Archiv odpovědí – listopad 2018

30.11.2018

Jak mám masturbovat? Několikrát jsem to už zkoušel ale nevím jak přesně. Na internetu jsem nic nenašel.

I am boy, 12 let

Milý I am boyi,

Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou za účelem dosažení příjemných pocitů. Záleží však na každém jedinci, jakým způsobem masturbaci vykonává, protože každému může být příjemné něco jiného. Masturbace má význam mimo jiné i pro objevování vlastního těla a vlastních pocitů, což za tebe nikdo neudělá. Je tedy pouze na tobě, aby sis našel takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude nejlépe vyhovovat.

30.11.2018

Môže mať penis veľký v kľude 16 cm a v erekcii 18?

Generátor, 14 let

Milý Generátore,

Uvedený rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci je sice poměrně nízký, avšak není vyloučený. Délkový rozdíl  mezi penisem v klidovém stavu a při erekci je dán mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Pokud má muž nebo chlapec tyto závěsné vazy extrémně tuhé, může být zmíněný délkový rozdíl nepatrný. Naopak u mužů a chlapců s vysoce pružnými závěsnými vazy může být délkový rozdíl až několikanásobný (viz též odpověď na dotaz Michala ze dne 15.11.2018).

30.11.2018

Dobrý den,včera jsem byl s tetou koupit rifle pro sebe k Vánocům. Nakonec jsme koupili slimky fakt fest obtažený, protože teta tvrdí, že nejvíce holky zajímá na klukovi pěkně vypasovaná zadnice. A ještě mi hodlá koupit nějaké menší bokové boxerky, protože vyčuhující prádlo z kalhot žádnou dívku neohromí. Tak bych rád věděl, jestli je to pravda.

Fíďa, 14 let

Milý Fíďo,

Nošení úzkých a těsných kalhot rozhodně nedoporučuji, protože může způsobit vážné zdravotní komplikace. K těmto komplikacím patří například tzv. úžinový syndrom (meralgia paraesthetica), k němuž dochází v důsledku stlačování jednoho z nervů, který vede z pánve do stehna. Úžinový syndrom se projevuje bolestí a pálením na vnější straně jednoho či obou stehen. U chlapců dále hrozí riziko, že nošení příliš těsných kalhot povede k zatlačování varlat směrem do břišní dutiny (respektive do tříselných kanálů). Důsledkem je přehřívání varlat, které ohrožuje jejich vývoj a funkci.
Určitě by nebylo dobré, kdyby ses vystavoval výše uvedeným rizikům jen proto, abys měl v kalhotách „pěkně vypasovanou zadnici“. Navíc není předem zaručeno, že svými úzkými kalhotami dívky skutečně „ohromíš“. Každá dívka může dávat přednost něčemu jinému. Avšak i kdyby se některé dívce přece jen líbili chlapci nasoukaní do těsných kalhot, ještě to neznamená, že by sis měl kvůli jejímu individuálnímu vkusu ničit své zdraví. Doporučuji tedy zakoupené zboží vyměnit (do Vánoc zbývá ještě dost času a pokud si teta ponechala účtenku z obchodu, neměl by to být problém).

29.11.2018

Mám takový problém, že moje předkožka je moc krátká (když je penis v klidu tak předkožka běžné překrývá pouze 3/4 žaludu. Penis v klidu měří 5 cm a obvod má 7 cm, v erekci má 12,5 cm a obvod 13,2 cm. Vypadá to divně. Ostatní kluci mají předkožku normálně dlouhou (překrývá cely žalud, a ještě se pak ,,uzavírá” jako na obrázcích). Nějaká rada?

BlobFish, 14 let

Milý BlobFishi,

Předkožka může zakrývat různě velkou část žaludu, což závisí nejen na její délce, ale i na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, dále na pružnosti kožního pokryvu penisu, délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a dalších okolnostech.
Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální. Jeho délka je sice mírně podprůměrná a obvod mírně nadprůměrný, ale to vůbec nevadí. Někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní silnější.
Předkožku si nenatahuj násilím, aby sis nezpůsobil její poranění. Pokud chceš, aby předkožka překrývala větší část žaludu, můžeš si zkusit posunovat celý kožní pokryv penisu. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Sajmon ze dne 24.07.2018. Avšak očekávaný výsledek se dostavuje nejdříve po několik měsících, spíše však po několika letech.

29.11.2018

Dobrý den, v kolika letech chlapci přestávají růst? A kolik bych teoreticky mohl ještě vyrůst.

Hh, 13, 5 let

Milý Hh,

U chlapců probíhá tělesný růst nejčastěji do věku 18-ti let. Cílovou výšku lze odhadnout na základě dosažené výšky obou rodičů podle následujícího vzorce:

29.11.2018

Dobrý den chtěl by jsem se zeptat, jestli si v 13 letech mužů jít koupit kondom, jestli to není trapné. Děkuji

Jakob, 13 let

Milý Jakobe,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Pokud si půjdeš koupit kondom, je to v podstatě totéž, jako kdyby sis šel koupit například zubní pastu nebo žvýkačky. Jestliže se při kupování kondomu cítíš trapně, můžeš využít například prodejní automaty nebo samoobslužné pokladny v některých nákupních centrech.

29.11.2018

Chci se zeptat ještě na jednu věc, když mám erekci nemůžu plně přetáhnout předkožku přes žalud. Je to v pořádku v mém věku?

Deril, 13 let

Milý Derile,

Pokud lze předkožku přetáhnout přes žalud alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. V tvém věku se vyskytuje poměrně často (přibližně u 15% chlapců), avšak v naprosté většině případů dojde k uvolnění předkožky nejpozději do konce puberty i bez jakýchkoliv zásahů. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti), avšak při erekci by sis měl předkožku stahovat vždy jen tak daleko, abys necítil bolest.

29.11.2018

Myslíte si že sex ve 12 je normální? Já myslím že ne. Ale dnes je spousta takových dětí. Upřímně bych to chtěl taky. Ale myslím že je to vhodné od 15 let. Co si myslíte? A co mám dělat když mám strašnou chuť na sex? Asi vám přijdu divný. Ale děkuji za odpověď.

IDK, 12 let

Milý IDK,

Podle výsledků vědeckých studií zabývajících se sexuálním chováním (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavních styku v ČR přibližně 18 let, přesněji 17,85 u mužů a 18,08 u žen. Žádná vědecká studie nepotvrzuje, že by se průměrný věk prvního pohlavního styku v uplynulých desetiletích nějak výrazně snížil. Pohlavní styk ve věku 12-ti let je v českém prostředí tedy spíše jen řídkou výjimkou. Možná, že někteří tvoji vrstevníci se chlubí, že už měli pohlavní styk, avšak je velmi málo pravděpodobné, že říkají pravdu.
Pokud jde o věkovou hranici 15-ti let, do tohoto věku je dítě chráněno před pohlavním zneužíváním. Pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let je trestným činem. Osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat. Pokud je dítě pohlavně zneužito, vždy se na něj pohlíží jako na oběť, nikoli jako na (spolu-)pachatele.
Je obtížné stanovit konkrétní věk vhodný pro první pohlavní styk. Při pohlavním styku totiž může dojít k nechtěnému početí dítěte. Existují sice metody, jak nechtěnému početí zabránit, avšak žádná z tzv. antikoncepčních metod není účinná na 100% (například kondom chrání proti nechtěnému početí v 97% případů použití). Pokud se tedy chlapec s dívkou (případně mladý muž s mladou ženou) rozhodnou, že spolu chtějí mít pohlavní styk, měli by si nejprve ujasnit, zda jsou již připraveni přijmout rodičovskou odpovědnost za dítě, které se jim může narodit.
Pokud se chlapec s dívkou rozhodnou, že už spolu chtějí žít pohlavním životem, ale necítí se připraveni na roli nastávajících rodičů, měli by se omezit pouze na tzv. nekoitální sexuální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy, a tudíž nechtěné početí nehrozí.
Na tom, že máš „strašnou chuť na sex“, není nic divného nebo nenormálního. Právě procházíš obdobím dospívání, v němž dochází k nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi (u chlapců se jedná o mužský pohlavní hormon testosteron). A právě narůstající hladina pohlavních hormonů způsobuje mimo jiné i nárůst tzv. sexuální apetence, což je doslova „chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit. Pravdou však je, že na zahájení pohlavního života je v tvém věku přece jen poněkud brzy. Nejjednodušším, nejbezpečnějším a nejpřirozenějším způsobem, jak může dospívající člověk uspokojit své přirozené sexuální potřeby, je vykonávání masturbace.

29.11.2018

Zdravím. Môžem od 15 rokov cestovať diaľkovým autobusom do Frankfurtu nad Mohanom? Mam tam tetu a býval som tam. Nemčinu viem len sa ju musím trochu doručiť. A ak nie tak od koľkých rokov. Cestoval som tak tento rok s (...) ale na ich stránke som nenašiel žiadne info. Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Podmínky přepravy dětí (nebo obecně osob neplnoletých) stanoví přepravce. Pokud tyto informace nejsou zveřejněny na internetových stránkách přepravní společnosti, můžeš se na ně informovat přímo v kanceláři přepravce, kde by měli mít k dispozici plné znění přepravního řádu.
Jestliže se však chystáš někam cestovat, měli by o tom vědět tvoji rodiče a souhlasit s tím. Dokud nedosáhneš plnoletosti, nesou za tebe právní odpovědnost a rozhodně bys neměl podnikat podobné cesty bez jejich souhlasu. Pokud by ses rozhodl žít u tety v zahraničí a rodiče by s tím souhlasili, měli by pro tetu nechat vystavit notářsky ověřenou plnou moc, aby tě během pobytu v zahraničí mohla zastupovat v běžných právních záležitostech.

29.11.2018

Dobrý deň, skúšal som mať pohlavný sex s priateľkou (tiež ma 16) ale je strašne úzka a neviem sa do nej dostať (...) nejaká rada ako sa tam ''dostať'' ?

Jerry, 16 let

Milý Jerry,

Pokud jsou pohlavní orgány dívky během milostné předehry dostatečně zvlhčeny, nemělo by zavedení penisu do pochvy činit potíže. Přesto se může stát, že první pohlavní styk nedopadne tak, jak si jeho účastníci představují. Určitou roli může hrát například psychické napětí či nervozita jednoho či obou partnerů. Zejména u dívek mohou obavy z pohlavního styku či z nechtěného početí vyvolat silné svalové napětí v oblasti malé pánve či přímo křečovité stahy poševního svalstva (tzv. vaginismus), což může pohlavní styk velmi znesnadnit, v krajním případě i znemožnit.
Důležité je, abys ty ani tvoje partnerka nepovažovali obtíže při pohlavním styku za svůj „neúspěch“ či přímo „selhání“. Pokud si partneři důvěřují, navzájem se respektují a jsou dostatečně trpěliví, brzy se jim podaří případné obtíže v intimním soužití společně překonat.
Kromě psychických faktorů či nedostatečného zvlhčení partnerčiných pohlavních orgánů během milostné předehry mohou být obtíže dány například nevhodně zvolenou koitální polohou, tj. tělesnou polohou, kterou milenci zaujímají při pohlavním styku (pro začínající páry je nejvhodnější tzv. „misionářská poloha“, při níž partnerka leží na zádech s dolními končetinami pokrčenými v kyčlích a v kolenou). Naproti tomu vrozené či vývojové vady pohlavních orgánů jsou příčinou obtíží při pohlavním styku jen v nepatrném množství případů.
Nicméně předtím, než se s partnerkou rozhodnete pro další pokus o uskutečnění pohlavního styku, byste si měli ještě jednou ujasnit, zda se na něj cítíte dostatečně připraveni. Dokonce i při použití různých metod antikoncepce nelze zcela vyloučit riziko neplánovaného početí, neboť každý antikoncepční prostředek může selhat. K prvnímu pohlavnímu styku byste měli přistoupit až tehdy, když jste ochotni přijmout rodičovskou odpovědnost za dítě, které by v důsledku vašeho milostného spojení mohlo být počato.

29.11.2018

Dobrý den, pokud mám růstové štěrbiny dlouhých kostí v rukou, tak je mám na 100 % i v nohou? Moje chůze je dost často ,,dupavá‘‘.
Je nějaká šance, že se mi zrychlí růst, pokud budu dobře spát a jíst, když jsem za rok (minulý) vyrostl jen o půl centimetru?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Růstové štěrbiny dlouhých kostí dolních končetin (tj. kosti stehenní, holenní a lýtkové) se u chlapců uzavírají nejčastěji ve věku 17,5 roku, u dívek o 1 až 2 roky dříve. Obecně platí, že vývoj dolních končetin je ukončen o něco později, než vývoj horních končetin.
Samozřejmě, že zdravou životosprávou (například dostatkem spánku) lze rostoucímu tělu pomoci, i když cílové výška je z podstatné části ovlivněna dědičnými dispozicemi. Pokud si zajistíš dostatek kvalitního spánku a pozměníš své stravovací návyky, určitě tím nic nepokazíš, nicméně v tvém věku již nelze příliš očekávat, že by zlepšení životosprávy tvoji cílovou výšku ovlivnilo zásadním způsobem.

29.11.2018

Dobrý deň, počul som o takom teste kde sa dá zistiť či ma napr. vzrušujú menšie deti. Ako sa ten test vola a po prípade kde sa dá spraviť?

Milo, 15 let

Milý Milo,

Dospívajícího jedince může vzrušovat všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace nebo deviace (neboli parafilie).
Sexuální orientaci či případné deviace lze určit na základě vyšetření na phaloplethysmografu (PPG), které se provádí na specializovaných sexuologických pracovištích. Vyšetření se provádí zpravidla u sexuálně delikventních osob, avšak v odůvodněných případech jej lze provést i na přání pacienta. Princip vyšetření spočívá v měření drobných změn kožního odporu na povrchu penisu pomocí speciálního senzoru. Pacient je během vyšetření vystavován různým vizuálním (zrakovým) nebo auditivním (sluchovým) podnětům, zatímco přístroj zaznamenává naměřené hodnoty kožního odporu a jejich změny. Avšak výsledky takovéhoto vyšetření jsou dostatečně spolehlivé pouze u osob starších 16-ti let a plně průkazné dokonce až u osob starších 18-ti let. Naopak u dospívajících jedinců nelze vyšetřením na PPG získat spolehlivé údaje, protože hodnoty kožního odporu na povrchu penisu jsou u nich zpravidla natolik vysoké, že jejich drobné změny lze jen stěží zachytit s dostatečnou přesností.
Pokud tě v současné době pohlavně vzrušují děti, které jsou mladší než ty sám, nemusí se ještě jednat o projev sexuální deviace, například pedofilie. Podle mezinárodně uznávaného dokumentu zvaného Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince, který již dosáhl věku 16-ti let a pociťuje pohlavní náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje již nejméně 6 měsíců. U jedince mladšího 16-ti let nelze sexuální deviaci diagnostikovat.

29.11.2018

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat proč jsem za 2 roky nepovyrostl ani o centimetr? Při 13 leté prohlídce jsem měřil 175 cm a při 15 lete prohlídce mám též 175, jak je to možný?

Michal, 15 let

Milý Michale,

Po období rychlého nárůstu tělesné výšky neboli růstového spurtu, který se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, nastává období zpomalení tempa růstu. Tvoje současná tělesná výška je vzhledem k tvému věku naprosto normální, ba dokonce mírně nadprůměrná (průměrná tělesné výška u chlapců ve věku 15-ti let činí 174 cm). Navíc není vyloučeno, že v následujících letech ještě porosteš.
Jestliže jsi měl tutéž výšku i ve věku 13-ti let, byla tvoje tehdejší výška výrazně nadprůměrná. Podle růstového grafu pro chlapce ses nacházel na 97. percentilu (jinak řečeno, byl jsi vyšší, než 97% ostatních chlapců tvého věku), tedy na hranici nadměrné tělesné výšky. Je možné, že do věku 13-ti let u tebe docházelo k výrazné růstové akceleraci (tj. k urychlení růstu), zatímco během uplynulých 2 let se tvoje výška „srovnala“ s obvyklým průměrem.
Tempo a průběh tělesného růstu může vykazovat různé individuální zvláštnosti, které jsou mimo jiné dány též vrozenými předpoklady. Pokud ti praktický lékař na základě srovnání tvé tělesné výšky ve věku 13-ti a 15-ti let nedoporučil vyšetření na endokrinologii, mělo by být podle jeho názoru vše v pořádku, neboť při podezření na poruchu růstu by tvé rodiče o možnosti takovéhoto vyšetření jistě informoval.

29.11.2018

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat jestli se mě doktorka na prohlídce zeptá jestli masturbuju a jak často a jestli mám sperma atd. Děkuji.

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Dotazy na masturbaci ani ejakulaci rozhodně nejsou součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (v souvislosti s pohlavním dospíváním je v rámci preventivních prohlídek vyhláškou předepsána pouze kontrola pohlavních znaků a u dívek navíc dotaz na menstruaci). Kdyby se tě lékařka přesto ptala, zda a jak často masturbuješ či zda už jsi měl ejakulaci, nemusíš jí na tyto dotazy odpovídat, pokud sám nechceš. Avšak není pravděpodobné, že by ti lékařka takovéto dotazy vůbec pokládala.

29.11.2018

Zpátky k mému dotazu o rakovině prostaty. Na té stránce psali: (...)

Jablkáč, 13 let

Milý Jablkáči,

Obávám se, že údaje, které v dotazu cituješ, nejsou podloženy žádným seriózním vědeckým výzkumem. Naproti tomu výzkumem, o němž jsem se zmiňoval v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 25.11.2018 (Giles, G. a kol.: Sexual factors and prostate cancer. BJU Int. 2003;92/3:211-6), bylo prokázáno, že častější vykonávání masturbace v období dospívání a rané dospělosti výrazně snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty v pozdějším věku.
Nevědecké postoje vůči masturbaci byly překonány již ve druhé polovině minulého století (např. Gagnon, J.H.: Attitudes and responses of parents to pre-adolescent masturbation. Arch Sex Behav 1985;14:451-466). Řada vědeckých studií prokázala, že masturbace je nejen neškodná, ale i zdravotně prospěšná (např. Hyde, J.S.: Understanding human sexuality. New York: McGraw Hill, 1979; Rosen, R.; Rosen, L.: Human sexuality. New York: Random House, 1981; Bancroft, J.: Human sexuality and its problems. London: Churchil and Livingstone, 1983). Dále je prokázáno, že masturbace v období dospívání nemá žádný negativní dopad na pozdější sexuální aktivitu či vztahy (Leitenberg, H. a kol.: Gender differences in masturbation and the relation of masturbation experience in preadolescence and/or early adolescence to sexual behavior and sexual adjustment in young adulthood. Arch Sex Behav 1993;22:87-93). Proto by ses neměl znepokojovat různými nevědeckými či pseudovědeckými názory a předsudky, jejichž původci se snaží zastrašit dospívající jedince a za každou cenu je odradit od vykonávání masturbace.

28.11.2018

Ahoj, mám problém. Můj penis měří pouze tak 4-6 cm v klidu a 10 při erekci. Je to v pořádku? A jinak mám nadváhu, takže taky takové tukové obléhání penisu, nemůžu mít díky tomu menší penis do šířky? Protože v klidu měří pouze 3-4 cm a při erekci tak 6-8, to je málo, že ano? Protože kamarádi, které jsem viděl při převlíkání ho měli tak 2x většího. Co je se mnou špatně?

Deril, 13 let

Milý Derile,

Rozměry tvého penisu jsou sice mírně podprůměrné, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Rozdíl pouhého jednoho centimetru oproti spodní hranici průměrných hodnot není nijak zvlášť vysoký.
Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis, který by v tvém věku musel měřit méně než 4,5 cm při erekci. Nelze však vyloučit, že mírně podprůměrné rozměry penisu jsou dány jeho částečným zanořením v nadměrně silné tukové vrstvě.
Obvod penisu při erekci je u tebe sice také mírně podprůměrný, avšak stále ještě normální. Zatímco někteří chlapci mají penis silnější, jiní jej mají naopak štíhlejší. Částečné zanoření penisu má vliv pouze na jeho délku, nikoli na obvod, a tudíž je velmi pravděpodobné, že i bez silnější vrstvy tuku na podbřišku by tvůj penis byl spíše štíhlý.
Kvůli srovnání se svými vrstevníky se nemusíš znepokojovat. Možná, že rozměry tvého penisu jsou o něco menší, avšak rozdíl zřejmě není tak velký, jak se domníváš. Tvoje srovnání je možná ovlivněno optickým klamem, který spočívá v tom, že předmět nebo část těla, kterou pozorujeme shora, se nám jeví jako menší, než při pozorování zepředu. Zatímco na svůj vlastní penis se díváš směrem shora dolů, penisy ostatních chlapců vidíš zepředu. Možná, že kdyby ses na svůj penis podíval z jiného úhlu pohledu (například před zrcadlem), nepřipadal by ti tak malý, jako při obvyklém pohledu shora dolů.
Především bys však neměl podléhat obávám, že je s tebou něco v nepořádku. I když rozměry tvého penisu nejsou největší, stále ještě se jedná o normální penis.

28.11.2018

Dobrý den chtěl jsem se zeptat na jednu otázku. Je normální když se o osobu kterou miluji ale odmítla mě ale stále to zkouším dál a dál? Ta daná holka se chová jako kdybych s ní chodil ale nechodím vždy když se jí zeptám jestli mě fakt nechce tak stále říká ne ale všichni mi říkají že chce. Je pro to logické vysvětlení? Tu osobu moc miluju a tak se ptám na váš názor. Předem děkuji za odpověď

Piggy, 13 let

Milý Piggy,

Nedovedu posoudit, zda tě dotyčná dívka má ráda či nikoliv. Je docela dobře možné, že ani ona sama si není zcela jistá, co k tobě cítí a zda s tebou chce chodit. Jestliže tě však vytrvale odmítá, měl bys její vyjádření respektovat. Názorům ostatních lidí bys neměl přikládat váhu, protože nikdo z nich nemůže vědět, zda o tebe dívka skutečně má zájem či nikoliv. Takovou věc si dva lidé musí ujasnit mezi sebou.
Na dívku bys neměl opakovaně naléhat, jinak by se mohla cítit obtěžována. Nelze však vyloučit ani možnost, že dívka si uvědomuje, jak moc ti na ní záleží a svým odmítáním, kterému neodpovídá její chování, se tě snaží vyprovokovat k dalším projevům náklonnosti. Takovéto manipulaci bys však rozhodně neměl podléhat. Konečně nelze vyloučit, že dívka si z nějakého důvodu přeje, aby si ostatní mysleli, že o tebe má zájem, i když to není pravda. Pokud by tě však opravdu měla ráda, nezáleželo by ji na tom, co si o vás dvou myslí ostatní. Důležitý bys pro ni byl ty.
I když ti na dívce záleží, neměl bys dopustit, aby se bavila na tvůj účet. I když dívku miluješ, měl by sis zachovat svoji lidskou důstojnost.
Samozřejmě nelze vyloučit, že dívka své chování někdy v budoucnu přehodnotí. Prozatím by ses však neměl zbytečně vystavovat dalšímu odmítání z její strany. Bylo by škoda, kdyby ses trápil opakovaným prožíváním neúspěchu.

28.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mi doktorka řekne na preventivní prohlídce, kdyby jsem ji postříkal jak mi na něho (na penis) bude sahat.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Je krajně nepravděpodobné, že by k něčemu takovému došlo. Avšak i kdyby z nějakých důvodů přece jen došlo k samovolnému výronu semene v průběhu prohlídky, lékařka by se na tebe jistě nezlobila, protože ví, že u dospívajících chlapců dochází k výraznému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, díky čemuž se mohou snadno vzrušit.
Nicméně je poněkud zbytečné dělat si předem obavy ze samovolné ejakulace při lékařském vyšetření, protože pravděpodobnost, že k něčemu takovému dojde, je opravdu velmi nízká.

28.11.2018

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 15 tudíž už bych měl mít celkem vyvinuté kosti. Ale posiluju a při cvičení určitých cviku mě zlobí loket. V loktu mi přeskakuje např. u kliku a je mi to nepříjemné. Nevím co by to mohlo být. Nikdo na blízku z vrstevníků tím netrpí

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

„Přeskakování“ v kloubu může souviset s jeho zvýšenou mobilitou, což je u dospívajících jedinců poměrně běžné. Příčinou obtíží by však mohlo být i poškození měkkých částí kloubu, k němuž dochází u některých sportujících jedinců, kteří své klouby vystavují nadměrné zátěži.
Obecně platí, že pokud je některý cvik provázen nepříjemnými pocity či dokonce bolestí, neměl bys jej vykonávat. Nejprve se zeptej svého učitele tělocviku nebo trenéra, zda cvik (v tomto případě klik) vykonáváš správně. Pokud ano, navštiv svého praktického lékaře pro děti a dorost a svěř se mu se svými obtížemi. Lékař ti loket prohlédne a v případě potřeby ti doporučí vyšetření na ortopedii.

28.11.2018

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu strašně se mi líbí jedna holka a já se asi líbím jí a já nevím co mám dělat abychom mohli spolu chodit nebo spíš nevím jak se jí mám na to zeptat.  Děkuji za pomoc.

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Jestliže máš o dívku zájem, nemusíš se jí hned ptát, zda by s tebou chtěla chodit. Možná, že takováto otázka by dívku přivedla do rozpaků a mohla by odpovědět vyhýbavě nebo odmítavě i v případě, že ji jsi také sympatický. Raději se s dívkou zkus nejprve sblížit.
Pro začátek můžeš dívku oslovit s nějakým jednoduchým dotazem nebo malou prosbou o pomoc či o radu. Pro oslovení dívky si vyber vhodný okamžik, abys ji nevyrušil při nějaké činnosti, která pro ni může být důležitá (například při psaní textové zprávy a podobně). Snaž se vystupovat nenuceně. Pokud si s tebou dívka nebude chtít povídat, bude se snažit vás rozhovor co nejrychleji ukončit. V takovém případě bys měl její přání respektovat a nevnucovat se jí. Možná, že právě nemá dobrou náladu. Jestliže v ní však vzbudíš zájem, můžete v rozhovoru pokračovat.
Pokud se chceš s dívkou sblížit, přemýšlej o tom, zda máte nějaké společné zájmy či záliby, o kterých byste si mohli povídat, případně se jim i společně věnovat. Samozřejmě, že i dva lidé s odlišnými zájmy a zálibami spolu mohou chodit, jestliže si navzájem rozumí, avšak při navazování vztahu ti mohou společné zájmy pomoci.
Až se s dívkou budeš častěji dávat do řeči, můžeš ji ve vhodném okamžiku pozvat na schůzku. Nebo jí můžeš alespoň nabídnout, že ji někam doprovodíš. K dívce se snaž být milý a laskavý, ale zároveň by ses jí neměl příliš vnucovat. Také buď pokud možno upřímný a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Většina dívek dovede na chlapci ocenit jeho upřímnost a ohleduplnost.

28.11.2018

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat. Jaktože jsem jediný z naší třídy, který má ochlupení u penisu. Ostatní kluci tam nemají nic. Jak to že to tak je?

Prima Kluk, 12 let

Milý Prima Kluku,

Ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli pubické ochlupení) začíná u chlapců růst nejčastěji ve věku 12 až 13 let. U některých chlapců se objevuje dříve, u jiných později. V tvém věku je tedy normální, že ti už ochlupení roste, stejně tak je ovšem normální, že tvým spolužákům ještě neroste.
Různé tělesné změny se u jednotlivých chlapců mohou dostavovat v různém věku, přičemž u chlapců téhož věku se mohou projevovat větší či menší rozdíly v tělesném vývoji. Kvůli tomu, že jsi první chlapec ze třídy, kterému začalo růst ochlupení okolo penisu, se nemusíš znepokojovat. Někdo zkrátka musí být první.

28.11.2018

Dobrý deň chcem sa spýtať či je normálne keď sa mi nikdy nestiahne predkožka keď mam erekcii je to tým že nemám ejakulácii?

Anonim, 12 let

Milý Anonime,

U některých mužů a chlapců zůstává předkožka natažená na žaludu i při erekci, což je dáno nejen délkou samotné předkožky, ale také šířkou prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu a dalšími okolnostmi. Naproti tomu schopnost dosahovat ejakulace s přetahováním předkožky nijak nesouvisí.

28.11.2018

Chcem sa spýtať. Keď už si viem stiahnuť predkožku na úd či si mám nechať stiahnutú na furt alebo pred pohlavným stykom?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Předkožka je uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později vrátila do své výchozí pozice na žaludu. Určitě by ses neměl snažit předkožku uměle fixovat tak, aby byla neustále přetažená přes žalud.
Při pohlavním styku se předkožka během vykonávání tzv. kopulačních pohybů zpravidla střídavě přetahuje za žalud a opět natahuje na žalud, pokud není na žaludu fixována příliš těsným kondomem. Jestliže ti přetahování předkožky nečiní obtíže, měl by sis ji před nasazením kondomu přetáhnout.

28.11.2018

Dobrý deň, čo ak mám také ryhy na žaludi, čo to znamená?

Timotej, 12 let

Milý Timoteji,

Mírné rýhování na povrchu žaludu je naprosto normální. Pouze výraznější rýhování či prasklinky by mohly být projevem nadměrného vysušování povrchu žaludu, například v důsledku jeho dlouhodobějšího obnažení.

28.11.2018

Dobrý deň,
Myslíte že je vhodné v mojom veku použiť
(...)?

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

Uvedenou „pomůcku“ bych nedoporučoval používat v žádném věku, protože může způsobit řadu nepříjemných poranění s trvalými následky.

27.11.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal, hraju hokej, a když jsem v termoprádlu po tréninku tak když si ho sundám můj penis je menší než když se nezpotím a než jsem normálně v trenýrkách, má to nějaký vliv?? Děkuji

Sparťan, 12 let

Milý Sparťane,

Zmenšení penisu je v tomto případě nejspíše dáno dočasným smrštěním určitých svalů a svalových vláken, k němuž dochází v důsledku ochlazení povrchu těla. Zatímco při nošení termoprádla se penis nachází v teplém prostředí, po svléknutí se dostává do chladnějšího prostředí, na což reaguje mírným „zatažením“ směrem do těla. To se navenek projevuje jako jeho zmenšení.
U některých mužů či chlapců je takovéto „zmenšení“ jen mírné, u jiných výrazné, což závisí na pružnosti závěsného aparátu penisu (tedy vazů, na nichž je penis v těle upevněn). U mužů a chlapců s pružnějšími závěsnými vazy je zmenšení penisu při ochlazení nápadnější než u jedinců s tužšími vazy. Pružnost závěsných vazů penisu je dána vrozenými předpoklady a nelze ji měnit.

27.11.2018

Dobrý den, mám pocit že mám jedno varle trochu vetší než to druhé, vadí to něčemu?

Tonda, 17 let

Milý Tondo,

Jestliže rozdíl v objemu levého a pravého varlete nepřesahuje 20 až 25%, je vše v pořádku. Pouze větší rozdíl by mohl být projevem vývojové vady či poruchy. Jak uvádíš v dotazu, jedno varle máš „trochu“ větší než druhé, a tudíž je pravděpodobné, že se o žádnou vadu ani poruchu nejedná. Nicméně pokud bys chtěl mít naprostou jistotu, že jsou tvoje varlata zcela v pořádku, můžeš svého lékaře požádat o jejich vyšetření. Praktický lékař pro děti a dorost může sám provést vyšetření varlat pohmatem a při podezření na jejich onemocnění či vadu může doporučit vyšetření na specializovaném endokrinologickém pracovišti, kde lze varlata vyšetřit například ultrasonografem (tedy pomocí ultrazvuku).

27.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jsou v těle nějaké minerály pro růst penisu (a jestli ano jaké to jsou). Kdybych ty minerály užíval často, šlo by tím zvětšit penis?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Růst a vývoj penisu v období dospívání je dán hormonálními změnami, k nimž v těle dospívajícího chlapce dochází. Neexistuje žádná „zázračná“ potravina, po níž by se rozměry penisu výrazně zvětšily. Vzhledem k tvému věku je však velmi pravděpodobné, že během následujících několika let se tvůj penis zvětší přirozeným vývojem.
Na trhu jsou sice k dostání speciální doplňky stravy, jejichž výrobci slibují účinek v podobě růstu penisu, avšak je třeba si uvědomit, že doplňky stravy patří mezi potraviny, nikoli mezi léčiva, a tudíž jejich výrobci garantují pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv deklarované účinky. Obávám se, že konzumace některého z těchto potravinových doplňků by u tebe mohla vyvolat spíše zklamání.
Nicméně pokud máš penis normálních rozměrů, není důvod usilovat o jeho nepřirozené zvětšení. Penis nadprůměrných rozměrů totiž není nijak „lepší“ ani „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Dokonce i penis více či méně podprůměrných rozměrů může plnit všechny své funkce (pokud se nejedná přímo o mikropenis). Mít abnormálně velký penis není nijak „lepší“, než mít penis normálních rozměrů. Totéž ostatně platí i pro rozměry jiných částí lidského těla.

27.11.2018

Nezobrazovat (...)

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

Je možné, že na svého kamaráda žárlíš. Na jednu stranu je pochopitelné, že ti na kamarádovi záleží, avšak je třeba si uvědomit, že druhého člověka nemůžeš mít pouze pro sebe, a že kamarád si občas chce povídat i s někým jiným. Pokud máš pocit, že se ti kamarád málo věnuje, zkus ho nějakým vhodným způsobem zaujmout, aby ti věnoval více pozornosti (například se spolu můžete věnovat nějaké zájmové nebo sportovní činnosti, navštívit zajímavá místa či akce, hrát společně nějaké hry a podobně).

27.11.2018

Jak se efektivně zbavit akné?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Při mírné formě akné postačí pravidelné mytí obličeje. Pro ošetření obličeje můžeš používat i čisticí pleťovou vodu, kterou lze volně zakoupit v lékárně. Při středně těžké formě akné (tj. při výskytu více než dvaceti pupínků zároveň) bych však doporučoval navštívit kožního lékaře. Pro léčbu akné se využívají přípravky obsahující kyselinu azelaovou nebo retinoidy, v závažnějších případech se nasazují antibiotika. Všechna uvedená léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis.

27.11.2018

Dobrý den, čím to je že mě bolí asi co měsíc levé varle když chodím nebo když si na něj sáhnu. Proč to bolí ? Děkuju.

Petr, 16

Milý Petře,

Příčiny bolesti varlat (případně jednoho varlete) mohou být různé. Často se jedná například o projev tzv. varikokély, což je narušení odtoku krve z varlete v důsledku rozšíření některé z žil, které tvoří součást semenného provazce. K dalším možným příčinám patří například zánět varlete či nadvarlete, který by se však projevoval i otokem, zvýšenou teplotou a zarudnutím příslušné poloviny šourku (při oboustranném zánětu zarudnutím celého šourku). Konečně nelze vyloučit ani možnost, že bolest do varlete „vystřeluje“ z jiné části těla (například z třísel). Bolest varlat bys však neměl podceňovat. Pokud je bolest silná, dostavuje se pravidelně či trvá delší dobu, doporučoval bych svěřit se praktickému lékaři, který může provést vyšetření pohmatem a v případě potřeby vystavit doporučení na vyšetření na endokrinologii.

27.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám v prosinci 14 a chtěl bych se zeptat, jak je to s brigádou o prázdninách, zda bych mohl mít nějakou brigádu a nebo ne. Děkuji

David, 14 let

Milý Davide,

Abys mohl pracovat, ať již ve stálém zaměstnání nebo jen brigádnicky, musel bys nejprve dosáhnout věkové hranice 15-ti let a zároveň mít ukončenou povinnou školní docházku. Pokud by tě někdo zaměstnal (i brigádnicky), přestože uvedené podmínky nesplňuješ, porušil by zákaz dětské práce.
Vzhledem k tomu, že ti dosud nebylo 15 let, můžeš ze všech výdělečných činností vykonávat pouze uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost, avšak pouze s povolením Úřadu práce ČR (povolení se vydává v odůvodněných případech na písemnou žádost rodičů).

27.11.2018

Dobrý den,
mám problém se rty. Posledních pár dní mě trochu pálí moje rty a jsou takové červenější, takže to vypadá jako bych měl rtěnku. Poradíte mi co s tím? Dík.

Člověk, 17 let

Milý Člověče,

Zarudnutí a pálení rtů může být způsobeno například jejich vysušením, mírným omrznutím (zejména při současných nízkých ranních teplotách nelze tuto možnost zcela vyloučit), opařením při pití horkého nápoje, poškrábáním při častém smrkání či alergickou reakcí. Důvody tedy mohou být různé.
V lékárně si můžeš zakoupit některý z volně prodejných balzámů na rty, s jejichž výběrem ti pomůže lékárník. Pokud by však obtíže neustupovaly nebo se ještě zhoršily, doporučoval bych navštívit kožního lékaře (dermatologa).

27.11.2018

Ahoj,
chci se zeptat nejde mi přetáhnout předkožka a táta mi to chce přetáhnout silou, že když starej asi jako já, tak že mu to udělal doktor a od té doby mu to jde, ale já mám strach prý to hodně bolí. Je to normální postup?

Tom, 15 let

Milý Tome,

Násilné roztahování předkožky představuje postup non lege artis, tedy takový postup, který neodpovídá současnému stavu vědeckého poznání v oblasti medicíny a nesplňuje pravidla pro poskytování lékařské péče, případně je vykonán bez informovaného souhlasu pacienta. Určitě bys neměl nikomu dovolit, aby se ti pokoušel přetahovat předkožku násilím a proti tvé vůli, obzvláště pokud dotyčnou osobou není lékař, ale například někdo z tvých rodičů. Navíc vzhledem k tvému věku by bylo již poněkud nevhodné, kdyby ti někdo z rodičů sahal na penis. Přece jen už nejsi malé dítě.
Pokud jde o zkušenosti tvého otce, ty nejspíše pocházejí ještě z doby, kdy násilná disoluce (tj. oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu v případech konglutinace neboli „slepení“ mezi těmito dvěma částmi penisu) byla považována za běžný postup. Dnes však již víme, že disoluce je postup nejen bolestivý, ale že může vést i k poraněním, v jejichž důsledku dochází k druhotným srůstům mezi žaludem a předkožkou, které představují mnohem větší problém, než pouhé „slepení“ či zúžení předkožky. Tvůj otec může mluvit o štěstí, že u něj k uvedeným nežádoucím následkům disoluce nedošlo.

27.11.2018

Dobrý deň, v erekcii mám dĺžku 6 cm a obvod 5, je to normálne?

Andy, 18 let

Milý Andy,

Uvedené rozměry penisu jsou sice výrazně podprůměrné, i když se stále ještě nejedná o mikropenis. U chlapce či mladého muže ve věku 18-ti let lze za mikropenis považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Výrazně podprůměrný je obvod penisu (alespoň za předpokladu, že jsi jej měřil v místě, kde je penis nejsilnější).
Uvedené rozměry penisu sice nemusí být projevem poruchy, která by vyžadovala léčbu, avšak vzhledem k tomu, že se uvedené rozměry penisu přece jen blíží k hranici pro mikropenis (rozdíl v délce oproti mikropenisu činí pouze 0,4 cm), by možná stálo za to uvažovat o vyšetření na endokrinologii, zejména pokud by výrazně podprůměrné rozměry penisu byly provázeny i nízkým stupněm vývoje dalších pohlavních znaků (například pubického ochlupení a podobně).

27.11.2018

Dobrý den je mi 13 let a můj penis v erekci je jen 10 cm přitom mi už rostou chlupy v rozkroku, nemůže to být tím že mám fimózu, je fimóza normální protože sem slyšel u mého doktora že když si nemůžu přetáhnout předkožku tak je to špatné a v dospělosti mě to bude bolet

Vojta, 13 a jeden měsíc

Milý Vojto,

Délka penisu 10 cm při erekci je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, avšak naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm, přičemž rozdíl 1 cm oproti spodní hranici uvedeného rozmezí je v podstatě zanedbatelný. Růst pubického ochlupení (tj. chlupů v okolí pohlavních orgánů) je v tvém věku normální.
Fimóza (zúžení předkožky) nesouvisí s délkou penisu. Dokonce i někteří chlapci s nadprůměrně dlouhým penisem mohou mít předkožku zúženou.
Tvůj lékař by měl vědět, že k uvolnění předkožky může dojít v různém věku, a že proces jejího uvolňování není nijak časově limitován. Jestliže u tebe dosud přetrvává zúžení předkožky, ještě to neznamená, že budeš mít obtíže při přetahování předkožky i v dospělosti (zatímco ve věku 13-ti let činí přetažení předkožky obtíže ještě přibližně u 15% chlapců, v dospělosti je to již jen u méně než 1% mužů). Naopak je velmi pravděpodobné, že během dalšího růstu a vývoje penisu se u tebe předkožka uvolní spontánně, tedy i bez jakéhokoliv zásahu. Jediné, co by tě mohlo opravdu bolet, by byly násilné pokusy o přetažení zúžené předkožky přes žalud.
Pokud ti zúžení předkožky působí nějaké obtíže (například při močení nebo jiných činnostech, k nimž používáš penis), můžeš proces jejího uvolňování podpořit pravidelným zvlhčováním prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky pomocí vhodné masti. Postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

27.11.2018

Ahoj, je dobré vzhledem k mému věku (13) posilovat? Myslím tím s vlastním tělem např. kliky. Nezpomalí se mi růst? Děkuji

Davko, 13 let

Milý Davko,

Posilování vlastní vahou v přiměřeném rozsahu nepředstavuje zdravotní riziko. Pro dospívajícího jedince je přiměřeným rozsahem 5 sestav posilovacích cviků denně, přičemž každá sestava by měla obsahovat 10 až 20 provedení cviku. Dále bys měl dbát na správné provádění cviků. Pokud si nejsi jistý, zda cviky provádíš správně, popros o radu trenéra nebo učitele tělocviku.
Zdravotní obtíže by mohly nastat v případě, že bys k posilování využíval různé cvičební stroje či nářadí, jejichž používání představuje nadměrnou zátěž pro klouby dospívajícího jedince, jehož růst dosud nebyl ukončen.

27.11.2018

Je v mém věku normální nosit slipy?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Slipy se vyrábějí nejen v dětských a chlapeckých, ale i v pánských velikostech. Jejich nošení tedy není nijak věkově omezeno. Důležitá je pouze volba správné velikosti, což však platí i pro další druhy spodního prádla (například trenýrky a boxerky).

26.11.2018

Dobrý den, co mám dělat, když mi hodně moc vadí ochlupení na nohou? Holení je řešení tak na 1 den.

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Pokud ti ochlupení vadí a nechceš se holit, můžeš vyzkoušet například jeho odbarvení. Na světlé pokožce budou odbarvené chloupky méně nápadné, než kdyby byly tmavé.
Další možností by byla trvalá epilace, avšak ta se provádí až v dospělosti. Před ukončením vývoje ochlupení nemá smysl, protože ještě může dojít k jeho rozšíření (na epilované části těla by mohly ještě vyrůst další chlupy).

26.11.2018

Doplnění předchozího dotazu: Já se nechci hádat, ale na všech BMI kalkulačkách mi to ukazuje normální váhu vzhledem k výšce. Navíc můj psycholog říkal, že v mém věku je normální 21-25 BMI. z toho vyplývá, že by moje váha měla být normální. Obezita to tedy určitě není, ale i tak mě to trápí, vážit ve 14 letech 75 kg je moc. Co mám dělat abych byl lehčí? (Nepotřebuju zhubnout, ale jen ubrat kila)

Adámek007, 14 let

Milý Adámku007,

Obézní sice nejsi, avšak u chlapce ve věku 14-ti let představuje hodnota BMI 24,48 nadváhu. Průměrná hodnota BMI u chlapců ve věku 14-ti let činí podle údajů Státního zdravotního ústavu 19,8. Kdyby opravdu platilo, že „normální“ hodnoty BMI by se u chlapců v tvém věku pohybovaly v rozmezí 21 až 25, musel by průměrný český čtrnáctiletý chlapec trpět podváhou.
Většina on-line kalkulaček BMI má nastavené normální hodnoty BMI pro dospělé (což se týká i některých kalkulaček, jejichž provozovatelé tvrdí, že hodnoty jsou nastaveny podle věku). Optimální hodnoty BMI pro dospívající podle věku a pohlaví jsou uvedeny v následující tabulce.

Při zvýšení energetického výdeje (například při cvičení) nebo snížení energetického příjmu (například při nedostatku potravy) se v těle nejprve spotřebují zásoby energie v podobě sacharidů neboli cukrů. Po jejich vyčerpání začne tělo využívat energii uloženou v zásobách tělesného tuku. Tukové buňky se zmenšují s tím, jak tělo spotřebovává energii „uloženou“ v tuku. Pouze v případě rychlého vyčerpávání tukových zásob přicházejí na řadu bílkoviny. Avšak v této etapě je snižování hmotnosti již zdraví nebezpečné, protože tělo si neukládá bílkoviny „do zásoby“, a tudíž v případě, že je potřebuje využít k doplnění energie, si tyto látky bere ze svalů nebo z jiných tkání. Výsledkem je ztráta svalové hmoty. Rozhodně tedy nedoporučuji snažit se „ubrat kila“ poté, co je tuková zásoba vyčerpána.

26.11.2018

Jakou velikost kondomu na penis s 18 cm?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Jednotlivé velikosti kondomů se od sebe neliší délkou, nýbrž nominální šířkou (viz tabulka v odpovědi na dotaz návštěvníka „Ff“ ze dne 18.11.2018). Důležité je, aby kondom neškrtil (a tím neomezoval průtok krve penisem), zároveň však aby na penisu „držel“ a při pohlavním styku či podobných aktivitách nedocházelo k jeho svlékání.
Pokud jde o délku kondomu, ta není podstatná, protože muži či chlapci s delším penisem při pohlavním styku tak jako tak zavádějí do partnerčiny pochvy pouze část jeho délky, a tudíž není nutné, aby kondom po rozbalení dosahoval až ke kořeni penisu. Podstatné je, aby kondom pokrýval tu část penisu, která se při pohlavním styku zavádí do těla partnerky (případně partnera).

26.11.2018

Dobrý den, chci se zeptat co dělat, když půjdu na 17ti letou prohlídku aby se mi nepostavil. Mě tyhle kontroly vzrušují a v 15ti mi stal už když jsem se svlíkal do trenek a potom si připadám trapně.

Honza, 17 let

Milý Honzo,

U dospívajících chlapců se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, aniž by se nutně muselo jednat o projev pohlavního vzrušení. Příčinou časté a dlouho přetrvávající erekce v období dospívání je narůstající hladina mužských pohlavních hormonů v krvi.
Především bys neměl podléhat obavám, že se u tebe erekce během prohlídky opět dostaví. Nelze předem odhadnout, zda se situace z minulé prohlídky bude opakovat či nikoliv a určitě by sis neměl předem představovat tu „nejhorší“ variantu, která by mohla nastat. Avšak i kdyby se erekce přece jen dostavila, před praktickým lékařem nebo lékařkou si kvůli ní nemusíš připadat trapně, protože tito odborníci znají principy, na jejichž základě se erekce dostavuje a ze své praxe jsou na její občasný výskyt u dospívajících pacientů zvyklí. Jestliže se erekce dostaví během prohlídky, uděláš nejlépe, když se budeš tvářit, jako kdybys o žádné erekci nevěděl.
Pokud chceš z nějakého důvodu (například kvůli svému ostychu a rozpakům) urychlit odeznění erekce, můžeš zkusit zaměstnat svoji pozornost řešením nějaké logické úlohy. Například si můžeš v duchu počítat obtížnější matematické příklady nebo alespoň odříkávat násobilku. Při obzvláště vysoké hladině pohlavních hormonů se však očekávané odeznění erekce nemusí dostavit hned.

26.11.2018

Je normální když mám délku 16 cm a po masturbaci mi vyteče pár kapek?

Co děláš, 13 let

Milý Co děláš,

Pokud máš na mysli délku penisu při erekci, ta je vzhledem k tvému věku sice nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 13-ti let 12,5 ± 1,5 cm, tedy 11 až 14 cm. Rozdíl 2 cm oproti horní hranici širšího průměru je však ještě normální.
Pár kapek, které se uvolňují při pohlavním vyvrcholení (orgasmu) nebo krátce po jeho dosažení, je pravděpodobně již sperma neboli ejakulát. Kdyby se jednalo o tzv. preejakulační tekutinu, k jejímu uvolnění by došlo již během masturbace před dosažením orgasmu, nebo dokonce již při silnějším pohlavním vzrušení. Kvůli relativně malému množství ejakulátu není třeba se znepokojovat, protože u mladších chlapců je objem ejakulátu zpravidla nižší, než je obvyklé u starších chlapců nebo u dospělých mužů.

26.11.2018

Mám takový problém, že jsem na svůj věk velmi těžký, ale ne tlustý. Měřím 175 cm a vážím 75 kg, což není obezita ani nic takového, ty hodnoty BMI jsou v pořádku, vychází to 24.48.
Je možné, že mám třeba těžké kosti? Rozhodně nemám svaly, ale ,,špeky” taky ne. Pomůžete?

Adámek007, 14 let

Milý Adámku007,

Kdybys byl dospělý, hodnota BMI 24,48 by vypovídala o normální hmotnosti. Avšak pro dospívající jedince platí jiné optimální hodnoty BMI, než pro dospělé. Zatímco u dospělých jedinců obou pohlaví se optimální hodnoty BMI pohybují v rozmezí 20 až 25, pro chlapce ve věku 14-ti let platí rozmezí 18 až 21. Hodnota 24,48 tedy vzhledem k tvému věku již představuje nadváhu.
Pravdou je, že stejně vysocí lidé mohou mít různě těžké kosti, avšak vyšší hmotnost kostí (která je dána pokročilejším stupněm osifikace, s nímž se lze setkat například u dospívajících, kteří se intenzivně zabývají některými druhy sportů) ještě nezpůsobuje nadváhu. Nehledě k tomu, že rozdíly v hmotnosti kostí na různém stupni osifikace nejsou pro celkovou tělesnou hmotnost nijak zásadní.
„Těžké kosti“ tedy příčinou nadváhy nejsou. Pravděpodobnější je, že máš spíše robustní typ postavy, pro který jsou charakteristické například silnější úpony svalů. Pro jedince s robustní postavou je vhodnější namísto indexu tělesné hmotnosti (BMI) používat tzv. Brocův index (BI), který lze vypočítat podle následujícího vzorce (od hodnoty tělesné výšky v cm se odečte číslo 100 a takto získaným číslem se vydělí hodnota tělesné hmotnosti v kg, přičemž výsledek se ještě vynásobí číslem 100).

Hodnota BI u tebe činí 100, přičemž za normální se považují hodnoty v rozmezí 90 až 110. Problém spočívá v tom, že Brocův index je určen pouze pro dospělé, nikoli pro dospívající. Navíc v současnosti je již považován za zastaralý a používá se již jen pro stanovení ideální hmotnosti hráčů v některých sportech, například v ledním hokeji.

26.11.2018

Ahoj
1. Můj penis měří v erekci 13 cm a v klidu 6,5 cm, takže to je normální, ale obvod je v erekci velice nadprůměrný-13,5 cm (což je více než jeho délka). Je to normální?
2. Jak dlouho přibližně trvá než při masturbaci dosáhnou ejakulace (orgasmu) Ptám se, protože i když masturbuji déle než 5 min, tak ani jednoho nedosáhnu a musím přestat, protože mě už bolí obě ruce. Je to taky normální?
3. Uvedené rozměry penisu jsou větší, než rozměry penisu mých stejně starých kamarádů, jejich penis se v klidu pohybuje mezi 3-5 cm, v erekci 5-10 cm a obvod v erekci cca 7 cm. Já s tím vším mám problém, protože nechci mít největší penis, chci ho mít menší (třeba jako oni-v erekci tak 8 cm a obvod taky cca 7 cm) nebo ještě menší než oni. Lze nějak zmenšit penis? Je normální, že to chci?
Děkuji předem za odpověď na všechny 3 dotazy a omlouvám se, že vás s tím zdržuji.

Michael, 14 let

Milý Michaele,

1) Nejen délka penisu, ale i jeho obvod jsou u tebe normální. Průměrný obvod penisu při erekci sice u chlapců ve věku 14-ti let činí 10,5 cm, avšak rozdíl 3 cm ještě není abnormálně velký. Někteří chlapci mají penis spíše štíhlejší, jiní naopak silnější.
2) Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci může být různá. Na rozdíl od pohlavního styku však pro masturbaci není stanovena žádná časová hranice pro předčasnou ani opožděnou ejakulaci. Většina chlapců a mužů dosahuje při masturbaci orgasmu a ejakulace přibližně v rozmezí od 20 – 30 vteřin do 20 – 30 minut, avšak jistě existují i výjimky.
3) Pokud tví kamarádi stejného věku opravdu mají rozměry penisu, které uvádíš, jedná se o rozměry podprůměrné, které spíše odpovídají věku před pubertou nebo na jejím počátku.
Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Pravdou je, že někteří chlapci jsou s rozměry svého penisu nespokojeni. Zatímco některým připadá příliš malý, jiným naopak příliš malý. Pokud jsou však rozměry penisu normální, není třeba se kvůli nim trápit. Neexistuje bezpečný a spolehlivý způsob, jak rozměry penisu změnit.

26.11.2018

Dobrý den, (...) Prosím, zakryjte celou mou zprávu, děkuji.

Anonymní kluk, 14 let

Milý Anonymní kluku,

Pravdou je, že volba střední školy může být obtížná, zejména pokud nemáš přesnější představu o tom, jakou práci či profesi bys chtěl v budoucnu vykonávat. Vzhledem k dobrému školnímu prospěchu by ses však jistě mohl přihlásit na gymnázium, na němž získáš solidní všeobecné vzdělání. Navíc jako absolvent gymnázia se budeš moci přihlásit v podstatě na jakoukoliv vysokou školu, což ti umožní odložit rozhodování o budoucím povolání na pozdější dobu.
Je škoda, že se nechceš ani ve volném čase věnovat své dříve tak oblíbené činnosti jen proto, že někteří lidé v ní dosahují lepších výsledků než ty. Představ si, že každé zájmové činnosti by se věnoval pouze jeden jediný člověk, který v ní dosahuje nejlepších výsledků, zatímco všichni ostatní by se jí přestali věnovat jenom proto, že v ní nejsou nejlepší. Bylo by to vůbec možné?
Také by bylo škoda, kdyby ses přestal věnovat činnosti, kterou jsi měl tak rád, jenom proto, že tě nebude živit. Ostatně podle jedné z definic duševního zdraví se má duševně zdravý člověk věnovat kromě své profese alespoň jedné zájmové aktivitě. Nevidím důvod, proč by ses nemohl věnovat činnosti, kterou zmiňuješ v dotazu, jen tak pro radost.
Až se budeš rozhodovat pro konkrétní povolání, neměl bys podléhat vžitým stereotypům, podle nichž jsou některé profese spíše „mužské“ a jiné „ženské“. Takováto rozdělení už dávno neplatí. Jestliže dnes čím dál tím více žen pracuje například v armádě nebo u policie (včetně zásahových jednotek a podobných útvarů), proč bys jako muž nemohl vykonávat profesi, kterou dejme tomu v minulém století ještě vykonávaly převážně ženy? Důležité je, abys měl pro výkon profese základní předpoklady, potřebnou kvalifikaci a v neposlední řadě také to, aby tě zvolená práce bavila.

25.11.2018

Dobrý den, v 15 letech jsem nevyrůst skoro ani o centimetr. Před rokem jsem byl na 50. percentilu, ale teď jsem na 25. Jaké můžou být důvody? Skoro celé dětství jsem se držel 50. percentilu a takhle výrazně jsem nevybočoval. Mám šanci se časem vrátit zpět na 50. percentil?
Může nošení těžkého batohu do školy (10 kg) urychlit osifikaci růstových plotének v nohou? Vážím 68 kg a měřím 172,5 cm. Jak jsem již dřív psal, minulý rok jsem spal asi 6 hodin denně. Nejím maso a nevím, čím ho mám nahradit. Může být i jiný důvod?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Tempo tělesného růstu může během dospívání kolísat a rozhodně není stále stejné. U chlapců probíhá tělesný růst zpravidla tak, že po období růstového spurtu (obvykle ve věku okolo 14-ti let) nastává určité zpomalení.
Podle percentilového růstového grafu pro chlapce se nacházíš na 25. percentilu, přičemž o poruchu růstu (růstovou retardaci) by se jednalo v případě, že by ses nacházel na 3. percentilu nebo níže. Tvoje tělesná výška je tedy normální a rozhodně se kvůli ní nemusíš trápit. Avšak pro posouzení tvého růstu by bylo ještě zapotřebí sestavit individuální růstovou křivku a porovnat ji s růstovým grafem a grafem růstové rychlosti.
Nošení těžkých břemen, nedostatek spánku a nedostatečný příjem živočišných bílkovin samozřejmě může mít na průběh tělesného růstu vliv, i když rozvoj vrozených předpokladů lze působením prostředí ovlivňovat jen do určité míry.
Doporučuji zajistit si dostatek spánku (v tvém věku minimálně 8 hodin denně), vyhýbat se nadměrné fyzické zátěži a pokud možno i stresu a nadměrné psychické zátěži. Pokud z nějakých důvodů nechceš konzumovat maso, měl bys alespoň zvýšit konzumaci mléčných výrobků, abys doplnil příjem živočišných bílkovin.

25.11.2018

Mám problém s moji psychikou. Kdysi se mi zdála noční můra ohledně moji matky. A pokaždé co se s ní pohádám tak se mi ten sen spustí a trápí mě to cely den. Ze začátku jsem ten sen viděl jen 1 denně,někdy vubec ale teď to vidím pomalu jen když se na ni podívám. Už mě to deptá,každý večer brečím protože už to psychicky nedávám. Co mám dělat?? Nebo koho mám navštívit??

Anonímek, 14 let

Milý Anonímku,

Noční můra (tedy sen hrůzostrašného obsahu) může zanechat nepříjemnou vzpomínku, která se může i opakovaně vracet. Pokud je však vzpomínka na ošklivý sen nebo jiný nepříjemný zážitek spojena s konkrétní osobou a vrací se takřka při každém setkání nebo už při pohledu na ni, mohly by příčiny uvedených obtíží souviset i s problémy ve vztahu s danou osobou.
V dotazu uvádíš, že se s matkou hádáš. To by ještě samo o sobě nemuselo představovat zásadní problém, protože většina lidí, kteří bydlí ve společné domácnosti, se alespoň čas od času kvůli něčemu pohádá. Důležité je, aby se případné konflikty řešily pokud možno konstruktivně a takovým způsobem, aby se žádná ze zúčastněných stran necítila poražená nebo poškozená.
Ať už jsou však příčiny tvých současných obtíží jakékoliv, je velmi důležité, abys vždy dovedl rozlišovat mezi tím, co se skutečně stalo a tím, o čem se ti jen zdálo. Možná, že při vzpomínce na sen jsi smutný proto, že tě trápí občasné (nebo i častější) konflikty v rodině, případně proto, že ve vztahu k matce jsi s něčím nespokojený.
Pokud se rozhodneš obrátit na odborníka (například na psychiatra nebo alespoň psychologa), bylo by dobré, kdyby si tentýž odborník pohovořil i s tvojí matkou.

25.11.2018

Masturboval jsem každý den a někde jsem se dočetl že to může způsobit rakovinu prostaty. Je to pravda?

Jablkáč, 13 let

Milý Jablkáči,

Uvedené tvrzení není pravdivé. Masturbace rozhodně nezpůsobuje rakovinu prostaty. Naopak, působí jako její prevence. Jak prokázaly výsledky dlouhodobého vědeckého výzkumu (G. Giles a kol., 2003), u mužů, kteří v období dospívání a v mládí masturbovali alespoň 5x týdně nebo častěji, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbovali méně často. Jedná se o další z dokladů, že masturbace je zdraví prospěšná činnost.

25.11.2018

Nezobrazovat (...)

Jan, 15 let

Milý Jane,

Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální a rozhodně nemusí být projevem homosexuální orientace. Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak spolehlivě ji lze určit až u osob starších 16-ti let. Ani důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být v období dospívání nutně projevem homosexuální orientace.
Je naprosto normální, že chceš s kamarádem trávit hodně času, a že se občas bavíte i o důvěrnějších tématech. Kamarádství slouží mimo jiné i k tomu, aby si měl člověk s kým vyměňovat názory a zkušenosti. Tvoje pocity vůči kamarádovi nejsou nijak závadné či abnormální.

25.11.2018

Ahoj, jak docílím většího "výstřiku" při masturbaci?

Martin, 14 let

Milý Martine,

Větší či menší prudkost ejakulace (výronu semene) je dána silou a intenzitou smršťování svalstva v oblasti malé pánve, které se podílí na vypuzování ejakulátu z těla. U mladších chlapců ještě nemusí být toto svalstvo vyvinuto natolik, aby docházelo k silnému „výstřiku“ semene, které namísto toho „jen“ volně vytéká. Je pravděpodobné, že až dojde k posílení příslušného svalstva, bude výron semene o něco prudší. Pánevní svalstvo lze sice posilovat pomocí speciálních cviků, avšak výsledek cvičení by nemusel splnit tvoje představy a očekávání.

25.11.2018

Dobrý den, tohle je asi spíše psychologické trápení, které mě provází, ale nejde se toho zbavit. Už dlouho mě trápí, že nikde kolem mě není holka, která by mě doopravdy milovala. Jeden vztah mám za sebou a skončilo to tím, že ona chtěla kamarádství a já protože mi na ní záleží na to přistoupil. Snažím se a myslím si, že i jsem hodný, chci pro holku udělat všechno. Nikdy jsem ale nedostal zpátky tolik lásky, jako jsem rozdal. Nepočítám do toho rodinu. Tam je vše v pořádku. Ale tíží mě to, že žádnou takovou nenalézám, tak strašně moc toužím po lásce, že to asi ani není normální, možná brzo zešílím.. fakt nevím. Zatím mám spíše jen ty smutné pocity, když o tomhle přemýšlím. Chci, aby holka, kterou bych miloval byla už moje poslední a aby mě samozřejmě také milovala. Prosím. myslíte, že už blázním a jdu na vše příliš rychle? Nejde to ale zastavit. Nevím, co s tím, protože bez ní nikdy šťastný nebudu. je to jediné východisko. Co si o tom myslíte? Co bych měl udělat, aby se to vyřešilo?

KiTeN, 17 let

Milý KiTeNe,

Je naprosto normální, že pociťuješ silnou potřebu někoho milovat. Pokud už chceš navázat důvěrnější vztah s dívkou a nedaří se ti najít tu pravou, zkus rozšířit okruh svých známých a kontaktů. Před dívkami se chovej přátelsky, ale nedávej příliš najevo, že s některou z nich chceš začít chodit. Pokud by dívky získaly dojem, že zoufale hledáš partnerku, mohla by se u nich dostavit obranná reakce a snažily by se ti spíše vyhýbat.
Z předchozího pokusu o navázání důvěrnějšího vztahu nebuď zklamaný. Ne všechny páry se k sobě hodí. Avšak i kamarádský vztah ti umožní získat užitečné zkušenosti v oblasti komunikace s osobou opačného pohlaví. Dívce bys neměl hned na počátku vztahu dávat najevo, že s ní počítáš na celý zbytek života. V mladé dívce, která teprve získává zkušenosti ve vztahu s chlapcem, by představa přijetí takové celoživotní odpovědnosti mohla vzbudit obavy. Kromě toho většina slušných dívek potřebuje chlapce nejprve důkladněji poznat, než se s ním důvěrněji sblíží, protože následky neuváženého navázání vztahu mohou být pro dívku mnohem vážnější, než pro chlapce.
Je od tebe hezké, že chceš pro dívku udělat všechno. Avšak i ty bys měl být při navazování vztahů opatrný, aby ses nestal obětí vypočítavé osoby, která by mohla využít (ba zneužít) tvé dobroty a upřímnosti.

25.11.2018

Mám akutní problém (...) Co mám dělat??

Unlocked, 14 let

Milý Unlocked,

Pokud se při masturbaci nebo jiné sexuální aktivitě blíží ejakulace, určitě bych nedoporučoval snažit se její nástup oddálit silným stisknutím penisu. Obtíže, které v dotazu popisuješ, zřejmě nastaly v důsledku přerušení ejakulačního reflexu nadměrně silným stisknutím penisu.
Nepříjemné pocity uvnitř těla by měly odeznít nejpozději po dosažení nejbližší ejakulace. Pokud jde o nepříjemné pocity a neobvyklé projevy na povrchu penisu, jejich příčinou by mohlo být příliš silné stisknutí penisu ve snaze zabránit ejakulaci. Úlevu může přinést oplachování penisu v chladné vodě nebo přiložení studeného obkladu (postačí kousek látky namočené ve studené vodě).
Až budeš příště vykonávat masturbaci, neměl bys ji přerušovat ve fázi, kdy se již blíží dosažení orgasmu a ejakulace. Sperma (ejakulát) se nesnaž zadržovat.

25.11.2018

Poslední měsíc mám jakoby místami tlak v pravém varleti. Nevím čím to je

Bum, 15 let

Milý Bum,

Nepříjemné pocity ve varlatech mohou mít různé příčiny. K nejčastějším patří varikokéla, která spočívá v narušení odtoku krve z varlete v důsledku rozšíření některé ze žil tvořících součást semenných provazců. Další možnou příčinou by byl úraz (například úder do varlete), o kterém bys však jistě věděl.
Jestliže pocit tlaku přetrvává delší dobu (déle než několik dnů) nebo se dostavuje opakovaně, bylo by vhodné navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Vyšetření varlat se zpravidla provádí ultrasonograficky (tj. ultrazvukem), není nijak bolestivé a ze strany pacienta nevyžaduje žádnou předchozí přípravu.

25.11.2018

(...) zobraziť iba odpoveď.

Majo, 16 let

Milý Majo,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí 8 ± 1,5 cm (tj. 6,5 až 9,5 cm) v klidovém stavu a 15,5 ± 1,5 cm (tj. 14 až 17 cm) při erekci. Přitom rozdíl několika centimetrů oproti průměrné délce je poměrně běžný a nemusí být projevem žádné vady či poruchy. Rozměry tvého penisu jsou tedy naprosto normální.

25.11.2018

Je normální že můj penis má v erekci 18 cm a šířku 6 cm?

Procz, 14 let

Milý Procz,

Uvedená délka penisu je sice výrazně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Údaj o šířce penisu není s čím porovnat, protože v antropometrických studiích zaměřených na rozměry penisu se uvádí jeho obvod, nikoli šířka. Nicméně i tento rozměr je zřejmě výrazně nadprůměrný. Na druhou stranu by uvedené rozměry penisu neměly způsobovat obtíže při pohlavním styku, pokud při něm nebudeš penis zavádět příliš hluboko (průměrná délka či hloubka pochvy činí u dospělé ženy 9 až 11 cm).

25.11.2018

Dobrý den, chci se ještě zeptat k tomu problému, jak jste mi psali, že by to mohlo být OCD, ale nemusí. Zajímá mě, jestli je normální, že když třeba hraji hru nebo se dívám na hokej tak vždy v té časomíře musí být nula. Když ji nestihnu (třeba je 1:49), tak musím počkat až bude (1:40) a pak se můžu dívat jinam. Nemívám myšlenky, že se něco třeba stane, ale je mi nepříjemně. Myslíte, že to s tím souvisí?

Zeleňák, 13 let

Milý Zeleňáku,

Popsané chování skutečně vykazuje znaky tzv. nutkavého jednání (kompulze). Avšak jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 05.11.2018, nutkavé jednání nemusí být vždy projevem duševní poruchy a občas se vyskytuje i u duševně zdravých lidí. Vyšetření u specialisty bych doporučoval v případě, že by nutkavé jednání závažným způsobem narušovalo tvůj každodenní život (tedy v případě, že bys kvůli nutkavému jednání nemohl normálním způsobem vykonávat běžné činnosti).

24.11.2018

Prosím nezveřejňovat (...)

Pugy, 15 let

Milý Pugy,

Tvoje obavy jsou na jednu stranu zcela pochopitelné. Nicméně bys jim pokud možno neměl podléhat a představovat si nejrůznější katastrofické scénáře toho, co všechno by se mohlo stát a vyčítat si něco, co už nemůžeš změnit nebo vrátit zpátky.
Napravit své předchozí rozhodnutí je někdy velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Důležité však je, že sis již uvědomil možná rizika, což ti pomůže se v budoucnu podobnému nerozvážnému jednání vyhnout.

24.11.2018

Dobrý den, skrýt otázku prosím (...)

As, 13,5 let

Milý As,

Odhad cílové výšky lze vypočítat na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů, avšak v případě poruchy růstu se může výsledná tělesná výška od tohoto odhadu výrazně lišit.
Nadměrný růst se zpravidla neléčí, pokud není projevem nějakého závažného onemocnění endokrinních žláz. U dívek lze zastavení růstu vyvolat podáváním estrogenů (ženských pohlavních hormonů), avšak k této terapii se přistupuje zpravidla pouze v případě, že by pokračování růstu ohrožovalo zdraví pacientky.

24.11.2018

Když mám nízký krevní tlak, znamená že nemám tak silnou erekci jako jiní s normálním krevním tlakem?

Světélko, 15 let

Milý Světélko,

Hypotenze neboli nízký krevní tlak (tj. méně než 100/65) nemá na kvalitu erekce vliv. Porucha erekce může být způsobena naopak vysokým krevním tlakem.

24.11.2018

Je v pohode ak spim tak 7 hodin denne?

753, 14 let

Milý 753,

Dospívající chlapec tvého věku by měl spát minimálně 8 hodin denně. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

24.11.2018

Dobrý den,
Víte mám problém, můj penis má v klidu 5cm, při erekci (délka) má 8cm, a obvod penisu je 5cm. Na můj věk jsou tyto rozměry velmi divné vlastně malé. Nevíte čím by to mohlo být?

Malinkej, 15 let

Milý Malinkej,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice podprůměrné, avšak stále ještě se nejedná o mikropenis (u chlapců ve tvém věku se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm). Podprůměrné rozměry penisu mohou být dány vrozenými předpoklady, případně i mírným opožděním vývoje, avšak je pravděpodobné, že v následujících letech se rozměry tvého penisu ještě zvětší.
Pokud bys na sobě pozoroval ještě nějaké další projevy opožděného vývoje pohlavních znaků (například pokud u tebe dosud nedošlo ke zvětšování objemu varlat, nezačal u tebe růst pubického ochlupení, případně pokud jsi ani po dosažení věku 15-ti let dosud neměl ejakulaci neboli výron semene), bylo by vhodné se svěřit praktickému lékaři, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

24.11.2018

(...) zobraziť iba odpoveď

Majo, 16 let

Milý Majo,

Dívka ti zřejmě chtěla vyjádřit sympatie, přičemž její tvrzení je podle všeho upřímné a pravdivé.

24.11.2018

Dobrý den, mám tady ještě jeden dotaz. Růstové štěrbiny dlouhých kostí ruky (...) také osifikují v pravé ruce rychleji, než v levé? Nebo to platí jen pro štěrbiny v prstech (...)?
Působí tíha celého těla na rychlejší uzávěr růstových štěrbin v nohou?

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Rychlejší tempo osifikace se vztahuje na články prstů, záprstní a zápěstní kosti pravé (u leváků levé) ruky. Pro posouzení kostního věku se proto využívá rentgenový snímek levé (u leváků pravé) ruky a zápěstí.
Pokud jde o vztah mezi tělesnou hmotností a tempem osifikace, je pravdou, že u jedinců s nadváhou postupuje osifikace rychleji než u jedinců s normální váhou nebo podváhou.

24.11.2018

Je normální, že mám obvod penisu delší než samotnou délku penisu? Můj penis je dlouhý 7 cm a obvod je 9 cm.

Kuba, 13 let

Milý Kubo,

V dotazu neuvádíš, zda se jedná o rozměry penisu v klidovém stavu nebo při erekci. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci, průměrný obvod při erekci v tomtéž věku činí 10 cm. Pokud je délka penisu při erekci mírně podprůměrná, je opravdu možné, že jeho obvod může být oproti délce o něco větší.
Penis může mít různý tvar. Zatímco někteří chlapci jej mají štíhlý a dlouhý, u jiných může být naopak širší a kratší. Obě možnosti jsou stejně normální.

23.11.2018

Ahoj,
když by mi nezabralo mazání předkožky tak bude potřeba to nastřihnutí jak je psáno v "Žalud a předkožka"?

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Pokud zvlhčování předkožky pomocí nekortikoidní masti nepovede ke zlepšení stavu, připadá v úvahu ještě aplikace kortikoidní masti (např. triamcinolonu, který se vydává na lékařský předpis). Léčba kortikoidní mastí je účinná v 95% případů zúžení předkožky. Kortikoidní mast se nanáší dvakrát až třikrát denně po dobu čtyř týdnů, přičemž léčbu lze zopakovat po půl roce. Pouze v případě, že by se předkožku nepodařilo uvolnit ani po opakované aplikaci kortikoidní masti, by bylo vhodné uvažovat o zákroku zvaném dorzální discize, při němž se zúžený prstenec předkožky rozšíří chirurgicky. Naproti tomu provádění cirkumcize (neboli obřízky) příliš nedoporučuji, protože tento zákrok je na rozdíl od dorzální discize spojen se ztrátou větší či menší části eroticky citlivé tkáně penisu.

23.11.2018

Mám přirostlý kousek kůže k penisu, i když si ho můžu přetáhnout. Je to jen úzký proužek, ale podle mě to zamezuje úplnému svléknutí předkožky.

Neřeš, 12,5 let

Milý Neřeš,

Pokud se zmíněný tenký proužek nachází na spodní straně penisu (v místech, kde se okraj spodní strany žaludu „rozdvojuje“ do tvaru písmene „V“), jedná se o tzv. frenulum neboli uzdičku.
Frenulum je naprosto normální součást penisu, která plní několik funkcí. Především se podílí na zásobení některých částí penisu krví, neboť jí prochází tzv. frenulární arterie, která zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru na vrcholku žaludu, jímž z těla vychází moč). Dále frenulum přispívá k tomu, aby se předkožka po přetažení přes žalud dříve či později opět navrátila zpět na žalud. Konečně také pomáhá zabránit násilnému stržení předkožky příliš dozadu, a tudíž působí jako určitá „bezpečnostní pojistka“.
Rozhodně nedoporučuji snažit se frenulum roztahovat či natahovat násilím, neboť by mohlo dojít k poranění frenulární arterie. Předkožku si přetahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest či jiné nepříjemné pocity.

Frenulum (uzdička) na spodní straně penisu

23.11.2018

Zdravím. Je zdravé a môžem schudnúť keby som jedol len nejaké čisté cestoviny chleba so šunkou a ovocie zeleninu? Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Pokud chceš zhubnout, konzumaci těstovin bych příliš nedoporučoval, protože bývají vyrobeny z pšeničné mouky, která je velmi výživná. Pokud jde o pečivo, mělo by být pokud možno tmavé, nikoli bílé.
Důležitá je také pravidelnost stravování. Denní příjem potravy by sis měl rozdělit alespoň do pěti jídel (snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina, večeře).
Kromě úpravy stravovacích návyků doporučuji rovněž věnovat se nějaké komplexní pohybové aktivitě (například plavání, jízdě na kole nebo lyžování). Podrobnější informace najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.11.2018

Dobrý deň, neviete mi poradiť ako skvalitniť erekciu? Predom ďakujem za odpoveď.

Hugo, 14 let

Milý Hugo,

V tvém věku jsou poruchy erekce velmi vzácné. Není vyloučeno, že se jedná o projev některého z onemocnění oběhové soustavy, v úvahu přichází například hypertenze (vysoký krevní tlak). Pokud tedy máš obtíže s vyvoláním a udržením dostatečně kvalitní erekce, doporučuji svěřit se praktickému lékaři a nechat si změřit krevní tlak. Další možnou příčinou tvých obtíží by mohl být stres a nadměrná psychická zátěž, jejichž omezení (snížení) by mohlo obtíže s erekcí zmírnit nebo i zcela vyřešit.

23.11.2018

Dobrý den, mám hodně chlupaté nohy, podpaždí, a okolo penisu, nikomu z mojí třídy ještě chlupy nerostou, je to normální? A můžu se zeptat od jakého věku rostou chlupy na nohou a v podpaždí?

Jopan, 12 let

Milý Jopane,

Rozsah a hustota ochlupení závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale také na genetických předpokladech. Z tohoto důvodu mohou mít i chlapci stejného věku různě vyvinuté ochlupení.
Ochlupení v podpaží (axilární ochlupení) se nejčastěji začíná vyvíjet ve věku okolo 14-ti let, ochlupení na dalších částech těla (například na dolních končetinách nebo na hrudníku) přibližně o rok později, avšak jak už jsem uvedl, tělesné ochlupení závisí také na vrozených předpokladech.

23.11.2018

Dobrý den (...) text v závorce prosím nezveřejňujte.

Panda, 12,5 let

Milý Pando,

Jestliže je předkožka dosud zúžená, mohla by při násilném stržení za žalud uváznout za jeho rozšířeným okrajem. Tento stav se nazývá parafimóza. Pokud by k němu došlo, bylo by třeba žalud z obou stran stisknout mezi prsty, čímž by se z něj vytlačila krev směrem do těla penisu a žalud by se na chvíli zmenšil (tj. dočasně by se snížil jeho objem). Poté by již natažení předkožky zpět na žalud nemuselo činit obtíže.
Při silnějším zaškrcení předkožky za žaludem lze tělo penisu uchopit za okrajem žaludu mezi ukazováčky a prostředníčky obou rukou a zároveň stisknout žalud mezi oběma palci (jako je znázorněno na obrázku vpravo). Pokud bys zvolil tento způsob, nesnaž se předkožku natahovat na žalud, ale spíše zatlačit („schovat“) žalud zpět do předkožky.
Kdyby se ani tímto způsobem nepodařilo shrnout předkožku zpět na žalud, bylo by třeba vyhledat lékaře, který by předkožku reponoval, tj. vrátil do původní polohy. Pro zmírnění otoku žaludu by zřejmě použil injekci adrenalinu, který mimo jiné způsobuje dočasné smrštění tkáně. Poté by předkožku mohl již snadno vrátit do její původní polohy.

23.11.2018

Chtěl bych se zeptat, jak mám správně masturbovat, jak dráždit prsty pindíka.

Tom, 9 let

Milý Tome,

„Správný“ je takový způsob vykonávání masturbace, který vede k dosažení příjemných pocitů. Přitom každému může být příjemné něco jiného. Záleží tedy na tobě, aby sis našel takový způsob vykonávání masturbace, který ti bude nejlépe vyhovovat.

23.11.2018

Dobrý den, Jak se dělí kondomy podle barvy?

Ff, 14 let

Milý Ff,

Kromě obyčejných „bezbarvých“ kondomů se vyrábějí i kondomy v různých barevných odstínech. Zpravidla se jedná o kondomy s příchutí, přičemž konkrétní barva může být spojena s konkrétní příchutí (například červená barva pro jahodovou, žlutá pro banánovou a podobně). Nicméně pro nácvik správného nasazování kondomu postačí obyčejné kondomy bez barvy a bez příchuti.

23.11.2018

Prosím skrýt dotaz (...) Díky

Ka, 13,5 let

Milý Ka,

Jestliže příznaky onemocnění neustupují ani po týdnu užívání běžných, volně prodejných léčiv proti horečce a bolesti (antipyretik, analgetik), bylo by vhodné navštívit praktického lékaře. Není vyloučeno, že by se mohlo jednat o některé ze závažnějších zánětlivých onemocnění dýchacích cest (např. zánět průdušek), čemuž by nasvědčovaly i zmíněné obtíže s dýcháním.

23.11.2018

Dobrý den, podle obrázků, které jsem posílal, mám v růstově štěrbině dlouhé kosti ještě nějakou rezervu nebo už tam téměř žádný prostor není?
Snad by měl existovat nějaký lék, který zrychluje dělení chrupavkových buněk v rezervní zóně růstové chrupavky a tím pádem ,,vyrovná a dožene‘‘ rychlost kostnatění.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Podle stavu osifikace lze předpokládat, že tělesný růst by mohl probíhat ještě po dobu půl roku až rok a půl. Nedovedu však odhadnout, o kolik cm bys během této doby ještě mohl vyrůst.
Neexistuje žádný bezpečný způsob, jak uzavírání růstových štěrbin dlouhých kostí oddálit.

23.11.2018

Dobrý den, vždycky jsem byl hubený, i když jsem nic nedělal, ale teď začínám být čím dál víc při těle. Mám 160 cm a 78kg. Chodím 3x týdne běhat, každý den cvičím cca 30 min., jím 4x denně - snídaně=cereálie s mlékem, svačina=pečivo a ovoce, oběd=záleží na jídelně, ale většinou klasická česká jídla a večeře=3x týdně salát a jinak polévky nebo pečivo. Sladké už vůbec nejím. Dělám něco špatně nebo je to vývojem? Chtěl by jsem být hubenější, ale nevím co mám dělat.

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

K výraznějšímu nárůstu tělesné hmotnosti může dojít mimo jiné také v důsledku hormonální nerovnováhy v období dospívání. Jestliže se ti nedaří zhubnout ani při dostatku pohybu a dodržování zdravých stravovacích návyků a pitného režimu, zkus navštívit praktického lékaře, který ti může doporučit například vyšetření v metabolické poradně či na podobném specializovaném pracovišti.

23.11.2018

Dobrej, (...) jak najít a nahmatat ten bod G?

Franz, 15 let

Milý Franzi,

Jako „bod G“ (tj. „Gräfenbergův bod“) se označuje eroticky citlivé místo, které se má nacházet uvnitř těla ženy či dívky, konkrétně mezi horní částí pochvy a močovou trubicí, avšak podle některých odborníků nelze jeho existenci anatomicky doložit. Podle názoru jiných sice bod G existuje, avšak většina žen jej nedovede lokalizovat.
Není divu, že zavádění prstu do pochvy u tvé dívky nevedlo k dosažení orgasmu. Pro většinu žen a dívek totiž není hlavním zdrojem pohlavního vzrušení stimulace (dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů. Kromě toho je zavádění prstu do pochvy spojeno s rizikem poranění ostrými (např. čerstvě ostříhanými) nehty, a proto jej nelze příliš doporučovat.

23.11.2018

Dobrý den (...) Prosím zobrazit jen odpověď

David, 18 let

Milý Davide,

Těžko můžeš ovlivnit, čím se tvoje dívka zabývá ve svém volném čase. Nicméně její zájmy, o nichž ses v dotazu zmínil, nejsou vzhledem k jejímu věku a pohlaví nijak neobvyklé. Je škoda, že se ti se svými zájmy nechce svěřit, ale pokud dává najevo, že si na dané téma nechce povídat, pokus se její stanovisko respektovat.
Možná, že se dívka jen obává tvojí reakce (například se bojí, že bys její chování mohl považovat za „divné“). V takovém případě by možná nebylo špatné dát dívce najevo, že ji kvůli jejímu zájmu o danou tematiku nijak neodsuzuješ. Nakonec nedělá nic nenormálního.

22.11.2018

Ahoj, to jsem zase já chtěl bych se ještě zeptat jestli teda bude fungovat ta konopná mast když na ní alergii nemám, protože jí na kůži používám běžně.
Ještě bych se chtěl zeptat jestli to mazání předkožky bude fungovat když jsem si cca v 6 letech někde přištípnul penis a mám předkožku trošku načervenalou.

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jakoukoliv mastí, která zvlhčuje pokožku a zároveň nezpůsobuje její podráždění. I když určitou mast běžně používáš na jiné části těla, měl by sis ji při prvním naneseni na penis vyzkoušet pouze v malém množství, protože pokožka na pohlavních orgánech je mnohem citlivější než na jiných částech těla.
Nejlepších výsledků lze dosáhnout s kortikoidními mastmi, které se však vydávají pouze na lékařský předpis (výjimkou je volně prodejný hydrokortizon, jehož účinnost je však poměrně nízká).
Uvolňování předkožky však může být značně komplikováno předchozím poraněním s následným zjizvením předkožky. V místě zjizvení totiž dochází ke smršťování tkáně a ke vzniku tzv. jizevnaté fimózy. Při její léčbě lze využít silné kortikosteroidy II. a III. třídy, které se vydávají pouze na lékařský předpis, avšak ne vždy vede takováto léčba ke zlepšení stavu. Nicméně většina případů jizevnaté fimózy je způsobena předčasnými a nešetrnými pokusy o přetahování předkožky u malých dětí, nikoli přímo úrazy.
Při uvolňování předkožky s využitím nekortikoidní masti je třeba postupovat velmi zvolna a opatrně. Celý proces si může vyžádat několik týdnů i měsíců pravidelného zvlhčování prstence předkožky vhodnou mastí a následného jemného a opatrného posunování předkožky směrem k tělu. V žádném případě nedoporučuji snažit se tento proces urychlit násilným roztahováním předkožky nebo jejím násilným strháváním za žalud.
Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

22.11.2018

O těch dob co jsem se začal více učit, tak se mi výsledky hodně zlepšily, ale více jsem začal zapomínat ty jednodušší věci. Třeba co jsem chtěl jít právě dělat. Je to normální?

Wiliam, 12 let

Milý Wiliame,

Pravdou je, že dlouhodobé jednostranné přetěžování učením může vyvolat poruchy pozornosti či paměti. Když se doma učíš, rozděl si učivo pokud možno do bloků po 20-ti minutách a mezi jednotlivé bloky zařazuj stejně dlouhé přestávky.

21.11.2018

Líbí se mi jedna holka a nevím jak jí to mám říct? Mám problém jí říct jenom "ahoj".

13, 13 let

Milý 13,

Pravdou je, že oslovení dívky, která je ti sympatická a na níž ti záleží, vyžaduje překonání určitého ostychu a obav. Pro některé dospívající může oslovení příslušníka opačného pohlaví představovat poněkud stresující situaci právě z důvodu obav z odmítavé reakce. Především bys tedy neměl dopředu podléhat obavám, že něco řekneš „špatně“ a před dívkou se znemožníš.
Samozřejmě, že by ses dívce neměl snažit hned vyznávat lásku, když ti působí obtíže třeba ji jen pozdravit. K překonání určité komunikační bariéry by ti mohlo pomoci například položení jednoduchého dotazu, na který dívka dovede odpovědět. I docela jednoduchým oslovením zjistíš, zda má dívka zájem si s tebou povídat. Pokud budeš dívce sympatický a bude o tebe mít zájem, je docela dobře možné, že se pokusí usnadnit ti situaci a sama začne o něčem mluvit. Nicméně první impuls by měl vyjít z tvé strany.
Ani v případě, že si s tebou dívka nebude chtít povídat, nemusíš být hned zklamaný. Je možné, že právě nebude mít dobrou náladu. Dívku bys neměl oslovovat v situaci, kdy se něčemu intenzivně věnuje (například píše textovou zprávu na telefonu) a mohl bys ji vyrušit. Také bys dívku neměl oslovovat tehdy, když je právě zabrána do rozhovoru s někým jiným. Raději se ji snaž oslovit v klidu, až nebudou nablízku její kamarádky, spolužáci a podobně. Oslovení před ostatními lidmi by dívku mohlo přivést do rozpaků.
Jestliže se chceš s dívkou sblížit, bylo by dobré, kdyby sis nejprve udělal alespoň základní představu o tom, jaké má zájmy, co má ráda nebo v jakém prostředí se cítí dobře. Leccos můžeš nenápadně vypozorovat, ovšem pokud možno bys měl postupovat tak, aby se dívka necítila sledována. Pokud chceš na dívku udělat dojem, můžeš o sebe více pečovat (například nosit čisté a upravené oblečení), být zdvořilý, vlídný a laskavý. Avšak neměl bys na sebe upozorňovat příliš nápadným chováním nebo cokoliv předstírat a dělat ze sebe někoho, kým nejsi. Buď sám sebou, aby ses jí líbil takový, jaký jsi.

21.11.2018

Ve škole v přírodopisu probíráme lidské tělo, z kterého se mi dělá blbě od žaludku a taky mě nebaví a špatné známky a to se učím ale všechny ty názvy se nedají zapamatovat. Nevíte co mám dělat aby se mi nedělalo špatně a aby byly v pohodě známky?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Nevolnost spojená s představou lidského těla má nejspíše psychické příčiny. Možná, že averze vůči lidskému tělu se u tebe v minulosti vytvořila na základě nějakých negativních zkušeností spojených například s pohledem na mrtvé tělo, ošklivě vyhlížející otevřené poranění a podobně. Může se také jednat o důsledek příliš přísné a omezující výchovy ve vztahu k lidskému tělu.
Učivo o lidském těle je součástí předepsané výuky na základních i středních školách, a proto by bylo vhodné obrátit se s tímto problémem na psychologa či psychiatra, který ti může pomoci překonat uvedenou averzi a vytvořit si vůči lidskému tělu normální pozitivní vztah.
Pokud jde o obtížnost učiva, můžeš poprosit o pomoc některého ze spolužáků, který v přírodopisu dosahuje lepších výsledků a mohl by se učit s tebou. Jestliže ti dělá obtíže zapamatování názvů některých částí lidského těla (například kostí, svalů a podobně), zkus si jejich názvy napsat na lístky papíru, případně připojit jednoduchou kresbu příslušné kosti a podobně. Kdykoliv budeš mít čas, můžeš si lístky prohlížet a příslušné názvy si opakovat.

21.11.2018

Zdravím, zajímalo by mě, kde přesně nebo jak daleko je u holky panenská blána?

Pšššt, 16 let

Milý Pšššt,

Hymen neboli „panenská blána“ překrývá poševní vchod, který se nachází mezi malými stydkými pysky. V hymenu se nachází menší či větší otvor kruhového nebo oválného tvaru (v některých případech je tento otvor svisle přepažený, takže vypadá jako dva podlouhlé otvory vedle sebe), a tudíž ani u dívky, která má dosud hymen neporušený, není pochva zcela uzavřená. Poté, co je hymen porušen (ať už při pohlavním styku nebo jiným způsobem), zůstávají po obvodu poševního vchodu jeho zbytky, které se nazývají carunculae hymenales.

Hymen (1) s kruhovým otvorem, (2) s oválným otvorem, (3) s přepaženým otvorem, (4) carunculae hymenales

21.11.2018

Dobrý den, jak dlouho přežívají bakterie a viry přenášející pohlavně přenosné nemoci mimo tělo hostitele? Můžu masturbací ve sprše chytit nějakou takovouto nemoc, když se v ní sprchoval někdo s ní? Dekuji

Bakteriofág, 13 let

Milý Bakteriofágu,

Je třeba rozlišovat mezi viry a bakteriemi. Viry v prostředí mimo lidské tělo hynou poměrně rychle, například virus HIV je v zaschlé krvi nebezpečný nejvýše po dobu 1 až 2 hodiny. Naproti tomu bakterie mají schopnost přežívat poměrně dlouhou dobu, a to i ve velmi nepříznivých podmínkách. Na rozdíl od virů mají totiž bakterie schopnost tzv. sporulace, tj. přechodu do jakéhosi klidového stadia. Bakterie se dovede „zakonzervovat“ a stává se z ní tzv. bakteriální spora, která dovede přečkat i několik set let. Jakmile se takto „zakonzervovaná“ (zasporovaná) bakterie opět dostane do příznivého prostředí, může opět „vzklíčit“ a proměnit se v normální bakterii.
Při společném používání sprchy přenos pohlavních nemocí nehrozí.

21.11.2018

V sprchách a šatni som videl nahého spolužiaka ktorý mal zadok chlpatý ako stehna, je to normálne?

Timo, 15 let

Milý Timo,

Různí lidé mají různě rozvinuté tělesné ochlupení. Výraznější tělesné ochlupení je dáno nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i genetickými předpoklady. Zatímco někteří jedinci mohou mít tělesné ochlupení poměrně rozvinuté již ve věku 14 – 15 let, u jiných zůstává ochlupení poměrně řídké i v dospělosti.
Za projev hormonální poruchy či vrozeného onemocnění lze považovat pouze nadměrný růst ochlupení na takových částech těla, kde se u naprosté většiny příslušníků daného pohlaví žádné ochlupení nevyskytuje.

20.11.2018

Dobrý večer,
Chodím do prváku a v lednu máme jet na lyžák, ale já jet nechci - lyžovat neumím a ani to nepotřebuji umět a navíc z toho co máme mít nemám tak 75% věcí. Je to povinné, tam jet? Bojím se říct to rodičům, že tam nechci a také se bojím, co na to řeknou spolužáci a učitelé. Prosím poraďte, co mám dělat.

Adam, 16 let

Milý Adame,

Pokud lyžovat nechceš, nikdo by tě k tomu neměl nutit. Účast na lyžařském výcvikovém kurzu nemůže být povinná, protože se jedná pouze o jednorázovou a časově omezenou formu výuky, z níž lze žáka na žádost jeho rodičů uvolnit. Žák je sice povinen řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat, avšak to neznamená, že by se nutně musel účastnit všech akcí, které škola pořádá. Po dobu konání lyžařského výcviku můžeš buď docházet do jiné třídy, nebo se budeš vzdělávat formou domácí přípravy (například plnit úkoly, které ti zadají učitelé jednotlivých předmětů).
Pokud se lyžařského výcviku nechceš zúčastnit, měl bys to sdělit alespoň jednomu z rodičů (pokud možno tomu, od něhož očekáváš vstřícnější přístup). O uvolnění z výcviku požádají rodiče (nebo alespoň jeden z nich) písemně ředitele školy. Tvoji spolužáci jistě pochopí, že o lyžování nemáš zájem. Je možné, že někteří z nich tě budou přesvědčovat, abys jel s nimi, avšak při svém rozhodování by ses měl řídit především svým nejlepším zájmem. Pokud by tě učitelé nebo vedení školy jakýmkoliv způsobem diskriminovali kvůli tomu, že ses lyžařského výcviku nezúčastnil (samozřejmě za předpokladu, že alespoň jeden z rodičů písemně požádá o tvé uvolnění), měli by tví rodiče podat podnět na Českou školní inspekci.

20.11.2018

Dobrý den, (První dotaz prosím nezobrazuje)
1.
(...)
2. Jak se mám vyrovnat s tím, že se mi vůbec nelíbí můj hlas. Dnes jsem se slyšel poprvé za pár měsíců a připadá mi, že se ten hlas ke mně vůbec nehodí. Jsem tak středně velkého růstu a můj hlas se hodí spíše k nejvyšším klukům od nás ze třídy.
Děkuji za odpovědi

Klučina, 15 let

Milý Klučino,

1) Uvedenou proceduru můžeš vykonávat v případě, že umíš správně používat potřebné pomůcky. V opačném případě hrozí více či méně závažná poranění v důsledku neodborné manipulace se zdravotními pomůckami.
2) Mnozí lidé bývají překvapeni, když slyší svůj hlas z nahrávky. Vlastní hlas nám totiž při mluvení zní jinak než ostatním lidem, protože je zkreslený tím, jak se rozléhá našimi vlastními lebečními kostmi. Při poslechu z nahrávky nám proto náš vlastní hlas může připadat jako „cizí“.
Navíc v období dospívání probíhá u chlapců hlasová mutace, tedy změna hlasu z dětského na mužský v důsledku růstu hrtanu a hlasivek. Určitou dobu však může trvat, než se chlapec naučí svůj změněný hlas ovládat, což se projevuje například jeho „přeskakováním“. Z těchto důvodů může některým dospívajícím chlapcům jejich hlas znít poněkud nepříjemně, zejména pokud jej poslouchají z nahrávky. Usazení hlasu v nové poloze může trvat různě dlouhou dobu, obvykle 6 měsíců až 2 roky.
Pokud netrpíš nějakou závažnou vadou výslovnosti, neměl by ses kvůli svému hlasu trápit. Pokud máš pocit, že se k tobě tvůj hlas nehodí, mysli na to, že během následujících několika měsíců či let ještě může projít (a s velkou pravděpodobností projde) určitými změnami. K usazení hlasu v „dospělé“ poloze dochází u některých chlapců dříve, u jiných později.
Pokud bys byl i v dospělosti se svým hlasem nespokojený, můžeš navštívit foniatra či logopeda a konzultovat s ním možnosti nácviku modulace hlasu. Dokud však není vývoj hlasu ukončen, nemá příliš velký smysl jeho modulaci nacvičovat, protože po změně hlasu by bylo třeba začít s nácvikem v podstatě od začátku.

20.11.2018

(...) nezveřejňujte prosím text v závorce.

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

U naprosté většiny chlapců probíhá růst a vývoj penisu do věku 18-ti let (viz údaje z tabulky). Pravdou je, že během posledního roku vývoje (tj. zpravidla ve věku 17 až 18 let) se penis zpravidla zvětšuje spíše do šířky než do délky, nicméně i tak dochází k jeho zvětšování.
Při opožděném nástupu puberty může růst penisu pokračovat až do věku 19 – 21 let. Naproti tomu ukončení růstu penisu ve věku 15-ti let lze předpokládat spíše jen u chlapců s předčasnou pubertou, a to ještě ne u všech.

20.11.2018

Ahoj,
Mám problém, ve škole se mi často dostaví erekce. Jde nějak omezit nebo snížit erekci v ne moc dobrou chvilku (př. vyvolání učitele ať jdu k tabuli, aj.) nebo aspoň na chvíli omezit? Děkuju za odpověď.

Mimoň, 13 let

Milý Mimoni,

Častá a dlouho přetrvávající erekce je naprosto normálním projevem hormonálních změn, k nimž dochází v těle každého zdravého dospívajícího chlapce. Jestliže se erekce dostaví „v nesprávnou dobu a na nesprávném místě“, můžeš se pokusit urychlit její odeznění tím, že zaměříš svoji pozornost na řešení nějakého logického problému. Například si můžeš v duchu počítat obtížnější matematické příklady (násobení dvouciferných čísel a podobně), nebo alespoň přeříkávat malou či velkou násobilku.
Naproti tomu nedoporučuji penis při erekci nepřirozeným způsobem stlačovat nebo zaujímat různé krkolomné tělesné polohy, při nichž může dojít k poškození závěsných vazů penisu nebo vazivových pouzder topořivých těles. Vždy je lepší se na chvíli cítit trapně, než si způsobit nepříjemné poranění.

20.11.2018

Na penise mam 2 hnedé pupienky alebo neviem ako to nazvať ale nie sú pri sebe. Jeden je medzi penisom a semenníkmi a keď natiahnem penis tak sa to presunie na neho a druhy na opačnej strane vedľa semenníkov. Vyzerá to ako keby to bolo len položene až na dotyk si všimnúť že je to pri koži. Vôbec to neboli len keď veľmi stlačim. Je to dosť vystúple a malé že si to skoro vôbec nevšimnem. Čo je to ?

14,5, 14,5 let

Milý 14,5,

Pravděpodobně se jedná o pigmentové skvrny neboli tzv. mateřská znaménka. Vzhledem k tomu, že kožní pokryv penisu je obvykle volný a pohyblivý, je naprosto normální, že znaménko umístěné mezi penisem a šourkem lze „přesunovat“ (k jeho posouvání dochází současně s posouváním kožního pokryvu na rozhraní penisu a šourku).
Většina mateřských znamének je neškodná. Navíc vzhledem k tomu, že obě znaménka jsou plochá, nehrozí riziko, že by ti v budoucnu způsobovala nějaké obtíže při pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Nicméně pokud máš obavy o své zdraví, můžeš se svěřit alespoň jednomu z rodičů a navštívit kožního lékaře (dermatologa), který si pigmentové skvrny prohlédne a v případě potřeby doporučí další vyšetření. Nedovedu však předem odhadnout, zda ti dermatolog doporučí odstranění znamének či nikoliv.

20.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak dosáhnout toho, aby ejakulát z penisu vystříknul a ne pouze vytekl. Děkuji

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Prudkost výronu semene je dána intenzitou smršťování a uvolňování svalstva, které se podílí na vypuzení ejakulátu z močové trubice. Z tohoto důvodu bývá u dospívajících chlapců ejakulace zpravidla méně prudká, než je obvyklé u dospělých mužů (s tím, že u starších mužů v důsledku ochabnutí svalstva prudkost ejakulace opět klesá). K dosažení prudšího výronu semene by sice mohlo přispět pravidelné posilování svalstva pánevního dna, avšak výsledek by nemusel plně odpovídat tvému očekávání.

20.11.2018

Dobrý den, (...) V závorce prosím vynechat. Předem děkuji za odpověď

Auto, 14 let

Milý Auto,

Popsané obtíže jsou s největší pravděpodobností způsobeny drobným povrchovým poraněním (například trhlinkou nebo oděrkou). Příslušnou část těla doporučuji ošetřovat pomocí masti calcium pantothenicum, dokud uvedené obtíže nevymizí.

20.11.2018

Dobrý večer, chtěl bych vědět, jestli je pravda, že holky v zaříznutých riflích vlastně stále masturbují? A nebo to dělají, aby to kluky vzrušovalo a přitom jim to není příjemné?

Fíďa, 14 let

Milý Fíďo,

Záleží na každém člověku, zda dává přednost volnějšímu nebo naopak upnutějšímu oblečení. Většina lidí se při výběru oblečení řídí svým vkusem, který však může být ovlivněn módními trendy. Je sice pravdou, že otíráním eroticky citlivých částí těla o oblečení lze dosáhnout příjemných pocitů, avšak zároveň je také pravdou, že hluboké „zakrojení“ oblečení či spodního prádla do rozkroku může být pro příslušníky obou pohlaví velmi nepříjemné. Na tvůj dotaz tedy nelze podat jednoznačnou odpověď.
Nošení příliš upnutého oblečení bych však dospívajícím dívkám příliš nedoporučoval, neboť může způsobit řadu zdravotních obtíží, například zánětlivá onemocnění různých částí pohlavního ústrojí. Kromě toho dlouhodobé nošení příliš úzkých kalhot s nízko posazeným pasem (tzv. „bederních džínů“) může vyvolat tzv. úžinový syndrom (meralgia paraesthetica), k němuž dochází v důsledku stlačování jednoho z nervů, který vede z pánve do stehna. Úžinový syndrom se projevuje bolestí a pálením na vnější straně jednoho či obou stehen.

20.11.2018

Dobrý den, vždycky se ve škole dívám na ponožky kluků, strašně mě vzrušují bílé ponožky, nebo když se kluk skloní a jdou mu vidět boxerky okamžitě mi stojí, máme TV s 8. třídou, a v šatnách se jim dívám na boxerky jak v tom mají penisy, já nosím slipy, je to normální?

Matěj, 12 let

Milý Matěji,

Dospívajícího člověka může pohlavně vzrušovat prakticky cokoliv, aniž by se nutně muselo jednat o projev nějaké sexuální deviace (například fetišismu, tedy sexuální náklonnosti k neživým předmětům, například k ponožkám nebo spodnímu prádlu). Také zájem o tělo či oblečení vrstevníků téhož pohlaví může být u dospívajícího člověka naprosto normálním projevem zvědavosti nebo potřeby srovnávat se s ostatními.

20.11.2018

Můžu díky masturbaci + ejakulaci nějak přijít o spermie nebo se nakazit nemocí AIDS nebo HIV? Díky

Vv, 14,5 let

Milý Vv,

Masturbace nijak nesnižuje kvalitu spermatu. Rozhodně se nemusíš obávat, že by tvé tělo přestalo v důsledku jejího vykonávání produkovat spermie. Naopak, výzkum provedený v nedávné době ve Velké Británii prokázal, že u mužů, kteří častěji ejakulují, je počet zralých a nepoškozených spermií na 1 ml ejakulátu vyšší, než u mužů, kteří ejakulují méně často.
Pokud jde o infekci virem HIV, ta hrozí v případě, že bys přijal ejakulát (sperma) od nakažené osoby. Virus HIV se šíří krví, spermatem a poševními (vaginálními) tekutinami.

20.11.2018

Při masturbaci nebo při erekci mi varlata odjíždí nahoru. Je to normální?

Vv, 14,5 let

Milý Vv,

Při plné erekci dochází nejen ke zvětšení a napřímení penisu, ale i k větší nebo menší elevaci varlat, tedy k jejich „nadzdvižení“. K elevaci varlat dochází v důsledku napětí tzv. kremasterových svalů, které tvoří součást semenných provazců. Jedná se o naprosto normální a přirozený jev, kvůli němuž není třeba se znepokojovat.

20.11.2018

Co jiného jde použít místo lubrikačního gelu? Dost mě to zajímá protože se bojím si ho jít koupit. Měřím totiž jen 148cm +-5cm. Děkuji za odpověď

Mimoň, 13 let

Milý Mimoni,

Jako náhražku lubrikačního gelu lze použít například pleťový krém nebo tělové mléko. Pro nanesení na pohlavní orgány jsou vhodné zejména krémy či tělová mléka pro citlivou pleť.
Lepších výsledků však lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem. Zatímco různé krémy se poměrně rychle vtírají do pokožky, čímž jejich lubrikační účinek klesá, opravdový lubrikační gel vytvoří na povrchu příslušné části těla kluzkou vrstvu, kterou lze po ukončení masturbace či jiné sexuální aktivity snadno smýt vodou.
Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí. Jedná se o kosmetický přípravek, nikoli o erotickou pomůcku. Prodavač by ti jej tedy správně neměl odmítnout prodat jen proto, že jsi „moc malý“.

20.11.2018

Dobrý deň
1. Vadí ak masturbujem max.3 krát každý deň
2. Môže niečo sa stať ak masturbujem? (napr. hydrokela)
3. Vadí ak mám ľavý semenník nižšie než pravý?

Samuel, 12,5 let

Milý Samueli,

1) V období dospívání je i častá masturbace naprosto normální. Silně pociťovaná sexuální potřeba patří k normálním projevům narůstající úrovně hormonální hladiny, přičemž masturbace pro dospívajícího člověka představuje nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jímž lze takto zvýšenou sexuální potřebu uspokojit.
2) Je vědecky prokázáno, že masturbace není nijak škodlivá. Rozhodně se nemusíš obávat, že by se v důsledku jejího vykonávání dostavilo nějaké onemocnění. Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost. Dochází při ní k uvolňování psychického napětí (tenze) a k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů. Navíc masturbace působí i jako prevence nádorových onemocnění prostaty (jak vyplývá z výzkumu G. Gilese a kol. z r. 2003, u mužů, kteří v období dospívání a v mládí masturbovali alespoň 5x týdně nebo častěji, je riziko výskytu nádorových onemocnění prostaty dvaapůlkrát nižší než u mužů, kteří v tomto věkovém období masturbovali méně často.
3) Nevadí. Přibližně u 85% chlapců a mužů je levé varle uloženo poněkud níž než pravé, u zbývajících je tomu naopak. Podle některých vědců slouží uložení varlat v nestejné výšce k usnadnění vzpřímené chůze po dvou končetinách.

20.11.2018

Dobrý den, co se stane když budu masturbovat s konopnou mastí? Vadí to něčemu? Děkuji za odpověď

Radek915, 14 let

Milý Radku915,

Pokud potřebuješ snížit nadměrné tření při masturbaci, doporučoval bych použít raději lubrikační gel. Mastí všeho druhu se poměrně rychle vstřebávají, čímž jejich lubrikační účinek výrazně klesá. Kromě toho není vyloučeno, že konopná mast vyvolá podráždění citlivé pokožky pohlavních orgánů (viz též  odpověď na dotaz návštěvníka Tondy ze dne 16.11.2018).

19.11.2018

Nezobrazovat (...)

Kokos, 15 let

Milý Kokose,

Strie jsou nafialovělé proužky, které vznikají porušením elastických pojivových vláken v kůži (podkožním vazivu). Příčinou vzniku strií je mechanické zatěžování kůže, například při rychlém nárůstu hmotnosti. Proto se vyskytují nejčastěji v místech zvýšeného ukládání tuku (například na břiše, stehnech či hýždích). Prevence jejich vzniku spočívá v zajištění dostatku vitaminu C a v ošetřování „rizikových partií“ pleťovým krémem, čímž se zvýší pružnost a vláčnost pokožky.
Možnosti léčby jsou velmi omezené. V podstatě platí, že jednou porušená pojivová vlákna již nesrůstají. Avšak postupem času strie blednou, a tudíž jsou méně nápadné. Přestože strie samy o sobě nezmizí, díky zesvětlení podstatně klesá jejich viditelnost (jsou viditelné již jen při důkladném pohledu z krátké vzdálenosti).

19.11.2018

Proč se vyrábí kondomy s příchutí ?

Los Lososos, 13 let

Milý Los Lososose,

Některé páry používají kondom nejen pro vaginální pohlavní styk, ale i pro orální sex. Avšak chuť materiálů, z nichž se kondomy vyrábí (tedy latexu nebo polyuretanu), některým lidem příliš nevyhovuje, a proto byly již na počátku 90. let 20. století uvedeny na trh i speciální ochucené kondomy s ovocnou příchutí, které se v různých obměnách vyrábějí dodnes.

19.11.2018

Proč se věci pro kluky dělají většinou v modré barvě a pro holky v růžové? Myslím, že když někdo vyrůstá od narození téměř v jedné barvě, musí pak na ni mít averzi.

Barvy, 16 let

Milý Barvy,

Barvené rozlišování chlapeckého a dívčího oblečení je dáno obecně přijímanými zvyklostmi, s nimiž se většina příslušníků dané kultury ztotožňuje. Obecně vžité zvyklosti sice nemusí mít žádný racionální základ, nicméně přesto v každé společnosti hrají důležitou úlohu, protože lidem pomáhají rychle se orientovat v jejich prostředí. Takovouto rychlou orientaci může poskytnout třeba i barva oblečení u malých dětí, jejichž příslušnost k tomu či onomu pohlaví je navenek manifestována právě použitím společensky „domluvených“ barev.
Zajímavé je, že přiřazení růžové barvy dívkám a (bledě-)modré barvy chlapcům je poměrně novodobé. Ještě v roce 1918 (tedy přesně před 100 lety) vyšel v americkém časopisu „Ladies’ Home Journal“ článek, v němž se uvádělo opačné přiřazení těchto barev. Za zmínku stojí citace: „Obecně uznávaným pravidlem je růžová pro chlapce a modrá pro dívky. Důvodem je, že růžová, jakožto silnější a odhodlanější barva, je vhodnější pro chlapce, zatímco modrá, která je jemnější a něžnější, je hezčí pro dívku.“ O pár desítek let později však toto rozlišení již neplatilo. Růžová barva totiž začala být považována za příliš dekorativní až „zženštilou“, zatímco pánská (a od ní odvozená chlapecká) móda se pod vlivem obou dvou světových válek přiblížila jednoduchému a účelnému „vojenskému“ stylu, který je spojen s oblečením méně výrazných barev a bez ozdob. Během 50. let 20. století se tedy ustálilo opačné přiřazení barev, tj. růžová pro dívky a modrá pro chlapce.
Pravdou je, že nošení oblečení stále stejné barvy (ať už modré nebo růžové) může v některých dětech vyvolávat averzi, a to zejména v tzv. „období prvního vzdoru“, které se zpravidla dostavuje ve věku okolo tří let. U některých jedinců se odmítání předem daných vzorů projevuje i tím, že v pozdějším věku, když už si sami vybírají oblečení, volí raději „neutrální“ barvy, například zelenou nebo žlutou.

19.11.2018

Dobrý den, nevíte prosím kolik lidí má v ČR Aids?

Anonymňák, 14 let

Milý Anonymňáku,

Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo v roce 2017 v ČR registrováno celkem 3 160 HIV pozitivních osob, přičemž u 596 z nich se již rozvinulo onemocnění AIDS. V tomtéž roce bylo nově zaznamenáno 254 případů infekce HIV u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem na území ČR. Uvedený počet představuje výskyt 2,4 případu na 100 000 obyvatel. Onemocnění AIDS bylo v loňském roce nově diagnostikováno u 52 HIV pozitivních osob. Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní výskytu HIV/AIDS v rámci světa i Evropy.

19.11.2018

Měl bych dotaz, když můj penis nyní měří 10 cm v erekci je možné že někdy doroste do normální délky (takových 15-17cm)?
Předem Dekuju za odpověď.

Kryštof, 14,5 let

Milý Kryštofe,

Jestliže tvůj penis měří při erekci 10 cm, znamená to, že již nyní máš penis normální délky. Průměrná délka penisu je u chlapců tvého věku sice o něco vyšší (ve věku 15-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 13 až 15 cm), avšak „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Za abnormálně malý lze považovat pouze tzv. mikropenis, jehož délka by však v tvém věku musela činit méně než 5,2 cm při erekci.
Výslednou délku penisu sice nelze předem odhadnout, nicméně je pravděpodobné, že během dalších několika let se rozměry tvého penisu zvětší (růst penisu trvá nejčastěji do věku 18-ti let). Avšak neexistuje žádný vzorec, podle něhož by bylo možné očekávanou cílovou délku penisu vypočítat (podobný vzorec existuje pouze pro tělesnou výšku, nikoli pro rozměry penisu).

19.11.2018

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli je možné být veden na úřadu práce, poté si najít brigádu, takže na úřadu již nebýt a po měsíci po skončení brigády se opět zaregistrovat na úřad práce. Díky.

XYZ, 17 let

Milý XYZ,

Jako uchazeč o zaměstnání se na úřadu práce může mladistvý, který nestuduje na žádné škole a nevykonává výdělečnou činnost. Avšak i osoba registrovaná jako uchazeč o zaměstnání si může brigádnicky přivydělávat, aniž by kvůli tomu byla z evidence vyřazena, pokud výše měsíčního příjmu nepřekročí určitou hranici. Touto hranicí je polovina tzv. minimální mzdy, která v současné době činí 12 200,- Kč. Uchazeč o zaměstnání si tedy může vydělat až 6 100,- Kč měsíčně. Podrobnější informace ti na požádání sdělí pracovníci úřadu práce.

19.11.2018

Ahoj, mám dotaz, potřebuji zhubnout a přečetl jsem si že nesmím živočišné tuky všeho druhu (sádlo, máslo) ale čím si mám tedy namazat třeba celozrnný rohlík když nemohu tuky je to pak suchý a to moc nemusím proto budu mít problém si zvyknout na to si to nemazat pokud není nic jiného . Děkuji

Luk, 14 let

Milý Luku,

Pravdou je, že pokud chceš zhubnout, měl by ses živočišným tukům (k nimž patří například sádlo nebo máslo) vyhýbat. Nahradit je můžeš například ztuženým rostlinným tukem nebo směsným emulgovaným tukem. Na trhu se tyto potraviny prodávají pod označením margarín, případně pod různými komerčními značkami, které zde však nemohu uvádět.
Kromě omezení příjmu živočišných tuků bych doporučoval omezit i konzumaci světlého pečiva, tj. pečiva z pšeničné mouky (bílé rohlíky, housky, bílý toastový chléb a podobně). Při nákupu tmavého pečiva je však třeba sledovat informace o jeho složení, protože někteří výrobci používají těsto z pšeničné mouky, které je jen obarveno pomocí různých tmavých potravinářských barviv.

19.11.2018

Dobrý den, existuje nějaká dobrá metoda jak se zbavit kruhů pod očima? Většinou zaspím tak 8-7 hodin spánku

Grali, 15 let

Milý Grali,

Tmavší skvrny v okolí očí (tzv. „kruhy pod očima“) nemusí být pouze projevem nedostatku spánku. Tvoří se proto, že v okolí očí je pokožka výrazně tenčí než na jiných částech těla. Tmavší zbarvení je dáno prosvítáním krevních cév a vlásečnic přes tuto tenkou vrstvu pokožky. U některých jedinců jsou skvrny pod očima výraznější, zatímco u jiných méně výrazné. Rozdíl je dán mimo jiné i barvou pleti, tedy množstvím a strukturou kožního barviva. U osob se světlejší pletí bývají tyto skvrny výraznější, než u osob s tmavší pletí. „Kruhy pod očima“ nelze odstranit, nicméně jedná se spíše o kosmetický nežli zdravotní problém.
Pokud jde o doporučenou dobu spánku, 8 hodin denně představuje v tvém věku minimum (dospívající člověk ve věku 13 až 17 let by měl spát 8 až 10 hodin denně).

18.11.2018

Je sledování porna normální? Je kondom a lubrikant omezen věkem, masturbuje se s ním lépe?

(...)fuk, 12 let

Milý (...)fuku,

Sledování pornografie dospívajícím osobám rozhodně nedoporučuji. Nejen proto, že pornografie je určena osobám starším 18-ti let, ale v první řadě proto, že u dospívajících může její sledování vyvolat zkreslené představy o normálním sexuálním životě. Je třeba si uvědomit, že pornografie zpravidla neznázorňuje skutečnost takovou, jaká je, nýbrž herecký výkon pornoherců a pornohereček, který je mnohdy ještě „vylepšován“ různými filmovými triky. Účelem pornografických materiálů totiž není věrně zachytit skutečnost, nýbrž uměle vystupňovat pohlavní vzrušení diváka na co nejvyšší míru. Pokud si dospívající člověk vytváří své představy o lidském těle a o pohlavním životě pouze na základě sledování pornografie, může mu skutečný život přinést nejedno „zklamání“.
Prodejnost kondomů není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Totéž platí pro lubrikační gel (ten totiž patří do kategorie kosmetických přípravků, nikoli erotických pomůcek, jak se někteří lidé mylně domnívají). Pokud by ti v lékárně či drogerii odmítli kondom nebo gel prodat, dopustili by se diskriminace spotřebitele podle zákona č. 634/1992 Sb., § 6.
Pokud jde o použití lubrikačního gelu (nebo jeho náhražky) při masturbaci, to má určité výhody i nevýhody. Výhodou může být snížení nadměrného tření (zejména při nedostatku kožní rezervy, kdy je kožní pokryv penisu při erekci příliš silně napnutý), nevýhodou může být určité oddálení pohlavního vyvrcholení (orgasmu), k němuž může dojít zejména při použití nadměrného množství lubrikantu. V podstatě však záleží na každém, zda dává přednost masturbaci s použitím lubrikantu (či jeho náhražky) nebo bez něj. Obě možnosti jsou stejně normální.

18.11.2018

Dobrý den, je mi 12 let a chtěl bych se zeptat jestli se v mém věku mohu dočkat vystříknutí sperma při masturbaci? Děkuji za odpověď.
P.S. Tyto stránky mi (jako dospívajícímu klukovi) dost pomohly. :)

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Věk první ejakulace (tedy prvního výronu semene) může být různý, přičemž za normální se považuje poměrně široké věkové rozmezí 11 až 15 let. Pokud má tedy chlapec první ejakulaci již ve věku 11-ti let, je to stejně normální, jako kdyby se u něj dostavila až ve věku 15-ti let.
Statisticky vzato se přibližně u 60% chlapců (tedy u třech z pěti) dostavuje první ejakulace ve věku 12 až 14 let, zatímco u zbývajících 40% k ní dochází již o něco dříve či naopak o něco později. Před dovršením dvanáctého roku věku se první ejakulace dostavuje přibližně u 20% chlapců, tedy u jednoho z pěti. Pravděpodobnost, že chlapec bude mít první výron semene před svými dvanáctými narozeninami, je tedy 1 : 5.
Také je třeba počítat s tím, že při první ejakulaci nemusí být množství a hustota spermatu takové, jaké možná očekáváš. U dospívajícího chlapce tvoří 95 až 99% objemu ejakulátu voda, zatímco na jeho pevnou složku (tvořenou převážně bílkovinami a enzymy) připadá 1 až 5%. Rovněž objem spermatu na jednu ejakulaci bývá u mladších chlapců poněkud nižší, než je obvyklé u starších chlapců nebo dospělých mužů, přičemž rozdíl může představovat i několik mililitrů.
U mladších chlapců se také poměrně často stává, že ejakulace není nijak zvlášť prudká, a tudíž sperma „pouze“ volně vyteče. Z tohoto důvodu by ses neměl znepokojovat, pokud zpočátku nebude při ejakulaci docházet k očekávanému „vystříknutí“, o němž se zmiňuješ v dotazu.

18.11.2018

Holkám voní ovocné, sladké vůně. Klukům zase kořeněné, silné, tak proč kluci nosí ty kořeněné, když holkám voní ty ovocné, sladké? U holek to stejné.

Moon, 15 let

Milý Moone,

V podstatě záleží na každém, jaké vůni dává přednost. Pravdou je, že deodoranty pro muže (a chlapce) mají zpravidla jinou parfemaci, než deodoranty pro ženy (a dívky). Při výběru deodorantu se však většina lidí řídí svým vlastním vkusem, nikoli předpokládaným vkusem partnera či partnerky. To, co se člověku líbí na sobě samém, se mu nemusí nutně líbit i na osobách opačného pohlaví. Podobné je to například i s oblečením – dívce se může líbit například růžová mikina, ale to ještě neznamená, že by chtěla, aby ji nosil její chlapec.

18.11.2018

Dobrý den. Mám problém že mě někdy přitahují kluci. Například na bazéně, když vidím něčí penis tak mě to vzrušuje. Ale já nechci být gay, dokonce už mám i holku. Znamená to že jsem gay? Předem děkuji za odpověď.

Darkness, 13 let

Milý Darknessi,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Zájem o vrstevníky téhož pohlaví a jejich tělo je však v období dospívání stejně běžný, jako zájem o vrstevníky opačného pohlaví. Kvůli sexuální orientaci se nemusíš nijak znepokojovat. Důležité je, aby ses zbytečně netrápil kvůli tomu, že tě občas vzrušuje něco, co by tě podle tvého názoru vzrušovat nemělo. Dospívajícího jedince může vzrušovat a přitahovat v podstatě cokoliv.

18.11.2018

Čo mam robiť keď mi vypadávajú vlasy ?

124, 17 let

Milý 124,

Vypadávání vlasů může být v tvém věku způsobeno dědičnými dispozicemi, případně hormonální nerovnováhou. Doporučoval bych šetrnější mytí vlasů a jejich opatrnější rozčesávání.
V závažnějších případech může být vypadávání vlasů způsobeno některým z kožních onemocnění. Pokud se tedy budou tvé obtíže stupňovat, doporučuji navštívit kožního lékaře.

18.11.2018

Cítím se být hrozně osamocený, osamělý, fakt mě to ubíjí.

..., 16 let

Milý ...

Pokud si chceš najít nějaké kamarády, zkus si zvolit nějakou zájmovou činnost, které by ses mohl věnovat. Pokud tě žádná taková činnost nezajímá, zkus si vyhledat nějaký klub mládeže v místě bydliště nebo v jeho blízkosti. Také je možné, že přímo v tvém okolí (například ve škole) je někdo, kdo se také cítí opuštěný a velmi by ocenil, kdyby ses s ním začal kamarádit.

18.11.2018

Ahoj, není můj penis trochu velký, když v klidu měří 11,5 cm s v erekci 18 cm?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Rozdíl několika centimetrů oproti průměru nemusí být projevem žádné poruchy.

18.11.2018

Dobrý den, od kdy jsou prodejné kondomy a jak si je vybrat? Děkuji za odpověď

Ff, 14 let

Milý Ff,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud o ně v lékárně nebo drogerii požádáš, musí ti je prodat.
Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, které se neliší délkou, nýbrž nominální šířkou. Přehled nominálních velikostí kondomů je v následující tabulce.

Většině uživatelů stačí kondom o nominální velikosti 52 – 54. Nejlépe však uděláš, když si kondom nejprve koupíš „na zkoušku“ a zjistíš, zda ti jeho velikost vyhovuje.
Kromě běžných kondomů se prodávají i různé varianty, například tenké kondomy (označují se „extra thin“ nebo „sensitive“), nebo naopak speciální zesílené kondomy („extra thick“, „extra safe“), případně kondomy s různými ovocnými příchutěmi a podobně. Na zkoušku však stačí zcela obyčejný kondom.

18.11.2018

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať že prečo majú niektorý chalani a niektorý nie mazové žľazy na miešku? Ja ich už tam mám asi 2 roky a zároveň by som sa chcel spýtať že ako sa ich zbavím? Ďakujem

Martin, 18 let

Milý Martine,

Mazové žlázky na šourku mají všichni chlapci (tedy nikoli jen „někteří“), avšak u některých chlapců a mužů jsou tyto žlázky zduřelé (tj. zvětšené). Ke zvětšení mazových žlázek dochází u některých chlapců v důsledku hormonálních změn v období dospívání, určitou roli mají i vrozené předpoklady. Nejedná se o zdravotní problém.
Zduřelých mazových žlázek není třeba se nijak zbavovat a ani to nelze doporučovat. Někteří dospělí si sice nechávají zduřelé žlázky vypalovat laserem, avšak po zákroku mohou na pokožce zůstat nápadné jizvičky, s jejichž vzhledem může být pacient nespokojen ještě více, než se vzhledem zduřelých žlázek.

18.11.2018

Dobrý den, mám hodně husté ochlupení kolem řitního otvoru a na hýždích. Když si ho oholím, tak mi to tam po oholení píchá a rychle mi to zase doroste. Jak se mám zbavit ochlupení v těchto místech? V bazénu v šatně se mi spolužáci smáli, že mám p(...) jako opice.

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Pravdou je, že po oholení mohou dorůstající chloupky dráždit pokožku, zejména v těch místech, kde k sobě přiléhají dvě části povrchu těla (tedy například mezi hýžděmi). Ještě závažnější je riziko poranění, protože okolí řitního otvoru je velmi obtížně přístupné. Z těchto důvodů bych holení uvedených částí těla příliš nedoporučoval.
Pokud ti ochlupení na hýždích vadí a nechceš se holit, připadala by v úvahu ještě laserová epilace. Ta je sice finančně poněkud nákladná, avšak výsledek je trvalý. Avšak laserová epilace se provádí až u osob, jejichž tělesný vývoj byl již ukončen. Během dospívání nemá smysl tento výkon provádět, protože ještě může docházet k rozšíření ochlupení.
Od tvých spolužáků je velmi nezdvořilé a neohleduplné, že se ti kvůli výraznějšímu ochlupení hýždí posmívali. Jejich představy jsou však poněkud zkreslené, protože některé druhy opic mají hýždě naopak zcela lysé, i když ostatní části jejich těla pokrývá husté ochlupení. Pokud bys byl opakovaně vystavován posměchu, měl bys spolužákům sdělit, že ti takováto hanlivá označení vadí.

17.11.2018

Dobrý den, když půjdu na Zdravotnický Lyceum, může ze mě být potom pediatr? (...) popř. Jaká je cesta k tomu, být pediatr, přes Zdrav. Lyceum? Děkuji

Dinosaurus, 14 let

Milý Dinosaure,

Na tvůj dotaz jsem již odpověděl dne 11.11.2018 (viz níže na této stránce). Pro přípravu na vysokoškolské studium bych doporučoval studium na gymnáziu. Samozřejmě, že i s maturitou z jiné střední školy se lze přihlásit k vysokoškolskému studiu, avšak absolventi gymnázií bývají úspěšnější jak v přijímacích řízeních na vysoké školy, tak v samotném vysokoškolském studiu.
Přijímací zkoušky ke studiu na lékařských fakultách se konají zpravidla z matematiky, fyziky, biologie a chemie. Jednotlivé fakulty vydávají modelové otázky z fyziky, chemie a biologie přibližující uchazečům okruhy učiva, které se může vyskytovat v testech.

17.11.2018

Dobrý den, poradíte mi prosím, jak se zbavit mastných vlasů? Vyzkoušel jsem různé šampony a vodičky atd., ale nic zatím nepomohlo.

Xxx, 16 let

Milý Xxx,

Mastné vlasy mohou být projevem zvýšené tvorby kožního mazu, k níž dochází v důsledku hormonálních změn během období dospívání. Z tohoto důvodu mohou vlasy i při pravidelném mytí šampónem vypadat jako nedostatečně umyté.
Kromě používání speciálních šampónů pro mastné vlasy bych doporučoval častější mytí vlasů. Při mytí mastných vlasů bys neměl pouštět příliš horkou vodu. Vyhýbat by ses měl také vysušování účesu elektrickým vysoušečem (fénem), neboť tělo se takovémuto nadměrnému zahřívání a vysoušení brání dalším zvýšením produkce mazu. Po umytí hlavy raději nech vlhkost pouze vsáknout do ručníku a vlasy poté důkladně rozčeš pomocí kartáče na vlasy.

17.11.2018

Dobrý den, doporučíte mi prosím nějakou mast nebo krém na prsty? Hraji na kytaru a na ukulele a prsty kterými tlačím na struny na hmatníku bývají pak strašně otlačené a tam pak mám tvrdou a popraskanou pokožku.

Ms, 16 let

Milý Ms,

Otlaky a keratinizace (tj. rohovatění pokožky) na prstech jsou běžným důsledkem hry na kytaru a podobné strunné nástroje. Dochází k nim zpravidla na levé (u leváků na pravé) ruce, což je dáno již samotným způsobem hry na tyto nástroje.
Samozřejmě, že pro zvláčnění pokožky na prstech můžeš použít nějaký vhodný krém nebo mast (například hydratační pleťový krém, panthenolovou mast a podobně), avšak pokud na strunný nástroj hraješ pravidelně, budou účinky takovéto péče o otlačené, vysušené a popraskané prsty pouze dočasné. Další možnost, jak uvedené obtíže řešit, spočívá v používání speciálních návleků na prsty, které jsou určeny pro hru na kytaru a podobné hudební nástroje. Jejich používání je však spojeno nejen s poklesem citlivosti v prstech, ale také s rizikem přenášení zátěže z prstů a zápěstí na ramena.
V každém případě bych doporučoval, aby ses se svými obtížemi svěřil někomu, kdo také hraje na kytaru nebo podobný nástroj. Možná, že ti poskytne nějaké praktické rady a doporučení ze své vlastní zkušenosti.

17.11.2018

Dobrý den, prosím co mám dělat když mi stojí ve společných sprchách z nahých kluků? Je to docela trapné. Děkuji za odpověď

VV, 14,5 let

Milý VV,

V období dospívání se erekce dostavuje poměrně často, a to i bez jakéhokoliv viditelného podnětu. Příčinou tohoto jevu je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Na jednu stranu je pochopitelné, že v určitých situacích může erekce působit poněkud rušivě, avšak je třeba si uvědomit, že hormonální změny, k nimž v těle dospívajícího člověka dochází, jsou naprosto přirozené a pro jeho tělesný vývoj přímo nutné.
V prostředí šaten či sprch lze erekci zakrývat dosti obtížně. Pokusy o zakrytí erekce mohou v krajním případě vést k poranění (například při zaujímání různých krkolomných tělesných poloh hrozí poškození závěsných vazů penisu či vazivových pouzder topořivých těles) a navíc mnohdy bývají nápadnější, než erekce samotná. Rozhodně je lepší nepříjemné pocity spojené s erekcí „na nesprávném místě a v nesprávném čase“ chvíli vydržet, než si způsobit nepříjemné poranění.
Pokud chceš urychlit odeznění erekce, zkus zaměřit svoji pozornost na řešení nějakého problému, například si můžeš v duchu počítat obtížnější matematické příklady, například násobení dvouciferných čísel. Samozřejmě záleží na tom, jaké příklady jsou pro tebe obtížné. Když svoji pozornost takto „zaměstnáš“, je pravděpodobné, že erekce odezní dříve, než kdybys veškeré své myšlenky soustředil právě na to, že máš erekci.

17.11.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal jak poznám, že jsem se do holky zamiloval. Děkuji.

Kryštof, 14 let

Milý Kryštofe,

Láska se může projevit různými způsoby, neboť každý člověk ji může prožívat trochu jinak. Navíc každá silnější citová náklonnost je ve své podstatě iracionální (ve smyslu „rozumem neuchopitelná“), a proto ji nelze jednoduše „změřit“ nebo „zvážit“. Nicméně přesto lze uvést několik rysů chování a prožívání, které jsou charakteristické pro většinu lidí, kteří někoho milují.
Prvním znakem zamilovanosti je to, že na dotyčnou osobu často myslíš a často si ji vybavuješ, přičemž tyto myšlenky a představy jsou provázeny příjemnými pocity. Také fyzická blízkost milované osoby může být velmi příjemná, i když někdy je provázena i napětím, rozpaky či nervozitou. Naopak představa delšího odloučení od milované osoby je velmi nepříjemná a představa její ztráty je téměř nesnesitelná.
Chování zamilovaného člověka se vyznačuje například snahou vyhovět druhému, což se může projevit například zvýšenou ochotou ke kompromisům (osobě, kterou milujeme, zpravidla dovolíme i to, co ostatním lidem běžně nedovolujeme). Zamilovaný jedinec se také snaží na sobě pracovat a „být lepším člověkem“, protože mu na milované osobě záleží. Například chlapec, který se zamiluje do dívky, má zpravidla tendenci více pečovat o svůj vzhled, častěji a důkladněji se myje, snaží se chodit upravený, ale také se v přítomnosti milované dívky vyhýbá některým hrubým výrazům a obzvláště silným vulgarismům.

16.11.2018

Za rok 2018 jsem zkusil a zkouším nebezpečné, většinou (v mém věku) nelegální věci. Proč mě furt lákají ty zlé a škodlivé věci?

Cc, 14 let

Milý Cc,

Bezprostřední příčiny popsaného chování mohou být různé. Někteří dospívající lidé se tímto způsobem snaží kompenzovat nedostatek sebevědomí (například se chtějí cítit „jako dospělí“), jiní chtějí zkoušet všelijaké nové a nepoznané věci (například konzumaci alkoholu, kouření, časté střídání sexuálních partnerů a podobně), přestože vědí, že tím ohrožují své zdraví.
Sklony k rizikovému chování se projevují zejména u těch dospívajících jedinců, jejichž rodiče jsou „přísní“ a mají tendenci své děti omezovat neustálými příkazy a zákazy, aniž by se namáhali přemýšlet o tom, zda dítě smysl jejich příkazů a zákazů chápe a ztotožňuje se s nimi, nebo zda se jim přizpůsobuje pouze z donucení (a pouze v přítomnosti rodičů), nikoli z vnitřního přesvědčení. Rizikové chování představuje v takovýchto případech jakousi formu protestu.

16.11.2018

Zdravím,
Je normální že ve 13 letech nemohu ejakulovat? Všichni co znám a je jim 13 už mohou.

Rybka, 13 let

Milý Rybko,

První ejakulace (výron semene) se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. U některých chlapců může k první ejakulaci dojít dříve, u jiných později. Za normální se považuje dosažení první ejakulace ve věkovém rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že u tebe k ejakulaci dosud nedošlo, zatímco u tvých kamarádů již ano. Puberta není závod. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let, by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologii (spočívá v posouzení dosaženého vývoje pohlavních znaků a stanovení hormonální hladiny). Poukaz na endokrinologické vyšetření vydá praktický lékař pro děti a dorost.

16.11.2018

Dobrý, poslednou sa mi začala často krútiť hlava, vidím z ničoho nič rozmazane, mám až mrazivé ruky a cítim sa unavený. Keď som bol na prehliadke k 15 rokom ktoré mam o mesiac, tak som mal tlak síce nízky, ale v normálnej hladine. Som chudý (okolo 45kg) a vysoký (170 cm) a taktiež som bol počas prehliadky vystresovaný. Mal by som ísť k doktorovi znova a vyšetriť sa kvôli nízkemu tlaku?

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Příčinou tvých obtíží může být hypotenze (tedy nízký krevní tlak), případě onemocnění krevního oběhu. Tvoje obtíže mohou souviset rovněž s podváhou (hodnota indexu tělesné hmotnosti je u tebe poměrně nízká, činí pouze necelých 15,6).
Krevní tlak může v průběhu dne kolísat, a tudíž je docela dobře možné, že při měření na preventivní prohlídce vykazoval normální hodnotu. Spolehlivějších výsledků by bylo možno dosáhnout opakovaným měřením pomocí speciálního přístroje (automatického digitálního tonometru), který pacient nosí upevněný na těle. V každém případě bych doporučoval navštívit praktického lékaře a konzultovat s ním možnost vyšetření na dětské kardiologii.
V případě, že se ti opět začne točit hlava a objeví se mžitky před očima, doporučuji zaujmout vodorovnou polohu a zvednout obě dolní končetiny. Tímto způsobem dosáhneš důkladnějšího prokrvení mozku a obtíže odezní.
Zejména při vstávání z polohy vleže nebo vsedě bys měl postupovat pomalu a opatrně. Dále bys měl dodržovat pitný režim (zajistit si dostatečný příjem tekutin). Pomoci by ti mohlo také pití malého množství kávy (2 až 3 šálky středně silné kávy denně), avšak nejprve bych doporučoval se poradit s praktickým lékařem, případně přímo s kardiologem.

16.11.2018

Dá se nějak napodobit sex ? Kromě masturbace. A dá se napodobit orální sex? Myslím jako sám? Bez dívky.

Karel, 14 let

Milý Karle,

Rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami spočívá především v tělesném kontaktu s milovanou osobu. Samotný orgasmus probíhá v obou případech v podstatě shodným způsobem.
Pro věrohodnější simulaci (tj. napodobení) mechanických podnětů, jimž jsou pohlavní orgány vystavovány při pohlavním styku či podobných párových aktivitách, lze využít například větší množství lubrikačního gelu, případě také vykonávat pomalejší masturbační pohyby (mnozí dospívající chlapci totiž vykonávají masturbační pohyby takovým tempem, kterého při běžném pohlavním styku nelze dosáhnout).
Naproti tomu rozhodně nedoporučuji zavádět penis do jakýchkoliv umělých „pomůcek“, ať již průmyslově vyráběných či podomácku zhotovených. Při jejich používání totiž hrozí celá řada poranění, v jejichž důsledku by mohlo dojít i k trvalé deformaci penisu. Je třeba si uvědomit, že žádná umělá hmota nemá tytéž vlastnosti, jako živá lidská tkáň. Z tohoto hlediska je i masturbace pomocí ruky „věrohodnější“, než používání jakékoli umělé pomůcky.

16.11.2018

(...) prosím zobraziť iba odpoveď.

Majo, 16 let

Milý Majo,

Panenství je velmi sporný pojem, protože v podstatě neexistuje žádný způsob, jak prokázat, zda chlapec nebo dívka již měli pohlavní styk či nikoliv. U chlapců se pohlavní orgány v důsledku prvního pohlavního styku nijak nemění, avšak ani u dívek nelze spolehlivě prokázat, zda již měly vaginální pohlavní styk. Porušení hymenu (neboli tzv. „panenské blány“) není v tomto ohledu nijak průkazné, protože k němu může dojít i během některých masturbačních aktivit, případně během chirurgického zákroku zvaného hymenotomie. Kromě toho u některých dívek je otvor v hymenu natolik široký, že ani při pohlavním styku nemusí nutně dojít k jeho porušení.

16.11.2018

Zdravím už sem píšu potřetí a ještě bych se chtěl zeptat jestli by se dala použít konopná mast.

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Konopná mast není k danému účelu zcela vhodná. Pravdou je, že konopná mast přispívá ke zvlhčení pokožky a podobných tkání, avšak vyloučit nelze alergickou reakci, která by se projevila například zarudnutím a svěděním v místě aplikace.

16.11.2018

Dobrý den, dá se nějak zvětšit penis?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Neexistuje bezpečný a spolehlivý způsob, jak penis uměle zvětšit, avšak vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, ba téměř jisté, že během následujících několika let u tebe ještě dojde k zcela přirozenému růstu jeho rozměrů. Jinak není důvod, proč se snažit penis uměle zvětšovat, pokud se nejedná přímo o tzv. mikropenis. Rozhodně není pravdou, že abnormálně velký penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.

16.11.2018

Dobrý deň, prosím pomôžte mi bojím sa nahmatal som si na vrchnej strane semenníka pod nadsemenníkom pohyblivú pri stlačení bolestivú a niekedy ma tak pichá v podbrušiu ale možno si to len namýšľam prosím čo to môže byť však nie rakovina prosím

Fifo, 14 let

Milý Fifo,

Jestliže se neobvyklý útvar, který sis nahmatal, nachází v horní části varlete (v blízkosti nadvarlete) a je pohyblivý, s velkou pravděpodobností se o nádorové onemocnění nejedná. Nádor by byl tvrdý a nacházel by se spíše v dolní části varlete nebo po jeho straně. V úvahu připadá spíše cysta (tj. dutina vyplněná tekutinou), případě rozšířená žíla. Nicméně i takovéto obtíže je třeba řešit, zejména pokud jsou spojeny s bolestí. Jakákoliv bolest v šourku je důvodem k návštěvě lékaře. Doporučuji, aby ses se svými obtížemi svěřil alespoň jednomu z rodičů a navštívil praktického lékaře, který ti může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

16.11.2018

Dobrý den, můžu se zeptat, jestli je možné aby se normální heterosexuální kluk během puberty třeba v 16 letech změnil na homosexuála nebo aby u něj propukla nějaká parafilie? Například že by měl holku a najednou by ji přestal mít rád protože by zjistil, že je zoofil nebo pedofil ? Děkuji za odpověď.

Marek, 14 let

Milý Marku,

Sexuální orientace má vrozený základ a nelze ji nijak měnit. V podstatě všechny seriózní profesní organizace sexuologů a psychiatrů se shodují v tom, že jakékoliv pokusy o „změnu“ sexuální orientace ohrožují duševní zdraví jedince.
Nicméně v období dospívání nelze sexuální orientaci spolehlivě určit, přičemž pohlavní náklonnost dospívajícího jedince vůči vrstevníkům téhož pohlaví je stejně normální, jako pohlavní náklonnost k vrstevníkům opačného pohlaví.
Jestliže dospívající chlapec naváže důvěrný vztah s dívkou, ještě se nemusí nutně jednat o projev jeho heterosexuální orientace. Naopak, někteří dospívající navazují takovéto vztahy právě proto, aby potlačili vlastní pochybnosti o své sexuální orientaci, případně aby si „dokázali“, že nejsou homosexuální. Ve skutečnosti však tímto jednáním nedokazují vůbec nic.
Samozřejmě, že totéž platí i obráceně. Ani sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí nutně znamenat, že dotyčný dospívající jedinec je homosexuálně orientovaný. Podíl heterosexuálních osob, které měly v období dospívání intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je totiž podle různých vědeckých výzkumů mnohem vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci.
Pokud jde o sexuální deviace neboli parafilie, ty lze diagnostikovat pouze u osob starších 16-ti let, což je zahrnuto již v definicích jednotlivých parafilií (například za pedofilního lze označit pouze jedince staršího 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám). U osob ve věku 16 až 18 let sice již lze sexuální deviace diagnostikovat, avšak s určitými výhradami.
Sexuální chování dospívajících tedy nemusí vypovídat o jejich sexuální orientaci a nelze jej jednoznačně spojovat ani se sexuálními deviacemi, i kdyby vykazovalo některé jejich rysy. Avšak samotná sexuální orientace se s narůstajícím věkem nemění.

16.11.2018

Dobrý den, při masturbaci mi buší srdce je to normální?

Tadeáš, 12 let

Milý Tadeáši,

Zvýšení srdeční frekvence může být naprosto normální reakcí organismu na pohlavní vzrušení, ale i na fyzickou námahu, která je koneckonců spojena s jakoukoliv sexuální aktivitou, tedy i s masturbací (co do energetické náročnosti lze masturbaci srovnat například s chůzí do schodů, jízdou na kole, štípáním dříví či házením lopatou). Pokud srdeční frekvence nepřekračuje 100 tepů za minutu, mělo by být vše v pořádku.

16.11.2018

Zástupkyně ředitele mě nepustila do tělocvičny na basket, protože jsem zapomněl doma věci na tělák, tak jsem šel bos a v boxerkách a tričku.Že je to v mém věku už pohoršující!!!A Mára z áčka má obtažený elasťáky a jdou mu pod tím vidět zařízlé slipy a to je jako dobrý?A navíc tu jsou jen kluci, tak o nic nejde.To je šikana,ne? Hlavně aby béčko prohrálo!

Fíďa, 14 let

Milý Fíďo,

Na jednu stranu chápu tvoje rozhořčení, nicméně je třeba brát v úvahu, že vstup do určitých prostor školy je z bezpečnostních či jiných důvodů povolen pouze v předepsané obuvi, kterou jsi neměl. Zdůvodnění ze strany zástupkyně mi však připadá poněkud přehnané (pohoršení bys mohl vzbuzovat snad jen v případě, že bys do tělocvičny vstoupil nahý, což jsi neučinil). Na jednu stranu je tedy v pořádku, že ti dotyčná osoba ve vstupu do tělocvičny zabránila, avšak její zdůvodnění nepovažuji za přiměřené. Správně by měla uvést jiný důvod.

15.11.2018

Můžu se zeptat, kolikrát se přibližně penis v klidu zvětší, když dojde k erekci? (Objem i délka) děkuji :)

Michal, 14 let

Milý Michale,

Na tento dotaz nelze podat jednoznačnou odpověď, protože rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci se u jednotlivých mužů a chlapců značně odlišuje. Obecně však platí, že velikost tohoto rozdílu je dána větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. U mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou vysoce pružné, může být rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci i několikanásobný. Naproti tomu u mužů a chlapců, kteří mají zmíněné závěsné vazy velmi tuhé, je uvedený rozdíl pouze nepatrný (a v případě extrémně tuhých vazů může být v podstatě nulový).
Dále platí, že délka penisu v klidovém stavu je kromě pružnosti vazů ovlivněna i dalšími faktory, například tělesnou teplotou, teplotou prostředí, svalovým napětím a podobně. Například v důsledku stresu a psychického napětí dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve, což může u jedinců s pružnými závěsnými vazy vést k tomu, že penis se částečně „schová“ do těla. Totéž může nastat v chladném prostředí, například po koupání nebo sprchování ve studené vodě. U mužů a chlapců, kteří mají tuhé závěsné vazy penisu, sice v těchto případech také dochází k dočasnému snížení délky penisu, avšak rozdíl není tak výrazný. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.
Pokud jde o obvod penisu, jeho větší či menší nárůst při erekci je dán pružností vazivových pouzder topořivých těles. Obecně platí, že muži a chlapci, kteří mají vysoce pružné závěsné vazy penisu, mívají také vysoce pružné vazivové obaly topořivých těles. A naopak, u mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy penisu jsou tuhé, bývají tuhá i vazivová pouzdra topořivých těles.

15.11.2018

Mám 2 otázky
1) Mám velmi malý penis, měří v erekci 10 cm, můj penis má stále dětskou bílou barvu avšak už má na nějakých místech takové záhyby jako kdyby nahromaděnou kůži. Zároveň už ejakuluji avšak přitom mi nerostou chlupy v podpaží.
2) V některém z předchozích příspěvku se řešil testosteron. Z toho co se tam psalo jsem pochopil ze po jehož použití mi vyroste penis. Je to tak?
Předem děkuju.

Kryštof, 14 let

Milý Kryštofe,

1) Uvedená délka penisu je sice podprůměrná, avšak stále ještě se jedná o normální rozměr (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let činí 13 až 15cm). Větší množství záhybů kůže na těle penisu by však mohlo nasvědčovat tomu, že penis je částečně zanořený v silnější vrstvě tělesného tuku. Pokud jde o ochlupení v podpaží (tzv. axilární ochlupení), jeho vývoj začíná u chlapců nejčastěji ve věku okolo 14-ti let. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že u tebe toto ochlupení dosud neroste. Jeho opožděný růst může být navíc způsoben i dědičnými předpoklady.
2) Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Pokud jsou rozměry penisu abnormálně malé v důsledku opožděného nástupu puberty nebo hormonální poruchy (jedná-li se o tzv. mikropenis), lze přikročit k hormonální léčbě.
Nejedná se však přímo o „užívání testosteronu“. Rozdíl oproti substituční léčbě testosteronem spočívá v tom, že se do těla nedodává přímo testosteron, nýbrž látky, které přispívají ke zvýšení jeho produkce ve varlatech. Pokud by se totiž do těla dodával přímo testosteron, varlata by „neměla důvod“ k tomu, aby jej začala vytvářet ve větším množství, a tudíž podstata problému by se neřešila.
Naproti tomu Substituční léčba testosteronem se nasazuje u mužů, jejichž varlata nejsou schopna tento hormon produkovat, k čemuž může dojít například v důsledku úrazu či závažného onemocnění (viz též odpověď na dotaz návštěvníka Honzy ze dne 10.11.2018).

15.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na 2 otázky (...) Děkuji za odpověď

Marcos, 14,5 let

Milý Marcosi,

1) V období dospívání nemusí být kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Podle různých vědeckých výzkumů je počet jedinců, kteří měli během dospívání intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, několikanásobně vyšší, než podíl homosexuálně orientovaných jedinců v populaci. Samotná sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak spolehlivě ji lze určit až od věku 16-ti let.
2) Přirozený proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Výsledek se může dostavit po několika týdnech, někdy až po několika měsících. Další podrobnosti najdeš na stránce „Žalud a předkožka“. Pokud je však prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu tvrdý a má bílé zbarvení, mohlo by se jednat o projev vzácného autoimunitního onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans). V takovém případě se konzervativní léčba provádí pomocí silných kortikoidních mastí (kortikosteroidů II. a III. stupně, k nimž patří např. afloderm, advantan, beloderm, elocom apod.), které se však vydávají pouze na lékařský předpis.

15.11.2018

Dobrý den, mám 2 dotazy:
1) Proč jsou si "i" a "j" tak podobné ve výslovnosti a proč mají tečku?
2) Existují písmena c, č, x, q nebo jsou jen složena z více hlásek ts, ťš, ks, kv? A proč tedy vznikly?

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Přesnou odpověď na tyto dotazy by ti poskytl spíše jazykovědec, případně učitel českého jazyka. Na tvé dotazy se pokusím odpovědět, nicméně upozorňuji, že se nejedná o můj obor.
1) Tečka nad písmeny „i“ a „j“ je nedílnou součástí těchto znaků, nejedná se tedy o diakritická znaménka v pravém slova smyslu. Podobnost ve výslovnosti je pouze zdánlivá, protože zatímco „i“ patří mezi samohlásky, „j“ je souhláska. Jejich výslovnost je tedy odlišná.
2) Uvedená písmena jsou samostatné znaky abecedy. Pokud jde o písmena „x“ a „q“, ta se vyskytují pouze v přejatých slovech cizího původu. Tato písmena tedy vznikla v cizích jazycích (konkrétně v řečtině a v latině) pro označení hlásek, které se v těchto jazycích používají. Písmena „c“ a „č“ označují (sou)hlásky, které se právě takto vyslovují. Výslovnost [ts] a [ťš] je tedy nespisovná (například slovo „čas“ se vyslovuje jako [čas], nikoliv jako [ťšas]).
Při této příležitosti prosím návštěvníky poradny, aby se ve svých dotazech pokud možno drželi tématu těchto stránek, jímž je pohlavní dospívání a související témata.

15.11.2018

Dobrý den. Téměř z každého lékařského vyšetření mám strach i když k tomu nemám důvod. Projevuje se to tak, že mi hodně rychle začne tlouct srdce a zvýší se mi tlak. Někdy mám třeba 137/80. Dechové cvičení na uklidnění jsem zkoušel, ale nepomáhá. Máte jinou radu, jak se zbavit nebo alespoň snížit strach z vyšetření? Mě nejvíc vadí ten vysoký tlak. (Jinak ho mám normální.)

L., 17 let

Milý L.,

Zvýšení krevního tlaku je celkem běžným projevem psychického napětí, avšak hodnota 137/80 je stále ještě normální. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak začíná na hodnotě 140/90, přičemž hodnoty v rozmezí 130–139/85–89 se někdy označují jako „zvýšený“ krevní tlak, avšak stále ještě se jedná o normální hodnotu.
Obavy z návštěvy lékaře nebo z lékařského vyšetření mohou být způsobeny například předchozí negativní zkušeností. Je možné, že po přechodu od praktického lékaře pro děti a dorost k praktickému lékaři pro dospělé se tvoje obavy zmírní. V opačném případě se můžeš obrátit na psychologa nebo psychiatra, který ti pomůže odhalit příčiny tvého strachu, případně doporučí psychoterapii.

14.11.2018

Je normální mít v mém věku délku penisu v erekci 4 cm? Přijde mi, že ne, protože se mi kluci během převlíkání smějí a říkají, že mám malý (...) a když se podívám na jejich penis tak mi přijde už jen v klidu minimálně o polovinu větší (6-8 cm) a v erekci je asi 3x delší. Je mi to docela nepříjemné. Poradíte mi co mám dělat?
A ještě dodám, že jsem cely menšího vzrůstu. Měřím 150cm a vážím 35kg. Muže to s tím mít něco společného?

Jeňa, 13 let

Milý Jeňo,

Uvedená délka penisu je výrazně podprůměrná. Může se jednat buď o projev pozdějšího nástupu puberty, nebo o poruchu zvanou mikropenis. V každém případě je od tvých kamarádů nebo spolužáků velmi zlomyslné, že se ti kvůli rozměrům penisu posmívají, protože tyto rozměry nemůžeš nijak ovlivnit. Především by ses neměl stydět kvůli něčemu, za co ty sám nemůžeš a co jsi nezavinil. Stydět by se měli lidé, kteří se posmívají cizímu neštěstí.
Se svým problémem by ses měl svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat jej, aby s tebou navštívil praktického lékaře pro děti a dorost, který posoudí dosažený stupeň tvého tělesného vývoje a vystaví ti poukaz na vyšetření na endokrinologii. Jestliže se endokrinologickým vyšetřením prokáže, že výrazně podprůměrné rozměry penisu jsou způsobeny poruchou vývoje, připadá v úvahu hormonální léčba.
Tvoje tělesná výška je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální (u chlapců ve věku 13-ti let se za normální tělesnou výšku považuje 145 až 176 cm). Hodnota indexu tělesné hmotnosti je však u tebe vzhledem k tvému věku velmi nízká, jedná se již o podváhu. Není vyloučeno, že určité opoždění vývoje pohlavních znaků může souviset s podváhou, avšak příčiny tvých obtíží lze spolehlivě určit až na základě endokrinologického vyšetření.

14.11.2018

Dobrý den, nedáno jsem se dozvěděl o poruše zvané mikropenis a nemohu se o ní nic moc dovědět a tak se chci zeptat tady jak se projevuje dá se nějak léčit atd. Předem děkuji za odpověď.

Martin, 13 let

Milý Martine,

Mikropenis je abnormálně malý penis, jehož délka při erekci činí méně než 40% průměrné délky penisu pro danou věkovou skupinu po odečtení tzv. statistické odchylky. U dospělého muže se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Ve věku 13-ti let lze za normální považovat penis o délce alespoň 4,5 cm, zatímco při nižší délce (rozumí se při erekci) se již jedná o mikropenis.
Nejčastější příčinou mikropenisu je genetická nebo hormonální porucha (například hypogonadismus, tj. porucha vývoje pohlavních žláz, jmenovitě varlat), kterou lze léčit s využitím hormonální terapie. Někdy mohou být výrazně podprůměrné rozměry penisu způsobeny i jeho zanořením, k němuž dochází buď při silné obezitě, nebo v důsledku poranění či chirurgického zákroku na penisu.
Další informace o zanořeném penisu a mikropenisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

14.11.2018

Nezobrazovat (...)

Pepa, 15 let

Milý Pepo,

Výkyvy nálad jsou v období dospívání poměrně časté a souvisí s hormonálními změnami, jimiž dospívající organismus prochází. Důležité je, abys věnoval dostatek času odpočinku. Pokud se ti stává, že tě nic nebaví, zkus střídat různé druhy činností. Možná, že tě některá z nich nakonec zaujme.
Pokud jde o nedostatek odhodlání, ten může souviset s podceňováním vlastních schopností a možností. Především bys neměl předem propadat obávám z neúspěchu. I když se ti občas něco nepodaří, ještě to neznamená, že by bylo lepší pro jistotu nic nedělat. To, co na první pohled vypadá jako selhání či neúspěch, může být ve skutečnosti docela užitečná zkušenost a informace o tom, co bys mohl příště udělat lépe.
Jestliže chceš nějakým zásadním způsobem změnit svůj způsob života (například začít cvičit, věnovat se nějakému sportu, najít si nové kamarády a podobně), můžeš začít tím, že si stanovíš termín a vypracuješ prvních několik kroků, které budeš muset udělat (například: zjistit otevírací dobu a vstupné vybraného sportovního zařízení, naplánovat si program na nejbližší víkend a podobně).
I duševně zdravý člověk si občas kvůli něčemu dělá starosti. Důležité je, aby tě každodenní starosti zcela nepohltily. Pokud čelíš nějakému problému, zkus si promyslet a zapsat možné způsoby řešení. Pokud je problémů více, můžeš si sestavit jejich seznam podle závažnosti a přednostně se pokusit řešit ten nejzávažnější. Také přemýšlej o tom, zda v tvém okolí není někdo, kdo by ti mohl při řešení některých problémů pomoci.

14.11.2018

Dnes ráno jsem se tu ptal na otázku o výtocích. Odpověděl jste mi, že bílý výtok bývá 1-2 roky před první menstruací. Teď bych se ještě chtěl zeptat, jak je možné, že moje holka má občas bílý výtok a přitom má menstruaci několik let? Znovu díky na odpověď.

Mám otázku, 16 let

Milý Máš otázku,

První výtok se sice objevuje 1 až 2 roky před první menstruací, avšak to neznamená, že by k němu po nástupu menstruace již nedocházelo. Bíle zbarvený výtok je naprosto normální a souvisí se „samočisticími“ procesy v prostředí pochvy. Důvodem ke znepokojení by byl nažloutlý nebo nazelenalý výtok, který by mohl být projevem bakteriální nebo kvasinkové infekce.

14.11.2018

Dobrý den ,není to divné že můj penis když ho stáhnu nevím jak to vysvětlit (...) mám na penisu takovou dírku co bych s tím měl dělat měl bych přestat masturbovat?

Uno, 14 let

Milý Uno,

Nedovedu si zcela přesně představit, o jaký otvor se jedná. Pokud jsi v minulosti podstoupil nějaký chirurgický zákrok, není vyloučeno, že otvor mohl vzniknout otevřením pooperační jizvy. Případně by se mohlo jednat o důsledek poranění. Také není vyloučeno, že se nejedná přímo o otvor, nýbrž o dutinu, která se mohla vytvořit v místě srůstu. Bez prohlídky však nelze blíže určit, o jaký neobvyklý útvar se vlastně jedná.
Pokud ti masturbace nezpůsobuje bolest ani jiné obtíže, nevidím důvod, proč bys ji nemohl vykonávat.

14.11.2018

Ahoj, môžem sa spýtať čo to je sex ?

Michal, 8 let

Milý Michale,

Slovo „sex“ má několik významů. Ve významu „pohlaví“ označuje příslušnost k jedné ze dvou skupin jedinců, které mají odlišnou úlohu při rozmnožování. Pohlaví může být buď mužské (u zvířat samčí), nebo ženské (u zvířat samičí). Možná sis všiml, že v některých dokladech, například v cestovním pasu, je kromě jména a data narození také kolonka „pohlaví/pohlavie/sex“, u které může být písmeno „M“ nebo „F“. Zkratka „M“ znamená mužské pohlaví (z anglického „male“), zkratka „F“ ženské (z anglického „female“).
V širším významu slovo „sex“ označuje skupinu vlastností, které jsou spojeny s příslušností k jednomu či druhému pohlaví (jedná se například o rozdíly ve vzhledu a funkci pohlavních orgánů).
Konečně výraz „sex“ označuje i různé projevy sexuálního chování, například pohlavní styk nebo podobné činnosti, při kterých dva lidé pociťují pohlavní vzrušení a navzájem si navozují příjemné pocity. V tomto významu se slovo „sex“ používá zřejmě nejčastěji.

14.11.2018

Mám ty bílé tečky vystouplé

Franta, 13 let

Milý Franto,

Nevadí, zduřelé mazové žlázky mohou být (a většinou jsou) mírně vystouplé.

14.11.2018

Dobrý den (...) Prosím, zveřejněte pouze odpověď. Děkuji.

Martin, 12 let

Milý Martine,

V tomto případě je zdrojem obtíží nejspíše samotné tričko. Doporučuji nosit volnější oblečení vyrobené z prodyšné látky, pokud možno ze 100% bavlny.

14.11.2018

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je pravda a normální, že holky mají před nebo po menstruaci výtok bílý nebo hnědý? A proč? Díky za odpověď.

Mám otázku, 16 let

Milý Máš otázku,

Bíle zbarvený výtok se objevuje nejčastěji 1 až 2 roky před první menstruací (menarché), a to v důsledku hormonálních změn, k nimž u dívek dochází na počátku dospívání. Kvůli tomuto výtoku není třeba se znepokojovat, protože je naprosto normální.
Pokud jde o hnědé zbarvení, to je způsobeno rozkladem krve, přesněji řečeno hemoglobinu, což je červené krevní barvivo. Předtím, než krev opustí tělo, může po určitou dobu (1 – 2 dny) docházet k jejímu zadržování ve vnitřních pohlavních orgánech, což se děje zejména při menším množství krve. Po rozložení červeného barviva již zbarvení krve není červené, nýbrž hnědé. Ostatně totéž se stává například se skvrnami od krve, které poměrně brzy mění svoji barvu z červené na hnědou.

13.11.2018

Dobrý den,
Jak můžu dostat několik týdnů zaschlý ejakulát na zdi? Už tam není ejakulát ani nic takového ale je tam taková skvrna. Jakoby jste cákli vodu na omítku zdi až na to že ta voda zaschne ale ta skvrna po ejakulátu tam stále je. Dá se toho tedy nějak zbavit nebo neexistuje žádná jiná možnost než přemalovat tu zeď?

Ferda, 14 let

Milý Ferdo,

Odstraňování jakýchkoliv skvrn ze zdi (tedy nejen od ejakulátu) může být obtížné, pokud malba není omyvatelná. Jistě záleží také na druhu použité barvy. Radu, jak se skvrny na zdi zbavit, by ti však poskytl spíše malíř pokojů, který se v takových věcech vyzná.

13.11.2018

Ahoj chodím do tanečních a tancuji s mojí kamarádkou že základky . Zamiloval jsem do ní ale nevím jak jí to říct . Když spolu tancujeme pořád se mi snaží koukat do očí ale já uhýbám ani nevím proč .

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Není nutné, abys dívce hned sděloval, že ses do ní zamiloval. Pokud máš o dívku zájem, zkus se s ní nejprve sblížit. Svoje sympatie můžeš dívce vyjádřit různými způsoby. Vzhledem k tomu, že spolu chodíte do tanečních, jí například můžeš říkat, že má hezké šaty, že s ní rád tančíš a podobně. Až spolu budete trávit více času a zvykneš si na její přítomnost, bude pro tebe snadnější s ní hovořit i o důvěrnějších tématech, například o svých citech.

13.11.2018

Chtěl bych se zeptat, mám bílé tečky na předkožce. Je to nebezpečné?

Franta, 13 let

Milý Franto,

Nejspíše se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nejsou nijak škodlivé ani nebezpečné.

13.11.2018

Ahoj, je možný že už od mala (cca 5 let řekněme) mi už kouká žalud ?

Huhu, 12 let

Milý Huhu,

U některých mužů a chlapců zůstává větší nebo menší část žaludu obnažena i v klidovém stavu, což je dáno nejen délkou samotné předkožky, ale také šířkou prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu a dalšími okolnostmi. V dětství před pubertou sice bývá předkožka spíše dlouhá a úzká, avšak samozřejmě existují i výjimky.

13.11.2018

Dobrý den,potřebuju poradit nějaký trik,jak udržet přes celý den prádlo čisté tak,abych večer neměl vzadu čárku.I když si po velké umeju zadek,stejně tam je.Máma mě pořád (...),jaký jsem prase,tak bych moc rád věděl,jak to zařídit.

Meky, 15,5 let

Milý Meky,

Spodní prádlo slouží mimo jiné k tomu, aby chránilo oblečení před znečištěním. Je prakticky nemožné, aby po celém dni nošení zůstávalo spodní prádlo stále stejně čisté, zejména pokud jeho majitel tráví několik hodin denně v poloze vsedě, čemuž se například ve škole nelze vyhnout. Připadá mi poněkud zvláštní, že tvoji maminku něco takového vůbec udivuje (a moc bych se divil, kdyby její prádlo bylo po celodenním nošení stejně čisté, jako když si jej ráno obléká).
Řitní otvor lze jen obtížně udržovat v naprosté čistotě, a to i při každodenním mytí. Pokud tě tedy matka nazývá prasetem pouze kvůli mírnému znečištění spodního prádla, neměl bys připustit, aby takovéto hanlivé označení nějak snižovalo tvé kladné sebepojetí.
Nicméně pokud chceš, aby bylo znečištění méně viditelné, doporučoval bych opatřit si spodní prádlo tmavší barvy, na němž nebude znečištění tak nápadné, jako na spodním prádle světlejších barev (nebo dokonce čistě bílém). Pokud tvojí matce vadí pohled na tvé použité spodní prádlo, můžeš si jej dávat do pračky sám, abys ji tohoto „traumatizujícího“ pohledu ušetřil.

13.11.2018

Dobrý den, líbí se mi jedna holka, teď jsme si poslední dobou začali i víc psát, a zjistil jsem že ji miluju. Chodíme spolu do třídy. Nevíte jak poznám zda se ji líbím? Ona není moc komunikativní, takže vždycky s ní musí začít mluvit ten druhý.

Orlík, 14 let

Milý Orlíku,

Pokud chceš zjistit, zda jsi dívce sympatický, zkus ji přímo oslovit. Zatímco v písemném projevu ti dívka může své sympatie dát najevo pouze slovy, během osobního rozhovoru můžeš sledovat, jak reaguje na tvoji přítomnost a fyzickou blízkost. Dívku však neoslovuj před spolužáky, kamarádkami nebo dalšími lidmi, jejichž přítomnost by ji mohla přivést do rozpaků. Můžete si spolu například domluvit schůzku a navštívit nějaké zajímavé místo v okolí vašeho bydliště, nebo spolu jít „jen tak“ na procházku. Samozřejmě, že dívce bys neměl hned na první nebo druhé schůzce vyznávat lásku, nicméně se během několika schůzek můžete sblížit a lépe poznat. Pokud se dívce líbíš, dříve či později ti to dá nějakým způsobem najevo.

13.11.2018

Zdravím, chtěl bych se zeptat zda je normální chodit doma nahý před mamkou. Jsem nahý pořád, ať sedíme v obýváku nebo uklízím. Mamce to nevadí a mi taky ne. Občas si o tom popovídáme. Děkuji za odpověď

Dan, 17 let

Milý Dane,

Především je třeba si uvědomit, že v různých rodinách může být vztah k nahému lidskému tělu různý. Zatímco někteří lidé se i před svými nejbližšími příbuznými pečlivě zakrývají (například se nikdy nepřevlékají v přítomnosti dalšího člena rodiny), pro jiné je pohled na nahé tělo takřka běžnou součástí každodenního života. Obecně platí, že ve vlastním domě či bytě si každý může chodit jak chce, ovšem za předpokladu, že tím nepohoršuje ostatní rodinné příslušníky nebo členy společné domácnosti. Záleží tedy na každé konkrétní rodině, v jakých situacích jsou její členové ochotni nahé lidské tělo akceptovat.
Podle některých vědeckých studií (např. Okami, P.; Olmstead, R.; Abramson, P.R.; Pendleton, L.: Early childhood exposure to parental nudity and scenes of parental sexuality: an 18-year longitudinal study of outcome. In: Archives of Sexual Behavior, r. 27, č. 4, s. 361 – 384. 1998) má otevřený vztah k nahému lidskému tělu v rámci rodiny příznivý vliv na psychický a sociální vývoj potomků.

13.11.2018

Dobrý den, už mě nebaví pořad masturbovat pořad stejnou technikou, neměli byste prosím nějaký tip? (Chci vyzkoušet něco nového a nevím kde to sehnat) Předem děkuji za odpověď

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Masturbace slouží mimo jiné k poznávání svého vlastního těla a pocitů. Pokud tedy chceš způsob vykonávání masturbace obměnit, je jen na tobě, abys vyzkoušel různé možnosti a našel takový způsob, který ti bude nejlépe vyhovovat. Různé způsoby vykonávání masturbace se mohou navzájem odlišovat například způsobem uchopení penisu, rozsahem masturbačních pohybů, ale i tělesnou polohou při masturbaci.
V každém případě bys měl pro vykonávání masturbace používat vždy pouze ruku (případně samotné prsty), nikoli umělé pomůcky všeho druhu, jejichž používání je spojeno s rizikem poranění.

13.11.2018

Dobrý den, prosím zakrýt (...)

VB, 14 let

Milý VB,

1) Záleží na tom, jak moc dobří jste kamarádi. Avšak při běžném rozhovoru by nemělo být obtížné zjistit, zda je ochoten s tebou o takto důvěrných tématech mluvit. Pokud ne, jistě nebude obtížné převést řeč na jiné téma.
2) Žádné poškození struktury DNA v tomto případě nehrozí.

12.11.2018

Dobrý den, potřeboval bych se s vámi poradit (...)

Bernie, 16 let

Milý Bernie,

Nejspíše se jedná o poruchu spánku. Podrobnější informace, rady a doporučení najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Luna ze dne 12.11.2018 (viz níže na této stránce) a na stránce „Jak zdravě spát“.

12.11.2018

Poslední dobou jsem vůbec neejakuloval. Přijde mi to dost divné. Ještě před nějakou dobou jsem ne vždy ale normálně ejakuloval. Jediné co mě napadá že jsem si všiml že poslední dobou málo piji a ještě že masturbuji tak 3x denně. Mám docela strach.

Anonym5, 14 let

Milý Anonyme5,

Poruchy ejakulace jsou v období dospívání poměrně vzácné. Avšak je téměř jisté, že příčina tvých obtíží nespočívá v četnosti masturbace, protože tvorba ejakulátu probíhá v podstatě nepřetržitě, a tudíž zdravý jedinec dokáže ejakulovat i vícekrát za den. Určitý vliv by mohlo mít nedodržování pitného režimu, tj. nedostatečný příjem tekutin. V takovém případě by však docházelo spíše k nárůstu hustoty ejakulátu, nikoli k poklesu schopnosti dosáhnout ejakulace.
Pokud dosahuješ orgasmu (vyvrcholení), ale bez ejakulace (výronu semene), mohlo by se jednat o poruchu zvanou anejakulace. Ve většině případů je anejakulace způsobena narušením nervových spojení, která se podílí na ejakulačním reflexu. K tomu může dojít například v důsledku poranění, onemocnění, ale také se může jednat o vedlejší účinek některých léčiv (například některých léků na snížení krevního tlaku, případně některých antidepresiv). Absence ejakulace však nemusí v pohlavním životě představovat zásadní problém, pokud je jedinec schopen dosahovat orgasmu.

12.11.2018

Dobrý den, chtěl bych vědět jak bych měl postupovat při orálním sexu pro partnerku kde se dotýkat ústy a takové věci, nebo jak na to partnerku připravit aby si to užila co nejvíce a jestli jsou na to nějaké fígle a nějaké erotogenní body. A taky jaká jsou rizika orálního styku. A jak připravit na takový styk pohlavní organy jak chlapecké tak i dívčí jestli jsou nějaké hygienické zásady na které by se mělo dbát. Děkuji přeji hezký den :)

Xxx, 16 let

Milý Xxx,

Především je třeba zvážit, zda je tvůj vztah s přítelkyní již natolik důvěrný, abyste mohli vykonávat párové sexuální aktivity, k nimž patří i orální sex (tj. dráždění pohlavních orgánů partnera či partnerky ústy). Pokud jde o způsob vykonávání těchto aktivit, vždy záleží na obou partnerech. Podstatné je, aby si dva lidé dobře rozuměli a dovedli si dát najevo, co je jim příjemné. Nekoitální sexuální aktivity, k nimž patří i orální sex, slouží mimo jiné i k lepšímu a důkladnějšímu poznání partnerova či partnerčina těla a také projevů, jimiž dává najevo své pocity. Samozřejmě, že každý jedinec může mít trochu jiná přání a potřeby, jeho tělo může být různě citlivé a jeho reakce na různé podněty mohou být slabší či silnější. Z tohoto důvodu je obtížné poskytovat nějaké univerzálně platné „návody“, jak orální sex vykonávat.
Orální sex nevyžaduje žádnou speciální „přípravu“ pohlavních orgánů, protože jejich běžnou hygienu by oba partneři měli vykonávat tak jako tak. Samozřejmě, že i při orálním sexu existuje určité riziko přenosu pohlavních nemocí (byť se jedná spíše o střední míru rizika), ale i jiných infekčních onemocnění. Partneři by tedy pokud možno měli znát svůj zdravotní stav.

12.11.2018

Dobrý den, v poslední době mám problém s tím že mi vždycky vypadne například to co jsem chtěl udělat nebo mi vypadne myšlenka toho o čem jsem zrovna přemýšlel. Nejdivnější na tom je že se mi to co jsem chtěl udělat nebo nějaká myšlenka vybaví až například po dvou dnech a to úplně z neznámého důvodu protože se na to co jsem zapomněl už v té době ani nesnažím přijít.
Děkuji za odpověď

Pl, 15 let

Milý Pl,

Není snadné posoudit, zda se v tvém případě jedná o poruchu pozornosti, soustředění či paměti, nebo zda jsou takovéto občasné „výpadky“ pouze projevem běžné roztržitosti. Pokud tě napadne nějaká zajímavá myšlenka, měl by sis ji písemně zaznamenat, abys na ni opět nezapomněl a mohl ses k ní kdykoliv později vrátit.

12.11.2018

(...) prosím zobraziť iba odpoveď

Majo, 16 let

Milý Majo,

Vzhledem k tomu, že jste již oba dosáhli věkové hranice 15-ti let, spolu souložit můžete. Nicméně pokud se dosud necítíte připraveni na přijetí rodičovské odpovědnosti, měli byste se prozatím omezit na nekoitální sexuální aktivity. Ani při použití antikoncepčních prostředků totiž nelze zcela vyloučit, že by při souloži mohlo dojít k neplánovanému početí.

12.11.2018

Co to vlastně ejakuluji? Je toho pár kapek ale je to bílé (průhledné ale spíš do běla), nedostříkne to daleko, co to tedy je?

Anonym, 13,7 let

Milý Anonyme,

Podle popisu se jedná již o ejakulát (sperma), byť dosud relativně řídký a v malém množství. Avšak objem i hustota ejakulátu je u dospívajícího chlapce obvykle nižší než u dospělého muže, a proto se nemusíš znepokojovat.
Také u chlapců, kteří dosud neměli ejakulaci, se může uvolňovat tzv. preejakulační tekutina, která je zcela čirá a zpravidla se uvolňuje v malém množství (nejvýše několik kapek). Avšak preejakulační tekutina by se uvolnila již během masturbace, nebo dokonce již při silném pohlavním vzrušení. Pokud však k výronu tekutiny dochází až při orgasmu (vyvrcholení) či bezprostředně po jeho dosažení, jedná se již o ejakulát.

12.11.2018

Dostal se mi ejakulát do pupíku, většinu jsem odstranil, ale něco očividně zůstalo a přes noc zaschlo, pupík mám celý rudý a na dotek velice bolí.
Nějaká rada?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Zarudnutí je zřejmě způsobeno podrážděním v obtížně přístupné části pupeční jamky (možná, že nynější obtíže souvisí s předchozím nešetrným pokusem o její vyčištění). K jejímu vyčištění můžeš použít například líh, sterillium nebo jiný dezinfekční přípravek, který lze zakoupit v lékárně. Při čištění však postupuj opatrně, aby sis nezpůsobil poranění.

12.11.2018

Dobrý den,
mám problém. Nevím proč, ale nejsem vůbec unavený ani třeba v půlnoci a tak se mi hůře chodí spát - "nechce se mi". Vím, že to je špatně a že kvůli tomu, že chodím pozdě spát a vstávám brzo tak si ničím zdraví a tak bych chtěl vědět - čím to je, že teď nejsem unavený? a Jak chodit spát dříve? Dekuji (vím ze to jsou blbě otázky, ale nevím si rady)

Luna,12 let

Milý Luno,

Tvoje obtíže mohou být projevem poruchy spánku zvané insomnie („nespavost“). Příčinou může být stres, nedodržování spánkové hygieny, případně užívání některých léčiv nebo i hormonální nerovnováha na počátku puberty.
Především doporučuji dodržovat zásady zdravého spánku. Důležitá je zejména pravidelnost spánku. Do postele bys měl uléhat vždy pokud možno ve stejnou dobu. Ukládání ke spánku si také můžeš spojit s nějakým „rituálem“, který budeš pokaždé opakovat (vzhledem k tvému věku ti to sice může připadat poněkud nepřiměřené, ale pokud máš nějaké plyšové zvíře, můžeš si ho ukládat do postele v době, kdy ty sám chodíš spát, což ti pomůže s dodržováním stanovené doby).
Také alespoň 1 hodinu před spaním nepoužívej počítač nebo zařízení se světelným displejem (telefon, tablet a podobně), protože světlo o nízké frekvenci, které tato zařízení vydávají, má stimulační účinky. Alespoň 3 hodiny před spaním nepij močopudné nápoje (tj. nápoje sycené, slazené či horké), pouze malé množství čisté vody v případě, že ti vyschne v krku. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.
Pokud obtíže s usínáním neustoupí ani po 4 týdnech dodržování pravidel spánkové hygieny, měl by ses svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat jej, aby s tebou navštívil praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na neurologii.

11.11.2018

Dobrý den, v sobotu jsem svoji přítelkyni prstil (panna už neni). Jenže večer mi oznámila, že krvácí. Moc se bojim, asi sem ji totiž ranil (bere antikoncepci, takže menses to neni, v tuto dobu to dokonce už nekrvácí) . Jak mám tomu nadále předejít, abych ji znovu neporanil?

Venda, 17 let

Milý Vendo,

Ke krvácení nemuselo dojít v důsledku předchozí sexuální aktivity (vzájemné masturbace), i když zcela vyloučit to nelze. „Menstruační“ krvácení však nelze zcela vyloučit ani u dívek, které užívají hormonální antikoncepci. Krvácení v době užívání hormonální antikoncepce se nazývá pseudomenstruace nebo též krvácení z průniku.
Pokud by krvácení přece jen bylo způsobeno drobným poraněním během vzájemné masturbace („prstění“), příčinou by mohly být například čerstvě ostříhané (a tudíž ostré) nehty, případně nešetrné zavádění prstů do poševního vchodu bez předchozího dostatečného zvlhčení partnerčiných pohlavních orgánů.
Avšak při masturbaci (ať už ji dívka vykonává sama nebo s partnerem) není nutné zavádět prsty přímo do pochvy, ostatně většina nervových zakončení se nenachází uvnitř pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů, které u žen a dívek představuje tkáň v okolí poševního vchodu, obojí stydké pysky, klitoris (poštěváček) a záhyb nad ním.

11.11.2018

Ahoj mám problém , na čtvrtletní vysvědčení dostanu za jednu 5 . Vím že je to velký problém a budu se muset hodně učit ale chtěl bych se zeptat jestli budu muset dělat nějaký reparát. Přeci jenom je pololetí na konci ledna tak bych to mohl zkusit dohnat ale bojím se toho reparátu.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Opravná zkouška ti prozatím nehrozí, protože se vykonává až v případě, že žák neprospěje z jednoho nebo dvou předmětů v závěrečném hodnocení na konci školního roku. Ve čtvrtletí ani v pololetí se opravné zkoušky neskládají. Nicméně na zlepšení známky můžeš pracovat již nyní.
Někteří učitelé využívají ve čtvrtletní klasifikaci známku 5 jako jakousi hrozbu či zostřené upozornění na nedostatky, a přitom si mnohdy neuvědomují, co všechno mohou udělením takové známky způsobit. Neměl bys tedy připustit, aby uvedená známka nějak snížila tvoji motivaci k dosažení úspěchu v daném předmětu, nebo aby ti příslušný předmět dokonce znechutila natolik, že bys o něj ztratil opravdový zájem a učil se jen proto, aby ses vyhnul špatné známce na konci roku. Je prokázáno, že žáci, kteří se učí proto, aby dosáhli úspěchu, mají zpravidla lepší výsledky než ti, kteří se učí jen proto, aby se vyhnuli neúspěchu.
Důležitá je průběžná příprava. Pokud v příslušném předmětu něčemu nerozumíš nebo učivo zcela nechápeš, popros o pomoc někoho, kdo v tomto předmětu dosahuje lepších výsledků. I když se budeš více učit, rozhodně bys neměl zanedbávat odpočinek. Duševně zdravý jedinec je schopen udržet pozornost nejdéle po dobu 20 minut, a proto by po každých 20-ti minutách učení měla následovat stejně dlouhá přestávka. Nesnaž se naučit se vše najednou, probíranou látku si rozděl do jednotlivých bloků. Pokud by ses učil několik hodin denně bez přestávky, výsledek učení by se mohl naopak spíše zhoršit.

11.11.2018

Dobrý den, (...) Poprosím skrýt dotaz.

T, 18 let

Milý T,

V období dospívání může docházet i k poměrně výrazným výkyvům hormonální hladiny. Vzhledem k pozdějšímu nástupu puberty i výskytu zmíněného vrozeného onemocnění je pravděpodobné, že popsané příznaky jsou skutečně projevem gynekomastie. Na lékaře se obrať co nejdříve, protože výskyt gynekomastie v tvém věku (v závěru dospívání, ba dokonce takřka na počátku dospělosti) je již spojen s výraznějším rizikem, že dojde k fibrózní restrukturaci tkáně, v jejímž důsledku by zvětšení prsních bradavek i dvorců mohlo být již trvalé. Léčbu bych tedy nedoporučoval příliš odkládat.

11.11.2018

Dobry den, když mám v erekci cca 14,5 cm, není to málo?

Dex, 14,5 let

Milý Dexi,

Tvůj penis určitě není malý, protože jeho délka je naprosto normální a odpovídá průměru pro tvůj věk. Průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců ve věku 15-ti let 13 až 15 cm.

11.11.2018

Dobrý den,
1. Dnes, když jsem se šel sprchoval, jsem zjistil, že se mi zvětšily bradavky. Je to u kluka normální? Mám je totiž takový širší-větší než kdy jindy.
2. Brzy se budu hlásit na střední školu a tak jsem přemýšlel, co bych chtěl dělat. Nezobrazovat:
(...)
3. Z nějakého důvodu mě vzrušuje masturbace u okna, tak, abych byl vidět. (Samozřejmě jen pokud tam nejsou lidé, kteří by se nějak pravidelně do toho okna koukali). Přijde mi to divný a ujetý, prosím, že se nejedná o žádnou sexuální deviaci?

Dinosaurus, 14 let

Milý Dinosaure,

1) Zvětšení prsních bradavek u dospívajícího chlapce může být projevem pravé gynekomastie, která vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy. Pokud tyto obtíže přetrvávají delší dobu, lze je léčit podáváním antiestrogenů (léčiv tlumících účinky ženských pohlavních hormonů – estrogenů).
2) V obou případech je pro zvolenou profesi zapotřebí získat vysokoškolské vzdělání. Z tohoto důvodu bych při volbě střední školy doporučoval gymnázium (na vysokou školu se sice lze přihlásit i po absolvování jiné střední školy s maturitou, avšak absolventi gymnázia bývají v přijímacím řízení ke studiu na vysoké škole i během samotného vysokoškolského studia přece jen úspěšnější).
3) U dospívajícího jedince mladšího 16-ti let nelze žádnou sexuální deviaci (parafilii) spolehlivě prokázat, a to ani na základě takového chování, které by u dospělého jedince již mohlo být  projevem exhibicionismu či jiné parafilie. Dospívajícího jedince mohou pohlavně vzrušovat všelijaké představy, byť značně neobvyklé, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy.
Navíc jak sám uvádíš, masturbaci u okna vykonáváš pouze v době, kdy se do okna nedívají žádní lidé, a tudíž svým chováním v nikom nevzbuzuješ pohoršení. Pokud by tě nějací lidé přece jen viděli, naplňovalo by tvé jednání znaky přestupku proti veřejnému pořádku, avšak vzhledem k tomu, že jsi dosud nedosáhl věku 15-ti let, by ti za spáchání přestupku nehrozilo uložení pokuty. Jediný „postih“ by spočíval v tom, že by o tomto přestupkovém jednání byli informováni tví rodiče nebo jejich zákonní zástupci.

11.11.2018

Jak to že když masturbuju tak po tom potřebuju močit ale nejde to?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Během několika minut po ejakulaci (výronu semene) může být močení opravdu obtížné. Důvodem je, že vnitřní svěrač močové trubice, který nelze ovládat vůlí, zůstává během sexuálních aktivit uzavřen, aby nedocházelo k tzv. retrográdní ejakulaci (tj. k výronu semene do močového měchýře). Tento stav může trvat ještě různě dlouhou dobu po ejakulaci, zpravidla však pouze několik minut. Navíc po určitou dobu od výronu semene může přetrvávat zvětšení prostaty (předstojné žlázy), která obepíná močovou trubici, čímž je vyprazdňování močového měchýře poněkud znesnadněno.
Zjednodušeně řečeno, lidskému tělu může několik minut trvat, než se „přepne“ ze stavu, v němž lze ejakulovat, do stavu, v němž lze močit. Ejakulovat a močit zároveň nelze, snad jen s výjimkou jedinců s poruchou nervových spojení, která toto „přepínání“ zajišťují.
Pokud ti silné nutkání k močení po ejakulaci znepříjemňuje život, doporučuji, aby ses před vykonáváním masturbace nejprve vymočil.

11.11.2018

Dobrý den,
Slyšel jsem o očkování HPV. Prý to není jen pro holky, ale nejsem si jistý, zda mám požádat rodiče, aby mě očkovali. Vyplatí se to? Děkuji za odpověď

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který mimo jiné způsobuje rakovinu děložního krčku, lze skutečně provést nejen u dívek, ale i u chlapců. Ti sice žádný děložní krček nemají, avšak očkování je chrání proti tzv. kondylomatům, což je zvláštní druh bradavic, které vyrůstají na pohlavních orgánech. HPV se totiž podílí nejen na vzniku rakoviny děložního hrdla (pouze u žen a dívek), ale i na vzniku kondylomat (u obou pohlaví). Z tohoto důvodu může být očkování proti HPV užitečné i u chlapců.

11.11.2018

Zdravím,
Mám problém s varlaty, jedno pravé mám hrozně velké třeba jako pingpongový míček a tu pravou strašně malou, je tak o 60% menší hrozne mě to štve co s tím?

Davidos, 13 let

Milý Davidosi,

Za normální se považuje rozdíl v objemu varlat do 20 až 25%. Pokud je rozdíl v objemu varlat výrazně vyšší, doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede kontrolu a v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

10.11.2018

Ahoj mám dva dotazy:
1) Ještě se mi netvoří sperma je to normálním?
2) Masturbuji jinak ne celou rukou ale jen dvěma prsty, nevadí to?
Děkuji.

Vojtěch, 12 let

Milý Vojtěchu,

1) Tvorba ejakulátu začíná obvykle ve věku 12 až 14 let, u některých chlapců o něco dříve či naopak později. Prozatím tě tedy nemusí nijak znepokojovat, že jsi dosud neměl ejakulaci. Za normální věk první ejakulace se považuje 11 až 15 let.
2) Zatímco někteří chlapci při masturbaci používají celou ruku, jiní masturbují pomocí dvou nebo třech prstů. Oba způsoby jsou stejně normální. Záleží pouze na tom, co ti lépe vyhovuje.

10.11.2018

Nedokážu vydržet den bez (...) není to divné?

Frank, 14 let

Milý Franku,

Nemusíš si dělat starosti, dospívajícího chlapce může pohlavně vzrušovat všechno možné. Sexuální reakce na neobvyklé podněty může být v období dospívání projevem narůstající hormonální hladiny.

10.11.2018

Dobrý den, asi mám trypofobii. Čím je způsobena a může mě nějak omezovat? Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Trypofobie je označení pro jednu z nově popsaných úzkostných poruch (fobií), která spočívá ve strachu z velkého nahromadění drobných otvorů. Označení je odvozeno z řeckého slova τρύπα (trýpa), což znamená otvor nebo dírka.
Samozřejmě, že každá úzkostná porucha může jedince v praktickém životě různými způsoby omezovat. Není však jisté, zda se (alespoň v tvém případě) skutečně jedná o úzkostnou poruchu. Úzkostnou poruchu jakéhokoliv druhu lze prokázat pouze vyšetřením na psychiatrii.
Otázkou je, zda u sebe pouze nehledáš příznaky nějaké poruchy, o které sis například přečetl článek v časopisu a podobně. Například v nedávné době se na některých webových stránkách objevily články, jejichž autoři tvrdili, že pokud se čtenářům dělá nevolno při pohledu na určité fotografie, prý to znamená, že trpí určitou úzkostnou poruchou. Přitom z fotografií, které tyto články provázely, by se zřejmě udělalo nevolno každému, i duševně zcela zdravému jedinci.

10.11.2018

Dobrý den mám dotaz. Když si v lékárně koupím testosteron a budu ho pravidelně užívat, poroste mi pak víc penis?

Honza, 13 let

Milý Honzo,

V lékárně lze sice zakoupit léčiva obsahující sloučeniny, které nahrazují testosteron (například pod označením sustanon), avšak takováto léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis a jsou určena pouze pro pacienty, kteří trpí závažným onemocněním pohlavních žláz (varlat), případně utrpěli jejich ztrátu v důsledku úrazu či onemocnění. Žádný lékař ti takovéto léčivo nepředepíše jen proto, že si přeješ mít větší penis.
Otázkou je, zda vůbec nějaké zvětšení penisu potřebuješ. Ostatně právě procházíš obdobím dospívání, během něhož penis roste a zvětšuje se „od přírody“, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí v klidovém stavu 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) a při erekci 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm).
Avšak ani v případě, že by rozměry tvého penisu nedosahovaly průměrných hodnot pro tvůj věk, se ještě nemusí jednat o projev nějaké poruchy či nedostatečné produkce pohlavních hormonů. Za normální lze u chlapce ve věku 13-ti let považovat penis, který při erekci dosahuje délky alespoň 4,5 cm. Pouze v případě, že by penis této délky nedosahoval, by se jednalo o tzv. mikropenis. V takovém případě by již připadala v úvahu hormonální léčba, avšak nejprve by bylo zapotřebí provést endokrinologické vyšetření. Pokud se domníváš, že tvůj penis je abnormálně malý, můžeš navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě podezření na mikropenis vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Léčba spočívá například v podávání látek, které se označují jako analoga gonadoliberinu. Tato léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis.
Jinak se kvůli rozměrům penisu netrap, protože rozhodně není pravdou, že nadprůměrně velký penis by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Vzhledem k tvému věku je navíc velmi pravděpodobné, že během několika následujících let u tebe dojde k nápadnému růstu penisu.

10.11.2018

Dobrý den, mam takový problém muj penis má 15,5 cm a má kamarádka má doraz na 18cti cm když jsem měl sex tak si to neužila protože nic prý necítila je možné si penis nějak zvětšit jsem už dost zoufalý a nevím co s tím a stydím se před ní. Slyšel jsem o nějakých gumových kroužcích na zaškrcení penisu kuli nahrnutí krve jak to funguje jaké jsou výsledky.

Xxx, 16 let

Milý Xxx,

Délka tvého penisu je naprosto normální a plně odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců tvého věku, která činí 15,5 ± 1,5 cm (tj. 14 až 17 cm).
Údaj o „dorazu“ 18 cm je přinejmenším nadnesený, ne-li přehnaný, protože běžná délka (či spíše hloubka) pochvy činí u dospělé ženy 9 až 11 cm. Je téměř vyloučeno, aby dívka při pohlavním styku s partnerem, jehož penis měří 15,5 cm, „nic necítila“, protože podle sexuologických výzkumů (například Weiss a Zvěřina, 2009) je pro drtivou většinu žen hlavním zdrojem pohlavního uspokojení dráždění klitorisu a oblasti okolo poševního vchodu, nikoli dráždění v hloubce pochvy. Je tedy téměř vyloučeno, že by nespokojenost tvé partnerky nějak souvisela s délkou tvého penisu, která je naprosto normální. Mnohem pravděpodobnější příčinou partnerčiny nespokojenosti je nedostatečná stimulace v okolí poševního vchodu a v oblasti vnějších pohlavních orgánů, což by mohl být naopak důsledek příliš hlubokého zavádění penisu.
Pokud by partnerka přesto trvala na hlubším zavedení penisu do pochvy, bylo by možné jej dosáhnout vykonáváním pohlavního styku v poloze, v níž partnerka klečí v předklonu a partner zavádí penis do pochvy zezadu. V této poloze proniká penis hlouběji do pochvy, avšak většině žen a dívek může být soulož v takovéto poloze nepříjemná, a to právě z důvodu příliš hlubokého zavádění penisu, obzvláště pokud tento „naráží“ do partnerčina děložního krčku.
Rozhodně bys kvůli rozměrům svého penisu neměl být zoufalý, nebo dokonce přemýšlet o možnostech jeho zvětšení. Pokud jde o gumové škrticí kroužky, ty neslouží k prodloužení penisu, nýbrž k zabránění odtoku krve z penisu při erekci u starších mužů, kteří již mají ochablé svalstvo v oblasti malé pánve, díky němuž se u zdravých jedinců po dobu trvání erekce „drží“ krev v topořivých tělesech penisu. Škrticí kroužek v podstatě pouze supluje úlohu ochablého svalstva a zamezuje odtoku krve z topořivých těles penisu, avšak na délku penisu nemá jeho používání vliv. Avšak používání škrticího kroužku je spojeno i se zdravotními riziky, především s rizikem omezení průtoku krve penisem. Jestliže je kroužek nasazen po dobu delší než 10 – 15 minut, hrozí poškození tkání penisu v důsledku nedostatečného okysličení.
Není vyloučeno, že tvoje partnerka byla s průběhem pohlavního styku skutečně nespokojena. Avšak vzhledem k tomu, že rozměry tvého penisu jsou zcela normální, je krajně nepravděpodobné, že by příčinou její nespokojenosti byl tvůj penis. Pravdou však je, že některé ženy a dívky (podle výše zmíněného sexuologického výzkumu Weisse a Zvěřiny se jedná o 8% žen) při pohlavním styku nikdy nedosahují orgasmu, a to bez ohledu na rozměry partnerova penisu nebo způsob vykonávání pohlavního styku. Stručně řečeno, tyto ženy a dívky nelze pohlavním stykem uspokojit. Možná, že tvoje dívka mezi ně patří, a už proto by bylo velmi nerozumné, kdyby ses trápil kvůli něčemu, co nemůžeš nijak ovlivnit. Jestliže dívku nelze uspokojit při vaginálním pohlavním styku, zbývají ještě nekoitální sexuální aktivity (například vzájemná masturbace nebo orální sex, tj. dráždění pohlavních orgánů ústy).
Pokud se s dívkou máte skutečně rádi, navzájem se respektujete a důvěřujete si, jistě dovedete případné obtíže v intimním soužití překonat. V opačném případě by bylo vhodnější vztah ukončit, protože pokud byste společně nedovedli překonat drobné obtíže v pohlavním životě, lze si jen obtížně představit, jak byste společně zvládali mnohem závažnější problémy, s nimiž se partnerská dvojice během svého soužití setká.

10.11.2018

Poslední 3 měsíce mám problémy s mou sexuální orientací. Nevím jestli jde o coming out nebo to je jen ta moje zničená psychika. Jelikož mám velmi těžké obsese, je to dost těžké snášet. Jsem dost na dně

X, 14 let

Milý X,

Sexuální orientace má sice vrozený základ, avšak spolehlivě ji lze určit až od věku 16-ti let. U mladších jedinců nemusí být pohlavní náklonnost k osobám téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. Především bys tedy neměl podléhat homofobii (tj. strachu z homosexuality). I kdyby se za několik let ukázalo, že jsi opravdu homosexuálně orientován, ještě to nemusí znamenat žádné neštěstí, protože žiješ v zemi, kde je homosexuální orientace poměrně široce tolerována a homosexuálně orientovaní občané nejsou kvůli své sexuální orientaci pronásledováni.
Pokud u sebe delší dobu pozoruješ psychické obtíže (přičemž 3 měsíce již představují poměrně dlouhou dobu), doporučoval bych navštívit psychiatra a svěřit se mu se svými problémy. Není vyloučeno, že trpíš úzkostnými stavy či depresemi. Osoba mladší 18-ti let sice může navštívit lékaře – specialistu pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, avšak není nutné, aby tento doprovod byl přítomen v ordinaci po dobu důvěrného rozhovoru lékaře s nezletilým pacientem.

10.11.2018

Zdravím. Mam problém. Keď som mal 2/3 roky presťahovali sme sa do Nemecka do Frankfurtu nad Mainom. Miloval som to mesto. Keď som mal 6 postavili sme dom a presťahovali sme sa na Slovensko. Začal som tu chodiť do školy. No nemám veľa priateľov asi troch. Veľmi sa mi ľúbi Frankfurt a chcem sa tam vrátiť a naši možno tiež. Som ale veľmi nešťastný že nemám priateľov a odráža sa to na mne. Skoro stále som len doma prežieram sa a len ležím. Cez tieto prázdniny som bol u tety vo Frankfurte a Slovensko mi vôbec nechýbalo. Tam som sa začal úplne prejedať a pokračuje to aj teraz. Mam 75 kg a 174 cm a chcem mat ploche brucho a hmotnosť 65/60 kg. Potrebujem pomoc. A keby sme sa presťahovali chýbala by mi iba rodina ale aj náš dom. Som z toho v koncoch. Pomôžte mi. Chcem aj schudnúť aj sa tam presťahovať. Pomôžte mi prosím. Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Vzhledem k tomu, že o místě pobytu osoby mladší 18-ti let rozhodují její rodiče, by ses musel v případě zájmu o přestěhování obrátit na ně. O tomto problému by sis s nimi měl v každém případě pohovořit, protože je docela dobře možné, že tvoje přání by nakonec mohlo přispět k jejich rozhodnutí se do Frankfurtu vrátit.
Pro většinu dospívajících je důležité udržovat přátelské vztahy s vrstevníky. Je dobře, že máš alespoň nějaké přátele, i když ti jejich počet připadá nízký. Zatímco některým lidem stačí jeden opravdu dobrý kamarád, jiní se raději obklopují větším počtem přátel. Okruh svých přátel či kamarádů se můžeš pokusit rozšířit například tím, že se zapojíš do nějaké zájmové činnosti, která tě bude nejen bavit, ale poznáš při ní nové lidi, s nimiž se můžeš spřátelit.
Pokud jde o tvoji hmotnost, ta je vzhledem k tvému věku výrazně nadprůměrná. Nicméně i tělesnou výšku máš nadprůměrnou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 24,8. Jedná se o nadváhu, protože optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí 18 až 21.
Pokud chceš zhubnout, měl by ses především snažit omezit přejídání. Své problémy můžeš řešit i jiným způsobem, než nadměrnou konzumací jídla. Kromě úpravy stravovacích návyků by bylo vhodné se věnovat nějaké komplexní pohybové aktivitě, například plavání. To je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, avšak nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako například běh. Několik rad a doporučení týkajících se hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

10.11.2018

Dobrý deň asi to tu nepatrí ale chcem sa spýtať od koľkých rokov môžem brigádovať v bare pretože sestra ma bar a chcem vedieť či tam môžem brigádovať. Vopred ďakujem

Mat, 15 let

Milý Mate,

Výdělečnou činnost formou zaměstnání (včetně brigády) vykonávat můžeš, pokud už jsi dosáhl věku 15-ti let a máš ukončenou povinnou školní docházku. Zaměstnavatel však může mladistvému pracovníkovi ukládat pouze takovou práci, která je přiměřená jeho fyzickému a rozumovému rozvoji. Otázkou je, zda práce v baru je z tohoto hlediska přiměřená. Navíc na mladistvé zaměstnance či brigádníky se vztahuje i zákaz práce v noci (tj. po desáté hodině večer a před šestou hodinou ráno), což by vzhledem k obvyklé otevírací době většiny barů mohl být problém.
V každém případě bych práci v baru mladistvé osobě rozhodně nedoporučoval, protože by se během jejího výkonu pravděpodobně často dostávala do kontaktu s osobami pod vlivem alkoholu, což by mohlo ohrozit její morální vývoj.

10.11.2018

Dobrý den, přestěhovali jsme se do domu a vůbec se mi tam nelíbí nemám tam žádné kamarády a jenom mě drží škola na nohách. Protože alespoň ještě chodím na tu školu kde jsem chodil. Odstěhovali jsme se 3 km od města kde jsem měl kamarády atd. Strašně mě to chybí přemýšlím že bych se dal na útěk. Naštěstí tam mám dvě sestry a babičku. Někdy se ani nechci vracet domů.

Patrik, 13 let

Milý Patriku,

Pravdou je, že stěhování do nového prostředí může představovat značnou psychickou zátěž. Výhodou je, že alespoň docházíš do stejné školy, protože změna školy by mohla přinést další obtíže. Nicméně i přesto je celkem pochopitelné, že přivyknutí na nové prostředí pro tebe není snadné.
Namísto úvah o útěku by ses však raději měl zaměřit na nějaké pozitivní řešení tvého současného problému. Jako nezletilý na útěku bys byl vystaven celé řadě rizik (například by ses mohl snadno stát obětí násilné trestné činnosti) a dříve či později bys byl dopaden a předán svým rodičům nebo jejich zákonným zástupcům.
Pokud se ti například líbí ve škole více než doma, přemýšlej o tom, zda by nebyla nějaká možnost, jak svůj pobyt ve škole prodloužit (například pobytem ve školním klubu, účastí v zájmové činnosti a podobně). Domů bys pak chodil v podstatě jen přespávat. Také by bylo dobré si zjistit, zda bys mohl trávit alespoň část svého volného času po vyučování na návštěvě u některého ze svých spolužáků nebo spolužaček, samozřejmě pouze po dohodě s tvými rodiči i s rodiči dotyčného spolužáka či spolužačky. Možná, že tě napadnou ještě další možnosti (kromě zmíněného útěku, který však nedoporučuji).
Také se můžeš pokusit v rámci svých možností uzpůsobit své nové prostředí tak, aby se ti v něm líbilo. Výhodou by bylo, kdybys měl svůj vlastní pokoj nebo alespoň kout, který by sis mohl zařídit podle svých představ. Pokud si nemůžeš najít kamarády v místě bydliště (například tam nebydlí žádní další chlapci nebo dívky tvého věku, nebo s nimi z nějakých důvodů nechceš navazovat vztahy), zkus se u rodičů informovat na možnost pozvat si domů na návštěvu například některého ze spolužáků, kterého už znáš. Případně si můžeš zkusit najít nějakou zálibu, které by ses doma mohl věnovat.

10.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat do kolika let se dá udělat obřízka. Co je lepší obřízka nebo neobřezaný penis prosím ke každému vysvětlení děkuji. Při obřízce dospělého jedince bolí to? Nebo ne. Děkuji za odpověď.

Kolo14, 14 let

Milý Kolo14,

Cirkumcize neboli obřízka je chirurgický zákrok spočívající v odstranění části penisu, jmenovitě vnějšího listu předkožky, části vnitřního listu předkožky a v některých případech i části navazujícího kožního pokryvu penisu. Jejím provedením je nevratně odstraněna tkáň, která obsahuje až 20 000 nervových zakončení (což je více, než kolik obsahují všechny zbývající části penisu) a představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu.
Z toho vyplývají i důsledky uvedeného zákroku, k nimž patří zejména pokles citlivosti penisu a omezení kožní rezervy pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Někdy dochází v důsledku obřízky také k částečnému zanoření penisu, které může vést ke snížení jeho délky až o několik centimetrů. Pokud jde o snížení citlivosti penisu v důsledku cirkumcize, podrobnější informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Cimcalabim ze dne 27.10.2018 (viz archiv odpovědí – říjen 2018).
K možným komplikacím cirkumcize patří i stenóza (chorobné zúžení) ústí močové trubice, tedy otvoru, jímž  z těla vychází moč. K tomu dochází v případě, že je během zákroku přerušena tzv. frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně penisu. K méně závažným důsledkům obřízky patří i nadměrná keratinizace (rohovatění) povrchu žaludu, který je vystaven neustálému otírání o spodní prádlo či jiné povrchy.
Naproti tomu údajné výhody cirkumcize jsou značně sporné. Například nebylo spolehlivě prokázáno, že by cirkumcize vedla ke snížení rizika přenosu infekčních onemocnění, ačkoliv někteří lidé tvrdí opak. Také „hygienický“ význam cirkumcize bývá přeceňován. Není pravdou, že by obřezaný penis byl „čistější“ nebo „hygieničtější“, než penis s předkožkou (podobně jako oči by nebyly „čistější“ nebo „hygieničtější“, kdyby se z nich odřezala oční víčka). Někdy se cirkumcize provádí z důvodu oddálení orgasmu a ejakulace, avšak takovýto účinek bývá v naprosté většině případů pouze dočasný, protože lidský mozek si poměrně brzy zvykne reagovat i na slabší podněty. Poměrně často se předkožka odstraňuje z důvodu jejího zúžení, avšak takovéto řešení ve většině případů není nutné, protože k uvolnění zúžené předkožky může dojít buď v průběhu jejího dalšího vývoje, nebo po opakované lokální aplikaci kortikoidní masti (např. triamcinolonu), přičemž účinnost konzervativní léčby zúžení předkožky činí až 95%. V případě, že konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, lze namísto cirkumcize provést méně radikální chirurgický zákrok, například plastiku předkožky (praeputioplastiku, dorzální discizi).
Cirkumcizi lze provést v podstatě v jakémkoliv věku, avšak její podstoupení rozhodně nedoporučuji, a to z důvodu rozsahu a struktury tkáně, která je tímto zákrokem nevratně zničena. Jedinou absolutní indikací obřízky (tedy jediným důvodem, pro který je opravdu nutné tento zákrok vykonat), je velmi vzácné autoimunitní onemocnění LSA/BXO (lichen sclerosus et atrophicus/balanitis xerotica obliterans), které se vyskytuje přibližně u jednoho muže z 10 000. V naprosté většině ostatních případů je cirkumcize zbytečná.
Vzhledem k tomu, že v civilizovaných zemích se zákrok vykonává v anestezii (v ČR se vykonává zpravidla v anestezii celkové), není samotný průběh operace bolestivý, avšak bolest se dostavuje poté, co se pacient z celkové anestezie probudí. Silnější bolesti přetrvávají zpravidla po dobu 3 až 5 dní (lze je částečně tlumit podáváním analgetik), poté postupně odeznívají. Pooperační jizva se hojí 2 až 3 týdny, přičemž po dobu šesti týdnů se nedoporučuje vykonávat sexuální aktivity.

10.11.2018

Dobrý den, jsem u penisu schopen stáhnout kůži pod žalud a nebolí mě to. Je takto připravený k pohlavnímu styku? Když sáhnu takhle na odkrytý žalud tak je to trochu nepříjemné tak jestli se bude ještě vyvíjet?

Anon, 16 let

Milý Anone,

Před pohlavním stykem není nutné předkožku přetahovat. K jejímu střídavému přetahování přes žalud a opětnému natahování na žalud může tak jako tak docházet při vykonávání kopulačních pohybů, pokud předkožka není fixována příliš těsným kondomem. Nelze tedy říci, že po přetažení předkožky by byl penis k pohlavnímu styku „připravený“. Důležitá je spíše schopnost dosažení a udržení erekce.
Pokud jde o nadměrnou citlivost (přecitlivělost) žaludu, tu lze řešit jeho oplachováním v čaji. Postup najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „Anonym“ ze dne 08.11.2018.

09.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jedna holka mě balí (zve mě ven, ve škole za mnou chodí...) a asi bych to u ní měl dobré. Ale mně se úplně nelíbí a raději bych chodil s její kamarádkou, která o mě ovšem nejeví moc zájem (musel bych se o ní snažit). Takže nevím, co mám dělat (abych nikoho nenaštval...)

Beachboy, 14 let

Milý Beachboyi,

Vztahy mezi lidmi mohou být někdy poněkud komplikované. Chlapcům i dívkám se občas stává, že se zamilují do někoho, kdo o ně nemá zájem. Pro navázání kvalitního citového vztahu je však zapotřebí, aby náklonnost mezi dvěma lidmi byla vzájemná.
Jistě by nebylo správné začít chodit s dívkou jenom proto, abys ji nezklamal (nebo, jak říkáš, nenaštval). Takový vztah by byl od počátku problematický a je pravděpodobné, že by nepřečkal první vážnější krizi. Jestliže dívku opravdu nemáš rád nebo máš pocit, že se k sobě nehodíte, neměl bys ji udržovat v marné naději. Avšak pokud ji chceš odmítnout, měl bys tak učinit pokud možno šetrným způsobem, tedy zdvořile a ohleduplně. V žádném případě by ses však před ní neměl zmiňovat o tom, že se ti líbí její kamarádka.
Navázání vztahu s dívčinou kamarádkou by mohlo být sice obtížnější (sám uvádíš, že by ses „musel snažit“), nicméně záleží na tobě, zda se s ní přece jen nepokusíš sblížit. Samozřejmě, že ani při nejlepší snaze o sblížení nelze vyloučit, že tě dívka nakonec odmítne. Pokud je ti však dívka natolik sympatická, že s ní chceš navázat vztah, bez určité snahy z tvé strany se to zřejmě neobejde.
Jestliže si prozatím nejsi jistý, se kterou z dívek bys měl chodit, raději si všechno ještě pečlivě promysli, abys neudělal nějaké ukvapené rozhodnutí. Především by sis měl ujasnit, co od vztahu s dívkou vlastně očekáváš, zda se na něj cítíš být dostatečně připravený a zda jsi ochoten řešit i případné obtíže, které by z takového vztahu mohly vyplývat.

09.11.2018

Chtěl bych se zeptat, jestli mi bude doktorka na 15ti lete prohlídce odebírat sperma

Erik, 14 let

Milý Eriku,

Odběr spermatu (neboli ejakulátu) není dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. součástí preventivní prohlídky, a to ani ve věku 15-ti let, ani kdykoliv později.
Vyšetření ejakulátu se provádí pouze v případě, že se muži a ženě dlouhodobě nedaří počít dítě, i když se o to pokoušejí. V takových případech je třeba mimo jiné též vyloučit partnerovu neplodnost. Avšak odběr ejakulátu si pacient pro tyto účely provádí sám, přičemž je naprosto vyloučeno, aby takovýto odběr prováděl přímo lékař či lékařka, případně aby při něm nějakým způsobem „asistoval“.

09.11.2018

Dnes jsem ejakuloval poprvé a z penisu mi vyjela jen taková průhledná kapička. Není to divné?

IDK, 13 let

Milý IDK,

Je naprosto normální, že v období dospívání (zejména při prvních několika ejakulacích) je hustota ejakulátu relativně nízká (až 99% jeho objemu tvoří u dospívajícího chlapce voda) a jeho množství relativně malé.
Kromě ejakulátu se z močové trubice může uvolňovat i tzv. preejakulační tekutina, avšak k jejímu uvolnění by nejspíše došlo již před dosažením orgasmu (vyvrcholení), nebo dokonce již při silném pohlavním vzrušení, nikoli až současně s ním. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že se nejednalo o preejakulační tekutinu, ale již o ejakulát, byť dosud velmi řídký a jen v malém množství.

09.11.2018

Puberta mi začala normálně ale tak ve 12 přišla taková odmlka a penis a pubické ochlupení se přestali nějak zvětšovat a můj penis měl velikost tak 9-10 cm při erekci a teď tak před 2 týdny se mi zase začalo rozšiřovat pubické ochlupení (...) je to normální? Jakou rychlosti poroste penis a do jaké délky?

Skate, 14,5 let

Milý Skate,

Tělesné dospívání nemusí probíhat stále stejným tempem. Někdy se stává, že po prudším nástupu puberty dochází k určitému zvolnění tempa vývoje, přičemž po různě dlouhé době opět nastávají nápadnější tělesné změny (například vývoj pubického ochlupení, o němž se v dotazu zmiňuješ).
Jestliže ve věku 12-ti let činila délka tvého penisu 9 až 10 cm při erekci, jednalo se o naprosto normální rozměr. Cílovou délku penisu však nelze předem stanovit, protože je ovlivněna řadou faktorů. Také tempo růstu rozměrů penisu může být různé, v období dospívání se pohybuje okolo 0,5 až 1,5 cm za rok, avšak individuální rozdíly v růstu a vývoji penisu mohou být značné. Může se stát, že během jednoho roku se délka penisu nezvětší vůbec, zatímco jindy může být roční „délkový přírůstek“ výraznější. Růst a vývoj penisu probíhá nejčastěji do věku 18-ti let, avšak setkat se lze i s výjimkami, zejména u jedinců s časnějším či naopak pozdějším nástupem puberty.

09.11.2018

Dobrý den, v září jsem nastoupil na střední školu a mám od začátku problém s tím že jsem z nějakého důvodu věčně ve stresu. Ráno když se připravuju do školy tak mám furt takovej pocit napětí i když vůbec netuším z čeho. Poté jakmile přijedu do školy se to uklidní ale vrátí se to většinou okolo druhé vyučovací hodiny. Pokud se stane že se dostanu do nějaké nepříjemné situace tak už je to napětí tak velký že mě začne píchat u žaludku a jsem myslí úplně jinde a začnu být ospalej. Myslím že se to stane když je nějaká nepříjemná situace podobná té která se mi stala na základní škole. Takže většinou vím proč to začalo ale jsou to situace u kterých vůbec nechápu proč mě stresují. Děkuji za odpověď

Lukyn, 15 let

Milý Lukyne,

Pro mnohé žáky či studenty je pobyt ve školním prostředí spojen se zvýšeným psychickým napětím, obzvláště po přestupu na novou školu. Někdy je psychické napětí natolik silné, že je spojeno i se somatickými (tj. tělesnými) projevy, k nimž může patřit například i zmíněné píchání u žaludku.
Především je důležité, abys odhalil zdroje stresu a psychického napětí. Zkus si napsat seznam toho, co tě ve škole zneklidňuje a vyvolává v tobě nepříjemné pocity. Takovým stresorem (tedy podnětem, který vyvolává stres), může být určitá osoba, věc nebo událost. V některých případech může být zdrojem stresu a psychického napětí konkrétní osoba (například neoblíbený učitel, zlomyslný spolužák a podobně) nebo situace (například „selhání“ při testech či zkoušení), jindy se jedná o působení školního prostředí jako takového, což zpravidla bývá důsledkem předchozích negativních zkušeností, v jejichž důsledku si dítě či dospívající člověk celou školu spojuje jen se samými nepříjemnými zážitky.
Jednou z možností, jak stresu čelit, je vyhýbat se všemu, co jej vyvolává. Avšak vzhledem k tomu, že do školy chodit musíš, by bylo vhodné se nejprve pokusit zvýšit svoji odolnost vůči stresu. Při tom ti může pomoci například dostatek spánku a odpočinku, dodržování pitného režimu, dechová cvičení (opakující se hluboké nádechy a výdechy), poslech oblíbené hudby a podobně.
Psychickou zátěž se naučíš lépe zvládat i tím, že si dovedeš pojmenovat její zdroje a příčiny a budeš o nich uvažovat racionálně. Školní prospěch lze do určité míry vylepšit, stejně jako mezilidské vztahy. Pokud bys však ve škole čelil závažným obtížím, případně pokud by projevy psychického napětí překročily určitou mez (například bys opakovaně zvracel, prožíval stavy úzkosti a podobně), bylo by vhodné obrátit se na příslušného odborníka. Zde už záleží na příčinách stresu a psychického napětí. Například pokud ti někdo ubližuje, bylo by vhodné obrátit se na školního metodika prevence, pokud by se zhoršovaly somatické projevy stresu, mohl by ti pomoci psychiatr. Také by bylo dobré, kdyby ses mohl svěřit někomu ze svého okolí, komu důvěřuješ (například některému z rodičů, sourozenci, učiteli, trenérovi, školnímu psychologovi a podobně).

09.11.2018

Jak masturbují holky?

Boy, 13 let

Milý Boyi,

Dívky mohou masturbaci vykonávat různými způsoby. Většinou postupují tak, že dráždí své vnější pohlavní orgány pomocí jednoho nebo několika prstů. Některé dívky a ženy si při masturbaci zavádějí různé cizí předměty do pochvy, avšak takovýto způsob masturbace není vhodný, protože je spojen s rizikem poranění a infekce. Proto by dívka měla pro masturbaci používat výhradně prsty (podobně jako chlapec by měl pro masturbaci používat pouze ruku).

09.11.2018

Zdravím,
Jednou jsem tady už psal ohledně toho že mám malé bílé tečky na penisu. Nyní jsem si všiml že je mám i na šourku co mám dělat?

Cimcalabim, 12,5 let

Milý Cimcalabime,

Nejspíše se jedná o zduřelé (tj. zvětšené) mazové žlázky, které se mohou vyskytovat i na šourku. Nejsou nijak škodlivé a nemusíš s nimi dělat nic, avšak určitě by sis je neměl škrábat nebo se je snažit „vymáčknout“.

08.11.2018

Zdravím, chtěl bych se zeptat proč mám tak citlivý žalud (na dotek to až bolí)

Anonym, 16 let

Milý Anonyme,

Přecitlivělost žaludu může být způsobena tím, že tělo si dosud nezvyklo zpracovávat mechanické podněty, jimž je žalud při přímém dotyku vystaven. Obtíže s nadměrnou citlivostí žaludu lze řešit jeho každodenním oplachováním v čaji.
Pro tento účel se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje. Čaj se nechá louhovat o něco déle, než když se připravuje čaj na pití (alespoň 5 až 8 minut). Poté je třeba nechat čaj důkladně vychladnout, aby nedošlo k opaření. Po vychladnutí lze penis s obnaženým žaludem buď ponořit do nádobky s čajem, nebo přikládat k žaludu čajové obklady, které lze zhotovit z kousku měkké, savé látky namočené do čaje.

08.11.2018

Zdravím, už jsem tu psal, nejde mi přetáhnout předkožka za žalud a chtěl bych se k tomu ještě dodatečně zeptat když bych si jí mazal nějakou tou mastí jak dlouho by to trvalo než by se to upokojilo?

Tonda, 14 let

Milý Tondo,

Uvolnění předkožky pomocí jejího zvlhčování mastí či krémem může trvat několik týdnů, spíše však několik měsíců. Je třeba postupovat pozvolna a opatrně, viz též odpověď na dotaz návštěvníka s přezdívkou 2775 ze dne 08.11.2018.

08.11.2018

Dobrý den (...) Prosím nezobrazovat otázku a děkuji za odpověď.

Guklof, 15 let

Milý Guklofe,

Záleží na tobě, čemu dáváš přednost. Avšak je třeba si uvědomit, že spodní prádlo přece jen plní určité funkce (například saje pot a chrání oblečení před znečištěním), a proto bych jeho nošení přece jen doporučoval.

08.11.2018

Aké masti sa používajú na zvlhčovanie predkožky? Dá sa použiť telové mlieko?

2775, 14,5 let

Milý 2775,

Tělové mléko používat můžeš, pokud u tebe nevyvolá alergickou reakci. Avšak jeho účinnost nemusí být příliš vysoká. Lepších výsledků lze dosáhnout například s panthenolovou mastí (např. calcium pantothenicum, bepanthen nebo panthenol). Nejlepších možných výsledků však lze dosáhnout s kortikoidními mastmi.
Pokud si chceš zúženou předkožku zvlhčovat a jemně posunovat, připomínám, že je třeba postupovat pomalu, postupně a hlavně opatrně. Především nedělej nic, co by tě bolelo. Celý postup vyžaduje určitou trpělivost, výsledky se mohou dostavit po několika týdnech, ale také až po několika měsících (zejména je-li používaná mast či krém nekortikoidní). Příliš razantním přetahováním celý proces neurychlíš, spíše naopak. Důležité je, aby sis nezpůsobil poranění.

08.11.2018

1) Jaký je rozdíl v citlivém penise a necitlivém
2) Jak poznám ze ho mám či nemám citlivej
3) Je to blbě když ho mám citlivej či nemám
4) Je nějak dáno že když ho v klidu mám malýho ale pak ve stojáku obřího tak že to maji ostatní třeba v klidu velkýho ale v stojáku nemají moc vetší rozdíl. Je to pravda ? A jak si zvětšim obvod penisu?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

1) Citlivost penisu je dána nejen množstvím nervových zakončení v jeho tkáních, ale i způsobem, jímž tělo zpracovává různé mechanické podněty. Citlivost penisu může být narušena v důsledku jeho poranění, případně v důsledku chirurgických zákroků, při nichž dochází k odstranění části jeho tkáně. Naproti tomu přecitlivělost některých částí penisu na dotek souvisí se zpracováním mechanických podnětů v mozku.
Přecitlivělost se projevuje nepříjemnými pocity při doteku nebo při výraznější změně teploty, avšak hranice citlivosti je značně individuální. Kromě toho je lidské tělo do určité míry vybaveno schopností habitace (neboli přivykání), což znamená, že se určitým nepříjemným podnětům časem „přizpůsobuje“ a přestává je vnímat jako nepříjemné.
2) Posouzení citlivosti vlastního penisu (a v podstatě jakékoliv části vlastního těla) je poněkud problematické, protože za „normální“ považujeme většinou takové pocity, na které jsme dlouhodobě zvyklí.
3) Zdrojem obtíží by mohla být například přecitlivělost žaludu penisu, pokud je tento obnažen a otírá se například o spodní prádlo či jiný povrch. Nadměrnou citlivost žaludu však lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji nebo přikládáním čajových obkladů (postup je uveden například v odpovědi na dotaz návštěvníka Dominika ze dne 23.10.2018, viz archiv odpovědí – říjen 2018). Jinak by zvýšená citlivost penisu neměla představovat problém, protože tělo se jí dokáže postupem času přizpůsobit.
4) Pravdou je, že rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci může být různý. Velikost tohoto rozdílu je dána pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U mužů a chlapců, kteří mají tyto vazy vysoce pružné, je rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci výrazný, v krajním případě až několikanásobný. Naproti tomu u mužů a chlapců, kteří mají závěsné vazy tuhé (ve smyslu málo pružné), je délkový rozdíl mezi klidovým stavem a erekcí nízký, v krajním případě i téměř nulový. Pružnost závěsných vazů je vrozená a nelze ji měnit.
Ani obvod penisu si nemůžeš změnit, avšak vzhledem k tvému věku je velmi pravděpodobné, že během následujících několika let vývoje u tebe ještě dojde k jeho zvětšení.

08.11.2018

Keď mi stoji tak si nemôžem pretiahnuť predkožku a keď nie tak len trochu a potom to už začína trochu bolieť

2775, 14,5 let

Milý 2775,

Obtíže při přetahování předkožky mohou být způsobeny jejím zúžením, dále konglutinací („slepením“ vnitřního listu předkožky s povrchem žaludu), případně kombinací obojího. V tvém věku činí přetažení předkožky obtíže přibližně u 15% chlapců, avšak ve většině případů dochází k uvolnění předkožky nejpozději do konce puberty (ve věku 18-ti let se tyto obtíže vyskytují již jen u 1% mladých mužů a v dospělosti jen u zlomku procenta).
Především je třeba respektovat přirozený průběh uvolňování předkožky. Při pokusech o přetahování bys měl postupovat velmi opatrně a vyvarovat se násilného strhávání předkožky za žalud. V opačném případě by sis mohl způsobit poranění spojené s rizikem dalších komplikací. Předkožku si posunuj vždy pouze tak daleko, abys necítil žádnou bolest.
Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému a následným jemným posunováním, při čemž je však třeba postupovat velmi šetrně. Podrobnosti najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud ti zúžení předkožky působí obtíže při močení nebo při jiných činnostech, k nimž se používá penis, lze uvažovat i o léčbě pomocí kortikoidní masti, například triamcinolonu. Kortikoidní masti se však vydávají pouze na lékařský předpis (výjimkou je hydrocortison, který je volně prodejný, avšak jeho účinnost je nižší, než účinnost léčiv vydávaných pouze na lékařský předpis).

08.11.2018

Proč se vyrábějí umělé vaginy když jejich používání je tak nebezpečné?

Luky, 14 let

Milý Luky,

Především je třeba si uvědomit, že umělé masturbační pomůcky jsou určeny pro dospělé, čemuž odpovídá i jejich konstrukční provedení. Přitom penis dospívajícího chlapce je přece jen zranitelnější, než penis dospělého muže. Samozřejmě, že i u dospělého může při používání masturbační pomůcky dojít k poranění, což závisí jak na kvalitě provedení příslušného výrobku, tak i na způsobu jeho použití. Domnívám se však, že žádná umělá erotická pomůcka není zcela a stoprocentně bezpečná. Přinejmenším už proto, že jakýkoliv umělý předmět má odlišné vlastnosti, než živá lidská tkáň. Pro masturbaci tedy pokud možno používej výhradně ruku (viz odpověď na dotaz návštěvníka Anonym ze dne 07.11.2018).

08.11.2018

Dobrý den, v průběhu těchto tří nebo dvou dnů jsem měl velmi často dlouhou erekci, třeba 6 hodin předtím, než jsem ejakuloval. Může to mít nějakou spojitost s nynější bolestí penisu při erekci? Jedná se o takovou tupou, ale intenzivní bolest v oblasti kořene penisu.
Děkuji za odpověď.

Roh, 15 let

Milý Rohu,

Zatímco u dospělého muže by takto dlouhou dobu přetrvávající erekce byla projevem poruchy zvané priapismus, u dospívajícího chlapce tvého věku je i dlouhotrvající a spontánně neustupující erekce naprosto normálním projevem narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Tupá bolest penisu při dlouho trvající erekci může být způsobena nedostatečným okysličením jeho tkáně. Na první pohled může takovýto závěr působit nevěrohodně, protože při zaplnění penisu krví, k němuž dochází při erekci, se tkáně penisu okysličují naopak mnohem více, než je tomu v klidovém stavu. Problém však spočívá v tom, že po několika hodinách nepřetržité erekce jsou topořivá tělesa penisu stále zaplněna toutéž krví, která se mezitím odkysličuje.
Jestliže tedy erekce trvá nepřetržitě (bez ochabnutí) déle než 4 hodiny a k odeznění erekce nepřispívá ani masturbace, doporučuji penis ochlazovat přikládáním studených obkladů. Pokud by erekce neodezněla ani do 12-ti hodin, doporučoval bych navštívit lékařskou pohotovostní službu. Lékař by aplikoval injekci adrenalinu přímo do topořivých těles, čímž by vyvolal prudké snížení objemu tkáně a tím i opadnutí erekce. Pokud by ani po uplynutí dalších 12-ti hodin (tj. do 24 hodin od počátku) erekce neochabla, lékař by provedl punkci topořivých těles penisu a nahromaděnou krev by odsál pomocí speciálního nástroje. Takovýto zákrok se však provádí velmi vzácně, neboť i erekce, jejíž doba přesahuje 24 hodin (podotýkám, že zcela nepřetržitě a bez jakéhokoliv oslabení či ochabnutí), je velmi vzácná.

08.11.2018

Dobrý den, mám otázky
1) Můj penis měří v klidu 6 cm. A v erekcí měří 9 cm. Je to normální?
2) Když čůrám ve škole, tak se dívám ostatním co tam mají, když jsem se díval tak ze třídy máme chlupy 3 já a ostatní kluci, někteří ho mají tak malýho že přes rozepnuté kalhoty nešel vidět, je to normální že se tam dívám?

Matěj, 12 let

Milý Matěji,

1) Vzhledem k tvému věku jsou uvedené rozměry penisu naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci.
2) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání v podstatě normálním projevem zvědavosti a touhy srovnávat se s ostatními.
Také je naprosto normální, že u některých chlapců ve věku 12-ti let již pubické ochlupení (tedy chlupy okolo pohlavních orgánů) roste, zatímco u jiných dosud nikoliv. Tempo vývoje různých tělesných znaků je značně individuální.
Rovněž rozměry penisu mohou být u různých chlapců téhož věku velmi odlišné, neboť délka penisu je dána celou řadou různých faktorů. Kromě vrozených vlastností a dosaženého stupně tělesného vývoje je délka penisu ovlivněna také větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, dále tělesnou teplotou a teplotou okolního prostředí, svalovým napětím, působením stresu a psychického napětí a v neposlední řadě i množstvím tělesného tuku v oblasti podbřišku a spodní části břicha. Proto není nic divného na tom, že někteří tvoji spolužáci mají penis menší, než jej máš ty.

08.11.2018

Masturboval jsem a jako lubrikační gel jsem použil tělové mléko. Teď mě svědí penis, nevíte mi poradit jak se to dá zmírnit?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Svědění je pravděpodobně způsobeno alergií (přecitlivělostí) na některou ze složek použitého tělového mléka. Doporučuji penis umýt vodou a mýdlem a důkladně opláchnout. Jako náhražku lubrikačního gelu raději používej jiný výrobek (například pleťový krém pro citlivou pleť), nebo si kup opravdový lubrikační gel.

08.11.2018

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli co mi bude paní doktorka dělat na 15ti leté prohlídce. Prosím vypsat úplně všechno.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

07.11.2018

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat, že když bude chlap zavádět svůj penis do pochvy a jeho penis bude větší. Co by se mohlo stát kdyby dovnitř zajel až moc hluboko? Mohlo by se jí stát nějaké poranění? Díky za odpověď

Zvědavec, 15 let

Milý Zvědavče,

Příliš hluboké zavádění penisu může být pro partnerku nepříjemné až bolestivé, zejména pokud penis „naráží“ do děložního krčku. Riziko poranění je však poměrně nízké, protože partnerka by v takovém případě s největší pravděpodobností partnera na obtíže upozornila dříve, než by k poranění došlo.
Při běžném pohlavním styku se penis do pochvy zavádí přibližně jednou polovinou až dvěma třetinami své délky. Hlubší zavádění ani není nutné, protože nejvíce nervových zakončení se u ženy nenachází v hloubce pochvy, nýbrž v oblasti vnějších pohlavních orgánů a v okolí poševního vchodu. Riziko příliš hlubokého zavádění penisu lze omezit výběrem vhodné koitální polohy (tj. polohy pro vykonávání pohlavního styku). Nejvhodnější je tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s rozevřenýma a pokrčenýma nohama. V této poloze totiž může hloubku zavádění penisu do pochvy regulovat jak partner, tak i partnerka.

07.11.2018

Dobrý den, před asi 3 lety se mi na žaludu objevila asi 3-4 mm velká tmavší/hnědá skvrna. Nebolí, nesvědí, nemění se jen tam je. Na internetu jsem nic moc nenašel tak prosím vás co by to mělo být. Díky

Ahoj, 17 let

Milý Ahoj,

V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o jizvu, která vznikla v místě poranění (zřejmě šlo o hlubší oděrku, vyloučit nelze ani násilné oddělení "slepeného" místa mezi žaludem a vnitřním listem předkožky). Tmavší zbarvení v místě poranění může přetrvávat i několik.

07.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se pozná že je člověk asociál? Za odpověď děkuji.

A, 14 let

Milý A,

Jako asociální se označuje osoba, která má obtíže se začleňováním do společnosti, odmítá se řídit všeobecně uznávanými pravidly mezilidského soužití a neuznává normy a hodnoty, které jsou v dané společností vnímány jako závazné. Z těchto důvodů se asociální jedinec mnohdy dostává do konfliktů s autoritami, případně i s představiteli veřejné moci.

07.11.2018

Dobrý den, jak se zbavit černých teček a jak potlačit jejich tvorbu? Dále se objevují pupínky s bílou špičkou. Jak odstranit i je? Díky

Fufu, 15 let

Milý Fufu,

Tzv. černé tečky neboli komedony vznikají ucpáním vývodů mazových žlázek. Jejich černé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, což je jedna ze stavebních látek pokožky.
Pupínky s bílou špičkou jsou nejspíše projevem akné, které vzniká zanícením ucpaných mazových žlázek.
Tvorba akné a komedonů souvisí s hormonálními změnami v období dospívání, které způsobují mimo jiné i zvýšenou tvorbu kožního mazu. Vzniku obtíží lze do určité míry předcházet například čištěním pleti pomocí pleťové vody, kterou lze zakoupit v lékárně. Avšak při zvýšené tvorbě akné a komedonů by bylo vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa), který může předepsat vhodná léčiva. Na lékařský předpis se vydávají například léčiva obsahující kyselinu azelaovou nebo retinoidy.

07.11.2018

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat jestli nějak nejde nahradit umělá vagina? Děkuji

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Používání různých umělých masturbačních pomůcek rozhodně nedoporučuji, a to z důvodu rizika poranění. Zaváděním penisu do umělé masturbační pomůcky, ať již koupené v obchodě nebo vyrobené „podomácku“, by sis mohl způsobit například oděrky, trhlinky či pohmožděniny. Takováto poranění by mohla v případě komplikovaného hojení vést až k trvalé deformaci penisu.
V horším případě by používání umělé vagíny či podobné masturbační pomůcky mohlo vést až k natržení uzdičky na spodní straně penisu nebo poškození vazivových obalů topořivých těles, což jsou zranění, která již vyžadují lékařské ošetření.
Pro vykonávání masturbace raději používej výhradně ruku. Ostatně již samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit), jedná se tedy o „dráždění rukou“, což je také nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jak masturbaci vykonávat. Když už ti z nějakého důvodu vadí přímý kontakt ruky s penisem, můžeš použít kondom. Naproti tomu při používání umělé pomůcky bys mohl namísto dosažení očekávaných příjemných pocitů skončit na nejbližším pracovišti lékařské pohotovostní služby a jistě by nebylo příjemné vysvětlovat, jak sis poranění penisu způsobil.

07.11.2018

Od kolika se může masturbovat?

Ten co se ptá, 14 let

Milý Ty co se ptáš,

Podle některých sexuologických výzkumů (např. Bancroft, 2003) začínají přibližně dvě třetiny dětí masturbovat již před pubertou, zatímco ostatní vykonávají masturbaci až od puberty.
Masturbace není nijak věkově omezena, pokud ji jedinec vykonává sám na sobě. O pohlavní zneužití by se jednalo v případě, že by osoba starší 15-ti let vykonávala vzájemnou masturbaci s osobou mladší 15-ti let (trestného činu by se v takovém případě dopustila osoba starší 15-ti let). Sám sebe však nikdo pohlavně zneužít nemůže. Přestupku proti veřejnému pořádku (konkrétně veřejného pohoršení) nebo trestného činu výtržnictví by se dopustila osoba, která by masturbaci vykonávala na veřejnosti (totéž ostatně platí například i pro močení na veřejnosti, které také může být přestupkem proti veřejnému pořádku nebo i trestným činem výtržnictví). Mimo uvedené případy není masturbace nijak omezena.

07.11.2018

Ahoj, mám takový malý problém, mám srostlou předkožku a nevím co s tím mám dělat. A proto mi nejde přetáhnout předkožka přes žalud. Nějak to nebolí jen když se pokusím toho žaludu dotknout. Všude jsem se dočetl že se s tím musí jít na operaci ale já nechci. Prosím poraďte. Děkuji (...)

James, 12 let

Milý Jamesi,

V tomto případě se s největší pravděpodobností nejedná o srůst, nýbrž o zúžení předkožky, které je nejspíše provázeno konglutinací („slepením“ mezi předkožkou a žaludem). Nepříjemné pocity při doteku mohou být způsobeny vysokou citlivostí (přecitlivělostí) žaludu, která se v dětství a na počátku puberty vyskytuje poměrně často.
Konglutinace není důvodem k provedení chirurgického zákroku. Proces oddělování vnitřního listu předkožky od žaludu není nijak časově limitován. V naprosté většině případů dochází k uvolnění předkožky nejpozději do konce puberty, aniž by byl proveden jakýkoliv zákrok. Ani zúžení předkožky není v naprosté většině případů důvodem k operaci, protože zúžená předkožka se většinou rozšíří a uvolní buď spontánně (tj. samovolně), nebo pomocí kortikoidní masti, která se vydává na lékařský předpis.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (například panthenolové masti nebo hydratačního pleťového krému) a jejím jemným posunováním, avšak při tom je třeba postupovat opatrně a nesnažit se za každou cenu předkožku přetáhnout co nejdřív. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Předkožku si v žádném případě nepřetahuj násilním, aby sis nezpůsobil poranění. Násilné stržení „slepené“ předkožky za žalud by mohlo způsobit drobné tržné ranky, v jejichž místě by mohlo dojít k druhotným srůstům mezi předkožkou a žaludem. Při nešetrném přetahování zúžené předkožky by navíc mohlo dojít ke zjizvení jejího zúženého prstence, což by vedlo k ještě výraznějšímu zúžení.
Obecně platí, že většina problémů se zúženou či slepenou předkožkou není způsobena samotným zúžením nebo slepením, nýbrž předčasnými a násilnými pokusy o její úplné přetažení přes žalud.

07.11.2018

Dobrý den, je normální že mám občas hroznou potřebu pít studenou vodu? Děje se mi to jenom vzácně ale když se to stane tak dostanu hroznou chuť a potřebu začít pít něco hodně studeného.

Xx, 15 let

Milý Xx,

Silná žízeň projevující se potřebou pít studenou vodu může mít různé příčiny. Při nedostatečném příjmu tekutin by se mohlo jednat o projev dehydratace, jindy jde o reakci těla na nadměrný příjem soli. Vyloučit nelze ani psychické příčiny (pití chladné vody pomáhá při stresu a psychickém napětí). Doporučuji dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin (každý den minimálně  50 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti), méně solit a vyhýbat se příliš slaným pokrmům a potravinám.

07.11.2018

Dobrý den, mohl bych se zeptat jestli se dá použít nějaký přípravek co má každý doma na to aby jsem si to dal na penis a masturboval jsem. Děkuji

Anom, 14 let

Milý Anome,

Pro masturbaci lze jako náhražku lubrikačního gelu použít například pleťový krém nebo tělové mléko. Lepších výsledků však lze dosáhnout s opravdovým lubrikačním gelem (podrobněji viz odpověď na dotaz návštěvníka Někdo ze dne 30.10.2018, kterou najdeš v archivu odpovědí – říjen 2018).

07.11.2018

Zdravím. Měl bych na vás jednu otázku. Už chvíli mi přijde že mě nepřitahují pouze ženy. Nejspíš jsem bisexuál, což mi nevadí. Lepší aby se to stalo mě než někomu v nějakém státě který je dost homofobní. Četl jsem v otázkách a odpovědi že jste odpovídal na dotazy že takové to myšlenky mohou být vyvolány počtem hormonu v pubertě. Chtěl bych se zeptat jestli v případě hormonů to nezachází do takových mezi nebo něco podobného

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat prakticky cokoliv, což je dáno narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Pokud jde o sexuální orientaci, tu lze spolehlivě určit až u osob starších 16-ti let. Náklonnost k osobám téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Kvůli sexuální orientaci se nemusíš nijak znepokojovat.

06.11.2018

Dobrý den, používám antiperspirant, který docela funguje, takže se nepotím. Chtěl bych ale i nějak vonět. Co si mám na to koupit? Taky by mě zajímalo, jestli když více lidí pije z jedné PET lahve, je to hygienické?

Borec, 13 let

Milý Borče,

Kromě samotných antiperspirantů se vyrábějí i antiperspiranty s deodorantem, které omezují pocení a zároveň i voní. Kromě toho můžeš používat i různé pánské parfémy či toaletní vody, avšak výrazná vůně některých těchto kosmetických přípravků by mohla být některým lidem v tvém okolí spíše nepříjemná.
Pití ze společné láhve bych příliš nedoporučoval, protože může být spojeno s rizikem přenosu infekčních onemocnění. Rozhodně by ses neměl napít z láhve, ze které před tebou pil někdo cizí.

06.11.2018

Je normální že masturbuju 3× denně? A dávám si na žalud mýdlo a až pak masturbuju

Martin, 13 let

Milý Martine,

Častější vykonávání masturbace může být dáno narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi, což je v období dospívání naprosto normální jev. Není nutné, abys svoje masturbační aktivity omezoval, pokud je vykonáváš v soukromí. Avšak používání mýdla jako lubrikačního prostředku nedoporučuji, protože vede k vysušování povrchu žaludu. Mýdlo můžeš používat při koupání nebo sprchování, avšak vždy by sis jej měl důkladně opláchnout vodou. Pro masturbaci raději používej nějaký jiný lubrikační prostředek, například pleťový krém nebo tělové mléko.

06.11.2018

Dobrý den,
Trápí mě už delší problém s jakoby nafouklými bradavkami, jsou vystouplé asi o dva centimetry a stydím se nosit trička, protože to jde poznat takže nosím mikiny, i když je vedro a je to otravné. Ale ve sprše splasknou a je to v pořádku, jakmile vylezu ze sprchy zase se nafouknou. Před přibližně půl rokem jsem je měl ještě splasklé a vše bylo v pořádku. Chtěl by jsem vědět, jestli s tím můžu něco udělat, nebo to odezní samo, děkuji za odpověď.

Jirka, 16 let

Milý Jirko,

Podle popisu se jedná o gynekomastii, což je chorobné zvětšení prsních bradavek u chlapců. Příčinou je hormonální nerovnováha. Ve většině případů ustoupí projevy gynekomastie do dvou let spontánně, avšak po dospívajícího chlapce mohou tyto obtíže představovat značnou psychickou zátěž.
Gynekomastii lze léčit hormonálně, a to podáváním antiestrogenů (například tamoxifenu). Tato léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis. Pokud by projevy gynekomastie neustoupily do dvou let od jejich vzniku nebo do konce puberty, bylo by vhodné hormonální léčbu zahájit. Jinak by totiž mohlo dojít k fibrózní restrukturaci tkáně (tj. k její vazivové přestavbě), v jejímž důsledku by zvětšení prsních bradavek bylo již trvalé a jejich zmenšení by bylo možno dosáhnout již jen chirurgicky.

06.11.2018

Dobrý den, jeden z mích spolužáků z Ukrajiny který se k nám přistěhoval před půl rokem se chová divně, furt mi něco nabízí (třeba brambůrky), je divnej, nebo třeba, my máme totiž takovou docela fajn učitelku na hudebku, která nám dovoluje si ke konci hodiny na počítači libovolně pouštět písničky, on tam furt pouští nějaké sprosté a úchylné nesmysly, a tak jsme mu s kamarády domluvili že to tam nemůže pouštět, a potom když jsem vyšel ze školy tak furt šel za mnou, když jsem mu řek ať dá pokoj a šel jsem jinou cestou tak řekl, že všechny cesty vedou k jeho domu, potom se mě zeptal kam jdu, já mu řekl že domů a on se mě zeptal kde ale já jsem ho tím pochopitelně poslal někam, ale potom se mě jen zeptal kolik mi je, asi proto že jsem dost výrazně menší a šel domů. Ani jsem se ho nebál, dost jsem na něj řval abych mu dal najevo že se ho nebojim. Ale mám z něj divný pocit.

Tonda, 11 let

Milý Tondo,

Chování tvého spolužáka je celkem pochopitelné. Přišel do cizí země a do neznámého prostředí, a proto se snaží chovat přátelsky. Například tím, že se dělí o různé věci (brambůrky a podobně), nebo že tě chce doprovázet domů. Také se na sebe snaží upoutat pozornost (třeba pouštěním nevhodného obsahu na počítači), nejspíše proto, aby se mu ostatní více věnovali. Zřejmě si ani neuvědomuje, že jeho chování ti může být na obtíž.
Samozřejmě, že nejsi povinen se s tímto spolužákem kamarádit, pokud je ti vyloženě nesympatický. Avšak snaž se jeho chování pochopit a zkus si představit, jak by ses asi cítil, kdyby ses ocitl v nějaké cizí zemi, kam by se tvoji rodiče přestěhovali a tebe vzali s sebou. Netvrdím, že by ses k němu měl za každou cenu chovat jen hezky, ale určitě bys na něj neměl křičet jen proto, abys mu ukázal, že se nebojíš. Pokud se totiž spolužák bude mezi ostatními cítit odstrčený, mohlo by se jeho chování spíše zhoršit.

06.11.2018

Dobrý den, jeden z mích spolužáků z Ukrajiny který se k nám přistěhoval před půl rokem se chová divně, furt mi něco nabízí (třeba brambůrky), je divnej, nebo třeba, my máme totiž takovou docela fajn učitelku na hudebku, která nám dovoluje si ke konci hodiny na počítači libovolně pouštět písničky, on tam furt pouští nějaké sprosté a úchylné nesmysly, a tak jsme mu s kamarády domluvili že to tam nemůže pouštět, a potom když jsem vyšel ze školy tak furt šel za mnou, když jsem mu řek ať dá pokoj a šel jsem jinou cestou tak řekl, že všechny cesty vedou k jeho domu, potom se mě zeptal kam jdu, já mu řekl že domů a on se mě zeptal kde ale já jsem ho tím pochopitelně poslal někam, ale potom se mě jen zeptal kolik mi je, asi proto že jsem dost výrazně menší a šel domů. Ani jsem se ho nebál, dost jsem na něj řval abych mu dal najevo že se ho nebojim. Ale mám z něj divný pocit.

Tonda, 11 let

Milý Tondo,

Chování tvého spolužáka je celkem pochopitelné. Přišel do cizí země a do neznámého prostředí, a proto se snaží chovat přátelsky. Například tím, že se dělí o různé věci (brambůrky a podobně), nebo že tě chce doprovázet domů. Zřejmě si ani neuvědomuje, že jeho chování ti může být na obtíž.
Samozřejmě, že nejsi povinen se s tímto spolužákem kamarádit, pokud je ti vyloženě nesympatický. Avšak snaž se jeho chování pochopit a zkus si představit, jak by ses asi cítil, kdyby ses ocitl v nějaké cizí zemi, kam by se tvoji rodiče přestěhovali a tebe vzali s sebou. Netvrdím, že by ses k němu měl za každou cenu chovat jen hezky, ale určitě bys na něj neměl křičet jen proto, abys mu ukázal, že se nebojíš. Pokud se totiž spolužák bude mezi ostatními cítit odstrčený, mohlo by se jeho chování spíše zhoršit.

06.11.2018

Dobrý den. Chodím s holkou ze třídy ale nikdo neví že chodíme spolu. Nevíme jestli to máme říct celé třídě anebo to mít v tajemství, protože jednoho dne to zjistí. Pomůžete nám? Předem děkuju.

Waldo, 15 let

Milý Waldo,

Záleží na tom, jaké vztahy panují ve vaší třídě. Pokud je prostředí ve třídě přátelské a otevřené, neměl by vás vztah nikomu vadit. Avšak v narušeném prostředí byste se mohli stát terčem různých posměšků a nevhodných narážek, protože ostatní by vám mohli vás vztah závidět, nebo se jej dokonce snažit rozbít.
Své spolužáky jistě znáte dost dobře na to, abyste jejich reakci mohli alespoň do určité míry odhadnout. Přemýšlejte také o tom, zda se již v minulosti vyskytl nějaký vztah mezi chlapcem a dívkou z vaší třídy a pokud ano, jak na něj ostatní reagovali.
Ať už však bude reakce vašeho okolí jakákoliv, neměli byste se nechat od vašeho vztahu odradit. Nakonec se jedná o váš osobní vztah, do kterého nikomu nic není. K tomu, abyste spolu chodili a měli se rádi, přece nepotřebujete souhlas třídy.

06.11.2018

Je normální, že chci aby (...)?

Jakob, 14 let

Milý Jakobe,

Tvoje přání je poněkud neobvyklé, pokud však nepřekročí hranici představ a fantazií, mělo by být vše v pořádku. Problém by mohl nastat v případě, že bys od dotyčné osoby opravdu vyžadoval naznačené chování.

06.11.2018

Dobrý den, trápí mě situace s jednou holkou ze třídy. Mám ji už 2 roky hrozně rád, ale bojím se jí to říct, abych nepřišel o její přátelství a taky sedí přede mnou v lavici a já sedím s její nejlepší kamarádkou. Hodně mě trápí, že jí to nedokážu říct, kvůli zbabělosti, když jdeme po škole někde sami, moc věcí, co bych jí mohl říct mě nenapadá. Naopak jeden kluk ze třídy, který má mimochodem holku, je k ní a jejím pár kamarádkám hodně kontaktní, hodně se na ně lepí a má divný někdy až sprostý řeči a ony se u toho smějí. Hodně mě trápí, když se směje s ním a ne se mnou. Díky

Véčko, 16 let

Milý Véčko,

Na jednu stranu je pochopitelné, že se ostýcháš svěřit se svými city dívce, i když ji už delší dobu znáš (nebo možná právě proto). Otázkou však je, zda by pro tebe byla vhodnou partnerkou dívka, které se líbí, když se k ní jiný chlapec chová vyzývavě a baví se, když před ní vede oplzlé řeči.
Samozřejmě to neznamená, že by ses měl snažit být stejný, jako tvůj „úspěšnější“ spolužák. Raději buď upřímný a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Možná, že dívky časem přijdou na to, že chování jejich spolužáka je vlastně trapné.
Pokud se chceš se svojí spolužačkou sblížit, můžeš jí například zkusit nabídnout, zda by si nechtěla vyměnit místo v lavici tak, aby seděla vedle tebe. Nebo jí můžeš pozvat na schůzku, aniž bys jí hned musel vyznávat lásku. Až se po několika schůzkách více sblížíte, můžeš začít hovořit o svých pocitech. Dívka jistě brzy přijde na to, že tvůj taktní, citlivý a ohleduplný přístup a galantní chování je přece jen lepší, než vyzývavé chování vašeho „kontaktního“ spolužáka.

06.11.2018

Je normální, že ve 14 se moje předkožka na penisu neodhrnula celá?

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců probíhat různým tempem, přičemž není nijak časově limitován. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných k němu dojde až v průběhu puberty nebo v jejím závěru. Ve věku 14-ti let lze předkožku přetáhnout přibližně u 85% chlapců, zatímco u zbývajících 15% činí její přetažení obtíže. V naprosté většině případů však dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky nejpozději do konce puberty. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

06.11.2018

Dobrý den, můžu se zeptat jestli se dá normální olej na smažení použít jako masturbační gel?

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Potravinářský olej by sice měl být zdravotně nezávadný, avšak nepředstavuje právě nejvhodnější náhražku lubrikačního gelu, protože má nižší hustotu a poměrně rychle se vstřebává. Vyloučit nelze rovněž alergickou reakci na kyselinu erukovou, která je obsažena v řepkovém oleji. Alergická reakce by se projevila zarudnutím a svěděním v místě nanesení oleje.
Dále je třeba přihlédnout k tomu, že potravinářské oleje se při vyšších teplotách (čímž se rozumí i běžná tělesná teplota okolo 37 °C) poměrně rychle kazí a rozkládají (na rozdíl od olejů kosmetických, které jsou stabilnější), a proto by bylo po jejich použití vhodné si všechny části těla, které s nimi přijdou do kontaktu, pečlivě umýt vodou a mýdlem.
Pokud už nechceš používat přímo lubrikační gel, můžeš jako náhražku využít například pleťový krém či tělové mléko, které jsou přímo určeny k nanášení na lidskou pokožku. Lepších výsledků bys však dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem.

06.11.2018

Kamarád byl na prázdninách u babičky ve Francii, ona tam žije. Říká, že tam jsou kluci úplně jiný, než tady. (...) chodí skoro všichni na kosmetiku a ke kadeřníkům, všichni jsou vždycky navonění, mění prádlo oblečení každý den. Myslíte,že se tomu dá věřit?

Fíďa, 14 let

Milý Fíďo,

Nemohu posoudit, zda jsou všechny informace od tvého kamaráda zcela pravdivé, nicméně je pravdou, že v zemích ležících na západ od našich hranic o sebe lidé mnohem více pečují, vydávají větší částky za kosmetiku, za návštěvy kadeřníka, péči o tělo a podobně. Proto není nic neuvěřitelného na tom, že například francouzští chlapci se o svůj vzhled a úpravu zevnějšku starají poněkud pečlivěji, než je obvyklé například v České republice, kde by si takový běžný francouzský chlapec mohl snadno vysloužit přezdívku „šampónek“, neřku-li ještě drsnější označení.
Samozřejmě, že záleží na každém, jak bude o svůj vzhled a úpravu pečovat. Jistě i v západních zemích by se našlo dost chlapců, kteří se o svůj zevnějšek příliš nestarají, i když ve svém prostředí mohou být spíše výjimkou.

05.11.2018

Zdravím, doufám, že mi pomůžete. V 15ti letech mam dlouhý penis 9 cm při normálním stavu a něco málo okolo 13 cm při erekci. Netrápí mě délka penisu, ale objem. Zlepší se to. Mutací procházím teďko. Vousy mi nějak nerostou jen jemné chmýří. Mam jen pubické ochlupení. Také mě trápí to, že nemam skoro žádné spermie. Ale to bude asi tím, že jsem ve vývoji a spermie se musí nějakou dobu tvořit, že? Budu moc rád za odpověď jsem moc zoufalý.

Mirek, 15 let

Milý Mirku,

Rozměry tvého penisu jsou naprosto normální. Jeho délka v klidovém stavu je sice mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm), avšak rozdíl jen malý. Délka penisu při erekci je u tebe průměrná (průměrná délka penisu při erekci činí ve věku 15-ti let 13 až 15 cm). Obvod penisu sice neuvádíš, nicméně i kdyby byl mírně podprůměrný, nemusíš se prozatím znepokojovat, protože k výraznějšímu „zesílení“ penisu dochází ještě v závěru dospívání.
Pokud jde o růst vousů, ten je dán nejen stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. Některým chlapcům začínají růst první vousy již na počátku puberty, u jiných až na jejím konci. Právě růst a vývoj vousů (podobně jako hlasová mutace) totiž patří k těm tělesným znakům, u nichž se individuální rozdíly v tempu vývoje projevují nejvýrazněji.
Nedovedu posoudit, zda v tvém těle již probíhá proces spermatogeneze, tedy tvorby a zrání spermií. Někdy se může stát, že při prvním výronu semene (ejakulaci) nejsou v ejakulátu ještě obsaženy žádné zralé spermie, i když to nelze ani vyloučit. Spolehlivě lze přítomnost spermií v ejakulátu „odhalit“ pouze pod mikroskopem (pokud možno při zvětšení alespoň 300x).
Věk první ejakulace může být různý, přičemž za normální se považuje širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Většina chlapců dosahuje první ejakulace mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak zdaleka to nemusí platit pro všechny. Jakmile se však v těle začne sperma tvořit, probíhá jeho tvorba již v podstatě nepřetržitě, a tudíž se nemusíš obávat, že by tvoje tělko potřebovalo delší dobu na to, aby mohlo „vyrobit“ další spermie.
Pokud jde o objem ejakulátu, ten bývá u dospívajících chlapců alespoň zpočátku poněkud nižší, než je obvyklé u dospělých mužů. Zatímco u dospívajících chlapců činí objem ejakulátu 1 až 3 mililitry na jednu ejakulaci, u dospělých mužů to je obvykle 2 až 5 mililitrů. Také hustota ejakulátu bývá v dospělosti poněkud vyšší než v dospívání. U dospívajícího chlapce tvoří až 99% ejakulátu voda, u dospělého to je zpravidla 90 až 95% (tento rozdíl se může na první pohled zdát malý, avšak pro hustotu ejakulátu má i několik procent pevné složky zásadní význam).
Tempo průběhu tvého pohlavního dospívání by tě prozatím nemělo znepokojovat. Rozměry penisu u tebe odpovídají průměrným hodnotám, zmíněný růst pubického ochlupení a hlasová mutace svědčí o tom, že puberta u tebe nejspíš již několik let probíhá. Pokud bys měl o svém tělesném vývoji přesto pochybnosti, můžeš se obrátit na praktického lékaře, který posoudí dosažený stupeň vývoje pohlavních znaků a v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

05.11.2018

Dobře, děkuji a je lepší mít závěsné vazy pružnější nebo je lepší je mít tuhé a jaký je v tom rozdíl? Děkuji

Kamil, 15 let

Milý Kamile,

Nelze posoudit, zda je nějakým způsobem „lepší“ mít závěsné vazy penisu pružnější nebo tužší. Obtíže mohou způsobovat pouze extrémní varianty, které se však vyskytují pouze u velmi malého množství jedinců.
Rozdíly v pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn, se projevují například tím, že penis s pružnějšími závěsnými vazy je o něco „pohyblivější“. To znamená, že například v silném chladu se penis „zatahuje“ více do těla. Také rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci bývá u jedinců s pružnějšími závěsnými vazy o něco větší, něž u jedinců s tuhými závěsnými vazy. Pružnost vazů je dána vrozenými předpoklady a nelze ji nijak měnit.

05.11.2018

Dobrý den, mám otázku. Každý den se mi stává, že když například jdu a omylem narazím třeba nohou do židle a jdu dál, tak mě potom jakoby mysl nutí abych se vrátil a dotkl se té židle i druhou nohou. A pak už mám čistý svědomí. A to stejně i třeba, když držím hrnek. Nejdřív pravou rukou a pak druhou, aby to bylo jako vyrovnaný, že každá ruka má stejně. Zajímá mě co to je a proč se mi to děje? Doufám, že to chápete, neumím to moc popsat. Děkuji

Zeleňák, 13 let

Milý Zeleňáku,

Nutkavé opakující se jednání může být projevem tzv. obsedantně kompulzivní poruchy. Avšak bez vyšetření na psychiatrii nelze posoudit, zda touto poruchou skutečně trpíš. Dokonce i duševně zdravý člověk totiž může mít čas od času vtíravý pocit, že „musí“ něco udělat určitým způsobem, jinak „by se něco mohlo stát“. Řada lidí si tímto způsobem pěstuje různé „rituály“, které mohou mít racionální jádro (například při odchodu z domu opakovaně kontrolují, zda jsou dveře opravdu zamčené), avšak mohou být i zcela iracionální (například při chůzi po dvojbarevné dlažbě našlapují pouze na bílé dlaždice a úmyslně se vyhýbají černým).
Důležité je, aby nutkavé jednání zásadním způsobem nenarušovalo tvé každodenní činnosti nebo tvoje vztahy k druhým lidem. Stručně řečeno, aby takovéto jednání zcela nepohltilo tvoji pozornost a nestal ses otrokem vtíravých myšlenek. Možná by stálo za to, kdybys alespoň jednou zkusil nutkavé jednání vynechat. Pokud například omylem narazíš do židle, ale pak už se k ní nevrátíš a nedotkneš se jí druhou nohou, budeš se možná zpočátku cítit poněkud nesvůj, ale když zjistíš, že se kvůli vynechání nutkavého jednání nic nestalo, možná už nebudeš mít v budoucnu potřebu jej opakovat.
Pokud by tě však opakující se nutkavé jednání nějakým zásadním způsobem omezovalo v tvém praktickém životě, bylo by přece jen lepší navštívit odborníka (psychiatra nebo alespoň psychologa) a poradit se s ním o tom, jak by ses mohl nutkavého jednání zbavit.

05.11.2018

Dobrý den, byli jsme teda u doktora a prý uzdičku mám. Ještě mám prý ale krátkýho pinďoura. Z většiny je to jen žalud. To se doktor trochu divil že jsem hubenej a mám ho krátkýho, ale prý to bude dobrý. Koukal se mi i na pytel a ten mám prý docela vyvinutej. Nepomohl mi ale s tím čůráním, jen že mám trénovat že se to naučím. Nemáte ještě nějakou radu? (...)

Filipínek, 11 let

Milý Filipínku,

Podle popisu se jedná o částečné zanoření penisu. To se často vyskytuje u obézních jedinců, kteří mají nadměrně silnou vrstvu tělesného tuku na podbřišku a ve spodní části břicha. Nejspíš proto se lékař podivoval nad tím, že máš penis částečně zanořený, i když jsi hubený. Zřejmě neví, že k zanoření penisu může dojít nejen při obezitě, ale i v důsledku cirkumcize (tj. obřízky).
Někdy je zanoření tak výrazné, že na povrch těla vystupuje pouze samotný žalud, případně i velmi krátký úsek těla penisu bezprostředně za žaludem (jako na obrázku vpravo). K výraznějšímu zanoření obřezaného penisu dochází zejména v případě, že chlapec má zároveň vysoce pružné závěsné vazy penisu. Zanoření penisu lze v některých takovýchto případech zmírnit plastikou závěsných vazů penisu a doplněním chybějící části kožního pokryvu těla penisu, avšak takovéto operace se obvykle provádějí až v dospělosti, když už je penis plně vyvinutý. Naproti tomu u chlapce, jehož penis dosud roste a vyvíjí se, nemá zmíněná operace smysl a spíše by pro něj představovala nadměrnou zátěž.
Nejsem si zcela jistý, co měl tvůj lékař na mysli, když ti poradil, že máš trénovat. Jediné, co mě napadá, je tzv. „stop-start“ cvičení. Provádí se během močení a spočívá v úmyslném přerušení proudu moči a jeho opětném spuštění. Někdy lze během jednoho močení provést „stop-start“ i několikrát po sobě. Důležité však je, aby vymočení bylo úplné („do poslední kapky“), tedy aby po posledním přerušení proudu ještě nezůstal močový měchýř částečně zaplněný. Samozřejmě, že velmi malé množství moči může zůstávat v močové trubici i po vymočení, což je však u mužů a chlapců vzhledem k délce močové trubice naprosto normální.
Pokud jde o akce, na které se ptáš v závěru dotazu, o jejich pořádání mi není nic známo. Pokud však nemáš problémy s únikem moči, nevidím důvod, proč by ses nemohl přihlásit na běžné pobytové akce. Kvůli délce svého penisu by ses před ostatními neměl stydět, protože ji nemůžeš nijak ovlivnit.

05.11.2018

Prosím o skrytí textu (...)

Android, 13 let

Milý Androide,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Zatímco na počátku puberty rostou okolo pohlavních orgánů pouze rovné či mírně zvlněné chlupy, postupem času začínají růst chlupy kudrnaté. Důvodem je, že chlupy z pubického ochlupení jsou v průřezu ploché (obecně platí, že zploštělé chlupy či vlasy jsou kudrnatější, než chlupy či vlasy s kruhovým průřezem).
Požadovaná úprava ochlupení tedy může představovat určitý problém. Pokud chceš mít ochlupení poddajnější, můžeš k jeho mytí použít šampón na vlasy. Postup je stejný jako při mytí vlasů, stejně tak je důležité důkladně opláchnout všechny zbytky šampónové pěny. Nemohu však zaručit, že tě výsledek plně uspokojí.

05.11.2018

Včera k večeru mě lehce začalo bolet varle, nějak jsem se to mu nevěnoval ale pomalu se to stupňuje. Dnes ráno už s bolestí na stupnici tak 4 z 10 ale pořád to bolí. Bolest pociťuji hlavně při určitých pohybech, například když nohy přísunu k sobě nebo když jako kdyby podřepnu, vždycky tam něco tak přepne a bolest přestane. Nikdy se mi nic takového nestalo.
Co s tím, mám si zajít k doktorovi? Předem děkuju.

Chris, 14 let

Milý Chrisi,

Nejčastější příčinou bolesti varlat je narušení odtoku odkysličené krve, které může být způsobeno například chorobným rozšířením žil tvořících součást tzv. semenných provazců. Tento stav se nazývá varikokéla. Další příčinou bolesti může být zánět varlat (orchitida), který je však doprovázen také zvýšenou teplotou a zarudnutím šourku.
Bolest varlat nepodceňuj a co nejdříve popros alespoň jednoho z rodičů, aby ti poskytl doprovod k praktickému lékaři pro děti a dorost, který ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii, případně na urologii.

05.11.2018

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak hospodařit s penězi. Jak si rozdělovat svůj příjem, co utratit a co šetřit? Mám problém s tím, že vždycky všechno co mám utrácím.

Lukáš, 13 let

Milý Lukáši,

Pokud s penězi nevycházíš, měl by sis o svém hospodaření vést písemné záznamy. Do zvláštního sešitu, který budeš používat pouze k tomuto účelu, si zapisuj svoje příjmy a výdaje.
Nejprve si zaznamenej svoje stálé výdaje, tedy peněžité částky, které utratíš za věci, které si kupuješ pravidelně. Peníze na pokrytí stálých výdajů si dávej na stranu, zbytek můžeš utratit.
Pokud se ti stává, že peníze, které máš k dispozici na měsíc, utratíš za kratší donu, můžeš si své prostředky rozdělit na několik částí a utrácet je například po týdnech. Všechny příjmy a výdaje si opět zapisuj.
Čas od času si pozorně přečti, za co peníze vydáváš a zkus přemýšlet o tom, zda se jedná o věci, které skutečně potřebuješ nebo chceš.

05.11.2018

Dobrý den, mám asi blbý dotaz, ale zeptám se. Budu mít první sex se svou dívkou a dost se bojím, že nějak selžu. Co mám udělat , aby se to nestalo? A jak můžu vlastně selhat? A stává se to poprvé často? Děkuji za odpověď.

Matyáš, 17 let

Milý Matyáši,

Obavy z prvního pohlavního styku jsou na jednu stranu pochopitelné, protože lidé se mnohdy obávají nových a nevyzkoušených věcí. Pokud se však s dívkou máte rádi, vzájemně se respektujete a máte pochopení pro potřeby druhého, neměly by ani případné počáteční obtíže nějak zásadně narušit průběh pohlavního styku.
Důležité je, aby dvojice přistoupila k prvnímu pohlavnímu styku po předchozím důkladném seznámení a vzájemném poznání. Zásadní úlohu přitom mají tzv. nekoitální sexuální aktivity, během jejichž vykonávání se mladí lidé navzájem učí poznávat tělo partnera či partnerky a citlivě reagovat na jeho projevy.
Naproti tomu v případě, že začínající pár přistupuje přímo k souloži, aniž by si nejprve vyzkoušel alespoň  některé z nekoitálních aktivit, je větší pravděpodobnost, že během pohlavního styku nastane situace, která by mohla jednoho či oba partnery překvapit a vyvést z rovnováhy.
Více informací o prvním pohlavním styku a nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“.

04.11.2018

Na penisu mám pupínky a nevím co s tím, prosím poraďte.

Pepa, 13 let

Milý Pepo,

Podle popisu nelze určit, o jaké pupínky se jedná. Na penisu se mohou vyskytovat například zduřelé mazové žlázky, avšak mohlo by se jednat také o ucpané vývody mazových žlázek nebo o projev některého z kožních onemocnění.
V každém případě si pupínky neškrábej ani nevymačkávej a věnuj více pozornosti hygieně pohlavních orgánů.

04.11.2018

Dobrý deň, potrebujem poradiť (...) Prosím zverejniť iba odpoveď.

Kubo, 14 let

Milý Kubo,

Podle toho, co uvádíš, se jednalo o omyl a kamarád to tak pochopil. Vše je tedy v pořádku a pokud nechceš, nemusíš se nikomu svěřovat.

04.11.2018

Dobrý den, chci se zeptat, zda je ve věku 14ti let nelegální i orální sex s opačným pohlavím. Přeci jen, na rozdíl od sexu jako a takového, kdy dojde k protržení panenské blány, se to nedá poznat. Děkuji předem za odpověď.

Atlas, 14 let

Milý Atlase,

Ani porušení hymenu (neboli „panenské blány“) ještě nemusí být dokladem toho, že dívka již měla pohlavní styk, neboť otvor v hymenu se může rozšířit například i při masturbaci nebo při lékařském zákroku. Avšak za pohlavní zneužití je považován nejen pohlavní styk v užším slova smyslu, ale i jakékoliv další sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Pokud však ani jeden z partnerů dosud nedosáhl věku 15-ti let, a tudíž nenese trestní odpovědnost, nelze jej trestně stíhat za čin, který by byl trestný v případě, dopustila-li by se jej osoba starší 15-ti let.
Přesto bych doporučoval odložit pohlavní styk na dobu, kdy se ty i tvoje dívka budete cítit připraveni na převzetí rodičovské odpovědnosti. Ani při použití antikoncepce totiž nelze vyloučit, že dojde k neplánovanému početí.

04.11.2018

Dobrý den, (...)

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Popsané chování určitě nemusí být projevem homosexuální orientace, nehledě k tomu, že ve věku 14-ti let ještě nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Spolužák spíše zkouší, jak budeš na jeho chování reagovat. Pokud tě jeho chování obtěžuje, měl bys mu to v klidu a bez zbytečného rozčilování sdělit v soukromí, protože v přítomnosti dalších spolužáků bys jej mohl přivést do rozpaků.

04.11.2018

Dobrý den, mám takový problém. S délkou mého penisu nemám žádný věští problém, ale štve mě že vždy po sporu se mi penis i varlata scvrknou a jsou asi tak 2x menší (i penis) nevíte co s tím mám dělat (...)

Borek, 14 let

Milý Borku,

Ke smrštění šourku, přitažení varlat k tělu a někdy i ke zmenšení penisu dochází v chladném prostředí, při sprchování v chladné vodě nebo i v důsledku psychického napětí (strachu, úzkosti). Jedná se o normální reakci těla na výše uvedené podmínky.
Pokud možno si nedělej starosti kvůli tomu, že by si někdo z ostatních mohl uvedených změn rozměrů tvých pohlavních orgánů všimnout. Také je docela dobře možné, že k něčemu podobnému dochází i u ostatních.

04.11.2018

Děkuji za odpověď, jenom jsem ještě chtěl dodat že ho mám také pootočený jenom když sedím a to taky ne vždycky tak nevím proč to takhle mám a někdy zase ne.

Kamil, 15 let

Milý Kamile,

V takovémto případě je rotace penisu pravděpodobně způsobena vysokou pružností závěsných vazů penisu.
Rozhodně ti však nedoporučuji močení vsedě, protože mužské (respektive chlapecké) tělo k němu není uzpůsobeno. U mužů a chlapců se totiž močová trubice ve srovnání se ženami a dívkami nachází poněkud výše, a tudíž je v poloze vsedě stlačována svalstvem horní části stehen a dolní části břicha, což může do určité míry znesnadňovat volný odtok moči.

04.11.2018

Jak vybrat nejlepší sestřih a účes k tvaru obličeje?

Hair, 14 let

Milý Haire,

Záleží na tom, zda chceš úpravou vlasů dosáhnout nějaké vizuální změny vzhledu obličeje. Obecně platí, že kratší sestřihy tvar obličeje zvýrazňují, zatímco delším účesem lze dosáhnout poněkud odlišného dojmu. Například hranatý obličej vypadá po zkrácení vlasů ještě hranatěji, zatímco kulatý obličej se vizuálně prodlouží rovnými vlasy sahajícími k ramenům (vlasy obličej „orámují“ tak, že se zdá být užší). Jedinci s oválným obličejem si mohou dovolit téměř cokoliv, včetně vyfoukaných (natupírovaných) účesů. Krátkým účesem lze dosáhnout dojmu vyššího věku, zatímco účes s výraznou patkou či ofinou může svému nositeli dodat mladistvý vzhled.
Pokud váháš, jaký účes by sis chtěl nechat udělat, můžeš se inspirovat fotografiemi v různých kadeřnických časopisech, které jsou zákazníkům připravené k nahlédnutí v lepších holičstvích či kadeřnictvích.

04.11.2018

Co by bylo potřeba abych byl správnej (...) ? Je to vůbec dobrá volba? A ještě, můžu si udělat piercing ve 14-ti? Není to nějak škodlivé pro zdravý? Kolik to stojí a kam bych musel jít si udělat piercing?

Kaktus, 14 let

Milý Kaktuse,

Záleží sice na tobě, jakým způsobem budeš upravovat svůj zevnějšek, nicméně je třeba zvážit, zda by ti příliš nápadný styl nemohl zkomplikovat každodenní život. Pokud by tvůj vzhled byl příliš výstřední, mohlo by to například ovlivnit chování ostatních lidí (například učitelů nebo spolužáků) vůči tvé osobě.
Pokud jde o piercing, ze zdravotního hlediska představuje riziko a rozhodně jej nedoporučuji. Kromě infekce, otoku a dalších komplikací hrozí i přerušení některého z nervových spojení, což může vést až k ochrnutí části obličeje. V seriózních zdravotnických zařízeních, konkrétně na pracovištích otorhinolaryngologie (ORL) se provádí pouze perforace (tj. „proděravění“) ušních lalůčků.
Jiné části těla se perforují pouze ve speciálních salónech či studiích, jejichž úroveň však může být různá. Osobám mladším 18-ti let se v těchto podnicích perforace buď neprovádí vůbec, nebo se u nich vyžaduje doprovod rodičů. Možná, že v některých pokoutních podnicích by se tě na věk neptali, avšak výše naznačená zdravotní rizika by zde byla podstatně vyšší, než v „oficiálních“ piercingových salónech či studiích.
Jestliže chceš piercing přesto nosit, určitou alternativou by mohl být tzv. falešný piercing. V podstatě se jedná o kovové kroužky, které jsou na otevřených koncích opatřeny drobnými kuličkami. Tyto kroužky lze nosit například v uších, v nose a podobně. Určitou komplikací jejich nošení může být tlak na některé cévy či nervy, což však lze eliminovat prostým posunutím kroužku na jiné, méně citlivé místo. V každém případě se jedná o méně drastické řešení, než jakým je perforace tkáně v obličeji nebo na jiné části těla.

04.11.2018

Mám problém s velikosti mého penisu.
Puberta mi začala až v 11, jak růst varlat tak pubické ochlupení a s tím i výrazné ochlupení nohou, poté vše pokračovalo normálně. Avšak ve 12 se všechno jakoby pozastavilo, varlata přestala růst ochlupení přestalo zvětšovat svoji plochu (tak kde bylo do té doby rostlo pořád). Měl jsem z toho obavy ve škole jsem měl problém s posměšky. Snažil jsem svůj nedostatečný vývoj zakrýt, zkoušel jsem si holit podpaží aby mi tam rostly chlupy (což se také nepodařilo a dnes mám jen velmi malé a řídké ochlupení) atd.
Teď mi za 4 měsíce bude 15 a můj penis měří při erekci 10-10,5 cm a obvod má 10 cm a stále je dětský. Všichni vrstevníci mají penis tmavý a mohutný ale já ho mám světly dětský. Myslíte ze ještě povyroste, jestli ano do jaké délky? A měl tenhle problém nějak řešit?
Předem děkuji za odpověď, omlouvám se délku příspěvku a přeji hezky den.

Noname, 14 let

Milý Noname,

Nástup puberty ve věku 11-ti let je u chlapců naprosto normální. Neobvyklé je spíše to, že vývoj pubického ochlupení začal současně se zvětšováním varlat (mezi prvním výraznějším růstem objemu varlat a zahájením vývoje pubického ochlupení je obvykle 1 až 2 roky prodleva). Avšak časnější nástup vývoje tělesného ochlupení okolo genitálu a na dolních končetinách či jiných částech těla může být podmíněn i dědičnými předpoklady.
Tělesný vývoj může během puberty probíhat více či méně nerovnoměrně. Někdy se stává, že po „rychlém startu“ (čemuž by v tvém případě odpovídal poměrně rychlý nástup vývoje pubického ochlupení) následuje kratší nebo delší období zmírnění tempa vývoje sekundárních pohlavních znaků. Pokud jde o vývoj axilárního ochlupení (tj. chloupků v podpažních jamkách), ten začíná nejčastěji ve věku 14 až 15 let, a tudíž případné opoždění prozatím není nijak výrazné. V podstatě se o žádné opoždění zatím ještě nejedná.
Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná (průměrná délka penisu při erekci činí u chlapců v tvém věku 13 až 15 cm), avšak rozdíl oproti průměru činí jen několik centimetrů a rozhodně se nejedná o mikropenis. Rozdíl oproti průměrnému obvodu penisu u chlapců tvého věku činí dokonce pouhých 0,5 cm. Vzhledem k tvému věku je vysoce pravděpodobné, že růst a vývoj penisu u tebe bude ještě několik let pokračovat. Výsledné rozměry penisu však nelze předem odhadnout. Pokud jde o změny vzhledu penisu (například jeho pigmentaci), ty se mohou u různých chlapců dostavovat v různém věku.
Především by ses neměl neustále srovnávat se svými vyvinutějšími vrstevníky. Puberta rozhodně není nějaký závod, v němž by měl zvítězit ten, u koho se určité tělesné znaky vyvinou dříve a ve větší míře. Naopak, za normální se považuje opoždění i urychlení vývoje sekundárních pohlavních znaků až o 2 roky oproti běžné populaci.

04.11.2018

Mám kolem penisu takovej kroužek a přijde mi že mi kvůli tomu neroste penis

Vítek, 14 let

Milý Vítku,

Zmíněný „kroužek“ okolo kořene penisu je nejspíše tukový záhyb, který se sice zpravidla vyskytuje spíše u menších chlapců, avšak u někoho může přetrvávat i v pubertě. Sám o sobě růstu penisu nebrání, avšak není vyloučeno, že penis je částečně zanořený ve vrstvě tělesného tuku, a proto se může vizuálně jevit jako kratší.

04.11.2018

Může se stát, že šourek změní barvu, ale penis je pořad malý jako před pubertou? Ani varlata se mi ještě nezačala zvětšovat.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Různé tělesné znaky se v období dospívání mohou vyvíjet nestejným tempem. Navíc první výraznější růst penisu se dostavuje zpravidla 1 až 2 roky po zahájení puberty. I když u tebe tedy puberta již mohla začít, k prvnímu nápadnějšímu růstu penisu ještě dojít nemuselo.
Vzhledem k tomu, že u tebe již došlo k zahájení vývoje některých pohlavních znaků (zmiňuješ se o ztmavnutí neboli pigmentaci šourku), je pravděpodobné, že k prvnímu zvětšení objemu varlat u tebe již došlo. Avšak je možné, že jejich růst zatím nebyl příliš výrazný, a tudíž jsi jej nemusel zaznamenat.
Pokud máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, obrať se na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který provede kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii. Nejprve by však bylo třeba svěřit se alespoň jednomu z rodičů, protože při návštěvě lékaře neplnoletým pacientem je vyžadován doprovod.

04.11.2018

Ahoj, mám dva dotazy:
1) je můj penis malý, když měří v klidu 3 cm a v erekci 5 cm?
2)Jak musí být penis malý, aby nemohl splnit svoje funkce? (Např. masturbace...)

Petr, 13 let

Milý Petře,

1) Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak nejedná se o mikropenis. U chlapců ve věku 13-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci je menší než 4,5 cm. Podprůměrná délka penisu může být dána například pozdějším nástupem puberty nebo vrozenými předpoklady.
2) I penis podprůměrných rozměrů může plnit všechny svoje funkce, pokud se nejedná přímo o mikropenis. Podle některých sexuologů lze například pohlavní styk uskutečnit již s penisem, jehož délka při erekci činí 4 – 4,5 cm, přičemž důležitá je spíše schopnost dosažení a udržení dostatečně kvalitní erekce než samotná délka penisu.

04.11.2018

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či masturbovanie je zdravé alebo naopak škodlivé a koľkokrát do týždňa by sa malo alebo mohlo masturbovať. Vopred ďakujem za odpoveď

Mat, 15 let

Milý Mate,

Masturbace je nejen přirozená, ale i zdraví prospěšná činnost. Přispívá ke snížení psychického napětí (tenze), napomáhá důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkáně penisu a snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty. Naproti tomu veškeré pseudovědecké domněnky o údajné „škodlivosti“ masturbace již byly vyvráceny.
Pokud jde o četnost vykonávání masturbace, ta závisí na potřebách každého jedince, přičemž žádná všeobecně platná horní hranice není stanovena.

04.11.2018

Dobrý den, přiznal jsem si že jsem gay a opravdu moc mě zajímají sexuality ale nikde nemůžu najít všechny. Znám 5 sexualit ale vím že jich je daleko více, kde se o nich mohu dozvědět? Díky

Paťas, 13 let

Milý Paťase,

Sexuální orientace (označuje se také jako sexuální preference) spočívá v náklonnosti k osobám určitého pohlaví a v jejich upřednostňování při navazování sexuálních kontaktů. Rozlišuje se orientace heterosexuální (spočívá v náklonnosti k osobám opačného pohlaví) a homosexuální (spočívá v náklonnosti k osobám téhož pohlaví).
Někdy se uvádí také bisexualita, která však nepředstavuje sexuální orientaci, nýbrž druh sexuálního chování, který spočívá v navazování sexuálních kontaktů s osobami obou pohlaví.
Ani další výrazy obsahující slovo „-sexualita“ neoznačují zvláštní sexuální orientace, spíše se jedná o různé novotvary, které slouží k označení některých společenských a kulturních jevů, které se nějakým způsobem týkají sexuálního chování.

04.11.2018

Mají tyto léky vliv i na pohlavní hormony? (...) Může dlouhodobé užívání těchto léků nějak ovlivnit růst a pubertu? Zkracují tyto léky život?

Někdo, 16 let

Milý Někdo,

Uvedená léčiva nesnižují hladinu pohlavních hormonů, mohou však částečně blokovat jejich receptory. Vliv na tělesný růst a pohlavní dospívání je však zanedbatelný. Také není prokázáno, že by užívání uvedených léčiv zkracovalo délku života.
Na každého jedince mohou látky obsažené ve zmíněných léčivech působit různým způsobem. Zatímco u některých jedinců mohou psychofarmaka vést k oddálení ejakulace, u jiných naopak způsobují dlouhodobě přetrvávající erekci (tzv. priapismus) a podobné obtíže.

03.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli vadí že mám penis jakoby pootočený kolem své osy a při erekci ohnutý nahoru --> to mi sice tolik nevadí, ale vypadá to blbě ( to ohnutí). Když třeba sedím na záchodě, všiml jsem si že je třeba pootočený o více jak 90 stupňů doprava. Při erekci takový jev nemám teda v menší míře. Docela mě to omezuje, protože při močení proud moči neteče přede mě, ale do strany a tak většinou pomočím i prkénko. Jde to nějak léčit? Děkuji za odpověď

Kamil, 15 let

Milý Kamile,

Prohnutí penisu směrem vzhůru je naprosto normální. Pouze malá část mužů či dospívajících chlapců má penis při erekci zcela rovný. Pokud jde o pootočení penisu podél jeho osy, to může být způsobeno například vysokou pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Za normální se považuje pootočení (rotace) do 30 až 35 °. Výraznější pootočení již může způsobovat různé obtíže.
Korekci lze provést například pomocí speciální „dlahy“, která se nosí upevněná na penisu nebo injekční aplikací silných kortikosteroidů. V nejzávažnějších případech lze provést chirurgickou korekci (plastiku závěsných vazů penisu).
Při močení do toalety by mělo být prkénko zvednuté. Jestliže se do mísy netrefíš, můžeš vyzkoušet močení do umyvadla, případně do plastového vědra („kyblíku“), nebo si můžeš v prodejně zdravotnických potřeb koupit speciální láhev na močení pro muže (cena se pohybuje v řádu několika desítek Kč).

03.11.2018

Dobrý den, mám malé sebevědomí, což se projevuje třeba tím, že se zbytečně moc stresuji kvůli nějakým věcem. Malé sebevědomí mám asi proto, že si skoro pořád prostě nepřijdu hezký, spíš až ošklivý. Co s tím?

Mára, 14 let

Milý Máro,

Mnozí dospívající lidé, a to chlapci i dívky, posuzují svůj vzhled příliš kriticky. Stále na sobě hledají různé nedostatky, ačkoliv ve skutečnosti mohou být docela hezcí.
Pokud se svým vzhledem nejsi spokojený, pokus se zamyslet nad tím, co bys na něm mohl změnit. Značný vliv na celkový vzhled má například úprava účesu (například delší účes může vizuálně zúžit obličej). K lepšímu dojmu přispívá rovněž péče o pleť, vhodně volené oblečení a podobně.
Sebevědomí si můžeš vylepšit zejména tím, že si lépe uvědomíš svoje přednosti, schopnosti a kladné vlastnosti. Pro začátek si můžeš sestavit jejich písemný seznam.
Pro lepší zvládání zátěžových situací je důležitý dostatek spánku, pohybu, dodržování pitného režimu a pestrá strava. Při zvýšeném stresu a psychické zátěži pomáhají například dechová cvičení nebo jemné manuální činnosti.

03.11.2018

Dobrý večer, už dva týdny mám takto červený pupík, občas mě svědí. Byl jsem s tím u doktora a ten řekl, že mám dvakrát denně mazat lihem. Moc to nepomáhá, není možné že bych měl píštěl? Jak se projevuje ? Děkuji

Pepek, 16 let

Milý Pepku,

Nejspíše se jedná o tzv. omfalitidu, což je lokální zánětlivá reakce v pupíku, k níž může dojít například v důsledku hromadění kožního mazu v obtížně přístupné části pupeční jamky. Zmírnění obtíží lze dosáhnout například pravidelnou aplikací dezinfekce (kromě 60% lihu lze použít např. sterillium či podobné přípravky, které lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji). Jestliže však ani po dvou týdnech nezačaly obtíže ustupovat, doporučoval bych opět se obrátit na lékaře a informovat se u něj na možnost nasazení antibiotik, která se vydávají pouze na lékařský předpis.

03.11.2018

Dobrý den, (...) Čím je tohle způsobeno?

Někdo, 16 let

Milý Někdo,

Nárůst tělesné hmotnosti i abnormální oddálení orgasmu a ejakulace patří k nežádoucím účinkům některých léčiv ze skupiny psychofarmak (proto se také některé z těchto léků druhotně používají k léčbě předčasné ejakulace). O výskytu zmíněných vedlejších účinků bys měl co nejdříve informovat lékaře, který ti uvedená léčiva předepsal. Může je nahradit jinými léky ze stejné skupiny, u nichž nemusí být zmíněné nežádoucí účinky tak výrazné.

03.11.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je to vada nebo nějaká nemoc, protože mám rozdvojenou (nemůžu si vzpomenout na název) takovou tu hrubou kůži která vede od penisu až k rozkroku.

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

Proužek drsnější a tmavší pokožky na spodní straně penisu se nazývá raphe (vysluvuje se [rafé]). Jedná se o šev, který vzniká během prenatálního vývoje, tj. během vývoje plodu před narozením, když se společný základ mužských i ženských pohlavních orgánů diferencuje (tedy rozlišuje) podle pohlaví.
K tomu obvykle dochází od 12. týdne (tj. třetího měsíce) vývoje plodu. Zatímco u dívek se ze společného základu vytváří velké a malé stydké pysky, které zůstávají oddělené (nachází se mezi nimi tzv. stydká štěrbina), u chlapců dochází v místech původní štěrbiny ke srůstání tkáně. Výsledkem je právě zmíněný „šev“, který probíhá po spodní straně penisu, pokračuje v podobě rýhy přes šourek a dále prochází přes rozkrok až k řitnímu otvoru, kde končí (jeho průběh je vyznačen na kresbě vpravo).
Je pravděpodobné, že ke zdvojení raphe u tebe došlo již během prenatálního vývoje. Příčinou by mohlo být například pomalejší srůstání v místě zmíněného „švu“. Nicméně se nejedná přímo o vývojovou vadu. O vadu by se jednalo pouze v případě, že by šev nesrostl vůbec a na jeho místě by zůstal rozštěp. Na něco takového by ale lékaři přišli už během vyšetření dítěte v porodnici.

03.11.2018

Dobrý deň. Chlpy okolo penisu mám dlhé 5 cm a chcem si ich nechať narasť. Budú ešte dlhšie alebo nie? (O pár mesiacov budem mať 14)

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

U dospělého člověka dosahuje běžná délka chlupů okolo pohlavních orgánů (pubického ochlupení) přibližně 6 cm. Poté, co chlup naroste do této délky, se uvolňuje a vypadává, aby na jeho místě vyrostl nový. Každý chlup roste přibližně půl roku, tempo jeho růstu tedy činí okolo 1 cm za měsíc.
U dospívajícího chlapce dorůstají chlupy okolo pohlavních orgánů přibližně do délky 4 až 5 cm. Plně rozvinutého pubického ochlupení dosahuje většina chlapců ve věku okolo 16 – 18 let.

03.11.2018

Dobrý den, od kolika let je povoleno založit si účet na seznamce? Je to od patnácti či od osmnácti? Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Záleží na tom, jaká pravidla stanoví provozovatel webových stránek, na nichž je seznamka dostupná. V některých případech jsou takovéto stránky přístupné návštěvníkům od 15-ti let, jindy provozovatel stanoví věkovou hranici 18-ti let.
Avšak pokud se chceš s někým seznámit, postupuj velmi opatrně. Mohl by ses stát obětí podvodníka, který by od tebe mohl například získat nějaké citlivé informace a pak je použít proti tobě. Z bezpečnostních důvodů bych také doporučoval nesjednávat si schůzku s někým, koho znáš jen z internetu, protože by ses mohl snadno stát obětí násilného trestného činu.

03.11.2018

Dobrý den, mívám problémy s bolestí zad a nedávno jsem si na zádech nahmatal že mám obratel vychýlený do strany nevíte co by to mohlo být a jak to případně napravit? Děkuji

X, 15 let

Milý X,

Bolesti mohou být způsobeny vadou páteře nebo vadným držením těla, přičemž obojí spolu může souviset. Nejspíše se jedná o rotaci páteře. Doporučuji navštívit praktického lékaře, který ti vydá poukaz na vyšetření na ortopedii. Náprava vad páteře může probíhat různými způsoby, v lehčích případech pomáhají speciální cviky, jindy se používají speciální ortopedické pomůcky (korzety). V nejzávažnějších případech se korekce vad páteře provádí chirurgicky.

03.11.2018

Ahoj chci se zeptat je mi skoro 2 týdny 15 a chci se zeptat kdy mi začnou růst chlupy u pupíku směrem k ochlupení penisu

None, 15 let

Milý None,

Vývoj tělesného ochlupení může probíhat různým tempem. Proužek ochlupení, který vybíhá vzhůru k pupíku, začíná u chlapců růst nejčastěji ve věku 16 let ± 2 roky, tedy mezi čtrnáctým a osmnáctým rokem. Jedná se o pátý a nejvyšší stupeň vývoje pubického ochlupení, který se někdy též označuje jako „pubické ochlupení mužského typu“ (odlišuje se od ochlupení „ženského“ typu, které je i v dospělosti ohraničeno vodorovnou linií).
Avšak u některých mladých mužů se tento stupeň ochlupení objevuje až v pozdějším věku (19 – 21 let), případně se nevyvine vůbec, a to na základě vrozených předpokladů. Vývoj pátého stupně pubického ochlupení je totiž podmíněn nejen hormonálně, ale i geneticky.

02.11.2018

Zakryť prosím (...) Čo to môže byť?

Anonym, 15 let

Milý Anonyme,

Podle příznaků by se mohlo jednat o zánět vývodných cest močových. Doporučuji tedy navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě potřeby vyplní poukaz na vyšetření na urologii.

02.11.2018

Dobry den. V pondělí jdu na 13 ti letou prohlídku budou se mi tam dívat i na můj penis?

Kknd, 13 let

Milý Kknd,

Součástí preventivní prohlídky ve věku 13-ti let je podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. také kontrola pohlavních znaků. Praktický lékař pro děti a dorost by ti správně měl pohlavní orgány prohlédnout, avšak někteří lékaři tuto část prohlídky vynechávají. Nemohu ti tedy s naprostou určitostí říci, zda právě tvůj lékař či lékařka tuto část preventivní prohlídky provádí.

02.11.2018

Dobrý den. Mám problémovou pleť a pořád si musím rozškrabávat strupy a beďary na obličeji. Vždy se mi spustí krev. Babička a mamka mi radily, že si mám stříknout na prst trochu voňavky a přiložit na to. Vždy to štípe. Nemůže mi ta voňavka po dlouhodobém používání něco udělat? Předem Vám děkuji za odpověď.

Nick, 14 let

Milý Nicku,

Většina voňavek obsahuje líh, který mimo jiné působí jako desinfekce a vysušuje pokožku. Avšak aplikaci voňavek na obličej nedoporučuji, zejména při výskytu krvácejících poranění. Obličej si raději umyj vodou s menším množstvím mýdla.
Pokud trpíš větším výskytem akné, doporučuji zakoupit v lékárně pleťovou vodu, která je určena přímo k čištění pleti obličeje. Vzhledem k častému výskytu projevů akné a komplikacím při jejich hojení bych doporučoval navštívit kožního lékaře (dermatologa), který ti může předepsat různá léčiva určená k léčbě akné. Patří k nim zejména přípravky s obsahem kyseliny azelaové či retinoidů, které se vydávají pouze na lékařský předpis. V závažnějších případech se nasazují též antibiotika.

02.11.2018

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aká by mala byt dĺžka penisu v 15 rokov pretože môj meria 12 cm a myslím si že to je malo

Sam31, 15 let

Milý Same31,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Rozdíl oproti průměrné délce penisu u chlapců tvého věku je jen nepatrný (ve věku 15-ti let činí průměrné délka penisu při erekci 13 až 15 cm).
Především bys neměl podléhat obavám, že je tvůj penis „malý“. K tomu, aby plnil všechny své funkce, je již nyní velký dost. Kromě toho je velmi pravděpodobné, že přinejmenším během následujících 3 let bude růst a vývoj tvého penisu ještě pokračovat, a tudíž současných 12 cm ještě zdaleka nemusí představovat konečný rozměr.

01.11.2018

Dobrý den,
Jak poznám, že mám hemeroidy? Co cítím a jak je nahmatat? Předem děkuji za odpověď

Alien123, 13 let

Milý Aliene123,

Hemoroidy (neboli hemeroidy) vznikají chorobným rozšířením žil v okolí řitního otvoru a řitního kanálu. Vypadají jako bulky či hrbolky oválného tvaru a nafialovělého zbarvení. Jsou velmi bolestivé, a to zpravidla nejen na dotek, ale i v naprosté většině běžných tělesných poloh. Pokud by se u tebe vyskytovaly, poznal bys je podle silné bolesti v okolí řitního otvoru. Avšak bylo by poněkud obtížné si příslušné místo jejich výskytu prohlédnout (nejspíše bys k tomuto účelu musel použít zrcátko).
Hlavní příčinou tvorby hemoroidů je nezdravý životní styl (nedostatek pohybu, dlouhé sezení na tvrdém povrchu) a nesprávné stravovací návyky (nedostatek vlákniny ve stravě). Léčba spočívá ve změně životního stylu a stravovacích návyků, dále v lokální aplikaci různých mastí a čípků, případně v užíván léků ze skupiny venotonik, které zvyšují napětí žilních stěn, čímž usnadňují odtok krve. Pouze v nejzávažnějších případech se přistupuje k chirurgické léčbě.
Pokud cítíš jen mírnou bolest v okolí řitního otvoru, ještě se nemusí jednat o hemoroidy. V úvahu připadají i drobná poranění v okolí příslušného tělního otvoru (např. drobné oděrky), případně by se mohlo jednat o projev zanedbané hygieny.

01.11.2018

Dobrý den, v pondělí jdu na 15ti letou prohlídku a co se mi tam bude všechno dělat?

Michal, 14 let

Milý Michale,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

01.11.2018

Dobrý den (...) Prosím zamazat otázku

Kapr, 13 let

Milý Kapře,

Je možné, že sis při vykonávání masturbace způsobil drobné poranění, které se projevuje otokem. Ten lze zmírnit přikládáním studeného obkladu na postižené místo. Obklad si můžeš zhotovit z kusu savé látky namočené ve studené vodě. Nepoužívej však led, protože by sis mohl způsobit omrzliny.
Není vyloučeno, že takovéto drobné poranění může souviset s delší absencí (vynecháním) masturbačních aktivit, o němž se zmiňuješ. Masturbaci by tedy bylo vhodnější vykonávat pravidelněji. Avšak dokud otok neodezní, měl bys masturbaci vykonávat pokud možno šetrným způsobem.
Další příčinou tvých obtíží by mohlo být nadměrné tření při masturbaci. To lze zmírnit používání vhodného lubrikačního prostředku, například lubrikačního gelu nebo nějaké jeho náhražky (pleťového krému, tělového mléka a podobně).

01.11.2018

Dáte mi radu jak překonat prokrastinaci?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Prokrastinace patří mezi tzv. jiné specifické poruchy osobnosti. Jestliže máš obtíže s tím, že nepříjemné povinnosti neustále odkládáš na pozdější dobu, měl bys věnovat větší pozornost zejména plánování svého času.
Co nejdříve si zaveď sešit, do kterého si budeš písemně zaznamenávat plány na jednotlivé dny a každý den kontrolovat jejich plnění. Důležité je, aby sis ke každé činnosti poznamenal přesný termín (nejen datum, ale i čas nebo alespoň denní dobu). Pokud se ti podaří daný úkol ve stanoveném termínu splnit, můžeš se nějakým způsobem odměnit. Pokud se ti některou ze stanovených činností splnit nepodaří, zapiš si alespoň jeden objektivní důvod, proč jsi danou věc nemohl udělat. Objektivní je takový důvod, který nezávisí na tobě samotném (zatímco například „nechtělo se mi“ není objektivní důvod).
Není jisté, zda tvoje obtíže skutečně jsou projevem poruchy osobnosti, avšak pokud by ti nerozhodnost či nedostatek odhodlání k činnosti závažným způsobem komplikovaly každodenní život, doporučoval bych obrátit se na psychiatra, který ti pomůže zvládnout tento problém s využitím metod psychoterapie.