Hra pro jednoho

Stává se, že již před pubertou dítě objeví, že jeho pohlavní orgány jsou citlivé, a proto se jich dotýká. V období puberty se tělo zásadním způsobem mění a pohlavní orgány se rychle vyvíjejí. Dospívající na sobě tyto změny většinou se zájmem sledují a svým pohlavním orgánům věnují zvýšenou pozornost. Postupně také objevují nové možnosti, které jim vlastní tělo nabízí. Začínají masturbovat.

Co je to masturbace?

Masturbace (dříve též označovaná jako onanie) spočívá v tom, že si člověk dráždí své pohlavní orgány, aby dosáhl příjemných pocitů. Někteří chlapci masturbují, ale nevědí o tom, protože masturbaci znají pod jinými názvy.

Většina chlapců si se svými pohlavními orgány hraje už před pubertou. Během puberty se zájem o aktivity spojené s vlastními pohlavními orgány zvyšuje. Rozdíl spočívá v tom, že teprve v pubertě může chlapec během masturbace dosáhnout výronu semene neboli ejakulace. Při ejakulaci vychází z penisu bílá tekutina semeno neboli ejakulát. To je doprovázeno pocitem silného vzrušení, kterému se říká vyvrcholení neboli orgasmus.

První ejakulace

Spermie se v těle chlapce začínají tvořit během puberty, přičemž věk zahájení tvorby spermií může být různý a závisí především na vrozených předpokladech.
Většina chlapců dosahuje první ejakulace (tedy prvního výronu semene) ve věku 12 – 14 let. První ejakulát může, ale nemusí obsahovat plně vyvinuté spermie. A naopak, u některých chlapců lze již před první ejakulací nalézt určité množství spermií v moči.

U některých chlapců se ještě před první ejakulací uvolňuje otvorem močové trubice malé množství průsvitné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. Úkolem této tekutiny je zvlhčit stěny močové trubice před ejakulací, avšak u některých chlapců se tvoří již v době, kdy ještě skutečné ejakulace nedosahují. K jejímu uvolnění může dojít během masturbace, ale i při silném pohlavním vzrušení.

Odkud se bere sperma?

Sperma neboli ejakulát je bělavá tekutina, která obsahuje spermie – mužské pohlavní buňky, které se vytváří ve varlatech. Spermie slouží k oplození vajíčka, z něhož se poté v těle ženy začne vyvíjet nový jedinec. Avšak spermie představují jen malou část objemu ejakulátu. Většinu ejakulátu tvoří voda a bílkoviny.
Pouze menší část objemu ejakulátu (nejvýše 5%) vzniká ve varlatech. Větší část ejakulátu  se vytváří v semenných váčcích (přibližně 60 až 70%) a v předstojné žláze neboli prostatě (přibližně 25 až 30%).

Orgány, které se podílejí na tvorbě ejakulátu:
1 – varlata, 2 – prostata, 3 – semenné váčky

Poluce neboli „mokré sny“

Chlapec může mít občas ejakulaci i během spánku. Většinou se to stává v ranních hodinách, těsně před probuzením. Říká se tomu poluce nebo také mokré sny.

Ne všichni chlapci se v období dospívání s polucemi setkávají. Pokud někdo pravidelně dosahuje ejakulace při masturbaci, nemusí je mít vůbec. Poluce se zpravidla dostavují tehdy, pokud chlapec dlouho neejakuloval (například pokud neměl nějakou dobu příležitost k masturbaci). To ale neznamená, že se poluce nemůže dostavit i u chlapce, který pravidelně masturbuje.

Rozdíl mezi masturbací a polucí spočívá v tom, že masturbaci člověk dělá vědomě, kdežto poluce je samovolná. Poluce může být doprovázena snem erotického obsahu (od čehož je odvozeno hovorové označení „mokré sny“ – chlapci se nejprve něco zdá, a pak má mokré pyžamo), ale nemusí. K poluci dochází zpravidla ve spánku, ale při dosažení orgasmu (vyvrcholení) při výronu semene se stává, že se chlapec probudí.

Za starých časů (zhruba před 100 a více lety) si lidé mysleli, že masturbace je škodlivá, a že poluce je nemoc způsobená častou masturbací. Tehdejší rodiče své syny strašili různými výmysly. Například jim říkali, že když budou onanovat, tak z toho oslepnou nebo jim na dlaních narostou chlupy. To je samozřejmě nesmysl.

Nepříjemné pocity po ejakulaci

Po dosažení orgasmu a ejakulace se do těla vyplavuje hormon zvaný prolaktin, který způsobuje pokles schopnosti dosažení dalšího orgasmu. Pokračování v masturbaci může být kvůli tomu po nějakou dobu nepříjemné. Snad jen v období, kdy se velmi prudce zvyšuje hladina testosteronu, což je obvykle ve věku 13 – 15 let, se prolaktin uvolňuje jen ve velmi malém množství, díky čemuž chlapec někdy může pokračovat v masturbaci i po dosažení orgasmu a ejakulace.

Je masturbace nějak škodlivá?

V dnešní době už víme, že masturbace není škodlivá. Naopak, je to způsob, jak si chlapec může vybít přebytečnou energii a sexuální napětí. Podle výsledků vědeckého výzkumu provedeného před několika lety týmem lékařů z univerzity v australském Sydney (G. Giles a kol., 2003) dokonce platí, že čím častěji dospívající chlapci a mladí muži masturbují, tím nižší je pravděpodobnost, že v pozdějším věku onemocní jednou závažnou nemocí – rakovinou prostaty.

Jak často masturbovat?

Každý má jiné tělo a jiné potřeby. Zatímco někteří chlapci masturbují jednou či dvakrát za měsíc nebo za týden a stačí jim to, jiní se touto činností zabývají denně nebo i vícekrát za den.

Kde masturbovat?

Pokud chlapec masturbuje v soukromí svého pokoje nebo koupelny, pak je vše v pořádku. Naopak, za zcela nepřípustnou lze považovat masturbaci na veřejnosti.

Jinak je ale masturbace naprosto normální a přirozená činnost, na které není nic špatného. Nikdo se nemusí stydět za to, že masturbuje, nebo si masturbaci dokonce vyčítat.