Archiv odpovědí - prosinec 2017

31.12.2017

Dobry den. na žaludi mam už asi 2 mesiace take cervene ''škvrny'' maju v priemere cca 0.2 cm. neviete co by to nahodou mohlo byt? za odpoved predom dakujem

Jaro, 15 let

Milý Jaro,

Pokud jsi měl v předchozích několika týdnech nechráněný pohlavní styk (bez kondomu), doporučuji obrátit se na kožního lékaře, neboť by se mohlo jednat o projev bakteriální nebo kvasinkové infekce. Jestliže jsi nechráněný pohlavní styk neměl, může se jednat např. o projev mechanického podráždění pokožky. Doporučuji též věnovat zvýšenou pozornost hygieně pohlavních orgánů.

31.12.2017

Mám penis při erekci 11cm je to hodně nebo málo?

Martin, 11 let

Milý Martine,

Délka tvého penisu je sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě zcela normální. Běžná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 11-ti let činí 6 až 10 cm. Tvůj penis tedy není ani příliš velký, ani příliš malý.

30.12.2017

Dobrý den je nějaký způsob jak ovlivnit růst? Moc se mi totiž líbí pánské oblečení ale chybi mi velikostně cca 10 cm.

Ořech, 12 let

Milý Ořechu,

Tělesná výška je dána především vrozenými předpoklady. Dospívajícímu organismu sice můžeš v jeho zdravém růstu a vývoji pomoci dodržováním zásad zdravé životosprávy (např. dostatečně dlouhým a kvalitním spánkem, dodržováním pitného režimu a podobně), avšak tělesnou výšku tím příliš neovlivníš.
Pokud chceš již nyní nosit pánské oblečení, můžeš navštívit některý z obchodů, v nichž se prodává klasické oblečení i v dětských či chlapeckých velikostech. Další možností by bylo nechat si upravit pánské oblečení (zkrácení rukávů či nohavic o několik centimetrů by pro šikovného krejčího nemělo být problémem, přičemž ceny za úpravu oděvů se obvykle pohybují nejvýše v řádu stokorun).

30.12.2017

Dobrý den.. Na penisu se mi udělal beďar (Ten co bývá na obličeji) už ho tam mám asi týden... Mam se to pokusit vymačknout?

Duffman, 16 let

Milý Duffmane,

Nejspíše se jedná o ucpanou a zanícenou mazovou žlázku. Její obsah se nesnaž vymačkávat, pokud možno si postižené místo ani nedrbej, aby nedošlo k poranění. Penis udržuj v čistotě, zejména po vyhnisání a následném hojení drobné ranky, která se v místě ucpané mazové žlázky vytvoří.

30.12.2017

Mohou se nějakým zpusobem "přeplnit" varlata? (Vím že když je v nich moc spermatu tak to vyprazdnuje pomocí polucí) Ale nemohou se přeplnit nějakou poruchou?

Pentakill, 14 let

Milý Pentakille,

„Přeplnění“ varlat spermatem se nemusíš obávat. Zralé spermie se neshromažďují ve varlatech, nýbrž v nadvarlatech, odkud dále putují do dalších částí pohlavního ústrojí. Avšak podstatná část spermatu (ejakulátu) se netvoří ve varlatech, nýbrž v tzv. přídatných pohlavních žlázách, k nimž patří semenné váčky, Cowperovy žlázy a prostata (předstojná žláza). Zatímco ve varlatech se tvoří nejvýše 5% objemu ejakulátu, v semenných váčcích vzniká přibližně 60 až 70%, v Cowperových žlázách přibližně 3 až 10% a v prostatě přibližně 25 až 30% procent objemu ejakulátu.
K určitému přeplnění varlat sice dojít může, avšak nikoli v důsledku hromadění spermií, nýbrž při omezení odtoku odkysličené krve z varlat. K tomu dochází při tzv. varikokéle, což je ucpání varlové žíly (rizikovou skupinu představují zejména dospívající jedinci). Další příčinou zadržování krve ve varleti může být tzv. testikulární torze, která vzniká překroucením varlete kolem podélné osy.
Jestliže máš pocit, že jedno nebo obě tvoje varlata během krátké doby (několika dnů) výrazně zvětšila svůj objem, navštiv co nejdříve svého praktického lékaře, který ti vyplní poukaz na vyšetření na endokrinologii. Vyšetření varlat se provádí pohmatem a v případě potřeby též pomocí ultrasonografu.

30.12.2017

Lze trénovat pohl. styk s kondomem a jestli ano jak?

Aleš, 15 let

Milý Aleši,

Určitě si můžeš nacvičit nasazování kondomu, avšak trénink pohlavního styku si dovedu představit dost obtížně. Průběh pohlavního styku totiž závisí na obou dvou partnerech (respektive na partnerovi a partnerce), přičemž různé reakce partnerky (pohyby, změny polohy a podobně) nelze předem odhadnout. Z tohoto důvodu nelze ani používání různých erotických pomůcek (např. umělých vagín a podobně) považovat za přípravu na pohlavní styk, nehledě k tomu, že používání erotických pomůcek může způsobit nepříjemná poranění s trvalými následky.

30.12.2017

Mám na žaludu takovou bílou povětší tečku která se nedá odstranit.Co to je a jestli nějak škodí?děkuji

David, 11 let

Milý Davide,

Bíle zbarvené skvrny na žaludu penisu mohou mít různý původ. Pokud jsi dosud neměl pohlavní styk, můžeme v podstatě vyloučit, že by se jednalo o příznak pohlavní choroby. Rovněž výskyt mykotického onemocnění, genitálních bradavic či podobného kožního onemocnění je v tvém věku málo pravděpodobný, byť vyloučit by jej mohlo pouze vyšetření u kožního lékaře (dermatologa). Nicméně není vyloučeno, že se jedná pouze o určitou nerovnoměrnost ve zbarvení penisu.

30.12.2017

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli je kazdodenni masturbace necim skodliva? Predem dekuji za odpoved. :-)

Egor, 14 let

Milý Egore,

Častá masturbace nejenže není škodlivá, ale naopak je zdraví prospěšná. Při masturbaci se uvolňuje psychické napětí (tenze). Dochází při ní k důkladnějšímu prokrvení a tím i okysličení tkání penisu, což má význam pro jeho zdravý vývoj. Navíc je vědecky prokázáno, že u mužů, kteří v období dospívání a v mládí masturbovali alespoň 5x týdně, je dvaapůlkrát nižší riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty).
Naproti tomu neexistuje žádný seriózní vědecký výzkum, který by prokazoval jakékoliv škodlivé účinky masturbace.

30.12.2017

1.) Dneska v noci pod peřinou jsem tajně masturboval a nechal to vystříkat do pyžama. Půjde to na pyžamu poznat?
2.) Je v pořádku taková ta “masturbace na rychlo” když např. spěchám?

TheUnknown, 14 let

Milý TheUnknowne,

1) Sperma zanechává na textilu skvrny, které připomínají přeškrobené místo nebo zaschlý vaječný bílek. Tyto skvrny lze před praním odstranit pomocí teplé vody a menšího množství běžné kuchyňské soli.
2) Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace může být různá. Masturbaci bych však nedoporučoval příliš uspěchat, neboť bez dostatečně dlouhé stimulace pohlavních orgánů se předstojná žláza (prostata) a močová trubice „nestihnou“ připravit na ejakulaci, která může být z tohoto důvodu provázena nepříjemnými pocity. Avšak ani příliš dlouhé oddalování orgasmu a ejakulace nelze příliš doporučit, neboť by mohlo vést k dosažení ejakulace bez orgasmu, což může být rovněž nepříjemné. Masturbaci bys tudíž měl věnovat právě tolik času, kolik tvé tělo potřebuje.

30.12.2017

Stalo by se něco hrozného kdybych vypil 2cl (malý panák) 15% alkoholu?

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Konzumaci alkoholu rozhodně nedoporučuji osobám mladším 18-ti let. Do věku 18-ti let totiž tělo nevytváří dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který se podílí na metabolickém zpracování alkoholu.
V důsledku nedostatečného metabolického zpracování má i menší množství vypitého alkoholu na dospívající organismus mnohem silnější účinek, než by mělo totéž množství na dospělého člověka. Rovněž riziko poškození jater, ledvin a dalších životně důležitých orgánů je u dospívajícího jedince při požití téhož množství alkoholu podstatně vyšší, než u dospělého. Mimo jiné právě z tohoto důvodu je prodejnost alkoholu omezena věkovou hranicí 18 let.
Příležitostná konzumace malého množství alkoholu však vyvolá spíše jen únavu či nevolnost. Určité riziko spočívá v tom, že bys po požití menší dávky alkoholu mohl dostat chuť na další skleničku, což by mohlo skončit až otravou alkoholem.
Pokud už se rozhodneš menší množství alkoholu vypít, zajisti si alespoň zvýšený příjem nealkoholických tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

29.12.2017

Dobrý den mám dotaz ohledně toho že když se mi o někom zdá chci ho mít u sebe zkrátka se do něj zabouchnu. jak je to možné a proč se to děje? a jakto že někdy když spím se probudím a nemohu hýbat tělem ale jenom očima a vidím kolem sebe nějáké černé bytosti mám strach spát stává se mi to většinou obden

Harry, 14 let

Milý Harry,

Do obsahu snů se mnohdy promítají osobní přání a touhy, a tudíž není nic neobvyklého na tom, že se v tvých snech občas objevují osoby, k nimž pociťuješ náklonnost.
Problém spatřuji spíše ve stavech, do nichž upadáš po probuzení. Podle toho, co popisuješ, nejspíše trpíš poruchou spánku zvanou spánková obrna (neboli spánková paralýza). Jedná se o nepříjemný stav, v němž jedinec po určitou dobu po probuzení není schopen vykonávat pohyby (s výjimkou dýchání a pohybů očí). Spánková paralýza bývá často spojena s pocitem přítomnosti cizí osoby v místnosti.
Při výskytu popsaných obtíží doporučuji navštívit neurologa, který provede potřebná vyšetření a navrhne postup léčby. V méně závažných případech postačí upravit režim spánku a vyhýbat se stresu, v závažnějších případech připadá v úvahu léčba pomocí některých antidepresiv.

29.12.2017

Dobrý den mám problém a to ten že mam 156 cm a nikde nemůžu sehnat hezké oblečení mé velikosti poraďte prosím.

Vojta, 16 let

Milý Vojto,

Sehnání vhodného oblečení může pro dospívajícího jedince s podprůměrnou tělesnou výškou představovat značný problém, neboť vzhled oblečení vyráběného v dětských velikostech nemusí dospívajícímu vyhovovat.
Záleží však také na tom, jakému stylu oblékání dáváš přednost. Například u sportovního oblečení nebývají rozdíly ve vzhledu jednotlivých součástí oděvů v dětských, chlapeckých a pánských velikostech nijak výrazné. Pokud dáváš přednost klasickému oblečení, můžeš navštívit některý z obchodů s italskou módou, neboť oblečení vyrobené v Itálii je zpravidla zhotovováno pro osoby s nižší postavou.
Další možností je zakoupení pánského oblečení běžné velikosti a jeho následná úprava (např. zkrácení rukávů, nohavic, zúžení bočních částí oděvů a podobně), kterou provádějí specializované opravny a úpravny oděvů.

29.12.2017

Zdravím,včera jsem měl trénink po dvou měsících a dostal jsem pořádně zabrat,ráno jsem se probudil se svalovou horečkou (hlavně bicepsy a tricepsy mě bolí).V neděli je Silvestr,tak se ptám,jestli nevadí,když budu pít.

Lukáš, 18 let

Milý Lukáši,

Silné bolesti svalů jsou celkem běžnou reakcí na jejich jednorázové přetížení. V důsledku přetížení totiž dochází k drobným poraněním (tzv. mikrotraumatům) svalových vláken. Při hojení těchto drobných poranění se dočasně zvětšuje objem takto postiženého svalu, což je provázeno bolestí. Popsaný stav sice není sám o sobě nebezpečný, avšak může výrazně ztěžovat pohyb. K odeznění bolesti dochází obvykle během 3 až 8 dnů
Úlevu od bolesti mohou přinést koupele v teplé vodě, ovšem pouze za předpokladu, že bolesti svalů nejsou provázeny otokem. Z pohybových aktivit doporučuji provádět pouze mírné a opatrné protahování, které přispívá k důkladnějšímu prokrvení a okysličení svalů, a tím i k rychlejšímu hojení mikrotraumat.
Pití alkoholu sice obecně nedoporučuji, nicméně konzumace menšího množství alkoholu (např. 2 decilitry vína nebo 0,5 litru piva za 48 hodin) může přispět ke zmírnění bolesti a k důkladnějšímu prokrvení hojících se svalů. Konzumace většího množství alkoholu by sice k hojení svalů výrazněji nepřispěla, ale ani by jej nenarušila. V každém případě však konzumace alkoholu vede k dehydrataci organismu a navíc jeho zpracování představuje určitou zátěž pro játra, ledviny a další orgány.

29.12.2017

Kdyz jsem se oholil, tak se mi zacaly delat bedary na oholenych chloupcich, ale neni to par bedaru mam jich treba 9 a rychle pribyvaji.

Já, 14 let

Milý Ty,

Výskyt pupínků na oholené kůži je způsoben podrážděním pokožky při dorůstání ostrých chloupků. Pokud není pokožka dostatečně pružná a vláčná, mohou dorůstající chloupky i zarůstat. Doporučuji oholenou pokožku zvláčňovat nanášením pleťového krému nebo speciálního tělového mléka po depilaci. Krém nebo tělové mléko používej pravidelně alespoň jednou za den, nejlépe po koupání či sprchování. Obtíže do několika dnů ustoupí.

29.12.2017

Dobrý den, slyšel jsem že někdo si nechává dělat bělení konečníku. Existuje vůbec něco takového a má to nějaké výhody?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Takováto kosmetická procedura skutečně existuje, i když v ČR dosud není příliš rozšířená. Běžně používané označení „bělení konečníku“ je však nepřesné, protože ve skutečnosti se nejedná o konečník (ten se nachází uvnitř těla), nýbrž o pokožku v okolí řitního otvoru. Bělení se provádí buď pomocí různých depigmentačních gelů či krémů, nebo pomocí laseru. Jedná se však o ryze kosmetický zákrok, který nemá žádný praktický význam.

29.12.2017

Dobrý den, měl bych jednu otázku : je normální že mě vzrušují malá prsa a neoholené tělesné ochlupení ( u dívek ) - nohy, ruce, podpaží, klín, prostě všude
Děkuji za odpověď

--, 15 let

Milý --,

Dospívajícího jedince může vzrušovat prakticky cokoliv. Kromě toho záleží na vkusu každého jedince (dospívajícího i dospělého), zda dává přednost ňadrům větších či menších rozměrů, případně zda upřednostňuje méně výrazné či naopak výraznější a hustější ochlupení. Na tvé zálibě v ňadrech menších rozměrů či v rozvinutějším tělesném ochlupením tedy není nic nenormálního.

29.12.2017

1.)Dobrý den, uvažuju o tom, že bych začal nosit předkožku za žaludem (bez použití nějakých pomůcek aby předkožka držela a nevracela se zpátky). Předkožku mám normální = bez problémů ji můžu přetahovat přes žalud v klidu i erekci. Je tady nějaké riziko nebo něco co by se mi případně mohlo stát? Dokonce jsem na internetu četl v diskuzích názory mužů, kteří to tak nosí a pochvalují si to a taky že prý hodně mužů nosí předkožku trvale za žaludem. Nevíte jestli to je pravda?
2.) Při silné erekci(např když jedu delší dobu v autě) nebo při větším vzrušení mám takový jakoby reflex že se mi samy zatínají svaly pánevního dna třeba co 10-15 sekund. Je to normální?

2002, 15 let

Milý 2002,

1) Předkožka je od přírody uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později vracela do své původní pozice na žaludu. Pouze v případě, že je předkožka příliš krátká či volná, se na žalud vrací pouze částečně, a tudíž větší či menší část žaludu zůstává obnažená. Pravděpodobnost, že by se předkožka za žaludem udržela bez jakékoliv fixace, je poměrně nízká.
Rozhodně nedoporučuji snažit se předkožku fixovat za žaludem, neboť by mohlo dojít k narušení průtoku krve penisem. Navíc dlouhodobé shrnutí předkožky za okraj žaludu znesnadňuje uvolňování smegmatu (což je bílá hmota, která vzniká odlučováním buněk ze svrchních vrstev epitelu na povrchu vnitřního listu předkožky). Když je předkožka natažená na žaludu, smegma se postupně uvolňuje směrem k prstenci předkožky, zatímco při dlouhodobém přetažení předkožky za žalud se může smegma zadržovat a hromadit za okrajem žaludu, což může znesnadňovat provádění hygieny.
Na internetu se můžeš setkat s různými diskusemi, jejichž účastníci propagují nejrůznější praktiky. Někteří si pochvalují fixaci předkožky za okrajem žaludu, jiní se kladně vyjadřují například o kouření marihuany či o jiných zdraví škodlivých praktikách. Názory některých účastníků takovýchto diskusí mohou být velmi zavádějící a příliš bych nedoporučoval se jimi řídit.
2) Kontrakce (stahy) svalů v oblasti malé pánve jsou při erekci naprosto normální. Obzvláště silně mohou být pociťovány při tzv. prolongované (tj. dlouhodobě přetrvávající) erekci. Silná a přetrvávající erekce může být provázena rovněž rytmickým stahováním análního sfinkteru (svěrače).

29.12.2017

Jakože mam chlupatější rozkrok než nohy?

David, 13 let

Milý Davide,

Tělesné ochlupení je rozvrženo nerovnoměrně. V období dospívání se nejprve začíná rozvíjet pubické ochlupení, tj. chlupy okolo vnějších pohlavních orgánů. Dále začíná růst tzv. axilární ochlupení, což jsou chlupy v podpažních jamkách. U chlapců dále vyrůstá ochlupení na dalších částech těla, například na nohou (zejména na holeních, tj. od kolen dolů) a na hrudníku, na šourku, v oblasti rozkroku (perineum) v blízkosti řitního otvoru. V závěru puberty se u chlapců pubické ochlupení rozšiřuje na spodní část břicha, kam vybíhá víceméně úzkým proužkem, který dosahuje k pupíku.
Ochlupení okolo pohlavních orgánů je zpravidla silnější a hustější, než ochlupení na dalších částech těla (například na nohou, jak zmiňuješ v dotazu). Chlupy, které jej tvoří, jsou zpočátku rovné či zvlněné, avšak postupem času vyrůstají chlupy kudrnaté (důvodem je, že tyto chlupy jsou v průřezu ploché, nikoli kulaté). Rovněž chlupy v podpaží bývají delší, než chloupky na jiných částech těla (samozřejmě s výjimkou pubického ochlupení). Hustota a délka ochlupení jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
Výraznější růst chlupů okolo pohlavních orgánů a v podpaží (případně v rozkroku, okolo řitního otvoru a u chlapců též na hrudníku) souvisí s tím, že v těchto místech se člověk od puberty více potí. Původním účelem pubického a axilárního ochlupení je usnadnit odpařování potu na příslušných částech povrchu těla. Vzhledem k nošení spodního prádla a oblečení, do něhož se pot vsakuje, však tato původní funkce pubického a axilárního ochlupení poněkud ztrácí na významu, takže ochlupení na uvedených místech představuje spíše jen znak určité tělesné vyspělosti.

29.12.2017

Dobrý den, chtěl jsem si koupit kondomy, ale stydím se jít do obchodu. Prosím poraďte mi jak to mám udělat.
Díky

Mentos25, 14 let

Milý Mentosi25,

Jestliže se stydíš kupovat si kondom v obchodě, můžeš využít prodejní automaty, které jsou umístěny na některých pánských toaletách (například v některých obchodních centrech a podobně).
Avšak kondomy z prodejního automatu doporučuji používat raději pouze k nácviku, protože prostředí, v němž jsou před prodejem umístěny, nemusí být pro jejich skladování optimální.

29.12.2017

Dobrý den, jako předsevzetí si chci vzít, že budu chodit do posilovny. Chci se zeptat, kdyz budu brát proteiny..mám si je vzít po nebo před posilovnou? A kolik tak?

Šimon, 17 let

Milý Šimone,

Posilování s pomocí strojů příliš nedoporučuji, protože představuje značnou zátěž pro klouby a může vést k jejich poškození. Pokud chceš přesto navštěvovat posilovnu, počkej alespoň do doby, než bude ukončen tvůj tělesný růst a vývoj.
Rovněž konzumaci proteinových doplňků stravy nedoporučuji, a to z důvodu rizika výskytu četných nežádoucích účinků (viz odpověď na dotaz Petra ze dne 28.12.2017).

29.12.2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně svých varlat. Zdají se mi malá oproti jiným žákům, někteří kluci od nás mají větší varlata než mám já. Porostou mi ještě? Děkuji

Šroubek, 14 let

Milý Šroubku,

K prvnímu výraznému růstu varlat dochází nejčastěji ve věku 10 až 11 let. Jedná se o první tělesnou změnu, k níž v období dospívání dochází. Během puberty se objem varlat zvětšuje až na desetinásobek (zatímco v dětství před pubertou činí objem jednoho varlete 1,5 až 2 mililitry, na konci puberty se pohybuje již okolo 15 až 20 ml). Růst objemu varlat poté pokračuje až do věku 18-ti let.
Jestliže máš ve věku 14-ti let stále ještě „dětský“ objem varlat (tj. okolo 1 až 3 ml), nejspíše se jedná o projev tzv. opožděné puberty. V takovém případě by bylo vhodné provést vyšetření na endokrinologii. Poukaz na vyšetření ti vystaví tvůj praktický lékař pro děti a dorost.

29.12.2017

Ahoj, po masturbaci můj penis jen vytéká a nestříká, přál bych si abych stříkal, ale nevím jak.

Pepoň, 13 let

Milý Peponi,

Je naprosto normální, že u dospívajícího chlapce nebývá ejakulace (výron semene) tak prudká, jako u dospělého muže. Rozdíl mezi dospělým a dospívajícím spočívá ve větším množství ejakulátu (zatímco u dospívajícího chlapce činí objem ejakulátu 1 až 2 mililitry na jednu ejakulaci, u dospělého muže je to 2 až 5 mililitrů) a v silnějším smršťování svalů v oblasti malé pánve.
V tvém věku je tudíž naprosto normální, že ejakulát z penisu nevystříkne, nýbrž pouze vyteče. Prudší ejakulace bys mohl dosáhnout pravidelným vykonáváním cviků na posílení pánevního dna, avšak výsledek nemusí zcela odpovídat tvému očekávání.

29.12.2017

Curacné jsem taky měl, ale měl jsem po tom špatnou náladu, vysušovala se mi kůže a to jsem dokonce bral poloviční dávku. Nakonec jsem ho přestal brát. Je to chemie.

p, 17 let

Milý p,

Léky obsahující isotretinoin nejsou vhodné pro všechny pacienty, přičemž loupání kůže či deprese patří k některým z nežádoucích účinků těchto léčiv. Uvedený lék (stejně jako ostatní léčiva z téže skupiny) je však třeba vysazovat postupným snižováním dávek, nikoli jednorázovým ukončením užívání.
Jestliže ke zlepšení stavu nevedlo ani užívání léků obsahujících isotretinoin, zbývá již jen celková léčba antibiotiky. Kdybys byl dívka, připadala by v úvahu ještě léčba pomocí antiandrogenů, avšak osobám mužského pohlaví (zejména pak mladším 18-ti let) se léčiva obsahující antiandrogeny nepředepisují, a to z důvodu velmi závažných nežádoucích účinků.

29.12.2017

Ahoj potřeboval bych zhubnout a nevím co mám teda jíst abych zhubl a hlavně nechci třeba chodit nějak cvičit abych zhubl já nenávidím cvičení ale pokud budu muset cvičit nedá se nic dělat....děkuji za odpověď. PS:vážím 60,5kg a měřím +- 160

Luky14hokej, 14 let

Milý Luky14hokeji,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 23,6. Jedná se o mírnou nadváhu, neboť optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let činí 18 až 21.
Pokud chceš zhubnout, měl by sis především zajistit pravidelné stravování. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel. Je lepší přijímat potravu v menším množství a častěji, než ve větším množství a méně často.
Dále by ses měl vyhýbat konzumaci některých druhů potravin, po nichž se tloustne. Především se jedná o tzv. bílé pečivo, což je pečivo vyrobené z pšeničné mouky (například světlé rohlíky, žemle, toastový chléb a podobně). Vyhýbej se rovněž živočišným tukům s výjimkou polotučného mléka a jogurtů. Naproti tomu k potravinám, které lze při hubnutí doporučit, patří zelenina, ovoce (ne příliš sladké), tmavé a celozrnné pečivo, ryby a drůbež. Důležité je rovněž dodržování pitného režimu.
Z pohybových aktivit doporučuji zejména plavání, které je spojeno se značným energetickým výdejem, avšak na rozdíl od běhu nebo posilovacích cviků nepředstavuje tak velkou zátěž pro klouby.
Další rady a doporučení ohledně hubnutí najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

29.12.2017

K čemu slouží lubrikační gel? Je věk. omezení pro nákup? Jak a v jakém množství používat?

Karel, 16 let

Milý Karle,

Lubrikační gel slouží ke zvlhčení pohlavních orgánů za účelem snížení tření při sexuálních aktivitách (včetně masturbace). Jeho prodejnost není omezena žádnou věkovou hranicí.
Lubrikační gel se nanáší na penis, avšak při masturbaci jej lze aplikovat i na ruku, kterou se vykonávají masturbační pohyby. Potřebné množství lubrikantu je individuální. Někteří jedinci nebo páry nepotřebují lubrikační gel vůbec, jiným stačí pouze malé množství. Naproti tomu existují i páry, které spotřebují značné množství lubrikačního gelu či krému.
Při pohlavním styku se lubrikační gel používá zejména v případě, že partnerčiny pohlavní orgány neprodukují dostatečné množství přirozených lubrikačních tekutin (tento problém se týká přibližně 20% žen a dívek). Použití lubrikačního gelu se důrazně doporučuje při pohlavním styku do konečníku. Při masturbaci užívají lubrikační gel častěji muži nebo chlapci, kteří mají při erekci příliš napnutou kůži na penisu (např. v důsledku cirkumcize neboli obřízky), případně jejich tělo nevytváří dostatečné množství tzv. preejakulační tekutiny.

29.12.2017

Už je to 3 roky co se mi začalo dělat akné. Nejdřív se mi dělalo jen na nosu pak na čele a bradě. Nemůzu se toho zbavit. Jsou to většinou 4 velké “boláky” a pak malé pupínky. Většinou se to udělá přes 1 noc. Chodil jsem pravidelně ke kožnímu lékaři. Zkusil jsem léky zineryt, skinoren, duac, differine, acnetoroxid nic nepomohlo. Už jsem opravdu zoufalý za poslední měsíc se to zhoršilo. Nejím ve fastfoodu, sladké jim přiměřeně, piju jen vodu občas kafe nebo čaj. Snažim se spát 8 hodin denně. Chodím obden cvičit (posiluji s vlastní vahou a někdy běhám) vážně nevim co dělám špatně. Nejsem vystresovaný, nesahám si na obličej. Taky jsem zkoušel přírodní cesty léčby. Například tea tree olej, pleťové masky z droždí, micelární vody. Potřebuju pomoct prosím.
Dělaly se mi dřív i na zádech a na krku. Dědičné to asi nebude protože táta ani mamka ho neměli. Teď je mám jen na čele, bradě, kolem úst a na spáncích.

p, 17 let

Milý p,

Výskyt akné v období dospívání je dán zvýšenou tvorbou kožního mazu v důsledku hormonálních změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Stravovací návyky mají na tvorbu akné pouze omezený vliv.
Jestliže léčba zineritem a dalšími léky, které v dotazu uvádíš, nevedla ke zlepšení stavu, mohl by ti lékař předepsat některý z léků obsahujících isotretinoin (např. aknenormin nebo curacné), který představuje nejúčinnější látku při léčbě akné. Vzhledem k četným nežádoucím účinkům jsou však léky obsahující isotretinoin předepisovány pouze v závažných případech nebo při neúčinnosti dosavadní léčby.

28.12.2017

Dobrý věcer, dnes jsem se rozhodl si poprve oholit sve intimni partie. Vsechno slo v pohode jenom mi zustaly malinke kratoulinke chloupky, ktere nejde vic oholit. Problem je v tom, ze kdyz se jich nejak dotku tak to picha. Nejake napady co s tim? Jedine co mam k dispozici na holeni je ziletka.

Já, 14 let

Milý Ty,

Klasické oboustranné žiletky jsou určeny pro použití ve speciálním (šroubovacím) holicím strojku. Jejich samostatné používání je velmi nebezpečné, neboť při něm může snadno dojít k poranění.
Dorůstající chloupky jsou několik dnů po oholení na koncích ostré a někdy dochází k jejich zarůstání. Z tohoto důvodu doporučuji pokožku po oholení ošetřit pleťovým krémem, tělovým mlékem a podobně.

28.12.2017

Dobrý den, jak je to, když se mi ve společných sprchách dostaví erekce. Mám ji maskovat, nebo ji mám nechat pozvolna, zas aby to nevyvolalo pobouření nebo tak.. Při posilování. Chtěl bych si zjistit něco o proteinu, mohu vůbec něco takového v 15 letech užívat?? Děkuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Erekce se v období dospívání dostavuje poměrně často, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů. Její nástup ani odeznění nelze ovládat vůlí. Možnost zakrýt erekci ve sprchách je značně omezená, přičemž její zakrývání (např. rukama) může být ještě nápadnější, než erekce samotná.
Pokud se erekce dostaví, chovej se nenápadně, tedy tak, jako kdybys žádnou erekci neměl. Snaž se nemyslet na erekci, ale zaměř svoji pozornost jiným směrem (například si můžeš v duchu počítat nějaký obtížnější matematický příklad). Jestliže erekce neodezní, nepropadej zoufalství. Jedná se o naprosto normální fyziologický projev dospívajícího organismu. Pokud by se ti kvůli erekci někdo posmíval, dával by tím najevo pouze svoji neznalost, neinformovanost a nedostatek ohleduplnosti a zdvořilosti.
Konzumaci doplňků stravy v podobě proteinových směsí nedoporučuji. Tyto doplňky stravy mohou způsobit řadu zdravotních obtíží, zejména u dospívajících jedinců (např. onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a další). Namísto konzumace proteinových doplňků stravy doporučuji pestrou výživu se zařazením většího množství mléčných výrobků, obilovin a různých druhů ovoce a zeleniny.

28.12.2017

Dobrý den, mam penis zahnutý směrem dolů o 30°. Je to hodně? Teď s tím problém nemám, ale jak to bude později se sexem. Nemůže to být způsobeno ztopořením ve spodním prádle? Můžu mít nějaké problémy?

Luke, 14 let

Milý Luke,

Při erekci může penis směřovat vzhůru, rovně dopředu nebo i dolů. Zahnutí penisu o 30° by nemělo způsobovat obtíže při pohlavním styku ani jiných sexuálních aktivitách. Spodní prádlo nemá na směřování či zakřivení penisu vliv.

28.12.2017

Ahoj nosim slipy a chci nosit trenky jak to mam rict ze chci nosit trenky?

Pes, 13 let

Milý Pse,

Až ti rodiče příště půjdou kupovat spodní prádlo, bylo by dobré, kdybys mohl jít s nimi a sám si vybrat. Pokud ti spodní prádlo vybírají rodiče, zkus jim vysvětlit, že svoje spodní prádlo budeš nosit ty, nikoli oni, a tudíž by od nich bylo hezké, kdyby ti dovolili, aby sis prádlo vybral sám.

28.12.2017

Dobrý den,dnes po druhé,psal jsem zde,že nemohu natáhnout ruku v loktu.Dal jsem si ji tedy do šátku,abych ji znehybnil a teď jsem jej sundal a ruka jde už skoro natáhnout,kousek ještě chybí a bolest už je taky menší a to jen z vnitřní strany ruky-loket už nebolí a když se pokouším ruku natáhnout,tak ještě cítím tlak (jako by mi nekdo přilepil biceps přes důlek).Dále se vyskytla teplota (37,3).Myslíte,že bych přece jen měl jít k doktorovi?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Vzhledem k přetrvávajícím (byť zmírňujícím se) obtížím a zvýšené teplotě bych návštěvu lékaře přece jen doporučoval. V každém případě ponech ruku v klidu.

28.12.2017

Ahoj, jsem ve vztahu s holkou a vypadá to dost vážně, žádná dětská láska. Ale bojím se, že časem s ní nebudu rád, protože to prvotní zamilováni skončilo nějak rychle (pár týdnů). Rád ji mám, ale bojím se, že časem nebudu. Nechci ať to má potom negativní vliv na vztah popřípadě později i manželství. Nemůžeš mi prosím poradit jak si zůstat stále blízcí a nemít strach? Díky

Tymo, 17 let

Milý Tymo,

Někdy se stává, že postupem času může dojít k určitému ochlazení citů, které byly zpočátku velmi silné. Jestliže tě s dívkou spojuje vzájemná náklonnost, povahová blízkost či společné zájmy, není důvod, proč by váš vztah nemohl pokračovat ani po určitém odeznění původního prudkého citového vzplanutí. Především záleží na tom, zda vám oběma tento vztah vyhovuje a cítíte se v něm spokojeni. Avšak pokud možno se snaž nepodléhat obavám ze vzdálenější budoucnosti.
S dívkou si užívej chvíle, které strávíte spolu. Buďte k sobě upřímní, avšak snažte se vyhýbat vzájemným konfliktům, jeden druhému neporoučejte a respektujte názor druhého.
Čas od času můžete také vyzkoušet nějaké nové aktivity, kterým jste se dosud společně nevěnovali (může to být například návštěva nějakého kulturního nebo sportovního zařízení, zajímavý výlet do míst, která jste zatím společně nenavštívili a podobně). Dokonce i po několika letech známosti můžeš svoji dívku stále ještě překvapit něčím novým a dosud nepoznaným, co vašemu vztahu dodá určitou dynamiku.

28.12.2017

Dobrý den,na penisu ze zadní strany se mi objevilo něco jako bedar je to tvrdé a když to zmáčknu leze z toho zřídka hnis a krev... je to nejáký vážn druh vyrážky nebo ne??

Jirka, 13 let

Milý Jirko,

Nejspíše se jedná o ucpanou a zanícenou mazovou žlázku, která skutečně připomíná akné. Podobné kožní obtíže se poměrně často vyskytují na spodní straně penisu, zejména v místech, kde spodní strana penisu přiléhá k přední části šourku.
Hrbolek si pokud možno nemačkej a neškrábej. Po jeho vyhnisání dojde k rychlému zahojení, avšak postižené místo se snaž udržovat v čistotě. Pohlavní orgány si každý den důkladně myj vodou a menším množstvím mýdla. Kromě pravidelné hygieny doporučuji rovněž nosit dostatečně prodyšné spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny.

28.12.2017

Zdravím,včera jsem to trochu přehnal s posilováním a nemůžu natáhnout levou ruku v oblasti lokte,kde to i dost bolí.Asi bych měl jít k doktorovi že?Jak probíhá léčba?Bojím se hlavně velké injekce,je možné,že ji dostanu?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Pro dospívající jedince představuje nadměrné provádění posilovacích cviků značnou zátěž. Přetížení svalů může vyvolat silnou bolest a dočasné omezení hybnosti. Není vyloučeno, že došlo k poškození loketního kloubu. Z tohoto důvodu bych doporučil navštívit lékaře, který na základě vyšetření přesněji určí příčinu tvých obtíží. Lékař ti nejspíše doporučí klidový režim a není vyloučeno, že bude zapotřebí loket na určitou dobu fixovat pomocí ortézy nebo závěsu. Velké injekce se však obávat nemusíš.

28.12.2017

někdy když hodně běhám, dostávám bolest paty... potom nemohu běhat ani skoro chodit... lékařka mi řekla že mi nic není, ale mě to bolí, nebolí mě achilovka ale ten druh paty který je na chodidle. prosím zkuste mi poradit co by to mohlo být nebo o co se jednat... děkuju!

Patrik, 12 let

Milý Patriku,

Popisovaná bolest může být způsobena přetížením vazivového obalu svalů, případně zánětem plantární fascie, což je šlacha, která spojuje patu a prsty. Uvedené potíže se projevují bolestí spodní části paty, zejména při došlapu.
Příčinou obtíží může být přetěžování (jak sám uvádíš, popisované obtíže se dostavují, když hodně běháš) nebo nevhodná obuv. Bolest se může objevit rovněž v důsledku nesprávného držení těla a příliš prudkého došlapování na paty. Při běhu se snaž došlapovat spíše na střední část chodidla, nikoli na hranu paty. Nedělej příliš dlouhé kroky a běhej pouze na rovném povrchu. Před během prováděj protahování dolních končetin, po běhu jemnou masáž chodidel. Úlevu od bolesti může přinést studený obklad, případně ponoření nohou do studené vody.

27.12.2017

Dobry vecer chci se na neco zeptat...jsem v puberte delaji se my bedary a mamka rika ze je to asi akne co by sem si mnel davat na obličej aby mi to zmizelo???

Alexander, 15 let

Milý Alexandere,

K tvorbě akné dochází v důsledku hormonálních změn, které probíhají v období dospívání. Uvolňování většího množství pohlavních hormonů vede ke zvýšení produkce kožního mazu, který poté ucpává vývody kožních mazových žlázek a způsobuje zánětlivou reakci.
Při výskytu akné je třeba věnovat pozornost hygieně. Obličej si každý den oplachuj teplou vodou za použití menšího množství mýdla. Větší množství mýdla by však pokožku vysušovalo, což by vedlo k dalšímu zvyšování produkce kožního mazu a tím i ke zvýšené tvorbě akné. Pro odstranění přebytečného mazu můžeš používat rovněž čisticí pleťovou vodu, kterou si můžeš koupit v lékárně.
Při závažnějších formách akné (vyskytuje-li se v obličeji současně více než 20 pupínků) je vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa), který doporučí vhodný způsob léčby, případně předepíše potřebné léky. Při léčbě akné lze využít retinoidy (např. tretinoin, adapalen nebo isotretinoin), v závažnějších případech i antibiotika (např. zinerit).

27.12.2017

Dobrý den,mám takový dlouhodobý problém mám celkem klidnou pubertu ,ale řekl bych dost táhlou. No nic méně k otázce ,mám v hlavě strašněj zmatek všichni lidi kolem mě mi přijde stoji pevně na zemi a já "lítám v oblacích " přijdu si úplně mimo a jako kdybych měl v hlavě prázdno strašně mě to štve ,ale mivam dny kdy cítím co jsem a baví mě žit uživám si dny s kamarádama ani pořádně necítím kam zapadám . Poraďte mi ? Děkuji doufám ,že jsem nějak otázku položil. Nevím ani jak bych sve pocity pořádně popsal cítím se i hrozne hloupý.

Jindřich, 17 let

Milý Jindřichu,

Součástí dospívání je hledání vlastní identity. U některých dospívajících tento proces probíhá poměrně rychle, jiní potřebují více času k tomu, aby se vnitřně vyrovnali se všemi změnami, k nimž u nich dochází (nejedná se pouze o změny tělesné, ale především o změny psychické a sociální). „Zmatek v hlavě“, o němž se v dotazu zmiňuješ, může být naprosto normálním průvodním jevem psychického a sociálního zrání osobnosti.
Především se nesnaž připisovat svému chování, prožívání a náladám pouze racionální (rozumové) příčiny. Člověk je nejen myslící, ale i cítící bytost, přičemž city (emoce) hrají v jeho životě nesmírně důležitou roli. Zejména dospívající a mladí lidé často prožívají své city a pocity velmi intenzivně, což může vytvářet dojem, že „nestojí pevně na zemi“ a „létají v oblacích“.
Důležité je, abys dosáhl určité rovnováhy mezi rozumovou a citovou složkou své osobnosti. Pokud se člověk řídí pouze svými city, může se v životě dopouštět různých chyb či omylů (například příliš důvěřivý člověk se snadněji stává obětí podvodu, silně zamilovaný jedinec je svým partnerem či partnerkou mnohdy jednostranně využíván a podobně). Avšak kdyby ses snažil svoje pocity neustále potlačovat a řídit se pouze chladnými rozumovými úvahami (neboli racionálním kalkulem), vedlo by to ke značnému ochuzení tvého citového života. Je třeba si uvědomit, že člověk není stroj, nýbrž oduševnělá bytost.
Věnuj více času přemýšlení o tom, kdo jsi. Pro zdravý vývoj osobnosti má sebepoznání značný význam. Někteří lidé se věnují problémům kolem sebe natolik intenzivně, že jim nezbývá čas na to, aby se věnovali sobě samotným. Nedostatek sebepoznání často vede k podceňování vlastních možností a schopností.
Při sebepoznání je však důležité, aby sis o sobě nevytvářel negativní obraz. Nesnaž se na sobě neustále hledat jen samé chyby a nedostatky. Zaměř se spíše na své přednosti a kladné vlastnosti, kterých máš jistě celou řadu.

27.12.2017

Dobrý den, co s stane, když masturbuji (jen chvilku) nedosáhnu orgasmu a pak zase začnu a vystříknu? Můj penis je teda tvrdý když na chvíli přestanu (myslím tím že přestanu někde v polovině masturbaci, ne těsně před orgasmem) Děkuju

Alfonso, 13 let

Milý Alfonso,

Orgasmus a ejakulace jsou výsledkem složité soustavy reflexů. Obvykle se dostavují buď současně, nebo krátce po sobě. Někdy ejakulace následuje až po dosažení orgasmu. Při přerušení masturbace (případně pohlavního styku) a jejím opětném zahájení se může ejakulace dostavit náhle a je provázena pouze slabým nebo žádným orgasmem, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy.
Příčinou tohoto jevu je nedostatek nervových impulsů. Při přerušení pohlavního styku či masturbace je přerušena stimulace (dráždění) eroticky citlivých nervových zakončení v pohlavních orgánech. Následné pokračování v masturbaci sice přináší dostatek podnětů ke spuštění (či dokončení) ejakulačního reflexu, avšak pro navození orgasmu již může být nedostatečné.
Samozřejmě, že ne každé přerušení masturbace (či pohlavního styku) musí mít za následek ejakulaci bez orgasmu. Vyloučit to však nelze.
Prostřednictvím masturbace se dospívající jedinec mimo jiné též seznamuje s vlastním tělem, s principy jeho fungování, se svými vlastními erotickými pocity a s principem jejich navozování.
Zejména na počátku dospívání ti může vlastní tělo připravit nejedno překvapení (např. když reaguje trochu jinak, než od něj očekáváš). Postupem času se však naučíš svoje tělo lépe ovládat a na základě opakované zkušenosti si osvojíš způsoby, jak možnosti svého těla co nejlépe využít (podobně jako se v partnerském vztahu postupně naučíš co nejúčinněji uspokojit partnerku či partnera). Jakékoliv předávání zkušenosti je však v těchto záležitostech takřka nemožné, vše si musíš zažít sám na sobě.

27.12.2017

Mám hrozné výkyvy nálad, něco o tom vím, mám dost svých problému a někdy je to opravdu na zbláznění, teď letos budu dělat přijímačky a mám strach....já býval dost vyrovnaný člověk, je mně všechno uplně líto co a jak dosud dopadlo, pak zas hrdsot a bojácnost a zas pesimismus a unáva, odpor, nudění, a potom je něco jako že já chci, duše je odhodlaná a tělo jí při káždém pohybu posílá mé hlavě, jak mě táhnou svaly, takový tělesný odpor. Když nejsou lidé v rodině v nějaké lepší náladě, ale v depresivní tak je to pro mne šílené. dekuji Vám!

Petr, 15 let

Milý Petře,

K výrazným změnám nálad dochází v období dospívání poměrně často, a to především z důvodu kolísající hormonální hladiny. Období dospívaní je navíc spojeno s celou řadou zátěžových situací. Zvládnutí stresu a psychického napětí v období zásadních hormonálních změn probíhajících v organismu může být dosti obtížné. Dospívání je energeticky náročný proces, který může být provázen častou únavou. Tomu je třeba přizpůsobit režim dne, například zajištěním dostatečně dlouhého a kvalitního spánku.
Především je však důležité, abys během dospívání neztrácel kladný vztah k sobě samému. Strach a obavy z neúspěchu mohou souviset s podceňováním vlastních schopností a možností. Na jednu stranu je užitečné uvědomovat si i svoje slabé stránky, nicméně bys na sobě neměl neustále hledat jen samé nedostatky. Jistě máš celou řadu kladných vlastností, které by sis měl uvědomit (pomoci může například sestavení jejich seznamu).
Pro lepší zvládnutí výkyvů nálad je důležité věnovat dostatek času odpočinku. Určité rozptýlení můžeš nalézt také v provozování nějaké svojí oblíbené činnosti. K překonání nepříjemných pocitů mnohdy stačí zaměřit svoji pozornost jiným směrem. Pokud máš pocit, že tě právě nic nebaví a nedokážeš se ničím rozptýlit, najdi si klidné místo a věnuj se odpočinku.
Zvýšený stres a napětí můžeš překonat rovněž s pomocí dechového cvičení, které spočívá v provádění hlubokých nádechů a výdechů vleže na zádech s rukama přiloženýma po stranách k hrudníku.
Snaž se vyhýbat případným konfliktům s rodinnými příslušníky, neboť konflikty představují zvýšenou psychickou zátěž. Když budeš mít pocit, že se na tebe „přenáší“ špatná nálada lidí z tvého okolí, snaž se stáhnout do svého soukromí a najít si nějaké vhodné rozptýlení. Závažné otázky a problémy řeš s rodiči pokud možno jen v době, kdy mají dobrou náladu.

27.12.2017

Můžu použít místo lubrikantu (při masturbaci) olej? Někdo jsem slyšel, že mohu ..... Když ano, tak jaký? Olivový, slunečnicový, řepkový?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Potravinářský olej můžeš jako náhražku lubrikačního gelu použít v případě, že netrpíš alergií na některou ze složek příslušného oleje. Nedoporučuji používat k tomuto účelu řepkový olej, neboť obsahuje kyselinu erukovou, která může vést k podráždění. Jakýkoliv olej si nejprve vyzkoušej v menším množství. Pokud se objeví zarudnutí pokožky nebo jakékoliv nepříjemné pocity (např. svědění), přestaň olej používat.
Poměrně nízké je riziko podráždění při používání pleťových krémů, tělového mléka nebo přípravku zvaného dětský olej.
Avšak lubrikační účinek všech zmíněných olejů či krémů je zpravidla nižší, než účinek lubrikačního gelu. Veškeré oleje či krémy se totiž poměrně rychle „vmasírují“ do pokožky, čímž ztrácí svůj lubrikační účinek, a tudíž je někdy třeba jejich vrstvu během masturbace obnovovat. Naproti tomu lubrikační gel vytváří na povrchu těla kluzkou vrstvu, která se nevsakuje ani nestéká, a tudíž působí tak dlouho, dokud se neopláchne vodou.

27.12.2017

Dobrý den, na penisu mám uzdicku. Chci se zeptat, jestli to nebude vadit při sexu?

Dobbyn, 17 let

Milý Dobbyne,

Uzdička neboli frenulum je naprosto normální součástí penisu, stejně jako např. žalud a předkožka. Někteří dospívající chlapci mají uzdičku příliš krátkou (tzv. frenulum breve), což se projevuje výrazným sklopením žaludu směrem dolů při přetažení předkožky (viz obrázek, na němž je uzdička vyznačena šipkou).

Avšak v naprosté většině případů se frenulum breve během růstu a vývoje penisu uvolní. Pokud by ti příliš krátká uzdička způsobovala jakékoliv obtíže, můžeš vyzkoušet následující cvičení.
Spodní část předkožky uchopíš mezi palec a ukazováček jedné ruky a mírně posuneš směrem dopředu (viz obrázek vpravo).
Toto posunování by v žádném případě nemělo bolet. Pokud bys cítil bolest, znamená to, že posunuješ moc. Cílem totiž není uzdičku násilím co nejvíce natáhnout, ale mírnou a nenásilnou formou napomoci procesu jejího uvolňování. Přehnané natahování by mohlo vést k poranění cév nacházejících se na spodní straně penisu.
Cvik můžeš opakovat několikrát denně, nejlépe však po koupání, kdy je pokožka vláčnější. Je k tomu zapotřebí určitá trpělivost, protože výsledek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech či měsících.
Jestliže by nedošlo k uvolnění krátké uzdičky a jestliže by frenulum breve způsobovalo obtíže při sexuálních aktivitách, lze podstoupit tzv. frenuloplastiku. To je operace, při níž se krátká uzdička prodlouží pomocí příčného řezu a následného podélného sešití.
Operace je však až krajním řešením, jehož vhodnost je vždy třeba zvážit. Při operaci by totiž mohlo dojít k přerušení tzv. frenulární arterie, což je tepna, která zásobí krví okolí ústí močové trubice (otvoru, z něhož vychází moč). V důsledku porušení frenulární arterie dochází ke stenóze (zúžení) ústí močové trubice.

27.12.2017

Dobrý den, začal jsem s veganstvím... a dostaly se mi hodně znepokojivé řeči že ve vývinu musím jíst maso a tak... jenže potřebuji zhubnout a zvykl jsem si na to že jím jen suroviny ve kterých není nic živočišného... ale každý mi nadává, a vadí mi to! chci být veganem ale nechci aby tu byly ty negativní názory (je možné být v pubertě veganem?) vým že to není moc zdravé pro tělo v tomto věku... díky

Patrik, 12 let

Milý Patriku,

Pravdou je, že většina alternativních způsobů výživy není pro děti a dospívající zcela vhodná. Na jednu stranu se nemusíš obávat, že když nebudeš jíst maso, tak nevyrosteš. Avšak přísné vegetariánství (vyloučení masa, ryb a drůbeže ze stravy) a zejména veganství (vyloučení všech živočišných produktů i veškerých výsledků práce živočichů včetně medu) jsou spojeny s nedostatkem živočišných bílkovin, snížením příjmu minerálů (zejména vápníku) a některých vitaminů (zejména vitaminu B 12). Navíc nadměrná konzumace vlákniny může být spojena se snížením energetického využití přijímané stravy a znesnadněním využití minerálních látek, kterých je ve stravě již tak nedostatek. Přechod na alternativní výživu může být též příznakem začínající poruchy příjmu potravy.
Jestliže máš zájem o alternativní výživu, doporučoval bych namísto veganství praktikovat alespoň tzv. laktoovovegetariánství. Tento druh výživy spočívá ve vyloučení masa (včetně ryb a drůbeže), avšak se zachováním příjmu mléka, mléčných výrobků (např. jogurtů, tvarohu a podobně) a vajec. Rovněž bys měl dbát na to, aby tvoje strava byla co nejpestřejší. Potřebné živiny můžeš doplnit například konzumací luštěnin a rýže.
Jestliže potřebuješ zhubnout, především by ses měl vyhýbat konzumaci tzv. bílého pečiva, tedy pečiva z pšeničné mouky (patří k němu světlé rohlíky či žemle, veky, bagety, tzv. „víkendové pečivo“, světlý toastový chléb a většina druhů sladkého pečiva, např. koláče, buchty a podobně). Takovéto pečivo totiž přispívá k nadváze či obezitě mnohem více, než maso či mléčné výrobky.
Při hubnutí by sis měl zajistit rovněž dostatek pohybu. Doporučit lze zejména plavání, neboť je spojeno se značným výdejem energie, zároveň však nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jako např. běh nebo posilování.

27.12.2017

Dobry den mam problem merim 164 cm mam 52,7 kg bricho a ruce mam vypracovane ale stehna mam velke co s tim nechci je mit tak velké predem dekuji za odpoved

To je jedno, 13 let

Milý To je jedno,

Během vývoje postavy v období dospívání se mohou v důsledku hormonálních změn vyskytnout určité disproporce, které spočívají například v nerovnoměrném ukládání tělesného tuku na různých částech těla. Ze vzájemného vztahu mezi tvojí tělesnou výškou a hmotností vyplývá, že netrpíš nadváhou ani obezitou, a tudíž je pravděpodobné, že silnější stehna u tebe představují pouze dočasnou disproporci, která během dalšího vývoje postupně odezní.
Pro zpevnění stehen můžeš využít některé cviky, zejména dřepy. Při tzv. širokém dřepu (s nohama více od sebe) posiluješ spíše vnitřní strany stehen, při tzv. úzkém dřepu (s nohama blíže u sebe) posiluješ spíše vnější strany stehen.

27.12.2017

Zkracuje se při erekci i pytlík? Protože když ji mám tak mi přijde strašně malej a zaleze mi jedno varle

Yland, 12 let

Milý Ylande,

Při erekci dochází ke zvětšení objemu penisu. Přitom se spotřebovává část kožní rezervy penisu, avšak erekce může být natolik silná, že na pokrytí zvětšeného rozměru penisu se spotřebuje i část šourku. Navíc při erekci se smršťují tzv. kremasterovy svaly neboli zdvihače varlat. Jedná se o drobné svaly obepínající tzv. semenný provazec, který vychází z varlete a pokračuje do břišní dutiny. Při obzvláště silné erekci se může stát, že jedno či obě varlata se dočasně přesunou ze šourku do tříselného kanálu. Pokud se varle (či varlata) po odeznění erekce opět vracejí na své místo v šourku, je vše v pořádku.

27.12.2017

Co mám dělat když se mi chce venku masturbovat??? Bojím se že neovládnu a vytáhnu ho :/

Michal, 14 let

Milý Michale,

Zásadní omezování masturbace sice nedoporučuji, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o velmi intimní činnost, rozhodně nedoporučuji její provozování na veřejnosti. Nízký věk tě sice prozatím chrání před stíháním za spáchání přestupku proti veřejnému pořádku (případně i trestného činu výtržnictví), avšak masturbací na veřejnosti bys přesto mohl vzbudit krajně nežádoucí pozornost přítomných osob.
Pro dospívajícího jedince, jehož organismus právě prochází totální hormonální přestavbou, může ovládání vlastních sexuálních potřeb představovat značnou zátěž. Nicméně přesto se můžeš naučit odkládat uspokojení svých sexuálních potřeb podobně, jako ses již v raném dětství naučil odkládat vykonávání jiných tělesných potřeb (zejména potřeby močení a vyprazdňování stolice). Důležitá je zejména pozitivní motivace.
Jestliže venku na ulici náhle pocítíš silnou potřebu masturbovat, můžeš se pokusit zaměřit svoji pozornost jiným směrem. Všímej si předmětů kolem sebe nebo se soustřeď na řešení nějakého složitějšího logického problému, případně si zkus v duchu vypočítat nějaký obtížnější matematický příklad. Někteří dospívající lidé uvádějí, že u nich dochází k poklesu sexuální touhy, když si v duchu představují své rodiče.
Pokud se ti nepodaří přenést svoji pozornost k jinému problému, snaž se alespoň zkrátit svůj venkovní pobyt a pokud možno se urychleně vrátit domů, abys mohl masturbaci v klidu vykonat.

27.12.2017

Dobrý den, byl by dospělý člověk pedofil, kdyby souložil s 15 letým? Co se stane, když se někdo v 15 letech stane oběť pohlavního zneužití? Dospělý by musel mít náklonost k dětem do jakého věku, aby byl pedofil?

Tom, 12 let

Milý Tome,

Pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let je trestným činem pohlavního zneužití, avšak nemusí se nutně jednat o projev pedofilie. Za pedofilního lze podle Diagnostického a statistického manuálu duševních onemocnění (DSM) označit jedince staršího 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dítěti, které je minimálně o 5 let mladší než on sám.
Pedofilie spočívá v pohlavní náklonnosti vůči dítěti, které dosud nemá rozvinuté tzv. sekundární pohlavní znaky (např. nemá ochlupení okolo pohlavních orgánů, jeho pohlavní orgány mají dětskou velikost a tvar apod.). Sexuální náklonnost k dospívajícím jedincům, jejichž pohlavní orgány sice nejsou plně vyvinuté, avšak již vykazují známky probíhajícího pohlavního zrání, se označuje jako hebefilie (též hébéfilie, což je náklonnost k dospívajícím dívkám) nebo efebofilie (též efébofilie, což je náklonnost k dospívajícím chlapcům).
Věkový rozdíl pěti let má význam pro diagnostiku pedofilie u jedinců, kteří již dosáhli 16-ti let, avšak ještě nejsou zcela dospělí. Avšak nelze přesně určit, do jakého věku může být dítě přitažlivé pro dospělého pedofilního jedince, a to z důvodu značných individuálních rozdílů v dosaženém stupni tělesného vývoje u dětí a dospívajících.
Přesně stanovena je pouze věková hranice oběti trestného činu pohlavního zneužití, avšak určitou část pachatelů uvedeného trestného činu tvoří jedinci, kteří ze sexuologického hlediska nejsou pedofilní, nýbrž hebefilní či efebofilní. Samozřejmě, že vyloučit nelze ani spáchání trestného činu pohlavního zneužití osobou, která netrpí sexuální náklonností k dětem ani k dospívajícím, avšak z různých důvodů je zneužívá jako tzv. náhradní sexuální objekt.

27.12.2017

Dobrý den. Všiml jsem si že ochlupení v mém levém podpaží je mnohem menší než v pravém. Jen mě zajímá jestli to je normální nebo jestli to tak bude na pořád. Děkuji za pomoc.

Petr, 15 let

Milý Petře,

Rozdíl v rozsahu či v hustotě ochlupení v levé a pravé podpažní jamce tě nemusí nijak znepokojovat. Dokonalá souměrnost (symetrie) se na lidském těle vyskytuje jen zřídka. Levá strana těla rozhodně není zrcadlovým obrazem strany pravé, což se týká nejen uložení některých vnitřních orgánů (včetně párových), ale do značné míry i zevnějšku.
Navíc není vyloučeno, že během dalšího vývoje axilárního ochlupení (tj. ochlupení v podpaží) se rozdíl částečně vyrovná, i když zcela dokonalou souměrnost očekávat nelze.

26.12.2017

Dobrý den, chci se zeptat. když jsou muži gayové, a mají sex bez kondomu komu hrozí riziko pohlavní choroby?díky! pac a pusu!

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Při nechráněném pohlavním styku (tj. při pohlavním styku bez kondomu) hrozí riziko přenosu pohlavních i jiných onemocnění oběma partnerům, a to bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

26.12.2017

Dobrý den ... Je lepší sex s předkožkou a nebo je lepší když si ji nechám odříznout ? Jako pocitově co je lepší.

LolokomanTV, 13 let

Milý LolokomaneTV,

Předkožka obsahuje až 20 000 nervových zakončení, tedy přibližně dvakrát více než ostatní části penisu dohromady. Odřezáním předkožky (tj. provedením obřízky neboli cirkumcize) dochází k devastaci značné části erotogenní (eroticky citlivé) tkáně penisu.
Obecně platí, že čím menší množství nervových zakončení je vystaveno dráždění (stimulaci), tím nižší je intenzita dosahovaných pocitů. Jako příklad může posloužit srovnání dlaně a hřbetu ruky. Dlaň obsahuje větší množství nervových zakončení než hřbet ruky, a proto i pocity při jejím mechanickém dráždění jsou silnější a intenzivnější. Naopak při dráždění hřbetu ruky jsou dosahovány méně intenzivní pocity než při dráždění dlaně, protože hřbet ruky obsahuje méně nervových zakončení než dlaň.

Pro lepší představu si můžeš vyzkoušet následující jednoduchý pokus. Nejprve nastav dlaň jedné ruky a ukazováčkem druhé ruky si několikrát zlehka přejeď po dlani (jako na prvním obrázku). Potom si vyzkoušej stejný krouživý pohyb i na hřbetu ruky (jako na druhém obrázku).
Podobný je i rozdíl mezi penisem s předkožkou a obřezaným penisem. Samozřejmě, že i s obřezaným penisem lze dosáhnout orgasmu (pohlavního vyvrcholení) a ejakulace (výronu semene), avšak vzhledem k podstatně nižšímu množství nervových zakončení nelze očekávat stejně intenzivní pocity během dráždění penisu, ať už při pohlavním styku nebo při jiných sexuálních aktivitách.

26.12.2017

Dobrý den, před nějakou dobou jsem vážil asi 48 kg a měřil 164 cm. Je to v pořádku?
Jak bych mohl co nejvyšší a co nejsilnější?

Michal,  13 let

Milý Michale,

Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou vzhledem k tvému věku normální. Hodnota indexu tělesné hmotnosti neboli BMI u tebe činí 17,8 (přičemž optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20).
Cílová tělesná výška je dána vrozenými předpoklady a ty sám ji nemůžeš nijak ovlivnit.
Pokud chceš být silnější, můžeš pravidelně vykonávat různé posilovací cviky s vlastní vahou, například kliky, dřepy, sedy-lehy a podobně. S cvičením to však nepřeháněj, přiměřenou zátěží pro dospívajícího jedince je 10 až 20 cviků provedených v rámci jedné sestavy, přičemž denně bys neměl zařazovat více než 5 sestav.

26.12.2017

Dobrý den vzpomněl jsem si že jednou jsem slyšel ze když spim třeba na levém boku tak mně na něm porostlou méně vousy a já jsem si spojil několik faktů a to ze když lezim v posteli tak po levé straně mám zeď a po pravé prostor tudíž je přirozené spát zády ke zdi a taky se tak vždy budím a na levé straně penisu mám výše ochlupení než na právě a taky mi penis když nestojí tak visí vždy do leva asi na tom něco bude (...)

Pendolino, 12 let

Milý Pendolino,

Není prokázáno, že by spánková poloha měla vliv na délku či hustotu vousů nebo tělesného ochlupení na jedné straně těla. Výraznější ochlupení na levé či pravé straně těla patří k větším či menším nesouměrnostem, které se na lidském těle vyskytují. Takovéto nesouměrnosti jsou v naprosté většině případů normální a přirozené, neboť přesná symetrie (souměrnost) se v přírodě vyskytuje pouze velmi zřídka.
Každý člověk může mít svoji vlastní oblíbenou spánkovou polohu. Někteří lidé spí raději na pravém boku, jiní na levém boku nebo na zádech. Méně obvyklá je pouze poloha na břiše, která poněkud znesnadňuje dýchání.
Jestliže máš lůžko umístěné tak, že po levé straně se nachází stěna a ty se probouzíš otočený zády ke zdi, nemusí to znamenat nic jiného, než že dáváš přednost poloze na pravém boku. Je docela dobře možné, že kdybys měl lůžko umístěné tak, že stěna by se nacházela po tvé pravé straně, probouzel by ses otočený čelem ke zdi.
Změny tělesné polohy ve spánku jsou rovněž naprosto normální. Dokonce i lidé s poměrně klidným spánkem mění polohu nejméně 30x za noc. Zejména děti a dospívající mají značnou schopnost vykonávat ve spánku i poměrně složité pohyby (kromě změny polohy k nim patří například upravování přikrývky), aniž by u nich docházelo k probuzení. S rostoucím věkem se tato schopnost poněkud snižuje.
Rovněž směřování penisu do strany je celkem běžné. Jen přibližně u poloviny chlapců a mužů směřuje penis rovně, u dalších je nakloněný mírně doprava nebo naopak doleva. Ani kvůli směřování penisu do strany se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

26.12.2017

Dobrý den. Proč mám v třísle a na břiše viditelné žíly ?

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

V oblasti třísel (slabin) jsou žíly obvykle zřetelně viditelné, neboť pokožka je v této části těla tenčí a méně opálená, než na jiných částech těla. K určitému zvýraznění žilní kresby může docházet rovněž v důsledku urychleného tělesného růstu, který je obvyklý u chlapců ve věku 13 až 14 let (u dívek přibližně o 1 až 2 roky dříve).

25.12.2017

Dobrý den...když domasturbuju tak se mi nekdy stava ze mam fakt dlouho erekci...a nekdy me uz z te erekce boli penis...nekdy se mi taky stane ze kdyz jsem ve skole tak dostanu erekci a zase ji mam docela dlouho....vubec nevim jak se ji zbavit...nekdy je to otravne kdyz mam jit treba k tabuli :)

Ananas, 13 let

Milý Ananase,

Po dosažení orgasmu a ejakulace obvykle dochází k ústupu erekce a k ochabnutí penisu, a to v důsledku uvolňování většího množství hormonu zvaného prolaktin. Avšak u některých dospívajících chlapců přetrvává erekce i po dosažení orgasmu, a to z důvodu narůstající hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu.
Delší dobu přetrvávající erekce (neboli tzv. prolongovaná erekce) je ve tvém věku naprosto normální a obvykle není projevem žádné poruchy.
Erekci lze do určité míry zakrýt např. volnějším oblečením, avšak rozhodně nedoporučuji snažit se ji potlačit například překřížením nohou nebo hlubokým předklonem. Kromě omezení průtoku krve penisem by mohlo dojít také k poranění vazů, na nichž je penis v těle upevněn.
K odeznění erekce můžeš částečně přispět tím, že zaměříš svoji pozornost jiným směrem, například si budeš v duchu počítat obtížnější matematické příklady (násobení dvouciferných čísel a podobně). Avšak není vyloučeno, že ani poté erekce neustoupí. Ani v takovém případě není třeba se znepokojovat, protože erekce je naprosto normální fyziologický projev dospívajícího organismu. Nikdo ti nemůže vyčítat, že máš erekci, protože její nástup ani odeznění nelze ovládat vůlí.
Více informací najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

25.12.2017

Jak nejspolehlivěji zastavit krvácení z nosu?

Kluk, 15 let

Milý Kluku,

Nejúčinnějším způsobem zastavení krvácení z nosu je zavedení tampónů do obou nosních dírek a následné stisknutí nosních křídel. Zaklánění hlavy se nedoporučuje, protože krev by zatékala do krku.
Pokud nemáš k dispozici tampóny, alespoň si stiskni nosní křídla mezi palcem a ukazováčkem a podrž je alespoň 10 minut. Po tuto dobu dýchej pouze ústy. Nezakláněj hlavu, spíše se snaž sedět v mírném předklonu. Na zátylek nebo ke kořeni nosu si můžeš přiložit studený obklad, ale není to nutné.
Jestliže se krvácení z nosu nepodaří zastavit do 20-ti minut, vyhledej lékařskou pohotovost. Krvácení by v takovém případě mohlo být způsobeno poškozením cévy v nosní dutině.

25.12.2017

Dobrý den,
Chci říct své kámošce že sní chci chodit,dávám jí pusu,dáváme si dárky,a jsem si minimálě na 80% že mě chce taky. Tak jsem se rozhodl že jí řeknu že sní chci chodit. Nevím jakým stylem to říct a bojím se toho. Můžete mi poradit jakým stylem to říct a jak mám překonat strach ? děkuji

Tomík, 12 let

Milý Tomíku,

Jestliže si s kamarádkou dáváte dárky a dokonce jste se už políbili, je vše na dobré cestě. Dívce nemusíš oznamovat, že s ní chceš chodit. Stačí, když ji pozveš na schůzku. Můžete spolu například navštívit nějaké zajímavé místo v okolí vašeho bydliště.
Než dívku pozveš na schůzku, snaž se potlačit své obavy z odmítnutí. To sice nelze nikdy vyloučit (například je možné, že dívka nebude mít čas, nebo se obává, že ji rodiče nepustí ven a podobně), avšak neměl bys předem očekávat neúspěch a stále jen myslet na to, jak se ztrapníš či znemožníš. Nesnaž se v duchu si představovat tu nejhorší možnost, která by mohla nastat. I kdyby dívka tvé pozvání napoprvé nepřijala, ještě to nemusí znamenat, že o tebe nemá zájem.

25.12.2017

Ahoj včera večer jsem začal slyšet ve svém pravém uchu ozvěnu tlukotu srdce. Slyším to jenom občas a za malou dobu většinou když ležím nebo sedím ale je to k zblázneni. Co mám dělat??

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Obtíže, které popisuješ, nejspíše souvisejí s nachlazením. Při rýmě a nachlazení může dojít k uzavření vyústění Eustachovy trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. V důsledku podtlaku, který se poté v uchu vytvoří, dochází k většímu či menšímu vpáčení bubínku, což může být provázeno různými nepříjemnými zvuky včetně zvuků arteriálního tepu.
Popsané obtíže většinou během několik dnů ustoupí s tím, jak dochází ke zprůchodnění Eustachovy trubice po odeznění rýmy či nachlazení.
Dočasné úlevy můžeš dosáhnout například tím, že si pomocí prstů stiskneš nos, kterým poté opatrně „foukneš“, čímž přispěješ k dočasnému vyrovnání tlaku v uších. Pokud bys však foukl příliš silně, mohou se dostavit nepříjemné pocity v uších.
Pokud by se nepříjemné pocity v uchu zhoršovaly, doporučuji navštívit otorhinolaryngologa (ušního, nosního a krčního lékaře).

24.12.2017

Co se stane když si namažu žalud zinkovou mastí?

Kkk, 16 let

Milý Kkk,

Zinková mast slouží k ošetření pokožky v místech silného pocení, případně ke zmírnění podráždění pokožky, k němuž dochází při jejím tření o oblečení. Mast obsahuje oxid zinečnatý, který zklidňuje odřenou, opruzenou či jinak podrážděnou pokožku. Mast obvykle nemívá nežádoucí účinky, nicméně přesto bych ji doporučoval nejprve v menším množství vyzkoušet na některé z méně citlivých částí povrchu těla.

24.12.2017

Dobrý večer, mám otázku! líbí se mi kluci i holky... ale prý je to normální ve věku puberty že se klukovi líbí kluk, a holce holka... a slyšel jsem že bisexualita je jen rozhodnutí... ale pro mě je to normální... prosím o pomoc

Lamák, 12 let

Milý Lamáku,

Přestože sexuální orientace je vrozená, až do věku 16-ti let ji nelze spolehlivě prokázat, a to ani sexuologickým vyšetřením (totéž platí také pro sexuální deviace neboli parafilie).
V období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně běžný a normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví nemusí být projevem homosexuální orientace, stejně jako sexuální kontakt s vrstevníkem opačného pohlaví nemusí být projevem heterosexuální orientace.
Pokud jde o bisexualitu, tj. sexuální náklonnost k osobám obojího pohlaví, někteří sexuologové ji nepovažují za samostatnou sexuální orientaci, nýbrž pouze za formu sexuálního chování s tím, že u dospělých bisexuálních osob vždy převažuje náklonnost k témuž nebo k opačnému pohlaví.
Avšak v období dospívání dochází v organismu k natolik výraznému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů, že dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv. Z tohoto důvodu je spojování sexuálních aktivit dospívajícího jedince s konkrétním druhem sexuální orientace značně problematické.

23.12.2017

Je nějaké věkově omezení pro nákup kondomu?

Adam, 12 let

Milý Adame,

Prodejnost kondomů není omezena žádnou věkovou hranicí. Jestliže si o ně v obchodě (např. v lékárně či v drogerii) řekneš a pokud máš peníze na zaplacení, musí ti jej prodat. Pokud se stydíš kupovat si kondom v obchodě, můžeš využít prodejní automaty, které se nacházejí na některých pánských toaletách (např. v některých obchodních centrech a podobně). Avšak kondomy z prodejního automatu doporučuji používat raději pouze k nácviku, protože prostředí, v němž jsou před prodejem umístěny, nemusí být pro jejich skladování optimální. Až budeš potřebovat kondom jako ochranný a antikoncepční prostředek pro pohlavní styk, dojdi si jej koupit raději do lékárny.

23.12.2017

Proč holky nosí kalhotky a kluci nosí boxerky? Proč nemají holky i kluci stejné spodní prádlo?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Rozdílný vzhled pánského (chlapeckého) a dámského (dívčího) spodního prádla je dán rozdílným tvarem a velikostí mužských a ženských vnějších pohlavních orgánů.

22.12.2017

Mám alergii na lepek a dost málo jím,co mám udělat abych jedl víc?

Ten bezlepkovej, 12 let

Milý Ten bezlepkovej,

Především je třeba přijímat potravu pravidelně a rozdělenou pokud možno alespoň do pěti porcí denně. Nemusíš se nutit do konzumace velkého množství potravin najednou, spíše se snaž nevynechávat jednotlivá denní jídla (snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři). I menší svačina (nebo několik menších svačin) ti pomůže udržet si příjem potravin na dostatečné úrovni.
Je možné, že když před sebou na talíři vidíš větší množství jídla najednou, přestáváš na něj mít chuť. V takovém případě ti pomůže, když si nabereš nejprve menší porci a po jejím snědení si na talíř ještě přidáš.
Pokud jsi zvyklý jíst málo, měl bys ve svém jídelníčku zvýšit podíl potravin s vysokou výživnou hodnotou, čímž se vyhneš zažívacím obtížím spojeným s náhlým zvýšením množství přijímaných potravin. Doporučuji konzumovat více zeleniny, ovoce, ořechů a mléčných výrobků. Z obilovin konzumuj pouze ty druhy, které neobsahují lepek (rýže, kukuřice).
V dnešní době je již na trhu k dispozici rovněž celá řada bezlepkových potravin pro celiaky, a to včetně pečiva. Zařazení méně obvyklých dietních potravin (například speciálních bezlepkových piškotů, dezertů a podobně) může rovněž zvýšit tvoji motivaci k jídlu.

22.12.2017

Dobrý den, mohl bych se zeptat zda nemáte nějaké rady na honění? S pozdravem

PaJu, 11 let

Milý PaJu,

Masturbace (u mužů a chlapců se nespisovně označuje jako „honění“) spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou. Různé masturbační techniky se mohou odlišovat jak způsobem uchopení penisu, tak rychlostí masturbačních pohybů (tj. pohybů, které se při masturbaci vykonávají rukou). Masturbaci lze vykonávat v různých tělesných polohách.
Záleží výhradně na tobě, jakým způsobem budeš tuto činnost vykonávat, protože ne každý způsob masturbace musí být každému jedinci příjemný. Masturbace představuje z tohoto hlediska určitou formu poznávání vlastního těla a vlastních pocitů. Důležité je, aby masturbace vedla k očekávanému cíli, tedy k dosahování příjemných pocitů.
Obecnou platnost mají následující rady a doporučení:

  • Masturbaci vykonávej pokud možno výhradně rukou. Jiné způsoby dráždění penisu (například jeho zavádění do různých umělých erotických pomůcek či jiných cizích předmětů opatřených otvorem, dutinou a podobně) mohou vést k poranění.
  • Při masturbaci bys neměl cítit bolest. Pokud bolest cítíš, znamená to, že jsi penis uchopil příliš silně, nebo že vykonáváš příliš prudké masturbační pohyby.
  • Nepříjemné pocity při masturbaci mohou být způsobeny rovněž příliš vysokým třením. V takovém případě lze pro snížení tření využít vhodný lubrikační prostředek (gel nebo krém).
  • Pokud při masturbaci dosahuješ ejakulace (výronu semene), měl by sis po jejím skončení umýt a osušit pohlavní orgány.

22.12.2017

Co je to bílé na žaludu?

Gey, 13 let

Milý Geyi,

Pravděpodobně se jedná o tzv. smegma, což je bílá hmota, která vzniká odlučováním svrchních vrstev epitelu (tkáně) na povrchu žaludu a vnitřního listu předkožky. Tvorba smegmatu má význam při oddělování předkožky od žaludu, avšak probíhá i po oddělení povrchů obou těchto částí penisu. Část smegmatu se uvolňuje mechanicky, zbývající část se omývá při pravidelném koupání či sprchování pohlavních orgánů.
Smegma se vytváří jak na mužských, tak i na ženských pohlavních orgánech (u mužů a chlapců v oblasti žaludu a předkožky, u žen a dívek v oblasti malých stydkých pysků, klitorisu a kožního záhybu nad klitorisem). Zajímavé je, že smegma se vyskytuje i u 25% mužů či chlapců, kteří byli obřezáni (nemají předkožku).

22.12.2017

Chci se zeptat co mám dělat když mě skoro furt lechtá něco na penisu?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Pokud je ti popisovaný šimravý pocit nepříjemný, mohlo by se jednat o mírnější formu svědění. V takovém případě bych doporučoval věnovat větší pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů.
Dalším zdrojem popisovaných obtíží by mohlo být příliš těsné či neprodyšné spodní prádlo. V tom případě bych doporučoval pořízení nového spodního prádla, pokud možno vyrobeného ze 100% bavlny a odpovídající velikosti.
Neobvyklé pocity v oblasti vnějších pohlavních orgánů mohou souviset také s růstem a vývojem těchto orgánů. Bez vyšetření nelze vyloučit ani neurologickou poruchu, i když potíže neurologického původu by se projevily spíše brněním („mravenčením“) než šimráním či lechtáním.

21.12.2017

Zhruba před 45 minutami jsem masturboval a teď když mám penis v erekci jsem cítil že mě bolí na místě kde se nachází uzdička. Myslíte si že mohlo dojít k jejímu poranění? Byl jsem z toho poměrně dost vyděšen

Ostrov, 12 let

Milý Ostrove,

Poranění tzv. frenulární arterie (tepny, která prochází uzdičkou) by se projevilo krvácením, ať již zevním nebo vnitřním (podkožním). Zevního krvácení by sis jistě všiml, protože by bylo velmi silné a nejspíše by se ti jej nepodařilo zastavit. Vnitřní krvácení by vedlo ke vzniku hematomu (krevního výronu). Prohlédni si spodní stranu penisu a sleduj proud moči při močení. Pokud nezaznamenáš nic neobvyklého, mělo by být vše v pořádku.

21.12.2017

Co by se stalo kdybych pokračoval v masturbaci i po ejakulaci?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Po dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) a ejakulace se do krve vyplavuje větší množství hormonu zvaného prolaktin, který vede k útlumu zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace) a u mužů a chlapců rovněž k ochabnutí erekce. Uvolněný prolaktin účinkuje zpravidla pouze několik minut, nejvýše několik desítek minut. Během této doby může být pokračování v masturbaci poněkud nepříjemné, i když není zcela vyloučeno. Zejména u dospívajících chlapců přestává prolaktin účinkovat poměrně rychle, a to z důvodu narůstající hladiny testosteronu.

21.12.2017

Zdravím
1.Poslední dobou když jdu na malou nejdřív se my nafoukne předkožka a až pak začne téct
2.Je možné se „podepsat do sněhu“? Myslím jako pomocí moči, zkoušel jsem to ale moc to nešlo.Mám víc trénovat?

Mankan, 11 let

Milý Mankane,

1) Pokud se při močení předkožka vydouvá, jedná se o tzv. „ballooning“. Kdysi byl považován za projev fimózy, avšak dle novějších studií (např. Morales a kol., 2002) je považován za jeden z příznaků oddělování předkožky od žaludu a není považován za vadu ani onemocnění. Pokud proud moči není omezený, není třeba se kvůli „ballooningu“ nijak znepokojovat. Jestliže běžné zúžení předkožky neznemožňuje močení, není důvod k léčbě.
2) Možné to sice je, avšak záleží nejen na množství vylučované moči, ale také na intenzitě jejího proudu. Samozřejmě, že uvedená praktika vyžaduje i určitou dávku šikovnosti a schopnosti ovládat a „nasměrovat“ proud moči.

21.12.2017

Dobrý den, pane doktore, nutně bych potřeboval vědět jestli mohou celiaci jíst ořechy. Koupil jsem své kamarádce čokoládu bez lepku a vajec, je tam pouze kakaová hmota, třtinový cukr a kakaové máslo, vše z ekologického zemědělství, pak je na ní informace, že může obsahovat stopy skořápkových plodů a mléka. Tak bych chtěl vědět, jestli ji moje celiakická kamarádka může jist. Děkuju :-D

Adam, 15 let

Milý Adame,

Celiakie je geneticky podmíněné onemocnění projevující se nesnášenlivostí lepku, který se vyskytuje v obilovinách (pšenice, ječmen, oves a podobně). Naproti tomu skořápkové plody (což jsou ořechy všeho druhu a mandle) ani mléko nejsou pro celiaka škodlivé. Jestliže čokoláda obsahuje pouze kakaovou hmotu, kakaové máslo, třtinový cukr, stopy skořápkových plodů a mléka, je pro tvoji kamarádku vhodná.

21.12.2017

Dobrý den,
Pokud si nechám udělat obřízku povede to k tomu že budu mít oddálenou ejakulaci?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Pokud si necháš udělat obřízku, přijdeš o tkáň, která představuje 50 až 70% kožního pokryvu penisu a obsahuje až 20 000 nervových zakončení. Příčiny předčasné ejakulace (ejaculatio praecox) jsou převážně psychického původu, přičemž předčasná ejakulace se vyskytuje i u mužů či chlapců s obřezaným penisem.
Pravdou je, že během obřízky dochází k přerušení značné části nervových spojení zakončených v penisu, což může způsobit obtíže při dosahování orgasmu nebo oddáleni jeho nástupu, avšak v naprosté většině případů jsou tyto obtíže pouze dočasné.
Pokud chceš prodloužit dobu potřebnou k dosažení orgasmu a ejakulace během masturbace, můžeš vyzkoušet nácvik oddálení ejakulace, který spočívá ve stisknutí kořene penisu nebo žaludu při blížícím se vyvrcholení.
Pokud bys chtěl oddálit nástup orgasmu a ejakulace při pohlavním styku, bylo by třeba provádět nácvik párově (tedy za pomoci partnerky, která dráždí partnerův penis svojí rukou a na smluvený pokyn jeho dráždění přeruší).

21.12.2017

Dobrý den,
Je normální že v mém věku má můj penis při erekci velikost 14cm??? Navíc mám narozky na začátku října. Děkuji za odpověď.

Anonysmus, 13 let

Milý Anonysmusi,

Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm. Délka tvého penisu je tedy naprosto normální.

20.12.2017

Zdravím,z boku předkožky se mi udělal takový útvar (malá kulička).Vypadá i bolí to jako beďar (kolem dokola červené a uvnitř bílé) ,ale trošku větší(na predkožce občas akné mívám,ale většinou jde dobře vymáčknout,ale toto zatím nejde).Je to opravdu jen akné nebo bych měl navštívit lékaře?

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Nejspíše se jedná o zanícenou ucpanou mazovou žlázku. Obtíže by měly ustoupit do několika dnů. Zmíněnou „kuličku“ se nesnaž vymáčknout, ucpaná žlázka se uvolní spontánně (samovolně). Postižené místo si udržuj v čistotě (omývej teplou vodou).

20.12.2017

Dobrý den, dnes mě dvě moje spolužačky říkaly, že mi chtějí dát společně dárek, nezastírám, že jedna z nich se mi líbí...ale teď je tu ten problém, že absolutně nevím co jim mám dát, ale opravdu vůbec...

Dan, 15 let

Milý Dane,

Při výběru dárků můžeš vyjít například ze zálib či zájmů tvých spolužaček. Pokud však opravdu nevíš, čím bys jim udělal radost a neznáš jejich zájmy ani vkus, kup jim alespoň nějaké drobnosti, aby ses necítil trapně, že pro ně nic nemáš. Vhodným dárkem pro dospívající spolužačku může být například menší plyšové zvířátko, čokoládové bonbóny, kvalitnější psací potřeby, nějaký dekorativní předmět s vánoční tematikou a podobně.

19.12.2017

Co by se mohlo stát, kdybych někomu na chvíli stoupl nohou na hrudník, zatímco by ležel? Jak to bývá např. ve filmech.

Dentist, 15 let

Milý Dentiste,

Pokud bys na hrudník vyvinul dostatečně silný tlak, mohl bys druhému způsobit mnohočetné fraktury žeber (k nim někdy dochází i při pokusech o resuscitaci, jmenovitě při příliš silném „stlačování hrudníku“). Navíc zlomená žebra mohou poškodit okolní tkáně a orgány. Při poranění plic vzniká tzv. pneumothorax, což je stav, při němž pronikne vzduch do tzv. pleurální dutiny, v níž se plíce nachází. Výsledkem může být kolaps plíce a zástava dechu.
Je třeba si uvědomit, že film neznázorňuje skutečnost, nýbrž herecký výkon. Rozhodně se tedy nepokoušej napodobovat to, co znáš z filmů.

19.12.2017

Dobrý den, je toto vhodný dárek pro spolužačku k Vánocům?
Prosím nezobrazovat obrázek

Lojza, 15 let

Milý Lojzo,

Ano, domnívám se, že tento dárek je pro spolužačku vhodný.

19.12.2017

Jaky je pocitovy rozdil mezi masturbaci a sexem?

Karel, 16 let

Milý Karle,

Samotný orgasmus probíhá stejným způsobem bez ohledu na to, zda je dosažen při masturbaci nebo při párových sexuálních aktivitách. Kvalitativní rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami se vztahuje spíše k pocitům navozovaným před dosažením orgasmu a v neposlední řadě též k pocitu uspokojení z fyzické blízkosti milované osoby.
Obecně platí, že ženy a dívky pociťují rozdíl mezi masturbací a pohlavním stykem výrazněji, než muži a chlapci. Podle některých sexuologických výzkumů přibližně 20% žen nedosahuje orgasmu při běžném pohlavním styku, nýbrž pouze při masturbaci nebo jiných sexuálních aktivitách.

19.12.2017

Dobrý den, už asi rok mě bolí krk, záda, prsty na rukou a poslední dva měsíce také kolena. Může to mít původ v tom, že má matka měla v dětství revma a otec má potíže s koleny (byl asi již na osmi operacích)?

Pròxima, 14 let

Milý Pròximo,

Pravděpodobně se jedná o onemocnění zvané juvenilní revmatoidní artritida. Onemocnění se rozvíjí před šestnáctým rokem věku, a to na základě genetických dispozic (čemuž by odpovídal výskyt téhož onemocnění u matky). Rozhodně bych doporučoval navštívit revmatologické pracoviště, kde provedou diagnostiku (ultrasonografické vyšetření, případně magnetickou rezonanci) a doporučí léčbu s využitím vhodných antirevmatik, případně i kortikosteroidů.

19.12.2017

A su nejak nebezpecne ?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Hemoroidy většinou neohrožují život pacienta, avšak mohou být velmi nepříjemné. Svědění a bolesti (případně i obtíže při vyprazdňování stolice) spojené s jejich výskytem mohou mít špatný vliv na pacientovu psychiku. Někteří pacienti se snaží toto onemocnění a s ním spojené nepříjemné pocity raději přetrpět, než aby navštívili lékaře, neboť obavy a stud jim nedovolují nechat se prohlédnout.
Možnou komplikaci tohoto onemocnění představuje krvácení spojené s rizikem infekce, které je vzhledem k umístění hemoroidů poměrně vysoké. Jestliže se objeví krev ve stolici, neměl bys návštěvu lékaře odkládat. Další možnou komplikací je vznik krevní sraženiny, která může rozšířenou žílu ucpat. Projevem je velmi bolestivá bulka nafialovělého zbarvení. Také v tomto případě je vhodné navštívit lékaře.
Prozatím alespoň jez více zeleniny a celozrnných výrobků a zajisti si dostatečný příjem tekutin. Rovněž doporučuji pravidelně užívat vitamin E (vyrábí se ve formě gelových kapslí určených k perorálnímu podání neboli k polykání). Pokud se však dostaví silnější bolesti nebo pokud se žilní městky budou zvětšovat, doporučuji přece jen navštívit lékaře.

19.12.2017

Dobrý večer. Mám dotaz. Když budou oba partneři, (jak kluk, tak dívka) mladší 15ti let a budou prováďet tzv. nekoitální sexuální aktivity,je to nějak trestné,nebo je to povolené?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Osoba mladší 15-ti let za své jednání nenese trestní odpovědnost, a tudíž nemůže být stíhána za čin, který by jinak byl trestný. Sexuální aktivity mezi dvěma osobami mladšími 15-ti let sice nejsou zákonem výslovně povolené, ale ani výslovně zakázané.
Trestným činem je pohlavní zneužití, kterého se trestně odpovědná osoba (tj. osoba starší 15-ti let) dopustí na osobě mladší 15-ti let.

19.12.2017

Ale sú iba v počiatočnom štádiu a nevadia mi ani nič podobné a myslite ze by stacilo zvýšiť príjem vlákniny ? A je príčinou aj zlý zdravotný štýl či iba nedostatok vlakniny v strave ?

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Uvedená režimová opatření (změna stravovacích návyků, vyšší příjem vlákniny, zhubnutí) působí při léčbě hemeroidů příznivě a mají význam rovněž v jejich prevenci, avšak vzhledem k tomu, co jsi uvedl v předchozím dotazu, bych doporučoval léčbu pomocí mastí nebo čípků. Kvůli svému zdraví by ses měl pokusit překonat stud a přece jen navštívit lékaře. Prohlídky se bát nemusíš, řitní otvor je pro lékaře část těla jako každá jiná.

19.12.2017

Dobry den (...) prosim nezevrejnit iba odpoved dakujem

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Hemoroidy neboli řitní žilní městky vznikají rozšířením a zduřením žil v oblasti konečníku a okolí řitního otvoru. Jejich výskyt souvisí s nezdravým životním stylem, neboť se tvoří především v důsledku obezity, stresu, kouření, konzumace alkoholu, nedostatku pohybu, dlouhého sezení, špatných stravovacích návyků, nedostatku tekutin a nízkého příjmu vlákniny (je obsažena v zelenině, ovoci a celozrnných obilovinách).
Při léčbě mírnější formy hemoroidů je třeba změnit stravovací návyky (zvýšit příjem tekutin a vlákniny). Úlevu mohou přinést rovněž sedací koupele v hypermanganu. Léčba spočívá v aplikaci mastí a čípků s protizánětlivým účinkem a léků ze skupiny venofarmak (přípravků pro léčbu žilních onemocnění). Příslušná léčiva se vydávají na lékařský předpis. V závažnějších případech se hemeroidy odstraňují chirurgickým zákrokem.
Vzhledem k tomu, že se u tebe onemocnění projevuje již delší dobu, bych rozhodně doporučoval vyšetření na gastroenterologii. Na jednu stranu je pochopitelné, že se s takto intimním problémem stydíš komukoliv svěřovat (rodičům, lékařům), avšak v první řadě bys měl myslet na svoje zdraví. Aby ti lékař mohl pomoci, musí tě nejprve vyšetřit. Při vyšetření intimních partií (konečníku a okolí řitního otvoru) se sice můžeš cítit poněkud nepříjemně, avšak při včasném zahájení léčby je poměrně vysoká šance, že chirurgický zákrok nebude nutný.

18.12.2017

Jde nějak udělat abych déle masturboval než dosáhnu ejakulace ?

Franta, 13 let

Milý Franto,

Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci může být různá. Někteří jedinci dosahují orgasmu a ejakulace dříve něž po půl minutě masturbace, jiní až po patnácti či dvaceti minutách. Zatímco pro pohlavní styk je hranice tzv. předčasné ejakulace (ejaculatio praecox) stanovena na 15 vteřin od zahájení soulože, pro masturbaci žádná časová hranice stanovena není.
Nástup orgasmu a ejakulace nelze zcela kontrolovat vůlí, neboť se jedná o výsledek složité soustavy reflexů. Určitého oddálení ejakulace lze dosáhnout nácvikem, který spočívá v přerušování masturbačních pohybů při blížícím se vyvrcholení. Nástup ejakulačního reflexu lze přerušit stisknutím žaludu nebo kořene penisu mezi dvěma prsty. Po odeznění známek blížícího se vyvrcholení lze v masturbaci opět pokračovat.

18.12.2017

Promiňte ale je normální když mám lesklý žalud?

Kluk, 13 let

Milý Kluku,

Ano, hladký a vlhký povrch žaludu je naprosto normální. Pouze u mužů či chlapců, kteří mají žalud trvale obnažený (například v důsledku obřízky) je jeho povrch suchý a poněkud drsnější.

18.12.2017

Moje matka mi říká že jsem ju zklamal že jsem gay a že mě vyhodí z domu a vydědi jestli si nenajdu holku a nebudu s ní mít děti - co mám dělat? :-(

Trápený, 16 let

Milý Trápený,

Nikdo nemá právo rozhodovat o sexuální orientaci druhého člověka. Navíc něco takového ani není možné, protože sexuální orientace je vrozená a nelze ji měnit. Neexistuje žádná vědecká studie, která by dokazovala možnost úspěšné a bezpečné změny sexuální orientace. Žádná významná profesní zdravotnická organizace nepodporuje pseudovědecké snahy o změnu sexuální orientace a prakticky všechny z nich přijaly prohlášení, v nichž před takovýmito snahami důrazně varují odborníky i veřejnost.
Rovněž nátlak rodičů na potomka, aby navázal sexuální vztah s určitou osobou, je naprosto nepřípustný. Pokud by tě matka donutila k pohlavnímu styku s druhou osobou zneužívaje přitom tvé závislosti a svého postavení, dopustila by se trestného činu sexuálního nátlaku. Stejně tak nemá právo tě nutit k založení rodiny. Rozhodně od tebe nemůže očekávat, že budeš kvůli jejím názorům a předsudkům hazardovat se svým duševním zdravím tím, že podstatnou část svého života strávíš po boku nemilované manželky, které budeš denně lhát a předstírat jí lásku či alespoň náklonnost.
Možnosti tvé matky splnit své výhružky jsou značně omezené. Pokud tě například „vyhodí z domu“, poruší tím svoji vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá do doby, než je dítě schopno se živit samo, přičemž za určitých podmínek to může být i po dovršení 18-ti let věku dítěte (například u studentů či osob, jejichž příjem dosud nepostačuje na vedení samostatné domácnosti). Zákonného dědice (například přímého potomka) lze vydědit pouze za zákonem stanovených podmínek, například při neposkytnutí potřebné pomoci v nouzi.
Pravdou je, že informace o homosexuální orientaci potomka může pro rodiče představovat značnou psychickou zátěž. Zatímco homosexuálně orientovaný jedinec má zpravidla dost času na to, aby se postupně se svojí sexuální orientací vyrovnal, jeho rodiče může informace o potomkově homosexualitě poněkud zaskočit. Některým rodičům může trvat delší dobu, než se s odlišnou sexuální orientací svého dítěte vyrovnají, pokud jsou něčeho takového vůbec schopni.
Reakce rodičů na „coming out“ jejich potomka do značné míry závisí na kvalitě mezilidských vztahů, které v rodině panují. Opravdu milující rodiče nepřestanou svého syna či dceru mít rádi jenom proto, že nesplňuje jejich očekávání ohledně sexuální orientace. Nicméně odmítavé postoje vůči homosexuální orientaci potomka mohou být u některých rodičů dány i obavami o jeho budoucnost. Rodičovská láska se tak poněkud paradoxně obrací proti těm, kteří mají být milováni a akceptováni.
Než se mladý člověk rozhodne svěřit se svým rodičům se svojí homosexuální orientací, měl by zvážit, zda je takové sdělení vhodné a nutné. Namísto jednorázového „odhalení“ je vhodnější pokusit se rodiče na tuto skutečnost postupně a nenápadně připravit pomocí různých drobných náznaků.
Tvoje matka již o tvé sexuální orientaci ví, avšak její reakce je naprosto nevhodná. Vyčítá ti něco, co sám nemůžeš ovlivnit, a navíc tě nutí do jednání, které je v rozporu s tvými potřebami a které by mohlo vést k ohrožení tvého duševního zdraví. Není vyloučeno, že matka svůj názor postupem času změní (pomoci by mohla například vaše společná návštěva u sexuologa, který by matce vše vysvětlil z lékařského a vědeckého hlediska). Pokud však bude matka i v budoucnu trvat na svých nesmyslných a neoprávněných požadavcích, nezbude ti než se co nejdříve osamostatnit, avšak rozhodně by ses neměl nechat připravit o svoje zákonem zaručená práva (včetně práva dědického).

18.12.2017

S “ptačím hrudníkem” se už někdo narodí nebo se může/vytvoří/vyvine v průběhu života?

Pp, 15 let

Milý Pp,

Možné jsou obě varianty. Tzv. „ptačí hrudník“ (pectus carinatum) představuje vadu, při níž je hrudník ze stran zploštělý a hrudní kost vystupuje výrazně dopředu. Tato vada bývá geneticky podmíněná a vrozená, avšak k vytvoření „ptačího hrudníku“ může dojít i v důsledku onemocnění křivicí neboli rachitidou, což je nemoc z podvýživy a nedostatku vitaminu D, která se v současné době vyskytuje převážně v rozvojových zemích. Ve vyspělých zemích je „ptačí hrudník“ v naprosté většině případů vrozený.

18.12.2017

Je ve 13letech normální mít chlupy v podpaží?

Krtecek, 13 let

Milý Krtecku,

Růst chlupů v podpažních jamkách (neboli axilárního ochlupení) začíná nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, avšak u některých chlapců se tyto chloupky mohou objevit o něco dříve, nebo naopak o něco později. V období dospívání se za „normální“ považuje urychlení či opoždění vývoje určitého tělesného znaku až o 2 roky. Výskyt axilárního ochlupení ve věku 13-ti let je v podstatě normální.

17.12.2017

Proč si nechávají lidé dělat obřízku když je špatná (myslím dospělí). Proč je špatná?

B, 16 let

Milý B,

Vzhledem ke struktuře a rozsahu tkáně, která je uvedeným zákrokem nevratně odstraněna, představuje cirkumcize neboli obřízka svým způsobem poškození penisu.
V předkožce penisu, která je při zmiňovaném zákroku z větší části odstraněna, se nachází až 20 000 nervových zakončení, což je přibližně 2x více, než ve zbývajících částech penisu dohromady (pro porovnání – poštěváček neboli klitoris, který je považován za nejcitlivější část ženských pohlavních orgánů, obsahuje přibližně 8 000 nervových zakončení).
Obřízka vede rovněž ke ztrátě 50 až 70% kožního pokryvu penisu (viz následující obrázek).

Na obrázku vlevo penis s předkožkou, vpravo obřezaný penis.
Při cirkumcizi (obřízce) se odstraňuje část vnitřního listu předkožky (1), vnější list předkožky (2) a někdy též část navazujícího kožního pokryvu penisu (3).
Za okrajem žaludu se ponechává 1 až 1,5 cm vnitřního listu předkožky (1), k němuž se několika stehy přišívá zbývající část kožního pokryvu penisu (3).

Předkožka slouží mimo jiné též jako rezerva pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Zatímco díky předkožce lze kožní pokryv penisu i při erekci poměrně volně posunovat, což usnadňuje kopulační i masturbační pohyby, u obřezaného penisu je kůže na penisu při erekci více napnutá, což při sexuálních aktivitách vede k vyššímu tření, které může být až nepříjemné. Z tohoto důvodu obřezaní jedinci mnohem častěji používají při sexuálních aktivitách včetně masturbace různé lubrikační prostředky (gely, krémy).
Poměrně častým důsledkem obřízky (zejména pokud při ní došlo k přetnutí či odstranění uzdičky a k porušení frenulární arterie) je stenóza ústí močové trubice, což je zúžení otvoru, z něhož vytéká moč. K důsledkům obřízky patří rovněž keratinizace (rohovatění) povrchu žaludu. V některých případech může obřízka vést rovněž ke zmenšení nebo k částečnému zanoření penisu.
Ze zdravotního hlediska je jedinou absolutní indikací obřízky (tj. jediným důvodem k jejímu nezbytnému provedení) vzácné kožní onemocnění zvané BXO (balanitis xerotica obliterans), které se vyskytuje přibližně u jednoho muže z 10 000. Cirkumcize se provádí v případě, že konzervativní léčba BXO pomocí lokálních kortikosteroidů či jiných léčiv (např. imunosupresiv) nevede ke zlepšení stavu pacienta.
Ve většině ostatních případů je cirkumcize zbytečná. Někteří lékaři doporučují její provedení při fimóze (zúžení předkožky), avšak naprostou většinu případů fimózy lze léčit konzervativně, a to pomocí kortikoidní masti, přičemž účinnost konzervativní léčby činí až 95%. U zbývajících 5% pacientů obvykle postačí namísto cirkumcize provést plastiku předkožky, při níž je zúžený prstenec předkožky chirurgicky rozšířen, aniž by došlo ke ztrátě erotogenní tkáně.
Poněkud zkreslené jsou představy o „hygienickém“ významu obřízky. Obřezaný penis není „čistější“ nebo „hygieničtější“, než penis s předkožkou. Naopak, obnažený žalud penisu je vystavován různým nečistotám z vnějšího prostředí, přičemž trvalé obnažení ústí močové trubice usnadňuje rovněž průnik různých nečistot do vývodných cest močových. Naprosto mylná je domněnka, že obřízka snižuje riziko přenosu infekčních onemocnění (přestože této problematice byla již věnována řada výzkumů, žádný „ochranný“ účinek obřízky se dosud nepodařilo spolehlivě prokázat). Navíc jako každý chirurgický výkon je cirkumcize spojena s rizikem infekce a dalších komplikací při hojení operační rány.
Jedním z důvodů, proč je obřízka prováděna, je finanční výhodnost tohoto chirurgického výkonu pro zdravotnická zařízení. Dalším z důvodů je nízká informovanost pacientů. Formuláře pro poskytnutí tzv. informovaného souhlasu pacienta často obsahují pouze povšechné informace o cirkumcizi, aniž by uváděly podrobnosti o rozsahu a struktuře tkáně, k jejíž devastaci při tomto zákroku dochází.
Někteří muži si stav po cirkumcizi sice pochvalují, avšak mnohdy tak činí proto, že si nechtějí či nedovedou připustit, že byli tímto zákrokem poškozeni. Jiní přesvědčují sami sebe nebo i osoby ve svém okolí o „nutnosti“, ba dokonce „výhodách“ obřízky, ačkoliv v naprosté většině případů (s výjimkou výše zmíněného onemocnění BXO) není provedení tohoto zákroku nezbytně nutné a spojování ztráty podstatné části erotogenní tkáně lidského těla s jakýmikoliv relativními a značně spornými „výhodami“ je přinejmenším problematické.

17.12.2017

Dobry den...
Nekde jsem se dočetl že čím chladněji je v místnosti ve které spím tím vyšší je šance nočních můr.. Je to pravda? Dekuji (Většinou spím v pokoji kde je okolo 18-19 C)

Pentakill, 14 let

Milý Pentakille,

Noční můra (tj. sen hrůzostrašného obsahu) má zpravidla neuropsychický původ. Dostavuje se zejména u osob, které jsou vystaveny zvýšené zátěži. Nízká teplota okolního prostředí nepatří k faktorům, které výskyt takovýchto snů ovlivňují. Pokojová teplota okolo 18 až 19 °C je pro zdravý spánek a jeho klidný průběh naopak prospěšná.

17.12.2017

Dobrý den prosím Vás souvisí nějak délka chodidla s budoucí výškou? Jako že mám nohu 46,5 a jestli Budu měřit třeba 195 cm je to možné?

Evžen, 15 let

Milý Evžene,

Velikost obuvi 46,5 (dle evropského číslování) odpovídá délce chodidla 30 cm, přičemž průměrná délka chodidla u chlapců ve věku 15-ti let činí dle údajů Státního zdravotního ústavu ČR 26,7 cm ± 1,2 cm. Nadprůměrná délka chodidla však ještě nemusí být nutně spojena s nadprůměrnou tělesnou výškou.
Obecný vztah mezi délkou chodidla a výškou postavy lze určit jen velmi přibližně. V minulosti byly některými antropology sestaveny poměrně složité vzorce pro výpočet pravděpodobné výšky postavy na základě délky chodidla (takovéto vzorce lze využít např. v kriminalistice pro odhad tělesné výšky pachatele, který na místě činu zanechal stopu v podobě otisku nohy), avšak výsledky takovýchto výpočtů jsou vždy pouze orientační.

16.12.2017

Dobrý večer , chodím spat okolo 10-11 hodiny a vstavam v 6:15 s budikem , bez budíku v 7-8. Je to v normálu?

Pták Loskutak, 12 let

Milý Ptáku Loskutaku,

Dospívající jedinec ve věku 11 až 13 let by měl spát alespoň 9 hodin denně. Tvoje běžná délka spánku bez buzení je tedy dostatečná, avšak pokud musíš ráno vstávat ve čtvrt na sedm, doporučoval bych večer chodit spát již mezi devátou a desátou hodinou.
Další informace o zásadách zdravého spánku (neboli o tzv. spánkové hygieně) najdeš na stránce „Jak zdravě spát“.

16.12.2017

Dnes mám celý den celkem vysoký puls, měl bych se obávat? Puls v klidu asi tak 100/110 (odhadem). Jsem ale také nemocný a beru léky, Klacid 500. V místnosti je celkem vysoké horko.

Pp, 15 let

Milý Pp,

Klidová srdeční frekvence u zdravého dospělého člověka činí  60 až 90 tepů za minutu, přičemž za tachykardii (zrychlení srdeční frekvence) se považuje hodnota vyšší než 100 tepů za minutu u mužů a 110 tepů za minutu u žen. Ke zvýšení srdeční frekvence dochází nejen při zvýšené fyzické námaze, ale také při některých onemocněních a při užívání některých léků.
Vzhledem k probíhajícímu onemocnění tě mírné zrychlení srdeční frekvence (do 100/110 tepů za minutu) nemusí znepokojovat. Doporučuji dodržovat klid na lůžku v dostatečně větrané místnosti a zajistit si dostatečný příjem tekutin. Pokud by obtíže do několika dnů neustoupily, obrať se na svého praktického lékaře.

16.12.2017

Dobrý den, mám jeden problém, který mě velmi trápí. Moje přítelkyně přede mnou měla přítele, se kterým velmi často spala a ten přítel měl o hodně větší míry než já. Já a přítelkyně se teda bojíme toho, že nebude spokojená. Přestože chci, aby k tomu došlo, tak když jsme spolu v posteli a chceme to udělat, tak to u mě tam zlobí. Nevím co dělat.

Jezecek, 16 let

Milý Jezecku,

Bylo by velmi smutné, kdyby si tvoje přítelkyně vybírala své partnery pouze podle velikosti jejich penisu, aniž by se ohlížela na jejich osobní vlastnosti, způsob chování a další charakteristiky, které jsou pro kvalitní citový vztah mnohem důležitější, než rozměry penisu. Ostatně podle názoru některých sexuologů stačí k pohlavnímu uspokojení dospělé ženy dokonce i penis o délce 4 až 5 cm při erekci, ačkoliv v takovém případě se již jedná o tzv. mikropenis.
Příčinou obtíží, o nichž se v dotazu zmiňuješ, je nejspíše stres a psychické napětí vyvolané obavami z toho, že se ti nepodaří partnerku dostatečně uspokojit. Poruchy erekce mají v naprosté většině případů psychogenní příčiny, přičemž pro jejich překonání má naprosto zásadní význam citlivý a ohleduplný přístup partnerky. Značný význam má rovněž dostatečně dlouhá milostná předehra, která slouží mimo jiné i k tomu, aby se pohlavní orgány obou partnerů připravily na následný pohlavní styk v užším slova smyslu.
Pro překonávání obav z neúspěchu při pohlavním styku doporučuji zařadit nejprve tzv. nekoitální sexuální aktivity, což jsou takové sexuální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy (více informací o tzv. nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš na stránce „Láska a erotika“). Právě s pomocí těchto aktivit se většině párů podaří překonat strach ze selhání partnera či partnerky při pohlavním styku.
O svých obtížích se s partnerkou nestyď otevřeně mluvit, protože jejich úspěšné překonání závisí z velké části právě na jejím přístupu. Jestliže se s přítelkyní máte opravdu rádi, navzájem si důvěřujete a respektujete jeden druhého, jistě se vám podaří všechny případné obtíže v milostném životě překonat.
Avšak pokud by se s tebou chtěla partnerka rozejít pouze kvůli rozměrům penisu, znamená to, že se k sobě tak jako tak příliš nehodíte. Jestliže rozměry tvého penisu považuje tvoje současná partnerka za nepřekonatelný problém, jak byste spolu asi zvládli překonávat mnohem závažnější problémy, které by váš společný život dříve či později přinesl?

16.12.2017

Zdár. Co bych mnel mel dat své kamaratce k vanocum? Ma 13 let.

thunderbolt, 13 let

Milý thunderbolte,

Vzhledem k tomu, že tvoji kamarádku neznám a nevím, jaké má zájmy a záliby, ti nemohu poradit něco konkrétního. Zkus přemýšlet o tom, jaký dárek by tvé kamarádce mohl udělat radost, aniž by jeho pořízení představovalo neúměrnou zátěž pro tvůj osobní rozpočet. Vhodným dárkem může být například drobná plyšová hračka, svítící přívěšek, čokoládové bonbóny, případně nějaká „kouzelná“ psací potřeba (svítící pero, magický fix měnící barvu a podobně). Ať už dívce koupíš k Vánocům cokoliv, nezapomeň dárek vhodným způsobem zabalit.

16.12.2017

Nazdar. Masturboval som a pichlo ma pod zaludom. Už dva dni ma pod ním boli. Pri curani nie ale ked sa ho dotknem tak ma to boli. Neviete co to môže byť?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

Není vyloučeno, že v důsledku příliš prudkých masturbačních pohybů došlo k drobnému poranění uzdičky na spodní straně penisu (frenulum), případně vazivového pouzdra topořivého tělesa močové trubice (corpus cavernosum urethrae).
Prohlédni si spodní stranu penisu, abys zjistil, zda se v bolestivém místě nenachází něco neobvyklého, například otok nebo krevní výron. Pokud nedošlo k viditelnému poranění, měla by bolest do několika dnů ustoupit. Úlevu při bolesti může poskytnout studený obklad.
Masturbaci prováděj pokud možno co nejšetrněji, dokud obtíže nevymizí. Pro snížení tření při masturbaci můžeš rovněž využít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhražku.

15.12.2017

Nemohu nikde najít soupis všech zákonů, které se mě týkají od 15 let. Kde to v občanském zákoníku najdu? Neměl byste odkaz?

Pp, 15 let

Milý Pp,

Věková hranice 15-ti let je spojena zejména se způsobilostí uzavírat pracovně-právní vztahy a s počátkem trestní odpovědnosti. Pracovně-právní vztahy se řídí zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.), trestní právo upravuje trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.) a zákon o trestním řízení soudním neboli trestní řád (zákon č. 141/1961 Sb.). V souvislosti s dosažením věku 15-ti let se tě týká rovněž zákon o občanských průkazech (zákon č. 328/1999 Sb.).
Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) platí pro všechny občany bez ohledu na věku, avšak některá z jeho ustanovení obsahují i stanovení věkové hranice pro způsobilost k nabývání určitých práv.
Na internetu si můžeš úplné znění všech výše uvedených zákonů vyhledat s pomocí internetového vyhledavače.

15.12.2017

Dobrý den chci se zeptat proč mám někdy kulaté vajca a někdy mi visí dolu proč ? Čím to je ? A můžu neco udělat aby sem je měl do kulata ? Děkuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Příčinou rozdílu, který na svém těle pozoruješ, je udržování stálé teploty varlat. Pro svůj zdravý vývoj a správné fungování totiž varlata potřebují o pár stupňů nižší teplotu, než je běžná tělesná teplota, a proto jsou uložena v šourku mimo břišní dutinu.
Z důvodu stálého udržování teploty varlat se v chladném prostředí (například ve studené vodě) šourek stáhne, čímž dojde k přitisknutí varlat blíže k tělu, aby se ohřála (viz obrázek vlevo). Naopak v horkém prostředí (například při koupání v teplé vodě nebo při zvýšené tělesné teplotě) dojde k výraznému uvolnění šourku, v jehož důsledku varlata klesnou poněkud níže, aby došlo k jejich ochlazení (viz obrázek vpravo).

Jedná se o přirozený termoregulační mechanismus, do něhož bys pokud možno neměl zasahovat. Pouze při horečce (tj. stoupne-li tělesná teplota nad 38°C) bych doporučoval na šourek přikládat chladivý obklad.

15.12.2017

Dobrý den . když se my postaví a lehnu si tak mám penis rovně co mám udělat aby my ležel na břiše ? děkuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Úhel sklonu penisu se může pohybovat v rozsahu 0 až 180°. U většiny mužů a chlapců směřuje penis při erekci více či méně vzhůru (tj. pod úhlem 0 až 85°), avšak u některých směřuje kolmo k tělu (tj. pod úhlem 85 až 95°), čemuž by při poloze vleže na zádech odpovídalo směřování penisu vzhůru.
Větší či menší úhel sklonu penisu je dán vrozenými předpoklady (zejména mírou pružnosti vazů, na nichž je penis v těle upevněn), a tudíž možnost dosažení nějaké zásadní změny je značně omezená.

14.12.2017

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat k čemu je na trenkách ten rozepínací otvor.

Prokop, 13 let

Milý Prokope,

Rozepínací otvor (poklopec), který se nachází v přední části některých druhů pánského či chlapeckého spodního prádla, slouží k vytáhnutí penisu při močení.

14.12.2017

Dobrý den, měl bych kupovat dárky pro rodinu? Minule jsem to sice dělal, ale myslím si, že jim nějaká drobnost prostě bude k ničemu. A nechce se mi zařizovat všechno to okolo.
Dále by mě zajímalo, jestli je nezdravé, když skoro každý den mám nějaký kolový nápoj a čeho by se dopouštěl někdo, kdo by zveřejňoval videa se mnou a nechtěl by je smazat, popř. kde je to napsané?

XxX, 13 let

Milý XxX,

Dárky k Vánocům se dávají hlavně proto, aby druhým lidem udělaly radost, i kdyby se jednalo pouze o drobnost, ze které nevyplývá nějaký praktický užitek. Nikdo od tebe nemůže vyžadovat, abys kupoval nějaké drahé věci, ale mohlo by se stát, že by tví rodinní příslušníci byli smutní, kdybys jim nedal vůbec nic.
Určité riziko spojené s konzumací tzv. kolových nápojů představuje kofein v nich obsažený, který patří mezi návykové látky. K účinkům kofeinu na lidský organismus patří zmírnění únavy a zvýšení koncentrace (soustředění), ke zdravotním rizikům spojeným s vyšším příjmem této látky patří zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční frekvence, nevolnost a nespavost. Jeho užívání je však poměrně bezpečné a při vysazení se dostavují pouze mírné abstinenční příznaky.
Na zveřejňování videozáznamů bez souhlasu osoby, která v nich vystupuje, se vztahuje ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. (občanského zákoníku), § 84 („Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.“) a § 85, odst. 1 („Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.“). Avšak zákon pamatuje i na řadu výjimek, k nimž patří například záznamy pořízené k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

14.12.2017

Myslite že té kámošce můžu říct že s ní chci chodit ? Když jsem jí vyznal city...a jsem na 120 % jistý že mě má ráda taky..?

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Pokud chceš s dívkou chodit, můžeš ji pozvat na schůzku. Pro vaši schůzku vyber místo, kde se oba dva budete cítit dobře. Pro vaši schůzku můžeš vybrat nějaký zajímavý cíl (v tomto ročním období mě napadá například vánoční stromek na náměstí), nebo můžeš vyjít z vašich společných zálib a zájmů.
Až budeš dívku zvát na schůzku, oslov ji pokud možno mezi čtyřma očima, nikoli před jejími kamarádkami nebo kamarády (pro dívku bude snadnější tvé pozvání přijmout, když kolem ní nebudou další lidé, jejichž přítomnost by ji mohla přivést do rozpaků).

14.12.2017

Dobrý den, mám dotaz, jelikož se mi už nějakou dobu líbí ve třídě holka a bojím se jí říct že se mi líbí. Respektive že jí miluji. A bojím se jí to říct, protože se bojím odmítnutí. Jak na to?

Anonymous, 14 let

Milý Anonymousi,

Nejprve se zkus s dívkou skamarádit a lépe ji poznat. Vyjadřování sympatií (tedy sdělení, že se ti dívka líbí) a vyznávání hlubších citů (tedy sdělení, že dívku miluješ), by mělo následovat až důkladnějším seznámení. Pokud bys dívce hned na první nebo na druhé schůzce řekl, že ji miluješ, mohla by si myslet, že to říkáš každé. Navíc díky předchozímu přátelskému vztahu se lépe naučíš překonat případné komunikační bariéry a strach z odmítnutí.
Jestliže chceš s dívkou navázat vztah, všímej si toho, jak se chová a projevuje. Zkus nenápadně vypozorovat, jaké má zájmy, co se jí líbí a podobně. Takovéto informace můžeš při navazování vztahu využít (například společné zájmy). Další rady a doporučení najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

13.12.2017

Dobrý večer, mám stejný problém jako David, který neví co by měl dát dobré kamarádce k Vánocům. Já sice vím co, ale strašně se stydím, že se mi budou smát všechny její kamarádky, protože bez nich neudělá ani krok.

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

Nejlepší by bylo, kdybys dívce mohl dárek předat o samotě. Jestliže však nemáš možnost předat dívce dárek jinak než v přítomnosti jejích kamarádek, avšak nepřeješ si, aby její kamarádky tvůj dárek viděly, můžeš dárek pečlivě zabalit do ozdobného papíru s vánočním motivem, ovázat stuhou a dívku poprosit, aby si dárek rozbalila až doma pod stromkem. Pokud by však dívka trvala na tom, že si dárek rozbalí hned a před kamarádkami, nebraň jí v tom. Záleží ti přece především na tvojí dívce, nikoli na jejích kamarádkách.
Nicméně by bylo přece jen lepší, kdybys dárek dívce předal mezi čtyřma očima. Přijetí dárku od chlapce by ji v přítomnosti kamarádek mohlo přece jen přivést do rozpaků. Dívku můžeš například poprosit, zda by s tebou na chvíli mohla jít někam, kde budete sami, protože jí chceš sdělit něco důležitého.

13.12.2017

Dobrý den, co mám koupit své 11 leté sestře k Vánocům??

Vojta, 14 let

Milý Vojto,

Při výběru vhodného dárku pro sestru můžeš vycházet například z jejích zájmů nebo zálib. Například pokud si ráda čte, mohl bys jí koupit nějakou knížku. Vzhledem k věku bys mohl sestře dát třeba i nějakou drobnou hračku. Záleží také na tvých finančních možnostech a na tom, kolik peněz jsi schopen a ochoten za dárek utratit. Menší plyšovou hračkou seženeš již za několik desítek korun, knížka s obrázky může stát i několik set korun. Při výběru dárku také dávej pozor na to, abys nekoupil nějakou věc, kterou už tvoje sestra má.

13.12.2017

Je normální že mám krátký penis ? Můj penis má asi 6 cm. Prosím odpovězte.

Pavel, 11 let

Milý Pavle,

Vzhledem k tvému věku jsou rozměry tvého penisu naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11-ti let činí 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 10 cm při erekci.

13.12.2017

Dobrý den,
Ještě nejsem v pubertě mám malý penis (jen 5 cm) a nerostou mi vůbec žádný chlupy. Zkouším masturbovat ale nestříkám. Dá se puberta nějak urychlit abych za rok až pudu na střední už byl v pubertě. Strašně se stydím před klukama. Stydím se i před rodiči o tom mluvit nebo být v plavkách nebo punčocháčích, a při koupání se zamykám.
A jště se chci zeptat zda doktorka při prohlídce v 15 mi bude koukat na penis před mamkou?

Martin, 14 let

Milý Martine,

Pokud u tebe dosud nedošlo k výraznějšímu růstu objemu varlat, mohlo by se jednat o tzv. opožděnou pubertu (pubertas tarda), čemuž by nasvědčoval i poměrně nízký stupeň rozvoje tzv. sekundárních pohlavních znaků (rozměry penisu, ochlupení).
Léčba opožděné puberty u chlapců spočívá v podávání mužských pohlavních hormonů (androgenů). nejprve je však třeba absolvovat vyšetření na endokrinologii. Poukaz na vyšetření ti vystaví praktický lékař pro děti a dorost.
Součástí preventivních prohlídek ve věku 11, 13 a 15 let je i kontrola sekundárních pohlavních znaků. Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost však tuto část prohlídky z nějakých důvodů vynechávají. Nicméně pokud lékařku upozorníš na podezření na opožděnou pubertu, měla by sekundární pohlavní znaky přece jen zkontrolovat.
U nezletilých pacientů je návštěva u praktického lékaře možná pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, avšak u nezletilého, který již dosáhl věku 15-ti let, není doprovod nutný, pokud k tomu alespoň jeden z rodičů poskytne písemný souhlas. Avšak ani v případě, že by se prohlídka konala v přítomnosti tvé maminky, není nutné, aby se dívala, až ti bude lékařka kontrolovat sekundární pohlavní znaky.

12.12.2017

Dobrý den
Na varleti mám 2 asi 1.5 cm dlouhé žíly. Mají bílou barvu jsou zkrabatělé a skládají se z asi 10 tenkých žilek. Co by to mohlo být? Děkuji

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Podle popisu by se mohlo jednat o nadvarle, což je naprosto normální součást varlete. Vyloučit však nelze ani žilní městky nebo různé druhy cyst. Nejspíše se však nejedná o nádor, protože ten by byl menší, kruhový a na dotek tvrdý.
Avšak bez vyšetření šourku pohmatem nelze tvrdit nic zcela určitého, a proto doporučuji navštívit praktického lékaře, který dle svého uvážení může doporučit rovněž ultrasonografické vyšetření.

12.12.2017

Dobrý den, myslíte, že je vhodné koupit mojí velmi dobré kamarádce k Vánocům bonbóny?? Aby to nevypadalo, jakože si ji kupuju bonbonama. Kdyžtak prosím o radu co bych měl stejně staré dobré kamarádce dát. Děkuji

David, 16 let

Milý Davide,

Dárkem k Vánocům nic nepokazíš. Kdybys dal dívce dárek již na první nebo druhé schůzce, mohla by si opravdu myslet, že si ji kupuješ, ale pokud se znáte již delší dobu, neměl by ji drobný dárek urazit, pokud se nejedná o nějakou vyloženě drahou věc. Navíc na Vánoce si lidé obvykle dárky dávají, což je docela dobrá příležitost, jak dívce něco darovat bez rizika, že dárek odmítne.
Krabice čokoládových bonbónů je podle mého názoru docela vhodný dárek. Jiným vhodným dárkem pro dívku by mohlo být například menší plyšové zvířátko (chlapci tvého věku už si na takové věci obvykle moc nepotrpí, ale u dívek je to trochu jiné). V každém případě by měl být dárek vánočně upravený, tedy zabalený do papíru s vánočním motivem. Působí to lepším dojmem, než kdybys dal dívce dárek „jen tak“, nezabalený. Ostatně kouzlo vánočních dárků spočívá mimo jiné v jejich rozbalování.

12.12.2017

Dobry den ja bych se rad zeptal jak dlouho by se mela hojit vykroucena ruka. Predem dekuji za opoved.

JjJj, 15 let

Léčba při vymknutí (neboli luxaci) ramenního kloubu trvá obvykle 3 až 4 týdny, následná rehabilitace 1 až 2 měsíce. V minulosti se pro fixaci používal pevný obvaz (tzv. Desaultův obvaz), v současné době se používají speciální ortézy.

12.12.2017

Vždy po masturbaci potřebuji močit. Je to normální?

Martin, 15 let

Milý Martine,

Nejspíše se nejedná o projev žádného onemocnění (např. zánětu vývodných cest močových), může se jednat o projev podráždění určitých nervů v oblasti malé pánve při stahování svalstva během orgasmu.

12.12.2017

Někde jsem četl, že když je člověk gay, pozná jiného gaye. Je to pravda?

Steve, 15 let

Milý Steve,

Sexuální orientace se neprojevuje ani tělesným vzhledem, ani žádným specifickým způsobem chování, a tudíž ji při běžném setkání s druhým člověkem nelze rozpoznat. Jediný způsob, jak spolehlivě určit sexuální orientaci, je sexuologické vyšetření (ovšem s tou výhradou, že u osob mladších 16-ti let nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani vyšetřením).

11.12.2017

Chtěl bych se zeptat jestli něčemu vadí že masturbují a co to má když tak za výhody a nevýhody. Měl bych jsi při masturbaci dávat na něco pozor ?

Franta, 13 let

Milý Franto,

Masturbace představuje nejen naprosto přirozenou a neškodnou aktivitu, ale z hlediska tělesného i duševního zdraví je z několika důvodů velmi prospěšná. K jejím přínosům patří zejména uvolnění psychického napětí (tenze), důkladnější prokrvení (a tím i okysličení) tkání penisu a snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty), což je vědecky doloženo. Naproti tomu neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by potvrzovala jakékoliv negativní dopady masturbace na tělesné či duševní zdraví jedince.
Riziko drobných či větších poranění při masturbaci je velmi nízké, protože naprostá většina jedinců je schopna odhadnout, co jejich tělo při masturbaci vydrží. Pokud by přece jen došlo k drobnému poranění, jeho příčinou by bylo nejspíše příliš vysoké tření. Vysoké tření lze snížit použitím lubrikačního gelu nebo jeho vhodné náhražky, například pleťového krému, tělového mléka, kosmetického oleje a podobně. Naproti tomu nedoporučuji při masturbaci používat potravinářské oleje (zejména řepkový, který obsahuje kyselinu erukovou), a to z důvodu rizika alergické reakce.
Dále nedoporučuji při masturbaci používat různé umělohmotné „pomůcky“, a to z důvodu rizika poranění. Jediným bezpečným způsobem vykonávání masturbace je dráždění pohlavních orgánů rukou.
Konečně je třeba zmínit, že masturbace představuje velmi intimní činnost, pro jejíž vykonávání je třeba mít dostatek soukromí.

11.12.2017

Mám 12 let je v pořádku že mám penis v erekci 14 cm?

Thom, 12 let

Milý Thome,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí 9 až 11 cm. Délka tvého penisu je sice mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální.

11.12.2017

Dobrý večer,
Pokaždé když mám před třídou prezentaci rozklepou se mi kolena. I když mě učitel přeruší a mám čas se soustředit, vlastní vůlí to nedokážu zastavit. Cokoliv prezentovat je pro mne obtížné. Nemohu něco udělat, aby se to zlepšilo? Děkuji

Vojta, 15 let

Milý Vojto,

Vystoupení před třídou (nebo před jiným publikem) představuje pro některé lidi velmi náročnou situaci. Strach z veřejného vystoupení (označuje se také jako tréma) může být způsoben nejistotou a nedostatečným sebevědomím, často je posilován předchozími negativními zkušenostmi či obavami z neúspěchu, posměchu a podobně.
Pro zvládnutí trémy je důležité, aby ses naučil svým obavám čelit. Prvním krokem je pečlivá příprava, která ti dodá sebevědomí. Neméně důležitý je však i nácvik. Pro začátek si můžeš vyzkoušet vystoupení před lidmi, které dobře znáš a kterým důvěřuješ. Mohou to být kamarádi, rodinní příslušníci a podobně.
Před vystoupením by sis neměl v duchu přehrávat žádné katastrofické scénáře. Nemysli na to, co všechno bys mohl při vystoupení pokazit, raději se zaměř na to, co by se ti mohlo podařit. Také bys na sebe neměl klást příliš vysoké nároky. I když tvoje prezentace nebude naprosto dokonalá, důležité je už to, že ji vůbec předneseš.
K uklidnění a potlačení obav před vystoupením ti může pomoci například dechové cvičení v podobě několika pomalých a hlubokých nádechů a výdechů. Před vystoupením je vhodné se trochu napít, aby ti nevyschlo v ústech.
Jestliže se před svými spolužáky cítíš nepříjemně nebo máš strach je oslovovat i v běžných situacích (tedy mimo své prezentace), můžeš se pokusit překonat bariéru tím, že některé ze spolužáků občas požádáš o malou laskavost, například položíš nějaký jednoduchý dotaz, poprosíš o nějakou informaci, o rozměnění mincí do automatu a podobně. Nezáleží na tom, zda ti vždy a ve všem vyhoví, nýbrž na tom, abys dovedl překonat obavy spojené s neúspěchem, v tomto případě s odmítnutím tvé prosby či žádosti.

11.12.2017

Dobrý den když mám erekci měří mi 16 cm je to v mém věku normální ? A kdybi náhodou nebilo vadí to v něčem?

Já KAREL, 13 let

Milý Ty Karle,

Délka tvého penisu je sice poněkud nadprůměrná (průměrná délka penisu u chlapce ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm), avšak nemusíš se obávat, že by ti délka penisu 16 cm mohla způsobovat nějaké obtíže.
Je docela dobře možné, že po dosažení dospělosti bude tvůj penis ještě o něco delší, protože jeho růst a vývoj trvá obvykle do věku 18-ti let. Nicméně ani nadprůměrná délka penisu nemusí způsobovat obtíže v pohlavním životě, neboť při pohlavním styku nezáleží ani tak na celkové délce penisu, jako spíše na hloubce jeho zavedení do pochvy (běžně se penis zavádí do pochvy z jedné poloviny až dvou třetin jeho délky, u mužů s delším penisem to může být i menší část).

11.12.2017

Můžou kluci čůrat při masturbaci?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Zcela vyloučeno to není, avšak pokud má chlapec či muž erekci, je močení poněkud nesnadné. Při erekci se totiž kromě penisu zvětšuje také předstojná žláza (prostata), která obklopuje močovou trubici a při zvětšení způsobuje její sevření. Pouze ejakulát nebo velmi silný proud moči dovede toto sevření „prorazit“. Močit a ejakulovat zároveň však nelze.

11.12.2017

Můj penis při erekci má 12cm jak sem na tom?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Délka tvého penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13-ti let činí 11 až 14 cm.

11.12.2017

Dobrý den, pořád jsem dítě, hraju si s hračkami a zkrátka jsem pořád stejný. Nedívám se na porno a nahé fotky mě spíše odpuzují. Nemám opožděnou pubertu ? Co bych měl dělat kdybych ji měl?

Nepuberťák, 15 let

Milý Nepuberťáku,

Opožděná puberta (pubertas tarda) nespočívá v tom, že si dospívající jedinec hraje s hračkami nebo jej odpuzují fotografie nahých lidí. V prvním případě se jedná o individuální zálibu, ve druhém případě o individuální variantu přístupu k lidskému tělu. Avšak skutečná opožděná puberta spočívá u chlapců v tom, že ani po dovršení třináctého roku života nedošlo k prvnímu výraznějšímu růstu testikulárního objemu, tedy objemu varlat. Jinými slovy, u chlapce s opožděnou pubertou mají varlata i po třináctém roce věku stále stejnou velikost, jakou měla v dětství.
V případě podezření na opožděnou pubertu se provádí endokrinologické vyšetření, jehož součástí je měření objemu varlat pomocí tzv. orchidometru, dále laboratorní vyšetření krve za účelem stanovení hladiny pohlavních hormonů, případně též stanovení kostního věku pomocí rentgenu levé (u leváků pravé) ruky.

11.12.2017

Brej den. Chci se este spytat: mam 169 cm a vážim 66 kg: koľko asi zhubnu když: každý deň chodím na 2 km prechádzku, kazdy utorok a štvrtok mám telesnu, každý utorok mám 2 hodinový tréning floorballu a každú sobotu chodim do prírody na 2 hodinovú prechádzku?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

 Tvoje tělesná výška i hmotnost jsou nadprůměrné, hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) činí 23,1. Optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozmezí 17 až 20, a tudíž se jedná o nadváhu.
Nedostatkem pohybu netrpíš, naprostá většina lidí by si z tebe spíše měla brát příklad. Jestliže chceš zhubnout, doporučuji dodržovat několik zásad zdravé výživy, zejména pravidelné stravování (alespoň 5x denně) a dostatečný příjem tekutin. Vyhýbej se konzumaci tzv. bílého pečiva (tj. pečiva z pšeničné mouky, např. světlých housek, rohlíků, baget a podobně) a tučných jídel. Naopak jez více zeleniny a ovoce. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

11.12.2017

Co kdyš použiju lubrikačni gel, který je po datumu spotreby?
Je na obrazku po zaruce?

Don, 14 let

Milý Done,

Po uplynutí lhůty minimální trvanlivosti (označuje se též „best before“) nemusí mít lubrikační gel všechny požadované vlastnosti, a tudíž může poskytovat méně účinnou lubrikaci, než před uplynutím této lhůty.
Na obalu lubrikačního gelu z fotografie je uvedeno datum výroby 02-2017, přičemž minimální trvanlivost činí 24 měsíců. Tento gel má tedy lhůtu minimální trvanlivosti do února roku 2019.

11.12.2017

Dobrý den, chtĕl bych se zeptat. Je pravda, že v mém vĕku je už dost divné, že jsem stále panic?

Pif, 17 let

Milý Pife,

„Panictví“ je dosti problematický pojem, protože u chlapce či muže v podstatě neexistuje způsob, jak spolehlivě ověřit, zda již měl pohlavní styk s dívkou či se ženou. Nicméně pokud jsi dosud pohlavní styk neměl, nemusíš se kvůli tomu nijak znepokojovat. Podle výzkumů provedených českými sexuology (Weiss a Zvěřina, 2009) se průměrný věk prvního pohlavního styku v ČR pohybuje okolo 18-ti let. Navíc se jedná pouze o průměr (tedy součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot), z čehož vyplývá, že někteří mladí lidé mají první pohlavní styk dokonce až po dosažení věku 18-ti let.

 

11.12.2017

Dobrý den, do kolika let roste penis? Je mi 15let, a můj penis měří 16cm..
Chtěl jsem se zeptat kolik by moje chlouba mohla měřit v 18 letech? Nebo do kolika let roste teda ;) A ještě další otázka do kolika let roste penis do šířky?? A je pravda, že holky mám radši širší penisy, než dlouhý?? Děkuju ')

Pes, 15 let

Milý Pse,

Růst penisu probíhá zpravidla do věku 18-ti let, avšak u některých jedinců (zejména při tzv. opožděné pubertě) může pokračovat ještě do věku 19 – 21 let. V současné době je délka tvého penisu mírně nadprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 13 až 15 cm při erekci), avšak nelze předem odhadnout, jak velký bude tvůj penis po ukončení vývoje.
Obvod penisu se zvětšuje obvykle též do věku 18-ti let, přičemž k výraznějšímu růstu obvodu penisu dochází zpravidla ve dvou vlnách (nejprve mezi dvanáctým a třináctým rokem a poté ještě mezi šestnáctým a sedmnáctým rokem).
Na poslední otázku nelze podat jednoznačnou odpověď, neboť každá žena či dívka může dávat přednost jiným rozměrům penisu. Nicméně obvod penisu zpravidla nepředstavuje při pohlavním styku zásadní problém, a to vzhledem k poměrně vysoké flexibilitě (pružnosti) pochvy ve směru do šířky (na rozdíl od podélného směru, v němž je pružnost pochvy pouze nepatrná).

10.12.2017

Měřím 170 cm vážím 60 je to v normě?

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Tvoje tělesná výška je nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu se nacházíš na 90. percentilu (to znamená, že 90% ostatních chlapců je nižších než ty, zatímco 10% je vyšších).
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 20,76. Optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13-ti let se pohybují v rozsahu 17 až 20, avšak vzhledem k tvé nadprůměrné tělesné výšce lze i o něco vyšší hodnotu BMI považovat za normální.

10.12.2017

Jsem závislý na mobilu. Mohli by jste mi dát nějaké tipy, jak se zbavit závislosti na mobilu (popř. PC)?

David, 12 let

Milý Davide,

Vzhledem k tomu, že mobilní telefony a počítače v dnešní době představují již nepostradatelnou součást každodenního života jedince i společnosti, je poněkud problematické snažit se zbavovat „závislosti“ na těchto zařízeních. Nicméně pokud máš pocit, že používání mobilního telefonu nebo počítače věnuješ příliš mnoho času, zkus si najít nějakou zajímavou aktivitu, při které tato zařízení nepotřebuješ (například si můžeš lepit různé modely, věnovat se nějakému sportu a podobně).
Případně si můžeš do mobilního telefonu nainstalovat aplikaci, která po uplynutí nastaveného časového limitu omezí přístup k určitým aplikacím, přičemž možnost využívání základních funkcí telefonu (tedy volání a zasílání textových zpráv) zůstává zachována.

10.12.2017

Dobrý večer chci se zeptat jsem vysoký 164 cm a vážím kolem 45 kg je to normální?

Ottt, 13 let

Milý Ottte,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná a tělesná hmotnost mírně podprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 16,7. Optimální hodnoty BMI u chlapců v tvém věku se pohybují v rozmezí 17 až 20, a tudíž netrpíš ani nadváhou, ani podváhou.

10.12.2017

Dobrý den, chtěl bych jsem zeptat jestli že když mi je 13 tak je normální že při erekci mi měří 14 cm

Franta, 13 let

Milý Franto,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 12,5 ± 1,5 cm (tedy 11 až 14 cm). Délka tvého penisu je tedy naprosto normální.

10.12.2017

Je něco špatného na tom že čůrám do napuštené vany? Hrozně mě to vzrušuje.

Michal, 14 let

Milý Michale,

Dospívajícího chlapce může vzrušovat všechno možné. Avšak je třeba si uvědomit, že moč obsahuje různé odpadní látky, a tudíž by bylo nehygienické, kdyby ses vymočil do napuštěné vany, ve které se právě koupeš. Pokud si tuto zálibu nedovedeš odepřít, měl by ses alespoň vždy po skončení koupele důkladně osprchovat s pomocí mýdla. Rovněž bys umýt vanu pomocí nějakého čistícího prostředku, protože jistě nejsi jediným členem domácnosti, který se ve vaně koupe.

10.12.2017

Jak doma rozeznat rakovinu od varikokély? Mám na pravém varleti něco jako žílu asi 2 cm dlouhou a na konci stočenou. Na druhém konci je malá bulka o polovinu menší než hrášek. Poté mám ještě jednu bulku o velikosti špendlíkové hlavičky a ta je pod nadvarletem.
Bojím se tě mám zvětšené uzliny v tříslech. Něco tam centimetrů ale na pohled nic vidět není.
Kdyby to byla rakovina za jak dlouho by se výrazně projevila?
Děkuju

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Varikokéla spočívá v chorobném rozšíření žíly, která odvádí z varlete krev. Dochází k hromadění krve v této žíle, případně i v postiženém varleti, které se může zvětšit. Varikokéla se může projevovat pocitem tlaku ve varleti a rozšířením semenného provazce.
Při samovyšetření někdy dochází k záměně nadvarlete s varikokélou nebo dokonce nádorem. Rozdíl spočívá v tom že nadvarle je podlouhlý orgán, který přiléhá k zadní a horní straně varlete (na obrázku vpravo je označen bílou šipkou), zatímco varikokéla se projevuje rozšířením semenného provazce, který vychází z nadvarlete. Pokud by se jednalo o nádor, ten by se nacházel spíše na spodní části varlete nebo po jeho straně a měl by podobu tvrdé bulky zhruba o velikosti poloviny hrášku.
Ne každý podezřelý útvar nalezený při prohmatávání šourku musí být nutně nádor. Mohlo by se jednat i o cystu (např. spermatokélu, což je vystouplá dutina vyplněná spermiemi, která se někdy vytváří pod povrchem varlete a lze ji nahmatat). Nicméně při podezřelém nálezu v šourku přesto doporučuji navštívit praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a podle potřeby vystaví poukaz k ultrasonografickému (ultrazvukovému) vyšetření, jímž lze podezření spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit.
V případě nálezu drobné tvrdé bulky ve spodní části varlete nebo po jeho straně doporučuji navštívit lékaře pokud možno co nejdříve.

10.12.2017

Dobrý den můj penis měří 18cm a nevím jestli si mám nasadit kondom na předkožku nebo ji stáhnout dolů a dát ji na žalud.

Alex, 16 let

Milý Alexi,

Jestliže si můžeš předkožku přetáhnout, nasazuj si kondom po jejím přetažení. Pokud ti přetahování předkožky činí obtíže, ponech ji před nasazením kondomu nataženou na žaludu. Více informací o nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“.

10.12.2017

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli opožděná puberta znamená, že ke zvětšení pohlavních orgánů dojde méně, a nebo pouze později, ale stejně

Jindřich, 13 let

Milý Jindřichu,

Opožděná puberta (pubertas tarda) spočívá v opoždění pohlavního vývoje o více než 2 roky. U chlapců s opožděnou pubertou nedochází k prvnímu výraznějšímu růstu objemu varlat ani po dovršení třináctého roku života.
Předčasná puberta vyžaduje léčbu v případě, že její příčinou je hypogonadismus, tj. porucha funkce pohlavních žláz, která vede k nedostatečné produkci pohlavních hormonů. Další příčinou opožděné puberty může být porucha řídících center v mozku (hypofýzy, hypothalamu) nebo příliš nízká citlivost cílových tkání na působení pohlavních hormonů. Pokud je opožděná puberta způsobena některou z výše uvedených poruch (k jejichž prokázání je však třeba absolvovat endokrinologické vyšetření), se obvykle zahajuje hormonální terapie. Výsledné rozměry a vzhled pohlavních orgánů jsou díky léčbě obvykle stejné, jako u jedinců s normálním věkem nástupu puberty.

10.12.2017

Lehce se vzruším. Co mám dělat?

Donde, 13 let

Milý Donde,

Právě procházíš obdobím dospívání, v němž dochází mimo jiné též k výraznému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Časté a silné vzrušení je naprosto normálním důsledkem těchto hormonálních změn, k nimž v tvém těle dochází. Kvůli tomu, že se snadno vzrušíš, se nemusíš trápit. Nejspíše se nejedná o projev žádné poruchy ani nemoci, nýbrž o zcela přirozený proces, který tvoří součást vývoje každého zdravého jedince.
Jestliže v souvislosti s častým a silným vzrušením pociťuješ psychické napětí (tenzi), doporučuji pokud možno často a pravidelně vykonávat masturbaci, která ke snížení psychického napětí (tenze) výrazně přispívá.

09.12.2017

Chtěl bych si zkusit udělat orgasmus ale ne normálně, ale drážděním análního otvoru. Jak to dělat "bezpečně"? abych si něco neporanil

Tomm, 16 let

Milý Tomme,

Pravdou je, že řitní otvor (anus) je velmi citlivý a jeho stimulace je spojena s vyšším rizikem poranění. V každém případě je třeba použít lubrikační gel nebo jeho vhodnou náhražku, např. pleťový krém a podobně. Z důvodu rizika poranění rovněž nedoporučuji zavádět prst příliš hluboko do zmíněného tělesného otvoru (za relativně bezpečné lze považovat zavedení dvou článků jednoho prstu).

09.12.2017

Jsem gay a vím to o sobě už dlouho. Ale už mě trochu užírá to držet v tajnosti. Nechci se ale přiznat úplně všem. Stačil by mi jeden dobrý kámoš (aspoň abych věděl, že v tom nejsem sám). Pár takových adeptů mám, ale jak mám poznat, jestli netrpí homofobií? Není na to nějaký psychologický trik?

Patrik, 16 let

Milý Patriku,

Se svojí sexuální orientací se alespoň zpočátku svěřuj raději pouze osobám, kterým naprosto důvěřuješ. Nicméně i lidé, o kterých se domníváš, že je dobře znáš a dobře dovedeš odhadnout jejich reakce, tě mohou svým postojem překvapit.
Často to bývá právě důvěrný kamarád, kterému se mladý člověk se svojí sexuální orientací svěřuje. Nicméně jednoduchý trik, jak odhadnout, zda a do jaké míry dotyčný jedinec trpí homofobií, v podstatě neexistuje. Leccos mohou napovědět názory a postoje, které kamarád v minulosti vyjádřil. Někteří lidé však mohou velmi rychle změnit názor, pokud zjistí, že homosexuální orientace se vztahuje na konkrétního jedince z jejich okolí. Dokonce i velmi tolerantní dospívající jedinec může homofobii podlehnout, získá-li falešný pocit, že kamarádovou homosexuální orientací je ohrožena jeho vlastní identita. A naopak, dokonce i někteří lidé s odtažitým postojem vůči homosexualitě mohou najednou pocítit větší pochopení, když zjistí, že k osobám homosexuálně orientovaným patří i člověk, kterého znají jako dobrého kamaráda se spoustou kladných vlastností.
Jinými slovy, možností, jak může kamarád na tvoje sdělení reagovat, je celá řada, počínaje padnutím do náruče a konče hrubým fyzickým útokem a ublížením na zdraví. Při zjišťování postojů druhých lidí k homosexualitě tedy raději postupuj opatrně.

09.12.2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně požívání nápoje (...) s příchutí ovoce ve škole. Spolužáci si ho tam nosí, ale já se bojím tak se chci zeptat. Podle zákona se nápoj považuje jako alkoholický, pokud má alespoň 0,5% alkoholu, tento má jen 0,3% takže se jako alkoholický nápoj nepovažuje. Zákon na to je že nesmí prodat alkoholický nápoj osobě mladší 18ti let. V obchodě (...) nám ho normálně prodají. Ve školním řádě máme jen uvedeno, že do školy žáci nesmí nosit žádné předměty ani látky, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost. Kdybych si ho tam přinesl, jaký "zákon" by jsem porušoval? Podle mě žádný, protože zákon o nákupu alkoholického nápoje ne, protože se (...) jako al. nápoj nepočítá. Školní řád také ne, protože al. není uveden.

Kryštof, 15 let

Milý Kryštofe,

Pravdou je, že podle zákona č. 65/2017 Sb. (zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek), § 2, odst. f, se za alkoholický nápoj považuje nápoj obsahující více než 0,5 % objemových ethanolu. Tzv. „nealkoholické“ pivo, které obsahuje 0,3% ethanolu, se tedy za alkoholický nápoj ve smyslu výše citovaného zákona nepovažuje.
Nicméně ani takovýto nápoj není ze zdravotního hlediska zcela neškodný. Záleží například na objemu jeho spotřeby, neboť při konzumaci ve velkém množství přijímá konzument stejné množství alkoholu, jako při konzumaci menšího množství běžného, „alkoholického“ piva. Navíc v těle dítěte či dospívajícího jedince je alkohol zpracováván pomaleji, než v těle dospělého člověka, neboť přibližně do 18-ti let věku se v těle nevytváří dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza. Z tohoto důvodu může dítěti nebo dospívajícímu uškodit i nápoj s nižším obsahem alkoholu, zejména je-li konzumován pravidelně a ve velkém množství.
Kromě určitého obsahu alkoholu (byť obsahu poměrně nízkého) je třeba počítat také s tím, že „nealkoholické“ pivo obsahuje řadu konzervačních látek a stabilizátorů, o jejichž účincích na lidské zdraví se v odborné veřejnosti stále ještě diskutuje, byť příslušné právní předpisy omezují jejich přidávání do potravin a nápojů pouze částečně.
Konzumace „nealkoholického“ piva se nedoporučuje dětem, těhotným ženám a osobám s chronickým onemocněním vylučovací nebo oběhové soustavy. Žádný zákon jim sice konzumaci tohoto nápoje nezakazuje (podobně jako žádný zákon nezakazuje přejídat se tučnými či sladkými jídly), avšak i bez zákonů by měl každý rozumný jedinec z výše uvedeného okruhu osob zvážit dopady určitého chování a stravovacích návyků na svoje zdraví.
Požívání „nealkoholického“ ovocného piva ve škole by nemělo být posuzováno jako porušení školního řádu. Avšak pokud by některý z žáků do školy přinesl skutečně alkoholický nápoj (tj. s obsahem nad 0,5% objemových ethanolu), již by se o porušení řádu jednalo. Přestože alkohol není ve znění vašeho školního řádu uveden, patří mezi „látky, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost“, které ve školním řádu takto uvedeny jsou.

09.12.2017

Dobrý den,
ve škole jsem měl referát o knize v ČJ a já to nějak psychicky nezvládl a rozbrečel jsem se před celou třídou i učitelem. Byl to velký trapas a v pondělí jdu znovu. Strašně se bojím. Mám velikou trému, že jsem kvůli tomu brečel v posteli a nemohl jsem usnout. Uvažuji že budu dělat, že mně je strašně špatně, ale tím se nic nevyřeší jenom se mi to odloží. Mamce ani taťkovi jsem nic neřekl, vymyslel jsem si že jsem psali diktát, potom měl referát kamarád H. a já už jsem to nestihl. Z této lži rodičům je pravda jenom ten diktát. Prosím poraďte mi co mám udělat, jak zahnat trému nebo něco tak.

Kluk, 12 let

Milý Kluku,

Máš pravdu, že odložením tvého vystoupení s referátem by se problém zřejmě nevyřešil. Příčinou tvého strachu z vystoupení před třídou je nejspíše nízká sebedůvěra. Ve spojení s předchozí nepříjemnou zkušeností s neúspěšným vystoupením mohou obavy z další ostudy před třídou poněkud podvazovat tvé řečnické schopnosti, které nemusí být samy o sobě špatné.
Důležité je, abys předem nepodléhal obavám z neúspěchu. Co se nepovedlo napoprvé, může se podařit na druhý pokus. Snaž se nemyslet na to, co bys mohl pokazit, ale spíše na to, co by se ti mohlo podařit. Nemysli na to nejhorší, co by se mohlo stát, ale raději si představuj, jak by mohlo vypadat tvoje úspěšné vystoupení. A také se snaž nemyslet na své minulé vystoupení, protože to už se nedá vrátit zpět. Raději mysli na to, co můžeš udělat lépe.
Zítra si ještě můžeš zkusit referát přečíst nebo přeříkat, ale ráno v den referátu už si jen opakuj, že všechno zvládneš, protože předchozího dne ses připravoval. Před vystoupením se snaž myslet na příjemné věci, například na někoho, kdo se ti líbí, nebo na nějakou svoji oblíbenou činnost.
Pokud je tématem referátu knížka, kterou jsi četl, pokus se veškerou svoji pozornost zaměřit na tuto knížku. Mysli na to, že mluvíš o knížce, nikoli na to, že máš mluvit před třídou. Během referátu se nemusíš neustále dívat na spolužáky, spíše se snaž dívat jakoby nad ně. Nenech se rozptylovat ani výrazem jejich obličeje, ani případnými rušivými zvuky, pokud by nějaké vydávali.
Nejsi herec a nikdo od tebe nemůže vyžadovat profesionální herecký výkon. Tvoje vystoupení možná nebude naprosto perfektní, ale máš promluvit před nějakými dvaceti nebo třiceti spolužáky, a ne před plně obsazeným hledištěm Národního divadla. Možná, že tvůj pondělní referát nebude nejlepším vystoupením v tvém životě, ale pro potřeby školního vyučování by měl postačit.
Jestliže máš nějaké problémy, nestyď se svěřit rodičům. Především oni by ti měli poskytnout morální oporu a utěšit tě, když se ti něco nedaří. Nikdo není povinen být vždy a za všech okolností naprosto perfektní. Každý se občas setká s neúspěchem, avšak i neúspěch je třeba vnímat především jako informaci o tom, co bude příště třeba udělat lépe.

09.12.2017

Vzrušují mě mladší holky než sem já, nejsem pedofil?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Podle dokumentu zvaného Diagnostický a statistický manuál duševních onemocnění (DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího 16-ti let, kterého sexuálně přitahují děti, které jsou alespoň o 5 let mladší, než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje alespoň po dobu půl roku.
Vzhledem k tvému nízkému věku nelze tvoji náklonnost k mladším dívkám považovat za projev pedofilie. Během tvého dalšího vývoje bude do jisté míry záležet na tom, zda se věk dívek, které tě přitahují, bude zvyšovat (tedy zda „porosteš spolu s nimi“), nebo zda tě i po dosažení 16-ti let věku budou stále ještě přitahovat výrazně mladší dívky. Ani jednu z těchto možností nelze předem vyloučit, a tudíž teprve čas ukáže, zda jsi pedofilní. Vzhledem k poměrně nízkému výskytu pedofilních jedinců v populaci (okolo 1%) je to však málo pravděpodobné.

08.12.2017

Může mít erekci i například 7 letý kluk?

Patrik, 14 let

Milý Patriku,

Erekce se může dostavit nejen u dospívajících nebo dospělých, ale i u chlapců v dětství před pubertou, ba dokonce i v kojeneckém věku.

08.12.2017

Je divný ,když se mi líbí starší ženy (30-40)?

Martin, 13 let

Milý Martine,

V období dospívání může chlapce vzrušovat v podstatě cokoliv. Na tom, že se ti líbí ženy uvedené věkové skupiny, nespatřuji nic nenormálního. Avšak měl by ses pokud možno vyhýbat navazování sexuálních kontaktů s dospělými osobami, neboť v případě odhalení by jim hrozilo trestní stíhání pro pohlavní zneužití.

08.12.2017

Dobrý den, nedávno jsem zkusil trávu a chtěl jsem se zeptat bude to problém, když jdu na 15-ti letou prohlídku? A co všechno mi tam budou dělat?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne....

Štefan, 14 let

Milý Štefane,

Kouření marihuany („trávy“) rozhodně nedoporučuji. K rizikům patří například poškození dýchací a oběhové soustavy (účinky dvou cigaret marihuany na dýchací soustavu jsou srovnatelné s účinkem 28 tabákových cigaret). Zejména u dospívajících jedinců je kouření marihuany spojeno rovněž s vysokým rizikem výskytu poruch vnímání, pozornosti a paměti, případně úzkostných stavů.
Přítomnost účinné látky THC (tetrahydrokanabinolu) v krvi a moči lze prokázat nejdéle do 6-ti týdnů od posledního užití. Avšak laboratorní vyšetření moči nebo krve by muselo být zaměřeno na přítomnost této látky.
Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně sekundárních pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, u dívek případně doporučení gynekologického vyšetření, dále zhodnocení rizik do dalšího života vyplývajících z rodinné i osobní anamnézy a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

08.12.2017

Dobrý den, už dlouho (asi od 3. třídy) si píšu s jednou spolužačkou do noci, byla to super kamarádka, bylo o čem se bavit atd, v poslední době jsem se do ní zamiloval. Nedávno jsme měli s kámošema oslavu (na které nebyla) a já se trošku opil. A napsal jí co k ní cítím. Druhý den jsem jí vysvětlil co se stalo a ona řekla že to chápe a že na to zapomene. Jak bych jí to měl říct normálně? Pozvat jí někam?

Jozka, 15 let

Milý Jozko,

Pravdou je, že vyznání lásky, které je napsáno a odesláno v opilosti, nemusí vyznívat právě nejpřesvědčivěji. Přestože dívka chápe, že jsi nad sebou v určitém stavu ztratil kontrolu a je ochotna vše přejít, ji možná dost mrzí, že ses k vyznání lásky odhodlal až v opilosti a prostřednictvím telefonu či podobného zařízení na odesílání zpráv, místo toho, abys jí vyznal lásku osobně, z očí do očí a ve střízlivém stavu. Takové vyznání by bylo jistě nejen romantičtější, ale hlavně důvěryhodnější.
Nicméně pokud tě dívka má opravdu velmi ráda a má dostatek pochopení pro tvé slabosti, není vyloučeno, že se vám společně podaří ještě vše napravit. K dívce se chovej hezky, ale nesnaž se svoje předchozí jednání přehnaně omlouvat nebo na ně vůbec upozorňovat či se k němu neustále vracet. Především buď čestný a upřímný. A pokud možno se vyhýbej konzumaci alkoholu. Ve svém věku bys neměl pít žádné alkoholické nápoje, protože až do věku 18-ti let tělo nevytváří dostatečné množství enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza, který se podílí na metabolickém zpracování alkoholu. Ten pak v organismu působí mnohem škodlivěji, než u jedinců starších 18-ti let, v jejichž těle se alkoholdehydrogenáza vytváří již v potřebném množství.

08.12.2017

Chcem sa opýtať prečo mám chlpy na semeníkoch drsnejšie než chlpy nad penisom. Ďakujem

Xyz, 16 let

Milý Xyz, 16 let

To, co popisuješ, je naprosto normální. Chloupky vyrůstající na šourku bývají zpravidla výrazně řidší, než ochlupení okolo kořene penisu, avšak zároveň mohou být poněkud silnější (podobně jako např. vousy na bradě bývají tvrdší, než vousy na tvářích). Nejedná se tedy o žádnou zvláštnost či odchylku.
Skutečnost, že se na těle vyskytují různé druhy ochlupení o nestejné hustotě, síle a délce, je nejspíše výsledkem dlouhodobého vývoje (evoluce) člověka. Ochlupení přispívá k odpařování potu a udržování stálé tělesné teploty u savců. U lidí je tato funkce ochlupení poněkud oslabena tím, že na rozdíl od ostatních savců nosíme oblečení, nicméně různé druhy ochlupení na lidském těle stále přetrvávají.

07.12.2017

Dobrý den, do kolika let roste „ohryzek"?

Amnius, 14 let

Milý Amnie,

První nápadnější růst hrtanu začíná zpravidla u chlapců ve věku 11 až 12 let a probíhá obvykle několik let. K výraznému růstu dochází nejčastěji ve věku 14 až 15 let, avšak mezi jednotlivými chlapci mohou být v tomto ohledu značné individuální rozdíly. U některých chlapců dochází k nápadnému růstu hrtanu až v závěru období dospívání (16 až 18 let). Růst hrtanu souvisí s růstem hlasivek a se změnou hlasu neboli hlasovou mutací. K ukončení růstu hrtanu dochází obvykle do 18-ti let věku, avšak u některých mladých mužů pokračuje ještě v prvních letech dospělosti.

07.12.2017

Dobrý večer, stydim se za chlupy na penisu, když se převlékáme před plaváním ve škole.

Sup, 13 let

Milý Supe,

Růst pubického ochlupení (tj. ochlupení okolo pohlavních orgánů) je v tvém věku naprosto normální a za své ochlupení se nemusíš stydět, stejně jako se nemusíš stydět ani za další změny, k nimž na tvém těle dochází. Ostatně k vývoji určitých tělesných znaků dochází jistě také u většiny tvých spolužáků.
Pokud ti chloupky z nějakého důvodu vadí, můžeš si je oholit, avšak je třeba počítat s tím, že holení může vést k podráždění pokožky, které se projevuje například svěděním či zarudnutím. Nebo si můžeš chloupky zkrátit nůžkami, což je pro pokožku šetrnější, avšak i při zkracování bys měl postupovat opatrně, aby ses neporanil.

07.12.2017

Asi před týdnem jsem se praštil do ucha a jakože slyším hůř na jedno ucho. Je to velký problém? Musím k lékaři? nebo se to zlepší samo?

Bambus, 13 let

Milý Bambuse,

Není vyloučeno, že mohlo dojít k poranění ušního bubínku, nebo dokonce středního či vnitřního ucha. V každém případě doporučuji navštívit ordinaci otorhinolaryngologa (ORL) a nechat si ucho vyšetřit.

07.12.2017

K nám do týmu chodí jeden kluk. Chodí tam rozhodně déle, než já. Je celkem fajn a je s ním sranda. Ale poslední dobou se ke mně začal chovat úplně jinak než dříve. Často mi z ničeho nic napíše, jak se mám, co dělám atd. Když hrajeme vybíjenou a na mně letí balon, schválně přede mně „skočí", aby mě nevybili. Čím to může být? Sleduje tím něco? PS. Je mu dvanáct.

Kámoš, 15 let

Milý Kámoši,

Podle toho, co popisuješ, jsi svému spoluhráčovi zřejmě velmi sympatický. Nicméně na jeho chování nespatřuji nic, co by překračovalo běžné hranice kamarádského vztahu mezi dvěma dospívajícími jedinci téhož pohlaví.

06.12.2017

Chci se zeptat někdy když rychle píšu třeba diktát vynechávám ve slovech písmena je to néjaká nemoc?

Jjj, 13 let

Milý Jjj,

Nejspíše se jedná o projev některé z tzv. specifických poruch učení. Doporučuji tedy navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, jejíž pracovníci provedou příslušná vyšetření. Pokud se potvrdí, že trpíš některou ze specifických poruch učení (k nimž patří např. dysgrafie, dysortografie a podobně), budeš mít ve škole nárok na kompenzaci této poruchy (např. delší časový limit pro psaní testů, možnost používání určitých pomůcek a podobně).

06.12.2017

Zdravím,po koupeli se mi vždy na celé hrudi udělají červené skvrny,které svědí,nevíte čím to může být? (jsem alergik).Dělá se mi to jen když se sprchuju delší dobu (5 minut na sebe pouštím teplou vodu),ale když se osprchuju rychle (opláchnu se,namydlím a spláchnu šampón,tak nic).Je to dosti nepříjemné a už mi to tak dělá asi půl roku.

Frajírek, 16 let

Milý Frajírku,

Pokud trpíš alergií, červené skvrny jsou s největší pravděpodobností alergickou reakcí na mýdlo, které při koupání používáš, zejména pokud mýdlo na pokožce působí delší dobu před opláchnutím. Doporučuji tedy zakoupit v lékárně některé z mýdel určených pro alergiky. S výběrem konkrétního výrobku ti poradí lékárník.

06.12.2017

Dobrý den. Je pravda, že když si oholím pubické ochlupení, tak mi poté vyrostou delší a silnější chlupy? A pokud ano, tak jestli to platí i u knírku, vousů, a ochlupení v podpaží.
Děkuji za odpověď

Mrci, 14 let

Milý Mrci,

Po oholení mohou začít růst silnější a hustější chloupky i vousy, avšak na jejich konečnou délku nemá oholení vliv. Chlup z pubického ochlupení dorůstá do délky okolo 6 cm (přičemž roste rychlostí přibližně 1 cm za měsíc), poté samovolně vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tímto způsobem dochází k průběžné obměně ochlupení, neboť chloupky nevypadávají najednou, nýbrž postupně. Z tohoto důvodu lze v pubickém ochlupení u téhož jedince najít chloupky o různé délce.

06.12.2017

Dobrý den, potřebuji jít na urologii, ale stále to odkládám, protože se mi tam nechce a velmi se stydím. Myslím si že mám opožděnou pubertou protože můj penis měří 13 cm při erekci a celkově mi přijde, že mám v kalhotách “prázdno”. Váš názor, popř. Jak mi mohou na urologii pomoci. Děkuji

Kristián, 18 let

Milý Kristiáne,

Délka tvého penisu je sice mírně podprůměrná, avšak rozhodně se nejedná o penis abnormálně malých rozměrů (o tzv. mikropenis by se jednalo pouze v případě, že by jeho délka při erekci byla menší než 5,6 cm).
Opožděná puberta (pubertas tarda) se projevuje tím, že ani po dovršení věku 13-ti let nedojde k prvnímu nápadnějšímu růstu objemu varlat. Během prvního roku puberty dochází k nárůstu testikulárního objemu neboli objemu varlat přibližně na dvojnásobek (z původních 1,5 až 2 ml na 3 až 4 ml), přičemž tento růst v následujících letech pokračuje. Oproti tomu rozměry penisu jsou pro diagnózu opožděné puberty nepodstatné.
Při podezření na opožděnou pubertu můžeš svého praktického lékaře požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii (nikoli na urologii, neboť opožděná puberta je projevem poruchy žláz s vnitřní sekrecí, jimiž se zabývá endokrinologie, nikoli urologie).
V rámci endokrinologického vyšetření lékař změří testikulární objem pomocí orchidometru a provede další vyšetření včetně odběru krve pro stanovení hormonální hladiny. Pokud se podezření na opožděnou pubertu potvrdí, připadá v úvahu hormonální léčba.
Avšak v případě, že se nejedná o opožděnou pubertu a jediný problém spočívá v mírně podprůměrných rozměrech penisu, ti lékař nejspíše nijak nepomůže. Důvodem k léčbě by byl pouze tzv. mikropenis, o který se však v tvém případě evidentně nejedná.

06.12.2017

Co bych si měl přát k narozeninám a Vánocům v mém věku?

Petr, 12 let

Milý Petře,

Těžko ti mohu poradit něco konkrétního, protože neznám tvoje zájmy a záliby. Pravdou je, že vybrat dárek pro osobu tvého věku může být dost obtížné. Nacházíš se totiž na rozhraní mezi dětstvím a dospíváním, kdy se na různé hračky možná cítíš už „moc velký“ nebo se o ně stydíš rodičům říkat, zatímco na některé dárky pro dospívající mládež jsi naopak ještě „moc malý“ nebo ti je rodiče zatím nechtějí koupit.
Pokud ti mohu v tomto směru něco poradit, měl by ses v první řadě řídit svým přáním. V klidu se zamysli nad tím, jaké věci by ti mohly udělat radost. Svoje přání si můžeš napsat na papír a sestavit si jakýsi seznam. Napiš všechny věci, které tě napadnou, aniž bys některou z nich předem zavrhoval kvůli tomu, že jsi na ní „moc velký“ nebo „moc malý“. Teprve po sestavení seznamu věcí v něm můžeš začít škrtat, například takové věci, o kterých víš, že by ti je rodiče nejspíš nekoupili (i když ani tím si nemůžeš být předem zcela jistý).
Pokud tě napadne jen málo věcí nebo žádné, můžeš se ve volném čase vypravit na průzkum obchodů, kde se různé dárky prodávají (například obchody s elektronikou, se sportovními potřebami, hračkářství, knihkupectví a podobně). Určitě najdeš něco, co se ti bude líbit a co bys chtěl dostat.

06.12.2017

Může někdo dostat cukrovku když jí hodně sladkého a nebo musí být vrozená?

Cukrik, 15 let

Milý Cukriku,

Diabetes neboli cukrovka zahrnuje celou skupinu onemocnění, jejichž základním projevem je vysoká hladina cukru (glukózy) v krvi. Rozlišuje se diabetes I. a II. typu.
Diabetes I. typu je způsobena nedostatkem inzulinu, což je hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi. Diabetes I. typu vzniká v důsledku geneticky podmíněné autoimunitní poruchy. Tato nemoc je tudíž vrozená, i když může být dlouhou dobu skrytá a projevit se až v průběhu života (nejčastěji je diagnostikována do patnáctého roku věku, ve vzácných případech až ve stáří).
Diabetes II. typu není způsobena nedostatkem inzulinu, nýbrž odolností (rezistencí) cílových tkání vůči jeho působení. Tento typ cukrovky postihuje spíše starší osoby, případně osoby s nadváhou a obezitou. K jejímu rozvoji přispívá kromě nevhodných stravovacích návyků také nedostatek pohybu a stres.
Zatímco v minulosti se cukrovka II. typu vyskytovala převážně u osob starších 40-ti let, v nejnovější době narůstá četnost jejího výskytu i v nižších věkových skupinách (u mladých lidí, ba dokonce u dětí), což pravděpodobně souvisí se změnami životního stylu (narůstající stres, nepravidelné stravování a podobně).
Zatímco tedy diabetes I. typu představuje vrozené onemocnění, které se většinou projevuje již v dětství, diabetes II. typu je onemocnění získané, k jehož výskytu přispívá nezdravý způsob života.

06.12.2017

Dobrý deň, kedy asi približne začína mutovanie?

Zajác, 12 let

Milý Zajáci,

Hlasová mutace může začít kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Proces změny hlasu z chlapeckého na mužský obvykle probíhá po dobu půl roku až dva roky a souvisí s růstem hrtanu a hlasivek, které se zvětšují přibližně na dvouapůlnásobek své původní, dětské velikosti.

05.12.2017

Dobrý den, jaký kondomy bych si měl koupit s rozměry 15cm délka a 11cm obvod?

Nick, 16 let

Milý Nicku,

Vzhledem k tomu, že máš penis běžných rozměrů, by ti měly postačit kondomy běžné velikosti o nominální šířce 54 mm. Pokud by však větší šířka kondomu způsobovala jeho vysvlékání během pohlavního styku, můžeš zvolit i menší velikost. Další velikosti kondomů jsou uvedeny v následující tabulce.

K údajům z tabulky je však třeba dodat, že nominální šířka kondomu není totéž, co „šířka“ či průměr penisu. Při měření penisu za účelem výběru správné velikosti kondomu je proto nutné měřit skutečně jeho obvod (a takto získaný údaj porovnat s údaji z pravého sloupce tabulky), nikoli jeho šířku. Obvod penisu se měří přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu, a to pomocí papírového proužku obtočeného kolem penisu.
Naproti tomu délka penisu nemá pro výběr velikosti kondomu žádný význam. Většina kondomů dosahuje při rozbalení (bez natahování) délky okolo 17 cm. Není nutné, aby kondom pokrýval celou délku penisu až ke kořeni. Podstatné je, aby pokrýval tu část penisu, která se při pohlavním styku zavádí do pochvy (což bývá zpravidla jedna polovina až dvě třetiny délky penisu). Pokud je kondom naopak příliš dlouhý, ponechává se jeho nadbytečná část nerozbalená.

05.12.2017

Mám sestřenici která má moc krásný nohy a asi ví že se mi její nohy líbí a pořád mi je na mě dává atd. Co mám v týhle situaci dělat?

Tomáš, 13 let

Některé dospívající dívky se vůči chlapcům chovají vyzývavě, aby si vyzkoušely, zda dovedou zaujmout jejich pozornost. Není vyloučeno, že sestřenice si chce pouze vyzkoušet tvoji reakci.
Záleží na tobě, jak se v popsané situaci zachováš. Pokud ti chování tvé sestřenice vadí, měl bys ji šetrně upozornit, že si nepřeješ, aby se takto chovala. Pokud ti však nevadí, nemusíš říkat nic a můžeš nechat sestřenici, ať si dělá, co považuje za vhodné.

04.12.2017

Možná hloupý dotaz, ale chci se zeptat. Je pravda, že jsou slipy nezdravé a nehygienické? Dost se mi spolužáci ve třídě smějí, protože jako jediný z kluků je nosím. Je mi trapné říkat mámě, ať mi kupuje boxerky. Nebavíme se doma o tom. A myslíte, že až si najdu přítelkyni, že jí to také nebude odpudivé?

Alex, 15 let

Milý Alexi,

Žádný druh spodního prádla není sám o sobě nezdravý nebo nehygienický. Záleží pouze na složení materiálu, z něhož je prádlo vyrobeno (mělo by se jednat o 100% bavlnu) a na správně zvolené velikosti prádla (spodní prádlo by nemělo být příliš malé a nemělo by škrtit v pase). Značný význam má rovněž pravidelná výměna spodního prádla (na každý den je třeba si obléci čisté). Při splnění těchto podmínek nezáleží na tom, zda nosíš boxerky, trenýrky nebo slipy. Tak například čisté slipy správné velikosti vyrobené ze 100% bavlny jsou určitě zdravější a hygieničtější, než příliš malé a těsné boxerky vyrobené z látky obsahující umělá vlákna a nošené bez výměny několik dnů po sobě.
Jinak nevidím důvod, proč by se ti spolužáci měli posmívat kvůli spodnímu prádlu (tedy za předpokladu, že není děravé nebo silně znečištěné). Nejspíš tě chtějí jen vyprovokovat, přičemž spodní prádlo jim slouží jako záminka. Také bych se neobával, že svým spodním prádlem odpudíš svoji přítelkyni (samozřejmě za předpokladu, že na sobě budeš mít každý den čisté). Navíc od vašeho seznámení jistě uplyne určitá doba, než tě dívka vůbec poprvé uvidí ve spodním prádle. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda, jistě se s tebou nerozejde kvůli tomu, jaké nosíš spodní prádlo.

04.12.2017

Jak se dá masturbovat s obřízkou? Jeden můj spolužák říkal že se masturbuje bez předkožky jinak, je to pravda?

aaaaa, 13 let

Milý aaaaa,

Běžná masturbační technika obřezaných mužů a chlapců se od běžné masturbační techniky mužů a chlapců s předkožkou skutečně liší. Rozdíl je dán menším rozsahem kožního pokryvu penisu a nižším množstvím nervových zakončení u obřezaných jedinců.
Naprostá většina chlapců, kteří mají předkožku a mohou si ji přetahovat, si při masturbaci střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje na žalud (což u obřezaných jedinců z pochopitelných důvodů není možné). Předkožka totiž představuje eroticky nejcitlivější část penisu, protože se v ní nachází až 20 000 nervových zakončení (což je více, než ve zbývajících částech penisu dohromady). Při přetahování dochází ke stimulaci (dráždění) nervových zakončení předkožky jejím třením o povrch žaludu, respektive ke vzájemné stimulaci mezi žaludem a předkožkou.
Kromě toho předkožka tvoří kožní rezervu pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci. Díky předkožce je kožní pokryv penisu i při erekci dostatečně volný a pružný, a tudíž je možno kůži na penisu bez obtíží posunovat směrem k tělu a od těla.
Naproti tomu u obřezaného penisu se nejvíce nervových zakončení z pochopitelných důvodů nenachází v předkožce (protože ta byla při zákroku odřezána), nýbrž ve zbývající části kožního pokryvu penisu, tedy na těle penisu v místech od jizvy po obřízce směrem ke kořeni penisu.
Navíc obřízka znamená ztrátu 50 až 70% kožního pokryvu penisu (poměrně široké rozmezí je dáno tím, že kromě vnějšího a části vnitřního listu předkožky se při tzv. totální cirkumcizi odstraňuje i část navazujícího kožního pokryvu penisu), z čehož vyplývá, že na obřezaném penisu je při erekci kůže mnohem více napnutá, než na penisu s přetaženou předkožkou. Posunování kožního pokryvu penisu při masturbaci je tudíž značně ztíženo a může při něm docházet k nepříjemně vysokému tření.
Z tohoto důvodu je mezi obřezanými jedinci velmi rozšířeno používání lubrikačních gelů či podobných zvlhčovacích prostředků při masturbaci (podle některých průzkumů používá lubrikační gel nebo jeho náhražku až 80% obřezaných mužů a chlapců, zatímco u mužů a chlapců s předkožkou je užívání lubrikačního gelu méně časté). Lubrikační gel přispívá ke snížení tření a díky jeho použití může penis volněji „klouzat“ v ruce.
Někteří obřezaní jedinci však při masturbaci žádný lubrikační prostředek nepoužívají, zejména v případě, že jim byla provedena tzv. částečná obřízka (subtotální cirkumcize) s ponecháním části vnějšího listu předkožky. Navíc někteří obřezaní muži či chlapci si pomocí pravidelného cvičení (spočívajícího v natahování zbývajícího kožního pokryvu penisu) vytvořili tzv. pseudopraeputium neboli „nepravou předkožku“, což je část navazujícího kožního pokryvu penisu, kterou lze natáhnout na žalud, jako kdyby se jednalo o předkožku. V takovýchto případech není používání lubrikačního prostředku při masturbaci nutné.
Samozřejmě, že volba konkrétní masturbační techniky může být značně individuální, a že někteří muži a chlapci používají i jiné než výše popsané způsoby masturbace. Nicméně tvůj spolužák má v podstatě pravdu, když tvrdí, že „bez předkožky se masturbuje jinak“. Vykonávání nejběžnější masturbační techniky (tj. s přetahováním předkožky přes žalud a jejím opětným natahováním na žalud) je totiž po provedení obřízky prakticky nemožné, a tudíž jedinci, kteří uvedený zákrok podstoupili, využívají při masturbaci jiné techniky.

03.12.2017

1.) Je častá masturbace nejako škodlivá? Ja dokážem masturbovať aj dvakrát, trikrát za deň.
2.) Veľmi ma vzrušujú chlapci. Čo s tým mám robiť? Ja nechcem byť gay.
3.) Vždy počas masturbovania myslím na chlapcov ale po orgazme už na nich nemyslím. Ako to?

Oliver, 15 let

Milý Olivere,

1) Ani častá masturbace škodlivá není. Naopak, při masturbaci dochází k uvolňování psychického napětí (tenze), lépe se prokrvuje (a tím i okysličuje) penis a kromě toho častá masturbace (alespoň 5x týdně) působí jako prevence nádorových onemocnění prostaty.
2) V tvém věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Kromě toho, dospívajícího chlapce může pohlavně vzrušovat všechno možné. Příčinou je narůstající úroveň hormonální hladiny. Důležité je, abys nepodléhal internalizované homofobii (strachu z vlastních pocitů náklonnosti vůči vrstevníkům téhož pohlaví).
3) Po dosažení orgasmu dochází k určitému uklidnění, v jehož rámci mohou erotické představy dočasně ustoupit. K poklesu sexuální apetence (chuti na sexuální aktivity) případně i k ochabnutí erekce dochází pod vlivem hormonu prolaktinu, který se po dosažení orgasmu ve větším množství uvolňuje do krve. Prolaktin přestává působit obvykle po několika minutách, nejvýše po několika desítkách minut.

03.12.2017

Dobrý den, když si chci koupit kondomy, je lepší něco k tomu koupit třeba pití atd?Neni blbé mit jen tohle, Protože se to prodavá u pokladny a projít celý obchod kvuli tomu.Nevim jak to udělat. Děkuji za odpověď

Mr.David, 15 let

Milý Mr.Davide,

Záleží na tobě, zda si koupíš pouze to, co potřebuješ, nebo ještě něco navíc. Avšak žádný zákazník není povinen si v obchodě kupovat více než jednu věc. Není nic divného na tom, když si mladý muž jde koupit kondomy. Jedná se o volně prodejné zboží, pro které není stanovena žádná věková hranice.

03.12.2017

Keď si pôjdem do obchodu kúpiť kondomy alebo lubrikačný gél... Nebudem mať problém? Je na to určená veková hranica?

Peter, 14 let

Milý Petere,

Prodejnost uvedeného zboží není omezena žádnou věkovou hranicí. Pokud v lékárně či v drogerii požádáš o kondom a budeš mít peníze na jeho zaplacení, musí ti jej prodat. Totéž platí pro lubrikační gel.

02.12.2017

Zdravím. Je normální že predkožku za žalud stáhnu jen když je penis v klidovém stavu? Když je v erekci tak jde sotva do půlky. Děkuji za odpověď

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Jestliže si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení ti činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení, které se nejspíše do konce puberty uvolní spontánně, tedy bez jakéhokoliv zásahu.
Nicméně proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti. Avšak předkožku si stahuj pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Předkožku si nepřetahuj násilím, jinak hrozí její poranění. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

02.12.2017

Dobrý deň. Mam otázku raz som tu čítal že počas sexu a masturbácie aj dačo pred tým ako dôjde k výronu semena dačo čo by malo zvlhčiť penis ale mne sa to nedeje ja mam iba výron semena. Dá sa to nejak urobiť aby sa toto "vlhčenie" u mňa dostavovalo? Ak ste odpovedal tak stačí len že kde to nájdem. Za odpoved dopredu dakujem.

SJ, 14 let

Milý SJ,

Množství preejakulační tekutiny se u jednotlivých mužů a chlapců liší. Většinou se uvolňuje několik kapek této tekutiny, avšak ve výjimečných případech může dojít k uvolnění až několika mililitrů preejakulátu, naproti tomu u některých jedinců se preejakulační tekutina neuvolňuje vůbec nebo jen ve velmi malém množství.
Preejakulační tekutina slouží mimo jiné ke zvlhčení močové trubice, a proto se obvykle uvolňuje (na rozdíl od ejakulátu) před dosažením orgasmu. K jejímu uvolňování dochází při pohlavním vzrušení, někdy i bez přímého mechanického dráždění pohlavních orgánů.
Není vyloučeno, že množství preejakulátu je u tebe natolik malé, že veškerá uvolněná tekutina se spotřebuje na zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, a tudíž nedochází k uvolňování této tekutiny otvorem močové trubice.
Uvolnění preejakulační tekutiny lze dosáhnout při intenzivním pohlavním vzrušení, které lze navodit například erotickými představami nebo jemnými doteky vnějších pohlavních orgánů. Uvolnění většího množství preejakulátu lze většinou dosáhnout také stimulací předstojné žlázy (prostaty).

02.12.2017

Ahoj. Dá se masážní voda použít i pro masturbaci ?

Jakub, 13 let

Milý Jakube,

Možné to je, avšak obávám se, že pro masturbaci je masážní vody příliš řídká. Pokud ti při masturbaci působí obtíže příliš velké tření, doporučoval bych používat spíše lubrikační gel. Jako jeho náhražka může posloužit např. tělové mléko nebo pleťový krém.

02.12.2017

Dobrý den,mám tu pár dotazů...
1)Jak nejlépe cvičit břicho doma,aby byly vidět břišní svaly
2)Jak nejlépe cvičit prsní svaly
3)Líbí se mi jedna holka...Sedím s ní ve škole,nechce sedět s nikým jiným,otevřeně si povídáme,chce se mě dotýkat,nevadí jí,když se jí dotýkám já,parkrát jsem jí lichotil.Ale nevím,jaký je další krok.Mám ji pozvat ven?Ale jak?
4)Ve škole jsem se poslední dobou zhoršil.Do 6.třídy jsem měl na vysvědčení samé 1,ale nyní je můj prospěch dost špatný :(

Brambor, 12 let

Milý Brambore,

1) Pro posílení břišního svalstva můžeš provádět například následující cviky:

  • Sedy-lehy – Lehneš si na záda a pokrčíš nohy v kolenou. Celou plochou chodidel se dotýkáš země. Zvedáním trupu se postupně narovnáváš. Trup zvedej postupným tahem, nikoli prudkým švihnutím. Při lehké variantě tohoto cviku máš ruce na stehnech, při středně obtížné variantě na hrudníku a při nejobtížnější variantě spojené za hlavou.
  • Obrácené zkracovačky – Lehneš si na záda s rukama podél těla a s nataženýma nohama. Poté pokrčíš kolena a zvedneš nohy tak, aby stehna a lýtka svírala úhel 90° (chodidla držíš u sebe). V této poloze nadzvedneš pánev a snažíš se přitáhnout kolena co nejvíce k obličeji. Přitom máš ruce stále natažené podél těla. V jiné variantě můžeš cvik provádět s rukama založenýma za hlavou.
  • Zvedání pánve – Lehneš si na záda a položíš ruce podél těla. Nohy pokrčíš v kolenou a kyčlích tak, aby se podlahy dotýkaly pouze plochou chodidel. Břicho a hýždě zvedneš do výšky tak, aby stehna a trup tvořily rovinu. V této poloze se snažíš setrvat alespoň 15 – 20 vteřin.

2) Pro posilování prsních svalů můžeš provádět například kliky. Pokud nemáš dostatečně velkou sílu v pažích, můžeš pro začátek provádět tzv. dámské kliky. Od klasických kliků se liší tím, že kolena se dotýkají země.
3) Pokud o tebe dívka projevuje zájem a rádi si spolu povídáte, můžeš ji pozvat na schůzku. Můžete spolu navštívit například nějaké zajímavé místo v okolí vašeho bydliště. V tomto ročním období probíhají v mnoha městech adventní trhy, na které byste se společně mohli vypravit.
Jestliže máte nějaké společné zájmy a záliby, můžete se jim společně věnovat. Nicméně je třeba počítat s tím, že dívka může být časově vytížena, případně že jí rodiče nedovolí chodit ven s cizím chlapcem. Případné odmítnutí schůzky ze strany dívky tedy nemusí být vždy projevem jejího nezájmu.
4) Zhoršení prospěchu, k němuž u tebe došlo, může být dáno například vyšší obtížností učiva než v předchozích ročnících. Pokud si chceš prospěch zlepšit, zkus si lépe zorganizovat domácí přípravu. Například si můžeš vyčlenit čas, který budeš každý den věnovat učení. Po návratu domů ze školy si nejprve odpočiň, učit se začni nejméně 1 až 2 hodiny po příchodu ze školy. Rozděl si učení do bloků o délce 20 minut s přestávkami alespoň stejně tak dlouhými.
Nejprve si zopakuj učivo, které jste v tentýž den probírali ve škole. To je důležité, protože po několika hodinách od příslušné vyučovací hodiny si z ní pamatuješ alespoň něco, kdežto kdyby sis probrané učivo opakoval po delší době, např. po 2 až 3 dnech, už by ses musel převážnou část informací učit znova od začátku.
O pomo při učení můžeš poprosit také svoji spolužačku, zejména pokud v některém z předmětů dosahuje výrazně lepších výsledků než ty.

02.12.2017

Dobrý den, pod levou bradavkou jsem si nahmatal malou bulku. Co to může být? Děkuji za odpověď.

Aligátor, 14 let

Milý Aligátore,

Mohlo by se jednat například o ucpanou mazovou žlázku, případně o tukovou bulku (lipom). Bez lékařského vyšetření však nelze přesně určit, o jaký útvar se v konkrétním případě jedná.

02.12.2017

Dobrý den, jak se mám rodičům svěřit, že mi jsou slipy nepohodlné a v šatně před TV se mi posmivají?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Pokus se rodičům vysvětlit, že tvoje tělo roste (což je v tvém věku naprosto normální), a že bys potřeboval nové slipy odpovídající velikosti. Můžeš dodat, že staré slipy tě škrtí v rozkroku.
Spolužákům, kteří se ti v šatně posmívají, zkus vysvětlit, že si spodní prádlo nekupuješ sám, a že by od nich bylo hezké, kdyby se ti přestali posmívat kvůli něčemu, co sám nemůžeš ovlivnit.

02.12.2017

Dobry den uz me nebavi obycejna masturbace s lubrikantem nevite o necem novem co zkusit sam se sebou? jako techniky nebo do ceho ho strkat at se udelam ?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Pokud tě současný způsob masturbace neuspokojuje, můžeš vyzkoušet různé obměny.
U mužů a chlapců je konkrétní technika masturbace dána kombinací způsobu uchopení penisu a způsobu vykonávání masturbačních pohybů. Masturbaci lze provádět v různých tělesných polohách. Kromě penisu lze při masturbaci stimulovat také jiné eroticky citlivé části těla.
Rozhodně však nedoporučuji zavádění penisu do různých umělých předmětů, neboť tímto způsobem může dojít k poranění. Nejběžnějším a nejbezpečnějším způsobem masturbace je dráždění penisu rukou,  z čehož je ostatně odvozen i název této činnosti, neboť výraz masturbace pochází z latinských slov manus (= ruka) a turbō (= dráždit).

02.12.2017

Je mi 12 a mám vousy.

Nechciuvadet, 12 let

Milý Nechciuvadet,

U některých chlapců začínají růst vousy dříve, u jiných později. Pokud se chceš začít holit, rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

02.12.2017

Dobrý den, je normální, že se mi dostavuje erekce hodněkrát za den a přitom mě nic nevzruší? Dá se s tím něco dělat?

Jenda, 12 let

Milý Jendo,

V období dospívání se erekce dostavuje poměrně často, přičemž se rozhodně nemusí jednat o reakci na pohlavní vzrušení (viz odpověď na dotaz uživatele Pepíno ze dne 01.12.2017). Častá a delší dobu přetrvávající erekce je v období dospívání naprosto normální, její potlačování je dosti problematické a příliš jej nedoporučuji (zaujímání různých krkolomných tělesných poloh, jimiž se někteří chlapci snaží erekci zakrývat, může vést k poranění penisu samotného, případně k poškození vazů, na nichž je v těle upevněn). Více informací najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

02.12.2017

Dobrý den, mám takový dotaz.Vždy jak masturbuji strašně rychle se udělám a já bych si přál aby to trvalo a ne hned že jsem za chvili.Nevim co stím.Díky za odpověď

David, 16 let

Milý Davide,

Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace při masturbaci může být různá. Někteří jedinci dosahují orgasmu a ejakulace dříve něž po půl minutě masturbace, jiní až po patnácti či dvaceti minutách. Zatímco pro pohlavní styk je hranice tzv. předčasné ejakulace (ejaculatio praecox) stanovena na 15 vteřin od zahájení soulože, pro masturbaci žádná časová hranice stanovena není.
Nástup orgasmu a ejakulace nelze zcela kontrolovat vůlí, neboť se jedná o výsledek složité soustavy reflexů. Určitého oddálení ejakulace lze dosáhnout nácvikem, který spočívá v přerušování masturbačních pohybů při blížícím se vyvrcholení. Nástup ejakulačního reflexu lze přerušit stisknutím kořene penisu nebo žaludu mezi dvěma prsty. Po odeznění známek blížícího se vyvrcholení lze v masturbaci opět pokračovat.

01.12.2017

Je v pořádku, že se mi postaví, i když přemýšlím o věcech, které mě nevzrušují (o autech, atp.)?

Pepíno, 15 let

Milý Pepíno,

Erekce je výsledkem složitého reflexu a v období dospívání se dostavuje především z důvodu narůstající úrovně hormonální hladiny. Rozhodně není pravdou, že erekce je vždy projevem pohlavního vzrušení. Někteří lidé se domnívají, že když má chlapec erekci, nutně to znamená, že právě myslí na něco vzrušujícího, avšak takovýto názor je zcela mylný. Erekce se u dospívajícího jedince může dostavit v podstatě kdykoliv, ať už tento jedinec myslí na cokoliv.

01.12.2017

Chci se zeptat. Před rokem jsem byl na operaci rohovky a teď mě začalo bolet nad okem.Mám střed oka trochu vystouplý a bolí mě to nahoře nad okem. Jak koukám vystupuje. Děkuji

Lukas, 13 let

Milý Lukasi,

Jestliže jsi kdykoliv v minulosti podstoupil zákrok z důvodu onemocnění či vady rohovky (astigmatismus, keratoconus a podobně) a nyní pociťuješ bolest, případně máš i jiné obtíže, měl by ses obrátit na očního lékaře. Současné obtíže sice nemusí přímo souviset s onemocněním, kvůli němuž jsi podstoupil zákrok, avšak bez vyšetření to nelze ani vyloučit.

01.12.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v mém věku normální, že při erekci si nemůžu úplně stáhnout předkožku. Nejde až za žalud, podle vaši tabulky něco jako 3-4. V klidovém stavu jde stáhnout normálně bez problému. Doporučili byste mi předkožku mazat? Mám strach, že by to bylproblém, děkuju.

Ondřej, 13 let

Milý Ondřeji,

V tvém věku se větší či menší obtíže při přetahování předkožky objevují přibližně u 15% chlapců. Pokud si můžeš předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, jedná se pouze o relativní zúžení, které se nejspíše do konce puberty uvolní spontánně, bez jakéhokoliv zásahu.
Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím zvlhčováním pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti, avšak předkožku si stahuj pouze tak daleko, aby to nebylo bolestivé. Předkožku si nepřetahuj násilím, jinak hrozí její poranění a následný vznik tzv. jizevnaté fimózy. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

01.12.2017

Je normální se osprchovat ve společných sprchach bez plavek?
Jaké je vaše doporučení a jestli to můžete dát i na stránky potom.
Já se sprchuji zásadně bez plavek ale spousta kluků přijde ani se neomeje a jdou pryč ... Anebo se sprchuji s plavkama. Chodím na plavání ale i běžně do aquaparku a jsem nauceny od mala že je to normální. Všichni sme tam kluci. Ale ani dospělí mi nevadí se taky dívám i na ostatní.
Dík

Dan, 14 let

Milý Dane,

Sprchování bez plavek je nejen normální, ale i žádoucí. V provozních či návštěvních řádech mnoha sportovních i rekreačních bazénů či aquaparků je dokonce výslovně uvedeno, že každý návštěvník je povinen se před vstupem do bazénu osprchovat bez plavek, přičemž v některých zařízeních za porušení tohoto pravidla hrozí vykázání návštěvníka bez nároku na vrácení zaplaceného vstupného.
Sprchování bez plavek (a pokud možno s použitím mýdla) doporučuji, a to před vstupem do bazénu i při odchodu domů. Vstupovat do bazénu bez předchozího důkladného osprchování je krajně bezohledné vůči ostatním návštěvníkům bazénu, kteří jsou nuceni plavat či koupat se ve znečištěné vodě. Po ukončení pobytu v bazénu je sprchování vhodné zejména z důvodu ochrany pokožky před působením chemických látek, které jsou běžně přidávány do bazénové vody (přičemž tuto ochranu si jistě zasluhují i ty části těla, přes které se oblékají plavky).
Sprchy u bazénů jsou oddělené dle pohlaví (tj. zvlášť pro muže a pro ženy) právě proto, aby si návštěvníci těchto zařízení mohli důkladně umýt celé tělo.

01.12.2017

Dobry den je mi 13 a pujdu na preventivku a chci se zeptat jesti si to tam mam vyholit?

David, 13 let

Milý Davide,

Pokud si ochlupení běžně neholíš, nevidím důvod, proč by sis jej měl holit z důvodu preventivní prohlídky. Navíc dorůstající ochlupení bývá ostré a při vyšetření genitálu by mohlo lékaře či lékařku nepříjemně píchat do rukou.
Nicméně záleží na tvém rozhodnutí, zda si ochlupení budeš holit, zkracovat či zda si jej necháš volně růst. Všechny uvedené možnosti mají své výhody i nevýhody.

01.12.2017

Dobrý den, už před nějakou dobou jsem si všiml, že mám poměrně vystouplý hrudník. Našel jsem si na internetu, že se jedná o vadu s názvem "ptačí hrudník". Podle obrázků, které jsem na internetu viděl usuzuji, že mám lehčí formu tohoto onemocnění. Chtěl bych se toho zbavit ale nechci na operaci. Myslíte, že by mi pomohlo nějaké cvičení? Od dětství mám totiž problém s držením těla a myslím, že by to s tím mohlo souviset. Napadlo mě, že kdybych vylepšil to držení těla, tak by se možná spravil i ten hrudník. Co myslíte? Předem děkuji za odpověď.

Lukáš, 17 let

Milý Lukáši,

Tzv. ptačí hrudník (pectus carinatum) spočívá ve zploštění hrudníku ze stran, přičemž hrudní kost je výrazně vysunuta dopředu. Jednou z příčin může být i vadné držení těla. Při lehkých formách lze dosáhnout korekce pomocí intenzivních rehabilitačních cvičení, v některých případech je nutná i dechová rehabilitace. Avšak vždy bys měl provádět pouze takové cviky, které ti na základě vyšetření doporučí lékař.
Obrať se na svého praktického lékaře a požádej o doporučení na vyšetření na pneumologii (z důvodu ptačího hrudníku), případně též na ortopedii (z důvodu vadného držení těla).

01.12.2017

dobry den brzo se skolou pojedeme na lyzak a jsou tam spolecne sprchy bojim se aby se mi treba nepostavil kdyz vydim penis nebo na nej jen pomyslim tak mne stoji neda se neak trenovat a jak se mam chovat abych nevypadal jako gay divat se do zemne nebo do oci?

Pendolino, 12 let

Milý Pendolino,

V období dospívání se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv a z nejrůznějších důvodů (mnohdy i bez zjevného důvodu). Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů, což je proces, který můžeš stěží ovlivnit.
Kvůli možnému nástupu erekce ve společných sprchách se netrap. Pravděpodobnost, že se u tebe erekce ve sprchách dostaví, není o nic vyšší, než pravděpodobnost, že se dostaví u kohokoliv z ostatních.
K potlačení erekce by mohlo přispět zaměření pozornosti jiným směrem (například si můžeš zkusit v duchu počítat nějaký složitější matematický příklad, násobit vyšší čísla a podobně).
Rozhodně se nemusíš obávat, že s erekcí budeš vypadat jako gay. Erekce ve sprchách rozhodně není projevem homosexuální orientace, obzvláště v tvém věku, kdy nelze sexuální orientaci spolehlivě prokázat dokonce ani lékařským vyšetřením.
Pokud by se ti někdo kvůli erekci posmíval, dával by tím najevo nejen naprostý nedostatek zdvořilosti a slušného chování, ale i neznalost základních poznatků o tom, jak fungují pohlavní orgány zdravého dospívajícího jedince mužského pohlaví.

01.12.2017

Zdravím. Som na holky ale strašne mne to ťahá k penisom. Chcem ich držať, hladit....... Je to normálne?

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání stejně běžný, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Rovněž obsah erotických fantazií může být v období dospívání velmi rozmanitý, aniž by musel nutně vypovídat o sexuální orientaci jedince, kterou lze ostatně spolehlivě prokázat až od 16-ti let věku.

01.12.2017

Ahoj jak často si mám ve vaně dávát vodu za žalud?

Kluk, 14 let

Milý Kluku,

Pro opláchnutí žaludu postačí nasměrování proudu vody ze sprchy na tuto část penisu. Při mytí žaludu můžeš použít i menší množství mýdla. Větší množství mýdla by vedlo k vysoušení jeho povrchu. Žalud poté oplachuj tak dlouho, aby na jeho povrchu nezůstaly zbytky mýdlové pěny. Celý tento postup obvykle nezabere více než několik desítek vteřin.

01.12.2017

Dobrý den, jak se dá rychle zabránit bolesti v třísle a jak ji předejít?

Neg, 13 let

Milý Negu,

Bolest v třísle může mít různé příčiny. Ve většině případů se jedná o důsledek náhlého přetížení svalů a vazů, například při neopatrných a prudkých pohybech (například při sportu, při sexuálních aktivitách a podobně). Dalšími příčinami bolesti mohou být onemocnění kyčelního kloubu, tříselná kýla nebo zvětšení mízních uzlin v třísle.
Pokud je bolest způsobena běžným namožením svalů, doporučuji klidový režim. V případě, že je bolest provázena otokem, lze postižené místo chladit pomocí obkladu. Jestliže se bolest dostavuje opakovaně nebo trvá dlouhodobě, měl bys navštívit praktického lékaře, který ti může doporučit vyšetření u specialisty (například u rehabilitačního lékaře).