Archiv odpovědí – listopad 2019

30.11.2019

Dobrý den, poprvé jsem si oholil penis a zajímá mě jestli mě to pokaždé bude takto škrábat a nebo po jaké době mi dorostou chlupy a nebo co mám dělat aby to tak neškrábalo. Můj penis měří 13,5cm bude ještě růst? Děkuji za odpověď.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Svědění a „škrábání“ oholené pokožky je způsobeno zarůstáním dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže. Dorůstající chloupky si „prorážejí“ cestu na povrch těla, což může být provázeno zmíněnými nepříjemnými pocity, pokud pokožka není dostatečně vlhká. Ke zvlhčení oholené pokožky lze použít pleťový krém pro citlivou pleť nebo panthenolovou mast. Vzhledem k tomu, že zmíněné nepříjemné projevy se u tebe již dostavily, bych doporučoval spíše panthenolovou mast.
Mast nebo krém bys měl na oholenou pokožku nanést vždy nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů po oholení. Tímto ošetřováním pokožky lze do značné míry zabránit výše uvedenému zarůstání dorůstajících chloupků, a tím i svědění a tvorbě červených pupínků. Naproti tomu v případě, že si pokožku nebudeš ošetřovat krémem, se problémy spojené s dorůstáním oholeného ochlupení budou opakovat.
Tempo dorůstání chlupů v pubickém ochlupení činí přibližně 1 cm za měsíc, tedy zhruba 1 mm za tři dny. U dospělého člověka dorůstají chlupy z pubického ochlupení do délky přibližně 6 cm, po oholení tedy trvá přibližně půl roku, než dosáhnou své původní délky. Avšak u dospívajícího jedince bývají chloupky přece jen o něco kratší (zhruba 4 až 5 cm), a tudíž i doba, během které dorostou do původní délky, jakou měly před oholením, může být kratší.
Uvedená délka penisu je naprosto normální a odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let, která činí 13 až 15 cm. Růst penisu zpravidla probíhá až do věku 18-ti let, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že konečná délka tvého penisu bude větší, než je v současné době.

30.11.2019

Dobrý den, je mi pár měsíců 16. Můj penis má stále v obvodu jen okolo nějakých 10,5 cm a na délku 15 cm. Může můj penis ještě vyrůst, popřípadě kdy? Všechny ostatní tělesné změny vč. ochlupení se na mě jinak projevují, avšak ne v tak velké míře jako u ostatních. Je tedy ještě možné, že mám míň testosteronu? Děkuji za odpověď.

Petr, 16 let

Milý Petře,

Rozměry penisu, které v dotazu uvádíš, jsou naprosto normální. Délka penisu při erekci odpovídá průměrným hodnotám pro chlapce tvého věku, které se pohybují v rozmezí 14 až 17 cm. Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že tvůj penis má „jen“ průměrnou délku. I kdyby byl při erekci ještě o 1 cm kratší, stále by se vešel do širšího průměru.
Pokud jde o obvod penisu, ten je sice mírně podprůměrný, avšak rozdíl oproti průměrnému obvodu penisu při erekci pro chlapce tvého věku činí pouhý 1 cm, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Navíc obvod penisu může být značně individuální a je naprosto normální, že někteří chlapci mají penis spíše silnější, zatímco jiní jej mají spíše štíhlejší. Obvod penisu má význam snad jen při výběru vhodné velikosti kondomu, avšak jinak mu není třeba věnovat zvláštní pozornost. Pro posouzení rozměrů penisu je podstatná jeho délka při erekci, která je u tebe průměrná.
Samozřejmě, že k růstu penisu u tebe ještě dojít může, protože růst rozměrů penisu u většiny chlapců probíhá do věku 18-ti let. V posledním roce (tj. ve věku 17 až 18 let) se více zvětšuje obvod penisu než jeho délka, a tudíž je pravděpodobné, že po dosažení dospělosti bude obvod tvého penisu o něco větší, než je tomu v současné době. Vyloučit však nelze ani růst do délky, i když současná délka tvého penisu při erekci (tj. 15 cm) by odpovídala průměru dokonce i u dospělého muže.
Pokud jde o pubické ochlupení, jeho rozsah a hustota jsou dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i dědičnými předpoklady. Někteří lidé mají díky své genetické výbavě hustější a výraznější ochlupení, zatímco u jiných je ochlupení méně husté a méně výrazné. To se vztahuje nejen na ochlupení okolo pohlavních orgánů, ale i na tělesné ochlupení na jiných částech těla. Možná sis všiml, že někteří muži mají velmi výrazné ochlupení na celém hrudníku, zatímco jiným na této části těla vyrůstá pouze několik řídce roztroušených chlupů (zejména v okolí prsních bradavek). Uvedené rozdíly jsou dány odlišnými genetickými dispozicemi a nelze je měnit.
Pokud jde o hladinu testosteronu, tu nelze zjistit jinak, než laboratorním vyšetřením krve. Nicméně považuji za nepravděpodobné, že by například méně výrazné ochlupení bylo projevem nižší hladiny testosteronu, což platí i pro jiné sekundární pohlavní znaky. Nic z toho, co v dotazu uvádíš, nenasvědčuje tomu, že by tvůj tělesný vývoj neprobíhal normálním způsobem.

30.11.2019

Dobrý den, mě se zdá, že mám malý penis, jde nějak zvětšit?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Rozměry penisu jsou dány jednak vrozenými předpoklady, jednak dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje žádný bezpečný a účinný způsob, jak rozměry penisu zvětšit. Avšak s výjimkou případů tzv. mikropenisu (tj. abnormálně malého penisu), který lze léčit hormonální terapií, není něco takového ani nutné. Rozhodně není pravdou, že penis „velkých“ či nadprůměrných rozměrů je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Kvůli větším rozměrům penisu by ses jistě nestal lepším člověkem, než jsi nyní. Nehledě k tomu, že nadměrné rozměry penisu by ti mohly způsobovat obtíže v pohlavním životě (pohlavní styk s partnerem, který má abnormálně velké rozměry penisu, může být pro partnerku bolestivý).
Podrobnější informace o rozměrech penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

30.11.2019

Dobrý večer, trápí mě to, že nechci holku, nebo chci, ale nechci se s ní před sexem sbližovat. Podle mě je to ztráta času. Co mám dělat?

Roman, 16 let

Milý Romane,

Ztráta času je souložit s někým, ke komu nemáš citový vztah a s kým ses před pohlavním stykem důkladněji nesblížil. K tomu, abys dosáhl orgasmu a ejakulace, ti docela dobře poslouží i masturbace. Rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami nespočívá v průběhu orgasmu a ejakulace, nýbrž v pocitu nejtěsnější fyzické blízkosti milované osoby.
Navíc takovéto chování je krajně rizikové z hlediska přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění. Jestliže je totiž dívka ochotna přistoupit na pohlavní styk s chlapcem, kterého dobře nezná a k němuž nemá trvalejší citový vztah, je vysoce pravděpodobné, že takovýmto způsobem jednala již v minulosti, a tudíž je vysoké riziko, že často střídá partnery, a že se již stihla nakazit některou z nemocí, k jejichž přenosu dochází při vykonávání sexuálních aktivit.

30.11.2019

Je normální, že po stáhnutí předkožky mě bolí dotýkání se holého žaludu?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Tvé obtíže jsou zřejmě způsobeny přecitlivělostí žaludu, která se v dětství a dospívání objevuje relativně často. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje (nikoli však z čaje bylinného či ovocného!), který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví přibližně do týdne.

30.11.2019

Mám problém: Že mi nejde přetáhnout předkožka při erekci. Co s tím mám dělat?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Především být trpělivý. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Předkožku se nesnaž přetahovat násilím, aby sis nezpůsobil poranění. Jestliže ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, zatímco v klidovém stavu ji lze přetáhnout bez obtíží, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které u naprosté většiny chlapců ustupuje spontánně (samovolně, bez vnějšího zásahu) nejpozději do konce puberty. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

28.11.2019

Dobrý den, je orální sex povolen až od nějakého věku jako sex od 15? Děkuji.

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Neexistuje zákon, který by výslovně povoloval sexuální aktivity po dosažení určitého věku. Existuje však zákon (jmenovitě trestní zákoník neboli zákon č. 40/2009 Sbírky), který zakazuje pohlavní styk či jiný sexuální kontakt s osobou mladší 15-ti let.
Avšak osobu, která sama ještě nedosáhla hranice trestní odpovědnosti (která činí rovněž 15 let), nelze trestně stíhat. Zákon tedy prakticky postihuje pouze zneužití dítěte mladšího 15-ti let osobou starší 15-ti let.
Příslušné ustanovení (jmenovitě § 187 výše uvedeného zákona č. 40/2009 Sb.) se vztahuje na jakékoliv sexuální aktivity, tedy nejen na pohlavní styk.

28.11.2019

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, či je zdravé spávať nahý, poprípade v spodnom prádle a či je zdravé, pokiaľ by som chcel vydržať dlhšiu dobu bez masturbácie
(...) dôvodom je, že už mi prišla divná každodenná masturbácia. Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a dôveryhodnosť.
S pozdravom

T, 15 let

Milý T,

Pro zdravý spánek je vhodné se na noc oblékat co nejméně. Někteří odborníci dokonce doporučují spát bez jakéhokoliv oblečení, pouze pod lehkou přikrývkou. V určité fázi spánku totiž dochází k určitému poklesu tělesné teploty a ochlazení povrchu těla (přibližně o 0,4°C), zatímco hřejivé oblečení může tento proces poklesu teploty narušovat. Přehřívání pod dekou nehrozí, protože i ve spánku má člověk určitou schopnost pohybu a přikrývku si dovede podle potřeby upravit, aniž by se kvůli tomu musel probudit (zejména u dětí a dospívajících jedinců je tato schopnost silně vyvinuta, zatímco v dospělosti postupně dochází k jejímu oslabení). Navíc spaní bez oblečení je pohodlnější, zejména pro spodní polovinu těla. Pokud by se ti však stávalo, že ti během noci prochladnou ramena, doporučuji si do spaní oblékat tričko s krátkými rukávy, vyrobené však pokud možno ze 100% bavlny.
Masturbace představuje nejen normální a přirozenou, ale také zdraví prospěšnou činnost, jejíž omezování rozhodně nelze doporučovat. Pravidelné vykonávání masturbace přispívá ke snížení psychického napětí (neboli tenze). Při masturbaci dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů, což má určitý význam pro jejich správný vývoj a funkci.
Navíc u dospívajících chlapců a mladých mužů častější masturbace přispívá ke snížení rizika výskytu rakoviny prostaty (předstojné žlázy) v pozdějším věku. G. Giles a kol. na základě výsledků studie publikované v r. 2003 (Giles, G. a kol.: Sexual factors and prostate cancer) uvádí, že dospívající chlapec či mladý muž ve věku 15 až 25 let by měl masturbovat alespoň 5x týdně, aby bylo tohoto ochranného účinku dosaženo.
Jistě není nutné, abys masturbaci vykonával každý den, pokud se ti ji vykonávat nechce. Ani do zdraví prospěšného jednání by se nikdo neměl nutit, pokud o takové jednání nemá zájem. Nicméně zásadní omezování masturbačních aktivit považuji za opačný extrém, který může vést k narušení tělesného i duševního zdraví jedince.

28.11.2019

Dobrý den, proč je při užívání hormonální antikoncepce u žen zvýšené riziko vzniku krevních sraženin? Mohou se vytvořit krevní sraženiny i u dívky v mém věku? Jak se toto riziko dá snížit?

Zvědavec, 14 let

Milý Zvědavče,

Protože estrogeny zvyšují krevní srážlivost. Hormonální antikoncepce má nejen řadu vedlejších účinků pro své přímé uživatelky, ale ještě závažnější jsou její dopady na životní prostředí. Znečištění vody látkami pocházejícími z hormonální antikoncepce vede k nárůstu výskytu některých zdravotních poruch v populaci (jedná se zejména o gynekomastii a některé vývojové vady genitálu). Z tohoto důvodu lze užívání hormonální antikoncepce považovat za nezodpovědné jednání vůči sobě i vůči ostatním lidem.
Pro dívky mladší 15-ti let nebo ty, u nichž menstruace dosud není pravidelná, je užívání hormonální antikoncepce spíše nevhodné (i když se často paradoxně využívá právě pro „léčbu“ poruch menstruačního cyklu), protože rozhodně nepřispívá k přirozenému dotvoření normálních regulačních mechanismů menstruačního cyklu.

27.11.2019

Můžu se zeptat, proč mi smrdí penis i když si ho umývám? A proč když honim, udělám se i do 10 sekund?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Je naprosto normální, že některé části lidského těla mají charakteristický pach. To se týká i pohlavních orgánů, a to jak pohlavních orgánů ženských, tak i mužských. Snad jen v případě, že by pach byl výraznější než obvykle, by se mohlo jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových.
Za předčasnou se považuje ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení pohlavního styku. Avšak pro masturbaci není žádná časová hranice stanovena. Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci se může od doby potřebné k jejich dosažení při pohlavním styku značně odlišovat (při masturbaci je tato doba zpravidla kratší, výjimku tvoří případy předčasné ejakulace). Dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace ovlivňuje celá řada faktorů, počínaje úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi a konče způsobem vykonávání masturbace (například rychlostí vykonávání masturbačních pohybů či silou stisku ruky při masturbaci).

27.11.2019

Dobrý den.
Omylem jsem s i rozškrábl velkou pihu na krku. Nevíte co mám dělat? Mám velký strach z rakoviny kůže. Mám si s tím dojít k dermatologovi kam se mi moc nechce.

Glikoso, 16 let

Milý Glikoso,

Poranění névu (neboli mateřského znaménka) je spojeno s určitými zdravotními riziky, a proto bys měl poraněné místo v následujících několika dnech až týdnech průběžně sledovat. Všímej si zejména toho, zda nedochází ke zvětšování znaménka či k nápadným změnám jeho tvaru. Pokud ano, navštiv kožního lékaře. Kdyby znaménko začalo nekontrolovatelně krvácet, můžeš navštívit i lékařskou pohotovost.
Jestliže trpíš obavami z nádorového onemocnění kůže, doporučoval bych navštívit lékaře v každém případě (tedy i v případě, že nedojde k nápadným změnám velikosti a tvaru znaménka), neboť pouze na základě histologického vyšetření znaménka lze určit, zda se jednalo o útvar zhoubný či nezhoubný.

27.11.2019

Jsem tlustý, trenky mě škrabou, boxerky mi u gumy na zadku praskají a leze mi z nich zadek a slipy, sotva si je natáhnu, už mi prasknou v rozkroku a zařezávají se mi.

(...)vous, 14 let

Milý (...)vouse,

Domnívám se, že popsaný problém nespočívá ani tak v konkrétních typech spodního prádla, o nichž se zmiňuješ, jako spíše v nevhodně zvolené velikosti. Při výběru spodního prádla je třeba zvolit takovou velikost, aby prádlo nikde neškrtilo a nezanechávalo na povrchu těla zřetelně viditelné otisky či otlaky.
„Zakrajování“ spodního prádla je způsobeno buď jeho nesprávnou velikostí, kdy sedlo spodního prádla (tj. část mezi rozkrokem a pasem) je příliš nízké, nebo jeho nesprávným nošením, kdy je guma v pase vytažena příliš vysoko, případně kombinací obojího.
Při nakupování spodního prádla bych doporučoval koupit nejprve jeden kus „na zkoušku“, prádlo si alespoň jednou vzít na sebe a v případě, že se dostaví popisované obtíže, si koupit další prádlo alespoň o jednu konfekční velikost („o číslo“) větší.
Dalším způsobem řešení popisovaných obtíží by byla redukce nadměrné tukové tkáně, tedy zhubnutí. Při hubnutí bys však měl postupovat zvolna, protože prudká ztráta hmotnosti představuje pro tělo značnou zátěž. Zdravým způsobem lze zhubnout nejvýše 3 až 4 kg týdně.
Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.
Jestliže trpíš nadváhou nebo obezitou, měl bys o snížení hmotnosti usilovat nejen kvůli obtížím s nošením spodního prádla, ale především s ohledem na své zdraví. Pokud se ti nedaří zhubnout „běžným způsobem“, tedy úpravou jídelníčku a dostatkem pohybu, svěř se svému praktickému lékaři pro děti a dorost.

27.11.2019

Dobrý den, měl bych pár dotazů (...) Byl bych moc rád kdybychom dokázali vyřešit ten problém (...) Děkuji mockrát.

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

1) Ticho nemusí být vždy trapné. Pokud se ty a tvoje dívka cítíte příjemně, když jste spolu, nemusíte si stále jen povídat. Mnozí chlapci se domnívají, že když jsou s dívkou, musí po celou dobu o něčem mluvit, avšak takováto představa je poněkud zkreslená. Některé páry spojuje natolik pevné citové pouto, že jeden druhému rozumí i bez záplavy slov.
Kromě toho bys neměl podléhat obavám, že se před dívkou znemožníš, když se vyjádříš neobratně. Pokud tě dívka má opravdu ráda, zaujme ji vše, co řekneš, i když nepodáš skvělý řečnický výkon. Důležité je, abys mluvil slušně (bez hrubých slov a vulgarismů). Pokud bys měl přesto pocit, že dívce není příjemné o určitých tématech hovořit, vždy můžeš buď změnit téma, nebo se na chvíli odmlčet.
2) Obávám se, že druhý z uvedených problémů nelze řešit ani vyřešit bez lékařského vyšetření. Nicméně podle toho, co v dotazu uvádíš, by kromě konzumace nápojů obsahujících kofein mohla být jednou z dalších příčin tvých obtíží i vysoká psychická zátěž a stres (sám uvádíš, že jsi „vystresovaný“). Kromě toho by sis měl zajistit dostatek kvalitního spánku a odpočinku.

27.11.2019

Je mi 13 let, brzo 14 a nemohu přetáhnout předkožku přes celý žalud při erekci (...) Četl jsem si o tom něco a mělo by se to zlepšit, tak se ujišťuji. Bez erekce to jde bez problému. Při masturbaci sperma zůstane za předkožkou a potom při malým vytažením předkožky vyteče. Děkuji.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Jestliže přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které  se vyskytuje přibližně u 15% chlapců tvého věku. K uvolnění předkožky nejspíše dojde během několika následujících měsíců či let přirozeným vývojem, tedy bez jakéhokoliv zásahu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému, podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Jestliže větší či menší část ejakulátu zůstává mezi žaludem a předkožkou, doporučuji po dosažení ejakulace vyčkat, až dojde k odeznění erekce (což většinou netrvá dlouho), a teprve poté si jít penis umýt. Jak sám uvádíš, v klidovém stavu („bez erekce“) ti přetahování předkožky nečiní obtíže.

27.11.2019

Zdravím. Aká je šanca že sa AIDS prenesie orálnym sexom? A aké choroby sa môžu preniesť orálnym sexom?

Thunder, 15 let

Milý Thundere,

K přenosu infekce, ať již bakteriální nebo virové, a to včetně přenosu viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS, může při orálním sexu dojít v případě, že dojde k přijetí ejakulátu (neboli semene) nebo vaginálního sekretu (neboli poševních tekutin) ústy. Méně pravděpodobný je přenos krví, k němuž může při orálním sexu dojít v případě, že se na povrchu pohlavních orgánů jednoho partnera a zároveň v ústní dutině druhého partnera nachází otevřená poranění.
Kromě výše zmíněného viru HIV se při uvedeném druhu sexuálního kontaktu může přenášet například virová hepatitida. Z hlediska míry rizika přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění patří vykonávání orálního sexu s ejakulací do úst ke středně rizikovým aktivitám, zatímco bez ejakulace do úst k mírně rizikovým.

26.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně problému se srostlou předkožkou k penisu. Je tam vidět cca centimetrová jizva na penisu a předkožka nejde přetáhnout (pouze tak půl centimetru). S močením problém není. Při sexu také ne a žádnou bolest také nemám. Je to vážné, nebo se nemám obávat? Díky za odpověď.

Mirek, 18 let

Milý Mirku,

Nemohu posoudit, zda se skutečně jedná o druhotný srůst, nebo zda u tebe dosud nedošlo k oddělení konglutinace („slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky). Jizva, o níž se zmiňuješ, by sice nasvědčovala druhotnému srůstu, avšak docela dobře by se mohlo jednat i o zjizvení, které vzniklo v důsledku předchozích nešetrných pokusů o násilné uvolnění předkožky.
Předkožku můžeš zvlhčovat panthenolovou mastí a jemně posunovat, čímž se zvýší její pružnost, avšak rozhodně by ses neměl snažit o její násilné přetažení přes žalud. Druhotné srůsty (srůsty v místech předchozího poranění) již zpravidla vyžadují chirurgickou léčbu, avšak pokud se u tebe nevyskytují žádné obtíže při močení ani při sexuálních aktivitách, nevidím důvod pro vykonávání chirurgického zákroku za účelem uvolnění předkožky.

26.11.2019

Dobrý den, když si chci zařídit, abych nosil kontaktní čočky, tak můžu jít za doktorem sám nebo se mnou musí být zákonný zástupce?

Tobiáš, 14 let

Milý Tobiáši,

Pro návštěvu lékaře-specialisty (tedy i očního lékaře) je u osob mladších 18-ti let vždy vyžadován doprovod alespoň jednoho z rodičů (zákonných zástupců). Samotné předepsání kontaktních čoček by nemělo představovat problém, protože v dnešní době se vyrábí i kontaktní čočky pro děti a dospívající. Pouze pro některé osoby nejsou kontaktní čočky vhodné, například pro pacienty, kteří užívají některé léky, trpí poruchou tvorby slz, nebo pro pacienty s chronickým zánětlivým onemocněním.

26.11.2019

Pěkný den, již nějakou dobu s kamarády řešíme jaký může mít kofein (káva) vliv na mužské pohlavní orgány. Tak jsem se po nějaké době vrátil na tyto stránky s prosbou o odpověď, jak to tedy vlastně ve skutečnosti je. U nás panuje názor, že nějaké větší užívání orgány zmenšuje. Jak to tedy je? S pozdravem

Tom, 17 let

Milý Tome,

Vliv kofeinu na rozměry pohlavních orgánů není prokázán. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že by větší příjem této látky způsobil jejich zmenšení. Nicméně nadměrný příjem kofeinu je spojen s jinými (a mnohem závažnějšími) riziky, k nimž patří například vysoký krevní tlak, zrychlení srdeční frekvence, nevolnost a nespavost. Zatímco menší množství kofeinu vede ke zmírnění únavy a zvýšení koncentrace (soustředění), větší množství této látky vyvolává výše zmíněné zdravotní komplikace, zatímco pozitivní účinky postupně slábnou.
Za relativně bezpečnou denní dávku kofeinu pro dospělého člověka se považuje 200 až 300 miligramů, což odpovídá přibližně dvěma až třem šálkům středně silné kávy. V případě mladistvého je však třeba tuto dávku snížit přibližně o třetinu.

26.11.2019

Dobrý den, jak závažná je obezita 115 kg při tělesné výšce 178 cm? Jak se může na člověku projevit? Jak moc jo bude omezovat při běžných činnostech? Děkuji za odpověď.

Radek, 17 let

Milý Radku,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 36,3. Jedná se o obezitu druhého stupně, která je spojena se zvýšeným rizikem výskytu onemocnění oběhové soustavy (včetně onemocnění srdce), dále se zvýšeným výskytem onemocnění dýchací soustava větší četností výskytu hormonálních poruch. Obezita rovněž představuje nadměrnou zátěž pro opěrnou soustavu (obézní pacienti častěji trpí onemocněním kloubů, které jsou neustále vystavovány přetěžování).
Při běžných činnostech se obézní jedinci zpravidla vyznačují pomalejším osobním tempem a rychlejším nástupem únavy.
Pro snížení nadměrné hmotnosti bych doporučoval provést úpravu stravovacích návyků a zajistit si přiměřené pohybové aktivity. Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

25.11.2019

Dobrý den, zkoušel jsem masturbovat, očividně špatně. Nic mě neuspokojilo, nevím, co teď?

Karlos, 13 let

Milý Karlosi,

Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že při jejím vykonávání jedinec poznává své tělo a svoje pocity. Každému může vyhovovat poněkud jiný způsob stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů, tedy například jiné doteky, jiný způsob uchopení penisu či jiné tempo vykonávání masturbačních pohybů. Cílem masturbace je dosažení příjemných pocitů, avšak nikdo jiný za tebe nezjistí, jak můžeš těchto příjemných pocitů dosáhnout. Záleží tedy na tobě, abys sám pro sebe objevil, jaký způsob vykonávání této činnosti tě uspokojí a povede k dosažení kýžených příjemných pocitů.
Více informací o masturbaci najdeš na stránce „Hra pro jednoho“.

25.11.2019

Dobrý den, (...) Děkuji za odpověď a prosím o skrytí dotazu :)

Co je to jméno?, 14 let

Milý Co je to jméno?,

Na tento dotaz by ti lépe než já odpověděl buď výchovný poradce, nebo ještě lépe pracovník pedagogicko-psychologické poradny (tato zařízení poskytují mimo jiné i bezplatné poradenství v oblasti volby povolání a výběru dalšího vzdělání).
Pokud se rozmýšlíš mezi gymnáziem a střední odbornou školou, záleží nejen na oboru, jemuž se chceš věnovat, ale i na tvých představách o možnostech dalšího studia. Na vysoké školy se sice mohou hlásit všichni, kdo mají maturitní zkoušku (a odmaturovat lze jak na gymnáziu, tak i na střední odborné škole), avšak domnívám se, že gymnázium zpravidla připraví studenta pro vysokoškolské studium přece jen o něco důkladněji, než střední odborná škola.

25.11.2019

Dobrý den, potřebuji poradit. Ve čtvrtek jsem masturboval a po masturbaci (...) Předem dík za odpověď.

Klučina, 14 let

Milý Klučino,

Příčinou tvých obtíží mohou být buď příliš prudké masturbační pohyby, nebo příliš pevné uchopení penisu při masturbaci. Další možnou příčinou je nadměrné tření, které při masturbaci či jiných sexuálních aktivitách vzniká při nedostatku kožního pokryvu penisu (tedy v případě, že kožní pokryv penisu je při erekci příliš napnutý). Nadměrné tření lze snížit použitím lubrikačního gelu při masturbaci. Kožní pokryv penisu lze zvláčnit pomocí pleťového krému pro citlivou pleť nebo panthenolové masti. Masturbaci vykonávej pokud možno šetrnějším způsobem.

24.11.2019

Dobrý den,
Před nějakou dobou jsem si všiml, že mám penis zahlý nahoru více než se zdá normální. Bojím se nějakého zákroku. Je možné s tím něco dělat?

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Plynulé prohnutí penisu je při erekci naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. problémem by bylo pouze výrazné „zalomení“ penisu (zhruba do tvaru písmene „L“).
Jinak může penis při erekci směřovat přímo kupředu, ale také směrem vzhůru, u některých jedinců směřuje mírně dolů. zatímco pouze u menší části mužů a chlapců je penis při erekci víceméně rovný, u většiny je mírně prohnutý. Avšak ani výraznější prohnutí nemusí způsobovat žádné obtíže, pokud se nejedná přímo o zalomení.

24.11.2019

Ja by som sa chcel opýtať, keď mám taký rituál ranný, že vždy mám erekciu tak masturbujem, a niekedy keď nestíham chcem dosiahnuť vyvrcholenie rýchlo, podarí sa mi to možno aj do minúty, inokedy masturbujem aj 15 minút, môže rýchle vyvrcholenie mat vplyv potom pri pohlavnom styku že sa rýchlo urobí?

Peter, 16 let

Milý Petere,

Doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace může být různá a závisí na řadě okolností, například na hladině pohlavních hormonů v krvi, na síle či intenzitě dráždění pohlavních orgánů, na momentální fyzické kondici jedince a podobně. Časový rozsah, který uvádíš v dotazu (tj. 1 až 15 minut) je naprosto normální. Nicméně masturbaci bys neměl „odbývat“ v rychlosti a ve spěchu.
Tvoje obavy z předčasného dosažení orgasmu či ejakulace při pohlavním styku jsou však zbytečné. Doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci se totiž může od doby potřebné k jejímu dosažení při pohlavním styku odlišovat (většina mužů či chlapců dosahuje orgasmu a ejakulace při vykonávání párových sexuálních aktivit po delší době, než při vykonávání masturbace). Pokud by se v budoucnu přece jen dostavily obtíže s předčasnou ejakulací při párových sexuálních aktivitách, lze je řešit například častějším vykonáváním pohlavního styku.

24.11.2019

Dobrý deň, (...) Ďakujem.

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat kdokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Ani náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví nemusí být v období dospívání nutně projevem homosexuální orientace.
Kromě toho je třeba rozlišovat mezi sexuální orientací a sexuálním chováním. Mnozí heterosexuálně orientovaní jedinci měli v období dospívání intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, aniž by se to jejich sexuální orientace nějak dotklo. Sexuální orientace má vrozený základ a nelze ji nijak měnit. Naproti tomu sexuální chování (tedy volba partnera buď opačného, nebo téhož pohlaví) je věcí svobodného rozhodnutí každého jedince.
Pokud jde o erekci, ta se může u dospívajícího chlapce dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez jakéhokoliv sexuálního podnětu. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Když se u dospívajícího chlapce dostaví erekce, ještě to nemusí nutně znamenat, že dotyčný jedinec je pohlavně vzrušený.
Pokud jde o odeznění erekce po dosažení ejakulace, to je naprosto normální. Po dosažení orgasmu a ejakulace se totiž do krve uvolňuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobí pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách, u chlapců a mužů vede též k dočasnému odeznění erekce. Prolaktin tímto způsobem účinkuje zpravidla několik minut, nejvýše několik desítek minut.

23.11.2019

Dobrý den, je pravda, že podle nového zákona je sex povolen od 14 roků?? Předem děkuji za odpověď.

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Podle platného znění trestního zákona (zák. č. 40/2009 Sb., § 187) se trestného činu pohlavního zneužití dopustí ten, kdo vykoná pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s dítětem mladším 15-ti let. K žádnému snížení uvedené věkové hranice tedy nedošlo. Čas od času se sice najde nějaký politik, který ve snaze získat si přízeň a podporu části voličů začne prosazovat změny zákonem stanovených věkových hranic, avšak žádné takové změny se nikomu za posledních několik desítek let nepodařilo prosadit.
Avšak není přesné tvrdit, že „sex je povolen“ od 15-ti let. Zákon pouze zakazuje pohlavní zneužívání osob mladších 15-ti let, avšak výslovně neuvádí, že po dosažení této věkové hranice by byly sexuální aktivity povoleny. Dovoleno je totiž vše, co není zákonem zakázáno.
Tak osoba mladší 15-ti let může vykonávat sexuální aktivity (protože neexistuje zákon, který by to osobě mladší 15-ti let výslovně zakazoval!), avšak pokud tyto aktivity vykonává s osobou starší 15-ti let, hrozí staršímu z partnerů trestní stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití osoby mladší 15-ti let. Samotnou osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat, protože nedosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí rovněž 15 let. Účelem zákona totiž není osoby mladší 15-ti let omezovat, nýbrž jim poskytovat zvláštní ochranu před pohlavním zneužíváním.
Pokud však dojde k sexuálnímu kontaktu dvou osob mladších 15-ti let, nelze pro trestný čin pohlavního zneužití stíhat ani jednu z nich, protože ani jedna z nich dosud nedosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, a tudíž nemůže být trestně stíhána. Právní komplikace mohou nastat v případě, že by se prokázalo, že k pohlavnímu styku či jiným sexuálním aktivitám mezi dvěma osobami mladšími 15-ti let došlo v důsledku zanedbání výchovy ze strany rodičů (většinou k tomu dochází v případě, že dívka mladší 15-ti let s chlapcem přijde do jiného stavu). Daná rodina by se v takovém případě mohla stát předmětem zájmu pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dítěte (OSPODu).

23.11.2019

Dobrý den,
Pokaždé když domasturbuju, tak mi
(...)

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Je naprosto normální, že po ejakulaci (výronu semene) zůstává menší část ejakulátu v močové trubici, odkud se uvolňuje až s určitým zpožděním, které obvykle trvá několik minut. Důvodem je délka močové trubice, která u dospělého muže činí přibližně 20 cm a u dospívajícího chlapce je jen o několik centimetrů kratší. Kromě samotného ejakulátu (spermatu) se s určitým časovým odstupem od dosažení ejakulace může uvolnit také semenná tekutina, která se tvoří v předstojné žláze (prostatě). Nejedná se však o projev žádné poruchy ani onemocnění.

22.11.2019

Dobrý den, mám zlomený prst a to 4 na pravé ruce. Chci se zeptat jak dlouho kost trvá než sroste. Dali mi ortézu na 2 týdny, zdá se mi to docela dost dlouho. Ještě se chci zeptat jestli s tím můžu běhat. Děkuji.

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Hojení zlomenin článků prstů obvykle trvá přibližně 3 týdny. Běh sice přímo nezatěžuje články prstů na rukou, nicméně by ses neměl vystavovat nadměrné fyzické zátěži.

22.11.2019

Dobrý den, (...) Prosím opět jen odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Mírná bolest, kterou popisuješ, zřejmě nevycházela ze samotného varlete. Příčiny bolestí podbřišku a třísel mohou být různé, počínaje úderem do této části těla a konče urologickými obtížemi. Podle toho, co v dotazu uvádíš, však k poranění varlat zřejmě nedošlo.
Pokud jde o rozdíl ve velikosti nadvarlat, ten je poměrně běžný a souvisí s tím, že levé varle visí níže než pravé (přibližně u 15% chlapců a mužů tomu však je naopak, v takovém případě je větší pravé nadvarle). Kvůli drobným nerovnoměrnostem není třeba se znepokojovat. Problémem by mohlo být spíše náhlé zvětšení jednoho z nadvarlat, což by vypovídalo o narušení odtoku odkysličené krve žilním pletencem semenného provazce.
Pokud bys cítil bolest přímo ve varlatech (nebo v jednom z nich), doporučoval bych co nejdříve navštívit lékaře. Totéž doporučení by platilo i při náhlém a výrazném zvětšení jednoho z varlat či nadvarlat.

22.11.2019

Dobrý den, (...) Prosím jen odpověď.

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

1) Záleží na tom, zda úder způsobí rozsáhlejší poškození tkáně příslušného orgánu. Avšak v případě úderu do varlat je vždy namístě provést kontrolu u praktického lékaře, který v případě zjištění nějakého poškození ještě doporučí vyšetření na specializovaném pracovišti (například na endokrinologii).
2) Z dotazu není zřejmé, v čem spočívá zmíněná odlišnost. Pokud jde o objem, ten nemusí být (a u většiny chlapců a mužů není) u obou varlat stejný. Běžný rozdíl se pohybuje nejvýše v řádech mililitrů, přičemž za normální se považuje, pokud rozdíl v objemu levého a pravého varlete nepřekračuje 20 až 25%. Pokud jde o umístění varlat v šourku, u většiny mužů a chlapců nejsou obě varlata stejně vysoko. Levé varle většinou visí níž než pravé, ale může to být i naopak.
Pokud máš pochybnosti, zda je s tvými varlaty vše v pořádku, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o doprovod k praktickému lékaři.

21.11.2019

Dobrý den, když masturbuji, tak mi varlata "zalézají" do těla. Je to problém? Děkuji.

Matyáš, 14 let

Milý Matyáši,

Při silnější erekci může docházet ke stahování tzv. kremasterových svalů, které jsou součástí semenných provazců. V důsledku stahování uvedených svalů dochází ke zdvižení varlat a jejich přiblížení k tělu. Pokud jsou tříselné kanály dosud otevřené, může se stát, že při silnějším stažení kremasterových svalů se varle částečně či úplně zasune do těchto kanálů, odkud se po uvolnění příslušných svalů opět vrací do šourku. Tento jev se též nazývá „migrující varle“.
Pokud se však varlata po chvíli opět vrací do šourku, je vše v pořádku. Pokud by jedno či obě varlata zůstala v tříselných kanálech delší dobu (například několik hodin), doporučuji vyloupat se v teplé vodě. Zahřátí v teplé vodě vyvolá uvolnění kremasterových svalů a varlata opět sestoupí do šourku.

21.11.2019

Dobrý den, je mi 13 a pokaždé když (...)

Anonym12, 13 let

Milý Anonyme12,

Mohlo by se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji tedy přece jen překonat stud a navštívit lékaře. Dále doporučuji dodržovat pitný režim a vyhýbat se fyzické námaze.

21.11.2019

Dobrý den,
Mám začít masturbovat jen když se mi dostaví erekce doprovázená vzrušením, nebo mohu masturbovat kdykoliv
(...) a "uměle" si vyvolat erekci saháním na penis?

Člověk, 14 let

Milý Člověče,

Masturbaci můžeš vykonávat kdykoliv a v obou případech, o nichž se v dotazu zmiňuješ. Důležité je pouze to, abys měl pro její vykonávání dostatek soukromí.
U zdravého dospívajícího jedince se erekce většinou dostavuje natolik často, že ji ani není třeba nijak zvlášť vyvolávat. Nicméně i když si erekci navodíš sám, není na tom nic špatného, protože tvoje tělo patří tobě a můžeš se jej dotýkat, jak často uznáš za vhodné, opět pouze s tou výhradou, že stimulaci (dráždění) pohlavních orgánů by sis měl vykonávat pouze v soukromí, nikoli na veřejnosti.
Jinak platí, že mezi erekcí a masturbací nemusí být přímá spojitost. Samozřejmě nemusíš masturbovat pokaždé, když se u tebe dostaví erekce (což by vzhledem k četnosti nástupu erekce u dospívajícího jedince snad ani nebylo možné). Stejně tak ovšem platí, že pro vykonávání masturbace není předchozí erekce nutným předpokladem (přičemž „umělé“ navození erekce, o němž se v dotazu zmiňuješ, by v takovém případě již bylo součástí vykonávání masturbace, neboť už by se jednalo o stimulaci pohlavních orgánů rukou).

21.11.2019

Dobrý den, je mi už 14, a zdá se mi, že mám varlata pořád moc u těla. Resp. že mi moc nesestoupily. Je to nějaký problém?

Lukáš, 14,5 let

Milý Lukáši,

Jestliže jsou varlata umístěna v šourku, znamená to, že už sestoupila. Kdyby nesestoupila, nacházela by se stále ještě v tříselných kanálech.
Pokud jsou varlata přitažena blíže k tělu, může to znamenat, že dochází ke smršťování šourku v důsledku působení chladného prostředí, což je zcela normální jev (podrobnější informace o udržování stálé teploty varlat najdeš na stránce „Co a jak se mění?“). Další možnou příčinou stahování svalových vláken ve stěnách šourku je stres a psychické napětí.

20.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Můj penis má asi cca 12 cm. Je mi tedy 16. Mám nějaký opožděný růst? Nebo už se nezvětší ? Děkuji za odpověď.

Tomáš, 16 let

Milý Tomáši,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Mírně podprůměrná délka penisu nemusí být nutně projevem vývojového opoždění. Rozměry penisu jsou totiž dány nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi, které jsou individuální.
Na chlapeckém těle jsou jiné znaky, podle nichž lze posoudit, zda jeho vývoj probíhá normálně (nejvýznamnějším z těchto znaků je objem varlat neboli testikulární objem), zatímco rozměry penisu nejsou pro posouzení dosaženého stupně tělesného vývoje určující.
Růst rozměrů penisu je nejčastěji ukončen ve věku 18-ti let, a tudíž je velmi pravděpodobné, že u tebe ještě bude růst penisu pokračovat. Jeho výsledné rozměry však nelze předem odhadnout.

20.11.2019

Dobrý den. Je nějaká možnost menších kondomu abych si mohl zkoušet a trénovat nasazování kondomu atd. A. Jak diskrétně by se daly koupit? Děkuji.

Airbus, 13 let

Milý Airbuse,

Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, které se od sebe liší tzv. nominální šířkou (viz údaje v následující tabulce). Pro výběr kondomu má tedy význam pouze obvod penisu, nikoliv jeho délka. Kondomy různých rozměrů jsou totiž přibližně stejně dlouhé.

Není nutné, aby kondom porýval celý penis až ke kořeni. Stejně tak ovšem není nutné, abys kondom při nasazování rozbaloval „až do konce“. Pokud délka tvého penisu prozatím neumožňuje rozbalit kondom „až do konce“, vůbec nic se nestane, když necháš poslední úsek kondomu nerozbalený (srolovaný).
Kondom lze koupit například v lékárně nebo v drogerii. Kromě toho existují i prodejní automaty na kondomy, které se nacházejí na některých veřejných WC (například na nádražích nebo v některých obchodních centrech). Kondomy z automatu však příliš nedoporučuji pro používání při pohlavním styku, protože nikdy nevíš, jak dlouho byly v automatu umístěny a za jakých podmínek byly skladovány. Kromě toho by mohl být problém výběr velikosti (v automatech je zpravidla jen jedna nejběžnější velikost).
Nejbezpečnější je kupovat kondomy v lékárnách, kde se zpravidla více dbá na dodržování vhodných podmínek pro jejich skladování. Avšak pro potřeby nácviku nasazování postačí i kondomy z prodejního automatu.

20.11.2019

Dobrý den, nejde mi zcela přetáhnout předkožka a na žaludu se mi tvoří (...) Dá se to umýt. Nevíte, co to může být?

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu puberty či v jejím závěru. Předkožku by sis měl vždy shrnovat jen tak daleko, jak to je možné bez násilí a bez nepříjemných pocitů. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním a šetrným posunováním, avšak je třeba postupovat zvolna a opatrně. Celý postup najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.
Pokud jde o hmotu, která se tvoří mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, jedná se o tzv. smegma, které vzniká odlučováním buněk z povrchu krycí tkáně (epitelu) na povrchu výše zmíněných dvou částí penisu. Tvorba smegmatu vypovídá o tom, že u tebe již dochází k uvolňování předkožky. Smegma lze snadno setřít či smýt při koupání nebo sprchování. K tvorbě smegmatu dochází jak na mužských, tak i na ženských pohlavních orgánech (rozdíl spočívá pouze v tom, že u chlapců a mužů se smegma vytváří mezi žaludem a vnitřním listem předkožky, zatímco u žen a dívek v okolí malých stydkých pysků a v záhybu nad klitorisem).

19.11.2019

Měřím 159 cm a vážím 70 kg. Vím že jsem tlustý, ale nevím jak zhubnout.

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Při hubnutí doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatek pohybových aktivit. Denní příjem potravy by sis měl rozdělit alespoň do pěti jídel tak, abys jedl pravidelně. vyhýbej se tučným potravinám a bílému pečivu z pšeničné mouky (k němuž patří například světlé rohlíky, housky či toastový chléb). Z komplexních pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jakou je například běh.
Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

19.11.2019

Dobrý deň, mal som míliu na penise. Večer som si ju vytlačil/vyškrabal. Ostala mi tam malá chrasta. Treba na ňu používať nejakú masť alebo sa to zhojí samo? Môžem masturbovať? Ako rýchlo sa to zhojí?

Juraj, 14,5 let

Milý Juraji,

Mílie (tj. bílé tečky tvořené keratinizovanou kůží) většinou dříve či později vymizí samy a jejich odstraňování (například vymačkávání) se nedoporučuje. Nešetrným postupem, který v dotazu popisuješ, sis způsobil drobné poranění, jehož zhojení by mělo trvat několik dnů až týdnů.
Poraněné místo doporučuji šetrným způsobem udržovat v čistotě tak, aby strup nebyl stržen. Pokud bys strup strhl, oddálil bys zahojení ranky. Pokožku v místě jizvičky a v jejím okolí doporučuji alespoň jednou za den zvlhčovat panthenolovou mastí (např. calcium pantothenicum), nebo alespoň pleťovým krémem pro citlivou pleť. Mast nebo krém stačí nanést v malém množství.
Masturbaci vykonávat můžeš, neboť drobná poranění pokožky na povrchu pohlavních orgánů nepředstavují pro vykonávání masturbace zásadní překážku.

19.11.2019

Zdravím. Je zvláštní, že sleduju (...)

Boeing, 14 let

Milý Boeingu,

Zvláštní to sice není, avšak sledování pornografie nedoporučuji (zdůvodnění najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka Matouše ze dne 10.11.2019, který najdeš níže na této stránce).

18.11.2019

Mám takový problém, dnes jsem byl u kamaráda (...)

Pepik, 13 let

Milý Pepiku,

Za to, že tvůj kamarád má vyvinutější pohlavní znaky než ty, se stydět nemusíš. U některých jedinců zkrátka probíhá tělesný vývoj o něco rychleji než u jiných, avšak puberta není závod.
Stydět by ses měl pouze za něco, co ty sám můžeš ovlivnit. Dosažený stupeň tělesného vývoje ovlivnit nemůžeš, a tudíž by ses za něj stydět neměl. Nejsi přece povinen být stejně vyvinutý, jako jeden z tvých vrstevníků.
Pokud jde o zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví, ten je v období dospívání naprosto normální. Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace.

18.11.2019

Zdravím, již třetím dnem mě trápí zvýšená teplota, ale bez dalších významnějších příznaků (...) Napadá mě, že bych to mohl mít z přehnaného posilování, které jsem prováděl 5 dní zpátky, nutno podotknout, že se jednalo o jednorázový trénink a nejsem na takovou zátěž zvyklý (...) První dva dny byla teplota okolo 37,8 teď už jen 37,4 ale s tím nemůžu hnout, prášky nezabírají. Myslíte, že by se mohlo jednat pouze o přetížení nebo i o nějakou infekci, popř. o něco úplně jiného?

Woodie, 18 let

Milý Woodie,

Zvýšená tělesná teplota patří k tzv. nespecifickým příznakům, tedy k takovým, které samy o sobě nestačí k rozpoznání konkrétního onemocnění. V úvahu připadá jak probíhající infekční onemocnění, tak i předchozí nadměrná fyzická zátěž. V obou případech však doporučuji dodržovat klid (pokud možno na lůžku), nevystavovat se fyzické námaze a zajistit si dostatečný příjem tekutin.
Někteří lidé jsou sice zvyklí méně závažná onemocnění „přecházet“, avšak každá „přechozená“ nemoc může mít v delším časovém horizontu závažné následky (například u osob, které opakovaně „přecházejí“ lehké virózy, hrozí vyšší riziko vzniku chronických onemocnění oběhové nebo dýchací soustavy, zatímco v důsledku opakovaného „přecházení“ bakteriálních infekcí se zvyšuje riziko vzniku chronických zánětlivých onemocnění).
Pokud však užíváš nějaké léky proti horečce a bolesti, měl by sis pečlivě přečíst příbalovou informaci a dodržovat doporučené denní dávkování, aby ses nepředávkoval.

18.11.2019

Dobrý den, je v pořádku, že můj penis měří 14 cm a tloušťka je 13 cm? Měřil jsem krejčovským metrem a jestli je to dostačující pro vykonání pohlavního styku? Děkuji za odpověď.

Anony, 17 let

Milý Anony,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální a pro pohlavní styk plně dostačující. U chlapců ve věku 17-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14,5 až 17 cm a průměrný obvod při erekci 12 cm.

18.11.2019

Dobrý den, chci se zeptat, za chvíli mám jít na 15ti letou prohlídku, ale problém je v tom, že mám novou doktorku, tak mám strach, že se mi postaví při kontrole genitálií. Není to trapné?

Adam, 15 let

Milý Adame,

U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, i když je jen málo pravděpodobné, že se dostaví právě při preventivní prohlídce. Avšak i kdyby se erekce přece jen dostavila, nemusíš se cítit nijak trapně. U dospívajících chlapců je erekce projevem hormonálních změn, k nimž v jejich těle dochází. Lékařka jistě ví, jak funguje tělo dospívajícího člověka, a tudíž nebude považovat erekci za nic trapného nebo nepatřičného.

17.11.2019

Dobrý den,
Je normální ze můj penis už
(...) Děkuji za odpověď.

Mega Franta, 13 let

Milý Mega Franto,

Prudkost výronu semene závisí na síle určitých svalů v oblasti malé pánve. Je naprosto normální, že zatímco u některých chlapců jsou tyto svaly slabší, jiní je již mají silnější, a proto i prudkost ejakulace se u jednotlivců liší. Kvůli tomu, že určitá část těla je u tebe vyvinutější než u většiny tvých vrstevníků, se nemusíš znepokojovat.

17.11.2019

Mám na svůj věk dostatečně dlouhý penis? Při největším vzrušení (erekci) má můj penis 18 cm.

Milda003, 16 let

Milý Mildo003,

Rozhodně se nemusíš obávat, že by tvůj penis nebyl dostatečně dlouhý. Uvedená délka je nadprůměrná (u chlapců ve věku 16-ti let činí průměrná délka penisu při erekci 14 až 17 cm).

17.11.2019

Dobrý den, jaká je normální velikost varlat v mém věku? Nevím, jestli nemám nějakou poruchu.

Vůbec nevím, 16 let

Milý Vůbec nevíš,

Průměrný objem varlat neboli testikulární objem činí u chlapců ve věku 16-ti let 19 mililitrů na jedno varle, avšak za normální se v tomto věku považuje testikulární objem v poměrně širokém rozmezí 13 až 25 ml. Testikulární objem se měří pomocí tzv. orchidometru, který tvoří součást vybavení endokrinologických pracovišť a některých (i když zdaleka ne všech) praktických lékařů pro děti a dorost. Pokud máš tedy pochybnosti ohledně objemu svých varlat, měl bys navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který ti v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.

17.11.2019

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ktoré potraviny podporujú rast penisu. Ďakujem.

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Potraviny, jejichž zvýšená konzumace by přímo podporovala růst penisu, neexistují. Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Nevidím však důvod, proč by ses měl snažit růst penisu nějak podporovat. Penis nadprůměrných rozměrů rozhodně není „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.
Snad jen v případě podezření na tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů) by bylo vhodné navštívit lékaře a požádat o poukaz na vyšetření na endokrinologii. Více informací o mikropenisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

17.11.2019

Je normálne, že masturbujem už od škôlky?

Dcba, 15 let

Milý Dcba,

Většina chlapců i dívek začíná vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, jak uvádí například významný dětský lékař J. Bancroft v knize Sexual development in childhood (2003). Z různých výzkumů vyplývá, že průměrný věk zahájení masturbace činí 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Některé děti však začínají masturbovat dříve, jiné naopak později. Ve věku 4 až 5 let masturbuje podle výše zmíněné publikace přibližně 10 až 15% dětí obojího pohlaví.
Na tom, že jsi začal masturbovat již v době, kdy jsi chodil do školky, tedy není nic abnormálního. Citlivost pohlavních orgánů není podmíněna dosažením určitého stupně tělesného vývoje, a tudíž i dítě může dosáhnout příjemných pocitů (byť se ještě nemusí vždy nutně jednat přímo o dosažení orgasmu), když se dotýká svých pohlavních orgánů. A jestliže se někdo dotýká svých pohlavních orgánů s cílem navodit si příjemné pocity, jedná se již o masturbaci.

17.11.2019

Dobrý den, když si oholím nohy, dorostou mi zpět chlupy? A budou větší a silnější? Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Tělesné ochlupení začíná dorůstat ihned po oholení, protože chlupy rostou sice zvolna a pomalu, nicméně v podstatě neustále. Průměrné tempo dorůstání tělesného ochlupení se pohybuje okolo 1 cm za měsíc. Chlupy, které budou dorůstat po oholení, by měly být alespoň zpočátku silnější, protože na rozdíl od „starých“ chlupů nebudou tolik roztřepené a poškozené. Pokud jde o rozsah a hustotu ochlupení, jejich nárůst nemusí být způsoben pouze oholením, ale i změnami, k nimž v tvém těle stále ještě dochází.
Avšak předtím, než se rozhodneš oholit si nohy nebo jinou část těla, bys měl zvážit, zda je opravdu nutné vystavovat pokožku podráždění a vysušení v důsledku holení. Pokud už si chlupy oholíš, měl by sis oholené části těla po dobu prvních několika dnů pravidelně ošetřovat hydratačním pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.

17.11.2019

Dobrý den, je normální, když moje výška je 161 cm a moje máma má 162 a táta 174? A kolik bych měl mít v dospělosti?

Anonym, 12,7 let

Milý Anonyme,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě naprosto normální. Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 12 a půl roku činí 157 cm, přičemž za normální se u chlapců téhož věku považuje tělesná výška v rozmezí 142 až 172 cm.
Odhad cílové výšky v dospělosti na základě dosažené tělesné výšky rodičů činí v tvém případě 174,5 ± 10 cm, tj. 164,5 až 184,5 cm.

16.11.2019

Dobrý den, kdybych si vybral partnerku nebo partnera, které(mu) již je 15 let a vypadá o hodně mladší, tak kdybychom se venku líbali atd. tak by na mě mohli zavolat i policii? Mohl by mě venku někdo při tom i přepadnout?
Na dotyčné osobě by totiž nikdo bez OP nepoznal, že jí bylo 15 let. Přeci nebude ukazovat OP každému, koho potkáme.

Bez jména, 17 let

Milý Bez jména,

Z právního hlediska nezáleží na tělesném vzhledu, nýbrž na dosaženém věku. Osoba starší 15-ti let zůstává osobou starší 15-ti let, i když má výrazně mladistvý (či přímo „dětský“) vzhled.
Samozřejmě nelze vyloučit, že u některých náhodných kolemjdoucích by mohlo líbání s výrazně mladší osobou vzbuzovat pohoršení, nicméně i kdyby se dotyčný pohoršený spoluobčan rozhodl na místo přivolat hlídku Policie ČR, velmi rychle by vyšlo najevo, že ses nedopustil ani trestného činu, ani přestupku. V takovém případě by se ti občan, který hlídku přivolal, měl ještě omluvit. Kromě toho nepředpokládám, že bys s partnerkou vykonával přímo na ulici takové aktivity, jimiž by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu pohlavního zneužití.
Pokud jde o povinnost občana prokázat svoji totožnost (a tím i věk, protože datum narození patří k osobním údajům), ta je vymezena zákonem. Ty ani tvoje přítelkyně rozhodně nemáte povinnost prokazovat svoji totožnost každému, kdo o to požádá. Prokázání totožnosti může vyžadovat příslušník Policie ČR. Za určitých okolností je občan povinen sdělit své osobní údaje i jiným subjektům, například orgánům státní správy, tedy různým úřadům.
Občan může svoji totožnost prokázat také dobrovolně, pokud je to v jeho zájmu. Příkladem je předložení občanského průkazu při zakládání účtu v bance. Pracovník banky tě sice nemůže nijak nutit, abys předložil občanský průkaz, ale bez občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti ti účet nemůže založit, a tudíž je ve tvém vlastním zájmu, abys mu doklad dobrovolně předložil.

16.11.2019

Dobrý den, nedávno jsem si uvědomil, že jsem gay. Chtěl bych se zeptat, jak probíhá sex mezi dvěma gayema? Vůbec nemám tušení co se dá v posteli dělat. Děkuji za odpověď.

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Sexuální orientaci lze spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16-ti let, a tudíž není jisté, zda jsi skutečně homosexuálně orientovaný, i když se tak můžeš cítit. Pohlavní náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví nemusí být u dospívajícího jedince nutně projevem homosexuální orientace, ba dokonce ani sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví ještě není dokladem toho, že dotyčný jedinec je homosexuálně orientovaný (podíl dospívajících, kteří někdy měli sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví, je podle různých výzkumů několikanásobně vyšší, než by odpovídalo podílu homosexuálně orientovaných jedinců v populaci).
Pokud jde o sexuální aktivity mezi dvěma partnery téhož pohlaví, naprostá většina homosexuálně orientovaných párů dává přednost tzv. nekoitálním sexuálním aktivitám. K aktivitám tohoto druhu patří například vzájemná masturbace a orální sex. Více informací o nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“. Jinak samozřejmě záleží na obou partnerech (či partnerkách) téhož pohlaví, jakým sexuálním aktivitám dávají přednost.

16.11.2019

Vyrůstají chlupy v podpaží tak hustě jako okolo penisu? To bych nerad :(

Fabian, 13 let

Milý Fabiane,

Nemusíš se obávat, protože ochlupení v podpaží (neboli axilární ochlupení) zpravidla nedosahuje takové hustoty a rozsahu, jako ochlupení okolo pohlavních orgánů (neboli pubické ochlupení). Zatímco pubické ochlupení má pět stupňů vývoje, u ochlupení axilárního jsou vývojové stupně pouze čtyři. Navíc zatímco chloupky v okolí pohlavních orgánů jsou zpravidla zvlněné nebo kudrnaté, chloupky v podpažních jamkách bývají rovné nebo mírně zvlněné.
Celkově vzato je tedy axilární ochlupení méně výrazné, než ochlupení pubické. Problémem může být spíš zápach, který vzniká uplíváním a rozkladem potu na axilárním ochlupení, k čemuž u pubického ochlupení zpravidla nedochází. Jestliže ti už rostou chloupky v podpaží (u chlapců se nejčastěji objevují mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku), měl by sis důkladněji mýt podpaží, případně používat antiperspirant. Naproti tomu používání antiperspirantu na pohlavní orgány a jejich okolí v žádném případě nedoporučuji, protože by mohlo způsobit podráždění těchto vysoce citlivých částí lidského těla.

16.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje pohlavní styk. Vždy jsem si myslel, že k výrobě dětí stačí jen dotek holky a kluka. Začínám ale zjišťovat, že to tak není a přijde mi trapné ptát se rodičů. A všude na internetu jsou jenom hrozně složité pojmy. Pomůžete mi, prosím?

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

Při popisu pohlavního styku se bez složitých pojmů převzatých z cizích jazyků stěží obejdeme, protože čeština buď potřebné výrazy nemá vůbec, nebo je sice má, avšak jsou zastaralé a již se nepoužívají.
Při vykonávání pohlavního styku v užším slova smyslu (tj. vaginálního pohlavního styku neboli soulože) partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy (neboli vagíny). Během soulože se vykonávají tzv. kopulační pohyby, což jsou pohyby celého těla nebo jeho dolní poloviny, při nichž dochází ke střídavému zavádění penisu do pochvy a jeho vyjímání z pochvy, které může být buď úplné (penis se z pochvy vysunuje celý), nebo jen částečné (penis zůstává v pochvě alespoň zčásti zavedený). Díky těmto pohybům dochází ke vzájemnému dráždění (stimulaci) mužských a ženských pohlavních orgánů.
Po určité době stimulace, která může být různě dlouhá, dosáhne partner výronu semene neboli ejakulace. Semeno (nazývá se též sperma neboli ejakulát) obsahuje mužské pohlavní buňky zvané spermie. Ženské pohlavní buňky neboli vajíčka se nacházejí uvnitř těla ženy. Za příznivých podmínek může v důsledku pohlavního styku dojít k oplodnění vajíčka spermií. V takovém případě se oplodněné vajíčko uhnízdí ve stěně dělohy, kde se z něj vyvíjí nový lidský jedinec.
Podrobnější informace o pohlavním styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.

15.11.2019

Dobrý den, mám dva dotazy.
1) Jak mám skončit s prokrastinací? Pořád ten konec prokrastinace odkládám "na zítřek"
2) Co se dělá na pohotovosti, s uvízlou předkožkou v zipu?
Děkuji za odpověď :)

Incognito, 16 let

Milý Incognito,

1) Není jisté, zda tvé problémy s odkládáním plnění úkolů či povinností jsou skutečně projevem nějaké psychické poruchy, nebo zda se jedná pouze o výrazněji vyvinutý rys tvé osobnosti, což by mohl objektivně posoudit pouze psychiatr.
Pokud ti však činí obtíže plnění úkolů ve stanovených termínech, doporučuji věnovat více pozornosti plánování času. Pro začátek si můžeš zavést sešit nebo blok, kam si budeš na každý den zapisovat seznam věcí, které máš ten den udělat a víš, že se ti do nich příliš nechce. Pro každý úkol, který máš splnit, nebo každou činnost, kterou máš vykonat, by sis měl stanovit pevný termín a snažit se jej dodržet. V závěru týdne si můžeš vyhodnotit, nakolik se ti podařilo naplánované úkoly a činnosti plnit. Pokud se ti zpočátku nepodaří něco stihnout v termínu, nepovažuj to za svoje selhání, nýbrž za informaci o tom, jak bys měl postupovat příště, abys stanoveného cíle dosáhl.
2) Pokud se do zipu u kalhot zachytí část kožního pokryvu penisu, jedná se většinou spíše o kůži na rozhraní spodní strany penisu a přední části šourku. K zachycení předkožky dochází spíše jen výjimečně, i když ani to nelze vyloučit.
Dojde-li k zachycení části (ať už jakékoliv) kožního pokryvu penisu v zipu, doporučuje se na zip i na penis nanést větší množství pleťového krému nebo kosmetického oleje (lékař by zřejmě použil lékařskou vazelínu) a přibližně na 20 minut se v klidu posadit. Dříve či později dojde k uvolnění zachycené části kožního pokryvu penisu, protože samovolným stahováním a uvolňováním různých svalů v oblasti malé pánve se penis bude pohybovat směrem k tělu a od těla, přičemž k uvolnění zachycené části výrazně přispěje právě zvlhčení penisu i zipu krémem či olejem.
Rozhodně nedoporučuji snažit se zachycenou část penisu uvolnit „ručně“, protože by mohlo dojít k ještě většímu poranění. Ostatně poranění v takových případech většinou nebývá následkem samotného zachycení v zipu, ale dochází k němu často právě až v důsledku nešetrných pokusů o uvolnění. Naproti tomu pokud je zip i penis zvlhčen krémem či olejem do několika minut od zachycení, nemusí při jeho uvolňování dojít k žádnému poranění.

15.11.2019

Môžem zmenšiť citlivosť žaluďu? Ak áno tak ako?

Chlapec zo školy, 14 let

Milý Chlapče zo školy,

Jestliže ti přecitlivělost žaludu způsobuje nepříjemné pocity, můžeš jeho citlivost snížit pravidelným oplachováním v čaji. K tomu lze použít černý nebo zelený čaj, který je však třeba louhovat delší dobu. Zatímco čaj k pití se louhuje pouze po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby se uvolnily látky, které přispívají ke snížení citlivosti.
Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil! Žalud můžeš buď ponořit do kelímku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledek se dostaví přibližně do týdne.

14.11.2019

Dobrý den,
Můj penis měří v klidu 10,5 cm a v erekci 16 cm, jaktože je mezi tím takový rozdíl?

Jirka, 14,5 let

Milý Jirko,

Uvedená délka penisu je sice mírně nadprůměrná, avšak samotný rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci není nijak zvlášť vysoký. U jednotlivých mužů a chlapců je zmíněný délkový rozdíl různý, což závisí především na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.
U mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy jsou pružnější, může být rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci dokonce i několikanásobný. Naproti tomu u jedinců s nízkou pružností závěsných vazů může být zmíněný délkový rozdíl mnohem menší. Pokud má muž nebo chlapec extrémně tuhé závěsné vazy, pak při erekci dochází pouze k  napřímení a zpevnění penisu, avšak jeho délka zůstává stejná.
Rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci, který uvádíš v dotazu, odpovídá středně pružným závěsným vazům penisu. Na uvedeném rozdílu není nic neobvyklého a rozhodně nelze tvrdit, že by se jednalo o abnormálně velký rozdíl. Pružnost závěsných vazů penisu je dána vrozenými předpoklady a nelze ji měnit.

14.11.2019

Dobrý den, dneska jsem nahmatal na svém penisu nějakou bulku. Vypadá to jak akné, snažil jsem se to vymáčknout, ale hrozně to bolí. Nechal jsem to radši být, co s tím mám dělat?

Jan, 13 let

Milý Jane,

Zřejmě se jedná o zanícenou mazovou žlázku (zánětlivý proces nastává v případě ucpání vývodu mazové žlázky poměrně často). Hrbolek si nemačkej ani neškrábej, za několik dní by mělo dojít k jeho vyhojení. Dokud nedojde k úplnému vyhojení, věnuj více pozornosti hygieně pohlavních orgánů.

14.11.2019

Můj obvod penisu je 8 cm, je to nadprůměrné?

Jakub, 12 let

Milý Jakube,

Uvedený obvod penisu je naprosto normální. Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí při erekci 7,5 cm, jedná se tedy sice o mírný nadprůměr, avšak rozdíl 0,5 cm oproti průměru je zcela zanedbatelný. Je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis štíhlejší, jiní jej mají silnější.

13.11.2019

Pakliže dovrším věku 18ti let, (...)

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti netrvá do věku 18-ti let, nýbrž tak dlouho, dokud dítě není schopno živit. Pokud však dítě již dosáhlo plnoletosti a má svůj vlastní příjem, je povinno se v rámci svých možností finančně podílet na chodu společné domácnosti. Pokud jde o úhradu nákladů spojených se studiem, záleží na finančních možnostech rodiny.

13.11.2019

Dobrý den, chtěl bych ve zeptat ohledně počítačů, mobilů atd. Můj bratr říká, že koukat do mobilu nebo počítače je stejné, jako na reálný svět, já si myslím opak. Chtěl bych se zeptat na váš názor - může to poškodit zrak nebo něco takového? A je to vůbec špatné?

Aw man, 13 let

Milý Aw mane,

Monitory a světelné displeje telefonů či tabletů sice zrak přímo nepoškozují, avšak vydávají světlo o nízké frekvenci, které pro zrak představuje zvýšenou zátěž. Při práci na zařízení se světelným displejem doporučuji dělat alespoň krátké přestávky, pokud možno nejdéle po třiceti minutách. Monitor či displej by neměl být jediným zdrojem světla v místnosti. Také nedoporučuji sledovat obrazovky a displeje krátce před spaním, jinak by se mohly dostavit obtíže s usínáním, protože světlo o nízké frekvenci, které vydávají displeje a monitory, má stimulační účinky.

13.11.2019

Ahoj, hledal jsem něco jak si správně oholit varlata, ale nenašel jsem to. bylo tam jen šourek a podbřišek. Děkuji za odpověď.

Toxic, 14 let

Milý Toxicu,

Varlata si oholit nemůžeš, protože jsou uložena v šourku. Oholit si můžeš nanejvýš šourek, avšak jeho holení nedoporučuji. Pokožka šourku totiž obsahuje velké množství záhybů a je téměř nemožné ji „vyrovnat“ tak, aby bylo možné provést holení bez rizika poranění.
Pokud ti z nějakých důvodů vadí ochlupení na šourku a chtěl bys jej alespoň zkrátit, můžeš chloupky zastřihnout malými nůžtičkami. Postupuj však opatrně, aby sis nezpůsobil poranění. bezpečná vzdálenost od povrchu těla, v níž je možné chloupky zastřihávat, činí nejméně 0,5 cm.

13.11.2019

Čo je to "zlepená predkožka" a ako vyzerá?

Nick, 13 let

Milý Nicku,

„Slepená“ předkožka neboli konglutinace spočívá v tom, že dosud nedošlo k oddělení epitelu (krycí tkáně) na povrchu vnitřního listu předkožky (nebo jeho části) od epitelu na povrchu žaludu. Jestliže u chlapce dosud přetrvává konglutinace, nelze předkožku přetáhnout přes žalud. Při částečné konglutinaci lze obnažit pouze část žaludu. K oddělování předkožky od žaludu postupně dochází v dětství, u některých chlapců až během puberty.

12.11.2019

Dobrý deň, mám problémy s predkožkou, nedá sa mi moc stiahnuť (...) je to normálne?

Jano, 14 let

Milý Jano,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Především je důležité, aby ses vyvaroval násilných pokusů o její přetažení. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

12.11.2019

Chtěl jsem se zeptat, jestli když mám penis při erekci dlouhý 10 cm, je to velký podprůměr?

Asafalaja, 13 let

Milý Asafalajo,

Uvedená délka penisu je naprosto normální. Vzhledem k tvému věku se jedná o mírný podprůměr (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 13 cm). Vzhledem k tomu, že tvoje tělo stále ještě roste a vyvíjí se, je velmi pravděpodobné, že délka penisu v dospělosti u tebe bude vyšší, než je tomu v současné době.  Rozhodně však neplatí, že větší penis je nutně také "lepší", než penis menších rozměrů.

12.11.2019

Dobrý deň, môže byť aj veľká citlivosť spôsobená tým, že môj žaluď je suchý? Lebo keď je vlhký, tak necítim nič keď sa ho dotknem. Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Rozdíl, který popisuješ, není způsoben vyšší citlivostí žaludu, nýbrž vyšším třením při kontaktu dvou suchých povrchů. Jestliže se žaludu dotýkáš, když je suchý, nastává mezi jeho povrchem a rukou (či prstem) větší tření, než když je žalud vlhký, a proto můžeš doteky vnímat jako nepříjemné. Naproti tomu když se dotýkáš vlhkého žaludu, je tření mezi žaludem a rukou (či prstem) nižší, a proto žádné nepříjemné pocity necítíš. Povrch žaludu je za normálních okolností mírně vlhký. K vysušování povrchu žaludu dochází při jeho delším obnažení, zejména pak při otírání obnaženého žaludu o různé povrchy, například o spodní prádlo.

12.11.2019

Dobrý deň. Chcel by som nabrať svaly, tak som sa rozhodol cvičiť s vlastnou váhou. Chcem vedieť čo by som mal jesť, aby moje cvičenie bolo najefektívnejšie. Ďakujem.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Posilovací cvičení s vlastní váhou by sis měl především pokud možno rovnoměrně rozdělit do ranních až odpoledních hodin, dvě hodiny před spaním však již necvič. Přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince představuje pět sestav cviků denně, přičemž každá sestava by měla obsahovat zpočátku 10, později až 20 cviků. Z potravin doporučuji především mléčné výrobky (jogurty, nebo ještě lépe tvaroh), dále ovoce a ořechy všeho druhu.

12.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak může např. vypadat schůzka s mojí holkou? Děkuji za odpověď.

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Průběh schůzky závisí na obou dvou účastnících, tedy na tobě i na tvojí dívce. Pro schůzku je důležitý již výběr místa, na kterém byste se oba dva měli cítit příjemně. Ve vašem městě nebo přímo v blízkém okolí vašeho bydliště jsou jistě nějaká místa, která spolu lidé vašeho věku rádi navštěvují. Místo schůzky může vycházet i z vašich společných zájmů či zálib, pokud nějaké máte.
Během schůzky bys měl být vůči dívce sice pozorný a chovat se k ní mile, avšak není nutné, aby ses po celou dobu snažil neustále něčím zaujmout její pozornost. Na schůzce se s dívkou můžete navzájem lépe poznat, nicméně před ostatními lidmi by ses k ní neměl chovat příliš důvěrně, jinak bys ji mohl uvést do rozpaků. Až si s dívkou budeš povídat, neměl bys volit příliš složitá a příliš osobní témata. V závěru schůzky je vhodné se s dívkou hezky rozloučit, případně se zmínit o tom, že by ses s ní chtěl brzy opět setkat.

12.11.2019

Je legální, abych chodil s klukem, jemuž je víc než osmnáct let?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Samotný vztah tohoto druhu není nijak nezákonný. Partner však na tebe nesmí vyvíjet tzv. sexuální nátlak, který spočívá například v tom, že někdo nutí k vykonávání sexuálních aktivit osobu, která se vůči němu nachází ve vztahu závislosti nebo je svěřena jeho dozoru. Jinak je sexuální kontakt dvou osob starších 15-ti let legální, přesněji řečeno není nelegální (každý smí dělat to, co není zákonem zakázáno).

11.11.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (...) Předem děkuji za vaši odpověď.

Hi, 15 let

Milý Hi,

V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Sexuální náklonnost k vrstevníkům téhož pohlaví u dospívajícího jedince nemusí být (a většinou ani není) projevem homosexuální orientace. Avšak i kdybys byl přesto homosexuálně orientovaný, ještě to rozhodně nepředstavuje překážku pro vykonávání činnosti, o níž se v dotazu zmiňuješ.

11.11.2019

Dobrý deň Poprosím pomohli by ste mi ešte? Môže byť aj žihľavový čaj alebo aj niečo iné? Lebo predkožku sa mi podarilo stiahnuť ale teraz je žaluď moc citlivá teraz doma nemáme čierny čaj ani zelený mame iba bylinkové, ovocne a žihľavový tak môžem použiť aj žihľavový? Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Pro snížení citlivosti lze využít pouze černý nebo zelený čaj, nikoli bylinné „čaje“ (ve skutečnosti směsi k přípravě nálevu). Kopřivový odvar příliš nedoporučuji, protože by mohl povrch žaludu spíše podráždit. Pokud doma nemáš černý čaj, můžeš si jej koupit. Jeho cena není až tak vysoká (v ČR stojí jedna krabička přibližně 25 až 35,– Kč, na Slovensku se cena za krabičku pohybuje okolo 1 €).

11.11.2019

Dobrý večer, potreboval by som radu. Chcem sa dať do kopy s jednou babou (...) Za radu vopred ďakujem.

Majo, 17 let

Milý Majo,

Jestliže se s dívkou znáš a víš, že k tobě cítí sympatie, jistě neodmítne tvé pozvání na schůzku. Po několika příjemně strávených schůzkách můžeš začít hovořit o důvěrnějších záležitostech, tedy například o svých citech, které k ní chováš.
Nikdo ti předem nezaručí, že váš vztah „vyjde“, a že se vám podaří vytvořit ideální dvojici. Alespoň zpočátku bys tedy neměl vaše vzájemné sbližování spojovat s přehnanými očekáváními. S tím, jak se budete lépe a důkladněji poznávat, se postupem času ukáže, zda se k sobě opravdu hodíte.

10.11.2019

Zdravím, nedávno jsem masturboval a na penisu se mi udělala z vrchu (...) co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

Mates, 14 let

Milý Matesi,

Zřejmě se jedná o krevní výron neboli hematom. Jeho vstřebávání může trvat v závislosti na rozsahu i několik týdnů. Je možné, že u tebe při vykonávání masturbace dochází k nadměrnému tření. Nadměrné tření mezi rukou a penisem lze snížit používáním lubrikačního gelu.

10.11.2019

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, za jak dlouho bude poznat, že jsem nabral svalovou hmotu. Ostatní mi říkají že jsem svalový typ tak by mě zajímalo, když teď cvičím, za jak dlouho se to projeví. Předem děkuji.

Mr. Bicák, 14 let

Milý Mr. Bicáku,

U dospívajících chlapců dochází k mohutnění svalů již v důsledku hormonálních změn, k nimž v jejich těle dochází. Cvičením se svaly zpevňují a jejich objem se zvětšuje, avšak růst svalové tkáně je podmíněn dostatečným příjmem potravy, nikoli cvičením.
Výsledky posilovacího cvičení v podobě pevnějších svalů se mohou dostavit již po několika týdnech, avšak záleží také na množství podkožního tuku. U osob se silnější vrstvou tukové tkáně nemusí být svaly viditelné, i když už došlo k jejich posílení, protože zůstávají „skryté“ pod tukovou vrstvou. Avšak příliš štíhlá postava s vyrýsovanými svaly může vypovídat spíše o nedostatku potravy a nepřiměřené fyzické zátěži než o zdravém životním stylu.

10.11.2019

Kdy a jak mám své kamarádce říct, že ji mám rád a že bych s ní chtěl začít chodit?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

S dívkou začneš chodit, když ji pozveš na schůzku a dívka tvé pozvání přijme, což můžeš udělat, jakmile se lépe poznáte v prostředí, kde se běžně potkáváte. Více času je zapotřebí k tomu, abyste se sblížili natolik, abys mohl s dívkou hovořit o svých citech.
Zpočátku dívce nemusíš přímo říkat, že ji máš rád, protože to pozná z tvého chování. Není vhodné dívce vyznávat lásku hned na první nebo druhé schůzce, jinak by si mohla myslet, že na ni moc pospícháš, případně že vyznáváš lásku každé dívce buď „na potkání“, nebo jen po letmém seznámení.
Nelze přesně stanovit, zda je vhodnější dívce vyznávat své city na třetí schůzce nebo raději až na čtvrté, protože sbližování dvou lidí může probíhat různým tempem. Nicméně až budeš dívce vyznávat lásku, mělo by to být v prostředí, kde budete mít dostatek klidu a v situaci, kdy se spolu budete cítit dobře. Pokud se budeš stydět dívce přímo říci, že ji máš rád nebo miluješ, můžeš jí své sympatie vyjádřit nepřímo (například místo: „Mám tě rád“ můžeš říci: „Je mi dobře, když jsme spolu“ a podobně).

10.11.2019

Dobrý den. Proč mi ejakulát prostě jenom vyteče, a ne vystříkne? Co to znamená?

Ddvaf, 12 let

Milý Ddvafe,

Protože chlapci tvého věku zpravidla ještě nemají dostatečně silné určité svaly v oblasti malé pánve. Proto je u nich výron semene (ejakulace) zpravidla méně prudký, než u starších chlapců či dospělých mužů, kteří již mají svaly v oblasti malé pánve silnější a jejich stahování při ejakulaci je intenzivnější. S rostoucím věkem a počtem dosažených ejakulací by mělo postupně docházet k posilování příslušných svalů, které se podílejí na vypuzování ejakulátu z těla. Prozatím se kvůli nižší prudkosti výronu semene nemusíš znepokojovat.
Avšak ani v dospělosti se nejedná o poruchu, jestliže ejakulace není tak intenzivní, aby ejakulát přímo „vystříkl“ (zejména u obézních jedinců a dospělých mužů trpících vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou může být ejakulace méně intenzivní). Prozatím však nižší prudkost výronu semene není projevem toho, že bys trpěl nějakým onemocněním nebo poruchou, nýbrž se jedná o naprosto normální jev.

10.11.2019

Dobrý den,
Dnes jsem masturboval a vyvrcholení proběhlo asi až za 8 minut. Jinak mi to normálně trvá tak 2-3 minuty. Myslíte že už mam vyčerpaný sperma?

Martin, 13 let

Milý Martine,

Rozhodně se nemusíš obávat, že bys měl „vyčerpané“ sperma, případně že by ti sperma „došlo“. To se nemůže stát, protože tvorba spermatu v tzv. přídatných pohlavních žlázách probíhá v podstatě nepřetržitě. Jediné, co by mohlo tvorbu spermatu narušit, by bylo závažné onemocnění předstojné žlázy (prostaty), semenných váčků nebo varlat. Jinak se nemusíš obávat, že ti sperma „dojde“.
Pokud jde o dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace, ta může být různá. Liší se v závislosti na celé řadě okolností, počínaje denní dobou, přes psychický stav (náladu) jedince až po momentální úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.

10.11.2019

Dobrý deň,
Stále mám strach si predkožku pretiahnuť lebo ak sa mi tam zasekne a nepôjde naspäť tak budem musieť k doktorovi (...) Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže nemáš silně zúžený prstenec předkožky, její uváznutí za žaludem nehrozí. Pokud se obáváš, že máš předkožku zúženou, přetahuj si ji pouze tak daleko, abys necítil bolest a nemusel přetahovat násilím. Pokud by přesto k uváznutí předkožky za žaludem došlo, můžeš se ji pokusit navrátit do původní pozice sám. Postup (včetně ilustrační kresby) najdeš v odpovědi na tvůj předchozí dotaz.

10.11.2019

Proč mě bolí, když se dotknu žaludu? Celkem mě to děsí.

Ddvaf, 12 let

Milý Ddvafe,

Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou zřejmě projevem jeho nadměrné citlivosti (přecitlivělosti). Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu můžeš použít černý nebo zelený čaj, který je však třeba louhovat delší dobu. Zatímco čaj k pití se louhuje pouze po dobu 1 až 3 minuty a poté je třeba sáček vyjmout (jinak by čaj byl příliš hořký a většině lidí by nechutnal), při přípravě čaje k oplachování přecitlivělého žaludu je třeba ponechat sáček louhovat alespoň po dobu 5 až 8 minut, aby se uvolnily látky, které přispívají ke snížení citlivosti.
Čaj nech vždy nejprve důkladně vychladnout, aby ses neopařil! Žalud můžeš buď ponořit do kelímku s čajem, nebo si můžeš vytvořit obklad z kousku měkké textilie, kterou v čaji namočíš a následně si s ní žalud na chvíli obalíš. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledek se dostaví přibližně do týdne. Poté stačí oplachování provádět jednou až dvakrát za týden. S rostoucím věkem se citlivost žaludu poněkud sníží, a tudíž v budoucnu by již doteky neměly vyvolávat nepříjemné pocity.

10.11.2019

Znám kluky, kteří při masturbaci koukají na porno. Co si o tom myslíte?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Sledování pornografie nedoporučuji, a to nejen proto, že není určena osobám mladším 18-ti let, ale především proto, že v dospívajících vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla. Pornografie totiž neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon pornoherců a pornohereček, který je navíc ještě „vylepšován“ různými filmovými triky (například zpomaleným záznamem, střihem a různými digitálními úpravami).
Kromě toho osoby, které v pornografii účinkují, mnohdy podstupují různé „kosmetické“ zákroky, jimiž se mění vzhled jejich těla. Jestliže tedy dospívající jedinec získává své představy o pohlavním životě sledováním pornografie, výsledné představy jsou zpravidla falešné a při zahájení vlastního pohlavního života může sledováním pornografie „vychovaného“ jedince čekat nejedno zklamání.
Navíc nevidím důvod, proč by měl dospívající jedinec sledovat pornografii. Hlavním účelem pornografie je dosáhnout jakéhosi „vzkříšení“ pohasínající sexuální touhy u starších jedinců, zejména mužů, avšak u naprosté většiny dospívajících chlapců je hladina pohlavních hormonů v krvi natolik vysoká, že žádnou dodatečnou stimulaci sexuálního pudu pomocí pornografie vlastně ani nepotřebují.
Pokud už dospívající sledují pornografii, činí tak především ze zvědavosti, avšak jak už jsem uvedl výše, rozhodně není pravdou, že sledováním pornografie lze získat pravdivé a nezkreslené informace o normálním pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla.

10.11.2019

Dobrý den. Poprvé jsem v pátek dosáhl orgasmu a ejakulace a penis mi asi uprostřed jeho délky napuchl a bolí mne.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Otok penisu může být způsoben buď příliš silným uchopením penisu, vykonáváním příliš prudkých masturbačních pohybů nebo nadměrným třením při vykonávání masturbace či jiných sexuálních aktivit.
Doporučuji tedy volit přiměřenou sílu stisku ruky a vykonávat masturbační pohyby pouze takovým tempem, které ti bude příjemné. Jestliže při vykonávání masturbace (či jiných sexuálních aktivit) dochází k nadměrnému tření, doporučuji používat lubrikační gel, s jehož pomocí se nadměrné tření sníží. To platí zejména pro chlapce či muže, u nichž je kožní pokryv penisu při erekci příliš silně napnutý.
Otok, k němuž u tebe došlo, lze zmírnit buď oplachováním penisu pod studenou vodou, nebo přikládáním obkladů zhotovených z kousku savé látky namočeného do studené vody, vyždímaného a přiloženého k penisu. Otok by měl ustoupit během 3 až 5 dnů.

10.11.2019

Dobrý den, nedávno jsem řešil otázku jestli je potrat špatný. Není potrat vražda, když se jedná o "násilné přerušení života lidského živého organismu"?

Pan McKinley, 16 let

Milý Pane McKinley,

Podle mého názoru je potrat z morálního hlediska stejně zavrženíhodný, jako jakékoliv jiné zabití, ovšem s výjimkou případů, kdy je proveden do 24. týdne těhotenství ze závažných zdravotních důvodů. Zákon umožňuje provedení potratu do 12 týdne těhotenství i bez zdravotních důvodů, v období od 12. do 24. týdne těhotenství jej lze legálně provést v případě, je-li ohrožen život ženy, nebo je prokázáno těžké poškození plodu, nebo je plod neschopen života.
Jestliže se tedy prokáže, že další pokračování těhotenství by ohrozilo život nastávající matky, má provedení potratu určité opodstatnění. V ostatních případech podle mého názoru nelze potrat ničím ospravedlnit, zejména pokud o něj nastávající matka žádá jen kvůli svému vlastnímu pohodlí, protože na to měla myslet předtím, než svolila k pohlavnímu styku. Každý, kdo uskuteční pohlavní styk, musí předem počítat s možností nechtěného početí.

10.11.2019

Je pravda, že je moč sterilní a zabíjí spermie?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Moč není sterilní, protože obsahuje velké množství různých mikroorganismů. Nepoškozené spermie se někdy mohou nacházet i v moči. Moč i ejakulát (sperma) opouštějí tělo stejnou „cestou“, z čehož vyplývá, že při kontaktu ejakulátu se zbytky moči nedochází k jeho znehodnocení.

10.11.2019

Dobrý den, mám menší problém. Nejde mi stále zcela přetáhnout předkožka přes žalud a to jak ve stavu klidovém, tak při erekci a jsem z toho vcelku ve stresu. Avšak žádné záněty ani nemoci mě nepostihují, nijak mě to nebolí ani zatím nevadí. Již jsem si přečetl vaši kapitolu Žalud a předkožka) a předevčírem jsem začal předkožku promazávat krémy, které jste na stránce doporučovali. Moje otázka je, zda-li není špatně, že mi předkožka stále nejde přetáhnout, a jestliže se má promazáváním dostavit uvolnění, jak dlouho to může přibližně trvat? Předem děkuji za odpověď.

Nikdo, 14 let

Milý Nikdo,

Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. V tvém věku činí její přetažení obtíže ještě přibližně u 15% chlapců, zatímco ve věku okolo 18-ti let činí obtíže již jen u méně než 1% chlapců či mladých mužů.
Jestliže jsi předkožku začal zvlhčovat krémem teprve předevčírem, nemůžeš očekávat, že během několika dnů dojde k nějaké změně. Celý proces může trvat až několik měsíců. Důležité je, aby sis předkožku neporanil při prudkých a nešetrných pokusech o přetažení. Postupuj zvolna, pomalu a hlavně trpělivě.
Mast nebo krém nanášej do oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Po nanesení chvíli počkej, až se krém částečně vstřebá. Poté můžeš předkožkou jemně pohybovat směrem k tělu, avšak vždy jen tak, abys necítil bolest nebo jiné nepříjemné pocity. Proces můžeš zopakovat i vícekrát (2x až 3x) denně. Předkožka se tímto způsobem neuvolňuje naráz, nýbrž postupně, což může trvat několik týdnů až několik měsíců.

10.11.2019

Dobrý den, dneska jsem jel vlakem domu. Naproti mě seděla jedna holka. Byla úplně úžasná. Pořád jsme se na sebe dívali . Já ji nasel na sociální síti, mám otázky, mám ji napsat?

Nevim, 15 let

Milý Nevíš,

Jestliže máš o dívku zájem, měl bys ji příště oslovit osobně. Vyřizování takto osobních záležitostí prostřednictvím internetu či jiných prostředků dálkové komunikace není zcela vhodné.

10.11.2019

Je normální když masturbuji už ve 12? Moc se za to stydím a nevím co mám dělat.

Jolka, 12 let

Milý Jolko,

Masturbace je naprosto přirozená činnost, za kterou se rozhodně stydět nemusíš, alespoň pokud ji vykonáváš v soukromí a nikoliv na veřejnosti, což by jistě nebylo zcela vhodné.
Jak vyplývá z vědeckých výzkumů (např. J. Bancroft, 2003), přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat již v dětství před pubertou. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat tím, že masturbuješ „už“ ve dvanácti letech. Většina ostatních začala masturbovat v ještě nižším věku.
Masturbace je přirozená, bezpečná a zdraví prospěšná činnost, kterou by sis neměl kazit žádnými výčitkami (například takovými, že ji vykonáváš „příliš brzy“ nebo „příliš často“). Nikomu nic není do toho, zda a jak často se touto činností zabýváš.

10.11.2019

Dobrý deň, asi pred rokom sa mi bez problémov stiahol si predkožku úplne dozadu, ale teraz sa toho bojím, čo ak sa mi to za žaluďom sekne a nepôjde to naspäť. Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže již došlo k uvolnění přetahování a jestliže její přetahování nečiní obtíže, je velmi nepravděpodobné, že by došlo k jejímu uváznutí za okrajem žaludu. Předkožku si však přetahuj vždy jen tak daleko, abys necítil žádnou bolest.
Pokud by navrácení předkožky zpět na žalud přesto činilo obtíže, doporučuje se stisknout žalud z protilehlých stran mezi prsty, čímž dojde k dočasnému snížení jeho objemu, protože část krve z takto stisknutého žaludu odteče do dalších částí penisu. Dokud se žalud opět nezaplní krví, bude navrácení předkožky do původní pozice snadnější.
Při uváznutí předkožky za žaludem lze rovněž uchopit penis mezi ukazováčky a prostředníčky obou dvou rukou (jako na obrázku). Žalud se stiskne mezi oběma palci a poté se mírným tlakem zatlačí ve směru šipek, čímž dojde k navrácení žaludu zpět do předkožky.

10.11.2019

Myslíte, že je špatně, když se zamiluji.do holky která je o pár let starší jak já?

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Zamilovat se můžeš, dokonce byste spolu mohli v případě oboustranného zájmu začít chodit, avšak pokud dívka již dosáhla věkové hranice 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, neměli byste spolu vykonávat žádné párové sexuální aktivity.

09.11.2019

Je možné mít penis 2 cm – 3 cm?

Pračka, 14 let

Milý Pračko,

Možné to je. Například v dětství před pubertou se průměrná délka penisu v klidovém stavu pohybuje v rozmezí 3 až 5 cm, avšak u některých chlapců je penis o něco kratší, například z důvodu částečného zanoření v silnější vrstvě tuku na podbřišku. U dospívajícího chlapce by již uvedená délka penisu byla výrazně podprůměrná (například ve věku 14-ti let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 6 až 8 cm).
Pokud by uvedená délka platila pro erekci, jednalo by se již o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. Například u chlapce ve věku 14-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. Podrobnější informace týkající se zanořeného penisu a mikropenisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

09.11.2019

Můžeme masturbovat i s plyšákem?

Abcd, 12 let

Milý Abcd,

Používání jakýchkoliv „pomůcek“ pro masturbaci příliš nedoporučuji. Při otírání pohlavních orgánů o cizí předměty (například o plyšové zvíře, které je zřejmě vyrobené z umělých vláken) může docházet k nadměrnému tření a v jeho důsledku k poranění pohlavních orgánů. Nevidím nic špatného na tom, když budeš mít při masturbaci v posteli plyšovou hračku, avšak samotnou masturbaci bys měl vykonávat výhradně pomocí ruky.
Rozhodně nedoporučuji zavádět penis do nějakých uměle vytvořených dutin. Ve vlastní ruce máš cit a víš, jak moc ji máš při vykonávání masturbace stisknout. Avšak při zavádění penisu do cizího tělesa bys nemusel odhadnout, co všechno tvé tělo „vydrží“, aniž by sis způsobil poranění. Výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je nejsnazší a zároveň nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

09.11.2019

Co to znamená, když dostanu deja vu? Díky.

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Déjà vu (vyslovuje se [deža-vi]) je psychický jev spojený s intenzivním pocitem prožitku něčeho už dříve zažitého, viděného nebo slyšeného. Člověk, u něhož nastává déjà vu, má tedy pocit, že opět prožívá něco, co již v minulosti prožil.

09.11.2019

Někdy mám dny, kdy potřebuju masturbovat každý den a jindy zase dny, kdy 2-3 dny nepociťuju chuť k vykonávání masturbace.

Pletenec, 16,5 let

Milý Pletenče,

Působení sexuální potřeby není stále stejně intenzivní, nýbrž v čase kolísá. Důvodem jsou výkyvy úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, které jsou u dospívajících jedinců běžné. S narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi narůstá rovněž sexuální potřeba a sexuální apetence (doslova „chuť“ na vykonávání sexuálních aktivit), naproti tomu při poklesu hladiny pohlavních hormonů se i sexuální apetence snižuje. K ustálení hladiny pohlavních hormonů v krvi dochází u chlapců nejčastěji ve věku okolo 18-ti let.
Kromě úrovně hladiny pohlavních hormonů má na intenzitu působení sexuální potřeby vliv i krátkodobý psychický stav, tedy nálada. například při stresu a psychickém napětí se intenzita sexuální potřeby snižuje.
Obecné doporučení zní, abys masturbaci vykonával tak často, jak potřebuješ. Jestliže se ti chce masturbaci vykonávat denně (nebo i vícekrát za den), rozhodně by ses v této činnosti neměl nijak zásadně omezovat, pokud máš pro její vykonávání dostatek soukromí. Jestliže se ti z nějakých důvodů masturbovat nechce, nemusíš se k vykonávání této činnosti nutit.

08.11.2019

Dobrý den. Proč po orgasmu nelze dosáhnout ihned dalšího?

Tomík, 14 let

Milý Tomíku,

Protože po dosažení orgasmu se do krve vyplavuje větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách. U mužů způsobuje též dočasné odeznění erekce. Pohlavní orgány mohou být v důsledku působení prolaktinu natolik citlivé, že jejich další stimulace (dráždění) může být nepříjemná. prolaktin působí zpravidla jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Po odeznění jeho účinků se tělo vrací do „normálního stavu“ a v případě zájmu lze sexuální aktivity opět bez obtíží vykonávat.

08.11.2019

Dobrý den.
Našel jsem si novou kamarádku, a po čase se do ní zamiloval. Myslel jsem, že je to vzájemné. Tak jsem tomu dával veliké naděje. Bohužel se mi nedávno svěřila (jako kamarádovi) , že se jí líbí jiný kluk, a často o něm přede mnou mluví.
Jsem neuvěřitelně zklamaný. Nemůžu na to přestat myslet, když jsem s ní, cítím se fajn, ale potom na mě přijde neovladatelný pocit smutku a zklamání. Nemáte nějakou radu, jak se s tím vyrovnat? Nejlépe aby nic nepoznala.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Tvoje zklamání je na jednu stranu sice pochopitelné, avšak postoj dívky je třeba respektovat. Jestliže se jí líbí jiný chlapec a má o něj zájem, nelze očekávat, že bude mít stejný zájem i o tebe. Samozřejmě je smutné, když někdo pociťuje silnou náklonnost k druhé osobě a jeho city nejsou opětovány, avšak nikdy nemůžeš druhou osobu nutit k tomu, aby vůči tobě něco cítila.
Pocit smutku a zklamání, o němž se zmiňuješ, může ohrozit tvoji duševní pohodu, čemuž je třeba se bránit. Nejlépe tím, že budeš věnovat více pozornosti sobě. Důležité je, aby sis zajistil dostatek odpočinku a více se věnoval činnostem, které upoutají tvoji pozornost. Pokud nemáš žádné zájmy či záliby, zkus si nějaké najít.
Někteří lidé reagují na zklamání v citových vztazích tím, že o sebe přestávají pečovat a zanedbávají se. Tomu je třeba se vyhnout. Doporučuji tedy, abys o sebe více pečoval, věnoval více pozornosti například hygieně a úpravě zevnějšku a vůbec se k sobě choval hezky.
Na kamarádku, která neopětuje tvé city, se pokud možno snaž nemyslet. Pokud se ještě dostaví nepříjemné myšlenky týkající se tvých nenaplněných citů, snaž se hned začít myslet na něco jiného, co upoutá tvoji pozornost a přesune tvůj zájem jiným směrem. Pokud se cítíš opuštěný, snaž se najít si ve svém okolí nové kamarády. Možná, že denně potkáváš řadu dívek, které jsou milé, sympatické a mohly by o tebe mít zájem. K navazování nových vztahů však pokud možno nepřistupuj s přehnanými očekáváními.

08.11.2019

Dobrý den/Ahoj,
mám ve 13ti letech 8cm v klidovém stavu, není to podprůměr?

..., 13 let

Milý ...,

Není. Uvedená délka penisu v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu v klidovém stavu činí u chlapců ve věku 13-ti let 6 ± 1 cm, tj. 5 až 7 cm). Mírně nadprůměrná délka penisu v klidovém stavu může být dána buď nižší pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn, nebo rychlejším tempem tělesného vývoje. Nejedná se však o žádnou vadu ani poruchu, nýbrž pouze o jednu z možných variant normálního stavu.
Navíc pro posouzení rozměrů penisu má zásadní význam jeho délka při erekci, nikoli v klidovém stavu, kdy může více či méně kolísat v závislosti na různých podmínkách (například na míře svalového napětí v oblasti malé pánve, na tělesné teplotě, teplotě okolního prostředí a dalších faktorech).

08.11.2019

Dobrý deň, bojím sa dať si dolu predkožku. Mám strach, že sa mi tam zasekne a už nepôjde naspäť, tak čo mám urobiť? Ďakujem.

Ahoj, 12 let

Milý Ahoji,

Jestliže ti přetahování předkožky dosud činí obtíže, měl by sis ji přetahovat pouze tak daleko, abys necítil žádné nepříjemné pocity. Proces uvolňování předkožky může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu a nedoporučuji jej uspěchat.
Postup při uvolňování tzv. parafimózy (která spočívá v uváznutí předkožky za okrajem žaludu) je popsán na stránce „Žalud a předkožka“, kde najdeš i další informace týkající se předkožky a jejího přetahování.

08.11.2019

Jak si mám najít holku?

Radši ne jméno, 14 let

Milý Radši ne jméno,

Dívku si nemusíš aktivně vyhledávat. Pokud se nevyhýbáš společnosti ostatních lidí, dříve či později jistě poznáš dívku, které budeš sympatický a která bude sympatická tobě. Pokud by sis hledal dívku jen proto, abys s ní mohl navázat důvěrný vztah, mohlo by se ti snadno stát, že bys začal chodit s první dívkou, která by byla ochotna od tebe přijmout pozvání na schůzku, přitom byste se však k sobě vůbec nemuseli hodit. Než se tedy s některou z dívek ze svého okolí začneš důvěrněji sbližovat, měl by ses snažit ji lépe poznat. Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

07.11.2019

Dobrý den, je normální, že mi ve 13ti letech nestříká penis?

Richie, 13 let

Milý Richie,

K první ejakulaci (neboli k prvnímu výronu semene) dochází nejčastěji u chlapců ve věku 12 až 14 let. Normální věk první ejakulace se nachází v rozmezí 11 až 15 let. Ve věku okolo 13-ti let již někteří chlapci ejakulace dosahují, zatímco jiní nikoliv, což je dáno individuálním tempem tělesného vývoje v období dospívání.
Důvodem ke znepokojení by bylo, kdyby se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15-ti let. V takovém případě by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Prozatím jsou však takovéto úvahy v tvém případě předčasné, protože je velmi pravděpodobné, že v nejbližších týdnech, měsících či nejpozději letech se u tebe ejakulace přece jen dostaví.

07.11.2019

Dobrý den,
poslední dobou všude vidím penisy
(...) Prostě se mi zdá, o tom jak mám pohlavní styk se spolužáky (...) Dost mě to trápí. Moc děkuji za odpověď!

Pepíček96333, 14 let

Milý Pepíčku96333,

Vzhledem k tvému věku není na obsahu tvých představ nic abnormálního. Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a nijak nesouvisí se sexuální orientací jedince. Tento zájem je do určité míry podmíněn potřebou porovnávat se s ostatními, avšak souvisí i s narůstající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Kvůli svým představám se tedy nemusíš nijak trápit či znepokojovat.

07.11.2019

Od kolika se můžechodit sám třeba s kámošem do posilovny?

XL, 13 let

Milý XL,

Záleží na návštěvním řádu konkrétního zařízení. Avšak návštěvy posiloven rozhodně nedoporučuji, protože cvičení na posilovacích cvičebních strojích představuje nepřiměřenou zátěž pro klouby, zejména u dospívajícího jedince. Zvedání těžkých břemen je pro dospívající osoby zcela nevhodné a může narušit vývoj jejich opěrné soustavy.

07.11.2019

Dobrý den, na žaludu mám nějaké znaménko, podobné pize, ty ale nevím jestli se na žaludu dělají. Trochu se bojím zda se nejedná o rakovinu penisu. To ale nevím jak bych ji mohl získat. (...) Děkuju za odpověď.

Krab, 16 let

Milý Krabe,

Zřejmě se jedná o pigmentovou skvrnu (névus) neboli „mateřské znaménko“, které se může nacházet i na žaludu. „Rakovina penisu“ neexistuje, i když se o ní můžeš dočíst například na internetu nebo v různých časopisech, avšak ve skutečnosti se nejedná o „rakovinu penisu“, nýbrž o rakovinu kůže, která se nachází na povrchu penisu. Kromě kůže postihuje rakovina pouze některé vnitřní orgány, u mužů například předstojnou žlázu (prostatu) nebo varlata, u žen například mléčné žlázy, u obou pohlaví například plíce či jiné vnitřní orgány.
Výskyt mateřského znaménka na penisu (případně přímo na žaludu penisu) nemusí nutně znamenat omezení v pohlavním životě, zejména pokud při sexuálních aktivitách nijak „nepřekáží“, tj. pokud není příliš vystupující či nemá neobvyklý tvar nebo rozměry. Víceméně plochá znaménka do průměru 0,5 cm zpravidla nepředstavují zdravotní problém, pokud se nezačnou zvětšovat, případně pokud nedojde k jejich poranění. Tomu lze předejít aplikací menšího množství (pár kapek) lubrikačního gelu před nasazením kondomu. Pokud by se mateřské znaménko začalo výrazně zvětšovat, případně pokud by došlo k jeho poranění, navštiv kožního lékaře (dermatologa).

06.11.2019

1. Když při ztopoření penisu bez jakéhokoliv doteku penisu vyteče ejakulát, je to velmi zlé a nebo je to v pořádku?
2. Měl bych si právě kvůli tomu vzít na sex kondom? Je to jen nečinný ejakulát a nebo se může po tom počít?

Marvin, 15 let

Milý Marvine,

1) K samovolnému výronu semene může u dospívajícího jedince dojít nejen ve spánku, ale i v bdělém stavu. Důvodem je nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi.
2) Použití kondomu při pohlavním styku doporučuji v každém případě, a to nejen z důvodu snížení rizika nechtěného početí, ale také z důvodu ochrany před přenosem pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění.
K oplodnění může teoreticky vzato dojít i ejakulátem ze samovolného výronu semene, ačkoli otázkou je, jakým způsobem by takto uvolněný ejakulát mohl proniknout do pohlavních orgánů partnerky. Pokud totiž dojde k ejakulaci během pohlavního styku, rozhodně se nejedná o ejakulaci samovolnou.

06.11.2019

Dobrý deň. Je pravda, že ženy dosahujú orgazmus oveľa ťažšie než muži? Proste že im to trvá dlhšie ? A ešte je pravda že ženy majú 2 typy orgazmu? Ďakujem.

Ivan, 13 let

Milý Ivane,

Doba potřebná k dosažení orgasmu může být značně individuální, přičemž je velmi obtížné vyvozovat nějaké obecně platné závěry. Nicméně podle některých studií dosahuje většina žen orgasmu dokonce během kratší doby, než je tomu u většiny mužů (například při intenzivní stimulaci klitorisu neboli poštěváčku se může orgasmus dostavit již po několika vteřinách).
Pokud jde o dva druhy orgasmu, někteří sexuologové rozlišují orgasmus vaginální a klitoriální, avšak v praxi je téměř nemožné je od sebe odlišit a závisí spíše na subjektivním vnímání té které ženy či dívky.

06.11.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je normální, že v mém věku má penis v klidovém stavu 7 cm dlouhý.

Blabla, 13 let

Milý Blabla,

Uvedená délka penisu je naprosto normální. Průměrná délka penisu v klidovém stavu u chlapců ve věku 13-ti let činí 5 až 7 cm.

06.11.2019

Dobrý den,
Mam takový menší problém, bojím se pohlavního styku, protože mam citlivý žalud a bojím se aby mě to nebolelo. Prosím poraďte, jak se mam toho zbavit?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než čaj určený k pití). Poté je však třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování postačí provádět jednou denně, výsledek v podobě snížení nadměrné citlivosti žaludu se dostaví nejpozději do několika týdnů.
Tvoje tělo se stále ještě vyvíjí a je pravděpodobné, že přecitlivělost žaludu ustoupí ještě dříve, než začneš vykonávat párové sexuální aktivity. Obavy ohledně obtíží v pohlavním životě jsou tedy prozatím předčasné.

06.11.2019

Zdravím, chci se zeptat jestli je normální, že můj penis měří 14 cm při erekci a bude ještě růst?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Uvedená délka 14 cm odpovídá průměrné délce penisu při erekci u chlapců ve věku 14-ti let, která činí 14 ± 1 cm (tj. 13 až 15 cm).
Vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že růst penisu u tebe bude probíhat ještě několik následujících let. Rozměry penisu se zvětšují nejčastěji do 18-ti let věku.

06.11.2019

Dobrý den, čeká mě první sex s holkou a nevím, jak na to. Bojím se, abych se třeba neudělal hned, nebo nevím jak postupovat. Děkuji za odpověď.

Marek, 17 let

Milý Marku,

Tvoje obavy jsou na jednu stranu pochopitelné, protože činnost, k jejímuž vykonávání se chystáš, je pro tebe nová. Avšak pokud máš partnerku, s níž si navzájem dobře rozumíte, neměly by ani v intimním soužití nastat zásadní obtíže. Pokud jde o předčasnou ejakulaci (což je ejakulace dosažená do 15-ti vteřin od zahájení soulože), ta se zpravidla dostavuje v případě, že daný pár vykonává pohlavní styk nepravidelně a s dlouhými časovými odstupy. Určitou roli však může hrát i stres a obavy z pohlavního styku. Podrobnější informace týkající se pohlavního styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.

06.11.2019

Je pro kluka 15 cm v 16ti dobré?

Pavel, 16 let

Milý Pavle,

Pokud máš na mysli délku penisu při erekci, tak ano. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 16-ti let činí 14 až 17 cm. Uvedených 15 cm tedy odpovídá průměru pro tvůj věk.

06.11.2019

Zdravím.
Brzo pravděpodobně dojde k pohlavnímu styku s partnerkou a já jsem na velikosti pohybující se na 12 cm a obvodu taktéž 12 cm. Obavám se, že to nebude stačit.

Richard, 17,5 let

Milý Richarde,

Můžeš být bez obav, protože uvedené rozměry penisu jsou pro pohlavní styk naprosto dostačující. Podle některých sexuologů by k uskutečnění pohlavního styku do pochvy měl postačit již penis o délce 5 cm nebo více. Délka penisu při erekci 12 cm je sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrná, nicméně stále ještě naprosto normální.
Zcela jistě se nejedná o penis, s nímž by nebylo možné uskutečnit pohlavní styk či dosáhnout uspokojení partnerky. Pro naprostou většinu žen a dívek je hlavním zdrojem pohlavního vzrušení stimulace (tj. dráždění) vnějších pohlavních orgánů a okolí poševního vchodu, nikoli stimulace v hloubce pochvy.

05.11.2019

Zdravím:
1. Jak mám varlata, tak když si je prohmátnu, tak tam cítím něco zvláštního, co by tam asi nemělo být.
2. Když se před tělocvikem převlíkáme a podívám se na spolužáka když je v trenkách, tak mě to vzrušuje. Je to normální v mém věku?
3. Chci zhubnout. 2x týdně cvičím a držím dietu, ale pořád jsem tlustý. Kvůli tomu tuku kolem penisu je menší, kdybyste byl/a tak ochotný/á mi pomoct.
Děkuji za odpověď.

Radim, 14 let

Milý Radime,

1) V šourku se kromě varlat nacházejí také nadvarlata a semenné provazce. Pokud se však přesto domníváš, že máš v šourku něco, co tam nepatří, doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který buď sám provede vyšetření pohmatem, nebo ti vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii, kde se pro vyšetření varlat používá ultrasonograf.
2) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání naprosto normální. Dokonce ani to, že tě pohled na vrstevníka téhož pohlaví vzrušuje, nemusí ještě vypovídat o tvé sexuální orientaci.
3) Jestliže chceš zhubnout, měl by sis zajistit pravidelné stravování (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel), vyhýbat se některým druhům potravin (především světlému pečivu) a věnovat se nějaké komplexní pohybové aktivitě (například plavání). Podrobnější rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

05.11.2019

Když půjdu za dětskou doktorkou a ta mi dá poukázku na urologii, tak na tu urologii vážně musím jít se zákonným zástupcem? Je mi blbý přijít za mámou a říct jí, že mám problémy při intimním styku (tím že mám zahlý penis jak jsem už psal). Nejde tak o to, že by se mnou nešla nebo by se mi vysmála nebo tak, ale fakt je mi to prostě blbý. Při tom vyšetření by musela být taky fyzicky přítomna? Hradí to pojišťovna nebo ne když mi to dělá obtíže při intimním styku?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Při návštěvě lékaře specialisty je u pacientů mladších 18-ti let vždy vyžadován doprovod alespoň jednoho z rodičů. Ten však nemusí být nutně přítomen po celou dobu vyšetření (někdy to z technických důvodů ani není možné). Lékař však má povinnost poskytnout rodičům nezletilého takové informace, které mají zásadní význam pro jeho zdravotní stav.
Pokud se před rodiči stydíš hovořit o svém problému ze zalomením penisu při erekci, můžeš jim nejprve obecně sdělit, že máš problém týkající se pohlavních orgánů, o kterém se ti obtížně hovoří. Pokud by rodič trval na podrobnějším objasnění tvých obtíží, avšak ty by ses styděl o problému mluvit, můžeš namísto slovního vysvětlování použít jednoduchou kresbu, na které svůj problém alespoň schematicky načrtneš.
V případě, který popisuješ, bude vyšetření u lékaře-specialisty hrazeno z prostředků zdravotního pojištění, protože se jedná o podezření na takové zdravotní obtíže, které znesnadňují či mohou znesnadňovat vykonávání běžných činností, tedy i sexuálních aktivit.
Předtím, než se rozhodneš navštívit lékaře, bych však přece jen doporučoval s použitím úhloměru (jako žák základní nebo střední školy jej jistě máš) změřit úhel zalomení penisu. O poruchu se jedná v případě, že zalomení je větší než 30° (musí se však jednat o prudké zalomení, nikoli o plynulé prohnutí, které je normální).

05.11.2019

Je možné masturbovat s mýdlem?

Krupik, 15 let

Milý Krupiku,

Používání mýdla při masturbaci nedoporučuji, protože by vysušovalo pokožku. Mýdlo používej pouze při mytí a po nanesení jej opět důkladně opláchni. Jestliže máš obtíže s nadměrným třením při masturbaci, můžeš pro zvlhčení příslušné části těla použít buď lubrikační gel (v ideálním případě), nebo alespoň jeho vhodnou náhražku (v případě nouze), například pleťový krém pro citlivou pleť. S lubrikačním gelem bys však dosáhl lepších výsledků, než s jakýmkoliv krémem.

05.11.2019

Může se nádor na varlatech projevovat bolestí?

Filip, 15 let

Milý Filipe,

Nádorová onemocnění jsou bolestivá zpravidla až v závěrečném stádiu, kdy se zhoubné bujení rozšiřuje (neboli metastazuje) do dalších částí těla. Dokud je však nádor lokalizován pouze na varleti, není zpravidla nijak bolestivý. Jestliže pociťuješ bolest jednoho či obou varlat, příčinou by mohlo být spíše narušení odtoku odkysličené krve v důsledku chorobného rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci, k čemuž dochází u dospívajících chlapců poměrně často.
Avšak při jakékoliv bolesti varlat bys měl rozhodně navštívit lékaře, i když se o nádorové onemocnění zřejmě nejedná. Také jiná než nádorová onemocnění mohou vyžadovat léčbu.

05.11.2019

Když jsem udělal trestný čin když mi bylo čtrnáct, ale trest za to dostanu až teď, co už mi je patnáct. Budou se na to brát ohledy nebo je to úplně jedno?

Kaktus, 15 let

Milý Kaktuse,

Nikdo nemůže být trestně stíhán za jednání, kterého se dopustil v době, kdy ještě nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, tedy 15-ti let věku. Rozhodně se tedy nemůže stát, že by ti mohl být nějak „zpětně“ uložen trest za to, že ses před dovršením věku 15-ti let dopustil jednání, které naplňovalo znaky trestného činu. Trestně odpovědný můžeš být pouze za jednání, kterého ses dopustil po dosažení věku 15-ti let (trestní odpovědnost se počítá ode dne následujícího po dni patnáctých narozenin).

05.11.2019

Dobrý den, je normální že mi nejde přetáhnout předkožka?

Klučík, 14 let

Milý Klučíku,

Ve věku 14-ti let se obtíže s přetahováním předkožky přes žalud vyskytují přibližně u 15% chlapců. Avšak je vysoce pravděpodobné, že během několika následujících let ještě dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky i bez jakéhokoliv zásahu.
Především je třeba respektovat přirozený vývoj uvolňování předkožky a jeho individuální tempo. Zatímco někteří chlapci si mohou předkožku bez obtíží přetáhnout již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolnění až během puberty či v jejím závěru. Na počátku dospělosti (tj. ve věku okolo 18-ti let) již přetahování předkožky činí obtíže u méně než jednoho procenta chlapců či mladých mužů.
Důležité je, aby sis nezpůsobil poranění nešetrnými pokusy o násilné přetažení předkožky. Přirozený proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému Podrobnější informace najdeš na stránce „Žalud a předkožka“).

04.11.2019

Dobrý den, již asi na konci srpna se mi trochu na pravém palci naštípnul nehet (...).

Jan, 12,9 let

Milý Jane,

V tomto případě bymělo postačit nechat nehet odrůst. Běžné tempo dorůstání nehtů se pohybuje okolo 3 milimetrů za měsíc.

04.11.2019

Dobrý večer, (...) vše v závorce skrýt. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.

Já, 14 let

Milý Ty,
Zmíněné nepříjemné pocity mohou souviset se stahováním kremasterových svalů, k němuž u některých chlapců dochází při dosažení orgasmu nebo krátce po něm. Podrobnější informace najdeš v odpovědi na jeden z dotazů návštěvníka Vv ze dne 03.11.2019 (viz níže na této stránce).

04.11.2019

Dobrý den, už asi od 10ti let masturbuji a teď už je mi 14 a pořád jsem ještě neejakuloval. Bojim se že jsem neplodný nebo tak něco.

Jirka, 14 let

Milý Jirko,

To, že masturbuješ od deseti let věku, je naprosto normální (podle výzkumů J. Bancrofta z r. 2003 přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou) a na tvůj tělesný vývoj by to nemělo mít žádné negativní dopady, spíše naopak. Kvůli tomu, že se u tebe dosud nedostavila ejakulace, se nemusíš nijak znepokojovat. U většiny chlapců se první ejakulace dostavuje ve věku 12 až 14 let, avšak normální věk první ejakulace představuje i širší rozmezí 11 až 15 let. teprve v případě, že bys ani po dovršení patnáctého roku věku nedosáhl první ejakulace, by bylo vhodné svěřit se praktickému lékaři a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. V současné době by však takovéto vyšetření bylo ještě poněkud předčasné.

04.11.2019

Dobrý den, všude na internetu je, že gynekomastie v pubertě je normální a má brzy zmizet, ale já už ji mám asi měsíc a pořád se to nezlepšuje, možná spíš zhoršuje, nevíte co bych s tím měl dělat?

BigChungus, 13 let

Milý BigChungusi,

Pravdou je, že gynekomastie se u dospívajících chlapců vyskytuje v souvislosti se znečištěním životního prostředí čím dál tím častěji, avšak „normální“ rozhodně není, protože se jedná o projev hormonální nerovnováhy vyvolané působením vnějších faktorů.
Pokud by gynekomastie přetrvávala déle než několik měsíců, bylo by vhodné navštívit endokrinologické pracoviště (poukaz na vyšetření na endokrinologii vydá praktický lékař pro děti a dorost). Po určité době totiž může dojít k fibrózní restrukturaci (tedy vazivové přestavbě) tkáně, v jejímž důsledku by zvětšení prsou či prsních bradavek bylo již trvalé. K restrukturaci může dojít během několika měsíců až několika let.
Pokud by tedy zvětšení prsních bradavek trvalo déle něž několik měsíců, doporučuji navštívit lékaře. Totéž platí v případě, že by tě zvětšení prsních bradavek trápilo a narušovalo by tvoji duševní pohodu a tvé kladné sebepojetí. I v takovém případě je léčba namístě. Jsi chlapec, a proto máš právo vypadat jako chlapec, což mimo jiné znamená i nemít abnormálně velké prsní bradavky.
Gynekomastie se léčí pomocí antiestrogenů (tj. látek tlumících účinky ženských pohlavních hormonů), například tamoxifenu.

04.11.2019

Dobrý den,
1, Není nebezpečný mít sex, když se mi při erekci nepřetáhne předkožka? (v klidu ano)
2, Můžu se při vyvrcholení udělat do holky když budu mít kondom? Nemůže to způsobit početí nebo není to nějak nebezpečný?

Adam, 17 let

Milý Adame,

1) Jestliže lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se s největší pravděpodobností dříve či později uvolní spontánně. Důležité je, aby nedošlo k násilnému stržení zúžené předkožky za okraj žaludu, což by mohlo vést k jejímu poranění.
Pokud by ses rozhodl uskutečnit pohlavní styk dříve, než dojde k uvolnění relativního zúžení předkožky, můžeš riziko násilného stržení předkožky za žalud snížit použitím užšího a těsnějšího kondomu, který bude předkožku fixovat v poloze na žaludu (za předpokladu, že před nasazením kondomu ponecháš předkožku nataženou na žaludu). Kondom po nasazení na penis potři z vnější strany dostatečným množstvím lubrikačního gelu, čímž dojde ke snížení tření.
2) Kondom se používá mimo jiné proto, aby zabránil nechtěnému početí. V koncové části kondomu se nachází výběžek (zvaný rezervoár) určený k zachycení ejakulátu. Účinnost kondomu jako antikoncepčního prostředku činí 97%. To znamená, že k nechtěnému početí dochází během jednoho roku u 3% párů, které jej používají při každém pohlavním styku. Určité riziko nechtěného početí tedy sice existuje, avšak toto riziko je při použití kondomu mnohonásobně nižší, než při souloži bez kondomu.
Zároveň však nedoporučuji přerušovat pohlavní styk těsně před dosažením ejakulace a orgasmu, protože takovéto náhlé přerušení může u obou partnerů vyvolat křeče v oblasti malé pánve a pánevního dna.

04.11.2019

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli je v pořádku, že pořád chci sex, už mě to štve, narozeniny jsou až za rok a já si ani nejsem jistej, jestli to chci dělat už v patnácti a abych toho později nelitoval. Navíc jsem celkem asociál a stydlivka, takže si to nedokážu představit.
Jinak je možné například koupit si
(...) ?

Suky, 14 let

Milý Suky,

Narůstající sexuální apetence (doslova „chuť na sex“) je v tvém věku naprosto normální. Její příčinou je nárůst úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nicméně předtím, než budeš uvažovat o pohlavním styku či jiných párových aktivitách, bys měl uvažovat o tom, jaká by měla být tvoje budoucí partnerka, jaké vlastnosti od ní očekáváš a zda se cítíš připraven k navazování důvěrnějších vztahů, a to bez ohledu na svůj dosažený věk.
Používání tzv. erotických pomůcek rozhodně nedoporučuji, protože může vést ke vzniku poranění a způsobit trvalou deformaci pohlavních orgánů. Pro vykonávání masturbace používej výhradně ruku. Ostatně samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, což je nejsnazší a zároveň nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

03.11.2019

Dobrý den, objevil jsem na varlatech až postupně na penise malé tečky, které vypadají jako beďary. Je to v pořádku, popř. zmizí?

Vv, 15,5 let

Milý Vv,

Zřejmě se jedná o zduřelé mazové žlázky. Tyto žlázky se zvětšují v důsledku hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. Také v dospělosti bývají zřetelně viditelné. Nepředstavují však žádný zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu. Kvůli zduřelým mazovým žlázkám se tedy není třeba nijak znepokojovat.

03.11.2019

Ahoj, jak zvětšit penis? Přijde že ho mám malý. Děkuji za odpověď.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady, které nelze měnit (například větší či menší pružností závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje bezpečný a spolehlivý způsob, jak rozměry penisu zvětšit, pokud se nejedná přímo o abnormálně malý penis neboli mikropenis (u chlapců ve věku 15-ti let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm). V případě mikropenisu, který je projevem hormonální poruchy, lze nasadit hormonální léčbu. V ostatních případech není nutné penis zvětšovat.
Nedovedu posoudit, zda je tvůj penis skutečně tak „malý“, jak se obáváš. Pokud však při erekci dosahuje alespoň výše uvedené délky (tj. 5,2 cm), nejedná se o mikropenis, nýbrž o penis normálních rozměrů.
Některým chlapcům či mužům připadá vlastní penis „malý“, ačkoliv jeho rozměry jsou normální. Důvodem může být úhel pohledu, z něhož se dotyčný jedinec na svůj penis dívá. Při pohledu shora dolů se totiž jakýkoliv předmět i část lidského těla jeví menší, než je tomu při pohledu zepředu. proto se mnozí chlapci a muži mylně domnívají, že mají penis menších rozměrů, než ostatní. U ostatních chlapců či mužů totiž vidí penis zepředu, nikoli shora. Možná, že kdyby ses na svůj penis podíval pod jiným než obvyklým úhlem (tedy například při pohledu do zrcadla), nepřipadal by ti tak „malý“, jako při pohledu shora.
Není pravdou, že „velký“ penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, pokud už se v pohlavním životě v souvislosti s rozměry penisu vyskytnou nějaké obtíže, příčinou bývá spíše abnormálně velký penis, respektive jeho příliš hluboké zavádění do partnerčiny pochvy. Naproti tomu penis mírně podprůměrných rozměrů lze do pochvy zavádět z větší části, aniž by jeho zavedení bylo příliš hluboké (a pro partnerku nepříjemné až bolestivé), zatímco penis průměrných nebo mírně nadprůměrných rozměrů se do pochvy během pohlavního styku zavádí přibližně z jedné třetiny až jedné poloviny jeho délky.
Další výhodou menších rozměrů penisu je, že penis bez ohledu na svoje rozměry obsahuje přibližně stejné množství nervových zakončení. Z toho vyplývá, že v penisu menších rozměrů jsou nervová zakončení rozmístěna ve vyšší hustotě (koncentraci), což umožňuje dosahování intenzivnějších pocitů, než při stimulaci penisu větších rozměrů, v němž jsou nervová zakončení při stejném množství méně koncentrovaná (tj. nacházejí se „dál od sebe“).
V některých civilizacích byl (nebo dosud je) penis větších rozměrů upřednostňován před penisem běžných rozměrů. Tak například ve starobylých skandinávských kulturách byl penis neobvykle velkých rozměrů mylně považován za záruku „plodivé síly“ a vedle vysoké postavy či mohutného svalstva patřil mezi tělesné znaky, které spoluurčovaly postavení jedince ve společnosti. Ve skutečnosti však není pravdou, že by větší penis byl zárukou plodnosti, protože plodnost muže závisí na množství zralých spermií na 1 mililitr ejakulátu, což je ukazatel, který souvisí s činností varlat, nikoli s rozměry penisu. Z vědeckého hlediska neexistuje jediný rozumný důvod, proč by penis větších rozměrů měl být považován za „lepší“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.
Další informace týkající se rozměrů penisu najdeš na stránce „Já chci mít větší penis“.

03.11.2019

Dobrý den, mám dotaz ohledně varlat. Když masturbuji, před vyvrcholením přestanu a po nějaké době znovu masturbuji (bez ejakulace), tak potom mi začnou varlata bolet/tlačit. Co to znamená? Děkuji.

Vv, 15,5 let

Milý Vv,

Bolest je v tomto případě nejspíše způsobena prudkým stažením tzv. kremasterových svalů, v jehož důsledku dochází k omezení přítoku okysličené krve do varlat a odtoku odkysličené krve z varlat. Kremasterové svaly obepínají semenné provazce a tvoří kličky kolem varlat. Po uvolnění těchto svalů se zásobení varlat krví opět vrací do normálu a pocit tlaku či bolesti ustupuje.
Náhlé přerušení masturbace krátce před dosažením orgasmu rozhodně nedoporučuji. Kromě výše zmíněného stažení kremasterových svalů dochází při náhlém přerušení ejakulačního reflexu také ke stažení svalů pánevního dna a malé pánve, což může v některých případech vyústit až v bolestivou křeč. navíc přerušení masturbace těsně před ejakulací představuje značnou zátěž pro předstojnou žlázu neboli prostatu. Když tedy vykonáváš masturbaci a cítíš, že se blíží orgasmus a ejakulace, nedoporučuji masturbaci přerušovat.
Jedinou situací, v níž má přerušení masturbačních pohybů smysl, je párový nácvik oddálení ejakulace jako jedno z možných řešení předchozích obtíží s předčasnou ejakulací při pohlavním styku. Pokud se však nejedná o masturbaci při párovém nácviku za výše uvedeným účelem, doporučuji masturbaci nepřerušovat a normálně ji dovést až k dosažení orgasmu a ejakulace.

03.11.2019

Zdravím. V klidu mám penis kolem 7 centimetrů, ve ztopořeném stavu (...) mám 14 centimetrů. S obvodem jsem na tom na 12 centimetrech. Je to v pořádku?

Zlatíčko, (ještě) 17 let

Milý Zlatíčko,

Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální a téměř odpovídají průměrným rozměrům pro tvůj věk (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 17-ti let činí 7,5 až 10,5 cm v klidovém stavu a 14,5 až 17,5 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 12 cm). Rozdíl v délce penisu u tebe činí oproti průměru pro věk 17-ti let pouhý 0,5 cm, což je rozdíl zcela zanedbatelný. Obvod penisu u tebe přesně odpovídá průměrnému obvodu u chlapců tvého věku. Podle všeho se tedy jedná o penis normálních rozměrů.

03.11.2019

Zdravím,
Tohle je spíš jen teoreticky. Kdyby mi bylo 15 a víc a mému bráškovi pod 15 a masturbovali by jsme spolu, mohl bych z toho mít průšvih? A co kdyby to byla mladší sestra, záleží na pohlaví? A co by se stalo kdybych byl ten mladší já?

Josh, 13 let

Milý Joshi,

Společná či vzájemná masturbace již patří k párovým sexuálním aktivitám, ovšem za předpokladu, že je vykonávána vědomě (za párovou sexuální aktivitu tedy nelze považovat, pokud například dva sourozenci sdílejí společný pokoj, přičemž každý z nich ve stejném čase vykonává masturbaci ve své vlastí posteli, aniž by o tom druhý musel vědět).
Osobu starší 15-ti let lze za vykonávání párových sexuálních aktivit s dítětem mladším 15-ti let trestně stíhat, protože osoba starší 15-ti let již nese trestní odpovědnost. Osobu mladší 15-ti let však trestně stíhat nelze, protože dosud nenese trestní odpovědnost. Z toho vyplývá, že za párové sexuální aktivity mezi osobou starší 15-ti let a osobou mladší 15-ti let lze stíhat pouze osobu starší 15-ti let. K případnému souhlasu osoby mladší 15-ti let s párovými sexuálními aktivitami se nepřihlíží, protože osoba mladší 15-ti let není právně způsobilá takovýto souhlas poskytnout. V případě, že dojde k párovým sexuálním aktivitám mezi dvěma osobami mladšími 15-ti let, nelze trestně stíhat ani jednu z nich.
Pohlaví jedné či druhé osoby z právního hlediska nehraje žádnou roli (z čehož vyplývá, že pohlavního zneužití osoby mladší 15-ti let se může dopustit jak osoba opačného, tak i téhož pohlaví, pokud už dosáhla věkové hranice trestní odpovědnosti, tedy 15-ti let).

03.11.2019

Je (...) prospěšný? (...)

Hubert, 15 let

Milý Huberte,

Masturbace je zdraví prospěšná činnost a její zásadní omezování rozhodně nedoporučuji. Na výzvy k zásadnímu omezování masturbace pokud možno nijak nereaguj. Lidé, kteří si takové nápady vymýšlejí, hazardují s duševním i tělesným zdravím ostatních.

02.11.2019

Dobrý den mám otázku je normální že (...) ?

Nikdo23, 13 let

Milý Nikdo23,

Dospívajícího jedince může přitahovat všechno možné. Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. Ani důvěrný kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být nutně projevem homosexuální orientace, stejně jako důvěrný kontakt s vrstevníkem opačného pohlaví nemusí být nutně projevem heterosexuální orientace.
Podle výzkumů A. Kinseyho má zkušenost s důvěrným kontaktem s vrstevníkem téhož pohlaví téměř 40% dospívajících, avšak podíl homosexuálně orientovaných osob činí v populaci přibližně 4%. Z toho vyplývá, že v naprosté většině případů není ani sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví nutně projevem homosexuality. Také zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je u dospívajících jedinců naprosto normální, přičemž mnohdy souvisí s jejich tendencí neustále se porovnávat s ostatními.

02.11.2019

Ahoj,
Jak/v čem je masturbace (jak pro kluky, tak pro dívky) prospěšná?
V kolika letech, už lze s jistotou určit svoji orientaci?
Existují nějaké “látky”, které omezí růst ochlupení? Strašně rychle mně rostou chlupy/vousy (když se oholím, za 2 dny už mám opět vidět krátké chloupky).
Díky.

Honza, 15 let

Milý Honzo,

1) U obou pohlaví prospívá masturbace duševnímu zdraví, neboť během této činnosti dochází k uvolňování psychického napětí (tenze) a přispívá k celkovému pocitu duševní pohody a spokojenosti. Z hlediska zdraví tělesného dochází k při vykonávání masturbace k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů, což má kladný účinek na jejich vývoj a funkci. U chlapců a mladých mužů navíc časté vykonávání masturbace působí jako prevence nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty (jak prokázal výzkum G. Gilese z r. 2003 a jak potvrdily některé další výzkumy, u jedinců mužského pohlaví, kteří v období dospívání a v mládí vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbaci vykonávali méně často).
2) Sexuální orientaci lze spolehlivě určit u jedinců starších 16-ti let. naproti tomu u mladších dospívajících nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani sexuologickým vyšetřením.
3) Růst a vývoj ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm vývoje, ale i vrozenými dispozicemi. Vousy a chlupy však v průměru dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc. Jestliže tedy chloupky či vousy viditelně dorůstají po dvou dnech, jedná se o normální tempo jejich dorůstání. Většina mužů (i mnozí starší dospívající chlapci) si holí vousy každý den, samozřejmě za předpokladu, že si nenechávají narůst pěstěný vous.

02.11.2019

Dobrý den, V posledních pár dnech mě vždy při masturbaci začne hrozně bolet hlava dostanu migrénu trvá to i další 3 hodiny než to úplně přestane, Chce se mi zvracet a vadí mi světlo a hluk. Prosím poraďte mi. Děkuji.

Adam, 14 let

Milý Adame,

Bolest hlavy spojená se sexuální aktivitou (tzv. preorgastická nebo orgastická migréna) může mít různé příčiny, k nimž patří například nízká fyzická kondice, obezita, silné stahování svalů hlavy a obličeje při sexuálních aktivitách, zvýšení krevního či nitrolebního tlaku a podobně. U dospívajících jedinců mohou být zmíněné obtíže způsobeny rovněž hormonální poruchou nebo poruchou činnosti centrální nervové soustavy. Vzhledem k tomu, že se u tebe bolesti dostavují až „v posledních pár dnech“, by se rovněž mohlo jednat o projev oslabení organismu z důvodu akutního infekčního onemocnění, které se nemusí vždy projevovat „klasickými“ příznaky (rýma, kašel či zvýšená teplota).
Při překonávání těchto obtíží se doporučuje postupné zvyšování fyzické kondice, redukce tělesné váhy (jsou-li obtíže způsobeny nadváhou), případně změna tělesné polohy při vykonávání sexuálních aktivit. K tlumení bolestí a jiných nepříjemných projevů lze využít volně prodejná analgetika. V případě, že popsané obtíže během několika týdnů neustoupí, bych doporučoval svěřit se praktickému lékaři a požádat jej o poukaz na vyšetření na neurologii.

02.11.2019

Dobrý den, (...) nezobrazovat. Děkuji.

Daniel, 15 let

Milý Danieli,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Neexistuje způsob, jímž bys mohl rozměry svého penisu zvětšit, avšak k něčemu takovému ani není důvod. Rozhodně není pravdou, že penis nadprůměrných rozměrů by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Z hlediska sexuálního života je výhodnější mít penis mírně podprůměrných rozměrů, protože při pohlavním styku lze zavést do partnerčiny pochvy jeho větší část, zatímco penis průměrných či mírně nadprůměrných rozměrů lze do pochvy zavádět obvykle jen z jedné třetiny až jedné poloviny jeho celkové délky.

01.11.2019

Dobrý den, je toto v pořádku, nebo si mám zajít k doktorovi? A co to vlastně je? Děkuji.

..., 16 let

Milý ...,

Jedná se o zvětšenou (zduřelou) mazovou žlázku. V blízkosti uzdičky se tyto žlázky vyskytují poměrně často. Nejedná se však o žádný zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.