archiv odpovědí - duben 2019

30.04.2019

Prosím skryť dotaz (...)

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Tvoje erotické představy sice mají poněkud neobvyklý obsah, avšak v období dospívání lze považovat za normální ledacos.
Pokud jde o opakované dosahování orgasmu během krátké doby (tzv. mnohočetný orgasmus), k tomu dochází spíše jen vzácně. Po dosažení orgasmu se totiž do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, v důsledku jehož působení je další pokračování v sexuálních aktivitách spíše nepříjemné a dosažení dalšího orgasmu je velmi obtížné.

30.04.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli můžu používat (...) v mém věku a jak ho použit ?

Robert, 16 let

Milý Roberte,

Používání uvedené „pomůcky“ rozhodně nedoporučuji, a to nejen ve tvém, nýbrž v jakémkoliv věku. Zaškrcení penisu takovouto „pomůckou“ totiž může způsobit jeho nevratné poškození.

30.04.2019

Zdravím, chci se ještě zeptat ohledně mého dotazu (...). Prosím celé anonymně. Předem děkuji za odpověď.

Matyáš, 14 let

Milý Matyáši,

Jestliže trpíš určitými obtížemi při vykonávání masturbace, ještě to nemusí nutně znamenat, že budeš týmiž obtížemi trpět i při pohlavním styku. Přestože orgasmus a ejakulace se dostavují vždy na základě týchž reflexů, při pohlavním styku jsou tyto reflexy přece jen vyvolávány za poněkud jiných podmínek, než je tomu při masturbaci. Proto nelze vyloučit, že při pohlavním styku dosáhneš bez obtíží orgasmu i ejakulace bez ohledu na odlišnou tělesnou polohu (ostatně naprostá většina mužů či chlapců vykonává masturbaci v jiné poloze než v té, v níž se běžně vykonává pohlavní styk).
Tvoje obavy či pochybnosti jsou tedy prozatím předčasné. Teprve při pohlavním styku (respektive po několika pohlavních stycích) se ukáže, zda ti dosahování orgasmu v určité poloze bude opravdu činit obtíže. Neměl bys však předem podléhat obavám, že „se něco nepovede“. Důležité je, aby partnerka, kterou si najdeš, byla dostatečně citlivá a ohleduplná, a aby se mezi vámi vytvořil vztah vzájemné důvěry a porozumění, v jehož rámci se vám jistě podaří překonat všechny případné obtíže v intimním soužití, pokud se nějaké takové obtíže vůbec dostaví.

30.04.2019

Na jednu z odpovedí ste písali že neplodný muž je ten ktorý má na 1 ml ejakulátu menej ako 20 miliónov spermií. Môže splodiť dieťa aj tak či nie? Veď keď má 20 miliónov spermií na 1 ml tak by to nemal byť problém či?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Aby mohlo dojít k oplodnění, je zapotřebí určité koncentrace zralých spermií v ejakulátu. Pouze malý zlomek z celkového množství spermií obsažených v ejakulátu totiž na své cestě ženským pohlavním ústrojím vůbec dorazí až do blízkosti vajíčka. Je třeba si uvědomit, že cesta, kterou musí spermie urazit, trvá několik hodin. Délka spermie (i s bičíkem neboli „ocáskem“) totiž činí pouhých 65 mikrometrů (přičemž mikrometr je jedna milióntina metru). Jestliže má spermie překonat vzdálenost byť i jen několika centimetrů, je to pro ni vzhledem k jejím vlastním rozměrům totéž, jako kdyby měl člověk uběhnout několik kilometrů, a to s minimálními energetickými zásobami. Navíc na této cestě čeká na spermii celá řada nástrah (například kyselé prostředí pochvy či imunitní reakce partnerčina těla na vniknutí cizí látky) a v neposlední řadě hrozí, že spermie vyčerpá zásoby své energie dříve, než vůbec dorazí k cíli. Při nízké koncentraci spermií v ejakulátu je pravděpodobnost, že se některé z nich podaří „doputovat“ až k vajíčku, velmi nízká.
Díky možnostem tzv. asistované reprodukce se však i muž, jehož ejakulát obsahuje méně než zmíněných 20 milionů spermií na 1 mililitr, může stát biologickým otcem. K oplodnění partnerky však v takovém případě nedochází přirozenou cestou (tedy v důsledku pohlavního styku), nýbrž umělým oplodněním, při němž ke splynutí pohlavních buněk odebraných z těla muže i ženy dochází v laboratorních podmínkách. Takto oplodněné vajíčko (případně více vajíček) se poté vpraví do těla ženy.

30.04.2019

Dobrý den, dnes odpoledne a večer mě bolelo břicho jakoby z hladu, ale přitom jsem hlad nepociťoval, mohl bych se zeptat co by to mohlo být? Nebo proč?

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

Příčiny bolestí břicha jsou natolik rozmanité, že bez vyšetření nelze původ těchto bolestí určit. Na tvůj dotaz tedy existuje několik desítek možných odpovědí.
Důležité je, nakolik intenzivní bolesti pociťuješ. Jestliže je bolest prudká a obtížně ji snášíš, měl bys navštívit pracoviště lékařské pohotovosti. Totéž platí v případě, že je bolest břicha provázena zvýšenou teplotou. Pokud je však bolest jen mírná a snesitelná, není provázena teplotou a do několika hodin odezní, není návštěva pohotovosti nutná. Pokud bys však mírnými a snesitelnými bolestmi břicha trpěl často a opakovaně, měl by ses svěřit svému praktickému lékaři.

30.04.2019

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat jestli masturbují také dívky? Děkuji.

2x=2y, 14 let

Milý 2x=2y,

Ano, masturbaci mohou vykonávat příslušníci obou pohlaví, tedy chlapci i dívky, respektive muži i ženy.

30.04.2019

Prosím nezveřejňujte otázku (...) Děkuji předem za odpověď.

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Především by ses měl vyvarovat pokusů o násilné přetažení předkožky. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, avšak je třeba postupovat opatrně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

30.04.2019

Dobrý den, je mi 15 (v červenci 16) a měřím 190cm a vážím 91kg. Je to moc velká nadváha? Popř. Jak mám váhu snížit na zdravou? Děkuji

Zvíře, 15 let

Milý Zvíře,

Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Pokud jde o tělesnou hmotnost, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 25,2. Jedná se tedy o nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 16-ti let se pohybují v rozmezí 19,5 až 22.
Jestliže chceš zhubnout, doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků s přiměřenými pohybovými aktivitami. Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

30.04.2019

Dobrý den můj penis měří 16 cm v délce a 14 cm v obvodu. Chci se zeptat jakou velikost kondomu si mám koupit. V obchodě je největší velikost 56 mm.

Aligator, 14 let

Milý Aligatore,

Penisu o obvodu 14 cm by odpovídal kondom nominální šířky 60 mm. Jestliže v lékárně či drogerii kondomy této velikosti nemají (což je svým způsobem pochopitelné, protože většině mužů postačují kondomy menších velikostí, nejčastěji 52 až 56 mm), zkus se v prodejně informovat, zda by ti jej mohli objednat. Další možností by bylo objednání kondomů v některém z internetových obchodů.

30.04.2019

Dobrý den, proč mě svědí nohy když stojím v autobuse a můžu se toho nějak zbavit? Nechci se totiž pořád škrábat.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Kdyby tě nohy brněly, zřejmě by se jednalo o projev onemocnění krevního oběhu. Avšak svědění nohou si nedovedu vysvětlit jinak, než jako projev kožního onemocnění. Není mi však jasné, proč se svědění dostavuje pouze vestoje a v autobusu. Na tvůj dotaz tedy nedovedu poskytnout uspokojivou odpověď.

30.04.2019

Kolik spermií obsahuje 1 ml semene? A kolik z nich je "zdravých" a schopných oplodnit vajíčko?

Dan, 16 let

Milý Dane,

Jeden mililitr ejakulátu obsahuje přibližně 100 milionů zralých spermií. Za neplodného se v současné době považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 20 milionů spermií na 1 mililitr.

29.04.2019

Dobrý den, už 4 dny mě na dotyk bolí pravá prsní bradavka a mám pod ní malinkatou bulku. Měl bych zajít k lékaři? Aktivně sportuji, cvičím a hodně se věnuji trampolíně, kde často dopadám na hrudník. Může to být z toho ? A hrozí mi nějaké nebezpečí? Děkuju.

Marek, 16 let

Milý Marku,

Příčiny těchto obtíží by mohly být hormonálního původu. Není vyloučeno, že se jedná o počáteční fázi gynekomastie. Doporučuji sledovat, zda nedochází ke zvětšování prsní bradavky. Pokud ano, doporučuji navštívit lékaře.

29.04.2019

Videl som kamarátovi penis keď sme sa prezliekali v jednej izbe. Keď som mu ho videl tak som znervóznel ale on sa správal ako keby som ho videl nahého každý deň. Ako to?

Gufi, 15 let

Milý Gufi,

Tvůj kamarád se zřejmě za svoje tělo nestydí a převlékání v přítomnosti dalších osob mu nečiní obtíže.

29.04.2019

Dobrý den, opět bych měl pár dotazů, předem děkuji za odpověď.
1) Mohl bych někdy zkusit zasunout
(...)?
2) I přes to že už skoro měsíc provádím téměř pravidelně cviky na prodloužení uzdičky co jste mi doporučili, žádnou změnu nevidím (...)
3) Jak lze zjistit jestli mám nějakou pohlavní nemoc (AIDS,...) když mi není 18 let

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

1) Rozhodně ne. Při vykonávání takovýchto praktik hrozí velmi vysoké riziko poranění, v jehož důsledku může nastat v krajním případě i smrt.
2) Jeden měsíc je poměrně krátká doba. Někdy se první výsledky dostavují již po několika týdnech, většinou však až po několika měsících. Je třeba být trpělivý.
3) Test na HIV ti udělají anonymně v některé z poraden provozovaných Českou společností AIDS pomoc, a to bez ohledu na tvůj věk. testování na ostatní pohlavně přenosné choroby se provádí na dermatovenerologických pracovištích (oddělení kožních a pohlavních nemocí), kam však osobu mladší 18-ti let musí doprovodit alespoň jeden z rodičů.

29.04.2019

Dobrý den, jak poznám, že dívka při pohlavním styku dosáhla orgasmu? Dík.

W&W, 16 let

Milý W&W,

Při dosažení orgasmu se u žen a dívek (podobně jako u mužů a chlapců) dostavuje svalové napětí, prohlubuje se dech a zvyšuje srdeční frekvence. Některé ženy či dívky rovněž vydávají různé zvuky (vzdechy, někdy až výkřiky), ty však většinou vypovídají spíše o tzv. předstíraném orgasmu. Některé ženy a dívky se domnívají, že takovéto zvuky k pohlavnímu styku a zejména k jeho vyvrcholení patří, a proto je úmyslně vydávají, aby partnerovi udělaly radost.

28.04.2019

Zdravím, mám dotaz (...) Prosím anonymně, děkuji.

Matyáš, 14let

Milý Matyáši,

Při orgasmu a ejakulaci dochází k napínání svalů dolní části těla včetně dolních končetin. Je možné, že v poloze, kterou v dotazu zmiňuješ, je toto napínání svalů usnadněno, a proto ti uvedená poloha při dosahování orgasmu a ejakulace pomáhá.
 

28.04.2019

Dobrý den, (...)

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

1) Osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat.
2) Návštěva takovýchto zařízení je možná po dosažení věku 18-ti let.

28.04.2019

Asi před rokem jsme byli na vyšetření kvůli bolesti varlete, nic neobvyklého neobjevili (...) Teď mě to bolí úplně stejně a ve stejných případech. Prostě tak 10 sekund-1 minuta. Má cenu tam chodit znovu?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Každá bolest varlete je dostatečně dobrým důvodem k návštěvě lékaře.

28.04.2019

Dobrý den, mám takový problém (...) Předem děkuji za odpověď. Text v závorce skrýt.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Jedná se o zanícenou mazovou žlázku. V období dospívání dochází vlivem hormonálních změn ke zvýšené produkci kožního mazu, což může vést k ucpání vývodu některé z mazových žlázek. V takto ucpané žlázce poté dochází k zánětlivé reakci. Pupínek si nemačkej ani neškrábej. Během několika dnů dojde k vyhnisání a poté se ranka začne hojit. Dokud nedojde k zahojení, udržuj si okolí postiženého místa v čistotě.

28.04.2019

Mám o erekci říct rodičům?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Záleží na tom, jak důvěrný je tvůj vztah k rodičům a nakolik jsou tví rodiče zvyklí na to, že se jim svěřuješ s různými intimními (důvěrnými) záležitostmi. Pokud chceš, můžeš se s dotazem ohledně erekce obrátit na toho z rodičů, kterému více důvěřuješ. Více informací by ti možná poskytl tatínek, protože muži se v problematice erekce obvykle vyznají o něco lépe než ženy. Záleží však jen na tobě, zda a s kým chceš o tomto tématu hovořit. Erekce není žádná nemoc a vzhledem k tvému věku je naprosto normální, že se u tebe dostavuje.

28.04.2019

Dobrý den, jak bych mohl vyléčit rychlý metabolismus? Ptal jsem se mámy jestli se to nějak dá léčit a jestli to není problém, a říkala že ne, že by mi to prý doktorka řekla při prohlídce. Nevíte jakým způsobem bych mohl přibrat tuk? Nebo aby mi nebyly vidět tolik kosti? Vadí mi jak mi každý říká že jsem jen kost a kůže.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Jestliže se ti nedaří zvýšit tělesnou hmotnost ani zvýšením příjmu potravy, ani konzumací potravin s vysokou energetickou hodnotou (například plnotučných mléčných výrobků), není vyloučeno, že trpíš poruchou metabolismu. Rozlišují se poruchy metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Léčba spočívá v konzumaci speciálních preparátů, které tělu pomáhají příslušné látky metabolicky zpracovat.
Při běžné preventivní prohlídce nelze poruchu metabolismu diagnostikovat. Praktickému lékaři může leccos napovědět nízký index tělesné hmotnosti dítěte, případně rodinná anamnéza (výskyt poruchy metabolismu u rodič, prarodičů či jiných blízkých příbuzných). Nicméně pro určení konkrétní poruchy metabolismu je třeba vyšetření u specialisty. Doporučuji tedy praktického lékaře požádat o vydání poukazu na vyšetření do metabolické poradny (tato zařízení jsou dlouhodobě natolik vytížená, že jejich návštěvu bez poukazu od praktického lékaře nelze doporučit).

28.04.2019

Nevím jak masturbovat, jsem obřezaný a normální úchop do dlaně nejde. A druhý dotaz, mám penis asi 14 cm dlouhý při erekci ale v klidu asi jen 2-3cm, je to normální a můžete mi poradit?

Poiuztreeq, 17 let

Milý Poiuztreequ,

V důsledku cirkumcize (obřízky) dochází mimo jiné ke ztrátě značné části kožního pokryvu penisu, což se může projevit nedostatkem kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Nedostatek kožní rezervy může vést k nadměrnému tření při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách. Uvedené obtíže lze řešit pomocí dostatečného množství vhodného lubrikantu, jehož používáním lze nadměrné tření snížit. nejvhodnější je přímo lubrikační gel, avšak v nouzi lze použít i nějakou vhodnou náhražku, například pleťový krém pro citlivou pleť.
Takto výrazný rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci může být způsoben extrémně vysokou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn (čím vyšší je pružnost těchto závěsných vazů, tím větší je rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci). Výrazně menší délka penisu v klidovém stavu může být také způsobena jeho částečným zanořením, k němuž v některých případech dochází v důsledku zmíněné cirkumcize (obřízky). Pro posouzení rozměrů penisu je však podstatná jeho délka při erekci, která je u tebe normální.
Určitého prodloužení penisu v klidovém stavu lze dosáhnout plastikou závěsných vazů, avšak tato operace s sebou nese určitá rizika (například ztrátu schopnosti dosažení a udržení erekce) a navíc pro sexuální aktivity je důležitá spíše délka penisu při erekci, která se ani po plastice závěsných vazů nezmění. Navíc už jsi v minulosti jednu operaci genitálu absolvoval a další operace by pro tebe představovala další zátěž.

28.04.2019

Dobrý den, mám problém, že při masturbaci a sledování porna při tom mám výdrž maximálně 1 minutu, dá se nějak výdrž prodloužit a co bych pro to měl udělat? Nemám z toho takový zážitek a nebaví mě to když ejakuluji už po 1 minutě, díky.

Pawel, 18 let

Milý Pawle,

Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace může být různě dlouhá. Pokud dosahuješ ejakulace po jedné minutě, nejedná se o předčasnou ejakulaci. Pro předčasnou ejakulaci při masturbaci sice není stanoven žádný limit, avšak při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože.
Dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci lze oddálit například pomalejším vykonáváním masturbačních pohybů a méně silným stiskem při uchopení penisu.
Sledování pornografie však nedoporučuji, protože zejména v dospívajících a mladých lidech vyvolává naprosto zkreslené představy o pohlavním životě a vzhledu lidského těla. Pornografie neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon, který je mnohdy ještě „vylepšován“ různými filmovými triky. Jestliže si vytváříš představu o normálním pohlavním životě na základě sledování pornografie, mohl bys po zahájení vlastního partnerského pohlavního života zažít nejedno zklamání a rozčarování.

27.04.2019

Navazuji na dotaz Jardy z 24.4.2019: Jako sport dělám veslování, a puchýře se mi na rukou dělají dost často a ve velkém počtu. Občas se stane, že puchýř praskne sám, a potom to pálí. Co v takovém případě dělat? Náplast je v případě prasklého puchýře uprostřed dlaně nemyslitelné řešení.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Když se ti na rukou vytvoří puchýře, neměl bys ruce namáhat, dokud se nezahojí. Možná, že veslování pro tebe není tím nejvhodnějším sportem. Jestliže se mu chceš věnovat i nadále, zřejmě se popsaným obtížím nevyhneš. Kromě puchýřů na dlaních někdy dochází v důsledku veslování k rohovatění kůže tamtéž, případně i k tvorbě oděrek v oblasti hýždí. K dalším obtížím, s nimiž se lze u veslařů setkat poměrně často, patří bolesti bederní páteře, zánětlivá onemocnění kolen, ramen či dalších kloubů a u tzv. nepárových disciplín (kdy veslař drží jedno veslo v obou rukou) rovněž vadné držení těla v důsledku jednostranného zatížení.

27.04.2019

Dobrý den. (...) prosím nezobrazujte text a popíšete mě děj co se děje. Děkuji

Nechápálek, 13 let

Milý Nechápálku,

Kvůli popisovanému jevu se nemusíš nijak znepokojovat. Je naprosto normální, že na vzduchu ejakulát poměrně rychle vysychá.

27.04.2019

(...) Prosím o zakrytí textu. Děkuji za ochotnost a odpověď.

X1X2X3X4X5, 13 let

Milý X1X2X3X4X5,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální.

26.04.2019

Ako sa dá zväčšiť objem ejakulátu?

Mimozemšťan, 13 let

Milý Mimozemšťane,

Objem ejakulátu závisí na dosaženém stupni tělesného vývoje a na způsobu, jímž lidské tělo hospodaří s vodou. Někteří dospívající chlapci jsou znepokojeni kvůli tomu, že jim objem jejich ejakulátu připadá malý. Avšak u mladších chlapců, kteří teprve nedávno začali ejakulovat, se během jedné ejakulace uvolňuje pouze okolo jednoho mililitru ejakulátu (zatímco u dospělého muže připadá na jednu ejakulaci 2 až 5 ml ejakulátu). Ke zvětšení objemu ejakulátu u tebe tedy s největší pravděpodobností dojde v důsledku pokračujícího tělesného vývoje nejpozději do několika let, aniž bys pro to musel něco dělat.
Při nedostatečném příjmu tekutin se objem ejakulátu může snížit, protože již při mírné dehydrataci je tělo nuceno s vodou hospodařit. V důsledku nedostatečného příjmu tekutin dochází k zahušťování nejen u moči, ale i u ejakulátu. Řešením je v takovém případě dodržování pitného režimu (dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 50 až 70 mililitrů tekutin na každý 1 kilogram své tělesné hmotnosti, což například při hmotnosti 50 kg představuje přibližně 3 litry tekutin denně).

26.04.2019

Prepáčte, to som zase ja, chcel som ešte (...) Otázku nezverejniť. Ďakujem za odpoveď.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Při prvním pohlavním styku sice dochází k porušení hymenu, avšak tento proces nemusí probíhat natolik dramaticky, jak si mnozí mladí lidé představují. V hymenu se totiž nachází otvor kruhového či oválného tvaru, který se při zavedení penisu během prvního pohlavního styku rozšiřuje. Přitom dochází i ke vzniku trhlinek na okrajích hymenu, z něhož po defloraci zůstávají tzv. carunculae hymenales (drobné výběžky po obvodu poševního vchodu). Nejedná se tedy o „protržení“, nýbrž o rozšíření otvoru v hymenu, které je provázeno vznikem drobných trhlinek po jeho okraji.
Porušení hymenu není vzhledem k jeho nízké inervaci bolestivé. Jestliže některé dívky při prvním pohlavním styku pociťují bolest, příčinou není samotné porušení hymenu, ale například nedostatečné zvlhčení pohlavních orgánů v důsledku nedostatečně dlouhé milostné předehry. Pokud se dívka před pohlavním stykem dostatečně uvolní a její pohlavní orgány se dostatečně zvlhčí, nemusí pro ni být první pohlavní styk nijak bolestivý.

26.04.2019

(...) Otázku prosím nezverejniť.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Pokud o něj tedy v lékárně nebo v drogerii požádáš, musí ti jej prodat. Pokud by ti prodávající odmítl kondom prodat z důvodu „nízkého“ věku, dopustil by se diskriminace zákazníka, za což by mu hrozilo uložení pokuty.

26.04.2019

Dobrý den,v poslední době mi strašně vadí jedna věc,když například stojím jde mi u kalhot vidět taková jakoby bulka (kvuli penisu) a to penis nemám v erekci, když mám tak to vypadá jako kdybych tam měl malou PET flašku, nevím co dělat.

Anonymous, 12 let

Milý Anonymousi,

Někdy se stává, že tvar mužských pohlavních orgánů se přes přední část kalhot zřetelně „rýsuje“, podobně jako u dívek se přes tričko mohou zřetelně „rýsovat“ tvary prsů. Jestliže ti vadí, že jsou obrysy tvého penisu přes kalhoty vidět, doporučuji pořídit si volnější kalhoty s vyšším sedlem. Při erekci můžeš vložit obě ruce do předních kapes u kalhot, čímž se přední část kalhot vysune poněkud dopředu, a tudíž erekce nebude tak nápadná.

26.04.2019

Dobrý den,
Mám problém, už podruhé se mi stalo, že když jsem byl velmi vzrušený měl jsem poluci i přesto že jsem byl vzhůru. Je to normální a proč? Děkuji.

Nikolas, 13 let

Milý Nikolasi,

K samovolnému výronu semene může dojít nejen ve spánku (v takovém případě se nazývá poluce), ale i v bdělém stavu. Příčinou samovolného výronu semene je prudké a náhlé zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi, k němuž v období dospívání někdy dochází. U dospívajícího jedince s prudce narůstající hladinou pohlavních hormonů může dojít k samovolnému výronu semene v bdělém stavu nejen při obzvláště silném pohlavním vzrušení, ale také při velmi silném záchvatu smíchu nebo kašle (kdy bezprostředním podnětem je otřásání svalstva v dolní části břicha a v oblasti pánve).

26.04.2019

Dobrý den, mám 165 cm a chtěl bych se zeptat jestli masturbace nějak souvisí s růstem do výšky?

David, 14 let

Milý Davide,

Tvoje výška je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm. Rozdíl 3 cm oproti průměrné výšce je ze zdravotního hlediska zcela zanedbatelný.
Mezi vykonáváním masturbace a růstem do výšky neexistuje žádná souvislost. Tělesná výška je dána zejména dědičnými dispozicemi, avšak do značné míry ji může ovlivnit životní styl v dětství a dospívání (důležitý je zejména dostatek spánku a kvalitní potravy).

26.04.2019

Dobrý deň, chcem sa opýtať (...), otázku nezverejniť. Dopredu ďakujem za odpoveď.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pro začínající páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s rozevřenýma nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou. V této poloze totiž mohou oba dva partneři, tedy muž i žena, regulovat hloubku zavedení penisu do pochvy (muž většími či menšími pohyby pánve, žena změnou úhlu pokrčení nohou). Naproti tomu v ostatních koitálních polohách má tuto možnost vždy jen jeden z partnerů (tedy buď jen muž, nebo jen žena), a proto jsou jakékoliv další polohy vhodné spíše jen pro páry, které už spolu souloží delší dobu a navzájem již důkladně znají své potřeby a pocity.

25.04.2019

Dobrý den, a je hodně vážný to spaní pozdě? Jak moc mě to poznamená?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Záleží na tom, kolik hodin denně spíš. Pozdější ulehání ke spánku by nemuselo být problémem, kdybys dodržoval minimální dobu spánku, která v tvém věku činí 9 hodin denně. Nedostatek spánku vést nejen k únavě, ale také k poruchám pozornosti a soustředění. Kromě toho může v důsledku nedostatku spánku dojít ke zpomalení tělesného růstu (větší množství růstového hormonu se totiž vytváří právě během spánku).

25.04.2019

Ahoj, mám takový problém asi (...)

Anonymous98, 13 let

Milý Anonymousi,

Pokud ti zmíněný způsob vykonávání masturbace vyhovuje, není důvod, proč bys jej měl měnit. Pokud jde o četnost vykonávání masturbace, ta závisí pouze na tvých potřebách a možnostech. Zásadní omezování masturbačních aktivit nedoporučuji.

25.04.2019

Dobrý den, nedávno mi bylo 15. Mám penis velký 17,5 cm. Myslíte že ještě poroste?

Qwerty, 15 let

Milý Qwerty,

Vzhledem k tvému věku je uvedená délka penisu nadprůměrná. Nedovedu však odhadnout, zda u tebe ještě dojde k dalšímu růstu penisu. U většiny chlapců penis roste až do věku 18-ti let, avšak při opožděném nástupu puberty může tento proces trvat ještě o několik let déle, naproti tomu při předčasném nástupu puberty může být růst a vývoj penisu ukončen dříve.

25.04.2019

Dobrý den. S přítelkyní (...) Děkuji.

Joe, 18 let

Milý Joe,

Jestliže jsi se svým současným vztahem v takto zásadním ohledu nespokojený, měl bys uvažovat o rozchodu a vyhledání nové partnerky. Svoji současnou partnerku bys zřejmě dost těžko přesvědčoval, aby své názory a postoje měnila. Pokud bys chtěl ve svém současném vztahu setrvat, musel bys její (dle mého názoru poněkud nešťastné a konzervativní) postoje respektovat, ať už ti to přinese jakákoliv omezení.

25.04.2019

Dobrý deň chodím cvičiť a chcel by som sa opýtať či je možné že keď som cvičil a nebral som proteíny mal som problémy so stravovaním meď teraz beriem proteíny nemám žiadne problémy mám aj lepší pocit keď si dám proteín po cvičení. Ďakujem

Sisga, 12 let

Milý Sisgo,

Konzumaci proteinových doplňků stravy nedoporučuji, protože mohou ohrozit zdraví, zejména u dospívajících jedinců, jimž ostatně ani nejsou určeny. Tvoje obtíže po cvičení byly nejspíše způsobeny nepřiměřenou zátěží. Pro dospívajícího jedince, který neprochází intenzivním tréninkem v některé sportovní disciplíně, představuje nejvyšší přiměřenou denní zátěž pět sestav cviků po dvaceti provedeních.

24.04.2019

Dobrý večer. Bude mi lekár na niektorej z prehliadok kontrolovať penis? A je to povinné?

Qwerty, 13 let

Milý Qwerty,

Kontrola pohlavních znaků je sice součástí preventivních prohlídek dospívajících jedinců (v ČR podle vyhlášky č. 70/2012 Sb., na Slovensku podle zákona č. 577/2004 Z.z.), avšak podrobnější způsob provedení této kontroly není stanoven. Záleží tedy v podstatě jen na konkrétním praktickém lékaři, zda bude v rámci kontroly pohlavních znaků prohlížet i penis či nikoliv.

24.04.2019

Dobry den, už jsem se tu ptal na líbání se s holkou ale nebylo mi řečeno jak to je například u francouzského jakože i s jazykem. Jak se to dělá? A jinak děkuji za předešlou odpověď i ta mi pomohla.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Při tzv. francouzském polibku se dotýkají nejen rty, ale i jazyky líbajících se osob. Avšak ne všichni lidé mají tento druh polibku rádi (a u některých může vyvolat i nevolnost). Proto by bylo vhodné nejprve vyzkoušet, zda o něj dívka má zájem. To můžeš udělat například tím, že se dotkneš dívčiných rtů špičkou jazyka. Pokud dívka nebude mít o francouzský polibek zájem, nejspíš sevře rty tak, aby ti znesnadnila proniknutí jazykem do jejích úst. Naproti tomu v případě, že o takovýto polibek bude mít zájem, otevře rty tak, aby ti zavedení jazyka do úst usnadnila. Možná, že dokonce sama zavede jazyk do tvých úst.
Jinak není nutné, aby sis předem dopodrobna plánoval, jak bude líbání probíhat. Leccos ti napoví tvůj instinkt a navíc průběh líbání závisí na obou zúčastněných stranách, tedy nejen na tobě, ale i na dívce, s níž se budeš líbat.

24.04.2019

Dobry den, chtěl jsem se zeptat, jedna holka se chce se mnou líbat, ale já nevím jak. Nemohli byste mi nějak poradit nebo to nějak vysvětlit, jak se to dělá?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Jestliže se chceš se svojí dívkou líbat, měl by sis pro polibek zvolit správný okamžik. Dívku bys neměl políbit v momentě, kdy něco takového nečeká. Až spolu budete sami a budete stát nebo sedět blízko u sebe, můžeš se k dívce naklonit. Když se vaše obličeje přiblíží na 15 – 20 cm, dívka již zřejmě pochopí, že se jí chystáš políbit. V této chvíli bys měl postupovat zvolna a pomalu, abys dal dívce možnost reagovat. Samozřejmostí by mělo být udržování očního kontaktu. Pokud chceš dívku políbit na ústa, měl bys včas uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily.
Při samotném polibku by ses měl nejprve jen lehce dotknout ústy dívčiny tváře nebo úst. Před polibkem můžeš polknout, abys neměl ústa plná slin, což by dívce mohlo být nepříjemné. Během polibku bys neměl cucat, mlaskat a vydávat podobné zvuky. Dívku bys neměl líbat, pokud máš v ústech žvýkačku nebo bonbón. Délka polibku závisí na přání obou partnerů. Dívka ti jistě dá nějakým způsobem najevo, pokud jí polibek bude připadat příliš dlouhý. Například tím, že se od tebe mírně odtáhne. Po ukončení polibku by ses neměl od dívky příliš prudce odvracet, protože by si mohla myslet, že jsi o ni ztratil zájem.

24.04.2019

Dobrý den, jak fungují (...)? Co jsou zač? Prý to zvyšuje nabuzení a touhu po sexu či co.

Fernando, 15 let

Milý Fernando,

Uvedená látka patří mezi tzv. afrodiziaka, což jsou látky sloužící ke zvýšení sexuální touhy či apetence (tj. „chuti“ na sexuální aktivity). Zmíněná látka je sice ve světě poměrně oblíbená, avšak její používání je spojeno s určitými zdravotními riziky, k nimž patří například poškození oběhové nebo dýchací soustavy. Podle některých studií je tato látka navíc rakovinotvorná. V současné době se v několika zemích připravuje zákaz výroby a prodeje této substance.
Rozhodně bych nedoporučoval, aby ses snažil zvýšit svoji sexuální apetenci s pomocí afrodiziak. Vzhledem k svému věku nemáš něco takového zapotřebí, protože během závěrečných dvou až třech let období dospívání dosahuje sexuální touha svého vrcholu. Afrodiziaka vznikla spíše pro „vzkříšení“ uhasínající sexuální touhy u starších osob. Otázkou je však jejich skutečná účinnost, neboť mnozí lidé, kteří si účinky afrodiziak pochvalují, ve skutečnosti jen podléhají sugesci a věří tomu, čemu věřit chtějí.

24.04.2019

Dobrý den, nedávno jsem se popálil o svíčku (kovový kelímek), a udělal se mi puchýř. Nedalo se s tím usnout, tak jsem to mázl Fenistilem. Je to v pohodě, už se to hojí. Dotaz se ovšem týká něčeho jiného. Co je ta čirá tekutina v puchýři? Voda, tuk, nebo mízní tekutina z lymfatických cév? (jemně jsem to napíchl, vymáčkl a zalepil náplastí)

Jarda, 15 let

Milý Jardo,

Puchýř vzniká na povrchu těla jako obranná reakce při poškození pokožky, tedy při jejím popálení, omrznutí nebo mechanickém poškození (otlačení). Tekutý obsah puchýře tvoří sérum nebo krevní plazma, která se při vzniku puchýře rychle nahromadí z kožních cév procházejících místem poškození.
Určitě však nedoporučuji puchýře propichovat a jejich obsah vymačkávat. Nahromaděná tekutina až o několik dnů urychluje proces hojení, tedy obnovy pokožky. Po propíchnutí puchýře se tedy poranění (například popálení) hojí delší dobu. Navíc vpichem se poranění otevře, a tudíž do něj může proniknout nečistota a infekce.

24.04.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať pár otázok.
1. Mám výšku 180 cm a váhu 60 kg, ale vyzerám chudý. Aké je moje BMI?
2. Je v pohode masturbovať aj 4 x denne?
Ďakujem

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

1) Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 18,5. Zřejmě jsi tedy štíhlý, avšak vzhledem ke svému věku netrpíš podváhou. Optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21.
2) Jestliže pociťuješ potřebu vykonávat masturbaci několikrát denně, nevidím důvod, proč by ses měl v této činnosti omezovat.

24.04.2019

Ještě doplňující otázka, je nějaký nezdravý počet vykonávání masturbace? Když třeba někdo vůbec nemasturbuje nebo naopak masturbuje třeba mnohokrát denně, tak jestli z toho můžou být nějaké zdravotní problémy? Děkuji.

2x=2y, 14 let

Milý 2x=2y,

Není prokázáno, že by častější vykonávání masturbace způsobovalo nějaké zdravotní obtíže. Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost, která mimo jiné přispívá ke snížení psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů. I kdybys masturbaci vykonával několikrát denně, v nejhorším případě tě z ní bude nanejvýš bolet ruka.
Kromě toho je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů, kteří ve věku 15 až 25 let vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je v pozdějším věku dvaapůlkrát nižší riziko výskytu rakoviny prostaty než u těch, kteří masturbovali méně často (Giles, G. a kol., 2003). Z tohoto hlediska lze vykonávání masturbace 5x týdně považovat za jakési „zdravé minimum“, přičemž horní hranice není nijak stanovena a závisí pouze na možnostech, přání a potřebách každého jedince.

24.04.2019

Dobrý den, můžete prosím zakrýt otázky (...)

Zoufalec, 16 let

Milý Zoufalče,

1) Zvýšené pocení zřejmě souvisí s hormonálními změnami, k nimž dochází v období dospívání. namísto deodorantu doporučuji používat antiperspirant. zatímco deodorant pouze překrývá pach, antiperspirant přímo omezuje pocení. Výrazný pach v podpaží lze omezit oholením axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží). Pach v podpaží totiž z největší části vzniká rozkladem potu, který ulpívá na povrchu těchto chlupů.
2) Podle výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavního styku 17,85 let u mužů a 18,08 let u žen, přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by se v uplynulých několika letech tento věk výrazně změnil. Samozřejmě, že někteří mladí lidé začínají souložit o něco dříve a jiní naopak o něco později.
Pokud jde o masturbaci, tu vykonává nejen většina dospívajících, ale i mnozí dospělí. Podle výzkumu dvou výše zmíněných autorů masturbuje ve věku 18 až 29 let 58,6% mužů a 52,3% žen, ve věku 30 až 44 let 51,7% mužů 48,5% žen a ve věku 45 až 59 let 46% mužů a 43,5% žen. Kromě toho podle výzkumů A. Kinseyho vykonávají masturbaci již v dětství před pubertou přibližně dvě třetiny chlapců i dívek. Rozhodně tedy neplatí, že masturbace je výhradně jen záležitostí dospívajících jedinců. Nicméně je pravdou, že v období dospívání dosahuje masturbační aktivita jedince zpravidla svého vrcholu.

24.04.2019

Dobrý den, na penisu se mi udělal strup (...) Stačí ránu vydezinfikovat? Kde se tam vzala? Děkuji.

Džykins, 16 let

Milý Džykinsi,

Drobné poranění sis mohl způsobit například ve spánku nebo v silném zamyšlení, aniž bys o tom věděl. ranka je jen drobná a navíc už zaschla, a tudíž dezinfekce nemá smysl. Nicméně okolí ranky si šetrným způsobem udržuj v čistotě. Hojení lze urychlit zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti.

24.04.2019

Jak často normální mladík masturbuje? Vím že každý jinak často protože má jiné potřeby atd. ale takový ten „průměr“?

2x=2y, 14 let

Milý 2x=2y,

Jak správně uvádíš, každý jedinec může mít jiné potřeby. Četnost (frekvence) masturbace je dána především úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi, která může být v období dospívání různá a navíc dochází k jejímu kolísání. Z tohoto důvodu se frekvence masturbace odlišuje nejen u různých mužů či chlapců, ale k určitým výkyvům může časem docházet i u jednoho konkrétního jedince. Otázkou je, jakou výpovědní hodnotu by za těchto okolností mohl mít nějaký přesně stanovený průměr.
Výzkumy věnované frekvenci masturbačních aktivit sice existují, avšak v převážné většině jsou zaměřeny na dospělou populaci, případně na populaci osob starších 15-ti let. Pro období dospívání existují spíše jen více či méně kvalifikované odhady. Podle různých studií vykonává masturbaci přibližně 87 až 99 % dospívajících jedinců (údaje jednotlivých výzkumů se liší v závislosti na odlišných metodologických východiscích), přičemž většina dospívajících vykonává masturbaci několikrát týdně.

23.04.2019

Dobrý den, mám takový problém: Můj penis měří v erekci pouhých 13cm a nevím zda ještě poroste, stačí to na uspokojení dívky? Dá se s tím žít? Bojím si najít holku a bojím se ze mě opustí kvůli penisu a ještě to bude říkat všude okolo. Jinak měřím 178cm, vážím 63kg

Dom, 17 let

Milý Dome,

Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 17-ti let 14 až 17 cm. Délka tvého penisu je tedy sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru je jen velmi malý. Rozhodně bych délku penisu 13 cm nespojoval s přívlastkem „pouhých“. O abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) by se jednalo pouze v případě, že by v dospělosti měřil při erekci méně než 5,6 cm. Tvůj penis dosahuje více než dvojnásobku této délky, a tudíž je velký dost.
Rozhodně se nemusíš obávat, že by nepostačil k uspokojení partnerky. Vždyť podle některých sexuologů postačí k uspokojení partnerky při pohlavním styku již penis o délce přibližně 4,5 cm při erekci. Hlavním zdrojem pohlavního vzrušení u naprosté většiny žen a dívek totiž není stimulace kdesi v hlubinách pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů, v okolí poševního vchodu a v nejbližším úseku pochvy. Naproti tomu příliš hluboké zavádění penisu do pochvy může být pro partnerku bolestivé, zejména pokud penis naráží do děložního krčku.
Bylo by smutné, kdyby tě dívka opustila kvůli rozměrům penisu. Avšak ani ty sám bys jistě nechtěl chodit s dívkou, která si chlapce vybírá pouze podle rozměrů jejich penisu. Nicméně většina dívek dovede na chlapci ocenit jiné věci, než jeho tělesné znaky. Pro většinu dívek je rozhodující chlapcovo chování a jeho vlastnosti. Navíc až se seznámíš s nějakou dívkou, bude trvat určitou dobu, než se navzájem sblížíte natolik, abyste se vůbec dostali do situace, ve které dívka uvidí tvůj penis. Do té doby se mezi vámi jistě vytvoří natolik pevný vztah, že jej neohrozí ani mnohem menší rozměry penisu. Pokud by dívka měla zkreslené vstupní představy o normálních rozměrech penisu, alespoň si je s tvojí pomocí může opravit a uvést na pravou míru.
Pokud jde o tvoji tělesnou výšku a hmotnost, jejich hodnoty jsou vzhledem k tvému věku a pohlaví rovněž normální. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 19,88. Netrpíš tedy nadváhou ani podváhou.
Mezi rozměry penisu a tělesnou výškou či jinými tělesnými rozměry však není prokázána žádný přímý vztah. I vyšší chlapec může mít menší penis, stejně jako nižší chlapec může mít penis větší. Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

23.04.2019

Dobrý večer. Mám obriezku už odmalička a vadí mi že mám stále úplne odokrytý žaluď a tak sa chcem opýtať či sa dá robiť niečo čo by mi predĺžilo kožu tak aby mi pokrývala aspoň nejakú časť žaluďu.

Qwerty, 14 let

Milý Qwerty,

Předkožka patří k těm částem lidského těla, které se po odstranění již neobnoví. Avšak u některých mužů či chlapců, kterým byla předkožka odřezána, se časem vytváří tzv. pseudopraeputium („nepravá předkožka“), což však není skutečná předkožka, nýbrž část zbývajícího kožního pokryvu penisu, která přechází přes okraj žaludu a může zakrývat jeho větší či menší část. Pseudopraeputium lze vytvořit pravidelným natahováním zbývajícího kožního pokryvu penisu, avšak jedná se o velmi zdlouhavý proces. Při každodenním natahování se výsledek dostaví nejdříve za několik měsíců, spíše však až za několik let. Celý postup tedy vyžaduje trpělivost.
Při natahování se postupuje tak, že tělo penisu se uchopí mezi palce a ukazováčky obou rukou přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu. Bříška palců a ukazováčků se buď dotýkají, nebo (při menším obvodu penisu) překrývají jako na obrázku níže.

Poté se ruce jemným posouváním oddalují od sebe, čímž dochází k podélnému napnutí kožního pokryvu penisu. Zejména během prvních několika měsíců je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poranění, protože vznik drobných poranění (mikrotraumat) podkožního vaziva by vedl naopak ke smrštění pokožky. Natahování kožního pokryvu penisu se provádí několikrát denně po dobu několika minut (z důvodu úspory času jej lze spojit s nějakou jinou činností, při které není třeba mít volné ruce, například se sledováním televize a podobně).

23.04.2019

Chtěl bych si našetřit na (...), avšak nedostávám kapesné, nic. Jak se zeptat rodičů o nějaké kapesné? Popřípadě jak se můžu v mém věku dostat k penězům?

Eugen, 13 let

Milý Eugene,

Záleží na rodičích, zda a v jaké výši budou svému dítěti dávat peníze. Pokud ti rodiče žádné peníze nedávají, můžeš se alespoň jednomu z nich svěřit, že bys chtěl nějaké peníze dostávat proto, aby ses s nimi naučil hospodařit. Své přání můžeš zdůvodnit obavami, že až budeš dospělý, nebudeš umět peníze ušetřit, protože se to bez kapesného nenaučíš. Také se můžeš s rodiči zkusit domluvit, aby ti dávali nějaké drobné peněžité částky jako odměnu za pomáhání v domácnosti (i když s běžnými a přiměřenými domácími pracemi bys měl rodičům pomáhat i zadarmo), případně za zlepšení školního prospěchu.
Dětská práce je v ČR zakázána, stejně jako ve všech ostatních civilizovaných zemích. Zaměstnat lze pouze osobu starší 15-ti let, která již má ukončenou povinnou školní docházku (což se týká jak stálého zaměstnání, tak příležitostné práce ve formě brigády). Za peníze smí dítě účinkovat pouze ve filmu, televizi, reklamě nebo na kulturních, společenských či sportovních akcích, avšak pouze s písemným souhlasem Úřadu práce ČR (o souhlas žádají rodiče dítěte mladšího 15-ti let).

23.04.2019

Dobrý deň. Koľko budem merať keď môj otec meria 188 cm a mamka 166 cm? Teraz meriam 174 cm.

Čupan, 13 let

Milý Čupane,

Odhad cílové tělesné výšky na základě dosažené výšky obou rodičů u tebe činí 183,5 ± 10 cm. Již v současné době je tvoje tělesná výška nadprůměrná (průměrná výška u chlapců ve věku 13-ti let činí 160 cm, za normální se u chlapců v tomto věku považuje rozmezí 145 až 176 cm), a tudíž je pravděpodobné, že tvoje výška bude nadprůměrná i v dospělosti.

23.04.2019

Dobrý deň, chcem chodiť do fitka. Mám pár otázok:
1. Aké cviky vo fitku mi odporúčate?
2. Môžem dvíhať činky do 10 kg?
3. Mám sa po fitku sprchovať v spoločných sprchách? Alebo môžem počkať a doma sa osprchovať?
4. Môžem používať proteín?
5. Aké cviky odporúčate vo fitku na zhodenie tuku. Cviky na tehličky. Cviky na ruky.

Tomy, 14 let

Milý Tomy,

1) Vzhledem k tomu, že zřejmě dosud nemáš ukončený růst, doporučuji pouze cviky s vlastní vahou (kliky, dřepy, sedy-lehy  podobně), které však můžeš vykonávat i doma.
2) Cvičení s činkami nedoporučuji, protože u dospívajících jedinců mohou vést k poškození kloubů.
3) Osprchovat by ses měl po každé sportovní aktivitě. Pokud máš možnost se osprchovat přímo ve sportovním zařízení, měl bys ji využít. V opačném případě se můžeš osprchovat po příchodu domů.
4) Proteinové doplňky stravy ti příliš nedoporučuji, neboť u dospívajících jedinců mohou vyvolat závažnější či méně závažné zdravotní obtíže (od zvýšené tvorby akné přes zažívací obtíže až k možnému poškození ledvin).
5) Pokud bys chtěl mít na břiše vyrýsované svaly (hovorově též označované jako „cihličky“ nebo „pekáč buchet“), musel bys nejprve odbourat vrstvu tuku na této části těla. Obecně totiž platí, že ani posílené svaly se nemusí pod kůží zřetelně rýsovat, pokud jsou zakryté vrstvou tuku. Avšak výrazně vyrýsované břišní svaly příliš nevypovídají o zdravém životním stylu jedince. Spíše je lze považovat za projev nedostatku potravy v kombinaci s vysokou tělesnou námahou.
Pro posílení svalstva horních končetin lze využít cviky s vlastní vahou na hrazdě, například klasické přitahování.

23.04.2019

Dobrý den,
Dříve jsem sem psal že mám takovou slabší erekci, že se mi během dne skoro vůbec nedostaví. U doktorky jsem si nechal změřit tlak a říkala, že jsem zdravý a tlak mám v pořádku. Erekci mám pořád takovou slabší, a při masturbaci je penis strašně měkký
(...) Dále jsem na internetu četl, že bych to mohl mít ze stresu, ale já se skoro vůbec nestresuju a jsem v klidu. Mohl by jste mi prosím pomoct? Už jsem zoufalý a nevím co s tím. Předem děkuji za odpověď.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Jestliže netrpíš vysokým krevním tlakem či jiným onemocněním krevního oběhu a stres jako příčinu obtíží s dosahováním erekce vylučuješ, zbývá již jen vyšetření na dětské sexuologii. K tomuto vyšetření nebudeš potřebovat doporučení od praktického lékaře, nicméně jako osobu mladší 18-ti let tě k lékaři-specialistovi bude muset doprovodit alespoň jeden z rodičů.

23.04.2019

Dobrý den,
Jaká bude moje výška v dospělosti (teď činí 180 cm), když 1. děda: 175 cm, druhý: 186 cm, babička: 150, druhá babička: 160, táta: 176, mamka: 170 cm. Děkuji.

Mrakomor, 14 let

Milý Mrakomore,

Odhad tvojí cílové tělesné výšky na základě dosažené výšky rodičů činí 179,5 ± 10 cm (spolehlivost odhadu se pohybuje okolo 95%). Vzhledem k tomu, že již nyní je tvoje tělesná výška nadprůměrná (průměrná výška chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm), je pravděpodobné, že tvoje cílová výška se bude blížit spíše horní hranici odhadu. Teoreticky bys tedy v dospělosti mohl dosáhnout výšky až 189,5 cm.

23.04.2019

Dobry den,
Když masturbuji tak sice mám erekci ale penis je takový měkký. Čím to je? Co s tím? Děkuji.

Vořešprut, 13 let

Milý Vořešprute,

Vzhledem k tvému věku je velmi malá pravděpodobnost, že trpíš poruchou erekce. Problém tedy bude spíše v tom, že tvoje představy a očekávání ohledně erekce neodpovídají běžné skutečnosti. Při erekci se penis sice zpevní a napřímí, avšak stále se jedná o součást živého organismu, která je tvořena měkkými tkáněmi, a proto nelze očekávat, že bude jako ze železa. I při erekci si penis uchovává větší či menší pružnost, což je dáno například pružností vazivových obalů topořivých těles. Navíc tkáň na povrchu penisu (tj. Pokožka tvořící jeho pokryv) zůstává relativně měkká, i když je oproti klidovému stavu více napnutá. Pokud máš pocit, že tvůj penis je při erekci „měkký“ pouze při masturbaci, může být zdrojem tohoto pocitu příliš silný stisk ruky při uchopení penisu. Jestliže si nějakou část těla silně stiskneš (s výjimkou kostí či zubů), bude ti vždy připadat měkčí, než je ve skutečnosti.

23.04.2019

Niekedy keď masturbujem tak sa mi semenníky stlačia do tela a potom sú úplne malé. Nestáva sa to až tak často.

Pol, 15 let

Milý Pole,

Při erekci dochází k většímu či menšímu stahování tzv. kremasterových svalů, které obepínají semenný provazec a tvoří kličku kolem varlete. V důsledku toho se běžně stává, že při erekci se (oproti klidovému stavu) varlata zvednou poněkud výš. Někdy může být stažení kremasterových svalů natolik silné, že varle (respektive obě varlata) jsou „vtažena“ zpět do tříselných kanálů, pokud jsou tyto kanály ještě dostatečně široké.
Jestliže se varlata po odeznění erekce opět vrací na své místo do šourku, mělo by být vše v pořádku. Navíc s rostoucím věkem by toto „schovávání“ varlat mělo samo od sebe přestat. Pokud by došlo k tomu, že by se varlata po odeznění erekce na své místo nevrátila, zkus se posadit do vany napuštěné teplou vodou. V teplém prostředí se spustí reflex, v jehož důsledku varlata opět poklesnou.

23.04.2019

Dobrý deň, (...) Poprosím uverejniť iba odpoveď ďakujem. Pekný deň.

Xxxxxvvvv, 17 let

Milý Xxxxxvvvv,

Bez znalosti výšky obou rodičů nelze cílovou výšku v dospělosti odhadnout. Tvoje současná tělesná výška je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Za normální se u chlapců ve věku 17-ti let považuje tělesná výška v rozmezí 167 až 193 cm. Podle všeho tedy netrpíš poruchou růstu.
Růst do výšky probíhá u chlapců zpravidla do věku 18-ti let. Pro zdravý růst je zapotřebí především dostatek spánku.

23.04.2019

Dobrý den, rád bych se zeptal na pár otázek které jestli by bylo možno nezveřejňovat (...) Děkuji předem za odpověď.

Lukáš, 12 let

Milý Lukáši,

1) V případě zájmu o studium jakéhokoliv technického oboru se bez důkladné znalosti matematiky neobejdeš. Doporučuji tedy, aby ses tomuto předmětu více věnoval.
2) Uvedená frekvence vykonávání masturbace je sice poměrně nízká, avšak vzhledem k tvému věku je možné, že máš dosud relativně nízkou hladinu pohlavních hormonů v krvi. V nejbližších letech u tebe zřejmě dojde k nárůstu hladiny pohlavních hormonů, a tím i ke zvýšení sexuální potřeby, což se zřejmě projeví i častějším vykonáváním masturbace.
3) Je naprosto normální, že se dospívající člověk stydí za některé zážitky ze svého (byť poměrně nedávného) dětství. V období dospívání si totiž jedinec vytváří novou identitu a snaží se „překonat“ svoji dětskou minulost. Proto je pochopitelné, že neustálé připomínání některých zážitků z dětství může dospívajícího člověka dráždit, zejména pokud se mu ostatní posmívají kvůli něčemu, co říkal nebo dělal ve svém dětství. Svoji pozornost raději zaměř na svoji přítomnost. Pokud by někdo neustále „vytahoval“ příhody z tvého dětství, které tě přivádějí do rozpaků, řekni si, že „to už je dávno“, a že dnes už jsi jiný.
4) Delší sledování obrazovky, monitoru či světelného displeje představuje zvýšenou zátěž pro tvůj zrak. Zejména upřený pohled na stále stejné místo představuje zátěž pro okohybné svaly a navíc při sledování obrazovky člověk méně mrká, což vede k vysušování očí. Podstatná však není ani tak celková doba, kterou před monitorem denně strávíš, jako spíše doba souvislého sledování monitoru mezi jednotlivými přestávkami v práci. Intenzivní sledování monitoru by nemělo překročit 30 minut bez přestávky. Po uplynutí této doby je vhodné nechat zrak alespoň na několik minut odpočinout, například pohledem do dálky. Veškeré obrazovky, monitory a světelné displeje bys neměl sledovat během poslední hodiny před spaním, jinak hrozí, že se u tebe vyvine porucha spánku. Důvodem je frekvence světla, kterou tato zařízení vydávají.

22.04.2019

Ve škole se prokeclo, že (...) Co mám dělat když se mě na to někdo zeptá nebo na to narazí?

Bedna, 13 let

Milý Bedno,

Do takto intimních podrobností z tvého osobního života nikomu nic není. Kromě toho jsi neudělal nic, zač bys mohl být stíhán. Na případné otázky týkající se uvedené skutečnosti nejsi povinen nikomu odpovídat. Záleží pouze na tobě, zda a s kým si chceš o svých osobních záležitostech povídat.

22.04.2019

Dobrý den,obávám se,že mám krátkou uzdičku.V normálním stavu jde předkožka stáhnout normálně až dolů,ale v erekci jde jenom do půlky a začíná být napjatá. Myslíte,že bude stačit jenom nějaká mast nebo bude nutný chirurgický zákrok?

Jon, 15 let

Milý Jone,

Krátká uzdička (frenulum breve) se projevuje tím, že při přetažení předkožky dochází ke „sklopení“ žaludu směrem dolů. Podle tvého popisu se však jedná spíše o relativní zúžení předkožky. Proces uvolňování předkožky může probíhat různě dlouhou dobu, přičemž v tvém věku zpravidla není vývoj pohlavních orgánů dosud ukončen, a tudíž je pravděpodobné, že v následujících letech u tebe ještě dojde k uvolnění relativního zúžení předkožky i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

22.04.2019

Dobrý den nevíte proč mě někdy, začne pálit pod varlatama, stává se to tak jedno za týden a pálí to pouze chvíli, ale když jsem byl jednou v bazénu tak to pálilo i několik minut.

Vojtěch, 13 let

Milý Vojtěchu,

U mužů a chlapců probíhá rozkrokem šev zvaný raphe (vyslovuje se [rafé]), který začíná jako proužek na spodní straně penisu, pokračuje v podobě rýhy uprostřed šourku a dále pokračuje opět v podobě proužku přes rozkrok až k řitnímu otvoru (více informací o tomto švu najdeš na stránce „A co tam máš ty?“). Pokožka na povrchu tohoto švu je velmi citlivá a při jejím podráždění může docházet ke svědění či pálení. K takovému podráždění dochází například při rozkladu potu, který se v rozkroku hromadí při nedostatečné hygieně. Pobyt v bazénové vodě může takovéto podráždění ještě zesílit, protože chlórovaná voda přichází do kontaktu s pokožkou, která je již podrážděná v důsledku hromadění zaschlého potu.
Pro omezení popsaných obtíží doporučuji věnovat větší pozornost hygieně, častěji vyměňovat spodní prádlo a používat spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny. Při delším svědění či pálení si můžeš příslušnou část těla ošetřit vhodným pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.

22.04.2019

Dobrý den, včera večer se mi objevilo toto a pálí to (...)

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

V tomto případě se jedná o oděrku, která se od okrajů již hojí. Je možné, že ses škrábnul, aniž bys o tom věděl (například ve spaní nebo v silném zamyšlení). Postižené místo doporučuji šetrně udržovat v čistotě a několikrát za den zvlhčovat pomocí pleťového krému pro citlivou pleť nebo panthenolové masti (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně).

22.04.2019

Dobrý den, chtěl bych si najít holku, ale ještě jsem to nezkoušel a nevím jak. Můžete mi prosím poradit?

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Pokud máš zájem o navázání vztahu s dívkou, měl by ses s ní nejprve zkusit skamarádit. Když dívku oslovuješ, neměl bys jí dávat najevo, že s ní máš nějaké „vážné úmysly“. Dokud tě dívka lépe nepozná, neměl bys jí vyznávat svoje city. Alespoň pro začátek by ses měl v rozhovorech vyhýbat příliš osobním tématům.
Všímej si toho, jak se dívka chová a o co se zajímá (vašemu vzájemnému sbližování mohou napomoci právě společné zájmy a záliby). Až se s dotyčnou dívkou blíže seznámíš, můžeš ji pozvat na schůzku. Pokud si budete navzájem sympatičtí a budete se v přítomnosti druhého cítit dobře, může se mezi vámi postupně vyvinout důvěrný citový vztah.
Pokud nechceš nebo nemůžeš oslovit některou z dívek ve svém okolí, zkus rozšířit okruh svých známých například tím, že se budeš věnovat nějaké zájmové činnosti, při níž poznáš nové lidi.

22.04.2019

Dobrý den, (...) Nezobrazovat dotaz. Děkuji za odpověď.

Aligátor, 14 let

Milý Aligátore,

Podle vzhledu by se mohlo jednat o drobné poranění podkožního vaziva, které není nijak nebezpečné.

22.04.2019

Dobrý!
1. Chcem sa spýtať že či je dobré nosiť slipy?
2. Keď idem si odmerať svoj penis tak nevadí že mám ohnutý penis na bok? Lebo keď si ho tak odmerám že je penis na bok tak meria 14cm, ale keď ho narovnám tak zase 12cm.
3. Keď idem masturbovať druhý krát tak vždy ma trochu začne bolieť penis je to normálne?

David, 14 let

Milý Davide,

1) Záleží na tobě, jakému druhu spodního prádla dáváš přednost. Není podstatné, jaký druh spodního prádla nosíš, protože záleží především na správné velikosti a vhodném složení materiálu. Spodní prádlo by tě nemělo nikde škrtit (především by nemělo škrtit v pase a v rozkroku) a mělo by být vyrobené pokud možno ze 100% bavlny.
2) Délka penisu se měří na jeho horní straně, přičemž i zakřivení se do délky započítává. Ostatně z tohoto důvodu doporučuji měřit délku penisu pomocí papírového proužku, nikoli pomocí pravítka. Proužek papíru se totiž na rozdíl od pravítka přizpůsobí tvaru penisu.
3) Jestliže podruhé masturbuješ krátce po dosažení předchozího orgasmu, jsou nepříjemné pocity (včetně mírné bolesti) pochopitelné. Po dosažení orgasmu se totiž do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, v důsledku jehož působení může být další pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) spíše nepříjemné. Prolaktin tímto způsobem účinkuje několik minut, někdy i několik desítek minut.

22.04.2019

Dobrý den, je možné si svůj penis strčit do úst? Děkuji za odpověď a nashledanou.

Vincent, 12 let

Milý Vincente,

Lidské tělo není uzpůsobeno k tomu, aby se člověk mohl dotýkat ústy svých pohlavních orgánů, nebo si je do nich dokonce vkládat (podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Člověka ze dne 07.04.2019). Rozhodně nedoporučuji, aby ses o něco takového pokoušel, protože by sis mohl způsobit poranění krční páteře.

21.04.2019

Je normálne že aj keď mám dievča ma láka skúsiť aj niečo s chalanom? (...)

Jary, 16 let

Milý Jary,

V období dospívání je zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví celkem normální a nemusí se jednat o projev homosexuální orientace.

21.04.2019

1. Jak se mohou projevovat poruchy chování u dětí ? (Alespoň nějaké příklady prosím)
2. Kdyby u mě porucha chování byla prokázána tak mě přesunou do diagnostického ústavu nebo to záleží na vážnosti?
3. Nějaký mě po masturbaci trochu bolí varlata ale po chvíli to přejde . Je to normální?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

1) Za projev poruchy chování se obecně považuje takové chování, které je v dané společnosti považováno za nestandardní a nežádoucí a dochází k němu opakovaně. Konkrétním projevem poruchy chování může být například dlouhodobé a opakované porušování pravidel chování ve škole, provokativní a rušivé chování, slovní či fyzická agrese vůči učitelům či spolužákům, ničení různých věcí (ať již zařízení školy nebo osobního majetku spolužáků) a podobně. Poruchy chování se často projevují u dětí, které mají obtíže se začleněním do kolektivu, neuznávají autoritu učitelů a mnohdy se v souvislosti se svojí odlišností samy stávají obětí nevhodného chování či přímo šikany ze strany ostatních spolužáků.
2) Ochranná výchova (například ve formě umístění do diagnostického ústavu) neslouží k trestání dětí s poruchou chování, nýbrž k ochraně dětí, jejichž výchova byla v rodině zanedbána. Dítě s poruchou chování by se nemělo trestat běžnými způsoby, nýbrž by se mu měla poskytnout určitá podpůrná opatření směřující k omezení negativních projevů jeho poruchy.
Důležitá je spolupráce s rodinou a se školou. Jak rodiče (případně další rodinní příslušníci), tak pracovníci školy by měli být psychologem nebo psychiatrem poučeni o tom, jak mají konkrétní problémové chování dítěte zvládat. Se samotným dítětem s poruchou chování může psycholog či psychiatr například nacvičovat různé způsoby zvládání potenciálně konfliktních situací a podobně.
V naprosté většině případů postačí, když dítě s poruchou chování navštěvuje příslušného specialistu ambulantně (tj. dochází za ním). Pouze v případě dětí se závažnějším duševním onemocněním se doporučuje krátkodobá či dlouhodobá hospitalizace na dětském oddělení psychiatrické léčebny.
3) Bolest varlat může být způsobena tím, že při dosažení orgasmu (tj. pohlavního vyvrcholení) dochází ke stahování svalových vláken ve stěnách šourku, případně též k prudkému stažení tzv. kremasterových svalů, které obepínají semenné provazce. U některých jedinců může být toto stahování svalů natolik silné a křečovité, že vyvolává mírnou či silnější bolest varlat. Podstatné je, zda po odeznění orgasmu  bolest ustupuje. Jak uvádíš v dotazu, bolest u tebe „po chvíli“ přejde, a tudíž by mělo být vše v pořádku. Úlevu od bolesti může přinést opláchnutí šourku v teplé (nikoli horké) vodě.

21.04.2019

Dobrý den, mám problém, nevím jestli mam jit na Velikonoce za kamarádkou, s kterou se docela dost bavím. Bojím se, ze se nějak ztrapním.

Tim, 13 let

Milý Time,

Jestliže si s kamarádkou často povídáš, nevidím důvod, proč právě na Velikonoce by ses před ní měl ztrapnit. Možná by však bylo vhodné se jí předem ozvat a zeptat se, zda na tebe bude mít čas, protože řada lidí tráví svátky se svými rodinami.

21.04.2019

Dobrý den, už od čtvrtka mám ucpané jedno ucho mazem, dnes v noci se mi ucpalo i druhé. Slyším ne moc dobře. Mám zajít dnes na pohotovost nebo počkat až do úterý abych zašel za svým ušním doktorem? Děkuji za odpověď.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Lékařská pohotovost slouží pacientům s akutními zdravotními problémy, které je třeba řešit neodkladně. Na pohotovost ORL se obrať v případě, že v jednom nebo obou uších cítíš bolest. V ostatních případech by mělo stačit ošetření na ORL v běžné ordinační době.

20.04.2019

Je normálne, keď 14-ročný chlapec váži 71-72 kg? Výška 169-170cm.

Luky, 14 let

Milý Luky,

U chlapců ve věku 14-ti let činí průměrná tělesná výška 168 cm. Průměrná hmotnost je u chlapců v tomtéž věku 52 kg. Tvoje výška téměř odpovídá průměru, hmotnost je nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 24,9. Jedná se tedy o nadváhu, protože optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21. Při tělesné výšce 170 cm by se vzhledem k tvému věku a pohlaví tvoje optimální tělesná hmotnost pohybovala zhruba v rozmezí 53 až 61 kg.

20.04.2019

Dobrý deň, keď naplno pijem vodu z fľaše a dýcham, môže sa mi voda (aspoň trochu vody) dostať do pľúc?

Luky, 14 let

Milý Luki,

Proniknutí vody z jícnu do průdušnice brání tzv. hrtanová záklopka. Nicméně při prudkém „hltání“ vody či jiného nápoje by tato záklopka nemusela plnit svoji funkci zcela spolehlivě a mohlo by ti „zaskočit“. Doporučuji tedy pít raději pomalu a opatrně.

20.04.2019

Ahoj,
Potřebuju pomoct, jelikož mi vůbec neroste penis. Mám ho velký max. 5-6cm v klidu a při erekci tak 7-8cm. Bojím se a nevím co s tím (...)

Honzík, 15 let

Milý Honzíku,

Pokud tvůj penis při erekci měří 7 až 8 cm, je jeho délka sice podprůměrná, ale stále ještě normální. Aby se jednalo o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis, musela by jeho délka při erekci v tvém věku činit nejvýše 5,2 cm.
Máš tedy normální, zdravě vyvinutý penis, na jehož rozměrech ani vzhledu nespatřuji nic patologického. Kvůli délce penisu se netrap. Rozhodně není pravdou, že větší penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“. Větší penis by z tebe neudělal „lepšího“ člověka, stejně jako by jej z tebe neudělal třeba větší nos nebo uši.
 

20.04.2019

Dobrý den,
Mohu se zeptat jak si oholit chlupy na podbřišku a šourku? Stydím se zeptat táty a nechci si ublížit. Děkuji.

Honzík, 15 let

Milý Honzíku,

Rady a doporučení ohledně holení tělesného ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“. Ochlupení na podbřišku se holí podobně, jako například vousy. Před prvním oholením je však nutné chlupy zkrátit (zastřihnout nůžkami) alespoň na 0,5 až 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici holicího strojku. Oholenou pokožku doporučuji ošetřovat pleťovým krémem, aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků a k tvorbě červených pupínků.
Holení šourku nedoporučuji, protože při něm hrozí vysoké riziko poranění. Pokud už si chceš šourek holit, měl bys postupovat po malých úsecích a během holení si volnou rukou napínat tu část šourku, kterou si právě holíš. Pokud je pokožka v místě holení napnutá, je riziko poranění alespoň o něco nižší. Lépe bys však udělal, kdyby sis šourek neholil a delší chlupy si v případě, že ti vadí, pouze velmi opatrně zastřihnul.

20.04.2019

Zdravím, už mám strašně moc chlupů na šourku a podbřišku, už docela dost i na břiše a hodně na nohách. Ale bohužel mi nerostou vousy. Moji kamarádi je mají s mě je 14,5 a pořad nic. Jen mám trochu malé chmýří, které není ani skoro vidět. Nevíte nějakou pomoc jak bych mohl růst podpořit? Děkuji

Seth, 15 let

Milý Sethe,

Vývoj vousů nemusí být nijak vázán na vývoj ochlupení. Zatímco někteří chlapci mají drobné vousky nad horním rtem již na počátku puberty (dokonce dříve, než se u nich vůbec začne vyvíjet pubické ochlupení), jiným nezačínají vousy růst ani ve věku, kdy již mají značně vyvinuté ochlupení na různých částech těla. Veškeré tyto rozdíly jsou převážně dány dědičnými dispozicemi.
Účinný způsob, jak podpořit růst vousů, prakticky neexistuje. Nicméně se zatím nemusíš obávat, že by ti opravdové vousy nikdy nevyrostly. Ze všech tělesných změn, k nimž v období dospívání u chlapců dochází, se právě u růstu a vývoje vousů setkáváme s největšími individuálními rozdíly ve věku jejich nástupu.

20.04.2019

Zdravím, mám dotaz. Teď jsem si všiml, že mám na podbřišku tyto pupínky. Nevím co mám dělat.je to pupínek, ve kterém je černá tečka a okolo je to fialové (...) Ještě bych chtěl dodat, že dnes jsem měl na sobě i klíště tak jestli to nemůže být něco od něj. Prosím pomoc. Děkuji

Seth, 15 let

Milý Sethe,

Podle vzhledu se jedná o tzv. komedony, což je (zjednodušeně řečeno) jakýsi zvláštní druh akné. Černá tečka uprostřed vzniká chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, který je obsažen v odumřelých buňkách na povrchu pokožky.
Pokud jde o bodnutí klíštětem, v jeho místě se zpravidla vytváří červený pupínek. Místo, kde došlo k přisátí klíštěte, bys měl v následujících týdnech sledovat. Pokud by se kolem něj vytvořila velká červená skvrna (o průměru v řádu několika centimetrů), jednalo by se o příznak lymeské boreliózy. V takovém případě navštiv lékaře.

20.04.2019

Asi mám tu poruchu metabolismu. Máma mi vždycky říkala že mám rychlý metabolismus a že je jedno kolik toho sním že budu pořád stejný. To znamená že nebudu moct přibrat? Štve mě že ostatní jsou normální a já vysoký a štíhlý.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

V takovém případě doporučuji, aby s tebou maminka navštívila praktického lékaře pro děti a dorost a požádala jej o vydání poukazu na vyšetření do metabolické poradny (tyto poradny zpravidla působí v rámci interních oddělení nemocnic).

20.04.2019

Dobrý den,
již v takto mladém věku se strašně bojím smrti. Hlavně se bojím toho co je po smrti. Vždy když si představím to že po smrti je nic a nikdo neví co je nic tak je mi na zvracení. Co je po smrti?

Xxx, 14 let

Milý Xxx,

Od určitého věku si člověk začíná uvědomovat, že jeho život je časově omezený a učí se vůči této skutečnosti zaujmout vlastní postoj. Tvoje úvahy o posledních věcech člověka tedy nejsou nijak neobvyklé. Stejně tak je normální, že člověk pociťuje ze smrti strach, protože díky tomu, že se o svůj život bojí, se alespoň snaží vyhýbat všelijakým rizikům.
Problém nastává ve chvíli, kdy myšlenky na smrt či umírání člověka zcela pohltí. U citlivějších jedinců mohou takovéto myšlenky vyvolat až panický záchvat, při němž člověk pociťuje velmi silnou úzkost doprovázenou různými somatickými projevy (například bušením srdce, nevolností, pocitem dechové nedostatečnosti a podobně).
Především by ses měl vyhýbat myšlenkám, které tě do takovéhoto stavu přivádějí. Rozhodně by ses neměl snažit představovat si nicotu nebo prázdnotu, případně nekonečnost, protože takovéto pojmy leží mimo možnosti lidské představivosti. Člověk je předmětná bytost, což znamená, že jeho existence i myšlení jsou vždy vázány na předměty, které tvoří jeho svět. Jakmile se však snaží svoje myšlenky od jakýchkoliv předmětných vztahů „izolovat“ a představit si „prázdný“ svět bez předmětů (což není možné), reaguje jeho mysl silným pocitem úzkosti. Tento pocit úzkosti může vyústit až ve výše zmíněnou panickou ataku (záchvat).
Pokud už se přes veškerou snahu do takovéhoto psychického stavu dostaneš, měl by ses jej snažit co nejdříve překonat. To můžeš udělat tak, že se v myšlení „vrátíš“ do předmětného světa, který tě obklopuje. Při návalu úzkosti se snaž dívat kolem sebe a svoji pozornost postupně zaměřuj na jednotlivé předměty, které tě obklopují. Můžeš si na ně i ukazovat a přitom vyslovovat jejich názvy. Tímto způsobem se postupně vrátíš do světa, který tě obklopuje, čímž nával úzkosti překonáš. Avšak v případě, že by se panické ataky dostavovaly příliš často a nedařilo by se ti je rychle překonávat, by bylo vhodné obrátit se na psychiatra, který ti může s překonáváním takovýchto stavů pomoci.
Pokud mohu radit, snaž se nepředstavovat si něco, co si ani představit nelze a mysli raději na život než na smrt. Jakákoliv myšlenka na život je podle mého názoru mnohem cennější a užitečnější, než plané přemítání o tom, co bude po smrti. Myšlenky o tom, co bude po smrti, berou lidem radost ze života a navíc mnoho lidí právě kvůli takovýmto myšlenkám snadno podléhá různým náboženským a jiným fanatikům, kteří dokonale znají lidskou psychiku a přesně vědí, jak lze strach ze smrti zneužít k manipulaci s ostatními lidmi ve svůj vlastní prospěch.

20.04.2019

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat zda je normální že měřím 185cm a vážím 55-60kg. Také by mě zajímalo kdy přestanu růst do výšky a začnu nabírat svalovou hmotu nebo tuk. Také bych rád ztloustl. Vždycky když se najím více než obvykle tak to na mě není vůbec znát.

Člověk, 13 v červenci 14 let

Milý Člověče,

Tvoje tělesná výška je výrazně nadprůměrná. Index tělesné hmotnosti u tebe činí zhruba 16 až 17, jedná se tedy o podváhu. Nedovedu odhadnout, jakým způsobem bude tvůj růst pokračovat. Vysoká a štíhlá postava je nejspíše projevem vrozených dispozic, které lze ovlivnit jen do určité míry. Jestliže chceš přibrat, můžeš do jídelníčku zařadit více potravin s vysokou výživovou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména tvaroh), těstoviny, pečivo, sušené ovoce a ořechy. Pokud se ti však dlouhodobě nedaří přibrat, mohlo by se jednat o projev vrozené poruchy metabolismu.

20.04.2019

Dobrý deň. Začal som chudnúť, ale neviem či to je správne.
-Obmedzil som biele pečivo
-Snažím sa nejesť sladkosti, a keď niekedy mám chuť tak si dám nejaké ovocie
-Začal som jesť oveľa viac zeleniny
-Začal som piť viac vody
-Cvičím minimálne 4x do týždňa (napríklad 30 minút skákania cez švihadlo, druhý deň nejaký tanec 1 hodinu, ďalší deň nejaké Cardio cvičenie)
-Snažím sa nejesť nič mastné, vyprážané
-Snažím sa chodiť všade kde sa dá len na pešo
- obedy si varím sám, aby boli čo najzdravšie
Je to zatiaľ dobre? Podľa vás mi to pomôže ?

Loki, 14 let

Milý Loki,

Tvůj postup při hubnutí je v podstatě správný. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

20.04.2019

Přijde mi, že mi vůbec neroste penis. Je možné, že ještě vyroste? (...)

Jan, 18 let

Milý Jane,

Růst a vývoj penisu probíhá zpravidla do věku 18-ti let. Při opožděném nástupu puberty může pokračovat ještě do věku 19 – 21 let. Ve věku 18-ti let se délka penisu při erekci nejčastěji pohybuje v rozmezí okolo 14 až 17 cm, avšak i menší délka může být ještě normální. Za tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis) se u chlapců či mladých mužů ve věku 18-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí pouze 5,6 cm nebo méně. Jestliže tedy délka tvého penisu při erekci přesahuje 5,6 cm, nejedná se o žádnou vadu nebo poruchu.

20.04.2019

Vždy po honění mi nateče kůže na penisu penis a na žaludu se na chvíli objeví skvrny.

Dwait, 14 let

Milý Dwaite,

Otok při povrchu penisu může být způsoben vykonáváním příliš prudkých masturbačních pohybů, případně také příliš silným uchopením penisu při masturbaci. Další možnou příčinou je nadměrné tření, k němuž dochází při nedostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. V takovém případě bych doporučoval při masturbaci používat lubrikační gel nebo alespoň jeho náhražku, například tělové mléko nebo pleťový krém.
Skvrny na žaludu, které po chvíli opět ustupují, jsou nejspíš způsobeny jeho důkladnějším prokrvením při vykonávání masturbace. Nejedná se o nic abnormálního. Pokožka na žaludu totiž neobsahuje žádné kožní barvivo, a proto je zbarvení žaludu více či méně proměnlivé, což je dáno především mírou jeho prokrvení.

19.04.2019

Před čím mě ochrání kondom? Hrozí mi při sexu nějaká rizika i s jeho použitím?

Pavel111, 16 let

Milý Pavle111,

Kondom chrání proti nechtěnému početí, patří tedy mezi antikoncepční prostředky. Jako jediný antikoncepční prostředek však zároveň chrání proti přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění. Účinnost kondomu při správném použití činí 97%, což znamená, že během jednoho roku dojde k nechtěnému početí u třech párů ze sta, které používají kondom při každém pohlavním styku.

19.04.2019

Dobrý den, chci se zeptat, mám o něco hodně tmavší kůži kolem řitního otvoru a rád bych si to nějakým způsobem zesvětlil, také zde mám spoustu chlupů a doopravdy je tam nechci, holení jsem zkoušel, ale mám tam pak pupínky je zde i jiný způsob?
Také mám zakřivený penis, nevím o kolik stupňů, ale docela dost bych řekl. Mohu si penis nějak narovnat? Už několik let mám penis stále na levé straně.
(...) Nevím co je na tom pravdy, ale doopravdy chci mít rovný penis tak pokud to jde.
Také jsem si všiml, že mám úplně pokřivený šev hlavně na tom penisu kde se křiví. Šev jde od varlat rovně, ale pak se skoro u žaludu zakřiví doprava, doleva, doprava a zase rovně. Jasně ničemu to asi nevadí, ale u nikoho jsem to neviděl.

Alex, 16 let

Milý Alexi,

K větší či menší pigmentaci (tedy ztmavnutí) pokožky v okolí řitního otvoru dochází u většiny jedinců obou pohlaví v závěru období dospívání, případně na počátku dospělosti. Jedná se o naprosto normální a přirozený jev. Pokud ti však pigmentace z nějakého důvodu vadí, můžeš si zakoupit některý z volně prodejných depigmentačních krémů, jejichž pravidelné nanášení vede k postupnému zesvětlení pokožky.
Výraznější pigmentaci lze odstranit pomocí laseru, avšak tento výkon se provádí pouze u osob starších 18-ti let. V tvém věku by laserová depigmentace neměla smysl, protože v následujících letech může ještě dojít k většímu či menšímu ztmavnutí, a tudíž bys tento ne právě levný kosmetický výkon musel tak jako tak absolvovat opakovaně. Otázkou však je, zda má smysl investovat nemalé částky do úpravy vzhledu takové části těla, kterou běžně nikomu neukazuješ.
Holení chloupků v okolí řitního otvoru rozhodně nedoporučuji, a to nejen kvůli tvorbě pupínků po oholení, ale především z důvodu velmi vysokého rizika poranění. Přece jen se jedná o část těla, která je velmi obtížně přístupná.
Mírné zakřivení penisu do strany (přibližně do 20°) je naprosto normální. Obtíže by mohlo způsobovat snad jen výrazné zalomení penisu do strany či směrem vzhůru, k němuž však dochází zpravidla jen v důsledku úrazu. Jestliže ti mírné zahnutí penisu nezpůsobuje žádné obtíže, neměl by ses kvůli němu znepokojovat.
Ani šev na spodní straně penisu nemusí být (a u většiny chlapců a mužů není) zcela rovný. Tento šev, který se nazývá raphe (vyslovuje se [rafé]) vzniká již během prenatálního vývoje a v průběhu života se jeho vzhled nijak výrazně nemění.

18.04.2019

Dobrý den, co když nebudu dodržovat spací režim a každý den půjdu spát ve 2 například? Stane se něco s mým vývojem? A co se přesně stane?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Dospívající chlapec ve věku 11 až 13 let by měl spát 9 až 11 hodin denně, ve věku 13 až 17 let 8 až 10 hodin denně. Dospělý člověk by měl spát 6 až 8 hodin denně. Pokud bys chtěl každý den chodit spát ve dvě hodiny ráno, musel bys spát alespoň do jedenácti hodin dopoledne, aby délka tvého spánku byla dostatečná. Doporučuji tedy chodit spát dříve.
Spánek patří k základním fyziologickým potřebám, jejichž nedostatečné uspokojování ohrožuje zdraví jedince. K projevům a důsledkům nedostatku spánku patří například zvýšená únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, zvýšená tendence k agresivnímu jednání a podobně. Navíc u dospívajících jedinců vede nedostatek spánku ke zpomalení růstu a vývoje (tzv. růstový hormon se v těle vytváří v největším množství právě během spánku). Konkrétním důsledkem nedostatku spánku tedy může být dosažení nižší tělesné výšky.

18.04.2019

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Můj penis je trochu nakřivo. Je otočený asi o 45 stupňů doprava. Necítím žádné bolesti, ale penis není v normální pozici. Je to nějaký problém, který bych měl řešit, nebo je to běžná věc? Děkuji Vám za odpověď.

Štefan, 15 let

Milý Štefane,

Za naprosto normální se považuje zahnutí penisu do strany do 20°. Výraznější zahnutí či zakřivení penisu do strany (nad 20°) se vyskytuje přibližně u 2,6% dospívajících chlapců (viz údaje z tabulky níže). Zahnutí penisu do strany je zpravidla způsobeno nestejnou délkou závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Naproti tomu zalomení penisu je zpravidla způsobeno poraněním vazivového pouzdra jednoho z topořivých těles.
Důležité je, zda tě zahnutí penisu nějakým způsobem omezuje. Jestliže ti zahnutí penisu nezpůsobuje žádné obtíže, není třeba jej nijak řešit. V opačném případě lze podstoupit léčbu, která může být buď konzervativní (např. injekční aplikace kortikosteroidů přímo do topořivých těles penisu) nebo chirurgická (plastika některého ze závěsných vazů penisu). V důsledku chirurgické léčby však mnohdy dochází k většímu nebo menšímu zkrácení penisu. Vždy je třeba zvážit, zda je zahnutí penisu opravdu takovým problémem, aby kvůli němu bylo třeba podstupovat operaci.

18.04.2019

Dobrý den,
já měřím 170 cm a vážím 58 kg. Můj brácha měří 175 cm a váží 72 kg (je mu 21 let). Je naše váha v pořádku? Děkujeme za odpověď.

Dvabráchové, 17 let

Milý Dvabráchové,

Tvoje tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 10. percentilu. To znamená, že 10% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 90% je vyšších. O poruchu růstu by se jednalo v případě, že by ses nacházel na 3. percentilu nebo pod ním (tj. 97% nebo více ostatních chlapců tvého věku by bylo vyšších než ty, zatímco 3% nebo méně by bylo nižších).
Tvoje tělesná hmotnost je sice podprůměrná, avšak vzhledem k podprůměrné tělesné výšce je její hodnota normální. Index tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 20 (přesněji 20,069), což znamená, že netrpíš nadváhou ani podváhou.
Tvůj bratr je dospělý člověk a v případě pochybností o své tělesné výšce a hmotnosti může požádat o konzultaci svého praktického lékaře pro dospělé. Tato poradna je určena dospívajícím, za něž považuji osoby do věku 18-ti let.

18.04.2019

Dobrý den je mi zrovna 16 let a mám takový zvláštní problém, mám nějakou divnou pubertu. Už jsem vyrostl a mám pubické ochlupení. Ale například chlupy v podpaží nemám můj penis je v klidu velmi malý, ale v erekci už je v pohodě. Varlata mám taky velmi malá. Mohli by jste mi prosím poradit. Ještě byl se chtěl zeptat jestli jsou nějak zvláště nebezpečné Přírodní produkty pro zvýšení testosteronu.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Rozsah tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i vrozenými předpoklady. Některým lidem rostou chlupy vice, zatímco jiným méně. Ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) se zpravidla začíná vyvíjet o něco později než pubické ochlupení. U chlapců začíná vývoj ochlupení v podpaží nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, avšak rozdíl dvou let není nijak dramaticky vysoký.
Pokud jde o rozdíl v rozměrech penisu v klidovém stavu a při erekci, ten je dán především pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Čím jsou tyto závěsné vazy pružnější, tím větší je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci. Podstatný význam však mají rozměry penisu při erekci. Jeho rozměry v klidovém stavu jsou méně důležité.
Doplňky stravy, jejichž výrobci slibují zvýšení hladiny pohlavních hormonů v důsledku jejich konzumace, by sice měly být zdravotně nezávadné, nicméně jejich konzumace nemusí vést k očekávaným výsledkům. Doplňky stravy totiž dle zákona patří mezi potraviny, nikoliv mezi léčiva, z čehož vyplývá, že jejich výrobci nesou odpovědnost pouze za zdravotní nezávadnost těchto výrobků, nikoliv za jejich deklarované účinky. Na tvém místě bych tedy za doplňky stravy zbytečně neutrácel a za ušetřené peníze bych si raději koupil něco užitečnějšího.
Podle popisu uvedeného v dotazu není tvůj tělesný vývoj nijak abnormální, nicméně jestliže máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí správně, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede kontrolu vývoje pohlavních znaků a v případě podezření na opoždění tělesného vývoje ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

18.04.2019

Dobrý den, dnes jsem si všiml že mám na dolním rtu toto, co to může být? Není to rakovina rtu?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle vzhledu se jedná o drobné poranění, které mohlo vzniknout například kousnutím do rtu během spánku, což jsi ani nemusel zaznamenat. Poranění se ti poměrně dobře hojí a je pravděpodobné, že stopy po něm do několika týdnů zmizí.

18.04.2019

1. Mohu mít jakýkoliv podpis na občanském průkazu nebo musí být z podpisu nějak čitelné že tam píšu svoje příjmení ?
2. Mohu si oholit nohy ? Jako jasně že můžu ale jestli okolí nebude v rozpacích . Děcka v těláku , rodiče atd. Docela mi vadí tak moc chlupatý nohy jaký mám .
3. Čím bych si měl ty nohy oholit jestli tedy můžu ?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

1) Podpis se na občanský průkaz skenuje ze speciálního políčka ve formuláři, který se vyplňuje při podávání žádosti o vydání občanského průkazu. Podepsat by ses měl tak, jak se obvykle podepisuješ (abys byl kdykoliv později schopen podepsat se alespoň přibližně stejným podpisem). Důležité však je, aby podpis nepřesahoval ohraničení políčka ve formuláři a aby byl napsán vlastní rukou.
2) Pravdou je, že u chlapce nebo může (na rozdíl od ženy či dívky) mohou oholené nohy působit značně neobvyklým dojmem. Pokud si tedy nohy oholíš, musíš počítat s podobnými reakcemi okolí, jaké naznačuješ ve svém dotazu.
Jestliže ti chlupy na nohou vadí, ale nechceš vzbuzovat nežádoucí pozornost jejich oholením, můžeš si namísto holení chlupy odbarvovat pomocí odbarvovače na vlasy. Odbarvené chlupy budou méně nápadné, než chlupy tmavého zbarvení.
3) Pokud si chceš nohy oholit, můžeš postupovat stejně, jako při holení jakékoliv jiné části těla. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak se oholit“.

17.04.2019

Dobrý den, rád hraju hry ale pokaždé když dohraju jsem zpocený po celém těle. Zajímavé je že když nehraju skoro vůbec se nepotím. Je nějaká metoda zbavení se pocení. Předem děkuju.

Komár, 14 let

Milý Komáre,

Jestliže je pocení spojeno výhradně s hraním her, může se jednat o projev psychického napětí či vzrušení, které při hraní her prožíváš. Omezování pocení je v takovém případě celkem zbytečné. I když budeš používat antiperspirant, při hraní her se nejspíš budeš potit i nadále. Jediné, co ti mohu doporučit, je, abys měl při hraní po ruce připravené suché tričko, do kterého se převlékneš, až budeš moc zpocený.

17.04.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď a prosím o zakrytí textu.

Wojciech, 14 let

Milý Wojciechu,

Rozložení tuku na jednotlivých částech těla (například na břiše, hýždích či bocích a podobně) je dáno působením hormonů. Během hubnutí dochází k odbourávání tukové vrstvy na jednotlivých částech těla, avšak tento proces nelze jednostranně zaměřit na konkrétní část těla (na rozdíl od posilovacích cviků, které jsou zaměřeny na jednotlivé svaly či svalové skupiny).
Pokud máš pocit, že se ti tuk ve větším množství ukládá na těch částech těla, na nichž by se u chlapců ukládat neměl, mohlo by se jednat o projev hormonální nerovnováhy, k níž v období dospívání někdy dochází. V takovém případě by bylo vhodné podstoupit vyšetření na endokrinologii.

17.04.2019

Dá se nějak zabránit polucím?

David, 16 let

Milý Davide,

Teoreticky vzato lze riziko samovolného výronu semene snížit častějším vykonáváním masturbace, avšak nikdy jej nelze zcela vyloučit. Samovolný výron semene se totiž dostavuje zpravidla v důsledku prudkého zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi, přičemž v období dospívání je kolísání hormonální hladiny poměrně běžné.

17.04.2019

Dobrý den, (...) Děkuji.

Honzík, 16 let

Milý Honzíku,

Kvůli náklonnosti k animované postavičce se nemusíš nijak znepokojovat. Zcela jistě se nejedná o projev žádné duševní poruchy, tedy ani sexuální deviace (parafilie). Pokud tě toto ujištění neuklidňuje, můžeš se obrátit na sexuologa, avšak pochybuji o tom, že by ti poskytl zásadně odlišnou odpověď.

17.04.2019

Dobrý den, nezveřejňujte můj dotaz prosím (...)

Dk18,  18 let

Milý DK18,

Je vědecky dokázáno, že počet dospívajících a mladých lidí, kteří měli sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je mnohem vyšší, než by odpovídalo skutečnému podílu homosexuálně orientovaných jedinců v populaci, a to dokonce i ve věku, kdy již lze prokázat sexuální orientaci (nověji se touto problematikou zabývaly například T. Tullochová a M. Kaufmanová ve výzkumu z r. 2013). Důvody mohou být různé, například omezená možnost navázání sexuálního kontaktu s osobou opačného pohlaví, touha experimentovat a zkoušet nové věci, silná citová vazba na vrstevníka téhož pohlaví a podobně.

17.04.2019

Dobrý den, ve škole budeme mít asi teď týden volno - prázdniny. No a já jsem z toho takový smutný, protože se tu celou dobu nebudu mít s kým bavit a tak. Co mám dělat?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Pokud se  s kamarády z nějakých důvodů nemůžeš setkávat mimo školu, mohl bys několik dnů volna strávit například tím, že se budeš více věnovat sobě. Můžeš se věnovat svým oblíbeným činnostem (i když jen takovým, které můžeš vykonávat sám, bez kamarádů), pečovat o sebe a těšit se na setkání se svými spolužáky.

17.04.2019

Dobrý den, mám mladšího bráchu (7), který byl na operaci se zúženou předkožkou. Máma tomu říká, že má částečnou obřízku a plastiku předkožky, protože žalud má i tak celý schovaný. Teď už krásně přetahuje, ale stále není vidět úplně celý žalud, myslím takový ten žlábek jako to mám já. Je to tak v pořádku? Mám o něho strach aby zase nemusel na operaci, děkuju.

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Po provedení plastiky předkožky (preputioplastiky) může větší či menší část žaludu zůstávat zakrytá. Při plastice se rozšiřuje pouze zúžená část předkožky a není vyloučeno, že u tvého bratra dosud přetrvává konglutinace (neboli „slepení“) při okraji žaludu, a proto nelze předkožku přetáhnout až za tento okraj. K uvolnění přetrvávající konglutinace dochází obvykle nejpozději během období dospívání a „slepenou“ předkožku není třeba násilně oddělovat od žaludu.
Prozatím postačí přetahovat předkožku jen tak daleko, jak je to možné bez použití násilí. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby si bratříček přetahoval předkožku výhradně sám, protože on sám nejlépe ucítí, kdy už je třeba přestat, aby přetahování nebylo bolestivé. Samozřejmě, že maminka nebo ty na něj můžete dohlédnout, ale do přetahování byste mu pokud možno neměli přímo zasahovat.

17.04.2019

Ahoj, mám pár dotazů. Nezveřejňujte je prosím (...) Děkuji za odpovědi.

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

1) Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev nějaké sexuální deviace (neboli parafilie), v tomto případě například fetišismu.
2) Pro párové sexuální aktivity je ze všeho nejpodstatnější fyzická blízkost a kontakt s milovanou osobou. Z tohoto hlediska může být průběh i prožívání sexuálních aktivit značně individuální, bez ohledu na to, že samotný orgasmus se dostavuje stále na základě týchž reflexů. Je třeba brát v úvahu, že pohlavní styk neslouží pouze k u(spo)kojení sexuální potřeby, nýbrž i dalších psychických a sociálních potřeb, například citových potřeb a potřeby důvěrného kontaktu.
3) Tvůj bratranec se v tomto směru mýlí. Jeho tvrzení nelze doložit žádným seriózním výzkumem ani statistikou. Nejedná se tedy o žádný fakt, nýbrž o nevědecký předsudek.
4) Sexuální apetence (což je doslova „chuť“ na sex) může být u jednotlivých osob větší nebo menší, což závisí především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Průměrný pár v ČR vykonává pohlavní styk třikrát týdně, avšak u osob se silněji se projevující sexuální potřebou může být frekvence pohlavního styku vyšší.

17.04.2019

Dobrý den,
mám velký problém-můj dobrý kamarád (spolužák) se chce porvat s mými spolužáky, protože jsou na něj opravdu hnusní. Já si samozřejmě myslím ze se tím nic nevyřeší nebo se mu dokonce něco stane, ale on mě neposlouchá. Porad opakuje, jak se mu budou smát když neukáže, ze na to má atd. Prý se na té "bitce" domluvili. Prosím poraďte co mám dělat, snažím se mu to vymluvit, ale nefunguje to, je na mě ještě naštvanej. Nevím si rady. Nevíte jak pomoct? Dekuji za odpověď

Huh, 13 let

Milý Huhu,

V tomto případě se zřejmě jedná o projev šikany. Jedním ze způsobů, jak někteří lidé šikanují slabší jedince, spočívá i v tom, že je nutí k podstupování nerovných rvaček či fyzických zápasů, které se zpravidla odehrávají za pobaveného přihlížení celé skupiny agresorů.
Je smutné, že tvůj kamarád podléhá nátlaku ze strany některých spolužáků, kteří se zřejmě baví tím, že mu mohou ublížit. Pokud možno bys tedy měl s kamarádem ještě promluvit, případně mu vysvětlit, koho může požádat o pomoc (například školního metodika prevence). Tím mu dáš šanci, aby svůj problém řešil sám. Jestliže však máš pocit, že zdraví či život tvého kamaráda je ohrožen, zkus od něj alespoň zjistit, kdy a kde se má zmíněná nerovná rvačka odehrát. Můžeš se ukrýt někde poblíž, po ruce mít telefon a v případě tísně zavolat na místo Policii ČR. I když tvoji spolužáci vzhledem k nízkému věku dosud nenesou trestní odpovědnost, příslušníci Policie ČR budou v případě jejich protiprávního jednání kontaktovat jejich rodiče, což ve většině případů už samo o sobě stačí k tomu, aby si příště podobné jednání rozmysleli. Pokud nechceš do celé záležitosti zasahovat sám, můžeš se s prosbou o pomoc obrátit na důvěryhodnou dospělou osobu, například školního metodika prevence sociálně-patologických jevů, který působí na každé škole.

16.04.2019

Dobrý den, za chvíli mi bude 14 a při masturbaci se nemůžu vystříkat. Dost se bojím protože děti chci mít a taky při prvním sexu to bude až moc trapné když jí řeknu že nestříkám.

Balón, 13 let

Milý Balóne,

Tvoje obavy jsou prozatím předčasné. K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Je velmi pravděpodobné, že pokud se u tebe první ejakulace zatím nedostavila, v nejbližších letech či měsících se dostaví. Nejspíš k ní dojde ještě před tím, než budeš mít první pohlavní styk, jehož průměrný věk v ČR činí přibližně 18 let.
Nicméně ani tzv. anejakulace (tj. chybějící ejakulace) nepředstavuje zásadní překážku pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit. Sexuální aktivity v takovém případě probíhají obvyklým způsobem, pouze s tím rozdílem, že orgasmus není u muže provázen (nebo následován) ejakulací.
Pokud jde o schopnost zplodit potomky, ta závisí na tom, zda v těle dochází k tvorbě spermií. Zajímavé je, že k tvorbě spermií dochází i u některých mužů a chlapců, kteří z nějakých důvodů neejakulují. Menší množství zralých spermií se někdy vyskytuje dokonce i v moči některých chlapců na počátku puberty, kteří dosud neměli ejakulaci. Pokud muž nedosahuje ejakulace, avšak v jeho těle se tvoří spermie, lze pro oplodnění partnerky využít poměrně široké možnosti tzv. asistované reprodukce, která se provádí ve specializovaných zdravotnických zařízeních (centrech asistované reprodukce).
V případě, že by se u tebe první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, bych doporučoval navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který pro tebe může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Před dovršením  věku 15-ti let však není třeba se kvůli chybějící ejakulaci znepokojovat.

16.04.2019

Dobrý deň. Od koľkých rokov mi môžu predať kondómy a lubrikačný gél? Ďakujem.

Čupan, 13,5 let

Milý Čupane,

Prodejnost kondomů ani lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Koupit si je tudíž může v podstatě kdokoliv. Pokud by ti někdo odmítl uvedené zboží prodat z důvodu tvého věku, dopustil by se diskriminace zákazníka, za což hrozí uložení pokuty.

16.04.2019

(...) Prosím zakrýt

Batman, 13 let

Milý Batmane,

Tvorbě červených pupínků lze předejít ošetřováním oholené pokožky pleťovým krémem. Podrobnější informace najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Honzy ze dne 16.04.2019.

16.04.2019

Ahoj, asi (...) že ho mám malýho 12 cm při erekci. Taky mě to dost vadí že není delší. Jediné co mi řekla že čím vic si ho budu masturbovat tim bude delší, tak jsem to týden zkoušel ale nic. Co mám dělat aby byl delší? (...)

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Jestliže tvůj penis při erekci měří 12 cm, je jeho délka sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměrné délce penisu při erekci pro tvůj věk (tj. 13 až 15 cm) činí pouhý 1 centimetr, což není rozdíl nijak zvlášť velký. Jedná se tedy o penis naprosto normálních rozměrů. Za abnormálně malý penis (neboli mikropenis) lze u chlapce ve věku 15-ti let považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí pouze 5,2 cm nebo méně (v dospělosti tato hranice činí 5,6 cm). Jestliže je penis alespoň o něco delší, znamená to, že už je dlouhý dost.
Není prokázáno, že by častější vykonávání masturbace mělo vliv na délku penisu. Nelze tedy očekávat, že v důsledku vyšší frekvence masturbačních aktivit dojde k jeho nápadnému růstu. Nicméně růst penisu probíhá zpravidla až do 18-ti let věku, a proto je pravděpodobné, že jeho výsledná délka v dospělosti u tebe bude přece jen o něco větší než v současné době.
Přestože masturbace nevede přímo ke zvětšení rozměrů penisu, její vykonávání je přesto zdravotně prospěšné, a to z několika důvodů. Jejich přehled najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Adama ze dne 14.04.2019 (viz níže na této stránce).

16.04.2019

Dobrý den,
Mojí mamce zjistili roztroušenou sklerózu, má několik ložisek v mozku a v míše. Od toho co sem se to dozvěděl, přestal jsem se bavit s ostatními, a rozhodnul jsem se, že se pokusím strávit co nejvíc času s mamkou. Začíná mi vadit každý lidský kontakt. Chci prostě být sám s mamkou. Bojím se chodit do školy, aby se mamce nic nestalo. Často v noci brečím, když nad tím přemýšlím. Už nevím co dělat. Přemýšlím nad sebevraždou. Už nezvládám, jak každý den nezvládá chodit a jak se snaží smát, aby sem se uklidnil a uvěřil, že je všechno v pořádku.

Brumík, 15 let

Milý Brumíku,

Závažné onemocnění blízké osoby vždy představuje značnou psychickou zátěž. Snad nejlépe bys udělal, kdyby ses obrátil na odborníka, který ti může poskytnout pomoc a podporu. Doporučuji tedy navštívit psychologa, který se specializuje na pomoc příbuzným pacientů se závažným onemocněním. Kontakt ti může poskytnout například zdravotnické zařízení, v němž se tvoje maminka léčí. Je dobře, že se s maminkou snažíš trávit co nejvíce času. Odborník ti také může poskytnout různé rady, například kterým tématům by bylo vhodné se při rozhovorech s maminkou vyhýbat, případně jakým způsobem se pokusit odvést její pozornost od starostí o tvojí budoucnost (což bývá jedna z největších obav vážně nemocných pacientů, kteří mají děti).

16.04.2019

Dobrý den, jakým směrem holit pubické ochlupení? Po směru nebo proti směru růstu? Přijde mi, že oholení po směru není tak dokonalé, akorát po oholení proti směru se mi dělají pupínky. Děkuji

Honza, 17 let

Milý Honzo,

Při holení chloupků proti směru růstu je oholení sice důkladnější, avšak takto oholené chloupky častěji zarůstají. Nicméně zarůstání dorůstajících chloupků můžeš zabránit ošetřováním pokožky na oholených místech pomocí vhodného krému nebo masti (například hydratačního pleťového krému, panthenolové či měsíčkové masti).

16.04.2019

Dobrý deň (...) Prosím nezverejňovať

Erouštan, 15 let

Milý Erouštane,

Je naprosto normální, že dospívající jedinec prožívá různé erotické sny nebo fantazie. Ty nejsou samy o sobě nijak škodlivé či závadné, důležité však je, abys dovedl rozlišovat mezi fantazií a skutečností.

16.04.2019

Dobrý den, měl bych opět pár dotazů, předem děkuji za odpověď.
1. Můžu chodit celý den se staženou předkožkou? Nebo by se mi něco stalo se žaludem?
2. Je normální že se při masturbaci občas zakloním a polykám své sperma?
3. Mohu se škrábat
(...)?

Alien123, 14 let

Milý Aliene123,

1) Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později navrátila do výchozí pozice na žaludu. U některých mužů a chlapců sice zůstává větší či menší část žaludu obnažená (podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Tomáše ze dne 06.04.2019), avšak pokud se předkožka sama vrací na žalud, rozhodně bych ji nedoporučoval za žaludem uměle fixovat, neboť by mohlo dojít k narušení oběhu krve v kožním pokryvu penisu.
2) Je v pořádku, když masturbaci vykonáváš v takové poloze, která ti nejlépe vyhovuje. Pokud jde o konzumaci vlastního ejakulátu (spermatu), ta sice není k ničemu dobrá, avšak zároveň není ani nijak škodlivá. Ejakulát je tvořen vodou a malým množstvím bílkovin, přičemž jeho přijetím od sebe samotného ani nehrozí přenos pohlavních nemocí nebo jiných infekčních onemocnění (i kdybys nějaké takové onemocnění měl, sám sebe bys nemohl nově nakazit, protože už bys byl nakažený).
3) Škrábání na pohlavních orgánech příliš nedoporučuji, neboť jsou pokryty jemnou pokožkou, která se může snadno poranit. Pokud se škrábeš proto, že tě dotyčná část těla svědí, doporučuji věnovat větší pozornost intimní hygieně. Pokud se už potřebuješ podrbat, alespoň se drbej jemně a pokud možno k tomu nepoužívej ostré nehty.

16.04.2019

Dobrý deň. Mal by som viacero otázok
1. Prečo po tom čo dostanem orgazmus už nemám chuť na ďalšie masturbovanie a okamžite mi prejde erekcia?
2. Som 3 roky po obriezke a ťažko sa mi masturbuje. Ako si to mám uľahčiť?
3. Predajú mi lubrikačný gél?
4. Keď si doma vyrobím umelú vagínu a dám si do nej väčšie množstvo šampónu aby sa to kľzalo vadí to nejako na pokožku penisu?

Kunst, 14 let

Milý Kunste,

1) Protože po dosažení orgasmu se do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné vede k poklesu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) a u mužů a chlapců též k odeznění erekce. Prolaktin tímto způsobem účinkuje několik minut, nejvýše několik desítek minut.
2) Obtíže při masturbaci mohou být u obřezaných jedinců způsobeny nedostatkem kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci (předkožka totiž mimo jiné představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu). Při masturbaci i jiných sexuálních aktivitách dochází z tohoto důvodu k nadměrnému tření, neboť omezený kožní pokryv nelze po penisu volně posunovat. Řešení těchto obtíží spočívá v používání lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky (například pleťového krému).
3) Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Jedná se o kosmetický přípravek, nikoliv o erotické zboží. Pokud o něj v lékárně nebo v drogerii požádáš, musí ti jej prodat.
4) Zavádění penisu do různých umělých předmětů (ať již koupených nebo podomácku vyrobených) rozhodně nedoporučuji, protože při něm hrozí riziko poranění s trvalými následky. Pro vykonávání masturbace používej výhradně ruku.
Pokud jde o používání šampónu jako náhražky lubrikačního gelu, to rozhodně nedoporučuji. Když ti při koupání a mytí vlasů steče šampón na penis a hned si jej opláchneš, nic se ti nestane. Avšak pokud si šampón vmasíruješ do pokožky, dojde k jejímu nadměrnému vysušení a podráždění.

16.04.2019

Dobrý den, ještě jednou. Vážím 35kg měřím 152 cm. Chtěl bych nějak přibrat, ale zdravě protože nechci mít v dospělosti třeba jen 60kg chtěl bych mít nad 80kg. Můžete mi poradit jaké potraviny mám hlavně jist?

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému nadprůměrná, zatímco tělesná hmotnost je podprůměrná. Podle údajů, které v dotazu uvádíš, trpíš mírnou podváhou (hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 15,1, zatímco ideální hodnoty pro chlapce tvého věku se pohybují v rozmezí 16 až 19). Pokud netrpíš poruchou metabolismu, můžeš dosáhnout zvýšení tělesné hmotnosti tím, že do jídelníčku zařadíš větší množství potravin s vysokou výživnou hodnotou. K takovým potravinám patří například plnotučné mléčné výrobky (zejména tvaroh), pečivo, těstoviny, sušené ovoce a ořechy.

15.04.2019

Dobrý den, mám dotaz. Je normální že třeba s kamarádama soutěžíme kdo má větší penis? Děkuji

Anonym, 11 let

Milý Anonyme,

V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví naprosto normální a nejedná se o projev homosexuální orientace. Avšak rozhodně není pravdou, že čím je penis větší, tím je „lepší“ nebo „hodnotnější“. I penis mírně podprůměrných rozměrů může bez obtíží plnit všechny své funkce.
Navíc pokud má někdo větší rozměry penisu než ostatní, není to žádná jeho zásluha, protože rozměry penisu jsou dány převážně vrozenými dispozicemi, které nikdo nemůže ovlivnit. Jakákoliv soutěž má smysl pouze v případě, že každý, kdo se jí zúčastní, má šanci vyhrát.

15.04.2019

Dneska jsem se cítil hrozně trapně. Šel jsem do vedlejší třídy, chtěl jsem dál spoznávať skupinku lidí už jsem jsi s nimi podal ruce, a tak dnes jsem tam šel taky a oni jse tam už bavili mezi sebou a ja jsem nevědel jak jse zapojit do komunikace. Jen jsem tam stál a cítil jsem jse trapně a taky jsem nevěděl, jak začať konverzaci a nevim o čem se s nimi baviť, když nevim, čo ich baví. Ja by jsem jse jich to zeptal, ale nechci jenom tak do větra, když se už mezi sebou baví. Co mám delat příště?

Martin, 17 let

Milý Marine,

Někdy může být nesnadné zapojit se do hovoru mezi lidmi, kteří se už dobře znají a mají si o čem povídat. Když si chceš najít kamarády, zkus alespoň zpočátku oslovovat jednotlivce. Možná, že na tvé škole je někdo, kdo by se chtěl s někým skamarádit, ale z nějakých důvodů se mu to nedaří. Možná, že by takový člověk ocenil, kdyby sis s ním začal povídat. Rozhovor můžeš začít tím, že se představíš, položíš nějakou jednoduchou neosobní otázku nebo poprosíš o nějakou drobnou laskavost (radu či pomoc). Když se ti s dotyčným člověkem podaří navázat komunikaci, jistě si časem najdete řadu témat, která vás oba budou zajímat.

15.04.2019

Dobrý deň prajem. (...) Otázku prosím nezverejniť. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Majo, 18 let

Milý Majo,

Zřejmě se jedná o silně zduřelou mazovou žlázku. Pokud možno si ji nemačkej ani neškrábej. Zduřelé žlázky lze odstranit laserem, avšak na jejich místě mohou vzniknout trvalé jizvičky. Nicméně pokud tě zmíněný útvar zneklidňuje nebo ti z nějakých důvodů vadí, doporučuji navštívit kožního lékaře (dermatologa).

15.04.2019

Dobrý den, poslední dobou (asi týden) mám takový tik že často mrkám, můžu to ovládat ale mám nutkání mrkat. Chtěl bych se zeptat jestli bych to mohl nějak potlačit nebo úplně přestat dělat.

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Tiky jsou obtížně kontrolovatelné pohyby různých částí těla. Pravý tik je způsoben neurologickou poruchou. Avšak opakující se pohyb očního víčka může být také reakcí na některé z infekčních onemocnění spojivek. To by se projevilo rovněž zarudnutím, případně otokem víčka a silnějším slzením.
Některé tiky časem samy vymizí. Pokud by ti ovládání pohybu víčka činilo obtíže a přetrvávalo delší dobu (několik týdnů), bylo by vhodné podstoupit vyšetření na neurologii. Nicméně pokud se ti časem podaří tik potlačit, nebude návštěva lékaře nutná.

15.04.2019

Dobrý den,
Po holení pohlavních orgánů se mi nad penisem vytvořily takové červené tečky, je to v pořádku?

Hubert, 16 let

Milý Huberte,

Červené tečky jsou v tomto případě projevem zánětlivé reakce, k níž dochází v místě, kde do svrchní vrstvy pokožky zarůstají dorůstající chloupky. Tomu lze zabránit pravidelným zvlhčováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému nebo panthenolové či měsíčkové masti. Do pružné a vláčné pokožky totiž chloupky obvykle nezarůstají. Krém nebo mast se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté jednou denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.

15.04.2019

Dobrý den, dnes jsem si stáhl předkožku, a na pravé straně pod žaludem jsem nalezl takovou bouli. Je taková tmavě červená. Není nějak moc velká, ale ani moc malá. Není to jen nějaký pupínek, ale je to větší. Když si na ní stáhnu nebolí. Prosím co to můžete být? A musím s tím něco dělat nebo raději počkat jestli to nezmizí samo. Boule není tvrdá.

Auto, 14 let

Milý Auto,

Podle popisu by se mohlo jednat buď o chorobně rozšířenou cévu, nebo o krevní sraženinu (hematom). Hematom by do několika týdnů vymizel působením imunitního systému, při rozšíření cévy záleží na jeho příčině (tou může být například žilní nedostatečnost nebo zánětlivý proces, v druhém případě bys ovšem pociťoval bolest). Kromě zařazení přiměřených pohybových aktivit mohu doporučit užívání vitaminu E ve formě doplňku stravy. Pokud by se však zmíněný neobvyklý útvar zvětšoval nebo začal bolet, doporučuji navštívit lékaře.

15.04.2019

Zdravím. Poslední dobou cca poslední 3 měsíce se nehorázně potím. Ne po nějakém fyzickém výkonu prostě jen tak. Sedím ve škole a po první hodině mám v podpaží koláče jako kdybych celou hodinu běhal. Je to dost nepříjemné, protože na trikách to jde vidět a nemůžu ani zvednout ruku.

Karviňák, 14 let

Milý Karviňáku,

Nadměrné pocení (hyperhidróza) může být projevem některého z onemocnění (například onemocnění štítné žlázy), avšak docela dobře se může jednat jen o projev hormonálních změn, k nimž dochází v dospívajícím organismu.
Pocení v podpaží lze omezit používáním antiperspirantu, který doporučuji aplikovat nejen ráno před odchodem do školy, ale i večer před spaním (antiperspirant tak bude působit i přes noc). Pach potu lze omezit oholením ochlupení v podpaží (pach totiž vzniká převážně rozkladem potu ulpívajícího na chloupcích v podpaží).

14.04.2019

Dobrý den, mám pár otázek.
1. Mám čelo po akné různě na nějakých částí zahojené a je tmavší a hrubší. Jak mohu mít zase normální čelo?
2. Asi každý den mívám svůj penis na levé straně a můj penis je zakřivený do leva. Mám si dávat penis na druhou stranu? Mohu ho mít zase rovný?
3. Pod krkem na levé straně mám takovou bouli. Nejde vidět pouze na hmat. Asi je to určitě uzlina a je to taková velká kulička ve tvaru rozžvýkané žvýkačky kterou by měla tvar takové kuličky. Promiňte nevěděl jsem jak to jinak popsat. A tato uzlina mě bolí když si na ni šáhnu, nic takového na pravé straně nemám. Taky je možné, že to bolí kvůli tomu, že jsem na to šahal, ale je to doopravdy otravná zvětšená uzlina. Nevíte co s tím?
4. Také mám na nosu takový zvláštní pór. Ten pór má v sobě takovou dírku ne moc velkou, ale je to tam. Fakt nevím co s tím.
Za každou radu budu moc rád.

Pepa, 16 let

Milý Pepo,

1) Výraznější jizvičky po akné, případně změny zbarvení pokožky v místech jejich hojení, vznikají zejména u jedinců, kteří si pupínky vymačkávali nebo škrábali. Určitého zmírnění těchto změn na pokožce lze dosáhnout nanášením pleťového krému a následnou jemnou masáží takto postižených míst. Pro ošetření pokožky můžeš používat buď hydratační pleťový krém, nebo pleťový krém s kyselinou hyaluronovou.
2) Mírné zakřivení penisu do strany (přibližně do 20 až 25°) je normální a není třeba jej nijak korigovat. Při nošení kalhot je umístění penisu směrem doleva celkem běžné. Ostatně většina pánských kalhot je ušitá tak, aby bylo po levé straně na penis více místa.
3) Rady a doporučení při zvětšení podčelistních mízních uzlin najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Kuby ze dne 08.04.2019 (viz níže na této stránce).
4) Zvláštní pór s otvorem je zřejmě hojící se komedon. Tento zvláštní druh akné vzniká chemickou reakcí kožního mazu a keratinu. K vyhojení by mělo dojít samovolně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu.

14.04.2019

Je normálne keď mám na nohách veľa hnedých chlpov?

Jan, 12 let

Milý Jane,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení závisí nejen na věku a dosaženém stupni tělesného vývoje, ale také na dědičných předpokladech, které se u jednotlivých lidí více či méně odlišují. Zatímco u některých chlapců začínají růst chloupky na různých částech těla již na počátku puberty, u jiných se ochlupení rozvíjí až v pozdějším věku. také v dospělosti se v rozsahu a hustotě ochlupení projevují individuální rozdíly.

14.04.2019

Dobrý den, mám dvě otázky:
1) Jeden spolužák říkal, že když nebudu každý den masturbovat, tak že mi zakrní penis. Je to pravda?
2) Když už mám při masturbaci sperma, do čeho si ho mám utřít? Mám si taky utírat penis po močení?

Adam, 12,5 let

Milý Adame,

1) Obavy tvého spolužáka jsou poněkud přehnané. I když nebudeš masturbovat každý den, nemusíš se obávat, že ti penis „zakrní“, stejně jako častější vykonávání masturbace samo o sobě nepovede k jeho zvětšení. Avšak je pravdou, že masturbace je zdraví prospěšná činnost, neboť vede k uvolnění psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání penisu. Navíc působí jako prevence nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty). Nicméně záleží na tobě, jak často budeš masturbaci vykonávat. jestliže cítíš potřebu masturbovat každý den, neměl by ses v této činnosti omezovat. Pokud ti stačí masturbaci vykonávat méně často, neměl by ses do jejího častějšího vykonávání nutit.
2) K otření ejakulátu (spermatu) lze použít například papírový kapesník. Pokud ejakulát zůstane na těle, měl by ses po jeho předběžném otření přesunout do koupelny (pokud tedy nevykonáváš masturbaci přímo v ní) a opláchnout si pohlavní orgány vodou s menším množstvím mýdla. S mýdlem to nepřeháněj, protože ve větším množství by vedlo k vysušení pokožky. Pokud jde o otírání penisu po vymočení, to je celkem vzato zbytečné. U mužů a chlapců totiž močová trubice vede z močového měchýře nejprve dolů, poté mírně vzhůru a opět dolů, je tedy na dvou místech prohnutá. Z tohoto důvodu zůstává menší množství moči (jedna nebo dvě kapky) uvnitř močové trubice i po vymočení, přičemž k jejímu uvolnění dochází až několik minut po vymočení. Proto je vhodné brát si na každý den čisté spodní prádlo.

14.04.2019

Ovlivňuje nějak masturbace plodnost? Děkuji.

Mrakomor, 14 let

Milý Mrakomore,

Přímý vliv vykonávání masturbace na mužskou plodnost nebyl prokázán. Nicméně podle výzkumu, který byl nedávno uskutečněn ve Velké Británii, má častější dosahování ejakulace na plodnost příznivý vliv (u mužů, kteří ejakulovali alespoň 3x týdně, bylo zjištěno větší množství zralých a nepoškozených spermií na 1 ml ejakulátu než u mužů, kteří ejakulovali méně často). Domnívám se tedy, že častější masturbace (pokud je při ní dosahováno ejakulace) je z hlediska plodnosti spíše prospěšná.

14.04.2019

Dobrý den, před pár týdny se mi na kůži objevili světle hnědé fleky mám je spíše v oblasti hrudníku a nesvědí ani to nějak nebolí. Je to spíš taková vysušená kůže. Ze začátku jsem si toho nevšímal ale začaly se mi dělat další. Nevíte co to je a co mám dělat? Děkuji

Lex, 16 let

Milý Lexi,

Světle hnědé skvrny mohou být projevem zvýšené pigmentace, k níž může docházet vlivem hormonální nerovnováhy. Avšak vysušený povrch kůže v místech tvorby těchto skvrn by spíše nasvědčoval některému z plísňových kožních onemocnění, například pityriázy, která se v dětství a dospívání vyskytuje poměrně často. Tato nemoc se sice nedá léčit, avšak skvrny na kůži po šesti až dvanácti týdnech samovolně vymizí. Nicméně pro jistotu by přece jen bylo vhodné navštívit kožního lékaře, neboť diagnózu lze stanovit pouze na základě vyšetření.

13.04.2019

Dobrý den, je škodlivé žvýkat celé balení žvýkaček (10 ks) denně? Žvýkám žvýkačky bez cukru (...) Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vysoká spotřeba žvýkaček by mohla mít laxativní (projímací) účinky. Časté žvýkání (několik hodin denně) by teoreticky mohlo představovat rovněž zvýšenou zátěž pro čelistní klouby. Avšak pokud ti žvýkání nezpůsobuje žádné potíže, o kterých bys věděl (například nevolnost, průjmy  nebo bolesti čelistních kloubů), mělo by být vše v pořádku.

13.04.2019

Jde mi přetáhnout předkožka jen za žalud víc ne. Co s tím?

Honza, 14,9 let

Milý Honzo,

Jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout přes okraj žaludu, je proces jejího uvolňování v podstatě dokončen. Možnost dalšího posunování předkožky směrem ke kořeni penisu již závisí na pružnosti a délce uzdičky na spodní straně penisu, respektive na pružnosti vazivových tkání tvořících součást penisu. Je možné, že u tebe ještě dojde k dalšímu uvolňování uzdičky, v jehož důsledku bude možné předkožku posunout ještě více směrem k tělu. Avšak předkožku si vždy přetahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest.

13.04.2019

Dobrý den, v jakém věku by mělo dítě nebo dospívající mít plané neštovice? Popř. je v pořádku, pokud jsem je ještě neměl?

Jan, 12 let

Milý Jane,

Zatímco tzv. pravé neštovice (variola) se v dnešní době prakticky již nevyskytují, tzv. plané neštovice (varicella) jsou velmi rozšířené, zejména mezi dětmi. Plané neštovice se projevují horečkou a vyrážkou v podobě svědivých pupínků. Svědění lze zmírnit aplikací bílého tekutého pudru. Onemocnění je sice nepříjemné, avšak nikoli nebezpečné. U dospělých jedinců, kteří v dětství neštovice neměli, mají plané neštovice obvykle těžší průběh a bývají provázeny horečkami. Zejména u těhotných žen představuje toto onemocnění riziko, neboť může způsobit poškození plodu.
Pokud se obáváš, že planými neštovicemi onemocníš, můžeš poprosit rodiče, aby tě proti nim nechali očkovat. Očkování proti planým neštovicím si sice hradí pacient (respektive jeho rodiče), avšak některé zdravotní pojišťovny na něj alespoň částečně přispívají v rámci svých bonusových programů.

13.04.2019

Dobrý deň,
Ako mám zvoliť vhodný kondóm na prvý pohlavný styk myslím tým tenké, normálne alebo hrubé kondómy? Mám v tom totiž dilemu a neviem sa rozhodnúť.

XXX, 15 let

Milý XXX,

Při výběru kondomu je podstatná jeho nominální šířka. Kondom by neměl být příliš široký, aby nedošlo k jeho sesmeknutí. Velikosti kondomů podle nominální šířky jsou uvedeny v tabulce níže. Pokud jde o délku, ta je u všech kondomů přibližně stejná.

Pokud si nejsi jistý, jaká velikost kondomu by pro tebe byla nejvhodnější, můžeš si koupit jedno balení na zkoušku a v případě, že ti kondomy nebudou vyhovovat, si pro použití při pohlavním styku koupíš menší nebo větší velikost. Jinak záleží pouze na tobě, zda budeš používat běžný, tenký nebo silný kondom. Obyčejný kondom by však měl pro pohlavní styk postačit.

12.04.2019

Rád bych se zeptal jestli je pravda, že po dlouhé masturbaci bolí penis. Mnohokrát jsem slyšel, že když často (např. vícekrát do hodiny) masturbujete tak to začne slabě bolet. Chtěl jsem se zeptat, protože mi kamarád říkal, že si nechal na penisu masturbátor dlouho nejdříve se mu to prý líbilo ale pak to prý začlo bolet tak mě zajímá jestli je to pravda?

Dub, 14 let

Milý Dube,

Domnívám se, že příčinou obtíží tvého kamaráda nebyla samotná masturbace ani délka jejího vykonávání, nýbrž používání masturbační pomůcky. Zavádění penisu do umělých pomůcek rozhodně nedoporučuji, protože při něm hrozí riziko poranění, které může být velmi bolestivé. Ostatně již samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit), jedná se tedy o dráždění pohlavních orgánů rukou.
Pokud je masturbace vykonávána rukou, může být bolestivá snad jen v případě, že dochází k nadměrnému tření v důsledku nedostatečné kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. V takovém případě je vhodné používat při masturbaci buď lubrikační gel, nebo alespoň nějakou jeho vhodnou náhražku (například pleťový krém).
Masturbace může být bolestivá také v případě, že je v ní pokračováno i po dosažení orgasmu a ejakulace. Po dosažení orgasmu se totiž do krve uvolňuje větší množství hormonu prolaktinu, jehož působením se mimo jiné zvýší citlivost pohlavních orgánů natolik, že jejich další stimulace je spíše nepříjemná. U mužů a chlapců navíc dochází k odeznění erekce. Tyto účinky prolaktinu odeznívají zpravidla během několika minut, nejvýše několika desítek minut. Poté je již opět možné masturbaci bez obtíží vykonávat.

11.04.2019

Dobrý den ,
Mám opět pár otázek tak budu rád , když odpovíte .
1. Co potřebuji na hereckou školu umět ?
2. Jaké nejhorší známky bych mohl mít abych se na nějakou hereckou školu dostal +- ?
3. Někdy mám problém že , i když nechci a někdo se mě na něco zeptá tak řeknu lež . Například
(...) Co to může znamenat ? Špatná výchova ? Spolužáci ? Měl bych navštívit psychologa či psychiatra ?
4. Může vyučující prodlužovat vyučovací hodinu i přes přestávku ?
5. Slyšel jsem že žákům s individuálním vzdělávacím plánem se nehodnotí úprava sešitu je to pravda ?
6. Loupe se mi kůže na penisu
(...) měl bych s tím jít za doktorem nebo to odezní ?
7.
(...)
(...) Děkuji za odpovědi k mým otázkám

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

1) Součástí přijímacího řízení pro studium herectví jsou vědomostní i talentové zkoušky. Bližší informace ti poskytne studijní oddělení příslušné školy.
2) Pro studium herectví na akademii múzických umění se vyžaduje středoškolské vzdělání s maturitou. Za konkrétní známky na maturitním vysvědčení sice může škola v rámci přijímacího řízení přidat pár bodů, avšak rozhodující je výsledek talentové přijímací zkoušky.
3) Lhaní, tedy záměrné uvádění nepravdivých skutečností, může být motivováno různě. Někteří lidé lžou, protože nechtějí zklamat osoby ve svém okolí, jiní se snaží získat lhaním nějaké výhody, vyhnout se různým nepříjemnostem a podobně. Do určité míry může být takováto taktika účinná, avšak dříve či později vede ke ztrátě důvěryhodnosti, protože pravda (alespoň čas od času) přece jen může vyjít najevo. Občas lže i duševně zdravý člověk, avšak v krajních případech se může jednat i o projev duševního onemocnění (např. pseudologia phantastica , což je spřádání fantastických smyšlených příběhů, o nichž pacient s touto nemocí věří, že je skutečně prožil).
4) Délku přestávek na základních školách stanoví vyhláška č. 48/2005 Sb. Podle § 1 této vyhlášky musí být přestávky mezi vyučovacími hodinami nejméně desetiminutové. V případech hodných zvláštního zřetele lze zkrátit některé desetiminutové přestávky na nejméně 5 minut. Přestávku však v takovýchto případech zkracuje ředitel školy, nikoliv vyučující. Jistě bych učiteli nevyčítal, když po zazvonění ještě dokončí větu, zadá úkol a podobně (i když čas by si měl hlídat). Nicméně pokud na škole opakovaně dochází ke zkracování přestávek pod 5 minut, měli by se rodiče obrátit buď na vedení školy, nebo přímo s podnětem na Českou školní inspekci.
5) Konkrétní opatření musí být uvedena přímo v individuálním vzdělávacím plánu. Pokud zde není výslovně uvedeno, že se úprava sešitu nehodnotí, znamená to, že se hodnotit může.
6) nadměrné odlupování svrchní vrstvy pokožky by mohlo být projevem některého z kožních onemocnění, avšak může být způsobeno i nadměrným vysušováním pokožky. Nejprve bych tedy doporučoval ošetřovat pokožku pleťovým krémem (pokud možno pro citlivou pleť) či vhodnou mastí (panthenolovou, měsíčkovou a podobně). V případě, že ani po několika dnech nedojde ke zlepšení stavu, doporučuji obrátit se na kožního lékaře.
7) V tomto případě učitelka nepostupovala správně. Asistent pedagoga zajišťuje naplňování podpůrných opatření ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, avšak třídní učitel na něj nemůže přenášet své vlastní povinnosti, ať už se týkají organizace výuky nebo uplatňování kázeňských opatření.
8) V období dospívání může zvýšený sklon k agresivnímu jednání souviset s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Pokud se však agresivita stává jedinou (nebo alespoň výrazně převažující) strategií řešení konfliktů, může být projevem poruchy osobnosti. Takovouto poruchu však může diagnostikovat pouze psychiatr.
9) Ochrannou výchovu může dítěti nebo mladistvému uložit pouze soud, a to pouze v případě, že o jeho výchovu není náležitě postaráno a nedostatek řádné výchovy nelze odstranit v jeho vlastní rodině nebo v rodině, v níž žije.
10) Tělesné trestání (tedy úmyslné způsobování bolesti za účelem dosažení změn v chování potrestaného jedince) je naprosto nepřípustné, stejně jako veškeré tresty, které ohrožují zdraví dítěte nebo ohrožují jeho lidskou důstojnost.
11) Pokud není nošení barevných kontaktních čoček výslovně zakázáno vnitřním řádem školy, nevidím důvod, proč by ti jejich nošení ve škole měl někdo zakazovat.
12) Průkazová fotografie musí odpovídat podobě zobrazované osoby v době podání žádosti. Další podrobnosti stanoví vyhláška č. 400/2011 Sb., § 7. Použití make-upu sice není ve vyhlášce výslovně omezeno, nicméně vzhledem k obecným požadavkům stanoveným vyhláškou platí, že podoba zobrazované osoby na fotografii nesmí být ničím zkreslena.
13) Nadměrná tvorba slin (hypersalivace) může být projevem různých onemocnění, jindy je způsobena nadměrnou konzumací dráždivé stravy, například kořeněných jídel. Může se jednat i o nežádoucí účinek některých léků. Avšak vzhledem k situaci, v níž se u tebe nadměrná tvorba slin projevila, je docela dobře možné, že její příčinou byl stres a psychické napětí.
14) Ano, při hodnocení všech školních předmětů se používá pětistupňová klasifikační stupnice. Pouze při hodnocení chování jsou stupně pouze tři (velmi dobré, uspokojivé a neuspokojivé).
15) Ano, opravnou či komisionální zkoušku lze skládat ze všech předmětů. Obsah a termín zkoušky stanoví ředitel školy.
16) Jestliže jsi v daném předmětu zatím získal dvě známky, přičemž jednou z nich je trojka a druhou čtyřka, bylo by přinejmenším neobvyklé, pokud bys z daného předmětu „propadl“.
17) Zatímco u a dospělých mužů má ejakulát zpravidla bělavé zbarvení, u dospívajících chlapců může být i čirý. Příčinou je větší podíl vody na celkovém objemu ejakulátu (zatímco u dospívajícího jedince tvoří až 99% objemu ejakulátu voda, u dospělého je to zpravidla jen 90 až 95%).
18) V tomto případě nebyl postup učitelky správný. Podle zákona mají školy a školská zařízení povinnost zajistit bezpečnost a zdraví dětí v době, kdy jsou jim svěřeny. Každý úraz nebo poranění musí být uveden v knize úrazů a v zápisu o úrazu.
19) Nevolnost při cestování dopravními prostředky je nejčastěji způsobena tzv. kinetózou. Jedná se o reakci organismu na nadměrné množství podnětů z tzv. vestibulárního ústrojí, které mozek již nedovede zpracovat. Při cestování autobusem si pokud možno vybírej místo co nejvíce vepředu a dívej se ve směru jízdy.
20) V tomto případě se zřejmě nejedná o šikanu, nýbrž o opakované konflikty mezi dvěma žáky. Při opravdové šikaně totiž vystupuje jeden žák (nebo skupina žáků) vůči druhému z pozice síly či převahy a zneužívá jeho slabosti či nemožnosti se bránit. Postup učitelky je podle mého názoru v tomto případě celkem rozumný, protože se snaží zabránit vyhrocování těchto konfliktů.

11.04.2019

Dobrý den, když masturbuju, tak si dokážu přetáhnout předkožku přes žalud, ale jakmile ji přetáhnu, tak už nemám takovou erekci. jako by mě opustila. nemyslíte, že mám problém?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Není mi známo, že by přetažení předkožky způsobovalo poruchu erekce a ani si nedovedu představit, jakým způsobem by její přetažení mohlo vést k ochabnutí či odeznění erekce. Příčiny tvých obtíží je tedy zřejmě třeba hledat jinde. V úvahu připadá například některé z onemocnění krevního oběhu (například vysoký krevní tlak), vyloučit nelze ani psychické příčiny. Pro začátek bych tedy doporučoval navštívit praktického lékaře a nechat si změřit krevní tlak. Pokud se prokáže, že vysoký tlak nemáš, zbývá navštívit sexuologa.

11.04.2019

Dobrý den.
Mám dotaz. Včera jsem si oholil chloupky mezi nohama a dostal jsem nějakou vyrážku a strašně mě svědí. Co mám dělat?

Štěpán, 13 let

Milý Štěpáne,

Brzy po oholení dochází k zarůstání dorůstajících chloupků do svrchní vrstvy pokožky. V místech zarůstání vznikají červené pupínky, které opravdu mohou připomínat vyrážku. Zarůstání chloupků a tvorbě červených pupínků lze předejít ošetřováním oholené pokožky pleťovým krémem. Ten se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté jednou denně po dobu dvou až tří dnů. Kromě pleťového krému lze využít i panthenolovou nebo měsíčkovou mast.

11.04.2019

Takže,
nejde mi při erekci stáhnout předkožka. Nemůžu kvůli tomu mít sex protože nejde stáhnout. A nevím co s tím mám dělat. Normálně v klidu jde přetáhnou ale při erekci nikoliv a doktorka o tom neví protože vždy když mi zkoumá penis tak mi při tom nestojí. Nevím co mám dělat.
Děkuji za odpověď.

HelpIneedsomebody, 15 let

Milý HelpIneedsomebody,

Pokud si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se v období dospívání vyskytuje poměrně často (v tvém věku ještě přibližně u 15% chlapců). Je pravděpodobné, že k uvolnění předkožky dojde spontánně ještě před dosažením dospělosti, respektive před prvním pohlavním stykem. Průměrný věk první soulože činí v ČR 18 let, přičemž v tomto věku se relativní zúžení předkožky vyskytuje již jen u méně než 1% chlapců, respektive mladých mužů.
Především by ses měl vyvarovat násilných pokusů o přetažení zúžené předkožky za žalud při erekci. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“. Při posunování předkožky však postupuj zvolna a opatrně.
Pokud bys chtěl uskutečnit pohlavní styk dříve, než dojde k uvolnění zúžené předkožky, můžeš ji fixovat v poloze na žaludu pomocí těsnějšího kondomu, čímž snížíš riziko, že dojde k jejímu násilnému stržení. Kromě toho můžeš vykonávat různé nekoitální sexuální aktivity, při nichž násilné stržení předkožky nehrozí.

11.04.2019

Dobrý den,
Měl bych pár dotazů
1) Jak bych si mohl zesvětlit kůži na penisu? Mám ho oproti kůži např. na ruce uplně tmavý. A to nejen na konci předkožky.
2) Na penisu jsem měl nedávno dva pupínky (něco jako akné) je to normální? Vymáčkl jsem si je a už nejsou skoro vidět.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

1) V období dospívání dochází na lidském těle k celé řadě změn. Jednou z takových změn je i pigmentace pokožky na povrchu vnějších pohlavních orgánů. Ztmavnutí je dáno změnou množství a struktury částeček kožního barviva neboli pigmentu. U chlapců dochází k většímu či menšímu ztmavnutí šourku a penisu, u dívek se tato změna týká velkých stydkých pysků. Intenzita pigmentace závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na dědičných předpokladech. proto u některých dospívajících jedinců pohlavní orgány ztmavnou jen velmi mírně, u jiných naopak výrazně.
Pokud jde o zesvětlení pigmentované pokožky, k tomu lze využít některý z depigmentačních krémů, které lze zakoupit v lékárně či v drogerii. V úvahu připadá rovněž laserová depigmentace, avšak pouze u dospělých jedinců, jejichž pohlavní vývoj byl již ukončen. Pokud by byla provedena u dospívajícího, mohl by být její výsledek zmařen pokračujícím vývojem, při němž by mohlo dojít k dalšímu ztmavnutí.
Otázkou však je, zda a do jaké míry je vůbec nutné o depigmentaci usilovat. Ceny depigmentačních krémů se pohybují okolo několika set korun za jedno balení, přičemž pro dosažení výsledku je třeba nanášet krém pravidelně (každodenně) po dobu několika týdnů až měsíců, k čemuž je zpravidla třeba použít několik balení. Ceny laserových zákroků se pohybují v řádech tisíců korun. Přitom pohlavní orgány jsou po naprostou většinu dne (a pro naprostou většinu ostatních lidí) skryté pod oblečením. Nicméně pokud jsi kvůli pigmentaci svých pohlavních orgánů nešťastný a pokud se domníváš, že tě jejich „zesvětlení“ učiní šťastnějším, můžeš si našetřit potřebnou částku a zakoupit si některý z depigmentačních krémů. Tyto přípravky jsou volně prodejné a jejich prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí.
2) Pupínky se tvoří v místě, kde dochází k ucpání vývodů mazových žlázek a k následné zánětlivé reakci. Jejich tvorba je v období dospívání celkem běžná, a to z důvodu změn, k nimž dochází v pokožce vlivem hormonální činnosti. Pokožka dospívajícího jedince je v důsledku těchto změn zpravidla mastnější, než v dětství před pubertou.
Pupínky by sis však neměl mačkat. Po vyhnisání ucpané mazové žlázky dojde tak jako tak k jejímu zahojení. Avšak mačkáním si můžeš způsobit drobné poranění s následnou infekcí, v jejímž důsledku by na místě pupínku mohla vzniknout výrazná jizvička. Pokud si přesto chceš pupínky vymačkávat, měl by sis nejprve alespoň důkladně (tj. za použití mýdla) umýt jak ruce, tak i místo, na němž se pupínek vyskytuje.

11.04.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať že ako by som objať a dať pusu mojej frajerke?

Chlapec zo školy, 14 let (o mesiac)

Milý Chlapče zo školy,

Jestliže chceš políbit svoji dívku, měl by sis nejprve zvolit správný okamžik. Dívku bys neměl políbit v momentě, kdy něco takového nečeká. Až spolu budete sami, oba budete mít dobrou náladu a budete stát nebo sedět blízko u sebe, můžeš se k dívce naklonit. Když se vaše obličeje přiblíží na 15 – 20 cm, dívka již zřejmě pochopí, že se jí chystáš políbit. V této chvíli bys měl postupovat zvolna a pomalu, abys dal dívce možnost reagovat. Samozřejmostí by mělo být udržování očního kontaktu.
Pokud si dívka polibek nebude přát, může v tomto okamžiku udělat něco pro to, aby se polibku vyhnula. Například odkloní hlavu, odtáhne se od tebe nebo rychle začne o něčem mluvit, čímž ti dá najevo, že o polibek nemá zájem, zároveň ti však dá možnost „vycouvat“ z této situace se ctí, aby tě ušetřila případných rozpaků. naopak v případě, že si dívka polibek bude přát, buď setrvá ve stejné pozici, nebo se k tobě dokonce ještě sama více přiblíží („nastaví“ k polibku tvář nebo ústa a podobně). Pokud chceš dívku políbit na ústa, měl bys včas uklonit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily.
Při samotném polibku by ses měl nejprve jen lehce dotknout ústy dívčiny tváře nebo úst. Před polibkem můžeš polknout, abys neměl ústa plná slin, což by dívce mohlo být nepříjemné. Během polibku bys neměl cucat, mlaskat a vydávat podobné zvuky. Dívku bys neměl líbat, pokud máš v ústech žvýkačku nebo bonbón. Délka polibku závisí na přání obou partnerů. Dívka ti jistě dá nějakým způsobem najevo, pokud jí polibek bude připadat příliš dlouhý (například se od tebe mírně odtáhne). Po polibku by ses neměl od dívky příliš prudce odvracet, protože by si mohla myslet, že ti šlo jen o to, abys ji políbil, a poté, co se ti to podařilo, už jsi o ni ztratil zájem.
Pokud jde o objímání, postup je velmi podobný. Dívce můžeš zlehka položit ruku kolem ramen. Jestliže bude mít o objímání zájem, sama se k tobě více přitiskne, případně ti položí ruce kolem krku. V opačném případě se odtáhne, aby se mezi vámi zvětšila vzdálenost. Když poznáš, že dívka má o objímání zájem, můžeš jí položit druhou ruku kolem pasu. Alespoň zpočátku bys však měl dávat pozor, abys druhou ruku nepoložil příliš nízko, protože dívku by mohlo přivést do rozpaků, kdyby ses hned při prvním objímání dotkl (byť jen omylem) jejích hýždí. Také ukončení objímání by nemělo být náhlé a prudké, nýbrž spíše pomalé a postupné. Dívce bys měl dát možnost, aby objímání sama citlivým způsobem ukončila.
Líbání i objímán představují již poměrně důvěrnou formu tělesného kontaktu mezi dvěma osobami. Navazování tělesného kontaktu by mělo probíhat postupně, a proto by nebylo vhodné, kdyby líbání či objímání bylo hned tou první formou fyzického kontaktu, kterou spolu navážete. Dívku by ses neměl snažit líbat ani objímat, pokud jste se nikdy předtím ani nedrželi za ruce.

10.04.2019

Zdravím. Keď je niekto HIV alebo AIDS pozitívny a ja nie a ostriekal by mi kožu (bez raniek a škrabancov) môžem sa nakaziť? Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Podle různých vědeckých studií je riziko nákazy virem HIV při jednorázovém kontaktu neporaněné pokožky s infikovanou krví (neboli riziko tzv. perkutánního přenosu HIV) přibližně 0,2 až 0,3%. Možnost přenosu tedy sice nelze plně vyloučit, nicméně je velmi malá.

10.04.2019

Dobrý večer, byl jsem před chvílí ve vaně a pil jsem při tom čaj. Vylezl jsem z vany a začalo mi být blbě na zvracení a rodiče říkají že by to mohlo být z teplé vody či čaje. Předem děkuji za odpověď.

Luky, 14 let

Milý Luky,

Teplota vody ve vaně by neměla překročit běžnou tělesnou teplotu, tedy 37 °C. Teplota horkého nápoje by při pití neměla přesáhnout 60 °C. Předpokládám, že jsi neměřil ani teplotu vody, ve které ses koupal, ani teplotu čaje v momentě, když jsi jej pil (ostatně pochybuji, že někdo něco takového vůbec dělá), nicméně je docela dobře možné, že kombinace koupání v teplé vodě a pití horkého nápoje u tebe vyvolala přehřátí.
Za normálních okolností sice pití horkého nápoje vede naopak k ochlazení povrchu těla (protože vyvolá zvýšené pocení), avšak to neplatí v případě, že člověk sedí v horké vodě (protože horká voda znemožňuje odpařování potu, čímž brání ochlazení povrchu lidského těla). Pokud tedy člověk sedí v horké vodě a zároveň pije horký nápoj, má jeho tělo jen velmi omezenou možnost regulovat svoji teplotu. Velmi zjednodušeně řečeno, člověk sedící v horké vodě a zároveň pijící horký nápoj se podobá kotli, pod nímž někdo stále přikládá, ale nikdo z něj nevypustí páru.

10.04.2019

Dobrý den, (...) Skrýt text

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Rozhodně nedoporučuji zavádění cizích těles do konečníku, neboť při něm může dojít k různým poraněním, počínaje oděrkami či trhlinkami (fisurami) v okolí řitního otvoru a konče protržením (rupturou) stěn konečníku. Poměrně bezpečně lze do konečníku zavést jeden prst, respektive jeho poslední dva články. Avšak i v takovém případě je třeba použít lubrikační gel nebo jiný vhodný prostředek (například pleťový krém) ke snížení nadměrného tření, které může nejen vyvolávat nepříjemné pocity, ale i zvyšovat riziko poranění.

10.04.2019

Byl jsem u lékaře kvuli bolesti břicha. Řekl mi že to je kvuli mému sedavému způsobu života a že mi tělo vydrží tak do 30. Říkali mi že se mám hýbat. Bude stačit když denně budu běhat cca 700 metrů? Nebo co by jste mi doporučili za sport? Je pozdě na to to začít řešit? Děkuji :)

Sedavý člověk, 13 let

Milý Sedavý člověče,

Obávám se, že prognóza tvého lékaře je až příliš pesimistická, nicméně je pravdou, že dostatek pohybu je pro zdraví jedince velmi důležitý a zároveň působí jako prevence celé řady onemocnění. zařazení vhodných pohybových aktivit tedy rozhodně doporučuji.
Pokud se rozhodneš běhat, měl by sis nejprve pořídit vhodnou běžeckou obuv. Nevhodné jsou obyčejné „plátěnky“ s tenkou podrážkou, neboť taková obuv má jen velmi omezenou schopnost tlumit nárazy, k nimž při běhu dochází. Důležitý je rovněž vhodný povrch, který by neměl být příliš tvrdý. Ideální je přímo běžecká (atletická) dráha, ať už antuková (tj. z drcené cihly) nebo s umělým polyuretanovým povrchem. Naproti tomu běh po betonovém povrchu či dlažbě je zcela nevhodný, neboť při něm dochází k výrazným otřesům, které vedou k poškození kloubů. Rozhodně tedy nedoporučuji přidávat se k lidem, kteří denně běhají po chodnících či parkových cestičkách ze zámkové dlažby, čímž si poškozují klouby dolních končetin.
Nejvyšší přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje 25 minut běhu denně. Pokud nejsi v běhu trénovaný, můžeš začít s pěti minutami běhu denně a postupně (po minutě) si dobu běhu prodlužovat. Zaměř se spíše na plynulé tempo a správné (tj. dostatečně hluboké) dýchání, než na „lámání rekordů“ v počtu uběhnutých metrů či kilometrů.
Z různých pohybových aktivit doporučuji zejména takové, při nichž se zapojuje co nejvíce svalů a svalových skupin. Z tohoto hlediska je ideální například plavání, v létě jízda na kole a v zimě běh na lyžích. Pro dospívající jedince, jejichž růst dosud nebyl ukončen, má plavání také tu nespornou výhodu, že při něm (na rozdíl od běhu) nedochází k přetěžování kloubů.
Ať už si však zvolíš jakoukoliv pohybovou aktivitu, fyzická zátěž by měla být rozložená v čase pokud možno rovnoměrně. například je vhodnější chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu než jednou týdně na dvě hodiny. Také u ostatních pohybových aktivit je rovnoměrnější rozložení v čase mnohem prospěšnější, než občasné podávání jednorázových výkonů.

10.04.2019

Zdravím vás, poraďte mi jak to mám udělat, když nechci nosit slipy, ale trencle jako všichni moji kámoši? Je to pro mne ožehavé téma stydím se to mamce říct ona mi kupuje slipy stejně jako taťkovi, ale já bych to chtěl jinak jak jí to říct. Chci vypadat jako ostatní kluci, protože slipy nosí jen děti a pár dospělých. Pak se chci zeptat, jestli je nějak podchyceno kolik procent kluků dělá nějaké sexuální aktivity se svými vrstevníky jako s klukama?

Luky, 15 let

Milý Luky,

Slipy se vyrábějí v chlapeckých i v pánských velikostech, a tudíž jsou určeny nejen pro děti, ale i pro dospělé. Nicméně pokud je nechceš nosit, respektive nechceš, aby ti je maminka kupovala, můžeš ji poprosit, aby tě příště vzala s sebou, až ti nějaké nové spodní prádlo půjde kupovat. Svoji žádost můžeš zdůvodnit tím, že si chceš svoje spodní prádlo vybrat sám. Až ti prodavačka nabídne různé druhy prádla, vybereš si to, které se ti bude líbit.
Pokud jde o sexuální aktivity s vrstevníky téhož pohlaví v období dospívání, podle výzkumů amerického vědce A. Kinseyho (souhrnně publikováno v r. 1998) s nimi má zkušenost přibližně 38% dospívajících jedinců. Jiné odhady se pohybují v poměrně širokém rozmezí 6,5 až 40%. Rozdíly jsou dány odlišnými metodickými východisky různých výzkumů, neboť zatímco některé studie jsou zaměřeny na jakýkoliv druh sexuálního kontaktu, jiné se omezují pouze na pohlavní styk v užším slova smyslu (například ve zmíněné Kinseyho studii byla mezi sexuální aktivity zahrnuta i vzájemná masturbace).

10.04.2019

Dobrý den.
Mám problémy s partnerkou při sexuálním styku. Nejde mi dosáhnout orgasmu bez toho aniž bych měl natažené nohy a to i při masturbování.
Občas mi při natažených nohách začínají na nohách i křeče. Je to normální?
Děkuji.

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Dosažení orgasmu je provázeno stahováním svalů malé pánve, pánevního dna a někdy též dolních končetin. Svalové napětí může být někdy natolik silné, že vyústí až v bolestivou křeč.
Pokud se uvedené obtíže dostavují pouze v určité tělesné poloze, můžete s partnerkou vyzkoušet takové milostné polohy, v nichž by se u tebe křeče nedostavovaly. Také při masturbaci můžeš vyzkoušet jinou tělesnou polohu než tu, na kterou jsi zvyklý.
Před vykonáváním sexuálních aktivit by ses měl pokud možno uvolnit, k čemuž může přispět například koupání v teplé vodě. Křečím lze rovněž předcházet užíváním hořčíku (magnesia) v podobě doplňku stravy. Budeš-li však hořčík užívat, zajisti si dostatečný příjem tekutin.

10.04.2019

Dobrý den,
Je možné mít sex sám se sebou?

Vincent, 12 let

Milý Vincente,

Ano, v podstatě by se tímto způsobem dala označit masturbace, neboť se jedná o sexuální aktivitu, kterou jedinec vykonává pouze „sám se sebou“ (nepočítáme-li společnou nebo vzájemnou masturbaci, kterou vykonávají nejméně dvě různé osoby).

09.04.2019

Dobrý den, (...) skrýt text.

Anonim, 14 let

Milý Anonime,

Tvoje obavy ohledně sexuální orientace jsou přinejmenším předčasné. U dospívajících jedinců nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat. Někteří dospívající chlapci se znepokojují, když zjistí, že je pohlavně vzrušuje i něco jiného, než by je podle jejich názoru vzrušovat mělo. Avšak dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě cokoliv.
Především bys neměl podléhat tzv. internalizované homofobii, tedy strachu z homosexuality a jejích projevů (ať již skutečných, nebo jen domnělých). Kromě pochybností ohledně vlastní sexuální orientace se na vzniku homofobie podílí i nedostatek sebevědomí, přehnaně přísná výchova v rodině či obtíže při komunikaci s vrstevníky téhož pohlaví. Naproti tomu k překonání internalizované homofobie přispívají například dlouhodobé a kvalitní kamarádské vztahy s vrstevníky téhož pohlaví, vytváření kladného sebepojetí a v neposlední řadě i dostatek informací o lidské sexualitě a jejím přirozeném vývoji.
Pokud jde o určení sexuální orientace, případně též diagnostiku sexuálních parafilií, ta se provádí pouze u sexuologických pacientů, kteří mají se svojí orientací nějaké praktické obtíže. Pokud tě trápí, že trpíš internalizovanou homofobií, můžeš se obrátit na sexuologa, avšak vzhledem k tvému věku dosud nelze provést phalopletysmografické vyšetření. Na vlastní žádost lze toto vyšetření provést plnoletému pacientovi. U mladistvých pacientů se provádí pouze ve výjimečných případech sexuálně delikventního jednání.

09.04.2019

Dobrý den,
1) Při erekci mám délku asi 6,5 cm a obvod 6. Je to v pořádku?
2) Když masturbuji, bolí mě penis a někdy i hlava. Je to normální?

Kamarád, 12,5 let

Milý Kamaráde,

1) Uvedená délka penisu při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální (průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 12-ti let 9 až 11 cm). Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. Pokud jde o obvod penisu, ten může být různý. Zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají silnější.
Jinak uvedené rozměry penisu odpovídají průměru pro chlapce ve věku 11-ti let, a tudíž není vyloučeno, že se vyvíjíš o něco málo pomaleji, než většina ostatních. Nicméně rozdíl jednoho až dvou let oproti běžné populaci není považován za vývojové opoždění.
2) Bolesti hlavy při sexuálních aktivitách (včetně masturbace) mohou být způsobeny vysokým nebo naopak nízkým tlakem. Někdy se může jednat i o důsledek fyzické námahy, zejména u osob ve špatné fyzické kondici (možná tě to překvapí, ale sexuální aktivity včetně masturbace jsou co do tělesné námahy srovnatelné například se štípáním dříví nebo s intenzivním cvičením aerobiku).
Pokud nejsi zvyklý na fyzickou zátěž, doporučuji více se věnovat různým pohybovým aktivitám, například chodit na procházky. Důležité je rovněž dodržování pitného režimu při fyzicky namáhavých činnostech. Možná, že úlevu od bolesti by přinesla i změna tělesné polohy při vykonávání masturbace.
Pokud jde o bolesti penisu, ty mohou být způsobeny například příliš prudkými masturbačními pohyby či příliš silným stiskem ruky. Doporučuji tedy vykonávat masturbaci šetrnějším způsobem. Pokud při vykonávání masturbace dochází k nadměrnému tření, můžeš použít vhodný lubrikační prostředek, například lubrikační gel nebo pleťový krém.

09.04.2019

Dobrý den, prosím nezveřejňujte ten dotaz, děkuji (...)

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Jestliže si dva lidé jsou dostatečně blízcí, dovedou o svých přáních a potřebách hovořit otevřeně. Pokud se však druhá osoba vyjadřuje pouze v neurčitých narážkách, dává tím najevo nejistotu a rozpaky.
Informace ohledně používání kondomu při orálním sexu nalezneš v odpovědi na dotaz návštěvníka Petra ze dne 06.04.2019.

08.04.2019

Dobrý den, když zavřu oči a začnu na něco myslet, tak se mi to zobrazí jen v jedné barvě. Např. Dnešní návštěva doktora je červená a dívání z ona modré. Může to mít něco společného s bolením hlavy? Děkuji.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Barevnost tvých představ může souviset s náladou, kterou v tobě jednotlivé představy vyvolávají. Zřejmě se nejedná o projev žádného onemocnění.

08.04.2019

Ahoj, mám tři otázky.
1. Když si neustále křupu záda myslím tím třeba furt o židli a nebo se protahuju aby prokřupaly (sedím pořad shrbený poté si prokřupu záda a tak furt dokola) muže to mít nějaký vliv na růst? Ať už pozitivní nebo negativní.
2. Je růst zpomalený když mám nějakou nemoc? Třeba teď v zimě jsem byl neustále nemocný - nachcípaný, mononukleóza a tak podobně. Mělo to nějaký vliv na moji výšku? Tělo to po nemoci automaticky doženeme nebo ne?
3. Jak zrychlit růst? Jakou stravou a jakými aktivitami?
Předem díky za odpověď.

777, 14 let

Milý 777,

1) Prolamování či „prokřupávání“ kostí a kloubů slouží k uvolnění nadměrného tlaku. Na růst těla nemá vliv.
2) Pokud sis zajistil dostatek spánku, neměla by mít nemoc na růst vliv.
3) Tělesná výška je dána především dědičnými dispozicemi. Nicméně růst lze alespoň do určité míry podpořit dostatkem spánku a konzumací kvalitních potravin.

08.04.2019

Dobry den, zítra máme tělocvik a já se uvidím se svou kamarádkou, jak mam začít konverzaci a by to dopadlo dobře a šli by jsme někdy ven nebo někam?

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Kamarádku bys měl nejprve pozdravit a zeptat se jí, jak se má. Pokud ji chceš pozvat na schůzku, navrhni nějaké vhodné místo. Tím vzbudíš její zájem. Kdybys navrhl nejprve čas, mohlo by se stát, že by dívka odpověděla, že v tu dobu nemůže přijít. Pokud se však s kamarádkou znáš pouze krátce, měl bys zvážit, zda ještě není brzy ji pozvat na schůzku.

08.04.2019

Dobrý den,
Včera jsem masturboval a po orgasmu nenastala ejakulace. Později jsem masturboval znova a to už ejakulace byla. Je to normální?

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Při masturbaci nemusí pokaždé nutně dojít k ejakulaci. Je docela dobře možné, že dosud nemáš plně vyvinutý ejakulační reflex, a tudíž se může stát, že ejakulace dosáhneš pouze někdy, zatímco jindy se u tebe dostaví pouze tzv. suchý orgasmus, tedy pohlavní vyvrcholení bez výronu semene.

08.04.2019

Dobrý den. Včera jsem si koupil zmrzlinu a následně na to mi zduřela krční uzlina na pravé straně. Od té doby mám pod čelistí bouli. Nevíte, proč se mi uzlina zvětšila? Děkuji.

Kuba, 13 let

Milý Kubo,

Ke zvětšení podčelistní mízní (lymfatické) dochází nejčastěji v důsledku zánětlivého onemocnění v krku nebo v dutině ústní. K nejběžnějším onemocněním, při nichž ke zvětšení uzlin dochází, patří angína a infekční mononukleóza.
Při zvětšení uzlin se doporučuje omezit konzumaci tučných a sladkých potravin, bílého pečiva a plnotučných mléčných výrobků, vyhýbat se fyzické námaze, případně užívat doplňky stravy obsahující vitaminy A, E, C a hořčík. Někteří lidé doporučují přikládat k uzlinám teplé obklady, což však rozhodně nedoporučuji, protože pokud je zvětšení uzlin vyvoláno zánětlivým procesem (což ve většině případů je), mohou teplé obklady vést naopak ke zhoršení stavu.
Pokud se zduřelá uzlina do několika dnů nezačne zmenšovat, doporučuji navštívit praktického lékaře.

08.04.2019

Co je to BMI?

SPok, 15 let

Milý SPoku,

BMI je zkratka pro index tělesné hmotnosti (Body Mass Index), což je ukazatel, který vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a hmotností jedince a slouží k posouzení, zda dotyčný jedinec netrpí podváhou nebo nadváhou. Více informací o indexu tělesné hmotnosti (včetně vzorce pro jeho výpočet a přehledu optimálních hodnot BMI podle věku a pohlaví) najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

07.04.2019

Dobrý den,
proč se napnou moje svaly když už dosahuju orgasmu při masturbaci? Cítím, jak se moje svaly na stehnech a břiše jaksi sepnou. Díky za odpověď.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Při orgasmu (pohlavním vyvrcholení) dochází ke stahování svalů a svalových skupin v oblasti malé pánve, pánevního dna a dolních končetin, někdy i ve spodní části břicha. Tato svalová činnost je vyvolána složitou soustavou reflexů a tvoří součást orgasmu. Tvoje zkušenost s napínáním svalstva při orgasmu je tedy naprosto normální. Problém by nastal pouze v případě, že by stahování příslušných svalů vyústilo až v bolestivou svalovou křeč, k čemuž však dochází pouze u malého množství obzvláště citlivých jedinců (častěji u žen, dívek či mladších chlapců než u mužů).

07.04.2019

Dobrý den, vím že během puberty nelze zjistit sexuální orientaci kvůli nárůstu pohlavních hormonů, ale co před pubertou, to ty hormony ještě nevznikají, šlo vy tedy ji před pubertou zjistit? Děkuji za odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

V dětství před pubertou nelze sexuální orientaci prokázat, protože reakce dítěte na sexuální podněty jsou velmi slabé, a tudíž je nelze spolehlivě vyhodnocovat. Ani v období dospívání nelze sexuální orientaci prokázat, neboť běžné metody pro její určení jsou pro dospívající osoby prakticky nepoužitelné.
Jedinou spolehlivou metodou pro určení sexuální orientace a diagnostiku sexuálních parafilií je tzv. pletysmografie (phalopletysmografie u mužů a vulvopletysmografie u žen), která je založena na měření a porovnávání rozdílů v hodnotách kožního odporu na vnějších pohlavních orgánech u jedince, který je vystavován různým vizuálním či auditivním podnětům. Avšak u dospívajících jedinců jsou hodnoty kožního odporu na pohlavních orgánech natolik vysoké, že rozdíly v naměřených hodnotách nelze jednoznačně interpretovat.

07.04.2019

Dobrý den, je povolena masturbace osoby starší 15 let s osobou mladší 15 let?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud jde o vzájemnou masturbaci, ta již patří k párovým sexuálním aktivitám, a tudíž osoba starší 15-ti let by se vystavovala riziku trestního stíhání, kdyby ji vykonávala s osobou mladší 15-ti let. Osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat. V případě, že by osoba starší 15-ti let vykonávala masturbaci před osobou mladší 15-ti let, dopustila by se ohrožování její výchovy.

07.04.2019

Dobrý den. Už od první třídy nechodím ve škole na záchody a když potřebuji jdu o hodině. Nemůžu jít k pisoáru, když u něj někdo je. Když jako třída jezdíme na výlety, tak po cestách zastavujeme na WC, vždy přijdu k pisoáru a nic (...)

Stydlín, 15 let

Milý Stydlíne,

Je pravdou, že některým mužům a chlapcům činí obtíže, když se mají vymočit na společných WC, zejména pak v přítomnosti dalších osob. Příčiny uvedených obtíží jsou zpravidla psychické, přičemž mnohdy se jedná o důsledek předchozích negativních zkušeností. Určitou roli hraje nejen stud, který souvisí s obnažováním penisu v přítomnosti ostatních, ale také podvědomé obavy z napadení, protože při močení je muž či chlapec poměrně zranitelný (je totiž obrácen čelem ke zdi a obě ruce má zaneprázdněné).
Také je pravdou, že chování některých uživatelů školních WC není vždy právě ohleduplné. Navíc na školních WC žáky zpravidla nikdo nehlídá, a proto se zde někdy odehrávají různé rvačky, šikanování, experimentování s návykovými látkami a podobně. To vše může citlivější jedince od návštěvy společných WC odradit.
Nicméně problém s používáním společných WC lze postupně překonat. Zde je několik rad a doporučení:

  • Zkoušej trénovat močení u pisoáru v době, kdy na WC chodí méně lidí, například při volné hodině mezi dopoledním a odpoledním vyučováním.
  • Pokud je to možné, vyber si pisoár na kraji řady. Budeš tak alespoň z jedné strany chráněný.
  • Když máš potíže se spuštěním proudu moči, zkus použít nějaký „spouštěcí rituál“ – například si v duchu počítej do deseti a mysli na to, že až dojdeš k číslu deset, tak proud moči spustíš.
  • Ovládání proudu moči můžeš doma trénovat také jednoduchým cvičením zvaným „stop-start“. Spočívá v tom, že při močení na chvíli úmyslně přerušíš proud a poté jej opět spustíš. Tímto způsobem se naučíš lépe ovládat vnější svěrač močové trubice.
  • Pokud se ti nepodaří vymočit se u pisoáru, můžeš nakonec použít kabinku. Nepovažuj to však za svoje „selhání“. Mysli na to, že příště se ti třeba povede vymočit se u pisoáru.

07.04.2019

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli je normální, že mi nejde předkožka stáhnout za žalud. Děkuji za odpověď.

Jenda, 15 let

Milý Jendo,

Je možné, že u tebe dosud přetrvává buď zúžení předkožky, nebo tzv. konglutinace (tj. „slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky). Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Především by ses měl vyvarovat násilných pokusů o stržení předkožky za žalud. Uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému a následným jemným posunováním, avšak je třeba postupovat velmi opatrně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

07.04.2019

Zdravím, co se všechno muže vyšetřit u doktora na 15-ti leté prohlídce. Myslím hlavně pohlavní orgány. Děkuji

Martin, 14 let

Milý Martine,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let mimo jiné i kontrola pohlavních znaků. Vyhláška však nestanoví další podrobnosti. V podstatě tedy záleží na uvážení konkrétního lékaře, jakým způsobem tuto kontrolu vykoná (například zda vyšetří pohlavní orgány pohledem, pohmatem a podobně).
Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost provádějí při prohlídkách také vyšetření varlat pohmatem, případně pacienta poučí, jakým způsobem si má vykonávat samovyšetření varlat. Důvodem je včasné odhalení případných nádorových onemocnění varlat. Vyšetření varlat však není vyhláškou předepsané, a tudíž netvoří povinnou součást preventivních prohlídek (což je možná škoda, protože tímto způsobem by se podařilo včas odhalit nádorová onemocnění varlat u mnoha chlapců, kteří si neprovádějí samovyšetření).
Jinak probíhá preventivní prohlídka ve věku 15-ti let v podstatě stejným způsobem, jako předchozí prohlídka ve věku 13-ti let.

07.04.2019

Dobrý den, jak bych si mohl sám sobě udělat orální sex? Vždycky když se o to pokusím tak mi zbývá několik centimetrů.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Lidské tělo není uzpůsobeno k tomu, aby se člověk mohl dotýkat ústy svých pohlavních orgánů. Tuto schopnost mají jen někteří živočichové (například psi nebo kočky), jejichž páteř je dostatečně pružná a ohebná. Ve vzácných případech se mohou svých vlastních pohlavních orgánů dotýkat ústy také jedinci s hypermobilním syndromem, případně osoby, které se delší dobu profesionálně zabývaly gymnastikou.
Provádění pokusů o dráždění vlastních pohlavních orgánů ústy příliš nedoporučuji, protože by sis mohl způsobit poranění páteře (například posunutí některého z krčních obratlů a podobně). V případě zájmu o orální sex si raději počkej, až budeš mít pro tuto aktivitu vhodného partnera nebo partnerku.

06.04.2019

Nejde mi přetáhnout předkožka přes žalud při masturbaci. Bojím se, že mám moc velký žalud. Když se snažím přetáhnout předkožku, tak mě to trochu bolí. Nebude mě to bolet poté, co použiju nějaký gel? Dá se vůbec masturbovat "na sucho"? Děkuju za odpověď.

David, 14 let

Milý Davide,

Je možné, že u tebe dosud přetrvává relativní zúžení předkožky, které se v tvém věku vyskytuje ještě přibližně u 15% chlapců. V naprosté většině případů dojde k uvolnění předkožky do konce puberty. Prozatím si při erekci předkožku přetahuj jen tak daleko, abys necítil bolest.
Pokud ti činí obtíže přetahování předkožky při masturbaci, můžeš použít takový způsob vykonávání masturbace, při němž se předkožka nepřetahuje. Pokud máš obavy z násilného stržení předkožky za žalud, můžeš při vykonávání masturbace použít kondom, který bude předkožku fixovat v pozici na žaludu.
Lubrikační gel je třeba používat v případě, že při masturbaci dochází k nadměrnému tření. Pokud lze předkožku bez obtíží přetahovat, používání lubrikačního gelu zpravidla není nutné. K nadměrnému tření dochází zpravidla u chlapců nebo mužů, kteří buď předkožku nemají (a tudíž zbývající kožní pokryv penisu je u nich při erekci příliš napnutý a jeho pohyblivost je omezená), nebo si ji z nějakých důvodů nemohou přetahovat. V takovém případě je použití gelu na místě. Nicméně někdy používají lubrikační gel i muži nebo chlapci, kteří by se bez něj obešli.
Pokud by se stalo, že by ti předkožka uvázla za žaludem, doporučuji žalud stisknout ze stran mezi palcem a ukazováčkem jedné ruky, případně mezi palci obou rukou. Tím dojde k vytlačení krve ze žaludu do těla penisu, objem žaludu se dočasně sníží a navrácení předkožky zpět na žalud bude snadnější, dokud se žalud opět nezaplní krví.

06.04.2019

Dobrý den,
děkuji za odpověď na předchozí dotaz. A zároveň mám i další. Je nutné při orálním sexu použít kondom nebo ne? Jaké jsou případné výhody a nevýhody?

Petr, 17 let

Milý Petře,

Z hlediska ochrany před nechtěným početím není použití kondomu při orálním sexu nutné, neboť při orálním sexu nechtěné početí nehrozí. Nicméně kondom slouží zároveň jako ochrana před přenosem pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění. Pokud tedy nemáš stálého partnera či partnerku, měl bys kondom používat v rámci ochrany před přenosem pohlavních a jiných infekčních onemocnění i při nekoitálních sexuálních aktivitách. Určitou nevýhodou použití kondomu při orálním sexu může být jeho (pa-)chuť, avšak pro tyto účely se vyrábějí i speciální kondomy s ovocnou příchutí (například banánovou nebo jahodovou).

06.04.2019

Dobrý deň. Posledné 2 dni mám strašne vysušenú pokožku na penise a semenníkoch a keď mám erekciu tak ma tá koza bolí. Čím to je a čo mám robiť?

Qwerty, 13,5 let

Milý Qwerty,

Vysušení pokožky může být způsobeno buď používáním nevhodného mýdla, nebo se jedná o projev některého z kožních onemocnění. Pro zvlhčení pokožky lze použít například hydratační pleťový krém nebo panthenolovou mast. Krém nebo mast nanášej dvakrát denně. Po nanesení je vhodné ponechat ošetřené části těla alespoň 10 až 15 minut obnažené, aby se krém nebo mast nesetřely o spodní prádlo či oblečení.

06.04.2019

Ještě jsem si vzpomněl na dvě otázky: Může se mi něco stát, když masturbuji někdy i více než 5x?
A je normální, že někdy se udělám třeba za 15 minut a někdy i po 2 minutách? Děkuji za odpověď

Pes, 12 let

Milý Pse,

Četnost (neboli frekvence) vykonávání masturbace může být různě vysoká. Obecně platí, že v důsledku narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi pociťují dospívající jedinci obzvláště silnou sexuální potřebu, kterou lze uspokojit častějším vykonáváním masturbace. Čím výraznější je nárůst hormonální hladiny, tím častěji dospívající člověk pociťuje potřebu masturbovat. Z tohoto důvodu nelze stanovit, jak časté vykonávání masturbace je ještě normální.
Nicméně se nemusíš obávat, že by se u tebe v důsledku masturbace dostavily nějaké zdravotní obtíže. Žádná seriózní moderní vědecká studie neprokázala škodlivost masturbace. Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost, neboť při ní dochází k uvolňování psychického napětí (tenze), k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání penisu a kromě toho působí jako prevence nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty).
Stejně jako četnost vykonávání masturbace, také doba potřebná k dosažení pohlavního vyvrcholení (orgasmu) a výronu semne (ejakulace) může být různá. Mimo jiné závisí na hladině pohlavních hormonů (která může v období dospívání značně kolísat), dále na fyzické kondici a psychickém stavu jedince, ale může být ovlivněna například i denní dobou a dalšími okolnostmi. Kvůli tomu, že k dosažení orgasmu a ejakulace potřebuješ různě dlouhou dobu, se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

06.04.2019

Dobrý den, mám více otázek tak snad to nevadí.
1. Moc mi nejde stáhnout předkožka a když se dotknu žaludu, tak to trochu bolí a nevím co s tím. A jak poznám jestli je přilepená nebo přirostlá?
2. Když se udělám, tak moje sperma není bílé a někdy nemám žádné a ještě pořádně nevystříkne, spíše vyteče. Je to normální?
3. Mám na penisu (jenom zvenku, ne na žaludu) takové tečky. Jsou lehce vystouplé a trošičku bílé, co s tím?
4. Když mi stojí, tak mi jdou vidět víc žíly. Je to normální?
Děkuji za odpověď

Pes, 12 let

Milý Pse,

1) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty nebo v jejím závěru. Obtíže při přetahování předkožky mohou být způsobeny jejím zúžením nebo konglutinací („slepením“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky).
Především by ses měl vyvarovat násilných pokusů o přetažení předkožky, aby sis nezpůsobil poranění. Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému, avšak při jejím posunování je třeba postupovat velmi opatrně (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“).
Konglutinace spočívá v tom, že dosud nedošlo k úplnému oddělení vnitřního listu předkožky od povrchu žaludu. V dětství se jedná o přirozený stav, přičemž k oddělení předkožky od žaludu v místě slepení může docela dobře dojít až během období dospívání (ve věku okolo 12-ti let přetrvává alespoň částečná konglutinace ještě přibližně u třetiny chlapců). Naproti tomu ke srůstům mezi žaludem a předkožkou dochází až druhotně, a to mnohdy v důsledku násilného stržení předkožky ze žaludu v době, kdy ještě přetrvává konglutinace. Pokud sis už někdy v minulosti mohl předkožku přetáhnout, ale nyní je opět spojená se žaludem, jedná se o srůst. V opačném případě se jedná o konglutinaci.
V dotazu uvádíš, že se můžeš dotknout žaludu. Z toho usuzuji, že zúžení nebo „slepení“ předkožky je u tebe pouze částečné, a tudíž je pravděpodobné, že během následujícího vývoje u tebe ještě dojde k jejímu spontánnímu (samovolnému) uvolnění.
nepříjemné pocity při kontaktu se žaludem jsou zřejmě způsobeny jeho nadměrnou citlivostí (přecitlivělostí). Citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, přičemž výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.
2) Zatímco u dospělých mužů nebo u starších chlapců má sperma (ejakulát) zpravidla bělavé zbarvení, u mladších chlapců může být ejakulát čirý. Důvodem je, že u mladších chlapců tvoří až 99% objemu ejakulátu voda. Během dalšího vývoje se zvyšuje podíl bílkovin, které dodávají ejakulátu jeho bělavé zbarvení. prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že je ejakulát čirý.
Při masturbaci nemusí pokaždé nutně dojít k ejakulaci (výronu semene). Zejména u mladších chlapců ještě nemusí být plně vyvinut ejakulační reflex, a tudíž se někdy stává, že chlapec dosahuje ejakulace pouze občas, zatímco jindy se u něj dostavuje pouze tzv. suchý orgasmus (tedy pohlavní vyvrcholení bez výronu semene).
Také prudkost ejakulace nemusí být u chlapce tvého věku tak vysoká, jako je obvyklé u dospělého muže. Prudkost výronu semene je dána intenzitou stahování svalstva v oblasti malé pánve, které se podílí na vypuzení ejakulátu z těla. U mladších chlapců jsou příslušné svaly obvykle slabší, než u starších chlapců či dospělých mužů, a proto i výron semene je u nich méně prudký.
3) Vystouplé světlé tečky jsou zřejmě zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Nepředstavují žádný zdravotní problém ani riziko. Jedná se o reakci těla na hormonální změny v období dospívání, v jejichž důsledku mimo jiné dochází také ke zvýšení produkce kožního mazu (pokožka dospívajícího jedince je zpravidla mastnější, než je tomu v dětství před pubertou). Kvůli těmto drobným pupínkům, které nevyžadují žádnou léčbu, se nemusíš trápit.
4) Při erekci může docházet mimo jiné také k určitému zvýraznění žilní kresby pod kožním pokryvem penisu, což je jeden z důsledků důkladnějšího zásobení penisu krví. Zejména tzv. dorzální žíla, která prochází po horní straně penisu, může při erekci velmi výrazně vystupovat (ostatně tato žíla je zpravidla dobře viditelná i v klidovém stavu, tedy i bez erekce). Při erekci však mohou zřetelněji vystupovat i další cévy procházející penisem. U některých mužů a chlapců vystupují žíly výrazněji, u jiných méně výrazně, což je dáno vrozenými předpoklady.

06.04.2019

Dobrý den,
Všiml jsem si, že některým mužům a klukům kouká ven kus žaludu, ale já ho mám celý zakrytý. Ale předkožku si můžu normálně přetáhnout. Je to v pořádku?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu. Zatímco někteří muži a chlapci mají celý žalud zakrytý, u jiných je z větší nebo menší části obnažený, což závisí nejen na délce předkožky (která průměrně tvoří přibližně 50% kožního poryvu penisu, avšak u jednotlivých mužů či chlapců může být kratší nebo delší), ale i na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu, dále na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky a do určité míry i na pružnosti vazivových obalů topořivých těles a závěsných vazů penisu.
Kvůli výše popsaným rozdílům se však nemusíš nijak znepokojovat. Jestliže ti předkožka pokrývá celý žalud, je to stejně normální, jako kdyby ti pokrývala pouze jeho část.

06.04.2019

Slyšel jsem že na práci pornoherečky/-herce potřebujete vystudovat hereckou školu. Je to pravda?
Na toto povolání jít nechci ale jen že jeden spolužák tvrdí že pornoherci mají vystudovanou herečkou školu jinak by nemohli hrát v této branži hrát. Je to pravda?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Nejsem si jistý, zda se pro vykonávání zmíněné profese opravdu vyžaduje herecké vzdělání, nebo zda si tvůj spolužák vymýšlí. Nicméně i mezi „normálními“ herci by se jistě našli i takoví, kteří na žádné herecké škole nestudovali, avšak přesto se herectvím živí, protože k němu mají vlohy.
V každém případě je dobře, že o uvedené povolání nemáš zájem, protože jeho vykonávání je spojeno nejen se značnou fyzickou zátěží, ale rovněž s rizikem přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění. Navíc mnozí mladí a nezkušení lidé, kteří jsou pro takovouto práci zlákáni, se často stávají obětí podvodů, případně i další trestné činnosti.

06.04.2019

Děkuji za odpověď. Jak mám ale poznat, jestli je tedy vhodné pokračovat dál se psaním nějakých otázek, nebo to už ukončit? Mně totiž potom přišlo, že se spíše moc vnucuju. A myslíte, že kdybych jí párkrát pozval ven, kde bychom si povídali, mohlo bychom spolu začít chodit?

Marek, 14,5 let

Milý Marku,

Jednou z nevýhod písemné komunikace je i to, že nemůžeš sledovat bezprostřední reakce druhé strany. Na tvůj první dotaz tedy nelze podat jednoznačnou odpověď. Prodlužující se časový interval mezi jednotlivými zprávami či jejich stále větší stručnost sice může vypovídat o tom, že konverzace dívku nebaví, avšak stejně tak je možné, že na psaní nemá čas, avšak ze zdvořilosti nechce konverzaci sama ukončit.
Jestliže máš zájem o navázání vztahu s dívkou, měl by ses na ni obracet osobně, nikoli prostřednictvím písemných zpráv. Samozřejmě, že ji můžeš pozvat na schůzku. Pokud k sobě pociťujete vzájemné sympatie a ve společnosti druhého se cítíte dobře, bude se vaše schůzka jistě brzy opakovat, a tudíž spolu začnete chodit.

05.04.2019

Dobrý den, mám rád jednu holku, se kterou, abychom se více spřátelili, si chci občas psát. Vím, že to tady moc nedoporučujete, ale jen mě zajímá pár věcí.
Jak třeba začínat psaní? Říká se, že má první napsat kluk, ale já nevím co. Nějaké to klasické "ahoj, jak se máš a co děláš" mi přijde spíše trapné a obtěžující.
Dnes jsem si s tou dívkou psal, myslím, že to pro ni mohlo být příjemné, byla to i trochu sranda, posílali jsme si smajlíky a tak. Ale vždy já jsem se jí musel na něco zeptat, nebo to trochu rozvíjet. Ona na to většinou jen krátce odpověděla, a když jsem dál nic nepsal, ona taky ne. Znamená to, že jí to prostě nebavilo a spíše jí to obtěžovalo?

Marek, 14,5 let

Milý Marku,

Jak správně uvádíš v úvodu svého dotazu, pokud máš dívku rád a chceš s ní navázat vztah, měl bys jí oslovit osobně. Pokud už si píšete, může být obsahem vaší konverzace například nějaký společný zážitek, k němuž se ve vzpomínkách vracíte, nebo naopak plány na nejbližší budoucnost. Také si můžete psát o svých společných zájmech či zálibách, pokud nějaké máte.
Rozhodně však není trapné, když dívku ze všeho nejdříve pozdravíš a zeptáš se jí, jak se má. To není obtěžování, ale zdvořilost.
Krátké a stručné odpovědi že strany dívky nemusí vypovídat o tom, že by ji konverzace nebavila, nebo dokonce obtěžovala. Především nevíš, čím vším se zabývala, když si s tebou psala. Je docela dobře možné, že pokud byla doma, musela právě s něčím pomáhat rodičům, hlídat mladšího sourozence a podobně.
Také je možné, že dívce písemná forma komunikace zkrátka nevyhovuje. Vedení konverzace prostřednictvím zasílání zpráv má tu nevýhodu, že účastníci konverzace nemohou sledovat nonverbální projevy svého protějšku (alespoň pokud nejsou propojeni přes kameru, avšak i v takovém případě chybí osobní blízkost). Chlapcům něco takového obvykle tolik nevadí, protože je pro ně většinou důležitější samotný obsah zpráv. Avšak pro dívku je zpravidla důležité nejen to, co chlapec říká nebo píše, ale také jak se při tom tváří, jaký zaujímá tělesný postoj, zda a jak gestikuluje a podobně. Jinak řečeno, dívku zajímají nejen chlapcova slova, ale také řeč jeho těla (která ostatně mnohdy napoví víc, než celá záplava slov). navíc pokud je dívce chlapec sympatický, chce slyšet jeho hlas a ne si jen číst, co jí napsal.

05.04.2019

Dobrý den. Jsou nějaký může se zničit kondom při sexu? Popřípadě jaké typy jsou špatné?

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Poškození kondomu během pohlavního styku je jen málo pravděpodobné. Pokud už k porušení kondomu při pohlavním styku dojde, pak zpravidla v důsledku jeho poškození při nesprávném rozbalování či nasazování.
Nezáleží tedy na tom, jaký typ nebo značku kondomu použiješ, nýbrž na jeho správném použití. Obal kondomu je třeba otevírat vždy jen pomocí prstů, nikoli například pomocí zubů (při čemž hrozí prokousnutí kondomu) nebo nůžkami (při čemž hrozí jeho prostřižení).
Někteří chlapci si zkoušejí kondom před nasazením nejprve rozbalit (roztáhnout do délky) a potom si jej na penis navlékají tak, jako kdyby si oblékali ponožku. Při takové manipulaci však hrozí poškození kondomu. Správně se kondom před nasazením na penis neroztahuje do délky, nýbrž se nasadí na koncovou část penisu „tak, jak je“ (tedy srolovaný) a až na penisu se postupně „rozbaluje“ směrem k tělu.

05.04.2019

Dobrý den, dnes jsem vypil během 15 minut dvě (...) a nakonec jsem vykouřil 2 cigarety, udělalo se mi zle a za pár minut jsem se pozvracel. Teď už je mi líp ale nevíte čím to může být? Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Podle toho, co uvádíš, jsi zřejmě prodělal mírnou otravu nikotinem a alkoholem. Oběma těmto látkám se pokud možno vyhýbej.
Zejména kombinace alkoholu a cigaret může u dospívajícího člověka vyvolat až život ohrožující stav. Nicméně díky tomu, že jsi alespoň část vypitého alkoholu brzy vyzvracel, měla otrava přece jen mírnější průběh, než kdyby všechen vypitý alkohol pronikl až do krevního oběhu.

05.04.2019

Dobrý den. Vím že se jedna o hloupý dotaz, ale nemám se na to koho zeptat. Chtěl bych dát kamarádce na narozeniny kytku. Když ji koupím dostanu ji v takovém tom papíru. Když kamarádce kytku budu dávat, mám ji nechat v tom, nebo ji rozbalit?

Jan, 15 let

Milý Jane,

Květiny se předávají zásadně bez papíru. Pokud nechceš květiny předávat „jen tak“, můžeš si je nechat zabalit do celofánu (fólie). V celofánu se květiny předávat mohou.

04.04.2019

Dobrý den,
Je možné si penis zvětšit nějak doma? Děkuji a prosím rychlou odpověď. Nashledanou.

Center, 12 let

Milý Centere,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje způsob, jimž by sis mohl penis zvětšit.
Avšak nějaké umělé zvětšování penisu ani není nutné. Rozhodně není pravdou, že velký penis je nějakým způsobem lepší nebo hodnotnější, než penis normálních rozměrů. U chlapců tvého věku činí průměrná délka penisu 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Avšak ani mírný rozdíl oproti průměru nemusí být důvodem ke znepokojení. Rozměry penisu jsou značně individuální.
Snad jen v případě, že by se jednalo o tzv. mikropenis (tj. abnormálně malý penis), by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. U chlapců ve věku 12-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm. Jinak by ses kvůli rozměrům penisu neměl trápit. Důležité je, aby byl schopen plnit všechny své funkce, k čemuž nejsou jeho velké rozměry nutné.

04.04.2019

Dobrý den, možná tahle otázka bude divná, ale už nevím nad čím mám masturbovat. Prostě mi došly nápady (...)

Michal, 15 let

Milý Michale,

Při vykonávání masturbace můžeš využívat svoji fantazii. Pokud trpíš nedostatkem představivosti, můžeš se více zaměřit na pocity, které při vykonávání masturbace prožíváš. Orgasmu a ejakulace lze dosáhnout i prostým mechanickým drážděním (stimulací) pohlavních orgánů, aniž bys musel masturbaci vykonávat „nad něčím“.

04.04.2019

To jsem zase já, jak mám rád tu holku. Mně nevadí, že se baví s ostatními, to je v pořádku. Ale potom, když se s nimi baví tolik, že se mnou vlastně vůbec, a když na ni někdy mluvím, ani si mě nevšímá, to je můj problém. Co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

V takovém případě bys mohl dívku pozvat na schůzku. Tím jí dáš najevo, že bys s ní chtěl být sám, abyste si mohli více povídat. Na schůzce budete mít čas jen pro sebe a můžete se spolu bavit, aniž by vás ostatní rušili. Jestliže dívka zjistí, že tvoje přítomnost je jí příjemná, jistě s tebou bude trávit více času než dosud.

04.04.2019

Dobrý deň, chcem sa opýtať, že prečo sa môjmu kamarátovi predkožka pohybuje voľne po žaludi dole aj hore, ale keď si ju stiahnem ja tak nejde vrátiť úplne dopredu, ale polovička žaluďa mi zostane vonku a až po chvíli chodenia sa vráti naspäť, lebo sa mi vrchná časť predkožky prevlečie ponad tú spodnú, ktorá zostáva za žaluďom. On s tým nemá problém. Ďakujem.

Guy, 14 let

Milý Guyi,

Předkožka je sice uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila na žalud, avšak u jednotlivých mužů a chlapců může tento proces trvat různě dlouhou dobu. Zatímco některým se předkožka vrací zpět na žalud ihned po přetažení (nebo dokud si ji nepřidržují), u jiných se vrací do své výchozí pozice až později. Záleží na pružnosti předkožky, délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu, na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky a na dalších okolnostech.
Nicméně kvůli tomu, že se ti předkožka vrací na žalud o něco později, než tvému kamarádovi, se nemusíš nijak znepokojovat. Důvodem ke znepokojení by bylo pouze to, kdyby předkožka uvázla za žaludem tak, že už by ji nebylo možno natáhnout zpět na žalud (takovýto stav se nazývá parafimóza a podrobnosti o něm najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Pokud si chceš pozici předkožky na žaludu „opravit“, zkus si ji opět přetáhnout přes žalud a před jejím opětovným natažením zpět si žalud mírně stiskni mezi ukazováčkem a palcem jedné ruky. Tím se objem žaludu na krátkou chvíli sníží a natažení předkožky zpět na žalud bude snazší.

04.04.2019

Mám rýmu a začal jsem tak divně (trochu hůře) slyšet. Je to tou rýmou? Spraví se to později?

Míša, 13 let

Milý Míšo,

Zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích mohou být skutečně provázena dočasným zhoršením sluchu, případně zaléháním uší. Při onemocněních horních cest dýchacích totiž dochází k otoku, přičemž oteklá tkáň může stlačit tzv. Eustachovu trubici, která zajišťuje vyrovnávání tlaků ve středním uchu. Po odeznění otoku a uvolnění Eustachových trubic by obtíže se sluchem měly zmizet.

04.04.2019

Dobrý den, co mám dělat aby mi nesmrdělo z úst? Děkuji

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

K příčinám zápachu z úst patří různé bakteriální infekce dutiny ústní či dýchacích cest, dále stomatologická onemocnění, cukrovka, nedostatečný příjem tekutin, konzumace některých potravin a slazených či alkoholických nápojů, pití kávy či kouření. Kromě dostatečné hygieny dutiny ústní a dostatečného příjmu tekutin lze zápach z úst potlačit například pomocí bonbónů nebo žvýkaček s mentolovou příchutí.

04.04.2019

Dobrý den,
Jsem gay
(...) Co bych měl udělat?

Petr, 17 let

Milý Petře,

Především bys měl vycházet z toho, že tvoje sexuální orientace je tvoje osobní záležitost, do které ti nikdo nesmí mluvit. Záleží jen na tobě, komu se se svojí sexuální orientací svěříš nebo nesvěříš. Rozhodně však nejsi povinen vydávat se za někoho, kým nejsi. Jakákoliv diskriminace z důvodu sexuální orientace je v naší zemi protiprávní a pokud by ses s ní někdy v životě setkal, měl bys na svoji obranu využít všechny dostupné právní prostředky.
Pokud by ses ze strany spolužáků stal obětí homofobní šikany, která by ohrožovala tvoje zdraví nebo život, doporučoval bych obrátit se nejen na vedení školy, ale také na Policii ČR, jejíž pracovníci jistě ovládají řadu metod, s jejichž využitím lze takovouto trestnou činnost řešit. Právo na ochranu svého zdraví a života stejně jako právo na ochranu své lidské důstojnosti máš bez ohledu na svoji sexuální orientaci.
Je dobře, že máš kamaráda, s nímž trávíš část svého volného času. Kamarádské vztahy mají pro rozvoj osobnosti nesmírný význam. Podle některých výzkumů (Bauermeister, 2010) jsou to právě kvalitní dlouhodobé kamarádské vztahy mezi vrstevníky téhož pohlaví, které snižují riziko homofobie. Pokud však kamarád nemá zájem o navázání erotického kontaktu, je třeba tuto skutečnost respektovat. Ani jako heterosexuálně orientovaný muž bys nemohl navázat sexuální vztah s každou ženou, která by se ti zalíbila. V tomto ohledu nejsou tvé možnosti navazování vztahů o mnoho omezenější, než je obvyklé v heterosexuální části populace.
Jinak by ses kvůli své sexuální orientaci neměl trápit. Heterosexuální i homosexuální orientace jsou z vědeckého hlediska stejně normální, na čemž se shoduje naprostá většina seriózních sexuologů, psychiatrů a psychologů. Homosexualita totiž není uvedena ani na seznamu duševních poruch v DSM (Diagnosticko-statistickém manuálu duševních onemocnění), ani v MKN (Mezinárodní klasifikaci nemocí). Rozhodně bys neměl dopustit, aby ti lidé s nevědeckými názory na lidskou sexualitu brali radost ze života.

03.04.2019

Dobrý den, dostal jsem neštovice, včera se mi udělaly první pupínky, ale dnes jsem si všiml že mám nějaký i na žaludu, chci se zeptat co s tím? Slyšel jsem že to může způsobit neplodnost, je to pravda?

John, 15 let

Milý Johne,

Pupínky při onemocnění planými neštovicemi se mohou vytvořit na různých částech těla, tedy i na penisu (včetně žaludu). Pupínek na žaludu ošetřuj stejným způsobem, jako pupínky na ostatních částech těla. Samotné pupínky na penisu neznamenají pro plodnost žádné ohrožení. Avšak přibližně u 20% dospívajících chlapců nebo dospělých mužů, kteří planými neštovicemi onemocní, se jako komplikace připojuje zánět varlat nebo nadvarlat (tj. orchitida nebo epididymitida), která již plodnost ohrožuje. Pokud se u tebe tedy dostaví výrazný otok a zarudnutí šourku, doporučuji přiložit studený obklad a co nejdříve se vypravit k lékaři.

03.04.2019

Dobrý den,
Měl jsem chráněný pohlavní styk s partnerkou a kondom jsem zkontroloval před i po použití v obou případech byl zcela v pořádku. Je i přes to možné že mohlo dojít k nechtěnému početí?
předem děkuji.

Majkl 125, 16 let

Milý Majkle 125,

Nechtěné početí nelze zcela vyloučit ani při použití různých antikoncepčních prostředků. Pokud jde o spolehlivost kondomu, ta se pohybuje okolo 97%, což znamená, že k nechtěnému početí dochází během jednoho roku u 3% párů, které kondom při každém pohlavním styku používají.
Nicméně kontrolování neporušenosti kondomu před jeho použitím nedoporučuji. Mnohdy to bývá právě důkladné „kontrolování“ neporušenosti kondomu před jeho použitím, při němž dojde k jeho drobnému poškození, kterého si běžný uživatel ani nemusí všimnout. Rozhodně nedoporučuji kondom před použitím rozbalovat, roztahovat, nebo dokonce nafukovat (v posledním uvedeném případě je totiž riziko znehodnocení kondomu téměř stoprocentní). Navíc kondomy jsou odborně kontrolovány již v továrnách, kde se vyrábějí, a tudíž jejich laické kontrolování před použitím je nejen rizikové, ale i zbytečné. Kondom se na penis nasazuje „tak, jak je“, tedy srolovaný, a teprve poté se jeho srolované okraje postupně „rozbalují“ přímo na těle penisu.

03.04.2019

Dobrý den, začal jsem teď pít asi třikrát týdně 0,5l koktejl ve kterém mám mléko, namixovaný banán a půlku tvarohu. Je to dobrá kombinace pokud se snažím přibrat?
Děkuji

L, 16 let

Milý L.,

Vzhledem k poměrně vysoké výživové hodnotě uvedených přísad tvého koktejlu je pravděpodobné, že se ti během několika týdnů skutečně podaří přibrat (alespoň za předpokladu, že netrpíš žádnou poruchou metabolismu).

03.04.2019

Můžu mít sex, když mi ještě při masturbaci nejde předložka dolů?

Kubikola, 15 let

Milý Kubikolo,

Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že u tebe ještě dojde ke spontánnímu uvolnění zúžené předkožky, možná ještě dříve, než budeš mít první pohlavní styk. Případné obavy jsou tedy prozatím předčasné.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“). Pokud bys chtěl uskutečnit pohlavní styk dříve, než u tebe dojde k uvolnění předkožky, mohlo by jejímu případnému stržení za žalud zabránit použití těsnějšího kondomu.

03.04.2019

Dobrý den, chci se zeptat jestli příjem živin/potravy má vliv na růst penisu? Jsem o něco více pohublý (54kg) a snažím se přibrat, ale vůbec mi to nejde a docela se za to i stydím jak jsem hubený. Nedávno mi bylo 16 let a mám pouze 14,4 cm dlouhý hubený penis a ve vaší tabulce o průměrů penisů v 16 letech mám tedy nejmenší (14 -17cm), jsem asi spokojený s mými 14,4 cm a možná mi do 18 let ještě poroste, jen mi teď přijde, že v naší třídě když se v šatně převlékáme jde vidět, že každý ho má o něco větší. asi bych to tak moc řešit neměl, ale zajímá mě to.

Josef, 16 let

Milý Josefe,

Délka penisu je dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Množství a složení potravy nemá na jeho rozměry vliv. Snad jen v důsledku přejídání a obezity může dojít k částečnému zanoření penisu do nadměrné vrstvy tělesného tuku, což vede k jeho vizuálnímu zkrácení (penis je sice stále stejně dlouhý, avšak na povrch těla z něj vystupuje jen menší část).
Jestliže je délka tvého penisu průměrná, nemusíš řešit, zda se blíží spíše dolní nebo horní hranici širšího průměru. Samozřejmě, že v tvém věku je pravděpodobné, že u tebe ještě dojde k růstu rozměrů penisu, avšak i kdyby již k žádnému výraznému růstu nedošlo, i současná délka tvého penisu je naprosto normální.
Kvůli srovnání s ostatními spolužáky se netrap, protože jejich penisy vidíš z jiného úhlu pohledu než svůj, což může vést k určitému vizuálnímu zkreslení, neboť každý předmět pozorovaný shora se jeví menší něž předmět pozorovaný zepředu, což platí i pro části lidského těla.

03.04.2019

Dobrý deň, mohol by som sa spýtať, mám také hranolčeky na vrchu pravého semenníku tesne pri nadsemenniku pri stlačení mierne bolestivá ( som si istý že to nie je nadsemennik) však to nie je rakovina ? A čo by to mohlo byt v najlepším a najhoršom prípade

Fff, 15 let

Milý Fff,

Mohlo by se jednat například o cystu (což je dutina vyplněná tekutinou) nebo o rozšíření některé ze žil, které odvádí odkysličenou krev z varlete a nadvarlete. Pravděpodobnost, že by se jednalo o nádor, je malá. Nádor by se vyskytoval spíše ve spodní části varlete nebo po jeho straně. Nicméně bez lékařského vyšetření nelze určit, o jaký útvar se jedná. Doporučuji tedy svěřit se jednomu z rodičů a požádat jej, aby s tebou navštívil lékaře.

03.04.2019

Dobrý den,
Mám si při močení stahovat předkožku?

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

Při močení je proud moči formován předkožkou obvykle do jednoho paprsku, pokud je ponechána natažená na žaludu. Při přetažení předkožky a obnažení ústí močové trubice se proud moči zpravidla rozděluje do dvou paprsků, z nichž spodní je zpravidla slabší, než horní (viz obrázek vpravo). Důvodem je tvar ústí močové trubice (tj. otvoru, z něhož při močení vychází moč), jehož okraje jsou ve střední části širší a silnější, v důsledku čehož se ústí močové trubice při močení rozevírá do tvaru osmičky (číslice „8“). Pokud máš předkožku dostatečně dlouhou, doporučuji ponechávat ji při močení nataženou na žaludu. Když už si chceš z nějakého důvodu při močení předkožku přetahovat, postačí ji mírně posunout tak, aby ústí močové trubice bylo obnaženo.

Nelze jednoznačně posoudit, zda je jeden z uvedených způsobů močení (tedy s předkožkou v pozici na žaludu nebo přetaženou přes žalud) hygieničtější nebo méně hygienický. Není nijak škodlivé, když si při močení obnažíš okolí ústí močové trubice, avšak přetažení předkožky až za okraj žaludu příliš nedoporučuji, zejména pokud je předkožka dosud zúžená, a tudíž by v pozici za okrajem žaludu mohla močení znesnadňovat. Jinak záleží výhradně na tobě, zda budeš před močením s předkožkou nějak manipulovat.

Více zde: https://www.strankyprokluky.cz/archiv-odpovedi/archiv-odpovedi-cervenec-2017/

03.04.2019

Dobrý den, už jsem tady psal o spolužačce, kterou miluji. My jsme se potkali venku cestou domů, takže jsme si hezky povídali, takže mi přišlo, že mezi námi třeba něco je. Ona ale má hodně dalších kamarádů, se kterými tráví svůj čas, takže já jsem jeden z těch dalších, se kterými se nebaví až tak moc. Co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

I když spolužačku miluješ, je třeba respektovat, že se kromě tebe kamarádí i s jinými osobami. Od spolužačky nemůžeš vyžadovat, aby se stále věnovala pouze tobě. Možná, že až se vzájemně ještě více sblížíte, budete spolu trávit více času, než v současné době. Avšak dokonce i ženatý muž nebo vdaná žena alespoň občas tráví část svého volného času se svými přáteli (byť často k malé radosti svého protějšku), což lze předpokládat i u chlapce a dívky, kteří spolu teprve chodí.

03.04.2019

Dobrý den, ve třídě nám dnes vysvětlovali výhody a nevýhody letního a astronomického času (zimního). Všem se líbí ten letní, protože večer bude dýl světlo. Já jsem ale ve třídě hlasoval neutrálně, protože po posunutí času cítím takovou únavu, která trvá i několik dnů. Jaký čas je tedy lepší a ušetří se při nechání letního času nějaké zdroje energie? Nebo to je nesmysl a měli bychom nechat ten zimní? Děkuji za odpověď

Homerserial, 13 let

Milý Homerseriale,

Letní čas byl v minulosti zaváděn z důvodu úspory elektrické energie určené na osvětlení (u nás byl letní čas poprvé zaveden v roce 1916, tj. v době první světové války, kdy se z pochopitelných důvodů muselo šetřit na všem). Tehdejší úspory energie byly jistě výrazné. To však platilo v době, kdy se elektřina používala převážně na svícení klasickými žárovkami, zatímco různé elektrické spotřebiče byly v domácnostech spíše vzácností. Avšak v dnešní době, kdy náklady na elektrické osvětlení tvoří pouze zlomek z celkových nákladů na elektrickou energii, již není úspora tak výrazná. Je třeba vycházet z toho, že větší část elektřiny „spotřebují“ zařízení, která jsou v chodu bez ohledu na denní světlo (počínaje osobními počítači a konče klimatizací).
I kdyby se však díky přechodu na letní čas stále ještě něco málo prostředků na svícení ušetřilo, je otázkou, zda tyto drobné úspory mohou vyvážit negativní dopady letního času na lidské zdraví. Především se jedná o narušení biorytmu, ale také o pokles pozornosti, k němuž dochází v důsledku narušení spánku. Je prokázáno, že zejména během prvních dnů a týdnů po přechodu na letní čas dochází k nárůstu počtu dopravních nehod (podle výzkumu, který byl před několika lety uskutečněn ve Švédsku, se počet dopravních nehod po změně času zvyšuje o 11%), avšak narušením biorytmu se zvyšuje i riziko samovolných potratů u těhotných žen, dále riziko srdečního selhání u kardiaků a riziko sebevražedného jednání u duševně nemocných osob.
Jinak nevidím důvod, proč by měli mít lidé radost z toho, že je večer déle světlo, protože umělé prodlužování světlé části dne může vést k obtížím při usínání, což se negativně podepisuje na kvalitě spánku. Navíc pozdější doba stmívání může mnoho lidí svádět k tomu, aby chodili spát později, čímž si zkracují dobu spánku, protože ráno musí tak jako tak vstávat do školy nebo do práce. Zvýšená únava v době přechodu na letní čas tedy může být způsobena nejen snížením kvality spánku, ale i zkrácením jeho doby.
U zdravého jedince trvá adaptace na změnu času přibližně dva týdny, u starších lidí nebo u pacientů s různými chronickými onemocněními může být doba adaptace ještě podstatně delší.

02.04.2019

Dobrý den,
Při masturbaci jsem si pravděpodobně nechtěně podráždil žalud. Mám jej na pár místech sedřený a tato místa jsou vice citlivá. Mám to něčím mazat (zatím využívám tělové mléko), nebo stačí, když to nechám schované pod předkožkou a nebudu masturbovat?

Karel G., 15 let

Milý Karle G.,

Ke vzniku oděrek na žaludu dochází při vykonávání masturbace poměrně vzácně, protože většina mužů a chlapců se této části penisu při vykonávání masturbace nedotýká přímo, nýbrž přes předkožku, která se během vykonávání masturbačních pohybů střídavě přetahuje přes žalud a opět natahuje na žalud. Pokud už při masturbaci dochází ke vzniku oděrek, pak spíše na těle penisu, tj. v místech, kde se ruka bezprostředně dotýká penisu. Nicméně pokud už u tebe ke vzniku oděrek na žaludu dochází, doporučoval bych před masturbací zvlhčit povrch žaludu buď menším množstvím lubrikačního gelu, nebo alespoň pleťovým krémem.
Odřený povrch žaludu doporučuji ošetřovat pomocí panthenolové masti (např. calcium pantothenicum, panthenol, bepanthen) nebo alespoň pomocí hydratačního pleťového krému.

02.04.2019

Chtěl bych se stát učitelem na druhém stupni ale všichni říkají že tam nemám chodit ale neřeknou mi proč. Nevíte proč?

Péťa, 15 let

Milý Péťo,

Těžko říci, z jakých důvodů ti lidé z tvého okolí tvoji volbu povolání rozmlouvají. Snad nejlépe bys udělal, kdyby ses jich přímo zeptal. Pokud vím, v minulosti byla atraktivita učitelské profese poněkud snižována tehdejšími nízkými platy, avšak v dnešní době, kdy jsou platy učitelů neustále zvyšovány, již tento argument tak docela neplatí (podle údajů ministerstva školství činil průměrný hrubý plat učitele na 2. stupni základní školy ve druhé polovině loňského roku 34 500,- Kč měsíčně).
Pro vykonávání učitelské profese je vyžadováno vysokoškolské vzdělání. Chceš-li se tedy stát učitelem, snaž se ve škole dosahovat co nejlepších výsledků.

02.04.2019

Dobrý den, po "vyhoňení" mě občas štípe v žaludu. Je to velmi nepříjemné. nemáte nějaké rady?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jestliže cítíš zmíněné nepříjemné pocity „uvnitř“ žaludu, jedná se nejspíše o podráždění závěrečného úseku močové trubice. Je možné, že svědění či pálení je projevem mírnější formy některého z infekčních onemocnění vývodných cest močových (přesněji řečeno závěrečného úseku močové trubice, který se u mužů nazývá „fossa navicularis urethrae“ a prochází žaludem penisu). Doporučuji tedy zajistit si dostatečný příjem tekutin, odpočívat a vyhýbat se fyzické námaze (v podstatě tedy dodržovat stejný režim, jako kdybys měl například infekční onemocnění dýchacích cest a podobně).

02.04.2019

Dobrý den,
Jsem na gymnáziu a přemýšlím že bych šel studovat na lékaře nebo zubaře. Musím umět latinu aby mě přijali nebo ne? Jsou nějaké jiné požadavky na studium? Děkuji za odpověď.

Qw, 16 let

Milý Qw,

Přijímací zkoušky ke studiu všeobecného či zubního lékařství probíhají formou písemného testu z fyziky, chemie a biologie. Latinské názvosloví se naučíš během studia.

02.04.2019

Tak mám už doma Tamoxifen s tím, že mi doktorka řekla že ještě nemám hormonální proces ukončený či co, takže je namístě, aby to dopadlo dobře. Jsem k ní objednaný opět až za tři měsíce a nevím, kdy zhruba by se to mohlo měnit, začal jsem to brát včera v pondělí (ráno 1 a večer 1- takové mini) a za jak dlouho tak za měsíc nebo ty tři?

Petr, 16 let

Milý Petře,

Obnovení narušené hormonální rovnováhy může trvat různě dlouhou dobu. První výsledky by se měly dostavit do několika týdnů, nejpozději do několika měsíců. Přesnější dobu potřebnou k léčbě tvých obtíží však bude možné stanovit až při nejbližší kontrole.

02.04.2019

Dobrý den, jaká je normální hmotnost pro můj věk?

Superman, 13 let

Milý Supermane,

Průměrná tělesná hmotnost chlapců ve věku 13-ti let činí 46 kg. Abych však mohl posoudit, zda je tvoje hmotnost normální, bych potřeboval znát ještě tvoji tělesnou výšku.

02.04.2019

Dobrý den, (...) Skrýt dotaz prosím.

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

K možným rizikům patří zejména poškození ledvin, jater a dalších životně důležitých orgánů. Zejména v kombinaci s léky hrozí také bezvědomí a v krajním případě zástava dechu. Rizikovému chování, které v dotazu popisuješ, by ses měl ve vlastním zájmu vyhýbat.
Kamarádů se raději na své chování neptej, protože by ses o sobě mohl dozvědět něco hodně nepříjemného. Také není vyloučeno, že by ti mohli úmyslně sdělit nějaké nepravdivé informace, aby se, jak se říká, pobavili na tvůj účet.

02.04.2019

Dobrý den jestli je pohlavní styk od 15 let?

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let je trestným činem (podle zákona č. 40/2009 Sb., § 187, odst. 1). Avšak osobu mladší 15-ti let nelze trestně stíhat, neboť dosud nenese trestní odpovědnost. Pokud by s tebou měla pohlavní styk osoba starší 15-ti let, hrozilo by jí stíhání pro pohlavní zneužití. Tobě samotnému by však stíhání nehrozilo, neboť bys nebyl pachatelem, nýbrž obětí trestného činu. Pokud bys ty sám uskutečnil pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s jinou osobou mladší 15-ti let, trestní stíhání by ti rovněž nehrozilo, neboť jako osoba mladší 15-ti let dosud neneseš trestní odpovědnost. Pokud bys měl pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let poté, co bys dosáhl věkové hranice 15-ti let, bylo by tvoje jednání již trestné.

02.04.2019

Dobrý den dneska mě začal na chvíli štípat jazyk vzadu dole, a měl jsem tam takové bílé částečky. Může to být od zánětu mandlí?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Příčinou popsaných obtíží může být bakteriální či virové onemocnění (například stomatitida), avšak bez vyšetření na otorhinolaryngologii nelze určit, o jaké konkrétní onemocnění se jedná. Doporučuji tedy svěřit se rodičům a navštívit lékaře.

02.04.2019

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, jestli by pro mě bylo vyhovující povolání doktor pro děti a mládež. Já ale vůbec nemam rád injekce a braní krve a takhle, dokonce někdy i omdlívam, ale toto zaměstnání by mě bavilo. Dříve sem chtěl nebo ještě stále vlastně chci být herec, ale od toho mě všichni odradili (rodiče atd.) jen moji přátelé říkali že by se to na mě povahově hodilo. A já nevím co si vybrat. Moji rodiče nechtějí abych byl herec, protože herců je hodně a mají málo peněz a doktor, protože se mi dělá špatně. A navíc bych musel jít na Gymnázium a to rodiče už nechtějí ani slyšet. Poradíte my, co mám dělat?

Aly, 14 let

Milý Aly,

Výběr vhodného povolání může být nesnadný. Pokud si nejsi jistý, mohla by ti pomocí návštěva pedagogicko psychologické poradny (tato zařízení mimo jiné poskytují poradenství při výběru povolání a studia).
Jestliže se rozhodneš pro studium lékařství, bylo by pro tebe nejvhodnější přípravou gymnázium, neboť na tomto druhu střední školy si můžeš osvojit biologii, fyziku i chemii v rozsahu, který je vyžadován u přijímacích zkoušek ke studiu na lékařských fakultách. Ke studiu lékařství se sice můžeš přihlásit i s maturitou z jiného druhu střední školy, avšak příprava na přijímací zkoušky by pro tebe v takovém případě mohla být poněkud obtížnější.

01.04.2019

Dobrý den,
Měl bych pár dotazů.
1) Vždycky když mluvím například se spolužačkou nebo s nějakou holkou v mém věku, tak se stydím kvůli tomu že mám akné a ostatní ne. Co si o mě ta daná osoba myslí a může si třeba pro sebe říkat že je to nechutné?
2) rád bych pozvedl své sebevědomí při mluvení s dívkou ale nevím jak. I kamarádi mi říkají, že jim přijde jako že se stydím.
3) zajímám se o těla svých kamarádů ale vždycky když se jich na něco o jejich těle zeptám tak hned mi řikají že jsem homosexuál. jak bych se jich mohl vhodně zeptat například třeba jak často masturbují atd.?
Děkuji.

Člověk, 13 let

Milý Člověče,

1) Většina dívek neposuzuje chlapce podle jeho vzhledu, nýbrž podle chování a vlastností. Nicméně pokud se kvůli tvorbě akné trápíš, doporučuji navštívit kožního lékaře. Akné lze poměrně úspěšně léčit, například pomocí léků obsahujících kyselinu azelaovou nebo retinoidy.
2) Určitá míra ostychu při komunikaci s osobami opačného pohlaví je pochopitelná. Pro zvýšení sebevědomí je především důležité, aby sis lépe uvědomil své přednosti a silné stránky. Pro začátek si můžeš například sestavit seznam svých kladných vlastností.
3) Tvoji kamarádi mají zřejmě poněkud zkreslené představy o sexuální orientaci. Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví není v období dospívání projevem sexuální orientace. Ostatně sexuální orientaci lze spolehlivě určit až u osob starších 16-ti let. Avšak je možné, že kamarádi se tě nevhodnými poznámkami ohledně sexuální orientace snaží jen vyprovokovat.
Také není vyloučeno, že kamarádi považovali tvé dotazy za zásah do svého soukromí. Možná, že by některý z kamarádů byl sdílnější, kdyby ses na něj obrátil jako někdo, kdo potřebuje s něčím poradit.

01.04.2019

Dobrý den, (...) A skryjte prosím dotaz.

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

Uvedené léky nelze kombinovat s alkoholem. Ten bys však neměl pít bez ohledu na to, zda užíváš léky, protože v těle osob mladších 18-ti let se dosud netvoří dostatečně množství enzymu alkoholdehydrogenázy, který je nutný pro metabolické zpracování alkoholu. Z tohoto důvodu alkohol způsobuje osobám mladším 18-ti let ještě závažnější zdravotní poškození, než osobám dospělým, u nichž se zmíněný enzym tvoří již ve větším množství.

01.04.2019

Dobrý den. Máte pravdu mé obavy byly zbytečné. Ale u těch spolužáku nejde o to, že by mě "šikanovali" ale spíš, že mi dělají naschvály, dělají co mě štve, pořád se mi smějí a tak. Jenže já si osobně neberu, ale neznám způsoby jak docílit toho, aby toho nechali. Díval jsem na stránku a zkoušel třeba ignoraci, ale ta jím sílu naopak dodává a dělají to víc a víc. Mluvil jsem o tom s rodiči, ale není to problém který mě děsí, nebo mám pak strach s nimi mluvit. Spíš mě to štve ani, když jim řeknu jak by se cítili na mém místě jak by se s tím vypořádali. Žádám vás o radu jak se toho zbavit. Ať mi dáte jakoukoliv radu tak vám děkuji.

Jakub, 11 let

Milý Jakube,

Jestliže ti spolužáci soustavně dělají naschvály (například úmyslně dělají něco, co tě „štve“, případně se ti neustále posmívají), jedná se již o šikanu, byť prozatím ještě v mírné podobě. Často se opakující posmívání a naschvály představují jakýsi nejnižší stupeň šikany. Dalším a vyšším stupněm by mohly být slovní útoky, ponižování, vymýšlení různých hanlivých přezdívek, krádeže osobních věcí (například školních potřeb či součástí oblečení) a podobně. Konečně na dalším stupni by již mohlo docházet k otevřeným fyzickým útokům, které by nakonec mohly ohrožovat tvé zdraví. Netvrdím, že k něčemu takovému dříve či později nutně musí dojít, avšak i tuto možnost je třeba brát v úvahu. Je dobře, že jsi o tomto problému mluvil s rodiči, a tudíž ho nenosíš jen v sobě.
V této fázi je velmi podstatné, aby ses v rámci své třídy nedostal do naprosté izolace. Důležité je, abys měl ve třídě alespoň někoho (pokud možno však více než jednoho spolužáka či spolužačku), o něhož by ses mohl v případě potřeby opřít a kdo by byl ochoten se tě v případě potřeby alespoň občas i zastat. I kdyby ti všichni tvoji spolužáci připadali naprosto nezajímaví (zejména ve srovnání s tvými staršími kamarády), bylo by pro tebe přece jen výhodné, kdyby ses alespoň s několika spolužáky ze třídy pokusil sblížit.
Jistě máš řadu kladných vlastností, které by na tobě alespoň někteří z nich mohli ocenit. Spolužáky se však nesnaž si „kupovat“ tím, že za ně budeš něco dělat nebo jim něco dávat (tj. získávat si jejich přízeň a pozornost různými úsluhami či dary), ale spíše si je snaž získat milým chováním, čestností, upřímností, dodržováním slibů a uchováním svěřených tajemství. Snaž se vystupovat sice sebevědomě, ale zároveň nedělej nic, kvůli čemu by si spolužáci mohli myslet, že se nad ně chceš vyvyšovat, nebo že se považuješ za někoho lepšího, než jsou oni. Něco takového by totiž naprosté většině lidí dost vadilo.
Alespoň čas od času se pokus vyjádřit pochopení či porozumění pro starosti a problémy ostatních (například slovy „To tě chápu“ nebo „To by mi také vadilo“ a podobně). Se spolužáky se snaž udržovat kontakt, ale pokud zrovna nemají náladu si s tebou povídat, neměl by ses za každou cenu vnucovat.

01.04.2019

Dobrý den, miluji jednu holku ze třídy. Problém ale je, že mi s ní nejde moc mluvit. Třeba nevím co říkat a jde mi to tak jakoby "těžce" vůbec nějak mluvit. Naše občasné rozhovory mi pak přijdou, že to na ní nemůže působit normálně, ale spíš nepřirozeně, tak vážně a možná i z mé strany arogantně. Já se s blízkými lidmi rád směju, ale tady mi ji třeba nejde vůbec nějak rozveselit atd.. Poraďte mi prosím.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Je celkem pochopitelné, že oslovování dívky, na které ti záleží, ti může činit obtíže, ačkoliv jinak se s lidmi bavíš bez problémů. Rozdíl spočívá v tom, že komunikace s dotyčnou dívkou pro tebe má velký osobní význam a zřejmě je spojena s obavami z neúspěchu. Tomu by ostatně nasvědčovalo i „arogantní“ vystupování při rozhovorech s dívkou. Možná, že jsi ve skutečnosti hodný a citlivý člověk, který arogantním vystupováním pouze zakrývá vlastní obavy a nedostatek sebevědomí.
Svojí spolužačce bys měl především dát příležitost, aby tě poznala z té lepší stránky. Jistě dovedeš být milý, přátelský, upřímný, ochotný, čestný a spolehlivý. Jestliže se tyto tvoje vlastnosti projeví v tvém každodenním vystupování, dívka si jich jistě povšimne.
Pokud se chceš dát se spolužačkou do řeči, alespoň pro začátek se pokud možno drž nějakých méně náročných témat, při jejichž výběru můžeš vycházet například z prostředí vaší školy či třídy. Vyjít můžeš i z vašich společných zálib či zájmů, pokud nějaké máte. Budeš-li dívce věnovat dostatek pozornosti, jistě brzy zjistíš, o co se zajímá. Dívku také můžeš například požádat o malou radu, případně ji poprosit, aby ti s něčím pomohla. Její ochota či neochota vyhovět tvé prosbě ti zároveň poskytne určitou informaci o tom, nakolik jsi dívce sympatický (samozřejmě za předpokladu, že od dívky nebudeš žádat něco, co by od ní vyžadovalo příliš náročný výkon nebo značnou dávku sebezapření).
Pokud se ti nakonec nepodaří se s dívkou sblížit, nemusíš to nutně považovat za svůj neúspěch. Někteří lidé se k sobě zkrátka nehodí, ať už pro rozdíly v povaze a zájmech nebo z jiných důvodů. Jestliže se ukáže, že tě s dívkou spojují vzájemné sympatie a dostatek vzájemného porozumění, nemělo by být vaše sblížení nepřekonatelným problémem. Pokud se však budeš v přítomnosti dívky i po delší době stále cítit nesvůj a nepodaří se ti s ní sblížit, uděláš lépe, když si najdeš nějakou jinou dívku, se kterou se k sobě budete více hodit.

01.04.2019

Přijde mi, že se lépe bavím se staršími protože mluvím spisovně a někdy používám trochu odbornější výrazy. Když takto mluvím se spolužáky (hlavně s chlapci) tak mi moc nerozumí. Proč to tak je?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Zřejmě máš rozvinutější jazykový kód než většina tvých vrstevníků, což se projevuje tím, že své myšlenky formuluješ poněkud složitějším způsobem, než je u ostatních dětí či dospívajících tvého věku obvyklé. Pokud si chceš povídat se svými spolužáky, pokus se přizpůsobit svůj projev jejich způsobu vyjadřování (například více používat výrazy, které jsou mezi tvými spolužáky obzvláště frekventované). Se staršími osobami si můžeš povídat tak, jak jsi zvyklý.

01.04.2019

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na pár otázek (opět)
1. Může mi třídní učitel kvůli tomu že nenosím domácí úkoly odebrat papíry z psychologicko pedagogické poradny ?
2. Když se zákonný zástupce staví do školy za mým třídním učitelem a ten učitel Bude ještě ve škole třeba 30 minut bude ještě ve škole ale už nebude učit . Musí ten učitel s tím zákonným zástupcem řešit něco důležitého i s tím že by o tom že se zákonný zástupce do školy staví třídnímu učiteli neoznámí ? Pakliže ano a učitel by to odmítl může jít zákonný zástupce k řediteli ?
(...)
3. Může mě učitel nechat propadnout z předmětu i když mám samí 3 , 4 ? Ale často zapomínám úkoly domácí

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

1) Veškerá dokumentace z pedagogicko-psychologické poradny je uložena u ředitele školy. Třídní učitel do ní může pouze nahlížet.
Jestliže pedagogicko-psychologická poradna vydá doporučení nebo navrhne tzv. podpůrné opatření, její návrh je pro školu závazný. Třídnímu učiteli nepřísluší provádět v návrhu nebo doporučení žádné změny.
2) Rodiče sice mají právo, aby jim třídní učitel poskytoval potřebné informace, avšak pokud s ním chtějí osobně hovořit, měli by si nejprve domluvit schůzku. I když je učitel přítomen ve škole, může mít zrovna jinou práci.
3) Nemůže. Klasifikace nesmí být ovlivněna chováním žáka (tedy například zapomínáním domácích úkolů). V případě pochybností o správnosti klasifikace doporučuji, aby se rodiče obrátili na ředitele školy a požádat o komisionální přezkoušení.
Podle toho, co v dotazu uvádíš, ti třídní učitel zřejmě dělá naschvály. Možná by bylo dobré zvážit přestup na jinou školu, kde s tebou bude zacházeno lépe. Samozřejmě, že nespravedlivému přístupu učitele se lze bránit různými zákonnými prostředky (například rodiče mohou podat podnět na Českou školní inspekci), avšak uplatnění každého takového prostředku může zhoršit kvalitu vztahu mezi učitelem a žákem (respektive jeho rodiči), což se jistě může negativně projevit na průběhu a výsledcích výchovně vzdělávacího procesu. Otázkou je, zda by ti za takovýchto okolností neprospěla spíše změna prostředí.