Trenýrky nebo slipy?

Na začátku puberty má většina chlapců problém se spodním prádlem, protože do starých, ještě dětských trenýrek nebo slipů se jim už nevejde všechno, co by se tam vejít mělo. Nastává čas na nákup nového spodního prádla a to bývá spojeno i s rozhodnutím, jaký druh prádla bude chlapec nosit. Někteří dávají přednost trenýrkám, jiní boxerkám nebo slipům.

  • Trenýrky mívají různě široké nohavičky a na jejich přední i na zadní straně vede od pasu do rozkroku šev. Vyrábějí se z tkané, nepřiléhavé látky.
  • Boxerky mají také nohavičky, ale jsou užší v bocích a většinou mají vyšší pas než trenýrky (tedy nosí se výš). V jejich přední části je zapínání na jeden nebo více knoflíků. Mohou se vyrábět z tkané látky i z úpletu.
  • Slipy většinou nemají nohavičky (i když existují i zvláštní slipy s nohavičkami) a zakrývají jen to nejdůležitější. V jejich přední části je látka většinou dvojitá. Slipy se vyrábějí z přiléhavé látky (z úpletu).

Každý typ spodního prádla má své výhody i nevýhody. Záleží proto na každém chlapci či muži, čemu dává přednost.

Někteří lékaři tvrdí, že pro každodenní nošení jsou lepší trenýrky, než slipy. Zdůvodňují to větší volností trenýrek. Při nošení slipů jsou totiž pohlavní orgány (hlavně varlata) více přitisknuté k tělu. To může vést k nezdravému přehřívání varlat, která potřebují nižší teplotu, než jakou má zbytek těla. Naopak v trenýrkách visí pohlavní orgány volně dolů, a tudíž se tolik nezahřívají.
Boxerky představují určitý kompromis – většinou jsou přiléhavější než trenýrky, ale neobepínají pohlavní orgány tak důkladně, jako slipy.

Ve skutečnosti však záleží také na správné velikosti (rozměrech) spodního prádla. Příliš těsné trenýrky určitě nejsou „zdravější“ nebo pohodlnější, než volné slipy. Navíc při nošení těsných trenýrek dochází k „zakrajování“ jejich švu do rozkroku. Správná velikost spodního prádla má svůj význam hlavně v pubertě, kdy dochází ke zvětšování pohlavních orgánů.

Někteří dospívající chlapci v určitém věku přestávají nosit slipy a dávají přednost boxerkám. Může to souviset se zvětšováním pohlavních orgánů, protože spodní prádlo volnějšího střihu není nutné tak často nahrazovat větší velikostí. Příčina však může spočívat i v tom, že chlapec se v boxerkách cítí „dospělejší“, než ve slipech, zvláště pokud v dětství nosil slipy. Záměnu „dětských“ slipů za boxerky mohou takoví chlapci považovat za jeden z projevů svého „rozchodu“ s dětstvím, a za vnější znak osamostatnění.

Jednotliví muži či chlapci se od sebe liší nejen tím, jakému druhu prádla dávají přednost, ale i tím, jakým způsobem spodní prádlo nosí. Pohlavní orgány se dají ve spodním prádle „uložit“ různými způsoby.

Poloha pohlavních orgánů ve slipech: směrem dolů, nahoru a dopředu.

Poloha pohlavních orgánů v trenýrkách: uprostřed, napravo, nalevo.

Zde opět záleží na tom, čemu kdo dává předost. Samozřejmě, poloha penisu a varlat se během dne může měnit i podle polohy celého těla. Pokud si však chlapec či muž nemůže najít „správnou“, tedy pohodlnou polohu pohlavních orgánů, pak to většinou znamená, že má spodní prádlo příliš malé (těsné) nebo naopak příliš velké (volné), a že by měl uvažovat o změně velikosti, případně i typu spodního prádla.

Kromě typu a velikosti záleží i na materiálu, z něhož je spodní prádlo vyrobeno. Nejlepší je prádlo ze stoprocentní bavlny, které je prodyšné a pohodlné na nošení. Naopak ve spodním prádle s příměsí umělých vláken (jako je například polyester nebo polyamid) se tělo mnohem více potí a pokožka méně dýchá.

V souvislosti se spodním prádlem je třeba zmínit ještě jednu důležitou věc, a tou je čistota. Každodenní výměna spodního prádla za čisté by měla být samozřejmostí, ať už člověk nosí trenýrky, slipy nebo boxerky. Dlouhodobé nošení špinavého spodního prádla obvykle vede k nástupu nepříjemných komplikací v podobě opruzenin, vyrážek či jiných kožních onemocnění.

Někteří muži a chlapci dokonce nenosí žádné spodní prádlo. Tomu se někdy říká chodit naostro“. Jenže to není zrovna dobrý nápad, protože spodní prádlo, ať už jsou to trenýrky, slipy nebo boxerky, má svůj význam. Spodní prádlo chrání oblečení před zpocením a znečištěním. Navíc látka, z níž se vyrábí spodní prádlo, je zpravidla pohodlnější na nošení, než například látka, ze které se dělají džíny nebo jiné kalhoty. Kromě toho, bez spodního prádla může snadněji dojít k nepříjemnému poranění citlivých míst při zapínání zipu u kalhot. Ze všech těchto důvodů je lepší nějaké spodní prádlo nosit. Pokud se ale někdo rozhodně, že žádné spodní prádlo nosit nebude, je to jeho věc.

Kam dál?

Moje tělo se mění

A co tam máš ty?

Jednotliví muži a chlapci se od sebe liší, ale základní stavba jejich těla je u všech stejná. Mužské pohlavní orgány mají řadu názvů, z nichž některé jsou spisovné, jiné nespisovné nebo dokonce neslušné.


Já se tak stydím!

Dospívající člověk se občas dostává do situací, kdy se za své tělo stydí. V určitých situacích je přiměřený stud normální. Avšak nikdo není naprosto dokonalý a neměl by se za svůj vzhled stydět.


Co a jak se mění?

V pubertě dochází k řadě změn v tělesném vzhledu chlapce. Jeho tělo přestává vypadat dětsky a začíná se přibližovat k podobě dospělého člověka. Zde je přehled základních změn.


Pět stupňů vývoje

Různí chlapci se vyvíjejí různým tempem, avšak v období dospívání každý prochází několika stupni tělesného vývoje. Stupnici vývoje pohlavních orgánů sestavil anglický lékař James Tanner.


Jak moc vyrostu?

O změnách tělesné výšky a hmotnosti během puberty, a také o jejich vzájemném poměru.

 

 
Já chci mít větší penis!

Někteří chlapci se trápí, protože si myslí, že jejich penis je příliš malý. V tomto příspěvku najdete informace na téma „malý penis“.

 


Co se mi to s ním děje?

O tělesném projevu známém pod názvem erekce (ztopoření penisu) a o problémech, které s ní mohou být spojeny, když se dostaví v nežádoucí dobu a na nežádoucím místě.


Hra pro jednoho

Pohlavní orgány mohou být zdrojem příjemných pocitů. Proto většina dospívajících chlapců masturbuje. Někdy se u nich dostavuje tzv. poluce. Co to všechno znamená?

 

Jak o sebe pečovat

Jak pečovat o čistotu?

Být čistý je důležité v každém věku. Dospívající chlapec by však měl věnovat zvláštní pozornost mytí některých částí svého těla.

 

Žalud a předkožka

Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stahovat za žalud penisu. Někteří chlapci mají zúženou předkožku (fimózu), která se dá léčit i jinak, než operativně.

 

Samovyšetření varlat

Jednoduchou metodou samovyšetření varlat se dá odhalit nebezpečný nádor, jehož úspěšná léčba závisí právě na včasném odhalení.

 

Potřebuješ zhubnout?

  Celkový vzhled postavy je do značné míry dán poměrem mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud dospívající chlapec řeší problémy s nadváhou nebo obezitou, může mu hodně pomoci úprava jídelníčku.

 

Jak zdravě spát

Zdravý člověk prospí v součtu přibližně třetinu svého života. Kvalitní spánek představuje jednu ze základních tělesných potřeb.

 

Jak se oholit

Od určitého věku začínají chlapcům růst vousy. Existuje více způsobů, jak se holit. Někteří lidé si holí i ochlupení na některých částech těla.

 


Trenýrky nebo slipy?

Existují různé typy spodního prádla. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Co je důležité při výběru „správného“ spodního prádla pro chlapce či muže?

 

Já a ti ostatní

Jak to mají dívky?

Také dívky procházejí obdobím pohlavního dospívání. A také chlapci by měli o dívčím dospívání alespoň něco vědět, aby nepodléhali zkresleným představám a nedostávali se do trapných situací.


Chlapci a dívky spolu

Během puberty se většina chlapců začíná zajímat o dívky. Někdy spolu začínají „chodit“ a prožívat své první lásky.

 


Láska a erotika

Člověk má potřebu milovat a být milován. Kromě kamarádství či přátelství existují i erotické vztahy.

 


Nejsem homosexuál?

Pro dospívajícího člověka je důležité kamarádství. Ale jak důvěrný může být vztah ke kamarádovi, aniž by se jednalo o projev homosexuality (tedy pohlavní náklonnosti k osobě téhož pohlaví)?


Já už nejsem dítě!

V pubertě se mění nejen tělesný vzhled, ale i způsob uvažování. Chlapec přestává myslet jako dítě a začíná myslet jako dospělý. To může vést ke konfliktům s okolím, hlavně s dospělými.

 

Nenech si ubližovat

Pohlavní zneužívání

Dospívající člověk se může stát obětí pohlavního zneužívání ze strany dospělého. Takovému zneužívání se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Týrání

Dospívající člověk se může stát obětí domácího násilí a hrubého, násilného zacházení. Takovému zacházení se lze bránit, a když už nastane, dá se řešit.

 


Násilí ve škole

Dospívající člověk se může stát obětí násilí i ve škole, ze strany spolužáků. Problém zvaný šikana je sice závažný, ale dá se řešit. Vždy je nejdůležitější se někomu svěřit.

 


Počítačová kriminalita

Dospívající člověk se může stát obětí počítačové a internetové kriminality. Tomu se lze bránit, a když už se něco stane, dá se to řešit.

 

Poradna, návštěvní kniha, seznam literatury

Otázky a odpovědi

Nenašel jsi na stránkách, co jsi hledal? V této poradně dostaneš odpovědi na své dotazy týkající se pohlavního dospívání a všeho, co s ním souvisí.

 

Návštěvní kniha

Do Návštěvní knihy můžete napsat svůj vlastní příspěvek. Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějaký zajímavý nápad? Pokud ano, můžete vložit vlastní příspěvek.

 

Ankety a dotazníky

Na přání některých návštěvníků zde nabízím možnost hlasování v anketách na různá témata.

 

Seznam literatury

Odkazy

Knížky

Text © MUDr. Jiří Staněk, 2013 - 2018
Illustrations © Lukáš Ryholec, 2013 - 2018