archiv odpovědí - duben 2018

30.04.2018

Dobrý den. Posledních pár týdnů zažívám velké smutky a po pár letech jsem teď několikrát za sebou brečel. Potřebuji si nutně najít holku která mě bude milovat a já ji. Jedna mě už odmítla a od té doby se mi přitížilo. Mám v sobě asi hodně citu a lásky kterou ale nedokážu pořád dusit v sobě. Snažím se dělat všechno možné pro své zdraví a fyzičku ale zároveň mě to deptá. Proto Vás prosím, jak z toho ven. Nechci už být sám.

Love, 16 let

Milý Love,

Uspokojivé mezilidské vztahy jsou pro lidskou psychiku jistě velmi důležité, a proto je celkem pochopitelné, že bys chtěl mít přítelkyni či partnerku, s níž bys mohl navázat hlubší citový vztah. Pravdou je, že navazování důvěrnějších vztahů může být obtížné. Rozhodně by ses však neměl nechat odradit prvním neúspěchem. Odmítnutí ze strany dívky, s níž ses chtěl sblížit, ti může posloužit jako zpětná vazba a informace o tom, co bys mohl příště udělat jinak.
Pokud chceš navázat důvěrnější vztah s dívkou, zkus se s ní nejprve spřátelit. Dívce můžeš vyjadřovat sympatie, avšak neměl bys jí hned zpočátku dávat najevo hlubší city či přímo vyznávat lásku, protože bys dívku mohl přivést do rozpaků. Kromě toho by si mohla myslet, že se jí snažíš co nejrychleji „sbalit“, ba dokonce že se o ní zajímáš pouze za účelem uskutečnění pohlavního styku.
Na dívku bys neměl působit jako nějaký zoufalec, který se snaží za každou cenu s někým seznámit. K lidem ve svém okolí se chovej vlídně a přátelsky, ale nesnaž se jim podbízet. Dívky od chlapců očekávají, že budou milí a laskaví, avšak zpravidla se jim nelíbí, když se chlapec chová příliš nápadně a neustále se na sebe snaží upoutat pozornost.
Při výběru partnerky buď pečlivý a opatrný, abys neskončil v náruči první dívky, která o tebe projeví zájem, aniž byste se k sobě hodili. Takové vztahy obvykle brzy končí rozchodem, který představuje vysokou psychickou zátěž. V dotazu uvádíš, že si „potřebuješ nutně najít holku“, avšak při výběru dívky, s níž bys chtěl navázat důvěrnější vztah, bys neměl příliš slevovat ze svých představ o tom, jaké by dívka měla mít vlastnosti, zájmy a podobně. Člověk, který si sám sebe váží, si své přátele pečlivě vybírá, totéž by mělo platit i pro partnerské vztahy.
Je dobře, že se snažíš pečovat o své zdraví a fyzikou kondici. Pozornost bys však měl věnovat rovněž svému duševnímu zdraví. Důležité je, abys nepodléhal různým pesimistickým úvahám. Věnuj dostatek času odpočinku a činnostem, které tě baví. Snaž se sám vůči sobě zaujmout pozitivní vztah. Jistě máš řadu kladných vlastností, kterých si na sobě můžeš vážit. A je pravděpodobné, že dříve či později najdeš dívku, která tyto tvé kladné vlastnosti dovede ocenit.

30.04.2018

Dobrý den,
chci se zeptat, v kolika letech je možný beztrestný pohlavní styk?

Michal, 12 let

Milý Michale,

Trestným činem pohlavního zneužití (dle zákona č. 40/2009 Sb., § 187) je pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let. Samotnou osobu mladší 15-ti let však nelze trestně stíhat. Dojde-li k pohlavnímu styku osoby mladší 15-ti let s osobou starší 15-ti let, pak osoba mladší 15-ti let je vždy jen obětí, nikoli pachatelem trestného činu. Pachatelem je v takovém případě vždy jen osoba straší 15-ti let. Jinými slovy, dítě nelze stíhat za to, že bylo pohlavně zneužito.

30.04.2018

Zdravím. Za chvíľu mám 14 a nahmatal som si na konečníku malú guľôčku. Pravdepodobne hemoroid. Na dotyk neboli ale strašne boli pri utieraní. Ide mi až krv. Ako postupovať. V rodine mali tiež hemoroidy (...) Vďaka.

THUnderbolt, 13 let

Milý THUnderbolte,

Hemoroidy vznikají rozšířením cév v okolí řitního otvoru či konečníku. Na pohled vypadají jako „uzlíky“ nafialovělého zbarvení a vyznačují se především silnou bolestivostí. Není jisté, zda se v tvém případě skutečně jedná o hemoroidy, nebo pouze o drobné oděrky, které krvácejí při podráždění toaletním papírem. Doporučuji šetrné provádění hygieny, namísto papíru můžeš pro očištění okolí řitního otvoru použít proud vlažné vody ze sprchy. Drobná poranění (trhlinky, fisury) v okolí řitního otvoru lze ošetřit mastí calcium pantothenicum. Při podezření na hemoroidy navštiv praktického lékaře, který ti v případě potřeby vydá poukaz na vyšetření na gastroenterologii nebo dermatologii.

30.04.2018

Dobrý deň keď si vyhoním tak z penisu mi idú 4 kvapky priesvitnej tekutiny ako sa mám prinútiť k orgazmu a aby som vystrekol spermie?

Timo, 14 let

Milý Timo,

Nástup první ejakulace (výronu semene) je vázán na určitý stupeň tělesného vývoje, nikoli na způsob vykonávání masturbace. Jestliže jsi dosud ejakulaci neměl, ještě to nemusí znamenat, že masturbaci nevykonáváš „správně“. Je docela dobře možné, že se v tvém těle dosud nezačalo tvořit sperma. K první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Prozatím tě tedy nemusí znepokojovat, že jsi ejakulaci dosud neměl.

30.04.2018

Ahoj, už od raného dětství jsme s bratrem obřezání. V minulém týdnu jsem zjistil že můj mladší bratr má větší penis i při erekci i bez ní.
Brácha má 11 já 13

Adam, 13 let

Milý Adame,

Individuální rozdíly v rozměrech penisu mohou být natolik výrazné, že i mladší chlapec může mít o něco větší penis, než jeho starší sourozenec. V období dospívání mohou být rozdíly v délce či obvodu penisu dány nejen vrozenými předpoklady, ale i odlišným tempem tělesného vývoje.
Někdy se stává, že v důsledku cirkumcize (obřízky) dochází k většímu či menšímu zkrácení délky penisu. Přitom není vyloučeno, že tvoje tělo reagovalo na tentýž chirurgický zákrok jinak, než tělo tvého bratra. Avšak menší rozměry penisu mohou mít i jiné příčiny, které se zmíněnou operací nesouvisí. V úvahu připadá například větší pružnost závěsných vazů penisu, silnější tuková vrstva v oblasti podbřišku či pomalejší tempo tělesného vývoje.

30.04.2018

Dobrý den, bojím se prvního sexu. Myslím si, ze to bude bolet i mě. Dík za odpověď

Ondřej, 14 let

Milý Ondřeji,

Pro překonání obav z prvního pohlavního styku má zásadní význam citlivý a ohleduplný přístup obou partnerů, kteří se mají opravdu rádi a navzájem si důvěřují. Důležité je, aby se partneři před první souloží důkladněji poznali. Při tzv. nekoitálních sexuálních aktivitách (vzájemné mazlení, doteky na pohlavní orgány a podobně) se partner a partnerka postupně učí rozpoznávat pocity toho druhého a reagovat na ně. Zároveň si zvykají na vzájemný důvěrný tělesný kontakt. Pohlavní styk v užším slova smyslu představuje pro takto připravený pár přirozené dovršení procesu vzájemného sbližování.
Ve většině případů není pohlavní styk nijak nepříjemný ani bolestivý. Ani překonání hymenu (neboli „panenské blány“) při prvním pohlavním styku nemusí být provázeno bolestí, pokud se partnerka dostatečně uvolní a pokud partner nevykonává příliš prudké a rychlé kopulační pohyby. Problémem může být spíše nadměrné tření, k němuž dochází při nedostatečném zvlhčení pohlavních orgánů. Avšak během tzv. milostné předehry dochází k přirozenému zvlhčení zejména u ženských pohlavních orgánů, čímž je usnadněno zavádění penisu do pochvy. Pro ještě důkladnější zvlhčení lze použít rovněž lubrikační gel.
Jinak není třeba se prvního pohlavního styku obávat, avšak partneři by k němu měli přikročit až v době, kdy se cítí připraveni nést veškeré následky nechtěného početí, které nelze ani při použití antikoncepčních prostředků zcela vyloučit.

30.04.2018

Dobrý den. Zajímalo by mně, jestli dívka, nebo žena panna, když si dá do vagíny vibrátor tvaru penisu, je ještě pannou? Nebo to blánu neporuší a dívka/žena strácí panenství až po první reálním pohlavním styku? Příp. jak je možný, že při vibrátoru ne a při styku jo?

Michal, 15 let

Milý Michale,

K porušení hymenu (neboli „panenské blány“) nemusí dojít až při prvním pohlavním styku, ale například při masturbačních aktivitách. Některé dívky či mladé ženy dokonce podstupují zákrok zvaný hymenotomie, při němž je otvor v hymenu chirurgicky rozšířen. Takovýto zákrok se provádí zpravidla v případě, že hymen je příliš silný nebo otvor v něm příliš malý. Naproti tomu u některých dívek je hymen natolik pružný a otvor v něm natolik široký, že ani při pohlavním styku nedojde k jeho porušení. Z těchto důvodů se moderní sexuologie staví k tradičnímu pojetí „panenství“ spíše kriticky.

30.04.2018

Dobrý den, dá se kondom navléci na penis i když nemám staženou předkožku?

Tomáš, 13 let

Milý Tomáši,

Kondom se obvykle nasazuje po přetažení předkožky přes žalud, avšak lze jej nasadit i s předkožkou nataženou na žaludu, například pokud je předkožka dosud zúžená. V takovém případě kondom zpravidla fixuje předkožku v pozici na žaludu, a tudíž nehrozí její násilné stržení za žalud.

29.04.2018

Nejde mi předkožka při erekci přetáhnout úplně , strašně to bolí. Nevím co dal

Klucina, 13 let

Milý Klucino,

Především je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky. U některých chlapců dochází k jejímu uvolnění dříve, u jiných později. Vzhledem k tomu, že přetahování předkožky ti činí obtíže pouze při erekci, se jedná pouze o relativní zúžení. Je pravděpodobné, že v průběhu dalšího vývoje penisu dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky.
Prozatím při erekci přetahuj předkožku pouze tak daleko, aby nedocházelo k jejímu násilnému roztahování. Proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či pleťového krému, postup je popsán na stránce „Žalud a předkožka“.

29.04.2018

Dneska u nás bude přespávat kamarád a já by jsem chtěl vidět jeho penis. Co by jsem měl udělat abych ho viděl? (...)

Rossbert, 13 let

Milý Rossberte,

Mnozí dospívající jedinci jsou zvědaví, jak vypadají pohlavní orgány jejich vrstevníků. Někdy se s nimi chtějí srovnávat, protože si nejsou jisti, zda jsou jejich vlastní pohlavní orgány dostatečně vyvinuté. Zájem o tělo vrstevníka téhož pohlaví je v období dospívání poměrně běžný a v naprosté většině případů se nejedná o projev homosexuality. Avšak tvoje přání by mohlo kamaráda přivést do rozpaků, nebo v něm dokonce vyvolat pochybnosti o tvé či jeho vlastní sexuální orientaci.
Pokud jsi zvědavý, jak vypadají pohlavní orgány tvého vrstevníka, ale nechceš jej přivést do rozpaků, můžeš s ním například navštívit některé z míst, na nichž se lidé běžně svlékají. Jedná se například o společné šatny a sprchy u plaveckých bazénů, veřejné sauny a podobná sportovní či rekreační zařízení.

28.04.2018

Dobrý den mám se oholit když půdu na prohlídku v 15 u penisu ?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Jak jsem již uvedl v odpovědi na tvůj dotaz ze dne 27.04.2018, není nutné, aby ses holil pouze kvůli preventivní prohlídce. Pokud si ochlupení okolo pohlavních orgánů holíš, můžeš si jej oholit i před návštěvou lékaře. Pokud si však ochlupení neholíš, není nutné, aby sis jej začal holit kvůli prohlídce.

28.04.2018

Dobrý deň ja a moja frajerka chceme skúsiť pohlavný styk lenže ona sa bojí že to bude bolieť prvý krát čo máme robiť aby to tak nebolelo?

E.E. 16 let,

Milý E.E.,

První pohlavní styk nemusí být pro partnerku bolestivý, avšak záleží na přístupu obou partnerů. Především je důležité, aby pohlavnímu styku předcházela dostatečně dlouhá milostná předehra (tj. mazlení, líbání a jiné vzájemné něžnosti), během níž se partnerčiny pohlavní orgány dostatečně zvlhčí, a tím i připraví na přijetí penisu. Dále je důležité, aby se partnerka dostatečně uvolnila a nepociťovala svalové napětí či přímo křeče v oblasti pánevního dna.
Nepříjemné pocity či přímo bolest se u partnerky dostavují zpravidla jen v případě, že pohlavnímu styku nepředcházela dostatečně dlouhá milostná předehra. Ani porušení hymenu (tzv. „panenské blány“), který z větší či menší části překrývá poševní vchod, nemusí být spojeno s bolestí či silnějším krvácením, pokud se partnerka před souloží dostatečně uvolní a je na pohlavní styk připravena. V hymenu se nachází oválný či kruhový otvor, který se během prvního pohlavního styku rozšiřuje.
Předtím, než partner a partnerka přikročí k prvnímu pohlavnímu styku, by měli společně získat zkušenosti s tzv. nekoitálními sexuálními aktivitami, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy. Během těchto aktivit se partneři vzájemně sblíží a překonají obavy z důvěrnějšího tělesného kontaktu. Většina obtíží, k nimž při prvním pohlavním styku dochází, má totiž psychické příčiny.
Jestliže začínající pár nejprve získá zkušenosti s nekoitálními aktivitami, je pravděpodobné, že první pohlavní styk již nebude provázen obavami a napětím. Oproti souloži mají nekoitální aktivity i tu výhodu, že nejsou spojeny s rizikem nechtěného početí, a tudíž jsou vhodné i pro začínající páry, které prozatím neplánují potomstvo. Přestože existují různé antikoncepční prostředky, ochrana proti nechtěnému početí nikdy není stoprocentní.

28.04.2018

Zdravím. Čo sa preberá na 13 ročnej prehliadke? Bude sa ma pýtať na masturbáciu a ejakuláciu? A na čo ostatne? Vďaka. A čo keď sa mi postaví? Mam si ho ohôliť? Dovi

Thunderbolt, 13 let

Milý Thunderbolte,

Dotaz na masturbaci a ejakulaci není součástí preventivní prohlídky. Pokud se tě (nebo tvých rodičů) bude lékař na něco ptát, tak spíše na různé zdravotní obtíže.
Erekce se v období dospívání sice může dostavit v podstatě kdykoliv, avšak netrap se obavami, že se dostaví právě během lékařské prohlídky. I kdyby se erekce při prohlídce dostavila, lékaři nebude nijak vadit či překážet a nejspíš se k ní ani nebude nijak vyjadřovat.
Záleží na tobě, zda si ochlupení holíš, zastřiháváš nebo necháváš volně růst. Všechny uvedené možnosti jsou stejně normální. Pokud si ochlupení neholíš, není nutné, aby sis jej holil kvůli prohlídce.

28.04.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je normální že mám na penisu takové malé "bouličky". Děkuji za odpověď.

ABC, 12 let

Milý ABC,

Nemohu posoudit, o jaké „bouličky“ se jedná. Popiš, prosím, kde přesně jsou umístěny, jaké jsou jejich rozměry a zda mají odlišné zbarvení, než okolní pokožka. Není vyloučeno, že se jedná například o vystupující cévy či ucpané a zanícené mazové žlázky.

28.04.2018

Dobrý večer. Od kdy se dá zjistit bipolární porucha? Četl jsem si o ní něco a myslím, že ji možná mám. Hrozné střídání nálad, netrpělivost, občas se nedokážu ovládat, naštvu se kvůli každé maličkosti. Také jsem poslední rok zažíval docela stres. Je taky možné, že ji mám?

Jumpy, 14 let

Milý Jumpy,

Bipolárně afektivní porucha je zpravidla celoživotní onemocnění, jehož první příznaky se však nejčastěji projevují až ve věku 15 – 30 let. U pacientů s touto poruchou se střídají několik týdnů až několik měsíců trvající epizody deprese (tj. útlumu nálady) a mánie (tj. vystupňování nálady). Onemocnění lze spolehlivě diagnostikovat pouze na základě vyšetření na psychiatrii.
Avšak v období dospívání nemusí být časté střídání nálad, nedostatečné sebeovládání či impulzivní jednání projevem duševního onemocnění. Naopak, může se jednat o naprosto běžné a neškodné projevy hormonálních změn, jimiž dospívající organismus prochází.
Pokud u tebe dochází k útlumu nálady provázenému pocity smutku či úzkosti, snaž se obrátit svoji pozornost k nějaké příjemné činnosti, která tě baví a dělá ti radost. Také si můžeš sestavit seznam věcí a činností, které ti dovedou zlepšit náladu, a při nejbližší příležitosti tento seznam využít.
Ke zlepšení nálady mohou přispět například procházky, dechové cvičení, koupání v teplé vodě nebo poslech oblíbené hudby. Pokud možno věnuj dostatek času odpočinku.
Jestliže ti různé negativní pocity a stavy znepříjemňují každodenní život a omezují tě v běžných činnostech, můžeš se obrátit na specialistu (psychologa, psychiatra), který ti poskytne odbornou pomoc.

27.04.2018

Dobrý den jak se mám naučit aspoň trošku líbat? A bojím se ze mi u toho bude stát, poraďte prosim

David, 13 let

Milý Davide,

Určité obavy spojené s prvním líbáním jsou celkem pochopitelné. Přece jen se jedná o činnost, s níž dosud nemáš žádné zkušenosti. Avšak na první líbání nebudeš sám, neboť se jedná o párovou aktivitu. Pokud se ti podaří najít dívku, s níž si budete navzájem rozumět a důvěřovat, jistě se vám společně podaří veškeré obavy překonat. Jestliže tě dívka bude mít doopravdy ráda a bude jí na tobě záležet, jistě se s tebou nerozejde jen kvůli tomu, že napoprvé nebudeš líbat jako profesionální filmový herec. Několik rad a doporučení ohledně líbání najdeš v odpovědi na dotaz Michala ze dne 24.04.2018 (viz níže na této stránce).
Pokud jde o erekci, ta se v období dospívání může dostavit v podstatě kdykoliv a jejímu nástupu nelze předem zabránit. Příčinou časté a přetrvávající erekce v období dospívání je narůstající úroveň hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Jedná se o normální a přirozený jev, kvůli němuž není třeba se trápit.

27.04.2018

Dobrý den když půdu na prohlídku v 15 mám se oholit ?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Pokud se dosud neholíš, není nutné, aby ses začal holit pouze kvůli preventivní prohlídce. Avšak pokud už se pravidelně holíš, můžeš se samozřejmě před prohlídkou oholit. Není vyloučeno, že ti lékař bude během prohlídky například vyšetřovat pohmatem mízní uzliny na krku, přičemž ostré dorůstající vousy by jej mohly nepříjemně píchat a škrábat do rukou. S výjimkou dorůstajícího pichlavého strniště však vousy ani chlupy při prohlídce nijak nepřekáží.
Pokud jde o ochlupení v okolí pohlavních orgánů (pubické ochlupení) či v podpaží (axilární ochlupení), to má sice určitý význam pro posouzení dosaženého stupně pohlavního vývoje, nikoli však význam zásadní, neboť stupeň pohlavního vývoje lze posoudit i na základě jiných tělesných znaků. V podstatě tedy nijak zvlášť nezáleží na tom, zda si ochlupení necháváš volně růst, holíš, zkracuješ, zastřiháváš či jinak upravuješ. Nicméně ani za neupravené a volně rostoucí vousy či jiné tělesné ochlupení se ve svém věku nemusíš stydět.

27.04.2018

Dobrý den, je mi 15 let a stále při erekci nemohu přetáhnout penis přes žalud, ale při normálním stavu to jde bez problémů. Spraví se to samo? Dá se to nějak urychlit? Předem děkuji za odpověď.

Karel, 15 let

Milý Karle,

Pokud lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení.
Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že během dalšího růstu a vývoje ještě dojde k uvolnění předkožky i bez jakéhokoliv zásahu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí panthenolové masti, pleťového krému a podobně. V úvahu připadá rovněž léčba pomocí kortikoidní masti, která se však vydává pouze na lékařský předpis. Naproti tomu chirurgický zákrok (dorzální discize, cirkumcize) ve většině případů není nutný a ani jej nelze příliš doporučovat, neboť se jedná o zásah do tělesné integrity.
Více informací o relativním zúžení předkožky najdeš v odpovědích na dotazy Dominika ze dne 11.04.2018 a Martina ze dne 24.04.2018 a 25.04.2018, viz níže na této stránce.

27.04.2018

Dobrý den co budou rozebírat u prohlídky v 15 letech s rodiči ?

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Účelem rozhovoru praktického lékaře pro děti a dorost s rodiči pacienta je včasné odhalení nemocí, které se v počátku mohou projevovat nejasnými příznaky. Lékař se rodičů dotazuje zejména na výskyt určitých onemocnění či zdravotních obtíží v rodině, tedy u rodičů a prarodičů pacienta.
V rámci rozhovoru se lékař může například zeptat, zda se u rodičů či prarodičů dítěte nevyskytuje vysoký krevní tlak, cukrovka, různá dědičná onemocnění a podobně. Nemusíš se však obávat, že by se lékař ptal rodičů na různé intimní podrobnosti z tvého osobního života, které by tě mohly přivést do rozpaků.

27.04.2018

Zdravím, psal jsem tu o gynekomastii. Svěřil jsem se mamce a vzala to vcelku úplně v pohodě. Akorát co by teď bránilo v léčbě je to, že jste psal, že při vyšetření odebírají pacientovi krev. To je něco přes co u mě nejede vlak. Dělá se mi blbě když krev vidím, když se o ní lidé baví a představa že mě tam napíchnou a já sebou fláknu je strašná. Nešlo by to udělat trochu jinak(nestačila by moč) popravdě se tam mamce taky kvůli tomu moc nechce, protože ví jak to mám, ona je ještě poloviční než já.

Petr

Milý Petře,

Pro vyšetření hormonální hladiny je odběr krve nutný. Pokud při odběrech krve trpíš nevolností, nebo dokonce omdléváš, je třeba na tuto skutečnost upozornit pracovníka, který bude odběr provádět. U osob, které trpí uvedenými obtížemi, se odběr krve provádí nikoli vsedě (jako u většiny ostatních pacientů), nýbrž v poloze vleže na zádech. Jestliže tvoje maminka požádá, aby ti byl odběr proveden v horizontální poloze z důvodu hematofobie, lékař či zdravotní sestra by měli její přání respektovat. Během odběru měj zavřené oči, nebo se alespoň nedívej, jak odběr probíhá.

27.04.2018

Dobrý den co všechno mi budou dělat na preventivní prohlídce ??

Tomáš, 15 let

Milý Tomáši,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let rozhovor lékaře s rodiči, aktualizace údajů ve zdravotní dokumentaci, kontrola (popřípadě doplnění) chybějícího očkování, dále zjištění tělesné hmotnosti a výšky, posouzení těchto údajů podle růstových grafů, kompletní vyšetření včetně prohlídky kůže a pohlavních znaků, vyšetření moči diagnostickým papírkem, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, celkové zhodnocení vývoje, poučení vztahující se ke zdravotním rizikům, zhodnocení rizik do dalšího života a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření.

27.04.2018

Dobrý den chci se zeptat chceme mít s mojí holkou sex. A nevím jaké mám zvolit polohy poradil byste mi nějaké?

Bych, 15 let

Milý Bychu,

Nejvhodnější polohu pro první pohlavní styk představuje tzv. misionářská poloha, při níž partnerka leží na zádech s pokrčenýma a rozevřenýma nohama, zatímco partner se nachází v poloze čelem k partnerce.
Misionářská poloha má tu výhodu, že partner i partnerka mohou během pohlavního styku regulovat hloubku zavedení penisu do pochvy i rychlost kopulačních pohybů, což má značný význam, protože příliš hluboké zavádění penisu či příliš rychlé kopulační pohyby mohou být partnerce i partnerovi nepříjemné. V jiných milostných polohách je možnost takovéto regulace zpravidla omezena pouze na jednoho z partnerů, a tudíž je začínajícímu a méně zkušenému páru nelze příliš doporučovat.
Předtím, než s partnerkou přikročíte k prvnímu pohlavnímu styku, byste měli společně zvážit, zda se cítíte dostatečně připraveni nést případné následky selhání použitých antikoncepčních prostředků. Žádný antikoncepční prostředek totiž není účinný na 100% (například účinnost kondomu jako antikoncepčního prostředku činí přibližně 97%, a to ještě jen v případech, kdy je použit správně). Jestliže se dosud necítíte připraveni na přijetí rodičovské role, měli byste se prozatím omezit na tzv. nekoitální aktivity, při nichž nedochází k zavádění penisu do pochvy.

27.04.2018

Dobrý den,teď jsem trochu na rozpacích. Jedna holka co se mi kdysi líbila se mnou chce mít vážnější vztah a pozvala mě ven(přímo mi řekla,že chce se mnou chodit). Jenže je takový problém,nevím jestli jí chci,tohle období jsem zrovna myslel na někoho jiného. To by nebylo to nejhorší,ale já té holce,která mě pozvala ven,už jako kdyby slíbil,že s ní půjdu. Teď nevím co mám dělat.

Rozpaky, 13 let

Milý Rozpaky,

Když už sis s dívkou sjednal schůzku, měl bys dodržet své slovo a na schůzku přijít. K dívce bys však měl být upřímný. Pokud máš zájem o navázání důvěrnějšího vztahu, můžeš s dívkou začít chodit. V případě, že o dívku zájem nemáš, bys ji neměl udržovat v marné naději.
Před schůzkou by sis měl ještě jednou ujasnit, co k dívce cítíš. Také můžeš přemýšlet o tom, zda má dívka nějaké kladné vlastnosti, které na ní oceňuješ (například jestli se chová vlídně a laskavě, zda je ochotna pomáhat druhým lidem a podobně).
Nejspíše až po bližším seznámení získáš dostatek informací, abys mohl posoudit, zda se k sobě opravdu hodíte. Pozváním na první schůzku se ještě nezavazuješ k tomu, že budeš s dívkou chodit. Snaž se být k dívce milý a laskavý, ale předem jí neslibuj nic, o čem si nejsi jistý, že budeš schopen či ochoten splnit.

27.04.2018

Dobrý den.Mám problém s tím že se mi často dostavuje erekce.Je to velmi otravné a já nevím co s tím mám dělat.Vždy trvá přibližně 2 minuty a pak přestane.Děkuji za odpověď.

Charlie, 13 let

Milý Charlie,

Častý nástup erekce je v období dospívání naprosto normální a dochází k němu z důvodu narůstající úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Neobvyklá je spíše poměrně krátká doba, po níž u tebe erekce opět odeznívá, protože v období dospívání se obvykle dostavuje tzv. prolongovaná (tj. delší dobu trvající) erekce.
Proti erekci nemá smysl „bojovat“, jedná se o zcela normální a přirozený jev. Pokud se dostaví „v nevhodnou dobu a na nevhodném místě“, můžeš se pokusit ji zakrýt například vložením obou rukou do předních kapes u kalhot. Nedoporučuji však v rámci zakrývání erekce zaujímat různé nepřirozené polohy (se zkříženýma nohama a podobně), aby nedošlo k poranění penisu nebo jeho závěsných vazů. Více informací o erekci najdeš na stránce „Co se mi to s ním děje?“.

26.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na takovou otázku. Přítel mé sestry mi půjčil jeho elektronickou cigaretu, která je sice bez nikotinu, ale bojím se, že by mohla uškodit mému zdraví. Taky jsem s ním kouřil marihuanu, ale myslím, že jednou to nevadí a nestanu se na ní závislý, ačkoliv se mi to docela líbilo. Ale moje přítelkyně se se mnou chce kvůli tomu rozejít. Pomozte prosím.

Matyson, 11 let

Milý Matysone,

Nejen klasické, ale i elektronické cigarety jsou určeny pro dospělé kuřáky. Obsah zdraví škodlivých látek je v elektronických cigaretách sice nižší, než v klasických cigaretách, nicméně ani elektronická cigareta není určena pro děti a dospívající.
Kouření marihuany rozhodně nedoporučuji, protože může vyvolat alergickou reakci a život ohrožující stav. K dalším rizikům patří výskyt úzkostných stavů, poruchy pozornosti a paměti či poškození dýchací a oběhové soustavy. Podle vědeckých výzkumů lze účinek dvou cigaret marihuany na dýchací soustavu srovnat s účinkem 28 klasických tabákových cigaret.
Pokud tvoje přítelkyně uvažuje o tom, že se s tebou kvůli kouření rozejde, měl bys jí slíbit, že už kouřit nebudeš a svůj slib dodržovat.

26.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak moc velký problém je že skoro vůbec nic nejím a přitom vůbec nemám hlad. Za den mi stačí třeba jedna sušenka. už asi půl roku jím každý den sušenku nebo jablko nebo něco podobného. Maximálně dva rohlíky nic víc.

Filip, 14 let

Milý Filipe,

Mohlo by se jednat o projev poruchy příjmu potravy, která může mít různé příčiny, ať již vrozené či vývojové. Odbornou pomoc ti může poskytnout například dietolog či nutriční terapeut. Nechutenství může být projevem celé řady onemocnění, doporučoval bych tedy nejprve navštívit praktického lékaře pro děti a dorost a provést komplexní vyšetření.

26.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mám dělat s malým pohlavním orgánem. Co bych měl udělat?
Děkuji za odpověď.

Jaroslav, 17 let

Milý Jaroslave,

Jestliže ti rozměry tvých pohlavních orgánů připadají příliš malé, můžeš se obrátit na svého praktického lékaře pro děti a dorost, který v případě potřeby doporučí vyšetření na endokrinologii.
Rozměry penisu mohou být u dospívajících chlapců a mladých mužů různé, avšak pokud se nejedná o tzv. mikropenis (v tvém věku je hranicí pro mikropenis 5,6 cm při erekci), není třeba se znepokojovat. Normálně vyvinutý penis může plnit všechny své funkce i v případě, že jeho rozměry nedosahují průměrných hodnot.
Testikulární objem (tj. objem varlat) činí v tvém věku 15 až 20 mililitrů. Menší objem varlat by mohl být projevem opožděné puberty (pubertas tarda), kterou však lze prokázat pouze vyšetřením na specializovaném endokrinologickém pracovišti.

26.04.2018

Dobrý den co se dá ještě holit? Jasně je to divné ale baví mě se holit ale v podpaží nic moc nemám a neroste to rychle

Davídek, 13 let

Milý Davídku,

Výraznější tělesné ochlupení se během puberty vyvíjí nejprve v okolí pohlavních orgánů, o něco později také v podpaží. U starších dospívajících chlapců a mužů se ochlupení vyskytuje rovněž na některých dalších částech těla, k nimž patří například hrudník, spodní části břicha a podobně. Zvláštní druh ochlupení představují vousy.
Rozsah tělesného ochlupení je dán genetickými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Tempo dorůstání chlupů činí obvykle 1 cm za měsíc, avšak na počátku puberty může být poněkud pomalejší.
Přestože tě holení baví, pro pokožku představuje určitou zátěž. Kromě mechanického podráždění a rizika poranění je třeba počítat s vysušováním pokožky na oholených místech. Z tohoto důvodu je vhodné oholenou pokožku ošetřovat pleťovým krémem nebo tělovým mlékem. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Jak se oholit“.

26.04.2018

Dobrý deň, dokedy nie je istá sexuálna orientácia ?

Nwm, 14 let

Milý Nwm,

Lékařským vyšetřením lze sexuální orientaci spolehlivě prokázat nejdříve ve věku 16-ti let. U mladších osob nelze sexuální orientaci prokázat. Totéž platí pro sexuální deviace (parafilie).

25.04.2018

Dobrý den,nevím čím by to mohlo být ale musím pořad kontrolovat věci...telefon atd. Nevíte čím to je?

Tomas, 12 let

Milý Tomasi,

Nutkání kontrolovat různé věci, například mobilní telefon, klíče a podobně, může být nejen projevem duševního onemocnění (tzv. obsedantně kompulzivní poruchy), ale i projevem běžné opatrnosti. Pokud ti vtíravé myšlenky a nutkavé opakující se jednání znepříjemňují každodenní život, doporučuji svěřit se alespoň jednomu z rodičů a obrátit se buď na psychologa, nebo přímo na psychiatra, který ti pomůže tento problém zvládnout.

25.04.2018

Dobry den
Chtěl bych se zeptat jsou nějaké způsoby jak si zvětšit penis ? A pokud možno bez návštěvy lékaře ? A pojišťovna platí hormonální léčbu na zvětšeni penisu ? Dekuji

Asdf, 18 let

Milý Asdf,

Především je třeba zvážit, zda jsou rozměry penisu opravdu natolik malé, aby bylo nutné usilovat o jeho zvětšení. Za tzv. mikropenis lze ve věku 17 – 18 let považovat takový penis, jehož délka při erekci činí 5,6 cm nebo méně. Penis větších rozměrů se považuje za normální.
Hormonální terapie přichází v úvahu, pokud je příčinou mikropenisu hormonální nerovnováha, která může být způsobena například poruchou či onemocněním endokrinních žláz. Hormonální terapie je z veřejného zdravotního pojištění hrazena v případě, že pacient prokazatelně trpí poruchou činnosti endokrinních žláz, kterou nelze léčit jiným způsobem.
Některé kliniky nabízejí chirurgické zvětšení penisu, které si pacient hradí sám. Provedení takovéhoto zákroku však nedoporučuji, protože v důsledku operace může dojít k poškození nervů a cév penisu, případně k narušení schopnosti dosažení erekce. Navíc možnosti prodloužení penisu chirurgickým zákrokem jsou velmi omezené a výsledek může u pacienta vyvolat zklamání.

25.04.2018

Dobrý den, stačí k prokázání data narození třeba vysvědčení, rodný list a zdravotní průkaz? Ve svém zdravotním průkazu jsem našel i lístek s informacemi o porodu.

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Pokud se datum narození z rodného listu nebo jiné listiny (například ze školního vysvědčení) liší od údajů v matrice, považují se za správné údaje v matrice. Jestliže tvoji rodiče budou žádat o opravu záznamu v matrice podle zákona č. 301/2000 Sb., § 58, mohou s sebou na úřad vzít například lékařskou zprávu z porodnice, v níž bude uvedeno správné datum narození. Pokud bude úřad vyžadovat za účelem provedení opravy záznamu další dokumenty, sdělí tuto skutečnost tvým rodičům. Kvůli chybnému záznamu v matrice se netrap, vzhledem k tvé neplnoletosti musí žádost o opravu zajistit tvoji rodiče, nikoli ty sám.

25.04.2018

Již jsem tu psal ohledně předkožky, odpověď byla, že by se to mohlo spravit do konce puberty. To je přibližně kdy? Děkuji předem.

Martin, 14 let

Milý Martine,

Přesný věk uvolnění předkožky nelze předem určit. Zatímco ve věku 11 až 12 let je předkožka zcela uvolněna přibližně u 60% chlapců, ve věku 13 až 14 let je to již u 85% chlapců a ve věku 16 až 17 let u 95% chlapců. Přibližně u 1% mladých mužů přetrvává větší či menší zúžení předkožky ještě na počátku dospělosti.
Pokud ti relativní zúžení předkožky způsobuje zdravotní či jiné obtíže, můžeš postupovat podle rad, které jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz.

24.04.2018

Dobrý den mohu se zeptat jestli je normální že mám jak kdyby alergii potu neboť vždy když sportuji potim se a vždy mě při tom svědí celé tělo aji když se sprchují teplejší vodou může to být nějaká alergie nebo je to pubertou děkuji za odpověď

Ondra, 13 let

Milý Ondro,

Příčinou podráždění pokožky může být rozklad potu. Doporučuji nosit výhradně oblečení ze 100% bavlny, které pot dobře saje. Některé součásti oblečení (např. tričko, ponožky, spodní prádlo a podobně) si podle potřeby můžeš vyměňovat i vícekrát denně. Při koupání či sprchování doporučuji používat mýdlo pro citlivou pleť, případně speciální antibakteriální mýdlo, které lze zakoupit v lékárně. Při silnějším pocení, zejména v letních měsících, se můžeš koupat či sprchovat i vícekrát denně.
Při zvýšeném pocení je také třeba dodržovat pitný režim a zajistit si dostatečný příjem tekutin, jinak hrozí dehydratace organismu.
Nadměrné pocení (hyperhidróza) může být způsobeno onemocněním či poruchou funkce endokrinních žláz, které však lze potvrdit pouze endokrinologickým vyšetřením.

24.04.2018

Dobrý den, mám takovou otázku. Většinou v noci se to děje, probudím se v panice, něčeho se hrozně bojím ale nedokážu zjistit čeho. Do roka se mi to stane tak 5x - 6x, ale stává se mi to občas, např. v březnu jednou a pak třeba až za několik týdnů později. Teď se mi to stává pořád. Je to hrozný, nevyspím se, protože je to tak že chodím po domě, sucho v krku, hroznej strach. Mohla by to být panická ataka? Občas mám myšlenky o smrti někoho, když něco dělám a nechce se mi to dodělat tak mi proběhne hlavou myšlenka že pokud to neudělám tak někdo umře. Slyšel jsem že by to mohlo být OCD ale nejsem si tím jistý. Je to v tomto věku normální? Děkuju a omlouvám se za chyby..Dan

Daniel, 14 let

Milý Danieli,

Podle popisu by se mohlo jednat o tzv. panickou úzkostnou poruchu, případně o tzv. „noční děs“ (pavor nocturnus). Projevuje se stavem úzkosti, zrychlením srdeční frekvence, dechovou nedostatečností, zvýšeným pocením,svalovým třasem a dalšími příznaky. Po odeznění těchto příznaků dochází k uklidnění.
Pokud se u tebe dostaví úzkost, snaž se zaměřit svoji pozornost na předměty ve svém okolí. Můžeš si například ukazovat na jednotlivé kusy nábytku a zařízení svého pokoje a vyslovovat jejich názvy. Tím zaměstnáš svoji pozornost a vrátíš se do reálného světa.
Vtíravé myšlenky či nutkavá potřeba vykonávat určitou činnost může být projevem obsedantně kompulzivní poruchy, která se rovněž řadí mezi úzkostné poruchy. Avšak pro stanovení takovéto diagnózy by bylo zapotřebí provést vyšetření na psychiatrii.
Léčba úzkostných poruch spočívá buď v psychoterapii (kognitivně behaviorální terapii), nebo v podávání antidepresiv typu SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Tato léčiva mají jen minimum vedlejších účinků a v naprosté většině případů vedou k odeznění popisovaných obtíží.

24.04.2018

Už som Vám písal a chcem sa k tomu opýtať. To len tak tá natiahnutá koža sa prispôsobí do tvaru predkožky? Nebude sa dávať dole?

NH, 13 let

Milý NH,

Jak jsem uvedl v odpovědi na tvůj předchozí dotaz ze dne 23.4., tkáň „nepravé předkožky“ (pseudopraeputia) má odlišnou strukturu, než tkáň skutečné předkožky. Jeden z rozdílů spočívá i v tom, že prstenec předkožky obsahuje větší množství svalových vláken, při jejichž smrštění je předkožka uzavřená. Naproti tomu „nepravá předkožka“ (pseudopraeputium) zůstává na konci obvykle pootevřená. Nicméně i „nepravá předkožka“ může pokrývat větší či menší část žaludu a představuje kožní rezervu pro pokrytí rozdílu v délce penisu v klidovém stavu a při erekci.

24.04.2018

Jakým způsobem se dá to správné datum narození (ten "opak" správného údaje v předchozím dotazu) prokázat?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

V případě, že nastanou pochybnosti o datu narození, může úřad při opravě údajů v matrice vycházet z různých listin, které rodiče dítěte předloží. Může se jednat například o písemné prohlášení poskytovatele zdravotních služeb, v jehož zdravotnickém zařízení (porodnici) se dítě narodilo. V případě, že se porod uskutečnil mimo zdravotnické zařízení (porodnici), poskytne prohlášení lékař, který jako první poskytl při porodu nebo po porodu matce a dítěti zdravotní služby.
Údaj v matrice však nelze opravit na základě dokladu (např. neplatného cestovního pasu, o němž ses zmínil v předchozím dotazu), neboť v takových případech se za rozhodující považuje zápis v matrice.

24.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat.. po dosažení masturbace my nevystříknou bílé spermie.. nevíte čím to je?

OndaT, 12 let

Milý OndoT,

Vzhledem k tvému věku je docela dobře možné, že se v tvém těle spermie zatím ještě nevytvářejí.
K první ejakulaci (tj. výronu semene) dochází u dospívajících chlapců nejčastěji mezi 12. a 14. rokem života. Avšak na počátku dospívání je ejakulát tvořen převážně vodou, která představuje až 99 % jeho objemu. Na druhou stranu nelze vyloučit výskyt malého množství spermií v tzv. preejakulační tekutině, což je čirá tekutina, která se uvolňuje při silném pohlavním vzrušení.
Bílé zbarvení ejakulátu způsobují bílkoviny, které se tvoří nejen ve varlatech, ale především v semenných váčcích a v prostatě. S rostoucím věkem podíl těchto bílkovin narůstá, takž u pohlavně dospělého jedince již voda tvoří pouze 90 – 95 % ejakulátu.

24.04.2018

Zdravím, nechci nějak otravovat jen bych měl krátkou otázku, stává si mi že se ve mě střídají dva uplně rozdílné pocity a pohledy na nějaké různé situace a věci, jeden pohled je negativní a druhý pozitivní. Někdy tyto rozdílné pohledy mění i mé chování. Je možné že se jedná o jakousi psychickou poruchu?

Tonda, 16 let

Milý Tondo,

Ani časté střídání nálad a pocitů nemusí být projevem duševního onemocnění. V období dospívání se totiž různé psychické stavy či pocity střídají poměrně rychle, což je způsobeno kolísáním hormonální hladiny, k němuž v dospívajícím organismu běžně dochází. Radost může rychle vystřídat smutek, po krátkém nadšení může následovat zklamání a nezájem, vztek bývá střídán únavou. S rostoucím věkem dochází ke stabilizaci hormonální hladiny na určité úrovni, což se projevuje i větší psychickou stabilitou.
Prozatím je důležité, abys výkyvům nálad nepodléhal a nenechával se jimi příliš ovlivnit při rozhodování o důležitých věcech. Snaž se nedělat náhlá a ukvapená rozhodnutí a raději si vždy všechno důkladně promysli. Samozřejmě, že v některých situacích je třeba se rozhodovat rychle, avšak zásadní rozhodnutí s dlouhodobějšími následky si vždy raději nech projít hlavou.
Než se rozhodneš řešit nějaký zásadní problém, zkus si nejprve napsat na papír výhody a nevýhody možných řešení. S odstupem několika hodin nebo i dnů se můžeš k problému opět vrátit a zkusit se na něj podívat z jiného úhlu pohledu.

24.04.2018

Dobrý deň, chce ma jedno dievča. Má na zuboch strojček, vadilo by to pri bozkávaní? A už keď som pri tom bozkávaní, ona frajera nemala a ja niesom si istý či viem sa bozkávať tak poraďte ako na to

Michal, 15 let

Milý Michale,

Rovnátka a podobné ortodontické pomůcky nepředstavují pro líbání zásadní překážku. Nicméně k líbání doporučuji přistoupit až po důkladnějším seznámení s dívkou, kterou chceš líbat. Není příliš vhodné snažit se dívku políbit již na první nebo druhé schůzce, protože by si o tobě mohla myslet, že jsi příliš nedočkavý a nedovedeš se ovládat. Nejprve bys měl dát dívce příležitost, aby tě důkladněji poznala.
Když se s dívkou dostatečně sblížíš, můžeš se pokusit o navázání tělesného kontaktu. S dívkou se můžeš vodit za ruku, položit jí ruku kolem ramen nebo boků. Avšak ruku raději nedávej příliš nízko, abys dívku nepřivedl do rozpaků.
Před prvním polibkem bys měl dát dívce nejprve najevo, že se ji chystáš políbit, což můžeš udělat například tím, že se k dívce přikloníš. Polibek by neměl být náhlý a nečekaný. Jakmile k dívce nakloníš hlavu na určitou vzdálenost (přibližně 15 – 20 cm), nejspíše již sama pozná, že se chystáš ji políbit. V této chvíli má dívka možnost dát ti najevo, že nemá o polibek zájem. V takovém případě se od tebe odtáhne, odvrátí hlavu nebo začne o něčem mluvit, aby odvedla tvoji pozornost jiným směrem. Naopak v případě, že dívka má o polibek zájem, se k tobě přikloní nebo natočí hlavu tak, abys ji mohl políbit.
Pokud máš obavy z polibku na rty, můžeš dívku nejprve zkusit políbit na tvář, na krk a podobně. Jestliže bude dívka chtít, abys ji políbil na ústa, dá ti to najevo například otočením hlavy v tvém směru. Pokud chceš dívku políbit na ústa, měl bys těsně před polibkem pootočit hlavu mírně na stranu, aby se vaše nosy nesrazily. Při polibku bys neměl mít v ústech žvýkačku a vydávat zvuky, například mlaskání.
Polibek je vhodné provázet dotekem ruky, například jejím položením kolem pasu či ramen. Polibek na ústa lze spojit s objetím. S ukončením líbání není třeba pospíchat, dívka ti většinou dá sama najevo, že chce polibek ukončit, například tím, že se od tebe jemně odsune. Tehdy můžeš uvolnit objetí a od dívky se jemně odtáhnout. Líbání můžeš zakončit tím, že dívce řekneš něco hezkého.

24.04.2018

Dobrý den,
k čemu nám slouží ochlupení a má holení nějaké výhody? Předem děkuji za odpověď.

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Ochlupení slouží k důkladnějšímu odpařování potu v místech, kde dochází k silnějšímu pocení. Z tohoto důvodu roste výraznější tělesné ochlupení například v okolí pohlavních orgánů a v podpaží. Zatímco někteří lidé si tělesné ochlupení holí nebo zastřihávají, jiní si jej nechávají volně růst. Obě možnosti jsou normální.
Někteří lidé si ochlupení holí, aby omezili tělesný pach. Ten je způsoben zejména rozkladem zaschlého potu, který ulpívá na ochlupení v podpaží. Pokud je ochlupení oholeno, pot se vsakuje do prádla či oblečení, které lze kdykoliv vyměnit za čisté, čímž se výrazně omezuje tělesný pach.
Avšak holení ochlupení má i určité nevýhody, k nimž patří kromě rizika poranění zejména vysušení a podráždění pokožky. Z tohoto důvodu je vhodné ošetřovat oholenou pokožku hydratačním pleťovým krémem či tělovým mlékem. Takto ošetřená pokožka je pružnější a vláčnější, čímž se rovněž snižuje riziko zarůstání chloupků během jejich dorůstání.

24.04.2018

Dobrý den co si myslíte o tom že o přestávkách ve škole zakazují vytahovat telefony můžou se vytahovat jenom na zavolání anebo zprávu. Můžou to vůbec zakázat?

Vojtěch, 15 let

Milý Vojtěchu,

Zákaz používání mobilního telefonu při vyučování lze považovat za opodstatněný, a to z důvodu možného narušení výuky. Avšak pro zákaz používání mobilního telefonu o přestávkách nenacházím žádné důvody ani oporu v zákoně.
Bylo by vhodné, kdyby některý z rodičů požádal vedení školy o zdůvodnění takovéhoto opatření, případně vyzval školu, aby uvedený zákaz zrušila. Nevidím důvod, proč by škola měla zakazovat takové jednání, které neohrožuje životy nebo zdraví žáků a nepředstavuje narušení výuky.
V případě, že by pracovník školy žákovi odebral jeho telefon, doporučuji, aby rodiče postupovali dle § 1040, odst. 1 občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb.), jehož ustanovení se vztahuje k neoprávněnému zadržení cizí věci.

24.04.2018

Zdravím, chci se zeptat.. Mám takový problém týkající se předkožky.. V normálním klidném stavu jej přetáhnu, ale v erekci bohužel ne.. Zatím jsem to řešil výhradně sám (cvičení apod..), jen tak na okraj bude mi za chvíli 15 let. Chci se takto zeptat, existuje nějaká mast, která by mi nějakým způsobem pomohla roztáhnout předkožku? Nějaká volně dostupná nejlépe. Či by bylo lepší zajít k lékaři, popřípadě je důležité jít k doktorovi s rodiči?
Předem díky za odpověď.

Martin, 14 let

Milý Martine,

Pokud lze předkožku přetáhnout pouze v klidovém stavu, zatímco při erekci její přetahování činí obtíže, jedná se pouze o tzv. relativní fimózu (relativní zúžení předkožky). V období dospívání se relativní zúžení vyskytuje poměrně často, přičemž ve většině případů dojde ke spontánnímu uvolnění předkožky nejpozději do konce puberty. Je třeba respektovat přirozený vývoj předkožky a vyhýbat se pokusům o její násilné stržení za žalud, při němž může dojít k poranění a následnému zjizvení.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím zvlhčováním pomocí pleťového krému či panthenolové masti (panthenol, bepanthen a podobně). Po důkladném zvlhčení krémem či mastí lze předkožku velmi opatrně posunovat směrem k okraji žaludu, avšak vždy jen tak daleko, aby nenastala bolest, která je varovným příznakem, že by mohlo dojít k poranění. Celý postup vyžaduje určitou trpělivost, neboť výsledek se zpravidla dostavuje nejdříve po několika týdnech.
Další možnost představuje léčba pomocí kortikoidní masti, např. triamcinolonu. Avšak kortikoidní mast se vydává pouze na lékařský předpis. Pacient mladší 18-ti let může navštívit lékaře-specialistu (v tomto případě urologa) pouze v doprovodu alespoň jednoho z rodičů. Kortikoidní mast se nanáší 2x až 3x denně po dobu 3 až 4 týdnů. Účinnost takovéto léčby je poměrně vysoká (v odborné literatuře se uvádí až 95%), avšak v některých případech je třeba léčbu zopakovat, a to nejdříve po uplynutí 6 měsíců.

24.04.2018

Dobrý den,
1) Vždy když ráno vstanu tak se nemůžu vyčůrat jelikož mám erekci :/
2) Když jsem v škole tak kvůli erekci musím se buď přisunout k stolu nebo si dát mikinu kolem pasu.
3) Skoro každý den mě potkává erekce :/ Masturbuju jenom večer jestli se to "uklidní". Nevíte čím to je?

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

1) Ranní erekce je v období dospívání naprosto normální. Pravdou je, že močení může být během erekce poněkud obtížné. Při erekci se kromě penisu zvětšuje i předstojná žláza (prostata), která obepíná močovou trubici. Močení je znesnadněno rovněž svalovým napětím v oblasti malé pánve. Pro nácvik snadnějšího ovládání močení lze vykonávat tzv. „stop-start cvičení“, při němž se proud moči vůlí přerušuje a opět uvolňuje.
Problém představuje rovněž nasměrováni proudu moči do toalety při silné erekci. V takovém případě lze při močení výjimečně použít umyvadlo. Někomu může tento způsob vykonávání malé potřeby připadat nehygienický, avšak zasažení podlahy na WC obtížně kontrolovatelným proudem moči není o nic hygieničtější. Navíc umyvadlo lze po použití snadno opláchnout.
2) Uvedené způsoby zakrytí erekce jsou poměrně účinné. Dalším způsobem může být vložení obou rukou do předních kapes u kalhot, čímž dojde k nadzvednutí přední části kalhot a „zamaskování“ erekce.
Dalším způsobem, jak se lze pokusit dosáhnout odeznění erekce, je zaměření pozornosti na řešení nějakého problému, například na výpočet obtížnějšího příkladu. Můžeš si například v duchu násobit dvouciferná čísla nebo alespoň odříkávat násobilku. V žádném případě však nedělej nic, co by mohlo vést k poranění penisu nebo závěsných vazů, na nichž je v těle upevněn.
3) Častá a přetrvávající erekce je u dospívajících chlapců a mladých mužů způsobena narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi (nárůst může být natolik výrazný, že k ochabnutí či odeznění erekce nemusí dojít ani po dosažení orgasmu a ejakulace).
Jedná se o naprosto normální jev, přičemž výskyt erekce je známkou toho, že tvoje tělo se vyvíjí správně. Nástup erekce tě nemusí nijak znepokojovat. Důvodem ke znepokojení by v tvém věku spíše bylo, kdyby se erekce naopak nedostavovala vůbec.

24.04.2018

Dobrý den, co mám dělat, když mi na úřadu řekli, že mám v evidenci obyvatel datum narození o 5 dnů menší, než v rodném listě. Mé skutečné datum narození je v rodném listě, ale v evidenci obyvatel mám špatné datum narození. Co mám dělat, když chci opravit datum narození v evidenci obyvatel?
Mám ještě cestovní pas s prošlou platností
(...). Stačí jim ten rodný list a prošlý cestovní pas ukázat a říct, že mé skutečné datum mám napsané v cestovním pasu a rodným listě? Jak bych měl prokázat pravé datum narození?

Ondra, 12 let

Milý Ondro,

Vzhledem k tvému věku by za tebe měli jednání s úřady vést tvoji rodiče, a to i v záležitostech, které se tě osobně týkají.
V případě pochybností o datu narození platí ustanovení § 58 zákona o matrikách (zák. č. 301/2000 Sb.). Jestliže se údaje v rodném listu liší od údajů v matrice, za správný se považuje údaj v matrice, pokud se neprokáže opak. Datum narození však nelze prokázat neplatným dokladem.

24.04.2018

Dobrý den, mám dotaz jsem ještě pořád panic a o sexu vím málo, existuje nějaká učitelka sexu která by mě více naučila? Na základní škole jsme neměli sexuální výchovu a na střední už nic takového nedělají.

Idk, 17 let

Milý Idk,

Podle sexuologického výzkumu (Weiss a Zvěřina, 2009) činí průměrný věk prvního pohlavního styku v ČR přibližně 18 let. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi pohlavní styk dosud neměl.
Pro první pohlavní styk žádnou „učitelku sexu“ nepotřebuješ. Důležité je vzájemné porozumění mezi partnery, kteří se rozhodnou, že spolu budou mít pohlavní styk. Jestliže dva mladé lidi spojuje dostatečně pevný citový vztah, je velmi pravděpodobné, že společně zvládnou i to, co dělají poprvé v životě, včetně prvního pohlavního styku. Pokud však mezi partnery žádný pevnější citový vztah neexistuje, pak není důvod k tomu, aby spolu vůbec souložili.
Pohlavní styk je výsledkem postupného důvěrného sbližování mezi dvěma milujícími se jedinci, kteří tímto způsobem navzájem poznávají přání a potřeby toho druhého. Účelem prvního pohlavního styku rozhodně není partnera či partnerku ohromit „profesionálním výkonem“.
Značný význam pro překonání obav z prvního pohlavního styku mají rovněž tzv. nekoitální sexuální aktivity, které začínající pár vykonává předtím, než přistoupí k souloži v užším slova smyslu. Při vzájemném mazlení a nekoitálních aktivitách se mladí milenci zbaví ostychu a naučí se lépe vnímat pocity a potřeby toho druhého. Podceňovat bys neměl ani své přirozené instinkty, které ti v určitých situacích napoví, jak máš postupovat.
Pokud jde o sexuální výchovu, jejím účelem není naučit mladé lidi souložit, nýbrž zajistit jejich informovanost o sexuální problematice a upozornit je na určitá rizika s ní spojená.

24.04.2018

Dobrý den, co mám dělat, když na mě zaútočí nějaká holka nebo žena? Můžu se bránit? Co kdybych jí nastříkal pepřový sprej do obličeje? Nebo když se mi to povede, tak ji taky natáhnout?

Tom, 15 let

Milý Tome,

V případě napadení lze využít ustanovení § 29 trestního zákona (zák. č. 40/2009 Sb.) o nutné obraně. Právní úprava stanoví, že „čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.“
Aby se jednalo o nutnou obranu, musí útok právě probíhat nebo trvat. O nutnou obranu se tedy nejedná v situaci, kdy útok již skončil a napadený chce útočníkovi jeho chování oplatit. Příkladem může být situace, kdy útočník již z místa incidentu odchází, zatímco napadený jej pronásleduje a sám na něj zaútočí.
Přiměřenost obrany spočívá v tom, že při ní napadený použije pouze takové prostředky, které jsou pro odvrácení útoku nutné. Samozřejmě, že v situaci ohrožení zdraví či života je obtížné rychle zhodnotit situaci a rozhodnout se, jaký způsob obrany je přiměřený. Nicméně obranu je třeba vést tak, aby nakonec útočníkovi nevznikla větší škoda, než taková, která při útoku hrozila napadenému.
Pro odvrácení útoku lze použít obranný prostředek, například obranný sprej, avšak pouze v případě, že útok nelze odvrátit jiným způsobem.

23.04.2018

Dobrý večer, z kolika % dýchá člověk kůží a co kdyby nemohl kůží dýchat. Dále by mne zajímalo, jak kůže dýchá ve vodě. Předem děkuji za odpověď.

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Na rozdíl od některých drobných živočichů a obojživelníků, pro které má kožní dýchání zásadní význam, plní u člověka pouze doplňkovou úlohu. Přesto však je důležité, aby pokožka mohla „dýchat“, tj. aby nebyla dlouhodobě zakrývána příliš těsným a přiléhavým oblečením. Kůže má značný význam pro regulaci tělesné teploty, působí jako mechanická a chemická bariéra, poskytuje ochranu proti záření a mikroorganismům. Kromě toho se v kůži nacházejí kyslíkové receptory, které poskytují tělu informaci o množství kyslíku ve vzduchu. Na nedostatek kyslíku tělo reaguje zvýšením produkce hormonu erytropoetinu, který povzbuzuje tvorbu červených krvinek.
Ve vodě je lidská kůže jen velmi málo propustná a tvoří bariéru před pronikáním škodlivých látek. Delší pobyt ve vodě však pro kůži představuje zvýšenou zátěž. Proto je vhodné omezit jednorázový pobyt ve vodě na 20 minut, poté se osušit a do vody opět vstupovat až po uplynutí dalších 20 minut.

23.04.2018

Dobrý den,poslední dobou mám problémy s usínáním nadměrně se potím a nebo prostě nemůžu usnout. Většinou usnu kolem 22:30 hod. Nemáte nějakou radu jak zlepšit usínaní a jak se přestat nadměrně potit?? Nadměrně se potím nejen při usínaní ale také při tělesně výchově a jiných sportovních aktivitách. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ :)

Pomeranč, 12

Milý Pomeranči,

Pro zmírnění obtíží s usínáním doporučuji řídit se zásadami spánkové hygieny. Ke spánku se ukládej pokud možno ve stejnou dobu, i když druhý den nemusíš vstávat. Dvě až tři hodiny před spaním nejez, nepij a necvič, alespoň hodinu před spaním nesleduj televizi, monitor nebo světelný displej.
V místnosti, kde spíš, by nemělo být horko. Na noc můžeš nechávat pootevřené okno, čímž zajistíš ochlazení místnosti a důkladnější cirkulaci vzduchu. Neber si na sebe příliš hřejivé oblečení (silné pyžamo), raději spi pouze v triku s krátkým rukávem ze 100% bavlny, které dobře saje pot.
Poruchy spánku často souvisejí s působením stresu a se zvýšeným psychickým napětím. Před spaním se pokud možno nesnaž řešit různé problémy, které vyžadují zvýšenou pozornost. Raději mysli na něco příjemného. K tělesnému i psychickému uvolnění před spánkem může přispět teplá koupel nebo dechové cvičení.
Zvýšené pocení je v období dospívání poměrně běžné. Souvisí se změnami hormonální hladiny, k nimž u dospívajícího jedince dochází. Nadměrné pocení v podpaží lze omezit použitím antiperspirantu. Zatímco deodorant pouze překrývá tělesný pach, antiperspirant omezuje tvorbu potu. Antiperspirant používej nejen ráno před oblékáním, ale i večer před spaním.
Při zvýšeném pocení je vhodné nosit oblečení z přírodních materiálů (100% bavlny). Příznivý účinek má rovněž časté sprchování vlažnou vodou. Nadměrné pocení celého těla lze do určité míry omezit pitím šalvějového čaje nebo přidáním šalvějového odvaru do koupele.

23.04.2018

Mám strach z mikční cystouretrografie, jak moc to je bolestivé?

Sprejer, 15 let

Milý Sprejere,

Jedná se o vyšetření močových cest pomocí kontrastní látky a rentgenového přístroje. Vyšetření není bolestivé, i když pacient při něm může pociťovat nepříjemný tlak. Na vyšetření není nutné se nijak zvlášť připravovat. Obvyklá doba trvání vyšetření činí nejvýše 30 minut. Po vyšetření se doporučuje zajistit si dostatečný příjem tekutin pro snadnější vyplavení kontrastní látky z močových cest.

23.04.2018

Dobrý den chtěl bych se zeptat v kolika letech asi přestane mutovat hlas. Mám s tím v posledním roce problémy protože když se s někým bavím mluvím hrozně potichu a někdy zase normálně. Děkuji za odpověď

Lukas, 15 let

Milý Lukasi,

Věk zahájení a ukončení procesu hlasové mutace je značně individuální. Mutace totiž může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, přičemž obvykle probíhá 1 až 2 roky.
Během mutace se chlapcův hlas mění z dětského na mužský. V důsledku růstu hlasivek se hlas prohlubuje, tj. dochází ke snížení jeho frekvence. Přitom se stává, že hlas „přeskakuje“, tedy že náhle mění svoji frekvenci. K usazení hlasu a odeznění potíží s jeho „přeskakováním“ dochází během několika měsíců, nejpozději do dvou let.

23.04.2018

Dobrý deň, chcem sa opýtať, myslíte si že je normálne porozprávať sa len tak zo spolužiakmi o masturbácii? Akože ako často to robia a podobne. Ďakujem za odpoveď

Lul, 14 let

Milý Lule,

Zájem o tělo a tělesné projevy vrstevníků téhož pohlaví je v období dospívání normální a lze jej považovat za projev neškodné zvědavosti. Nicméně je třeba počítat s tím, že někteří spolužáci se o takto důvěrných tématech stydí hovořit. Ochota vést s ostatními podobné rozhovory závisí na tom, zda u dospívajícího jedince převažuje zvědavost nebo stud.

23.04.2018

Dobrý den, rád bych se zeptal jak si správně změřit svůj penis aby hodnoty byly co nejpřesnější. Dekuji.

Jan, 18 let

Milý Jane,

Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penisu vystupuje na povrch těla, k vrcholku žaludu. Obvod penisu se měří v místě, kde je tělo penisu nejširší.
Pro měření lze využít proužek papíru, který se na rozdíl od pravítka přizpůsobí tvaru penisu. Délka či obvod se na proužku papíru vyznačí tužkou. Poté stačí pomocí pravítka změřit vzdálenost mezi vyznačeným znaménkem a okrajem papírového proužku.

23.04.2018

Som obrazaný a chcem vrátiť predkožku. Na internete je že keď si budem naťahovať kožu na penise tak sa tá koža bude dať používať ako predkožka je to pravda? Prosím vysvetlili by ste mi to čo najpresnejšie?

NH, 13 let

Milý NH,

Odstraněnou předkožku nelze plně obnovit, avšak vzhledem k pružnosti zbývající kožní tkáně na povrchu penisu se někdy vytváří tzv. pseudopraeputium („nepravá předkožka“), což je část kožního pokryvu penisu, která přechází přes žalud.
K vytvoření pseudopraeputia lze přispět postupným a pravidelným natahováním kožního pokryvu penisu směrem na žalud. Avšak při takovémto natahování je třeba postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poranění. V žádném případě by nemělo být bolestivé. Silným natahováním se celý proces nijak neurychlí, naopak při něm hrozí poranění.
S natahováním lze začít po koupání, kdy je kůže pružnější a vláčnější. Pro zvlhčení pokožky lze použít pleťový krém. Tělo penisu se uchopí přibližně v polovině vzdálenosti mezi kořenem penisu a okrajem žaludu mezi palce a ukazováčky obou rukou. Poté se kožní pokryv penisu jemně natahuje na opačné strany tak, aby se spojené palce a ukazováčky obou rukou od sebe oddalovaly.
Takovéto natahování vyžaduje velkou trpělivost, protože je třeba jej provádět několikrát denně po dobu několika měsíců, než se dostaví viditelné výsledky. Ani poté však nedochází k obnovení výchozího stavu, neboť „nepravá předkožka“ sice může pokrývat větší či menší část žaludu, avšak její tkáň má poněkud odlišnou strukturu, než tkáň původní předkožky.

23.04.2018

Dobrý den, poslední dobou se hrozně bojím, abych nebyl pedofil. Samozřejmě nemám žádné příznaky a děti mě rozhodně nikdy nevzrušují, ale i tak se bojím aby se to u mě časem nerozvinulo. Četl jsem nějaké příběhy kde se pedofilům v pubertě líbily holky a potom se u nich třeba v 17 rozvinula pedofilie. Hrozně se bojím aby mě to nepotkalo, a proto mám dotaz: Poznal bych pedofilii už na začátku puberty ? A dá se vsugerovat? Třeba kdybych se toho pořád bál a přemýšlel o tom, můžu si to omylem vsugerovat ? Moc děkuji za odpověď.

Phil, 15 let

Milý Phile,

Podle dokumentu zvaného Diagnosticko-statistický manuál duševních onemocnění (DSM) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího 16-ti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou alespoň o 5 let mladší než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje po dobu alespoň 6 měsíců.
U jedince mladšího 16-ti let nelze pedofilii ani žádnou jinou sexuální parafilii (neboli deviaci) spolehlivě určit, a to ani na základě sexuologického vyšetření. Sexuální parafilie mají vrozený základ a nelze je získat ani si je „vsugerovat“.

22.04.2018

Dobrý den
Mám otázku kde všude se dá sehnat panthenol. Jestli ho prodávají třeba v drogeriích? A nebo co se dá použít místo panthenolu na zvlhčování předkožky ? A nebo bych neměl zkoušet něco jiného když jsem teďka celou dobu zatím mazal jen panthenolem. Děkuji za odpověď

Borkins, 15 let

Milý Borkinsi,

Panthenolová mast (např. panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum) se prodává v lékárnách. V drogeriích lze zakoupit například kosmetické přípravky po opalování s obsahem panthenolu, nikoli však přímo panthenolovou mast, která patří mezi léčiva.
Pro zvlhčování předkožky lze také využít například pleťový krém či tělové mléko, pokud možno určené pro citlivou pleť („sensitive“). Vhodné jsou zejména výrobky určené pro děti. V každém případě doporučuji nejprve vyzkoušet menší množství krému a sledovat, zda nedojde k podráždění v místě aplikace.

22.04.2018

Dobrý den, vždy když skončím s močením, tak po důkladném očištění vždy ještě trocha moči vyjde ven. Jenže to není žádná malá kapka, ale je toho vždy víc. Díky tomu mám vždy mokrý penis i za předkožkou a potom zapáchá. Je to problém? Je to normální?

Kuba, 15 let

Milý Kubo,

Je pravdou, že i po vymočení zůstává v močové trubici menší množství moči. Svěrače močové trubice se totiž nacházejí v blízkosti močového měchýře, přičemž od ústí močové trubice (tj. otvoru, jímž z těla vychází moč) je u mužů a chlapců dělí vzdálenost přibližně 15 až 20 cm. Proto se může stát, že ještě několik minut po vymočení se otvorem močové trubice uvolní jedna či několik kapek moči. Mimo jiné i z tohoto důvodu je vhodné brát si každý den čisté spodní prádlo.

22.04.2018

1. Je normální že mám 9cm v klidu (penis)?
2. Je normální že mám stále uzavřenou předkožku?
4. Je normální že ze spodu mám takovou červenou čáru?
5. Je normální že mě pálí varlata v moři?

Borek, 13 let

Milý Borku,

1) Uvedená délka penisu v klidovém stavu je sice vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, avšak stále ještě normální. Navíc délka penisu v klidovém stavu se může během dne měnit v závislosti na různých okolnostech (teplota prostředí, tělesná teplota, pružnost závěsných vazů penisu, napětí svalů v oblasti malé pánve a podobně).
2) Proces uvolňování předkožky může trvat do různého věku. Někteří chlapci mají předkožku zúženou ještě v období dospívání. K uvolnění zúžené předkožky dochází ve většině případů spontánně (samovolně) nejpozději do konce puberty. Pokud by ti zúžená předkožka činila obtíže, například při močení, lze zahájit léčbu pomocí kortikoidní masti.
3) Odlišně zbarvený pruh na spodní straně penisu je šev zvaný raphe (vyslovuje se [rafé]), který tvoří normální součást těla chlapců a mužů. Více informací o raphe najdeš na stránce „A co tam máš ty?“.
4) Pokožka na povrchu šourku je velmi citlivá a obsahuje velké množství záhybů. Při kontaktu s mořskou vodou může snadno dojít k jejímu vysušení a k proniknutí slané vody do otevřených pórů, kde dochází k podráždění. Po koupání v moři doporučuji šourek důkladně opláchnout čistou vodou, osušit a ošetřit pleťovým krémem.

22.04.2018

Dobrý den zjistli mi koartakci aorty a půjdu na operaci. Jak dlouho po operaci budu v nemocnici? Děkuji

Dobry, 13 let

Milý Dobry,

Doba hospitalizace při koartakci (zúžení) aorty závisí na použité metodě léčby. Při tzv. endovaskulárním zákroku se provádí nabodnutí některé z menších cév na těle a pracovní nástroj se vnitřkem cév zavádí až do místa zákroku. V takovém případě se doba hospitalizace pohybuje obvykle od 3 do 7 dnů v závislosti na stavu pacienta. V případě, že nelze zákrok provést endovaskulárně, činí doba hospitalizace po kardiochirurgickém zákroku obvykle 1 až 2 týdny.
Doba hospitalizace tedy závisí na různých okolnostech, nicméně rámcově lze počítat přibližně s jedním týdnem.

16.04.2018

Dobrý den, od kolika let můžu podepisovat petici? Děkuji za odpověď.

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Zákon o právu petičním (zák. č. 85/1990 Sb.) stanoví, že ve výkonu petičního práva nesmí být nikomu bráněno. To znamená, že petici může podepsat i občan mladší 18-ti let, pokud je schopen dostatečně chápat obsah petice. Minimálně jeden člen petičního výboru však musí být osoba starší 18-ti let. Shromažďováním podpisů na místě veřejně přístupném může být pověřena pouze osoba starší 16-ti let.

16.04.2018

Štípe ma močová rúra v penise a aj močová dierka aj keď nemočím. Čo mám robiť?

Nvm, 13 let

Milý Nvm,

Bolest či svědění močové trubice (nejen při močení) může být projevem zánětu vývodných cest močových. K dalším příznakům onemocnění vývodných močových cest patří například časté nucení na močení nebo zvýšená tělesná teplota. Doporučuje se klid na lůžku a dodržování pitného režimu, tedy dostatečný příjem tekutin. Infekce bakteriálního původu lze léčit antibiotiky, která se vydávají pouze na lékařský předpis. Při podezření na zánět vývodných cest močových doporučuji navštívit praktického lékaře, který na základě vyšetření vzorku moči stanoví další postup, případně doporučí vyšetření u specialisty.

16.04.2018

Dobrý den, mám velice popraskaný žalud a někdy se mi zdá že má i jinačí barvu atd. Nevíte proč a jak se mi to stalo?

Olík, 12 let

Milý Olíku,

Vysušování žaludu a výskyt drobných trhlinek na jeho povrchu může být způsoben například neustálým otíráním obnaženého žaludu o spodní prádlo. Povrch žaludu lze zvlhčovat pomocí pleťového krému, tělového mléka či panthenolové masti. Pravidelným používáním některého z uvedených přípravků dojde ke zvýšení pružnosti a vláčnosti povrchu žaludu a omezí se jeho vysušování. U chlapců či mužů, kteří byli obřezáni (nemají předkožku), by mělo být zvlhčování žaludu pomocí vhodného krému pravidelnou součástí jejich každodenní hygieny.
Zbarvení žaludu penisu se může měnit v závislosti na míře jeho prokrvení, což může být ovlivněno například tělesnou teplotou, teplotou okolního prostředí, mechanickým podrážděním a podobně.

14.04.2018

Mám gynekomastiu. Ako sa mám spýtať doktorky , že či by nezačala s liečbou? Záleží mi na tom aby som už nemal tak veľké prsia. Hanbím sa za to ale hanbím sa aj položiť doktorke nejakú otázku ohľadom toho... Alebo mám počkať , že či si to všimne? Lebo minule keď som tam bol. Mal som ich veľké a nič na to nepovedala. Čo mám robiť?

Matúš, 15 let

Milý Matúši,

Gynekomastie spočívá v chorobném zvětšení prsních bradavek u chlapců nebo mužů. Příčinou tohoto onemocnění je hormonální nerovnováha, která může nastat zejména v období dospívání. Ve většině případů se hormonální rovnováha nejpozději do konce puberty opět obnoví a zvětšení prsních bradavek ustoupí. Léčba gynekomastie spočívá v podávání antiestrogenů, tedy léků tlumících účinky ženských pohlavních hormonů. Při léčbě gynekomastie se užívá například tamoxifen. Hormonální léčiva se vydávají pouze na lékařský předpis.
Je možné, že tvoje praktická lékařka očekává, že u tebe ještě dojde ke spontánnímu ústupu příznaků gynekomastie. Pokud se obáváš, že tvé obtíže již vyžadují léčbu, můžeš lékařku opět navštívit, popsat své obtíže a požádat o vydání poukazu na endokrinologické vyšetření. Toto vyšetření se provádí na specializovaných lékařských pracovištích. Hormonální léčiva nepředepisuje praktický lékař, nýbrž endokrinolog, který na základě vyšetření posoudí, zda je hormonální léčba nutná a vhodná.
Úspěšnost hormonální léčby gynekomastie u dospívajících chlapců je poměrně vysoká, a tudíž není nutné, aby ses zbytečně trápil. Návštěvu lékaře však doporučuji příliš neodkládat. Pokud totiž gynekomastie do konce puberty spontánně neustoupí, mohlo by dojít k tzv. fibrózní (vazivové) přestavbě tkáně. V důsledku změn ve struktuře tkáně by zvětšení bradavek bylo již trvalé a jejich zmenšení by vyžadovalo chirurgický zákrok.

12.04.2018

Dobrý den, docela mi vadí že když mám třeba tepláky tak mi je trochu vidět obrys penisu. U ostatních to tak není, jen u mě. Dá se s tím něco dělat?

Pupík, 13 let

Milý Pupíku,

Domnívám se, že příčinou uvedeného problému nejspíše není tvoje tělo, nýbrž přiléhavé oblečení z příliš elastického materiálu. Pokud ti vadí nápadně vystupující obrysy vnějších pohlavních orgánů, doporučuji opatřit si méně přiléhavé oblečení z přírodních materiálů, například ze 100% bavlny. Pozornost věnuj rovněž výběru vhodné velikosti oblečení.

12.04.2018

Dobry den, vždy po čurání mám pár kapek na botách. Já se tím děsně trápím a vždy po močeni mam hrozné trauma a jsem z toho celkem s nervama někde. Dost se tím zaobírám protože mě to vadí. Čím to je? To jako od proudu odlétávají malé kapky do stran nebo? Dekuji

Jakub, 17 let

Milý Jakube,

Potřísnění oděvů (zejména nohavic u kalhot) či obuvi při močení může být způsobeno rozstřikováním proudu moči, k němuž dochází například při kontaktu tohoto proudu s vodní hladinou v toaletě. Jedná se o fyzikální jev obecně známý jako tzv. Plateauova - Rayleighova nestabilita, k němuž dochází na rozhraní dvou tekutin o nestejné hustotě. Jindy se drobné kapky moči odrážejí od stěn mísy nebo pisoáru, případně od jiného povrchu, proti němuž je proud moči nasměrován.
Při močení do WC mísy doporučuji nasměrovat proud moči nikoli přímo proti vodní hladině, nýbrž těsně nad ní. Při močení do pisoáru se snaž močit shora dolů, nikoli přímo před sebe.

11.04.2018

Co znamená, když se mi hýbe penis třeba že se mi na chvíli zmenší pak zvětší??? (jen někdy)

Lolo, 12 let

Milý Lolo,

Rozměry penisu v klidovém stavu nejsou stále stejné. Působením různých vnitřních i vnějších vlivů se penis během dne zvětšuje nebo naopak zmenšuje, přičemž rozdíl může představovat až několik cm. Ke zmenšení penisu dochází například v chladném prostředí, při koupání či sprchování ve studené vodě nebo při smrštění některých svalů v oblasti malé pánve. Naopak zvětšení penisu může být způsobeno vyšší teplotou prostředí, koupáním či sprchováním v teplé vodě nebo uvolněním svalů v oblasti malé pánve.

11.04.2018

Dobrý den,
Je mi 14 let a můj penis při erekci měří 9 cm. Není to málo? Popřípadě co mám dělat, aby byl větší? Děkuji za odpověď.

Ondra, 14 let

Milý Ondro,

Uvedená délka je sice podprůměrná, ale stále ještě normální. Nejedná se o mikropenis. Délka penisu je dána vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Penis si sice zvětšit nemůžeš, avšak je pravděpodobné, že jeho rozměry se zvýší během dalšího růstu a vývoje.

11.04.2018

Dobrý den, je mi 16 let a mám 3 problémy s mým penisem.
1) Můj penis měří ve ztopoření pouhých 10 - 10,5cm
2) Nepřetáhnu předkožku celou přes žalud, tak do půlky až 3/4 (ve ztopořeném stavu)
3) Nemohu si sáhnout na žalud, strašně to bolí, nepopsatelná bolest a mám strašně "seschlý" žalud
Předem děkuji za odpověď.

Dominik, 16 let

Milý Dominiku,

1) Uvedené rozměry jsou sice vzhledem k tvému věku mírně podprůměrné, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o tzv. mikropenis. Navíc je pravděpodobné, že během následujících několika let ještě dojde k růstu rozměrů penisu.
2) Nejspíše se jedná o tzv. relativní zúžení předkožky. Není vyloučeno, že k uvolnění předkožky dojde spontánně (samovolně) během dalšího růstu a vývoje penisu. Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti. V úvahu připadá i léčba pomocí kortikoidní masti (např. triamcinolonu), která se však vydává pouze na lékařský předpis.
3) Nepříjemné pocity při doteku mohou být způsobeny přecitlivělostí žaludu. Citlivost žaludu lze snížit pravidelným oplachováním v čaji nebo přikládáním čajových obkladů. Pro tento účel lze použít silnější odvar z černého nebo zeleného čaje. Avšak čaj je třeba nejprve nechat vychladnout, aby nedošlo k opaření.
Vysušování povrchu žaludu může být způsobeno například jeho otíráním o spodní prádlo a podobně. Povrch žaludu lze pravidelně zvlhčovat například pleťovým krémem, tělovým mlékem nebo panthenolovou mastí.

11.04.2018

Jsem povinen na 13 leté prohlídce ukázat pohlavní orgány?

Géňa, 13 let

Milý Géňo,

Podle vyhlášky o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) je součástí preventivní prohlídky ve věku 13 let mimo jiné i kontrola pohlavních znaků. Přístup jednotlivých praktických lékařů pro děti a dorost k této části preventivní prohlídky může být různý, avšak pokud ti lékař či lékařka budou pohlavní orgány kontrolovat, neměl bys proti tomu nijak protestovat. Nakonec dělají pouze svoji práci a z lékařského hlediska jsou pohlavní orgány část těla jako každá jiná.

10.04.2018

Dobrý den chci se zeptat zda je normální v mém věku (12 let) že při erekci přetáhnu předkožku přes žalud ale potom to začne trochu bolet?

Adam, 12 let

Milý Adame,

Pokud přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. V dětství a dospívání se relativní zúžení předkožky vyskytuje poměrně často, avšak ve většině případů dojde k uvolnění předkožky spontánně, tedy bez jakéhokoliv zásahu. Bolest, o které se zmiňuješ, může být způsobena uváznutím zúžené předkožky za žaludem. Jestliže ti přetahování předkožky při erekci způsobuje bolest, přetahuj ji prozatím raději jen v klidovém stavu.

09.04.2018

Dobrý den, mám takovou otázku co když ještě ve 13 nemám ejakulaci?

Jonáš, 13 let

Milý Jonáši,

První ejakulace neboli výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Prozatím tě nemusí znepokojovat, že jsi ejakulaci dosud neměl. U některých dospívajících chlapců se první ejakulace dostavuje dříve, u jiných později.
Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení patnáctého roku života, by se mohlo jednat o projev tzv. opožděné puberty či jiné poruchy. V takovém případě by bylo vhodné provést endokrinologické vyšetření.

09.04.2018

Dobrý den mám dotaz. Když se zvednu z gauče, židle nebo vylezu z vany tak se mi zatmí před očima a zamotá hlava. Co to je, o co se jedná?

Bob, 13 let

Milý Bobe,

Podle popisu se jedná o tzv. ortostatickou hypotenzi. Dochází při ní k poklesu krevního tlaku při prudkých pohybech, zejména při náhlé vertikalizaci, tedy například při vstávání z lehu nebo ze sedu. Uvedené pohyby je třeba vykonávat pomalu. Těmito obtížemi často trpí osoby s nízkým krevním tlakem.
Ortostatická hypotenze ti sice může znepříjemňovat život, avšak nemusí tě nijak zásadně omezovat. Pouze se vyhýbej příliš rychlému a prudkému vstávání.

08.04.2018

Dobrý den, může se nenošením brýlí zhoršovat zrak?

Radek, 14 let

Milý Radku,

Pokud ti oční lékař předepsal brýle pro korekci krátkozrakosti, měl bys je nosit pokud možno po celý den a odkládat je pouze v případě, že by ti překážely, například při koupání, cvičení a podobně. Bez nošení brýlí se oči rychleji unavují. Podle některých výzkumů může nošení brýlí rovněž zpomalit proces zhoršování zraku, k němuž u některých dětí a dospívajících dochází v souvislosti s tělesným růstem a vývojem.

08.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální,že když stojím a mám erekci,tak mám vystouplou žílu asi tak 0,5cm širokou?

Nehoda, 15 let

Milý Nehodo,

Nejspíše se jedná o tzv. dorzální žílu, která se nachází na horní straně penisu. U některých jedinců je tato žíla výraznější, u jiných méně výrazná. Nápadněji vystupuje zejména při erekci, avšak obvykle bývá dobře viditelná i v klidovém stavu. Kvůli jejímu rozšíření při erekci není třeba se znepokojovat.

06.04.2018

Mám suchý žaluď, čím si ho mám natierať?

Tom, 13 let

Milý Tome,

Zvlhčování vysušeného povrchu žaludu lze provádět například pleťovým krémem, tělovým mlékem nebo panthenolovou mastí.

05.04.2018

Mám takovou trochu blbejsi věc a potreboval bych nejaky řešení , od asi 5 let mi vůbec nechutná zelenina a ovoce , co se s tim da dělat abych byl nějak v pořádku???

LosDemenTos, 13 let

Milý LosDemenTosi,

Každý člověk má poněkud odlišné chuťové preference. Někdo dává přednost ovoci a zelenině, jinému nechutnají, nebo k nim cítí přímo odpor. Pravdou je, že ovoce a zelenina tvoří důležitou součást stravy, neboť obsahuje vlákninu, která má značný význam pro správnou činnost trávicí soustavy.
Pokud ti nechutnají běžné druhy ovoce a zeleniny, zkus si vybrat nějaké méně obvyklé druhy či odrůdy, které by ti chutnaly. V dnešní době je již na trhu velmi široký výběr a je docela dobře možné, že i ty si nakonec vybereš takové druhy ovoce a zeleniny, které ti budou chutnat.
Pokud nechceš jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu, mohu ti doporučit alespoň konzumaci pokrmů, které jsou z ovoce či zeleniny připraveny. Nechuť vůči zelenině a ovoci lze do určité míry překonat i jejich atraktivní a netradiční úpravou (například ozdobným vykrajováním a podobně). Jako motivace by mohla působit rovněž nějaká „odměna“, kterou si za snědení ovoce či zeleniny dopřeješ.Více zde: file:///E:/Dokumenty,%20texty,%20materi%C3%A1ly/sexualita/strankyprokluky/Poradna%20-%20archiv%20duben%202018/duben%202018%20%20%20Str%C3%A1nky%20pro%20kluky.htm

05.04.2018

Mám takovou trochu blbejsi věc a potreboval bych nejaky řešení , od asi 5 let mi vůbec nechutná zelenina a ovoce , co se s tim da dělat abych byl nějak v pořádku???

LosDemenTos, 13 let

Milý LosDemenTosi,

Každý člověk má poněkud odlišné chuťové preference. Někdo dává přednost ovoci a zelenině, jinému nechutnají, nebo k nim cítí přímo odpor. Pravdou je, že ovoce a zelenina tvoří důležitou součást stravy, neboť obsahuje vlákninu, která má značný význam pro správnou činnost trávicí soustavy.
Pokud ti nechutnají běžné druhy ovoce a zeleniny, zkus si vybrat nějaké méně obvyklé druhy či odrůdy, které by ti chutnaly. V dnešní době je již na trhu velmi široký výběr a je docela dobře možné, že i ty si nakonec vybereš takové druhy ovoce a zeleniny, které ti budou chutnat.
Pokud nechceš jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu, mohu ti doporučit alespoň konzumaci pokrmů, které jsou z ovoce či zeleniny připraveny. Nechuť vůči zelenině a ovoci lze do určité míry překonat i jejich atraktivní a netradiční úpravou (například ozdobným vykrajováním a podobně). Jako motivace by mohla působit rovněž nějaká „odměna“, kterou si za snědení ovoce či zeleniny dopřeješ.Více zde: file:///E:/Dokumenty,%20texty,%20materi%C3%A1ly/sexualita/strankyprokluky/Poradna%20-%20archiv%20duben%202018/duben%202018%20%20%20Str%C3%A1nky%20pro%20kluky.htm

05.04.2018

Mám takovou trochu blbejsi věc a potreboval bych nejaky řešení , od asi 5 let mi vůbec nechutná zelenina a ovoce , co se s tim da dělat abych byl nějak v pořádku???

LosDemenTos, 13 let

Milý LosDemenTosi,

Každý člověk má poněkud odlišné chuťové preference. Někdo dává přednost ovoci a zelenině, jinému nechutnají, nebo k nim cítí přímo odpor. Pravdou je, že ovoce a zelenina tvoří důležitou součást stravy, neboť obsahuje vlákninu, která má značný význam pro správnou činnost trávicí soustavy.
Pokud ti nechutnají běžné druhy ovoce a zeleniny, zkus si vybrat nějaké méně obvyklé druhy či odrůdy, které by ti chutnaly. V dnešní době je již na trhu velmi široký výběr a je docela dobře možné, že i ty si nakonec vybereš takové druhy ovoce a zeleniny, které ti budou chutnat.
Pokud nechceš jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu, mohu ti doporučit alespoň konzumaci pokrmů, které jsou z ovoce či zeleniny připraveny. Nechuť vůči zelenině a ovoci lze do určité míry překonat i jejich atraktivní a netradiční úpravou (například ozdobným vykrajováním a podobně). Jako motivace by mohla působit rovněž nějaká „odměna“, kterou si za snědení ovoce či zeleniny dopřeješ.Více zde: file:///E:/Dokumenty,%20texty,%20materi%C3%A1ly/sexualita/strankyprokluky/Poradna%20-%20archiv%20duben%202018/duben%202018%20%20%20Str%C3%A1nky%20pro%20kluky.htm

05.04.2018

Mám takovou trochu blbejsi věc a potreboval bych nejaky řešení , od asi 5 let mi vůbec nechutná zelenina a ovoce , co se s tim da dělat abych byl nějak v pořádku???

LosDemenTos, 13 let

Milý LosDemenTosi,

Každý člověk má poněkud odlišné chuťové preference. Někdo dává přednost ovoci a zelenině, jinému nechutnají, nebo k nim cítí přímo odpor. Pravdou je, že ovoce a zelenina tvoří důležitou součást stravy, neboť obsahuje vlákninu, která má značný význam pro správnou činnost trávicí soustavy.
Pokud ti nechutnají běžné druhy ovoce a zeleniny, zkus si vybrat nějaké méně obvyklé druhy či odrůdy, které by ti chutnaly. V dnešní době je již na trhu velmi široký výběr a je docela dobře možné, že i ty si nakonec vybereš takové druhy ovoce a zeleniny, které ti budou chutnat.
Pokud nechceš jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu, mohu ti doporučit alespoň konzumaci pokrmů, které jsou z ovoce či zeleniny připraveny. Nechuť vůči zelenině a ovoci lze do určité míry překonat i jejich atraktivní a netradiční úpravou (například ozdobným vykrajováním a podobně). Jako motivace by mohla působit rovněž nějaká drobná odměna, kterou si za snědení ovoce či zeleniny dopřeješ.

05.04.2018

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jde nějak předejít pocení okolo penisu a šourku. V tomto období se potím více. Dokonce mě pohlavní orgány často svědí a lepí se na sebe a je to nepřijemné. Děkuji

Anonym15, 15 let

Milý Anonyme15,

Vnější pohlavní orgány (penis, šourek) a jejich okolí obsahují velké množství potních a mazových žláz, a tudíž možnosti omezení jejich pocení jsou velmi omezené. Kromě pravidelné hygieny pohlavních orgánů doporučuji častější střídání spodního prádla, v případě potřeby i více než jednou za den. Třením zpoceného prádla o pokožku totiž mohou vznikat opruzeniny.
Naproti tomu nedoporučuji na pohlavní orgány aplikovat deodoranty či antiperspiranty, protože by došlo k podráždění pokožky provázené svěděním či jinými nepříjemnými pocity.

05.04.2018

Dobrý den, připadá mi divné proč když můj šourek je vcelku velký se varlata stále drží těsně pod penisem. Děkuji za pomoc. ;-D

Älan, 12 let

Milý Älane,

Umístění varlat souvisí s udržováním jejich stálé teploty. V teplém prostředí, při koupání v teplé vodě nebo při zvýšené tělesné teplotě klesají varlata poněkud níž, aby visela co nejdál od těla. Naopak, v chladném prostředí, při koupání ve studené vodě či při nižší tělesné teplotě se varlata přitahují více k tělu, aby se ohřála. Přiblížení varlat k tělu nebo jejich oddálení od těla je způsobeno smršťováním a uvolňováním svalových vláken v šourku a tzv. kremasterových svalových vláken, která jsou součástí semenných provazců.

04.04.2018

Mám výšku 170cm a 80kg je to normalne? Aká je priemerna váha chlapca so 170 cm v 15 rokoch?

Matej, 15 let

Milý Mateji,

Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru činí pouhé 4 cm, a tudíž se nejedná o projev poruchy růstu. Naproti tomu tvoje tělesná hmotnost je nadprůměrná (průměrná tělesná hmotnost u chlapců ve věku 15-ti let činí 58,8 kg). Hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) u tebe činí 27,68 a jedná se o obezitu.
Doporučoval bych tedy tělesnou hmotnost snížit, a to úpravou stravovacích návyků a vykonáváním pohybových aktivit v přiměřeném rozsahu. Několik rad a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

04.04.2018

Dobrý den, jak můžu poznat zda mám zúžené ústí močové trubice?

Jirka, 17 let

Milý Jirko,

Stenóza (tj. zúžení) ústí močové trubice se projevuje výrazným zmenšením otvoru, jímž vytéká moč. Při stenóze se zmenšují rovněž okraje ústí močové trubice. Projevem stenózy jsou obtíže při močení (slabý proud moči, „odkapávání“ či „rozstřikování“ moči).
Nejčastější příčinou stenózy ústí močové trubice je přerušení tzv. frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou na spodní straně penisu a zásobí tkáň v okolí ústí močové trubice krví. K přerušení průtoku krve frenulární arterií může dojít v důsledku úrazu (například tržného poranění uzdičky) nebo některých chirurgických výkonů (například frenulotomie, tj. přetětí uzdičky, případně též v důsledku cirkumcize neboli obřízky, pokud je její součástí i odstranění uzdičky).

03.04.2018

Dobrý den, mám otázku co jsou to "papily" , od kolika led můžou být a popřípadě jak se jich zbavit . Děkuji za odpověď

Annonym, 12 let

Milý Annonyme,

Papily jsou drobné bradavčité výběžky, které se nacházejí například při vyústění některých žláz. U mužů a chlapců se papily nacházejí například na okraji žaludu penisu (směrem k tělu), jedná se o tzv. papilae glandis. U většiny mužů a chlapců jsou velmi drobné a nenápadné, přibližně u 25% jsou větší a výraznější.
Papily jsou součástí některých tkání, během života nevznikají a nezanikají, pouze mohou měnit svoji velikost. U některých jedinců jsou papily výraznější, u jiných méně výrazné. Přestože někteří lidé nejsou s jejich vzhledem spokojeni, není třeba se jich nijak zbavovat, ani to nelze doporučit.

03.04.2018

Jak se zbavit strií?

Kv, 14 let

Milý Kv,

Strie jsou nafialovělé proužky, které vznikají porušením elastických pojivových vláken v kůži. Příčinou jejich vzniku je mechanické zatěžování kůže, například při rychlém nárůstu hmotnosti. Proto se vyskytují nejčastěji na břiše, stehnech či hýždích, tedy v místech zvýšeného ukládání tuku.
Prevence jejich vzniku spočívá v zajištění dostatku vitaminu C a v ošetřování „rizikových partií“ pleťovým krémem, čímž se zvýší pružnost a vláčnost pokožky.
Možnosti léčby jsou velmi omezené. V podstatě platí, že jednou porušená pojivová vlákna již nesrůstají. Avšak postupem času strie blednou, a tudíž jsou méně nápadné. Přestože strie samy o sobě nezmizí, díky zesvětlení podstatně klesá jejich viditelnost (jsou viditelné již jen při důkladném pohledu z krátké vzdálenosti).
Různé kosmetické prostředky proti striím mají pouze preventivní, nikoli léčebný účinek.

03.04.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli mohou používat deodorant, antiperspirant atd. na penis?
Často se potím a tak, ale nejsem si jistý aby se něco nestalo, popřípadě jestli existuje něco podobného jako deodorant akorát na penis. Děkuji za odpověď.

Evian, 14 let

Milý Eviane,

Deodorant nezabraňuje pocení, pouze překrývá tělesný pach. Antiperspirant sice pocení omezuje, avšak není určen k aplikaci na pohlavní orgány.
Používání deodorantu ani antiperspirantu na penis rozhodně nedoporučuji. Pokožka penisu je citlivá, její póry jsou otevřené a aplikace deodorantu či antiperspirantu by způsobila silné podráždění, zarudnutí, svědění či pálení. Pokud máš obtíže se silnějším pocením vnějších pohlavních orgánů, doporučuji raději častější výměnu spodního prádla, při silnějším pocení i vícekrát denně.

02.04.2018

Za chvíli mi bude 13. Při klidovém stavu mám 5 cm. Při erekci 9 cm. Je to normální?Nemám náhodou malý penis?

Pavel, 13 let

Milý Pavle,

Délka tvého penisu v klidovém stavu je vzhledem k tvému věku průměrná. Délka penisu při erekci je sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Určitě se nejedná o mikropenis. Navíc je velmi pravděpodobné, že během dalšího růstu a vývoje u tebe ještě dojde ke zvětšení rozměrů penisu.

02.04.2018

Dobrý den. Zajímalo by mě proč mě bolí levé varle. Dekuji za odpověď.

Jenda, 13 let

Milý Jendo,

Bolest varlete může být příznakem varikokély, což je chorobné rozšíření žil tvořících součást semenného provazce. V důsledku tohoto rozšíření dochází k omezení odtoku odkysličené krve z varlete, což se projevuje bolestí, zvětšením (rozšířením) semenného provazce, později i zvětšením nadvarlete a varlete. Varikokéla častěji postihuje levé varle. Při podezření na varikokélu doporučuji navštívit lékaře.

02.04.2018

Myslíte, že mám šanci najít si dobrou a hodnou dívku, která mě bude mít ráda i když nemám skvělé tělo, ale budu ji mít rád a budu se k ní pěkně chovat ?

Pat, 15 let

Milý Pate,

Ano, je to velmi pravděpodobné. Rozumná dívka dovede na chlapci ocenit spíše jeho kladné vlastnosti a způsob chování, než jeho vnější vzhled. Navíc je možné, že jsi vůči svému vzhledu příliš kritický, a že ve skutečnosti nevypadáš tak špatně, jak se domníváš. Abys získal dívčinu náklonnost, nemusíš vypadat jako profesionální sportovec nebo herec z amerického seriálu. Nicméně by bylo vhodné, abys o svůj zevnějšek alespoň trochu pečoval, nosil pokud možno čisté oblečení, pravidelně se myl, česal si vlasy, používal antiperspirant a podobně.

01.04.2018

Dobrý den jaka je velikost penisu v klidovem stavu v 16 letech?

Jan, 16 let

Milý Jane,

Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16-ti let činí v klidovém stavu 8 ± 1,5 cm (tj. 6,5 až 9,5 cm). Rozměr penisu v klidovém stavu je však ovlivněn řadou okolností, k nimž patří například okolní teplota, pružnost závěsných vazů penisu či svalové napětí v oblasti malé pánve. Navíc v průběhu dne se tento rozměr může měnit.