Chlapci a dívky spolu

Během puberty většina chlapců dříve nebo později zjistí, že je zajímají dívky. Může se stát, že dospívající chlapec se do nějaké dívky zamiluje. Nebo sice nemyslí na nějakou konkrétní dívku ze svého okolí, ale přesto by se s nějakou dívkou chtěl seznámit a začít s ní „chodit“.

Pro některé chlapce není problém navázat s dívkou přátelství. Takoví chlapci buď mají něco, čím mohou na dívky zapůsobit (například atletickou postavu nebo hodně peněz na návštěvy kina či fast foodů), jiní jsou v tomto směru méně úspěšní. Kvůli neúspěchu u dívek nebo i kvůli rozchodu s dívkou, s níž předtím „chodil“, se pak dospívající člověk často (a většinou zbytečně) trápí.

Jestliže si dospívající chlapec myslí, že už by s nějakou dívkou mohl „chodit“, měl by si v první řadě ujasnit odpověď na otázku „Proč?“. Odpovědi mohou být různé. Má chlapec o určitou dívku ve svém okolí zájem proto, že je mu sympatická, nebo chce jen s „někým“ chodit, aby se mohl například chlubit před ostatními?

Není správné, když chlapec chce mít dívku jen na „okrasu“, například proto, aby s ní „ohromil“ kamarády. Není správné s druhou lidskou bytostí zacházet tak, jako kdyby se jednalo o nějakou věc. Navíc takové vztahy většinou moc dlouho nevydrží, zejména pokud je dívka chytrá a brzy pozná, že chlapci na ní samotné ve skutečnosti nezáleží.

Něco jiného je, když se chlapec do nějaké dívky doopravdy zamiluje a chtěl by se s ní sblížit. Takový chlapec má ovšem před sebou hodně námahy a často i trápení, protože na rozdíl od zvířat, u kterých se „namlouvání“ odehrává zcela přirozenou cestou, u lidí je všechno složitější. Civilizace „vybudovala“ mezi příslušníky mužského a ženského pohlaví celou řadu bariér (takovou bariérou je například zdrženlivost vůči opačnému pohlaví, zejména u dívek), a tyto bariéry je třeba překonat. Což se ne každému podaří.

Jak navázat vztah s dívkou?

V různých časopisech pro dospívající mládež se můžete dočíst zaručeně spolehlivé návody a recepty na to, jak získat (často se používá dost nevybíravé označení „sbalit“) dívku svého srdce (případně jak získat chlapce svého srdce, pokud se jedná o časopis pro dívky). Najdeme zde jednoduché i „rafinované“ návody, jak se seznámit a následně si udržet vztah, ale je třeba si uvědomit, že takové články často slouží spíše jen pro zábavu čtenářů a jejich efektivita nemusí být taková, jak autoři či autorky těchto článků slibují. navíc takové „návody“ svým způsobem podporují a posilují výše uvedený přístup některých chlapců k dívkám (případně dívek k chlapcům) jako k věcem. Ale člověk, myslící a cítící bytost, není nějaká hračka, kterou nám někdo dal, abychom si s ní hráli a zkoušeli si na ní něco dokazovat.

Návody či recepty na „sbalení holky“ (nebo kluka) na této stránce sice nenajdete, nicméně pro ty, kteří se chtějí seznámit, je zde alespoň několik dobrých rad:

 • Nedělej ze sebe něco, čím nejsi. Pokud se přetvařuješ, abys získal dívku, ona to stejně dříve či později pozná. Dívky si váží upřímnosti. Buď takový, jaký jsi a na nic si nehraj.
 • Nedávej dívce nápadně najevo, že o ní máš zájem. I kdybys jí byl také sympatický, začala by se tvým snahám o sblížení podvědomě bránit. Navíc nějakým okázalým dvořením bys dívku mohl přivést do rozpaků, obzvláště v přítomnosti dalších lidí.
 • Všímej si toho, jak se dívka chová. Zkus nenápadně vypozorovat, jaké má zájmy, co se jí líbí a podobně. Ale nehraj si při tom na detektiva, který sleduje podezřelého, nebo dokonce na lovce, který sleduje svoji příští kořist.
 • Zkus s dívkou navázat přátelství. Ale dělej to tak, aby se nebála, že ji chceš „sbalit“. Mluv s ní normálně, jako kdybys mluvil třeba se svým kamarádem (ale vyhýbej se neslušným výrazům).
 • Pokud máš pocit, že dívka už je připravena na to, abys jí sdělil své pocity nebo pozval na schůzku, dělej to mezi čtyřma očima, ne v přítomnosti dalších lidí (např. jejích kamarádek a podobně). To má dvě výhody – dívka se nebude stydět ti upřímně odpovědět, a v případě, že tě odmítne, nebudeš mít tak velkou ostudu, jako kdyby u toho někdo byl.
 • Navázání vztahu někdy vyžaduje vytrvalost, ale to neznamená, abys byl dotěrný. Pokud narazíš na rozhodné odmítnutí, raději se stáhni. Dívka by totiž tvé dvoření a namlouvání mohla považovat za obtěžování.
 • Seznámení s dívkou si sice můžeš dopředu naplánovat, ale pamatuj, že nejkrásnější scénáře píše život sám. Mnoho hezkých vztahů začalo třeba úplně náhodně, tím, že se dva lidé dostali do naprosto nečekané situace, někde se potkali, uvíznuli ve výtahu či jim oběma ujel autobus a tak podobě. Nikdy předem nevíš, co tě v životě potká.
 • Když už s dívkou začneš chodit, neměl by ses na ní příliš fixovat. Většina takových vztahů dříve či později skončí, a čím víc si od vztahu slibuješ, tím víc se budeš trápit, když skončí. Pokud jsi zamilovaný,  je to těžké, ale zkus kromě srdce alespoň čas od času používat i rozum.
 • Nesnaž se dívce ve všem vyhovět. Měla by pocit, že jsi slaboch nebo že nedovedeš zdvořile odmítnout, když tě někdo žádá o něco, co nechceš udělat. Navíc v každém vztahu musí oba dva, chlapec i dívka, občas dávat i brát. Pokud jeden neustále něco vyžaduje a druhý se jen neustále přizpůsobuje, není vztah v pořádku.
 • Bez ohledu na to, jaké jsou tvé finanční možnosti, s různými dárky nebo zvaním na jídlo a podobně to nepřeháněj. Samozřejmě, malý dárek k narozeninám či jmeninám potěší, ale dívka by neměla mít pocit, že si ji vydržuješ. Jen lehké dívky se nechávají kupovat.
 • Nenech se vydírat. Pokud ti dívka vyhrožuje, že se s tebou rozejde, tak asi něco není v pořádku a je otázkou času, kdy to doopravdy udělá. V každém vztahu se sice musí dělat kompromisy (oboustranně přijatelná rozhodnutí), ale pamatuj, že s dívkou jsi většinou jen dočasně, kdežto sám se sebou budeš celý život.
 • Pokud se s tebou dívka rozejde, netrap se. Ona ti za to nestojí. Když s tebou nechce chodit, je to její problém. Jsi přece docela fajn kluk a můžeš si najít jinou dívku.