Trenýrky nebo slipy?

Na začátku puberty má většina chlapců problém se spodním prádlem, protože do starých, ještě dětských trenýrek nebo slipů se jim už nevejde všechno, co by se tam vejít mělo. Nastává čas na nákup nového spodního prádla a to bývá spojeno i s rozhodnutím, jaký druh prádla bude chlapec nosit. Někteří dávají přednost trenýrkám, jiní boxerkám nebo slipům.

  • Trenýrky mívají různě široké nohavičky a na jejich přední i na zadní straně vede od pasu do rozkroku šev. Vyrábějí se z tkané, nepřiléhavé látky.
  • Boxerky mají také nohavičky, ale jsou užší v bocích a většinou mají vyšší pas než trenýrky (tedy nosí se výš). V jejich přední části je zapínání na jeden nebo více knoflíků. Mohou se vyrábět z tkané látky i z úpletu.
  • Slipy většinou nemají nohavičky (i když existují i zvláštní slipy s nohavičkami) a zakrývají jen to nejdůležitější. V jejich přední části je látka většinou dvojitá. Slipy se vyrábějí z přiléhavé látky (z úpletu).

Každý typ spodního prádla má své výhody i nevýhody. Záleží proto na každém chlapci či muži, čemu dává přednost.

Někteří lidé tvrdí, že pro každodenní nošení jsou lepší trenýrky, než slipy. Zdůvodňují to větší volností trenýrek. Při nošení slipů jsou totiž pohlavní orgány (hlavně varlata) více přitisknuté k tělu. To může vést k nezdravému přehřívání varlat, která potřebují nižší teplotu, než jakou má zbytek těla. Naopak v trenýrkách visí pohlavní orgány volně dolů, a tudíž se tolik nezahřívají.
Boxerky představují určitý kompromis – většinou jsou přiléhavější než trenýrky, ale neobepínají pohlavní orgány tak důkladně, jako slipy.

Ve skutečnosti však záleží především na správné velikosti (rozměrech) spodního prádla. Příliš těsné trenýrky určitě nejsou „zdravější“ nebo pohodlnější, než volné slipy. Navíc při nošení těsných trenýrek dochází k „zakrajování“ jejich švu do rozkroku. Správná velikost spodního prádla má svůj význam hlavně v pubertě, kdy dochází ke zvětšování pohlavních orgánů.

Někteří dospívající chlapci v určitém věku přestávají nosit slipy a dávají přednost boxerkám.
Změna druhu spodního prádla může souviset se zvětšováním pohlavních orgánů, protože spodní prádlo volnějšího střihu není nutné tak často nahrazovat větší velikostí. Příčina však může spočívat i v tom, že chlapec se v boxerkách cítí „dospělejší“, než ve slipech, zvláště pokud v dětství nosil slipy. Záměnu „dětských“ slipů za boxerky mohou takoví chlapci považovat za jeden z projevů svého „rozchodu“ s dětstvím, a za vnější znak osamostatnění.

Jednotliví muži či chlapci se od sebe liší nejen tím, jakému druhu prádla dávají přednost, ale i tím, jakým způsobem spodní prádlo nosí. Pohlavní orgány se dají ve spodním prádle „uložit“ různými způsoby.

Poloha pohlavních orgánů ve slipech: směrem dolů, nahoru a dopředu.

Poloha pohlavních orgánů v trenýrkách: uprostřed, napravo, nalevo.

Zde opět záleží na tom, čemu kdo dává předost. Samozřejmě, poloha penisu a varlat se během dne může měnit i podle polohy celého těla. Pokud si však chlapec či muž nemůže najít „správnou“, tedy pohodlnou polohu pohlavních orgánů, pak to většinou znamená, že má spodní prádlo příliš malé (těsné) nebo naopak příliš velké (volné), a že by měl uvažovat o změně velikosti, případně i typu spodního prádla.

Kromě typu a velikosti záleží i na materiálu, z něhož je spodní prádlo vyrobeno. Nejlepší je prádlo ze stoprocentní bavlny, které je prodyšné a pohodlné na nošení. Naopak ve spodním prádle s příměsí umělých vláken (jako je například polyester nebo polyamid) se tělo mnohem více potí a pokožka méně dýchá.

V souvislosti se spodním prádlem je třeba zmínit ještě jednu důležitou věc, a tou je čistota. Každodenní výměna spodního prádla za čisté by měla být samozřejmostí, ať už člověk nosí trenýrky, slipy nebo boxerky. Dlouhodobé nošení špinavého spodního prádla obvykle vede k nástupu nepříjemných komplikací v podobě opruzenin, vyrážek či jiných kožních onemocnění.

Někteří muži a chlapci dokonce nenosí žádné spodní prádlo. Tomu se někdy říká chodit naostro“. Jenže to není zrovna dobrý nápad, protože spodní prádlo, ať už jsou to trenýrky, slipy nebo boxerky, má svůj význam.

Spodní prádlo chrání svrchní oblečení před zpocením a znečištěním. Navíc látka, z níž se vyrábí spodní prádlo, je zpravidla pohodlnější na nošení, než například látka, ze které se dělají džíny nebo jiné kalhoty. Kromě toho, bez spodního prádla může snadněji dojít k nepříjemnému poranění citlivých míst při zapínání zipu u kalhot.

Ze všech těchto důvodů je lepší nějaké spodní prádlo nosit. Pokud se ale někdo rozhodně, že žádné spodní prádlo nosit nebude, je to jeho věc.