archiv odpovědí - listopad 2017

30.11.2017

Dobrý den,je normální že mě při orgasmu začne šimrat celé tělo...děkuji za odpověď

Kuba, 16 let

Milý Kubo,

Pocit, o němž se v dotazu zmiňuješ, je poměrně běžný a nemusí tě nijak znepokojovat. Orgasmus může být provázen (či bezprostředně následován) chvěním v různých částech těla od hlavy až po konečky prstů na nohou. U některých jedinců se tímto způsobem projevuje náhlé uvolnění svalového napětí, k němuž dochází při dosažení orgasmu nebo bezprostředně po něm.

30.11.2017

Dobý den,
Chtěl jsem se zeptat jestli se dá nějak vyvolat nebo urychlit plouce chtěl bych ji totiž zažít?

Anonimus, 15 let

Milý Anonimusi,

Poluce (tj. samovolný výron semene, k němuž obvykle dochází ve spánku) se dostavuje na základě složité soustavy reflexů a nelze ji vyvolat úmyslně. Pokud by totiž byl výron semene vyvolán úmyslně, již by se nejednalo o výron samovolný, tedy o poluci.
U některých chlapců se v období dospívání poluce dostavují, u jiných nikoli. Poluce se vyskytují například v důsledku náhlého zvýšení úrovně hladiny testosteronu.
Pokud se u tebe poluce dosud nedostavila, nemusí tě to nijak znepokojovat ani mrzet. K polucím totiž dochází zpravidla ve spánku. Poluce může, ale nemusí být provázena snem erotického obsahu. Někdy se chlapec během samovolného výronu semene probudí ze spánku, jindy poluci „zaspí“, přičemž ve druhém případě mu poluce nepřináší žádné prožitky, nejvýše znečištění pyžama či ložního prádla ejakulátem.

29.11.2017

Neposlouchám hlasitou hudbu ani nechodím na hlučné koncerty. Chci se jen zeptat zda si mám nějak uši čistit.Je pravda že tyčinky do uší nejsou vhodné?

Nomoney, 14 let

Milý Nomoney,

Čištění uší pomocí vatových tyčinek nedoporučuji. Mechanickým čištěním uší totiž mnohdy dochází naopak k zatlačování ušního mazu do hlubší části zvukovodu, kde dochází k jeho vysychání a tvrdnutí. Výsledkem je vznik mazové zátky (cerumen obturans), pro jejíž odstranění je nutné navštívit ušního lékaře. Naproti tomu vyplachování vodou ze sprchy nasměrované proti ušnímu boltci je neškodné, avšak pouze v případě, že proud vody není příliš razantní.
Zvukovod má určité samočisticí schopnosti. Ušní maz se postupně uvolňuje směrem k vnějším okrajům  zvukovodu, odkud jej lze snadno odstranit při běžném koupání či sprchování. Naproti tomu zavádění cizích předmětů hlouběji do zvukovodu může způsobit kromě výše popsaných obtíží i poranění.

29.11.2017

Dobrý večer! Je možná operace odstranění všech mateřských znamének v mém věku. Mám jich hodně a taky bych rád zastavil růst nových. Předem děkuju za odpověď

Tomáš, 11 let

Milý Tomáši,

V případě zájmu o odstranění mateřského znaménka (případně i většího množství znamének) je třeba vždy navštívit lékaře, který posoudí, zda je odstranění znaménka nutné ze zdravotních důvodů, případně zda je u tebe vhodné odstranit více znamének během jednoho zákroku. Především bys tedy měl v doprovodu alespoň jednoho z rodičů navštívit kožního lékaře (dermatologa) a nechat se prohlédnout.
Pokud je odstranění mateřského znaménka či podobného pigmentového útvaru provedeno ze zdravotních důvodů, zákrok je hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud je tentýž zákrok proveden pouze na žádost pacienta, avšak lékař neshledá zdravotní důvody k odstranění znaménka, jedná se o zákrok kosmetický, který si pacient hradí sám.
Zdravotní pojišťovny hradí pouze chirurgické odstranění znamének. Odstranění pomocí laseru je vždy kosmetickým zákrokem, přičemž z lékařského hlediska nelze tento způsob odstraňování znamének doporučit. Vypálení mateřských znamének laserem totiž znemožňuje jejich následné histologické vyšetření, bez něhož nelze posoudit, zda se jednalo o melanom (onemocnění kůže) či nikoli.
Pokud pacient žádá o odstranění znaménka z jiných než zdravotních důvodů, musí si zákrok uhradit sám. Cena se obvykle se pohybuje okolo 1 000 Kč.

28.11.2017

Koupil jsem si kávovar na kapsle a chci slyšet Váš názor na to, jestli mi káva z něj nemůže v tomto věku nějak ublížit a jestli se třeba při její přípravě, kdy se kávovar musí hodně ohřát (samozřejmě plastový), neuvolňují nějaké škodlivé látky.

Trip, 15 let

Milý Tripe,

Konzumace kávy je bez ohledu na způsob její přípravy spojena s příjmem kofeinu, který patří mezi návykové látky. Mezi účinky kofeinu na lidský organismus patří zmírnění únavy a zvýšení koncentrace (soustředění), ke zdravotním rizikům patří vysoký krevní tlak, zrychlení srdeční frekvence, nevolnost a nespavost. Jeho užívání je však poměrně bezpečné a při vysazení se dostavují pouze mírné abstinenční příznaky (únava, podrážděnost). Za relativně bezpečnou denní dávku se považuje 300 miligramů kofeinu, což odpovídá přibližně třem šálkům středně silné kávy.
Za zdravotní nezávadnost výrobku odpovídá výrobce. Před prvním použitím by sis měl pečlivě přečíst návod k použití (před prvním použitím se obvykle doporučuje nechat přístroj několikrát propláchnout bez kapsle). Po několika prvních použitích by se z přístroje již neměly uvolňovat žádné škodlivé látky. V minulosti se objevily zprávy o tom, že látky obsažené v plastových kapslích na kávu mohou způsobovat hormonální nerovnováhu, avšak novější výzkumy takovéto riziko nepotvrdily.

28.11.2017

Dobrý den, odkud kam se měří sklon penisu při erekci?

Flint, 13 let

Milý Flinte,

Sklon penisu při erekci je vyjádřen úhlem, který penis svírá s rovinou těla. Měří se vestoje, přičemž rovná část úhloměru se umístí svisle. Úhel sklonu penisu narůstá shora dolů (viz obrázek).

Při úhlu sklonu v rozsahu 0 až 85° směřuje penis vzhůru, při úhlu 85 až 95° rovně kupředu a při úhlu 95 až 180°dolů. Přibližně u tří čtvrtin (75%) mužů a chlapců směřuje penis při erekci vzhůru nebo dopředu, u zbývající čtvrtiny (25%) směřuje dolů, viz údaje z následující tabulky.

27.11.2017

Co bych měl cvičit na dolní část břicha?? Myslím pod pupíkem, nad pupíkem svaly cvičím sklapovačkami.Děkuji

Petr, 15 let

Milý Petře,

Pro posílení svalstva v dolní části břicha můžeš provádět následující cviky:

  • Obrácená zkracovačka – Lehneš si na záda s rukama podél těla a s nataženýma nohama. Poté pokrčíš kolena a zvedneš nohy tak, aby stehna a lýtka svírala úhel 90° (chodidla držíš u sebe). V této poloze nadzvedneš pánev a snažíš se přitáhnout kolena co nejvíce k obličeji. Přitom máš ruce stále natažené podél těla. V jiné variantě můžeš cvik provádět s rukama založenýma za hlavou.
  • Most – Lehneš si na záda s rukama nataženýma podél těla. Nohy pokrčíš v kyčlích a v kolenou, ale chodidla nezvedáš ze země. Poté zvedej pánev tak, aby stehna a trup tvořily jednu rovinu, zatímco chodidla jsou stále položena na zemi. Při tomto cviku ponech ruce vždy natažené podél těla.
  • Svíčka – Lehneš si na záda s rukama nataženýma podél těla. Nejprve pokrčíš kolena a zvedneš chodidla nad zem, poté natáhneš nohy vzhůru a nadzvedneš pánev. Nohy máš při cviku stále u sebe, kotníky se vzájemně dotýkají. Cvik prováděj pokud možno co nejpomaleji.

27.11.2017

Dobrý den. Já si stále přidám tlustý. Výška 180 cm váha 70 kg. Jak na tom prosím jsem?

Mart, 13 let

Milý Marte,

Na svůj věk máš nadprůměrně vysokou postavu. Podle tzv. percentilového růstového grafu se nacházíš již nad 97. percentilem, což znamená, že více než 97% ostatních chlapců tvého věku je vyšší než ty. Rovněž tvoje tělesná hmotnost je pro chlapce tvého věku nadprůměrná, avšak vzhledem k tvé výrazně nadprůměrné výšce se nejedná o nadváhu.

26.11.2017

Dobrý večer. Mám 12 rokov, penis mám normálne 4 cm a keď je postavený tak 12,5 cm. Je to OK?

Tim, 12 let

Milý Time,

Rozměry tvého penisu jsou normální. Jeho délka v klidovém stavu je průměrná, při erekci mírně nadprůměrná. Poměrně vysoký rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán nejspíše vyšší pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn.

26.11.2017

Kdy mě může soud zplnoletnit za účelem bussinessu?

Trip, 15 let

Milý Tripe,

Dle občanského zákoníku může soud zplnoletnit nezletilého za účelem podnikatelské činnosti v případě, že nezletilý dosáhl věku 16-ti let pod podmínkou, že s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého.

25.11.2017

Dobrý den chodím nahrbeny (nemám rovný postoj) jak se toho zbavit prosím,bez lékaře

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Správné držení těla si můžeš nacvičit doma před zrcadlem. Narovnej se, zatáhni břicho, zvedni ramena a přitáhni lopatky směrem k sobě.
Dále můžeš provádět následující cviky:

  • Lehni si na záda, ruce natáhni podél těla, nohy pokrč v kolenou, chodila jsou celou délkou opřena o zem. Poté zatáhni břicho, mírně stiskni hýždě a nadzvedni pánev nad zem tak, aby trup a stehna tvořily rovinu.
  • Lehni si na břicho, ruce natáhni podél těla dlaněmi vzhůru. Poté pomalu zvedni hlavu, ramena a hrudník směrem vzhůru.
  • Klekni si, předkloň se a rukama se opři o zem. V této poloze zdvihni a natáhni pravou nohu a levou paži a udržuj je 5 až 10 vteřin natažené. Poté se vrať do výchozí polohy a zdvihni a natáhni levou nohu a pravou paži.
  • Prováděj dřepy s rukama založenýma za hlavou (v týlu).

Cviky prováděj každý den v sestavách po pěti až deseti provedeních od každého cviku.
Avšak pokud je nesprávné držení těla projevem vady či onemocnění páteře, bylo by vhodné přece jen navštívit lékaře – ortopeda, který ti může na základě vyšetření doporučit speciální cviky nebo předepsat ortopedické pomůcky.

24.11.2017

Poraďte mi prosím jak se částečně zbavit černých teček? Používám čistící vodu (...) ten zabírá jen na akné.

Míč, 13 let

Milý Míči,

„Černé tečky“ neboli komedony vznikají ucpáním ústí mazových žláz. Jestliže se kožní maz hromadí pod povrchem pokožky, zbarvení pupínků je zpravidla světlé (jedná se o běžný projev zánětlivého onemocnění zvaného acne vulgaris). Pokud však kožní maz proniká na povrch, vytvoří se na pleti tzv. „černá tečka“. Tmavé zbarvení je způsobeno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu.
Při výskytu komedonů můžeš pro čištění pleti vyzkoušet pleťovou vodu, která je určena přímo pro tento druh kosmetických obtíží. S výběrem konkrétního přípravku ti pomůže lékárník.

24.11.2017

Ahoj mám váhu 68 kg měřím 173 a obvod břicha 79,5 a sportuju 4x týdně, cítím se že jsem tlustý. Jak na tom jsem?

Radek, 14 let

Milý Radku,

Tvoje tělesná hmotnost je vzhledem k tvému věku a pohlaví nadprůměrná, ale totéž platí také o tělesné výšce. Podle percentuálního růstového grafu se nacházíš na 75. percentilu. To znamená, že 75% ostatních chlapců tvého věku je nižších než ty, zatímco jen 25% je vyšších.
Hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) u tebe činí 22,7. Jedná se tedy o mírnou nadváhu (optimální hodnoty BMI u chlapců ve věku 14-ti let se pohybují v rozsahu od 18 do 21).
Průměrný obvod břicha činí u chlapců ve věku 14-ti let 73,6 cm. Rozdíl oproti průměru u tebe tedy činí 5,9 cm.
Podle uvedených údajů sice nejsi štíhlý, ale ani obézní. Je dobře, že se pravidelně věnuješ pohybovým aktivitám. S hubnutím to však prozatím nemusíš přehánět. Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by se tvoje ideální hmotnost měla pohybovat do 62 až 63 kg, a tudíž není nutné, aby ses snažil zhubnout o více než 5 až 6 kg.
Pokud chceš zhubnout, můžeš zkusit upravit své stravovací návyky. Denní příjem potravy by sis měl rozdělit alespoň do pěti jídel, vyhýbej se konzumaci světlého pečiva a tučných jídel. Další rady a doporučení najdeš na stránce „Potřebuješ zhubnout?“.

23.11.2017

Jak mám říct holce ze se mi líbí a ze ji mám rád?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Nejprve by ses měl s dívkou dostatečně seznámit. Není vhodné dívce vyznávat lásku hned při prvním nebo při druhém setkání, protože by si mohla myslet, že vyznáváš lásku každé dívce na potkání.
Na dívku můžeš zapůsobit čistým a upraveným zevnějškem, ale nesnaž se ji ohromit a nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Buď upřímný a vyjadřuj se vlastními slovy. Samozřejmě, že si můžeš rámcově promyslet, jak dívku oslovíš a co jí řekneš, ale nesnaž se za všech okolností držet předem připraveného scénáře, protože nikdy nevíš, jak se situace vyvine.
Pro vyznání svých citů si najdi vhodnou příležitost. S dívkou byste měli být sami, protože v přítomnosti dalších osob mys ji svým sdělením mohl přivést do rozpaků. Své city bys měl dívce vyjádřit při osobním setkání, nikoliv prostřednictvím telefonu nebo počítače.
Jestliže se s dívkou už nějakou dobu znáte nebo spolu dokonce už chodíte, je docela dobře možné, že dívka tvé city už rozpoznala a jen čeká, až se vyjádříš. Nicméně nelze vyloučit ani možnost, že dívku tvé vyznání poněkud zaskočí. V takovém případě buď trpělivý a poskytni jí dost času, aby si vše promyslela. Pokud je dívka na rozpacích, neměl bys trvat na okamžité odpovědi.
Nikdy nelze zcela vyloučit, že dívka tě nakonec odmítne, nicméně bys neměl předem podléhat obavám, že se před dívkou navždy znemožníš. Ani případné odmítnutí nemusí být vždy trvalé.

23.11.2017

Zdravím, je zlé keď mám 16 a stále si nemôžem stiahnuť predkožku v stoporenom stave? Ďakujem.

Ken, 16 let

Milý Kene,

Proces uvolňování předkožky není nijak časově limitován. U některých chlapců dojde ke spontánnímu uvolnění zúžené předkožky dříve, u jiných později. V tvém věku se obtíže při přetahování předkožky vyskytují přibližně u 5% chlapců. Pokud ti přetahování předkožky činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o relativní zúžení.
Při erekci si předkožku nepřetahuj násilím, aby nedošlo k jejímu poranění a zjizvení. Proces přirozeného uvolňování předkožky můžeš podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí panthenolové masti či krému. Ještě účinnější je kortikoidní mast, která se však vydává pouze na lékařský předpis. Více informací najdeš v odpovědi na dotaz návštěvníka „Fff“ ze dne 19.11.2017 (viz níže na této stránce) a na stránce „Žalud a předkožka“.

23.11.2017

Čím je způsoben pokles testosteronu v zimě? Má na to vliv teplota, nebo denní světlo?

David, 15 let

Milý Davide,

Příčiny poklesu hladiny testosteronu v zimních měsících dosud nejsou plně objasněny. Podle názoru některých odborníků je nejpravděpodobnější příčinou tohoto jevu menší množství denního světla, vyloučit však nelze ani vliv teploty. Problematice poklesu hladiny testosteronu v zimních měsících se zabývali zejména vědci ze skandinávských zemí, zejména z Norska (např. Martikainen a kol., 1985) a Dánska (např. Andersson a kol., 2003), a to s ohledem na tamní klimatické podmínky (dlouhé a studené zimy, na severu Norska též polární noc).

23.11.2017

Dobrý den, píšete že při erekci se penis lépe prokrvuje a okysličuje což je prospěšné pro jeho zdravý vývoj. Znamená to tedy že když mi bude často nebo dlouho stát tak je šance že mi ještě v 15-ti poroste jeho obvod? (teď je 11cm a délka 15-15,5cm)Nebo celkově že bude díky tomu větší? Byl bych totiž rád kdyby byl tlustší…
A ještě bych se chtěl zeptat, bydlím na Ostravsku a asi víte že tu máme v zimě špatný vzduch, i když to ani někdy nevnímám. Může to mít vliv na velikost/vývin penisu?

2002, 15 let

Milý 2002,

Není sice přímo prokázáno, že by častější erekce vedla k urychlení růstu penisu, avšak je pravdou, že dostatečné prokrvování (a tím i okysličování) tkáně je důležitým předpokladem zdravého vývoje každého orgánu, tedy i penisu.
Uvedené rozměry penisu (délka 15 cm a obvod 11 cm) odpovídají průměrným rozměrům penisu při erekci pro tvůj věk. Je pravděpodobné, že v následujících letech u tebe bude růst penisu pokračovat. K výraznějšímu zvětšení obvodu penisu obvykle dochází ještě ve věku 17 až 18 let, přičemž průměrný obvod penisu v tomto věku činí 12 až 13 cm.
Ani přímý vliv znečištění životního prostředí na rozměry penisu není dosud spolehlivě prokázán, avšak výsledky některých výzkumů nasvědčují tomu, že určitá souvislost zde přece jen existuje. Například z výsledků výzkumu provedeného v roce 2010 kolektivem lékařů z univerzity v bulharské Sofii pod vedením A. Tomové vyplývá, že u chlapců z venkova je průměrná délka penisu větší, než u chlapců z měst, přičemž rozdíl činí téměř půl centimetru (přesněji 0,43 cm). Jednou z uvažovaných příčin uvedeného rozdílu může být nižší stupeň znečištění životního prostředí ve venkovských oblastech oproti městům.

23.11.2017

Dobrý den, má na hladinu testosteronu vliv roční období?

David, 15 let

Milý Davide,

Výsledky některých výzkumů nasvědčují tomu, že v zimních měsících je hladina testosteronu u mužů nižší, než v létě a na podzim. Avšak pokles hladiny testosteronu v zimních měsících je oproti letním a podzimním měsícům pouze drobný (nejvýše v řádu několika procent).

22.11.2017

Dobrý den.
Poslední dobou se potýkám s problémem se kterým si nedokážu pomoci.
Jak to jen říct , v mém věku je to takový neobvyklý . Poslední dobou si začínám říkat , že po 2 letech bych si přál být zas jednou ve vztahu s dívkou . S mojí první partnerkou jsem se znal v podstatě od malička , jak už to bývá slovo dalo slovo a láska lásce a byli jsme spolu . Od 13 let do těch 14 let jsem byl spokojený s dívkou se kterou jsem měl krásný vztah a kterou jsem miloval . Ale osud se rozhodl jinak , její rodiče si našli v jiném státě lepší práci a tak se odstěhovali , od té doby jsem jí neviděl . Už jsem se ale smířil s tím , že už jí asi nikdy neuvidím a , že už má pravděpodobně jiného partnera . Ale připadá mi , že bez dívky si život nedokážu představit , proto se poslední dobou snažím nějakou tu dívku zaujmout a být dobrým přítelem . Ale problém je v tom , že nevím jak takovou dívku zaujmout , už jsem zkusil všechno třeba být laskavý , kupovat drobné dárky které potěší u srdce , trávit s ní příjemný dny apod. Nejsem žádný krasavec , svalovec ani Casanova . Proto se ptám , kde dělám chybu když chci zaujmout a když nedostanu ani šanci , co dělám špatně?

Honza, 16 let

Milý Honzo,

Touha po důvěrném vztahu s dávkou je u dospívajících chlapců tvého věku naprosto normální a pochopitelná, nejedná se tedy o nic neobvyklého. Je smutné, že tvůj předchozí vztah s dívkou byl tak nešetrně ukončen jejím odstěhováním. Nicméně vzhledem k tomu, že s navázáním citového vztahu s dívkou již máš zkušenosti, je docela dobře možné, že se ti i v budoucnu podaří podobný vztah navázat.
Výběr vhodné partnerky nemusí být vždy snadný. Může se stát, že se s dívkou sblížíš, domluvíte si schůzku, avšak váš vztah se dále nerozvíjí a brzy dojde k jeho ukončení. Pro navázání hlubšího citového vztahu je zapotřebí vzájemná citová náklonnost, úspěšnost vztahu tedy nezávisí pouze na tobě, ale i na dívce, s níž se chceš sblížit. Možná, že jsi při výběru svých potenciálních partnerek zatím jen neměl štěstí.
Nesnaž se hledat nedostatky pouze u sebe. Nemusíš být právě krasavec či svalovec, abys získal dívčiny sympatie. Dostatečně citově vyspělá dívka na partnerovi oceňuje spíše jeho osobní vlastnosti (čestnost, upřímnost, ohleduplnost a podobně). Mnozí dospívající lidé se ke svému vzhledu staví přehnaně kriticky. Možná si o sobě myslíš, že nejsi krásný, avšak to ještě neznamená, že se dívkám nemůžeš líbit. Navíc každá dívka může mít trochu jiný vkus.
Možná, že určitou nevýhodou při navazování vztahů je v tvém případě nedostatek sebevědomí. Pokud si chlapec není jistý sám sebou, dívka to může vycítit. Své možnosti bys neměl přeceňovat, ale ani podceňovat.
Poměrně častá chyba, které se dospívající chlapci při navazování vztahů s dívkami dopouštějí, spočívá v tom, že dávají svůj zájem o dívku příliš silně najevo. To může v dívce vyvolat jakousi „obrannou reakci“. Alespoň zpočátku tedy nedávej dívce příliš otevřeně najevo, jak moc je pro tebe navázání důvěrného vztahu důležité. Dívka by mohla získat pocit, že se ji snažíš svést, což by u ní mohlo vyvolat reakci v podobě zdrženlivějšího chování.
Každý člověk je svým způsobem zajímavý, a proto se nemusíš obávat, že bys neměl nic, čím bys mohl dívku zaujmout. Vašemu vzájemnému sblížení mohou napomoci společné zájmy a záliby, názory a postoje, avšak při sbližování s dívkou bys měl zůstávat sám sebou a nesnažit se měnit své zájmy, záliby a názory jen proto, aby ses dívce více zalíbil.
S dívkou si můžeš povídat v podstatě o čemkoliv, o co projeví zájem, avšak pokud možno se před ní nezmiňuj o ostatních dívkách a především nemluv o své bývalé partnerce. Tvoje nová dívka by totiž mohla snadno získat dojem, že na svoji bývalou dívku stále ještě myslíš, že je pro tebe stále ještě důležitá, a že ti nejde o nic jiného, než aby sis za ní našel nějakou náhradu (přičemž naprosté většině dívek takováto role „náhradnice“ příliš nevyhovuje).

22.11.2017

Dobrý den,Zítra mám říct své kámošce že jí mám rád..Mám připravenou aji čokoládu ale bojím se jí to říct...dneska jsem to už chtěl udělat ale nepovedlo se mi to....nemám v sobe asi dost sebevedomí...Pomozte mi prosím

Tomáš, 12 let

Milý Tomáši,

Jestliže se bojíš nebo stydíš sdělit dívce své city přímo, můžeš jí svoji náklonnost vyjádřit nepřímo (například místo „Mám tě rád“ můžeš říci „Jsem rád, že jsme spolu“, „Je mi s tebou dobře“ a podobně). Dárek, který sis pro ni připravil, jí můžeš dát při vašem nejbližším setkání, ovšem raději až budete sami (přijímání dárku od chlapce v přítomnosti dalších osob, například kamarádek, by mohlo dívku přivést do rozpaků).
Jestliže chceš dívce vyjádřit své sympatie, nemysli předem na to, že tě může odmítnout. Samozřejmě, že tuto možnost nelze zcela a beze zbytku vyloučit, avšak pokud se s dívkou kamarádíš delší dobu nebo s ní dokonce už chodíš, nemuselo by ji nijak překvapit, když se jí svěříš se svými city. Před schůzkou se snaž příliš nemyslet na to, co všechno bys mohl pokazit. Nejsi přece herec, který účinkuje ve filmu nebo na divadle a má před kamerou či před diváky předvést dokonalou milostnou scénu. Snaž se působit klidně a vyrovnaně, dívce se dívej do očí a tvař se vlídně, ale nedělej ze sebe někoho, kým nejsi. Dostatečně citlivá dívka dovede na chlapci ocenit spíše jeho upřímnost než okázalá gesta a efektní vystupování.
Nicméně je možné, že dívka se na vážnější vztah s chlapcem dosud necítí připravena. Pokud ji tedy tvoje vyznání přece jen přivede do rozpaků, dej jí trochu času, aby se vzpamatovala. Když dívce vyjádříš svoji náklonnost na konci vaší schůzky, bude mít do vaší další schůzky dostatek času na to, aby tvé sdělení vnitřně zpracovala.

21.11.2017

Dobrý den,
Přijde vám normální, když už mám chlupy skoro na celým těle? Mám je na břichu ne ten „proužek“ ale po celým břiše na hrudi. Je to v mém věku normální?

Dan, 14 let

Milý Dane,

Vzhledem k tvému věku máš poměrně vysoce rozvinuté tělesné ochlupení. Výraznější ochlupení na břiše a na hrudníku se zpravidla objevuje okolo šestnáctého roku věku. Nicméně nástup rozvoje určitého pohlavního znaku o 2 roky dříve, než je v populaci obvyklé, ještě nemusí být projevem žádné poruchy. Může se jednat spíše o urychlení vývoje. Rozsah a hustota tělesného ochlupení jsou ovlivněny rovněž dědičnými dispozicemi.

21.11.2017

Dobrý den, nedávno jsem si při koupání všimnul že se mi začaly dělat malé bílé pupínky na šourku. Je to normální?

Kuba, 12 let

Milý Kubo,

Drobné světlé pupínky, které se mohou vyskytovat nejen na šourku, ale také na penisu, jsou s největší pravděpodobností zduřelé mazové žlázky. Někteří chlapci a muži mají mazové žlázky téměř nepatrné, u jiných jsou naopak velmi výrazné.
K nápadnějšímu zvětšení mazových žlázek může dojít na počátku puberty, a to v důsledku hormonálních změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Z tohoto důvodu je docela dobře možné, že sis mazových žlázek všiml až nedávno.
Výrazně zduřelé mazové žlázky v oblasti vnějších pohlavních orgánů má přibližně čtvrtina (25%) mužů a chlapců. Nejedná se o žádnou poruchu ani onemocnění. Pupínky na šourku si nemačkej a nesnaž se je odstraňovat.

20.11.2017

Dobrý den, jak se zbavit, nebo alespoň omezit akné? Jsem kluk, a docela mě to akné štve.. Je to strašný, se každý ráno podívat do zrcadla, a mačkat si akné :(
Je to nechutný, nepřirozený, a otravný!
Mýdlo, mi nepomáhá, akorát mi vysuší pleť a pak se mi akorát loupe..
Je pravda, že jsem akné zdědil po mamce, která ho taky měla, můj otec akné nikdy neměl..
Různé masky mi pomáhají akorát na černé tečky :)
Jak se ho tedy omezit nebo zbavit?
Moje doktora mi akorát píše Zinerit, ten mi moc nepomáhá :((
Děkuju moc!

Karel, 15 let

Milý Karle,

K tvorbě akné v období dospívání dochází v důsledku hormonálních změn. Uvolňování většího množství pohlavních hormonů vede ke zvýšení produkce kožního mazu, který poté ucpává vývody kožních mazových žlázek a způsobuje zánětlivou reakci.
Kromě antibiotik (například zmíněného zineritu) lze při léčbě akné využít retinoidy (např. tretinoin, adapalen nebo isotretinoin). Některé pacienty může znepokojit přechodné zhoršení stavu během prvních dvou až třech týdnů léčby, poté však již obvykle dochází k ústupu obtíží. Retinoidy lze užívat i v kombinaci s antibiotiky.
Zřejmě nejúčinnějším z uvedených léků je isotretinoin, který však má celou řadu nežádoucích účinků, a proto je vhodný pouze u některých pacientů a pouze v případě, že předchozí léčba nebyla účinná. Pokud se ti však nadměrně vysušuje pleť, není pro tebe isotretinoin vhodný.

20.11.2017

Dobrý den, v posledních dnech mám často myšlenky na sex a věci okolo toho a tím pádem mám erekci. Jenže ji mám celkem často. Například včera večer jsem před spaním jsem zase myslel na sex a stál mi skoro 3 hodiny v kuse, až na pár krátkých přestávek kdy jsem měl takovou poloerekci. A dnes to samé, četl jsem si nějaké erotické povídky měl jsem dlouho erekci a myslím že to tak bude pokračovat dál :). Chci se tedy zeptat jsetli tak dlouhodobě trvající erekce není až škodlivá? Popř. jestli je to normální že mi tak dlouho stojí?

2002, 15 let

Milý 2002,

Častá erekce je v období dospívání naprosto normální, stejně jako myšlenky a představy sexuálního obsahu. Obojí je podmíněno narůstající úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Rovněž tzv. prolongovaná erekce, tedy erekce přetrvávající po delší dobu (až několik hodin) je v období dospívání naprosto normální a nijak neohrožuje tvé zdraví. Naopak, při erekci dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i k důkladnějšímu okysličování) tkání penisu, což přispívá k jeho zdravému vývoji.
U dospělého muže by dlouhodobě neustupující erekce (trvající několik hodin, aniž by došlo byť jen k částečnému ochabnutí penisu) mohla být projevem poruchy zvané priapismus, avšak pro dospívající chlapce v tomto směru platí poněkud odlišná kritéria, a to právě s ohledem na zvyšující se úroveň hormonální hladiny.

20.11.2017

Jak se projevuje vyvinutí spermií? Mám namysli, když se dovyvinou a varlata je začnou produkovat, začnou se při masturbaci objevovat pomalu v různých množstvích nebo už "plnohodnotně"?

Dan, 12 let

Milý Dane,

Při první ejakulaci ještě nemusí ejakulát obsahovat zralé spermie. Naproti tomu u některých chlapců lze již před první ejakulací nalézt v moči určité množství spermií.
U dospívajících jedinců bývá množství spermií na 1 mililitr ejakulátu zpravidla nižší, než u dospělých. Zatímco ejakulát dospělého muže obsahuje přibližně 100 milionů spermií na 1 ml, u dospívajícího chlapce je to zpočátku jen přibližně 20 milionů spermií na 1 ml ejakulátu. Navíc pouze část těchto spermií je dostatečně zralá, aby mohlo dojít k oplodnění vajíčka.
Množství spermií na 1 ml ejakulátu se postupně zvyšuje, stejně jako podíl zralých a dostatečně pohyblivých spermií. Přesto nelze vyloučit, že i dospívající chlapec, který měl ejakulaci dosud pouze jednou či několikrát, může ženu či dívku přivést do jiného stavu a stát se biologickým otcem.

19.11.2017

Jak mám po močení oklepat penis?

Petr, 13 let

Milý Petře,

Poměrně běžně se stává, že po vymočení zůstává při ústí močové trubice nepatrné množství moči, jakási „poslední kapka“. Někteří muži a chlapci se jí snaží zbavit tím, že uchopí penis mezi 2 až 3 prsty a pohybují jím nahoru a dolů. Jiní nechávají tuto kapku moči vsáknout do útržku toaletního papíru přiloženého k ústí močové trubice, případně k vnějšímu prstenci předkožky.
Nicméně je otázkou, nakolik mohou být pokusy o otřepání či osušení této poslední kapky účinné, protože nepatrné množství moči zůstává po vymočení také v závěrečném úseku močové trubice a k jeho uvolnění může dojít ještě několik minut po domočení. Mimo jiné i z tohoto důvodu je vhodné brát si každý den čisté spodní prádlo.

19.11.2017

Byl jsem na frenuloplastice asi před 6 dny. Stehy jeste nevypaldaly, nekrvácí to, ale jsou tam takové malé ranky když stahuju předkožku zpátky štípe to.. Mám se bát? Vím že nemohu mít pohlavní styk pár týdnů, ale co masturbace? Až vypadají stehy?

Filip, 17 let

Milý Filipe,

Rány po chirurgických výkonech na genitálu se zpravidla šijí vstřebatelným šicím materiálem (obvykle má fialové nebo přírodní zbarvení, na rozdíl od nevstřebatelných materiálů černé nebo zelené barvy). Doba vstřebání stehů může být různá v závislosti na použitém materiálu, obvykle činí 10 až 14 dnů. Přesnější informace o pooperační péči ti správně mělo poskytnout zdravotnické zařízení, v němž byl zákrok proveden, a to i v případě, že jsi dosud nedosáhl plnoletosti.
Až do uvolnění stehů bych doporučoval omezit manipulaci s penisem na nezbytné minimum. Jizva po frenuloplastice se hojí obvykle 3 až 5 týdnů, po této době již lze bez obav provozovat masturbaci, případně i další sexuální aktivity.
V případě jakýchkoliv komplikací se obrať na zdravotnické zařízení, v němž byl zákrok proveden.

17.11.2017

Muze za me tata rozhodovat na jakou pujdu str. skolu ? Ma na to pravo ?

ABCDEFGHCH, 14 let

Milý ABCDEFGHCH,

Přihlášku ke studiu na střední škole podávají rodiče, avšak dítě má právo vyjádřit svůj názor na vše, co se jej bezprostředně týká. Formulář přihlášky musí být podepsán uchazečem i jeho zákonným zástupcem, což vyžaduje jejich vzájemnou shodu.
Je smutné, že někteří rodiče nutí své děti ke studiu určitého oboru, o který dítě nemá zájem. Častým důvodem k takovéto volbě jsou nenaplněné ambice rodičů. Naproti tomu rozumní rodiče si uvědomují, že na zvolené střední škole nebudou studovat oni sami, nýbrž jejich dítě, a proto při volbě školy vycházejí především ze schopností a zájmů dítěte.
Jestliže bys měl pocit, že otec poškozuje tvoje práva či zájmy, doporučuji se obrátit na orgán sociální a právní ochrany dětí (zpravidla jím je příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností).

16.11.2017

Když přijdu k dětské doktorce že chci zkontrolovat udělá to nebo se musím nějak objednat?

Double, 16 let

Milý Double,

V případě, že pacient trpí akutními zdravotními obtížemi, není nutné se před návštěvou praktického lékaře pro děti a dorost objednávat. Avšak přesto bych doporučoval do ordinace nejprve zatelefonovat, ověřit si ordinační hodiny a ujistit se, že v požadovaném termínu bude ordinace otevřená.
Pacient straší 15-ti let může navštívit ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost i bez doprovodu rodičů (na základě ustanovení zákona č. 372/2011 Sb., § 35), avšak pouze v případě, že k tomu rodiče poskytnou písemný souhlas.
Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost k tomuto účelu používají vlastní formuláře, které rodiče nebo zákonní zástupci nezletilého podepíší přímo v ordinaci. Písemný souhlas je založen do zdravotní dokumentace nezletilého pacienta staršího 15-ti let, jehož další návštěvy praktického lékaře jsou poté možné již bez doprovodu.

14.11.2017

Chci se zeptat, při prvním sexu dochází u holky k roztržení panenské blány , bolí to a jak přijdeme na to, ze je roztržena ?

Ferda, 15 let

Milý Ferdo,

K porušení panenské blány (hymenu) může dojít nejen při pohlavním styku, ale například i při masturbaci, při zavádění tamponu či při chirurgickém zákroku zvaném hymenotomie, který spočívá v provedení řezu do panenské blány. Naproti tomu u některých dívek je hymen natolik pružný a otvor v něm natolik široký, že ani během prvního pohlavního styku nemusí dojít k jeho protržení.
K narušení hymenu při pohlavním styku dochází zpravidla nikoli na jednom, nýbrž na několika místech, přičemž i po prvním pohlavním styku zůstávají po obvodu poševního vchodu drobné pozůstatky hymenu (tzv. carunculae hymenales). Ani první pohlavní styk, při němž dojde k porušení hymenu, nemusí být nutně bolestivý. Jestliže pohlavnímu styku předchází dostatečně dlouhá milostná předehra, při níž se partnerka dostatečně uvolní, nemusí porušení hymenu působit žádné obtíže. Bolest či silnější krvácení bývají spojeny spíše s pohlavním stykem provedeným ve stresu a bez předchozí přípravy (například při znásilnění).
Porušení hymenu lze zjistit při gynekologickém vyšetření. Avšak je naprosto nevhodné, aby partner před prvním pohlavním stykem vyžadoval od partnerky poněkud pochybný „důkaz poctivosti“ v podobě neporušeného hymenu. Nejen proto, že porušení hymenu rozhodně nemusí znamenat, že dívka již měla pohlavní styk, ale zejména proto, že vztah mezi sexuálními partnery by měl být založen na vzájemné úctě, respektu a důvěře, zatímco vyžadování uvedeného „důkazu“ je projevem nedůvěry a naprosté neúcty k osobě opačného pohlaví. Kromě toho partner nemá právo od dívky podobný „důkaz“ vyžadovat, neboť sám jí žádný srovnatelný „důkaz“ své vlastní „poctivosti“ poskytnout nemůže.

14.11.2017

Jaký jsou cviky na nohy?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Možná, že tě to překvapí, ale nejúčinnějším cvikem na posílení dolních končetin je klasický dřep. Důležité je správné provádění cviku (s narovnanými zády, s předpaženýma rukama a s dlaněmi obrácenými dolů) a správné dýchání. Při pohybu dolů se nadechuješ, při pohybu nahoru vydechuješ.
Variantou může být tzv. široký dřep, při němž se rozkročíš tak, aby vzdálenost mezi chodidly byla větší, než šířka ramen (jinými slovy, chodidla jsou od sebe dále, než ramena). Zatímco při úzkém dřepu se více posilují vnější strany stehen, při širokém dřepu se více posilují jejich vnitřní strany.
Náročnějším cvikem je tzv. dřep ve výpadu. Nejprve provedeš dlouhý krok, při došlápnutí pokrčíš obě kolena tak, abys přešel do dřepu pouze přední (vykročenou) nohou, zatímco zadní noha zůstává natažená s kolenem mírně nad zemí.

12.11.2017

Mám nastydlý měchýř. Co s tím můžu dělat?

Jirka, 15 let

Milý Jirko,

Akutní zánět močového měchýře se projevuje bolestmi v podbřišku, zvýšenou teplotou, častým močením a nepříjemnými pocity při močení. Bolest se zvyšuje v závěru močení (při domočování).
Doporučuji klidový režim na lůžku, dostatečný příjem tekutin (dodržování pitného režimu), v případě potřeby tlumení bolestí a horečky pomocí volně prodejných analgetik a antipyretik (např. paralenu). Při horečce (nad 38° C) doporučuji navštívit lékaře, který v případě potřeby předepíše antibiotika.

10.11.2017

Dobrej večer, je lepší si počkat na 18-19 let kdy je puberta ukončená, nebo je lepší teď v 15 začít posilovat? Chtěl bych zvedat jakoukoli váhu, aniž by mě puberta nebo věk omezoval, líbí se mi svaly ;)

Petr, 15 let

Milý Petře,

Posilování s pomocí nářadí (například činek) nebo různých posilovacích strojů příliš nedoporučuji, neboť představuje velmi vysokou zátěž pro klouby.
Kromě toho může posilování vést k urychlení procesu osifikace růstových plotének, a tím i k předčasnému ukončení růstu dlouhých kostí. Z tohoto důvodu nedoporučuji cvičení v posilovně osobám, u nichž dosud nebyl dokončen tělesný růst.
Pokud chceš mít silnější a výraznější svaly, můžeš provádět posilovací cviky s vlastní váhou, například kliky, dřepy, sedy–lehy a podobně. Nejvyšší přiměřenou zátěž představuje 5 sestav denně, přičemž každá sestava by měla zahrnovat nejvýše 20 cviků.

10.11.2017

Dobrý den moje kamarádka mi posílá fotky a dobře ví že nad nimi mastrubuju ale nechce poslat nahé jak ji přesvědčit?

Robert, 15 let

Milý Roberte,

Od tvojí kamarádky je velmi rozumné, že si počíná opatrně. Zasílání intimních fotografií s sebou totiž nese určité riziko, že k nim získají přístup další osoby. Dokud jste kamarádi, může se kamarádka spoléhat na to, že její fotografie nebudeš nikomu ukazovat. Pokud by však ve vašem vztahu došlo k nějaké zásadní změně (například byste se pohádali a rozešli), žila by dívka v nejistotě, zda její fotografie přece jen neukážeš jiným osobám. Můžeš namítnout, že bys něco takového nikdy neudělal, avšak zároveň nelze takovouto možnost zcela vyloučit.

10.11.2017

Musí se při močení stahovat předkožka?

Kuba, 11 let

Milý Kubo,

Nemusí. Předkožka natažená na žaludu většinou formuje proud moči do jednoho paprsku. Při přetažení předkožky může docházet k rozdělení proudu do dvou paprsků, z nichž horní je obvykle silnější, než spodní (viz obrázek). Okraje ústí močové trubice (tj. otvoru, z něhož vychází moč) jsou totiž ve střední části zesílené, a tudíž se tento otvor při močení rozevírá do tvaru číslice „8“. Pokud máš přesto pocit, že by se ti snadněji močilo se staženo předkožkou, nemusíš si při močení obnažovat celý žalud, ale pouze jeho vrcholek s ústím močové trubice a jeho nejbližším okolí.

09.11.2017

Dobrý den. Je pravda, že se varlata zvětšují ještě i v dospělosti?

Sameček, 17 let

Milý Samečku,

Růst objemu varlat začíná u chlapců přibližně ve věku 10 až 11 let a probíhá do konce puberty. Zatímco v dětství před pubertou činí objem jednoho varlete přibližně 1 až 2 mililitry, v dospělosti je to zpravidla již 15 až 25 mililitrů.
Ve výjimečných případech (například v důsledku opožděného nástupu puberty) dochází k růstu testikulárního objemu ještě na počátku dospělosti, a to až do věku 21 let.

09.11.2017

Jaké jsou cviky na rovnováhu?

Medvídek, 16 let

Milý Medvídku,

Při jednoduchém tréninku rovnováhy se postavíš vzpřímeně, přeneseš váhu na jednu nohu a druhou nohu zvedneš a pokrčíš v koleně. Po několika vteřinách vrátíš zdviženou nohu do výchozí polohy. Cvik prováděj střídavě s oběma dolními končetinami. Při cvičení stůj rovně a nenakláněj se. Nácvik rovnováhy prováděj v bezpečném prostředí, kde nehrozí pád na ostrou hranu (např. nábytek).
Pokud trpíš poruchou rovnováhy, svěř se praktickému lékaři, který může doporučit specializované vyšetření.

08.11.2017

Dobrý den. Může nějak nedostatek masturbace ovlivnit to jak se učím a pak dostávání špatných známek?

Timmy, 16 let

Milý Timmy,

Přímý vliv masturbace na výsledky učení sice není doložen, avšak je prokázáno, že pravidelné sexuální aktivity včetně masturbace snižují stres a psychické napětí a zvyšují psychickou odolnost jedince, což může mít pozitivní vliv i na průběh a výsledky učení.

07.11.2017

Muže se stát že když masturbuju často mužu přijít o sperma?

Marty, 13 let

Milý Marty,

Rozhodně se nemusíš obávat, že ti sperma dojde. V těle dostatečně vyspělého dospívajícího chlapce a dospělého muže se sperma tvoří denně a v podstatě nepřetržitě.

07.11.2017

V kolika letech se průměrně dosahují různé stupně výspelosti?

Kv, 13 let

Milý Kv,

Jednotlivé stupně vývoje (viz stránka „Pět stupňů vývoje“) nemusí být spojeny s konkrétním věkem. Navíc vývoj může u některých jedinců probíhat nerovnoměrně (například vývoj pohlavních orgánů odpovídá čtvrtému stupni, zatímco vývoj ochlupení stupni třetímu).
Pouze velmi přibližně lze dosažení 2. stupně vývoje spojovat s věkem 10 až 12 let, 3. stupeň je dosahován obvykle ve věku 12 až 14 let, 4. stupeň ve věku 14 až 16 let a 5. stupeň ve věku 16 až 18 let.
Avšak tempo tělesného vývoje je individuální, přičemž rozdíl 1 až 2 roky oproti průměru lze stále ještě považovat za normální.

06.11.2017

Vážím 61 a měřím 165 je to hodně ?

ABCDEFGHCH, 14 let

Milý ABCDEFGHCH,

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 22,4. Vzhledem k tomu, že optimální hodnoty BMI pro chlapce ve věku 14-ti let se pohybují v rozmezí od 18 do 21, se jedná o pouze o mírnou nadváhu.

05.11.2017

Proč mi nejde přetáhnout predkožka když mám erekci?

Anonym, 12 let

Milý Anonyme,

Pokud lze předkožku přetáhnout alespoň v klidovém stavu, avšak při erekci její přetažení dosud činí obtíže, jedná se nejspíše o relativní zúžení předkožky.
U některých chlapců dochází k uvolnění zúžené předkožky dříve, u jiných později. Proces jejího uvolňování není časově limitován, prozatím se tedy nemusíš nijak znepokojovat. Tvoje tělo se dosud vyvíjí, a tudíž je pravděpodobné, že nejpozději do konce puberty dojde ke spontánnímu (samovolnému) uvolnění předkožky i bez jakéhokoliv zásahu.
Při erekci si předkožku nepřetahuj násilím, aby nedošlo k jejímu poranění. Pokud chceš proces uvolňování předkožky podpořit, můžeš si předkožku pravidelně zvlhčovat pomocí vhodné masti či krému (např. pomocí panthenolové masti).
Pokusy o přetažení předkožky by však neměly být bolestivé. Více informací najdeš na stránce „Žalud a předkožka“.

05.11.2017

Ako zvysim davku ejakulatu?

David, 15 let

Milý Davide,

Objem ejakulátu souvisí s dosaženým stupněm tělesného vývoje. Zatímco u dospívajícího chlapce představuje běžný objem ejakulátu 1 až 3 mililitry na jednu ejakulaci, u dospělého muže je to přibližně 2 až 5 mililitrů na jednu ejakulaci.
Objem ejakulátu je do určité míry ovlivněn i způsobem hospodaření těla s tekutinami. Voda se na objemu ejakulátu podílí u dospívajících chlapců z 95 až 99%, u dospělých mužů pak z 90 až 95%. Při nedostatku tekutin může být objem ejakulátu nižší, naopak při dodržování pitného režimu a zajištění dostatečného příjmu tekutin by měl být objem ejakulátu naopak vyšší.
Naproti tomu delší odkládání ejakulace vede spíše ke zhoustnutí ejakulátu (snížení podílu vody) než k výraznějšímu nárůstu jeho objemu.

05.11.2017

Už pár dní mě bolí penis a pytlík měl bych jít k doktorovi?

Honza, 13 let

Bolest penisu a šourku může být působena podrážděním pokožky (či přímo kožním onemocněním) v důsledku nedostatečné hygieny vnějších pohlavních orgánů, zejména pokud je doprovázena jejich zarudnutím. Podráždění může být způsobeno rozkladem potu na poměrně členitém povrchu pohlavních orgánů (což se týká zejména šourku a spodní strany penisu). V takovém případě doporučuji šetrně prováděnou hygienu s pomocí menšího množství mýdla (větší množství mýdla vede k vysušování pokožky). Podráždění lze zmírnit nanášením panthenolové masti na postižená místa. Pokud je bolest provázena otokem, lze dosáhnout úlevy pomocí studených obkladů. Pokud by obtíže do týdne neustoupily, doporučoval bych navštívit dermatologa (kožního lékaře).

04.11.2017

Mám si oholit ochlupení?

Adam, 13 let

Milý Adame,

Tvoje tělo patří tobě, a tudíž záleží jen na tobě, zda a na jakých místech se budeš holit. Pokud ti chlupy nijak nevadí, nech si je volně růst. Pokud ti z jakýchkoliv důvodů vadí nebo překážejí, můžeš si chlupy holit nebo zkracovat.
Holení ochlupení má určité výhody i nevýhody. Například holení axilárního ochlupení (chlupů v podpaží) může výrazně omezit tělesný pach, neboť po oholení nedochází k rozkladu potu ulpívajícího na povrchu chloupků. Nevýhoda holení spočívá především v podráždění pokožky.
Více informací najdeš na stránce „Jak se oholit?“.

03.11.2017

Dobrý den, chtěl bych se zeptat našel jsem si v šourku takovou nějakou bulku, která je volné pohyblivá. Mám se zeptat mamky a ukázat ji to?

Nick, 16 let

Milý Nicku,

Pokud je bulka měkká a pružná, mohlo by se jednat o cystu (například o spermatokélu). Nicméně není vyloučeno, že sis nahmatal pouze nadvarle nebo část semenného provazce, zejména pokud se zmíněný hrbolek nachází při horní nebo zadní straně varlete. Pokud by se jednalo o nádor, byl by umístěn na spodní nebo vnější straně varlete (tj. na levé straně pravého varlete nebo na pravé straně levého) a tvarem i velikostí by odpovídal půlce menšího hrášku.
Pokud v tobě nález neobvyklého útvaru v šourku vyvolává obavy, obrať se na praktického lékaře, který provede vyšetření pohmatem a v případě podezření na nádorové onemocnění doporučí ultrasonografické vyšetření na specializovaném pracovišti. Jako osoba starší 15-ti let můžeš lékaře navštívit i bez doprovodu, pokud k tomu rodiče poskytli písemný souhlas.
Mamince se svěřit můžeš, avšak svoje sdělení bys měl zpočátku formulovat opatrně, abys v ní nevyvolal šok. Nejprve se můžeš zmínit o tom, že sis v šourku našel něco, o čem nevíš, co to je. Pouze v případě, že by rodiče tvůj problém zlehčovali a odmítali se jím zabývat, můžeš vyslovit podezření na nádorové onemocnění, což by samo o sobě mělo stačit k tomu, aby souhlasili s návštěvou u lékaře.

02.11.2017

Dobrý den, mám obavu z erekce u doktorky při pravidelné kontrole. Je způsob jak tomuto problému efektivně zabránit?

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Pravděpodobnost, že se při preventivní lékařské prohlídce dostaví erekce, není nijak zvlášť vysoká. Pokud se erekce přece jen dostaví, nemusí během prohlídky působit nijak rušivě. Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou zvyklí na to, že se čas od času u dospívajícího chlapce erekce dostaví, přičemž vědí, že se jedná o naprosto přirozený jev, který souvisí s narůstající hladinou pohlavních hormonů v období dospívání.
Nástupu erekce nelze nijak předejít, avšak před návštěvou lékaře nebo v jejím průběhu by ses neměl kvůli erekci zbytečně stresovat a neustále na ni myslet.
Když se erekce dostaví, uděláš nejlépe, když se budeš chovat i tvářit úplně stejně, jako kdybys žádnou erekci neměl. K jejímu odeznění můžeš přispět tím, že svoji pozornost zaměříš jiným směrem, například si můžeš zkusit v duchu spočítat nějaký obtížnější matematický příklad (násobení dvouciferných čísel a podobně).
Pokud v tobě erekce vyvolává rozpaky, snaž se zaměřit pozornost na nějaký předmět v ordinaci (například na nějaký kus nábytku, na obrázek na zdi, na plyšové zvíře na skříni a podobně).
Pokud je lékař (či lékařka) dostatečně taktní, nebude tvoji případnou erekci nijak komentovat, aby tě nepřivedl (-a) do ještě větších rozpaků.