Archiv odpovědí - září 2018

23.09.2018

Dobrý den jsem tak trošku zamilovaný do stejného pohlaví, s touto osobou jsem chodíval do školky, myslím že je starý jako já možná o číslo víc, často ho potkávám na různých akcích a když jdu ze školy domů, asi dvakrát jsme si řekli ahoj ale to je jinak vše, na jedné akci se na mě díval byl jsem z toho nervózní, hrozně se mi tato osoba líbí ale myslím že já jemu asi moc ne, není to špatně? Rodičům jsem nic neřekl, bojím se toho. Děkuji za odpověď.

Patrik12, 15 let

Milý Patriku12,

Navázání citového vztahu je možné v případě, že si dva lidé jsou navzájem sympatičtí a pociťují k sobě vzájemnou náklonnost. Kamarádské vztahy se mezi dospívajícími lidmi vytvářejí poměrně snadno, avšak navázání důvěrnějšího citového vztahu mnohdy představuje problém. Navíc není jisté, zda by chlapec, který se ti líbí, vůbec měl o navázání takovéhoto vztahu zájem.
Pokud se chceš s dotyčným vrstevníkem blíže seznámit, můžeš jej zkusit oslovit a skamarádit se s ním. Avšak neměl bys mu říkat nic, co by v něm mohlo vzbudit pocit ohrožení či pochybností o jeho sexuální orientaci. Pokud by ses při navazování kamarádství choval k vrstevníkovi téhož pohlaví příliš důvěrně, mohl bys u něho vyvolat obrannou homofobní reakci v podobě odmítnutí, případně i útoku na tvoji osobu.

23.09.2018

Dobrý den, doktorka na antropometrii mi udělala RTG snímek ruky a řekla mi, že už pravděpodobně mám uzavřené růstové štěrbiny a že mám možnost trošku povyrůst pouze v obratlové části. Kdybych přeci jen měl v růstových štěrbinách malý prostor, dal by se oddálit jejich uzávěr? Měřím 172,5 cm. Jak moc bych mohl v obratlové části povyrůst? Objem varlat mám asi 20 ml (měřil jsem si to sám orchidometrem). Vážím 61 kg. Jaká je šance, že dosáhnu výšky aspoň 180 cm? V kolika letech se uzavírají růstové štěrbiny? Do kolika let rostou obratle? Děkuji za odpověď.

Anonym, 16,1 let

Milý Anonyme,

Růst páteře lze posoudit na základě měření tzv. výšky vsedě. Ta nejrychleji narůstá v dětství před pubertou (například během prvního roku života vyroste páteř přibližně o 12 cm). Během dospívání je růst postavy dán především růstem dlouhých kostí dolních končetin, zatímco tempo růstu trupu je již nižší. V období dospívání dochází k výraznějšímu nárůstu výšky vsedě u chlapců ještě ve věku okolo 14-ti let (u dívek ve věku okolo 12-ti let), přičemž průměrný nárůst výšky vsedě činí u chlapců v tomto věku 4 cm (u dívek 3,4 cm) za rok. U chlapců starších 16-ti let (a u dívek starších 15-ti let) roste páteř průměrně již jen o 0,4 cm (tj. 4 mm) za rok, a to až do ukončení růstu, tedy přibližně ještě další 2 až 3 roky.
Uzavření růstových štěrbin kostí nelze účinně oddálit. Věk jejich uzavření může být různý, v úvahu připadá široké věkové rozmezí 14 až 21 let u chlapců (13 až 20 let u dívek).
Uvedený objem varlat je vzhledem k tvému věku normální. Pokud jde o tvoji tělesnou výšku, ta je vzhledem k tvému věku rovněž normální. Podle růstového grafu se nacházíš na 25. percentilu, což znamená, že 25% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco 75% je vyšších. Za normální lze považovat tělesnou výšku nad 3. a zároveň pod 97. percentilem, čemuž u chlapců ve věku 16-ti let odpovídá výška v rozmezí 164 až 192 cm.
Očekávanou cílovou výšku lze odhadnout na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů. Na základě tvé současné tělesné výšky však tvoji cílovou výšku odhadnout nemohu. Potřeboval bych znát tělesnou výšku obou tvých rodičů.

23.09.2018

Zdravím. Od koľkých rokov môžem sám cestovať autobusom do zahraničia konkrétne do Nemecka. Koncom júna mam 15. Vďaka

Thunderbolt, 14 let

Milý Thunderbolte,

Záleží na přepravních podmínkách konkrétního dopravce. Někteří přepravci vyžadují u osob, které nedosáhly určitého věku, doprovod dospělé osoby, případně písemné potvrzení rodičů, že dítě může cestovat bez doprovodu. Na podmínky přepravování neplnoletých cestujících bych doporučoval informovat se v kanceláři příslušné přepravní společnosti, jejíchž služeb hodláš využít.

23.09.2018

Nemasturbuje mi penis, potřebuju poradit

Felix, 9 let

Milý Felixi,

Při masturbaci se člověk dotýká svých pohlavních orgánů, aby dosáhl příjemných pocitů. Různí chlapci vykonávají masturbaci různými způsoby. Někteří při ní uchopí svůj penis do ruky, jiným stačí použít dva až tři prsty. Záleží tedy na každém, jaký postup při masturbaci zvolí.

23.09.2018

Neviete mi povedať čo to je ? Je to trochu vypuklé vyzerá to ako kusanec od komára neviem čo to je?

Majo, 15 let

Milý Majo,

Pravděpodobné se jedná o zánětlivou reakci v místě ucpaného vývodu kožní mazové žlázky. K zahojení by mělo dojít během několika dnů, nenastanou-li komplikace způsobené infekcí. Postižené místo si nedrbej, neškrábej a udržuj v čistotě.

22.09.2018

Dobrý den, v pátek jsme na tělocviku dělali sedy lehy a kliky a pořád se mi před očima dělalo černo a motala se mi hlava a bylo mi na omdlení dříve jsem vám psal a napsal jste mi že mám nízký tlak a takže je to možná kvůli tomu ale nevím jestli kvůli tomu mám jít k lékaři protože učitel mi vždy říká že si vymýšlím a trochu mi nevěří ale nevím jak mu to mám dokázat. Děkuji za odpověď

Luky14hokej, 14 let

Milý Luky14hokeji,

Pokud se ti na tělocviku udělá nevolno, bude se ti točit hlava a podobně, měl bys tuto skutečnost ihned sdělit učiteli, přestat cvičit a jít si sednout. Pokud bys v takovém stavu pokračoval ve cvičení, riskoval bys závažné zdravotní obtíže. Především bys měl chránit své zdraví. Nejlépe uděláš, když požádáš alespoň jednoho z rodičů, aby s tebou navštívil praktického lékaře pro děti a dorost, který ti změří tlak, případně ti vyplní poukaz na vyšetření u specialisty (například u dětského kardiologa). Praktický lékař může ve zprávě uvést, které aktivity a v jakém rozsahu nemáš v rámci tělesné výchovy vykonávat. Se zprávou od praktického lékaře se poté rodiče mohou obrátit na ředitele školy. Některé školy pro tento účel rovněž používají vlastní formulář, který vyplní praktický lékař.

22.09.2018

Dobrý den, mám problém s tím že se až příliš zaobírám svým vzhledem. Vždycky když se podívám do zrcadla tak mi připadá že vypadám jinak. Někdy si řeknu že vypadám dobře ale pak si později zase připadám divně. Může to být nějaká porucha?
Děkuji za odpověď

Xx, 15 let

Milý Xx,

Je naprosto normální, že dospívající a mladí lidé obou pohlaví věnují pozornost svému zevnějšku a jeho úpravě. Problém nastává v případě, že dospívající jedinec je vůči svému vzhledu přehnaně kritický a neustále se na sobě snaží hledat pouze samé nedostatky. Někteří dospívající a mladí lidé trpí představou, že jejich vzhled je odpudivý, ačkoliv ve skutečnosti mohou být docela hezcí. Důležité je, abys na svém zevnějšku dovedl kromě drobných nedostatků najít i přednosti.

22.09.2018

Dobrý den, můžete mi poradit, jak na první sex? Děkuji za odpověď.

Sex01, 16 let

Milý Sexe01,

Pokud chceš vykonávat párové sexuální aktivity, budeš potřebovat především partnerku, s níž tě bude spojovat dostatečně pevní a hluboký citový vztah. Samozřejmě, že každý vztah se v čase vyvíjí a dvojice mladých lidí, kteří k sobě pociťují náklonnost, se postupně sbližuje. To platí i pro vzájemný tělesný kontakt. Zpočátku lez vzájemné sympatie vyjádřit například držením za ruku, později následuje první objímání a líbání. Ještě důvěrnější formou tělesného kontaktu je tzv. necking a petting, tedy vzájemné mazlení (v prvním případě se týká pouze horní poloviny těla, ve druhém případě se dvojice mazlí již bez omezení). Součástí vzájemného mazlení se postupně stává rovněž dráždění pohlavních orgánů při tzv. nekoitálních sexuálních aktivitách.
Rozhodně nedoporučuji výše uvedené aktivity vynechávat a snažit se co nejdříve přistupovat k pohlavnímu styku v užším slova smyslu, tedy k souloži. Nekoitální aktivity jsou obzvláště pro začínající milenecký pár nesmírně důležité, protože oběma milujícím se osobám umožňují lépe poznat tělo partnera či partnerky a naučit se rozpoznávat partnerovy či partnerčiny pocity a reagovat na ně. Při vykonávání těchto aktivit dochází nejen k důkladnějšímu poznávání druhé osoby, ale i k překonávání psychického napětí či obav, které mohou být spojeny s prvním pohlavním stykem v užším slova smyslu.
Pokud jde o samotný první pohlavní styk v užším slova smyslu, ten již pro dvojici, která se sblížila díky nekoitálním sexuálním aktivitám, nemusí představovat žádný problém. Partneři, kteří si dobře rozumí a společně zvládnou petting a jiné nekoitální aktivity, by měli bez obtíží zvládnout i svoji první soulož. Samozřejmě, že první pohlavní styk nemusí probíhat přesně podle jakýchsi „vstupních představ“ obou partnerů, avšak nikdo není povinen hned napoprvé podat „profesionální výkon“. Drobné „nedostatky“ v průběhu pohlavního styku ještě nemusí být důvodem nespokojenosti a pokud se chlapec s dívkou mají opravdu rádi a respektují jeden druhého, dovedou se přes případné drobné obtíže snadno přenést. Podrobnější informace o pohlavním styku najdeš na stránce „Láska a erotika“.
Je však třeba zdůraznit, že pohlavní styk v užším slova smyslu, při němž dochází k zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy, je vždy spojen s možností neplánovaného početí. To platí i v případě použití antikoncepčních prostředků, jejichž účinnost není stoprocentní (například kondom chrání před neplánovaným početím přibližně v 97% případů, a to za předpokladu, že je použit správně). Jakmile se tedy chlapec s dívkou rozhodnou, že uskuteční soulož, musí počítat i s možností, že jejich pohlavní styk „nezůstane bez následků“ v podobě neplánovaného potomstva. Před prvním pohlavním stykem by si tedy chlapec a dívka měli nejprve ujasnit, zda se opravdu mají natolik rádi, že by byli schopni společně se postarat o dítě, které se v důsledku jejich pohlavního styku může narodit.

22.09.2018

Poslední dobou mě trápí taková věc. Bojím se,že bych mohl být gay. Přitom se mi líbí holky a zamilovávám se do holek. Poslední dobou ani nemám chuť žít,nevím kdo jsem,nedokážu se identifikovat,neřeknu vám moji sexualitu atd. Jsem dezorientovaný. Navíc mě každý den popadají úzkosti a deprese. Schválně simuluju abych nemusel mezi ty lidi do školy. Taky se ani nemůžu dívat na žádné filmy,kde jsou gayové,jinak mám nesnesitelné úzkosti.Pocity že mě nemá nikdo rád a že mě tu nic nedrží mě pronásledují už skoro 3 měsíce. Žiju jen ve strachu a v úzkostech. Navíc ty myšlenky,že bych mohl být gay. To mě štve ještě víc,protože holky jsou to nejlepší co mám nejradši. Pak radím kámošce, do které jsem zamilovaný,jak sbalit jejího kámoše a to mě ničí ještě víc. Takže abych to shrnul,jsem bezmocný,smutný,zamilovaný,beznadějný a plný nenávisti. Ani nevím jestli se mám svěřit rodičům,nevím ani jak dlouho to tu ještě zvládnu. Rodiče to ani moc nezajímá a máme problémy v rodině. Co bych měl podle vás dělat?

IdkWhoIam, 13 let

Milý IdkWhoIam,

Především bys neměl propadat homofobii, tedy strachu z homosexuální orientace. Vzhledem k tvému věku je takovýto strach přinejmenším předčasný. Přestože sexuální orientace má vrozený základ, u jedince mladšího 16-ti let ji nelze spolehlivě prokázat, a to ani sexuologickým vyšetřením. Náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a ve většině případů ani není) projevem homosexuální orientace. Totéž platí i pro důvěrný kontakt s osobu téhož pohlaví přinejmenším do 16-ti let věku, podle některých vědeckých studií dokonce ještě o něco později.
Přemýšlení o tom, zda jsi nebo nejsi homosexuálně orientovaný, tě ve skutečnosti jen zbytečně zatěžuje. Někteří dospívající lidé podléhají obavám, když si uvědomí, že je pohlavně přitahuje i to, co by je podle jejich názoru přitahovat nemělo. Avšak v období dospívání může člověka pohlavně vzrušovat a přitahovat v podstatě cokoliv. Jinými slovy, dospívající jedinec může reagovat na nejrůznější podněty, mohou jej přitahovat vrstevníci opačného i téhož pohlaví a rovněž obsah jeho sexuálních fantazií může být někdy až překvapivě rozmanitý. Příčinou je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Pocitu „dezorientace“ se nejlépe ubráníš tím, že si výše uvedené charakteristické rysy sexuálního vývoje dospívajícího jedince uvědomíš a přijmeš je jako přirozenou součást vývojového období, jímž procházíš.
Úzkostné stavy a snaha vyhýbat se ostatním lidem mohou být projevem homofobie, avšak jejich příčiny mohou být i jiné. Kromě vrozených předpokladů se na vzniku úzkostných poruch podílí také vliv prostředí. Jestliže vyrůstáš v prostředí, které tě z nějakého důvodu neuspokojuje (například z důvodu problémů v rodině nebo nezájmu či nepochopení ze strany rodičů), mohou být opakující se úzkostné stavy reakcí organismu na zvýšenou zátěž, které jsi ve svém prostředí vystavován. Ze všeho nejdůležitější je, aby sis dovedl udržet (či obnovit) kladný vztah a pozitivní přístup k sobě samotnému. I když se svým způsobem života nemusíš být vždy spokojený, rozhodně bys neměl přestávat mít sám sebe alespoň trochu rád. Především je důležité, abys o sebe pečoval a zajistil si dostatek odpočinku, zároveň by ses však neměl izolovat a vyhýbat se společnosti ostatních lidí.
Psychické napětí lze zmírnit pomocí různých relaxačních technik, k nimž patří například koupání v teplé vodě, poslech oblíbené hudby nebo dechová cvičení (pomalé a hluboké nádechy a výdechy, pokud možno v poloze vsedě). Pro zachování celkové duševní pohody má značný význam rovněž pravidelné vykonávání masturbace. Dostatek času bys měl věnovat také svým oblíbeným zájmovým činnostem. Pokud máš pocit, že tě určitá činnost nebaví, zkus si najít nějakou jinou. Každý duševně zdravý člověk by měl mít alespoň jednu zálibu, které se soustavně věnuje.
Když se vydáváš mezi lidi, neměl bys myslet na to, že tě všichni sledují a snaží se v tvém chování „odhalit“ něco „nenormálního“. Samozřejmě, že podle určitých náznaků lze u jedince rozpoznat nedostatek sebevědomí či blíže neurčené obavy, avšak lidé z tvého okolí jistě nemají jasnovidecké schopnosti a nedovedou číst tvoje myšlenky a přesně uhodnout, na co právě myslíš. Někteří dospívající jedinci, kteří trpí homofobií, se obávají, že lidé v jejich okolí dovedou „identifikovat“ jejich pochybnosti ohledně vlastní sexuální orientace pomocí různých pohybů, gest či způsobu vyjadřování. ve skutečnosti však neexistují žádné vnější projevy (pohyby, gesta, zvuky), podle nichž by bylo možné určit sexuální orientaci jedince. Naopak, mnozí homosexuální dospělí jedinci jsou svým okolím mylně považováni za heterosexuály, zatímco homosexualita někdy bývá připisována i osobám, jejichž orientace je ve skutečnosti heterosexuální, což potvrdily i některé vědecké výzkumy.
Pokud jde o mezilidské vztahy, jejich kvalita do určité míry závisí na zdravém sebepojetí jedince, který do těchto vztahů vstupuje. Pokud máš problém sám se sebou, je pravděpodobné, že se potíže objeví i ve vztazích, do nichž vstupuješ. Avšak s lidmi je třeba se naučit žít. Určitě by ses neměl vyhýbat běžné, nezávazné komunikaci s ostatními, například ve školním prostředí. Navazování vážnějších vztahů můžeš prozatím doložit na dobu, až si lépe poradíš sám se sebou a naučíš se více si sám sebe vážit. Jestliže ti soužití s ostatními lidmi činí potíže, nestyď se obrátit na specialistu (například psychologa nebo psychiatra), který ti může pomoci například prováděním nácviku sociálních dovedností.

21.09.2018

Dobrý den, mám takový problém s výškou. Mám hodně vysoké rodiče. Moje matka měří 195 cm, můj otec vysloveně obr měří dokonce 212 cm a já měřím už 2 m. Můžete mi prosím říct, jaká bude moje cílová výška? A případně jak zastavit růst? Já nechci být takhle strašně vysoký. Děkuji za odpověď.

Dlouhán, 16 let

Milý Dlouháne,

Tělesná výška je dána především vrozenými předpoklady. Jestliže oba dva rodiče dosahují nadprůměrné tělesné výšky, je velmi pravděpodobné, že i u jejich potomka bude tělesná výška nadprůměrná. Odhad cílové výšky na základě dosažené výšky obou rodičů v tvém případě činí 210 ± 10 cm, tedy 200 až 220 cm.
Umělé zastavení růstu připadá v úvahu pouze v případě, že by další pokračování růstu ohrožovalo zdraví jedince. Vzhledem k dosažen tělesné výšce rodičů je však velmi pravděpodobné, že výrazně nadprůměrná tělesná výška u tebe není způsobena žádnou poruchou ani onemocněním, nýbrž dědičnými předpoklady, které nelze měnit.
Přestože vyšší tělesná výška je v naší kultuře považována za „společensky  výhodnou“, pro některé jedince (zejména dívky a ženy, někdy však i chlapce nebo muže) může být zdrojem psychických obtíží. Zejména dospívající lidé, u nichž dochází k prudkému růstu, se někdy ve svém těle mohou cítit poněkud „nesví“. V některých situacích může být nepříjemné, když člověk doslova „vyčnívá z řady“. Při řešení těchto problémů by ti však mohl pomoci spíše psycholog nebo psychiatr, který by ti poskytl rady, jak se můžeš se svojí nadprůměrnou výškou lépe vyrovnat.

21.09.2018

Dobrý den, chci se zeptat jak si holit ochlupení na intimních místech a (...)

Venca, 14 let

Milý Venco,

Postup při holení tělesného ochlupení najdeš na stránce „Jak se oholit“ pod nadpisem „Holení ochlupení“. Pokud máš k dispozici elektrický holicí strojek, použij jej. Pokud máš pouze ruční holicí strojek s žiletkovou hlavicí, budeš potřebovat i pěnu nebo gel na holení, jinak hrozí zvýšené riziko poranění. Na oholená místa si nanášej pleťový krém, aby nedocházelo k zarůstání dorůstajících chloupků a v jeho důsledku ke vzniku červených pupínků.
Druhá část tvého dotazu se týká obsahu a provozu stránek, avšak tato poradna neslouží k poskytování odpovědí na technické dotazy tohoto druhu (viz pravidla poradny, která najdeš nad formulářem pro odeslání dotazu).

21.09.2018

Dobrý den, již jsem četl dotaz ohledně prodeje nealko piva, ale stala se mi divná věc. vím, že nealko se bere do 0,5% alk., a (...) má 0,3%. vždy mi ho normálně prodali, piju ho cca od dvanácti a dá se sehnat i v nápojovém automatu, ke kterému může kdokoli.nedávno (cca půl měsíce zpět) jsem si ho chtěl koupit, ale odmítli, že "v tom něco alkoholu je" je to nějaký nový zákon, nebo diskriminace?

Boii, 15 let

Milý Boii,

Za alkoholický nápoj se podle zákona č. 65/2017 Sb. považuje takový nápoj, který obsahuje alespoň 0,5% objemových alkoholu. Tvrzení prodavače, že nápoj přece jen nějaký alkohol obsahuje, v tomto případě není nijak podstatné. Pokud prodavač odmítne zákazníkovi z důvodu nízkého věku prodat nápoj, který je podle zákona nealkoholický a jehož prodejnost není omezena žádnou věkovou hranicí, dopouští se diskriminace zákazníka, za což provozovateli prodejny hrozí pokuta. Neznalost zákona prodavačovo jednání neomlouvá. Když už se chce živit tím, že někomu něco prodává, měl by se nejprve seznámit se všemi zákony, které má při výkonu svého povolání dodržovat.

21.09.2018

Dobrý den,
Každý rok chodím na tábor jsme tam 14 dní a je to naprosto přírodní je to na louce a máme společné sprchy no ale když se s kámošema sprchujeme beru si tam plavky protože jste mi říkal že se při strachu zmenšuje penis a já nechci aby se mi smáli že mám malý penis co mám dělat?

Jahůdka, 12 let

Milý Jahůdko,

Především by sis měl ujasnit, z jakého důvodu se sprchuješ. Předpokládejme, že se sprchuješ proto, aby ses umyl, nikoliv proto, aby někdo mohl obdivovat rozměry té či oné části tvého těla. Pokud se sprchuješ v plavkách, škodíš tím jen sám sobě, protože si nemůžeš důkladně umýt ty části těla, jejichž hygienu je třeba vykonávat obzvláště pečlivě. Pokud si tedy myješ například pohlavní orgány a prostor mezi hýžděmi oblečený v plavkách, je to v podstatě totéž, jako kdyby sis myl ruce v rukavicích.
Obavy z posměchu ze strany ostatních jsou sice do určité míry pochopitelné, avšak sám uvádíš, že se jedná o tvoje kamarády. Skutečný kamarád se ti však kvůli rozměrům penisu nikdy nebude posmívat. Navíc pokud platí údaje o rozměrech penisu, které jsi uvedl v dotazu ze dne 30.08.2018 (tedy okolo 4 cm v klidovém stavu), jsou tyto rozměry naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12-ti let činí v klidovém stavu 4 až 6 cm. Za to, že máš penis průměrných rozměrů, se rozhodně stydět nemusíš.
Pokud by se ti přesto někdo smál, dal by tím najevo nejen svoji neznalost běžných rozměrů penisu, ale i nedostatek slušného chování, takže by se před tebou znemožnil jako omezený ubožák. Morální převaha by v takovém případě byla jednoznačně na tvojí straně.

21.09.2018

Co holky přitahuje na sexu? Díky za odpověď dopředu.

LOP, 14 let

Milý LOPe,

Párové sexuální aktivity jsou pro příslušníky obou pohlaví přitažlivé proto, že jsou provázeny dosahováním příjemných pocitů a zároveň při nich dochází k důvěrnému tělesnému kontaktu mezi dvěma lidmi, které spojuje silný citový vztah. Pro většinu dívek je důležitější druhý z uvedených důvodů, tedy důvěrný kontakt s chlapcem, k němuž cítí silnou náklonnost.
Mimo jiné i z tohoto důvodu jsou dívky při výběru partnera zpravidla náročnější a sexuální vztahy navazují opatrněji, než tomu bývá u chlapců. Nehledají si chlapce proto, aby s ním mohly vykonávat sexuální aktivity, ale vykonávají sexuální aktivity s chlapcem proto, že je jim sympatický a pociťují k němu náklonnost (dalším důvodem je, že pro dívku nebo ženu je sexuální partner zároveň potenciálním otcem jejího dítěte).
Samozřejmě, že existují i ženy, které vyhledávají milostné vztahy z čistě sexuálních důvodů, avšak u dospívajících dívek je takovýto přístup k párovým sexuálním aktivitám spíše výjimečný.

21.09.2018

Dobrý den, mám problém s tím že když používám normální deodorant tak mě svědí podpaží. Jediný deodorant co mi nevadí je z mořských minerálů ale ten přestali vyrábět. Neznáte některý podobný deodorant? Děkuji za odpověď

Lukas, 15 let

Milý Lukasi,

Speciální minerální deodoranty a antiperspiranty lze zakoupit v lékárnách, jejich cena je však obvykle vyšší než cena běžných deodorantů a antiperspirantů. Pokud ti deodorant ve spreji způsobuje podráždění, můžeš vyzkoušet některý z tuhých deodorantů. Jestliže požadovaný výrobek neseženeš v drogerii, navštiv lékárnu, popiš své obtíže a lékárník ti doporučí některý ze speciálních deodorantů pro osoby s velmi citlivou pokožkou nebo pro alergiky.

21.09.2018

Ahoj, chci se zeptat, jestli je normální že se mi líbí jedna holka, ale vzrušuje (...)

Anyone, 13 let

Milý Anyone,

Dospívajícího jedince může pohlavně vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, a to z důvodu narůstající hladiny pohlavních hormonů v krvi.

21.09.2018

Dobrý den. Mám dotaz, co vše se provádí na preventivní prohlídce u kluků v 15 letech. Spolužák říkal, že se kontrolují i varlata a tak. My chodíme oba k jiné lékařce, a u něho se toto prý "kontrolovalo" již ve 13 letech. Já chodím k takové starší, která toto ve 13 nekontrolovala.. Je tato kontrola nutná? Je možné, že mě se to vyhne? Děkuji.

Nick, 14 let

Milý Nicku,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor lékaře s rodičem zaměřený na aktualizaci údajů o zdravotním stavu dítěte, dále kontrola a doplnění chybějícího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní fyzikální vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, změření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, celkové zhodnocení stavu a vývoje dítěte, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
Kontrola pohlavních orgánů by tedy měla být součástí prohlídky (v rámci kontroly vývoje pohlavních znaků), avšak vyhláška podrobně nestanoví způsob, jakým má být tato část kontroly provedena (například zda stačí kontrolovat pohledem, nebo zda je nutné kontrolu provést pohmatem). Konkrétní způsob provedení kontroly pohlavních orgánů u dospívajících tedy závisí na přístupu konkrétního praktického lékaře pro děti a dorost.

20.09.2018

Dobrý den (...) Děkuji

Papuk, 15 let

Milý Papuku,

Při začleňování do nové skupiny (například třídy) je důležité, abys ostatním dovedl od počátku dát najevo, jaké chování je pro tebe již nepřijatelné. Možná, že různé naschvály ze strany ostatních slouží k otestování toho, co všechno si od nich necháš líbit. Avšak rozhodně by ses neměl nechat vyprovokovat k otevřeným projevům hněvu, tvoje reakce by měly být slušné, bez emocí, avšak zároveň důrazné.
Pokud ti někdo ubližuje nebo jiným způsobem poškozuje tvoje práva, doporučuji obrátit se na metodika prevence sociálně patologických jevů, který působí na každé škole. Tito pracovníci mají potřebnou kvalifikaci k účinné pomoci jedinců, kteří jsou vystavováni podobným problémům.

20.09.2018

Zdravím, jsem lehce nachlazený, beru léky (...) a docela zabírají, už jsem skoro zdravý, ale zítra chci jít na zábavu a dát si nějaké to pivko popř. panáka. Může mě nějak ohrozit kombinace těchto léků s alkoholem?

Frajírek, 18 let

Milý Frajírku,

Jestliže jsi nemocný, konzumace alkoholu (zejména destilátů) může tvůj stav zhoršit bez ohledu na to, zda užíváš léky. U léku, který v dotazu zmiňuješ, sice není alkohol kontraindikován, avšak může snížit jeho účinky. Konzumaci alkoholu se pokud možno vyhýbej i v případě, že jsi již zdravý. I pro zdravého jedince představuje metabolické zpracování alkoholu určitou zátěž a navíc jeho konzumace vede k dehydrataci organismu.

20.09.2018

Dobrý deň,
Mám citlivý žaluď, môže mi to pri pohlavnom styku robiť problémy napríklad že ma to bude bolieť? Prípadne znižuje sa citlivosť žaluďu s väčším vekom?

Adam, 14 let

Milý Adame,

Přecitlivělost žaludu se v dětství a dospívání vyskytuje poměrně často, ve většině případů se v dospělosti zmírňuje.
Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomuto účelu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například jeho ponořením do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, první výsledky se dostaví přibližně do týdne. Snížení citlivosti žaludu oplachováním v čaji sice není trvalé, avšak s jeho pomocí lze zmírnit nepříjemné pocity (které se dostavují například při dotýkání či otírání žaludu o spodní prádlo a podobně) do doby, než citlivost žaludu sama poklesne.

20.09.2018

Dobrý den, zítra mám jít k lékaři na vyšetření (...) a hrozně se bojím. Na takové vyšetření jdu poprvé. Poradíte mi, co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Uvedené vyšetření nevyžaduje od pacienta žádnou zvláštní přípravu. Zpravidla se při něm používá mezokainový gel nebo podobné lokální anestetikum, a tudíž nemusí být bolestivé, nanejvýš poněkud nepříjemné.

20.09.2018

Dobrý deň, pred nedávnom tu bol dotaz ohľadne predajnosti nealkoholického piva. Ja by som sa chcel spýtať ako je to na Slovensku a popr. čo mám robiť ak mi nechcú predať v jednom obchode ani nealko označené 0,0% alkoholu

Toby, 14 let

Milý Toby,

Pokud ti v obchodě odmítají prodat nealkoholický nápoj, jehož prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, dopouští se diskriminace zákazníka. Na Slovensku se na tyto případy vztahuje zákon č. 250/2007 Z. z., § 4, odst. 3. Za podobné jednání hrozí provozovateli prodejny uložení pokuty Slovenskou obchodní inspekcí (SOI).
Až půjdeš příště nakupovat do zmíněné prodejny, doporučuji zajistit si svědectví alespoň dvou osob a v případě, že ti opět odmítnou prodat zboží, jehož prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí, podat podnět na SOI.

19.09.2018

Dobrý den, (...)

Domislav, 14 let

Milý Domislave,

Vzhledem k tomu, že bydlíš u svých rodičů, potřebuješ k pozvání návštěvy do bytu nebo domu jejich souhlas, i když se jedná o tvého kamaráda. Jako uživatelé nemovitosti mají rodiče právo vědět, koho jim chceš přivést domů. Předtím, než si kamaráda pozveš, bys měl rodičům alespoň stručně vysvětlit, o koho se jedná a požádat je o svolení.

19.09.2018

Dobrý den,
Už delší dobu mám hroznou chuť na vzájemnou masturbaci (s dívkou), ale nemám nikoho kdo by to se mnou udělal. Tím pádem se chci zeptat jak to potlačit? Děkuji za odpověď

Malá brambora, 15 let

Milý Malá bramboro,

Sexuální potřebu nelze bezpečně a spolehlivě „potlačit“ jinak než jejím uspokojením. Pokud nemáš partnera nebo partnerku pro vykonávání společných sexuálních aktivit (například zmíněné vzájemné masturbace), doporučuji co nejčastěji vykonávat běžnou masturbaci.

19.09.2018

Dobrý den, mám takový problém. Jsem hodně citlivé povahy a trochu hypochondr. Jinak jsem řekl bych normální puberťák, líbí se mi holky a jsem jako ostatní kluci. Jenže problém je, že za měsíc mi bude 16 a já se stále čím dál víc bojím o svoji orientaci, například že se ze mě v pozdějším věku stane homosexuál nebo parafil. Je to možné, aby se mi třeba v 17 letech začala měnit orientace ? Děkuji za odpověď.

Matěj, 15 let

Milý Matěji,

Sexuální orientace má vrozený základ a nelze ji měnit. Avšak přesto lze sexuální orientaci spolehlivě prokázat pouze u osob starších 16-ti let. U dospívajícího jedince se zaměření na příslušníky toho či onoho pohlaví nemusí projevovat tak výrazně, jako u dospělých jedinců. Totéž platí pro sexuální parafilie (neboli deviace), které u jedinců mladších 16-ti let nelze diagnostikovat.
Rozhodně není možné, aby se z heterosexuálně orientovaného jedince nějakým způsobem „stal“ jedince orientovaný homosexuálně, což platí i opačně. Všechny významné profesní organizace sexuologů a psychiatrů již před několika lety vydaly společné prohlášení, v němž důrazně varují před veškerými pokusy o dosažení „změny“ sexuální orientace, neboť takovéto praktiky představují závažné ohrožení duševního zdraví.
Samozřejmě, že existuje rozdíl mezi sexuální orientací (která má vrozený základ) a sexuálním chováním, tedy výběrem konkrétního partnera téhož nebo opačného pohlaví. Sexuální orientace může, ale nemusí být v souladu se sexuální orientací. Například podle studie T. Tullochové a M. Kaufmanové „Adolescent sexuality“ (2013) je počet dospívajících chlapců a mladých mužů ve věku 15 až 19 let, kteří uvádějí, že měli v uplynulém roce sexuální kontakt s osobou téhož pohlaví, přibližně třikrát větší než počet jedinců homosexuálně orientovaných.
Určitě bys neměl propadat jakýmkoliv obavám týkajícím se tvé sexuální orientace. Nesnaž se u sebe za každou cenu hledat „projevy“ homosexuální orientace nebo nějaké sexuální parafilie. V tvém věku by to ostatně ani nemělo smysl.

19.09.2018

Dobrý den, už asi tři čtvrtě roku mě trápí bolest při močení. Myslím že by to mohlo být tím že aniž bych chtěl tak třeba uzavřu pronikání moči a penis se zvedne. To je stejné i při ejakulaci když masturbuji. Děkuji za odpověď, moc mi to pomůže

Vojta 6, 14 let

Milý Vojto,

Bolest při močení je nejčastěji způsobena infekčním onemocněním vývodných cest močových. Vzhledem k tomu, že obtíže se projevují již delší dobu, se zřejmě jedná o onemocnění chronické. Z „mechanických“ příčin popisovaných obtíží připadá v úvahu například stenóza či striktura (zúžení, zaškrcení) močové trubice nebo hrdla močového měchýře. Konečně nelze vyloučit ani příčiny neurologické, tedy poruchu řízení činnosti svěračů močové trubice.
Pro přesnější stanovení příčin tvých obtíží by bylo zapotřebí provést vyšetření na urologii, případně rovněž na neurologii. Pro začátek bych doporučoval navštívit praktického lékaře pro děti a dorost, který vystaví poukaz na vyšetření u specialisty (nejspíše urologa).

19.09.2018

Dobrý den, já se chci zeptat, jak se ptal kolega přede mnou na to,že někteří lidé masturbují přes spodní prádlo. 1) vždyť to je nehygienické ne? 2) a jak potom chodí vždyť to musí vytékat zvlášť u volných trenek ne? 3) masturbuji cca 3x týdně. Je ti moc nebo málo? Děkuji

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

1) Pravdou je, že masturbace přes spodní prádlo je nejen nehygienická, ale hrozí při ní různá drobná poranění, například oděrky.
2) Otázkou je, zda si dotyčný jedinec spodní prádlo po ejakulaci převlékne, nebo zda v něm chodí i nadále. Obecně platí, že součásti oblečení potřísněné ejakulátem by se měly převléci. Ejakulát sice není zdravotně závadný, avšak při jeho vysychání může dojít například k přilepení potřísněné části oblečení či spodního prádla k tělu, což je nepříjemné.
3) Pokud jde o frekvenci (četnost) vykonávání masturbace, ta může být různá. To, jak často jedinec pociťuje potřebu vykonávat masturbaci, závisí především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. Zatímco někteří dospívající masturbují denně nebo i vícekrát za den, jiným stačí vykonávat masturbaci několikrát týdně.
„Normální“ četnost masturbace lze jen stěží stanovit, ale například podle výzkumu G. Gilese a kol. (2003) by dospívající chlapci a mladí muži ve věku 15 až 25 let měli masturbovat alespoň 5x týdně. Ze zmíněného výzkumu totiž vyplývá, že u mužů, kteří během období dospívání masturbovali alespoň 5x týdně nebo častěji, je dvaapůlkrát nižší riziko výskytu nádorových onemocnění prostaty než u mužů, kteří v tomto věkovém období masturbovali méně často.
Samozřejmě, že záleží především na tobě, jak často budeš masturbaci vykonávat. Masturbační aktivity není třeba nijak omezovat, ale na druhou stranu není třeba se k jejich vykonávání přímo nutit.

18.09.2018

Zdravím. Mám par otázok: 1) Dosť mi páchne penis. Úplne po močovine. A j keď si ho každý deň umývam sprchovým gélom. Aj hneď po sprche mi stále smrdí. Ako zneškodniť/eliminovať zápach. 2) To isté aj s análnym otvorom. Vždy po vylúčení sa utriem aj suchým aj mokrým papierom. 3) Prečo ma môj o rok mladší kamarát väčší penis ako ja. V erekcii je približne rovnaký len trochu hrubší. Ale keď je v kľudovom stave je tiež veľký. Ten môj v kľude je malý cca 4-6 cm. Prečo je to tak. 4) Mám na lýtku 2 bradavice. Ako sa ich zbaviť?? Vďaka

THUnderbolt, 14 let

Milý THUnderbolte,

1) Různé části těla mají svůj charakteristický pach. Mírný pach je naprosto přirozený, a to jak v oblasti genitálu (což platí pro příslušníky obou pohlaví), tak v okolí části těla, o níž se zmiňuješ v následujícím dotazu. Pouze v případě silnějšího zápachu v okolí ústí močové trubice by se mohlo jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových. takovéto onemocnění by však bylo provázeno rovněž svěděním či pálením při močení, častým nucením na moč a zvýšenou tělesnou teplotou.
2) Udržet okolí řitního otvoru v naprosté čistotě je velmi obtížné. Pokud ti nestačí toaletní papír, můžeš si dojít do koupelny a umýt si okolí řitního otvoru vodou a menším množstvím mýdla. Zbytky mýdla důkladně opláchni a pečlivě se osuš ručníkem. Používání namočeného toaletního papíru nedoporučuji, protože zanechává mezi hýžděmi vlhkost, což může vést k podráždění pokožky a ke vzniku opruzenin.
3) Individuální rozdíly v rozměrech penisu jsou dány vrozenými předpoklady (například pružností závěsných vazů penisu) a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Z těchto důvodů je docela dobře možné, že i mladší chlapec může mít o něco větší rozměry penisu, než jeho o rok starší kamarád.
Rozdíly se projevují více v klidovém stavu než při erekci, protože v délka penisu klidovém stavu mnohem více závisí na pružnosti závěsných vazů, než je tomu v případě délky při erekci. Obecně platí, že při erekci jsou individuální rozdíly v délkách penisů méně výrazné než v klidovém stavu. Navíc délka penisu v klidovém stavu může kolísat o 1 až 2 cm v závislosti na tělesné teplotě, svalovém napětí, teplotě okolního prostředí a podobně. Pro posouzení rozměrů penisu je tedy podstatná jeho délka při erekci.
4) Bradavice se odstraňují například pomocí různých volně prodejných roztoků, dále zmrazením pomocí kapalného dusíku nebo chirurgicky. Pokud nechceš navštívit kožního lékaře, můžeš si v lékárně koupit některý z volně prodejných roztoků (např. Duofilm), případně náplasti na kuří oka, které lze použít i na menší bradavice.

18.09.2018

Dobrý den mám dotaz v prosinci mi bude 15 a je možné dělat brigádu i když budu v 15 na základní škole nebo musím mít dokončené základní vzdělání. PS pravidla poradny jsem si vážně přečetl :)

Luky 14 hokej, 14 let

Milý Luky 14 hokeji,

Pokud chceš pracovat (i brigádnicky), kromě dosažení věku 15-ti let je zároveň třeba mít i ukončenou povinnou školní docházku. Obě podmínky musí být splněny.

18.09.2018

Od kolika let se smí někomu prodat nealko pivo?

Aaa, 14 a 10,5 měsíce

Milý Aaa,

Nealkoholické pivo je nealkoholický nápoj, a tudíž jeho prodejnost není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Alkoholickým nápojem se dle zákona č. 65/2017 Sb. (zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek) rozumí nápoj obsahující více než 0,5 % objemových ethanolu. Jako nealkoholické se označuje pivo, které neobsahuje buď žádný alkohol, nebo je podíl alkoholu nižší než 0,5% objemu.
Pokud se však chystáš pít nealkoholické pivo, měl bys jej vypít pokud možno co nejmenší množství.

18.09.2018

Dobrý den trápí mě vždy při polknuti nebo při zívnutí praskáni v uchu je to nepříjemné a trvá to už měsíc.

Petr, 13 let

Milý Petře,

Uvedené obtíže jsou nejspíše způsobeny nedostatečným vyrovnáváním tlaku v uchu, jehož příčinou může být například omezená průchodnost tzv. Eustachovy trubice, která spojuje nosohltan s dutinou středního ucha a umožňuje vyrovnávání tlaku na obou stranách ušního bubínku. Se svými obtížemi se svěř alespoň jednomu z rodičů a požádej jej, aby s tebou navštívil ORL (otorhinolaryngologii). Na základě vyšetření ti specialista doporučí vhodnou léčbu (např. užívání kapek a podobně).

18.09.2018

Dobrý deň chcem sa spýtať ako zvládnuť 12-minútovku na telocviku? Ďakujem

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Obtíže při vytrvalostním běhu mohou být způsobeny například nesprávným dýcháním. Vzhledem k tomu, že vytrvalostní běh představuje značnou zátěž a je spojen se zvýšenou potřebou příjmu kyslíku, je třeba při něm dýchat dostatečně hluboce. Příliš mělké dýchání při běhu může vést nejen k rychlejšímu nástupu únavy, ale také může způsobit píchavou bolest v boku, která je někdy natolik silná, že jedince donutí k zastavení v běhu.
V rámci přípravy na vytrvalostní běh můžeš například nacvičovat hluboké dýchání. Vleže na zádech si přiložíš dlaně k trupu tak, aby se dotýkaly posledních (tj. dolních) párů žeber. Poté se zhluboka nadechuj tak, aby žebra tlačila do dlaní. Při hlubokém dýchání se ti bude pohybovat břicho. Pomoci ti může i posilování břišních svalů, například pomocí sedů-lehů.
Při samotném běhu se snaž zhluboka dýchat nosem a „nabrat“ co nejvíce vzduchu. Nenasazuj hned na počátku příliš vysoké tempo. Nejprve běž zvolna, po chvíli, až se tvoje tělo „rozdýchá“, můžeš tempo zvýšit.
Pokud by ti vytrvalostní běh působil nadále (i přes úpravu dýchání) obtíže, doporučuji navštívit praktického lékaře. Vyžaduje-li to tvůj zdravotní stav (například trpíš-li chronickým onemocněním srdce či plic, některým z onemocnění nervové soustavy a podobně), může tě praktický lékař osvobodit od vytrvalostního běhu, aniž bys musel být osvobozen od tělesné výchovy jako takové.

18.09.2018

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat (...) Mě se to prostě líbí i vzrušuje

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Dospívajícího jedince může vzrušovat všechno možné, aniž by se nutně muselo jednat o projev sexuální parafilie (neboli deviace).

18.09.2018

Jak dlouho přibližně roste pubické ochlupení?

Anonym, 13,5 let

Milý Anonyme,

Pubické ochlupení dorůstá rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. U dospělých jedinců dorůstají chlupy z pubického ochlupení do délky okolo 6 cm, po oholení tedy trvá přibližně půl roku, než ochlupení doroste do původního stavu. U dospívajících může být tato doba kratší, protože i pubické ochlupení u nich bývá kratší (v závislosti na dosaženém stupni vývoje).

18.09.2018

1) Jedno varle mám větší než druhé.
2) Jedno varle mám níž než druhé.
Je to v pořádku?
3) Jak bych poznal rakovinu varlat? Byl jsem na preventivním vyšetření krve a prý je vše v pořádku. Byla by z toho rakovina poznat? Jak si je mám vyšetřit sám?

Pavel N., 15 let 9 měsíců

Milý Pavle,

1) Drobné rozdíly v objemu varlat jsou v naprosté většině případů zcela přirozené. Za normální rozdíl v objemu levého a pravého varlete lze považovat 20 až 25%. Důvodem ke znepokojení by byl pouze výraznější rozdíl, kdy jedno z varlat by mělo více než o čtvrtinu větší objem než druhé.
2) Také nerovnoměrnost v uložení varlat v šourku je v naprosté většině případů normální. U většiny mužů a chlapců (přibližně u 85%) visí levé varle poněkud níž než pravé, u zbývajících je tomu naopak. Umístění varlat ve zcela stejné výšce je spíše výjimkou, i když není zcela vyloučené. Podle některých odborníků slouží nestejná výška uložení varlat k usnadnění vzpřímené chůze (pokud by varlata visela ve zcela stejné výšce, mohla by při chůzi „překážet“, narážet do sebe a podobně).
3) Rakovinu varlat lze diagnostikovat na základě ultrasonografického vyšetření. Speciálním vyšetřením krve lze odhalit tzv. nádorové markery, což jsou látky, které tělo vytváří v reakci na nádorové onemocnění. Avšak u některých jedinců se nádorové makery nevytváří ani při nádorovém onemocnění. Navíc vyšetření by bylo třeba provést opakovaně.
Postup při samovyšetření varlat nalezneš zde.

18.09.2018

Ahoj. Mám dotaz. Mám kamaráda kterému je 15 let a dost si rozumíme. Známe se už asi 4 roky a víme o sobě skoro vše. No a já poslední dobou když chodíme ke mě nebo ven vypozoroval, že se téma o kterém mluvíme snaží svrhnout vždy k sexuální tématice a podobně. Celkově na mě už tak 6 měsíců působí tak jako by se mnou chtěl něco mít (je bi) a mne také láká zkusit třeba společnou masturbaci či tak. Tak mne napadlo se ho nějak zeptat. Ale nevím jak. Poradíte mi?

Jan, 14 let

Milý Jane,

Zájem o vrstevníka téhož pohlaví je sice v období dospívání poměrně běžný, avšak vzhledem k tomu, že tvůj kamarád již dosáhl věkové hranice 15-ti let, zatímco ty dosud nikoliv, by mezi vámi alespoň prozatím nemělo docházet k sexuálnímu kontaktu. Tvůj kamarád je již trestně odpovědný a vykonáváním sexuálních aktivit s osobou mladší 15-ti let by se dopustil pohlavního zneužití. Pokud tedy nechceš kamaráda vystavit riziku trestního stíhání, bylo by rozumnější se společnými sexuálními aktivitami počkat, až také dosáhneš věkové hranice 15-ti let.

17.09.2018

Dobrý den, je v mém věku normální, že když večer masturbuji, pak jdu na záchod a už mi to nejde? Není to nějaká vada? Děkuji za odpověď

Zetor, 13 let

Milý Zetore,

Tvoje obtíže pravděpodobně nejsou způsobeny žádnou vadou či poruchou, jejich původ je nejspíše psychický. Uvedeným obtížím se můžeš vyhnout například tím, že si dojdeš na WC před masturbací.

17.09.2018

Mám hrozně citlivý žalud, nejde nějak udělat, aby byl méně citlivý? Nemůžu se třeba ani utřít ručníkem.

..., 14 let

Milý ...

U některých chlapců je žalud přecitlivělý. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit pomocí jeho pravidelného oplachování v čaji. K tomuto účelu lze použít silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut, tedy o něco déle, než se běžně louhuje čaj na pití. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření penisu. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké savé látky namočené do čaje. Oplachování se provádí jednou za den.

17.09.2018

Dobrý den mám takový problém, neustále se stresuji s učením, ale přitom se doma připravuju. Prostě furt musím myslet, jestli jsem něco napsal dobře nebo špatně, nebo jestli jsem se to dobře naučil. Ale i mám stresy z úkolů a ze zkoušeni mám trému. Vždycky, když jsem vyzkoušený, tak se mi klepou nohy, nebo když mám něco prezentovat.

Honzaaaaak, 13 let

Milý Honzaaaaaku,

Možná, že jsi vůči sobě příliš náročný, nebo že svoji pozornost příliš zaměřuješ na očekávaný neúspěch. Jistě je dobře, že chceš dosáhnout dobrých výsledků, ale pro duševní zdraví jedince má značný význam také odpočinek. Učení si pokud možno naplánuj tak, že s přípravou do školy začneš nejdříve 1 hodinu po návratu domů. Učivo si rozděl do bloků po dvaceti minutách a mezi jednotlivými bloky zařazuj minimálně desetiminutové přestávky. Pokud budeš dodržovat plán učení, který si předem stanovíš, nemusíš se obávat, že něco nestihneš nebo zanedbáš. Pokud se ti přece jen nepodaří něco správně naučit a nezískáš nejlepší známku, nepovažuj to za neúspěch, nýbrž za informaci o tom, co bys na své přípravě mohl ještě zlepšit.
Stres ze zkoušení nebo jakýchkoliv jiných vystoupení před ostatními lidmi může souviset s nedostatkem sebedůvěry. Často je posilován předchozími negativními zkušenostmi či obavami z neúspěchu, posměchu a podobně. Nemysli na to, co všechno bys mohl při vystoupení pokazit, raději se zaměř na to, co by se ti mohlo podařit. Také bys na sebe neměl klást příliš vysoké nároky. I když tvoje prezentace nebude naprosto dokonalá, důležité je už to, že ji vůbec předneseš. K uklidnění a potlačení obav před vystoupením ti může pomoci například dechové cvičení v podobě několika pomalých a hlubokých nádechů a výdechů. Před vystoupením je vhodné se trochu napít, aby ti nevyschlo v ústech.
Jestliže pociťuješ silný strach z vystupování před ostatními, nestyď se obrátit s prosbou o pomoc na psychologa (můžeš navštívit například školního psychologa, případně nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu).

17.09.2018

Už je to druhý den a furt mě při nádechu trochu píchá nebo lechtá na plících. Dalo by se to představit pod "chladná píchavá bolest". Bolí to jen trošku, ale dost mě to znepokojuje. Je fakt, že jsem se včera trochu nachladil, pak jsem zkusil cigaretu. Nemohl jsem se nachladit a pak to podráždit, že by se mi tam udělal nějaký zánět? (píchá to dost nahoře)

nwm, 15 let

Milý nwm,

Popisované obtíže mohou být projevem zánětu dýchacích cest, avšak nelze vyloučit ani nervosvalový původ bolestí. Pokud se stav do 3 dnů od počátku obtíží nezačne zlepšovat, doporučuji navštívit praktického lékaře pro děti a dorost. Jako subjektivní obtíže můžeš uvést nachlazení a bolesti při dýchání.

17.09.2018

Dobrý den,
Nevím jestli je normální že jsem od mojeho narození do 11 neměl stáhlou předkožku, pamatují si že když mi byli asi 6 tak se mi to snažila dětská doktorka udělat ale nic, v jedenácti jsem si ji opatrně stáhl sám. Stalo by se něco? A ještě jeden dotaz, když se mi tu předkožku snažili přetáhnout tak mně od té doby začal jakoby pálit žalud už to nemám, ale bylo mi něco?

Jahůdka, 12 let

Milý Jahůdko,

Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován. U některých chlapců dochází k uvolnění předkožky již v dětství před pubertou, u jiných až v jejím průběhu či závěru. Ve věku 11 až 12 let lze předkožku přetáhnout přibližně u 60% chlapců, zatímco u zbývajících 40% přetrvává buď její zúžení, nebo tzv. konglutinace („slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky).
Při násilných pokusech o přetažení předkožky mohou vzniknout drobná poranění, která se projevují například bolestí, pálením, zarudnutím a podobně. Rodiče i lékaři by se měli násilných pokusů o přetažení předkožky vyvarovat a měli by respektovat přirozený vývoj jejího uvolňování.

17.09.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Když se mi líbí jedna holka které je 10 let a chtěl bych zkusit masturbaci s klukem kterému je 12 let, nejedná se o pedofilii a neměl bych se jít léčit? Předem děkuji za odpověď.

Anonym0007, 15 let

Milý Anonyme0007,

Podle dokumentu zvaného Diagnostický a statistický manuál duševních onemocnění (DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince, který již dosáhl věku 16-ti let a pociťuje pohlavní náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje již alespoň po dobu 6-ti měsíců. Vzhledem k tomu, že tyto podmínky nesplňuješ, nemusí zájem o mladší děti, než jsi ty, být nutně projevem pedofilie. Dospívajícího jedince může přitahovat téměř kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev sexuální parafilie (neboli deviace). Tu lze spolehlivě rozpoznat až u jedinců starších 16-ti let.

17.09.2018

Mám našetřeno cca. 12 tisíc. A chtěl bych si koupit iPad za 9 tisíc, na jeho koupí uvažuji asi půl roku a došel jsem k tomu že ano. Ale mám jeden problém, rodiče nejsou úplně proti ale ani ne moc pro. Jak je mám přesvědčit abych si ho mohl koupit? Nevím jestli to sem patří, ale zeptám se :)

Člověk 123, 13 let

Milý Člověče 123,

Nejprve si zkus napsat seznam všech důvodů, proč si chceš uvedenou věc zakoupit. Potom si z nich vyber ty, o kterých se domníváš, že by mohly tvoje rodiče nejvíce přesvědčit. I když tví rodiče nejsou proti plánovanému nákupu, bylo by určitě lepší, kdyby jej schvalovali. Také můžeš poukázat na to, že se nechystáš utratit všechny své peníze najednou, a že i po zakoupení uvedené věci ti ještě zbudou 3 000,- Kč.

17.09.2018

Dobrý den,když každej den si vyhonim tak budu mít furt spermie nebo se to furt obnovujou ty spermie že jich mám nekonečno?

Nony, 12 let

Milý Nony,

Jakmile v období dospívání začne proces tvorby spermií (spermatogeneze), probíhá již nepřetržitě. Rozhodně se nemusíš obávat, že ti spermie v důsledku masturbace jednoho dne „dojdou“. Tělo produkuje stále nové a nové spermie. Tělo dospívajícího chlapce je schopno vyprodukovat několik desítek milionů zralých spermií denně, u dospělého muže je to již několik set milionů denně.

17.09.2018

Zdravím, môžem sa prosím spýtať, aký je najúčinnejší spôsob pohľadať si frajerku? Moc sa už trápim, že si myslím, že má nikto nechce, a potrebujem niekoho, kto ma má rad a ja jeho :-)

ROFL, 16 let

Milý ROFLe,

Je zcela pochopitelné, že cítíš potřebu někoho milovat a být milován. Pokud si nemůžeš najít vhodnou dívku ve svém okolí, můžeš se pokusit rozšířit okruh svých známých například tím, že se budeš věnovat nějaké nové zájmové činnosti. Také si můžeš zkusit najít víc kamarádů a nenápadně zjistit, zda jejich sestry jsou zadané či nikoliv.
S dívkou, k níž cítíš sympatie, se zkus nejprve skamarádit. Zpočátku jí nedávej příliš najevo, že máš zájem o důvěrnější vztah. Dívka by si mohla myslet, že ti jde pouze o uskutečnění pohlavního styku, nikoli o navázání trvalejšího citového vztahu. Postupem času můžeš dívce dávat své sympatie otevřeněji. Podrobnější informace najdeš na stránce „Chlapci a dívky spolu“.

17.09.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou velký kondom bych si měl koupit, když můj penis měří 17cm a obvod zhruba 14cm. Mohl byste mi popřípadě poslat i tabulky s velikostí? Díky a hezký den

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Uvedené rozměry penisu již odpovídají průměrným rozměrům penisu u dospělých mužů, a tudíž by ti měla vyhovovat velikost kondomu 54 nebo 56. Velikosti kondomů podle nominální šířky jsou uvedeny v následující tabulce.

16.09.2018

Dobrý den, mám dotaz, když někdy třeba prudce vstanu že sedačky nebo že židle udělá se mi tma před očima a trochu mě bolí hlava a točí se mi ale je to vždy hned pryč děkuji za odpověď

Luky 14 hokej, 14 let

Milý Luky 14 hokeji,

Podle popisu se jedná o tzv. ortostatickou hypotenzi, která spočívá ve snížení krevního tlaku při prudkém vstávání ze sedu nebo z lehu. Přestože tyto obtíže mohou znepříjemňovat život, nebývají nijak závažné. Při vstávání doporučuji postupovat pomalu, případně se něčeho přidržovat.

16.09.2018

1) Zobrazit jen odpověď prosím (...)
2) Zobrazit jen odpověď prosím (...)

Walker, 15 let

Milý Walkere,

1) Společné sexuální aktivity s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů ani nejsou) projevem homosexuální orientace.
Pokud jde o masturbaci, ta představuje naprosto normální a přirozenou činnost, kvůli jejímuž vykonávání by tě nikdo neměl pomlouvat. Nicméně zároveň se jedná o velmi intimní aktivitu, pro jejíž vykonávání je třeba si zajistit dostatek soukromí. Společnou masturbaci lze vykonávat pouze s někým, vůči komu máš naprostou důvěru.
2) V tomto případě ano.

16.09.2018

Dobrý den.
Při masturbaci se neudělám pak si na dám trenky a po chvíli se udělám. Je to nepříjemné, co mám dělat?

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Nejspíše se jedná jen o zvyk. Možná, že při masturbaci trpíš obavami, že budeš vyrušen, a proto tě stresuje, když jsi během jejího vykonávání zcela nahý. Především by sis měl na masturbaci najít takové místo, kde tě nikdo nebude rušit. Ideální jsou místnosti, které lze zamknout. Před masturbací se snaž příliš nemyslet na to, že tě někdo může vyrušit.

16.09.2018

Chtěl jsem se zeptat, co se budeme učit v předmětu osr 7. ročník z hlediska sexuální výchovy

Pepa, 12 let

Milý Pepo,

Nejsem si jistý, o jaký předmět se jedná, napadá mne „osobnostní a sociální rozvoj“. V takovém případě lze očekávat, že učivo se bude alespoň zčásti týkat problematiky mezilidských vztahů, avšak nejsem si jistý, zda mezi ně budou zahrnuty rovněž vztahy milostné.

16.09.2018

Dobrý den, mám našetřeno cca 5000 korun. Myslíte, že je to dobré? Kolik mají průměrně peněz děti v mém věku?
A taky by mě zajímalo, jestli je pravda, že při štípnutí vosy do nosu, pusy, nebo krku, můžeme zemřít? Rodiče mi to vždy tak říkali.

Jan, 13,5 let

Milý Jane,

Nevím přesně, jaké jsou průměrné úspory osob v tvém věku, avšak domnívám se, že uvedených 5 000,- Kč již představuje velmi slušnou částku. Až se rozhodneš tyto peníze nebo jejich část utratit, měl bys dobře zvážit, co si za ně pořídíš.
Vosí bodnutí může ohrozit život jedinců, kteří trpí určitým druhem alergie. U těchto osob nastává po vosím bodnutí tzv. anafylaktický šok, který se projevuje silným otokem dýchacích cest. Takto postižený jedinec může zemřít na zadušení, případně na srdeční selhání. Při anafylaktickém šoku je třeba dopravit pacienta co nejdříve do zdravotnického zařízení, kde dostane injekci adrenalinu, který způsobuje odkrvení tkáně a tím i odeznění otoku.
Osoby, u nichž je vyšetřením zjištěna alergie na hmyzí bodnutí, by s sebou měli nosit předplněné injekční stříkačky neboli autoinjektory (pro děti jsou určeny například přípravky Epipen junior nebo Anapen junior). O způsobu použití autoinjektoru poučí pacienta lékař, který mu toto léčivo předepíše. Přesto by pacient, který trpí alergií na vosí bodnutí, měl s sebou nosit vždy alespoň dva injektory pro případ, že by se mu první aplikace nepodařila.

16.09.2018

Dneska jsem byl s kamarády ven a nabídnuli mi cigaretu. No,vzal jsem si ji a začal kouřit. Nikdy před tím jsem nekouřil, mám psychické problémy, tak jsem to chtěl zkusit. Šlukoval jsem, tahal jsem kouř celkem hluboko do plic, hodně jsem kašlal a štípalo to. Po dokouření jsem se měl možná nejlíp za poslední dva měsíce. Pak po hodině účinky dozněly. Těsně po dokouření jsem už cítil, že se mi dost špatně dýchá, ale ignoroval jsem to. Teď je už večer, cca 7 hodin po cigaretě, ale furt se mi špatně dýchá a někdy mě jemně zabolí na hrudi. Mohla mi ta jedna cigareta něco udělat?

Nwm, 15 let

Milý Nwm,

Podle popisu se jedná o projevy mírné otravy nikotinem, kterou prožívá každý začínající kuřák (i takový, který vykouřil pouze jednu cigaretu). U některých jedinců se projevuje v podobě nevolnosti, u jiných se objevují různé bolesti či obtíže s dýcháním. Takovéto příznaky by však měly odeznít nejpozději do následujícího dne.
Až ti příště nějaký kamarád nabídne cigaretu, vzpomeň si na tyto nepříjemné zážitky a cigaretu raději odmítni. Jestliže máš psychické problémy a chceš je řešit, užívání návykových látek (přičemž nikotin je vysoce návyková látka) není tím nejlepším řešením. Raději si zajisti dostatek spánku, dostatečný příjem tekutin, věnuj se nějaké své oblíbené činnosti a mysli na něco příjemného. Pokud bys cítil, že si s určitým problémem nedovedeš sám poradit, můžeš se obrátit na některého ze specialistů, kteří ti mohou pomoci (například na psychiatra nebo alespoň psychologa). Pokud se chceš za každou cenu stát kuřákem, alespoň své rozhodnutí odlož do dospělosti. U dospívajícího jedince je totiž riziko vzniku závislosti ještě mnohem vyšší než u dospělého.

16.09.2018

Dobrý den, je možné že když se chlapci nedostaví puberta tak má třeba v osmnácti letech stejný penis jako při narození?

Tadeáš, 13 let

Milý Tadeáši,

V případě, že by puberta nenastoupila ani ve věku 18-ti let, by byl penis nejspíš pouze o něco málo větší než při narození. Rozdíl by činil nanejvýš několik milimetrů. Avšak takto opožděný nástup puberty je již velmi neobvyklý. Navíc pokud by si praktický lékař při preventivní prohlídce ve věku 15-ti let všiml, že vývoj pohlavních znaků dosud nezačal, nejspíše by doporučil vyšetření na endokrinologii a zahájení léčby opožděné puberty. Díky hormonální léčbě by pak u pacienta ve věku 18-ti let byly pohlavní znaky již alespoň částečně rozvinuté.

16.09.2018

Dobrý den, mám problém s loupáním kůže na varlatech. Co s tím ?

Orel, 14 let

Milý Orle,

Předpokládám, že máš na mysli kůži na šourku. Odlupování kůže může být způsobeno například jejím vysušováním, které je však v případě šourku málo pravděpodobné. Vyloučit nelze ani vliv nedostatečně prováděné hygieny. Dále se může jednat o projev některého z kožních onemocnění, nejspíše mykotického původu. V takovém případě lze využít některou z volně prodejných mastí, například canesten nebo clotrimazol. Mast se nanáší dvakrát až třikrát denně. Pokud však nedojde ke zlepšení stavu ani po 7 až 10 dnech, bylo by vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa).

16.09.2018

Co by se stalo, kdybych se do dívky během pohlavního styku vymočil?

Nemilý dotazátor, 13 let

Milý Nemilý dotazátore,

Močení během pohlavního styku je v podstatě vyloučeno, protože při pohlavním styku dochází k reflexivnímu stažení vnitřního svěrače močové trubice (sphincter urethrae internus), čímž je močový měchýř spolehlivě uzavřen.
U některých mužů či chlapců se sice uvedený svěrač nestahuje, avšak v takovém případě se již jedná o poruchu, která může vést až k tzv. retrográdní ejakulaci, při níž je ejakulát namísto do močové trubice vypuzen do močového měchýře. Pokud však touto vzácnou poruchou netrpíš, nemusíš se obávat, že bys během pohlavního styku začal močit.

16.09.2018

Bojím se, ze mi vypadají vlasy. Už tak 2 měsíce si hrávam s vlasy, málo si za ně tahám. Mamka mi říkala, ať to nedělám. Já to nechával být, a teď mi řekla, ze mi ve 20 vypadaj všechny vlasy. Můžou mi vypadat? Samozřejmě s tímto zlozvykem ihned přestanu. Doufam, ze to bude v pohodě. Díky za odpověď.

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Vypadávání vlasů může být způsobeno vrozenými předpoklady, některými onemocněními či působením stresu. I kdyby sis občas nějaký vlas vytrhl, na jeho místě vyroste nový. Přesto je dobře, že už se za vlasy netaháš, protože i když ti nevypadají, mohl by sis je poškodit (například polámat či roztřepit).

16.09.2018

Ještě jsem zapomněl dodat že jsem včera masturboval ve vaně a před spaním (tou samou rukou).

Loket, 15 let

Milý Lokte,

Tvoje obtíže zřejmě s vykonáváním masturbace nijak nesouvisí, protože tato činnost přece jen není až tak fyzicky namáhavá, aby tě kvůli ní bolela ruka. Mnohem pravděpodobnější vysvětlení tedy spočívá v tom, že sis ruku během spánku „přeležel“.

16.09.2018

Dobrý den,
Dnes ráno jsem se probudil kolem sedmé hodiny a strašně mě začal boket loket, bolest vystřeluje až do zápěstí. Žádnou námahu jsem včera neměl. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji za každou radu

Loket, 15 let

Milý Lokte,

Pokud vyloučíme úraz nebo přetížení, je možné, že sis loket ve spaní „přeležel“. V takovém případě by ti pomohlo přikládání teplých obkladů, případně nastavení ruky pod tekoucí teplou vodu. Pokud by však bolest byla provázena otokem a zarudnutím nebo by nebylo možné ruku ohnout, bylo by vhodnější navštívit ortopedii.

16.09.2018

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať že či je veľký problém ak mám zastúpený len 1 semeník (pravý) a druhý (ľavý) ešte nie.
Ďalej by som sa chcel opýtať že či je problém ak mám penis zahnutý asi v polovici smerom dole
Keď ležím a má rerkciu je zahnutý asi o 45° a keď stojím tak aj o 90°. Ďakujem za odpoveď

Cicici, 13 let

Milý Cicici,

Zřejmě se jedná o vývojovou vadu zvanou kryptorchismus, při níž nedojde k sestoupení varlete (nebo obou varlat) tříselným kanálem do šourku. Ve většině případů se kryptorchismus léčí již v dětství před pubertou, přičemž u malých chlapců by měl praktický lékař pro děti a dorost zkontrolovat, zda jsou obě varlata sestouplá.
V dětství před pubertou lze kryptorchismus v naprosté většině případů úspěšně léčit hormonální terapií, aniž by bylo nutné provádět jakýkoliv chirurgický zákrok. Avšak v období dospívání již tento způsob léčby nemusí vést ke zlepšení stavu. V takovém případě se přistupuje k operaci zvané orchidopexe, při níž je varle uvolněno a staženo do šourku. Operace se provádí v celkové anestezii (v narkóze) řezem v třísle. V některých případech však vyjde najevo, že varle se buď vůbec nevyvinulo, nebo je poškozené.
Kromě kryptorchismu se někdy vyskytuje i tzv. migrující varle. Spočívá v tom, že varle je sice normálně sestouplé, ale čas od času (například v chladném prostředí nebo při mechanickém podráždění) se vrací zpět do tříselného kanálu. Rozdíl mezi kryptorchismem a migrujícím varletem lze odhalit jednoduše. Pokud varle sestoupí do šourku alespoň při koupání v teplé vodě, jedná se o migrující varle. Jestliže nesestoupí ani v teplé vodě, jedná se o kryptorchismus.
Pokud jde o zalomení penisu (tedy nikoli o plynulé prohnutí, které je normální, nýbrž o výrazné zalomení), to může představovat problém v případě, že jeho úhel přesahuje 30°. Zalomení penisu je buď vrozené, nebo vzniká v důsledku úrazu (protržením vazivového obalu topořivého tělesa a následným zjizvením v místě poranění). Konzervativní léčba spočívá v injekční aplikaci kortikosteroidů přímo do topořivého tělesa. Pokud konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, provádí se operace.

16.09.2018

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať že či je veľký problém ak mám zastúpený len 1 semeník (pravý) a druhý (ľavý) ešte nie.
Ďalej by som sa chcel opýtať že či je problém ak mám penis zahnutý asi v polovici smerom dole
Keď ležím a má rerkciu je zahnutý asi o 45° a keď stojím tak aj o 90°. Ďakujem za odpoveď

Cicici, 13 let

Milý Cicici,

Zřejmě se jedná o vývojovou vadu zvanou kryptorchismus, při níž nedojde k sestoupení varlete (nebo obou varlat) tříselným kanálem do šourku. Ve většině případů se kryptorchismus léčí již v dětství před pubertou, přičemž u malých chlapců by měl praktický lékař pro děti a dorost zkontrolovat, zda jsou obě varlata sestouplá.
V dětství před pubertou lze kryptorchismus v naprosté většině případů úspěšně léčit hormonální terapií, aniž by bylo nutné provádět jakýkoliv chirurgický zákrok. Avšak v období dospívání již tento způsob léčby nemusí vést ke zlepšení stavu. V takovém případě se přistupuje k operaci zvané orchidopexe, při níž je varle uvolněno a staženo do šourku. Operace se provádí v celkové anestezii (v narkóze) řezem v třísle. V některých případech však vyjde najevo, že varle se buď vůbec nevyvinulo, nebo je poškozené.
Kromě kryptorchismu se někdy vyskytuje i tzv. migrující varle. Spočívá v tom, že varle je sice normálně sestouplé, ale čas od času (například v chladném prostředí nebo při mechanickém podráždění) se vrací zpět do tříselného kanálu. Rozdíl mezi kryptorchismem a migrujícím varletem lze odhalit jednoduše. Pokud varle sestoupí do šourku alespoň při koupání v teplé vodě, jedná se o migrující varle. Jestliže nesestoupí ani v teplé vodě, jedná se o kryptorchismus.
Pokud jde o zalomení penisu (tedy nikoli o plynulé prohnutí, které je normální, nýbrž o výrazné zalomení), to může představovat problém v případě, že jeho úhel přesahuje 30°. Zalomení penisu je buď vrozené, nebo vzniká v důsledku úrazu (protržením vazivového obalu topořivého tělesa a následným zjizvením v místě poranění). Konzervativní léčba spočívá v injekční aplikaci kortikosteroidů přímo do topořivého tělesa. Pokud konzervativní léčba nevede ke zlepšení stavu, provádí se operace.

15.09.2018

Ahoj mám 2 věci jak si oholili chlupy na penisu? A jak často?

Oktagon, 12 let

Milý Oktagone,

Nejprve bys měl zvážit, zda je opravdu nutné, aby sis ochlupení holil. Jestliže ti chloupky okolo pohlavních orgánů vadí nebo překážejí a chceš si je holit, můžeš použít buď elektrický holicí strojek nebo ruční holicí strojek s žiletkovou hlavicí a pěnu či gel na holení. Zatímco elektrickým strojkem se můžeš holit „nasucho“, pro holení s ručním strojkem je pěna nebo gel na holení nezbytností, jinak hrozí poranění.
Před prvním oholením je třeba chlupy zastřihnout, protože delší chlupy by mohly ucpat hlavici strojku. Chloupky se holí po směru růstu. Po oholení doporučuji na pokožku nanést hydratační pleťový krém. Pokud by totiž oholená pokožka nebyla dostatečně vláčná, dorůstající chloupky by zarůstaly a v místech jejich zarůstání by se vytvořily červené pupínky (jako projev zánětlivé reakce v místě zarůstání konečků chloupků pod svrchní vrstvu kůže). Krém doporučuji nanést krátce po oholení a poté jednou denně po dobu 2 až 3 dnů po oholení.
Pubické ochlupení (chlupy okolo pohlavních orgánů) dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc. Záleží na tobě, jak často si budeš chtít chloupky holit, nejspíše však sám poznáš, kdy je třeba holení zopakovat. Dorůstající chloupky jsou totiž ostré a pichlavé.

15.09.2018

Proč někteří kluci masturbují přes trenky (...)?

$&£, 15 let

Milý $&£,

V podstatě záleží na každém jedinci, jakým způsobem masturbaci vykonává. Možná, že někomu připadá popsaný způsob masturbace lepší nebo pohodlnější, ale není vyloučeno, že se jedná o projev přehnaného ostychu. Někteří muži nebo chlapci používají spodní prádlo k zachycení ejakulátu.
Pokud možno bych však přece jen doporučoval pohlavní orgány před vykonáváním masturbace raději nejprve obnažit, protože při vykonávání masturbačních pohybů přes spodní prádlo může vést ke vzniku oděrek či jiných drobných poranění.

15.09.2018

Zdravím. Mohu se zeptat, od kolika let je prodejný časopis (...)? Díky za odpověď, nikde to nemohu najít.

David, 14 let

Milý Davide,

Prodejnost uvedeného časopisu není omezena žádnou věkovou hranicí (do roku 2015 zmíněný časopis publikoval i fotografie erotického obsahu, ale od roku 2016 je již nepublikuje).

15.09.2018

1) Co ovlivňuje vystouplé žíly na penisu? (...) Může se to stát masturbováním? Budu to mít také?
2) Je pravda, že když brzy začne růst knírek, že budu brzy i plešatět? Díky

Juliš, 13 let

Milý Juliši,

1) Vystouplost žil je dána vrozenými předpoklady (například objemem vaziva, které tvoří součást jejich stěn) a množstvím podkožního tuku. S vykonáváním masturbace vystouplost žil nesouvisí. U většiny mužů a chlapců je zřetelně viditelná tzv. dorzální žíla, která prochází po horní straně penisu (směrem od kořene penisu k okraji žaludu), avšak u některých jedinců mohou být poměrně dobře viditelné i další žíly penisu.
2) Růst a vývoj vousů u dospívajících chlapců i postupná ztráta vlasů (ústup vlasové hranice) u starších mužů souvisí nejen s hormonálními změnami, ale i s vrozenými předpoklady. Avšak není pravdou, že dřívější nástup růstu a vývoje vousů musí nutně znamenat i dřívější ztrátu vlasů. Plešatost u mužů (neboli androgenní alopecie) je geneticky podmíněná, přičemž vyšší úroveň hladiny mužských pohlavních hormonů v dospělosti může její postup urychlit, nikoli však přímo vyvolat.

15.09.2018

Je normální v mém věku mít velikost penisu 16 cm? Děkuji

Matyáš, 13 let

Milý Matyáši,

Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku nadprůměrná. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14 cm) při erekci. Nadprůměrné rozměry penisu mohou být dány vrozenými předpoklady, případně dřívějším nástupem či rychlejším průběhem vývoje pohlavních orgánů v dospívání.

15.09.2018

Každý kluk v 15 už někdy měl erekci ne?

Honza, 14 let

Milý Honzo,

U chlapců se erekce běžně dostavuje již v dětství před pubertou, a to již v novorozeneckém či kojeneckém období. Časté erekce se objevují zejména ve věku 3 až 6 měsíců, kdy u malých chlapců dochází k přechodnému zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Příčiny tohoto zvýšení dosud nejsou plně objasněny (podle některých odborníků si tímto způsobem tělo samo „testuje“ své funkce, podle jiných má toto přechodné zvýšení hladiny pohlavních hormonů přispět k sestoupení varlat do šourku, pokud k němu nedošlo již během prenatálního vývoje, tedy během vývoje před narozením).
Během několika následujících let vývoje (tedy do nástupu puberty) je úroveň hladiny pohlavních hormonů relativně nízká, avšak přesto se erekce může čas od času dostavit, například v důsledku mechanického podráždění (například v důsledku nošení příliš těsného spodního prádla, při otírání pohlavních orgánů o nějaký povrch a podobně). Od počátku puberty se erekce opět dostavuje častěji.
Poruchy erekce jsou u dospívajících chlapců velmi vzácné a pokud už se objeví, může se jednat buď o projev závažnějšího onemocnění oběhové soustavy, nebo o důsledek poranění míchy nebo pánevního dna.

15.09.2018

Dobrý den.
Už je mi 3 měsíce 15 let, a chtěl bych chodit na brigádu. Mám to rozložený ve dni (v 6 ráno do školy, v 16 hodin končím, a brigáda jsou 4 hodiny, takže bych se vracel domů v 8 večer.) A chodím spát ve 22. Takže 2 hodiny na učení atd. No ale k věci: Máma mi nechce dovolit jít pracovat. Prý říká: ''Teď jsi v prváku, a budeš toho mít dost jenom ve škole!'' Myslím ale, že mi v tom nemůže nijak bránit. No, ale stejně. Nevíte jak bych jí mohl přemluvit, abych si mohl začít spořit na auto?

Crna Gora, 15 let

Milý Crna Goro,

Neplnoletou osobu, která již dosáhla věku 15-ti let, sice lze zaměstnat, avšak pouze se souhlasem rodičů nebo jejich zákonných zástupců. To se týká i krátkodobé či příležitostné práce (brigády). Souhlas rodičů je tedy až do dosažení věku 18-ti let nutný.
Vůči dennímu režimu, jak jsi jej v dotazu popsal, bych měl určité výhrady. Nepopírám, že na učení, na večeři a podobně by ti jistě mohly stačit dvě hodiny denně, avšak rozhodně by to neměly být poslední dvě hodiny před spaním. Poslední dvě hodiny před spaním bys již neměl svoji pozornost zatěžovat řešením školních úloh a učením. Jinak je pravděpodobné, že nebudeš moci usnout, případně že tvůj spánek nebude dostatečně kvalitní. Rovněž pozdní večeře by mohla představovat problém, protože pokud se najíš později než dvě až tři hodiny před spaním, bylo by ti „těžko“ a mohly by se dostavit obtíže s usínáním (nespavost, nevolnost, vstávání kvůli močení a podobně). Posunutí doby uléhání ke spánku by nebylo vhodným řešením nedostatku času, protože uvedených 8 hodin spánku (konkrétně od 22:00 do 06:00) v tvém věku představuje nezbytné minimum.
Pokud si chceš již nyní vydělávat nějaké peníze, doporučoval bych tedy pracovat buď pouze o víkendech, kdy nemusíš chodit do školy, nebo (pokud by ti to zaměstnavatel umožnil) pracovat ve všední dny pouze 2 hodiny denně, abys doma po práci všechno stihnul a zároveň si nezpůsobil narušení spánku. Pokud chceš maminku přemluvit, aby souhlasila s tím, že budeš pracovat, měl bys především zvážit naznačené možnosti rozložení pracovní doby a zajistit si práci pokud možno pouze na víkendy. Vydělat si peníze na nějakou užitečnou věc je hezké, ale kombinace studia a práce ve všedních dnech by se s velkou pravděpodobností negativně projevila na tvém zdraví. Práce o víkendu by představovala určitý přijatelný kompromis. Možná, že by sis nevydělal tolik peněz, jako kdybys pracoval 5 dní v týdnu, ale byl bys zdravější a tvoje (předpokládám že stále ještě rostoucí) tělo by se lépe vyvíjelo.

15.09.2018

Dobrý den mám dvě hodné kamarádky a ty se o mě starají ale Já jsem vůči nim tak trochu něvděčný jak to můžu spravit ?

Kocour, 15 let

Milý Kocoure,

Existuje celá řada způsobů, jak můžeš svým kamarádkám projevovat sympatie. Například jim můžeš říci něco hezkého, občas jim dát nějaký drobný dárek (například k svátku, k narozeninám nebo k Vánocům), občas jim také s něčím pomoci a podobně.

15.09.2018

Chtěl bych se zeptat jak si správně nasadit kondom ?

Honza, 15 let

Milý Honzo,

Zvláště důležité je, abys kondom nerozbaloval v ruce, nýbrž si jej nejprve nasadil sbalený na vrcholek penisu, a teprve poté shrnoval („roloval“) jeho okraj směrem ke kořeni penisu. Pokud bys kondom nejprve rozbalil a poté se jej snažil natáhnout na penis (podobným způsobem, jako se natahuje ponožka na nohu nebo rukavice na ruku), mohlo by snadno dojít k jeho poškození. Při shrnování kondomu je třeba jeho koncovou část (tzv. rezervoár) přidržovat mezi prsty jedné ruky, aby zůstala volná. Rezervoár slouží k zachycení ejakulátu.
Podrobnější postup při nasazování kondomu najdeš na stránce „Láska a erotika“, kde si můžeš prohlédnout i názornou kresbu. Jednoduchý obrázkový návod je i součástí balení některých značek kondomů, i když ne všech.

15.09.2018

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli je normální, že se svim kamarádem spolu vzájemně masturbujeme Ale přitom se nám líbí holky. Děkuji.

Jacob, 14 let

Milý Jacobe,

Sexuální kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání nemusí být (a v naprosté většině případů není) projevem homosexuální orientace. Například podle výzkumů A. Kinseyho (souhrnně publikovaných v r. 1998) týkajících se sexuálního chování dospívajících, má zkušenost s erotickým kontaktrem s vrstevníkem téhož pohlaví téměř 40% (přesněji 38%) dospívajících, naproti tomnu podíl homosexuálně orientovaných osob v dospělé mužské populaci činí dle výzkumů téhož autora pouze 4%. Ze srovnání obou údajů tedy vyplývá, že intimní kontakt s vrstevníkem téhož pohlaví v období dospívání rozhodně nelze považovat za projev honosexuální orientace.

15.09.2018

Dobrý den (...) Prosím zobrazit jen odpověď

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

V popisovaném případě by se jednalo o kombinaci dvou antikoncepčních prostředků, a sice hormonální antikoncepce a přerušované soulože. Avšak přerušovaná soulož (coitus interruptus) je jako antikoncepční metoda velmi nespolehlivá, neboť od obou partnerů vyžaduje značnou dávku sebekontroly. Z tohoto důvodu je přerušovaná soulož obzvláště nevhodná pro mladé, začínající páry. Kromě toho může být náhlé přerušení pohlavního styku velmi nepříjemné jak pro partnerku, tak i pro partnera. U ženy či dívky může náhlé přerušení soulože vyvolat silné křeče v oblasti pánevního dna, u muže či chlapce například bolesti varlat a penisu. Přerušovanou soulož tedy příliš nedoporučuji.
Samozřejmě, že lze využít pouze jeden druh antikoncepce, avšak pokud se jedná o antikoncepci hormonální, je třeba po zahájení jejího užívání nejprve počkat na výsledek vyšetření, které prokáže, zda hormonální antikoncepce již účinkuje.

15.09.2018

Je to normání že se mi na holkách strašně moc líbí rovnatka , a nemužu se o rovnátka pořezat?? Děkuji za odpověď

Nicradši, 14 let

Milý Nicradši,

Dospívajícímu chlapci se na dívkách může líbit všechno možné. U dospělého člověka by erotická náklonnost k rovnátkám nebo k jakémukoliv jinému neživému předmětu spojenému s milovanou bytostí mohla být projevem sexuální parafilie (konkrétně fetišismu), avšak dospívajícího jedince může vzrušovat takřka cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy. Pravděpodobnost poranění způsobeného rovnátky (například při líbání) je velmi nízká.

14.09.2018

Četl jsem, že se dá vyrobit umělá vagína z (...) Hrozně rád bych to zkusil. Je to bezpečné? Doufám, že by mi to pomohlo od stresu z prvního sexu. Děkuji

Tommy, 15 let

Milý Tommy,

Používání masturbačních „pomůcek“, ať již zakoupených v obchodě nebo vyrobených podomácku, rozhodně nedoporučuji, protože při něm může dojít k nepříjemnému poranění. Pro masturbaci používej pokud možno výhradně ruku.
Používání masturbační pomůcky ti nijak nepomůže při překonávání „stresu z prvního sexu“. Pokud máš z prvního pohlavního styku obavy, pomůže ti je překonat dostatečně pevný a důvěrný vztah s partnerkou. Jestliže budeš první pohlavní styk vykonávat s dívkou, která tě bude mít ráda a s níž si budeš rozumět, společně jej jistě zvládnete. Pokud však váš vztah nebude dostatečně kvalitní, rozhodně nemůžeš spoláhat na to, že tě před stresem „zachrání“ předchozí používání umělé erotické pomůcky.

14.09.2018

Dobrý den, prosím vás, když mám penis v normálním stavu bez erekce a masturbace, tak mi jde předkožka normálně přetáhnout až tam kam to jde, ale když masturbuji tak mi předkožka jde stáhnout mírnou silou jen k okraji penisu. Chci se zeptat jestli je to vážné.

Lukáš, 15 let

Milý Lukáši,

To, co popisuješ, je naprosto normální. I kdyby u tebe dosud přetrvávalo relativní zúžení předkožky, je velmi pravděpodobné, že během dalšího růstu a vývoje penisu dojde k jejímu uvolnění. Prozatím si při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, jak to půjde bez použití násilí a hlavně bez bolesti.

14.09.2018

Dobrý den, když si dráždím pohlavní orgán tak mi teče jakási průhledná tekutina.

Honza, 13 let

Milý Honzo,

Nejspíše se jedná o tzv. preejakulační tekutinu. Tvoří se v tzv. Cowperových žlázách, které jsou součástí mužského pohlavního ústrojí. K uvolňování preejakulační tekutiny dochází při silném pohlavním vzrušení nebo během masturbace či jiných sexuálních aktivit.

14.09.2018

Ahoj, chci se zeptat kdy můžu už přetahovat předkožku až dozadu při masturbaci.

Ponožka, 14 let

Milý Ponožko,

Záleží na tom, kdy dojde k uvolnění předkožky. U některých chlapců k němu dochází již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty nebo v jejím závěru. Předkožku si můžeš přetahovat tak daleko, abys necítil bolest. Pokud bys cítil bolest, znamenalo by to, že už přetahuješ moc dozadu.

14.09.2018

A bude někdy ta prohlídka jak mi sahají na penis?

Kondom, 14 let

Milý Kondome,

Kontrola pohlavních orgánů je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost. Není však jisté, zda součástí kontroly pohlavních orgánů bude i vyšetření penisu pohmatem. Jinými slovy, nedovedu ti sdělit, zda se lékař či lékařka bude v rámci kontroly dotýkat tvého penisu, zda jej zkontroluje pouze pohledem, nebo zda jej nebude kontrolovat vůbec. V praxi se lze setkat se všemi uvedenými přístupy k této části preventivní prohlídky.

14.09.2018

Co mi budou dělat na patnáctileté prohlídce, jak sahaj na penis?

Kondom, 14 let

Milý Kondome,

Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let rozhovor lékaře s rodičem zaměřený na aktualizaci údajů o zdravotním stavu dítěte, dále kontrola a doplnění chybějícího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní fyzikální vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, změření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, celkové zhodnocení stavu a vývoje dítěte, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

14.09.2018

Ahoj,
Jak to že pohlavní styk je legální od 15 ale koukání na porno videa je až od 18?

Milouš, 13 let

Milý Milouši,

Protože na základě poznatků odborníků (psychologů, sexuologů a dalších) zákonodárci usoudili, že ve věku 15-ti let je již člověk dostatečně vyspělý k tomu, aby mohl poskytnout právoplatný souhlas s pohlavním stykem či jinými sexuálními aktivitami, avšak před pornografií je třeba chránit všechny osoby mladší 18-ti let. Pornografie totiž v dospívajících lidech vyvolává zkreslené představy o pohlavním životě a o normálním vzhledu lidského těla (samozřejmě, že zkreslené představy si na základě sledování pornografie může vytvořit i plnoletý jedinec, avšak ten již je za svoje jednání plně odpovědný a chce-li se podobnému riziku vystavovat, je to již pouze jeho problém).

14.09.2018

Můžu se stát po jedné cigaretě závislý?

Jfkfkc, 14 let

Milý Jfkfkc,

Závislost na nikotinu vzniká poměrně rychle, i když vykouření jediné cigarety ke vzniku závislosti zpravidla nestačí. Nicméně to neznamená, že bys měl zkusit cigaretu kouřit. Po první cigaretě by mohla následovat druhá, třetí atd., až by došlo ke vzniku závislosti. Ta vzniká u více než 80% kuřáků. Kouřením se zvyšuje počet tzv. nikotinových receptorů, které reagují na nedostatek nikotinu spuštěním abstinenčních příznaků, k nimž patří například nevolnost, únava, nervozita, svalový třes a podobně.

13.09.2018

Dobrý den, chci se zeptat jestli bych měl navštívit psychiatra protože se mi stává min jednou denně že něco dělám ale náhle si jakoby vzpomenu jako kdybych tu samou věc dělal už dříve a také vím co se stane za pár sekund s téměř stoprocentní úspěšností. Děkuji za odpověď

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Někdy se stává, že i duševně zdravý člověk má pocit, že něco už dříve prožil, dělal, viděl nebo slyšel. Tento jev se nazývá „déjà vu“ (vyslovuje se [dežavý]). Pokud jde o předpovědi nejbližší budoucnosti, ty se mohou „splňovat“ díky velmi dobrému odhadu situace a schopnosti uvažovat v souvislostech. Domnívám se tedy, že návštěva psychiatra v tomto případě není nutná.

13.09.2018

Je laserová epilace u dospělých trvalá? Vznikají i po ní nové světlé chloupky (,,chmýří‘‘)? Dá se udělat z vyvinutého ochlupení zase chmýří?

Zvědavec, 13 let

Milý Zvědavče,

Jakmile se vlasové kořínky zničí, nové chloupky z nich už nerostou. Laserové vypalování se však provádí opakovaně, protože laser zničí pouze kořínky vzrostlých chlupů. Přibližně po pátém zákroku je ochlupení trvale odstraněno. Pokožka poté zůstává zcela hladká. Laserem však nelze odstranit světlé chloupky, které u dospívajících rostou například v horní části zad.
V období dospívání je laserová epilace zbytečná, protože ochlupení se dosud vyvíjí. Zákrok se provádí u dospělých jedinců, jejichž ochlupení je již zcela vyvinuto.

13.09.2018

Môže ma priťahovať spolužiak a byť pritom hetero? Počul som že som vo veku kedy má priťahuje všetko možné, nikdy som nepremýšľal nad vzťahom s chlapcom. Je to normálne a vôbec možné?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Není to vyloučeno. V období dospívání nemusí být náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví projevem homosexuální orientace. U dospívajících se sexuální orientace zpravidla neprojevuje v natolik vyhraněné formě, jako u dospělých jedinců. Do věku 16-ti let navíc nelze sexuální orientaci spolehlivě určit ani sexuologickým vyšetřením, i když dospívající jedinec může být vnitřně přesvědčen o tom, že jej přitahují výhradně osoby toho či onoho pohlaví. Kromě toho si někteří dospívající lidé nejsou svojí sexuální orientací jisti, případně sami sebe považují za „bisexuální“. Avšak do výše uvedeného věku nemá smysl si s otázkou vlastní sexuální orientace lámat hlavu.

13.09.2018

Jak se mám co nejlépe a nejrychleji vyejakulovat ?

Dejv, 13 let

Milý Dejve,

Jestliže se v tvém těle již tvoří ejakulát (sperma, semeno), lze jeho výronu dosáhnout masturbací. Doba potřebná k dosažení ejakulace může být různá a není třeba se ji snažit nějak urychlovat. V rámci objevování vlastního těla a jeho pocitů si jistě najdeš takový způsob masturbace, který ti bude nejlépe vyhovovat. Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, přičemž záleží na tobě, jakým způsobem budeš masturbaci vykonávat (někteří muži a chlapci používají při masturbaci sevřenou ruku, jiným stačí dva až tři prsty, avšak vždy záleží tom, čemu dává konkrétní jedinec přednost).

13.09.2018

Dobrý den,
Potřebují se zeptat protože mám bílé tečky "mazové žlázky" nemůžou to být potničky? Přišel jsem k tomu protože mám ty tečky i na mojem pytlíku

Jahůdka, 12 let

Milý Jahůdko,

Bílé tečky na šourku (tedy na „pytlíku“) jsou zřejmě zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Jejich výskyt na této části těla je naprosto normální a souvisí se zvýšenou tvorbou kožního mazu, k níž dochází v důsledku hormonálních změn v pubertě. Někdy jsou rozmístěny tak hustě, že připomínají „husí kůži“. Bílé tečky tě nemusí nijak znepokojovat, ze zdravotního hlediska jsou naprosto neškodné.

13.09.2018

Nemám bílé spermie pouze průhledné, zkoušel jsem to najít všude, nic jsem nenašel

x.tob_sct.x, 13 let

Milý x.tob_sct.x,

U dospívajícího chlapce může být sperma zpočátku průhledné a teprve postupem času získávat bělavé zbarvení. Podíl bílkovin na celkovém objemu spermatu (ejakulátu) je totiž u dospívajících chlapců o něco nižší než u dospělých mužů. Zatímco v dospívání je ejakulát zpočátku tvořen až z 99% vodou, v dospělosti činí podíl vody již jen 90 až 95%. Zbývající část objemu ejakulátu tvoří převážně bílkoviny, které mu dodávají typické bělavé zbarvení.

13.09.2018

Už v pěti letech už jsem se líbal , a od té doby už ne , je to normální ?

Dany Dany, 12 let

Milý Dany Dany,

Je celkem běžné, že menší děti zkoušejí dělat různé věci, k nimž se poté vracejí třeba až po několika letech. Kvůli tomu, že ses od 5-ti let s nikým nelíbal, se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

13.09.2018

Dobrý den (...) Prosím zobrazit jen odpověď.

Petr, 17 let

Milý Petře,

Pokud budeš mít s přítelkyní pohlavní styk, měl by být chráněný, tedy s použitím kondomu. Ani kondom však neposkytuje stoprocentní záruku, že nedojde k neplánovanému početí (účinnost kondomu jako antikoncepčního prostředku se pohybuje okolo 97%). Riziko nechtěného početí lze výrazně snížit kombinací alespoň dvou různých antikoncepčních prostředků.

13.09.2018

Dobrý den,
Za pár dní bych měl jet na několikadenní školní výlet. Jediný problém je ze se tam budeme muset sprchovat. A já když jdu do sprchy tak se mi postaví protože tam masturbuji a opravdu nechci, aby se mi postavil ve sprchách. Jde nějak přemoci ,,chuť” na masturbaci (krátkodobě)

Gladiátor, 12 let

Milý Gladiátore,

Jestliže se stydíš sprchovat v přítomnosti ostatních, můžeš se pokusit zajistit si oddělené sprchování, případně se můžeš jít osprchovat v době, kdy už ostatní budou osprchovaní. Pokud by ses nakonec přece jen musel sprchovat s ostatními, snaž se nemyslet na erekci, ale na něco jiného. Kdyby se erekce přece jen dostavila, nijak se kvůli ní netrap. U dospívajícího jedince se jedná o naprosto normální a přirozený projev hormonálních změn, k nimž v jeho těle dochází.
Pokud jde o sexuální potřebu, tu lze uspokojit pouze sexuálními aktivitami, přičemž v období dospívání představuje masturbace nejsnadnější a nejpřirozenější způsob uspokojování sexuální potřeby. Jinými slovy, „chuť“ na masturbaci lze nejlépe uspokojit právě masturbací.
Zvýšená sexuální potřeba je dána hormonálními změnami, které lze dost těžko ovlivnit (nemůžeš si nijak „poručit“, aby se u tebe hladina pohlavních hormonů snížila). Uspokojení zvýšené sexuální potřeby nelze dosáhnout ani vykonáváním nějaké jiné, „náhradní“ činnosti. Základní biologické potřeby, jako například potřebu jídla, spánku a podobně, lze uspokojit pouze jim odpovídající činností (například únavu nepřekonáš tím, že se najíš, stejně jako hlad nepřekonáš tím, že se vyspíš). Podobné je to i s potřebou sexuální. Proto nedoporučuji přemýšlet o tom, jak bys mohl uvedenou potřebu „přemoci“, nýbrž raději o tom, jak si pro vykonávání masturbace zajistit dostatek soukromí. V nejhorším případě můžeš masturbaci vykonávat na WC, kde tě nikdo nesmí rušit.

13.09.2018

Mohu na penis při masturbaci namazat klasický pleťový krém (...) v takových kulatých kovových krabičkách?

Pavel N., 15 let 9 měsíců

Milý Pavle N.,

Ano, uvedený krém můžeš použít. Avšak snížení tření při masturbaci bude pouze částečné. Lepších výsledků bys dosáhl s lubrikačním gelem. Krém se poměrně rychle vmasíruje do pokožky, zatímco lubrikační gel vytvoří na povrchu těla kluzkou vrstvu, kterou lze po dokončení masturbace jednoduše smýt vodou. Nicméně uvedený krém ti nijak neublíží a na rozdíl od lubrikačního gelu přispěje ke zvláčnění pokožky.

13.09.2018

Dobrý den, s chlupama se člověk narodí, nebo chlupy vznikají a zanikají během života? Dají se chlupy zase zeslabit (aby byly ,,jako dřív‘‘)? Pokud odstraním chlupy laserem, zbavím se jich natrvalo, nebo budou postupně vznikat nové cibulky s chloupky? Jak vzniká chlup?

Zvědavec, 13 let

Milý Zvědavče,

Jemné chloupky zvané lanugo neboli „chmýří“ se tvoří již během nitroděložního vývoje, a to v závěru 4. měsíce těhotenství. Během 6. až 8. měsíce tyto chloupky opět vypadávají. V dětství před pubertou rostou na různých částech těla pouze tenké, krátké a světlé chloupky. Přibližně 1 až 2 roky od nástupu puberty se začíná vyvíjet pubické ochlupení, tj. chlupy okolo vnějších pohlavních orgánů. Tyto chlupy jsou obvykle o něco tmavší a silnější než chloupky na jiných částech těla. Pubické ochlupení je zpočátku rovné nebo mírně zvlněné, postupem času kudrnatí a zvyšuje se jeho hustota.
Každý chlup vyrůstá z tzv. kořene, který je zakončen vlasovou cibulkou. Chlup vzniká keratinizací (rohovatěním) buněk, které obklopují cibulku. Vrstva těchto keratinizovaných buněk se poté posunuje pod tlakem nově keratinizovaných buněk, a tím chlup roste. Tělesné ochlupení roste tempem přibližně 1 cm za měsíc. Když chlup doroste do délky okolo 6 cm (u dospělého člověka), vypadne a na jeho místě začne růst nový. Obměna pubického ochlupení však probíhá postupně (na rozdíl od výměny zimní a letní srsti u některých živočichů), a tudíž v něm vždy zůstává dostatek chlupů.
Laserové odstraňování chlupů spočívá ve vypalování kořenů jednotlivých chlupů. Laser však dovede zničit pouze kořínky chlupů, které obsahují pigment (barvivo). Občas se stává, že vyroste světlý chloupek bez pigmentu, s nímž si laser nedovede poradit. Zákrok se provádí opakovaně, protože laserem lze odstranit kořen zcela vyvinutého (vyrostlého) chlupu. Pro úplnou depilaci se zpravidla provádí 5 zákroků.
Uvedený zákrok se provádí u osob s ukončeným vývojem ochlupení, tedy u dospělých. Naproti tomu u dospívajících, jejichž ochlupení se stále ještě vyvíjí, nemá provedení laserové epilace smysl. Odstranilo by totiž pouze aktuálně rostoucí ochlupení, přičemž všechny další chloupky, které dosud nezačaly růst, by nebyly zákrokem zasaženy a po ukončení vývoje příslušných kořenů by normálně rostly (jinými slovy, laserová epilace nemůže odstranit ty chloupky, které teprve začnou růst). Avšak i u dospělého jedince je třeba zvážit, zda by pro něj byl zákrok vhodný, neboť představuje pro kůži značnou zátěž.

13.09.2018

Blíží se podzim a maminka už nakoupila punčocháče. Jak ji mám říct, že je nechci nosit?

Frghst, 12 let

Milý Frghste,

Pokud nechceš nosit určitou část oblečení, měl by sis připravit několik důvodů, které při vysvětlování použiješ (například je ti v punčocháčích horko, potíš se v nich, nikdo ze třídy je nenosí a podobně). Pokud by jeden z rodičů na jejich nošení trval, můžeš se pokusit najít oporu u druhého. Pokud by oba rodiče trvali na tom, že punčocháče nosit budeš (nebo pokud žiješ jen s jedním z rodičů), můžeš jejich příkaz nějakým nenásilným způsobem obejít (například tím, že si ráno punčocháče oblečeš, ale při nejbližší příležitosti si je opět svlékneš, např. v kabince na WC ve škole).

12.09.2018

Dobrý den, vadí když muž používá šampony pro ženy?

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Nevadí. Všechny šampóny by měly být zdravotně nezávadné. Rozdíl mezi šampóny pro muže a pro ženy spočívá spíše jen v obalu a v použitém parfému (vůni). Mnohem důležitější je, aby používaný šampón odpovídal příslušnému typu vlasů. Vyrábí se šampóny pro normální, suché a mastné vlasy. Mytí suchých vlasů šampónem pro mastné vlasy vede k jejich nadměrnému vysušování, zatímco mastné vlasy umyté šampónem pro suché vlasy mohou vypadat jako nedostatečně umyté. Pokud si nejsi jistý tím, jaký máš typ vlasů, používej šampón pro normální vlasy.

12.09.2018

Dobrý den, (...) Děkuji moc za odpověď.

Igor, 15 let

Milý Igore,

Pokud bys skutečně trpěl obsedantně kompulzivní poruchou, mohl by ti účinně pomoci pouze psychiatr. Avšak ne každá vtíravá myšlenka musí být nutně projevem obsedantně kompulzivní poruchy. Vtíravé myšlenky či obavy, kterých se člověk nemůže zbavit, se občas vyskytují i u duševně zdravých jedinců.
Pokud jde o pedofilii, tu lze diagnostikovat pouze u jedince staršího 16-ti let, který pociťuje erotickou náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje již alespoň 6 měsíců.

12.09.2018

Ahoj,
Jak se zachovat a co dělat při prvním líbání a od kolika by se mělo provádět?

Milouš, 13 let

Milý Milouši,

Nejvhodnější věk prvního líbání nelze pevně stanovit. Především záleží na tom, aby se dva lidé dostatečně sblížili, neboť líbání představuje velmi důvěrnou formu tělesného kontaktu. S prvním líbáním bys měl začít tehdy, když už si dovedeš vytvořit dostatečně pevný a kvalitní citový vztah k druhé osobě.
Před prvním polibkem bys měl dát dívce nejprve najevo, že se ji chystáš políbit, což můžeš udělat například tím, že se k ní přikloníš. Polibek by neměl být náhlý a nečekaný. Jakmile k dívce nakloníš hlavu na určitou vzdálenost (přibližně 15 až 20 cm), nejspíše již sama pozná, že se ji chystáš políbit. V této chvíli má dívka možnost dát ti najevo, že nemá o polibek zájem. V takovém případě se od tebe odtáhne, otočí hlavu nebo začne o něčem mluvit, aby přenesla tvoji pozornost jiným směrem. Naopak v případě, že dívka má o polibek zájem, se k tobě přikloní nebo natočí hlavu tak, abys ji mohl políbit.
Pokud máš obavy z polibku na rty, můžeš dívku nejprve zkusit políbit na tvář, na krk a podobně. Jestliže bude dívka chtít, abys ji políbil na ústa, dá ti to najevo například otočením hlavy v tvém směru.
Jestliže chceš dívku políbit na ústa, měl bys těsně před polibkem pootočit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Pokud bys měl pocit, že máš v ústech příliš vlhko, můžeš před polibkem nenápadně polknout. Při polibku bys neměl mít v ústech žvýkačku a vydávat zvuky, například mlaskání. Ústa bys měl mít mírně pootevřená, avšak doteky rtů by měly být alespoň zpočátku jen lehké.
Při tzv. francouzském polibku se partner a partnerka dotýkají nejen svými ústy, ale i jazyky. Tento druh líbání je vhodný spíše pro takové páry, které se již velmi dobře znají a již mají společné zkušenosti s běžným líbáním. Ne všechny dívky však mají o francouzské polibky zájem, protože některým může takovéto líbání připadat nehygienické.
Francouzský polibek představuje přece jen důvěrnější formu kontaktu, než běžný polibek. Svůj zájem o francouzský polibek můžeš dívce naznačit například tím, že se při líbání (raději však ne hned při prvním líbání) jemně dotkneš jejích rtů špičkou jazyka. Poté již záleží na tom, jak bude dívka reagovat. Pokud bude mít o francouzský polibek zájem, začne se sama dotýkat jazykem tvých rtů a jazyka. Pokud zájem mít nebude, bude se snažit držet rty přivřené, aby ti ztížila proniknutí jazykem do jejích úst.
Polibek je vhodné provázet dotekem ruky, například jejím položením kolem pasu či ramen. Polibek na ústa lze spojit s objetím. S ukončením líbání není třeba pospíchat, dívka ti většinou dá sama najevo, že chce polibek ukončit, například tím, že se od tebe jemně odsune. Tehdy můžeš uvolnit objetí a od dívky se jemně odtáhnout. Líbání můžeš zakončit tím, že dívce řekneš něco hezkého.

12.09.2018

Dobrý den, mám 2 dotazy
1) Jak se mám podepisovat?
2) Jak dosáhnu dlouhých vlasů?
Předem děkuji za odpověď.

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

1) Většina lidí se podepisuje psacím písmem, avšak s různými individuálními zvláštnostmi. Někteří lidé mají podpis dobře čitelný, jiní naopak zcela nečitelný. Někteří lidé používají zkrácený podpis, který tvoří pouze několik písmen jejich příjmení. Záleží však i na tom, co podepisuješ. Například ve škole bys měl pro podepisování testů a jiných písemných prací používat čitelný podpis.
2) Pokud si chceš nechat narůst dlouhé vlasy, měl by sis jednou za tři měsíce zastřihnout (nebo nechat zastřihnout) jejich konečky přibližně o 1 cm. Vlasy sice rostou od kořínků, avšak konečky vlasů jsou vystaveny mechanickému poškozování, přičemž jejich občasným zastříhnutím se zabrání šíření tohoto poškození směrem k tělu. Běžné tempo dorůstání vlasů je přibližně 1,25 cm za měsíc, tedy 15 cm za rok. Toto tempo sice nelze příliš urychlit, nicméně správnou péči o vlasy lze dosáhnout jejich plynulého dorůstání i poté, co dosáhnou určité délky.
Při mytí vlasů bys měl používat takový šampón, který nebude tvoje vlasy příliš vysušovat. Na sušení vlasů nepoužívej elektrický vysoušeč (fén), nýbrž nech vlhkost vsáknout do ručníku (můžeš si do něj vlasy na chvíli zabalit) a poté si je jemně rozčesej. Při pročesávání dlouhých vlasů je vhodné použít hřebínek, který není příliš hustý. Vlasy si česej v jednom směru a pokud možno pomalu. Pokud možno nepoužívej lak na vlasy. Vlasy se snaž co nejvíce nosit rozpuštěné, speciální gumičky nebo textilní pásky do vlasů používej raději jen při sportu.

12.09.2018

Dobrý den,

Kolik procent kluků si holí nohy a za jak dlouho chlupy na nohách dorostou?

Anym, 14 let

Milý Anyme,

Požadovaný údaj nemám k dispozici. Depilaci dolních končetin si však provádějí spíše dospělé ženy než dospívající chlapci.
Tempo růstu tělesného ochlupení se pohybuje okolo 1 cm za měsíc, a tudíž záleží na tom, do jaké délky ochlupení dorůstá (například jsou-li chloupky dlouhé 1,5 cm, dorostou přibližně za 6 týdnů, chloupky dlouhé 2 cm dorostou za dva měsíce atd.).

12.09.2018

Dobrý deň v nedeľu v noci som sa zobudil že mi je nevoľno. Nejakých 15 minút som sa strašne mikal, niečo ako zimnica ale ráno to bolo v poriadku. Neviete čo by to mohlo byť? Lebo už je to v poriadku ale chcel by som vedieť čo to bolo. Ďakujem.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Probuzení a noční nevolnost může mít různé příčiny. Buď se mohlo jednat o projev některého z infekčních onemocnění, nebo o důsledek podráždění trávicí soustavy, například pokud jsi měl k večeři nějaké tučné nebo příliš kořeněné („pálivé“) jídlo, případně pokud jsi před spasním pil kávu, energetický nápoj či alkohol. Naproti tomu o poruchu spánku by se jednalo pouze v případě, že by se podobné obtíže dostavovaly opakovaně.

12.09.2018

Dobrý den, mám zajímavý dotaz. Může být ukazatelem sexuální orientace sen při poluci? Například když mám já poluci, zda se mi erotický sen o ženách nebo holkách, ale jak to mají homosexuálové? Zdá se jim o stejném pohlaví? A když je někdo třeba pedofil, má erotické sny o dětech při poluci ? Velmi mě to zajímá, děkuji za odpověď.

Jasan, 15 let

Milý Jasane.

Obsah erotických snů při polucích nemusí nijak souviset ani se sexuální orientací, ani s případnými sexuálními parafiliemi (deviacemi). V podstatě platí, že i při poluci se může komukoliv zdát o čemkoliv. Například osoba opačného pohlaví se může vyskytovat i ve snech homosexuálně orientovaného jedince, stejně jako osoba téhož pohlaví se může vyskytovat i ve snech heterosexuálně orientovaného jedince. I kdyby se ti během poluce například zdálo o zvířatech, ještě to neznamená, že musíš být zoofilní. Kromě toho jsou i jedinci, u nichž poluce není provázena žádným snem erotického obsahu a konečně i jedinci, kteří poluce nemají a nikdy neměli.

12.09.2018

Kam by až měla jít stáhnout předkožka?

..., 13 let

Milý ...,

Pokud je předkožka již zcela uvolněná, lze ji přetáhnout přes okraj žaludu. Někdy lze prstenec předkožky stahovat i dále, směrem ke kořeni penisu. To již záleží na délce penisu, pružnosti jeho kožního pokryvu, délce uzdičky na spodní straně penisu, na šířce prstence předkožky a na pružnosti závěsných vazů penisu. Nicméně není nutné snažit se předkožku za každou cenu přetahovat co nejvíce a co nejdále. Pokud lze předkožku přetáhnout přes okraj žaludu, znamená to, že již došlo k jejímu uvolnění.

11.09.2018

Dobrý den, moje máma 163cm a táta 178, jaká bude moje výška?

Dom, 13 let

Milý Dome,

Odhad cílové výšky na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů u tebe činí 177 ± 10 cm. Jedná se však pouze o odhad.

11.09.2018

Masturbujem každý deň, avšak po prvom orgazme je masturbácia mierne bolestivá, nedarí sa mi dosiahnuť orgazmus viackrát po sebe, čo sa deje?

Kösem, 13 let

Milý Köseme,

To, co popisuješ, je naprosto normální. Po dosažení orgasmu se totiž začne do těla vyplavovat větší množství hormonu zvaného prolaktin, který vede k odeznění zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace), u mužů a některých chlapců též k odeznění erekce. Pokračování v masturbaci může být v důsledku působení prolaktinu i nepříjemné. Tento účinek prolaktinu obvykle trvá několik minut, nejvýše několik desítek minut. Poté již lze v sexuálních aktivitách bez obtíží pokračovat.

11.09.2018

Zdravím,
Chtěl bych se zeptat, jak bych se zbavil akne? Pediatrička mi dala krém s ATB, ale ono to nepomáhá. Myslíte si že bych měl navštívit dermatologa ? A je lepší si akne vymáčknout ? Nebo je lepší když to nevymačkávám ? A nejsou nějaké kosmetické výkony třeba laserová která by mi vyčistila pleť tak že už nebudu mít akne ? A proč se vlastně vůbec objevují? Čím je to způsobené ?
Děkuji předem.

Akne, 18 let

Milý Akne,

K léčbě akné se využívají retinoidy, kyselina azelaová, v nejzávažnějších případech isotretinoin. Léčiva obsahující uvedené látky se vydávají na předpis, doporučuji tedy nejprve navštívit dermatologa. Laserové „odstraňování“ akné (ve skutečnosti se jedná o vypalování mazových žlázek) se sice na některých soukromých klinikách provádí, avšak jedná se o kosmetický zákrok, který si klient hradí sám. Kromě toho tento způsob odstraňování akné představuje značnou zátěž pro pokožku. Zákrok je třeba několikrát opakovat (nejedná se tedy o „jednorázové“ řešení) a po dobu několika měsíců je třeba takto „ošetřenou“ pleť z důvodu zvýšené citlivosti vůči UV záření potírat krémem s vysokým ochranným faktorem. Za vhodnější tedy považuji léčbu pomocí retinoidů, případně léčiv s obsahem kyseliny azelaové.
Akné si nemačkej, protože by sis mohl způsobit poranění s následnou infekcí. Tvorba akné je důsledkem zvýšené tvorby kožního mazu, která je jedním z projevů hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání.

11.09.2018

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat mohl bych mít sex se svou sestrou nebo sestřenicí stalo by se něco kdyby třeba otěhotněla? Dík za odpověď

Jiří, 17 let

Milý Jiří,

Pohlavní styk se sestrou bys v žádném případě uskutečňovat neměl, protože byste se oba dopustili trestného činu soulože mezi příbuznými dle zákona č. 40/2009 Sb., § 188 („Kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo se sourozencem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.“). Pohlavní styk mezi bratrem a sestrou je považován za incest neboli krvesmilstvo a je krajně nežádoucí, protože z takovéhoto spojení bývají počaty děti zatížené různými zdravotními poruchami a postiženími.
Naproti tomu pohlavní styk mezi bratrancem a sestřenicí zakázán není, neboť se jedná o vzdálenější příbuzenství (konkrétně o příbuzenství 4. stupně), na něž se incest nevztahuje.

11.09.2018

Dobrý den,
Za nedlouho jdu do nemocnice je dobré nebo správné se všude oholit? Děkuji.

Pacient, 14 let

Milý Paciente,

Kvůli pobytu v nemocnici se holit nemusíš. Pokud by holení bylo nutné z důvodu nějakého chirurgického zákroku, provedl by jej zdravotnický personál v rámci tzv. krátkodobé předoperační přípravy pacienta (holení ochlupení se provádí v rámci přípravy operačního pole). Jinak není k oholení ochlupení důvod. Pokud chceš, můžeš si oholit tzv. axilární ochlupení, tj. ochlupení v podpaží, čímž lze poněkud omezit tělesný pach. To by mohlo být užitečné při delším pobytu na lůžku, kdybys neměl možnost se v podpaží pravidelně mýt nebo aplikovat deodorant či antiperspirant. Samozřejmě, že deodorant nebo antiperspirant si můžeš vzít i do nemocnice, podobně jako třeba kartáček a pastu na zuby.

11.09.2018

Můžu si koupit zapalovač ??

FRN, 11 let

Milý FRN,

Prodejnost zapalovače sice není zákonem vázána na dosažení jakékoliv věkové hranice, a tudíž jej lze prodat v podstatě komukoliv, avšak na některých zapalovačích je uvedeno doporučení, že mají být uchovávány mimo dosah dětí. Přestože se jedná pouze o doporučení od výrobce, nikoli o zákonem stanovené věkové omezení prodejnosti tohoto výrobku, mohlo by se stát, že narazíš na prodavače, který by ti odmítl zapalovač prodat.
Avšak pokud uvažuješ o tom, že si koupíš zapalovač, měl by sis rozmyslet, zda jej vůbec potřebuješ. Rozhodně by sis neměl zapalovač kupovat na to, aby sis s ním hrál, rozebíral ho a podobně. Nejenže bys mohl něco omylem zapálit, ale také by sis mohl ublížit. Raději si najdi nějakou jinou, bezpečnější zábavu. Bylo by škoda, kdybys skončil v nemocnici s bolestivými popáleninami, nebo kdyby tvoji rodiče museli platit nějakou škodu, kterou bys za použití zapalovače mohl způsobit.

11.09.2018

Může se stát že se růst penisu zastaví?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Růst a vývoj pohlavních orgánů neprobíhá zcela plynule a rovnoměrně. Určitě neplatí, že tempo růstu penisu by bylo po celé období dospívání stejné. Typický průběh vývoje rozměrů penisu je přibližně takový, že po prvním výrazném nárůstu jeho rozměrů (nejčastěji ve věku 12 až 14 let) následuje období určitého útlumu (zhruba ve věku 14 až 15 let), během něhož se vyvíjejí jiné tělesné znaky (například pokračuje růst varlat a podobně). Později růst penisu opět pokračuje (přibližně ve věku 15 až 17 let), přičemž v závěru dospívání se zvětšuje spíše jen jeho obvod (17 až 18 let). Samozřejmě, že průběh vývoje pohlavních orgánů může probíhat i poněkud odlišně. Například u některých chlapců probíhá nápadný růst délky penisu i ve věku 14 až 15 let, zatímco k jeho zpomalení či přerušení dochází o něco dříve či naopak o něco později. Nelze vyloučit ani možnost plynulejšího tempa vývoje (tj. bez dočasného zpomalení či přerušení), i když není příliš častá. Obecně však platí, že u většiny chlapců během dospívání (nejčastěji ve věku 14 až 15 let) k určitému zpomalení růstu penisu dochází.

11.09.2018

Jsou změny nálad v mém věku normální?

Milouš, 13 let

Milý Milouši,

Střídání nálad je v období dospívání poměrně běžné. Je způsobeno kolísající hladinou pohlavních hormonů v krvi. Z tohoto důvodu se u dospívajícího člověka často střídá například radost a smutek, nadšení a nezájem a podobně. V důsledku hormonálních změn také dospívající jedinec prožívá svoje pocity mnohem intenzivněji, než dítě na jedné a dospělý jedinec na druhé straně.

10.09.2018

Dobrý den, prosím zveřejnit pouze odpověď (...), děkuji.

Graya, 15 let

Milý Grayo,

Především by ses neměl snažit ve svém chování či pocitech za každou cenu hledat příznaky nějaké poruchy nebo duševního onemocnění. Někteří lidé mohou mít při navazování vztahů určité vnitřní zábrany, i když jsou duševně zcela normální. Pokud jde o asexualitu, ani odborníci se prozatím neshodují v tom, zda něco takového vůbec existuje. Striktně vzato lze za asexuálního považovat pouze jedince, který nemá ani mužské, ani ženské pohlavní orgány. Avšak asexualita jako druh sexuální orientace neexistuje a pokud se o ní hovoří, jedná se spíše o jakýsi odmítavý postoj vůči projevům sexuality, než o sexuální orientaci či deviaci.

10.09.2018

Dobrý deň, penis si holím minimálne raz do týždňa ale neviem ako si mám oholiť semenníky a či sa vôbec semenníky holia. Za odpoveď ďakujem.

Adam, 13 let

Milý Adame,

Holení šourku je spojeno s vysokým rizikem poranění, a proto jej příliš nedoporučuji. Pokud už si chceš tuto část těla holit, měl bys postupovat velmi opatrně a dbát na to, aby ta část šourku, kterou si právě holíš, byla napnutá. Bezpečnější by však bylo nechat si šourek neoholený.

10.09.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jde nějak pomoct růstu penisu. A další otázka jestli moji rodiče zjistí že se dívám na porno (...) Strašně se bojím že to zjistí.

Perník, 17 let

Milý Perníku,

Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Jeho růst nelze urychlit žádnými doplňky stravy.
Sledování pornografie osobám mladším 18-ti let rozhodně nedoporučuji, protože v nich vyvolává zkreslené představy o normálním vzhledu lidského těla a o pohlavním životě. Pornografie neznázorňuje skutečnost, ale herecký výkon. Proto bys ji neměl sledovat, ani kdybys neměl obavy, že to tvoji rodiče zjistí.

10.09.2018

Můj penis měří 14cm, bude mi ještě růst penis?

Petr, 18 let

Milý Petře,

Ve věku 18-ti let je růst penisu většinou již ukončen, avšak u některých mladých mužů pokračuje až do věku 19 – 21 let, zejména při pozdějším nástupu puberty. Avšak i kdyby tvůj penis již nerostl, jeho současná délka je normální.

10.09.2018

Jak se mi bude zvětšovat penis, poroste nejdřív do délky a pak do šířky nebo naopak?

Milouš, 13 let

Milý Milouši,

Běžný vývoj penisu probíhá tak, že penis nejprve roste do délky, o něco později i do šířky, přičemž růst do délky sice i nadále pokračuje, ale již pomalejším tempem. K prvnímu výraznějšímu růstu penisu do délky dochází nejčastěji ve věku 11 až 12 let, zatímco k prvnímu výraznějšímu růstu obvodu penisu dochází nejčastěji ve věku okolo 13-ti let. Ve věku 17 až 18 let je růst penisu do délky již jen nepatrný (nebo žádný), avšak ještě pokračuje růst jeho obvodu. Avšak během vývoje nelze vyloučit ani různé individuální zvláštnosti.

10.09.2018

Dobrý den, mělo by se něco stát kdybych začal brát testosteron?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Na trhu lze zakoupit různé doplňky stravy, jejichž výrobci deklarují, že jejich konzumace stimuluje tvorbu testosteronu. Avšak konzumaci těchto potravinových doplňků nedoporučuji. Výrobce sice odpovídá za jejich zdravotní nezávadnost, avšak nikoli za jejich deklarované účinky. Nejedná se totiž o léčiva, nýbrž o potraviny. Navíc jsou tyto výrobky určeny pro dospělé. U dospívajících mohou způsobit určité zdravotní obtíže, například onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a podobně.

10.09.2018

Jak často si můžu honit?

Milouš, 13 let

Milý Milouši,

Záleží pouze na tobě. Masturbovat můžeš tak často, jak potřebuješ. I časté vykonávání masturbace je v období dospívání naprosto normální, a to z důvodu narůstající úrovně hladiny pohlavních hormonů.

10.09.2018

Pri erekcii mi predkožka ostáva v polke žaluďa, teda pokiaľ si ju sám nestiahnem rukou. Je v poriadku že sa mi nesťahuje samovoľne?

Dominik, 14 let

Milý Dominiku,

Zatímco u některých mužů a chlapců se při erekci předkožka samovolně shrnuje směrem k tělu, u jiných zůstává natažená na žaludu. Při erekci může předkožka pokrývat větší či menší část žaludu, případně může být žalud zcela obnažený. Záleží to nejen na délce předkožky, ale i na šířce prstence, který se nachází na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, dále na pružnosti kožního pokryvu penisu a do určité míry i na rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci.
Určitě není třeba se znepokojovat tím, že k obnažení žaludu při erekci nedochází spontánně. Pokud ti přetahování předkožky nezpůsobuje bolest, mělo by být vše v naprostém pořádku.

09.09.2018

Dobrý den, teprve v poslední době jsem zpozoroval na sobě věci, které souvisí s dospíváním. Objevily se chlupy v podpaží, kolem penisu se mi zarovnala linie chlupů (dříve jsem měl v prostřed jak kdyby mezeru tzn. rostly pouze z kraje) a poprvé jsem zaregistroval zvětšení penisu (varlat bohužel ještě ne). A dostávám se k mému dotazu. V jakém jsem stupni vývoje a co je ještě bude měnit? ( mám 164 cm a vážím 48 kg mimochodem i váha mi stoupla, ale já jsem neztloustnul, ba právě naopak )

Chro, 13 let

Milý Chro,

U některých chlapců se první známky nastupujícího pohlavního dospívání objevují dříve, u jiných později. Za normální věk nástupu puberty se v současné době považuje rozmezí 9 až 14 let u chlapců a 8 až 13 let u dívek. Nemusí tě tedy znepokojovat, že jsi na sobě zpozoroval známky pohlavního dospívání až v poslední době. Pokud jde o zvětšení objemu varlat, k tomu u tebe nutně muselo dojít již v minulosti, nejspíše v průběhu posledního roku. Bez zahájení růstu objemu varlat by totiž nebyl možný rozvoj jakéhokoliv dalšího pohlavního znaku. Nicméně je možné, že dosavadní nárůst objemu varlat byl u tebe tak mírný, že sis jej nevšiml. Také je možné, že růst objemu varlat u tebe probíhal pomalejším tempem, a proto jsi jej nezaznamenal.
Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná. Tělesná hmotnost je sice také mírně nadprůměrná, avšak odpovídá nadprůměrné tělesné výšce. Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí přibližně 17,8. Jedná se o normální hmotnost (optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 17 až 20).
Podle vodorovně ohraničené linie pubického ochlupení se nacházíš na 3. až 4. stupni vývoje (rozdíl spočívá mimo jiné i v tom, že na 3. stupni jsou chloupky rovné nebo zvlněné, zatímco na 4. stupni jsou kudrnaté, což v dotazu neuvádíš). V nejbližších letech lze očekávat další rozvoj tělesného ochlupení, pokračující růst varlat a penisu. Jestliže šourek dosud nezačal pigmentovat (tmavnout), brzy již začne. Dále lze očekávat změnu hlasu (hlasovou mutaci), rozvoj svalstva a růst vousů.
Přehled tělesných změn v období dospívání najdeš na stránce „Co a jak se mění“.

09.09.2018

Dobrý den, jsem v péči matky a ona mi zakazuje se vídat s otcem. Může mi tohle zakazovat? A co s tím já mužů dělat?

Sliz, 15 let

Milý Slize,

Každé dítě má právo stýkat se s oběma rodiči. V případě, že jsou rodiče rozvedeni a dítě mladší 18-ti let je svěřeno do péče jednoho z nich, soud zpravidla zároveň stanoví, jak často má druhý z rodičů (jemuž dítě svěřeno nebylo) právo se s dítětem stýkat. Pokud ti matka znemožňuje toto právo využívat, doporučuji obrátit se na orgán sociální a právní ochrany dítěte (OSPOD), jímž je úřad obce s rozšířenou působností, městský úřad nebo úřad městské části.
Tvůj otec by mohl rovněž podat k soudu návrh na úpravu styku s dítětem (například každý druhý víkend od pátku do neděle a v době letních prázdnin v rozsahu až jednoho měsíce).
Pokud by matka znemožňovala tvůj styk s otcem v soudem stanoveném rozsahu, dopouštěla by se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí dle zákona č. 40/2009 Sb., § 337, odst. 4, kde se uvádí: „Kdo poté, co proti němu byla bezvýsledně použita opatření v občanském soudním řízení směřující k výkonu rozhodnutí soudu nebo soudem schválené dohody o výchově nezletilých dětí, včetně úpravy styku s dítětem, maří výkon takového rozhodnutí nebo dohody, nebo kdo se dopustí závažného jednání, aby zmařil výkon rozhodnutí jiného orgánu veřejné moci týkajícího se výchovy nezletilých dětí, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“

09.09.2018

Dobrý, čo sa robí na 13 ročnej prehliadke?

Tim, 12 let

Milý Time,

Dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je obsahem preventivní prohlídky ve věku 13 let rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
Na Slovensku je obsah preventivních prohlídek u dětí a dorostu upraven zákonem č. 577/2004 Z.z. Rozdíly oproti české právní úpravě jsou jen minimální a spíše se týkají některých formulací (například namísto „kontroly sekundárních pohlavních znaků“ je ve slovenské právní úpravě použita formulace „posúdenie pohlavného vývoja“, což je v podstatě totéž).

09.09.2018

Vadí když na penis dám sliz?

$&£, 15 let

Milý $&£,

Záleží na tom, jaký sliz máš na mysli. Sliz na hraní, který se prodává v papírnictví nebo v hračkářství, by měl být zdravotně nezávadný a při kontaktu s pokožkou by neměl způsobovat žádné zdravotní potíže. Nicméně je třeba počítat s tím, že pokožka na pohlavních orgánech je citlivější než na jiných částech těla, například na rukou. Z tohoto důvodu by bylo vhodné vyzkoušet nejprve menší množství slizu a počkat, jak na něj tělo bude reagovat. Pokud by sliz způsobil svědění či zarudnutí pokožky, ihned ho smyj. V opačném případě jej můžeš používat, i když nevím, k čemu ti to bude dobré. Sliz ti pravděpodobně neublíží, ale ani neprospěje.

09.09.2018

Dobrý den, je sex s varikokélou I. stupně v pohodě?

Lynx, 15 let

Milý Lynxi,

Varikokéla (chorobné rozšíření žil semenných provazců) může způsobovat bolesti, které by se mohly dostavit také při pohlavním styku a narušit tak jeho průběh. Při podezření na varikokélu bych tedy doporučoval navštívit lékaře.

09.09.2018

Ahoj, mám nad penisem skvrny. Jsou tři, růžové barvy a cca 1cm. Za pár dnů jdu na 13letou prohlídku k lékaři, mám se bát?

Anonym, 13 let

Milý Anonyme,

Skvrny na kůži vznikají buď podrážděním pokožky, nebo se jedná o projev kožního onemocnění. Je výhodou, že v blízké době půjdeš na prohlídku, protože praktický lékař ti může při té příležitosti vystavit doporučení na vyšetření na dermatologii (u kožního lékaře). Také je možné, že praktický lékař ti sám doporučí vhodnou mast pro ošetření takto postižených míst.

09.09.2018

Dobrý den, chodím do 7 třídy, a máme spojený tělocvik s 8 třídou, a já nosím slipy a když se převlékáme tak já se bojím převléct že se mi z naší a od osmičky kluci budou smát, jak to udělat aby se mi nesmáli a ještě jedna věc jak se zeptat spolužáka jestli nosí slipy nebo trenky?

Robin, 12 let

Milý Robine,

Pokud chceš nosit slipy, neměl by ses nechat odradit posmíváním ze strany ostatních. Možná, že při převlékání zjistíš, že je nosí i další chlapci. Ale i kdyby všichni ostatní nosili jiný druh spodního prádla, nikde není psáno, že musíš být ve všem stejný, jako ostatní. To, jaký druh spodního prádla nosí tvůj spolužák, zjistíš při převlékání.

08.09.2018

Dobrý deň,
Ja by som potreboval pomoc. Od doby čo mám pubertu ma bolia uši keď fúka vietor. Existuje nejaká metóda na to ako zabrániť bolesti?

JJ, 17 let

Milý JJ,

Bolesti mohou být způsobeny například nedostatečným vyrovnáváním tlaku ve středním uchu. Pro zjištění příčin doporučuji zajistit si vyšetření na otorhinolaryngologii.

08.09.2018

Je normálním že mi chlupy v jednom podpaží začaly růst dříve (cca. 2 měsíce) než v druhém?

Neviem, 13 let

Milý Neviem,

Během dospívání se mohou objevovat různé disproporce (tj. nerovnoměrnosti). Ochlupení může začít růst i v obou podpažních jamkách zároveň, avšak zpočátku nemusí být na obou stranách stejně husté či stejně výrazné. Ani kvůli tomu, že se ochlupení nejprve začalo vyvíjet pouze na jedné straně, není třeba se znepokojovat. Během dalšího vývoje se tato nerovnoměrnost nejspíše srovná, případně se omezí na nepatrnou míru.

08.09.2018

Dobrý den, mám pár otázek.
1. Nemám bílé sperma, teda pokud to jsou sperma protože když se udělám tak vyjde jen jedna kapka (někdy ani né jedna) a tak kapka je průhledná.
2. Nemám orgazmus ale přesto se udělám

Vojta, 12 let

Milý Vojto,

1) Jestliže k uvolnění zmíněné tekutiny dochází před dosažením orgasmu (případně bez dosažení orgasmu), jedná se zřejmě o tzv. preejakulační tekutinu. Je pravděpodobné, že tvoje tělo dosud neprodukuje sperma (ejakulát). K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Avšak orgasmu lze dosáhnout i bez ejakulace (jedná se o tzv. suchý orgasmus, kterého někteří chlapci dosahují již v dětství před pubertou nebo na jejím počátku).
2) Hovorový výraz „udělat se“ znamená totéž, co se spisovně nazývá „dosáhnout orgasmu“. Pokud se tedy „uděláš“, znamená to, že orgasmu dosahuješ. Jestliže orgasmu nedosahuješ, znamená to, že se „neuděláš“.
Pro úplnost dodávám, že orgasmus je pohlavní vyvrcholení, tedy velmi intenzivní příjemný pocit způsobený drážděním pohlavních orgánů.

08.09.2018

Mám otázku jak, se masturbuje (masturbuji od 11 a mám pocit jako bych to dělal špatně)

Josef, 13 let

Milý Josefe,

Správný je takový způsob masturbace, který vede k navození příjemných pocitů, u chlapců od určitého věku (přesněji řečeno od dosažení určitého stupně tělesného vývoje) rovněž k výronu semene (ejakulaci).
Masturbace spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou, přičemž záleží na tobě, jakým způsobem budeš toto dráždění vykonávat. Jestliže tě dosavadní způsob masturbace neuspokojuje, můžeš vyzkoušet například odlišný způsob uchopení penisu nebo odlišné tempo vykonávání masturbačních pohybů. Podrobnější návod ti však nemohu poskytnout, protože každý má trochu jiné pocity a každého může lépe uspokojovat něco jiného. Masturbace představuje mimo jiné i určitý způsob poznávání vlastního těla a vlastních pocitů, a proto záleží na tobě, aby sis našel takový způsob jejího vykonávání, který ti bude nejlépe vyhovovat.

08.09.2018

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální, že jsem pořád nadržený a masturbuji i 3x denně. Děkuji za odpověď.

Radek736, 16 let

Milý Radku736,

V období dospívání je častá masturbace naprosto normální. Zvýšená sexuální potřeba je dána narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nárůst hladiny pohlavních hormonů může u dospívajícího jedince vyvolat obzvláště silnou sexuální apetenci (doslova „chuť“ na sexuální aktivity), a proto někteří dospívající vykonávají masturbaci denně, nebo dokonce i více než jednou denně. Ani v takovýchto případech však není důvod masturbaci zásadním způsobem omezovat.

08.09.2018

Dobrý den, je mi dvanáct let, letos mi bude třináct, chodím na základní školu v Praze. Včera ve škole jsem zjistil, že mě bolí břicho zničeno nic, tak jsem požádal učitelku jesli můžu na záchod a šel jsem. Když jsem čural, tak moč byla červená a strašně to bolelo, když jsem přestal, tak mě břicho nebolelo a zdá se že se mi to stane, když mám na sobe trenky nebo slipy.
A ještě jednu otázku. jak si oholit chlupy na penisu a jak se vyhnout všem parazitům a infekcím? Jak mi ještě poroste penis a ještě jednu otázku. jak zjistím jesli jsem na kluky nebo na holky? Děkuji za odpověď a omlouvám se za hrozně, chyby když tak opravte a napište mi to děkuji moc, s pozdravem.

Říkejte mi Honza, 12 let

Milý Honzo,
Červené zbarvení je zřejmě způsobeno obsahem krve v moči. Může se jednat o projev infekčního onemocnění vývodných cest močových, případně onemocnění ledvin. Rozhodně doporučuji svěřit se rodičům a navštívit praktického lékaře pro děti a dorost. S používáním určitého druhu spodního prádla tyto obtíže nijak nesouvisí.
Pokud si chceš holit ochlupení, můžeš použít buď elektrický holicí strojek, nebo ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí. Elektrický strojek se používá pro tzv. suché holení, zatímco pro holení ručním strojkem je nezbytně nutné použít pěnu nebo gel na holení. Podrobnější informace najdeš na stránce „Jak se oholit“.
Nakažení infekčním onemocněním nelze nikdy zcela vyloučit. Do určité míry se proti němu můžeš chránit dodržováním zdravé životosprávy. Proti parazitům se můžeš chránit dodržováním základních hygienických návyků.
Rozměry penisu se během dospívání mění, přičemž vzhledem k tvému věku lze očekávat, že penis u tebe do konce puberty ještě vyroste o několik centimetrů. Sexuální orientaci v tvém věku nelze spolehlivě určit.

07.09.2018

Ahoj chci se zeptat horním si ho každej den 1 a chci se zeptat můžou mi dojít spermie? Díky

Kuba, 17 let

Milý Kubo,

Tvarová spermií (spermatogeneze) probíhá od puberty v podstatě nepřetržitě, a proto se nemusíš obávat, že by ti spermie někdy došly.

07.09.2018

Jak si mám zkrátit chlupy kolem penisu na 0.5 cm?

Alex, 18 let

Milý Alexi,

Pro zkrácení ochlupení na 0,5 cm můžeš použít například malé nůžtičky na nehty nebo elektrický zastřihávač na vlasy, pokud jej máš k dispozici (někdy je součástí elektrického holicího strojku, ale vyrábí se i samostatně). Avšak při používání nůžtiček buď opatrný, aby sis nezpůsobil poranění.

07.09.2018

Ale bylo to i po prvním holení. A jak to provádět tím krémem?

Mmn, 14 let

Milý Mmn,

K zarůstání chloupků může docházet již po prvním oholení. Na pokožku doporučuji nanést pleťový krém nejprve přibližně hodinu po oholení a poté jednou denně po dobu alespoň 3 dnů, totéž po každém dalším oholení. K tomuto účelu lze použít například hydratační pleťový krém, krém pro citlivou pleť, krém s obsahem bambuckého másla, měsíčkovou mast a podobně.

07.09.2018

Jak mám mít tlustý penis?

Petr, 14 let

Milý Petře,

Průměrný obvod penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 11 cm, rozumí se při erekci. V klidovém stavu může docházet k různým výkyvům. Průměrný však neznamená totéž, co „jediný správný“. Někteří chlapci mají penis silnější, jiní naopak štíhlejší.
Postup při měření obvodu penisu nalezneš v odpovědi na dotaz návštěvníka O.H. ze dne 04.09.2018 (viz níže na této stránce).

07.09.2018

Dobrý den, mám problém. Můj penis je opravdu k ničemu. Mám snad všechny problémy co s penisem jsou. Přecitlivělý žalud, mazové žlázky a krátká uzdička. Je to opravdu na nic. Pomůžete mi?

Jarda, 15 let

Milý Jardo,

Nikdo od tebe nemůže vyžadovat, aby tvoje tělo bylo naprosto perfektní. Drobné „nedostatky“, o nichž se zmiňuješ, nejsou nijak závažné a žádným způsobem nesnižují tvoji hodnotu, ani hodnotu tvého těla. I když nejsi se svými pohlavními orgány na 100% spokojený, měl by ses k nim pokusit zaujmout pozitivní vztah. Nakonec se jedná o část tvého těla, která k tobě patří.
Krátká uzdička (frenulum breve) se v dětství a v dospívání vyskytuje poměrně často, avšak v naprosté většině případů dochází k jejímu uvolnění ještě před dosažením dospělosti. V tvém věku se pohlavní orgány stále ještě vyvíjí. Přirozený proces uvolňování uzdičky lze do určité míry podpořit jejím jemným (ale opravdu velmi jemným) natahováním. Provádí se tak, že spodní část předkožky se uchopí mezi palec a ukazováček jedné ruky a zlehka posunuje směrem od těla, jako je znázorněno na obrázku. Důležité je, aby natahování nebolelo a nebylo příliš silné, jinak by mohlo dojít k poranění frenulární arterie, což je céva, která prochází uzdičkou a zásobí krví tkáň v okolí ústí močové trubice.
Zduřelé (zvětšené) mazové žlázky nepředstavují zdravotní problém, i když někomu se nelíbí z „kosmetického“ hlediska. Jedná se však o běžnou součást pokožky vnějších pohlavních orgánů (penisu a šourku). V období dospívání se v důsledku hormonálních změn, jimiž tělo prochází, zvyšuje produkce kožního mazu, což může vést ke zvětšení mazových žlázek nacházejících se ve spodní vrstvě kůže (v tzv. škáře). Při zvětšení jsou tyto žlázky zřetelně viditelné v podobě drobných „pupínků“, které jsou světle zbarvené a při větším množství připomínají „husí kůži“. Z kosmetických důvodů si někteří dospělí lidé nechávají tyto žlázky vypálit laserem, avšak v místě vypálených žlázek se tvoří jizvičky, které někdy mohou být nápadnější než samotné žlázky. Podstupování takovýchto zákroků tedy nedoporučuji.
Pokud jde o přecitlivělost žaludu, tu lze vyřešit pravidelným oplachováním žaludu v čaji. Pro oplachování se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechá vylouhovat alespoň 5 až 8 minut a poté se nechá zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování lze provádět buď ponořením koncové části penisu s obnaženým žaludem do nádobky (např. kelímku) s čajem, nebo přikládáním obkladů ze savé textilie namočené v čaji. Oplachování se provádí jednou denně na několik minut, první výsledky by se měly dostavit přibližně po týdnu.
Rozhodně bys neměl podléhat obavám, že tvůj penis „je k ničemu“. Pokud je dostatečně vyvinutý k tomu, aby mohl plnit všechny své funkce, mělo by bát vše v naprostém pořádku.

07.09.2018

Dobrý den. Vede častá masturbace ke zvětšení penisu?

Někdo, 13 let

Milý Někdo,

Častější masturbace nezpůsobuje ani zvětšení penisu, ani jeho zmenšení. Přesto však je pro zdravý vývoj penisu důležitá, protože při ní dochází k důkladnějšímu prokrvování a tím i k lepšímu okysličování tkání penisu.

07.09.2018

Dobrý den. Mám pocit, že je můj žalud o dost větší, než tělo penisu. Je to v pořádku nebo ne?

Kk, 13 let

Milý Kk,

Proporce jednotlivých částí penisu mohou být různé, stejně jako tvar či velikost žaludu. Okraj žaludu (směrem k tělu) je zpravidla širší než tělo penisu. Pokud ti větší rozměry žaludu nezpůsobují žádné obtíže, mělo by být vše v pořádku.

06.09.2018

Nevím jestli je normální že mně bolí žalud když si na něho šahám. A ještě bych se chtěl zeptat, protože tu všichni píšou že penis mají zahlý do leva ale já ho mám spíš do prava

Jahůdka, 12 let

Milý Jahůdko,

Nepříjemné pocity při doteku jsou nejspíše způsobeny přecitlivělostí žaludu. Tu lze omezit pravidelným oplachováním žaludu v čaji. K tomuto účelu lze použít silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut (tedy o něco déle, než se běžně louhuje čaj na pití), aby se z čaje uvolnily potřebné látky zvané třísloviny. Poté je třeba nechat čaj vychladnout, aby nedošlo k opaření penisu. Raději počkej, až bude čaj úplně studený.
Penis lze v čaji buď přímo oplachovat (například jeho ponořením do kelímku s čajem), nebo k němu lze přikládat čajové obklady připravené z měkké savé látky namočené do čaje. Oplachování se provádí jednou za den.
Penis může směřovat rovně kupředu, mírně do levé nebo do pravé strany (druhá možnost je dokonce častější, viz údaje z následující tabulky). Všechny uvedené možnosti jsou normální, pokud zahnutí penisu do jedné či druhé strany nepřekračuje 20°.

06.09.2018

Dobrý den, tenhle rok máme předmět 'nástrahy dospívání', nevíte, co se v něm budeme učit?

Rest, 13 let

Milý Reste,

Nejsem si zcela jistý, ale podle názvu se nejspíše jedná o výchovu ke zdraví či sexuální výchovu. Zvolený název předmětu však považuji za poněkud nešťastný, protože vytváří dojem, jako by dospívání bylo spojeno pouze se samými nástrahami či riziky.

06.09.2018

Zdravím, je normální že se mi po holení dělají pupínky a svědí to? Děkuji moc

Mmn, 14 let

Milý Mmn,

Pupínky se tvoří v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků. Jejich tvorbě lze zabránit zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem.

06.09.2018

Dobrý den, mám otázky.
1) Je normální že mi rostou chlupy, na nohou, v podpaždí, na břiše a okolo mého draka?
2) Před nedávnou dobou jsem si mačkal penis přes kraťasy, dělalo mi to dobře, může si mi něco stát?

Robin, 12 let

Milý Robine,

1) U některých dospívajících začíná vývoj tělesného ochlupení dříve, u jiných později. Rozsah a hustota ochlupení souvisí nejen s dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i s vrozenými předpoklady. Ve věku 12-ti let je však růst ochlupení normální a zřejmě se nejedná o projev předčasné puberty ani jiné vývojové poruchy.
2) Je naprosto normální, že drážděním pohlavních orgánů lze dosáhnout příjemných pocitů. Dráždění pohlavních orgánů rukou za účelem navození příjemných pocitů se nazývá masturbace. Tato činnost není nijak zdravotně závadná ani škodlivá, a tudíž se nemusíš obávat, že by sis jejím vykonáváním nějak ublížil.

05.09.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální že když spím mám v boxerkách mokro jako kdyby jsem se počural a když čůrám tak mi teče bílá barva moči a bolí mě hlava přitom co s tím děkuji

David, 12 let

Milý Davide,

Příčinou vlhkosti v boxerkách by mohlo být například nadměrné pocení. Do spaní by sis neměl brát totéž spodní prádlo, které nosíš i přes den. Mnohem zdravější je spát bez spodního prádla. Někteří odborníci doporučují spát co nejméně oblečený, případně zcela nahý. V určité fázi spánku totiž dochází k určitému poklesu tělesné teploty a ochlazení povrchu těla (přibližně o 0,4°C), avšak příliš hřejivé oblečení může tento proces poklesu teploty narušovat.
Pokud u tebe dochází k nočnímu pomočování, vzhledem k tvému věku se nejspíše jedná o tzv. sekundární enurézu, která je v naprosté většině případů způsobena stresem a nadměrnou psychickou zátěží.
Bílé zbarvení moči je neobvyklé. Může být způsobeno přítomností velkého množství leukocytů či hnisu v moči, což je příznak infekčního onemocnění močových cest (je docela dobře možné, že s tímto onemocněním souvisí i vlhkost ve spodním prádle, o níž se zmiňuješ v první části dotazu). Doporučuji tedy navštívit lékaře a nechat si provést kultivační vyšetření vzorku moči.

05.09.2018

Dobry den, ve kterém roce nejvíce povyrostu? Mám 169 cm a bojím se, že budu v dospělosti mít maximálně 178 cm. Moje mamka má 161 a taťka 188 cm.

Krek, 14 let

Milý Kreku,

Období urychleného růstu (tzv. růstového spurtu) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 13 až 14 let. Tvoje současná tělesná výška je naprosto normální (průměrná tělesná výška chlapců ve věku 14-ti let činí 168 cm). Očekávaná cílová výška na základě dosažené výšky rodičů u tebe činí 181 ± 10 cm.

05.09.2018

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli lékaři či záchranáři využívají "Zdravotní ID" nebo jestli je to zbytečná funkce. A taky jestli by si četli co je napsáno na identifikačním náramku (...)? Děkuji

Radek915, 14 let

Milý Radku915,

Zdravotní ID je aplikace, z níž může osoba poskytující lékařskou pomoc zjistit některé důležité informace, například užívané léky, výskyt alergií a podobně. Konkrétní využití těchto informací však závisí na situaci, v níž je pomoc poskytována. Například při úrazu či bezvědomí je třeba nejprve provést neodkladné úkony (například zastavení krvácení, masáž srdce, umělé dýchání a podobně), a teprve poté se zjišťuje, zda pacient užívá nějaké léky nebo trpí nějakým onemocněním.
Pokud jde o identifikační náramek, na něj lze umístit v podstatě jakýkoliv text. Zpravidla se uvádí jméno a příjmení osoby, telefonické kontakty na jeho blízké osoby (z důvodu podání informace v případě nehody), případně stručná informace o alergiích nebo užívaných lécích. Oproti aplikaci má náramek tu výhodu, že údaje jsou dostupné okamžitě. Nevýhodou je, že údaje si může přečíst v podstatě kdokoliv. Někdy se však na náramek umisťuje pouze odkaz na on-line profil jeho uživatele.

05.09.2018

Co se dělá na 15ti leté prohlídce?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Součástí preventivní prohlídky ve věku 15-ti let je podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. rozhovor s rodičem zaměřený na zdravotní stav dítěte, dále kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, zjištění indexu tělesné hmotnosti a posouzení růstu podle růstových grafů, kompletní tělesné vyšetření včetně kontroly pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení dosaženého tělesného vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejících se sexuálním životem včetně poučení o chráněném sexu, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.

05.09.2018

Ahoj jmenuji se Tomáš je mi 13let. Když jsem včera masturboval můj penis měl 15 cm a když jsem přestal tak měřil 8 cm. Nevíte jak je to možné? Děkuji moc za odpověď

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Rozdíl v délce penisu je dán nejspíše tím, že během masturbace jsi měl erekci, zatímco po skončení masturbace se penis opět vrátil do klidového stavu. Po dosažení pohlavního vyvrcholení (orgasmu), případně i výronu semene (ejakulace), se začne do krve uvolňovat větší množství hormonu zvaného prolaktin, který způsobuje mimo jiné i odeznění erekce a návrat penisu do klidového stavu.

05.09.2018

Dobrý den, už asi 2 měsíce trpím obsesí,že bych mohl být gay. Nebudu to moc popisovat do detailu, ale podle všech zjištění mám HOCD. Prý, že se toho nedokážu zbavit bez psychiatra, ale nechce se mi svěřovat rodičům, asi by to nepochopili a nechci aby se na mě dívali jak na blázna, nevíte co bych měl dělat? Už mě nic nebaví a do všeho se musím nutit. Někdy mě taky přepadne nekontrolovatelný a silný stres.

Sad, 13 let

Milý Sade,

U dospívajícího jedince tvého věku nelze sexuální orientaci spolehlivě určit. Mnozí dospívající jsou znepokojeni, když sami u sebe pozorují různé projevy zájmu či náklonnosti vůči příslušníkům téhož pohlaví. Avšak dospívajícího jedince může vzrušovat v podstatě cokoliv, aniž by se nutně muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Důvodem je narůstající úroveň hormonální hladiny během dospívání. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat, pokud tě přitahuje či vzrušuje něco, co by tě podle tvého názoru přitahovat či vzrušovat nemělo.
Důležité je, abys nepodléhal tzv. internalizované homofobii, tedy strachu z projevů homosexuální orientace, ať už jsou tyto projevy skutečné nebo jen domnělé. Věnuj dostatek času odpočinku a svým oblíbeným volnočasovým aktivitám. Stres a psychické napětí lze snížit například pomocí dechových cvičení, koupáním v teplé vodě, poslechem oblíbené hudby nebo častějším vykonáváním masturbace.
Pokud se chceš se svými psychickými problémy obrátit na specialistu, ale nechceš rodičům vysvětlovat, že příčinou stresu jsou obavy ohledně vlastní sexuální orientace, můžeš rodičům popsat svoje obtíže, aniž bys uváděl jejich příčinu. Rozhodně si nemusíš připadat jako „blázen“, protože úzkostnou stresovou poruchou trpí až 25% populace vyspělých zemí, aniž by takto vysoký podíl populace musel být nutně považován za „blázny“.

04.09.2018

Dobrý den je v mém věku normální, že můj penis v klidu má 11,5 a při erekci 17-18?

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Uvedené rozměry penisu jsou sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrné, avšak stále ještě normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 15-ti let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Avšak „průměrný“ rozhodně neznamená „jediný správný“. Rozdíl několika centimetrů oproti běžnému průměru nemusí představovat nic abnormálního.

04.09.2018

Dobrý den, už delší dobu mám na penisu malé "bradavičky". Nacházejí se poblíž místa "uzdičky" spojující žalud a předkožku (...) Jsou na přibližně 1x1 cm 2 a při erekci jdou vidět i menší "bradavičky", které asi chtějí zvětšit. Má se to nějak léčit? Dá se koupit nějaký přípravek na odstranění těchto věcí?

Noname, 13 let

Milý Noname,

Podle popisu se nejspíše jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Několik takovýchto žlázek v okolí uzdičky rozhodně nepředstavuje žádný zdravotní problém. Zduřelé mazové žlázky není třeba nijak léčit. Ani to nelze příliš doporučovat, protože jediným způsobem odstranění těchto žlázek by bylo jejich vypálení laserem, po němž by však zůstaly trvalé jizvičky, které by mohly představovat větší problém, než žlázky samotné. Zduřelé žlázky si pokud možno neškrábej ani nemačkej, aby sis nezpůsobil poranění.

04.09.2018

Když mám erekci tak je penis až do poloviny rovný a v polovině se lehce „zlomí“ doleva. Je to v pořádku?

František, 12 let

Milý Františku,

Mírně zahnutí penisu nemusí představovat zásadní problém. Obtíže při pohlavním styku by mohlo způsobit výraznější zalomení penisu (přibližně o 30° nebo více). Takovéto zalomení je však poměrně vzácné, vyskytuje se zpravidla jako důsledek poranění vazivových pouzder topořivých těles penisu. Vrozené zalomení penisu je velmi vzácné.
Zalomení penisu lze léčit pomocí injekční aplikace kortikosteroidů přímo do topořivých těles. Jen v nejzávažnějších případech se provádí plastika topořivých těles.

04.09.2018

Ahoj,
Jak se zachovat a co dělat při prvním styku? Děkuji.

Lexa, 14 let

Milý Lexo,

První pohlavní styk by měl být určitým vyvrcholením procesu postupného sbližování dvou osob, které se milují. V ideálním případě k němu dochází mezi dvěma lidmi, kteří jsou již nějakou dobu (alespoň několik týdnů, u mladších párů raději několik měsíců) zvyklí na vzájemný tělesný kontakt.
Tělesné sbližování začíná prvními doteky, držením za ruce a prvními polibky, pokračuje přes objímání a líbání, po určité době následují první nekoitální erotické aktivity (například mazlení, vzájemná masturbace či dráždění pohlavních orgánů ústy partnera či partnerky). Samotný první pohlavní styk v užším slova smyslu (tj. vaginální pohlavní styk) sice i po takovémto předchozím sblížení představuje určitý předěl, avšak pro oba začínající milence představuje mnohem menší zátěž, než pohlavní styk bez předchozích nekoitálních aktivit. Během těchto aktivit se totiž dva mladí lidé učí poznávat tělo partnera či partnerky, dávat jeden druhému najevo své pocity a vzájemně se přizpůsobovat potřebám druhého.
Důležité je, aby pohlavnímu styku předcházela dostatečně dlouhá milostná předehra, během níž se milenci navzájem objímají a mazlí, čímž se jejich pohlavní orgány se připraví na následné spojení při pohlavním styku v užším slova smyslu. Právě během milostné předehry může pár využít své zkušenosti se vzájemnými nekoitálními aktivitami. V závěru milostné předehry by si partner měl nasadit kondom, případně mu jej může opatrně nasadit partnerka. Samotný pohlavní styk v užším slova smyslu spočívá v zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy. Pro méně zkušené páry je nejvhodnější tzv. misionářská poloha, v níž partnerka leží na zádech s rozevřenýma a pokrčenýma nohama, zatímco partner je k ní obrácen čelem. V této poloze totiž mohou oba dva, partner i partnerka, regulovat hloubku zavádění penisu do pochvy, zatímco v naprosté většině ostatních poloh má tuto možnost pouze jeden z partnerů. Po dokončení pohlavního styku následuje fáze uklidnění, kterou by oba partneři měli prožívat společně (například vleže na zádech podél sebe a podobně). Není vhodné, když partner od partnerky hned po dokončení pohlavního styku odchází a nechává ji na lůžku samotnou.
Účelem prvního pohlavního styku není „předvést se“ před partnerem či partnerkou a „prokázat“ svoje schopnosti. Není vyloučeno, že první pohlavní styk neproběhne přesně podle představ obou partnerů, avšak pokud se dva mladí lidé opravdu milují, nebudou si svůj společný výkon navzájem „kritizovat“, protože jakékoliv „nedostatky“ budou považovat pouze za informaci o tom, co by příště mohli dělat jinak.
Především je však třeba k pohlavnímu styku přistupovat odpovědně a uvědomovat si riziko neplánovaného početí. Jakmile se muž a žena (respektive chlapec a dívka) rozhodnou, že spolu budou souložit, musí počítat s tím, že jejich pohlavní styk povede k nechtěnému těhotenství partnerky. Existují sice různé antikoncepční prostředky, o nichž se běžně učí již na základních školách, avšak žádný z těchto prostředků není stoprocentně účinný (například účinnost kondomu se pohybuje okolo 97%, a to ještě jen v případě, že je použit správně a není poškozen). Pokud se tedy chlapec a dívka dosud necítí připraveni na převzetí rodičovské odpovědnosti pro případ narození jejich společného dítěte, měli by své sexuální kontakty omezit na tzv. nekoitální aktivity, při nichž nechtěné početí nehrozí.

04.09.2018

Dobrý den, je u mě vhodné chodit spát ve 22:00 když vstávám v 6:00?

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

U dospělého člověka by 8 hodin spínku stačilo, avšak dospívající jedinec ve věku 11 až 13 let by měl spát nejméně 9 hodin denně. Dostatek kvalitního spánku je totiž potřebný pro zdravý růst a vývoj jedince. Jestliže tedy vstáváš v 6 hodin ráno, měl bys chodit spát nejpozději v 9 hodin večer, tedy ve 21:00.

04.09.2018

Jsem teď prvním rokem na střední škole a potřeboval bych radu. Chtěl bych si začít psát poznámky do svého tabletu místo sešitů, bylo by to pro mě daleko snazší, mohl by to být problém? Může mi to někdo zakázat (např. učitel)?

Pavel N., 15 let 9 měsíců

Milý Pavle N.,

Pokud bys měl potvrzení z pedagogicko-psychologické poradny, že trpíš dyslexií či dysgrafií, museli by ti ve škole dovolit psát si poznámky do tabletu nebo notebooku. Pokud žádnou poruchou učení netrpíš nebo na ni nemáš potvrzení z pedagogicko-psychologické poradny, záleží pouze na jednotlivých učitelích, zda ti používání tabletu na zapisování poznámek dovolí (nejprve by ses jich měl zeptat).

04.09.2018

Dobrý den, mám už dýl takový bílý pupínky na zadní straně penisu. Něco jsem si o tom hledal a myslel jsem si že je to corone glandis nebo jak se to jmenuje. Ale pokud chápu tak u corone jsou jenom na žaludu, já je mám na zadní straně penisu když ho přetáhnu. Co to je? Co s tím? Předem děkuji za odpověď.

Xxx, 14 let

Milý Xxx,

Pravděpodobně se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Ze zdravotního ani sexuálního hlediska nepředstavují žádný problém.
Tzv. papily (papilae glandis) se nacházejí pouze na okraji neboli na „koruně“ žaludu (corona glandis) a rovněž nepředstavují žádný zdravotní problém.

04.09.2018

Dobrý den, rád bych se Vás na něco zeptal. Předkožka mi jde bez problémů stáhnout v klidovém stavu, při erekci s manuální pomocí. Problém je že při erekci mi zůstane předkožka jakoby zaseklá za žaludem, ale dá se bez potíží přetáhnout zpět. Je velký problém, že se předkožka nedá při erekci přetáhnout dál.

Jirka, 17 let

Milý Jirko,

Jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout přes okraj žaludu a opět natáhnout na žalud, mělo by být vše v naprostém pořádku. U některých chlapců a mužů lze prstenec předkožky posunout blíže ke kořeni penisu, avšak není to nutné. Záleží na pružnosti kožního pokryvu penisu a na délce uzdičky, která spojuje předkožku a spodní stranu žaludu. Podstatné je, aby manipulace s předkožkou nebyla bolestivá.

04.09.2018

Ahoj,
Je normální že dostanu jen tak z ničeho nic erekci i když nemám žádnou inspiraci ani sem třeba na nic nemyslel? Děkuji.

Lexa, 14 let

Milý Lexo,

V období dospívání se erekce dostavuje poměrně často, aniž by musela být vyvolána nějakými konkrétními myšlenkami. Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Vzhledem k hormonálním změnám, které v dospívajícím organismu probíhají, se erekce často dostavuje zcela spontánně (samovolně), aniž by k jejímu dosažení byla zapotřebí jakákoliv inspirace, ať už jakéhokoliv druhu.

04.09.2018

Ahoj, Mám takový problém. Když si stáhnu předkožku tak mám u žaludu takovou bouli. Nevím jestli je to tuková boule nebo nějaký zánět. Mám to už nějakou dobu ale vždycky se to objeví a třeba za hodinu to zmizí. Takhle se mi to objevuje (jak sem říkal) už nějakou dobu (...) Děkuji.

Lexa, 14 let

Milý Lexo,

Pokud se hrbolek nachází až za okrajem žaludu, mohlo by se jednat o některou ze žil penisu či topořivých těles. Velikost těchto žil se může poměrně často měnit, někdy se rozšiřují a jindy naopak zužují. Zánětlivé onemocnění je nepravděpodobné, protože otok by neustupoval po tak krátké době, navíc by byl provázen zarudnutím, bolestí a zřejmě i zvýšením tělesné teploty. Také tuková bulka (lipom) či mazová cysta (aterom) by nevymizela, i když by bylo možné s ní pod kůží jemně pohybovat.

04.09.2018

Můj penis měří v klidu 3cm a při erekci 6 cm, jedná se o mikropenis? Je mi 13 let.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

Uvedené rozměry jsou sice mírně podprůměrné (odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapce ve věku 11-ti let), avšak stále ještě normální. U chlapce ve věku 13-ti let lze za mikropenis považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci činí 4,4 cm nebo méně. Naproti tomu mírně podprůměrné rozměry penisu mohou být způsobeny buď vrozenými předpoklady, pozdějším nástupem či pomalejším průběhem puberty, případně se může jednat o tzv. zanořený penis. K částečnému zanoření penisu dochází například při obezitě nebo v důsledku úrazu či chirurgického zákroku.

04.09.2018

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, kolik budu měřit, až budu dospělý. Měřím 175 cm. Má mamka měří 173 a můj taťka 194. Děkuju

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Odhad očekávané cílové výšky na základě  dosažené výšky rodičů u tebe činí 190 ± 10 cm (tedy 180 až 200 cm). Vzhledem k tomu, že již tvoje současná výška je výrazně nadprůměrná, lze očekávat, že tvoje tělesná výška v dospělosti se bude blížit spíše horní hranici tohoto odhadu.

04.09.2018

V jaké třídě na základní škole je sexuální výchova?

Hellman, 11 let

Milý Hellmane,

Nejsem si zcela jistý, ale sexuální výchova je součástí předmětu rodinná výchova v 6. až 9. ročníku základních škol (název předmětu však může být různý, například „výchova ke zdraví“ a podobně).

04.09.2018

Když si chci měřit penis abych jej porovnal s tabulkou odkud po kam jej mám měřit? Popřípadě prosím nějaký obrázek. Děkuju za odpověď

O.H., 15 let

Milý O.H.

Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. Pro měření je vhodné použít proužek papíru, neboť pružný papír na rozdíl od pravítka dobře kopíruje tvar penisu, který není zcela rovný. Délka se na proužku papíru vyznačí tužkou a poté se změří pravítkem.

Obvod penisu se měří pomocí proužku papíru, který se obtočí okolo těla penisu v místě, kde je nejširší.

Také při měření obvodu se délka na proužku papíru nejprve vyznačí tužkou a poté se změří pravítkem.

04.09.2018

Dočetl jsem se tady článek o líbání ale já ani přibližně nevím co mám při líbání dělat. Jestli je to jako normální pusa nebo jen jeden ret. Opravdu nevím, díky za radu

Ondra, 15 let

Milý Ondro,

Při líbání se navzájem dotýkají rty dvou osob. Během polibku lze vykonávat jemné pohyby obou rtů, přičemž pro hlubší a intenzivnější polibek je vhodné mírně otevřít ústa. Další informace najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka S.H. ze dne 03.09.2018.

04.09.2018

Dobrý den, (...) prosím pouze odpověď

Kašpar, 15 let

Milý Kašpare,

Doporučuji navštívit zubního lékaře a konzultovat s ním možnost využití příslušných ortodontických pomůcek. Je velmi pravděpodobné, že jejich používání povede k vyřešení popsaných obtíží.

03.09.2018

Nikdy jsem se s žádnou holkou nelíbal a nevím jak na to a bojím se, že to bude trapné.

S.H., 15 let

Milý S.H.,

Obavy z prvního líbání jsou do určité míry pochopitelné, protože se jedná o činnost, se kterou dosud nemáš žádné zkušenosti. Nicméně pokud tě tvoje dívka bude mít opravdu ráda, jistě ti nebude vyčítat, že napoprvé nelíbáš jako profesionální herec z romantického filmu nebo seriálu. Možná, že ani tvoje dívka nebude mít s líbáním žádné zkušenosti. Avšak při dostatečném vzájemném porozumění jistě líbání společně zvládnete.
Předtím, než dívku políbíš, byste se měli dostatečně sblížit, protože líbání představuje značně důvěrnou formu tělesného kontaktu. Nebylo by vhodné snažit se dívku hned líbat, kdybyste se předtím ani jednou nedrželi za ruce nebo alespoň zlehka neobjali.
Před prvním polibkem bys měl dát dívce nejprve najevo, že se ji chystáš políbit, což můžeš udělat například tím, že se k dívce přikloníš. Polibek by neměl být náhlý a nečekaný. Jakmile k dívce nakloníš hlavu na určitou vzdálenost (přibližně 15 až 20 cm), nejspíše již sama pozná, že se ji chystáš políbit. V této chvíli má dívka možnost dát ti najevo, že nemá o polibek zájem. V takovém případě se od tebe odtáhne, otočí hlavu nebo začne o něčem mluvit, aby přenesla tvoji pozornost jiným směrem. Naopak v případě, že dívka má o polibek zájem, se k tobě přikloní nebo natočí hlavu tak, abys ji mohl políbit.
Pokud máš obavy z polibku na rty, můžeš dívku nejprve zkusit políbit na tvář, na krk a podobně. Jestliže bude dívka chtít, abys ji políbil na ústa, dá ti to najevo například otočením hlavy v tvém směru.
Jestliže chceš dívku políbit na ústa, měl bys těsně před polibkem pootočit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Pokud bys měl pocit, že máš v ústech příliš vlhko, můžeš před polibkem nenápadně polknout. Při polibku bys neměl mít v ústech žvýkačku a vydávat zvuky, například mlaskání. Ústa bys měl mít mírně pootevřená, avšak doteky rtů by měly být alespoň zpočátku jen lehké.
Při tzv. francouzském polibku se partner a partnerka dotýkají nejen svými ústy, ale i jazyky. Tento druh líbání je vhodný spíše pro takové páry, které se již velmi dobře znají a již mají společné zkušenosti s běžným líbáním. Ne všechny dívky však mají o francouzské polibky zájem, protože některým může takovéto líbání připadat nehygienické.
Francouzský polibek představuje přece jen důvěrnější formu kontaktu, než běžný polibek. Svůj zájem o francouzský polibek můžeš dívce naznačit například tím, že se při líbání (raději však ne hned při prvním líbání) jemně dotkneš jejích rtů špičkou jazyka. Poté již záleží na tom, jak bude dívka reagovat. Pokud bude mít o francouzský polibek zájem, začne se sama dotýkat jazykem tvých rtů a jazyka. Pokud zájem mít nebude, bude se snažit držet rty přivřené, aby ti ztížila proniknutí jazykem do jejích úst.
Polibek je vhodné provázet dotekem ruky, například jejím položením kolem pasu či ramen. Polibek na ústa lze spojit s objetím. S ukončením líbání není třeba pospíchat, dívka ti většinou dá sama najevo, že chce polibek ukončit, například tím, že se od tebe jemně odsune. Tehdy můžeš uvolnit objetí a od dívky se jemně odtáhnout. Líbání můžeš zakončit tím, že dívce řekneš něco hezkého.

03.09.2018

Dobrý den, měřím 171 cm, myslíte že bych mohl měřit v dospělosti cca 183 cm? Moje mamka má 161 a taťka 188 cm.

Stewe, 14 let

Milý Stewe,

Odhad tvé cílové výšky na základě dosažené výšky rodičů činí 181 ± 10 cm, tj. 171 až 191 cm. Vzhledem k tomu, že již v současnosti je tvoje tělesná výška mírně nadprůměrná, je  pravděpodobné, že výšky 183 cm skutečně dosáhneš.

03.09.2018

Je normální, že když mám erekci tak mi ta předkožka nedosáhne až na konec penisu (nezakryje mi ho celý)?

Lexa, 14 let

Milý Lexo,

Je to docela dobře možné. Předkožka může být různě dlouhá. Zpravidla představuje alespoň 50% kožního pokryvu penisu, avšak u některých mužů a chlapců může být delší, u jiných naopak kratší. Dále záleží i na pružnosti tkáně předkožky a penisu vůbec.
Kromě toho u mužů a chlapců, kteří mají velmi pružné závěsné vazy penisu, bývá rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci výrazný, a proto předkožka nemusí plně postačovat na pokrytí tohoto délkového rozdílu.
U některých mužů a chlapců zůstává část žaludu obnažena i v klidovém stavu, což je však dáno spíše šířkou prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, případně délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu.

03.09.2018

Dobrý deň, na začiatku prázdnin som mal nehodu kde som omylom poslal môjmu spolužiakovi poslal intímnu fotku. Vyriešili sme to rýchlo, obydvaja sme vymazali správy a dohodli sme sa že o Tom nikomu nepovieme. Do dnes to nikomu nepovedal no keď som bol prvý deň v škole a bol som s ním v triede tak som sa cítil veľmi vystresovane. Je to inteligentný človek ktorý má aj frajerku takže pochybujem že by mal potrebu obrom niekomu hovoriť a pokaziť mi to. Je možné sa nejako upokojiť a prestať sa znepokojovať? A ako by som mohol sa dostať cez tento incident aby som tento školský rok prežil v poriadku s ním?

Anonym, 14 let

Milý Anonyme,

Pravdou je, že se sdílením fotografií intimního obsahu jsou spojena určitá rizika. Může se stát (jako například v tvém případě), že takovouto fotografii obdrží jiná osoba než ta, pro kterou byla určena. Avšak i posílání intimních fotografií velmi dobrým kamarádům nebo kamarádkám s sebou přináší určitá rizika, protože nikdy nemůžeš předem vědět, zda váš kamarádský vztah neskončí. V takovém případě by mohly být podobné fotografie využity jako nástroj pomsty (například dívka, která by se s tebou rozešla, by poté mohla tvoje intimní fotografie ukazovat svým kamarádkám, aby tě před nimi přivedla do trapné situace).
Pokud tvůj spolužák dotyčnou zprávu opravdu smazal, mělo by být vše v pořádku, i když určité obavy či znepokojení jsou celkem pochopitelné. Není důvod, abys svoje chování ke spolužákovi nějakým zásadním způsobem měnil. Pokud už jste mezi sebou vše vyřídili, není nutné, aby ses k této otázce ještě vracel a například se spolužáka opakovaně ptal, zda omylem zaslané snímky skutečně smazal. Celou záležitost se snaž brát spíše jako poučení do budoucnosti a námět k úvaze o tom, co by se mohlo stát, kdyby ses ještě někdy dopustil podobného omylu.

03.09.2018

Dobrý den, je možné mít na žaludu pihu? Všiml jsem si že mám malou černohnědnou pihu u ústí močové trubice. Nebolí ani se nezvětšuje. Je to v pořádku? Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Povrch žaludu sice neobsahuje žádné kožní barvivo (pigment), avšak u některých jedinců se přesto mohou na žaludu vyskytovat různé pigmentové skvrny. Ve většině případů nejsou nijak škodlivé a není třeba je odstraňovat. Pokud by se však skvrna výrazně zvětšovala nebo by začala krvácet, doporučoval bych navštívit kožního lékaře (dermatologa).

03.09.2018

Dobrý den, (...)

Ten, 16 let

Milý Ten,

Zásadní omezování masturbačních aktivit rozhodně nedoporučuji. Nelze od něj očekávat ani „jasnější mysl“, ani větší senzitivitu a už vůbec ne větší sebevědomí. Pokud jde o časovou úsporu, ta je vcelku zanedbatelná.
Neexistuje žádný seriózní vědecký výzkum, který by prokazoval „škodlivost“ masturbace nebo „prospěšnost“ jejího omezování. Řada vědeckých studií prokázala, že masturbace je nejen neškodná, ale i zdravotně prospěšná (viz např. Hyde, J.S.: Understanding human sexuality. New York, 1979; Rosen, R.; Rosen, L.: Human sexuality. New York, 1981; Bancroft, J.: Human sexuality and its problems. London, 1983). Dále je prokázáno, že neexistuje souvislost mezi masturbací a pozdější sexuální aktivitou, uspokojením, vzrušením či problémy ve vztahu (viz Leitenberg, H. a kol.: Gender differences in masturbation and the relation of masturbation experience in preadolescence and/or early adolescence to sexual behavior and sexual adjustment in young adulthood. Arch. Sex. Behav. 1993, č. 22, s. 87-93).
Zastánci omezování masturbace hazardují s tělesným i duševním zdravím dospívajících. V současné době žádná seriózní profesní zdravotnická organizace nedoporučuje uplatňování restriktivního (omezujícího) přístupu k masturbačním aktivitám, a to ani u dospívajících, ani u jiných věkových kategorií.

03.09.2018

Ahoj, nemůžu při masturbování dosáhnout orgasmu. Před týdnem stačila 1 minuta ale postupem času už to nejde. Co s tím?

L, 12 let

Milý L,

Obtíže při dosahování orgasmu nejsou u dospívajících příliš časté. Jestliže jsi v minulosti orgasmu dosahoval, zatímco v poslední době jej nedosahuješ, mají tvé obtíže nejspíše psychické příčiny. V úvahu připadá stres a nadměrná psychická zátěž. Doporučuji věnovat dostatek času odpočinku, k uvolnění může přispět například koupání v teplé vodě či poslech oblíbené hudby.

03.09.2018

Mužů jít v mém věku do sex shopu a koupit si umělou vagínu?

Špenát, 15 let

Milý Špenáte,

Do obchodů s erotickými pomůckami (neboli „sex-shopů“) mohou vstupovat pouze osoby starší 18-ti let, podobně jako například do provozoven, kde se hrají hazardní hry. Avšak i kdybys měl možnost si nějakou erotickou pomůcku (například umělou vagínu) opatřit, její používání rozhodně nedoporučuji. Při používání takové pomůcky může dojít k řadě nepříjemných poranění, k nimž patří například oděrky, trhlinky a podobně. Naprosto bezpečně lze masturbaci vykonávat rukou a výsledek je v podstatě stejný, tedy dosažení orgasmu a ejakulace.

03.09.2018

1/ kde je penis nejcitlivější ?
2/ můj kámoš má jinak citlivý penis než já, co bolí mě ho někdy nebolí proč ?
3/ na předkožce se mě zachytávají malé kousky látky ze spodního prádla nevadí to ?

$&£, 15 let

Milý $&£,

1) Eroticky nejcitlivější částí penisu je prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, jde se nachází několik tisíc nervových zakončení. K citlivým částem penisu patří rovněž uzdička (frenulum), která spojuje předkožku se spodní stranou žaludu.
2) Mezi dvěma jedinci se mohou projevovat větší či menší individuální rozdíly ve vnímání stejných mechanických podnětů. Možná, že tvůj kamarád je zvyklý vykonávat určité pohyby či doteky, které nevnímá jako nepříjemné, přestože pro tebe nepříjemné jsou.
3) Drobné částečky textilu (například ze spodního prádla) by neměly být nijak zdravotně závadné a lze je smýt při koupání či sprchování. Pokud by nějaké částečky textilu zůstávaly na penisu i po jeho opláchnutí, zkus si jej umýt důkladněji.

02.09.2018

Dobrý den,
Většinou masturbuji před spaním a mám pokoj společný se svojí desetiletou sestrou, no a já si myslím že teď byla vzhůru (nejsem si na 100% jistý), ale nevím jestli ví vůbec co jsem dělal. Jestli jo tak to asi řekne rodičům a já nevím kdyby se mě na to zeptala co bych ji odpověděl. Popřípadě jak se v takovéhle situaci zachovat? Děkuji

Alien, 15 let

Milý Aliene,

Pro masturbaci by sis měl najít dostatek soukromí, protože se jedná o intimní aktivitu. Pokud sdílíš společný pokoj se sestrou, bylo by možná lepší, kdybys masturbaci vykonával v jiné místnosti, například v koupelně.
Případné vysvětlení závisí na tom, jak dalece jsou vztahy ve vaší rodině otevřené a důvěrné. V některých rodinách se o tématech spojených s pohlavním dospíváním a jeho různými projevy nemluví vůbec, v jiných pouze obecně nebo v náznacích. Pouze v některých rodinách panuje taková otevřenost, že rodiče a děti (případně sourozenci) se před sebou nestydí hovořit v podstatě o čemkoliv. Při rozhovoru s mladším sourozencem je však třeba dbát na to, aby veškeré informace byly přiměřené věku a dostatečně srozumitelné.

02.09.2018

Jak mám použít lubrikační gel, aby se mi s ním dobře honilo?

Denis, 12 let

Milý Denisi,

Lubrikační gel lze použít pro snížení nadměrného tření při sexuálních aktivitách včetně masturbace. Při masturbaci lze lubrikační gel nanést buď přímo na penis, nebo na ruku, kterou se vykonávají masturbační pohyby. Pro začátek postačí malé množství, v případě potřeby lze gel kdykoliv přidat.

02.09.2018

1) Mám se setkat s se sestrou svého kamaráda a ten mi řekl že s ní můžu chodit ale rodiče tvrdí že to není holka pro mě.
2) Jinak se mi líbí jedna spolužačka ale ta mi nevěří, furt jsem miloval jiné dívky a mamka tvrdí že bych mohl se svojí kamarádkou prý se ke mě nejvíc hodí jenomže ta má kluka a toho miluje a on jí a mamka to ví co teď?

Roman, 14 let

Milý Romane,

1) S dívkou budeš chodit ty, nikoli tvoje maminka. Záleží tedy především na tobě, abys posoudil, zda se s dívkou k sobě hodíte.
2) Jestliže již tato dívka chodí s jiným chlapcem a mají se rádi, je třeba tuto skutečnost respektovat. V žádném případě by ses neměl snažit dívku jinému chlapci přebrat.

02.09.2018

Ahoj chtěl bych se zeptat jak zhubnout měřím 176 cm a vážím 86 kg. Zkoušel jsem několik diet, ale většina mi nepomohla, děkuji

Ahoj, 15 let

Milý Ahoj,

Při hubnutí doporučuji kombinovat úpravu stravovacích návyků a dostatek pohybových aktivit. Denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel, přičemž poslední z nich (večeři) bys měl jíst nejpozději 3 hodiny před uložením ke spánku. Důležité je rovněž dodržování pitného režimu, tedy zajištění dostatečného příjmu tekutin. Dále by ses měl vyhýbat některým druhům potravin, po nichž se tloustne. Patří k nim například tučná jídla a světlé pečivo („bílé“ rohlíky, housky, veky či toastový chléb).  Světlé pečivo z pšeničné mouky doporučuji nahradit tmavým pečivem z žitné mouky. Naproti tomu můžeš konzumovat více zeleniny.
Mezi vhodné pohybové aktivity patří plavání, které je spojeno s vysokým výdejem energie (v závislosti na rychlosti a použitém stylu se při plavání „spotřebuje“ energie okolo 1 900 až 2 500 kJ za hodinu) a na rozdíl od běhu nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby.
Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

01.09.2018

Myslíte že je na můj věk spíš malý penis s délkou 14,5-15 cm a obvodem 11,75 cm?

natajno, 13 let

Milý natajno,

Uvedené rozměry penisu vzhledem k tvému věku rozhodně nejsou malé. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13-ti let činí při erekci 11 až 14 cm, průměrný obvod penisu při erekci činí v tomtéž věku 10 cm. Rozměry tvého penisu jsou tedy nadprůměrné, avšak stále ještě normální (v podstatě odpovídají průměrným rozměrům penisu u chlapce ve věku 16-ti let). Větší rozměry penisu mohou být dány buď vrozenými předpoklady, nebo urychlením jeho vývoje (v tomto případě přibližně o 2 roky).

01.09.2018

Od kolika let přibližně rostou vousy?

Muzikant, 13 let

Milý Muzikante,

Růst vousů začíná nejčastěji ve věku okolo 14-ti let, avšak je třeba počítat s individuálními rozdíly, které jsou dány například dědičnými předpoklady. U některých chlapců se první tenké a krátké vousky objevují již na počátku puberty, u jiných až v jejím závěru.

01.09.2018

Ahoj na varlatach mám asi vyrážku. Vyrážka ma neboli aké boli ma iba keď si po nej prejdem. Diek za odpoveď.

Filip1, 13 let

Milý Filipe1,

Předpokládám, že vyrážka se nachází na šourku, tedy na povrchu váčku, v němž jsou varlata uložena. Pojem vyrážka je příliš široký, v úvahu připadá například dermatitida (zánět kůže), mykotická (plísňová) onemocnění, opruzeniny či ekzém. Přesnější diagnózu lze stanovit pouze na základě vyšetření na dermatologii.
Způsob léčby závisí na konkrétním onemocnění. Při dermatitidě lze využít panthenolovou mast (např. panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum), při mykotických onemocněních leze využít například canesten nebo clotrimazol. V závažnějších případech se nasazují kortikoidní masti, které se však vydávají na lékařský předpis (výjimkou je hydrocortison 10 mg/g, který však nemusí být dostatečně účinný).
Pokud se příznaky kožního onemocnění budou zhoršovat (i při použití některého z volně prodejných léčiv), doporučuji navštívit kožního lékaře.
V rámci prevence podobných obtíží je třeba věnovat dostatečnou pozornost hygieně pohlavních orgánů a na každý den si brát čisté spodní prádlo. Spodní prádlo by mělo být dostatečně prodyšné a pokud možno vyrobené ze 100% bavlny.

01.09.2018

Po vymočení mě svědí penis, je to normální?

Politik, 11 let

Milý Politiku,

Svědění při močení nebo po vymočení může být projevem infekčního onemocnění vývodných cest močových. Doporučuji zajistit si klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Pokud obtíže trvají delší dobu, měl by ses svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat jej, aby s tebou navštívil praktického lékaře pro děti a dorost.

01.09.2018

Chtěl bych se zeptat, proč mám někdy ulepený žalud - nejvíc kolem močového otvoru – nějakou lepkavou tekutinou a ještě jestli je v pořádku že mám penis při erekci trochu doleva. Děkuju za odpovědi.

Štěpán, 13 let

Milý Štěpáne,

Patrně se jedná o tzv. preejakulační tekutinu, k jejímuž uvolňování dochází například při silném pohlavním vzrušení. U některých mužů a chlapců se uvolňuje pouze malé množství této tekutiny (jedna nebo několik kapek), avšak u jiných se preejakulační tekutina tvoří ve větším množství (až několik mililitrů). Kvůli vlhkému povrchu žaludu se nemusíš znepokojovat, problémem by naopak bylo spíše jeho vysušování. Pokud ti příliš vlhký povrch žaludu vadí, můžeš si jej opláchnout vodou a osušit ručníkem.
Přibližně u 55% chlapců směřuje penis při erekci kolmo k tělu (tedy rovně), zatímco u ostatních je mírně zahnutý na jednu či druhou stranu (viz údaje v následující tabulce). Mírnější zahnutí penisu do strany (do 20°) je naprosto normální a nepředstavuje žádný zdravotní problém.

01.09.2018

Dobrý den mam problém že třeba když sem se svou holkou a líbáme se tak mi začne bolet břicho , nebo když s ní spím nevíte kvůli čemu to může být?

Janevimuz, 16 let

Milý Janevimuz,

Popsané obtíže mají nejspíše psychický původ. Bolesti břicha mohou být způsobeny prudkým stažením určitých svalů, k němuž může dojít působením stresu v psychicky náročné situaci. Tento jev se nazývá dyspepsie (lidově se označuje též jako „žaludeční neuróza). Možná, že se v přítomnosti své dívky cítíš poněkud nesvůj, protože se nedokážeš uvolnit a máš obavy, že uděláš „něco špatně“. Dívka tě však jistě má ráda, a tudíž je nepravděpodobné, že by tě přestala mít ráda kvůli tomu, že nebudeš vždy a za všech okolností naprosto perfektní. I kdybys měl nějaké drobné nedostatky, milující dívka pro ně jistě bude mít pochopení.

01.09.2018

Vše anonymně prosím (...)

Honza, 14 let

Milý Honzo,

Jedná se o zánětlivou reakci v místě ucpaného vývodu mazové žlázky. Bolest lze zmírnit pomocí teplých obkladů (postačí kousek látky namočený do teplé vody a vyždímaný), které se na postižené místo přikládají dvakrát až třikrát denně přibližně na 10 minut. Okolí postiženého místa si alespoň jednou denně umyj teplou vodou a mýdlem.
Až dojde k vyhnisání zánětlivého ložiska, k čemuž může dojít za několik dní, měl bys věnovat zvýšenou pozornost hygieně a příslušnou část těla si umývat alespoň dvakrát denně. Na místě může vzniknout drobná ranka, která se hojí přibližně týden. Pokud by ranka byla větší, můžeš ji překrýt náplastí.