Archiv odpovědí - červenec 2017

31.07.2017

Pouze odpověď prosím (...)

Jarouš, 15 let

Milý Jarouši,

Vzhledem k uvedeným hodnotám tělesné výšky rodičů je nižší postava dána nejspíše vrozenými dispozicemi, a tudíž se o poruchu růstu nejedná. V anglicky psané literatuře se používá termín „Short – Normal Child“ (tj. malé, ale zdravé dítě). Přestože tělesná výška nedosahuje průměru pro daný věk, jedná se o variantu normální tělesné výšky, nikoli poruchu růstu či růstovou retardaci, a tudíž léčba (např. růstovým hormonem) není nutná.

31.07.2017

Jak moc škodí melír tělu/vlasům?

Men, 17 let

Milý Mene,

Barvení vlasů a zejména pak jejich odbarvování může vést k většímu či menšímu poškození jejich struktury a v důsledku toho k jejich zvýšenému lámání, třepení a podobně. Barvení a odbarvování vlasů může rovněž vést k podráždění pokožky vlasové části hlavy.
Melír představuje ze zdravotního hlediska nižší riziko, než plošné odbarvování vlasů, protože barva při něm nepřichází do přímého kontaktu s pokožkou. Snad jen tzv. tupírovaný melír, při němž se jednotlivé praménky vlasů vytahují pomocí háčku skrz otvory v ochranné fólii, do níž se obalí vlasová část hlavy, představuje zvýšenou zátěž pro vlasové kořínky.
Pokud si tedy chceš prosvětlit vlasy, doporučoval bych spíše melír než celoplošné odbarvování vlasů.

31.07.2017

Dobrý den, je BXO vrozené, nebo jej lze získat během života??? (Popř. Jak ho lze získat)

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

BXO (balanitis xerotica obliterans) patří mezi tzv. lokalizovaná autoimunitní onemocnění, která mají vrozený základ, a tudíž se vyskytují na základě genetické predispozice. To však neznamená, že se musí projevovat už od narození. Naopak, většina autoimunitních onemocnění (na rozdíl např. od alergií) se projeví až během dospívání či v dospělosti, zatímco v dětství jsou jejich projevy vzácné.

30.07.2017

Měřim 160 cm a vážim 52 kg, je to normál?

Jarouš, 15 let

Milý Jarouši,

Tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné. Může se však jednat o normální stav, který může být způsoben např. vrozenými předpoklady (zejména pokud tvoji rodiče, případně i sourozenci mají nižší než průměrnou tělesnou výšku) nebo mírným opožděním růstu. Případnou poruchu růstu by bylo možné diagnostikovat pouze na základě vyšetření na endokrinologii.
Hodnota BMI činí 20,3, a tudíž poměr mezi tvojí výškou a hmotností je normální, netrpíš podváhou ani nadváhou.

30.07.2017

Když se řekne, že žena má výtok, tak co to znamená?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Nejspíše máš na mysli poševní neboli vaginální výtok. Poševní sekret v podobě čiré nebo bělavé tekutiny se tvoří i u zdravé ženy či dívky a slouží k zajištění dostatečně vlhkého prostředí pochvy. Rozsáhlejší výtok neobvyklého zbarvení či zápachu může být příznakem infekčního onemocnění (včetně pohlavních nemocí), ale i důsledkem nošení příliš těsného oblečení či projevem podráždění při nesprávném zavedení tampónu a podobně.

30.07.2017

Dobrý den, mám otázku když si seškrábnu strup, zůstane mi potom jizva. Můžu udělat něco, aby jizva nebyla tak viditelná? Děkuji

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Po odloučení krusty neboli strupu zůstává v místě poranění více či méně zřetelná propadlina, v jejímž místě se postupně dotváří povrchová tkáň. U některých lidí se i v místech drobnějších poranění (oděrek, škrábanců) vytváří mohutnější vrstva kůže, u jiných jsou jizvy všeho druhu méně výrazné.
Rána pokrytá krustou se hojí ze dvou směrů, a to od spodu (jedná se o proces granulace) a ze stran (proces epitelizace). Pokud však jeden ze směrů hojení převažuje, mohou se v místě rány vytvářet různé defekty. Pokud převládá hojení ze stran (epitelizace), vzniká tzv. rána vtažená, tedy jakási prohlubeň. Naopak převládá-li hojení od spodu (granulace), vzniká rána vyklenutá. U některých jedinců se během hojení (zejména u rozsáhlejších jizev) vytváří tzv. keloid neboli keloidní jizva, což je jakýsi vystouplý kožní val. Příčinou je nadměrná tvorba kolagenních součástí kůže. Sklon k tvorbě keloidních jizev je dán převážně dědičnými předpoklady. Při rozsáhlejším keloidním zjizvení se doporučuje injekční aplikace kortikosteroidů přímo do hojících se jizev.
Při hojení drobných jizviček po odpadnutí strupů však postačí nanášení hydratačního krému na jizvu a její okolí. Větší jizvy lze ošetřovat pomocí speciálních krémů, které lze zakoupit v lékárně.

30.07.2017

Dobrý den,
mám dva dotazy:
1) Nejde zpomalit růst vousů? Vždy se oholím, a za 3 dny to vypadá, že jsem se neholil už týden. (snažím se holení nepřehánět)
2) Je nebezpečné zavádět si do anál. otvoru prsty namazané šampónem nebo indulonou?
Předem děkuji za odpovědi.

Puberťák, 15 let

Milý Puberťáku,

1) Vousy rostou obvykle rychlostí okolo 1cm za měsíc (tj. 1 mm za 3 dny). U některých mužů a dospívajících chlapců rostou vousy rychleji, u jiných pomaleji. Jejich růst nelze, avšak v případě potřeby se můžeš každý den holit.
2) Používání šampónu jako lubrikačního prostředku při zavádění prstu do řitního otvoru nedoporučuji. Chemické látky obsažené v šampónu dráždí vnitřní stěny konečníku a mohou mít laxativní (tj. projímavé) účinky. Indulona je v pořádku, pokud tě neobtěžuje její charakteristický zápach.

30.07.2017

Dobrý den
Ráno jsem si všiml že mám v oblasti podbříška (nad pupíkem) vodorovnou zaschlou skvnu,která šla snadno,bez bolesti,seškrábat.Jsem si docela jistý, že to nebylo sperma.Mohla to být předejakuční tekutina?Mohlo to být nějak spojené s tím že jsem měl dost silnou erekci, která mě probudila a trvalo déle než obvykle než odezněla?

Maryn, 15 let

Milý Maryne,

Není vyloučeno, že se skutečně jednalo o zaschlou preejakulační tekutinu, k jejímuž uvolňování může docházet i při delší dobu přetrvávající, silné erekci. Podbřišek se však nachází mezi břichem a pohlavními orgány, nikoli nad pupíkem.

30.07.2017

Dobrý den mám dotazy. 1 když vidím holce prsa postaví se mi penis. Proč se mi to děje a je to normální? 2 vadí mi že mi stojí penis při koupání a četl jsem že se musí oplachovat studenou vodou aby nestál ale nefunguje to myslím že je to spíš naopak. 3 dá se s penisem dělat i něco jiného než masturbace např aby furt nestál. Má délku 13 cm.

Wop, 15 let

Milý Wope,

1) Erekce se dostavuje z různých příčin, k nimž patří i pohlavní vzrušení. Pokud tě pohled na dívčina prsa pohlavně zrušuje, pak erekce je naprosto normální reakcí tvého dospívajícího organismu na to, co vidíš. Vzhledem ke zvyšující se hormonální hladině v období dospívání se erekce v tvém věku dostavuje poměrně často (i bez nějakého konkrétního podnětu) a není třeba se kvůli tomu znepokojovat.
2) Rovněž při koupání je erekce celkem normální, přičemž někdy bývá způsobena mechanickým drážděním penisu při jeho mytí. Erekci při koupání lze vnímat i jako určitou výhodu, protože může usnadňovat mytí vnějších pohlavních orgánů. Oplachování penisu studenou vodou nemusí vést k ochabnutí erekce a jak správně uvádíš, může vést i k jejímu posílení.
3) Po dosažení orgasmu zpravidla dochází k odeznění erekce, mnohdy však pouze s dočasným efektem. Doba ochabnutí penisu závisí na množství hormonu prolaktinu, který se v těle po dosažení orgasmu uvolňuje. Nedoporučuji snažit se za každou cenu proti erekci „bojovat“, jedná se o naprosto přirozený jev. Pouze dlouhodobě přetrvávající a bolestivá erekce (např. i po několik desítek hodin bez náznaku ochabnutí) by mohla být projevem poruchy zvané priapismus, která se vyskytuje například u osob s poruchou srážlivosti krve. V období dospívání je však dlouhotrvající (tzv. prolongovaná) erekce běžným a přirozeným jevem.

30.07.2017

Dobrý den, co způsobuje zarudnutí žaludu? A dá se to léčit?

Jen, 15 let

Milý Jene,

Příčin zarudnutí žaludu může být celá řada, počínaje jeho mechanickým podrážděním (například příliš prudkými masturbačními pohyby nebo neustálým otíráním obnaženého žaludu o spodní prádlo) a konče bakteriální infekcí. Penis si udržuj v čistotě a chraň před poraněním. V případě podezření na infekční onemocnění (zejména po nechráněném pohlavním styku) se obrať na svého lékaře.

29.07.2017

Dobrý den, cvičím tak 2 měsíce jen s vahou vlastního těla a nabral jsem docela dost svalové hmoty. Mojí mámě se to nelíbí a zakazuje mi jíst jídlo ve kterém jsou bílkoviny (jakože třeba jím hodně oříšků nebo tvaroh) abych nenabral víc svalů. Nevadí jí že cvičím ale nechce abych měl svaly co mám dělat??? Bílkoviny jsou důležité. Asi není smířená s tím že její doposud "malý" syn je muž. Vyrostl jsem totiž z oblečení a ona nechce kupovat oblečení a aby to tak šlo dál..

Nevim, 17 let

Milý Nevim,

Bílkoviny jsou obsaženy v naprosté většině potravin a pokrmů. Některé potraviny představují vydatný zdroj bílkovin (např. zmíněný tvaroh či ořechy), avšak zvětšování objemu svalové hmoty nemusí být způsobeno pouze zvýšenou konzumací těchto potravin. Určitý vliv má i cvičení, které provádíš.
Avšak i kdybys nejedl tvaroh či ořechy a necvičil, k určitému (byť méně výraznému) nárůstu svalové hmoty by u tebe nejspíše tak jako tak došlo, a to vlivem běžné hormonální činnosti v období dospívání (nárůst objemu svalové hmoty lze v období dospívání sledovat i u chlapců, kteří se posilování nevěnují).
Pokud tvojí matce vadí, že ti musí kupovat stále větší oblečení, měla by si uvědomit, že růst je naprosto přirozený proces, s nímž je u dospívajícího jedince třeba počítat. Už když si pořizovala dítě, mohla počítat s tím, že toto dítě poroste, a že jej v rámci plnění své vyživovací povinnosti bude muset nejen živit, ale i šatit (tedy kupovat mu oblečení).
Určité výhrady ze strany rodičů by byly naprosto pochopitelné a oprávněné v případě, že bys pro získání objemnějších svalů využíval (či spíše zneužíval) různé doplňky stravy či přípravky obsahující anabolické steroidy. Avšak rodiče ti nemohou zakazovat cvičení nebo konzumaci mléčných výrobků (k nimž patří i zmíněný tvaroh).
Maminku by ses měl pokusit přesvědčit, že by měla být ráda, že má zdravého a silného syna. Někteří chlapci v tvém věku již kouří a pijí alkohol, jiní cvičí a konzumují ořechy a tvaroh. Na místě tvé matky bych měl radost, že nepatříš do první z uvedených skupin, nýbrž do druhé.

30.07.2017

Dobrý den. Proč se říká že když například někdo stoupne na rezavý hřebík, tak dostane otravu krve? Způsobuje ji rez?

Sameček, 17 let

Milý Samečku,

Otrava krve neboli sepse je způsobena šířením prudké bakteriální infekce. K prudkému šíření infekce může dojít například po poranění ostrou částí hřebíku, avšak sepse je v takovém případě způsobena bakteriemi, které se na rezavém hřebíku nebo v jeho okolí nacházejí, nikoli rzí samotnou.

29.07.2017

Je divné, že když jsem sám, tak si povídám s vlastním penisem?

Jindra, 14 let

Milý Jindro,

Možná, že povídání si s vlastním penisem není příliš obvyklé, nicméně na takovémto chování nevidím ani nic abnormálního. Navíc pokud takovéto „rozhovory“ vedeš pouze o samotě, nikoho tím neobtěžuješ, a tudíž se nedopouštíš ničeho špatného. Důležité však je, aby sis uvědomoval, že tvůj penis je součástí tvého těla.

29.07.2017

Co mám dělat když můj penis dosahuje 4cm a při erekci tak 6-7cm?

Radek, 13 let

Milý Radku,

Nemusíš dělat vůbec nic. Tvoje tělo stále ještě roste a vyvíjí se, což se týká i penisu, jehož délka se během následujících několika let s největší pravděpodobností zvýší. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis, jehož délka by v tvém věku musela při erekci dosahovat méně než 4,4 cm.

29.07.2017

Zdravím, jsem nemocný a mám teplotu, mohu masturbovat?

Jakoubek, 14 let

Milý Jakoubku,

Masturbace při běžných onemocněních spojených se zvýšenou teplotou tě nijak neoslabí a tvůj zdravotní stav nijak nezhorší. Pokud by pro tebe masturbace představovala příliš velkou zátěž, tvoje tělo by tě již samo upozornilo na to, že něco není v pořádku (například bys pocítil nevolnost a podobně). Pokud však máš na masturbaci dostatek chuti a energie, znamená to, že masturbovat bez obav můžeš.

29.07.2017

Dobrý den, mám otázku jak zabránit pocení. Děkuji za odpověď.

Mirek, 16 let

Milý Mirku,

Pro omezení pocení v podpaží doporučuji pravidelně používat antiperspirant. Antiperspirant omezuje tvorbu potu, na rozdíl od deodorantu, který pouze „překrývá“ jeho pach. Pro zvýšení účinku používej antiperspirant i večer před spaním, nikoli až ráno po probuzení. Antiperspirant bude působit i v noci během spánku, navíc se nevsákne do oblečení, které přes den nosíš.

29.07.2017

Je jizva po obřízce trvalá?

Henry, 16 let

Milý Henry,

Každý chirurgický zákrok zanechává na lidském těle více či méně výrazné stopy v podobě jizev. Jizva po obřízce je i po vyhojení obvykle poměrně zřetelná. Postupem času se může dokonce ještě zvýrazňovat, a to z důvodu usazování různých odpadních látek v okolí jizvy v důsledku narušení průtoku lymfy (což je tělesná tekutina, která z tkání a orgánů odvádí různé odpadní látky), protože tato jizva probíhá po celém obvodu penisu. Z tohoto důvodů mívá jizva po obřízce tmavší zbarvení než okolní tkáň a vytváří poměrně charakteristický tmavý proužek na rozhraní mezi ponechaným zbytkem vnitřního listu předkožky a navazujícím kožním pokryvem penisu.

29.07.2017

Dobrý den, chci se zeptat proč mám na penisu takový malý pupínky, neni to akné ?

Postel, 13 let

Milý Posteli,

Pravděpodobně se jedná o zduřelé mazové žlázky. Nejsou nijak nebezpečné a není třeba s nimi nic dělat.

28.07.2017

Místo lubrikačního gelu používám sprchový gel. Vadí to ?

Nevím, 14 let

Milý Nevím,

Vzhledem k tomu, že sprchový gel je určen pro pokožku, nemělo by jeho nanesení na penis způsobovat žádné zdravotní obtíže, avšak ve větším množství může vést k vysušování pokožky. Z tohoto důvodu bych doporučoval používat buď lubrikační gel, nebo jakýkoliv mastný kosmetický přípravek, např. hydratační pleťový krém.
Zcela nevhodné by bylo používání sprchového gelu jako náhražky lubrikantu při pohlavním styku.

28.07.2017

Jak se nejrychleji a nejlépe zbavit akné? Díky

Jelen, 14 let

Milý Jelene,
Boj proti akné je v období dospívání spíše dlouhodobou záležitostí, protože výskyt akné je dán hormonálními změnami, k nimž v organismu dochází. Jedním z důsledků těchto změn je mastnější pleť, na které častěji dochází k ucpávání kožních pórů mazem. Při mírné formě akné doporučuji pravidelné mytí obličeje teplou vodou a menším množstvím mýdla (větší množství mýdla by pokožku příliš vysušovalo, což by vedlo ke zvýšení tvorby kožního mazu a tím i k většímu výskytu akné). Můžeš použít rovněž některou z čistících pleťových vod, které lze zakoupit v lékárně či v drogerii (raději však v lékárně, kde ti lépe poradí při jejich výběru). Při střední formě akné (tj. vyskytuje-li se více než 20 pupínků zároveň) navštiv kožního lékaře.

28.07.2017

Dobrý den,Miluju jednu holku a chtěl bych sní chodit..Ale ona mě nemiluje a nechce se mnou chodit..Co mám dělat ??

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Pokud máš zájem o navázání vztahu s dívkou, měl by ses snažit zachytit co nejvíce informací, které ti v navázání vztahu pomohou. Věnuj pozornost tomu, jaké má dívka zájmy, co ji baví, v jakých situacích se cítí dobře. Na základě získaných informací poté můžeš zvážit své možnosti, jak na dívku zapůsobit. Dobrým východiskem pro navázání vztahu mohu být například společné zájmy a záliby. Možná, že existuje nějaká zájmová činnost, které byste se mohli společně věnovat.
V mnoha běžných situacích si můžeš ověřit, jak dívka reaguje na tvoji přítomnost (například snaží se od tebe pokud možno co nejdříve vzdálit, nebo naopak dává najevo, že je jí tvoje přítomnost příjemná).
Pokud se chceš s dívkou sblížit, snaž se s ní navázat spíše kamarádský vztah. Pokud má dívka pocit, že se ji snažíš „sbalit“, začne se před tebou chovat opatrně. To může být způsobeno například určitými obavami z navázání „příliš vážného“ vztahu, který člověka vždy nějakým způsobem zavazuje. Možná, že dívka se dosud necítí dostatečně připravena na to, aby s nějakým chlapcem (nemusí se to vztahovat přímo k tobě osobně) navazovala partnerský vztah. Také je možné, že dívka dává přednost vztahům s kamarádkami téhož pohlaví a o pohlaví opačné dosud nemá zájem.
Pokud ti dívka dá jednoznačně najevo, že o navázání vztahu nemá zájem, je třeba tuto skutečnost respektovat. Pokud bys dívce nepřestával dávat najevo své sympatie, mohla by tvé chování považovat za obtěžující. Není však vyloučeno, že dívka, která o navázání vztahu neprojevila zájem, svůj názor v budoucnu změní. Pokud není první odmítnutí příliš příkré, můžeš se po uplynutí několika měsíců opět pokusit o navázání vztahu.

28.07.2017

Dobrý den,
už od malička močím se staženou předkožkou. Přijde mi to hygieničtější. Je to správně nebo se má močit s nestaženou předkožkou? Děkuji

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Při močení je proud moči formován předkožkou obvykle do jednoho paprsku, pokud je ponechána natažená na žaludu. Při přetažení předkožky a obnažení ústí močové trubice se proud moči někdy rozděluje do dvou paprsků. Důvodem je tvar ústí močové trubice, jehož okraje jsou ve střední části širší a silnější, v důsledku čehož se ústí močové trubice někdy rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“). Spodní paprsek moči je však zpravidla slabší, než paprsek horní. Někdy se stává, že ze spodní strany otvoru močové trubice moč pouze odkapává, jindy je tento spodní paprsek zřetelnější (viz obrázek).
Nelze jednoznačně posoudit, zda je jeden z uvedených způsobů močení (tedy s předkožkou v pozici na žaludu nebo přetaženou přes žalud) hygieničtější nebo méně hygienický. Není nijak škodlivé, když si při močení obnažíš okolí ústí močové trubice, avšak přetažení předkožky až za okraj žaludu příliš nedoporučuji, zejména pokud je předkožka dosud zúžená, a tudíž by v pozici za okrajem žaludu mohla močení znesnadňovat. Jinak záleží výhradně na tobě, zda budeš před močením s předkožkou nějak manipulovat.

28.07.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je možné že se mi některý den chce masturbovat a druhý den nechce.

Filip, 15 let

Milý Filipe,

V období dospívání může být sexuální apetence (tedy „chuť“ na sexuální aktivity včetně masturbace) ovlivněna zejména kolísáním hormonální hladiny, které je v tomto období celkem běžné. Při nižší hladině pohlavních hormonů v krvi může dospívajícího jedince uspokojovat i méně časté vykonávání masturbace, naopak při nárůstu hladiny pohlavních hormonů narůstá i sexuální potřeba a zvyšuje se četnost vykonávání masturbace.
Dlouhodobější nezájem o masturbaci či jiné sexuální aktivity může být projevem onemocnění, ale vyskytuje se také při zvýšeném stresu a napětí. Vyloučit nelze ani vnější vlivy, například podle některých sexuologů roste sexuální apetence při teplém a slunečném počasí, naopak v chladném a oblačném počasí může nastat určitý útlum.

28.07.2017

Dobrý den chtěl by jsem se zeptat jak správně hubnout. Od plna kamarádů slyším plno rad jak hubnout, např. Jezdí na kole, Běhej, Posiluj atd., ale chtěl bych slyšet váš názor.
Výška: 173
Váha: 71.4

Jokee, 14 let

Milý Jokee,

Pokud chceš zhubnout, měl bys kombinovat změnu stravovacích návyků (pravidelné stravování, omezení příjmu tučných potravin) a dostatek pohybu. Konkrétní rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

27.07.2017

Ahoj,
Chtěl bych se zeptat jak nejlépe masturbovat ve sprše nebo v koupelně?

Harry, 12 let

Milý Harry,

Při masturbaci ve sprše nebo v koupelně můžeš použít stejnou techniku masturbace, jakou používáš při masturbaci na jakémkoliv jiném místě. Koupelna je pro masturbaci ideálním prostředím, protože poskytuje dostatek soukromí (zejména jsou-li dveře opatřeny zámkem) a zároveň umožňuje vykonání hygieny ihned po masturbaci (opláchnutí penisu, omytí zbytků ejakulátu z různých částí těla a podobně).
Avšak při pobytu v koupelně je třeba dbát opatrnosti při pohybu na mokrém a kluzkém povrchu. Možná, že představa uklouznutí ve vaně nebo na mokrých dlaždičkách během masturbace ti bude připadat směšná, avšak je třeba si uvědomit, že při masturbaci člověk zaměřuje převážnou většinu své pozornosti na své vlastní tělo, což vede k určitému poklesu vnímání okolních rizik. Pokud tedy masturbuješ v koupelně nebo ve sprše, doporučuji polohu vsedě, čímž snížíš riziko uklouznutí na minimum.

27.07.2017

Ahoj chtěl jsem se zeptat, je mi 13 let a z naší třídy mají všichni kluci chlupy nad penisem. Ale já pořád nic :/

Kluk K, 13 let

Milý Kluku K,

Rozvoj pubického ochlupení (tj. chloupků v okolí vnějších pohlavních orgánů) začíná u chlapců obvykle ve věku 12 až 14 let, a tudíž u tebe prozatím nelze hovořit o nějakém opoždění vývoje.
Jednotliví dospívající chlapci se mohou vyvíjet různým tempem, což znamená, že u některých se určité změny objevují dříve, u jiných později. Puberta není závod. Být posledním z určité skupiny (například ze třídy), u koho se dosud neobjevil některý ze sekundárních pohlavních znaků (například pubické ochlupení) může být sice nepříjemné, avšak rozhodně to nemusí znamenat, že s tebou něco není v pořádku.

27.07.2017

Dobrý den, masturbace mi moc není přijemná a při ejakulaci mě nějakou dobu bolí v okolí penisu a varlat. Co mám dělat?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Bolestivá ejakulace může mít několik příčin. K nejčastějším patří zánět vývodných cest močových, který se jinak projevuje bolestí a pálením při močení, častým nucením na moč a zvýšenou teplotou. Někdy může být příčinou bolestivé ejakulace i svalová křeč, případně onemocnění nervové soustavy. Bez lékařského vyšetření však nelze stanovit příčiny obtíží ani zvolit vhodnou léčbu.

26.07.2017

Zdravím, mám menší problém, zjistil jsem že mám krátkou uzdičku, když si ohrnu úplně předkožku, tak to trochu bolí. Bojím se že bych v budoucnosti mohl mít problém se sexem, že bych si ji úplně utrhl nebo tak. Může mi při dospívání ještě nárůst nebo budu potřebovat chirurgický zákrok? Děkuju

M, 14 let

Milý M,

Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst a vývoj penisu ještě není ukončen, a tudíž není vyloučeno, že uvedené obtíže ustoupí do konce puberty spontánně, bez lékařského zákroku.
Plastika uzdičky neboli frenuloplastika se provádí pouze v případě, že příliš krátká uzdička (frenulum breve) působí obtíže při erekci či při pohlavním styku.

26.07.2017

Je divné, že si rád tahám za předkožku?

Patrik, 17 let

Milý Patriku,

Vzhledem k tomu, že předkožka obsahuje až 20 000 nervových zakončení (díky čemuž představuje eroticky nejcitlivější část penisu), to divné není. Pokud ti manipulace s předkožkou přináší příjemné pocity, není důvod, aby ses v tomto směru omezoval. Vyhýbat by ses měl pouze takovým způsobům dráždění penisu, které by u tebe vyvolávaly bolest.

26.07.2017

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli se mám ve 14ti letech holit okolo penisu. Už tam mám hodně chlupů, ale zase si říkám, ze nechci před kamarádama vypadat nevyvinutě. V podpaží se holím pravidelně od 12ti let. Děkuji

Anonym14, 14 let

Milý Anonyme14,

Záleží pouze na tobě, zda si necháš ochlupení volně růst či jej budeš zkracovat nebo dokonce holit. Pokud ti tvoje pubické ochlupení připadá příliš rozvinuté, ale nechceš vzbuzovat pozornost ostatních tím, že se budeš holit, mohlo by pro tebe být přijatelným řešením zastřihnutí chloupků, například pomocí nůžtiček na manikúru.

26.07.2017

Zdravím, na jedné polovině šourku se mi objevuje žíla, jde jakoby více vidět. Na druhé části však ne, je tento jev normální? Děkuji za odpověď.

Tymo, 17 let

Milý Tymo,

Lidské tělo není naprosto symetrické, pravá strana není nějakým zrcadlovým obrazem strany levé a naopak. Při pozornějším zkoumání bys na svém těle jistě objevil mnohem více větších či menších stranových nesouměrností.
Pokud jde o zřetelněji vystouplou žílu na jedné straně šourku, nemusí se jednat o nic patologického. Podstatné je, zda v okolí vystouplé žíly (potažmo v jakékoliv části té strany či „poloviny“ šourku, na níž se žíla objevuje) pociťuješ nějakou bolest či nikoliv. Pokud tě šourek nebolí, mělo by být vše v pořádku. Pokud nějakou bolest pociťuješ, svěř se svému praktickému lékaři.

25.07.2017

A můžu se ještě zeptat,na internetu psali,že pokud je penis nafouklý či oteklý je potřeba chirurgický zákrok..je to pravda?

Dave, 11 let

Milý Dave,

Pokud by byl otok způsoben parafimózou (uváznutím předkožky za okrajem žaludu) a předkožku by se ti nepodařilo vrátit zpět na žalud, bylo by třeba navštívit lékařskou pohotovost. Nicméně ani při parafimóze není chirurgický zákrok ve většině případů nutný. Lékař se nejprve pokusí předkožku vrátit zpět na žalud. Pokud to vzhledem k silnému otoku nebude možné, použije adrenalinovou mast či injekci, která způsobí odkrvení a tím i snížení objemu žaludu a předkožky, která se pak snadněji vrátí na své místo. Incize (naříznutí) předkožky se provádí pouze v nejzávažnějších případech, např. pokud je penis zaškrcen příliš dlouhou dobu.

25.07.2017

Dobrý den,mám penis nafouklý jako balón. Je ro normální??

Dave, 11 let

Milý Dave,

Otok penisu může být způsoben jeho mechanickým podrážděním (například příliš siným stisknutím), vyloučit nelze ani bodnutí hmyzem. Doporučuji přikládat studené obklady.

25.07.2017

Dobrý den, jsem kluk a mám na obličeji hodně znamének (černých, hnědých) a hrozně mě to štve. Hledal jsem způsoby jak je odstranit doma ale nevím jestli to není nebezpečné. Všude písou o česneku a citrónu, je to pravda že odstraní pihy nebo ne ? Jak si je doma můžu odstranit ? Děkuju

Pihatec, 14 let

Milý Pihatče,

Jedná se o pigmentové skvrny neboli névy (naevi pigmentosi). Vznikají již během vývoje plodu před narozením, proto se jim říká mateřská znaménka. V žádném případě se nepokoušej je odstraňovat sám, protože při poranění silně krvácejí a potenciálně se mohou rozvinout v nádorové onemocnění kůže (melanom). Pokud se chceš znamének zbavit, obrať se na kožního lékaře (dermatologa).

25.07.2017

Dobrý deň, mám 1 otázku a jedno odporúčane.
Otázka: Je v normále že mi robí dobre predstava nahoty na verejnosti napr. že mám balkón dakde na nejakej frekventovanej ulici a ja v ňom stojím úplné nahý? Alebo keď som na kúpalisku tak sú tam také neuzamykateľné prezliekarne a vždy keď sa prezliekam tak dúfam že niekto si neuvedomí že som vnútri a vojde tam.
Odporúčanie: Som jeden z ľudí ktorý keď si holia penis a použijú penu tak to nemá účinok ale teraz používam telové mlieko a nemám pokožku vôbec podráždenú určite odporúčam skúsiť.

Ďakujem za odpoveďJurAJ, 14 let

Milý JurAJi,

Vzhledem k tvému věku jsou takovéto představy celkem normální. Erotické představy dospívajícího člověka mohou být velmi rozmanité. U dospělého jedince by popsané představy mohly být projevem sklonů k exhibicionismu, avšak u dospívajícího je nelze s exhibicionismem jednoznačně spojovat. Pokud bys však chtěl přejít od představ k činům a obnažovat se na veřejnosti, vyber si k tomu pouze taková místa, kde je obnažování běžné (například ve veřejných saunách, na nudistických plážích a podobně). Pokud by ses obnažoval například na ulici, na náměstí či v parku, hrozilo by ti stíhání za výtržnictví (připomínám, že na Slovensku je věková hranice trestní odpovědnosti pouhých 14 let, na rozdíl od ČR, kde tato hranice činí 15 let).
Pokud jde o používání tělového mléka pro ošetření pokožky po holení, na stránkách i v poradně jej rovněž doporučuji, neboť snižuje riziko zarůstání dorůstajících chloupků, což je hlavní důvod tvorby červených pupínků po oholení.

24.07.2017

1. Může něco způsobit to že jsem si nalubrikoval prst a řitní otvor a pak zasouval tam a zpět?
2. Jak mám cvičit, mám 160 cm a vážím 50 kg? Mám trošku vypracované tělo.
3. Mám na nose spoustu nejspíše beďarů, jak je můžu rychle odstranit?
4. Když jsem večer cvičil tak sem ráno mel v místech “six packu” takové čary. Co to je?
5. Jaký je dobrý si koupit lubrikační gel na masturbaci? Prosim potřeboval bych značku a něco k tomu.
6. Můžu použit v mém věku viagru jen tak? Nemůže my to ublížit ?
7.  Je příjemné mít mokré sny?
8. Můj penis je o asi 3 cm vetší při klidovém režimu a o 5 cm vetší při erekci, nevadí to nějak?
9. Mám v podstatě problém, chce mě moc holek a porad si o mě štěbetají a už mi je to trochu nepříjemné. Co s tím?
10. Nejde si nějak vybělit zuby?
To je vše. Omlouvám se že jsem obtěžoval, ale zajímalo mě to děkuji za odpověď.

Lolk, 12 let

Milý Lolku,

1) Pokud jsi použil lubrikační prostředek, je riziko poranění poměrně nízké, i když jej nelze zcela vyloučit. Jestliže však necítíš bolest, mělo by být vše v pořádku. Kromě prstu si nic jiného do řitního otvoru nezaváděj, protože při zavádění cizích těles hrozí poranění.
2) Hodnota BMI u tebe činí 19,5, což je vzhledem k tvému věku ideální poměr mezi tělesnou výškou a hmotností. Jestliže chceš posilovat, doporučuji posilovací cviky s vlastní vahou (například kliky, dřepy či sedy-lehy). Pokud chceš již ve svém věku provádět posilovací cviky s nářadím, měl by ses obrátit na profesionálního trenéra. Nesprávné provádění cviků může vést k poškození kloubů či k jiným zdravotním komplikacím.
3) Pupínky (akné) si nemačkej a neškrábej. Doporučuji zakoupit v lékárně čisticí pleťovou vodu. Jejím používáním omezíš ucpávání kožních pórů, a tím i tvorbu akné. Při těžké formě akné navštiv kožního lékaře.
4) Nejspíše se jedná o otlaky či podráždění kůže v důsledku cvičení.
5) Konkrétní značku ti nemohu doporučit. Nejlépe uděláš, když navštívíš drogerii či lékárnu a vybereš si nějaký cenově dostupný produkt.
6) Uvedený přípravek nedoporučuji, protože není určen pro děti a dospívající do 18-ti let. Navíc užití léku vede k nadměrnému zatížení kardiovaskulární soustavy. K možným nežádoucím účinkům patří i poruchy zraku či sluchu. Pokud máš ve svém věku potíže s dosahováním erekce, mohlo by se jednat o projev onemocnění oběhové soustavy. V takovém případě bych doporučoval svěřit se s uvedenými obtížemi praktickému lékaři.
7) K poluci (samovolnému výronu semene) dochází zpravidla ve spánku, a tudíž vnímání příjemných pocitů může být značně omezené. Někdy je poluce provázena snem erotického obsahu, avšak nemusí to být pravidlem. Příjemná může být jen v případě, že během ní dojde k probuzení. Pokud se dostaví v hlubším spánku a nevede k probuzení, dotyčný jedinec si žádné příjemné pocity nepamatuje.
8) Rozměry penisu se mohou od běžného průměru více či méně odlišovat, aniž by to muselo být projevem nějaké vady či poruchy.
9) Pokud tě zájem dívek o tvoji osobu přivádí do rozpaků, zkus se chovat méně nápadně, abys nevzbuzoval tak velkou pozornost. Pokud by tě chování některé z dívek v tvém okolí obtěžovalo či přivádělo do rozpaků, snaž se nedávat své pocity najevo. Je možné, že dívky tě jen provokují a sledují, jak budeš reagovat. Pokud budeš jejich chování ignorovat, brzy je to omrzí a najdou si nějaký jiný objekt svého zájmu.
10) Pokud máš potíže s výrazným zbarvením zubů, doporučuji navštívit dentálního hygienistu či hygienistku (většinou mají společné ordinace se zubními lékaři). Čištění a bělení zubů je však poměrně nákladná záležitost, jedna návštěva dentálního hygienisty tě může vyjít na několik set korun. Určitou alternativou může být používání zubní pasty s označením „whitening“, avšak výsledek nemusí být takový, jaký očekáváš.

23.07.2017

Kdy by mělo z penisu vystříknout sperma ?

Martas, 13 let

Milý Martasi,

K ejakulaci dochází zpravidla při dosažení orgasmu nebo těsně po něm, ať už během masturbace či jiných sexuálních aktivit. K ejakulaci může dojít i spontánně (tj. samovolně), a to buď ve spánku (při tzv. poluci), nebo i v bdělém stavu (např. při velmi silném záchvatu smíchu či kašle).
Pokud jsi měl na mysli věk první ejakulace, ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat i širší rozmezí 11 až 15 let.

23.07.2017

Môžem sa spýtať. Na holenie fúzov stači aj obyč. žiletka?

Peter, 14 let

Milý Petere,

Používání klasických žiletek (viz obrázek) na holení nedoporučuji. Tyto žiletky nejsou určeny k samostatnému použití, nýbrž se zakládají do klasických „šroubovacích“ holicích strojků (k tomuto účelu je ostatně ve střední části žiletky proražen jeden či více otvorů). Jejich používání vyžaduje značnou dávku šikovnosti a předchozích zkušeností. Při holení s klasickým holicím strojkem „na jednotlivé žiletky“ je riziko poranění podstatně vyšší, než při použití moderního ručního holicího strojku s vyměnitelnou vícebřitou hlavicí.

23.07.2017

V akom veku je normálne maštrubovať? Je OK keď som začal maštrubovať v 11 rokoch?

Majky, 11 let

Milý Majky,

Většina chlapců i dívek začíná masturbovat již v dětství před pubertou, případně na jejím počátku. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že jsi začal masturbovat příliš brzy.

22.07.2017

Masturbuju už asi od 8 let, ale vlastním způsobem, že si vleže máčkám ve slipech žalud. Když se do nich podívám uvidím, že jsem ejakuloval (teda aspoň myslím má jen lehký bílý tón). Nově jsem chtěl začít masturbovat jako ostatní kluci rukou, že budu jezdit tam a zpět, ale ještě se mi nestalo, že by vystříkl jenom vytekla průhledná tekutina. A ani nepoznám kdy dojde k výstřiku, ale když si mačkám žalud tak to poznám. Co mám dělat ?
Děkuji za odpověď

-- , 14 let

Milý -- ,

Nejlépe uděláš, když budeš užívat takový způsob masturbace, který ti nejlépe vyhovuje a který vede k očekávanému výsledku, tedy k navození příjemných pocitů, případně k dosažení orgasmu a ejakulace. Průhledná tekutina, o níž se v dotazu zmiňuješ, je tzv. preejakulační tekutina, která se vytváří v tzv. Cowperových žlázách.

22.07.2017

(...) Prosim zobrazit jen odpověď.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Někteří lidé se seznamují snadno, jiným v navazování kontaktů brání ostych či nedostatek sebedůvěry. Nicméně ti rozhodně nedoporučuji oslovovat neznámou dívku („náhodnou kolemjdoucí“) na ulici nebo v obchodě. Navazování kontaktů s osobou, kterou neznáš, není bezpečné. kromě toho bys oslovenou dívku mohl přivést do rozpaků, případně by tvé jednání považovala přímo za obtěžování. Pokud chceš navázat vztah s dívkou, zkus si raději vybrat ve svém okolí takovou dívku, kterou už alespoň trochu znáš a o které už alespoň něco málo víš. Pokud máte alespoň něco společného, téma k navázání rozhovoru se jistě najde. Budete-li k sobě cítit vzájemné sympatie, snad se vám společně podaří překonat i drobné nedostatky v oblasti komunikace. Jestliže jsi opravdu plachý či ostýchavý, nestyď se dívce s tímto svým problémem svěřit. Možná, že ji potěší tvoje upřímnost. Určitě uděláš lépe, než kdyby ses před dívkou přetvařoval a vydával se za „společenský typ“. Dívka by jistě brzy poznala, že takový nejsi a přestala by ti důvěřovat

22.07.2017

Dobrý den, vysvětlíte mi co je to předkožka a uzdička? Vůbec tomu nerozumím.. A ještě by se chtěl zeptat co je taková čárka když masturbují tak mám takovou čárku v zadu která vlastně brání tomu abych nestáhl tak dolů penis Někteří kluci ji nemají . A ještě něco z kámošem si saháme na penis a děláme takové věci nejsem homosexuál?

Masturbace jou, 14 let

Milý Masturbace jou,

1) Předkožka je specializovaná tkáň, která tvoří součást penisu. Skládá se z vnitřního a vnějšího listu. Vnější list předkožky je na povrchu penisu viditelný i tehdy, když je předkožka natažena na žaludu. Vypadá podobně jako navazující kožní pokryv penisu, avšak jeho barva je obvykle tmavší, a to z důvodu většího množství pigmentu (kožního barviva). Naproti tomu vnitřní list předkožky má hladký povrch a přiléhá k žaludu. Prohlédnout si jej lze pouze po přetažení předkožky přes žalud. Vnitřní a vnější list netvoří dvě protilehlé strany, nýbrž na sebe navazují. Na žaludu pak vytvářejí jakýsi dvojitý záhyb.

Na horní kresbě je vnitřní list předkožky vyznačen červeně, vnější list tmavomodře, navazující kožní pokryv penisu bleděmodře.


2) „Taková čárka“, o které se v dotazu zmiňuješ, je uzdička neboli frenulum (viz obrázek vpravo).
Nachází se na spodní straně penisu při okraji žaludu. Frenulum mimo jiné zajišťuje, aby se předkožka nepřetahovala příliš daleko a aby se po přetažení opět vrátila na své místo. Kromě toho zajišťuje zásobení ústí močové trubice krví, neboť uzdičkou prochází tzv. frenulární arterie. Kromě toho uzdička patří k eroticky citlivým (erotogenním) částem chlapeckého a mužského těla. U některých chlapců je frenulum vyvinuto více, u jiných méně.  Mnohem drobnější „uzdička“ se nachází také na horní straně žaludu.
3) Do věku 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Zájem o tělo a pohlavní orgány vrstevníka téhož pohlaví není v pubertě jednoznačným projevem homosexuality. Dokonce ani vzájemné erotické aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví nelze v tvém věku považovat za nějaký doklad homosexuální orientace. Podobné zkušenosti jako ty má během dospívání téměř 40% chlapců, zatímco podíl homosexuálních jedinců v populaci činí 4% (oba údaje podle A. Kinseyho, 1999), z čehož vyplývá, že většina jedinců, kteří mají v období dospívání podobně důvěrné kontakty s osobou téhož pohlaví, není homosexuálně orientována. Samozřejmě, že tím není homosexuální orientace zcela vyloučena, avšak v tvém věku ji nelze spolehlivě prokázat.

21.07.2017

Ahoj už rok vím na 100% že jsem gej ale neřekl jsem to rodičům. Za 5dni je mi 14. Jak bych jim to měl říct.?? Protože oni si myslí že gej nejsem. Předem děkuji za odpověď.

Dan, 14 let

Milý Dane,

Než se mladý člověk rozhodne svěřit se svým rodičům se svojí odlišnou homosexuální orientací, měl by zvážit, zda vůbec je takové sdělení vhodné a nutné. Není nutné se s odlišnou homosexuální orientaci svěřovat před dosažením věku 16-ti let, neboť v tomto věku nelze homosexuální orientaci nijak prokázat (ani sexuologickým vyšetřením). Mnozí homosexuálně orientovaní jedinci se svým rodičům svěřují až tehdy, když už mají stálého partnera. Tímto způsobem svým rodičům dávají najevo nejen to, že jsou si svojí homosexuální orientací jisti, ale i to, že přes svoji odlišnou sexuální orientaci mohou prožívat citový vztah, a tudíž nejsou „odsouzeni“ k životu o samotě (což bývá jedna z obav rodičů, zejména matek).
Je třeba počítat s tím, že reakce rodičů na sdělení potomka ohledně jeho homosexuální orientace mohou být (alespoň zpočátku) odmítavé. Není to dáno jen tím, že mnozí rodiče se mylně domnívají, že mohou rozhodovat o sexuální orientaci svých dětí, ale také tím, že mají poměrně málo času na zpracování zásadní informace, která je pro ně nová a může dost podstatným způsobem narušit jejich dosavadní představy o budoucím životě jejich dítěte.
V rodinách s větším množstvím potomků je větší pravděpodobnost, že rodiče přijmou odlišnou sexuální orientaci jednoho z dětí klidněji a vyrovnaněji. Své naděje a svá očekávání vkládané do homosexuálního potomka (například touhu po vnoučatech a podobně) totiž mohou přenést na ostatní sourozence. Homosexuálně orientovaní jedinci, kteří žádné sourozence nemají, jsou z tohoto hlediska v poněkud obtížnější situaci.
Pokud je homosexuálně orientovaný jedinec přesvědčen o tom, že rodiče jeho sexuální orientaci nepřijmou, ba dokonce jej zavrhnou, může své sdělení odložit až na dobu, kdy bude na rodičích finančně nezávislý (tj. bude mít svůj vlastní příjem, vlastní bydlení a podobně).
Jestliže potomek vyrůstá v rodině, jejíž členové se navzájem respektují, nechtějí za své děti neustále o všem rozhodovat, vzájemně si důvěřují a jsou schopni spolu otevřeně hovořit na jakékoliv téma, nemusí mít sdělení potomka ohledně jeho homosexuální orientace nijak závažné důsledky. Nicméně i velmi tolerantním rodičům zpravidla nějaký čas trvá, než se s homosexuální orientací svého dítěte dovedou smířit.

21.07.2017

Mám otázku. Může být sperma bledé nebo slabo průhledně?

Thunder, 13 let

Milý Thundere,

Zbarvení spermatu (ejakulátu) souvisí s jeho hustotou. Při vyšší hustotě bývá sperma mléčně bílé, někdy i mírně nažloutlé. Při nižší hustotě je světlejší, někdy až téměř čiré.
Hustota ejakulátu je dána mimo jiné i stupněm tělesného vývoje (zatímco u dospělých mužů tvoří 90 – 95% ejakulátu voda, u dospívajících chlapců je to 95 – 99%, a tudíž ejakulát dospívajícího chlapce je řidší, než ejakulát dospělého muže).

21.07.2017

Dobrý den, už jsem tady tuhle otázku četl, ale mám dotaz jestli mi může dojít ejakulát (sperma)? Nebo je pravidelně vytvořeno znovu a znovu. Jestli není možné že mi dojdou. Děkuji předem :)

Petr1510, 12 let

Milý Petře1510,

Proces spermatogeneze je zahájen v období dospívání (nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem života) a poté probíhá až do konce života, nedojde-li k nějakému závažnému poranění či onemocnění varlat. Samotné spermie se tvoří ve varlatech, tekutina ejakulátu se tvoří v tzv. přídatných pohlavních žlázách (patří k nim semenné váčky, prostata a Cowperovy žlázy). Tvorba spermií a ejakulátu probíhá v podstatě nepřetržitě, a tudíž se nemusíš obávat, že ti ejakulát dojde. Snad jen v případě, že bys ejakuloval během krátké doby několikrát po sobě, by každá další „dávka“ ejakulátu měla o něco menší objem a hustotu. Rovněž dosažení ejakulace by v takovém případě zřejmě vyžadovalo více času.

21.07.2017

Dobrý den,
Mám takový problém můj penis má v klidném stavu 7cm což je 1 cm nadprůměr, ale když mám erekci, má jen 10cm. Je to slabá erekce? Nejde nějak zvětšit?

Šimon, 12 let

Milý Šimone,

Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci může být různý. Tento rozdíl je dán zejména pružností vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. U mužů a chlapců, kteří mají tyto vazy pružnější, je rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci vysoký, naopak u mužů a chlapců, jejichž vazy jsou méně pružné, je délkový rozdíl nízký.
Přitom platí, že u mužů a chlapců s velmi pružnými vazy je délka penisu v klidovém stavu obvykle podprůměrná, zatímco délka při erekci je průměrná či nadprůměrná. Naproti tomu u mužů a chlapců s velmi tuhými vazy bývá délka penisu v klidovém stavu nadprůměrná, zatímco při erekci průměrná či podprůměrná.
Pružnost zmíněných vazů je dána vrozenými předpoklady a nelze ji měnit. Kvůli rozměrům svého penisu se však nemusíš trápit. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 12-ti let 9 až 11 cm, a tudíž se svými deseti centimetry máš penis naprosto průměrné délky.

21.07.2017

Ahoj,
Jezdím závodně na kole, jenže po jízdě mě hrozně bolí varlata, říkal jsem to tátovi a ten mi řekl, ať si ho schovám do nohavice. Koupil mi i jiné sedlo. Jenže nosit si ho v nohavici není pro mě ideální. Bolí to furt. Jak to vyřešit. Šel by zkrátit šourek?

Erik, 12 let

Milý Eriku,

Nic proti tatínkovi, avšak jeho rada tvůj problém nevyřeší. Při sezení na kole se vytváří velký tlak na oblast rozkroku (perineum), kudy procházejí cévy zásobující pohlavní orgány krví. Kromě toho může při jízdě na kole docházet k nárazům varlat o sedlo (zejména při jízdě na horském kole či při závodní jízdě). Jak prokázaly některé výzkumy, u profesionálních cyklistů dochází k poklesu počtu spermií na 1 ml ejakulátu a snižuje se i pohyblivost spermií.
Pocit bolesti ve varlatech nelze podceňovat, neboť může být projevem jejich mechanického poškození nebo narušení průtoku krve do varlat. Pro jízdu na kole doporučuji používat speciální cyklistické kalhoty s měkkou vložkou, která chrání varlata před nárazy. Na nějaké „zkracování šourku“ raději ani nemysli.

21.07.2017

Mám 2 otázky
1) Četl jsem že pro plodnost jsou dobrá rajčata je tomu tak? A proč?
2) Jsem gay a nemůže se to ještě změnit?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

1) Pravdou je, že rajčata obsahují látku zvanou lykopen, která údajně přispívá ke snížení počtu poškozených spermií v ejakulátu, a to až v řádu několika procent. Avšak mechanismus působení této látky na plodnost není dosud spolehlivě objasněn. Není vyloučeno, že nějak souvisí s jejími antioxidačními účinky. Podle některých specialistů na výživu působí lykopen rovněž jako prevence rakoviny prostaty, avšak ani tento jeho účinek nebyl dosud zcela přesvědčivě prokázán.
2) V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit, a tudíž není jisté, zda jsi orientován homosexuálně nebo heterosexuálně. Ani sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví nelze do věku 16-ti let považovat za jednoznačný doklad homosexuální orientace.
Sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit. Jakékoliv snahy o její změnu jsou velmi nebezpečné, protože ohrožují tělesné i duševní zdraví jedince a mohou vést k jeho nevratnému poškození. Žádná významná profesní zdravotnická organizace nepodporuje pseudovědecké snahy o změnu sexuální orientace a prakticky všechny z nich přijaly prohlášení, v nichž před takovýmito snahami důrazně varují odborníky i veřejnost.

21.07.2017

Občas masturbuji při představě sexu s chlapcem, občas při představě sexu s dívkou. Jsem bisexuál?

Ben, 15 let

Milý Bene,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Přibližně do 16-ti let věku jsou projevy sexuální náklonnosti k obojímu pohlaví naprosto normální. Zájem o vrstevníky téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuality, stejně jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví nemusí být projevem heterosexuality.
Pokud jde o bisexualitu, ta je spíše označením pro určitý způsob sexuálního chování (střídání partnerů obojího pohlaví) nežli samostatnou sexuální orientací. U dospělých jedinců, kteří se považují za bisexuály, lze v naprosté většině případů prokázat sexuální preferenci téhož či opačného pohlaví (jinými slovy, bisexuál může být buď homosexuál, který občas souloží s osobou opačného pohlaví, nebo heterosexuál, který občas souloží s osobou téhož pohlaví). Naproti tomu u dospívajících ve věku do 16-ti let nelze spolehlivě prokázat ani homosexualitu, ani heterosexualitu.
To neznamená, že dospívající nemají žádnou sexuální orientaci (ta je totiž vrozená), avšak běžné metody pro rozpoznání sexuální orientace (tj. phaloplethysmografie u chlapců a vulvoplethysmografie u dívek) jsou u dospívajících jedinců z technických důvodů nevyužitelné, respektive nepřinášejí spolehlivé výsledky.

21.07.2017

Dobrý den,proč téměř každý ve společnosti odsuzuje masturbaci jako nechutnou?Když to je přece úplně normální a dělá to skoro každý...

Chlupate Očičko, 13 let

Milý Chlupate Očičko,

Není pravdou, že „téměř každý“ odsuzuje masturbaci. Podle sexuologických výzkumů (Weiss a Zvěřina, 2009) považuje masturbaci za přirozený jev 76% mužů a 62% žen. Naproti tomu 4% mužů a 9% žen se domnívá, že masturbace je škodlivá.
Představa o škodlivosti masturbace je sice naprosto mylná (nejenže neexistuje jediná seriózní vědecká studie, která by prokazovala škodlivost masturbace, ba právě naopak, v dnešní době je vědecky prokázána řada pozitivních účinků masturbace, k nimž patří mimo jiné i prevence výskytu rakoviny prostaty), avšak v populaci se takovýto odmítavý postoj naštěstí vyskytuje čím dál méně.
Pokud jde o četnost masturbace, ta se podle sexuologických výzkumů (opět Weiss a Zvěřina, 2009) pohybuje okolo 90% u mužů a 65% u žen. Mnozí lidé vykonávají masturbaci i tehdy, když už mají stálého sexuálního partnera či partnerku. Obvyklá frekvence pohlavního styku totiž nemusí být k plnému uspokojení sexuálních potřeb zcela dostatečná.
Pokud už někteří jedinci vyjadřují odmítavé stanovisko vůči masturbaci, může se za jejich postojem skrývat nejen neznalost a neinformovanost, ale i pocity studu. Někteří lidé se z různých (v podstatě iracionálních) důvodů domnívají, že za masturbaci je třeba se stydět, a proto se o ní vyjadřují negativně, aby snad někoho nenapadlo, že právě oni ji vykonávají často a rádi. U některých jedinců se tímto způsobem projevuje též nevhodná výchova v rodině, kdy je dítě zbytečně a nesmyslně napomínáno či dokonce trestáno za projevy zájmu o své tělo včetně pohlavních orgánů.

20.07.2017

Mam fimózu, neboli mne to a v ničem mne to nevadí, snažím se to léčit tím čím bylo na těchto stránkách doporučeno. Toto píšu, protože možná to je problém kvůli mému neobvyklému stylu masturbace, v podstatě si strčím žalud co nejhloubějš můžu. Neni to spolu nějak spojeno nebo jak to mam změnit anebo jsem jenom blbej a tak jako já si masturbuje každý? Předem dekuji za odpověď!

Radek, 13 let

Milý Radku,

Pokud tě zúžení předkožky nijak neomezuje (například při močení nebo při sexuálních aktivitách), nemusíš jej nijak řešit. Proces spontánního uvolňování zúžené předkožky může trvat různě dlouhou dobu, u většiny chlapců je završen do konce puberty.
Způsob masturbace, který v dotazu zmiňuješ, je obvyklý spíše jen u těch chlapců, kteří si nemohou přetahovat předkožku přes žalud. Pokud ti však uvedená technika vyhovuje, není důvod, abys ji měnil. Jediné, co by ti mohlo uškodit, by bylo násilné stržení zúžené předkožky za žalud. Nešetrné pokusy o přetažení zúžené předkožky totiž mohou vést k poranění a ke vzniku jizevnaté fimózy.

19.07.2017

Dobrý den, ve 12 letech jsem byl na částečné obřízce a od té doby mám na penisu jakési vroubky nebo vrásky nebo co to je prostě můj penis není tak hladký jako dřív..
1) Vadí to v něčem?
2) Neexistuje něco co by to mohlo spravit?
3) Nebude to v budoucnu třeba nějak vadit mé holce že by se ji to třeba hnusilo?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

1) Obnažený žalud penisu je vystavován různým mechanickým vlivům (otírání a podobně), v jejichž důsledku dochází k tzv. keratinizaci (neboli rohovatění). V důsledku tvorby silnější vrstvy odumřelých, zrohovatělých kožních buněk je povrch žaludu tvrdší a drsnější.
2) Pro zvláčnění povrchu žaludu doporučuji každodenní aplikaci vhodného krému, masti či oleje. K tomuto účelu lze využít například pleťový krém pro suchou pokožku. Čím mastnější krém, tím lépe.
Pokud ti po zákroku zůstala část předkožky, můžeš si ji pomalu a postupně zkoušet natahovat dopředu, směrem na žalud, a tím ji o něco prodloužit. Uprostřed vzdálenosti mezi okrajem žaludu a kořenem penisu uchopíš tělo penisu mezi palce a ukazováčky obou rukou tak, že spojíš bříška prstů (jako na obrázku). Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem ke kořeni penisu. Posunování kožního pokryvu však nesmí bolet. Příliš silné natahování může vést k poranění.

Uvedené cvičení vyžaduje velkou trpělivost, neboť je třeba jej provádět několikrát denně a výsledek se dostaví nejdříve po několika měsících. Nicméně tímto způsobem si lze postupně vytvořit tzv. pseudopraeputium („nepravou předkožku“), která pokrývá větší či menší část žaludu.
3) Většina rozumných dívek a žen oceňuje na partnerovi jiné vlastnosti, než je vzhled či velikost jeho penisu. Jistě bys ani ty sám nechtěl udržovat citový vztah s dívkou, která by tě hodnotila jen na základě toho, zda a nakolik se jí líbí či nelíbí tvůj penis. Pokud tě dívka bude mít skutečně ráda a pokud jí na tobě bude záležet, nikdy tvůj penis nebude kritizovat.

19.07.2017

Zdravím, je normální abych měl stále vysoký hlas? 14. června mi bylo 18 a stále se mi hlas nijak nezměnil.

Ronald, 18 let

Milý Ronalde,

Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, přičemž trvá obvykle 6 měsíců až 2 roky. U některých chlapců nastupuje dříve, u jiných později. Zřejmě patříš k chlapcům, u nichž mutace nastupuje později. Proztím se kvůli hlasu nemusíš znepokojovat.

18.07.2017

Dobrý den. Mám problém ohledně předkožky. Stáhnout ke kořenu mi jde, ale když ji mám vrátit, tak je to obtížné. Jsou na to nějaké cviky ?

Trpaslík, 14 let

Milý Trpaslíku,

Pokud předkožka uvázne za žaludem, nesnaž se natahovat předkožku na žalud, ale spíše „vracet“ žalud zpět do předkožky. Nejprve žalud stiskni mezi dvěma prsty, čímž se nakrátko sníží jeho objem. Poté uchop penis za předkožkou mezi ukazováčky a prostředníčky obou dvou rukou (penis bude procházet jakýmsi „okénkem“ vytvořeným z těchto prstů, viz obrázek). Žalud stiskneš mezi oběma palci a „vrátíš“ jej zpět do předkožky.

18.07.2017

Je pravda, že sexuologové občas u mužů provádějí odběr ejakulátu? Pokud ano, za jakým účelem to vlastně dělají?

Vašek, 16 let

Milý Vašku,

Ejakulát se odebírá při vyšetření plodnosti, které se provádí na žádost párů, které mají podezření na neplodnost jednoho z partnerů. Odběr provádí sám pacient v uzavřené místnosti, ejakulát odevzdává k laboratornímu vyšetření v nádobce, kterou za tímto účelem předem obdrží.

18.07.2017

Jak mam říct mamce že chci slipy a ne boxerky?

Stul12, 12 let

Milý Stule12,

Až půjdete příště kupovat spodní prádlo, řekni mamince, že by sis chtěl vybrat sám. Kdyby ti přece jen nechtěla koupit slipy dle tvého výběru, zkus si na ně našetřit z kapesného, pokud ti rodiče nějaké dávají. Nicméně se jedná o krajní možnost, protože nákupem oblečení a spodního prádla rodiče plní svoji vyživovací povinnost vůči dítěti.

18.07.2017

Dobrý den, proč mám při vyvrcholení orgasmu takové záškuby? Děkuji.

Daja, 11 let

Milý Dajo,

Při orgasmu dochází ke stahování a uvolňování svalů v oblasti pánevního dna, tj. svalů, které obklopují pohlavní orgány a řitní otvor. Činnost těchto svalů může být vnímána jako cukavý či „škubavý“ pohyb, což je však v naprostém pořádku.

18.07.2017

Dobry den
Mam problém s předkožkou, kterou když přetáhnu tak zůstane na bocích žaludu přilepená. Prostřední část mám již odlepenou,ale to tak mam už asi dva roky :(.
Takže mé otázky zní:
Jak mam odlepit i přilepenou část předkožky ?
Jak masturbovat s přilepenou předkožkou ?
Jak poznám,ze mam orgasmus,když mi ještě sperma nestříká ?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

1) Uvolňování předkožky je postupný proces, který není nijak časově limitován. Konglutinace neboli „slepení“ mezi předkožkou a žaludem je naprosto přirozený stav, který se při narození vyskytuje u naprosté většiny chlapců. Přibližně u poloviny chlapců dochází k uvolnění konglutinace již během dětství před pubertou, u dalších až během období dospívání a u některých dokonce až na počátku dospělosti. Přilepenou část předkožky se nesnaž „odlepit“, protože by sis tím mohl způsobit poranění. I když s ní nebudeš dělat vůbec nic, dříve či později se „odlepí“ sama.
2) Není nutné, aby sis při masturbaci přetahoval předkožku až za okraj žaludu. Předkožku stahuj pouze tak daleko, jak to půjde. Někteří chlapci si při masturbaci nestahují předkožku vůbec.
3) Orgasmus je doprovázen velmi intenzivními pocity uspokojení. Je doprovázen výrazným napětím svalů v okolí pohlavních orgánů. Po odeznění orgasmu následuje uklidnění, někdy i mírná únava.

17.07.2017

Už jsem vystříkl sperma a stydím se to říct rodičům co mám dělat?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Záleží na tom, s čím vším jsi ochoten se rodičům svěřovat. Pokud se stydíš, není třeba se o výronu semene (ejakulaci) před rodiči zmiňovat.
Rodiče by měli znát podstatné informace týkající se tvého zdravotního stavu, a tudíž by bylo vhodné se jim svěřit s případnými zdravotními obtížemi, pokud bys nějaké měl. Avšak to, že jsi již dosáhl ejakulace, rozhodně nepředstavuje žádnou zdravotní obtíž. První ejakulace je výhradně tvoje osobní záležitost, o které se nemusíš před nikým zmiňovat, pokud sám nechceš.

17.07.2017

Dnes při masturbaci jsem si šáhl na žalud a když jsem odendal ruku tak se tam něco "lepilo". Nevíte co to je? Nebylo to vidět (bylo to průhledné), nemohl by to být ejakulát?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Jedná se nejspíš o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v Cowperových žlázách. Tekutina slouží ke zvlhčení močové trubice před ejakulací, avšak již před nástupem puberty či na jejím počátku se někdy vytváří i u chlapců, kteří dosud ejakulaci neměli.

17.07.2017

Mám hoden teplá varlata, a někdy mě i šourek svědí. Co mám dělat?

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

Svědění šourku je nejčastěji způsobeno podrážděním pokožky, například v důsledku rozkládání zaschlého potu při nedostatečné hygieně. S tím může souviset i vyšší teplota na jeho povrchu (ta nemusí být dána vyšší teplotou varlat – při jejich přehřívání by spíše došlo k uvolnění šourku a tím i k poklesu varlat poněkud níže). Šourek si každý den myj vodou a mýdlem. Při silném svědění můžeš použít i chladný obklad. Nedrbej se, aby nedošlo ke vzniku drobných poranění (oděrek či škrábanců).

17.07.2017

Dobrý den mohli by jste mi říct jak probíhá v pubertě změna obličeje? Bude se v mém věku ještě něco s obličejem dít? Mám ještě docela dětský obličej tak by mohlo ne? Maximálně se mi trochu prodloužil toť vše.

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Během růstu a vývoje se tvar obličeje postupně prodlužuje a zužuje, avšak v pubertě jsou tyto změny (ve srovnání s dětstvím před pubertou) již jen pozvolné. U dívek dochází k zastavení růstu obličeje ve věku okolo 15-ti let, u chlapců ve věku 16 až 17 let.
Chlapcův obličej prochází v pubertě i dalšími změnami, oproti dívčímu obličeji se stává „hranatějším“, s výraznější bradou a širším kořenem nosu. U některých chlapců se jemné, „dětské“ rysy obličeje začínají měnit již ve věku 13 – 14 let, u jiných se udržují o několik let déle.
K určitým změnám vzhledu obličeje však dochází i v dospělosti a zejména pak ve stáří.

16.07.2017

Jde nějak zjistit kdy budu mít spermie?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Tvorba spermií (spermatogeneze) začíná u dospívajících chlapců nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Avšak vzhledem k tomu, že proces pohlavního dospívání může probíhat různým tempem, může být věk zahájení spermatogeneze různý. Pokud bys chtěl zjistit, zda tvůj ejakulát (tekutina, která vychází z penisu při dosažení orgasmu neboli vyvrcholení) již nějaké spermie obsahuje, musel bys použít mikroskop. Doporučené zvětšení mikroskopu pro pozorování spermií je 300x.

16.07.2017

Ahoj,
v úterý jdu na kontrolu 13 let. Mám celkem strach z kontroly varlat. Táta měl rakovinu. Tak mě bude asi kontrolovat doktor. Bolí to? Jak při tom myslet na něco jiného?

Libor, 13 let

Milý Libore,

Vyšetření varlat pohmatem se obávat nemusíš, protože není nijak bolestivé. Pokud chceš během vyšetření myslet na něco jiného, můžeš svoji pozornost přenést například na nějaký předmět umístěný v ordinaci (většina praktických lékařů pro děti a dorost má pro tyto účely ve svých ordinacích na skříňce vystavené různé hračky, například zvířátka, sloužící právě k odvedení pozornosti pacientů od vyšetření, kterých se obávají). Nicméně na druhou stranu by bylo lepší, kdybys při vyšetření přece jen dával pozor a sledoval, jak jej lékař provádí. Pomohlo by ti to při provádění samovyšetření varlat.

16.07.2017

Dobrý den, mam hodně krátkou uzdičku, občas mě bolí a chtěl bych ji nějak prodloužit. Jsou na to nějaké cviky?

Seng, 17 let

Milý Sengu,

Není vyloučeno, že během dalšího růstu a vývoje penisu (který obvykle probíhá až do věku 18-ti let, u některých chlapců i o 1 až 3 roky déle) obtíže s uzdičkou ustoupí spontánně. Pokud ti krátká uzdička (frenulum breve) působí obtíže, mohlo by ti pomoci následující cvičení. Spodní část předkožky uchopíš mezi palec a ukazováček jedné ruky a mírně posuneš směrem dopředu (viz obrázek vpravo).
Toto posunování by v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys cítil bolest, znamená to, že posunuješ moc. Cílem totiž není uzdičku násilím co nejvíce natáhnout, ale mírnou a nenásilnou formou napomoci procesu jejího uvolňování. Přehnané natahování by mohlo vést k poranění. Cvik můžeš opakovat několikrát denně, nejlépe však po koupání, kdy je pokožka vláčnější. Je k tomu zapotřebí určitá trpělivost, protože výsledek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech či měsících.
Chirurgický zákrok (tzv. frenuloplastika) je až krajním řešením a provádí se zpravidla až tehdy, když k uvolnění frenula nedojde ani po dosažení dospělosti a frenulum breve působí potíže při pohlavním styku.

15.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zaptak když jsem ochutnal své sperma může to semnou něco udělat?

David, 15 let

Milý Davide,

Sperma (ejakulát) je tvořen převážně vodou a bílkovinami. Přijetí ejakulátu ústy není nijak škodlivé, pokud nepochází od pohlavně nakaženého jedince.

15.07.2017

Dobrý den, mám problém se vzhledem mých prsou,, před rokem a půl jsem vážil 95 kg, vždy jsem byl vyšší než ostatní, v tu dobu byla moje prsa značně podobná spíše ženským prsům. Poté jsem začal cvičit a seřídil jsem si jídelníček a váha šla dolů (to byla jedna z představ, že když zhubnu zbavím se těchto prsou). Ale zhubl jsem 25,5 kg ( asi po 9 měsících samozřejmě) ale tento problém přetrval, mám strach aby to nebyla gynekomastie, co týče zmírnění váhy tak prsa se v podkladu značně zmenšila ale větší zaoblené bradavky zůstávají, jen když vlezu do studené vody (třeba) tak se jakoby vytvarují plochý( klasický mužský prso). Četl jsem, že to muže způsobit i zvýšení hladiny ženského hormonu, a jestli to tak je, zda bych nemohl brát nějaké doplňky stravy. děkuji za odpověď

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pokud by potíže trvaly pouze po dobu nadváhy, jednalo by se o tzv. nepravou gynekomastii, která je u chlapců způsobena nadměrným ukládáním tuku v oblasti hrudníku. V důsledku nadměrného množství podkožního tuku se prsní bradavky poněkud roztahují, což může vyvolat dojem, že jsou větší. Se zhubnutím tyto obtíže zpravidla mizí.
Pokud však zvětšení bradavek přetrvává, jedná se nejspíše o pravou gynekomastii, která je opravdu způsobena pronikáním estrogenů do mužského těla (ženské pohlavní hormony pronikají do organismu například prostřednictvím koloběhu vody, protože dosud žádná čistička odpadních vod nedokáže vyčistit tyto látky, které se do kanalizace dostávají společně s močí uživatelek hormonální antikoncepce). Zejména u dospívajících chlapců pak přítomnost určitého množství estrogenů vede ke zvětšení prsních bradavek. Také pravá gynekomastie může být spojena se zvýšeným ukládáním tuku v oblasti hrudníku.
Obávám se, že neexistuje žádný účinný doplněk stravy, jehož konzumací by se uvedené obtíže vyřešily. Účinná je pouze léčba pomocí antiestrogenů, například tamoxifenu. Uvedená léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis. V případě zájmu o léčbu tedy budeš muset navštívit oddělení endokrinologie (poukaz na vyšetření vyplní praktický lékař pro děti a dorost).

15.07.2017

Mamka mi pořád vymačkává akné a to jsem ji říkal, ať to nemačká. Už jsem dostal vyhubováno i od doktora. Co mám tedy dělat?

Jan, 16 let

Milý Jane,

Na jednu stranu není vyloučeno, že maminka je přesvědčena, že jedná správně. V minulosti se totiž lidé domnívali, že hnisavé ložisko akné je třeba mačkáním protrhnout a nechat hnis vytéci. Dnes již víme, že tomu tak není.
Pokud tě lékař za vymačkávání akné káral, měl bys mu vysvětlit, že jej provádí tvoje maminka, případně lékaře poprosit, aby mamince vysvětlil, že s tím má přestat. Samozřejmě, že proti pokusům o násilné vymačkávání akné se můžeš ohradit i sám, avšak je pravděpodobné, že sdělení tvého lékaře bude maminka přikládat větší váhu.

15.07.2017

Kolík semen je v každém ejakulátu?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Na 1 mililitr ejakulátu připadá u dospělého muže přibližně 50 až 100 milionů spermií, u dospívajícího chlapce ve věku okolo 13 - 15 let je to poněkud méně, přibližně 20 milionů. Při ejakulaci se uvolňuje přibližně 2 až 5 ml ejakulátu u dospělého muže a 1 až 3 ml u dospívajícího chlapce.

15.07.2017

Ahoj, za poslední půl rok mi můj penis vyrostl asi jenom o 0,5 cm a dál už neroste. Koukal sem na tu vaší tabulku a jakto že neroste teď ve 14 a v 15? Poroste ten můj ještě když mám nějakých 15,5cm?

Smrk, 14 let

Milý Smrku,

Pravdou je, že růst a vývoj penisu probíhá v období dospívání poněkud nerovnoměrně. Nejčastěji ve věku 14 až 15 let nastává období určitého zpomalení jeho růstu, zejména do délky. Není přesně objasněno, proč k tomuto zpomalení dochází, nejspíše však proto, že v dospívajícím organismu dochází v tomto věku k dalším změnám, na které se „spotřebovává“ větší množství energie a hormonů, takže na růst penisu se už jaksi „nedostává“. Ať už jsou však příčiny tohoto jevu jakékoliv, pravdou je, že mezi průměrnými hodnotami délky penisu ve věku 14-ti a 15-ti let není výrazný rozdíl. Avšak později růst penisu ještě pokračuje, a to obvykle až do věku 18-ti let.

15.07.2017

Zamiloval jsem se do kluka. Je to možný?

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

To, že ses zamiloval do vrstevníka téhož pohlaví, je docela dobře možné. Dospívající lidé si ke svým kamarádům či jiným vrstevníkům téhož pohlaví mnohdy vytvářejí velmi silný citový vztah, což je naprosto v pořádku.

14.07.2017

Dobrý den, mám spoustu otázek..
1)Když mám výron semene tak sperma není bílé ale žluté, nejsem nemocný? Znamená to něco?
2)Co když masturbuji a v polovině přestanu? Co se se spermiemi děje? Myslím jestli se vrátí do varlat nebo vyjdou později?
3) Když mám ejakulaci, "vypotřebuji" všechny spermie?
4) Co se stane když se po výronu neumyju?

Novan, 14 let

Milý Novane,

1) Žluté zbarvení ejakulátu nemusí být nutně způsobeno onemocněním. Záleží i na hustotě ejakulátu (při vyšší hustotě může být ejakulát nažloutlý), bez významu není ani složení stravy. Nažloutlé zbarvení ejakulátu by mohlo být způsobeno například užíváním vitaminu B nebo konzumací většího množství potravin obsahujících potravinářské barvivo.
2) Zralé spermie se průběžně shromažďují v nadvarlatech, přičemž do varlat se nevracejí ani v případě, že k ejakulaci nedojde.
3) Při ejakulaci rozhodně nedochází k vypuzení všech spermií, které se v tvém těle nacházejí. Část spermií zůstává v nadvarlatech, kam jsou průběžně uvolňovány nové zralé spermie. Větší či menší množství spermií zůstává i po ejakulaci v přídatných orgánech a vývodných cestách (např. v prostatě nebo v močové trubici). Dozrávání nových spermií je takřka nepřetržitý proces, a tudíž nehrozí, že by všechny spermie byly najednou „spotřebovány“.
4) Pokud se po ejakulaci neumyješ, sperma na povrchu těla zaschne, čímž se na potřísněných místech vytvoří jakýsi povlak. To může být nepříjemné, zejména pokud sperma pronikne do ochlupení a dojde ke slepení chlupů. Nicméně i po zaschnutí lze sperma smýt vodou, v případě potřeby i s použitím mýdla.

14.07.2017

Dobrý den, jsou nějaké rady, jak si zvýšit sebevědomí?

Pavel, 17 let

Milý Pavle,

Nízké sebevědomí je v naprosté většině případů důsledkem působení vnějšího prostředí (například rodiny, školy a podobně). Často se projevuje u lidí, kteří byli vystavováni příliš vysokým nárokům svého okolí. Rovněž nedostatek pochval a jiných vhodných forem motivace spolu s přílišným zdůrazňováním různých nedostatků a neúspěchů může vést k vytvoření problematického sebepojetí, při němž má jedinec tendenci vnímat sám sebe jako zdroj potíží a problémů.
Přílišná kritika může u dítěte či dospívajícího člověka vést k vytvoření „naučené neschopnosti“. Spočívá v tom, že dítě či dospívající člověk se postupně ztotožní s nízkou mírou očekávání, která je mu dávána najevo ze strany rodičů, učitelů a dalších osob. Naprosto nevhodné je například neustálé srovnávání dítěte s výkonnějším či úspěšnějším sourozencem, spolužákem a podobně.
Nízké sebevědomí se také poměrně často vyskytuje u jedinců, za které neustále někdo rozhoduje. Takto vychovaní lidé totiž pociťují určitou bezradnost, jakmile se dostanou do situace, v níž se najednou musí rozhodovat sami. Jedinec, který dosud neměl možnost převzít odpovědnost za svoje vlastní rozhodnutí, se mnohdy před ostatními lidmi cítí poněkud nejistý a pronásledují jej obavy z neúspěchu či přímo selhání.
Mnozí lidé se mylně domnívají, že dnešní děti a dospívající mají naopak „příliš vysoké“ sebevědomí a tento svůj názor opírají například o častější výskyt agresivního chování, vulgárního vyjadřování a podobně. Takové chování však není projevem vysokého sebevědomí, ale spíše určitým druhem úniku z náročných situací, který je naopak typický právě pro jedince s nízkou úrovní sebevědomí a s problematickým sebepojetím.
Úspěšné zvyšování sebevědomí je podmíněno vytvářením kladného sebepojetí. Jestliže se někomu v minulosti „podařilo“ tvé kladné sebepojetí zásadním způsobem narušit, náprava sice není snadná, avšak je možná. Zde je několik rad:

 • Především je třeba, aby sis uvědomil své silné stránky. Můžeš si například vytvořit písemný seznam svých kladných vlastností (jistě nějaké máš).
 • V rámci budování kladného sebepojetí bys měl věnovat větší pozornost sám sobě. Věnuj se činnostem, které máš rád, baví tě a cítíš se při nich dobře.
 • Pokud před tebou stojí nějaký náročná činnost, ze které máš strach a o které si myslíš, že ji nezvládneš, nevyhýbej se jí.
 • Když se ti nabízí několik možných řešení určitého problému, nevybírej si z nich to nejsnadnější, ale ani to nejobtížnější.
 • Pokud se ti podaří dosáhnout úspěchu, můžeš se odměnit například tím, že si v rámci svých možností koupíš nějakou hezkou věc, po které toužíš, i kdyby to byla jen nějaká drobnost. Nebo můžeš „za odměnu“ věnovat více času nějaké své oblíbené činnosti.
 • Případný neúspěch nevnímej jako své selhání, ale spíše jako informaci o tom, co bys příště měl nebo mohl udělat lépe.
 • Nauč se sám sebe hodnotit nezávisle. Nepřikládej zásadní význam tomu, co si o tobě myslí ostatní. Důležité je, abys obstál sám před sebou.
 • Nesnaž se neustále srovnávat s někým, kdo je úspěšnější, než ty. Podstatné je, abys dovedl využít všechny své možnosti. Není tvojí vinou, že někdo jiný má například lepší předpoklady či podmínky k dosažení úspěchu. Sám sebe hodnoť především podle toho, jakých pokroků se ti podařilo dosáhnout v rámci tvých vlastních předpokladů a podmínek.

14.07.2017

Zdravím,měřím 170cm a vážím 50kg,což není to co bych si představoval.Potřeboval bych,aby mi nějaký odborník sestavil jídelníček,nepotřebuju mít svaly,jen chci prostě přibrat,přitom nejím nějak špatně a nemůžu přibrat.Mohl by mi jídelníček sestavit můj dětský lékař nebo třeba online trenér?Popř. co doporučujete k nabírání na váze?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Hodnota BMI u tebe činí 17,3. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 16-ti let se pohybují od 19 do 21, se jedná o mírnou podváhu.
Vhodný jídelníček by pro tebe mohl sestavit například specialista na výživu (dietolog). Není vyloučeno, že nízká hmotnost je způsobena některou z poruch metabolismu, a proto by bylo vhodné uvažovat i o návštěvě metabolické poradny.
Pokud poruchou metabolismu netrpíš, mohl bys určitého zvýšení tělesné hmotnosti dosáhnout konzumací potravin s vysokou nutriční hodnotou, k nimž patří zejména plnotučné mléčné výrobky, těstoviny, sušené ovoce či ořechy.

14.07.2017

Jak by mohla hra 18+ narušit psychický a sociální vývoj.

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Určitá zdravotní rizika jsou dána již tím, že virtuální prostředí her určených pro dospělé osoby je nastaveno tak, že odpovídá úhlu pohledu dospělého člověka, u něhož se předpokládá tělesná výška okolo 180 cm. Pokud hru sleduje osoba, která běžné výšky dospělého jedince nedosahuje (například dítě nebo dospívající), může v ní virtuální prostředí hry vyvolat závratě a nevolnost.
Rovněž obsah her určených dospělým uživatelům může pro dospívající jedince představovat určité riziko. Podle některých výzkumů (např. Carnagey, Anderson a Bushman, 2006) více než 85% her obsahuje nějakou formu násilí, přičemž více než polovina z nich obsahuje násilné chování závažného charakteru. Opakované hraní takovýchto her vede k postupnému vyhasnutí strach z násilí, což se může projevit například podceňováním závažnosti zranění, menší citlivostí vůči násilí, snižování schopnosti soucitu s obětí násilí a k vytváření přesvědčení, že násilí je normální. Výsledkem je vyšší pravděpodobnost zahájení násilného jednání a sklony k agresivnímu způsobu řešení různých náročných situací, zhoršení mezilidských vztahů, pocity úzkosti a snížení schopnosti sociální adaptace (tj. začleňování jedince do společnosti). U citlivějších jedinců může při hraní her určených pro dospělé dojít k záchvatu, jindy se u nich vyskytují pocity úzkosti či poruchy spánku, které mohou být doprovázeny například nočním pomočováním a podobně.
Samozřejmě, že stejné důsledky může mít hraní her s násilným obsahem i u dospělých jedinců, avšak dospívající jsou vůči těmto vlivům mnohem citlivější.

14.07.2017

Dobrý den je normální masturbovat každý den?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Masturbace představuje naprosto normální a přirozenou činnost, přičemž ani její každodenní provozování není nijak zdravotně závadné.

14.07.2017

Co by se stalo kdyby nezletilý hrál hru 18+?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Hrozilo by stíhání osobě, která nezletilému hraní takovéto hry umožnila. Samotnému nezletilému by hrozilo pouze to, že hra, která pro něj není určena, naruší jeho zdravý psychický a sociální vývoj.

13.07.2017

Dobrý večer
Jakto že když normálně stříkám čisté bílé sperma tak jsem ještě neměl poluci která dokazuje pohlavní zralost? Nemasturbuji 3x denně a tak že není ani potřeba k poluci spíše max. 4 týdně ale poluci sem pořád neměl. Jakto? A kdy jí budu mít?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Především není pravdou, že poluce dokazuje pohlavní zralost. V některých starších učebnicích biologie či sexuální výchovy se sice běžně uvádělo, že u chlapců je první poluce projevem nastupující pohlavní zralosti, avšak autoři těchto učebnic jaksi přehlíželi skutečnost, že naprostá většina dospívajících chlapců masturbuje, a že prvního výronu semene dosahují při masturbaci, nikoli až při první poluci.
Pokud se u tebe poluce dosud nedostavila, vůbec tě to nemusí zneklidňovat. Je docela dobře možné, že i nižší frekvence masturbace je v tvém případě dostatečná k tomu, aby se tělo „zbavilo“ ejakulátu, a tudíž k poluci nemusí vůbec dojít. Není vyloučeno, že dříve či později se poluce přece jen dostaví, například v důsledku prudšího nárůstu hladiny testosteronu. Avšak ani v případě, že bys poluci nezažil, se nemusíš znepokojovat. Naopak, můžeš být rád, že se ráno neprobouzíš s tělem ulepeným od ejakulátu a nemusíš si dělat starosti s čištěním skvrn na ložním prádle.

13.07.2017

Dobrý den jaká je nejlepší masturbace?

Medvídek, 15 let

Milý Medvídku,

Nejlepší masturbace je taková, která vede k navození příjemných pocitů a k dosažení orgasmu. Pokud chceš zjistit, jaký způsob masturbace je pro tebe nejlepší, musíš to zkoušet sám. To, co může být příjemné jednomu, nemusí být příjemné druhému. Volba konkrétní techniky, místa a času masturbace tudíž závisí výhradně na tobě.
Jinak k masturbaci bys měl používat výhradně ruku, protože používání různých umělých „pomůcek“ je nebezpečné a může vést k poranění penisu.

13.07.2017

Dobrý deň v ktorom ročníku sa učí o rozmnožovacej sústave človeka ?

No to je super, 13 let

Milý No to je super,

Nejsem si zcela jistý, jak je to v současné době, ale učivo o rozmnožovací soustavě člověka bývalo zařazováno do 8. ročníku ZŠ.

13.07.2017

Ahoj, nevadí když se sprchuji teplou vodou? moje varlata jsou potom pak uvolněná z vedra a jak se tu píše že při dlouhodobém přehřívání budou poškozená. je to to samé i se sprchou?

Milan, 16 let

Milý Milane,

Sprchování teplou vodou není nijak škodlivé (alespoň za předpokladu, že teplota vody není natolik vysoká, že by způsobila opaření – v takovém případě by se však již nejednalo o vodu teplou, nýbrž horkou).
Je sice pravdou, že dlouhodobé přehřívání varlat vede k jejich poškození, nicméně při sprchování teplou vodou k žádnému přehřívání varlat nedochází. Jak sám píšeš, tvoje „varlata jsou uvolněná“ (tj. dochází k uvolnění šourku, a tím i k poklesu varlat a jejich oddálení od dutiny břišní). Právě díky tomuto uvolnění šourku a poklesu varlat k přehřívání nedochází.

13.07.2017

Ahoj, jak s zbavím chrápání? Mám to po své mámě a tátovi. Oni chápou strašně až moc ale já jenom tak málo a ne celou noc. Ale stejně když u někoho přespávám tak ho to štve... Prosím jak se mám zbavit chrápání??

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Chrápání (odborně ronchopatie) je podmíněno zvýšeným odporem v oblasti horních cest dýchacích. Vydávání nadměrně hlasitých zvuků může být dáno například některou z anatomických zvláštností, jako je zúžení dýchacích cest (např. v důsledku nadměrné velikosti mandlí) či nápadné vychýlení nosní přepážky. Zde by byla možná souvislost s obdobnými potížemi u rodičů, neboť uvedené zvláštnosti mohou být dědičné. Jinou příčinou chrápání může být ochablost svalů v oblasti hltanu. Chrápání se vyskytuje častěji u osob obézních, u příslušníků mužského pohlaví a při spaní v poloze na zádech (poloha se však ve spánku často mění a lze ji dost těžko ovlivnit). Jindy může být projevem onemocnění cest dýchacích, případně poruchy krevního oběhu.
Především bych doporučoval vyšetření na ORL (ušním, nosním a krčním oddělení). Teprve rozpoznání konkrétních příčin tvých obtíží umožní zvolit vhodný druh léčby. Ta může spočívat v úpravě režimu spánku, aplikaci různých kapek či sprejů, v závažnějších případech i v provedení chirurgického zákroku v oblasti nosní dutiny či hltanu.

13.07.2017

Dobrý den, chci se zeptat, když ejakuluju někdy se mi stane že to úplně neuhlídám a kapka odletí pryč, většinou ji najdu a pořádně utřu, ale bojím se aby tam něco nezbylo. Jak rychle to semeno zaschne?Díky

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Zatímco spermie, které proniknou do pohlavních orgánů ženy, si uchovávají životaschopnost po dobu přibližně 72 hodin (3 dny), ve vnějším prostředí je jejich životnost značně omezena. Mimo prostředí lidského těla spermie hynou již po několika desítkách minut, nejpozději po několika hodinách, a to v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí.
Spermatem potřísněný povrch schne rychleji při vyšších teplotách a nižší vlhkosti vzduchu. Na ložním prádle sperma zasychá obvykle během několika desítek minut.

13.07.2017

Dobrý den
Četl jsem že některý zvířata mají varlata uložená uvnitř těla. Jakto že se jim nepřehřívají?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Ne všechny živočišné druhy udržují stálou tělesnou teplotu. Například u obojživelníků a plazů se tělesná teplota mění v závislosti na prostředí, přičemž obvykle dosahuje hodnot okolo 10 až 20 °C, zatímco hodnotu 30 °C přesahuje pouze velmi zřídka. Tělesná teplota těchto živočichů tudíž nedosahuje takových hodnot, které by u samců narušily vývoj spermií.
Dále existují rovněž živočišné druhy, které sice stálou tělesnou teplotu udržují, avšak na nižší úrovni, než je obvyklé např. u člověka či jiných savců, a tudíž není důvod, aby se teplota pro tvorbu spermií ještě více snižovala uložením jejich varlat mimo dutinu břišní.
Obecně vzato lze nutnost „ochlazování“ varlat jejich uložením v šourku spojovat převážně jen se suchozemskými savci, jejichž stálá tělesná teplota je vyšší, než u jiných skupin živočichů.

13.07.2017

Může malý počet spermií zhoršit pocit z orgasmu?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Množství spermií nemá na kvalitu orgasmu žádný vliv. Někteří chlapci ostatně dosahují velmi intenzivního orgasmu již ve věku, kdy jejich tělo spermie ještě nevytváří.

12.07.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy se mi přestanou dělat konečně ty beďary. Děkuji

David, 15 let

Milý Davide,

Tvorba akné je dána především zvýšenou tvorbou kožního mazu v období dospívání, která nastává v důsledku zvyšující se hladiny hormonů. Citlivost mazových žláz vůči těmto hormonům klesá s věkem, a tudíž lze očekávat ústup tvorby akné po dosažení dospělosti. Avšak konkrétní věk, kdy k tomu dojde, nelze předem stanovit.
Nicméně pokud se u tebe akné vyskytuje ve střední nebo těžké formě, případně pokud ti akné působí obzvláště velké nepříjemnosti, můžeš se obrátit na kožního lékaře (dermatologa), který ti může předepsat vhodnou léčbu. Účinná léčba spočívá v lokální aplikaci speciálních mastí či krémů na bázi retinoidů nebo kyseliny azelaové (přípravky obsahující tyto látky jsou prodejné pouze na lékařský předpis), při těžší formě akné lze k léčbě využít antibiotika (rovněž pouze na lékařský předpis).

12.07.2017

Dobrý den,
Již jsem se ptal proč varlata potřebují 34°C. Takže kdyby se varlata přehřívali, budu vznikat spermie jenom neplodné?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Při přehřívání varlat dochází ke značnému poklesu plodnosti. Důsledkem přehřátí je výrazný pokles počtu životaschopných spermií v ejakulátu pod hranici plodnosti (tj. pod 20 000 na 1 ml ejakulátu). Dokonce i muž, jehož ejakulát obsahuje malé množství životaschopných spermií, může být neplodný, jestliže množství těchto „zdravých“ spermií nedosáhne určitého kritického počtu. Při dlouhodobém přehřívání může dojít k natolik závažnému poškození varlat, že tvorba životaschopných spermií je prakticky znemožněna.

12.07.2017

Kde je nejlepší masturbace?

Filda, 15 let

Milý Fildo,

Nejvhodnějším místem pro masturbaci je takové, které poskytuje především dostatek soukromí. Případné vyrušení při masturbaci totiž může představovat vysoce stresovou situaci. Důležité je rovněž pohodlí (prostor by neměl být příliš stísněný, měl bys mít možnost se v případě potřeby opřít, natáhnout dolní končetiny a podobně). Nemělo by se jednat o veřejně přístupné místo. Výše uvedeným kritériím snad nejlépe vyhovuje postel či vana.

12.07.2017

Proč varlata potřebují 34°C ?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Protože pouze při nižší teplotě (přibližně o 2 až 3 ° C nižší, než je běžná tělesná teplota) může probíhat proces tvorby spermií neboli spermatogeneze. Při běžné tělesné teplotě by se spermie sice také tvořily, avšak v mnohem menším množství, přičemž většina z nich by byla poškozená či by měla příliš nízkou pohyblivost.
Nižší teplota varlat však není nutná pouze z důvodu zajištění podmínek pro tvorbu spermií. Dokladem toho je, že stálá teplota varlat okolo 34 ° C se udržuje také u chlapců, v jejichž varlatech se spermie dosud netvoří (tj. před pubertou nebo na jejím počátku). Varlata totiž potřebují nízkou teplotu i pro svůj správný vývoj.

12.07.2017

Kdy je nejlepší masturbace?

Filipek, 15 let

Milý Filipku,

Masturbovat můžeš v kteroukoliv denní i noční dobu, pokud k tomu máš alespoň základní podmínky (například máš dostatek soukromí a nejsi příliš unavený). Nicméně za nejvhodnější denní dobu pro masturbaci je považováno ráno, kdy je tělo citlivější, a tudíž intenzita pocitů při masturbaci je vyšší. Totéž platí i pro ostatní erotické aktivity.

12.07.2017

Mel jsem na žaludu přisáté klíště, myslíte si, že je to vice nebezpečné než jinde na těle?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Z hlediska rizika přenosu infekce z klíštěte na člověka není podstatné místo přisátí klíštěte, nýbrž doba, po kterou je přisáté. Z tohoto hlediska je přisátí klíštěte na žalud naopak spíše méně rizikové, protože na hladkém povrchu žaludu se klíště zpravidla neudrží tak dlouho, jako by se udrželo například v oblasti porostlé pubickým ochlupením.
Přesto však v následujících dnech a týdnech věnuj zvýšenou pozornost místu vpichu. Pokud bys na povrchu žaludu objevil jakékoliv změny (zarudnutí, změny struktury povrchu žaludu), navštiv pro jistotu lékaře.

12.07.2017

Dobry den, je účinek pokládaní čajového obkladu na žalud trvalý?

Josef, 14 let

Milý Josefe,

Účinek čajové terapie je pouze dočasný, nicméně trvalé snížení citlivosti žaludu není nutné. Přecitlivělost žaludu se projevuje spíše jen v dětství a během dospívání, zatímco s rostoucím věkem se citlivost žaludu snižuje přirozenou cestou. Čajová terapie tedy slouží spíše k překlenutí určitého „kritického období“, v němž může přecitlivělost  žaludu působit nepříjemné pocity (například při otírání obnažené části žaludu o spodní prádlo a podobně). Pokud bys chtěl v dětství či během dospívání dosáhnout trvalého snížení citlivosti žaludu, byla by v dospělosti jeho citlivost naopak již příliš nízká.

11.07.2017

Dobrý den, v jedné odpovědi uvádíte, že nedoporučejete na delší dobu přestat masturbovat. Proč tomu tak je?

Barney, 13 let

Milý Barney,

Především proto, že masturbace slouží k uspokojení jedné ze základních biologických potřeb. Pokud není některá ze základních biologických potřeb delší dobu uspokojována (saturována), nastává frustrace. Masturbace je významná z hlediska uvolňování psychického napětí (tenze), které by se v opačném případě hromadilo, což by vedlo ke zvýšení sklonů k agresivnímu jednání (ať již otevřené či skryté, ať již vůči okolí či vůči sobě samému). Kromě toho, pravidelná a častá masturbace působí jako prevence některých onemocnění, včetně rakoviny prostaty.

11.07.2017

Co je to jizevnatá fimóza?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Jizevnatá fimóza je takové zúžení předkožky, které je způsobeno zjizvením tkáně v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Trhlinky či jizvičky směřují kolmo k prstenci předkožky (viz obrázek vpravo).
V důsledku drobných poranění, která vznikají například při násilných pokusech o přetažení příliš úzké předkožky, vznikají drobné jizvičky, při jejichž hojení se předkožka ještě více zužuje.

11.07.2017

Jak jsem se dočetl šourek se umí smrštit a uvolnit. Uvolňuje se kvůli tomu aby byl dál od těla, ovšem co když sedíme?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

K uvolňování a smršťování šourku dochází v jakékoliv tělesné poloze, tedy vestoje, vleže i vsedě. Můžeš namítnout, že při poloze vsedě přichází šourek s varlaty do kontaktu se stehny. To je sice pravda, avšak účelem uvolnění šourku je především oddálení varlat od břišní dutiny, v jejíž blízkosti by docházelo k přehřívání.

11.07.2017

Existuje nějaká souvislost mezi chutí semene a potravinami, které člověk konzumuje? Abych Vám to objasnil, někde jsem se dočetl, že kupříkladu káva, či chřest mění chuť ejakulátu na hořkou, a naopak některé druhy ovoce způsobují to, že semeno sládne. Jsou tato tvrzení založena na pravdě?

Alan, 17 let

Milý Alane,

Vzhledem k tomu, že sperma se skládá převážně z vody a z bílkovin (proteinů), nemusí být jeho chuť nijak zvlášť výrazná. Kromě vody a bílkovin však sperma obsahuje i různé množství dalších prvků a látek (vápník, sodík, zinek, kyselinu citronovou, fruktózu aj.), které mohou jeho chuť ovlivnit.
V podstatě platí, že chuť ejakulátu je do určité míry ovlivněna složením stravy. Potraviny živočišného původu jako např. maso a mléko mohou ejakulátu dodat hořkou či kyselou chuť, zvýšená konzumace mořských ryb může způsobit slanou chuť ejakulátu, zatímco konzumace zralého ovoce (např. ananasu či banánů) může dodat ejakulátu sladkou chuť.
Pro dosažení určité příchuti by však bylo třeba uvedené potraviny konzumovat pravidelně, s dostatečným předstihem (tedy nikoli až krátce před ejakulací) a ve velkém množství.
Muži, kteří kouří cigarety a jiné tabákové výrobky, případně pijí kávu či alkohol, mívají výrazně hořké sperma.

11.07.2017

Škodí příliš těsné spodky pohlavním orgánům? Četl jsem o tom něco na internetu vím že varlata potřebují o 2°C méně než tělo. Může mi to škodit? Pokud ano jaká je pravděpodobnost? Předem dík

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Je pravdou, že varlata pro své správné fungování potřebují teplotu přibližně 34 °C. Z tohoto důvodu nejsou umístěna v břišní dutině, ale v šourku, který zajišťuje tepelnou regulaci (viz stránka „Co a jak se mění?“).
Nošení příliš těsného spodního prádla může vést k zatlačování varlat směrem k tělu, případně zpět do tříselných kanálů, pokud zůstávají dostatečně otevřené. V důsledku toho dochází k přehřívání varlat, což může narušit jejich správný vývoj a vést k jejich poškození. Pravděpodobnost poškození varlat v důsledku přehřívání při nošení těsného spodního prádla si netroufám číselně vyjádřit, nicméně některé vědecké výzkumy prokázaly výrazné snížení plodnosti u mužů, jejichž varlata byla vystavována přehřívání.
V každém případě je důležité volit správnou velikost spodního prádla, a to zejména během období dospívání, kdy dochází k výraznému zvětšování objemu varlat. Přitom nezáleží na konkrétním druhu spodního prádla (boxerky, trenýrky, slipy), nýbrž na správně zvolené velikosti. Někteří lidé se domnívají, že například slipy samy o sobě jsou „nezdravé“, protože při jejich nošení dochází k přehřívání varlat. Slipy odpovídající velikosti jsou však z tohoto hlediska jistě „bezpečnější“, než například příliš těsné boxerky. Důležitá je rovněž velikost a střih kalhot. Nošení volnějšího spodního prádla by totiž nemělo žádný význam, pokud by si přes ně muž nebo chlapec oblékl například příliš těsné a upnuté džíny. Když si v obchodě zkoušíš nové kalhoty, měl by sis do jejich přední části na zkoušku vložit ruku s rozevřenou dlaní (roztaženými prsty). Pokud by se ruka do kalhot nevešla, znamená to, že jsou vepředu příliš těsné.

11.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak správně masturbovat penis

Filip, 15 let

Milý Filipe,

„Správný“ je takový způsob masturbace, který vede k očekávanému výsledku, tj. kterým si masturbující jedinec navodí příjemné pocity a dosáhne orgasmu.
Význam masturbace spočívá mimo jiné v poznávání vlastního těla a pocitů. Nejlépe tedy uděláš, když vyzkoušíš různé způsoby masturbace a vybereš si takový, který ti bude nejlépe vyhovovat.

11.07.2017

Je nějak věkově omezen prodej přípravků podporujících erekci, jako například (...) a jiné?

Jan, 16 let

Milý Jane,

Uvedený přípravek není určen pro děti a dospívající do 18-ti let. Pokud ve svém věku trpíš poruchou erekce, mohlo by to být projevem poruchy krevního oběhu v důsledku onemocnění srdce a cév. Porucha erekce v mnoha případech napomáhá k včasnému odhalení tohoto druhu onemocnění. Doporučuji, aby ses co nejdříve obrátil na svého praktického lékaře.

11.07.2017

Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy mi přestanou růst chlupy u penisu. Děkuji

David, 15 let

Milý Davide,

Jednotlivé chloupky v pubickém ochlupení rostou přibližně 6 měsíců, přičemž za tuto dobu dosahují délky okolo 6 cm. Poté chloupek vypadne a na jeho místě začne růst nový (samozřejmě, že nové chloupky dorůstají průběžně, takže ochlupení nevypadává celé najednou).
Během dospívání se pubické ochlupení postupně rozvíjí, tento vývoj je znázorněn na ilustracích na stránce „Pět stupňů vývoje“.
Pubické ochlupení se průběžně obnovuje až do konce života, i když u starších mužů už je zpravidla méně husté, a to z důvodu poklesu hormonální hladiny ve stáří.

11.07.2017

Dobrý den, mám dokonalej vztah s jednou holčinou a už se chtěla začít líbat, jenže já to neumím. Poradíte mi jak na to? Předem děkuji za odpověď.

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Pro první líbání si vyber vhodné místo a vhodnou dobu. S dívkou byste pro tuto činnost měli mít dostatek soukromí, aby vás při líbání nikdo nerušil a abys dívku nepřivedl do rozpaků. Jinými slovy, měli byste být sami. Ani jeden z vás by neměl mít v ústech žvýkačku. Před samotným líbáním je vhodné navázat tělesný kontakt, pokud možno takový, který jste už spolu měli. Můžeš dívku například něžně uchopit za ruku nebo jí lehce položit ruku kolem ramen. Ve vhodném okamžiku (až vám spolu bude dobře a budete se cítit pohodlně) můžeš dát dívce najevo, že máš zájem o líbání. Nejlépe tak, že se k dívce nakloníš. Pokud stojíte proti sobě nebo sedíte vedle sebe, můžeš začít pomalým přibližováním hlavy a horní poloviny těla. Přitom udržuj oční kontakt a všímej si reakcí dívky. Když se k sobě vaše hlavy přiblíží na určitou vzdálenost, dívka už zpravidla sama pozná, že ji chceš políbit. Pokud by se dívka v tuto chvíli snažila udržet si od tebe odstup, například by se od tebe odtáhla či odvrátila, znamenalo by to, že o polibek nemá zájem. Jedná se o jakýsi šetrný způsob, jak dá dívka chlapci najevo, že se s ním (alespoň prozatím) líbat nechce, aniž by ho svým odmítnutím ztrapnila. Pokud však dívka neudělá nic pro to, aby „prodloužila vzdálenost“ mezi vašimi obličeji, nebo pokud se k tobě dokonce začne sama přibližovat, znamená to, že je na polibek připravena. Než se vaše obličeje přiblíží natolik, aby se vaše rty mohly dotknout, měl bys uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Při polibku postupuj alespoň zpočátku lehce a jemně, vyhýbej se různým zvukům, jako je např. mlaskání a srkání. Při líbání bys neměl setrvávat ve strnulém tělesném postoji. Dívce můžeš například položit ruce kolem pasu, kolem ramen nebo za hlavu. Polibek může trvat různě dlouhou dobu, většinou tak dlouho, dokud jeden z líbajících se partnerů nedá druhému najevo, že už by chtěl polibek ukončit. Pokud by se tedy dívka snažila jemně se od tebe odklonit či odsunout, můžeš polibek ukončit, ale beze spěchu. Náhlé a rychlé přerušení polibku není vhodné. Při ukončování polibku bys neměl dívku od sebe „odmrštit“ nebo jí náhle přestat věnovat pozornost. Polibek můžeš ukončit také jemným dotekem či pohlazením, čímž dáš dívce najevo, že o ni nepřestáváš mít zájem.
První líbání vyžaduje určitou odvahu, zejména na straně chlapce, od něhož se očekává, že bude v tomto směru iniciativní. Důležité je, abys dovedl sledovat dívčiny reakce na tvé první pokusy o polibek a dovedl těmto reakcím přizpůsobit svůj další postup. Pokud dívka dá najevo, že se líbat nechce, nemusí to ještě znamenat konec vztahu. Možná, že jen nemá tu správnou náladu. Pokud máš pocit, že by ti líbání mohlo dělat potíže a netroufáš si na něj, můžeš pro začátek vyzkoušet alespoň polibek na nějakou jinou část těla, než ústa partnerky. Při objímání ji můžeš zkusit políbit například ze strany na krk. Polibek by neměl být mlaskavý a neměl by na těle partnerky zanechávat vlhké stopy.

10.07.2017

Co mám dělat když si ucvrkávám? Děje se to většinou po čůrání třeba když si kýchnu nebo se zasměju. Nemám problém s nadváhou, někde jsem četl, že je to možná příčina. Nevím co mám dělat, děkuji za radu.

Miroslav, 16 let

Milý Miroslave,

Drobný únik moči, který se může dostavovat například při smíchu nebo kašli, lze omezit pravidelným prováděním cviků na posilování pánevního dna. Během močení můžeš provádět také tzv. „stop-start“ cvičení. Spočívá v tom, že močení na několik vteřin zastavíš a poté opět spustíš, což můžeš během jednoho močení provést i opakovaně.

10.07.2017

Včera keď som masturboval tak sa mi na penise vedľa tej veľkej žili, zodrela koža. Na dotyk to bolí. Je to normálne? Čo mám robiť? Kedy sa to zahojí?

BNH, 15 let

Milý BNH,

Drobné oděrky se hojí 3 až 7 dní, u hlubších oděrek spojených s krvácením se vytváří strup a jejich hojení může trvat déle (až 3 týdny). Poraněné místo udržuj v čistotě, aby do oděrky nepronikly různé drobné nečistoty.
Oděrka byla nejspíše způsobena příliš prudkými masturbačními pohyby. Pokud při masturbaci dochází k drobným poraněním na povrchu penisu (oděrky, škrábance a podobně), bylo by vhodné při další masturbaci použít nějaký vhodný lubrikační prostředek (například pleťový krém, tělové mléko, či přímo lubrikační gel), čímž by se riziko dalších poranění snížilo.

10.07.2017

Může spaní na boku škodit pohlavním orgánům?

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

Při poloze vleže na boku poškození pohlavních orgánů nehrozí. Navíc během spánku se poloha těla několikrát mění, aniž by si to člověk uvědomoval. Jinými slovy, během noci se člověk na lůžku několikrát obrátí. I kdybys usínal například v poloze vleže na zádech, nikdo ti nezaručí, že se ráno neprobudíš například vleže na boku.
Během spánku je člověk (zejména v dětství a dospívání) schopen vykonávat nejrůznější pohyby, mnohdy dosti komplikované, zatímco s rostoucím věkem se tato schopnost poněkud oslabuje. Tvoje tělo si během spánku „samo najde“ takovou polohu, která mu bude nejlépe vyhovovat. Pokud by během spánku došlo například k nějakému bolestivému zmáčknutí pohlavních orgánů, tvoje tělo by na něco takového reagovalo změnou polohy, aniž by ses kvůli tomu nutně musel probudit.

10.07.2017

Dobrý den
Většinou když si dřepnu,tak mi křupne v kolenou a někdy to i trochu bolí.Co mám dělat?Pomůže když budu dělat dřepy nebo to spíš uškodí?
Rozhodl jsem se že po dobu prázdnin budu každý den cvičit,20 dřepů,alespoň 15 kliků,40 sklapovaček do kříže a 60krát zvednou činku(2kg) na obě ruce.Je to v pořádku?Měl by jsem dělat něco jiného?

Timmy, 15 let

Milý Timmy,

U dospívajících a mladých lidí jsou podobné zvukové projevy (křupání) při pohybech kloubů celkem běžné. Vznikají v důsledku podtlaku, který se vytváří při návratu kloubu do výchozí polohy. Pouze při bolesti či otoku v oblasti kloubů by bylo vhodné provést vyšetření na ortopedii.
Cvičení s činkou by měl dospívající člověk provádět pouze pod dohledem specializovaného trenéra, jinak hrozí poškození kloubů v důsledku nesprávného úchopu činky, nesprávně vykonávaných pohybů či nevhodně zvolené zátěže. Pokud nemáš možnost využít služeb trenéra, prováděj posilovací cviky raději pouze s vlastní vahou, tedy bez činek a jiného nářadí. Pokud nejsi profesionální sportovec, vykonávej nejvýše 20 cviků v jedné sestavě a nejvýše 5 sestav za den.

10.07.2017

Ahoj, před asi 2 týdny jsem byl s mámou u lékaře kvůli bolesti varlete a bylo mi i na zvracení. Měl jsem před doktorem strach, ale řekl mi, že se nemusím bát, že to nevidí prvně. Po krátké promluvě mě doktor vyšetřil a prý jsem měl torsi? Nevíte co to je a jak probíhala operace, moc si toho nepamatuju.

Jan, 11 let

Milý Jane,

Torze varlete je velmi nebezpečný stav. Spočívá v tom, že se varle překroutí tak nešťastným způsobem, že dojde k zaškrcení cév, které zásobí varle krví.
K torzi může dojít například v důsledku úrazu (při sportu a podobně), avšak někteří chlapci k ní mají vrozené sklony, zejména pokud jsou jejich semenné provazce příliš volné a umožňují snadné otáčení varlete podél jeho osy. Při běžném prohmatávání varlat k torzi nedojde.
Při torzi varlete pacient pociťuje ostrou bolest v šourku, nastává otok a zarudnutí šourku, objevují se horečky, nevolnost, zvracení a šok. Lékařskou pomoc je nutno vyhledat co nejdříve, protože k odumření varlete dochází nejpozději do šesti hodin od vzniku potíží.
V celkové anestezii se nejprve provádí pokus o detorzi (otočení varlete) za účelem obnovení přítoku krve do varlete, v závažnějších případech je třeba otevřít i obaly varlete. Někdy se provádí také tzv. orchiopexe neboli upevnění varlete k vnitřní stěně šourku, čímž se do budoucna zabrání dalšímu opakování torze.

09.07.2017

Dobrý den, mám velký prsa a tom jsem kluk, stydím si jen sundat tričko. Mám s tím zajít k doktorce nebo tak něco?

Kroko, 13 let

Milý Kroko,

Jedná se o poruchu zvanou gynekomastie, které spočívá ve zvětšení prsních žláz u osob mužského pohlaví. Jedním z rizikových období, v nichž se gynekomastie častěji vyskytuje, je právě puberta.
V některých případech může být gynekomastie projevem nějakého dalšího onemocnění, většinou však její příčina spočívá v hormonální nerovnováze.
V každém případě doporučuji návštěvu lékaře, zejména pokud se kvůli zvětšení prsních bradavek trápíš a vyvolává v tobě celkem pochopitelné nepříjemné pocity. Tvé obtíže lze poměrně snadno vyřešit, neboť gynekomastii lze s vysokou úspěšností léčit pomocí antiestrogenů (např. tamoxifenu).

09.07.2017

Když mě můj praktický lékař zapomene pozvat na preventivní prohlídku, co se stane? Zjistí to při další návštěvě? Třeba tak, že mu to vyjede na PC?
Děkuji.

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Je nepravděpodobné, že by v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost zanedbali natolik důležitý administrativní úkon, jakým je odeslání pozvánky na povinnou preventivní prohlídku. Spíše by se mohlo stát, že pozvánka nebude doručena z důvodu ztráty listovní zásilky během přepravy a podobně.
Pokud se pacient na preventivní prohlídku nedostaví, může jej praktický lékař upomenout buď přímo, nebo prostřednictvím zdravotní pojišťovny. Pokud pacient (rodiče nezletilého pacienta) nereaguje ani na upomínku ze strany zdravotní pojišťovny, následuje správní řízení a uložení pokuty.
V případě, že by pozvánka nedorazila, by bylo vhodné alespoň telefonicky kontaktovat ambulanci příslušného praktického lékaře pro děti a dorost.

09.07.2017

Chtěl bych se zeptat když si oholim chlupy nad penisem tak na druhý den už tam zase jsou. Je to v pořádku?

Šimon, 15 let

Milý Šimone,

Pubické ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc. Prostým dělením lze dojít k údaji 0,33 mm za den, avšak tempo dorůstání chloupků nemusí být zcela rovnoměrné, navíc v prvních dnech po oholení bývá jejich dorůstání nejnápadnější. Pokud se již druhý den po oholení objevuje na oholených místech strniště, je to naprosto v pořádku. Neobvyklé by bylo, kdyby ochlupení během jediného dne dorůstalo délky několika milimetrů. Abnormální růst ochlupení může být dán vrozenými předpoklady nebo hormonální poruchou.

09.07.2017

Dobrý den po fotbale se vždycky ve společných sprchách sprchujeme a já se citim trapně, protože jako jediný tam mám stopořelý penis. Nevíte co stím?Předem děkuji za odpověď.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Vzhledem k tomu, že v období dospívání se erekce dostavuje poměrně často a mnohdy bez jakýchkoliv zjevných příčin, je naprosto normální, že se u tebe dostavuje i ve společných sprchách. Překvapivé je spíše to, že u tvých spoluhráčů se nedostavuje.
Avšak také je možné, že svojí erekci vnímáš citlivěji a věnuješ jí více pozornosti, než erekci u ostatních chlapců. Mnozí chlapci se totiž domnívají, že erekcí ve sprchách a na podobných místech „trpí“ jen oni sami, kdežto ostatní tento „problém“ nemají. Příčina takovýchto pocitů je poměrně jednoduchá. Jakmile totiž chlapec začne cítit, že jeho penis přechází z klidového stavu do erekce, snaží se (ať už vědomě či podvědomě) vyhýbat pohledu na penisy ostatních. Dělá to proto, aby si snad ostatní chlapci nezačali myslet, že je to právě pohled na jejich pohlavní orgány, co u něj erekci vyvolává (myšlenka je to sice na první pohled logická, avšak vychází z mylného předpokladu, že příčinou erekce musí být vždy pouze nějaký vizuální podnět). Důsledkem ovšem je, že si takový chlapec ani nevšimne, že u ostatních (alespoň u některých) se erekce také dostavuje.
V každém případě by bylo smutné, kdyby ses trápil kvůli něčemu, co nemůžeš plně ovlivnit. Snaž se na erekci při sprchování pokud možno nemyslet. Určitého ochabnutí ztopořeného penisu bys mohl dosáhnout například tím, že si budeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad (např. násobení dvouciferných čísel), případně odříkávat násobilku od čísla 7 výše. Tím zaměstnáš svoji pozornost natolik, že přestaneš myslet na erekci, která poté odezní, nebo alespoň nebude tak silná. Avšak i kdyby se ti nepodařilo erekci uvedeným způsobem potlačit, snaž se chovat naprosto nenuceně, jako kdybys ve skutečnosti žádnou erekci neměl. Budeš tak méně nápadný, než kdyby ses snažil erekci nějakým krkolomným způsobem zakrývat.

09.07.2017

Dobrý den (...) Prosim zobrazit jen odpoved

Josh, 16 let

Milý Joshi,

Pokud dívce, se kterou bys chtěl chodit, vadí, že jsi příliš slušný, měla by si raději najít nějakého neslušného chlapce, který by lépe vyhovoval jejím představám a nárokům. Pokud jsi byl na dívku dosud milý a nepoužíval jsi před ní vulgární výrazy, neměl bys s tím začínat jen proto, aby ses dívce zavděčil nebo zalíbil. Pokud používání hrubých slov nepatří k tvému běžnému způsobu vyjadřování, dívka dříve či později stejně pozná, že tento způsob komunikace k tobě jaksi „nepatří“, a že například vulgární výrazy zní v tvém podání poněkud nuceně a nepřirozeně.
Nelze vyloučit ani možnost, že dívka se před tebou sice cítí poněkud nesvá, avšak nechce tě nutit k tomu, abys své způsoby chování a vyjadřování měnil. Možná jí připadá, že jsi pro ni „příliš ušlechtilý“, avšak to ještě neznamená, že od tebe očekává, že „klesneš“ na nižší úroveň vyjadřování. Možná, že pokud byste nakonec přece jen navázali těsnější vztah, podařilo by se vám všechny případné obtíže společně překonat.

07.07.2017

Dobrý den, můj penis při erekci není v pravém úhlu od těla, ale erekce pokračuje až úplně k břichu, dostat ho pak do pravého úhlu a nebo se k němu alespoň přiblížit je velmi namáhavé a i docela nemožné, jelikož to bolí a je to nepříjemné. Je u břicha vždy tak ztopořený, že prostě ať dělám, co dělám, stejně se vždy k tomu břichu vrátí. Vim, že penis muže mít různé úhly, ale úplně u břicha to je opravdu nepříjemné. Chtěl bych se zeptat zda na to existují například nějaké cviky, masti, prášky nebo co by jste mi doporučil.

Blabla, 16 let

Milý Blabla,

Máš pravdu, že penis může při erekci svírat s tělem různé úhly. To, že penis nesměřuje od těla v pravém úhlu, je naprosto běžné, protože tento sklon a jemu blízké (v rozsahu 85 až 95°) se vyskytuje pouze u 10% mužů. U dalších 65% mužů směřuje penis při erekci vzhůru, u 25% pak více či méně dolů (viz údaje v následující tabulce, kde 0° znamená směřování penisu svisle vzhůru, 85 až 95° vodorovně kupředu a 180° svisle dolů). Sklon penisu při erekci je dán mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn.

V žádném případě nedoporučuji snažit se penis při erekci „narovnávat“ do vodorovné polohy. Jak sám píšeš, takováto manipulace je velmi nepříjemná a bolestivá, navíc při ní hrozí poškození vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Při erekci vsedě doporučuji příliš se nepředklánět, aby nedošlo k bolestivému zmáčknutí penisu.
Svislá poloha penisu při erekci může mít i různé výhody, například tu, že na veřejných místech není erekce tak nápadná, jako kdyby při ní penis trčel kupředu. Případné obtíže při některých erotických aktivitách lze při výraznějším sklonu penisu kompenzovat volbou vhodné tělesné polohy. Úhel sklonu pochvy (vaginy) činí obvykle 45°, avšak při pohlavním styku může partnerka vhodným nastavením pánve (větším či menším pokrčením dolních končetin, vysunutím či natočením boků a podobně) partnerovi proniknutí penisu do pochvy usnadnit.
V případě, že by nízký úhel sklonu penisu působil tobě a tvé partnerce nějaké potíže při souloži, bude součástí vaší milostné předehry „objevování“ takové polohy, při níž bude pohlavní styk vám oběma příjemný. Snad jen v případě, že by se při souloži objevily nepřekonatelné obtíže, by bylo možno uvažovat o chirurgickém uvolnění vazů, na nichž je penis upevněn. Výsledky takovýchto operací však nelze předem odhadnout a vzhledem k možným komplikacím je ani příliš nedoporučuji.

07.07.2017

Dobrý den, co znamená pojem ,,pod zákonem''?

David, 14 let

Milý Davide,

Jedná se o hovorové označení osoby, která dosud nedosáhla věkové hranice 15-ti let (označení vzniklo zkrácením slovního obratu „pod zákonem stanovenou věkovou hranicí“).

07.07.2017

Dá se použít výpočet BMI u svalnatých lidí? Pokud nemám tuk a mám svaly tak mi může vyjít nadváha i když jí mít nebudu.

Bafbaf69, 17 let

Milý Bafbafe69,

Pravdou je, že na tělesné hmotnosti se podílejí různé druhy tkáně (nehledě k tomu, že přibližně 60% hmotnosti lidského těla tvoří voda). Podíl tukové tkáně na tělesné hmotnosti činí u dospívajícího chlapce či mladého muže v ideálním případě okolo 10 až 15%, u dospívající dívky či mladé ženy 15 až 25%. Podíl tukové tkáně na tělesné hmotnosti však může být značně variabilní.
Pokud máš mohutnou postavu s rozvinutou muskulaturou, může index tělesné hmotnosti BMI skutečně vést k určitému zkreslení. V běžné populaci jsou vyšší hodnoty BMI skutečně spojeny s nadměrným množstvím tělesného tuku a s nadváhou či obezitou. Většině tzv. silových sportovců (například hráčů ledního hokeje či amerického fotbalu) by při tomto srovnání skutečně vycházela nadváha, přestože nadměrné zásoby tělesného tuku nemají. Z tohoto důvodu je pro některé dospívající sportovce (například hokejisty) vhodnější použít sice méně přesný a původně jen pro dospělé určený, avšak pro tyto sportovce přece jen poněkud výstižnější Brocův index (BI), který lze vypočítat s pomocí následujícího vzorce:

„Výška nad 100 (cm)“ ve jmenovateli zlomku znamená, že od tělesné výšky v centimetrech se odečte číslo 100.
Optimální hodnoty BI se pohybují v rozsahu 90 až 110. Příklad: Chlapec ve věku 16 let měří 175 cm a váží 80 kg. Hodnota BMI činí 26,12. Vzhledem k tomu, že optimální hodnota BMI pro chlapce ve věku 16-ti let činí 19,5 až 22, jedná se v tomto případě již o nadváhu. Avšak pro chlapce, který se zabývá nějakým silovým sportem a má svalnaté tělo, použijeme BI, jehož hodnota činí 106,67 a pohybuje se tedy v rámci optimálních hodnot 90 až 110.

07.07.2017

Ahoj, při preventivce mi doktor prohmátl varlata a potom se pokusil stahnout předkožku. Ta mi ovšem přetáhnout nejde. Předepsal mi mastičku a řekl, že kdyby nepomohla tak by mě poslal na rozšíření předkožky. Jak se to dělá?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Nejsem si jistý, jaký způsob měl tvůj lékař na mysli, nejspíše chirurgický zákrok, kterým může být například plastika předkožky, dorzální discize nebo cirkumcize (obřízka). Pokusy o násilné roztahování (dilataci) předkožky by se provádět neměly, protože při nich hrozí poranění s následným vznikem tzv. jizevnaté fimózy (tj. chorobného zúžení předkožky v důsledku jejího zjizvení).
Avšak je třeba si uvědomit, že proces uvolňování zúžené či slepené předkožky je postupný a není nijak časově limitován. Lékaři by měli respektovat, že u některých chlapců tento proces trvá o něco déle, než u jiných, a nesnažit se předkožku za každou cenu přetahovat.
Při pokusech o přetahování předkožky postupuj tak, aby to nebylo bolestivé. Pokud léčba předepsanou mastí (nejspíše se jedná o kortikoidní mast) nebude úspěšná, měla by být po půl roce ještě jednou zopakována, a teprve v případě opakované neúspěšnosti léčby by bylo na místě doporučovat chirurgický zákrok. Mělo by se však jednat o takový zákrok, při němž nedochází ke ztrátě eroticky citlivé tkáně předkožky.

07.07.2017

Dobrý den, při sportu se strašně moc potím. Doslova ze mě lije a moje tričko vypadá jako kdyby zmoklo. Nejsem ani tlustý, jsem vysoký a mám průměrnou postavu.

Autobus, 16 let

Milý Autobuse,

Zvýšené pocení při fyzické námaze či v horkém počasí je celkem pochopitelné a rovněž hormonální změny v období dospívání mají určitý vliv na množství a složení potu, který navíc obsahuje charakteristický tělesný pach.
Při zvýšeném pocení doporučuji používat antiperspirant (případně antiperspirant s deodorantem, nikoli však pouhý deodorant), a to několikrát denně (bez ohledu na to, zda výrobce uvádí účinek po dobu 24, 48 nebo 72 hodin). Kromě toho, u antiperspirantu může určitou dobu trvat, než začne účinkovat. Pokud se hodně potíš, tak je možné, že se ti antiperspirant z podpaží „odplaví“ dříve, než začne působit (a značná část se ho bez užitku vsákne do oblečení, nebo z podpaží steče po těle na místa, kde ho není tolik zapotřebí). Z tohoto důvodu doporučuji aplikovat menší množství antiperspirantu do podpaží už večer, těsně před tím, než jdeš spát, protože v noci se ti antiperspirant lépe udrží na pokožce a postupně působí, zatímco ty spíš. Ráno antiperspirant opět použiješ. Tak získáš důkladnější ochranu, než když si antiperspirant naneseš pouze ráno.
Při zvýšeném pocení rovněž doporučuji nosit si na sport rezervní suché tričko, které si podle potřeby převlékneš.
Pozornost věnuj rovněž pitému režimu, pij dostatečně a rozhodně se nesnaž „omezit“ pocení tím, že bys omezil příjem tekutin. Nedostatek tekutin způsobuje v kombinaci s nadměrným pocením poměrně rychlou dehydrataci organismu, což by mohlo vést až ke kolapsu.

06.07.2017

Dobrý den. Chtěl bych navázat k minulé otázce. Nemůže být bolest varlat smrtelná? Docela mám strach.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Bolest sama o sobě smrtelná není, avšak některá z onemocnění, která mohou bolest varlat způsobovat, mohou ohrozit tvé reprodukční zdraví.
Pokud máš obavy, uděláš nejlépe, když co nejdříve navštívíš svého praktického lékaře, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

06.07.2017

Proč mě někdy bolí pravé nebo levé varle? Někdy i oboje dohromady? Díky.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Bolesti varlat mohou mít různé příčiny, k nejčastějším z nich patří:

 • narušení přítoku krve do varlete
 • narušení odtoku krve z varlete
 • varikokéla (chorobné rozšíření žil semenného provazce)
 • zánětlivé onemocnění varlete
 • vystřelování bolesti z jiné části těla

Bolest může nastat rovněž v důsledku úderu či poranění.
Bolesti varlat nepodceňuj. Pokud tě varlata bolí, navštiv co nejdříve svého praktického lékaře.

06.07.2017

dobry den je mi 14 a vážim 70 kg a měřim 171 cm co si myslíte???

Fat, 14 let

Milý Fate,

Uvedené údaje vypovídají o mírné nadváze. Tvoje tělesná výška zhruba odpovídá průměrným hodnotám pro tvůj věk, avšak tělesná hmotnost je o něco vyšší. Hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) u tebe činí 23,9 (zatímco optimální hodnoty pro tvůj věk se pohybují mezi 18 a 21). Tvoje ideální hmotnost by se tedy při současné výšce měla pohybovat přibližně mezi 53 a 64 kg.

06.07.2017

Ahoj, jak mam prosim co nejpresneji odmerit delku penisu? Kdyz dam pravitko nad nej tak bych ho mel taky "vrazit" vit do tela az k ty kosti? Nebo jen odmerit delku penisu ktery je videt? Jako myslim tim jestli taky dovnitr kdyz je tam taky tuk protoze pak je to rozdil mozna pul cm nebo i cm... tak nevim. A z tech obrazku mi to neni jasne :/

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Délka penisu se neměří pravítkem, ale proužkem papíru, na který se délka vyznačí a teprve poté přeměří. Při měření pravítkem nedosáhneš přesných výsledků, protože pravítko je na rozdíl od penisu rovné a mezi hranou pravítka a stupnicí se nachází volné („vynechané“) místo.
Délka penisu se měří od kořene, tj. od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. Zanořená část penisu se do jeho délky nepočítá.

05.07.2017

Na preventivní prohlídce jsem se zeptal doktora, protože mám citlivý žalud. Řekl mi, že mám zkusit čaj. Moc jsem ho neposlouchal, protože to beru jako srandu. Nevíte vy něco co by mi mohlo pomoci?

Josef, 15 let

Milý Josefe,

Možná tě to překvapí, ale pravidelným oplachováním v čaji lze skutečně citlivost žaludu snížit. Rozhodně si z tebe nedělal legraci, jak se domníváš. Ani já sám ti nemohu poradit nic lepšího.
Černý čaj totiž kromě aromatických látek obsahuje rovněž tzv. třísloviny, což jsou látky, k jejichž účinkům opravdu patří také snížení citlivosti povrchu lidského těla. Pokud si budeš přecitlivělý žalud denně oplachovat čajem, obtíže v podobě nepříjemných pocitů na povrchu žaludu (například při jeho otírání o spodní prádlo) brzy ustoupí.
Čaj ovšem musí být připraven poněkud odlišným způsobem, než obyčejný čaj určený k pití. Rozdíl spočívá v délce louhování. Zatímco čaj k pití se louhuje po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žalud je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby došlo k uvolnění tříslovin. Takto připravený čaj je poté ještě zapotřebí nechat ochladit, aby nedošlo k opaření penisu, pokud by čaj zůstal horký.
Když výše uvedeným způsobem připravený čaj vychladne, můžeš jej na žalud penisu aplikovat různými způsoby. Buď můžeš penis (s přetaženou předkožkou) na chvíli ponořit do nádobky s čajem, nebo si můžeš vytvořit jakýsi „čajový obklad“ pomocí kousku měkké a savé textilie, kterou v čaji namočíš a následně s ní na chvíli obalíš obnažený žalud.
Pro výše popsanou čajovou terapii lze použít obyčejný černý nebo zelený čaj.

05.07.2017

Jsem na táboru a bojím se toho co mi kamarádi řeknou až se s nimi půjdu sprchovat proč nemám předkožku.Mám od 6 ti let obřízku.Co jim mám na to říct?

Radek, 12 let

Milý Radku,

Především není jisté, zda se vůbec dostaneš do situace, ve které by si někdo mohl prohlížet tvůj penis. Pokud se za své vlastní tělo stydíš, můžeš si při sprchování ponechat například plavky, avšak je třeba počítat s tím, že plavky by ve sprchách mohly vzbuzovat ještě mnohem více pozornosti ostatních, než tvůj penis. Jinými slovy, v plavkách bys mohl být kamarádům při sprchování ještě nápadnější, než bez nich.
Dále není jisté, zda vůbec budou kamarádi při pohledu na tvůj penis něco říkat. Možná, že stud jim nedovolí, aby dávali najevo, že si na tvém penisu něčeho všimli. Avšak ani v případě, že by k něčemu takovému došlo a kamarádi by se tě začali vyptávat na podrobnosti, nejsi povinen jim cokoliv vysvětlovat. Vzhledem k věku, v němž jsi operaci podstoupil, předpokládám, že k ní nedošlo na tvoji žádost. Nevidím tedy důvod, proč ses měl před kýmkoliv zodpovídat za něco, o čem jsi sám nerozhodl a za co vlastně nemůžeš.
Samozřejmě, že pokud budeš sám chtít, můžeš kamarádům vysvětlit, že tvůj penis byl původně stejný, jako penisy většiny ostatních chlapců, ale poté ti z nějakého důvodu byla provedena operace, při níž se určitá část penisu odstraňuje. Je možné, že tví kamarádi nebudou vědět, o co se jedná, a tudíž je tvoje vysvětlení přivede do rozpaků. Avšak zároveň není vyloučeno, že mezi tvými kamarády se najde ještě nějaký další chlapec, který v minulosti podstoupil tentýž zákrok, jako ty.
Je velmi nepravděpodobné, že by se ti kamarádi kvůli neobvyklému vzhledu penisu posmívali. Pokud už se někteří chlapci při společném sprchování setkávají se smíchem či posměchem kamarádů, příčinou bývají zpravidla spíše neobvyklé rozměry penisu (například abnormálně malý či naopak abnormálně velký penis), než jeho vzhled. V každém případě by ses neměl společného sprchování obávat. Sprchuješ se přece proto, aby ses umyl, nikoli proto, aby někdo mohl posuzovat vzhled tvého penisu nebo jakékoliv jiné části tvého těla.

04.07.2017

Dobrý deň včera som sa sprchoval a aj som si umýval vlasy a našiel som sa na nej priehlbinu pri čele nebojím sa toho moc ale chcel by som sa spýtať či sa mi môže niečo stať?

Dávid, 12 let

Milý Dávide,

Různé nerovnoměrnosti na povrchu lebky jsou buď vrozené, nebo vznikají během vývoje, případně mohou být buď důsledkem úrazu. Především bychom měli vyloučit úraz. Pokud ses v poslední době neudeřil do hlavy či neutrpěl nějaký podobný úraz (předpokládejme, že něco takového by sis pamatoval), jedná se nejspíše o vrozenou či vývojovou nerovnoměrnost.
Prohlubeň může být způsobena například nedostatečným srůstem lebečních švů (lebka se skládá z několika kostí, které v průběhu lidského života postupně srůstají, avšak srůst těchto švů může probíhat různým tempem). V některých případech švy nesrůstají, případně se rozestupují. Příkladem může být kdysi slavný filmový herec Karel Höger, jemuž se uprostřed čela výrazně rozestupovala tzv. sutura metopica, což je šev spojující levou a pravou část kosti čelní. Z tohoto důvodu měl pan Höger přibližně uprostřed čela svislou štěrbinu, která se i přes svaly, šlachy a kůži na čele zřetelně rýsovala. Je možné, že i u tebe došlo během předchozího vývoje k nepatrnému rozestupu některého z lebečních švů, kterého sis všiml teprve nyní. Nejspíše se nejedná o stav, který by vyžadoval ošetření. V případě jakýchkoliv pochybností se můžeš samozřejmě obrátit na svého praktického lékaře pro děti a dorost.

04.07.2017

(...) Prosim zobrazit je odpověd

Tnx, 16 let

Milý Tnx,

Své sympatie můžeš dát dívce najevo různými způsoby. Stejně tak i dívka ti může dát různými způsoby najevo, že o tebe má zájem. Například tím, že často vyhledává tvoji přítomnost, že pozorně naslouchá tomu, o čem si s ní povídáš, že se na tebe usmívá a jinými způsoby dává najevo, že je jí tvoje přítomnost milá. Naopak v případě, že by o tebe zájem neměla, by se dívka snažila příliš se nezdržovat v tvé přítomnosti, tvoje pokusy o navázání hovoru by se snažila co nejrychleji ukončit a tvé přítomnosti či prostorové blízkosti by se snažila spíše vyhýbat.

04.07.2017

Mám dotaz.. Můj penis funguje jak má, ale růst nikde ani náznak...

:'( , 14 let

Milý :'( ,

Růst a vývoj jednotlivých částí pohlavního ústrojí nemusí probíhat rovnoměrně. Na počátku puberty, což je nejčastěji ve věku okolo 11-ti let (v širším rozmezí ve věku 9 až 13 let), dochází k prvnímu výraznějšímu zvětšování varlat. Přibližně o 1 rok později začíná rovněž růst penisu. Zajímavé je, že na rozdíl od jiných částí těla se rozměry penisu během několika let před pubertou nijak nápadně nemění, a že k prvnímu výraznějšímu růstu do délky u něj dochází opravdu až během puberty. Růst penisu do délky může začít kdykoliv mezi desátým a patnáctým rokem života, a tudíž tě prozatím nemusí znepokojovat, že u tebe zatím ještě nenastal. Teprve v případě, že ani v nejbližší době k růstu penisu nedojde, by ses měl obrátit na praktického lékaře, který ti může vystavit poukaz k vyšetření na endokrinologii.

04.07.2017

Co je to ptačí hrudník? Dá se tahle vada nějak spravit a čím je způsobena?

Men, 11 let

Milý Mene,

Tzv. „ptačí hrudník“ neboli pectus carinatum spočívá ve zploštění hrudníku ze stran, při němž je hrudní kost vysunuta (trčí) výrazně dopředu. Deformace hrudníku může být buď vrozená, nebo vzniká v důsledku onemocnění, například rachitidy (vzniká v důsledku nedostatku vápníku a vitaminu D, a to zejména v prvních dvou letech života). Někdy je spojena s onemocněním vnitřních orgánů (srdce či plic).
Lehké formy ptačího hrudníku buď žádnou léčbu nevyžadují, nebo u nich postačuje léčba formou rehabilitačního cvičení. Doporučuje se zejména plavání. Chirurgická léčba je nutná pouze v nejzávažnějších případech. Mezi možné komplikace patří například různé obtíže s dýcháním.

03.07.2017

Od kolika let můžu jít na brigádu? Nejde mi ani tak o peníze jako o zkušenosti. Díky.

Petr, 14 let

Milý Petře,

Legální výdělečná činnost je možná po dosažení 15-ti let věku, tj. nejdříve v den patnáctých narozenin, avšak pouze za předpokladu, že mladistvý má již ukončenou povinnou školní docházku (tj. nejdříve v poslední den školního vyučování ve školním roce, v němž absolvuje základní školu nebo nižší stupeň víceletého gymnázia). Obě dvě podmínky (tedy dosažení věku 15-ti let a ukončení povinné školní docházky) musí být splněny. Dítě mladší 15-ti let nebo mladistvý, který nemá ukončenou povinnou školní docházku, může vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost, a to na základě povolení, které vydává úřad práce na žádost rodičů dítěte.

03.07.2017

Mohu si malovat fixou na penis? (tím myslím fixu na tetování od centropenu)

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Vzhledem k tomu, že se jedná o fix určený na kůži, můžeš jej použít i na penis. Podle informace od výrobce jsou tyto fixy dermatologicky testovány a jsou omyvatelné vodou a mýdlem. Přesto doporučuji, abys fix nejprve vyzkoušel na malé ploše, a tím zjistil, jak na něj bude tvoje pokožka reagovat a zda jej lze skutečně snadno smýt.

02.07.2017

Zdravím mam 1 dotaz
1. Já nevim jak mam správně líbat.

Skřiň, 14 let

Milý Skřini,

Pro první líbání si vyber vhodné místo a vhodnou dobu. S dívkou byste pro tuto činnost měli mít dostatek soukromí, aby vás při líbání nikdo nerušil a abys dívku nepřivedl do rozpaků. Jinými slovy, měli byste být sami. Ani jeden z vás by neměl mít v ústech žvýkačku. Před samotným líbáním je vhodné navázat tělesný kontakt, pokud možno takový, který jste už spolu měli. Můžeš dívku například něžně uchopit za ruku nebo jí lehce položit ruku kolem ramen. Ve vhodném okamžiku (až vám spolu bude dobře a budete se cítit pohodlně) můžeš dát dívce najevo, že máš zájem o líbání. Nejlépe tak, že se k dívce nakloníš. Pokud stojíte proti sobě nebo sedíte vedle sebe, můžeš začít pomalým přibližováním hlavy a horní poloviny těla. Přitom udržuj oční kontakt a všímej si reakcí dívky. Když se k sobě vaše hlavy přiblíží na určitou vzdálenost, dívka už zpravidla sama pozná, že ji chceš políbit. Pokud by se dívka v tuto chvíli snažila udržet si od tebe odstup, například by se od tebe odtáhla či odvrátila, znamenalo by to, že o polibek nemá zájem. Jedná se o jakýsi šetrný způsob, jak dá dívka chlapci najevo, že se s ním (alespoň prozatím) líbat nechce, aniž by ho svým odmítnutím ztrapnila. Pokud však dívka neudělá nic pro to, aby „prodloužila vzdálenost“ mezi vašimi obličeji, nebo pokud se k tobě dokonce začne sama přibližovat, znamená to, že je na polibek připravena. Než se vaše obličeje přiblíží natolik, aby se vaše rty mohly dotknout, měl bys uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Při polibku postupuj alespoň zpočátku lehce a jemně, vyhýbej se různým zvukům, jako je např. mlaskání a srkání. Při líbání bys neměl setrvávat ve strnulém tělesném postoji. Dívce můžeš například položit ruce kolem pasu, kolem ramen nebo za hlavu. Polibek může trvat různě dlouhou dobu, většinou tak dlouho, dokud jeden z líbajících se partnerů nedá druhému najevo, že už by chtěl polibek ukončit. Pokud by se tedy dívka snažila jemně se od tebe odklonit či odsunout, můžeš polibek ukončit, ale beze spěchu. Náhlé a rychlé přerušení polibku není vhodné. Při ukončování polibku bys neměl dívku od sebe „odmrštit“ nebo jí náhle přestat věnovat pozornost. Polibek můžeš ukončit také jemným dotekem či pohlazením, čímž dáš dívce najevo, že o ni nepřestáváš mít zájem.
První líbání vyžaduje určitou odvahu, zejména na straně chlapce, od něhož se očekává, že bude v tomto směru iniciativní. Důležité je, abys dovedl sledovat dívčiny reakce na tvé první pokusy o polibek a dovedl těmto reakcím přizpůsobit svůj další postup. Pokud dívka dá najevo, že se líbat nechce, nemusí to ještě znamenat konec vztahu. Možná, že jen nemá tu správnou náladu. Pokud máš pocit, že by ti líbání mohlo dělat potíže a netroufáš si na něj, můžeš pro začátek vyzkoušet alespoň polibek na nějakou jinou část těla, než ústa partnerky (například ze strany na krk).

02.07.2017

Dnes když jsem se koupal tak sem si nahmatal na levém varleti malý hrbolek (menší než hrášek). Jsem celkem dost vyděšeny. Co mám teď udělat?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

S jakýmkoliv neobvyklým nálezem na varleti je třeba se obrátit na lékaře. Hrbolek na varleti může být např. poměrně neškodná cysta (například tzv. spermatokéla), avšak v horším případě by se mohlo jednat o nádorové onemocnění.
Sám píšeš, že jsi vyděšený. To je při nálezu neobvyklého útvaru na varleti docela pochopitelné. Právě proto bys však měl co nejdříve navštívit praktického lékaře, který ti případně vyplní poukaz k ultrasonografickému vyšetření (tj. vyšetření ultrazvukem). Teprve takovéto vyšetření spolehlivě prokáže, o jaký útvar se jedná. Je možné, že nejhorší obavy se nenaplní a ty opět získáš klid. Jakýkoliv „planý poplach“ je lepší, než zanedbání prevence.
V případě, že se skutečně jedná o nádorové onemocnění, bude alespoň možné včas zahájit léčbu, která je ve většině případů úspěšná, pokud je ovšem onemocnění včas rozpoznáno. Svého lékaře proto navštiv pokud možno co nejdříve.

02.07.2017

Je v pohodě že mi kousek kůže (taková nitka) srostl k žaludu (k tomu Otvoru jak vychází moč) PS: nevím jestli už to tak bylo nebo jestli to je normální. Předem děkuji za odpověď

Pomoc, 12 let

Milý Pomoci,

Pokud se to, co nazýváš „kousek kůže“ nachází při spodním okraji žaludu, jedná se o uzdičku neboli frenulum, což je normální součást penisu (na obrázku níže je uzdička vyznačena šipkou). Uzdička může být různě dlouhá a může zasahovat až ke spodnímu okraji ústí močové trubice.

02.07.2017

Dobrý den, mám dotaz mám na penisu takové bílé tečky/hrbolky ale fakt velmi malé mám jich pár pod tím přehybem žaludu a pak taky dole blíž ke kořeni na penisu, když sem se ptal kamaráda řekl že to má taky a že si myslí že je to možná normální, já se ale obávám že by to mohlo být nějaké onemocnění.. předem děkuji za radu

Luboš, 14 let

Milý Luboši,

Bílé tečky (hrbolky či pupínky) na penisu jsou zduřelé mazové žlázky. Zduření mazových žlázek se projevuje přibližně u čtvrtiny (25%) mužů a chlapců. Nejedná se o žádné onemocnění, a tudíž je není třeba nijak „léčit“. Žlázky si nemačkej ani neškrábej. Pokud by ti hodně vadily, můžeš si je v dospělosti nechat odstranit laserem (jedná se o kosmetický zákrok, který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění). Z důvodu podráždění pokožky to však příliš nedoporučuji, navíc na místě vypálených žlázek by se mohly vytvořit jizvičky, které by nakonec mohly být ještě nápadnější, než samotné žlázky.

01.07.2017

Dobrý den, s tátou jsem používal permanentní značkovač a omylem jsem si čmárnul na ruku. Jak to mám smýt? (značkovač je centropen permanent marker art. 2846)

Petr, 17 let

Milý Petře,

Uvedený popisovač obsahuje inkoust na lihové bázi. K jeho smytí lze použít líh. Kromě alkoholických nápojů jej obsahují například různé voňavky, repelenty či dezinfekční mýdla. Kromě prostředků obsahujících líh by mohla při smytí lihového fixu z pokožky pomoci rovněž teplá voda a sůl, případně některé opalovací krémy či klasická bílá pasta na zuby.

01.07.2017

Jak mám uvolnit předkožku když mi nejde stáhnout?

Obrik12345, 12 let

Milý Obriku12345,

Pokud nelze předkožku přetáhnout, nejspíše je dosud příliš úzká (zúžená) nebo přetrvává „slepení“ (konglutinace) mezi žaludem a předkožkou. Nedoporučuji předkožku strhávat násilím, mohlo by dojít k jejímu poranění a následnému vzniku tzv. jizevnaté fimózy. K uvolnění předkožky dojde během dalšího růstu a vývoje penisu nejspíše zcela samovolně. Pokud bys chtěl proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš použít vhodnou mast či krém k jejímu zvlhčování (postup je popsán na stránce Žalud a předkožka).
Předkožku však vždy stahuj jen tak daleko, jak to půjde bez bolesti.

01.07.2017

Zdravím, už pár dní mě bolí v krku. Např. když mluvím nebo jím, co s tím mám dělat? Existuje nějaký čaj nebo metoda na vyléčení? Nechci moc používat prášky. Když sem se narodil doktorka říkala, že mám moc velké krční mandle, což mělo výhodu, ale bohužel i nevýhodu.. výhoda byla taková, že těžko onemocním a nevýhoda je velká, ale.opravdu velká bolest při angíně.

Bolost, 14 let

Milý Boloste,

Bolest v krku může být způsobena buď bakteriálním nebo virovým onemocněním. Bakteriální onemocnění zpravidla vyžaduje léčbu antibiotiky, při virovém onemocnění (častější v letních měsících) je především třeba dodržovat klidový režim. Pomocná léčba, kterou můžeš provádět sám, zahrnuje různé obklady, kloktadla a pití černého čaje s medem. Případně můžeš navštívit lékárnu, kde ti s výběrem vhodného čaje či kloktadla poradí.
V případě obtíží s krčními mandlemi bych přece jen doporučoval návštěvu lékaře, který ti na základě laboratorního vyšetření doporučí vhodná antibiotika. Výraznější otok mandlí a okolní tkáně by mohl vést k omezení průchodnosti dýchacích cest a způsobit velmi nebezpečný stav.