšak každý souložící pár musí s takovouto možností předem počítat a být připraven přijmout rodičovskou odpovědnost.
Pokud bys se svojí přítelkyní chtěl uzavřít sňatek, podle platného práva to není vyloučeno ani před dosažením 18-ti let věku. Zákon o rodině totiž stanoví, že soud může povolit uzavření manželství i nezletilému, pokud už dosáhl věku 16-ti let (samozřejmě, že tohoto věku musí dosáhnout oba dva lidé, kteří chtějí sňatek uzavřít). Takovéto povolení soud vydává zejména v případech, že mladistvý pár čeká společné dítě.
Ale i kdybyste se rozhodli do manželství nevstupovat, vaše rodičovská práva tím nezanikají. Nicméně do doby, než by alespoň jeden z vás dosáhl věku 18-ti let, by dítě muselo být alespoň formálně svěřeno do péče osoby starší 18-ti let (např. někoho z prarodičů dítěte, tj. rodičů tvé přítelkyně nebo tvých rodičů). Pokud byste však manželství na základě povolení soudu uzavřeli, získali byste tím zletilost, a tudíž i právní způsobilost k výchově vašeho společného dítěte.
Do značné míry záleží i na tom, jak se k otázce neplánovaného rodičovství neplnoletých postaví jejich rodiče. Většina z nich bývá alespoň zpočátku nemile zaskočena, protože něco takového nečekali. Rozumní rodiče však brzy překonají první šok a jsou ochotni svým dětem ve zvládání této jejich náročné životní situace pomoci a v rámci svých možností je podporovat. Najdou se však i rodiče, kteří na těhotenství své nezletilé dcery reagují s nepřiměřenou prudkostí a hněvem, ba dokonce ji přesvědčují či přímo nutí k tomu, aby podstoupila potrat. Avšak k podstoupení potratu nesmí být nikdo nucen, tedy ani osoba neplnoletá. Jestliže by rodiče dívky požádali lékaře o provedení potratu, ale dívka by nesouhlasila a tomuto zákroku vážně odporovala, je lékař povinen k jejímu názoru přihlédnout. Potrat by mohl provést pouze v případě, že by komplikace v průběhu těhotenství ohrožovaly dívčin život.
Vůči své dceři mají rodiče vyživovací povinnost, takže kvůli tomu, že odmítne podstoupit potrat, ji rozhodně nemohou vyhnat z domova. Avšak i kdyby se takto zavrženíhodného jednání přece jen dopustili, ještě to neznamená, že by dívka musela skončit na ulici, protože o těhotné dívky či nezletilé matky, které z různých důvodů nemohou žít ve své rodině, se stará stát.
Úkolem chlapce, který dívku přivedl do jiného stavu, je stát jí věrně po boku, trávit s ní co nejvíce času, projevovat jí lásku a poskytovat jí morální oporu. Pokud tvoje partnerka přijde do jiného stavu, doporučuji vám, abyste si společně pořídili nějakou naučnou knížku o průběhu těhotenství, kde získáte řadu užitečných rad a informací. Těhotenství totiž není jen záležitostí samotné nastávající maminky, ale i jejího citlivého a ohleduplného partnera.

02.09.2017

13. září mám jít na něco jako operaci mozku kvůli mé epilepsii. Je pravda, že budu během operace při vědomí?

Michal, 17 let

Milý Michale,    

Pro operace mozku v blízkosti řečového centra se někdy používá tzv. „awake metoda“, při níž se pacient na několik minut probudí, aby mohl s lékaři komunikovat. Tento postup se volí pouze v případech, že by výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Při probuzení pacienta již působí předem podaná lokální anestetika, a tudíž pacient necítí bolest.
Pokud by se lékaři v tvém případě rozhodli pro awake metodu, nejspíše by tě o tom již informovali. Příslušnou informaci bys nalezl rovněž v písemných pokynech před nástupem k operaci a ve formuláři pro poskytnutí informovaného souhlasu (ten obdrželi nejspíše tvoji rodiče, zeptej se tedy jich).

02.09.2017

Dobrý den, mám takový menší problém a to s močením. Nevím čím to je, ale nejde se mi vymočit v blízkosti někoho. Například na záchodech nechodím na mušle, protože pokud v místnosti nejsem sám, prostě to nejde. Nevím jestli to není třeba ze stresu a strachu, ale je mi to celkem nepříjemné. Někteří kluci, ale dokáží močit vedle sebe, plus si při tom povídat... nechápu proč já ne... Děkuji za odpověď

MR. N., 14 let

Milý MR. N.,

Některým chlapcům (ale i dospělým mužům) se stává, že mají problém vymočit se na společných záchodech, např. ve škole nebo třeba v restauraci a podobně. Jednou z příčin může být i to, že se stydí vytáhnout si penis z kalhot v přítomnosti někoho dalšího. Potíže s močením na společných WC však mohou mít i složitější příčiny. Někteří chlapci mají na společných záchodech pocity strachu či úzkosti. Do jisté míry jsou takové pocity pochopitelné – když totiž chlapec či muž používá pisoár („mušli“), stojí při tom obrácený čelem ke zdi, takže nevidí za sebe, a navíc má jednu nebo obě ruce „zaměstnané“, což jej činí zranitelným. Mnozí chlapci mají nepříjemné zkušenosti s tím, že je např. na školních WC někdo při močení vyrušil (například do nich zezadu vrazil) a kvůli těmto nepříjemným zkušenostem jim dělá problém se vymočit u pisoáru a raději se zamykají do kabinky.
Pokud ti dělá obtíže použít pisoár na společném WC, může se postupně naučit tento problém překonat s pomocí několika jednoduchých triků:

  • Zkoušej „trénovat“ močení u pisoáru v době, kdy na WC chodí méně lidí (třeba při volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním).
  • Pokud je to možné, vyber si pisoár na kraji řady. Budeš tak alespoň z jedné strany chráněný.
  • Když máš potíže se „spuštěním“ proudu moči, zkus použít nějaký „spouštěcí rituál“ – například si v duchu počítej do deseti a mysli na to, že až napočítáš „deset“, tak spustíš.
  • Ovládání proudu můžeš doma trénovat také jednoduchým cvičením, které se nazývá „stop – start“. Spočívá v tom, že při čurání úmyslně přerušíš proud, chvíli počkáš, a potom zase „spustíš“. Tímto způsobem se naučíš lépe ovládat příslušný svěrač.
  • Pokud se ti nepodaří vyčurat se u pisoáru, můžeš se nakonec jít „schovat“ do kabinky, ale nevzdávej se. Mysli na to, že příště se to třeba povede.

01.09.2017

Chtěl jsem se zeptat jestli mi v obchodě prodají kondomy

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud si je půjdeš koupit do lékárny nebo do drogerie a pokud na jejich zakoupení budeš mít peníze, musí ti je prodat.