Archiv odpovědí - květen 2020

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je rozdíl mezi spermiemi a ejakulátem.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Spermie jsou součástí ejakulátu. Spermie jsou buňky, které nelze pozorovat pouhým okem. Ejakulát je tekutina, která může být buď čirá, nebo zbarvená více či méně doběla.

31.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku. Nad penisem na kůži se mi loupe kůže a vypadá to jako vyrážka, celkem dost to často svědí co to je? Děkuji za odpověď.

Kaneki, 15 let

Milý Kaneki,

Zřejmě se jedná o projev nadměrného vysušení kůže. Doporučuji zmíněné místo ošetřovat panthenolovou mastí (např. bepanthen, panthenol nebo calcium pantothenicum).

30.05.2020

Jak nejlépe oholit pubické ochlupení nad penisem? Čím?

Golek, 12,5 let

Milý Goleku,

Pokud ti ochlupení nad penisem vadí nebo překáží, můžeš na jeho oholení použít buď elektrický holicí strojek (holení s ním méně podráždí pokožku), nebo klasický ruční holicí strojek a pěnu či gel na holení. Podrobnější informace najdeš na stránce Jak se oholit.

30.05.2020

Dobrý den, od kolika let je možný prodej lubrikačního gelu?

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Prodavač jej tedy musí prodat každému, kdo má peníze na jeho zaplacení.

30.05.2020

Ahoj, chcel by som sa spýtať, keď mám erekciu, nevidno mi žaluď. A predložka, nejde stiahnuť dole (veľmi ťažko). Keď však nemám erekciu ide to veľmi ľahko. Nejaké rady prosím? Predom ďakujem za odpoveď.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

V klidovém stavu i při erekci může být žalud více či méně obnažený. U některých mužů a chlapců zůstává zakrytý i při erekci. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Předkožku si nepřetahuj násilím. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému (viz informace na stránce Žalud a předkožka).

29.05.2020

Dobry den mam problem ze nemuzu pretahnout predkozku pri erekci a v klidnem stavu ji pretahuju pod vodou ve vane na 2 obcas 1 pokus. Cetl jsem ze se ma predkozka mazat vhodnym kremem ale nevim kde a taky kdyz to nebudu mazat kremem tak jestli se mi predkozka sama uvolni bez mazani? A mam na penisu a na sourku takove pupinky jsou to pry asi mazove zlazy tak jsem se chtel zeptat co mam s tim delat jde to nejak odstranit?

Lubomír, 16 let

Milý Lubomíre,

Podle popisu se jedná pouze o relativní zúžení, k jehož uvolnění dochází zpravidla do konce puberty i bez vnějších zásahů. Přesto doporučuji zvlhčovat prstenec předkožky vhodným krémem či panthenolovou mastí. Podrobnější informace najdeš na stránce Žalud a předkožka.
Mazové žlázky jsou normální součástí lidské kůže a nepředstavují žádný zdravotní problém. Jejich odstraňování (provádí se laserem na některých soukromých dermatologických pracovištích) nedoporučuji, protože jizvičky po laserovém vypalování mohou být nakonec výraznější, než byly původní žlázky.

29.05.2020

V klidném stavu mi předkožka přetáhnout normálně jde. Při erekci mi předkožka přetáhnout nejde, žalud mám zakrytý. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Anom, 13 let

Milý Anome,

Pokud lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. To se v období dospívání vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence předkožky pomocí vhodné masti či krému. Postup najdeš na stránce Žalud a předkožka.

29.05.2020

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Mám problémy dělat věci jako např. cvičit, když je rodina doma, protože se stydím toho, že by najednou někdo přišel a viděl mě. Nedokážu si ani představit, že bych si oholil vousy, které už mi rostou ze stejného důvodu jako u cvičení. Nebo třeba jít s holkou ven, měl bych strach, že by mě někdo koho znám viděl a prostě se strašně stydím. Prosím o radu, protože mi připadá, že nikdo jiný takové problémy jako já nemá. Děkuji.

Gargamel, 15 let

Milý Gargameli,

Dospívající lidé se stydí velmi často, zejména před členy své rodiny. Určitě tedy nejsi sám. Tomuto tématu jsem dokonce věnoval celou stránku „Já se tak stydím“.
Důležité je, aby ses nenechal svým ostychem omezovat. Buď sám sebou a snaž se pořád nemyslet na to, „co tomu řeknou ostatní“. Jestliže chceš cvičit nebo se chceš oholit, je to tvoje věc, do které nikomu dalšímu nic není.
Kdyby se v rodině přece jen našel někdo, kdo by měl k tvému cvičení nebo holení nějaké nevhodné poznámky, které by tě přiváděly do rozpaků, můžeš se jednoduše zeptat: „Máš s tím nějaký problém?“ Většina lidí na tuto otázku odpoví, že ne.

29.05.2020

Ahoj, mám otázku. Nijak mi to nevadí, ale i tak. Co je to, když si šahám na předkožku a jakoby v kůži mám takové kuličky malinké, co je? Děkuji za odpověď.

Džízus, 13 let

Milý Džízusi,

Zřejmě sis nahmatal mazové žlázky. Nejedná se o žádný zdravotní problém, ale o normální součást lidského těla.

28.05.2020

Zdravim, chcel by som si kupit holiaci strojcek. Existuju nejake obmedzenia (myslim vekove) na nakup takychto veci (ziletky, holiace strojceky)? Viem ze to je divna otazka, ale nerad by som si spravil nejaky problem.

Meno, 15 let

Milý Meno,

Prodejnost tohoto zboží není omezena žádnou věkovou hranicí.

27.05.2020

Dobrý den, je normální že při ejakulaci vyteče/vystříkne jen třeba pár kapek? Předem děkuji za odpověď.

Golek, 12,5 let

Milý Goleku,

Ano, je naprosto normální, že u dospívajícího chlapce je objem ejakulátu menší, než u dospělého muže. Zatímco v dospělosti se při jedné ejakulaci uvolňuje okolo 3 až 5 mililitrů ejakulátu, u mladších dospívajících chlapců to bývá okolo 1 až 2 mililitrů.

27.05.2020

Dobrý den, jak vnímají holky lásku? Je to tak, že čekají, až něco udělá kluk? Asi bych to holce, kterou mám rád, měl konečně říct. Ale v současné době bych jí to mohl leda napsat a nebo čekat, že třeba někdy po konzultacích ve škole budeme sami. Nejsme až takoví přátelé, abych ji pozval ven. Co mám dělat?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pro většinu dívek je důležité především to, aby chlapec, se kterým chodí, měl určité kladné vlastnosti, k nimž patří čestnost, spolehlivost, upřímnost, dostatek pochopení a ohleduplnosti. Dívka od chlapce očekává, že jí bude oporou, že nebude myslet jen na sebe, že nebude usilovat jen o to, aby dívku co nejdříve „dostal do postele“, že bude plnit dané slovo, a že si bude nechávat pro sebe veškeré důvěrné informace, které mu dívka svěří.
Obecně platí, že dívku by měl oslovit nejprve chlapec. Nikoli však rovnou s vyznáním lásky. Spíše by měl dát najevo, že mu záleží na tom, aby se dívka v jeho přítomnosti cítila dobře. Nic nepokazíš tím, když se dívky zeptáš, jak se má (dáš jí tím najevo, že ti není lhostejná). Také jí můžeš nabídnout malou pomoc, nebo ji o ni naopak poprosit. Pokud si s tebou dívka bude chtít povídat (což dá najevo tím, že se nebude snažit váš rozhovor hned ukončit), můžete si povídat o něčem, co máte společného (například o škole), nebo o vašich zájmech a zálibách, plánech na tento či příští den a podobně.
Až se ti s dívkou podaří navázat komunikaci, můžeš ji pozvat na schůzku. Nemusíš být hned zklamaný, když odmítne. neměl bys ji k ničemu nutit, ale její odmítnutí nemusí být definitivní. Některé dívky první pozvání odmítají, aby se ukázalo, zda chlapec dovede být trpělivý. Na druhou stranu bys neměl dívku neustále obtěžovat opakovaným pozváním na schůzku, o kterou už viditelně nemá zájem.
Dívku bys měl rozhodně oslovit osobně, nikoli na dálku, například na sociální sítí nebo prostřednictvím SMS. Určité věci se zkrátka musí říkat z očí do očí.

27.05.2020

Dobrý den, mám čistě 15 a můj penis je dětské velikosti. V klidovém stavu je to 6 cm a v erekci je to 12cm. Není to normální, protože se mi od mých 13 let nijak nezměnil. Ochlupení mám všude, mutace mi už také začala a ejakulát mám taky, jenom ten penis ne. Je to v pořádku? Děkuji předem.

Jan, 15 let

Milý Jane,

Délka penisu při erekci je u tebe  sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru činí pouhý 1 cm, což v podstatě není téměř žádný rozdíl. Jeho velikost určitě není dětská, protože penis „dětské velikosti“ měří 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci. Vzhledem k tvému věku se jedná o penis normálních rozměrů. Za abnormálně malý penis se u chlapců ve věku 15-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
Stejně tak je normální, že ve věku 14 až 15 let se délka penisu mění jen nepatrně, případně se nemění vůbec. K výraznému růstu penisu do délky dochází zpravidla ve věku 12 až 13 let a poté ve věku 15 až 17 let. U naprosté většiny chlapců dochází ve věku 14 – 15 let k výraznému zpomalení až zastavení růstu penisu do délky, pokračuje pouze růst jeho obvodu. Další růst do délky probíhá v závěru dospívání. Svých cílových rozměrů penis dosahuje nejčastěji ve věku okolo 18-ti let, u některých chlapců však jeho růst pokračuje ještě do věku 19 – 21 let.

24.05.2020

Dobrý den, je ejakulát neplodného muže bílý? Má plodnost muže vliv na barvu ejakulátu?

David, 17 let

Milý Davide,

Bílé zbarvení ejakulátu je dáno podílem bílkovin na jeho celkovém objemu, nikoli množstvím spermií. To znamená, že ani bíle zbarvený ejakulát nemusí nutně obsahovat zralé a životaschopné spermie. za neplodného se považuje muž, v jehož ejakulátu je koncentrace spermií nižší, než 20 000 000 na 1 mililitr. Podle zbarvení ejakulátu však nelze určit koncentraci spermií. Spermie lze pozorovat pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300x nebo více.

26.05.2020

Ahoj, už mi je 3 měsíce 13 a chtěl bych si poprvé přetáhnout předkožku za žalud. Nedávno se mi sama přetáhla a nemel sem příjemný pocit. Dekuji za radu.

Anonymní, 13 let

Milý Anonymní,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Měl bys postupovat pomalu a zvolna. V žádném případě by ses neměl snažit strhnout předkožku za žalud násilím. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

26.05.2020

Je divné, co když mi je 14 let ještě jsem nikdy nemasturboval a nevím jak na to. Když se o to nějak po pokouším tak ze mě nic nevileze, ale bolí mě jakoby v podbřišku nebo jak bych to nazval, a to je všechno. Děkuji.

Teo, 14 let

Milý Teo,

Masturbace je jakákoliv stimulace (dráždění) pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. To, že jsi dosud nedosáhl výronu semene, neznamená, že jsi nemasturboval. První ejakulace se může dostavit kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku, u některých chlapců dříve, u jiných později.

25.05.2020

Dobrý, chcem sa spítať či je normálne mať záujem o vzájomnú masturbáciu s mojim kamarátom (nepriťahuje ma len chcem skúsiť vzájomnú masturbáciu) ale chcem vyskúšať aj ďalšie sexuálne aktivity s priateľkou. Neviem teraz či som alebo nie som heterosexuál.

David, 15 let

Milý Davide,

Zájem o důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a nelze jej považovat za projev homosexuální orientace. Více informací najdeš na stránce „Nejsem homosexuál?“.

25.05.2020

Dobrý den, za 2 týdny mi bude 15 a můj penis měří v erekci jen 13 cm. Je to v pořádku?

Adamek, 15 let

Milý Adamku,

Slovo „jen“ bych v tomto případě rozhodně nepoužíval, protože uvedený rozměr odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku. Délka penisu 13 cm při erekci je u chlapce ve věku 14 – 15 let naprosto normální.

24.05.2020

Dobrý den, co by se stalo, kdyby kluk masturboval, ale těsně před ejakulací by úplně přestal? Bylo by to nezdravé?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Přerušování masturbace krátce před dosažením orgasmu a ejakulace nedoporučuji, protože představuje zvýšenou zátěž pro předstojnou žlázu (prostatu) a navíc může vyvolat silnou křeč v oblasti malé pánve. Pokud už cítíš, že se orgasmus a ejakulace blíží, neměl bys vykonávání masturbace přerušovat.

24.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda existuje taková stránka i pro holky (...)

Wetis, 13 let

Milý Wetisi,

Webové stránky věnované pohlavnímu dospívání dívek existují, avšak odkazy na cizí stránky nemohu v této poradně zveřejňovat. Základní informace o dívčím dospívání najdeš v rubrice „Jak to mají dívky“.

24.05.2020

Dobrý den, připadám si dost hubený na můj věk jsem sice trochu vysoký ale v porovnání s ostatními to zase tak moc není ale na rozdíl od ostatních si připadám hubený. Jím normálně všechno je v pohodě ale ať třeba sním čtyři čokolády s mojí postavou to neudělá absolutně nic. Třeba v oblasti nohou jsem "tlustší" než v oblasti pasu atd. Mám nějakou poruchu spalování, výživy? Je možnost že se ještě do dospělosti spravím a naberu nějakou "hmotu"? Mám tomu třeba pomoct cvičením? Děkuju za odpovědi. Vážím 60 kg a měřím 1,8m.

Trigger, 15 let

Milý Tiggere,

Vysoká a štíhlá postava je pravděpodobně projevem tvé genetické výbavy. Nemusí se nutně jednat o poruchu metabolismu, i když tu by spolehlivě vyloučilo pouze vyšetření na specializovaném lékařském pracovišti. Poměr mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností svědčí jen o velmi mírné podváze.
Cvičením se svaly posilují, avšak jejich „hmota“ ve skutečnosti nepřibývá. Růst svalů lze podpořit zvýšením konzumace mléčných výrobků, zejména plnotučného tvarohu. Také sušené ovoce a ořechy mohou přispět ke zmohutnění svalstva.

24.05.2020

Dobrý den. Trápí mě jedna věc. Jsem bisexuál a nevím jak to říct rodičům protože se bojím že to nerozdýchají. Jak jim to mám říct?

Michal, 16 let

Milý Michale,

Bisexualita není sexuální orientace, nýbrž druh sexuálního chování. Bisexuál je člověk, který již vykonával sexuální aktivity s osobami opačného i téhož pohlaví.
Pokud máš na mysli pouhou sexuální náklonnost vůči vrstevníkům obojího pohlaví, ta je v období dospívání poměrně běžná, není projevem bisexuality a není třeba se kvůli ní znepokojovat. A už vůbec není třeba kvůli ní znepokojovat rodiče, zejména pokud nemají dostatečné znalosti o projevech sexuality u dospívajících jedinců.

24.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné, aby jsem při ejakulaci vyronil jen 2-3 kapky sperma? A ze by bylo průhledné? Když už se ze mě něco dostane tak jen po 10ti minutách masturbace. Předem děkuji.

Mrkev, skoro 15 let

Milý Mrkvi,

Podle popisu se nejedná o sperma (ejakulát), nýbrž o preejakulační tekutinu, která se vylučuje v množství několika kapek při silném pohlavním vzrušení. První ejakulace se u tebe zřejmě teprve dostaví, což může být otázka týdnů, měsíců, nanejvýš let. Pokud máš pocit, že s tvým tělesným vývojem není něco v pořádku, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

24.05.2020

Včera jsem omylem zavadil rukou o svoji pravou bradavku a zjistil jsem, že mě to bolí když na bradavku nějak zatlačím. po delším zkoumání jsem zjistil, že bradavka je silnější a že pod bradavkou mám nějaký sval, nevím co to je, ale když na to zatlačím tak to bolí. Nevím co to je a proč to mam jen na pravé bradavce leva bradavka je úplně normální (...)

Adam, 15 let

Milý Adame,

Mohlo by se jednat buď o tukovou bulku, nebo o projev začínající gynekomastie. Pro jistotu bych doporučoval navštívit praktického lékaře pro děti a dorost.

24.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli častá onanie může způsobit nějaké zdravotní potíže?

Karlos, 16 let

Milý Karlosi,

Není prokázáno, že by vykonávání masturbace (výraz onanie je nepřesný a dnes již zastaralý) způsobovalo jakékoliv zdravotní potíže. Naopak je prokázáno, že se jedná o zdraví prospěšnou činnost.

23.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je v pořádku, že nedokážu ejakulovat vícekrát než jednou. Jestli poté nebudu mít náhodou nějaký problém v sexu.

DoDo, 14 let

Milý DoDo,

Je naprosto normální, že po dosažení orgasmu (u mužů a chlapců provázeného ejakulací) se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který způsobí dočasný pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách (u mužů a chlapců též dočasné ochabnutí či odeznění erekce). Prolaktin tímto způsobem účinkuje většinou jen několik minut, případně několik desítek minut. Poté se hormonální hladina vyrovná a tělo muže či chlapce je opět připraveno k dalším sexuálním aktivitám). Problémy v párových sexuálních aktivitách bych neočekával, protože zpravidla i partnerka si po dosažení orgasmu potřebuje alespoň na chvíli odpočinout.

23.05.2020

Dobrý den,
Nebude trapné že si neoholím okolí penisu před 15ti letou prohlídku? Je 15ti letá prohlídka stejná jako třeba ve 13?

DoDo, 14 let

Milý DoDo,

Nebude. Tvému praktickému lékaři nebo lékařce je nejspíš srdečně jedno, zda se holíš nebo neholíš.
Obsah preventivních prohlídek ve věku 13 a 15 let je v podstatě stejný, což platí zejména pro chlapce. U dívek je oproti předchozí prohlídce navíc ještě případné doporučení gynekologického vyšetření a poučení o možnosti očkování proti lidskému papilomaviru.

23.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li platí zákon zakazující pohlavní styk i na vzájemnou masturbaci. Předem děkuji za odpověď.

Kryštůfek Robin Hood, 13 let

Milý Kryštůfku Robine Hoode,

Nezáleží na druhu sexuálních aktivit, ale na věku zúčastněných osob. Pohlavního zneužití se dopouští trestně odpovědná osoba (tj. osoba, která již dosáhla věkové hranice 15-ti let), která vykoná pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, nebo s ní vykoná jiné sexuální aktivity (včetně osahávání na pohlavních orgánech a vzájemné masturbace). Pokud je však oběma osobám méně než 15 let, a tudíž ještě nenesou trestní odpovědnost, nelze je stíhat ani jednu z nich.

22.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jak si správně nasazovat kondom. Slyšel jsem několik postupů a nerad bych, aby selhal nebo aby se nesvlékl z penisu při sexu.

Pepa, 16 let

Milý Pepo,

Podrobný postup při nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“.

22.05.2020

Dobrý den. Chci si koupit lubrikační gel. Zjistil jsem, že je hodně druhů. Poradíte mi, na jaké bázi je vhodný pro masturbaci? Předem děkuji za odpověď.

Zdeněk, 15 let

Milý Zdeňku,

Nejvhodnější je lubrikační gel na vodní bázi. Pro naprostou většinu sexuálních aktivit (včetně masturbace) je plně dostačující, po použití jej lze snadno omýt a při chráněném pohlavním styku neporušuje strukturu kondomu (na rozdíl od lubrikačních gelů na silikonové bázi, které mohou způsobit jeho mechanické poškození).

22.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, jestli je možné, aby jsem v 15letech nikdy neviděl sperma. Jestli poprvé může byt třeba v 16, 17ti letech, anebo jestli se to dá léčit. Děkuji.

Mlž, 15 let

Milý Mlži,

Jestliže se první ejakulace nedostavila ani po dovršení 15-ti let věku, doporučuji svěřit se praktickému lékaři a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Zřejmě se jedná o projev opožděného nástupu či zpomaleného průběhu pohlavního dospívání. Normální věk první ejakulace se pohybuje v rozmezí 11 až 15 let (tj. 13 let ± 2 roky).

21.05.2020

Dobrý den, může mít předčasná (a rychle proběhlá) puberta vliv na ortodontickou léčbu otevřeného skusu? Dá se léčit otevřený skus bez operace (jen s rovnátky) i u dospělých?

David, 17,7 let

Milý Davide,

U chlapce se za předčasnou považuje puberta s nástupem před dovršením devátého roku věku (u dívek ještě o rok dříve). Souvislost tempa vývoje pohlavních znaků s průběhem maturace chrupu je jen nepřímá. Zatímco někteří chlapci mají ještě několik mléčných zubů ve věku, kdy již dosahují ejakulace, u jiných dochází ke kompletní (respektive téměř kompletní) výměně mléčného chrupu za stálý ještě před nástupem vývoje pohlavních znaků.
V dnešní době jsou možnosti korekce nepravidelností chrupu mnohem širší, než tomu bylo před pouhými pár desítkami let. Zatímco kdysi se náprava otevřeného skusu neobešla bez operace, dnes jej lze poměrně úspěšně léčit pomocí elastických tahů, a to dokonce i u mladých dospělých (samozřejmě, že s rostoucím věkem je korekce obtížnější). U nadstandardních výkonů je však třeba počítat s finanční spoluúčastí pacienta.

21.05.2020

Dobrý den přeji, mám jednoduchou otázku. Zanedlouho mi bude 13, a to znamená, že budu muset jít na 13tiletou prohlídku. Co se na takové prohlídce dělá? Dost se stydím, a proto se ptám, abych se mohl psychicky připravit. Předem díky za odpověď.

Nevímco, 13 let

Milý Nevímco,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
V podstatě tedy můžeš očekávat něco velmi podobného, jako při předchozí preventivní prohlídce ve věku 11-ti let.

20.05.2020

Dobrý den,
Mám 3 otázky
1. Je normální že se změní se po holení nějak struktura pubického ochlupení protože jsem se nedávno holil a už mi dorůstají a jsou pevnější a tmavší.
2. Je lepší spát nahý nebo oblečený v pyžamu.
3. Je normální že kůže na penisu a na šourku je tmavší než zbyla kůže?

Okoun, 13 let

Milý Okoune,

1) Je možné, že po oholení vyroste ochlupení silnější a hustější, nicméně vzhledem k tvému věku by zhoustlo a zesílilo tak jako tak, tedy i bez oholení.
2) Je zdravé spát co nejméně oblečený, protože během spánku dochází k mírnému poklesu teploty na povrchu těla, zatímco hřejivé oblečení z úpletu (tedy například pyžamo) může tento proces narušit. K tomu, abys v noci neprochladl, ti bohatě stačí přikrývka (deka). Když už si chceš na noc brát něco na sebe, doporučoval bych spíše volnější triko s krátkým rukávem ze 100% bavlny, než pyžamo. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.
3) Ano, v období dospívání dochází k tzv. pigmentaci, tedy k většímu či menšímu ztmavnutí kůže na povrchu pohlavních orgánů. Jedná se o jeden z mnoha vnějších projevů hormonálních změn, k nimž dochází v dospívajícím organismu (dalším takovým projevem je například růst ochlupení). U chlapců pigmentuje především šourek, o něco méně i penis. U dívek pigmentují velké stydké pysky.

20.05.2020

Napsal jsem holce která se mi líbí, jestli by se mnou šla na výlet, ale teď si to vyčítán. Ještě mi neodepisuje, tak nevím, co mám dělat.

Luis, 13 let

Milý Luisi,

Zatím nemusíš dělat nic. Dívce jsi už pozvání sdělil, teď je pro změnu řada na ní. Pozvání bys jí neměl připomínat, protože by mohla mít pocit, že na ni působíš nátlakem. Samozřejmě je možné, že dívka se nakonec nevyjádří, protože o výlet nemá zájem, ale na druhou stranu tě nechce odmítnout. Ty se však nemusíš cítit trapně a nemusíš si nic vyčítat, protože pozvat někoho na výlet není nic špatného ani nezdvořilého. Nezdvořilé je dlouho neodpovídat na pozvání. Jestli by si někdo z vás dvou měl dělat výčitky, pak spíše dívka za to, že tě nechává v napětí a v nejistotě. Jak jsem však již uvedl, pozvání bys neměl opakovat. Na tahu je teď dívka, nikoli ty.

19.05.2020

Je mi 13 let. Už jsem zkoušel (...)

Ondra, 13 let

Milý Ondro,

Prozatím můžeš být naprosto klidný. První ejakulace se dostavuje nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku. U některých chlapců se dostaví dříve, u jiných později.
Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by se mohlo jednat o projev opoždění vývoje. Až v takovém případě by bylo namístě se obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost a požádat jej o vydání poukazu na vyšetření na endokrinologii. Avšak je pravděpodobné, že na něco takového nakonec ani nedojde, a že ejakulace se u tebe přece jen dostaví ještě před dovršením výše uvedeného věku. Nelze však předem odhadnout, kdy to bude. Možná za týden, možná za měsíc, možná za rok. Buď tedy trpělivý.

19.05.2020

Dobrý den, mám strašně moc chlupaté nohy a neznám nikoho v mém věku kdo by je měl chlupatější. Nevěděli byste mi poradit co s tím mám dělat? Nechci si holit nohy protože pak bych vypadal jako nějaký gay. Neexistuje alespoň nějaká metoda která ty chlupy zesvětlí aby nebyly tak vidět? Děkuji.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Rozsah a hustota tělesného ochlupení nezávisí na kalendářním věku, ale především na dědičných dispozicích. Rozvinutější ochlupení dolních končetin je tudíž s největší pravděpodobností jen projevem tvé genetické výbavy, nikoli projevem vývojové poruchy.
Pokud jde o holení nohou, to už v dnešní době není vyhrazeno ani ženám, ani osobám s odlišnou sexuální orientací. Rozhodně neplatí rovnice, že každý, kdo si holí ochlupení, musí být homosexuál, stejně tak ovšem neplatí, že každý homosexuál si holí chlupy. Spíše bych odhadoval, že mezi muži, kteří si holí ochlupení na různých částech těla, převažují heterosexuálové. Holení nohou sice nedoporučuji, ale ne proto, že by vypadal jako homosexuál, nýbrž proto, že holení by pro tvoji pokožku představovalo značnou zátěž.
Chlupy lze zesvětlit (odbarvit) peroxidem vodíku, který lze koupit v lékárně. Po odbarvení sice mohou být chlupy méně nápadné, ale to se týká jen světlé pokožky. Pokud máš tmavší pokožku, odbarvené chlupy by na ní naopak „svítily“. Představ si, že si odbarvíš chlupy, přijde léto, ty budeš mít dobronzova opálenou pokožku a na ní budou zářit odbarvené, bílé chlupy. V takovém případě by tmavší chlupy byly naopak méně nápadné.
Pokud si chlupy nechceš přímo holit, můžeš si je zastřihávat. Ochlupení bude méně výrazné, navíc se vyhneš nepříjemnému svědění, které může provázet dorůstání oholených chlupů. Zbarvení chlupů se nezmění, tudíž nebudou na opálené kůži ani „svítit“, jako chlupy odbarvené.

19.05.2020

Dobrý den, je mi už 17 let. Když je můj penis v klidu tak jde normálně přetáhnout. Při erekci to, ale nejde (...)

David, 17 let

Milý Davide,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. Je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let u tebe ještě dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky.
Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti nebo pleťového krému pro citlivou pleť). Postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

19.05.2020

Dobrý den, děkuji za radu u minulého dotazu, ale mám další dotaz, mám docela krátkou uzdičku na penisu, je nějaká možnost ji "povolit"? Děkuji za případnou odpověď.

Matěj, 16 let

Milý Matěji,

krátká uzdička se v dětství a dospívání vyskytuje poměrně často. K jejímu uvolnění zpravidla dochází spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zákroku. Alespoň za předpokladu, že si chlapec uzdičku neporaní, což by však vyžadovalo velmi hrubou a nešetrnou manipulaci.
Proces uvolňování krátké uzdičky lze podpořit natahováním spodní části předkožky směrem dopředu („od sebe“), avšak při tom je třeba postupovat velmi zvolna a opatrně. Podrobnější postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Vojty ze dne 09.04.2020 (viz archiv odpovědí - duben 2020).

19.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dlouho muže trvat averze. A jde udělat něco proto abych tu averzi dokázal dát pryč?

Třeba Pepa, 15 let

Milý Třeba Pepo,

Averze je odpor či nechuť. Především záleží na tom, vůči čemu nebo komu averzi pociťuješ. Například averze vůči určitému jídlu může být způsobena alergií na určitou potravinu či skupinu potravin, jejíž projevy lze překonat dost těžko. Jiné averze mohou být způsobeny například psychickým traumatem, nebo alespoň předchozí negativní zkušeností.
Zvláštním druhem averzí jsou averze sociální, které spočívají záporném vztahu k určitým osobám. Také jejich překonávání může být velmi obtížné, zejména jsou-li dány předchozí negativní zkušeností (například je velmi obtížné překonat averzi vůči někomu, kdo ti někdy ublížil).
V sexuologii se pojem averze používá pro odpor vůči určité osobě (partnerovi), konkrétní sexuální aktivitě (například k určitému druhu sexuálního kontaktu), případně vůči sexuálním aktivitám jako takovým. Příčinou může být nejen předchozí špatná zkušenost, ale také příliš prudérní (tj. přehnaně přísná a pokrytecky „svatouškovská“) výchova.
Možná by bylo lepší, kdybys upřesnil, o jaký druh averze se u tebe jedná.

18.05.2020

Dobrý den, mohou mi rodiče zakázat jít ven s kamarády?
Děkuji za odpověď, na shledanou.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Rodiče mohou dítěti zakázat takovou činnost, která ohrožuje jeho život nebo zdraví. Pokud by ses obrátil na OSPOD a celý případ skončil u soudu, museli by rodiče před soudem prokázat, že kontakt s kamarády mohl ohrozit tvůj život nebo zdraví.
Osobní kontakt s vrstevníky je pro duševní zdraví a pro zdravý vývoj dospívajícího jedince nesmírně důležitý, protože žádným jiným způsobem nelze rozvíjet potřebné sociální a komunikativní kompetence (komunikace „na dálku“, například prostřednictvím sociálních sítí, plní tuto funkci pouze částečně a pouze v omezeném rozsahu).
Pokud by rodiče dítěti dlouhodobě bránili v osobním kontaktu s vrstevníky, mohli by se tím dopouštět jeho týrání a ohrožování jeho zdraví a řádného vývoje. Na druhou stranu však rodiče mohou rozhodovat o tom, s kým se jejich dítě stýká a jakým způsobem tráví svůj volný čas, protože za jeho zdraví a za jeho řádný vývoj nesou odpovědnost.
Závěrem lze tedy shrnout, že rodiče mají právo dítěti zabránit ve styku s osobami, které prokazatelně mohou ohrozit jeho život, zdraví a řádný vývoj, avšak nějaký „plošný“ zákaz styku se všemi vrstevníky je nepřípustný, zejména pokud trvá dlouhou dobu.

18.05.2020

Proč při souloži musí být stáhlá předkožka?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Nemusí. U většiny mužů či chlapců se při sexuálních aktivitách (ať již při pohlavním styku nebo masturbaci) předkožka střídavě přetahuje přes žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (dráždění) nervových zakončení v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Pouze u některých mužů či chlapců zůstává předkožka buď natažena na žaludu, nebo naopak shrnuta za žalud. To může být způsobeno například použitím příliš těsného kondomu.
Rozhodně však není pravdou, že by předkožka měla být po celou dobu soulože přetažena přes žalud. Ve většině případů to ostatně ani není možné, a to z důvodu pružnosti kožního pokryvu penisu, který se při vykonávání určitých pohybů (ať už kopulačních nebo masturbačních) zkrátka posunuje.

18.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (váha 75 kg, výška 178 cm) je normální denně vypít 2-4 litry vody denně?

Tomáš, 17 let

Milý Tomáši,

Ano, uvedený denní příjem tekutin je normální. Dospívající člověk by měl vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud vyjdeme ze střední hodnoty, tedy 60 ml na 1 kg hmotnosti, pak při váze 75 kg by tvůj denní příjem tekutin měl činit 4,5 l.
Samozřejmě, že ne všechnu tuto vodu musíš přímo vypít. Dejme tomu, že 0,5 až 1 l tekutin přijmeš ve formě jídel (například polévek nebo zeleniny, jejíž hmotnost je z 80 až 90% tvořena právě vodou), a tudíž na samotné nápoje včetně vody vychází zhruba 3,5 až 4 l, což je v podstatě množství, které uvádíš v dotazu.
Mohu tě tedy jedině pochválit za dodržování zdravého pitného režimu.

18.05.2020

Dobrý den, prosím poraďte. Mám problém s močením ve škole a na veřejných WC. V 5.třídě jsem močil do mušle a jeden spolužák mě lekl ze zadu. Od té doby chodím močit do zamykatelné kabinky. A někteří kluci se mi smějí. Co mám prosím dělat?

Capitan Rogers, 15 let

Milý Capitane Rogersi,

Popisované obtíže se vyskytují relativně často, většinou jako důsledek podobného nepříjemného zážitku, jaký kdysi potkal i tebe. Podrobný postup, jak se lze psychických potíží při používání společných WC zbavit či je alespoň zmírnit, najdeš na stránce „Já se tak stydím“ pod nadpisem Stud na společných WC (uznávám, že výraz „stud“ sice v tomto případě není zcela vhodný a výstižný, avšak princip řešení zmíněného problému s užíváním pisoárů na veřejných pánských či chlapeckých WC je stejný či alespoň velmi podobný).

16.05.2020

Dobrý den, snažím se přetahovat předkožku už měsíc, a furt to nejde, ale zlepšilo se to, nejde to nějak zrychlit?

Tomík, 13 let

Milý Tomíku,

Proces uvolňování předkožky je zpravidla postupný a vyžaduje určitou trpělivost. Rozhodně bych nedoporučoval tento proces nějak urychlovat, protože nešetrným „zrychlováním“ by sis mohl způsobit poranění. Doporučuji přečíst si celý článek na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš všechny potřebné informace.

16.05.2020

Zdravím, je mi 15 let a měřím „jenom“ 162 cm a nejspíše už neporostu, můj kamarád byl do nedávna menší než já a nakonec mě předrostl, to samé i brácha co je o jeden rok mladší. Chci se proto zeptat, jestli je má výška na můj věk v normálu a nebo ne a jestli má výška nějak omezuje moji fyzickou zdatnost. Jsem vcelku zdatný, ale když vidím ty větší kluky, tak sou na tom mnohem lépe, třeba ve skoku do dálky, přitom jsou kolikrát jak tyčky (já svaly mám a ne vcelku malé). Nebo když hrají florbal, tak i při něm mě jsou schopni sejmout jak nic, protože sem malý. Chci se ještě zeptat jestli jsou nějaké výhody, když je člověk menšího vzrůstu. Děkuji za odpověď.

Demo, 15 let

Milý Demo,

Udělal jsi dobře, že jsi dal slovo „jenom“ do uvozovek, protože u chlapce ve věku 15-ti let je uvedená tělesná výška sice podprůměrná, avšak stále ještě normální (hodnoty normální tělesné výšky u chlapců ve věku 15-ti let se pohybují v rozmezí 160 až 188 cm). Kromě toho nevidím důvod, proč už bys neměl růst, protože u naprosté většiny chlapců probíhá růst až do věku 18-ti let. Kvůli tomu, že někteří jiní chlapci tě „přerostli“, se nemusíš trápit, protože to není žádná jejich zásluha nebo tvůj nedostatek.
Mezi tělesnou výškou a fyzickou zdatností není žádná přímá souvislost. Mnozí lidé s podprůměrnou výškou jsou dokonce mnohem zdatnější a houževnatější, než jejich vyšší vrstevníci. Pravdou je, že pro některé sporty je výhodou či dokonce předpokladem nadprůměrná výška (uveďme například košíkovou nebo házenou), naproti tomu ve florbalu by neměla podprůměrná výška představovat žádné omezení. Jsi-li dostatečně mrštný, ani mnohem vyšší či těžší spoluhráč tě „nesejme“, protože se mu šikovně vyhneš. Pokud máš pocit, že se tě někdo snaží „sejmout“ úmyslně, svěř se trenérovi, protože takové chování je nesportovní.
Výhoda menšího vzrůstu spočívá například v nižší zátěži pro kardiovaskulární systém (tj. srdce a oběhovou soustavu), alespoň tedy za předpokladu, že dotyčný jedinec netrpí obezitou. Nižší postava má i řadu praktických výhod. Například se pohodlněji vejdeš i tam, kam by se jedinec s nadprůměrnou výškou směstnával dost nepohodlně. Lidé s nižší postavou zpravidla lépe snáší i dlouhé cestování, zatímco osobám s vysokou postavou během delšího pobytu v autě či v letadle často otékají nohy. Také riziko úrazu je u nižších osob menší, než u osob většího vzrůstu. Například ti nehrozí, že se uhodíš do hlavy o snížený podhled. Zajímavé je, že podle statistik pojišťoven je u osob s vysokou postavou mnohem větší riziko úmrtí při dopravní nehodě, při níž dojde k otočení auta na střechu, než u osob s výškou podprůměrnou. Vysoký jedinec si v autě kutálejícím se ze svahu velmi snadno zlomí vaz, zatímco u člověka menšího vzrůstu je větší šance, že vyvázne bez smrtelného zranění.
Abych byl upřímný, moje tělesná výška je průměrná. Kdybych si však měl vybrat, zda mám měřit o 10 cm více nebo o 10 cm méně, dal bych přednost druhé variantě.
Někteří lidé se domnívají, že větší výška je „společensky výhodnější“. Avšak mezi významnými státníky byla a je řada osob nižšího vzrůstu (například císař Napoleon, francouzský prezident Jacques Chirac nebo ruský prezident Vladimir Putin). Také není pravdou, že by si muži nebo chlapci nižšího vzrůstu hůře hledali partnerku. Většina dívek na chlapci oceňuje především jeho vlastnosti a chování, nikoli vzhled. Kromě toho, jedinci mužského pohlaví s nižší tělesnou výškou bývají sexuálně výkonnější, než jejich vysocí vrstevníci, což je mimo jiné dáno i tím, že menší tělo se snáze ovládá a jedinec s kratšími končetinami dovede při sexuálních aktivitách zaujímat i takové tělesné polohy, které by pro vytáhlého jedince s dlouhými končetinami mohly být značně krkolomné.

16.05.2020

Dobrý den, je normální, že mi ještě porostla noha? V mém věku. Rok mi nerostla a teď najednou jo. Jak je to možné?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Délka nohy (chodidla) se zpravidla zvětšuje až do věku 18-ti let, někdy ještě o rok déle. Dočasné zpomalení až zastavení růstu nohy je naprosto normální, čemuž odpovídají i výsledky antropometrických výzkumů Státního zdravotního ústavu. Posuď sám – průměrná délka chodidla u chlapce ve věku 14 let je 26,4 cm, ve věku 15 let 26,6 cm, ve věku 16 let také 26,6, ve věku 17 let 26,7 a ve věku 18 let 27,0.
Je sice pravdou, že k dočasnému zpomalení až zastavení růstu chodidla u tebe došlo přibližně o 1 rok dříve, než u „průměrného českého chlapce“, avšak jeden rok rozdílu ve vývoji určitého tělesného znaku je zcela zanedbatelný.

15.05.2020

Už nějakou dobu nemám ranní erekci (...)

Humanoidní tvor, 15 let

Milý Humanoidní tvore,

Ranní erekce je „vizitka mužského zdraví“. Pokud se uvedené obtíže projevují déle než měsíc, doporučoval bych navštívit lékaře a nechat si změřit krevní tlak. nejčastější příčinou absence (nedostavování se) ranní erekce je totiž vysoký nebo naopak nízký krevní tlak či jiné onemocnění oběhové soustavy. V úvahu připadá i stres a zvýšené psychické napětí, avšak v takovém případě by se obtíže s dosahováním erekce projevovaly i během dne, v bdělém stavu.

15.05.2020

Ahoj, rád bych se zeptal na holení vousů. Koupil jsem si jednorázové holítka. Jak se s nima mám oholit? Stačí když si tvář namočím vodou? Pěnu na holení doma teď nemám.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Nestačí. Samotná voda nesníží tření mezi tváří a břitem holicího strojku natolik, aby nedošlo k poranění. Ruční holicí strojek, ať už jednorázový nebo s výměnnou hlavicí, je určen pro použití s pěnou nebo gelem na holení. V nouzi bys sice mohl použít i napěněné mýdlo, avšak je třeba počítat s tím, že mýdlo vysuší tvoji pokožku a zřejmě bude při holení štípat. Nejlépe tedy uděláš, když si před holením pomocí ručního holicího strojku opatříš ještě pěnu nebo gel na holení.
Pokud máš jednorázové ruční holicí strojky, měl bys každý z nich použít opravdu pouze jednou, nikoli opakovaně. Jinak se však používají stejným způsobem, jako ruční holicí strojky s výměnnou hlavicí. Podrobnější postup najdeš na stránce „Jak se oholit“.

15.05.2020

Dobrý den, mám dva dotazy:
1) Jak vzniknou dvojvaječná dvojčata? Chápu-li to dobře, vzniknou oplozením dvou vajíček během jednoho menstruačního cyklu, jak je ale možné, že má žena dvě zralá vajíčka najednou?
2) Mají jednovaječná dvojčata stejnou sexuální orientaci?
Předem děkuji za odpověď.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

1) Předpokladem vzniku dvojvaječných dvojčat je skutečně dozrání a uvolnění dvou vajíček (přesněji řečeno dvou folikulů, což jsou váčky obsahující vajíčko, které se uvolňují z vaječníku do vejcovodu) během jednoho cyklu.
Přestože menstruační cyklus je u dospělé ženy relativně pravidelný a trvá zpravidla 21 až 35 dní (v průměru tedy 28), tempo dozrávání vajíček může kolísat v závislosti na vzestupu či poklesu hormonální hladiny. Více než jedno vajíčko dozrává přibližně v jednom z deseti cyklů, což sice není tak málo, avšak to ještě nemusí nutně znamenat, že dojde k početí dvojvaječných dvojčat. Úspěšné početí závisí i na mnoha jiných okolnostech. Dvojvaječná dvojčata připadají v průměru na 1 z 80 porodů (pro porovnání, u jednovaječných dvojčat je to na 1 z 250 porodů).
2) Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak nepodílí se na ní pouze jedna jediná vrozená dispozice, nýbrž je výsledkem kombinace několika různých dispozic. Proto i u jednovaječných dvojčat může být sexuální orientace rozdílná.

14.05.2020

Dobrý den, v poslední době mi přijde,  že mám ranní erekci (to je jasné, je to normální) tvrdší jak erekci při masturbaci. Je to něčím způsobené nebo je to normální?

Anony, 17 let

Milý Anony,

Ranní erekce bývá většinou obzvláště silná a urputná. není třeba se znepokojovat kvůli tomu, že ráno po probuzení je erekce silnější, než v jinou denní dobu. Je pravděpodobné, že už v minulosti u tebe byla ranní erekce silnější, ale teprve nyní tomu věnuješ více pozornosti.

14.05.2020

Dobrý den, mám 2 otázky:
1) Poslední dobou mám hodně často erekci
(...)
2) Když se vzruším, mám na údu takovou vystouplou žílu (...) Je to v pohodě?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

1) U dospívajících chlapců se erekce dostavuje poměrně často a přetrvává poměrně dlouho, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi. Kvůli časté a dlouho přetrvávající erekci se nemusíš nijak znepokojovat, spíše naopak. Je dokladem toho, že tvé tělo se vyvíjí tak, jak má. Přímá souvislost mezi četností nástupu erekce a nošením konkrétního druhu spodního prádla neexistuje.
2) Jedná se o tzv. dorzální žílu, což je výrazná, domodra zbarvená žíla, která prochází podél horní strany penisu. Avšak v přírodě není nic zcela dokonale symetrického, a tak u mnoha mužů a chlapců tato žíla vede více na levou či na pravou stranu. Dorzální žíla tvoří naprosto normální součást žilního systému penisu. Na tvých pohlavních orgánech není nic abnormálního.

14.05.2020

Dobrý den, mám pár věcí na které bych se chtěl zeptat:
1) Normálně masturbuji jednou denně, ale občas, když mám chuť masturbovat víckrát za den, tak moc nemůžu, protože mě z toho velmi nepříjemně bolí varlata a pod penisem
(...)
2) Musím masturbovat velmi dlouho, abych dosáhl orgasmu, třeba 30 minut a to můžu být rád (...), jestli ty obě věci nemůžou být kvůli nízké produktivitě varlat, nebo tak něco.
3) Znám jednu holku, se kterou se známe v podstatě už odmalička, protože naši rodiče se znají, ale my dva jsme se víc začali bavit až takový 2 roky zpátky. Chtěl bych se zeptat, jaké jsou příznaky toho, že se mi líbí, případně že se líbím já jí
(...) Děkuji za vše, co odpovíte :)

Michal, 15 let

Milý Michale,

1) Zřejmě se u tebe po dosažení orgasmu a ejakulace vyplavuje do krve větší množství hormonu prolaktinu, než je obvyklé. Tento hormon mimo jiné způsobuje pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách, u mužů a chlapců většinou i dočasné ochabnutí až odeznění erekce. Pocit tlaku ve varlatech může být způsoben dočasným rozšířením cév semenných provazců v důsledku uvolnění po dosažení orgasmu. S rostoucím věkem by tyto obtíže měly odeznít. Pokud však bolest přetrvává delší dobu, bylo by namístě svěřit se praktickému lékaři, který v případě potřeby doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti.
2) Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace může být různě dlouhá. za normální lze považovat rozmezí od několika vteřin až po několik desítek minut. Pouze v případě, že by se orgasmus dostavil déle než po několika desítkách minut (například až po hodině stimulace), by se zřejmě jednalo o poruchu orgasmu. V takovém případě by připadala v úvahu sexuologická léčba. Avšak tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je pravděpodobné, že během následujících měsíců či let tyto obtíže odezní i bez jakékoliv léčby.
3) Už to, že o dívce často přemýšlíš, vypovídá o určité citové náklonnosti. Pokud dívka ráda vyhledává tvoji společnost a ráda si s tebou povídá, znamená to, že ani ty jí nejsi lhostejný. Nebylo by vhodné se dívky přímo ptát, zda tě má ráda. Také sledování nějakých „příznaků“ citové náklonnosti může být velmi ošidné. Určité slovo či gesto může znamenat hodně, ale také nemusí znamenat vůbec nic. Pokud však k sobě cítíte vzájemnou citovou náklonnost, která přesahuje „běžné“ přátelství, dříve či později se dostanete do situace, v níž se vaše vzájemné city nějakým způsobem projeví.

14.05.2020

Dobrý den,
mám dotaz ohledně spaní. Mám pohovku na spaní a je na mně moc tvrdá. Myslíte že mému dospívajícímu tělu mám koupit ještě
(...) nebo mám radši spát na tvrdém?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Spánek na středně tvrdém povrchu je zdravý, podložka není nutná. Avšak spaní na pohovce nemusí být vhodné z hygienického hlediska, protože na rozdíl od klasického lůžka (postele) s roštem může být matrace pohovky ze spodní strany neprodyšná. V důsledku omezené cirkulace vzduchu se v matraci daří různým mikroorganismům, které mohou způsobovat onemocnění.

13.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Můj penis měří při erekci 13,5 cm a má obvod 12 cm. Je to hodně, nebo málo? Děkuji za odpověď.

Adam Kr, 13 let

Milý Adame Kr,

Ani hodně, ani málo. Délka penisu při erekci odpovídá průměrné délce u chlapců tvého věku, která činí 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm). Pokud jde o obvod penisu, ten je u tebe sice mírně nadprůměrný, přesto však normální. Někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní naopak silnější. Celkově lze tedy říci, že jsi majitelem penisu naprosto normálních rozměrů.

13.05.2020

Dobrý den (...) Prosím o zakrytí obsahu. Děkuji.

Magický králík, 17 let

Milý Magický králíku,

U dospívajícího chlapce se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv a nemusí být vyvolána pouze podnětem erotického obsahu. Rozhodně by ses tedy neměl znepokojovat kvůli tomu, že se u tebe erekce dostavuje v situacích, v nichž by se u tebe podle tvého názoru dostavovat neměla.

13.05.2020

Zdravím,
od minulého týdne mě tu a tam zabolí na pravé straně hrudi a dnes mě k tomu píchlo pod pravým žebrem. Žádné jiné příznaky však nemám. Co by to mohlo být?

Filip, 14, za pár dní 15 let

Milý Filipe,

Píchavé bolesti po straně hrudníku a mezi žebry jsou ve většině případů nervosvalového původu. Může se jednat o projev přetěžování mezižeberního svalstva, případně působení tlaku na některý z nervů procházejících oblastí hrudníku. Doporučuji zajistit si klid a vyhýbat se fyzicky náročnějším činnostem, dokud obtíže neodezní.

12.05.2020

Zdravím, mám další takový menší problém, vždycky po masturbaci mě trochu pálí uzdička a okolo ní, nevíte čím to může být? Děkuji za odpověď.

Woody, 15 let

Milý Woody,

Uvedené obtíže se mohou dostavovat například v důsledku příliš prudkých a příliš rychlých masturbačních pohybů nebo při nadměrném tření mezi dvěma povrchy těla při vykonávání masturbace. Doporučoval bych tedy při vykonávání masturbace poněkud uvolnit stisk a zmírnit tempo, případně zmíněnou část penisu před masturbací zvlhčit pomocí menšího množství lubrikantu, pleťového krému a podobně (větší množství by vedlo k příliš velkému snížení tření, což by tě nutilo k vykonávání ještě prudších pohybů).

12.05.2020

Dobrý den,
Mám dotaz. Mám citlivý žalud a můžu se ho sotva dotknout. Co s tím mám dělat nebude mi to dělat problém při styku?

Miran, 14 let

Milý Mirane,

Nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v silnějším odvaru z černého nebo zeleného čaje. Podrobný postup najdeš například v odpovědi na dotaz návštěvníka Kos ze dne 06.05.2020 (viz níže na této stránce). Důležité je, abys nechal čaj nejprve důkladně vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Obtíže při pohlavním styku bych v souvislosti s vyšší citlivostí žaludu nepředpokládal, zejména pokud použiješ kondom (což bys měl v každém případě). Pokud by se nějaké obtíže přesto projevily, můžeš si koupit silnější kondom (extra thick) nebo použít dva kondomy.

12.05.2020

Dobrý den, jak poznám, že bych měl poruchu růstu? (...) předem děkuji.

Kuba, 14 let

Milý Kubo,

Poruchu růstu bys poznal podle toho, že tvoje tělesná výška by se nacházela pod 3. nebo nad 97. percentilem. U chlapce ve věku 14-ti let činí hodnota 3. percentilu 152 cm a hodnota 97. percentilu 183 cm. Libovolná tělesná výška v rozmezí 152 až 183 cm je tedy u čtrnáctiletého chlapce normální. Poruchou růstu bys trpěl, pokud bys v tomto věku měřil méně než 152 nebo více než 183 cm.

12.05.2020

Dobrý večer, co mám použít na masturbaci? Přijde mi že mi penis vysychá.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pro dodatečné zvlhčení při vykonávání masturbace lze použít například lubrikační gel, pleťový krém pro citlivou pleť, panthenolovou mast, tělové mléko pro citlivou pleť (nikoli však tělové mléko do koupele nebo do sprchy!) a podobně. Naproti tomu nevhodné jsou pro tento účel například potravinářské tuky (oleje) či mýdla.

12.05.2020

Poradíte mi nějaké metody/způsoby masturbace? Předem děkuji za odpověď.

Kluk jak buk, 14 skoro 15 let

Milý Kluku jak buku,

Těžko ti mohu poradit s tím, jak máš vykonávat činnost, která se týká pouze tebe samotného a tvého těla. Každému může vyhovovat trochu jiný způsob stimulace pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. To, co je jednomu příjemné, může být druhému nepříjemné a třetímu ani výslovně příjemné, ani výslovně nepříjemné. Záleží pouze na tobě, aby ses důkladněji seznámil se svým tělem a pocity.
Obecně mohu konstatovat pouze to, že různé způsoby vykonávání masturbace se od sebe liší například způsobem uchopení penisu, silou stisku ruky nebo tempem vykonávání masturbačních pohybů. K vykonávání masturbace bys měl používat výhradně ruku. Používání jakýchkoliv umělých „pomůcek“ může způsobit velmi nepříjemné poranění.

11.05.2020

Dobrý den, někde jsem četl že je zdravější spát nahý a i mi to je příjemnější, tak tak spím. Obávám se ale polucí (...)

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

Samovolný výron semene během spánku (zejména pak při probuzení nebo těsně před ním) sice nelze zcela a beze zbytku vyloučit, avšak je jen málo pravděpodobné, že k němu dojde, obzvláště pokud pravidelně vykonáváš masturbaci. Pokud by přece jen k něčemu takovému došlo, skvrny od ejakulátu (spermatu) můžeš z povlečení odstranit pomocí trochy vlažné vody se šťávou z citrónu a špetkou soli. Pokud se však jedná o povlečení s barevným potiskem, vyzkoušej si nejprve trochu vody se šťávou na nějakém méně nápadném místě, například v záhybu za švem. Látka totiž může být nestálobarevná. Kdyby barva pouštěla, použij raději vlažnou vodu se solí bez citrónu. Čištění skvrny by trvalo déle, ale barva by neměla pouštět.

11.05.2020

Dobrý den, je v pořádku si posílat nahé fotky s mou holkou?

Polo, 15 let

Milý Polo,

Zcela v pořádku to není, protože nikdy nevíš, jak s tvými fotografiemi naloží. Co když se rozejdete ve zlém a ona tvé fotografie někde zveřejní, aby se ti pomstila? To nemůžeš nikdy předem vědět.
Navíc pokud by byl obsah snímků pornografický (například bys na nich vykonával masturbaci nebo pózoval v eroticky vyzývavých polohách), hrozil by ti za jejich sdílení postih, protože ti ještě nebylo 18 let, a tudíž nesmíš účinkovat v pornografii, ale už ti bylo 15 let, a tudíž už neseš trestní odpovědnost.
Samozřejmě, že ne každá fotografie nahého lidského těla musí být hned pornografická. I tak bys však měl zvážit, komu své fotografie posíláš, což se nakonec týká i jakýchkoliv jiných osobních snímků, na nichž je poznat, že se jedná o tebe.

11.05.2020

Zdravím, mám zúženou předkožku a stydím se za to. Nemám kortikoidy a tak mě napadlo, zda by pomohlo mazat mastičkou, která se používá na zjemnění kůže a jestli by pomohlo smáčet žalud do černého/zeleného čaje. Pokud to nezabere, tak by mi velice pomohlo něco, co bych měl mít doma a nemusel třeba k doktorovi.

Chichachuchachi, 15,5 let

Milý Chichachuchachi,

V tvém věku přetrvává zúžení předkožky (konglutinace) přibližně u 5% chlapců. Stydět se nemusíš, protože proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. U některých chlapců k němu dochází již v dětství, u jiných v průběhu dospívání či v jeho závěru. Důležité je, aby sis neublížil nešetrnými pokusy o uvolnění předkožky, například jejím násilným stržením za okraj žaludu.
Kortikoidní masti (s výjimkou hydrocortisonu) se vydávají pouze na lékařský předpis. Bez předpisu si můžeš koupit mast nekortikoidní, například panthenolovou. Podrobnější informace k tomuto tématu najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

10.05.2020

Dobrý den,
Můj penis měří v erekci 7 cm což je podprůměr. Je to zásadní problém?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Není. Uvedená délka penisu je sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku dvanácti let činí 10 ± 1 cm, tj. 9 až 11 cm), avšak naprosto normální. za abnormálně malý penis se u chlapců ve věku 12-ti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 3,6 cm (= 36 mm).
Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že se délka tvého penisu během několika následujících let zvýší o několik centimetrů. Nehledě k tomu, že penis mírně podprůměrné délky představuje spíše výhodu než nevýhodu. Kvůli rozměrům svého penisu se tedy nemusíš nijak trápit či znepokojovat.

10.05.2020

Dobrý den, četl jsem že slipy jsou nejlepší na sport. Víte mi říct, proč a zda jsou nějaké určeny na sport nebo na fotbal? Ale také jsem četl, že slipy nějak špatně ovlivňují pinďoura? Je to pravda? Děkuji.

Patrik, 11 let

Milý Patriku,

Někteří sportovci skutečně dávají přednost slipům před boxerkami či trenýrkami, u jiných to může být naopak. Vždy je důležité to, v jakém spodním prádle se ty sám cítíš nejlépe, protože tvoje spodní prádlo nosíš ty a nikdo jiný.
Není pravdou, že by slipy „nějak špatně ovlivňovaly pinďoura“, tedy že by jejich nošení nějak ublížilo penisu. Pokud je spodní prádlo příliš malé nebo příliš hřejivé, může v něm docházet k přehřívání varlat. To se však týká nejen slipů, ale jakéhokoliv spodního prádla. Tak například moc malé a těsné boxerky z umělých vláken určitě nejsou „zdravější“, než slipy správné velikosti vyrobené ze 100% bavlny.
Nezáleží tedy na druhu spodního prádla (boxerky, slipy, trenýrky ...), ale na správně zvolené velikosti a na složení látky, ze které je prádlo vyrobeno. Podrobnosti najdeš na stránce „Trenýrky nebo slipy“.

10.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se ještě zeptat ohledně té možné rakoviny varlete. Na pomak to je jak takový "puchýř", jde to jednoduše zmáčknout a je to malé, ale také někdy mi to připomíná takovou "hadičku" (...)

Jogurt, 15 let

Milý Jogurte,

Kdyby se jednalo o nádor, byl by tvrdý a nepřipomínal by ani „puchýř“, ani „hadičku“, nýbrž polovinu hrášku. To, co popisuješ, připomíná spíše cystu nebo rozšířenou cévu. Nicméně i výskyt takovýchto útvarů, byť zpravidla nezhoubných, je dostatečně dobrým  důvodem k návštěvě lékaře.
Zjednodušeně řečeno: lékaři by ses měl svěřit vždy, když na varleti najdeš něco, co by tam podle tvého názoru být nemělo.

10.05.2020

Ahoj. Prosím jak mám zvětšit citlivost žaludu když už mám obřízku? :/ Strašně dlouho mi trvá dokud se udělám a je taky jenom trochu citlivý. Obřízku mám asi od 6ti let a nosím teď i takové volné spodní prádlo (trenýrky) tak nevím jestli může mít na to vliv taky tohle. Neumíte mi poradit co dělat? A bude to o několik let ještě horší? Nebo co bych měl očekávat? Díky.

Marko, 16 let

Milý Marko,

V důsledku cirkumcize (neboli „obřízky“) dochází mimo jiné také ke zvýšené keratinizaci (neboli hyperkeratinizaci) žaludu, tedy ke tvorbě silnější vrstvy zrohovatělé kůže na jeho povrchu. Silnější vrstva keratinizované kůže pochopitelně tlumí veškeré mechanické podněty.
Proces keratinizace lze zpomalit každodenním zvlhčováním povrchu žaludu pomocí vhodné masti nebo krému. Vhodná je například panthenolová mast, měsíčková mast nebo hydratační pleťový krém pro citlivou pleť. Po nanesení masti či krému je vhodné ponechat penis alespoň 10 – 15 minut nezakrytý oblečením ani prádlem, aby se mast či krém hned nesetřely. Ošetřování povrchu žaludu vhodnou mastí či krémem by mělo být každodenní součástí intimní hygieny muže či chlapce, který nemá předkožku.
Pokud jde o dobu potřebnou pro dosažení orgasmu, ta nijak nesouvisí s citlivostí žaludu. Ten patří dokonce k nejméně citlivým částem penisu. Většina eroticky citlivých nervových zakončení se nenachází v žaludu, nýbrž v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. U jedinců, jimž byla předkožka odstraněna, představuje nejcitlivější část penisu navazující část jeho kožního pokryvu (viz obrázek níže). Samotný pokles citlivosti žaludu tedy nepředstavuje takový problém, jak se někteří lidé domnívají.
Na druhou stranu je pravdou, že lidský organismus se do značné míry dovede přizpůsobit změněným podmínkám. Lze tedy očekávat, že doba potřebná k dosažení orgasmu se u tebe časem zkrátí.

Míra citlivosti různých částí penisu. Nahoře penis s předkožkou (3x), dole penis po cirkumcizi. Podle Sorrells a kol., 2007

10.05.2020

Dobrý den, když kousám, bolí mě místo, kde se připojuje dolní čelist na levé straně. Trochu i u ucha. Zuby mě nebolí. Začalo mi to asi před dvěma dny. Co mám dělat?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že ti už začínají růst zadní stoličky. Stejně tak dobře by se však mohlo jednat například o zánětlivé onemocnění. Pokud obtíže do několika dnů neustoupí, doporučuji navštívit zubního lékaře.

08.05.2020

Dobrý den, budu psát přijímací zkoušky. A zajímá mě, jsou nějaké způsoby, abych byl co nejvíce soustředěný? Že bych si tam vzal třeba kolu a před tím bych vstával dřív.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podávání jednorázového výkonu u přijímacích (nebo naopak závěrečných) zkoušek je spojeno s velmi vysokou psychickou zátěží a podle mého názoru by pro duševní zdraví dospívajících bylo mnohem lépe, kdyby se při výběru vhodných uchazečů pro studium vycházelo raději z dlouhodobějšího vyhodnocení průběžně získávaných podkladů. Když už se však výběr uchazečů provádí na základě jejich jednorázového výkonu, je třeba se pro podání takovéhoto výkonu psychicky připravit.
Míra soustředění a pozornosti závisí především na aktuálním psychickém stavu jedince. Alespoň den před zkouškou by ses už pokud možno neměl učit, raději odpočívej. Na zkoušku by ses měl dobře vyspat, což znamená jít dříve spát. Pokud se ti už v minulosti osvědčil nějaký způsob, jímž se můžeš uklidnit a navodit si duševní pohodu, určitě bys jej měl využít (může se jednat například o poslech hudby, dechové cvičení, koupání v teplé vodě a podobně).

07.05.2020

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli ke možné mít alergii na pyl když sem ji celý život neměl už 14 dní sem zahleněný, celý dny smrkám a hůře se mi dýchá.

Damian, 14 let

Milý Damiane,

U některých jedinců se alergie může projevit již v dětství před pubertou, avšak ve většině případů se první projevy alergie objevují právě v období dospívání. Je tedy docela dobře možné, že se u tebe alergie na pyl projevila až nyní.
Na druhou stranu nemohu posoudit, zda jsou tvé současné obtíže skutečně projevem alergie. V úvahu připadá například infekční onemocnění horních cest dýchacích. Domnívám se, že v důsledku několikaměsíční izolace od spolužáků a vrstevníků a s ní spojeného oslabení imunity (obranyschopnosti organismu) se takováto a podobná onemocnění budou v nejbližší době u dětí a dospívajících vyskytovat velmi často.

07.05.2020

Dobrý den, má užívání testosteronu v tabletách nějaké nepříznivé účinky na mladý organismus a může mít vliv i na pozdější věk? Děkuji Vám za odpověď.

Martin, 18 let

Milý Martine,

Ano, umělé dodávání testosteronu může vést například ke zmenšení objemu varlat, k poruchám činnosti jater, ledvin a dalších životně důležitých orgánů či k dalším zdravotním komplikacím. Proto je opodstatněné pouze v případech závažných endokrinologických onemocnění, která nelze léčit jinak.

07.05.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak poznám že bych mohl mít rakovinu varlete? (...) Předem děkuju za odpověď.

Jogurt, 15 let

Milý Jogurte,

Pokud by se jednalo o nádor, nacházel by se s největší pravděpodobností ve spodní části varlete nebo po straně, byl by tvrdý a měl by velikost poloviny hrášku. Výskyt nádoru v horní části varlete (v blízkosti nadvarlete) je spíše nepravděpodobný. Nicméně pokud máš podezření na nádorové nebo jakékoliv jiné onemocnění varlat, je vždy namístě svěřit se praktickému lékaři. „Planý poplach“ je v takovýchto případech vždy lepší, než zanedbání možných příznaků.

07.05.2020

Co to znamená udělat se?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Jedná se o vulgární výraz pro dosažení orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení. Orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje v důsledku dráždění (stimulace) pohlavních orgánů při masturbaci nebo párových sexuálních aktivitách.

06.05.2020

Dobrý den, chci se zeptat, mám celkem vysokou nadváhu a rozhodl jsem se s tím něco udělat a chci vypadat tak nějak normálně. Celkem dlouho už jím tak nějak zdravěji, ne vyloženě dietní stravu, ale nepiju Colu, nejím brambůrky a podobné nezdravé jídla což vedlo k váhovému úbytku nicméně nebyl jsem příliš aktivní co se pohybu týče. Před dvěma týdny jsem začal s během, ten pro mě byl namáhavý a tak jsem začal s chůzí, chodím 5 km trasu rychlým tempem. Kdy by se mohla změna životního stylu projevit na mé postavě? Jím vcelku zdravě a každý den mám opravdu dost pohybu. Děkuji a vážím si Vaši odpovědi.

Adam, 15 let

Milý Adame,

Nadměrnou tělesnou hmotnost lze snížit úpravou stravovacích návyků a zajištěním dostatku pohybu. Důležitý je pravidelný příjem stravy, přičemž denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře). Vyhýbat by ses měl především bílému pečivu, tedy světlému pečivu z pšeničné mouky, k němuž patří například housky a rohlíky.
Z pohybových aktivit bych doporučoval raději plavání nebo jízdu na kole, protože běh představuje zvýšenou zátěž pro opěrnou soustavu, zejména pro klouby. Běhat bys neměl na tvrdém povrchu (beton, dlažba), zejména pokud nemáš speciální běžeckou obuv, jinak bude docházet k nadměrným otřesům. Chůze je z tohoto hlediska zdravější.
Výsledky úpravy životního stylu a stravovacích návyků v podobě snížení hmotnosti se mohou projevit po různě dlouhé době. V každém případě by ses neměl snažit zhubnout o více než 2 až 3 kilogramy týdně, protože rychlejší tempo hubnutí může způsobit zdravotní obtíže.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

07.05.2020

Zdravím, mám dotaz když mám tzv. raphe a jde mi hůř stahovat předkožka je to normální?

Marek, 12 let

Milý Marku,

Raphe [rafé] je normální součást těla a má ji každý chlapec a muž. S přetahováním předkožky nijak nesouvisí.
Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Předkožku si přetahuj jemně a opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. Proces jejího uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

06.05.2020

Mám moc citlivý penis na dotek (pod kůží).

Kos, 12 let

Milý Kose,

Zřejmě se jedná o přecitlivělost žaludu. nadměrnou citlivost této části penisu lze snížit pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek se dostaví nejpozději do několika týdnů.

04.05.2020

Mám zespoda penisu takovou růžovou čáru. Co to je?

Uko, 14 let

Milý Uko,

Jedná se  o tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]), tj. šev na spodní straně penisu. Tvoří normální součást mužského či chlapeckého těla. Podrobnější informace o raphe najdeš na stránce „A co tam máš ty?“.

04.05.2020

Můžu použít řapíkový čaj na citlivost žaludu?

Wewy, 12 let

Milý Wewy,

K uvedenému účelu lze použít pouze pravý černý nebo zelený čaj.

04.05.2020

Ahoj, mám na žaludu takovej červenej flíček už delší dobu a žalud hrozně citlivý a při erekci mi nejde stáhnout celá předkožka. Co s tím mám dělat?

Jon, 12 let

Milý Jone,

Pokud tě zmíněná červená skvrnka nebolí ani nesvědí, je pravděpodobné, že se nejedná o projev žádného kožního onemocnění. V úvahu připadá buď drobný hematom (podkožní krevní výron), který mohl vzniknout v důsledku poranění, nebo se jedná pouze o více prokrvené místo na povrchu žaludu. Pokožka na povrchu žaludu totiž neobsahuje žádné kožní barvivo (neboli pigment), a proto je její zbarvení ve srovnání s většinou ostatních částí těla mnohem více závislé na úrovni prokrvení jeho jednotlivých částí.
nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. Podrobný postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Tomáška123 ze dne 03.05.2020, který najdeš níže na této stránce. Čaj nezapomeň nechat zcela vychladnout, aby ses neopařil.
jestliže lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které u chlapců tvého věku ještě přetrvává poměrně často. Předkožku si nestahuj násilím. K jejímu uvolnění dojde dříve či později samovolně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Podrobnější informace o uvolňování předkožky najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

04.05.2020

Chci se zeptat, jestli když masturbuju a nemám sundanou předkožku, je to v pořádku? A nebo musím mít při masturbaci předkožku ze žaludu dole?

Soko, 14 let

Milý Soko,

Záleží pouze na tobě, čemu dáš přednost. Většina mužů a chlapců si při vykonávání masturbace střídavě shrnuje předkožku za žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (dráždění) několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí v prstenci na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Někteří si však ponechávají předkožku nataženou na žaludu, bez ohledu na to, zda si ji mohou nebo nemohou přetahovat. Jiní mají naopak předkožku přetaženou po celou dobu masturbace. Někteří chlapci a muži předkožku nemají, protože jim byla chirurgicky odstraněna, avšak mnozí z nich si při masturbaci přehrnují přes okraj žaludu alespoň část zbývajícího kožního pokryvu, který jim na penisu po odřezání předkožky zůstal (a pokud jim zůstala tak malá část kožního pokryvu, že ji přes žalud natáhnout nelze, používají větší množství lubrikantu pro snížení nadměrného tření mezi rukou a penisem). Naproti tomu chlapci, kteří mají předkožku zúženou, si ji při masturbaci často „natahují“ směrem od těla, čímž také dochází ke stimulaci příslušných nervových zakončení. Možností je tedy celá řada a žádná není ta jediná „správná“.

04.05.2020

Jaké jsou typy penisu? Můžou být penisy stejné?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Základní anatomická stavba penisu a struktura jeho tkání je u všech chlapců stejná, a tudíž z vědeckého hlediska žádné „typy“ penisu neexistují. U jednotlivých chlapců či mužů se penisy samozřejmě liší svými rozměry či tvarem, avšak nebyla vytvořena žádná „oficiální“ typologie, která by byla mezi lékaři a vědci obecně přijímaná. Obecně platí, že delší penis bývá většinou štíhlejší, zatímco kratší penis bývá naopak silnější. Avšak v praxi se lze setkat i s dlouhým a silným, nebo naopak kratším a štíhlým penisem. Různých „variant“ je zkrátka a dobře nepřeberné množství.
Možnost výskytu dvou zcela identických penisů je velmi nízká. Dokonce i u jednovaječných dvojčat mužského pohlaví se mohou penisy více či méně odlišovat. Důvodem je, že kromě dědičných dispozic (tedy „genetické výbavy“) mají na vývoj penisu určitý vliv i faktory vnějšího prostředí. V podstatě tedy lze shrnout, že všechny penisy sice mají stejnou základní stavbu a funkci, ale zároveň je každý svým způsobem jedinečný.

03.05.2020

Je normální, abych nemohl přetáhnout předkožku ve 13 letech? Ani trochu to nejde, co s tím?

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

Přirozený proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Ve věku 13-ti let přetrvává zúžení či konglutinace („slepení“) předkožky přibližně u 15% chlapců, zatímco ve věku 18-ti let již jen u necelého 1%. U některých chlapců se předkožka uvolní dříve, u jiných později.
Předkožku si nepřetahuj násilím. Její uvolňování můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobné informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

03.05.2020

Dobrý den mam problém, co mam dělat když mam citlivý žalud na dotek?

Tomášek123, 15 let

Milý Tomášku123,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.

03.05.2020

Dobrý den. V klidovém stavu mi předkožka na penisu tak nějak přečuhuje, je to asi 0,5 cm. Změní se to nějak? Mám s tím něco udělat? Děkuji.

Matěj, 14,75 let

Milý Matěji,

To, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální. Část předkožky, která přesahuje přes okraj žaludu, se odborně nazývá akroposthion.
V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu, případně jej i přesahovat. To závisí na vrozených dispozicích (například na pružnosti kožního pokryvu a vazivových tkání penisu) i na vnějších podmínkách (například na teplotě okolního prostředí).

02.05.2020

Dobrý den, jak se přenáší HIV? Vím že se přenáší spermatem a vaginální tekutinou nebo tak něco, jsou i nějaké další tekutiny kterými se přenáší? A kam se musí tadyta tekutina dostat? (...)

Kluk, 16 let

Milý Kluku,

K přenosu HIV dochází nejčastěji krví. To je ta „další tekutina“, na kterou se ptáš. Dále se může přenést proniknutím spermatu (ejakulátu) nebo poševních tekutin do krevního oběhu, k čemuž dochází většinou přes velmi drobná poranění na povrchu pohlavních orgánů či jiných částí těla (například v ústní dutině), o kterých člověk většinou ani neví, že je má. Z tohoto důvodu je rizikové například vykonávání orálního sexu krátce po nějakém stomatologickém zákroku, který po sobě může zanechat drobná poranění v ústech.

02.05.2020

Dobrý den, je mi 14 let a mám penis dlouhý 9cm. Dáte mi radu jak ho zvětšit?

Kukujodel, 14,25 let

Milý Kukujodele,

Nijak. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Vzhledem k tvému věku je však pravděpodobné (přesněji řečeno téměř jisté), že ke zvětšení rozměrů penisu u tebe ještě dojde.
Současná délka penisu (předpokládám, že uvádíš délku při erekci) je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Za abnormálně malý penis neboli mikropenis se u chlapce v tvém věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Aby tedy byl tvůj penis abnormálně malý, musel bys ho mít při erekci téměř o 4 cm kratší, než jej máš.

01.05.2020

Dobrý den. Chci se zeptat, do jakého věku roste délka penisu. Děkuji.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

U naprosté většiny dospívajících chlapců či mladých mužů se rozměry penisu zvětšují do věku 18-ti let. V posledním roce jeho růstu, tedy mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem věku, se většinou zvětšuje již jen obvod penisu, avšak ani jeho růst do délky není v tomto věku vyloučen. Pouze u malé části chlapců (v řádu procent) se rozměry penisu zvětšují ještě do věku 19 – 21 let, což může být způsobeno například pozdějším nástupem puberty.

01.05.2020

Je ještě nějaké sebeuspokojování kromě masturbace?

Jan, 12 let

Milý Jane,

Stejně jako každý živý tvor, i člověk má různé potřeby, které mu příroda velí uspokojovat. Pokud máš na mysli sexuální potřebu, tu lze uspokojovat buď masturbací, nebo párovými sexuálními aktivitami.
Nejpřirozenějším, nejsnazším a nejbezpečnějším způsobem, jímž může sexuální potřebu uspokojit dospívající jedinec, je vykonávání masturbace. Párové sexuální aktivity předpokládají navázání dostatečně pevného citového vztahu, na který však většina dospívajících ještě není připravena. Pokud tedy pociťuješ sexuální potřebu, doporučoval bych ji prozatím uspokojovat „pouze“ masturbací (slovo „pouze“ dávám do uvozovek, protože pro dospívajícího člověka představuje masturbace naprosto plnohodnotnou sexuální aktivitu).

01.05.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, z čeho se dělají ty malinké kuličky kolem žaludu?

Kevin, 18 let

Milý Kevine,

Nevím, co přesně máš na mysli pod pojmem „malé kuličky kolem žaludu“. Napadají mne dvě možnosti.
Pokud jde o drobné kulaté výstupky podél okraje žaludu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papily (papilae glandis), které tvoří naprosto normální součást této části penisu. Přibližně u čtvrtiny mužů a chlapců jsou papily žaludu výraznější, u většiny ostatních jsou jen malé a celkem nenápadné.
Jestliže máš na mysli drobné kuličky bílé hmoty, které se někdy ukládají mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, jedná se o tzv. smegma, které je tvořeno odloučenými buňkami z povrchu dvou k sobě přiléhajících tkání na povrchu lidského těla. U chlapců se smegma tvoří mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, u dívek mezi malými stydkými pysky, okolo klitorisu a v záhybu nad klitorisem. Ke smývání smegmatu dochází při koupání či sprchování. Podle některých vědců (např. Fleiss, 1997) plní smegma i úlohu jakéhosi „přirozeného lubrikačního prostředku“.