archiv odpovědí - září 2017

14.09.2017

Dobrý den když půjdu k doktorce na 12-letou prohlídku bude mi prohlížet penis? Jestli ano co když budu mít erekci?

A6, 12 let

Milý A6,

Dvanáctiletá prohlídka neexistuje. Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. jsou preventivní prohlídky povinné ve věku 2 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce, 4 až 5 měsíců, 6 měsíců, 8 měsíců, 10 až 11 měsíců, 12 měsíců, 18 měsíců, 3 roky, 5 let, 7 let, 9 let, 11 let, 13 let, 15 let, 17 let a 19 let (lze ji nahradit vstupní prohlídkou u praktického lékaře pro dospělé).
Nejbližší prohlídka, na kterou půjdeš, je tedy třináctiletá. Nicméně je možné, že lékař či lékařka tě na prohlídku pozvou několik týdnů či dokonce měsíců před třináctými narozeninami.
Pokud tvůj praktický lékař či lékařka pro děti a dorost bude při prohlídce postupovat přesně podle vyhlášky, tvůj penis si prohlížet bude, protože součástí prohlídky ve věku 13-ti let je i kontrola sekundárních pohlavních znaků. Někteří lékaři však tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají.
U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu. Nicméně by ses neměl předem trápit obavami, že se erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. Vyloučit to sice nelze, avšak i kdyby se erekce dostavila, lékaři či lékařce to nejspíše nebude nijak vadit ani překážet a pokud má dost taktu, nebude erekci ani nijak komentovat. Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou na takovéto situace zvyklí a vědí, o co se jedná.

14.09.2017

Dobrý den mam moc spalene vlasy a moc prostrihane ale moc huste-kudrnate chci aby mi rychleji rostly...co mám udělat aby sem je neměl tak spálené poškozené co mám dělat ?

oskar, 15 let

Milý Oskare,

Především se rozhodně vyhýbej „žehlení“ vlasů. Způsobuje totiž jejich poškození a lámání. Pro mytí vlasů používej vhodná regenerační šampón. Růst vlasů urychlit nelze. Obvykle dorůstají rychlostí 1 až 1,25 cm za měsíc, tedy 12 až 15 za rok.

14.09.2017

Dobrý den, dělám toto už přes měsíc. Má to nějaké nevýhody?

Kek, 17 let

Milý Keku,

Popsanou manipulaci s penisem rozhodně nedoporučuji, může vést k narušení jeho zásobení krví a v důsledku toho k postupnému poškození tkání penisu.

14.09.2017

Dnes jsem se vzbudil, slyšel jsem křupnutí a bolest penisu. Na první pohled to vypadá jako kdyby se nic nestalo. Je to OK?

Jakub, 18 let

Milý Jakube,

Křupnutí zcela jistě nevycházelo z penisu. Tím totiž neprochází žádná kost, nýbrž je tvořen měkkými tkáněmi. Zvukový projev mohl vycházet z jiné části těla, nejspíše doprovázel nějaký neopatrný pohyb, který jsi vykonal ve spánku a který tě vzbudil. Bolest penisu mohla být způsobena například jeho sevřením mezi tělem a povrchem lůžka (matrací), případně prudkým pohybem pánve, k němuž mohlo dojít rovněž ve spánku před probuzením.

13.09.2017

A jak mám sportovat na břicho?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pokud máš na břiše nadměrné zásoby tuku, snaž se je nejprve omezit (rady a pokyny najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Teprve poté můžeš začít s posilovacími cviky. Pokud bys totiž měl na břiše nadbytek tuku, nemělo by posilování břišních svalů očekávaný efekt, neboť svaly by byly „schované“ pod tukovou vrstvou.
Pro posílení břišního svalstva můžeš použít například následující cviky:

sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihem. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
zvedání pánve – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.
plank – lehneš si na zem na břicho, opřeš se o lokty a předloktí a poté se vzepřeš tak, aby ses dotýkal podlahy pouze předloktími a špičkami nohou. Zbývající části těla jsou rovné a napřímené, břišní svaly jsou zatnuté. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/otazky-a-odpovedi/

30.09.2017

Dobrý den pane doktore, chtěl bych se zeptat. Mám podobný problém jako pár chlapců přede mnou. Také mám problém při souloži, že nevydržím, maximálně nevím, ale odhadem do minuty, když se zadaří dvě, ale třeba i 20 vteřin nezřídka. A je to problém. Přítelkyně to nějak neřeší, ale pár komentů už k tomu měla. Ale pro vztah je důležitý i harmonické sexuální soužití. A ta má otázka. Má předkožka je, když je penis v klidu někdy přes žalud, ale nikdy ho nezakrývá celý. A když je ztopořený mám žalud holý. A není tohle ten problém, že je žalud přecitlivělý a tudíž proto brzy se vzruším, protože většině chlapců žalud překrývá i při ztopoření. Dík za odpověď . Tonda

Tonda, 18 let

Milý Tondo,

Předčasná ejakulace má ve většině případů psychické příčiny. Třemi hlavními důvody předčasné ejakulace je nedostatek zkušeností, nízká frekvence pohlavního styku a obavy ze selhání při pohlavním styku. Z těchto důvodů se předčasná ejakulace v naprosté většině případů vyskytuje u mladých mužů do 30-ti let věku, zatímco později je již velmi, velmi vzácná.
Naproti tomu s citlivostí žaludu předčasná ejakulace nesouvisí. Kromě toho, časté obnažování žaludu jeho citlivost spíše snižuje, neboť vede ke keratinizaci jeho povrchu (tj. k tvorbě silnější vrstvy zrohovatělých, odumřelých buněk na povrchu kůže).
U některých mladých mužů dochází k postupnému oddálení ejakulace v důsledku častějšího pohlavního styku. Avšak nejúčinnější metodou oddálení ejakulace při pohlavním styku je tzv. párový nácvik oddálení ejakulace. Nácvik spočívá v tom, že partnerka dráždí partnerův penis rukou (tj. provádí na partnerovi masturbaci). Jakmile partner pocítí, že se blíží orgasmus, dá partnerce předem smluvený pokyn, aby masturbační pohyby přerušila. Přitom může penis stisknout dvěma prsty, čímž partnerovi pomůže zastavit ejakulační reflex.
Důležité je tento nácvik provádět v páru, tedy s partnerkou. Pokud bys nácvik prováděl sám na sobě, dosáhl bys pouze oddálení ejakulace při svých masturbačních aktivitách, nikoli však při pohlavním styku s partnerkou.
Provádění párového nácviku ejakulace vyžaduje součinnost obou partnerů, přičemž zejména od partnerky vyžaduje určitou dávku trpělivosti, ohleduplnosti a citlivosti pro potřeby druhého. Výsledek se nedostaví hned napoprvé, nácvik je třeba provádět opakovaně. Pokud by partnerku neuspokojoval příliš krátký pohlavní styk, můžete do doby, než s pomocí párového nácviku dosáhneš oddálení ejakulace, častěji zařazovat různé nekoitální aktivity (např. orální sex, který některé ženy uspokojuje dokonce mnohem více, než klasická soulož).
V případě, že by zvýšení frekvence pohlavního styku ani párový nácvik oddálení ejakulace nevedly k žádnému výsledku, zbývá ještě možnost léčby předčasné ejakulace pomocí antidepresiv ze skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), jejíž úspěšnost je velmi vysoká a nežádoucí účinky jen minimální. Tato léčiva se však vydávají pouze na lékařský předpis.

30.09.2017

1) Myslíte že když jsem se dnes s kámošem bavil o masturbaci tak mi odpovídal na vše co jsem se ho zeptal. A sám taky masturbuje každý den ve vaně,že by chtěl společnou masturbaci?
2) když jsem dnes masturboval ve vaně tak to nějak nešlo. Nevíte proč? Myslíte že moje tělo není zvyklé na masturbaci ve vaně s vodou. Pravda byla docela horká. Nevím proč mi to nešlo.
Ale stál mi.

Michal, 13 let

Milý Michale,

1) Nedovedu posoudit, nakolik byly odpovědi tvého kamaráda pravdivé. Stejně tak nedovedu posoudit, zda by byl ochoten souhlasit se společnou masturbací.
Pokud je kamarád ochoten s tebou o masturbaci hovořit, znamená to, že ti důvěřuje. Nicméně to ještě nemusí znamenat, že jeho důvěra je natolik silná, že by byl ochoten přistoupit i na společnou masturbaci.
Pokud se však před kamarádem budeš o společné masturbaci zmiňovat, postupuj opatrně a kamarádovi vysvětli, že sice nejsi homosexuál, ale chtěl bys vyzkoušet něco nového. V opačném případě není vyloučeno, že bude na takovéto zmínky reagovat odmítavě nebo dokonce agresivně.
2) Masturbace ve vaně by sama o sobě neměla být překážkou k dosažení orgasmu, nicméně vykonávání masturbačních pohybů pod vodou může být obtížné. Navíc pokud byla voda horká, mohl ses při masturbaci velmi brzy unavit. Přece jen se jedná o poměrně fyzicky náročnou činnost.
Erekce při koupání se u dospívajících chlapců dostavuje celkem běžně.

30.09.2017

Čo to je ? Čo mám robiť aby to zmizlo?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Jedná se o prasklinu na povrchu kůže v citlivém a namáhaném místě tzv. slabin neboli třísel, tedy v místě dotyku mezi podbřiškem a vnitřní stranou stehen. Vzhledem k tomu, že v blízkosti tvých slabin se vyskytuje rovněž několik ucpaných mazových žlázek, bych doporučoval věnovat větší pozornost hygieně těchto míst, případně též častěji střídat spodní prádlo. Pokud možno používej pouze spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny.
Pro ošetření postiženého místa můžeš použít např. mast calcium panthotenicum (vyslovuje se [kalcijum pantotenikum]), kterou si můžeš zakoupit v lékárně ve volném prodeji.

30.09.2017

Čím čuraj holky?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Moč vychází z těla otvorem, který se nazývá ústí močové trubice. Zatímco u chlapců se ústí močové trubice nachází na vrcholku žaludu penisu, u dívek je umístěno mezi poševním vchodem a klitorisem, viz obrázek ženských vnějších pohlavních orgánů na stránce „Jak to mají dívky“.

30.09.2017

K těm plastikám uzdiček co jsem se ptal včera: Klidně mi dejte podrobnější odpověď, chtěl jsem skrýt dotaz jen kvůli tomu, aby se někdo nedivil, co jsem se ptal. Nakonec je normální, že jsem se na to zeptal.

Jaromir, 16 let

Milý Jaromire,

Za svůj dotaz se nemusíš stydět. Frenuloplastika se provádí v případech, kdy krátká uzdička (frenulum breve) na spodní straně penisu způsobuje obtíže při pohlavním styku či jiných aktivitách. Ve většině případů však dochází k uvolnění uzdičky spontánně, a to buď do konce puberty, nebo na počátku dospělosti. Plastiku uzdičky tedy není třeba provádět před dosažením dospělosti.
Bližší informace ke krátké uzdičce najdeš v odpovědích na dotazy návštěvníků Hh ze dne 21.09.2017 a Spermik ze dne 14.09.2017 (viz níže na této stránce). Postup při frenuloplastice je popsán v odpovědi na dotaz návštěvníka Strejfagoogle006 ze dne 20.07.2017 (viz archiv odpovědí – červenec 2017).

30.09.2017

(...) Jsem nemocný?

Radek, 11 let

Milý Radku,

Uvedené obtíže nemusí být projevem žádného onemocnění. Nicméně teplota koupele by neměla být příliš vysoká (nejvýše 37 °C). Jinými slovy, voda, ve které se koupeš, by neměla být příliš horká.

29.09.2017

Dobrý den,
už dlouhou dobu se trápím kvůli mé sexuální orientaci. Opravdu nevím, jestli mi líbí víc holky nebo kluci. Mám nejlepšího kamaráda a na toho dost často myslím. Když jsme byli v divadle tak jsme se dotýkali rukama, ale jen pažemi. V tu chvíli mi srdce tlouklo jako nikdy a snad nejhorší věc, která by se mi mohla stát, by byla, kdybych ho už nemohl vidat z důvodu, že bych mu to třeba řekl a on reagoval špatně (to si nemyslím, ale..). Vím, že to plánování je moc brzo, ale pár vztahů (s holkana) už za sebou mám, ale nikdy to nebylo takové. Stačí, když jsem jen poblíž a vše je hned lepší. Když se s ním hádám, nejradši bych vzal vše na sebe jen aby jsme se nerozhádali na delší dobu. Jednou mi dokonce ze srandy ukázal svůj penis, ale pak toho prý litoval. A když jsem jakože že srandy zkusil nějaký náznak tak mi řekl ať nejsem teplej. Nedávno mě hladil po vlasech ale to je chtěl jakože rozcuchat a říkal že budem nejlepší kamarádi na furt. Jenže má rád jednu holku a o té často mluví takže nevím co si mám myslet. Jaký názor na to máte vy? Myslite, ze by mě mohl mít taky rad, ale bojí se mi to říct. Kamarádi totiž často nadávájí do "buzen" apod. tak třeba má strach z toho.. Nic bych si snad nepřál víc, než být s ním, třeba i jen tajně. Jinak když vidím jiné homosexuály tak se mi to nelíbí a to dost, ale respektuji to. Vážně nevím.. Děkuji za odpověď

Letitork, 15 let

Milý Letitorku,

Kvůli své sexuální orientaci se nemusíš znepokojovat. V období dospívání je zájem o vrstevníky téhož pohlaví stejně běžný, jako zájem o vrstevníky pohlaví opačného. Kromě toho až do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit, a to ani lékařským vyšetřením.
Při navazování vztahů s vrstevníky je však třeba počítat s tím, že mezi dospívajícími (zejména pak mezi chlapci, kdežto dívky jsou v tomto ohledu poněkud otevřenější) je značně rozšířena tzv. homofobie, což je strach z homosexuality. Mnozí dospívající chlapci u sebe někdy pozorují projevy náklonnosti k vrstevníkům téhož pohlaví, což v nich následně vyvolává pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace. Aby tyto pochybnosti potlačili, staví se odmítavě k jakýmkoliv projevům chování, které by snad někdo další mohl jakkoliv spojovat s homosexualitou (mnohdy může být takovým projevem třeba jen nošení určitého oblečení, které samo o sobě nemusí o sexuální orientaci jedince vypovídat vůbec nic, avšak v obecném povědomí či spíše nevědomí je s homosexualitou spojováno). Pochybnosti o vlastní sexuální orientaci mohou vést k tzv. internalizované homofobii (což je strach z vlastních projevů homosexuality, ať už se jedná o projevy homosexuality skutečné nebo jen domnělé), která může vyústit až v depresivní stavy.
Rovněž ve vrstevnických kolektivech mužského pohlaví bývá homofobie poměrně rozšířená (projevem jsou například vulgární výrazy pro označení homosexuality a homosexuálně orientovaných osob, jak naznačuješ ve svém dotazu). Zpravidla se jedná o snahu dospívajících zamaskovat či „překřičet“ svoje pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace. Internalizovaná homofobie se zdaleka netýká pouze homosexuálně orientovaných jedinců. Naopak, často se vyskytuje u jedinců heterosexuálních, kteří si nedovedou vysvětlit, že mají zájem o tělo a tělesné projevy svých vrstevníků téhož pohlaví, případně se obávají, že jejich vztah ke kamarádům je „příliš důvěrný“. Strach z něčeho neznámého a nevysvětlitelného se pak velmi snadno transformuje (proměňuje) v nenávist a odmítání. Přitom u naprosté většiny dospívajících jsou obavy z vlastní homosexuality naprosto zbytečné, neboť pravděpodobnost homosexuální orientace je poměrně nízká (vzhledem ke 4% výskytu homosexuální orientace lze její pravděpodobnost vyjádřit poměrem 1 : 24).
Pokud chceš s kamarádem navázat důvěrný vztah, měl bys postupovat takovým způsobem, abys v něm nevyvolal obavy ohledně jeho vlastní sexuální orientace. Například by ses měl vyhýbat jakémukoliv slovnímu zpochybňování kamarádovy heterosexuální orientace. Většina dospívajících je ochotna akceptovat i velmi důvěrné chování ze strany vrstevníka téhož pohlaví, avšak pouze za předpokladu, že takovéto chování nepovažuje za projev homosexuality. V opačném případě může na snahy o sblížení reagovat odmítavě, někdy až agresivně.

29.09.2017

Dobrý den, mám problém ohledně mé předkožky. Nezakrývá mi celý žalud, ale rozhodně není zúžená, spíš si myslím, že je "krátká". Přes žalud ji přetáhnu, ale vždy se vrátí zpět buď úplně za žalud, nebo zakryje jen asi 2mm žaludu (pouze okraj). Je to špatně? Při masturbaci mi to nečiní potíže, avšak při erekci nejde přetáhnout přes celý žalud (je to zcela bezbolestné). Děkuji za odpověď

Krotitel, 15 let

Milý Krotiteli,

Předkožka může být různě dlouhá, obvykle představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu. U některých mužů či chlapců předkožka postačuje k pokrytí celého žaludu, u jiných pokrývá pouze jeho větší či menší část. Pokud při manipulaci s předkožkou necítíš žádnou bolest, mělo by být vše v pořádku.
Pokud ti vadí, že máš příliš krátkou předkožku, přečti si odpověď na dotaz návštěvníka Zoufalec ze dne 19.09.2017, který nalezneš níže na této stránce.

29.09.2017

(...)

Mojo, 15 let

Milý Mojo,

Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Rozdíly v délce penisu mezi jednotlivými chlapci či muži jsou rovněž naprosto normální. Například ve věku 15-ti let činí průměrná délka penisu 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. I několikacentimetrový rozdíl je tedy normální.

29.09.2017

Dobrý den, mám dotaz: Když budu dělat nějakou aktivitu, tak mi to pomůže v růstu?? Měřím 175cm a 64Kg. Ale čím víc budu vyšší tím líp ;) Myslím: Běhání, Kliky, Dřepy, atd. Ne, že půjdu do posilovny a budu zvedat těžký váhy :DD Díky moc ;)

Namakanec, 15 let

Milý Namakanče,

Tvoje tělesná výška přibližně odpovídá průměru (u chlapců ve věku 15-ti let je průměrná tělesná výška 174 cm), tvoje tělesná hmotnost je mírně nadprůměrná. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 20,9 (optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí 19 až 21, máš tedy naprosto normální poměr mezi tělesnou výškou a hmotností).
Cílová výška v dospělosti je dána převážně vrozenými předpoklady. Pohybové aktivity, které by růst do výšky urychlily, neexistují. K určitému zpomalení nebo dřívějšímu ukončení růstu však může přispět přetěžování růstových chrupavek dlouhých kostí (z tohoto důvodu mívají např. gymnasté obvykle nižší postavu).

29.09.2017

Dobrý den je mi 18 let, a nyní měřím 181cm to je průměrná výška ne ?
13let - 156cm
14let - 168cm
15let - 174cm
16let - 178cm
17let - 180cm
18let- 181cm
Jinak jak probíhala moje růstová puberta ? Je vše OK, nebo je něco špatného ? Otec: 176cm, Matka: 170cm. Vychází tedy i výška i v souladu rodičů? V rodině máme jak obry, tak i skřítky..
Díky moc!

Muž, 18 let

Milý Muži,

Ano, tělesná výška 181 cm v podstatě odpovídá průměru pro tvůj věk a pohlaví. Tvůj tělesný růst probíhal v podstatě podle růstového grafu, pouze ve věku 13-ti let byla tvoje tělesná výška mírně podprůměrná, v následujících letech jsi však již dosahoval průměru. Předpokládaná cílová výška podle výšky rodičů činí 179,5 +/- 10 cm.

29.09.2017

Dobrej, chci se zeptat jak ze sebe udělat staršího.. Je mi 15 let, a když někomu řeknu že mi je 15. tak se tomu každej strašně divý! Ani nejsem nijak malej 175cm a 64Kg. Narodil jsem se (...) Vím to že jsem se narodil o 2-3 týdny dříve než jsem měl.. Ale nevím no..
Děkuji

PPPetr, 15 let

Milý PPPetře,

Tvoje tělesná výška i hmotnost odpovídají tvému věku. Pokud chceš na lidi ve svém okolí působit starším dojmem, mohla by ti pomoci úprava zevnějšku. Dojem vyššího věku lze navodit například klasickým oblečením (tmavší barvy oblečení, košile namísto trička a podobně) nebo kratším pánským účesem. Namísto tenisek používej klasickou koženou pánskou obuv (polobotky) s tmavými ponožkami. V mluveném projevu se vyhýbej příliš dětským výrazům, chovej se klidněji a vyrovnaněji, většinu běžných každodenních činností vykonávej pomaleji a beze spěchu.

29.09.2017

Dobrý den, do kolika let se rozšuřují kosti ?? Je mi 15let a zdá se mi že moje kosti nejsou nijak silný, ani neříkám že nějak extra tenký ;) Díky moc

Martynek, 15 let

Milý Martynku,

V období dospívání rostou dlouhé kosti spíše do délky. Na růstu kostí do délky se podílejí růstové ploténky, růst kosti do šířky zajišťuje okostice. Rostoucí kost prochází tzv. remodelací, při níž se mění její proporce. Pokud jsi však měl dlouhé kosti tenčí již v dětství, je pravděpodobné, že si tuto charakteristiku podrží i v dospělosti. Pokud máš ohledně tvaru a rozměrů svých kostí závažné pochybnosti, měl bys navštívit praktického lékaře, který ti v případě potřeby může doporučit vyšetření u specialisty - dětského ortopeda.

29.09.2017

Zdravim, chtěl jsem se zeptat jak to, že dospělý muži vypadají vyšší než děti a teenageři?
Dám vám svůj osobní příklad:
Je mi 15 let a nyní měřím 175cm, můj otec má 176cm..
Ale když si vememe kalhoty a tričko, tak v tom oblečení prostě vypadá vyšší!
Ale když se postavíme vedle sebe jde vidět že jsme přibližně stejně vysocí!
Chci se zeptat proč ??
Já: 15let - 175cm a 64Kg
Táta: 45let - 176cm a 78Kg
Děkuji za odpověď ;)

Gyros, 15 let

Milý Gyrosi,

Nejspíše se jedná pouze o optický klam. Záleží však i na držení postavy. Jestliže dva lidé mají shodnou tělesnou výšku, avšak jeden z nich stojí zpříma a druhý nikoliv, může být výsledný dojem rozdílný. Také oblečení může celkový dojem měnit. Dojem vyšší postavy lze vzbudit například jednobarevným oblečením (kalhoty a triko stejné barvy), naopak kombinace více barev může postavu opticky snížit. Krátké kalhoty (nad kolena) postavu opticky zvyšují, tříčtvrteční kalhoty (jejichž nohavice končí přibližně v polovině vzdálenosti mezi koleny a kotníky) naopak snižují. Dlouhé kalhoty jsou v tomto ohledu neutrální. Ideální délka bundy je do poloviny hýždí, delší bunda může postavu opticky snižovat.

29.09.2017

Dobrý den vždy když dosahnu pri masturbaci toho pocitu tak mám chuť přestat je to az k nevydrzeni mohu se zeptat zmeni se to dekuji

řikej mi karel, 13 let

Milý řikej mi karle,

Předpokládám, že pocit, o kterém se zmiňuješ, je orgasmus. Po dosažení orgasmu a ejakulace se začíná ve větším množství vyplavovat do krve hormon prolaktin, který způsobuje ochabnutí erekce a pokles zájmu o další pokračování v masturbaci či jiných sexuálních aktivitách. Během prvních několika minut po dosažení orgasmu a ejakulace může být pokračování v masturbaci dokonce i nepříjemné.
Pouze někteří jedinci mají natolik vysokou hladinu testosteronu, že dovedou pokračovat v masturbaci či jiných sexuálních aktivitách i po dosažení orgasmu a ejakulace. Většina mužů či chlapců si však po dosažení orgasmu a ejakulace musí udělat různě dlouhou přestávku, nejméně v řádu minut, u některých jedinců v řádu několika desítek minut. Tak už to zařídila příroda.

29.09.2017

(...) prosim zobrazit jen odpověd.

Michal, 13 let

Milý Michale,

Nepříjemné pocity mohou být způsobeny příliš vysokým třením. Odeznění uvedených obtíží můžeš dosáhnout například tím, že budeš při masturbaci používat vhodný lubrikační prostředek. Buď přímo lubrikační gel, nebo alespoň jeho vhodnou náhražku, například pleťový krém, tělové mléko a podobně.

29.09.2017

 (...) dotaz prosim nezverjnujte, zverejnete jen odpoved, diky

Jaromir, 16 let

Milý Jaromire,

Operace, na kterou se v dotazu ptáš, se provádí v případě, že část těla, o které se v dotazu zmiňuješ, je natolik krátká (zkrácená), že působí obtíže při určitých činnostech. Pokud bych podal konkrétnější odpověď, prozradil bych tím obsah tvého dotazu.

28.09.2017

Navazující otázka: Jo... Hlavně kloubní jamky pod koleny mě pořád bolí a ani v trupu sem ještě moc nevyrostl

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Bolest kloubů může být způsobena zvýšenou zátěží, avšak nelze vyloučit ani onemocnění pohybového aparátu. Doporučoval bych navštívit ortopeda.
Pokud jde o růstové disproporce (nerovnoměrnosti), ty jsou v období dospívání poměrně běžné. V tvém věku rostou hlavně končetiny, zatímco růst trupu již není nijak zvlášť výrazný. V období dospívání dochází k určitým změnám v tělesných proporcích. Mění se i podíl trupu a dolních končetin na celkové tělesné výšce, a to ve prospěch dolních končetin.

28.09.2017

Dobrý den mám dotaz když masturbuju jak to že dostanu ejakulát ale když čurám tak jde moč ? Je možnost že při močení půjde ejakulát?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Ejakulace a močení probíhají na základě dvou různých reflexů. Přestože moč i ejakulát opouštějí tělo tímtéž otvorem (tedy ústím močové trubice), jedná se o dva různé procesy.
Ejakulace se dostavuje v důsledku mechanického dráždění penisu, k němuž dochází například při masturbaci, pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Někdy dochází i k samovolné ejakulaci, a to například ve spánku (v takovém případě se označuje jako poluce).
Naproti tomu k močení dochází po uvolnění vnitřního a vnějšího svěrače močové trubice, přičemž vnější svěrač je třeba uvolnit vůlí (s výjimkou případů, kdy je moč zadržována tak dlouho, že dotyčný jedinec už ji „neudrží“ a pomočí se).
Oba dva procesy probíhají odděleně, přičemž nelze močit a ejakulovat zároveň. Nicméně během močení po předchozí ejakulaci se společně s močí odplavují i nepatrné zbytky ejakulátu, které zůstaly v močové trubici.

28.09.2017

(...)

PatotatoMan, 14 let

Milý PatotatoMane,

K početí může dojít v případě, že ejakulát pronikne do partnerčiny pochvy. Ne vždy musí nechráněný pohlavní styk nutně skončit nechtěným početím (existuje například mnoho párů, které se neustále pokoušejí zplodit potomka a nedaří se jim to, přestože spolu často a pravidelně souloží), nicméně na tuto možnost nelze spoléhat. Na druhou stranu není vyloučeno, že k nechtěnému početí dojde i při chráněném pohlavním styku, neboť žádný z antikoncepčních prostředků není stoprocentně spolehlivý (například kondom poskytuje přibližně 97% ochranu).
Pokud se tedy ty a tvoje partnerka rozhodnete, že spolu budete mít pohlavní styk, musíte s rizikem neplánovaného těhotenství předem počítat.

28.09.2017

Ahoj měřím 175cm a za měsíc sem vyrostl sotva o milimetr. Porostu ještě? Většinou rostou na jaře a na podzim se můj růst zpomaluje

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Vzhledem k tomu, že průměrná výška chlapce ve věku 14-ti let činí 168 cm, je tvoje současná výška naprosto normální. Růst postavy rozhodně neprobíhá zcela rovnoměrně, a tudíž tě nemusí nijak znepokojovat, pokud v poslední době došlo k určitému zpomalení růstu. Pokud u tebe již nedošlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí (což je ve věku 14-ti let spíše nepravděpodobné), bude tvůj růst nejspíše ještě pokračovat.

28.09.2017

Dobrý den. Mám natrhlou uzdičku a je kratší. Chci se zeptat zda může ještě dojít ke samovolnému povolení či uvolnění uzdičky? Děkuji za odpověď

Jaclass, 15 let

Milý Jaclassi,

K uvolnění krátké uzdičky (frenulum breve) může dojít spontánně do konce puberty, ba dokonce ještě na počátku dospělosti. Pokud však došlo ke zkrácení uzdičky v důsledku poranění, není vyloučeno, že k jejímu spontánnímu uvolnění nedojde.
Více informací najdeš v odpovědích na dotazy návštěvníků Hh ze dne 21.09.2017 a Spermik ze dne 14.09.2017, viz níže na této stránce.

28.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká studie nebo přehled o rychlosti dosažení ejakulace v souvislosti s věkem nebo to je různé
A existuje něco takového i u dívek ( čas dosažení orgasmu v souvislosti s věkem )

Jakuban, 14 let

Milý Jakubane,

Není prokázáno, že by doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace souvisela s věkem.
Běžná doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku se pohybuje v rozmezí od dvou do patnácti minut. Za předčasnou ejakulaci (ejaculatio praecox) se považuje ejakulace do 15 vteřin po začátku soulože. Doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci může být kratší než při pohlavním styku. Na dosažení orgasmu a ejakulace nemá vliv pouze samotná doba pohlavního styku nebo masturbace, ale také počet kopulačních nebo masturbačních pohybů.

28.09.2017

Neporadíte mi kde mám masturbovat? Když masturbuji v mém pokoji tak mám pocit že mě každou chvílí někdo nachytá :( a na záchodě to není ono. Máme docela malý záchod. Předem děkuji za rady :)

říkej mi tobias, 13 let

Milý říkej mi tobias,

Pro masturbaci by sis měl zvolit takové místo, kde se budeš cítit příjemně a kde budeš mít dostatek soukromí. Pokud ve svém pokoji nemáš dostatek soukromí a na WC masturbovat nechceš, zbývá například ještě koupelna.

28.09.2017

Dobrý den. Jaký máte názor na barvení vlasů u kluků? Já zrovna mám hnědé trochu načernalé vlasy a obarvil jsem si je na blond. Uškodí to nějak mím vlasům??? A ještě když mě to mamka barvila cca tak 2-3 měsíce zpátky a trochu mě to přitom pálilo. Nevíte čím to může být???

Michal, 13 let

Milý Michale,

V dnešní době není nic divného na tom, že nejen dívky, ale i chlapci věnují větší pozornost úpravě svých vlasů. Avšak barvení vlasů a zejména pak jejich odbarvování může vést k většímu či menšímu poškození jejich struktury a v důsledku toho k jejich zvýšenému lámání, třepení a podobně. Barvení a odbarvování vlasů může rovněž vést k podráždění pokožky vlasové části hlavy. Pálení, o němž se v dotazu zmiňuješ, bylo nejspíše způsobeno právě takovýmto podrážděním pokožky.
Nižší zátěž pro pokožku hlavy představuje melír, při jehož provádění barva nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou. Příliš však nedoporučuji tzv. tupírovaný melír (též tzv. americký melír), při němž se jednotlivé praménky vlasů vytahují pomocí speciálního háčku skrz otvory v ochranné fólii, do níž se obalí vlasová část hlavy.

27.09.2017

Dobrý den chci se zeptat čím by mohlo být že mě během dne občas svědí varlata. A jestli to nemůže být nějáká nemoc. Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Především záleží na tom, zda tě svědí opravdu varlata, nebo pouze šourek (tj. váček pod penisem, v němž jsou varlata umístěna). Svědění šourku může být způsobeno nedostatečnou hygienou. Na povrchu šourku se nachází velké množství záhybů, v nichž mohou při nedostatečné hygieně zůstávat zbytky potu a jiných nečistot, proto bys měl mytí (a následnému osušení) této části svého těla věnovat zvýšenou pozornost. Důležité je rovněž každodenní střídání spodního prádla.
Pokud cítíš svědění, bolest či podobné nepříjemné pocity přímo ve varlatech, mohlo by se jednat o důsledek jejich nedostatečného prokrvení. V takovém případě bych doporučil navštívit lékaře a s uvedeným problémem se svěřit.

27.09.2017

Ahoj můj penis měří 3 cm v klidu a 4 v erekci.Mám ho strašně chlupatého a přes ty chlupy není vidět.A chci už sex ale s tim penisem to nejde protože je malý.

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Vzhledem k uvedené délce penisu při erekci se jedná o tzv. mikropenis. V úvahu připadá hormonální léčba zahájená pokud možno ještě před koncem puberty. Popros svého praktického lékaře o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
Podle některých sexuologů lze uskutečnit soulož již s penisem o délce 3,5 cm. Kromě toho můžeš namísto klasické soulože (pohlavního styku do pochvy) využít tzv. nekoitální sexuální aktivity (např. vzájemnou masturbaci či orální sex).
Pokud si pubické ochlupení oholíš, bude tvůj penis zřetelněji viditelný. Holit by ses však neměl před endokrinologickým vyšetřením, protože i stupeň vývoje pubického ochlupení má určitý diagnostický význam.

27.09.2017

Mám 7 cm penis v klidovém režimu a když mi stojí tak 16 cm,je to normální??

Honza, 12 let

Milý Honzo,

Vzhledem k tvému věku jsou rozměry tvého penisu nadprůměrné (průměrná délka penisu ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci). Nadprůměrné rozměry penisu mohou být dány dědičnými předpoklady, ale také dřívějším nástupem puberty či jejím rychlejším průběhem.

27.09.2017

Zdravím, když jsem psal o těch Skinny kalhoty myslel toto... (Vložil jsem obrázek) Jsou těsný, ale zároveň nestlačí na penis ani na varlata... Ne jako něco co mi bude mačkat nohy, varlata, a penis..
Píšu toto, kvůli tomu že jsi budu brzo koupovat kalhoty..

Česnek, 15 let

Milý Česneku,

Při nošení příliš těsných kalhot dochází k zatlačování varlat zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání (viz odpověď na tvůj dotaz ze dne 26.09.2017, kde najdeš i radu, jak si vybírat správnou velikost kalhot).

27.09.2017

Kolik stojí plastika uzdičky?

Pepan, 17 let

Milý Pepane,

Zákrok je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, přičemž výše úhrady se v současné době pohybuje okolo 2 500,– Kč. Pokud je frenuloplastika (plastika uzdičky) provedena na základě doporučení lékaře, hradí ji plně zdravotní pojišťovna.

26.09.2017

Dobí deň. Rád by som sa spítal či je normálne že by som raz chcel skúsiť natočiť porno ale nie volake doma natáčane na telefón ale volaké s profesialnym študiom. Je to ok?

WWII, 14 let

Milý WWII,

Mladí lidé mívají různé životní plány a cíle. Natáčení pornografických snímků však nepatří k těm nejobvyklejším. Možná, že tě na pornografii přitahuje samotný pohlavní styk, avšak ten lze uskutečnit i jinde než před kamerou.
V každém případě je účinkování v pornografických materiálech věkově omezeno, přičemž platí věková hranice 18-ti let. Pořizování pornografických materiálů, v nichž účinkují osoby mladší 18-ti let, je trestným činem. Na účinkování v pornografii máš tedy ještě nejméně čtyři roky času. Je možné, že do té doby si najdeš nějaký jiný životní cíl.
Je celkem pochopitelné, že tě v tvém věku přitahuje vše, co souvisí s erotikou. Kvůli svým pocitům se nemusíš trápit, ostatně v duchu si můžeš přát téměř cokoliv a fantazii se meze nekladou. Nicméně realizaci tvého přání účinkovat v pornografii bych ti příliš nedoporučoval, a to ani v současnosti, ani v budoucnosti. Možná, že již brzy přijdeš na to, že plnohodnotný citový vztah s milovanou bytostí, který je naplněn vzájemným spojením při milostném aktu, je ve skutečnosti mnohem krásnější, než podání hereckého výkonu v pornografii.

26.09.2017

Dobrý den
Může ještě natrhlá předkožka, která je trochu kratší, může se ještě uvolnit ???
Děkuji za odpověď

Hhhhhhhuuuuhhhhuuu, 15 let

Milý Hhhhhhhuuuuhhhhuuu,

Poranění a následné zjizvení předkožky zpravidla vede k jejímu zúžení. Zatímco fyziologické (jinak řečeno přirozené) zúžení předkožky se v naprosté většině případů spontánně (tj. samovolně) uvolní nejpozději do konce puberty, při zjizvení předkožky je pravděpodobnost spontánního uvolnění poměrně nízká.
K uvolnění předkožky zúžené v důsledku zjizvení by mohla přispět léčba silnějšími kortikosteroidy (tj. kortikosteroidy II. nebo III. třídy), avšak léčiva obsahující tyto látky se vydávají pouze na lékařský předpis.
Určitého zlepšení stavu můžeš dosáhnout pravidelným zvlhčováním předkožky pomocí nekortikoidní masti (např. panthenolové), avšak výsledek nemusí být trvalý.

26.09.2017

Kde je nejlepší místo na rande???

TrzFlplv, 12 let

Milý TrzFlplv,

Pro schůzku s dívkou je vhodné zvolit takové místo, kde se budete oba dva cítit příjemně. Zároveň by se však mělo jednat o místo bezpečné. Sraz byste si měli dát na nějakém veřejně přístupném místě (např. náměstí, zastávka autobusu a podobně), nikoli na místě odlehlém, kde hrozí například přepadení a okradení.
Samozřejmě, že pro důvěrnější aktivity (například objímání či líbání) je vhodnější najít si místo, kde budete mít dostatek soukromí a nebudete rušeni. Nemělo by se však jednat o místo zcela odlehlé, kde hrozí výše zmíněná nebezpečí.
Záleží také na tom, jakým způsobem chcete svoji schůzku strávit. Pokud je součástí schůzky například návštěva kina, můžete si dát sraz buď přímo před vstupem nebo na cestě do kina. Totéž platí i pro návštěvu jiných míst. Pokud se budete chtít jen procházet, zkuste si nejprve promyslet nějaký zajímavý cíl vaší vycházky. Může to být třeba i nějaké zajímavé místo v blízkosti vašeho bydliště, kam spolu mladí lidé chodívají na procházky nebo jen tak posedět. Jestliže se zajímáte o nějaký sport, můžete společně navštívit sportovní zařízení a cestou domů se ještě trochu projít. Podobně lze postupovat například i při společné návštěvě nějakého klubu nebo kroužku pro děti a mládež.
Při volbě vhodného místa schůzky tedy můžeš vycházet z možností v okolí vašeho bydliště, případně ze společných zálib a zájmů, které s dívkou sdílíš.

26.09.2017

Dobrý den, poslední dobou mám citlivé jedno varle, je to velmi nepříjemné. Co mám dělat? Děkuji

Jiřík, 16 let

Milý Jiříku,

Nepříjemné pocity ve varlatech bývají nejčastěji způsobeny omezením odtoku krve, avšak mohou mít i jiné příčiny. Pokud cítíš bolest nebo podobné nepříjemné pocity ve varleti, měl bys navštívit nejprve praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem, případně dle svého uvážení doporučí specializované (např. ultrasonografické) vyšetření.

26.09.2017

Dobrý den mohou mi rodiče zabavit telefon v 15 ktery jsem si koupil?

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Zabavení věci je správní úkon, který mohou vykonávat pouze orgány státní správy (tj. policie a některé správní úřady). Pokud rodiče vezmou svému dítěti nějakou věc, nejedná se o zabavení, nýbrž o odebrání věci. Rodiče mohou dítěti odebrat takovou věc, která ohrožuje jeho život nebo zdraví.
Dokonce i neplnoletý jedinec má právo vlastnit majetek. Jeho právo nakládat s majetkem (například nějakou věc koupit či prodat) je posuzováno na základě dosaženého stupně rozumového vývoje.
Někteří rodiče trestají své děti tím, že jim odebírají jejich oblíbené věci nebo zakazují jejich oblíbené činnosti. Takovéto jednání je plně opodstatněné v případě, že se jedná o věc nebo činnost, která ohrožuje život či zdraví dítěte. Pokud však rodiče opakovaně a dlouhodobě odebírají dítěti jeho oblíbené věci (např. hračky) nebo mu opakovaně a dlouhodobě zakazují jeho oblíbené činnosti, které život ani zdraví dítěte nijak neohrožují, dopouštějí se na něm psychického násilí a poškozují jeho práva.

26.09.2017

Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať... Mám 14 rokov. Je normálne, že ma chlapci vzrušuju vjac ako dievčatá? Som pre to GAY? Lebo ja nechcem byť gay. Dopredu Ďakujem za odpoveď.

Peter, 14 let

Milý Petere,

V tvém věku nelze sexuální orientaci jednoznačně prokázat. To, že tě vzrušují vrstevníci téhož pohlaví, je v období dospívání normální a nemusí se jednat o projev homosexuální orientace.
Každopádně bys neměl podléhat homofobii (tj. strachu z homosexuality).
Nejistota ohledně vlastní sexuální orientace může představovat závažný problém, pokud u jedince vyvolává přehnané obavy, úzkostné stavy, deprese či agresivní chování.
Někteří dospívající chlapci se snaží chovat „mužně“, aby sami sobě nebo ostatním „dokázali“, že nejsou homosexuální. Mnohdy si tím způsobují řadu potíží, například když ve škole sexuálně obtěžují své spolužačky, aby tím „prokázali“ svoji heterosexuální orientaci. Osobám starším 15-ti let za takovéto jednání hrozí trestní stíhání, avšak určitému postihu (například v podobě kázeňských opatření) se vystavují i mladší jedinci.
Kvůli případným pochybnostem ohledně své sexuální orientace by ses neměl trápit. Je pravděpodobné, že tvoje pocity jsou jen naprosto normální součástí dospívání. Sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit, avšak její spolehlivé určení sexuologickým vyšetřením je možné až po dovršení věku 16-ti let.

26.09.2017

Zdravím, brzo půjdu na SOŠ a neměl jsem ještě ani jednu holku.. :( Jsem teď v 9.třídě kluci i nás začínají mít pomalu holky.. Ale já stále nic. ;( Ani bych neřekl že jsem nijak ošklivý či se chovám nevhodně na holky. Jsem Normální kluk kterej nekouří, nepije, a je slušný! Koukám že v dnešní době musí kluk kouřit, pít, a chovat se jak koko* :/ Chovat se k holce jak hadru, pak s ní mít sex a opustit jí -_- Jak mám udělat to aby jsem se holkám líbil, a nějak se s ní promluvit o tom že se mu libi.. ;)
Dekuju

Panic, 15 let

Milý Panici,

Není pravdou, že chlapec musí kouřit, pít, a chovat se jak (...), aby si získal srdce dívky. Naopak, rozumná dívka dovede na chlapci ocenit právě takové vlastnosti, které o sobě uvádíš (nekouříš, nepiješ, jsi slušný).
Vztahy, které jsou navazovány pouze za účelem uskutečnění pohlavního styku, nebývají nijak zvlášť trvalé. Proto se stává, že mladí lidé, kteří spolu brzy po navázání známosti začnou souložit, se brzy opět rozcházejí. Představa, že když si dva lidé dovedou navzájem vyhovět v sexu, bude jejich vztah pevný a trvalý, je poněkud mylná. V ideálním případě je pohlavní styk naopak jakýmsi přirozeným vyústěním postupného sbližování dvou lidí, kteří k sobě cítí vzájemnou náklonnost.
Pokud si vybíráš partnerku, měla by tě především zajímat její povaha a vlastnosti. K dívce, která se ti líbí a s níž se chceš důvěrně sblížit, se chovej citlivě a ohleduplně, buď milý a laskavý. Rozhodně ze sebe nedělej někoho, kým nejsi. Dívky zpravidla oceňují upřímnost a poznají, když chlapec něco předstírá a na něco si hraje.
To, že jsi ve svém věku dosud neměl pohlavní styk, tě nemusí trápit. Podle vědeckých výzkumů sexuálního chování (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavního styku v ČR 17,85 roku u chlapců a 18,08 roku u dívek.
Příkladem svých kamarádů či spolužáků se nemusíš řídit. Mnozí chlapci, kteří již začali chodit s dívkou, se před svými kamarády chlubí všelijakými erotickými zážitky, z nichž mnohé jsou však vymyšlené. Naproti tomu chlapec či muž, který svoji partnerku miluje, zároveň také uznává její právo na ochranu soukromí, a tudíž o sexuálních aktivitách, které s ní měl, před nikým nemluví. Dospívající chlapci, kteří „ohromují“ své kamarády líčením sexuálních dobrodružství se svými dívkami, si většinou vymýšlejí.

26.09.2017

když sem v orgasmu tak se mi líbí kluci ale když se koukám na porno tak se mi tam líbí holky sem gej?

já se stydím, 13 let

Milý ty se stydíš,

V období dosívání se chlapci může líbit a vzrušovat jej všechno možné. Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat až od věku 16-ti let. Pohlavní vzrušení při pohledu na osobu téhož pohlaví není v období dospívání jednoznačným projevem homosexuální orientace.
Sledování pornografie osobám mladším 18-ti let však nedoporučuji. Zdůvodnění najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „anonymní inteligentní anonym“ ze dne 24.09.2017 (viz níže na této stránce).

26.09.2017

Dobrý den, jaký je Váš názor na těsný džíny u kluků ? ;) Mně se to líbí, ale jen v případě že kluk nemá nohy jak párátka.. Jaký je tedy Váš názor??

Česnek, 15 let

Milý Česneku,

Těsné džíny možná nevypadají špatně, avšak jejich nošení neprospívá vývoji varlat. Těsné kalhoty totiž zatlačují varlata zpět do tříselných kanálů, kde dochází k jejich přehřívání. Varlata jsou umístěna v šourku mimo břišní dutinu právě proto, že pro svůj zdravý vývoj potřebují o něco nižší teplotu (přibližně o 3 až 4 °C), než je běžná tělesná teplota. Z tohoto důvodu je vhodnější nosit dostatečně volné kalhoty.
Při výběru nových kalhot doporučuji provést jednoduchý test. Do přední části kalhot by při zataženém břiše mělo být možné zasunout ruku s nataženými prsty.

26.09.2017

Jak se mám zalíbit i skamarádit s dívkou když jsem tlustý? Ta jedna dívka z naší třídy se mi hrozně líbí ale nevím jak jít to mám říct :((

Michal, 13 let

Milý Michale,

Samotná tloušťka nemusí být při navázání vztahu s dívkou problémem. Většina dívek posuzuje chlapce spíše podle povahy a chování nežli podle fyzického vzhledu.
Nejprve se s dívkou zkus sblížit. Všímej si toho, jak se dívka chová a jaké má zájmy. Díky tomu s ní snadněji navážeš přátelství. Navazování vztahu někdy vyžaduje značnou vytrvalost, a tudíž se vzájemné sblížení nemusí dostavit hned. Dej dívce dostatek času na to, aby tě poznala. Nepředváděj se před ní a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi.
Pokud bys dívce hned vyznával své city, mohl bys ji zaskočit a přivést do rozpaků. Nejprve by tě měla poznat jako příjemného a milého společníka. Postupem času jí můžeš své sympatie vyjadřovat čím dál otevřeněji.
Několik rad a doporučení, jak navázat vztah s dívkou, najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

26.09.2017

(...) Prosím zobrazit jen odpoved

dsads, 15 let

Milý dsads,

Pokud máš na svého kamaráda nějaký vliv, snaž se na něj působit tak, aby byl na svých špatných kamarádech méně závislý. Například mu můžeš nabídnout nějaké zajímavé zájmové činnosti, jimž byste se mohli společně věnovat. Dej svému kamarádovi najevo, že o něj máš obavy a že ti záleží na tom, aby se nedostal do potíží. Při každé vhodné příležitosti se snaž kamarádovi pomoci zvýšit jeho sebevědomí (například tím, že ho upřímně pochválíš, když se mu něco podaří).

26.09.2017

Dobry den mam dotaz jak shodit vážim 80kg a chci zhubnout můžete mi prosim poradit jak doma začít pořadně cvičit nechci cvičit v posilovně prosím poraďte

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Pokud potřebuješ zhubnout, měl bys věnovat pozornost pravidelnému rozvržení příjmu stravy, volbě vhodných potravin a dostatečné pohybové aktivitě. Svůj denní příjem potravin bys měl rozdělit alespoň do pěti jídel. Vyhýbej se konzumaci bílého (tj. pšeničného) pečiva a živočišných tuků.
Je dobře, že nechceš cvičit v posilovně. Posilování pomocí nářadí a posilovacích strojů představuje velkou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího člověka. Doma můžeš provádět například běžné cviky, které zřejmě znáš z hodin tělesné výchovy (dřepy, kliky, sedy-lehy a podobně). Cviky zařazuj v sestavách po deseti až dvaceti provedeních, a to nejvýše pět sestav denně.
Nejlepší pohybovou aktivitou je plavání, neboť je spojeno s velkým energetickým výdejem, zapojuje se při něm v podstatě celé tělo, a přitom plavání nepředstavuje tak velkou zátěž pro klouby, jako například běh nebo posilování. Plavání se věnuj pokud možno pravidelně, nikoli nárazově. Je lépe chodit plavat dvakrát týdně na hodinu než jednou týdně na dvě hodiny.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

26.09.2017

A ještě nevím jak mám přemluvit jednoho kamaráda ke společné masturbaci. Stydím se mu to říct. Neporadíte mi?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Jestliže máš zájem provozovat se svým kamarádem natolik důvěrnou aktivitu, měl bys nejprve zjistit, zda je vůbec ochoten o masturbaci mluvit, zda už sám masturbuje a hlavně zda netrpí homofobií (tj. strachem z homosexuality). Přestože společná masturbace s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace, někteří lidé si ji takto vykládají.
Konkrétní radu, jak kamaráda oslovit, ti poskytnout nemohu, protože tvého kamaráda neznám.
Také můžeš napsat příspěvek do Návštěvní knihy a jejím prostřednictvím se poradit s některými z ostatních návštěvníků stránek, pokud mají s uvedenou činností nějaké vlastní zkušenosti.

26.09.2017

Dobrý den, jsem velmi stydlivý a vzniknul mi takový problém na zš jsem byl ze zdravotních důvodů celý druhý stupeň osvobozený z TV, ale teď od října už na učňáku musím. A stydím se před klukama převlékat na TV, protože nosím takové ty klasické trenýrky a nevím, jestli tam nebudu za divného? Jestli to ještě někdo nosí vůbec dnes nebo jen spíš myslím, že slipy se teď je n nosí. Ale já jsem dost velký a ty mé moc nevyhovují trenýrky jsou pohodlnější. Pak se chci zeptat je normální, že v 15ti ještě onanuji. Nebo jsem se zasekl neměl jsem totiž s dívkou ještě sex. Snažím se to nedělat ale tak dvakrát do měsíce k tomu dojde. A poslední věc až si najdu holku jak často tak průměrně se souloží.

David, 15 let

Milý Davide,

Za svoje spodní prádlo se stydět nemusíš, pokud je čisté a v dobrém stavu. Existují různé druhy spodního prádla a při převlékání pravděpodobně zjistíš, že různí chlapci dávají přednost různým druhům prádla. Názorem ostatních by ses neměl nechat ovlivnit. Používej takové spodní prádlo, které ti vyhovuje a je ti pohodlné. V nejhorším případě si můžeš pořídit zvláštní spodní prádlo na tělocvik, které si o přestávce před převlékáním dojdeš vyměnit například na WC.
Pokud jde o masturbaci, ta je naprosto normální v dětství, v dospívání i v dospělosti. V období dospívání masturbuje převážná většina chlapců (přibližně 97 až 99%). Alespoň čas od času masturbuje dokonce i většina mužů, kteří již mají stálou sexuální partnerku či partnera. Podle jednoho sexuologického výzkumu zaměřeného na masturbační aktivity (Weiss a Zvěřina, 2010) masturbuje ještě ve věku 18 až 29 let 58,6% mužů a 52,3% žen, ve věku 30 až 44 let 51,7% mužů a 48,5% žen a ve věku 45 – 59 let 46% mužů a 43,5% žen. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že ses nějak „zasekl“. Četnost masturbace „dvakrát do měsíce“ je však abnormálně nízká.
Rovněž se nemusíš trápit kvůli tomu, že jsi dosud neměl pohlavní styk. Průměrný věk prvního pohlavního styku činí v ČR 17 až 18 let.
Podle sexuologických výzkumů (Weiss a Zvěřina, 2009) spolu páry souloží v průměru 2x týdně, tento údaj však platí pro poměrně širokou věkovou skupinu. Je pravděpodobné, že mladší páry souloží častěji než páry starší, i když ani v tomto ohledu nelze vyloučit výjimky. Až budeš mít partnerku, záleží na obou z vás, jak často se budete vašim společným sexuálním aktivitám věnovat.

26.09.2017

Jsem divný že když ve třídě je nějaká holka v těsných(ne moc) legínách že se jim dívám do rozkroku? Hodně mě to vzrušuje.

Michal, 13 let

Milý Michale,

Tvůj zájem o tělo spolužaček a jiných dívek je naprosto normální. Avšak pokud je někdy pozoruješ, měl bys to dělat pokud možno naprosto nenápadně. Kdyby si dívka všimla, že si ji prohlížíš, mohl bys ji tím uvést do rozpaků.

25.09.2017

Masturboval jsem a zaschlo mi to na zadku(nemám momentálně možnost to umýt, protože nechci vysvětlovat rodičům nějaké divné věci) . A teď se bojim, že když si zítra ve škole po mě na židli sedne holka tak otěhotní. Což je hloupost ne? Protože to je zaschlé a bude mít trenky a kalhoty a holky taky kalhotky a kalhoty.

Swarley, 14 let

Milý Swarley,

Rozhodně se nemusíš obávat, že dívka otěhotní kvůli tomu, že se posadí na židli, na níž předtím seděl chlapec, který se nestihl umýt po včerejší masturbaci. Mimo prostředí lidského těla spermie během několika hodin hynou.
Spíše by mne zajímalo, jak se ejakulát dostal na zadní část tvého těla a proč jsi neměl možnost se po masturbaci umýt. Jestliže po tobě rodiče vyžadují vysvětlení pokaždé, když jdeš do koupelny, příliš velký respekt k tvému soukromí zřejmě nemají. Pokud bys někdy potřeboval jít do koupelny a rodiče by se tě ptali na důvody, odpověď „Potřebuji se umýt“ by je měla  plně uspokojit.

25.09.2017

Dobrý den, mám takový sen který si chci nejvíc splnit.. Chci žít v USA :) Chci tam žít, založit rodinu, zestárnou, a nakonec i umřít.. Myslíte si že je to naivní sen ? Nebo je skutečně reálný?? Nebo popř.. co jsi o tom myslíte? Hrozně mě tahá Los Angeles :) Ale má tu jednu nevýhodu :( Rodina.. Právě žít přes půl světa od své rodiny je docela.. no však asi víte co mám na mysli. Děkuju moc na názor ;)

Peterko, 15 let

Milý Peterko,

V dnešní době už není nic divného na tom, když se člověk rozhodne strávit podstatnou část života mimo zemi svého původu. Je dobře, že již nyní uvažuješ nejen o výhodách, ale i nevýhodách takovéhoto rozhodnutí. Přestěhováním do zahraničí můžeš mnohé získat, ale také ztratit. Rozhodnutí však nakonec záleží na tobě.
Pod vlivem různých životních zkušeností člověk někdy mění své priority. Možná, že to, co je pro tebe v současné době velmi důležité, bude již za několik let méně důležité. Tak například až budeš mít vlastní rodinu, tvoji rodiče a sourozenci pro tebe budou sice i nadále důležití, avšak delší odloučení od nich budeš snášet lépe, než v současné době. Vzhledem k možnostem letecké dopravy by navíc nemělo být problémem své rodiče nebo další příbuzné alespoň čas od času navštěvovat.
Prozatím se můžeš věnovat přípravě na svůj plánovaný zahraniční pobyt. Především je důležité, abys co nejlépe ovládal jazyk země, v níž bys chtěl žít.

25.09.2017

Dobry den , přidáte nekdy nove veci do sekce ankety a dotazniky?

??? 683, 12 let

Milý ??? 683,

Nové ankety a dotazníky prozatím nechystám. Pokud by tě však napadl nějaký zajímavý námět, určitě budu o zařazení dotazníku na dané téma uvažovat.

25.09.2017

Jsem zoufalý!Líbí se mi ve třídě jedna holka. Bavíme se spolu atd. Stydím se ji to říct že ji miluji

fift, 12 let

Milý fifte,

Jestliže se ti dívka líbí a máš o ni zájem, nemusíš jí hned vyznávat lásku. Naopak, takové vyznání by na dívku nemuselo působit právě důvěryhodným dojmem. Mnohem lépe uděláš, když se s dívkou budeš sbližovat postupně. Je dobře, že spolu mluvíte (jak píšeš v dotazu, bavíte se spolu).
S tím, jak se budete sbližovat, mohou být vaše rozhovory stále otevřenější a důvěrnější. Svoje sympatie vyjadřuj dívce postupně. Neboj se pochválit její vzhled nebo nějakou dobrou vlastnost (například „Tohle ti moc sluší“ nebo „Líbí se mi, jak dovedeš ...“ a podobně).
Až se spolu budete přátelit delší dobu, můžeš dívce projevit i svoje city. K tomu je však třeba zvolit vhodné místo a vhodnou chvíli. Rozhodně byste při tom měli být sami a v takovém prostředí, kde se oba budete cítit dobře.
Pokud je to možné, zkus dívce nabídnout nějakou zajímavou společnou činnost, kterou byste se mohli zabývat mimo třídu. Můžeš při tom vyjít z vašich společných zájmů a zálib, pokud nějaké máte. Nebo můžeš zkusit dívku někam pozvat.
V případě odmítnutí nebuď zklamaný. Možná, že tvoje nabídka dívku zpočátku zaskočí, takže nebude vědět, jak má reagovat. To ještě nemusí znamenat, že jí nejsi sympatický. Důležité je, abys dívku nepřivedl do rozpaků před spolužáky nebo kamarády.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

25.09.2017

Dobrý den,
1) Je mi 15 let a ještě mi nevyrostl penis, v erekci ho mám pouze 9cm. Vyroste mi ještě?
2) Mám velmi citlivý žalud, nemůžu si na něj vpodstatě ani sáhnout, je to velmi nepříjemná bolest.
Proto se tedy ptám... Doporučíte mi nějakou mastičku? Co mám podle vás dělat?
Děkuji za odpověď :D

Dominik, 15 let

Milý Dominiku,

1) Délka penisu 9 cm při erekci je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis. Viz též odpověď na dotaz návštěvníka „Anonymní“ ze dne 24.09.2017. Navíc je pravděpodobné, že během několika let růstu a vývoje, které máš ještě před sebou, se tvůj penis ještě o něco zvětší.
2) Nejspíše máš dosud přecitlivělý žalud. Je pravděpodobné, že k poklesu jeho citlivosti dojde s rostoucím věkem. V současné době si můžeš citlivost žaludu snížit pomocí čajových obkladů. Čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům patří též snížení citlivosti povrchu lidského těla. Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček ve vodě alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat vychladnout, aby nedošlo k opaření penisu.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) na chvíli ponořit do hrnku s čajem, nebo si můžeš vytvořit jakýsi „čajový obklad“ pomocí kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.
Pro výše popsanou čajovou terapii lze použít obyčejný černý nebo zelený čaj. Nepoužitelné jsou například různé ovocné či bylinné „čajové“ směsi, které ve skutečnosti žádný pravý čaj neobsahují.

25.09.2017

Dobrý den, částo si kladu otázky: co bude po smrti ? Mám strašný strach ze smrti :( Nebo když se mluví o smrti mám smíšené pocity.. Říkam co je po tom až člověk umře ?? Reinkarnace, Nic, Nebe a Peklo ?? Sice je mi jen 15 let.. Ale nikdy nevíte co se může stát..
Zatím asi nejvíc věřím na Reinkarnaci. Zrovna v den kdy jsem se narodil mi umřel někdo z rodiny.
To samý u mých bratrů a setry.. Je to docela strašidelný! Nebo takový ty děti co jsi pamatují co byli v minulém životě docela zvláštní a divný :/

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Na jednu stranu je celkem pochopitelné, že si podobné otázky kladeš. Nejspíše již naši dávní pravěcí předkové často přemýšleli o tom, zda existuje nějaký „život po smrti“ a jakou má podobu. Na tyto otázky ti nedovedu podat spolehlivou odpověď, neboť nejsem filosof ani teolog. Jistě je užitečné, když si člověk uvědomuje, že doba jeho života je časově omezena. Díky tomu si svého života více váží a snaží se vyhnout situacím, které jej ohrožují. Neměl bys však připustit, aby tě myšlenky na smrt či umírání zcela ovládly.
Mnozí lidé pociťují při myšlenkách na smrt silnou úzkost, která může být doprovázena zrychleným tepem či dechem, zvýšením krevního tlaku, někdy i dýchacími obtížemi a nevolností. V každém případě se jedná o velmi nepříjemný citový stav, který občas prožívají dokonce i lidé, kteří věří, že smrtí vše nekončí.
Jedním ze způsobů, jak tuto úzkost překonat, je zaměřit svoji pozornost na konkrétní prostředí, v němž se člověk právě nachází. Můžeš si například postupně ukazovat na různé předměty v místnosti a pojmenovávat je (například ukážeš prstem na stůl a řekneš „stůl“, ukážeš na lampu a řekneš „lampa“ a tak dále). Díky tomu se v myšlenkách „navrátíš“ zpět do hmotného světa, v němž se cítíš bezpečně.
Pokud se návaly úzkosti dostavují často a opakovaně, nebo dokonce zasahují do tvého každodenního života takovým způsobem, že ti po určitou dobu znemožňují věnovat se běžným činnostem, doporučuji obrátit se na specialistu v oboru psychiatrie. V dnešní době již existují poměrně bezpečná léčiva ze skupiny antidepresiv, s jejichž pomocí lze návaly úzkosti zcela odbourat, aniž by jejich užívání vedlo k výraznějším změnám v chování či prožívání.

25.09.2017

Na penise se mi zjevili malé červené(skoro jako krev) tečky už nejsou jenom na Penise ale rozšiřujou se i na předkožku.Je to vážné? Mám jít k doktorovi?

-, 13 let

Milý -,

Podle popisu nedovedu určit, o jaké tečky se jedná. V úvahu připadá řada možností počínaje zanícenými mazovými žlázkami a konče virovou infekcí. Pokud tě kůže na penisu svědí, doporučoval bych navštívit kožního lékaře.

25.09.2017

Ahoj. Chci se zeptat, jak mám na penisu tu uzdičku (tu červenou u žaludu) tak mě brání abych nestáhl penis úplně dolů myslím tím ještě níž než je to červené kolečko na penisu . Když se koukáme na porno tak kluci tam maji stáhly penis úplně celý a nemají tam uzdicku není to na operaci?

Nadrženec, 13 let

Milý Nadrženče,

Herci účinkující v pornografických materiálech, které sleduješ, zřejmě podstoupili chirurgický zákrok zvaný obřízka (cirkumcize), při němž se z penisu odřezává nejen část vnitřního a celý vnější list předkožky, ale často i uzdička (frenulum). Obřezaný penis tedy rozhodně nevypadá stejně jako penis s přetaženou předkožkou. Nemusí tě nijak znepokojovat, že tvůj penis vypadá trochu jinak, než penisy, které vidíš v některých pornografických materiálech.
Na tomto místě musím připomenout, že osobám mladším 18-ti let není pornografie určena a její sledování dospívajícím lidem nedoporučuji.
Uzdička může zasahovat až ke spodnímu okraji ústí močové trubice (otvoru, z něhož vytéká moč), což je však naprosto normální. Navíc v tvém věku může být uzdička dosud krátká, neboť k jejímu uvolnění může dojít až během dospívání nebo na počátku dospělosti. Není tedy třeba, aby ses kvůli svému penisu znepokojoval.

25.09.2017

Dobrý den
Mám dotaz. Když se vymočím tak mám pak vlhký žalud někdy i mokrý od moči. A proto se chci zeptat zda když ta moč uschne zda to nějak vadí hygieně ??? Koupu se pravidelně každý druhý den. Někdy každý den a skoro pokaždé mám žalud takový kluzký je to od té moci ??? A je to nějaký výrazný problém ???
Další otázka
Jak je ze zadní strany penisu taková čárka která vede až k zadku. Tak já ji mám křivou a trochu mám křivý penis je to problém ???
Děkuji za odpověď

Někdo nový, 15 let

Milý Někdo nový,

Menší množství moči, které po vymočení někdy zůstává na povrchu penisu (případně v močové trubici), se obvykle vsakuje do spodního prádla. Pokud na penisu nějaké stopy moči zůstanou, zpravidla se odstraní při koupání či sprchování. Pohlavní orgány by sis měl umýt každý den. Jestliže se koupeš každý druhý den, měl by sis ve dnech, kdy se nekoupeš, alespoň opláchnout penis (například nad umyvadlem).
Kluzký povrch žaludu je naprosto normální a přirozený. Nesouvisí s močením, nýbrž s přirozeným zvlhčováním povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Problémem by byl naopak spíše suchý povrch žaludu.
Tmavší pruh na spodní straně penisu se nazývá raphe [rafé]. Začíná na spodní straně vnějšího listu předkožky, pokračuje po spodní straně penisu a přes šourek, na němž přechází v rýhu, která odděluje levou a pravou polovinu šourku. Dále se táhne přes rozkrok až k řitnímu otvoru (viz obrázek vpravo). Jedná se o šev, který vzniká již během nitroděložního vývoje, a to v souvislosti s diferenciací (rozlišováním) mužských a ženských pohlavních orgánů. Je naprosto přirozené, že tato čára není zcela rovná, nýbrž různě zakřivená. Nehledejme v přírodě samé „geometricky dokonalé“ tvary.
Rovněž mírné zakřivení penisu (přibližně do 20 až 25°) je celkem normální a vyskytuje se téměř u poloviny mužů a chlapců.

24.09.2017

Dobrý den chci se zeptat je mi 15 let a můj penis je malý okolo 8 až 9 cm velký, všichni okolo mají penis jako dospělí a je jim 14 let. Předem děkuji

Anonymní, 15 let

Milý Anonymní,

V dotazu neuvádíš, zda 8 až 9 cm představuje délku penisu v klidovém stavu nebo při erekci. V klidovém stavu by délka penisu 8 až 9 cm byla průměrná až mírně nadprůměrná, při erekci naopak podprůměrná. Avšak ani při délce 8 až 9 cm při erekci by se nejednalo o mikropenis. Za mikropenis lze v tvém věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci by byla nižší než 5,6 cm. Naopak penis delší než 5,6 cm při erekci lze v tvém věku považovat za normální, přestože nedosahuje průměrné délky. Průměr je pouze součet určitých hodnot vydělený počtem těchto hodnot, nic více a nic méně.

24.09.2017

Dobrý den je normální když sem se svou přítelkyni měl poprvé analni sex místo normal ?a když sem se jí vystrikal do (...)?jak to zmizí nebo co se stane ?a můj další dotaz nejake techniky jak masturbovat a zpříjemnit si to ?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Některé dívky souhlasí s pohlavním stykem do konečníku kvůli obavám z porušení hymenu (neboli panenské blány) při běžném pohlavním styku do pochvy. Domnívají se, že si tímto způsobem „uchovají panenství“. Navíc při pohlavním styku do konečníku odpadá riziko nechtěného početí. Nicméně pohlavní styk do konečníku může být pro partnerku nepříjemný, a tudíž je otázkou, zda se opravdu jedná o vhodnou alternativu k pohlavnímu styku do pochvy.
V každém případě bych doporučoval při pohlavním styku použít kondom. Ten slouží nejen jako antikoncepční prostředek, ale také (a to zejména) jako ochranný prostředek proti přenosu infekčních onemocnění včetně pohlavních chorob. K přenosu infekce totiž může dojít nejen krví (zejména při poranění), ale i spermatem. Zejména při pohlavním styku do konečníku má použití kondomu také nemalý hygienický význam.
Pouze nepatrná část ejakulátu se dostane hlouběji do těla partnera či partnerky, kde se rozloží a vstřebá. Většina tekutiny však po krátké době vychází z těla ven, což platí i pro pohlavní styk do pochvy, není-li při něm použit kondom.
Pokud jde o různé techniky masturbace, záleží na každém jednotlivci, jakým způsobem dosahuje příjemných pocitů. To, co je příjemné jednomu, nemusí být stejně příjemné druhému. Univerzální návod na to, jak při masturbaci dosáhnout co nejpříjemnějších a nejintenzivnějších pocitů, tedy neexistuje. Můžeš vyzkoušet různé způsoby masturbace a zvolit si ten, který ti bude nejlépe vyhovovat.

24.09.2017

Čím to je že nemohu ejakulovat?

ABCDEFGHCH, 14 let

Milý ABCDEFGHCH,

Pokud se u tebe dosud nedostavila první ejakulace, je možné, že se v tvém těle dosud netvoří ejakulát (sperma). První ejakulace se nejčastěji dostavuje u chlapců ve věku 12 až 14 let, avšak za „normální“ lze považovat i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe ejakulace dosud nedostavila. Jestliže se ejakulace nedostaví ani po dovršení patnáctého roku věku, popros svého praktického lékaře pro děti a dorost o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii.

24.09.2017

Jakto že můj penis měří 15 cm v klidném režimu a 20 cm když mi stojí?

Pavel, 12 let

Milý Pavle,

Výrazně nadprůměrné rozměry penisu mohou být dány vrozenými dispozicemi. Přitom není rozhodující, zda se penis abnormální velikosti vyskytl například u otce nebo dalších mužských předků v přímé linii, protože některé tělesné znaky se mohou opět projevit až po několika generacích.

24.09.2017

Co mám dělat když mi skoro pořád stojí??

Anonymous, 11 let

Milý Anonymousi,

U dospívajících chlapců je častá a silná erekce naprosto normální. Dochází k ní především v důsledku nárůstu úrovně hormonální hladiny.
Přestože erekce je naprosto přirozený jev, je celkem pochopitelné, že může chlapce snadno přivést do rozpaků, když se erekce dostaví v nevhodnou chvíli (například v přítomnosti dalších osob).
Existují různé způsoby, jak erekci „v nesprávný čas na nesprávném místě“ alespoň částečně zakrýt (například vložením obou rukou do kapes u kalhot). Pokud z nějakého důvodu potřebuješ, aby erekce odezněla, můžeš zkusit zaměřit svoji pozornost na řešení nějakého obtížného problému, například si můžeš v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad nebo odříkávat násobilku. Avšak rozhodně bys neměl erekci zakrývat způsobem, který by u tebe vyvolával bolest (například překřížením nohou a předklonem).
V soukromí není třeba erekci nijak zakrývat ani potlačovat. Další informace a rady najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“

24.09.2017

Co mám dělat když si chci stáhnout kůži na penisu a bolí mě to??

anonim, 11 let

Milý anonime,

Nejspíše u tebe dosud nedošlo k uvolnění zúžené předkožky. Také je možné, že dosud přetrvává slepení mezi žaludem a předkožkou (konglutinace). Předkožku si nestahuj násilím, mohlo by dojít k poranění. K uvolnění předkožky dojde s největší pravděpodobností během dospívání. Může to trvat různě dlouhou dobu. Zatímco ve věku 10 až 11 let lze předkožku zcela přetáhnout jen přibližně u poloviny chlapců, ve věku 16 až 17 let ji lze přetáhnout již u 95% chlapců (tedy u 95 ze 100). Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

24.09.2017

Někdy si kladu otázky: Jakto že žiju a můžu se rozhodovat, jakto že sem zrovna v tomto těle, co by se stalo kdybych se nenarodil, co bude až zemřu?

tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Od určitého věku (obvykle právě na počátku puberty) si člověk začíná klást různé, zpravidla velmi obtížné otázky, které se týkají smyslu života, vlastní smrtelnosti a podobných záležitostí. Nalézání odpovědí na tyto otázky není právě snadné.
Z vědeckého a lékařského hlediska vzniká život oplodněním vajíčka spermií a následným vývojem plodu v těle matky. Samotné oplodnění je výsledkem shody příznivých okolností, stejně jako zdárný vývoj plodu během těhotenství.
Pokud jde o schopnost rozhodování, ta je dána vývojem vysoce organizované centrální nervové soustavy (mozku a prodloužené míchy). Volní schopnosti (tedy schopnost rozhodovat se a úmyslně zaměřit svoje jednání na dosažení určitého cíle) jsou u dítěte v základní podobě vyvinuté přibližně ve věku okolo 3 let.
Na otázku, co bude po smrti, nedovede ani moderní věda podat zcela jednoznačnou a vyčerpávající odpověď.

24.09.2017

Jsou nějaká rizika při análním styku, proč se doporučuje kondom a lubrikační gel, jaká by byla rizika navíc kdyby se doporučení nepoužívalo, může vzniknout infekce?

anonim, 11 let

Milý anonime,

Při análním pohlavním styku (tj. při pohlavním styku do konečníku) hrozí zvýšené riziko poranění. Řitní otvor ani konečník totiž nejsou k pohlavnímu styku dostatečně uzpůsobeny, protože tělo nezajišťuje jejich přirozenou lubrikaci (tj. zvlhčování). Riziko poranění lze omezit použitím lubrikačního gelu, který snižuje nadměrné tření.
Použitím kondomu při pohlavním styku se výrazně snižuje riziko přenosu infekce (nejen pohlavních nemocí, ale například i virové hepatitidy).

24.09.2017

Je normální že když mám 11 let tak mám penis velký 7cm??

anonim, 11 let

Milý anonime,

V dotazu jsi neuvedl, zda délka penisu 7 cm platí v klidovém stavu nebo při erekci. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11-ti let činí 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci. Pokud tvůj penis měří 7 cm v klidovém stavu, jeho délka je nadprůměrná. V případě, že uvedených 7 cm platí pro erekci, je délka tvého penisu průměrná.

24.09.2017

Mam 2 dotazy
1) Někde sem slyšel, že je špatné na dlouhou dobu přestat masturbovat, proč?
2) Může sledování porna (myslim normání žádný násilný) ovlivňovat chování?

anonymní inteligentní anonym, 11 let

Milý anonymní inteligentní anonyme,

1) Masturbace je naprosto přirozená a zdraví prospěšná činnost, díky níž dochází k uvolnění psychického napětí (tenze). Zároveň působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty. Dlouhodobější omezování masturbace může vyvolat různé psychické obtíže a zvyšuje riziko onemocnění prostaty v pozdějším věku.
2) Podle některých výzkumů mají jedinci, kteří častěji sledují pornografii, výraznější sklony k sexuálně agresivnímu jednání, avšak jiné výzkumy tuto domněnku vyvracejí.
Ať už však pornografie posiluje sklony k sexuální agresivitě či nikoliv, v každém případě je třeba si uvědomit, že pornografické materiály mnohdy nezobrazují skutečnost, nýbrž herecké výkony. Pornografické snímky či videozáznamy jsou mnohdy digitálně upravovány, při jejich pořizování a zpracovávání se používají různé filmové triky. Výsledek tedy zpravidla neodpovídá realitě. U dospívajících lidí vede sledování pornografie k vytváření zkreslených představ o sexuálním životě. To může později vést k určitému zklamání, například když dospívající chlapec či mladý muž při prvním pohlavním styku zjistí, že jeho partnerka se při sexu nechová jako profesionální pornoherečka.

24.09.2017

(...) prosim zobrazit jen odpověď

Jej, 16 let

Milý Jeji,

Tvoje tělesná výška ani hmotnost sice nedosahují průměrných hodnot pro tvůj věk a pohlaví, nicméně podle růstového grafu se nacházíš přibližně na 10. percentilu, a tudíž se nejedná o poruchu růstu. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 19,2. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 16-ti let se pohybují v rozmezí 19,5 – 22, však rozhodně nejsi tlustý. Naopak, spíše máš mírnou podváhu.

24.09.2017

Dobrý den potřebuju se zeptat co dělat s ranní erekci jestli vyhonit (já to odhonim) nebo co ?

Robert, 13 let

Milý Roberte,

Ranní erekce je naprosto normální a přirozený jev. Zejména v období dospívání mohou být ranní erekce obzvláště silné a úporné. Ranní erekce je výsledkem složitého reflexu, který se dostavuje ve spánku, nejčastěji krátce před probuzením. Ranní erekce tě nemusí nijak znepokojovat. Naopak, je dokladem toho, že tvoje tělo se vyvíjí správně.
Ranní erekce zpravidla odeznívá po prvním vymočení, i když právě to může být při silné erekci značně obtížné. K ochabnutí penisu obvykle dochází rovněž po masturbaci, avšak ani to nemusí být pravidlem. Nicméně pokud ti masturbace přináší úlevu, nevidím důvod, proč bys ji neměl při ranní erekci provozovat.

24.09.2017

Dobrý den, do kolika let roste penis ? Zdá se mi že ho mám malýho... A je normální když mám penis v erekci tak jakoby "stojí" směrem dolů?? Nebude to nějak vadit při sexu?? Můj penis má 15-16cm A obvod není zrovna velký.. Myslíte že by mohl mít v dospělosti tak.. 18-20cm ??
Všude říkají jak je průměr 15-16cm. Ale já tomu nevěřím podle mě je to tak 18cm minimálně..
To spíš těch 15cm kvůli tomu aby chlapi si nepřipadali méněcenní..
Děkuji Petr

Peter, 15 let

Milý Petere,

Růst a vývoje penisu obvykle probíhá do 18-ti let věku, u některých mladých mužů (například při opožděném nástupu puberty) však může pokračovat až do věku 19 – 21 let.
Délka penisu 15 až 16 cm při erekci v tvém věku představuje spíše mírný nadprůměr (průměrná délka penisu ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm). Pokud by tvůj penis v dospělosti dosáhl délky 18 až 20 cm, byl by již abnormálně velký. Délka penisu při erekci se u dospělého muže nejčastěji pohybuje mezi 14,5 a 17,5 cm.
Průměrná délka penisu dospělého muže rozhodně nečiní 18 cm, jak se domníváš. Průměrné rozměry penisu jsou výsledkem celé řady antropometrických výzkumů, které byly provedeny na různě velkých vzorcích (snad největší výzkum tohoto druhu uskutečnil kolektiv lékařů pod vedením A. Tomové v roce 2010, přičemž tohoto výzkumu se zúčastnilo celkem 6 200 chlapců a mladých mužů ve věku 0 – 19 let).
Sklon penisu při erekci směrem dolů (tedy pod úhlem 95° a více) se vyskytuje přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců, přičemž u 5% se jedná o sklon výrazný, tj., větší než 120° (viz údaje z tabulky). Takovýto sklon penisu by neměl být překážkou pro uskutečnění pohlavního styku. Pokud by zavedení penisu do pochvy činilo obtíže, lze výraznější sklon penisu při erekci do určité míry „vyrušit“ zaujetím vhodné polohy obou partnerů při pohlavním styku.

24.09.2017

Dobrý den
(...)
Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

1) Nevadí.
2) Není to nutné.
3) Pokud ti přetahování předkožky při erekci činí obtíže, přetahuj si ji pouze v klidovém stavu.
4) Pokud při pohlavním styku použiješ kondom, nemusíš si předkožku stahovat vůbec (viz odpověď na otázku návštěvníka „Zoufalec“ ze dne 21.05.2017).

23.09.2017

Jsem na dovolené v Rakousku a konečně se mi uvolnila po včerejší poluci předkožka a jde stáhnout. Mám ale několik dotazů -
1) Chvíli trvá než se opět vrátí do původního stavu, je to normální a spraví se to?
2) Je normální, když se těším na to jak se rozmnožím a budu mít děti?

NFC, 14 let

Milý NFC,

1) Po přetažení může trvat různě dlouhou dobu, než se předkožka vrátí do své výchozí pozice na žaludu penisu. Záleží nejen na pružnosti předkožky a uzdičky, ale i na tom, do jaké míry se předkožka již uvolnila. Někdy se stává, že zúžená předkožka uvázne za okrajem žaludu. V krajním případě nastane tzv. parafimóza, při níž dochází k zaškrcení předkožky za žaludem. Více o parafimóze viz stránka „Žalud a předkožka“.
Pro snadnější navrácení předkožky do výchozí pozice můžeš mírně stisknout žalud mezi prsty. Tím se dočasně zmenší jeho objem (krev se nahrne směrem k tělu) a poté již natažení předkožky zpět na žalud nečiní obtíže. S tím, jak bude uvolňování předkožky pokračovat, bude její navrácení do původní pozice snadnější.
2) Ano, touha po rozmnožování a plození potomstva je naprosto normální a přirozená. Jejím základem je pohlavní pud a pud péče o potomstvo, avšak touha po založení rodiny je ovlivňována rovněž společensko-kulturními vzorci.

23.09.2017

Dobrý den,
dost mě trápí délka mého penisu. Zanedlouho mi bude 16 a já mám už přes rok stále rozměr 14cm. Je ještě možné, že bude dosahovat rozměrů alespoň 19cm a nebo jestli se mi do mých narozenin ještě zvětší. Děkuji za odpověď

Kojtuz, 15 let

Milý Kojtuzi,

Délka tvého penisu je naprosto normální a odpovídá tvému věku (průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 15-ti let 13 až 15 cm). Pokud v uplynulém roce nedošlo k nápadnějšímu růstu penisu, vůbec tě to nemusí znepokojovat. Právě mezi čtrnáctým a patnáctým rokem se tempo zvětšování tohoto orgánu poněkud zpomaluje (průměrné hodnoty délky penisu jsou ve věku 14 a 15 let v podstatě shodné, mírně narůstá spíše jeho obvod), k dalšímu výraznějšímu růstu poté dochází ve věku 16 – 17 let. Pokud by však tvůj penis v dospělosti dosahoval délky 19 cm, byl by již abnormálně velký. Průměrná délka penisu dospělého muže při erekci se pohybuje okolo 15,5 cm.

23.09.2017

Ahoj nedávno sem si čistil tu špínu v pupíku. Je to dobré? Nevadí to? Popř. Co to je? Vypadá to jako strup, ale není je to takový víc do žluta a těžko se to dává pryč musel sem použít to že sem šel do vany a použil vatovou tyčinku

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Pupík je v podstatě jizva, která na břiše zůstává po odpadnutí tzv. pupečníku neboli pupečního pahýlu (k čemuž dochází 1 až 3 týdny po narození). U většiny lidí má okrouhlý tvar a tvoří jej dvě části – pupeční jamka a pupeční papila, což je jakýsi hrbolek, který směřuje ven. U některých jedinců je tento hrbolek natolik nevýrazný, že na pohled je takřka k nerozeznání, u jiných je naopak výrazně vystouplý, takže přesahuje přes okraje pupeční jamky a svým tvarem připomíná vypouklý knoflík. Častější variantou je tzv. zapadlý pupík (má jej přibližně 90% lidí), méně častý je pupík vystouplý (přibližně 10%). Rozdíl je dán již v průběhu hojení jizvy po odpadnutí pupečního pahýlu, později se již tvar pupíku příliš nemění.
Pravdou je, že v pupeční jamce se mohou hromadit různé nečistoty, odumřelé buňky, kožní maz, zaschlý pot, zaschlé sperma, drobné částečky textilních vláken z oblečení a podobně. Uvedené nečistoty se většinou odstraňují při koupání nebo sprchování. Pokud si chceš pupík čistit, nepoužívej k tomuto účelu žádné ostré nebo špičaté předměty (například párátko). Rovněž s vatovou tyčinkou bych doporučoval zacházet velmi opatrně. Pro umytí pupíku by ti měla stačit voda, mýdlo a vlastní prst.

23.09.2017

(...)
Prosím zobrazit jen odpověď.
Předem děkuji za odpověď.

anonym, 13 let

Milý anonyme,

Podobné pocity jsou v období dospívání celkem běžné. Nedovedu však předem určit, jak by tvůj kamarád reagoval, kdyby ses mu se svými pocity svěřil. Svého kamaráda jistě znáš lépe než já, a proto sám mnohem lépe víš, co všechno si vůči němu můžeš dovolit a co už by odmítl.
Pokud jde o znalosti dnešních dětí a dospívajících v oblasti pohlavního života, jejich úroveň se zvyšuje díky zařazování sexuální výchovy do školních vzdělávacích dokumentů. Nedávné vědecké výzkumy zároveň prokázaly, že v uplynulých letech v ČR nedošlo k poklesu věku prvního pohlavního styku. Naopak je prokázáno, že díky sexuální výchově se děti a dospívající chovají zodpovědněji.

22.09.2017

(...)

ksoof, 14 let

Milý ksoofe,

1) Tvůj penis rozhodně není malý. Jeho rozměry odpovídají tvému věku. Délka při erekci je průměrná, délka v klidovém stavu mírně nadprůměrná a obvod rovněž mírně nadprůměrný. Nicméně se jedná o naprosto normální rozměry.
2) Sperma samo o sobě není nijak škodlivé, skládá se převážně z vody a z bílkovin. Přijetí spermatu ústy však představuje určité riziko z hlediska přenosu pohlavních a jiných nemocí.
3) Různé sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví jsou v období dospívání celkem běžné a nemusí být projevem homosexuální orientace.
4) Platí totéž, co u odpovědi na druhou část dotazu.
5) Nejúčinnější způsob masturbace je takový, při němž dochází k dráždění penisu rukou. Někteří muži či chlapci dosahují orgasmu a ejakulace také drážděním předstojné žlázy (prostaty), avšak tato činnost nemusí vždy vést k očekávanému výsledku.
6) V tomto směru můžeš být bez obav.
7) Nejspíše se jedná o tzv. dorzální žílu, která prochází podél horní strany penisu. U některých chlapců a mužů je výraznější, u jiných méně výrazná. K rozměrům penisu viz odpověď na první část dotazu.

22.09.2017

Dobrý den.
Mám tři dotazy, líbí se mi jedna holka ze třídy, ale nikdy sem jí to neřekl. Jednou když byl ve škole cylkovýlet a já jel vedle ní a povídali jsme si o všem možným. Ona potom řekla že se se mnou dobře povídá. Myslí že jí mám že ji mám opravdu rád. Jak poznám že se jí taky líbím?
Ten druhý problém je ten, že mi nejde pořádně přetáhnout předkožka. Když jsem byl na třináctiletce tak doktorka řekla, že už je to asi na operaci. Spekulovalo se o tom už dřív ale to jsem se toho ještě tak neobával. Teď už se bojím víc a víc a na tu operaci se mi nechce ( ještě to není jistý ) ale já myslím že tam půjdu. Já se hlavně bojím že tam budu vypadat trapně a vůbec mám se bát?
A poslední dotaz je ten že sem poměrně malej měřim přibližně 150 a to je mi 13. Taky ho mám docel malýho. Nemůže to nějak ovlivnit to když masturbuju. Já totiž i když masturbuju třeba 2 min. tak stejně vůbec neejakuluju. Jen se mi tam objeví trochu bílé tekutiny. Čím to je?
Předem ďěkuji za odpovědi.

Anonymní Anonym, 13 let

Milý Anonymní Anonyme,

1) Jestliže ti dívka sama řekla, že se jí s tebou dobře povídá, znamená to, že jsi jí sympatický, a že se v tvé přítomnosti cítí dobře. Samozřejmě to ještě nemusí znamenat, že se jí líbíš a že tě má ráda. Avšak jestliže si spolu rozumíte, není vyloučeno, že se vám podaří navázat důvěrnější vztah. Pro většinu dívek přitom není rozhodující chlapcův vzhled, ale jeho povaha, chování a způsob komunikace.
Pokud se chceš s dívkou sblížit, pomohou ti například společné zájmy či záliby. Když se spolu budete věnovat činnostem, které vás oba baví, lépe se poznáte a vzájemně se sblížíte. Nicméně by ses neměl snažit vaše vzájemné sbližování příliš uspěchat. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.
2) V tvém věku lze předkožku zcela přetáhnout přibližně u 85% chlapců, zatímco u zbývajících 15% činí její přetažení obtíže. V naprosté většině případů dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění zúžené předkožky do konce období dospívání.
Pokud by ti zúžení předkožky způsobovalo nějaké obtíže, například při močení nebo při sexuálních aktivitách, měl by lékař doporučit v první řadě konzervativní léčbu (tj. léčbu bez chirurgického zákroku). V naprosté většině případů lze dosáhnout uvolnění zúžené předkožky pomocí kortikoidní masti (např. triamcinolonu). Mast se aplikuje jednou až dvakrát denně po dobu 3 až 4 týdnů. V odborné literatuře se uvádí až 95% účinnost této léčby, v některých případech je však třeba léčbu po půl roce zopakovat.
Pouze v případě, že ani opakovaná konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, by bylo na místě uvažovat o chirurgickém zákroku. Někteří lékaři doporučují pacientům tzv. obřízku, která však v naprosté většině případů není nutná a navíc představuje devastaci značné části erotogenní (eroticky citlivé) tkáně penisu. Mnohem vhodnějším chirurgický zákrokem je tzv. plastika předkožky, při níž se zúžený prstenec předkožky rozšíří při zachování erotogenní tkáně penisu v plném rozsahu. Více informací o plastice předkožky najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Dana ze dne 11.07.2017 (viz archiv odpovědí – červenec 2017).
O postupu léčby však nerozhoduje praktický lékař pro děti a dorost, nýbrž specialista – dětský urolog. Ten by měl pacienta (respektive jeho rodiče) nejprve informovat o možnostech konzervativní léčby. Přístup lékaře, který pacientovi zatajuje možnosti konzervativní léčby a namísto toho hned vyhrožuje operací, bych nepovažoval za příliš odpovědný.
3) Výška 150 cm je u chlapce ve věku 13-ti let sice podprůměrná, avšak nemusí být projevem poruchy růstu. Podle percentilového růstového grafu se nacházíš na 10. percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty a 90% je vyšších. Za „malé“ lze označit takové dítě nebo dospívajícího člověka, který se nachází na 5. nebo nižším percentilu. Poruchu růstu lze diagnostikovat u jedince nacházejícího se na 3. nebo nižším percentilu.
Velikost tvého penisu nemohu posoudit, protože neuvádíš rozměry. První ejakulace se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje její nástup v rozmezí 11 až 15 let věku. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat, jestliže ejakulace nedosahuješ. Pokud se první ejakulace dosud nedostavila, je velmi pravděpodobné, že se dostaví během následujících měsíců či let. Pouze v případě, že by se ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologickém pracovišti. Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystavuje praktický lékař.

22.09.2017

Mam taky problém nevidno mi penis v boxerkach. mojim vrstevnikom áno. su o trochu mladší o 4 mesiace ako ze im jeho vidno a mne nie. chcel by som niečo sa Vas opýtať ako si mam v boxerkach zviditeľniť penis. mam niečo používať alebo ako

Mojo, 14 let

Milý Mojo,

To, zda se chlapcům či mužům pod boxerkami zřetelně rýsují tvary pohlavních orgánů, může být ovlivněno velikostí a střihem boxerek a rozměry penisu. Některé boxerky jsou speciálně navrženy tak, aby zvýrazňovaly linii pohlavních orgánů. Nošení takovéhoto spodního prádla však nebývá příliš pohodlné. Při výběru vhodného spodního doporučuji věnovat pozornost především rozměrům (prádlo by mělo být pohodlné) a materiálu (mělo by být vyrobené ze 100% bavlny). V takto zvoleném spodním prádle se tvůj penis sice příliš nezviditelní, avšak budeš se v něm cítit dobře. Pokud se například při společném převlékání stydíš před svými vrstevníky za to, že se tvoje pohlavní orgány přes látku boxerek nerýsují tak výrazně, můžeš použít jednoduchý trik spočívající v tom, že si boxerky vytáhneš směrem nahoru. Nenechávej je však v této poloze příliš dlouho, jinak hrozí, že se ti budou přehřívat varlata.

22.09.2017

Dobrý den, od jakého věku se může do posilovny? Nejsem si tím jist protože je na internetu je to pokaždé jinak napsané. Děkuji

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Záleží na provozovateli konkrétního zařízení, jak vysokou věkovou hranici stanoví. V některých posilovnách povolují vstup od 13-ti let, v jiných od 16-ti nebo dokonce až od 18-ti let, jinde je u neplnoletých osob vyžadován doprovod jednoho z rodičů nebo jiného dospělého člověka, který je za dítě po celou dobu jeho návštěvy zařízení odpovědný.
Dospívajícím lidem návštěvy posiloven rozhodně nedoporučuji. Cvičení s pomocí různých přístrojů a nářadí pro posilování představuje velmi vysokou zátěž pro klouby. Do určité míry to platí i pro dospělé, avšak u dospívajících, jejichž tělo teprve roste a vyvíjí se, je riziko poškození kloubů obzvláště vysoké. Pokud už chceš cvičit s nářadím (například s činkami), měl bys cvičení provádět výhradně pod dohledem profesionálního trenéra, který vypracuje tréninkový program, stanoví vhodnou zátěž a dohlédne na správný úchop nářadí a na správné vykonávání cviků.
Pokud chceš posilovat, doporučuji cvičení s vlastní vahou (dřepy, kliky, sedy-lehy a další posilovací cviky). Tyto cviky zařazuj v sestavách po deseti až dvaceti, nejvýše však pět sestav denně.

21.09.2017

Já právě nechci nabrat tuk, ale svalovou hmotu. I muj tata je hubenej.

Korbič, 14 let

Milý Korbiči,

Právě proto jsem ti doporučil potraviny s vyšší výživnou hodnotou, jejichž konzumace přispívá k budování svalové hmoty, aniž by se po nich tloustlo (např. tvaroh, ořechy a podobně, viz odpověď na tvůj dotaz ze dne 21.09.2017).

21.09.2017

Nevíte jaké jsou základní cviky na klik? Nedokážu udělat ani jeden klik :(

Michal, 13 let

Milý Michale,

Klasický klik uděláš tak, že si lehneš na podlahu obličejem dolů, položíš dlaně na zem, přičemž ruce, trup i nohy máš natažené a napnuté (tato poloha se nazývá „vzpor ležmo“). V této poloze pokrčíš ruce v loktech a spustíš celé tělo téměř až k zemi, aniž by ses však hrudníkem přímo dotkl podlahy. Poté se na rukou vzepřeš tak, že se hrudník opět oddálí od země, až se tvoje paže téměř natáhnou. Cvik se provádí pažemi, nikoli tělem. Důležité je rovněž správné dýchání (nádech při pohybu dolů a výdech při pohybu nahoru).
Pokud ti provedení klasického kliku dělá obtíže, můžeš si doma zkoušet „zjednodušenou“ verzi kliku, při které máš kolena položená na zemi (opíráš se koleny o podlahu). Nazývá se také „dámský klik“, což by tě však nemělo od tohoto cviku odradit. Ani pro chlapce není ostudou trénovat si nejprve „dámský“ klik, pokud mu provádění klasických kliků působí potíže. Až tento zjednodušený cvik zvládneš, jistě pro tebe bude snazší provést i opravdový klik.

21.09.2017

(...) prosim zobrazit jen odpoveď.

Hh, 16 let

Milý Hh,

Nejspíše se jedná o krátkou uzdičku (frenulum breve). Informace o tomto problému najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Spermik ze dne 14.09.2017. Obtíže s krátkou uzdičkou většinou odezní samovolně v průběhu dospívání, neboť přibližně do věku 18-ti let se penis stále ještě vyvíjí. Pokud by tě krátká uzdička omezovala při sexuálních aktivitách, mohlo by ti pomoci následující cvičení. Spodní část předkožky uchopíš mezi palec a ukazováček jedné ruky a mírně posuneš směrem dopředu (viz obrázek vpravo).
Toto posunování by v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys cítil bolest, znamená to, že posunuješ moc. Cílem totiž není uzdičku násilím co nejvíce natáhnout, ale mírnou a nenásilnou formou napomoci procesu jejího uvolňování. Přehnané natahování by mohlo vést k poranění. Cvik můžeš opakovat několikrát denně, nejlépe však po koupání, kdy je pokožka vláčnější. Je k tomu zapotřebí určitá trpělivost, protože výsledek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech či měsících.
Chirurgický zákrok (tzv. frenuloplastika) je až krajním řešením a provádí se zpravidla až tehdy, když k uvolnění uzdičky nedojde ani po dosažení dospělosti a frenulum breve působí potíže při pohlavním styku.

21.09.2017

Potřeboval bych rychle nabrat svaloviu hmotu, protoze jsem hubenej a plavu. Mam 173cm a 48kg, coz je malo.

Korbič, 14 let

Milý Korbiči,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně nadprůměrná, naopak tělesnou hmotnost máš mírně podprůměrnou. Hodnota BMI u tebe činí přibližně 16, zatímco optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují od 18 do 21. Jedná se tedy o podváhu.
Doporučuji zvýšit příjem potravin s vyšší výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména plnotučný tvaroh), pečivo, těstoviny, rýže, sušené ovoce a ořechy.
V případě, že ani po úpravě jídelníčku nedojde k nárůstu hmotnosti, bys měl zvážit návštěvu metabolické poradny. Na základě vyšetření ti specialista sestaví vhodnou dietu pro zvýšení hmotnosti. Nejspíše však budeš potřebovat doporučení od praktického lékaře.

21.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpoved

Hzg, 16 let

Milý Hzg,

Tvoje dívka nejspíše trpí nedostatkem sebevědomí. Pokud se v jejím případě jedná o důsledek nevhodné výchovy či dlouhodobého působení prostředí, jsou tvoje možnosti poskytnout dívce účinnou pomoc značně omezené. Dokonce i pro odborníka v oboru psychologie může být velmi obtížné, když má klientovi pomoci znovu získat ztracené sebevědomí. Nicméně můžeš alespoň využít každé vhodné příležitosti k tomu, abys dívku za něco pochválil. Tvoje chvála však musí být upřímná.
Možná, že bys také pro vás dva mohl vybrat nějakou zajímavou činnost, při které by dívka mohla dosáhnout úspěchu. Možná, že tvoje dívka trpí pocitem, že nic nedokáže nebo že se k ničemu nehodí. V takovém případě by jí mohlo pomoci, kdyby zažila pocit úspěchu. Pokud však budeš dívku chválit za dosažený úspěch, buď vždy konkrétní. Namísto příliš obecné pochvaly (například „Jde ti to skvěle“) raději mluv o konkrétním výkonu.
Také když budeš dívku chválit pro její vzhled, nepoužívej příliš obecné formulace (například „Jsi krásná“ nebo „Líbíš se mi“). Raději na jejím vzhledu pochval něco konkrétního (například „Máš krásné vlasy“ nebo „Líbí se mi tvoje oči“). Takováto chvála však opět musí být upřímná, v opačném případě by si dívka myslela, že ji chceš jen udělat radost nebo utěšit.

21.09.2017

Když jsem masturboval, tak mi ujela ruka a sjela mi na takovou tu čárku u žaludu. Vypadá to načervenalé a jakoby tam byla krev, ale vevnitř.

Franta, 13 let

Milý Franto,

Čárka u žaludu, o které se zmiňuješ, je nejspíše uzdička (frenulum) na spodní straně penisu. Spojuje předkožku se spodní stranou žaludu (na obrázku vpravo je uzdička označena šipkou).
Nejspíše sis způsobil drobné poranění uzdičky v důsledku příliš prudkých masturbačních pohybů. Může se jednat o oděrku či drobný krevní výron. Pokud by došlo k poškození frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou), nastalo by velmi silné krvácení. V tvém případě se však pravděpodobně jedná pouze o drobný krevní výron. Pokud je výron malý, během několika dnů se vstřebá, přičemž postupně bude měnit svou barvu, až zcela vymizí. Jestliže by byl hematom příliš velký a způsoboval by obtíže, bylo by třeba jej odsát. Postižené místo během několika následujících dnů sleduj a pokud by se krevní výron zvětšoval, vyhledej lékaře.
V poradně obvykle nedoporučuji omezování masturbace, nicméně v případě drobného poranění bych doporučoval po dobu 3 až 5 dnů masturbaci pokud možno vynechat. V případě bolesti doporučuji přikládat studený obklad.
Pokud se ti podobné „nehody“ stávají častěji, měl bys zvážit používání lubrikačního gelu nebo jeho náhražky (např. pleťového krému, tělového mléka a podobně) pro snížení tření při masturbaci.

20.09.2017

Dobrý den, co přesně znamená právní ochrana? Proč jí mají děti mladší 15 let zvýšenou?

David, 15 let

Milý Davide,

Právní ochrana spočívá v tom, že orgány státní moci zajišťují dodržování práv a svobod občanů a v případě porušení těchto práv a svobod postihují osoby, které se jejich porušování dopouštějí.
Zvýšená právní ochrana dětí spočívá v tom, že násilí či jiné protizákonné jednání vůči dítěti je postihováno přísněji, než totéž jednání proti dospělému člověku.
Dětem mladším 15-ti (v některých zákonem stanovených případech i 18-ti let) je zvýšená právní ochrana poskytována proto, že jejich možnost obrany proti nezákonnému jednání je ve srovnání s dospělými lidmi poněkud omezená.
Zjednodušeně řečeno, stát chrání všechny své občany, ale děti chrání o něco více než dospělé, protože děti jsou slabší a jejich možnost samostatného jednání je omezená.

20.09.2017

Dobrý den, mám 2 dotazy..
Jeden je.. Jestli něco se mnou není když ejakulace přijde po 30 sekundách co jsem začal masturbovat.
A druhá je.. jestli je normální když jsem si představoval pohlavní styk s moji macechou a moji tetou, teta je baculka, a když chodila po bytě nahá, a nebo v podprsence, tak se mi vždy postavil, a vždy se koukala, jinak mám 13 cm délku, takže..

Peetr02, 11 let

Milý Peetře02,

1) Ejakulace se může dostavit po různě dlouhé době. Za předčasnou se považuje ejakulace do patnácti vteřin od zahájení masturbace nebo do jedné až dvou minut od zahájení pohlavního styku. Pokud dosahuješ ejakulace po 30 vteřinách od zahájení masturbace, o předčasnou ejakulaci se nejedná.
2) V období dospívání mohou být erotické představy různé, někdy i dost neobvyklé. Erekce se v období dospívání dostavuje poměrně často, a to zejména z důvodu narůstající úrovně hormonální hladiny. Délka penisu 13 cm je u chlapce ve věku 11-ti let nadprůměrná (průměrné délka penisu při erekci ve věku 11-ti let činí 6 až 10 cm). Vzhledem k těmto rozměrům penisu a vzhledem k tomu, že již dosahuješ ejakulace (ve věku do 11-ti let dosahuje ejakulace necelých 10% chlapců), jsi na svůj věk poměrně vyspělý. Nemusí se však jednat přímo o projev předčasné puberty.

20.09.2017

1)je divny ze me zajimaji penisy i holky ?
2)proc kluci v mem veku maji vetsi penis a nemaji ochlupeni ?
3)je normalni ze si s klukama posilame penisy a pak nad nimi honime ?
4)pomaha caste koupani akne ?
5)jak casto mam posilovat a jak dlouho (doma ne v posilovne)

ojaja, 14 let

Milý ojajo,

1) V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví.
2) Rozměry penisu mohou být různé. Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let představuje 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, avšak zdaleka ne všichni chlapci mají penis průměrných rozměrů. Rozdíl v délce penisu u dvou stejně starých chlapců může činit i několik centimetrů. Tyto rozdíly jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Rovněž stupeň rozvoje tělesného ochlupení může být u chlapců téhož věku rozdílný. Například pubické ochlupení (tj. chloupky okolo vnějších pohlavních orgánů) se u chlapců začíná rozvíjet ve věku 12 až 14 let, avšak v některých případech se objevuje i dříve, v jiných naopak později. Někteří dospívající chlapci či dospělí muži si však ochlupení holí.
3) Viz odpověď na otázku č. 1.
4) Při pravidelném koupání se čistí pleť, čímž se snižuje riziko ucpání mazových žlázek a jejich následného zanícení a vzniku akné. Z tohoto důvodu je vhodné používat menší množství mýdla i při mytí obličeje. Avšak větší množství mýdla (a také nedostatečně opláchnuté mýdlo) může způsobit vysoušení pokožky, a tím i vyšší tvorbu kožního mazu. Doporučuji koupat se nebo sprchovat jednou denně a obličej si jednou denně umýt s použitím menšího množství mýdla.
5) Posilovací cviky s vlastní vahou (kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně) doporučuji provádět v sestavách po deseti (později až po dvaceti) cvicích, nejvýše však pět sestav denně. Posilování s nářadím nedoporučuji, neboť představuje značnou zátěž pro klouby. Spíše než posilovací cviky bych doporučoval plavání, které pro klouby nepředstavuje tak vysokou zátěž.

20.09.2017

Dobrý den.Jeden bývalý spoluhráč mi napsal ať mu pošlu penis,tak jsem mu ho poslal a o týden mu napsal že by se mnou chtěl skusit pohlavní vstik.On říká že není homosexuál,ale podle mě ano,protože psal i ostatním klukům z týmu tyhle věty.Děkuju za odpověď

Ota, 13 let

Milý Oto,

V období dospívání nemusí být důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví a zájem o jeho tělo jednoznačným projevem homosexuální orientace. Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenost s erotickým kontaktem s vrstevníkem téhož pohlaví až 40% dospívajících, zatímco podíl homosexuálních jedinců v populaci činí 4%, což je desetkrát méně.
Samozřejmě, že záleží na tobě, jakým způsobem budeš na spoluhráčovu nabídku reagovat. Nicméně posílání fotografií intimních částí těla druhým lidem nedoporučuji. I kdyby se jednalo o dobrého kamaráda nebo dokonce partnerku či partnera, nikdy nemůžeš předem vědět, jak s tvojí fotografií v budoucnu naloží.

20.09.2017

(...) dekuju za odpověď.

Dan, 11 let

Milý Dane,

Tyto stránky jsou určeny pro dospívající, nikoli pro dospělé.

20.09.2017

Jak se dají posílit svaly v obličeji?

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

K posilování mimických svalů obličeje dochází už tím, že během dne měníš výrazy obličeje, otevíráš a zavíráš oči a ústa, zíváš, usmíváš se a podobně. Pokud si chceš mimické svaly přesto procvičit, můžeš si například před zrcadlem zkoušet různé grimasy. Různé části obličeje (čelo, tváře, bradu) si také můžeš jemně masírovat bříšky prstů.

20.09.2017

Dobrý den, dá se předpovědět výška v dospělosti ?
13let - 156cm
14let - 168cm
15let - 174cm
(Většinou mi vychází 180/181cm)
+ Můj otec má 176cm
+ Moje máma má 170cm
- Takže bych chtěl těch 180/181cm
Tak se chci zeptat kolik budu mít ;)
Děkuji Jan.

Hoooooonza, 15 let

Milý Hoooooonzo,

Pravděpodobnou cílovou výšku potomka lze odhadnout na základě dosažené výšky obou rodičů (viz odpověď na dotaz Petera ze dne 19.09.2017). Jestliže tvůj otec měří 176 cm a matka 170 cm, pak může tvoje výška v dospělosti dosáhnout 179,5 +/- 10 cm. Není tedy vyloučeno, že skutečně dosáhneš takové výšky, jakou by sis přál. Zaručit ti to ovšem nikdo nemůže, protože nelze přesně určit, jak dlouho a jakým tempem ještě porosteš.

20.09.2017

Dobrý den, mám takový problém.. Mám strašně úzký ramena :( A taky nohy mám 5-ti léta holka :-(
A ani bych neřekl že jsem hubený.. (174,75cm - 175cm a 64Kg) Nejvíc mě štvou ty úzký ramena.. A nejhorší na tom je že mám obří hlavu a úzký ramena.. Hlava: 58-59cm. V 15ti letech je to docela dost.. A to není jediný problém, chtěl bych nějak zmohutnět nohy a rozšířit ramena, poradíte jak to udělat prosím ??

PPPeter, 15 let

Milý PPPetere,

Tvoje tělesná výška i hmotnost odpovídají tvému věku. Hodnota BMI činí přibližně 20,9 (optimální hodnoty BMI pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí od 19 do 21). Netrpíš tedy nadváhou, ale ani podváhou.
Rozšiřování ramen je u dospívajících chlapců způsobeno nárůstem svalové hmoty, ale i formováním skeletu. Široká ramena představují jeden z mnoha tzv. sekundárních pohlavních znaků. Není vyloučeno, že v následujících letech u tebe ještě dojde k výraznějšímu rozvoji tohoto tělesného znaku pod vlivem nárůstu hormonální hladiny, avšak rozvoji svalstva můžeš pomoci rovněž obohacením své stravy o určité potraviny a cvičením. Z potravin doporučuji plnotučné mléčné výrobky, vejce, těstoviny, ovesnou kaši a ovoce (zejména jablka, banány, jahody a borůvky). Základním cvikem na posilování ramen je klik, dolní končetiny lze posilovat například pomocí dřepů..
Kvůli určitým tělesným disproporcím se netrap. Tvoje tělo dosud roste a vyvíjí se. Průměrný obvod hlavy u chlapců ve věku 15-ti let činí 56,5 cm, a tudíž obvod 58 – 59 cm je jen mírně nadprůměrný (rozdíl oproti průměru činí přibližně 2 cm). Pokud máš přesto pocit, že tvoje hlava je oproti tělu abnormálně velká, svěř se svému praktickému lékaři, který ti dle svého uvážení může doporučit endokrinologické vyšetření.
Své tělo zkus vnímat více pozitivně. Kromě drobných nedostatků (úzká ramena, tenké nohy) zkus svoji pozornost zaměřit také na ty části svého těla, s nimiž jsi spokojený.
Určité „nedostatky“ lze do určité míry korigovat rovněž pomocí vhodného oblečení. Například volnější kalhoty „schovají“ tenké nohy, k optickému rozšíření ramen může posloužit například silnější svetr nebo bunda s všitými ramenními výztuhami.

20.09.2017

Myslíte že na svůj věk jsem moc vyrýsovaný?

Max❤❤, 13 let

Milý Maxi❤❤,

Domnívám se, že na fotografii je dospělý člověk. Pokud máš skutečně takto rozvinutou muskulaturu, jsi na svůj věk opravdu značně tělesně vyvinutý.

20.09.2017

Co mám udělat aby sem měl můj penis v mojí puse. Nějaké cviky ? Chci si ho dát do pusy ale nemůžu se nějak ohnout. Poraďte mi prosím

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

Na rozdíl od psů, koček a jiných zvířat není tělo člověka uzpůsobeno k tomu, aby se mohl dotýkat ústy svých pohlavních orgánů. Pouze lidé s extrémně ohebnou páteří se dovedou předklonit tak hluboce, že na své pohlavní orgány ústy dosáhnou. Jedná se například o sportovce, kteří se profesionálně věnují gymnastice.
Násilné pokusy o dosažení vlastních pohlavních orgánů ústy mohou vést k poškození páteře, a proto je rozhodně nedoporučuji.
Existují cviky, s jejichž pomocí lze pružnost a ohebnost poněkud zvýšit. Takovéto cviky se nazývají strečink (z anglického slova „stretch“ – natahovat). Avšak provádění takovýchto cviků představuje značnou zátěž pro páteř a klouby a je spojeno s rizikem poranění svalů. V každém případě je třeba cvičit pomalu, nesnažit se dosáhnout výsledků co nejrychleji a za cenu přehnané zátěže, naopak zátěž je třeba zvyšovat postupně. Cvičení může být poněkud nepříjemné, avšak v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys při cvičení cítil bolest, znamená to, že se vystavuješ příliš vysoké zátěži.
Základní cvik se provádí vsedě s nataženýma nohama. Plynulým tahem se předkláníš tak, aby ses nataženými rukama dotkl špiček nohou. Přitom nohy zůstávají natažené, neohýbají se v kolenou. Je pravděpodobné, že zpočátku se ti nepodaří na nohy dosáhnout. Správné provedení cviku vyžaduje čas a trpělivost, pomoci může pravidelné protahování.
Dále můžeš trénovat hluboký předklon, při němž stojíš s nohama u sebe a plynulým tahem se opět předkláníš tak, abys ses rukama dotkl špiček nohou. Nohy jsou propnuté a neohýbají se v kolenou. Provádění tohoto cviku ve stoje je však spojeno s rizikem pádu na zem a úrazu, a proto je vhodné tento cvik provádět na bezpečném místě (měkký povrch, žádné předměty s ostrými hranami v okruhu alespoň dvou metrů).
Ani při pravidelném cvičení se však očekávaný výsledek nemusí dostavit. Pokud máš zájem o dráždění pohlavních orgánů ústy, bylo by možná lepší, kdyby sis počkal, až budeš mít k něčemu takovému vhodného partnera či partnerku.

19.09.2017

(...) Předem děkuji. Prosím zveřejnit jen odpověď.

Zoufalec, 16 let

Milý Zoufalče,

Délka tvého penisu při erekci odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk (14 až 17 cm). Pokud v uplynulých dvou letech nedošlo k jeho výraznějšímu růstu, nemusí tě to znepokojovat. Zejména mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku se tempo růstu penisu do délky poněkud zmírňuje. K dalšímu růstu dochází ještě na konci dospívání, obvykle ve věku 16 – 17 let. U některých chlapců (či spíše již mladých mužů) však penis roste ještě do věku 19 – 21 let. Současná délka tvého penisu tedy nemusí být konečná.
Ani kvůli tomu, že ti při erekci předkožka nestačí k pokrytí celého žaludu, se nemusíš trápit. Během dospívání penis roste a vyvíjí se. Zatímco v dětství před pubertou má většina chlapců předkožku natolik dlouhou, že postačí k pokrytí žaludu i při erekci, na konci puberty je již u většiny chlapců větší či menší část žaludu při erekci obnažena. Předkožka totiž slouží nejen jako erotogenní zóna (tj. eroticky citlivá část těla), ale také jako kožní rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Někteří dospívající chlapci mají žalud částečně obnažený i v klidovém stavu.
Pokud ti vadí, že máš předkožku příliš krátkou, můžeš si ji zkoušet pomalu a postupně natahovat dopředu, směrem na žalud, a tím ji o něco prodloužit. Nikdy to však nedělej nasucho, vždy k tomu použij nějakou mast nebo krém (například hydratační pleťový krém nebo panthenolovou mast). Postupuj při tom velmi opatrně, aby ses neporanil a nezpůsobil si zjizvení. Natahuj vždy jen tak daleko, aby to ještě nebolelo. Nejlepší doba pro takovéto natahování je hned po koupání, kdy je kůže jemnější a vláčnější.
Můžeš také zkusit cvičení, při kterém si kůži na penisu jemně odtahuješ pomocí prstů na dvě různé strany. Při tomto cvičení uchopíš svůj penis mezi palce a ukazováčky obou rukou tak, že spojíš bříška prstů jako na obrázku. Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem k tělu.

Ale pozor, jakákoliv manipulace s penisem tě nikdy nesmí bolet! Nemysli si, že když budeš natahování provádět silněji, tak něco urychlíš. Naopak, příliš silným natahováním by sis mohl poškodit cévy a nervy penisu, případně způsobit poranění pokožky.
Většinou trvá několik měsíců, než se projeví první výsledky. Uvedené cvičení proto vyžaduje opravdu velkou trpělivost. Na druhou stranu, s pomocí tohoto cvičení se dokonce i mnoha obřezaným chlapcům či mužům podařilo vytvořit si tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“.

19.09.2017

Je normální že moje výška je 170cm?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak není abnormální. Nacházíš se na 90. percentilu (to znamená, že 90% chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 10% je stejně vysokých nebo vyšších). Za „normální“ výšku lze u chlapců ve věku 13-ti let považovat výšku od 145 do 176 cm. Z uvedeného vyplývá, že jsi sice vysoký, avšak tvoje výška není nijak „nadměrná“.

19.09.2017

(...) prosím nezobrazovať iba odpoveď

Majo, 14 let

Milý Majo,

Podle popisu se nejspíše jedná o tzv. migrující varle (varlata). Některým chlapcům se stává, že jedno či obě varlata se čas od času přesunují z šourku do tříselných kanálů, poté však opět sestupují zpět do šourku. K tomuto „stěhování“ varlat dochází v důsledku zvýšené aktivity tzv. kremasterových svalů (neboli zdvihačů varlete). To jsou jemné svaly, které obklopují semenné provazce, jimiž jsou varlata spojena s dalšími částmi rozmnožovacího ústrojí.
V naprosté většině případů uvedené obtíže odezní s rostoucím věkem, aniž by bylo nutno provádět jakýkoliv zákrok. Pokud by se varlata „schovala“ v tříselných kanálech na delší dobu, můžeš jejich opětné sestoupení do šourku podpořit tím, že se vykoupeš v teplé vodě.

19.09.2017

Dobrý den, našel jsem aktuální výšky během puberty 13-18let ;)
14let - 168cm
15let - 174cm
16let - 178cn
17let - 180cm
18let - 181cm
Já většinou splňuji..
Narodil jsem se (...) 2002
Nyní měřím 174,75cm - 175cm
- 13let - 156cm
14let - 168cm
15let - 174cm
16,17,18 let mi ještě nebylo :D
Chtěl jsem se zeptat zda budu mít těch 180/181cm ?
A jestli není šance že budu mít víc než 181cm ? ;)
Děkuji

Peter, 15 let

Milý Petere,

Tvoje tělesná výška (174 cm) odpovídá průměrné výšce patnáctiletého chlapce podle údajů Státního zdravotnického ústavu ČR. Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš přesně na 50. percentilu, což znamená, že 50% ostatních chlapců je nižších než ty a 50% je stejně vysokých nebo vyšších než ty. Rovněž vývoj tvojí tělesné výšky v uplynulých letech odpovídá středním hodnotám růstového grafu (pouze ve věku 13-ti let byla hodnota tvé tělesné výšky 4 cm pod průměrem, poté však zřejmě došlo k růstové akceleraci neboli k urychlení růstu, což však u chlapců mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku není nijak vzácný jev).
Ani na základě těchto hodnot však nelze přesně stanovit, jaká bude tvoje cílová výška v dospělosti. Prozatím totiž není jisté, do kolika let porosteš, což závisí na uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí. Chlapci dosahují skeletální maturace (neboli kostní zralosti) nejčastěji mezi osmnáctým a devatenáctým rokem věku, avšak někteří přestávají růst o něco dříve, jiní naopak o něco později.
Pravděpodobnou cílovou výšku lze odhadnout rovněž na základě dosažené výšky obou rodičů, a to podle následujícího vzorce:

Odhad se však pohybuje v poměrně širokém rozmezí a je pouze orientační.

19.09.2017

(...) Prosin zobrazit jen odpoveď

Whs, 15 let

Milý Whs,

Popisované obtíže nasvědčují tomu, že tvoje dívka trpí nízkým krevním tlakem (hypotenzí). Je od tebe hezké, že chceš svojí dívce pomoci. Avšak pokud dívka tvoji pomoc odmítá, neměl bys na ni naléhat nebo ji k návštěvě lékaře nutit. To mohou pouze její rodiče. Nejlepší by bylo, kdybys měl možnost upozornit dívčiny rodiče na její zdravotní obtíže. Za zdravotní stav osob mladších 18-ti let totiž nesou odpovědnost právě jejich rodiče.
Při náhlé nevolnosti způsobené hypotenzí lze dosáhnout úlevy například zkřížením nohou vsedě, sezením s hlavou mezi koleny či zvednutím dolních končetin v poloze vleže. Osoba, která trpí hypotenzí, by si měla rovněž zajistit zvýšený příjem tekutin (doporučuje se např. slabý černý čaj s cukrem). Silnou a dlouhodobou hypotenzi je však třeba léčit, v opačném případě se dříve či později dostaví komplikace v důsledku nedostatečného prokrvení mozku, ledvin či dalších životně důležitých orgánů. Nebezpečné bývají rovněž pády při ztrátě rovnováhy, které mohou vést k závažným úrazům.

19.09.2017

Slyšel jsem že po ránu je masturbace lepší,intenzívnější,ale když jsem to dneska zkoušel dostal sem jen takový ten pocit po masturbaci když to zkusím dělat znovu takže to nebylo moc příjemný. Nakonec jsem ale vyvrcholil.Je se mnou něco v nepořádku?

Tintin, 13 let

Milý Tintine,

Vyšší intenzita pocitů při masturbaci a orgasmu v ranních hodinách je dána tím, že po probuzení je tělo citlivější na mechanické podněty. Nepříjemný pocit, o němž se zmiňuješ v dotazu, je způsoben uvolňováním hormonu prolaktinu (viz odpověď na dotaz návštěvníka Thunder ze dne 14.09.2017).
Avšak hladina prolaktinu může být poměrně vysoká rovněž krátce po probuzení. V takovém případě je vhodnější po probuzení alespoň 5 až 10 minut počkat. Samozřejmě, že záleží výhradně na tobě, ve kterou denní dobu budeš masturbovat. Naslouchej především potřebám svého těla.

18.09.2017

Poškozuje mě když ve svém věku masturbuji dvakrát denně a to jsem začal mutovat az v 16? Mám nedostatek testosteronu?

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Masturbace není zdraví škodlivá, a to ani v případě, že ji provozuješ častěji než jednou denně. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, která vede k uvolnění psychického napětí (tenze), zvyšuje prokrvení a tím i okysličování tkání penisu a kromě toho působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty (což vědecky prokázal G. Giles a kol., 2003).
U některých chlapců nastupuje hlasová mutace dříve, u jiných později. Mutace začíná obvykle mezi dvanáctým a osmnáctým rokem a trvá obvykle šest měsíců až dva roky. Nástup mutace ve věku 16-ti let nemusí být projevem nedostatku testosteronu či opožděné puberty.

18.09.2017

Dobrý den, potřebuji vaši radu. Já nevím kdo jsem a z jakého důvodu tu jsem.Dost mě to zžírá a mám z toho menší deprese. Prosím pomozte mi.
Děkuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

V období dospívání prochází člověk zásadními změnami. Nárůst hormonální hladiny vede nejen k nástupu tělesných změn, ale i ke změnám prožívání a chování. Postupně se mění také způsob, jak s dospívajícím člověkem jednají lidé v jeho okolí. Dospívající člověk si vytváří novou identitu, mění se jeho sebepojetí.
Z tohoto důvodu je celkem pochopitelné, že v období dospívání si lidé často kladou otázky „Kdo jsem?“, „Proč tu jsem?“ a podobně. Na základní otázky lidské existence a jejího smyslu však nedovede poskytnout odpověď ani moderní věda. O něco takového se snaží filosofie a náboženství, docházejí však k velkému množství různých a často protikladných odpovědí.
Důležité je, abys dovedl sám k sobě zaujmout kladný postoj. Na otázku „Kdo jsem?“ si můžeš odpovědět různě. Někteří lidé sami sebe vymezují například vztahem k druhým osobám (například: jsem syn, manžel, přítel a podobně), jiní třeba vztahem ke svým oblíbeným činnostem (například: jsem sportovec, modelář, sběratel...). Někteří dospívající lidé si sami nevědí rady s tím, kam se mají zařadit, a proto se neváhají připojovat k různým skupinám, ve kterých přijímají již „hotovou“ identitu (může se jednat například o vyznávání určitého životního stylu, ale také o členství v náboženské sektě a podobně).
Každý člověk však v životě plní různé role. Je synem, kamarádem, spolužákem, žákem či studentem, sportovcem nebo třeba milovníkem umění. Důležité je, aby ti alespoň některé z tvých rolí vyhovovaly. Pokud se necítíš dobře ve své rodině ani mezi svými vrstevníky, můžeš si najít nějakou zálibu, které se budeš moci věnovat i o samotě.
Také hledání smysluplné životní náplně nemusí být snadné, navíc v průběhu života lidé pod dojmem různých zkušeností postupně mění své priority. Někteří lidé si dovedou vytyčit opravdu náročné životní cíle. Pro někoho je smyslem života například boj za pravdu a spravedlnost. Avšak stejně tak dobrým smyslem života může být například i péče o své blízké (například o rodinu). Smysl života však nemusíš hledat jen mimo sebe, ať už máme na mysli nejbližší rodinu nebo celé lidstvo. Smyslem tvého života může být i rozvíjení vlastních schopností a snaha po sebezdokonalení.
Na otázku „Kým jsem?“ nelze najít stručnou a jednoznačnou odpověď a rovněž hledání „smyslu života“ může být nesnadné. Pro některé lidi je to celoživotní úkol. Avšak důležité je, abys měl sám k sobě kladný vztah. Netrap se tím, že sis dosud nenašel nějaké „životní poslání“. Zatím nevíš, co všechno ti život přinese, ale do budoucnosti se snaž pohlížet s optimismem. Věnuj se činnostem, které jsou ti příjemné a mysli na sebe. Najdi si dostatek času k odpočinku a využívej dostupné možnosti, jak příjemně trávit volný čas. Také se snaž rozvíjet různé schopnosti a dovednosti, kterých máš jistě celou řadu. Nikdy nevíš, co všechno se ti v životě bude hodit.

18.09.2017

Dobry den je normalni že ve svem veku nevystříknu ale dosahnu pouze orgasmu předem diky za odpoved.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Nejčastější věk první ejakulace se pohybuje mezi dvanácti a čtrnácti lety. Za „normální“ se však považuje první ejakulace kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že jsi dosud neměl ejakulaci a dosahuješ pouze tzv. suchého orgasmu. Pouze v případě, že bys nedosáhl první ejakulace ani po dovršení věku patnácti let, bych doporučoval vyšetření na endokrinologii.

18.09.2017

Dobrý den je normální když si s kámošem občas dem honit navzájem nebo i orální sex, nese to nějaka rizika??? PS: Jsme na holky kámoš má dokonce přítelkyni

Václav, 15 let

Milý Václave,

Důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenost s různými druhy erotických aktivit s vrstevníkem téhož pohlaví přibližně 40% dospívajících, zatímco podíl homosexuálně orientovaných jedinců činí podle výzkumů téhož autora přibližně 4%.
Rizikem sexuálních aktivit je zejména přenos infekce krví či spermatem (například při přijetí partnerova ejakulátu ústy). Z tohoto důvodu doporučuji dodržovat párovou věrnost, vyhýbat se náhodným sexuálním stykům s neznámými partnery, nestřídat sexuální partnery a nevyhledávat kontakt s více partnery najednou.

18.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpoved

Www, 16 let

Milý Www,

Odloučení na delší dobu či vzdálenost představuje pro každý, byt i silný citový vztah, značnou zátěž. Pokud si chceš vztah udržet, je důležité, abys s dívkou udržoval kontakt alespoň „na dálku“, případně ji v rámci svých možností alespoň čas od času navštívil, byť jen na krátkou dobu. Pokud se mezi vámi již vytvořil velmi silný citový vztah, je docela dobře možné, že se vám společně podaří vzájemné odloučení překonat. Záleží však na přístupu vás obou.

18.09.2017

Dobrý den,
Když mi se vám sveřujeme proč vy se nesvěřujete nám. Např. Jaký druh spodního prádla nosíte, jestli jste zažil nějaký sexuální zážitek atd. Děkuju za odpověď.

Tomáš, 18 let

Milý Tomáši,

Nesvěřujete se mně, ale ostatním návštěvníkům stránek. Ankety a dotazníky, Návštěvní knihu a další stránky jsem vytvořil na prosbu a návrh několika návštěvníků, kteří chtěli porovnat svoje zkušenosti s ostatními dospívajícími. Vzhledem k tomu, že jsem dospělý, dotazníky nevyplňuji a příspěvky do Návštěvní knihy nepíši, protože obojí je určeno pro dospívající, nikoli pro dospělé.

17.09.2017

Poslední dobou asi tak 2 měsíce dozadu sem místo šťávy začal pít vodu. Jak moc bych mohl zhubnout a po jak dlouhý době?

Smrk, 14 let

Milý Smrku,

Omezení konzumace sladkých nápojů může vést ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pokud potřebuješ zhubnout, měl by ses zaměřit na celý svůj jídelníček a stravovací návyky. Pokud bys například nejedl pravidelně alespoň 5x denně, nemuselo by se omezení sladkých nápojů příliš projevit. Kromě příjmu energie záleží také na jejím výdeji. Pro zhubnutí je obvykle zapotřebí nejen upravit stravovací návyky, ale rovněž zajistit si dostatek pohybu. Z těchto důvodů nedovedu odhadnout, nakolik může ke zhubnutí přispět vynechání jednoho konkrétního nápoje či potraviny.

17.09.2017

Chtěl bych mít dětskou kartu. (...) Je to dobrý nápad? Jak mám přesvědčit mamku, aby mi to zařídila?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

Dobíjecí platební karta má jistě řadu výhod. Říká se, že s její pomocí se dítě naučí hospodařit se svými finančními prostředky. Na druhou stranu by se ti však mohlo stát, že utratíš víc peněz, než kdybys používal platby v hotovosti, nebo že bys utratil celé kapesné najednou za nějakou drahou věc. Pokud chceš maminku přesvědčit, aby ti kartu pořídila, měl bys jí nejprve přesvědčit, že dovedeš s penězi hospodařit, a že část kapesného, které ti dává, dovedeš ušetřit.

17.09.2017

Zdravím, víte četl jsem si článek o tom když člověk o kterého se ucházím nevyrovnal se svoji minulostí.
Víte právě teď se mi děje v podstatě stejná věc už je to hrozně dlouho co se ucházím o jednu dívku (několik měsíců) jde o to že dívka byla moc dlouho ve vztahu. Po celou tu dobu jsem o ni jak se říká "bojoval" a jednou se málem stalo že od toho daného partnera odešla protože začla něco cítit ke mě jenže poté se zase rozhodla být s ním.
Teď nedávno se s dívkou její minulý partner rozešel. Zachoval jsem se jako hlupák a myslel si že když už ke mně jednou něco cítila tak se rozhodne být pár týdnů po rozchodu semnou. (Mimochodem dívka už dávno věděla že o ni stojím) Dal jsem dívce najevo že chci být s ní a ona mi odpověděla ve zkratce že pořád něco cítí k němu a ke mě už nenecítí toho tolik což jsem v danou chvíli nedokazal pochopit a byl jsem zklamaný. Jen by mě zajímalo jestli by jste mi poradil jak se mám zachovat aby se dívka vyléčila z minulosti a zase ke mě cítila to co dřív a jak se mám zachovat když se ucházím o někoho kdo se ještě motá v předchozím vztahu?
Snad mě chápete a předem díky z odpověď

Tom, 15 let

Milý Tome,

Záleží především na dívce samé, aby si ujasnila, co vlastně chce. Možná, že předchozí vztah ji zklamal natolik, že už nechce chodit s žádným chlapcem, dokonce ani s takovým, který ji má rád a chová se k ní hezky. Po rozchodu může trvat různě dlouhou dobu, než se člověk „vzpamatuje“ natolik, aby byl schopen navázat další citový vztah.
Pokud tě dívka v současné době odmítá, neměl bys na ni naléhat. Alespoň bys na ni neměl naléhat, aby se k tvé nabídce vyjadřovala hned. Pokud jí poskytneš dostatek času a ona se nakonec rozhodne, že to s tebou zkusí, jistě dodatečně ocení tvoji ohleduplnost.
Nicméně prozatím se nemusíš cítit být k dívce nijak morálně vázán. Pokud se v nejbližší době rozhodneš navázat vztah s jinou dívkou, máš na to plné právo.

17.09.2017

Dobry den
Mam jeden velke problem. Mama mi i v mém veku říká "Vasiku" a nehorazne me to s*re. Jednou ve skole pribehla ze jsem si zapomel zakovskou a rekla."Vasicku zapomel sis zakovskou knizku" Cela trida samozrejme lehla smichy a to si neumite predstavit jaky to byl trapas. Moc dejuju za jakoukoli radu

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Pravdou je, že někteří rodiče dospívajících chlapců či dívek si neuvědomují, že jejich syn či dcera už nejsou malými dětmi. Oslovení zdrobnělou formou jména může být z matčiny strany projevem mateřské lásky, přičemž si maminka nejspíš ani neuvědomuje, že tě přivádí do rozpaků, když tě takto oslovuje mezi tvými vrstevníky. Pokud si nepřeješ být oslovován zdrobnělou formou tvého jména ani doma, zkus maminku přesvědčit, aby používala nějakou pro tebe přijatelnější formu oslovení (například Vašku).
V každém případě by sis měl s maminkou v klidu promluvit. Nejprve bys měl maminku ujistit, že ji máš rád bez ohledu na to, jak tě oslovuje. Poté bys jí však měl vysvětlit, že v šestnácti letech je ti opravdu nepříjemné, když tě před ostatními (kamarády, spolužáky) nazývá zdrobnělou formou jména, a že tě to přivádí do rozpaků, protože ostatní se ti smějí. Pokud bude maminka namítat, že si z ostatních nemáš nic dělat, zkus jí vysvětlit, že se svými spolužáky musíš trávit několik hodin denně, a tudíž je pro tebe důležité, aby ses ve škole necítil nepříjemně a nebyl vystavován posměchu. Nicméně bys měl zůstat klidný, nehádat se, nerozčilovat a vyhýbat se silnějším výrazům.
Ani reakce tvých spolužáků však nebyla právě nejvhodnější. Museli vědět, že tě maminka svým oslovením přivedla do rozpaků, ale místo toho, aby se ti snažili tvoji situaci usnadnit, svým chováním tvoje rozpaky ještě prohloubili. Možná, že někteří spolužáci ti závidí, že tě maminka má tak ráda, že jde do školy kvůli tomu, aby ti donesla věc, kterou jsi zapomněl doma. Kolik dnešních rodičů by pro svého potomka něco takového udělalo? Pokud by se ti někdo posmíval, v klidu mu vysvětli, že nemůžeš za to, jak tě maminka oslovuje, a už vůbec nemůžeš za to, že tě má ráda.

17.09.2017

Ahoj,(nezobrazovat dotaz prosím!!!).
(...)

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Možná, že kamarádství s introvertním jedincem je poněkud náročnější, avšak důležité je, aby sis udržel jeho důvěru. Je pravděpodobné, že tvůj kamarád má s lidmi špatné zkušenosti. Možná, že v minulosti ho někdo zradil nebo zklamal, a proto se bojí komunikovat příliš otevřeně.
Pokud nechceš kamaráda oslovovat a vždy čekáš, až osloví on tebe, je to od tebe na jednu stranu ohleduplné, avšak na druhou stranu by si kamarád mohl začít myslet, že o něj nemáš zájem. Snaž se tedy vaši vzájemnou komunikaci udržovat v určité rovnováze. Jednou oslov ty jeho, podruhé počkej, až osloví on tebe. Avšak pokud si s tebou kamarád povídat nechce, dej mu trochu času. Třeba ho zrovna něco trápí nebo má špatnou náladu.
Kvůli svému vzhledu se netrap. Většina dospívajících si nevybírá kamarády jen podle toho, jak vypadají, ale hlavně podle toho, jak se k nim chovají. Kromě toho je možné, že jsi vůči sobě a svému vzhledu příliš kritický. Možná, že se na sobě snažíš neustále jen hledat chyby, a přitom jsi docela pohledný.

17.09.2017

Takže se nemusím bát toho že mi chce tímhle vyznat lásku? Pokud by to bylo možné prosil bych o nějaké poradění, jak se jí na to zeptat, proč to dělá? Podle mě to "rýpaní" není cílené pouze jí to baví.... Není to jen jedna dívka je to vice dívek. A mě jako osobě to nevadí, na druhou strany mi to přijde příjemné, nevím jestli to je normální.

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Vyznání lásky je velmi důvěrné sdělení, které se odehrává mezi dvěma lidmi. Dívka (nebo chlapec), která (který) lásku vyznává, se většinou cítí jaksi nesvá (nesvůj), a proto si nepřeje, aby její (jeho) vyznání slyšeli nějací další lidé.
Pokud se chceš dívky zeptat, proč se tě neustále dotýká, měl by ses jí zeptat v soukromí, až u toho nebudou její kamarádky. Před kamarády se totiž nejspíše snaží předvádět, zatímco mezi čtyřma očima může být mnohem upřímnější.

17.09.2017

(...) prosim zobrazit jen odpoved

Zhh, 15 let

Milý Zhh,

Při krvácení z močové trubice vyhledej co nejdříve lékařskou pomoc. Mohlo by se jednat o projev závažného onemocnění ledvin nebo následek vnitřního poranění.

17.09.2017

Ahoj, mám otázku je normální když chodím ven a jsou tam převážně dívky, aby do mě furt rýpaly ( Jakože mi furt tahá za ruku, "píchá" mě prstem do ramen a do břicha.) Přitom trpím mírnou nadváhou? A ještě poslední otázka i když mi to navadí. Proč to vlastně dělají ? Je to znamení lásky?

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Na tvůj dotaz jsem odpovídal již včera (viz odpověď na tvůj dotaz ze dne 16.09.2017). Popsané chování může mít různé příčiny. Dívky se nejspíše snaží vzbudit tvoji pozornost, případně se tě snaží vyprovokovat k tomu, aby ses rozčílil. Je jen málo pravděpodobné, že se ti tímto způsobem snaží dát najevo sympatie nebo dokonce hlubší city, i když ani tuto možnost nelze zcela vyloučit. Pokud by ti však dívka chtěla upřímně vyznat lásku, nedělala by to v přítomnosti jiných dívek.

17.09.2017

Dobrý den, chci se zeptat, je normální když masturbuju a dosáhnu výstřiku ne semene ale moči? Prosím o rychlou odpověď

Michal, 11 let

Milý Michale,

K zahájení tvorby spermatu (semene) a k jeho prvnímu výronu dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, a tudíž tě nemusí znepokojovat, že při masturbaci dosud nedosahuješ výronu semene (ejakulace).
Močení při masturbaci je poněkud neobvyklé, neboť zejména při erekci bývá močení dosti obtížné. Příčinou je svalové napětí v oblasti malé pánve a zejména pak zvětšení objemu prostaty, k němuž při erekci dochází. Pouze při silné urgenci (tedy při silně pociťovaném nucení na moč) si proud moči „prorazí cestu“ skrz zvětšenou prostatu a ztopořený penis. V takovém případě může být proud moči opravdu velmi prudký. Nicméně doporučuji, aby ses raději došel vymočit ještě před masturbací.

17.09.2017

Dobrý den
Jak mám na žaludu ty červené fleky a mám ji občas nabělavý. Kdyby to bylo způsobeno tím že mám žalud málo prokrvený Je potřeba to řešit hned nebo to nepospicha ???
Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Podle slovního popisu nemohu určit, o jaké červené fleky se jedná. Pokud se však tyto skvrny nezvětšují a nebolí, nejspíše představují pouze kosmetický problém, který nevyžaduje naléhavé řešení.

17.09.2017

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat, jak rychle zhubnout ? A jak rychle mit buchticky ? proste jak zhubnout co nejvic a co nejrychleji ? Dekuji

Kral, 16 let

Milý Krali,

Rozhodně se nesnaž zhubnout rychle. Prudký pokles tělesné hmotnosti způsobuje řadu zdravotních komplikací, proces hubnutí musí být postupný. Rady a doporučení ohledně hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“
Přehled základních cviků na posilování břišního svalstva najdeš v odpovědi na dotaz Petra ze dne 13.09.2017 (viz níže na této stránce).

16.09.2017

Zdravím, je mi 15 let, a mám problém, můj stopořený penis měří 13,5cm a šírka 4,5cm, moje bývalka když jsme se o tom bavili tak mi říkala jestli si dělám srandu, že to je málo a tak, myslíte jestli to ještě naroste, popř. Jestli to holkám stačí.

Plamen15, 15 let

Milý Plamene15,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm. Tvůj penis má tedy průměrné rozměry a rozhodně není malý. Některé dospívající dívky však mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy.
Penis průměrných rozměrů k sexuálnímu uspokojení partnerky rozhodně stačí. Naopak, pokud je dívka či žena při pohlavním styku nespokojena, častou příčinou bývá spíše nadměrně velký penis a jeho příliš hluboké zavádění do pochvy.
Hloubka pochvy činí u dospělé ženy přibližně 7 až 11 cm, přičemž při pohlavním styku partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy přibližně jednou polovinou až dvěma třetinami jeho délky. Hlubší zavádění penisu do pochvy může být partnerce nepříjemné, zejména pokud dochází k bolestivému narážení penisu do děložního krčku.
Nejvíce nervových zakončení v oblasti ženských pohlavních orgánů se nachází nikoli v hlubinách pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů a v blízkosti poševního vchodu. Také z těchto důvodů není hluboká penetrace (tj. pronikání penisu až k děložnímu krčku) nutná.

16.09.2017

Dobrý den
A nemohlo by to být tím že třeba málo masturbuji protože já přes týden skoro vůbec nemasturbuju ale o víkendu už jo třeba jednou dvakrát a když jsem po masturbaci tak ty bolesti nemám celý víkend ??? Může to být tím ??? Nebo to spolu nemá nic společného???
A ještě mám otázku co se stane když masturbuji a z ničeho nic přestanu a už nemasturbuju??? Myslím co se stane s tím semenem který bylo připraveno vystříknout ???
Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Přímá souvislost mezi masturbací a úlevou od bolesti zřejmě neexistuje, nicméně je pravdou, že při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení, a tím i k většímu okysličení penisu, což je pro zdravý vývoj tkání prospěšné.
Semeno (ejakulát) se shromažďuje v předstojné žláze (prostatě), kde se rovněž tvoří látky, které tvoří až 30% jeho objemu. Zadržování ejakulátu není zdravé, protože může zvýšit riziko onemocnění prostaty.

16.09.2017

Dobrý deň.
Od asi 14-tich rokov mám problém s potením. Keď som bol menší nepotil som sa skoro vôbec, no neskôr som sa začal strašne potiť. A to pretrváva až dodnes. Ak idem cvičiť používam antiperspirant alebo deodorant. Dosť mi to vadí, pretože ak v škole športujem tak sa strašne potím a to nie len v podpaží ale aj na čele, krku a chrbáte. Niekedy mi kvapka potu padne do úst chutí to ako voda- nemá to chuť.. Dá sa tomu zabrániť? Ďakujem za radu.

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Zvýšené pocení je v období dospívání celkem normální. Souvisí s hormonálními změnami, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Avšak vzhledem ke zvýšenému pocení na různých částech těla (nejen v podpaží či okolo pohlavních orgánů) není vyloučeno, že trpíš onemocněním zvaným hyperhidróza.
Příčinou nadměrného pocení může být například obezita, porucha činnosti štítné žlázy, nedostatek vitaminu D či hormonální nerovnováha. Konkrétní příčinu nadměrného pocení lze určit pouze na základě lékařského vyšetření. Vzhledem k tomu, že pocení souvisí s činností endokrinních žláz, bych doporučoval vyšetření na endokrinologickém pracovišti.
Omezování pocení pomocí různých přírodních prostředků (čaje, koupele) může přinést dočasnou úlevu, pokud je však nadměrné pocení způsobeno poruchou činnosti některé z endokrinních žláz, pak účinnost těchto přírodních prostředků bývá pouze omezená.
Vzhledem k tomu, že při nadměrném pocení dochází k vylučování většího množství tekutin, bys měl zejména po fyzické námaze dostatečně pít, jinak hrozí riziko dehydratace.
Nadměrné pocení může způsobit rovněž kožní obtíže. Ve vlhkém prostředí se totiž dobře daří bakteriím a plísním. Z tohoto důvodu by ses měl pravidelně převlékat do suchého oblečení (včetně spodního prádla a ponožek), zejména po fyzické námaze.
Antiperspirant používej několikrát denně, a to i večer před spaním. Pokud pravidelné používání antiperspirantu nevede k omezení nadměrného pocení, obrať se na svého praktického lékaře, svěř se mu se svými obtížemi, případně popros o poukaz na vyšetření na endokrinologii.

16.09.2017

Ahoj, mám otázku je normální když chodím ven a jsou tam převážně dívky, aby do mě furt rýpaly ( Jakože mi furt tahá za ruku, "píchá" mě prstem do ramen a do břicha.) Přitom trpím mírnou nadváhou?

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

Chování, které popisuješ, je projevem určité sociální nevyzrálosti, která je v období dospívání celkem běžná. Je pochopitelné, že tě tahání za ruku či píchání prstem obtěžuje. Důležité je, abys dovedl ostatním v klidu a bez emocí sdělit, co se ti na jejich chování nelíbí.
Není jisté, zda obtěžování, kterému jsi vystavován, souvisí přímo s mírnou nadváhou, o níž se v dotazu zmiňuješ. Pravdou je, že terčem obtěžování se častěji stávají lidé, jejichž vzhled se vyznačuje nějakým nápadným rysem.
Pokud se k tobě dívky chovají způsobem, který se ti nelíbí a který tě obtěžuje, měl bys dát najevo, že takové chování je pro tebe nepřípustné. Nikdo nemá právo se tě dotýkat, pokud k tomu nedáš svolení. Na druhou stranu by ses však neměl nechat vyprovokovat k hrubému jednání či nadávkám. Rozhodně by ses neměl rozčílit, protože je pravděpodobné, že právě o to dívky usilují, když do tebe „rýpají“.

15.09.2017

Dobrý den
Mám problém když potřebuji hodně močit třeba o hodině tak mě občas začne bolet špička žaludu nebo předkožka nevím co to je a bolí to jen chvíli a po vymočení je to v pohodě
Nevíte co by to mohlo být ???
Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Příčinou bolestí při močení bývá zpravidla infekce vývodných cest močových. Bolesti žaludu a předkožky před močením a jejich odeznění po vymočení však nejspíše s žádnou infekcí nesouvisí. Nelze vyloučit, že tyto bolesti jsou neurologického původu, což by však mohlo potvrdit pouze vyšetření na neurologii.

15.09.2017

Dobrý den proc když mam ted holku nechce mi dát pusu a ta předtím ano?

Tajtrlik, 13 let

Milý Tajtrliku,

Jestliže tě tvoje dívka dříve políbila, ale teď tě políbit nechce, nemusí to znamenat, že se její vztah k tobě změnil, nebo dokonce že už tě nemá ráda. Pokud tě nechce políbit, může k tomu mít řadu jiných důvodů. Je možné, že právě nemá na líbání náladu, ale nelze vyloučit ani to, že se necítí zcela zdravá a nechce tě nakazit. Zkus dát své dívce trochu více času.

15.09.2017

Proč když pošlu nějaký obrázek do návštěvní knihy tak se to potom neukáže? Předem děkuji za odpověd :)

michal, 13 let

Milý Michale,

Je možné, že došlo k chybě při odesílání obrázku. V Návštěvní knize nezveřejňuji obrázky, které obsahují detailní záběry intimních částí těla, jsou digitálně upravené, stažené z internetu nebo nevhodné pro děti a mládež.

14.09.2017

(...) nezobrazovat dakujem.

PatotatoMan, 13 let

Milý PatotatoMane,

To, že dívka navštěvuje stejnou školu, avšak chodí do jiné třídy, nemusí být vždy nevýhodou. Naopak, pokud se můžete ve škole vídat například jen o přestávkách, budete si navzájem vzácnější.
Pokud chceš dívku pozvat na schůzku nebo jí sdělit něco důvěrného, raději k tomu nepoužívej internet, e-mail ani telefon. Přestože pro dnešní mladou generaci je používání těchto forem komunikace naprosto běžné, určitá osobní sdělení je vhodnější podávat osobně.
Při prohlubování vzájemného vztahu na dívku nepospíchej. Dej dívce příležitost, aby tě nejprve lépe poznala. Teprve poté můžete společně přistoupit k různým důvěrnostem, například k líbání.
Není jisté, zda má dívka možnost zvát si domů kamarády. V každém případě byste si pro jakýkoliv důvěrnější kontakt (počínaje líbáním) měli najít místo, kde se budete cítit příjemně a v bezpečí a kde budete mít dostatek soukromí. Poněkud nevhodné by bylo například líbání na chodbě školy. V takovém případě byste se mohli velmi snadno stát terčem posměšků a nevhodných poznámek ze strany spolužáků.
K samotné „technice“ líbání najdeš informace např. v odpovědi na dotaz Petra ze dne 31.05.2017 (viz archiv odpovědí – květen 2017).

15.09.2017

Existují stranky pro homosexuály.
Prosím odkaz na ně.děkuji.

Stul123, 13 let

Milý Stule123,

Stránek zaměřených na homosexuální uživatele jistě existuje celá řada, jejich počet jde možná do tisíců. Avšak obávám se, že převážná část takovýchto stránek obsahuje materiály, k nimž bys dle zákona neměl mít ve svém věku přístup (mám na mysli materiály pornografického obsahu).
Nicméně existují i stránky poskytující řadu informací o homosexualitě a souvisejících tématech (např. homofobie, coming out a podobně), které bych ti mohl doporučit, například www.homoboy.cz.

14.09.2017

Dobrý den
Mám pár otázek
1) jak se pozná že mám krátkou uzdičku ???
Když mám penis v erekci jde předkožka stáhnout ale stáhne se jen za žalud níž už to nejde.
2) ochutnal jsem svoje sperma a docela mi chutnalo jsem divný ??? A můžu sperma ochutnávat dál???
Děkuji za odpověď

Spermik, 15 let

Milý Spermiku,

1) Při frenulum breve (krátké uzdičce) zpravidla lze přetáhnout předkožku přes žalud, avšak při jejím přetažení dochází ke sklopení žaludu směrem dolů (viz obrázek níže). Pokud lze předkožku přetáhnout přes okraj žaludu, je vše v pořádku. U některých mužů a chlapců lze předkožku posunovat i za okraj žaludu tak, že postupně dochází k „rozbalování“ jejího vnitřního listu a jeho natahování na tělo penisu. V tvém případě tomu brání nejspíše právě krátká uzdička. Avšak tvůj penis se stále ještě vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že do konce období dospívání dojde k ústupu těchto obtíží.

2) Sperma je tvořeno z větší částí vodou, z menší části pak bílkovinami a dalšími látkami. Samo o sobě není nijak škodlivé. Příchuť ejakulátu je do určité míry ovlivněna složením stravy (viz odpověď na dotaz návštěvníka Medvídek ze dne 26.06.2017, kterou najdeš v archivu odpovědí – červen 2017). Riziko je spojeno pouze s přijetím spermatu od osoby nakažené infekční chorobou, k jejímuž přenosu může touto cestou dojít. Vlastním spermatem se nenakazíš (přesněji řečeno bys nakazil jenom sám sebe, což je jev, který se odborně nazývá autoinfekce). Na druhou stranu ti však konzumace ejakulátu nepřinese ani žádný výrazný prospěch. Jinými slovy, „ochutnávání“ vlastního spermatu není pro tvé zdraví ani škodlivé, ani prospěšné.

14.09.2017

Zdravím,jsem v prváku na střední škole moc mi nejde angličtina a čeština učím se a nejvíce se bojím maturity slohovky a cizího jazyku,občas dělám pravopisné chyby docela dost a slohovky mi nejdou a nevím co teď ? a bojím se ,že to nedám :( a mám papír z PPP (pedagogické psychologické porady ) problémy učiva a ,tak dá se to zvládnout ? v deváté třídě jsem měl jenom dvě 3 a to z Češtiny a z Angličtiny

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

Je dobře, že jsi navštívil pedagogicko-psychologickou poradnu. Pokud u tebe byla diagnostikována některá z tzv. specifických poruch učení (např. dyslexie, dysgrafie, dysortografie a podobně), máš právo na individuální přístup. Dokonce i u maturitních zkoušek máš nárok na uzpůsobení podmínek, například v podobě prodlouženého časového limitu či možnosti používat určité kompenzační pomůcky tak, aby tě tvoje prokázané obtíže neznevýhodňovaly. Posudek z pedagogicko-psychologické poradny však musíš škole odevzdávat každý rok, a to po celou dobu studia (tedy v každém jednotlivém ročníku).

14.09.2017

Mám otázku. Vždycky když masturbuju mám strašnú chuť na sex. Ale kdyz se vystrikam tak mne to prejde. Nevite proc???

Thunder, 13 let

Milý Thundere,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Po dosažení orgasmu a ejakulace se začne do krve vyplavovat určité množství hormonu zvaného prolaktin, který blokuje účinky hormonu testosteronu. Z tohoto důvodu dochází k dočasnému poklesu sexuální touhy, většinou též k ochabnutí erekce. Prolaktin takto působí většinou jen několik minut, nanejvýše několik desítek minut, doba jeho působení však může být při větším množství i delší.

14.09.2017

Dobrý den když půjdu k doktorce na 12-letou prohlídku bude mi prohlížet penis? Jestli ano co když budu mít erekci?

A6, 12 let

Milý A6,

Dvanáctiletá prohlídka neexistuje. Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. jsou preventivní prohlídky povinné ve věku 2 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce, 4 až 5 měsíců, 6 měsíců, 8 měsíců, 10 až 11 měsíců, 12 měsíců, 18 měsíců, 3 roky, 5 let, 7 let, 9 let, 11 let, 13 let, 15 let, 17 let a 19 let (lze ji nahradit vstupní prohlídkou u praktického lékaře pro dospělé).
Nejbližší prohlídka, na kterou půjdeš, je tedy třináctiletá. Nicméně je možné, že lékař či lékařka tě na prohlídku pozvou několik týdnů či dokonce měsíců před třináctými narozeninami.
Pokud tvůj praktický lékař či lékařka pro děti a dorost bude při prohlídce postupovat přesně podle vyhlášky, tvůj penis si prohlížet bude, protože součástí prohlídky ve věku 13-ti let je i kontrola sekundárních pohlavních znaků. Někteří lékaři však tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají.
U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu. Nicméně by ses neměl předem trápit obavami, že se erekce dostaví právě při preventivní prohlídce. Vyloučit to sice nelze, avšak i kdyby se erekce dostavila, lékaři či lékařce to nejspíše nebude nijak vadit ani překážet a pokud má dost taktu, nebude erekci ani nijak komentovat. Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou na takovéto situace zvyklí a vědí, o co se jedná.

14.09.2017

Dobrý den mam moc spalene vlasy a moc prostrihane ale moc huste-kudrnate chci aby mi rychleji rostly...co mám udělat aby sem je neměl tak spálené poškozené co mám dělat ?

oskar, 15 let

Milý Oskare,

Především se rozhodně vyhýbej „žehlení“ vlasů. Způsobuje totiž jejich poškození a lámání. Pro mytí vlasů používej vhodná regenerační šampón. Růst vlasů urychlit nelze. Obvykle dorůstají rychlostí 1 až 1,25 cm za měsíc, tedy 12 až 15 za rok.

14.09.2017

Dobrý den, dělám toto už přes měsíc. Má to nějaké nevýhody?

Kek, 17 let

Milý Keku,

Popsanou manipulaci s penisem rozhodně nedoporučuji, může vést k narušení jeho zásobení krví a v důsledku toho k postupnému poškození tkání penisu.

14.09.2017

Dnes jsem se vzbudil, slyšel jsem křupnutí a bolest penisu. Na první pohled to vypadá jako kdyby se nic nestalo. Je to OK?

Jakub, 18 let

Milý Jakube,

Křupnutí zcela jistě nevycházelo z penisu. Tím totiž neprochází žádná kost, nýbrž je tvořen měkkými tkáněmi. Zvukový projev mohl vycházet z jiné části těla, nejspíše doprovázel nějaký neopatrný pohyb, který jsi vykonal ve spánku a který tě vzbudil. Bolest penisu mohla být způsobena například jeho sevřením mezi tělem a povrchem lůžka (matrací), případně prudkým pohybem pánve, k němuž mohlo dojít rovněž ve spánku před probuzením.

13.09.2017

A jak mám sportovat na břicho?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pokud máš na břiše nadměrné zásoby tuku, snaž se je nejprve omezit (rady a pokyny najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“). Teprve poté můžeš začít s posilovacími cviky. Pokud bys totiž měl na břiše nadbytek tuku, nemělo by posilování břišních svalů očekávaný efekt, neboť svaly by byly „schované“ pod tukovou vrstvou.
Pro posílení břišního svalstva můžeš použít například následující cviky:

 • sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihem. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
 • zvedání pánve – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.
 • plank – lehneš si na zem na břicho, opřeš se o lokty a předloktí a poté se vzepřeš tak, aby ses dotýkal podlahy pouze předloktími a špičkami nohou. Zbývající části těla jsou rovné a napřímené, břišní svaly jsou zatnuté. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.

13.09.2017

Dobrý den můžu pít vodku?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Pití alkoholu ti v tvém věku zcela jistě výrazně uškodí, protože přibližně do věku 18-ti let tělo neprodukuje dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který má rozhodující úlohu během procesu štěpení alkoholu. Z tohoto důvodu alkohol účinkuje na děti a dorost jiným způsobem než na dospělé (zejména mnohem více poškozuje jejich játra a další životně důležité orgány), a proto je také podávání alkoholu osobám mladším 18-ti let zakázáno.

13.09.2017

Dobrý den můj penis se dá stáhnout jen někdy co mám dělat?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Především je třeba respektovat přirozený proces uvolňování předkožky. U některých chlapců je tento proces dovršen již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či na jejím konci. Proces uvolňování zúžené či slepené předkožky není nijak časově limitován.
Předkožku si nikdy nepřetahuj za použití násilí. Její přetahování by tě rozhodně nemělo bolet. Pokud je předkožka dosud zúžená či slepená, stahuj si ji vždy pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Jakmile pocítíš bolest, stahování zastav. Nesnaž se předkožku „roztáhnout“ nebo strhnout za žalud. Mohlo by dojít k jejímu poranění a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním. K tomu můžeš použít například panthenolovou mast, pleťový krém či tělové mléko.
Jestliže zúžená předkožka způsobuje obtíže při močení nebo při sexuálních aktivitách, lze jejího uvolnění dosáhnout pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis. Mast se užívá obvykle po dobu čtyř týdnů. Ve většině případů je léčba kortikoidní mastí úspěšná, někdy je však třeba ji po určité době (zpravidla po půl roce) zopakovat.
Pokud by ani léčba kortikoidní mastí k uvolnění předkožky nevedla, připadá v úvahu ještě chirurgická léčba, konkrétně plastika předkožky. Při tomto zákroku je zúžený prstenec předkožky rozšířen, aniž by došlo k devastaci eroticky citlivé tkáně. Zákrok se obvykle provádí v celkové anestezii.

13.09.2017

Dobrý den, už jsem sem párkrát psal, ohledně gynekomastie, poslední pul rok jsem měl veliké životní problémy, takže jsem se ze 70 kil vyšplhal na 92 kilo, udělal jsem za tou špatnou dobou velikou čáru, chci znovu zhubnout, před 2 roky jsem už zhubl 25 kg z 95 na 70 a viděl jsem, že mám nejspíš gynekomastii, můj plán je postupně se znovu do toho dostat, ( už jsme se o tom jednou bavili a dozvěděl jsem se od Vás, že se to dá léčit pomocí hormonů, a tak až bych zas nějako zhubl na optimální váhu, pak by jste mi mohl prosím podrobněji pomoci, na koho bych se měl obrátit atd......), za druhé, hrotil jsem moc školu na první místo, udělám to celé jinak, každou sobotu si nechám volnou, a zajistil jsem si plavání, takže jsem si oholil pubické ochlupení, jenže mám červené flíčky po oholení, nevím jestli si mám na to dát mastný olejíček, nebo zkusit vodu proti podráždění, co mám na tvář, když už jsem se ze všeho takřka dostal, chtěl bych si dát do kupy tělo, prosím Vás ještě bych se chtěl poradit po těžkém akné co jsem míval na tříslech mi zůstaly jizvičky, ty mne až tak nevadí, ale horší je jejich zabarvení, mývají tmavší zabarvení okolo, bud do hněda až do fialova, nevíte zda by mi pomohla nějaká mast, Moc a moc vám děkuji za jakoukoli odpověď, děkuji i za tuto stránku jenž mi hodně pomohla, zpráva je sice obsáhlejší, ale snad jste to dočetl, až sem. S pozdravem

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pokud trpíš nadváhou, mohlo by se jednat o tzv. nepravou gynekomastii, která je způsobena nadměrným ukládáním tuku v oblasti hrudníku. Naproti tomu při pravé gynekomastii dochází ke zvětšení prsních bradavek, případně i prsních dvorců (tmavších „kroužků“ kolem bradavek) vlivem pronikání ženských pohlavních hormonů do organismu muže či chlapce, a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. Při nepravé gynekomastii dochází k ústupu obtíží snížením tělesné hmotnosti a množství tělesného tuku, pravou gynekomastii je třeba léčit pomocí hormonálních přípravků (např. tamoxifenu). Tyto léky se vydávají pouze na lékařský předpis. Při podezření na pravou gynekomastii požádej svého praktického lékaře o poukaz na vyšetření na endokrinologii.
Je dobře, že kromě přípravy do školy si dovedeš udělat dostatek času i na odpočinek a pohybové aktivity. Ve škole totiž trávíš několik hodin denně ve stále stejné poloze (vsedě), což představuje značnou zátěž pro opěrnou soustavu, zejména pro páteř.
Plavání je naprosto ideální forma pohybové aktivity, neboť jsou při něm zapojeny všechny hlavní skupiny svalů, přitom však nezatěžuje klouby takovým způsobem, jako např. běh nebo posilovací cviky.
Kvůli plavání si ochlupení holit nemusíš. Pokud se však holit chceš, měl bys dodržovat určité zásady, aby podráždění pokožky bylo co nejmenší. Pokud máš možnost holit se elektrickým strojkem či depilátorem, využij ji. Pokud máš k dispozici pouze ruční holicí strojek (se žiletkovou hlavicí), používej pro holení dostatečné množství holicí pěny či gelu. V žádném případě nepoužívej ruční holicí strojek bez pěny či gelu. Po oholení a osušení ošetři pokožku vhodným pleťovým krémem pro citlivou pleť. Vodu po holení („kolínskou“ a podobně) nepoužívej, způsobuje podráždění. Můžeš použít rovněž speciální tělové mléko po depilaci.
Pokud se skvrnky na pokožce tvoří v důsledku zarůstání chloupků, je třeba udržovat pokožku pružnou a vláčnou, například pomocí mastného pleťového krému.
Tmavší zbarvení jizviček může přetrvávat delší dobu, jejich postupné blednutí může probíhat různým tempem. Tento proces trvá obvykle 3 až 6 měsíců, může se však protáhnout až na 2 roky. Proces restrukturace zjizvené tkáně lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodného krému či masti. V lékárně si můžeš koupit buď speciální mast na jizvy (ceny těchto přípravků jsou ovšem dosti vysoké), nebo můžeš použít panthenolovou mast. V nouzi lze využít alespoň běžný hydratační pleťový krém.

13.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu nosit kalhotky

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Teoreticky vzato bys kalhotky nosit mohl, ale nejspíše by ses v nich necítil příliš pohodlně. Jedná se totiž o dámské spodní prádlo, které není určeno příslušníkům mužského pohlaví. Pro tvoje pohlavní orgány by v dámských kalhotkách nejspíše nebyl dostatek místa.

13.09.2017

Dobrý den. Poslední dobou mi vrtá hlavou jak je to vlastně s nudismem a pornem. Nechci se dívat na porno, ale zároveň si myslím, že na nahotě není nic špatného. Je povoleno se dívat na nahé osoby (na internetu), když mi ještě není 18? A jak poznám jestli se ještě jedná o nahotu nebo už o porno? Jaký na to máte názor?

Oskar210, 14 let

Milý Oskare210,

Rozhodně není pravdou, že jakékoliv zobrazení nahého lidského těla musí být automaticky považováno za pornografii. Se zobrazením nahého lidského těla se můžeme setkat například ve výtvarném umění, počínaje antickými sochami a konče moderním fotografickým aktem.
Pokud by se osoba mladší 18-ti let nesměla dívat na nahé lidské tělo, nesměla by navštěvovat nejen veřejné sprchy, sauny či nudistické pláže, ale ani galerie, muzea a podobné instituce, v nichž jsou mnohdy vystavena umělecká díla znázorňující nahé lidské tělo. Dokonce by se nesměla ani podívat do zrcadla při převlékání či v koupelně, což by jistě bylo absurdní.
Ani fotografie znázorňující nudismus (naturismus) nejsou pornografické. Například významný fotograf Jock Sturges vystavuje své naturistické fotografie po celém světě, přičemž jeho díla jsou umístěna i v tak prestižních galeriích, jakými jsou The Metropolitan Museum v New Yorku nebo Bibliothéque Nationale v Paříži.
Aby bylo možno určité fotografické či audiovizuální zobrazení považovat za pornografické, musí mít toto zobrazení sexuálně explicitní obsah. To znamená, že musí znázorňovat pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity, dále osoby v sexuálně vyzývavých polohách (například ženy s rozevřenýma nohama) a v případě mužů též zobrazení erekce.
Zobrazení samotného nahého lidského těla tedy nemusí být vždy pornografické.

13.09.2017

Olizuje mi ho pejsek i sestru

Dan, 11 let

Milý Dane,

Nepochopil jsem, na co přesně se ptáš. Pokud se jedná o zneužívání zvířat pro sexuální aktivity, to sice není výslovně trestným činem, avšak může být posuzováno jako týrání zvířete. Před stíháním tě sice dosud chrání nízký věk, avšak měl by ses zamyslet nad tím, jestli svému pejskovi neubližuješ tím, že si od něj necháváš dělat věci, ze kterých nemá rozum. Kromě toho je olizování pohlavních orgánů zvířetem spojeno s rizikem infekce.

12.09.2017

Dobrý den

Je tady na webu nějaká kategorie kde se můžu zeptat ostatních lidí na to jestli mají stejný problém jak to zvládli atd...
Děkuji za odpověď

Někdo iny, 15 let

Milý Někdo iny,

Svůj příspěvek můžeš napsat do Návštěvní knihy. Připravuji rovněž otevření Diskusního fóra, ovšem s novými pravidly.

12.09.2017

Dobrý den
Mám dotaz
U ústí močové trubice mám levý "pysk" jiný než ten pravý přijde mi že ten levý je takový více nafouklý může to být způsobeno tím že jsem měl natrhlou uzdičku ??? Ale jinak se ústí močové trubice nějak nezúžilo.
Děkuji za odpověď

Guliver, 14 let

Milý Gulivere,

V přírodě jen málokdy najdeme dokonalou symetrii a také na lidském těle se vyskytují různé nerovnoměrnosti. Jednou z takových nerovnoměrností může být i výrazněji modelovaný okraj na jedné straně ústí močové trubice. Důležité je, zda nemáš kvůli tvaru ústí močové trubice nějaké závažnější obtíže při močení, tj. zda může moč volně vytékat.
Pokud bylo natržení uzdičky pouze drobné, nemuselo dojít k narušení zásobení ústí močové trubice krví. Poškození frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou) by se projevilo silným krvácením, které by se ti pravděpodobně nepodařilo zastavit a musel bys vyhledat lékařskou pomoc (navštívit pohotovost).

12.09.2017

Dobrý den
Mám už opravdu poslední otázku
Je pro mě důležitá léčba kortikoidní mastí nebo o ní můžu přistoupit třeba za půl roku ???
Teď předkožku mažu panthenolem a je to celkově lepší si myslím.
Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Proces uvolňování předkožky není časově limitován. Pokud nedojde k uvolnění předkožky přirozenou cestou, lze léčbu pomocí kortikoidní masti zahájit i v pozdějším věku. Důležité je, aby ses nesnažil uvolňovat předkožku násilím. Nedělej proto nic, co by tě bolelo. Ve zvlhčování předkožky pomocí panthenolové masti můžeš nadále pokračovat.

12.09.2017

Je možné že můj kamarád v mém věku má ochlupení na nohou?

Michal, 13 let

Milý Michale,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou dány dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. U některých chlapců se ochlupení na dalších částech těla (například na nohou, na hrudníku či ve spodní části břicha) objevuje již několik let od zahájení puberty, u jiných až v jejím závěru či dokonce až na počátku dospělosti. Mezi jednotlivými chlapci mohou být značné rozdíly v dosaženém stupni vývoje tělesného ochlupení, přičemž je velmi obtížné stanovit, co je v určitém věku normální a co nikoliv.

12.09.2017

Dobrý deň,
Volám sa Adam a mám 18 rokov. Včera večer som si našiel pri koreni penisu hrčku, ktorú buď som si ráno nevšimol alebo nemal. Otca nemám aby som sa poradil, k urológovi sa hanbím, tak hľadám odpoveď online. Celkovo je hrčka mäkká, nebolí, nepichá a ani ju necítim, že vôbec je. Ale neskutočne ma to nespokojuje. Za odpoveď ďakujem.

Adam, 18 let

Milý Adame,

Na snímku nevidím nic patologického. Podle tvého popisu by se mohlo jednat o mírný otok, který po několika dnech nejspíše odezní. V případě, že by se dostavila bolest, navštiv lékaře.

12.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost že se klíště přisaje v blízkosti řitního otvoru i když tam mám ochlupení? ( Když jsem si utíral řitní otvor po vykonání potřeby tak mě to kousek nad otvorem bolelo.) Děkuji za odpověď

Alik, 14 let

Milý Aliku,

Výskyt klíštěte nelze vyloučit ani v blízkosti uvedeného otvoru. Klíšťata se nejraději přisávají na místa, kde je pokožka tenká a vláčná. Ochlupení pro ně nepředstavuje překážku, naopak, díky ochlupení se klíště na povrchu těla lépe zachytí. Avšak pravděpodobnost, že by klíště proniklo přes několik vrstev oblečení až k řitnímu otvoru, je poměrně nízká. Bolest v těchto místech může mít celou řadou jiných příčin, počínaje nedostatečnou hygienou a konče drobným poraněním. Pokud chceš mít jistotu, že v okolí tvého řitního otvoru je vše v pořádku, můžeš pro zkontrolování této obtížně dostupné části těla použít obyčejné zrcátko.

11.09.2017

Dobrý den
(...)

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Trvale uspokojivého výsledku bys mohl dosáhnout při léčbě kortikoidní mastí. Obřízku nedoporučuji, pokud však máš zájem o chirurgickou léčbu, lze uvažovat o plastice předkožky. Odpovědi na zbývající části tvého dotazu zůstávají stále stejné (viz odpovědi na tvé předchozí dotazy, zejména ze dne 05.08.2017).

11.09.2017

Co se dá použít jako lubrikant?

Qq, 14 let

Milý Qq,

Nejlepším lubrikantem je lubrikační gel. V lékárnách a drogeriích je volně prodejný a jeho cena nemusí být nijak přehnaně vysoká. Namísto lubrikačního gelu lze použít i různé náhražky, například pleťový krém, tělové mléko, dětský olejíček a podobně. Pokud se rozhodneš pro nějakou náhražku, vybírej si výrobky určené pro citlivou pleť.
Různé krémy, tělová mléka či oleje však nepoužívej pro pohlavní styk s kondomem. Pro použití s kondomem je určen pouze lubrikační gel na vodní bázi. Kosmetické přípravky na bázi oleje poškozují strukturu kondomu a mohou způsobit jeho znehodnocení.

11.09.2017

1) Je normální, že v mém věku ještě neumím plavat?
2) Jak se mám skamarádit s klukem, kterého vůbec neznám?

Johny, 15 let

Milý Johny,

1) Zcela běžné to není, protože výuka plavání je poměrně rozšířená nejen v základních, ale mnohdy již v mateřských školách. Nicméně pokud dosud neumíš plavat, ještě to neznamená, že se to nemůžeš naučit. Nejlépe tedy uděláš, když se přihlásíš do plaveckých kurzů. Znalost plavání se ti v životě jistě bude hodit a možná, že ti jednou dokonce zachrání život. Kromě toho plavání představuje jednu z nejprospěšnějších pohybových aktivit.
2) Pokud se chceš s někým skamarádit, měl bys o něm získat alespoň základní informace (mnoho informací na sebe člověk „prozradí“ už svým chováním, oblečením a doplňky a podobně). Většina dospívajících a mladých lidí navazuje kamarádství poměrně snadno, protože mají mnoho společného (například podobný pohled na svět, podobné zkušenosti, zájmy či záliby). Někdy však nemusí být snadné zaujmout právě toho člověka, se kterým by ses chtěl skamarádit. Kamarádství se snadno navazuje například při společném trávení volného času. Mnozí dospívající či mladí lidé se snadno skamarádí například na hřišti, v klubu mládeže a podobně. Takováto kamarádství však nemusí být příliš pevná. Pro navázání trvalejšího kamarádství má značný význam například povahová blízkost, společné zájmy a názory, v neposlední řadě i možnost pravidelného kontaktu.

11.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpoved dekuji

Jwjs, 16 let

Milý Jwjsi,

Je od tebe hezké, že chceš dívce pomoci, ale vzhledem k závažnosti obtíží, které popisuješ, by tvoje dívka potřebovala pomoc odborníka, nejlépe psychiatra. Vzhledem k tomu, že nejsi takovýmto odborníkem, si nemusíš nijak vyčítat, pokud dívce nedokážeš sám pomoci. Pokud máš kontakt na dívčiny rodiče, mohl bys je vhodným způsobem upozornit na to, že jejich dcera má závažné zdravotní problémy. Za zdravotní stav osob mladších 18-ti let nesou odpovědnost jejich rodiče nebo zákonní zástupci.

11.09.2017

Dobrý den, už mám nejlepšího kamaráda od 5 třídy :) mě je 16 a mu bude taky 16 jsem o rok starší chodí na gympl a já na střední máme to ve stejném městě jsme místní a bydlí pode mnou mám jenom jeho je to nejlepší kamarád poslední dobou jsi moc nerozumíme hádáme se a nemáme žádné téma o čem se bavit má i jiné kamarády ze třídy a chodí někdy s ním ven s jeho kamarádem a tak jsem žarlivy a nevíme jak tuto situaci vyřešit chceme se spolu bavit furt a většinou jsme u něho tak prosím pomůžete naň? Než jsme se seznámili měli jsme stejné koníčky, ale dnes už jich moc nemáme... A nevíme co stím

Jablko, 16 let

Milý Jablko,

To, co popisuješ, je v období dospívání celkem běžné. Dospívající lidé si mnohdy hledají nové zájmy, koníčky a kamarády, takže se někdy stává, že už si se svými kamarády z dětství (a to i velmi dobrými kamarády) tolik nerozumí. Avšak kamarádit spolu mohou i lidé, kteří mají odlišné zájmy a záliby, pokud mají alespoň podobný pohled na svět, podobné názory a postoje nebo spolu sdílejí podobné zkušenosti či jsou si povahově blízcí. A naopak, pokud se povahy, názory a postoje dvou lidí výrazně rozcházejí, nepomohou jim při navazování či udržování přátelství a kamarádství ani společné zájmy, záliby či koníčky.
Jestliže v tobě kamarádovi noví kamarádi ze třídy vzbuzují žárlivost, nejspíše to znamená, že máš vůči svému kamarádovi stále ještě silnou citovou vazbu. V takovém případě je velmi obtížné kamarádství zkrátka ukončit, zejména pokud se jedná o tvého nejlepšího či dokonce jediného kamaráda. Pokud však máš pocit, že se od sebe čím dál tím více vzdalujete, zkus se ve svém okolí poohlédnout po nějakých nových kamarádech, kteří ti budou bližší. Východiskem pro hledání nových kamarádů mohou být společné zájmy a záliby, avšak pro navázání trvalejšího vztahu je důležitá rovněž povahová a názorová blízkost.

11.09.2017

(...)
Prosim zobrazit jen odpoved

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Pravdou je, že dívky bývají v souvislosti se sexuálními aktivitami poněkud zdrženlivější než chlapci. Důvodem mohou být například obavy z neplánovaného početí, které pro dívku přece jen znamená poněkud větší zátěž než pro chlapce. Dívky si svého prvního sexuálního partnera vybírají zpravidla déle a pečlivěji než chlapci. Zatímco většina chlapců touží po uskutečnění pohlavního styku „s nějakou dívkou“, většina dívek chce mít první pohlavní styk „s tím pravým chlapcem“.
Pravdou je, že i při použití antikoncepčního prostředku (například kondomu) může k neplánovanému početí dojít. Určitým řešením by mohly být tzv. nekoitální sexuální aktivity, tedy například vzájemná masturbace či orální sex, při nichž je riziko nechtěného početí téměř nulové.
Pokud tě dívka má ráda a o sexuální aktivity má zájem, avšak stydí se před tebou svléknout, mohlo by jí alespoň pro začátek pomoci tlumené osvětlení. Pokud se dívka stydí být před tebou nahá, mohlo by k překonání studu přispět, kdybyste alespoň zpočátku nespojovali nahé tělo se sexuálními aktivitami. Když se dva lidé svléknou, ještě to neznamená, že spolu musejí mít pohlavní styk či jiné sexuální aktivity. Důležité je, aby se spolu cítili dobře a vnímali nahé tělo (jak svoje, tak i partnerovo/partnerčino) jako něco přirozeného. Přehnaný stud je daný předchozí výchovou, která v lidech vytváří určité bariéry. K překonání těchto bariér může dojít pouze ve vztahu založeném na vzájemné důvěře a porozumění. Zpočátku můžete dělat i jiné než sexuální aktivity, které vás oba baví s jsou vám oběma příjemné. K sexuálním aktivitám můžete přistoupit později, až se k nim oba dva budete cítit dostatečně připraveni.

11.09.2017

Dobrý den, prosím zobrazit jen odpověď.
(...)
Existují o tom nějaké další weby než jen stránka "Nejsem homosexuál?"

Homou, 15 let

Milý Homou,

Jak v dotazu správně uvádíš, v tvém věku dosud nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat. Mnozí dospívající chlapci se však trápí kvůli tomu, že kromě dívek je občas vzruší i chlapec. Pochybnosti o vlastní sexuální orientaci mohou u dospívajícího chlapce vyvolat tzv. homofobii, což je strach z homosexuální orientace.
Především je třeba vycházet z mnoha vědeckými studiemi ověřeného faktu, že v období dospívání nelze považovat zájem o vrstevníky téhož pohlaví za jednoznačný projev homosexuální orientace. Rovněž sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví bývá v období dospívání pouze přechodného rázu. Samozřejmě, že nelze vyloučit ani možnost, že jsi homosexuálně orientovaný. Avšak do 16-ti let věku nelze sexuální orientaci jednoznačně prokázat, a to ani sexuologickým vyšetřením.
Informace, které by tě mohly zajímat, najdeš například na stránkách www.homoboy.cz (včetně podrobnějšího vysvětlení pojmu homofobie).

10.09.2017

Nenapadá vás nějaký důvod proč se mi poslední dobou dělá hrozně špína mezi předkožou a žaludem? Každý večer si to myju ale vždy přes den se tam nějak vytvoří
A taky by mě zajímalo jak rostou bradavky, jetli úměrně k prsním svalům, nebo jako penis - celkem náhodně

aaa, 17 let

Milý aaa,

Záleží na tom, jakou „špínu“ máš na mysli. Mohlo by se jednat například o smegma, které vzniká odlučováním buněk ze svrchních vrstev tkání na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Smegma je hmota bílého zbarvení, někdy se uvolňuje prstencem předkožky v podobě drobných bílých kuliček, pokud si jej chlapec či muž nesmývá při koupání nebo sprchování. Jedná se o naprosto přirozenou substanci, která není projevem žádného onemocnění. Starší domněnky o tom, že smegma je údajně karcinogenní, se nepodařilo žádným vědeckým výzkumem potvrdit.
Smegma se tvoří rovněž v oblasti vnějších pohlavních orgánů žen a dívek, zejména okolo malých stydkých pysků a klitorisu. Smegma se ukládá rovněž u přibližně 25% obřezaných mužů či chlapců.
V rámci osobní hygieny postačí penis umýt jednou denně. Pro umytí žaludu a předkožky můžeš použít menší množství mýdla, které poté důkladně opláchneš. větší množství mýdla nedoporučuji, příliš by vysušovalo povrch žaludu a vnitřního listu předkožky. Pokud to považuješ za nutné, můžeš si penis mýt i dvakrát denně. Mýdlo však používej pouze 1x denně, podruhé si žalud umyj čistou vodou bez mýdla.
Ani penis, ani prsní bradavky nerostou náhodně. Podstatný vliv na jejich růst (zvětšování) mají pohlavní hormony. V případě penisu se jedná o mužský pohlavní hormon testosteron, který se tvoří ve varlatech a v menším množství v nadledvinách. V případě prsních bradavek se jedná o ženský pohlavní hormon estrogen, který do mužského či chlapeckého těla proniká z vnějšího prostředí (například z odpadních vod, protože žádná čistička odpadních vod nedokáže vyčistit pohlavní hormony, které jsou obsaženy například v hormonální antikoncepci).
U dívek dochází ke zvětšování prsních bradavek přibližně 1 rok po nástupu puberty. Nejprve se zvětšují pouze prsní bradavky (jedná se o tzv. poupětový prs), teprve později dochází k výraznému růstu mléčných žláz a pod bradavkami se začíná ukládat větší množství tukové tkáně. Dívčí prsy mají nejprve poněkud ostrý tvar a uprostřed hrudníku mezi ňadry se nachází výraznější „mezera“, později se ňadra zaoblují a postupně „přibližují“ k sobě. Během několika let vývoje se ňadra zformují do dospělého, ženského tvaru.

11.09.2017

Ahoj. Sme teraz nastupili do skoly a mali sme uz telak a som videl ze dost chalanov ma oholene pod pazuchou a nic tam nemaju. Teda maju tak asi vseci okrem mna. A sa ma potom jeden spoluziak opytal ze co sa neholim ze to je jak prasa a dzungla nechutne.
Tak ja neviem ci je to tak nenormalne tam mat normalne chlpy jak mam ja... alebo ci radsej by som sa tam mal holit? A aj teraz ked uz konci leto? Lebo teraz na telak nosim normalne tielko lebo sa dost spotim ked cvicime... A dole sa tiez neholim vobec... by som sa mal tiez podla vas? Diky

Lukas, 14 let

Milý Lukasi,

Pokud si dospívající či dospělí lidé holí axilární ochlupení (tj. ochlupení v podpaží), dělají to většinou kvůli potlačení tělesného pachu. Estetické hledisko převažuje spíše u žen a dívek (například z důvodu nošení oblečeni s krátkými rukávy nebo bez rukávů), zatímco u mužů a chlapců převažuje hledisko praktické. Výrazný tělesný pach totiž vzniká především rozkladem potu, který ulpívá na povrchu axilárního ochlupení. Po oholení ochlupení se pot buď vsakuje do oblečení, nebo (spíše však jen při silnějším pocení) stéká po stranách trupu. Tělesný pach v podpaží je v důsledku oholení mírnější.
Záleží však pouze na tobě, zda se v podpaží budeš holit či nikoli. Rozhodně se nenechávej ovlivnit názorem ostatních. Tvoje tělo patří jen tobě, a tudíž pouze na tobě záleží, zda si svoje ochlupení budeš holit či jej necháš volně růst. Pokud některému ze spolužáků připadá tvoje ochlupení v podpaží nechutné, nemusí si jej prohlížet. Pokud spolužákům vadí tvůj tělesný pach, používej namísto deodorantu raději antiperspirant. Ten můžeš používat i v případě, že se budeš v podpaží holit, ovšem z důvodu možného podráždění bys jej neměl aplikovat na čerstvě oholenou pokožku, nýbrž až několik hodin po oholení.

10.09.2017

Dobrý den, chtěl bych vědět jak "stříkat". Když ejakuluju tak semeno jen vyteče a nevystříkne. Myslíte že se to dá nějak nacvičit nebo tak ?

Dobroň, 13 let

Milý Dobroni,

K ejakulaci (výronu semene) dochází díky rytmickému stahování svalů v oblasti malé pánve. Výron semene může být různě prudký. Někdy ejakulát z močové trubice pouze vytéká, jindy je jeho výron prudší. Záleží na dosaženém stupni tělesného vývoje a na stupni svalového napětí v oblasti malé pánve. Zejména na počátku puberty bývá ejakulace méně prudká než v dospělosti. Rozhodně tě tedy nemusí znepokojovat, že při ejakulaci u tebe nedochází k prudkému „výstřiku“ semene.

10.09.2017

Dobrý den je mi dvanact a chtel bych si nejak vydelat penize ale nevim jak poradite?

David, 12 let

Milý Davide,

Dětská práce je v České republice zakázána. Pracovní smlouvu lze uzavřít pouze s osobou starší 15-ti let, která již má ukončenou povinnou školní docházku. Při zaměstnání dítěte mladšího 15-ti let hrozí zaměstnavatelům pokuta, jejíž výše může dosáhnout až 2 miliony Kč.
Přesto si nějaké peníze vydělat můžeš, ovšem pouze mimo rámec oficiálních pracovněprávních vztahů. Možná, že v tvém okolí bydlí nějací lidé, kterým bys mohl za určitou peněžitou odměnu například venčit psa, hlídat děti nebo chodit na nákupy.

10.09.2017

Dobrý den měl bych 2 dotazy
1) jak hluboko je prostata abych mohl provést masáž prostaty ( nejlépe v článcích prstů )
2) už ejakuluji rok a mám toho hojné množství ale pořád je to průhledné , je to normální a nebo se mám bát

--, 14 let

Milý --,

1) Předstojná žláza (prostata) se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem. Pro její dosažení postačí do konečníku zavést dva články prstu. Vyšetření se provádí jedním prstem, zpravidla ukazováčkem pravé ruky.
2) Ejakulát dospívajícího chlapce má zpravidla nižší hustotu, než ejakulát dospělého muže. Zatímco u dospělého činí podíl vody v ejakulátu 90 až 95%, u dospívajícího je podíl vody v ejakulátu vyšší, obvykle 95 až 99%. Průhlednost ejakulátu tě tedy nemusí nijak znepokojovat.

10.09.2017

Na co všechno je kortikoidní mast?

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

Kortikoidy jsou chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony kortikosteroidy, které se tvoří v nadledvinách. Různé kortikoidní masti se používají především pro léčbu kožních či revmatických onemocnění. Kortikoidy mají protizánětlivé účinky. Kromě toho blokují alergickou reakci. V urologii se kortikoidní mast používá k podpoře procesu uvolňování zúžené předkožky. Účinnost léčby fimózy (zúžení předkožky) kortikoidní mastí činí až 95%.

09.09.2017

Můžu se zeptat : Občas mám potřebu vidět ženy nebo holky, a tak si najdu na internetu fotky žen ve spodním prádle a prohlížím si je. Myslíte, že to je normální nebo mě to může nějak poškodit ?

Hubart, 14 let

Milý Hubarte,

Tvůj zájem o ženské či dívčí tělo je naprosto normální. Prohlížení fotografií žen ve spodním prádle tě rozhodně nijak nepoškodí.

09.09.2017

(...) Nezverejnovat otázku

Peter, 14 let

Milý Petere,

Jedná se o ucpané a zanícené mazové žlázky. Často se vyskytují právě okolo kořene penisu, případně v místech, kde k sobě dvě části těla těsněji přiléhají (zejména v místech přechodu mezi spodní stranou penisu a šourkem, což je jedno z „choulostivých“ míst na těle muže či chlapce).
Především doporučuji pravidelnou hygienu (mytí) vnějších pohlavních orgánů a nošení spodního prádla ze 100% bavlny. Pro zmírnění uvedených obtíží doporučuji na postižená místa nanášet zinkovou mast, kterou si můžeš koupit v lékárně.

09.09.2017

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat jak mám poznat že holka používá vycpávky na zvětšení prsou? Mně to přijde jako podvod když si tak zvětší prsa aby byla hezčí a pak když budeme v posteli zjistím že vlastně nemá tak velká ňadra? Přijde vám to normální?
Děkuji za odpověď vím že dotaz, je delší snad mně chápete.

Adam zvědavý, 13 let

Milý Adame zvědavý,

Pod vlivem masové kultury se mnozí lidé snaží „vylepšovat“ svůj zevnějšek různými triky. Jedním ze způsobů „vylepšování“ postavy a dosažení „žádoucích“ tělesných proporcí je používání různých vycpávek pod oblečením.
Některé dívky používají prsní vycpávky proto, aby si zvýšily nízké sebevědomí, jiné se tímto způsobem snaží zalíbit ostatním. Vycpávky tedy používají buď kvůli sobě, nebo kvůli druhým. Neuvědomují si, že hodnota lidské bytosti nespočívá ve velikosti prsů, a že zdaleka ne všem se musí líbit velké, bujné poprsí.
Pouhým okem dokáže prsní vycpávky „odhalit“ spíše jen znalec, pro nezkušeného dospívajícího chlapce nemusí být na první pohled dostatečně zřetelné, zvláště když uvážíme, že prsní vycpávky se neustále zdokonalují, aby byly anatomicky co nejvěrohodnější.
Otázkou je, zda lze kvůli používání prsních vycpávek někoho odsuzovat či zavrhovat. Zvláště pro dospívající, ale i pro mnohé dospělé, je velmi obtížné nepodlehnout mediálně rozšiřovanému kultu tělesné dokonalosti. Přitom pokud chlapec dívku opravdu miluje a opravdu mu na ní záleží, jistě na ní dovede ocenit řadu jiných vlastností, než jsou rozměry určitých částí těla. Rozumný chlapec ví, že milá a laskavá dívka, byť s menšími ňadry, si zaslouží více pozornosti, než dívka, která sice dovede ohromit prsními vycpávkami, přitom však může mít celou řadu negativních osobních vlastností.
Než navážeš s dívkou důvěrný vztah, který vás přivede až „do postele“ (tedy k erotickým aktivitám), měli byste se lépe a důkladněji poznat. Ne však kvůli tomu, abys zjistil, zda dívka používá prsní vycpávky, ale spíše kvůli tomu, abyste se oba přesvědčili, že se k sobě opravdu hodíte, že si rozumíte, vzájemně si důvěřujete a doopravdy se milujete.
Dejme tomu, že si najdeš dívku, se kterou se budete mít natolik rádi a natolik si budete rozumět a důvěřovat, že spolu zahájíte pohlavní život. A dejme tomu, že v posteli zjistíš, že dívka nemá tak velká ňadra, jak ses domníval. Znamená to, že ji kvůli tomu najednou přestaneš mít rád?

09.09.2017

Dobrý den mám dotaz. Zhruba před 30 minutami mi začala vystřelovat do pravého třísla z pravého varlete vystřelovat divná bolest, nejedná se o trvalou nýbrž o přerušovanou. Chtěl bych vědět co to znamená popřípadě co s tím mohu dělat. Děkuji za odpověď

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Bolest v tříslech může mít různé příčiny, počínaje namožením svalu, přes zvětšení uzlin až po zánět nadvarlete (epididymitidu). Pokud bolesti neustupují, doporučuji navštívit lékaře.

09.09.2017

Dobrý den
(...)
Děkuji za odpověď

Borkins, 14 let

Milý Borkinsi,

Jedná se o keratinizované okraje jizev. Uvedenou mast můžeš nadále aplikovat jednou denně. Trvalejší účinky by měla speciální kortikoidní mast, která je však prodejná pouze na lékařský předpis.

09.09.2017

Dobrý den, přemýšlel jsem o tom, že bych chtěl zhubnout, na spoustě stránek jsem četl, že je nejlepší cvičit dané cviky a pak to doplňovat nějakým sportem, či běháním, plaváním atd... mě, ale sporty moc nebaví, vlastně vůbec...jak bych teda podle vás měl zhubnout tuk na břiše?

Lol, 14 let

Milý Lole,

Pro snížení tělesné hmotnosti a redukci nadměrných tukových zásob doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatkem pohybu. Vyber si nějakou pohybovou aktivitu, která tě bude bavit. Pokud tě nebaví žádný sport, můžeš věnovat více času chůzi, která představuje jednu z nejběžnějších forem pohybu, a přitom nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Chůzi v terénu (na ulici, v parku, na výletech a podobně) bys měl věnovat alespoň 2 a půl hodiny týdně, nepočítá se chůze uvnitř budov (doma, ve škole a podobně). Ještě účinnější by bylo plavání, pokud možno 2x týdně po dobu 1 hodiny.
Denní příjem potravy by sis měl rozdělit do pěti až šesti jídel. Nevynechávej svačiny. Existují potraviny, kterým by ses měl při hubnutí vyhýbat (obzvláště tzv. bílé pečivo, k němuž patří světlé rohlíky, housky a podobně), naproti tomu některé potraviny můžeš konzumovat ve větším množství, například zeleninu (některé druhy zeleniny obsahují až 90% vody). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

09.09.2017

Je normální že masturbuji levou a jsem pravák?

říkejte mi tobias, 13 let

Milý Tobiasi,

Většina mužů a chlapců masturbuje tzv. dominantní rukou, tedy praváci pravou a leváci levou. Při masturbaci se lateralita (přednostní používání pravé či levé ruky) projevuje dokonce výrazněji, než při psaní. V minulosti byli leváci při výuce psaní ve školním věku  často „přeučováni“ na praváky, avšak mnozí z nich, přestože se naučili psát či kreslit pravou rukou, i nadále používali levou ruku pro řadu běžných činností včetně masturbace. V dnešní době se však takovéto „přeučování“ rozhodně nedoporučuje, protože může vést k vážnému narušení duševního zdraví jedince.
Jinak ovšem záleží pouze na tobě, kterou ruku budeš při masturbaci používat. Důležité je, aby pro tebe tato činnost byla příjemná a pokud možno i pohodlná.

08.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověd

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

Jakkoliv je tvoje situace obtížná, snaž se s dívkou setkávat co nejčastěji. Při každém setkání dávej najevo radost, aby si dívka nemyslela, že dojíždění pro tebe představuje nějakou „oběť“. Pokud tě cestování unavuje nebo omezuje v různých aktivitách, snaž se to nedávat najevo a v rozhovoru se o tom nezmiňovat. Zároveň však ani nezdůrazňuj, že ti dojíždění nevadí (dívka by mohla mít pocit, že ji přesvědčuješ proto, že si tím sám nejsi jistý).

08.09.2017

Ahoj je nějaká průměrná výška trupu a nohou? Jako že nohy mají měřit tolik a tělo tolik...

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Proporční rozměry jednotlivých částí lidského těla procházejí v dětství a dospívání zásadními změnami, a tudíž stanovení průměrných hodnot je velmi problematické.
Ve výtvarném umění existují pro zobrazení proporcí lidského těla určitá pravidla, tzv. kánony, jejichž základem je tzv. modul, což je určitá základní míra (v malířství to bývá výška hlavy), od níž se odvozují rozměry dalších částí těla. Takovéto kánony vyhovují výtvarníkům, avšak z lékařského a vědeckého hlediska nemají žádný význam. V medicíně má význam pouze takové určování rozměrů a proporcí, které se opírá od určitých částí skeletu (kostry), které lze stanovit s dostatečnou přesností.
Jak jsem již naznačil, v období dospívání dochází ke změnám tělesných proporcí (období dospívání se někdy též nazývá obdobím „druhé vytaženosti“, neboť se zvyšuje podíl dolních končetin na celkové tělesné výšce). U dospělého jedince s ukončeným růstem tvoří délka horní končetiny přibližně 44 až 45% tělesné výšky, délka dolní končetiny 52 až 56% tělesné výšky. Přitom platí, že relativní délka končetin (tedy jejich délka v poměru k tělesné výšce) je vyšší u mužů, než u žen.
Kromě toho existují značné individuální rozdíly v poměru mezi délkou trupu a délkou končetin. Mezi dvěma krajními typy (tj. typ leptosomní s dlouhými končetinami a krátkým trupem a typ eurysomní s krátkými končetinami a dlouhým trupem) však existuje nepřeberné množství „přechodných variant“. Význam vzájemných vztahů mezi rozměry jednotlivých částí těla však nelze přeceňovat. V minulosti byla nauka o rozměrech a proporcích lidského těla zásadním způsobem zneužita v rámci rasistických koncepcí a sloužila mimo jiné k vyhledávání a následné likvidaci „rasově nevyhovujících“ osob. Mimo jiné i z tohoto důvodu přistupuje seriózní věda k uvedené problematice velmi opatrně.

08.09.2017

(...) Jen odpověď, dotaz prosím skrýt

Gabriel, 16 let

Milý Gabrieli,

Jedinou absolutní indikací obřízky (tedy jediným případem, v němž je třeba ji provést) je vzácné kožní onemocnění BXO (balanitis xerotica obliterans), a to v případě, že předchozí léčba kortikosteroidy nevede ke zlepšení stavu. V ostatních případech není nutné uvedený invazivní zákrok provádět.
K léčbě onemocnění, o němž se zmiňuješ v dotazu. lze využít antibiotika, antimykotika a kortikoidy. Úlevu mohou přinést rovněž koupele v antiseptickém roztoku (hypermanganu).

07.09.2017

Od 1. do 31. Júla som robil kliky (4x25). Od začiatku Augusta ich robím 150 (5x30). Do teraz nevidím, nepociťujem zmenu. Stal som sa vážne silnejším?

Juro, 14 let

Milý Juro,

Prováděním kliků se posilují zejména svaly horní části těla. Efektivita posilovacích cviků do značné míry závisí na správné technice jejich provedení. První výsledky se dostavují zpravidla po několika týdnech cvičení. Rozhodně však nedoporučuji zvyšování dávek. V každé sestavě bys měl vykonat nejvýše 20 cviků a denně nejvýše 5 sestav. Při vyšší zátěži hrozí poškození kloubů, zvláště u osob, jejichž růst dosud nebyl ukončen.

07.09.2017

Zdravím, hodně se zajímám o medicínu, stavbu lidského těla a různě kolem na toto téma. Minulý rok jsme to probírali v biologii a opravdu se mi tento obor zalíbil! Proto se chci zeptat, jestli byste mi nemohl doporučit nějaké knihy, kde bych si mohl přečíst něco více o lidském těle, jeho stavbě, zajímavostech a i klidně o péči o ně nebo něco podobného. Také mám ještě dotaz na to, co si myslíte o tom, že mi spolužáci ve škole říkají “Pájo”, je to pěkné oslovení nebo spíše dětské/nezdvořilé? Děkuji.

NoNameX, 15 let

Milý NoNameX,

Mohl bych ti doporučit učebnici Anatomie od prof. Radomíra Čiháka, jejíž cena je však poměrně vysoká. Pro základní orientaci v lidském těle si můžeš zakoupit jakýkoliv anatomický atlas.
„Pája“ je jedna z domáckých variant jména Pavel (podobně jako Kája – Karel, Vláďa – Vladimír aj.). Pokud si takto nepřeješ být oslovován, popros spolužáky, aby ti říkali jinak. Samotné oslovení „Pájo“ však není nijak neslušné nebo nezdvořilé.

07.09.2017

Co je to demosexual?

Ploipl, 11 let

Milý Ploiple,

Jedná se o hovorové označení pro osobu, která údajně pociťuje sexuální náklonnost ke všem lidem bez ohledu na jejich pohlaví. Nejedná se o odborný sexuologický termín.

07.09.2017

(...) (nezveřejňovat dotaz)

šéf, 12 let

Milý šéfe,

Vyrušení při masturbaci jistě není příjemná věc, a proto by sis měl pro tuto činnost najít dostatek klidu a soukromí. Masturbovat můžeš například ve svém pokoji nebo v koupelně. Pokud by tě rodiče při masturbaci přece jen vyrušili, nejsi povinen cokoliv vysvětlovat. V žádném případě by ses neměl omlouvat. Omluvit by se měli spíše rodiče, kteří naruší tvoje soukromí při vykonávání takto intimní činnosti. Tvoje tělo patří tobě a záleží výhradně na tobě, zda a jak často budeš masturbovat.

07.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověd

Tyler, 15 let

Milý Tylere,

Je od tebe hezké, že chceš na vašich schůzkách platit společnou útratu, ale pokud si to dívka výslovně nepřeje, měl bys ji nechat, aby za sebe zaplatila sama. Tobě by to možná nečinilo potíže a rád bys zaplatil za oba, jenže dívka by se mohla cítit příliš zavázána. V horším případě by mohla mít pocit, že se snažíš koupit si její náklonnost. Pokud tedy dívka chce svoji část útraty zaplatit sama, měl bys jí to umožnit.

06.09.2017

Dobry den. Ja som vo filme videl ako sa niekto porezal a doktor vedel urcit si sa to zahoji alebo ci to treba zasit. Ako to vedel? Kde su miesta kde sa to zahoji a kde nie?

Edgar, 11 let

Milý Edgare,

Uzavření řezné rány suturou (sešitím) je nutné v případech, kdy dojde k poškození velkých tepen a žil, dále při poranění šlach a při hlubším poranění v místech s větším množstvím podkožního tuku. Záleží tedy nejen na hloubce rány a rozsahu krvácení, ale i na vlastnostech zasažené tkáně.

06.09.2017

Dobrý den, když je muj penis v klidu tak mi jde předkožka stáhnout až za žalud ale poté když se dostaví erekce nemohu ho přetáhnout stejným způsobem co mám dělat aby to šlo?

Asd, 15 let

Milý Asd,

Obtíže s přetahováním předkožky při erekci jsou v pubertě poměrně časté, vyskytují se přibližně u 15 až 20 % dospívajících chlapců. Pokud si můžeš předkožku bez obtíží přetahovat alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení. V naprosté většině případů dojde k postupnému uvolnění předkožky během dalšího růstu a vývoje pohlavních orgánů, a to bez jakéhokoliv zákroku.
Pokud by k uvolnění nedošlo a relativní zúžení předkožky by ti způsobovalo problémy (například při sexuálních aktivitách), připadá v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti. Ve většině případů je tato léčba úspěšná. Pokud by obtíže přesto přetrvávaly, lze provést plastiku předkožky, což je chirurgický zákrok, jímž se rozšíří zúžený prstenec předkožky, aniž by došlo ke ztrátě erotogenní tkáně.
Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a nesnažit se ji za každou cenu přetahovat silou. Předkožku si při erekci stahuj jen tak daleko, abys necítil bolest. Proces přirozeného uvolňování zúžené předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti či pleťového krému pro citlivou pleť). Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

06.09.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpoved

Zdenek, 15 let

Milý Zdeňku,

Uvedené bolesti mohou souviset s rychlým růstem dlouhých kostí. Častěji se objevují u dívek než u chlapců, a to zejména ve věku 12 až 14 let. Úlevu při těchto bolestech mohou poskytnout teplé obklady či masáž končetin. Při výskytu obzvláště prudkých či přetrvávajících bolestí je však vhodné provést vyšetření na ortopedii.

06.09.2017

 (...) Prosím zobrazit jen odpověd

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

Odloučení na delší dobu či vzdálenost představuje pro každý, byt i silný citový vztah, značnou zátěž. Mnoho podobných příběhů by mohli vyprávět muži z generace tvých rodičů a prarodičů, kteří byli od svých dívek odloučeni po dobu povinné prezenční vojenské služby neboli „vojny“, jejíž délka byla stanovena na celé dva roky (později byla zkrácena na rok a půl a nakonec na 1 rok). Zdaleka ne všechny milostné vztahy takto dlouhé odloučení přečkaly, avšak našlo se i mnoho párů, jimž se podařilo překonat všechny možné komplikace a po návratu partnera z vojenské služby (či dokonce ještě v jejím průběhu) uzavřely sňatek. Jejich situace byla o to těžší, že možnost jejich vzájemné komunikace byla omezena na dopisy a nepříliš dlouhé vycházky.
Pokud si chceš vztah udržet, je důležité, abys s dívkou udržoval kontakt alespoň „na dálku“ (prostřednictvím telefonu, e-mailu a podobně), případně ji v rámci svých možností alespoň čas od času navštívil, byť jen na krátkou dobu. Pokud se mezi vámi již vytvořil velmi silný citový vztah, je docela dobře možné, že se vám společně podaří vzájemné odloučení překonat. Záleží však na přístupu obou z vás.

06.09.2017

 (...) Prosím zobrazit jen odpověd

Thomas, 15 let

Milý Thomasi,

Obtíže, které popisuješ, by mohly být projevem onemocnění oběhové soustavy, např. nízkého krevního tlaku.

06.09.2017

Dobrý den je mi čerstvě 14 let a můj penis má při erekci 17,5cm, obvod při erekci 13cm a bez erekce 10cm přijde mi že je až moc velký ale když jsem ho včera ukázal poprvé své holce řekla že je malý. Je to opravdu malé nebo to připadá jen mojí holce?

Hafík, 14 let

Milý Hafíku,

Rozměry penisu, které v dotazu uvádíš, jsou ve věku 14-ti let opravdu nadprůměrné. Průměrná délka penisu ve věku 14-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm.
Avšak některé dívky mají o normálních rozměrech penisu poněkud zkreslené představy. Pokud se tvoje dívka domnívá, že penis, jehož délka při erekci činí 17,5 cm, je malý, nejspíše ji v životě čeká ještě mnoho zklamání. Vyšší než uvedené rozměry (zejména délka při erekci) by totiž výrazně překračovaly i průměrné rozměry penisu dospělého muže.

06.09.2017

Dobrý den ze školou jedeme na výlet kde budeme spat a jam mam každé ráno erekci nechci aby to někdo viděl co mám dělat.

Lilo, 12 let

Milý Lilo,

Ranní erekce je v období dospívání naprosto normální. Dostavuje se pravidelně již na počátku puberty. Je velmi pravděpodobné, že podobný „problém“ jako ty mají i ostatní tvoji spolužáci. Ve skutečnosti se však nejedná o zdravotní problém, naopak, ranní erekce je dokladem toho, že tvoje tělo funguje tak, jak má.
Pokud si nepřeješ, aby si někdo erekce všiml, můžeš se po probuzení posadit na posteli a počkat, dokud erekce neodezní. Doba odeznění ranní erekce však může být různě dlouhá. Tuto dobu se můžeš pokusit zkrátit například tím, že zaměříš svoji pozornost na řešení nějakého obtížného problému, například si můžeš v duchu počítat složitější matematické příklady (násobení dvouciferných čísel a podobně). Další rady, jak lze erekci částečně zakrýt, najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje“. Avšak některé pokusy o „zamaskování“ erekce mohou být nakonec ještě nápadnější, než erekce samotná.

06.09.2017

Jsem závislý na Moccacinu, co mám dělat? A z jakého masa se může získat/rozvinout tasemnice a dá se odstranit/léčit?

Men, 17 let

Milý Mene,

Nejspíše se jedná o závislost na kofeinu obsaženém v kávě, z níž se nápoj moccacino vyrábí. Závislost na kofeinu patří ve světovém měřítku k nejrozšířenějším závislostem. Doporučuji k přípravě uvedeného nápoje používat kávu bez kofeinu. Částečně tím svoje tělo oklameš, protože chuť nápoje je velmi podobná, obsah návykové látky je však nižší. Je pravdou, že i káva „bez kofeinu“ sice nepatrné množství kofeinu přece jen obsahuje, nicméně oproti běžné kávě je jeho obsah až o 97% nižší.
Parazit, o němž se zmiňuješ, se na člověka přenáší z tepelně neupraveného masa. Konkrétní druh masa závisí na druhu tasemnice. Zatímco u tasemnice bezbranné je mezihostitelem skot (přenáší se tedy kontumací syrového hovězího masa), u tasemnice dlouhočlenné je mezihostitelem nejčastěji prase, ať už domácí, nebo divoké (přenáší se tedy konzumací syrového vepřového masa). Nejčastější oblastí výskytu tasemnice jsou rozvojové země. Naproti tomu v ČR je přenos na člověka zaznamenán pouze v několika případech ročně. Při podezření na výskyt tohoto parazita je třeba provést výtěr z konečníku s následným laboratorním vyšetřením. Při léčbě se využívá např. několik dávek niklosamidu nebo jednorázová dávka prazikvantelu.

05.09.2017

Vzrušují mě holčičí/klučiči nohy s bílýma ponožkama. Byl jsem s kamošem u vody a on rekl že si de zaplavat a ja mu vzal nenápadně tu bílou ponožku a taky chci vidět jeho penis a chci ho honit a kouřit a doteď do ni honim normalní

Honič, 13 let

Milý Honiči,

Pokud by tvůj erotický zájem byl zaměřen pouze na určitý předmět nebo předměty (například ponožky), jednalo by se o projev tzv. fetišismu. Vzhledem k tvému věku však nelze určit, zda je tvůj zájem o ponožky či jiné předměty projevem sexuální deviace. Veškeré sexuální deviace totiž lze spolehlivě diagnostikovat až u osob starších 16-ti let. To, co by v dospělosti mohlo být projevem deviace, může být v období dospívání pouhým přechodným zaměřením erotického zájmu neobvyklým směrem. Prozatím tedy nelze posoudit, zda je tvůj erotický zájem o bílé ponožky normální či nikoliv.

05.09.2017

Nějak mi zrudl penis.

Jan, 18 let

Milý Jane,

Zarudnutí může mít různé příčiny. Například by se mohlo jednat o důsledek silného mechanického podráždění v důsledku příliš prudkých a rychlých masturbačních pohybů. Dále by se mohlo jednat o tzv. intertrigo (neboli opruzeniny), které vzniká třením kůže o kůži a podílejí se na něm i chemické vlivy, zejména rozklad potu. Konečně nelze vyloučit ani zánět, který může být vyvolán působením mikroorganismů (bakterií), případně též působením chemických a fyzikálních vlivů.
Doporučuji věnovat větší pozornost hygieně pohlavních orgánů a oblékat spodní prádlo vyrobené výhradně z bavlny. Úlevu při náhlém podráždění mohou přinést studené obklady. Pokud obtíže během několika dnů nezačnou ustupovat, obrať se na kožního lékaře (dermatologa). Pokud se tě lékař bude ptát, zda jsi měl v nedávné době nechráněný pohlavní styk, odpověz podle pravdy, neboť tato informace je velmi důležitá.

05.09.2017

 (...)
(Nezveřejňovat dotaz)

Petr, 18 let

Milý Petře,

Můžeš být bez obav. To, co popisuješ, je běžný projev zvědavosti a potřeby srovnávat se s ostatními.

05.09.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat, líbí se mi můj kamarád a chtěl bych s ním mít řekněme důvěrný kontakt. Poradil by ste mi jak se ho na to zeptat nebo naznačit. Předem děkuji za odpověď.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Důvěrný tělesný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace, avšak mnozí dospívající si jej vykládají právě jako projev homosexuality. Mezi dospívajícími (zvláště pak mezi chlapci, zatímco dívky mívají v tomto směru mnohem méně předsudků a celkem běžně se mezi sebou například líbají nebo objímají při setkání či při loučení a podobně) je poměrně silně rozšířena homofobie neboli strach z homosexuality. Projevy homofobie někdy přerůstají až do agresivních forem. Zejména ti dospívající, kteří mají o své vlastí sexuální orientaci určité pochybnosti, reagují velmi odmítavě na vše, co by mohlo nějakým způsobem „ohrozit“ jejich heterosexuální identitu.
Pokud tedy máš zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, především bys v něm neměl vyvolat obavy, že jej považuješ za homosexuálně orientovaného.

05.09.2017

(...) pls nezobrazovat

Titanic ..., 13 let

Milý Titanicu,

Nemusíš se obávat, protože výuka biologie či sexuální výchovy na základních či středních školách obvykle nezachází do takových podrobností, o nichž se v dotazu zmiňuješ. O reprodukční soustavě se nejspíše učit budete, a tudíž získáte i více či méně podrobné informace o tělesných rozdílech mezi příslušníky mužského a ženského pohlaví, avšak rozhodně se nemusíš obávat, že by někdo chtěl tyto rozdíly demonstrovat na konkrétním „exempláři“, tedy například na tobě. Ke znázornění uvedených rozdílů slouží ilustrace v učebnicích, případně anatomické modely nebo jiné učební pomůcky. Stejně tak se nemusíš obávat, že by v rámci sexuální výchovy došlo na nějaké „praktické ukázky“, jejichž zařazování do školní výuky by ostatně bylo naprosto nepřípustné.

05.09.2017

Někdy masturbuju i když nechci. Co se mi to s ním děje

šéf, 12 let

Milý šéfe,

Sexuální potřeba bývá v období dospívání obzvláště silná, a to z důvodu zvyšující se úrovně hladiny pohlavních hormonů.
Nejsnadnějším, nejbezpečnějším a společensky nejpřijatelnějším způsobem, jak mohou dospívající jedinci svoji sexuální potřebu uspokojovat, je masturbace. Někteří dospívající masturbují proto, že chtějí dosáhnout příjemných pocitů, jiní masturbují naopak proto, aby se zbavili pocitů nepříjemných (například zvýšeného psychického napětí).
V minulosti se někteří lidé mylně domnívali, že sexuální potřebu lze uspokojit i jinými než sexuálními aktivitami. Například se tvrdilo, že když chlapec hodně sportuje, nemusí masturbovat. Dnes již víme, že to není pravda, stejně jako víme, že například potřebu přijímání potravy nelze uspokojit delší dobou spánku. V každém případě je masturbace naprosto přirozená činnost, která má značný význam pro tělesné i duševní zdraví dospívajícího jedince.

05.09.2017

Ahoj .... Když masturbuju tak nic že mě nevyteče je to normální ? Díky za odpověď

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

První ejakulace (výron semene) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak zdaleka ne u všech. Někteří chlapci mají první ejakulaci dříve, jiní později (viz tabulka níže). Pokud dosáhneš první ejakulace před dovršením věku 15-ti let, je vše v pořádku. Pokud by se u tebe ani po dosažení 15-ti let věku ejakulace dosud nedostavila, doporučoval bych vyšetření na endokrinologii.

04.09.2017

Dobrý den, je mi 12 let a šourku mam takové vystouplé žilky nebo něco tomu podobného, nevím co to je a tak se ptám jestli to není nejaka nemoc. Děkuji

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Výrazné žilky na šourku jsou naprosto normální. Mají obvykle červené zbarvení a nejzřetelněji jsou vidět, když je kůže šourku napnutá.

04.09.2017

Zdravim :) posledné dni ma hrozne svrbí celý zalud... Dnes keď som si lepšie prezrel predložky s umyl ju som si všimol že mám nanej dva malé pupaky ktoré nejsu nijako sfarbené len svrbia..mm nejedná sa o nejakú chorobu ? Som gay sex som ešte nemal iba pred cca týždňom som sa bozkával s kamarátom a spoločne sme honili a dotýkali sa zaludmi

Miki, 18 let

Milý Miku,

Některé kožní a pohlavní choroby jsou vysoce infekční, a tudíž k jejich přenosu stačí již samotný tělesný kontakt, zejména kontakt pohlavních orgánů. Společná masturbace je z tohoto hlediska poměrně bezpečná, avšak při kontaktu pohlavních orgánů (například při aktivitě zvané „frot“, při níž dochází k jejich vzájemnému tření) může k přenosu infekce dojít. Doporučuji tedy návštěvu dermatovenerologického (kožního) oddělení nejbližšího zdravotnického zařízení.

04.09.2017

Jak a do kolika let se dá naučit tvrdé souhlásky R a Ř? Mám s tímhle problém a zním kvůli tomu jako blbec..

Men, 17 let

Milý Mene,

Náprava vad řeči a poruch výslovnosti je možná i v dospělosti. Doporučuji navštívit foniatra či logopeda, který ti na základě vyšetření doporučí vhodný postup.

04.09.2017

1) Proč mám ráno po probuzení u očí takového zelené hleny v pevném skupenství (nevím jak to popsat). Je to u koutků očí.
2) Jak se zbavit lupů na těle/obličeji a vlasech?

Men, 17 let

Milý Mene,

1) Ve spánku dochází k vypuzování různých drobných nečistot (kožních buněk, prachu, pylu a podobně) zpod očních víček, které se poté usazují u vnitřních koutků očí. Zvýšené usazování nečistot v koutcích však může být i projevem zánětu spojivek. Pokud jsou popsané obtíže provázeny zarudnutím očí, bolestí či pálením, vyhledej lékaře.
2) Můžeš vyzkoušet některý ze šampónů proti lupům, s výběrem ti poradí v lékárně. Pokud nedojde k postupnému omezení tvorby lupů, navštiv kožního lékaře (dermatologa).

04.09.2017

Dobry den připadám si jako gay když ke mne přišel kamarád tak jsem chtěl s ním onanovat ale on řekl ne a byl na mě naštvaný.je to v pořádku?

Fanda, 11 let

Milý Fando,

V období dospívání nemusí být zájem o tělo a tělesné projevy vrstevníků téhož pohlaví projevem homosexuality. Nemusíš si připadat „jako gay“ jen kvůli tomu, že chceš masturbovat s kamarádem. Počet lidí, kteří v období dospívání zažili společnou masturbaci s vrstevníkem téhož pohlaví, je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší, než počet homosexuálně orientovaných jedinců.
Pokud však kamarád o společnou masturbaci nemá zájem, měl bys jeho odmítnutí respektovat.

04.09.2017

Ahoj
co je to torze varlete, jak se odstraňuje?

Jaroslav, 13 let

Milý Jaroslave,

Testikulární torze neboli „překroucení“ varlete je velmi nebezpečný stav spočívající v zaškrcení cév v semenném provazci. Vzniká nepřirozeným otočením varlete kolem své osy o více než 180°. Tím dochází k omezení nebo dokonce přerušení zásobování varlete okysličenou krví.
Při torzi varlete pacient pociťuje prudkou bolest v šourku, nastává otok a zarudnutí šourku, objevují se horečky, nevolnost, zvracení a šok. Účinná léčba je možná nejpozději do šesti hodin od vzniku takovéhoto překroucení a zaškrcení.
V celkové anestezii se nejprve provádí pokus o detorzi (otočení varlete) za účelem obnovení přítoku krve do varlete, v závažnějších případech je třeba provést chirurgický zákrok. Někdy se provádí také tzv. orchiopexe neboli upevnění varlete k vnitřní stěně šourku, čímž se do budoucna zabrání dalšímu opakování torze.
Při běžné manipulaci s šourkem (např. prohmatávání varlat) se není třeba torze obávat. Vzniká spíše v důsledku úrazu či křeče, zejména pokud jsou semenné provazce příliš volné a umožňují snadné otáčení varlete podél jeho osy.

04.09.2017

(...) Prosím zobrazit jen odpověd.Děkuji

Fantom, 16 let

Milý Fantome,

Tvůj postup při hubnutí není správný. Jíst bys měl pravidelně, a to alespoň 5x denně. Pokud jeden den hladovíš a další den se hodně najíš, tělo si vytváří větší zásobu tuku „na horší časy“. Jestliže budeš jíst pravidelně, ukládání tuku by nemělo být tak výrazné.
K potravinám, kterým by ses měl vyhnout, patří zejména bílé pečivo (například světlé rohlíky, housky a veky) a živočišné tuky (sádlo, máslo). Více jez zeleninu, tmavé pečivo, případně ryby a drůbež. Můžeš jít také ovesnou kaši, která tě zasytí, aniž bys po ní ztloustl.
Kromě úpravy jídelníčku doporučuji i pohybové aktivity, zejména plavání (je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, avšak na rozdíl od běhu nebo posilovacích cviků tolik nezatěžuje klouby).

03.09.2017

(...) Prosím zobrazit jen odpoved

Kh, 16 let

Milý Kh,

Popsané příznaky mohou být projevem onemocnění oběhové soustavy. Navštiv svého praktického lékaře pro děti a dorost, který nejspíše doporučí vyšetření na kardiologii.

03.09.2017

 (...) Pokuď to jde chci jen zveřejnit odpověď, děkuju

Harry Potter, 12 let

Milý Harry Pottere,

Ano, můžeš.

03.09.2017

Dobře asi trochu divná otázka.Teď v létě mi přijde že chodím moc na záchod.Normálně chodím čůrat asi 5x denně ale teď o prázdninách chodím i dvakrát tolik.Normálně když jdu s kámošema ven tak to vydržím ale teď si musím minimálně jednou odskočit a bojím se aby se mi nazačali smát.Myslíte že se mi nějak zmenšil močák?Čím myslíte že to je?

Bubu, 11 let

Milý Bubu,

Zdravý jedinec se při běžném příjmu tekutin (tj. přibližně 2,5 až 3 litry denně) potřebuje vymočit 5x až 9x za den. Častější močení (tj. více než 10x za den) je projevem tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře.
Je velmi nepravděpodobné, že by u tebe došlo ke zmenšení močového měchýře. Silnější urgence (tj. naléhavé nucení na močení) a častější močení může souviset i s hormonálními změnami, k nimž dochází na počátku puberty. V letních měsících nelze vyloučit ani vliv zvýšeného příjmu tekutin.
Pokud cítíš, že se potřebuješ vymočit, snaž se vykonání této potřeby pokud možno příliš neodkládat. Rozhodně nedoporučuji zadržovat moč kvůli tomu, aby se ti kamarádi nesmáli, že si potřebuješ „dojít na stranu“. Horší by bylo, kdybys vykonání potřeby odkládal tak dlouho, až by došlo k pomočení.

03.09.2017

Co se děje při transplantaci srdce? Malého brášku to čeká a moc se o něj bojím...

Franta, 16 let

Milý Franto,

Při transplantaci je srdce nemocného vyňato z hrudníku a nahrazeno srdcem dárce. Během operace je pacient dočasně připojen na mimotělní krevní oběh. Nemocné srdce se odpojí od obou hlavních cév, poté se srdce dárce umístí na místo po nemocném srdci a hlavní cévy se k němu přišijí. Po zákroku je pacient umístěn na jednotku intenzivní péče, kde je napojen na umělou ventilaci (dýchací přístroj). Pokud nenastanou komplikace, je pacient přeložen na běžné lůžko, kde je o něj pečováno ještě po dobu 3 až 4 týdny, než je propuštěn domů.
Transplantace srdce představuje velmi náročnou operaci, avšak česká zdravotnická zařízení, která ji provádějí, patří v této oblasti ke světové špičce.

02.09.2017

Co jsou to návaly úzkosti, jaké jsou příznaky, a jak se jich zbavit?

Men, 17 let

Milý Mene,

Úzkost je nepříjemný citový stav, který se podobá silnému strachu. Na rozdíl od strachu však úzkost není spojena s konkrétním předmětem (strach máme vždy „z něčeho“, což pro úzkost neplatí). Pocit úzkosti bývá doprovázen zrychlením tepu a dechu, někdy též pocitem nevolnosti, návalem horka a svalovým třesem.
Čas od času prožívá pocity úzkosti i duševně zdravý člověk. K potlačení pocitů úzkosti obvykle postačí zaměřit pozornost na nějaký konkrétní předmět nebo činnost. Při návalu úzkosti si například můžeš postupně ukazovat na jednotlivé předměty nacházející se v místnosti a přitom vyslovovat jejich názvy. Díky tomu unikneš z pocitu úzkosti a vrátíš se do „normálního světa“.
Obtížnější je potlačení úzkosti u osob, které trpí některou z úzkostných poruch (patří k nim např. deprese, různé fobie, obsedantně-kompulzivní porucha a podobně). Podle některých psychiatrů trpí některou z úzkostných poruch až 25% obyvatelstva vyspělých zemí.
Pocity úzkosti mohou být rovněž příznakem některého z onemocnění centrální nervové soustavy.
Léčba úzkostných poruch může probíhat buď formou psychoterapie, nebo (v závažnějších případech) pomocí léčiv ze skupiny antidepresiv.

02.09.2017

(...)
Prosím nezveřejňovat dotaz.

David, 15 let

Milý Davide,

Uvedená diagnóza není důvodem k omezení svéprávnosti.

02.09.2017

Jak být ve třídě oblíbený? Hodně se bojím, že až půjdu do školy, nebudu si mít s kým sednout a tak. Co mám dělat?

Vlasta, 12 let

Milý Vlasto,

Především bys ze sebe neměl dělat někoho, kým nejsi. Buď sám sebou, protože pokud nebudeš upřímný, ostatní to brzy poznají. Neříkej ostatním vždy jen to, co od tebe chtějí slyšet a nechlub se vlastnostmi, které nemáš. Když budeš upřímný a nebudeš se přetvařovat, lidé to ocení. Pokud si naopak všimnou, že děláš všechno možné pro to, aby ses jim zalíbil, přestanou si tě vážit.
K ostatním lidem buď vlídný a nepovyšuj se nad ně. Chovej se přátelsky, ale nenuceně. Pokud se s někým nechceš přímo kamarádit, nenuť se k tomu, ale přesto se k takovému člověku chovej zdvořile.
Nedovol druhým lidem, aby tě využívali nebo ti dokonce ubližovali. Když se k tobě někdo bude chovat nevhodným způsobem, například se ti bude posmívat nebo tě ponižovat, nenech si takové chování líbit a dej mu najevo, že takové chování je pro tebe nepřijatelné. Nebraň se ale tím, že budeš někomu nadávat nebo napadat. Zesměšňování a ponižování se lépe ubráníš tím, když dáš najevo, že znáš svoji hodnotu, vážíš si sám sebe a dovedeš druhému v klidu a bez emocí sdělit, co ti na jeho chování vadí. Avšak ani ty sám by sis nikdy neměl z nikoho dělat legraci nebo někoho ponižovat. Lidem, kteří dělají špatné věci, se snaž vyhýbat, jinak hrozí, že se sám dostaneš do potíží.
Zajímej se o ostatní, snaž se nenápadně zjistit, jaké mají zájmy a záliby. Tím získáš řadu námětů k rozhovorům. Pokud si však chceš s někým povídat, dávej pozor, abys jej neoslovil v momentě, když má moc práce, nebo když právě nemá dobrou náladu.
Občas můžeš být i humorný, ale nesnaž se ze sebe dělat šaška a všechny kolem sebe bavit. Zpočátku bys sice možná někoho dobře pobavil, časem bys ale začal ostatním jít na nervy. Když někdo řekne dobrý vtip, zasměj se, ale se smíchem to nepřeháněj.
Aby se ostatní cítili v tvé blízkosti dobře, věnuj dostatečnou pozornost svému zevnějšku. Tvoje oblečení nemusí být přehnaně drahé, ale mělo by být čisté a upravené. Každý den se sprchuj a čisti si zuby. Pokud se hodně potíš, používej antiperspirant. Nevybírej si však příliš výrazné vůně, protože někomu by mohly být nepříjemné. Nesnaž se ostatní ohromit tím, že máš nějakou dražší věc, než oni.
Pokud chceš být oblíbený, musí tě ostatní lidé dostatečně znát. Neboj se tedy s ostatními mluvit o svých zájmech a zálibách a při vhodných příležitostech se neboj vyjadřovat svůj názor.
Nechovej se jako zoufalec, který se za každou cenu snaží najít si kamarády a zavděčit se ostatním, i kdyby kvůli tomu měl začít krást nebo brát drogy. Pokud si budeš vážit sám sebe, pokud budeš čestný a upřímný, dbát o svůj zevnějšek, vystupovat klidně a chovat se k lidem hezky a zdvořile, budou to nakonec ostatní, kdo bude o kamarádství s tebou usilovat.

02.09.2017

Kolik stojí potrat a musel bych ho holce zaplatit, kdyby došlo k nechtěnému početí a ona to dítě nechtěla?

Men, 17 let

Milý Mene,

Cena interrupce (potratu) obvykle činí několik tisíc Kč. Interrupce není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a tudíž si ji pacientka hradí sama. Výjimkou jsou pouze vzácné případy, kdy je zákrok na základě doporučení lékaře proveden v zájmu ochrany života a zdraví těhotné ženy.
Pokud by se tvoje partnerka rozhodla pro potrat, platit bys za ní nemusel. K potratu ji nikdo nesmí nutit, protože má právo si dítě ponechat. Pokud se přesto rozhodne podstoupit potrat, záleží jen na tobě, zda ji v tomto rozhodnutí, které je problematické z hlediska zdravotního i morálního, finančně podpoříš. Lépe bys však udělal, kdybys partnerku přesvědčil, aby si dítě ponechala. Nepovažoval bych za příliš odpovědné, kdyby chtěla své dosud nenarozené dítě zahubit například kvůli budování kariéry nebo z jiných důvodů, které lze těžko stavět proti hodnotě lidského života. Navíc není zcela vyloučeno, že v budoucnu by dívka v důsledku provedení interrupce již nemohla opět přijít do jiného stavu.
Samozřejmě, že neplánované rodičovství není ve vašem věku snadné, avšak každý souložící pár musí s takovouto možností předem počítat a být připraven přijmout rodičovskou odpovědnost.
Pokud bys se svojí přítelkyní chtěl uzavřít sňatek, podle platného práva to není vyloučeno ani před dosažením 18-ti let věku. Zákon o rodině totiž stanoví, že soud může povolit uzavření manželství i nezletilému, pokud už dosáhl věku 16-ti let (samozřejmě, že tohoto věku musí dosáhnout oba dva lidé, kteří chtějí sňatek uzavřít). Takovéto povolení soud vydává zejména v případech, že mladistvý pár čeká společné dítě.
Ale i kdybyste se rozhodli do manželství nevstupovat, vaše rodičovská práva tím nezanikají. Nicméně do doby, než by alespoň jeden z vás dosáhl věku 18-ti let, by dítě muselo být alespoň formálně svěřeno do péče osoby starší 18-ti let (např. někoho z prarodičů dítěte, tj. rodičů tvé přítelkyně nebo tvých rodičů). Pokud byste však manželství na základě povolení soudu uzavřeli, získali byste tím zletilost, a tudíž i právní způsobilost k výchově vašeho společného dítěte.
Do značné míry záleží i na tom, jak se k otázce neplánovaného rodičovství neplnoletých postaví jejich rodiče. Většina z nich bývá alespoň zpočátku nemile zaskočena, protože něco takového nečekali. Rozumní rodiče však brzy překonají první šok a jsou ochotni svým dětem ve zvládání této jejich náročné životní situace pomoci a v rámci svých možností je podporovat. Najdou se však i rodiče, kteří na těhotenství své nezletilé dcery reagují s nepřiměřenou prudkostí a hněvem, ba dokonce ji přesvědčují či přímo nutí k tomu, aby podstoupila potrat. Avšak k podstoupení potratu nesmí být nikdo nucen, tedy ani osoba neplnoletá. Jestliže by rodiče dívky požádali lékaře o provedení potratu, ale dívka by nesouhlasila a tomuto zákroku vážně odporovala, je lékař povinen k jejímu názoru přihlédnout. Potrat by mohl provést pouze v případě, že by komplikace v průběhu těhotenství ohrožovaly dívčin život.
Vůči své dceři mají rodiče vyživovací povinnost, takže kvůli tomu, že odmítne podstoupit potrat, ji rozhodně nemohou vyhnat z domova. Avšak i kdyby se takto zavrženíhodného jednání přece jen dopustili, ještě to neznamená, že by dívka musela skončit na ulici, protože o těhotné dívky či nezletilé matky, které z různých důvodů nemohou žít ve své rodině, se stará stát.
Úkolem chlapce, který dívku přivedl do jiného stavu, je stát jí věrně po boku, trávit s ní co nejvíce času, projevovat jí lásku a poskytovat jí morální oporu. Pokud tvoje partnerka přijde do jiného stavu, doporučuji vám, abyste si společně pořídili nějakou naučnou knížku o průběhu těhotenství, kde získáte řadu užitečných rad a informací. Těhotenství totiž není jen záležitostí samotné nastávající maminky, ale i jejího citlivého a ohleduplného partnera.

02.09.2017

13. září mám jít na něco jako operaci mozku kvůli mé epilepsii. Je pravda, že budu během operace při vědomí?

Michal, 17 let

Milý Michale,    

Pro operace mozku v blízkosti řečového centra se někdy používá tzv. „awake metoda“, při níž se pacient na několik minut probudí, aby mohl s lékaři komunikovat. Tento postup se volí pouze v případech, že by výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Při probuzení pacienta již působí předem podaná lokální anestetika, a tudíž pacient necítí bolest.
Pokud by se lékaři v tvém případě rozhodli pro awake metodu, nejspíše by tě o tom již informovali. Příslušnou informaci bys nalezl rovněž v písemných pokynech před nástupem k operaci a ve formuláři pro poskytnutí informovaného souhlasu (ten obdrželi nejspíše tvoji rodiče, zeptej se tedy jich).

02.09.2017

Za necelý měsíc mám jít na operaci, jde nahrávat operace?
Možná to bude znít divně ,ale rád bych si nechal svou odoperovanou část těla, je to možné?

Kamil, 11 let

Milý Kamile,

Zdravotní zařízení může během výkonu pořizovat audiovizuální záznam, který však lze využít pouze k vědeckým nebo vzdělávacím účelům.
Nakládání s chirurgicky odstraněnými částmi lidského těla se řídí ustanovením zákona č. 89/2012 Sb. (§ 111, odst. 1). Chirurgicky odstraněné části lidského těla se obvykle zpopelňují ve spalovně zdravotnického zařízení nebo v krematoriu na základě dohody mezi zdravotnickým zařízením a provozovatelem krematoria. Chirurgicky odstraněnou část těla si tudíž nelze ponechat.

02.09.2017

(...)

Bonjour, 13 let

Milý Bonjoure,

Za svěřené nezletilé osoby nese vedoucí právní odpovědnost, což mu dává právo vykonávání dozoru, avšak zároveň by měl v nejvyšší možné míře respektovat soukromí svěřených osob. Dozor nad vykonáváním tělesné potřeby považuji z tohoto hlediska za naprosto nevhodný, ba nepřípustný. Navíc v době, kdy vedoucí vykonával dozor nad tebou, ponechal ostatní účastníky akce bez dozoru, což je rovněž poněkud problematické.
Za určitý nedostatek právního řádu ČR považuji naprostou absenci jakýchkoliv kvalifikačních požadavků pro činnost vedoucích táborů a podobných pobytových akcí pro děti a mládež. Jinými slovy, uvedenou činnost může v ČR vykonávat prakticky kdokoliv bez ohledu na své vzdělání či kvalifikaci, což se samozřejmě může odrážet v kvalitě poskytovaných služeb.

02.09.2017

Dobrý den, mám takový menší problém a to s močením. Nevím čím to je, ale nejde se mi vymočit v blízkosti někoho. Například na záchodech nechodím na mušle, protože pokud v místnosti nejsem sám, prostě to nejde. Nevím jestli to není třeba ze stresu a strachu, ale je mi to celkem nepříjemné. Někteří kluci, ale dokáží močit vedle sebe, plus si při tom povídat... nechápu proč já ne... Děkuji za odpověď

MR. N., 14 let

Milý MR. N.,

Některým chlapcům (ale i dospělým mužům) se stává, že mají problém vymočit se na společných záchodech, např. ve škole nebo třeba v restauraci a podobně. Jednou z příčin může být i to, že se stydí vytáhnout si penis z kalhot v přítomnosti někoho dalšího. Potíže s močením na společných WC však mohou mít i složitější příčiny. Někteří chlapci mají na společných záchodech pocity strachu či úzkosti. Do jisté míry jsou takové pocity pochopitelné – když totiž chlapec či muž používá pisoár („mušli“), stojí při tom obrácený čelem ke zdi, takže nevidí za sebe, a navíc má jednu nebo obě ruce „zaměstnané“, což jej činí zranitelným. Mnozí chlapci mají nepříjemné zkušenosti s tím, že je např. na školních WC někdo při močení vyrušil (například do nich zezadu vrazil) a kvůli těmto nepříjemným zkušenostem jim dělá problém se vymočit u pisoáru a raději se zamykají do kabinky.
Pokud ti dělá obtíže použít pisoár na společném WC, může se postupně naučit tento problém překonat s pomocí několika jednoduchých triků:

 • Zkoušej „trénovat“ močení u pisoáru v době, kdy na WC chodí méně lidí (třeba při volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním).
 • Pokud je to možné, vyber si pisoár na kraji řady. Budeš tak alespoň z jedné strany chráněný.
 • Když máš potíže se „spuštěním“ proudu moči, zkus použít nějaký „spouštěcí rituál“ – například si v duchu počítej do deseti a mysli na to, že až napočítáš „deset“, tak spustíš.
 • Ovládání proudu můžeš doma trénovat také jednoduchým cvičením, které se nazývá „stop – start“. Spočívá v tom, že při čurání úmyslně přerušíš proud, chvíli počkáš, a potom zase „spustíš“. Tímto způsobem se naučíš lépe ovládat příslušný svěrač.
 • Pokud se ti nepodaří vyčurat se u pisoáru, můžeš se nakonec jít „schovat“ do kabinky, ale nevzdávej se. Mysli na to, že příště se to třeba povede.

02.09.2017

Dobrý den mám dotaz
Můj táta pracuje v stánku a vedle nás je jeden dospělí kluk a on často na mě kouká a když táta jde na záchod tak já to tam mám hlídat a o mi často pomáhá když potřebuji tak mi pomůže když mi něco spadne tak to zvedne a jednou si ke mě sednul blíž a tzv ťukal do vozíku abych se na něj podíval a já se nepodíval no a nevim co si mám myslet a též se mi možná on líbí
Jo a jsem kluk hezky den či večer

PlayMan, 13 let

Milý PlayMane,

Pokud ti dospělý člověk s něčím pomáhá, je to od něj hezké. To, že se na tebe často dívá, ještě nemusí být projevem sexuální náklonnosti. Pouze v případě, že by se dotyčný dopustil nevhodného chování, které by tě obtěžovalo, by ses měl svěřit někomu blízkému, například tatínkovi.
S pomáháním tatínkovi u stánku bys to neměl přehánět, protože v ČR platí zákaz práce dětí mladších 15-ti let (mladistvý ve věku 15 až 18 let může pracovat v případě, že má ukončenou povinnou školní docházku), přičemž za porušení tohoto zákazu hrozí uložení pokuty až do výše dvou milionů Kč. Jako osoba mladší 18-ti let navíc neneseš tzv. hmotnou odpovědnost, a tudíž od tebe nikdo nemůže vyžadovat, abys hlídal jakýkoliv majetek (např. zboží či peníze z tržby). Za případné ztráty neneseš právní odpovědnost.

02.09.2017

Dobrý den, mám 2 dotazy:
1.) Dá se železo ve stravě doplňovat rzí?
2.) Můžu z častého používání Jodisolu dostat otravu jódem?

Tom, 17 let

Milý Tome,

1) Doplňování železa konzumací rzi (oxidu železitého) nedoporučuji, způsobila by podráždění trávicí soustavy (bolest břicha, nevolnost, zvracení). Rovněž konzumaci doplňků stravy s obsahem železa příliš nedoporučuji, a to z důvodu rizika předávkování. Nadbytek železa vede k vyšší produkci hydroxylového radikálu, který ničí buňky a buněčné struktury. Zvýšené ukládání železa v organismu může vést k poškození jater, srdce, slinivky břišní, kloubů a varlat. Namísto doplňků stravy bych doporučil raději konzumaci potravin bohatých na železo ( sušené hřiby, fazole, čočka, mák a sója, z potravin živočišného původu pak zejména játra).
2) Předávkování sprejem jodisol dosud nebylo popsáno.

01.09.2017

Chtěl jsem se zeptat jestli mi v obchodě prodají kondomy

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud si je půjdeš koupit do lékárny nebo do drogerie a pokud na jejich zakoupení budeš mít peníze, musí ti je prodat.

01.09.2017

Dobrý den, mohla by být nutná i aspirační biopsie štítné žlázy?
Mohlo by endokrinologa zajímat, kdy mi začala puberta, jak probíhala nebo kdy jsem začal onanovat? Nechtěl bych o intimních věcech mluvit před rodiči.

David, 15 let

Milý Davide,

Zmíněný zákrok není součástí vyšetření při podezření na předčasnou pubertu. Předčasná puberta se diagnostikuje pomocí následujících metod:

 • kontrola sekundárních pohlavních znaků
 • orchidometrie (měření objemu varlat)
 • vyšetření hormonální hladiny v krvi
 • rentgen ruky
 • měření tělesné výšky stadiometrem a rekonstrukce růstové křivky (na základě údajů poskytnutých praktickým lékařem)
 • neurologické vyšetření (včetně magnetické rezonance nebo CT mozku)

U pacientů mladších 18-ti let se při návštěvě lékaře - specialisty vyžaduje doprovod alespoň jednoho z rodičů, avšak při diagnostickém rozhovoru s pacientem mladším 18-ti a starším 15-ti let mohou rodiče zůstat mimo ordinaci, pokud si to pacient přeje a rodiče souhlasí. Tím není dotčena povinnost lékaře informovat rodiče pacienta o všech podstatných okolnostech týkajících se zdravotního stavu nezletilého.

01.09.2017

Před čím mě ochrání kondom a před čím ne (při pohlavním styku)? A jaké je riziko přenosu HIV při pohlavním styku s kondomem (v %)?

Men, 17 let

Milý Mene,

Při pohlavním styku poskytuje kondom ochranu před neplánovaným početím, přičemž jeho spolehlivost je při správném použití až 98%. Dále kondom chrání před přenosem viru HIV, dalších pohlavních onemocnění (kapavky, syfilidy a jiných), ale i hepatitidou (žloutenkou) typu B a C.
Kondom představuje naprosto spolehlivou ochranu před přenosem HIV/AIDS v případě, že je skladován a používán správným způsobem. Z tohoto důvodu je vhodnější kupovat kondom v lékárně, kde je způsob skladování obvykle dodržován pečlivěji, než v běžných obchodech. Naopak nedoporučuji používání kondomů z prodejních automatů (pokud se nejedná pouze o používání za účelem nácviku jeho nasazení), u nichž někdy není hlídáno ani datum spotřeby.
Pro zajištění ochranného účinku je třeba kondom chránit před rizikem mechanického poškození. Každý kondom má obal z fólie, ze kterého se vyjme až těsně před použitím. Avšak pro zajištění neporušenosti kondomu je vhodné ponechat jej také v původní papírové krabičce, ve které se prodává. Naprosto nevhodné je nošení kondomů v peněžence, kde je riziko mechanického poškození obzvláště vysoké.
Rozhodně nedoporučuji „kontrolovat“ neporušenost kondomu jeho nafukováním. Právě při nafukování totiž může dojít k poškození, nehledě k tomu, že jednou rozbalený kondom se na penis nasazuje dost obtížně a opět s rizikem poškození. Při nasazování se kondom jednou rukou lehce uchopí za rezervoár (zúženou část na konci kondomu), přiloží na žalud penisu a druhou rukou se postupně rozbaluje směrem k tělu. Podrobnější postup včetně ilustrace najdeš na stránce „Láska a erotika“.

01.09.2017

Nezobrazovat opět dotaz prosím. (...)

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Nelze předem odhadnout, za jek dlouhou dobu uvedené obtíže ustoupí.
V tvém případě jsou příčiny uvedených obtíží nejspíše hormonální.

01.09.2017

Dobrý den mám na Vás dva dotazy:
1. Narodil jsem se 6.8.2002
Nyní měřím 174,5cm - 1.9.2002
V 6.8.2002 mi doktorka naměřila 174cm
13let - 154cm, 14let - 168cm, 15let - 174cm
Otec: 176cm, Matka: 170cm
Myslíte že by moje finální výška byla: 180-183cm ??
2.
Je normální že mám penis větší než varlata ?? (Penis v klidu)
Vždycky když vidím obrázek jak probíhá puberta, tak vidím jak tam jsou větší varlata než penis :/
Díky

Petr, 15 let

Milý Petře,

1) Podle vzorce pro odhad cílové výšky (na stránce „Jak moc vyrostu“) bys opravdu mohl dosáhnout uvedené tělesné výšky. V současné době tvoje výška odpovídá průměrné hodnotě tělesné výšky patnáctiletého chlapce v ČR (viz tabulka na výše zmíněné stránce).
2) Objem varlat se během puberty mění, přičemž na jejím konci jsou několikanásobně větší, než v dětství před pubertou (viz tabulka). Poloha varlat se navíc mění v závislosti na tělesné teplotě a teplotě okolí. Při vyšší teplotě se šourek uvolní a varlata visí níž, naopak při nižší teplotě se šourek poněkud stáhne, čímž se varlata přitáhnou blíže k tělu. Důvodem je udržování stálé teploty varlat.

Nemusíš se znepokojovat, pokud ti varlata připadají malá. Záleží i na úhlu pohledu. Na svůj penis se obvykle díváš shora, takže šourek s varlaty je pod ním poněkud „schovaný“. Naproti tomu při pohledu zpředu či mírně zdola by optický dojem mohl být odlišný.
Navíc každá anatomická kresba je na rozdíl od „živé předlohy“ více či méně schematická.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018